PDA

Versiunea completa : Aspirante la bebe, viitoare si actuale mamici din Suceava

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

AnnyyAnnyy
06.01.2012, 13:30:26
pai da tre sa mai accelerez pregatirile ca daca dr vrea sa imi provoace nasterea mai repede....hainele pt bebe si pt mine de iesit din spital le va aduce sotul, oricum bagajul va fi burdusit ca asa a fost si la primul sunt destule de luat....
chiar ca tot zici de bagaj. iei si cosmetice pt bebe la spital?sampon, gel de dus etc etc? ca nu stiu dcaa la spital folosesc asa ceva sau doar apa

ancutza1010
06.01.2012, 13:58:49
salut, starea de spirit nu e extraordinara, am aflat luni ca am circulara de control, dr nu vrea sa imi faca cezariana pe motiv ca e circulara simpla nu dubla. eu nu sunt fan cezariana deloc dar tot nu-mi pica bine.....nush ce o sa fie, emotii nu am pt nasterea in sine (adica dureri etc) decat pt chestia asta. s-ar putea sa imi si provoace nasterea ceea ce e bine pt ca macar stiu ca va fi acolo cu mine si nu voi sta doar cu moasa dar pe de alta parte ar putea duce la un travaliu mai lung si cu circulara pe deasupra nu e ideal....sper ca tu esti mai bine cu psihicul.
bagajul nu e gata dar lucrurile sunt pregatite cat de cat, hainutele sunt spalate calcate doar sa le bag in geanta, mi-am pregatit pijamale halat etc etc., port-bebe, scaun de masina pregatite, mai am doar hainele de iesit din spital pt mine si pt bebe sa le pregatesc. tre sa mai trec si eu prin lista cand ma apuc efectiv sa bag lucrurile in geanta, tot nu gasesc timp, mai ales cu micutzul meu de 2 ani si 8 luni. nu mai stiu nimic de anny ea parca era inaintea mea, anny da un semn daca ne mai citesti.
va pup fetele!
Nu te ingrijora, orice metoda de a naste vei alege o sa fie ok, moasele/medicii se intalnesc frecvent cu asta si stiu cum sa procedeze. Sigur exista si riscuri.... Spun asta pentru ca Stefan a avut pe linga cele 4,180 kg si circulara de cordon :-$. La 38 saptamani am facut ultimul eco si nu s-a vazut nimic de genul asa ca nu am stiut. Medicul a intrat si in concediu deci am avut o mare surpriza cand pe masa fiind, moasa a strigat de 2 ori sa nu mai imping ca are copilul circulara. :-B Eu n-am priceput de ce striga pentru ca mie oricum nu-mi venea sa imping :))), mi se parea normal sa ma odihnesc :D.
Te inteleg, daca mi-ar fi zis mie de asta inainte sa nasc mi-as fi facut mii de procese de constiinta in legatura cu modul nasterii pentru a fi totul ok. Dar sunt dovada ca se poate, plus ca nu a fost travaliul indus, s-a declansat natural. E drept, mi l-au grabit cu injectii si in 3 ore a fost gata. Poate asa a fost sa fie, nu stiu daca ma lasau sa ma chinui ore in sir cum ar fi fost.
Eu n-am fost pusa in situatia de a alege dar cred ca as fi mers pe mana medicului, pana la urma el stie cat si cum se descurca. :* mami, curaj, mai e foooarte putin!

lorena_sv
06.01.2012, 17:14:49
chiar ca tot zici de bagaj. iei si cosmetice pt bebe la spital?sampon, gel de dus etc etc? ca nu stiu dcaa la spital folosesc asa ceva sau doar apa

eu am avut lotiune si pt cap, si pt corp, din aia ,,fara lacrimi,, si am avut nevoie in fiecare dimineata pt ca il duceam la dus:)); si acum tot asa folosesc ca nu are prea mult par;)).

lorena_sv
06.01.2012, 17:25:59
Topi ti-ai facut bagajul? cum stai cu starea de spirit? eu mi-am facut lista cu ce mai am de cumparat...si mai am cate ceva...si dupa ce trec zilele de aghiazma ma apuc sa spal hainitele lui bebe. Saptamana viit ma duc la dr sa vedem care mai e treaba. mai e un pic!!!:-SS
Lorena, te rog trimite-mi daca vrei lista ta de spital sa mai fac o verificare.

ti-am trimis pm

Ancaxyz
06.01.2012, 20:25:15
salut, starea de spirit nu e extraordinara, am aflat luni ca am circulara de control, dr nu vrea sa imi faca cezariana pe motiv ca e circulara simpla nu dubla. eu nu sunt fan cezariana deloc dar tot nu-mi pica bine.....nush ce o sa fie, emotii nu am pt nasterea in sine (adica dureri etc) decat pt chestia asta. s-ar putea sa imi si provoace nasterea ceea ce e bine pt ca macar stiu ca va fi acolo cu mine si nu voi sta doar cu moasa dar pe de alta parte ar putea duce la un travaliu mai lung si cu circulara pe deasupra nu e ideal....sper ca tu esti mai bine cu psihicul.
bagajul nu e gata dar lucrurile sunt pregatite cat de cat, hainutele sunt spalate calcate doar sa le bag in geanta, mi-am pregatit pijamale halat etc etc., port-bebe, scaun de masina pregatite, mai am doar hainele de iesit din spital pt mine si pt bebe sa le pregatesc. tre sa mai trec si eu prin lista cand ma apuc efectiv sa bag lucrurile in geanta, tot nu gasesc timp, mai ales cu micutzul meu de 2 ani si 8 luni. nu mai stiu nimic de anny ea parca era inaintea mea, anny da un semn daca ne mai citesti.
va pup fetele!
Dumnezeu e mare, ai incredere ca totul va fi bine!Si nu te stresa cu bagajul, ai timp. Si, apropo de timp, inca se poate schimba situatia cu circulara. >:D<

topi11
07.01.2012, 07:08:36
Dumnezeu e mare, ai incredere ca totul va fi bine!Si nu te stresa cu bagajul, ai timp. Si, apropo de timp, inca se poate schimba situatia cu circulara. >:D<

multumesc anca. ma gandeam ca nu mai are loc sa se invarta sa i se dea inapoi cordonul, dar vorba ta poate cu ajutorul lui Dumnezeu....aseara m-am apucat mai serios de bagaj si am bagat 50% din lucruri in geanta, mai continui sapt viitoare ca mai am cate ceva de calcat. ce mai face printesica ta?

topi11
07.01.2012, 07:14:16
Nu te ingrijora, orice metoda de a naste vei alege o sa fie ok, moasele/medicii se intalnesc frecvent cu asta si stiu cum sa procedeze. Sigur exista si riscuri.... Spun asta pentru ca Stefan a avut pe linga cele 4,180 kg si circulara de cordon :-$. La 38 saptamani am facut ultimul eco si nu s-a vazut nimic de genul asa ca nu am stiut. Medicul a intrat si in concediu deci am avut o mare surpriza cand pe masa fiind, moasa a strigat de 2 ori sa nu mai imping ca are copilul circulara. :-B Eu n-am priceput de ce striga pentru ca mie oricum nu-mi venea sa imping :))), mi se parea normal sa ma odihnesc :D.
Te inteleg, daca mi-ar fi zis mie de asta inainte sa nasc mi-as fi facut mii de procese de constiinta in legatura cu modul nasterii pentru a fi totul ok. Dar sunt dovada ca se poate, plus ca nu a fost travaliul indus, s-a declansat natural. E drept, mi l-au grabit cu injectii si in 3 ore a fost gata. Poate asa a fost sa fie, nu stiu daca ma lasau sa ma chinui ore in sir cum ar fi fost.
Eu n-am fost pusa in situatia de a alege dar cred ca as fi mers pe mana medicului, pana la urma el stie cat si cum se descurca. :* mami, curaj, mai e foooarte putin!

multumesc de incurajari si ca mi-ai zis de experienta ta:x, chiar sa stii ca m-am mai imbarbatat. o sa fie bine sper, la mine problema e ca nu aleg eu metoda nasterii dr mea chiar nu vrea sa imi faca cezariana din cate vad, deci nu am iesire....o sa imi mai fac un eco fara sa stie ea sa vad ce s-a mai intamplat si o sa mai cer unul si la internare, macar dubla circulara sa nu fie...

topi11
07.01.2012, 07:18:42

la primul bebe nu am avut pt ca in anglia nu iti recomanda sa folosesti pt bebe la spalat decat apa simpla, la fel si la sters la fundulet cu vata si apa nu cu servetele umede. nici acu nu cred ca iau, nici nu m-am gandit la asta drept sa iti spun. oricum cand am inceput sa ii fac baiatului meu baie cu johnsons in anglia a facut o mica reactie si mi s-a dat un emolient pe care sa-l adaug in apa in loc. abia pe la 3 luni jumate am reusit sa trec din nou pe johnsons. poate ca era si apa mai dura in anglia, nu stiu....oricum fiecare copil e altfel, acu daca zici poate o sa iau si eu o sticluta cu johnsons all-in-one merge la spalat pe tot corpul in caz ca mi se va cere.

ancutza1010
07.01.2012, 11:05:46
la primul bebe nu am avut pt ca in anglia nu iti recomanda sa folosesti pt bebe la spalat decat apa simpla, la fel si la sters la fundulet cu vata si apa nu cu servetele umede. nici acu nu cred ca iau, nici nu m-am gandit la asta drept sa iti spun. oricum cand am inceput sa ii fac baiatului meu baie cu johnsons in anglia a facut o mica reactie si mi s-a dat un emolient pe care sa-l adaug in apa in loc. abia pe la 3 luni jumate am reusit sa trec din nou pe johnsons. poate ca era si apa mai dura in anglia, nu stiu....oricum fiecare copil e altfel, acu daca zici poate o sa iau si eu o sticluta cu johnsons all-in-one merge la spalat pe tot corpul in caz ca mi se va cere.
Aici cere dar pana la urma e decizia noastra daca vrem sa utilizam lotiuni sau nu. Nu cred ca se supara asistenta care ii face baie daca nu vrem sa ii dam si lotiune. Eu am avut nivea din cap pana in picioare. Acasa nasa i-a facut baie cu johnsons iar eu acum folosesc produse bio de la logona tocmai pentru ca nu prea sunt de acord cu lotiunile la un bebe asa mic dar in acelasi timp trebuie putin la baita sa se curete frumos pielicica.
Dintr-o intamplare am trecut pe bio. Am primit de la o prietena sampon bio pentru tot corpul. Apoi mi-am dat comanda si de ulei mai ales pentru ca ala ramane in piele si am considerat ca bio e mai ok dcat cel de la johnsons pe care il aveam. Sunt o idee mai scumpe dar m-au tinut destul de mult in conditiile in care il spal zilnic. Eu nu l-as fi dat deloc cu ulei dar mi s-a parut ca pielea dadea sa fie mai uscata si de cand folosesc ulei e moale si pufoasa :">.
La fundulet nici acum nu folosesc servetele umede decat daca sunt in deplasare. Apa isi face foarte bine treaba. ;)))
Ma bucur ca esti mai optimista. Eu zic asa - daca la mine la 38 sapt nu avea cordonul pus (in ipoteza ca a interpretat medicul ok ecograful) dar si l-a pus ulterior, inseamna ca e mai mult decat posibil la tine sa si-l scoata. E foarte bine sa mai faci si alte eco, pentru siguranta voastra. Pup

nelly_blinduta
07.01.2012, 16:40:47
Fetelor, lamuriti-ma, va rog, si pe mine: cand te duci sa nasti, am inteles ca trebuie sa ai pregatit pachetel pentru bebe, care trebuie sa contina hainutele, sapunel si prosop. corect?sau mai trebuie ceva?paturica?sau e ceva in plus?:D

lorena_sv
07.01.2012, 16:50:34
Fetelor, lamuriti-ma, va rog, si pe mine: cand te duci sa nasti, am inteles ca trebuie sa ai pregatit pachetel pentru bebe, care trebuie sa contina hainutele, sapunel si prosop. corect?sau mai trebuie ceva?paturica?sau e ceva in plus?:D

hainute, pelincuta finet, pampers(2 buc), paturica-asa mi-a tb mie la cezariana. nu cred sa fie diferit la nasterea nat
sapun si prosop tb a doua zi pt baita

nelly_blinduta
07.01.2012, 16:57:36
hainute, pelincuta finet, pampers(2 buc), paturica-asa mi-a tb mie la cezariana. nu cred sa fie diferit la nasterea nat
sapun si prosop tb a doua zi pt baita
Aha, mersi, in sfarsit s-a facut lumina!;)) banuiesc ca e indiferent de nastere, deci m-am lamurit acum ce trebuie, sunt mai linistita, ca eram frustrata fiindca auzisem cate ceva dar nu-mi era clar.:D

narcisac
07.01.2012, 22:07:26
Aha, mersi, in sfarsit s-a facut lumina!;)) banuiesc ca e indiferent de nastere, deci m-am lamurit acum ce trebuie, sunt mai linistita, ca eram frustrata fiindca auzisem cate ceva dar nu-mi era clar.:D

eu primul baiat l-am nascut natural in spitalul judetean.Ai nevoie ,pe langa cele spuse mai sus ,de 1-2 paturele ptr infasat,subtirele ca e cald in spital,body si salopetele macar cate 3bc.,caciulita,manusele,sa nu se zgarie.,pelincute2bc.,pampers si servetele umede(primele scaune sunt negre si lipicioase,nu o sa ai timp sa fugi dupa apa si vata)si gasasti in comert servetele umede fara parfum,sunt pe baza de apa.,o suzeta,diverse babetele ptr bebe si ptr tine.In caz ca te prinde febra laptelui in spital,iati o pompa de san cu tine,bebele e mic si nu trage mult,iar la mame se declanseaza lactatia.O colega de salon dadea piept la toti bebelusii sa scape de febra laptelui.
Ptr tine,in caz ca te taie jos,ai nevoie de vata si pansament steril,ptr ati face un fel de tampoane,de acasa ceai de musetel,de cate ori urinezi sa te clatesti ptr a te feri de infectii,tamponase ptr sani,crema ptr sani,si o crema buna ptr cicatrizare,eu am avut ceva pe baza de propolius.
Daca totul e ok,si bebe nu face icter,pleci acasa in 3 zile.
Hainele tale si ale bebelusului le aduce sotul la externare,nu le prea plac doctorilor cand vin la vizita sa vada mormane de bagaje pe sub paturi.
Doamne ajuta!

lorena_sv
08.01.2012, 08:59:29
eu primul baiat l-am nascut natural in spitalul judetean.Ai nevoie ,pe langa cele spuse mai sus ,de 1-2 paturele ptr infasat,subtirele ca e cald in spital,body si salopetele macar cate 3bc.,caciulita,manusele,sa nu se zgarie.,pelincute2bc.,pampers si servetele umede(primele scaune sunt negre si lipicioase,nu o sa ai timp sa fugi dupa apa si vata)si gasasti in comert servetele umede fara parfum,sunt pe baza de apa.,o suzeta,diverse babetele ptr bebe si ptr tine.In caz ca te prinde febra laptelui in spital,iati o pompa de san cu tine,bebele e mic si nu trage mult,iar la mame se declanseaza lactatia.O colega de salon dadea piept la toti bebelusii sa scape de febra laptelui.
Ptr tine,in caz ca te taie jos,ai nevoie de vata si pansament steril,ptr ati face un fel de tampoane,de acasa ceai de musetel,de cate ori urinezi sa te clatesti ptr a te feri de infectii,tamponase ptr sani,crema ptr sani,si o crema buna ptr cicatrizare,eu am avut ceva pe baza de propolius.
Hainele tale si ale bebelusului le aduce sotul la externare,nu le prea plac doctorilor cand vin la vizita sa vada mormane de bagaje pe sub paturi.
Doamne ajuta!

-eu nu am folosit niciodata bavetele. bebe oricum regurgiteaza la un moment dat, in cazul meu chiar si dupa 15-20 de min chiar dc il pun sa ragaie si poate sa curga si pe haine cu tot cu bavetica. asa ca il schimb de 2-3 ori pe zi, cand e cazul
-si eu am avut ceva probl cu sanii. am avut rani si prea mult laptic pt ca am baut si ceai de lactatie si multa apa, si rau am facut,dar de la alaptat mi-e o sete ingrozitoare;)). nu e bine sa dai bebelusul la alta mamica. nu poti sti ce microbi are si imbolnavesti bebelusul
-eu a avut 2 bagaje mari, le bagam sub pat, sa fie ordine. chiar si asistentele spuneau(cand urma vizita dr-lor) sa facem ordine in salon, desi noi faceam oricum si chiar aeriseam, mai luau si bebelusii cate o gura de aer

nelly_blinduta
08.01.2012, 12:20:21
Doamne ajuta!
Multumesc pentru indrumari, cred insa ca fiecare mamica se pregateste dupa cum crede ea si dupa ce mai aude si intr-un final tot mai uita cate ceva sau ii mai trebuie ceva iar unele le are in plus;))Nu o sa-mi iau nici ditamai geamantanul cu mine, daca o sa-mi mai trebuiasca ceva o sa ma descurc atunci, fie cumpar, fie imi aduce cineva de acasa, daca am. Sper sa treaca totul repede si sa ma vad acasa!

Ancaxyz
08.01.2012, 21:07:10
Pt febra laptelui va dau un pont: mergeti la saloanele 1-2-3 de prematuri, unde sunt pompe electrice. Eu asa am facut in fiecare zi, le rugam pe mamicile din saloanele respective si rezolvam repede, in 15-20 min goleam "rezervoarele" :)), ca era tare naspa, mai ales in zilele in care Gabitza a avut icter si dormea aproape non-stop.Prematurii sunt hraniti din 3 in 3 ore, asa ca in intervalul de timp dintre "mese" pompele sunt libere si n-aveti nevoie de recipiente sterile, care uneori nu erau suficiente, pt ca oricum nu pastrati laptele respectiv.
Nu uitati de GARMASTAN !!!Voi recomanda oricand aceasta crema, ca si mameloanele de silicon de la Avent (fara ele cred ca renuntam la alaptat), ajuta f. mult in primele saptamani.
Curaj, mamici, mai e putin si va veti tine in brate copilasii !

roxutza88
08.01.2012, 22:05:52
in caz ca nu stiti ultimile noutati,pe sectia de maternitate si ginecologie se renoveaza.vestea rea e ca nu este caldura pe timp de zi!!!!seara cica mai dau dar tot e f frig.mi se pare de neimaginat sa lasi copilasii nou-nascuti fara caldura.deci,haine ff groase si voua si pt bebe.si inca ceva ce m-a ingrozit(sper sa nu va descurajez)e ca muncitorii lucreaza f aproape de sala de nasteri normale si mai trag si cu ochiul de curiozitate.asta mi-a zis o prietena care trebuie sa nasca si a tot mers la spital in ultima vreme.^:)^ bafta!!

lorena_sv
09.01.2012, 10:01:52
un filmulet cu Iustinel, de ieri, la 4 luni;))

http://www.youtube.com/watch?v=QOGeiOvdfP4

topi11
09.01.2012, 13:40:03
multumim de sfaturi fetele :*

lorena e un dulce iustinel, de-acu incep sa faca fel si fel de lucruri haioase, abia astept sa imi tin si eu bebelina in brate....

Ancaxyz
09.01.2012, 15:12:07

La multi ani, sa creasca mare si sanatos, e tare scumpel; asa-i ca-ti vine sa-l filmezi/fotografiezi non stop? Eu i-as face mereu Gabitzei poze/filmulete, la fiecare gest sau sunet pecare-l scoate, dar cred ca trebuie sa ma mai abtin/ controlez =))

nelly_blinduta
09.01.2012, 15:27:12
in caz ca nu stiti ultimile noutati,pe sectia de maternitate si ginecologie se renoveaza.vestea rea e ca nu este caldura pe timp de zi!!!!seara cica mai dau dar tot e f frig.mi se pare de neimaginat sa lasi copilasii nou-nascuti fara caldura.deci,haine ff groase si voua si pt bebe.si inca ceva ce m-a ingrozit(sper sa nu va descurajez)e ca muncitorii lucreaza f aproape de sala de nasteri normale si mai trag si cu ochiul de curiozitate.asta mi-a zis o prietena care trebuie sa nasca si a tot mers la spital in ultima vreme.^:)^ bafta!!
ffff interesant!Made in Romania:-&multumim de avertizare

nelly_blinduta
09.01.2012, 16:18:17

un copil fff dragalas, ce mai vorbeste el si ce expresiv e cand e plicti;))sa fie sanatos!

lorena_sv
09.01.2012, 17:06:49
La multi ani, sa creasca mare si sanatos, e tare scumpel; asa-i ca-ti vine sa-l filmezi/fotografiezi non stop? Eu i-as face mereu Gabitzei poze/filmulete, la fiecare gest sau sunet pecare-l scoate, dar cred ca trebuie sa ma mai abtin/ controlez =))

ms!:*aproape in fiecare zi il pozez/fotografiez. am cate un folder pt fiecare luna
si eu ma mai abtin, ma cearta sotul, sa iau blitzul de pe el, aproape ca am stricat camera=))=))

lorena_sv
09.01.2012, 17:08:55
multumim de sfaturi fetele :*

lorena e un dulce iustinel, de-acu incep sa faca fel si fel de lucruri haioase, abia astept sa imi tin si eu bebelina in brate....

mai ai un pic!:*si mai ai un frumusel acasa, deci stii cum e...
la primavara/vara poate ne intalnim toate mamicile si viitoarele mamici;;)

andrada21
10.01.2012, 22:42:45
Fetele din cate stiu maine naste Any!
Tinem pumnii!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mult noroc si sa dea DD sa fie totul f bine!

lorena_sv
11.01.2012, 07:13:01
Fetele din cate stiu maine naste Any!
Tinem pumnii!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mult noroc si sa dea DD sa fie totul f bine!

Asa e...
Nastere si recuperare rapida/usoara, Ana!Sa ai o fetita sanatoasa si mancacioasa!doamne ajuta sa fie totul bine!

Iulia_
11.01.2012, 08:12:09
Nastere usoara, Any! Recuperare rapida si mult laptic pentru printesa!

nelly_blinduta
11.01.2012, 10:07:30
Oooo, demult n-au mai fost vesti de genul pe aici;))...deja ma ia cu emotii:-SSDoamne-ajuta!

siminai
11.01.2012, 10:37:24
Anny iti urez o nastere usoara si o bebelina cuminte si mancacioasa!!

lorena_sv
11.01.2012, 11:43:37
Nastere usoara, Any! Recuperare rapida si mult laptic pentru printesa!

ce mai faci,Iulia?cum te mai simti?ai mai fost la dr? >:D<:*

Anna26
11.01.2012, 11:57:34
vin aici la voi cu vesti bune.....Anny a nascut o fetita perfect sanatoasa,3100 g pe nume Melissa Adiana......;-)
va trimit toate cele bune din partea lor si multi pupici:*:*:*:*:*

roxutza88
11.01.2012, 12:24:53
vin aici la voi cu vesti bune.....Anny a nascut o fetita perfect sanatoasa,3100 g pe nume Melissa Adiana......;-)
oaaau ce ma bucur!!!sa fie sanatoasa si cuminte.sa-ti traiasca fetita annyy!!te asteptam acasa cu poze cu mogaldeata mica :rocking::gen_04::gen_08::gen_19::madlaugh::madlau gh:

andrada21
11.01.2012, 14:48:48
Ana felicitari pt printesa!Toata ziua am fost cu gandul la voi.Ma bucur ca sunteti ok,abia astept sa vad foto si dupa povestea nasterii,despre spital(daca imi trimite DD minunea tot acolo nasc si eu)

lorena_sv
11.01.2012, 16:29:00

felicitari!!!!!ce bine!!!de acum recuperare usoara si momente cat mai placute alaturi de printesica ei. abia astept sa vad pozici!!:x:x

Iulia_
11.01.2012, 17:43:56
ce mai faci,Iulia?cum te mai simti?ai mai fost la dr? >:D<:*

Binisor fac, azi a fost prima zi de greata finalizata cu ingenuncheat prin tufisuri ca sa :-& :))
Am fost ieri la dr. Hancu, cu o zi inainte la eco la Tataranu... totul e bine, gandacelul da din picioare:love: si creste mare, inimioara ii bate ca un cesulet scump. Are manute, piciorute, nasuc, toate-s bune si normale. :)
Abia astept sa treaca timpul si sa simt cum misca, sa simt si eu ca incep sa-l cunosc pe bebe.

Pentru cine e interesat, am auzit de la Andrada21 ca dr.Melinte s-a intors la cabinet.

nelly_blinduta
11.01.2012, 17:48:44
Felicitari Anny, sa fie sanatoasa minunea si recuperare grabnica!
Eu din pacate am vesti mai putin bune. Am fost la dr azi si bebe are circulara, placenta nu e ajunsa la maturitate, bebe sta cu capul f jos si intr-o pozitie care nu e normala...si tot de astea:(sunt intr-o stare...nici nu stiu cum s-o denumesc...deacum pe 31 cand ma duc din nou la dr se decide soarta noastra. Vreau sa termin cat mai curand cu bagajul, sa-mi pun totul in ordine ca nu se stie. Cam asta-i fetelor...tineti-mi si mie pumnii va rog[-o<

topi11
11.01.2012, 18:19:25

bravo any, felicitari, recuperare usoara si o viata frumoasa in 3. sa fie sanatoasa si papacioasa micutza.

topi11
11.01.2012, 18:34:16
Eu din pacate am vesti mai putin bune. Am fost la dr azi si bebe are circulara, placenta nu e ajunsa la maturitate, bebe sta cu capul f jos si intr-o pozitie care nu e normala...si tot de astea:(sunt intr-o stare...nici nu stiu cum s-o denumesc...deacum pe 31 cand ma duc din nou la dr se decide soarta noastra. Vreau sa termin cat mai curand cu bagajul, sa-mi pun totul in ordine ca nu se stie. Cam asta-i fetelor...tineti-mi si mie pumnii va rog[-o<

stiu cum e.....si la mine au fost tot felul de probleme insa unele s-au rezolvat de la sine pana la urma. sunt curioasa si eu ce mai e cu circulara mea, luni fac un eco.
oricum eu daca as fi in locul tau as mai face un eco la alt medic. daca situatia e la fel poate la tine se poate rezolva cu circulara si cu pozitia printr-o cezariana insa la mine nu vrea sa imi faca...o fi avand motive medicale la care pe mine nu ma duce capul. iar cu placenta la mine gradul de maturatie era 2 ultima data, din cate stiam sunt 3.
fruntea sus mami si eu am fost daramata de tot felul de vesti, dar am hotarat ca nu mai are rost sa ma stresez, oricum va fi cum vrea DD. >:D<

Ancaxyz
11.01.2012, 19:00:04
Nu dispera,roaga-te la Dumnezeu si va fi bine, ai sa vezi. Eu am facut ultima ecografie cu 5 zile inainte de cezariana si Gabitza avea aceeasi probl, cu circulara; nu m-am stresat prea tare stiind ca fac cezariana, dar dupa operatie dr. mi-a zis ca nu mai era nicio circulara. Asta doar in 5 zile, iar la tine mai este atata timp pana la termen!Se pot schimba multe pana atunci. Si eu iti spun, ca si Topi, ca ar fi bine sa mai faci o ecografie, pt linistea ta, ca pana pe 31... nu vreau sa stiu cate ganduri iti vei face. Numai bine va doresc, tie si lui bebe >:D<.

lorena_sv
11.01.2012, 19:21:56
Binisor fac, azi a fost prima zi de greata finalizata cu ingenuncheat prin tufisuri ca sa :-& :))
Am fost ieri la dr. Hancu, cu o zi inainte la eco la Tataranu... totul e bine, gandacelul da din picioare:love: si creste mare, inimioara ii bate ca un cesulet scump. Are manute, piciorute, nasuc, toate-s bune si normale. :)
Abia astept sa treaca timpul si sa simt cum misca, sa simt si eu ca incep sa-l cunosc pe bebe.

Pentru cine e interesat, am auzit de la Andrada21 ca dr.Melinte s-a intors la cabinet.

Felicitari inc-o data!:x:xma bucur mult pt tine!!inca pe atat si o sa-l simti cum misca!!mie mi s-au parut cele mai frumoase momente din sarcina!!
cu greata, te inteleg, incearca cu rontaieli, biscuiti dimineata si sa mananci putin si des!!
vitamine iei?
pana la urma, la ce dr ramai?

Iulia_
11.01.2012, 19:31:11
Felicitari inc-o data!:x:xma bucur mult pt tine!!inca pe atat si o sa-l simti cum misca!!mie mi s-au parut cele mai frumoase momente din sarcina!!
cu greata, te inteleg, incearca cu rontaieli, biscuiti dimineata si sa mananci putin si des!!
vitamine iei?
pana la urma, la ce dr ramai?

Iau vitamine de la 5 saptamani, poate din cauza asta am si pus 2 kg. Am observat ca daca apuca sa mi se faca foame, vine si greata.
Raman la dr. Hancu :)

topi11
12.01.2012, 13:51:25
fetele deschid o paranteza la acest subiect. voiam sa va intreb daca stiti de prin auzite ce tarife se mai practica prin spital la o nastere naturala, cat se da la moase si la medic, daca mai e de dat si altcuiva, si daca se da inainte sau dupa. sorry pentru asa intrebari, din pacate suntem victimele sistemului si asta e, poate te risti ca persoana sa nu dai asa ca zici ca sa nu-i inveti rau, dar cand mai ai o vietzisoara care depinde de tine, faci orice. in plus ca de cand li s-au taiat salariile.....

gabriela87
12.01.2012, 14:13:46
fetele deschid o paranteza la acest subiect. voiam sa va intreb daca stiti de prin auzite ce tarife se mai practica prin spital la o nastere naturala, cat se da la moase si la medic, daca mai e de dat si altcuiva, si daca se da inainte sau dupa. sorry pentru asa intrebari, din pacate suntem victimele sistemului si asta e, poate te risti ca persoana sa nu dai asa ca zici ca sa nu-i inveti rau, dar cand mai ai o vietzisoara care depinde de tine, faci orice. in plus ca de cand li s-au taiat salariile.....

Salutare! Eu am nascut cu cateva luni in urma..cu 2 moase si doctorita de garda...am dat cate 150 lei la fiecare moasa...la medicul de garda nu am dat nimic, practic doar a asistat, nu s-a implicat, toata treaba au facut-o moasele..si nici nu m-am mai intalnit cu dna doctor ulterior..banii se dau de regula dupa nastere, cat vei sta in camera de lauzie, vor veni moasele sa vada cum te simti etc si e momentul prielnic:d 50 lei am dat la neonatolog. in rest..cate un 5, 10 lei pe la infirmiere, cand iti mai fac o injectie etc.

nelly_blinduta
12.01.2012, 15:15:03
Multumesc pentru incurajari fetelor! Incerc sa nu ma gandesc prea mult la problema cu circulara ci sa ma pregatesc si vom vedea la sf lunii cum stau treburile. O sa iau cea mai buna decizie sa-i fie bine lui bebe si daca tot o sa fie cu cordonul in jurul gatutului o sa fac cezariana si gata.

roxutza88
12.01.2012, 22:21:23
Multumesc pentru incurajari fetelor! Incerc sa nu ma gandesc prea mult la problema cu circulara ci sa ma pregatesc si vom vedea la sf lunii cum stau treburile. O sa iau cea mai buna decizie sa-i fie bine lui bebe si daca tot o sa fie cu cordonul in jurul gatutului o sa fac cezariana si gata.
am o prietena care trebuie sa nasca zilele astea si a avut aceeasi problema.copilul avea dubla circulara..i-a spus ca-i face cezariana,apoi la ultimul eco avea doar o singura data cordonul si dr i-a spus ca nici nu se mai pune problema de cezariana.sa nasca natural...deci nu cred ca este un risc atat de mare daca majoritatea medicilor si-l asuma.;;)

topi11
13.01.2012, 08:52:19
Salutare! Eu am nascut cu cateva luni in urma..cu 2 moase si doctorita de garda...am dat cate 150 lei la fiecare moasa...la medicul de garda nu am dat nimic, practic doar a asistat, nu s-a implicat, toata treaba au facut-o moasele..si nici nu m-am mai intalnit cu dna doctor ulterior..banii se dau de regula dupa nastere, cat vei sta in camera de lauzie, vor veni moasele sa vada cum te simti etc si e momentul prielnic:d 50 lei am dat la neonatolog. in rest..cate un 5, 10 lei pe la infirmiere, cand iti mai fac o injectie etc.

multumesc de raspuns si felicitari! ce ai baietzel sau fetitza?

nelly_blinduta
14.01.2012, 11:23:47
Topi ce mai faci?cum esti?mai e un pic:Dnasti natural sau cezariana pana la urma?

narcisac
14.01.2012, 13:28:36
fetelor ce creme folositi pentru elasticitatea pielii de pe burtica?
am vazut ceva filmulete pe you tube cu mamici care aveau burtica numai vergeturi, si aveau culoarea vanata!!
Desi sunt la a treia sarcina ,nu am nimic pe burtica(poate ca sunt si un pic mai plinuta),dar simt ca incepe a crapa pielea si crema mea nu-si mai face efectul.

http://www.pregnology.com/preggoticker80/777777/000000/My%20pregnancy/02/28/2012.png (http://www.pregnology.com/pregnancy/02/28/2012)Make a pregnancy ticker (http://www.pregnology.com)

nelly_blinduta
14.01.2012, 13:32:45
am vazut ceva filmulete pe you tube cu mamici care aveau burtica numai vergeturi, si aveau culoarea vanata!!
Desi sunt la a treia sarcina ,nu am nimic pe burtica(poate ca sunt si un pic mai plinuta),dar simt ca incepe a crapa pielea si crema mea nu-si mai face efectul.

http://www.pregnology.com/preggoticker80/777777/000000/My%20pregnancy/02/28/2012.png (http://www.pregnology.com/pregnancy/02/28/2012)Make a pregnancy ticker (http://www.pregnology.com)
Eu nu am folosit creme speciale pentru vergeturi, doar lotiuni si creme de corp hidratante obisnuite. Sa vad dupa ce nasc cum o sa-mi ramana pielea si probabil o sa-mi cumpar ceva mai special. Mie imi plac produsele de la Vichy, dar am vazut si la raionul de cosmetice bebe din Carrefour niste produse pt mamici.

lorena_sv
14.01.2012, 17:45:51

eu am folosit ulei de masline si crema de la Sanasan speciala pt vergeturi. m-am dat cu ea numai pe burtica, cam de la 5 luni, cand a inceput sa creasca mai mult burtica, in fiecare seara si uneori, si de 2 ori pe zi. nu am facut vergeturi pe burta, insa dupa nastere am facut cateva pe sani pt ca au explodat de la laptic;)) si pe solduri(ma gandesc ca din cauza ca am slabit dintr-o data), dar in aceste locuri nu m-am dat chiar deloc. pe sani vad ca trec incet-incet si nu raman nici urme albe\:D/. dar sunt mamici care s-au dat si tot au avut sau care nu s-au dat si nu au avut nicio dunga roz/mov. depinde si de pielea fiecaruia, de natura...
stiu ca lotiunile ,,normale,,(cu care ne dam de obicei) sunt contraindicate in sarcina, la fel si masajele, ceva de genul ca toxinele ar ajunge la bebe...

lorena_sv
14.01.2012, 18:22:43
multumesc de raspuns si felicitari! ce ai baietzel sau fetitza?

ce putin mai ai...:xindata-indata te intalnesti cu bebe!sa ne anunti cand sa incepem galeria!:*

topi11
15.01.2012, 06:36:56
Topi ce mai faci?cum esti?mai e un pic:Dnasti natural sau cezariana pana la urma?

sunt ok multzam, am terminat si bagajul 99,9% mai tre sa pun o suzeta desi la primul nu am avut insa parca am citit pe aici ca una dintre mamici a avut mare folos de ea in primele zile in spital. luni merg la dr mea si se decide ce facem, eu personal cred ca o sa imi provoace nasterea daca nu sunt schimbari. deci natural pana la proba contrarie, nu mai conteaza decat sa fim noi bine. probabil ca o sa imi mai faca totusi un eco si mai fac si eu unul la alt medic pt linistea mea. parca tot nu-mi vine sa cred ca mai vine un bebe....:))

topi11
15.01.2012, 06:44:00

eu am folosit ceva special pt gravide cu unt de cacao dar nu e de aici, se cheama Palmers Cocoa Butter. Acu mi se termina si ma dau cu alta crema din Anglia se cheama Vaseline, nu contine decat o singura chestie, adica petrolatum. eu as merge pe creme naturale sau speciale pt sarcina, ti-as recomanda de la plafar sau naturiste o crema cu galbenele cat mai simpla in compozitie. si eu am auzit ca din cremele obisnuite nu sunt recomandate ingredientele pt sarcina si mai ales pt sarcinile cu baietei. la prima am fost si eu fricoasa si nu m-am dat nici cu parfum decat deodorant si atat, nu am folosit cosmetice etc.

topi11
15.01.2012, 06:52:44
ce putin mai ai...:xindata-indata te intalnesti cu bebe!sa ne anunti cand sa incepem galeria!:*

daaaaa, eu sunt convinsa nush de ce ca se va intampla saptamana asta care vine, dar vedem luni la dr.
fetele ce mai stim de anny? s-a intors acasa, cum se simt ea si bebelina, parca o cheama melissa?

PS: la vergeturi pe burta, si eu cred ca cine e predispusa sa le faca le face indiferent de creme. la mine in familie nici sora nici mama nu au facut. in schimb am facut si eu pe un san la cumatrie la primul bebe, pt ca dupa botez a dormit f mult, eu am avut grija sa dansez cat am putut;)) si nu mi-am dat seama, am vazut abia tarziu la baie ca un san era super tare si umflat. si am ramas cu niste liniute mov atunci, intre timp s-au facut albe, asa ca aveti grija fetelor sa nu patiti ca mine. >:D<:*

Iulia_
15.01.2012, 09:19:13
Mamicilor, am o intrebare.
Ati facut dublu test? La ce varsta de sarcina?

lorena_sv
15.01.2012, 09:22:47
sunt ok multzam, am terminat si bagajul 99,9% mai tre sa pun o suzeta desi la primul nu am avut insa parca am citit pe aici ca una dintre mamici a avut mare folos de ea in primele zile in spital. luni merg la dr mea si se decide ce facem, eu personal cred ca o sa imi provoace nasterea daca nu sunt schimbari. deci natural pana la proba contrarie, nu mai conteaza decat sa fim noi bine. probabil ca o sa imi mai faca totusi un eco si mai fac si eu unul la alt medic pt linistea mea. parca tot nu-mi vine sa cred ca mai vine un bebe....:))

noi am avut cat de cat succes!!in sensul ca a acceptat-o din prima si m-a mai ajutat cate un pic. al meu bebelus(de cand l-am primit in salon) a avut crampe/colici, nu stiu exact ce, dar cand venea ora 21-22(cand eu ma pregateam de culcare) incepea sa planga si nu prea puteam sa-l linistesc cu nimic. el plangea de dureri de burtica(cred) se eu de dureri de sani. aveam rani care sangerau...plangea pana pe la 2 noaptea. si eu toata ziua stateam in picioare, cu el in brate, etc. eu, la fel ca in timpul sarcinii, asteptam seara sa dorm, asa eram eu obisnuita...dar, de unde?8-}se mai calma cate putin cu suzeta. ce bine era dc dormeam ziua. asa ca sfat, fetelor: dormiti cand prindeti timp liber, cand doarme bebe, ca nu se stie ce va asteapta naoptea. cand am ajuns acasa, am reusit sa ma odihnesc prima noapte si restul sa fie mai ok...in prima noapte a dormit 5 ore fara sa se trezeasca, l-am trezit eu ca ma speriasem. oricum cand ii era foame, nu mai vroia suzeta...si de la 3 luni nu prea o mai accepta. i-o mai dau cand plecam undeva, sa nu planga pe drum, ii dau ocupatie:))

eu am folosit ceva special pt gravide cu unt de cacao dar nu e de aici, se cheama Palmers Cocoa Butter .

sunt f bune cremele de la Palmers. dar si f scumpe. cred ca se gasesc si la noi...puteti incerca si pe net!

daaaaa, eu sunt convinsa nush de ce ca se va intampla saptamana asta care vine, dar vedem luni la dr.
fetele ce mai stim de anny? s-a intors acasa, cum se simt ea si bebelina, parca o cheama melissa?

PS: la vergeturi pe burta, si eu cred ca cine e predispusa sa le faca le face indiferent de creme. la mine in familie nici sora nici mama nu au facut. in schimb am facut si eu pe un san la cumatrie la primul bebe, pt ca dupa botez a dormit f mult, eu am avut grija sa dansez cat am putut;)) si nu mi-am dat seama, am vazut abia tarziu la baie ca un san era super tare si umflat. si am ramas cu niste liniute mov atunci, intre timp s-au facut albe, asa ca aveti grija fetelor sa nu patiti ca mine. >:D<:*

Melissa-Adiana o cheama:love::love::love:!!n-am indraznit sa o sun, e cam nasol in primele zile de la cezariana, cel putin la mine cam asa a fost, ca am facut si o indigestie si ma durea si stomacul8-} si eu,, batman,, , n-am vrut calmante decat in primele 2 zile...

lactatia se regleaza dupa cat mananca bebe. dc papa mai mult, vine mai mult laptic, si oricum la inceput vineee muuuuult si sanii sunt f tensionati, trebuie goliti cu pompita. eu am luat pompita din Carffour(de la Primii pasi) a costat in jur de 40 de ron si a fost ok. in prima luna, dorm mai mult bebelusii si tb de scos lapticul. mie mi-a fost lene, doar cand ma dureau f tare, am mai scos laptic, dar asta de putine ori...si beam si multa apa la inceput. 4 litri pe zi=)), cand eu in general beam f putina, cel mult 1 l. dar era din cauza alaptatului, acum beau cam 2 l

lorena_sv
15.01.2012, 09:27:44

Eu nu am facut nici dublu test, nici triplu test, doar morfologia fetala la 23 de sapt, aproape 24!din cate stiu se face dc sunt cazuri in familie cu malformatii sau sindromul Down si Edward, parca...sau dc ai trecut de 35 de ani. si e doar o statistica, parca 60%,. deci nu e ceva sigur...

Iulia_
15.01.2012, 09:39:01
Eu nu am facut nici dublu test, nici triplu test, doar morfologia fetala la 23 de sapt, aproape 24!din cate stiu se face dc sunt cazuri in familie cu malformatii sau sindromul Down si Edward, parca...sau dc ai trecut de 35 de ani. si e doar o statistica, parca 60%,. deci nu e ceva sigur...

Mie nu mi-a recomandat doctorita sa fac DT, o sa merg maine sa-mi fac analizele gratuite si torch-ul.
M-am suparat aseara ca mi-a spus o miresica rau-intentionata ca daca n-am facut torch pana acum si e ceva in neregula, "oricum" trebuie sa fac avort :( am visat urat. E una sa stiu eu o chestie si alta sa-mi spuna altcineva pe tonul asta... Ca orice viitoare mamica, imi doresc numai ce e mai bine pentru puiut.
Multumesc, Mira >:D< m-am mai linistit.

nelly_blinduta
15.01.2012, 10:46:52
Eu am facut doar triplu test la 16 sapt parca pentru ca am avut eu un pitic pe creier sa-l fac:)) si am dat banii degeaba, pentru ca neavand antecedente in familie, nu am peste 35 de ani, nu fumez, nu beau alcool, nu ma droghez...=))...mi-au iesit niste rezultate f bune, adica aveam sanse de una la 800 de mii sa aiba copilul ceva. Fiecare alege sa faca ce crede de cuviinta si ce-si permite(pt ca e destul de costisitor sa ai grija de o sarcina). Oricum, trebuie sa gandesti pozitiv si sa nu te iei dupa gura lumii, mai bine intrebi pe cineva specializat, dr. Ai grija de tine si de bebe!

nelly_blinduta
15.01.2012, 10:51:38
Deabia astept sa ne dai vesti, sa ne spui ca sunteti bine si tu si bebe si sa ne povestesti cum a fost experienta(cel putin eu o sa tot stau pe forum asteptand sa dai un semn ca sa stiu ce ma asteapta, daca nu o sa fie prea tarziu;)))

lorena_sv
15.01.2012, 12:23:16
Mie nu mi-a recomandat doctorita sa fac DT, o sa merg maine sa-mi fac analizele gratuite si torch-ul.
M-am suparat aseara ca mi-a spus o miresica rau-intentionata ca daca n-am facut torch pana acum si e ceva in neregula, "oricum" trebuie sa fac avort :( am visat urat. E una sa stiu eu o chestie si alta sa-mi spuna altcineva pe tonul asta... Ca orice viitoare mamica, imi doresc numai ce e mai bine pentru puiut.

dc e sa fie ceva, poti sa faci o mie de analize si sa se vada sau nu...eu n-am facut nici torch, nu m-am gandit ca poate sa aiba ceva, am fost optimista, desi eu 3 luni de zile nu am mancat, am avut incredere si m-am rugat la DD si m-a ajutat mai mult decat ma asteptam, am un bebe sanatos, care a luat f bine in greutate(are aproape 8 kg;;)). off, cu unele femei, chiar nu le inteleg, totul depinde de DD!!!stai sa vezi dupa nastere, cate sfaturi ,,bune,, o sa primesti!!:gen_07: sunt sigura ca o sa fie bine!!!nu degeaba ti l-a trimis DD pe ingerasul tau!>:D<
aa...si stiu un caz in care a facut nu stiu ce analiza si ii spunea dr sa faca avort, ea n-a vrut si bebe e sanatos tun!!Doamne ajuta si sa ai o sarcina cat mai usoara, cu un bebe sanatos si la termen!!Chiar dc ma repet, iti spun ca ma bucur tare mult pt tine!!>:D<Oricat de greu ar fi, sa stii ca trece!!;-)

Ancaxyz
15.01.2012, 12:50:00
Mie dr. mi-a spus ca nu are rost sa fac DT, pt ca la triplu test (pe care il recomanda) se urmaresc cei 2 markeri de la DT, plus inca unul, asa ca n-are rost sa dai banii de doua ori. L-am facut la 16 sapt. Ai incredere in Dumnezeu si nu baga in seama, daca poti, rautatile din jur. Eu m-am stresat maxim pana la morfofetala, desi triplu test iesise bine, de frica sindromului down dar, slava Domnului, nu era cazul; asa imi intrase mie in cap o spaima, ca numai la asta ma gandeam. Stiu ca e greu, dar incearca sa te gandesti numai la lucruri pozitive. >:D<

ikalina
15.01.2012, 13:35:51
Iulia nu te stresa cu analizele astea...[-Xeu am refuzat sa fac dublu si triplu test ptr ca sunt analize statistice si nu diagnostice...cunosc pe cineva caruia i-a iesit rau testul si a refuzat amniocenteza unde exista riscul de avort si ce... are o bebelina sanatoasa si scumpa foc....in schimb mi se pare imp testul torch-am auzit cazuri naspa legate de asta chiar eu l-am repetat de 3 ori in timpul sarcinii si sunt nevoita sa repet si la bb2...am asteptat rez la test 2 sapt si nu dormeam noaptea de cate sfaturi primeam de la ,prietene, pana am ajuns in spital cu o tensiune ff mare de la stress si cu cearta de la dr ca plec urechea la toate prostiile...asa ca sfatul meu e sa te bucuri de sarcina si de momentele astea;-)ca cine stie cand te mai intalnesti cu ele:-?Dumnezeu e mare si are grija de noi;-)

roxutza88
15.01.2012, 14:08:58
Iulia nu te stresa cu analizele astea...[-Xeu am refuzat sa fac dublu si triplu test ptr ca sunt analize statistice si nu diagnostice...cunosc pe cineva caruia i-a iesit rau testul si a refuzat amniocenteza unde exista riscul de avort si ce... are o bebelina sanatoasa si scumpa foc....in schimb mi se pare imp testul torch-am auzit cazuri naspa legate de asta chiar eu l-am repetat de 3 ori in timpul sarcinii si sunt nevoita sa repet si la bb2...am asteptat rez la test 2 sapt si nu dormeam noaptea de cate sfaturi primeam de la ,prietene, pana am ajuns in spital cu o tensiune ff mare de la stress si cu cearta de la dr ca plec urechea la toate prostiile...asa ca sfatul meu e sa te bucuri de sarcina si de momentele astea;-)ca cine stie cand te mai intalnesti cu ele:-?Dumnezeu e mare si are grija de noi;-)
mai fetelor,lamuriti-ma si pe mine ce-i cu testul asta torch ??!!:-? eu nu tin minte sa-l fi facut.si totusi spuneti ca e important.oare nu am retinut eu numele?pt ce e?in schimb am facut si dublu test si triplu...fiecare face cum vrea.mie mi s-au parut importante si tin sa spun ca nu numai femeile peste 35 de ani pot face copii cu sindrom down.[-X totusi stiu multe mamici care nu vor sa-l faca.e treaba lor dar eu nu mi-as fi iertat sa stiu ca am un copil bolnav pt ca nu am vrut sa fac testele.

ikalina
15.01.2012, 15:23:01
mai fetelor,lamuriti-ma si pe mine ce-i cu testul asta torch ??!!:-? eu nu tin minte sa-l fi facut.si totusi spuneti ca e important.oare nu am retinut eu numele?pt ce e?in schimb am facut si dublu test si triplu...fiecare face cum vrea.mie mi s-au parut importante si tin sa spun ca nu numai femeile peste 35 de ani pot face copii cu sindrom down.[-X totusi stiu multe mamici care nu vor sa-l faca.e treaba lor dar eu nu mi-as fi iertat sa stiu ca am un copil bolnav pt ca nu am vrut sa fac testele.
Asa e fiecare face cum vrea si cum simte in primul rand...insa mie nu mi se pare normal ca la 12 sapt cand se face dublul test si pana vin rezultatele mai trece o sapt si in caz ca rez sunt pozitive cine iti mai face intreruperea sarcinii?sau mai rau la 16 sapt la triplul test?:-wsigur l-ai facut ca nu-i scapa dr.M asta8-}
TORCH este acronimul pentru un grup de boli infecțioase: toxoplasmoza(T); alte infecții (O) ex. sifilisul, hepatita B, infecția cu enterovirus, virusul Epstein-Barr, virusul varicelo-zosterian, parvovirusul B19; rubeola(R); citomegaloviroza (C); infecția cu virusul herpes simplex (HSV), care pot afecta femeia gravidă și pot determina infecția prenatală (congenitală, dobândită “in utero”) a embrionului/fătului sau perinatală a nou-născutului, cu risc de avorturi, moartea fătului in utero sau malformații fetale. Oricare din infecțiile TORCH poate determina apariția unui grup de manifestări similare la nou-născutul afectat, cunoscut sub numele de sindromul TORCH.1,2
Sindromul TORCH include următoarele: retardul de creștere uterină (dimensiunile mici ale nou-născutului comparativ cu vârsta gestațională, “small-for-gestational-age”), hepatosplenomegalia, rashul tegumentar, afectarea sistemului nervos central(ex.encefalita, calcificări intracraniene), icterul sclero-tegumentar, trombocitopenia.

nelly_blinduta
15.01.2012, 15:25:44
Si daca-ti iesea la rezultat ca e posibil sa aiba bebe sindrom Down, ce-ai fi facut?ai fi avortat, daca de ex faceai in continuare si amniocenteza si iesea tot acelasi rezultat? Am facut si eu triplu test insa oricare ar fi fost rezultatul as fi mers mai departe!:)

Iulia_
15.01.2012, 16:34:50
Eu nu am inima sa fac avort fara sa stiu 100% sigur ca bebe va suferi dupa nastere. 60% nu-mi ajung. Eu nu mi-as ierta sa-mi omor copilul sanatos. Sunt tanara, sanatoasa si am grija de mine.
Voi face analizele de sange, inclusiv TORCH, si atat, increderea mea e sus.

narcisac
15.01.2012, 16:38:00
eu am folosit ceva special pt gravide cu unt de cacao dar nu e de aici, se cheama Palmers Cocoa Butter. Acu mi se termina si ma dau cu alta crema din Anglia se cheama Vaseline, nu contine decat o singura chestie, adica petrolatum. eu as merge pe creme naturale sau speciale pt sarcina, ti-as recomanda de la plafar sau naturiste o crema cu galbenele cat mai simpla in compozitie. si eu am auzit ca din cremele obisnuite nu sunt recomandate ingredientele pt sarcina si mai ales pt sarcinile cu baietei. la prima am fost si eu fricoasa si nu m-am dat nici cu parfum decat deodorant si atat, nu am folosit cosmetice etc.

multumesc mult ptr sfaturi,am o cumnata in Anglia si am s-o rog sa-mi trimita si mie,daca tin eu minte bine parca arata o mamica gravida pe cutie.

Iulia_
15.01.2012, 18:50:08

Torch se face inaintea dublului si triplului test, poate da niste malformatii inzecit mai urate decat Down.

roxutza88
15.01.2012, 19:36:59
Si daca-ti iesea la rezultat ca e posibil sa aiba bebe sindrom Down, ce-ai fi facut?ai fi avortat, daca de ex faceai in continuare si amniocenteza si iesea tot acelasi rezultat? Am facut si eu triplu test insa oricare ar fi fost rezultatul as fi mers mai departe!:)
daca stiam 100% ca are malformatii,sincer da!!doamne fereste..nu m-am pus niciodata in situatia asta si nu doresc nimanui,dar acum zic ca o mama care stie ca o sa nasca un bebe cu probleme(ma refer la malformatiile grave),este f egoista.in primul rand chinuie copilul toata viata,si in al doilea rand se chinuie si parintii.apoi dupa ce ei n-o sa mai fie, cine isi i-a in grija un adult care nu poate sa aiba grija de el??asta e parerea mea.ma repet ca nu m-am pus niciodata in situatia asta,dar nu as face un bebe daca ar avea probleme.nu ma judecati,nu sunt de acord cu avortul,dar in cazul asta as accepta.
am o cunostinta cu un copil de 3 ani f bolnav...are multe probleme,dar in special la creier si copilul nu isi tine capul,nu sta in fund,nu mananca singur,nu vb..nimic.e INGROZITOR sa ne intalnim cu ei si sa se uite la noi cei cu copii sanatosi..si sa le vezi fata suparata si dezamagita ca a lor sta in carut!!!groaznic!!!

narcisac
15.01.2012, 21:08:36
daca stiam 100% ca are malformatii,sincer da!!doamne fereste..nu m-am pus niciodata in situatia asta si nu doresc nimanui,dar acum zic ca o mama care stie ca o sa nasca un bebe cu probleme(ma refer la malformatiile grave),este f egoista.in primul rand chinuie copilul toata viata,si in al doilea rand se chinuie si parintii.apoi dupa ce ei n-o sa mai fie, cine isi i-a in grija un adult care nu poate sa aiba grija de el??asta e parerea mea.ma repet ca nu m-am pus niciodata in situatia asta,dar nu as face un bebe daca ar avea probleme.nu ma judecati,nu sunt de acord cu avortul,dar in cazul asta as accepta.
am o cunostinta cu un copil de 3 ani f bolnav...are multe probleme,dar in special la creier si copilul nu isi tine capul,nu sta in fund,nu mananca singur,nu vb..nimic.e INGROZITOR sa ne intalnim cu ei si sa se uite la noi cei cu copii sanatosi..si sa le vezi fata suparata si dezamagita ca a lor sta in carut!!!groaznic!!!

buna fetelor,eu am facut doar dublu test,care a iesit bine,dar la 24 saptamani am facut morfologia fetala,un ecograf performant,unde am stat ca 1 ora.S-a vazut fiecare osicior al bebelui,nasucu,buzele,talputele...,dar pe langa toate astea cea mai mare incredere o am in Dumnezeu.
Interesant e ca dr a fost multumit de acestea si de atunci nu mi-a mai dat de facut nici o analiza,doar un ultim ecograf la 35 saptamani.
Nu condamnam pe nimeni pentru nimic,suntem liberi sa facem ce dorim,cunosc mame cu copii bolnavi,care se chinuie groaznic,are o vecina de a mea un baiat de 30 ani,tot timpul il hraneste,in schiba........imi zicea ca e terminata,nu mai poate e ca si cum ar avea in fiecare an bebe mic,dar el e mare si miroase.....uh groaznic!
Sotia sefului meu nu a vrut copii cativa ani buni,mergant pe anticonceptionale,apoi s-au hotarat sa fac unul,si nu va zic ca bebele e bolnav grav,acum e marisor,nu vorbeste ...dr iau zis ca de la pastile alcool si tigari.
O cunostinta a fost indrumata sa faca avort ,bebele avand un risc crescut de handicap,ea a hotarat sa-l pastreze,iar doctorii o pasau de la unul la altul,parintii s-au rugat mut si au postit si sarcina a decurs bine,a nascut un baietel perfect sanatos,acum are 2 ani si s-a dezvoltat normal. Cred ca totul depinde si te puritarea noastra si de credinta noastra in fata lui Dumnezeu.
Nu va faceti griji,bebele vostru e in mana D-lui!

topi11
16.01.2012, 08:40:11
multumesc mult ptr sfaturi,am o cumnata in Anglia si am s-o rog sa-mi trimita si mie,daca tin eu minte bine parca arata o mamica gravida pe cutie.

da asa este tubul cu gravida pe el, se gaseste la farmaciile Boot's, iar vaseline daca vrei poti sa iei sa folosesti in loc de ulei dupa baitza pt bb. eu m-am impacat foarte bine cu ea la primul bb.

topi11
16.01.2012, 08:57:26

iulia, nu baga de seama ce ti-a zis fata aia, chiar daca analizele ies rau la torch, dar nu va fi cazul tau!!!, exista tratamente ce se pot lua in timpul sarcinii deci nu e deloc obligatoriu sa faci avort. o sa ai tot felul de sfaturi toata sarcina, asta e, traim intr-o lume in care fiecare are o parere. eu cred e ca e bine sa fii cat mai bine informata si sa nu intri in panica de la primul comentariu tampit. :*

nelly_blinduta
16.01.2012, 09:10:38
Buna dimineata topi!azi mergi la dr nu?sa ne anunti si pe noi cum stau lucrurile:)

nelly_blinduta
16.01.2012, 11:36:16
Fetelor, ati avut vreuna probleme cu candida in timpul sarcinii? Eu m-am pricopsit acum la urma cu o infectie si l-am sunat pe dr sa-mi spuna ce sa fac, mi-a zis sa iau Ginozol 6 zile, dar am inchis repede telu si nu i-am spus ca sunt insarcinata...si acuma nush ce sa fac...sa nu-l afecteze pe bebe:-s

narcisac
16.01.2012, 12:16:32
Fetelor, ati avut vreuna probleme cu candida in timpul sarcinii? Eu m-am pricopsit acum la urma cu o infectie si l-am sunat pe dr sa-mi spuna ce sa fac, mi-a zis sa iau Ginozol 6 zile, dar am inchis repede telu si nu i-am spus ca sunt insarcinata...si acuma nush ce sa fac...sa nu-l afecteze pe bebe:-s

Du-te repede la medicul tau curant.Nu te juca si nu lua nimik dupa ureche de la farmacie.Poate fi foarte periculos ptr bebe daca nu-ti trece si tre sa nasti normal!!
Gandeste-te sa de unde ai luat microbul(se poate lua din orice loc public)sau sa format la tine,trebuie sa discuti clar cu dr tau!
Multa bafta!

nelly_blinduta
17.01.2012, 17:04:14
Nici un pic de activitate pe aici...ce faceti fetelor? De Any ce mai stiti? Topi, nu mai dai niciun semn, ce-a zis dna dr?
Stie cineva daca in spital este conexiune wirless?

lorena_sv
17.01.2012, 18:24:19
Nici un pic de activitate pe aici...ce faceti fetelor? De Any ce mai stiti? Topi, nu mai dai niciun semn, ce-a zis dna dr?
Stie cineva daca in spital este conexiune wirless?

Ana e acasa!!are o fetita frumoasa si sanatoasa, cu ochii albastri:love::love::love:. o sa fie nora mea, deci sa nu va faceti planuri;))!o sa intre Ana peste cateva zile sa va dea mai multe detalii!
pana atunci ii mai spunem Melissei: BINE AI VENIT ACASA, LA MAMICA TA, care te astepta de mult, cu nerabdare si drag!!<:-P<:-P<:-P

topi11
17.01.2012, 18:29:55

salut, si eu am avut cateva episoade si in prima si in a doua sarcina, si medicii din anglia si cei de aici mi-au recomandat clotrimazol ovule si/sau crema, deci asa m-am tratat si la primul si la aceasta sarcina. parerea medicilor e impartita insa eu nu cred ca sunt probleme, baietelul meu e perfect sanatos. am luat chiar si in primul trimestru de sarcina parca.
in alta ordine de idei de maine ma internez pt analize si mai vedem dupa aia ce decide dr daca imi provoaca nasterea. tonusul bun, incredere, deocamdata nu am emotii, va pup si nu stiu cand mai vorbim.....nush ce s-a intamplat cu pregnancy calendarul meu parca a presimtit si el ceva...:*

narcisac
17.01.2012, 18:59:46
mamicilor,ati avut probleme cu varicii,pe perioada sarcinii?
Eu aveam unl pe piciorul stang,aproape neinsemnat,acum sta gata sa explodeze,m-am dat cu toate cremele recomandate,port ciorapi speciali, dar degeaba,piciorul meu e tot albastru de la glezna pana la incheetura,nu stiu ce sa mai fac!!!!

http://www.pregnology.com/preggoticker120/777777/000000/My%20pregnancy/02/28/2012.png (http://www.pregnology.com/pregnancy/02/28/2012)Make a pregnancy ticker (http://www.pregnology.com)

Iulia_
17.01.2012, 20:01:57
Ana e acasa!!are o fetita frumoasa si sanatoasa, cu ochii albastri:love::love::love:. o sa fie nora mea, deci sa nu va faceti planuri;))!o sa intre Ana peste cateva zile sa va dea mai multe detalii!
pana atunci ii mai spunem Melissei: BINE AI VENIT ACASA, LA MAMICA TA, care te astepta de mult, cu nerabdare si drag!!<:-P<:-P<:-P

:) Ma bucur mult pentru toti 3, asteptam vesti si de la ei!

nelly_blinduta
17.01.2012, 20:10:00
Felicitari Any, sa fiti sanatoase amandoua!
Topi, Doamne-ajuta sa fie totul bine!
Si-n alta ordine de idei...dupa topi...urmez eu!!!:D

lorena_sv
18.01.2012, 10:52:12
salut, si eu am avut cateva episoade si in prima si in a doua sarcina, si medicii din anglia si cei de aici mi-au recomandat clotrimazol ovule si/sau crema, deci asa m-am tratat si la primul si la aceasta sarcina. parerea medicilor e impartita insa eu nu cred ca sunt probleme, baietelul meu e perfect sanatos. am luat chiar si in primul trimestru de sarcina parca.
in alta ordine de idei de maine ma internez pt analize si mai vedem dupa aia ce decide dr daca imi provoaca nasterea. tonusul bun, incredere, deocamdata nu am emotii, va pup si nu stiu cand mai vorbim.....nush ce s-a intamplat cu pregnancy calendarul meu parca a presimtit si el ceva...:*

de ce asa de repede?inca nu ai 40 de sapt...sau din cauza probl cu tensiunea(parca spuneai tu ceva)?
eu am nascut la aproape 42 de sapt:)

atunci iti uram nastere si recuperare usoara, mult laptic si un baietel sanatos!!!:grouphug:
hai bebe, soate nasucul afara, ca mami o sa te tina la caldurica!!
:rocking::rocking::rockon:
asteptam pozici cu bebe cand vii acasa!!:*

cristinai
18.01.2012, 21:05:30
Mamici, este vreun spital privat langa Suceava, intr-un sat? Mi-a spus cineva ca urmeaza sa nasca si a ales acel spital, dar nu mi-a dat detalii. decat ca va face cezariana intr-un spital privat, localizat in judetul Suceava, intr-un sat. Ma puteti lamuri? Multumesc :)

andrada21
18.01.2012, 21:24:14
Mamici, este vreun spital privat langa Suceava, intr-un sat? Mi-a spus cineva ca urmeaza sa nasca si a ales acel spital, dar nu mi-a dat detalii. decat ca va face cezariana intr-un spital privat, localizat in judetul Suceava, intr-un sat. Ma puteti lamuri? Multumesc :)
Nu am auzit.Probabil e vb de Bethesda din Burdujeni

cristinai
18.01.2012, 21:51:06
Nu am auzit.Probabil e vb de Bethesda din Burdujeni
E posibil sa fie ala. Am sa o intreb. Multumesc mult >:D<

lorena_sv
19.01.2012, 09:32:51
blogul unei mamici destepte(cum imi place mie, mai nou, sa zic;))). mie mi-a placut f mult articolul, de asta l-am si pus aici, poate va ajuta cumva, pe unele dintre voi:*:*merita sa fie citit tot

http://sleepy00.wordpress.com/2011/10/30/to-breastfeed-or-not-to-breastfeed/

Ancaxyz
19.01.2012, 13:51:52
blogul unei mamici destepte(cum imi place mie, mai nou, sa zic;))). mie mi-a placut f mult articolul, de asta l-am si pus aici, poate va ajuta cumva, pe unele dintre voi:*:*merita sa fie citit tot

Da, interesant si amuzant articolul; si chiar asa e cu alaptatul: te chinui poate max. o luna, dar apoi parca vine de la sine.
Cum se impaca Iustinelul cu salteluta de joaca? Deci eu ma felicit in fiecare zi (chiar de mai multe ori pe zi =)) ) ca o am, pt ca Gabitza chiar "are treaba", o gramada, cu ea :sta si cate 2 ore si se joaca, i-am pus multe jucarele si le atinge, le trage, se bucura si tipa, ce mai, veselie in toata regula <:-P. Cand se plictiseste intervin putin si o ia de la capat, iar eu imi vad de treaba. In patut n-am pus-o inca, dar e timp si pt asta, nu ma grabesc, pt ca e la fel ca si cu alaptatul, trebuie rabdare;)).

narcisac
19.01.2012, 18:17:00

foarte interesant articolul,mi-a placut,in mare parte are dreptate--parerea mea !

lorena_sv
19.01.2012, 20:48:12
Da, interesant si amuzant articolul; si chiar asa e cu alaptatul: te chinui poate max. o luna, dar apoi parca vine de la sine.
Cum se impaca Iustinelul cu salteluta de joaca? Deci eu ma felicit in fiecare zi (chiar de mai multe ori pe zi =)) ) ca o am, pt ca Gabitza chiar "are treaba", o gramada, cu ea :sta si cate 2 ore si se joaca, i-am pus multe jucarele si le atinge, le trage, se bucura si tipa, ce mai, veselie in toata regula <:-P. Cand se plictiseste intervin putin si o ia de la capat, iar eu imi vad de treaba. In patut n-am pus-o inca, dar e timp si pt asta, nu ma grabesc, pt ca e la fel ca si cu alaptatul, trebuie rabdare;)).

ii place tare mult, dar nu sta chiar asa mult ca el mananca f des, chiar si la 30-40 de min; mai mult de 1 ora si jumatate nu rezista mai mult fara papa decat daca doarme, insa sunt f multumita de ea, sta ceva timp acolo si uita de mine;))
eu l-am invatat in patut, dar acum vrea in pat cu mine, asa ca o parte din noapte doarme in patut, o parte in pat cu mine si tot asa. ma trezesc cateodata din somn, si nu stiu unde l-am pus ultima data;)), dar un singur lucru e sigur: se simte f bine langa mine!;;)

Ancaxyz
20.01.2012, 08:02:56
ii place tare mult, dar nu sta chiar asa mult ca el mananca f des, chiar si la 30-40 de min; mai mult de 1 ora si jumatate nu rezista mai mult fara papa decat daca doarme, insa sunt f multumita de ea, sta ceva timp acolo si uita de mine;))
eu l-am invatat in patut, dar acum vrea in pat cu mine, asa ca o parte din noapte doarme in patut, o parte in pat cu mine si tot asa. ma trezesc cateodata din somn, si nu stiu unde l-am pus ultima data;)), dar un singur lucru e sigur: se simte f bine langa mine!;;)
Ce mananca Iustin? Numai san sau deja i-ai diversificat alimentatia? Pediatra mi-a zis sa-i dau si altceva sa pape dupa 4 luni, sa se obisnuiasca si cu alte gusturi in afara de lapte, cu toate ca recomandat e exclusiv san, daca se poate, pana la 6 luni. Eu n-am sa ma grabesc sa-i dau si altceva; deocamdata n-are 4 luni, dar daca in continuare se va satura doar cu lapte, voi ramane doar pe alaptat macar pana la 5 luni.

lorena_sv
20.01.2012, 08:59:11
Ce mananca Iustin? Numai san sau deja i-ai diversificat alimentatia? Pediatra mi-a zis sa-i dau si altceva sa pape dupa 4 luni, sa se obisnuiasca si cu alte gusturi in afara de lapte, cu toate ca recomandat e exclusiv san, daca se poate, pana la 6 luni. Eu n-am sa ma grabesc sa-i dau si altceva; deocamdata n-are 4 luni, dar daca in continuare se va satura doar cu lapte, voi ramane doar pe alaptat macar pana la 5 luni.

numai san...el a luat f bine in greutate!
:Ola ce pediatra mergi?mie mi-a spus clar pana la 6 luni de fiecare data cand merg la dansa, el tot o intreb de fiecare data, poate se razgandeste:D, mie mi-ar placea sa-l diversific, dar ma abtin, macar pana la 5 luni jumate, dar sper sa reusesc pana la 6. de ce atata graba?are timp toata viata sa se obisnuiasca cu gusturile...
e ff bine ca nu te grabesti;stiu ca mama, matusa sau alte rude au alta parere, dar macar putem sa ne informam...eu am vazut un caz la tv, un bebelus de 3 luni a murit din cauza ca i-a dat mancare(i-a gasit mancare in stomacel):(... stiu un baietel nacut in aceeasi zi cu Iustin careia mama sa i-a dat banana de la 2 luni:(...nah...tipa e de la tara, nu stie...nici in timpul sarcinii n-a vrut sa ia vitamine ca se ingrasa si bebe s-a nascut cu anemie:(trist; tb sa facem ce e mai bine pt copii nostri; plus ca sunt inca mici, nu stau in fundulet.ce rost are sa ii chinuim si sa ne chinuim.plus ca lapticul nostru ii protejeaza si de receli in perioada asta, deci cu cat mai mult cu atat mai bine, nu cred ca este vreun aliment mai bun:>

Ancaxyz
20.01.2012, 19:34:59
numai san...el a luat f bine in greutate!
:Ola ce pediatra mergi?mie mi-a spus clar pana la 6 luni de fiecare data cand merg la dansa, el tot o intreb de fiecare data, poate se razgandeste:D, mie mi-ar placea sa-l diversific, dar ma abtin, macar pana la 5 luni jumate, dar sper sa reusesc pana la 6. de ce atata graba?are timp toata viata sa se obisnuiasca cu gusturile...
e ff bine ca nu te grabesti;stiu ca mama, matusa sau alte rude au alta parere, dar macar putem sa ne informam...eu am vazut un caz la tv, un bebelus de 3 luni a murit din cauza ca i-a dat mancare(i-a gasit mancare in stomacel):(... stiu un baietel nacut in aceeasi zi cu Iustin careia mama sa i-a dat banana de la 2 luni:(...nah...tipa e de la tara, nu stie...nici in timpul sarcinii n-a vrut sa ia vitamine ca se ingrasa si bebe s-a nascut cu anemie:(trist; tb sa facem ce e mai bine pt copii nostri; plus ca sunt inca mici, nu stau in fundulet.ce rost are sa ii chinuim si sa ne chinuim.plus ca lapticul nostru ii protejeaza si de receli in perioada asta, deci cu cat mai mult cu atat mai bine, nu cred ca este vreun aliment mai bun:>
Am fost la dr. Murariu; a zis ca unii copii refuza sa mai manance si altceva daca papa doar lapte pana la 6 luni, ca macar sa incerc s-o obisnuiesc si cu altceva, nu neaparat sa-i inlocuiesc vreo masa, dar sa accepte si alte gusturi. Cred ca va fi greu, pt ca fii-mea nici ceai n-a vrut sa bea dupa operatie, desi era rupta de foame, dar nici n-am s-o "grabesc". Orice tranzitie e grea, dar mai e timp destul pana atunci :). Tu la ce pediatru ai fost?
De Topi nu se mai aude nimic?

lorena_sv
20.01.2012, 22:02:11
Am fost la dr. Murariu; a zis ca unii copii refuza sa mai manance si altceva daca papa doar lapte pana la 6 luni, ca macar sa incerc s-o obisnuiesc si cu altceva, nu neaparat sa-i inlocuiesc vreo masa, dar sa accepte si alte gusturi. Cred ca va fi greu, pt ca fii-mea nici ceai n-a vrut sa bea dupa operatie, desi era rupta de foame, dar nici n-am s-o "grabesc". Orice tranzitie e grea, dar mai e timp destul pana atunci :). Tu la ce pediatru ai fost?
De Topi nu se mai aude nimic?

eu merg la dr Spanu! o sa se obisnuiasca, doar n-o sa bea laptic pana merge la gradinita!eu ii dau fiole cu calciu gluconic si e asa nasol la gust si el papa fara sa se strambe prea mult, azi chiar intindea gurita sa-i mai dau...acum sunt mai mari, invata sa manance, sa accepte etc. dupa operatie era prea mica, si tb sa incerci mai des. nici mie nu mi-a acceptat bibe din prima, decat dupa vreo cateva incercari la intervale de sapt...i-am mai dat cate un pic de ceai pt colici, desi nici asta nu e prea indicat, dar il linistea mai bine ca altele!!

andrada21
22.01.2012, 10:06:47
Buna dimineatza fetele!
Ma primiti si pe mine ???

nelly_blinduta
22.01.2012, 10:24:18
Buna dimineatza fetele!
Poftim, poftim! Sa-ntelegem ca esti o viitoare mamica?

Iulia_
22.01.2012, 10:36:49
Poftim, poftim! Sa-ntelegem ca esti o viitoare mamica?

Da, este o viitoare mamica si vine si ea in trenul gravidutelor!:)>-

nelly_blinduta
22.01.2012, 10:58:01
Bine ai venit atunci, Andrada!felicitari si sarcina usoara!

lorena_sv
22.01.2012, 11:33:54
Buna dimineatza fetele!

:gen_05::gen_05::rockon::rocking:
felicitari, mami!!cate saptamani ai?

andrada21
22.01.2012, 14:08:09
:gen_05::gen_05::rockon::rocking:
felicitari, mami!!cate saptamani ai?
Multumesc fetelor!
Dupa ultima menstruatie am 6 sapt,dupa eco(am fost ieri)am 4 sapt si 3 zile.Eu am cicluri lungi de 33/37 zile si de aici diferenta.Zice medicul ca am ovulat dupa ziua 22 deci sa nu imi fac griji.
Am fost ieri la eco,e in uter ,sa vazut si saculetul peste 2 sapt am programare sa auzim inimioara si sper ca DD sa ne ajute sa fim bine.
Din pacate eu am uter bicorn(despartit in 2 cavitati)nu o sa fie o sarcina usoara,e cu multe riscuri dar vreau sa fiu pozitiva.Am mare incredere in medicul meu si sper sa ajungem la termen(sau aproape macar)De prin sapt 20 o sa trebuiasca sa stau mai mult la pat,dar o fac si pe asta .
Va poop si o sa fiu mai activa pe aici sa va mai intreb una alta!

Ancaxyz
22.01.2012, 15:48:01
Multumesc fetelor!
Dupa ultima menstruatie am 6 sapt,dupa eco(am fost ieri)am 4 sapt si 3 zile.Eu am cicluri lungi de 33/37 zile si de aici diferenta.Zice medicul ca am ovulat dupa ziua 22 deci sa nu imi fac griji.
Am fost ieri la eco,e in uter ,sa vazut si saculetul peste 2 sapt am programare sa auzim inimioara si sper ca DD sa ne ajute sa fim bine.
Din pacate eu am uter bicorn(despartit in 2 cavitati)nu o sa fie o sarcina usoara,e cu multe riscuri dar vreau sa fiu pozitiva.Am mare incredere in medicul meu si sper sa ajungem la termen(sau aproape macar)De prin sapt 20 o sa trebuiasca sa stau mai mult la pat,dar o fac si pe asta .
Felicitari si Doamne ajuta!

nelly_blinduta
22.01.2012, 16:46:13
Multumesc fetelor!
E important sa ai o stare de spirit buna! La ce dr esti?

lorena_sv
22.01.2012, 17:11:02
Multumesc fetelor!

ma bucur ff mult pt tine!stiu ca il astepteai de mult pe bebe, din aceasi perioada cu mine!
esti in Ro?la ce medic mergi?
felicitari pt saculet!astept vesti si cand o sa ii auzi iinimioara. cred ca abia astepti!!:x
sa ai un bebe sanatos, o sarcina cat mai usoara si cat mai aproape de termen!:*

andrada21
22.01.2012, 18:04:35
Multumesc fetelor!Da suntem in Ro de o luna,am hotarat sa ramanem acasa ,am mers la medic mia descoperit ovare polichistice si uter bicorn,analize multe pt mine si sot.Sotul a facut ceva eu nu am mai apucat:D
Asteptam CM sa incep dar o surpriza imensa a schimbat planul.Merg la Bogdan Doroftei,si Anny a mers la el(ea mi la recomandat)
Ii multumes enorm si Anei pt "stefeta"Mereu ma incurajat si imi spunea ca atunci cand vin acasa o sa vina si bb,ca imi da ea stafeta:xSi cum nimik nu e intamplator in viatza la ultimul ei control ne am intalnit la doctor.Am pus mana pe burtica,asa frumoasa mi sa parut(chiar era).Ma incurajat iar si miercuri cand a nascut eu am avut un test de sarcina pal pozitiv.
Sper sa fie bine si sa ajung sa tin minunea in brate ca il astept demult!!!!!

narcisac
22.01.2012, 19:59:32
Multumesc fetelor!Da suntem in Ro de o luna,am hotarat sa ramanem acasa ,am mers la medic mia descoperit ovare polichistice si uter bicorn,analize multe pt mine si sot.Sotul a facut ceva eu nu am mai apucat:D
Asteptam CM sa incep dar o surpriza imensa a schimbat planul.Merg la Bogdan Doroftei,si Anny a mers la el(ea mi la recomandat)
Ii multumes enorm si Anei pt "stefeta"Mereu ma incurajat si imi spunea ca atunci cand vin acasa o sa vina si bb,ca imi da ea stafeta:xSi cum nimik nu e intamplator in viatza la ultimul ei control ne am intalnit la doctor.Am pus mana pe burtica,asa frumoasa mi sa parut(chiar era).Ma incurajat iar si miercuri cand a nascut eu am avut un test de sarcina pal pozitiv.

Bine ai venit!Felicitari ptr bebita!!Fa tot ce iti recomanda doctorul,nu te feri de vitamine si acid folic care sunt obligatorii in primele luni de sarcina.Multe viitoare mamici se feresc de vitamine pe motiv ca se ingrasa.E normal sa pui pe tine cateva kg.dar nu e totul grasime ci mai e se bebele,placenta,lichidul amniotic si sangele tau care creste in cantitate!! Dupa aprox un an iti revii la kg de dinaintea sarcinii.
Repauz total,desi e greu sa stai la pat atatea luni,merita!Te va rasplati bebita cu zambetul sau minunat si vei uita de toate!
Iti doresc numai bine si sanatate!

narcisac
22.01.2012, 20:07:47
Mamicilor am auzit azi o "barfa"care m-a ingrozit,nu stiu ce sa cred.Cica dr Merticaru ar fi uitat in abdomenul unei paciente,un ac,in urma cezarienei.Mama s-a simtit tare rau dupa operatie si asa s-a descoperit de ce!
Mi-a zis cineva care cunoaste persoana in cauza!

monica_82
23.01.2012, 05:34:00
Multumesc fetelor!

Felicitari pt bebe.Iti doresc sa ai o sarcina cat mai usoara si la termen.
0 sa fie bine trebuie sa gandesti pozitiv si sa asculti doctorul asta e foarte important iar timpul o sa treaca repede si o sa iti strangi puiul in brate :)

andrada21
23.01.2012, 07:55:57
Multumesc fetelor!Deja iau ceva pastile,acid folic,magne B6,cetebe(vit C),femibion.Tocmai am fost la analize am avut muuuuuuulte de facut dar important sa fie bine!
VA POOP

nelly_blinduta
23.01.2012, 08:37:31
Neata fetelor!nu se stie nimic de Topi?

nelly_blinduta
23.01.2012, 08:39:33
Felicitari pt bebe.Iti doresc sa ai o sarcina cat mai usoara si la termen.
0 sa fie bine trebuie sa gandesti pozitiv si sa asculti doctorul asta e foarte important iar timpul o sa treaca repede si o sa iti strangi puiul in brate :)
Monica, vad ca esti cam in acelasi termen cu mine:) cum vei naste?la ce dr esti?bagajul ti-e gata?:D

Iulia_
23.01.2012, 13:08:36
Mamicilor am auzit azi o "barfa"care m-a ingrozit,nu stiu ce sa cred.Cica dr Merticaru ar fi uitat in abdomenul unei paciente,un ac,in urma cezarienei.Mama s-a simtit tare rau dupa operatie si asa s-a descoperit de ce!

Of, doamne... :( sper ca nu s-a intamplat nimic ireversibil.

quake
23.01.2012, 13:35:19
Multumesc fetelor!Deja iau ceva pastile,acid folic,magne B6,cetebe(vit C),femibion.Tocmai am fost la analize am avut muuuuuuulte de facut dar important sa fie bine!
VA POOP
pana la urma le-ai facut la laboratorul "buclucas"?

andrada21
23.01.2012, 18:54:34
pana la urma le-ai facut la laboratorul "buclucas"?
Nu inteleg intrebarea???
Le am facut la Synevo pt ca medicul meu vrea doar acolo si am auzit oricum ca ar fi cel mai serios.Despre care buclucas vb?

monica_82
24.01.2012, 06:19:27
Monica, vad ca esti cam in acelasi termen cu mine:) cum vei naste?la ce dr esti?bagajul ti-e gata?:D

o sa fac cezariana cu dna dr andrei ...sincer mi-e frica de o nastere normala.Cat despre bagaj e gata cat de cat dar tot mai gasesc cate ceva de adaugat tot am impresia ca imi mai trebuie cate ceva si parca as vrea sa le am pe toate la mine chiar daca stiu ca nu se poate .Tu cum o sa nasti ?cu ce doctor?si in primul rand cum stai cu emotiile?

monica_82
24.01.2012, 06:25:58

tot ce e posibil din cate am auzit eu dr merticaru e cam plictisit nu mai face treaba ca odinioara si eu stiu pe cineva care a facut cezariana cu el si dupa 3 saptamani de la operatie nu era inca in stare sa se ridice singura din pat

nelly_blinduta
24.01.2012, 08:19:24
o sa fac cezariana cu dna dr andrei ...sincer mi-e frica de o nastere normala.Cat despre bagaj e gata cat de cat dar tot mai gasesc cate ceva de adaugat tot am impresia ca imi mai trebuie cate ceva si parca as vrea sa le am pe toate la mine chiar daca stiu ca nu se poate .Tu cum o sa nasti ?cu ce doctor?si in primul rand cum stai cu emotiile?
Si eu am pus ieri in valiza lucrurile dar tot ma gandesc ce-mi mai trebuie;))Eu voi naste natural, cel putin asa m-am decis, dar la sf sapt merg la ultimul eco si in functie de ce vede dl dr Dragoi, o sa luam o decizie(erau mici probleme la ultimul eco). Cu emotiile stau destul de bine pana in prezent, adica sunt detul de senina la gandul ca mai am un pic:)dar stiu sigur ca in momentul "acela" o sa ma panichez grozav. Tot ce ma rog este sa-mi dea Dzeu putere sa suport durerile si sa pot aduce copilul pe lume cu bine! In caz ca o sa fac cezariana pana la urma, tot o sa fie dureri, dupa...si tot acolo ajungem:)
Si cand ai programata cezariana?Doamne-ajuta sa fie totul bine!

andrada21
24.01.2012, 09:09:08
Si eu am pus ieri in valiza lucrurile dar tot ma gandesc ce-mi mai trebuie;))Eu voi naste natural, cel putin asa m-am decis, dar la sf sapt merg la ultimul eco si in functie de ce vede dl dr Dragoi, o sa luam o decizie(erau mici probleme la ultimul eco). Cu emotiile stau destul de bine pana in prezent, adica sunt detul de senina la gandul ca mai am un pic:)dar stiu sigur ca in momentul "acela" o sa ma panichez grozav. Tot ce ma rog este sa-mi dea Dzeu putere sa suport durerile si sa pot aduce copilul pe lume cu bine! In caz ca o sa fac cezariana pana la urma, tot o sa fie dureri, dupa...si tot acolo ajungem:)
Sa stii ca Dragoi cam inclina spre cezariana!Cel putin asa am auzit eu

Ancaxyz
24.01.2012, 10:32:29
Sa stii ca Dragoi cam inclina spre cezariana!Cel putin asa am auzit eu
Nu e chiar asa; eu am intrat la el in urma unei tipe pe care era suparat ca nu reusea s-o convinga sa nasca normal, desi mai avea 2 copii nascuti asa. Chiar spunea ce stres e pana vede fiecare operatie vindecata.

quake
24.01.2012, 10:35:31
Nu inteleg intrebarea???
Le am facut la Synevo pt ca medicul meu vrea doar acolo si am auzit oricum ca ar fi cel mai serios.Despre care buclucas vb?
pai e buclucas pt. ca vrea NUMAI acolo ... lasa ca vb diseara

monica_82
24.01.2012, 11:18:09

eu maine merg la ultimul eco si o sa stabilim data.si eu sunt destul de senina la gandul ca mai e putin si parca abia astept sa imi strang puiutul in brate dar la fel ca tine stiu ca in momentul ala o sa ma panichez grozav ,cred ca e si normal fiind prima nastere.Apropo de dnul Dragoi poti sa stai linistita si daca o sa fie cezariana stiu pe cineva care a nascut 2 copii cu el ambii cezariana si e foarte multumita dar eu iti doresc sa poti sa nasti normal daca asta iti doresti,eu sincer iti admir curajul :)
Maine o sa iti spun cand am programarea ...Doamne ajuta sa fie totul bine !

nelly_blinduta
24.01.2012, 14:19:08
Din cate am auzit eu, femeile care au facut cezariana cu dr Dragoi nu au avut ce sa-i reproseze si cunosc cateva tipe care s-au dus la el pt a doua nastere sau pt ca sora, cumnata, nasa a facut cezariana la el. Intr-adevar, cred ca are mai multe operatii de cezariana la activ, dar f rar asista doctorii la nasteri normale, iar in privinta deciziei, poate sa "incline" dr spre cezariana, daca tu nu vrei, nu te poate obliga:) Eu am discutat cu el si i-am spus ca daca dpdv medical este totul in regula, eu vreau sa nasc normal. Si mi-a zis: "Bine, te gandesti bine si mai vb, ca mai ai doua luni pana at." Iar la ultimul eco, fiindca placenta nu era ajunsa la gradul de maturitate care trebuia si bebe avea cordonul in jurul gatului, am luat in calcul si posibilitatea op de cezariana; mai vedem vineri cum stau treburile si decidem at, eu sotul si dr:)

monica_82
24.01.2012, 18:31:03
Din cate am auzit eu, femeile care au facut cezariana cu dr Dragoi nu au avut ce sa-i reproseze si cunosc cateva tipe care s-au dus la el pt a doua nastere sau pt ca sora, cumnata, nasa a facut cezariana la el. Intr-adevar, cred ca are mai multe operatii de cezariana la activ, dar f rar asista doctorii la nasteri normale, iar in privinta deciziei, poate sa "incline" dr spre cezariana, daca tu nu vrei, nu te poate obliga:) Eu am discutat cu el si i-am spus ca daca dpdv medical este totul in regula, eu vreau sa nasc normal. Si mi-a zis: "Bine, te gandesti bine si mai vb, ca mai ai doua luni pana at." Iar la ultimul eco, fiindca placenta nu era ajunsa la gradul de maturitate care trebuia si bebe avea cordonul in jurul gatului, am luat in calcul si posibilitatea op de cezariana; mai vedem vineri cum stau treburile si decidem at, eu sotul si dr:)

la nasteri normale stiu ca nu asista medicii decat daca se nimeresc sa fie de garda sau daca esti prieten cu ei .In ce priveste cezariana o sa vezi vineri pana la urma urmei prioritar este sa fie bebe bine si sa nu risti nimic dar daca nu este cazul poti incerca natural ,in schimb daca incerci natural si nu reusesti o sa iti faca cezariana medicii de garda .Dar cel mai bine e sa fii optimista pana la urma urmei toti au o experienta vasta in spate si cu ajutorul lui Dzeu o sa fie bine,speram sa stea bebelusii pana la termen si sa nu ne dea ei planurile peste cap :)
A mea bebelina parca nu mai are rabdare deja am contractii dureroase si o simt cum isi face drum sa iasa

lorena_sv
24.01.2012, 18:36:31

super ok operatia:)>- de asta m-am dus si eu la el, am zis ca in cazul in care ajung la cezariana, sa fie ok...
eu am sperat la nastere normala pana cu 2 zile inainte, dar cum puiu mic n-a vrut sa iasa asa(nu stia georgafie, vorba Iuliei;))) am ajuns la aproape 42 de sapt...si pana atunci dr nu mi-a zis nimic de operatie, a fost alegerea mea pana ala urma, de fapt nu mai aveam de ales, ca eu n-am avut niciun semn de nastere, nicio contractie, col inchis...oricum dc nasteam natural, mi-a zis ca oricum ma taia, cusea etc pt ca bebe era destul de marisor si e mai bine asa...

monica_82
24.01.2012, 18:45:35
super ok operatia:)>- de asta m-am dus si eu la el, am zis ca in cazul in care ajung la cezariana, sa fie ok...
eu am sperat la nastere normala pana cu 2 zile inainte, dar cum puiu mic n-a vrut sa iasa asa(nu stia georgafie, vorba Iuliei;))) am ajuns la aproape 42 de sapt...si pana atunci dr nu mi-a zis nimic de operatie, a fost alegerea mea pana ala urma, de fapt nu mai aveam de ales, ca eu n-am avut niciun semn de nastere, nicio contractie, col inchis...oricum dc nasteam natural, mi-a zis ca oricum ma taia, cusea etc pt ca bebe era destul de marisor si e mai bine asa...

adevarul este ca decat sa te rupi jos si sa te coase mai bine cezariana ...eu stiu p ecineva care nu a putut sa stea 3 luni pe fund din cauza asta

andrada21
24.01.2012, 18:45:46
Scuze daca m am exprimart gresit,eram pe fuga plecam la munk.Intradevar domnu Dragoi face super operatiile,ma refeream ca nu vine la nasteri naturale deci daca tii neaparat sa nasti cu el optiunea ar fi cezariana.Acu fiecare cum considera,nu trb sa fim setate nici pe natural nici cezariana,ci cum e mai bine pt bb la momentul ala.

P.S eu oricum trb neaparat sa fac cezariana

Ancaxyz
24.01.2012, 19:43:52
Topiiii, unde esti? Ce faci? Sper ca esti bine si tu, si bebita >:D<. :*

nelly_blinduta
24.01.2012, 20:49:45
Pai tocmai asta ziceam si eu, ca oricum niciun dr nu asista la nasteri normale. Insa eu din ce am vb cu dr meu, am concluzionat ca o sa fie alaturi de mine, doar sa nu se nimereasca intre doua garzi sau ceva de genul si sa fie prea obosit. Dupa ce am fost la ultimul eco mi-a dat trimitere si mi-a zis ca daca am contractii sa ma duc la spital si sa-l sun, iar daca e dupa 10 seara il suna "fetele", adica asistentele;)) Acum, ce-o fi...voi vedea si va voi povesti:)

nelly_blinduta
24.01.2012, 20:52:24
adevarul este ca decat sa te rupi jos si sa te coase mai bine cezariana ...eu stiu p ecineva care nu a putut sa stea 3 luni pe fund din cauza asta
Mama a fost taiata jos si a fost discomfort 2 saptamani. Cred ca difera de la persoana la persoana, de cum suporta durerea, de cat e taietura de mare sau ruptura. In general, te taie, nu te lasa sa te rupi. Sper sa fie totul ok, vineri e marea decizie:))

andrada21
25.01.2012, 07:16:44
Pai tocmai asta ziceam si eu, ca oricum niciun dr nu asista la nasteri normale. Insa eu din ce am vb cu dr meu, am concluzionat ca o sa fie alaturi de mine, doar sa nu se nimereasca intre doua garzi sau ceva de genul si sa fie prea obosit. Dupa ce am fost la ultimul eco mi-a dat trimitere si mi-a zis ca daca am contractii sa ma duc la spital si sa-l sun, iar daca e dupa 10 seara il suna "fetele", adica asistentele;)) Acum, ce-o fi...voi vedea si va voi povesti:)
Dna Melinte asista la nastere naturala,prietena mea vb cu ea despre asta.Din pacate nuj ce sa intamplat (ceva prob de sanatate)si nu a mai fost in decembrie la munk.Pana la urma prietena mea a nascut prin cezariana cu dna Andrei.
Multa bafta!

roxutza88
25.01.2012, 08:31:44
Dna Melinte asista la nastere naturala,prietena mea vb cu ea despre asta.Din pacate nuj ce sa intamplat (ceva prob de sanatate)si nu a mai fost in decembrie la munk.Pana la urma prietena mea a nascut prin cezariana cu dna Andrei.
Multa bafta!
da,asista.am vazut-o eu in sala de nasteri cu o mamica.si dr coca asista.a nascut o prietena vineri noapte la 12 si dr a fost langa ea.

andrada21
25.01.2012, 08:44:15
da,asista.am vazut-o eu in sala de nasteri cu o mamica.si dr coca asista.a nascut o prietena vineri noapte la 12 si dr a fost langa ea.
A da uitasem si de dna Coca ca a nascut o cunostinta de a mea cu dansa.
Sora mea a nascut acum 10 ani cu domnu Dragoi,natural si a asistat o .Acum de cativa ani nu mai vrea sa vina.
Oricum in general la nasteri naturale nu prea vin medicii(cel putin aici la noi in oras)

monica_82
25.01.2012, 09:08:43

tot ce e posibil,dar in general nu prea vin mai ales noaptea ...si pana la urma urmei sa nu uitam ca sunt si doctorii oameni si trebuie sa se odihneasca si ei au destule garzi program si la particular si daca ar veni la fiecare tel dat la 1 -2 noaptea pt fiecare mamica ar fi prea extenuant pt ei .Eu zic ca decat sa dea treaba peste cap din cauza oboselii mai bine lasa pe colegii de garda sa se ocupe de pacient in locul lor.

roxutza88
25.01.2012, 09:11:53
tot ce e posibil,dar in general nu prea vin mai ales noaptea ...si pana la urma urmei sa nu uitam ca sunt si doctorii oameni si trebuie sa se odihneasca si ei au destule garzi program si la particular si daca ar veni la fiecare tel dat la 1 -2 noaptea pt fiecare mamica ar fi prea extenuant pt ei .Eu zic ca decat sa dea treaba peste cap din cauza oboselii mai bine lasa pe colegii de garda sa se ocupe de pacient in locul lor.
mie sincer nu mi se pare normal ca dupa ce ai fost 9 luni de zile la ei,sa te lase pe mana unui dr care habar nu are de situatia ta.platim si atatia bani la consultatii si la ecografii...si ei nu vin.pai daca am inceput cu un dr,termin tot cu el nu?

monica_82
25.01.2012, 09:13:35

o sa fie bine ai sa vezi ,oricum ar fi un medic o sa fie langa noi nu ramanem de izbeliste asta sunt sigura si totul o sa ramana doar o amintire .Parca vad cum o sa discutam pe forum dupa nastere si o sa radem cate probleme ne-am facut degeaba.
Azi e ziua cea mare la mine merg la ultimul eco sa vedem daca imi face programarea :) deja am emotii

lorena_sv
25.01.2012, 09:49:28
Roxutza, tu de la cate luni ai pus-o pe Melisa in sport. stiu ca spuneai ca nu mai incape in landou. asa am patit si eu acum...bebe are 70 de cm:-$+haine groase si landoul la fel, tot 70 de cm, deci nu sta prea bine acolo

roxutza88
25.01.2012, 10:12:12
Roxutza, tu de la cate luni ai pus-o pe Melisa in sport. stiu ca spuneai ca nu mai incape in landou. asa am patit si eu acum...bebe are 70 de cm:-$+haine groase si landoul la fel, tot 70 de cm, deci nu sta prea bine acolo
cam de la 5 luni si ceva.nu mai incapea in landou.statea cu picioarele afara.dar la inceput statea cam rau in sport pt ca nu se dadea pe spate cu totu si ea nu stia inca sa stea in fund.dar s-a obisnuit.acum i-am cumparat alt carut,mult mai usor.eram satula de ala mare ca e fff greu.mai ales acum cu zapada,abea il imping.oricum pe asta care l-am luat,o sa-l scot cand vine primavara ca are rotile mici si mi-e frica sa nu se rupa.daca al tau se da pe spate,poti sa-l pui de acum in sport.daca nu..eu zic sa mai astepti putin

nelly_blinduta
25.01.2012, 10:52:47
mie sincer nu mi se pare normal ca dupa ce ai fost 9 luni de zile la ei,sa te lase pe mana unui dr care habar nu are de situatia ta.platim si atatia bani la consultatii si la ecografii...si ei nu vin.pai daca am inceput cu un dr,termin tot cu el nu?
Si eu cred la fel, dar cum multe lucruri nu sunt normale, te poti astepta la orice! De asta zic, pana in prezent dr meu nu m-a dezamagit, daca o sa o faca la urma, voi vedea cum voi actiona pe viitor si daca voi mai ramane pacienta sa sau nu. Suntem liberi sa mergem la ce dr vrem si mai ales la cineva care sa se ocupe de noi si care sa nu ne lase la greu.
Ce-o fi cu Topi?:-\cred ca a nascut...dar cumde nici un semn?...nu s-o fi intors acasa poate. Oricum, sa speram ca e bine!

lorena_sv
25.01.2012, 10:59:48
cam de la 5 luni si ceva.nu mai incapea in landou.statea cu picioarele afara.dar la inceput statea cam rau in sport pt ca nu se dadea pe spate cu totu si ea nu stia inca sa stea in fund.dar s-a obisnuit.acum i-am cumparat alt carut,mult mai usor.eram satula de ala mare ca e fff greu.mai ales acum cu zapada,abea il imping.oricum pe asta care l-am luat,o sa-l scot cand vine primavara ca are rotile mici si mi-e frica sa nu se rupa.daca al tau se da pe spate,poti sa-l pui de acum in sport.daca nu..eu zic sa mai astepti putin

se da pe spate, dar nu perfect orizontal...la inceput era asa de mic cand la-m pus in landou ca am zis ca va incapea pana pe la vreo 8 luni...aseara l-am pus in sport, in casa, ca afara am fost tot cu landoul, si mi se parea asa mic:x
ce carut i-ai luat?din magazin sau de pe net?

ancutza1010
25.01.2012, 12:09:59
Cata activitate pe aici la mamici, mi-a luat ceva sa recuperez!
Felicit gravidutele si le tin pumnii pentru marea intalnire! Sa nu aveti emotii, stiu ca pare greu, dar asa cum spunea cineva mai sus, o sa vorbiti dupa eveniment despre nastere si o sa radeti relaxate despre asta, in timp ce bebelusii vostri vor ganguri in patutul lor alaturi de voi!
Eu am nascut natural, am fost si taiata, cordon in jurul gatului, bebe de 4,180 si acum sunt complet refacuta. Despre cezariene iar, sunt aici mamici care se simt la randul lor foarte bine asa ca nu va faceti griji! Trebuie sa fiti optimiste!

Eu n-am mai reusit sa intru de ceva vreme, suntem prinsi cu pregatirile pentru petrecerea de botez. #:-S Intreba cineva de ursitoare, am gasit eu, avem petrecerea in curand asa ca daca e cineva interesat sa imi dea prv, o sa va spun dupa cum a iesit, nici eu nu stiu prea multe despre, merg la risc. Suntem mereu pe drumuri sa dam invitatiile, din 60 perechi invitate sper sa vina macar 20-30 si sunt multumita. :)>- Am ceva emotii, sper sa iasa bine. Zilele astea merg sa dau poza cu bebe sa imi faca tortul, abia astept sa vad cum o sa arate. Urmeaza sa instalez monitorul pe care voi pune slideshow cu pozele lui stefan la petrecere, si asa am PREEA MULTE, m-am gandit sa profit de ocazie si sa le arat, ca in rest nu cred ca ar avea cineva rabdare sa le ia pe rand (am mai cumparat un card de memorie pt ca cel vechi e plin cu poze =)))) ). Am furat ideea de la un alt botez.

Nu stiu ce voi face cu alaptatul. :-\:( Voi ce ati facut cu puii? I-ati tinut acolo in galagie? La ultimul botez la care am fost au lasat fetita pana au venit ursitoarele apoi la 23 au dus-o acasa (nu stiu cine a stat cu ea) - dar nu cred ca mamica respectiva alapta. Aici o sa fie cam aiurea, nici rochie nu mi-am luat dar pe linga marime trebuie sa tin cont si de decolteu. :-SS
Anca, parca tu spuneai ca nu te mai saturi sa o pozezi pe gabitza, TE INTELEG PERFECT :D. Ma bucur ca va foloseste salteluta de activitati, numai asa mai e timp si pentru alte treburi. Ce mai faceti voi in rest? Pup si astept sa se incalzeasca,poate iesim si noi cu strumfii la o apa plata si un laptic. :> Pentru ca am baietel imi fug ochii dupa fetite. :">
Andrada, felicitari pentru sarcina, ma bucur pentru voi, multa sanatate tie si bebicului, doamne ajuta in continuare!

roxutza88
25.01.2012, 12:51:48
se da pe spate, dar nu perfect orizontal...la inceput era asa de mic cand la-m pus in landou ca am zis ca va incapea pana pe la vreo 8 luni...aseara l-am pus in sport, in casa, ca afara am fost tot cu landoul, si mi se parea asa mic:x
ce carut i-ai luat?din magazin sau de pe net?
http://www.strollers.ro/Carucioare_Usoare/Carucior-Sport-S03A_329_332_333_codeARE-S03A.aspx i l-am luat pe asta.sunt f multumita.acum sa vedem cum se comporta si afara,dar nu cred ca o sa fie probleme.
daca sta bine bebe in carutul sport,poti sa-l schimbi.iti dai seama ca pe langa faptul ca sta numai intr-o pozitie si imbracat atat de gros,nu-i prea comod sa mai stea si inghesuit sau cu piciorusele indoite.

roxutza88
25.01.2012, 13:07:59
anca,eu pe Melissa am tinut-o toata noaptea la cumatrie cu noi.vreau sa spun ca a dormit mai bine ca niciodata,desi era muzica f tare.probabil si din cauza impartasaniei,ca lor le ajunge o lingurita de vin,sa doarma dupa aia mai mult :D.imi parea rau la un moment dat ca nu se mai trezeste sa o mai tina si lumea in brate,sa mai dansam cu ea.chiar si cand au adus tortul,ea dormea in brate de n-avea nici o treaba.m-am chinuit s-o trezesc sa facem cateva poze

AnnyyAnnyy
25.01.2012, 17:44:54
Doamne cat ma bucur sa citesc asta. acum 5 min te puneam pe fb sa muncesti pt bebe, dar vad ca nu mai e nevoie....felicitari din toata inima.ti-am spus eu ca se ia?;)) sarcina usoara si la termen si un bebe sanatos si mancacios.
cat despre polichistice si uter bicorn lasa totul in seama lui Bogdan...ma bucur enorm ca ai decis sa mergi pe mana lui. Eu una-i datorez lui si faptul ca am o mica minune acasa care acum doarme in patucul ei(apropo va saluta;))) si viata mea...la propriu! daca ar fi sa o iau de la capat tot pe el l-as alege ca medic:)>-

AnnyyAnnyy
25.01.2012, 17:51:09
multumim pt urari fetelor!

nu dispera...circulara a avut si-a mea la nastere...si era si-n pozitie pelvina decompleta...venea cu funduletul daca era sa nasc natural. Ai incredere in medicul tau si in Doamne Doamne si curand o sa iti ti puiul in brate:)

siminai
25.01.2012, 18:22:30

nu dispera...circulara a avut si-a mea la nastere...si era si-n pozitie pelvina decompleta...venea cu funduletul daca era sa nasc natural. Ai incredere in medicul tau si in Doamne Doamne si curand o sa iti ti puiul in brate:)
Felicitari pt fetita ! TU cum te simti?

andrada21
25.01.2012, 18:59:55
Doamne cat ma bucur sa citesc asta. acum 5 min te puneam pe fb sa muncesti pt bebe, dar vad ca nu mai e nevoie....felicitari din toata inima.ti-am spus eu ca se ia?;)) sarcina usoara si la termen si un bebe sanatos si mancacios.
cat despre polichistice si uter bicorn lasa totul in seama lui Bogdan...ma bucur enorm ca ai decis sa mergi pe mana lui. Eu una-i datorez lui si faptul ca am o mica minune acasa care acum doarme in patucul ei(apropo va saluta;))) si viata mea...la propriu! daca ar fi sa o iau de la capat tot pe el l-as alege ca medic:)>-
Ms Ana si aici.Si pt incurajari ,si pt recomandarea medicului:DCand am fost sambata la eco vb cu asistenta despre tine,sa te sune sa vii pana acolo,si chiar i am zis ca tu mi l ai recomandat.:-pTu cum esti?Melissa?Vrem sa vedem foto.Cum ti am zis si pe fb as avea o mie de intrebari sa iti spun despre cezariana,spital etc.Si da fara indoiala raman la domnu doctor.Abia astept pana pe 4 sa merg iar.Si sepr sa fie bine.
Va poop si sper sa ne vedem!

nelly_blinduta
25.01.2012, 19:52:47

Multumesc de incurajari, sanatate tie si fetitei!

Iulia_
25.01.2012, 19:53:34

Ma bucur sa citesc ceva direct de la proaspata mamica! >:D<
Cum e viata acasa, v-ati obisnuit cu printesa?

Ancaxyz
25.01.2012, 21:06:35
[QUOTE=ancutza1010;4528313] Nu stiu ce voi face cu alaptatul. :-\:( Voi ce ati facut cu puii? I-ati tinut acolo in galagie? La ultimul botez la care am fost au lasat fetita pana au venit ursitoarele apoi la 23 au dus-o acasa (nu stiu cine a stat cu ea) - dar nu cred ca mamica respectiva alapta. Aici o sa fie cam aiurea, nici rochie nu mi-am luat dar pe linga marime trebuie sa tin cont si de decolteu. :-SS
Anca, parca tu spuneai ca nu te mai saturi sa o pozezi pe gabitza, TE INTELEG PERFECT :D. Ma bucur ca va foloseste salteluta de activitati, numai asa mai e timp si pentru alte treburi. Ce mai faceti voi in rest? Pup si astept sa se incalzeasca,poate iesim si noi cu strumfii la o apa plata si un laptic. :> Pentru ca am baietel imi fug ochii dupa fetite. :">

Chiar ma intrebam unde ai disparut :);cand e petrecerea?
Eu n-am luat-o pe Gabitza la petrecere, a ramas acasa cu mama mea ( asa a vrut ea, pt ca botezul a fost in saptamana cu operatia micutei si n-am vrut s-o mai stresam). Pe la ora 11 am venit acasa si am alaptat-o, am stat vreo ora jumate ( timp in care a mers mama putin la local),apoi m-am intors la local si am stat pana pe 5 :">, cand s-a terminat. Am uitat sa spun ca i-am lasat rezerva o sticluta de lapte proaspat stors atunci, pe care l-a papat pe la ora 3.
Stef e mare, fata de Gabitza care avea atunci 6 sapt, cred ca poti sa-l iei cu voi, depinde de tabieturile pe care le are in ce priveste somnul. In cazul asta rezolvi si problema alaptatului, te retragi undeva, la bucatarie sau intr-un loc mai retras; daca nu ti-ai luat rochie inca orienteaza-te spre ceva care se deschide in fata ( cam greu de gasit, eu n-am gasit si a trebuit sa ma dezbrac de ea acasa, pt a alapta). Sau poti sa storci macar pt masa din cursul noptii, dupa ce alaptezi seara si nu mai esti conditionata de modelul rochiei. E o grija in plus cu alaptatul ;-), dar ma rog sa "tina" cat mai mult :D. Noi suntem bine, azi n-am iesit afara si cu vremea asta, cine stie cand vom mai iesi...Ati fost la vaccinarea de 4 luni? Cate se fac, sper ca nu tot 2, ca la 2 luni, ca mi-e mila de pe-acum de ea:(.

lorena_sv
26.01.2012, 08:05:54
Ati fost la vaccinarea de 4 luni? Cate se fac, sper ca nu tot 2, ca la 2 luni, ca mi-e mila de pe-acum de ea:(.

doar unul se face...la noi a fost ok.l-am tinut de vorba, i-am distras atentia si nu a plans deloc. la 2 luni mi-a plans vreo 2 zile. asa de mila imi era de el!!

AnnyyAnnyy
26.01.2012, 12:02:35
Ms Ana si aici.Si pt incurajari ,si pt recomandarea medicului:DCand am fost sambata la eco vb cu asistenta despre tine,sa te sune sa vii pana acolo,si chiar i am zis ca tu mi l ai recomandat.:-pTu cum esti?Melissa?Vrem sa vedem foto.Cum ti am zis si pe fb as avea o mie de intrebari sa iti spun despre cezariana,spital etc.Si da fara indoiala raman la domnu doctor.Abia astept pana pe 4 sa merg iar.Si sepr sa fie bine.
Va poop si sper sa ne vedem!
dap...sambata nu am mai ajuns pt ca eram cu asta mica in spitaa facut icter....deci avem sanse mari sa ne vedem la urm consult:P
ma bucur ca esti ok si ca bb nu s-a lasat asteptat

andrada21
26.01.2012, 19:21:28
dap...sambata nu am mai ajuns pt ca eram cu asta mica in spitaa facut icter....deci avem sanse mari sa ne vedem la urm consult:P
ma bucur ca esti ok si ca bb nu s-a lasat asteptat
Eu merg pe 4 dar la 9 dimineatza.Sper sa aud inimioara.Povesteste daca poti (si ai timp:D) despre nastere,despre bb.Cum e sa fii mamica???

narcisac
26.01.2012, 21:40:57
Si eu cred la fel, dar cum multe lucruri nu sunt normale, te poti astepta la orice! De asta zic, pana in prezent dr meu nu m-a dezamagit, daca o sa o faca la urma, voi vedea cum voi actiona pe viitor si daca voi mai ramane pacienta sa sau nu. Suntem liberi sa mergem la ce dr vrem si mai ales la cineva care sa se ocupe de noi si care sa nu ne lase la greu.
Ce-o fi cu Topi?:-\cred ca a nascut...dar cumde nici un semn?...nu s-o fi intors acasa poate. Oricum, sa speram ca e bine!

De obicei doctorii nu vin la nasteri normale,doar daca sunt complicatii.Daca esti tanara si bebele e ok ,e tot posibilul sa nasti natural cu asistentele dr tau.Fiecare dr are asistentele lui de incredere pe care le suna sa aiba mare grija de tine ,ca esti pacienta lui.Asa s-a intamplat cu mine,a venit dr,i-am dat ce aveam de dat si nu l-am mai vazut dacat la controlul de dupa nastere.

Nu e usor sa fii taiata jos,ca tot s-a adus in discutie acest subiect.Eu cu amindoi baietii am fost taiata,raman cicatrice urate,si nu te taie in acelasi loc ci in laterale.Baiatul cel mic mi-a venit cu ceafa,si era prea tarziu ptr cezariana asa ca m-au taiat ca pe "porc",apoi recuperarea a fost jalnic de grea.Am ramas iar insarcinata acum dupa 7ani,din cauza acelei rupturi a vaginului si a cusaturilor neprofesionale.Dupa cca 1 an de la nastere am facut un chist ptr ca rana de pe col curgea,iar dr imi ziceau ca e ok asa.,bineinteles am ales alt dr. am fost la Iasi si m-am operat,apoi a urmat alte operatii de refacere de col,cauterizari.....Cand m-a vazut dr de la Iasi m-a intrebat cine m-a macelarit asa,cica daca baga degetul in vagin imi putea atinge intestinele,deci dupa 2 ani ruptura era inca mare. Acum am optat ptr cezariana.
Aveti grija mamicilor si nu-i lasa-ti sa va chinuiasca,cereti cezariana daca nu se poate normal.Bebele meu a fost ok dar in travaliu s-a intors si ei au stiut asta dar nu lea pasat ca doar nu chinuiesc dr.ei isi iau banii si pleaca!

Iulia_
26.01.2012, 22:00:46
De obicei doctorii nu vin la nasteri normale,doar daca sunt complicatii.Daca esti tanara si bebele e ok ,e tot posibilul sa nasti natural cu asistentele dr tau.Fiecare dr are asistentele lui de incredere pe care le suna sa aiba mare grija de tine ,ca esti pacienta lui.Asa s-a intamplat cu mine,a venit dr,i-am dat ce aveam de dat si nu l-am mai vazut dacat la controlul de dupa nastere.

Nu e usor sa fii taiata jos,ca tot s-a adus in discutie acest subiect.Eu cu amindoi baietii am fost taiata,raman cicatrice urate,si nu te taie in acelasi loc ci in laterale.Baiatul cel mic mi-a venit cu ceafa,si era prea tarziu ptr cezariana asa ca m-au taiat ca pe "porc",apoi recuperarea a fost jalnic de grea.Am ramas iar insarcinata acum dupa 7ani,din cauza acelei rupturi a vaginului si a cusaturilor neprofesionale.Dupa cca 1 an de la nastere am facut un chist ptr ca rana de pe col curgea,iar dr imi ziceau ca e ok asa.,bineinteles am ales alt dr. am fost la Iasi si m-am operat,apoi a urmat alte operatii de refacere de col,cauterizari.....Cand m-a vazut dr de la Iasi m-a intrebat cine m-a macelarit asa,cica daca baga degetul in vagin imi putea atinge intestinele,deci dupa 2 ani ruptura era inca mare. Acum am optat ptr cezariana.
Aveti grija mamicilor si nu-i lasa-ti sa va chinuiasca,cereti cezariana daca nu se poate normal.Bebele meu a fost ok dar in travaliu s-a intors si ei au stiut asta dar nu lea pasat ca doar nu chinuiesc dr.ei isi iau banii si pleaca!

Doamne... :( imi doresc sa nasc natural, dar parca mai mult mi-as dori siguranta unei cezariene. Sper sa iau/sa se ia decizia corecta cand va veni momentul sa nasc.

topi11
27.01.2012, 05:01:10
Salut fetele ieri m am externat suntem bine poveste lunga intru cand mai am timp si pov mai pe larg. Pup la toate si la bebei ps cezariana pana la urma

topi11
27.01.2012, 05:03:51
Salut fetele ieri m am externat suntem bine poveste lunga intru cand mai am timp si pov mai pe larg. Pup la toate si la bebei ps cezariana pana la urma

lorena_sv
27.01.2012, 07:41:31

felcitari, mami!!refacere usoara!!asteptam detalii cand te lasa bebe!
bine-ai venit, bebe!<:-P<:-P<:-P(ce nume i-ai pus?)

lorena_sv
27.01.2012, 07:46:32

imi pare rau!!cand aud astefel de cazuri, ma bucur ca n-am avut de ales, ca am nascut prin cezariana!
acum, exista si varianta cealalta, sa fie totul ca inainte, desi eu ma gandesc dc chiar se poate asa ceva, sa fii dupa nastere la fel ca pana atunci!la ambele tipuri de nastere, pot aparea complicatii, acum e cum vrea si DD!dar e tare nasol cand apar complicatii de genul asta!!

p.s tikerul tb sa il copii in semnatura:*; el ramana tot timpul acolo, nu mai e nevoie sa-l copii de fiecare data!!

nelly_blinduta
27.01.2012, 09:36:15
<:-PFelicitari!bine ca esti acasa si sunteti bine!pupici, asteptam vesti cat de curand!

monica_82
27.01.2012, 10:15:30

din cauza asta am optat si eu pt cezariana dna doctor a incercat sa ma convinga de mai multe ori sa nasc normal pt ca bebe e ok eu sunt ok dar nu vreau tocmai din cauza asta si spre surprinderea mea nu m-a contrazis a acceptat pana la urma drept urmare saptamana viitoare o sa ma opereze.Sper sa fie bine orice interventie chirurgicala sau nastere naturala are riscurile ei nimic nu e sigur dar eu zic ca am ales varianta cea mai buna pentru mine si bebe.Ma ingrozeste gandul sa imi chinui bebelina cu o nastere normala ca o doare si pe ea si e atat de mica

monica_82
27.01.2012, 10:19:57

Felicitari !!! si abia asteptam sa vii sa ne povestesti cum a decurs totul

Ancaxyz
27.01.2012, 14:00:37
Ma bucur ca sunteti bine, refacere usoara si s-auzim de bine >:D<

lorena_sv
27.01.2012, 16:49:48
din cauza asta am optat si eu pt cezariana dna doctor a incercat sa ma convinga de mai multe ori sa nasc normal pt ca bebe e ok eu sunt ok dar nu vreau tocmai din cauza asta si spre surprinderea mea nu m-a contrazis a acceptat pana la urma drept urmare saptamana viitoare o sa ma opereze.Sper sa fie bine orice interventie chirurgicala sau nastere naturala are riscurile ei nimic nu e sigur dar eu zic ca am ales varianta cea mai buna pentru mine si bebe.Ma ingrozeste gandul sa imi chinui bebelina cu o nastere normala ca o doare si pe ea si e atat de mica

Doamne ajuta!sa fie totul bine!!sa iti iei pansamente speciale pt operatie de la farmacie. iti trebuie pt fiecare zi(deci 5 buc)+ pt acasa...

tin minte dupa operatie, ca m-au trezit imediat si m-am cam enervat=))ca dormeam asa bine..oricum urmatoarele 30 si ceva de ore n-am mai inchis un ochi de bucurie.dupa operatie imi era asa de somn, dar n-am vrut sa adorm, vroiam sa ma bucur de fiecare secunda si in acea noapte nici macar un minut
cel mai greu e cu ridicatul din pat, in rest durerile au fost ok. dc nu faceam indigestie era si mai bine, dar pe mine m-au apucat poftele si a treia zi am baut lapte pe stomacul gol, nu stiu cum s-a intamplat, dar mi-a fost tare rau...asa ca fara laptic. doar ceiut, paine prajita si supa strecurata

AnnyyAnnyy
27.01.2012, 19:45:07
Eu merg pe 4 dar la 9 dimineatza.Sper sa aud inimioara.Povesteste daca poti (si ai timp:D) despre nastere,despre bb.Cum e sa fii mamica???
bebelina e o dulce. e cuminte foc...plange doar daca o doare burtica sau daca mamica intarzie cu mancarica, in rest e un ingeras cuminte.
cezariana...in parte nu vreau sa imi mai amintesc clipele alea, in parte n-o sa uit niciodata primul scancet al Melissei, primul pupic.Pe scurt bebe a fost ok, dr l-au scos, l-au curatat, l-am pupat si-a plecat in salon..."distractia" a fost dupa, cu mine, pt ca trombofilia mea si-a facut de cap.Insa multumesc lui Dumnezeu si dlui dr ca a avut prezenta de spirit si acum pot sa ma bucur de sentimentul asta unic de-a fi mamica.Daca ar fi sa o iau de la capat tot la el ca dr as apela pt ca ii datorez viata...si-a mea, si-a fetitei pt ca fara el nu cred ca ramaneam gravida prea curand.
In rets cezariana e ok.am ajuns la terapie intensiva imediat dupa operatie, si avand anestezie rahidiana n-am apucat sa ma bucur de somnucul ala dulce de care spunea Lorena pe aici;)). Mi s-au pus perfuzii, in cazul meu si niste anticoagulante pt problemuta mea si dupa circa 4 ore am cerut sa imi fie scoasa sonda pt ca aveam un sentiment cumplit de la ea.nu ma durea doar ca disconfortul era mare. A trebuit sa vina dr sa mi-o scoata personal, pt ca asistentele insistau sa stau minim 12 ore cu ea, dupa promisiunea ca o sa fiu fata curajoasa si ma dau jos din pat...si asta am facut. Prima data am simtit ca ma rup in 2 efectiv...aveam senzatia ca ma despic, dar a trecut.dupa alte 2 ore mergeam singura la baie, cu perfuzia sub brat...am scapat-o pe jos la baie si acolo sa vedeti distractie pana m-am aplecat sa o ridic:)), dar uite asa ramane omul cu amintiri de neuitat si de povestit nepotilor peste ani.
Am facut tot posibilul sa ma mobilizez cat mai repede in principal pt ca asa scapam de TI si ajungeam la bebe, si-n plan secund pt ca trombofilia nu prea se impaca cu sedentarismul dupa o interventie chirurgicala.
N-am abuzat de calmante...stiu ca la iesirea din sala de operatie mi s-au facut 2 fiole de agocalmin, si-apoi la circa 4 ore inca una, si-n rest am strans din dinti....si inca am smalt:-$:>
pe langa astea prima privire a fiica-mii compenseaza pt tot :x.prima sedinta de alaptat la care ea era mai pregatita decat mine....primile griji de mama pt c-a facut icter si m-am reinternat cu ea...pe scurt viata de mamica nu-ti mai da timp sa te gandesti la tine si la durerea ta.

Butterfly87
27.01.2012, 20:00:34
bebelina e o dulce. e cuminte foc...plange doar daca o doare burtica sau daca mamica intarzie cu mancarica, in rest e un ingeras cuminte.
cezariana...in parte nu vreau sa imi mai amintesc clipele alea, in parte n-o sa uit niciodata primul scancet al Melissei, primul pupic.Pe scurt bebe a fost ok, dr l-au scos, l-au curatat, l-am pupat si-a plecat in salon..."distractia" a fost dupa, cu mine, pt ca trombofilia mea si-a facut de cap.Insa multumesc lui Dumnezeu si dlui dr ca a avut prezenta de spirit si acum pot sa ma bucur de sentimentul asta unic de-a fi mamica.Daca ar fi sa o iau de la capat tot la el ca dr as apela pt ca ii datorez viata...si-a mea, si-a fetitei pt ca fara el nu cred ca ramaneam gravida prea curand.
In rets cezariana e ok.am ajuns la terapie intensiva imediat dupa operatie, si avand anestezie rahidiana n-am apucat sa ma bucur de somnucul ala dulce de care spunea Lorena pe aici;)). Mi s-au pus perfuzii, in cazul meu si niste anticoagulante pt problemuta mea si dupa circa 4 ore am cerut sa imi fie scoasa sonda pt ca aveam un sentiment cumplit de la ea.nu ma durea doar ca disconfortul era mare. A trebuit sa vina dr sa mi-o scoata personal, pt ca asistentele insistau sa stau minim 12 ore cu ea, dupa promisiunea ca o sa fiu fata curajoasa si ma dau jos din pat...si asta am facut. Prima data am simtit ca ma rup in 2 efectiv...aveam senzatia ca ma despic, dar a trecut.dupa alte 2 ore mergeam singura la baie, cu perfuzia sub brat...am scapat-o pe jos la baie si acolo sa vedeti distractie pana m-am aplecat sa o ridic:)), dar uite asa ramane omul cu amintiri de neuitat si de povestit nepotilor peste ani.
Am facut tot posibilul sa ma mobilizez cat mai repede in principal pt ca asa scapam de TI si ajungeam la bebe, si-n plan secund pt ca trombofilia nu prea se impaca cu sedentarismul dupa o interventie chirurgicala.
N-am abuzat de calmante...stiu ca la iesirea din sala de operatie mi s-au facut 2 fiole de agocalmin, si-apoi la circa 4 ore inca una, si-n rest am strans din dinti....si inca am smalt:-$:>
pe langa astea prima privire a fiica-mii compenseaza pt tot :x.prima sedinta de alaptat la care ea era mai pregatita decat mine....primile griji de mama pt c-a facut icter si m-am reinternat cu ea...pe scurt viata de mamica nu-ti mai da timp sa te gandesti la tine si la durerea ta.
bine ca ai trecut cu brio peste tot..si ca sunteti bine!!!cand ai timp sa mai intri si la off de 2009 ca ne e dor de tine:*:*:*

Iulia_
27.01.2012, 20:11:20

Ce de aventuri :) dar ma bucur ca ai ajuns sanatoasa sa te bucuri de fetita ta.
Abia astept sa se imblanzeasca vremea si sa iesim la un suc sa va vad copilasii la toate :) eu vin cu balonasul umflat.

lorena_sv
27.01.2012, 20:40:40
]bebelina e o dulce. e cuminte foc...plange doar daca o doare burtica sau daca mamica intarzie cu mancarica, in rest e un ingeras cuminte.[/B]

bravo, pui mic!sa fii cuminte si de acum inainte si sa nu o siperi pe mami!:*
cezariana...mi-ai adus aminte de rupt in 2. dc nu era puiul mic si acum mai eram in pat, stiu cum dupa 24 de ore m-am ridicat si primul drum a fost la el!:xe un sentiment asa frumos sa poti face anumite lucruri pt puiul mic pe care credeai ca nu le poti face...
eu sentimentul ciudat cu sonda l-am avut dupa ce mi-a pus-o, inainte de operatie, tot vroiam sa merg la baie(aveam numai senzatia asta), desi fusesem inainte. si ii spuneam dr ca vreau sa merg la baie(ma gandeam sa fug acasa, dar trenuia sa-l scoatem pe bebe ca apoi dr pleca in concediu-la vreo 2 zile, deci n-aveam de ales), cand ma pregateam sa intru in sala de operatie(era pus numai furtunul ala:-$, ma gandeam poate o sa picure ceva pe jos=))), apoi nu am mai simtit nimic...eram curioasa dupa, cum e cu buretele:laugh: si tot puneam mana pe burta...
nu stiu dc ti se intampla si tie(si la celelalte mamici), sentimentul dupa nastere, parca nu-mi venea sa cred ca bebe nu mai e acolo. mi-a trebuit ceva timp sa ma obisnuiesc, o perioada stateam cu mana numai pe burtica...

lorena_sv
28.01.2012, 13:21:11
un dermatolog bun in Suceava stie cineva?

monica_82
28.01.2012, 15:50:20
Doamne ajuta!sa fie totul bine!!sa iti iei pansamente speciale pt operatie de la farmacie. iti trebuie pt fiecare zi(deci 5 buc)+ pt acasa...

tin minte dupa operatie, ca m-au trezit imediat si m-am cam enervat=))ca dormeam asa bine..oricum urmatoarele 30 si ceva de ore n-am mai inchis un ochi de bucurie.dupa operatie imi era asa de somn, dar n-am vrut sa adorm, vroiam sa ma bucur de fiecare secunda si in acea noapte nici macar un minut
cel mai greu e cu ridicatul din pat, in rest durerile au fost ok. dc nu faceam indigestie era si mai bine, dar pe mine m-au apucat poftele si a treia zi am baut lapte pe stomacul gol, nu stiu cum s-a intamplat, dar mi-a fost tare rau...asa ca fara laptic. doar ceiut, paine prajita si supa strecurata

mi-am luat deja pansamente stiu ca in spital nu gasesti nimic,am tot bagajul pregatit ...si promit ca nu o sa beau laptic :) offff am niste emotii dar sper ca va fi bine

Ancaxyz
28.01.2012, 15:55:43
HELP ME !!! Nu stiu ce are fii-mea de ieri, cand mananca trage de cateva ori din san, apoi isi trage capul in spate ( bineinteles, cu tot cu san in gura,intinzindu-l ca pe elastic :-w) si plange putin, ii trece si o ia de la capat si tot asa, cat suport eu sau pana se satura ea #:-S. Nu are nasul infundat, nici rosu in gat, am verificat si gingiile, poate o mananca, dar par normale. Chiar prefera sa lase sanul si sa-si suga degetelele, daca nu reuseste sa le bage in gura in timp ce papa :O. Ce-o fi asta? Parca n-as suna la dr. de fam. inca, pt ca in rest e vesela si ok. Ma gandesc ca nici nu se 'alimenteaza" suficient din cauza asta. V-ati confruntat cu ceva de genul asta? Poate face greva foamei:))? Nici n-am mancat cine stie ce prostii ca sa cred ca nu-i mai place laptele,asa ca... nu-mi explic :-&.

Ancaxyz
28.01.2012, 16:13:32
Eu am fost la policlinica, candva, si la dr. Hreceniuc, de ultima mi-a zis dr. Dragoi; mi s-a parut ok, dar nici n-am avut cine stie ce probl grava, deci nu prea te-am ajutat :). Dr. de fam. imi spunea odata ca Sv n-are macar un singur dermatolog bun :(.

lorena_sv
28.01.2012, 17:51:17
HELP ME !!! Nu stiu ce are fii-mea de ieri, cand mananca trage de cateva ori din san, apoi isi trage capul in spate ( bineinteles, cu tot cu san in gura,intinzindu-l ca pe elastic :-w) si plange putin, ii trece si o ia de la capat si tot asa, cat suport eu sau pana se satura ea #:-S. Nu are nasul infundat, nici rosu in gat, am verificat si gingiile, poate o mananca, dar par normale. Chiar prefera sa lase sanul si sa-si suga degetelele, daca nu reuseste sa le bage in gura in timp ce papa :O. Ce-o fi asta? Parca n-as suna la dr. de fam. inca, pt ca in rest e vesela si ok. Ma gandesc ca nici nu se 'alimenteaza" suficient din cauza asta. V-ati confruntat cu ceva de genul asta? Poate face greva foamei:))? Nici n-am mancat cine stie ce prostii ca sa cred ca nu-i mai place laptele,asa ca... nu-mi explic :-&.

si al meu facea asa intr-o perioada. si am auzit si la alti bebelusi, deci nu cred ca e ceva neinregula...de pe la 3 luni sta numai cu mainile in gura si cu tot ce prinde...nu mai vrea suzeta; nu stiu dc sa ma bucur sau nu...eu i-am luat inel gingival de la farmacie...decat sa roada jucariile, sa se raneasca la gingii

azi dimineata si-a acos ciorapul si l-a bagat in gura:">

carmenmariaconstantinescu
28.01.2012, 20:46:36
Felicitari pentru bebelina, Anny!! Sa fie sanatoasa si norocoasa!
Fetelor, am cam lipsit, si mi-a fost dor de voi! Intre timp mi-am luat doctoratul si am nascut. Va pup pe toate virtual si sper sa nu mai dispar asa multa vreme ca magarul in ceata....

roxutza88
28.01.2012, 21:16:51
eu tot la Hreceniuc am fost.am facut un tratament cu laser pt niste vase de sange sparte pe fata.sunt f multumita de rezultat.imi pare rau ca nu am mers mai repede.are cabinet undeva la banca,langa farmacia arsene

Iulia_
28.01.2012, 21:25:41
Fetelor, am cam lipsit, si mi-a fost dor de voi! Intre timp mi-am luat doctoratul si am nascut. Va pup pe toate virtual si sper sa nu mai dispar asa multa vreme ca magarul in ceata....

Chiar azi ma gandeam la tine! Astept sa vii sa ne spui cum a fost nasterea, cum e cu bebe >:D<

Ancaxyz
28.01.2012, 22:00:57
si al meu facea asa intr-o perioada. si am auzit si la alti bebelusi, deci nu cred ca e ceva neinregula...de pe la 3 luni sta numai cu mainile in gura si cu tot ce prinde...nu mai vrea suzeta; nu stiu dc sa ma bucur sau nu...eu i-am luat inel gingival de la farmacie...decat sa roada jucariile, sa se raneasca la gingii

azi dimineata si-a acos ciorapul si l-a bagat in gura:">
Eu mi-as dori sa vrea suzeta, chiar i-o dau sistematic, sperand s-o pacalesc, pt ca ar fi doar O chestie pe care o baga in gura, nu tot ce prinde in jurul ei [inclusiv degetele noastre]. Si ar tine suzeta dar ...:( nu e loc, pt ca obligatoriu in gurita tre sa aiba macar 2 degetele, pe urma vedem ce mai incape :)). Si cu inelul gingival cum e, ai avut succes?

Iulia_
29.01.2012, 08:32:46
eu tot la Hreceniuc am fost.am facut un tratament cu laser pt niste vase de sange sparte pe fata.sunt f multumita de rezultat.imi pare rau ca nu am mers mai repede.are cabinet undeva la banca,langa farmacia arsene

Vasele de sange sparte sunt ca niste puncte mici rosii? Ca m-as duce si eu candva sa scap de un asemenea punct :)

lorena_sv
29.01.2012, 10:09:23

Felicitari, d-na dr.(in ce domeniu l-ai facut?)
felicitari si pt bebe, mamico!parca baietel e, nu?cat are acum?cum ai nascut?cum a fost nasterea?astepatm sa ne poestesti!pupici!
unde esti acum?poate ne intalnim in primavara la o intrunire a mamicilor;))

lorena_sv
29.01.2012, 10:11:50

ms. am sa caut pe net nr sa fac o programare, dar cand se mai incalzeste afara, ca acum n-am curaj sa ies...mai sunt si putin racita. pe bebe parca avem voie sa-l scoatem maxim pana la -5 grade, nu?

abia astept sa se incalzeasca afara, sa iesim la plimbare, in parc!;;)

lorena_sv
29.01.2012, 10:14:08
Eu mi-as dori sa vrea suzeta, chiar i-o dau sistematic, sperand s-o pacalesc, pt ca ar fi doar O chestie pe care o baga in gura, nu tot ce prinde in jurul ei [inclusiv degetele noastre]. Si ar tine suzeta dar ...:( nu e loc, pt ca obligatoriu in gurita tre sa aiba macar 2 degetele, pe urma vedem ce mai incape :)). Si cu inelul gingival cum e, ai avut succes?

vad ca ii place si-l molfaie des! e si rosu, cred ca si asta ii starneste interesul...
mamici, voi ati scapat de burtica?

roxutza88
29.01.2012, 10:48:15
Vasele de sange sparte sunt ca niste puncte mici rosii? Ca m-as duce si eu candva sa scap de un asemenea punct :)
da,sunt niste puncte rosii...eu am avut mai multe pe fata..unele mai mici,altele mai mari...si la insistentele sotului,m-am dus si le-am facut.acum nici nu se mai vad,decat daca te uiti atent se vede locul unde au fost.
lorena,eu am scos-o pe melissa vineri afara la plimbare.erau vreo -12.am inghetat,dar a fost ok.mai ies cu o mamica dupa care incerc sa ma tin pt ca ea nu a pierdut nici o zi fara sa iasa afara cu bebe.asa ca ma ambitioneaza si pe mine.am scos-o si ieri pana la carrfour si cred ca erau -20.eu nu puteam sa respir pe nas.ma sufocam la cat era de frig.cand iesim la plimbare in parc,nu o tin mai mult de-o ora.vreau sa se obisnuiasca si cu vremea asta.eu nu consider ca daca e frig afara,tinem copilul in casa o luna.
in legatura cu burtica,eu zic ca nu,desi toata lumea imi spune ca nu mai am aproape deloc.;)) dar eu nu sunt multumita de ea,pt ca inainte eram plata si tanjesc dupa vremurile alea.:-<

topi11
29.01.2012, 10:55:02

salut anca eu va citesc din urma acu si raspund la ce pot. asa face si bebelina mea si eu am observat ca se intampla cand o doare burtica. ii dai ceva de colici?

Ancaxyz
29.01.2012, 17:39:00
salut anca eu va citesc din urma acu si raspund la ce pot. asa face si bebelina mea si eu am observat ca se intampla cand o doare burtica. ii dai ceva de colici?
Noi am scapat de mult de colici =D>, nici n-a prea avut [sau e prea bun siropul]. Mamicile cu vechime din jurul meu imi spun sa ma astept la primul dintisor :O.
Apropo de experienta, ce fructe, in afara de banane, se "asorteaza" cu alaptatul? Cand ma gandesc ca mancam ,inainte, 2-3 portocale pe zi...am ramas cu amintirile =)),dar mi-e frica sa nu-i fac ei rau.
Cum o cheama pe bebelina? Sa-ti traiasca :*

narcisac
29.01.2012, 17:52:28

Bravo si spor in toate ca mamica.Spune-mi cu ce doctor ai nascut? Ce probleme ai avut cu flebita?Ai avut varici pe timpul sarcinii?
Eu am niste varici foarte urati pe piciorul stang,care acum imi albastresc tot piciorul,Dr mi-a zis ca la cezariana,dupa ce scoate bebele o sa-mi dea o injectie sa nu fac complicatii.Nu ma prea pricep in termeni medical sa-ti zic.Ai putut alapta bebele sin cauza asta?

narcisac
29.01.2012, 18:12:03

Mamico cred ca ai mancat ceva si nu-i place laptele,ea trage de foame dar nu-i place.Chiar daca nu vezi dintii,ei cresc in interiorul gingiei si e tot dureros.Dr meu imi zicea sa dau gingia la bebe cu Calgel(sau altceva ptr gingii) apoi dupa cca 15 min sa-i dau sa manance.Incearca,,..e greu pana vezi puiutul mare!!!Si cand sunt mari nu te asculta!!!:-B

29.01.2012, 19:50:03
Chiar azi ma gandeam la tine! Astept sa vii sa ne spui cum a fost nasterea, cum e cu bebe >:D<
Draga mea draga!!! Ma bucur enorm pentru voi, mai ales ca stiu ca vi l-ati dorit foarte mult! Sa fiti sanatosi, sarcina usoara si nastere fara probleme!
Nasterea a fost ok, eu sunt mai sensibiloasa din fire dar m-am speriat ce stapana am fost pe mine si ce rezistenta am avut la ace, seringi si alte cele...bebe s-a nascut la 3400 de gr si 54 de cm. La doua zile mi-au dat drumul acasa. A fost un pic cam greu la inceput, eram foarte obosita si stresata, ca nu stiam nici de unele, ma panicam din orice...insa in timp mi-am revenit, bebele are 3 luni pe 2 februarie, e roz, grasut ( 7 kg), e un mancacios, doarme tun noaptea...ma consider o mamica tare norocoasa. Singura mea nemultumire este ca nu am reusit sa alaptez mai mult, bebe adormea la san si preferam sa-i dau laptele meu la biberon.. si uite asa a scazut lactatia.

29.01.2012, 19:59:54
Felicitari, d-na dr.(in ce domeniu l-ai facut?)
felicitari si pt bebe, mamico!parca baietel e, nu?cat are acum?cum ai nascut?cum a fost nasterea?astepatm sa ne poestesti!pupici!
unde esti acum?poate ne intalnim in primavara la o intrunire a mamicilor;))
Multumesc mult !
Bebe e super ok, am dat cateva detalii in mesajul pentru Iulia. Eu acum sunt in Bucuresti, insa voi veni pentru vreo 2 luni in Suceava (mai si iunie), sa se bucure si bunicii ceilalti de odor:) Sper sa iesim toate cu bebeii la plimbare, inclusiv Iulia sa-si plimbe cu mandrie burtica:)))
Doctoratul este in economie. L-am sustinut cu 2 saptamani inainte sa nasc. Chiar ma gandeam cu groaza ca s-ar putea sa mi se rupa apa in timp ce sustin teza in fata comisiei...Oricum, toata sarcina am petrecut-o in fata calculatorului,citind si calculand, deci ma astept ca fi-miu sa intre direct la liceu cand o face 7 ani!;))
Pupici

Iulia_
29.01.2012, 21:08:18
Draga mea draga!!! Ma bucur enorm pentru voi, mai ales ca stiu ca vi l-ati dorit foarte mult! Sa fiti sanatosi, sarcina usoara si nastere fara probleme!
Nasterea a fost ok, eu sunt mai sensibiloasa din fire dar m-am speriat ce stapana am fost pe mine si ce rezistenta am avut la ace, seringi si alte cele...bebe s-a nascut la 3400 de gr si 54 de cm. La doua zile mi-au dat drumul acasa. A fost un pic cam greu la inceput, eram foarte obosita si stresata, ca nu stiam nici de unele, ma panicam din orice...insa in timp mi-am revenit, bebele are 3 luni pe 2 februarie, e roz, grasut ( 7 kg), e un mancacios, doarme tun noaptea...ma consider o mamica tare norocoasa. Singura mea nemultumire este ca nu am reusit sa alaptez mai mult, bebe adormea la san si preferam sa-i dau laptele meu la biberon.. si uite asa a scazut lactatia.

Cat e de frumoooooos!! Seamana bine cu tine :) Sa-ti traiasca si sa fie sanatos! Cum il cheama?
Eu voi sustine lucrarea de dizertatie avand vreo 8 luni, sper sa fie totul bine :D

30.01.2012, 07:07:23
Cat e de frumoooooos!! Seamana bine cu tine :) Sa-ti traiasca si sa fie sanatos! Cum il cheama?
Eu voi sustine lucrarea de dizertatie avand vreo 8 luni, sper sa fie totul bine :D
O sa fie totul bine..o sa fii o graviduta simpatica si frumoasa, care va impresiona Comisia!;-) atat cu lucrarea cat si cu statutul de viitoare mamica care nu se lasa si sta pe front pana la capat ;-) Am uitat sa te intreb: ati aflat sexul bebelului? Ai deja 12 saptamani si cred ca ai facut deja monografia de sarcina...Poate ai scris deja asta pe forum, insa nu am apucat sa citesc tot ce s-a postat pana acum:(
Pe printul meu il cheama Vlad Matei, si il alint Vladut Bradut:)

lorena_sv
30.01.2012, 09:03:18
Mamico cred ca ai mancat ceva si nu-i place laptele,ea trage de foame dar nu-i place.Chiar daca nu vezi dintii,ei cresc in interiorul gingiei si e tot dureros.Dr meu imi zicea sa dau gingia la bebe cu Calgel(sau altceva ptr gingii) apoi dupa cca 15 min sa-i dau sa manance.Incearca,,..e greu pana vezi puiutul mare!!!Si cand sunt mari nu te asculta!!!:-B

si eu i-am cumparat Calgel sambata. ma cam speriasem si nu stiam de ce plange. ma gandeam ca poate ii ies dintii, dar cred ca e cam repejor, desi stiu un caz in care i-a iesit la 4 luni jumatate. pana la urma a fost burtica.
la ce dr esti?
ce putin mai ai...

lorena_sv
30.01.2012, 09:10:37
Multumesc mult !
Bebe e super ok, am dat cateva detalii in mesajul pentru Iulia. Eu acum sunt in Bucuresti, insa voi veni pentru vreo 2 luni in Suceava (mai si iunie), sa se bucure si bunicii ceilalti de odor:) Sper sa iesim toate cu bebeii la plimbare, inclusiv Iulia sa-si plimbe cu mandrie burtica:)))
Doctoratul este in economie. L-am sustinut cu 2 saptamani inainte sa nasc. Chiar ma gandeam cu groaza ca s-ar putea sa mi se rupa apa in timp ce sustin teza in fata comisiei...Oricum, toata sarcina am petrecut-o in fata calculatorului,citind si calculand, deci ma astept ca fi-miu sa intre direct la liceu cand o face 7 ani!;))
Pupici

e tare frumusel bebe!sa cresti mate si sanatos, Vlad Matei!si sa iti asculti parintii!!
a luat f bine in greutate!a cam intrecut bebelusii de pe aici;)). al meu avea la 3 luni 6800 g.
ce curajoasa ai fost, mami!inseamna ca a trecut f repede sarcina dc ai fost atat de ocupata!baietelul meu deja se intinde si el la tastatura si sa nu-ti imaginezi ca stau toata ziua cu el in fata calclulatorului, mai prinde si el cate 5 min pe zi, dar nu stiu de unde dorinta asa, la fel si cu telecomanda, telefonul, tot ce prinde;))

nelly_blinduta
30.01.2012, 09:19:44
Neata fetelor! Am o intrebare...poate ati auzit, la o nastere normala, daca te asista totusi doctorul...cu cat sa-l recompensezi?:):-?

Iulia_
30.01.2012, 09:26:56
Neata fetelor! Am o intrebare...poate ati auzit, la o nastere normala, daca te asista totusi doctorul...cu cat sa-l recompensezi?:):-?

100 euro normala, 200 cezariana. Asa umbla vorba in targ;))

Iulia_
30.01.2012, 09:30:03
O sa fie totul bine..o sa fii o graviduta simpatica si frumoasa, care va impresiona Comisia!;-) atat cu lucrarea cat si cu statutul de viitoare mamica care nu se lasa si sta pe front pana la capat ;-) Am uitat sa te intreb: ati aflat sexul bebelului? Ai deja 12 saptamani si cred ca ai facut deja monografia de sarcina...Poate ai scris deja asta pe forum, insa nu am apucat sa citesc tot ce s-a postat pana acum:(
Pe printul meu il cheama Vlad Matei, si il alint Vladut Bradut:)

Asa m-am gandit si eu, o sa ma bazez pe burtica sa ma faca placuta si eu o sa turui despre tema mea ;))
Nu am aflat, morfo de trimestru 1 am facut-o la 10 saptamani si ceva ca atunci m-a chemat la eco, urmatoarea va fi la 16 saptamani si atunci aflam :)
Sa-ti traiasca feciorasul, e simpatic foc!

topi11
30.01.2012, 09:45:36
100 euro normala, 200 cezariana. Asa umbla vorba in targ;))

da, asa umbla vorba si prin spital. fetele eu acu am zis sa intru ca am si putintel timp sa va spun cum a fost, mi s-a provocat nasterea asa cum m-am asteptat insa dupa 4 ore si ceva dr a hotarat cezariana pt ca bebelina dadea semne de suferinta fetala. apropos o cheama miruna andreea a avut 2 kg 900 g, 47 cm. mai demult v-am promis ca va spun parerea mea despe nastere naturala versus cezariana si pt mine a fost mult mult mai naspa la cezariana. as mai naste de 3 ori natural decat sa mai fac o cezariana. insa e doar parerea mea. pana la urma a fost bine dar am avut de tras ba cu sonda ba cu operatia ca nu se prindea bine, ba suspecta de infectie urinara etc., greu cu ridicatul din pat dar nu m-am lasat, apoi nu voiau sa imi dea fetita la alaptat ca cica e prea devreme dupa cezariana etc. fetele care nasteti la spitalul mare mergeti cat mai repede la alaptat, chiar daca nu sunt semne ca v-a venit laptele. bebe o sa stimuleze mamelonul si va veni laptele mai repede. eu in 8 zile de stat in spital am vazut multi bebei care au refuzat sanul pt ca s-au obisnuit sa le curga usor din seringa ce le-o dadeau asistentele. si ce credeti ca le dau, glucoza, ser si lapte praf, sunt mai mereu sedati...conditiile sunt acceptabile in salon, frigider tv, chiuveta cat de cat curata insa la bai e jale, trebuie musai slapi de cauciuc sau cu talpa inalta. un singur dus si un frig de mori in baie. asistentele moasele si infirmierele sunt dragute cu cateva exceptii, daca le dai ceva sunt si mai dragute. cam asta e fetele daca mai vreti sa stiti ceva intrebati deocamdata va pup si ne mai "citim". ps: nu am cuvinte cat de frumos si atent s-a ocupat de mine dr coca laura, e un medic de exceptie ca persoana si profesionist. toate fetele care s-au perindat prin salon (eu am stat 8 zile in spital) au spus ca nu au mai vazut un medic sa se ocupe asa de indeaproape de pacient. o recomand din tot sufletul oricui.

AnnyyAnnyy
30.01.2012, 10:15:28
Bravo si spor in toate ca mamica.Spune-mi cu ce doctor ai nascut? Ce probleme ai avut cu flebita?Ai avut varici pe timpul sarcinii?
Eu am niste varici foarte urati pe piciorul stang,care acum imi albastresc tot piciorul,Dr mi-a zis ca la cezariana,dupa ce scoate bebele o sa-mi dea o injectie sa nu fac complicatii.Nu ma prea pricep in termeni medical sa-ti zic.Ai putut alapta bebele sin cauza asta?
eu am trombofilie nu tromboflebita...e cu totul alta treaba.n-are trombofilia nici o treaba cu varicele...nu am asa ceva. trombofilia e o mutatie a sangelui
in sarcina am facut clexane si dupa nastrere am intrat pe un alt tratament...alaptez fara pb

ikalina
30.01.2012, 10:23:43
Felicitari ptr fetite Anny siTopi11<:-P!!si Iuliei ptr burtik sa ai o sarcina usoara si un bebel sanatos!Nelly ce faci esti bine?hai ca vreau sa vin in rodin;)) Fetelor ati mai auzit poate la cineva cu cezariana sa elimine firele pe interior?sau numai mie mi s-a putut intampla asa ceva?oare ar fi cazul sa merg la alt dr la control sau sa continui cu dr Melinte ca atata am laudat-o pe aici si uite:-w

lorena_sv
30.01.2012, 10:56:56
Asa m-am gandit si eu, o sa ma bazez pe burtica sa ma faca placuta si eu o sa turui despre tema mea ;))
Nu am aflat, morfo de trimestru 1 am facut-o la 10 saptamani si ceva ca atunci m-a chemat la eco, urmatoarea va fi la 16 saptamani si atunci aflam :)
Sa-ti traiasca feciorasul, e simpatic foc!

cel mai sigur se afla la morfologia de 22-24 de sapt;-)nu de alta, dar s-ar putea sa se schimbe sexul si sa fiti dezamagite, pt ca v-ati obisnuit/ ati crezut in prima varianta, cum am patit si eu, si Ana , si alte mamici...

nelly_blinduta
30.01.2012, 11:12:32
da, asa umbla vorba si prin spital. fetele eu acu am zis sa intru ca am si putintel timp sa va spun cum a fost, mi s-a provocat nasterea asa cum m-am asteptat insa dupa 4 ore si ceva dr a hotarat cezariana pt ca bebelina dadea semne de suferinta fetala. apropos o cheama miruna andreea a avut 2 kg 900 g, 47 cm. mai demult v-am promis ca va spun parerea mea despe nastere naturala versus cezariana si pt mine a fost mult mult mai naspa la cezariana. as mai naste de 3 ori natural decat sa mai fac o cezariana. insa e doar parerea mea. pana la urma a fost bine dar am avut de tras ba cu sonda ba cu operatia ca nu se prindea bine, ba suspecta de infectie urinara etc., greu cu ridicatul din pat dar nu m-am lasat, apoi nu voiau sa imi dea fetita la alaptat ca cica e prea devreme dupa cezariana etc. fetele care nasteti la spitalul mare mergeti cat mai repede la alaptat, chiar daca nu sunt semne ca v-a venit laptele. bebe o sa stimuleze mamelonul si va veni laptele mai repede. eu in 8 zile de stat in spital am vazut multi bebei care au refuzat sanul pt ca s-au obisnuit sa le curga usor din seringa ce le-o dadeau asistentele. si ce credeti ca le dau, glucoza, ser si lapte praf, sunt mai mereu sedati...conditiile sunt acceptabile in salon, frigider tv, chiuveta cat de cat curata insa la bai e jale, trebuie musai slapi de cauciuc sau cu talpa inalta. un singur dus si un frig de mori in baie. asistentele moasele si infirmierele sunt dragute cu cateva exceptii, daca le dai ceva sunt si mai dragute. cam asta e fetele daca mai vreti sa stiti ceva intrebati deocamdata va pup si ne mai "citim". ps: nu am cuvinte cat de frumos si atent s-a ocupat de mine dr coca laura, e un medic de exceptie ca persoana si profesionist. toate fetele care s-au perindat prin salon (eu am stat 8 zile in spital) au spus ca nu au mai vazut un medic sa se ocupe asa de indeaproape de pacient. o recomand din tot sufletul oricui.
Topi, ma bucur ca ai trecut de toate astea si cred ca esti usurata ca esti acasa la tine si te simti mai comod. Eu iti multumesc personal pentru tot ce ai scris, fiindca eram tare curioasa avand in vedere ca nu mai am mult:) Iti doresc multa sanatate si tie si fetitei, sa va bucurati una de alta!

nelly_blinduta
30.01.2012, 11:17:21
Felicitari ptr fetite Anny siTopi11<:-P!!si Iuliei ptr burtik sa ai o sarcina usoara si un bebel sanatos!Nelly ce faci esti bine?hai ca vreau sa vin in rodin;)) Fetelor ati mai auzit poate la cineva cu cezariana sa elimine firele pe interior?sau numai mie mi s-a putut intampla asa ceva?oare ar fi cazul sa merg la alt dr la control sau sa continui cu dr Melinte ca atata am laudat-o pe aici si uite:-w
Sunt bine, sunt in forma maxima, nici un semn de la bebe deocamdata;))inafara de ghionturile obisnuite:) Joi m-a chemat dr iar la eco, vineri cand am fost m-a "certat" ca de ce nu mai am rabdare:)) (nu voia sa-mi faca ecograf) si mi-a zis ca mai am un picut, ca nici placenta nu e ajunsa la gradul de maturitate care trebuie.deci...asteptam sa explodeze butoiul cu pulbere=)) si sigur ca te astept in rodin pe urma:P
Deocamdata incerc sa mai fac cate ceva prin casa, ma mai plimb...ca sa treaca timpul. Chiar acu ma imbrac sa ma duc la o plimbarica in mall, ca tot sunt reduceri...:D va pup, o zi frumoasa!

30.01.2012, 12:31:40
e tare frumusel bebe!sa cresti mate si sanatos, Vlad Matei!si sa iti asculti parintii!!
a luat f bine in greutate!a cam intrecut bebelusii de pe aici;)). al meu avea la 3 luni 6800 g.
ce curajoasa ai fost, mami!inseamna ca a trecut f repede sarcina dc ai fost atat de ocupata!baietelul meu deja se intinde si el la tastatura si sa nu-ti imaginezi ca stau toata ziua cu el in fata calclulatorului, mai prinde si el cate 5 min pe zi, dar nu stiu de unde dorinta asa, la fel si cu telecomanda, telefonul, tot ce prinde;))
Al meu e fascinat de televizor...cand ma plimb cu el, tot invarte capul in directia respectiva...cred ca o sa scot tv-ul din camera si trec pe radio, ca mosii...;))
Intr-adevar, a trecut foarte repede perioada de graviduta, m-am trezit ca eram in drum de la spital spre casa si ca se facuse iarna=))
Si flacaul tau s-a dezvoltat foarte bine, media la varsta asta e undeva pe la 5400 de grame:) In legatura cu interesul lui pentru stiinta si tehnica, am auzit foarte des ca bebeii sunt din ce in ce mai evoluati si asimileaza mai repede fata de ultima generatie...E si el in trend, ce mai;)) Am niste prieteni al caror copil umbla la calculator inca de la 2 ani si se uita la desene animate...asa ca, surprizele urmeaza si pentru tine:) Numai sa faci rost de desene din timp:)

lorena_sv
30.01.2012, 14:43:39
Al meu e fascinat de televizor...cand ma plimb cu el, tot invarte capul in directia respectiva...cred ca o sa scot tv-ul din camera si trec pe radio, ca mosii...;))
Intr-adevar, a trecut foarte repede perioada de graviduta, m-am trezit ca eram in drum de la spital spre casa si ca se facuse iarna=))
Si flacaul tau s-a dezvoltat foarte bine, media la varsta asta e undeva pe la 5400 de grame:) In legatura cu interesul lui pentru stiinta si tehnica, am auzit foarte des ca bebeii sunt din ce in ce mai evoluati si asimileaza mai repede fata de ultima generatie...E si el in trend, ce mai;)) Am niste prieteni al caror copil umbla la calculator inca de la 2 ani si se uita la desene animate...asa ca, surprizele urmeaza si pentru tine:) Numai sa faci rost de desene din timp:)

de televizor nu mai zic.idem;)) ma cam enerveaza cu faza asta si i-l inchid;))nu prea reusesc sa-i distrag astfel atentia.deocamdata il las numai 10 min max cumulat pe toata ziua.sper sa gasim alte activitati, sa nu se obisnuiasca cu tv-ul, sa stea prea mult, sa nu-l mai pot dezlipi de el:-".sper sa-l fac sa-i placa mai mult la joaca, la plimbare

kya
31.01.2012, 09:16:57
buna mamici si viitoare mamicii ...eu sunt o aspiranta la bebe ...as vrea sa stiu si eu care sunt cei mai buni medici si unde au cabinetele +tarife
multumesc

monica_82
31.01.2012, 09:45:06
buna mamici si viitoare mamicii ...eu sunt o aspiranta la bebe ...as vrea sa stiu si eu care sunt cei mai buni medici si unde au cabinetele +tarife
multumesc

buna...sper sa iti dea Dumnezeu un bebe cat mai curand ...dar de ce vrei sa apelezi la medici deja?eu una merg al dna dr andrei o poti gasi la mpo sau la spitalul judetean ,mai este dna dr melinte pe care o gasesti al hereditas dar din cate stiu e foarte ocupata ...cat despre tarife cred ca sunt cam la fel la toata lumea in jur de 60-70ron consultatia si 70ron eco ,cel putin asa plateam eu.Sfatul meu este sa te relaxezi si sa nu te gandesti de [pe acum la doctori la nastere si la tot ce tine de asta tu trebuie sa il ai pe bebe in burtica si dupa o sa te informezi si despre asta eu asa am facut si am ramas foarte repede insarcinata ,am incercat sa nu ma stresez sa nu fac tot felul de teste ,sa imi iau temperatura sau sa urmaresc perioada de ovulatie pur si simplu am lasat ca totul sa vina de la sine si a venit :) peste cateva zile o sa imi tin puiul in brate.
Iti doresc din tot sufletul sa ai o sarcina usoara la termen si un bebe sanatos si cuminte

monica_82
31.01.2012, 09:48:16
Topi, ma bucur ca ai trecut de toate astea si cred ca esti usurata ca esti acasa la tine si te simti mai comod. Eu iti multumesc personal pentru tot ce ai scris, fiindca eram tare curioasa avand in vedere ca nu mai am mult:) Iti doresc multa sanatate si tie si fetitei, sa va bucurati una de alta!

ce mai faci cum te simti? pana la urma ce a zis dr cezariana sau normal? eu ma pregatesc pe sambata,bagajul e gata ...am niste emotii

topi11
31.01.2012, 09:53:28

multumesc. nu am mai auzit de asa ceva, firele din interior stiam ca sunt din-alea care se topesc, nu cred ca ti-a pus dr melinte altfel de fire. poate ar trebui totusi sa mergi la un medic mai in varsta ca ei au vazut mai multe la viata lor...zic si eu

topi11
31.01.2012, 09:58:13

bafta mare si sper ca pt tine sa treaca mult mai usor. eu oricum am fost un caz mai special la sfarsit deja ma cunosteau dupa nume aproape toate asistentele, moasele, infirmierele la cate am avut de tras. inclusiv doctorii, de ei nu mai zic...

topi11
31.01.2012, 10:03:53
multumesc

buna si spor la "treaba". mai sunt dr laura coca si dr dragoi si ei sunt ocupati dar merita pt ca sunt medici f. buni. nu ti-as recomanda absolut deloc dr sineavschi sau dr. savescu, m-as feri ca de dr.cu', desi cei din generatia parintilor nostri o sa le laude.
dr merticaru e bun insa e cam in varsta si nu se mai implica asa tare.

sper sa te ajute....

nelly_blinduta
31.01.2012, 11:40:07
ce mai faci cum te simti? pana la urma ce a zis dr cezariana sau normal? eu ma pregatesc pe sambata,bagajul e gata ...am niste emotii
Ma simt bine, sunt in forma, doar ca de o saptamana si ceva mi s-a dereglat somnul si in cate o seara ma mai doare spatele un pic. Nu am mai vb cu dr despre metoda nasterii, cordonul era tot in jurul gatului, nu a scapat de el, sa vedem acum joi ce stabilim; in principiu raman pe normal si astept sa se declanseze:)
Doamne-ajuta pt sambata, curaj si sa fie totul bine!

nelly_blinduta
31.01.2012, 11:41:52
bafta mare si sper ca pt tine sa treaca mult mai usor. eu oricum am fost un caz mai special la sfarsit deja ma cunosteau dupa nume aproape toate asistentele, moasele, infirmierele la cate am avut de tras. inclusiv doctorii, de ei nu mai zic...
Multumesc, abia astept sa trec si de asta si sa ma intalnesc cu bebe si sper si eu sa fie totul in limitele normale.

Ancaxyz
31.01.2012, 11:44:39
M-a "strans in spate" cand am citit ca ai avut probl si cu sonda :-&; eu abia de vreo 2 sapt am scapat in totalitate de urmarile ei#-o, dupa tratamente, analize, chin si ,in final, 6 instilatii la dr Dragoi; ma iau nervii numai cand imi amintesc ce bine m-am simtit dupa cezariana si cat de repede s-a vindecat, dar cat am avut de tras din cauza nepriceperii asistentei care mi-a pus sonda.
ULTRASFAT PT CELE CE VETI FACE CEZARIANA:cand va cheama asistenta sa va puna sonda, in timp ce-i puneti in buzunar 'atentia",insistati sa va puna o sonda mica.
Pe ce data s-a nascut Miruna? Si cum a primit-o fratiorul?

danutza78
31.01.2012, 11:59:34
Salutare mamici, burtici si foste miresici!! :*
Cautand hereditas Suceava la prima afisare a aparut linkul acesta si mi-am amintit de vremurile cand scriam pe forumul asta, dar la asta sectiune, pe vremea cand urma sa fiu miresica!
Mi-am facut curaj sa scriu intrucat intre timp am o fetita de 2 ani si 2 luni indata si sunt din nou insarcinata in 6 saptamani!
Sper sa ma primiti in gasca voastra!

ikalina
31.01.2012, 12:17:39
Cautand hereditas Suceava la prima afisare a aparut linkul acesta si mi-am amintit de vremurile cand scriam pe forumul asta, dar la asta sectiune, pe vremea cand urma sa fiu miresica!
Mi-am facut curaj sa scriu intrucat intre timp am o fetita de 2 ani si 2 luni indata si sunt din nou insarcinata in 6 saptamani!
Buna Danutza!felicitari ptr burtik...chiar ma gandeam cand ai sa ne vizitezi si pe aici:* desi n-am mai scris demult va urmaream pe mami.ro;;) apropo unde ai inscris-o pe Bianca?oare primesc si copii de 2 ani si un pic?

monica_82
31.01.2012, 12:37:09
M-a "strans in spate" cand am citit ca ai avut probl si cu sonda :-&; eu abia de vreo 2 sapt am scapat in totalitate de urmarile ei#-o, dupa tratamente, analize, chin si ,in final, 6 instilatii la dr Dragoi; ma iau nervii numai cand imi amintesc ce bine m-am simtit dupa cezariana si cat de repede s-a vindecat, dar cat am avut de tras din cauza nepriceperii asistentei care mi-a pus sonda.
ULTRASFAT PT CELE CE VETI FACE CEZARIANA:cand va cheama asistenta sa va puna sonda, in timp ce-i puneti in buzunar 'atentia",insistati sa va puna o sonda mica.
Pe ce data s-a nascut Miruna? Si cum a primit-o fratiorul?

ms de sfat uite asta nu stiam ....o sa indraznesc sa cer si asa ceva.Cat e atentia pt asistenta respectiva daca nu sunt prea indiscreta cate "atentii" trebuie sa daupana intru in sala de operatii si cui sa stiu sa fiu pregatita ??la medic am inteles ca se da dupa

monica_82
31.01.2012, 12:39:48
Ma simt bine, sunt in forma, doar ca de o saptamana si ceva mi s-a dereglat somnul si in cate o seara ma mai doare spatele un pic. Nu am mai vb cu dr despre metoda nasterii, cordonul era tot in jurul gatului, nu a scapat de el, sa vedem acum joi ce stabilim; in principiu raman pe normal si astept sa se declanseze:)
Doamne-ajuta pt sambata, curaj si sa fie totul bine!

ma bucur ca esti ok ,cu somnul si eu am probleme dar o sa treaca a mai ramas putin si parca nici nu mai conteaza cateva dureri sau o noapte nedormita

Ancaxyz
31.01.2012, 13:09:02
ms de sfat uite asta nu stiam ....o sa indraznesc sa cer si asa ceva.Cat e atentia pt asistenta respectiva daca nu sunt prea indiscreta cate "atentii" trebuie sa daupana intru in sala de operatii si cui sa stiu sa fiu pregatita ??la medic am inteles ca se da dupa
La asistenta dai 10-15 lei, iar in punga cu hainele pt bebe mai pui tot cam atat, te interesezi acolo care sunt "preturile" in noul an:). Aaa, era sa uit : si la anestezist dai tot inainte, eu am dat 200 lei.

danutza78
31.01.2012, 13:15:01
Buna Danutza!felicitari ptr burtik...chiar ma gandeam cand ai sa ne vizitezi si pe aici:* desi n-am mai scris demult va urmaream pe mami.ro;;) apropo unde ai inscris-o pe Bianca?oare primesc si copii de 2 ani si un pic?

Ia uite unde statea micul spion! ;;) :* Multumesc.
Pe Bianca am inscris-o la Gradinita Gulliver. In spate la mobila. Noi stam in Scheia si ne e cel mai convenabil acolo. Bia face 3 ani pana la sfarsitul anului, asa ca n-a fost nici o problema sa mi-o ia la grupa mica. Cel mai simplu e sa mergi pana acolo si sa discuti cu directoarea.

danutza78
31.01.2012, 13:19:01
La asistenta dai 10-15 lei, iar in punga cu hainele pt bebe mai pui tot cam atat, te interesezi acolo care sunt "preturile" in noul an:). Aaa, era sa uit : si la anestezist dai tot inainte, eu am dat 200 lei.

200 lei la anestezist doar?? Pfuai!! Nici nu-ti mai vine sa nasti!
La Bia am avut noroc c-am nascut-o natural doar cu moasa si asistenta. Ar trebui sa-i multumesc dr care m-a monitorizat pe vremea aia ca nu s-a obosit sa-mi raspunda la telefon. Ca altfel trebuia sa cotizez mai mult!
Maine sun si eu la Hereditas pentru o programare la dr. Melinte. Am inteles ca mergeti mai multe din voi la ea si ca e foarte draguta.

ikalina
31.01.2012, 13:25:40
La Bia am avut noroc c-am nascut-o natural doar cu moasa si asistenta. Ar trebui sa-i multumesc dr care m-a monitorizat pe vremea aia ca nu s-a obosit sa-mi raspunda la telefon. Ca altfel trebuia sa cotizez mai mult!
Maine sun si eu la Hereditas pentru o programare la dr. Melinte. Am inteles ca mergeti mai multe din voi la ea si ca e foarte draguta.
Si eu am de gand sa sun maine dar am inteles ca si la sunat e program:) adica intre ce ore se poate suna?ultima data am reusit sa prind progr sunand de pe 3 tel(:|

monica_82
31.01.2012, 13:26:20

multumesc mult :) e bine de stiut

danutza78
31.01.2012, 13:29:29
Si eu am de gand sa sun maine dar am inteles ca si la sunat e program:) adica intre ce ore se poate suna?ultima data am reusit sa prind progr sunand de pe 3 tel(:|

Chiar asa de grav e??? :O
Pai prietena mea imi zicea sa incerc sa sun dimineata! Dar ea isi aminteste ca programul e de la 12 acolo. Ceva de genul!! Stie altcineva, altceva?

lorena_sv
31.01.2012, 13:37:10

Bine-ai venit si felicitari pt sarcina!!:*
vad ca se inmultesc mamicile!;))f bine!o sa putem primi/da mai ulte sfaturi!!
asteptam si pozici si copilasii!topi, vrem sa vedem minunea!

Iulia_
31.01.2012, 13:45:14

E foarte draguta, asa e :) eu recomand sa mergi personal, eu de fiecare data nu reuseam sa prind pe nimeni la telefon.

danutza78
31.01.2012, 13:52:34
E foarte draguta, asa e :) eu recomand sa mergi personal, eu de fiecare data nu reuseam sa prind pe nimeni la telefon.

Merci de raspuns Iulia!
Personal? Wow... si eu cum fug de la serviciu? ;))
Dar intre ce ore se face programarea?

danutza78
31.01.2012, 13:54:30
Bine-ai venit si felicitari pt sarcina!!:*
vad ca se inmultesc mamicile!;))f bine!o sa putem primi/da mai ulte sfaturi!!
asteptam si pozici si copilasii!topi, vrem sa vedem minunea!
Merci Lorena!
Parca si tu scriai la miresici in 2008-2009 nu?? :*
Si parca am mai zarit-o si Annyyannyy pe-aici!

danutza78
31.01.2012, 14:15:35
Vroiam sa pun la semnatura, dar nu stiu de ce nu mi ia slideshow-ul!
http://img34.glitterfy.com/12031/glitterfy-flpbk2065845523734.gif (http://www.glitterfy.com/)

danutza78
31.01.2012, 14:37:09
Oare pot sa pun un banc? ;)) Eu il pun oricum, sper sa nu ma baneze moderatorii! :P

Isarescu la frizer:
tac-tac, tac-tac….
- Frizerul: domnu' Isarescu, chiar nu ne afecteaza criza aia financiara?
- Isarescu: NU!
...tac-tac, tac-tac…
Peste cateva minute…
- Frizerul: domnu' Isarescu, dar chiar asa banci stabile avem, nu ne facem griji?
- Isarescu: Da, dom'le, sunt stabile!
...tac-tac, tac-tac…
Peste alte cateva minute…
- Frizerul: domnu' Isarescu…
- Isarescu: Ce mai vrei, ma, de cand te intereseaza pe tine, asa, economia?
- Frizerul: Nu ma intereseaza, dar cand va zic de criza vi se ridica parul si se tunde mai usor!

nelly_blinduta
31.01.2012, 16:17:34
Eu stiam ca dupa 2 gasesti pe cineva la Hereditas, dimineata nu e nimeni.

lorena_sv
31.01.2012, 16:24:27
Merci Lorena!
Parca si tu scriai la miresici in 2008-2009 nu?? :*
Si parca am mai zarit-o si Annyyannyy pe-aici!

dap, si eu, si Ana, si inca o miresica, Iulia:)

monica_82
31.01.2012, 19:04:23
voi ati spalat absolut totul ce ati cumparat pt bebe?eu am spalat si am calcat tot mai putin paturicile ,oare trebuie spalate si alea neaparat ?am citit pe aici mamici care au spalat tot de la salteaua patutului ,husa de la scaunul pt masina tot tot....eu parca nici nu vreau sa exagerez in halul asta sa o invat prea sensibila....voi ce ziceti???

nelly_blinduta
31.01.2012, 19:36:17
voi ati spalat absolut totul ce ati cumparat pt bebe?eu am spalat si am calcat tot mai putin paturicile ,oare trebuie spalate si alea neaparat ?am citit pe aici mamici care au spalat tot de la salteaua patutului ,husa de la scaunul pt masina tot tot....eu parca nici nu vreau sa exagerez in halul asta sa o invat prea sensibila....voi ce ziceti???
Cred ca depinde de fiecare mamica...si eu am spalat hainutele si paturicile lui bebe, nu le-am mai calcat pt ca nu erau sifonate si nici nu-s paranoica in privinta microbilor. Cred ca un copil trebuie sa-si formeze anticorpii si daca il tinem intr-un glob de sticla si dezinfectam tot(cum zicea N Luciu- ca sterge cu spirt caloriferele si sarmele si apoi pune hainele la uscat) risca sa se imbolnaveasca mult mai usor la cel mai mic microb intalnit. Dar, ma repet, fiecare mamica face cum crede ca e mai bine pt puiul ei:)

nelly_blinduta
31.01.2012, 19:37:22
Topi, asteptam poze cu bebelina:)

31.01.2012, 19:46:15
Eu zic sa le speli..nu stii pe unde au fost depozitate sau pe unde au zacut pana la ambalare...bebeii sunt foarte sensibili. Iti recomand sa cumperi un detergent special pentru bebei, exista pe piata mai multe variante. Calcatul il consider obligatoriu, fiind o cale sigura de a distruge microbii ( exceptie fac paturicile alea pufoase care nu se pot calca conform instructiunilor). In ce priveste spalatul saltelei sau al husei de la scaunul de la masina, mi se pare si mie un pic deplasat...

31.01.2012, 19:49:14
Bine ca nu ai nascut la Bucuresti! Te ingrozeai, nu alta....$-) Pe mine m-au scuturat bine. Anestezist 250, neonatolog 200, doctor 1000, si restul e maruntis:) Preturile din Suceava sunt mai mult decat ok, mie si azi imi pare rau ca nu am nascut la mama acasa, mai ales ca e asistenta la ginecologie...

31.01.2012, 20:08:45
buna si spor la "treaba". mai sunt dr laura coca si dr dragoi si ei sunt ocupati dar merita pt ca sunt medici f. buni. nu ti-as recomanda absolut deloc dr sineavschi sau dr. savescu, m-as feri ca de dr.cu', desi cei din generatia parintilor nostri o sa le laude.
dr merticaru e bun insa e cam in varsta si nu se mai implica asa tare.

sper sa te ajute....
Doamna doctor Andrei e foarte buna, profesional si uman. Eu am mers la ea in paralel cu doctorita mea din Bucuresti, cand veneam acasa pe la ai mei. In ceea ce o priveste pe doamna doctor Sineavski, stiu din surse sigure ca e printre cei mai tari in ginecologie. Poate ma repet, dar mama mea lucreaza cu ea la spital si am auzit-o deseori ca e data naibii din punct de vedere profesiona l( in sensul cel mai bun). Degeaba ai un doctor mieros daca la o situatie de urgenta se baga in balarii...
Imi cer scuze, poate am fost cam incisiva si subiectiva. Subliniez, e parerea mea absolut personala...

monica_82
31.01.2012, 21:04:38
Cred ca depinde de fiecare mamica...si eu am spalat hainutele si paturicile lui bebe, nu le-am mai calcat pt ca nu erau sifonate si nici nu-s paranoica in privinta microbilor. Cred ca un copil trebuie sa-si formeze anticorpii si daca il tinem intr-un glob de sticla si dezinfectam tot(cum zicea N Luciu- ca sterge cu spirt caloriferele si sarmele si apoi pune hainele la uscat) risca sa se imbolnaveasca mult mai usor la cel mai mic microb intalnit. Dar, ma repet, fiecare mamica face cum crede ca e mai bine pt puiul ei:)

tocmai asta vreau si eu sa isi formeze anticorpi nu o sa pot sa o feresc mereu de microbi nu pot sa o tin intr=un glob de sticla,ce intra in contact direct cu pielea am spalat am calcat dar nici nu vreau sa exagerez sper sa fie bine

monica_82
31.01.2012, 21:06:59
Doamna doctor Andrei e foarte buna, profesional si uman. Eu am mers la ea in paralel cu doctorita mea din Bucuresti, cand veneam acasa pe la ai mei. In ceea ce o priveste pe doamna doctor Sineavski, stiu din surse sigure ca e printre cei mai tari in ginecologie. Poate ma repet, dar mama mea lucreaza cu ea la spital si am auzit-o deseori ca e data naibii din punct de vedere profesiona l( in sensul cel mai bun). Degeaba ai un doctor mieros daca la o situatie de urgenta se baga in balarii...
Imi cer scuze, poate am fost cam incisiva si subiectiva. Subliniez, e parerea mea absolut personala...

sunt deacord cu tine in ceea ce o priveste pe dna dr Andrei am toata increderea in ea ....sambata sunt programata la cezariana si am toate sperantele ca nu o sa ma dezamageasca

Iulia_
31.01.2012, 21:42:28
Ma bucur sa citesc ca aveti incredere mare in medicii din Sv, m-am saturat sa aud ca nu ai pe cine alege la noi in oras. De Sineavski chiar nu auzisem :)

danutza78
01.02.2012, 06:23:38
Buna dimineata!
E gata cafeluta!
509156

danutza78
01.02.2012, 06:26:08
Ma bucur ca e cineva care are incredere in dr. Andrei.
Pe mine personal m-a dezamagit. Dupa ce toata sarcina am discutat cu ea ca voi naste normal si ca ma va asista la nastere indiferent de conditii, cand mi-a venit ceasul nu mi-a mai raspuns la telefon. :-<
Probabil ca pentru cezariana e foarte buna! Pe perioada sarcinii nu pot sa zic c-am fost extrem de incantata, dar nici reversul, insa m-a dezamagit total la nastere.

Iulia_
01.02.2012, 07:56:27
Buna dimineata!
E gata cafeluta!
509156

Multumim! :)

Legat de ce ai spus de dr.Andrei, am auzit ca f.multi nu vin la nastere naturala. Mi-ar placea si mie sa vina, m-as simti mai in siguranta... dar asta e. Eu am incredere si in moase, asistente, cu asta se ocupa zilnic.

danutza78
01.02.2012, 08:18:33
Mda. Din pacate!
Si eu tot mai mult pentru siguranta as fi vrut sa fie acolo!
Insa asta e! Tot raul a fost spre bine ca am avut o moasa si o asistenta DE NOTA 10!!

danutza78
01.02.2012, 08:22:14
Incerc sa tot sun la Hereditas dar nu-mi raspunde nimeni! :-s
Stie cineva cum e programul acolo?

Iulia_
01.02.2012, 08:45:23

Dupa 12 deschid :)

danutza78
01.02.2012, 09:29:02
Aha, de-aia! Merci mult Iulia! :*

topi11
01.02.2012, 10:14:03

o fi ea buna profesionista insa ca om e sub orice critica, e foarte brutala (si asta au spus-o toate fetele de pe salon), e infumurata si iti vorbeste urat fara motiv. In plus am cunoscut o mamica in spital careia a trebuit sa ii faca cezariana fiind de garda si i-a facut taietura orizontal in loc de vertical. Cine mai face cezariene din-astea in zilele noastre????probabil ca se comporta altfel daca esti pacienta ei ceea ce nu mi se pare normal.
desigur fiecare are dreptul la o parere asta e parerea mea fiindca am avut de-a face cu ea in mod direct.

danutza78
01.02.2012, 10:59:06
Sa fiu cuminte?!!​

De mic il vedeam pe Tarzan plimbandu-​se dezbracat.​

Cenusareas​a venea acasa la 12 noaptea.

Pinocchio zicea minciuni.

Aladin era hot.

Batman mergea cu 320 km la ora.

Alba ca zapada locuia cu 7 barbati.

Popeye fuma si era tatuat.

Prea tarziu! Nu e vina mea, este vina copilariei​ mele! ;))

nelly_blinduta
01.02.2012, 11:33:51
o fi ea buna profesionista insa ca om e sub orice critica, e foarte brutala (si asta au spus-o toate fetele de pe salon), e infumurata si iti vorbeste urat fara motiv. In plus am cunoscut o mamica in spital careia a trebuit sa ii faca cezariana fiind de garda si i-a facut taietura orizontal in loc de vertical. Cine mai face cezariene din-astea in zilele noastre????probabil ca se comporta altfel daca esti pacienta ei ceea ce nu mi se pare normal.
desigur fiecare are dreptul la o parere asta e parerea mea fiindca am avut de-a face cu ea in mod direct.
Cum arata aceasta dna dr andrei?e mai in varsta?adica 50 ani?si plinuta? Ca am o problema cu o dr care m-a consultat cand am ajuns la urgente avand 2 luni jumate de sarcina si a fost f brutala:(nici Dr Dragoi care e barbat nu e asa.

ikalina
01.02.2012, 11:44:40
Cik de la 12....de 50 min stau pe tel si numai ocupat suna>:P

danutza78
01.02.2012, 11:53:37
Am reusit sa prind, iar raspunsul a fost: "Imi pare rau luna aceasta locurile s-au epuizat!" =((

danutza78
01.02.2012, 12:02:37
Cum arata aceasta dna dr andrei?e mai in varsta?adica 50 ani?si plinuta? Ca am o problema cu o dr care m-a consultat cand am ajuns la urgente avand 2 luni jumate de sarcina si a fost f brutala:(nici Dr Dragoi care e barbat nu e asa.

Corespunde descrierii! Si te priveste de sub ochelari. :-BCand eram insarcinata cu Bianca avea cabinet la MPO.