PDA

Versiunea completa : Concurs Bioderma

irina
04.02.2010, 00:33:44
Castiga unul dintre cele 8 premii: o sticla de solutie micelara demachianta Bioderma Sensibio H2O (http://www.bioderma.com/).

Solutia micelara reprezinta nu numai o inovatie revolutionara in domeniul dermo-cosmetologiei, ci si un produs revolutionar pentru igiena tenului sensibil.
Sensibio H2O asigura o curatare perfecta a tenului. Este atat de simplu de folosit si aduce atat de multe beneficii pielii incat, dupa o petrecere sau dupa machiajul zilnic, pielea ta va fi curata, calmata si tonifiata.

328771

Tema concurs: Care este rutina ta de cosmetica a tenului? (te machiezi zilnic, te demachiezi in fiecare seara chiar daca nu ai folosit machiaj, ai solutiile tale preferate de ingrijire a tenului?)

Mai multe detalii privind concursul pot fi gasite in Regulament (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=26425).

Mult succes! :)

ingerasdeea
04.02.2010, 11:54:08
Sunt o persoana care adepta stilul "natural"..in general folosesc doar mascara...chiar si asa tenul meu este destul de sensibil si necesita o igiena zilnica, atat dimineata, cat si seara, indiferent daca am folosit produse cosmetice sau nu.
Pasii pe care ii urmez sunt: demachierea(folosesc produse 2 in 1 pentru ochi si ten, pentru ca imi este mai usor), lotiunea tonica sau micelara si in final crema. Iar de 2 ori pe saptamana folosesc gel exfoliant si masca hidratanta.
Chiar am produse din gama Bioderma;))(pentru corp si pentru fata), si indiferent daca castig sau nu sunt foarte multumita de acestea.

Samburica
04.02.2010, 12:36:25
Nu ma machiez chiar in fiecare zi, depinde si ce dispozitie am, insa chiar daca nu o fac, tot folosesc lotiunea demachianta de cel putin 2 ori/zi, dimineata la trezire si seara inainte de culcare.
Am o gama preferata, de fapt, cred ca tenul meu s-a obisnuit cu ea ( tenul meu fiind un pic mai gras, mai dificil, predispus la cosuri ), insa sunt mereu deschisa la noi oportunitati, poate si mai bune, poate si mai avantajoase...

mihu
04.02.2010, 13:00:30
Nu ma machiez zilnic iar atunci cand o fac, incerc sa nu arat ca si o papusa pictata. Ma demachiez in fiecare seara si folosesc o crema dupa demachiere. Aproximativ o data pe luna folosesc si o masca pentru ten iar de 2 ori pe an imi fac un tratament cosmetic.

alexa_bubu
04.02.2010, 13:30:00
La mine este regula ca daca ies din casa, trebuie sa ma machiez. asa ca , dimineata , mai intai ma demachiez, apoi ma dau cu crema, astept 10 min sa intre in piele si apoi folosesc fond de ten, corector, etc.
Seara, ma demachiez si ma dau cu crema de noapte, nu folosesc toner deoarece am tenul foarte sensibil si oricum am lotiunea micelara de la bioderma care imi tine loc si de toner.
O data pe saptamana folosesc o crema exfolianta si o masca nutritiva.
Folosec doua produse bioderma de care sunt extrem de multumita: lotiunea micelara (cea de 500 ml ca mi se pare mai convenabila) ca si demachiant pentru fata si ochi si crema pentru piele deshidratata in urma tratamentelor anti0acneice, care este crema mea de zi.
va multumesc!

cisi5
04.02.2010, 14:54:02
Avand in vedere ca am un ten foarte sensibil cu tenta de roseata trebuie sa fiu foarte atenta la ce produse de ten folosesc, si acela trebuie sa fie dermatocosmetice. Nu ma machiez zilnic, dar folosesc zilnic crema de hidratate pentru ten sensibil si imi curat fata zilnic cu lapte demachiant tot pentru ten sensibil. Nu imi fac nimic special la ten, nu merg la cosmetica deoarece de fiecare data cand am fost am venit cu tenul mai traumatizat decat era inainte si nu-mi aplic pe fata masti deoarece n-am gasit una care sa-mi fie ok. Din cauza tipului meu de ten , in afara de demachiere si hidratare zilnica nu mai fac altceva.

just
04.02.2010, 15:01:22
ma demachiez dimineata si seara, destul de intens, (cand imi amintesc peste zi mai dau si cate un spray cu apa termala) avand in vedere ca am probleme cu accneea dar pare a fi tot degeaba;))

scumpick21
04.02.2010, 16:37:22
Nu ma machiez in fiecare zi, dar de demachiat o fac in fiecare seara. Multumim de concurs.

sweet_lorry
05.02.2010, 11:03:18
Folosesc zi de zi fond de ten, blush, mascara, tus, fard de pleoape, gloss.
Toata treaba asta cu demachiatul e insa si mai complicata: folosesc un demachiant pentru ten mixt/gras, apoi ma spal cu o crema usor abraziva, aplic o masca de fata purificatoare (de 2 ori pe saptamana), tonic, crema de fata (de noapte), crema pentru ochi, balsam de buze.

ALLYNA80
05.02.2010, 11:07:45
Castiga o sticla de solutie micelara demachianta Bioderma Sensibio H2O (http://www.bioderma.com/).

Solutia micelara reprezinta nu numai o inovatie revolutionara in domeniul dermo-cosmetologiei, ci si un produs revolutionar pentru igiena tenului sensibil.
Sensibio H2O asigura o curatare perfecta a tenului. Este atat de simplu de folosit si aduce atat de multe beneficii pielii incat, dupa o petrecere sau dupa machiajul zilnic, pielea ta va fi curata, calmata si tonifiata.

328771

Tema concurs: Care este rutina ta de cosmetica a tenului? (te machiezi zilnic, te demachiezi in fiecare seara chiar daca nu ai folosit machiaj, ai solutiile tale preferate de ingrijire a tenului?)

Mai multe detalii privind concursul pot fi gasite in Regulament (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=26425).

Demachierea este un ritual zilnic si obligatoriu chiar daca nu m-am machiat in acea zi, necesar pentru a indeparta impuritatile tenului acumulate de peste zi. Demachierea este urmata de gelul-spuma de fata, apoi lotiunea tonica si apoi hidratare, pe principiul: curata, tonifica, improspateaza, hidrateaza.

lady_bird
05.02.2010, 11:25:01
[COLOR=#000000]Tema concurs: Care este rutina ta de cosmetica a tenului? (te machiezi zilnic, te demachiezi in fiecare seara chiar daca nu ai folosit machiaj, ai solutiile tale preferate de ingrijire a tenului?)

Nu ma machiez in fiecare zi,dar cred ca un demachiant se poate folosi si ptr.a curata tenul de alte impuritati.Numai ca eu am un ten foarte sensibil care nu se poate hotari cum sa fie:gras sau uscat...asa ca e si una si alta si cu niste pete de roseata din cand in cand...cum nu se poate mai bine.
Nu pot sa spun ca am preferinte in randul produselor de ingrijire,ptr.ca pana acum nu am gasit nimic care sa-mi satisfaca tenul,nu ca as fi eu vreo pretentioasa,insa tenul meu este...
Imi trebuie o strategie:o sa incep prin a arunca tot ce am acasa ptr.ten,si asa nu-mi folosesc la nimic,si va trebui sa fiu propriul meu cobai ptr. a testa noi produse ,din randul dermato-cosmeticelor ,eventual ,si la sfatul unor persoane competente.

alisoniaaa
05.02.2010, 11:25:30
In fiecare zi am ritualul meu de intretinere a tenului meu.Dimineata incepe cu o demachiere cu un demachiant foarte bun si usor, apoi pregatirea pentru machiajul potrivit fiecarei zi in functie de evenimentele ce urmeaza a se petrece in ea.Seara, ma demachiez cu aceeasi solutie demachianta, aplic apoi o crema pentru ochi si una pentru fata, amandoua light si tenul meu este gata pentru o noapte lunga...

ankamaria18
05.02.2010, 12:18:12
buna

dimineata, spal fata cu apa si sapun, un sapun mai special pentru ten uscat, apoi il demachez, il dau cu lotiune de puncte negre si o crema de fata uneori, doar de galbenele pentru ca am tenul foarte complicat.

in cursul zilei nu mi pun mainile pe fata niciodata, am folosit un timp un fel de servetele umede atibacteriene pentru ca tot praful de pe strada se depune pe fata noastra..

seara cand ajung acasa ma spal cu apa rece si sapun, acelasi ritual ca si dimineata doar ca dupa ce ma demachez aplic o crema calmanta de noapte dar nu in fiecare seara pentru ca mi-e frica sa nu fac riduri de timpuriu

si cam asta ar fi despre igiena fetei, dar totodata si a gatului

imi fac cam de 2 ori pe saptamana infuzii cu musetel pentru elasticitatea pielii, pentru calmare...imi sutn benefice aceste infuzii si au rezultate imediate

rekaalina
05.02.2010, 12:31:23
Rutina mea:
-dimineataza ma demachiez si ma dau cu crema de zi pentru ten sensibil
-seara ma demachiez si ma dau cu crema de noapte(foarte hidratanta)
-o data pe saptamana folosesc tonic
De machiat o fac mai rar ,cand merg la vreun eveniment sau cand simnt nevia sa o fac.Zilnic folosesc Mascara.:)>-

anasoltan
05.02.2010, 13:09:21
Pentru mine este important sa arat bine in fiecare zi, dar asta nu inseamna neaparat sa ma machiez.
Daca nu ies nicaieri sau pur si simplu vreau sa ies doar la o plimbare un pic de pudra si rimel sunt suficiente, seara insa imi place sa ma machiez de la a la z:pudra, creion ,fard de ochi , rimel , gloss.
Bineinteles pentru mine este chiar o regula demachierea in fiecarea seara, apoi folosesc o lotiune micelara, deoarece am tenul un pic gras in zona T, momentam o am pe cea de la Bioderma impreuna cu crema tot pentru ten gras si acneeic.

alexalia
05.02.2010, 13:21:18
Ma machieaz cand ies in oras seara. Daca mi se pare ca am cearcane prea mari ma dau cu fond de ten si pudra inainte sa merg la servici.

In legatura cu demachiatul - folosesc lotiune demachianta doar daca am fost machiata. Alftel ma spal pe fata cu gel de dus crema cu ph neutru.

Pentru hidratarea tenului folosesc creme de la Nivea si, in sezonul rece, cand piele mi se usca f tare, folosesc crema cu extract de galbenele.

Iuliana07
05.02.2010, 13:25:40
Eu nu ma machiez decat la vre-un eveniment sau cand mai ies in oras , daca am chef :D

Rutina mea de ingrijire a tenului : dimineata ma spal pe fata cu apa calduta , si apoi imi dau cu crema ... nu am o crema preferata....

In afara de asta , cam 1 data pe luna (m-am lenevit , pt k inainte de nunta faceam saptamanal) .. aplic cate o masa naturala ...

Castiga o sticla de solutie micelara demachianta Bioderma Sensibio H2O (http://www.bioderma.com/).

328771

puiut05
05.02.2010, 15:17:19
Rutina ingrijirii zilnice: seara imi demachiez si curatat in profunzime tenul, indiferent daca m-am fardat sau nu. Apoi folosesc o crema hidratanta de noapte. Dimineata, dupa o prealabila curatire a fetei, ma dau cu o lotiune tonica emolienta si o crema hidratanta care imi va oferi protectie pe tot parcursul zilei. Iar de machiat ma machiez daca am chef sau daca am vreo intalnire mai importanta,o nunta,un botez.;-)

maryyyana10
05.02.2010, 15:36:51
Am o rutina a ingrijiri tenului destul de atenta cred eu, am avut un ten cu probleme in adolescenta asa ca am tot citit si studiat(probabil nu destul :), ideea este ca au aparut deja primele riduri in ciuda faptului ca incerc sa ma hidratez destul de bine, folosesc si ulei de argan in zona ochilor, demachiant tonic, crema hidratanta, am inceput sa iau si oenobiol antirid…. imi fac saptamanal masti naturale… beau multe lichide pentru un ten stralucitor si bine hidratat,reduc cafeau si alcoolul,in preparearea mastilor folosesc tot timpul caimacul de la lapte pt un ten de invidiat,iar vara pulverizez pe fata apa minerala.Machiaj nu aplic zi de zi,doar la anumite evenimente sau cand imi vine pofta de machiat.>:D<va pup.

pescarul_sa
05.02.2010, 16:00:11
Intotdeauna imi curatat tenul cu un produs de curatare bland, fara sapun. Folosesc o crema hidratanta pe parcursul zilei. Aplic crema la nivelul fetei prin miscari usoare, circulare. Seara aplic o crema pe baza de alfa-hidroxi acizi avand efecte benefice asupra tenului mat, uscat si exfoliat, conferind tenului un aspect stralucitor si hidratant.Nu-mi lipseste nici lotiunea tonica si apa termala Ivatherm care face minuni tenului meu.Machiaj aplic mai rar,imi place sa fiu naturala si sa-mi rasfat tenul cu produse naturale.

madalinapol
05.02.2010, 16:46:35
Si eu am facut din machiaj un adevarat ritual...:
DIMINEATA-ma demachiez,imi dau cu o crema de fata si decolteu(de zi),apoi folosesc fond de ten (in functie de sezon),pudra (pt eliminrea aspectului lucios),contur pt ochi,fard de ochi (cand si cand),mascara,un blush de obraji si un ruj(sau luciu de buze).
SEARA-iar demachierea,lotiune tonica si crema de noapte.
SAPTAMANAL-crema abraziva pt ten si decolteu.

alina_gramada
05.02.2010, 17:11:54
Eu ma machez foarte rar, in special la ocazii, cazuri in care ma demachez imediat ce ajung acasa si ma spal pe fata dupa. Ca ingrijire zilnica a tenului: ma spal in fiecare dimineata si seara cu sapun (antibacterian) dupa care folosesc o crema hidratanta. Dimineata folosesc si o crema separata de ochi si strugurel de cateva ori pe zi. 1-2 ori pe an folosesc exfoliante (am tenul f sensibil) si tot de 1-2 ori pe an apelez la tratamente cosmetice.

tigrishor
05.02.2010, 19:33:50
Curatarea tenului este probabil cea mai importanta actiune de peste zi, mai ales acum cand gradul de poluarea este in continua crestere. Tenul este oglinda oricarei femei, iar poluantii pot conduce la aparitia iritatiilor, a eczemelor si a altor afectiuni eruptive de aceea imi curat tenul de 2 ori pe zi:dimineta si seara,apoi ma spal pe fata eliminand impuritatile determinate de poluare sau surplusul de sebum acumulat in timpul noptii.Folosesc o crema adecvata tipului meu de ten,atat crema de noapte cat si cea de zi sunt din aceeasi gama. Crema de zi,este dublata de un factor de protectie solara de cel putin 15 grade deoarece protectia solara este necesara chiar si iarna.Folosesc un exfoliant bland si o masca pt ten care are rolul de a mari gradul de hidratare a pieli, de a hrani si curata tenul in profunzime,acestea le aplic o data pe saptamana.La capitolul machiaj pot spune ca ma machiez dar nu in fiecare zi,depinde de situatii si de ocazii.In schimb folosesc zilnic fond de ten pt a ma apara de praf si alti microbi care imi irita foarte repede tenul.

monyk
05.02.2010, 19:48:21
nu stiu ce inseamna sa ies din casa nemachiata!! ;))
am cativa ani buni de cand ma machiez zilnic, asta insemnand ca folosesc si demachiant destul de mult/des.
multumim frumos pentru concurs. :* :* >:D< >:D<

cafelutatare
05.02.2010, 19:55:55

Hmmm... acum, serios vorbind, chiar solutia asta micelara o folosesc... dimineata si seara, apoi ma hidratez bine tot cu o crema Bioderma Sensibio light. Pentru ca nu ies din casa nu ma mai machiez, dar cand ieseam aveam grija sa aplic un fond de ten peste care aplicam farduri pentru ploape, obraji, mascara si pudra.
Cam atat...

helenita
05.02.2010, 19:56:24
de obicei ma machiez folosind rimelul , creionul dermatograf, fard de ochi si rujul/luciul de buze
rareori folosesc si fond de ten (ar trebui mai des, dar nu prea am timp mereu:-"), si fard de obraz
dar intodeauna ma demachiez seara!!!

kestiutza
05.02.2010, 21:32:11
eu ma spal cu apa si sapun , apoi seara la culcare ma dau cu o crema hidratanta, iar de machiat la ocazii speciale , in rest imi place sa fiu naturala

just_alinutzaa
05.02.2010, 21:47:51
In fiecare dimineata imi pregatesc tenul astfel:ma spal pe fata cu gel de curatare abraziv, ma "curat" cu lotiune tonica, ambele impotriva aparitiei cosurilor si a punctelor negre, apoi imi dau cu o crema hidratanta...si urmeaza machiajul care consta in fond de ten (il folosesc pe acelasi de cativa ani), dermatograf, blush si un luciu de buze sau ruj, depinde...sau, cateodata mai fac cateo combinatie, iar daca nu am timp de creion,fard etc...ma dau numai cu fond de ten pentru a mi-l apara de factorii externi,microbi,praf....
Seara cand ajung acasa ma demachiez, ma spal iar cu gel de curatare,lotiune tonica si aplic o crema...iar aproape saptamanal folosesc o masca de hidratare sau calmare....si cand am mai mult timp la dispozitie incerc tot felul de masti naturale,facute de mine, am mai multa incredere in produsele naturale...
Am grija de tenul meu si daca as dispune mai mult dpdv financiar as merge la un salon pentru scoaterea punctelor negre, sau pentru un peeling....nu am foarte mari probleme cu acneea, dar mai sunt colo si colo!!

popika_oana
05.02.2010, 22:39:57
Eu,sincera sa fiu,nu prea mai folosesc tot felul de creme si demachiante pentru fata,mai ales pentru ca am avut ceva probleme cu tenul si dermatologul mi-a recomandat sa nu mai folosesc fond de ten si tot felul de prostii...dar avand in vedere k nu prea mi-au trecut problemele,continui sa folosesc fond de ten,dar cam o data pe saptamana,iar demachiant folosesc Doina in fiekre dimineata si seara...am folosit si de la Vichy ,Nivea....dar degeaba...mai bun e acesta romanesc!

ady_deea
07.02.2010, 08:12:09
Eu ma machiez cam de 7-8 ori intr-o luna, uneori mai mult, alteori mai putin (doar rimel), dar de fiecare data ma demachiez dupa. Pe langa asta in fiecare dimineata dupa ce ma spal pe fatza ma dau cu crema de zi, iar in fiecare seara ma curat cu o lotiune speciala. Si o data pe saptamana, de obicei duminica, imi aplic o masca de fatza.

ivanka
07.02.2010, 12:34:02
Ma demachiez dimineata si seara cu solutie micelara pentru a elimina machiajul si impuritatile.

poneyalma
07.02.2010, 18:28:06
Ma machez in fiecare dimineata (cand trebuie sa merg la serviciu) dar si seara (cand ies undeva prin oras). Daca stau incasa nu ma machez deloc ;))
Ma demachez OBLIGATORIU in fiecare seara cu un produs pt ten normal, apoi ma spal pe fata cu apa minerala si ma dau cu o crema hidratanta (pt ten mixt).
Ca si machiaj zilnic folosesc fond de ten, fard pt pleoape, mascara, balsam pt buze (mai rar gloss), blush pt obraz si cam atat (cred ca-s destule).
Tin sa mentionez ca ma machez cu culori naturale, nu stridente (ziua). <:-P

atheaa_me
07.02.2010, 22:27:15
Intotdeauna mi-a placut sa am grija de tenul meu, motiv pentru care am cautat mereu produse de calitate.

Ca si ''obicei'' in ceea ce priveste ingrijirea tenului, seara obisnuiesc sa ma demachiez cu un demachiant care contine si argila, dupa care aplic lotiune tonica, si in final crema hidratanta.

Cel putin o data pe saptaman aplic o masca pentru ten!

Dimineata aplic o crema hidratanta si folosesc zilnic fond de ten anticearcan si rimel! Cu ocazii speciale machiajul devine mai intens!

ctin_flori
07.02.2010, 22:53:44
In general nu ma machiez decat la diverse evenimente dar folosesc un demachiant pentru a mi curata mai bine tenul in fiecare seara.

apricot
08.02.2010, 00:08:37
Acum ceva timp obisnuiam sa ma machiez in fiecare zi, acum nu o mai fac decat la ocazii special sau in functie de starea mea de spirit. Cu toate acestea niciodata nu mi-am neglijat tenul, cel mai mult folosesc demachiantul care ajuta la curatarea impuritatilor, lotiunea tonica si o crema hidratanta calmanta...cu toate ca sunt foarte constiincioasa in ceea ce priveste ingrijirea tenului si a corpului meu bineinteles nu am gasit un produs care sa-mi satisfaca tenul in totalitate, deci sunt inca in cautarea lui...

maria0608
08.02.2010, 08:29:45
O zi normala arata cam asa: dimineata ma spal pe fata cu apa si apoi folosesc un gel spumant de curatare. Apoi incep sa ma machiz cu o crema de zi hidratanta si cu actiune anti-ultraviolete, anticearcan, fond de ten, pudra pentru fixare, fard de obraz, fard de ochi, rimel pentru volum, creion contur buze si ruj.
Pe parcursul zilei sunt atenta la conturul buzelor si la ruj.
Seara, inainte de culcare ma demachiez cu lotiune demachianta, folosind discuri demachiante, apoi folosesc o crema hranitoare de noapte.
O data pe saptamana folosesc o masca pentru exfoliere si tot o data pe saptamana mai folosesc o masca cu argila.

nice_girl_ella
08.02.2010, 15:15:04
Incep dimineata prin a ma spala pe fatza cu un gel spumant adecvat tipului meu de ten..apoi aplic un cub de gheatza pe fatza pt revigoare si in cele din urma aplic o crema puternic hidratanta.de obicei ma demachiez cu un lapte nutritiv pe baza de castraveti...

cazacuroxana1981
08.02.2010, 17:51:35

Pentru a curata pielea de impuritati, demachierea este obligatorie, indiferent ca te-ai machiat sau nu: eu ma demachiez de cel putin doua ori pe zi, dimineata si seara. Este sanatos pentru piele de exemplu sa te demachiezi seara, pentru ca altfel impuritatile adunate de peste zi, vor patrunde in piele pe timpul somnului. O piele curata este asadar o piele sanatoasa. Demachiantul nu trebuie sa lipseasca din dulapul niciunei femei.

Apoi urmeaza lotiunea tonica si apoi crema de zi si crema de noapte, toate potrivite tipului tau de ten. Crema de zi poate fi o crema hidratanta (avand tenul uscat, hidratarea e importanta: prefer o crema de zi lejera pe timp de vara si una grasa bogata in vitamina A si E pe timp de iarna). Crema de noapte trebuie neaparat sa aiba rol regenerant, adica sa regenereze celulele pielii.

Ca regula, un gomaj pe saptamana este absolut necesar. Iar cam de doua ori pe saptamana aplic o masca pe baza de fructe care are rol de intinerire a pielii. Efectele sunt...spectaculoase.

Sa fiti iubite!

miresiktanara
08.02.2010, 20:08:34
Buna fetelor! Eu personal ma machiez, dar nu in fiecare zi si nici in exces, nu folosesc fard decat rimel si fond de ten. Cu toate acestea tenul meu este explus zilnic la impuritati si de aceea folosesc demachiant, urmat de lotiune tonica si in final de crema hidratanta. sfatul meu pentru toate domnisoarele, si doamnele este sa nu doarma peste noapte fara sa se demachieze(eu peste noapte folosesc si o crema cu apa termala), in timp cearcanele si ridurile for fi mai aspre si implicit mai neplacute... va multumesc si o zi/seara buna!

cor_ioana
09.02.2010, 08:27:58
Nu ma machiez decat in cazuri speciale. Cu toate acestea imi ingrijesc zilnic tenul. Dimineata folosesc un gel pentru puncte negre si crema hidratanta de zi, iar seara o spuma pentru curatarea tenului, o lotiune de tonifiere si o crema de noapte sau curativa.

loridana
09.02.2010, 09:15:26
Buna fetelor,
Da, ma machiez in fiecare zi si ma demachiez in fiecare zi cu lapte demachiant si lotiune tonica, urmata de crema hidratanta. Trebuie sa recunosc ca prefer produsele naturale pe baza de plante, gandindu-ma ca efectul este mult mai mare. Mi-ar place sa reusesc sa ma demachiez si atunci cand nu sunt machiata, dar mai scapa tenul meu de aceasta placere #-o. De cand am avut probleme cu tenul am preferat sa dau un ban mai mult pentru creme de calitate si sa ma uit dupa efectele pe termen lung.
Va pupic

iubiana
10.02.2010, 15:52:04
Buna,
Eu incep ziua asa :
- dimineata ma spal cu apa dupa care ma demachiez si apoi folosesc o crema de zi ...
- pentru machiaj folosesc rimel si atat ...
- seara ma demachiez si folosesc o crema de seara
- o data pe saptamana mai folosesc o masca.

lizuca1717
10.02.2010, 23:57:40
La mine "ritualul" e destul de complex:

dimineata:
-demachiat cu sapun lichid adecvat tipului de ten
-aplicarea lotiunii tonice
-aplicarea lotiunii hidratante
-aplic crema de ochi
-aplic lotiunea pentru minimalizarea porilor
-crema anti-rid cu SPF 25

pt machiaj:
- fond de ten + anticearcan
- aplic blush ul
- rimel
- balsam de buze
- ruj

Seara:

- indepartez machiajul cu demachiant
- curat tentul cu sapunul lichid
- aplic tonicul
- lotiunea hidratanta
- crema de ochi
- crema anti-rid/noapte

Folosesc scrub de max 2 ori pe saptamana (in functie de starea tenului) urmat de masca.

Pare complicat dar nu dureaza atat de mult cump pare :)
Ma machiez zilnic, dar folosesc produse usor sidefate numai la diverse ocazii niciodata la servici.

dyenutza24
11.02.2010, 22:17:15
Ma machiez in fiecare zi.Seara si dimineata am cate un ritual de demachiere respectiv de machiere care implica:
-seara:lapte demachiant,lotiune tonica ,crema hidratanta de noapte
-dimineata:curatarea tenului cu lapte demachiant ,lotiune tonica,crema de zi si apoi aplicarea machiajului de zi obisnuit(farduri pastel...in functie de starea de spirit:D ....creion dermatograf,rimel,ruj sau gloss,dupa caz)

luminita09
12.02.2010, 14:29:04
În general, mă machiez în cursul săptămânii când merg la birou.
Dimineața folosesc o cremă hidratantă de zi pentru piele sensibilă, aplic fondul de ten, anticercăn, mascara, blush și un balsam pentru buze.
Seara mă demachiez și aplic crema hidratantă de noapte pentru piele sensibilă. Cam o dată pe lună îmi aplic și o mască hidratantă.

flori_ali
12.02.2010, 15:07:16
Deoarece am un ten uscat evit pe cat posibil sapunul. Pentru curatarea, demachierea tenului o fac cu o lotiune bogata in grasimi. Dupa curatare imi tonific tenul cu o lotiune tonica pe baza de plante pentru ten uscat. Dupa curatare si tonifiere tenului urmeaza hidratarea. Hidratarea o fac cu creme de zi/noapte hidratante.
O data la 3 saptamani mai fac baile de aburi cu musetel sau o masca cu miere pentru fermitatea pielii.

anuk033
12.02.2010, 19:31:15
Dimineata incepe printr-o demachiere, apoi imi curat fata cu gelul spumant de la Bioderma iar apoi folosesc crema pentru ten gras tot de la Bioderma. Aceasta este singura gama de produse pe care o suporta tenul meu foarte sensibil. Cat despre machiaj, ma machiez in fiecare zi aplicand fard, creion si rimel.

Mulan
12.02.2010, 19:49:17
Of... Tenul..
Consider ca am un ten normal spre uscat, uneori mult prea uscat ca simt cum mi se intinde pielea pe fata, dar prea sensibil pentru al chinui cu diferite cosmetice fabricate pe "vapor" :)
Am incercat fel de fel de creme si lotiuni demachiante.. Ultima testare e de la Garnier, dar nici de acesta nu sunt prea multumita.

"Tratamentul" meu incepe seara inainte de culcare: curatarea fetei cu crema de curatare pe baza de apa cu esenta de trandafir pentru ten uscat si sensibil.. apoi tonifiere cu lotiune tonica calmanta din aceeasi gama tot pe baza de esenta de trandafir.. apoi hidratare cu o crema pe baza de musetel.. Dupa toate acestea imi simt excelent tenul. Imi curat fata in fiecare seara, chiar daca nu m-am machiat in ziua respectiva. Dar fac asta doar daca am iesit din casa. Daca am stat toata ziua in casa, nu imi curat tenul. Eventual doar cu apa iar apoi crema.

Dimineata nu reiau acest proces, consider ca tenul e suficient de curat. Doar imi spal fata cu apa rece si ma dau cu aceeasi crema de care am scris mai sus. Cred ca e suficient mai ales ca nu mi se pare foarte sanatos sa il chinui de 2 ori pe zi :)
In machiajul meu intra doar mascara, uneori folosesc si un creion dermatograf si pudra sau perle. Fond de ten nu folosesc, am tenul destul de fin.

danusza
12.02.2010, 22:30:46
Avand in vedere ca am un ten cu probleme, nu imi permit sa ratez demachierea zilnica, indiferent daca m-am machiat sau nu.
Rutina mea e ceva de genul...dimineata ma trezesc, fara pete rosii pe fata, dar cu cojite...asa ca totul incepe cu spalat pe fata cu un gel matifiant sau un scurb (scrub-ul incerc sa nu-l folosesc zilnic, chiar daca gelul matifiant nu ma ajuta intotdeauna sa-mi indepartez 100% scuamele). Obligatoriu urmeaza o crema hidratanta light (mi-a fost foarte greu sa-mi gasesc crema potrivita, care sa nu-mi dea senzatia de mancarime sau "strangere" a pielii).

Machiajul il folosesc numai cand trebuie sa plec undeva...iar pentru asta sunt cea mai fericita ca am descoperit fondul de ten mineral (pana atunci nu puteam sa folosesc nici un fel de fond de ten deoarece mi se inrosea pilea si aveam senzatii de la mancarimi pana la usturimi) :)

Seara trebuie sa recunosc ca mai uit...sau mai bine zis neglijez spalatul si cremuitul, dar in schimb imi tin langa pat servetele umede demachiante. :)

Produse preferate clar am...si le-am descoperit cu greu: crema de fata si fondul de ten...fara ele as fi mai putin frumoasa ;;)

andrada21
13.02.2010, 09:49:54
buna.de cand ma stiu am avut un ten cu probleme.nu e nici gras,nici uscat dar am cosuri(nu f multe)
folosesc zilnic fond de ten,deci obligatoriu demachiere zilnica.
de la un timp evit sa ma spal pe fatza,si situatia e f buna.
folosesc un demachiant de la Garnier,apoi un spray cu apa termala,apoi o crema hidratanta .is f multumita de apa termala.in cazul meu a facut minuni.

stefania_a
13.02.2010, 09:54:54
nu ies din casa nemachiata.....asta insemnand ca folosesc: fond de ten, fard pt ochi, creion dermatograf, mascara, si ruj....iar seara oricat de obosita as fi, ma demachiez, si apoi ma spal pe fata cu apa rece....

Lolitaa
13.02.2010, 21:38:23
Hmmm....sunt obsedata de produsele cosmetice si de ingrijirea pielii in general! :D Asta nu inseamna ca imi place sa exagerez, insa incerc sa am grija de tenul meu cat de bine pot, avand in vedere ca nu ma numar printre norocoasele care au de la natura un ten pefect.
Am un ten mixt, cu zone grase, dar cu tendinta la uscare in timpul iernii. De-asta in general dimineata consider ca e suficient sa ma clatesc cu apa calduta, fara sa folosesc geluri de curatare care sa-mi usuce tenul si mai tare. Dupa clatit, folosesc o crema hidratanta cu factor de protectie (mai mare vara), gel pentru conturul ochilor si balsam de buze, dupa care aplic machiajul. Sunt adepta machiajului natural, insa nu renunt la fond de ten, anticearcan, fard de pleoape, blush, contur de buze si gloss.
Seara nu ratez NICIODATA demachierea, indiferent cat de obosita as fi. In functie de preferinta din seara respectiva folosesc servetele demachiante, lapte demachiant sau solutie micelara. In continuare folosesc o lotiune pe baza de acizi de fructe care produce o microexfoliere zilnica a tenului, facandu-l mai neted si mai luminos. Apoi aplic o crema de noapte hranitoare, de preferinta antirid (deh, varsta! :-p), crema pentru conturul ochilor, balsam de buze si...noapte buna! |-)
De doua ori pe saptamana imi exfoliez tenul, dupa care aplic o masca. Alternativ folosesc masti hidratante si masti exfoliante tip peel-off. In general dupa masca inlocuiesc crema de noapte obisnuita cu un ser intensiv. Cam atat! :-p

ayana2010
13.02.2010, 23:38:48
Nu ma machiez zilnic, dar am urmatorul ritual pentru ten : dimineata ma demachiez, folosesc un gel pentru curatare profunda si o lotiune tonica, dupa care aplic crema de zi hidratanta. Seara ma demachiez si aplic crema de noapte. Merg o data pe luna la tratament cosmetic, iar o data pe saptamana imi pun acasa o masca pe baza de argila.

nicky_13_teo
14.02.2010, 21:00:10
Buna seara,
Pot spune ca prefer sa ma machez zilnic dar binenteles si ingrijirea zilnica.
Incep ziua cu demachere, apoi lotiune tonica, folosesc o crema pentru zi ultra-hidratanta 24h.Dupa crema aplic fondul de ten, fard pleoape, contur ochi, rimel, blush.
Seara folosesc gel de curatare special pentru tenul uscat ce contine musetel sau aloe vera, apoi aplic lotiunea tonica cu aloe vera urmand crema pentru ochi antirid si crema de noapte anti rid.
Mai folosesc saptamanal o masca hidratanta speciala pentru tenul uscato:-).

aryanna
16.02.2010, 15:00:40
nu ma machiez zilnic, destul de rar chiar si in plus recunosc ca sunt cam neglijenta cu tenul meu si totusi e ok
am folosit pana acum servetele demachiante insa cam usuca pielea si acum o sa trec pe altceva

yepu
17.02.2010, 16:21:24
Consider ca daca machiajul la o femeie este ca un fel de carte de vizita pentru cei din jur, demachiatul arata respectul pe care il are ea pentru propria persoana.
In functie de sezon, de dispozitia in care sunt, de vestimentatia pe care o am, sau de ocazie, adopt machiajul corespunzator - de fiecare data altul; demachiatul insa, cu fiecare pas al sau, nu se modifica si isi are acelasi ritual. Nu sunt fidela a unei singure game de cosmetice, dar folosesc in fiecare dimineata si seara pentru demachiere: lotiunea demachianta, lotiunea tonica, apa minerala, iar la final crema hidratanta (ziua cu factor de protectie). In fiecare saptamana imi fac un gomaj si imi aplic o masca de purificare, iar trimestrial apelez la tratamentul facial al cosmeticienei mele.
Ca si rezultat, am un ten de invidiat!

ALBA_CA_ZAPADA70
17.02.2010, 18:49:49
[COLOR=#000000]Tema concurs: Care este rutina ta de cosmetica a tenului? (te machiezi zilnic, te demachiezi in fiecare seara chiar daca nu ai folosit machiaj, ai solutiile tale preferate de ingrijire a tenului?)

da..ma machiez zilnic..dimineata ma demachiez, aplic o crema de zi usoara, care intra in piele foarte repede, apoi o crema coloranta, pudra, blush, fard de pleoape, rimel si ruj
seara, ma demachiez , procesul fiind deosebit de important atat pt curatarea tenului , cat si pt a evita imbacsirea acestuia, apoi folosesc o apa de fata
ultimul pas ..folosirea cremei de noap[te
exista si zile in care pur si simplu imi este lene sa ma machiez, dar tot aplic crema demachianta si apoi lotiunea de fata, iar la sfirsit o crema de zi
este firesc sa am produse cosmetice preferate, nu le voi spune numele k sa nu fie reclama, dar pot spune k le alternez periodic

Katharsis
17.02.2010, 19:59:36
Buna seara.
Am un ritual de ingrijire a tenului care include si demachiantul Sensibio H2O, recomandat de medicul dermatolog, la care adaug doua creme pe baza de apa termala pe care le alternez. Una este pentru ten cu tendinte acneice iar cealalta este echilibranta pentru a compensa deshidratarea care apare in urma folosirii cremei de tratament. Cu machiajul nu exagerez in timpul zilei iar doza de cochetarie o iau de fiecare data cand trebuie sa ma machiez pentru a avea o imagine placuta sub reflectoare.
Daca fara machiaj se poate, fara ingrijire NU.
Seara buna tuturor.

asias
17.02.2010, 23:21:53
Care este rutina ta de cosmetica a tenului? (te machiezi zilnic, te demachiezi in fiecare seara chiar daca nu ai folosit machiaj, ai solutiile tale preferate de ingrijire a tenului?)

Ma machiez de obicei zilnic, nu imi place sa ies nemachiata. Am tenul mixt si folosesc produse adaptate acestuia: demachiant spuma, tonic, crema.
Dar chiar si atunci cand nu ma machiez NEAPARAT seara imi curat tenul ca si cand as fi avut machiaj pe el.
O data pe saptamana imi exfoliez tenul de celule moarte cu o crema speciala si aplic o masca.
Multumesc!

Nikkole
18.02.2010, 02:42:36
Nu ma machiez zilnic, dar rutina de cosmetica este urmatoarea : dimineata (de fapt la pranz cand ma trezesc;))) folosesc un gel pt. curatare si aplic o crema nutritiva de zi pentru ten uscat/sensibil. Seara urmez aceiasi pasi, doar ca folosesc o crema mai grasa. Am tenul uscat, si trebuie hidratat foarte bine. De 2 ori pe saptamana fac un gomaj cu malai si aplic o masca pentru detoxifiere si regenerare a pielii. In cazul machiajului folosesc aceiasi pasi si dimineata si seara. :)

Ellutza22
18.02.2010, 13:32:44

Desi ma machiez zilnic (fond de ten, blush, creion negru, fard, rimel, ruj) ma pot lauda cu un ten ce nu necesita ingrijiri speciale.
Seara folosesc demachiant si o crema hidratanta de noapte. Dimineata, dupa spalarea cu un sapun cu ph neutru, folosesc o lotiune tonica si o crema hidratanta de zi.
Saptamanal aplic o masca exfolienta si una preparata acasa din argila si lapte, iar o data la doua luni ma rasfat la un salon pentru tratamente profesionale.

Produse preferate de ingrijire a tenlui, bineinteles ca am... sunt romanesti (unele dintre ele le folosea si bunica:D)sunt mai ieftine si zau ca sunt mai bune decat multe din produsele carora le platim 90% doar brand-ul.

alina_radu160480
19.02.2010, 18:02:05
Ma machiez in fiecare zi(asta presupune crema pt ochi, crema pt fata BIODERMA, fond de ten, pudra, putin creion, rimel,blush si gloss).Dimineata ma spal pe fata doar cu apa si apoi aplic SEBIUM H2O cu ajutorul unei dischete demachiante.Seara ma spal pe fata cu gel spumant BIODERMA,dupa care aplic pe fata cu lotiune SEBIUM H2O.

newcomer
19.02.2010, 23:32:06

Desi ma machiez zilnic (fond de ten, blush, creion negru, fard, rimel, ruj) ma pot lauda cu un ten ce nu necesita ingrijiri speciale.
Seara folosesc demachiant si o crema hidratanta de noapte. Dimineata, dupa spalarea cu un sapun cu ph neutru, folosesc o lotiune tonica si o crema hidratanta de zi.
Saptamanal aplic o masca exfolienta si una preparata acasa din argila si lapte, iar o data la doua luni ma rasfat la un salon pentru tratamente profesionale.

Produse preferate de ingrijire a tenlui, bineinteles ca am... sunt romanesti (unele dintre ele le folosea si bunica:D)sunt mai ieftine si zau ca sunt mai bune decat multe din produsele carora le platim 90% doar brand-ul.
pai si atunci de ce mai participi la acest concurs? nu de alta, dar e sponsorizat de un brand strain...:D

kiss_tyna
20.02.2010, 10:06:28
Castiga unul dintre cele 8 premii: o sticla de solutie micelara demachianta Bioderma Sensibio H2O (http://www.bioderma.com/).

328771

In fiecare dimineata ma demachiez (cu lotiune tonica) apoi aplic crema pentru fata adecvata tipului meu de ten. Ma machiez in functie de tinutele pe care le port si momentele zilei. De doua ori pe saptamana imi fac un mic tratament ce consta in aplicarea unui gomaj si o masca pentru ten. In fiecare seara ma demachiez cu lotiune demachianta, apoi aplic lotiune tonica si la sfarsit crema pentru noapte.

Butterfly87
20.02.2010, 10:19:33
in fiecare dimineata ma demachiez.aplic lotiunea tonica deoarece am tenul gras,crema specifica tenului meu..apoi ma machiez in functie de ce stare de spirit am.......seara demachiere,lotiune tonica,crema...la sfarsit de saptamana aplic o masca .

flory2006
20.02.2010, 10:28:41
Eu ma machiez zilnic si incep prin a curata bine fata cu o lotiune demachianta, apoi tonic si aplic o crema de zi.
Nu am probleme mari cu tenul, aplic o masca saptamanal si de 2-3 ori pe an merg la cosmetica pentru un tratament.
In fiecare seara demachiez tenul cu lotiune demachianta, apoi tonic si aplic o crema pentru noapte.
Am grija sa alternez un tonic cu alcool (mai rar) cu unul fara, plus ca aleg produse fara parabeni.

crissb
20.02.2010, 11:24:06
Eu nu ma machez f des dar atunci cand o fac incerc sa o fac cat mai corect. Ma demachez in fiecare seara si folosesc o lotiune tonica dupa demachere. Pentru zi am o crema de la Bioderma care imi place f mult cum miroase si cum imi hidrateaza fata.

lucianaa
22.02.2010, 11:26:55
Desi nu ma machiez in fiecare zi pentru ca tenul trebuie sa "respire", in fiecare dimineata am un ritual ce incepe cu demachiere, lotiune tonica si apoi o crema hidratanta pentru ca am tenul uscat.Folosesc si o crema speciala pentru zona ochilor deoarece pielea in aceasta parte a fetei este mai senisibila si trebuie sa fie tratata corespunzator.Uneori mai aplic si cate o masca pentru tonifierea si relaxarea pielii.Seara aplic acelasi procedeu.Atunci cand ma machiez dupa aplicarea cremei folosesc un fond de ten lejer, fluid, care sa nu incarce foarte mult tenul.Apoi un fard de obraz pentru ca sunt destul de palida si ma ajuta sa dau putina culoare, un rimel si un gloss in culori cat mai naturale. Acesta ar fi ritualul meu de machiaj de zi.

roxipetrovici
25.02.2010, 00:39:50
Bunaaa,

Eu ma machiez aproape zilnic, dar am un stil natural: anticearcan, rimel, blush si ruj/gloss. In zilele cand am timp si ma simt...cocheta;-) imi place sa-mi fac ochii pe stil french: coditze cu tus mov/verde/negru, depinde de tinuta.
OBLIGATORIU ma demachiez inainte de culcare!! Chiar dc vin dimineata de la o petrecere, ametzita, obosita, nu conteaza!!!! Pt mine, demachierea e sfanta!
In rest, ritualul meu arata cam asa: dimineata, spalat pe fatza cu apa rece(dar nu chiar sloi:D ), crema de fatza hidratanta si crema contur ochi. Seara, dupa demachiere si tonifiere imi aplic (in ultima vreme) un ulei de migdale in jurul ochilor (am auzit ca ar fi bun; e inca in teste!:-p ) si o crema de noapte antirid ( am 29 de ani!:-SS asta e! era cazu' sa incep si cu de-astea).

Pupici!!

iuliki
27.02.2010, 22:29:39
nu ma machiez zilnic, dar in fiecare dimineata si seara folosesc o spuma demachianta, lotiune tonica si o crema foarte hidratanta seara si una mai lejera dimineata. de doua ori pe saptamana folosesc o crema exfolianta, o masca si un ser hidratant.

cristinamar1
27.02.2010, 23:28:24
Eu nu ma machiez in fiecare zi din cauza grabei, in unele dimineti nu am timp. Cand ma machiez folosesc in general mascara, anticercan, creion dermatograf, ruj sau luciu de buze.
Dar folosesc zilnic creme hidratante pentru ca am ten uscat (crema de zi si de noapte), masti din cand in cand pentru o mai buna hidratare. Ma demachiez in fiecare seara, demachiatul este obligatoriu pentru un ten frumos si tanar. Folosesc apoi o crema de noapte si crema hidratanta pentru ochi.

tcv16
28.02.2010, 07:11:39
Si eu adopt stilul natural in 70% din timp : un mascara si putin fond de ten este cam tot ce folosesc.
Nu exista seara fara demachiere fara o creca antirid apoi si saptamanal gel exfoliant si apoi o masca hidratanta .
Am produse preferate de ingrijire a tenlui care sunt 90% romanesti, foarte bune la calitate, se impaca bine cu tenul meu si chiar bune ca si pret.

admin
01.03.2010, 17:33:39
Iata castigatoarele concursului:
------------------------------

1. dyenutza24
2. danusza
3. puiut05
4. luminita09
5. yepu
6. miresiktanara
7. loridana
8. alisoniaaa

Felicitari castigatoarelor si mult succes tututor mai departe !