PDA

Versiunea completa : Agentii de voiaj pentru luna de miere...

Pagini : 1 [2]

ionut_tuo
28.07.2010, 20:59:06
de perfect tour ce stiti?ati mers prin ac agentie in vacanta?
ma intereseaza parerile voastre!

Adina_Vasy
28.07.2010, 23:25:55
Cu ce agentie mergeti?
Iti trimit pm sa nu fie considerata reclama :)

BilianaT
05.08.2010, 16:13:57
Iti trimit pm sa nu fie considerata reclama :)
si eu vreau
Please!!!

zgrabuntza
05.08.2010, 16:26:01
O intrebare putin off-topic, dar sper sa gasesc raspuns. Imi trebuie pasaport cand cumpar biletul de la agentie? Saptamana viitoare vreau sa-mi iau bilet pt luna de miere, iar pasaportul urmeaza sa-l fac dupa aceea. Oare o fi vreo problema?

daca mergi in egipt, nu-ti trebuie pasaport. in general iti trebuie pasaportul in cazul excursiilor in asia indepartata (gen china, japonia, india, etc). dar si aici, biletul il poti lua simplu, doar cu buletinul, iar dupa, atunci cand vor sa-ti intocmeasca actele pt vize(daca ai nevoie) sau doar sa-ti ia datele pentru a te trece in baza de date, iti cer si pasaportul. eu cel putin asa am vazut pana acum....

dianapisy
10.08.2010, 19:00:34
nu e chiar asa, eu merg de exemplu in maroc, si nu am voie fara pasaport, iar egiptul e sinura tara din africa unde e posibil, acum e un acord si intre noi si turcia unde nu iti mai trebuie viza, dar pasaport trebuie! am auzit ca e faina croaziera pe nil! dar e prea scump pt noi, asa ca am ales maroc si poti ajunge de acolo in fiecare zi cu fairy boatul pe tenerife ca e f aproape! pe noi ne costa in jur de 700 euro 14 zile cu mic dejun, pe voi?

dianapisy
10.08.2010, 19:25:31
eu cred ca voi aveti bani, multi bani, daca vreti sa va incumetati sa megeti pana in maldive sau seyshells...noi acolo am vrut, apoi am zis mexic, apoi am zis croaziera in mediterana, apoi am vrut in thailanda, apoi, ne-am dat seama ca nu ne permitem nici o noapte in bungalourile alea, ne am interesat la toate agentiile, din tm, din cluj...am intrebat in stanga in dreapta...o prietena de a mea a fost in mauritius, cu excursie luata din marea britanie, i-a costat 8000 euro! 9 nopti! da 8000 euroi si asta pt ca in seyshells, mauritius sau maldive sunt numai resorturi!! alta chestie o alta cunostinta de a mea mi-a povestit cum a fost seyshells...acolo e populatie comunista cu reguli stricte, dar mai putin pt turisti, ea acolo a lucrat intr-un cazino, si e mare plictiseala pt ca in afara de cazinouri nu sunt distractii pt ca sunt interzise!
acum voi decideti dupa buzunar! sa stiti ca sunt costuri ascunse tot timpul la orice agentie, chiar daca scrie maldive 1500 euro sa stiti ca pretul e de persoana si pretul de acolo pleaca si urca...si nu e asigurarea scumpa ci costurile tranferurilor , pt ca sa ajungi acolo iti trebuie hydrojet, adica avion cu aterizare pe apa, si multe altele...
Asigurare storno= se face in cazul in care nu esti sigur ca vei pleca si vrei sa iti primesti banii inapoi in cazul in care te razgandeti, comisionul 10% se retine mi se pare;
Asigurare medicala= 20 lei de persoana e de obicei, sau gratis daca te duci cu 10 zile inainte la casa de asigurari si iti elebereaza un card de sanatate special pt asa ceva, nu trebuie sa stai la coada, se completeaza formularul on line si il depui la ghiseu sau intrebi unde se depune.

dianapisy
10.08.2010, 19:32:13
am vrut in mexic, e iefgtin, dar am aflat ca se face trafic cu turisti! luati in considerare si treburile astea cand va ganditi la o tara straina!
in tunisia de exemplu , au fost nasii nostri, au plecat dezamagiti total de acolo, daca dai la un om, aparatul foto sa iti faca poza te trezesti ca pleaca cu aparatul si trebuie sa ii dai contra valoarea aparatului ca ti-l dea inapoi, trebuie sa dai bacsis pt orice, si daca nu faci asta au ei grija sa le dai! de exemplu la hotel nu iti schimba asternuturile de pat, sau nu iti curata toaleta, la hoteluri 4-5 stele!!! peste tot pe strada stau la panada fel si fel de indivizi care stau la acostat turisti, sa ii duca la restaurante cica ieftine si cand colo sunt f scumpe, si tot felul de situatii din astea.

lavitzi
12.08.2010, 22:10:11
si noi am vrut in mexic pentru ca am gasit la un moment dat niste oferte foarte bune dar am auzit ca e perioada uraganelor si daca prinzi unul, e posibil sa ploua si 2 saptamani continuu asa ca ne-am razgandit. :)
In Tunisia am fost de 2 ori (in 2006 si 2008) si a fost super. E adevarat ca atunci cand mergi intr-o tara de acest gen trebuie sa ai in considerare niste lucruri: daca mergi prin bazar nu te lasi atrasa in toate magazinele ca s-ar putea sa nu mai poti sa iesi pana nu cumperi ceva, nu pozezi cladirile care au poza presedintelui, nu bei apa de la robinet etc. Dar daca tii cont de lucrurile astea poate sa fie o experienta foarte interesanta, noi am fost intr-o excursie de 2 zile in desert si a fost super, chiar a meritat. Am fost in Aprilie atunci cand am fost in excursia asta si tot a fost cald. A doua oara am fost in luna iulie si vreau sa spun ca in primele zile am prins vreme mult mai faina si mai suportabila decat in Timisoara :), apa super, am stat la hotel de 4 stele si au facut curat zilnic, mancarea buna... nu am ce comenta. Depinde si ce va doriti, daca va place sa va plimbati la orice ora prin oras fara sa va agaseze nimeni... nu e locul potrivit:)

andrasi
20.10.2010, 22:18:32
ufff ...luna de miere !!!! si pe luna am dori dar din pacate nu ne tine buzunarul tot timpul
am citit intr-o postare anterioara ca se cererea pareri despre perfect tour .din cate stiu nu au sediu in tm deci e mai naspa ca totul se face prin transfer bancar. m-am ars si eu acum ceva ani cand am mers pt parintii mei.
de atunci am gasit o agentie mica in balcescu unde de vreo 2 ani la care si eu si familia mea apelam cu incredere. de obicei au de toate . noi scriem agentiei ce dorim si cam cand si pe unde ne-ar place si ei ne trimit oferte. de obicei au foarte multe oferte si de la nemti si de la alte agentii de prin oras cu nume mai sonore , da asa nu-mi mai bat capul sa umblu pe la agentii si sa cer eu oferte sau doamne fereste sa mai iau si tepe gen agentia colibri si inca una de care nu=ami amintesc acum exact da stiu ca aveau turcia ,ca pretul e acelasi la sfarsit si doamna fantasy cum ii spun eu ;)) e ffff profesionalista

andutza07
23.11.2010, 14:54:26
ufff ...luna de miere !!!! si pe luna am dori dar din pacate nu ne tine buzunarul tot timpul
am citit intr-o postare anterioara ca se cererea pareri despre perfect tour .din cate stiu nu au sediu in tm deci e mai naspa ca totul se face prin transfer bancar. m-am ars si eu acum ceva ani cand am mers pt parintii mei.
de atunci am gasit o agentie mica in balcescu unde de vreo 2 ani la care si eu si familia mea apelam cu incredere. de obicei au de toate . noi scriem agentiei ce dorim si cam cand si pe unde ne-ar place si ei ne trimit oferte. de obicei au foarte multe oferte si de la nemti si de la alte agentii de prin oras cu nume mai sonore , da asa nu-mi mai bat capul sa umblu pe la agentii si sa cer eu oferte sau doamne fereste sa mai iau si tepe gen agentia colibri si inca una de care nu=ami amintesc acum exact da stiu ca aveau turcia ,ca pretul e acelasi la sfarsit si doamna fantasy cum ii spun eu ;)) e ffff profesionalista
cum se numeste agentia?

oanahandbal
09.01.2011, 09:01:44
Buna dimineata.Cine a fost in zakyntos prin agentie din Romania?ma intereseaza ptr luna de miere si parca tot la agentie a-si apela.Cu ce agentie a-ti mers?

adelinne85
23.02.2011, 09:19:50

imi spui si mie cum se numeste agentia pls

paula_v
21.01.2012, 17:54:31
Dragi miresici, ati apelat vreodata la agentia de turism Eureka Reisen? Tocmai am venit de la targul de la Opera si aveau o reprezentanta. Din curiozitate ne-am oprit si am cerut o oferta pentru Creta. Surprinzator, ne-au facut cea mai buna oferta decat cele pe care le-am gasit pana acum. Ati mai calatorit cu ei?Ati mai auzit de la altii vreo parere?

camyBFC
27.08.2012, 18:32:13
Pentru vacante in general recomand Eximtur, chiar sunt profesionisti. Dar acum in luna de miere noi vrem sa mergem in Caraibe, Republica Dominicana si mi s-au parut putin cam scumpi, asa ca am apelat la Tui prin Eurolines (in spate la Bega, acum si in mall) si mi-au dat niste preturi foarte bune, mai putin cu vreo 800 de euro fata de Eximtur, asa ca am batut palma cu ei si abia asteptam sa plecam in Republica Dominicana in octombrie. Acolo fiind sezon din octombrie pana in mai, nu prea avem de ales, desi am fi vrut sa plecam imediat dupa nunta.

daci
28.08.2012, 01:29:36
ceau, te rog sa nu uiti sa ne dai ceva detalii (cand te intorci ;;))despre luna de miere din Punta Cana prin agentia Tui, deoarece si noi am vrea sa mergem tot acolo, dar in noiembrie, pt ca avem nunta in 20 octombrie.
multumesc si asteptam cu nerabdare impresiile. Luna de miere de vis sa aveti! :x

camyBFC
28.08.2012, 18:47:05
ceau, te rog sa nu uiti sa ne dai ceva detalii (cand te intorci ;;))despre luna de miere din Punta Cana prin agentia Tui, deoarece si noi am vrea sa mergem tot acolo, dar in noiembrie, pt ca avem nunta in 20 octombrie.
multumesc si asteptam cu nerabdare impresiile. Luna de miere de vis sa aveti! :x

Multumim mult, abia astept sa va povestesc!