PDA

Versiunea completa : Slujba religioasa in aer liber

Gabi_Mihaela
23.01.2010, 11:30:48
Cine a avut sau a fost la o slujba religioasa in aer liber? Un preot poate sa oficieze o casatorie in aer liber intr-un loc care nu tine de parohia lui? :(

ella-ling
23.01.2010, 11:39:19
Cine a avut sau a fost la o slujba religioasa in aer liber? Un preot poate sa oficieze o casatorie in aer liber intr-un loc care nu tine de parohia lui? :(

Sora mea a avut cununia in aer liber si preotul nu apartinea de parohia respectiva. Nu e nicio problema, doar preotul trebuie sa fie de acord.

Gabi_Mihaela
23.01.2010, 19:08:27
Sora mea a avut cununia in aer liber si preotul nu apartinea de parohia respectiva. Nu e nicio problema, doar preotul trebuie sa fie de acord.
Ce bine ar fi! Ar fi frumos pe marginea lacului din parcul Tabacariei...[-o< 8->

linda_1984
23.01.2010, 19:35:40
si pe mine ma incanta ideea. Si casatoria civila,si religioasa in aer liber....insa iubi meu nu prea e de acord.:( Sa vedem ca mai e mult pana la nunta noastra

Gabi_Mihaela
23.01.2010, 19:47:07
si pe mine ma incanta ideea. Si casatoria civila,si religioasa in aer liber....insa iubi meu nu prea e de acord.:( Sa vedem ca mai e mult pana la nunta noastra
Mie mi se apre tare dragut, si chiar miresoiul meu e incantat de idee..e si mai ieftin si mai aerisit.Eu una lesin de la mirosul de tamaie

alipety
26.01.2010, 00:15:34
bineinteles ca poate oficia cununia in aer liber. trebuie doar sa-l gasesti pe cel dispus sa o faca:)>-
problema ar fi la locatie, nu stiu daca poti face oriunde ai chef, dupa cum ai zis pe malul lacului Tabacarie. s-ar putea sa-ti trebuiasca vreo autorizatie de la primarie. la restaurant sau pe vreo proprietate privata (cu acceptul proprietarului, normal) ar fi mai usor.
eu m-am gandit la un moment dat sa facem cununia pe un vaporas, pe mare sau pe vaporasul catre insula ovidiu...sau de ce nu, chiar pe insula ovidiu. este superb acolo, am fost in septembrie si chiar am ramas uimita ce frumos au amenajat;;)
aaa, poti vorbi pentru cununie civila sau religioasa si la un restaurant cu terasa, ponton, ca sa va lase sa o folositi, contra unei sume, logic:D
anul trecut o prietena vorbise la laguna pentru cununia civila si ii ceruse 1000 lei, cu sampania inclusa. dar nu a reusit sa rezolve la casa casatoriilor si a lasat-o balta.

asteptam vesti de la tine cu ce ai rezolvat. sa ne tii la curent :)

linda_1984
26.01.2010, 21:16:39
Daca gasiti vreun preot dispus sa faca cununia religioasa in are liber sa ne transmiteti si noua unde-l gasim si cam cat va costa. Vorbesc la plural deoarece sunt sigura ca mai sunt miresici interesate.

Gabi_Mihaela
26.01.2010, 21:23:09
Daca gasiti vreun preot dispus sa faca cununia religioasa in are liber sa ne transmiteti si noua unde-l gasim si cam cat va costa. Vorbesc la plural deoarece sunt sigura ca mai sunt miresici interesate.
Eu una am gasit!Chiar 2. Am inteles ca nu e o problema, ca toti preotii accepta si e si mai ieftin decat in biserica.Locatia ar fi o problema pt ca intr-adevar pe spatiul public trebuie aprobare de la primarie.Dar restaurantul nostru are terasa si putem sa o facem acolo #:-S.Ideea este sa intrebati preotul (de la biserica la care ati fi vrut sa faceti eventual) daca vrea si poate sa faca slujba in aer liber.Pt detalii.. PM :*

ioana_adn
03.03.2010, 09:54:45
buna ,

pe mine m-ar interesa daca as putea sa fac cununia religioasa pe plaja la eforie nord .
tinand cont ca vrem sa facem nunta vara ( iunie) nu stiu daca primaria va da autorizatie pentru acest lucru .

voi stiti ceva ?

multumesc

blonda1111
03.03.2010, 10:09:59
buna ,

pe mine m-ar interesa daca as putea sa fac cununia religioasa pe plaja la eforie nord .
tinand cont ca vrem sa facem nunta vara ( iunie) nu stiu daca primaria va da autorizatie pentru acest lucru .

voi stiti ceva ?

multumesc
Nu cred ca ai nevoie de o autorizatie, mai greu e sa gasesti preot sa iti oficieze acolo casatoria.

ioana_adn
03.03.2010, 11:47:36
da ideea e ca daca sunt turisti la plaja e mai greu sa gasim un loc retras ... daca nu se poate am inteles ca este o bisericuta in eforie nord unde putem face in curte .
m-ar incanta si la Sf Mina dar am dubii in ce-l priveste pe preotul Picu , cu toate ca merg la acea biserica de mica

pupi

Gabi_Mihaela
03.03.2010, 14:24:17
buna ,

voi stiti ceva ?

multumesc
Am intrebat noi la primaria din Eforie Nord si au zis ca nu e nici o problema, nu avem nevoie de autorizatie.

Gabi_Mihaela
03.03.2010, 14:25:56
da ideea e ca daca sunt turisti la plaja e mai greu sa gasim un loc retras ... daca nu se poate am inteles ca este o bisericuta in eforie nord unde putem face in curte .
m-ar incanta si la Sf Mina dar am dubii in ce-l priveste pe preotul Picu , cu toate ca merg la acea biserica de mica

pupi
Ai idee daca la acea bisericuta se poate face slujba religioasa cu alt preot, sau trebuie "angajat" cel de acolo?

ioana_adn
03.03.2010, 17:00:36
nu stiu daca se poate alt preot decat cel de acolo .

cei de la primarie ce au spus ? putem alege noi locul sau cum se procedeaza ?

merci

Gabi_Mihaela
03.03.2010, 20:58:09
nu stiu daca se poate alt preot decat cel de acolo .

cei de la primarie ce au spus ? putem alege noi locul sau cum se procedeaza ?

merci
Intrebarea noastra a fost daca pt o slujba religioasa pe spatiul public(respectiv plaja) avem nevoie de aprobare din partea lor.Ni s-a spus ca nu este nevoie de autorizatie astfel ca nu am mai intrebat si altceva.Cred ca poti sa-ti alegi fara probleme un loc oarecare.Doar sa nu apartina de vreun hotel acea parte din plaja(de ex) ca atunci e nevoie de aprobarea lor.Mai multe nu stiu ce sa-ti spun..:|

adina_miha3la
23.03.2010, 11:16:25
Fetelor...noi facem cununia religioasa pe pontonul restaurantului. Vrem sa avem si cor la slujba religioasa. Stiti cumva unde trebuie sa mergem sau cu cine trebuie sa vorbim? Oare trebuie sa vb cu preotul care ne cununa!??:-?

Joliutza
23.03.2010, 12:54:53
Fetelor...noi facem cununia religioasa pe pontonul restaurantului. Vrem sa avem si cor la slujba religioasa. Stiti cumva unde trebuie sa mergem sau cu cine trebuie sa vorbim? Oare trebuie sa vb cu preotul care ne cununa!??:-?

In principiu da. Daca biserica unde slujeste preotul are si cor, atunci puteti vorbi cu ei sa vina.

Juls
15.04.2010, 23:32:56
Eu una am gasit!Chiar 2. Am inteles ca nu e o problema, ca toti preotii accepta si e si mai ieftin decat in biserica.Locatia ar fi o problema pt ca intr-adevar pe spatiul public trebuie aprobare de la primarie.Dar restaurantul nostru are terasa si putem sa o facem acolo #:-S.Ideea este sa intrebati preotul (de la biserica la care ati fi vrut sa faceti eventual) daca vrea si poate sa faca slujba in aer liber.Pt detalii.. PM :*

Imi poti sa pe PM numaru preotilor? sau macar la ce biserica ii gasesc ca eu am o problema cu preotu meu :((
Mersic

Juls
17.04.2010, 00:10:41
@Gabi Mihaela.
MULTUMESC f mult! De unde este preotul? Din ce oras? Ai idee daca iti trebuie dispensa de la patriarhie? Pt ca eu asa am auzit. Si daca da...cam cati bani se dau?

Gabi_Mihaela
17.04.2010, 11:08:28
@Gabi Mihaela.
MULTUMESC f mult! De unde este preotul? Din ce oras? Ai idee daca iti trebuie dispensa de la patriarhie? Pt ca eu asa am auzit. Si daca da...cam cati bani se dau?

Din cate stiu preotul este din C-ta.dar indiferent,el vine unde-l chemi. Tu personal nu ai de ce sa te agiti, preotul se ocupa de toate (cel putin in cazul nostru). Preotului nu i se da o suma mare pt ca slujba nu este in biserica, probabil ca-ti va spune sa dai cat vrei tu(asa ne-a spus noua).Noi vom da aprox 100 euro.

mire_sika
12.07.2010, 15:44:18
Buna, miresici!
si mie mi-ar placea sa fac cununia religioasa in aer liber
dar daca atunci , Doamne fereste, ploua cu galeata.....sau se intampla alt fenomen
ce facem?

Gabi_Mihaela
12.07.2010, 18:38:42
Buna, miresici!
dar daca atunci , Doamne fereste, ploua cu galeata.....sau se intampla alt fenomen
ce facem?
Buna intrebare..oare un cort ceva, de vreo3m/6m ar salva situatia? :)) Noi deja am vb pt a face pe plaja si eventual daca vremea e urata sa facem pe terasa restaurantului care este acoperita.Da' daca e vijelie, in restaurant nu ma duc cu popa :))

mst
18.08.2010, 23:53:11
Buna!
asta vreau si eu . Tu ai reusit sa convingi preotul si pe cei de la casa casatoriilor?
care a fost costul acestor schimbari?

mst
30.08.2010, 00:36:48
Buna! Felicitari, casa de piatra!

am vazut ca ai avut nunta la Kamy's, acolo o sa o avem si noi. te rog, daca se poate sa-mi dai si mie cateva sfaturi si detalii despre decoratiunile de pe ponton si cum s-a procedat la tine la nunta.
Multumesc!

madalina_
12.10.2010, 00:37:28
Buna,
Noi am facut slujba religioasa in are liber.Am amenajat la restaurant unde am facut nunta ,in spate .A iesit ff frumos.Va atasez cateva poze,dar sunt dinainte sa ajungem noi.

Buna,
Noi am facut slujba religioasa in are liber.Am amenajat la restaurant unde am facut nunta ,in spate .A iesit ff frumos.Va atasez cateva poze,dar sunt dinainte sa ajungem noi.

Cand o sa am pozele de la fotograf o sa atasez .

Gabi_Mihaela
12.10.2010, 14:17:57
Buna, miresici!
ce facem?
Pana la urma la noi nu a plouat dar a fost un super vant.Drept pt care nu am putut aprinde lumanarile In rest, totul a fost de vis...f f f f frumos afara, in aer liber..am avut noroc si de niste pescarusi dragalasi..Poze in semnatura ;)

ina_10_86
27.11.2010, 22:09:27

Poti sa ne spui, te rog, la ce biserik ai gasit tu preotii care au aceptat sa oficieze o nunta in aer liber?

lunabonita
27.12.2010, 01:22:09
buan fetelor!
va rog , daca stiti un preot care este disponibil sa-mi oficieze cununia religioasa in aer liber sa-mi trimite-ti cateva date despre el ( nume , biserica unde-l pot gasi , cam cat se plateste ....)
merci
pupici!!

catasicata
18.03.2011, 09:23:23
Am vorbit cu preotul nostru,vroiam sa facem cununia religioasa pe terasa restaurantului,si a zis ca el nu are nici o problema cu asta,doar ca au primit o circulara cum ca nu se mai oficiaza cununii religioase in afara bisericii.Cica ar fi valabil pentru toata tara.

Alexandra15
02.12.2011, 22:04:21
Am vorbit cu preotul nostru,vroiam sa facem cununia religioasa pe terasa restaurantului,si a zis ca el nu are nici o problema cu asta,doar ca au primit o circulara cum ca nu se mai oficiaza cununii religioase in afara bisericii.Cica ar fi valabil pentru toata tara.

Buna. Noi avem nunta pe 8 septembrie 2012 si vrem sa facem cununia religioasa afara, in gradina restaurantului. Asa ca saptamana asta am vorbit cu un preot, i-am explicat ce ne dorim si a zis ca putem oficia cununia afara, unde ne dorim! Ma intalnesc cu el duminica pentru a stabili cateva detalii, asa ca daca mai e cineva interesat, revin duminica cu mai multe informatii!!!!

ralu_ct
03.12.2011, 20:16:48
Buna. Noi avem nunta pe 8 septembrie 2012 si vrem sa facem cununia religioasa afara, in gradina restaurantului. Asa ca saptamana asta am vorbit cu un preot, i-am explicat ce ne dorim si a zis ca putem oficia cununia afara, unde ne dorim! Ma intalnesc cu el duminica pentru a stabili cateva detalii, asa ca daca mai e cineva interesat, revin duminica cu mai multe informatii!!!!

Salut! Si noi vrem sa facem cununia religioasa in aer liber :) si ma intrebam daca o sa gasesc vre-un preot care sa vrea, asa ca te rog sa-mi spui ce ai vorbit cu preotul si eventual sa-mi trimiti un PM nr lui de telefon. Mersi!

Alexandra15
05.12.2011, 11:10:51
Salut! Si noi vrem sa facem cununia religioasa in aer liber :) si ma intrebam daca o sa gasesc vre-un preot care sa vrea, asa ca te rog sa-mi spui ce ai vorbit cu preotul si eventual sa-mi trimiti un PM nr lui de telefon. Mersi!

Buna. Am vorbit cu preotul ieri si a fost deacord sa ne oficieze cununia afara. Nu ne-a intrebat decat data si cam pe la ce ora vrem sa facem cununia. A ramas sa-l sunam cu 2-3 saptamani inainte de nunta ca sa stabilim detaliile.
Oricum, a fost tare dragut. Iti trimit un PM cu numarul lui (dar nu stiu daca pot trimite inca PM-uri....in caz ca nu reusesc il gasesti duminica la biserica din Lazu).
In ceea ce priveste taxele, mirii platesc doar o singura taxa la biserica (anul asta a fost de 50 de lei, dar la anu s-ar putea sa fie 100 lei).
Succes!

Angel22
31.03.2012, 11:27:18
Buna dimineata,noi am optat pt cununia religioasa pe plaja,seara cand este mai racoare.
Inca cautam un preot,astept un raspuns saptamana viitoare de la o ruda dar e bine sa am datele si celor 2 preoti.
Poti sa imi trimiti un pm?Multumesc!

lore_aa
24.05.2012, 16:33:41
Buna

Va rog mult ajutati-ma cu un nume si un numar de telefon al unui preot care v-a confirmat ca poate oficia cununia religioasa in afara bisericii.
Eu am intrebat 3 pana acum si nu mi s-a dat un raspuns favorabil.

Multumesc!

Alexandra15
01.06.2012, 19:47:07
Buna

Va rog mult ajutati-ma cu un nume si un numar de telefon al unui preot care v-a confirmat ca poate oficia cununia religioasa in afara bisericii.
Eu am intrebat 3 pana acum si nu mi s-a dat un raspuns favorabil.

Multumesc!
Nu iti pot da PM, si nu stiu daca e ok sa iti scriu aici numele si numarul de telefon al preotului, insa iti pot spune ca daca vrei un preot care sa-ti oficieze cununia in afara bisericii, mergi la Biserica din Lazu si vorbeste cu preotul de acolo.
Succes!

Alexandra15
25.06.2012, 22:30:15
Fetelor, voi cum va aranjati decorul pentru cununia religioasa? Noi o sa tinem cununia in gradina restaurantului, si as vrea sa iasa un decor perfect, asa ca daca aveti idei, va rog impartasiti-le! Mersi mult! Pupici!

dana18
12.09.2012, 23:28:27
Nu iti pot da PM, si nu stiu daca e ok sa iti scriu aici numele si numarul de telefon al preotului, insa iti pot spune ca daca vrei un preot care sa-ti oficieze cununia in afara bisericii, mergi la Biserica din Lazu si vorbeste cu preotul de acolo.
Succes!

Buna Alexandra si eu caut un preot care sa oficieze cununia religioasa in aer liber. nu pot trimite PM, ai putea sa imi trimiti tu un PM cu mai multe info. ti-as fi foarte recunoscatoare. Eu mai am timp pt ca nunta mea e la anul la sf lui august, insa as vrea sa gasesc deja un preot pt a stii cum imi fac planurile. Multumesc!

dana18
12.09.2012, 23:31:46

Buna,

Nu pot sa iti trimit PM insa as fii interesata si eu de preotii pe care i-ai gasit tu. Am inteles ca nu prea mai fac in ultimul timp si eu nu am reusit sa gasesc nici unul disponibil. Ai putea sa imi trimiti si mie mai multe informatii, poate tu reusesti sa trimiti PM. Multumesc anticipat^:)^

andrahanes
18.01.2013, 22:49:10
buna fetelor!

si noi avem nunta pe 15 iunie anul acesta si cautam un preot pentru ceremonia religioasa, pe care dorim sa o facem la locatia salonului (nunta noastra e la cort).
eu m-am cam panicat un pic cand am auzit ca nu prea au voie preotii sa oficieze in aer liber, asa ca apelez la voi...are cineva vreun numar de telefon al unui preot care face asta?
am vrea sa gasim preot curand, ca sa putem face invitatiile... sa putem scrie pe ele ca ceremonia religioasa e in locatia salonului....

asteptam cu nerabdare sfaturile voastre!

Nicoleta.U
10.02.2013, 13:22:32
Salutare miresici,

Ma confrunt si eu cu dificultatea de a gasi un preot in Constanta pentru a oficia cununia civila in aer liber. Va rog mult daca stiti pe cineva ... sau o biserica la care as putea vorbi. Pentru noi este cu atat mai dificil cu cat suntem si pe 7 sept, cand am inteles ca nu se oficiaza nunti decat cu dezlegare (pt ca e inainte de 8 sept - Sf Marie mica). Btw, mai este cineva in situatia cu 7 sept?

Ms mult de rasp

N.

simonelu88
13.03.2013, 10:35:26
Fetelor, voi cum va aranjati decorul pentru cununia religioasa? Noi o sa tinem cununia in gradina restaurantului, si as vrea sa iasa un decor perfect, asa ca daca aveti idei, va rog impartasiti-le! Mersi mult! Pupici!

Super ca va fi in gradina resturantului.
Parerea mea este sa pui covor rosu (daca iti permite spatiul), stalpi cu aranjamente florale, petale de trandafiri pe covorul rosu.
Pe masa sa ai un mic aranjament floral si de asemenea sa ai pernuta de verighete din flori naturale.

Spor la pregatiri.

teodorescu.anca
13.03.2013, 11:14:57
Super ca va fi in gradina resturantului.
Parerea mea este sa pui covor rosu (daca iti permite spatiul), stalpi cu aranjamente florale, petale de trandafiri pe covorul rosu.
Pe masa sa ai un mic aranjament floral si de asemenea sa ai pernuta de verighete din flori naturale.

Spor la pregatiri.

Buna,
Noi vom avea o arcada decorata cu flori naturale si voal, covor rosu (aprox 7-10m), cateva randuri de scaune, scoase din salon (decorate ca in salon: scaune albe din piele cu funda roz pal), vor fi stative pentru lumanari, pentru cartea din care citeste, pentru o icoana, pe masa preotului va fi si un aranjament floral. Nu ne-am hotarat inca daca sa mai punem si acei stalpisori, ar fi o chetuiala destul de mare in plus (aprox 200 euro) si nu stiu daca se merita.
In rest, locatia din gradina fiind chiar langa un ponton, va fi decorat si acel ponton cu voal si flori, cu felinare pe jos, vor mai fi in gradina si 5 mese de cocktail, cu cate un aranjament floral pe ele, si decorate ca in restaurant.
Ce mi se pare dragut, ca am vorbit cu cei de la formatie, sa fie muzica de atmosfera si in gradina, la sosirea invitatilor si pana incepe cununia propriuzisa, si apoi dupa cununie, pana intrarea tuturor invitatilor in salon.

simonelu88
13.03.2013, 11:44:08
Buna,
Noi vom avea o arcada decorata cu flori naturale si voal, covor rosu (aprox 7-10m), cateva randuri de scaune, scoase din salon (decorate ca in salon: scaune albe din piele cu funda roz pal), vor fi stative pentru lumanari, pentru cartea din care citeste, pentru o icoana, pe masa preotului va fi si un aranjament floral. Nu ne-am hotarat inca daca sa mai punem si acei stalpisori, ar fi o chetuiala destul de mare in plus (aprox 200 euro) si nu stiu daca se merita.
In rest, locatia din gradina fiind chiar langa un ponton, va fi decorat si acel ponton cu voal si flori, cu felinare pe jos, vor mai fi in gradina si 5 mese de cocktail, cu cate un aranjament floral pe ele, si decorate ca in restaurant.
Ce mi se pare dragut, ca am vorbit cu cei de la formatie, sa fie muzica de atmosfera si in gradina, la sosirea invitatilor si pana incepe cununia propriuzisa, si apoi dupa cununie, pana intrarea tuturor invitatilor in salon.

Foarte frumos.Cu siguranta va iesi ca in basme. Unde va fi nunta?

teodorescu.anca
13.03.2013, 12:15:00
Foarte frumos.Cu siguranta va iesi ca in basme. Unde va fi nunta?

Scrie in semnatura mea, langa Bucuresti, un local care se numeste Belvedere grand ballroom.
Poti caute pe google, si au poze pe site. Din pacate nu merge sa le atasez.

dana_mia
14.03.2013, 08:25:09
Am citit ca <<Biserica Ortodoxa Romana a luat hotararea sa interzica oficierea nuntilor si botezurilor in aer liber. De acum inainte, cununiile religioase si botezurile vor putea fi savarsite doar in biserici. Patriarhia Romana informeaza ca va permite "oficierea Tainei Botezului si a Tainei Cununiei numai in bisericile parohiale, cu respectarea randuielilor liturgice pentru pastrarea sacralitatii si solemnitatii acestor Sfinte Taine".>> Este o decizie noua, publicata la inceputul lunii martie. Ce stiti despre asta?

andrulin
14.03.2013, 14:18:34
Mie mi se pare ok sa fie asa, adica eu nu mi-as face slujba religioasa in aer liber, mi se pare foarte aiurea.
Se duce tot farmecul cununiei, una e sa te cununi in biserica, in loc sfant in Casa Domnului, acolo chiar traiesti momentul la intensitate maxima, slujba suna altfel in biserica, corul se aude mult mai bine, este o incarcatura spirituala specifica.
In aer liber mi se pare a fi un obicei imprumutat de pe alte contintente si daca religia noastra spune ca in biserica e bine sa se savarseasca Taina Cununiei, pai asa trebuie sa fie.
De ce trebuie sa imprumutam din obiceiurile altora, cand, normal ar fi sa ne respectam traditia si sa o perpetuam?
Cununia e bine sa fie facuta in Biserica si e mult mai benefic si frumos asa, parerea mea.
Dar fiecare face cum considera...