PDA

Versiunea completa : Cu ce putem inlocui piscoturile de la intrare?

MireasaEmotionata
01.02.2010, 18:38:21
Buna fetelor,

dat fiind faptul ca iubitzelului meu nu ii plac pishcoturile (cele cu care vom intampina oaspetii la restaurant), as vrea sa le inlocuiesc cu ceva ... insa nu stiu cu ce ... :D

asa ca, astept sugestiile si sfaturile voastre ? :">

va :*

kitkaro
01.02.2010, 21:58:52
Iubita, poti sa te gandesti la mai multe solutii intre timp...dar stai putin si gandeste-te: numai unei singure persoane trebuie sa ii placa sau sa nu ii placa sau trebuie sa multumesti pe toata lumea? Pana la urma, sotul tau poate sa nu manance,dar piscoturile de sampanie au create cu un scop:sa fie servite cu sampanie!Si daca ai cerut idei, iti spun si eu ce am mai auzit: poti inlocui sampania cu un cocteil pe baza de sampanie sau un punch.La astea nu sse mai serveste sampanie, asa ca ai scapat de dilema.

mikabubu
01.02.2010, 22:02:40
atasez doua poze cu idei:)dar acum nu stiu daca sunt apreciate de invitati..mie una imi place ideea cu altceva decat piscoturi

MireasaEmotionata
01.02.2010, 22:27:11
Iubita, poti sa te gandesti la mai multe solutii intre timp...dar stai putin si gandeste-te: numai unei singure persoane trebuie sa ii placa sau sa nu ii placa sau trebuie sa multumesti pe toata lumea? Pana la urma, sotul tau poate sa nu manance,dar piscoturile de sampanie au create cu un scop:sa fie servite cu sampanie!Si daca ai cerut idei, iti spun si eu ce am mai auzit: poti inlocui sampania cu un cocteil pe baza de sampanie sau un punch.La astea nu sse mai serveste sampanie, asa ca ai scapat de dilema.

buna, cred ca nu ai inteles, sau nu m-am exprimat eu prea clar :D doresc sa inlocuiesc doar piscoturile. sampania o dau oricum :P

MireasaEmotionata
01.02.2010, 22:29:01
atasez doua poze cu idei:)dar acum nu stiu daca sunt apreciate de invitati..mie una imi place ideea cu altceva decat piscoturi

arata super frumos !!!!
m-am gandit si eu la asta, dar e valabil din pacate numai pt cele care fac nunta vara ... eu fac toamna, in septembrie, ce fac, pun prune? :)) :P
plus: cine sta sa orneze atatea pahare? .. noroc ca fac nunta mic, 75 invitati :P

mikabubu
01.02.2010, 22:50:32
arata super frumos !!!!
m-am gandit si eu la asta, dar e valabil din pacate numai pt cele care fac nunta vara ... eu fac toamna, in septembrie, ce fac, pun prune? :)) :P
plus: cine sta sa orneze atatea pahare? .. noroc ca fac nunta mic, 75 invitati :P
..gasesti si toamna capsuni..dar fff scumpe:(

Nikkole
01.02.2010, 23:00:57
Buna fetelor,

dat fiind faptul ca iubitzelului meu nu ii plac pishcoturile (cele cu care vom intampina oaspetii la restaurant), as vrea sa le inlocuiesc cu ceva ... insa nu stiu cu ce ... :D

Nici noi nu vom avea piscoturi, ci tartine cu icre rosii. Ne-au fost propuse de catre restaurant si mi-a placut ideea.. :) Mai aveam 2 variante : tartine cu icre negre, dar era cam scump:D, si buseuri cu fructe de mare...prea sofisticat pt noi, nu prea le agream...

MireasaEmotionata
02.02.2010, 16:56:26
fetelor ... mi-a mai venit o idee ... <:-P ... ce ziceti de minicroissante? ... sunt ale micutze (dar nu neaparat alea) cu sampanie de la 7days ...
mi-am facut lista cu ce as putea sa ii intampin pe invitati:
briose
fursecuri (nush exact de care)
trufe de cioco
ciocolatele kinder
raffaello
minicroissante

voi ce parere aveti ?
cu ce v0ar placea sa fiti intampinate la restaurant? :D

:*

meradaria
02.02.2010, 21:04:13
fetelor ... mi-a mai venit o idee ... <:-P ... ce ziceti de minicroissante? ... sunt ale micutze (dar nu neaparat alea) cu sampanie de la 7days ...
briose
trufe de cioco
ciocolatele kinder
raffaello
minicroissante

voi ce parere aveti ?

Mie mi-ar placea piscoturile. Intr-adevar, as vrea piscoturi cum se gaseau cand eram mai mica, din cele facute la cofetarie, care aveau o forma aproape ca cifra 8.

adyt08
02.02.2010, 21:12:56
briose
trufe de cioco
ciocolatele kinder
raffaello
minicroissante

voi ce parere aveti ?

Mai sunt ciocolatelele acelea Merci care sunt ambalate...dar cred ca te complici prea mult...iar ideea miresei care va da tartine cu icre rosii...nu stiu poate sunt eu demodata dar icrele rosii mi se par scarboase, la fel si cele negre...strict de fizte...si in plus de asta cred ca prea gretoase ca sa intampini invitatii cu ele...dupa astea vor servi aperitiv..etc ce mai urmeaza ...sincer mi se par total nepotrivite!!!Acum fiecare face cum crede ca e mai bine!!!Gusturile nu se discuta!!!
Eu atat va spun...am gustat odata la o adunare de fitze "faimoasele" icre rosii si negre si am zacut o zi ...atat de rau ce mi s-a aplecat...m-au tras pe maini....repet pentru mine...total scarbos!!!

MireasaEmotionata
02.02.2010, 22:58:16
Mie mi-ar placea piscoturile. Intr-adevar, as vrea piscoturi cum se gaseau cand eram mai mica, din cele facute la cofetarie, care aveau o forma aproape ca cifra 8.

iubita, am mai vazut pishcoturi din alea, inca se mai fabrica. daca vrei, da-mi un PM si iti zic la ce cofetarie am vazut. numai ca erau cam scumpe, 45 lei kg. si nici macar nu stiu daca erau bune la gust, ca n-am cumparat, doar m-am interesat de pret.
vroiam prin acest topic sa vad reactia publicului la "altceva" in afar de traditionalele pishcoturi. de obicei, cand nu respecti anumite "traditii" s incerci sa fi mai altfel decat ceilalti (nu mai fitzos, ca nu cred ca e cazul meu :"> ), lumea iti sare in cap ...

MireasaEmotionata
02.02.2010, 23:00:08
Mai sunt ciocolatelele acelea Merci care sunt ambalate...dar cred ca te complici prea mult...iar ideea miresei care va da tartine cu icre rosii...nu stiu poate sunt eu demodata dar icrele rosii mi se par scarboase, la fel si cele negre...strict de fizte...si in plus de asta cred ca prea gretoase ca sa intampini invitatii cu ele...dupa astea vor servi aperitiv..etc ce mai urmeaza ...sincer mi se par total nepotrivite!!!Acum fiecare face cum crede ca e mai bine!!!Gusturile nu se discuta!!!
Eu atat va spun...am gustat odata la o adunare de fitze "faimoasele" icre rosii si negre si am zacut o zi ...atat de rau ce mi s-a aplecat...m-au tras pe maini....repet pentru mine...total scarbos!!!

=)) =)) =))
esti fenomenala. da, si mie mi se par gretoase si de fitza icrele ,.. :(
dar na, acum fiecare cu gusturile lui/ei

te :*

Arcee
02.02.2010, 23:02:25
Buna fetelor,

La hotelul unde fac eu nunta pachetul de intampinare contine sampanie + tarte cu fructe de mare/ tarte cu icre negre/tarte cu icre rosii. Eu am ales prima varianta.;))

valentina85
03.02.2010, 12:11:05
ideea cu capsunile e foarte inspirata.si intr-adevar,se gasesc in orice sezon,nu trebuie sa fie primavara sau vara.e drept,costa mai mult,dar nu te baga in faliment.si arata superb.

MireasaEmotionata
05.02.2010, 23:10:53
daaaa ...
da cine sta mai sa le puna pe pahar? ca cred ca daca le zic asa ceva chelnerilor de la restaurantu unde fac eu, o sa se uite crucis la mine :))
bine ca nam decat 75 invitati. dar aia cu 200 de invitati, saracii? :D

esperance
05.02.2010, 23:54:55
daaaa ...
da cine sta mai sa le puna pe pahar? ca cred ca daca le zic asa ceva chelnerilor de la restaurantu unde fac eu, o sa se uite crucis la mine :))

Nu cred ca asta ar fi o problema. Am fost la nunti unde pe fiecare cupa de sampanie era un piscot. Gandeste-te si la mancare din farfurii unde sunt nu stiu cate chestii puse intr-o farfurie, mai ales la aperitiv. In plus, daca asta e dorinta ta,chelnerii chiar nu ar trebui sa se uite crucis. Pana la urma e nunta ta si ii platesti pentru serviciile lor. Si inca un argument: ai si putini invitati.;-)

bliss
06.02.2010, 00:42:13
briose
trufe de cioco
ciocolatele kinder
raffaello
minicroissante

voi ce parere aveti ?

Cred ca si raffaello si mini croissantele ar avea succes, eu nu as sti ce sa aleg din variantele astea=P~

MireasaEmotionata
06.02.2010, 10:46:48
la minicroissante am uitat sa specific ca as lua din acelea cu umplutura de sampanie de la binecunoscuta 7days. :D ... ca altele nush de unde sa iau. la carrefour sunt ori prea micutze, ori prea mari (si alea sunt deja croissante).
te :*

gnm
07.02.2010, 01:24:39
noi , in loc de sampanie ,la primirea invitatilor vom avea un cocktail albastru, BLUE HAWAIIAN(6 cl rom alb cu aroma de ananas+3 cl blue curacao+6 cl suc de ananas+fulgi de gheata),si desigur ca va fi ornat cu umbreluta si spirala de lima, la care se va adauga un cub de ananas proaspat pe marginea paharului

teodora_marian
07.02.2010, 15:00:33
Eu sunt din tg mures iar la noi se serveste doar cu sampanie;;)

http://www.SiteVacuum.com/publisher/GoogleSearchIconShadow.gifhttp://www.SiteVacuum.com/publisher/SuperSearchIconShadow.gif
http://www.SiteVacuum.com/publisher/GoogleSearchIconShadow.gifhttp://www.SiteVacuum.com/publisher/SuperSearchIconShadow.gif

dianaruxi
07.02.2010, 15:07:52
eu le-as inlocui cu limbi de pisica, sunt mult mai bune decat piscoturile si arata cam la fel.

dianaruxi
07.02.2010, 15:12:23
nu mi se par deloc scarboase, probabil ca nu le-ai mancat cum trebuia, icrele negre sunt delicioase pe o tartina mica de paine prajita unsa cu unt sarat inainte, la fel si cele rosii. si nu cred ca tine de moda, tine de gusturi, dc nu iti plac nu iti plac dar nu are rost sa ii faci pe cei carora le plac fitzosi.
Iar dc ai zacut o zi dupa ce le-ai mancat poate erau stricate, la asta te-ai gandit?Conteaza si unde le iei.

acidutza
07.02.2010, 16:40:22
eu renunt de tot la piscoturi o sa am doar sampania si pe marginea paharului voi pune o felie de carambola si va fi servita de pe niste tavite pe care le vor tine chelnerii in brate

gnm
08.02.2010, 23:10:48
nu mi se par deloc scarboase, probabil ca nu le-ai mancat cum trebuia, icrele negre sunt delicioase pe o tartina mica de paine prajita unsa cu unt sarat inainte, la fel si cele rosii. si nu cred ca tine de moda, tine de gusturi, dc nu iti plac nu iti plac dar nu are rost sa ii faci pe cei carora le plac fitzosi.
Iar dc ai zacut o zi dupa ce le-ai mancat poate erau stricate, la asta te-ai gandit?Conteaza si unde le iei.

eu am ocazia destul de des sa ,,gust" ,dar sincer, mie mi se pare ca nu au nici un gust:-p ! un pic gust de peste si atat:-" .ptr mine nu sunt nici bune dar nici rele.eu cred ca nu-si justifica faima si nici pretul,doar ptr ca sunt mai greu de obtinut si nimic mai mult:-&
sincer,eu n-as plati atatia bani!

lally_is
18.02.2010, 19:39:57
Eu m-am gandit ca la nunta mea sa renunt la sampanie si piscoturi...pt ca la mai toate nuntile la care am fost, am fost servita cu asa ceva...ideea cu capsunile e si ea buna...insa eu sunt alergica la capsuni(nu ca le-as manca eu) insa nah...
eu o sa aleg un coniac de calitate si ciocolatele ambalate individual.mie se pare de bun gust...dar cum au spus si fetele gusturile nu se discuta.
va pup!:*

SugarViolet
18.02.2010, 19:51:15
Eu am scapat de stresul asta, la restaurantul unde mi-am ales eu sa-mi fac nunta, prepara o paine speciala ca o tarta cu multe condimente si cu 2 umpluturi diferite, una pe baza de branza cu nuci si una cu branza si strugure parca, nu mai retin nici eu acum, dar ceva de genul asta.
Dar voi puteti cumpara orice altceva, chiar si fornetti sunt mai bune decat piscotul ala care ori il nimeresti tare,ori sfaramicios ori fara gust.:D

bliss
18.02.2010, 20:07:44
Eu am scapat de stresul asta, la restaurantul unde mi-am ales eu sa-mi fac nunta, prepara o paine speciala ca o tarta cu multe condimente si cu 2 umpluturi diferite, una pe baza de branza cu nuci si una cu branza si strugure parca, nu mai retin nici eu acum, dar ceva de genul asta.
Dar voi puteti cumpara orice altceva, chiar si fornetti sunt mai bune decat piscotul ala care ori il nimeresti tare,ori sfaramicios ori fara gust.:D

Suna foarte interesant! Cred ca vor fi delicioase!
Ideea cu fornetti nu mi se pare buna, mai bine piscoturi, tarte, bomboane sau fructe:)>-

MireasaEmotionata
18.02.2010, 20:47:49
sau pt mini croissante <:-P <:-P <:-P .... eu pt ele m-am decis, cele cu crema de sampanie.
mini tartele sunt cam scumpe, plus ca trebuie avut grija la ambalare, transport etc.

dianaruxi
18.02.2010, 21:11:44
serios? si eu de ce nu stiam?:D

OanaWW
24.02.2010, 13:12:21
pur si simplu nu le mai servesti.. asa am facut si noi ..

lovedreams
24.02.2010, 17:07:02
eu am optat la primirea invitatiilor pentru sampanie si raffaelo...
invitatii au fost foarte incantati, am avut totusi si piscoturi dar cand am vrut sa le pun pe platouri mi-am dat seama ca erau prea tari si am renuntat.
la o prietena am optat la primirea invitatiilor pentru capsuni glazurate,....a fost nebunie...au placut foarte mult invitatiilor.
Pana la urma difera foarte mult de fiecare de cum doreste sa isi primeasca invitatii. Altii nu folosesc decat sampanie...am fost la multe nunti in ultimul timp unde am fost primita doar cu sampanie.

MireasaEmotionata
28.02.2010, 00:40:26
Eu m-am gandit ca la nunta mea sa renunt la sampanie si piscoturi...pt ca la mai toate nuntile la care am fost, am fost servita cu asa ceva...ideea cu capsunile e si ea buna...insa eu sunt alergica la capsuni(nu ca le-as manca eu) insa nah...
eu o sa aleg un coniac de calitate si ciocolatele ambalate individual.mie se pare de bun gust...dar cum au spus si fetele gusturile nu se discuta.

iubita, al asta ma gandisem si eu initial (cioco mersi sau bobo rafaello) daaaar ... imagineaza-ti ca omul are intr-o mana paharul cu sampanie, iar cu cealalta ia cioco. atunci cum mai desface el/ea ambalaju ca sa o poata papa? ... ca acu nu o sa astepte pana ajunge la masa din fundu restaurantului, unde poate este locul sau, ca sa pape cioco .... intelegi ce vreau sa zic? ;)
e elegant, dar e peste mana ...

Beli
28.02.2010, 12:28:49
Noua ne-au dat ideea cei de la salon. Ne-au spus sa cumparam doua borcanele cu icre rosii sau negre si s-au oferit ei sa faca tartine din bageta cu unt si icre. Mie mi s-a parut super idee, mai ales ca nu prea imi plac acele piscoturi iar eu de fiecare data la nuntile la care am fost le-am refuzat.

ramonete_yo
28.02.2010, 16:07:20
Noua ne-au dat ideea cei de la salon. Ne-au spus sa cumparam doua borcanele cu icre rosii sau negre si s-au oferit ei sa faca tartine din bageta cu unt si icre. Mie mi s-a parut super idee, mai ales ca nu prea imi plac acele piscoturi iar eu de fiecare data la nuntile la care am fost le-am refuzat.

este super ideea aceasta dar si cea bu bombo de exemplu raffaello desfacute si puse pe tava inj forma de piramida ca niste bulgarasi . eu zic ca merge

ramonete_yo
28.02.2010, 16:08:32
scuze lovedreams (http://www.miresici.ro/member.php?u=60003) acum am vazut ca si tu ai spus de raffaello :) same ideas

valusca25
10.03.2010, 10:09:07
Fetelor ati ramas in pana de idei?Nici noi nu suntem incantati de piscoturi,dar mie icrele negre si rosii nu-mi plac,asa ca mai asteptam poate vine cineva cu o idee geniala!!!

lally_is
11.03.2010, 18:55:24
iubita, al asta ma gandisem si eu initial (cioco mersi sau bobo rafaello) daaaar ... imagineaza-ti ca omul are intr-o mana paharul cu sampanie, iar cu cealalta ia cioco. atunci cum mai desface el/ea ambalaju ca sa o poata papa? ... ca acu nu o sa astepte pana ajunge la masa din fundu restaurantului, unde poate este locul sau, ca sa pape cioco .... intelegi ce vreau sa zic? ;)
e elegant, dar e peste mana ...
Hmmm...sincer nu ma gandisem la treaba asta.
Multumesc mult de sfat!!!
Cik la local au o fantana de ciocolata destul de marisoara, insa nu stiu ce as putea "asezona-o".
Ceva idei/sfaturi daca aveti...le primesc cu mare drag;;)

MONYKUE12
14.03.2010, 15:50:48
buna.
eu nu cred ca voi renunta la piscoturi..pt ca am descoperit unele absolut delicioase,pufoase si cu zahar pudra,exact ca cele pe care le papam in copilarie...si pe langa piscoturi,mi ar placea sa am si paharele ornate cu capsuni...desi nunta e in octombrie si cred ca va fi costisitor acest moft!
duminica placuta in continuare.

Mady_tzutzu
14.03.2010, 23:12:52
daaaa ...

=P~ Se rezolva.....o singura persoana poate sa faca chestia aia. Plus ca nu o fac chelnerii, o fac cei de la bucatarie de obicei. Si dureaza destul de putin timp sa le aranjezi

Mady_tzutzu
14.03.2010, 23:15:55

Sa stii, coniacul si ciocolata se ofera la sfarsitul mesei. Combinatia celor doua, la intampinarea invitatilor, ii va face pe acestia sa le fie instantaneu foame. Se vor uita de doua ori mai lung dupa chelneri si momentul in care se incepe servirea aperitivului.

Mady_tzutzu
14.03.2010, 23:28:47
Hmmm...sincer nu ma gandisem la treaba asta.
Multumesc mult de sfat!!!
Cik la local au o fantana de ciocolata destul de marisoara, insa nu stiu ce as putea "asezona-o".
Ceva idei/sfaturi daca aveti...le primesc cu mare drag;;)

Lally, fantana de ciocolata merge foarte bine cu fructe infipte pe bat de lemn, gen frigarui. Stai sa caut o imagine exemplificativa.....Trebuie insa sa te gandesti bine, si la faptul ca se pot intampla accidente usor, ciocolata putand curge usor, si sigur nu ti-ai dori ca invitatii sa se murdareasca de la inceputul serii. Si se mai intampla o chestie.....aglomeratia de la intrare. Incearca sa amplasezi fantana in asa fel incat oamenii dupa ce va saluta sa treaca repede mai departe, pentru ca nu vrei sa fie coada la pupaturi la intrare.
http://passeksclassics.ca/ESW/Images/Fruit_Skewers.jpghttp://www.soonerlegends.com/Images/Catering/chocolate_fountain.jpghttp://www.vacationlovers.net/oahu/marriott_ihilani_azul_brunch_chocolate_fountain.jp g

Mady_tzutzu
14.03.2010, 23:46:50
Ati mai putea servi platouri cu minitarte, unele cu crema si fructe si unele cu branzeturi (de ex crackers cu branza si strugure sau cascaval cu sfert de capsuna), salam, rulouri cu crema de branza, salata de ou, pateu, salata de peste, sau somon afumat pe minifeliute crocante. icre cu castravete murat....posibilitatile sunt nelimitate.
http://files.paulaspatisseries.com/system_preview_detail_200000157-41259421fe/2009%20-%20Dessert%20Pastries%20-%20Mini%20Tarts.JPG
http://athyssen.free.fr/JP1/Images/food_117.jpghttp://www.markus-froehlich.de/jpg/Kopie_von_canapes1.jpghttp://www.dmborekas.com/images/Canapes250.jpg
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:x8HybnT0sArwUM:http://www.coffeeandvanilla.com/wordpress/wp-content/uploads/2009/01/mini-party-sandwiches-2.jpghttp://www.canapes-gastronomiques.co.uk/images/parent-sandwiches.jpg

Mady_tzutzu
14.03.2010, 23:50:45
http://churchfarmcookeryschool.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/canapes.jpg

valusca25
15.03.2010, 09:42:53
Multumim madi gata pe mine m-a convins cu minitartele alea ce bn arata.Si miresoiul meu voia ceva de genul ala asa ca e genial.Ms mult !

lally_is
16.03.2010, 21:20:35
Multumesc mult de sfat scumpa>:D<
chiar foarte sugestive sunt imaginile;-)

ra_lu2010
17.03.2010, 23:38:13
raffaello e o idee buna
briose
trufe de cioco
ciocolatele kinder
raffaello
minicroissante

voi ce parere aveti ?

nicoletagheorghe1
18.03.2010, 10:34:20
mie mi-ar place rafaello, minicroasaint si briose

miha2009
18.03.2010, 12:01:57
Buna miresici, intervin si eu: am fost pe la mai multe nunti anul trecut si am observat ca aceasta chestie cu piscoturile de la intrare unii o folosesc, altii au renuntat la ea. Am vazut in schimb o chestie foarte faina(daca gasesc poza o pun aici), la fiecare pahar de sampanie era pusa o capsuna:) Arata foarte bine, parerea mea:)

RalucaAndreea
18.03.2010, 12:43:55
ah, eu as face un candy-bar frumos :D:D:D

Arina3891
18.03.2010, 12:57:34
ah, eu as face un candy-bar frumos :D:D:D
Si eu am vrut asa ceva, dar m-am lovit de "conventionalismul" sotului:-<

GabiMiki
18.03.2010, 16:32:27
O idee ar fi tartine de icre negre si icre rosii ... merg bine cu sampanie, trebuie sa te gandesti si la amanuntul asta ... \:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/

nicoletagheorghe1
19.03.2010, 09:19:04
O idee ar fi tartine de icre negre si icre rosii ... merg bine cu sampanie, trebuie sa te gandesti si la amanuntul asta ... \:D/\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/
dap merg ff bine. dar nu toata lumea si le permite. parerea mea

ioanasinziana
19.03.2010, 10:14:43
Pricomigdale? :-?

Pupici tuturor!

valusca25
19.03.2010, 17:32:03
Pricomigdale? :-?

Pupici tuturor!
Mie si miresoiului nu ne plac...nu stiu daca la invitati ar place...fetelor dati-va cu parerea!

nicoletagheorghe1
20.03.2010, 07:27:24
nici mie nu imi plac pricomigdalele

mikabubu
20.03.2010, 09:36:04
atasez o foto cu niste furscecuri..sunt 5 lei buc

ancasinana
20.03.2010, 18:00:22
Ceva sarat merge cu sampanie?:-\

nicoletagheorghe1
21.03.2010, 07:58:12
Ceva sarat merge cu sampanie?:-\
crd k ceva sarat merge cu orice bautura

selenaselena
08.04.2010, 19:21:08
cu sampanie nu prea merge sarat...parerea mea

roxipetrovici
19.04.2010, 13:56:33
Am stat si am intors problema pe toate partile...:-? Concluzie: nu mai servesc nimic pe langa sampanie!!!
Mi-am adus aminte de multele nunti la care am fost ( si credeti-ma, sunt o miresica intarziata, am 29 de ani si am fost la toate nuntile prietenilor si neamurilor...ai colegilor, prietenilor prietenilor, botezuri etc8-}) si nu am mancat niciodata piscotul acela cu placere, mereu am avut senzatia ca e ceva in plus din urmatoarele motive:

1. cand sosesc la o nunta am si poseta intr-o mana, iar cu cealalta servesc sampania ... pt piscot mi-ar tb inca o mana !

2.dc totusi gasesc o solutie sa-l servesc, gustul lui dulce imi provoaca greata sau arsuri de stomac in conditiile in care tot timpul ajung aproape infometata la o nunta si prefer mai degraba sa servesc din fructele sau alunele care, de obicei, se afla deja pe mesele din restaurant...

3.nu am intalnit o persoana in viata mea sa zica: "ce-mi place sa mananc piscoturi! sunt atat de gustoase!"

4.nu mi se pare elegant ca exact la intrare, cand cameramanul si fotograful sunt cu "lentila" pe tine, tinuta mea e impecabila, rujul e frumos dat pe buze, afisez un zambet fermecator si... bag in gura nu stiu ce piscot sau aperitiv!! Pana la urma tot la masa il mananc, dc e sa mananc ceva...

Asadar, nu vad rostul acestui obicei cu piscoturile la intrare sau orice inlocuitor!! In schimb, paharul de sampanie are semnificatia lui: sa ciocnesti cu mirii si sa-i feliciti !!
Inainte sa tinem obiceiurile astea, poate ar tb sa ne gandim putin inainte dc chiar isi au rostul sau dc au vreo importanta !!!! Va pup, fetelor!>:D< Spor la miresit!!!

nicoletagheorghe1
20.04.2010, 08:22:49
Am stat si am intors problema pe toate partile...:-? Concluzie: nu mai servesc nimic pe langa sampanie!!!
Mi-am adus aminte de multele nunti la care am fost ( si credeti-ma, sunt o miresica intarziata, am 29 de ani si am fost la toate nuntile prietenilor si neamurilor...ai colegilor, prietenilor prietenilor, botezuri etc8-}) si nu am mancat niciodata piscotul acela cu placere, mereu am avut senzatia ca e ceva in plus din urmatoarele motive:

1. cand sosesc la o nunta am si poseta intr-o mana, iar cu cealalta servesc sampania ... pt piscot mi-ar tb inca o mana !

2.dc totusi gasesc o solutie sa-l servesc, gustul lui dulce imi provoaca greata sau arsuri de stomac in conditiile in care tot timpul ajung aproape infometata la o nunta si prefer mai degraba sa servesc din fructele sau alunele care, de obicei, se afla deja pe mesele din restaurant...

3.nu am intalnit o persoana in viata mea sa zica: "ce-mi place sa mananc piscoturi! sunt atat de gustoase!"

4.nu mi se pare elegant ca exact la intrare, cand cameramanul si fotograful sunt cu "lentila" pe tine, tinuta mea e impecabila, rujul e frumos dat pe buze, afisez un zambet fermecator si... bag in gura nu stiu ce piscot sau aperitiv!! Pana la urma tot la masa il mananc, dc e sa mananc ceva...

Asadar, nu vad rostul acestui obicei cu piscoturile la intrare sau orice inlocuitor!! In schimb, paharul de sampanie are semnificatia lui: sa ciocnesti cu mirii si sa-i feliciti !!
Inainte sa tinem obiceiurile astea, poate ar tb sa ne gandim putin inainte dc chiar isi au rostul sau dc au vreo importanta !!!! Va pup, fetelor!>:D< Spor la miresit!!!
aceeasi parere o am si eu. si eu ma gandesc serios sa renunt la acea tava cu piscoturi. adica eu nici macar nu am mai luato in calcul=))=))=))

loridana
20.04.2010, 08:36:21
roxipetrovici acum ca ai pus problema asa , sa stii ca ma gandesc serios la asta. Chiar voiam saptamana asta sa merg sa cumpar un kilogram. dar daca ma gandesc bine nici eu nu mancam piscotul exact din aceleasi considerente :-".
O sa pun problema cu miresoiul sa il pun in tema si sa ii explic. ;-)

danutza21
20.04.2010, 12:14:59
nici mie nu imi plac piscoturile acelea din sampanie>:P.eu ma gandeam sa le inlocuiesc cu raffaelo sau rocher ferrero.acum ma gandesc sa ii servesc la intrare impreuna cu sampania sau sa le pun la masa?

lenutza28
20.04.2010, 13:55:10
nici mie nu imi plac piscoturile acelea din sampanie>:P.eu ma gandeam sa le inlocuiesc cu raffaelo sau rocher ferrero.acum ma gandesc sa ii servesc la intrare impreuna cu sampania sau sa le pun la masa?
sa sti k asa ma gandeam si eu,nu voi servi la intrare piscoturi,mai bine pun pe masa,raffaelo impreuna cu prajiturile.

MireasaEmotionata
20.04.2010, 23:01:32
[QUOTE=Mady_tzutzu;3090826]Ati mai putea servi platouri cu minitarte, unele cu crema si fructe si unele cu branzeturi (de ex crackers cu branza si strugure sau cascaval cu sfert de capsuna), salam, rulouri cu crema de branza, salata de ou, pateu, salata de peste, sau somon afumat pe minifeliute crocante. icre cu castravete murat....posibilitatile sunt nelimitate.
http://files.paulaspatisseries.com/system_preview_detail_200000157-41259421fe/2009%20-%20Dessert%20Pastries%20-%20Mini%20Tarts.JPG

iubita, ma gandisem si eu la minitarte ... dar astea trebuie ambalate bine si s-ar putea strica pe durata transportului, (sa ramana frisca pe foaia in acre sunt ambalate) iar la resto trebuie puse in frigider pana ajung invitatii ... si daca mai e si canicula, Dumnezeu cu mila ... :-s

MireasaEmotionata
20.04.2010, 23:03:53
Mie si miresoiului nu ne plac...nu stiu daca la invitati ar place...fetelor dati-va cu parerea!

mie imi plac, miresoiului meu, nu ...
avand in vedere ca la noi mai vin si oameni in varsta (>50 ani), nu cred ca ar prinde bine pricomigdalele, caci sunt mai tari putin ...

pupici

MireasaEmotionata
20.04.2010, 23:07:36

pai rostul piscotului (sau ce o fi) este sa nu bei alcool (sampanie) pe stomacul gol ... :))
de asta zic eu ca ar fi bine sa alegem ceva din aluat (gen piscot, minicroissant, briose, pateuri dulci) ca daca luam ceva ff dulce (gen cioco) si apoi bem sampanie, atunci chiar ne arde la stomac, asa cum ai zis si tu ;)

nicoletagheorghe1
21.04.2010, 09:47:48
eu ma gandesc serios la eliminarea lor. daca nu cumpar o mana k sa fie de ornament si gata mai multe nu

roxipetrovici
21.04.2010, 11:27:55
pai rostul piscotului (sau ce o fi) este sa nu bei alcool (sampanie) pe stomacul gol ... :))
de asta zic eu ca ar fi bine sa alegem ceva din aluat (gen piscot, minicroissant, briose, pateuri dulci) ca daca luam ceva ff dulce (gen cioco) si apoi bem sampanie, atunci chiar ne arde la stomac, asa cum ai zis si tu ;)

Ai dreptate ca te ia capu' de la sampania pe stomacul gol, dar in nici un caz nu stau invitatii in pragul usii sa manance piscotul, tot la masa se duc cu el... si atunci nu mai vad rostul lui pt ca pe masa vor fi alune, crantzanele, fructe...
Asa gandesc eu... dar fiecare isi organizeaza nunta nu neaparat pe considerente logice intotdeanuna:)... Dc tie iti place un lucru, apoi tb sa-l faci! Macar in ziua nuntii sa ne satisfacem toate capriciile, doar suntem niste printese, la naiba!!!;)) :x

lenutza28
21.04.2010, 12:07:41
sucuze k ma bag,dar cum sa bei sampanie pe stomacul gol?nu cred k invitatii nu o sa mance nimk pana cand ajung la nunta(restaurant).........,si eu in calitate de mireasa tot o sa mananc ceva dimineata,doar nu o sa stam nemancati pana seara ce o sa ajungem la restaurant,o sa cadem pe jos......si cand o sa ajunga inviatii la mire,mireasa si nasii acasa o sa puneam ceva,un aperitiv,prajituri.......asa k eu nu cred k o sa fie cineva cu stomacul gol cand ajunge la rest......

MireasaEmotionata
22.04.2010, 00:04:49
lenutza, gandeste-te ca mai sunt si oameni care poate vin din provincie, de la 400-500 km departare, pe o caldura infernala ... si care nu mai apuca sa manance pe la casa miresei sau pe unde sunt cazati ... ;)

lenutza28
22.04.2010, 13:14:56
si eu am inviatii din provincie de la 400km,dar ii voi astepta cu un aperitiv ceva,k stiu ce inseamna sa vi de pe drum,k la randul meu si eu am fost la nunti,botezuri in departare dar ei au avut grija de noi si ne-a dat sa mancam ceva(cate un aperitiv).acum totul depinde atat de inviatii cat si de miri cum ii asteapta si bineinteles dk inviati vor sa manance ceva.
dar fiecare face cum vrea,nu vreau sa te jicnesc,scuza-ma,dar eu ii spun din propia experienta....,

andreea20
01.05.2010, 21:16:36

ai dreptate.de acord cu tine !!!L-)L-)L-)

anasanziana29
02.05.2010, 15:49:15
atasez o foto cu niste furscecuri..sunt 5 lei buc

Astea sunt frumoase rau de tot.
De unde le-ai luat? Le faci tu?

poneyalma
08.05.2010, 18:27:02
Am gasit niste poze cu prajiturici ce arata tare bine!!!

nicoletagheorghe1
09.05.2010, 10:02:24
mamaaaa ce bine arata. oare pe la noi se gasesc? sau or fi din turta dulce cu glazura pe deasupra?

mikabubu
09.05.2010, 11:47:56
Astea sunt frumoase rau de tot.
De unde le-ai luat? Le faci tu?

;))as vrea sa fiu asa de priceputa..am intrebat de unde ne luam tortul daca pot realiza asa ceva si mi-au zis ca da la pretul ala..acum nu stiu cum o sa facem..mi-ar placea sa am asa forme:)dar cred ca mai greu cu pictatul:)

mikabubu
09.05.2010, 11:48:44

imi plac foarte mult dar cred ca sunt destul de scumpe:(

ancasinana
09.05.2010, 14:24:32
Fetelor eu ma gandeam ca pe fiecare pahar sa punem o cireasa sau o capsunica....de frumusete.....ca doar piscoturile nu mai sunt la "moda"....

alinush19_85
09.05.2010, 15:02:01
Fetelor eu ma gandeam ca pe fiecare pahar sa punem o cireasa sau o capsunica....de frumusete.....ca doar piscoturile nu mai sunt la "moda"....
sau o boaba de strugure (mai maricica, normal)
Sau poate un cockteil de fructe (cu putin alcool :D ) si pe marginea paharului un fruct

dramatzica
21.05.2010, 08:57:00
eu la intrarea in sala o sa am o masa pe terasa pe care vor fi paharele cu sampanie aranjate sub forma de inimioara si cateva farfurii cu diverse fursecuri si saratele facute in casa, astfel impac si pofta de dulce si de sarat. ma tot gandesc daca sa pun capsuna in cupele de sampanie sau nu?! daca incurca la baut? :D
pe langa astea o sa se mai serveasca ceva cocktail-uri si mai am eu o idee pe care nu stiu daca o sa o pun in practica... sa fac un bol cu punch ;;) cred ca ar fi foarte de efect, dar tot caut si nu gasesc bol de sticla special pt asa ceva. astfel cred ca multa lume o sa prefere cocktail-urile sau punch-ul in locul sampaniei... pe care recunosc nici eu nu ma arunc prea tare cand merg la o nunta.

tcv16
29.05.2010, 22:58:55
bUNA! aI mai gasi bol pt punch?...si mie imi place ideea dar nu prea am vazut nicaieri un astfel de bol :(

eu la intrarea in sala o sa am o masa pe terasa pe care vor fi paharele cu sampanie aranjate sub forma de inimioara si cateva farfurii cu diverse fursecuri si saratele facute in casa, astfel impac si pofta de dulce si de sarat. ma tot gandesc daca sa pun capsuna in cupele de sampanie sau nu?! daca incurca la baut? :D
pe langa astea o sa se mai serveasca ceva cocktail-uri si mai am eu o idee pe care nu stiu daca o sa o pun in practica... sa fac un bol cu punch ;;) cred ca ar fi foarte de efect, dar tot caut si nu gasesc bol de sticla special pt asa ceva. astfel cred ca multa lume o sa prefere cocktail-urile sau punch-ul in locul sampaniei... pe care recunosc nici eu nu ma arunc prea tare cand merg la o nunta.

adelapreda
30.05.2010, 20:15:01
bUNA! aI mai gasi bol pt punch?...si mie imi place ideea dar nu prea am vazut nicaieri un astfel de bol :(

am vazut ball la Ikea, acum vreo 2 luni. Nu stiu daca mai au..

SWEETANDRA
30.05.2010, 20:22:23
Buna ziua fetelor ! Sunt noua pe aici si ma bucur ca am reusit in sfarsit sa-mi fac timp sa fiu alaturi de voi nu doar sa va urmaresc si cu ocazia asta va pup :*:*:*
In legatura cu subiectul eu as vrea sa o paste din piscoturi cu unul din varfuri glazurate si sa diversific sotimentele de la intrare si sa pun si niste minicupcakes mai speciale ( cu fructe de padure ) sau un forma mai hazlie ....sper sa nu ma complic prea mult
Parca bol am vazut si la Metro la devizia pentru Horeca- dar nu sunt sigura

roserose15
30.05.2010, 22:49:33

La intrare nu prea beau invitatii dar daca sunt serviti la masa cu paharele ornate frumos cu capsuni si zahar...si tot felul de idei cat mai interesante cred ca o sa fie mai potrivit.

dramatzica
30.05.2010, 22:56:17
din pacate nu am gasit bol asa mare.
la noi in oras nu este Ikea.
dar mai cautam :)

eu tot afara pe terasa vreau sa il servesc pt cine vrea... nu e obligatoriu, dar sunt convinsa ca va atrage multi doritori... oricum lumea mai iese pe afara sa ia o gura de aer...

pixi
24.06.2010, 01:06:44
In primul rand piscoturile nu mai sunt "la moda" pt ca nu se mai gasesc piscoturi bune! ci numai de alea tari si extrem de dulci. Din fericire, eu am in oras o cofetarie (Boema) care face cele mai bune piscoturi din lume - fragede, dulcele, delicioase de ti se topesc in gura.
Sooo, eu am sa optez pt piscoturi dar ma gandesc serios si la capsuni glazurate cu ciocolata la un capat, sau doar o capsuna pe marginea paharului.
Tartinele cu fructe imi plac foarte mult si o sa am si de alea, dar o sa le pun pe platourile de pe masa.

Recent am fost la nunta unei prietene care avea boluri mari cu fructe la intrare din care puteai sa alegi ce-ti place tie - struguri, capsuni, cirese, zmeura, coacaze. Dupa ce au fost primiti invitatii fructele au fost fol la prepararea unor cocktailuri cu rom alb - au fost un succes delicios :)
Totusi am fost si la nunti la care m-au intampinat doar cu sampanie si n-am simtit deloc lipsa piscotului sau a altceva, deci pana la urma oricum ai face, sampania sa nu lipseasca, in rest cu D-zeu inainte :)

nicoletagheorghe1
24.06.2010, 08:03:19
In primul rand piscoturile nu mai sunt "la moda" pt ca nu se mai gasesc piscoturi bune! ci numai de alea tari si extrem de dulci. Din fericire, eu am in oras o cofetarie (Boema) care face cele mai bune piscoturi din lume - fragede, dulcele, delicioase de ti se topesc in gura.
Sooo, eu am sa optez pt piscoturi dar ma gandesc serios si la capsuni glazurate cu ciocolata la un capat, sau doar o capsuna pe marginea paharului.
Tartinele cu fructe imi plac foarte mult si o sa am si de alea, dar o sa le pun pe platourile de pe masa.

Recent am fost la nunta unei prietene care avea boluri mari cu fructe la intrare din care puteai sa alegi ce-ti place tie - struguri, capsuni, cirese, zmeura, coacaze. Dupa ce au fost primiti invitatii fructele au fost fol la prepararea unor cocktailuri cu rom alb - au fost un succes delicios :)
Totusi am fost si la nunti la care m-au intampinat doar cu sampanie si n-am simtit deloc lipsa piscotului sau a altceva, deci pana la urma oricum ai face, sampania sa nu lipseasca, in rest cu D-zeu inainte :)
asa este. nici eu nu am simtit lipsa acelor piscoturi. eu as vrea sa le inlocuiesc cu niste rulouri umplute si glazurate cu ciocolata. ce credeti merge?

cohmana
26.06.2010, 22:58:33
Buna fetelor,

cu bile albe cu cocos,sau rafaelo,da bine

Arcee
27.06.2010, 14:41:54
Noi am avut in contract tarte cu fructe de mare la sampanie, dar la retaurant ne-am trezit ca ne-au dat tarte cu icre rosii (fara sa ne taxeze in plus)...au fost delicioase si s-au potrivit de minune cu sampania=P~

slos
01.10.2010, 08:34:28
idea cu capsuna pusa pe paharu de sampanie e misto
dar de curiozitate, piscotul cum il inmanezi?
is puse pe fiecare masa, sau il dai omului in mana... ? :D

Madanina
04.10.2010, 18:51:25
Buna miresici...Mie, personal mi s-a intamplat sa ma inec cu piscoturile servite langa sampanie.. Cred ca si eu o sa renunt la piscoturi si o sa-mi intampin invitatii cu un pahar de sampanie ornat cu o capsuna..

irene_gl
04.10.2010, 19:11:41
idea cu capsuna pusa pe paharu de sampanie e misto
dar de curiozitate, piscotul cum il inmanezi?
is puse pe fiecare masa, sau il dai omului in mana... ? :D

le pui pe o tava la intrare si chelnerul intinde tava cu pahare de sampanie si tava cu piscoturi

goody_ani2002
22.10.2010, 14:53:48
Buna miresici...Mie, personal mi s-a intamplat sa ma inec cu piscoturile servite langa sampanie.. Cred ca si eu o sa renunt la piscoturi si o sa-mi intampin invitatii cu un pahar de sampanie ornat cu o capsuna..
Ideea cu ciresele sau capsunile pe paharul de sampanie mi se pare ok (daca e in sezon, ca la cat sunt de scumpe in extrasezon nu stiu daca merita) ca si cea cu tartinele, insa noi am avut tartine cu icre negre si la aperitiv la masa, asa ca nu prea mergeau si la intratre.......
Am inlocuit piscoturile care se pun cam peste tot la nunti (eu nu le suport pur si simplu vomit de la ele, nu stiu ce am), cu piscoturi facute in casa, gasiti pe net retete, mie mi le-a facut mama unei prietene bune;;)
Chiar si la biserica am dus un chec bestial facut de nasa la cererea expresa a mea :-p, preotii au taiat o felie mai groasa si apoi bastonase ca de piscoturi si ne-au dat. Si ei au fost surprinsi placut si a dat super bine, ca toata lumea pune piscoturi si mi s-a luat.
Incercati chec de casa cu vin rosu sa vedeti ce bun e......asa am avut noi la biserica=P~.
La restaurant 2 chelneri:
- unul cu paharele de sampanie (noi le spuneam invitatilor sa-si ia paharul la masa asa ca nu au avut loc incurcaturi sa bea un invitat dupa un altul care a pus paharul inapoi, mai ales ca acel chelner care trebuia sa faca debarasarea era cam zapacit :> si a dat bine ca invitatul il savura in liniste si e mai elegant asa);
- unul cu tava cu piscoturi, unii au luat, altii nu, mie mi se pare cam mult oricum dar am zis sa fie ca nu ne-a costat nimic in plus .

cori77
12.11.2010, 10:11:13
Nici mie nu-mi plac piscoturile asa ca voi renunta de tot la ele

MireasaEmotionata
28.12.2010, 17:11:06
hello dragele mele :* m am reintors in fortza pe forumj si am zis sa iau la "puricat" toate subiectele deskise de mine pe tema nuntii (si nu numai) ca sa va dau rezultatul final: pana la urma am intampinat invitatii cu mini croissante 7 d a y s cu aroma de sampanie .... si evident sampanie "normala". sotzeul meu a vrut sa luam croissantele cu cioco, dar eu nu am vrut sa amestecam gusturile (cioco cu sampanie) am preferat sa ramanem pe aceeasi linie. :)

pupicei si spor la pregatiri :*

mihaela_iordan
11.05.2011, 16:57:00
eu am hotarat sa inlocuiesc piscoturile cu macarons. intr-adevar sunt mai scumpe dar mi se par mult mai de efect. costa cam 3 lei/buc. :)
cum vi se par?

nicoletagheorghe1
12.05.2011, 08:05:09
eu am hotarat sa inlocuiesc piscoturile cu macarons. intr-adevar sunt mai scumpe dar mi se par mult mai de efect. costa cam 3 lei/buc. :)
cum vi se par?
sunt superbe. dar ai grija k nu se prea mananca. doar de decor iti poti lua

Katiush
12.05.2011, 09:17:24
sunt superbe. dar ai grija k nu se prea mananca. doar de decor iti poti lua

cum adica nu se mananca? :))
pai noi la job cand prindem cate o cutie de la managerii francezi care ne mai aduc din Franta cand vin in delegatii ne batem pe ele. si astea din tara sunt faine, ff bune. se mananca si inca f bine, macar si de curiozitate si vor incerca.

mihaela_iordan
12.05.2011, 12:39:02
da si eu ma gandesc de ce nu s-ar manca?
sunt si foarte foarte bune , nu doar arata. eu chiar sper sa incerce macar de curiozitate. nu cred ca o sa raman cu ele :D:D sau cel putin sper

primavara
12.05.2011, 13:22:24
sunt si foarte foarte bune , nu doar arata. eu chiar sper sa incerce macar de curiozitate. nu cred ca o sa raman cu ele :D:D sau cel putin sper

Daca ramai cu ele,iti dau adresa mea sa le trimiti prin posta:))
Eu am inlocuit piscoturile cu capsuni ,pe care le-am infipt in paharul de sampanie.

mihaela_iordan
12.05.2011, 13:47:51
:))) e clar. ma bucur de sustinere!!:D:D:D

nicoletagheorghe1
13.05.2011, 08:24:30
cum adica nu se mananca? :))
pai noi la job cand prindem cate o cutie de la managerii francezi care ne mai aduc din Franta cand vin in delegatii ne batem pe ele. si astea din tara sunt faine, ff bune. se mananca si inca f bine, macar si de curiozitate si vor incerca.
eu iti spuneam din experienta mea la care am asisitat. am fost la 2 nunti la care au avut asa ceva. lumea intra si ciocnea cu mirii dar nu toti luau si prajiturica respectiva. asa k la una dintre nunti a venit un chelner cu tava sa serveasca invitatii. sper k m-ai inteles. dar asta nu inseamna k si la voi se va intampla la fel

psvictor
18.05.2011, 12:46:56
Buna fetelor,

Raspunsul e tardiv, dar totusi sper ca va ajuta pe cineva.

In loc de piscoturile de sampanie ce se gasesc in comert, am avut piscoturi facute la cofetarie acolo unde am comandat tortul(Partener, in piata mare, pe strada perpendiculara pe traian colt cu tractorul).
Mai mic, mai estetice, mai bune.

Recomand co caldura ptr cei ce nu doresc banalele piscoturi de sampanie din comert sa le comande la cofetarie.

Cu reespect

girafa
03.08.2011, 20:55:53
cum vi se par?

e o idee f buna
sunt aspectoase, dar scumpe
si toti care au facut nunta zic ca nu merita atata cheltuiala
si eu caut idei deosebite, dar sa fie si mai accesibile ca pret

ari7
28.08.2011, 20:05:45
e o idee f buna
sunt aspectoase, dar scumpe
si toti care au facut nunta zic ca nu merita atata cheltuiala
si eu caut idei deosebite, dar sa fie si mai accesibile ca pret

mie imi plac macarons insa am intalnit si cateva persoane carora nu le plac...acum depinde si de invitati.
Si eu sunt de parere ca nu merita ...

abaurelia
28.08.2011, 20:15:30
mie imi plac macarons insa am intalnit si cateva persoane carora nu le plac...acum depinde si de invitati.

o idee buna, cei care sunt fani o sa se intoarca sa mai ia :). noi am avut doar sampanie si a fost ok

nicoletagheorghe1
29.08.2011, 08:33:53
am fost la o nunta sambata asta si la intrare cu sampanie aveau niste piscotele mai micute si umplute. adica 2 piscoturi cu crema de sampanie intre ele. s-au mancat toate. asa de bune au fost. se gasesc pe la cei care vand prajituri sau chiar si la galmopan (asa i se spune magazinului de paine de la noi din galati)

claudikaa
29.08.2011, 08:55:31

Nu-i nici o problema daca nu le mananca, le mananci tu. Oricum vor fi care le vor aprecia si se vor servi de mai multe ori daca vad ca raman. Eu cred ca as face parte dintre cei ce nu le vor refuza.
Eu insa acum stau si ma gandesc ca nu am servit nimci cu sampania.
La primarie am avut sampanie, piscoturi si foarte multe prajituri (tare apreciate de altfel). La bsierica am dat ciocolata, insa la restaurant nu am servit nimic deosebit.

Pana sa vad postul asta nici nu mi-am dat seama ca ar fi putut sa lipseasca :">

MissSwan
29.08.2011, 10:39:33
cum vi se par?

Da, si la noi va fi la fel. Vom avea macarons la primire si vor fi si pe masa de dulciuri. 3 ron costa in cantitati mici, dar pt evenimente gen nunta unde se comanda multe ai parte si de reduceri. Ai gasit in Braila locuri unde fac macarons?

pop_andra
23.09.2011, 11:36:34
Eu cred ca paharul de sampanie e suficient, uneori nici pe ala nu-l beau.

stef_andra
28.09.2011, 21:41:36
Buna fetelor,

noi le-am inlocuit cu kiwi

tcv16
28.09.2011, 21:47:56
noi cu aceste bomboane cu ravas :) 491704491703
noi le-am inlocuit cu kiwi

pyciulika
03.10.2011, 14:58:04
Noi vom servi invitatii la intrare cu un coktail. Sangria ... ornat cu lamaie portocala umbrelute etc :>

alexandra_serban
05.10.2011, 23:39:37
Cei de la hotelul/restaurantul Alexander au servit in loc de piscoturi niste mini tarte cu icre rosii. Fiind micute tartele, nu cred ca puteau sa coste mult si dadea si foarte bine.

ankapa
02.11.2011, 10:54:44
Buna fetelor!

Nu am apucat sa rasfoiesc toate paginile asa ca nu stiu daca a avut cineva ideea de inlocuit piscoturile cu muffins!Mie mi se par foarte dragalase(si gustoase),si arata minunat!Ce spuneti?

kiss-tina
06.11.2011, 20:40:53
Ce idei bune. Chiar imi faceam griji ca nu prea se mai mananca piscoturile si ma gandeam daca le inlocuiesc sau daca nu mai pun nimic. Ideile cu macarons sau cirese sunt super.

mya83
07.11.2011, 02:01:39
Ce idei bune. Chiar imi faceam griji ca nu prea se mai mananca piscoturile si ma gandeam daca le inlocuiesc sau daca nu mai pun nimic. Ideile cu macarons sau cirese sunt super.

O.idee ar mai fi si capsuni cu sirop de ciocolata sau frisca,cu sampania sunt ideale...sau mini tarte varii:somon afumat si masline negre,ton+masline verzi

luminitadraganfane
29.11.2011, 17:30:13
Si mie imi plac briosutele, chiar sunt super dragalase si sunt minunat colorate.
Unde le-ai gasit ?

ankapa
30.11.2011, 16:19:40
Si mie imi plac briosutele, chiar sunt super dragalase si sunt minunat colorate.
Unde le-ai gasit ?

AA....pozele le-am gasit pe Google:D,dar ma gandesc ca daca te uci cu cateva poze reprezentative la o cofetarie(la cea care iti face si tortul de exemplu),iti pot face niste briose foarte frumoase!Sau,daca ai timp,le cumperi,ca se gasesc peste tot,si le ornezi cum iti place!Si eu sunt indragostita de ele,si nu am sa renunt la idee nici in ruptul capului:))

llaura_x
05.12.2011, 10:43:21
Noi vom servi invitatii la intrare cu un coktail. Sangria ... ornat cu lamaie portocala umbrelute etc :>
noi am mers pe clasica sampanie

Klara23
08.02.2012, 08:27:23
Eu am servit sampanie cu macarons. Au fost luate de la Madame Lucie si s-au manacat in timp record, toata lumea le-a apreciat. E drept ca au fost cam scumpe, pentru 130 de bucati am platit cam 450 lei, dar a meritat, au fost de efect.

mihaelamarin76
22.02.2012, 13:34:34
Buna miresici!
Noua ne-au propus cei de la Alexander sampanie si mini-tarte cu icre rosii...
nu ma gandisem, sincer, la asta, dar mi se pare super ideea...<:-P
ceva dulciuri, nu prea ma incanta, pt ca oamenilor s-ar putea sa le fie cam foame (?!) si ceva dulce nu cade bine....zic eu...

eva_nagy
22.02.2012, 17:11:56
Noi am vrea sa avem mini croissante....

mihaelamarin76
22.02.2012, 18:16:53
Noi am vrea sa avem mini croissante....
ijn combinatie cu ce bautura? cu sampanie?....crezi ca se potriveste?...:-s

eva_nagy
22.02.2012, 18:21:17
ijn combinatie cu ce bautura? cu sampanie?....crezi ca se potriveste?...:-s
Da, cu sampania... Hmm, de ce crezi ca nu se potrivste?

mihaelamarin76
22.02.2012, 18:31:15
Da, cu sampania... Hmm, de ce crezi ca nu se potrivste?
nu stiu...nu vreau sa te superi pe mine...este doar o idee...
dar sampania imi da senzatia de "elegant, sofisticat", pe cand croissantele, de ceva f bun dar "comun, obisnuit"...

eva_nagy
22.02.2012, 18:44:37
nu stiu...nu vreau sa te superi pe mine...este doar o idee...
dar sampania imi da senzatia de "elegant, sofisticat", pe cand croissantele, de ceva f bun dar "comun, obisnuit"...
Nu am de ce sa ma supar! Aruncam cu idei, nu? De asta suntem aici... :) Nu m-am gadit niciodata la ce ai spus tu... Hmm, clar piscoturi nu vreau si asta era prima idee care ne-a venit in minte, asta si pentru ca acele min croissante au in spate si o poveste care ne caracterizeaza. E drept, doar cei foarte apropiai isi vor da seama...
O alta varianta ar fi Raffaello...

mihaelamarin76
22.02.2012, 19:53:13
Nu am de ce sa ma supar! Aruncam cu idei, nu? De asta suntem aici... :) Nu m-am gadit niciodata la ce ai spus tu... Hmm, clar piscoturi nu vreau si asta era prima idee care ne-a venit in minte, asta si pentru ca acele min croissante au in spate si o poveste care ne caracterizeaza. E drept, doar cei foarte apropiai isi vor da seama...
daca mini-croissantele va reprezinta (exista o poveste despre voi doi), de ce nu asezi pe fiecare masa un mic platou cu mini-croissante?:-\
raffaello, da, e altceva....doar sa nu se murdareasca pe maini, atunci cand le iau...

Jacynthe
22.02.2012, 19:55:58
daca mini-croissantele va reprezinta (exista o poveste despre voi doi), de ce nu asezi pe fiecare masa un mic platou cu mini-croissante?:-\
raffaello, da, e altceva....doar sa nu se murdareasca pe maini, atunci cand le iau...

Daca sunt lasate in ambalajul acela al lor micut...nu cred ca se murdaresc, dar se vor chinui sa le desfaca daca au si pahar de sampanie in mana...

pilici_anamaria
22.02.2012, 20:06:01
eu zic ca acele piscoturi ar putea fii inlocuite cel mai bine de un bar de fructe si fantana de ciocolata,care de vreun an-doi au devenit celebre. Asta dupa parerea mea, care vad nunta intr-un stil clasic

Daca sunt lasate in ambalajul acela al lor micut...nu cred ca se murdaresc, dar se vor chinui sa le desfaca daca au si pahar de sampanie in mana...

Asa e! Ai mare dreptate!

followme
22.02.2012, 20:08:07
daca as servi rafaello i-as ruga pe cei de la restaurant sa mi le scoata din ambalaj si sa le aseze pe o tava in forma de piramida, iar in fiecare bomboana sa infiga o " scobitoare" din aceea colorata de plastic sau silicon, ca omul sa apuce direct de betigas si astfel nimeni nu se lipeste pe degete.

pilici_anamaria
22.02.2012, 20:10:26

Incearca sa te gandesti la un bar de fructe sculptate frumos si eventual o fantana de ciocolata...si lasa sampania singura! :) Sper sa iti fie de folos sfatul meu!:)

catalina_oana
22.02.2012, 20:11:36
daca as servi rafaello i-as ruga pe cei de la restaurant sa mi le scoata din ambalaj si sa le aseze pe o tava in forma de piramida, iar in fiecare bomboana sa infiga o " scobitoare" din aceea colorata de plastic sau silicon, ca omul sa apuce direct de betigas si astfel nimeni nu se lipeste pe degete.
mi se pare o idee f buna. imi pare rau doar ca nu m-am gandit si eu la asta inainte de nunta mea. desi, momentul cu piscoturile la intrare a trecut atat de repede incat acum, privind in urma, mi se pare ca m-am stresat mult prea mult pentru toate amanuntele astea ... ce-i drept, a fost un stres foarte placut.

pilici_anamaria
22.02.2012, 20:12:03

Da...dar deja cred ca te complici un pic cam tare...Plus ca meniul este ca la orice nunta deja incarcat! Cred ca sampania lasata singura este de bun gust! :)

mihaelamarin76
22.02.2012, 20:32:21
eu zic ca acele piscoturi ar putea fii inlocuite cel mai bine de un bar de fructe si fantana de ciocolata,care de vreun an-doi au devenit celebre. Asta dupa parerea mea, care vad nunta intr-un stil clasic

Asa e! Ai mare dreptate!
imi pare rau, dar fructele sunt cu totul separat fata de "primire"....ele sunt fie bufet separat fie pe mese...
iar fantana de ciocolata, dupa parerea mea este demodata deja...;))

eva_nagy
22.02.2012, 22:12:07
Bar de fructe? Cascada de ciocolata? Nu mi se par potriite pentru primire.... Eu vreau o chestie micuta care sa inlocuiasca piscoturile...

followme
22.02.2012, 22:17:51
Bar de fructe? Cascada de ciocolata? Nu mi se par potriite pentru primire.... Eu vreau o chestie micuta care sa inlocuiasca piscoturile...

parerea mea este sa ramai la croissante , sunt dragute si gustoase =P~

pokemon_
23.02.2012, 12:31:24
o capsuna pe pahar! e elegant si asa frumos!

eva_nagy
23.02.2012, 15:34:54
o capsuna pe pahar! e elegant si asa frumos!
De acord! Daca iti permite si sezonul e si mai dragut...:D

Flamingo
23.02.2012, 15:38:43

Minitartele cu fructe/ciocolata de la Saray? Eu cand aud de ele uite asa fac :madlaugh:.Sunt buneeeee rau!
Am mancat la ziua unui coleg pana mi s-a facut rau

Incearca sa te gandesti la un bar de fructe sculptate frumos si eventual o fantana de ciocolata...si lasa sampania singura! http://www.miresici.images/smilies/yahoo/yahoo_smiley.gif Sper sa iti fie de folos sfatul meu!http://www.miresici.images/smilies/yahoo/yahoo_smiley.gif

Dar fantana sau barul de fructe nu au nici o legatura cu sampania de la intampinare...Atat la fantana cat si la barul de fructe ai nevoie de o farfurie pe care sa pui fructele ori, cu sampania in mana nu prea merge.:D

eva_nagy
23.02.2012, 15:43:55
Minitartele cu fructe/ciocolata de la Saray? Eu cand aud de ele uite asa fac :madlaugh:.Sunt buneeeee rau!
Am mancat la ziua unui coleg pana mi s-a facut rau :D
Inca nu am incercat minitare de la ei...dar m-ai provocat! Pfff, vorbesti de lucruri sfinte in timp ce sunt la muuncaaa.... :no_04:

Flamingo
23.02.2012, 15:49:07
Inca nu am incercat minitare de la ei...dar m-ai provocat! Pfff, vorbesti de lucruri sfinte in timp ce sunt la muuncaaa.... :no_04:

Crede-ma ca una din aceea iti face ziua mai frumoasa.Cred ca sunt ok pentru ce vrei tu ca nu sunt prea dulci :)

mayalicious
02.03.2012, 12:22:17
Ati gustat vreodata macarons? Mie mi se par grozave.... le-am gustat la o nunta, erau aranjate pe un suport iluminat, ca o piramida... Mi s-a parut super ideea, au si gust bun si impact asupra invitatilor.

doc
28.03.2012, 11:52:30
trebuie neaparat sa avem piscoturi la primire?
adica sampania nu este de ajuns?
eu ma gandeam sa pun o capsunica, bucatica ananas pe marginea paharului de sampanie si atat....e ok sau o sa ma critice invitatii ca nu am stiut cum sa-i primesc?

personal, as trece peste nunta care mi se pare un chin ingrozitor pentru cei/cele ca mine (nu petrecareata, nu amatoare de bauturi, nu amatoare de dansuri populare, nu amatoare de complimentari/pupaturi/imbratisari):[email protected]
pffffffff...nici nu vreau sa ma gandesc cata lume o sa pup in ziua aia=))

am un off la nunti...nu imi place sa stau la coada , la pupaturiL-)L-)...despre mine as trece peste partea asta si m-as duce direct la masa si de aceea prefer de multe ori sa ajung pe la 21-21 si ceva sa evit acest aspect:D

MireasaEmotionata
22.04.2012, 18:45:44
parerea mea este sa ramai la croissante , sunt dragute si gustoase =P~

si eu tot pt (mini) croissant am optat. din acelea de la 7days. nu mai stiu daca am scris pe topicul acesta dupa nunta, dar parca da. :D
LE: acum imi dau seama ca vroiam de fapt sa ii raspund evei nagy, caci ea pusese intrebarea. sorry. :D

felicitywhite
14.05.2012, 00:26:48
Noi am avut piscoturi la primire si... nu s-a atins nimeni de ele.

coucou
14.05.2012, 08:11:54
si eu tot pt (mini) croissant am optat. din acelea de la 7days. nu mai stiu daca am scris pe topicul acesta dupa nunta, dar parca da. :D
LE: acum imi dau seama ca vroiam de fapt sa ii raspund evei nagy, caci ea pusese intrebarea. sorry. :D

nu ati dat si cafea la croissante? ;))

Blue_Selene
14.05.2012, 13:26:09
Noi am avut piscoturi la primire si... nu s-a atins nimeni de ele.

Am observat asta la mai multe nunti asa ca noi nu o sa dam nimic langa sampanie. Daca se vor gasi carcotasi, asta e! Nu poti sa multumesti pe toata lumea... :-"

n_alexandra
14.05.2012, 14:16:41
Eu n-am primit la nici o nunta piscoturi la intrare, doar sampanie, o sa dau piscoturi si alte d-astea la cununia civila.

MissSwan
01.06.2012, 15:25:02
Ati gustat vreodata macarons? Mie mi se par grozave.... le-am gustat la o nunta, erau aranjate pe un suport iluminat, ca o piramida... Mi s-a parut super ideea, au si gust bun si impact asupra invitatilor.

Noi am avut macarons (nici nu am conceput altfel) la candy bar, care a stat langa masa cu sampania. Cine a dorit ceva sa acompanieze spumantul cu ceva dulce a luat de acolo. :)

MissSwan
03.07.2012, 14:22:24
Si fotografiile oficiale :D

jewelynne
20.07.2012, 16:34:55
Am vazut multe nunti la care nu s-a atins nimeni de piscoturile de la intrare, sincer cred e vremea sa le treaca moda, pentru ca toata lumea cred ca s-a saturat de ele. Eu sigur nu le ating niciodata! Am auzit de cineva care pune un pic de zmeura si o da o data cu sampania- nu stiu sigur in ce fel de pahar sau daca o pune chiar langa sampanie. Plus ceva ce am vazut la o nunta mai de fite, un sirop de zmeura- natural, pus o picatura in sampanie! Fabulos!

yuna
12.08.2012, 15:50:46
piscoturile traditionale pot fi inlocuite cu mini tartine, cu diferite topping uri de la somon, crema de branza, pana la icre rosii negre..
Sunt mai finute si mai pompoase decat piscoturile traditionale.

magdateo
16.10.2012, 16:02:47
piscoturile traditionale pot fi inlocuite cu mini tartine, cu diferite topping uri de la somon, crema de branza, pana la icre rosii negre..

Ce-ai amintit tu noi am avut la gustarea rece .Am primi invitatii tot cu un fel de tartine cu carnacior picant de casa branza telemea si maslina iar in loc de sampanie find foarte foarte cald afar am dat noroc cu Sangria cu multe bucati de fructe si tone de gheata.

andrea85
16.10.2012, 16:03:55
Ce-ai amintit tu noi am avut la gustarea rece .Am primi invitatii tot cu un fel de tartine cu carnacior picant de casa branza telemea si maslina iar in loc de sampanie find foarte foarte cald afar am dat noroc cu Sangria cu multe bucati de fructe si tone de gheata.

Yummy...ce bine arata! =P~

magdateo
16.10.2012, 16:06:46
Yummy...ce bine arata! =P~

Au fost si foarte bune in cinci minute platourile erau goale.

andrea85
16.10.2012, 16:08:10
Au fost si foarte bune in cinci minute platourile erau goale.

Te cred...in sfarsit ceva nou si gustos. ;-)

baldowin
17.10.2012, 14:19:44

Ce bine arata=P~

b_ralu_83
17.10.2012, 14:27:35

La sampanie merge mai bine ceva dulce, poti da macarons ca sa fii in ton cu moda :)

magdateo
17.10.2012, 15:51:10
La sampanie merge mai bine ceva dulce, poti da macarons ca sa fii in ton cu moda :)

Daa si macarons ar fi o idee pentru cele care nu le prefera la candy bar =P~

serkan
25.10.2012, 21:25:55
seminte,nuci,alune ,fursecuri

jewelynne
26.10.2012, 17:02:51
hmmmm macarons bun bun

GeorgiannaE
06.11.2012, 21:36:49
Cred ca se pot inlocui cu macarons sau minitartine.

ankapa
07.11.2012, 10:13:58
Noi am inlocuit clasicele piscoturi cu niste biscuitei foarte fragezi,inveliti in ciocolata alba,peste care,tot din ciocolata,am avut imprimate camee.Din pacate fotografii nostri au omis sa ii surprinda in detaliu,si nu ii am prezenti decat in foto de mai jos:

Izabelutz
15.11.2012, 11:55:49
Cred ca ar merge si niste briose fine... mmm yum yum =P~

Lyv25
22.11.2012, 12:31:12
Noi am avut raffaello...insa m-au dezamagit cei de la restaurant pt ca eu specificasem sa fie puse intr-un bol de sticla si au zis da...iar cand am ajuns la sala le vad puse pe un platou normal :O Oricum n-a mai contat atunci si m-am autoconvins ca au aratat bine si asa...

raluka_v
25.11.2012, 10:29:26
Daa si macarons ar fi o idee pentru cele care nu le prefera la candy bar =P~

omg deci macaroons este prajiturica perfecta..dar la ce scumpa e una :(( si cati invitati sunt mai bine lipsa

raluka_v
25.11.2012, 10:33:10
Si fotografiile oficiale :D

ideea cu macaroons vad ca este destul de pusa in practica de multe pe aici insa ..nu va costat o avere? ca si eu sunt mare fan macaroons insa la 3 lei bucata..

MissSwan
25.11.2012, 11:46:15
ideea cu macaroons vad ca este destul de pusa in practica de multe pe aici insa ..nu va costat o avere? ca si eu sunt mare fan macaroons insa la 3 lei bucata..

Nu stiu exact cat au fost ele separat, am platit candy barul la gramada ca sa zic asa. Au fost aprox 48 bucati din cate reusesc eu sa numar, asta insemnand 144 lei. Ca sa fiu sincera, la cat costa o nunta, cu banii astia in plus sau in minus, nu mi se pare ca e vreo diferenta. :)

SilenZa1
04.01.2013, 19:08:20
Rafaello ar putea fi o varianta apreciata...

Anorien
05.01.2013, 02:16:55
Mi-ati dat niste idei foarte bune. Voi merge si eu tot pe macarons. Mi se par si gustoase, dar si aratoase! Stie cineva unde se fac macarons bune in Constanta?

MissSwan
05.01.2013, 10:59:22
Mi-ati dat niste idei foarte bune. Voi merge si eu tot pe macarons. Mi se par si gustoase, dar si aratoase! Stie cineva unde se fac macarons bune in Constanta?

Este Madame Lucie in Constanta, au un sediu pe str. Poporului si un stand in City Park. :)

mihaelamarin76
05.01.2013, 22:11:35
noi am avut inclus in meniu tartine cu icre rosii pentru primire....;-)

Anorien
08.01.2013, 18:30:31
Este Madame Lucie in Constanta, au un sediu pe str. Poporului si un stand in City Park. :)

Mersi frumos. O sa merg sa le incerc si sa vad cat costa :)

segaldia
03.02.2013, 15:48:20
Din ce zona e obiceiul asta cu piscoturi la intampinarea in restaurant? eu stiam doar de sampanie si ca piscoturile le da popa la slujba religiosa...

apostolv
21.02.2013, 13:01:50
Buna fetelor,

cu tartine

dogaruramona1
05.03.2013, 13:16:22
cred ca piscoturi.....sau ceva crocant

iulia131084
01.08.2013, 13:17:05
noi am avut inclus in meniu tartine cu icre rosii pentru primire....;-)
foarte frumos,si eu as dori sa inlocuiesc piscoturile de la intrare cu altceva,iar ideea de tartine cu icre rosii este foarte buna

Adina_22
05.08.2013, 09:43:42
am vazut o nunta unde clasicele piscoturi au fost inlocuite cu macarons

Netty
08.08.2013, 15:56:57
Din ce zona e obiceiul asta cu piscoturi la intampinarea in restaurant? eu stiam doar de sampanie si ca piscoturile le da popa la slujba religiosa...

În Moldova este acest obicei, însă noi, deși suntem din această zonă am anulat obiceiul cu pișcoturile. Am decis ca la masa invitaților să fie și o farfurie cu fursecuri, inclusiv pișcoturi de 2 tipuri(alea cu lămâie, fiind delicioase), deoarece ne-am gândit că invitata va ține într-o mână paharul de șampanie, cu care se va duce la masă, în cealaltă mână având probabil o poșetuță.
Mi s/a întâmplat la o nuntă să fiu servită și cu șampanie și cu pișcoturi, să fiu atentă și să nu fiu înțepată când mi se pune cocardă și să-mi așez gentuța elegant pe braț.
Așadar la nunta noastră, invitatul a fost servit la primire, doar cu paharul de șampanie, ce și-l lua la masă.

Ruxy97
20.09.2013, 18:51:34
Buna,

Credeti ca ma va costa foarte mult pt aproximativ 250 persoane, primirea cu macarons in loc de piscoturi? Stie cineva?

Multumesc:)

Punk_Azz
21.09.2013, 15:55:22
Buna,

Credeti ca ma va costa foarte mult pt aproximativ 250 persoane, primirea cu macarons in loc de piscoturi? Stie cineva?

Doar sa incerci sa negociezi un pret mai mic pentru ca ai cantitate mare.. De obicei pretul pe bucata este undeva la 3-4 lei.

Noi avem asigurat de la restaurant, in loc de piscoturi, capsuni sau banane invelite in ciocolata, in functie de cum va fi sezonul lor atunci. Avand nunta in mai, cel mai probabil o sa fie bucati de banane..

Aveti si posibilitatea sa le scoateti de tot din meniu fara sa le inlocuiti cu ceva anume, am fost la astfel de nunti si nu m-a deranjat deloc aspectul asta, oricum nu serveam piscoturi.

violeta1910
21.11.2013, 17:28:04

o idee foarte buna...si pe mine ma incanta

Padelina
21.11.2013, 18:21:47
Buna,

daca reusesti sa gasesti un loc un sa faca macarons mai mici, scrie pe forum. e varianta destul de interesanta, desi mie una nu imi plac. am remarcat totusi ca eu sunt cam exceptia :))))

dserbanescu12
28.11.2013, 21:06:19
am vazut o nunta unde clasicele piscoturi au fost inlocuite cu macarons

sooper idee , dar nu sunt cam scumpe macaroons :|?

ellendra
28.11.2013, 21:59:26
sooper idee , dar nu sunt cam scumpe macaroons :|?

costa cam 3-4 lei\buc. eu ma gandeam la ferrero rocher. :)

maria.burlacu07
29.11.2013, 14:42:59
Si eu sunt de parere ca nu-si au rostul piscoturile la intrare. E foarte incomod pentru noi sa tii paharul, geanta si piscotul pentru ca apoi sa pupi mirii si eventual sa mai faci si o poza cu ei cu toate in mana. Eu de cate ori am mers la o nunta am luat doar paharul de sampanie, mi s-a parut mult mai elegant mai ales ca la masa oricum gasesti prajituri sau saleuri.

Netty
02.12.2013, 16:39:33
Si eu sunt de parere ca nu-si au rostul piscoturile la intrare. E foarte incomod pentru noi sa tii paharul, geanta si piscotul pentru ca apoi sa pupi mirii si eventual sa mai faci si o poza cu ei cu toate in mana. Eu de cate ori am mers la o nunta am luat doar paharul de sampanie, mi s-a parut mult mai elegant mai ales ca la masa oricum gasesti prajituri sau saleuri.

Subscriu. Gând în gând. Noi am renunțat la pișcoturi. Am decis să fie pe masă tot ce înseamnă dulciuri, pișcoturi, etc. De asemenea am renunțat și la punerea florilor în piept. Mulți invitați au comentat nunta, în sens pozitiv, spunând că am luat decizia corectă.

alekssa
03.12.2013, 17:01:21
Nici noi nu am avut piscoturi la intrare pentru ca nu le vad rostul si in plus e si incomod sa mai stai si cu piscotul in mana. Eu, de exemplu, la toate nuntile la care am fost nu am servit niciodata din piscoturi. Si nici flori nu le-am pus la invitati :D

Jonesy
04.12.2013, 00:58:26
Macarons cu sampanie ... nu cred ca ma incanta. Un macaron de ciocolata, de exemplu, nu merge nici cu sampania demi/sec, nici cu demi/dulce.
Ferrero iarasi are un gust pronuntat de aluna si cacao, nu tocmai asortat cu sampania, pentru gustul meu.

Cat despre piscoturi, daca incercati biscuitii Fossier de Reims (biscutii facuti pentru sampanie) cu sampanie (nu spumant) demisec.... yummy... la noi la nunta s-au baut si cate 3 pahare de sampanie, cu biscuitii aferenti cu tot... am ramas fara biscuti, evident... pentru ca nu ne-am asteptat sa fie asa pe gustul tuturor. ;))

Dar daca serviti o sampanie sec/brut, merge foarte bine singura. Simplu, elegant.

GeorgianaTuclea
04.12.2013, 13:15:40
Buna ziua,miresici.ce ziceti de zahar putin caramelizat pe buza fiecarui pahar de sampanie?mie imi cam surade ideea.:D

alllinab
10.12.2013, 12:23:11
Buna ziua,miresici.ce ziceti de zahar putin caramelizat pe buza fiecarui pahar de sampanie?mie imi cam surade ideea.:D

Buna,

Sunt noua pe forum, m-am uitat la parerile voastre, eu am ales pentru primirea invitatilor sa servim sampanie cu o zmeura in pahar si am eliminat piscoturile.
Ce parere aveti?

maria.burlacu07
10.12.2013, 13:48:02
Buna,

Sunt noua pe forum, m-am uitat la parerile voastre, eu am ales pentru primirea invitatilor sa servim sampanie cu o zmeura in pahar si am eliminat piscoturile.
Ce parere aveti?

Foarte interesanta ideea, nu am vazut la nici o nunta asa ceva dar suna suuuper.

Punk_Azz
10.12.2013, 18:05:57
Buna,

Ce parere aveti?

Si mie-mi place cum suna.. imi si imaginez paharul :x :D

Netty
10.12.2013, 21:25:22
Buna,

Ce parere aveti?

Frumos și interesant. Am uitat să precizez că noi la nuntă am decis într-adevăr să nu servim la intrare pișcoturi sau alt tip de fursec, etc., însă.....am servit câte un pahar de șampanie cu cireașă confiată și gheață carbonică. Efectul a fost maxim.;;)
Cireșele le-am cumpărat la bax de 5 kg, astfel că după nuntă au rămas foarteeee multe.............
Consider că am ieșit f. ok ca și preț. Rețin că am dat 120-130 lei și a fost prea mult, dar mâcar nu am fost stresați. O prietenă a comandat tot cireșe, dar a apelat la o firmă de organizare nunți, un borcan de 800 g fiind 75 lei. Mi s-a părut scump, noi având avantajul că am apelat la un depozit angro cu specific de a aproviziona restaurante și laboratoare de cofetărie. Singurul minus a fost că a trebuit să le așezăm noi în borcane și să dăm cireșele la frigider, deoarece cantitatea a venit împachetată în sac de plastic, pus în cutie.

Netty
10.12.2013, 21:54:24
cireșele
554923554925554926554924

sweetdana
01.05.2014, 20:14:52
Pt cele interesate de macarons, au la auchan mai acceptabile la pret.

Xantipatica
19.05.2014, 11:22:27
dragi miresici, noi am decis sa nu dam nimic langa sampanie, pentru ca:
1. daca tot le ocupam musafirilor o mana cu paharul, macar cealalta sa ramana libera pentru flori, poseta, sal sau mai stiu eu ce :D
2. nu ne place ideea de a da ceva dulce la inceputul mesei, piscoturi la sampanie le-as vedea mai degraba la finalul mesei, evident atunci cand se da sampanie mai spre sfarsitul mesei ...
3. de altfel, am ales sampanie brut, sec, alaturi de care un gust dulce nu merge (parerea noastra)
4. am avut platouri cu bruschete, pe care baietii de la restaurant le-au plimbat o perioada printre invitati, pana ce si-a gasit lumea locurile, pana ce s-au salutat unii pe altii etc, dupa care le-au pus pe mese - in felul asta a fost ceva gustare sa acompanieze paharul de sampanie, fara sa incurce ;;)
Mult succes la pregatiri!

Padelina
19.05.2014, 13:51:47
si eu ma gandeam la cirese proaspete, nunta fiind la inceputul lunii iulie :) nu m-am gandit la viriamta cireselor confiate, dar o sa caut si eu sa vad ce se poate face :). multumesc pentur idee :)

mama_lui_alex
04.03.2015, 17:14:12
o idee ar putea fi...

roxxana_s
07.08.2015, 15:00:55
Sunt in dilema cu ce sa servesc la intrare.Nu-mi plac nici piscoturile ,nici fursecurile.Daca as pune cate o felie de cozonac ar merge?sau o jumatate de felie ,pt ca e prea mare cozonacul.

Sabina2015
07.08.2015, 15:33:43
Noi nu am avut decat sampanie la intrare. De fapt, cred ca la toate nuntile la care am fost am primit doar sampanie la intrare.
Am avut cake bar, deci piscoturile chiar nu-si mai aveau rostul, dupa parerea mea.
La cununia civila, in loc de piscoturi, am cumparat fursecuri si am avut o cutie mare de bomboane Merci.

lorelay_k
10.08.2015, 11:39:07
Putem inlocui piscoturile cu..nimic! :D Trendul este ca la intrare sa se ofere doar sampanie si zambete! Noi nu am avut nici sampanie, nici piscoturi ci un minunat cocktail de lavanda care a aratat minunat si a fost foarte apreciat si de cei mai critici dintre invitati!

andreutzzzzza
19.08.2015, 17:25:18
Noi nu am avut deloc piscoturi, la intrare am avut doar sampanie. La nuntile la care am participat in utimii doi ani am vazut ca trendul a fost fara piscoturi.

roxxana_s
20.08.2015, 22:55:05
Pana la urma am luat pricomigdale si cam 20 piscoturi pt cine prefera piscoturi in loc de pricomigdale.La restaurant au fost mirati cand le-am spus ca nu vreau piscoturi-"CUM FARA PISCOTURI?MACAR CATEVA,ACOLO.."asa ca am luat si "cateva"piscoturi :))