PDA

Versiunea completa : Cununia civila in Vaslui

agnesas
03.02.2010, 10:41:12
Buna!am auzit ca sambata si duminica se plateste o taxa?stiti cam cat e?

Cat_Eyes
03.02.2010, 13:51:32
Buna!am auzit ca sambata si duminica se plateste o taxa?stiti cam cat e?

sambata: 80 lei
asa a fost in toamna

rroana
03.02.2010, 17:02:37
buna..
aveti idee cam cu cat timp inainte trebuie vorbit la starea civila...si la biserica..
astept raspunsuri...
=P~

agnesas
03.02.2010, 17:47:06
buna..
aveti idee cam cu cat timp inainte trebuie vorbit la starea civila...si la biserica..
astept raspunsuri...
=P~

La starea civila cu minim 10 zile si maxim 14 zile calendaristice inainte de oficierea casatoriei :D

Cat_Eyes
03.02.2010, 18:05:45
2 saptamani stiu si eu

rroana
03.02.2010, 19:24:03
multumesc de raspunsuri...
chiar nu stiam exact....(:|

ciocolatika
03.02.2010, 20:43:00
actele la primarie trebuie sa stea 10 zile.... iar in zilele 11, 12 , 13 , 14 putetzi sa va casatoriti...iar in caz de nu mergetzi in 14 zi...in ziua 15 actele nu mai sunt valide;-)
eu nu stiam de taxa...eu in august n'am platit nimic...doar timbrul :-"

rroana
04.02.2010, 00:02:07
actele la primarie trebuie sa stea 10 zile.... iar in zilele 11, 12 , 13 , 14 putetzi sa va casatoriti...iar in caz de nu mergetzi in 14 zi...in ziua 15 actele nu mai sunt valide;-)
multumesc ciocolatika pentru raspuns mai detaliat...
chiar nu stiam aceste detalii...
la biserica stii cumva cam cu cat timp inainte trebuie vb?=P~

ciocolatika
04.02.2010, 16:39:18
multumesc ciocolatika pentru raspuns mai detaliat...
chiar nu stiam aceste detalii...
la biserica stii cumva cam cu cat timp inainte trebuie vb?=P~

cu cat mai repede cu atat mai bine...zic eu...
ptr k poti sa'ti alegi ce ora vrei;-)

kraluca
04.02.2010, 21:40:23
si cum majoritatea doresc sa faca cununia civila intr-o zi de sambata, ar trebui depuse actele cu doua sapamani inainte de nunta (adica tot intr-o sambata - zi nelucratoare pentru depunerea actelor)... asa ca actele trebuie depuse intr-o zi de luni... iar daca vreti sa va cununati dupa amiaza, cel tarziu la ora 16.00 (oficial), trebuie sa va prezentati luni, la prima ora cu atoate actele (inclusiv certificatul prenuptial, care este valabil doar 24 ore ;-) )...
sper ca m-am facut inteleasa ... :-?

Cat_Eyes
04.02.2010, 22:38:50
si cum majoritatea doresc sa faca cununia civila intr-o zi de sambata, ar trebui depuse actele cu doua sapamani inainte de nunta (adica tot intr-o sambata - zi nelucratoare pentru depunerea actelor)... asa ca actele trebuie depuse intr-o zi de luni... iar daca vreti sa va cununati dupa amiaza, cel tarziu la ora 16.00 (oficial), trebuie sa va prezentati luni, la prima ora cu atoate actele (inclusiv certificatul prenuptial, care este valabil doar 24 ore ;-) )...
sper ca m-am facut inteleasa ... :-?

tu cand ai avut cununia?

kraluca
05.02.2010, 21:00:00
tu cand ai avut cununia?
am avut cununia civila in aceeasi zi cu nunta, adica intr-o zi de sambata, la orele 16.00 ;))
cununia religioasa am avut-o la orele 17.00 si apoi ne-am dus la resturant ... am ciocnit un pahar,
rudele s-au dus sa se schimbe, noi am facut poze si pe la orele 20.00 au inceput sa vina invitatii ....
pe la ora zece seara am deschis nunta, la 12 fara ceva m-au furat, a venit gaina, colacii, tortul, dezgatitul si gata nunta...
de fapt... e doar inceputul ;-)

Cat_Eyes
07.02.2010, 17:45:37
am avut cununia civila in aceeasi zi cu nunta, adica intr-o zi de sambata, la orele 16.00 ;))
cununia religioasa am avut-o la orele 17.00 si apoi ne-am dus la resturant ... am ciocnit un pahar,
rudele s-au dus sa se schimbe, noi am facut poze si pe la orele 20.00 au inceput sa vina invitatii ....
pe la ora zece seara am deschis nunta, la 12 fara ceva m-au furat, a venit gaina, colacii, tortul, dezgatitul si gata nunta...

sa inteleg ca ai fost imbracata in rochita toata ziua?

ce frumos spui :)

rroana
09.02.2010, 12:12:26
exact asa mi-as dori si eu....cununia civila putin mai devreme decat cea religioasa...stiu k la starea civila nu te tine mult...apoi biserica...si pe urma restaurant...noi ramanem la restaurant...si asteptam invitatii cu bratele deschise....
oare nu e obositor sa stau in rochie de mireasa de la cununia civila..ce parere aveti?

kraluca
09.02.2010, 15:50:38
exact asa mi-as dori si eu....cununia civila putin mai devreme decat cea religioasa...stiu k la starea civila nu te tine mult...apoi biserica...si pe urma restaurant...noi ramanem la restaurant...si asteptam invitatii cu bratele deschise....
oare nu e obositor sa stau in rochie de mireasa de la cununia civila..ce parere aveti?
la cununia civila singurul lucru obositor este cand primesti foarte multe flori si nu le mai poti tine in brate; iar la biserica pe mine m-a luat durerea de spate (va recomand sa aveti la voi un nurofen).
oricum , si cununia civila si cea religioasa au ceva deosebit, asa ca nu mai conteaza altceva

Cat_Eyes
14.03.2010, 19:46:29
Raluca, imi poti spune la ce ora ati avut voi cununia?
de la ce ora pot incepe cununiile? de exemplu daca vreau la 8 sau la 12, contezza?
au orar? se fac programari?
multumesc.

bunduc_madalina
17.04.2010, 11:10:45
noi ne-am hotarat...cununia civila are loc vineri pe 14 Mai, deoarece a trebuit sa ii intelegem si pe nasi care au un baietel de 11 luni si care mai este inca dependent de mamica lui, este alaptat la san...pt a fi sambata mai lejeri mai ales ca pt cununia religioasa mergem la Manastirea Moreni unde numai drumul il facem in 40-45 min.dus...sper sa iasa totul bine

agnesas
30.04.2010, 08:45:56
noi ne-am hotarat...cununia civila are loc vineri pe 14 Mai, deoarece a trebuit sa ii intelegem si pe nasi care au un baietel de 11 luni si care mai este inca dependent de mamica lui, este alaptat la san...pt a fi sambata mai lejeri mai ales ca pt cununia religioasa mergem la Manastirea Moreni unde numai drumul il facem in 40-45 min.dus...sper sa iasa totul bine

o sa iasa totul bine ;)..ne vedem la nunta<:-P

agnesas
30.04.2010, 08:53:53
apropo fetelor ati auzit cumva cat e taxa pentru ziua de duminica?

eska
02.05.2010, 23:25:54

la ce ora v-ati hotarat sa faceti cununia religioasa? noi tocmai am vazut azi manastirea, si am si vorbit deja cu maicutele, dar nu stim dk sa fie la 4 sau la 5 dup-amiaza. mentionez ca ne gandeam sa fie imediat dupa civila...

rroana
03.05.2010, 11:56:48
la ce ora v-ati hotarat sa faceti cununia religioasa? noi tocmai am vazut azi manastirea, si am si vorbit deja cu maicutele, dar nu stim dk sa fie la 4 sau la 5 dup-amiaza. mentionez ca ne gandeam sa fie imediat dupa civila...
buna....
in primul rand...am vazut k ai nunta pe 31 iulie...deci...se intuneca destul de tarziu...
trebuie stabilita...ora de la cununia civila...acolo nu se sta asa mult...vreo 15 minute...
acum...depinde si de sedinta foto dak aveti..si cand vreti s-o faceti...
dak sedinta foto va fi intre cununia civila si cea religioasa...trebuie alocata 1 ora si pentru aceasta...sau poate este dupa cununia civila si cea religioasa...
in cazul tau...cununia religioasa poate fi si la ora 5-6 dupa amiaza....doar la local trebuie sa fii in jur de ora 8...cred...
trebuie sa te gandesti bine la toate aceste aspecte...
multa bafta la pregatiri...
si...mai vorbim...
o zi frumoasa in continuare!;;)

adina87
03.05.2010, 12:00:12
apropo fetelor ati auzit cumva cat e taxa pentru ziua de duminica?
Buna la Barlad taxa pt duminik este de 56ron poate si la vaslui este tot la fel dar cel mai bine mergi si intreaba sau trimite pe cineva sa vada:*:*:*

agnesas
03.05.2010, 15:23:18
Buna la Barlad taxa pt duminik este de 56ron poate si la vaslui este tot la fel dar cel mai bine mergi si intreaba sau trimite pe cineva sa vada:*:*:*

ar fi bine sa fie asa..in iasi e 194 ron:O

eska
04.05.2010, 00:18:37
noi la civila vom sta macar o ora, nu doar 15 min....ca pe langa sampanie vrem si ceva prajiturele si poate chiar gustari (sa reziste cei ce vor dori sa ne fie alaturi pana seara la restaurant), apoi cateva poze scurt, si direct la biserica
sedinta foto o vrem intre religioasa si restaurant, unde cred ca ar fi bine sa ajung pe la 7.30, sa am timp si eu sa-mi trag sufletul, refac machiajul, chestii de-astea. ca dup-aia....doar n-o sa vina lumea si mireasa sa fie pe la baie :)

ciocolatika
04.05.2010, 15:27:58
scuze k iti spun..dar unde vrei tu sa stai o ora la cununia civila? in sala de casatorie?#:-S:-\
nu te gandesti k poate sunt si alte miresici dupa tine kre vor sa se cunune?
plus de asta nu cred k te lasa sa intinzi masa in sala de casatorie....stiu sigur:)>-
doar dak vrei sa pui gustarea afara in fatza primariei..desi.... e URAT!

bafta la visurile tale....:)>-

eska
04.05.2010, 16:29:39
scuze ca iti spun dar.... daca nu stii despre ce vorbesti, abtine-te! se pot servi prajituri si sampanie nu in salita aia in care semnezi propriu-zis, ci in holul mare. asa a fost si la fratele meu acum cateva saptamani, si ne-am intins cam o ora pana sa plecam spre casa. deci si eu stiu destul de sigur ce zic, ironiile cu visatul chiar nu-si au rostul!
si nu, nu-mi fac griji ca vor fi si alte perechi sa ne incurcam reciproc pe-acolo, pur si simplu vom avea grija sa nu fie si alte programari o ora si ceva dupa noi.

ciocolatika
04.05.2010, 22:28:19
scuze ca iti spun dar.... daca nu stii despre ce vorbesti, abtine-te! se pot servi prajituri si sampanie nu in salita aia in care semnezi propriu-zis, ci in holul mare. asa a fost si la fratele meu acum cateva saptamani, si ne-am intins cam o ora pana sa plecam spre casa. deci si eu stiu destul de sigur ce zic, ironiile cu visatul chiar nu-si au rostul!
si nu, nu-mi fac griji ca vor fi si alte perechi sa ne incurcam reciproc pe-acolo, pur si simplu vom avea grija sa nu fie si alte programari o ora si ceva dupa noi.

eu am facut cununia civila anu trecut in august...deci stiu despre ce spun!
si din cate stiu eu....sunt cateva nunti pe 31 iulie:)>-:)>-

eska
04.05.2010, 22:41:34
eu am facut cununia civila anu trecut in august...deci stiu despre ce spun!
si din cate stiu eu....sunt cateva nunti pe 31 iulie:)>-:)>-

Mai, eu te cred ca zici din experienta proprie, dar fiecare cu povestea ei! Cand am afirmat cele de mai sus n-am facut-o fara nici o baza, am fost asigurata ca se rezolva oricum doresc daca vreau civila in Vaslui, numai sa ma hotarasc eu si sa zic

Cat_Eyes
11.05.2010, 00:00:20
Eska, sustin cele spuse de tine, se pot servi prajiturele in sala aceea.
am insa o intrebare: am auzit ca e posibil sa nu mai accepte sa incheie cununii civile sambata si duminica. stiti ceva?
e doar un zvon?

eska
13.05.2010, 20:15:47
Cat_eyes, eu chiar n-am auzit de asa ceva, de unde zvonul? ar fi tare aiurea sa fie asa... eu zic ca macar pana la sfarsit de iulie sigur ramane ca pana acum, adica se oficiaza si in weekend :)

rroana
14.05.2010, 16:50:58
Eska, sustin cele spuse de tine, se pot servi prajiturele in sala aceea.
am insa o intrebare: am auzit ca e posibil sa nu mai accepte sa incheie cununii civile sambata si duminica. stiti ceva?
e doar un zvon?
eu sper sa nu fie asa...:-war fi foarte aiurea....[-(

Cat_Eyes
15.05.2010, 11:34:09
fetelor, la TV am auzit. in plus, am pe cineva in Tecuci pe care deja au refuzat-o la programarea de sambata.
ar fi aiurea, e clar..
daca aflati ceva din surse sigure, postati si pentru noi. eu ajung in iunie acasa si atunci merg sa intreb ce si cum.

stefisor
17.05.2010, 22:12:52
Hello!
Fetelor cica nu se mai fac cununii civile in week-end pentru ca nu li se mai plateste angajatilor de la primarie orele suplimentare... .
Off criza asta . Unde merg ma ciocnesc de ea .http://www.miresici.ro/images/icons/icon9.png

rroana
17.05.2010, 22:15:41
Hello!
Fetelor cica nu se mai fac cununii civile in week-end pentru ca nu li se mai plateste angajatilor de la primarie orele suplimentare... .
Off criza asta . Unde merg ma ciocnesc de ea .http://www.miresici.ro/images/icons/icon9.png
aoleu...da de unde ai aflat ?de la tv?...esti sigura?:O:-<nu se poate...eu vroiam sa fac toate intr-o singura zi:-"

stefisor
17.05.2010, 22:28:03
Si eu la fel, sunt tare suparata.
Am cautat pe net si intradevar nu se mai onoreaza cununii civile in week-end. Nu spune exact ca in Vaslui vorbeste la modul general dar nu cred eu ca ar face oraselu' nostru exceptie... .

Cat_Eyes
17.05.2010, 23:16:16
sa nu ne agitam inainte de a sti clar..
daca nu se fac sambata, nicio problema, se fac vineri. cred ca ar fi ok si asa, daca stau sa ma gandesc mai bine..voi ce spuneti? v-ar da planurile peste cap?
daca ajungeti pe acolo, va rog sa intrebati si sa ne spuneti si noua.

stefisor
18.05.2010, 14:24:45
Fetelor vesti bune ,\:D/
Am sunat astazi la starea civila si am intrebat daca se oficiaza cununii civile in week-end.
Vesti bune. Au spus ca cel putin in viitorul aropiat la Vaslui se vor oficia .
Pupici!

rroana
18.05.2010, 15:31:40
Fetelor vesti bune ,\:D/
Am sunat astazi la starea civila si am intrebat daca se oficiaza cununii civile in week-end.
Vesti bune. Au spus ca cel putin in viitorul aropiat la Vaslui se vor oficia .
Pupici!
multumesc mult de tot=P~>:D<ma bucur tare mult...
cum stai cu pregatirile?=P~

stefisor
18.05.2010, 15:41:27
http://www.miresici.ro/images/icons/icon7.png Asa si asa, nu reusim sa ne hotaram asupra formatiei. Avem vreo trei cu care negociem oricum saptamana asta trebuie sa rezolvam si cu formatia si cu fotograful care la fel avem tot doi cu care negociem.Saptamana viitoare tre' sa rezolv cu firma de decoratiuni si to asa cum am mai spus usor, usor le rezolvam pe toate ....bani sa fie.
Pupici!

Cat_Eyes
18.05.2010, 16:16:03
multumesc de veste :)
Stefi, grabeste-te cu formatia.. mi se pare cam tarziu acum.. noi am semnat cu vreo 6 luni inainte si cu chiu cu vai am gasit liber.. bine, e si in iulie nunta noastra, dar...

tcv16
18.05.2010, 16:25:23
E O VESTE F BUNA PT VOI CA SE POATE ORGANIZA SI SAMBATA :). pANA LA ANU ' CAND AM EU ..CINE STIE :( QUOTE=Cat_Eyes;3297983]multumesc de veste :)
Stefi, grabeste-te cu formatia.. mi se pare cam tarziu acum.. noi am semnat cu vreo 6 luni inainte si cu chiu cu vai am gasit liber.. bine, e si in iulie nunta noastra, dar...[/QUOTE]

stefisor
18.05.2010, 17:05:02
multumesc de veste :)
Stefi, grabeste-te cu formatia.. mi se pare cam tarziu acum.. noi am semnat cu vreo 6 luni inainte si cu chiu cu vai am gasit liber.. bine, e si in iulie nunta noastra, dar...
Stiu , stiu toate trei formatiile sunt libere pe 25.09 si daca se hotarasc sa mearga in alta parte ne anunta . Oricum tre sa ne hotaram noi asupra carei formatii ramanem.
Pupici!

gabriela1987
09.06.2010, 23:00:39
sal!
abia am inceput preg pt nunta dar imi e mai greu sa le fac pt ca nu suntin tara sa ca le fac de la distanta si vroiam sa te intreb dak e mai bine sa fac si cununia civila si nunta in aceeasi zi sau cu o zi inainte?multumesc mult

ciocolatika
10.06.2010, 00:12:16
sal!
abia am inceput preg pt nunta dar imi e mai greu sa le fac pt ca nu suntin tara sa ca le fac de la distanta si vroiam sa te intreb dak e mai bine sa fac si cununia civila si nunta in aceeasi zi sau cu o zi inainte?multumesc mult

e bine s'o faci cand vrei....dar ca sa fii mai libera in ziua nuntii, poti face cununia civila in alta zi:)>-:)>-(chiar sustin ideea):">

stefisor
21.07.2010, 08:12:32
Miresici,
Ce acte trebuie pt. cununia civila , ce analize ati facut si unde?
Cam cu cat timp inainte de cununie ati depus actele. Cam ce probleme as avea de intampinat? Eu locuiesc in Iasi si am serviciul tot in Iasi si nu prea am timp sa umblu pe la starea civila fara sa rezolv (nu pot sa ma invoiesc mai mult de o zi sau doua).
Multumesc !
Pupici!
.

agnesas
21.07.2010, 09:49:36
Buna ce ati mai auzit? se fac cununii civile sambata si duminica?

stefisor
21.07.2010, 10:55:19
Eu nu am mai auzit nimic.
Deci cred ca se fac .

eska
23.07.2010, 13:20:44
se fac in weekend, doar taxa e mai maricica, de 202 ron
cand depuneti actele trebuie buletinele si certif. nastere plus copiile lor ( si mcar unul din miri sa aiba domiciliul pe vs), certif. medicale emise preferabil cu data depunerii la starea civila (mai ales dk le depuneti cu 2 sapt. inainte de data nuntii), chitanta cu plata taxei. completati acolo o cerere de casatorie, semnati amandoi niste hartiute ca nu sunteti deja casatoriti si gata
taxa se plateste jos la casierie. certif. med. le puteti lua din policlinica de la cab. de planificare familiala
Spor!

Cat_Eyes
26.07.2010, 04:41:47
Buna ce ati mai auzit? se fac cununii civile sambata si duminica?

asa cum a spus si eska, se fac.. noi tot sambata am facut. 202 lei taxa.

rroana
29.07.2010, 13:35:28
miresicilor...nu stiti...pot de exemplu sa ma duc la starea civila sa vad ce ore libere sunt ptr ziua in care am nunta...sa stabilesc exact ...sa stiu cum procedez mai departe..?

stefisor
03.08.2010, 07:02:17
miresicilor...nu stiti...pot de exemplu sa ma duc la starea civila sa vad ce ore libere sunt ptr ziua in care am nunta...sa stabilesc exact ...sa stiu cum procedez mai departe..?
Daca reusesti sa mergi sa iti rezervi o ora la starea civila poate ma anunti si pe mine.... eu nu locuiesc in Vaslui si as vrea sa stiu daca pot sa fac si eu la fel ... .
Mult spor la miresit !

stefisor
07.09.2010, 14:20:04
Miresici cu acte ;))
Mai am putin si sunt si eu mireasa cu acte in regula..... insa nu stiu exact cu cate zile inainte sa le depun la starea civila. Am sunat la ei si mi-a spus ca cu zece zile lucratoare inainte ,insa daca cununia civila este sambata eu cand duc actele vineri sau luni?
Multumesc!
pupici

Ralk
19.08.2011, 11:56:29
Miresici de Vaslui,

Mai are vreuna dintre voi noutati privind cununia civila in acest oras? Sau daca e cineva care a facut civilul recent si ne poate impartasi din experienta ei (daca a fost ceva deosebit fata de ce s-a mai discutat pe forum)?

pe mine ma enerveaza ca unul din miri trebuie sa aiba mutatie pe VS. Amandoi avem domiciliul in alte orase si trebuie ca cel putin unul din noi sa-si faca viza de flotant. A mai fost cineva in aceasta situatie?

BlackButterfly
17.09.2013, 09:03:19
La noi e invers, avem flotant pe alte orase, iar mirele buletinul pe Vaslui. Imi poate spune cineva actele necesare si cu cat timp inainte trebuie programata cununia?

bianka2004
29.09.2013, 20:01:45
cred ca lista de acte o gasesti pe site-ul primariei. Stiu ca este o adeverinta medicala care e valabila doar 2 saptamani si trebuie facuta atunci, iar actele se depun cu 10 zile inainte.