PDA

Versiunea completa : Aspirante la bebe, viitoare si actuale mamici din Suceava

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20

Ancaxyz
11.05.2012, 09:47:07
Luni da. Cred ca da! :*
Neatza [la amiaza ;-)]. Atunci luni sa fie.:)

roxutza88
11.05.2012, 09:50:23
Clar!
Eu pe tine te-am recunoscut din prima! :*

Da, pai si noi abia ajunsesem. Insa trebuia sa ne intalnim cu frate-meu si cumnatica in capatul celalalt al parcului!

Cum e domnisoara? Se simte mai bine???:*
din cate vad,da.se simte mult mai bine decat ieri.in sensul ca ieri de cum s-a trezit,a stat numai in brate si a plans,a tusit.azi vad ca e vesela,a mancat ceva mai bine,am apucat sa fac si o baie si nu a protestat.doamne ajuta sa ii treaca de tot.azi noapte a dormit mult mai bine,dar a mai tusit din cand in cand.nu cred ca mai merg azi la pediatru.dar pt orice eventualitate,stie cineva de la cat incepe programul la onica??:-?

Ancaxyz
11.05.2012, 10:03:24
Nush ce sa ma mai fac cu G., sunt 2 sapt de cand se trezeste de enshpe ori pe noapte, fara a-i fi neaparat foame, doar sa se "conecteze" la mufa, nici bine nu reusesc sa adorm ca iar se trezeste si tot asa :-w; nu plange, nu pare s-o deranjeze nik, primul dinte il are de-o sapt, dar al2-lea inca n-a iesit.. o fi de asta ?
Ieri i-am luat o suzeta de-aia clasica, rotunda, de latex, ma gandeam ca o pacalesc cu ea [la alti copii a functionat fata de cele de silicon, tesite]...degeaba, se antreneaza pe ea la rontait, dar nici gand sa suga; si-asa n-am somn de obicei pana pe la ora 1, de cand cu trezirile astea infinite se trezeste ea inaintea mea dimineata si se chinuie sa-mi scoata ochii :)).
Noroc cu cafelutele Danei :)), ca eu daca as mai bea si cafea n-as inchide ochii pana pe la 3 dimineata, e pe verificate ; de cand nu mai merg la servici cred ca am mintea odihnita si de-aia nu dorm :-?.
Mai sunt si alti copii care si-au prelungit "abonamentul" la mufa si noaptea, sau numai a mea? incurajati-ma ca e doar o faza trecatoare [-o<.

danutza78
11.05.2012, 10:19:16
din cate vad,da.se simte mult mai bine decat ieri.in sensul ca ieri de cum s-a trezit,a stat numai in brate si a plans,a tusit.azi vad ca e vesela,a mancat ceva mai bine,am apucat sa fac si o baie si nu a protestat.doamne ajuta sa ii treaca de tot.azi noapte a dormit mult mai bine,dar a mai tusit din cand in cand.nu cred ca mai merg azi la pediatru.dar pt orice eventualitate,stie cineva de la cat incepe programul la onica??:-?

Ma bucur ca e mai bine! Era si cazul, nu? :*
Habar n-am de programul la dr. Onica. N-am fost niciodata la ea. Eu doar la dr. Spanu am dus-o.

danutza78
11.05.2012, 10:20:43
Nush ce sa ma mai fac cu G., sunt 2 sapt de cand se trezeste de enshpe ori pe noapte, fara a-i fi neaparat foame, doar sa se "conecteze" la mufa, nici bine nu reusesc sa adorm ca iar se trezeste si tot asa :-w; nu plange, nu pare s-o deranjeze nik, primul dinte il are de-o sapt, dar al2-lea inca n-a iesit.. o fi de asta ?
Ieri i-am luat o suzeta de-aia clasica, rotunda, de latex, ma gandeam ca o pacalesc cu ea [la alti copii a functionat fata de cele de silicon, tesite]...degeaba, se antreneaza pe ea la rontait, dar nici gand sa suga; si-asa n-am somn de obicei pana pe la ora 1, de cand cu trezirile astea infinite se trezeste ea inaintea mea dimineata si se chinuie sa-mi scoata ochii :)).
Noroc cu cafelutele Danei :)), ca eu daca as mai bea si cafea n-as inchide ochii pana pe la 3 dimineata, e pe verificate ; de cand nu mai merg la servici cred ca am mintea odihnita si de-aia nu dorm :-?.
Mai sunt si alti copii care si-au prelungit "abonamentul" la mufa si noaptea, sau numai a mea? incurajati-ma ca e doar o faza trecatoare [-o<.

E doar o faza trecatoare!! Si sigur e de la dinti! Dar daca in loc de "mufa" i-ai da un pic de ceiut noaptea?! Sau inca nu i-ai bagat bibe in menu! :D

Ancaxyz
11.05.2012, 10:27:19
E doar o faza trecatoare!! Si sigur e de la dinti! Dar daca in loc de "mufa" i-ai da un pic de ceiut noaptea?! Sau inca nu i-ai bagat bibe in menu! :D
Nu-i dau biberon daca alaptez, ma gandesc nici sa nu-i dau vreodata, sa-i dau canita cu cioc , cred ca se dezvata mai usor decat de biberon.. habar n-am, oricum eu doar propun, ea semneaza :))[deocamdata]. Tu Biei ce i-ai dat bibe/canita?

nelly_blinduta
11.05.2012, 10:46:43
La Onica e de la 17 programul, parca. UIte iti dau nr de tel daca vrei sa suni sa intrebi: 0752 212 601. Recuperare grabnica!

lorena_sv
11.05.2012, 11:00:29
Neata!! ~o)

E bine si in timpul saptamanii. Luni puteti?

luni putem si noi:)
duminica e ziua bunicului si mergem la aniversare:)

lorena_sv
11.05.2012, 11:04:06

si eu cred ca e de la dinti!si la noi e la fel!:)pediatra mi-a spus ca le este sete si de asta se trezesc: sa bea cate o gura de laptic. voi dormiti in acelasi pat sau Gabitza doarme in patut?

danutza78
11.05.2012, 11:42:31
Nu-i dau biberon daca alaptez, ma gandesc nici sa nu-i dau vreodata, sa-i dau canita cu cioc , cred ca se dezvata mai usor decat de biberon.. habar n-am, oricum eu doar propun, ea semneaza :))[deocamdata]. Tu Biei ce i-ai dat bibe/canita?
Eu i-am dat bibe pe la 4-5 luni parca, ii mai dadeam ceiut cu el chiar daca alaptam!
Inca il mai are. :D Adora bibiticul! Iar eu nu ma grabesc sa o dezvat, ca e doar iubirea ei de seara, in rest foloseste canita de oameni mari. Pe-aia cu cioc n-a suportat-o niciodata. Mai degraba cana cu pai de pe la 10 luni. Dar numai pentru apa.

Ancaxyz
11.05.2012, 11:48:36
si eu cred ca e de la dinti!si la noi e la fel!:)pediatra mi-a spus ca le este sete si de asta se trezesc: sa bea cate o gura de laptic. voi dormiti in acelasi pat sau Gabitza doarme in patut?
Eu dorm cu ea, sotul e "deportat" in sufragerie. In patut doar se joaca.
Deci am votat 4 pt luni, cine mai doreste? lista e deschisa :), de-ar fi vreme buna.

danutza78
11.05.2012, 12:09:11
Deci am votat 4 pt luni, cine mai doreste? lista e deschisa :), de-ar fi vreme buna.

M-am uitat acum pe net. Cica duminica si luni ploua. :-w
Iar maxima zilei de luni e 14 grade! Hmmmm... nu-mi place! In conditiile astea pe la 5 seara cand pot eu sa ajung in oras va fi si mai frig!

Pe 24 mai e inaltarea. Si atunci sunt libera. Adica, trebuie sa fiu libera ca are mama nush ce treaba. Ar fi o idee sa ne vedem atunci daca vremea n-o sa permita sa ne vedem pana la acea data. :)

nelly_blinduta
11.05.2012, 12:48:23
bietul sot;)) As veni si eu dar pe autobuz cu asta mic...nu prea imi vine sa ies:( daca gasesc pe cineva sa ma duca cu masina poate vin.

ancutza1010
11.05.2012, 12:50:37
Hmmm :))) eu zic ca s-au vorbit bebeii la cap laptic de noapte pentru ca si s. se trezeste des. De cateva zile doarme mai bine dar nici vorba sa renunte la masa de seara. La voi macar e clar ca e vorba de dintisori, noi inca nu avem, saliveaza, musca ce apuca (inclusiv cand papa8-} ) dar nu avem dintisori. Pot sa-ti zic sigur ca trece, nu stiu cand, insa pe masura ce creste o sa fie mai bine.

Vad ca vorbiti de bibe, eu nu prea ii mai dau lp, si in rest nu serveste nimic din biberon, canita cu cioc nu ii place, din canita cu pai trage aiurea =)))) asa ca ii dau cu canita de om mare, vrea nu vrea, pe caldurile astea ii trebuie apa.

Venim si noi la plimbare daca e vreme buna, spuneati ceva de luni incepand cu ora 3-4 nu? Se potriveste si cu programul de masa al lui s.

Iulia_
11.05.2012, 20:47:41
Trec eu si va iau cu masina, din Scheia sau de pe unde mai sunteti :)

Ancaxyz
13.05.2012, 11:58:35
Cu vremea asta ... anulam pe maine, nu?

lorena_sv
13.05.2012, 13:37:05
asa ma gandeam si eu. nu-ti prea vine sa mananci inghetata pe vremea asta si dc mai bate si vantul nu e ok pt bebelusi!

danutza78
14.05.2012, 07:36:42
Neatza!
http://img.ehowcdn.com/article-new/ehow/images/a06/am/3d/use-krups-cafe-espresso-machine-800x800.jpg

danutza78
14.05.2012, 07:41:57
Ce fac fetele?
Pai eu una abia astept sa ma bag in pat la ora 4 :D nici gand sa ma mai misc pe frigul asta.
Dimineata erau 5 grade!!! Frateee... si iarna au fost zile cand era mai cald. :(

Dar vine ea si vara, las' ca ne vedem noi!

Mai ales ca avem si masina la scara! :* Multumim Iulia de oferta!
Eu personal vin cu taxiul sau il rog pe sot sa ma aduca, nu-i problema, numai sa fie vreme. Si abia astept sa fie vreme din nou!

In weekend am fost la socri, dar ne-am intors ieri dimineata. Noroc ca sambata a fost frumos si a avut cum alerga Bia dupa toate orataniile din curte. :)

Ancaxyz
14.05.2012, 12:57:30
Avem si al 2-lea dintisor ! :)

roxutza88
14.05.2012, 13:01:31
bravo.si noi a doua maseluta :D dar ma omoara :(( abea i-a trecut raceala,dar parca tot asa morocanoasa e.ieri in oras,mi-a plans incontinuu.tipa din orice..si niste nervi de zici ca-i vine sa te bata.isi baga mainile in gura si tipa...:gen_07:

lorena_sv
14.05.2012, 16:23:53

bravo!cred ca o sa ai liniste o perioada!
noi avem 5 dinti:)), astept si perechea sa ii iese, dar nu stiu sigur dc va iesi, nu prea vad semne:-?

Ancaxyz
14.05.2012, 19:48:19
bravo!cred ca o sa ai liniste o perioada!
noi avem 5 dinti:)), astept si perechea sa ii iese, dar nu stiu sigur dc va iesi, nu prea vad semne:-?
Ce ne facem cu dintisorii astia, ca-s asa de ascutiti :-SSsi zimtati :-L, trebuie sa le gasim ceva de ros, in care sa-si toceasca dintii, daca nu o incurcam :-w.

lorena_sv
15.05.2012, 08:34:35
Ce ne facem cu dintisorii astia, ca-s asa de ascutiti :-SSsi zimtati :-L, trebuie sa le gasim ceva de ros, in care sa-si toceasca dintii, daca nu o incurcam :-w.

eu i-am luat o gramada de inele gingivale(in Auchan sunt mai ieftine) care de care mai colorate si diferite forme, dar s-a plictisit repede de ele. tot ce prinde baga in gura, dar vrea mereu ceva nou si stie cand acel lucru e nou:)
mai nou ma pupa cu gura deschisa, e asa de comic:x
Gabitza ce progrese a mai facut?vrea in picioare?

Ancuta, voi cum mai sunteti?

de Carmen ce mai stiti?a mai dat vreun semn?

danutza78
15.05.2012, 08:45:51
Salutare! Aici sunt si eu! Am avut f multa treaba de dimineata si inca nu s-a terminat!
Mi-am baut si cafeaua printre picaturi, dar mai este si pentru voi! :P
http://www.jacksonscoffeeandgelato.com/images/coffee2.png

Felicitari dintoaselor si dintosilor nostri! Sa iasa toti sanatosi si fara durere! :*

lorena_sv
15.05.2012, 09:34:12
Salutare! Aici sunt si eu! Am avut f multa treaba de dimineata si inca nu s-a terminat!
Mi-am baut si cafeaua printre picaturi, dar mai este si pentru voi! :P
http://www.jacksonscoffeeandgelato.com/images/coffee2.png

Felicitari dintoaselor si dintosilor nostri! Sa iasa toti sanatosi si fara durere! :*

si eu am baut-o tot asa, ca tragea Iustin de cana:)), vroia si el o cafea. mie imi place cu lapte, jumate cafea, jumate lapte:)

Ancaxyz
15.05.2012, 11:54:35
eu i-am luat o gramada de inele gingivale(in Auchan sunt mai ieftine) care de care mai colorate si diferite forme, dar s-a plictisit repede de ele. tot ce prinde baga in gura, dar vrea mereu ceva nou si stie cand acel lucru e nou:)

Si G. cum ne prinde pe-aproape, cum ne "stampileaza" tot cu gurita deschisa :)) ; vrea in picioare, chiar e o probl. cand vreau s-o pun in fundulet, plange si nu indoaie genunchii, iar cand sta in patut se prinde de margini si se aburca in sus, ce se enerveaza ca nu reuseste sa se ridice ;-). Orice jucarie ii dau, tot degetelele ei sunt cele mai bune pt ros.
Un alt progres e ca nu mai plange cand o vede pe soacra-mea [chiar era o probl.:-?].
Sambata i-am dat 1/4 de galbenus si s-a constipat, noroc ca aveam para si i-am dat ieri dimineata [duminica n-a avut probl] si si- a facut efectul ff rapid; azi vroiam sa-i fac branza cu mar dar am renuntat la branza din cauza asta. Ieri a mancat f bine piure de cartof dulce si iaurt, nu se mai satura de iaurt [desi se scutura de la gustul lui acrisor ca frunza-n vant :))] dar nu i-am dat decat 1/2 de paharel, mi-a fost frica sa-i dau mai mult, fiind prima oara.
Ma gandesc sa-i dau sapt. asta si piept de curcan, inca nu i-am pus ulei/unt in piure de legume, orez nu i-am dat, dar cred ca am sa-i dau orez obisnuit, nu brun... eeee, o gramada de treaba cu diversificarea :).
Voi ce mai papati?

lorena_sv
15.05.2012, 12:26:58
Si G. cum ne prinde pe-aproape, cum ne "stampileaza" tot cu gurita deschisa :)) ; vrea in picioare, chiar e o probl. cand vreau s-o pun in fundulet, plange si nu indoaie genunchii, iar cand sta in patut se prinde de margini si se aburca in sus, ce se enerveaza ca nu reuseste sa se ridice ;-). Orice jucarie ii dau, tot degetelele ei sunt cele mai bune pt ros.
Un alt progres e ca nu mai plange cand o vede pe soacra-mea [chiar era o probl.:-?].
Sambata i-am dat 1/4 de galbenus si s-a constipat, noroc ca aveam para si i-am dat ieri dimineata [duminica n-a avut probl] si si- a facut efectul ff rapid; azi vroiam sa-i fac branza cu mar dar am renuntat la branza din cauza asta. Ieri a mancat f bine piure de cartof dulce si iaurt, nu se mai satura de iaurt [desi se scutura de la gustul lui acrisor ca frunza-n vant :))] dar nu i-am dat decat 1/2 de paharel, mi-a fost frica sa-i dau mai mult, fiind prima oara.
Ma gandesc sa-i dau sapt. asta si piept de curcan, inca nu i-am pus ulei/unt in piure de legume, orez nu i-am dat, dar cred ca am sa-i dau orez obisnuit, nu brun... eeee, o gramada de treaba cu diversificarea :).
Voi ce mai papati?

noi papam tare putin, maxim 50 de g la o masa, inainte manca mai bine, papa chiar tot iaurtelul(140 g), ieri am stat dupa el toata ziua si n-a reusit sa termine un iaurt cu un biscuite. am inceput sa ii dau cate un biscuite traditional de sapt trecuta. as vrea sa ii iau si de la organix din kf, tot am zis ca ii iau si din aia ca sunt mai moi.
azi a papat putina branzica cu avocado, nu pot sa imi dau seama dc i-a placut, nu s-a strabat, dar nici n-avea chef sa manance. acum doarme. iar pe cand se trezeste i-am pregatit piept de curcan+legume(morcov, patrunjel, rosie, ceapa, dovlacel, cartof, ardel gras). i-as face 2 combinatii sa vad ce ii place. ma gandesc ca de la dinti nu mai papa asa bine

cat despre ridicatul in picioare, asa face si Iustin, il mai pun si in premergator(am primit accept de la pediatru) si alearga prin casa pana transpira(am stat cateva zile la ai mei, ei au un hol+bucatarie mari cu gresie, parca e la patinoar), merge destul de bine pt varsta lui, tb sa ne pregatim sa ne rupa spatel:)) pana vor invata sa mearga fara sustinere:)

ancutza1010
15.05.2012, 16:55:49

Si noi ne chinuim sa gasim ceva nou de fiecare data, se plictiseste tare usor de o jucarie, dar improvizeaza - telecomenzi, hartii, carti, telefoane, daca ajung pe mana lui le rezolva imediat. [-([-X Azi suntem mai ok, dar e mofturos tare, nu stiu ce sa-i mai fac. Nu mai sta locului, l-am plimbat prin casa tinut de manute pana am obosit eu, iar el tot mai vroia. Daca il las jos sa vezi scandal. Sta cu manutele in gurita si maraie.
Or fi dintii? :-L:-? Eu nu vad nimic acolo..

ancutza1010
15.05.2012, 17:12:33
Voi ce mai papati?
Felicitari :))), soacra ta trebuie sa fie bucuroasa. :))
Si s. se constipa la inceput dar dupa ce s-a invatat cu alimentul respectiv si-a reglat tranzitul, in ultima luna i-am dat branzica aproape zilnic. Ne ajuta mult iaurtul, si pe acesta il includ zilnic in mancare, se preteaza bine la multe feluri.
Orez brun nu i-am dat nici eu, chiar ieri ma uitam la un reportaj ca ar fi mai ok dar deh, poate de acum incolo.
In rest fructe a papat caise, afine, piersici, mango, avocado, portocala, mar, para, pepene galben, pepene rosu... I le dau cu branzica sau cu iaurt la masa de la 11.
Apoi la 15 urmeaza supica de legume (morcov, pastarnac, telina, sfecla rosie, patrunjel, ceapa, rosie, ardei, broccoli, spanac, mazare, fasole verde, cartof dulce, cartof simplu,orez etc. in functie de tranzitul lui) cu carnita de vita (de 2 ori pe sapt).
Seara ii dadeam un iaurt simplu, dar de curand ne-a zis pediatra sa ii dau la 19 masa consistenta, asa ca ii mai fac un piure de legume cu out sau cu iaurt, sau simplu, ori orez cu lapte....
Eu ii pun mereu putin ulei de masline in piure.
De acum avem verde la peste alb, ficatel si gluten, cam astea urmeaza pe lista noastra, dupa ce ne trec mofturicii, inca nu mi-e clar de la ce sunt.
Voi pasati mancarea sau o dati si bucatele? S. baga in gurita dar daca e vorba sa si manance altceva decat piure nu vrea, a invatat sa scuipe, si ce se mai stramba. 8-|

Ancaxyz
15.05.2012, 20:16:55
noi papam tare putin, maxim 50 de g la o masa, inainte manca mai bine, papa chiar tot iaurtelul(140 g), ieri am stat dupa el toata ziua si n-a reusit sa termine un iaurt cu un biscuite. am inceput sa ii dau cate un biscuite traditional de sapt trecuta. as vrea sa ii iau si de la organix din kf, tot am zis ca ii iau si din aia ca sunt mai moi.
azi a papat putina branzica cu avocado, nu pot sa imi dau seama dc i-a placut, nu s-a strabat, dar nici n-avea chef sa manance. acum doarme. iar pe cand se trezeste i-am pregatit piept de curcan+legume(morcov, patrunjel, rosie, ceapa, dovlacel, cartof, ardel gras). i-as face 2 combinatii sa vad ce ii place. ma gandesc ca de la dinti nu mai papa asa bine

cat despre ridicatul in picioare, asa face si Iustin, il mai pun si in premergator(am primit accept de la pediatru) si alearga prin casa pana transpira(am stat cateva zile la ai mei, ei au un hol+bucatarie mari cu gresie, parca e la patinoar), merge destul de bine pt varsta lui, tb sa ne pregatim sa ne rupa spatel:)) pana vor invata sa mearga fara sustinere:)
Eu am probl cu spatele, dar chiar sa nu fi avut am sa-i cumpar o chestie ca un fel de ham, am mai vazut prin parc copii care mergeau cu asa ceva si era simplu si pt ei, ca nu cadeau, fiind sustinuti de parinti, si pt parinti, ca nu umblau indoiti. Si eu astept sa aiba G. macar 8,5 luni si-i dau premergatorul.

Ancaxyz
15.05.2012, 20:24:48
Si noi ne chinuim sa gasim ceva nou de fiecare data, se plictiseste tare usor de o jucarie, dar improvizeaza - telecomenzi, hartii, carti, telefoane, daca ajung pe mana lui le rezolva imediat. [-([-X Azi suntem mai ok, dar e mofturos tare, nu stiu ce sa-i mai fac. Nu mai sta locului, l-am plimbat prin casa tinut de manute pana am obosit eu, iar el tot mai vroia. Daca il las jos sa vezi scandal. Sta cu manutele in gurita si maraie.
Or fi dintii? :-L:-? Eu nu vad nimic acolo..
Deja vrea sa mearga? Wow =D> G. vrea mult sa stea in picioare, dar nu stie sa paseasca.
Mancarea i-o dau pasata, la blender sau cu furculita, cand e cantitate mica; scuipa si ea ce nu-i convine, improasca:-w, dar mai rar in ultimele zile. Branza calcica ii dai ? Maine vreau sa-i fac, sper sa pape, iar la pranz ii dau in piure si piept de curcan :-? 2 premiere intr-o zi..sper sa fie ok.

ancutza1010
15.05.2012, 21:26:24
Deja vrea sa mearga? Wow =D> G. vrea mult sa stea in picioare, dar nu stie sa paseasca.
Mancarea i-o dau pasata, la blender sau cu furculita, cand e cantitate mica; scuipa si ea ce nu-i convine, improasca:-w, dar mai rar in ultimele zile. Branza calcica ii dai ? Maine vreau sa-i fac, sper sa pape, iar la pranz ii dau in piure si piept de curcan :-? 2 premiere intr-o zi..sper sa fie ok.
Asta se intampla cam de 1 sapt, pana atunci se ridica in picioruse si facea ca arcul. Asa ca l-am ajutat putin sa prinda schema si acum ne plimbam peste tot. Inca nu e sigur pe el, face pasi de urias, dar este timp. Branza calcica ii dau, inca n-am gasit o sursa ok de la tara. 2 premiere? Lasa cate 1 pe zi sa vezi cum e, si branzica si carnita pot constipa.
Si eu as vrea sa incep sa ii pasez cu furculita/sa dau pe razatoare sa se invete si asa, altfel n-o sa putem papa nimic fara blenderul dupa noi.

danutza78
16.05.2012, 06:49:41
Buna dimi!
http://www.reluctantgourmet.com/images/espresso.jpg

danutza78
16.05.2012, 06:53:11
Eu i-am dat blenderuit Biancai pana spre un an jumate. De rontait, manca fructe, biscuiti in manuta ei bucati, dar cand era vorba de mancare... Se invata pana la urma si cu mancarea obisnuita!!
Acum cand ma uit in urma realizez ca mi-am facut atatea griji inutile...

Ce-au crescut copilasii vostri... deja papa carnita, legume... bravo!

Din cate stiu eu, branzica nu constipa. Nu cea dulce sau calcica. Branza care constipa e cea inchegata, gen cas. Asa ca le puteti da fara grija!

topi11
16.05.2012, 14:44:32
Eu i-am dat blenderuit Biancai pana spre un an jumate. De rontait, manca fructe, biscuiti in manuta ei bucati, dar cand era vorba de mancare... Se invata pana la urma si cu mancarea obisnuita!!
Acum cand ma uit in urma realizez ca mi-am facut atatea griji inutile...

Ce-au crescut copilasii vostri... deja papa carnita, legume... bravo!

Din cate stiu eu, branzica nu constipa. Nu cea dulce sau calcica. Branza care constipa e cea inchegata, gen cas. Asa ca le puteti da fara grija!

fetele, o idee buna sa se invete cu mancarea taiata mai mare e sa le dati alimentele bine pasate si sa introduceti la inceput doar cateva bucatele mai mari, dar acele bucatele sa fie fffff bine fierte, bebeii sa le simta dar cand le strang intre gingii sa se sfarame cu totul, nush cum sa explic. o idee buna e morcovul ca oricat de tare l-ai fierbe nu se fleshcaieshte. si apoi cu timpul bucatile pot sa fie din ce in ce mai tari si mai multe. Nu lasati prea mult timp pana cand introduceti bucati mai mari. Pe mine in Anglia m-au certat ca de ce nu-i dau mazare intreaga lui fii-miu cand avea 8 luni, nici chiar asa...dar nici nu lasati dupa 1 an, o sa fie greu dupa aceea sa-i dezobisnuiti.
noi am inceput cu suculetul de morcov, printesa mea face 4 luni peste 3 zile si deocamdata e bine. cred ca maine ii pun si un pic de suc de mar in cel de morcov. nu o sa-i cresc cantitatea decat foarte gradual ca nu i-as da nimic solid pana la 6 luni. pupici tuturor!

Ancaxyz
16.05.2012, 18:57:15
Asta se intampla cam de 1 sapt, pana atunci se ridica in picioruse si facea ca arcul. Asa ca l-am ajutat putin sa prinda schema si acum ne plimbam peste tot. Inca nu e sigur pe el, face pasi de urias, dar este timp. Branza calcica ii dau, inca n-am gasit o sursa ok de la tara. 2 premiere? Lasa cate 1 pe zi sa vezi cum e, si branzica si carnita pot constipa.
Si eu as vrea sa incep sa ii pasez cu furculita/sa dau pe razatoare sa se invete si asa, altfel n-o sa putem papa nimic fara blenderul dupa noi.

De fapt au fost 4 premiere, ca i-am pus in piure si cateva frunze de spanac, tocmai pt a nu se constipa, iar a 4a au fost biscuiti de la organix, in iaurtelul de seara [l-a mancat f bine]. Mar cu branza calcica a mancat binisor, dar piureul de leg. [morcov+patrunjel+ceapa+cartof+ardei rosu+dovlecel ] +niste piept de curcan nu prea i-au placut, a mancat putin... mai nou nu scuipa, ci strange buzele tare cand nu vrea sa manance. Vad ca e ok, nu pare sa nu-i fi priit ceva, deocamdata [azi a facut no.2 de 3 ori, e in grafic :))].

danutza78
17.05.2012, 06:27:42
Buna dimineata!
E gata cafeluta!
http://www.clker.com/cliparts/f/d/4/f/11971252391378734621pipo_espresso.svg.med.png

ancutza1010
17.05.2012, 09:13:09
De fapt au fost 4 premiere, ca i-am pus in piure si cateva frunze de spanac, tocmai pt a nu se constipa, iar a 4a au fost biscuiti de la organix, in iaurtelul de seara [l-a mancat f bine]. Mar cu branza calcica a mancat binisor, dar piureul de leg. [morcov+patrunjel+ceapa+cartof+ardei rosu+dovlecel ] +niste piept de curcan nu prea i-au placut, a mancat putin... mai nou nu scuipa, ci strange buzele tare cand nu vrea sa manance. Vad ca e ok, nu pare sa nu-i fi priit ceva, deocamdata [azi a facut no.2 de 3 ori, e in grafic :))].
Nu i-am dat biscuite pana acum, cum il faci? Il bagi la blender?(8-}) Are gust bun? Sunt din aia fara gluten sau cu gluten?

Ancaxyz
17.05.2012, 11:09:54
Buna dimineata!
E gata cafeluta!
http://www.clker.com/cliparts/f/d/4/f/11971252391378734621pipo_espresso.svg.med.png

Vreau sa dau un like si nu poot !!:))

Ancaxyz
17.05.2012, 11:16:52
Nu i-am dat biscuite pana acum, cum il faci? Il bagi la blender?(8-}) Are gust bun? Sunt din aia fara gluten sau cu gluten?

Sunt destul de sfaramiciosi, i-am pus in iaurt dupa ce i-am faramitat. Au gluten, sunt recomandati dupa 7 luni; ingrediente :faina organica de grau/suc organic concentrat de banane sau struguri/faina org. integrala grau/ulei org. floarea s.si palmier/bicarbonat sodiu si potasiu/vit. B1.

danutza78
17.05.2012, 12:16:32
Vreau sa dau un like si nu poot !!:))
Tocmai ai dat! :))

danutza78
17.05.2012, 12:17:35
Sunt destul de sfaramiciosi, i-am pus in iaurt dupa ce i-am faramitat. Au gluten, sunt recomandati dupa 7 luni; ingrediente :faina organica de grau/suc organic concentrat de banane sau struguri/faina org. integrala grau/ulei org. floarea s.si palmier/bicarbonat sodiu si potasiu/vit. B1.

Sunt faini biscuitii astia, stiu ca si eu ii cumparam Biancai. Si-i mai luam si din aia de la Nestle, gen piscot. Aia ii placeau si simpli si cu iaurt si cu lapte...

nelly_blinduta
17.05.2012, 14:44:32
Buna fetelor! Vad ca sunteti tare ocupate cu diversificarea, cu invatatul mersului...felicitari si spor in continuare, abia astept sa ajung si eu la etapa asta! Am citit ca tot vb de mofturi...are si galusca mea niste nervi de vreo 3 zile de ma termina!culcat nu mai vrea sa stea deloc; vrea aproape numai in brate si nu in fundulet ci tinut de subrat ca sa stea in picioare:))macar bebeiii vostri au 7-8 luni, dar al meu n-are decat 3!!!!!:talk_04: Si mai sta si toata ziua cu manutele in gura si saliveaza ca un catel:))...i-am cumparat inel gingival dar cred ca e prea greu pt el si nu-l poate controla asa bine si nici nu-i prea place cand i-l dau in gura; mai degraba roade un inel de la o jucarie. In concluzie nu stiu ce-i cu el de e asa mofturos si ma gandesc cu groaza cand o fi sa-i iasa dintii:((
Am o intrebare...ar trebui sa-i mai dau si ceai? si ce fel de ceai? ca asistenta ma tot inebunea sa-i dau ceai de colici cumva ca sa-i reglez mesele sa manance la 4 ore, sa aiba orar fix; dar eu nu-i dau la ora fixa, ci cand ii e foame si nici nu cred ca mai are colici ca sa-i dau ceai de colici toata ziua. Voi le-ati dat ceiut?poate vreuna dintre voi nu a alaptat si ma poate ajuta?

Ancaxyz
17.05.2012, 20:28:04
La multi ani, Stefanel :*. Sa cresti mare si cuminte, vesel si mancacios >:D<.

ancutza1010
17.05.2012, 23:14:28
La multi ani, Stefanel :*. Sa cresti mare si cuminte, vesel si mancacios >:D<.
Multumim foarte mult! Azi a fost mai linistit, poate a stiut ca e ziua lui :)). De saptamana trecuta a invatat sa tipe cand nu e tinut in brate sau plimbat prin casa iar ieri a atins apogeul =)))) 8-}. Desi s-a dus la somn pe la 22-23 eu n-am putut sa adorm pana la ora 3 din cauza ca ma durea capul ingrozitor. Am fost putin ocupata si eu, drept pentru care nu i-am acordat atentia cu care e obisnuit in rest si m-am speriat de ce mofturi e in stare domnul meu.
Pediatra imi spune ca trebuie rabdare, sa fiu ferma dar calma8-}, hotarata dar blanda 8-} sa ii zambesc cand il corectez and stuff like that. Voi cum procedati cu ei cand fac asa? Eu fac cum mi-a zis ea, stiu ca exista o intreaga teorie despre tipul asta modern de educatie, am citit si cateva articole dar inca astept sa vad rezultatele :(((.
Si ca sa pun si o biluta alba in cosulet, azi mi-a adormit singur la toate cele 3 nani de peste zi - la ora 12, la ora 19 si la 23. Pana acum singurul somnic pe care il servea singur era cel de la ora 12, la ora 17 adormea leganat sau la plimbare iar la 23 la san. Yeey :D
In rest tocmai scapam de o raceala care ne-a dat batai de cap in weekend, noroc ca e urat afara si avem 2 motive de stat in casa.
Pupam domnisoara!

danutza78
18.05.2012, 06:54:01
Buna dimineata!
http://www.kitchenproject.com/history/Espresso/espresso_romeo_low1.jpg

Iulia_
18.05.2012, 07:42:09
Buna dimineata!
http://www.kitchenproject.com/history/Espresso/espresso_romeo_low1.jpg

Neata Danuta >:D< neata fetelor

danutza78
18.05.2012, 09:50:02
Iulia ce faci? Cum te mai simti? Cand mai mergi la eco?

Andrada, tu???

Iulia_
18.05.2012, 10:20:41
Iulia ce faci? Cum te mai simti? Cand mai mergi la eco?

Andrada, tu???

Eu sunt bine :) cresc mare, odata cu fetita. Luni avem eco si vedem cat a mai luat in greutate printesa, apoi poate ne mai da dr. de familie analize, apoi din nou la gine la sfarsitul lunii. Intre timp eu ii dau bice sa-mi scriu dizertatia la timp, sa o prezint inainte sa intru in travaliu :))
Cred ca a crescut fata mea bine, ca am niste vergeturi de sub burta pana la buric 8-} si inca mai creste!

roxutza88
18.05.2012, 10:28:43
fetelor,ce spuneti de invazia asta de capuse?eu nu prea am bagat in seama ce spun astia pe la tv,ca ma gandeam ca iar e o metoda de a speria populatia cum a fost cu gripa porcina si aviara.dar vad tot mai multe cazuri.si in parc era o mamica de baietel care a spus ca anul trecut a luat baiatul o capusa si tare s-a mai chinuit.si cica era in carut,nu l-a scos deloc.pana la urma nu pot sa tin copilul intr-un loc sau s-o tin numai in casa.am un spray pt insecte si o dau pe picioruse,dar azi am inceput sa ma uit pe net cum se scot si parca a inceput sa ma manance pielea.:)) doamne fereste de asa ceva.eu nu as scoate--o singura,m-as duce la spital.ati auzit cazuri sau ati avut?

AnnyyAnnyy
18.05.2012, 11:26:36
Buna fetelor! Vad ca sunteti tare ocupate cu diversificarea, cu invatatul mersului...felicitari si spor in continuare, abia astept sa ajung si eu la etapa asta! Am citit ca tot vb de mofturi...are si galusca mea niste nervi de vreo 3 zile de ma termina!culcat nu mai vrea sa stea deloc; vrea aproape numai in brate si nu in fundulet ci tinut de subrat ca sa stea in picioare:))macar bebeiii vostri au 7-8 luni, dar al meu n-are decat 3!!!!!:talk_04: Si mai sta si toata ziua cu manutele in gura si saliveaza ca un catel:))...i-am cumparat inel gingival dar cred ca e prea greu pt el si nu-l poate controla asa bine si nici nu-i prea place cand i-l dau in gura; mai degraba roade un inel de la o jucarie. In concluzie nu stiu ce-i cu el de e asa mofturos si ma gandesc cu groaza cand o fi sa-i iasa dintii:((
Am o intrebare...ar trebui sa-i mai dau si ceai? si ce fel de ceai? ca asistenta ma tot inebunea sa-i dau ceai de colici cumva ca sa-i reglez mesele sa manance la 4 ore, sa aiba orar fix; dar eu nu-i dau la ora fixa, ci cand ii e foame si nici nu cred ca mai are colici ca sa-i dau ceai de colici toata ziua. Voi le-ati dat ceiut?poate vreuna dintre voi nu a alaptat si ma poate ajuta?tu ii dai lp la cerere? e posibil de la asta sa fie agitatia bebelusului.Lp are nevoie de o perioada mai mare pt a fi digerat.Mai devreme de 3-4 ore nu e ok sa ii dai pt ca-i soliciti stomacul si ficatul f mult.Eu inca alaptez, insa are si completare pitica si mesele sunt oarecum regulate...3, 3,5 ore intre mese. Ceai ii dau pt sete pt ca de cand ii dau si lp observ ca ii e necesar.cand alaptam exclusiv nu-mi bateam capul.
Cu salivatia te inteleg.Si-a mea e agitata si deja mi-a facut si putina febra; sta doar cu mana in gura .Am ajuns la pediatru, apoi la dentist si se pare ca se formeaza dintii deja.Are 4 luni si-o sapt azi, si deja vrea sa fie dintoasa:))

AnnyyAnnyy
18.05.2012, 11:30:58
Eu sunt bine :) cresc mare, odata cu fetita. Luni avem eco si vedem cat a mai luat in greutate printesa, apoi poate ne mai da dr. de familie analize, apoi din nou la gine la sfarsitul lunii. Intre timp eu ii dau bice sa-mi scriu dizertatia la timp, sa o prezint inainte sa intru in travaliu :))
Cred ca a crescut fata mea bine, ca am niste vergeturi de sub burta pana la buric 8-} si inca mai creste!
ce folosesti pt vergeturi?grija mare ca e pacat sa ramai cu vergeturi dupa sarcina...eu am folosit uleiul de la Eucerin si crema Vichi si la cap asta nu am avut pb.Ma dadeam cand imi aminteam, si-mi aminteam cam rar;)) In ultima noapte cand deja aveam contractii regulate si puternice m-am trezit cu 3 dungulite subtiri de circa 1 cm lungime deasupra buricului...dar in cazul meu mi se trage de la pierce...inainte de sarcina aveam piercing in buric si gaurica ramasa a favorizat procesul:-wDa-s insesizabile...embrioni de vergeturi vb dr

ikalina
18.05.2012, 11:32:37
fetelor,ce spuneti de invazia asta de capuse?eu nu prea am bagat in seama ce spun astia pe la tv,ca ma gandeam ca iar e o metoda de a speria populatia cum a fost cu gripa porcina si aviara.dar vad tot mai multe cazuri.si in parc era o mamica de baietel care a spus ca anul trecut a luat baiatul o capusa si tare s-a mai chinuit.si cica era in carut,nu l-a scos deloc.pana la urma nu pot sa tin copilul intr-un loc sau s-o tin numai in casa.am un spray pt insecte si o dau pe picioruse,dar azi am inceput sa ma uit pe net cum se scot si parca a inceput sa ma manance pielea.:)) doamne fereste de asa ceva.eu nu as scoate--o singura,m-as duce la spital.ati auzit cazuri sau ati avut?
Ai uitat?acum ceva timp am adus in discutie tema asta pe aici dar vad ca deabia acum cu stirile astea se da importanta...eu una sunt panicata de-a dreptul....povesteam ca cineva cu nume puternic din sv are probleme cu fetita dupa ce acum 2 ani a muscat-o o capusa...si desi dispun de putere financiara si cu toate clinicile din strainatate sunt disperati ca nu mai au ce sa faca...fetita are parca 3 ani si a paralizat deja....e de-a dreptul revoltator!!!!!!!!aseara am vazut o emisiune unde un specialist explica ca nu toate capusele sunt purtatoare de borelia doar cele care au muscat un animal bolnav inainte....fapt care nu este prea des...atunci cum se explica faptul ca sunt atatia diagnosticati?????eu una ma gandeam ca poate daca o dau cu creama sau spray ptr tantari autan poate nu mai trag la ea:-?oricum ma duc sa-mi mai iau un autan ca mi s-a expirat...citisem undeva ca exista si o bratara impotriva muscaturii dar asta e sf de internet cred[-(

nelly_blinduta
18.05.2012, 11:50:03
tu ii dai lp la cerere? e posibil de la asta sa fie agitatia bebelusului.Lp are nevoie de o perioada mai mare pt a fi digerat.Mai devreme de 3-4 ore nu e ok sa ii dai pt ca-i soliciti stomacul si ficatul f mult.Eu inca alaptez, insa are si completare pitica si mesele sunt oarecum regulate...3, 3,5 ore intre mese. Ceai ii dau pt sete pt ca de cand ii dau si lp observ ca ii e necesar.cand alaptam exclusiv nu-mi bateam capul.
Cu salivatia te inteleg.Si-a mea e agitata si deja mi-a facut si putina febra; sta doar cu mana in gura .Am ajuns la pediatru, apoi la dentist si se pare ca se formeaza dintii deja.Are 4 luni si-o sapt azi, si deja vrea sa fie dintoasa:))
Ii dau lapte la cerere dar nu mai mananca demult la doua ore...tot cam asa...pe la 3 ore chiar si 4. Oauu, dintisori la 4 luni!cred ca asta o sa ma astepte si pe mine:D...Nu mi-ai zis ce fel de ceai ii dai.

nelly_blinduta
18.05.2012, 11:53:16
fetele, o idee buna sa se invete cu mancarea taiata mai mare e sa le dati alimentele bine pasate si sa introduceti la inceput doar cateva bucatele mai mari, dar acele bucatele sa fie fffff bine fierte, bebeii sa le simta dar cand le strang intre gingii sa se sfarame cu totul, nush cum sa explic. o idee buna e morcovul ca oricat de tare l-ai fierbe nu se fleshcaieshte. si apoi cu timpul bucatile pot sa fie din ce in ce mai tari si mai multe. Nu lasati prea mult timp pana cand introduceti bucati mai mari. Pe mine in Anglia m-au certat ca de ce nu-i dau mazare intreaga lui fii-miu cand avea 8 luni, nici chiar asa...dar nici nu lasati dupa 1 an, o sa fie greu dupa aceea sa-i dezobisnuiti.
noi am inceput cu suculetul de morcov, printesa mea face 4 luni peste 3 zile si deocamdata e bine. cred ca maine ii pun si un pic de suc de mar in cel de morcov. nu o sa-i cresc cantitatea decat foarte gradual ca nu i-as da nimic solid pana la 6 luni. pupici tuturor!

Topi ai inceput sa-i dai si altceva inafara de lapte bebelinei?de la 4 luni?off...ce complicata mi se pare treaba asta cu diversificarea!unii incep de la 6 luni, alti bebei de la 4....cred ca in curand o sa-i fac o vizita pediatrei.

danutza78
18.05.2012, 11:58:44

Bravo Iulia!
Spor la treburi! Abia astept sa vii luni cu vesti.
Nu mai retin, la ce medic mergi?

roxutza88
18.05.2012, 11:59:23
Ai uitat?acum ceva timp am adus in discutie tema asta pe aici dar vad ca deabia acum cu stirile astea se da importanta...eu una sunt panicata de-a dreptul....povesteam ca cineva cu nume puternic din sv are probleme cu fetita dupa ce acum 2 ani a muscat-o o capusa...si desi dispun de putere financiara si cu toate clinicile din strainatate sunt disperati ca nu mai au ce sa faca...fetita are parca 3 ani si a paralizat deja....e de-a dreptul revoltator!!!!!!!!aseara am vazut o emisiune unde un specialist explica ca nu toate capusele sunt purtatoare de borelia doar cele care au muscat un animal bolnav inainte....fapt care nu este prea des...atunci cum se explica faptul ca sunt atatia diagnosticati?????eu una ma gandeam ca poate daca o dau cu creama sau spray ptr tantari autan poate nu mai trag la ea:-?oricum ma duc sa-mi mai iau un autan ca mi s-a expirat...citisem undeva ca exista si o bratara impotriva muscaturii dar asta e sf de internet cred[-(
sunt in farmacii bratari.eu i-am luat anul trecut pt tantari,dar au un miros ffffff puternic.i-am pus-o la picior si nu puteam sa stau langa ea.e un miros f intepator si cred ca ii deranjeaza si pe ei.am pus-o in casa si n-am rezistat o zi.am aruncat-o cat colo.eu i-am luat spray de la chicco zzz no se numeste.nu i-am luat de la authan pt ca scria ca e peste 1 an.asta e 0+ miroase si asta dar mult mai putin decat bratarile.

danutza78
18.05.2012, 12:02:51
E belea cu capusele astea.
Pe sotul meu l-a muscat una acu' 2 saptamani. In padure. Sunt de-alea de fag, nu de-astea de animale. Si-a scos-o singur si a reusit sa o scoata intreaga. De-acum nu ne ramane decat sa ne rugam la Dumnezeu sa nu se intample nimic. Locul s-a vindecat frumos, dar asa stiu si eu ca daca Doamne fereste e ceva, abia peste cativa ani se vad efectele. :(

Si eu i-am luat Biancai Autan, oare tine si capusele la distanta? Nu doar tantarii si mustele?

ikalina
18.05.2012, 12:12:40
E belea cu capusele astea.
Pe sotul meu l-a muscat una acu' 2 saptamani. In padure. Sunt de-alea de fag, nu de-astea de animale. Si-a scos-o singur si a reusit sa o scoata intreaga. De-acum nu ne ramane decat sa ne rugam la Dumnezeu sa nu se intample nimic. Locul s-a vindecat frumos, dar asa stiu si eu ca daca Doamne fereste e ceva, abia peste cativa ani se vad efectele. :(

Si eu i-am luat Biancai Autan, oare tine si capusele la distanta? Nu doar tantarii si mustele?
Povestea cineva ca in cazuri de astea e bine sa faci preventiv o cura cu antibiotice....cine stie?doamne fereste!

Ancaxyz
18.05.2012, 12:53:28
Multumim foarte mult! Azi a fost mai linistit, poate a stiut ca e ziua lui :)). De saptamana trecuta a invatat sa tipe cand nu e tinut in brate sau plimbat prin casa iar ieri a atins apogeul =)))) 8-}. Desi s-a dus la somn pe la 22-23 eu n-am putut sa adorm pana la ora 3 din cauza ca ma durea capul ingrozitor. Am fost putin ocupata si eu, drept pentru care nu i-am acordat atentia cu care e obisnuit in rest si m-am speriat de ce mofturi e in stare domnul meu.
Pediatra imi spune ca trebuie rabdare, sa fiu ferma dar calma8-}, hotarata dar blanda 8-} sa ii zambesc cand il corectez and stuff like that. Voi cum procedati cu ei cand fac asa? Eu fac cum mi-a zis ea, stiu ca exista o intreaga teorie despre tipul asta modern de educatie, am citit si cateva articole dar inca astept sa vad rezultatele :(((.
Si ca sa pun si o biluta alba in cosulet, azi mi-a adormit singur la toate cele 3 nani de peste zi - la ora 12, la ora 19 si la 23. Pana acum singurul somnic pe care il servea singur era cel de la ora 12, la ora 17 adormea leganat sau la plimbare iar la 23 la san. Yeey :D
In rest tocmai scapam de o raceala care ne-a dat batai de cap in weekend, noroc ca e urat afara si avem 2 motive de stat in casa.
Pupam domnisoara!
Explica-mi si mie cum adoarme singur, pt mine asta pare de domeniul sf, G. adoarme doar la san :((, chiar ma intreb daca o sa mai doarma si cum dupa ce o voi intarca :-?. Repriza de somn de la ora 19 cat dureaza? G. daca doarme 30min. pe la 19-20 nu mai are somn pana dupa 23.

ancutza1010
18.05.2012, 13:25:47
Explica-mi si mie cum adoarme singur, pt mine asta pare de domeniul sf, G. adoarme doar la san :((, chiar ma intreb daca o sa mai doarma si cum dupa ce o voi intarca :-?. Repriza de somn de la ora 19 cat dureaza? G. daca doarme 30min. pe la 19-20 nu mai are somn pana dupa 23.
Are un program relativ constant si stiu cam cat rezista treaz intr-o repriza. Cand simt ca ii este somn il duc in camera, il pun pe patut, ii dau ceva ce e ii place sa se joace si plec, adoarme singur. La 19 doarme cam 30 min, dar ii prinde bine, are energie pentru inca 3 ore. :)) Te gandesti la intarcat deja? Intr-un fel tot va dormi, de oboseala, de atata plans :D, de la leganat ;-). Noi le-am incercat pe toate si leganat, si la san dar si singur deci se poate, nu e capat de lume daca o legeni. Daca plange pana la epuizare nu cred ca e o solutie sa o lasi pana adoarme singura. Stai fara grija, invata ea.

Iulia_
18.05.2012, 13:57:39
Bravo Iulia!
Spor la treburi! Abia astept sa vii luni cu vesti.
Nu mai retin, la ce medic mergi?

Dr Hancu :)
Si eu astept sa o vad, nu mai spun de sot... e mai nerabdator decat mine.:love:

Ancaxyz
18.05.2012, 14:16:18
Are un program relativ constant si stiu cam cat rezista treaz intr-o repriza. Cand simt ca ii este somn il duc in camera, il pun pe patut, ii dau ceva ce e ii place sa se joace si plec, adoarme singur. La 19 doarme cam 30 min, dar ii prinde bine, are energie pentru inca 3 ore. :)) Te gandesti la intarcat deja? Intr-un fel tot va dormi, de oboseala, de atata plans :D, de la leganat ;-). Noi le-am incercat pe toate si leganat, si la san dar si singur deci se poate, nu e capat de lume daca o legeni. Daca plange pana la epuizare nu cred ca e o solutie sa o lasi pana adoarme singura. Stai fara grija, invata ea.
Nu am de gand s-o intarc pana la 1an, cel putin, max 15 luni [sper eu]; de ex. eu m-am intarcat singura la 8 luni, ce-as vrea ca si ea sa se intarce singura, ca-mi amintesc ce greu a fost cu intarcarea lu' sor-mea... si-apoi odata luata decizia, nu mai e cale de intoarcere, ca nu vreau s-o "intorc de la tzatza". Eeee, mai e timp pana atunci [iar, sper eu :))].
G. cand e obosita chiar nu sta singura, a mai adormit de cateva ori pe taica-su sau in balansoar, tot cu el ... eu daca-s prezenta nu scap pana nu sar cu mufa... nici nu ma gandesc s-o las sa planga, am plans eu destul pana am avut-o, ea n-are voie ;-) ... tre sa am grija cu rasfatatul, dar nu se pune prob...inca.

ancutza1010
18.05.2012, 19:09:25
Nu am de gand s-o intarc pana la 1an, cel putin, max 15 luni [sper eu]; de ex. eu m-am intarcat singura la 8 luni, ce-as vrea ca si ea sa se intarce singura, ca-mi amintesc ce greu a fost cu intarcarea lu' sor-mea... si-apoi odata luata decizia, nu mai e cale de intoarcere, ca nu vreau s-o "intorc de la tzatza". Eeee, mai e timp pana atunci [iar, sper eu :))].
G. cand e obosita chiar nu sta singura, a mai adormit de cateva ori pe taica-su sau in balansoar, tot cu el ... eu daca-s prezenta nu scap pana nu sar cu mufa... nici nu ma gandesc s-o las sa planga, am plans eu destul pana am avut-o, ea n-are voie ;-) ... tre sa am grija cu rasfatatul, dar nu se pune prob...inca.
Ce peripetii vom avea si cu intarcatul :))) - de la oprit lactatia pana la convins una bucata bebe ca nu se mai poate cu tzitzica. :)

Iulia_
18.05.2012, 19:16:43
Ce peripetii vom avea si cu intarcatul :))) - de la oprit lactatia pana la convins una bucata bebe ca nu se mai poate cu tzitzica. :)

Am citit la fete ca dadeau sfarcul cu lamaie si spuneau la bebe ca mami are buba. Si gata problema, nu le mai trebuia bietilor copii Tzitzi :))
Hei, nu ma lasati in urma, eu nici n-am inceput sa alaptez si voi intarcati? :))

ancutza1010
18.05.2012, 19:27:49
Am citit la fete ca dadeau sfarcul cu lamaie si spuneau la bebe ca mami are buba. Si gata problema, nu le mai trebuia bietilor copii Tzitzi :))
Hei, nu ma lasati in urma, eu nici n-am inceput sa alaptez si voi intarcati? :))
:))) mai avem,macar pana la 1 an cu + sa predam si noi stafeta cum trebuie noii generatii. Pff, ca in vis imi amintesc primele zile acasa, ragadele, alaptatul non-stop... Aveam impresia ca nu voi mai dormi niciodata cum trebuie. 8-}

lorena_sv
18.05.2012, 20:40:05

sau sa-l bandajeze:)) ca mama a facut ,,buba,,!!
Iulia, tu cum te mai simti?ce simptome mai ai? asteptam sa vedem mai multe poze cu burtica acum ca a crescut!!:):x

Iulia_
19.05.2012, 09:20:39
sau sa-l bandajeze:)) ca mama a facut ,,buba,,!!
Iulia, tu cum te mai simti?ce simptome mai ai? asteptam sa vedem mai multe poze cu burtica acum ca a crescut!!:):x

Ma simt binisor :) ca pana acum, doar mici neplaceri pe care nu le bag in seama.
Ma ustura stomacul noaptea de-mi vine sa plang, vergeturile se intind cu spor si ma doare pielea pe burta, spatele ma doare de la kg in plus... dar starea mea de spirit e buna si sunt recunoscatoare pentru ca voi avea o fetita sanatoasa.
Bagajul e pregatit tot, mai lipseste sa il pun in pungute separate pentru travaliu, pentru bebe si pentru zilele de spitalizare. Sper sa nu am nevoie de el pana dupa 38 de saptamani, sper ca nu-i grabita iubita mea mica :)
Abia astept ziua de luni, sa o mai vad pe pitica, sper ca a crescut bine de la ultima eco.

andrada21
19.05.2012, 14:04:07
Buna si de la noi noi fetele!

andrada21
19.05.2012, 14:05:37
Am uitat sa atasez foto:)

AnnyyAnnyy
19.05.2012, 23:42:41
mai mai mai, ce mamica frumoasa si fericita aveam noi aici

Iulia_
20.05.2012, 07:30:10
mai mai mai, ce mamica frumoasa si fericita aveam noi aici

Sa stii ca da :) pe ea n-a afectat-o sarcina cu nimic, in afara ca are burtica si un zambet frumos. De fapt, ce sa mai, ca asa se zice... daca ai baiat te faci mai frumoasa in sarcina, daca ai fata - invers =))

lorena_sv
20.05.2012, 11:02:17
Ma simt binisor :) ca pana acum, doar mici neplaceri pe care nu le bag in seama.
Ma ustura stomacul noaptea de-mi vine sa plang, vergeturile se intind cu spor si ma doare pielea pe burta, spatele ma doare de la kg in plus... dar starea mea de spirit e buna si sunt recunoscatoare pentru ca voi avea o fetita sanatoasa.
Bagajul e pregatit tot, mai lipseste sa il pun in pungute separate pentru travaliu, pentru bebe si pentru zilele de spitalizare. Sper sa nu am nevoie de el pana dupa 38 de saptamani, sper ca nu-i grabita iubita mea mica :)
Abia astept ziua de luni, sa o mai vad pe pitica, sper ca a crescut bine de la ultima eco.

e bina ca ti-ai pregatit bagajelul, poate mai incolo va fi prea cald si nu vei mai avea chef de cumparaturi cu burtica grea. sarcina usoara in continuare, la termen(si nu mai mult:D), sa fie sanatoasa si sa stea cuminte bebelina acolo, la caldurica
asteptam vesti bune de la eco si pozici cu mamicuta !!sa faci cat mai multe, in fiecare sapt dc se poate, acum se vad modificari de la o sapt la alta!:x

Andrada, ce burtica finuta ai!se vede ca e de baietel!:)tu cum mai esti?

nelly_blinduta
20.05.2012, 13:36:36
Am uitat sa atasez foto:)
Iti sta f bine cu burtica!sarcina usoara in continuare!:*la burtica

AnnyyAnnyy
20.05.2012, 15:54:16
Sa stii ca da :) pe ea n-a afectat-o sarcina cu nimic, in afara ca are burtica si un zambet frumos. De fapt, ce sa mai, ca asa se zice... daca ai baiat te faci mai frumoasa in sarcina, daca ai fata - invers =))
ce-aveti dom'le cu ideile astea preconcepute? eu am fata si nici nu m-am facut cat China, nici n-am avut o burta imensa, nici pete pe fata cum se spune ca apar la sarcinile cu fetite n-am avut...nici nimic.Ca e fata sau baiat, sarcina se comporta la fel in raport cu organismul mamei;-)

andrada21
20.05.2012, 17:46:32
Multumesc fetelor!Intradevar nu am luat f multe kg (vreo 3)dar sunt si atenta ce mananc nu bag prostii , apoi am si prob la uter si nu ar suporta multe kg.Oricum de acu o sa inceapa sa se puna creste baiatul:)
Acum sunt mai bine,joi merg la Iasi pt morfologie,am fost si sapt trecuta pt ca idiotii astia de aici mi au gasit o infectie .Am alertat gine,m am dus la Iasi si nu era nimik,decat o valoare care e normal sa mai creasca in sarcina.Dar macar l am vazut pe bb grasunel avea 500 gr.

Iulia_
20.05.2012, 21:17:19
ce-aveti dom'le cu ideile astea preconcepute? eu am fata si nici nu m-am facut cat China, nici n-am avut o burta imensa, nici pete pe fata cum se spune ca apar la sarcinile cu fetite n-am avut...nici nimic.Ca e fata sau baiat, sarcina se comporta la fel in raport cu organismul mamei;-)

Te-am vazut in pozele dupa nastere, arati asa de bine ca-mi vine sa ma zgarii :))
Nu cred in ideile astea cu forma burtii sau alte semne, voiam numai s-o complimentez ca e o graviduta frumoasa.

Am trecut azi prin Sephora si am vazut un tratament pentru vergeturi care costa doar 6 milioane :)) m-am speriat.
Mi-am luat un gomaj si am plecat acasa cu coada intre picioare :D

AnnyyAnnyy
21.05.2012, 19:55:09
Te-am vazut in pozele dupa nastere, arati asa de bine ca-mi vine sa ma zgarii :))
Nu cred in ideile astea cu forma burtii sau alte semne, voiam numai s-o complimentez ca e o graviduta frumoasa.

Am trecut azi prin Sephora si am vazut un tratament pentru vergeturi care costa doar 6 milioane :)) m-am speriat.
Mi-am luat un gomaj si am plecat acasa cu coada intre picioare :D
pura iluzie optica my dear.toate ramanem cu kg in plus dupa o sarcina. ideea e sa nu ne complacem si sa facem ceva sa redevenim ce-am fost
eu una nu prea cred in tratamentele astea miraculoase.Din ce stiu eu, vergeturile nu dispar niciodata...doar se mai estompeaza.Si asta se intampla cu timpul, datorita unui stil de viata sanatos:miscare, apa min 2 l/zi, dieta sanatoasa

danutza78
22.05.2012, 06:29:12
Buna dimineata!
http://www.socoscafe.com/wp-content/uploads/2011/12/tasacafe2.jpeg

roxutza88
22.05.2012, 12:58:31
asa e ;-) totusi cred ca sunt mamici mai norocoase(ca noi :">)(asa-mi zice lumea,eu cred ca trebuie sa mai dau jos) si mamici mai putin norocoase care raman cu multe kg dupa nastere.dar cum ai zis si tu..trebuie sa faci ceva,nu sa iti plangi de mila.

Iulia_
22.05.2012, 14:10:38
Vesti de la ecograf http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=33397&p=4680709#post4680709 :love:
Are mama o fata frumoasa si inalta, ne-am topit amandoi cand am vazut-o.:love:

danutza78
22.05.2012, 14:48:13
Vesti de la ecograf http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=33397&p=4680709#post4680709 :love:

Ce frumos Iulia!! :love:
Sa fie sanatoasa printesica! Sa creasca mare si sa se nasca la termen!
Sarcina usoara in continuare! :*

lorena_sv
22.05.2012, 16:42:15

felicitari pt vestile bune!<:-P<:-P<:-P
ma bucur pt voi!sa va ajute DD sa fie totul bine!cat despre intors are timp!nici Iustinel, la 29 de sapt, nu era intors si nici nu am simtit cand s-a intors!:)
parca ma face si pe mine sa-mi fie dor de burtica!!

topi11
22.05.2012, 17:02:15

bravo, sa fie sanatoasa!

topi11
22.05.2012, 17:05:54
pura iluzie optica my dear.toate ramanem cu kg in plus dupa o sarcina. ideea e sa nu ne complacem si sa facem ceva sa redevenim ce-am fost
eu una nu prea cred in tratamentele astea miraculoase.Din ce stiu eu, vergeturile nu dispar niciodata...doar se mai estompeaza.Si asta se intampla cu timpul, datorita unui stil de viata sanatos:miscare, apa min 2 l/zi, dieta sanatoasa

nope. eu sunt cea mai norocoasa. dupa ambele nasteri la iesirea din spital am avut greutatea de dinainte sa raman gravi. dupa bebelina pe-deasupra am si slabit 2.5 kg in prima luna. doar burtica am avut vreo 2 luni dar s-a retras de tot. ;-)

danutza78
23.05.2012, 07:41:54
Buna dimineata!
Vrea cineva o cafeluta??
Vin cu cafeaua ca am un sooomn!!
http://travelsplendid.ro/wp-content/uploads/2010/09/cafea.jpg

ancutza1010
23.05.2012, 07:55:28
Buna dimineata!
Vrea cineva o cafeluta??
Mami, eu nu sunt cu cafelele, dar daca in dimineata asta ai si ciocolata calda/capuccino vreau si eu. :))

danutza78
23.05.2012, 08:27:42
Este, este pentru toata lumea! :D
Pentru toate gusturile!
Daca vrea cineva, dau si ceai! :D

Ancaxyz
23.05.2012, 11:59:52
Buna dimineata!
Vrea cineva o cafeluta??
Wow, e super-oferta ! Vreau cate una din fiecare, ca am dormit f putin azi noapte pt ca Gabitza a fost asa de mucoasa... nici nu stiu de cate ori am pornit aspiratorul sa-i mai desfund nasucul; am vb aseara cu dr si mi-a zis s-o las asa, daca nu-s alte simptome sau sa-i dau nurofen/ibalgin/panadol. Nu i-am dat nik, doar nazomer, dar meregem indata la dr sa vedem daca nu e si rosu in gat, desi n-are febra si e ff activa.

Iulia, felicitari si sa treaca timpul cat mai repede si usor pana cand iti vei tine fetita in brate; apropo, ce nume va avea?

Lorena, ziceai de dor de burtica... eu am fost sambata la maternitate ca a nascut o amica si cand i-am vazut fetita m-au luat si pe mine nostalgia si dorul de bebe mic, nou-nascut :).

Ancaxyz
23.05.2012, 12:05:31
Lorena, Ancuta, cum se joaca copiii vostri cu covorasul muzical? Vad ca H.T. are iar pe stoc si as lua si eu , dar spuneti-mi [pls cat de repede puteti] daca se merita, sa rezerv si eu.

ancutza1010
23.05.2012, 12:32:14
Lorena, Ancuta, cum se joaca copiii vostri cu covorasul muzical? Vad ca H.T. are iar pe stoc si as lua si eu , dar spuneti-mi [pls cat de repede puteti] daca se merita, sa rezerv si eu.
S. e mai fascinat de lumini in general decat de sunete. Cand i l-am luat s-a speriat de el (asta-i ca faza cu papadiile 8-} ) si am mai incercat atunci de cateva ori, dar nu se joaca singurel, trebuie sa stau cu el sa ii arat, altfel il baga in gurita. Am si uitat de el, e pus printre jucarii dar nu l-am mai scos de multa vreme asa ca nu te lua dupa noi. Poate lui iustin i-a placut mai tare. Slabe sanse sa il fascineze pe al meu prea curand, ei deja incep sa mearga, li se pare interesant orice gasesc prin casa. Eu lui s. daca ii dau ceva care are cablu (uscator de par, incarcator, cablul de la laptop etc etc) e mai fericit decat cu o jucarie muzicala pentru ca se preteaza mai bine la bagat in gurita.

Ancaxyz
23.05.2012, 12:39:01
S. e mai fascinat de lumini in general decat de sunete. Cand i l-am luat s-a speriat de el (asta-i ca faza cu papadiile 8-} ) si am mai incercat atunci de cateva ori, dar nu se joaca singurel, trebuie sa stau cu el sa ii arat, altfel il baga in gurita. Am si uitat de el, e pus printre jucarii dar nu l-am mai scos de multa vreme asa ca nu te lua dupa noi. Poate lui iustin i-a placut mai tare. Slabe sanse sa il fascineze pe al meu prea curand, ei deja incep sa mearga, li se pare interesant orice gasesc prin casa. Eu lui s. daca ii dau ceva care are cablu (uscator de par, incarcator, cablul de la laptop etc etc) e mai fericit decat cu o jucarie muzicala pentru ca se preteaza mai bine la bagat in gurita.
Mersi. Si G. se teme de lumini, i-am luat elefantelul si gargarita de la h.t. si plange cand incep sa lumineze/cante/deplaseze , cred ca e inca mica pt ele, dar are un telefon cu care ne innebuneste, toata ziua il buoneaza si cantaaa... ma mai gandesc :)

Iulia_
23.05.2012, 13:47:25
Anca, fetita noastra se va numi Aida-Elena.
La inceputul lui februarie , cand aveam 3 luni si un pic de sarcina, chiar cu o saptamana inainte sa mergem la ecograf sa vedem daca avem fetita sau baiat, am avut un vis tare frumos. Am visat o fetita tare frumoasa, pe care o strigam in fel si chip sa se intoarca spre mine, sa o vad. Era asezata pe o bordura de troturar si dupa ce am tot strigat-o, s-a intors si mi-a spus "Nu ma mai striga asa, pe mine nu asa ma cheama. Pe mine ma cheama Aida!" Si mi-a aratat o foaie de hartie pe care era scris cu litere mari de tipar AIDA. :love:
Auzisem de copii care vin pe lume cu numele gata pregatit, de mamici care au vise prevestitoare... prostii, nu credeam nimic. Asta pana n-am visat si eu :)
Numele de sfant imi place f.mult, plus ca la anul pe 21 mai o sa am doi sarbatoriti... si pe fetita mea, si pe taticul ei.

topi11
23.05.2012, 15:02:45
La inceputul lui februarie , cand aveam 3 luni si un pic de sarcina, chiar cu o saptamana inainte sa mergem la ecograf sa vedem daca avem fetita sau baiat, am avut un vis tare frumos. Am visat o fetita tare frumoasa, pe care o strigam in fel si chip sa se intoarca spre mine, sa o vad. Era asezata pe o bordura de troturar si dupa ce am tot strigat-o, s-a intors si mi-a spus "Nu ma mai striga asa, pe mine nu asa ma cheama. Pe mine ma cheama Aida!" Si mi-a aratat o foaie de hartie pe care era scris cu litere mari de tipar AIDA. :love:
Auzisem de copii care vin pe lume cu numele gata pregatit, de mamici care au vise prevestitoare... prostii, nu credeam nimic. Asta pana n-am visat si eu :)
Numele de sfant imi place f.mult, plus ca la anul pe 21 mai o sa am doi sarbatoriti... si pe fetita mea, si pe taticul ei.

ce frumos! si numele e chiar deosebit. m-am gandit si eu la el multi timp dar pana la urma am ales miruna.

Ancaxyz
23.05.2012, 17:15:43
Foarte frumos visul si ff frumoase numele, sa fie sanatoasa Aida - Elena si sa vina pe lume la termen, usor si pe cale naturala :*[inca are timp sa-si schimbe pozitia ].

danutza78
24.05.2012, 06:11:50
Buna dimineata!
Haideti la cafea!
http://www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2012/03/coffe-bad-breath.jpg

danutza78
24.05.2012, 06:12:51

Foarte, foarte frumos Iulia! :*
Sa cresaca mare domnisoara si sa vina la termen!! :x

danutza78
24.05.2012, 06:33:34
http://fs68.trilulilu.ro/imgs/petredi/hristos-s-a-inaltat-o_944b4ee2ca7895.jpg

lorena_sv
24.05.2012, 09:22:22

Iustinel se joaca, ii place, dar se plicitiseste repede de jucarii, vrea mereu ceva nou, nu conteaza ce, chiar si o cutie de tic-tac:)), sticle de plastic il fascineaza:)). cred ca covorasul muzical ii va prinde mai bine cand vom incepe sa invatam animalele, dar mie nu imi pare rau deloc ca l-am luat!ne jucam si acum cu el, dar sigur va avea interes mai mare mai tarziu!

cat despre dor de burtica, da, dar fara alte simptome, ca ma ia groaza. cand vad bebelusi nou-nascuti, nu-mi vine sa cred ca a fost asa si Iustinel. si ii spun sotului cand vad pe strada: ,, uite ce bebelus mic si scump,, :x

Iulia, f frumos numele si e adevarat faptul ca bebelusii se nasc cu numele lor. inainte sa raman insarcinata, ma gandeam ca e tare greu sa alegi un nume, dar uite ca dupa ce am ramas insarcinata, a venit si numele, asa in senin, chiar dupa ce facusem testul si oricine incerca sa ma convinga sa-l schimb, n-a reusit. au fost cateva pers care nu au fost de acord

danutza78
25.05.2012, 06:19:46
Buna dimineata!
http://i3.glitter-graphics.org/pub/504/504513spqd3y13nq.gif

nelly_blinduta
25.05.2012, 08:40:36
Buna dimineata!
http://i3.glitter-graphics.org/pub/504/504513spqd3y13nq.gif
Buna dimineata! te-nsotesc cu un ceai verde:D
Fetelor am o intrebare; pe piticul meu l-a prins un curent si ii curge un ochisor, ma duc indata la dr de familie, dar voiam sa va intreb si pe voi daca ati avut probleme de genul si cu ce le-ati tratat? astept sa vad ce imi zice si dr dar nu prea am incredere in ea...poate ma duc dupa-amiaza si la pediatra:-?am fost miercuri si era clinica inchisa...imi era o ciuda!Mi se pare ca bebe tuseste si vreau sa ma asigur ca nu are rosu in gat, sper sa ma lamureasca dr de familie.
O zi frumoasa sa aveti!

danutza78
25.05.2012, 10:06:50
Fetelor am o intrebare; pe piticul meu l-a prins un curent si ii curge un ochisor, ma duc indata la dr de familie, dar voiam sa va intreb si pe voi daca ati avut probleme de genul si cu ce le-ati tratat? astept sa vad ce imi zice si dr dar nu prea am incredere in ea...poate ma duc dupa-amiaza si la pediatra:-?am fost miercuri si era clinica inchisa...imi era o ciuda!Mi se pare ca bebe tuseste si vreau sa ma asigur ca nu are rosu in gat, sper sa ma lamureasca dr de familie.
O zi frumoasa sa aveti!

Sanatate multa Nelly!
Eu pe Bianca am tratat-o cu Tobrex unguent. In spital avea un ochisor care ii curgea (cica s-a infectat pe-acolo). I-l curatam cu pansament steril si ser fiziologic si aplicam unguent. I-a trecut destul de repede.

topi11
25.05.2012, 14:38:29
O zi frumoasa sa aveti!

tot cu tobrex si noi dar la noi nu a trecut pt ca are canalul infundat unde se colecteaza lacrimile si curg in nas. tobrex ne-a fost recomandat de 2 medici pediatri, o picatura in ochi de 3 ori pe zi, 7 zile (sunt si picaturi nu numai unguent). in prealabil cum s-a mai spus se curata cu ser fiziologic sau, in lipsa, cu apa fiarta si racita. se sterge ochiul de la coltul intern spre cel extern pt a nu re-infecta.
am mai auzit in spital ca se dadea kanamicina unguent dar parerile intre medici sunt impartite referitor la siguranta sa la bebelusi. pupici si sa treaca repede, sunt curioasa ce iti recomanda medicul de familie.

nelly_blinduta
25.05.2012, 14:48:06
tot cu tobrex si noi dar la noi nu a trecut pt ca are canalul infundat unde se colecteaza lacrimile si curg in nas. tobrex ne-a fost recomandat de 2 medici pediatri, o picatura in ochi de 3 ori pe zi, 7 zile (sunt si picaturi nu numai unguent). in prealabil cum s-a mai spus se curata cu ser fiziologic sau, in lipsa, cu apa fiarta si racita. se sterge ochiul de la coltul intern spre cel extern pt a nu re-infecta.
am mai auzit in spital ca se dadea kanamicina unguent dar parerile intre medici sunt impartite referitor la siguranta sa la bebelusi. pupici si sa treaca repede, sunt curioasa ce iti recomanda medicul de familie.
Mda, am fost si la dr....mi-a dat canamicina, n-am zis nimic, dar nu il dau cu unguentul asta!mama are probleme cu ochii de 27 ani si mi-a zis sa nu-i dau canamicina; in concluzie, curatat cu ser si comprese sterile si mai vedem, daca nu-i trece weekendul asta, luni ma duc la pediatra. In rest, putin rosu in gat: nurofen, humex siropel si tantum verde. Nurofen cred ca am sa-i dau doar azi ca nu face febra, mi-a facut o singura data 37,8 si apoi a scazut la 37,6 si nu a mai crescut. Cam asta e cu noi...Topi te-am mai intrebat o data: ai inceput sa-i dai suc de fructe la bebelina? Am intrebat-o azi pe dr daca de la 4 luni pot incepe sa-i dau si altceva inafara de formula si mi-a zis ca pot incepe chiar mai repede cu suc de citrice cate 5 ml pe zi, apoi a doua zi 10...si tot asa pana la max 30 ml si asta inainte de masa. Fetelor voi tot vb de diversificare si ziceati ca ati inceput cu legume, nu cu fructe...nu mai inteleg nimic; oricum o sa fac o vizita si pe la pediatra ca am prea multe chestii sa ma lamuresc. Dr de fam nici nu mi l-a cantarit:( in fine...sper sa se faca bine prichindelul si multumesc lui D-zeu ca nu e mai mult de atat!va pup mamici si burtici:*

Ancaxyz
25.05.2012, 15:56:12
Off, la noi se-ngroasa gluma, azi noapte n-a putut sa adoarma pana pe la 2, nasul era infundat si nu putea sa suga, se inneca #-o.Azi a tusit de cateva ori, mai tare decat atunci cand ii veneau mucii in gat, ca un " cohait"; ii tot trag din nas cu aspiratorul, iese destul, dar ramane si mai mult...dr mi-a dat miercuri ospamox si nurofen sa iau sa le am in casa,iar azi am sunat-o si i-am zis de tuse; mi-a zis ca pt nas n-ar trebui sa-i incep antibioticul, dar daca tuseste sa-i dau, sa nu coboare la plaman #-o. Abia a adormit adineaori, e asa de greu ca ea adoarme la san si daca nasul e infundat nu poate suge/dormi. Apa de mare = apa de ploaie in cazul nostru, pt ca totusi ii curge nasul, nu e infundat total, as incerca niste picaturi, dar n-are 1 an...Nu stiu ce sa fac... dar daca n-are febra sa-i dau nurofen? Si la antibiotic n-ar trebui si un pansament gastric, ceva? E prima noastra raceala, help us, pls.

ancutza1010
25.05.2012, 16:21:25
Off, la noi se-ngroasa gluma, azi noapte n-a putut sa adoarma pana pe la 2, nasul era infundat si nu putea sa suga, se inneca #-o.Azi a tusit de cateva ori, mai tare decat atunci cand ii veneau mucii in gat, ca un " cohait"; ii tot trag din nas cu aspiratorul, iese destul, dar ramane si mai mult...dr mi-a dat miercuri ospamox si nurofen sa iau sa le am in casa,iar azi am sunat-o si i-am zis de tuse; mi-a zis ca pt nas n-ar trebui sa-i incep antibioticul, dar daca tuseste sa-i dau, sa nu coboare la plaman #-o. Abia a adormit adineaori, e asa de greu ca ea adoarme la san si daca nasul e infundat nu poate suge/dormi. Apa de mare = apa de ploaie in cazul nostru, pt ca totusi ii curge nasul, nu e infundat total, as incerca niste picaturi, dar n-are 1 an...Nu stiu ce sa fac... dar daca n-are febra sa-i dau nurofen? Si la antibiotic n-ar trebui si un pansament gastric, ceva? E prima noastra raceala, help us, pls.
Pentru nas i-am dat nazomer si ser fiziologic, de cate ori a fost nevoie, alternat. Stiu prin ce treci, a fost tare aiurea si la noi, n-am dormit 3 nopti la rand pentru ca imi faceam griji ca nu respira cum trebuie. =((
Medicul de familie mi-a dat antibiotic si mai rau mi-a facut, pentru ca eu nu am vrut sa-i dau si mi-am facut mai multe griji. Pana cand am ajuns la pediatra (i. ) si mi-a zis ca nu vin la ea sa-mi trateze o viroza cu antibiotic, ca asa ceva nu se face. Noroc ca nu i-am dat. Si mi-a dat un preparat pentru tuse, mi-a aratat cum sa-i provoc tusea sa scuipe flegma sa nu se duca la plaman, si cu o pastiluta s-a vazut diferenta in cateva zile.
Nu ii da antitermic daca nu face febra, nu se da preventiv. Incearca sa te feresti cat mai mult de pastile.
Poate reusesti sa ajungi la un pediatru sa o verifice, sa vada daca e dus la plamani sau nu, cel mai bine stie medicul dupa ce o vede, tu poti interpreta gresit simptomele.
Multa sanatate si tinem pumnii la tititza!

Ancaxyz
25.05.2012, 17:10:57
Pentru nas i-am dat nazomer si ser fiziologic, de cate ori a fost nevoie, alternat. Stiu prin ce treci, a fost tare aiurea si la noi, n-am dormit 3 nopti la rand pentru ca imi faceam griji ca nu respira cum trebuie. =((
Medicul de familie mi-a dat antibiotic si mai rau mi-a facut, pentru ca eu nu am vrut sa-i dau si mi-am facut mai multe griji. Pana cand am ajuns la pediatra (i. ) si mi-a zis ca nu vin la ea sa-mi trateze o viroza cu antibiotic, ca asa ceva nu se face. Noroc ca nu i-am dat. Si mi-a dat un preparat pentru tuse, mi-a aratat cum sa-i provoc tusea sa scuipe flegma sa nu se duca la plaman, si cu o pastiluta s-a vazut diferenta in cateva zile.
Nu ii da antitermic daca nu face febra, nu se da preventiv. Incearca sa te feresti cat mai mult de pastile.
Poate reusesti sa ajungi la un pediatru sa o verifice, sa vada daca e dus la plamani sau nu, cel mai bine stie medicul dupa ce o vede, tu poti interpreta gresit simptomele.
Multa sanatate si tinem pumnii la tititza!
Vreau s-o duc la pediatru, dar... mai e muuuult pana luni, ca abia azi pe la 15 a inceput cu tusea [dar nici n-a mai tusit de-atunci :-\ ] si dr de fam a insistat s-o las in pace daca e vorba doar de nasuc si nu mai tuseste... e asa de aiurea ca vine week-endul [sapt asta as sari peste ;))]. Nurofen a zis sa-i dau daca e nervoasa de la dinti dar... mai bine-i dau ceva de ros pt dinti. Cu antibioticul mai astept.
Ce pastiluta? pt tuse? Eu i-as da colargol pt nas [daca gasesc], doar inainte de culcare, sa poata dormi, ca nu cred ca pateste ceva dintr-o picatura, mititica nici nu mai sta sa-i pun nazomer si aspiratorul...

nelly_blinduta
25.05.2012, 18:49:16
Off, numai copii bolnaviori:( si al meu e asa mofturos:((...multa sanatate Gabitzei:*

Ancaxyz
25.05.2012, 21:07:19
Off, numai copii bolnaviori:( si al meu e asa mofturos:((...multa sanatate Gabitzei:*
Multumim mult, la fel si lui Luca :*

Iulia_
27.05.2012, 08:00:43
Mamici, la noi in spital bebelusii sunt hraniti cu seringa sau cu biberon?

nelly_blinduta
27.05.2012, 09:49:22
Mamici, la noi in spital bebelusii sunt hraniti cu seringa sau cu biberon?
Cu seringa; dar al meu de ex l-am lasat a treia noapte la asistente acolo si fiindca era maricel (4,200g)si nu se satura cu seringa, i-a adus un bibe:)

danutza78
28.05.2012, 07:13:20
Buna dimineata!
http://fs71.trilulilu.ro/imgs/Moderngirl/buna-dimineata-va-invit-la-o-cafeluta_0ee8b38d1539d9.jpg

danutza78
28.05.2012, 08:11:57
Off, ce de copilasi bolnaviori!!
Ma gandeam ca odata ce vine vara scapam naibii de vorizele astea nesuferite. :(
Sanatate multa tuturor le doresc! :*

Si Bia mi-a dormit f prost saptamana trecuta tot din cauza nasucului, dar l-am tratat cu aerosoli. Deja nu mai are nimic.

Eu acum am o mare problema psihica. Cel putin asa cred!
Imi fac tot mai multe griji cum o sa ma descurc cu doi copii. Bia e obisnuita sa primeasca toata atentia mea, noi dormim amandoua, ne tinem in brate toata noaptea, ma mangaie prin somn, o port in brate (chiar si acum si sa nu ma certati)... cum o sa fac dupa ce se naste asta mica sa-i acord la fel toata atentia mea?? :(
Cum o s-o fac sa inteleaga ca trebuie sa ma imparta, in conditiile in care plange la usa de la baie cand nu sunt langa ea? Cum sa fac sa o detasez si sa ma detasez putin de ea ca sa fac loc sa vina bebe??? Si mi-e teama mai ales pentru perioada din timpul noptii...

Iulia_
28.05.2012, 08:27:54

Si Bia mi-a dormit f prost saptamana trecuta tot din cauza nasucului, dar l-am tratat cu aerosoli. Deja nu mai are nimic.

Imi fac tot mai multe griji cum o sa ma descurc cu doi copii. Bia e obisnuita sa primeasca toata atentia mea, noi dormim amandoua, ne tinem in brate toata noaptea, ma mangaie prin somn, o port in brate (chiar si acum si sa nu ma certati)... cum o sa fac dupa ce se naste asta mica sa-i acord la fel toata atentia mea?? :(
Cum o s-o fac sa inteleaga ca trebuie sa ma imparta, in conditiile in care plange la usa de la baie cand nu sunt langa ea? Cum sa fac sa o detasez si sa ma detasez putin de ea ca sa fac loc sa vina bebe??? Si mi-e teama mai ales pentru perioada din timpul noptii...

Cel mai usor e sa incepi sa ii explici... sa ii povestesti dinainte cum va fi. Sa o faci in asa fel incat sa astepte nerabdatoare venirea lui bebe. Sa ii spui ca noaptea o sa pape bebe de la san, dar dupa ce adoarme mami o ia tot pe ea in brate pana dimineata. Sa se simta ea un pic mai importanta decat bebe :) O sa te descurci, fara grija.
Cat despre ridicatul fetei in brate, poate vrei o sucitoare pe spinare... nu stiu cat de bine te-ai simti cu placenta desprinsa...

Ancaxyz
28.05.2012, 12:23:58

O verisoara de-a mea are 2 fete [acum sunt mari, studente], diferenta de varsta e de vreo 15 luni. Cand a ramas insarcinata cu a 2a a intarcat-o pe prima [bine, la tine nu e cazul], dar a continuat sa doarma cu prima, pe cealalta invatand-o de la inceput in patut [vrand-nevrand, ca nu putea dormi cu ambele, iar cea mare nu dormea decat cu ea]... o sa fie greu la inceput, dar nu dispera de pe-acum ;-)... ia zi, cate griji nu ti-ai facut la prima sarcina si pe urma ai constatat ca nu era cazul ? Se rezolva toate din mers, ai experienta, nu? Si-apoi mai sunt si ajutoare, nu?
De unde ai luat ap. pt aerosoli si cat a costat? G. are in continuare nasul infundat, fara alte simptome, si dr mi-a zis sa nu-i dau nik, doar apa de mare+curatat nasul, dar m-am saturaaat 8-}.

danutza78
28.05.2012, 12:33:53
Merci de incurajari fetelor!
Ajutoare nu prea am, decat bone pe timp de zi, ca odata ce am intrat in casa Bia uita de toata lumea, numai cu mine sta. Cu ea gatesc, cu ea calc, cu ea sortez rufe pentru spalat... nu exista actiivtate pe care sa o fac singura. Asa am fost de cand avea 6 luni si m-am intors la munca, insa aveti dreptate, poate nu e cazul sa-mi fac griji de pe acum!
Nu-mi ramane decat sa sper la o bebelusa extrem de linistita!

Aparatul de aerosoli l-am luat de la Centrofarm, parca 260 lei a costat. Omron!
Asta e! http://www.aparat-aerosoli.ro/aparate-aerosoli/omron/aparat-aerosoli-omron-c801-kid.html
L-am luat pe card cu nu stiu ce reducere, n-am dat cat e acolo pe site. Doar 260 lei am dat!

Din punctul meu de vedere face minuni. Nu e galagios, Bia isi tine singura masca. Bine ca o tin la mine in brate si stam amandoua la calculator la desene (ce veau eu). Dupa doua zile de aerosoli cu ser fiziologic si fluimucil nu mai avea nimic.

danutza78
28.05.2012, 12:36:43
Cel mai usor e sa incepi sa ii explici... sa ii povestesti dinainte cum va fi. Sa o faci in asa fel incat sa astepte nerabdatoare venirea lui bebe. Sa ii spui ca noaptea o sa pape bebe de la san, dar dupa ce adoarme mami o ia tot pe ea in brate pana dimineata. Sa se simta ea un pic mai importanta decat bebe :) O sa te descurci, fara grija.
Cat despre ridicatul fetei in brate, poate vrei o sucitoare pe spinare... nu stiu cat de bine te-ai simti cu placenta desprinsa...

Dar pune asa un botic dulce "mami veau a batzuca!"
Cum sa-i rezist?
In plus, din cate stiu, daca organismul este obisnut la un anumit tip de efort, chiar daca se continua si pe durata sarcinii, nu afecteaza.
Insa ai dreptate, deja devin marisoara, ar trebui sa ma potolesc. :(

roxutza88
28.05.2012, 13:13:19
Dar pune asa un botic dulce "mami veau a batzuca!"
Cum sa-i rezist?
In plus, din cate stiu, daca organismul este obisnut la un anumit tip de efort, chiar daca se continua si pe durata sarcinii, nu afecteaza.
Insa ai dreptate, deja devin marisoara, ar trebui sa ma potolesc. :(
eu am patit-o in luna a 5-a de sarcina pt ca am ridicat un copil de 10 kg.a ta sigur are mai mult.mi s-a deplasat placenta si nu am mai avut voie sa fac nimic,nici un fel de efort.nici macar sa urc-cobor scarile).asa ca mai bine gandeste-te si la bebe 2 si stai cuminte.ea trebuie sa inteleaga ca deja e mare.ii spui ca surioarei ei nu-i face bine.sau o tii in brate cand stai tu jos.asa nu e nevoie sa sustii toata greutatea.nu e de joaca cu asta.eu averizez toate gravidutele care le vad ca ridica,pt ca nu vreau sa treaca prin ce am trecut eu.pe mel nu o las in brate la nici o graviduta,indiferent cat de prietena imi este.;-)

AnnyyAnnyy
28.05.2012, 14:42:57
Sustin ce spune Roxuta...nu te juca cu focul pt ca un copil e mai dificil de tinut in brate decat echivalentul greutatii lui in nisip sa spunem;copilul se misca, se roteste si concentrandu-te sa il tii bine sa nu-l scapi vrei nu vrei te incordezi.Sarcina ta e deja mare asa ca nu risca

danutza78
29.05.2012, 06:11:44
Buna dimineata!
http://fs72.trilulilu.ro/imgs/mi09ha/neatza-55_8cc0b03e196e84.jpg

danutza78
29.05.2012, 06:13:08
eu am patit-o in luna a 5-a de sarcina pt ca am ridicat un copil de 10 kg.a ta sigur are mai mult.mi s-a deplasat placenta si nu am mai avut voie sa fac nimic,nici un fel de efort.nici macar sa urc-cobor scarile).asa ca mai bine gandeste-te si la bebe 2 si stai cuminte.ea trebuie sa inteleaga ca deja e mare.ii spui ca surioarei ei nu-i face bine.sau o tii in brate cand stai tu jos.asa nu e nevoie sa sustii toata greutatea.nu e de joaca cu asta.eu averizez toate gravidutele care le vad ca ridica,pt ca nu vreau sa treaca prin ce am trecut eu.pe mel nu o las in brate la nici o graviduta,indiferent cat de prietena imi este.;-)

Sustin ce spune Roxuta...nu te juca cu focul pt ca un copil e mai dificil de tinut in brate decat echivalentul greutatii lui in nisip sa spunem;copilul se misca, se roteste si concentrandu-te sa il tii bine sa nu-l scapi vrei nu vrei te incordezi.Sarcina ta e deja mare asa ca nu risca

Aveti dreptate fetelor. O sa am mai multa grija! :*

topi11
29.05.2012, 12:39:04
Aveti dreptate fetelor. O sa am mai multa grija! :*

la mine a functionat cu "mami nu poate ca are burta mare" :) si il tineam in brate cand stateam pe scaun sau pe canapea.

topi11
29.05.2012, 12:50:03

Cum au mai zis si fetele trebuie sa incepi sa o pregatesti. baiatul meu o iubeste mult pe surioara pt ca i-am spus ca e a lui si o aduc pentru el. si cand am venit din spital i-am cumparat o jucarie si i-am zis ca a adus-o surioara. ii mai explic ca prima data tre sa ma ocup de ea si apoi vin la el si ne jucam si intelege de cele mai multe ori. o sa le mai iei cu tine pe amandoua asa cum o iei pe bia cu tine, asa fac si eu,, cand calc, cand pun rufe la spalat...cand mancam. ideal ar fi sa incepi sa te detasezi asa cum spui macar la anumite lucruri care crezi ca vor fi imposibile cu amandoua. de ex cu dormitul. spune-i ca de-acu e fetita mare si doarme singura si laud-o si tu si toti din jur sau gaseste-i/cumpara o papusa sau ceva de plus sa spui ca e prietena ei si doarme cu ea, sa fie in locul tau ceva sa tina in brate. e o perioada buna pt ca inca mai este timp. mai incurajeaza-l si pe tati sa se joace cu ea cu ceea ce ii face mare placere ca sa se apropie mai mult de el. e greu sa te desprinzi, dar si eu am facut asta.

danutza78
30.05.2012, 06:33:31
Buna dimineata!
Haideti la cafea!
http://2.bp.blogspot.com/_iDIfq2bv6yU/SnIJcoGfD9I/AAAAAAAADYk/R_kyZytybIY/s320/Un+cafecito.jpg

ikalina
30.05.2012, 10:28:08
Buna dimineata!
Haideti la cafea!
http://2.bp.blogspot.com/_iDIfq2bv6yU/SnIJcoGfD9I/AAAAAAAADYk/R_kyZytybIY/s320/Un+cafecito.jpg
Multumim de cafeluta!asa de dimineata la servici?cand te mai odihnesti si tu si bebelina?sunt curioasa la ce ora te culci...sau faci pregatire ptr zilele si noptile nedormite cu bb mic?zic si eu asa....ca mie mi-ar fi f greu cu ritmul asta....apropo indata intri in prenatal si o sa ai timp sa te si odihnesti^:)^

Ancaxyz
30.05.2012, 11:50:29
Buna dimineata!
Haideti la cafea!
Neatza, la amiaza =)).
Apropo de discutia de zilele trecute, despre Bia si surioara ei, mi-am amintit de finul meu, care avea 3 ani cand s-a nascut fratele lui si iesea la poarta si spunea oricui trecea ca el are un bebe de care n-are nevoie, il dadea impreuna cu o masinuta, numai sa scape de el =)). Dar s-a rezolvat in cateva zile, e-adevarat, cu "spaga" [dulciuri, jucarii, etc].
Noi n-am scapat de ospamox, pana la urma... a inceput sa-i haraie in gat, e tot mucoasa, dar fara tuse/febra :-L.

ikalina
30.05.2012, 11:56:44
Neatza, la amiaza =)).
Apropo de discutia de zilele trecute, despre Bia si surioara ei, mi-am amintit de finul meu, care avea 3 ani cand s-a nascut fratele lui si iesea la poarta si spunea oricui trecea ca el are un bebe de care n-are nevoie, il dadea impreuna cu o masinuta, numai sa scape de el =)). Dar s-a rezolvat in cateva zile, e-adevarat, cu "spaga" [dulciuri, jucarii, etc].
Noi n-am scapat de ospamox, pana la urma... a inceput sa-i haraie in gat, e tot mucoasa, dar fara tuse/febra :-L.
Tare asta=))eu aveam 10 ani cand s-a nascut surioara mea si eram extrem de suparata ca ma obliga sa stau cu ea cand erau ai mei la servici>:Pde asta mi-am jurat sa nu fac copii la diferenta asa mare de ani;))o sa radeti de mine...am facut o prostioara8-} tocmai ce trecuse ovulatia(adica la 1 zidupa) si stau cu morcov:-"mareee ca nu e momentul acum...sper sa scap de data asta:-s

danutza78
30.05.2012, 12:18:06
Multumim de cafeluta!asa de dimineata la servici?cand te mai odihnesti si tu si bebelina?sunt curioasa la ce ora te culci...sau faci pregatire ptr zilele si noptile nedormite cu bb mic?zic si eu asa....ca mie mi-ar fi f greu cu ritmul asta....apropo indata intri in prenatal si o sa ai timp sa te si odihnesti^:)^

Cu placere! :*
Pai programul la munca e 7-16 cu pauza de masa de la 12-13. Astea sunt conditiile. Stau foarte mult jos, pentru ca lucrez la calculator si sunt cam amortita.
Acasa ma enervez de fiecare data ca nu se ofera nimeni sa ma lase sa ma odihnesc (cu exceptia saptamanii cand e mama la mine), asa ca trebuie sa gatesc zilnic (pentru ca am o gasca de pretentiosi), sa scot copilul afara (pentru ca soacra nu poate cobora scarile, decat in interes personal =)) ), sa-l diftoricesc si pe sotul meu care are probleme cu picioarele (inceput de artroza - si doare ca dracu')... si toate celelalte! (se vede ca e saptamana cu soacra, nu??) :)))
Ma culc pe la 11 sa stii, nu mai tarziu si ma odihnesc daca Bia binevoieste sa fie linistita. Spre exemplu azi noapte nu-si gasea planseta pentru plastilina, iar pe la 5 s-a ridicat in fund ca nu ma gasea desi eram langa ea :)) .
Insa... multumesc lui Dumnezeu ca-s bine si pot!! Abiaa stept concediul, e drept. De pe 1 august o sa intru in prenatal. Iar in saptamana 23-30 iunie lecam la mare. Mult tare nu mai am!!

Merci mult de sfaturi fetelor! E foarte bine sa ai sustinere! :* Cu siguranta totul va fi foarte bine, mai ales ca am un copil cuminte.

monica_82
30.05.2012, 12:25:10
Am o intrebare...ar trebui sa-i mai dau si ceai? si ce fel de ceai? ca asistenta ma tot inebunea sa-i dau ceai de colici cumva ca sa-i reglez mesele sa manance la 4 ore, sa aiba orar fix; dar eu nu-i dau la ora fixa, ci cand ii e foame si nici nu cred ca mai are colici ca sa-i dau ceai de colici toata ziua. Voi le-ati dat ceiut?poate vreuna dintre voi nu a alaptat si ma poate ajuta?

buna ... mogaldeata mea e cu 2 sapt mai mare decat a ta parca .Stai linistita a mea nu mai bea ceai nici daca o picuri cu ceara degeaba incearca bunicile disperate sa ii dea ...draga doamne poate io fi sete,.cat despre dinti si a mea face la fel dar nu ies dintii cica se formeaza mugurii la dintuci si o mananca gingiile de asta saliveaza si rod tot .Mogaldeata mea imi spala tricoul in fiecare zi nici nu stiu de unde atata saliva ...cat despre mese ii dau cand ii este foame are zile cand mananca la 4 ore ,la 2 ore depinde cum ii este foame daca stau bine si ma gandesc noi suntem batrani si mancam cand ne e foame nu la ora fixa dar nah eu alaptez la palte praf sincer nu stiu cum trebuie procedat

lorena_sv
30.05.2012, 15:55:17
Tare asta=))eu aveam 10 ani cand s-a nascut surioara mea si eram extrem de suparata ca ma obliga sa stau cu ea cand erau ai mei la servici>:Pde asta mi-am jurat sa nu fac copii la diferenta asa mare de ani;))o sa radeti de mine...am facut o prostioara8-} tocmai ce trecuse ovulatia(adica la 1 zidupa) si stau cu morcov:-"mareee ca nu e momentul acum...sper sa scap de data asta:-s

la mine a fost invers!!pe la 5 ani am inceput sa-i implor pe ai mei sa-mi ,,aduca,, o surioara. ei spuneau: ,,lasa ca punem zahar pe geam si vine barza,, si ma tot vrajeau cu replica asta...pana intr-o zi cand am turnat eu toata punga de zahar pe geam fara sa stie ei(stateam la etajul 10). alta data, cand a fost ziua mea de nastere, ai mei mi-au spus sa imi pun o dorinta si apoi sa suflu in tortul cu lumanari. eu am zis cu voce tare(pt ca nu stiam ca tb in gand): ,, vreau sa am o surioara in carucior rosu,,;)). ai mei si restul invitatilor au inceput sa rada si m-au pus sa imi pun alta dorinta, dar in gand de data aceasta. eu am spus-o tot pe asta;)). n-au avut de ales, pana la urma mi-au facut si o surioara(e diferenta de 6 ani intre noi) si a avut si un landou rosu super.

danutza78
31.05.2012, 06:57:35
Buna dimineata!
http://1.bp.blogspot.com/-oYIZ-s9XyT0/Ty_QEyCoS2I/AAAAAAAAEls/7BJieapPFLs/s1600/DSCN5761_953BIS.jpg

danutza78
31.05.2012, 06:58:19
la mine a fost invers!!pe la 5 ani am inceput sa-i implor pe ai mei sa-mi ,,aduca,, o surioara. ei spuneau: ,,lasa ca punem zahar pe geam si vine barza,, si ma tot vrajeau cu replica asta...pana intr-o zi cand am turnat eu toata punga de zahar pe geam fara sa stie ei(stateam la etajul 10). alta data, cand a fost ziua mea de nastere, ai mei mi-au spus sa imi pun o dorinta si apoi sa suflu in tortul cu lumanari. eu am zis cu voce tare(pt ca nu stiam ca tb in gand): ,, vreau sa am o surioara in carucior rosu,,;)). ai mei si restul invitatilor au inceput sa rada si m-au pus sa imi pun alta dorinta, dar in gand de data aceasta. eu am spus-o tot pe asta;)). n-au avut de ales, pana la urma mi-au facut si o surioara(e diferenta de 6 ani intre noi) si a avut si un landou rosu super.
Ce frumos!! :x
Asta da perseverenta!! Si asta dovedeste ca dorintele se implinesc! :*

danutza78
31.05.2012, 11:56:40
Am venit de la eco!
Suntem f bine amandoua, avem tot ce ne trebuie unde trebuie.
Smecheruta n-a vrut sa ne arate fatza, abia din profil am vazut-o, iar buzele i le-am vazut pe dupa manutza. Deci n-are anomalii la buzite.
Si cand a coborat manutza, a trecut cumva in fatza cordonului!
Am o pozica 4D, iaci se vede oarecum. :D
Are 510 gr, tocmai mancase =)).

Si eu sunt bine, colul lung, inchis, placenta gr. 0, mi-a dat sa fac testul de intoleranta la glucoza. Nu prea stiu cu ce se mananca ca la Bia nu l-am facut. :D
Urmatoarea programare o am pe 3 iulie. Atunci cred ca-mi face doar control si lama. :)

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/182865_425832124116239_1567447543_n.jpg

AnnyyAnnyy
31.05.2012, 12:42:37
Am venit de la eco!
Smecheruta n-a vrut sa ne arate fatza, abia din profil am vazut-o, iar buzele i le-am vazut pe dupa manutza. Deci n-are anomalii la buzite.

Si eu sunt bine, colul lung, inchis, placenta gr. 0, mi-a dat sa fac testul de intoleranta la glucoza. Nu prea stiu cu ce se mananca ca la Bia nu l-am facut. :D
Urmatoarea programare o am pe 3 iulie. Atunci cred ca-mi face doar control si lama. :)

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/182865_425832124116239_1567447543_n.jpgti se recolteaza sange pt glicemie, la prima ora, pe nemancate. Apoi bei un amestec de glucoza(praf) cu apa [e extrem de dulce si scarbos] si iar ti se recolteaza sange la circa 30 min dupa ingerare.Apoi la o ora de la a 2-a recoltare se recolteaza din nou...rolul acestei recoltari repetate e de a stabili daca exista riscul unui diabet gestational
Sarcina usoara in continuare:)

Ancaxyz
31.05.2012, 16:01:35
Am venit de la eco!

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/182865_425832124116239_1567447543_n.jpg
Ma bucur ca sunteti bine, sarcina usoara in continuare, pana la termen. La ce nume v-ati gandit? :*

lorena_sv
31.05.2012, 17:10:49
Dana, felicitari pt vestile bune!!:x:x:x

nelly_blinduta
01.06.2012, 09:51:07
LA MULTI ANI dragi pitici!!! si voua fetelor, pentru copilul din voi! O zi frumoasa!:*

lorena_sv
03.06.2012, 12:18:56
Ce frumos!! :x
Asta da perseverenta!! Si asta dovedeste ca dorintele se implinesc! :*

si iti spun(din tot sufletul)ca e tare frumos sa fie doua surioare!
Azi printesica ta implineste 2 ani jumate, nu?La multi ani!:*

Anca, azi petreceti?;))
La multi ani, Gabitza, pt cele 8 lunite!sa cresti mare, sa fii sanatoasa si cuminte!:*

andrada21
04.06.2012, 08:10:10
ti se recolteaza sange pt glicemie, la prima ora, pe nemancate. Apoi bei un amestec de glucoza(praf) cu apa [e extrem de dulce si scarbos] si iar ti se recolteaza sange la circa 30 min dupa ingerare.Apoi la o ora de la a 2-a recoltare se recolteaza din nou...rolul acestei recoltari repetate e de a stabili daca exista riscul unui diabet gestational
Sarcina usoara in continuare:)
Ana ai facut si tu analiza asta?

ikalina
04.06.2012, 09:03:17
Neata fetelor!!!!!!!!vreau sa va povestesc ceva:-Bin noaptea de sf Ioan am avut un vis(!!!!???) si dimineata nu aveam decat gandul sa-mi fac un test de sarcina(desi singurul contact fusese in urma cu 7 zile in ziua 28 a cm...eu avand un cm de 30 si ceva luna asta ptr ca era luna ovarului care nu imi functioneaza)-binennteles negativ...mai stau un pic fac altul....parca se zarea ceva roz pal pal...a 2 zi alt test a 2 linie roz pal mai intensa ca ziua precedenta.....de 4 zile am trecut de la agonie la extaz....nu era momentul acum....dar se pare ca voi fi din nou mamica:O ink nu stie nimeni nu am avut curajul inca(:|

roxutza88
04.06.2012, 10:51:03
Neata fetelor!!!!!!!!vreau sa va povestesc ceva:-Bin noaptea de sf Ioan am avut un vis(!!!!???) si dimineata nu aveam decat gandul sa-mi fac un test de sarcina(desi singurul contact fusese in urma cu 7 zile in ziua 28 a cm...eu avand un cm de 30 si ceva luna asta ptr ca era luna ovarului care nu imi functioneaza)-binennteles negativ...mai stau un pic fac altul....parca se zarea ceva roz pal pal...a 2 zi alt test a 2 linie roz pal mai intensa ca ziua precedenta.....de 4 zile am trecut de la agonie la extaz....nu era momentul acum....dar se pare ca voi fi din nou mamica:O ink nu stie nimeni nu am avut curajul inca(:|
felicitari,mami!!!!:rocking::gen_08::rockon::A
bebe nu vine niciodata cand vrem noi,ci cand vrea el si doamne doamne.asa ca daca dumnezeu ti l-a trimis acum,inseamna ca e un copil special.nu te ingrijora,e normal sa te sperii,sa te gandesti ce-o sa faci,mai ales ca nu te asteptai.dar din cate stiu,iti mai doreai nu?sa fie sanatos si norocos in viata si cumintel.fetita cat are acum?nu i-ai spus nici sotului?el ce zice?

ikalina
04.06.2012, 11:16:05
felicitari,mami!!!!:rocking::gen_08::rockon::A
bebe nu vine niciodata cand vrem noi,ci cand vrea el si doamne doamne.asa ca daca dumnezeu ti l-a trimis acum,inseamna ca e un copil special.nu te ingrijora,e normal sa te sperii,sa te gandesti ce-o sa faci,mai ales ca nu te asteptai.dar din cate stiu,iti mai doreai nu?sa fie sanatos si norocos in viata si cumintel.fetita cat are acum?nu i-ai spus nici sotului?el ce zice?
Asa e...ne doream noi dar mai in toamna...mi-am luat angajamente vara asta si mi-e frica sa nu imi fie rau si sa nu fiu la capacitate maxima(:| Am zis ca nu ii spun pana nu ajunge acasa miercuri dar nu am rezistat si i-am trimis asnoapte un sms care se termina asa" te iubim mami ,Karina si Ionut..." si s-a trezit instantaneu....am vb la tel apoi si era atat de fericit ca nu ne asteptam la asta...sa stau linistita ca ca e un dar de sus si el il primeste cu bucurieo:-) ....sunt curioasa cat imi va veni factura ptr ca am vb in roaming=P~

andrada21
04.06.2012, 13:47:03
Felicitari mami!!!!!!!!Cat are fetitza acum?

ikalina
04.06.2012, 14:27:35
Felicitari mami!!!!!!!!Cat are fetitza acum?
In iulie face 2 ani(nu stiu de ce tickerul face figuri)...deci era timpul ptr o suri sau un frati\:D/Aaa ati auzit ca si la noi in Sv se face eperidurala?dar cik sucevencele noastre refuza...le este frica de o eventuala paralizie,,,daca se facea si acum 2 ani o incercam sigur daca erau si anestezistii experimentati...

Ancaxyz
04.06.2012, 17:08:48
si iti spun(din tot sufletul)ca e tare frumos sa fie doua surioare!
Azi printesica ta implineste 2 ani jumate, nu?La multi ani!:*

Anca, azi petreceti?;))
La multi ani, Gabitza, pt cele 8 lunite!sa cresti mare, sa fii sanatoasa si cuminte!:*
Da, am petrecut ieri, multumim; de fapt am avut dubla aniversare : Gabitza si verisoara ei. Eeei, dar si voi aveti sapt asta 9 lunite :* <:-P, ce trece timpul...parca prea repede cresc copiii, nu?
Iustin cat mai mananca? G. doar iaurt papa f bine, un borcanel cu biscuiti/branzica seara,de 140-150 grame, dar la pranz mai mult de 100 g piure leg+carne/galbenus f rar a mancat; si fructele le mananca bine, mai ales banana; chiar imi spunea dr ca e prea mult sa manance o banana intreaga :O, ca ea nu poate termina o banana odata si sa nu-i dau la copil :-B... ce, e mult? ii dau o banana medie, din care iau si eu vreo 3 cm...ficatel inca nu i-am dat, poate zilele astea. I-ai dat broccoli? eu i-am pus in piure si 2 buchetele miiiici, dar in noaptea aia a fost asa de balonata, saracuta se trezea si ea de "zgomote":D, nu-i mai dau degraba.

Ancaxyz
04.06.2012, 17:12:19
Felicitaaaari =D>, ai sa vezi ca, peste ani, o sa-ti dai seama ca bebe 2 a venit exact cand trebuia, stie Doamne-Doamne ce face ! Bucura-te si fii mandra de asta! Sanatate si sarcina usoara iti doresc :*.

Iulia_
04.06.2012, 20:28:29
In iulie face 2 ani(nu stiu de ce tickerul face figuri)...deci era timpul ptr o suri sau un frati\:D/Aaa ati auzit ca si la noi in Sv se face eperidurala?dar cik sucevencele noastre refuza...le este frica de o eventuala paralizie,,,daca se facea si acum 2 ani o incercam sigur daca erau si anestezistii experimentati...

Da, mi-a spus doctorita mea :) m-am bucurat sa aflu.

Iulia_
04.06.2012, 20:30:38

Felicitari!! Ce veste frumoasa :)
Visul avea legatura cu sarcina?
Si ce-ti trebuie atata curaj?? E o veste buna si o binecuvantare, iti doresc o sarcina usoara si 2 copii cuminti :)

andrada21
04.06.2012, 22:09:14
Am citit in Monitorul ca vor sa implementeze nuj daca au inceput.O amica care e asistenta dar la dializa zicea ca nu au anestezist pt asta.Cine stie...Adevarul ca daca nu e cineva experimentat mie mi ar fi frica totusi

danutza78
05.06.2012, 07:13:51
Buna dimineata fetelor!
http://icons.iconarchive.com/icons/babasse/old-school/256/coffee-icon.png

danutza78
05.06.2012, 07:25:34
Multumim de urari si felicitari!
Asa e, duminica printesa mare a facut 2 ani jumate! :x

Felicitari ikalina pentru burtica mica! Ce frumos!! Sa fiti cu totii sanatosi sis a va bucurati de familia voastra! :*

Inca nu ne-am gandit la tot numele.
O va chema Georgiana (derivat de la Gheorghe), al doilea nume. Iar la primul inca ne mai gandim. Eu as vrea Clara, sotul zicea ceva de Patricia. Sincer, nici unul nu ma incanta extrem de mult.
Mai cercetam! :D

roxutza88
05.06.2012, 08:40:37
epidurala cica inca nu se face,dar stiam ca se face rahi anestezie.adica la cezariana se amorteste de la brau in jos.eu pe asta as vrea s-o incerc.dar nu stiu daca am curaj...

ikalina
05.06.2012, 08:45:54
Multumesc din suflet fetelor ptr gandurile frumoase!!!Azi parca m-am trezit mai fericita...nu am ink nici un simptom...la prima sarcina am fost la 4 saptamani la eco,dar acum daca ink nu e rosie a 2 liniuta mai stau cuminte...sper sa rezist pana la 6 sapt sa ma duc sa vad daca e unde trebuie;;)inimioara pe la cate sapt se poate auzi???
Frumos nume Georgianao:-)

andrada21
05.06.2012, 08:46:10
epidurala cica inca nu se face,dar stiam ca se face rahi anestezie.adica la cezariana se amorteste de la brau in jos.eu pe asta as vrea s-o incerc.dar nu stiu daca am curaj...
In decembrie nu se facea nici rahianestezie.Prietena mea a fost la Melinte,au vb aspectul asta si dna doc a explicat ca nu este anestezist pt asa ceva.Nuj de atunci pana acum ce s a mai intamplat,stiu ca venisera niste americani sa promoveze epidurala .Dar au spus si ei ca trb personal pt asta.Personalul spun ca femeile sunt"reticiente"...
Eu fac rahianestezie ,initial ma speria ideea sa fiu treaza acu mi se pare minunat sa il pot vedea pe Eric in primul moment de viatza.Abia astept!

ikalina
05.06.2012, 08:48:59
Eu sincer nu am curaj...imi doresc sa-i aud primul plans dar din ce am vazut la tv e si destul de traumatizant la cezariana ca te misca destul de tare cand scot bblul,auzi tot ce vb doctorii....la cat sunt eu de fricoasa nu cred ca as rezista 40 de min sa aud tot ce imi fac....prefer sa nu stiu:-B

andrada21
05.06.2012, 09:02:04
Eu sincer nu am curaj...imi doresc sa-i aud primul plans dar din ce am vazut la tv e si destul de traumatizant la cezariana ca te misca destul de tare cand scot bblul,auzi tot ce vb doctorii....la cat sunt eu de fricoasa nu cred ca as rezista 40 de min sa aud tot ce imi fac....prefer sa nu stiu:-B
Are mai putine riscuri decat generala.Si eu initial eram speriata,am mai citit insa,am vb cu mamici care au facut si acu mi se pare minunat.Si eu sunt fricoasa dar atunci crezi ca mai ai timp?
Si oricum la Iasi unde merg eu generala se face in cazuri rare.
Dar depinde f mult de anestezist.O singura greseala poate aduce urmari grave.De aia si eu aici in Sv m as teme,pt ca daca au inceput intradevar va inchipuiti ca nu au experienta(poate tootusi aduc un anestezist de pe undeva experimentat)

ikalina
05.06.2012, 09:17:00
Are mai putine riscuri decat generala.Si eu initial eram speriata,am mai citit insa,am vb cu mamici care au facut si acu mi se pare minunat.Si eu sunt fricoasa dar atunci crezi ca mai ai timp?
Si oricum la Iasi unde merg eu generala se face in cazuri rare.
Dar depinde f mult de anestezist.O singura greseala poate aduce urmari grave.De aia si eu aici in Sv m as teme,pt ca daca au inceput intradevar va inchipuiti ca nu au experienta(poate tootusi aduc un anestezist de pe undeva experimentat)
Asa e....si sentimentul asta ca anestezistul a mai facut si e sigur pe el conteaza...la prima nastere aveam contractii dese si nu ma mai puteam controla...sigur nu i-ar fi reusit si ma nenoroceam pe viata(:|

andrada21
05.06.2012, 10:43:03
Asa e....si sentimentul asta ca anestezistul a mai facut si e sigur pe el conteaza...la prima nastere aveam contractii dese si nu ma mai puteam controla...sigur nu i-ar fi reusit si ma nenoroceam pe viata(:|
Exact!Ca daca se apuca astia acu din Sv care nu au mai facut niciodata iti dai seama ca nici mamicile nu au cum sa se simta in sigurantza de aici si respingerea.Dar eu totusi sper ca nu experimenteaza pe pupulatie,si aduc un anestezist care a mai facut asta.
Dar fara indoiala epidurala si rahianestezia sunt mult mai ok decat generala.Atat pt mamica cat si pt bb.Acu sa dea DD sa se mobilizeze astia,totusi traim intr un oras mare si am ramas in urma cu mult din pacate.

Iulia_
05.06.2012, 15:09:01
Exact!Ca daca se apuca astia acu din Sv care nu au mai facut niciodata iti dai seama ca nici mamicile nu au cum sa se simta in sigurantza de aici si respingerea.Dar eu totusi sper ca nu experimenteaza pe pupulatie,si aduc un anestezist care a mai facut asta.
Dar fara indoiala epidurala si rahianestezia sunt mult mai ok decat generala.Atat pt mamica cat si pt bb.Acu sa dea DD sa se mobilizeze astia,totusi traim intr un oras mare si am ramas in urma cu mult din pacate.

Se practica anestezia epidurala si inainte de venirea americanilor ;) numai ca multi pacienti refuzau sau nu avea anestezistul timp sa se imparta intre prea multe operatii si se prefera anestezia generala. Sau poate vorbeste dr.mea prostii :)) desi nu pare genul.

andrada21
05.06.2012, 15:28:23
Se practica anestezia epidurala si inainte de venirea americanilor ;) numai ca multi pacienti refuzau sau nu avea anestezistul timp sa se imparta intre prea multe operatii si se prefera anestezia generala. Sau poate vorbeste dr.mea prostii :)) desi nu pare genul.
Nuj Iulia ce sa zic eu am multe prietene ,nasa,care au nascut cu cezariana.Toate au intrebat de epidurala sau rahianeztezie si li se zicea ca nu este anestezist pt treaba asta.Diferiti medici acelasi raspuns...
Acu eu nu m am interesat direct la spital pt ca nu nasc aici.Din tot sufletul sper insa sa se implementeze pt ca clar e un beneficiu major pt femeii

lorena_sv
05.06.2012, 22:58:40

felicitari!!!de 2 X mamica!!!:x:x:x
sa ai un bebe Ionut sanatos si la termen!iar tu sa ai o sarcina usoara!prima cum a fost?
data trecuta parca tot asa ai ramas, mai tarziu decat jumatatea cm. la mine totasa a fost cu un singur contact in luna respectiva

lorena_sv
05.06.2012, 23:11:48
Da, am petrecut ieri, multumim; de fapt am avut dubla aniversare : Gabitza si verisoara ei. Eeei, dar si voi aveti sapt asta 9 lunite :* <:-P, ce trece timpul...parca prea repede cresc copiii, nu?
Iustin cat mai mananca? G. doar iaurt papa f bine, un borcanel cu biscuiti/branzica seara,de 140-150 grame, dar la pranz mai mult de 100 g piure leg+carne/galbenus f rar a mancat; si fructele le mananca bine, mai ales banana; chiar imi spunea dr ca e prea mult sa manance o banana intreaga :O, ca ea nu poate termina o banana odata si sa nu-i dau la copil :-B... ce, e mult? ii dau o banana medie, din care iau si eu vreo 3 cm...ficatel inca nu i-am dat, poate zilele astea. I-ai dat broccoli? eu i-am pus in piure si 2 buchetele miiiici, dar in noaptea aia a fost asa de balonata, saracuta se trezea si ea de "zgomote":D, nu-i mai dau degraba.

Iustinel a inceput sa pape mai bine!papa mai bine de 100 g, azi a papat chiar 200 g la masa de la amiaza si n-a mai vrut laptic<:-P
si eu i-amdat cam multa banana, nu chiar una intrega pe zisi s-a constipat, acum ii dau suc de portocale sa isi revina si am renuntat la banane pt o perioada.o sa-i dau mai rarut!
i-am dat broccoli, dar n-am observat sa se baloneze de la astasi chiar i-am pus zilnic in piure!
ficat nu i-amdat nici eu, n-amavut surse de la tara si din magazin n-am avut curaj, asa ca pana acum a papat doar carnita de curcan

de azi a inceput sa se ridice in picioare.ma pregateam sa merg pana la baie si el,,hop,, sus in patut!
Gabitza, ce progrese a mai facut?cum stati cu dintisorii?

aaa...si vinerea trecuta mi-am scos maseaua de minte, asa ca n-am avut voie sa alaptez 3 ore.o ora a durat pana am plecat de acasa si am facut radiografia, apoi am plecat toti 3 la cumparaturi, eu sa uit de durere, iar Iustinel sa uite de laptic, si uite asa a stat baiatul 5 ore fara laptic ,in schimb, pt ca a fost cuminte i-am luat pantofi cu talpa ortopedica, speciali pt mers.acum merge cu tati si mami de manuta prin parc(cate o tura)

danutza78
06.06.2012, 07:02:10
Buna dimineata!
http://www.freeiconsweb.com/Icons-show/coffee_win/Coffee%20cup%20Blue.png

danutza78
06.06.2012, 08:44:33
Ikalina, ma gandeam la visul tau zilele astea.
Asemanator cu tine am avut si eu un vis pe vremea cand eram gravi cu Bia si inca nu stiam.
Se facea ca eram insarcinata, aveam o fetita Ioana, un baietel Rares si eram gravi cu al treilea copil. :D
O fetita Ioana am, dar lui Rares nu i-a crescut nimic si a ramas Georgiana! :)))))
Oare mai urmeaza inca un bebe? Ar fi tare! Ca noi am vrea sa ne oprim aici! :D

danutza78
06.06.2012, 08:47:00
Apropo de anestezii si astea, eu as incerca o epidurala la o nastere normala. Daca mi s-ar oferi posibilitatea.
Daca nu... Dumnezeu cu mila!
Vedem cum se prezinta bebita pana la sfarsit! Dar nu stiu de ce miros cezariana de data asta.

Felicitari Iustinel ca esti papacios!
E o mare binecuvantare un copil mancacios!

ikalina
06.06.2012, 09:15:14
felicitari!!!de 2 X mamica!!!:x:x:x
sa ai un bebe Ionut sanatos si la termen!iar tu sa ai o sarcina usoara!prima cum a fost?
data trecuta parca tot asa ai ramas, mai tarziu decat jumatatea cm. la mine totasa a fost cu un singur contact in luna respectiva
Multumesc din suflet!sper sa fie tot asa usoara ca si la fetita si poate nu ma mai ingras atata...ieri am expperimentat primele dureri de cap si deja am o foame continua....da am avut cred ovulatie tarzie ca si la prima sarcina(in ziua 23)si acum(in ziua 26) si iar la eco o sa-mi spuna de zeci de ori ca are retard de crestere...offf dar macar melinte m-a crezut si a calculat dpn-ul dupa mine:-Breferitor la visuri cred ca ,copii mei isi aleg singuri sfantul care sa ii protejeze...fetita mea e Nectaria Karinao:-)
Danutza cine stie ce iti mai ofera viata?nu spune nu ink;;)acum 3 ani puteam sa jur ca nu am sa fac niciodata copii la cat ne chinuiam dar uite ca surprizele continua!

andrada21
06.06.2012, 09:24:23
Apropo de anestezii si astea, eu as incerca o epidurala la o nastere normala. Daca mi s-ar oferi posibilitatea.
Daca nu... Dumnezeu cu mila!
Vedem cum se prezinta bebita pana la sfarsit! Dar nu stiu de ce miros cezariana de data asta.

Felicitari Iustinel ca esti papacios!
E o mare binecuvantare un copil mancacios!
E parfum cica!Sa dea DD sa se faca totusi!Tu cum te simti?Pune foto cu burtik sa te vedem!

danutza78
06.06.2012, 10:04:38
E parfum cica!Sa dea DD sa se faca totusi!Tu cum te simti?Pune foto cu burtik sa te vedem!
Asa am auzit si eu! Am pe facebook, dar hai sa ved daca pot sa aduc si aici cateva. :P

danutza78
06.06.2012, 10:06:58
Uite, asta e un burtoi, nu o burtica, dar e al meu! =))
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/550376_419575491408569_1852979883_n.jpg

danutza78
06.06.2012, 10:07:54
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s720x720/575328_419575551408563_100000683659703_1325578_170 9144749_n.jpg

danutza78
06.06.2012, 10:10:37
Cica am reusit!
Si le-am si pus asa mari sa se vada de la o posta! Scuze! :D

ikalina
06.06.2012, 11:12:55
Cica am reusit!
Si le-am si pus asa mari sa se vada de la o posta! Scuze! :D
Am mai vazut pozele pe facebook dar nu pot sa nu iti spun si aici esti o mamica asa de frumusica si ti se citeste fericirea pe chip!deabia astept sa arat si eu asa implinita!!!!!!!!!!!!poop de la kari ptr bia...tot ma butoneaza pe aici si zice tita tita(adica fetita):-B

Iulia_
06.06.2012, 11:20:32
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/550376_419575491408569_1852979883_n.jpg

Ce frumoasa esti, mami :) :*

ancutza1010
06.06.2012, 12:45:14

I-am dat si eu biscuiti lui s. 1 singura data, as vrea sa incerc si altfel (erau simpli de la organix). E bine cat papa gabitza, eu am renuntat sa mai masor pentru ca ma speriam. Cate kg are?
Eu am ca si etalon 2 castronele care sunt ale lui, si stiu ca intra cam 260 gr in el. Pana acum manca cel putin jumatate, sau mai bine. Daar am pus zilele trecute 300 gr. de lichid in castronel si nu era nici pe departe plin, eu nu mai inteleg ce capacitate are =)))).
Oricum stiam ca stefan papa bine, insa abia acum imi dau seama ca papa chiar mai bine decat mi-am imaginat =)))).
Broccoli i-am dat de cateva ori si a fost ok, dar i-am pus f putin.
De ce e prea multa banana? Se constipa? Ce motiv ti-a spus? Eu daca ii dau o banana lui s. o papa dar e constipat toata saptamana dupa aceea. :-B Se constipa foarte usor. Noroc ca e perioada cireselor, fac minuni.
Ati terminat cu raceala? N-am mai reusit sa-ti scriu, vorbeam de raceli si il luase si pe al meu niste simptome IAAR . =((
Noi am avut acum 1 luna o mica raceala si de atunci stau ca pe ace. Cum ies afara cum stranuta. Dupa baita de seara dimineata se trezeste cu nasucul infundat, dar nu are muci. Nu stiu ce sa mai fac. :( Nici nu e racit dar nici nu iese din starea asta. Mereu am impresia ca e ragusit. Acum e mai bine dar nu stiu de la ce e asa sensibil, l-am scos in februarie la -35 grade si a fost ok, acum la +25 sunt probleme. :-<:-B

Tu spuneai ca te plimbi uneori si prin parc la areni? Poate ne vedem intr-o zi pe acolo, cand ies la plimbare ajung des in zona aceea. Chiar m-am uitat dupa voi dar nimic. :>

ancutza1010
06.06.2012, 12:49:11
Ce frumoasa esti mami! Hmmm, nu cred ca te am pe fb, acum ma pregateam sa intru sa mai vad poze cu burtica :)))) ! Multa sanatate si sarcina usoara in continuare, nu mai e mult!

ancutza1010
06.06.2012, 12:55:27
Am mai vazut pozele pe facebook dar nu pot sa nu iti spun si aici esti o mamica asa de frumusica si ti se citeste fericirea pe chip!deabia astept sa arat si eu asa implinita!!!!!!!!!!!!poop de la kari ptr bia...tot ma butoneaza pe aici si zice tita tita(adica fetita):-B
Felicitari pentru bebe 2 ! Poate vin si eu cu unul din concediu =))))). Asa se glumeste mai noi prin jurul meu :-B, singura mentiune ar fi ca s. nu are nici macar 1 anisor, dar s-au mai vazut cazuri. :))))
Iti inteleg temerile, si eu imi faceam planuri, cand ar fi momentul potrivit dar ai sa vezi ca vei reusi sa iti finalizezi proiectele cu succes si te vei descurca si cu bebe 2. Asa a fost sa fie, multa sanatate!

ancutza1010
06.06.2012, 13:11:06
Iustinel a inceput sa pape mai bine!papa mai bine de 100 g, azi a papat chiar 200 g la masa de la amiaza si n-a mai vrut laptic<:-P
si eu i-amdat cam multa banana, nu chiar una intrega pe zisi s-a constipat, acum ii dau suc de portocale sa isi revina si am renuntat la banane pt o perioada.o sa-i dau mai rarut!
i-am dat broccoli, dar n-am observat sa se baloneze de la astasi chiar i-am pus zilnic in piure!
ficat nu i-amdat nici eu, n-amavut surse de la tara si din magazin n-am avut curaj, asa ca pana acum a papat doar carnita de curcan

de azi a inceput sa se ridice in picioare.ma pregateam sa merg pana la baie si el,,hop,, sus in patut!

aaa...si vinerea trecuta mi-am scos maseaua de minte, asa ca n-am avut voie sa alaptez 3 ore.o ora a durat pana am plecat de acasa si am facut radiografia, apoi am plecat toti 3 la cumparaturi, eu sa uit de durere, iar Iustinel sa uite de laptic, si uite asa a stat baiatul 5 ore fara laptic ,in schimb, pt ca a fost cuminte i-am luat pantofi cu talpa ortopedica, speciali pt mers.acum merge cu tati si mami de manuta prin parc(cate o tura)

Pe noi ciresele si sucul de morcovel ne ajuta foarte mult cu tranzitul. Daca e constipat tare tare ii dau iaurtel cu cirese si caise si s-a rezolvat.
Felicitari pentru progres! De acum nu mai dureaza mult si va incepe sa faca pasi si singurel, sprijinindu-se de margini! Bravo iustinel!
A stat 5 ore fara sa ceara de papa? Super! S. papa la 4 ore alimentele solide dar intre ii dau apa altfel nu sta linistit. E si cald si are nevoie dar daca nu ii dau apa vrea numai la san. :-B
Se vede ca iustin a inceput sa pape mai bine, e satul mai multa vreme. S. desi mananca bine nu a renuntat la lapticul de dupa masa, e un rasfatat. Nu exista sa fie prea satul pentru laptic. =P~
De unde iei carnita de curcan? De la pe n es? Am tot zis ca ii iau dar pana acum i-am dat doar de vita.
Ieri i-am facut budinca de orez, cu branzica, mar, stafide si unt la cuptor. A iesit un deliciu, a mancat cu pofta. I-am luat niste paste in forma de steluta mici de tot sa i le pun la supica. Tot nu e incantat cand ii dau bucatele dar ii mai strecor totusi.
Voi cum mai papati? Pasezi mancarea sau ai inceput sa ii dau bucatele mai mari?
Painica ii dai?
Ce retete ati mai incercat?

lorena_sv
06.06.2012, 13:13:35
ce mamica frumusica!!sigur se ascunde un bebe tare scump acolo!:*

lorena_sv
06.06.2012, 13:29:25
[/I][/B]

Pe noi ciresele si sucul de morcovel ne ajuta foarte mult cu tranzitul. Daca e constipat tare tare ii dau iaurtel cu cirese si caise si s-a rezolvat.
Felicitari pentru progres! De acum nu mai dureaza mult si va incepe sa faca pasi si singurel, sprijinindu-se de margini! Bravo iustinel!
A stat 5 ore fara sa ceara de papa? Super! S. papa la 4 ore alimentele solide dar intre ii dau apa altfel nu sta linistit. E si cald si are nevoie dar daca nu ii dau apa vrea numai la san. :-B
Se vede ca iustin a inceput sa pape mai bine, e satul mai multa vreme. S. desi mananca bine nu a renuntat la lapticul de dupa masa, e un rasfatat. Nu exista sa fie prea satul pentru laptic. =P~
De unde iei carnita de curcan? De la pe n es? Am tot zis ca ii iau dar pana acum i-am dat doar de vita.
Ieri i-am facut budinca de orez, cu branzica, mar, stafide si unt la cuptor. A iesit un deliciu, a mancat cu pofta. I-am luat niste paste in forma de steluta mici de tot sa i le pun la supica. Tot nu e incantat cand ii dau bucatele dar ii mai strecor totusi.
Voi cum mai papati? Pasezi mancarea sau ai inceput sa ii dau bucatele mai mari?
Painica ii dai?
Ce retete ati mai incercat?
cirese inca n-am incercat, dar urmeaza. azi i-am pus spozitor cu glicerina pt prima data si inca nimic.ieri i-am dat suc de portocala si tot nimic
a stat 3 ore fara papa(a papat iaurtel+banana), 5 ar fi fost prea mult sa-l las, imi era mie foame, dar tot e un progres, ca el statea 2 ore cel mult=P~
de la penes iau piept de curcan, iau des cate o bucata proaspata, dar ii mai pun si la congelator, ii potionez bucatele cat palmuta lui(fara degete). carnea de vita cum tb sa fie?tb sa fiarba f mult, nu?
cum i-ai facut budinca?da-ne si noua reteta!;;)
mie imi e cam frica sa ii dau bucatele, dupa cateva faze de inecat:((
paine nu i-am dat ca el are destule kg, vedem cum ia in greutate si poate ii dau sa guste:)); dr mea stomatolog m-a sfatuit sa nu ii dau paine,dulce, zahar , si sa am grija cu carbohidratii. o firmitura de paine dc ramane pe dinte peste noapte, e nasol. si chiar vreau sa am grija sa nu aiba probl cu dintii ca am eu destule...

danutza78
06.06.2012, 13:50:50
Multumesc dragelor!
Atatea complimente ca mai am un pic si va cred! :))

Pai da, creste familia! Cresc satisfactiile, cresc grijile... ;))
O sa fie bine!!
Cand va vad pe voi ca vorbiti de diversificare si cantitati, ma gandesc ca foarte curand o iau si eu iar de la cap! :D

Ancaxyz
06.06.2012, 19:05:37
I-am dat si eu biscuiti lui s. 1 singura data, as vrea sa incerc si altfel (erau simpli de la organix). E bine cat papa gabitza, eu am renuntat sa mai masor pentru ca ma speriam. Cate kg are?
Eu am ca si etalon 2 castronele care sunt ale lui, si stiu ca intra cam 260 gr in el. Pana acum manca cel putin jumatate, sau mai bine. Daar am pus zilele trecute 300 gr. de lichid in castronel si nu era nici pe departe plin, eu nu mai inteleg ce capacitate are =)))).
Oricum stiam ca stefan papa bine, insa abia acum imi dau seama ca papa chiar mai bine decat mi-am imaginat =)))).
Broccoli i-am dat de cateva ori si a fost ok, dar i-am pus f putin.
De ce e prea multa banana? Se constipa? Ce motiv ti-a spus? Eu daca ii dau o banana lui s. o papa dar e constipat toata saptamana dupa aceea. :-B Se constipa foarte usor. Noroc ca e perioada cireselor, fac minuni.
Ati terminat cu raceala? N-am mai reusit sa-ti scriu, vorbeam de raceli si il luase si pe al meu niste simptome IAAR . =((
Noi am avut acum 1 luna o mica raceala si de atunci stau ca pe ace. Cum ies afara cum stranuta. Dupa baita de seara dimineata se trezeste cu nasucul infundat, dar nu are muci. Nu stiu ce sa mai fac. :( Nici nu e racit dar nici nu iese din starea asta. Mereu am impresia ca e ragusit. Acum e mai bine dar nu stiu de la ce e asa sensibil, l-am scos in februarie la -35 grade si a fost ok, acum la +25 sunt probleme. :-<:-B

Tu spuneai ca te plimbi uneori si prin parc la areni? Poate ne vedem intr-o zi pe acolo, cand ies la plimbare ajung des in zona aceea. Chiar m-am uitat dupa voi dar nimic. :>
Am terminat cu raceala, de sapt. trecuta , sper sa se termine si cu vremea asat nasoala, ca sambata mergem la o nunta la Radauti, tot familionul, inclusiv Gabitza... trebuie sa fie in forma, nu? :))
N-am mai fost in parc de vreo 10 zile, dar da, acolo mergem de obicei, nu ne-am aventurat inca pana in centru, dar urmeaza; da-mi mesaj pe fb cand vrei sa mergi in areni, sa ne intalnim.
G. nu s-a constipat niciodata si papa banana aproape zilnic - simpla sau in combinatie cu alt fruct - dr. de fam. e mai sclifosita si zicea ca i se pare mult pt un adult sa manance o banana, daramite pt un copil, eee=P~, talente; si-asa tot zice ca G. e cam grasuta - n-am cantarit-o de 3 sapt, cand avea 8.5kg, la 7 luni jumate, eu zic ca e f bine asa.
Biscuiti de la organix i-am luat si eu, prima oara cu banana, acum are cu struguri, si ii pun in iaurtelul de seara cate 1buc-1,5 , papa tot =D>; de fapt doar iaurt, in orice combinatie/simplu, mananca cu reala placere, fara sa scuipe. Sunt scumpi biscuitii astia dar ii ajung o sapt si ceva... nu stiu alte sortimente deocamdata, am sa mai caut si altfel.
Problema mea MAAAAREEEE e ca, de cand cu dintii [deci de vreo 3 sapt], ma trezeste de 50de ori pe noapte(:| si nu ca i-ar fi foame, doar sa aiba ceva-n gura...nu reusesc sa adorm ca iar incepe sa ma caute prin pat, se taraste,dormind, prin pat pana ma gaseste :-<; si nu adoarme decat cu mufa-n gura, doar daca o leagana tat-su in balansoar sau e in carucior, pe-afara, adoarme fara sa ma molfaie...e asa naspaaa ca nu adoarme singura, mi-e ciuda acum ca n-am invatat-o de la inceput in patut.
Orezul il pasezi sau i-l dai asa ? Eu i-am dat carne de curcan de la penes sau "[B]muschiulet de pui "=)) [ ce ma distreaza denumirea] de la coco rico [din kaufland], carne de vita doar o data...problema e ca G nu se omoara dupa carnita, ne seamana noua: iaurt daa, carnoase ...mda.

Ancaxyz
06.06.2012, 19:57:13

G. se ridica in patut de sapt trecuta [se ridica, arunca jucariile jos si se apleaca sa vada unde au cazut :-SS], dar mai nou, ca "progres " : se ridica in picioare in carucior, dupa ce-si desface centurile ...:-w, iar pe pat "pleaca " de langa mine : se rostogoleste de 3 ori dintr-un "vant" si mai-mai c-o pierd, deja stau cu plapumi pe jos, in jurul patului, parca am fi sub asediu... Dintisori are doar 2 jumatati, nu i-au iesit altii.
Nasa din Anglia i-a trimis borcanele cu mancare si le manaca nesperat de bine; sunt pt 7m+, dar sunt semi-pasate, cu bucatele destul de marisoare [unul continea si paste si erau cam de 1cm], dar nici eu nu i-am dat doar pasat, mai mult mixat/pisat cu chestia aia pt piure, ca mi-era ciuda ca la blender ramanea mai mult pe peretii lui. Blenderul are vasul mare, e incorporat la robot, dar ieri am luat un blender vertical mititel, cu cana de 500g, mai indemanos sper . Eu inca n-am curaj sa-i dau bucati de banana/mar/biscuite, etc sa manance singura, ma tem sa nu se inece.
Ce fel de papucei i-ai luat lui Iustin? De unde, pret ? Dupa ce te-ai ghidat? Inca nu m-am informat in privinta asta, am mai citit controverse cu/ fara talonet, dar,sincer, nici nu stiu exact ce e talonetul :-$.
Sa nu uit : incepand de joi, la real se vor gasi piscinute pt pici ca a Danei, tip ciupercuta, la 30lei, am vazut azi in oferta.
La pranz ii dai si supa, sau doar piure? sau le combini?

andrada21
06.06.2012, 20:17:31

Si mie care imi parea ca am burta cam mare:))F frumoasa burtik si am impresia ca te cunosc bine dar nu stiu de unde

lorena_sv
06.06.2012, 21:10:25
G. se ridica in patut de sapt trecuta [se ridica, arunca jucariile jos si se apleaca sa vada unde au cazut :-SS], dar mai nou, ca "progres " : se ridica in picioare in carucior, dupa ce-si desface centurile ...:-w, iar pe pat "pleaca " de langa mine : se rostogoleste de 3 ori dintr-un "vant" si mai-mai c-o pierd, deja stau cu plapumi pe jos, in jurul patului, parca am fi sub asediu... Dintisori are doar 2 jumatati, nu i-au iesit altii.
Nasa din Anglia i-a trimis borcanele cu mancare si le manaca nesperat de bine; sunt pt 7m+, dar sunt semi-pasate, cu bucatele destul de marisoare [unul continea si paste si erau cam de 1cm], dar nici eu nu i-am dat doar pasat, mai mult mixat/pisat cu chestia aia pt piure, ca mi-era ciuda ca la blender ramanea mai mult pe peretii lui. Blenderul are vasul mare, e incorporat la robot, dar ieri am luat un blender vertical mititel, cu cana de 500g, mai indemanos sper . Eu inca n-am curaj sa-i dau bucati de banana/mar/biscuite, etc sa manance singura, ma tem sa nu se inece.
Ce fel de papucei i-ai luat lui Iustin? De unde, pret ? Dupa ce te-ai ghidat? Inca nu m-am informat in privinta asta, am mai citit controverse cu/ fara talonet, dar,sincer, nici nu stiu exact ce e talonetul :-$.
Sa nu uit : incepand de joi, la real se vor gasi piscinute pt pici ca a Danei, tip ciupercuta, la 30lei, am vazut azi in oferta.
La pranz ii dai si supa, sau doar piure? sau le combini?

papucei eu i-am luat speciali pt mers cu talpa ortopedica/papucei ortopedici, sa nu-ti imaginezi ca sunt cu talpa groasa, dar nici f subtire,eu sunt f multumita de ei, ii stau f bine in picioare si merge fain cu ei.sunt din piele,am dat 99 de lei pe ei,a fost cadou de la bunici de Sf Iustin(1 iunie)
la pranz ii dau doar piure facut cu zeama in care au fiert legumele, si asami se pare ca nu mananca prea mult

danutza78
07.06.2012, 06:18:00
Buna dimineata!
http://dorsidor.weblog.ro/usercontent/60/60642/crr.jpg

danutza78
07.06.2012, 06:21:01
Pentru papucei sfatul meu e sa mergeti in Deichman! Mie mi se par foarte buni calitativi. Sunt si ortopedici si cu talonet. Eu mereu ii iau de acolo Biancai. Si-s si rezistenti.
Anul trecut i-am luat niste sandalute pe care le-a flendurit fii-mea de numa' si le-am spalat mereu la masina si inca arata bine, doar ca i-s mici.
Sunt si cu scai total, cat sa-i fixezi bine piciorul si apoi sa inchizi papucul tot ce vrei.
Sau ma rog... aproape tot. :)

Andrada, pai ne-om cunoaste de pe undeva, doar stam in Suceava! :*

nelly_blinduta
07.06.2012, 09:18:31
Buna dimi fetelor!n-am mai scris de mult...m-am gandit sa va salut ca altceva n-am ce sa va povestesc:P...Ne pregatim si noi peste vreo saptamana jumate sa papam cereale si de doua zile am gustat juice-ul de porto:D si ne place maxim; azi marim cantitatea. Sa aveti o zi frumoasa!

ikalina
07.06.2012, 09:39:21
Pentru papucei sfatul meu e sa mergeti in Deichman! Mie mi se par foarte buni calitativi. Sunt si ortopedici si cu talonet. Eu mereu ii iau de acolo Biancai. Si-s si rezistenti.
Anul trecut i-am luat niste sandalute pe care le-a flendurit fii-mea de numa' si le-am spalat mereu la masina si inca arata bine, doar ca i-s mici.
Sunt si cu scai total, cat sa-i fixezi bine piciorul si apoi sa inchizi papucul tot ce vrei.

Stii ca si eu am avut un deja vu in legatura cu tine...nu stiu de unde sa te iau dar sigur te cunosc de undeva;;)Fetelor care va ma amintiti cand ati facut prima eco?ma bate sotul la cap ca vrea confirmare eco(se pare la ca sarcina asta el e cel stresat>:/)

nelly_blinduta
07.06.2012, 09:48:04
Stii ca si eu am avut un deja vu in legatura cu tine...nu stiu de unde sa te iau dar sigur te cunosc de undeva;;)Fetelor care va ma amintiti cand ati facut prima eco?ma bate sotul la cap ca vrea confirmare eco(se pare la ca sarcina asta el e cel stresat>:/)
Eu am facut la 6 saptamani:)...Apropos...stii la ce ma gandeam...cum o sa reactioneze Kari:D

ikalina
07.06.2012, 10:01:17
Eu am facut la 6 saptamani:)...Apropos...stii la ce ma gandeam...cum o sa reactioneze Kari:D
Mi-e cam frica ca e destul de impulsiva...dar pana atunci mai creste si poate mai intelege...acum cateva luni am fost in rodin la cineva si la 10 min am plecat de rusine-sarea pe patutul copilului,vroia sa-i dea poop sa il atinga..dar nu stie inca cum sa se poarte...poate cu timpul am cu cine discuta:-BAcum intelegi de ce n-am mai ajuns la tine nu?:>

nelly_blinduta
07.06.2012, 10:08:09
Mi-e cam frica ca e destul de impulsiva...dar pana atunci mai creste si poate mai intelege...acum cateva luni am fost in rodin la cineva si la 10 min am plecat de rusine-sarea pe patutul copilului,vroia sa-i dea poop sa il atinga..dar nu stie inca cum sa se poarte...poate cu timpul am cu cine discuta:-BAcum intelegi de ce n-am mai ajuns la tine nu?:>
:))stai linistita ca asa sunt toti copiii, banuiesc; la fel au venit niste prieteni in vizita atunci cand am nascut si au o fetita de un an si il tragea pe Luca de mana, vroia sa-l apuce sa-l traga jos, a inceput sa planga cand l-a luat maica'sa pe bebe in brate:)))chestii de astea. Tu o sa-i explici din timp si o s-o inveti sa fie atenta cu burtica si sa-l iubeasca pe bebe si cred ca o sa se obisnuiasca; mai si creste pana atunci...Doamne-ajuta!;))

AnnyyAnnyy
07.06.2012, 10:29:45

pai de ce-i iei papucei cu talonet/ rtopedici daca nu are nicio problema?

lorena_sv
07.06.2012, 10:31:29

daa...ce idee buna!am si eu pantofi de la Deichman si sunt f multumita!
ce e talonetul?:D
o sa trebuiasca sa-i iau si niste sandalute, dar mai tb si pantofi pt toamna. ma gandesc ca astia care i-am luat acum n-o sa-i mai vina peste 2-3 luni. cat de repede cresc la picior?

lorena_sv
07.06.2012, 10:32:36

sunt mai buni pt mers, ii tine piciorusul mai bine...

ikalina
07.06.2012, 10:37:28
Si s-a vazut inimioara la 6 sapt?sau era prea devreme?

AnnyyAnnyy
07.06.2012, 10:37:40
eu am avut rahianestezie la cezariana. In Suceava nu se practica pt ca asa cum pt a face o morfologie un dr ginecolog-ecografist trebuie sa aiba o anumita specializare, asa si cu anestezia...anestezistul trebuie sa aiba acreditare.toti fac anestezii generale, insa in cazul epiduralei sau rahianesteziei e alta poveste. Si-n Suceava niciun anestezist nu are patalamaua la mana. trust me! m-am interesat muuult si bine.In Suceava naturala e all the way naturala,in cel mai bun caz pun un calmant usor in vena...iar cezariana e cu anestezie totala. restul sunt povesti...iti dai seama de realitate dupa ce te trezesti din anestezia completa.Asa a patit cumnata mea care se jura ca naste cu rahi ca asa i-a promis Melinte toata sarcina...la 4 ore dupa cezariana se trezea frumusel.... ;)

lorena_sv
07.06.2012, 10:43:08
eu am avut rahianestezie la cezariana. In Suceava nu se practica pt ca asa cum pt a face o morfologie un dr ginecolog-ecografist trebuie sa aiba o anumita specializare, asa si cu anestezia...anestezistul trebuie sa aiba acreditare.titi fac anestezii generale, insa in cazul epiduralei sau rahianesteziei e alta poveste. Si-n Suceava niciun anestezist nu are patalamaua la mana. trust me! m-am interesat muuult si bine.In Suceava naturala e all the way naturala,in cel mai bun caz pn un calmant usor in vena...iar cezariana e cu anestezie totala. restul sunt povesti...iti dai seama de realitate dupa ce te trezesti din anestezia completa.Asa a patit cumnata mea care se jura ca naste cu rahi...la 4 ore dupa cezariana se trezea frumusel.... ;)

pe mine m-au trezit exact dupe ce au terminat, in sala de operatii, si cand am ajuns in salon m-am trezit bine de tot, incepeam sa trimit mesaje :)). oricum dc as mai face un bebe, tot cu anestezie generala as vrea, n-as rezista sa vad ce si cum fac ei pe acolo, si asa am avut palpitatii si m-au monitorizat o zi dupa operatie

lorena_sv
07.06.2012, 10:44:32

eu am fost la 6 sapt si nu s-au vazut prea multe, abia la 8 sapt i-am auzit inimioara si mi-a comfirmat ca e ok. eu zic sa astepti macar pana la 7 sapt. eu am ramas in ziua 19-20 a cm-ului

AnnyyAnnyy
07.06.2012, 10:46:22
sunt mai buni pt mers, ii tine piciorusul mai bine...
copilul trebuie sa invete sa-si tina piciorusul corect singur...nu ajutat. mersul trebuie sa fie cat mai natural...fara glezna sustinuta, fara talonet.de aia e indicat ca primii pasi sa-i faca desculti preferabil. o simpla discutie cu orice ortoped ar lamuri problema asta...talonet si papuci ortopedici se recomanda doar in anumite cazuri, de catre dr.Romania e unica tara din UE unde gasesti papuci cu talonet asa, pe toate drumurile.In alte tari ii iei copilului asa ceva daor daca ai recomandarea dr...daca e imperios necesar.la noi vad ca e o moda...incepe sa mearga? gata! papuci cu talonet, cu glezna sustinuta...WRONG!

AnnyyAnnyy
07.06.2012, 10:48:38
pe mine m-au trezit exact dupe ce au terminat, in sala de operatii, si cand am ajuns in salon m-am trezit bine de tot, incepeam sa trimit mesaje :)). oricum dc as mai face un bebe, tot cu anestezie generala as vrea, n-as rezista sa vad ce si cum fac ei pe acolo, si asa am avut palpitatii si m-au monitorizat o zi dupa operatie
de monitorizare nu scapi nicicum pt ca e specifica oricarei interventii chirurgicale.
Nu prea vezi pt ca ai un paravan intre tine si ce face dr acolo. eu vedeam reflexia in abajuru metalic al lampii de deasupra mesei de operatie...da eu is si curioasa de fel=)) Rugam dr sa-mi arate ovarul dept sa vad cum stau cu chisturile...faceam misto pe-acolo.pana mi-a cazut rasul in spate...dar asta e alta poveste:D
Daca ar fi sa mai am un bebe, tot rahi as alege.Vezi copilul din prima clipa, auzi primul scancet, ii dai primul pupic...plus ca iti revii mai repede dupa.N-ai dureri de cap, ameteli.Eu la 4 ore de la operatie circulam cu perfuzia in dinti pt ca aveam treaba la baie...sonda mi s-a scos la cerere la 3 ore de la operatie pt ca n-o suportam. Asa ca drumurile la baie le faceam on my own...aventura mare:))=))

ikalina
07.06.2012, 10:50:40
eu am avut rahianestezie la cezariana. In Suceava nu se practica pt ca asa cum pt a face o morfologie un dr ginecolog-ecografist trebuie sa aiba o anumita specializare, asa si cu anestezia...anestezistul trebuie sa aiba acreditare.toti fac anestezii generale, insa in cazul epiduralei sau rahianesteziei e alta poveste. Si-n Suceava niciun anestezist nu are patalamaua la mana. trust me! m-am interesat muuult si bine.In Suceava naturala e all the way naturala,in cel mai bun caz pun un calmant usor in vena...iar cezariana e cu anestezie totala. restul sunt povesti...iti dai seama de realitate dupa ce te trezesti din anestezia completa.Asa a patit cumnata mea care se jura ca naste cu rahi ca asa i-a promis Melinte toata sarcina...la 4 ore dupa cezariana se trezea frumusel.... ;)
Asta cu epi si rahi cik e bagata de vreo luna doua...n-as baga mana in foc insa ptr anestezist:>Cica dr Coca practica epidurala la pacientele ei(asa am auzit chiar de la o prietena care a nascut recent)

nelly_blinduta
07.06.2012, 10:55:58
Nu s-a vazut inimioara:(...era doar un punctulet acolo:P

Ancaxyz
07.06.2012, 11:03:43
Buna dimineata!
http://dorsidor.weblog.ro/usercontent/60/60642/crr.jpg
De data asta ai fost criminala, se simte si mirosul, aroma, cand o vezi aburinda :up ! Dar eu am fost extra-mega-ultra-matinala azi, n-am mai avut somn de la 6:12 min, la 7 eram si vopsita [parul] si cafeaua bauta :>.

Ancaxyz
07.06.2012, 11:06:29
Eu am facut intr-o luni testul =pozitiv, iar miercuri am facut eco, se vedea o "maslina" cu o liniuta deschisa la culoare in centru=Gabitza, inimioara dupa 2 sapt .

andrada21
07.06.2012, 11:18:35
Mami si Eric !Aproape 26 sapt

ikalina
07.06.2012, 11:20:30
O mamik fericita!!!!!!!La multi ani iti spun si aici!

lorena_sv
07.06.2012, 11:29:25
de monitorizare nu scapi nicicum pt ca e specifica oricarei interventii chirurgicale.
Nu prea vezi pt ca ai un paravan intre tine si ce face dr acolo. eu vedeam reflexia in abajuru metalic al lampii de deasupra mesei de operatie...da eu is si curioasa de fel=)) Rugam dr sa-mi arate ovarul dept sa vad cum stau cu chisturile...faceam misto pe-acolo.pana mi-a cazut rasul in spate...dar asta e alta poveste:D
Daca ar fi sa mai am un bebe, tot rahi as alege.Vezi copilul din prima clipa, auzi primul scancet, ii dai primul pupic...plus ca iti revii mai repede dupa.N-ai dureri de cap, ameteli.Eu la 4 ore de la operatie circulam cu perfuzia in dinti pt ca aveam treaba la baie...sonda mi s-a scos la cerere la 3 ore de la operatie pt ca n-o suportam. Asa ca drumurile la baie le faceam on my own...aventura mare:))=))

am scris vreo pagina, dar s-a sters:(
eu am fost destul de traumatizata in sarcina, n-as mai fi vrut sa simt cum trage din mine, cum trece efectul anesteziei, cum simt ca ma coase etc. si nici pe bebe n-as fi vrut sa-l vad asa urat si murdarcum vedeam in pozele de pe net, desi ma inarmasem psihic pt asta. n-am avut nici dureri de cap, nici ameteleli, poate pt ca eram 3 tipe operate in aceasi zi si dimineata mergeam la cafea, drept rasplata ca ne-am dat jos din pat
cu sonda chiar n-am simtit nimic, a fost f draguta asistenta care mi-a pus-o, chiar nu m-a incomodat decat cu faptul ca simti ca vrei sa mergi la baie dupa ce o instaleaza:)), dar stiam asta de la alta mamica si mi-a confirmat si dr. cand tb sa intru in operatie, eu ma ceream la baie=))
cu monitorizarea a fost alta poveste, eu am avut-o si pe ziua urmatoare, am stat numai cu aparatul ala o zi dupa operatie, veneau intr-una asistentele, dar a avut dreptate dr ca n-o sa mai am asa probl dupa ce nasc. eu am stat de mai multe ori prin spital pe parcursul sarcinii, nu doar asa de placere, am stat si la cardiologie sa ma monitorizeze 24 de ore la un aparat, imi amintesc ca ma luau palpitatiile(cand eram la sectia obs-ginec, la sustinere) si mi se facea rau, il chemau repede pe dr meu si imi aducea cate un distonocalm pana mi-a gasit tratamentul adecvat. a fost cu peripetii sarcina mea. o data am lesinat pe scaun(in spital), au venit cei de la urgente cu targa ca nu-mi mai reveneam si maica-mea plangea si nu stia ce sa-mi faca si m-au tinut vreo 4-5 ore pe acolo. pfff, ce bine ca a trecut

lorena_sv
07.06.2012, 11:31:46

creste burtica!!cu kg cum stai?ca tot slabuta esti:)
trece incet-incet cate o sapt!abia astept sa te vad la termen, eu asta iti urez, un bebe la termen si sanatos!si sarcina usoara tie!

danutza78
07.06.2012, 11:47:57
Nu-i iau ortopedici. Doar cu talonet. Am spus doar ca au.
Si pentru ca pana la 4 ani toti copiii ar trebui sa poarte, chiar daca n-au nici o problema. Talonetul ii ajuta sa-si formeze piciorul corect, sa se evite platfusul dobandit, picioarele incrucisate de mai tarziu.
Cel putin asa mi-a explicat pediatra cand am intrebat de incaltaminte. ;)

lorena_sv
07.06.2012, 11:49:39
Si pentru ca pana la 4 ani toti copiii ar trebui sa poarte, chiar daca n-au nici o problema. Talonetul ii ajuta sa-si formeze piciorul corect, sa se evite platfusul dobandit, picioarele incrucisate de mai tarziu.

fetele, explicati-mi si mie ce e talonetul asta?

danutza78
07.06.2012, 11:55:03
Eu aveam asa burtica la 12 saptamani cred!
Acum realizerz si mai bine ca sunt IMENSA!!!

ESTI TARE, TARE FRUMOASA!!! O graviduta super! :x

andrada21
07.06.2012, 11:56:10
creste burtica!!cu kg cum stai?ca tot slabuta esti:)
trece incet-incet cate o sapt!abia astept sa te vad la termen, eu asta iti urez, un bebe la termen si sanatos!si sarcina usoara tie!
Ms ms,plus 3,5 kg aveam sambata trecuta(ca samb e zi de cantarit:D)
Sa dea DD sa stea cat mai mult,nu am pretentii pana la termen dar macar pe aproape.Si abia stept pana sapt viit sa il vad iar la eco!

danutza78
07.06.2012, 11:56:14
fetele, explicati-mi si mie ce e talonetul asta?
talonetul este o umflatura in interior, pe talpa, care ajuta la formarea corecta a adanciturii piciorului, evitand platfusul. Din cate am citit, aproape toti copiii au platfus pana la 4 ani, deoarece piciorul lor nu este format complet, oasele nu sunt asezate definitiv.

andrada21
07.06.2012, 11:57:04
O mamik fericita!!!!!!!La multi ani iti spun si aici!
Ms mult!!!

andrada21
07.06.2012, 11:59:48
Ei asta astept eu cel mai mult de aia nu ma sperie ca sunt treaza.Abia astept ink!
Si acu serios vb e clar ca anestezia partiala versus generala e mult mai usoara .Daca iti faceau tie generala Any nu vreau sa imi imaginez ce se intampla

andrada21
07.06.2012, 12:01:31
Eu aveam asa burtica la 12 saptamani cred!
Acum realizerz si mai bine ca sunt IMENSA!!!

ESTI TARE, TARE FRUMOASA!!! O graviduta super! :x
Mie imi parea ca e mare,faza e ca nu realize ce trecut timpul si ca am intrat in sapt 26.Tot am impresia ca sunt la inceput:D
Ms mult

ikalina
07.06.2012, 12:07:29
Asa stiam si eu....toti copii au un fel de platfus pana la 2 ani!eu cumpar de la cineva din bazar sandalute cu ridicatura(nu stiam ca se numeste talonet) mai ales ptr ca si sotul meu are si se pare ca fiicamea il mosteneste:-<si tipa are doar un singur fel asa ca fetita mea a purtat 2 perechi anul trecut si i-am mai cumparat 2 anul asta...cine o vede zice ca-s aceiasi de anul trecut...daca doar asa aduce... eu sunt multumita de cum calca cu ele si de cata siguranta prezinta!

lorena_sv
07.06.2012, 12:13:31
Ei asta astept eu cel mai mult de aia nu ma sperie ca sunt treaza.Abia astept ink!
Si acu serios vb e clar ca anestezia partiala versus generala e mult mai usoara .Daca iti faceau tie generala Any nu vreau sa imi imaginez ce se intampla

operatia si refacerea nu sunt cam la fel?bine, acum depinde si de persoana, dar ma refer strict medical...

Ancaxyz
07.06.2012, 12:33:48
:suuuper:o mamica tanara si frumoasa, sa fiti sanatosi amandoi :*.

andrada21
07.06.2012, 13:06:51
operatia si refacerea nu sunt cam la fel?bine, acum depinde si de persoana, dar ma refer strict medical...
Strict medical ...in cazul anesteziei locale,anestezicul nu ajunge la bebe ca la anestezia generala ,iar posibilele complicatii ale operatiei sunt mult mai mici atat pt mama cat si pt fat.Refacerea depinde de persoana
normal...

roxutza88
07.06.2012, 21:41:11
Strict medical ...in cazul anesteziei locale,anestezicul nu ajunge la bebe ca la anestezia generala ,iar posibilele complicatii ale operatiei sunt mult mai mici atat pt mama cat si pt fat.Refacerea depinde de persoana
normal...
hai sa va zic o intamplare de la o prietena care a nascut acum 2 luni.la fix 8 luni,i s-a rupt apa.a ajuns la spital noaptea,i s-a facut injectia pt plamanii copilului si spre dimineata a nascut cu cezariana.copilul a avut probleme cu respiratia si l-au tinut la aparate vreo 2 zile.i s-a spus ca era prematur si din cauza asta nu a reusit sa respire singur.in fine..acum cateva zile s-a dus la pediatru pt alta problema si i-a spus si de chestia asta.si dr a inceput sa rada si a intrebat-o cine i-a spus ca a avut probleme din cauza ca era prematur si ea logic a spus ca dr neonatolog.si atunci i-a spus ca a avut probleme din cauza anestezicului.a fost prea puternic si copilul de asta a avut probleme cu respiratia,nicidecum ca era prematur(ca doar se nasc copii si la 7 luni si respira singuri).deci anestezia asta generala poate afecta si copilul ,nu numai mama.si eu as opta pt rahi la al 2-lea din acest motiv.acum sa se faca si la noi ca parca am trai in jungla.:-<

andrada21
07.06.2012, 21:58:09
hai sa va zic o intamplare de la o prietena care a nascut acum 2 luni.la fix 8 luni,i s-a rupt apa.a ajuns la spital noaptea,i s-a facut injectia pt plamanii copilului si spre dimineata a nascut cu cezariana.copilul a avut probleme cu respiratia si l-au tinut la aparate vreo 2 zile.i s-a spus ca era prematur si din cauza asta nu a reusit sa respire singur.in fine..acum cateva zile s-a dus la pediatru pt alta problema si i-a spus si de chestia asta.si dr a inceput sa rada si a intrebat-o cine i-a spus ca a avut probleme din cauza ca era prematur si ea logic a spus ca dr neonatolog.si atunci i-a spus ca a avut probleme din cauza anestezicului.a fost prea puternic si copilul de asta a avut probleme cu respiratia,nicidecum ca era prematur(ca doar se nasc copii si la 7 luni si respira singuri).deci anestezia asta generala poate afecta si copilul ,nu numai mama.si eu as opta pt rahi la al 2-lea din acest motiv.acum sa se faca si la noi ca parca am trai in jungla.:-<
Eu fac rahi pt ca oricum asa se face la Iasi,si imi place de mor ideea ca voi fi acolo cand il scoate,cand plange ,ca sunt prima care il vede.Apoi am citit cate ceva despre asta si clar sunt beneficii.

danutza78
08.06.2012, 06:31:26
Buna dimineata!!!

http://fs67.trilulilu.ro/imgs/maria1955/o-o-cafeluta-pentru-voi-1_6198cb5aee4771.jpg

AnnyyAnnyy
08.06.2012, 08:18:32
refacerea e mai rapida si usora daca faci anestezie rahi; eu de ex nu am avut ameteli,dureri de cap,nimic.Pana la urma e normal pt ca doza de anestezic e mult mai mica si nu afecteaza organismul f mult.
Si-n cazul meu diferenta intre anestezia generala si cea rahi ar fi contat enorm;Cu generala ramanea M. orfana, cu rahi uite-ma-s aici:D

AnnyyAnnyy
08.06.2012, 08:23:21
talonetul tine talpa piciorului fortat in pozitia corecta si ajuta la formarea si dezvoltarea gresita a ligamentelor...citez dintr-un dr ortoped. pediatrii nu-s ortopezi.
toti copii au platfus pana-n 4-5 ani.ideea e ca fortand piciorul cu talonet ligamentul nu stiu care(nu-s dr) se scurteaza...ori el normal nu trebuie sa se scurteze, trebuie doar sa aiba elasticitatea cu ajutorul careia sa formeze acea adancitura in talpa...E ca si mersul pe tocuri ffff mult(vb din experienta), cand ajungi la balerini ai dureri mari de picioare si asta NU E BINE
cauta un ortoped si intraba-l. Ai sa fii surprinsa sa vezi ca-ti spune sa ii scoti talonetul din papucei

Iulia_
08.06.2012, 08:49:54

Sa nu mori cu ei de gat? :( Of, ca mai bine stau si ma chinui eu o zi intreaga cu dureri si nasc natural, decat sa pateasca ceva fetita mea.
Hai ca m-am speriat deja :(

monica_82
08.06.2012, 12:14:50

din cate stiu eu copilul trebuie scos in cel mult 5 minute sa nu ajunga anestezicul la el daca a intervenit ceva si nu a fost scos in timp util se intampla asa ceva ...eu am avut tot anestezie generala si am citit destul de mult despre asta ,e drept ca e destul de periculoasa dar conteaza foarte mult si anestezistul si dr care te opereaza.Eu de exemplu am incepu sa ma trezesc cand m-au ridicat de pe masa de operatie cand am fost ridicata deja am vazut ca prin ceata luminile din sala de operatie si auzeam asistentele ce vorbeau...iar dupa 15 min eram constienta de tot.Iar anestezia in coloana ...nu stiu ce sa spun am trecut si prin asa ceva si nu mi-am mai dorit a doua oara cu toate riscurile am vrut generala si nu regret ...dupa anestezia in coloana am ramas cu niste dureri de spate de imi vine sa ma tavalesc pe jos in fiecare dimineata,asa ca oricum o dai tot exista urmari .Eu personal daca ar fi sa aleg din nou tot generala as alege

ikalina
08.06.2012, 14:26:09
Pana la urma am fost azi la eco(:|NIMIK!!!nici in uter nici pe anexe....:Osi totusi am mai facut un test iar...liniutele erau aproape la fel...eu ma asteptam sa se vada macar o urma de saculet:-s(doar mucoasa(endometrul adik?) era de 14 mm)sunt demoralizata...am fost la eco la Chiriac si mi-a zis sa revin sap viitoare ca nu imi mai ia bani ptr eco(de parca imi mai sta gandul la bani).Curios e ca simt sageti in zona uterului si dureri mici ca la menstr si sani durerosi exact ca la prima sarcina...singura dif e ca nu am acea scurgere creamy pe care o aveam la kari pana sa-mi fac testul.Se poate sa nu fi coborat in uter ink?asa mi-a zis dr.,dar nu cred...cik la 7 zile incearca deja sa se instaleze pe peretii(netul asta) si eu as avea 15 zile de la contact:-SSsi nici analiza bcg nu as vrea sa o fac...

andrada21
08.06.2012, 14:39:46
Pana la urma am fost azi la eco(:|NIMIK!!!nici in uter nici pe anexe....:Osi totusi am mai facut un test iar...liniutele erau aproape la fel...eu ma asteptam sa se vada macar o urma de saculet:-s(doar mucoasa(endometrul adik?) era de 14 mm)sunt demoralizata...am fost la eco la Chiriac si mi-a zis sa revin sap viitoare ca nu imi mai ia bani ptr eco(de parca imi mai sta gandul la bani).Curios e ca simt sageti in zona uterului si dureri mici ca la menstr si sani durerosi exact ca la prima sarcina...singura dif e ca nu am acea scurgere creamy pe care o aveam la kari pana sa-mi fac testul.Se poate sa nu fi coborat in uter ink?asa mi-a zis dr.,dar nu cred...cik la 7 zile incearca deja sa se instaleze pe peretii(netul asta) si eu as avea 15 zile de la contact:-SSsi nici analiza bcg nu as vrea sa o fac...
Probabil e prea dereme.Dar nu bag mana in foc nici pt Chiriac.Eu am fost de 2 ori la ea la eco si nu a vazut uterul bicorn (care e efectiv despartit in 2)nici ovarele pline de chisturi.Bine nu e singura din Sv care nu a vazut.
Cum sa nu coboare in uter????Doar daca e extrauterina doamne fereste.
Mai asteapta umpic,daca vrei fa beta ala nu minte niciodata

andrada21
08.06.2012, 14:42:19
din cate stiu eu copilul trebuie scos in cel mult 5 minute sa nu ajunga anestezicul la el daca a intervenit ceva si nu a fost scos in timp util se intampla asa ceva ...eu am avut tot anestezie generala si am citit destul de mult despre asta ,e drept ca e destul de periculoasa dar conteaza foarte mult si anestezistul si dr care te opereaza.Eu de exemplu am incepu sa ma trezesc cand m-au ridicat de pe masa de operatie cand am fost ridicata deja am vazut ca prin ceata luminile din sala de operatie si auzeam asistentele ce vorbeau...iar dupa 15 min eram constienta de tot.Iar anestezia in coloana ...nu stiu ce sa spun am trecut si prin asa ceva si nu mi-am mai dorit a doua oara cu toate riscurile am vrut generala si nu regret ...dupa anestezia in coloana am ramas cu niste dureri de spate de imi vine sa ma tavalesc pe jos in fiecare dimineata,asa ca oricum o dai tot exista urmari .Eu personal daca ar fi sa aleg din nou tot generala as alege
Ei uite de asta tot zic eu ca conteaza cel mai mult anestezistul.Un singur pas gresit are urmarile astea.Ori la noi in Sv nu este nimeni specializat pe epidurala/rahi(doar daca au adus acu recent)

roxutza88
08.06.2012, 14:43:03
fa-ti analiza beta.o sa stii sigur.pt eco ,eu cred ca e prea devreme.nu trebuia sa mergi asa repede ca acum esti demoralizata.stiu ca iti doreai sa-l vezi,sa miste,sa se vada si sexul eventual :)) dar mai ai putina rabdare.daca ti-au iesit liniutele,inseamna ca esti.daca nu ieseau deloc,atunci nu stiai sigur,dar oricat de pala e a doua liniuta,ea arata sarcina.

ikalina
08.06.2012, 16:22:46
fa-ti analiza beta.o sa stii sigur.pt eco ,eu cred ca e prea devreme.nu trebuia sa mergi asa repede ca acum esti demoralizata.stiu ca iti doreai sa-l vezi,sa miste,sa se vada si sexul eventual :)) dar mai ai putina rabdare.daca ti-au iesit liniutele,inseamna ca esti.daca nu ieseau deloc,atunci nu stiai sigur,dar oricat de pala e a doua liniuta,ea arata sarcina.
Mdaaa...cam asa e;;)imi pare rau ca vroiam sa ne anuntam parintii weekendul asta dar acum:-$.......

monica_82
08.06.2012, 20:05:53
Ei uite de asta tot zic eu ca conteaza cel mai mult anestezistul.Un singur pas gresit are urmarile astea.Ori la noi in Sv nu este nimeni specializat pe epidurala/rahi(doar daca au adus acu recent)

asta asa e si pana la urma nu stiu cine ar vrea sa fie cobai ...de bine de rau anestezii generale se fac cu zecile in fiecare zi

monica_82
08.06.2012, 20:11:26

cred ca e mult prea devreme...eu am fost la 5 saptamani abia si pentru orice eventualitate ma chemat iar dupa 2 saptamani ....cat despre liniute la mine a doua liniuta abia se vedea si a fost sarcina ...
parca mai ieri facusem testul si asteptam un eco sa imi confirme iar azi sunt mamica unei fetite superbe
Felicitari sarcina usoara si un bebe sanatos si papacios

andrada21
08.06.2012, 21:58:01
asta asa e si pana la urma nu stiu cine ar vrea sa fie cobai ...de bine de rau anestezii generale se fac cu zecile in fiecare zi
Citisem in monitorul ca doc declarau ca ei ar face dar "sucevencele nu sunt informate ,sunt reticiente"
Normal,si eu as fi sa stiu ca nu este personal specializat pe treaba asta.
Dar sa speram ca se mobilizeaza si in curand va fi si aici ca pana la urma e un spital judetean totusi

Iulia_
08.06.2012, 23:34:46
De ce sa nu faci analiza de sange? Mai multi bani dai pe eco decat pe un beta...
Cel mai bine asteapta sa ai 6-7 saptamani de la ultima menstruatie, altfel te chinui degeaba cu fel de fel de ganduri.
:)>-Tin pumnii si lasa gandurile!

ancutza1010
09.06.2012, 09:32:42
cirese inca n-am incercat, dar urmeaza. azi i-am pus spozitor cu glicerina pt prima data si inca nimic.ieri i-am dat suc de portocala si tot nimic
a stat 3 ore fara papa(a papat iaurtel+banana), 5 ar fi fost prea mult sa-l las, imi era mie foame, dar tot e un progres, ca el statea 2 ore cel mult=P~
de la penes iau piept de curcan, iau des cate o bucata proaspata, dar ii mai pun si la congelator, ii potionez bucatele cat palmuta lui(fara degete). carnea de vita cum tb sa fie?tb sa fiarba f mult, nu?
cum i-ai facut budinca?da-ne si noua reteta!;;)
mie imi e cam frica sa ii dau bucatele, dupa cateva faze de inecat:((
paine nu i-am dat ca el are destule kg, vedem cum ia in greutate si poate ii dau sa guste:)); dr mea stomatolog m-a sfatuit sa nu ii dau paine,dulce, zahar , si sa am grija cu carbohidratii. o firmitura de paine dc ramane pe dinte peste noapte, e nasol. si chiar vreau sa am grija sa nu aiba probl cu dintii ca am eu destule...
Ati rezolvat cu tranzitul? N-am incercat niciodata supozitor cu glicerina. Carnita de vita trebuie sa fiarba putin mai mult, dar depinde si de partea de carne, sunt si parti mai fragede care fierb mai usor.
Pentru budinca am adaptat reteta pentru adulti la cea pentru bebe.
Am fiert orezul, am facut branzica pentru bebe, si am ras merele. Cantitatile se adapteaza la tavita, ideal e sa pui mai mult mar pentru ca de acolo vine gustul mai dulce. Am pus la cuptor un strat de orez, un strat de mar si un strat de branzica. Pe deasupra branzicii am adaugat stafide si am dat la cuptor inca putin pana s-a copt marul. In reteta pentru adulti se pune ou in branzica si zahar in amestec dar nu e nevoie pentru ca stafidele indulcesc suficient. Dupa ce l-am scos de la cuptor am blenduit si gata (am cules mai multe stafide sa fie cat mai gustos :D ). Merge si fara blender dar e mai gustos cu stafidele mixate.
Nici eu nu i-am dat paine in mancare, ii mai dau coaja sa molfaie in loc de jucarii :))) dar nu papa. Nu stiam cum as putea sa ii dai paine inca, in ce combinatie.

ancutza1010
09.06.2012, 09:36:17
Am terminat cu raceala, de sapt. trecuta , sper sa se termine si cu vremea asat nasoala, ca sambata mergem la o nunta la Radauti, tot familionul, inclusiv Gabitza... trebuie sa fie in forma, nu? :))
N-am mai fost in parc de vreo 10 zile, dar da, acolo mergem de obicei, nu ne-am aventurat inca pana in centru, dar urmeaza; da-mi mesaj pe fb cand vrei sa mergi in areni, sa ne intalnim.
G. nu s-a constipat niciodata si papa banana aproape zilnic - simpla sau in combinatie cu alt fruct - dr. de fam. e mai sclifosita si zicea ca i se pare mult pt un adult sa manance o banana, daramite pt un copil, eee=P~, talente; si-asa tot zice ca G. e cam grasuta - n-am cantarit-o de 3 sapt, cand avea 8.5kg, la 7 luni jumate, eu zic ca e f bine asa.
Biscuiti de la organix i-am luat si eu, prima oara cu banana, acum are cu struguri, si ii pun in iaurtelul de seara cate 1buc-1,5 , papa tot =D>; de fapt doar iaurt, in orice combinatie/simplu, mananca cu reala placere, fara sa scuipe. Sunt scumpi biscuitii astia dar ii ajung o sapt si ceva... nu stiu alte sortimente deocamdata, am sa mai caut si altfel.
Problema mea MAAAAREEEE e ca, de cand cu dintii [deci de vreo 3 sapt], ma trezeste de 50de ori pe noapte(:| si nu ca i-ar fi foame, doar sa aiba ceva-n gura...nu reusesc sa adorm ca iar incepe sa ma caute prin pat, se taraste,dormind, prin pat pana ma gaseste :-<; si nu adoarme decat cu mufa-n gura, doar daca o leagana tat-su in balansoar sau e in carucior, pe-afara, adoarme fara sa ma molfaie...e asa naspaaa ca nu adoarme singura, mi-e ciuda acum ca n-am invatat-o de la inceput in patut.
Orezul il pasezi sau i-l dai asa ? Eu i-am dat carne de curcan de la penes sau "[B]muschiulet de pui "=)) [ ce ma distreaza denumirea] de la coco rico [din kaufland], carne de vita doar o data...problema e ca G nu se omoara dupa carnita, ne seamana noua: iaurt daa, carnoase ...mda.
Distractie placuta la petrecere! O luati si pe ea? Avem si noi o nunta in curand dar ma gandeam sa il las cu bunica pe cel mic, sa ne facem si noi de cap :))). E si in alta localitate, nu stiu cat ar rezista el acolo. Sa ne spui cum a fost cu gabitza poate prind curaj :>. Iti dau un prv cu nr meu de tel sa iti dau mesaj. Parca stati in g enescu nu? Pai venim si va "luam" si mergem impreuna pana in areni. :))) Are f bine fetita, lasa sunt altii si mai "grei" :))).
Orezul il pasez cum spuneam mai sus pentru ca se patrund mai bine gusturile dar merge si simplu, se descurca cu bucatile asa mici. Cu bucati mai mari sunt probleme.

lorena_sv
09.06.2012, 22:42:05

f rau ai facut ca te-ai dus la Chiriac. si eu am fost la ea si mi-a zis ca nu sunt sanse si urmatoarea luna am ramas. ea zicea ca dupa ziua 14 nu mai sunt sanse sa creasca foliculul sau ceva de genul asta, dar el crestea si pana-n ziua 19. ai facut degeaba eco abdominal. eu iti recomand sa te duci la Dragoi(chiar dc nu ramai la el) sa iti faca eco intravaginal. ca asta se face la varsta ta de sarcina pana pe la 12 sapt. pupici. eu sunt sigura ca e bebe acolo. si poti merge cand vrei, in afara de luni, ca luni e de garda, e fara programare, astepti un pic (eventual du-te mai dupa-amiaza )si intri in ziua respectiva!Doamne ajuta sa fie totul bine!

lorena_sv
09.06.2012, 22:48:49
Ati rezolvat cu tranzitul? N-am incercat niciodata supozitor cu glicerina. Carnita de vita trebuie sa fiarba putin mai mult, dar depinde si de partea de carne, sunt si parti mai fragede care fierb mai usor.
Pentru budinca am adaptat reteta pentru adulti la cea pentru bebe.
Am fiert orezul, am facut branzica pentru bebe, si am ras merele. Cantitatile se adapteaza la tavita, ideal e sa pui mai mult mar pentru ca de acolo vine gustul mai dulce. Am pus la cuptor un strat de orez, un strat de mar si un strat de branzica. Pe deasupra branzicii am adaugat stafide si am dat la cuptor inca putin pana s-a copt marul. In reteta pentru adulti se pune ou in branzica si zahar in amestec dar nu e nevoie pentru ca stafidele indulcesc suficient. Dupa ce l-am scos de la cuptor am blenduit si gata (am cules mai multe stafide sa fie cat mai gustos :D ). Merge si fara blender dar e mai gustos cu stafidele mixate.
Nici eu nu i-am dat paine in mancare, ii mai dau coaja sa molfaie in loc de jucarii :))) dar nu papa. Nu stiam cum as putea sa ii dai paine inca, in ce combinatie.

in ziua respectiva am rezolvat, acum iar n-a facut 2 zile. si era chiar bine, cred ca bananele l-au dat peste cap. in seara asta i-am facut suc de morcov(pt prima data)+portocala. o sa vad maine efectele....sper
tb sa-i mai fac si eu ceva nou lui Iustinel:), am sa incerc reteta ta sapt viit

ancutza1010
10.06.2012, 16:45:52
in ziua respectiva am rezolvat, acum iar n-a facut 2 zile. si era chiar bine, cred ca bananele l-au dat peste cap. in seara asta i-am facut suc de morcov(pt prima data)+portocala. o sa vad maine efectele....sper
tb sa-i mai fac si eu ceva nou lui Iustinel:), am sa incerc reteta ta sapt viit
Eu ii dau destul de des suc de morcov+ putin mar, alteori + putina portocala. Altfel se constipa pentru ca mananca ori carne, ori ou, banana, orez, branzica,mar copt.... zilnic papa ceva care il poate constipa. 8-|
Nou i-am dat pastrav dar n-a fost reusit gustul mai caut idei de preparare. Azi i-am facut curcan cu smantana si mamaliguta. I-am mai dat si gris cu lapte si magiun de pruna dar nu cred ca i-a placut prea tare.

danutza78
11.06.2012, 06:16:24
Buna dimineata!
http://www.publicdomainpictures.net/pictures/10000/nahled/1-1226265697kzA8.jpg

roxutza88
11.06.2012, 09:03:25
neata!intreb si eu aici ca nu am pe cine:cine a castigat alegerile?cine e noul primar??:-"

danutza78
11.06.2012, 09:14:00
Nu e noul e vechiul.
Tot Lungu a iesit la Suceava!
Nu prea stiu ce-i cu consiliul judetean, ca am inteles ca erau cam la limita Nechifor si Flutur. :))
Na, ca ma gasi si pe mine politica! :))

Roxi, vroiam sa te intreb, ai mai fost cu printesa la medic? O suspectai tu de ADHD la un moment dat!

danutza78
11.06.2012, 09:31:52
Na, cica a iesit Nechifor - presedinte al consiliului judetean! :D
N-am nik cu PDL-ul si nici cu USL-ul, insa Flutur chiar s-a zbatut pentru Bucovina!
Sper numai sa mearga inainte cu centura Sucevei s-o mute naibii din fata blocului meu ca m-am saturat de tiruri! =))

roxutza88
11.06.2012, 09:33:53
Nu e noul e vechiul.
Tot Lungu a iesit la Suceava!
Nu prea stiu ce-i cu consiliul judetean, ca am inteles ca erau cam la limita Nechifor si Flutur. :))
Na, ca ma gasi si pe mine politica! :))

Roxi, vroiam sa te intreb, ai mai fost cu printesa la medic? O suspectai tu de ADHD la un moment dat!
nu eu :D ikalina parca zicea de fetita.al meu copil e prea cuminte sa o suspectez de asa ceva.deocamdata :))

danutza78
11.06.2012, 10:27:19
nu eu :D ikalina parca zicea de fetita.al meu copil e prea cuminte sa o suspectez de asa ceva.deocamdata :))
Iertare! Mii de scuze! :">

ikalina
11.06.2012, 11:23:24
Iertare! Mii de scuze! :">
Nooo eu sunt aia cu capu' de pe forumul asta:))dar m-am calmat in momentul cand am fost la un spatiu de joaca si era un copil de cca 4 ani care era diagn cu adhd....m-am ingrozit de boala asta sau ce o fi>:P asa ca mi-am dat5 seama ca e doar activa si guraliva;)) cateodata....ieri am fost la iarba verde si atat de cuminte a stat in scaunelul ei si a s-a jucat atat de frumos ca mi-era atat de draga!!!Mi-e si rusine ca am putut gandi asa ceva:-"

roxutza88
11.06.2012, 11:40:04
Nooo eu sunt aia cu capu' de pe forumul asta:))dar m-am calmat in momentul cand am fost la un spatiu de joaca si era un copil de cca 4 ani care era diagn cu adhd....m-am ingrozit de boala asta sau ce o fi>:P asa ca mi-am dat5 seama ca e doar activa si guraliva;)) cateodata....ieri am fost la iarba verde si atat de cuminte a stat in scaunelul ei si a s-a jucat atat de frumos ca mi-era atat de draga!!!Mi-e si rusine ca am putut gandi asa ceva:-"
eu cred ca trebuie sa ai motive serioase ,sa te gandesti la boala asta.nu stiu prea multe despre ea decat ca sunt hiperactivi,tipa f mult,sunt violenti,si nici nu prea vorbesc.ca sunt energici,asta nu stiu care copil nu e.mai toti sunt rasfatati si alintati si nu asculta.
am o cunostinta cu un copil cu autism.e atat de linistit de te sperie.in sensul ca a stat vreo 3 ore pe patura,si a invartit dopul pe o sticla.nu reactiona la nimic din jurul lui,desi erau multi copii.e intr-o lume a lui.si de atunci am zis ca decat sa am un copil bolnav,care sa stea cuminte,mai bine am unul energic si care sa alerge non-stop si sa fie sanatos.;-)