PDA

Versiunea completa : Muzica nunta in Sibiu

Pagini : [1] 2

oanai
10.07.2006, 15:08:58
Voi avea DJ si n-as vrea sa-mi iau iar teapa.
Pe scurt:din auzite,m-am dus si am vorbit cu un DJ,prin martie.Tipul parea OK in general.I-am spus cam ce gen de muzica preferam si el a spus ca are dar el va pune muzica dupa cum simte el starea de spirit a mesenilor.Am vrut sa-i spun ca atata timp cat eu il platesc nu hotareste el sau mesenii dar m-am abtinut.Eiiiii,sambata asta am fost la o nunyta unde tipul era DJ.A pus o muzica groaznica.Nimeni n-a dansat cu orele.si el cica simte atmosfera!!!Bleahh!
Si,ca atare,am luat-o de la capat cu cautarile de DJ.Voi pe cine ati avut/aveti?Daca nu puteti sa scrieti pe site,trimiteti-mi va rog un MP.
Multumesc

anda_nechita
10.07.2006, 19:31:52
salut! vezi ca am deschis un black list, in sibiu este o firma Maggic marriage care da tepe, am inteles de dj-ul de la galileo ca s-a imbatat urat la o nunta si a facut scandal... eu stiu un DJ f. bun, dar e din mures, daca vrei poti vb cu el, poate se deplaseaza... cat e muzica prin sibiu?? adica cat costa? la noi merge cam la 10 000 000 un dj, 6 000 000 cu PC, si 20- 25 000 000 formatie!

daca te intereseaza, scrie-mi pe privat!

clauditza28
03.08.2006, 22:59:41
din pacate nici eu nu am gasit un dj ca lumea. stiti cums e zice ca muzica si vinul face totul la o petrecere. daca gasiti pe cineva sa ma anuntati si pe mine. mersi!

rocsi6666
04.08.2006, 00:31:34
superdj.ro/contact.html[/url]. eu am nunta in Pitesti si tipii se deplaseaza.....costa 150 de euro + 50 deplasarea....mi-a dat si mie pontul mam, care i-a avut la nunta si mi-a zis ca a fost totul super...

clauditza28
05.08.2006, 13:39:59
draga rocsi, tu tot pe acei tipi i-ai anganjat? daca da, sa-mi spui cum a fost la nunta! mersi

andrat
21.09.2006, 00:08:21
Voi avea DJ si n-as vrea sa-mi iau iar teapa.
Pe scurt:din auzite,m-am dus si am vorbit cu un DJ,prin martie.Tipul parea OK in general.I-am spus cam ce gen de muzica preferam si el a spus ca are dar el va pune muzica dupa cum simte el starea de spirit a mesenilor.Am vrut sa-i spun ca atata timp cat eu il platesc nu hotareste el sau mesenii dar m-am abtinut.Eiiiii,sambata asta am fost la o nunyta unde tipul era DJ.A pus o muzica groaznica.Nimeni n-a dansat cu orele.si el cica simte atmosfera!!!Bleahh!
Si,ca atare,am luat-o de la capat cu cautarile de DJ.Voi pe cine ati avut/aveti?Daca nu puteti sa scrieti pe site,trimiteti-mi va rog un MP.
Multumesc

Oana, despre ce DJ vorbesti ? Te rog spune-mi, cred ca va fi si pt. noi o problema, muzica. Spune-mi cel putin prenumele, sau initialele, sa imi dau seama daca dau de el. Mersi ! Si bafta multa !!!

alison
08.10.2006, 21:28:14
Am nevoie urgenta de un DJ. Unul deschis la minte, care sa fie de acord sa puna muzica pe care i-o dau eu si sa si completeze cu ce mai are el, inclusiv populara, ca de aia n-am (din zona Cluj, Arad si Sibiu). Sa nu-mi puna manele, sa nu vina cu idei de urcat mireasa pe masa si, mai ales sa fie liber pe 14 octombrie. Va rog sa ma ajutati, sunt DISPERATA! :(

axara_me
08.10.2006, 22:41:33
Am nevoie urgenta de un DJ. Unul deschis la minte, care sa fie de acord sa puna muzica pe care i-o dau eu si sa si completeze cu ce mai are el, inclusiv populara, ca de aia n-am (din zona Cluj, Arad si Sibiu). Sa nu-mi puna manele, sa nu vina cu idei de urcat mireasa pe masa si, mai ales sa fie liber pe 14 octombrie. Va rog sa ma ajutati, sunt DISPERATA! :(

in asa scurta perioada care ti-a ramas, eu zic sa vb cu un dj de club, sau sa apelezi la o agentie de organizari nunti, care o sa te usuce ,....dar macar rezolvi o treaba stringenta!

dar pana acum ?!ce s-a intamplat de ai ajuns in situatia aceasta?

tweety82
08.10.2006, 23:13:02

Saracuta de tine ...imi pare rau sa aud asa ceva :(
Sa dea Dumnezeu sa-ti gasesti [-o<
Te pupic si multa bafta :*

laura81
10.10.2006, 15:13:38
alison, ti=-ai rezolvat? hai ca vb eu cu un prieten care stiu ca mai punea muzica la nunti, are scule si tot tacamul, destupat la minte e, zic eu ca e ok, dar n-am fost la nici o nunta la care sa puna el muzica. vb cu el azi, scrie-mi nr tau de tel pe privat, sau iti scriu eu nr lui daca vrea, ok?

alison
10.10.2006, 16:01:38
Multumesc, Laura, am rezolvat aseara. Nu am mai intrat de atunci ca sa scriu. Sper sa fie totul ok, ca am obosit. Am gasit pe cineva care pare ok. Mi-e frica sa ma mai gandesc la problema asta. Tot ce mai sper este sa ma fac mai bine pana la nunta si pana la zilele de lapte si miere care urmeaza imediat dupa. Te pup, esti o scumpa.:x

clauditza28
11.10.2006, 20:33:26
alison, daca intervine ceva scrie-mi si iti voi da eu 2 telefoane, unul de la tipul care mi-a fost mie dj la nunta (a fost super) sau de la o firma care, la mine, s-a ocupat cu filmatul si pozele! papa. succes, claudia

oanai
12.10.2006, 10:49:27
Oana, despre ce DJ vorbesti ? Te rog spune-mi, cred ca va fi si pt. noi o problema, muzica. Spune-mi cel putin prenumele, sau initialele, sa imi dau seama daca dau de el. Mersi ! Si bafta multa !!!
Servus.N-am nici o jena sa-ti spun numele DJ-ului pe care sa NU-l iei.Il cheama Dragomir(parca si Marcel)si sta pe langa Univers-all
Eu am a avut la nunta pe altul si muzica a fost excelenta.Il cheama Calin nustiucum dar daca vrei detalii imi intreb sotul fiindca el are numele intreg+telefonul

andrat
12.10.2006, 11:28:31
Multumesc, spune-mi te rog numele lui si nr. de telefon, ca trebuie sa ne ocupam si de muzica. Vreau la nunta muzica buna, sa nu aud nici urma de manea !

oanai
12.10.2006, 11:34:35
Multumesc, spune-mi te rog numele lui si nr. de telefon, ca trebuie sa ne ocupam si de muzica. Vreau la nunta muzica buna, sa nu aud nici urma de manea !Eu n-am avut absolut nici o manea.Oricum,orice DJ te intreba daca:
-pui manele
-daca vrei sa dansezi pe masa(sa-ti puna melodia aia cu Danseaza mireasa pe masa)
-daca sotul vrea sa faca striptease
Iti voi da maine toate detaliile privind DJ-ul pe care l-am avut.

cisaic
16.01.2007, 22:16:14
Dragele mele,
Caut cu disperare un taraf de lautari sau o formatie, care sa cante in stil autentic folcloric. Adica la instrumente traditionale (vioara, acordeon, tambal, taragot) si nu la orga, saxofon, calculator. Si care sa poarte costume populare. Daca aveti vreo recomandare, va rog sa-mi dati de stire la [email protected] Multumesc mult! C.

laura81
17.01.2007, 00:31:20
Vad ca esti din buc, cred ca ai postat gresit mesajul, aici e zona de sibiu. Roaga adminul sa ti-l mute pe la sectiunea cu muzica/formatii etc. ;-)

cisaic
17.01.2007, 10:59:24
Da, dar noi vrem sa facem nunta in Sibiu :) Deci, un sfat ceva? Merci, C.

laura81
17.01.2007, 13:24:43
Ahaaaa ... Mai, sorry, nu stiu. poate stiu fetele care au avut. dar chiar la costume nationale nu stiu daca gasesti :-? Unde o faceti? adica la ce sala?

cisaic
17.01.2007, 16:05:30
Probabil petrecerea va fi la Han Vestem, langa muzeul satului. Voua cine v-a cantat la nunta, un DJ? daca a facut treaba buna, te rog sa-mi dai si mie un contact, eventual.

Merci,
C.

BlueMoni
17.01.2007, 16:23:35
Cred ca singura solutie pentru ceea ce iti doresti tu e sa iei legatura cu un ansamblu popular. Ei au si instrumentele pe care le vrei si costume populare.

BlueMoni
17.01.2007, 16:24:51
Am uitat sa intreb cand va avea loc nunta? Esti din Sibiu sau el e din zona noastra?

laura81
18.01.2007, 14:56:12
Probabil petrecerea va fi la Han Vestem, langa muzeul satului. Voua cine v-a cantat la nunta, un DJ? daca a facut treaba buna, te rog sa-mi dai si mie un contact, eventual.

Merci,
C.

Dj-ul numai pune muzica, nu canta. noi am avut numai dj, nu am vrut formatie.

CAMELLIA
19.01.2007, 14:17:50
Vroiam sa va intreb daca stiti pe cineva care canta acasa, cand vine sa ia mireasa. Cred ca trebuie sa vina cineva sa cante la saxofon, parca, nu?
Noi am dat acontul ca sa vina sa cante la nunta Doinita Sambotin, o cunoasteti, ce parere aveti de ea ( ca nu stiu ) si bineanteles avem si un DJ, dar nu stiu pe cine sa aducem sa-mi cante si cand vin dupa mine...(:|

alice
19.01.2007, 15:14:10
Doinita Sambotin canta bine muzica populara.E unoscuta aici in Sibiu mai mult

dannetta
23.01.2007, 13:59:27
Salut,
Eu sunt mai noua pe aici. Am vazut ce ati scris referitor la DJ. Vreau si eu parerea voastra. Stiu ca se poate lua formatie si muzica populara e live iar cealalta e pe calculator. Sunt si formatii care vin ei cu totul. Cum credeti ca ar fi ? Eu nu stiu ce s-ar potrivi mai bine. Am luat in calcul ambele variante dar nu stiu ce sa aleg si cum ar iesi mai bine ...
Mersi.

BlueMoni
23.01.2007, 14:40:46
Eu zic ca depinde si de bugetul pe care il ai la dispozitie. Ca sa iei si dj si formatie sau interpret care sa cante muzica populara live o sa te coste ceva banuti. Daca asta nu ar fi o problema, urmatoare intrebare este ce v-ar placea voua si ce fel de invitati aveti. Eu eram total impotriva formatiei sau a interpretului la o nunta pt ca nu vroiam sa o transform in spectacol. Am fost insa la revelion la un restaurant si a fost invitat un cantaret de muzica populara care canta in timp ce mancam. A fost o atmosfera superba pentru ca venea si canta printre mese si a avut melodii foarte cunoscute de am ajuns sa cantam si noi cu el.

CAMELLIA
24.01.2007, 14:21:29
Noi o sa avem si o interpreta de muzica populara, Doinita Sambotin, sunt 5 membrii in formatie, ( mie nu-mi place acest gen de muzica, dar pentru invitatii mai in varsta ) si o sa avem si un DJ.
E adevarat ca daca aduci o formatie, ei vin si cu muzica mecanica, ca atunci cand ei fac pauze sa-i inlocuiasca, dar noi am optat pentru un DJ care ne va pune muzica care o vrem, pentru ca ce sti daca cei de la formatie poate nu au un repertoriu cu mai multe genuri de muzica, sau poate nu au noutati...8-|

mikki
26.01.2007, 09:25:07
eu inca nu am inceput sa caut un DJ pentru nunta:-s
am auzit ca din 2007 fiecare DJ trebuie sa aiba ceva acte eliberate de primarie pentru a putea pune muzica pe la nunti; am inteles ca se vor face controale si ca daca nu sunt gasiti in regula, sunt amendati si inspectorii opresc muzica!!!!
adica, daca nu ai un DJ cu acte in regula, risti sa ramai fara muzica in toiul nuntii!!!
voi ce stiti despre asta? la ce acte se refera? ceva legat de drepturile de autor? oare au toti acte in regula? nu as vrea sa am surprize!

mersi :)

Arsaluis
26.01.2007, 11:30:32
Da, intr-adevar este legat de drepturile de autor. Si cu siguranta nu au toti aclele ok. Si da, vin in control si daca dj-ul nu e ok opresc muzica si ti-au sticat petrecerea. Eu cred ca voi incerca sa lucrez cu o firma specializata - ei au cu siguranta toate actele. Cu toate ca am o gramada de prieteni care se ocup acu asta si as isi cu muuuult mai ieftin, nu vreau sa am surprize.

laura81
26.01.2007, 12:12:17
Hai ca m-ati facut curioasa, o sa ma interesez si imediat ce aflu ceva va anunt#-o da e barbar sa opresti muzica la o nunta. eu n-am mai auzit de asa ceva si nu inteleg ce drepturi de autor? ca doar nu pretinde dj-ul ca el a compus muzica pe care o pune :)) poate e valabil pt aia care canta la nunti, nu? Nu stiu, da e o tampenie pe care sa mai ia statul bani:-L ...
Oricum, la ce s-au dat toate peste cap acum cu integrarea, vor avea alte amenzi de dat pt chestii mai importantw, nu cred eu ca se plimba finantele sambata sa dea amenzi in restaurante... Sper cel putin . ;))

alice
26.01.2007, 12:18:46
E adevarat Laura! Trebuie platiti 100 euro pe nunta.Pt faptul ca Dj-ul foloseste melodiile respective fara acordul unora

Arsaluis
26.01.2007, 13:23:16
Da asa este. este vorba de difuzare neautorizata. Daca ati vazut si pe casetesau cd-uri originale e scris acelasi avertisment. Tu, ca dj iei bani la nunta pt ca te folosesti de melodiile compuse de altii. Si chiar cred ca e serioasa treaba. Chiar controleaza. Si de ce n-ar face-o daca pot scoate niste bani???

laura81
26.01.2007, 13:34:13
Caaaattt??????:O:O Pai un dj ia 200 de euro pe nunta, jumate tre sa dea la stat????? si cine tre sa plateasca taxa aia si unde? si de ce se vorbeste in euro cand traim in rom si avem propria moneda?? Ioooii, ce draci am!!!
Si daca eu imi pun muzica in apartament nu trebe sa paltesc ceva la stat ca ma intretin cu muzica altora???
Si daca mirii nu-si iau dj, isi pun muzica singuri? sau sta un prieten, care nu e platit? unde trebe sa itnreb de chestiile astea? voi de unde stiti?

Arsaluis
26.01.2007, 13:37:15
As vrea sie eu o sugestie pentru un DJ care sa aiba aparatura adevarata si sa faca si show- nu numai sa puna muzica si sa nu ii auzi gura. Sa fie un fel de "maestru de ceremonii"...
Stiu unul care a fost la o nunta la fantanita dar nu am cum sa ii aflu nr de tel.
PLSSSSS
HElp!
Am cam intrat in criza de timp!

alice
26.01.2007, 13:40:27
Eu am auzit la televizor.

BlueMoni
26.01.2007, 14:06:18
Si daca eu imi pun muzica in apartament nu trebe sa paltesc ceva la stat ca ma intretin cu muzica altora???
Si daca mirii nu-si iau dj, isi pun muzica singuri? sau sta un prieten, care nu e platit? unde trebe sa itnreb de chestiile astea? voi de unde stiti?

Se presupune ca ai cumparat cd-urile cu muzica pe care o asculti si deci ai platit taxa respectiva. Cred ca la asta se refera legea. Sa nu fi "piratat" melodiile...

Arsaluis
26.01.2007, 14:09:01
Da, poti s-o asculti, dar nu sa o si difuzezi. E la fel ca la filme. Ai cumparat un dvd - poti sa il vezi, dar nu sa faci cinema...

laura81
26.01.2007, 15:56:24
Da, am inteles ce ziceti, dar aveam draci si de-aia am scris asa... deci pot sa ascult un cd cu muzica dar sa nu-l dau si altora :)) Moni, trimite-mi inapoi melodia pe care ti-am dat-o ca nu aveam voie sa ti-o dau si n-am stiut =))
Arsaluis, spor la stres atunci!!:x:D

BlueMoni
26.01.2007, 17:53:46
Am avut o discutie referitoare la melodia de inceput, pe care danseaza mirii si Laura s-a oferit sa-mi dea melodia pe care au dansat nasii ei. E superba!!! Are niste versuri perfecte si im place si ritmul...e vals lent. Se numeste Anne Murray - Could I Have This Dance. Singura mea problema in momentul asta e ca el vrea vals vienez :-w , dar mai negociem. Ce bine ca avem nunta de doua ori si putem face si cum vrea el si cum vreau eu :-p

CAMELLIA
28.01.2007, 00:53:05
Eu nu stiu ce melodie sa aleg pentru primul dans. :-<
Trebuie sa fie un vals sau orice melodie mai lenta care sa ne placa noua ?
Imi dati si voi exemple? Voi ce melodii ati avut ? ;-)

alison
28.01.2007, 01:06:21
Cami, cum am mai spus, TREBUIE orice va place voua. Ceva ce sa considerati semnificativ pentru voi doi, pe care sa va placa sa dansati, in fine, voi stiti cel mai bine. Noi am dansat pe Nana Mouskouri- The wedding song (This is love). Daca vrei, ti-o trimit sa o asculti.;;)

CAMELLIA
28.01.2007, 02:37:25
Da Alison, normal ca o sa alegem ceea ce ne place noua, dar ca sa aleg mi-ar prinde bine si niste recomandari :-s, oricum o sa mai caut si eu, dar sigur vreau ceva foarte romantic, sa ni se faca pielea gainii :"> ;)) Deci nu trebuie vals, asa cum se spunea odata... :talk_01:
Ti-am scris pe PM.

alison
28.01.2007, 16:20:22
Cami, iti trimit pe mail melodia. Acuma am vazut ca am gresit titlul, este The wedding song (There is love), nu "This is love". Nu ca ar fi extraordinar de relevant. Unora le place vals si sincer si mie mi-ar fi placut, daca am fi fost niste dansatori buni, dar asa, am zis ca macar sa ne simtim si noi bine sub atatea priviri. #:-S

laura81
28.01.2007, 16:23:26
Cami, vezi ca e un subiect dar nu stiu sigur unde, cu melodii pt dansul mirilor... Pe-aici pe forum :-p Sunt asa multe melodii frumoase!!! Ar fi fain sa puneti una care are vreo insemnatate pt voi, daca aveti "melodia voastra".. Noi n-am avut, am pus "Everything" dela Anna Vissi, melodia grecoaicei dela eurovision 2006, eu sunt innebunita dupa ea. intre tinmp, la nunta ne-am trezit ca avem si o melodie a noastra, ne-a pus-o nasa pt ca a fost ratat primul dans... daca nu stiti vals n-are rost sa va stresati... Sunt milioane de melodii faine!!

BlueMoni
28.01.2007, 20:01:52
Camellia, pentru ca si eu aveam aceesi dilema ca si tine am facut "un rezumat" al subiectului cu melodii de inceput recomandate de miresici:

Sa nu-mi iei niciodata dragostea, a Holografilor
"The miracle of love" de la Eurithmics
"you are the love of my life"george benson
"Mireasa mea" a lui Ovidiu Komornik
"endless love" a lui luther vadross si mariah carey
annie's song de john denver
you're still the one de la shania twain
Michael Buble - Sway
Once upon a December - Deana Carter
Thalia "Una Vez En Diciembre"
Love's a game si cei care o canta sunt The Magic Numbers
Dean Martin, cu "That's Amore"
you to me are everything
Andre Rieu - The Second Waltz
Comptine d'un autre ete'
Yann Tiersen - 'La valse d'Amelie'
Eugen Doga- "Tandra si gingasa mea fiara!"
Julio Iglesias & Dolly Parton - When U Tell Me That U Love Me
George Benson & Roberta Flack - You Are the Love of My Life
Bryan Adams & Barbara Streisand - I Finally Found Someone
Patsy Cline - Always
Richard Clayderman - Ballad For Adeline
Celine Dion - The power of love
Nat King Cole - Fascination
"By my side" de INXS
Lonestar - Amazed
Stefan hrusca- Nunta de flori
(Dancing) Cheek to Cheek", cantata de Ella Fitzgerald & Louis Armstrong
The Power of Love " - Andreea Boceli sau Celine Dion
Around the World- Nat King Cole
chayenne - tiempo de vals
Itzhak Perlman, numita "Scent of a Woman - Tango
Por una Cabeza-Carlos Gardel.
Edith Piaf si Jacques Brel
Hijo de la luna", canta Loona
"Ballade pour Adeline"
So beautiful a lui Chris De Burgh
Demis Rousos - Wedding song
Dimitri Shostakovich - Waltz II, From Jazz Suite (Soundtrack Eyes Wide Shut)".
Bosquito - Tu esti iubita mea
MAI FRUMOASA Laura Stoica
Ion Suruceanu - Ce seara minunata
Luminitei Anghel-Tu esti

Sper sa le gasesti si sa-ti alegi ce va place voua.

CAMELLIA
28.01.2007, 23:32:31
Multumesc mult BlueMoni, esti o bombonica. ^:)^ ;-) O sa ascult si melodiile pe care mi le-ai scris si ce sti, poate alegerea noastra va fi printre ele. <:-P

CAMELLIA
29.01.2007, 00:51:13
Cami, vezi ca e un subiect dar nu stiu sigur unde, cu melodii pt dansul mirilor... Pe-aici pe forum :-p Sunt asa multe melodii frumoase!!! Ar fi fain sa puneti una care are vreo insemnatate pt voi, daca aveti "melodia voastra".. Noi n-am avut, am pus "Everything" dela Anna Vissi, melodia grecoaicei dela eurovision 2006, eu sunt innebunita dupa ea. intre tinmp, la nunta ne-am trezit ca avem si o melodie a noastra, ne-a pus-o nasa pt ca a fost ratat primul dans... daca nu stiti vals n-are rost sa va stresati... Sunt milioane de melodii faine!!
Laura am cautat si nu am gasit numai subiectul : " dupa ce muzica sa dantzui la nunta noastra " dar acolo fetele nu dau denumiri de melodii, doar isi dau cu parerea despre ceea ce vor la nunta, DJ sau formatie... /:)
Te rog daca gasesti tu unde, ghideaza-ma si pe mine, ok? 8-|

alice
29.01.2007, 09:02:13
Camelia,sambata a fost o nunta la Selimbar si a cantat Doinita Sambotin.Foarte fain.Cica a facut o atmosfera de nota 10.

BlueMoni
29.01.2007, 10:25:42
Laura am cautat si nu am gasit numai subiectul : " dupa ce muzica sa dantzui la nunta noastra " dar acolo fetele nu dau denumiri de melodii, doar isi dau cu parerea despre ceea ce vor la nunta, DJ sau formatie... /:)
Te rog daca gasesti tu unde, ghideaza-ma si pe mine, ok? 8-|

Camellia, melodiile ce ti le-am scris mai sus sunt luate de pe forum. Subiectul se numeste "Vals sau alta melodie" si il gasesti la adresa http://www.miresici.ro/showthread.php?t=632 . Cred ca la acest subiect se referea si Laura.

CAMELLIA
29.01.2007, 20:44:22
Camelia,sambata a fost o nunta la Selimbar si a cantat Doinita Sambotin.Foarte fain.Cica a facut o atmosfera de nota 10.
Mercy de pont \:D/
Sper sa faca si la mine aceeasi atmosfera, eu nu stiu ce muzica canta, mie mi-a fost recomandata.

CAMELLIA
30.01.2007, 16:28:30
Voua cine v-a cantat cand au venit sa va ia de acasa? :-\

BlueMoni
30.01.2007, 17:31:29
Problema asta inca nu am rezolvat-o nici eu. Sincer, nu-mi prea place dar nu gasesc o alta varianta. La noi se obisnuieste ca de la biserica si pana la sala sa se mearga pe jos (sunt doar vreo 300-400 de metri) in alai si muzicantii in spate cantand. Daca ai formatie ai putea sa vorbesti cu cineva de acolo sa vina mai devreme (cel care canta la saxofon sau la acordeon). Pentru acasa cred ca unul e suficient.

CAMELLIA
30.01.2007, 18:17:54
Si eu tot la formatia care imi va canta m-am gandit, dar ei au o nunta de dimineata si nu pot veni. La mine la nunta vin dupa ora 16.
Nici nu stiu la cine sa apelez.:((

alison
30.01.2007, 19:09:44
La noi nu a fost nimeni. Nu ne plac si nu au fost presiuni din partea parintilor si parerea altora, sincer, nu ne-a interesat. Nu s-a plans nimeni si a fost f bine. Am fost de acord ca trebuie sa facem unele compromisuri, dar pana intr-un punct. Lautarii erau departe de acest punct. :D

mikki
30.01.2007, 20:54:30
mersi mult de lamuriri in legatura cu taxele alea.....asa banuiam si eu...insa acum cred ca toti o sa mareasca preturile...si daca pana acum era 200-300 euro, sau ma rog, acum o sa fie cu 100 mai mult, nu?

si as mai avea o intrebare....am inteles ca cei de la palace lucreaza cu 3 dj...stiti cine sunt si cum sunt? care e mai bun? eu inca nu le stiu numele, dar as fi tentata sa vb cu unul din ei...nu o sa am timp sa alerg dupa ei, asa ca asta mi se pare cea mai simpla solutie...
dar totusi nu vreau sa imi iau teapa!
deci, stiti ceva?:)
mersi de ajutor anticipat!!!!

laura81
05.02.2007, 14:55:52
Mie mi se pare f trista melodia. si prea lenta de dansat pe ea, mai ales ca sunteti singuri pe ring, parca numa fericire nu exprima.
Sper ca nu te superi, ti-am dat numai parerea personala, sincera :* Dar daca ii place si lui.. asta conteaza... Voua sa va placa.

alice
05.02.2007, 16:10:48
Si eu cred la fel.:-"

andrat
05.02.2007, 16:29:35
Cam cat costa sonorizarea pt. nunta, cu DJ? (fara cantaret) Eu am gasit pe cineva despre care am auzit lucruri bune si ne cere 750 lei.
E mult... e putin... aveti idee ?

BlueMoni
05.02.2007, 17:04:59
Cam cat costa sonorizarea pt. nunta, cu DJ? (fara cantaret) Eu am gasit pe cineva despre care am auzit lucruri bune si ne cere 750 lei.
E mult... e putin... aveti idee ?

Mie mi-a cerut 800 ron pentru muzica si filmat. Adevarul e ca noi am incheiat contractul in octombrie anul trecut (si nu e din Sibiu, e din Medias), cand nu se stia de taxa aceea de care s-a discutat pe forum acum cateva zile. Sincer, mi se pare totusi putin cam mult dar poate ca nu mai sunt eu la curent cu ultimele preturi de pe piata. Sa vedem ce zic si celelalte fete.

CAMELLIA
06.02.2007, 05:16:57
Nu am de ce sa ma supar, ;-) eu chiar v-am cerut parerea, intradevar e cam lenta si ritmul pare mai trist, fata de versuri care sunt superbe.
Mie imi place de vreo 3 ani, si ma emotioneaza mult de tot :"> :x si este doar o optiune pentru ca inca nu am ales nici o melodie, mai am de cautat :gen_16: si o sa va dau de stire :talk_01: ca sa-mi spuneti ce parere aveti, bine ?

alice
06.02.2007, 08:52:23
Conteaza pe sinceritatea noastra :-<

BlueMoni
06.02.2007, 09:58:39
Nu am de ce sa ma supar, ;-) eu chiar v-am cerut parerea, intradevar e cam lenta si ritmul pare mai trist, fata de versuri care sunt superbe.
Mie imi place de vreo 3 ani, si ma emotioneaza mult de tot :"> :x si este doar o optiune pentru ca inca nu am ales nici o melodie, mai am de cautat :gen_16: si o sa va dau de stire :talk_01: ca sa-mi spuneti ce parere aveti, bine ?

Ati hotarat ce vreti sa dansati la inceput? Vals vienez, vals lent sau pur si simplu un blues? Din lista pe care ti-am dat-o ai gasit melodiile? Daca nu le-ai gasit pot sa-ti trimit o parte pe mail...daca imi dai adresa. Mai ai oricum destul timp sa te hotarasti.

claire
07.02.2007, 19:13:41
Buna, fetelor. Am citit despre cautarea de Dj - eu am fost la multe nunti in Sibiu si pot sa va spun ca majoritatea Dj-lor care sunt buni au un tarif de peste 700 ron la ora actuala. legat de taxa aceea - orice Dj trebuie sa plateasca o taxa anuala (ca orice prestator de servicii) ca sa aiba autorizatie pt ce face. In afara de asta plateste o taxa la uniunea compozitorilor , la fel ca orice carciuma in care se aude muzica pe cd - asta e legea la noi. In plus daca are calculator trebuie sa aiba licenta pt sistemul de operare si eventual pe softul de player (daca nu-i de linux, adica gratuit). Credeti-ma, dragelor, nici un Dj respectabil nu se zgarceste la 2 milioane pe an (taxele astea) ca sa riste sa fie luat pe sus de fisc. no way ! Mergeti si vorbiti cu Dj-ul si asigurati-va ca are in playlist genurile de muzica ce le doriti si ca pretul pe care vi-l ofera nu va fi mai incolo umflat de "transportul echipamentelor", "un microfon in plus" etc.:> Succes !

andrat
12.02.2007, 14:21:39
Spune-ne si noua cine e prietenul tau si cum putem da de el. Targ de nunti nu am idee cand va fi.

madfox70
14.02.2007, 18:08:08
Buna ziua.

Prima mea interventie pe forum. Pina acum am tot citit mesajele celorlalti membri. Am gasit si citeva pareri bune ca sa zic asa, dar si multe aberatii pe marginea subiectului. Ca atare imi permit sa va dau citeva informatii si sfaturi celor care au rabdarea si interesul sa citeasca tot mesajul. Am sa incerc sa abordez subiectele pe baza unor citate din posturile de pe acest forum.

1. <<oanai>> ... "din auzite,m-am dus si am vorbit cu un DJ,prin martie.Tipul parea OK in general.I-am spus cam ce gen de muzica preferam si el a spus ca are dar el va pune muzica dupa cum simte el starea de spirit a mesenilor.Am vrut sa-i spun ca atata timp cat eu il platesc nu hotareste el sau mesenii dar m-am abtinut.Eiiiii,sambata asta am fost la o nunta unde tipul era DJ.A pus o muzica groaznica.Nimeni n-a dansat cu orele.si el cica simte atmosfera!!!Bleahh!
Si,ca atare,am luat-o de la capat cu cautarile de DJ." ... Este adevarat ca in ultima vreme multi DJ au luat hotarirea de a sta cu clientii de vb. De fapt si mai exact, clientii au inteles ca daca vrei sa contractezi un serviciu de calitate la nunta ta este o mare prostie sa o faci prin telefon, internet sau la recomandarea cuiva fara sa ai minim o intilnire cu acel furnizor de servicii, intilnire la care sa va fie prezentate serviciile nu numai verbal ci (daca firma se respecta!) si cu suportul unor imagini sau clipuri video, de la evenimentele festive la care DJ-ii firmei au asigurat sonorizarea. Si binenteles sa se discute, toate detaliile legate de evenimentul UNIC !!! al vietii voastre. E important sa se inteleaga ca mapamondul merge inainte cu calitatea serviciilor nu stagneaza la un nivel "confortabil". Nu exista asa ceva. In ultimii ani chiar si pe piata romaneasca a inceput sa se faca cu adevarat simtit fenomenul CONCURENTA. Ca sa ramai in frunte trebuie sa apelezi tot timpul la solutiile cele mai noi. Asadar pe linga faptul indiscutabil ca trebuie sa faci un serviciu de calitate, conteaza si cum convingi clientul ca esti capabil sa faci ceea ce promovezi verbal. Si in cazul asta imaginile insotite de sunet pot vorbi de la sine. Nu mai vorbim de situatia (fericita as spune), a oanei, care a apucat sa vada si sa auda ce face DJ-ul contractat la nunta lor si a putut lua masuri din timp. Insa este un caz rar si fericit. Nu ca n-ar exista si situatia opusa, cind furnizorul de servicii (in cazul nostru DJ-ul), confirma live, ca sa zicem asa. De cele mai multe ori, insa, lipsa informatiilor viabile vis-a-vis de calitatea serviciilor unei firme, face ca factorul de risc in aceasta privinta sa ramina destul de mare. Este din pacate si printre putinele servicii in domeniul evenimentelor festive, daca nu unicul, care nu pote fi decit “laudat” de catre altii, raminind la latitudinea firmei sa prezinte “dovezi” in acest sens. Si aici intervine rolul fotografiilor (intr-o mai mica masura) si al filmarilor (in principal). In ce priveste calitatea sunetului, nu se poate da “nota” dupa sunetul din inregistrarile video, dar se poate pleca de la premiza ca o firma bine pregatita la capitolul sonorizari, care prezinta clipuri video cu atmosfera de la evenimentele unde au prestat DJ-ii firmei, nu poate obtine rezultatele de pe film cu un sunet prost. Si eventual se mai poate merge pe ideea ca la ora actuala, avind in vedere cit de usor dau bancile, aproape oricui, credite de sute de milioane, ar fi stupid de-a dreptul din partea unei firme care vrea sa se impuna pe piata, sa foloseasca echipamente vechi, defecte sau care suna prost. Oricum mai exista metode de asigurare asupra calitatii sunetului si pt cei interesati pot reveni cu informatii. Asta in ideea in care administratorii forumului vor accepta postul meu, destul de lung dar cel putin informativ in topic, zic eu. Voi reveni. Pina atunci succes si atentie la detalii. Conteaza.

madfox70
14.02.2007, 19:13:37

Stiu ca ma leg de posturi mai vechi dar ma itereseaza doar ideea.
Asigurati-va ca incepeti cautarile pemtru muzica si filmare/foto din timp util. Asta inseamna minim cu 6 luni inainte de nunta. Stiu ca sint si situatii de forta majora sa zicem. In cazurile acestea ramine in joc doar norocul. In rest, retineti ca nu sint foarte multi furnizori de servicii de calitate in oras, desi nu sint nici chiar extrem de putini. Doar ca, o firma de sonorizari, sau un DJ independent, care ofera servicii de calitate, datorita feedback-ului pe care se presupune ca il are deja, isi complecteaza foarte repede numarul de evenimente pe care il pot acoperi in aceeasi zi. Spre deosebire de alte servicii cum ar fi invitatiile de nunta, sau rochii de mireasa, sonorizarile fac parte din categoria serviciilor cu numar foarte limitat de acoperire in aceeasi zi. In cazul DJ-ilor independenti, chiar minim. Adica un singur eveniment. Deci ideea e ca, inceperea cautarii unei firme de sonorizare sau DJ, e bine sa inceapa imediat ce ati contractat salonul unde va avea loc nunta. Si nu este numai cazul muzicii. Se aplica si la alte servicii: video, foto, formatii de nunti, artisti celebri, etc. Daca totusi data demararii cautarilor pt asemenea servicii este foarte aproape de data de desfasurare in oras a unui tirg de nunti, atunci va recomand sa luati o hotarire, dupa ce vizitati tirgul. Firmele care se prezinta la tirguri sint de regula dintre cele mai bune, care cam au clienti si incasari bune, ca sa poata sa-si permita costurile participarii la un asemenea tirg. Tirgurile au loc, de regula, in perioada de inceput a anului pina la sarbatorile de Pasti, dupa care se considera ca incepe "sezonul de nunti". Succes.

madfox70
14.02.2007, 20:10:56
... eu zic sa vb cu un dj de club, sau sa apelezi la o agentie de organizari nunti, care o sa te usuce ...
Iarta-ma ca te contrazic la ambele idei. Nu ca n-ar exista exceptii de felul cum spui tu. Dar ...

1. Un DJ de club este un foarte bun "meserias" in bransa lui, adica DJ de club. Tot respectul, cum s-ar spune. Sint destul de rare, insa, cazurile cind baza muzicala si cultura muzicala a unui DJ de club acopera si genurile de muzica care nu se ruleaza in cluburi dar in schimb sint imperios necesare la un eveniment de tip nunta, botez, dineu festiv, etc, si e suficient sa amintesc aici muzica populara de joc (din mai multe zone ale tarii, dar cu accent pe muzica de aredeal, aici la noi), de masa (doine, muzica de petrecere), muzica clasica (vals vienez, vals lent, tango), muzica veche internationala (anii '50, '60, '70, etc.) sau romaneasca (romante, slagare, etc.). Asta nu inseamna, insa, ca un DJ de nunti nu pote face citeva din "artificiile tehnice" pe care le face un DJ de club. Cu ajutorul echipamentului din dotare care, in multe cazuri concura cu succes echipamentele din cluburi, sau chiar si cu ajutorul unui soft specializat de mixare live, instalat pe un laptop sau PC, un DJ de nunta bine pregatit, poate sa execute multe combinatii muzicale si de efecte, care intradevar dau "culoare" unor reprize de muzica dance, latino sau reggetone, ca sa enumar doar citeva din genurile de muzica rulate in cluburi actualmente.

2. Este gresita ideea ca o agentie de servicii in domeniul evenimentelor festive inseamna neaparat multi bani. Sau, ma rog, mai multi bani decit daca contractezi direct furnizorii de servicii. Desi exista si asemenea cazuri rare, trebuie totusi retinut ca o agentie de servicii isi ia comisioanele din sumele incasate de furnizorii de servicii, nu adauga aceste comisioane in circa clientului. In plus de asta, o agentie bine organizata, in relatii bune cu colaboratorii ei, va obtine intotdeauna de la acestia, citeva discounturi sau mici servicii gratuite, pt clientii care contracteaza un pachet mai mare sau chiar full de servicii exclusiv prin agentie. Nu mai vorbim de faptul ca luind legatura cu o agentie, vei avea parte la prima vizita, de prezentarea tuturor serviciilor, de catre o singura persoana, urmind sa te hotarasti daca merita sa mai vizitezi pentru detalii furnizorii de servicii oferiti de agentie, sau nu. Fara sa mai cauti ore intregi pe net, in ziare/reviste si fara sa mai dai zeci de telefoane in prealabil.

madfox70
14.02.2007, 20:19:28
Eu n-am avut absolut nici o manea.Oricum,orice DJ te intreba daca:
-pui manele
-daca vrei sa dansezi pe masa(sa-ti puna melodia aia cu Danseaza mireasa pe masa)
-daca sotul vrea sa faca striptease.
Sorry, dar nu chiar orice DJ te intreaba lucrurile astea. Doar cei cu experienta si care stiu ca se vor lovi pe parcursul nuntii de solicitari in sensul acela si care nu vin de la miri (clientii semnatari ai contractului), ci de la invitatii prezenti la nunta. Cum spuneam in alt post ... atentie la detalii.

madfox70
14.02.2007, 20:51:47
... a fost o nunta la Selimbar si a cantat Doinita Sambotin.Foarte fain.Cica a facut o atmosfera de nota 10.
Doinita Simbotin este una dintre vocile remarcabile din sfera muzicii populare sibiene. Formatia "Paltinis", care o acompaniaza si din care face parte si sotul doamnei Doinita, d-nul Ioan Simbotin, este o trupa de muzicanti foarte buni si seriosi. Numele Simbotin este cunoscut si respectat in rindurile celor care asculta si apreciaza muzica populara romanesca. Au un echipament de sunet bun si o experienta de zeci de ani in acest domeniu. De retinut ca nu cinta manele. Doar folclor autentic din majoritatea zonelor tarii si in special din Sibiu, multe din melodii fiind culese de pe satele din marginimea Sibiului si interpretate pt publicul larg de Doinita Simbotin. Colaboreaza cu un DJ dar nu am suficiente date despre el si calitatea serviciilor lui. Recomand pt cei ce pun baza si pe celelalte genuri de muzica (altele decit populara) sa ceara detalii despre DJ-ul lor si munca lui sau sa-si angajeze in paralel cu formatia si un DJ bun. Este combinatia perfecta la acest capitol.

madfox70
14.02.2007, 21:02:58
...am inteles ca cei de la palace lucreaza cu 3 dj...stiti cine sunt si cum sunt? care e mai bun? eu inca nu le stiu numele, dar as fi tentata sa vb cu unul din ei...nu o sa am timp sa alerg dupa ei, asa ca asta mi se pare cea mai simpla solutie...
dar totusi nu vreau sa imi iau teapa!
deci, stiti ceva?:)
mersi de ajutor anticipat!!!!
Cel putin unul din DJ-ii de la Palace este foarte bun in ceea ce face. Il cunosc personal de ani de zile si pot sa-ti spun ca lucreaza bine si are echipamente foarte bune. De ceilalti ... ma abtin din lipsa de informare suficienta. Oricum, daca salonul Palace il recomanda ... ar trebui sa-ti spuna ceva. Nu-si permit sa puna brandul "Palace" la bataie pt cineva care nu face treaba buna. Asta nu inseamna insa sa nu mai cauti si alte oferte. Nu e exclus sa gasesti alte oferte si mai bune sau, de ce nu, mai pe gustul tau. Nu se stie. Nunta n-o faci de doua ori. Teoretic toti cautam "best of the best" pt nunta noastra, nu?

laura81
14.02.2007, 22:18:25
Se lasa cu reclame serioase pe-aici :-"
Si apropo de faza cu "daca-l recomanda palace e bun" asta e o prostie. si eu am luat dj recomandat de Fantanita Haiducului (care e dupa mine la acelasi nivel cu palace-ul la toate, mai putin la preutri) si a fost ... sa zicem doar destul de nasol, ca sa pastram decenta in mesaje. dar ii voi face reclama negativa tipului respectiv cat traiesc!:-L

madfox70
14.02.2007, 22:55:12
... da e barbar sa opresti muzica la o nunta. eu n-am mai auzit de asa ceva si nu inteleg ce drepturi de autor? ca doar nu pretinde dj-ul ca el a compus muzica pe care o pune :)) poate e valabil pt aia care canta la nunti, nu? Nu stiu, da e o tampenie pe care sa mai ia statul bani:-L ...
Oricum, la ce s-au dat toate peste cap acum cu integrarea, vor avea alte amenzi de dat pt chestii mai importantw, nu cred eu ca se plimba finantele sambata sa dea amenzi in restaurante... Sper cel putin . ;))

"Dreptul de autor este un termen juridic care desemneaza „drepturile recunoscute creatorilor de opere literare, artistice sau stiintifice, sau orice alte opere de creatie intelectuala, oricare ar fi modalitatea de creatie, modul sau forma concreta de exprimare" (legea nr.8/1996)

"In organigrama Oficiului Roman pentru Drepturi de Autor (ORDA) figureaza sapte organisme care se ocupa de colectarea si distribuirea drepturilor de autor, pe diferitele domenii specifice. Acestea sunt: Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor din Romānia - Asociatia Drepturilor de Autor (UCMR-ADA), care gestioneaza drepturile autorilor de muzica, Centrul Romān pentru Administrarea Drepturilor Artistilor Interpreti (CREDIDAM) - gestioneaza drepturile artistilor interpreti sau executanti, COPYRO - drepturile autorilor de opere literare, Uniunea Producatorilor de Fonograme din Romānia (UPFR) - drepturile produca-torilor de fonograme, Societatea pentru Drepturi de Autor īn Cinematografie si Audiovizual - Societatea Autorilor Romāni din Audiovizual (DACIN-SARA) - drepturile autorilor de opere audiovizuale, Societatea de Gestiune Colectiva a Dreptului de Autor īn domeniul Artelor Vizuale (VISARTA) - drepturile autorilor din domeniul artelor vizuale, si, in sfarsit, Uniunea Producatorilor de Film si Audiovizual din Romānia (UPFAR), care gestioneaza drepturile producatorilor de opere audiovizuale. (ziarul "Saptamina Financiara")
Recunosc ca nu sint chiar la zi cu informatiile in domeniu, dar voi incerca sa ma pun. Ultimu' update mi l-am facut inainte sa intram in U.E. Sincer as astepta pina iesim din U.E. ca ma gindesc ca nu stam prea mult, c-or avea si oamenii aia treaba si poate-i retinem ;-). Serios vorbind, dupa cum vedeti, sint o gramada de asociatii, societati, uniuni si ce-o mai fi care pretind bani pt dreptul de utilizare in scop comercial al diverselor opere, inclusiv muzicale, adica melodii de tot felu'. Nu ca n-ar fi justa legea (si se poate lasa cu dosar penal !!!). Dar e cam confuza la noi. Cam multi vor bani din asta si ... daca ai intrebi pe fiecare in parte unde tre' sa plateasca DJ-ul muritor de rind, taxa pe utilizare de muzici, iti spun fiecare ca la ei. Ori, sa plateasca drepturi de autor la toti, nu-i ajung DJ-ului incasarile anuale. Pt ca unii vor procent din fiecare eveniment, altii vor suma fixa pe an, iar altii zic ca tre' sa le platesti per melodie folosita. Ceea ce ar reduce crincen optiunile de "playlist" la nunta. Un DJ bun se prezinta actualmente la o nunta cu o baza muzicala de peste 20.000 de melodii. Ca sa aiba de unde sa aleaga si sa poata onora si cererile mai deosebite ale unor clienti si/sau invitatii lor chiar pe parcursul nuntii. Daca plateste numai 10.000 de lei (d-aia vechi)/an, pentru fiecare din cele 20.000 de piese din baza lui muzicala ... faceti voi matematica. Si asta doar la o organizatie din cele citate mai sus. Mai sint restul. Nu toti ca unii au treaba cu carti, filme, picturi sculpturi, software, etc. Dar ramin ceilalti. Adaugati sutele de melodii noi din toate genurile care apar pe an, impozitele pe venit (in ideea ca e autorizat cum trebuie sa fie orice activitate comerciala), amortizarea investitiilor facut in echipament, investitiile care trebuie facute anual ca sa te mentii in top, consumabile, etc ajungem la concluzia ca decit sa lucre degeaba, mai bine sta degeaba.
Adevarul, ca sa revenim cu picioarele pe pamint, e ca in curind asa se va plati. Per melodie si atit. Asa zic ORDA cel putin. Dar stim cu totii ce insemna expresia "in curind se vor reglementa ..." in Romania. In occident asa se plateste. Si cind se va intimpla asa si la noi atunci vor cam disparea solicitarile de genul "ai invirtita aia de pe dealu mare" sau "ai ultimu' featuring a lu' Shakira", sau "maneaua lu' Gutza din emisiuna tv de alaltaieri". Se va merge pe un playlist de hituri consacrate care sa acopere gusturile majoritatii. In rest, preferintele, acasa la miri la continuare :). Pina atunci insa daca firma sau DJ-ul are autorizatie de functionare, licenta platita pe Windows (daca e cazul), pe softul de redat muzica (tot daca e cazul) si o taxa modica la reprezentantul local de la UCMR (exista!) e destul de in regula fata de autoriatati. Poate fi si mai in regula, dar au si institutiile astea "pesti" mai mari pe care sa-i caute de bube-n cap, decit sa-si piarda noptile alergind dupa DJ pe la restaurante. Si in final, fraier sa fie ala care-l lasa pe un inspector d-asta sa-i strice nunta. Dom'le n-ai decit sa-l controlezi de acte cind se gata nunta la miezul noptii sau dimineata, pina atunci eu am platit sala in seara asta si intra doar cine vreau eu. Nu-mi spuneti mie ca un asemenea inspector de la nus' ce institutie guvernamentala sau nu, il opreste pe, sa zicem, Pepe, sau p-aia de la Akcent, in mijlocul spectcolului sa-i caute de atestat sau autorizatii de nu'stiu'care. Nu cred ca e cazul sa ne panicam chiar asa de tare. S-au mai facut sporadic controale de astea (cam unu pe an si intr-un singur oras) dar erau comandate de "sus" si aveau un scop mediatic clar pt cine stie sa citeasca printre rinduri.
Daca totusi cineva are informatii mai la zi, sa ma contrazica ... e informatie in folosul tuturor. Pina atunci ... relax!#:-S

madfox70
14.02.2007, 23:13:19
Se lasa cu reclame serioase pe-aici :-"
Si apropo de faza cu "daca-l recomanda palace e bun" asta e o prostie. si eu am luat dj recomandat de Fantanita Haiducului (care e dupa mine la acelasi nivel cu palace-ul la toate, mai putin la preutri) si a fost ... sa zicem doar destul de nasol, ca sa pastram decenta in mesaje. dar ii voi face reclama negativa tipului respectiv cat traiesc!:-L
Ai dreptate in ce spui. Cunosc si situatia de la Fintinita. No comment. In ce priveste amicului de la Palace, nu-i faceam reclama ci incercam s-o ajut pe mikki (am scris bine?) sa se lamureasca. Oricum, am specificat ca ar fi indicat sa mai studieze si alte oferte de pe piata. Am considerat-o simpla informare ... daca a iesit reclama, sorry ... sterg postul. In ce priveste postul cu Doinita Simbotin ... e ca si cum m-ar acuza cineva ca-i fac reclama la trupa Holograf. E un nume foarte cunoscut intre iubitorii de muzica populara din Sibiu si nu numai. Chiar e o artista. Nu are nevoie de reclama mea. Incercam doar sa edific persoanele pt care muzica populara nu face parte din plaleta lor de genuri muzicale preferate. Daca si acolo e considerat reclama, sterg si postul acela. No offence pls.

claire
14.02.2007, 23:46:07
Laura81, pai daca te-ai resemnat cu DJ-ul restaurantului, apoi sa stii ca ti-ai meritat-o, ca uite la fetele astea cum cauta DJ sa-i intervieveze serios! pe tine ce te-a impiedicat sa-ti iei DJ pe gustul tau? Daca Fantanita iti zicea sa-ti pui singura muzica ce faceai? Restaurantele fac mancare si spala pahare nu dau sentinte la muzica. Dj-ul tre' sa ti-l alegi tu asa cum ti-ai ales si rochia si bomboanele !!!!!

madfox tot respectul...asa se face.

BlueMoni
15.02.2007, 10:59:37
Laura, nu pune totul la suflet >:D<. E adevarat ca nu ar fi trebuit sa scrie ce a scris daca nu cunoaste intreaga poveste. Noi o stim si nu e vina ta ca s-a intamplat asa. Cred ca la tine a fost aiurea nu el ca si dj ci ca si om.

CAMELLIA
03.03.2007, 03:43:20
Sunt trista :-&
Noi am stiut ca nunta noastra va fi de noapte si am contractat-o pe Doinita Sambotin sa ne cante la nunta, si acum cateva zile am aflat ca avem posibilitatea sa facem nunta de zi si am decis ca e mai bine si nasii au vorbit cu Doinita ca sa schimbam orarul, dar ea are nunta de dimineata deja contractata si termina numai in jur de 19:00-20:00h si e deja prea tarziu sa o mai luam, pentru ca avem nevoie de cineva care sa vina mult mai devreme si mai mult timp si mai ales ca va fi si ea obosita dupa atata cantat. :-< Asa ca acum suntem din nou in cautare de interpret/a sau formatie / lautari de muzica populara #:-S , mai ales ca trebuie sa rezolv cat de repede aceasta mare problema, ca deja e cam tarziu si trebuia sa avem deja pe cineva contractat.
Va rog din suflet ajutati-ma sa gasesc pe cineva care sa merite, sa cante bine si sa fie si lumea multumita [-o<

BlueMoni
04.03.2007, 01:52:35
Noi am stiut ca nunta noastra va fi de noapte si am contractat-o pe Doinita Sambotin sa ne cante la nunta, si acum cateva zile am aflat ca avem posibilitatea sa facem nunta de zi si am decis ca e mai bine si nasii au vorbit cu Doinita ca sa schimbam orarul, dar ea are nunta de dimineata deja contractata si termina numai in jur de 19:00-20:00h si e deja prea tarziu sa o mai luam, pentru ca avem nevoie de cineva care sa vina mult mai devreme si mai mult timp si mai ales ca va fi si ea obosita dupa atata cantat. :-< Asa ca acum suntem din nou in cautare de interpret/a sau formatie / lautari de muzica populara #:-S , mai ales ca trebuie sa rezolv cat de repede aceasta mare problema, ca deja e cam tarziu si trebuia sa avem deja pe cineva contractat.
Va rog din suflet ajutati-ma sa gasesc pe cineva care sa merite, sa cante bine si sa fie si lumea multumita [-o<

Cami, imi pare foarte rau ca a trebuit sa renunti pana la urma la Doinita Sambotin. Stiu ca iti placea foarte mult... Nu te-ai gandit la posibilitatea sa muti totusi nunta pe timpul noptii?
Eu nu prea cunosc interpretii de muzica populara pentru ca nu prea ascult acest gen de muzica. Nu mai stiu daca ti-am povestit ca am fost la revelion la un restaurant si a fost invitat un solist din Mures, Ciprian Istrate. Cand am vazut ca este solist de muzica populara eram sigura ca mi-am stricat toata noaptea si nu o sa ma distrez deloc. Spre surpriderea mea a fost chiar dragut. Am ajuns chiar sa cant si eu unele melodii. A avut un repertoriu foarte cunoscut, nu erau toate melodiile doar ale lui.
Pe altcineva chiar nu cunosc....as vrea sa te pot ajuta mai mult.

CAMELLIA
04.03.2007, 06:29:46
BlueMoni iti multumesc mult pentru ca mi-ai raspuns >:D< , de 2 zile tot astept sa vad daca cineva imi raspunde sau ma poate ajuta, dar nimic. :-w
Nunta de noapte nu mai vrem, mai ales acum cand am aflat ca putem face de zi, ca e mai obositor si lumea nu prea sta pe timpul noptii.
Sincera sa fiu, eu la muzica populara nu ma pricep, pe Doinita Sambotin nu am ascultat-o niciodata, doar ceea ce mi-au spus cei din jur care au cat de cat habar despre muzica populara si au spus ca canta bine. Vrem sa luam pe cineva care sa cante acest gen de muzica pentru invitati, ca cred ca sti cum e la o nunta, cam asta e baza pentru cei putin mai in varsta, eu sunt anti muzica populara, dar asta e, nu pot sa pun numai ce-mi place mie. /:)
Acum ne tot interesam sa vedem daca gasim pe cineva de aceea sunt asa pisaloaga cu mesajele, dar suntem deja in criza de timp pentru acest capitol. :-w

movulina
05.03.2007, 08:55:19
BlueMoni iti multumesc mult pentru ca mi-ai raspuns >:D< , de 2 zile tot astept sa vad daca cineva imi raspunde sau ma poate ajuta, dar nimic. :-w
Nunta de noapte nu mai vrem, mai ales acum cand am aflat ca putem face de zi, ca e mai obositor si lumea nu prea sta pe timpul noptii.
Sincera sa fiu, eu la muzica populara nu ma pricep, pe Doinita Sambotin nu am ascultat-o niciodata, doar ceea ce mi-au spus cei din jur care au cat de cat habar despre muzica populara si au spus ca canta bine. Vrem sa luam pe cineva care sa cante acest gen de muzica pentru invitati, ca cred ca sti cum e la o nunta, cam asta e baza pentru cei putin mai in varsta, eu sunt anti muzica populara, dar asta e, nu pot sa pun numai ce-mi place mie. /:)
Acum ne tot interesam sa vedem daca gasim pe cineva de aceea sunt asa pisaloaga cu mesajele, dar suntem deja in criza de timp pentru acest capitol. :-w

Te-as putea ajuta cu nr de tel al celor care au cantat la noi la nunta.....nu sunt cantareti profesionisti de muzica populara, dar merita ascultati ca sa iti formezi o parere
ce spui?

guess_what
05.03.2007, 11:32:48
cauta sa dai de unul din urmatorii ... Gabi & Ovidiu Nistor cu formatia lor, Nelutu Zugravu & formatia, Formatia Pentax, Jean Oprisor & Satmari, Nelu Hordobet & formatia, Adi Neamtu & formatia, Adi Straulea & formatia, Nicusor Mordasan & formatia. Sint toti formatii de muzica populara (si nu numai) bune sau f bune din Sibiu. Nu-ti pot da nr de tel sau altceva. Intreaba primprejur, sau daca situatia devine grava, incearaca sa dai de mine si-ti dau informatiile necesare. Afla adresa de mail de la colegele de forum. Succes.

alice
05.03.2007, 11:50:41
Eu l-am avut pe Hordobet.Foarte bine a cantat.Mie care nu-mi place muzica populara.A facut atmosfera.S-a dat jos de pe scena,printre oameni.Pacat de celalat din formatie care a incercat sa cante muzica usoara.

movulina
05.03.2007, 13:09:58
cauta sa dai de unul din urmatorii ... Gabi & Ovidiu Nistor cu formatia lor, Nelutu Zugravu & formatia, Formatia Pentax, Jean Oprisor & Satmari, Nelu Hordobet & formatia, Adi Neamtu & formatia, Adi Straulea & formatia, Nicusor Mordasan & formatia. Sint toti formatii de muzica populara (si nu numai) bune sau f bune din Sibiu. Nu-ti pot da nr de tel sau altceva. Intreaba primprejur, sau daca situatia devine grava, incearaca sa dai de mine si-ti dau informatiile necesare. Afla adresa de mail de la colegele de forum. Succes.

De data asta nu pot sa nu fiu de acord cu cele scrise mai sus. Intr-adevar nume bune, mai pusin Gigi Nistor (si asta o spun din experienta) ...........preturile sunt insa...........peste 2000-2500EUR(pentru Straulea si Adi Neamtu stiu 100%).

guess_what
05.03.2007, 14:29:54
Eu l-am avut pe Hordobet.Foarte bine a cantat.Mie care nu-mi place muzica populara.A facut atmosfera.S-a dat jos de pe scena,printre oameni.Pacat de celalat din formatie care a incercat sa cante muzica usoara.
:)) ... e-adevarat, ce pot sa zic .... sa se rezume la muzica populara si CAMELLIA sa angajeze si un dj in paralel cu ei ... e combinatia perfecta si impaca pe (aproape) toti invitatii :)>-

guess_what
05.03.2007, 14:42:39
De data asta nu pot sa nu fiu de acord cu cele scrise mai sus. Intr-adevar nume bune, mai pusin Gigi Nistor (si asta o spun din experienta) ...........preturile sunt insa...........peste 2000-2500EUR(pentru Straulea si Adi Neamtu stiu 100%).
right ... ata ete ... calitatea si renumele se platesc ... restul sint mai accesibili (daca o suma de 1300 - 1500 de euro poate fi numita "accesibila").
De Gigi Nistor n-am zis nik, ziceam de Gabi Nistor care e tanti ... ala Gigi exista ca muzicant dar e un nenea ... e altul ... nu l-am vazut live dar inregistrarile suna bine ... nus ce sa zic
Uite asta ... Jean Oprisor (voce) si cu Dorin Satmari la clape (orga) fac program super si sint destul de accesibil (pt ca sint doar 2 in loc de 5-6 ca ceilalti) ... undeva la vreo 4-500 de euroi cereau anu trecut ... succes!

alice
05.03.2007, 15:34:53
:)) ... e-adevarat, ce pot sa zic .... sa se rezume la muzica populara si CAMELLIA sa angajeze si un dj in paralel cu ei ... e combinatia perfecta si impaca pe (aproape) toti invitatii :)>-

Da, asta ar fi trebuit sa fac si eu.Ar fi fost perfect

CAMELLIA
06.03.2007, 02:59:22
Va multumesc >:D<
Intradevar noi avem un DJ care e recomandat de nasi, a cantat si la nunta lor acum 3 ani, si am cautat inca o formatie /solist ( a ) care sa aiba interventii, ca noi nu vrem toata nunta cu acest gen de muzica /:) . Ne-am interesat si am vorbit noi personal sau nasii cu :
- Gabriela Nistor : are ocupat pe 18 august
- Straulea : are ocupat
- Nelu Albu : dar ne-am razgandit ca am auzit ceva pareri negative
si aparte Doinita Sambotin, care dupa cum am scris, e ocupata.
Chiar astazi a vorbit soacra mea cu Sergiu Ciparu ( daca ati auzit de el ) care e o cunostiinta dea lor si il cunosc destul de bine si spune ca canta bine. El pe data de 18 august s-ar putea sa aiba niste treburi si poate ajunge si el, dar mi-a recomandat o formatie cu care el canta, compusa din 4 persoane si care are ca solist pe un tanar care se numeste Luca si e din Orlat. Nu am ascultat cum canta ( oricum nu ma pricep ), dar mi-a spus ca suntem pe maini bune si am ramas ca ii luam pe ei, ca deja suntem in criza de timp si cam toti sunt ocupati. Sper sa fim multumiti, au spus ca canta melodii din jurul Sibiului, din Banat... si ei au si o persoana pentru muzica mecanica, dar am luat alt DJ care se ocupa numai cu muzica mecanica si e si recomandat de nasi ( m-am repetat, am scris si mai sus ).
Oricum eu sper sa fim multumiti si avem putine interventii de muzica populara, bine si pentru noi, dar mai mult pentru invitati si cand se serveste mancarea, ca pentru noi pregatesc un play-list cu melodiile preferate.

P.S. Tot ei vor veni sa ne cante acasa la noi si la nasi, asa ca nu mai trebuie sa caut. \:D/

guess_whatever
06.03.2007, 09:48:55
Va multumesc >:D<
Chiar astazi a vorbit soacra mea cu Sergiu Ciparu ( daca ati auzit de el ) care e o cunostiinta dea lor si il cunosc destul de bine si spune ca canta bine. El pe data de 18 august s-ar putea sa aiba niste treburi si poate ajunge si el, dar mi-a recomandat o formatie cu care el canta, compusa din 4 persoane si care are ca solist pe un tanar care se numeste Luca si e din Orlat. Nu am ascultat cum canta ( oricum nu ma pricep ), dar mi-a spus ca suntem pe maini bune si am ramas ca ii luam pe ei, \:D/

Ma bucur ca ti-ai rezolvat problema. Sergiu Cipariu (nu stiu cum de l-am omis in lista anterioara) este profesor de muzica si un foarte apreciat interpret de muzica populara. La nunti face niste programe superbe de poezie cu tematica alternata cu secvente muzicale. Daca vine si el chiar si numai pt 1 ora o sa aveti o treaba super. Anyway ... am auzit de tipul respectiv (Luca) de bine, dar sincer live sau inregistrat nu am apucat sa-l aud. Merg totusi pe ideea ca Sergiu fiind un artist si un profesor de muzica nu a trimis la o nunta pe cineva care l-ar putea face de rusine. Cred ca poti sa consideri problema REZOLVATA. Succes in continuare.:suuuper:

anda_smuf
09.03.2007, 11:39:28
mie mi-a gasit soacra-mea pe unii care doar sa "nescoata din casa", cum sa zice. cer 1 800 000. e ok. oricum eu nu as vrea deloc dar ata ete. cum naiba sa fac sa previn ceva ce m-ar oripila. sa vina in trenning sau in mai stiu eu ce imbracati cand canta. sau sa nu imi fac probleme?! sa le dau pace?! cum sa ii intreb cum vin imbracati? l-am vazut pe unu intr-un trenning cu sclipici pe un dvd la o nunta de acum am cosmaruri.

alice
09.03.2007, 11:48:32
:)) Ei da,doar nu-s nebuni sa vina in trening.Eu n-am vazut asa ceva

anda_smuf
09.03.2007, 12:03:38
lasa ca poate va fac o poza daca imi dau seama cum si o pun aici. va fi poza nr one a site-ului. scrie dolce and gabana cu auriu. :)>-

BlueMoni
09.03.2007, 12:45:52
Eu ma tot gandesc, oare nu exista o alternativa la scosul din casa? Chiar nu vreau sa cante cu acordeon si chestia aia in care sufla (nu stiu cum se numeste). Probabil ca nu voi avea de ales si o sa fac si eu la fel, dar inca mai sper sa gasesc alta solutie.

alice
09.03.2007, 13:32:16
Nu va suparati,dar nu inteleg ce aveti impotriva.Pe bune.Traim in Romania,e traditia noastra.E cultura noastra.Ce nunta e aia fara muzica?E ca si cum te-ai furisa din casa sa nu vada nimeni.

BlueMoni
09.03.2007, 13:38:11
Nu va suparati,dar nu inteleg ce aveti impotriva.Pe bune.Traim in Romania,e traditia noastra.E cultura noastra.Ce nunta e aia fara muzica?E ca si cum te-ai furisa din casa sa nu vada nimeni.

Mie nu-mi place muzica populara in general si probabil de aici mi se trage obsesia :-"

alice
09.03.2007, 13:47:43
Nici mie nu-mi place in mod special.Dar am vazut nunti de care a ras o lume intreaga pt ca s-au furisat pur si simplu.Mi s-a spus ca e dovada de vita nobila.Nu stiu daca in asta sta domnia

alison
09.03.2007, 14:10:42
BlueMoni, ai de ales. Lautari sau fara. Simplu. Si eu nu cred ca e furisat. Noi nu ne-am furisat. Am iesit pur si simplu cu alaiul, ne-am dus la masini si am plecat la biserica. Fara legatura cu vitza nobila. Asa am vrut. Daca s-o fi minunat careva, sa fie sanatos. Dar nu am auzit comentarii. E mai rau daca insista familia. La noi nu a fost cazul.

paular
09.03.2007, 14:21:40
Anda...Tu ii stii in trenning...eu cand ma gandesc la lautari imi imaginez 2 burtosi cu camasa albastru inchis...unu isi sufla plamanii in saxofon iar celalalt sprijina acordeonul pe burta.;))
Nici mie nu imi plac sub nici o forma si nici nu voi avea la nunta...de nunti fara am mai auzit (nu am fost la nici una)...si am mai auzit si de furisat...;))
O fii traditia romanesca dar aia nu inseamna ca trebuie neaparat...si noua ne zic parintii ca este ciudat...dar asta e...NU NE PLAC SI NU II VREM!!![-X

;))

alice
09.03.2007, 14:59:20
Da, ar fi bine sa faci nunta numai pentru tine.Si numai cum vrei.E perfectul absolut.
Dar asta ne reprezinta pe noi ca tara.Mie personal imi place foarte mult cand aud muzica la cineva.Aia e nunta.Am mai auzit de cineva care a iesit pe muzica de Clayderman.Extraordinar!;))

CAMELLIA
09.03.2007, 15:04:54
Nici mie nu-mi place muzica populara, de nici un fel [-( , dar ca sa vina sa cante atunci cand vin sa ma ia de acasa, nu ma deranjeaza.
Asa e traditia, intradevar, dar eu nu o fac doar ca asa e traditia, doar ca nu vad o nunta sa iasa mireasa din casa fara muzica, in liniste, trebuie sa fie " zarva " ca asa e frumos. Eu cel putin la noi in cartier, cand auzeam muzica pe la vreun bloc de la vreo nunta, ieseam repede pe geam sa vad, eram asa emotionata si bineanteles curioasa. Cred ca si voi la fel, nu ? ;-)

alice
09.03.2007, 15:18:04
Mai bine nu puteai spune.Asa e!:A

alice
09.03.2007, 15:18:37
Daca e sa fie nunta,apai sa se cunoasca

alison
09.03.2007, 15:29:06
Mai, fiecare face cum ii place. Eu cred ca sunt lucruri mai importante care sa ne reprezinte ca tara. BlueMoni, pana la urma o sa faceti cum credeti voi ca va e mai bine sau cum crede familia ca e mai bine. Nu-ti bate capul cu asta, nici nu dureaza asa de mult. Nu incerc sa te conving de nimic, iti spun numai ca se poate o nunta reusita si fara. Pana la urma voi si ai vostri decideti. Depinde si de cadrul in care veti fi (de unde vine sa te ia, de exemplu). O sa vezi ca va fi bine, indiferent cum (ca de furisat, in noapte fara luna si in varful picioarelor nu se pune problema ;-) ).
>:D<

alice
09.03.2007, 15:38:30
Eu mi-am facut nunta dupa placerea mea si a invitatilor totodata.Nu e loc de egoism intr-o nunta.Daca o faceam in doi,era altceva.

alison
09.03.2007, 15:43:41
Nu vad egoismul. La nunta mea nu a fost, cel putin. Doar daca masura altruismului ar fi exclusiv prezenta lautarilor in peisaj. Urcatul pe masa al miresei si striptease-ul mirelui tot acolo intra? Pentru ca atunci am fost, cu adevarat egoisti.

Stiviana
09.03.2007, 15:51:25
Eu nici nu stiam de acest obicei cu cantatul, cel putin la noi pe strada nu se practica! Matusa mea mi-a spus ca asa este obiceiul, la care mama a replicat ca nu suntem la tara, la care eu am spus ca vreau sa fie cu muzica daca asa este traditia! Deci o sa vina 2 cu acordeonul si saxofonul (cred ca) si o sa cante si la mine acasa si cand ajungem la restaurant. Nici mie nu imi place muzica populara, dar cred ca o sa fie ceva deosebit, mai ales ptr musafirii straini si ptr bunicii mei care vin de la Arges (si au peste 80 de ani). Bunica mea a spus ca se imbraca in costum taranesc, si m-am bucurat mult, deci de ce nu.........stiu este nunta noastra, dar trebuie totusi sa tinem cont si de invitati! Celalalt bunic (care a murit in octombrie la 90 de ani) iubea muzica populara foarte mult, si daca mai era in viata cred ca s-ar fi bucurata foarte mult sa vada ca vine cineva si ne canta muzica populara!!!!

alison
09.03.2007, 15:53:37
Oricum muzica populara a fost la nunta, normal ca a fost si s-a jucat si a fost frumos. Doar lautarii nu imi plac. Egoista de mine!;))

alice
09.03.2007, 16:04:42
Eu nici nu stiam de acest obicei cu cantatul, cel putin la noi pe strada nu se practica! Matusa mea mi-a spus ca asa este obiceiul, la care mama a replicat ca nu suntem la tara, la care eu am spus ca vreau sa fie cu muzica daca asa este traditia! Deci o sa vina 2 cu acordeonul si saxofonul (cred ca) si o sa cante si la mine acasa si cand ajungem la restaurant. Nici mie nu imi place muzica populara, dar cred ca o sa fie ceva deosebit, mai ales ptr musafirii straini si ptr bunicii mei care vin de la Arges (si au peste 80 de ani). Bunica mea a spus ca se imbraca in costum taranesc, si m-am bucurat mult, deci de ce nu.........stiu este nunta noastra, dar trebuie totusi sa tinem cont si de invitati! Celalalt bunic (care a murit in octombrie la 90 de ani) iubea muzica populara foarte mult, si daca mai era in viata cred ca s-ar fi bucurata foarte mult sa vada ca vine cineva si ne canta muzica populara!!!!

Exact.Si eu am tinut la asta.Si la niste oameni de suflet.Nu inteleg de ce se spune ca daca ai lautari esti "de la tara",sau daca dansezi pe masa,vezi tu Doamne ce vulgaritate.Eu n-am dansat dar asta nu inseamna ca nu mi-ar fi placut.N-a fost sa fie.O data esti mireasa si sa vada si sa auda toata lumea.Ce e rusinos?Doar n-o sa-i pui la unul casetofon in spate sa cante ceva.

alice
09.03.2007, 16:18:53
Eu zic ca depinde si de oameni.Daca esti "de distractie" ,atunci faci mai multe,daca nu,nu faci.Fiecare cum e cladit.Cee mai rau,e faptul ca sunt oameni care fac nunta chiar cladita numai pe chestii de genul:"mie nu-mi place,deci n-o facem" .La asta m-am referit cu egoismul.Lasi deoparte cum zici tu:dansat pe masa,lautari.
Alison,da-mi o explicatie logica pt faza cu lautarii.Pe bune, in afara de "nu-mi place".

alison
09.03.2007, 17:07:41
Faptul ca lautari la nunta= traditie nu tine de logica. Drept urmare, nici eu nu iti pot da o explicatie logica pentru care nu am avut lautari la nunta. Daca ar fi fost la nunta mea oameni care sa fi tinut la asta, sa le fi placut enorm lautarii, as fi facut acest compromis. Am avut iubitori de muzica populara si am avut muzica populara la nunta, chiar daca noi nu ascultam si nu stim sa jucam mai deloc.
Sunt o multime de lucruri care se fac la nunti si care mie mi se par de prost gust. Nu are rost sa o dau cotita, asa mi se par si sotului meu la fel. Aici intra lautarii la nunta, starostele, toate cliseele care "se fac", urcatul miresei pe masa pe melodia respectiva (incerc sa nu fac judecati de valoare si sa spun ce infioratoare mi se pare. Na, ca am spus-o!) si stripteasul mirelui a fel (si nu-mi spune te rog ca si astea sunt traditii), manelele in (aproape) orice context. Daca ar fi sa facem totul pentru ca asa se face, ne-am anula ca persoane cu aspiratii, gusturi si dorinte proprii. Daca ar fi asa, mi-as pune Rapirea din Serai pe perete, mi-as face turturi pe tavan si mi-as umple casa de bibelouri. Am insa libertatea sa nu o fac. Eu spun ca am avut o nunta reusita la care lumea s-a simtit bine. Am facut si compromisuri, nu a fost totul asa cum am fi facut daca am fi facut nunta in doi (care nu mai e nunta, pana la urma). Am tinut sa nu fie cateva lucruri pe care le-am vazut la alte nunti (nu mai putin reusite) dar pe care nu le vroiam la nunta noastra, pentru ca nu ne reprezinta in nici un fel. Astea au fost: lautari, staroste, manele, dat dupa cap in biserica, bagat cu capul in tort sau manjit cu frisca (n-am scapat), tinut mult cand m-au furat (o ora, nu am scapat), showuri de striptease etc. Decat sa fi facut nunta asa cum "se face" (desi nu peste tot si nu de toata lumea) ca sa placa la popor, mai bine nu faceam. Plus ca nu mi se pare logic (daca tot vorbim de logica) ca tuturor sa le placa acelesi lucruri, la fel, de fiecare data. Cred in diversitate si in amprenta proprie. E o logica proprie, cred. ;-)
Si n-am zis nimic de lautari ca fiind "ca la tara". Asta nu e un criteriu, nu am subestimat niciodata valorile populare autentice.

CAMELLIA
09.03.2007, 17:21:47
Ati auzit de DJ-ul Florin Cotora ? El va fi DJ-ul care va pune muzica mecanica la noi la nunta. El a pus muzica si la nunta nasilor nostri acum 3 ani si de aceea ne-a fost recomandat.Sper sa fim multumiti. :-?

RamonaMaria
09.03.2007, 17:52:29
Dupa parerea mea,e cel mai bun din Sibiu.F bine.>:D<

RamonaMaria
09.03.2007, 18:04:08
Camelia,o sa vin si eu "sa ma uit" un pic la nunta ta.
Alison,sa zicem ca la nunta ta,prietenii tai te ridica sus pe masa si iti pun melodia asta?Tu ce faci?Te apuci sa te dai cu fundul de pamant ca nu vrei?Banuiesc ca nu (sau?)
Fiecare e liber sa faca ce vrea.Vroiam doar o explicatie.Stiam ca nu exista.Si asta cu oamenii au fost multumiti e subiectiva.Oamneii nu-ti spun ce a fost prost la nunta ta.Cum sunt sigura ca si mie mi s-a intamplat.Nunta in sine e o traditie.Si acolo se fac mult lucruri din acelea de care zici tu ca trebuie sa se faca.

paular
09.03.2007, 18:42:31
Am mai auzit de cineva care a iesit pe muzica de Clayderman.Extraordinar!;))

Chiar la asta ne gandim si noi...Clayderman:-p :x

alison
09.03.2007, 19:18:31
Alice, prietenii mei nu m-ar fi ridicat niciodata pe masa pe melodia aia. De aceea sunt prietenii mei.
Nu stiu ce explicatie ai fi vrut. Faptul ca asa am ales noi e suficienta explicatie. Se poate si nunta fara lautari. Si e OK. Atat.
Precum spuneam, fiecare face ce vrea.
Cami, stiu de la o cunostinta care l-a avut la nunta, ca Florin Cotora e bun.

alison
09.03.2007, 19:23:37
Binenteles ca totul e subiectiv. Nu am spus ca lautarii in sine sunt naspa, chiar deloc. Noi nu i-am vrut la nunta. Inexplicabil ;-). Si cu asta gata, e suficient, cred. :)

laura81
09.03.2007, 21:38:48
Hai sa te sustin alison :) Nici noi n-am avut lautari si nu-mi pare rau si nu s-a plans nimeni... Si daca s-a plans... ata ete. sunt sigura ca la fiecare nunta exista comentarii, si daca le afli si daca nu. sper ca daca la nunta mea au existat sa fi fost din banalul motiv ca nu am avut lautari. a fost o groaza de lume, deci vecinii au avut ocazia sa se holbeze, nu ne-am furisat etc, alte prostii de-astea. am plecat pur si simplu :|
Si eu cred ca depinde de persoana. fiecare isi face nunta cum crede si cum se simte bine, nu-i vorba de egoism, e de personalitate si de a te simti bine la propria nunta. daca mi se impunea sa-mi rupa turta, dea jos voal, brad, hora in fata blocului, galeti in calea miresei si alte de-astea nici nu ma mai maritam :)) Ca asa sunt eu, asa e el, nu ne place. daca la matusa-i place sa-i faca fie-sii. doar nu tragem la indigo toate nuntile nu? Sunt frumoase in sine, fiecare prin fericirea pe care o aduce.

alison
10.03.2007, 00:57:17
Era si cazul sa ma sustina careva :-". Desi, de zece ori daca m-as mai marita (Doamne fereste!), tot nu mi-ar canta lautarii. Decat daca vine Taraful din Clejani ;-) (cine se stie cu musca pe caciula, sper ca simte invidia mea in ceafa :D).

anda_smuf
10.03.2007, 11:59:51
mai mie mi-ar placea in casa la mine sa imi pun calculatorul cu o muzica finuta, blues-uri celebre si asa sa imi intampin nuntasii, mirele, nasii si altii. cand iesim sa iesim pur si simplu. mie mi-ar placea sa aud "ia-ti mireasa ziua buna" dar nu lalaita si nu de la niste burtsi transpirati. si cum nu pot sa fac casting de lautari exista riscul asta.
am vazut la vecinii din fata nunta fiului lor. a venit el aici. am crezut ca o sa ies si eu sa il vad dar am crezut ca aud ceva zgomote, orice fel. dar nu am auzit nimic si nu l-am vazut si stau in aceeasi curte cu mine. mi-ar fi placut sa-l vad. deci si asta e o treaba, mi-aer placea sa stie lumea ca m-am maritat. ca s-asa stau cu adi de un an si vecinii ii spun, "prietenul tau sau ce o fi". nu stiu ce sa zic.
am acceptat lautari in principal pt ca i-am refuzat prea mult la mama lui adi si am de gand sa o las sa faca ea prajiturile pt civila si case si sa aduca lautari. e si nunta lor, mai. se mandresc cu el si cu mine si ii reprezinta si pe ei. cred ca la fel de mult ca pe noi. cand o sa am eu copii o sa isi faca singuri absolut tot dar acum ei inca nu au digerat ideea : "e nunta noastra si facem cum vor". si daca ar fi niste oameni mai nasoli nu i-as lasa sa sufle un cuvant dar sunt super faini si macar asa sa le arat recunostinta.

BlueMoni
10.03.2007, 13:13:34
Wow ce polemica am provocat...Eu respect fiecare punct de vedere si cred ca important e sa iasa totul bine. Eu nu vreau laurari dupa mine, dar asta nu inseamna ca nu voi avea. Am facut deja o gramada de compromisuri si probabil o sa mai fac si altele. Daca tot am acceptat ca nunta sa aiba loc "la tara" probabil ar fi foarte ciudat sa nu am lautari. Parintii mei sunt foarte diplomati, nu-mi spun niciodata "nu fa asa", imi spun "faci cum vrei, dar noi consideram ca e mai bine asa" si atunci imi e greu sa fac cum vreau eu. Prefer sa-mi sustin punctul de vedere mai hotarat in alte privinte care mi se par mai importante.
Am fost in noiembrie la nunta unei prietene si avea un saxofonist care canta in casa...apartamentul era foarte mic si se auzea asa de tare incat noi trebuia sa tipam sa ne intelegem...
In concluzie, noi nu am hotarat inca ce vom face. Eu, sincer, nu vreau lautari, prefer o muzica potrivita la calculator dar dupa consiliul de familie pe tema asta o sa va spun ce s-a hotarat.

anda_smuf
10.03.2007, 13:28:30
poti sa ii iei doar o perioada scurta, cum o sa fac eu. de fapt nu stiu daca de obicei se iau mai mult timp. merg la mire, de la mire la nasi, de la nasi la mine si pe mine pana la masina ma duc. acuma la tine am inteles ca se si merge pe jos de la biserica la sala. parca nu va pot vedea mergand pur si simplu pe strada. si iti dai seama ce o sa zica locuitorii satului daca va vad ca mergeti doar asa fara sa aveti lautari. cred ca o sa isi faca cruce.:D
o femeie care striga nu o sa ai? nu stiu cum se numeste. si de fapt cred ca cu aia nici nu se vb special. se apuca ea sa strige daca o sa fie printre invitati.

tot_tot_claire
10.03.2007, 13:33:12
fetelor, nu s-a intamplat niciodata sa fie nunta la voi in bloc, sau chiar mai rau, la vecinii de palier? eu cred ca e minunat (la o nunta care incepe la 9 dimineata) sa sari din pat auzind un saxofon torturat chiar in fata usii tale =)) si mai minunat ar fi sa te apuce tocmai atunci harnicia sa scoti gunoiul =)) anyway, daca lautarii n-ar fi - cum ziceti voi - cu burtica si ineloi masiv, si mai ales cu trening nou ;) parca altfel ar fi....

guess_who
12.03.2007, 10:33:33
mie mi-a gasit soacra-mea pe unii care doar sa "nescoata din casa", cum sa zice. cer 1 800 000. e ok. oricum eu nu as vrea deloc dar ata ete. cum naiba sa fac sa previn ceva ce m-ar oripila. sa vina in trenning sau in mai stiu eu ce imbracati cand canta. sau sa nu imi fac probleme?! sa le dau pace?! cum sa ii intreb cum vin imbracati? l-am vazut pe unu intr-un trenning cu sclipici pe un dvd la o nunta de acum am cosmaruri.
simplu .... ai suni si le spui frumos si diplomat ca daca tinuta lor la nunta ta prevede in "politica" lor un echipament gen sport sau cu decoratii sclipitoare, tu fiind cea care-i platesti in ziua aia, ai pretentia sa vina intr-o tinuta adecvata, eleganta (pantalon stofa + sacou sau in camasa daca e prea cald). punct. pune si tu niste pretentii, pe banii care-i dai, nu lasa la indemina hazardului sau a ideilor furnizorilor de servicii.

guess_who
12.03.2007, 10:48:52
Am mai auzit de cineva care a iesit pe muzica de Clayderman.Extraordinar!;))
era o nunta sau se ridica drapelul in berna? ... cam prea "incolor" daca nu chiar trist, Clayderman pt un eveniment VESEL & FERICIT ... parerea mea ... daca se vrea "domnie & eleganta" atunci de ce nu un quartet de corzi? ... cum se procedeaza la curtile imperiale si la nuntile cu staif de-afara si uneori si de pe la noi (dar asta doar la sala sau la cununia in aer liber!!) ... punem quartetul si la mire, nasi, mireasa, biserica sa cinte in fata la intrare si avem atmosfera de ceremonie ... doar ca tot ceremonie e si aia de inminare a nus'ce, de investire a nus'cui in nus'ce functie inalta, sau de vizita a nus'carui mare bastan de stat in Romania sau aiurea ... parca n-as face din toata nunta o ceremonie cap-coada ... lipseste elementul ala de veselie care te face sa simti atmosfera de sarbatoare la o nunta romanesca ... repet, parerea si gustul meu ;-)

guess_who
12.03.2007, 10:54:41
Nici mie nu-mi place muzica populara, de nici un fel [-( , dar ca sa vina sa cante atunci cand vin sa ma ia de acasa, nu ma deranjeaza.
Asa e traditia, intradevar, dar eu nu o fac doar ca asa e traditia, doar ca nu vad o nunta sa iasa mireasa din casa fara muzica, in liniste, trebuie sa fie " zarva " ca asa e frumos. Eu cel putin la noi in cartier, cand auzeam muzica pe la vreun bloc de la vreo nunta, ieseam repede pe geam sa vad, eram asa emotionata si bineanteles curioasa. Cred ca si voi la fel, nu ? ;-)
ca bine zici ... asa era ... si mai este ...romaneste ca-n Romania!

guess_who
12.03.2007, 11:02:46
... Doar n-o sa-i pui la unul casetofon in spate sa cante ceva.
:)) ... ba mai bine ... un DJ cu platane si vreo doua lasere sa "freaka'da'disk" linga usa blocului sau a casei ... =)) ... laser frate! ... asta cu casetofonu' a fost buna ... tre sa mi-o notez =))

guess_who
12.03.2007, 11:35:25
...de zece ori daca m-as mai marita (Doamne fereste!), tot nu mi-ar canta lautarii. Decat daca vine Taraful din Clejani ;-) (cine se stie cu musca pe caciula, sper ca simte invidia mea in ceafa :D).
cu ce sint mai buni cei din Taraful din Clejani decit Taraful din Orlat spre exemplu? pt ca astia din Orlat nu cinta tiganeste? unde mai pui ca sint si mai putin tuciurii decit Clejanii. parca manelele ieseau din discutie!? si o parte din ce cita Clejanii este foarte manelistica (manele = muzica lautareasca a tiganilor). i'm confused ...:-?
sau Clejanii sint celebrii, au fost la TV, au cd pe piata, sint scumpi al dracu' (cred!), intr-un cuvint sint mai "trendy", mai la moda si dai bine la lume daca-i ai la nunta, pe cind lautarii sibieni (oricare-ar fi ei), sint un obicei perimat si dau prost la lumea buna? i'm still confused ...:-?

guess_who
12.03.2007, 12:01:11
fetelor, nu s-a intamplat niciodata sa fie nunta la voi in bloc, sau chiar mai rau, la vecinii de palier? eu cred ca e minunat (la o nunta care incepe la 9 dimineata) sa sari din pat auzind un saxofon torturat chiar in fata usii tale =)) si mai minunat ar fi sa te apuce tocmai atunci harnicia sa scoti gunoiul =)) anyway, daca lautarii n-ar fi - cum ziceti voi - cu burtica si ineloi masiv, si mai ales cu trening nou ;) parca altfel ar fi....
cum spuneam mai sus ... fiecare poate sa-si puna amprenta personala asupra unui serviciu pe care-l plateste, emitind ceva pretentii cum ar fi tinuta, programul, adica unde si cit sa cinte (cum, stiu ei ca d-aia-i platesti), etc.

tot_tot_claire
12.03.2007, 12:21:17
cu ce sint mai buni cei din Taraful din Clejani decit Taraful din Orlat spre exemplu? pt ca astia din Orlat nu cinta tiganeste? unde mai pui ca sint si mai putin tuciurii decit Clejanii. parca manelele ieseau din discutie!? si o parte din ce cita Clejanii este foarte manelistica (manele = muzica lautareasca a tiganilor). i'm confused ...:-?

esti in eroare de-a dreptul... Clejana e blonda, compenseaza cu bronzul Clejanului...si nu i-am auzit sa cante manele, ci muzica lautareasca (si) de petrecere...e drept ca varsurile mai scapa de sub control:-p dar daca asa-i folclorul nostru...si da, costa ceva, dar eu i-as chema la o nunta asa mai spre sfarsit cand da lumea sa adoarma >-)

guess_who
12.03.2007, 13:39:02
esti in eroare de-a dreptul... Clejana e blonda, compenseaza cu bronzul Clejanului...si nu i-am auzit sa cante manele, ci muzica lautareasca (si) de petrecere...e drept ca varsurile mai scapa de sub control:-p dar daca asa-i folclorul nostru...si da, costa ceva, dar eu i-as chema la o nunta asa mai spre sfarsit cand da lumea sa adoarma >-)
cum spuneam ... manelele (alea adevarate de care cinta si Clejanii, nu astea de Minune si Gutza) inseamna muzica lautareasca tiganeasca. Romica Puceanu, Faramitza Lambru, Gabi Lunca au fost nume grele care au lasat o amprenta placuta in inimile petrecaretilor cu vechile si adevaratele manele respectind folclorul romanesc si tiganesc deopotriva. Clejanii readuc maneaua traditionala de odinioara in urechea ascultatorului si o fac foarte bine. Toata stima pt ei. Da tot colorati ramin, chiar daca-i ea blonda (in definitiv nu conta nici daca erau chinezi, ma refer "colorati" in genul muzical abordatde ei) Nu-s antisemit. Eram doar nelamurit vis-a-vis de ideea ca lautarii de muzica populara romaneasca d-aci de pe la noi nu-s trendy, da daca ar fi sa vina Clejanii atunci toata obida fata de manele (vezi alt post de pe topicul asta) pica, ca astia-s la moda si dau bine? Cum vine asta, boieri dumneavoastra?

ionelita
03.04.2007, 15:16:57
Noi l-am luat pe Marius Olteanu ne-a luat destul de mult 1000 euro, am mai fost la un botez unde a cantat el si mi-a placut dar la nunta este altceva. Poate sa-mi zica cineva,daca ati auzit de el, ce parere aveti.

BlueMoni
03.04.2007, 15:43:15
Noi l-am luat pe Marius Olteanu ne-a luat destul de mult 1000 euro, am mai fost la un botez unde a cantat el si mi-a placut dar la nunta este altceva. Poate sa-mi zica cineva,daca ati auzit de el, ce parere aveti.

Ionela, eu nu ma prea pricep la subiectul asta, dar daca tu zici ca l-ai ascultat si ti-a placut asta conteaza. Important e sa stie sa faca atmosfera si sa aiba aparatura profesionista, dar la pretul pe care il cere presupun ca e totul ok.
Am vazut ca mai ai destul de putin timp pana la nunta...cum stai cu celelalte pregatiri?

guess_whatever
05.04.2007, 10:12:47
Daca ti-a placut formatia .. e ok. Pretzul nu e f mare daca zici ca se prezinta trupa bine ... alte formatii cu "nume" din sb sint mult mai scumpi, ajungind pina la 2000-2500 euro.

camitza
06.04.2007, 15:24:32
Salutare!
Eu sunt proaspat inscrisa pe acest forum.
Dar as vrea sa ii scriu d-soarei care a intrebat cum este DJ Cotora, eu iti spun ca nu o sa iti para rau.
Si noi o sa il avem la nunta ca si DJ si ca intrerpret de muzica populara si usoara il avem pe Jan Oprisor.

CAMELLIA
07.04.2007, 12:27:40
Mercy de incurajari. Eu nu il cunosc personal pe DJ Cotora, dar ne-a fost recomandat de nasi, sunt prieteni cu el.
Sper sa fim multumiti. :)

ele85agnita
25.05.2007, 15:33:32
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un nr. de tel. de la Ansamblul de la Orlat sau macar cum pot lua leg. cu ei?Va rog, ajutati-ma![-o<

tot_tot_claire
25.05.2007, 19:40:01
Salutare!
Eu sunt proaspat inscrisa pe acest forum.
Dar as vrea sa ii scriu d-soarei care a intrebat cum este DJ Cotora, eu iti spun ca nu o sa iti para rau.
Si noi o sa il avem la nunta ca si DJ si ca intrerpret de muzica populara si usoara il avem pe Jan Oprisor.

DJ Cotora sunt 2. family. care e bun?

camitza
28.05.2007, 09:38:54
Intr-adevar sunt 2 frati, unul la vreo 20 de ani si altul la vreo 30 de ani.
Eu i-am cunoscut la o nunta si mi-a placut foarte mult de ei, au stiut sa ii tina in priza pe oameni(bineinteles ca nu la 220 w).
Se duc intr-adevar la nunti separate dar au aceeasi muzica si cam acelasi stil.
Important sa fie si tineri pentru ca am fost la o nunta unde DJ nu le avea toate la cap si cand a inceput imnul Stelei -de fapt melodia lui Scooter a inceput Dj sa-l injure urat pe BEcali. Chiar nu avea nici o legatura. S-au la furatul papucului a inceput sa spune unei copile de 5 ani : citez"Cine dracu te-a pus sa fur, domnisorica?" .Am cazut pe spate. Este inadminisibil.

miosb
27.06.2007, 11:37:31
deci, sa-mi dau si eu cu parerea: am vazut opinii pro si contra pt muzica populara. foarte bine, parerile diferite ne individualizeaza ca om, pe fiecare dintre noi. sunt 1.000.000 de oameni, sunt si 1.000.000 de pareri si gusturi. important e ca fiecare sa-si faca nunta asa cum ii doreste sufletelul si sa faca mici compromisuri si pt ceilalti. pt ca sunt convinsa ca fiecare dintre noi va spune, ca " pai, ce, ca doar e nunta mea, fac ce vreau". intradevar asa este, dar tb sa tinem putin cont si de pararea celorlalti, nu mult, atat cat sa iasa lucruile bine.
eu personal voi avea asa: cand ma voi imbraca cu rochia de mireasa, voi avea pentru sufletelelul meu, muzica blues, ca , de , am destula muzica, ceva usor. cand imi voi astepta alaiul, va canta MUZICA POPULARA. de ce? sunt innebunita dupa muzica populara. simt ca-mi tresalta inima intrun mod nebun, si chiar traiesc frumos acele momente. iar logodnicul meu este la fel ca mine. normal ca el va sosi cu alaiul si cu cativa membrii ai formatiei de muzica populara, care vor canta la nunta. nici nu concep altfel. va rasuna numai muzica populara. stiu de acum ca voi avea invitati, printre prietenii mei, carora le va displacea acest lucru. dar exact asa cum, si eu la randul meu, cand am fost la o nunta am luat totul asa cum mi s-a dat........
iar la sala.....multa MUZICA POPULARA, frate. eu nu imi fac prea mari probleme ca nu va placea muzica populara. cred ca vor fii doar cateva perechi , pe care le stiu de acum deja, care vor avea ceva de comentat, dar niciodata nu voi putea sa-i multumesc pe toti invitati. si nici nu incerc asta. formatia mea va fii una de muzica populara autentica din zona orasului deva, mai excat de la brad, zona renumita a muzicii populare. formatia ma costa 800 de euro, adr cunoscandu-l pe iubitul meu, stiu ca va fii incantat de prestatia lor si sigur vom da 1000 d euro. pt ca muzica buna, mancarea buna, bautura buna, astea fac o nunta reusita. normal ca la muzica usoara le voi playlistul meu, cu melodii alese de mine. eu ii platesc sa cante ceea ce stiu ei mai bine, la muzica usoara , e doar treaba mea. si am multe melodii de suflet pe care vreau sa le aud.
si inca un sfat: ziceti ca restul si faceti ca voi.....stiti vorba:"caini latra, ursul merge"......
doamne la cat imi place mie muzica populara, cred ca numai populara as fii pus la nunta. e muzica mea de suflet, si a iubitului meu. plus de asta , din 250 de invitati, 150 sunt neamurile mele si ale lui, care ghiciti din ce zona se trag? din alba. moti adevarati. asa ca nu am nici o problema in ceea ce priveste acest subiect.
si nici nu va inchipuiti ca cei din formatie sunt niste burtosi cu chelie care canta de mama focului la instrumente. nu, sunt oameni ca si noi, aranjati, cu tinuta, ca doar e in joc renumele lor.
deci, sa inchei: faceti-va nunta cum va place, dar lasati putin si de la voi si acceptati cateva mici compromisuri
va doresc tuturor sa fiti macar pe jumatate cat sunt eu de incantata.
sper ca nu v-am plicitisit

laura81
25.10.2007, 19:14:51
Un lucru pot zice la capitolul asta: omul tre' sa fie priceput =)) (a se vedea attachementul)

mariya777
02.11.2007, 00:37:07
miresicilor , eu imi doresc lautari la nunta , sa cante de toate:olteneasca, moldoveneasca ,adrdeleneasca si sa bage si muzica usoara,dar nu 3sud est cu amintirile ma chinuiesc cum am mai auzit la alte nunti!pe cine imi puteti recomanda?ce parere aveti de: panoramic sau de zugravu :-\ pupici la toata lumea:*

mesia
03.12.2007, 14:58:45
ajutati-ma pls nu stiu l acin esa apelez pt muzica as vrea o formatie ,nu stiu lautari si nu stiu pe care eu sunt din sibiu
as vrea sa stiu daca stiti ceva si cat mar costa :-?

ancka
04.12.2007, 20:36:06
eu am nunta in 6 sept si l-am luat cu muzica pe Nicusor Mordasan.stie cineva cum canta?A mai cantat la vreuna din miresicile deja casatorite?

guess_whatever
05.12.2007, 09:09:15
eu am nunta in 6 sept si l-am luat cu muzica pe Nicusor Mordasan.stie cineva cum canta?A mai cantat la vreuna din miresicile deja casatorite?
ai facut o alegere buna ... Nicusor Mordasan are o reputatie buna ... e un foarte bun instrumentist.

succes.%%-

catalinaj
05.02.2008, 22:12:03
sunt un membru nou al acestui site si va scriu din strainatate.ma casatoresc in iulie anul acesta si am nevoie de ajutorul vostru in ceea ce priveste muzica!mi-ar place o formatie si nu stiu incotro sa apuc!una care sa ma ajute atat acasa cat si la sala!deasemenea as dori si muzica mecanica care sa completeze pauzele formatiei! :-s
as dori niste sfaturi in ceea ce priveste organizarea nuntii!(decoruri, invitatii, filmari inclusiv vestimentatie, etc)...unde sa apelez?:-?

timpul deja mi se pare scurt si intru intr-o stare de agitatie!ma bazez mult pe experienta voastra!!!!

laura81
06.02.2008, 11:04:31
timpul deja mi se pare scurt si intru intr-o stare de agitatie!ma bazez mult pe experienta voastra!!!!
Cand veniti in tara? ca sa stim cat timp aveti la dispozitie. Ca daca veniti de pasti de ex, poti sa-ti faci pana atunci lista cu magazine de rochii, firme de decoratiuni etc.
Cu foto/video si muzica ar trebui sa rezolvati mai devreme... Sunt formatii care au si muzica electronica, vezi ca e un subiect pe tema asta. Fetele care si-au luat formatie au scris pe cine si-au ales, de ce, ce-au mai auzit etc... Dupa aceea hai cu intrebarile directe, cu liniuta, si incercam sa raspundem:)

catalinaj
08.02.2008, 19:40:59
vin in 01.07.2008
Nunta va avea loc la Caminul Cultural din Vestem.
Caminul l.am vazut, e super, elegant. Mi.am dorit o nunta de seara.
De organizarea nuntii se ocupa nasii, sper sa ia cele mai bune decizii.Poate veniti si voi cu niste sfaturi in ceea ce priveste:-amenajarea salii, fotografiat,filmari video.
Muzica ma repet ,as dori o formatie, impreuna cu sotul meu am decis ca ar fi mai bine.Va multumesc anticipat.

mesia
21.02.2008, 11:45:54
fetelor sunt mai #:-S acum am scapat de stres :) am rezolvat si cu muzica

monysb
13.03.2008, 12:26:46
Mercy de incurajari. Eu nu il cunosc personal pe DJ Cotora, dar ne-a fost recomandat de nasi, sunt prieteni cu el.
Sper sa fim multumiti. :)
\
si noua ne=-a fost recomnadt ca si Dj Cotora, am auzit ca este foarte bun si chiar nu "lasa" lumea sa stea jos asa ca ne-am hotarat sa vb cu el pentru nunta noastra, sper sa nu regretam si sa fie exact asa cum ne dorim.
va pup:*

teodorica
30.04.2008, 23:32:54
buna!!!!eu o sa am formatia care canta in crama iliana si sper sa cante bine.Ei vin si la mire mireasa nasi si printre altele ei au dj lor.Daca puteti sa-mi dati niste amanunte despre ei astept raspunsurile voastre.VA MULTUMESC

sorinaelena
25.05.2008, 21:23:08
buna fetelor
de Straulea ati auzit?El imi canta la nunta bine ca are formatie...

Katty
22.07.2008, 14:22:22
\
si noua ne=-a fost recomnadt ca si Dj Cotora, am auzit ca este foarte bun si chiar nu "lasa" lumea sa stea jos asa ca ne-am hotarat sa vb cu el pentru nunta noastra, sper sa nu regretam si sa fie exact asa cum ne dorim.
va pup:*

Ai reusit sa vb cu acest Dj? Si noua ne-a fost recomandat dar din pacate este ocupat atunci.Oricum a fost foarte amabil.
Am auzit ca mai are oameni la firma lui,care merg cu muzica la nunti,stii ceva detalii despre ei?
Sau poate cunosti alti Dj si imi poti recomanda pe cineva?
Pupici.

calin_olariu
10.08.2008, 04:41:46
buna
am si eu o intrebare despre muzica mecanica la nunta. Am tot auzit de DJ Cotora ca e ff bun si ca creeaza atmosfera chiar asa e ? cat v-a costat sa va puna muzica si cum poate fii contactat.

Multumesc anticipat

calin_olariu
10.08.2008, 06:24:32
scuze de deranj as vrea sa aflu cum as putea sa il contactez pe dj cotora. e sa de bun precum se zice ? mersi mult

AnamariaAlexandra
22.08.2008, 15:22:21
buna
am si eu o intrebare despre muzica mecanica la nunta. Am tot auzit de DJ Cotora ca e ff bun si ca creeaza atmosfera chiar asa e ? cat v-a costat sa va puna muzica si cum poate fii contactat.

Multumesc anticipat

Noi il avem pe Dl Cotora la nunta, si pentru anul viitor cere 500 euro, dar cel mai bine este sa discutati cu el, este f dragut si amabil, si cu cat vorbiti mai repede cu el, cu atat mai bine, pentru ca este f ocupat, inclusiv pentru anul viitor. :smile:
Am fost la o nunta unde a pus fratele lui, muzica, dar a fost f f f fain. Intr-adevar, nu a stat lumea jos. :smile:
Daca ai nevoie de numarul lui de telefon, spune-mi si iti voi da un pm.

diasb
27.08.2008, 14:21:57
mi se pare exagerat sa dai 500 de euro la o nunta! Oricum exista pozibilitatea sa nu-ti placa muzica pusa de DJ si la 300 de ron si la 500 euro. Iar nuntasii danseaza...pe orice ca de aia vin la nunta!

tot_tot_claire
27.08.2008, 23:14:36
mi se pare exagerat sa dai 500 de euro la o nunta! Oricum exista pozibilitatea sa nu-ti placa muzica pusa de DJ si la 300 de ron si la 500 euro. Iar nuntasii danseaza...pe orice ca de aia vin la nunta!

sigur ca nuntasii "danseaza pe orice". din punctul dvs de vedere, tipic romanesc, "merge si asa" :-"

mihai_bianca
27.08.2008, 23:16:41
Totusi, mi se pare mult 500 euro, nuntasii nu danseaza pe orice, dar noi am avut un dj super toata lumea l-a laudat si ne-a cerut nr lui pentru doar 600 RON :d Super pret!!! Zic eu :D

AnamariaAlexandra
29.08.2008, 08:54:20

Cred ca cel mai bine, este sa intrebi in stanga si dreapta, de un dj, dar odata ce ai ascultat pe cineva si ai vazut ce atmosfera face,nu cred ca mai spui ca se danseaza pe orice, si cred ca nu am luat din banii nimanui,am dat cat ni s-a cerut, pt ca am vrut ca dansul sa fie la nunta noastra. Este drept, fiecare cu parerea lui, dar asa zic si eu de cele care dau mii de euro, pt o rochie de nunta.
Deci, dreptatea ta, nu este aceeasi cu dreptatea altora.
Zi buna si weekend la fel de bun!

Katty
02.09.2008, 09:14:09
Noi il avem pe Dl Cotora la nunta, si pentru anul viitor cere 500 euro, dar cel mai bine este sa discutati cu el, este f dragut si amabil, si cu cat vorbiti mai repede cu el, cu atat mai bine, pentru ca este f ocupat, inclusiv pentru anul viitor. :smile:
Am fost la o nunta unde a pus fratele lui, muzica, dar a fost f f f fain. Intr-adevar, nu a stat lumea jos. :smile:
Daca ai nevoie de numarul lui de telefon, spune-mi si iti voi da un pm.
Te rog frumos imi poti spune ce va oferit la banii acestia?
Nu contest pretul ,doar as vrea sa fac o comparatie cu oferta pe care am primit-o noi la aceeasi bani.Ma refer la lumini,fum,masina de baloane sau mai stiu eu ce .
Muzica si bautura iti cam fac nunta si nu vreau ca cel mai important eveniment din viata noastra sa fie un esec.Mersic,pa pa.

AnamariaAlexandra
02.09.2008, 16:54:59
Te rog frumos imi poti spune ce va oferit la banii acestia?
Nu contest pretul ,doar as vrea sa fac o comparatie cu oferta pe care am primit-o noi la aceeasi bani.Ma refer la lumini,fum,masina de baloane sau mai stiu eu ce .
Muzica si bautura iti cam fac nunta si nu vreau ca cel mai important eveniment din viata noastra sa fie un esec.Mersic,pa pa.

Noi am vorbit cu el " dupa nume", adica il stiam ca este f bun, si pe noi asta ne-a interesat. Ma "zgarcesc" la altele, dar nu la planul meu de a incerca sa ii fac pe nuntasi sa se simta cat mai bine. Deci, noua ne-a zis, ca strict muzica, intra in acest pret, iar eu stiu ca el are si instalatie de lumini, dar fum, nu vrem, baloane la fel. :-"
El ne-a mai tot intrebat una alta, de parinti, de melodiile lor preferate, detalii, care noua ni s-au parut importante. 8-}
Se poate sa nu te fi lamurit, si numai el sa o poata face bine. Ti-am zis, cu riscul de a pare risipitori, noi nu am calculat acest aspect al nuntii, decat dupa ce am avut confirmarea, ca l-am "rezervat" pe el. :-"
Daca mai am cum sa te ajut, cu mare placere, ca in post-ul asta, nu prea cred ca am facut-o.
Puup mult! :* :*

calin_olariu
04.09.2008, 14:10:43
Poate cineva sa ma ajute si pe mine cu nr de tel a lui DJ Cotora... ca nu stiu zau cum pot sa iau legatura cu el si e cam urgenta treaba. Va multumesc !

Katty
09.09.2008, 14:56:56
Ti-am zis, cu riscul de a pare risipitori, noi nu am calculat acest aspect al nuntii, decat dupa ce am avut confirmarea, ca l-am "rezervat" pe el. :-"

Sincera sa fiu as prefera sa risipesc, decat sa stea lumea la masa.Ai inteles ce vreau sa spun.
M-ai ajutat ,ma gandeam ca eu sunt risipitoareo:-) .
Te-am pupicit!:*

calin_olariu
12.09.2008, 04:52:12
salutare la toata lumea vreau sa va zic ca am nunt ain 2 luni e mai complicat la mine ca nu stau in tara si am nunta la ludus in tg mures dar su sunt sibian si marea mea problema e ca inca nu am gasit muzica am vb cu Dj Cotora sunt ocupati amandoi si acum nu stiu ce dj sa chem pe cine nu stiu nimic si nici cum sa dau de ei. problema mare e ca desi sunt destule firme care oferea sonorizare la nunta nu pot sa te iei asa dupa poza fara sa ii asculti fara sa fii auzit ceva laude la adresa lor si inca ceva eu as vrea sa se axeze pe muzica populara ardeleneasca ( cand vine vb de muzica populara) asa ca va rog sa ma ajutati daca puteti cu cineva care sa puna muzica calumea la nunta va rog ...sunt in criza de timp

va multumesc anticipat

marius_mario
14.09.2008, 19:44:35
SALUT! As dori daca puteti sa-mi recomandati doua, trei nume de dj de nunta din Sibiu, ca nu prea ai unde sa-i contactezi, decat la nunti ,si atunci sa-i asculti. Nu sunt pretentios,doar sa faca atmosfera. Va multumesc mult! Nunta o am la hotel PARC

karmy
08.10.2008, 20:10:24
Salutare fetelor!! Ce se intampla pe aici? de ce s-a pustiit asa acest forum? nu mai prea sunt miresici pentru la anu'......sau sunt foarte pricepute de nu mai au nevoie de nici un sfat? ca eu sunt o miresica de pentru la anu' :) si am mare mare nevoie de niste recomandari pe pm de la cele care au avut formatie la nunta sau de la cele care vor avea: imi caut muzica formatie in sibiu, si nu stiu incotro s-o apuc. PPPLlllllssssss, trimite-ti-mi si mie pe pm recomandarile voastre precum si date de contact ale unor formatii din sibiu......care de preferabil sa ceara sub 2000 euro (ca am vazut niste preturi pe aici pe forum de........) si daca aveti ceva sugestii, recomandari si pentru filmat+poze......ar fi extraordinar :)

V-am pupat si abia astept sa mai scrieti pe forum cum scriati odata! ;)

iubiana
14.10.2008, 16:03:35
Buna :"> pana la urma voi ce spuneti cum e mai bine cu muzica live sau dj??

Care ar fi + si - la una si la alta.

Multumesc \:D/ .

AnamariaAlexandra
14.10.2008, 17:11:50

sper ca nu te stresez cu raspunsurile mele, dar am auzit pareri pro si contra, despre ambele categorii, si dj si formatie.
Depinde mult ce vreti voi si ce buget alocati acestui "segment" al nuntii.
Noi vom avea dj, pt ca la nuntile la care am fost si era si respectivul dj, lumea nu statea jos.

Puup mult si spor la pregatiri.
:*

laura81
14.10.2008, 19:21:12

Cum vor mirii. Cum va simtiti voi bine. Eu personal as opta oricand pt dj, nu vad rostul formatiei. muzica populara poti asculta si pusa de dj, dar Bosquito sau Banica cantat de solist ...:-s:gen_20: Parerea mea.

iubiana
14.10.2008, 20:45:54
Multumesc pentru ajutor.
Am fost la o nunta unde era muzica Dj si a fost super si cam aceeasi oameni o sa vina si la noi, dar asi cam vrea si formatie dar nu asa de mult.
Mai vedem, multumesc <:-P .

kitana
14.10.2008, 21:07:21
Depinde de bugetul pe care il ai la dispozitie...un DJ este in jur de 300 euro pe cand o formatie buna ajunge si la 2000 euro (ma rog, preturile sunt orientative). Eu zic ca decat o formatie care canta totul pe acelasi ritm mai bine un DJ. Dupa cum a spus si Laura, melodiile cantate de solistii din formatii de obicei nu prea se aseamana cu originalele...Noi am avut DJ si am fost multumiti. Bafta!

iubiana
14.10.2008, 21:59:22
Multumesc mult de tot , acum imi puteti recomanda un dj bun \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

maria79
17.10.2008, 22:54:17
Multumesc mult de tot , acum imi puteti recomanda un dj bun \:D/ \:D/ \:D/ \:D/
Eu tot dj am avut,sa nimerit ,ca dupa ce am facut contrectul cu el sa se angajeze unde am facut eu nunta si a iesit fain ,iar pt invitati am avut o surpriza si pt parinti,i-am avut pe CEATA JUNILOR.care au fost super

alice
17.10.2008, 23:08:18
Aici ma bag si eu.Ca eu am avut formatie.Sfatul meu?Formatie..........doar pentru muzica populara.Atat.Cea usoara lasati sa o cante cine stie.

maria79
18.10.2008, 19:11:56
Aici ma bag si eu.Ca eu am avut formatie.Sfatul meu?Formatie..........doar pentru muzica populara.Atat.Cea usoara lasati sa o cante cine stie.
Aici ai mare dreptate,am fost si eu mai demult la o nunta si i-ti venea sa pleci de pe ringul de dans#-o ,si la alta unde numai muzica populara sa cantat dar nici nu a stat nimeni jos toata seara a fost plin ringul,am zis asa da ,sa cante oamenii ceea ce stiu.

karmy
19.10.2008, 19:56:28
\:D/ Iubiana, am vazut ca in general fetele prefera dj ....... si mie imi era cam indiferent...muzica buna sa fie, dar ce-i drept ca la nuntile care au si formatie le-am simtit mai intime....mai personalizate (adica se mai fac si recitaluri "improvizate" si daca mai ai si printre invitati iubitori ai muzicii populare, cu siguranta o formatie e mai indicata) si orice formatie are si dj....asa ca in felul asta le ai pe amandoua. Noi acum ne-am apucat de cautat muzica pt nunta, o sa luam formatie...si sunt neasteptat de mult in sibiu. preturile sunt mai mari decat la un dj......dar eu spun ca merita. am fost si la nunti cu dj la care nu am stat jos s-o spun pe cea dreapta.....dar eu sunt putin subiectiva...avand in vedere ce mult iubesc viitorul meu sot si socrii muzica populara...pe care chiar si eu am inceput s-o indragesc mai tare de cand am invatat sa si dansez :P
asa ca daca e cineva interesat de formatie...cu mare placere va scriu ce am constatat noi pana acum in pelerinajul nostru pe la nuntile din sibiu cateva saptamani sambata seara cautand formatie.....si daca are cineva recomandari le primesc cu si mai mare placere...si ma bucur asa mult ca a inceput lumea sa mai scrie pe forum :))
pupici

iubiana
20.10.2008, 16:10:18
\:D/ Iubiana, am vazut ca in general fetele prefera dj ....... si mie imi era cam indiferent...muzica buna sa fie, dar ce-i drept ca la nuntile care au si formatie le-am simtit mai intime....mai personalizate (adica se mai fac si recitaluri "improvizate" si daca mai ai si printre invitati iubitori ai muzicii populare, cu siguranta o formatie e mai indicata) si orice formatie are si dj....asa ca in felul asta le ai pe amandoua. Noi acum ne-am apucat de cautat muzica pt nunta, o sa luam formatie...si sunt neasteptat de mult in sibiu. preturile sunt mai mari decat la un dj......dar eu spun ca merita. am fost si la nunti cu dj la care nu am stat jos s-o spun pe cea dreapta.....dar eu sunt putin subiectiva...avand in vedere ce mult iubesc viitorul meu sot si socrii muzica populara...pe care chiar si eu am inceput s-o indragesc mai tare de cand am invatat sa si dansez :P
asa ca daca e cineva interesat de formatie...cu mare placere va scriu ce am constatat noi pana acum in pelerinajul nostru pe la nuntile din sibiu cateva saptamani sambata seara cautand formatie.....si daca are cineva recomandari le primesc cu si mai mare placere...si ma bucur asa mult ca a inceput lumea sa mai scrie pe forum :))
pupici

Asta am avut si eu in gand parinti mei sunt mari dansatori de populara si prietenii lor la fel, din cate stiu eu si parinti lui la fel. Momentan suntem INCA la faza cautatului de sala nu ne putem decide. La nuntile la care am fost eu au avut dj nu-mi amintesc sa fi avut formatie si mi-a placut(acum trebuie sa-i sun pe miri si sa aflu nr de tel), ai mei au fost la nunti unde au fost si formatii si le-a placut exact ce ai spus si tu.
Da-mi totusi detalii despre ce ati descoperit voi pana acum. In legatura cu recomandari sa vorbesc cu mama ca ea stie cum se numesc si o sa-ti scriu.

pupici :* :*

alecsutza
22.10.2008, 14:15:19
I-mi Poate Da Si Mie Numarul De Telefon A Lui Florin Cotara?am Auzit Aici Pe Forum Ca E Foarte Bun ,iar Noi Suntem In Cautare.^:)^

laura81
22.10.2008, 14:53:41
Vaaaaai, da va rog din suflet scrieti frate si de alt dj ca asta-i topicul lui cotora deja. Chiar nu stiti pe nimeni altcineva ?:D Daca o fata scrie despre un dj, toata lumea-l vrea pe ala. Una scrie de o formatie, toata lumea vrea formatia aia. Da sunt atatia, mai interesati-va, nu sariti la primul de care auziti ca-i bun. Am fost la atatea nunti cu dj buni care nu sunt asa vedete... Sau la nunti cu dj "vedete" care n-au fost grozave.

tot_tot_claire
22.10.2008, 16:58:14
Vaaaaai, da va rog din suflet scrieti frate si de alt dj ca asta-i topicul lui cotora deja. Chiar nu stiti pe nimeni altcineva ?:D Daca o fata scrie despre un dj, toata lumea-l vrea pe ala. Una scrie de o formatie, toata lumea vrea formatia aia. Da sunt atatia, mai interesati-va, nu sariti la primul de care auziti ca-i bun. Am fost la atatea nunti cu dj buni care nu sunt asa vedete... Sau la nunti cu dj "vedete" care n-au fost grozave.

Laura, nu te enerva, pai cotora sunt mai multi, nu doar unul :)) ori e unul care-si schimba fizionomia in functie de nunta...ori de fapt sunt o formatie :)) nu merita si ei un topic?

alex81
22.10.2008, 18:55:33
Laura, nu te enerva, pai cotora sunt mai multi, nu doar unul :)) ori e unul care-si schimba fizionomia in functie de nunta...ori de fapt sunt o formatie :)) nu merita si ei un topic?
Si daca mai ai si ghinion sa il nimeresti pe fratele (din cei trei Cotora ) care nu e cel mai "experimentat" poti avea surprize neplacute la pretul celor placute :D (au fost cazuri destule si recente.....)

laura81
22.10.2008, 19:33:13
Si daca mai ai si ghinion sa il nimeresti pe fratele (din cei trei Cotora ) care nu e cel mai "experimentat" poti avea surprize neplacute la pretul celor placute :D (au fost cazuri destule si recente.....)
Chestia e ca eu am fost la o nunta la care era cotora dj si numai dupa ce s-a schimbat dj-ul (presupun ca frate-su era cel de-al doilea, caruia i-a pasat stafeta) s-a distrat lumea. Si nu stiam atunci ce cunoscut e el... Acuma mi-e indiferent cine pe cine vrea dj la nunta, da mi se pare baiatu' asta putin supra-apreciat.:-"

iubiana
22.10.2008, 21:37:45
Am revenit cu formatiile promise.Daca scriu mai multe nume nu inseamna ca-i fac reclama la unul sau la altul sau gresesc ??

Cu scuzele de rigoare daca gresesc : Mardarasan are formatie; Panoramic.

Am fost la o nunta unde a a fost contractata de miri Doinita Sambotin nu stiu daca ati fost la o nunta unde a cantat si ea . De ce zic asta ?
Pentru ca eu am crezut ca a fost contactata 1/2 -1 ora dar am vorbit cu mireasa si era foarte suparata pentru ca a cantat adunate melodiile 1 ora din cauza ca ea a mai fost prezenta la 3-5 nunti in seara aceea.
Cand a vorbit cu miri nu a specificat ca mai are si alte nunti.
Vi se pare corect sa ia bani pentru o seara si sa cante ~1 ora?

alex81
23.10.2008, 00:19:55
Chestia e ca eu am fost la o nunta la care era cotora dj si numai dupa ce s-a schimbat dj-ul (presupun ca frate-su era cel de-al doilea, caruia i-a pasat stafeta) s-a distrat lumea. Si nu stiam atunci ce cunoscut e el... Acuma mi-e indiferent cine pe cine vrea dj la nunta, da mi se pare baiatu' asta putin supra-apreciat.:-"
Mult supra apreciat avand in vedere ca mai si "cineaza din sticla" cateodata ...... la nunta nu in timpul liber:(

tot_tot_claire
23.10.2008, 11:14:58
=)) devine interesant...
hai sa ne revenim ca nu-i frumos sa taxam slabiciunile oamenilor ;))

laura81
23.10.2008, 11:19:34
Am fost la o nunta unde a a fost contractata de miri Doinita Sambotin nu stiu daca ati fost la o nunta unde a cantat si ea . De ce zic asta ?
Pentru ca eu am crezut ca a fost contactata 1/2 -1 ora dar am vorbit cu mireasa si era foarte suparata pentru ca a cantat adunate melodiile 1 ora din cauza ca ea a mai fost prezenta la 3-5 nunti in seara aceea.

Cum sa nu specifici cand vorbesti cu mirii daca mai mergi la alte nunti? sau cum sa nu discuti pe tema :"va vrem toata nunta" sau "va vrem o ora-doua"???

Eu in domeniul "formatii" am fost la o nunta cu titi stoica, canta ff fain. Nu-mi place el ca om, dar de cantat... jos palaria. Si-mi mai place Marcel Valceanu, nu stiu daca-i zice cumva formatiei lui, dar sunt niste baieti super, nu beau deloc, au si dj bun... si canta de uita sa mai plece acasa :))

tot_tot_claire
23.10.2008, 18:20:16
Am revenit cu formatiile promise.Daca scriu mai multe nume nu inseamna ca-i fac reclama la unul sau la altul sau gresesc ??

chiar a luat bani pt o seara? nu de alta dar ar trebui sa fie diferenta mare (de bani) intre o ora si o nunta...daca a luat bani pt o ora, n-avea de ce sa-si precizeze programul...nu?

iubiana
26.10.2008, 17:27:40
chiar a luat bani pt o seara? nu de alta dar ar trebui sa fie diferenta mare (de bani) intre o ora si o nunta...daca a luat bani pt o ora, n-avea de ce sa-si precizeze programul...nu?

Inainte de nunta am vorbit cu mireasa si am fost anuntata ca va canta Sambotin , dupa nunta a aflat ca nu era singura nunta la care canta in seara respectiva.

Asta e . . .#-o

alice
27.10.2008, 13:24:53

Hordobet este solist vocal la Panoramic.Nota 15

miosb
27.10.2008, 16:12:06
Hordobet este solist vocal la Panoramic.Nota 15
nelutu hordobet este un artist de nota 500....am fost la multe nunti la care a cantat el cu formatia lui si nu am cuvinte sa descriu atmosfera pe care a creat-o....la nunta unde vom fii nasi la anul, el va canta....iasi merita toti banii pe care ii cere....canta bine, frumos, are melodii exceptionale, face atmosfera, nu face pauze lungi si dese...
din partea mea tot respectul..............

iubiana
27.10.2008, 16:17:40
nelutu hordobet este un artist de nota 500....am fost la multe nunti la care a cantat el cu formatia lui si nu am cuvinte sa descriu atmosfera pe care a creat-o....la nunta unde vom fii nasi la anul, el va canta....iasi merita toti banii pe care ii cere....canta bine, frumos, are melodii exceptionale, face atmosfera, nu face pauze lungi si dese...
din partea mea tot respectul..............

Si cam cat cere ?:-s :-s

miosb
27.10.2008, 22:22:49
Si cam cat cere ?:-s :-s
pai tariful de anul acesta a fost de 1500 euro, iar la anul 2000 euro...dar crede-ma ca merita toti banii....iar la nuntile unde am fost eu si a cantat el, a fost foarte mult tineret....au cantat in rand cu el, a venit la mesele noastre cand mancam...ce mai, o atmosfera perfecta...

alice
28.10.2008, 08:56:14
La mine, el a cantat......<:-P Mi-a placut foarte mult.A cantat in mijlocul oamenilor,a fost super.Drept e ca si la 2 dimineata erau tot acolo cantand.......
Eu am dat 3000 Ron acum 2 ani.Dar fa cumva sa cante formatia DOAR muzica populara.Mie nu-mi place cum canta cel cu muzica usoara

andrea_andrea
03.11.2008, 20:39:05
cine ma poate ajuta si pe mine&#191;?caut formatie pt nunta!!am sunat pana acum la peste 40 de solisti si formatii dar toti sunt ocupati...va rog ajutati-ma

ElleM
06.11.2008, 12:18:20
Ceau fetelor, nu am mai scris de mult, dar sa stiti ca v-am urmarit discutiile pe tema muzicii de la nunta si incerc si eu acum sa rezolv aceasta problema. Vreau acum sa ma interesez despre formatia care canta La Dobrun (am fost aseara la masa acolo si i-am auzit cantand doar instrumental, cu vocea nu au cantat cat timp am stat acolo) si vreau sa aud ceva sfaturi de la voi, poate aveti ceva pareri pro/contra.
Din pacate nu stiu numele formatiei sau cum ii cheama pe membrii formatiei, dar poate ma ajutati voi....multumesc mult ^:)^

iubiana
06.11.2008, 13:18:33
Ceau fetelor, nu am mai scris de mult, dar sa stiti ca v-am urmarit discutiile pe tema muzicii de la nunta si incerc si eu acum sa rezolv aceasta problema. Vreau acum sa ma interesez despre formatia care canta La Dobrun (am fost aseara la masa acolo si i-am auzit cantand doar instrumental, cu vocea nu au cantat cat timp am stat acolo) si vreau sa aud ceva sfaturi de la voi, poate aveti ceva pareri pro/contra.
Din pacate nu stiu numele formatiei sau cum ii cheama pe membrii formatiei, dar poate ma ajutati voi....multumesc mult ^:)^

Si noi vrem sa mergem sa-i auzim.
Am intele ca-i formatia lui Raulea.

kitana
06.11.2008, 16:38:12

I-am auzit si eu mai demult la Dobrun. Nu stiu cum canta la nunti insa pe mine nu m-au prea impresionat atunci.:-"

kiki777
15.11.2008, 20:31:50
Servus fetelor, am vazut postat undeva pe site numele lui Sergiu Cipariu. Cineva ni l-a recomandat ca ff bun pentru nunta. Stie cineva cam ce preturi se practica? Am inteles ca el are si un ansamblu de muzicanti si dansatori...suna f interesant, dar as vrea sa am o idee macar in mare de cat ar costa distractia asta
Noi nu suntem din Sibiu dar vrem sa facem nunta acolo pentru ca imi place orasul f tare :))
Va pup

acidgirl
19.01.2009, 19:26:04
stie cineva cine sunt solistii lui adi neamtu? am inteles ca e un tip si o tipa

Ella_krk
10.02.2009, 12:18:08
Am vazut aici o gramada de nume ,formatii dar as vrea si numere de tel sau cum pot lua legatura cu ei.Va scriu cativa deocamdata din lunga mea lista:Nelutu Zugravu,Jean Oprisor &Satmari Dorin,Nelutu Hordobet,Adi Straulea.:-SS>:D<

ElleM
10.02.2009, 14:31:19
Buna fetelor, am o intrebare :-\ : ati auzit de formatia lui Florin Bratu& Mihai Neghina? Ati fost la vreo nunta unde au cantat ei? Astept pareri despre ei daca are cineva info...
Multumesc >:D<

alex81
11.02.2009, 08:29:28
Buna fetelor, am o intrebare :-\ : ati auzit de formatia lui Florin Bratu& Mihai Neghina? Ati fost la vreo nunta unde au cantat ei? Astept pareri despre ei daca are cineva info...
Multumesc >:D<
Din cate stiu eu Mihai Formatia respectiva il are ca solist pe Nelu Albu. Sunt super ok la muzica de masa si populara, insa pentru muzica usoara iti recomand un DJ. Cel care vine cu formatia la pachet e cam "subtire" daca intelegi ce vreau sa spun:)

ElleM
11.02.2009, 23:59:22
Buna seara fetelor, scuze ca tot insist cu intrebarile, dar acum sunt in cautare de solisti pt nunta si vreau sa aflu pareri si pozitive si negative de la voi. In cazul in care ati fost la vreo nunta unde a prestat dl. Jean Oprisor, va rog din suflet sa-mi scrieti si mie cum a fost atmosfera, daca a stat pana la final...
Multumesc ^:)^ si noapte buna miresici |-)

Zappata
23.03.2009, 22:13:48
Fain:) Noi am avut nunta si la muzica a fost asa:

- Dj - Florin Cotora - noua ne-a placut extraordinar, dar parerile sunt intotdeauna la fel de variate ca si oamenii.
- Raulea & Band care a venit sa cante muzica populara pe tot parcursul noptii. Alaturi de ei, a venit sa cante 2 reprize Nelu Albu. Frumos!
- Jan Oprisor a venit pe la 12.30 si a cantat de pahar si de joc cat se poate de tare. I-a cantat lu tata la ureche, m-a pus pe mine la microfon sa ii dedic mirelui :D f misto nenea!

Pe atunci mai veneau si numai cate 1 ora doua. Am inteles ca acuma nu mai fac asta si se duc la o nunta intreaga!

Am vazut ca a intrebat o fata de Sergiu Cipariu! Din pacate Dl Cipariu a avut un accident teribil la sfarsitul anului trecut, dupa care spun ziarele ca se recupereaza incet. Mi-as dori sa isi revina repede. l-am auzit cantand la nunta unei prietene in 2007 si e f tonic si glumet!

Junii au facut un dans tarziu de tot care a fost apreciat de toata lumea! Am avut la nunta nemti, englezi si o americanca! La toti le saltau picioarele pe sub masa cand au dansat junii! iuuuuiuuuuuiuuuiiuuuuuuuuuuuu

sweet_yonutza
24.03.2009, 15:39:11
fetelor ce stiti de formatia favorit?mie formatia din tm care trebuia sa imi cante nu mai poate sa vina si uite k am dat de formatia asta din sibiu,ma mir cum de mai erau disponibili...dk stiti ceva in legatura cu ei v-as fi recunoascatoare

dmdanila
30.03.2009, 14:16:38
Buna fetelor, sunt o viitoare miresica din oradea si am nevoie de ajutorul vostru. Cum majoritatea rudelor mele sunt din Sibiu (ma mandresc ca sunt pe jumate sibianca :D ) as vrea sa ma informez de ceva formatii din Sibiu, care sa fie si buni (mirele meu e f atent la detalii in ceea ce priveste muzica)... Daca reusiti sa ma ajutati cu ceva mi-ati fi de mare ajutor. Apoi o alta intrebare, stiti cumva cum se numeste formatia in care canta Ilie Neagu?Din pacate mai multe detalii nu am.
Va multumesc tuturor!

ralumaria
31.03.2009, 13:27:39
Fetelor am si eu o intrebare, poate stiti ceva referitor la Olten Vasile, are formatie, ati auzit de el stiti cum canta?
Cum stati cu pregatirile? eu mai am 2 luni si mi se pare ca mai am atatea de facut............:-SS
spor si sa aveti o nunta de poveste

milo
03.04.2009, 19:48:23
Fetelor am si eu o intrebare, poate stiti ceva referitor la Olten Vasile, are formatie, ati auzit de el stiti cum canta?
Cum stati cu pregatirile? eu mai am 2 luni si mi se pare ca mai am atatea de facut............:-SS
spor si sa aveti o nunta de poveste
Buna Raluca...din pacate nici eu nu stiu nimic despre acest domn...si ce sa zic nu te panica...o sa reusesti sa le rezolvi pe toate la timp...multa bafta!!!!

dmdanila
09.04.2009, 18:03:05
Nimeni nu se mai intereseza de muzica in Sibiu? Unde sunteti miresicilor?:(( Pupici tuturor:D

iubiana
09.04.2009, 22:22:10
Nimeni nu se mai intereseza de muzica in Sibiu? Unde sunteti miresicilor?:(( Pupici tuturor:D
ce te intereseaza .... formatie sau dj ... ca te ajut eu cu cateva nt de tel

dmdanila
10.04.2009, 10:22:26
ce te intereseaza .... formatie sau dj ... ca te ajut eu cu cateva nt de tel
Ma intereseaza o formatie care sa cante bine muzica din toata tara:D Daca reusesti sa-mi dai macar ceva nume si nr de tel mi-ai fi de mare ajutor! Multumesc mult!!!:*

cristiana72
29.04.2009, 18:01:59
Buna,

Ma poate ajuta cineva cu un numar de telefon al unui dj din Sibiu?
Eu sunt din Bucuresti si am nunta in Sibiu si nu cunosc pe nimeni.
As dori un dj care sa puna ce melodii vrem noi, sa nu vorbeasca aiurea la microfon si sa nu puna melodii populare sau alte cele fara sa intrebe.
A avut cineva la nunta un dj de acest gen>?
Multumesc anticipat.

thedee
30.04.2009, 15:15:22
Buna,

Ma poate ajuta cineva cu un numar de telefon al unui dj din Sibiu?
Eu sunt din Bucuresti si am nunta in Sibiu si nu cunosc pe nimeni.
As dori un dj care sa puna ce melodii vrem noi, sa nu vorbeasca aiurea la microfon si sa nu puna melodii populare sau alte cele fara sa intrebe.
A avut cineva la nunta un dj de acest gen>?
Multumesc anticipat.

din pacate eu nu m-am interesat pt dj:|deocamdata:-$ daca e ceva te anunt

adionutz
13.05.2009, 12:36:08
buna ziua miresici.
eu o sa am nunta in vl. de ceva vreme locuiesc in sibiu . am cautat prin vl dj insa oferta este foarte limitata. acest lucru m-a facut sa recurg la firme din sibiu pt organizarea nuntii care se apropie repede.

as avea nevoie de niste recomandari pt un DJ (altul inafara de DJ cotora despre care citesc numai lucruri bune).
astept recomandari pe PM

thedee
13.05.2009, 21:33:06
Eu am vb cu un tip Ioji...pentru muzica live si eventual mecanica..pe saptamana viitoare se pare ca voi bate palma cu el. Canta f fain>:D< Tipul canta la karaoke prin Nadine...a cantat in Absolut...club77 etc. Are voce f faina. Daca ati auzit de el dati-va si voi cu parerea. :-?

karmy
14.05.2009, 09:17:44
eu am avut formatie, pe dl Ilie Mihu...care a fost de-a dreptul minunat...si aveau si dj pt muzica usoara.......noi am fost foarte multumiti de ei...si prezenta unui cantaret in sala face diferenta...parerea mea....dar asta daca ai si oameni la nunta care apreciaza muzica populara.

iubiana
14.05.2009, 11:37:46
eu am avut formatie, pe dl Ilie Mihu...care a fost de-a dreptul minunat...si aveau si dj pt muzica usoara.......noi am fost foarte multumiti de ei...si prezenta unui cantaret in sala face diferenta...parerea mea....dar asta daca ai si oameni la nunta care apreciaza muzica populara.
Din acest motiv am optat ptr formatie si noi .... sper sa cante frumos ...si oamenilor sa le placa

AnamariaAlexandra
14.05.2009, 13:04:32
Din acest motiv am optat ptr formatie si noi .... sper sa cante frumos ...si oamenilor sa le placa

totul este in functie de ce oameni ai la nunta si de ce buget dispui..eu stiu ca o formatie cere destul de mult, iar noi la dj, am dat de ceva ori mai putin, si mai conteaza un lucru, ce le place si mirilor..:D

thedee
14.05.2009, 18:59:05
Eu una nu prea pot lua Dj pt ca am foarte multa lume de la tara...si conceptia nu a fost schimbata acolo:-< mie mi-ar fi placut DJ dar am zis sa iau ceea ce va place majoritatii. Am dat peste tipu' asta care canta f frumos. Asa e Anamaria, depinde si ce oameni ai la nunta. La urma urmei muzica sa fie si sa fie ringul plin si toata lumea se simte excelent....nu mai conteaza ca e formatie sau dj:><:-P

karmy
15.05.2009, 15:37:35
totul este in functie de ce oameni ai la nunta si de ce buget dispui..eu stiu ca o formatie cere destul de mult, iar noi la dj, am dat de ceva ori mai putin, si mai conteaza un lucru, ce le place si mirilor..:D
da, asa e, si noi am dat de cateva ori mai mult pe formatie in comparatie cu un DJ...dar sincera sa fiu cand vad cum i se lumineaza ochisorii si fata sotului meu cand asculta si canta muzica populara....nu am putut sa fac nici o concesie in acest sens....a trebuit sa aiba si el toate conditiile sa aiba o nunta de vis..asa cum a avut si el rabdare cu mine sa aleg toate accesoriile care sa-mi fie pe plac :)
va pup si bafta orice ati alege.....oameni cu chef de distractie sa fie....ca dj ul si solistul isi fac treaba.

www_www
26.07.2009, 22:22:58
buna fetelor,

ceva pareri despre dj romica?

iubiana
27.07.2009, 08:29:38
buna fetelor,

Nu am auzit de el .

adelinapaun
27.07.2009, 11:48:35
buna fetelor,

eu il stiu doar pe colaboratorul lui (dj Pitch); de rau nu am auzit despre ei....dk vrei o sa mai aflu amanunte (sau spune-mi tu ce ai vrea sa sti)

sporuri multe

syylvia03
18.08.2009, 23:02:36
Ma poate ajuta cineva si pe mine cu o sugestie pt un dj in sibiu? Am citit de acest dj Florin cotora. Puteti sa imi trimteti ceva date de contact pe pm? Multumesc.

iubiana
19.08.2009, 08:14:54
Ma poate ajuta cineva si pe mine cu o sugestie pt un dj in sibiu? Am citit de acest dj Florin cotora. Puteti sa imi trimteti ceva date de contact pe pm? Multumesc.
Eu am date de la alti dj daca vrei ....
Cand ai nunta ?

syylvia03
19.08.2009, 15:46:43
in 7 nov la apollo. daca poti da-mi cateva idei de dj si cameramani. multumesc.

yoana_ibiza
01.09.2009, 16:57:17
i-a avut cineva la nunta pe jean oprisor, sorin danulet sau gabi nistor?
pe care mi recomandati?are cineva nr de telefon?plssssss
sunt foarte ingrijorata mai am un an pana la nunta si nu am muzica.....

ElleM
01.09.2009, 17:06:57
Ceau, noi l-am avut pe Dl.Jan Oprisor la nunta si ne-a placut tare mult de el, a intretinut foarte bine atmosfera si i-a scos la joc pe oameni. Noi l-am ales pe el, pt simplu fapt ca vroiam muzica populara, dar nu in exces, si vroiam sa vina neaparat si cu DJ-ul lui (care a facut show spre sfarsitul nunti cu muzica pt tineret).

Iti pot trimit nr lui de tel dar pe privat, numai dupa ce ai tu cred ca 10 mesaje, ca daca nu ai, nu poti primi PM.
Dar mai cere si tu pareri despre toti care te intereseaza pe tine. Bafta si nu intra in panica, pt ca ai timp suficient pt toate.

i-a avut cineva la nunta pe jean oprisor, sorin danulet sau gabi nistor?
pe care mi recomandati?are cineva nr de telefon?plssssss
sunt foarte ingrijorata mai am un an pana la nunta si nu am muzica.....

mariklmn
01.09.2009, 19:54:50

Noi am fost foarte multumiti de Crinu Iordache. Daca te intereseaza iti pot trimite numarul de telefon pe pm.

iubiana
03.09.2009, 16:09:19
Am o dilema ....muzicanti care ne iau de acasa pana unde mer ?
Adica pleaca de ma mire la nasi apoi la mireasa ........de aici mai merg cu miri undeva ? adica la starae civila sa cante cand intra si cand ies ?

Crisro
03.09.2009, 21:09:15
Adica pleaca de ma mire la nasi apoi la mireasa ........de aici mai merg cu miri undeva ? adica la starae civila sa cante cand intra si cand ies ?

Eu stiu ca pleaca de la mire-la nasi-la mireasa...si atata....sincer la primarie nu imi amintesc sa fi vazut vreodata vreun muzicant....sper ca nu ma insel...

iubiana
04.09.2009, 08:19:45
Eu stiu ca pleaca de la mire-la nasi-la mireasa...si atata....sincer la primarie nu imi amintesc sa fi vazut vreodata vreun muzicant....sper ca nu ma insel...
nici eu ....dar mi-a spus un coleg ca asa se face si ca el avazut de multe ori .........

cosminadorina
12.09.2009, 20:34:31
Saluty,
pe vremuri mergeau pana la Sala....acum nu am mai vazut sa insoteasca mierii decat pana la plecarea miresei de acasa.

loredanamaria23
21.09.2009, 23:06:31
buna fetelor.sunt mai noua pe aici si am nunta la anul in iulie si am auzit ca e bine sa vorbesti si pentru muzica din timp. eu mi-as dori si formatie dar si dj. voi ce ati ales? si de unde pot gasi o lista sau ceva de acest gen cu formatiile din sibiu sau, ma rog, din zona ardealului...la asta chiar nu ma pricep si vreau sa stiu ca le rezolv incet incet....
mii de multumiri;-)

iulianvis
24.09.2009, 12:01:56
Cam care sunt preturile unei formatii bune in Sibiu?

iubiana
24.09.2009, 12:26:21
1300-2000 Euro depinde pe cine vrei

Cam care sunt preturile unei formatii bune in Sibiu?

Cristina_84
24.09.2009, 21:53:06
1300-2000 Euro depinde pe cine vrei

Noi platim 1500 Euro pentru formatie.

andrau
25.09.2009, 18:44:01
Buna,

Noi am avut si dj si formatie. Am facut nunta in Cisnadioara a iesit super bine.
Depinde f mult de genul de muzica pe care doriti sa il ascultati cand va alegeti dj-ul.La noi a fost pe sufletul nostru, cu muzica de dans, majoritatea anii 80, fara manele, tiganesti,etc. Populara a fost in mica masura, cateva melodii la masa. Dj-ul are vreo 50 ani face asta din pasiune, il recomand cu placere daca este cineva interesat.Este genul care pune muzica buna de dans, evergreen-uri si face cu suflet. Tot dansul ne-a recomandat si o formatie , cu 2 domni mai in varsta care au cantat in genul Furdui Iancu la masa si toata lumea s-a simtit f bine. A fost super fain, daca aveti nevoie de contacte imi spuneti.

camicirjan
02.10.2009, 21:48:38
Buna miresici,

Am citit toate paginile de la topicul asta...sunt doar vreo 2 mentionari de Dl Raulea cu formatia...i-ati avut la nunta??? ati fost la vreo nunta unde au cantat?...Cum vi se par...?

Multumesc anticipat!

bibishor
05.10.2009, 15:04:11
saluty fetelor :) si yo sunt in cautare d dj sau formatie :d as vrea si yo un pm cu numarul lui f cotora si iubiana te rog sa imi trimiti un pm cu ce nr ai u, ai scris mai sus k ai mai multe nr d la diferiti dj si ma intereaseaza in special jan oprisor
de orlea care canta la imparatul romanilor ati auzit??

thedee
06.10.2009, 17:13:21
Eu mi-am luat muzica live+mecanica . Pe tip il cheam Ioji si e din Medias....eu am luat cu 1600 euro dar am inclus si foto+video si luatul de acasa. Nu stiu daca e tariful lui oficial...

CrissAlyana
25.10.2009, 04:55:36
Desi am avut un Dj caruia i-am oferit un acont in urma cu aproape un an de zile o sa renuntam la el. L-am sunat i-am comincat acest lucru , si pentru a fii si noi cu sufletul impacat ne-am oferit sa-i platim jumate din onorariu chiar daca nu vom conta pe servicile lui. Anul trecut am participat la peste 7 nunti si anul asta tocmai ce m-am intors de la nunta cu nr 11. Avem totul notat in agenda de asta stiu numarul exact. In vara am intalnit un Dj la niste prieteni care ne-a placut foarte mult , atat noua cat si celor din grupul nostru. A fost de departe cel mai bun din toate nuntile la care am participat noi pana acum. Acum nu stiu daca asta a fost pentru ca m-am simtit eu extraordinar la nunta respectiva insa toti cei cu care am purtat discuti legat de muzica de la aceea nunta erau chiar entuziasmati. Si logodnicului meu ia placut foarte mult iar dupa 2 zile a si incheiat un contract cu el. Pretul este putin piperat insa noi credem ca este pe masura lui si atunci cand iti faci propia nunta vrem sa avem ce este mai bun. Spre norocul nostru a fost liber pe 14 noiembrie!!! Vom avea la nunta si jocuri de lumini insa eu sunt sceptica in privinta acestora si parca nu prea as vrea sa le foloseasca Dj-ul. Nu as vrea ca restaurantul sa devina discoteca :(.
Oricum voi reveni dupa nunta cu un review!
Sunt convinsa ca va iesi asa cum ne-am propus.
Succes tuturor !

camicirjan
04.11.2009, 19:15:38
Buna miresici...
Eu am tot cautat pe forum (poate unde nu trebuie) dar nu am gasit ce trebuie sa intrebam inainte sa incheiem un contract cu formatie/DJ, pana si sfaturi care sa ne ajute sa ne decidem daca alegem DJ sau formatie.Am gasit o lista cu sfaturi care sper ca va ajuta pe cineva...daca aveti completari, sunt bine venite.

Formatie

Avantaje:

- muzica live ofera un plus de dinamism petrecerii, mentinand contactul permament cu publicul, multumit ca se tine cont si de preferintele sale muzicale;
- lipsa unei formatii poate da impresia invitatului ca ceva este artificial, nelalocul lui si acest lucru l-ar putea inhiba;
- daca esti o persoana traditionalista, careia ii place sa respecte traditiile, vei opta pentru alegerea unui taraf la nunta ta;

Dezavantaje:

- putine formatii au un repertoriu suficient de bogat care sa acopere preferintele tuturor invitatiilor tai;
- sunt formatii care abordeaza doar un gen de muzica, de exemplu: populara;
- costurile pentru inchirierea unui grup vocal-instrumental sunt mai ridicate, ajungand pana la 1000 de euro sau chiar 5000 pentru vedete;
- o formatie nu poate canta non-stop, trebuie sa faca pauze si trebuie sa va ganditi cum acoperiti aceste neajunsuri (puneti un playlist sau optati si pentru un DJ sau un prieten care sa vina cu un PC incarcat cu muzica);
- este foarte posibil ca din cauza oboselii, atat vocalistul, cat si instrumentistii trupei sa falseze;

Daca alegeti sa optati pentru o formatie este bine de stiut:

1 .Cea mai buna metoda de a va asigura ca alegi formatia cea mai buna este sa te duci la un eveniment de gen si sa o asculti live. Poti urma si recomandarile prietenilor apropiati care iti cunosc preferintele, exemplele postate pe diverse site-uri de profil sau propunerile administratorului restaurantului ales;
2. Este de preferat sa intrebi inainte ce fel de genuri muzicale abordeaza formatia respectiva, pentru a nu avea surpriza sa descoperi ca in ziua nuntii trupa canta numai muzica clasica, cand tot poporul cere populara;
3. Sa va asigurati ca respectiva trupa beneficiaza de echipamentul necesar si de preferinta unul performant (echipament de amplificare, joc de lumini etc.)
4. Este bine sa intrebi inainte in cate reprize canta formatia, cat de des se face pauza si daca trupa interpreteaza piese la cererea publicului;
5. Gandeste-te atunci cand alegeti formatia si din ce zona provin invitatii tai, si asta pentru ca este foarte posibil ca olteanul sa doreasca piese din zona Olteniei, in timp ce moldoveanul, din Moldova. Nu uita sa ii intrebi apoi pe liderul grupului ales daca in repertoriul abordat se regasesc melodii specifice fiecarei zone;
6. Daca doresti 2 solisti, iar formatia are inclus in pret doar un solist, trebuie sa stii ca pe al doilea va trebui sa-l platesti separat;
7. Daca alegi o trupa foarte cunoscuta, trebuie sa sti ca acestea nu canta mai mult de o ora si jumatate, indiferent de pret;
8. Daca te-ai decis si ai ales o anumita formatie, ai reusit sa te intelgi si la pret si la modul in care se va face plata, nu uita sa incheiati si un contract. Acesta trebuie sa cuprinda urmatoarele:

• Data exacta a evenimentului (ziua, luna, an, ora)
• Locatia in care se va desfasura evenimentul
• Intervale exacte de timp pentru sosirea formatiei si aranjarea celor necesare in salon, ora la care incepe sa cante si ora la care isi incheie activitatea. Costul orelor suplimentare trebuie, de asemenea, specificat.
• Numarul de componenti ai formatiei si instrumentele la care acestia vor canta.
• Descrieri ale sonorizarii si luminilor. De exemplu: 2 boxe si 1 sub-woofer 300W, stroboscop, glob disco si masina de fum.
• Se specifica cine asigura muzica in perioada in care formatia ia pauza.

DJ

Avantaje:

- Costurile sunt mai mici. Un DJ cere in jur de 250-300 de euro. Mai mult decat atat, in general DJ-ii colaboreaza cu filmele care se ocupa de decoratiuni, de filmari si de foto. Puteti contracta astfel un pachet complet (muzica, film, foto) in urma caruia sa beneficiati de discount-uri considerabile.
- Un DJ intotdeauna o sa poata face trecerea de la o piesa traditionala populara, specifica nuntilor, la ultimul hit aparut pe piata doar printr-o apasare de buton, in timp ce o formatie are nevoie de timp pentru a exersa si a invata o noua melodie;
- DJ-ul este mai modern si va fi astfel mai apreciat de invitatii cei tineri;
- Un DJ bun va stii sa mentina contactul cu publicul si sa imprime petrecerii o atmosfera incendiara;
- DJ-ul pune muzica non-stop si astfel nu va trebui sa te agiti cum sa umpli eventualele pauze pe care l-ar lua o formatie.

Dezavantaje:

- Pasionatii de muzica live vor dori sa se bucure de beneficiile acesteia, lucru pe care un DJ nu prea poate sa-l faca;
- Lipsa de profesionalism care poate duce chiar la distrugerea nuntii tale;

Daca optezi sa alegeti un DJ este bine de stiut:

1. Este bine sa cereti DJ-ului respectiv informatii cu privire la ultimele 3 sau 4 nunti la care a participat, eventual materiale video, pentru a va putea face o impresie corecta;
2. O modalitate foarte buna pentru a va convinge de calitatiile unui DJ este chiar sa participati la un eveniment pentru a observa felul in care mixeaza si melodiile incluse in playlist;
3. Este de preferat sa stabilesti dinainte o lista cu piesele care vreti neaparat sa fie puse la nunta ta. Eventual te poti duce cu un CD gata pregatit, pentru a fi sigura ca nu va omite niciuna dintre melodiile de pe lista ta;
4. De altfel, este bine sa precizezi de la inceput DJ-ul ce gen de muzica nu ai dori sa sa se asculte la nunta;
5. Sa va asigurati ca DJ-ul respectiv dispune de scule profesioniste si ca echipamentul de amplificare va face fata dimensiunilor restaurantului ales;
6. Ar fi de preferat sa il rogi pe DJ sa isi urmeze cu rigurozitate programul si sa refuze elegant eventualele avalanse de cereri din partea invitatilor;
7. Costurile pentru un DJ incep de la 150 de euro, dar poate ajunge si la 600, daca echipamentul cu care vine acesta include lumini, reflectoare rotative, masini de fum etc.
8. Daca te-ai decis si ai ales un anumit DJ, ati reusit sa va intelegeti si la pret si la modul in care se va face plata, nu uita sa inchei si un contract. Acesta trebuie sa cuprinda urmatoarele:

• Data exacta a evenimentului (ziua, luna, an, ora).
• Locatia in care se va desfasura evenimentul.
• Intervale exacte de timp pentru sosirea DJ-ului si aranjarea instrumentelor si echipamentului in salon, ora la care incepe sa cante si ora la care isi incheie activitatea. Costul orelor suplimentare trebuie, de asemenea, specificat.
• Numele exact al DJ-ului. In acest fel nu vei avea neplacuta surpriza sa te trezesti ca in ziua evenimentului trimite un colaborator in locul sau.
• Descrieri ale sonorizarii si luminilor. De exemplu: 2 boxe si 1 sub-woofer 300W, stroboscop si glob disco si masina de fum.

CAM LUNG MESAJUL MEU DAR SPER CA VA VA AJUTA....pupici

AncaG
06.11.2009, 17:38:02
Ma poate ajuta cineva cu datele de contact ale lui Florin Cotora? Multumesc!

camicirjan
06.11.2009, 19:55:42
Si eu vreau datele lui de contact daca se poate...eu am un nr de al lui in sun de o saptamana dar nu raspunde nicicum...poate nu e nr bun...multumesc

syylvia03
09.11.2009, 12:13:06
Am avut sambata nunta la apollo si am mers pe mana lor cu recomandarile pt ,muzica si tort si a iesit super!

CrissAlyana
09.11.2009, 22:58:32
Eu am fost sambata pe 31 octombrie la Hanul Turnisorului la o nunta la care Dj a fost tocmai Dj-ul nostru de la nunta. Muzica a fost mai mult decat excelenta iar nunta a fost cu adevarat superba. Chiar i-am spus mai in gluma la plecare , ca sper sa presteze la fel si la nunta noastra. A comunicat cu nuntasi prin microfon, mereu atent la ce se intampla in sala , muzica pe toate gusturile, a avut jocuri de lumini (pe care si eu o sa le am), practic nu ia lasat deloc pe nuntasi sa stea jos. Eu cu sotul meu chiar ne propuneam ca la intalnirea cu el sa incercam sa dam niste sfaturi insa ne-am propus sa nu ne bagam deloc. Ii comunicam dansul mirilor i-ar mai departe ii dam mana libera pt ca omu chiar este profi si stie ce are de facut si ne dorim si noi sa avem o astfel de atmosfera precum a fost cea la care am fost. Prima nunta la care l-am gasit ne-a placut f mult insa la asta ne-a depasit si noua asteptarile. Cred ca conteaza mult si invitati.
Ne-a placut mancarea la Han , servirea ok , se poate totusi imbunatati , iar gradina din spate cu acel covor de iarba chiar te face sa alegi locatia respectiva.
Nota proasta vreau sa-i acord cameramanului care se vedea clar ca este intr-o avansata stare de ebrietate. Nu stiu ce poze a facut si cum a filmat pe finalul nunti pentru ca era dezorientat total. Poate sa simtit atat de bine pana si omul cu camera insa daca eu il vad pe al meu la nunta intr-o astfel de stare nu stiu ce fac cu el. E nunta mea , il platesc , sa isi faca treaba profesional si sa se imbete la petrecerile lui.
Apreciez pe cei care detin acest restaurant ca nu le-a impus mirilor o ora de incheiere a nunti. Noi am plecat la ora 1 si un sfert cred, iar nunta era inca in toi si invitati nu prea plecau spre casa(aici e un pont bun pentru cei care cred ca un final al nunti la ora 00 nu le este potrivit).
Mult succes !

pisatx
17.01.2010, 10:37:10
am fost si eu la hanul Turnisorului si a fost f. bine.Servirea a fost buna si a cintat Doinita Simbotin cu formatia.A fost foarte fain.Poate si muzica a contat.

SugarBaby
22.01.2010, 19:31:21
Cine ma ajuta cu nr de tel a lui Jean Oprisor? Va rog mult!
Mersic>:D<

Adriana1980ro
28.01.2010, 20:52:42
Fetele, va rog, am citit toate cele 28 de pagini, dar nu m-am lamurit.
Am nunta in august 2010 la Parc, si am nevoie de numele unor dj, de care voi ati auzit ca ar fi ok.
Eu sunt din cluj, asa ca nu ma pot organiza decat de la distanta.
Va multumesc din suflet daca ma ajutati.

Irinutza
29.01.2010, 08:23:15
Eu mi-am luat muzica live+mecanica . Pe tip il cheam Ioji si e din Medias....eu am luat cu 1600 euro dar am inclus si foto+video si luatul de acasa. Nu stiu daca e tariful lui oficial...

si eu tot pe el l-am avut si am foarte multumiti. am mai fost la o nunta la care a cantat el si la fel de bine a iesit.