PDA

Versiunea completa : Biserica/ cununia religioasa Calarasi

lenutza28
04.02.2010, 22:14:09
sunt noua pe aici,si am si eu o rugaminte la voi,cine ma poate ajuta...?pe 21aug am nunta in calarasi,eu sunt din buresti dar momentan sunt plecata din tara si viitoarul sot este din calarasi,problema e k ink nu am gasit biserica,mai bine zis soacra,vreau si eu informatii despre bisericile de acolo,eu vreau o biserica simpla,cu preot popular,modest nu vreau sa faca slujba de cununie in graba,sa vb repede k sa nu se inteleaga lemea ce zice,corul sau chair dk are un dascal sa fie la el,sa cante frumos,rar...,mai bine zis vreau sa fie totul ok nu in graba,va rog sa ma ajutati....k sunt f stresata.

Geanina82
04.02.2010, 22:47:02
sunt noua pe aici,si am si eu o rugaminte la voi,cine ma poate ajuta...?pe 21aug am nunta in calarasi,eu sunt din buresti dar momentan sunt plecata din tara si viitoarul sot este din calarasi,problema e k ink nu am gasit biserica,mai bine zis soacra,vreau si eu informatii despre bisericile de acolo,eu vreau o biserica simpla,cu preot popular,modest nu vreau sa faca slujba de cununie in graba,sa vb repede k sa nu se inteleaga lemea ce zice,corul sau chair dk are un dascal sa fie la el,sa cante frumos,rar...,mai bine zis vreau sa fie totul ok nu in graba,va rog sa ma ajutati....k sunt f stresata.

Eu iti recomand cu caldura biserica Sfanta Anastasia, au niste preoti extraordinar, care pun pret pe slujba, biserica este mare si superba, eu am fost extrem de multumita de ei...

Au dascal, dar daca vrei cor iti aduc, contra cost asta, pentru ca il aduc din afara... Eu am vrut profesionist, asa ca mi-au adus de la Bucuresti...

Stiu ca si la Catedrala, langa primarie e frumos, dar doar din auzite, nu am experienta asta...

Succes! :*

lenutza28
05.02.2010, 20:03:07
poti sa imi trimiti niste poze de la biserica,te rog.......,si cum se numeste bis de langa primarie?

Geanina82
05.02.2010, 21:55:10
poti sa imi trimiti niste poze de la biserica,te rog.......,si cum se numeste bis de langa primarie?

nu stiu cum se numeste biserica de langa primarie exact, dar cred ca toata lumea o stie de Catedrala...

Poze de la Sf. Anastasia vezi in linkul de mai jos, sper sa te ajute...

http://picasaweb.google.ro/geanina.marilena/Biserica?authkey=Gv1sRgCN-AgaqS0qrTVQ#

lenutza28
05.02.2010, 22:02:58
a....,la biserica asta a facut si fartele lui iubi nunta,dar eu nu am putut ajunge,si am vazut pe dvd nunta dar la nunta lor nu prea mi-a placut de preoti,mi sa parut k la ei au facut repede......,poate,k erau obositi....,soacra imi zicea ceva de sf alexei parca?nustiu exact cum se numeste.
bis asta mia placut si mie k e mare,frumoasa,noua dar cum ti-am zis de preoti,poate k am insel el.
si imi pare rau k nu pot sa vin in tara sa caut eu.....,am sa vin cu 3 sapt inainte de nunta si invitatiile treb sa le facem cu 3 luni asa k.....nustiu ce o sa fac..?
ati fost fff frumosi casa de piatra si sa fiti fericiti.

Geanina82
06.02.2010, 01:05:05
a....,la biserica asta a facut si fartele lui iubi nunta,dar eu nu am putut ajunge,si am vazut pe dvd nunta dar la nunta lor nu prea mi-a placut de preoti,mi sa parut k la ei au facut repede......,poate,k erau obositi....,soacra imi zicea ceva de sf alexei parca?nustiu exact cum se numeste.
bis asta mia placut si mie k e mare,frumoasa,noua dar cum ti-am zis de preoti,poate k am insel el.
si imi pare rau k nu pot sa vin in tara sa caut eu.....,am sa vin cu 3 sapt inainte de nunta si invitatiile treb sa le facem cu 3 luni asa k.....nustiu ce o sa fac..?
ati fost fff frumosi casa de piatra si sa fiti fericiti.

iti multumesc frumos

ce sa-ti zic de preoti, eu intotdeauna am fost multumita de ei... acum eu am si fost de cateva ori inainte sa discut cu preotii ce anume vreau, eu i-am pus sa-mi aduca si cor profesionist... a iesit foarte frumos...

Stiu si biserica Alexe, dar nu stiu sa-ti spun nimic de preoti si slujbe acolo... Cel mai bine e sa vii tu si sa le vezi, dar cu 3 saptamani inainte nush daca mai gasesti ora pe care o vrei... >:D<

modele de invitatii gasesti si pe net si textul il poti scrie tu, asa ca e mai usor...

atheaa_me
06.02.2010, 02:01:02

incearca sa cauti in sectiunea geografic, judetul calarasi si vei afla multe informatii de la fetele din calarasi si despre cununia religioasa, civila, vestmentatii, furnizori! sigur vei descoperi raspunsuri la toate intrebarile tale:)http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=251

lenutza28
06.02.2010, 16:36:10
la mine e cam nasol dk eram in tara nu aveam nici o problema k le luam pe toate la rand,dar asa...si pe net nu prea sunt puse cu biserici din calarasi,e un site cu toate bisericile si adresele lor doar atat si nu imi foloseste la nimc,si soacramia imi zice k toate sunt frumoase,iubi nu prea le are cu biserica,dar catedrala sau sf alexe e una si aceeas?
ma gandeam k poate renunt la bis din cl si sa fac si cunuia civila si religioasa in bucuresti si sa venim in cl doar la rest,k nasii sunt din buc,eu tot in burs o sa ma imbrac doar iubi in cl,tot trebuie sa vina sa ne ia....,sunt cam intr-o dilema o sa le vian greu la cei din cl,in bucuresti cunosc aproape toate bisericile....dar sa vad ce zice soacra,iubi nasii....:-\ :-\ :-\ sper sa iau o decizie pana o sa fac invitatiile.

Geanina82
06.02.2010, 20:55:07
la mine e cam nasol dk eram in tara nu aveam nici o problema k le luam pe toate la rand,dar asa...si pe net nu prea sunt puse cu biserici din calarasi,e un site cu toate bisericile si adresele lor doar atat si nu imi foloseste la nimc,si soacramia imi zice k toate sunt frumoase,iubi nu prea le are cu biserica,dar catedrala sau sf alexe e una si aceeas?
ma gandeam k poate renunt la bis din cl si sa fac si cunuia civila si religioasa in bucuresti si sa venim in cl doar la rest,k nasii sunt din buc,eu tot in burs o sa ma imbrac doar iubi in cl,tot trebuie sa vina sa ne ia....,sunt cam intr-o dilema o sa le vian greu la cei din cl,in bucuresti cunosc aproape toate bisericile....dar sa vad ce zice soacra,iubi nasii....:-\ :-\ :-\ sper sa iau o decizie pana o sa fac invitatiile.

nu e una si aceeasi... >:D<

lenutza28
06.02.2010, 23:04:28
Eu ma refeream la fotografii de la nuntile din Calarasi, cu mirii in biserici, sa vezi cum sunt, lumina, spatiu. etc nu la un site cu adresele bisericilor. Daca ai nevoie de alte detalii poti sa imi trimiti pm.
ai dreptate,am stat si am analizat si am ajuns si eu la aceeas concluzie,k la bis Sf Anastasia ies mai bine pozele,mai clare....etc,si poate voi alege si eu aceias bis,o sa ma mai uit pe aici zilele astea si sa vb cu iubi sa se duca sa vb pt 21aust,k ma gandesc sa nu fie ocupat.
iti multumesc de sfat,>:D< >:D< >:D< >:D<

Geanina82
07.02.2010, 15:52:47
Cu placere. Daca vorbesti de acum nu cred ca o sa fie probleme in data nuntii tale, chiar daca o sa fie multi, cred ca preotii or sa aloce aprox 25-30 min pentru fiecare, ca sa nu se supere nimeni. Cel putin asa am observat ca au facut la nuntile la care am fost.

la mine a durat o ora slujba... :-\

erica_roberta
18.03.2010, 16:07:09
Buna!

Am si eu o intrebare pt. cine a avut cununia la Sf. Anastasia.

Eu o sa am nunta in septembrie si vreau sa facem cununia religioasa la Sf. Anasatasia, dar am auzit ca in ultimul timp preotii de acolo au inceput sa ceara cam multi bani nasilor. Am inteles asa din auzite ca se ajunge si la suma de 1000 lei noi.
O fi adevarat zvonul asta?

Multumesc mult.

daneza_1983
19.03.2010, 08:48:21
Buna!

Eu o sa am nunta in septembrie si vreau sa facem cununia religioasa la Sf. Anasatasia, dar am auzit ca in ultimul timp preotii de acolo au inceput sa ceara cam multi bani nasilor. Am inteles asa din auzite ca se ajunge si la suma de 1000 lei noi.

Multumesc mult.

Buna, eu am avut nunta anul trecut in septembrie la sf.Anastasia, nasului meu i-au cerut preotii 400 lei.

Geanina82
19.03.2010, 11:41:16
Buna!

Multumesc mult.

Buna! Eu am avut nunta anul trecut in iunie si mi-a zis ca se da cat vrea nasul... Cam 4-500 RON auzisem ca se da...

erica_roberta
19.03.2010, 18:07:55
Buna!

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Deci nu trebuie sa ma sperii, pot sa merg linistita acolo.

lenutza28
09.04.2010, 20:35:23
oana tu la ce ora ai programat la biserica?eu am la 7 seara.

willy
18.04.2010, 18:36:25
Buna!

Multumesc mult.

noi am cununat in noiembrie anul trecut. preotii nu-ti cer niciun ban. noi am dat 5 milioane si un milion dascalului. nu am auzit pana cum sa-ti ceara de la obraz. eu cred ca noi, nasii, facem preturile, nu ei preotii;-)

Cri_si
20.04.2010, 14:12:57
Noi tot acolo am facut nunta, in 2008 ce-i drept, dar n-am auzit sa ceara preotii.

eliss
21.04.2010, 09:40:12
am auzit ca preotii de la Anastasia au tariful cam mare...cei drept e si cea mai frumoasa Biserica din oras.Eu va recomand cu caldura Biserica din cadrul spitalului Calarasi..preotul se numeste Ciprian...am un lapsus si nu-mi mai amintesc numele de familie.Sau Biserica din Mircea Voda

danutaa
01.05.2010, 22:33:43
Buna miresici. Noi am stabilit ora si biserica pentru cununia religioasa la Catedrala Sf. Anastasia. Stiti cumva tariful de anul acesta?

lenutza28
02.05.2010, 14:09:00
Buna miresici. Noi am stabilit ora si biserica pentru cununia religioasa la Catedrala Sf. Anastasia. Stiti cumva tariful de anul acesta?

dk tot ai fost si ai stabilit la biserica de ce nu ai intrebat?eventual poti sa te duci sa intrebi.......

lenutza28
02.05.2010, 14:41:20
am si o intrebare,la biserica la voi in calarasi dupa cununia religioasa se serveste cu ceva?bomboane,parjituri sau piscoturi?am vazut pe la unele biserci da pe la altele nu...nustiu cum e in calarasi.

daneza_1983
03.05.2010, 08:29:03
am si o intrebare,la biserica la voi in calarasi dupa cununia religioasa se serveste cu ceva?bomboane,parjituri sau piscoturi?am vazut pe la unele biserci da pe la altele nu...nustiu cum e in calarasi.

Buna, noi nu am servit cu nimic, piscoturile impreuna cu vinul trebuie sa le cumperi pentru cununia religioasa.

lenutza28
03.05.2010, 12:31:07
Buna, noi nu am servit cu nimic, piscoturile impreuna cu vinul trebuie sa le cumperi pentru cununia religioasa.
multumesc daneza_1983,mi-am mai luat de o grija,am vazut k pe la unele bierici dupa cununia religioasa soacra mik,sau soacra mare ii servea pe toti care erau in biserica cu ceva.:*

Cri_si
03.05.2010, 20:46:57
Cu bomboane, chiar am observat ca se obisnuieste .
Dupa cum observi suntem doua din acelasi oras, fiecare cu alta parere :) , faci cum simti, nu cred ca exista prea multe actiuni in cadrul unei nunti care trebuie facute cu adevarat.

Geanina82
03.05.2010, 23:55:49
Cu bomboane, chiar am observat ca se obisnuieste .
Dupa cum observi suntem doua din acelasi oras, fiecare cu alta parere :) , faci cum simti, nu cred ca exista prea multe actiuni in cadrul unei nunti care trebuie facute cu adevarat.

De obicei la Isaia se arunca pe jos cu bomboane, iar acum ne-am rafinat putin si doar se serveste din cutie/cosulet, nu se mai arunca, probabil asta ai vazut tu...

dar nu la toate nuntile am vazut...

Cri_si
04.05.2010, 18:10:33
Nop, ce spui tu e altceva. Am avut si in timpul slujbei o combinatie de grau, orez, o moneda parca, legate frumos si asezate intr-adevar intr-un cosulet. La Sf. Anastasia nu te lasa sa le arunci asa ca le dai din cosulet. Cu bomboane se serveste la finalul slujbei.

willy
05.05.2010, 18:49:32
Nop, ce spui tu e altceva. Am avut si in timpul slujbei o combinatie de grau, orez, o moneda parca, legate frumos si asezate intr-adevar intr-un cosulet. La Sf. Anastasia nu te lasa sa le arunci asa ca le dai din cosulet. Cu bomboane se serveste la finalul slujbei.

mama nu a dat decat bomboane. ce zici tu cu graul si orezul nici nu mi-a trecut prin cap :)) dar imi amintesc de obiceiul asta, se arunca cand se facea hora aia cu preotul ;))

Geanina82
05.05.2010, 20:36:36

Asa am avut si eu, dar fara moneda. la mine le-a facut si le-a dat cineva din partea nasei, a zis ca asa trebuie ca ea sa le faca...

lenutza28
05.05.2010, 21:52:28

eu nustiam k se face asa la biserica cu grau,orez......etc,stiu k se arunca bombonele.
dar intrebarea mea era mai sus dk dupa cununia religioasa se serveste invitatii cu bomboane,prajituri.......

elegant
05.05.2010, 22:30:44
Asa am avut si eu, dar fara moneda. la mine le-a facut si le-a dat cineva din partea nasei, a zis ca asa trebuie ca ea sa le faca...

Ha! asa am avut si eu. Tot nasa tb sa le fac., insa le-am facut eu cu o zi inainte, cu putin ajutor din partea prietenelor din tull bomboane cum am avut la marturii si grau, legate frumos cu fundita si puse in cosulet, le-au dat in biserica in timp ce noi inconjuram masa :">.

oana_24
16.05.2010, 17:59:05
nu stiu cum se numeste biserica de langa primarie exact, dar cred ca toata lumea o stie de Catedrala...

Poze de la Sf. Anastasia vezi in linkul de mai jos, sper sa te ajute...

http://picasaweb.google.ro/geanina.marilena/Biserica?authkey=Gv1sRgCN-AgaqS0qrTVQ#

Buna,
Aranjamentul in Biserica este f frumos, ai avut firma care s-a ocupat sau au facut cei de la Biserica.Te intreb pt. ca si eu am nunta acolo si am dat bani dascalului pentru ca a zis ca se ocupa el de aranjamente.

Geanina82
17.05.2010, 17:47:30
Buna,
Aranjamentul in Biserica este f frumos, ai avut firma care s-a ocupat sau au facut cei de la Biserica.Te intreb pt. ca si eu am nunta acolo si am dat bani dascalului pentru ca a zis ca se ocupa el de aranjamente.

de la biserica au fost, am platit 250 RON si astea au fost aranjamentele...

Rocsaine
29.05.2010, 09:04:25
Buna!

Vom fi si noi nasi in septembrie, in Calarasi, la Sf. Anastasia. Desi nu suntem din Calarasi, am avut ocazia sa vedem biserica, e noua, larga si frumoasa.

Eram curioasa in privinta tarifelor. Vad ca parerea unanima exprimata aici spune ca nu preotii decid tariful, ci nasul...sper sa nu fi inteles gresit. Cam care ar fi minimul stabilit? E per preot sau cum?
Iar cu ora? Cand ati mers sa vorbiti cu preotul pt ora?

Alte traditii de stiut de catre nasi care ar mai fi?

Multumesc.

BabyBlu
03.06.2010, 13:08:31
Buna!

Vom fi si noi nasi in septembrie, in Calarasi, la Sf. Anastasia. Desi nu suntem din Calarasi, am avut ocazia sa vedem biserica, e noua, larga si frumoasa.

Eram curioasa in privinta tarifelor. Vad ca parerea unanima exprimata aici spune ca nu preotii decid tariful, ci nasul...sper sa nu fi inteles gresit. Cam care ar fi minimul stabilit? E per preot sau cum?
Iar cu ora? Cand ati mers sa vorbiti cu preotul pt ora?

Alte traditii de stiut de catre nasi care ar mai fi?

Multumesc.

In ceea ce privesc tarifele te pot ajuta eu, pt ca si eu am avut aceeasi problema ! Eu nu mai stau in CL de vro 10 ani, iar nasii nostrii sunt din Bucuresti si pt ca ei sa se poata pregatii cu o suma apropiata de cea pe care o cer preotii a tr sa incep cercetarile!
Here I go... :))
Prima data o trimit pe bunica la biserica sa intrebe..si i se spune ca nu costa, ca dai cat vrei..daca vrei..., apoi aflu de la un unchi ca el anul trecut a fost nas la Anastasia si i s-au cerut 6 mil , o prietena imi zice...nu ca frate-meu a dat 3 mil cand a fost nas (dar... el e prieten foarte bun cu popa)!
Deja...nu mai intelegeam ce si cum...
Descumpanita...dezorientata... povestesc unei prietene dilema mea...iar ea imi zice.."stai ca te rezolv eu! Deoarece colega mea de birou este sotia unui preot de la Anastasia!"
Iar raspunsul de la coana preoteasa a fost urmatorul : minim 200 ron de preot ( de obicei sunt 2) + bani pt cantaret si femeia de serv.
Deci... 5-6 mil daca preotul cere suma minima !

Asta e, popi nu au auzit de criza....

Sper ca ti-am fost de ajutor !

Rocsaine
03.06.2010, 13:44:55
In ceea ce privesc tarifele te pot ajuta eu, pt ca si eu am avut aceeasi problema ! Eu nu mai stau in CL de vro 10 ani, iar nasii nostrii sunt din Bucuresti si pt ca ei sa se poata pregatii cu o suma apropiata de cea pe care o cer preotii a tr sa incep cercetarile!
Here I go... :))
Prima data o trimit pe bunica la biserica sa intrebe..si i se spune ca nu costa, ca dai cat vrei..daca vrei..., apoi aflu de la un unchi ca el anul trecut a fost nas la Anastasia si i s-au cerut 6 mil , o prietena imi zice...nu ca frate-meu a dat 3 mil cand a fost nas (dar... el e prieten foarte bun cu popa)!
Deja...nu mai intelegeam ce si cum...
Descumpanita...dezorientata... povestesc unei prietene dilema mea...iar ea imi zice.."stai ca te rezolv eu! Deoarece colega mea de birou este sotia unui preot de la Anastasia!"
Iar raspunsul de la coana preoteasa a fost urmatorul : minim 200 ron de preot ( de obicei sunt 2) + bani pt cantaret si femeia de serv.
Deci... 5-6 mil daca preotul cere suma minima !

Asta e, popi nu au auzit de criza....

Sper ca ti-am fost de ajutor !

Mersi mult, BabyBlu! Mi-ai fost de ajutor :) Problema la noi e ca criza se va adanci de la toamna incolo, mai ales in bugetele noastre, dar doar pt o anumita patura sociala, din care, sa ma ierte Dumnezeu, dar unii preoti nu fac parte.

Revenind la Sf. Anastasia...Coana preoteasa ce sa zica, normal ca minim :)) Dar nu sunt 4 preoti acolo? Si femeia de serviciu ce imi face? Tine trena miresei? :-w Offf! [-(

Geanina82
03.06.2010, 14:00:03
Mersi mult, BabyBlu! Mi-ai fost de ajutor :) Problema la noi e ca criza se va adanci de la toamna incolo, mai ales in bugetele noastre, dar doar pt o anumita patura sociala, din care, sa ma ierte Dumnezeu, dar unii preoti nu fac parte.

Revenind la Sf. Anastasia...Coana preoteasa ce sa zica, normal ca minim :)) Dar nu sunt 4 preoti acolo? Si femeia de serviciu ce imi face? Tine trena miresei? :-w Offf! [-(

si eu am avut nunta la Anastasia acum un an si am intrebat preotul de nenumarate ori si acelasi raspuns l-am primit, se da cat vrea nasul. Am intrebat-o si pe nasa, asa de curiozitate si nu a vrut sa-mi zica, dar mi-a zis ca nu a fost asa mult.

De obicei sunt doi preoti, doar daca ceri tu mai multi probabil vin, dar de obicei sunt doar doi. Si chiar nu sunt de acord cu femeia de serviciu si cataretul, eu zic ca 3-400 RON sunt absolut suficienti...

anncutza86
21.06.2010, 17:04:46
noi am avut nunta tot la Catedrala (Biserica Sf. Nicolae se numeste). am fost mai mult decat multumimiti.
la cununia noastra au fost 2 preoti. slujba a fost foarte frumoasa.
noi am avut nunta la sf lui oct. dupa slujba nu s-a aruncat nu nimic ca oricum era seara (s-a terminat pe la 18.30 - a tinut putin peste o ora slujba+felicitarile primite de la invitati) si nici nu am vrut.
in 2008 era in renovare. noi am trecut de curand sa vedem cu arata si e superba. e renovata foarte frumos.
singurul lucru care nu este acceptat aici sunt aranjamentele florale sau aracade etc. sau cel putin atunci nu acceptau.
eu iti recomand cu caldura aceasta biserica.

willy
24.06.2010, 14:43:27
fetelor, o verisoara de-a mea a avut nunta sambata trecuta la Anastasia. preotii le-au cerut nasilor 10 milioaneeeeeee :-o nu au avut oamenii si au scos toti banii pe care-i aveau in buzunar 850 de lei. aui strambat din nas, nemernicii...:-w

lenutza28
24.06.2010, 15:46:26
fetelor, o verisoara de-a mea a avut nunta sambata trecuta la Anastasia. preotii le-au cerut nasilor 10 milioaneeeeeee :-o nu au avut oamenii si au scos toti banii pe care-i aveau in buzunar 850 de lei. aui strambat din nas, nemernicii...:-w
:-?:-? wow 10 mil?e mult si cati preoti au fost?nu au cei din bucuresti tariful asta.....

Rocsaine
24.06.2010, 21:39:23

JE-NANT! ce pot sa spun! la faza asta, ceream si chitanta pt banii dati [-(

LE: sambata trecuta nu a fost POST??? poate asa se justifica pretul...

Geanina82
25.06.2010, 01:53:26

vaaaaai, nu pot sa cred ca se intala asa ceva... eu sigur faceam scandal!!!!! [-X

Geanina82
25.06.2010, 01:56:17
JE-NANT! ce pot sa spun! la faza asta, ceream si chitanta pt banii dati [-(

LE: sambata trecuta nu a fost POST??? poate asa se justifica pretul...

paI nu prea se justifica, ca atunci cand faci nunta in post (CA MINE ), iti trebuie dezlegare de la mitropolie, pentru care platesti 500 RON (acum un an)... asa ca... a mai dai si 10 milioane la preoti!!! ce le-o fi facut de 10 milioane? [-(

Willy, au avut cumva cor si i-au pus pe nasi sa platesca si asta?
ca s eu am avut cor separat, dar l-am platit eu, ca a fost un moft al meu, nu al nasilor...

willy
25.06.2010, 17:52:34
da, a fost post. mirii au platit la episocopie 5 milioane taxa pentru „dezlegare„. da, suna jenant

nu au avut cor...

au fost 2 preoti...

si slujba a fost pe repede inainte. s-a inceput cu „se cununa robul lui d-zeu„ si-n 20 de minute erau gata cununati...

lenutza28
25.06.2010, 20:55:18
da, a fost post. mirii au platit la episocopie 5 milioane taxa pentru „dezlegare„. da, suna jenant

nu au avut cor...

au fost 2 preoti...

si slujba a fost pe repede inainte. s-a inceput cu „se cununa robul lui d-zeu„ si-n 20 de minute erau gata cununati...

dk asa vor face si la mine la nunta am sa ma iau de ei.si ii voi intreba dinainte cat costa slujba,dk mie imi va zice un pret sau sa dea nasii cat vor si dupa ii va cere mai mult sigur ma voi lua de ei,nu voi tine cont de nimca.Doamne iarta-ma dar suntem si noi oameni,asta nu seamna daca facem nunta avem bani.....,
eu respect biserica,preotii tot ce e legat de religie,dar daca ei ma vor supara.......voi face urat.:-$:-$

BabyBlu
28.06.2010, 12:44:48
ok! eu deja intru in panica..
Citind pe aici...am tot intalnit o groaza de pareri... ca nu costa, ca dai cat vrei..... m-am interesat pana la o coana preoteasa de acolo.
Ok..ma asteptam la 6 mil max ,dar 10 mil.... mi se pare exagerat!!!!!!!!!!!

Efectiv nu stiu ce sa fac.. pt ca deja am apucat sa fac invitatiile si am trecut aceasta biserica!

Imi este o rusine de crap !!..cum sa pun nasii sa plateasca 10 mil pt ceva ce firesc ar fi sa nu coste?

denydenisa
28.06.2010, 16:17:21
imi pare rau ca nu sunt in oras ca as fi mers sa intreb....

Geanina82
02.07.2010, 19:04:52
ok! eu deja intru in panica..
Citind pe aici...am tot intalnit o groaza de pareri... ca nu costa, ca dai cat vrei..... m-am interesat pana la o coana preoteasa de acolo.
Ok..ma asteptam la 6 mil max ,dar 10 mil.... mi se pare exagerat!!!!!!!!!!!

Efectiv nu stiu ce sa fac.. pt ca deja am apucat sa fac invitatiile si am trecut aceasta biserica!

Imi este o rusine de crap !!..cum sa pun nasii sa plateasca 10 mil pt ceva ce firesc ar fi sa nu coste?

dar de ce nu te duci si intrebi direct la biserica...

eu asa am facut, mi-au zis ca nu exista tarif si da nasul cat vrea si asa a fost...

fara rusine, ca nu mai e cazul pe criza asta sincer...

BabyBlu
05.07.2010, 13:45:17
dar de ce nu te duci si intrebi direct la biserica...

eu asa am facut, mi-au zis ca nu exista tarif si da nasul cat vrea si asa a fost...

fara rusine, ca nu mai e cazul pe criza asta sincer...

Am trimis la biserica membrii ai familiei si li s-a spus ca nu costa, ca da nasu suma pe care o doreste .
Intrand aici pe forum am citit tot felu de opinii..ca da nasul cat vrea,ca nu exista tarif standard sau ca au cerut 1000 ron.
De la cativa prieteni care au facut nunta aici si carora initial la fel li s-a spus.. ca da nasul cat vrea..am aflat ca nu prea este asa..ca de fapt le-a cerut preotul sume destul de mari.
Si acum nedumerirea mea...cat costa pana la urma? :hm: Macar sa ii pot spune o suma aproximativa nasului..care ma tot intreaba cat tr sa aiba in buzunar pt popa!

Geanina82
05.07.2010, 14:50:45
Am trimis la biserica membrii ai familiei si li s-a spus ca nu costa, ca da nasu suma pe care o doreste .
Intrand aici pe forum am citit tot felu de opinii..ca da nasul cat vrea,ca nu exista tarif standard sau ca au cerut 1000 ron.
De la cativa prieteni care au facut nunta aici si carora initial la fel li s-a spus.. ca da nasul cat vrea..am aflat ca nu prea este asa..ca de fapt le-a cerut preotul sume destul de mari.
Si acum nedumerirea mea...cat costa pana la urma? :hm: Macar sa ii pot spune o suma aproximativa nasului..care ma tot intreaba cat tr sa aiba in buzunar pt popa!

eu zic ca daca ti s-a zis chiar de la biserica ca daca nasul cat vrea sa te tii de informatia asta...

denydenisa
05.07.2010, 15:28:13
ce stiti...cat e biserica asa..in general...vreo 5-6 milioane e bine daca dai?

denydenisa
05.07.2010, 15:37:06
daca popa a zis sa dea nasul cat vrea atunci asa sa faci.....te interesezi cat e in general la alte biserici...bagi banii in plic si la sfarsitul slujbei ii dai la popa...nu cred ca au curaj sa zica,ca nu e de ajuns....in ziua de azi trebuie sa fi mai nesimtit daca nu profita toti de tine...

Geanina82
05.07.2010, 16:16:07
ce stiti...cat e biserica asa..in general...vreo 5-6 milioane e bine daca dai?

eu zic ca pentru calarasi 4-5 mil e ok... oricum daca vrei aranjamet e cost separat, daca vrei cor, iar platesti separat...
asa ca pentru o slujba de cununie 4-5 mil e absolut de ajuns...:)>-

Rocsaine
05.07.2010, 16:24:03
daca popa a zis sa dea nasul cat vrea atunci asa sa faci.....te interesezi cat e in general la alte biserici...bagi banii in plic si la sfarsitul slujbei ii dai la popa...nu cred ca au curaj sa zica,ca nu e de ajuns....in ziua de azi trebuie sa fi mai nesimtit daca nu profita toti de tine...

asta cam asa e! intereseaza pe popa de tine, ca ai salariul mic sau ca esti bugetar sau ca ai guri de hranit acasa? in ziua de azi banul e rege, iar cel ce nu-l are e un nimeni!

Geanina82
25.07.2010, 18:59:52
asta cam asa e! intereseaza pe popa de tine, ca ai salariul mic sau ca esti bugetar sau ca ai guri de hranit acasa? in ziua de azi banul e rege, iar cel ce nu-l are e un nimeni!

tu cand esti nasica?

Rocsaine
25.07.2010, 23:36:25
tu cand esti nasica?

in septembrie. tu?
sa iau la mine 500 lei sau mai mult? /:)

Geanina82
25.07.2010, 23:41:47
in septembrie. tu?
sa iau la mine 500 lei sau mai mult? /:)

eu deocamdata nu voi fi... astept si eu cu interes sa se marite prietenele mele...

eu zic ca 500 lei sunt suficienti... pe criza asta sa zica chiar "mersi"... ;-)

ralukada
27.07.2010, 09:29:40
nasul nostru ne-a zis ca a dat 450 lei, iar noi am platit 250 pentru aranjamentul ala care nu face deloc banii :-w

baby180
27.07.2010, 13:15:09
nasul nostru ne-a zis ca a dat 450 lei, iar noi am platit 250 pentru aranjamentul ala care nu face deloc banii :-w
multumesc... chiar vroiam sa te intreb asta...

Rocsaine
28.07.2010, 01:31:08

ce aranjament? ala pt poze? arcada aia sau ce anume?
450 mi se pare mai mult decat bine, dar preotii au comentat ceva?

oanadrag
28.07.2010, 12:07:47
ce aranjament? ala pt poze? arcada aia sau ce anume?
450 mi se pare mai mult decat bine, dar preotii au comentat ceva?

iti raspund eu...
aceea arcada si cateva buchetele de flori puse pe niste stalpisori - 250 ron
flori care se folosesc la toate nuntile din ziua respectiva..dar taxeaza fiecare nunta cu 250 ron.

baby180
28.07.2010, 12:27:42
iti raspund eu...
aceea arcada si cateva buchetele de flori puse pe niste stalpisori - 250 ron
flori care se folosesc la toate nuntile din ziua respectiva..dar taxeaza fiecare nunta cu 250 ron.
cum adica taxeaza fiecare nunta????pai si daca nu vrei aranjamentul???

ralukada
28.07.2010, 14:50:21
nu te obliga nimeni, cei care au avut nunta dupa noi nu le-au vrut si deja incepuse sa le stranga..;))

baby180
28.07.2010, 16:04:57
nu te obliga nimeni, cei care au avut nunta dupa noi nu le-au vrut si deja incepuse sa le stranga..;))
asa se intelegea din raspunsul de mai sus...oricum 4,5 milioane e o suma rezonabila fata de 10 milioane cat se auzea pe aici pentru biserica....

oanadrag
28.07.2010, 17:28:12
nu am fost foarte explicita! toti cei care vor aranjament floral tr sa plateasca 250 ron (nu vrei..nu ai)!

Mie mi se pare absurd...sa ma explic.. acum cateva sapt am mers la CL la nunta verisoarei mele... atat mirii care au avut ceremonia inainte, cat si ea .. au dorit aranjamente florale..:D au fost fix aceleasi aranjamente la ambele nunti, dar pe fiecare i-a taxat cu 250 ron.
Dupa a mai urmat o nunta.. si am senzatia ca au avut parte de fix aceleasi aranjamente ... si evident acelasi tarif... =))
Uite asa niste "aranjamente" din banale crizanteme/tufanele(cam pe acolo erau) in ziua aceea au costat cel putin 750 ron. =))

pretul real? cred ca il stim toate!

Alexia_cl
03.11.2010, 15:20:13
Chiar ca nu este corect. Auzeam ca aceeasi "tehnica" se aplica la Queen. Este adevarat? Te obliga sa faci decorul si florile cu ei, iar daca ai nunta duminica, te trezesti pe masa cu florile de sambata pe care nuntasii le-au platit dar nu le-au luat acasa. Asa imi spunea cineva care a avut nunta intr-o duminica si a vrut flori pe rosu, dar s-a trezit cu ele galbene si erau de la botezul de sambata. Cam nashpa!

georgy_p
10.11.2010, 15:51:05
buna!
sunt noua pe aici.
vroiam sa va intreb cu cat timp inainte ati fost la biserica sa programati nunta?
merci.

lenutza28
10.11.2010, 17:33:20
buna!
sunt noua pe aici.
vroiam sa va intreb cu cat timp inainte ati fost la biserica sa programati nunta?
merci.

nu mai stiu exact,parca cu 6 luni inainte ca sa nu gasim ocupat la ora pe care o vroiam si dupa aia am mai fost si ci o sapt inainte in caz de sa schimbat ceva....mai sigur(mai bine zis cand am fost si ne-am spovedit am intrebat preotul).succes si spor la pregatiri:*:*

cristinamany
14.11.2010, 16:48:59
buna!
sunt noua pe aici.
merci.

buna..eu am fost in octombrie anul acesta sa programez biserica..o sa fie la alexe..preotul de acolo mi-a spus totusi sa revin cu un telefon prin mai daca cumva vreau sa modific ora...eu am programat ca sa fiu sigura si ca sa nu stau in ultima sa alerg dupa biserica..acum e liber si poti sa alegi unde vrei si la ce ora vrei:*...succes>:D<

laurentiu222
14.11.2010, 17:58:37
Imi permit doar sa iti impartasesc din ceea ce stiu, si pot spune ca biserica de langa primarie este mai frumoasa in interior iar popa de acolo, unul cu barba vorbeste f frumos, iar alta optiune care mie imi place este biserica Sf. Anastasia de langa Policlinica 2 insa acolo e mai aglomerat pt ca multi aleg acea biserica, programul este mai scurt tocmai din cauza asta, insa biserica este mai mare, are sistem de sonorizare , este mai luminoasa, spatioasa.

margareta01
23.11.2010, 00:21:26
laurentiu222 are dreptate.. Biserica Sf. Nicolae de langa Primarie este foarte frumoasa iar Preotii fac o slujba de Cununie INTREAGA daca pot spune asa....nu varianta scurta ca la alte Biserici (nu dau nume). Succes in alegerea Bisericii!

http://picasaweb.google.com/10846062...729/AlbumNunta (http://picasaweb.google.com/108460628115788229729/AlbumNunta)

georgy_p
30.11.2010, 11:01:41
Multumesc pentru raspuns lenutza28 si cristinamany. Vor sa mearga si nasii cu noi cand vorbim la biserica, dar nu prea au timp si de aceea am intrebat. Voi v-ati dus cu nasii?
Multumesc.:*

lenutza28
30.11.2010, 11:26:03
Multumesc pentru raspuns lenutza28 si cristinamany. Vor sa mearga si nasii cu noi cand vorbim la biserica, dar nu prea au timp si de aceea am intrebat. Voi v-ati dus cu nasii?
Multumesc.:*

cand am facut programarea la biserica a fost decat sotul meu singur(eu nu am putut ajunge,eram mai departe).nu trebuie sa fie si nasii,dk vor ei sa mearga.......luatii,poate sunt curiosii cum e biserica,preotii.....,
poate sa iti faca programare oricine(soacra,frate,sora...)lasa numele voastre,data si ora cand vreti si nu platiti nici o taxa,doar dupa slujba de cununie,
multa bafta si spor la pegatiri incontinuare.:D:D:D

georgy_p
30.11.2010, 12:15:56
cand am facut programarea la biserica a fost decat sotul meu singur(eu nu am putut ajunge,eram mai departe).nu trebuie sa fie si nasii,dk vor ei sa mearga.......luatii,poate sunt curiosii cum e biserica,preotii.....,
poate sa iti faca programare oricine(soacra,frate,sora...)lasa numele voastre,data si ora cand vreti si nu platiti nici o taxa,doar dupa slujba de cununie,
multa bafta si spor la pegatiri incontinuare.:D:D:D

Sper sa ajungem la o intelegere intr-un final.
Deocamdata nu am intrat in panica :D.
Multumesc pentru sfaturi. :*

Alexia_cl
30.11.2010, 14:09:39
Sper sa ajungem la o intelegere intr-un final.
Deocamdata nu am intrat in panica :D.
Multumesc pentru sfaturi. :*

Noi am fost fara nasi (ei erau din alta localitate decat cea in care a avut loc cununia), dar am discutat cu ei toate detaliile: ora cununiei, suma de bani, nr.de preoti etc. Am vorbit si inainte de a merge la biserica, si dupa discutia noastra cu preotul. Acum depinde si de nasii voastri. Daca tin la traditie, mergeti impreuna, daca aveti o relatie foarte buna, cred ca vor intelege ca vreti sa-i "salvati" de o sarcina.:D

georgy_p
30.11.2010, 17:20:52
Noi am fost fara nasi (ei erau din alta localitate decat cea in care a avut loc cununia), dar am discutat cu ei toate detaliile: ora cununiei, suma de bani, nr.de preoti etc. Am vorbit si inainte de a merge la biserica, si dupa discutia noastra cu preotul. Acum depinde si de nasii voastri. Daca tin la traditie, mergeti impreuna, daca aveti o relatie foarte buna, cred ca vor intelege ca vreti sa-i "salvati" de o sarcina.:D

Multumesc pentru sfat. O sa vedem ce hotarasc pana la urma.

alina_cl
06.12.2010, 19:03:42
Biserica de langa primarie este frumoasa in interior, mie mi-a placut. De asemeni si atmosfera creata de preoti este ok.

margareta01
06.12.2010, 22:51:59
Biserica de langa primarie este frumoasa in interior, mie mi-a placut. De asemeni si atmosfera creata de preoti este ok.

Ai dreptate! Tot acolo ne-am cununat si noi. Este o Biserica Superba, pictata foarte frumosa....

http://picasaweb.google.com/10846062...729/AlbumNunta (http://picasaweb.google.com/108460628115788229729/AlbumNunta)

georgy_p
24.03.2011, 10:23:38
dragele mele va anunt ca in sfarsit am revolvat si cu biserica. asa ca am mai taiat ceva dupa lista.
spor la pregatiri miresici 2011.:*

ralukada
31.03.2011, 09:47:45
dragele mele va anunt ca in sfarsit am revolvat si cu biserica. asa ca am mai taiat ceva dupa lista.
spor la pregatiri miresici 2011.:*

felicitari pt biserica aleasa...e una dintre cele mai frumoase, spatioase si luminoase din cl...vor iesi si pozele f bine;-)

ancuta29
06.04.2011, 18:57:56
Si biserica Sf. Alexe este frumusica.

Alexia_cl
07.04.2011, 09:14:30
Si biserica Sf. Alexe este frumusica.
Da, intr-adevar e o biserica frumoasa. Am intrat in ea la un botez si mi-a placut mult si slujba tinuta de preoti. Probabil nu vor dezamagi nici la nunta.

eleny88
08.11.2011, 12:48:07
Eu nu stiu bisericile dupa nume, insa mi se pare ca majoritatea bisericilor din Calarasi au cam aceeasi arhitectura, atmosfera este asemanatoare adica cea de la Petrache, cea de langa primarie, Alexe de langa scoala2, Volna, depinde doar preotul care iti place acolo.
O alta arhitectura are cea de langa Policlinica 2, este mai mare, mai impunatoare si mai noua, picturile de pe pereti sunt altfel. Merita vizitat si vazut si apoi ales.

aidutza3
22.12.2011, 20:06:49
Fetelor eu va recomand cu caldura catedrala Sf.Nicolae de langa primarie, preotul este minunat si am avut o slujba superba! cu siguranta pentru mine si pentru ceilalti nu a fost plictisitoare slujba ca la alte Biserici.

oLiMpIa_cl
22.12.2011, 21:02:00
Eu am optat pentru Sf. Anastasia.

anutza83buc
17.07.2012, 14:33:51
Mie mi-a placut predica pe care o tine preotul de la biserica de langa primarie, in centru.

ryanna_bld
10.10.2012, 22:58:33
Salut,

Miresici care ati avut nunta de curand, ce Biserici recomandati si cat v-au costat? Multu!