PDA

Versiunea completa : Belvedere

andi5
19.01.2010, 10:44:00
Buna fetelor!
Eu si miresoiul meu ne cautam sala pt nunta si ne-am gandit printre altele si la restaurantul hotelului Belvedere. A avut careva nunta acolo? Ati putea sa imi dati mai multe detalii? Capacitate, servire, mancare, ceva costuri poate? Mie locatia mi se pare foarte frumoasa.
Multumesc mult.

rodi_86
19.01.2010, 15:38:09
Buna fetelor!
Eu si miresoiul meu ne cautam sala pt nunta si ne-am gandit printre altele si la restaurantul hotelului Belvedere. A avut careva nunta acolo? Ati putea sa imi dati mai multe detalii? Capacitate, servire, mancare, ceva costuri poate? Mie locatia mi se pare foarte frumoasa.
Multumesc mult.

din cate stiu eu meniu all inclusiv in jur de 240, asa mi sa spun. umpic cam scump. Cat despre mancare servire etc nu stiu prea mult nam auzit nimic rau, totusi cred ca ii respecta clasificarea de 4 stele.

andi5
19.01.2010, 15:50:38
din cate stiu eu meniu all inclusiv in jur de 240, asa mi sa spun. umpic cam scump. Cat despre mancare servire etc nu stiu prea mult nam auzit nimic rau, totusi cred ca ii respecta clasificarea de 4 stele.

240 zici...intr-adevar un picut cam scump. Poate ajungem pe la ei zilele acestea sa vedem ce si cum.

diannaa
19.01.2010, 16:02:53
am avut nunta acolo....de mica visam sa fie aceea locatia si mi s a indeplinit visul......nu mai stiu multe amanunte, a fost in 2007 (atunci era mai ieftin meniul,cu bauturi am ajuns la 200 lei), da, s au respectat cele 4 stele si acum daca as repeta:-p tot acolo as alege
ps.parerea mea e ca, ca si locatie nu ma e una la fel in oras

andi5
19.01.2010, 18:33:59
am avut nunta acolo....de mica visam sa fie aceea locatia si mi s a indeplinit visul......nu mai stiu multe amanunte, a fost in 2007 (atunci era mai ieftin meniul,cu bauturi am ajuns la 200 lei), da, s au respectat cele 4 stele si acum daca as repeta:-p tot acolo as alege
ps.parerea mea e ca, ca si locatie nu ma e una la fel in oras

Intr-adevar locatia e superba. Nu imi poti spune te rog si ce capacitate are sala?

Ancky
19.01.2010, 23:30:18
Buna fetelor!
Multumesc mult.

Eu am avut nunta la Belvedere in septembrie. Servirea a fost de nota zece, nu am avut ce comenta. Mancarea este delicioasa, modul de prezentare foarte frumos. Ei iti impun un barem de persoana, anul trecut a fost 200 lei, acum nu stiu cat e. Noi in banii astia am avut 4 feluri de papa, prajituri de casa, crantanele si alune, fructe, cafea, apa plata si minerala, bauturi racoritoare, sampanie, vodca, campari, 1 bere de persoana, tort (facut la laboratorul lor, super delicios). Nu stiu daca am sarit ceva, dar de acasa am dus doar vin, whiskey, tuica si inca o bere de persoana. Au o taxa de 1% din total ptr organizare eveniment, in care iti amenajeaza terasa, iti pun servetele colorate, lumanari...nu au taxa pentru chelneri, noi am dat la final ceva bacsis. Se face contract, factura, chitanta, totul clar, se plateste a doua zi sau mai tarziu.
Mie nu mi s-a parut scump, nu cred ca iesi mult mai ieftin la un local similar. Locatia e excelenta, la noi lumea se plimba prin parc, terasa e foarte buna, parcare mare.
Capacitate...noi am fost 200, eu zic ca mai mult de 230 e un pic inghesuit. Cam asa, daca mai ai intrebari te ajut cu placere. Eu recomand oricui restaurantul, noi am avut o nunta extrem de reusita si asta si datorita lor.

andi5
20.01.2010, 09:09:47
Eu am avut nunta la Belvedere in septembrie. Servirea a fost de nota zece, nu am avut ce comenta. Mancarea este delicioasa, modul de prezentare foarte frumos. Ei iti impun un barem de persoana, anul trecut a fost 200 lei, acum nu stiu cat e. Noi in banii astia am avut 4 feluri de papa, prajituri de casa, crantanele si alune, fructe, cafea, apa plata si minerala, bauturi racoritoare, sampanie, vodca, campari, 1 bere de persoana, tort (facut la laboratorul lor, super delicios). Nu stiu daca am sarit ceva, dar de acasa am dus doar vin, whiskey, tuica si inca o bere de persoana. Au o taxa de 1% din total ptr organizare eveniment, in care iti amenajeaza terasa, iti pun servetele colorate, lumanari...nu au taxa pentru chelneri, noi am dat la final ceva bacsis. Se face contract, factura, chitanta, totul clar, se plateste a doua zi sau mai tarziu.
Mie nu mi s-a parut scump, nu cred ca iesi mult mai ieftin la un local similar. Locatia e excelenta, la noi lumea se plimba prin parc, terasa e foarte buna, parcare mare.
Capacitate...noi am fost 200, eu zic ca mai mult de 230 e un pic inghesuit. Cam asa, daca mai ai intrebari te ajut cu placere. Eu recomand oricui restaurantul, noi am avut o nunta extrem de reusita si asta si datorita lor.

Buna,
iti multumesc mult pentru raspuns. Ma bucur ca ai avut o nunta asa cum ti-ai dorit.
Apropo de meniu, ziceai ca este un barem, 200 lei. Ati calculat cumva cat v-a iesit la final, cu tot ce ati mai dus de acasa? Daca vrei sa iti faci tortul in alta parte nu te lasa?Restul e ok, ca sunt multe lucruri incluse in meniu, insa faza cu tortul...poate ca as vrea sa mi-l iau din alta parte...ce se intampla? se scade din meniu?
Ce inseamna taxa de 1% pt organizare eveniment? Adica iti decoreaza ei sala?Sau doar terasa, servetele si lumanari cum ai zis tu?
Chestia cu contractul si chitanta e un lucru tare bun, inseamna ca sunt profesionisti. Macar stai linistita cumva.
Apropo de terasa si plimbat pe afara...nu este cumva tendinta, mai ales daca e vara sa stea lumea pe afara si sa ramana sala goala? Noi am avea tot undeva pe la 200 de persoane...de fapt pe lista sunt mai multe insa nu cred ca vin toate...desi daca ar veni nu stiu ce m-as face...
Ai cumva cateva poze cu sala aranjata?:D
Multumesc mult...sper ca nu m-am intins...

Ancky
20.01.2010, 11:28:38
Buna,
iti multumesc mult pentru raspuns. Ma bucur ca ai avut o nunta asa cum ti-ai dorit.
Apropo de meniu, ziceai ca este un barem, 200 lei. Ati calculat cumva cat v-a iesit la final, cu tot ce ati mai dus de acasa? Daca vrei sa iti faci tortul in alta parte nu te lasa?Restul e ok, ca sunt multe lucruri incluse in meniu, insa faza cu tortul...poate ca as vrea sa mi-l iau din alta parte...ce se intampla? se scade din meniu?
Ce inseamna taxa de 1% pt organizare eveniment? Adica iti decoreaza ei sala?Sau doar terasa, servetele si lumanari cum ai zis tu?
Chestia cu contractul si chitanta e un lucru tare bun, inseamna ca sunt profesionisti. Macar stai linistita cumva.
Apropo de terasa si plimbat pe afara...nu este cumva tendinta, mai ales daca e vara sa stea lumea pe afara si sa ramana sala goala? Noi am avea tot undeva pe la 200 de persoane...de fapt pe lista sunt mai multe insa nu cred ca vin toate...desi daca ar veni nu stiu ce m-as face...
Ai cumva cateva poze cu sala aranjata?:D
Multumesc mult...sper ca nu m-am intins...
Sa o iau pe rand:
1. nu am facut un calcul total. Baremul a fost de 200 lei/persoana si de 200 lei a trebuit sa cumparam orice (la final au facut nota de plata cu tot ce s-a consumat, cu tot ce au cerut invitatii in plus si per total, la noi a iesit 197 lei/persoana si atat am achitat).
2. Nu te obliga sa iei tortul de la ei, noi l-am luat pentru ca mie imi place foarte mult cum fac ei dulciurile, plus ca mi-au intrat in cei 200 lei (plus tortulete de dat acasa, ca de astea am uitat). Din meniu nu se scade nimic, tu trebuie sa platesti baremul de persoana. Daca vrei sa consumi doar de 180 lei de ex, e problema ta, dar de platit platesti 200.
3. Taxa de 1% (care la noi a fost vreo 400 lei, deci nu o avere) este exact cum se numeste: taxa de organizare eveniment. Nu ne-au decorat sala pentru ca eu nu am vrut (dar daca vrei iti pun flori in vaza si nu stiu ce). Noua ne-au facut un bar de fructe, ne-au pus servetele, naproane, lumanari, ne-au pus flori pe terasa, daca s-a spart ceva (si s-a intamplat) de acolo au fost acoperiti.
4. Sala nu a fost goala niciodata. Gandeste-te ca in momentele cand nu se mananca, sunt unii oameni care danseaza (aici depinde de invitati, la noi au fost cam 60% la dans) si restul stau la masa. Ei, cei care stau la masa ieseau si stateau la mesele de pe terasa, sau se plimbau prin parc, fumau afara (ceea ce este un avantaj, chiar daca merge aerul conditionat tot e mai ok asa). Oricum muzica se aude foarte bine si pe terasa, eu nu am simtit niciun moment ca as fi ramas fara invitati in zona.
Iti atasez ceva foto cu sala, facute de o prietena de-a mea, ca nu am pe calc asta foto profi.

diannaa
20.01.2010, 15:50:30
Intr-adevar locatia e superba. Nu imi poti spune te rog si ce capacitate are sala?
eu zic ca pana in 200 pers e ok.....(noi peretii i am acoperit cu material alb, si nunta am avut o pe alb....)

Ancky
20.01.2010, 15:58:50
eu zic ca pana in 200 pers e ok.....(noi peretii i am acoperit cu material alb, si nunta am avut o pe alb....)
Apropo de asta, anul trecut au introdus ceva taxa de 500 lei pentru cei care amenajeaza sala cu mai mult decat huse si flori. Se plangeau ca cei care imbraca peretii stau foarte mult timp, in general fac treaba asta noaptea si le consuma resurse si nu le mai convenea. Nu stiu cum a ramas, au vrut sa ma puna si pe mine sa platesc dar le-am spus ca eu nu am asa ceva trecut in contract si refuz si au fost ok (la mien a si durat impodobitul doar vreo 2-3 ore).

miruna_crisan
06.04.2010, 21:09:15
fetelor, aveti idee cat costa imbracarea terasei cu voal alb?
iau in calcul si belvedere pt nunta, am inteles ca mai au sambete libere:)>-

Shireen
06.04.2010, 22:08:20
la buc, verisoara mea si-a cumparat 40 de m de tull alb cu 50 de lei:-p. De aici trebuie calculat, depinde cum vrei sa imbraci

Shireen
06.04.2010, 22:15:58
e ok ca au si sambete libere, dar mai gandeste-te , mancarea este f f gustoasa, restaurantul este considerat de lux si pt ca mereu exista un dar... eu cred ca trebuie sa investeasca in decor pt ca a cam ramas in urma si sa nu uitam preturile... care sunt considerabile..... depinde ce iti alegi tu insa , nu uita ca au aparut o multime de alte restaurante care au locatii elegante.

miruna_crisan
07.04.2010, 10:02:09
e ok ca au si sambete libere, dar mai gandeste-te , mancarea este f f gustoasa, restaurantul este considerat de lux si pt ca mereu exista un dar... eu cred ca trebuie sa investeasca in decor pt ca a cam ramas in urma si sa nu uitam preturile... care sunt considerabile..... depinde ce iti alegi tu insa , nu uita ca au aparut o multime de alte restaurante care au locatii elegante.

care ar fi restaurantele noi elegante?

alexalia
07.04.2010, 17:11:20

ce capacitate? sunt o gramada de restaurante frumoase in cj.

Shireen
07.04.2010, 18:07:15
noi sau renovate, nu stiu daca ai fost sa le vezi pe toate, conteaza bucatariile, baile, salile, sunt o multime de criterii si consider ca belvedere mai trebuie sa investeasca, am participat la nunta si stiu cum arata.Servire impecabila, mancare foarte gustoasa dar are destule minusuri, podeaua... peretii... sincer doar pt faptul ca este pe cetatuie nu isi justifica pretul :)

alexalia
08.04.2010, 09:10:57
noi sau renovate, nu stiu daca ai fost sa le vezi pe toate, conteaza bucatariile, baile, salile, sunt o multime de criterii si consider ca belvedere mai trebuie sa investeasca, am participat la nunta si stiu cum arata.Servire impecabila, mancare foarte gustoasa dar are destule minusuri, podeaua... peretii... sincer doar pt faptul ca este pe cetatuie nu isi justifica pretul :)

Perfect de acord cu tine. Plus ca daca vrei sa imbraci peretii aia sa nu ai o sala rosie si una albastra te costa nu gluma.

Eu sunt pro restaurante care arata bine cu minimum de amenajari:)

andi5
24.04.2010, 18:13:48
Am fost azi la Belvedere...era o nunta dar nu ne-au lasat sa ne uitam pentru ca ajunseseram cu cateva minute mai tarziu...asta e vom merge maine. Avem de ales intre Belvedere si Aroma...

diannaa
24.04.2010, 19:14:31
Am fost azi la Belvedere...era o nunta dar nu ne-au lasat sa ne uitam pentru ca ajunseseram cu cateva minute mai tarziu...asta e vom merge maine. Avem de ales intre Belvedere si Aroma...
sustin Belvedere.....chiar nu e o placere pt f multi invitati sa mai si mearga nu stiu pana unde.....chiar se poate tine o nunta de vis in locatii din oras...asta daca nu vrei nunta de noapte, atunci da, la Aroma

Sya
25.04.2010, 13:42:11

Am fost noi ieri la nunta la Belvedere, servirea buna, au fost de toate, sala aranjata frumos, au fost mese in ambele sali, vreme buna, doar ca s-a terminat din punctul nostru repede:)

andi5
25.04.2010, 20:44:01
Am fost noi ieri la nunta la Belvedere, servirea buna, au fost de toate, sala aranjata frumos, au fost mese in ambele sali, vreme buna, doar ca s-a terminat din punctul nostru repede:)

Foarte tare..noi ieri am fost la sala dar venisera deja invitatii si nu ne-au mai lasat bineinteles sa vedem sala. =)). Sa inteleg ca ti-a placut?
Nu mai stiu exact (eu am avut banchetul de terminare al liceului acolo) sunt mai multe sali? Noi am avea in jur de 220 de persoane. Azi nu am apucat sa mergem. Maine ar trebui sa mergem pe la Aroma. Deja trebuie sa luam o decizie

Sya
25.04.2010, 21:50:39
Foarte tare..noi ieri am fost la sala dar venisera deja invitatii si nu ne-au mai lasat bineinteles sa vedem sala. =)). Sa inteleg ca ti-a placut?
Nu mai stiu exact (eu am avut banchetul de terminare al liceului acolo) sunt mai multe sali? Noi am avea in jur de 220 de persoane. Azi nu am apucat sa mergem. Maine ar trebui sa mergem pe la Aroma. Deja trebuie sa luam o decizie

Noi am ajuns pe la 14:15, mirii au venit pe la 3, nu stiu pe la cat ai fost, dar ce daca erau invitati, aiurea ca nu v-au lasat ca nu era moarte de om:)), da poate asa e frumos, cine stie, a fost frumos, din punct de vedere al localului si daca voi va preocupati eu zic ca iese foarte bine, ce nu imi place mie este faptul ca totusi locatia e frumoasa, hotelul se considere a fi unul foarte bun, dar sincer toaletele is de groaza, si eu nu apreciez lucrul asta, dar in rest e ok :)

ccx_80
08.02.2011, 22:06:43
buna,
stiti cumva ce preturi practica cei de la belvedere mai nou? Are cineva nunta acolo in curand sau a avut cineva de curand?

ATH
09.02.2011, 11:03:19
Am stat si eu de vorba cu mirese invitate sa vada diverse sali aranjate de nunta. Erau poftite inainte de a sosi invitatii, bine-nteles. Parerea lor rareori a fost una buna! Iar daca au ajuns la local dupa ce au intrat primii invitati-nuntasi, parerea varia de la proasta la dezastruoasa! Ma gandesc ca tot patitu-i intelept! Si de aceea nu e bine sa-ti bagi nasul in oala altuia, sa vezi ceva ce nu te priveste! Suna rau, asa-i? Motivez: mireselor rar le place ceva deja vazut, pus de alt cuplu in practica! Totul e frumos, ce sa spuna si ele, dar visul lor, inca neimplinit va fi mult mai frumos, pentru ca e al lor! Ideile lor vor fi mai fastuos puse in practica, atmosfera acelei zile va fi de mii de ori mai electrizanta decat aceasta zi in care vor sa traga cu ochiul la... normalitatea unui moment strain.
E normal, ce vrem pentru noi e maximum de bine, de frumos, extraordinar, potrivit pentru noi si doar pentru noi! Asa ne-a creat natura!
Poate e bine sa avem confirmarea vizuala a faptului ca ziua Z va fi mult peste ce vedem la sala altor miri, dar nu e o garantie ca va fi mai bine. Bugetul personal nu aduce neaparat o calitate mai buna, daca nu ai consilieri calificati si neaparat o IMAGINATIE bogata! Mizez pe imaginatie- te scoate din anonimat, din copiere, mareste doza de incredere in propriile alegeri!
Mai bine vizitezi sala vizata de 3 ori, in liniste, te asezi la o masa si lasi filmul inca neprocesat sa ti se deruleze in fata ochilor... unde veti sta voi, unde vor fi mese de tineri, unde vor fi flori si alte decoratiuni, cum e lumina, ce culoare va colora prima impresie... Nu-i prea mult, trebuie sa ai si alte preocupari in afara de pretul meniului, bata-l vina!

Alma.cj
15.05.2013, 10:53:13
Buna!
A mai avut cineva recent nunta la Belvedere? ma refer pe anul 2012 sau chiar 2013 :)

Se apropie a noastra si suntem interesati de feedback-uri :D

TinaN
13.11.2013, 14:45:14
Am fost la Belvedere si era renovat holul, arata super. Se incepeau lucrarile la salonul Madrigal. Sunt curioasa cum arata dupa renovare. Ati fost sa vedeti?

O zi super buna.

mio_cngl
31.05.2015, 21:23:10
Buna. A facut cineva nunti la Belvedere dupa ce a fost renovat? Multumesc :)