PDA

Versiunea completa : Aspirante la bebe, viitoare si actuale mamici din Suceava

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20

Iulia_
02.03.2012, 07:44:36
a iesit ca are 4 saptamani.deci ma pot lauda cu un nepotel/nepotica.nu stie daca mai merge sa faca si cealalta analiza ca asistentele au zis ca ele nu stiu nimic despre asta:|
Poate sa faca cum vrea, e doar o metoda foarte timpurie sa se asigure ca e totul in regula, nu-i obligatoriu.
Ma bucur ca a venit barza si la ei :x frumos martisor.

Buna dimineata!
http://www.kaffeejunkies.at/wp-content/uploads/2009/11/tasse-kaffee.png

Neata, Danuta!

andrada21
02.03.2012, 08:20:18
a iesit ca are 4 saptamani.deci ma pot lauda cu un nepotel/nepotica.nu stie daca mai merge sa faca si cealalta analiza ca asistentele au zis ca ele nu stiu nimic despre asta:|
Ce stiu asistentele la noi in Sv?Nu e obligatoriu dar daca se dubleaza la 48 h valoarea inseamna ca sarcina decurge ok.Felicitari ma bucur pt ei!Avem niste prieteni "comuni"si de multe ori povesteau ce superb a fost la nunta.

andrada21
02.03.2012, 08:22:04
Buna dimineata!
http://www.kaffeejunkies.at/wp-content/uploads/2009/11/tasse-kaffee.png

Neatza !Pana la urma cand ai programarea?

danutza78
02.03.2012, 09:07:11
Neatza !Pana la urma cand ai programarea?
Pe 12 martie am programare.

danutza78
02.03.2012, 09:10:00
Deci ai reusit cu programarea?Elevit din luna 4?Esti o norocoasa cu asa medic de familie.A mea ma cheama sa se uite pe analize,nuj cat pricepe=))Ti a dat analize compensate?Daca da sa stii ca dureaza muuuuuult tare.Si eu aveam de la medicul de fam da ma programau peste o luna jum asa ca am renuntat si le am platit.Doar nu puteam astepta atat
Eu am sa sun azi la Biotest pentru programare.
Am inteles ca mai sunt fonduri pentru analize gratuite la gravidute!

In sarcina cu Bianca am platit doar triplul test si ecografiile morfologice in timp ce alte mamici auzisem ca plateau f multi bani pe analize.
Eu le-am prins mereu gratuite!
Am avut noroc!

danutza78
02.03.2012, 09:20:15
Ghinion. Se pare ca nu sunt fonduri! :D Tocmai am sunat.
Ma costa 100 lei!

nelly_blinduta
02.03.2012, 12:26:02
Buna mamicilor! Am si eu o mica problema...bebe are pielea f uscata si se descuameaza. In spital dr pediatru mi-a zis sa evit uleiurile astea de beeb pana pe la 2 luni si sa-l dau in schimb cu vitamina A uleioasa; l-am dat dar nu are niciun efect:( Am asteptat ca sotul spunea ca nah, se curata si el...dar parca ma ingrijoreaza sa-l vad cu pielicica toata crapata pe manute si burtica si picioruse. Ma mai gandesc sa nu fie de la lotiunea de spalat (Nivea- din cap pana-n picioare)...v-ati confruntat cu asa ceva?l-ati dat pe bebe cu ulei de bebe din comert de la inceput sau cand a mai crescut?

nelly_blinduta
02.03.2012, 12:29:11
Ghinion. Se pare ca nu sunt fonduri! :D Tocmai am sunat.
Ma costa 100 lei!
Dar la Bethesda nu ai incercat?stiu ca acum in primele zile prinzi fonduri. Eu acolo le-am facut, tot asa, pe 2 sau pe 3 ale lunii.

roxutza88
02.03.2012, 12:41:29
Buna mamicilor! Am si eu o mica problema...bebe are pielea f uscata si se descuameaza. In spital dr pediatru mi-a zis sa evit uleiurile astea de beeb pana pe la 2 luni si sa-l dau in schimb cu vitamina A uleioasa; l-am dat dar nu are niciun efect:( Am asteptat ca sotul spunea ca nah, se curata si el...dar parca ma ingrijoreaza sa-l vad cu pielicica toata crapata pe manute si burtica si picioruse. Ma mai gandesc sa nu fie de la lotiunea de spalat (Nivea- din cap pana-n picioare)...v-ati confruntat cu asa ceva?l-ati dat pe bebe cu ulei de bebe din comert de la inceput sau cand a mai crescut?
a mai fost discutia asta cu cateva pg in urma.cu dermatita.eu te sfatuiesc sa nu mai folosesti produse gen nivea,johnson...eu folosesc de cand am nascut-o,produse de la klorane cu musetel.se gasesc in farmacii si sunt ff bune.

danutza78
02.03.2012, 13:10:47
Dar la Bethesda nu ai incercat?stiu ca acum in primele zile prinzi fonduri. Eu acolo le-am facut, tot asa, pe 2 sau pe 3 ale lunii.
Pai cica se fac doar pe baza de programare.
Mi s-a spus ca fondurile pentru luna martie s-au epuizat. Ar putea sa-mi faca o programare pentru luna aprilie, dar ca programarile se fac dupa 5 martie si ca biletul de trimitere trebuie sa fie emis dupa 5 martie si nu inainte. Eh...
Asta mi-a raspuns la Dorna Medical.
La Biotest mi-a zis din start ca nu sunt fonduri si ca nu fac nici un fel de programari.
La Bethesda n-am incercat!

danutza78
02.03.2012, 13:13:45

Fierbi apa in care ii faci baita? Daca are pielea sensibila cica e bine sa faci si asta.
Sau (mi-a zis pediatra) sa iei niste tarate de grau, o pui intr-un tifon mai des (eventual pus in mai multe) si tot treci prin apa in care ii faci baie lui bebe. Ajuta foarte mult la dedurizarea apei.
Stiu ca mie mi-a zis sa-i iau o crema de corp... dar nu mai tin minte cum se cheama... oricum am dat pe ea acu 2 ani vreo 100 lei. Imi amintesc, si-ti zic!

ikalina
02.03.2012, 14:15:49
Nelly nu vrei sa-ti imprumut crema minune de la Avene?macar sa vezi daca functioneaza la bb tau si sa stii pe viitor sa-i cumperi sau nu...mi-a recomandat-o pediatra ca e fara parabeni si are apa termala etc...Karinei i-a trecut asta cu pielea uscata dar mai avem de lucrat cu bubitele de pe fata...cica face minuni...eu ink le astept:-peu zic ca poti sa incerci ...rau nu face!

Iulia_
02.03.2012, 15:10:55
Are mami o fetita!! :love::love::love:
E cu 5 zile mai mare la lungime, dar are greutatea normala, deci e inalta si slabuta! Statea cu manuta sub capusor:x statea pe o parte, asa... si dadea din piciorutele alea frumoase. Are degetele, nasuc, stomacel plin cu lichid, adica poate inghiti fara probleme. Eu am plans si am ras, tati plutea pe acolo prin cabinet si cand am iesit afara m-a pupat! Tati era terminat cu zile, avea lacrimi in ochi si sorbea ecranul de la eco din ochi :X cand a auzit ca e "o dumneaei" a ras bucuros.
Eu inca plutesc de fericire si parca o tot vad in fata ochilor. Asa mi-e de draga!!!

quake
02.03.2012, 15:12:50
E cu 5 zile mai mare la lungime, dar are greutatea normala, deci e inalta si slabuta! Statea cu manuta sub capusor:x statea pe o parte, asa... si dadea din piciorutele alea frumoase. Are degetele, nasuc, stomacel plin cu lichid, adica poate inghiti fara probleme. Eu am plans si am ras, tati plutea pe acolo prin cabinet si cand am iesit afara m-a pupat! Tati era terminat cu zile, avea lacrimi in ochi si sorbea ecranul de la eco din ochi :X cand a auzit ca e "o dumneaei" a ras bucuros.
Eu inca plutesc de fericire si parca o tot vad in fata ochilor. Asa mi-e de draga!!!
uite unde se ascundea una din fetitele grupului :-p
SA VA TRAIASCA!!!!! SI SA VA BUCURE!!! :x

andrada21
02.03.2012, 15:13:23
Mi s-a spus ca fondurile pentru luna martie s-au epuizat. Ar putea sa-mi faca o programare pentru luna aprilie, dar ca programarile se fac dupa 5 martie si ca biletul de trimitere trebuie sa fie emis dupa 5 martie si nu inainte. Eh...
La Biotest mi-a zis din start ca nu sunt fonduri si ca nu fac nici un fel de programari.
Danutza eu am vreo 3 prietene gravi niciodata nu au prins fonduri.Mereu povestea cu peste o luna/doua.Eu m am lasat pagubasa am uneori nevoie de analize pe moment cum a fost acu cu infectia urinara.Plus ca in primul trimestru eu am facut de 12 mil,din care ar fi fost compensate doar 2.Asa ca...

Ancaxyz
02.03.2012, 15:30:18
Sa fiti sanatoase amandoua, sarcina usoara in continuare >:D<

Ancaxyz
02.03.2012, 15:46:02
Incearca la lab. Moga- Varzaru, pe str. care leaga 6 Noiembrie de Marasti [Baia publica], de multe ori aveau fd cand in alte parti erau epuizate .

roxutza88
02.03.2012, 16:02:01
felicitari!!!in sfarsit o fetita...ca inafara de annyy,numai flacai pe aici.sa fie sanatoasa,si sarcina usoara incontinuare.ce ma bucur pt voi.stiu ca tu vroiai baiat nu?lasa ca e bine si fetita,iti spun eu.poze nu ai cu ea?:x:x

nelly_blinduta
02.03.2012, 16:04:27
Felicitari mami!sa creasca mare si sanatoasa si sa stea in burtica pana la termen!

nelly_blinduta
02.03.2012, 16:05:35
Nelly nu vrei sa-ti imprumut crema minune de la Avene?macar sa vezi daca functioneaza la bb tau si sa stii pe viitor sa-i cumperi sau nu...mi-a recomandat-o pediatra ca e fara parabeni si are apa termala etc...Karinei i-a trecut asta cu pielea uscata dar mai avem de lucrat cu bubitele de pe fata...cica face minuni...eu ink le astept:-peu zic ca poti sa incerci ...rau nu face!
Mersi Alina, hai ca am sa cobor eu cand o sa fie cineva acasa cu bebele sa vedem...

carmenmariaconstantinescu
02.03.2012, 16:11:27
Cremele/uleiurile din comert nu sunt bune la nimic...si eu m-am confruntat cu problema asta. Avem sampon fara sapun de la Mustela si crema de corp hidratanta de la Klorane. Produse Avene am folosit pentru fundulet, dar efectele au intarziat sa apara, asa ca m-am reorientat. Intra pe paginile lor si acolo gasesti explicatii pentru produse si recomandari( cel putin la mustela exista asa ceva, la avene sau klorane n-am verificat)

02.03.2012, 16:14:08
FELICITARI, MAMI! SA VA TRAIASCA SI SA VA ADUCA NUMAI BUCURII! In sfarsit, inca o fetita, dupa puzderia de baietei:x

ancutza1010
02.03.2012, 17:40:20
Felicitari mami! Sa fie sanatoasa comoara voastra!

lorena_sv
02.03.2012, 18:00:13

felicitari, mamico!!:x:x:xmai tb si fetite pe aici, poate 2012 e anul fetitelor!
in ce proportie ti-a spus ca e fetita?abia pe la 22-24 de sapt se va sti sigur(la morfologia fetala)-asa ca dc vroiai un baietel, nu se stie!si la noi a fost fetita la varsta ta de sarcina!important e sa fiti sanatosi, si tu, si bebe!:)

Iulia_
02.03.2012, 20:00:09
Lorena, n-a spus niciun procent, doar ne-a arata doua liniute pe ecran. Daca se schimba pe parcurs, nu ma supar, e iubirea mea :x

Ancuta :* multumim

Carmen, multumim frumos >:D< o sa aiba fetita de unde alege, sunt o gramada de baietei chipesi aici ;;)

Nelly :* multumim!

Roxuta, multumim! Nu voiam nimic, chiar am evitat sa ma gandesc ce vreau. La inceput am simtit ca e baietel, insa eram influentata de cei din familie care isi doreau baietel. Dar am visat o fetita acum cateva saptamani si mi-am schimbat parerea... dar nu m-as fi suparat in nicio situatie si nici nu ma supar daca se schimba.

Quake, s-a ascuns bine, dar azi am vazut-o si ne-am indragostit pe loc!

Ancaxyz, multumim frumos >:D< adevarul e ca n-am de ce ma plange, am avut o sarcina usoara oana acum :x

Poze am, o sa le scanez desi nu se distinge prea bine. Pupici la toata lumea :*

ikalina
02.03.2012, 20:41:40
Oauuu felicitari pentru fetita!mai rar tatici bucurosi ca vine o fetita(spun din propie exp....sotului meu i-a cazut fata cand a auzit ca o sa aiba 2 fete...):D

andrada21
03.03.2012, 08:12:58
Oauuu felicitari pentru fetita!mai rar tatici bucurosi ca vine o fetita(spun din propie exp....sotului meu i-a cazut fata cand a auzit ca o sa aiba 2 fete...):D
Sotul meu isi doresre enorm o fetitza.Cand am ramas gravi tot vb cu noi ca si cum am fi "doua fete"l am certat putin ca dupa daca e baiat nu am chef sa il vad cu o fatza de aia...Acu ii zice doar bb,uneori se mai scapa si zice ca stie el ca e fetita=))
Oricum nu conteaza sa dea DD sa fim bine astea is mici detalii la cate probleme adevarate sunt!

lorena_sv
03.03.2012, 09:58:27
Lorena, n-a spus niciun procent, doar ne-a arata doua liniute pe ecran. Daca se schimba pe parcurs, nu ma supar, e iubirea mea :x

sper sa nu te superi pe mine pt ce ti-am scris mai sus!(e bine sa ai in vedere si a doua varianta.eu am suferit putin din cauza asta, dar nu pt ca nu era fetita, ci pt ca ma obisnuisem cu ideea asta, o strigam, ii vb ca unei fetite, a fost putin ciudat cand s-a ,,schimbat,, sexul, mi-a tb ceva timp sa imi revin, greu de explicat, stie doar cine a trecut prin asta. si de asta ti-am spus ca mai sigur va fi la morfo):*
oricum ramane iubirea ta, si o sa-l iubesti asa de mult pe bebe incat la urm sarcina nu va mai conta(asa de mul) dc va avea acelasi sex. inainte sa fiu insarcinata, imi doream f mult o fetita, iar cand am ramas,nu mai conta sexul decat sa fie sanatos, dar am simtit ca va fi baiat. la 18 sapt, cand mi-a spus ca e fetita am luat-o de buna si am zis ca m-am inselat, ca n-am avut un feeling bun si...pana la urma e un baietel adorabil, pe zi ce trece il iubesc mai mult, nu-mi puteam imagina ca voi putea renunta la orice pt el!!:love:

andrada21
03.03.2012, 10:32:01
sper sa nu te superi pe mine pt ce ti-am scris mai sus!(e bine sa ai in vedere si a doua varianta.eu am suferit putin din cauza asta, dar nu pt ca nu era fetita, ci pt ca ma obisnuisem cu ideea asta, o strigam, ii vb ca unei fetite, a fost putin ciudat cand s-a ,,schimbat,, sexul, mi-a tb ceva timp sa imi revin, greu de explicat, stie doar cine a trecut prin asta. si de asta ti-am spus ca mai sigur va fi la morfo):*
oricum ramane iubirea ta, si o sa-l iubesti asa de mult pe bebe incat la urm sarcina nu va mai conta(asa de mul) dc va avea acelasi sex. inainte sa fiu insarcinata, imi doream f mult o fetita, iar cand am ramas,nu mai conta sexul decat sa fie sanatos, dar am simtit ca va fi baiat. la 18 sapt, cand mi-a spus ca e fetita am luat-o de buna si am zis ca m-am inselat, ca n-am avut un feeling bun si...pana la urma e un baietel adorabil, pe zi ce trece il iubesc mai mult, nu-mi puteam imagina ca voi putea renunta la orice pt el!!:love:
Lorena depinde mult de pozitia bb,medic,ecograf...Sunt pers care au aflat sexul bb f repede,pe la 12 sapt si a ramas asa.Sunt si care au patit ca tine.Nasa mea fost tot la Dragoi la 14 sapt a aflat ca e fetitza si asa a ramas.Pana la urma important e sa fie sanatos !
Si intradevar pana la morfo nu poti fi 100% sigur

lorena_sv
03.03.2012, 10:42:20
Lorena depinde mult de pozitia bb,medic,ecograf...Sunt pers care au aflat sexul bb f repede,pe la 12 sapt si a ramas asa.Sunt si care au patit ca tine.Nasa mea fost tot la Dragoi la 14 sapt a aflat ca e fetitza si asa a ramas.Pana la urma important e sa fie sanatos !
Si intradevar pana la morfo nu poti fi 100% sigur

cel mai mult depinde de bebe(dr e bun, eco performant, printre singurii medici care are/face eco intrav), dc vrea sa arate sau nu...si cand am facut eu aco(la 18 sapt) nu vroia sa arate nimic. stiu mai multe mamici carora le-a zis dr Dragoi pe la 14-16 sapt sexul si asa a ramas, de asta am crezut atat de mult ca nu se poate gresi, dar baietelul meu smecher ne-a pacalit;))

andrada21
03.03.2012, 10:53:23
cel mai mult depinde de bebe(dr e bun, eco performant, printre singurii medici care are/face eco intrav), dc vrea sa arate sau nu...si cand am facut eu aco(la 18 sapt) nu vroia sa arate nimic. stiu mai multe mamici carora le-a zis dr Dragoi pe la 14-16 sapt sexul si asa a ramas, de asta am crezut atat de mult ca nu se poate gresi, dar baietelul meu smecher ne-a pacalit;))
Acu cam toti fac intravaginal(care au eco)asa zic si eu ca depinde cum sta bb.
Eu am o prietena la el,naste marti
Vreau sa te intreb ceva fara sa te supi.Tipa asta nu a facut nimik,doar analize asa uzuale,nici dublu/triplu test nici o morfologie nimik.O data pe la 2 luni mergea la eco si atat.Raspunsul e ca doc nu a recomandat nimik ca e tanara deci sanatoasa.Tu ai facut singura morfo sau ti a indicat el??Tare ciudat mi s-a parut cand a zis ca nici morfo nu a facut.Sper sa fie ok.

Ancaxyz
03.03.2012, 10:56:50
Te inteleg perfect, mie 2 dr. mi-au zis ca e baiat si eu as fi vrut mai mult fetita, dar m-am obisnuit atat de mult ce "el" - Gabitzu - ca la morfo sotul radea si eu eram parca amortita (:|, parca pierdusem pe cineva -in timp "Gabitzu " devenise un "personaj" , vorbeam mereu cu el si deodata .... disparuse =)).
Important e ca am un copil, ca e sanatoasa, se dezvolta pe zi ce trece si ne umple viata de bucurie :x; aaa, si azi face 5 luni <:-P.
Ai inceput diversificarea sau astepti Ziua Mamei si-a baiatului :D, sa aiba Iustin 6 luni ? Sa vii cu detalii, pls, menuiri/ponturi/reactii ale baietelului, ca una e sa citesti diverse site-uri, alta e cand iti spune cineva proaspat trecut prin asta [cu stiri fierbinti :)) ]. Inca putin si va calcam pe urme ;)).
Ai luat scaunul ala cu balansoar, pe care l-am vazut pe fb? Sa-mi spui cum ii place lui Iustin, vrea sa stea in el?
Mi-am amintit si ca ziceai zilele trecute ceva de camera "mama si copilul" - despre ce e vorba? cred ca maine ajung pe-acolo si poate trec sa vad si eu , daca e interesant.
Iustinel, pofta mare la tot ce-ti da mami, sa nu lasi nimic in farfurie :*

Iulia_
03.03.2012, 11:05:32
Nici vorba sa ma supar! Stai linistita.
Nu-mi pun baza in faptul ca e fetita, stiu ca se poate gresi si nu ma voi supara deloc. Eu mereu am spus ca imi doresc un copil, nu fetita sau baiat. Daca as putea sa merg la magazin sa-mi aleg de pe raft, as alege cate unul din fiecare... dar asa am preferat sa nu ma gandesc ce e, ci doar sa ma gandesc sa mananc ok, sa nu fiu obosita, sa nu-mi fie frig, etc.
Cand am vazut ieri cum sta pe o parte cu mana sub cap... dand din picioruse lenes, strangand pumnutii si deschizand palma apoi... CUM sa-mi doresc altceva decat sanatate pentru bebelus? :love:

lorena_sv
03.03.2012, 11:23:14
Acu cam toti fac intravaginal(care au eco)asa zic si eu ca depinde cum sta bb.
Eu am o prietena la el,naste marti
Vreau sa te intreb ceva fara sa te supi.Tipa asta nu a facut nimik,doar analize asa uzuale,nici dublu/triplu test nici o morfologie nimik.O data pe la 2 luni mergea la eco si atat.Raspunsul e ca doc nu a recomandat nimik ca e tanara deci sanatoasa.Tu ai facut singura morfo sau ti a indicat el??Tare ciudat mi s-a parut cand a zis ca nici morfo nu a facut.Sper sa fie ok.

nici mie nu mi-a cerut decat analizele astea uzuale, iar despre morfo mi-a zis ca nu e nevoie sa fac pt ca bebe e sanatos(deci a vazut el la eco). eu am facut pt linistea mea, pt a-l vedea pe bebe mai bine, pt a avea si o a doua parere:-$, dar nu i-am mai zis ca am facut, ca sa nu se supere. stiam ca imi va zice ca nu am avut incredere in el, desi a fost cam singurul in care am avut incredere. m-a ajutat fff mult.nu vreau sa fac afirmatii ,,gratuite,, dar pot sa spun ca mi-a salvat viata, si a mea si a bebelusului. eu am avut o sarcina grea, am stat de 4 ori in spital, dar a trecut. am avut noroc ca m-a trimis la cardiolog si endocrinolog.
nici dublu/triplu test nu am facut si nici nu as face. am mai spus aici mai demult aici, in plus nu iti spune ceva concret, exact, e doar o statistica...

andrada21
03.03.2012, 11:36:23
nici mie nu mi-a cerut decat analizele astea uzuale, iar despre morfo mi-a zis ca nu e nevoie sa fac pt ca bebe e sanatos(deci a vazut el la eco). eu am facut pt linistea mea, pt a-l vedea pe bebe mai bine, pt a avea si o a doua parere:-$, dar nu i-am mai zis ca am facut, ca sa nu se supere. stiam ca imi va zice ca nu am avut incredere in el, desi a fost cam singurul in care am avut incredere. m-a ajutat fff mult.nu vreau sa fac afirmatii ,,gratuite,, dar pot sa spun ca mi-a salvat viata, si a mea si a bebelusului. eu am avut o sarcina grea, am stat de 4 ori in spital, dar a trecut. am avut noroc ca m-a trimis la cardiolog si endocrinolog.
nici dublu/triplu test nu am facut si nici nu as face. am mai spus aici mai demult aici, in plus nu iti spune ceva concret, exact, e doar o statistica...
Stiu ca ai fost f multumita de el,dar eu personal sunt de alta parere.Nu vreau sa intru in discutii care nu isi au rostul,dar nu poti sti ca bb e sanatos doar din ecograf.
Poate ca am eu probleme si vad altfel situatia nuj.Dublu/triplu test corelat cu eco nu e doar o statistica.Totusi cred cu tarie ca o morfo trb recomandata indiferent de situatie.
Sper sa fie bine si la prietena mea!

lorena_sv
03.03.2012, 11:44:34
Te inteleg perfect, mie 2 dr. mi-au zis ca e baiat si eu as fi vrut mai mult fetita, dar m-am obisnuit atat de mult ce "el" - Gabitzu - ca la morfo sotul radea si eu eram parca amortita (:|, parca pierdusem pe cineva -in timp "Gabitzu " devenise un "personaj" , vorbeam mereu cu el si deodata .... disparuse =)).
Important e ca am un copil, ca e sanatoasa, se dezvolta pe zi ce trece si ne umple viata de bucurie :x; aaa, si azi face 5 luni <:-P.
Ai inceput diversificarea sau astepti Ziua Mamei si-a baiatului :D, sa aiba Iustin 6 luni ? Sa vii cu detalii, pls, menuiri/ponturi/reactii ale baietelului, ca una e sa citesti diverse site-uri, alta e cand iti spune cineva proaspat trecut prin asta [cu stiri fierbinti :)) ]. Inca putin si va calcam pe urme ;)).
Ai luat scaunul ala cu balansoar, pe care l-am vazut pe fb? Sa-mi spui cum ii place lui Iustin, vrea sa stea in el?
Mi-am amintit si ca ziceai zilele trecute ceva de camera "mama si copilul" - despre ce e vorba? cred ca maine ajung pe-acolo si poate trec sa vad si eu , daca e interesant.

LA MULTI ANI, GABITZA!<:-P<:-P<:-P sa fii sanatoasa si cuminte, sa cresti mare si sa-i iubesti pe mami si tati!

exact cum povestesti si tu, parca mi-ar fi luat cineva copilul. al meu sot si-a dorit tare mult un baietel, cand am iesit de la morfo(a asistat si el, punea mai multe intrebari ca mine, o tot intreba pe dr dc e % sigura;))) sarea ,,in sus,,(si la propriu si la figurat) pe strada, pana s-a nascut Iustin, nu l-am mai vazut niciodata asa de fericit;)), eu eram socata, dar bucuroasa ca e sanatos

am inceput diversificarea, dr pediatru la care mergem ne-a dat accept, dar cu unele indicatii pt ca el e cu dermatita si suspect de alergie(ar fi predispus pt ca are ochii albastri si e blondutz:-s), dar am asteptat sa treaca intai raceala pt ca tb sa fie perfect sanatos cand incepe diversificarea

noi am inceput direct cu piure mai zemos, facut la blender. serveste masa intre 13-14(masa de legume). am inceput cu morcovel. i-am dat asa vreo 3-4 zile, apoi am introdus patrunjelul pe care nu l-am mai amestecat cu morcovul pt ca s-a constipat si i-am dat 2 zile separat. i-a placut f mult. a papat 100 g. azi i-am facut morcov(jumatate)+1patrunjel(radacina)+1pastarnac pt 2 zile(azi si maine). mie pediatra mi-a spus ca dupa o sapt(dc mananca bine) sa-i dau si masa nr 2(fructe, adica mar+branzica calcica), eu i-am dat para pt ca s-a consipat(ieri si azi), sapt viit o sa-i dau mar si branzica, iar la msa nr 1, o sa-i introduc carof, poate ardei, vedem
revin cu restul info mai tarziu, cineva vrea sa doarma;)) si nu poate singur!

lorena_sv
03.03.2012, 11:56:50
Stiu ca ai fost f multumita de el,dar eu personal sunt de alta parere.Nu vreau sa intru in discutii care nu isi au rostul,dar nu poti sti ca bb e sanatos doar din ecograf.
Poate ca am eu probleme si vad altfel situatia nuj.Dublu/triplu test corelat cu eco nu e doar o statistica.Totusi cred cu tarie ca o morfo trb recomandata indiferent de situatie.
Sper sa fie bine si la prietena mea!

poti sa faci o mie de eco si dc e sa nu fie bine, nu e!e cum vrea Dumnezeu!
eu stiu un caz in care mama tb sa faca avort pt ca triplu test n-a iesit bine, ca avea nu stiu ce malformatii si acum copilul are vreo 5 ani si e perfect sanatos! discutia se poate lungi, dar nu are rost...e bine sa mergi la medic pe parcursul sarcinii, dar e mai important sa te rogi sa fie bine, sa te ajute DD!fiecare cu parerea lui!eu am sta mai linistita asa!am fost extrem de calma si linistita, nici acum nu imi explic!
sigur o sa fie bine si prietena ta!Doamne ajuta!

in legatura cu parerea ta, nu vreau sa ti-o schimb, nu vreau sa apar pe nimeni, nu vreau sa te supar, dar nu-mi place cand o persoana e judecata dupa aparente, nu a fost nimeni acolo cand s-a intamplat ce s-a intamplat!deci nu putem judeca in necunostinta de cauza!dc vrei sa-ti schimbi parera, poti merge intr-o zi la cabinet si sa vezi cate femei stau acolo sa intre la dr, cate stau in cabinet, cate stau pe afara, cate ore sta dr peste program si cat de calm poate fi!sper ca nu te-am suparat!>:D<

andrada21
03.03.2012, 12:10:30
poti sa faci o mie de eco si dc e sa nu fie bine, nu e!e cum vrea Dumnezeu!
eu stiu un caz in care mama tb sa faca avort pt ca triplu test n-a iesit bine, ca avea nu stiu ce malformatii si acum copilul are vreo 5 ani si e perfect sanatos! discutia se poate lungi, dar nu are rost...e bine sa mergi la medic pe parcursul sarcinii, dar e mai important sa te rogi sa fie bine, sa te ajute DD!fiecare cu parerea lui!eu am sta mai linistita asa!am fost extrem de calma si linistita, nici acum nu imi explic!
sigur o sa fie bine si prietena ta!Doamne ajuta!

in legatura cu parerea ta, nu vreau sa ti-o schimb, nu vreau sa apar pe nimeni, nu vreau sa te supar, dar nu-mi place cand o persoana e judecata dupa aparente, nu a fost nimeni acolo cand s-a intamplat ce s-a intamplat!deci nu putem judeca in necunostinta de cauza!dc vrei sa-ti schimbi parera, poti merge intr-o zi la cabinet si sa vezi cate femei stau acolo sa intre la dr, cate stau in cabinet, cate stau pe afara, cate ore sta dr peste program si cat de calm poate fi!sper ca nu te-am suparat!>:D<
Doamne de ce sa ma superi?Doar vb fiecare cu parerea ei.Si sa stii ca eu nu am nimik cu el doamne fereste,si nasa a nascut cu el prematur si a fost f bine.Si daca te referi la faza aia cu femeia aia sa stii ca nu ma gandeam la asta.Mie mi se pare doar extrem de ciudat ca in 2012 sa nu recomanzi o morfo.Nu cred ca e normal(dar e parerea mea)
E f important sa te rogi,sunt constienta ca e doar cum vrea DD(drept dovada si minunea mea)dar mai sunt si de parere ca uneori niste analize/diagnostice la timp salveaza o sarcina.
Chiar inchid sub aici pt ca nu vreau discutii contradictorii eu doar te am intrebat pt ca imi spusese prietena mea ca nu a facut absolut nimik si parca nu imi venea sa cred!

lorena_sv
03.03.2012, 13:04:15
:D

asa se pare, pe 8 martie sarbatorim Ziua Mamei si-a baiatului!:))
nu diversificarea nu e asa greu cum am crezut;;), dc ii place la bebe sa manance(daca e pregatit) e f frumos!
am laut pana la urma scaunul de masa caruia i-am dat like pe fb!sotul l-a ales, de data asta!:)dc la inceput nu am fost % multumita(pt ca ocupa un pic de spatiu si eu as fi vrut din ala tranformabil, cu masuta si scaunel, vazusem un model la vivo din timpul sarcinii), acum pot sa spun ca sunt f incantata, sta in scaunel ca un director(cum ne place noua sa spunem):)). ii place sa se balanseze. precizez ca nu sta, inca, bine, in fundulet, dar in acest scaunel sta f bine. m-am chinuit vreo 2 zile sa il tin in brate sa manance si a fost un chin, se tot apleca sa bage capul in farfuria cu mancare, in scaunel sta perfect. noua, dr. ne-a spus sa il punem in fundulet de la 5 luni cate un pic, acum are mai mult echilibru, chiar dc nu sta bine, dar se vede...
si dovada mai jos(din scaunel), din balansoar am pe laptop, acum sunt pe calc:D, poate incarc mai tarziu pe fb!
Camera Mama si copilul e camera in care poti sa il alaptezi, sa il schimbi pe bebe!

roxutza88
03.03.2012, 14:19:25
Doamne de ce sa ma superi?Doar vb fiecare cu parerea ei.Si sa stii ca eu nu am nimik cu el doamne fereste,si nasa a nascut cu el prematur si a fost f bine.Si daca te referi la faza aia cu femeia aia sa stii ca nu ma gandeam la asta.Mie mi se pare doar extrem de ciudat ca in 2012 sa nu recomanzi o morfo.Nu cred ca e normal(dar e parerea mea)
E f important sa te rogi,sunt constienta ca e doar cum vrea DD(drept dovada si minunea mea)dar mai sunt si de parere ca uneori niste analize/diagnostice la timp salveaza o sarcina.
Chiar inchid sub aici pt ca nu vreau discutii contradictorii eu doar te am intrebat pt ca imi spusese prietena mea ca nu a facut absolut nimik si parca nu imi venea sa cred!
e normal sa fie fiecare cu parerea lui.nici mie nu mi se pare normal sa faci doar cateva analize de sange in sarcina...care oricum le faceai si daca nu era sarcina.dar pana la urma el e dr si au trecut prin mana lui atatea paciente si stie mult mai bine decat noi.
si eu am fost ff multumita de dr mea,dar acum multe paciente au pareri proaste despre ea.eu nu am ce sa-i reprosez si ma mir cand aud tot felul de povesti,dar atata timp cat s-a purtat cu mine atat de bine si m-a ajutat atat de mult,nu am de ce sa-mi schimb parerea.daca o sa mai fac un bebe,tot la ea o sa merg...si daca nu se poate...o sa merg la is pt ca nu am incredere in alt medic din sv.

lorena_sv
03.03.2012, 14:49:49
e normal sa fie fiecare cu parerea lui.nici mie nu mi se pare normal sa faci doar cateva analize de sange in sarcina...care oricum le faceai si daca nu era sarcina.dar pana la urma el e dr si au trecut prin mana lui atatea paciente si stie mult mai bine decat noi.
si eu am fost ff multumita de dr mea,dar acum multe paciente au pareri proaste despre ea.eu nu am ce sa-i reprosez si ma mir cand aud tot felul de povesti,dar atata timp cat s-a purtat cu mine atat de bine si m-a ajutat atat de mult,nu am de ce sa-mi schimb parerea.daca o sa mai fac un bebe,tot la ea o sa merg...si daca nu se poate...o sa merg la is pt ca nu am incredere in alt medic din sv.

mie cel mai important mi s-a parut eco, cred ca am facut peste 15

lorena_sv
03.03.2012, 21:43:14
a vazut cineva de cumparat pe la noi un covoras muzical cu sunete, pronuntii ale animalelor, numerelor+ muzica amuzanta?ceva de genul ca in poza de mai jos

ancutza1010
03.03.2012, 23:01:21
a vazut cineva de cumparat pe la noi un covoras muzical cu sunete, pronuntii ale animalelor, numerelor+ muzica amuzanta?ceva de genul ca in poza de mai jos
poate ca acesta? (http://www.mykids.ro/jucarii-bebe-si-copii-c10/jucarii-si-jocuri-copii-de-activitate-s83.html) in magazinele din sv nu stiu....

andrada21
04.03.2012, 07:36:59
Avea nepotica mea dar in Italia.Stiu ca era vreo 30 eur.E f interesant

lorena_sv
04.03.2012, 09:13:37
poate ca acesta? (http://www.mykids.ro/jucarii-bebe-si-copii-c10/jucarii-si-jocuri-copii-de-activitate-s83.html) in magazinele din sv nu stiu....

am gasit la cineva pe fb de comandat. era 38 de lei+taxe transport si vreau sa ii comand unul. ma gandeam ca poate ati vazut si pe la noi

roxutza88
04.03.2012, 09:24:58
am gasit la cineva pe fb de comandat. era 38 de lei+taxe transport si vreau sa ii comand unul. ma gandeam ca poate ati vazut si pe la noi
am vazut chiar saptamana asta in carrefour.ma uitam la el dar pt noi nu mai e bun ca Melissa deja merge.e pt copilasi care invata sa mearga.am vazut si in auchan de craciun.

lorena_sv
04.03.2012, 09:27:22
am vazut chiar saptamana asta in carrefour.ma uitam la el dar pt noi nu mai e bun ca Melissa deja merge.e pt copilasi care invata sa mearga.am vazut si in auchan de craciun.

ms!am sa-l trimit pe sot sa vada sau poate mergem toti 3!

lorena_sv
04.03.2012, 09:28:20
si oala cu aburi a vazut cineva, pe undeva?din aia care se foloseste la aragaz, nu electrica

Ancaxyz
04.03.2012, 12:59:10

Camera Mama si copilul e camera in care poti sa il alaptezi, sa il schimbi pe bebe!
=)) eu credeam ca e ceva amenajat cu ocazia zilei mamei, promotii, etc :D; oricum e bine de stiut ca exista, chiar ne-am grabit sapt trecuta spre casa tocmai pt ca trebuia schimbata ; pe unde e , prin ce zona ?
F. fain scaunul, chiar sta ca bossul in el :D. Cum a fost prima lingurita de mancare, n-a zburat cat-colo?
Eu i-am luat zilele trecute o lampa-proiector [steluta vise placute ], dar n-a impresionat-o prea mult, are mai mult efect la mine, decat la ea :D. In loc sa doarma mai usor, fiica-mea pare interesata de mecanism, nu de proiectie.

nelly_blinduta
04.03.2012, 15:28:02

asa se pare, pe 8 martie sarbatorim Ziua Mamei si-a baiatului!:))
nu diversificarea nu e asa greu cum am crezut;;), dc ii place la bebe sa manance(daca e pregatit) e f frumos!
am laut pana la urma scaunul de masa caruia i-am dat like pe fb!sotul l-a ales, de data asta!:)dc la inceput nu am fost % multumita(pt ca ocupa un pic de spatiu si eu as fi vrut din ala tranformabil, cu masuta si scaunel, vazusem un model la vivo din timpul sarcinii), acum pot sa spun ca sunt f incantata, sta in scaunel ca un director(cum ne place noua sa spunem):)). ii place sa se balanseze. precizez ca nu sta, inca, bine, in fundulet, dar in acest scaunel sta f bine. m-am chinuit vreo 2 zile sa il tin in brate sa manance si a fost un chin, se tot apleca sa bage capul in farfuria cu mancare, in scaunel sta perfect. noua, dr. ne-a spus sa il punem in fundulet de la 5 luni cate un pic, acum are mai mult echilibru, chiar dc nu sta bine, dar se vede...
si dovada mai jos(din scaunel), din balansoar am pe laptop, acum sunt pe calc:D, poate incarc mai tarziu pe fb!
Vai ce dragalas e!!!iti vine sa-l mananci;))
Stiu ca au fost discutii despre medici pediatri dar nu am timp sa caut acum prin pagini, imi poti spune la ce dr pediatru mergi? Bebe a facut o alergie de la lapte banuiesc si ma gandesc maine sa ma duc la un dr daca nu se trag, ca i-am schimbat laptele azi, dar nu stiu nici unul. Stiu ca fiecare e cu parerea ei referitor la competente, dar dati-mi va rog niste recomandari.

AnnyyAnnyy
04.03.2012, 15:48:46
calm down mommy...parerile sunt merue impartite cand e vorba de un copil...fie ca e vb de cresterea lui, fie ca e vorba de sarcina.
eu daca as fi fost perfect sanatoasa probabil ca acum as gandi altfel. insa stiindu-ma cu pb inca de dinainte de sarcina, ramanad greu gravida, avand o sarcina cu probleme...si aici nu ma refer la greturi si ameteli, ci la contractii de la 18 sapt, dureri constante (sunt gravide care vreme de 9 luni nu simt nici cel mai mic disconfort, departe de ele ideea de durere de burta..ori eu aveam zile cand ma inchideam in birou la servici ca sa nu ma vada nimeni ca efectiv plangeam de durere), circulara dubla de cordon la bebe care ii periclita viata, trombofilie si lista din pacate continua, am ajuns sa imi schimb parerea. Inainte de a ma apuca de bebe si eu eram contrariata de nr mare de analize si teste care se fac pe parcursul unei sarcini, poate ca si eu consideram unele inutile...dar cand m-am vazut in postura de mama n-as fi conceput sa nu fac morfo 1 sa vad daca pliul nucal e ok(risc sindrom down inlaturat astfel),morfo 2 unde am vazut ca bebe are organele intacte, pozitionate corect si dezvoltate normal(eu avand pb cu rinichii am avut mereu o teama ca ea sa nu ma mosteneasca)...si dupa ce te apuca contractiile in miez de zi, fara sa faci nimic ca sa le provoci, crede-ma ca faci si mama analizelor numai sa-ti vezi puiul ajuns la termen sanatos.Am facut tot ce a fost posibil sa ajung cu sarcina la termen sau cat mai aproape de ea, si zic eu ca am reusit pt ca am nascut la 39 sapt si-o zi cand bebe era deja angrenat in procesul de nastere(cu o nopate inainte de ceza aveam contractii la 12 min distanta)...acum ce sa fac? sa regret injectiile de mentinere pe care le faceam zilnic pt a stopa contractiile si durerile? sa fi renuntat la clexane?., sa nu fi facut morfo unde s-a vazut ca bebe era sugrumat intrauterin de cordon si nu lua in greutate..nu! o sarcina cu pb implica riscuri si automat consultatii suplimentare.griji in plus. nelinisti! deci eu te inteleg pt ca am fost in locul tau, speriata si rugandu-ma la toti sfintii sa nu se opreasca bebe in evolutie, sa nu pierd sarcina; am fost de zeci de ori pe masa aia la eco cu ochii strans inchisi si rugandu-ma in gand sa aud ca bebe e bine...abia apoi aveam curaj sa ii deschid. I-am plas dr (si el ti-o poate confirma ca era sa-i innec cabinetul:))) cand am aflat de circulara,si tot asa...daca aveam o sarcina lina, cu 2 ameteli, 3 lesinuri si-o borala eram fresh si cred ca ma uitam si eu cas la dr cand ma trimitea cu ditamai lista de analize dupa mine la synevo...dar asa am preferat sa lucrez pana in ultima sapt de sarcina ca sa imi permit sa am la final un bebe sanatos...si sa raman si eu prin preajma sa o cresc.

AnnyyAnnyy
04.03.2012, 15:57:29
n-am vazut dar pare super...daca gasesti undeva prin sv sa ma anunti te rog. pt un bebe de varsta lui iustin pare f ok:)

andrada21
04.03.2012, 16:37:56
calm down mommy...parerile sunt merue impartite cand e vorba de un copil...fie ca e vb de cresterea lui, fie ca e vorba de sarcina.
eu daca as fi fost perfect sanatoasa probabil ca acum as gandi altfel. insa stiindu-ma cu pb inca de dinainte de sarcina, ramanad greu gravida, avand o sarcina cu probleme...si aici nu ma refer la greturi si ameteli, ci la contractii de la 18 sapt, dureri constante (sunt gravide care vreme de 9 luni nu simt nici cel mai mic disconfort, departe de ele ideea de durere de burta..ori eu aveam zile cand ma inchideam in birou la servici ca sa nu ma vada nimeni ca efectiv plangeam de durere), circulara dubla de cordon la bebe care ii periclita viata, trombofilie si lista din pacate continua, am ajuns sa imi schimb parerea. Inainte de a ma apuca de bebe si eu eram contrariata de nr mare de analize si teste care se fac pe parcursul unei sarcini, poate ca si eu consideram unele inutile...dar cand m-am vazut in postura de mama n-as fi conceput sa nu fac morfo 1 sa vad daca pliul nucal e ok(risc sindrom down inlaturat astfel),morfo 2 unde am vazut ca bebe are organele intacte, pozitionate corect si dezvoltate normal(eu avand pb cu rinichii am avut mereu o teama ca ea sa nu ma mosteneasca)...si dupa ce te apuca contractiile in miez de zi, fara sa faci nimic ca sa le provoci, crede-ma ca faci si mama analizelor numai sa-ti vezi puiul ajuns la termen sanatos.Am facut tot ce a fost posibil sa ajung cu sarcina la termen sau cat mai aproape de ea, si zic eu ca am reusit pt ca am nascut la 39 sapt si-o zi cand bebe era deja angrenat in procesul de nastere(cu o nopate inainte de ceza aveam contractii la 12 min distanta)...acum ce sa fac? sa regret injectiile de mentinere pe care le faceam zilnic pt a stopa contractiile si durerile? sa fi renuntat la clexane?., sa nu fi facut morfo unde s-a vazut ca bebe era sugrumat intrauterin de cordon si nu lua in greutate..nu! o sarcina cu pb implica riscuri si automat consultatii suplimentare.griji in plus. nelinisti! deci eu te inteleg pt ca am fost in locul tau, speriata si rugandu-ma la toti sfintii sa nu se opreasca bebe in evolutie, sa nu pierd sarcina; am fost de zeci de ori pe masa aia la eco cu ochii strans inchisi si rugandu-ma in gand sa aud ca bebe e bine...abia apoi aveam curaj sa ii deschid. I-am plas dr (si el ti-o poate confirma ca era sa-i innec cabinetul:))) cand am aflat de circulara,si tot asa...daca aveam o sarcina lina, cu 2 ameteli, 3 lesinuri si-o borala eram fresh si cred ca ma uitam si eu cas la dr cand ma trimitea cu ditamai lista de analize dupa mine la synevo...dar asa am preferat sa lucrez pana in ultima sapt de sarcina ca sa imi permit sa am la final un bebe sanatos...si sa raman si eu prin preajma sa o cresc.
Wow...mereu simpatica si la obiect!
Subiectul e tare discutabil,de aia m am oprit ca nu vreau sa supar pe nimeni.Dar totusi in 2012 un medic sa nu recomande o morfo e peste puterile mele de intelegere.Indiferent ca e o sarcina super perfecta.
Popici Melissa ce face?
p.s si da probabil ti se schimba viziunea cand ai probleme si te trezesti dimineatza rugandu te sa fie bine

lorena_sv
04.03.2012, 17:30:06
Stiu ca au fost discutii despre medici pediatri dar nu am timp sa caut acum prin pagini, imi poti spune la ce dr pediatru mergi? Bebe a facut o alergie de la lapte banuiesc si ma gandesc maine sa ma duc la un dr daca nu se trag, ca i-am schimbat laptele azi, dar nu stiu nici unul. Stiu ca fiecare e cu parerea ei referitor la competente, dar dati-mi va rog niste recomandari.

eu merg la dr Spanu, in spital(pt ca mi-e mie mai comod si nu-mi place sa fac programare), dar are program si la Bethesda! Ancuta stie programul de acolo.
bebele tau are ochii albastri?

ancutza1010
04.03.2012, 17:46:26
la bethesda suni in dimineata in care vrei sa mergi, si are program incepand cu ora 14... Eu de regula cand am sunat la 7-7 jumatate am prins programare de la 15 sau chiar 15 30.
Mie imi e mai usor cu programare pentru ca vin la ora stabilita, nu stau la coada, plus ca dupa amiaza am cu cine sa merg sa ma ajute etc. Si noi mergem la dna spanu cand e in bethesda. Joia parca nu e in policlinica.
Dar mi s-a intamplat sa nu mai prind programari, si atunci am fost la dna ignatescu. Ea nu face programari, are program zilnic de la 9 la 12 si dupa amiaza de la 17 la 20, iar sambata de la 10 la 13. Am mers de vreo 3 ori si la ea pentru ca bebe a racit si cand te trezesti seara la ora 19, 19 30 urci repede in masina si o gasesti la cabinet. Iarasi, daca te prinde o nelamurire sambata cum mi s-a intamplat mie, mergi, ca n-ai ce face.
Doamna spanu e f ok, raspunde si la telefon cand o suni, mie imi place. Daca ajungi mai usor la spital e si mai ok pentru ca o poti gasi si in timpul zilei.
Doamna ignatescu pentru mine e la fel de ok, aici parerile am auzit ca ar fi impartite.
Pup si insanatosire grabnica.

lorena_sv
04.03.2012, 19:00:07
Subiectul e tare discutabil,de aia m am oprit ca nu vreau sa supar pe nimeni.Dar totusi in 2012 un medic sa nu recomande o morfo e peste puterile mele de intelegere.Indiferent ca e o sarcina super perfecta.
Popici Melissa ce face?
p.s si da probabil ti se schimba viziunea cand ai probleme si te trezesti dimineatza rugandu te sa fie bine

nu stiu ce ti se pare atat de depasit!dc nu sunt motive si dc are un eco performant la care vede ca totul e ok, nu ai alte probl, de ce sa te trimita sa faci 15 mii de analize fara motiv?mie nu mi-a recomandat morfo, dar mi-a recomandat alte analize(pt ca am avut prob. dc nu aveam, nu mi le recomanda, deci in func de probl) si investigatii pe la inima care mi-au salvat viata mie si bebelusului meu!

monica_82
04.03.2012, 19:05:49

felicitari pentru fetita sa stea cuminte pana la termen si sa fie sanatoasa

andrada21
04.03.2012, 20:39:14
nu stiu ce ti se pare atat de depasit!dc nu sunt motive si dc are un eco performant la care vede ca totul e ok, nu ai alte probl, de ce sa te trimita sa faci 15 mii de analize fara motiv?mie nu mi-a recomandat morfo, dar mi-a recomandat alte analize(pt ca am avut prob. dc nu aveam, nu mi le recomanda, deci in func de probl) si investigatii pe la inima care mi-au salvat viata mie si bebelusului meu!
Lorena da nu trb sa te superi.Eu imi zic parerea cum si tu ai zis o.Si eu nu am nimik cu gine tau,zic in general.
Oricum mai bine incheiem aici chiar nu vreau sa ma cert cu nimeni.Cred ca fiecare avem voie sa ne spunem parerea si daca asta e a mea nu pot sa "mint"doar ca sa dau bine aici.
Si nu poti compara o eco cu o morfologie (care dureaza undeva la 45 min si include multe alte chestii)
Sincer inchidem sub aici,chiar nu am nimic personal cu nimeni.

Iulia_
04.03.2012, 21:34:57
felicitari pentru fetita sa stea cuminte pana la termen si sa fie sanatoasa

>:D< Multumim!
Azi a miscat intr-una, cred ca a avut program intens de aerobic ;))

danutza78
05.03.2012, 06:36:27
Buna dimineata!
http://www.deafwired.com/connecticut/files/2011/11/glitter_coffee_cup.gif

nelly_blinduta
05.03.2012, 08:43:50
eu merg la dr Spanu, in spital(pt ca mi-e mie mai comod si nu-mi place sa fac programare), dar are program si la Bethesda! Ancuta stie programul de acolo.
bebele tau are ochii albastri?
Aha, mersi. Da, Luca are ochi albastri:)...sper sa ramana albastri (ca ai mei:D)

nelly_blinduta
05.03.2012, 08:44:54
Buna dimineata!
http://www.deafwired.com/connecticut/files/2011/11/glitter_coffee_cup.gif
Neata:) Ce mai faci danutza?cum te mai simti? esti prompta in fiecare dimineata cu cafeluta...dar in realitate mai bei?

lorena_sv
05.03.2012, 08:50:23
Aha, mersi. Da, Luca are ochi albastri:)...sper sa ramana albastri (ca ai mei:D)
mi-a spus dr pediatru(si alte persoane, alte mamici, de fapt) ca bebelusii cu ochi albastri si parul blond sunt predispusi sa fie alergici, sa aiba dermatita atopica, care e tot un fel de alergie. cum s-a manifestat alergia la voi?dc ai nevoie iti pot trimite pm cu nr dr Spanu

nelly_blinduta
05.03.2012, 10:35:17
mi-a spus dr pediatru(si alte persoane, alte mamici, de fapt) ca bebelusii cu ochi albastri si parul blond sunt predispusi sa fie alergici, sa aiba dermatita atopica, care e tot un fel de alergie. cum s-a manifestat alergia la voi?dc ai nevoie iti pot trimite pm cu nr dr Spanu
Al meu nu e blond;))...ms, dar am vb cu nasa mea si mi-a dat nr dr Murariu si mergem la ea dupa-masa. I-au iesit pe tot corpul pete mici rosii ca niste pistrui. Sper sa rezolvam.

lorena_sv
05.03.2012, 10:39:12
Al meu nu e blond;))...ms, dar am vb cu nasa mea si mi-a dat nr dr Murariu si mergem la ea dupa-masa. I-au iesit pe tot corpul pete mici rosii ca niste pistrui. Sper sa rezolvam.

si de dr Murariu am auzit ca e o pediatra buna!;-):)
Doamne-ajuta sa rezolvati cat mai repede!!

danutza78
05.03.2012, 11:03:21
>:D< Multumim!
Azi a miscat intr-una, cred ca a avut program intens de aerobic ;))

Scumpetea mica!
Pupam mogaldeata din burtica care zice ca-i fetita! :x

danutza78
05.03.2012, 11:06:30
Neata:) Ce mai faci danutza?cum te mai simti? esti prompta in fiecare dimineata cu cafeluta...dar in realitate mai bei?

Da, mai beau cate una mica cu mult laptic.

Azi nu sunt foarte bine. Adica sarcina e ok, doar ca Bianca mi-a racit cred (febra, tuse, voma - care cred ca e din cauza secretiilor de la tuse), doarme numai leganata din picioare, deci am 3 nopti cu somnul pe bucatele mici, mici la activ.

Azi nu e dr. Spanu la Bethesda ca de obicei la ea mergeam. Am programat-o la dr. Petre tot la Bethesda. Am inteles ca si ea e o dr f buna, doar ca foarte repezita si nu vorbeste frumos de ficare data. Vad eu azi.
Oricum am preferat sa o duc la ea ca nu pot sa mai astept inca o zi cu Bia bolnava doar cu Nurofen/Panadol si Prospan.
Poate e ok si merg inainte cu astea, dar am nevoie de confirmarea doctorului.

danutza78
05.03.2012, 11:09:27

O sa rezolvati cu siguranta. Va tin pumnii! Pupici la print! :*

AnnyyAnnyy
05.03.2012, 15:03:14
Popici Melissa ce face?
acum doarme!;))

ai dreptate...pe tema asta se poate discuta la nesfarsit. Ideea de baza e ca eu as vrea ca toate mamicile si viitoarele mamici sa inteleaga ca morfologia nu e un ecograf...un ecograf performant nu e acelasi lucru cu o morfologie facuta cu un ecograf performant.ecograful e ecograf...morfologia consta intr-o serie de masuratori care mie una mi se par importante.Cu un simplu ecograf de ex nu poti sa iti dai seama daca nucleul oasellor bebelusului se dezvolta ok intrauterin, nici nu vezi daca cerebelul are o dezvoltare in concordanta cu varsta sarcinii....nici daca cordul are peretii intacti 100%, sau rinichii sunt complet formati, sau plamanii incep sa se pregateasca pt viata in afara uterului sau sau sau.inteleg ca fiecare crede ca, cum a facut el/ea e mai bine...dar hai totusi sa nu ne incapatanam sa spunem ca morfologiile-s inutile si ca un ecograf o poate inlocui. ecografe se fac de-a lungul sarcinii lunar...pt control. Morfologiile-s 2 la numar si au un cu totul alt rol.in vremurile care le traim(poluare,E-uri alimentare, etc etc), in 2012 e greu de acceptat ca un dr sa sara peste morfologie si sa ii spuna pacientei ca nu e necesara doar pt ca el/ea nu are acreditarea necesara pt a face asa ceva...personal respect mai mult un medic care imi spune sa mai cer o parere, sau care ma trimite la un alt medic atunci cand el nu are competenta necesara, decat unul care tine cu dintii de pacientii lui si-i priveaza de consultatii care unori pot fi vitale.

andrada21
05.03.2012, 15:31:58
acum doarme!;))

ai dreptate...pe tema asta se poate discuta la nesfarsit. Ideea de baza e ca eu as vrea ca toate mamicile si viitoarele mamici sa inteleaga ca morfologia nu e un ecograf...un ecograf performant nu e acelasi lucru cu o morfologie facuta cu un ecograf performant.ecograful e ecograf...morfologia consta intr-o serie de masuratori care mie una mi se par importante.Cu un simplu ecograf de ex nu poti sa iti dai seama daca nucleul oasellor bebelusului se dezvolta ok intrauterin, nici nu vezi daca cerebelul are o dezvoltare in concordanta cu varsta sarcinii....nici daca cordul are peretii intacti 100%, sau rinichii sunt complet formati, sau plamanii incep sa se pregateasca pt viata in afara uterului sau sau sau.inteleg ca fiecare crede ca, cum a facut el/ea e mai bine...dar hai totusi sa nu ne incapatanam sa spunem ca morfologiile-s inutile si ca un ecograf o poate inlocui. ecografe se fac de-a lungul sarcinii lunar...pt control. Morfologiile-s 2 la numar si au un cu totul alt rol.in vremurile care le traim(poluare,E-uri alimentare, etc etc), in 2012 e greu de acceptat ca un dr sa sara peste morfologie si sa ii spuna pacientei ca nu e necesara doar pt ca el/ea nu are acreditarea necesara pt a face asa ceva...personal respect mai mult un medic care imi spune sa mai cer o parere, sau care ma trimite la un alt medic atunci cand el nu are competenta necesara, decat unul care tine cu dintii de pacientii lui si-i priveaza de consultatii care unori pot fi vitale.

Like,like...like=D>Si cu asta am incheiat subiectul!

lorena_sv
05.03.2012, 16:06:32
acum doarme!;))

important e rezultatul!!restul nu stiu dc mai conteaza atat de tare! si sa nu confumdam ecografie cu ecograf care sunt 2 lucruri total diferite!;-)

narcisac
05.03.2012, 19:11:08
Am o problema care ma ingrijoreaza!Printesa mea are azi 2 saptamani dar inca nu i-a cazut buricul.De la spital mi-au zis ca in max 10 zile va cadea.O mai tamponez cu spirt ,dar e inca bine lipit.Ma cam sperie ,plange cand o ating.Am asteptat dr meu pediatru sa vina acasa dar el a trimis doar asistenta si ea mia zis ca e ok,k e mai gros buricutul.
O alta intrebare,vitaminele sau calciu la bebe de cand trebuie sa i le dau?

lorena_sv
05.03.2012, 19:22:25
Am o problema care ma ingrijoreaza!Printesa mea are azi 2 saptamani dar inca nu i-a cazut buricul.De la spital mi-au zis ca in max 10 zile va cadea.O mai tamponez cu spirt ,dar e inca bine lipit.Ma cam sperie ,plange cand o ating.Am asteptat dr meu pediatru sa vina acasa dar el a trimis doar asistenta si ea mia zis ca e ok,k e mai gros buricutul.

mie mi-a zis sa nu dau cu nimic pt ca o sa cada mai repede, parca putin baneocin(dar nu mai tin minte exact)
nu o poti supa pe dr pediatru sa intrebi?
vitamine sau calciu la bebe nu tb sa ii dai decat dc iti spune dr ca tb neaparat, dar ar tb cu analize. doar D3/vigantol se da din a 14-a zi de viata

narcisac
05.03.2012, 19:50:42
mie mi-a zis sa nu dau cu nimic pt ca o sa cada mai repede, parca putin baneocin(dar nu mai tin minte exact)
nu o poti supa pe dr pediatru sa intrebi?
vitamine sau calciu la bebe nu tb sa ii dai decat dc iti spune dr ca tb neaparat, dar ar tb cu analize. doar D3/vigantol se da din a 14-a zi de viata

mercy mult,asta era vigantolul,si eu nu-mi aminteam!!!Am fost cam nervoasa cand a venit asistenta si nu prea am retinut numele !!Deci tre sa incep de maine!am ratat o zi:(

AnnyyAnnyy
05.03.2012, 19:52:41
incearca ca de cate ori ii schimbi pampersul sa o tamponezi la buricut cu o bucatica de fasa sterila imbibata in spirt alb(85%), apoi sa pudrezi cu putin baneocin.
Daca zici ca o doare cand o atingi acolo, asteapta un moment cand ea e linistita si cu buricul la vedere.Ai grija ca spirtul sa nu fie rece, pt ca oricum senzatia de rece data de spirt o va agita nitel.Tamponeaza usor in jurul buricului, la baza lui.Daca vezi ca e vb de durere si nu de disconfortul dat de spirt, du-o la dr...nu mai astepta sa-ti vina dr acasa.
:* fetita...
inca ceva, la baita evita sa uzi buricul.si asta poate fi un motiv pt care intarzie sa cada.

ancutza1010
06.03.2012, 06:28:13
mercy mult,asta era vigantolul,si eu nu-mi aminteam!!!Am fost cam nervoasa cand a venit asistenta si nu prea am retinut numele !!Deci tre sa incep de maine!am ratat o zi:(
O zi-doua nu e problema! Multa sanatate fetitei! Buricul poate sa cada si mai tarziu, nu-ti fa griji. Motiv de ingrijorare ar fi daca plange la simpla atingere, cu sau fara spirt, asta insemnand ca e o durere acolo. Evita umezeala in zona respectiva. Unii medici recomanda alcool medicinal, altii spun sa nu-i faci nimic pentru ca o sa cada singur.

danutza78
06.03.2012, 06:41:20
Buna dimineata fetelor!

http://www.glittermash.com/glitters/food//food/need-a-coffee.gif

nelly_blinduta
06.03.2012, 08:26:34
Si lui Luca i-a cazut buricul tot aproape de 2 saptamani, ca si eu ma ingrijoram cand o sa-i cada. eu tot ma uitam si mi se parea prins bine, apoi cand l-am dat cu spirt intr-o zi am vazut ca se desprindea dintr-o parte si dupa vreo alte doua zile i-a cazut singur noaptea;)) nici nu mi-am dat seama, numai dimineata cand sa-l schimb am vazut ca nu mai e. Tot cu spirt mi-a zis si mie dr sa-l dau, dar l-am dat de putine ori pt ca se foia si plangea cand umblam acolo. pupici la fetita:*

danutza78
06.03.2012, 09:37:23
Bia e mai rau azi decat ieri!
Nu mananca nimic. Iar daca reuseste sa inghita niste laptic si pe ala il vomita. Cred ca trebuie sa-i iau aparat pentru aerosoli.
Aveti? E atat de minunat pe cat se spune?

Iulia_
06.03.2012, 10:21:55
Nu mananca nimic. Iar daca reuseste sa inghita niste laptic si pe ala il vomita. Cred ca trebuie sa-i iau aparat pentru aerosoli.

Are frate-miu... de multe ori reuseste sa alunge raceala cu el. Iar nepotica s-a obisnuit cu el si sta cuminte la aparat.

ikalina
06.03.2012, 10:44:07
Tind sa cred ca e un virus ...toti copii pe care-i cunosc sunt raciti...a mea a slabit 1 kg in 4 zile cat a fost bolnavioara...tot asa nu manca nimik nici macar laptele:-& nu ne-a mai ramas decat tusea pe care o tratez cu sirop Koflet si restul Dumnezeu cu milao:-)Insanatasire grabnik...

danutza78
06.03.2012, 10:57:06
Tind sa cred ca e un virus ...toti copii pe care-i cunosc sunt raciti...a mea a slabit 1 kg in 4 zile cat a fost bolnavioara...tot asa nu manca nimik nici macar laptele:-& nu ne-a mai ramas decat tusea pe care o tratez cu sirop Koflet si restul Dumnezeu cu milao:-)Insanatasire grabnik...

Pai e un virus, ca ne-a zis si doctorita.
Asa si Bia nimic nu mananca de 3 zile. Deci sa incerc sa ma calmez.
Sanatate multa si voua!!

Pe mine una ma termina psihic sa o vad ca nu mananca nimic. Noroc ca mai inghite cate un picut de ceai... Macar nivelul de hidratare sa i-l pastrez cat de cat!

danutza78
06.03.2012, 10:58:07
Are frate-miu... de multe ori reuseste sa alunge raceala cu el. Iar nepotica s-a obisnuit cu el si sta cuminte la aparat.

Deci e minunat!!!
Am mai auzit variante ca substantele medicamentoase se pun pe rand in el... Mie doctorita mi-a dat de inteles ca se pun odata...

ikalina
06.03.2012, 11:46:39
Am uitat s aspun ca am fost ieri la dr Melinte...totul bine pana la ovarele polichistice....care au revenit la forma de dinainte de sarcina...deci cine stie cat mai tre sa asteptam pana la urm bb...oricum daca nu e sa mai fie multumesc lui Dumnezeu ca am deja o fetita sanatoasa si mi-e de ajuns..intr-un fel...:-<

roxutza88
06.03.2012, 14:09:44
Deci e minunat!!!
Am mai auzit variante ca substantele medicamentoase se pun pe rand in el... Mie doctorita mi-a dat de inteles ca se pun odata...
am luat si eu un aparat cu aerosoli cand a fost racita melissa.nu stiu cat a ajutat pt ca a avut si tratament cu siropuri,dar banuiesc ca a contribuit si el la vindecare.oricum respira muuult mai bine.eu i-am luat cu ultrasunete pt ca ii este fff frica de aspirator si tot ce face zgomot puternic si am inteles ca cel normal face zgomot cam la fel.al meu nici nu se aude.statea f bine cu masca pe gurita.ii puneam desene si stateam amandoi si-i atrageam atentia cumva daca se foia.nu i l-am mai pus de mult,nu stiu daca ar mai sta acum...dar daca e nevoie,o sa se invete.iti trim un link cu cel pe care il avem noi
fiolele le puneam pe toate odata si o tineam cam 5 min.dupa ce s-a vindecat ne-a spus dr sa-i mai facem doar cu ser
http://www.aparat-aerosoli.ro/aparate-aerosoli/aparat-pentru-aerosoli-laica-cu-ultrasunete.html

narcisac
06.03.2012, 17:49:04
Si lui Luca i-a cazut buricul tot aproape de 2 saptamani, ca si eu ma ingrijoram cand o sa-i cada. eu tot ma uitam si mi se parea prins bine, apoi cand l-am dat cu spirt intr-o zi am vazut ca se desprindea dintr-o parte si dupa vreo alte doua zile i-a cazut singur noaptea;)) nici nu mi-am dat seama, numai dimineata cand sa-l schimb am vazut ca nu mai e. Tot cu spirt mi-a zis si mie dr sa-l dau, dar l-am dat de putine ori pt ca se foia si plangea cand umblam acolo. pupici la fetita:*

multumesc mult ptr sfaturi! cate picaturi de vigantol pe zi ii dai la bebelul tau?

danutza78
07.03.2012, 07:23:00
Neatza fetele!

http://www.colombia.travel/de/images/stories/turistainternacional/Quehacer/Rutas/Cafe/cafe31.jpg

danutza78
07.03.2012, 07:30:01
Am cumparat si noi ieri aparat de aerosoli.
Omron cu piston, cu zgomot redus, 270 lei de la Centrofarm.
Am sunat la mai multe farmacii si asta ni s-a parut cel mai bun. (Bine, cel mai bun pentru bugetul nostru)
Ala de care ziceai tu Roxuta era 325 lei la farmacia Arsene, insa mi-a explicat un farmacist ca astea cu piston ar fi mai utile in sensul in care ar trebui sa faci aerosoli cu substante mai uleioase. Astea cu ultrasunete, desi sunt mai silentioase nu reusesc sa transforme in vapori orice fel de substanta. Deh, eu nu ma pricep, dar asa mi-a zis...
Oricum...
Are si jucarele in el asa ca atunci cand sta cu mascuta pe fata pupa iepurasul sau ursuletul, dupa cum prefera domnisoara. Si nu asa de zgomotos ca aspiratorul. Scoate un bazait dar nu foarte tare. Adica daca dai sonorul un pic mai tare la desene sau muzica mai ca nu-l auzi.

Si nu pot sa zic decat ca e MIRACULOS!!!

I-am facut doua sedinte de cate 10 minute aseara. A respirat toata noaptea, nu i s-a mai infundat nasucul, si a tusit doar de 2 ori toata noaptea. Nu pot sa cred dupa cat ne-am chinuit in ultimile 4 nopti.
Insa tot n-am dormit. Ca ieri a fost atat de slabita incat a dormit pana la 8 dimineata, s-a trezit si la 8.30 s-a culcat inapoi si-a dormit pana la 11. De pranz s-a culcat la 13 si-a dormit pana la 5 dupa-amiaza. Asa ca azi-noapte intre 1 si 4 am stat pe olita, ne-am jucat cu jucarele si ne-am uitat la desene la Mickey Mouse. :))
Insa nu-i nici o problema. Nici nu stiti ce usurata sunt sa o vad mai bine!
Si-a baut si tot laptele si ceaiul in timpul nopti...
Deci eu zic ca suntem spre bine!

Curaj Ikalina, daca ati reusit odata cu siguranta mai vine si fratiorul Karinei! E adevarat ca daca esti programat la o anumita ora e posibil sa stai mult si bine pe-acolo? Ca nu se prea respecta ora programarii?
Nu de alta, dar sa stiu sa-mi iau macar un sandwich. :D
Eu pe 12 merg la d-na dr. Melinte. Abia astept. Maine merg sa-mi fac si analizele.

roxutza88
07.03.2012, 08:22:45
buna dimineata.noi astazi am fost mai matinale...adica ne-am trezit la 8 jumate.pana acum dormea pana la 9 si...dar a dormit toata noaptea fara sa se trezeasca deloc!!:madlaugh:
vroiam sa va zic ca sora mea a fost ieri la marele dr Onofiescu in Is si a fost f dezamagita de el si de ce a spus.in primul rand ,tot consultul a vb la telefon ca a murit nu stiu ce baba.nu putea sa puna nici o intrebare si nici el nu zicea nimic...ca doar era ocupat cu altceva L-) pana la urma a intrebat-o daca este sigura ca e insarcinata si daca sigur au iesit testele pozitive(ca si cum ar fi proasta si poate nu stie sa vada 2 liniute)ca el nu vede nimic in uter.desi si-a facut 2 teste care au iesit poz,a facut analiza care a aratat ca este sarcina,i-a si intarziat...deci nu cred ca nu are cum sa fie sarcina :-\.era f suparata si dezamagita si ff speriata.ca i-ar fi zis ca poate e sarcina extrauterina.:talk_04: am incercat s-o linistesc si sa-i spun ca nici mie nu mi s-a vazut nimic la 7 saptamani.pt ca era mai mic cu 2 sapt,deci aveam vreo 5.daca ar fi si cazul ei..la 5 sapt cat a iesit pe analiza,ar avea de fapt 3.ce sa se vada la 3 sapt??i-am zis sa mearga sa repete analiza si s-o faca si pe-a doua sa vada daca e in evolutie.desi eu cred ca e bine...doar ca e mai mic bebe.sper sa fie asa [-o<[-o<

nelly_blinduta
07.03.2012, 09:16:11
multumesc mult ptr sfaturi! cate picaturi de vigantol pe zi ii dai la bebelul tau?
Eu nu-i dai vigantol...de ce sa-i dau?:-\adica...e ceva obligatoriu?la ce ajuta?

nelly_blinduta
07.03.2012, 09:22:55
Neata:) Voiam sa va spun ca lui Luca i-a trecut alergia...s-a tras de la sine ca e prea mic oricum pt tratament. Dna dr a zis ca e mai sensibil si o sa mai vedem daca mai face asa ceva, atunci o sa-i dea trat pt dermatita atopica. Pana una alta ne-a recomandat si ceva de spalat de la Avene si gata, in rest suntem ok, am luat normal in greutate, suntem vioi(prea vioi pt puterile lui tati si mami):))
Imi pare rau fetelor ca fetitele sunt bolnavioare...cu vremea asta adevarul e ca e nasol; speram sa se incalzeasca repede. Ikalina, nu te descuraja...daca Doamne-Doamne o sa vrea, o sa mai aveti ingerasi, indiferent de starea de sanatate. Cred ca important e sa te tratezi si restul va veni de la sine. pupici

AnnyyAnnyy
07.03.2012, 09:23:33
Eu nu-i dai vigantol...de ce sa-i dau?:-\adica...e ceva obligatoriu?la ce ajuta?
vigantol=vit. D3 . Ajuta la fixarea calciului in oase si la procesul de osificare. Se administreaza PROFILACTIC incepand cu a 14-a zi de viata a bebelusului pana la un an pt a preveni rahitismul infantil.Se incepe prin administrarea zilnica a 2 picaturi, si la nevoie doza creste...in caz de rahitism se ajunge si la 10 pic zilnice pt corectare

AnnyyAnnyy
07.03.2012, 09:27:28
buna dimineata.noi astazi am fost mai matinale...adica ne-am trezit la 8 jumate.pana acum dormea pana la 9 si...dar a dormit toata noaptea fara sa se trezeasca deloc!!:madlaugh:
vroiam sa va zic ca sora mea a fost ieri la marele dr Onofiescu in Is si a fost f dezamagita de el si de ce a spus.in primul rand ,tot consultul a vb la telefon ca a murit nu stiu ce baba.nu putea sa puna nici o intrebare si nici el nu zicea nimic...ca doar era ocupat cu altceva L-) pana la urma a intrebat-o daca este sigura ca e insarcinata si daca sigur au iesit testele pozitive(ca si cum ar fi proasta si poate nu stie sa vada 2 liniute)ca el nu vede nimic in uter.desi si-a facut 2 teste care au iesit poz,a facut analiza care a aratat ca este sarcina,i-a si intarziat...deci nu cred ca nu are cum sa fie sarcina :-\.era f suparata si dezamagita si ff speriata.ca i-ar fi zis ca poate e sarcina extrauterina.:talk_04: am incercat s-o linistesc si sa-i spun ca nici mie nu mi s-a vazut nimic la 7 saptamani.pt ca era mai mic cu 2 sapt,deci aveam vreo 5.daca ar fi si cazul ei..la 5 sapt cat a iesit pe analiza,ar avea de fapt 3.ce sa se vada la 3 sapt??i-am zis sa mearga sa repete analiza si s-o faca si pe-a doua sa vada daca e in evolutie.desi eu cred ca e bine...doar ca e mai mic bebe.sper sa fie asa [-o<[-o<Onofriescu e un medic bun insa prea ocupat uneori pt a se putea implica cum trebuie...fiind si sef de maternitate, mai nou e mai mult preocupat de aspectele manageriale decat de monitorizarea unor paciente...
daca tot a fost la Is de ce nu s-a orientat spre un dr mai flexibil...putea sa ajunga la dr Carauleanu de ex, la dr la care ai facut tu morfologia...avea de unde alege.
ii tin pumnii sa fie totul bine cu bebe:x....eu la 8 sapt i-am auzit inimioara batand la eco intravaginal...deci conteaza si tipul ecografului

AnnyyAnnyy
07.03.2012, 09:30:20
Neata:) Voiam sa va spun ca lui Luca i-a trecut alergia...s-a tras de la sine ca e prea mic oricum pt tratament. Dna dr a zis ca e mai sensibil si o sa mai vedem daca mai face asa ceva, atunci o sa-i dea trat pt dermatita atopica. Pana una alta ne-a recomandat si ceva de spalat de la Avene si gata, in rest suntem ok, am luat normal in greutate, suntem vioi(prea vioi pt puterile lui tati si mami):))
Imi pare rau fetelor ca fetitele sunt bolnavioare...cu vremea asta adevarul e ca e nasol; speram sa se incalzeasca repede. Ikalina, nu te descuraja...daca Doamne-Doamne o sa vrea, o sa mai aveti ingerasi, indiferent de starea de sanatate. Cred ca important e sa te tratezi si restul va veni de la sine. pupici
si Melissei ii aparusera semne de dermatita atopica...dr a zis sa incepem sa folosim produse de la Avene si sa renuntam la sapunul si uleiul pe care le foloseam.Asa ca de aproape o sapt folosim emulsia de baie de la Avene, crema hidratanta si apa termala si vad ca incepe sa isi faca efectul....sper sa fie bine in final si sa nu ajungem sa avem disgnosticul de dermatita atopica....sa fie doar o chestie trecatoare.

roxutza88
07.03.2012, 09:32:36
Onofriescu e un medic bun insa prea ocupat uneori pt a se putea implica cum trebuie...fiind si sef de maternitate, mai nou e mai mult preocupat de aspectele manageriale decat de monitorizarea unor paciente...
daca tot a fost la Is de ce nu s-a orientat spre un dr mai flexibil...putea sa ajunga la dr Carauleanu de ex, la dr la care ai facut tu morfologia...avea de unde alege.
ii tin pumnii sa fie totul bine cu bebe:x....eu la 8 sapt i-am auzit inimioara batand la eco intravaginal...deci conteaza si tipul ecografului
si-a facut programare la dr asta pt alta problema,cand nu stia ca e insarcinata,prin recomandarea unei prietene.si a zis ca daca tot are programarea facuta,sa mearga sa vada daca e totu bine.tot ecografie intravaginala i-a facut si ei..si nu s-a vazut nimic in uter.cel putin el nu a vazut.ea are abea 5 sapt.poate e prea mic nu?[-o<

nelly_blinduta
07.03.2012, 09:59:21
si Melissei ii aparusera semne de dermatita atopica...dr a zis sa incepem sa folosim produse de la Avene si sa renuntam la sapunul si uleiul pe care le foloseam.Asa ca de aproape o sapt folosim emulsia de baie de la Avene, crema hidratanta si apa termala si vad ca incepe sa isi faca efectul....sper sa fie bine in final si sa nu ajungem sa avem disgnosticul de dermatita atopica....sa fie doar o chestie trecatoare.
Mie nu mi-a spus nici un dr sa-i dau vigantol:(nici din spital, nici dr de fam, nici dr la care am fost cu alergia nu a pomenit nimic.
Deocamdata i-am luat doar gelul pt spalat, am sa-i iau si crema hidratatanta.

roxutza88
07.03.2012, 10:22:27
Mie nu mi-a spus nici un dr sa-i dau vigantol:(nici din spital, nici dr de fam, nici dr la care am fost cu alergia nu a pomenit nimic.
nici pe iesirea din spital nu ti-a scris??ciudat ca de obicei scrie.eu nu i-am dat 1 an de zile...

nelly_blinduta
07.03.2012, 11:01:01
Vai ce m-am enervat! Am sunat-o pe asistenta si am intrebat-o de Vigantol...si cica:"da, trebuie sa-i dai, din a 14-a zi...el cat are acum?!:O...pai nah, eu am atatea pe cap, nu pot sa le tin minte pe toate...aaa...aaa..." cam asta a fost raspunsul ei:talk_04:. Si nah...n-are nimica acuma, cu o saptamana in minus...ca pana la un an am sa-i tot dau. Si cu ocazia asta mi-a zis ca la o luna treb sa merg sa mi-l cantareasca...adica sapt viit...si adica daca nu o sunam sa o intreb de Vigantol nu stiam nici ca treb sa mergem la dr.offff

nelly_blinduta
07.03.2012, 11:02:00
nici pe iesirea din spital nu ti-a scris??ciudat ca de obicei scrie.eu nu i-am dat 1 an de zile...
Nu era scris nimic! si nici nu a pomenit nimeni!:(

nelly_blinduta
07.03.2012, 11:31:33
Aaa..si mi-a mai zis sa-i dau lui bebe sa pape la 3 ore iar daca mai vrea in intervalul asta sa-i dau ceiut de colici. I-am zis cate kg are si cat mananca si cica nu a luat chiar bine in greutate; ca dupa carte treb sa ia intr-o luna 750 gr, el a luat in 3 sapt 300 gr...hmm..nu mai inteleg nimic. Dr pediatru mi-a zis ca a luat normal in greutate si nu mi-a zis nimic cum sa-i dau sa pape, la ce interval. Voi ce parere aveti?ati primit instructiuni la cat timp sa-l hraniti?

ancutza1010
07.03.2012, 12:18:25
Aaa..si mi-a mai zis sa-i dau lui bebe sa pape la 3 ore iar daca mai vrea in intervalul asta sa-i dau ceiut de colici. I-am zis cate kg are si cat mananca si cica nu a luat chiar bine in greutate; ca dupa carte treb sa ia intr-o luna 750 gr, el a luat in 3 sapt 300 gr...hmm..nu mai inteleg nimic. Dr pediatru mi-a zis ca a luat normal in greutate si nu mi-a zis nimic cum sa-i dau sa pape, la ce interval. Voi ce parere aveti?ati primit instructiuni la cat timp sa-l hraniti?

Deci.... culmea asistenta aia. Mie mi l-a adus acasa vigantolul dar si eu uitasem ce e cu mine, te inteleg perfect. La program depinde si de bb.... Si pe mine m-a sfatuit medicul de familie sa fac asa, dar al meu papa san si nu era chip sa ii dau sa pape mai rar de 1 ora, desi la inceput statea non stop la tzitzi (nici asa nu e ok).
Tu ii dai lp, teoretic arata pe cutie cate mese are pe zi a cate gr. Aici poate te ajuta mamicile care folosesc formula dar sa vezi si ritmul copilului.
Daca poti sa ii dai la un interval cat de cat fix e foarte bine dar nu stiu in ce masura e fezabil, poate daca il trezesti din somn sa ii dai sa pape dar daca doarme copilul da-i cand se trezeste chiar daca nu respecta ”programul”.
Nu stiu ce sa zic cu nr de kg. Tragi linie dupa 1 luna dar la varste mai mici ideal e sa ia intradevar cam 750 gr, cel putin 500..... Parerea mea e sa ceri sfatul unul pediatru. Si medicul de familie poate fi foarte ok dar mai competent pe problemele bebelusului e un pediatru.
Stefan in prima luna a luat 190 gr, deci se intampla si la voi cam acelasi lucru, cu mentiunea ca eu alaptam asadar isi lua el cat avea nevoie.
Bebelusii mai mari tind sa ia mai greu, e bine ca a crescut, ar trebui de luna urmatoare sa intre in normal si sa ia mai multisor. Desi a pornit mai greu, stefan a luat ulterior cam 900 de gr pe luna.

De ce sa mergi pana la medic sa il cantareasca? Mie nu-mi place cand vad ca mi-l pune pe un cantar rece cu o carpa pe el, pe jumatate imbracat. Am acasa si cantar si metru, ma duc cu lectia invatata sa nu mai chinui copilul. Poate ai pe cineva cu un cantar sa iti imprumute o perioada, in felul asta ii monitorizezi si evolutia in greutate.
Multa sanatate!
PS Nu ii mai da si ceai, si asa a luat putin in greutate iar ceaiul nu ajuta deloc in problema asta. Asteapta o perioada sa vezi daca ia copilul ok apoi daca are colici prea mari te poti folosi si de ceai de colici. Eu i-am mai dat dar sa nu faci un obicei din asta, contine polifenoli si ingreuneaza absorbtia fierului in organism.
Si daca tot iei ceai de colici, nu lua baby drink, are zahar, il inveti prost si nu va mai servi ceai fara zahar. Incearca intai cu baby calm. Daca nu vrea deloc, merge si alinan.

ikalina
07.03.2012, 12:25:26
Am cumparat si noi ieri aparat de aerosoli.
Omron cu piston, cu zgomot redus, 270 lei de la Centrofarm.
Am sunat la mai multe farmacii si asta ni s-a parut cel mai bun. (Bine, cel mai bun pentru bugetul nostru)
Ala de care ziceai tu Roxuta era 325 lei la farmacia Arsene, insa mi-a explicat un farmacist ca astea cu piston ar fi mai utile in sensul in care ar trebui sa faci aerosoli cu substante mai uleioase. Astea cu ultrasunete, desi sunt mai silentioase nu reusesc sa transforme in vapori orice fel de substanta. Deh, eu nu ma pricep, dar asa mi-a zis...
Oricum...
Are si jucarele in el asa ca atunci cand sta cu mascuta pe fata pupa iepurasul sau ursuletul, dupa cum prefera domnisoara. Si nu asa de zgomotos ca aspiratorul. Scoate un bazait dar nu foarte tare. Adica daca dai sonorul un pic mai tare la desene sau muzica mai ca nu-l auzi.

Si nu pot sa zic decat ca e MIRACULOS!!!

I-am facut doua sedinte de cate 10 minute aseara. A respirat toata noaptea, nu i s-a mai infundat nasucul, si a tusit doar de 2 ori toata noaptea. Nu pot sa cred dupa cat ne-am chinuit in ultimile 4 nopti.
Insa tot n-am dormit. Ca ieri a fost atat de slabita incat a dormit pana la 8 dimineata, s-a trezit si la 8.30 s-a culcat inapoi si-a dormit pana la 11. De pranz s-a culcat la 13 si-a dormit pana la 5 dupa-amiaza. Asa ca azi-noapte intre 1 si 4 am stat pe olita, ne-am jucat cu jucarele si ne-am uitat la desene la Mickey Mouse. :))
Insa nu-i nici o problema. Nici nu stiti ce usurata sunt sa o vad mai bine!
Si-a baut si tot laptele si ceaiul in timpul nopti...
Deci eu zic ca suntem spre bine!

Curaj Ikalina, daca ati reusit odata cu siguranta mai vine si fratiorul Karinei! E adevarat ca daca esti programat la o anumita ora e posibil sa stai mult si bine pe-acolo? Ca nu se prea respecta ora programarii?
Nu de alta, dar sa stiu sa-mi iau macar un sandwich. :D
Eu pe 12 merg la d-na dr. Melinte. Abia astept. Maine merg sa-mi fac si analizele.
Multumesc Danutza:xnu ma stresez si nici nu vreau sa mai tratez nimik ca am bagat destul 2 ani hormonale in mine si tot cand a vrut Doamne Doamne a venit ...asa ca ma incred tot in El si de data asta[-o<sa stii ca se respecta programarea...penultima data am intarziat 3 min si deja intrase altcineva in locul meu iar acum am asteptat 10 min pana sa intru ca era o gravidutza in fata mea...ptr mine asta inseamna profesionalism:)
Nelly noi mai intarziem cu vizita:D astept sa treaca toti microbii pe care i-as putea aduce si la micutul tau..oricum am zis sa te mai las sa te obisnuiesti cu oboseala(il mai aud din cand in cand si stiu cum e sa ai musafiri exact cand esti mai obosita:x)
Anny ai o minune de fetita!pooop de la Karina ptr Melissa...cand a vazut-o in foto a zis uite coca uaaauaaauaa si a dat sa pupe ecranul:D

roxutza88
07.03.2012, 12:40:44
normal in primele 2-3 luni ,ar trebui sa ia min 750 de gr.asa mi-a zis dr.e cam putin.ii dai lapte praf?de care?nu-i mai dai san deloc?eu i-am dat lapte praf de la inceput.nan.la 3 ore...nu ii dadeam niciodata inainte,desi se intampla sa nu manance tot la ultima masa.am vrut sa ma tin de program si zic eu ca am facut bine.pt ca altfel ajungeam sa-i dau cate 20-30 de gr din jum in jum de ora si nu sunt de-acord cu chestia asta.colici nu a avut.se mai intampla sa nu se trezeasca la 3 ore si o lasam in pace,nu o trezeam eu niciodata.dar nu stau ei mult daca sle este fomita.ceai ii mai dadeam si eu dar rar.apoi am inceput cu apa,ca cica laptele praf e dulce si au nevoie si de apa...eu zic sa mergi la pediatru sau la dr de fam daca e specialist si in pediatrie si sa-i ceri parerea.s-ar putea sa-i schimbe laptele daca nu ia in greutate.

Ancaxyz
07.03.2012, 13:03:03
Vai ce m-am enervat! Am sunat-o pe asistenta si am intrebat-o de Vigantol...si cica:"da, trebuie sa-i dai, din a 14-a zi...el cat are acum?!:O...pai nah, eu am atatea pe cap, nu pot sa le tin minte pe toate...aaa...aaa..." cam asta a fost raspunsul ei:talk_04:. Si nah...n-are nimica acuma, cu o saptamana in minus...ca pana la un an am sa-i tot dau. Si cu ocazia asta mi-a zis ca la o luna treb sa merg sa mi-l cantareasca...adica sapt viit...si adica daca nu o sunam sa o intreb de Vigantol nu stiam nici ca treb sa mergem la dr.offff
Ma minunez de ce citesc !?! La noi dr de fam a venit acasa cand ne-am externat, cu vigantol la ea, si la o luna iar a venit si a cantarit-o/masurat-o. N-am invitat-o eu, zice ca asa se face la toti bebeii, iar daca e cazul s-o sun si vine s-o consulte la domiciliu; [-o< n-a fost cazul. Si la spital ne " faceau capul calendar " pediatrele/asistentele cu fel de fel de "instructiuni": alaptat/ spalat/ schimbat, etc, printre care si despre importanta vigantolului :-\ tu parca acolo ai nascut, nu?
La vaccinul de 2 luni am fost noi la ea si a si cantarit-o/masurat-o, la fel si la 4 luni. Si eu fac chestiile astea lunar {chiar mai des } acasa, dar e bine ca le face si dr, am mai multa siguranta, plus ca-i pun si 1000 de intrebari cat suntem la cabinet.
Oare trebuie s-o "premiez" pe dr. mea?:)

nelly_blinduta
07.03.2012, 13:03:52
normal in primele 2-3 luni ,ar trebui sa ia min 750 de gr.asa mi-a zis dr.e cam putin.ii dai lapte praf?de care?nu-i mai dai san deloc?eu i-am dat lapte praf de la inceput.nan.la 3 ore...nu ii dadeam niciodata inainte,desi se intampla sa nu manance tot la ultima masa.am vrut sa ma tin de program si zic eu ca am facut bine.pt ca altfel ajungeam sa-i dau cate 20-30 de gr din jum in jum de ora si nu sunt de-acord cu chestia asta.colici nu a avut.se mai intampla sa nu se trezeasca la 3 ore si o lasam in pace,nu o trezeam eu niciodata.dar nu stau ei mult daca sle este fomita.ceai ii mai dadeam si eu dar rar.apoi am inceput cu apa,ca cica laptele praf e dulce si au nevoie si de apa...eu zic sa mergi la pediatru sau la dr de fam daca e specialist si in pediatrie si sa-i ceri parerea.s-ar putea sa-i schimbe laptele daca nu ia in greutate.
Eu ii dau milupa milumil ca asta ii place cel mai mult; de la nestle nan mi-a facut alergie si dr pediatru Murariu mi-a zis sa-i dau pe care il tolereaza si-l mananca el bine. El papa 80-90 ml la o masa si mananca aprox la 2 ore; se mai intampla sa se trezeasca si dua o ora jumate si treb sa-i dau neaparat sa pape daca nu trezeste tot blocul; at mananca mai putin, 50-70ml...Am sa vad sapt viit ce zice dr de familie.

nelly_blinduta
07.03.2012, 13:05:45
Multumesc Danutza:xnu ma stresez si nici nu vreau sa mai tratez nimik ca am bagat destul 2 ani hormonale in mine si tot cand a vrut Doamne Doamne a venit ...asa ca ma incred tot in El si de data asta[-o<sa stii ca se respecta programarea...penultima data am intarziat 3 min si deja intrase altcineva in locul meu iar acum am asteptat 10 min pana sa intru ca era o gravidutza in fata mea...ptr mine asta inseamna profesionalism:)
Nelly noi mai intarziem cu vizita:D astept sa treaca toti microbii pe care i-as putea aduce si la micutul tau..oricum am zis sa te mai las sa te obisnuiesti cu oboseala(il mai aud din cand in cand si stiu cum e sa ai musafiri exact cand esti mai obosita:x)
Anny ai o minune de fetita!pooop de la Karina ptr Melissa...cand a vazut-o in foto a zis uite coca uaaauaaauaa si a dat sa pupe ecranul:D
Deci se aude si la voi ce nervos e asta mic?:D...face tare urat la foame;))seamana cu taica'su(desi el nu recunoaste):)) noi va asteptam cand vreti...

nelly_blinduta
07.03.2012, 13:12:42
Deci.... culmea asistenta aia. Mie mi l-a adus acasa vigantolul dar si eu uitasem ce e cu mine, te inteleg perfect. La program depinde si de bb.... Si pe mine m-a sfatuit medicul de familie sa fac asa, dar al meu papa san si nu era chip sa ii dau sa pape mai rar de 1 ora, desi la inceput statea non stop la tzitzi (nici asa nu e ok).
Tu ii dai lp, teoretic arata pe cutie cate mese are pe zi a cate gr. Aici poate te ajuta mamicile care folosesc formula dar sa vezi si ritmul copilului.
Daca poti sa ii dai la un interval cat de cat fix e foarte bine dar nu stiu in ce masura e fezabil, poate daca il trezesti din somn sa ii dai sa pape dar daca doarme copilul da-i cand se trezeste chiar daca nu respecta ”programul”.
Nu stiu ce sa zic cu nr de kg. Tragi linie dupa 1 luna dar la varste mai mici ideal e sa ia intradevar cam 750 gr, cel putin 500..... Parerea mea e sa ceri sfatul unul pediatru. Si medicul de familie poate fi foarte ok dar mai competent pe problemele bebelusului e un pediatru.
Stefan in prima luna a luat 190 gr, deci se intampla si la voi cam acelasi lucru, cu mentiunea ca eu alaptam asadar isi lua el cat avea nevoie.
Bebelusii mai mari tind sa ia mai greu, e bine ca a crescut, ar trebui de luna urmatoare sa intre in normal si sa ia mai multisor. Desi a pornit mai greu, stefan a luat ulterior cam 900 de gr pe luna.

De ce sa mergi pana la medic sa il cantareasca? Mie nu-mi place cand vad ca mi-l pune pe un cantar rece cu o carpa pe el, pe jumatate imbracat. Am acasa si cantar si metru, ma duc cu lectia invatata sa nu mai chinui copilul. Poate ai pe cineva cu un cantar sa iti imprumute o perioada, in felul asta ii monitorizezi si evolutia in greutate.
Multa sanatate!
PS Nu ii mai da si ceai, si asa a luat putin in greutate iar ceaiul nu ajuta deloc in problema asta. Asteapta o perioada sa vezi daca ia copilul ok apoi daca are colici prea mari te poti folosi si de ceai de colici. Eu i-am mai dat dar sa nu faci un obicei din asta, contine polifenoli si ingreuneaza absorbtia fierului in organism.
Si daca tot iei ceai de colici, nu lua baby drink, are zahar, il inveti prost si nu va mai servi ceai fara zahar. Incearca intai cu baby calm. Daca nu vrea deloc, merge si alinan.
De la teorie la practica e cale lunga. Pe cutie scrie 6 mese pe zi...la noi sunt cam 6 ziua si tot cam asa noaptea:))el doarme 2 ore, se trezeste si vrea papa. am la dispozitie 10 ssecunde sa-i dau bibe ca de nu, aud toti vecinii scandalul:))

ikalina
07.03.2012, 13:26:38
De la teorie la practica e cale lunga. Pe cutie scrie 6 mese pe zi...la noi sunt cam 6 ziua si tot cam asa noaptea:))el doarme 2 ore, se trezeste si vrea papa. am la dispozitie 10 ssecunde sa-i dau bibe ca de nu, aud toti vecinii scandalul:))
Ia nu-ti mai fa tu griji pentru vecini ca toti au avut copii mici sau ink mai au:D si sunt sigura ca toti fac galagie sau urla cum face fiicamea cand nu-i convine ceva...si ce sa o bat ca poate aud vecinii??:-pdaa sigur ...sunt convinsa ca inteleg toti ca au trecut prin asta asa ca bucurati-va de perioada asta ca asa de repede trece nici nu-ti dai seama cand cresc:-ppooop de la noi

nelly_blinduta
07.03.2012, 13:37:59
Ia nu-ti mai fa tu griji pentru vecini ca toti au avut copii mici sau ink mai au:D si sunt sigura ca toti fac galagie sau urla cum face fiicamea cand nu-i convine ceva...si ce sa o bat ca poate aud vecinii??:-pdaa sigur ...sunt convinsa ca inteleg toti ca au trecut prin asta asa ca bucurati-va de perioada asta ca asa de repede trece nici nu-ti dai seama cand cresc:-ppooop de la noi
Multumim de intelegere...de ex azi-noapte am plans ca am avut nasucul un pic infundat si respiram greu si abia adormeam si iar ne trezeam...:(mami si tati erau ca niste zombi=)) la un moment dat i-am dat bibe doar cu apa in el, eu credeam ca mai aveam lapte ramas de la ultima masa:))dar defapt treb sa i-l prepar:-p

Ancaxyz
07.03.2012, 13:57:42
si-a facut programare la dr asta pt alta problema,cand nu stia ca e insarcinata,prin recomandarea unei prietene.si a zis ca daca tot are programarea facuta,sa mearga sa vada daca e totu bine.tot ecografie intravaginala i-a facut si ei..si nu s-a vazut nimic in uter.cel putin el nu a vazut.ea are abea 5 sapt.poate e prea mic nu?[-o<
Exact asa a patit si amica mea, tot la el : pierdea sarcini la varsta mica si s-a dus si la el pt o parere, a consultat-o, i-a facut si eco intrav. si i-a dat tratament, iar ea dupa 2 zile a facut n teste si toate erau pozitive, iar acum are 6 luni de sarcina :D. L-a sunat sa-i spuna si era f incurcat, i-a zis ca nu e posibil :D. Nu s-a mai dus la el, ci la dr Nemescu {cica e " mana dreapta" a marelui O. } si e f multumita de el {eu am facut morfo-fetala la el si e super ok }. Eu am facut eco intrav. la 5 sapt la dr Dragoi si s-a vazut f clar ca e sarcina :D.

lorena_sv
07.03.2012, 14:03:35
Multumim de intelegere...de ex azi-noapte am plans ca am avut nasucul un pic infundat si respiram greu si abia adormeam si iar ne trezeam...:(mami si tati erau ca niste zombi=)) la un moment dat i-am dat bibe doar cu apa in el, eu credeam ca mai aveam lapte ramas de la ultima masa:))dar defapt treb sa i-l prepar:-p

nu ii aspiri nascucul? ii poti pune ser fizionlogic in nascuc si ii poti aspira cu batista bebelusului atasata la aspirator. si mie mi-a fost frica la inceput, apoi mi-a parut rau ca nu am folosit-o de la inceput. am dat in jur de 45 de lei. cea de la firma Ariana se spune ca e mai buna. pana iti cumperi, ii poti pune macar ser fiziologic, ii desfunzi cat de cat nasucul!

lorena_sv
07.03.2012, 14:23:45

asa m-a speriat si pe mine in prima luna dr de fam(apoi n-a mai reusit sa ma sperie cu nimic:)) pt ca luam in calcul numai sfatul pediatrului), ca nu ia bine in greutate si poate la urmatoarea vizita, merem pe lapte praf dc ia tot asa...m-am speriat atunci si am fost si la dr pediatru, iar pediatru mi-a spus ca a luat ok si sa nu-mi fac griji. eu mi-am luat cantar si nu m-am mai dus la urmatoarea vizita pt ca mi-am dorit f mult sa alaptez. la dr de familie, il duc pe bebe doar la vaccin!si am ajuns la 8700 g:x

ai si aici un tabel cu masuratori:
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AktLcANtWTpZdGZrMzdham9zcDZTWGVBWnZ5V3dUU UE#gid=0

mie dr neonatolog(care m-a ajutat f mult in spital) mi-a spus ca bebe tb sa ia in primele luni 750 g, in urmatoarele cate 500 g, si urmatoarele 2 luni cate 250 g. important e sa ia in greutate cate de cat. unii bebelusi iau mai putin in prima luna, dar recupereaza pe parcurs. parerea mea e ca nu tb sa iti faci griji!>:D<

nelly_blinduta
07.03.2012, 14:41:14
nu ii aspiri nascucul? ii poti pune ser fizionlogic in nascuc si ii poti aspira cu batista bebelusului atasata la aspirator. si mie mi-a fost frica la inceput, apoi mi-a parut rau ca nu am folosit-o de la inceput. am dat in jur de 45 de lei. cea de la firma Ariana se spune ca e mai buna. pana iti cumperi, ii poti pune macar ser fiziologic, ii desfunzi cat de cat nasucul!
Am luat o pompita manuala si i-am aspirat. De asta la aspirator am zis ca e prea mic si ca aspiratorul are putere mare de tragere si mi-e frica; o sa folosim batista bebelusului mai incolo:)

lorena_sv
07.03.2012, 14:58:12
Am luat o pompita manuala si i-am aspirat. De asta la aspirator am zis ca e prea mic si ca aspiratorul are putere mare de tragere si mi-e frica; o sa folosim batista bebelusului mai incolo:)

asa am folosit si eu si m-am chinuit degeaba. batista bebelusului se foloseste de la nastere, e aprobata de Ministerul Sanatatii. sa stii ca se foloseste f usor. ii scoti toti mucutii. cu pompita ii scoti doar pe cei care ii vezi tu, la iesire. te sperii cate secretii ies cu bat. bebelusului dintr-un nasuc asa mic. poti folosi intai pe tine...nu poti da mai incet asiparatorul?eu zic sa nu te feresti sa o folosesti. nici eu nu stiam, dar secretiile pot duce si la complicatii de genul otitei, sinuzitei etc

ikalina
07.03.2012, 15:36:04
asa am folosit si eu si m-am chinuit degeaba. batista bebelusului se foloseste de la nastere, e aprobata de Ministerul Sanatatii. sa stii ca se foloseste f usor. ii scoti toti mucutii. cu pompita ii scoti doar pe cei care ii vezi tu, la iesire. te sperii cate secretii ies cu bat. bebelusului dintr-un nasuc asa mic. poti folosi intai pe tine...nu poti da mai incet asiparatorul?eu zic sa nu te feresti sa o folosesti. nici eu nu stiam, dar secretiile pot duce si la complicatii de genul otitei, sinuzitei etc
Asa e...batista bebelusului e sfanta:Dsi noi la inceput ziceam ca daca e prea puternica la aspirator si tragea sotul cu gura de la celalalt capat:-papoi mi-am dat seama ca se poate pune la aspirator indiferent de cate luni are si mai ales scoate si secretiile din sinusuri si bb poate respira bine.Parca era in jur de 55 ron la Dornafarm.

07.03.2012, 15:52:21
acum doarme!;))

Sunt intru totul de acord. Doctorita mea nu avea eco la cabinet dar m-a trimis sa fac periodic. In plus am facut 3 morfo si tot soiul de analize si teste. Mie mi-a fost foarte frica de Down, avem niste prieteni aflati in situatia asta si nu a fost zi lasata de la bunul DD sa nu ma rog ca bebelusul meu sa fie bine, sanatos, cu tot ce-i trebuie si unde trebuie...Cand mi s-a spus ca are cordonul infasurat o data in jurul gatului, desi mi s-a precizat ca e larg, ca nu sunt probleme, am simtit ca mor...am tremurat toata sarcina cu gandul ca ceva s-ar putea sa nu fie in regula. Am evitat sa privesc oameni cu probleme fizice, emisiuni gen documentar legate de gene si anomalii genetice ( tipam la barbata-meu sa schimbe programul, el fiind mare fan Discovery)etc. La nastere, cand mi l-au aratat, m-am uitat fix la ochii lui, sa ma asigur ca nu sunt oblici. Asa ca, parerea mea personala este ca, daca exista posibilitatea sa depistam orice problema legata de sarcina ar trebui sa o facem, pentru ca mijloace exista destule.

07.03.2012, 15:55:09
E minunata. Noi o folosim de la nastere, mai ales ca Vladut era mai fornait, nu cred ca-l curatasera bine in maternitate. Acum respira asa de usor, ca uneori ma sperii ca nu mai sufla ( sunt total dusa cu capu' cand e vorba de cel mic:)

07.03.2012, 16:02:12
Draga mea, teoria ca teoria, vorba aia...nici la noi nu s-a potrivit deloc. Am inceput cu mese la 3 ore, apoi la 2, apoi la 1 ora jumate, apoi la 2 acum la 2 jumate dupa o scurta perioada in care ne-am intors iar la 3 ore. M-a ametit complet bebitza asta al meu. Il hranesc la cerere, nu ma iau dupa cele carti care spun sa ii faci program copilului de masa, sa cresti progresiv intervalul intre mese, sa-i faci program de somn de la 6 luni ( adica sa-l legeni si sa planga pana adoarme, Doamne fereste!). Si Vladut face urat daca nu ii bag " mufa" ,cum zice ta-su, la comanda. Am devenit specialista la facut bibi in timp record:D Important este sa ne fie sanatosi si mancaciosi si sa creasca bine in greutate si lungime.

07.03.2012, 16:08:19
Mie nu mi-a spus asistenta sa-i pun comprese cu apa rece dupa vaccin si sa iau paracetamol rectal pentru bebelusi, in caz de nevoie...noroc ca am cumnata cu copil mic, care m-a sfatuit sa-mi achizitionez tot felul de medicamente pentru sugari si mama care lucreaza la ginecologie-maternitate. Cand i-am spus asistentei, la vizita urmatoare, si-a cerut scuze, spunand la fel, ca are multe pe cap...Dupa experienta asta neplacuta, imi fac foaie cu intrebari cand merg la control.

AnnyyAnnyy
07.03.2012, 16:23:45
Mie nu mi-a spus asistenta sa-i pun comprese cu apa rece dupa vaccin si sa iau paracetamol rectal pentru bebelusi, in caz de nevoie...noroc ca am cumnata cu copil mic, care m-a sfatuit sa-mi achizitionez tot felul de medicamente pentru sugari si mama care lucreaza la ginecologie-maternitate. Cand i-am spus asistentei, la vizita urmatoare, si-a cerut scuze, spunand la fel, ca are multe pe cap...Dupa experienta asta neplacuta, imi fac foaie cu intrebari cand merg la control.
ia spune tu aici la mama(adica sussemnata:)) ca id-ul e sus nu jos;))) ce trebuie sa fac dupa vaccin?
paracetamol supozitor dupa vaccin? si mai ce?comprese cu apa rece? hai hai, spune tot...luni avem primul vaccinel:-ss

AnnyyAnnyy
07.03.2012, 16:33:32
fa-ti curaj si foloseste batista bebelusului. o sa fii uimita sa vezi ca bebe nu plange cand aude aspiratorul si ca dupa ce-l aspiri rade si gangureste.
Lorena are dreptate legat de firma...eu am modelul ala si sunt super multumita

AnnyyAnnyy
07.03.2012, 16:35:53
Aaa..si mi-a mai zis sa-i dau lui bebe sa pape la 3 ore iar daca mai vrea in intervalul asta sa-i dau ceiut de colici. I-am zis cate kg are si cat mananca si cica nu a luat chiar bine in greutate; ca dupa carte treb sa ia intr-o luna 750 gr, el a luat in 3 sapt 300 gr...hmm..nu mai inteleg nimic. Dr pediatru mi-a zis ca a luat normal in greutate si nu mi-a zis nimic cum sa-i dau sa pape, la ce interval. Voi ce parere aveti?ati primit instructiuni la cat timp sa-l hraniti?asta e o tampenie. bebelusii mananca la cerere...eu am alaptat si la 30 min interval, si la o ora si in timp s-a reglat la 2,5-3 ore.Dar cand cere, i se da! Sa ametesti foamea copilului cu ceai care-i umple burtica fara rost si nu-i aduce niciun aport nutritional mi se pare o tampenieL-)...si poti sa-i transmiti asta asistentei din partea mea:))

AnnyyAnnyy
07.03.2012, 16:37:07
:* si noi fetita...si salutam taticul care mi-a fost vecin;))

AnnyyAnnyy
07.03.2012, 16:40:01
la voi cum s-a manifestat?
M. are si acum pielicica pe obrajori putin mai uscata, si asta desi o dau de 3 ori pe zi cu crema aia hidratanta...insa oricum e mult mai ok decat era sapt trecuta cand se inrosea toata si era si agitata
am renuntat complet la vechile cosmetice: ulei de baie, sampon, gel de dus, sapunel si folosim doar emulsia de baie pe care o ai si tu

nelly_blinduta
07.03.2012, 17:22:12
M. are si acum pielicica pe obrajori putin mai uscata, si asta desi o dau de 3 ori pe zi cu crema aia hidratanta...insa oricum e mult mai ok decat era sapt trecuta cand se inrosea toata si era si agitata
am renuntat complet la vechile cosmetice: ulei de baie, sampon, gel de dus, sapunel si folosim doar emulsia de baie pe care o ai si tu
Luca are pielea uscata pe manute si pe picioruse si se crapa asa...este rugoasa. Era si pe burtica la fel dar si-a mai revenit dupa ce l-am dat cu vit A uleioasa. Aaa si pe fruntita e un pic uscata pielea.
Apropos de Vigantol, pot sa i-l dau oricand in timpul zilei?

lorena_sv
07.03.2012, 17:53:00
Luca are pielea uscata pe manute si pe picioruse si se crapa asa...este rugoasa. Era si pe burtica la fel dar si-a mai revenit dupa ce l-am dat cu vit A uleioasa. Aaa si pe fruntita e un pic uscata pielea.

poti sa ii dai oricand:)

Ana, poti sa ii pui o felie de cartof(crud) dc i se umfla piciorutul acolo unde ii facem vaccinul. la noi s-a umflat putin cand a facut vaccinul la 2 luni!ne preg si noi pt vaccin:-SS. cel de la 2 luni si 6 luni doare...(cel antihepatita b-cred)...si am mai luat si paracetamol-siropel, dar nu l-am folosit inca si sper sa nu fie nevoie
aaa...si tb sa fie perfect sanatosi

AnnyyAnnyy
07.03.2012, 18:26:09
oricand ...numai sa nu uiti:)

AnnyyAnnyy
07.03.2012, 18:30:53
:(offf, ma apuca pe mine plansul la ideea de vaccin:((
sper sa trecem cu bine peste>:D< bafta si voua la vaccin Lorena.
stiu ca tb sa fie perfect sanatoasa...de aia am dus-o azi si la un pediatru.Stii cum e cu medicii de familie...mai ai uneori si dubii.Si fiind proaspata mamica si o groaza de temeri :D
pe noi ne supara burtica...avem colici rautaciosi:(

lorena_sv
07.03.2012, 18:36:55
stiu ca tb sa fie perfect sanatoasa...de aia am dus-o azi si la un pediatru.Stii cum e cu medicii de familie...mai ai uneori si dubii.Si fiind proaspata mamica si o groaza de temeri :D

bravo!si noi mergem de fiecare data inainte de vaccin la dr pediatru. voi la cine ati ales sa mergeti?
Bafta si voua!si sa fie totul bine!dc plange dupa vaccin, mai stai in cabinet si alapteaz-o putin, poate o sa se simta mai bine, dar poate n-o s-o doara sau n-o sa se sperie!!
incearca mai multe tipuri de siropel, poate unul se potriveste mai bine pt ea!

AnnyyAnnyy
07.03.2012, 18:40:10
bravo!si noi mergem de fiecare data inainte de vaccin la dr pediatru. voi la cine ati ales sa mergeti?
Bafta si voua!si sa fie totul bine!dc plange dupa vaccin, mai stai in cabinet si alapteaz-o putin, poate o sa se simta mai bine, dar poate n-o s-o doara sau n-o sa se sperie!!
incearca mai multe tipuri de siropel, poate unul se potriveste mai bine pt ea!
la dr.Cobuz.
a fost foarte draguta cu bebe...dar in privinta scaunului si-a colicilor ne-a zis doar ca o sa treaca:-< pb e ca pana trec bebe se chinuie...ba cu durerile de colici, ba cu faptul ca iese rar afara cu no.2:(.
ne-a recomandat un ceai anticolici Alinan, niste probiotice solubile si succes mamica. cum se lasa seara incep durerile, si eu mor de dragul ei:(
M. e cam obisnuita cu injectiile de cand am stat cu ea la spital pt icter...sper sa nu planga mult luni. sa nu fie o trauma pt ea vaccinul

07.03.2012, 19:36:59
ia spune tu aici la mama(adica sussemnata:)) ca id-ul e sus nu jos;))) ce trebuie sa fac dupa vaccin?
paracetamol supozitor dupa vaccin? si mai ce?comprese cu apa rece? hai hai, spune tot...luni avem primul vaccinel:-ss
Reactiile posibile dupa vaccin sunt febra si usturime locala ( DTP-ul). Prevenirea lor se poate face cu un supozitor cu paracetamol administrat inainte de injectie care anesteziaza oarecum bebelul, dandu-i si o usoara stare de somnolenta. Trebuie insa sa te consulti cu pediatrul, intrucat supozitoarele astea sunt indicate pentru copii cu varsta peste 4 luni si greutate peste 7 kg, insa se fac destul de des exceptii ( se merge pe jumatate din cantitate). In plus, imediat dupa injectie trebuie puse comprese cu apa rece.Daca starea de rau persista si copilul plange sau e agitat, se mai administreaza paracetamol la 4-6 ore. Doctorita mea mi-a recomandat sa nu-i fac baita in ziua respectiva. Am respectat, desi am auzit si pareri ca nu ar avea legatura una cu alta. Nu am vrut sa risc, asa ca am spalat doar zona de sub pampers:-p inainte de culcare.

07.03.2012, 19:41:15
la dr.Cobuz.
a fost foarte draguta cu bebe...dar in privinta scaunului si-a colicilor ne-a zis doar ca o sa treaca:-< pb e ca pana trec bebe se chinuie...ba cu durerile de colici, ba cu faptul ca iese rar afara cu no.2:(.
ne-a recomandat un ceai anticolici Alinan, niste probiotice solubile si succes mamica. cum se lasa seara incep durerile, si eu mor de dragul ei:(
M. e cam obisnuita cu injectiile de cand am stat cu ea la spital pt icter...sper sa nu planga mult luni. sa nu fie o trauma pt ea vaccinul
Si noi am avut probleme cu scaunul...ne-a salvat un leac babesc. Incearca sa-i dai dupa masa/sau la cateva mese (daca papa des) 1-2 lingurite de ceai de musetel neindulcit. Face minuni. Nu-i da Alinan, e mai bun Baby Drink, are mai putine tampenii in el. Eu ii dadeam Baby Calm indoit cu Baby Drink, insa efectele nu erau cine stie ce.

07.03.2012, 19:50:51
asta e o tampenie. bebelusii mananca la cerere...eu am alaptat si la 30 min interval, si la o ora si in timp s-a reglat la 2,5-3 ore.Dar cand cere, i se da! Sa ametesti foamea copilului cu ceai care-i umple burtica fara rost si nu-i aduce niciun aport nutritional mi se pare o tampenieL-)...si poti sa-i transmiti asta asistentei din partea mea:))
CORECT, se recomanda sa-i dai copilului exclusiv lapte. Acesta are rol si de papa si de hidratare.Inlocuirea meselor cu ceai se poate face spre un an, cand tii cu tot dinadinsul sa nu mai manance copilul noaptea. M-am pus in gura cu multa lume explicandu-le ca un copil mic nu are nevoie de ceai, decat exceptional ( anticolici, care oricum nu face mare branza). Ceaiul poate fi introdus odata cu mancarea solida ( gen carnita, ou) care nu are capacitate de hidratare. Insa si aici treaba e cu cantec, ceaiul la pliculete care se consuma de obicei e plin de porcarii. Daca ai in familie vreo bunicuta strangatoare de tei sau musetel e minunat, daca nu, e preferabil sa-i dai apa fiarta si racita.

lorena_sv
07.03.2012, 19:57:25
Si noi am avut probleme cu scaunul...ne-a salvat un leac babesc. Incearca sa-i dai dupa masa/sau la cateva mese (daca papa des) 1-2 lingurite de ceai de musetel neindulcit. Face minuni. Nu-i da Alinan, e mai bun Baby Drink, are mai putine tampenii in el. Eu ii dadeam Baby Calm indoit cu Baby Drink, insa efectele nu erau cine stie ce.

la noi n-a facut nicio minune. i-am dat vreo 20-30 de ml, vreo 2 zile la rand:(

lorena_sv
07.03.2012, 20:02:02
la dr.Cobuz.

unde are cabinet?
si eu i-am dat Alinan si si-a facut efectul, dar nu zilnic, doar cand nu-si facea efectul Bonisan, important e sa nu aiba zahar, Baby calm parca contine zahar

Iulia_
07.03.2012, 20:14:50
Ce drag mi-e de voi cu bebelusii vostri :x:x:x

07.03.2012, 20:31:47
unde are cabinet?
si eu i-am dat Alinan si si-a facut efectul, dar nu zilnic, doar cand nu-si facea efectul Bonisan, important e sa nu aiba zahar, Baby calm parca contine zahar
Baby calm nu are zahar ( e un ceai combinat, musetel, menta etc), alinan are un produs similar zaharului , baby drink are ,din cate imi amintesc, doar lemn dulce.

07.03.2012, 20:34:55
la noi n-a facut nicio minune. i-am dat vreo 20-30 de ml, vreo 2 zile la rand:(
:(imi pare rau. Suculetul de portocale provoaca scaune mai dese si mai moi. Ai incercat? Stiu ca parca ati trecut la diversificare...atentie insa ca efectele bune sunt in balans cu potentialul eritem fesier.

ikalina
07.03.2012, 20:56:51
[QUOTE=carmenmariaconstantinescu;4594821]CORECT, se recomanda sa-i dai copilului exclusiv lapte. Acesta are rol si de papa si de hidratare.Inlocuirea meselor cu ceai se poate face spre un an, cand tii cu tot dinadinsul sa nu mai manance copilul noaptea. M-am pus in gura cu multa lume explicandu-le ca un copil mic nu are nevoie de ceai, decat exceptional ( anticolici, care oricum nu face mare branza). Ceaiul poate fi introdus odata cu mancarea solida ( gen carnita, ou) care nu are capacitate de hidratare. Insa si aici treaba e cu cantec, ceaiul la pliculete care se consuma de obicei e plin de porcarii. Daca ai in familie vreo bunicuta strangatoare de tei sau musetel e minunat, daca nu, e preferabil sa-i dai apa fiarta si racita.[/QUOTE
Daca imi permiti te contrazic putin:D asa e in cazul copiilor exclusiv alaptati la san-cum a fost a mea si nu i-am dat nici ceai nici apa la inceput-prin urmare nici acum nu vrea ceai:-p insa din ce am inteles de la Nelly ii da bbelului lapte praf si aici chiar e indicat sa-l hidrateze ptr ca exista riscul de constipatie etc.In legatura cu programul de laptic la alaptare eu i-am dat la cerere insa majoritatea mamicilor pe care le stiu si care au optat ptr lapte praf aveau program din 3 in 3 ore(chiar nu stiu de ce sau daca le-a indicat dr).
Citez aici:
Alaptarea (http://www.copilul.ro/sugar/sugar/alaptare/Alaptarea-a6229.html) ofera hidratare, asa ca bebelusii alaptati la san nu mai au nevoie de apa. Specialistii sustin ca mamicile nu trebuie sa uite ca laptele matern (http://www.copilul.ro/sugar/sugar/alaptare/Despre-laptele-matern-a489.html) este compus din apa in proportie de aproape 90%.
Mai mult decat atat, orice adaos de apa sau suc in alimentatia unui astfel de bebelus poate introduce in organismul lui alergeni si substante contaminante care-i pot pune in pericol sanatatea.

Nu se aplica aceleasi recomandari si in cazul bebelusilor hraniti cu lapte artificial. Acesta contine concentratii mai mari de saruri si minerale decat laptele matern, iar apa este necesara pentru ca rinichii sa fie capabili sa elimine excesul de sare.

ikalina
07.03.2012, 21:03:11
:(imi pare rau. Suculetul de portocale provoaca scaune mai dese si mai moi. Ai incercat? Stiu ca parca ati trecut la diversificare...atentie insa ca efectele bune sunt in balans cu potentialul eritem fesier.
Aici ai mare dreptate.....eu ii dadeam suc de port cu pauze ptr ca tot timpul se irita...si tare am impresia ca a dezvoltat o anume alergie la compusii din el ptr ca si acum ori face cahh imediat ori se irita pana la sange...si vorba aia-le aduce tati direct din Italia din curtea oamenilor si netratate sau stropite cu cine stie ce-dar nu e o regula.Aaa si daca pot vreau sa dau un sfat-e indicat pana la 1 an parca sa nu le dati fructe cu potential alergogen(capsuni,kiwi...)eu nu am ascultat si la 6 luni i-am dat suc de kiwi cu mere si aproape a facut soc anafilactic si a si dezvoltat alergie la kiwi pe viata(singura alergie pe care stiu ca o are si eu am provocat-o:()

ancutza1010
07.03.2012, 21:03:19
Uof colicii astia ! Am incercat 1 mie de solutii pentru colici - la noi a mers in final cu bonnisan si baby calm combinat cu alinan. Acum am descoperit colief pentru ca la noi mai sunt gaze care il deranjeaza si face minuni. Pupam bebita, multa sanatate!
Doamne ajuta sa treaca repejor!

ancutza1010
07.03.2012, 21:09:13
Vad ca va pregatiti de vaccinuri, bafta bebeilor! Noi am facut ieri rotarix si prevenar, astept sa treaca 48 de ore sa scap de griji. Sper sa fie bune de ceva, cu atatea argumente pro si contra mi-a fost si greu sa ma decid sa le fac. #:-S

danutza78
08.03.2012, 07:46:41
Va ofer si eu o cafea si-o floare de ziua noastra!
http://fs68.trilulilu.ro/imgs/enciclopedie/cu-drag-o-cafea-si-o-floare-pentru-voi_4cd13b173d44d6.jpg
Va doresc din suflet sa vi se indeplineasca si cele mai ascunse vise, sa va daruiasca Dumnezeu tot ce va doriti.
Va pupacesc pe toate de la A la Z!

http://www.floraria-crina.ro/flori/8-martiejpg.jpg

siminai
08.03.2012, 09:12:17
La multi ani mamici, burtici si aspirante!!!
Va urez o zi frumoasa si plina de bucurii

roxutza88
08.03.2012, 09:14:21
LA MULTI ANI MAMICI SI VIITOARE MAMICI [email protected]};-:gen_19::gen_17::grouphug:

lorena_sv
08.03.2012, 09:29:29
La multi ani, doamnelor si domnisoarelor!!

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT1kBdgv2lqJ72vbArqgcfFq-HvsrTrsSqVlwiyIHG5LMed3B94Ew

lorena_sv
08.03.2012, 09:46:41
ce trebuie sa stim despre sucul de fructe in alimentatia bebelusului:

Cea mai mare greseala la copii este folosirea fructelor, dar nu sub forma de fructe proaspete, ci transformarea lor in suc. De aici au aparut si problemele grave de obezitate infantile. Deci, sucul de fructe este din pacate principalul raspunzator pentru rata mare de obezitate , pentru ca majoritatae mamelor il considera un aliment prieten. Mergand pe principiul ca fructele sunt sanatoase si naturale, ele il ofera copilului mic chiar in loc de apa , si atunci consumul exagerat de suc de fructe si a zaharului si caloriilor prezente ,duce foarte usor la obezitate. Doza recomandata de suc de fructe pentru un copil care a ajuns spre varsta de 1 an este de 120 ml, asta inseamna jumatate dintr-un pahar normal de suc , si in rest, copilul trebuie sa bea apa, considerat lichidul perfect pentru hidratare. Nevoile copilului de lichide sunt foarte mari, metabolismul lui este foarte accelerat , deci, copii trebuie sa bea apa sau supe de legume, in nici un caz fructe transformate in suc. Fructele vor fi consumate ca atare cu tot cu pulpa fie pasate, fie mestecate. Eele trebuie sa fie un considerate un aliment si pastrate in aceasta categorie a alimentelor care se mesteca si nu trecute in categoria de lichide pentru ca a bea un suc de fructe este foarte usor si duce cu aceeasi usurinta si la obezitate . Inca un dezavantaj al sucului de fructe este ca are acid si ataca smaltul, astfel incat nu faceti greseala sa puneti suc de fructe in biberoane la copil si sa-l dati seara la culcare pentru ca prezenta zaharului pe dinti duce la aparitia cariilor.

Ancaxyz
08.03.2012, 10:14:42
La multi ani tuturor mamicilor, burticilor, aspirantelor si ... Domnisoricilor, bineinteles !:*>:d<

nelly_blinduta
08.03.2012, 11:33:54
La multi ani dragi mamici si viitoare [email protected]};-

ancutza1010
08.03.2012, 11:40:59
La multi ani tuturor!

sandy_bell001
08.03.2012, 12:49:39
Buna mamicutelo si aspirantelor! si eu sunt o mamica de baietel, de 1 an si 2 luni din Suceava, Burdujeni.

Va doresc o zi frumoasa !

sandy_bell001
08.03.2012, 12:56:00
mai este cineva din Burdujeni? ca eu sunt in cautare de o cresa, sau gradinita particulara unde sa pot lasa bebele de la 2-3 ani. Stie cineva de vreuna in Burdujeni?

andrada21
08.03.2012, 13:40:32
La multi ani fetelor!!!

roxutza88
08.03.2012, 13:49:02
mai este cineva din Burdujeni? ca eu sunt in cautare de o cresa, sau gradinita particulara unde sa pot lasa bebele de la 2-3 ani. Stie cineva de vreuna in Burdujeni?
bine ai venit.vrei sa dai baiatul la 2 sau la 3 ani?pt ca daca il dai la 2,nu ti-l primeste la gradi de stat,fiind prea mic.deci ar trebui sa-l dai la particular.stiu ca este un camin particular in burdujeni,dar nu as putea sa-ti spun pe unde anume,pt ca nu stiu.si gradinite de stat sunt destul de multe.este gradinita 1,2,3...pe care o lauda toata lumea ca e f buna.cresa eu nu o recomand.copiii sunt nesupravegheati si se pot intampla multe accidente cum i s-a intamplat si unei cunostinte si nu a vrut sa mai auda de cresa.:)>-

sandy_bell001
08.03.2012, 13:53:14
bine ai venit.vrei sa dai baiatul la 2 sau la 3 ani?pt ca daca il dai la 2,nu ti-l primeste la gradi de stat,fiind prea mic.deci ar trebui sa-l dai la particular.stiu ca este un camin particular in burdujeni,dar nu as putea sa-ti spun pe unde anume,pt ca nu stiu.si gradinite de stat sunt destul de multe.este gradinita 1,2,3...pe care o lauda toata lumea ca e f buna.cresa eu nu o recomand.copiii sunt nesupravegheati si se pot intampla multe accidente cum i s-a intamplat si unei cunostinte si nu a vrut sa mai auda de cresa.:)>-

pai as vrea sa-l dau de la 2 ani, si stiu ca nu se primeste la stata de la varsta asta , ca si eu lucrez in domeniu; de aceea am si intrebat. de gradinita 1,2,3 stiu si eu, ca e aproape de mine, dar nu stiu daca e de stat sau privata, primeste oare si de la 2 ani? Eu stiu si crese foarte bune, dar sunt in orash si mi-e cam greu.

Iulia_
08.03.2012, 14:03:04
La multi ani, mamici, viitoare mamici si miresici! :x

ikalina
08.03.2012, 15:15:27
La multi ani fetelor!sa aveti o primavara frumoasa,multe flori si bucurii!!Un pik mai tarziu dar sper sa primiti cadoul meu:

lorena_sv
08.03.2012, 17:43:44
La multi ani fetelor!sa aveti o primavara frumoasa,multe flori si bucurii!!Un pik mai tarziu dar sper sa primiti cadoul meu:

inca nu s-a terminat ziua;))!pana la 00.00 tot sarbatorim!!

Iulia_
08.03.2012, 17:49:03

Eu iau floricelele si am fugiiiiiit! :))

lorena_sv
08.03.2012, 18:08:04

tu ai una frumoasa, frumoasa in burtik:x

Ancaxyz
08.03.2012, 18:16:02
Eu nu m-as baga, ca la ce conditie fizica are... ma tem ca te-ajunge =))=))=)):">.

narcisac
08.03.2012, 18:39:26

Cand am nascut baiatul meu in Anglia,a venit moasa acasa si mi-a zis sa arunc baby jonson ulei(ptr ca usuca pielea bebelului) si sa-l dau cu ulei de masline extra virgin.Asa am procedat si acum,la princesa mea si are mereu pielea moale,si nu se mai inroseste.Dupa ce o scot din baita ii fac masaj cu ulei pe tot corpul chiar si pe fata si par.Incearca poate e mai bun dact cremele.

08.03.2012, 20:47:31
[QUOTE=carmenmariaconstantinescu;4594821]CORECT, se recomanda sa-i dai copilului exclusiv lapte. Acesta are rol si de papa si de hidratare.Inlocuirea meselor cu ceai se poate face spre un an, cand tii cu tot dinadinsul sa nu mai manance copilul noaptea. M-am pus in gura cu multa lume explicandu-le ca un copil mic nu are nevoie de ceai, decat exceptional ( anticolici, care oricum nu face mare branza). Ceaiul poate fi introdus odata cu mancarea solida ( gen carnita, ou) care nu are capacitate de hidratare. Insa si aici treaba e cu cantec, ceaiul la pliculete care se consuma de obicei e plin de porcarii. Daca ai in familie vreo bunicuta strangatoare de tei sau musetel e minunat, daca nu, e preferabil sa-i dai apa fiarta si racita.[/QUOTE
Daca imi permiti te contrazic putin:D asa e in cazul copiilor exclusiv alaptati la san-cum a fost a mea si nu i-am dat nici ceai nici apa la inceput-prin urmare nici acum nu vrea ceai:-p insa din ce am inteles de la Nelly ii da bbelului lapte praf si aici chiar e indicat sa-l hidrateze ptr ca exista riscul de constipatie etc.In legatura cu programul de laptic la alaptare eu i-am dat la cerere insa majoritatea mamicilor pe care le stiu si care au optat ptr lapte praf aveau program din 3 in 3 ore(chiar nu stiu de ce sau daca le-a indicat dr).
Citez aici:
Alaptarea (http://www.copilul.ro/sugar/sugar/alaptare/Alaptarea-a6229.html) ofera hidratare, asa ca bebelusii alaptati la san nu mai au nevoie de apa. Specialistii sustin ca mamicile nu trebuie sa uite ca laptele matern (http://www.copilul.ro/sugar/sugar/alaptare/Despre-laptele-matern-a489.html) este compus din apa in proportie de aproape 90%.
Mai mult decat atat, orice adaos de apa sau suc in alimentatia unui astfel de bebelus poate introduce in organismul lui alergeni si substante contaminante care-i pot pune in pericol sanatatea.

Nu se aplica aceleasi recomandari si in cazul bebelusilor hraniti cu lapte artificial. Acesta contine concentratii mai mari de saruri si minerale decat laptele matern, iar apa este necesara pentru ca rinichii sa fie capabili sa elimine excesul de sare.

Din cate am citit eu,dozele la lapte praf sunt astfel stabilite incat sa asigure o buna hidratare a bebelusului. Suplimentele lipsite de nutrienti nu sunt recomandate. Acuma, deh, am mai zis eu, cate bordeie, atatea obiceie si pareri...eu nu i-am dat des ceai, si e bine, sanatos, hidratat..i-am mai scapat ceai anticolici ( pana in 50 de ml pe zi), dar i-a cam dat peste cap pofta de mancare. Acuma depinde si cat manaca bebelusul. Al meu a fost intotdeauna in grafic, e un mancacios si jumatate, daca nu e bibi gata la timp, vai de mine...

danutza78
09.03.2012, 06:16:48
Buna dimineata!
http://de.flash-screen.com/free-wallpaper/uploads/200609/thus/1157299366.jpg

roxutza88
09.03.2012, 08:29:24
Buna dimineata!
http://de.flash-screen.com/free-wallpaper/uploads/200609/thus/1157299366.jpg
dana,eu zic sa nu mai trimiti cafelute din astea ca sunt gravidute care sunt pofticioase si poate nu au voie.sau mamici care alapteaza.nu e bine sa le faci pofta.eu n-am nimic impotriva,dar ma gandesc la ele.daca nu le deranjeaza,sa spuna.

danutza78
09.03.2012, 08:40:00
dana,eu zic sa nu mai trimiti cafelute din astea ca sunt gravidute care sunt pofticioase si poate nu au voie.sau mamici care alapteaza.nu e bine sa le faci pofta.eu n-am nimic impotriva,dar ma gandesc la ele.daca nu le deranjeaza,sa spuna.

:-p Aha, deci nu va plac cafelutele mele... Bineee....

roxutza88
09.03.2012, 08:42:22
:-p Aha, deci nu va plac cafelutele mele... Bineee....
cum sa nu ne placa??mmmm..bune,bune.dar mie ,cel putin, imediat mi se face pofta si ma duc sa beau cand le vad.dar gravidutele si mamicile care alapteaza??:-s

lorena_sv
09.03.2012, 11:18:14
:-s
cum sa nu ne placa??mmmm..bune,bune.dar mie ,cel putin, imediat mi se face pofta si ma duc sa beau cand le vad.dar gravidutele si mamicile care alapteaza??:-s

e ok sa bei cate o cafeluta chiar dc esti insarcinata sau chiar daca alaptezi. in sarcina, chiar e recomandata o cafeluta, pt ca tensiunea arteriala e f scazuta, iar cand alaptezi nu dauneaza cu nimic. pt orice eventualitate, pt pofta, se poate face una mai slaba, se poate pune lapte...eu beau si simpla, chiar dc nu imi prea place asa, bebe nu are nimic, doarme chiar mai bine, nu trece asa usor in lapte, eu stiam ceva de 1%

danutza78
09.03.2012, 11:59:03
Am o intrebare fetelor! Cat costa o consultatie la Hereditas?

sandy_bell001
09.03.2012, 12:49:14
Am o intrebare fetelor! Cat costa o consultatie la Hereditas?

70 de lei am dat eu in octombrie anul trecut

Iulia_
09.03.2012, 13:29:22
70 de lei am dat eu in octombrie anul trecut

Confirm :) atat am dat si eu

danutza78
09.03.2012, 13:35:54
Va multumesc fetelor! :*

lorena_sv
09.03.2012, 19:29:04

la cate luni de la nastere ai scapat de burtica?
dar celelalte mamici care ati nascut prin cezariana, la cat timp de la nastere ati scapat de burtica?
eu am inceput sa-mi fac probl:-SSs-a mai retras, dar tot mare e...:((

topi11
09.03.2012, 19:50:37
la dr.Cobuz.

ana imi zici si mie ce ti-a recomandat pt constipatie? eu alaptez exclusiv si am ramas uimita sa vad ca bebelina nu a facut kk 2 zile, am ajutat-o cu un varf de supozitor cu glicerina, dar acu iar au trecut 3 zile si nu a facut. nu vreau sa repet faza cu supozitorul. stiu ca e ok la cei alaptati sa nu faca chiar si cateva zile bune dar as vrea totusi sa o ajut cu ceva. merci in avans.
.....
salutare fetele, nu am mai inrat demult, am avut probleme cu bebelina usor racita si baiatul cu o otita urata urata. sper ca voi toate si bebelusii precum si cei din burtici sunt bine. pupici.

ikalina
09.03.2012, 20:25:33
dar celelalte mamici care ati nascut prin cezariana, la cat timp de la nastere ati scapat de burtica?
Nu stiu cate kg ai pus tu in timpul sarcinii dar eu am rupt frigiderul:D...adica 26kg in plus...pe care le-am dat jos asa-4 in spital si restul dupa intre 4 si 9 luni luni de la nastere...am incercat sa merg vreo 2 luni la sala dar nu am slabit... doar prin infometare:-p daca mai ai si un sparnel cum e copilul meu si fiind numai singura numai chef de mancare nu am...acum parca sunt prea slaba!ideea e ca la burta tot a mai ramas pliul ala de la taietura (oricum aveam inainte si ceva tesut adipos8-|)poate a contribuit si alaptatul pana la 1 an si 1 luna...

roxutza88
09.03.2012, 21:33:27
mie mi s-a retras cam in 6 luni.eu si acum zic ca am burta,dar toata lumea imi zice ca nu e adevarat.dar stii cum e...tu trebuie sa te simti bine in corpul tau..si eu nu ma simt inca bine...as vrea sa mai slabesc vreo 4-5 kg.merg la aqua gym si sper sa le dau.

ancutza1010
10.03.2012, 08:48:17
ana imi zici si mie ce ti-a recomandat pt constipatie? eu alaptez exclusiv si am ramas uimita sa vad ca bebelina nu a facut kk 2 zile, am ajutat-o cu un varf de supozitor cu glicerina, dar acu iar au trecut 3 zile si nu a facut. nu vreau sa repet faza cu supozitorul. stiu ca e ok la cei alaptati sa nu faca chiar si cateva zile bune dar as vrea totusi sa o ajut cu ceva. merci in avans.
.....
salutare fetele, nu am mai inrat demult, am avut probleme cu bebelina usor racita si baiatul cu o otita urata urata. sper ca voi toate si bebelusii precum si cei din burtici sunt bine. pupici.
Buna, imi pare rau ca au fost cei mici bolnaviori, sper ca ati reusit sa scapati cu bine de asta!
Referitor la constipatie, eu cand l-am adus acasa pe s. mi-a facut la 2 zile, apoi la 4, apoi la 7 =)))). Mi-a explicat medicul ca daca face la 7 zile dar face moale nu e constipatie, e tranzit lent si e ok la bebei alaptati.
Oricum ca si solutie sa faca mai usor mie mi-a recomandat bicicleta cat mai des (dimineata, seara dupa
baita etc), si eventual sa papi tu pere/prune, la mine a functionat, dar pe moment. Timp de 3-4 luni, poate mai bine, mi-a facut rar scaun, n-am avut ce-i face, cam la 5 zile. I-am pus si termometrul cand am considerat necesar dar nu e ok pentru ca trebuie sa invete sa faca singur.
Multa sanatate!

ancutza1010
10.03.2012, 08:51:22
mie mi s-a retras cam in 6 luni.eu si acum zic ca am burta,dar toata lumea imi zice ca nu e adevarat.dar stii cum e...tu trebuie sa te simti bine in corpul tau..si eu nu ma simt inca bine...as vrea sa mai slabesc vreo 4-5 kg.merg la aqua gym si sper sa le dau.
Unde undee? Vai cat mi-ar place, desi nu stiu daca as avea cand dar mi se pare o chestie super. A, si mi-ar fi rusine sa-mi etalez suncile pe acolo dar nah... Eventual daca poti te rog un prv cu detalii gen pret si alte conditii . Multumesc, pup!:D

roxutza88
10.03.2012, 09:15:44
Unde undee? Vai cat mi-ar place, desi nu stiu daca as avea cand dar mi se pare o chestie super. A, si mi-ar fi rusine sa-mi etalez suncile pe acolo dar nah... Eventual daca poti te rog un prv cu detalii gen pret si alte conditii . Multumesc, pup!:D
dau detaliile aici ca poate sunt si alte mamici interesate.se face la bazin la facultate,luni si joi de la ora 18 la 19.costa 20 de lei sedinta sau 160 abonamentul pe luna.eu am fost de 5 ori pana acum si sunt fff incantata.se face gimnastica in apa,fitness.apa e mica,deci nu e nevoie sa stii sa inoti.in privinta suncilor,mai toate doamnele sunt plinute...si nu cred ca se uita cineva la tine pt ca fiecare merge pt el..sa slabeasca.te astept,daca vrei sa vii.:D

topi11
10.03.2012, 09:44:41
Buna, imi pare rau ca au fost cei mici bolnaviori, sper ca ati reusit sa scapati cu bine de asta!
Referitor la constipatie, eu cand l-am adus acasa pe s. mi-a facut la 2 zile, apoi la 4, apoi la 7 =)))). Mi-a explicat medicul ca daca face la 7 zile dar face moale nu e constipatie, e tranzit lent si e ok la bebei alaptati.
Oricum ca si solutie sa faca mai usor mie mi-a recomandat bicicleta cat mai des (dimineata, seara dupa
baita etc), si eventual sa papi tu pere/prune, la mine a functionat, dar pe moment. Timp de 3-4 luni, poate mai bine, mi-a facut rar scaun, n-am avut ce-i face, cam la 5 zile. I-am pus si termometrul cand am considerat necesar dar nu e ok pentru ca trebuie sa invete sa faca singur.
Multa sanatate!

merci mult ancutza, am sa incerc cu bicicleta, cu prunele nu a mers, am mancat intr-o zi un borcan intreg de compot...astept poate imi raspunde annyy ca zicea ceva de probiotice...pupici la golanash...

ancutza1010
10.03.2012, 09:50:15
dau detaliile aici ca poate sunt si alte mamici interesate.se face la bazin la facultate,luni si joi de la ora 18 la 19.costa 20 de lei sedinta sau 160 abonamentul pe luna.eu am fost de 5 ori pana acum si sunt fff incantata.se face gimnastica in apa,fitness.apa e mica,deci nu e nevoie sa stii sa inoti.in privinta suncilor,mai toate doamnele sunt plinute...si nu cred ca se uita cineva la tine pt ca fiecare merge pt el..sa slabeasca.te astept,daca vrei sa vii.:D
Imi surade foarte tare ideea, mai ales ca e si seara, as avea cu cine sa il las. Avusesem eu o repriza din asta in facultate, aveam si body special, cu totul, sa fi vazut balenuta de mine cum exersa. Numai bine incep diversificarea, sper sa ii inlocuiesc repejor 1-2 mese. #:-S

roxutza88
10.03.2012, 09:56:35
Imi surade foarte tare ideea, mai ales ca e si seara, as avea cu cine sa il las. Avusesem eu o repriza din asta in facultate, aveam si body special, cu totul, sa fi vazut balenuta de mine cum exersa. Numai bine incep diversificarea, sper sa ii inlocuiesc repejor 1-2 mese. #:-S
oricum miscarile nu sunt grele,eu n-am facut deloc febra musculara.in schimb fata cu care merg,a facut din prima.cred ca depinde de fiecare.cand mergeam la aerobic sau la kangoroo,imi sarea inima din piept...simteam ca nu mai pot sa stau in picioare.de aia am si renuntat,ca era prea mult pt mine dintr-o data,eu nefiind obisnuita cu sportul(nu am facut nici in liceu)dar aici nu obosesc deloc.imi place f mult.
aa,am uitat sa spun ca iti trebuie costum de baie de-antregu,casca de inot,slapi,prosop.
eu cred ca o 2 ore pe saptamana,putem sa avem grija si de noi.si o sa te relaxezi f mult.eu abea astept sa vina ziua cand trebuie sa merg.mai vin acasa pe jos..si parca zbor..ma simt asa de libera :D

andrada21
10.03.2012, 12:43:32
Buna fetelor!Eu iarasi am tras o sperietura ieri,m am trezit cu o scurgere maro si dureri de spate.Azi am fost la dublu test bb bine se tot misca intruna.Toate masuratorile ok,piciorusele erau incrucisate nu a vrut sa ne arate ce e.Initial a zis gine ca pare baitel,apoi ca mai bine ast pana data viit ca e f repede si nici nu sat ok.Oricum nu mai conteaza ma rog sa ajungem la final.Ieri am crezut ca inebunesc cand am vazut scurgerile.Luni merg la Iasi dupa concediu si gata stau acasa in pat sa am grija de bb!

Iulia_
10.03.2012, 13:23:01

Cred ca vin eu :D oare ma primeste? Oricum voiam sa merg la inot simplu tot acolo.

roxutza88
10.03.2012, 13:39:16
Cred ca vin eu :D oare ma primeste? Oricum voiam sa merg la inot simplu tot acolo.
femeile insarcinate au nevoie de acordul medicului.a vrut sa vina si nasa melissei care e graviduta in 7 luni si dr a zis ca in nici un caz.daca mergea de la inceputul sarcinii,da..dar acum e deja prea mare si miscarile destul de grele pt ea...vb si tu cu dr si intreaba-l.sau macar suna la cabinet si intreaba asistenta.oricum antrenoarea a zis ca a mai avut gravidute,dar trebuie sfatul medicului
a si mai trebuie o adverinta de la dr de fam sau dermatolog ca nu ai nici o boala de piele.asta e valabil pt toata lumea.

nelly_blinduta
10.03.2012, 14:33:10
Nu stiu cate kg ai pus tu in timpul sarcinii dar eu am rupt frigiderul:D...adica 26kg in plus...pe care le-am dat jos asa-4 in spital si restul dupa intre 4 si 9 luni luni de la nastere...am incercat sa merg vreo 2 luni la sala dar nu am slabit... doar prin infometare:-p daca mai ai si un sparnel cum e copilul meu si fiind numai singura numai chef de mancare nu am...acum parca sunt prea slaba!ideea e ca la burta tot a mai ramas pliul ala de la taietura (oricum aveam inainte si ceva tesut adipos8-|)poate a contribuit si alaptatul pana la 1 an si 1 luna...
Alina tu esti ffff slaba! ai pus kg multe dar ai slabit repede si f mult:)
Eu am pus 20 kg in timpul sarcinii si acum, dupa 3 saptamani de la nastere am dat jos 10...deci imi mai raman 10:) Burtica nu mi-a ramas foarte mare, s-a mai retras putin ca port burtiera si ma dau cu crema anticelulita in fiecare seara, dar ma intrebam si eu chiar cand o sa se retraga si daca o sa se retraga complet:-\
E f faina ideea cu sportul in apa; peste cateva luni cand va mai creste bebele ma gandesc si eu sa ma duc la sala sau sa fac ceva...o sa tin cont de ideea asta;)

nelly_blinduta
10.03.2012, 14:38:04
Aaa...si tot apropo de kg in plus...am fost ieri intr-un magazin si am vazut o pereche de pantaloni care mi-au placut super tare si am fost suuupperr dezamagita cand am vazut ca nu intru in masura 42:(( Eu inainte de sarcina purtam 40, ca tot sunt lata in solduri si m-am gandit eu ca 42 imi vin acum, dar de unde?! si 44 nu aveau si oricum ma ingrozeste cand spun marimea 44:)) Partea mai proasta este ca nush ce am ca de cand am nascut simt nevoia sa mananc dulce!:gen_20:si ma enervez pe mine ca nu ma pot abtine! si acum cu 8 martie am dulapul plin de ciocolata=))...oare e vorba de depresia aia postnatala?:D

Ancaxyz
10.03.2012, 17:43:11
Aaa...si tot apropo de kg in plus...am fost ieri intr-un magazin si am vazut o pereche de pantaloni care mi-au placut super tare si am fost suuupperr dezamagita cand am vazut ca nu intru in masura 42:(( Eu inainte de sarcina purtam 40, ca tot sunt lata in solduri si m-am gandit eu ca 42 imi vin acum, dar de unde?! si 44 nu aveau si oricum ma ingrozeste cand spun marimea 44:)) Partea mai proasta este ca nush ce am ca de cand am nascut simt nevoia sa mananc dulce!:gen_20:si ma enervez pe mine ca nu ma pot abtine! si acum cu 8 martie am dulapul plin de ciocolata=))...oare e vorba de depresia aia postnatala?:D
:-SS:-SS:-SS Si eu la fel !!!!! si a trecut atata timp si eu nu pot trai fara iaurtele+ciocolata+inghetata
zilnic:((. Oare mai avem vreo sansa?:-p:-$

ancutza1010
10.03.2012, 18:14:52
Au ajuns in sfarsit pozele cu stefan (http://www.facebook.com/media/set/?set=a.3204117233309.2137642.1577477776&type=3) de la fotograf :D .Sunt pe fb. Nu stiu sa atasez poze aici, am tot incercat, ori sunt prea mari, ori nu mi le ia.... :-$:(( Eu nu mai stiu parola la picassa... =))))))

AnnyyAnnyy
10.03.2012, 18:49:15
Alina tu esti ffff slaba! ai pus kg multe dar ai slabit repede si f mult:)
Eu am pus 20 kg in timpul sarcinii si acum, dupa 3 saptamani de la nastere am dat jos 10...deci imi mai raman 10:) Burtica nu mi-a ramas foarte mare, s-a mai retras putin ca port burtiera si ma dau cu crema anticelulita in fiecare seara, dar ma intrebam si eu chiar cand o sa se retraga si daca o sa se retraga complet:-\
E f faina ideea cu sportul in apa; peste cateva luni cand va mai creste bebele ma gandesc si eu sa ma duc la sala sau sa fac ceva...o sa tin cont de ideea asta;)
tu nu alaptezi? pt ca daca o faci, crema anticelulitica e nociva pt bebe...ai mare grija

AnnyyAnnyy
10.03.2012, 18:51:46
:-SS:-SS:-SS Si eu la fel !!!!! si a trecut atata timp si eu nu pot trai fara iaurtele+ciocolata+inghetata
zilnic:((. Oare mai avem vreo sansa?:-p:-$
calmati-va ca nu sunteti singurele...la mine e mai grav pt ca eu inainte de sarcina nu mancam dulce deloc. Si-n prima luna dupa bebe am terminat turta dulce de la magazinele de prin zona:)) Mancam si cate 1-1,5 kg pe zi. acum m-am calmat si pofta de dulce a disparut subit:)>-

AnnyyAnnyy
10.03.2012, 18:55:13
pfff, cunosc sentimentul...pe mine nu se inchid blugii de dinainte de sarcina...inca am burtica.Desi e impropriu zis ca nu e burta de sarcina, ca aia s-a retras...e un strat de grasime depus in sarcinaL-)...ma consolez cu gandul ca fiica-mii i-a tinut de cald:)), vad eu cum l-oi da jos dupa ce termin de alaptat. Sper sa se duca cand incep munca, pt ca eu una nu prea sunt sportiva de fel...si nici n-am chef sa devin:D:-$Pb e ca trebuie sa mai umblu nitel la garderoba ca deh, ianinte de bebe purtam numai taioare pe corp...ala de dinainte de sarcina:))Clar acum nu ma mai cuprind...sau stau sa pocneasca pe mine.

AnnyyAnnyy
10.03.2012, 18:58:30
merci mult ancutza, am sa incerc cu bicicleta, cu prunele nu a mers, am mancat intr-o zi un borcan intreg de compot...astept poate imi raspunde annyy ca zicea ceva de probiotice...pupici la golanash...
n-am ajuns inca sa vad intrebarea, dar raspund aici: pt constipatie dr mi-a recomandat Linez baby...5 plicuri pt 5 zile. Plicul tb impartit in 2 doze dizolvate in ceai Alinan.functioneaza!

AnnyyAnnyy
10.03.2012, 20:36:23
Uof colicii astia ! Am incercat 1 mie de solutii pentru colici - la noi a mers in final cu bonnisan si baby calm combinat cu alinan. Acum am descoperit colief pentru ca la noi mai sunt gaze care il deranjeaza si face minuni. Pupam bebita, multa sanatate!
Doamne ajuta sa treaca repejor!
Am ajuns si noi la Colief si recunosc ca e bun...bun da' scump:)) ca asa-i la romani:))

AnnyyAnnyy
10.03.2012, 20:40:24
a mea s-a saturat de Baby drink:) asa ca am trecut pe Alinan+Linex pt pb de tranzit lenes.Acum s-a reglat oarecum si nu mai aveam seara de seara pb cu burtica plina si chin pt no.2.
Pe Baby Calm sau ceai de musetel a mea nu pune gura decat daca s-a intalnit in biberon cu Baby drink sau Alinan.Pe scurt, daca nu e dulciuc nu-i de ea.Asta e...m-am pricopsit cu un copil mofturos:D Ma intreb pe cine a mostenit:D:-$

AnnyyAnnyy
10.03.2012, 20:42:27
CORECT, se recomanda sa-i dai copilului exclusiv lapte. Acesta are rol si de papa si de hidratare.Inlocuirea meselor cu ceai se poate face spre un an, cand tii cu tot dinadinsul sa nu mai manance copilul noaptea. M-am pus in gura cu multa lume explicandu-le ca un copil mic nu are nevoie de ceai, decat exceptional ( anticolici, care oricum nu face mare branza). Ceaiul poate fi introdus odata cu mancarea solida ( gen carnita, ou) care nu are capacitate de hidratare. Insa si aici treaba e cu cantec, ceaiul la pliculete care se consuma de obicei e plin de porcarii. Daca ai in familie vreo bunicuta strangatoare de tei sau musetel e minunat, daca nu, e preferabil sa-i dai apa fiarta si racita.
mai si sa ma bunicuta tot n-as apela...fiica-mea are fond alergic deci nu risc sa ii dua musetel sau tei plin de praf...ca doar nu sta babuta sa sterilizeze teiul inainte sa-l usuce..asa ca eu una prefer ceaiul la pliculet special pt bebelusi decat teiul prafuit si poluat de prin copaceii nostrii

topi11
11.03.2012, 06:55:05
n-am ajuns inca sa vad intrebarea, dar raspund aici: pt constipatie dr mi-a recomandat Linez baby...5 plicuri pt 5 zile. Plicul tb impartit in 2 doze dizolvate in ceai Alinan.functioneaza!

multumesc mult, am sa incerc si eu....deja se vede ca se chinuie saracutza, o doare burtica din ce in ce mai tare. pupici printzesei.

lorena_sv
11.03.2012, 08:39:14

eu am pus 12 kg. si astea de la 20 de sapt ca pana atunci slabisem, nu puteam manca mai nimic.
la spital, am lasat 6 kg si 2 kg acasa in vreo 10 zile. dupa ce am nascut, au inceput poftele(in sarcina nu am avut deloc) si pofta de ceva dulce, nu am mancat exagerat, dar ciuguleam tot timpul cate ceva, asa ca am pus inapoi cele 6 kg:(( si am o burta mare, desi recunosc ca s-a mai retras cat de cat, nu am dat asa mare importanta(pe net am citit ca tot in 9 luni se retrage), dar lumea ma ,,compatimeste,, -,, vai, ai ramas cu burtica,,???:((si acum realizez ca e mareee. nu stiu ce sa fac sa scap de ea. mi-e cam frica putin sa ma apuc de abdomene, dar astept primavara sa fac multe plimbari, poate-poate se duce[-o<, eu sper tare mult sa mai slabesc, am renuntat la prajeli, paine mai putina, dulciuri mai putine:D. de la alaptat mi-e o foame de nu mai zic, mai ales ca am renuntat la carne din cauza constipatiei de dupa operatie, asa ca mananc mai multe lactate, cereale

nelly_blinduta
11.03.2012, 10:34:20
Eu auzisem ca de la alaptat slabesti...:-\sa-nteleg ca nu e valabila chestia asta la voi?...nah, eu oricum nu alaptez, iar kg in plus sunt mai mult de la jumatate in jos, deci fundulet si picioare:D plus un pic burtica. De pe zonele astea oricum nu stiu cat se poate da jos fara miscare.

ancutza1010
11.03.2012, 11:24:58
eu am pus 12 kg. si astea de la 20 de sapt ca pana atunci slabisem, nu puteam manca mai nimic.
la spital, am lasat 6 kg si 2 kg acasa in vreo 10 zile. dupa ce am nascut, au inceput poftele(in sarcina nu am avut deloc) si pofta de ceva dulce, nu am mancat exagerat, dar ciuguleam tot timpul cate ceva, asa ca am pus inapoi cele 6 kg:(( si am o burta mare, desi recunosc ca s-a mai retras cat de cat, nu am dat asa mare importanta(pe net am citit ca tot in 9 luni se retrage), dar lumea ma ,,compatimeste,, -,, vai, ai ramas cu burtica,,???:((si acum realizez ca e mareee. nu stiu ce sa fac sa scap de ea. mi-e cam frica putin sa ma apuc de abdomene, dar astept primavara sa fac multe plimbari, poate-poate se duce[-o<, eu sper tare mult sa mai slabesc, am renuntat la prajeli, paine mai putina, dulciuri mai putine:D. de la alaptat mi-e o foame de nu mai zic, mai ales ca am renuntat la carne din cauza constipatiei de dupa operatie, asa ca mananc mai multe lactate, cereale
Mami eu cred ca facem clubul mamicilor care s-au ingrasat dupa ce au nascut =)))). Eu am luat cam 13-14 kg si am lasat in spital 10. Pana sa faca bebe 1 luna aveam greutatea de cand am ramas gravida (imagine that !!! ) . Insa pofta nebuna de mancare de la alaptat mi-a adus ulterior inca 5 kg =))))).
Cand auzi in jur mananca, de aia nu ai lapte, esti lipsit de forta si de vlaga, merge perfect ceva de mancare. Statul in casa nu ajuta deloc, si uite cum cresc suncile :D:)>-. AAA, iar eu sunt fan dulce, imi si place dar ma si pricep sa fac deserturi, deci am acces oricand la ingrasamant :-$.
Slabim noi....pana se insoara baietii :D>-)

Ancaxyz
11.03.2012, 17:37:03
Au ajuns in sfarsit pozele cu stefan (http://www.facebook.com/media/set/?set=a.3204117233309.2137642.1577477776&type=3)de la fotograf :D .Sunt pe fb. Nu stiu sa atasez poze aici, am tot incercat, ori sunt prea mari, ori nu mi le ia.... :-$:(( Eu nu mai stiu parola la picassa... =))))))
Frumoase pozele, si "subiectii ":). Am vazut ca Stef are o mica cicatrice de la vaccin, pe mana stanga - "floricica"; Gabitza n-are, doar fff vag {si cu putina imaginatie } se vede o mica urma ; si dr de fam chiar ma intreba despre ea, daca are "floricica", acum mi-am amintit. o fi ok ca e asa stearsa ?

lorena_sv
11.03.2012, 19:55:12
Frumoase pozele, si "subiectii ":). Am vazut ca Stef are o mica cicatrice de la vaccin, pe mana stanga - "floricica"; Gabitza n-are, doar fff vag {si cu putina imaginatie } se vede o mica urma ; si dr de fam chiar ma intreba despre ea, daca are "floricica", acum mi-am amintit. o fi ok ca e asa stearsa ?

nici Iustin nu are nimic si nici nu stiam ca tb sa aiba asa ceva:-s
de la primul vaccin din spital?

lorena_sv
11.03.2012, 19:58:27
Mami eu cred ca facem clubul mamicilor care s-au ingrasat dupa ce au nascut =)))). Eu am luat cam 13-14 kg si am lasat in spital 10. Pana sa faca bebe 1 luna aveam greutatea de cand am ramas gravida (imagine that !!! ) . Insa pofta nebuna de mancare de la alaptat mi-a adus ulterior inca 5 kg =))))).
Cand auzi in jur mananca, de aia nu ai lapte, esti lipsit de forta si de vlaga, merge perfect ceva de mancare. Statul in casa nu ajuta deloc, si uite cum cresc suncile :D:)>-. AAA, iar eu sunt fan dulce, imi si place dar ma si pricep sa fac deserturi, deci am acces oricand la ingrasamant :-$.

vine primavara/vara si iesim la alergat cu carucioarele;))

narcisac
11.03.2012, 20:16:12

Dragele mele,stati fara stress din cauza ingrasarii.Eu am dat jos dupa circa 1 an,suplimentul din timpul sarcinii si alaptarii. Da slbesti la alaptare dar numai in prima luna,cu cat bebele papa mai mult cu atat trebuie sa mananci mai bine ca el sa se sature,adika laptiucul sa nu fie apa chioara!
Un domn imi zicea odata ca cele mai frumoase femei sunt cele cu bebe in brate,durdulii si cu sanii mari!Acestea sunt binecuvantari pe pamant!
eu zic ca are mare dreptate,nu-mi plac mamele tinere care vor sa arate trasnet la cumatrie sau alte evenimente si fac cure drastice de slabire si se injecteaza ptr a stopa lactatia,iar bebeii sufera!
Asa ca haideti sa ne bucuram de viata si sa lasam kg in plus,oricum vine vara si facem mai multa plimbare si miscare.
Bunica mea imi zicea mereu sa nu fac cure drastice,ci sa mananc de toate ca oricum lumea te vorbeste de esti gras sau slab,zicea ea ca va veni vremea batranetii cand ai vrea o inghetata sau o friptura si nu ai sa poti manca! CE DREPTATE AVEA!

narcisac
11.03.2012, 20:20:21
Dupa cezariana mi-au iesit cosuri pe fata,cosuri sub piele,si am un ten super uscat,cand ma scarpin zboara cojite,oare de la anestezic?
CE-MI RECOMANDATI?

danutza78
12.03.2012, 07:22:28
Buna fetelor!

Vad ca vorbiti de asa zisa constipatie la bebei.
Cand era Bia mica ne-am confruntat si noi cu problema asta. Dr de familie ne-a recomandat sa-i dam cateva lingurite de apa fiarta si racita si a ajutat intr-o oarecare masura, faza cu compot de pere, prune... a mers si la noi (servit de mami), desi atat ea cat si dr pediatra ne-a zis ca atata timp cat scaunul e moale nu se cheama constipatie chiar daca face si la 7 zile.
Pediatra insa m-a sfatuit ca daca nu iese 3-4 zile afara sa-i pun jumatate de supozitor de glicerina.
Stati linistite ca se regleaza!!

Apropo de kg din sarcina si alaptare eu am plecat de la 66, si-am ajuns la 90 in sarcina cu Bia. Am fost ditamai balena! N-am reusit sa slabesc niciodata dupa-aia mai jos de 70. Acum la bebe2 am plecat de la 72. Acum am 74. N-am pus mult, dar chiar am grija ce mananc. Paine integrala si aia maxim 4-5 felii pe zi, lactate multe, fructe si legume.
Oricum carnea cu prea merge, nici ciorbe nu prea pot sa mananc... dar e inca devreme.
Cu pofta de dulce si eu am capatat-o in sarcina cu Bianca si o am si acum. Dar incerc sa o rezum la minimum.
Oricum, pe langa toate se adauga o mare LENE pentru ca m-am chef sa fac sport, desi ar trebui.
Poate ma mobilizez dupa ce nasc. Cine stie...

PS Nu va mai dau cafeluta ca am fost certata in sensul asta! :))

Iulia_
12.03.2012, 07:37:41
Dupa cezariana mi-au iesit cosuri pe fata,cosuri sub piele,si am un ten super uscat,cand ma scarpin zboara cojite,oare de la anestezic?
CE-MI RECOMANDATI?

Exfoliere cu sapun lichid si cafea, freci bine bine fatza (nu pana cand te doare, totusi... doar mai bland asa) si apoi dai cu crema hidratanta pe obraji. Pe frunte, nas, barbie de obicei nu e nevoie... e zona cu ten gras de la natura.

lorena_sv
12.03.2012, 08:36:14
Dragele mele,stati fara stress din cauza ingrasarii.Eu am dat jos dupa circa 1 an,suplimentul din timpul sarcinii si alaptarii. Da slbesti la alaptare dar numai in prima luna,cu cat bebele papa mai mult cu atat trebuie sa mananci mai bine ca el sa se sature,adika laptiucul sa nu fie apa chioara!
Un domn imi zicea odata ca cele mai frumoase femei sunt cele cu bebe in brate,durdulii si cu sanii mari!Acestea sunt binecuvantari pe pamant!
eu zic ca are mare dreptate,nu-mi plac mamele tinere care vor sa arate trasnet la cumatrie sau alte evenimente si fac cure drastice de slabire si se injecteaza ptr a stopa lactatia,iar bebeii sufera!
Asa ca haideti sa ne bucuram de viata si sa lasam kg in plus,oricum vine vara si facem mai multa plimbare si miscare.
Bunica mea imi zicea mereu sa nu fac cure drastice,ci sa mananc de toate ca oricum lumea te vorbeste de esti gras sau slab,zicea ea ca va veni vremea batranetii cand ai vrea o inghetata sau o friptura si nu ai sa poti manca! CE DREPTATE AVEA!

like, like, like:)
deci numai in prima luna se slabeste?de asta am eu pofta de mancare pt ca am un bebe mancacios!:)

lorena_sv
12.03.2012, 08:37:50
CE-MI RECOMANDATI?

asa si eu am avut, ten uscat. m-am dat cu crema nivea de fata de cateva ori si si-a revenit!(eu, in general, nu ma dau cu creme, doar cu demachiant cand ma machiez din cand in cand)

roxutza88
12.03.2012, 08:52:13
ar trebui sa te apuci de abdomene.doar asa scade burtica.da sa te tii(eu vb...ca de cand imi propun si nu mai reusesc :D )dar trebuie sa faci ceva.nu iti fie frica.mie mi-a dat voie dr sa merg la sala de la 2 luni.si tot de atunci am inceput sa fac abdomene acasa(bineinteles ca nu m-am tinut),apoi in vara am fost si am facut cateva sedinte de masaj anticelulitic si vreau sa-ti spun ca s-a vazut o diferenta mare.apoi m-am lasat si de alea si acum m-am apucat de aqua gym,nu numai decat sa slabesc,ci sa fac si miscare si sa ma tonific..ca am impresia ca-mi curge toata pielea :)) plimbarile nu ajuta deloc.eu toata vara m-am plimbat si nu am scapat de burta asa.eu m-am ingrasat 15 kg,lumea imi spunea ca nici nu se vede ca-s insacinata...doar burta e de mine.am dat jos dupa operatie 13 kg.poate o sa va mirati(si eu m-am mirat si asistentele)dar am stat ceva mai mult in perfuzii,nu am mancat multe zile si asa le-am dat.si cand am fost operata de apendicita,am slabit vreo 10.apoi,in 3 sapt,aveam cate kg am avut inainte de sarcina.am fost o norocoasa in sensul asta,pt ca mi-era frica sa nu raman cu ele.am ramas insa cu burta.dar acum..m-am mai ingrasat vreo 2 kg...in iarna..ca na,toata ziua in casa,miscare mai putin...si ma chinui sa le dau jos :((

roxutza88
12.03.2012, 08:52:59
eu stiam ca la vaccinutul ala,trebuie sa ramana floricica numai decat,ca altfel se face din nou.:-\:-SS

ancutza1010
12.03.2012, 09:05:26

Multumesc mult pentru aprecieri. :">:*
Eee, poate nu e ok la noi ca e asa intensa :))). Nu stiu ce sa zic, am citit numeroase pareri referitoare la cicatrice, ca daca nu e, trebuie repetat vaccinul pana la 1 an, dar de fapt nu mai trebuie ....
Daca se vede o mica urma, e foarte bine. La noi a facut besicuta pe la 1 luna-2, eram asa speriata, dar toti imi spuneau ca e foarte bine, insemnand ca si-a facut efectul. Sunt cazuri si cazuri, eu zic sa stai linistita pana mai creste, apoi sa intrebi medicul, cred ca este si o analiza care arata daca a avut succes vaccinul. Cred ca putine mamici stiu ca trebuie sa faca floricica, sunt si medici pediatri care nu dau importanta asa ca in rare cazuri se si repeta.
Am scris mesajul de 2 ori si mi s-a sters, am fugit ca plange flacaul :)))

lorena_sv
12.03.2012, 10:28:01
ar trebui sa te apuci de abdomene.doar asa scade burtica.da sa te tii(eu vb...ca de cand imi propun si nu mai reusesc :D )dar trebuie sa faci ceva.nu iti fie frica.mie mi-a dat voie dr sa merg la sala de la 2 luni.si tot de atunci am inceput sa fac abdomene acasa(bineinteles ca nu m-am tinut),apoi in vara am fost si am facut cateva sedinte de masaj anticelulitic si vreau sa-ti spun ca s-a vazut o diferenta mare.apoi m-am lasat si de alea si acum m-am apucat de aqua gym,nu numai decat sa slabesc,ci sa fac si miscare si sa ma tonific..ca am impresia ca-mi curge toata pielea :)) plimbarile nu ajuta deloc.eu toata vara m-am plimbat si nu am scapat de burta asa.eu m-am ingrasat 15 kg,lumea imi spunea ca nici nu se vede ca-s insacinata...doar burta e de mine.am dat jos dupa operatie 13 kg.poate o sa va mirati(si eu m-am mirat si asistentele)dar am stat ceva mai mult in perfuzii,nu am mancat multe zile si asa le-am dat.si cand am fost operata de apendicita,am slabit vreo 10.apoi,in 3 sapt,aveam cate kg am avut inainte de sarcina.am fost o norocoasa in sensul asta,pt ca mi-era frica sa nu raman cu ele.am ramas insa cu burta.dar acum..m-am mai ingrasat vreo 2 kg...in iarna..ca na,toata ziua in casa,miscare mai putin...si ma chinui sa le dau jos :((

mi-am propus de ceva timp sa merg la masaj, dar cu Iustinel, care vrea papa des, nu prea pot pleca mai mult de o ora. sper ca acum cu diversificarea sa mai pot iesi si fara el. mi-ar placea sa vin si la aqua gym, dar sa vedem ce si cum...tb sa ajung si pe la stomatolog, sa fac si ore de condus ca m-am cam saturat sa merg cu maxi-taxi si taxi-ul...stiu ca burta se da jos numai prin abdomene,alta solutie decat facut abdomene, nu prea am, dar mai am de slabit si la picioare, acolo s-a depus la mine cel mai mult, pe solduri:(
tu ai slabit ff fain!!si arati f bine, dc ai un pic de burtica, nu se vede! a mea se vede din Obcini(pana-n Centru):((. se pare ca iarna, toate am pus cateva kg:-$

ikalina
12.03.2012, 11:32:48
Danutza am citit postul tau pe celalat topic si iti raspund aici ca acolo nu mai stiu parola):D si nu,s daca e chiar asa-adica mie mi-a facut tot timpul si control si eco,ultima data insa mi-a facut control si gata se ducea sa-mi scrie reteta asa ca eu i-am sugerat daca n-ar fi mai bine sa vedem daca e totul ok si ecografic si imediat mi-a facut eco.Asa ca daca vezi ca n-are de gand spune-i ca vrei sa faci si sunt sigura ca nu te refuza.Dar de ce te-a reprogramat?

danutza78
12.03.2012, 11:58:17
Danutza am citit postul tau pe celalat topic si iti raspund aici ca acolo nu mai stiu parola):D si nu,s daca e chiar asa-adica mie mi-a facut tot timpul si control si eco,ultima data insa mi-a facut control si gata se ducea sa-mi scrie reteta asa ca eu i-am sugerat daca n-ar fi mai bine sa vedem daca e totul ok si ecografic si imediat mi-a facut eco.Asa ca daca vezi ca n-are de gand spune-i ca vrei sa faci si sunt sigura ca nu te refuza.Dar de ce te-a reprogramat?

Merci de raspuns.
Asa am auzit, nu stiu cu siguranta. Oricum am de gand sa cer si eco chiar daca trebuie sa platesc suplimentar. Imi doresc sa-mi vad bebelul.

Habar n-am de ce m-a reprogramat. N-am facut eu programarea, a facut-o cineva in numele meu si tot acea persoana m-a anuntat de reprogramare. Probabil a intervenit ceva in programul dumneai! Oricum, nu e mare branza ca era azi sau ca e miercuri. Abia astept!

nelly_blinduta
12.03.2012, 12:51:05
Buna fetelor! Cineva zicea ca are probleme cu pielea uescata dupa cezariana...mie mi s-a uscat fff tare pielea pe tot corpul dupa nastere normala, si bebele la fel s-a nascut cu pielea uscata. Mi-am luat o crema
de fata din plante dar m-am dat cateva zile si nu a avut efect si acum ma dau cu ulei de masline si incepe sa-si revina tenul; pe restul corpului nu prea am timp sa ma dau;))doar pe bucatele cand mai apuc:(
Weekend-ul asta am ajuns pe la urgente...se pare ca in fiecare weekend facem cate o alergie ceva:( Lui bebe i-au iesit pe obraji si frunte niste bubite mici, mici si cu puroi in varf cumva si ne-am panicat cand l-am vazut tot rosu si intr-un hal:(( si ni s-a spus ca e normal sa-i iasa...ca trec de la sine:(dar mi-e asa de ciuda cand il vad asa, el avea o fata curata si alba, nu a avut probleme sa i se jupeasca pielicica dupa nastere, a fost tare curatel si pe fata si in capsor si acuma e vai de el! Voi ati trecut prin asa ceva?in cat timp s-au retras?

AnnyyAnnyy
12.03.2012, 15:02:25
Buna fetelor! Cineva zicea ca are probleme cu pielea uescata dupa cezariana...mie mi s-a uscat fff tare pielea pe tot corpul dupa nastere normala, si bebele la fel s-a nascut cu pielea uscata. Mi-am luat o crema
de fata din plante dar m-am dat cateva zile si nu a avut efect si acum ma dau cu ulei de masline si incepe sa-si revina tenul; pe restul corpului nu prea am timp sa ma dau;))doar pe bucatele cand mai apuc:(
Weekend-ul asta am ajuns pe la urgente...se pare ca in fiecare weekend facem cate o alergie ceva:( Lui bebe i-au iesit pe obraji si frunte niste bubite mici, mici si cu puroi in varf cumva si ne-am panicat cand l-am vazut tot rosu si intr-un hal:(( si ni s-a spus ca e normal sa-i iasa...ca trec de la sine:(dar mi-e asa de ciuda cand il vad asa, el avea o fata curata si alba, nu a avut probleme sa i se jupeasca pielicica dupa nastere, a fost tare curatel si pe fata si in capsor si acuma e vai de el! Voi ati trecut prin asa ceva?in cat timp s-au retras?
ce descrii tu aici suna a dermatita atopica veritabila.schimba-i produsele cosmetice cu unele specifice copiilor cu piele sensibila si atopica si o sa-i treaca...si eu si Lorena am trecut prin asta cu bebelusii.

AnnyyAnnyy
12.03.2012, 15:16:29
Buna fetelor!

Vad ca vorbiti de asa zisa constipatie la bebei.
Cand era Bia mica ne-am confruntat si noi cu problema asta. Dr de familie ne-a recomandat sa-i dam cateva lingurite de apa fiarta si racita si a ajutat intr-o oarecare masura, faza cu compot de pere, prune... a mers si la noi (servit de mami), desi atat ea cat si dr pediatra ne-a zis ca atata timp cat scaunul e moale nu se cheama constipatie chiar daca face si la 7 zile.
Pediatra insa m-a sfatuit ca daca nu iese 3-4 zile afara sa-i pun jumatate de supozitor de glicerina.
Stati linistite ca se regleaza!!

Apropo de kg din sarcina si alaptare eu am plecat de la 66, si-am ajuns la 90 in sarcina cu Bia. Am fost ditamai balena! N-am reusit sa slabesc niciodata dupa-aia mai jos de 70. Acum la bebe2 am plecat de la 72. Acum am 74. N-am pus mult, dar chiar am grija ce mananc. Paine integrala si aia maxim 4-5 felii pe zi, lactate multe, fructe si legume.
Oricum carnea cu prea merge, nici ciorbe nu prea pot sa mananc... dar e inca devreme.
Cu pofta de dulce si eu am capatat-o in sarcina cu Bianca si o am si acum. Dar incerc sa o rezum la minimum.
Oricum, pe langa toate se adauga o mare LENE pentru ca m-am chef sa fac sport, desi ar trebui.
Poate ma mobilizez dupa ce nasc. Cine stie...

PS Nu va mai dau cafeluta ca am fost certata in sensul asta! :))fiziologic e perfect normal ca un bebelus alaptat exclusiv la san sa aiba si scaune mai rare...la cateva zile.Insa asta doar daca el nu sufera vreun discomfort.Ori cand tu vezi ca e extrem de balonat si ca se screme pana tipa de durere, si nu reuseste sa faca nimic, ar fi inuman sa stai 7 zile sa astepti pt ca asa a spus dr...in cazul asta eu am schimbat dr.Si i-am tot schimbat pana am ajuns la unul care a stiutcum sa-mi ajute bebelusul.Si nici in cazul nostru nu e vb de constipatie pt ca scaunul e moale si are o consistenta normala mereu...din cate am inteles mai toti copii trec printr-o perioada din asta.Diferenta e ca unii plang cand se simt plini, altii nu simt niciun disconfort si pot trece si 3 zile de"constipatie"fara pb.A mea dupa o zi se arcuia de durere si se scremea pana la lacrimi...:(

AnnyyAnnyy
12.03.2012, 15:22:24
like, like, like:)
deci numai in prima luna se slabeste?de asta am eu pofta de mancare pt ca am un bebe mancacios!:)
NU TE MAI STRESA>:D< bine ca e bebe sanatos, ca ia bine in greutate , ca e mancacios si ca ai tu piept sa-i dai.O sa scapi de kg dupa ce termini de alaptat...dar nu te grabi! sanatatea lui bebe e mai importanta.

nelly_blinduta
12.03.2012, 16:17:45
ce descrii tu aici suna a dermatita atopica veritabila.schimba-i produsele cosmetice cu unele specifice copiilor cu piele sensibila si atopica si o sa-i treaca...si eu si Lorena am trecut prin asta cu bebelusii.
Pai folosim gel pt spalat de la Avene si o crema hidratanta pt piele atopica tot fara parabeni si de astea ne-a recomandat ieri dr si am luat si l-am dat de aseara....deacum asteptam rezultatele:) speram sa se rezolve cat mai repede![-o<

Ancaxyz
12.03.2012, 17:24:11
Da, in manuta stanga.Azi am fost la dr. cu alte:((probl si i-am aratat; a zis ca e ok, asa pal roziu, cica daca are peste 10mm diametru trebuie facuta o analiza pt tbc.
Am fost la dr pt ca acu vreo 8 zile fii-mea s-a zgariat f usor, vag, la pleapa dreapta; se vindeca, dar sambata i-a aparut pe locul ala o buba cu crusta, iar duminica inca una, micuta, p e spranceana. Apoi s-a si umflat si inrosit pleoapa, azi si cea de jos, parca primise un pumn in ochi [bine, ea isi mai da cate una, dar nici chiar asa]. Dr m-a trimis la oftalmolog si i-a dat cu o solutie rosie, parca-i un dalmatian, cu un ochi si gurita pictate rosii, roata-mprejur :(, ca parca avea si la gurita ceva si era super oferta :-p.

Ancaxyz
12.03.2012, 17:27:07
CE-MI RECOMANDATI?
Incearca uleiul de argan, face minuni. Se gaseste in mag. naturiste.

Ancaxyz
12.03.2012, 17:29:01
Buna fetelor!

PS Nu va mai dau cafeluta ca am fost certata in sensul asta! :))
Chiar eram curioasa ce ne mai oferi... :).

lorena_sv
12.03.2012, 17:54:21

eu inca mai trec, a reaparut dupa 2 sapt in care credeam ca a disparut:(, dar am grija sa nu mai fie cum a fost, sa nu se mai scarpine, sa nu se agraveze
ai gasit si un ulei ok?eu am cerut la farmacie, dar mi-a dat tot din astea care am folosit pana acum, dar mai caut, as vrea ceva cu formula hipoalergenica, dc nu exista pt dermatita special

lorena_sv
12.03.2012, 17:56:43
NU TE MAI STRESA>:D< bine ca e bebe sanatos, ca ia bine in greutate , ca e mancacios si ca ai tu piept sa-i dai.O sa scapi de kg dupa ce termini de alaptat...dar nu te grabi! sanatatea lui bebe e mai importanta.

nu prea m-am stresat, dar cand am primit 15 mii de observatii, m-am cam panicat:-SS
ai mei ma tot cearta ca nu vreau sa port burtiera, slim &lift, dar nu le suport si stiam ca nu ajuta sa se retraga burta. tu porti?celelalte fete, voi purtati?

Ancaxyz
12.03.2012, 18:08:00
De cateva zile Gabitza e cam "fornaita", desi ii pun apa de mare in nasuc si i-l curat cu "batista". Dr. a "ascultat-o" si cica n-are nik la plaman, nici rosu in gat, deci e ok si altceva pt nasuc nu se da pana la 1an in afara de apa de mare. Totusi ... as vrea sa o ajut sa respire mai usor, voi ce mai folositi [cu acordul dr, bineinteles] ?

roxutza88
12.03.2012, 18:44:47
De cateva zile Gabitza e cam "fornaita", desi ii pun apa de mare in nasuc si i-l curat cu "batista". Dr. a "ascultat-o" si cica n-are nik la plaman, nici rosu in gat, deci e ok si altceva pt nasuc nu se da pana la 1an in afara de apa de mare. Totusi ... as vrea sa o ajut sa respire mai usor, voi ce mai folositi [cu acordul dr, bineinteles] ?
aceeasi problemuta o avem si noi.azi noapte s-a trezit la 4 si nu a mai dormit...ca nu putea sa respire pe nas.am fost azi la dr si la fel,mi-a zis ca nu are nimic la plamani,nu are nimic in gat...si nu-i da nimic tratament ca nu are rost.eu ii dau picaturi tantum protect.sunt f bune.vreau sa-ti spun ca apa de mare nu ajuta la nimic.ii doar asa...ca sa-i dai cu ceva in nasuc.eu tantum ii dau de cand era mica,daca avea probleme cu nasucul.sau mai este un preparat de la farmacia arsene.nu mai stiu cum se numeste.e un amestec ceva cu o nuanta aproape neagra.e cam nasoala ca se murdareste bebe si se duce cam greu,dar dr tot timpu mi-a recomandat solutia aia.poti sa intrebi si tu dr.si mi-a zis sa-i mai dau vit c si efferalgam la 12 ore,preventiv.nici macar aerosoli sa nu-i fac ca nu are rost.sper sa-si revina.nu stiu cum o sa dormim in seara asta.[-o<

narcisac
12.03.2012, 18:55:58
Exfoliere cu sapun lichid si cafea, freci bine bine fatza (nu pana cand te doare, totusi... doar mai bland asa) si apoi dai cu crema hidratanta pe obraji. Pe frunte, nas, barbie de obicei nu e nevoie... e zona cu ten gras de la natura.

mercy mult! cafeaua macinata sau zatul?

narcisac
12.03.2012, 19:08:53

Mamico nu te speria,acele bubite intradevar sunt normale,poate ii vor iesi de la caldura cateva bubite rosii,micute si par a fi cu apa,dupa o baita buna fa-i masaj cu ulei de masline.Mai stiu ca bebeii fac alergie la dero sau lenor;si daca ii schimbi marca de scutece sau servetelele umede.Vei auzi''harcaieli'' in piept,sau in nasuc, ochi rosii si cate un puchisor ,dr meu m-a asigurat ca bebele se curata,deci e ceva normel daca nu face fenra si mananca normal
Bebelul tau e mai mare cu cateva zile decat al meu ,si eu trec prin aceleasi probleme!Eu o alptez la san,si imi face colici cand schimb mancarea-dar nici nu pot manca aceeasi, zilnic.Pana la o luna trebuie sa mananc totul fiert,si am asa o pofta de fructe crude..mmmm..salivez dupa un mar crocant !!!!!!!!!!
Crestere usoare! si pupici la cavaler!

Iulia_
12.03.2012, 19:15:31
mercy mult! cafeaua macinata sau zatul?

Eu fac cu cafea macinata... e mai usor de amestecat cu sapunul. Zatul trebuie sa-l scot din ibric, fac mizerie :D

narcisac
12.03.2012, 19:16:40
nu prea m-am stresat, dar cand am primit 15 mii de observatii, m-am cam panicat:-SS
ai mei ma tot cearta ca nu vreau sa port burtiera, slim &lift, dar nu le suport si stiam ca nu ajuta sa se retraga burta. tu porti?celelalte fete, voi purtati?

Da draga mea eu port-adica sunt obligata sa port din cauza cezarienei.Dar am purtata si la nastere normala,probleme e ca m-am cam obisnuit cu ea si nu mai puteam fara!Era vara si transpiram sub ea dar cand o dadeam jos parca imi curgea toata burta afara!!
Se zice ca e foarte buna s-o porti in primele 6 luni dupa nastere,ajuta uterul sa-si capete forma si locul avut anterior,si iti protejeaza muschii inca slabiti de rupturi atunci cand ridici ceva ,urci scari sau faci miscari bruste!
Nu cred ca slabesti de la ea,doar ca se mai retrage burta si pare burtiera a fi mai larguta dupa un timp.

Iulia_
12.03.2012, 19:17:23

Burtiera ajuta la retragerea uterului, dar la tine s-a retras de mult. O sa se duca burtica, indata iesiti la plimbari :) la vara vin si eu :P

topi11
12.03.2012, 19:19:37

la fel a patit si miruna mea. i-a dat un pediatru batran picaturi colargol 2 pic. in fiecare nara de 2 ori pe zi 6 zile si i-a trecut. cred ca la astea se referea si cineva mai jos. micutza mea avea 5 saptamani atunci. apa de mare e buna sa ii inmoi mucutii ca sa ii poti trage afara cu batista bebelusului, daca nu, se "lipesc" de un betigas de urechi de bebelusi pe care i-l rotesti usor in fiecare nara.
printesica mea are 5 zile intregi de cand nu a facut kk deja nush ce sa mai fac, am incercat termomeru supozitoare acu ii dau ceai de musetel si alinan si linex si bonnisan....
anny cate zile nu a facut melissuca de ai mers la pediatru? si a functionat cu linex si alinan, daca da dupa cate zile de tratament? merci.

topi11
12.03.2012, 19:25:49

nici eu nu suport din cauza cezarienei, eu ma confrunt cu exact opusul, am slabit mult prea rau, am 57 de kg la 1.75 inaltime ma usuca alaptatul, daca mai slabesc tre sa merg la endocrinolog. deci se poate sa fie naspa si invers asa ca nu te mai stresa...:x

topi11
12.03.2012, 19:32:17

baietelului meu i-a aparut cicatricea abia la 6 luni, din cate am inteles nu e nimic anormal, si fetitei i-a aparaut de pe la 4 saptamani cred....depinde de organism...

danutza78
13.03.2012, 06:25:19

Si Bianca a avut. Ii dispareau in 2-3 zile si apareau altele. Pediatra mi-a zis ca n-are absolut nimic, ca e normal, ca trec de la sine si asa a fost!

danutza78
13.03.2012, 06:29:18

Asa e. Nu ajuta sa se retraga burta. Nu poti forta natura sa lucreze mai repede doar ca asa vrem noi.
Am purtat si eu o perioada dar ma scotea din sarite. Ma strangea peste tot!

danutza78
13.03.2012, 06:34:02
O zi frumoasa fetelor!

andrada21
13.03.2012, 07:12:25
O zi frumoasa fetelor!
Netaza ce mai faci?Cand mergi la eco ca nu mai retin?Parca sapt asta nu?

Iulia_
13.03.2012, 07:54:06
O zi frumoasa fetelor!

Neata fetelor! ~o)

Voiam sa va intreb ceva, poate suna ciudat, dar nu stiu nimic despre asta : daca faci sport dupa nastere afecteaza negativ "productia" de lapte?

danutza78
13.03.2012, 09:05:14
Netaza ce mai faci?Cand mergi la eco ca nu mai retin?Parca sapt asta nu?

Maine merg la d-an dr. Melinte. Sper sa-mi faca si eco. Daca nu sugereaza, cer. :))
Abia astept!
Maine fac 12 saptamani!!

danutza78
13.03.2012, 09:07:15
Neata fetelor! ~o)

Voiam sa va intreb ceva, poate suna ciudat, dar nu stiu nimic despre asta : daca faci sport dupa nastere afecteaza negativ "productia" de lapte?

Poate doar in cazul in care sportul practicat este unul epuizant.
Atata timp cat mama se odihneste suficient, mananca sanatos si consuma suficiente lichide 2-3 l, poate face fara probleme sport, ca va avea lapte!

andrada21
13.03.2012, 12:00:22
Maine merg la d-an dr. Melinte. Sper sa-mi faca si eco. Daca nu sugereaza, cer. :))
Abia astept!
Maine fac 12 saptamani!!
Pai cum sa nu iti faca?doar mergi la ea pt prima data in sarcina trb sa vada daca e ok .
Noi se pare ca avem fetitza ieri mi a zis la Iasi ,bine nu ma bazez ca poate ii creste ceva intre timp.:D

roxutza88
13.03.2012, 13:08:13
Pai cum sa nu iti faca?doar mergi la ea pt prima data in sarcina trb sa vada daca e ok .
Noi se pare ca avem fetitza ieri mi a zis la Iasi ,bine nu ma bazez ca poate ii creste ceva intre timp.:D
felicitari.vad ca e sezonul fetitelor.ma rog sa fie si mura lui sormea fetita :D

lorena_sv
13.03.2012, 14:14:58
baietelului meu i-a aparut cicatricea abia la 6 luni, din cate am inteles nu e nimic anormal, si fetitei i-a aparaut de pe la 4 saptamani cred....depinde de organism...

am fost azi la dr de familie pt vaccin(a fost cam nasol, a durut) si intr-adevar tb sa aiba o floricica de 10 mm pana la 6 luni. chiar zilele astea primise telefon ca tb sa repete vaccinul bebelusii care nu au semnul de 10 mm, deci si pe noi tb sa ne cheme intr-o zi cand primeste dozele

ikalina
13.03.2012, 14:31:38
Uauu felicitari ptr fetita Andrada!s-a deschis sezonul de fetite....asa m-as baga si eu:DSunt curioasa si ce o fi 'suzeta'Danutzai:x
Lorena ma sperii...nici fetita mea nu a avut nici o floricica...si nu se vede nimic decat un punct mic mic....o fi prea tarziu ptr ea?

lorena_sv
13.03.2012, 14:49:11
Uauu felicitari ptr fetita Andrada!s-a deschis sezonul de fetite....asa m-as baga si eu:DSunt curioasa si ce o fi 'suzeta'Danutzai:x
Lorena ma sperii...nici fetita mea nu a avut nici o floricica...si nu se vede nimic decat un punct mic mic....o fi prea tarziu ptr ea?

pediatra mi-a spus ca nu conteaza dc are sau nu floricica, dar dc dr de fam spune ca a primit telefon nu stiu de unde ca tb sa mai repede dc nu o are, nu stiu ce sa cred...intreaba si tu dr tau de fam si sa ne zici si noua ce si cum

felicitari, Andrada, pt fetita!numai bun ca anul trecut au fost baietei sa aiba de unde alege fetite:)

andrada21
13.03.2012, 16:01:52

Ms mult sotul meu isi doreste enorm fetitza,cand i am zis ieri parca castigase la loto:DAcu sper sa nu se schime,cu toate ca nu ar conta.La cate prob am important sa fim bine si atat.
Poti sa te bagi tu poate prizi un flacau ca domnisoara deja ai:D

andrada21
13.03.2012, 16:03:01
felicitari.vad ca e sezonul fetitelor.ma rog sa fie si mura lui sormea fetita :D
Ms Rox mai vedem pe parcurs daca e chiar asa.Sora ta ce a mai facut?A fost la alt eco?

roxutza88
13.03.2012, 16:15:36
Ms Rox mai vedem pe parcurs daca e chiar asa.Sora ta ce a mai facut?A fost la alt eco?
asa e.e cam mic.dar sa dea dd sa fie asa,daca asta va doriti.a mai repetat o data analizele alea..si au iesit bine..bebe a mai crescut.eco inca nu a repetat ca a zis ca mai asteapta sa fie mai maricel sa se vada ceva.o sa-si faca programare la melinte la inceputul lunii.