PDA

Versiunea completa : Despre ecografii

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89

valen
17.01.2007, 09:24:53
as vrea sa fac o eco 4D. a facut vreuna dintre voi? aveti ceva recomandari de clinici sau medici.. preturi???

crisa_g2
17.01.2007, 10:29:32
as vrea sa fac o eco 4D. a facut vreuna dintre voi? aveti ceva recomandari de clinici sau medici.. preturi???
Medlife 2.500.000 lei Dr Chitescu intrii doar cu trimitere de la ginecolog

911
17.01.2007, 10:55:00
Eu am facut 4D si la CMU si la Diagnosis. La CMU mi-a zis ca are copilul hidrocefalie... O luna mai tarziu la Diagnosis, Dr. Pop Adrian mi-a zis ca este bine... si sincera sa fiu am vazut si eu ca era mult mai clara imaginea... Asa ca eu iti pot recomanda cu caldura Diagnosis-ul si pe Dr. Pop. Eco costa 390 RON.

dj
17.01.2007, 11:08:09
Eu am facut 4D si la CMU si la Diagnosis. La CMU mi-a zis ca are copilul hidrocefalie... O luna mai tarziu la Diagnosis, Dr. Pop Adrian mi-a zis ca este bine... si sincera sa fiu am vazut si eu ca era mult mai clara imaginea... Asa ca eu iti pot recomanda cu caldura Diagnosis-ul si pe Dr. Pop. Eco costa 390 RON.
La ce medic ai fost la CMU?

911
17.01.2007, 11:19:20
La ce medic ai fost la CMU?
Nu mai stiu cum o cheama.... Avea parul scurt si saten-roscat... Oricum nu o acuz de nimik... Poate chiar a fost ceva... Poate nu era aparatul calibrat cum trebuie (ca exista si din astea)... In fine... copilul sa fie sanatos iar ea... ma rog ca de-acum incolo sa dea NUMAI VESTI BUNE!!!

dj
17.01.2007, 11:25:14
Nu mai stiu cum o cheama.... Avea parul scurt si saten-roscat... Oricum nu o acuz de nimik... Poate chiar a fost ceva... Poate nu era aparatul calibrat cum trebuie (ca exista si din astea)... In fine... copilul sa fie sanatos iar ea... ma rog ca de-acum incolo sa dea NUMAI VESTI BUNE!!!
M-am linistit, noi am fost la un doctor.

valen
17.01.2007, 11:37:02
nu inteleg de unde diferentele asa mari de pret... adica de la 2.5 mil la 4...
eu am facut doar 3D pana acu, morfologia fetala dar acu vreau sa o vad pe petita mai clara si mai reala decat la 3D

911
17.01.2007, 11:54:08
nu inteleg de unde diferentele asa mari de pret... adica de la 2.5 mil la 4...
eu am facut doar 3D pana acu, morfologia fetala dar acu vreau sa o vad pe petita mai clara si mai reala decat la 3D
Pai daca doar vrei s-o vezi si atat... poti sa te duci si la cel mai ieftin. Eu cred ca dif. de pret sunt in functie de locatie.. .Adik in mom. cand te duci la o clinica renumita si un dr. renumit si un ap. bun te astepti sa dai ceva bani in plus. Dar eu zic ca doar pt. a o vedea nu se merita sa dai bani in plus.... Doar in cazuri medicale.. iar la tine NU este cazul!!! ^:)^

valen
17.01.2007, 12:22:30
Pai daca doar vrei s-o vezi si atat... poti sa te duci si la cel mai ieftin. Eu cred ca dif. de pret sunt in functie de locatie.. .Adik in mom. cand te duci la o clinica renumita si un dr. renumit si un ap. bun te astepti sa dai ceva bani in plus. Dar eu zic ca doar pt. a o vedea nu se merita sa dai bani in plus.... Doar in cazuri medicale.. iar la tine NU este cazul!!! ^:)^
ma gandesc ca cele mai scumpe includ si morfologie fetala.. iar la varsta sarcinii mele nu cred ca mai are rost.. am facut-o la 3 luni cand tb facuta.. o sa mai cercetez
in alta ordine de idei va rog sa imi spuneti si mie ce diferenta exista intre 3D si 4D.... adica eu am facut un 3D care se vedea la fel ca o eco obisnuita (alb negru). asa tb sa fie?

911
17.01.2007, 12:50:28
ma gandesc ca cele mai scumpe includ si morfologie fetala.. iar la varsta sarcinii mele nu cred ca mai are rost.. am facut-o la 3 luni cand tb facuta.. o sa mai cercetez
in alta ordine de idei va rog sa imi spuneti si mie ce diferenta exista intre 3D si 4D.... adica eu am facut un 3D care se vedea la fel ca o eco obisnuita (alb negru). asa tb sa fie?
Aaah...da ai dreptate..s-ar putea la mine sa fi fost 390 de RON ca era morfo... :D

3D este alb-negru si da... pare obisnuita... 4D este cum am pus eu poza de la eco... Vezi diferenta???

valen
17.01.2007, 13:24:03
Aaah...da ai dreptate..s-ar putea la mine sa fi fost 390 de RON ca era morfo... :D

3D este alb-negru si da... pare obisnuita... 4D este cum am pus eu poza de la eco... Vezi diferenta???
da acu m-am prins... eu aveam impresia ca si cea 3D arata ca a ta.. acu m-am lamurit.. ms >:D<

911
17.01.2007, 13:40:55
da acu m-am prins... eu aveam impresia ca si cea 3D arata ca a ta.. acu m-am lamurit.. ms >:D<
N-ai pt. ce... Dar vezi ca ramai datoare cu poza de la eco...;))

valen
23.01.2007, 15:48:23
m-am programat la eco 4D .. abia pe 5 feb.. :)) la cmu la dr adela dinu.... costa 3.5 mil. mai puteam si la dr iosup dar se putea abia pe 24 feb ca vine doar o sambata pe luna acolo.
dupa ce m-am programat am cautat pe google despre dna dr si am gasit lucruri bune.... va p[ovestesc mai multe dupa 5 feb

dj
23.01.2007, 17:41:11
m-am programat la eco 4D .. abia pe 5 feb.. :)) la cmu la dr adela dinu.... costa 3.5 mil. mai puteam si la dr iosup dar se putea abia pe 24 feb ca vine doar o sambata pe luna acolo.
dupa ce m-am programat am cautat pe google despre dna dr si am gasit lucruri bune.... va p[ovestesc mai multe dupa 5 feb
De iosup am auzit numai de bine, de fapt eu cu el am facut eco. Pe 2 martie insa nu o sa fac cu el ci tot cu o doamna doctor, dar parca se numeste altfel.

valen
23.01.2007, 18:03:45
De iosup am auzit numai de bine, de fapt eu cu el am facut eco. Pe 2 martie insa nu o sa fac cu el ci tot cu o doamna doctor, dar parca se numeste altfel.
si eu stiam numai de bine de iosup.. adica e celebru.. despre tipa asta la care merg eu am citit ca e o dr buna si atenta.. acum vezi ca din cate mi-a zis mie la tel la cmu sunt doar 3 ecografi si a treia este doctorita la care a mers andrada si care i-a spus ca are probleme...craioveanu ana maria o cheama.. verifica si tu sa nu fie aceeasi dr....

dj
23.01.2007, 18:52:13
si eu stiam numai de bine de iosup.. adica e celebru.. despre tipa asta la care merg eu am citit ca e o dr buna si atenta.. acum vezi ca din cate mi-a zis mie la tel la cmu sunt doar 3 ecografi si a treia este doctorita la care a mers andrada si care i-a spus ca are probleme...craioveanu ana maria o cheama.. verifica si tu sa nu fie aceeasi dr....
E exact aceeasi. O sa vorbesc pe 31 ianuarie cu doctorita mea sa vedem daca e mai bine sa schimb programarea. Stiu ca oricum intre 1 si 9 martie, cand trebuie sa fac eu ecografia, nu sunt nici iusup nici cealalta. Poate schimb data...

911
23.01.2007, 19:16:04
E exact aceeasi. O sa vorbesc pe 31 ianuarie cu doctorita mea sa vedem daca e mai bine sa schimb programarea. Stiu ca oricum intre 1 si 9 martie, cand trebuie sa fac eu ecografia, nu sunt nici iusup nici cealalta. Poate schimb data...
DJ... cand am facut eu eco 4D la aceasta doctorita (29.11.2006)... sarcina mea avea fix 16 sapt si 3 zile. Sunt multi doctori care stiu (dar si destui care NU STIU) ca la aceasta varsta a sarcinii e normal sa apara anumite diferente intre ventrciulii laterali... fara sa fie neaparat ceva patologic!!! Cand te vei duce tu la eco, vei avea sarcina destul de avansata si deci aceste diferente nu vor mai fi... Oricum eu zic ca nu o da la toata lumea vesti proaste!!! Poate era prea obosita atunci, sau pur si simplu la chestia asta nu s-a priceput...
Oricum... eu te sfatuiesc daca oricum iti faci eco abia atunci sa mai astepti o sapt si sa te programezi chiar la Iosup >:D< >:D<

911
23.01.2007, 19:23:23
Voiam sa postez poze... de la analize... dar micsorandu-le nu se mai vede nimik... :(

dj
23.01.2007, 20:02:59
DJ... cand am facut eu eco 4D la aceasta doctorita (29.11.2006)... sarcina mea avea fix 16 sapt si 3 zile. Sunt multi doctori care stiu (dar si destui care NU STIU) ca la aceasta varsta a sarcinii e normal sa apara anumite diferente intre ventrciulii laterali... fara sa fie neaparat ceva patologic!!! Cand te vei duce tu la eco, vei avea sarcina destul de avansata si deci aceste diferente nu vor mai fi... Oricum eu zic ca nu o da la toata lumea vesti proaste!!! Poate era prea obosita atunci, sau pur si simplu la chestia asta nu s-a priceput...
Oricum... eu te sfatuiesc daca oricum iti faci eco abia atunci sa mai astepti o sapt si sa te programezi chiar la Iosup >:D< >:D<
Doctorita mea spunea sa fac intre 1 si 9 martie, dar cum ma mai intalnesc cu ea pe 31 ianuarie la triplu test, o sa abordez problema ca inca pot sa schimb programarea.

911
23.01.2007, 21:03:36
Doctorita mea spunea sa fac intre 1 si 9 martie, dar cum ma mai intalnesc cu ea pe 31 ianuarie la triplu test, o sa abordez problema ca inca pot sa schimb programarea.
Vezi si tu ce-ti zice... ca nu cred ca e un capat de tara daca o faci pe 10 martie... sau 2-3 zile mai tarziu :)

oricum... iti tinem pumnii pana una alta pt TRIPLU TEST!!! Sa ne dai vesti bune!!! >:D<

dj
24.01.2007, 07:14:05
Vezi si tu ce-ti zice... ca nu cred ca e un capat de tara daca o faci pe 10 martie... sau 2-3 zile mai tarziu :)

oricum... iti tinem pumnii pana una alta pt TRIPLU TEST!!! Sa ne dai vesti bune!!! >:D<
Sigur o sa va dau vesti bune! Nici nu se accepta altfel!:-"

911
24.01.2007, 07:23:39
Sigur o sa va dau vesti bune! Nici nu se accepta altfel!:-"
Eu una nici nu voiam sa mai fac triplu test, dar a insistat Dr. Craioveanu "Neparat trebuie sa faceti sa vedem exact despre ce malformatie e vorba pentru ca nu e de glumit si trebuie sa nu va pripiti cand veti lua o decizie legata de acest copil (se referea la avort...ca eu zisesem CLAR ca nu fac avort si ca nu ma intereseaza nici-un test)"

Asa...ca pentru insistentele de-a face TRIPLUL TEST ii multumesc doctoritei Craioveanu :D Asa am si parerea ecografistului si testul triplu test in favoarea copilului... :)

bam
02.02.2007, 22:17:13
Fetelor va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri. Cand se face eco morfologica si cand se face triplu test. Eu am 11 sapt si o sa merg abia peste 2 saptamani la control, abia atunci am putut sa-mi fac programare. Ce analize se mai fac si ce teste?

valen
03.02.2007, 00:03:34
Fetelor va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri. Cand se face eco morfologica si cand se face triplu test. Eu am 11 sapt si o sa merg abia peste 2 saptamani la control, abia atunci am putut sa-mi fac programare. Ce analize se mai fac si ce teste?
poti astepta pana la control ca sa iti spuna medicul ce si cum. pt eco de morfologie e prea devreme se face cam pe la 3 luni cand s-au format mai toate organele.. iar tripul test parca tot pe atunci.. oricum mergi inainte la dr el o sa te sfatuiasca cel mai bine :*

Raza_de_soare
03.02.2007, 00:31:22

Ecografia morfologica se poate face absolut cand vrei tu, dar rolul ei este de scoate in evienta eventualele malformatii, lucruri care nu se pot vedea decat dupa 16-18 saptamani.Medicii recomanda prima echo morfologica intre 18 sapt si nu mai tarziu de 22,maxim-maxim 24 de spatamani.

Triplul test tot cam in acea perioada se face (nu mai tin mite exact) si, daca iese ceva in neregula se repeta de cel putin 2 ori respectiva analiza (una din cele 3) si, ori se merge mai departe cu sarcina, ori se recurge la kiuretaj, ori se poate provoca nasterea, in functie de particularitatile fiecaruia.Mie free estriol elisa mi-a iesit prost, indicii erau mult prea mari de fiecare data, am repetat testul de 4 ori si pana la urma am mers mai departe cu sarcina, caci celelalte doua teste erau de o importanta vitala.

911
03.02.2007, 09:38:06
Pentru cineva care fie s-a chinuit fie si-a dorit foarte mult un copil (asa cum a fost cazul meu)... cred ca nici-o ecografie sau nici-un rezultat din lume nu l-ar face sa renunte la puiul lui :D In general se fac aceste teste (eco morfo si triplu test) pana la max. sapt. 20-22, tocmai in cazul in care Doamne Fereste se descopera vreo anomalie sau malf. congenitala sa se poata interveni :(( :-SS ...si stim toate in ce consta interventia asta...

Asa ca...BAM eu nu pot decat sa-ti recomand sa alegi un ecografist bun (Dr. Pop-Diagnosis, Dr. Herghelegiu-parca tot Diagnosis, dar mai e pe undeva si Dr. Iosup-CMU) ca sa nu te sperie cu tot felul de chestii asa cum am patit eu... :*

Raza_de_soare
05.02.2007, 17:46:39
Pentru cineva care fie s-a chinuit fie si-a dorit foarte mult un copil (asa cum a fost cazul meu)... cred ca nici-o ecografie sau nici-un rezultat din lume nu l-ar face sa renunte la puiul lui :D :*

Ai dreptate...asta daca esti pregatita sa cresti un copil cu malformatii.Daca nu doresti un copil cu malformatii si totusi ele exista, pastrezi sarcina pe proprie raspundere, dar medicul iti ofera optiunea de a alege:kiuretaj, nastere provocata sau pastrezi sarcina cu probleme.

Eu am mers la Dr.Iosup:un om nu numai foarte bun din punct de vedere profesional, dar si un om de exceptie.Un singur cusur are:vorbeste foarte incet, dar in rest, se poarta cu tine cum numai in lumea medicala nu esti tratat asa frumos.Dar si preturile sunt pe masura.

911
05.02.2007, 18:08:22
Ai dreptate...asta daca esti pregatita sa cresti un copil cu malformatii.Daca nu doresti un copil cu malformatii si totusi ele exista, pastrezi sarcina pe proprie raspundere, dar medicul iti ofera optiunea de a alege:kiuretaj, nastere provocata sau pastrezi sarcina cu probleme.

Eu am mers la Dr.Iosup:un om nu numai foarte bun din punct de vedere profesional, dar si un om de exceptie.Un singur cusur are:vorbeste foarte incet, dar in rest, se poarta cu tine cum numai in lumea medicala nu esti tratat asa frumos.Dar si preturile sunt pe masura.

Oare sunt pregatita sa am un copil? Oare sunt pregatita sa cresc un copil? Oare sunt pregatita sa cresc un copil cu defect??? Nu stiu, dar stiu sigur ca NU sunt pregatita sa curm o viata!!! Desi asa cum ai zis, exista metode terapeutice pt. preintampinarea unui astfel de eveniment nefericit depistat la timp...

Raza_de_soare
06.02.2007, 09:16:16
Oare sunt pregatita sa am un copil? Oare sunt pregatita sa cresc un copil? Oare sunt pregatita sa cresc un copil cu defect??? Nu stiu, dar stiu sigur ca NU sunt pregatita sa curm o viata!!!

Pana la proba contrarie, esti de admirat...Doar ca pus in fata faptului implinit, omul poate reactiona diferit fata de o situatie in care vorbeste ipotetic.Pana una-alta, sa aveti parte numai de liniste in sarcina si de rezultate bune!

dj
06.02.2007, 09:18:28
Si eu tot la el am fost si tot la el am si eco morfologie fetala pe 7 martie. E un medic si un om deosebit.

Raza_de_soare
07.02.2007, 09:20:53
Si eu tot la el am fost si tot la el am si eco morfologie fetala pe 7 martie. E un medic si un om deosebit.

Succes<:-P!

Eu cand am fost la el, la 19 saptamani si cateva zile, m-a intreb cum il keama pe prikindel.SI cand i-am spus "Matei", Matei i-a trecut numele pe echo si tot Matei i-a ramas numele.Si mi-a scris in detaliu absolut tot, i-a aratat sotului cu mare rabdare tot ce se putea vedea.Mi-a raspuns cu rabdare insitentelor mele intrebari daca e baiat, daca e SIGUR baiat (eu intotdeauna mi-am dorit baiat), daca sigur se vede bine sexul, mi-a incercuit pe echo sexul bebelusului si mi-a explicat ca nu mai are cum sa se skimbe...PLus caldura cu care ne-a primit, bunavointa cu care mi-a explicat mai tarziu de ce nu mai este necesara inca o morfo fix inainte de nastere (ar fi trebuit sa o fac in perioada 34-36 saptamani dar eu ma fost internata in perioada respectiva si nu am putut-o face).

Clar isi merita banutzii, mai ales daca faci 4D , nu doar 3D!

dj
07.02.2007, 14:42:03
Succes<:-P!

Eu cand am fost la el, la 19 saptamani si cateva zile, m-a intreb cum il keama pe prikindel.SI cand i-am spus "Matei", Matei i-a trecut numele pe echo si tot Matei i-a ramas numele.Si mi-a scris in detaliu absolut tot, i-a aratat sotului cu mare rabdare tot ce se putea vedea.Mi-a raspuns cu rabdare insitentelor mele intrebari daca e baiat, daca e SIGUR baiat (eu intotdeauna mi-am dorit baiat), daca sigur se vede bine sexul, mi-a incercuit pe echo sexul bebelusului si mi-a explicat ca nu mai are cum sa se skimbe...PLus caldura cu care ne-a primit, bunavointa cu care mi-a explicat mai tarziu de ce nu mai este necesara inca o morfo fix inainte de nastere (ar fi trebuit sa o fac in perioada 34-36 saptamani dar eu ma fost internata in perioada respectiva si nu am putut-o face).

Clar isi merita banutzii, mai ales daca faci 4D , nu doar 3D!
Si la noi a fost haios ca a intrebat daca vrem sa stim. La care sotul a intrebat "deja se vede?", ca eram in 12 saptamani. A intrebat si ce simt eu ca e, si i-am spus ca eu simt ca e baietel. Si cand a aflat ca sotul nu vroia sa stie dar eu da m-a intrebat foarte elegant (stabilisem deja ca sotul se face ca nu aude) cum o sa il cheme. Dupa vreun minut cand mi-am revenit am spus "Ionut Horia" si asa e si pe eco.

Raza_de_soare
08.02.2007, 09:45:10
Si la noi a fost haios ca a intrebat daca vrem sa stim. La care sotul a intrebat "deja se vede?", ca eram in 12 saptamani. A intrebat si ce simt eu ca e, si i-am spus ca eu simt ca e baietel. Si cand a aflat ca sotul nu vroia sa stie dar eu da m-a intrebat foarte elegant (stabilisem deja ca sotul se face ca nu aude) cum o sa il cheme. Dupa vreun minut cand mi-am revenit am spus "Ionut Horia" si asa e si pe eco.

Felicitari=D>!Sa va traiasca Ionut Horia, sa fie sanatos si sa iasa repede si usor din burtica lui mami:*!

bam
11.02.2007, 18:06:06
DJ la 12 saptamani s-a vazut sexul copilului? Ai facut eco la dr Iosup? La ce cabinet?

valen
11.02.2007, 20:10:08
DJ la 12 saptamani s-a vazut sexul copilului? Ai facut eco la dr Iosup? La ce cabinet?
pe dr iosup il gasesti la CMU.. cred ca acolo a mers si DJ

dj
11.02.2007, 20:14:52
Da, s-a vazut. La CMU.

bam
13.02.2007, 10:53:31
Am vazut ca ati fost la CMU dar la care la cel din Unirea s-au la cel de pe str. Culcerului? Cat a costat? A trebuit trimitere de la ginecolog?

dj
13.02.2007, 10:56:14
Am vazut ca ati fost la CMU dar la care la cel din Unirea s-au la cel de pe str. Culcerului? Cat a costat? A trebuit trimitere de la ginecolog?
Eu am fost la cel din Unirea. Nu m-a costat nimic pentru ca am abonament la ei. Am inteles ca in mod normal costa cam 350 RON o ecografie.

911
13.02.2007, 11:08:05
Eu am fost la cel din Unirea. Nu m-a costat nimic pentru ca am abonament la ei. Am inteles ca in mod normal costa cam 350 RON o ecografie.
DJ, cum e cu abonamnetul asta??? Platesti tu un fel de asigurare??? Sau e de la serviciu??? Pls... imi explici si mie??? Mersi :*

dj
13.02.2007, 11:09:29
DJ, cum e cu abonamnetul asta??? Platesti tu un fel de asigurare??? Sau e de la serviciu??? Pls... imi explici si mie??? Mersi :*
Al meu e de la serviciu, dar cred ca iti poti face si ca particular.

bam
14.02.2007, 08:15:10
DJ, cu cat timp inainte te-ai programat la dr Iosup la CMU?

dj
14.02.2007, 08:16:36
DJ, cu cat timp inainte te-ai programat la dr Iosup la CMU?

Cam o luna, dar ideal ar fi un 5-6 saptamani.

bam
18.02.2007, 22:54:39
DJ mi-am facut programare la dr Iosup la recomandarea dr Tutunaru dar o sa-mi fac eco la acelasi cabinet de pe str. Sandu Aldea, nr 86. Marti 27.02.2007, atunci o sa am 15 saptamani.

dj
19.02.2007, 07:05:04
DJ mi-am facut programare la dr Iosup la recomandarea dr Tutunaru dar o sa-mi fac eco la acelasi cabinet de pe str. Sandu Aldea, nr 86. Marti 27.02.2007, atunci o sa am 15 saptamani.
Foarte bine!
Am mai auzit ca lucreaza cu dr Tutunaru.

otilix
19.02.2007, 13:48:06
intra direct pe site-ul lor. afli acolo informatii despre toate tipurile de abonamente pe care le pun la dispozitie. majoritatea sunt contractate cu firme, dar pot fi incheiate si ca persoana fizica. vezi ce optiuni iti doresti. nu imi amintesc sa fi fost trecute si preturile pachetelor respective, ci doar serviciile incluse. daca ii suni si afle ceva ce nu stim, spune-ne si noua.

bam
25.02.2007, 10:02:21
Stie cineva daca dr Iosup are la cabinetul din str Sandu Aldea nr 86, eco D3 s-au D4? Urmeaza sa-mi fac eco pe 27.02 si o sa am 15 saptamani, inseamna ca e eco morfo? Ar trebuii sa fie cel putin D3, nu? Stiti cam cat costa, pentru ca nu am intrebat cand m-am programat.

dj
25.02.2007, 13:41:24
Stie cineva daca dr Iosup are la cabinetul din str Sandu Aldea nr 86, eco D3 s-au D4? Urmeaza sa-mi fac eco pe 27.02 si o sa am 15 saptamani, inseamna ca e eco morfo? Ar trebuii sa fie cel putin D3, nu? Stiti cam cat costa, pentru ca nu am intrebat cand m-am programat.
Stiu ca eco morfo se face la 20 de saptamani, dar parca Andrada a facut mai devreme...

bam
26.02.2007, 10:43:36
Mi-a recomandat dr T eco la Iosup pt triplu test care am inteles ca se face intre 14-16 sapt. Voi merge si la eco morfo care se face intre 18 si 20. Ma gandeam sa merg la 19 sapt exact la o luna de la cea de maine. Crezi ca e bine?

911
26.02.2007, 13:16:38
Pai... ECO MORFO, am facut prima oara la 20 de sapt. si 5 zile!

ECO 4D in schimb (care se face doar de fitza, de dragul de a vedea mai bine copilul...si atat :D) am facut la 16 sapt si cateva zile...

Deci, repet eco morfo se face in general prima oara pe la 18-20 de sapt.... Eu repet ECO MORFO... acum la 30 de sapt... pentru ca depistase o placenta imbatranita si niste IR-uri marite... ceea ce putea insemna o nastere prematura :D pentru salvarea copilului :D... Dar cred eu ca mai am de asteptat... :)

valen
26.02.2007, 14:02:43
eu am facut eco de morfologie la 19 sapt si 5 zile... atunci se pot vedea eventualele nereguli si eventual se poate interveni.

bubuveselie
26.02.2007, 14:39:35
Buna ziua!! M-ar interesa si pe mine un nr. de telefon de la cabinetul d-nului dr. Iosup, ca as dori sa fac si eu ecografie la dumnealui.As vrea mai multe detalii in legatura cu adresa cabinetului (nu sunt din Bucuresti). Va multumesc anticipat!!!

otilix
26.02.2007, 15:26:40
voi la cate sapt ati facut eco? si cat de mare era copilul de fiecare data? eu am 13 sapt si mi-a zis ca are 7,5 cm. e bine? mi-a zis ca e o sarcina sanatoasa.

valen
26.02.2007, 15:30:37
voi la cate sapt ati facut eco? si cat de mare era copilul de fiecare data? eu am 13 sapt si mi-a zis ca are 7,5 cm. e bine? mi-a zis ca e o sarcina sanatoasa.
pai eu am facut prima eco la 10 sapt.. iar daca tie ti-a spus ca sarcina e ok inseamna ca asa este... la inceput nici nu poate vedea multe lucruri.. decat daca s-a implantat unde trebuie daca se dezvolta...:*

otilix
26.02.2007, 16:04:30
ma gandeam ca aveti pe undeva vreo lista cu dimensiunile copilului pe sapt/luni. banuiesc ca 7,5 cm in sapt 13 e in parametri,nu? thx .

bam
26.02.2007, 16:52:35
Otilix, eu am facut eco la 13 si 4 zile sapt si bebe avea 7.4 cm deci al tau e maricel.
Nr de telefon pt programari la Iosup este 0724464646 str. Sandu Aldea nr 86 , am inteles ca are program martea si joia. Sper ca ti-am fost de ajutor si le doresc tuturor fetelor o sarcina usoara si bebici sanatosi.

bam
26.02.2007, 16:55:09
Se pare ca am gresit dand nr de telefon. Trimite-mi un e-mail si iti dau nr pt programare. Scuze, nu stiam ca nu trebuie sa pun nr de telefon.

valen
26.02.2007, 20:10:21
Se pare ca am gresit dand nr de telefon. Trimite-mi un e-mail si iti dau nr pt programare. Scuze, nu stiam ca nu trebuie sa pun nr de telefon.
se sterge automat nr de tel da-i pe privat

iuli_nicol
26.02.2007, 20:33:33
eu am facut si 2d si 3d si 4d toate la medlife...unde nu iti trebuie trimitere decat programare..care trebuie sa ti-o faci cu o saptamana inainte...primele 2ecografi le-am facut la o doctora care stia ce face si avea acel har sa iti explice frumos si atent(dr m radulescu)pe ultima am facut-o la alta doctora ptr ca cealalta plecase de acolo.
si am fost ff dezamagita intr-un sfer de ora m-a expediat...si nu mi-a placut sincera sa fiu
eram obisnuita cu prima care chiar mi-a dat atentie si mi-a raspuns la toate intrebarile cu calm...
k de sunt la prima sarcina si e normal sa am o gramada de intrebari...nu?
oricum preturile acolo variaza si in functie de medic si de sarcina in ce trimestru esti...

iuli_nicol
26.02.2007, 20:39:01
ma gandeam ca aveti pe undeva vreo lista cu dimensiunile copilului pe sapt/luni. banuiesc ca 7,5 cm in sapt 13 e in parametri,nu? thx .
la 13 saptamani lungimea lui este de 6 cm de la cap la coccis si de 8,5 de la cap la calcaie ,iar greutatea lui este de 28 de grame.asa scrie in CARTEA VIITOAREI MAME .
oricum sunt relative cifrele mai are timp inca mult de acum in colo sa creasca...sarcina usoara....:x
si mai vb>:D<
ai grija de tine!:">

iuli_nicol
26.02.2007, 20:46:09
mai am un pic si nasc si nu stiu ce inseamna gradul 1 de maturatie,2,3 la placenta...nu am gasit nicaieri explicat.....daca stie cineva ce inseamna?multumesc

911
27.02.2007, 07:37:04
mai am un pic si nasc si nu stiu ce inseamna gradul 1 de maturatie,2,3 la placenta...nu am gasit nicaieri explicat.....daca stie cineva ce inseamna?multumesc

Ca sa iti explic in puitne cuvinte... Ce inseamna gradele 1,2,3??? Pai cam tot ce inseamna si varsta noastra :D

Placenta are 4 "varste" ca sa zic asa :D Gradul 0, 1, 2, 3.

In mod normal de-abia in trim. 3 ar trebui sa avem placenta maturata gradul 2, iar in apropierea nasterii gradul 3.

Dar uite ca eu am gradul 2 de la 20 de sapt. si bebe e OK.

NU e bine sa "imbatraneasca" (adik sa creasca gradul de maturare) prea repede... pentru ca o placenta "imbatranite" nu mai poate satisface nevoile fatului... iar acesta e posibil sa nu se mai dezvolte cum trebuie...

PS: Sper ca te-am lamurit cat de cat :D

Cand trebuie sa nasti? :)

iuli_nicol
27.02.2007, 07:56:09
Ca sa iti explic in puitne cuvinte... Ce inseamna gradele 1,2,3??? Pai cam tot ce inseamna si varsta noastra :D

In mod normal de-abia in trim. 3 ar trebui sa avem placenta maturata gradul 2, iar in apropierea nasterii gradul 3.

NU e bine sa "imbatraneasca" (adik sa creasca gradul de maturare) prea repede... pentru ca o placenta "imbatranite" nu mai poate satisface nevoile fatului... iar acesta e posibil sa nu se mai dezvolte cum trebuie...

ok...multumes frumos ptr raspunsuri...am grad de maturare 2 si eram in
31 de saptamani si 5 zile...la ultima ecografie...
eu trebuie sa nasc pe 27 martie...dar la cat de zvapaiat este cred ca mai devreme...nu stiu ce sa zic
k eu care eram o fire sportiva si rapida acuma nu mai pot merge nici o suta de metri fara sa obosesc si sa vreau sa fac pipilica...k parca ii place la nebunie sa se joace cu vezica mea...cred ca o foloseste pe post de modelino...
pupici :*

iuli_nicol
27.02.2007, 07:59:08

ma bucur ca este ok bb tau si sa ai o sarcina usoara in continuare...pe cat se preconizeaza marele eveniment la tine?:D
:* numai bine si ai grija de tine si de bb!!!

911
27.02.2007, 08:32:27
ma bucur ca este ok bb tau si sa ai o sarcina usoara in continuare...pe cat se preconizeaza marele eveniment la tine?:D
:* numai bine si ai grija de tine si de bb!!!
Al meu dupa ultimul ciclu pe 13 mai...

Dupa eco morfo (facuta pe 29 dec.) pe 11 mai (am pastrat data asta de mijloc... ca data probabila :D)

Dar la ultima eco a zis ca pe 5 mai :D...vad ca tot avanseaza...

Uite... intra AICI (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2945&page=3) si trimite si tu datele tale ca sa pot reactualiza lista. Te pup!!! Si mersi de urari!

bam
27.02.2007, 16:30:09
Eu am grad 2 de placenta la 15 sapt si m-ar interesa si pe mine ce inseamna. Ar fi trebuit sa fie grad 1?

911
27.02.2007, 16:52:26
Eu am grad 2 de placenta la 15 sapt si m-ar interesa si pe mine ce inseamna. Ar fi trebuit sa fie grad 1?
trebuie sa fii urmarita mai des.... sa te duci destul de des la eco.... sa vada cum evolueaza sarcina.... In mod normal nici eu la 20 de sapt nju ar fi trebuit sa am gradul 2....

Dar uite ca s-a mentinut si acum.... :D

E posibil ca si la tine sa ajungi bine mersi in trim 3 tot cu gradul 2....

Deci stai linistita!!! Stresul, oricum e un factor de imbatranire!!!! :*

valen
27.02.2007, 20:26:08
a si sa stii ca sunt niste factori care favorizeaza imbatranirea placentei.. unul dintre ei ar fi lipsa de apa.. deci beam multe lichide.. parca mai era si consumul de sare si otet.. da sa ne zica andrada ca tot ea mi-a zis si mie

911
27.02.2007, 21:12:17
a si sa stii ca sunt niste factori care favorizeaza imbatranirea placentei.. unul dintre ei ar fi lipsa de apa.. deci beam multe lichide.. parca mai era si consumul de sare si otet.. da sa ne zica andrada ca tot ea mi-a zis si mie
Pe langa cele enumerate mai sus... mai sunt STRESUL, OBOSEALA...

bam
02.03.2007, 08:38:00
Eu sunt stresata rau, apa nu prea beau, deci... astept sa merg la dr. Tutunaru cu rezultatul de la eco si triplu test sa vad ce spune. Am facut eco de 15 sapt pt triplu test si se pare ca Ioana are penis (e baiat)! Ce ziceti, la cat eram de sigura. A fost foarte tare Iosup la eco, e un om foarte amabil si rabdator si nici nu a costat mult.

911
02.03.2007, 08:46:52
Iata ce mi-a zis mie la ECO ieri:
-placenta posterioara si laterala stanga, grupa I
-Grosime maxima placenta 4,4 cm, grad II-III de maturare;
-multiple zone de necroza vilozitara ischemica cu diam. sub 1 cm;
-artere uterine :flux cu mic NOTCH protodiastolic mai evident de partea dreapta;
-rezistente normale de partea stanga, usor crescute de partea dreapta;
-NU se mai poate APRECIA CORECT colul!!!
In rest... legat de copil... totul e bine... Si Dr. POP a confirmat faptul ca e inainte cu o sapt... dar a zis ca e de urmarit... ca RISCUL care se pune la mine este sa-l nasc la termen, dar cu greutate mai mik... Si a zis ca daca DR. meu gineco considera necesar pot sa mai vin la el la o eco la 34-35 sapt....
Se pare ca nu mai pot pleca in perioada Pastilor in strainatate.... :-w Dar asta este.... bine ca am ales sa asteptam aceasta eco si apoi sa facem rezervarile ca altfel... :D

PS: Bam... nu te mai stresa... Stai linistita.... :* O sa trec eu in listutza.... :D

iuli_nicol
12.03.2007, 12:25:40
mi-am facut si pe 7 o ecografie si in ea scrie o gramada de termeni si prescurtari...daca stie cineva ce inseamna...ii raman datoare ca ma scoate din necunoscut...:-\
B.P.D:89,1
B.C.F.:prezente, 142 b/m
Placenta posterioara grosime max 41 mm(gr 3 de maturatie) cu calcificari si lacuri
I.R(AO)-0,57
I.R(ACM)-0.81
VA MULTUMESC!!!!!!!!!:">

ANCA
12.03.2007, 12:31:54
Nu ti-a spus cat cantareste?Cu colulu cum stai?,noi nastem in aceeasi perioada,eu maine ma duc la ginecolog sa vad in ce stadiu sunt

iuli_nicol
12.03.2007, 14:51:44
Nu ti-a spus cat cantareste?Cu colulu cum stai?,noi nastem in aceeasi perioada,eu maine ma duc la ginecolog sa vad in ce stadiu sunt
ba da mi-a spus ca are 3 kg si ca am colul inchis..ceea ce ma bucura...:D
multa bafta maine...si astept vesti...
la ce spital nasti tu...?
numai bine multi :* :* :*

ANCA
12.03.2007, 15:52:19
Pai ai 38 de sapt iar de acum sarcina e considerata la termen de ce te bucuri?vrei sa-l mai tii pe bebita?eu sper sa-mi spuna ca am colul deschis :Dsi ca bebita vine zilele astea>:D<

911
13.03.2007, 07:46:32
mi-am facut si pe 7 o ecografie si in ea scrie o gramada de termeni si prescurtari...daca stie cineva ce inseamna...ii raman datoare ca ma scoate din necunoscut...:-\
B.P.D:89,1
B.C.F.:prezente, 142 b/m
Placenta posterioara grosime max 41 mm(gr 3 de maturatie) cu calcificari si lacuri
I.R(AO)-0,57
I.R(ACM)-0.81
VA MULTUMESC!!!!!!!!!:">
Tu ai aceleasi valori ale placentei cum le am eu acum in sapt 32 :D (ma rog eu am chiar 4,4 cm grosimea placentei si cu multiple zone de necroza... deh s-a ramolit inainte de verme a mea) Numai ca tu esti la TERMEN, deci E OK sa nasti oricand din acest MOMENT.

BPD= diametru biparietal;
BCF= batai cardiace fetale;

IR reprezinta rezistentele pe vase si au valori normale.

:*

iuli_nicol
13.03.2007, 09:39:36
Tu ai aceleasi valori ale placentei cum le am eu acum in sapt 32 :D (ma rog eu am chiar 4,4 cm grosimea placentei si cu multiple zone de necroza... deh s-a ramolit inainte de verme a mea) Numai ca tu esti la TERMEN, deci E OK sa nasti oricand din acest MOMENT.

BPD= diametru biparietal;
BCF= batai cardiace fetale;

IR reprezinta rezistentele pe vase si au valori normale.

multumesc frumos ptr explicatii:)>-

iuli_nicol
13.03.2007, 09:42:47
Pai ai 38 de sapt iar de acum sarcina e considerata la termen de ce te bucuri?vrei sa-l mai tii pe bebita?eu sper sa-mi spuna ca am colul deschis :Dsi ca bebita vine zilele astea>:D<
eu sunt un pic in program sa zic asa ...mai am intalnire cu profesorul coordonator de licentza...si bb vine la tp k a vb mami cu doamne doamne si nu se grabeste...k e bine si cald acolo...nu trebuie sa iasa inainte de termen...:-SS
si abia azi am facut 38 de saptamani:-p deci mai are 2 sapt de stat:">

dj
13.03.2007, 09:45:41
eu sunt un pic in program sa zic asa ...mai am intalnire cu profesorul coordonator de licentza...si bb vine la tp k a vb mami cu doamne doamne si nu se grabeste...k e bine si cald acolo...nu trebuie sa iasa inainte de termen...:-SS
Daca asteapta doua saptamani iese berbecut!

iuli_nicol
13.03.2007, 09:49:58
Daca asteapta doua saptamani iese berbecut!
si nu e bine...?
k la mine in fam se poarta...tata e rac, eu leu,mama fecioara,sora balanta,sotul varsator,si socrii gemeni....vrem sa le luam pe toate fara sa omitem una...mai avem 5 zodii fara a lu bb:D

dj
13.03.2007, 09:52:21
si nu e bine...?
k la mine in fam se poarta...tata e rac, eu leu,mama fecioara,sora balanta,sotul varsator,si socrii gemeni....vrem sa le luam pe toate fara sa omitem una...mai avem 5 zodii fara a lu bb:D
Ba e foarte bine!
Suntem aceeasi zodie, si eu sunt tot leu iar sotul meu e sagetator.>:D<
Si daca bebele meu sta putin dupa termen (o saptamana e de ajuns) va fi si el tot leut!

iuli_nicol
13.03.2007, 09:54:52
daca sta...sigur sta ca zodia leu e o zodie puternica...nu zic nimik de rac ca oameni din rac sunt painea lui d-zeu de buni ce sunt:)>- :">

911
13.03.2007, 09:57:10
:x :x :x BERBECUTZ??? E zodia care mi-o doresc si eu pt. fi-miu, dar asta ar insemna sa fie grabit ca maica-sa (care tot berbec este :D)

Aaaah... MAINE MA DUC LA ECO 4d!!!! De-abia astept poze NOI cu puiul nostru DRAG!!! >:D<

dj
13.03.2007, 09:57:43
:x :x :x BERBECUTZ??? E zodia care mi-o doresc si eu pt. fi-miu, dar asta ar insemna sa fie grabit ca maica-sa (care tot berbec este :D)

Aaaah... MAINE MA DUC LA ECO 4d!!!! De-abia astept poze NOI cu puiul nostru DRAG!!! >:D<
Si noi abia asteptam pozici!>:D<

911
13.03.2007, 10:00:15
Si noi abia asteptam pozici!>:D<
Doamne ajuta sa mai stea inauntru si maine :))

Nu de alta dar de sambata am intrat in panica!!! Stiti bine ca eu ma grabesc sa-l vad FACE TO FACE, dar sa mai stea 2 saptamani sa fie in zodie cu mine.... :))

De ce imi fac griji de sambata??? Pentru ca am avut niste intepaturi groazniiice... si aseara cand m-am pus in pat l-am simtit miscandu-se foarte foarte jos... Ca sa ma exprim mai pe inteles... simteam chiar in dreptul simfizei... :D

bamsse
13.03.2007, 10:58:16
Doamne ajuta sa mai stea inauntru si maine :))

Nu de alta dar de sambata am intrat in panica!!! Stiti bine ca eu ma grabesc sa-l vad FACE TO FACE, dar sa mai stea 2 saptamani sa fie in zodie cu mine.... :))

De ce imi fac griji de sambata??? Pentru ca am avut niste intepaturi groazniiice... si aseara cand m-am pus in pat l-am simtit miscandu-se foarte foarte jos... Ca sa ma exprim mai pe inteles... simteam chiar in dreptul simfizei... :D

buna?cat mai ai pana nasti?imi pare rau ca nu o sa mai fiu in tara sa-ti fac si eu galerie,dar iti spun de acum nastere usoara si un bebe sanatos si frumos.apropo suntem vecine si eu tot pe brancoveanu stau

911
13.03.2007, 12:48:07
buna?cat mai ai pana nasti?imi pare rau ca nu o sa mai fiu in tara sa-ti fac si eu galerie,dar iti spun de acum nastere usoara si un bebe sanatos si frumos.apropo suntem vecine si eu tot pe brancoveanu stau
:D eu ar trebui sa nasc cel mai devreme la sf. lui aprilie- inceputul lui mai :D Dar poate poate vine un piculetz mai repede...

Tu cand pleci?

PS: Sa vedem ce zice maine la ECO... cat imi mai rezista placenta!!! :D

bamsse
13.03.2007, 15:02:32
:D eu ar trebui sa nasc cel mai devreme la sf. lui aprilie- inceputul lui mai :D Dar poate poate vine un piculetz mai repede...

Tu cand pleci?

PS: Sa vedem ce zice maine la ECO... cat imi mai rezista placenta!!! :D

eu plec pe 27 martie si unde o sa fiu,e o diferenta de 7 ore si nu o sa iau laptopul cu mine ca e mai complicat cu retelele si e cam greu sa ajung la net,pe insula aia uitata de lume nu sunt decat 2 internet cafe,cam nasol. PS.sper sa stea bebe cat trebuie acolo si totul sa fie bine.succes la eco maine

911
13.03.2007, 15:09:02
eu plec pe 27 martie si unde o sa fiu,e o diferenta de 7 ore si nu o sa iau laptopul cu mine ca e mai complicat cu retelele si e cam greu sa ajung la net,pe insula aia uitata de lume nu sunt decat 2 internet cafe,cam nasol. PS.sper sa stea bebe cat trebuie acolo si totul sa fie bine.succes la eco maine
OOOPS... insula? :D Ce insula??? Cand te intorci? Cand vedem poze de-acolo??? :D

bamsse
13.03.2007, 16:32:02
OOOPS... insula? :D Ce insula??? Cand te intorci? Cand vedem poze de-acolo??? :D

st. maarten in caraibe daca vrei poze iti arat de acum ca am mai lucrat acolo.scuze pt off topic.dar e o problema nu stiu sa fac album.daca e vb pe pm

bamsse
13.03.2007, 16:35:26
sau daca e ne mutam la off topic

otilix
13.03.2007, 16:42:46
stie cineva la cabient la dr iosup de care eco face? 3D , 4D?

otilix
13.03.2007, 18:23:21
si cumva stiti daca la eco la dr iosup poti primi si inregistrarea pe cd? am citit pe ici,colo ca multe cabinete, chiar si din alte parti ale tarii, ofera si acest serviciu.

iuli_nicol
13.03.2007, 19:19:45
si cumva stiti daca la eco la dr iosup poti primi si inregistrarea pe cd? am citit pe ici,colo ca multe cabinete, chiar si din alte parti ale tarii, ofera si acest serviciu.
eu mi-am facut aproape toate ecografiile la medlife...si acolo in afara de poze iti dau si dvd..cu tot ce a facut bb si masuratorile lui pe perioada consultatiei

bam
16.03.2007, 14:40:02
stie cineva la cabient la dr iosup de care eco face? 3D , 4D?
Iti face masuratori in 2D, 3D, 4D e foarte performant , cat despre cd , nu stiu.

iuli_nicol
17.03.2007, 04:19:41
otilix...cum a fost in buc??
cu analizele si cumparaturile?
pup mare:*

otilix
17.03.2007, 16:28:38
am facut triplu test, toxoplasma si listeria la ids laboratories pe calea dorbantilor. rezultatul peste vreo 10 zile abia. stau linistita insa, sper doar s ale iau pana pe 27 cand merg la eco de 20 sapt. ama facut si cateva cumparaturi ( am raspuns la topicul despre magazine cu haien pt gravide mai detaliat), vineri am purtat prima data blugi speciali pt garvide si o bluza larga....a fost un sentimen nou si minunat, toata lumea ma intreba de ce sunt asa de fericita=)) o sa pun si poze cu hainutel , desi nu sunt chiar asa mici:-s , fie la galerie foto , fie tot la thread-ul despre magazine.

liana
21.03.2007, 10:21:02
Fetelor voi sunteti f norocoase pt ca in Buc exista tot felul de echo. La noi de abia luna viitoare apare 3D. Imi spune-ti si mie cat costa un echo 3D?

sam
08.05.2007, 16:20:11
nu am ajuns sa fac inca o eco 3 sau 4 D... incep sa ma gandesc serios la o programare, am inteles ca e nevoie s-o fac din timp.
eu am alta intrebare legata de ecografii. pana acum am facut doar eco normale, doc mea nu are alte aparaturi sofisticate la cabinetul dansei.
la prima eco, bb avea 4,4 saptamani, la a doua cand trebuia sa aiba 7,2 mi-a zis 7,4 , iar la a treia eco a iesit dupa masuratori un bb de 9,3 sapt, dar daca mentineam calculul de la prima eco era cu vreo sapt mai mic.

eu inteleg ca exista o marja... dar dupa care sa ma iau pana la urma??

si cam cand sa ma programez la o eco 3 sau 4D?? prin ce saptamana?

ah, mai era ceva: voi eco transvaginale ati facut??

urmychance
08.05.2007, 16:57:44
nu am ajuns sa fac inca o eco 3 sau 4 D... incep sa ma gandesc serios la o programare, am inteles ca e nevoie s-o fac din timp.
eu am alta intrebare legata de ecografii. pana acum am facut doar eco normale, doc mea nu are alte aparaturi sofisticate la cabinetul dansei.
la prima eco, bb avea 4,4 saptamani, la a doua cand trebuia sa aiba 7,2 mi-a zis 7,4 , iar la a treia eco a iesit dupa masuratori un bb de 9,3 sapt, dar daca mentineam calculul de la prima eco era cu vreo sapt mai mic.

eu inteleg ca exista o marja... dar dupa care sa ma iau pana la urma??

si cam cand sa ma programez la o eco 3 sau 4D?? prin ce saptamana?

ah, mai era ceva: voi eco transvaginale ati facut??

ecografie morfologica la 14 saptamani, apoi la 20-22.
eu nu am facut transvaginala.

otilix
08.05.2007, 18:26:48
eco transvaginala am facut doar prima data, 13 sapt , la mine la bz, cred ca doar asa face medicul respectiv, nu am mai fost ulterior la el. la 14 sapt oricum se face eco abdominala deja. am mai facut eco morfofetala la 17 sapt si la 22. nici nu a fost envoie sa ii spun dr ce fel de eco vreau eu, mi-a facut 2d, 3d si 4d de fiecare data. eu zic ca daca te programezi la un ecografist bun nu e nevoie sa ii spui tu cum sa isi faca meseria, stie ce are de facut daca il ajuta si aparatura. succes.

bam
08.05.2007, 21:55:49
La eco morfologica de 20 sapt la dr Iosup am primit si cd cu bebe. E impresionant. Va sfatuiesc sa cereti cd pentru ca asa o amintire merita aratata peste ani si ani.

sam
09.05.2007, 13:35:07
eh, eu cam fug de transvaginala... nu-mi place ideea sa se umble pe acolo si nu in orice cabinet intru, dar doc mea are un ecograf mai vechiut si suspecteaza o mica dezlipire a invelisului extern al embrionului. dupa aproape o sapt de stat in pat si inghitit utrogestan se pare ca s-a mai micsorat zona de dezlipire dar imi spusese, pt linistea mea daca vreau, sa fac o transvaginala. nu m-am grabit si acum vad ca e spre bine... iar bb creste ca fat-frumos- intr-o zi cat altii-n trei ;)) - zicea ecografia ca acum bb are 9 sapt si ceva..

as vrea sa ma programez si eu la eco la dr iosup. cine ma invata cum sa fac asta, unde si cu cat timp inainte?

urmychance
09.05.2007, 14:21:24
eh, eu cam fug de transvaginala... nu-mi place ideea sa se umble pe acolo si nu in orice cabinet intru, dar doc mea are un ecograf mai vechiut si suspecteaza o mica dezlipire a invelisului extern al embrionului. dupa aproape o sapt de stat in pat si inghitit utrogestan se pare ca s-a mai micsorat zona de dezlipire dar imi spusese, pt linistea mea daca vreau, sa fac o transvaginala. nu m-am grabit si acum vad ca e spre bine... iar bb creste ca fat-frumos- intr-o zi cat altii-n trei ;)) - zicea ecografia ca acum bb are 9 sapt si ceva..

as vrea sa ma programez si eu la eco la dr iosup. cine ma invata cum sa fac asta, unde si cu cat timp inainte?

suna-l acum si programeaza-te pt 14 saptamani. tel lui: 0724.46.46.46, eu ma duc maine la el. Adresa: Sandu Aledea 86 , pe langa sofitel.

sam
09.05.2007, 18:12:16
eu ma duc maine la el. Adresa: Sandu Aledea 86 , pe langa sofitel.

multam, asa o sa fac!

sa ne povestesti ce zice maine ;)

preturile cam care sunt spre ex pt 4d si triplu test?

otilix
09.05.2007, 19:38:52
2d - 1,5 mil 3d,4d+2d ( morfofetala) - 2,5mil . asa e la iosup. ti-si facut programare?

urmychance
09.05.2007, 20:08:24
multam, asa o sa fac!

sa ne povestesti ce zice maine ;)

preturile cam care sunt spre ex pt 4d si triplu test?

eu la medlife am dat pe triplu test 90 ron...mi s-a parut ok

otilix
09.05.2007, 20:41:31
eu la medlife am dat pe triplu test 90 ron...mi s-a parut ok

si interpreteaza valorile la medlife sau dau doar parametrii? eu am dat 1,250 pe triplu test la IDS.

urmychance
09.05.2007, 21:59:48
si interpreteaza valorile la medlife sau dau doar parametrii? eu am dat 1,250 pe triplu test la IDS.

pai nu mi le-a citit nici un dr acolo, dar era o vorbaraie, iti cam dadea mura-n gura + un grafic mai mult decat suficient.

otilix
10.05.2007, 14:02:34
la asta ma refeream, sa fie explicam si detaliat grafic

911
10.05.2007, 21:16:08
URMY... :* chiar ma intrebam de ce nu mai apari pe la mamici si tu erai aici!!!

De-abia astept sa vii maine de la dr. si sa-mi zici: AM O FETITA SANATOASA SI FRUMOASA!!! :D

Te rog sa-mi dai un mesaj sa-mi spui....plssssssss :*

urmychance
11.05.2007, 07:58:32
URMY... :* chiar ma intrebam de ce nu mai apari pe la mamici si tu erai aici!!!

De-abia astept sa vii maine de la dr. si sa-mi zici: AM O FETITA SANATOASA SI FRUMOASA!!! :D

Te rog sa-mi dai un mesaj sa-mi spui....plssssssss :*

tocmai ti-am zis la galerie:)

sam
11.05.2007, 13:33:45
of, nu m-am programat ca nu stiu ce sa fac... sa mai astept.. sa merg la euroclinic? chiar, acolo ati facut eco vreuna dintre voi? eu ma gandesc sa si nasc acolo...

otilix
11.05.2007, 14:12:03
of, nu m-am programat ca nu stiu ce sa fac... sa mai astept.. sa merg la euroclinic? chiar, acolo ati facut eco vreuna dintre voi? eu ma gandesc sa si nasc acolo...

pai eventual emrgi si tu la euroclinic pt analizele uzuale sau pt eco si vezi tu daca si pe mai departe ramai sa nasti cu ei. asa macar intri direct in contact cu locul respectiv si iti poti forma o parere. alegerea e in defnitiv a ta, iar ei ar trebui sa iti stea la dispozitie cu toate informatiile. te poti si razgandi desigur.

sam
11.05.2007, 14:24:48
am incercat sa ma programez la ei, sa fac eco cu dl dr herghelegiu, dar abia in august ar fi disponibil. despre nastere am intrebat si au zis ca pretul afisat este estimativ, ca include e drept, echipa de medici, anestezist si 3 zile de spitalizare, dar depinde de recuperarea fiecarei mamici... ma sperie gandul ca ar trb sa dau si mai multi bani.. si asa as face un efort mare.
despre eco nici nu mai stiu ce sa zic.. daca dr herghelegiu e asa solicitat, imi inchipui ca la dr iosup nicio sansa.. :(

dar.. m-am programat la dr iosup :) pe 7 iunie merg la dansul, asistenta draguta care mi-a raspuns la tel a calculat cam cand voi avea 14 sapt :) abia astept :)

otilix
11.05.2007, 14:30:47
am incercat sa ma programez la ei, sa fac eco cu dl dr herghelegiu, dar abia in august ar fi disponibil. despre nastere am intrebat si au zis ca pretul afisat este estimativ, ca include e drept, echipa de medici, anestezist si 3 zile de spitalizare, dar depinde de recuperarea fiecarei mamici... ma sperie gandul ca ar trb sa dau si mai multi bani.. si asa as face un efort mare.
despre eco nici nu mai stiu ce sa zic.. daca dr herghelegiu e asa solicitat, imi inchipui ca la dr iosup nicio sansa.. :(

ba sa nu te descurajezi. iosup afce programari cam in 2 sapt sau in fct de cate sapt de sarcina ai. nu este suprasolicitat, are un program pe care il respecta,nua stepti interminabil la usa cabinetului. suna si fa-ti programare. nu o sa ai regrete. cat despre euroclinic... ei sunt datori sa te puna in garda ca e posibil sa scoti mai multi bani din buzunar. unele sarcini sunt cu cmplicatii, necesita zile in plus de spitalizare fie mama, fie bebelusul. mi se pare corect sa iti spuna asta in avans. gandeste-te bine inainte de a lua o decizie si nu te amari, oricand poti decide altceva, mai ai timp sa intrebi si sa hotarasti. dar du-te la eco, pe urma va fi un pic mai usor.:*

sam
11.05.2007, 14:41:21
tu ai fost la dr iosup? ce parere ti-a facut?
mie asistenta mi-a zis ca ma va costa 1.5 mil .. cred ca la banii astia numai 2d va fi eco.. in fine.. si undevei naste, cu ce dr? am devenit curioasa si indecisa, dec fac sondaje :P.. unii imi zic sa nu merg la privat ca deh.. e pomul laudat si uneori cam prea mult, iar banii nu-mi permit sa-i arunc... altii spun ca si la spitalele astea dai in stnga si-n dreapta si macar faci un efort suplimentat care merita (la euro).. sunt in ceata rau. sfatuieste-ma pls!! :*

ah, si vesi ca editasem.. m-am programat la iosup :)

urmychance
11.05.2007, 14:54:17
mie asistenta mi-a zis ca ma va costa 1.5 mil .. cred ca la banii astia numai 2d va fi eco.. in fine.. si undevei naste, cu ce dr? am devenit curioasa si indecisa, dec fac sondaje :P.. unii imi zic sa nu merg la privat ca deh.. e pomul laudat si uneori cam prea mult, iar banii nu-mi permit sa-i arunc... altii spun ca si la spitalele astea dai in stnga si-n dreapta si macar faci un efort suplimentat care merita (la euro).. sunt in ceata rau. sfatuieste-ma pls!! :*

eu am fost chiar ieri la IOSUP a doua oara. O data la 14 saptamani, a doua oara la 20 sapt.
Prima costa 150 ron , a doua 250. Mie imi place acolo. Ieri am asteptat totusi cam o ora si am stat jumatate de ora inautru. Eu cred ca Iosup face si 4 D...combinat, dar nu stiu cu ce, daca e cu 3 D sau cu 2 D. La mine pe ecografia printata scrie 4 D.

otilix
11.05.2007, 15:16:36
masuratorile sunt in 2d, dar ca sa poata vedea organele bine foloseste 3 d si 4 d chiar ca sa te bucuri si tu de imaginea bebelusului. la 20 sapt e mai mult 2,5 mil pt ca iti face si doppler, la 14 sapt nu. eu am asteptat doar o data la iosup pt ca am intarziat eu cam 2o minute si avea pe altcineva evident. apoi am intrat la ora programata. am fost de 2 ori, pana in pranz de fiecare data. e un tip ok, inspira incredere si calm, la fel si asistenta. te face sate simti relaxata. cat despre dr. indiferent ce alegi cauta pe net pareri ale diverselor mamici care au nascut cu el. sunt pareri, dar reflecta realitatea. eu o sa nasc la ellias cu dr tutunaru, care de altfel e f aglomerat, astepti 2 ore chiar daca ai programare.

valen
11.05.2007, 15:31:25

poti naste f bine si la un spital de stat. eu recomanda municipalul conditiile sunt excelente si daca ai un medic caresa te supravegheze toata sarcina si sa fie serios cu siguranta vei avea parte de un tratament bun.
chiar si fara sa le umplii buzunarele asistentele atat de la mamaici cat si de la bebei au fost f dragute le trezeam noaptea sa ma ajute sa ii dau bebelinei de mancare si erau ok. si asistenat de la reanimare a fost draguta venea si ne intreaba daca suntem bine.
eu recomand cu caldura medicul cu care am nascut eu. este tanar si se ocupa de fiecare pacienta. o prietena de-a mea merge la el si ea este f multumita.
oricare ar fi decizia ta tu tb sa fii multumita si sa nu ai indoieli :* si sarcina usoara

kiss_tyna
11.05.2007, 15:44:29
Fetelor,o colega de-a mea care este gravida,mi-a spus ca o ecografie 4d costa(cel putin aici in Pitesti) 2 milioane.E adevarat?E mai ieftin la Bucuresti?

rocsi6666
12.05.2007, 00:35:16
o ecografie 4d in primul trimestru e 60 ron, 65 cu cd, in trim. 2 e 200 ron, deci mai putin decat la BUC, iar trim. 3, daca am retinut bine ,150 ron. preturile de la Ambra, Pitesti.

kiss_tyna
12.05.2007, 09:13:53
o ecografie 4d in primul trimestru e 60 ron, 65 cu cd, in trim. 2 e 200 ron, deci mai putin decat la BUC, iar trim. 3, daca am retinut bine ,150 ron. preturile de la Ambra, Pitesti.

Da,la Ambra merge si colega mea sa faca 4d.Scump,doamna,scump,dincolo era mai ieftin!=P~ =)) =)) =))

sam
12.05.2007, 12:13:37
multzam fain urmy, otilix, valen, am programare la dr. iosup pe 7 iunie la 16.30 si abia astept!!
cat despre spitalul la care voi naste... inca am ca optiune de baza euroc., dar daca gasesc medicul care sa-mi dea incredere si aflu lucuri placute despre oricare spital (de stat), voi reanaliza. .

ancadragoman
12.05.2007, 14:31:12
Fetelor eu am facut pe 3 mai eco 4d la Iosup si m-a costat 150 lei,iar cea de morfologie fetala de la 20 de saptamani costa 250 de lei
Sam sa iti iei un Cd cu tine ca iti inregistreaza toata ecografia si sa ai nume ptr bb ca te intreaba.

otilix
12.05.2007, 23:18:25
anca, ti-a dat cd la 20 sapt sau la eco de 3 mai ( cate sapt ai acum?). ma gandeam ca cdul il poti lua de la ei, nu e nevoie sa il aduci de acasa. eu nu am cd, nu stiu daca la eco de 28 sapt imi mai face.

bam
13.05.2007, 19:53:45
Fetelor eu stiam ca Iosup te cheama la 14-16 sapt, apoi la 20 si pe urma la 32 de saptamani. La 20 am primit cd de la ei cu toate ca eu eram pregatita cu al meu in geanta. Totul e sa il ceri. L-am intrebat cand va fi urmatoarea intalnire si mi-a spus ca la 32 sapt. Intre timp merg la dr Tutunaru care oricum la 24 mi-a facut eco si ma asteapta la 28 cu rezultatul de la analize iar apoi la 32 cred ca ma trimite la dr Iosup. Hai ca m-am cam lungit. Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun.

ancadragoman
13.05.2007, 20:35:15
Eu am fost la Iosup la 13 saptamani si cateva zile si mi-a zis sa ma mai duc la 20-21 de saptamani.Prima data cand am fost aveam CD la mine dar nu mergea aparatul asa ca m-am ales doar cu cateva poze,data viitoare sper sa il am si eu pe bb pe CD.:-SS:-SS:-SS

bam
13.05.2007, 21:56:33
Anca cu siguranta o sa-l ai pe bebe pe cd si ai sa vezi ce bucurie o sa ai cand vei descoperii miscarile care le face in burtica ta. Acolo, la cabinet nu am avut timp sa-mi dau seama tot ce se petrecea in burtica mea de emotie ca imi venea sa plang dar acasa am analizat bine si nici acum nu imi pot stapanii emotiile. O sa vezi ca acasa e altfel, poate mult mai emotionant pt ca poti sa revezi de nenumarate ori o miscare (de exemplu cum casca).

mami_de_pisi
14.05.2007, 08:46:53
eu am facut morfofetala la 20 sapt si cateva zile si ink la aceasta varsta anumite functii nu sunt definitivate (ma refer aici la cerebel si morfologie cardiaca) ma rog a fost greseala medicului meu care m-a trimis mai devreme. acum o sa mai fac una la 24 spatamani - alti bani alta distractie- numai ca s-a gandit ea s ama trimita la alt cabinet - alma medical city (unde e si vladareanu) la dr ionescu. a facut cineva eco acolo?? stie cineva cam se preturi se practica?

RLK
14.05.2007, 10:04:47
Scuze fetelor, dar eu tot la dr. Iosup mi-am facut ecografia si pe 21 mai ma duc pentru morfofetala. Intrebarea mea este la ce clinica ati fost voi pentru ca mie mi-a facut 2D acum o luna?

urmychance
14.05.2007, 10:10:11
Scuze fetelor, dar eu tot la dr. Iosup mi-am facut ecografia si pe 21 mai ma duc pentru morfofetala. Intrebarea mea este la ce clinica ati fost voi pentru ca mie mi-a facut 2D acum o luna?

La FORTIS MEDICAL CENTER parca din str. Sandu Aldea.

lidia_mrn
14.05.2007, 10:29:18
http://smileys.*************.com/cat/8/8_12_106.gif (http://www.*************.com/?partner=ZSzeb001_ZCfox000) Eu am facut una si sunt tare multumita :iti recomand cu caldura si are sa iti fie de mare ajutor,+ca bebita mea a iesit asa cum imi arata in foto deci am vazut-o cu 2 luni inainte si am putut cumpara linistita hainute de fetita .Preturi nu stiu sa zic Eu am facut.o in strainatate si pentru 100 de euro mi-a dar toate informatiile care aveam nevoie Succes

http://www.*************.com/sig.jsp?pc=ZSzeb068&pp=ZCfox000 (http://smiley.*************.com/download/index.jhtml?partner=ZSzeb068_ZCfox000)

vicky
14.05.2007, 11:02:32
http://smileys.*************.com/cat/8/8_12_106.gif (http://www.*************.com/?partner=ZSzeb001_ZCfox000) Eu am facut una si sunt tare multumita :iti recomand cu caldura si are sa iti fie de mare ajutor,+ca bebita mea a iesit asa cum imi arata in foto deci am vazut-o cu 2 luni inainte si am putut cumpara linistita hainute de fetita .Preturi nu stiu sa zic Eu am facut.o in strainatate si pentru 100 de euro mi-a dar toate informatiile care aveam nevoie Succes

http://www.*************.com/sig.jsp?pc=ZSzeb068&pp=ZCfox000 (http://smiley.*************.com/download/index.jhtml?partner=ZSzeb068_ZCfox000)

ce anume ii recomanzi cu caldura, sa isi faca echografia in strainatate?

sam
14.05.2007, 11:56:30
Fetelor eu am facut pe 3 mai eco 4d la Iosup si m-a costat 150 lei,iar cea de morfologie fetala de la 20 de saptamani costa 250 de lei
Sam sa iti iei un Cd cu tine ca iti inregistreaza toata ecografia si sa ai nume ptr bb ca te intreaba.

Pey la 14 sapt imi da cd sau la 20??
Eu abia astept!! Pana pe 7 iunie numar zilele..

vicky
14.05.2007, 11:58:25
Pey la 14 sapt imi da cd sau la 20??
Eu abia astept!! Pana pe 7 iunie numar zilele..

la 14 sapt, la fortis, la iosup eu am primit CD.

sam
14.05.2007, 12:00:31
multam, voi fi inarmata cu una buc. cd. acu sper doar sa fie 14 sapt ca eco astea ma tot pacalesc...

urmychance
14.05.2007, 12:01:56
eu nu am primit decat fotografii. CD nu, la 14 saptamani nu stiam de povestea asta cu CDul, iar la 21 (joia trecuta) nu ii mergea nu stiu ce.

sam
14.05.2007, 12:03:51
urmy, oricum l-ai vazut tu cu okii tai pe bb.. ce mai conteaza! sa fiti sanatosi!!

vicky
14.05.2007, 12:07:44
eu nu am primit decat fotografii. CD nu, la 14 saptamani nu stiam de povestea asta cu CDul, iar la 21 (joia trecuta) nu ii mergea nu stiu ce.

nici eu nu stiam de povestea asta la 14 sapt, dar la plecare m-au rugat sa mai astept pe hol 5 min. si a iesit asistenta cu CD-ul. chiar ma intrebam de ce sa mai astept...

urmychance
14.05.2007, 12:26:34
urmy, oricum l-ai vazut tu cu okii tai pe bb.. ce mai conteaza! sa fiti sanatosi!!

l-am vazut, dar fie avea o camasa cu manecile suflecate si parul negru, cu o freza asa cam ca la Eminescu, ba era urat foc, cu colturile gurii in jos, cu un nas cat toata fata, cu o mandibula enorma, dar de data asta blond cu parul lung.

Sper sa se nasca cu parul cat mai scurt, negru (ca altfel ne bate taty), si sa fie gol. Ca sa nu mai zic ca as vrea sa fie frumosssssss.....

sam
14.05.2007, 12:32:17
aoleu, esti mortala!
vei avea un bb frumos si sanatos, nu te mai stresa! Doamne, cum poti vorbi asa despre bb? vrei sa se supere, hai may Urmy, nu se poa'. acu' te trag de urechi, lasa copilul in pace! sigur e ok si o sa-ti dea peste nas cand va iesi la lumina. :)

auzi, iosup face si 4d la 14 sapt?? poate reusesc sa vad si eu o putzulica :)... si ai idee la ce bani? ca mi-a zis asistenta 1.5 dar sigur nu de 4d vorbea.. :D

urmychance
14.05.2007, 12:46:12
aoleu, esti mortala!
vei avea un bb frumos si sanatos, nu te mai stresa! Doamne, cum poti vorbi asa despre bb? vrei sa se supere, hai may Urmy, nu se poa'. acu' te trag de urechi, lasa copilul in pace! sigur e ok si o sa-ti dea peste nas cand va iesi la lumina. :)

auzi, iosup face si 4d la 14 sapt?? poate reusesc sa vad si eu o putzulica :)... si ai idee la ce bani? ca mi-a zis asistenta 1.5 dar sigur nu de 4d vorbea.. :D

eu sunt realista si obiectiva. La inceput tare m-am amarat, dar mi-a explicat lumea ca acum de abia se diferentiaza de un extrraterestru, de abia a depasit starea de molusca si acum se formeaza trasaturile. Sper sa fie frumos. Daca nu, mami tot o sa il iubeasca. Vad ca ies copii frumosi din parinti urati, doar nu om fi noi aia mai ghinionisti.

Eu nu prea le am cu astea, 3 d, 4 d, nu mi-e f clar care cum sunt. Dar pe o poza de a lui bb scrie ca e eco 4D. Parerea mea e ca face 2D/3D (nu stiu exact) combinat cu 4D, ceva de genul te uiti la un tv alb-negru si din cand in cand iti baga o imagine color si mai clara. La 14 sapt. e 150 ron, la 20 -250 indiferent de ce eco iti face. Adica el le combina.

si DA face 4D la 14 saptamani

sam
14.05.2007, 12:49:15
aaaaa, super, atunci am o sansa! :)
si stii ce? copilul tau va fi cel mai fumos din lume, asa cum mi se va parea si mie al meu![-o<

sanatate!:*

ma duc sa ma intand un pic..

:* :* :*

RLK
14.05.2007, 17:04:33
La FORTIS MEDICAL CENTER parca din str. Sandu Aldea.

Atunci inseamna ca eu am facut o alegere gresita! Am fost la CMU :(

sam
15.05.2007, 14:49:30

nu cred ca ai gresit cu nimic. am o prietena care a facut eco la 13 sapt la CMU si i-a spus si ca va avea o fetita, evident eco 4D, am inteles ca s-a programat cam cu 3 sapt inainte. am auzit lucruri bune despre CMU, cred ca nu trebuie sa fii ingrijorata, numai daca ai vreo indoiala cauti ceva mai bun.

>:D< :*

alinaclau
15.05.2007, 18:28:33
"burticilor" va rog lamuriti-ma...care e diferenta intre eco 2D si 3D????ca eu sant ...'incepatoare':D !!!va multumesc mult!!!>:D< >:D<

vicky
15.05.2007, 18:50:06
"burticilor" va rog lamuriti-ma...care e diferenta intre eco 2D si 3D????ca eu sant ...'incepatoare':D !!!va multumesc mult!!!>:D< >:D<

e al 3-lea subiect la care te gasesc ca nu poti pune semnatura. vezi ca exista subiecte speciale exact pt asa ceva.

vicky
15.05.2007, 18:51:40

dr. iosup este f bun pe specializarea lui, recomandarile sunt nemaipomenite.
atata timp cat ai facut echografia cu d-lui nu mai conteaza ca ai facut-o la fortis sau la cmu... poate la bani..

urmychance
15.05.2007, 18:57:56
e al 3-lea subiect la care te gasesc ca nu poti pune semnatura. vezi ca exista subiecte speciale exact pt asa ceva.

eu cred ca ar tb sa fii mai putin incisiva...nu tb sa ataci pe nimeni. Chiar nu e frumos.

vicky
15.05.2007, 19:11:03
eu cred ca ar tb sa fii mai putin incisiva...nu tb sa ataci pe nimeni. Chiar nu e frumos.

asa e, dar in 5 luni era normal sa stie unde sa intrebe daca vrea sa primeasca si raspuns. a intrebat si la medici ginecologi si nici nu mai stiu unde....
forumul are niste reguli, nu? iar daca o mai luam si pe aratura mereu exista scuza ca "lasa ca e noua". ei bine, nu e noua.

alinaclau
15.05.2007, 19:34:15
vai dar ma scuzati!!!nu stiam ca exista 'burtici' atat de acide!!!!!si daca erai atenta ai fi vazut ca intrebasem altceva,dar.....Si-apoi afla ca pana acum chiar nu am avut semnatura....dar nu asta te interesa de fapt...

vicky
15.05.2007, 19:45:59
vai dar ma scuzati!!!nu stiam ca exista 'burtici' atat de acide!!!!!si daca erai atenta ai fi vazut ca intrebasem altceva,dar.....Si-apoi afla ca pana acum chiar nu am avut semnatura....dar nu asta te interesa de fapt...

da, exista si burtici acide. si nu, nu te scuz ;))
suntem off topic

editez ca sa recunosc ca nu te-am citat unde trebuie. mea culpa!

alinaclau
15.05.2007, 19:49:14
normal ca suntem!!!!!!!!!!!:-s ca in loc sa-mi raspunzi la ce te rugasem scrii cu totul altceva...=((

vicky
15.05.2007, 19:53:43
normal ca suntem!!!!!!!!!!!:-s ca in loc sa-mi raspunzi la ce te rugasem scrii cu totul altceva...=((

da mai, am recunoscut. la mine s-a intamplat din greseala, in schimb tu ai intrebat premeditat pe la alte subiecte ceva ce nu avea legatura cu subiectul. asta era ideea. vad ca te faci ca nu intelegi. sau vrei sa te citez acolo?
eu am recunoscut, si hai sa incetam.

alinaclau
15.05.2007, 20:12:47
\:D/ am reusit...poate de-acum o sa discuti si cu mine!:( :(

vicky
15.05.2007, 20:39:55
si pana acum tot cu tine vorbeam :)

echografia 3d este mai avansata ca cea 2d, reda mai fidel realitatea, se observa mai usor eventualele anomalii pentru ca nu mai este in plan, este in spatiu(cele 3 dimensiuni: lungime, latime, inaltime) si este mult mai perfomanta decat cea 2d.
echografia 4d este o echografie 3d dar este real time. asta inseamna ca il vezi pe bebe 3d , dar si in miscare. aaaaaa, 4d-ul este si color.

cam asa stiu eu, cu cuvintele mele

vicky
15.05.2007, 20:44:36
am gasit si ceva pe net:

beneficiile echografiei medicale tridimensionale sunt multiple si incontestabile:

examinatorul are o imagine completa a campului de interes – toate cele 3 planuri ortogonale se vad simultan pe ecran, ceea ce permite o identificare exacta a planurilor anatomice, atat pentru o biometrie precisa cat si pentru aprecierea anomaliilor structurale (spina bifida, defecte ale buzelor/palatului, polidactilie, dismorfisme faciale etc);
volumele stocate pot fi disecate milimetru cu milimetru, in toate cele 3 dimensiuni, dupa terminarea scanarii;
suprafetele si imaginile transparente sunt analizate direct de ecograf si redate fie ca imagine sculpturala, fie ca detalii scheletice asemanatoare imaginilor radiologice;
aprecierea directa, in spatiu, a miscarilor fetale: deglutitie, miscari respiratorii, miscarea buzelor, pleoapelor, membrelor, activitatea peristaltica digestiva;
pacienta are avantajul reducerii duratei de examinare, evaluarea avand loc postscanare;
orice volum stocat poate fi revazut, reanalizat si orice distanta remasurata ulterior.
Calitatea imaginilor 3D/4D depinde inca de abilitatea examinatorului, de prezenta/absenta lichidului amniotic in jurul zonei de interes, de pozitia fatului sau de grosimea peretelui matern. Astfel ca, situarea fatului in contact cu placenta sau peretele uterin, oligoamniosul, interpunerea cordonului ombilical sau obezitatea mamei pot face dificila sau imposibila reconstructia cu acuratete a suprafetei fetale

mi s-a parut interesant, sper sa iti fie si tie de ajutor

alinaclau
15.05.2007, 21:26:04
e f.interesant ce mi-ai spus,clar ca 3d e mult mai precisa...oare sa ma ingrijorez ca medicul la care merg nu are??sincer in iasi nu stiu daca sunt 8 medici care sa aiba ecograf asa performant,iar de 4d...ce sa zic exista o singura dr!!!:( #:-S merci mult!noapte buna...ca eu ma retrag..(:|

otilix
15.05.2007, 22:36:37
nu te ingrijora. sigur s enasc copii frumosi si sanatosi si la iasi. pur si simplu cauta un medic cu recomandari bune, realiste de la alte mamici, mergi la controale periodic si fa-ti analizele la timp si sigur vei avea un copil frumos sa il tii in brate curand.

alinaclau
16.05.2007, 19:22:18
multumesc fetelor,am sa tin cont de parerile voastre!!!:)>-

lidia_mrn
18.05.2007, 13:51:58
Inca un motiv sa iti faci o eco 4d:Eu mi-am facut-o la 33 sapt si fetitza a iesit asa de frumoasa si GRASA exact cum arata in eco.A fost singura reala .Celelalte sun sceptica in privinta lor;am facut cateva innainte cu 1 saptamana ,una chiar cu 3 zile sa nasc,si toate imi spuneau ca fetitza e sugreutatea normala adk 2,400kg.Si cand am nascut ce sa vezi:3,760kg.Mare diferenta nu?In loc sa ma linistesc .,mai rau mi-am facut rau cu ecografiile lor.Mi-au mai pus in carca si placenta matura etc.Incearca sa o faci pana in 32 de saptamani ca sa si vezi pe bebe.dupa esti la limita si eu am fost un caz norocos sa o vad ,cu toate ca ne-am chinuit ceva#-o .Asa mi-a recomandat medicul.Succes si parerea mea e ca merita toti banii=;

RLK
18.05.2007, 16:23:56
dr. iosup este f bun pe specializarea lui, recomandarile sunt nemaipomenite.
atata timp cat ai facut echografia cu d-lui nu mai conteaza ca ai facut-o la fortis sau la cmu... poate la bani..

Asa am auzit si eu despre el si am fost foarte incantata ca am reusit sa-mi fac programare la el repede. Mi-am facut griji ca la CMU am facut 2D, dar el a stat foarte mult sa-mi povesteasca ce si cum despre bebe si sa-mi explice, am stat o ora la eco. Luni merg din nou, sper doar sa se fi inselat in privinta sexului copilului :">

lidia_mrn
18.05.2007, 22:22:43
Mie mi-au dat poza si cu sexul copilului asa ca nu am avut nici un dubiu....e ceva inexplicabil ce se intampla in ora aceea ....merita toti banii<:-P

RLK
19.05.2007, 16:26:48
Si mie mi-a dat Iosup o poza de-asta, numai ca eu inca mai sper sa se fi inselat si sa fi fost cordonul ombilical. ;))

ancadragoman
19.05.2007, 16:35:52
Fetelor eu nu am auzit ca dr Iosup sa se insele asupra sexului copilului,mie mi-a zis ca o sa am o fetita si sper sa ramana asa.

RLK
19.05.2007, 16:52:34
:(( nici eu nu am auzit sa se fi inselat vreodata! Dar si noi vroiam fetita... :((

lidia_mrn
19.05.2007, 22:06:17
Vroiam sa vedeti cat de sigura am fost ca e fata ...fara cordon ombilical.Avantajul eco 4d:D ..sper ca te-am convins!

tweety82
20.05.2007, 01:15:21
Vroiam sa vedeti cat de sigura am fost ca e fata ...fara cordon ombilical.Avantajul eco 4d:D ..sper ca te-am convins!

Wow ...e prima data cand inteleg si eu ceva dintr-o ecografie.
De fapt prima data i-am vazut fatza lui Banderas(baiatul Andradei),dar la tine vad tot:D

RLK
22.05.2007, 16:23:52
Eu am reusit sa inteleg si din ecografiile 2D. Am vorbit ieri si cu doctorul si mi-a zis ca 3D si 4D sunt un moft, pentru ca arata ca o poza, ideea este ca ecografia o faci pentru a scana organismul in ideea de a vedea ce e bine si ce nu. Mi-a zis ca daca tin neaparat, pot sa ma duc sa-mi dea o poza, altfel n-am nevoie.

Mi s-a confirmat si ieri: este foarte baiat! :P si se vede foarte clar! Mi-a zis ca are 17 cm si 400 grame. #:-S

dj
22.05.2007, 16:33:10
Eu am reusit sa inteleg si din ecografiile 2D. Am vorbit ieri si cu doctorul si mi-a zis ca 3D si 4D sunt un moft, pentru ca arata ca o poza, ideea este ca ecografia o faci pentru a scana organismul in ideea de a vedea ce e bine si ce nu. Mi-a zis ca daca tin neaparat, pot sa ma duc sa-mi dea o poza, altfel n-am nevoie.

Mi s-a confirmat si ieri: este foarte baiat! :P si se vede foarte clar! Mi-a zis ca are 17 cm si 400 grame. #:-S
Felicitari! Sa fie sanatos si cuminte!

Acelasi lucru il stiam si eu de la 2 medici referitor la ecografiile 3d si 4d.

RLK
22.05.2007, 18:14:49
Felicitari! Sa fie sanatos si cuminte!

Acelasi lucru il stiam si eu de la 2 medici referitor la ecografiile 3d si 4d.

Multumesc mult! Imi place ca face "nebunii" ziua si noaptea ma lasa sa dorm! o:-)

tweety82
22.05.2007, 19:56:07

Pai daca ai avut ecografia in fatza:-p...dar eu ce sa inteleg din pozele de pe net?;))

sam
23.05.2007, 10:32:11
Fetelor eu nu am auzit ca dr Iosup sa se insele asupra sexului copilului,mie mi-a zis ca o sa am o fetita si sper sa ramana asa.

anca, pls, spune-mi cand a vazut sexul bbului dr. iosup la tine, la cate sapt?

urmychance
23.05.2007, 10:36:12
anca, pls, spune-mi cand a vazut sexul bbului dr. iosup la tine, la cate sapt?

pot sa iti raspund si eu?
la mine la 14 saptamani a zis prima data ca e fata, apoi ca e baiat si apoi ca sa mai vin peste 2 saptamani ca nu e sigur.

la 21 saptamani mi-a zis sigur ca e baiat, din prima.

din ce tin eu minte la anca a vazut la 11-13 saptamani....

sam
23.05.2007, 10:38:33
pot sa iti raspund si eu?
la mine la 14 saptamani a zis prima data ca e fata, apoi ca e baiat si apoi ca sa mai vin peste 2 saptamani ca nu e sigur.

la 21 saptamani mi-a zis sigur ca e baiat, din prima.

urmy, am cam devenit nedespartite :)

io speram sa aflu ce e.. auzisem ca si de la 12 saptamani a "ghicit si nimerit"... dar mai bine sa nu vada decat sa se suceasca dupa aia. ufffff si sunt asa curioasa!!!

auzi, dar chiar tu de ce mergi la iosup la eco? te-a trimis doc. tau sau pt ca stii ce priceput e?

dj
23.05.2007, 10:44:36

io speram sa aflu ce e.. auzisem ca si de la 12 saptamani a "ghicit si nimerit"... dar mai bine sa nu vada decat sa se suceasca dupa aia. ufffff si sunt asa curioasa!!!

auzi, dar chiar tu de ce mergi la iosup la eco? te-a trimis doc. tau sau pt ca stii ce priceput e?
La mine a vazut de la 12 saptamani ca e baietel, si asa e! Noi ne-am si mirat ca se vede...

Cred ca depinde si de ce pozitie are bebe...

urmychance
23.05.2007, 11:04:30

:D
merg la Iosup pt ca asa am vrut eu...din ce am citit m-am hotarat sa merg la el. Doctorul ginecolog m-a vazut doar de 2 ori si nu mi-a facut mai nimic, doar o data o eco pt triplu test si m-a trimis la triplu test si a vb cu mine, iar a doua oara cand m-am dus eram cu biletelul in fara cu intrebari, cu rezultatele de la analize, eu intrebam, el raspundea. Si atat.

Acum ar cam trebui sa ma duc iar (nu de alta, dar ma uita).
Nici in puta macar nu s-a uitat...nu ca mi-as dori:-p

oricum, toate analizele si testele le-am facut de capul meu (si nu am gresit deloc, ba a fost chiar prea bine) bineinteles in colaborare cu medicii (ginecolog, ecografist, de familie). In mare, eu ma informam de pe net si apoi propuneam. Iti dai seama ca i-am amuzat pe toti.
La tine pt ca esti slabuta sunt sanse sa se vada sexul copilului acum (cica Iosup vede de pe la 11 saptamani). La mine a fost mai greu caci sunt dolofana.

sam
23.05.2007, 12:28:03
La mine a vazut de la 12 saptamani ca e baietel, si asa e! Noi ne-am si mirat ca se vede...

Cred ca depinde si de ce pozitie are bebe...

moama, ce misto!!!! sa vad sio o putza [-o<^:)^ [-o<

sam
23.05.2007, 12:33:41
:D
merg la Iosup pt ca asa am vrut eu...din ce am citit m-am hotarat sa merg la el. Doctorul ginecolog m-a vazut doar de 2 ori si nu mi-a facut mai nimic, doar o data o eco pt triplu test si m-a trimis la triplu test si a vb cu mine, iar a doua oara cand m-am dus eram cu biletelul in fara cu intrebari, cu rezultatele de la analize, eu intrebam, el raspundea. Si atat.

Acum ar cam trebui sa ma duc iar (nu de alta, dar ma uita).
Nici in puta macar nu s-a uitat...nu ca mi-as dori:-p

oricum, toate analizele si testele le-am facut de capul meu (si nu am gresit deloc, ba a fost chiar prea bine) bineinteles in colaborare cu medicii (ginecolog, ecografist, de familie). In mare, eu ma informam de pe net si apoi propuneam. Iti dai seama ca i-am amuzat pe toti.
La tine pt ca esti slabuta sunt sanse sa se vada sexul copilului acum (cica Iosup vede de pe la 11 saptamani). La mine a fost mai greu caci sunt dolofana.

f bine ca te-ai informat. si eu citesc intr-una de-mi zice husband ca-s deplasata deja :)) ahaha.. daca eram o proasta si-o ignoranta.. mai bine asa, zic!

si ce daca nu ti-a desfacut picioarele?? io zic bogda proste!! multumescu-Ti, Tie Doamne! am fost prima data la gine barbat acu.. noroc ca am stat doar de vorba, iar eco accept doar pe burtica.
cred ca o sa i-o arat direct la nastere :)) ajunge, nu?? (sper sa nu fie nevoie si alte dati, ufff)

slabutza, zici?? eh, pey am mai imbatranit si eu, urmy, draga.. si de cand suntem doi parca ne si dam de gol ;;) ce sa-i faci. da' e drept ca sunt si destul de 'nalta, insa se aduna si liniutze la cantar :) sa creasca, manca-l-ar mama!!!

deci am mari sanse sa aflu ce este, eu voi avea aproape 14 sapt. cand merg al iosup. uraaaa!!! (sper sa nu se razgandeasca la urmatoarele eco, nu de alta, dar daca e baiat, voi fi tare happy, daca e fata, ma voi obisnui, deh... :"> )

na :*

urmychance
23.05.2007, 12:54:36
f bine ca te-ai informat. si eu citesc intr-una de-mi zice husband ca-s deplasata deja :)) ahaha.. daca eram o proasta si-o ignoranta.. mai bine asa, zic!

si ce daca nu ti-a desfacut picioarele?? io zic bogda proste!! multumescu-Ti, Tie Doamne! am fost prima data la gine barbat acu.. noroc ca am stat doar de vorba, iar eco accept doar pe burtica.
cred ca o sa i-o arat direct la nastere :)) ajunge, nu?? (sper sa nu fie nevoie si alte dati, ufff)

slabutza, zici?? eh, pey am mai imbatranit si eu, urmy, draga.. si de cand suntem doi parca ne si dam de gol ;;) ce sa-i faci. da' e drept ca sunt si destul de 'nalta, insa se aduna si liniutze la cantar :) sa creasca, manca-l-ar mama!!!

deci am mari sanse sa aflu ce este, eu voi avea aproape 14 sapt. cand merg al iosup. uraaaa!!! (sper sa nu se razgandeasca la urmatoarele eco, nu de alta, dar daca e baiat, voi fi tare happy, daca e fata, ma voi obisnui, deh... :"> )

na :*

PAI SI IO vreau sa i-o arat direct la nastere, ca daca e sa se oripileze sa o faca o data si bine.
Eu zic ca o sa afli ce sex are bebita al tau. Oricum nu se razgandeste Iosup, in cel mai rau caz iti zice ca nu este sigur.

sam
23.05.2007, 13:54:08
PAI SI IO vreau sa i-o arat direct la nastere, ca daca e sa se oripileze sa o faca o data si bine.
Eu zic ca o sa afli ce sex are bebita al tau. Oricum nu se razgandeste Iosup, in cel mai rau caz iti zice ca nu este sigur.

ahaaahaaa.. stii cum ma incuraja tipul care m-a dus la doc? "oricum se uita la tine ca la un perete".... da io zic ca peretele nu-l mangai pe la colturi cand iesi din camera :))))))
a fost dragut doc, da' e tot barbat deh... am o retinere.. sper sa nu fie prea curios :P

Iosup, sa ne traiasca! vad ca tot mai multe viitoare mamici au incredere in el si aud numai lucruri bune. Asa, ca sa nu-mi stric parerea, ar fi bine sa vada un baietel la televizorul ala cand ma duc eu cu burta la el.
Si eu cred si sper ca o sa vada ce si cum. si am tot avut un feeling ca e baiat. acum se strecoara mici indoieli... datorate altora, da'.. e baiat [-o<
:)

RLK
23.05.2007, 14:00:38
Dragelor,

Si la mine a vazut ca este baiat de la aproape 12 saptamani si dupa cum v-am spus, chiar nu s-a inselat; acum la 21 de saptamani e foarte bine dezvoltat :-p . Eu stiam de Iosup de la diferite cunostinte, dar si medicul meu tot la el mi-a spus ca ar fi mai bine sa merg. Si bine am Facut: n-am mai intalnit un medic ata de pasionat de ceea ce face si atat de comunicativ. Mi-a lasat o impresie foarte placuta, inca de la prima ecografie (a dura o ora si putin, timp in care mi-a povestit tot ce vedea el pe monitor si eu nu intelegeam) :)

sam
23.05.2007, 14:18:46
Dragelor,

Si la mine a vazut ca este baiat de la aproape 12 saptamani si dupa cum v-am spus, chiar nu s-a inselat; acum la 21 de saptamani e foarte bine dezvoltat :-p . Eu stiam de Iosup de la diferite cunostinte, dar si medicul meu tot la el mi-a spus ca ar fi mai bine sa merg. Si bine am Facut: n-am mai intalnit un medic ata de pasionat de ceea ce face si atat de comunicativ. Mi-a lasat o impresie foarte placuta, inca de la prima ecografie (a dura o ora si putin, timp in care mi-a povestit tot ce vedea el pe monitor si eu nu intelegeam) :)
dupa ce ca sunt eu curioasa si nerabdatoare din fire, ma mai intarati si tu. am inceput sa bat din picioare pe sub scaun... sa treaca timpul.. uffff cat mai e pana pe 7 iunie.
eco! eco! dr. iosup, veniiiiiimmmm!!!

RLK
23.05.2007, 18:45:05
dupa ce ca sunt eu curioasa si nerabdatoare din fire, ma mai intarati si tu. am inceput sa bat din picioare pe sub scaun... sa treaca timpul.. uffff cat mai e pana pe 7 iunie.
eco! eco! dr. iosup, veniiiiiimmmm!!!

lasa ca te intarat intr-un sens frumos, chiar superb!!!
Imi spunea cineva ca la prima sarcina reala se vede sexul copilului mult mai devreme, la mine este prima, dar cine stie... Daca tot mai ai aproape 2 saptamani pana la eco, sa ai grija sa bei multe lichide, ca daca esti deshidratata nu se vede bebe foarte clar.

sam
28.05.2007, 08:06:32
lasa ca te intarat intr-un sens frumos, chiar superb!!!
Imi spunea cineva ca la prima sarcina reala se vede sexul copilului mult mai devreme, la mine este prima, dar cine stie... Daca tot mai ai aproape 2 saptamani pana la eco, sa ai grija sa bei multe lichide, ca daca esti deshidratata nu se vede bebe foarte clar.

aaaaaa :(( pey nu prea ma-mpac cu lichidele.. o sa ma straduiesc ...

si la mine e prima sarcina si sper sa fie baiat. din popor stiu ca se spune despre baieti ca ei se formeaza mai rpd.. deci se si vd putzulica mai iute :) dar cate nu se zic... si nu toate se potrivesc deh.. abia astept ecografia, mai ales ca am tusit zilele astea serios si mi-e cam teama sa nu se fi intamplat ceva.. ufff

klaudia
28.05.2007, 11:53:05
Fetelor ce stiti / ati auzit despre aminocinteza?? Am o prietena care a facut Triplu Testul si i-a iesit destul de nasol. Adica la sindromul Edward i-a iesit probabilitate de 1/50, ceea ce este destul de nasol am inteles eu. Iar medicul in urma acestui test i-a recomandat amonocinteza. Nu vreau sa va spun cat de speriata este si prin ce trece. Voi ce ati auzit despre analiza asta?? Eu am tot citit mai tot ce scrie pe net, dar vroiam sa aflu pareri de la voi. Ms mult si nastere usoara si bebei sanatosi.

valen
28.05.2007, 12:02:32
Fetelor ce stiti / ati auzit despre aminocinteza?? Am o prietena care a facut Triplu Testul si i-a iesit destul de nasol. Adica la sindromul Edward i-a iesit probabilitate de 1/50, ceea ce este destul de nasol am inteles eu. Iar medicul in urma acestui test i-a recomandat amonocinteza. Nu vreau sa va spun cat de speriata este si prin ce trece. Voi ce ati auzit despre analiza asta?? Eu am tot citit mai tot ce scrie pe net, dar vroiam sa aflu pareri de la voi. Ms mult si nastere usoara si bebei sanatosi.
spune-i sa nu se sperie asa rau... ca o amica de-a mea a avut ceva rezultate proaste la triplul test si a facut aminicinteza si a fost totul ok. tripluk test nu e f relevant .. adica nu e musai sa si ai ce zice acolo..
aminocinteza este procedeul prin care gravidei i se preleveaza lichid amniotic pentru analize.. lichidl se scoate cu un ac din burtica.. cred ca procedura in sine e destul de traumatizanta si e nevoie sa o faca cu un dr f pirceput .. aa si am auzit ca este f scumpa.. undeva peste 10 milioane

vicky
28.05.2007, 12:13:38

gasesti informatii aici: http://www.medicina-materno-fetala.ro/ in meniul articole & studii- obstetrica.
am inteles ca sunt cei mai meseriasi doctori pe amnio, rata de avorturi in urma amiocentezei la ei este minima. si costa si mai putin ca in alte parti.

dar informatiile de pe site sunt ff detaliate si foarte tehnice. merita citit =D>

klaudia
28.05.2007, 13:08:52
Multumesc mult fetelor. Si eu i-am spus sa nu se sperie, dar...cred ca voi stiti mai bine cum este :(( Ea si-a facut programare la LIFE MED (nu fac reclama deloc :(( ) Sper sa nu aibe probleme in urma analizei si sa iasa bine. Multumesc inca o data si va pup

sam
01.06.2007, 11:44:36
INTREBARE: sunt ecografiile nocive pentru fat??
Sunt un pic ingrijorata pentru ca imi facusem programare deja la dr Iosup pt 14 sapt, adica joi, pe 7 iunie, iar la 15 sapt vrea si dr care imi va urmari sarcina de acum incolo sa-mi faca ecografie si triplu test (ma voi duce, desigur).
Cred ca raspunsul este negativ intrucat la doc la care am mers pana luna trecuta am facut si doua eco pe luna (suspecta o dezlipire de placenta si dupa un repaus la pat am refacut eco). daca era vreun pericol cred ca ar fi mentionat... sau ma chema mai tarziu...
ce pareri aveti? (linistitoare, pls)

dj
01.06.2007, 12:07:41
ce pareri aveti? (linistitoare, pls)

Normal ca nu sunt nocive! Stai linistita...

sam
01.06.2007, 14:09:15
merci, dj!! :*

cred ca incep sa visez stele verzi si cai albstri... ma intrebam de ce prietena mea insarcinata si ea nu face eco de cate ori merge la medic, nici macar altfel de control.. din discutie cum Dumnezeu urmareste sarcina???

in fine... deci pot sa fac eco iar la o saptamana fara probleme. si asa l-am cam chinuit pe bebe cu o a doua raceala :( sper sa nu ii cauzeze [-o<

multam :* :*

otilix
01.06.2007, 19:33:40
voi cand ati facut urmatoarea eco dupa cea de 20 sapt? mi-e mi-a spus sa mai fac una cam prin sapt 28 pt ca l-am intrebat. azi dr ginecolog(asistenta care face programarile de fapt) mi-a zis s aimi anulez programarea ca nu mai e nevoie de alta eco. oricum imi va face dr gin.

dj
01.06.2007, 19:41:42
voi cand ati facut urmatoarea eco dupa cea de 20 sapt? mi-e mi-a spus sa mai fac una cam prin sapt 28 pt ca l-am intrebat. azi dr ginecolog(asistenta care face programarile de fapt) mi-a zis s aimi anulez programarea ca nu mai e nevoie de alta eco. oricum imi va face dr gin.
Intre 32 si 35 de saptamani se mai face o ecografie; eu o sa o fac pe 11 iunie, la fix 35 de saptamani.

otilix
01.06.2007, 20:19:54
la mine ar veni cam in sapt 31 , dar cred ca totusi voi anula programarea, oricum este exact a 2a zi dupa ce merg la dr T si rezultatul l-ar vedea peste 3 sapt, si voi reveni pt o programare ulterioara.

cristinaandreea
02.06.2007, 21:22:32
Otilix, eu am facut eco la 13 si 4 zile sapt si bebe avea 7.4 cm deci al tau e maricel.
Nr de telefon pt programari la Iosup este 0724464646 str. Sandu Aldea nr 86 , am inteles ca are program martea si joia. Sper ca ti-am fost de ajutor si le doresc tuturor fetelor o sarcina usoara si bebici sanatosi.

bam, pls imi poti trimite si mie pe private nr de tel de la cabinetul dr iosup din str sandu aldea?

multumesc frumos

alinaclau
03.06.2007, 20:49:31
am lipsit putin,dar motivat,insa am revenit...<:-P am intrat deja in 11 saptamani si urmeaza sa-l sun pe d-nul dr pentru programarea ecografiei din saptamana a 12a .........noi plecam iar pt 2 saptamani,de data asta ceva mai departe,iar el a zis sa merg inainte la eco....o mare problema am:cand o sa aflu daca e fetita sau baiat????!!!!!!!!:-s

valen
04.06.2007, 11:15:11
o mare problema am:cand o sa aflu daca e fetita sau baiat????!!!!!!!!:-s
cam dupa 16-18 sapt

dj
04.06.2007, 11:16:08
cam dupa 16-18 sapt

Depinde de pozitia lui bebe. La noi s-a vazut de la 12 saptamani.

rocsi6666
04.06.2007, 12:52:14
si la mine s-a vazut din sapt. 14.

mireasa
05.06.2007, 10:34:03
...am si eu o intrebare..ce inseamna ecografie 3-4D..adica de care este pana la urma??>..si de ce am nevoi de CD??:*

deea
05.06.2007, 10:48:59
...am si eu o intrebare..ce inseamna ecografie 3-4D..adica de care este pana la urma??>..si de ce am nevoi de CD??:*

Depinde despre care ecografie este vb 3D sau 4D; 3D este o ecografie alb negru ceva mai fidela dekt cele obisnuite la care ii poate face ecografie si bebelului sa ii vada toate oscioarele,dak totul este la locul lui etc,iar cea 4D este color si este fff fidela atat de fidela inkt vei vedea si chipul bebelului iar CD iti trebuie pt k iti poate da si tie o copie a ecografiei

mireasa
05.06.2007, 11:06:39
multumesc frumos Deea..sincer nu stiu de care este pt ca eu am cerut 3-4D....presupun ca nu are cum sa fie din ambele...:D

911
05.06.2007, 11:08:14
multumesc frumos Deea..sincer nu stiu de care este pt ca eu am cerut 3-4D....presupun ca nu are cum sa fie din ambele...:D
Ba da... acelasi aparat poate avea doua sonde: una pt 3D si una pt 4D :*

mireasa
05.06.2007, 11:25:00
sarut mana Andra(pupici).....asta inseamna ca am sansa sa-l vad pe "micul print" color?...asa cum l-a facut mami lui?:D

urmychance
05.06.2007, 12:22:18
sarut mana Andra(pupici).....asta inseamna ca am sansa sa-l vad pe "micul print" color?...asa cum l-a facut mami lui?:D

nu e chiar color, mai degraba maroniu:)

vicky
05.06.2007, 12:35:47

am mai scris si la pagina 16, dar mai scriu o data:

echografia 3d este mai avansata ca cea 2d, reda mai fidel realitatea, se observa mai usor eventualele anomalii pentru ca nu mai este in plan, este in spatiu(cele 3 dimensiuni: lungime, latime, inaltime) si este mult mai perfomanta decat cea 2d.
echografia 4d este o echografie 3d dar este real time. asta inseamna ca il vezi pe bebe 3d , dar si in miscare. aaaaaa, 4d-ul este si color.

am gasit si ceva pe net:

beneficiile echografiei medicale tridimensionale(3D) sunt multiple si incontestabile:
examinatorul are o imagine completa a campului de interes – toate cele 3 planuri ortogonale se vad simultan pe ecran, ceea ce permite o identificare exacta a planurilor anatomice, atat pentru o biometrie precisa cat si pentru aprecierea anomaliilor structurale (spina bifida, defecte ale buzelor/palatului, polidactilie, dismorfisme faciale etc);
volumele stocate pot fi disecate milimetru cu milimetru, in toate cele 3 dimensiuni, dupa terminarea scanarii;
suprafetele si imaginile transparente sunt analizate direct de ecograf si redate fie ca imagine sculpturala, fie ca detalii scheletice asemanatoare imaginilor radiologice;
aprecierea directa, in spatiu, a miscarilor fetale: deglutitie, miscari respiratorii, miscarea buzelor, pleoapelor, membrelor, activitatea peristaltica digestiva;
pacienta are avantajul reducerii duratei de examinare, evaluarea avand loc postscanare;
orice volum stocat poate fi revazut, reanalizat si orice distanta remasurata ulterior.Calitatea imaginilor 3D/4D depinde inca de abilitatea examinatorului, de prezenta/absenta lichidului amniotic in jurul zonei de interes, de pozitia fatului sau de grosimea peretelui matern. Astfel ca, situarea fatului in contact cu placenta sau peretele uterin, oligoamniosul, interpunerea cordonului ombilical sau obezitatea mamei pot face dificila sau imposibila reconstructia cu acuratete a suprafetei fetale

mi s-a parut interesant, sper sa iti fie si tie de ajutor

mireasa
05.06.2007, 12:42:24
multumesc frumos..de abia astept sa merg..nu mai am rabdare..am niste emotiii#:-S

mireasa
05.06.2007, 19:17:46
...venim si noi cu poze de la ecografie...doar cateva;-):D>:D<

mireasa
05.06.2007, 19:31:38
gata am venit...multumesc mult VICKY..;-)>:D<

otilix
05.06.2007, 19:39:26
f frumoase poze, mireasa. cred ca esti tare mandra de ele. vreau si eu asa.... eu nu am primit decat cate una, si aia printata, nu pe CD:(( .

mireasa
05.06.2007, 19:41:38
OTILIX..imi pare rau..asa am primit si eu printate insa am cerut si cd stiam ca se da...nu poti face acum ..si iti spun unde am facut eu:D

vicky
05.06.2007, 19:44:46
OTILIX..imi pare rau..asa am primit si eu printate insa am cerut si cd stiam ca se da...nu poti face acum ..si iti spun unde am facut eu:D

stai linistita ca scrie si pe echografii la ce clinica le-ai facut :D, medicul nu il scrie :))

otilix, stii ca si eu am primit tot printate, dar o sa le scanez... nu asta ar fi problema... ci ca nu sunt asa bine luate, in detaliu, asa clare.. poate si pt ca aveam sarcina mai mica atunci... 20 sapt

acum o sa ma duc la diagnosis, acolo m-a trimis medicul asta cu care nasc... sa vedem de acolo ce primesc :)

mireasa
05.06.2007, 19:46:22
pei eu am 19 saptamani...:*

vicky
05.06.2007, 19:47:58
pei eu am 19 saptamani...:*

hmmmmmmmmmmmmmmmm :-SS

mireasa
05.06.2007, 19:50:10
hei de ce esti suparata??..probabil nu ai fost la un ecograf performant...cred ca mai depinde si de doctor...fa-ti programare in alta parte..prima eco cu "cucul" o avem de la Iosup.

vicky
05.06.2007, 19:55:35
hei de ce esti suparata??..probabil nu ai fost la un ecograf performant...cred ca mai depinde si de doctor...fa-ti programare in alta parte..prima eco cu "cucul" o avem de la Iosup.

tocmai ca la iosup am fost si eu :))
de aceea sunt suparata. ca echograful era performant, iar echografistul este vorba aia: "la pomul laudat" :))

mireasa
05.06.2007, 21:14:03
=))..m-ai luat aici" ... pei sincer nu stiu..oi fi avut eu mai mult noroc..o fi fost aparatul asta mai performant..:D..oricum mai ai timp sa faci asa ca nu te stresa ...>:D<..incearca data viitoare sa faci aici unde am facut eu.

mireasa
06.06.2007, 10:50:38
voi ati pus ochii pe baiatul meu??!![-X

mireasa
06.06.2007, 10:51:44
v-ajung?!....:D

urmychance
06.06.2007, 10:57:16
mai ai? :) dar ce e gaura aia din ultima poza? eu nu prea inteleg ecografiiile astea...adica nu ale tale, ca sunt destul de clare, in general. De ex, al meu este asa de urat....o fi adevarat?

mireasa
06.06.2007, 11:09:09
gaura aia e o bula....cum sa fie urat???=((..Doamne fereste...nu era ecograful bun sau nu l-a prins bine....asa mama frumoasa nu are cum sa faca copii urati crede-ma;-)
DJ...pei sa sti!!..cred ca a invatat de la ma'sa ca prea ii fac poze la burtica:))

otilix
06.06.2007, 16:39:45
mie mi-a zis drT (aisitenta) ca nu mai e nevoie sa merg la iosup la eco de acum. eu am totusi programare la eco la o zi dupa ce voi merge la control la ginec. inca nu stiu daca sa ma mai duc sau nu. :-\

bam
08.06.2007, 08:31:12
Otilix cand esti programata la dr Iosup? Eu sunt la dr Tutu pe 18.06.2007 iar dupa acest control vreau sa merg la Iosup pt eco de 32-35 de saptamani.

sam
08.06.2007, 10:04:53
Ei, am fost ieri la dr. Iosup si eu. Se pare ca :( ... am fetita... contrar tuturor indiciilor, sentimentelor, asteptarilor, convingerilor, parerilor.....

Este, se pare, sanatoasa si o sa invat sa ma obisnuiesc cu ideea.... ca nu are putzulica. Oricum e copilul meu si nu incape indoiala ca nu o iubesc, dar inca sunt in stare de soc... fetita, Dumnezeule.... oare e posibil sa se insele dr. Iosup la 13 sapt si 4 zile??? ... nu ma certati, va rog, eu... imi ia ceva timp, incerc sa-mi imaginez fatzuca ei... va fi taica-su leit, blonda cu ochisorii albastri... parca parca se contureaza ceva in mintea mea....

Despre dr. Iosup: mi s-a parut super ok dl doctor... nu m-a tinut o ora (aprox 20 minute), dar in general ma declar multumita, doar mi-a zis ca e totul normal... insa mi-a pus si ceva intrebari pe care nu le-am inteles : daca vreau sa nasc normal sau prin cezariana, daca am luat pastile, ce doctor ma urmareste (poate si asta sa fi contat?!?)... si nu mi-a explicat nimic nici pe cele 2 poze nici pe monitor... aia mi s-a parut mai ciudat.... am cam dedus singura ce am putut si eu... nici n-a tras vreo concluzie, am intrebat eu la final... as fi vrut sa comunice mai mult, sa ma linisteasca ... am multi pitici paranoici :)

... fetitza.... i-a si scris numele (Mara)... parca asa, sa nu ma razgandesc... cand a vazut reactia mea la final... m-a intrebat cand merg sa vada si baiatul :)

vicky
08.06.2007, 11:52:03
Ei, am fost ieri la dr. Iosup si eu. Se pare ca :( ... am fetita... contrar tuturor indiciilor, sentimentelor, asteptarilor, convingerilor, parerilor.....

Este, se pare, sanatoasa si o sa invat sa ma obisnuiesc cu ideea.... ca nu are putzulica. Oricum e copilul meu si nu incape indoiala ca nu o iubesc, dar inca sunt in stare de soc... fetita, Dumnezeule.... oare e posibil sa se insele dr. Iosup la 13 sapt si 4 zile??? ... nu ma certati, va rog, eu... imi ia ceva timp, incerc sa-mi imaginez fatzuca ei... va fi taica-su leit, blonda cu ochisorii albastri... parca parca se contureaza ceva in mintea mea....

Despre dr. Iosup: mi s-a parut super ok dl doctor... nu m-a tinut o ora (aprox 20 minute), dar in general ma declar multumita, doar mi-a zis ca e totul normal... insa mi-a pus si ceva intrebari pe care nu le-am inteles : daca vreau sa nasc normal sau prin cezariana, daca am luat pastile, ce doctor ma urmareste (poate si asta sa fi contat?!?)... si nu mi-a explicat nimic nici pe cele 2 poze nici pe monitor... aia mi s-a parut mai ciudat.... am cam dedus singura ce am putut si eu... nici n-a tras vreo concluzie, am intrebat eu la final... as fi vrut sa comunice mai mult, sa ma linisteasca ... am multi pitici paranoici :)

... fetitza.... i-a si scris numele (Mara)... parca asa, sa nu ma razgandesc... cand a vazut reactia mea la final... m-a intrebat cand merg sa vada si baiatul :)

stai linistita, la mine a fost cam la fel. doar ca la 14 sapt m-a tinut 40 min inauntru. nu prea a explicat, mi-a pus aceleasi intrebari.

nu explica pt ca treaba lui este sa masoare cat mai atent si sa "vada" daca este ceva de vazut. interpretarile masuratorilor le face med ginecolog, care iti explica si daca sunt alte probl care s-au vazut la echografie.

si sotul meu o astepta pe Magdutza si la 14 sapt l-a vazut pe Mihaita. mie mi-a confirmat si la 20 sapt ca e baiat :). si pe mine m-a intrebat cand facem si fetita.. :))

deci, vezi bine ca dr iosup are un comportament standard :)

sam
08.06.2007, 12:05:01
stai linistita, la mine a fost cam la fel. doar ca la 14 sapt m-a tinut 40 min inauntru. nu prea a explicat, mi-a pus aceleasi intrebari.

nu explica pt ca treaba lui este sa masoare cat mai atent si sa "vada" daca este ceva de vazut. interpretarile masuratorilor le face med ginecolog, care iti explica si daca sunt alte probl care s-au vazut la echografie.

si sotul meu o astepta pe Magdutza si la 14 sapt l-a vazut pe Mihaita. mie mi-a confirmat si la 20 sapt ca e baiat :). si pe mine m-a intrebat cand facem si fetita.. :))

deci, vezi bine ca dr iosup are un comportament standard :)

eh, paote totusi se pacaleste... :)

urmychance
08.06.2007, 12:05:24

DECI:D are aceleasi glume cu toata lumea...si pe mine m-a intrebat cand nasc, daca am luat pastile, ce dr. ma vede, cate kg am luat si mi-a zis ca o sa ma rostogolesc (s-o creada el :) ) o sa fiu pan' la sfarsitul sarcinii activa . apoi mi-a zis si mie : si fetitza? eu: pai is doi? e baiat sau e fetita? el se referea la al doilea copil ce am sa il fac....mai bine il inregistram si gata:) el poa' sa taca:). Asta de fiecare data...aceleasi intrebari ...a, si daca am avut contractii...tu ai avut? Eu cred ca nu ..inca:)

sam
08.06.2007, 12:09:14
DECI:D are aceleasi glume cu toata lumea...si pe mine m-a intrebat cand nasc, daca am luat pastile, ce dr. ma vede, cate kg am luat si mi-a zis ca o sa ma rostogolesc (s-o creada el :) ) o sa fiu pan' la sfarsitul sarcinii activa . apoi mi-a zis si mie : si fetitza? eu: pai is doi? e baiat sau e fetita? el se referea la al doilea copil ce am sa il fac....mai bine il inregistram si gata:) el poa' sa taca:). Asta de fiecare data...aceleasi intrebari ...a, si daca am avut contractii...tu ai avut? Eu cred ca nu ..inca:)

n-am avut, adica nu cred, dar iau no-spa, mai mult preventiv... 2 /zi... am ramas cu el de cand luam utrogestan, no-spa nu face rau, ba dimpotriva. asa ca iau. :) eu cred ca nu mai merg la iosup de acum incolo. o sa ma preia dr. pana si oricum peste 2 sapt merg la el. imi face si eco si triplu test. si voi ramane la dansul daca se poarta frumos.

urmychance
08.06.2007, 12:15:12
n-am avut, adica nu cred, dar iau no-spa, mai mult preventiv... 2 /zi... am ramas cu el de cand luam utrogestan, no-spa nu face rau, ba dimpotriva. asa ca iau. :) eu cred ca nu mai merg la iosup de acum incolo. o sa ma preia dr. pana si oricum peste 2 sapt merg la el. imi face si eco si triplu test. si voi ramane la dansul daca se poarta frumos.

iti pun niste poze la galerie foto...din vremuri de demult...:)

am gresit , am pus la barfe...:( uffff

mireasa
08.06.2007, 13:34:27
mie Iosup mi-a spus ca ma asteapta la primavara cu fetita....si i-am zis bei nene da ce sunt iepure??:((..imi plac mie iepurii dar nici sa ma fac "fabrica" de iepurici mici,......i-am spus peste cativa ani..si s-a uitat la mine cu o fata doar ca nu mi-a zis..bei femeie baga-ti mintile in cap ca tu la primavara o sa fi iar gravida!!...e nebun:-\

urmychance
08.06.2007, 13:49:14
mie Iosup mi-a spus ca ma asteapta la primavara cu fetita....si i-am zis bei nene da ce sunt iepure??:((..imi plac mie iepurii dar nici sa ma fac "fabrica" de iepurici mici,......i-am spus peste cativa ani..si s-a uitat la mine cu o fata doar ca nu mi-a zis..bei femeie baga-ti mintile in cap ca tu la primavara o sa fi iar gravida!!...e nebun:-\

si mie mi-a zis la fel...am zis eu ca are texte standard..si mai am un coleg la servici, eu i-am zis sa mearga la Iosup si tot asa i-a zis: "si fetita"? s-a speriat saracul, a crezut ca are gemeni....eu zic sa faci ca iepurila ca altfel cine mai plateste ecografii la dumnealui?:D

mireasa
08.06.2007, 13:56:38
URMY..ha ha ha :">..fi serioasa ...;;)

dj
08.06.2007, 13:59:33
si mie mi-a zis la fel...am zis eu ca are texte standard..si mai am un coleg la servici, eu i-am zis sa mearga la Iosup si tot asa i-a zis: "si fetita"? s-a speriat saracul, a crezut ca are gemeni....eu zic sa faci ca iepurila ca altfel cine mai plateste ecografii la dumnealui?:D
Mie nu mi-a zis asa, si noi mai vrem unul....

sam
08.06.2007, 15:35:23
intreb ca toanta care spera: greseste dr. iosup sexul lui bb??? la 14 sapt?? eu am auzit ca s-a mai razgandit de la o eco la alta... si am o ruda care a crezut ca va naste fata dar a fost baiat, anul trecut (bine, habar n-am unde a facut eco si ce fel, dar stiu ca sunt cazuri)... poate poate???

sam
08.06.2007, 15:38:54
eh, uite si acum am citit: zice-se ca de la 13-14 sapt si pana la 20 "fetitelor" le-a mai crescut cate ceva intre picioruse ;)) sper si eu ;-)

vicky
08.06.2007, 15:42:47
intreb ca toanta care spera: greseste dr. iosup sexul lui bb??? la 14 sapt?? eu am auzit ca s-a mai razgandit de la o eco la alta... si am o ruda care a crezut ca va naste fata dar a fost baiat, anul trecut (bine, habar n-am unde a facut eco si ce fel, dar stiu ca sunt cazuri)... poate poate???

se mai e razgandeste de la 14 la 20 sapt(cand faci urmatoarea echografie). alti medici la 14 sapt prefera nici sa nu isi dea cu parerea, pentru ca pot fi usor indusi in eroare:)
dar ceea ce zice la 20 de sapt e cam greu sa se mai schimbe pt ca deja bebe e mare si se vede bine sexul.
dintre medicii care pun sexul copilului inca de la 14 sapt am citit ca iosup ar avea cele mai putine rateuri. asa am citit, asa va zic :)

otilix
08.06.2007, 22:44:40
Otilix cand esti programata la dr Iosup? Eu sunt la dr Tutu pe 18.06.2007 iar dupa acest control vreau sa merg la Iosup pt eco de 32-35 de saptamani.

si eu tot pe 18 merg la drT, parca pe la 15.30 a zis, sa va dexact cand ajung pt ca oricum intram in ordinea sosirii, nu a programarilor. la iosup tre s alerg a2a zi, adica pe 19. nu stiu inca daca sa ma mai duc, ti-am zis ca asistenta lui T mi-a zis c a nu mai e nevoie sa merg la iosup de acum si sa sun sa anulez programarea.:-?

bam
09.06.2007, 10:24:12
Otilix poate ne vedem acolo, eu merg pe 18.06 la ora 14.40. Ce zici?

otilix
09.06.2007, 14:56:55
Otilix poate ne vedem acolo, eu merg pe 18.06 la ora 14.40. Ce zici?
eu zic ca sunt sanse mari sa ne vedem, o sa iti spun mai atunci eventual cu ce ma imbrac ca sa ne recunoastem mai usor. ai vb cu drT ceva legat de nastere? ce fel de nastere? cum va fi? eu vreau sa il intreb acum, sper sa nu uit. analize ti-a dat sa faci? la eco cand mai mergi? ( nu retin daca ai mai spus pe undeva)

bam
09.06.2007, 15:40:29
Din cate stiu recurge la cezariana doar daca este nevoie. M-a intrebat cum as vrea sa nasc si i-am zis ca vreau normal. Am facut acelasi set de analize ca si tine, doar ca mai devreme nu cred ca aveam 28 de sapt si mi-a iesti rare bacterii de streptococ B si mi-a dat antibiotic oral la 8 ore o saptamana. Analiza mi-a recomandat sa o fac la Medicover. Marti as vrea sa o repet sa am rezultatul pe 18 sa vad ce imi spune si o sa o repet si in sapt 35-37. Stiu ca in iulie o sa fie plecat in concediu cateva zile. Sti tu cand?

otilix
09.06.2007, 15:53:38
Din cate stiu recurge la cezariana doar daca este nevoie. M-a intrebat cum as vrea sa nasc si i-am zis ca vreau normal. Am facut acelasi set de analize ca si tine, doar ca mai devreme nu cred ca aveam 28 de sapt si mi-a iesti rare bacterii de streptococ B si mi-a dat antibiotic oral la 8 ore o saptamana. Analiza mi-a recomandat sa o fac la Medicover. Marti as vrea sa o repet sa am rezultatul pe 18 sa vad ce imi spune si o sa o repet si in sapt 35-37. Stiu ca in iulie o sa fie plecat in concediu cateva zile. Sti tu cand?

zi-mi si mie daca e nevoie de programare la medicover pt recoltare, stiu ca la IDS cer programare si eventual un nr de tel daca ai. multumesc. eu nasc la sf lui august, l-am intrebat daca va fi cand voi naste eu si mi-a spus ca da. de iulie nu stiu. intreaba=l data viitoare.

bam
09.06.2007, 15:56:08
Stiu ca la Medicover se fac recoltari marti, pana in ora 11. Nu e nevoie de programare. Eu nasc intre 10-20 august. DPN 20.08.2007

otilix
09.06.2007, 16:01:00
Stiu ca la Medicover se fac recoltari marti, pana in ora 11. Nu e nevoie de programare. Eu nasc intre 10-20 august. DPN 20.08.2007

multumesc. sa vad poate ajung si eu marti. despre nastere o sa il mai intreb si eu pe 18.

sam
19.06.2007, 13:07:40
am fost de dim la eco si triplu test. doc a fost fff grabit, avea card de paciente afara si vreo 5-6 inauntru (lipsa totala de intimitate, eram toata ca... pe banda).

eco a durat cca 3 min ceea ce m-a nemultumit total, ca de altfel intreaga "consultatie"... diseara merg la alt doc... care ma urmarise pana acum o luna, trebuie sa aflu si eu cat cantareste si masoara copilul meu, macar atat, nu????

[-o< ma rog doar sa nu dauneze atatea eco si mai ales azi (doua intr-o zi!!!:-" ) daca prima poate fi numita ecografie...

otilix
19.06.2007, 13:39:28
am fost de dim la eco si triplu test. doc a fost fff grabit, avea card de paciente afara si vreo 5-6 inauntru (lipsa totala de intimitate, eram toata ca... pe banda).

eco a durat cca 3 min ceea ce m-a nemultumit total, ca de altfel intreaga "consultatie"... diseara merg la alt doc... care ma urmarise pana acum o luna, trebuie sa aflu si eu cat cantareste si masoara copilul meu, macar atat, nu????

[-o< ma rog doar sa nu dauneze atatea eco si mai ales azi (doua intr-o zi!!!:-" ) daca prima poate fi numita ecografie...

sam , nu dauneaza. sper sa afli cat mai multe despre bebe sa fii o mamica linistita. cateodata dr astia ma scot din sarite: ei nu isi dau seama cat de fericita e o mamica ca se poate bucura de cateva minute de puiul ei cum se misca si eventual zambeste in timpul unei eco incat sa aiba si ei putintica rabdare?!.....>:P te asteptam mai tarziu cu vesti bune si vesela. eu am fost ieri la eco, bineinteles ca am asteptat 2 ore cu programare, dar deja m-am obisnuit. sunt fericita ca bebe creste, are 1,5 kg, inimioara ii bate cum trebuie si e f activ si sanatos. ;-) restul e literatura....=))

iulia
19.06.2007, 13:53:08
sam , nu dauneaza. sper sa afli cat mai multe despre bebe sa fii o mamica linistita. cateodata dr astia ma scot din sarite: ei nu isi dau seama cat de fericita e o mamica ca se poate bucura de cateva minute de puiul ei cum se misca si eventual zambeste in timpul unei eco incat sa aiba si ei putintica rabdare?!.....>:P te asteptam mai tarziu cu vesti bune si vesela. eu am fost ieri la eco, bineinteles ca am asteptat 2 ore cu programare, dar deja m-am obisnuit. sunt fericita ca bebe creste, are 1,5 kg, inimioara ii bate cum trebuie si e f activ si sanatos. ;-) restul e literatura....=))

ce frumos.... felicitari...

Si eu am mers sapt trecuta la eco. Si am vazut un punct luminos pe ecran. era el.... are 7 saptamani si cam 1 cm. Dar ii batea inimioara tare voioasa. Data viitoare vreau neaparat sa merg cu taticul la eco, ca sa il vada si el.

Aseara cand m-a sunat ca sa imi spuna noapte buna mi-a zis: Saluta-l pe Alessandro din partea mea. :)

otilix
19.06.2007, 13:57:00
ce frumos.... felicitari...

Si eu am mers sapt trecuta la eco. Si am vazut un punct luminos pe ecran. era el.... are 7 saptamani si cam 1 cm. Dar ii batea inimioara tare voioasa. Data viitoare vreau neaparat sa merg cu taticul la eco, ca sa il vada si el.

Aseara cand m-a sunat ca sa imi spuna noapte buna mi-a zis: Saluta-l pe Alessandro din partea mea. :)

ce frumos.... la prima eco si eu am mers singura ( aveam deja 13 sapt), cred ca aveam prea multe emotii pt a mai fi cineva lg mine. pe urma parca pluteam de fericire, mai ales ca era deja marisor si se zbenguia destul de mult,asa ca de atunci il iau si ep tati cu noi la eco sa se bucure si el. sa-l vedeti ce cuminte sta pe scaunel la dr si se uita pe ecran la fetita.=P~

sam
19.06.2007, 14:08:47

multumesc mult, sper din suflet sa ma linistesc si apoi va scriu. pup bebicu tau si pe tine :* :*

iulia
19.06.2007, 15:55:31
ce frumos.... la prima eco si eu am mers singura ( aveam deja 13 sapt), cred ca aveam prea multe emotii pt a mai fi cineva lg mine. pe urma parca pluteam de fericire, mai ales ca era deja marisor si se zbenguia destul de mult,asa ca de atunci il iau si ep tati cu noi la eco sa se bucure si el. sa-l vedeti ce cuminte sta pe scaunel la dr si se uita pe ecran la fetita.=P~

Eu am mers cu mama soacra... Si ea m-a tinut de mana. Am inceput sa tremur de emotie cand l-am vazut pe ecran. Iar ca i-am auzit bataile inimii am inceput sa plang.

Cred ca ptr prima data constientizam ca el e acolo.

Data viitoare il luam si pe tati, ca sa il vada si el. Ii dusesem fotografia de la ecograf cu bebele, si a ramas cu gura deschisa, in contemplatie. Primul nostru copil.... Deja 1 cm si are inimioara, are tot ce ii trebuie, se va naste cu o personalitate, o configuratie genetica, ochi caprui si par castaniu. E un miracol... Dintr-o dragoste mare mare am creat o noua viata.