PDA

Versiunea completa : Aspirante la bebe, viitoare si actuale mamici din Suceava

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20

monica_82
01.02.2012, 12:12:31
Cum arata aceasta dna dr andrei?e mai in varsta?adica 50 ani?si plinuta? Ca am o problema cu o dr care m-a consultat cand am ajuns la urgente avand 2 luni jumate de sarcina si a fost f brutala:(nici Dr Dragoi care e barbat nu e asa.

are in jur de 40 de ani maxim roscata dar nu pare a fi brutala e o tipa foarte populara simpatica ...ce e drept in 9 luni am avut si eu ocazia sa o vad prost dispusa de vreo 2 ori dar nu a fost brutala deloc

monica_82
01.02.2012, 12:14:14
Corespunde descrierii! Si te priveste de sub ochelari. :-BCand eram insarcinata cu Bianca avea cabinet la MPO.

si acum e la mpo dar nu poarta ochelari si nici asa batrana nu este

ikalina
01.02.2012, 12:18:07
Am reusit sa prind, iar raspunsul a fost: "Imi pare rau luna aceasta locurile s-au epuizat!" =((
E imposibil!!!!!sun intr-una de la 12 :-ssi ce faci?eu am de gand sa ma duc acolo dupa masa:-B

monica_82
01.02.2012, 12:33:35
Ma bucur ca e cineva care are incredere in dr. Andrei.
Pe mine personal m-a dezamagit. Dupa ce toata sarcina am discutat cu ea ca voi naste normal si ca ma va asista la nastere indiferent de conditii, cand mi-a venit ceasul nu mi-a mai raspuns la telefon. :-<
Probabil ca pentru cezariana e foarte buna! Pe perioada sarcinii nu pot sa zic c-am fost extrem de incantata, dar nici reversul, insa m-a dezamagit total la nastere.

nu stiu ce sa spun sincer eu mi-am dorit de la inceput cezariana si ea a incercat mai mereu sa ma convinga sa nasc normal chiar si la ultima consultatie ,sincer nu am intrebat daca ar veni la o nastere normala pt ca nu am fost interesata dar din cate stiu nici unul din medici nu vine decar daca e o cunostinta sau pila cuiva apropiat.Eu stiu ca dr Andrei este si in spitalul din Humor asa ca ar fi cam greu sa vina la Suceava in conditiile in care este de garda si acolo.
Cat despre ceilalti doctori laudati..... cu dr Melinta au nascut mai multe cunostinte si de la fiecare am auzit tot alta varianta depinde de fiecare cat de apropiata era la cunostinte gen prietene ,prieteni de familie cu parintii ei a fost foarte draguta si a venit chiar si pt o nastere normala iar la o alta cunostinta care a mers la ea pt ca a auzit ca e foarte buna pe parcursul celor 9 luni a fost o draguta dar a refuzat categoric sa vina la nastere cand a fost sunata de moasa pe motiv ca ea la 2 noaptea nu iese din casa, este obosita si pana dimineata nu naste oricum ...apoi fiecare femeie trebuie sa se chinuie cand naste .
Dna dr Coca ia spus sotiei sefului meu ca o sa ii faca ea cezariana doar in conditiile in care se nimereste sa fie ea de garda in ziua respectiva si in ultima clipa a fugit femeia la Bethesda.... asa ca fetelor eu una nu as indrazni sa am prea multe pretentii de la un doctor decat cu programare pt cezariana (parerea mea ...poate este gresita nu stiu),cine alege o nastere normala trebuie sa isi asume raspunderea asta iar pana la urma urmei moasele pt asta sunt acolo si poti naste foarte bine si cu ele oricum dr nu poate face foarte multe pt tine

ikalina
01.02.2012, 12:33:50
E imposibil!!!!!sun intr-una de la 12 :-ssi ce faci?eu am de gand sa ma duc acolo dupa masa:-B
Revin...doar 16 locuri libere au avut luna asta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!restul au fost pacientele gravide!!!!!!!!!:-<totusi nu pot sa cred asa ceva!!!!ma duc si mai insist dupa masa>:P

danutza78
01.02.2012, 12:44:53
si acum e la mpo dar nu poarta ochelari si nici asa batrana nu este

Sigur ca poarta ochelari la scris. Cand imi scria retetele ii avea pe nas.
Si sigur are in jur de 50 de ani. Aproape 34 de ani am eu si cu siguranta e de varsta mamei mele.

danutza78
01.02.2012, 12:47:26
Pai si eu sunt gravida, se pune? :))
N-am de gand sa fac nimic deocamdata. Am o prietena care azi are ecografie acolo si am rugat-o sa intrebe.
Daca nu reuseste ea sa ma programeze, merg saptamana viitoare la dr de familie care are si Eco si e o super draguta, si-o sa ma programez luna viitoare la dr. Melinte. Dar o sa merg personal!
Si daca nu reusesc nici asa, mai cercetam cai de a ajunge la ea!

danutza78
01.02.2012, 12:54:01
Monica, iti dau dreptate in totalitate.
Toti medicii sunt asa.
Chiar si cei super laudati!
Bine, e drept ca n-avea cu ce sa ma ajute atunci, ca tot eu trebuia sa nasc, nu nastea nimeni in locul meu, insa... asa, pentru linistea mea sufleteasca, parerea mea e ca trebuia sa fie acolo! Daca se impunea cezariana de urgenta?! Chiar atunci?! Mi-o facea medicul de garda, nu? Si-atunci de ce mai mergem la medici in timpul sarcinii? 9 luni in care platesti consultatii... Mai bine ma duc direct la nascut, nu?
Ma rog, acum nu mai conteaza!!

Spunea cineva de dr. Savescu ca nu e de recomandat! Cele mai multe barfe asa spun, insa am auzit si de bine de ea. Am o amica ce a nascut cu ea si mi-a zis ca s-a purtat de nota 10.

Asa ca, fiecare in dreptul lui e si bun e si rau, in functie de cum il percepem fiecare din noi.

ikalina
01.02.2012, 12:56:32
Pai si eu sunt gravida, se pune? :))
N-am de gand sa fac nimic deocamdata. Am o prietena care azi are ecografie acolo si am rugat-o sa intrebe.
Daca nu reuseste ea sa ma programeze, merg saptamana viitoare la dr de familie care are si Eco si e o super draguta, si-o sa ma programez luna viitoare la dr. Melinte. Dar o sa merg personal!
Si daca nu reusesc nici asa, mai cercetam cai de a ajunge la ea!
Hai ca acum mi-a spus ca o gasesc in fiecare dimineata la spital plus ca mai are si garzi...cred ca asa am sa fac mai ales ca face eco si acolo(asa imi facea si in timpul sarcinii ca nu avea in cabinet) ;))

danutza78
01.02.2012, 13:32:07
Ai sunat-o personal, nu?
E bine, ca tu esti pacienta ei. Eu sunt doar in devenire. :))

Ancaxyz
01.02.2012, 13:36:28
o fi ea buna profesionista insa ca om e sub orice critica, e foarte brutala (si asta au spus-o toate fetele de pe salon), e infumurata si iti vorbeste urat fara motiv. In plus am cunoscut o mamica in spital careia a trebuit sa ii faca cezariana fiind de garda si i-a facut taietura orizontal in loc de vertical. Cine mai face cezariene din-astea in zilele noastre????probabil ca se comporta altfel daca esti pacienta ei ceea ce nu mi se pare normal.
desigur fiecare are dreptul la o parere asta e parerea mea fiindca am avut de-a face cu ea in mod direct.
Probabil ca acea mamica era mai plinuta, nu? Femeilor grasute nu li se face operatia orizontala, pt ca acolo unde se taie la op. verticala, in acel pliu al burtii, se acumuleaza mai multa grasime decat mai sus si este stiut ca grasimea incetineste vindecarea. O tipa care era cu mine in salon [voinica bine] era revoltata ca a fost operata asa si asta a fost explicatia primita de la dr.; de altfel nici n-a fost externata la o sapt, ca noi celelalte, tocmai pt ca nu i se inchidea operatia chiar acolo, in partea de jos.

monica_82
01.02.2012, 13:41:34
Probabil ca acea mamica era mai plinuta, nu? Femeilor grasute nu li se face operatia orizontala, pt ca acolo unde se taie la op. verticala, in acel pliu al burtii, se acumuleaza mai multa grasime decat mai sus si este stiut ca grasimea incetineste vindecarea. O tipa care era cu mine in salon [voinica bine] era revoltata ca a fost operata asa si asta a fost explicatia primita de la dr.; de altfel nici n-a fost externata la o sapt, ca noi celelalte, tocmai pt ca nu i se inchidea operatia chiar acolo, in partea de jos.

asa stiam si eu daca este grasime multa nu exista alta varianta

ikalina
01.02.2012, 13:45:29
Danutza nu mi-am permis totusi sa o sun personal ci am insistat a 2 oara la tel;))
Apropo de Andrei am 4 prietene care sunt la ea-3 au facut infectie la operatiea de cez-aici nu stiu daca din cauza ei sau a aunui microb din spital dar toate au fost cunostinte de ale ei si au carat la cadouri si flori 9 luni de zile de zici ca-i facea ea bebele:-< a 4 a este cadrul med in spital si fiind la al 2 bb a vrut sa nasca natural si a strambat din nas=; Acum sa va zic la ce am fost martora eu -avea o pacienta careia trebuia sa-i faca cez de urgenta si cum nu era de garda a venit totusi sa-i faca cez moment in care dr Merticaru(el este seful sectiei parca nu?) a URLAT la ea "ce cauti aici?tu nu ai garda azi!cara-te la spitalul tau "(din Gura Hum)si nu a lasat-o sa asiste....deci daca se intampla ceva si ea nu are intrare in spit decat pe tura ei?

monica_82
01.02.2012, 13:51:11
[QUOTE=danutza78;4539748]Monica, iti dau dreptate in totalitate.
Toti medicii sunt asa.
Chiar si cei super laudati!
Bine, e drept ca n-avea cu ce sa ma ajute atunci, ca tot eu trebuia sa nasc, nu nastea nimeni in locul meu, insa... asa, pentru linistea mea sufleteasca, parerea mea e ca trebuia sa fie acolo! Daca se impunea cezariana de urgenta?! Chiar atunci?! Mi-o facea medicul de garda, nu? Si-atunci de ce mai mergem la medici in timpul sarcinii? 9 luni in care platesti consultatii... Mai bine ma duc direct la nascut, nu?
Ma rog, acum nu mai conteaza!!

Spunea cineva de dr. Savescu ca nu e de recomandat! Cele mai multe barfe asa spun, insa am auzit si de bine de ea. Am o amica ce a nascut cu ea si mi-a zis ca s-a purtat de nota 10.

sincer de asta mi-a fost si imi este putin frica ,daca se impune cezariana de urgenta? sper sa nu ajung pe mana medicului de garda ...cu toate ca mai am putin pana sambata parca e o eternitate.Nu e corect dar se pare ca nu prea avem ce sa facem se poate intampla la oricare medic ,eu una am mers 9 luni pt ca am vrut sa fiu linistita sa stiu ca e totul bine dar tot timpul m-am gandit ca se poate intampla sa se rupa apa si dr meu sa nu fie si sa nasc cu cel de garda.(sincer m-am consolat cu ideea ca toti sunt medici cu experienta si la oricare ii dai un plic se ocupa de tine ...stiu ca nu e corect dar ma incurajez si eu singura )

Iulia_
01.02.2012, 14:03:26
Eu am mers personal cand au deschis cabinetul, sa fiu prima si abia am prins o programare spre sfarsitul lunii :)) nu eram insarcinata.

Vad ca toti medicii primesc pareri f.pozitive si f.negative, depinde de pacient.
Eu va tin pumnii si imi tin pumnii sa nimerim bine ;))

monica_82
01.02.2012, 14:17:37
Danutza nu mi-am permis totusi sa o sun personal ci am insistat a 2 oara la tel;))
Apropo de Andrei am 4 prietene care sunt la ea-3 au facut infectie la operatiea de cez-aici nu stiu daca din cauza ei sau a aunui microb din spital dar toate au fost cunostinte de ale ei si au carat la cadouri si flori 9 luni de zile de zici ca-i facea ea bebele:-< a 4 a este cadrul med in spital si fiind la al 2 bb a vrut sa nasca natural si a strambat din nas=; Acum sa va zic la ce am fost martora eu -avea o pacienta careia trebuia sa-i faca cez de urgenta si cum nu era de garda a venit totusi sa-i faca cez moment in care dr Merticaru(el este seful sectiei parca nu?) a URLAT la ea "ce cauti aici?tu nu ai garda azi!cara-te la spitalul tau "(din Gura Hum)si nu a lasat-o sa asiste....deci daca se intampla ceva si ea nu are intrare in spit decat pe tura ei?

DR Merticaru e un nesimtit ...din cate am auzit de la vara mea care este asistenta lui personala e foarte plictisit vb foarte urat cu pacientele la toate le recomanda cezariana pt ca il intereseaza numai partea materiala......... si la cezariana mare lucru nu face el doar taie scoate copilul si asistenta coase in locul lui ,el ea plicul ea se alege cu acul si ata .Auzisem o poveste tot de la o miresica de pe aici ca a ajuns pe mana lui pt ca el era de garda sa ii faca cezariana de urgenta si sotul nu avea la el decat 100 euro si 150 ron si doctorul sa uitat la el, a numarat banii, a zambit ia dat banii inapoi si ia zis sa se mai intereseze cat face si dupa sa il mai caute

ikalina
01.02.2012, 14:25:44
Eu am mers personal cand au deschis cabinetul, sa fiu prima si abia am prins o programare spre sfarsitul lunii :)) nu eram insarcinata.

Vad ca toti medicii primesc pareri f.pozitive si f.negative, depinde de pacient.
Eu va tin pumnii si imi tin pumnii sa nimerim bine ;))
Asa e uite si articolul de azi din Monit despre femeia aia pe care a nenorocit-o dr Dragoi parca ...desi 90% din fete au o parere ff buna despre el...aici depinde de noroc parerea mea....si noi si bbeii sa fim sanatosi!Numai ca stiti ce ma enerveaza -adica cum 16 locuri disponibile intr-o luna?adica daca gata am inchis fabrica de copii nu mai am dreptul la o consultatie?macar sa spuna daca e specializata numai in nasteri:)daca ma duc acum la Coca ma consulta nu zic nu dar imi spune ca data viit nu ma mai primeste sa ma duc la dr M careia ii sunt pacienta de fapt...ca cik ele nu-si fura pacientele(:|daca gresesc iertati-ma asta e parerea mea...spunea Anyy pe aici de medicul acela-imi scapa numele acum...e din Suceava?

roxutza88
01.02.2012, 14:29:46
fetelor,nu va recomand sa vb "urat" despre medici aici.sau sa va spuneti parerea negativa,mai ales cele care urmeaza sa nasca.eu am facut-o si mi-a parut f rau.stiti ca si ei au obiceiul sa citeasca forumurile??:|

danutza78
01.02.2012, 14:30:49
Ca bine-ai zis Iulia "sa ne tinem pumnii sa nimerim bine!" ;))

Doamne Monica, mai ai atat de putin si-o sa-ti tii puiutul in brate! Mi se zbarleste parul pe mine cand ma gandesc! Tu nu te gandi la rele. Fii optimista si ai incredere ca totul va fi bine! :x

danutza78
01.02.2012, 14:34:19
Da' sa citeasca, n-au de cat!
Poate asa afla si ce gandesc femeile despre ei! Ma indoiesc insa ca i-ar interesa! Care vrea sa fie Om, e om oricum, care e Neom ca sa nu zic Porc, e Neom oricum! :))

Mda, 16 consultatii intr-o luna e tare putin. Si daca din cele 16 renunta vreuna, nu exista vreo lista de asteptare? :)) Intreb si eu!

monica_82
01.02.2012, 14:35:57
Ca bine-ai zis Iulia "sa ne tinem pumnii sa nimerim bine!" ;))

Doamne Monica, mai ai atat de putin si-o sa-ti tii puiutul in brate! Mi se zbarleste parul pe mine cand ma gandesc! Tu nu te gandi la rele. Fii optimista si ai incredere ca totul va fi bine! :x

Abia astept am niste emotii ,e primul meu bebe ...e o senzatie asa ciudata e si frica de operatie dar si bucuria ca o sa fiu mamica peste cateva zile .In sfarsit o sa imi tin puiul in brate ...parca nu mai conteaza nimic sper sa trec cu bine peste toate sa pot sa am grija de bebelina

danutza78
01.02.2012, 14:36:22
Ai, Roxuta, intr-o saptamana papam tortulet! Abia astept! :gen_17:

danutza78
01.02.2012, 14:37:37
Abia astept am niste emotii ,e primul meu bebe ...e o senzatie asa ciudata e si frica de operatie dar si bucuria ca o sa fiu mamica peste cateva zile .In sfarsit o sa imi tin puiul in brate ...parca nu mai conteaza nimic sper sa trec cu bine peste toate sa pot sa am grija de bebelina

Asa va fi draga mea! Totul va fi bine! Nu-ti fa griji! :*

ikalina
01.02.2012, 14:42:20
fetelor,nu va recomand sa vb "urat" despre medici aici.sau sa va spuneti parerea negativa,mai ales cele care urmeaza sa nasca.eu am facut-o si mi-a parut f rau.stiti ca si ei au obiceiul sa citeasca forumurile??:|
Chiar ca imi aduc aminte acum de patania ta cu asistenta;))din partea mea sa citeasca tot...asta insemnand ca au timp de barfe printre consultatiile alea greu de obtinut=D>

ikalina
01.02.2012, 14:43:47
Chiar...ink o saptamana si taiati motul Melissei<:-P pun pariu ca a fost cel mai frumos an din viata voastra de pana acum nu?si ink cati o sa mai fie...

danutza78
01.02.2012, 14:45:18
Roxutza, am vazut acum pozele cu Melissa si cu tine burtica!
Nu pot sa zic decat wow!! Ai fost o burtica superba!
Iar Melissa e o printesa tare, tare frumoasa! pe mine m-ati cucerit! :x

monica_82
01.02.2012, 14:48:42
Asa va fi draga mea! Totul va fi bine! Nu-ti fa griji! :*

multumesc de incurajari
sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos si la termen

roxutza88
01.02.2012, 15:11:40
Chiar...ink o saptamana si taiati motul Melissei<:-P pun pariu ca a fost cel mai frumos an din viata voastra de pana acum nu?si ink cati o sa mai fie...
da,da.mai este o saptamana.suntem si noi in pregatiri.facem o petrecere pt printesa ca doar o data face 1 anisor.am zis ca facem in familie si cu nasii si am ajuns sa avem peste 30 de invitati asa ca o sa facem la un restaurant mic.
intr-adevar ,a fost cel mai frumos an din viata mea!!!ffff frumos.m-am bucurat de fiecare etapa.cred ca primul an e cel mai frumos pt ca bebelusii se dezvolta cel mai mult si ajung dintr-o manuta de om la nastere care nu face decat sa doarma si sa pape...un copilas cu personalitate,care te face in fiecare zi sa razi,te face sa te ingrijorezi daca ceva nu e in regula,te mai face si sa tipi ;)) dar nu cred ca este ceva mai frumos pe lumea asta decat sa-ti vezi bebele cum creste si devine un omulet mai mic.imi amintesc tot perfect...de la nastere,apoi acasa,botezul,cand a spus tata ,cand a spus mama,cand a mers prima data,cand a iesit primul dintisor...tot.atat ca nu-mi mai amintesc cat era de mica la inceput.am fost in rodin la o prietena si aproape nu mai stiam sa tin bebele mic in brate.
si totusi a trecut timpul atat de repede!!!nici nu-mi vine sa cred.1 an!!!doamne...indata o vad la gradi..si la scoala si la liceu...si maritata....:-s:-<
daca vreti sa vedeti mai multe poze cu ea,intrati pe contu meu de facebook bodnar roxana.asta de pe picasa chiar intentionez sa-l sterg curand.

Iulia_
01.02.2012, 15:50:52
Asa e uite si articolul de azi din Monit despre femeia aia pe care a nenorocit-o dr Dragoi parca ...desi 90% din fete au o parere ff buna despre el...aici depinde de noroc parerea mea....si noi si bbeii sa fim sanatosi!Numai ca stiti ce ma enerveaza -adica cum 16 locuri disponibile intr-o luna?adica daca gata am inchis fabrica de copii nu mai am dreptul la o consultatie?macar sa spuna daca e specializata numai in nasteri:)daca ma duc acum la Coca ma consulta nu zic nu dar imi spune ca data viit nu ma mai primeste sa ma duc la dr M careia ii sunt pacienta de fapt...ca cik ele nu-si fura pacientele(:|daca gresesc iertati-ma asta e parerea mea...spunea Anyy pe aici de medicul acela-imi scapa numele acum...e din Suceava?

E din Iasi medicul lui Annyy :)

Imi amintesc ce aventura ai avut... Mai bine sa nu zici nimic, ca e mai sigur asa.
Traim ca-n romanul lui Orwell, Big Brother is watching us :D

danutza78
02.02.2012, 06:10:40
Buna dimineata!:*
Haideti la cafeluta!
509585

Iulia_
02.02.2012, 08:38:52
Haideti la cafeluta!
509585

Neata Danuta!
Am venit sa dau mai departe o poveste frumoasa despre nasterea naturala http://lilutesa.blogspot.com/2012/02/nasterea-o-poveste-de-dragoste.html :)

danutza78
02.02.2012, 09:04:18
Neata Danuta!
Am venit sa dau mai departe o poveste frumoasa despre nasterea naturala http://lilutesa.blogspot.com/2012/02/nasterea-o-poveste-de-dragoste.html :)

Wow... absolut superb!!
Am citit-o cu sufletul la gura si mi-au dat lacrimi!
Multumim de poveste! Impresionanta!

lorena_sv
02.02.2012, 09:21:02
Haideti la cafeluta!
509585

neata!ms de cafea!:*

lorena_sv
02.02.2012, 09:49:49
Neata Danuta!

Like, Like, Like!!:smile:
cum te mai simti, Iulia?

carmenmariaconstantinescu
02.02.2012, 09:59:48
sunt deacord cu tine in ceea ce o priveste pe dna dr Andrei am toata increderea in ea ....sambata sunt programata la cezariana si am toate sperantele ca nu o sa ma dezamageasca
Bafta multa si FELICITARI!!!! Stai fara grija, o sa fie totul bine! Sanatate multa si pentru mami si pentru bebe!!!

topi11
02.02.2012, 10:05:03

nu, chiar nu era plinutza, sincer. iar faptul ca se citeste pe aici nu imi pasa. stiu ce a patit roxutza, ceea ce am spus despre dr. sineavski e adevarat, a fost un cosmar pt mine de fiecare data cand vedeam ca e de servici, in plus suntem intr-o tara democratica si avem dreptul sa spunem deschis ceea ce gandim. iar despre savescu am zis tot din experienta proprie si cea a surorii mele, deci nu vorbesc de pe pereti sau din auzite....
mai spunea o miresica, monica parca, ca daca dai plicul nu sunt probleme, da asa e, dar nu te poti apuca acu sa dai bani la toti dr care sunt de servici/de garda etc cand esti tu in spital. e normal sa te astepti sa se poarte acceptabil, nimic exceptional, dar nu sa se ia de tine de-aiurea doar pt ca nu esti pacienta lor...si daca toti ceilalti dr. pot sa se poarte acceptabil, de ce sa nu ia exemplu de la ei si doamna dr sineavski?
ps: cu asta am incheiat ca o sa parca ca am facut o adevarata obsesie.;))

02.02.2012, 10:07:53
Crede-ma, aveam o frica ingrozitoare...insa cum am ajuns in sala de operatii, m-am simtit foarte puternica, ma uitam la asistente cum roiau in jurul meu si imi spuneam ca nu exista oricum cale de intoarcere si trebuie sa fiu tare. Mi-a fost frica degeaba, dupa ce mi s-a facut injectia m-am linistit total, chiar am glumit pe acolo cu asistentele, nu-i tacea gura. Radeau de mine ca logoreea e defectul meu profesional ( sunt profa). E un pic mai greu dupa ce te scoate din sala, ca nu ai voie sa te misti cateva ore iar picioarele zici ca nici nu sunt ale tale. Oricum, nici nu o sa-ti pese, o sa vezi. Dupa ce o vei vedea pe bebelina, nimic nu o sa ti se para prea greu....e un sentiment fantastic.
Asa ca stai linistita, totul o sa fie bine, nu e o procedura dificila. In vreo doua saptamani o asa te uiti la minune si nu o sa-ti vina sa crezi ca ai purtat-o in burtica ta proprie si personala:) si nici ca ai facut cezariana....
Inca o data bafta multa si sa va traiasca, sa fie sanatoasa, norocoasa si cuminte foc!

Iulia_
02.02.2012, 10:24:28
Like, Like, Like!!:smile:
cum te mai simti, Iulia?

Ma simt bine fizic, n-am alte probleme mari in afara de faptul ca n-am haine de graviduta :)) Greturi am doar daca uit sa mananc dimineata, deci nu prea am decat rar, alte probleme fizice n-am in afara de unele mici de care sper sa scap curand.
Azi imi iau inima in dinti si spun la servici de sarcina, sa-mi tineti pumnii!:)>-
Ce face printisorul tau cu ochii de azur?

monica_82
02.02.2012, 10:34:16
Bafta multa si FELICITARI!!!! Stai fara grija, o sa fie totul bine! Sanatate multa si pentru mami si pentru bebe!!!

multumim mult si eu sunt increzatoare ca va fi bine si abia astept sa imi tin puiul in brate

nelly_blinduta
02.02.2012, 11:07:14
Neata Danuta!
Multumim!emotionant...felicitari mamicii!

nelly_blinduta
02.02.2012, 11:09:27
Abia astept sa-mi tin si eu bebele in brate, desi am avut o discutie aseara si i-am zis sa mai astepte cateva zile ca e ger cumplit afara si masina lui tati nu porneste;))
Indata ma duc la dl dr iar sa vedem care mai e treaba; de data asta cred ca chiar va fi ultimul eco:)

lorena_sv
02.02.2012, 12:37:36
Ma simt bine fizic, n-am alte probleme mari in afara de faptul ca n-am haine de graviduta :)) Greturi am doar daca uit sa mananc dimineata, deci nu prea am decat rar, alte probleme fizice n-am in afara de unele mici de care sper sa scap curand.
Azi imi iau inima in dinti si spun la servici de sarcina, sa-mi tineti pumnii!:)>-

ma bucur ca te simti bine!>:D<inseamna ca o sa ai o sarcina usoara!:*
bafta de serviciu!faci si in scris?sau nu e nevoie?
printisorul meu creste si ma surprinde pe zi ce trece!e din ce in ce mai receptiv, acum isi muta jucarie dintr-o mana in alta. azi a zis prima data ,,tata,,\:D/, deci o sa mai aiba un fratior:laugh:, noroc ca eram in pat ca era sa lesin...glumesc. oricum stiu ca(inca)nu a spus in mod ,,constient,, , dar m-am bucurat sa aud...

danutza78
02.02.2012, 13:00:03
printisorul meu creste si ma surprinde pe zi ce trece!e din ce in ce mai receptiv, acum isi muta jucarie dintr-o mana in alta. azi a zis prima data ,,tata,,\:D/, deci o sa mai aiba un fratior:laugh:, noroc ca eram in pat ca era sa lesin...glumesc. oricum stiu ca(inca)nu a spus in mod ,,constient,, , dar m-am bucurat sa aud...

Ce frumos Lorena! Normal ca te-ai bucurat, ca doar sunt primele sunete mai perceptibile! :*

danutza78
02.02.2012, 13:01:06
Abia astept sa-mi tin si eu bebele in brate, desi am avut o discutie aseara si i-am zis sa mai astepte cateva zile ca e ger cumplit afara si masina lui tati nu porneste;))
Indata ma duc la dl dr iar sa vedem care mai e treaba; de data asta cred ca chiar va fi ultimul eco:)

Ce putin mai ai si tu Nelly! Doamne ajuta sa ai nastere usoara! :*
Iar bebe sa fie sanatos, papacios si cumincior!

danutza78
02.02.2012, 13:03:26

Iti tinem pumnii Iulia! Ce bine ca te simti atat de bine... si dupa 12-13 saptamani teoretic incepe perioada cea mai faina! Dispar greturile, starea de oboseala permanenta... Pupici si sarcina usoara in continuare! :*

monica_82
02.02.2012, 13:32:30

nastere usoara si un bebe sanatos si cuminte iti doresc(eu zic ca mai intru pe forum cel putin azi si maine ca sambata e termenul dat de dr dar nu se stie niciodata ce vor bebelusii nostri),eu mai am foarte putin si deja incep sa se adune tot felul de emotii dar o sa fie bine eu am incredere in Dumnezeu ca o sa ne dea taria sa trecem peste asta sa ne putem bucura de bebelusii nostri scumpi

Ancaxyz
02.02.2012, 14:49:49
M-as mira sa fie asa, la cat sunt de ocupati si la spital si la cabinete, dar daca o fac atunci e f bine sa afle care e parerea pacientelor si , acolo unde nu e pe placul lor, sa "lucreze" putin la imbunatatirea imaginii . In definitiv, relatia e reciproca :si ei si pacientele au "nevoie' unii de altii, nu? Vad ca se face referire la ce-ai patit tu - eu habar n-am, nu eram inca "printre voi" la momentul respectiv si chiar nu stiu, despre ce e vorba?

Ancaxyz
02.02.2012, 15:02:04
nastere usoara si un bebe sanatos si cuminte iti doresc(eu zic ca mai intru pe forum cel putin azi si maine ca sambata e termenul dat de dr dar nu se stie niciodata ce vor bebelusii nostri),eu mai am foarte putin si deja incep sa se adune tot felul de emotii dar o sa fie bine eu am incredere in Dumnezeu ca o sa ne dea taria sa trecem peste asta sa ne putem bucura de bebelusii nostri scumpi
E normal sa ai emotii, dar nu lasa sa fie prea mari pt ca, asa cum s-a tot scris aici, uiti de tot dupa ce-ti vezi minunea :); iar pana s-o vezi, te feliciti ca nu nasti normal auzindu-le cum se chinuie sa nasca pe bietele mamici :-SS. Curaj, mai e putin, Dumnezeu e mare si are grija si de mamici si de bebici :*.

Iulia_
02.02.2012, 15:25:44
Iti tinem pumnii Iulia! Ce bine ca te simti atat de bine... si dupa 12-13 saptamani teoretic incepe perioada cea mai faina! Dispar greturile, starea de oboseala permanenta... Pupici si sarcina usoara in continuare! :*
Merci, a decurs foarte bine anuntul, desi am avut niste emotii maaari :)
Intr-adevar, nu mai sunt atat de obosita, daca ma pun la amiaza in pat greu reusesc sa adorm. Pana acum adormeam in 2 minute :))

O sa duc si o adeverinta de la medic, in caz de orice eventualitate :)
Ce repede cresc minunile voastre :x asa mi-e de drag sa citesc micile progrese ale printilor vostri!

andrada21
02.02.2012, 16:13:13
Buna fetelor !din pacate am avut ceva scurgeri si am stat internata in spital la Iasi.Dupa multe emotii se pare ca suntem bine si am auzit cea mai frumoasa inimioara din lume!Nu o sa fie o sarcina usoara din cauza uterului meu dar ma rog sa fie bine!Trb sa stau mai mult prin pat,fara efort,plimbari etc.La munk m am trecut la program de 4 ore si vedem mai incolo probabil nu o sa mai merg.
Am venit f f multumita de spital,de personal.Toata lumea super amabila fara sa dau macar un leu.Am nimerit in aripa renovata,baie in camera curatenie.Si cel mai important e ca am un medic super si asta imi da mai multa incredere.
Va poop !

02.02.2012, 17:36:37
o fi ea buna profesionista insa ca om e sub orice critica, e foarte brutala (si asta au spus-o toate fetele de pe salon), e infumurata si iti vorbeste urat fara motiv. In plus am cunoscut o mamica in spital careia a trebuit sa ii faca cezariana fiind de garda si i-a facut taietura orizontal in loc de vertical. Cine mai face cezariene din-astea in zilele noastre????probabil ca se comporta altfel daca esti pacienta ei ceea ce nu mi se pare normal.
desigur fiecare are dreptul la o parere asta e parerea mea fiindca am avut de-a face cu ea in mod direct.
Taietura orizontala ( deasupra pubisului, paralel cu acesta) este estetica si se face in situatia in care atat mama cat si fatul sunt stabili. Sunt cele mai intalnite.Taietura pe verticala ( linie mediana sani-pubis) se face in cazul in care mama sau fatul au probleme, pentru a nu se pierde timp pretios (copilul este scos mult mai usor din uter).

nelly_blinduta
02.02.2012, 17:50:25
Ce putin mai ai si tu Nelly! Doamne ajuta sa ai nastere usoara! :*
Iar bebe sa fie sanatos, papacios si cumincior!
Multumesc pentru urari! Dr mi-a dat vestea azi ca bebe e pregatit sa vina si practic se poate intampla in orice clipa...chiar a sunat la spital sa vada cine e de garda zilele astea:-SS
Eu sper sa mai astepte un picut, sa vina luni cand e dr meu de garda:))dar nu se stie...in concluzie...stam ca pe ace!

nelly_blinduta
02.02.2012, 17:51:46
Multumesc Monica, la fel si tie, curaj sa treaca repede toate procedurile si sa te bucuri de puiul tau!
...poate ne intalnim in spital...mai stii?;))

Ancaxyz
02.02.2012, 19:53:22
Multumesc pentru urari! Dr mi-a dat vestea azi ca bebe e pregatit sa vina si practic se poate intampla in orice clipa...chiar a sunat la spital sa vada cine e de garda zilele astea:-SS
Eu sper sa mai astepte un picut, sa vina luni cand e dr meu de garda:))dar nu se stie...in concluzie...stam ca pe ace!
N-am cazut in cap pe gheata azi :)), dar cand am citit ce-ai scris, ca bebe e pregatit sa vina, mi-au venit in minte instantaneu celebrele versuri: "Du-m-acasa,mai tramvai...":D. Sper ca ti-am mai descretit putin fruntea; gandeste-te ca emotiile pe care le traiesti acum sunt unice si e abia inceputul! Viata fiecarei femei se schimba fundamental cand devine mama, dar e asa de frumos!Nastere usoara si s-auzim numai vesti bune :*.

danutza78
03.02.2012, 06:16:23
Buna dimineata!
E gata cafeluta!
509769

danutza78
03.02.2012, 06:19:35
E normal sa ai emotii, dar nu lasa sa fie prea mari pt ca, asa cum s-a tot scris aici, uiti de tot dupa ce-ti vezi minunea :); iar pana s-o vezi, te feliciti ca nu nasti normal auzindu-le cum se chinuie sa nasca pe bietele mamici :-SS. Curaj, mai e putin, Dumnezeu e mare si are grija si de mamici si de bebici :*.
La multe lunite printesa! Indata faci anisorul! :x
Multi pupici de la mami si Bia!:*

danutza78
03.02.2012, 06:27:28
Merci, a decurs foarte bine anuntul, desi am avut niste emotii maaari :)
Intr-adevar, nu mai sunt atat de obosita, daca ma pun la amiaza in pat greu reusesc sa adorm. Pana acum adormeam in 2 minute :))

O sa duc si o adeverinta de la medic, in caz de orice eventualitate :)
Ce repede cresc minunile voastre :x asa mi-e de drag sa citesc micile progrese ale printilor vostri!

Ma bucur Iulia ca a decurs totul bine!
La mine o sa fie tare comic, ca nu se asteapta, avand-o si pe Bia mititica! :">

danutza78
03.02.2012, 06:35:00
Buna fetelor !din pacate am avut ceva scurgeri si am stat internata in spital la Iasi.Dupa multe emotii se pare ca suntem bine si am auzit cea mai frumoasa inimioara din lume!Nu o sa fie o sarcina usoara din cauza uterului meu dar ma rog sa fie bine!Trb sa stau mai mult prin pat,fara efort,plimbari etc.La munk m am trecut la program de 4 ore si vedem mai incolo probabil nu o sa mai merg.
Am venit f f multumita de spital,de personal.Toata lumea super amabila fara sa dau macar un leu.Am nimerit in aripa renovata,baie in camera curatenie.Si cel mai important e ca am un medic super si asta imi da mai multa incredere.
Va poop !

Vai Andrada prin ce-ai trecut! Si i-ai auzit inimioara deci! :x Nimic nu se poate compara cu asta!!
Pupam mamica si burtica sa stea bebe acolo cumintel!
Ti-a dat tratament de mentinere?

nelly_blinduta
03.02.2012, 07:50:31
N-am cazut in cap pe gheata azi :)), dar cand am citit ce-ai scris, ca bebe e pregatit sa vina, mi-au venit in minte instantaneu celebrele versuri: "Du-m-acasa,mai tramvai...":D. Sper ca ti-am mai descretit putin fruntea; gandeste-te ca emotiile pe care le traiesti acum sunt unice si e abia inceputul! Viata fiecarei femei se schimba fundamental cand devine mama, dar e asa de frumos!Nastere usoara si s-auzim numai vesti bune :*.

:))pai cu tramvaiul pe vremea asta...mai greu:)) Aseara chiar ma cuprinsesera emotiile la gandul ca mai e asa putin!Multumesc pentru urari, sa dea D-zeu sa fie totul bine!:*

nelly_blinduta
03.02.2012, 07:53:26
Buna dimineata!
E gata cafeluta!
509769
Neata! As bea si eu o cafeluta dar nu prea am voie:D sotul nu m-a mai lasat sa beau cafea dupa ce am facut o cadere de calciu prin luna a 3-a de sarcina si am ajuns la urgente:)dar oricum, am mai baut din cand in cand cate una mica si slaba.

nelly_blinduta
03.02.2012, 07:56:57
Va poop !
Incearca sa stai cat mai linistita si sa gandesti pozitiv!asa am avut si eu probleme, tot cu scurgeri prin sapt 6, apoi cu cadere de calciu pe la 3 luni, apoi iar sangerare pe la 4 luni cand credeam ca totul e ok...dar cu tratament de mentinere pe tot parcursul sarcinii am reusit sa ajung pana aici si bebe e in regula acum si il astept sa vina pe lume si sa-l iau in brate:)sarcina usoara si la termen!

andrada21
03.02.2012, 08:02:35
Vai Andrada prin ce-ai trecut! Si i-ai auzit inimioara deci! :x Nimic nu se poate compara cu asta!!
Pupam mamica si burtica sa stea bebe acolo cumintel!
Ti-a dat tratament de mentinere?

Da iau utrogesta 3/zi .Intradevar m am speriat f tare nici uj cum am ajuns la Iasi...Mia facut control+eco se vedea sacul dar inimioara nu.Asta a fost sambata,am ast pana luni si a aparut si inimioara.De sambata pana luni au fost cele mai lugi ore di viatza mea.Acum suntem bine si sper sa u mai trec pri asta.Scurgerile au fost din cauza uterului meu bicorn.Pe 25 merg iar la eco si ma rog sa fie bine!

andrada21
03.02.2012, 08:06:05
Incearca sa stai cat mai linistita si sa gandesti pozitiv!asa am avut si eu probleme, tot cu scurgeri prin sapt 6, apoi cu cadere de calciu pe la 3 luni, apoi iar sangerare pe la 4 luni cand credeam ca totul e ok...dar cu tratament de mentinere pe tot parcursul sarcinii am reusit sa ajung pana aici si bebe e in regula acum si il astept sa vina pe lume si sa-l iau in brate:)sarcina usoara si la termen!
Multumesc mult!Trb sa stau liistita,mai pe la 4 luni o sa stau numai ni pat dar fac orice doar sa fie bb bine.Si acum merg 4 ore la munk apoi in pat.Trb sa fie bine!

Ancaxyz
03.02.2012, 08:43:23
La multe lunite printesa! Indata faci anisorul! :x
Multi pupici de la mami si Bia!:*
Multumim mult, mai e muult pana face anisorul, dar daca as putea as incetini timpul, prea trece repede! Si ea creste repede, parca nu apuc sa tin pasul !Pe timpul sarcinii imi doream sa zboare timpul, sa vina ziua in care s-o tin brate, iar acum l-as tine in loc, sa ma bucur cat mai mult de perioada asta speciala, cand fiecare zi vine cu ceva nou, diferit de precedenta, noi si noi descoperiri, atat pt ea cat si pt mine. Dar tu stii cum e, printesa ta e mare, sa-ti traiasca, sanatoasa si norocoasa, si sarcina usoara :*. As bea si eu o cafea, dar am baut 2 sapt asta,o las pe duminica :smile:;am citit pareri pro si contra cafelei in timpul alaptatului, cred insa ca o ceasca la 2-3 zile e inofensiva si am observat ca nu-i afecteaza somnul micutei....poate totusi ma duc si-mi fac una:gen_16: ?:D

danutza78
03.02.2012, 09:01:40
Da iau utrogesta 3/zi .Intradevar m am speriat f tare nici uj cum am ajuns la Iasi...Mia facut control+eco se vedea sacul dar inimioara nu.Asta a fost sambata,am ast pana luni si a aparut si inimioara.De sambata pana luni au fost cele mai lugi ore di viatza mea.Acum suntem bine si sper sa u mai trec pri asta.Scurgerile au fost din cauza uterului meu bicorn.Pe 25 merg iar la eco si ma rog sa fie bine!

Doamne ajuta sa fie totul bine! Samburelul tau e cu o saptamana si un pic mai mare ca al meu!! :x
Slava Domnului ca a stat acolo cumintel ca sa ajungi la Iasi sa poata fi ajutat de doctor.
E foarte bine ca ti-a facut impresie buna si ca-s bune conditiile din spital. Dar cel mai important e sa ai incredere in dr tau! :*
Hai ca incet incet facem si noi 39-40 de saptamani!

danutza78
03.02.2012, 09:02:48
Neata! As bea si eu o cafeluta dar nu prea am voie:D sotul nu m-a mai lasat sa beau cafea dupa ce am facut o cadere de calciu prin luna a 3-a de sarcina si am ajuns la urgente:)dar oricum, am mai baut din cand in cand cate una mica si slaba.

Nici eu n-am baut in sarcina cu Bia. Nu suportam nici mirosul! Dar incet incet mi-am revenit dupa ce-am incheiat cu alaptatul.

andrada21
03.02.2012, 09:06:37
Doamne ajuta sa fie totul bine! Samburelul tau e cu o saptamana si un pic mai mare ca al meu!! :x
Slava Domnului ca a stat acolo cumintel ca sa ajungi la Iasi sa poata fi ajutat de doctor.
E foarte bine ca ti-a facut impresie buna si ca-s bune conditiile din spital. Dar cel mai important e sa ai incredere in dr tau! :*
Hai ca incet incet facem si noi 39-40 de saptamani!
E cu 3 zile mai mare ca al tau.Eu am pus ticker dupa ultima menstruatie,dar in realitate am 6 sapt si 5 zile ca am ovulat tarziu.Intradevar am mare incredere in medic si ii multumesc lui DD(si lui Anny) ca am ajuns pe mana lui.Abia ast pana pe 25 sa merg iar la eco si sper sa fim bine.
Sarcina usoara si tie ma bucur ca este cineva cu varsta sarcinii ca a mea.

danutza78
03.02.2012, 09:07:27

Pentru tine fac un ceut draga mea! :*

509785
Lasa, mai bine fara cafea daca iti face rau!

danutza78
03.02.2012, 09:10:32
E cu 3 zile mai mare ca al tau.Eu am pus ticker dupa ultima menstruatie,dar in realitate am 6 sapt si 5 zile ca am ovulat tarziu.Intradevar am mare incredere in medic si ii multumesc lui DD(si lui Anny) ca am ajuns pe mana lui.Abia ast pana pe 25 sa merg iar la eco si sper sa fim bine.
Sarcina usoara si tie ma bucur ca este cineva cu varsta sarcinii ca a mea.

Si eu ma bucur! Si eu tot dupa ultima menstruatie am pus ticker! In realitate de fapt nici nu stiu varsta sarcinii! O sa aflu saptamana viitoare la eco!
Mai e si Iulia care are 13 saptamani, deci nici ea nu e foarte departe de noi! :*

Iulia_
03.02.2012, 09:46:44
Ma bucur Iulia ca a decurs totul bine!
La mine o sa fie tare comic, ca nu se asteapta, avand-o si pe Bia mititica! :">

E dreptul tau, n-au de ce sa aiba asteptari... cum a spus si sefa mea, nu e bine sa-si neglijeze nimeni viata personala :)>-

Si un videoclip pentru viitoarele mamici

http://www.youtube.com/watch?v=GBntMSauIgg&feature=youtu.be

nelly_blinduta
03.02.2012, 10:25:00
bun bun un ceiut pe vremea asta...

danutza78
03.02.2012, 10:36:28
E dreptul tau, n-au de ce sa aiba asteptari... cum a spus si sefa mea, nu e bine sa-si neglijeze nimeni viata personala :)>-

Si un videoclip pentru viitoarele mamici

http://www.youtube.com/watch?v=GBntMSauIgg&feature=youtu.be

Ei, de-ar avea toti sefi ca sefa ta!
Foarte frumos filmuletul! Si foarte adevarat! :*
Multumesc ca mi-ai amintit!

03.02.2012, 11:50:30

Fi-miu adoarme pe " du-ma-acasa mai tramvai":-p

roxutza88
03.02.2012, 12:24:18
fetelor,cine a dat la bebe sirop din ala preparat la farmacia din obcini,de care vb toata lumea?imi puteti da mai multe informatii?unde anume e farmacia,cum se numeste siropul sau preparatul,ce pret are...ms mult.[-o<

Ancaxyz
03.02.2012, 12:59:13
fetelor,cine a dat la bebe sirop din ala preparat la farmacia din obcini,de care vb toata lumea?imi puteti da mai multe informatii?unde anume e farmacia,cum se numeste siropul sau preparatul,ce pret are...ms mult.[-o<
Te referi la preparatul de la farm Horbaniuc [vizavi de Petrom], pt colici? Costa 12 lei si e valabil 2 sapt, nu are o denumire anume, le ceri si ele stiu . La Elmedica, vizavi de universitate fac un preparat mult mai bun, dupa ce mi-a dat dr. de fam. reteta Gabitza n-a mai avut si nici nu mai are colici \:D/. Sau poate i-au trecut definitiv chiar cand am luat preparatul? :) Cred ca nu pt Melisa intrebi, voi acum tre sa va pregatiti de petrecere, nu ?

roxutza88
03.02.2012, 13:03:34
Te referi la preparatul de la farm Horbaniuc [vizavi de Petrom], pt colici? Costa 12 lei si e valabil 2 sapt, nu are o denumire anume, le ceri si ele stiu . La Elmedica, vizavi de universitate fac un preparat mult mai bun, dupa ce mi-a dat dr. de fam. reteta Gabitza n-a mai avut si nici nu mai are colici \:D/. Sau poate i-au trecut definitiv chiar cand am luat preparatul? :) Cred ca nu pt Melisa intrebi, voi acum tre sa va pregatiti de petrecere, nu ?
multumesc mult.nu pt melissa :D e pt un bebe al unei prietene.are 2 sapt si are colici si nu stiu ce sa-i mai dea.o sa-i zic de amandoua farmaciile.noi da,ne pregatim...am intrat pe ultima suta de m.ba schimbam restaurantul,ba comand de pe net niste articole pt petrecere(sper sa nu ramana inzapezit curierr-ul),ba trebuie sa merg sa dau comanda de tort..si toate astea pe vremea asta ca ti-e si frica sa iesi din casa cu masina.dar sper sa se rezolve pana duminica viitoare.

03.02.2012, 13:19:39
Cu infacol a incercat? Poate fi folosit de la 0 luni.

roxutza88
03.02.2012, 13:59:44
Cu infacol a incercat? Poate fi folosit de la 0 luni.
a incercat.nu merge.fiecare copil reactioneaza altfel.eu ii dadeam bonissan preventiv.a mea nu a avut colici,dar daca mi se parea ca o doare burtica,ii dadeam si ii trecea.acum il experinteaza si ei.dar am auzit ca preparatul ala de la farmacie e f bun.:-\

03.02.2012, 14:49:04
a incercat.nu merge.fiecare copil reactioneaza altfel.eu ii dadeam bonissan preventiv.a mea nu a avut colici,dar daca mi se parea ca o doare burtica,ii dadeam si ii trecea.acum il experinteaza si ei.dar am auzit ca preparatul ala de la farmacie e f bun.:-\
Ar putea sa incercesa puna un prosopel cald ( incalzit cu fierul de calcat)pe burtica. Calmeaza, insa nu are efect de durata.De asemenea, sa tina copilasul pe umar, presiunea face bine la burtica.

topi11
04.02.2012, 10:33:28
roxutza cineva spunea parca mai demult aici pe forum ca se pune fenobarbital in el, care este un somnifer. daca asa e eu nu as recomanda....
eu folosesc cu mare succes infacol, a mers bine si la primul bb

topi11
04.02.2012, 10:44:23

bafta mare nelly, sa decurga totul usor si ca la carte. o sa fie bine !!!!:*

nelly_blinduta
04.02.2012, 11:24:21
bafta mare nelly, sa decurga totul usor si ca la carte. o sa fie bine !!!!:*
Mersi! sper si eu sa decurga totul normal!:*

Ancaxyz
04.02.2012, 13:39:18
roxutza cineva spunea parca mai demult aici pe forum ca se pune fenobarbital in el, care este un somnifer. daca asa e eu nu as recomanda....
eu folosesc cu mare succes infacol, a mers bine si la primul bb
Eu spuneam de fenobarbital, dar se pune in preparatul de la Elmedica, nu de la Horbaniuc si am intrebat 3 pediatri pana sa-l folosesc, iar reteta o am de la dr. de fam, si toti au spus ca e ok, pt ca sunt 0.5 g la 150 ml ceea ce il face inofensiv. Si-apoi, din proprie experienta va spun ca nu are niciun efect ca somnifer [as vrea eu , uneori...[-o<] pt ca Gabitza nu doarme aproape deloc ziua, in conditiile in care i-l dadeam de 4-5 ori pe zi. Pe vremea cand eram noi bebici {secolul trecut, apropo :O} se folosea fenobarbitalul la greu, pastiluta, nu ca si componenta in siropuri { a se vedea in cartea "Mama si copilul de Capraru }, si pot spune ca , slava Domnului, suntem "normale", nu :D?
Chiar voiam sa ma consult cu Lorena si Ancuta, pt ca bebeii lor sunt de varsta apropiata cu Gabitza, daca le mai dau baietilor de colici [ fii-mea nu mai are de mult colici, dar ii mai dau preventiv de 2 ori pe zi].

andreeaonofrei
04.02.2012, 13:54:35
salutare fetelor! ma adresez celor care vor naste cu doamna dr Andrei, vedeti ca ea face cezariana pe verticala nu pe orizontala! cand am nascut eu era o mamica pe care o operase doamna andrei si era nemultumita ca a taiat-o pe verticala. nu a stiut si nici nu a fost intrebata. din cate am inteles e mai ok pe verticala ca nu taie decat un muschi dar nu mi se pare estetic :">:D
mai bine intrebati-o inainte

ikalina
04.02.2012, 16:28:41
salutare fetelor! ma adresez celor care vor naste cu doamna dr Andrei, vedeti ca ea face cezariana pe verticala nu pe orizontala! cand am nascut eu era o mamica pe care o operase doamna andrei si era nemultumita ca a taiat-o pe verticala. nu a stiut si nici nu a fost intrebata. din cate am inteles e mai ok pe verticala ca nu taie decat un muschi dar nu mi se pare estetic :">:D
Nu's ce sa zic ....eu toate 4 cunost stiu ca au operatia pe orizontala stiu sigur asta...poate a fost doar o intamplare si stiu ca la urgente se practica asta:-?

andrada21
04.02.2012, 16:45:13
prietea mea a nascut in decembrie cu doamna Andrei si are operatie pe orizontala,Mamica respectiva era mai plinutza?

narcisac
04.02.2012, 18:47:26
si eu i-am cumparat Calgel sambata. ma cam speriasem si nu stiam de ce plange. ma gandeam ca poate ii ies dintii, dar cred ca e cam repejor, desi stiu un caz in care i-a iesit la 4 luni jumatate. pana la urma a fost burtica.
la ce dr esti?
ce putin mai ai...

Buna,nu am intrat de mult,pe forum,sunt la dr Bolohan la Policlinica Betezda.Da mai am putin dar parca asa de greu trece timpul,dar cand vad ce frig e afara parca ma bucur ca bebele mai intarzie!
Stie cineva daca e adevarat ca daca faci vreo complicatie te trimit in spital si acolo nu prea te baga nimeni in seama ptr ca vin de la privat!!

lorena_sv
04.02.2012, 20:07:15
Eu spuneam de fenobarbital, dar se pune in preparatul de la Elmedica, nu de la Horbaniuc si am intrebat 3 pediatri pana sa-l folosesc, iar reteta o am de la dr. de fam, si toti au spus ca e ok, pt ca sunt 0.5 g la 150 ml ceea ce il face inofensiv. Si-apoi, din proprie experienta va spun ca nu are niciun efect ca somnifer [as vrea eu , uneori...[-o<] pt ca Gabitza nu doarme aproape deloc ziua, in conditiile in care i-l dadeam de 4-5 ori pe zi. Pe vremea cand eram noi bebici {secolul trecut, apropo :O} se folosea fenobarbitalul la greu, pastiluta, nu ca si componenta in siropuri { a se vedea in cartea "Mama si copilul de Capraru }, si pot spune ca , slava Domnului, suntem "normale", nu :D?
Chiar voiam sa ma consult cu Lorena si Ancuta, pt ca bebeii lor sunt de varsta apropiata cu Gabitza, daca le mai dau baietilor de colici [ fii-mea nu mai are de mult colici, dar ii mai dau preventiv de 2 ori pe zi].

al meu nu prea are colici, de fapt nu a avut asa de severi, sa ma sperie, sa planga ore in sir...de fiecare data cand il durea burtica(atunci plangea f tare, dadea din picioare si nu puteam sa-l linistesc) ii dadeam Espumisan(la inceput, in prima luna), apoi i-am dau Bonissan(pt ca l-am primit de la o prietena si pt ca ii trecea mai repede cu asta) si ii trecea relativ repede, in aprox 30 de min se simtea bine, era din nou vesel, il apuca dupa-amiaza spre seara. dc nu o doare nimic, eu zic sa nu-i mai dai...eu am observat ca si astea ii dau stare de somnolenta. la noi dormea de fiecare data dupa ce ii dadeam picaturile. dar tb dat asa cum scrie pe prospect(eu ii dadeam in jur de 15 picaturi). dr pediatru chiar zicea ca mamicile se tem si le da numai cate 5 pic si normal ca nu trece asa...
ce mai face Gabitza?unde vedem poze cu ea?

lorena_sv
04.02.2012, 20:11:09

e ok sa bei cate o cafea facuta in casa, nu la expresor...pt ca in sarcina scade tensiunea si de asta mai cad mamicile pe jos sau au starea asta. mie medicul chiar imi zicea sa beau cate o cafea, dar eu nu puteam din cauza ca imi era rau, nu primea nimic organismul...starea de lesin e din cauza ca sacde tensiunea sau glicemia, asa ca o cafea si ceva dulce(poate sa fie si cu putin lapte) nu strica!;-)

lorena_sv
04.02.2012, 20:14:48
Buna,nu am intrat de mult,pe forum,sunt la dr Bolohan la Policlinica Betezda.Da mai am putin dar parca asa de greu trece timpul,dar cand vad ce frig e afara parca ma bucur ca bebele mai intarzie!
Stie cineva daca e adevarat ca daca faci vreo complicatie te trimit in spital si acolo nu prea te baga nimeni in seama ptr ca vin de la privat!!

asa auzisem si eu, dar de la teorie la practica e mult!!
nu-ti mai fa tu ganduri de astea, totul va fi bine!!tb sa gandesti pozitiv!!dc apar complicatii si ajungi la spital, dai o ,,atentie,, si te baga toata lumea in seama!!:D
faza naspa e ca s-ar putea sa nu mai primesti bani inapoi de la privat, asa am auzit, nu stiu cat de adevarat e!
nastere si recuperare usoara, bebelusi sanatosi, tie si mamicilor care urmeaza sa aduca pe lume copii!!va asteptam cu vesti bune!

Ancaxyz
05.02.2012, 00:41:15
al meu nu prea are colici, de fapt nu a avut asa de severi, sa ma sperie, sa planga ore in sir...de fiecare data cand il durea burtica(atunci plangea f tare, dadea din picioare si nu puteam sa-l linistesc) ii dadeam Espumisan(la inceput, in prima luna), apoi i-am dau Bonissan(pt ca l-am primit de la o prietena si pt ca ii trecea mai repede cu asta) si ii trecea relativ repede, in aprox 30 de min se simtea bine, era din nou vesel, il apuca dupa-amiaza spre seara. dc nu o doare nimic, eu zic sa nu-i mai dai...eu am observat ca si astea ii dau stare de somnolenta. la noi dormea de fiecare data dupa ce ii dadeam picaturile. dar tb dat asa cum scrie pe prospect(eu ii dadeam in jur de 15 picaturi). dr pediatru chiar zicea ca mamicile se tem si le da numai cate 5 pic si normal ca nu trece asa...
ce mai face Gabitza?unde vedem poze cu ea?
Ce mai face Gabitza ? molfaie/roade tot ce prinde, inclusiv pe mine cand o alaptez :((; o tot amenint ca o intarc daca nu se potoleste, da nici nu-i pasa :(; o sa ma vada sfintii cand ii vor iesi dintii daca va continua asa :O:-SS. Poze cu "little Stuart" aici: https://picasaweb.google.com/103761950673152956427/GABITZA?authkey=Gv1sRgCMqO65rHusCfxwE#566776923812 6820018
Apropo, nu dorm la ora asta nu pt ca n-as vrea, ci pt ca mandruta mea tocmai s-a trezit si tine o conferinta, in vreo 6 limbi straine, pe mai multe voci ; sper sa fie scurta :-w.

lorena_sv
05.02.2012, 08:43:46
Ce mai face Gabitza ? molfaie/roade tot ce prinde, inclusiv pe mine cand o alaptez :((; o tot amenint ca o intarc daca nu se potoleste, da nici nu-i pasa :(; o sa ma vada sfintii cand ii vor iesi dintii daca va continua asa :O:-SS. Poze cu "little Stuart" aici: https://picasaweb.google.com/103761950673152956427/GABITZA?authkey=Gv1sRgCMqO65rHusCfxwE#566776923812 6820018
Apropo, nu dorm la ora asta nu pt ca n-as vrea, ci pt ca mandruta mea tocmai s-a trezit si tine o conferinta, in vreo 6 limbi straine, pe mai multe voci ; sper sa fie scurta :-w.

cred ca asa sunt toti la varsta asta.si Iustinel face la fel. nu rateaza nimic. se pregatesc dintii sa iasa si ii deranjeaza gingiile.m-am speriat si eu de cateva ori cand l-am alaptat, chiar ma gandeam cum o sa fie cand o sa ii iasa dintii:-SS
tare frumusica domnisoara!:x
si eu mai am nopti din astea cand se trezeste si are chef de vorba. ma bucur ca nu plange, ca nu are altcevao:-)!

05.02.2012, 11:02:43
cred ca asa sunt toti la varsta asta.si Iustinel face la fel. nu rateaza nimic. se pregatesc dintii sa iasa si ii deranjeaza gingiile.m-am speriat si eu de cateva ori cand l-am alaptat, chiar ma gandeam cum o sa fie cand o sa ii iasa dintii:-SS
tare frumusica domnisoara!:x
si eu mai am nopti din astea cand se trezeste si are chef de vorba. ma bucur ca nu plange, ca nu are altcevao:-)!
Asteptati dintisorii??? Ce frumoooos..Sper sa nu se lase cu plansete. Imi poti spune si mie care sunt simptomele? Vladut al meu s-a transformat in domnul Balutza si e cam nervos. Oare sa ma astept la dintisori???
Pentru ca avem varste relativ apropiate la bebei, imi poti da, te rog, cateva informatii legate de cat papa Iustinel la 3 luni, la ce interval manca si cam cat dormea in 24 de ore? Citesc tot felul de chestii prin carti sigasesc tot felul de scheme...Printre prieteni am numai exemple de plangaciosi si mofturosi, asa ca vreau si eu niste date de la un copil bine dezvoltat..:) ca sa pot face comparatii...ca eu ma crizez zilnic, ba ca trebuia sa manace 1105 ml si a mancat numai 700 etc:O

nelly_blinduta
05.02.2012, 12:59:42
Fetelor am si eu o intrebare putin cam "stupida" dar care ma framanata:D...cum ati procedat cu poseta in care aveati banii, telefonul?nu ati avut probleme in spital?adica nah, doar nu poti sa-ti iei toti banii in buzunarul capotului si telefonul cand te duci in sala de nasteri sau operatie. Poseta ramane in salon nu?

Ancaxyz
05.02.2012, 14:48:09
Fetelor am si eu o intrebare putin cam "stupida" dar care ma framanata:D...cum ati procedat cu poseta in care aveati banii, telefonul?nu ati avut probleme in spital?adica nah, doar nu poti sa-ti iei toti banii in buzunarul capotului si telefonul cand te duci in sala de nasteri sau operatie. Poseta ramane in salon nu?
Eu am pus banii si tel in geanta {troler} ; genta are fermoarul cu 2 cheite si le-am prins cu un lacatel mic, asa ca nu putea fi deschisa decat fortand lacatul/fermoarul. Cheita am pus-o intr-un pachet de servetele pe care-l aveam, cu apa si niste biscuiti, intr-o plasuta. Nastere usoara si un bebe sanatos :*

05.02.2012, 14:55:40
Eu am pus bani in plicuri si am scris pe ele: doctor, anestezist, neonatolog. Anestezistei i-am dat inainte de cezariana, cand a venit sa imi explice in ce consta procedura de anesteziere. Dupa ce am iesit din sala de nasteri si am ajuns in reanimare, mi-a adus o infirmiera ( platita de sot, evident) bagajul. In bagaj, buzunarul intern, aveam maruntis, de 5 respectiv 10 lei pentru diverse ( cam 60-70 de lei in total) si telefonul. Sotul s-a ocupat de plata neonatologului si a doctoritei. Asadar, nu am avut nicio poseta, mi s-a parut inutila, mai ales ca nu am avut nevoie decat de bani si de telefon. Maruntisuri precum servetele, hartie igienica etc oricum le ai pregatite in bagajel. Succes si nastere usoara! Sa-ti daruiasca Doamne Doamne un bebe sanatos tun, cuminte si norocos[-o<! Si stai linistita, o sa fie foarte foarte bine! Cand o sa-ti vezi odorul, nimic nu ti se va parea prea greu!:*

lorena_sv
05.02.2012, 14:59:46
Asteptati dintisorii??? Ce frumoooos..Sper sa nu se lase cu plansete. Imi poti spune si mie care sunt simptomele? Vladut al meu s-a transformat in domnul Balutza si e cam nervos. Oare sa ma astept la dintisori???
Pentru ca avem varste relativ apropiate la bebei, imi poti da, te rog, cateva informatii legate de cat papa Iustinel la 3 luni, la ce interval manca si cam cat dormea in 24 de ore? Citesc tot felul de chestii prin carti sigasesc tot felul de scheme...Printre prieteni am numai exemple de plangaciosi si mofturosi, asa ca vreau si eu niste date de la un copil bine dezvoltat..:) ca sa pot face comparatii...ca eu ma crizez zilnic, ba ca trebuia sa manace 1105 ml si a mancat numai 700 etc:O

asteptam, dar nu stiu pe cand...vad ca la Iustinel gingia e mai umflata si mai deschisa la culoare, pe net scrie ca tb sa fie mai rosie ca de obicei. o alta prietena mi-a spus ca gingia devine putin cam transparenta si se vad dintii cand acestia se pregatesc sa iese. si la noi se vad. nu stiu ce sa spun. eu ma astept de acum.dar stiu ca la majoritatea ies dupa 6 luni.dar stiu un caz in care i-a iesit la 4 luni si jumatate, deci depinde de copil. sunt unii care se apropie de un an si tot nu le-a iesit. cazuri si cazuri. poate sa iese la 4-5 luni sau la un an.am incercat si gingia, i-am pus mana pe acolo, dar nu stiu ce sa zic, se vad pe laterale niste puncte albe
revin mai tarziu cu restul raspunsului ca au aparut musafiri:D

05.02.2012, 15:06:01
asteptam, dar nu stiu pe cand...vad ca la Iustinel gingia e mai umflata si mai deschisa la culoare, pe net scrie ca tb sa fie mai rosie ca de obicei. o alta prietena mi-a spus ca gingia devine putin cam transparenta si se vad dintii cand acestia se pregatesc sa iese. si la noi se vad. nu stiu ce sa spun. eu ma astept de acum.dar stiu ca la majoritatea ies dupa 6 luni.dar stiu un caz in care i-a iesit la 4 luni si jumatate, deci depinde de copil. sunt unii care se apropie de un an si tot nu le-a iesit. cazuri si cazuri. poate sa iese la 4-5 luni sau la un an.am incercat si gingia, i-am pus mana pe acolo, dar nu stiu ce sa zic, se vad pe laterale niste puncte albe
revin mai tarziu cu restul raspunsului ca au aparut musafiri:D
Mama zice ca se simt mugurasii la palparea gingiei si ca incepe sa saliveze mai mult decat este normal. Nepoata-mea insa a salivat de la 3 luni pana la 1 an!
Multumesc mult si mai astept!:)

nelly_blinduta
05.02.2012, 15:49:45
Multumesc fetelor pt raspunsuri,am sa renunt si eu la poseta si vad eu cum fac. sper sa nu fie nici o problema:)

roxutza88
05.02.2012, 16:24:35
Mama zice ca se simt mugurasii la palparea gingiei si ca incepe sa saliveze mai mult decat este normal. Nepoata-mea insa a salivat de la 3 luni pana la 1 an!
Multumesc mult si mai astept!:)
si Melissa a inceput sa saliveze pe la 3 luni.eu toata bucuroasa,ma laudam la toata lumea ca ii ies dintisorii si ce copil precoce am :)) iar primul dintisor a iesit la 10 luni fara 4 zile :hm: asa ca stati linistite fetelor,ca sunt putine cazurile cand ies mai repede de 6 luni.si credeti-ma ca nu vreti inca sa treceti prin perioada asta :gen_07: cel putin pt noi a fost fff greu.se trezea noaptea tipand din jumatate in jumatate de ora.era f mofturoasa,nu manca,a mai facut si febra...a fost urat.si avem abea 4.ultimii 2 i-au iesit intr-o sapt.au fost nopti cand nu cred ca dormeam o ora cumulat.:gen_01: mi-e groaza pt ce ma asteapta la masele.cu toate astea,i-am cumparat periuta de dinti si o spal =)) (fara pasta deocamdata).sta asa de cuminte.:>

manuica_s
05.02.2012, 18:22:34
salut fetelor! ce se intampla cu dr melinte? foarte greu reusesc sa fac o programere la ea..sau nu e de gasit...de 2 luni sun la cab si ma tot amana...off..am mai fost la ea acu vreo 2 ani si mi-a placut.nu as vrea sa merg in alta parte..ce ma fac..help

ikalina
05.02.2012, 18:55:59
Karinei i-a iesit primul dintisor de jos la 3 luni jumatate(si acum tin minte noptile alea)urmat de al 2 lea la 1 saptamana:O...apoi pauza pana la 6 luni cand s-a repetat povestea cu cei de sus si am ajuns acum la 4 dinti ,4 masele si 4 canini(la ultimul canin am zis ca ma arunc de la balcon:-$ 3 sapt i-a luat pana a iesit).Am o prietena care ma intreba vaii cum deja i-au iesit?al meu nu are...si cand s-a dus acaasa si s-a uitat atent copilul avea deja 2 iesiti:>...deci depinde de copil la unii nici nu se simt[-o<.
Nelly iti recomand sa-ti iei poseta cu tine...nu stiu cum e la naturala dar la cezariana noroc ca i-a dat sotul banii unei asistente si mi-a adus-o si mi-a asezat-o direct langa mana stanga care era fara perfuzie si pe care o puteam misca...mare noroc ..ca asistenta aia facea intentionat daca nu-i indesai ceva...sorry dar chiar asa este...fara bani nici nu se uita la tine daca te doare sau ai nevoie de ceva:(

Ancaxyz
05.02.2012, 20:20:53
Karinei i-a iesit primul dintisor de jos la 3 luni jumatate(si acum tin minte noptile alea)urmat de al 2 lea la 1 saptamana:O...apoi pauza pana la 6 luni cand s-a repetat povestea cu cei de sus si am ajuns acum la 4 dinti ,4 masele si 4 canini(la ultimul canin am zis ca ma arunc de la balcon:-$ 3 sapt i-a luat pana a iesit).Am o prietena care ma intreba vaii cum deja i-au iesit?al meu nu are...si cand s-a dus acaasa si s-a uitat atent copilul avea deja 2 iesiti:>...deci depinde de copil la unii nici nu se simt[-o<.
Nelly iti recomand sa-ti iei poseta cu tine...nu stiu cum e la naturala dar la cezariana noroc ca i-a dat sotul banii unei asistente si mi-a adus-o si mi-a asezat-o direct langa mana stanga care era fara perfuzie si pe care o puteam misca...mare noroc ..ca asistenta aia facea intentionat daca nu-i indesai ceva...sorry dar chiar asa este...fara bani nici nu se uita la tine daca te doare sau ai nevoie de ceva:(
Nu e chiar asa, depinde de persoana; eu dupa operatie, cum am scris mai sus, aveam banii in geanta inchisa cu lacat si geanta sub pat, asa ca nu aveam nici o sansa sa ajung la bani, dar asistenta care se ocupa de noi, cele operate, a fost super draguta iar eu n-am putut sa-i dau nimic. Mi-e rusine si-n ziua de azi cand o vad pe strada{sper ca nu ma mai tine minte :">}. Culmea a fost ca dupa ziua aia cred ca si-a luat concediu, ca n-am mai vazut-o decat la o sapt, cand ma externam [si chiar n-am niciun interes sa fac reclama, daca v-amintiti cand m-am externat am scris aici despre personalul maternitatii ca a fost 99% dragut] . Depinde de noroc peste ce fel de oameni dai.

ikalina
05.02.2012, 23:03:14
Nu e chiar asa, depinde de persoana; eu dupa operatie, cum am scris mai sus, aveam banii in geanta inchisa cu lacat si geanta sub pat, asa ca nu aveam nici o sansa sa ajung la bani, dar asistenta care se ocupa de noi, cele operate, a fost super draguta iar eu n-am putut sa-i dau nimic. Mi-e rusine si-n ziua de azi cand o vad pe strada{sper ca nu ma mai tine minte :">}. Culmea a fost ca dupa ziua aia cred ca si-a luat concediu, ca n-am mai vazut-o decat la o sapt, cand ma externam [si chiar n-am niciun interes sa fac reclama, daca v-amintiti cand m-am externat am scris aici despre personalul maternitatii ca a fost 99% dragut] . Depinde de noroc peste ce fel de oameni dai.
Poate si asta...dar facand totusi comparatie intre cum se purtau cu mine si cu fata din salon cu mine care era de la tara si chiar nu avea nici bani si nici hainite de copii iti zic eu nu ai vrea sa stii...sincer m-am simtit ca la piata...da asta e comparatia potrivita...unde totul se plateste....fie un calmant,fie 5ml de lapte praf/ceai fie un sfat de cum sa alaptezi etc...si totusi ma duc si a 2 oara ca alta optiune nu am:>

Ancaxyz
05.02.2012, 23:08:57
Poate si asta...dar facand totusi comparatie intre cum se purtau cu mine si cu fata din salon cu mine care era de la tara si chiar nu avea nici bani si nici hainite de copii iti zic eu nu ai vrea sa stii...sincer m-am simtit ca la piata...da asta e comparatia potrivita...unde totul se plateste....fie un calmant,fie 5ml de lapte praf/ceai fie un sfat de cum sa alaptezi etc...si totusi ma duc si a 2 oara ca alta optiune nu am:>
vad ca nu sunt singura care n-are somn :D. A 2 oara? adica bebe 2?

danutza78
06.02.2012, 06:25:44
Buna dimineata!

Am facut cafeluta! :*

http://fs67.trilulilu.ro/imgs/liviu_parascuta/o-cafeluta-de-la-mine_38285e9acdfbbb.jpg

andrada21
06.02.2012, 08:05:30
Neatza si de la mine!!!eu am stari de greatza dar nu conteaza important e sa fie bb bine ca suport orice!

lorena_sv
06.02.2012, 08:50:35
Neatza si de la mine!!!eu am stari de greatza dar nu conteaza important e sa fie bb bine ca suport orice!

draguta de tine!>:D<sper sa nu fie prea severe ca si asa ai destule probl cu sarcina!

lorena_sv
06.02.2012, 08:56:49

Iustinel mananca numai de la san, nu prea am scos laptic decat de vreo 2 ori...eu zic sa nu-ti faci griji, fiecare copil mananca diferit, nu cred ca tb sa fie o cantitate obligatorie!!important e sa manance si sa creasca. atunci cand nu ia in greutate(o luna-doua, si nu o sapt/doua) e o problema. dar si bebelusul tau s-a dezvoltat f bine si asta e tot ce conteaza, nu cantitatea de laptic. nu poti forta un copil sa mamance mai mult. el papa cat are nevoie sau sa ii dai la program(cel putin la san). uneori sta f mult la san, papa des, la o ora/o ora jumate maxim, la 2-3 ore cand doarme;))

lenutza1984
06.02.2012, 09:44:05

nu vreau sa dau indicatii dar fenobarbitalul e un sedativ foarte puternic si care da dependenta, se administreaza persoanelor cu probleme mentale si e medicamentul de baza al persoanelor cu epilepsie
daca pe timpuri se lua totul asa cum spunea docctorul acum cand suntem informate nu trebuie sa ii credem ca atare.
din pacate o persoana apropiata mie le ia zilnic

nelly_blinduta
06.02.2012, 10:21:03
Fetelor auzisem ca nu te lasa sa tii flori in salon la spital?...:-\...asa-i?

roxutza88
06.02.2012, 10:38:26
nu prea te lasa.le pui in fata usii.insa eu le-am tinut in camera pe masa.parca aveam florarie ;)) dar dr mi-a zis ca nu e bine sa tin flori langa bebe asa mic pt ca polenul e primul lucru la care face alergie.si asa e...la cateva luni am descoperit ca Melissa a facut alergie la polen cand avem mai multe flori in casa.de atunci nu ma mai risc.

ikalina
06.02.2012, 12:04:47
Nu te lasa ...doar la usa afara...eu le-am spus sa nu-mi aduca flori la spital ci acasa;;) si ce...m-au ascultat?le-am dat la asistente ca si asa era vara si nu rezistau...chiar ma gandeam azi dimi la tine ca nu aud nici o galagie...si fiind luni m-am gandit ca esti pe la spital da vad ca n-aveti gand aa?
Anca speram la bb2 luna viitoare daca ne aude Doamne Doamne ca din martie incepe postul si stam cuminti...
Fetelor asa de frumos ninge afara...noi tocmai am venit de la o saniuta ;)) si dupa nani mergem iar=P~

Ancaxyz
06.02.2012, 12:26:32
Nu te lasa ...doar la usa afara...eu le-am spus sa nu-mi aduca flori la spital ci acasa;;) si ce...m-au ascultat?le-am dat la asistente ca si asa era vara si nu rezistau...chiar ma gandeam azi dimi la tine ca nu aud nici o galagie...si fiind luni m-am gandit ca esti pe la spital da vad ca n-aveti gand aa?
Anca speram la bb2 luna viitoare daca ne aude Doamne Doamne ca din martie incepe postul si stam cuminti...
Fetelor asa de frumos ninge afara...noi tocmai am venit de la o saniuta ;)) si dupa nani mergem iar=P~
Doamne ajuta sa vina "barza" cand va doriti \:D/.
Monica si bebe oare ce fac, cred ca au facut cunostinta deja.<:-P

nelly_blinduta
06.02.2012, 12:26:33
Cum nu se aude nimic?!ca eu de dimineata am pus la spalat, fac mancare si mai ascult si muzica:))eu i-am zis lui bebe ca poate sa vina azi dar deocamdata nimic:| Doamne-ajuta pt bebe:)
Iarna trecuta m-am dat o tura cu sania la tara:))ne-a tras sotul cu masina prin sat:D...anul asta...stam cuminti, dar imi place vremea de afara. Acum e bucuria copiilor!

lorena_sv
06.02.2012, 12:56:10
Cum nu se aude nimic?!ca eu de dimineata am pus la spalat, fac mancare si mai ascult si muzica:))eu i-am zis lui bebe ca poate sa vina azi dar deocamdata nimic:| Doamne-ajuta pt bebe:)
Iarna trecuta m-am dat o tura cu sania la tara:))ne-a tras sotul cu masina prin sat:D...anul asta...stam cuminti, dar imi place vremea de afara. Acum e bucuria copiilor!

nastere usoara!!recuperare rapida si mult laptic!!:grouphug:
hai, bebe, scoate nasucul afara ca mami te tine la caldurica!!:rocking:
cum te simti, mami?ceva contractii?

asa e cu florile, cum ziceau cu fetele!!eu tot le dadeam cadou la asistente ca primeam si nu mai aveam unde sa le pun!;))si imi era mila de ele sa stea sa se usuce la usa si in salon(ca am mai avut si acolo cateva, vreo 2 zile)

nelly_blinduta
06.02.2012, 13:26:57
nastere usoara!!recuperare rapida si mult laptic!!:grouphug:
hai, bebe, scoate nasucul afara ca mami te tine la caldurica!!:rocking:
cum te simti, mami?ceva contractii?

asa e cu florile, cum ziceau cu fetele!!eu tot le dadeam cadou la asistente ca primeam si nu mai aveam unde sa le pun!;))si imi era mila de ele sa stea sa se usuce la usa si in salon(ca am mai avut si acolo cateva, vreo 2 zile)
Asa, asa...faceti galerie ca e incapatanat vad!poate vrea un pic bagat in seama;))
Nu am nimic, nici o durere, parca ma simt mai bine ca oricand azi:))

lorena_sv
06.02.2012, 13:49:41
Asa, asa...faceti galerie ca e incapatanat vad!poate vrea un pic bagat in seama;))
Nu am nimic, nici o durere, parca ma simt mai bine ca oricand azi:))

poate o fi linistea dinaintea furtunii;)) poate iti face vreo surpriza bebe!!
te asteptam cu vesti bune dc se hotaraste bebe azi!

Ancaxyz
06.02.2012, 22:18:02
Mamici, am o curiozitate : cum imbracati micutii noaptea, pt somn? La noi temperatura este de 22-23 grade si ,indiferent cu ce o imbrac pe Gabitza{ body scurt+ pijama, bluzita+body lung,cu totul}, regula e ca are 2 randuri de imbracaminte in jumatatea de sus a corpului, pt ca niciodata nu tine manutele invelite. Si caciulita subtirica; din bbc toate. De invelit are o paturica grosuta, infatata. E prea mult? =; Noapte buna

Ancaxyz
06.02.2012, 22:23:26
poate o fi linistea dinaintea furtunii;)) poate iti face vreo surpriza bebe!!
te asteptam cu vesti bune dc se hotaraste bebe azi!
Cred ca s-a hotarat bebe sa vina, incat n-a mai dat Nely nici un semn in seara asta. Numai de bine sa auzim [-o< <:-P

danutza78
07.02.2012, 06:13:12
Buna dimineata!
E gata si cafeluta!
http://3.bp.blogspot.com/-Ayd_H1XH_Rc/TccHPEim5lI/AAAAAAAAAlk/SIFMvl72WkY/s400/2394393290104891377S600x600Q85.jpg

danutza78
07.02.2012, 06:22:59
Ma scuzati fetelor, dar n-am mai postat ieri. Au inceput si la mine greturile nesuferite, dar cica e semn ca bebe creste.
Maine suntem programati la eco! Sper sa-i vad inimioara si sa fie bine bebe![-o<

Mie pediatra mi-a dat fenobarbital cand avea Bia 3 saptamani. Mi-a facut un icter sever care nu mai trecea. Si-n spital a stat vreo 5 zile la lampa. Cu Fenobarbital s-a dus. Si mi-a explicat ca nu e chiar asa cum se aude. Acuma, fiecare medic cu opiniile lui!

Nely ne tine pe jar! Oare s-o fi hotarat bebe sa vina? Doamne ajuta sa fie bine amandoi!

De Monica ce stiti? Cum a fost la cezariana?

Anca, pe Bia eu o imbrac doar in body cu maneca lunga si pantalonasi de pijama. Are o pilota micuta cu care o invelesc, dar ideea e ca nu prea sta invelita cu ea. Insa la noi e un pic mai cald. Sunt in jur de 24-25 grade, iar Bia e si mai mare decat Gabriela. Eu zic ca o invelesti f bine. Cam tot asa faceam si cu Bia cand era mititica. Doua randuri de hainite sus si o paturica care oricum nu prea statea pe ea.

Pupici fetelor!

nelly_blinduta
07.02.2012, 07:37:04
Buna dimi fetelor!...surpriza...da, sunt tot acasa:)) Bebe se incapataneaza sa nu apara:-L. La cat a fost de agitat in ultima luna nici nu ma gandeam ca nu vine mai repede si uite!...aseara mi se tot intarea burta si iar se relaxa, la un moment dat parca am avut de doua ori niste dureri scurte si nu f tari si ma gandeam ca noaptea o sa ne trezim si dam fuga la spital, dar de unde?ne-a lasat sa dormim linistiti;))deci...asteptam in continuare:)pupici si sa aveti o zi frumoasa!

lorena_sv
07.02.2012, 09:52:43
Buna dimi fetelor!...surpriza...da, sunt tot acasa:)) Bebe se incapataneaza sa nu apara:-L. La cat a fost de agitat in ultima luna nici nu ma gandeam ca nu vine mai repede si uite!...aseara mi se tot intarea burta si iar se relaxa, la un moment dat parca am avut de doua ori niste dureri scurte si nu f tari si ma gandeam ca noaptea o sa ne trezim si dam fuga la spital, dar de unde?ne-a lasat sa dormim linistiti;))deci...asteptam in continuare:)pupici si sa aveti o zi frumoasa!

incapatanat bebe!!;))incearca sa-i mai explici. poate, poate se hataraste
imi amintesti de mine acum 5 luni si un pic. tot asa asteptam si eu;))si tot mai dormeam cate o seara linistita;))pana am ajuns la aproape 42 de sapt

AnnyyAnnyy
07.02.2012, 09:54:57
nu vreau sa dau indicatii dar fenobarbitalul e un sedativ foarte puternic si care da dependenta, se administreaza persoanelor cu probleme mentale si e medicamentul de baza al persoanelor cu epilepsie
daca pe timpuri se lua totul asa cum spunea docctorul acum cand suntem informate nu trebuie sa ii credem ca atare.
din pacate o persoana apropiata mie le ia zilnic
fenobarbital se administreaza nou nascutilor cu icter.fiica-mea a facut injectii cu fenobarbital in spital...doza mica de 0,2

solutia anti coolici de la farmacia Horbaniuc n-are in compozitie fenobarbital. mi-a luat sotul si mie sa vedem cum e, si pt ca o cunosc pe una din farmacistele de acolo mi-am permis sa imi bag nasul in reteta lor...nici urma de fenobarbital sau alt somnifer....si bebe nu adoarme dupa administrare.acum asteptam sa vedem vreo 2 zile daca e cu adevarat eficient...

AnnyyAnnyy
07.02.2012, 09:57:10
nastere usoara Nely...si bebe sanatos iti doresc. lasa-l sa vina cand se simte el pregatit;))

lorena_sv
07.02.2012, 10:01:27
Mamici, am o curiozitate : cum imbracati micutii noaptea, pt somn? La noi temperatura este de 22-23 grade si ,indiferent cu ce o imbrac pe Gabitza{ body scurt+ pijama, bluzita+body lung,cu totul}, regula e ca are 2 randuri de imbracaminte in jumatatea de sus a corpului, pt ca niciodata nu tine manutele invelite. Si caciulita subtirica; din bbc toate. De invelit are o paturica grosuta, infatata. E prea mult? =; Noapte buna

eu il imbrac(acum) cu un body cu maneca scurta si o salopeta(pijama), fara caciulita de vreo luna. si noi tot atatea grade aveam, inainte de ger chiar 24-25. il invelesc cu pilota, deci tot cam asa ca si tine. nu e prea mult, doar n-o sa-i lasam dezveliti

nelly_blinduta
07.02.2012, 10:43:46
incapatanat bebe!!;))incearca sa-i mai explici. poate, poate se hataraste
imi amintesti de mine acum 5 luni si un pic. tot asa asteptam si eu;))si tot mai dormeam cate o seara linistita;))pana am ajuns la aproape 42 de sapt
Eu nu-l mai astept inca doua saptamani!mai stam azi si maine, daca tot nici un semn, il sun pe dr si cezariana ma asteapta!:-w

nelly_blinduta
07.02.2012, 10:44:42
nastere usoara Nely...si bebe sanatos iti doresc. lasa-l sa vina cand se simte el pregatit;))
Multumesc Any!doar sa se hotarasca o data si sa vina!:D

danutza78
07.02.2012, 10:50:57
Multumesc Any!doar sa se hotarasca o data si sa vina!:D

Pe frigul asta vad ca nici nu se gandeste sa-si scoata nasucul! ;))
Pai nici sa astepti prea mult nu e bine. Se invecheste lichidul amniotic, imbatraneste placenta, pot aparea alte probleme. Dar medicul tau stie cel mai bine!
1000 de pupici de la noi! :*

nelly_blinduta
07.02.2012, 15:32:14
Pai nici sa astepti prea mult nu e bine. Se invecheste lichidul amniotic, imbatraneste placenta, pot aparea alte probleme. Dar medicul tau stie cel mai bine!
Danutza parca ziceai ca mergi la medic azi...ai fost?i-ai auzit inimioara lui bebe?

Iulia_
07.02.2012, 15:43:50

Sunt de acord, atat doar ca am citit ca lichidul se inlocuieste total odata la 24 de h. Apare doar problema meconiului, insa sunt sigura ca nu se va ajunge pana acolo :)

lorena_sv
07.02.2012, 16:01:35

medicul ei a spus ca se poate astepta o saptamana. medicul ei a fost si medicul meu, dc nu ma insel!;))

nelly_blinduta
07.02.2012, 20:48:36
medicul ei a spus ca se poate astepta o saptamana. medicul ei a fost si medicul meu, dc nu ma insel!;))
Da, acelasi dr. Vedem pana joi...il sun at pe dl dr sa-l intreb ce facem, daca nu se intampla nimic, pt k e suspect deja!joia trecuta cand am fost mi-a zis ca se poate declansa oricand, ca e colul dilatat si uite ca nimic!
Noapte linistita fetelor si va tin la curent;))

danutza78
08.02.2012, 07:33:17
Danutza parca ziceai ca mergi la medic azi...ai fost?i-ai auzit inimioara lui bebe?
Astazi merg. La 12. Abia astept. O sa vin cu vesti! ;;)

danutza78
08.02.2012, 07:35:39

La multe lunite printisor!!! Sa cresti mare, sanatos, vesel, norocos, frumos! :x

danutza78
08.02.2012, 07:36:36
Da, acelasi dr. Vedem pana joi...il sun at pe dl dr sa-l intreb ce facem, daca nu se intampla nimic, pt k e suspect deja!joia trecuta cand am fost mi-a zis ca se poate declansa oricand, ca e colul dilatat si uite ca nimic!
Noapte linistita fetelor si va tin la curent;))

Doamne ajuta Nely!
Hai ca mult a fost, putin mai este!! :*

topi11
08.02.2012, 07:59:55
Sunt de acord, atat doar ca am citit ca lichidul se inlocuieste total odata la 24 de h. Apare doar problema meconiului, insa sunt sigura ca nu se va ajunge pana acolo :)

se poate astepta cu monitorizare f atenta pana la 42 de sapt. meconiul e doar daca apare suferinta fetala, dar monitorizarea tocmai pt asta e. bafta nelly eu tot pt nastere naturala sunt...dr tau insa stie mai bine.>:D<

topi11
08.02.2012, 08:03:30
eu il imbrac(acum) cu un body cu maneca scurta si o salopeta(pijama), fara caciulita de vreo luna. si noi tot atatea grade aveam, inainte de ger chiar 24-25. il invelesc cu pilota, deci tot cam asa ca si tine. nu e prea mult, doar n-o sa-i lasam dezveliti

la mine sunt cam 24-25, tot asa o imbrac si o infas intr-o pelincuta de finet, ea e mai mica.... eu zic ca e bine, daca le e prea cald se vede la gatut ca le apar pete rosii si bubite>:D<

topi11
08.02.2012, 08:10:24

da, insa sunt la toate usile saloanelor pe hol vaze unde toate mamicile isi tin florile pana pleaca acasa

topi11
08.02.2012, 08:24:58
Multumesc fetelor pt raspunsuri,am sa renunt si eu la poseta si vad eu cum fac. sper sa nu fie nici o problema:)

nelly din cate am vazut eu se poate avea incredere. infirmierele iti duc bagajul la cezariana oricum fara sa le dai bani, eu nu am dat. cand m-am trezit am gasit toate lucrurile sub pat, si capotul si camasa de noapte de care m-am dezbracat la operatie pe pat langa mine, eu nu aveam poseta. fetelor care aveau poseta li s-a pus pe pat langa ele. cat stai la reanimare ai nevoie de bani in caz ca ai nevoie de calmante plus se vine dimineata la spalat, ti se pune un bazinet sub fund si te spala. cam pt asta e de dat la reanimare si te descurci cu banii din capot, apoi te vei ridica vei fi mutata la salon si de acolo te vei descurca mai bine.
inainte de operatie la fel se pot pune bani in capot pt anestezist, la medicul tau cred ca poti sa dai si dupa sau sotul, iar la neonatolog la fel dupa, la prima vizita. pupi si sper sa te ajute...

andrada21
08.02.2012, 08:35:36
Neatza fetelor!Noi suntem bine putzina greatza dar trece.Asteptam cuminti si nerabdatori eco de pe 25...si timpul trece greu:D

lorena_sv
08.02.2012, 08:52:05
La multe lunite printisor!!! Sa cresti mare, sanatos, vesel, norocos, frumos! :x

multumim frumos!:*:*
da mami un suc azi;))

lorena_sv
08.02.2012, 09:12:55
Astazi merg. La 12. Abia astept. O sa vin cu vesti! ;;)

va asteptam cu vesti bune!!

nelly_blinduta
08.02.2012, 09:52:39
nelly din cate am vazut eu se poate avea incredere. infirmierele iti duc bagajul la cezariana oricum fara sa le dai bani, eu nu am dat. cand m-am trezit am gasit toate lucrurile sub pat, si capotul si camasa de noapte de care m-am dezbracat la operatie pe pat langa mine, eu nu aveam poseta. fetelor care aveau poseta li s-a pus pe pat langa ele. cat stai la reanimare ai nevoie de bani in caz ca ai nevoie de calmante plus se vine dimineata la spalat, ti se pune un bazinet sub fund si te spala. cam pt asta e de dat la reanimare si te descurci cu banii din capot, apoi te vei ridica vei fi mutata la salon si de acolo te vei descurca mai bine.
inainte de operatie la fel se pot pune bani in capot pt anestezist, la medicul tau cred ca poti sa dai si dupa sau sotul, iar la neonatolog la fel dupa, la prima vizita. pupi si sper sa te ajute...
Multumesc pt informatii:*...dar eu ma gandeam...cand te duci sa te internezi, nu te duce intr-un salon unde-ti lasi bagajul, iar de acolo te duci ori la operatie, ori la sala de travaliu-nastere si dupa care te intorci la salon?

roxutza88
08.02.2012, 10:02:20
Multumesc pt informatii:*...dar eu ma gandeam...cand te duci sa te internezi, nu te duce intr-un salon unde-ti lasi bagajul, iar de acolo te duci ori la operatie, ori la sala de travaliu-nastere si dupa care te intorci la salon?
nu te duce in salon.te duce initial in sala de travaliu cu tot cu bagaj si de acolo ori la operatie,ori la nastere normala.stati linistite fetelor,ca nu va fura nimeni nimic.cand va treziti din operatie bagajul e langa voi,asa cum l-ati lasat voi.eu stand 2 saptamani in spital inainte de nastere,aveam ff multe bagaje,inclusiv un laptop.si cum nasterea a fost de urgenta..adica mi s-a rupt apa si in 5 min eram in sala,iti dai seama ca numai la lucrurile mele nu ma gandeam.au venit infirmierele si m-au ajutat repede sa-mi imachetez tot..eu nu am mai apucat ca m-au luat f repede.din cate am inteles,laptopul i l-au dat lui maicamea cand a fost sa se intereseze la maternitate a 2-a zi.si bagajele mi le-au adus in salon cand m-au mutat,eu stat la reanimare jos la chirurgie.nu mi-a disparut nimic.nu cred ca traim totusi in evul mediu.

danutza78
08.02.2012, 10:11:42
Neatza fetelor!Noi suntem bine putzina greatza dar trece.Asteptam cuminti si nerabdatori eco de pe 25...si timpul trece greu:D

Pupici multi sa treaca greata! La mine functioneaza cat de cat cu pomelo! :*

danutza78
08.02.2012, 10:12:17
da mami un suc azi;))

Bun, bun suculet! Multumim! Nici nu ne trebuie mai mult! :*

danutza78
08.02.2012, 10:16:04

Asa e, nu te duce in salon direct! Nici mie nu mi-a disparut nimic si-am avut de toate! La fel mi le-a adus pe toate infirmiera dupa ce-am nascut in sala de reanimare. Ba mai mult, i-am cerut portofelul din geanta ca sa-i pot da bani! A fost tare draguta! Mi-a adus gheata pentru cusaturi la fiecare jumate de ora! Si mi-a schimbat si cearsaful o data!

Cred ca probleme apar dupa aia in salon, ca nu stii cu ce fel de persoane nimeresti. Dar nu cred ca se pune problema sa fure cineva din cadrele medicale.

lorena_sv
08.02.2012, 10:22:50
nu te duce in salon.te duce initial in sala de travaliu cu tot cu bagaj si de acolo ori la operatie,ori la nastere normala.stati linistite fetelor,ca nu va fura nimeni nimic.cand va treziti din operatie bagajul e langa voi,asa cum l-ati lasat voi.eu stand 2 saptamani in spital inainte de nastere,aveam ff multe bagaje,inclusiv un laptop.si cum nasterea a fost de urgenta..adica mi s-a rupt apa si in 5 min eram in sala,iti dai seama ca numai la lucrurile mele nu ma gandeam.au venit infirmierele si m-au ajutat repede sa-mi imachetez tot..eu nu am mai apucat ca m-au luat f repede.din cate am inteles,laptopul i l-au dat lui maicamea cand a fost sa se intereseze la maternitate a 2-a zi.si bagajele mi le-au adus in salon cand m-au mutat,eu stat la reanimare jos la chirurgie.nu mi-a disparut nimic.nu cred ca traim totusi in evul mediu.

eu mi-am luat un singur bagaj cu ce imi trebuia pt primele 2 zile, apoi mi-a mai adus sotul un bagaj pe care eu il pregatisem...pe mine m-a dus direct in salon, nu am mai stat la reanimare, nu stiu de ce, poate au fost mai multe operatii zilele alea sau poate asa se procedeaza acum. stiu ca in ziua aceea au fost 7 cezariene

ikalina
08.02.2012, 11:59:13
Si pe mine tot direct in salon m-au dus...cred ca nu mai erau locuri la reanimare...dar a fost mai bine ptr ca nu am fost obligata sa ma ridic cand vroiau ele ci cand am simtit ca pot;;)

danutza78
08.02.2012, 12:04:24
Gata, ne-am intors!

Avem 11 mm, ne bate inimioara, e pozitionat central, pe scurt suntem foarte bine! http://mami.ro/&files/smiley/tounge_smile.gif

Si avem 6-7 saptamani.

Si prima noastra poza!

http://i868.photobucket.com/albums/ab243/danutza1978/Toamna%202011/DOC080212-0001.jpg

lorena_sv
08.02.2012, 12:08:40
Gata, ne-am intors!

Avem 11 mm, ne bate inimioara, e pozitionat central, pe scurt suntem foarte bine! http://mami.ro/&files/smiley/tounge_smile.gif

Si avem 6-7 saptamani.

Si prima noastra poza!

felicitari, mamico!!!sa fie sanatos, sa creasca mare, sa stea pana la termen si nu mai mult!;))
sarcina usoara si nastere asemenea!

danutza78
08.02.2012, 12:11:57
felicitari, mamico!!!sa fie sanatos, sa creasca mare, sa stea pana la termen si nu mai mult!;))
sarcina usoara si nastere asemenea!

Multumesc tare frumos! :*
Ba sa stea mult si bine! Eu pe 8 sept cunun, deci daca indrazneste sa vina inainte e vai de pielea lui! :))
Am DPN 26 sept. Eu sper sa stea cumintel acolo cat mai mult!

roxutza88
08.02.2012, 12:23:28
Ba sa stea mult si bine! Eu pe 8 sept cunun, deci daca indrazneste sa vina inainte e vai de pielea lui! :))
felicitari!!tare frumusel e bebe ;)) bine ca e sanatos si sarcina e ok.ai avut curaj sa mai faci unu cu o fetita asa mica.si eu as vrea cam tot asa sa fac.sa fie diferenta de vreo 3 ani intre ei.dar inca nu sunt hotarata :-s

roxutza88
08.02.2012, 12:50:41
fetelor,cine ma ajuta si pe mine cu o problemuta??cum odorul meu scump face maine 1 anisor,ma gandeam sa-i cumpar un cadou pe care sa-l aiba amintire toata viata de la 1 an.dar nu am idee ce !!!:-s:|ma gandeam sa-i cumpar o papusa din aia bebelus..pt ca si eu am una de cand aveam 2 ani.tot de la parinti.va dati seama ca nu arata f bine,dar am pastrat-o si acum se joaca Melissa cu ea.dar ma gandeam ca totusi e cam mica si s-ar putea s-o strice pana creste mai mare...as vrea o amintire frumoasa,ceva sa ii fie drag cand se uita.dar nu stiu ce.help me plzz

danutza78
08.02.2012, 13:27:56
felicitari!!tare frumusel e bebe ;)) bine ca e sanatos si sarcina e ok.ai avut curaj sa mai faci unu cu o fetita asa mica.si eu as vrea cam tot asa sa fac.sa fie diferenta de vreo 3 ani intre ei.dar inca nu sunt hotarata :-s

Nu-i asa ca-i frumusel? :))
Stai linistita ca si noi pana ne-am hotarat ne-am gandit si razgandit de 1000 de ori.
Suntem constienti de ce ne asteapta si ce greu ne va fi, dar daca nu-l fac acum pe-al doilea, nici nu m-oi apuca mai tarziu! Am si eu o varsta dom'le! :))
In plus, sufletul meu de mama e implinit si cu un singur copil, dar ne-am gandit la ea sa nu ramana singura cand noi n-om mai fi; sa aiba o sora sau un frate pe umarul cui sa-si planga oful!
Si pana una alta pana creste sa aibe cu cine se fugari prin casa, sari pe paturi, pupa si bate! :))
Vedeti ce scenarii optimiste vad eu? :))

danutza78
08.02.2012, 13:30:37
fetelor,cine ma ajuta si pe mine cu o problemuta??cum odorul meu scump face maine 1 anisor,ma gandeam sa-i cumpar un cadou pe care sa-l aiba amintire toata viata de la 1 an.dar nu am idee ce !!!:-s:|ma gandeam sa-i cumpar o papusa din aia bebelus..pt ca si eu am una de cand aveam 2 ani.tot de la parinti.va dati seama ca nu arata f bine,dar am pastrat-o si acum se joaca Melissa cu ea.dar ma gandeam ca totusi e cam mica si s-ar putea s-o strice pana creste mai mare...as vrea o amintire frumoasa,ceva sa ii fie drag cand se uita.dar nu stiu ce.help me plzz

Eu i-am luat Biancai cercei de aur la 1 an, ca nu i-a adus nimeni pana atunci! :D
De regula, chestii de-astea ii aduc nasii, dar la noi n-a fost asa. Nu prea stiu ce sfat sa-ti dau! Si o papusa frumoasa e o idee buna!
Sunt alea superbe de portelan, desi ar trebui sa o ascunzi pana mai creste sa nu o jumuleasca prea tare. ;))

nelly_blinduta
08.02.2012, 13:55:31
Felicitari si Doamne-ajuta sa stea cumintel bebe si sarcina sa evolueze normal si pana la termen, cand vrei tu sa vina;))

nelly_blinduta
08.02.2012, 13:57:59
In privinta bagajelor si toate alea, asa ma gandeam si eu, ca nu traim in jungla si nici nu e foamete, Doamne-fereste sa ne apucam sa punem mana pe ce nu e al nostru!ca doar toate suntem femei si toate suntem acolo pt acelasi lucru si avem fiecare bagaje.nu-mi mai fac griji pt asta, eu astept sa vina o data momentul!:-L:-w

Ancaxyz
08.02.2012, 14:00:13
da mami un suc azi;))
La multi ani, Iustinel Sa cresti mare, sanatos, cuminte si fericit :*.

nelly_blinduta
08.02.2012, 14:05:59

Eu am vazut o chestie pe net care m-a incantat mult ai am zis ca o sa-i comand lui bebe asa ceva: este o rama "foto" cumva, cu un material special ca sa-i faci mulaj dupa talpite si manuta lui bebe si sa-l pastrezi peste ani, sa vada cat de mic era!

Ancaxyz
08.02.2012, 14:18:46
Gata, ne-am intors!

Si avem 6-7 saptamani.

Si prima noastra poza!

Felicitari, sarcina usoara! Parca m-am intors in timp vazand " poza" : maine se implineste un an de cand i-am facut Gabitzei prima ecografie, avea 6 saptamani :).

roxutza88
08.02.2012, 14:20:10
Eu am vazut o chestie pe net care m-a incantat mult ai am zis ca o sa-i comand lui bebe asa ceva: este o rama "foto" cumva, cu un material special ca sa-i faci mulaj dupa talpite si manuta lui bebe si sa-l pastrezi peste ani, sa vada cat de mic era!
da,dar sa i-l cumperi de pe acum.ca si eu eram incebunita dupa chestia asta si am tot amanat pana cand am vazut intr-un magazin si nu-i mai incapea manuta.deci se fac cand sunt f mici...si atunci e frumos..cand e manuta sau piciorusul fff mic.off..tot nu am idee ce sa-i cumpar.cercei are de la 3 luni,bratara i-a cumparat maicamea de craciun...lant nu-i mai pun ca mi se pare un pomisor impodobit.:-s multumesc de idei...mai astept

Iulia_
08.02.2012, 14:44:44
Gata, ne-am intors!

Si avem 6-7 saptamani.

Si prima noastra poza!

http://i868.photobucket.com/albums/ab243/danutza1978/Toamna%202011/DOC080212-0001.jpg
Sa cresteti mari si sanatosi!

Si eu cunun pe 8 sept, dar pana atunci nasc sigur. O sa stea cuminte bebe pana atunci :) ai incredere.
Cred ca botezul meu poate sa pice pe 26, cand avem 2 ani de la nunta <:-P

Chiar asa, la ce varsta se boteaza copiii in general?

andrada21
08.02.2012, 16:37:32
Gata, ne-am intors!

Si avem 6-7 saptamani.

Si prima noastra poza!

Felicitari pt samburica !Eu am data undeva pe la 15 sept dar cu sigurantza nu ajung din cauza uterului.Dar ma multumesc si cu sf lui august.Si noi trb sa cununam nuj cum o sa facem pt ca mi se pare imposibil.Sper sa ne inteleaga finutzii.
La ce medic mergi?
Vad ca ai fost tare curajoasa pt bb 2!
Popici

08.02.2012, 20:45:13
da,dar sa i-l cumperi de pe acum.ca si eu eram incebunita dupa chestia asta si am tot amanat pana cand am vazut intr-un magazin si nu-i mai incapea manuta.deci se fac cand sunt f mici...si atunci e frumos..cand e manuta sau piciorusul fff mic.off..tot nu am idee ce sa-i cumpar.cercei are de la 3 luni,bratara i-a cumparat maicamea de craciun...lant nu-i mai pun ca mi se pare un pomisor impodobit.:-s multumesc de idei...mai astept
Tot la o papusa de portelan m-am gandit cand ti-am citit mesajul:) Mai sunt niste albume" cartea bebelusului". Acolo scrii tot felul de evenimente importante din viata micutei, cadourile primite, despre primul zambet, poze reprezentand arborele genealogic etc. Exista si loc special pentru amprenta manutei si a piciorusului.Eu l-am luat de la carrefour.

08.02.2012, 20:47:05
Gata, ne-am intors!

Si avem 6-7 saptamani.

Si prima noastra poza!

Felicitari, Mami!!! Sa dea Doamne Doamne sa fie sanatos tun,ca restul rezolva mama si tata!;;)

08.02.2012, 20:55:36

Eu ii pun body cu maneca lunga, peste care pun salopeta cu maneca lunga sau bluzita si pantalonasi. Temperatura variaza intre 22 si 24 de grade. Il bag intr-un fel de sac de dormit cu o grosime de aproximativ1 cm) si apoi pun pe el o paturica dubla din catifea ( acelasi material ca la costumasele pentru bebe). Noaptea ii pun caciulita, ziua o mai dau jos. Am grija sa aiba tot timpul ciorapei in picioare, chiar daca are pantalonasi sau salopeta cu botosel.
Si eu am problema asta a imbracatului, niciodata nu stiu daca e bine. Eu sunt mai friguroasa, mai ales daca sunt obosita, si tot timpul ma tem ca nu l-am imbracat sau invelit adecvat pe cel mic sau ca, dimpotriva, l-am infofolit prea tare. In plus, zilele astea, a variat foarte mult temperatura in casa, din cauza vantului:( asa ca mi-e frica sa nu fie prea golas daca se raceste brusc ( s-a intamplat, cu tot cu termostat)
La inceput imi puneam si eu intrebari, de ce pe trunchi sa aiba 2 randuri iar picioarele numai unul? Mi-a explicat socrela. Cica si noua daca ne e frig, de la talpi incepe, nu de la genunchi;)) In plus, Vlad doarme cu manutele afara.
Daca labutele de la picioare sunt bine protejate si daca are body ( protejeaza spatele si pieptul) succesul e asigurat:)
Cred ca te-am ametit! Pupici

roxutza88
08.02.2012, 20:58:35
Eu ii pun body cu maneca lunga, peste care pun salopeta cu maneca lunga sau bluzita si pantalonasi. Temperatura variaza intre 22 si 24 de grade. Il bag intr-un fel de sac de dormit cu o grosime de aproximativ1 cm) si apoi pun pe el o paturica dubla din catifea ( acelasi material ca la costumasele pentru bebe). Noaptea ii pun caciulita, ziua o mai dau jos. Am grija sa aiba tot timpul ciorapei in picioare, chiar daca are pantalonasi sau salopeta cu botosel.
Si eu am problema asta a imbracatului, niciodata nu stiu daca e bine. Eu sunt mai friguroasa, mai ales daca sunt obosita, si tot timpul ma tem ca nu l-am imbracat sau invelit adecvat pe cel mic sau ca, dimpotriva, l-am infofolit prea tare. In plus, zilele astea, a variat foarte mult temperatura in casa, din cauza vantului:( asa ca mi-e frica sa nu fie prea golas daca se raceste brusc ( s-a intamplat, cu tot cu termostat)
La inceput imi puneam si eu intrebari, de ce pe trunchi sa aiba 2 randuri iar picioarele numai unul? Mi-a explicat socrela. Cica si noua daca ne e frig, de la talpi incepe, nu de la genunchi;)) In plus, Vlad doarme cu manutele afara.
Daca labutele de la picioare sunt bine protejate si daca are body ( protejeaza spatele si pieptul) succesul e asigurat:)
Cred ca te-am ametit! Pupici
nu e cam mult?:-\:)

08.02.2012, 21:00:33
nu e cam mult?:-\:)
Cand e posibil sa-ti scada temperatura in camera intr-o ora de la 24 la 21 grade, cum a fost noaptea trecuta....Oricum, tocmai m-am uitat, tot ce il inveleste nu are o grosime mai mare de 1,5 cm...

Ancaxyz
08.02.2012, 21:21:55
Tot la o papusa de portelan m-am gandit cand ti-am citit mesajul:) Mai sunt niste albume" cartea bebelusului". Acolo scrii tot felul de evenimente importante din viata micutei, cadourile primite, despre primul zambet, poze reprezentand arborele genealogic etc. Exista si loc special pentru amprenta manutei si a piciorusului.Eu l-am luat de la carrefour.
Si eu am un album de genul asta :" De la scutece la scoala" si inca nu i-am completat paginile cu amprentele astea, pt ca nu sta sa i le conturez cu creionul [nici nu m-am straduit prea mult, recunosc],;ma gandesc sa i le dau cu ceva, gen pudra, fond de ten si apoi sa le "aplic" pe album, dar nu stiu ce pot folosi care sa nu pateze colile celelalte si sa si reziste in timp. Tu cum ai procedat?

topi11
09.02.2012, 08:28:36
Si eu cunun pe 8 sept, dar pana atunci nasc sigur. O sa stea cuminte bebe pana atunci :) ai incredere.

la orice varsta, insa in general majoritatea ii boteaza dupa 6 saptamani sau 40 zile ca sa aiba voie si mamik sa stea in biserica. uneori parintii sund conditionato de posturile de peste an ca sa poata face si cumatria...
tu cum te mai simti? indata treci in trimestrul 2 parca sau deja ai trecut?

topi11
09.02.2012, 08:42:07
Nu-i asa ca-i frumusel? :))
Stai linistita ca si noi pana ne-am hotarat ne-am gandit si razgandit de 1000 de ori.
Suntem constienti de ce ne asteapta si ce greu ne va fi, dar daca nu-l fac acum pe-al doilea, nici nu m-oi apuca mai tarziu! Am si eu o varsta dom'le! :))
In plus, sufletul meu de mama e implinit si cu un singur copil, dar ne-am gandit la ea sa nu ramana singura cand noi n-om mai fi; sa aiba o sora sau un frate pe umarul cui sa-si planga oful!
Si pana una alta pana creste sa aibe cu cine se fugari prin casa, sari pe paturi, pupa si bate! :))
Vedeti ce scenarii optimiste vad eu? :))

felicitari pt samburel. si fara grija, eu am fetita de 3 saptamani si un baietel de 2 ani si 9 luni deci la fel cum va fi la voi cred, si nu e asa greu. vorbesc cu baietelul mai serios si incerc sa il fac responsabil, il incurajez sa mearga singur la baie, sa manance singur si coopereaza in mare parte. o sa fie bine! sarcina usoara in continuare!:smile:

topi11
09.02.2012, 08:49:41
Asa e, nu te duce in salon direct! Nici mie nu mi-a disparut nimic si-am avut de toate! La fel mi le-a adus pe toate infirmiera dupa ce-am nascut in sala de reanimare. Ba mai mult, i-am cerut portofelul din geanta ca sa-i pot da bani! A fost tare draguta! Mi-a adus gheata pentru cusaturi la fiecare jumate de ora! Si mi-a schimbat si cearsaful o data!

Cred ca probleme apar dupa aia in salon, ca nu stii cu ce fel de persoane nimeresti. Dar nu cred ca se pune problema sa fure cineva din cadrele medicale.

de curiozitate, la ce ajuta gheata pe cusaturi dupa cezariana? mie nu mi s-a pus si nu am mai vazut nici la celelalte fete....
si inca o intrebare pt fetele care au facut cezariana, cand vi s-a scos pansamentul de tot ati ramas cu cojite de sange? le-ati indepartat voi sau ati asteptat sa cada singure?

topi11
09.02.2012, 08:50:50
ikalina ce ai mai facut, ai mai fost la dr melinte sau ai mers la alt medic?

danutza78
09.02.2012, 08:57:58

Wow... chiar e super!!! Imi place mult!

danutza78
09.02.2012, 09:10:26
Felicitari pt samburica !Eu am data undeva pe la 15 sept dar cu sigurantza nu ajung din cauza uterului.Dar ma multumesc si cu sf lui august.Si noi trb sa cununam nuj cum o sa facem pt ca mi se pare imposibil.Sper sa ne inteleaga finutzii.
La ce medic mergi?
Vad ca ai fost tare curajoasa pt bb 2!
Popici

Multumesc. :*
Curajoasa, necurajoasa, am o varsta dom'le!! :))
Pai de cununat, oricum o sa-i cununam. Sper doar sa nu--mi faca bebe vreo surpriza sa se nasca prea devreme si sa fiu eu in perioada de lauzie ca nici nu poti intra in biserica. Dar daca am norocul sa stea acolo cat trebuie, la 1-3 saptamani dupa nunta finilor ar trebui sa nasc.
Inca nu merg la nici un medic. Am fost la dr mea de familie si ea mi-a facut ecograf. Vreau sa ajung la dr. Melinte, dar e cam greu cu programarea.
O sa ma infiintez pe 1 martie la usa Hereditasului si sper sa prind o programare in luna martie. Daca nu... am pus-o! Ori ma reorientez, ori incerc sa ajung la ea pe alte cai! ;)

danutza78
09.02.2012, 09:14:12

Ce frumos Iulia!
Eu pe Bianca am botezat-o la 7 saptamani! Asta ca asa am vrut eu. Am vrut sa termin cu perioada de lauzie, sa-mi citeasca preotul si sa pot asista si eu la botezul printesei mele.
Teoretic, poti sa-l botezi oricand! Am vazut si copiii botezati in spital, am vazut si botezati spre 1 an!
Ideea e ca in ziua cand te intorci de la spital sa chemi preotul sa va citeasca atat tie cat si lui bebe. Dupa aia puteti primi si vizitatori, sa iesiti si la plimbare chiar daca nu e inca botezat. Eu asa am fost sfatuita si asa am facut, dar nu cred ca e obligatoriu!

danutza78
09.02.2012, 09:15:37
Felicitari, Mami!!! Sa dea Doamne Doamne sa fie sanatos tun,ca restul rezolva mama si tata!;;)

Doamne ajuta draga mea!
Si Matei sa aiba parte de tot ce le doresc copiilor mei! Numai bine!

danutza78
09.02.2012, 09:19:19
de curiozitate, la ce ajuta gheata pe cusaturi dupa cezariana? mie nu mi s-a pus si nu am mai vazut nici la celelalte fete....
si inca o intrebare pt fetele care au facut cezariana, cand vi s-a scos pansamentul de tot ati ramas cu cojite de sange? le-ati indepartat voi sau ati asteptat sa cada singure?

Era pentru cusaturile "de jos" ca am nascut natural.

danutza78
09.02.2012, 09:20:26
felicitari pt samburel. si fara grija, eu am fetita de 3 saptamani si un baietel de 2 ani si 9 luni deci la fel cum va fi la voi cred, si nu e asa greu. vorbesc cu baietelul mai serios si incerc sa il fac responsabil, il incurajez sa mearga singur la baie, sa manance singur si coopereaza in mare parte. o sa fie bine! sarcina usoara in continuare!:smile:

Asa sper si eu ca pana atunci mai creste si Bia si va pricepe mai multe.
As vrea sa o dau si la gradinita din toamna dar asa mi-e de teama de toti virusii ce-i va aduce de-acolo....:-s

09.02.2012, 09:55:18
Si eu am un album de genul asta :" De la scutece la scoala" si inca nu i-am completat paginile cu amprentele astea, pt ca nu sta sa i le conturez cu creionul [nici nu m-am straduit prea mult, recunosc],;ma gandesc sa i le dau cu ceva, gen pudra, fond de ten si apoi sa le "aplic" pe album, dar nu stiu ce pot folosi care sa nu pateze colile celelalte si sa si reziste in timp. Tu cum ai procedat?
Am folosit ruj rezistent la transfer: am mazgalit bine palmuta si talpita (era mai adormit, ca altfel nu sta deloc) si am le-am apasat binisor pe foaie. Am lasat la uscat vreo saptamana. O sa fac o poza sa vezi ce a iesit:)

09.02.2012, 10:04:35
Am folosit ruj rezistent la transfer: am mazgalit bine palmuta si talpita (era mai adormit, ca altfel nu sta deloc) si am le-am apasat binisor pe foaie. Am lasat la uscat vreo saptamana. O sa fac o poza sa vezi ce a iesit:)
Pozele:) Avea o luna cand i-am luat amprentele...de Mos Nicolae:)

lorena_sv
09.02.2012, 10:08:37

cu cat e mai repede(posibil), cu atat e mai bine!
in cazul nostru, a fost botezat la 2 saptamani si 2 zile, pt ca asa mi-am dorit eu din timpul sarcinii(ca sa stau linistita, sa-l pot scoate la plimbare cat mai repede fara sa aud discutii, fara sa-mi fac mii de scenarii, ca sa se simta si el mai bine etc-multe motive), dar si pt ca nasul tb sa plece la Londra pt o perioada!

Ancaxyz
09.02.2012, 11:06:05
Buna ideea cu rujul, cred ca asa voi face si eu;trebuie sa ma grabesc pt ca are deja peste 4 luni si daca mai aman nu va mai fi spatiu suficient :D. Mersi

Ancaxyz
09.02.2012, 11:26:47

Ma dispeeeeri!!! :D Nu mai zi de varsta ca eu, din cate-mi dau seama, am cu un an mai mult decat tine si abia peste un an pot sa ma gandesc la bebe 2, cand copiii tai vor fi deja "mari" :-?

danutza78
09.02.2012, 11:27:52
http://2.bp.blogspot.com/-Ag_En54oYus/TrzyCWZSoXI/AAAAAAAAAlw/cTQGPap_lL0/s400/mickey-mouse-happy-birthday.gif

LA MULTI ANI MELISSA MARIA!
Sa cresti mare si sanatoasa printesa frumoasa!!!
Primul tau anisor sa aduca dupa el inca 90. Si sa fii mereu vesela, bucuria familiei tale!

danutza78
09.02.2012, 11:30:06
Ce frumos Carmen!! Foarte buna ideea cu rujul! Mie nu mi-a trecut prin cap!
Am si eu albumul asta dar i-am facut un contur destul de schimonosit cu pixul. Si doar la manuta am reusit!
Las' ca stiu pentru bebe 2! :*
O sa-ti fur ideea! ;)

danutza78
09.02.2012, 11:32:31
Ma dispeeeeri!!! :D Nu mai zi de varsta ca eu, din cate-mi dau seama, am cu un an mai mult decat tine si abia peste un an pot sa ma gandesc la bebe 2, cand copiii tai vor fi deja "mari" :-?

Gata, gata, nu mai zic! :*
Daca ma gandesc bine suntem inca tinere si frumoase. Altele fac copii la 45 de ani si n-au nici o problema! :*

roxutza88
09.02.2012, 11:33:29
cu cat e mai repede(posibil), cu atat e mai bine!
in cazul nostru, a fost botezat la 2 saptamani si 2 zile, pt ca asa mi-am dorit eu din timpul sarcinii(ca sa stau linistita, sa-l pot scoate la plimbare cat mai repede fara sa aud discutii, fara sa-mi fac mii de scenarii, ca sa se simta si el mai bine etc-multe motive), dar si pt ca nasul tb sa plece la Londra pt o perioada!
eu am botezat-o la 3 luni fara o saptamana.am asteptat sa treaca postul pastelui.am scos-o afara de la 2 saptamani,a venit toata lumea in vizita..nu a patit nimic.acum depinde si de parinti..cat sunt de superstitiosi...noi nu suntem deloc...desi maicamea ma batea la cap toata ziua,dar nu cred in deochi sau alte prostii.drept urmare nici nu a avut vreodata ceva de genul asta.nici macar ata rosie nu a avut la manuta.maicamea ii punea si eu o scoateam ;))

roxutza88
09.02.2012, 11:38:52
http://2.bp.blogspot.com/-Ag_En54oYus/TrzyCWZSoXI/AAAAAAAAAlw/cTQGPap_lL0/s400/mickey-mouse-happy-birthday.gif

LA MULTI ANI MELISSA MARIA!
Sa cresti mare si sanatoasa printesa frumoasa!!!
Primul tau anisor sa aduca dupa el inca 90. Si sa fii mereu vesela, bucuria familiei tale!

multumim mult pt urari :* melissa iti multumeste cu o imbratisare ca e tare lipicioasa >:D<:love:

danutza78
09.02.2012, 11:48:53
multumim mult pt urari :* melissa iti multumeste cu o imbratisare ca e tare lipicioasa >:D<:love:

Cu mult drag!
Inseamna ca e ca noi, ca si noi suntem tare lipicioase! Primim cu mult drag imbratisarea!
Petrecere frumoasa si tort gustos!
Sa ne zici ce alege de pe tava!!

danutza78
09.02.2012, 11:55:33
Mai, ce-o fi facand Monica? Sambata era programata pentru cezariana, nu?
Nu i-o fi dat inca drumul??
N-a vorbit niciuna din voi cu ea?

nelly_blinduta
09.02.2012, 13:00:12
Chiar si eu ma gandeam la Monica...:-? nici un semn pana azi...nah, la cezariana te tine mai mult in spital. sa speram ca sunt bine si ea si bebele si o asteptam sa-si impartaseasca fericirea cu noi cat de curand!:)

nelly_blinduta
09.02.2012, 13:01:34
La multi ani Melissa!!!<:[email protected]};-:rocking:Petrecere frumoasa!

roxutza88
09.02.2012, 13:08:35
La multi ani Melissa!!!<:[email protected]};-:rocking:Petrecere frumoasa!
multumim !!
nastere usoara >:D<

danutza78
09.02.2012, 13:33:27
Chiar si eu ma gandeam la Monica...:-? nici un semn pana azi...nah, la cezariana te tine mai mult in spital. sa speram ca sunt bine si ea si bebele si o asteptam sa-si impartaseasca fericirea cu noi cat de curand!:)

La tine tot nimic Nely?
Vrea sa vina de ziua indragostitilor cred... ;)

Ancaxyz
09.02.2012, 13:37:34
La multi ani,Melisa :*, sa fii sanatoasa, cumintica si fericita <:-P;si sa ne zici ce cadou ti-a luat mami pana la urma ;)).

roxutza88
09.02.2012, 13:47:53
La multi ani,Melisa :*, sa fii sanatoasa, cumintica si fericita <:-P;si sa ne zici ce cadou ti-a luat mami pana la urma ;)).
multumim.nu s-a hotarat mami inca :-< o papusa de portelan ,cum mi-ati sugerat,nu ii iau ca mai am si le prinde de par,plus ca alea se strica mult mai repede decat papusile astea normale.nici nu am avut timp sa ma plimb prin magazine,dar cred ca o sa-i iau o papusica din asta bebelus...sa o aiba si mai incolo.

09.02.2012, 13:48:24
eu am botezat-o la 3 luni fara o saptamana.am asteptat sa treaca postul pastelui.am scos-o afara de la 2 saptamani,a venit toata lumea in vizita..nu a patit nimic.acum depinde si de parinti..cat sunt de superstitiosi...noi nu suntem deloc...desi maicamea ma batea la cap toata ziua,dar nu cred in deochi sau alte prostii.drept urmare nici nu a avut vreodata ceva de genul asta.nici macar ata rosie nu a avut la manuta.maicamea ii punea si eu o scoateam ;))
Multi ani traiasca, multi ani traiasca, laaaaaaaaaa muuuuuuuuuulti aaaaaaaaani! Sanatate multa Melissei, dar si pentru mama si tata, sa fiti fericiti si sa va bucurati unul de altul!

roxutza88
09.02.2012, 14:04:49
Multi ani traiasca, multi ani traiasca, laaaaaaaaaa muuuuuuuuuulti aaaaaaaaani! Sanatate multa Melissei, dar si pentru mama si tata, sa fiti fericiti si sa va bucurati unul de altul!
multumim !!tare frumos ai cantat.s-a auzit pana la noi :D;))

nelly_blinduta
09.02.2012, 14:55:11
La tine tot nimic Nely?
Vrea sa vina de ziua indragostitilor cred... ;)
:))oricum i-am zis ca nu-i pun numele Valentin, asa ca...nu stiu ce face dar sa vina o data!:)

lorena_sv
09.02.2012, 15:24:55

nici eu nu cred in superstitii. si ma enerveaza la culme asta cu ata rosie. chiar ieri a fost soacra pe la noi si mi-a zis sa ii pun bratarica rosie sa nu se deoache si alte prostii. :gen_07:
eu prefer sa-l impartasesc des, mi se pare cel mai ok asa!

La multi ani, Melisa!<:-P<:-P<:-Psa cresti mare, sanatoasa si cuminte sa fii!sa-i iubesti si sa-i asculti pe mami si tati!

lorena_sv
09.02.2012, 15:28:21
:))oricum i-am zis ca nu-i pun numele Valentin, asa ca...nu stiu ce face dar sa vina o data!:)

cica mai ai pana la termnen vreo 2 zile;))
asa imi calcula mie si moasa, si dr pt ca 9 luni =40 de sapt +3/4 zile

roxutza88
09.02.2012, 15:34:01
nici eu nu cred in superstitii. si ma enerveaza la culme asta cu ata rosie. chiar ieri a fost soacra pe la noi si mi-a zis sa ii pun bratarica rosie sa nu se deoache si alte prostii. :gen_07:

La multi ani, Melisa!<:-P<:-P<:-Psa cresti mare, sanatoasa si cuminte sa fii!sa-i iubesti si sa-i asculti pe mami si tati!
multumim!!speram sa-i asculte pe mami si pe tati,dar deocamdata nici o sansa :no_04:

nelly_blinduta
09.02.2012, 17:03:29
cica mai ai pana la termnen vreo 2 zile;))
asa imi calcula mie si moasa, si dr pt ca 9 luni =40 de sapt +3/4 zile
Pai asa zicea si dr...ca pe 7 se implinesc 40 sapt iar pe 13- 9 luni.deci, oricum nu mai e mult...:)

andrada21
09.02.2012, 17:21:24
Pai de cununat, oricum o sa-i cununam. Sper doar sa nu--mi faca bebe vreo surpriza sa se nasca prea devreme si sa fiu eu in perioada de lauzie ca nici nu poti intra in biserica. Dar daca am norocul sa stea acolo cat trebuie, la 1-3 saptamani dupa nunta finilor ar trebui sa nasc.
Inca nu merg la nici un medic. Am fost la dr mea de familie si ea mi-a facut ecograf. Vreau sa ajung la dr. Melinte, dar e cam greu cu programarea.
O sa ma infiintez pe 1 martie la usa Hereditasului si sper sa prind o programare in luna martie. Daca nu... am pus-o! Ori ma reorientez, ori incerc sa ajung la ea pe alte cai! ;)
Da cati ani ai de tot vb de varsta???Parci tinerica in foto.
Wow da ce medic de familie ai,nu am auzit pana acu sa aiba si eco.F interesant!
Sper sa reusesti sa intri la Melinte,e f buna dar si f ocupata.Prietena mea a fost la eea,era gravi pe la sf si abia prindea o programare.In luna 7 nu a facut deloc control pt ca nu a prins loc.Dute pe 1 la prima ora cand deschid.

ikalina
09.02.2012, 17:58:42
Sper sa reusesti sa intri la Melinte,e f buna dar si f ocupata.Prietena mea a fost la eea,era gravi pe la sf si abia prindea o programare.In luna 7 nu a facut deloc control pt ca nu a prins loc.Dute pe 1 la prima ora cand deschid.
Ce inseamna la prima ora?la 12 cand incep progr?sa stiu sa-mi dau intalnire cu Danutza acolo;))

andrada21
09.02.2012, 18:03:28
Ce inseamna la prima ora?la 12 cand incep progr?sa stiu sa-mi dau intalnire cu Danutza acolo;))
Nuj cand deschid da sa fiti acolo chiar si cu zece minute inainte.Pe 1 la ora deschiderii suna telefoanele de nu iti imaginezi:D
Tot la Melinte vrei sa mergi?

p.s Dar esti gravi?

ikalina
09.02.2012, 18:12:23
Nuj cand deschid da sa fiti acolo chiar si cu zece minute inainte.Pe 1 la ora deschiderii suna telefoanele de nu iti imaginezi:D
Tot la Melinte vrei sa mergi?

p.s Dar esti gravi?
Tot la ea vreau sa merg desi n-am prins prog luna asta...cu ea am nascut si 1 data si am fi vrut ink 1 bb dar dupa calcule incepe postul pe 27 feb asa ca dupa pasti...insa ma sperie ce ai zis de prietena ta ins in 7 luni ...pai la tel a zis asistoanta aia ca prioritate au pacientele insarcinate=;

AnnyyAnnyy
09.02.2012, 18:15:32
mai mai ce frumos cantati voi aici...
La multi ani Melissa si din partea noastra...sa cresti mare si sa-ti bucuri parintii...eventual sa-i pui sa-ti faca pereche;))

andrada21
09.02.2012, 18:19:04
Tot la ea vreau sa merg desi n-am prins prog luna asta...cu ea am nascut si 1 data si am fi vrut ink 1 bb dar dupa calcule incepe postul pe 27 feb asa ca dupa pasti...insa ma sperie ce ai zis de prietena ta ins in 7 luni ...pai la tel a zis asistoanta aia ca prioritate au pacientele insarcinate=;
Ei...prietena mea cred ca a fost mai ghinionista.Nici la nascut nu a avut"parte"de Melinte.Avea nuj ce probleme si in decembrie a lipsit si a nascut pana la urma cu Andrei.Ea a plans mult pt fazele astea dar a recunoscut ca este un medic bun dar prea ocupata
Tu care ai nascut cu ea banuiesc ca o cunosti,ai incredere si nu trb sa te gandesti ce au patit altii.Pana la urma e vb de noroc.Nimeni u iti garanteaza ca va fi mereu disponibil cand ai nevoie cu toate ca nu e corect....mergi 9 luni la cineva si naasti cu altcineva.Dar si medicii sunt oameni si au si ei probleme.

ikalina
09.02.2012, 18:26:40
Ei...prietena mea cred ca a fost mai ghinionista.Nici la nascut nu a avut"parte"de Melinte.Avea nuj ce probleme si in decembrie a lipsit si a nascut pana la urma cu Andrei.Ea a plans mult pt fazele astea dar a recunoscut ca este un medic bun dar prea ocupata
Tu care ai nascut cu ea banuiesc ca o cunosti,ai incredere si nu trb sa te gandesti ce au patit altii.Pana la urma e vb de noroc.Nimeni u iti garanteaza ca va fi mereu disponibil cand ai nevoie cu toate ca nu e corect....mergi 9 luni la cineva si naasti cu altcineva.Dar si medicii sunt oameni si au si ei probleme.
Asta asa e..dar stii tu numai sa nu mi se intample mie;))In alta ordine de idei cum te simti?ceva greata,varsaturi?

monica_82
09.02.2012, 18:53:47

eu am nascut pe 04.02 cu dna dr andrei si sunt super multumita operatia e foarte jos nu se va vedea niciodata cu slipul m-am recuperat foarte rfepede si a fost foarte draguta nici nu am cuv cat de multumita sunt

monica_82
09.02.2012, 19:01:28
Mai, ce-o fi facand Monica? Sambata era programata pentru cezariana, nu?
Nu i-o fi dat inca drumul??
N-a vorbit niciuna din voi cu ea?

am venit fetele ...de fapt chiar ieri am iesit din spital ma simt foarte bine am o super bebelina de 3980 kg si 52 cm nici nu va puteti imagina cat sunt de fericita .Despre operatie nu e mare lucru de zis durerile sunt suportabile iar in mom in care iti iei puiul in brate uiti tot ai mai face inca 100 si tot nu ar conta ...dna doctor a fost o scumpa a fost foarte draguta operatia e super facuta foarte finuta si foarte jos ...ce sa va mai zic ...acum inca plang de fericire dar o sa revin zilele astea
va pup pe toate

andrada21
09.02.2012, 19:03:55
Asta asa e..dar stii tu numai sa nu mi se intample mie;))In alta ordine de idei cum te simti?ceva greata,varsaturi?
Eu sunt bine am varsaturi mereu dimineatza si uneori si in timpul zilei.Greatza e permanenta:DIn rest bine merg la munk 4 ore apoi doar in pat.Respect tot ce a zis medicul meu si sunt o rasfatzata de sot.El face curat ,el mancare etc.Si numar zilele pana pe 25 ce mergem la control.
Straea de spirit buna is pozitiva acum trb sa fie bine!

Iulia_
09.02.2012, 19:45:49
La multi ani si aici, Melissa! Sa fii sanatoasa si cuminte, ca daca esti cuminte, mami cu tati iti mai fac un fratior!

Ramona, bine ati venit acasa, ma bucur ca totul e bine :)

09.02.2012, 20:05:55
am venit fetele ...de fapt chiar ieri am iesit din spital ma simt foarte bine am o super bebelina de 3980 kg si 52 cm nici nu va puteti imagina cat sunt de fericita .Despre operatie nu e mare lucru de zis durerile sunt suportabile iar in mom in care iti iei puiul in brate uiti tot ai mai face inca 100 si tot nu ar conta ...dna doctor a fost o scumpa a fost foarte draguta operatia e super facuta foarte finuta si foarte jos ...ce sa va mai zic ...acum inca plang de fericire dar o sa revin zilele astea
va pup pe toate
Felicitari! Ii doresc bebelinei sa fie sanatoasa si cuminte iar lui tati sa fie ascultator si rabdator;)) Sper sa te refaci repede, ca sa te poti bucura din plin de minunea din bratele tale:)
Cand ai nascut exact? Ca aveam si eu o cunostinta a carei fiica a nascut zilele astea cu dr. Andrei, mi-a zis mama ca are o fetita de 3 kg 900. Eu nu o stiu pe mami, dar o cunosc pe bunica.;)) Pe buni o cheama Lucretia?
Scuze ca intreb, dar acu' m-a pleznit curiozitatea...

Ancaxyz
09.02.2012, 20:49:29
va pup pe toate
Ba ne putem imagina, cum sa nu =D>, felicitari, sa-ti traiasca minunea, sa fie sanatoasa si sa va bucurati mereu de ea ca acum <:-P. Cum o cheama? Te simti bine, alaptezi? S-a terminat renovarea la spital?>:D<

roxutza88
09.02.2012, 21:31:15
La multi ani si aici, Melissa! Sa fii sanatoasa si cuminte, ca daca esti cuminte, mami cu tati iti mai fac un fratior!

Ramona, bine ati venit acasa, ma bucur ca totul e bine :)
multumim fetele pt urari.nu mai promite-ti fetitei cadouri din astea ca eu trebuie sa ma tin de cuvant :)) chiar vb azi cu sotul ca ar fi fain sa mai facem un bebe de ziua printesei.dar inca nu,nu am curaj asa repede,desi am un copil cuminte si ma rog daca mai fac unu,sa fie la fel.mai asteptam vreo 2 anisori sa inteleaga si ea ceva.
ramona,felicitari.sa fie sanatoasa si cumintica.grasunica fetita ai facut.bravo.

danutza78
10.02.2012, 06:23:38
Buna dimineata!
Hai ca e gata cafeluta fetelor!
http://drinksystems.ch/en/Tasse_cafe.gif

danutza78
10.02.2012, 06:25:24

Ei, nici eu nu cred in chestia cu ata rosie. Ce prostie! Si pe mine ma zapaceau mama si soacra sa-i pun.
Mie chiar preotul care mi-a citit cand am iesit din spital mi-a zis sa nu-i pun niciodata!

danutza78
10.02.2012, 06:28:22

Ei ma alint si eu, nu ma bagati in seama! :))
Am 33 de ani, fac 34 in septembrie, cam cand ar trebui sa nasc. Si sotul tot in septembrie e nascut! O sa fim 3 septembristi in casa daca da Domnul si totul va fi bine!

Sunt inscrisa la dr. Buimistriuc. Mi se pare un medic super. Mereu imi raspunde la telefon daca o sun, ba chiar a venit si acasa dupa ce-am nascut-o pe Bianca.
Are doua cabinete, la unul are ecograf. Si ia si 50% din tarif pentru pacientii ei. ;;)

danutza78
10.02.2012, 06:30:41

Ikalina, mergem cu martisoare, poate o impresionam pe d-na care face programarile. Si dupa aia o zbughim la o cafea asa, cadou de martisor! :))

danutza78
10.02.2012, 06:36:26
va pup pe toate

Ce mult ma bucur Monica ca sunteti bine!
Si bineinteles ca ne putem imagina! E unic sentimentul ala si nici ca poti sa-l descrii in cuvinte!
Abia astept povestea nasterii!
Si ce ma bucur si mai mult e ca dr. nu te-a dezamagit!

andrada21
10.02.2012, 07:59:12
va pup pe toate

Felicitari Monica!Wow ce bebelina mare!Sa fie sanatoasa si sa va aduca doar bucurii!

lorena_sv
10.02.2012, 08:14:40
va pup pe toate

felicitari, mami!!recuperare usoara si mult, mult laptic dc ti-ai propus sa alaptezi!
sa ai o bebelina cuminte si mancacioasa, si sanatoasa, in primul rand!sa va bucurati de toate momentele!
p.s. noi am avut cu 200 de grame mai putin;;) deci imi imaginez ca arata f bine!asteptam sa ne pui poze cand ai timp!

lorena_sv
10.02.2012, 08:16:43
Buna dimineata!

multumim!:*azi parca am pofta sa beau o cafea cu lapte!simpla nu-mi prea place, desi o fac la filtru!:)

nelly_blinduta
10.02.2012, 08:58:25
va pup pe toate
Bine ati venit acasa! sa fiti sanatoase amandoua si tie recuperare rapida sa poti sa ai grija de printesa! asteptam pozici cu bebelina:*...apropo...grasunica;))e bine asa;)

nelly_blinduta
10.02.2012, 09:01:21
Buna dimineata!
Neata!ce matinala esti in fiecare dimineata;)) se cunoaste ca ai copilut acasa:) Imi beau si eu cafeluta acum, toata saptamana am baut cafea cu gandul ca ma duc sa nasc si parca sa am si eu putere, sa fiu cu mintea limpede:))

ikalina
10.02.2012, 09:13:12
Neata!ce matinala esti in fiecare dimineata;)) se cunoaste ca ai copilut acasa:) Imi beau si eu cafeluta acum, toata saptamana am baut cafea cu gandul ca ma duc sa nasc si parca sa am si eu putere, sa fiu cu mintea limpede:))
Neata fetelorNelly tot pe aici?sigur n-ai treaba pe altundeva?;))
Felicitari Monica!sa fiti sanatoase ca e cel mai important...de abia deacum incepe adevarata viata cand ai un copil...apropo vrem poze;;)
Fiicamea s-a dezbracat asnoapte pana la pampers si cand am gasit-o era bocna...atat am calit-o cu saniuta pe afara si uite ce-mi face ea...raceste in pat#-ova dati seama ce somn linistitor are...:-B

lorena_sv
10.02.2012, 09:13:28

ce a spus dr?mai astepti?

danutza78
10.02.2012, 09:18:54

Ai, daca-ar fi dupa copilut am dormi amnadoua pana la 9 cum facem de regula in weekend. :))
E serviciul draga mea. La 7 incep, deci la 6 si-un pic sunt in picioare!
Cred ca o sa-mi fac si eu o cafeluta ca n-am baut azi.
Mi-a fost tare rau aseara. M-a durut toata partea abdominala, de sub sani pana la ovare. Si aveam o burta de parca eram gravida in luna a 6-a. Cred c-am facut vreo indigestie, numai ca habar n-am de la ce!
Bine ca a trecut!

Iulia_
10.02.2012, 09:57:11
Buna dimineata!

Neata la amiaza! Am avut ceva treaba pana acum...
Vezi ca o versi :))

:rocking: Hai Nelly la maternitate, hai bebe scoate nasucul ca azi e o zi perfecta sa te nasti!

narcisac
10.02.2012, 10:31:28
va pup pe toate

Bine ai revenit printre noi!!
Sa va dea D-l sanatate la amandoua si sa te bucuri si de nepotei!!!
sper sa fiu si eu asa de vesela dupa operatie,mai am 10 zile!

narcisac
10.02.2012, 10:40:35
[QUOTE=danutza78;4554904]Buna dimineata!
Hai ca e gata cafeluta fetele

Ioi ce pofta de cafea mi-ai facut!!Merg sa-mi fac si eu una,ca dupa ce nasc,la alaptat nu prea merge cafeluta!

monica_82
10.02.2012, 10:44:29
Bine ati venit acasa! sa fiti sanatoase amandoua si tie recuperare rapida sa poti sa ai grija de printesa! asteptam pozici cu bebelina:*...apropo...grasunica;))e bine asa;)

multumesc mult ,cred ca cea mai rapida recuperare e cand iti iei puiul in brate am atatea zile de cand am nascut si ma uit la ea si parca nu imi vine sa cred ca e printesica mea ...ingerasul lui mami

monica_82
10.02.2012, 10:52:14
Felicitari! Ii doresc bebelinei sa fie sanatoasa si cuminte iar lui tati sa fie ascultator si rabdator;)) Sper sa te refaci repede, ca sa te poti bucura din plin de minunea din bratele tale:)
Cand ai nascut exact? Ca aveam si eu o cunostinta a carei fiica a nascut zilele astea cu dr. Andrei, mi-a zis mama ca are o fetita de 3 kg 900. Eu nu o stiu pe mami, dar o cunosc pe bunica.;)) Pe buni o cheama Lucretia?
Scuze ca intreb, dar acu' m-a pleznit curiozitatea...

eram sigura ca tu esti fata dnei Virginica se potriveau prea multe .Am nascut pe 04.02 si da eu sunt mamica de care zici .Apropo noroc de mami a ta ma ajutat enorm de mult nici nu exista cuvinte pe lumea asta sa ii multumesc .Imi amintesc ca prin vis ca a vb cu tine la tel dupa ce am iesit din operatie si ti-a spus ca am nascut..am dreptate?

Sa iti traiasca baietelul e un scumpel buni e tare mandra de el si abia asteapta sa veniti la Suceava ca nu mai poate de dorul lui

narcisac
10.02.2012, 10:57:20

Nelly draga,inca esti pe acasa?
Asa am patit eu cu baiatul,l-am nascut la 41 saptamani!
Sotul imi spunea sa mai merg prin spital poate ii miroase si vrea sa vina pe lume!
Da-ne de veste cum esti si cum ai nascut,ma rog ptr tine,si cred ca eu sunt urmatoarea pe lista.

monica_82
10.02.2012, 11:00:16
Bine ai revenit printre noi!!
Sa va dea D-l sanatate la amandoua si sa te bucuri si de nepotei!!!
sper sa fiu si eu asa de vesela dupa operatie,mai am 10 zile!

multumim mult.Stai linistita in privinta operatiei gandeste-te ca e momentul in care in sfarsit o sa iti vezi bebele ...sincer acum prima data cand te ridici in picioare e putin mai greu dar o sa primesti suficient ajutor si calmante cat sa faca durerea suportabila sa ramana mai mult frica,daca asculti tot ce iti spun asistentele si dr o sa te recuperezi rapid ...eu am 6 zile de la operatie si pot sa zic ca ma simt bine atata timp cat pot sa ma ingrijesc de bebelina si sa mai fac cate una alta prin casa .Nastere usoara iti doresc si un bebe sanatos si cuminte

narcisac
10.02.2012, 11:16:27
Fetelor vreau sa va povestesc ceva,ce s-a intamplat saptamana trecuta la noi in Radauti,''in macelarie''cum i se zice mai nou sectiei de gineco.
E socant,dar adevarat,i s-a intamplat unei cunostinte de ale mamei mele .
Mama a 8 copilasi,a fost la un medic local ,dr Tomceanu,renumit in oras ca ar fi cel mai bun dar tare pe bani....a fost la el si cu sarcinile anterioare si deci se cunosteau bine.Cu o saptamana inainte de cezariana,mamica a fost internata ptr mentinere,fiind foarte slabita.In ziua operatiei,bineinteles ca dr avea sange grupa ei dar nu avea ser ptr cuagulare(sau asa ceva)desi stia situatia.A intrat mamica in operatie,are o fetita sanatoasa,iar dupa ce i-au inchis operatia ,ea a facut hemoragie,si ii curgea sange prin cusaturi.Trei asistente ii faceau masaj ptr a contracta uterul,mama urla de durere si nimic.
Dr a taiat-o iar in lateral,i-au scos uterul,si cand i-a trebuit sange,ce sa faci ca nu era ser si tot sangele ii curgea peste tot,si pe jos si prin operatii ,caci corpul nu-l primea.
Au dus-o de urgenta la Suceava,acolo era dr Merticaru care a deschis-o iar(o alta taietura oblica),si a pus-o pe picioare.
Baiatul de pe salvare zicea ca viata lui nu a vazut atata sange in salvare!
Acum e bine,au externat-o zilele astea ,are 3 taieturi pe burta,dar ii multumeste lui Dumnezeu ca este in viata langa cei 9 copilasi!Mereu zice ca daca nu era dr Merticaru acum era moarta.
Fetelor din Radauti,merge-ti oriunde sa nasteti,numai aici nu!

narcisac
10.02.2012, 11:21:45
multumim mult.Stai linistita in privinta operatiei gandeste-te ca e momentul in care in sfarsit o sa iti vezi bebele ...sincer acum prima data cand te ridici in picioare e putin mai greu dar o sa primesti suficient ajutor si calmante cat sa faca durerea suportabila sa ramana mai mult frica,daca asculti tot ce iti spun asistentele si dr o sa te recuperezi rapid ...eu am 6 zile de la operatie si pot sa zic ca ma simt bine atata timp cat pot sa ma ingrijesc de bebelina si sa mai fac cate una alta prin casa .Nastere usoara iti doresc si un bebe sanatos si cuminte

Multumesc ptr incurajari!
Ma trec fiorii cand ma gandesc.Desi mai am 2 baieti (de 11 si 7 ani),acum vine fetita si parca as fi la prima nastere. Vin amandoi seara si saruta burtica si vorbesc cu ea!Ma tot intreaba cate zile au mai ramas pana o vor vedea.
E bine daca la 6 zile dupa operatie faci cate ceve prin casa,te-ai recuperat bine.
Sa ne pui poze cu bebelina !

Ancaxyz
10.02.2012, 11:25:36
:((:(( Am raciiiit si trebuie sa iau Ospamox #-o. Degeaba am luat 4 zile diverse chestii homeopate pt gat si ceaiuri, lamaie {cand am pus lamaie in ceai mi-a plans Gabitza de parca avea colici, asa ca nu ma mai ating de citrice }. Parca am un vulcan in gat, nu ustura ci frige tocmai, asa de puternica e infecti, noroc ca n-am facut si febra. Si-s ragusita ca aproape nu mai pot vorbi, nu ma-ntelegea dr. de fam. la telefon. Nu-mi convine sa iau antibiotic, dar chiar n-am ce face :-s, bine ca micuta e bine; dr a zis ca se da si la copii ospamox; slaba consolare dar asta e.
Ma plang la voi ca maica-mea mi-a zis ca asa am sa patesc, pt ca n-am vrut sa merg la dr de la inceput, asa ca la ea "n-am intrare" :))

ikalina
10.02.2012, 11:42:50
:((:(( Am raciiiit si trebuie sa iau Ospamox #-o. Degeaba am luat 4 zile diverse chestii homeopate pt gat si ceaiuri, lamaie {cand am pus lamaie in ceai mi-a plans Gabitza de parca avea colici, asa ca nu ma mai ating de citrice }. Parca am un vulcan in gat, nu ustura ci frige tocmai, asa de puternica e infecti, noroc ca n-am facut si febra. Si-s ragusita ca aproape nu mai pot vorbi, nu ma-ntelegea dr. de fam. la telefon. Nu-mi convine sa iau antibiotic, dar chiar n-am ce face :-s, bine ca micuta e bine; dr a zis ca se da si la copii ospamox; slaba consolare dar asta e.
Ma plang la voi ca maica-mea mi-a zis ca asa am sa patesc, pt ca n-am vrut sa merg la dr de la inceput, asa ca la ea "n-am intrare" :))
Offf Anca...imi pare rau ca ai racit asa de rau...eu zic sa iei antib ca nu stii cand se agraveaza si sa nu-i dai ceva si Gabitzei...si eu i-am dat ospamox la 4 luni cand a racit..e drept exista special ptr copii. Insanatosire grabnica!

nelly_blinduta
10.02.2012, 13:16:24
Vremea asta!Insanatosire grabnica! Si sotul meu e racit, abia vorbeste, mai aveam niste augmentin in casa cum am luat eu acu vreo luna si l-am bagat pe antibiotic, ca imi da si mie raceala; deja ma doare in gat si-mi curge putintel nasul.

nelly_blinduta
10.02.2012, 13:23:47
Fetelor, ce sa va mai zic...sunt tot acasa, bebele nu vrea sa vina, nu da nici un semn...m-am si plictisit de atata asteptat...Pe dr nu l-am sunat ca sotul zice ca l-am inebunit pe saracul om:)) ma gandeam sa-l sun maine ca e de garda si poate ma duc la spital la un control...dar mai astept...pana marti cand fac 41 saptamani. Apoi chiar trebuie sa iau o decizie daca nu se hotaraste bebele sa vina. Azi am iesit putin afara, pana la magazin, la farmacie, nu mai puteam sa stau in casa! nu mai iesisem de o saptamana! Citesc aici ce zic fetele care au nascut acum si ma cuprinde tristetea...ca ele isi strang bebelusii deja in brate...si eu abia astept sa-l vad pe puiul meu si el nimic:( e incapatanat ca tac'su!:talk_04:
In fine, o sa va anunt dupa ce-o sa aiba loc marea intalnire!:D...defapt, Alina, daca nu ma mai vezi pe net sa stii ca-s la spital:)

10.02.2012, 13:28:35
eram sigura ca tu esti fata dnei Virginica se potriveau prea multe .Am nascut pe 04.02 si da eu sunt mamica de care zici .Apropo noroc de mami a ta ma ajutat enorm de mult nici nu exista cuvinte pe lumea asta sa ii multumesc .Imi amintesc ca prin vis ca a vb cu tine la tel dupa ce am iesit din operatie si ti-a spus ca am nascut..am dreptate?

Sa iti traiasca baietelul e un scumpel buni e tare mandra de el si abia asteapta sa veniti la Suceava ca nu mai poate de dorul lui

;;) Ma bucur foarte mult ca ne-am cunoscut, chiar si virtual. Mama ta e o dulceata, mi-e tare draga. Cand ne-am intalnit ultima oara, eu eram cu burta la gura. Era tare mandra ca o sa fie bunica, zambea cu gura pana la urechi:) Cred ca acuma zburda de fericire;;)
Mi se pare ca suntem si neamuri, de-a 12-a spita;));))
Pupici tie si bunicii!;-)

ikalina
10.02.2012, 13:36:06
Fetelor, ce sa va mai zic...sunt tot acasa, bebele nu vrea sa vina, nu da nici un semn...m-am si plictisit de atata asteptat...Pe dr nu l-am sunat ca sotul zice ca l-am inebunit pe saracul om:)) ma gandeam sa-l sun maine ca e de garda si poate ma duc la spital la un control...dar mai astept...pana marti cand fac 41 saptamani. Apoi chiar trebuie sa iau o decizie daca nu se hotaraste bebele sa vina. Azi am iesit putin afara, pana la magazin, la farmacie, nu mai puteam sa stau in casa! nu mai iesisem de o saptamana! Citesc aici ce zic fetele care au nascut acum si ma cuprinde tristetea...ca ele isi strang bebelusii deja in brate...si eu abia astept sa-l vad pe puiul meu si el nimic:( e incapatanat ca tac'su!:talk_04:
In fine, o sa va anunt dupa ce-o sa aiba loc marea intalnire!:D...defapt, Alina, daca nu ma mai vezi pe net sa stii ca-s la spital:)
Dada:) te-am vazut azi pe geam...nici nu spui ca esti gravi ...culmea din spate mai ai ink si talie;)) mai rar asa gravide frumoase...eu aratam ca o balena esuata=P~fa ceva cu gatul ca daca faci cezariana e nasol si asa te ustura de la tubul ala si daca iti mai si vine sa tusesti ai pus-o...(:|

10.02.2012, 13:39:48
Poze de la ultima sedinta foto a lui Vladut:)