PDA

Versiunea completa : Aspirante la bebe, viitoare si actuale mamici din Suceava

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20

danutza78
10.07.2012, 14:24:10
INCA nu stiu, sunt de jale :)) stabilim vineri...

Fetelor, astazi e ziua de nastere a lui bebe Eric. Danna a intrat in operatie la 12 si un pic...
Sa ii tinem pumnii si sa ne rugam sa fie sanatos! :)>-[-o<

Foarte bine! E bine si vineri! Mai nasol era daca stabilei DUPA ce nasteai! :)) Doamne ajuta!

Doamne ajuta sa fie totul bine cu bebe Eric! O sa stea ceva cu el in spital, insa am tot citit ca bebelusii nascuti la varsta asta a sarcinii sunt ok! [-o<

Iulia_
10.07.2012, 15:37:04
Azi la ora 14.15 a venit pe lume micutul Eric :x o frumusete mare de 1300g, brunet, a luat nota 8.
Danna e indragostita
:gen_08::gen_08::gen_08:
S-a grabit sa vina pe lume la 30 de saptamani si un pic din cauza unor probleme de sanatate ale Dannei, ne-a mai povestit ea... nu conteaza, important e ca sunt bine amandoi si ca au tot timpul sa se recupereze:)>-

Ancaxyz
10.07.2012, 16:19:27
Azi la ora 14.15 a venit pe lume micutul Eric :x o frumusete mare de 1300g, brunet, a luat nota 8.
Danna e indragostita
S-a grabit sa vina pe lume la 30 de saptamani si un pic din cauza unor probleme de sanatate ale Dannei, ne-a mai povestit ea... nu conteaza, important e ca sunt bine amandoi si ca au tot timpul sa se recupereze:)>-
Sa fie sanatosi amandoi, Eric sa creasca mare repede si usor, sa fie norocos si puternic; deja e un mic luptator !>:D<:*

roxutza88
10.07.2012, 17:37:44
Danna e indragostita
uff...mi s-a ridicat tot parul pe mine :-SS
sa fie sanatos si cuminte.o sa recupereze el in timp.dar sa fim seriosi...e tare micut!!!nici nu-mi imaginez cat poate sa fie.nasa melissei l-a nascut pe baietel cu 2700 de gr si mi se parea fffff mic.poate si pt ca a mea a avut aproape 4 kg.dar peste cateva luni,o sa fie cat un bebe cu grautate normala.sunt sigura.
felicitari,dana!!te-ai chinuit tare mult cu sarcina asta,dar pana la urma dd te iubeste!!

lorena_sv
10.07.2012, 22:26:36
Danna e indragostita

Felicitari, Dana! felicitari, mamico!sa fiti sanatosi si sa aveti parte numai momente frumoase!
:love::love::love:bebe Eric e un luptator is isi va face mamica fericita!abia asteptam sa mai creasca si sa-l vedem la plimbare!

nelly_blinduta
11.07.2012, 08:12:28
Danna e indragostita
Mititelul de el:-sSa dea Dzeu sa recupereze bine si sa fie sanatosi si el si mami!

ancutza1010
11.07.2012, 09:51:35
Danna e indragostita

Felicitari proaspetei mamici! Sa fie sanatos mititelul, ca va recupera el si va deveni un flacau puternic! Iar tie mami felicitari inca odata pentru minunea cea mica, pentru forta de care ai dat dovada si optimismul tau! Esti un exemplu pentru noi toate! Iti doresc recuperare rapida si multa sanatate!

Multumesc mult fetelor pentru aprecieri. Sunteti foarte dragute. Am admirat si eu puii vostri, care mai de care mai poznas si mai dulce. Cate fetite frumoase sunt pe aici pe forum, e o placere sa le admiri.

Noi suntem cu febra de luni seara care nu cedeaza cu nimic. Am fost la pediatra, n-ar avea rosu in gat din ce zice ea asa ca am trimis urina la analize. Nu mai are rost sa spun ca sunt debusolata, n-am dormit toata noaptea si febra tot n-a scazut complet, doar intre 38.7-39.6 si tot asa. Am observat primul dintisor cum crapa, bebe e mofturos, ma gandesc ca ar putea fi de la ala. Nu-mi explic de ce nu scade febra, dar nici nu stiu daca se poate sa faca o febra atat de mare doar de la dinti.
Va pup, mamici, burtici, bebici, ma duc la bebe al meu, macar sa stau linga el ca nu stiu ce sa-i mai fac.
=((=((=((=((

danutza78
11.07.2012, 11:48:54
Danna e indragostita

Da, ne-a povestit saraca! A trecut prin multe!
Felicitari si recuperare rapida! :x
Sper sa ne auzim cu ei cat mai curand, sanatosi si voiosi!

danutza78
11.07.2012, 11:51:20
Felicitari proaspetei mamici! Sa fie sanatos mititelul, ca va recupera el si va deveni un flacau puternic! Iar tie mami felicitari inca odata pentru minunea cea mica, pentru forta de care ai dat dovada si optimismul tau! Esti un exemplu pentru noi toate! Iti doresc recuperare rapida si multa sanatate!

Multumesc mult fetelor pentru aprecieri. Sunteti foarte dragute. Am admirat si eu puii vostri, care mai de care mai poznas si mai dulce. Cate fetite frumoase sunt pe aici pe forum, e o placere sa le admiri.

Noi suntem cu febra de luni seara care nu cedeaza cu nimic. Am fost la pediatra, n-ar avea rosu in gat din ce zice ea asa ca am trimis urina la analize. Nu mai are rost sa spun ca sunt debusolata, n-am dormit toata noaptea si febra tot n-a scazut complet, doar intre 38.7-39.6 si tot asa. Am observat primul dintisor cum crapa, bebe e mofturos, ma gandesc ca ar putea fi de la ala. Nu-mi explic de ce nu scade febra, dar nici nu stiu daca se poate sa faca o febra atat de mare doar de la dinti.
Va pup, mamici, burtici, bebici, ma duc la bebe al meu, macar sa stau linga el ca nu stiu ce sa-i mai fac.
=((=((=((=((

Sanatate multa lui Stefanel! :*
O fi luat vreo viroza de la mare! E destul de intalnit fenomenul! :(
Si noi am avut anul trecut, tot de la mare luata! Ne-a cam tinut! Si cu tuse...
Parca febra asa mare, nu-mi vine sa cred ca e de la dinti!
Dar zic si eu ca Bia: "iasa mami, ca tece!"

lorena_sv
11.07.2012, 23:27:10

=((=((=((=((

imi pare rau ca e cu febra si da, e posibil sa fie de la dinti!!!noi am avut doar la incisivii centrali de sus si ma speriasem, dar pediatra la care am fost atunci mi-a spus ca a avut copil cu febra 40, o sapt, insa de la canini, astia is cei mai durerosi si ies cam pe la 1 an jumate, de rugula!
inseamnca ca aveti treaba de acum dc au inceput dintii!probabil se trezeste mai des, il doare pe mititel>:D<noi am avut o pauza de la 7 la 9 luni cand n-au iesit dinti si ne-a lasat durerea in pace si primii au iesit relativ usor, insa vad ca-l doare de vreo 2 sapt si nu vad nimic sa iese decat gingia umflata!
sa ii dai ceva dc il doare, sa nu-l lasi asa!:*:*:*

danutza78
13.07.2012, 07:02:05
Buna dimineata!
Poftiti la cafea!
http://www.passportfundraising.com/store/media/ccp0/cat/Coffee%20Cup%20from%20printshop_opt.jpg

danutza78
13.07.2012, 07:03:02
Iulia, te asteptam sa ne zici cum a fost azi la medic! :*
Ce mai stii de Danna?

Ce mai fac piticutii mofturosi?

Iulia_
13.07.2012, 08:00:05
Ce mai stii de Danna?

Danna e ok, insa bebe Eric lupta cu toata fiinta lui mica sa reziste, a avut ceva probleme zilele astea...
Sa ne rugam in continuare pentru ei, au nevoie de tot sprijinul ca sa treaca peste incercarea asta grea.

lorena_sv
13.07.2012, 15:39:31
Ce mai stii de Danna?

al meu chiar e moftoros azi, inca o criza de durere de dinti, cred ca ii iese vreo masea:-w
i-am dat Nurofen, dupa vreo 2 ore de plans, caci gelurile n-au avut niciun efect si acum doarme

Iulia_
13.07.2012, 20:11:30

Fata mea e cu capusorul in jos, dar transversal... inca mai are timp sa se intoarca. I-am spus ca pe 26 am disertatia, a zis sa vin pe 27 cu eco sa vedem cum mai sta... si apoi mai discutam. Dar in principiu, pe 1 august ma prezint la spital cu bagajul, daca e sa fie cezariana.
Azi am inteles cum e cu controlul pe masa dureros... Cand verifica colul si palpa burta, vaaai de capu meu, am zis ca mor... Pana acum nu m-a durut niciodata.
Mai e putiiiiiinnn... :D

P.S. Azi Danna a petrecut mai mult timp cu bebe Eric, e frumusel de pica :) inca se lupta cu greutatile unei nasteri premature, dar sper ca timpul le va rezolva pe toate.

ikalina
13.07.2012, 21:44:07
Fata mea e cu capusorul in jos, dar transversal... inca mai are timp sa se intoarca. I-am spus ca pe 26 am disertatia, a zis sa vin pe 27 cu eco sa vedem cum mai sta... si apoi mai discutam. Dar in principiu, pe 1 august ma prezint la spital cu bagajul, daca e sa fie cezariana.
Azi am inteles cum e cu controlul pe masa dureros... Cand verifica colul si palpa burta, vaaai de capu meu, am zis ca mor... Pana acum nu m-a durut niciodata.
Mai e putiiiiiinnn... :D

P.S. Azi Danna a petrecut mai mult timp cu bebe Eric, e frumusel de pica :) inca se lupta cu greutatile unei nasteri premature, dar sper ca timpul le va rezolva pe toate.
Vaiiii ce putin mai este!!!indata iti vei tine minunea in brate!!mai are timp sa se intoarca stai linistita!!!si daa,,,imi aduc aminte de ultimele controale atat de dureroase:((intre noi fie vorba inainte de control beam cafea ca stiam ca are efect diuretic la mine(eu luptandu-ma cu constipatia....dovada si hemoroizii:-w)sa fiu sigura ca nu se va intampla ceva nasol:))atat de tare imi era frica ca nu ma pot abtine sincer.
Ma bucur ca Danna se recupereaza bine!sa inteleg ca mai stau in spital o perioada nu?oricum orice ptr bebelusul mult asteptat!!!!apropo respira singurel?

topi11
13.07.2012, 22:50:45
salut fetele, n-am mai intrat de ceva vreme dar v-am citit din urma. ma bucur ca mami si bb Eric sunt bine. crestere usoara!
Vad ca se scrie despre dinti, va spun si eu din experienta mea: multi pediatrii zic ca nu se poate sa faca febra de la dinti, ei bine baietelul meu a facut o data 38 grade 2 zile la rand, si inca de 2 ori s-a intamplat ca sa fie si usor racit cand i-a iesit un dinte si a facut 38-39.5. In mod normal se zice ca febra de la dinti nu tre sa tina mai mult de 3 zile. Indata indata incep si la noi dintii.
Insa mofturi avem si noi nush ce are micutza mea e moftu moftu de ieri, i-am facut gaurele in urechi marti cu cercei sterili (cu pistolul) si i-a copt foarte putin o ureche, ma gandesc ca e de la asta ca in guritza nu se vad semne de dinti. si i-am pus aseara spirt cu pipeta pe gaurelele in urechi si in seara asta cand ne-am pregatit sa-i punem iar sotul meu i-a scapat o picatura de spirt in ochi:((. am spalat cu apa, cat am putut ca plangea si strangea ochiul si apoi i-am dat cu ser fiziologic la fel cat am putut de mult. oare sa merg cu ea la dr sau la oftalmolog maine?:-SS

nelly_blinduta
14.07.2012, 08:46:39
salut fetele, n-am mai intrat de ceva vreme dar v-am citit din urma. ma bucur ca mami si bb Eric sunt bine. crestere usoara!
Vad ca se scrie despre dinti, va spun si eu din experienta mea: multi pediatrii zic ca nu se poate sa faca febra de la dinti, ei bine baietelul meu a facut o data 38 grade 2 zile la rand, si inca de 2 ori s-a intamplat ca sa fie si usor racit cand i-a iesit un dinte si a facut 38-39.5. In mod normal se zice ca febra de la dinti nu tre sa tina mai mult de 3 zile. Indata indata incep si la noi dintii.
Insa mofturi avem si noi nush ce are micutza mea e moftu moftu de ieri, i-am facut gaurele in urechi marti cu cercei sterili (cu pistolul) si i-a copt foarte putin o ureche, ma gandesc ca e de la asta ca in guritza nu se vad semne de dinti. si i-am pus aseara spirt cu pipeta pe gaurelele in urechi si in seara asta cand ne-am pregatit sa-i punem iar sotul meu i-a scapat o picatura de spirt in ochi:((. am spalat cu apa, cat am putut ca plangea si strangea ochiul si apoi i-am dat cu ser fiziologic la fel cat am putut de mult. oare sa merg cu ea la dr sau la oftalmolog maine?:-SS
Neatza. Cum arata ochisorul? daca nu e rosu si nu lacrimeaza sau altceva cred ca poti sta linistita. Referitor la mofturi, e si f cald si toti suntem moftu pe vremea asta; eu una asa am o stare de naspa...nush nici ce sa mai fac de mancare, nici nu am chef sa fac prea multe...ce sa mai zicem de bebei?1si al meu mi-a fost toata sapt moftu, cu exceptia zilei de ieri cand a fost f bine dispus de dimineata:)) Gaurile in urechi se vindeca destul de usor si "tratamentul" babesc da rezultate (ma refer la stergerea cu saliva a urechiusei); eu am pus cercei sterili la f multe fetite la fostul loc de munca si apoi tot vedeam mamele la plimbare si le intrebam cum e, daca a fost totul bine si multe mi-au zis ca daca au facut putina infectie la o urechiusa au dat cu saliva:D si totul a fost bine. In rest ce mai face bebelina? ce mai papa? peste vreo doua saptamani ii dau si eu carnita...legume imi mananca f bine, nu prea ii plac fructele. pupici la bebita:*si weekend placut!

Iulia_
14.07.2012, 12:02:51
Vaiiii ce putin mai este!!!indata iti vei tine minunea in brate!!mai are timp sa se intoarca stai linistita!!!si daa,,,imi aduc aminte de ultimele controale atat de dureroase:((intre noi fie vorba inainte de control beam cafea ca stiam ca are efect diuretic la mine(eu luptandu-ma cu constipatia....dovada si hemoroizii:-w)sa fiu sigura ca nu se va intampla ceva nasol:))atat de tare imi era frica ca nu ma pot abtine sincer.
Ma bucur ca Danna se recupereaza bine!sa inteleg ca mai stau in spital o perioada nu?oricum orice ptr bebelusul mult asteptat!!!!apropo respira singurel?

:)) Nu m-am gandit la problema asta, nici nu banuiam ca ma va durea ceva.

Respira singurel, desi are probleme la plamani... sa speram ca va fi din ce in ce mai bine.
Sigur ca mai sta in spital, cel putin o luna, o luna jumate. Totusi bebe e mititel, are probleme de sanatate pentru ca nu era pregatit sa iasa acum. Noroc ca a nimerit intr-un spital dotat cu aparatura necesara.

danutza78
16.07.2012, 07:08:18
Buna dimineata!
http://ericwongmma.com/wp-content/uploads/2009/09/cup_of_coffee.jpg

Noi suntem bine. Am avut un weekend foarte incarcat, iar azi sunt din nou la munca.
Va pup si va doresc o saptamana linistita!

topi11
16.07.2012, 22:45:59
Neatza. Cum arata ochisorul? daca nu e rosu si nu lacrimeaza sau altceva cred ca poti sta linistita. Referitor la mofturi, e si f cald si toti suntem moftu pe vremea asta; eu una asa am o stare de naspa...nush nici ce sa mai fac de mancare, nici nu am chef sa fac prea multe...ce sa mai zicem de bebei?1si al meu mi-a fost toata sapt moftu, cu exceptia zilei de ieri cand a fost f bine dispus de dimineata:)) Gaurile in urechi se vindeca destul de usor si "tratamentul" babesc da rezultate (ma refer la stergerea cu saliva a urechiusei); eu am pus cercei sterili la f multe fetite la fostul loc de munca si apoi tot vedeam mamele la plimbare si le intrebam cum e, daca a fost totul bine si multe mi-au zis ca daca au facut putina infectie la o urechiusa au dat cu saliva:D si totul a fost bine. In rest ce mai face bebelina? ce mai papa? peste vreo doua saptamani ii dau si eu carnita...legume imi mananca f bine, nu prea ii plac fructele. pupici la bebita:*si weekend placut!

e f bine ochiul merci! i-au trecut si mofturile insa acu are altele, nu mai vrea sa manance supa de legume, asa ca azi i-am dat-o dimineata ca e mai flamanda si vad ca a mancat-o insa nu cu asa mare placere, i-am dat biscuite cu mar si piersica si e fan 100%, i-am dat si paine, aseara a mancat jumatate de felie, iaurtel, mure, prune, cam de toate, maine sau poimaine ii voi face prima supica din carne de curcan cu legume si planuiesc sa incerc branza calcica. am incercat broccoli cu cartof si iaurt nici sa nu-l vada si e asa bun ca imi vine sa-l mananc eu...ce sa-i faci cat sunt de mici au gusturile lor....

danutza78
17.07.2012, 06:24:26
Buna dimineata!
Haideti fetelor la cafeluta!
Sper sa am timp azi sa povestestim mai multe, insa... e mare agitatie la noi la munca!
Va pupacesc!

http://fs70.trilulilu.ro/imgs/xfy1055/cafeluta-pentru-voi-cum-beti-cafeaua-dimineata_8789ff36ded4a0.jpg

nelly_blinduta
17.07.2012, 08:17:19
e f bine ochiul merci! i-au trecut si mofturile insa acu are altele, nu mai vrea sa manance supa de legume, asa ca azi i-am dat-o dimineata ca e mai flamanda si vad ca a mancat-o insa nu cu asa mare placere, i-am dat biscuite cu mar si piersica si e fan 100%, i-am dat si paine, aseara a mancat jumatate de felie, iaurtel, mure, prune, cam de toate, maine sau poimaine ii voi face prima supica din carne de curcan cu legume si planuiesc sa incerc branza calcica. am incercat broccoli cu cartof si iaurt nici sa nu-l vada si e asa bun ca imi vine sa-l mananc eu...ce sa-i faci cat sunt de mici au gusturile lor....
Si mie mi-a facut ieri figuri la masa ca nu vroia piureul de legume dar cu rabdare si mai cate o inghititura de apa din bibe:D...am reusit si-am papat tot. Peste 2 sapt vreau sa-i dau si eu carnita, de biscuite nu mi-a zis dr nimic, de care biscuiti ii dai si cum faci, ii razi nu?si iaurt de care?noi tot avem probleme cu constipatia...defapt o da dintr-una-n alta:D desi i-am introdus si masa de fructe de la 10. Nah, sunt mici si ei, le trebuie timp stomacelului sa se obisnuiasca probabil. Astept sa-mi mai zici ce mai mananca bebelina ta:)

nelly_blinduta
17.07.2012, 08:19:14
Buna dimineata!
Haideti fetelor la cafeluta!
Sper sa am timp azi sa povestestim mai multe, insa... e mare agitatie la noi la munca!
Va pupacesc!

http://fs70.trilulilu.ro/imgs/xfy1055/cafeluta-pentru-voi-cum-beti-cafeaua-dimineata_8789ff36ded4a0.jpg
Neatza Dana! neatza fetelor! nu mai zice nimeni nimic?:)

Ancaxyz
17.07.2012, 10:17:13
Neatza Dana! neatza fetelor! nu mai zice nimeni nimic?:)
Neatza ! Hai ca zic eu ceva :), de fapt iti dau un pont, la noi functioneaza : pune-i in biberon supica in care au fiert legumele, in loc de apa ;-). Eu ii dau piureul de leg. + carnita facut mai solid, iar cand nu mai vrea sa manance il lungesc cu supica sau ii dau sa bea supa din cana, sau alternez piure/supa si o mai pacalesc. Tot apa e si supa, dar nu chiar ...chioara =)).
Gabitza trece acum prinr-o faza ... nu stiu cum sa-i spun ...mai gipsy/ancestrala?:))... greu accepta sa pape din lingurita, vrea sa o hranesc cu mana :-?, asa ca fructele i le dau cubulete, piureul il fac mai solid, supica o bea cu cana (cat pe ea, cat in stomacel ), doar iubitul ei IAURT il manaca " civilizat " :D. Aaaaa, inca ceva...grav :-w : a dezamagit-o pe bunica-sa paterna, care zice ca unul din copiii ei (nu tatal Gabitzei) merge de la 9 luni, si ea are deja 9 luni jumate si nu mergeee!!! OMG ![-X:oops:

nelly_blinduta
17.07.2012, 15:12:33
Neatza ! Hai ca zic eu ceva :), de fapt iti dau un pont, la noi functioneaza : pune-i in biberon supica in care au fiert legumele, in loc de apa ;-). Eu ii dau piureul de leg. + carnita facut mai solid, iar cand nu mai vrea sa manance il lungesc cu supica sau ii dau sa bea supa din cana, sau alternez piure/supa si o mai pacalesc. Tot apa e si supa, dar nu chiar ...chioara =)).
Gabitza trece acum prinr-o faza ... nu stiu cum sa-i spun ...mai gipsy/ancestrala?:))... greu accepta sa pape din lingurita, vrea sa o hranesc cu mana :-?, asa ca fructele i le dau cubulete, piureul il fac mai solid, supica o bea cu cana (cat pe ea, cat in stomacel ), doar iubitul ei IAURT il manaca " civilizat " :D. Aaaaa, inca ceva...grav :-w : a dezamagit-o pe bunica-sa paterna, care zice ca unul din copiii ei (nu tatal Gabitzei) merge de la 9 luni, si ea are deja 9 luni jumate si nu mergeee!!! OMG ![-X:oops:
Hai ca e tare asta cu mersul=))...pai fiecare copil are ritmul lui!
Cat despre piure, eu i l-am facut de la inceput mai tare si mi-l accepta, nah, mai sunt zile cand mai face si mofturi (daca ma intarzii eu cu mancarea si lui ii este somn sau daca ii este prea foame si-si pierde rabdarea sau pur si simplu poate nu are chef sa mannce legume:P)dar in rest stam f bine cu mancatul cu lingurita.

Iulia_
17.07.2012, 18:56:00
Mamici, unde gasesc in Sv magazin cu metraje?
Mi-ar trebui ceva de bumbac elastic, si am impresia ca in bazar sunt doar materiale elegante sau de perdele.

danutza78
18.07.2012, 06:19:25
Buna dimineata!
http://fs68.trilulilu.ro/imgs/mdm/o-cafeluta-pentru-o-dimineata-fermecatoare_58203b7ce75886.jpg

danutza78
18.07.2012, 06:48:06

Oh, da... e o mare problema ca nu merge Gabitza! Ce sa zic...
Pai cati copii merg inainte de un an?! FFF PUTINI! Mai sa-i incolo! [-X

Habar n-am Iulia unde se gasesc magazine cu materiale! Mai sunt in Dedeman, Bricostore, dar si alea tot pentru perdele si draperii sunt. Cred ca tot bazarul ramane! Sunt sigura ca se gasesc pe-acolo! Asta daca ai nervi sa mergi in bazar!

Eu am o maaaare problema!
Pe 8 septembrie vom fi nasi! Deci imi trebuie rochie de nasa! :D
De unde pot sa-mi cumpar, sau si mai bine, sa inchiriez? Help!!!

Ce mai stiti de Danna? Sunt bine ea si bebe Eric?

Vickiy
18.07.2012, 10:04:46
Buna!
Mai primiti o viitoare mamica printre voi?
Va citesc de cateva saptamani, dar abia acum am reusit sa-mi accesez contul!
Danutza78, am citit ca ai facut testul de toleranta la glucoza... De unde ai luat glucoza si cat ai stat in ambulator?
Iulia, metraje in Sv erau la Bucovina, la et. 1 parca, mai gasesti si la SH; un magazin mai bine aprovizionat gasesti in Falticeni, in zona autogarii. Se gasesc si pe net la preturi mult mai mici. Daca vrei, iti dau cateva adrese de unde am luat eu.
Sa va traiasca puii, sa fie sanatosi si papaciosi, iar cei care-s pe drum sa vina la termen si perfect sanatosi!

Sa aveti o zi buna! Eu ma duc la invatat, ca am niste examene in august!

danutza78
18.07.2012, 10:43:42
Hei... bun venit burtica mica! :-*
Sa ai sarcina usoara si bebe sanatos si la termen!

Hai ca eu in loc sa muncesc ma documentez. AM intrat in priza cu nasitul ca habar n-a ce si cum va trebui sa fac, insa sunt sigura ca la voi o sa gasesc raspunsurile potrivite, dar o las pe alta data cu intrebatul. :))

Vickiy, eu am luat glucoza de la farmacia Horbaniuc. Langa restaurant Nistru. Costa 3 lei si ti-o cantaresc ei la farmacie, 75 grame.

Trebuie sa ai la tine apa plata, cana si glucoza.
Intai te prezinti la Synevo si le spui ca trebuie sa faci testul de toleranta si-ti iau prima proba de sange care costa 9 lei parca.
Apoi cobori la ambulatoriu unde este o asistenta draguta care-ti "prepara" glucoza. Adica pune glucoza in ceasca ta, cu apa ta si te pune sa amesteci pana se topeste. Apoi te invita pe hol unde iti vei savura amestecul scarbos de dulce, "ca pe o cafea". Pentru prepararea glucozei iti trebuie 10 lei, trimitere de la medicul de familie (care in cazul meu a fost ignorata) si adeverinta de salariat.
La o ora dupa ce ai inghitit mirificul amestec, te prezinti iar sus la Synevo pentru proba 2 de sange, care costa 9 lei.
Dupa inca o ora iar mergi la Synevo pentru recoltarea celei de-a treia probe de sange, care iar e 9 lei.
In acest timp nu ai voie sa manaci sau sa bei ceva.

Deci in total, toata distractia se ridica la 2 ore jumate-3 ore.
In ambulatoriu stai doar cat iti bei glucoza, si daca te duci pe la 8-8.30 (pana sa coboare doctoritele de sus) nu dureaza mult, pt ca nu sunt consulatii. Iar daca pe usa scrie LIBER poti intra fara grija, chiar daca mai sunt femei care asteapta la masa.

danutza78
18.07.2012, 10:44:38
PS Pentru o intrebare atat de scurta... eu am scris un cearsaf atat de mare! =))

Vickiy
18.07.2012, 11:11:20
PS Pentru o intrebare atat de scurta... eu am scris un cearsaf atat de mare! =))
Dar cu folos :). Mersi mult! Informatiile tale imi sunt chiar foarte utile! Nu stiam ca trebuie sa urc la Synevo, credeam ca totul se face in ambulator. Daca sunt operativa, am sansa sa mananc pe la 10.30-11.00. Asta e stresul meu cel mai mare - nu stiu daca rezist fara mancare.:-SS Poate ma tine glucoza in picioare.
Multumesc pentru urari!>:D<

Iulia_
18.07.2012, 12:09:30

Habar n-am Iulia unde se gasesc magazine cu materiale! Mai sunt in Dedeman, Bricostore, dar si alea tot pentru perdele si draperii sunt. Cred ca tot bazarul ramane! Sunt sigura ca se gasesc pe-acolo! Asta daca ai nervi sa mergi in bazar!

Mie-mi place sa ma plimb prin bazar, insa nu cu o burta de 10 kile in fata mea :)) haha
Si noi cununam pe 8 septembrie :) o sa imi iau rochita atunci mai aproape, ca nu stiu ce dimensiuni o sa am :)

Bebe Eric e mai bine, tot mai puternic pe zi ce trece, l-au trecut pe un sistem de ventilatie mai "slabut" pentru ca el e putin mai puternic :) Mai e mult pana va fi ca un bebe nou nascut, probabil pana in septembrie cand ar fi fost DPN-ul lui se va reface complet :)

Buna!
Danutza78, am citit ca ai facut testul de toleranta la glucoza... De unde ai luat glucoza si cat ai stat in ambulator?
Iulia, metraje in Sv erau la Bucovina, la et. 1 parca, mai gasesti si la SH; un magazin mai bine aprovizionat gasesti in Falticeni, in zona autogarii. Se gasesc si pe net la preturi mult mai mici. Daca vrei, iti dau cateva adrese de unde am luat eu.
Sa va traiasca puii, sa fie sanatosi si papaciosi, iar cei care-s pe drum sa vina la termen si perfect sanatosi!

Bine ai venit, burtico!
Merci mult, o sa merg sa vad la Bucovina :)
Si eu am disertatia pe 26 iulie, abia astept sa scap! Mai mult ma streseaza examenul decat nasterea :))

topi11
18.07.2012, 15:41:59
Si mie mi-a facut ieri figuri la masa ca nu vroia piureul de legume dar cu rabdare si mai cate o inghititura de apa din bibe:D...am reusit si-am papat tot. Peste 2 sapt vreau sa-i dau si eu carnita, de biscuite nu mi-a zis dr nimic, de care biscuiti ii dai si cum faci, ii razi nu?si iaurt de care?noi tot avem probleme cu constipatia...defapt o da dintr-una-n alta:D desi i-am introdus si masa de fructe de la 10. Nah, sunt mici si ei, le trebuie timp stomacelului sa se obisnuiasca probabil. Astept sa-mi mai zici ce mai mananca bebelina ta:)
i-am cumparat biscuiti de la LIDL, sunt intr-un pachet mare albastru si inauntru sunt 2 suluri (dar sunt patrate) individuale. sunt dulci dar prefer zaharul decat adaosurile din alti biscuiti de pe piata. astia sunt facuti cu mai putine prostii. oricum eu ii tai zaharul pt ca ii adaug prune, mere de vara care sunt mai acrutze sau caise, asa ca nu o las sa manance dulce tare. si ii rad pe "pestele de sticla" de ras fructe, cred ca stii la ce ma refer. iaurt i-am dat Cremosso de la Danone, pt ca nu e asa acru ca cel normal (contine si ceva smantana), ea uraste tot ce e acru, asta i-l pun in piure de cartof cu cateva legume cateodata. si i-am dat si danonino de-ala mic cu branzica, dar tot asa amestecat cu alte fructe mai acre sa nu iasa dulce tare. insa nu prea sunt fan, pt ca cel de caise contine si colorant artificial, doar cel de capsune e ok. mi-e tare ciuda in anglia gaseam iaurturi mult mai variate colorate doar cu suc de afine, morcov, sfecla etc deci erau chiar 100% naturale, dar la noi la romanica de unde.....si noi cu constipatia si i-am dat si prune si pere, suc de mar cu morcov care la inceput ii facea diaree si nimic, tot cu termometrul, rar cand face singura. azi i-am dat un iaurt cu vreo 4 prune, daca nici diseara nu face kk plec de-acasa:-L

topi11
18.07.2012, 15:44:29
Buna!

bine ai venit, sarcina usoara si fara peripetii! eu glucoza am luat-o tot de unde a luat-o dana, insa eu nu am avut trimitere de la medic, tot asa am dat 10 lei.

topi11
18.07.2012, 15:47:00

sa-mi zici si mie de unde iei/inchiriezi rochie. si eu am aceeasi problema, am umblat tot mall-ul si nu s-a lipit nici una de mine, una mi-a placut si nu imi venea:-L cred ca sunt si asa de multe ca nu iti pare nici una "the one"! chiar faza cu inchiriatul mi-ar surade. daca stiu fetele asteptam sugestii.

lorena_sv
18.07.2012, 17:41:47

si mie mi-a zis soacra ca la 10 luni tb sa mearga ca asa i-a spus ei o mamica=)) si??pe mine ma dispera fazele astea!unde scrie ca tb sa mearga la 10 luni?eu ii bag la inaintare ca ,, asa a spus pediatra..... ,, si ma lasa in pace. nu mai are ce comenta. i-am zis ca o sa mearga singur dupa 1 an
eu pe al meu il pacalesc sa manace, ii dau diferite obiecte de prin bucatarie, cu care nu se poate accidenta, asa mananca si el 100-150 g;)). in timp ce se joaca, deschide gurita si papa!

lorena_sv
18.07.2012, 17:43:42

eu am mai vazut cate ceva in centru comercial, dar mai mult de zi ar merge!am si eu una luata de acolo, ceva cu rosu, cred ca e si pe fb la mine la poze cu burtica

lorena_sv
18.07.2012, 17:48:52
i-am cumparat biscuiti de la LIDL, sunt intr-un pachet mare albastru si inauntru sunt 2 suluri (dar sunt patrate) individuale. sunt dulci dar prefer zaharul decat adaosurile din alti biscuiti de pe piata. astia sunt facuti cu mai putine prostii. oricum eu ii tai zaharul pt ca ii adaug prune, mere de vara care sunt mai acrutze sau caise, asa ca nu o las sa manance dulce tare. si ii rad pe "pestele de sticla" de ras fructe, cred ca stii la ce ma refer. iaurt i-am dat Cremosso de la Danone, pt ca nu e asa acru ca cel normal (contine si ceva smantana), ea uraste tot ce e acru, asta i-l pun in piure de cartof cu cateva legume cateodata. si i-am dat si danonino de-ala mic cu branzica, dar tot asa amestecat cu alte fructe mai acre sa nu iasa dulce tare. insa nu prea sunt fan, pt ca cel de caise contine si colorant artificial, doar cel de capsune e ok. mi-e tare ciuda in anglia gaseam iaurturi mult mai variate colorate doar cu suc de afine, morcov, sfecla etc deci erau chiar 100% naturale, dar la noi la romanica de unde.....si noi cu constipatia si i-am dat si prune si pere, suc de mar cu morcov care la inceput ii facea diaree si nimic, tot cu termometrul, rar cand face singura. azi i-am dat un iaurt cu vreo 4 prune, daca nici diseara nu face kk plec de-acasa:-L
sunt si biscuiti speciali pt bebelusi, de la Oraganix si Hipp, parca
oricum aia traditionali nu sunt cea mai buna alegere (cu exceptia celor de mai sus)?
cat despre iaurtul de la Danonne, e cea mai proasta alegere, sunt cele mai nocive. eu recomand de la Napolact, Oly, Muller si mai sunt ceva sortimente mai naturale, in special tb sa urmariti sa fie cu termen de garantie mic, fara fructe. dc vrea mai dulce, ii poti adauga tu fructe in iaurt!al meu il prefera asa simplu, ii place la nebunie. mai poti incerca, dc nu pune-i fructe.sper ca nu te-ai suparat!>:D<

ikalina
18.07.2012, 20:33:35
N-am mai scris de cateva zile dar va citesc zilnic;))azi am fost iar la eco(cine zicea ca la a 2 sarcina esti mai calma gresea amarnic=)))mai ales ca stiu ca dpn-ul adevarat se pune la mine cel putin dupa primele ecografii asa ca deja nu mai stiu cate sapt reale am...teoretic 11 dar real dupa ovulatie stiam ca sunt 9s 6 z iar azi mi-a spus altceva 10 s si 4 z....8-} ce naiba fac?deabia pe 30 iulie am progr la melinte si ma gandeam ca ma incadrez la dublu test...Ce stiti se face la 12 sapt fix?se ia dupa calculul teoretic sau real?atunci as avea teoretic dupa ultimul cm 12 si 5 z si real mai putin?hai ca v0am innebunit cu calculele mele dar chiar vreau sa fac dd si sa fie si corect ca sa nu-mi smulg parul din cap?Aaaa si unde cununati fetelor pe 8 sept?in sv?eu am de mers la 2 nunti si ma gandeam daca dau peste burtoase acolo=))?

topi11
18.07.2012, 22:42:16
N-am mai scris de cateva zile dar va citesc zilnic;))azi am fost iar la eco(cine zicea ca la a 2 sarcina esti mai calma gresea amarnic=)))mai ales ca stiu ca dpn-ul adevarat se pune la mine cel putin dupa primele ecografii asa ca deja nu mai stiu cate sapt reale am...teoretic 11 dar real dupa ovulatie stiam ca sunt 9s 6 z iar azi mi-a spus altceva 10 s si 4 z....8-} ce naiba fac?deabia pe 30 iulie am progr la melinte si ma gandeam ca ma incadrez la dublu test...Ce stiti se face la 12 sapt fix?se ia dupa calculul teoretic sau real?atunci as avea teoretic dupa ultimul cm 12 si 5 z si real mai putin?hai ca v0am innebunit cu calculele mele dar chiar vreau sa fac dd si sa fie si corect ca sa nu-mi smulg parul din cap?Aaaa si unde cununati fetelor pe 8 sept?in sv?eu am de mers la 2 nunti si ma gandeam daca dau peste burtoase acolo=))?

pai la mine cand mi-a facut dublu test s-a luat dupa varsta sarcinii stabilita de ecograf. dar stiam ca se face intre 11 si 14 sapamani, dar nu bag mana in foc. eu nu cunun ci botez dar mai am si 2 nunti asa ca dak gasesc rochie si mai eleganta si mai de zi tot imi trebuie. dar sunt toate in radauti....

topi11
18.07.2012, 22:51:55
oricum aia traditionali nu sunt cea mai buna alegere (cu exceptia celor de mai sus)?
cat despre iaurtul de la Danonne, e cea mai proasta alegere, sunt cele mai nocive. eu recomand de la Napolact, Oly, Muller si mai sunt ceva sortimente mai naturale, in special tb sa urmariti sa fie cu termen de garantie mic, fara fructe. dc vrea mai dulce, ii poti adauga tu fructe in iaurt!al meu il prefera asa simplu, ii place la nebunie. mai poti incerca, dc nu pune-i fructe.sper ca nu te-ai suparat!>:D<

nu m-am suparat chiar deloc. unde se gasesc biscuitii de care zici? in anglia foloseam si eu organix dar la noi la radauti nici nush unde sa caut. iar referitor la iaurt eu ma uit pe orice ambalaj fie pt copiii sau pt casa si stiu cam ce nu e natural. astea de la danone nu imi par sa aiba prostii decat colorantul asta din danonino, iar alea danone mai marisoare mi se par ok. faza cu fructe in iaurt o stiu ca doar sunt la al doilea bb dar crede-ma ca nu merge, ar trebui ceva super dulce gen banana sa ii adaug si nu pot pt ca este f constipata...azi i-am dat 3 prune semi crude cu iaurt si tot nu a facut kk, iaurt simplu no way zici ca ii dau pelin asa se stramba si incepe sa planga dak insist, :-L

topi11
18.07.2012, 22:57:03
si mie mi-a zis soacra ca la 10 luni tb sa mearga ca asa i-a spus ei o mamica=)) si??pe mine ma dispera fazele astea!unde scrie ca tb sa mearga la 10 luni?eu ii bag la inaintare ca ,, asa a spus pediatra..... ,, si ma lasa in pace. nu mai are ce comenta. i-am zis ca o sa mearga singur dupa 1 an
eu pe al meu il pacalesc sa manace, ii dau diferite obiecte de prin bucatarie, cu care nu se poate accidenta, asa mananca si el 100-150 g;)). in timp ce se joaca, deschide gurita si papa!

baiatul meu a mers la 1 an fara cateva zile....sa-l vezi acu ce alearga de ii scapara picioarele.
mai sunt si mamici "mandre" care cam exagereaza de ex "la 10 luni copilul meu mergea" uita sa mai adauge si "dak il tzinea cineva de maini"....am mai patit si eu fetele cu olita, toate in jurul meu spuneau vai fata mea face la olita de la 1 an jumate si eu mi-am chinuit baiatul de la 1 an si 8 luni sa faca la olita iar dupa cateva luni aceleasi mamici aveaufetele iar in pampers..."aaa pai stii facea singura dar na mai facea si pe ea":-L

danutza78
19.07.2012, 06:23:19
Buna dimineata!
http://www.publicdomainpictures.net/pictures/10000/nahled/1-1226265697kzA8.jpg

danutza78
19.07.2012, 07:29:55
Mie-mi place sa ma plimb prin bazar, insa nu cu o burta de 10 kile in fata mea :)) haha
Si noi cununam pe 8 septembrie :) o sa imi iau rochita atunci mai aproape, ca nu stiu ce dimensiuni o sa am :)

Bebe Eric e mai bine, tot mai puternic pe zi ce trece, l-au trecut pe un sistem de ventilatie mai "slabut" pentru ca el e putin mai puternic :) Mai e mult pana va fi ca un bebe nou nascut, probabil pana in septembrie cand ar fi fost DPN-ul lui se va reface complet :)

Bine ai venit, burtico!
Merci mult, o sa merg sa vad la Bucovina :)
Si eu am disertatia pe 26 iulie, abia astept sa scap! Mai mult ma streseaza examenul decat nasterea :))

Sa va fie de bine nasitul.
Singura diferenta intre noi doua va fi burta imensa pe care o voi avea eu! :))
Voi avea 37 de saptamani si 3 zile atunci! Doamne! Oare cum o sa rezist? :D
Ce bine ca am cu cine ma sfatui ce si cum trebuie cumparat pentru nasit!!!! :*

Slava Domnului ca e mai bine Eric! Asa e! Pana in septembrie se va reface complet! :x

Hai ca nu mai e mult pana la disertatie! De azi intr-o saptamana! Doamne ajuta! Si dupa aia scapi cu totul!
Pana la urma n-ai mai rezolvat cu sesiune speciala, nu??

danutza78
19.07.2012, 07:37:08
Dar cu folos :). Mersi mult! Informatiile tale imi sunt chiar foarte utile! Nu stiam ca trebuie sa urc la Synevo, credeam ca totul se face in ambulator. Daca sunt operativa, am sansa sa mananc pe la 10.30-11.00. Asta e stresul meu cel mai mare - nu stiu daca rezist fara mancare.:-SS Poate ma tine glucoza in picioare.
Multumesc pentru urari!>:D<

Eu n-am avut probleme cu mancarea. Chiar nu-mi era foame. Probabil de la glucoza. Si sa stii ca si eu sunt fomista rau! :))
Insa am mai gustat cate o gurita de apa, ca nu-mi placea deloc gustul ala cumplit de dulce ce mi-a ramas in gura! Desi tipa de la ambulatoriu mi-a zis ca n-am voie sa mananc sau sa beau ceva, pe net citisem ca apa in cantitati mici e permisa. :D

danutza78
19.07.2012, 07:39:12

Asa manacam si noi, fara grija!!
Faceam ca toate orataniile! :))
Daca ne auzea cineva zicea ca suntem gradina zoologica!

danutza78
19.07.2012, 07:40:36

Si eu sunt anti Danone!
Covalact iar e o marca buna!

danutza78
19.07.2012, 07:43:52
sa-mi zici si mie de unde iei/inchiriezi rochie. si eu am aceeasi problema, am umblat tot mall-ul si nu s-a lipit nici una de mine, una mi-a placut si nu imi venea:-L cred ca sunt si asa de multe ca nu iti pare nici una "the one"! chiar faza cu inchiriatul mi-ar surade. daca stiu fetele asteptam sugestii.

Dar tu n-ai burtica! Ai putea gasi multe care sa ti se potriveasca!
Stiu ca sunt frumusele si-n Bucovina, mai e un magazin langa Marelbo in centru.
Eu mi-am luat acu cativa ani (nu zic cati :)) ) una din Bazar pe care am purtat-o la o nunta! Eram la inceputul sarcinii cu Bia. Si mi-a venit chiar si acum la 7 luni de sarcina. Dar e pe sani si de sub sani porneste lejera. Cred ca tot asa ceva imi trebuie mie acum, doar ca mult mai larga! :D

Insa stii cum e: cand nu cauti, vezi o gramada frumoase, iar cand trebuie sa cumperi pt tine, nu-ti mai place nimic. :)

danutza78
19.07.2012, 07:53:49

=)) Ce tare esti!
Eu chiar am fost mult mai calma la sarcina asta! Si mult mai activa! La Bia ma odihneam mai mult. Acum abia apuc sa ma pun in pat la 10-11 seara si la 6 sunt in picioare. Rar cand reusesc sa ma odihnesc jumatate de ora intre.
Eu am fost la Melinte la 12 saptamani fix dupa ultimul CM si mi-a zis ca a doua zi sau urmatoarea cel tarziu sa merg sa fac dublul test! Sincera sa fiu nici nu ma intereseaza varsta sarcina dupa eco. Mereu am calculat dupa UCM.
Eu cunun la Solca. :D
Pai Iulia nu va mai fi burtoasa atunci! Va fi proaspata mamica superba cu nasica mica in brate! :X

danutza78
19.07.2012, 07:58:38
baiatul meu a mers la 1 an fara cateva zile....sa-l vezi acu ce alearga de ii scapara picioarele.
mai sunt si mamici "mandre" care cam exagereaza de ex "la 10 luni copilul meu mergea" uita sa mai adauge si "dak il tzinea cineva de maini"....am mai patit si eu fetele cu olita, toate in jurul meu spuneau vai fata mea face la olita de la 1 an jumate si eu mi-am chinuit baiatul de la 1 an si 8 luni sa faca la olita iar dupa cateva luni aceleasi mamici aveaufetele iar in pampers..."aaa pai stii facea singura dar na mai facea si pe ea":-L

Ca bine zici!!
Pai asa si Bia facea la olita de la 8 luni! :))
Doar cand o puneam si restul in pampers! :))))

Insa v-am zis ca am scapat definitiv de pampers, nu? In fix 3 zile (cu f mici accidente dupa) la 2 ani si 5 luni! Si nu mi-e rusine sa recunosc!!
Acum nu mai avem nici o problema. Ba se tine si prin supermarket pana iesim si ajungem la baie!

monica_82
19.07.2012, 09:26:14
neata fetelor

am nevoie de un sfat ...mogaldeata mea are 5 luni si 3 saptamani si o mananca tot mai rau gingiile iar de 2 zile seara e mai nervoasa as vrea sa o dau cu un gel ceva dar nu stiu cu care .Voi ati folosit ceva?nu suport sa o vad disperata sta numai cu manuta in gurita cred ca o mananca rau de tot

ikalina
19.07.2012, 10:17:32
Ca bine zici!!
Pai asa si Bia facea la olita de la 8 luni! :))
Doar cand o puneam si restul in pampers! :))))

Insa v-am zis ca am scapat definitiv de pampers, nu? In fix 3 zile (cu f mici accidente dupa) la 2 ani si 5 luni! Si nu mi-e rusine sa recunosc!!
Acum nu mai avem nici o problema. Ba se tine si prin supermarket pana iesim si ajungem la baie!
Oooo felicitari!deci tot 3 zile si la voi...am mai auzit copii o gramada care in 3 zile au renuntat la pampers inclusiv noio:-)aa si noaptea ai reusit?daca da atunci uraaaaaa:-pEu mi-am jurat ca sarcina asta voi fi mult mai calma decat la fetita unde tot asa cadeam franta cand veneam de la serv si nu stiam ce-s alea insomnii...toata ziua alergam si eram si psihic agitata...servici,firma,casa noua si uite ce-a iesit,,,,o mini Alina cum zice al meu:DEee acum deja sufar de insomnii....sunt mai calma...nu ma ocup decat de firma care merge mai mut vara si de copil...aaa si de sot 2 zile pe saptamana si totusi nu se vede la cantar....doar 2,5 kg in plus pe cand la fata cu toata agitatia reusisem sa am deja 9 kg plus sau sa fie baiat?imi cam surade ideea:">desi eu eram aia care urlam ca tot fata vreau:-pNu mi se pare corect sa calculez dupa um ptr ca am ramas in a 26 zi a cm...asa as naste cu 12 zile mai devreme plus 1 sapt ca e cez adica cu apr 3 sapt mai devreme decat dpn-ul adevarat....si se cam cunoaste la un bebelus asa o diferenta nu?controalele ti le programa din luna in luna?

danutza78
19.07.2012, 11:52:31
Oooo felicitari!deci tot 3 zile si la voi...am mai auzit copii o gramada care in 3 zile au renuntat la pampers inclusiv noio:-)aa si noaptea ai reusit?daca da atunci uraaaaaa:-pEu mi-am jurat ca sarcina asta voi fi mult mai calma decat la fetita unde tot asa cadeam franta cand veneam de la serv si nu stiam ce-s alea insomnii...toata ziua alergam si eram si psihic agitata...servici,firma,casa noua si uite ce-a iesit,,,,o mini Alina cum zice al meu:DEee acum deja sufar de insomnii....sunt mai calma...nu ma ocup decat de firma care merge mai mut vara si de copil...aaa si de sot 2 zile pe saptamana si totusi nu se vede la cantar....doar 2,5 kg in plus pe cand la fata cu toata agitatia reusisem sa am deja 9 kg plus sau sa fie baiat?imi cam surade ideea:">desi eu eram aia care urlam ca tot fata vreau:-pNu mi se pare corect sa calculez dupa um ptr ca am ramas in a 26 zi a cm...asa as naste cu 12 zile mai devreme plus 1 sapt ca e cez adica cu apr 3 sapt mai devreme decat dpn-ul adevarat....si se cam cunoaste la un bebelus asa o diferenta nu?controalele ti le programa din luna in luna?

Da, nici noaptea nu mai face! Dar nu-i mai dau lichide dupa 8. :D Si se tine toata noaptea. Pana acum doar de doua ori s-a trezit sa se ceara de pisu noaptea. (Asta de vreo 2 saptamani incoace de cand am renuntat de pampersul de noapte). In rest n-a facut. Acuma... nu stiu daca e definitiva chestia sau se vor mai intampla accidente de noapte. Oricum ar fi, eu sunt tare mandra de ea! :x

Vai, nu-mi zi de kile! Eu am 14 in plus deja! Cred ca e partea pe care o urasc cel mai mult in sarcina. Kilele multe!! :(

Da, dupa primul control si luarea in evidenta, programarile merg lant, de la luna la luna! Eventual vei fi intreabata de ora :D. Inclusiv programarea pentru morfologie fetala care se face tot acolo cu o doctorita de la Iasi.
Culturile sau PAP ti le recolteaza acolo, ei trimit probele la laborator si eventual te suna daca ai de luat vreun tratament! Mi se pare un lucru f fain ca nu te plimba dintr-o parte in alta!

roxutza88
19.07.2012, 12:28:41
fetita mea a mers la 8 luni jumate prima data..de la mami la tati si invers,apoi la 9 luni jumate si-a dat drumu singurica de la canapea si a mers pana in hol.si de atunci,a tot mers.am si filmulete,daca nu ma crezi :))
ce bine ca ai deschis sub cu pampers-ul.am inceput si noi operatiunea de luni(am mai lasat-o si alta data fara,dar de luni nu i-am mai pus decat la somn)si vreau sa spun ca deja nu mai am rabdare.sunt un pachet de nervi :gen_07: o tin si jum de ora pe olita si nu face.si cum o ridic,imediat face.afara nu am ce sa-i fac,nu car olita dupa mine si o las sa faca,dar in casa parca imi face in ciuda.am inceput cu inca 2 mamici ai caror copilasi sunt mai mari ce-i drept,cu 3 luni.au renuntat si ele.plus ca nimeni nu ma sustine.sotul ma cearta ca face toata casa si ca e mica si nu intelge,mama la fel,ca inca nu stie,plus toooate prietenile si neamurile care spun ca e prea mica.adevarul e ca nici macar nu zice ca face.sau macar sa zica dupa ce face.ea plange,ca stie c-o cert.am vrut s-o invat acum,pt ca e cald afara si e usor s-o schimb imediat sau chiar s-o las asa cateva min.in febr o dau la gradinita si as fi vrut sa nu mai aiba pampers,ca cine stie cum o schimba alea.si cand s-o invat daca nu acum?in iarna cand are 10 randuri de haine pe ea??nu stiu ce sa fac si daca sa mai continui.cert e ca sunt ff stresata si nervoasa de cand am inceput si realizez ca o cert degeaba...:talk_04::iq:

lorena_sv
19.07.2012, 13:24:40
nu m-am suparat chiar deloc. unde se gasesc biscuitii de care zici? in anglia foloseam si eu organix dar la noi la radauti nici nush unde sa caut. iar referitor la iaurt eu ma uit pe orice ambalaj fie pt copiii sau pt casa si stiu cam ce nu e natural. astea de la danone nu imi par sa aiba prostii decat colorantul asta din danonino, iar alea danone mai marisoare mi se par ok. faza cu fructe in iaurt o stiu ca doar sunt la al doilea bb dar crede-ma ca nu merge, ar trebui ceva super dulce gen banana sa ii adaug si nu pot pt ca este f constipata...azi i-am dat 3 prune semi crude cu iaurt si tot nu a facut kk, iaurt simplu no way zici ca ii dau pelin asa se stramba si incepe sa planga dak insist, :-L

biscuitii Organix, eu i-am luat din Kaufl, scrie pe ei ca se da de la 7 luni. e posibil sa fie si in farmaciile Sensi Blu, dar nu bag mana in foc, vazusem doar cereale acolo, de astea am folosit la inceput, sunt mai naturale
oricum la iaurturi tb de urmarit sa nu contina lapte praf
si al meu se mai constipa..ii dau ori ceai de musetel, ori putin suc stors de la o portocala, ori prune si piersici, in general fructele care incep cu ,,p,, ajuta constipatia: pere, prune, piersici. nu-i mai da radacinoase vreo 2 zile, da-i mai multe fructe sau dc nu se rezolva nici asa, pune-i un spozitor cu glicerina.cu termometru n-am incercat niciodata si nici n-as incerca

lorena_sv
19.07.2012, 13:27:55
neata fetelor

am nevoie de un sfat ...mogaldeata mea are 5 luni si 3 saptamani si o mananca tot mai rau gingiile iar de 2 zile seara e mai nervoasa as vrea sa o dau cu un gel ceva dar nu stiu cu care .Voi ati folosit ceva?nu suport sa o vad disperata sta numai cu manuta in gurita cred ca o mananca rau de tot

dc o mananca, cumpara-i inele gingivale si da-i-le sa le roada, dc o doare poti incerca Dentinox sau Calgel. mie Dentinoxul mi s-a parut mai bun! si dc o sa faca crize de plans,ii poti da si Nurofen, asta atunci cand nu mai merge cu nimic. unele mamici sunt mai norocoase, nici nu stiu cand ies dintii, noi suntem la cealalta extrema, cu dureri nasoale. se pare ca ii iese o masea. il chinuie de o luna!imi vine sa fug de acasa!sper sa treaca mai repede![-o<

Vickiy
19.07.2012, 14:38:22
Buna!
Am facut si eu testul de toleranta la glucoza! N-a fost asa rau cum ma asteptam. Mi s-a facut rau cand am ajuns acasa, dar mi-am revenit imediat ce am mancat.
Vad ca e o moda cu dr Melinte; eu tot la ea sunt... teoretic... ca n-am mai vazut-o din aprilie. Marti am urmatoarea programare si se pare ca tot cu dr. din Iasi ma vad.
Iulia, succes la sustinerea disertatiei. Vei vedea ce usor va fi, mai ales ca esti cu burtica:-p Pe ce domeniu/specializare ai facut disertatia?
Fetelor, cel mai bun iaurt e cel facut in casa!:D Cele cumparate au tot felul de adaosuri. Danone mi se pare cel mai chimizat...
La olita si domnisoara mea a stat tot pe la 2 ani jumate; s-a obisnuit foarte repede si nu am avut decat 2-3 accidente peste noapte (cand era foarte obosita si n-am pus-o seara la olita). Nici n-am stresat-o mai devreme. E dovedit ca pampersul intarzie reactia copilului in aceasta directie.
Pentru dinti noi am folosit Dentinox. O metoda mai naturala e mierea de albine, dar se zice ca poate fi si alergena...

ikalina
19.07.2012, 21:52:50
Buna!
Am facut si eu testul de toleranta la glucoza! N-a fost asa rau cum ma asteptam. Mi s-a facut rau cand am ajuns acasa, dar mi-am revenit imediat ce am mancat.
Vad ca e o moda cu dr Melinte; eu tot la ea sunt... teoretic... ca n-am mai vazut-o din aprilie. Marti am urmatoarea programare si se pare ca tot cu dr. din Iasi ma vad.
Iulia, succes la sustinerea disertatiei. Vei vedea ce usor va fi, mai ales ca esti cu burtica:-p Pe ce domeniu/specializare ai facut disertatia?
Fetelor, cel mai bun iaurt e cel facut in casa!:D Cele cumparate au tot felul de adaosuri. Danone mi se pare cel mai chimizat...
La olita si domnisoara mea a stat tot pe la 2 ani jumate; s-a obisnuit foarte repede si nu am avut decat 2-3 accidente peste noapte (cand era foarte obosita si n-am pus-o seara la olita). Nici n-am stresat-o mai devreme. E dovedit ca pampersul intarzie reactia copilului in aceasta directie.
Pentru dinti noi am folosit Dentinox. O metoda mai naturala e mierea de albine, dar se zice ca poate fi si alergena...
Ai dreptate a naibii moda si asta:-$inseamna ca pe 30 cand am reusit si io finally sa prind prog nu este dr?si aia din iasi face si eco si control?de unde stii c ca te vezi cu ea?aaa si ce tot atata test la intol la gl?l-ati facut dupa anumite analize care au iesit nasoale sau de ce....ca mi se pare un chin groaznic:-&sorry ratustele mele sunt prezente si cand citesc nu doar cand deschid frigiderul:-&:-&:-&
Aaaa si eu mai am o vorba-ptr a scoate pampersul trebuie sa fie pregatita mamica psihic in primul rand...si eu am crezut ca cedez dehhh era in toiul iernii dar daca atunci mi s-a pus pata nu m-am lasat si bine am facut:Dparerea mea e ca Melissa nu mai intelege nimik-afara pampers acasa cearta pe ea....cauta Roxutzza o cale de mijloc "(noi nu prea am iesit din casa alea 3 zile si daca iesem(fara pamp binenteles) eram in apropiere in caz de;;;;si inkj mult timp evitam plimbarile lungi ca sa inteleaga ce vreau de la ea:">Noi acum suntem in faza de exercitii de tinut cat mai mult susu "(mai ales in masina pe aglomeratia asta de pe la bazar cand tipa caca si eu ii zic tine-te ca nu am ce face...poate faci pe scaunul de masina!!si la asta se sperie si saraca se tine de frica mea).

danutza78
20.07.2012, 06:44:34
Buna dimineata!
http://topnews.ae/images/Coffee.png

danutza78
20.07.2012, 06:56:37
Si eu sunt de aceeasi parere Roxi! Mai las-o! O s-o schimbe si la gradi unde va merge din februarie. Fara grija!
Eu sunt total anti cearta! Nu mi se pare sanatos pentru un copil sa fie mereu certat din diverse motive. Il inhiba si-i creeaza tot felul de pitici pe creier!
Pai ea nici nu pricepe de ce o certi. Pentru ca pentru ea e o nevoie biologica, pisu vine si pleaca. Nu pricepe ce trebuie sa faca in situatia asta! Ca pana acum a facut la fel si a fost ok.
In plus, daca ea nu constientizeaza inca nevoia de a urina, poti sa stai tu si-n maini si tot la 2 ani ai s-o dezveti! :D
Oricum, tu faci cum crezi ca e mai bine. Daca continui, iti doresc succes!!

In plus, noi am abordat o invatare fara scandal.
Primele doua zile am lasat-o in pace. I-am explicat ca nu mai poarta pampers, si daca va face pisu pe ea isi va uda chiloteii! (are chilotei cu personaje Disney, printese, care ii plac f mult). Asa ca, bineinteles, cum era de asteptat tot facea pe ea. Venea repede la noi: mami, am facut pisu pe mine. Ii spuneam: nu-i nimic, lasa, ca data viitoare ai sa faci la olita. Uite, ca ai udat chiloteii astia frumosi si acum sunt suparati. Hai sa te schimb! Si tot asa. Din a treia zi a inceput sa se ceara. Atunci s-a cerut de vreo 2 ori, in rest a facut iar pe ea. Insa dupa asta, s-a mai intamplat sa se scape doar daca nu era cineva langa ea si culmea ca uda f putin chilotelul si reusea sa se tina de restul. Si tot asa!
A fost f usor, poate pentru ca e cu un an mai mare, vorbeste f bine si contientizeaza mult mai multe.
Inainte sa incepem operatiunea propriu-zisa ma enervam ca o lasam fara pampers dupa ora 4 cand ajungeam eu la munca, stresam copilul de 100 de ori cu "faci pisu? vrei la olita?" a doua zi de dimineata soacra/mama ii puneau iar pampers! Deci ea nu mai intelegea nimic.

In fine... a trecut si asta! =P~
Scuzati cearsaful! :D

Vickiy
20.07.2012, 09:17:53
Buna dimineata!
Multumim de cafea! Aseara nu aveam somn (am mancat 2 portii de inghetata cu cafea, pe seara) si acum nu ma pot trezi.
Apropo de cafea... cele gravidutze betzi cafea sau o evitati?:-?

Ai dreptate a naibii moda si asta:-$inseamna ca pe 30 cand am reusit si io finally sa prind prog nu este dr?si aia din iasi face si eco si control?de unde stii c ca te vezi cu ea?aaa si ce tot atata test la intol la gl?l-ati facut dupa anumite analize care au iesit nasoale sau de ce....ca mi se pare un chin groaznic:-&sorry ratustele mele sunt prezente si cand citesc nu doar cand deschid frigiderul:-&:-&:-&
Aaaa si eu mai am o vorba-ptr a scoate pampersul trebuie sa fie pregatita mamica psihic in primul rand...si eu am crezut ca cedez dehhh era in toiul iernii dar daca atunci mi s-a pus pata nu m-am lasat si bine am facut:Dparerea mea e ca Melissa nu mai intelege nimik-afara pampers acasa cearta pe ea....cauta Roxutzza o cale de mijloc "(noi nu prea am iesit din casa alea 3 zile si daca iesem(fara pamp binenteles) eram in apropiere in caz de;;;;si inkj mult timp evitam plimbarile lungi ca sa inteleaga ce vreau de la ea:">Noi acum suntem in faza de exercitii de tinut cat mai mult susu "(mai ales in masina pe aglomeratia asta de pe la bazar cand tipa caca si eu ii zic tine-te ca nu am ce face...poate faci pe scaunul de masina!!si la asta se sperie si saraca se tine de frica mea).

Cred ca dr. Melinte lipseste doar marti, 24. M-au suntat de la clinica sa ma anunte.
La testul de toleranta la glucoza vezi daca ai facut/esti predispusa la diabet gestational sau diabet in general. Am in familie multi diabetici asa ca am considerat ca nu e rau sa-l fac. Dr. de la Iasi mi-a zis ca daca n-am facut diabet gestational la prima sarcina e putin probabil sa-l fac la a doua. Pe de alta parte, am o prietena, medic, cu 4 copii, care a facut testul la toate sarcinile si mi-a zis ca e important sa-l fac.

Ancaxyz
20.07.2012, 10:15:04
Off, ce chestie complicata cu olita...si eu care-mi propusesem sa incep s-o invat mai pe la toamna, spre 1 an...mi-a trecut !Si mama imi zice s-o las in pace, ca acum e usor, nu ca pe vremea noastra, cand nu erau pampersi.
<:-P\:D/ Ieri am aflat ca voi fi matusa, sora mea e insarcinata, DPN 21.03.2013 :suuuper:, Gabitza va avea cu cine sa faca prostioare la bunici :)), sa dea Dumnezeu sa fie totul ok [-o<.

Iulia_
20.07.2012, 11:49:58
Buna dimineata!
Multumim de cafea! Aseara nu aveam somn (am mancat 2 portii de inghetata cu cafea, pe seara) si acum nu ma pot trezi.

In primul trimestru am renuntat la ea, apoi am baut iar cateva saptamani, apoi am inlocuit cu lapte cu cacao... iar in trimestrul III n-am mai baut deloc pentru ca mi se facea rau instantaneu...
Si eu dorm pe mine, am vreo 5 zile de cand ma culc pe la 5-6 dimineata, n-am mai avut niciodata o insomnie adevarata.

danutza78
20.07.2012, 11:50:48
Off, ce chestie complicata cu olita...si eu care-mi propusesem sa incep s-o invat mai pe la toamna, spre 1 an...mi-a trecut !Si mama imi zice s-o las in pace, ca acum e usor, nu ca pe vremea noastra, cand nu erau pampersi.
<:-P\:D/ Ieri am aflat ca voi fi matusa, sora mea e insarcinata, DPN 21.03.2013 :suuuper:, Gabitza va avea cu cine sa faca prostioare la bunici :)), sa dea Dumnezeu sa fie totul ok [-o<.

Ce frumos Ancuta!! :x
Sa-i dea Dumnezeu sarcina usoara si bebe sanatos!!

danutza78
20.07.2012, 11:53:46
Buna dimineata!

Eu inca beau! :D Am baut toata sarcina!
La Bia nu suportam nici mirosul, asa ca n-am baut deloc. Si am facut un copil superagitat, si cu colici, cu tot ce trebuie! Asa ca acum n-am mai vazut de ce m-as feri intrucat am tensiune de aviator, analize bune si-mi si place enorm!

ikalina
20.07.2012, 13:42:56
Eu inca beau! :D Am baut toata sarcina!
La Bia nu suportam nici mirosul, asa ca n-am baut deloc. Si am facut un copil superagitat, si cu colici, cu tot ce trebuie! Asa ca acum n-am mai vazut de ce m-as feri intrucat am tensiune de aviator, analize bune si-mi si place enorm!
Si eu...si eu beau dar cu lapte>-) adica tensiune mare?dr ce ti-a zis?pe mine la 32 sapt m-a internat pt tensiunea mare....si am observat ca se cam agita cand e vb de tensiune mare:-L

topi11
20.07.2012, 14:37:52
Dar tu n-ai burtica! Ai putea gasi multe care sa ti se potriveasca!
Stiu ca sunt frumusele si-n Bucovina, mai e un magazin langa Marelbo in centru.
Eu mi-am luat acu cativa ani (nu zic cati :)) ) una din Bazar pe care am purtat-o la o nunta! Eram la inceputul sarcinii cu Bia. Si mi-a venit chiar si acum la 7 luni de sarcina. Dar e pe sani si de sub sani porneste lejera. Cred ca tot asa ceva imi trebuie mie acum, doar ca mult mai larga! :D

Insa stii cum e: cand nu cauti, vezi o gramada frumoase, iar cand trebuie sa cumperi pt tine, nu-ti mai place nimic. :)

multam de pontul cu bucovina, chiar azi mi-a zis o cumatra tot de bucovina, chiar nu mi-a trecut prin cap, maine merg cu ea, bazarul exclus cu bb mic dupa mine asa ca ramanem la magazine, desi pe bune ca multe rochii din mall mi s-au parut mai naspa decat alea proaste din bazar....

topi11
20.07.2012, 14:54:19
fetita mea a mers la 8 luni jumate prima data..de la mami la tati si invers,apoi la 9 luni jumate si-a dat drumu singurica de la canapea si a mers pana in hol.si de atunci,a tot mers.am si filmulete,daca nu ma crezi :))
ce bine ca ai deschis sub cu pampers-ul.am inceput si noi operatiunea de luni(am mai lasat-o si alta data fara,dar de luni nu i-am mai pus decat la somn)si vreau sa spun ca deja nu mai am rabdare.sunt un pachet de nervi :gen_07: o tin si jum de ora pe olita si nu face.si cum o ridic,imediat face.afara nu am ce sa-i fac,nu car olita dupa mine si o las sa faca,dar in casa parca imi face in ciuda.am inceput cu inca 2 mamici ai caror copilasi sunt mai mari ce-i drept,cu 3 luni.au renuntat si ele.plus ca nimeni nu ma sustine.sotul ma cearta ca face toata casa si ca e mica si nu intelge,mama la fel,ca inca nu stie,plus toooate prietenile si neamurile care spun ca e prea mica.adevarul e ca nici macar nu zice ca face.sau macar sa zica dupa ce face.ea plange,ca stie c-o cert.am vrut s-o invat acum,pt ca e cald afara si e usor s-o schimb imediat sau chiar s-o las asa cateva min.in febr o dau la gradinita si as fi vrut sa nu mai aiba pampers,ca cine stie cum o schimba alea.si cand s-o invat daca nu acum?in iarna cand are 10 randuri de haine pe ea??nu stiu ce sa fac si daca sa mai continui.cert e ca sunt ff stresata si nervoasa de cand am inceput si realizez ca o cert degeaba...:talk_04::iq:
dupa cate zici fetita ta nu e pregatita, e adevarat ca fetele fac mai repede dar o sa te chinui degeaba cum am facut si eu, o sa incepi la anul cand va avea doi an si un pic si o sa scapi in 3 zile cum zic fetele. daca vrei musai acuma o sa te chinui cel putin o luna si risti ca dupa ce o inveti sa faca iar pe ea. experienta mea: am inceput la 1 an si 8 luni m-am chinuit o luna jumate f mici progrese: o singura data s-a asezat pe olita si a facut pe olita dar fara sa se dezbrace. Am reusit insa cu kk ca se cerea. Dak il prindeam ca il trece pishu nu apucam sa il pun pe olita ca se scapa de tot, nu se putea tine. Apoi s-a imbolnavit o saptamana timp in care nu l-am chinuit si dupa aia nu se mai cerea nici de kk. Am mai incercat o luna, tot asa aproape fara progres, pana cand l-am certat intr-o zi ca de ce a facut pe el si a venit la mine si m-a mangaiat pe fata si m-a strans un pic parca mi-ar fi spus "mami de ce te superi nu vezi ca sunt prea mic" mi-a rupt inima, am renuntat si am inceput din nou la 2 ani si o luna, era sf lui mai in vreo 2 saptamani cred ca am reusit...bafta dar si eu zic ca nu e pregatita micutza, eu la fetita mea voi astepta pana dupa 2 ani si vreo 2-3 luni sigur, nu mai vreau sa ma enervez si sa ma stresez ca la baietzel, mai ales ca a fost f naspa si pt el. crede-ma ca pachetul de nervi care esti acum va deveni un palet de nervi.
PS: cum s-a mai zis, dak totusi vrei sa continui nu e bine acasa sa o lasi fara pampers si dak mergi undeva sa ii pui ca devine confuza, cel mult nu-i pune ziua deloc si pune-i doar noaptea. dak mergi undeva ia-ti schimburi la tine, e vara nu-i rproblema, pt masina poti sa ii cumperi paturele absorbante de la HAPPY in caz de accident si gata.
astea fiind spuse intr-adevar sunt unii copii exceptie (gen micutza ta care a mers destul de repede), dar asta nu inseamna ca la orice progres in dezvoltare va fi un copil precoce.

ikalina
20.07.2012, 15:55:44
dupa cate zici fetita ta nu e pregatita, e adevarat ca fetele fac mai repede dar o sa te chinui degeaba cum am facut si eu, o sa incepi la anul cand va avea doi an si un pic si o sa scapi in 3 zile cum zic fetele. daca vrei musai acuma o sa te chinui cel putin o luna si risti ca dupa ce o inveti sa faca iar pe ea. experienta mea: am inceput la 1 an si 8 luni m-am chinuit o luna jumate f mici progrese: o singura data s-a asezat pe olita si a facut pe olita dar fara sa se dezbrace. Am reusit insa cu kk ca se cerea. Dak il prindeam ca il trece pishu nu apucam sa il pun pe olita ca se scapa de tot, nu se putea tine. Apoi s-a imbolnavit o saptamana timp in care nu l-am chinuit si dupa aia nu se mai cerea nici de kk. Am mai incercat o luna, tot asa aproape fara progres, pana cand l-am certat intr-o zi ca de ce a facut pe el si a venit la mine si m-a mangaiat pe fata si m-a strans un pic parca mi-ar fi spus "mami de ce te superi nu vezi ca sunt prea mic" mi-a rupt inima, am renuntat si am inceput din nou la 2 ani si o luna, era sf lui mai in vreo 2 saptamani cred ca am reusit...bafta dar si eu zic ca nu e pregatita micutza, eu la fetita mea voi astepta pana dupa 2 ani si vreo 2-3 luni sigur, nu mai vreau sa ma enervez si sa ma stresez ca la baietzel, mai ales ca a fost f naspa si pt el. crede-ma ca pachetul de nervi care esti acum va deveni un palet de nervi.
PS: cum s-a mai zis, dak totusi vrei sa continui nu e bine acasa sa o lasi fara pampers si dak mergi undeva sa ii pui ca devine confuza, cel mult nu-i pune ziua deloc si pune-i doar noaptea. dak mergi undeva ia-ti schimburi la tine, e vara nu-i rproblema, pt masina poti sa ii cumperi paturele absorbante de la HAPPY in caz de accident si gata.
astea fiind spuse intr-adevar sunt unii copii exceptie (gen micutza ta care a mers destul de repede), dar asta nu inseamna ca la orice progres in dezvoltare va fi un copil precoce.
Ai dreptate aici...si a mea la 10,5 luni alerga ff bne dar la vorba si-a dat drumul de abia acum la 2 ani...dar nu toti copiii sunt la fel!!!!!!eu as zice sa o mai lasi 1-2 luni sa te incarci cu forte noi!ti-am mai spus-eu am incercat asta cu dezv si la 1 ,6 ani si eram sa-mi pierd mintile dar la 1 an si 8 luni din joaca mi-am dat seama ca am dezvatat-o!in schimb noapte ii dau pampers si o mai aud ca prin vis ca zice caca(asa zice la pipi)dar adoarme si ea si eu...naaa mama nebuna!
Hai daca tot am scris asa de mult sa mai intreb ceva-e normal ca fiicamea sa vorbeasca bine doar cand nu sunt langa ea?in fata ma imita dar nu ii ies toate sunetele si ieri cand intindeam rufele am auzit-o vb singura super bine si cand am pus-o sa-mi repete nu a mai vrut...sa fie doar o faza sau poate insist eu prea mult pe langa ea si se inhiba?

lorena_sv
20.07.2012, 22:41:18
Buna!

asa e!insa produsele(dc sunt luate de la tara sau cumparate de la piata) sa fie din surse sigure, verificate. al meu e alergic la produsele de la tara, choar si de la branza de la Prod din Bucovina, de unde luam pt noi. pediatra zice ca e alergic la laptele de vaca, el a fost si cu dermatita si ar avea o legatura, in fine, insa de la iaurtul din comert si branzica facuta in casa n-are nimic.

felicitari pt sarcina!am inteles bine?ai ai un copil?cat are?cate sapt ai tu?

felicitari si tie, Anca matusica!

andrada21
22.07.2012, 12:20:59
Multumesc fetelor pt incurajari!
Nu stiu ce sa va povestesc pt ca este extrem de greu.Acum mi am revenit si lupt si eu alaturi de bb Eric.Primele zile au fost groaznice nu sunt cuvinte sa explic.E enorm de greu sa iti zica ca nu se stie daca supravetuieste,ca a fost proba de foc a etajului cu prematuri.Si vb de cea mai mare sectie din Moldova.Am plans mult,am disperat dar cu ajutorul unui psiholog si a ginecologului meu am reusit sa ma ridic si sa inteleg ca bebe doar pe mine ma are.Eric a avut grave prob la plamani,acum stangul e ok si drptul incepe sa isi revina.De astazi incepem cu laptic si sapt asta poate scapam de intubatie.In rest....e cel mai frumos copil din lume.
Eu sut ok,operatia nu am simtit o nici macar in prima zi,m am operat la ora 14 si a doua zi dim am plecat singura la bb fara sa ma doara nimik.Probabil DD a compensat ca sa pot fi tare.
Acum dupa ce toti doc imi zic ca e un miracol bb sunt plina de speranta.Trb sa fie bine,a fost un luptator inca din burtica nu pot sa accept ideea ca nu va fi.
Momentan sunt inca in spital,joi trb sa plec ,mi am gasit o chirie aici si raman pana venim amandoi acasa.
Va pooop

lorena_sv
22.07.2012, 14:41:05
Nu stiu ce sa va povestesc pt ca este extrem de greu.Acum mi am revenit si lupt si eu alaturi de bb Eric.Primele zile au fost groaznice nu sunt cuvinte sa explic.E enorm de greu sa iti zica ca nu se stie daca supravetuieste,ca a fost proba de foc a etajului cu prematuri.Si vb de cea mai mare sectie din Moldova.Am plans mult,am disperat dar cu ajutorul unui psiholog si a ginecologului meu am reusit sa ma ridic si sa inteleg ca bebe doar pe mine ma are.Eric a avut grave prob la plamani,acum stangul e ok si drptul incepe sa isi revina.De astazi incepem cu laptic si sapt asta poate scapam de intubatie.In rest....e cel mai frumos copil din lume.
Eu sut ok,operatia nu am simtit o nici macar in prima zi,m am operat la ora 14 si a doua zi dim am plecat singura la bb fara sa ma doara nimik.Probabil DD a compensat ca sa pot fi tare.
Acum dupa ce toti doc imi zic ca e un miracol bb sunt plina de speranta.Trb sa fie bine,a fost un luptator inca din burtica nu pot sa accept ideea ca nu va fi.
Momentan sunt inca in spital,joi trb sa plec ,mi am gasit o chirie aici si raman pana venim amandoi acasa.
Va pooop

felicitari, inca o data!felicitari de multe, multe ori pt ca esti o mamica puternica si pt bebe, care e un luptator!>:D<asa e, numai pe tine te are!si are nevoie sa fii puternica, sa-i fii alaturi, sa-i vorbesti, sa te simta langa el, va trece mai usor peste obstacole!ai sa vezi ca incet-incet va creste mare!:xsi-o sa-i intreaca pe altii!bravo, Bebe Eric!si mami are nevoie de tine!

ikalina
22.07.2012, 17:28:44
Va pooop
Nu am civinte ptr ce as vrea sa spun....doar ca m-ai facut sa plang/!!!!ai sa vezi ca bebe Eric e un luptator ca si mamica lui!multa sanatate!!!!!!!!

Ancaxyz
22.07.2012, 21:17:47
Va pooop
Sunt convinsa ca va fi bine, pt ca atunci cand am nascut eu s-au nascut 2 fetite gemene prematur, tot in jur de 30-31 sapt si dupa 1 luna s-au externat bine, sanatoase si sunt bine si acum; si au fost in spitalul Sv, nu Is,unde sunt atatia medici specialisti si cu experienta incomparabila fata de ai nostri.
Important e ca Eric face progrese, dragul de el si ca pe tine te-a intarit Dumnezeu si esti puternica pt/alaturi de puiutul tau . Numai tu stii ce e in sufletul tau, ma cutremur doar incercand sa-mi imaginez (operatia Gabitzei pare floare la ureche acum), dar daca si medicii ti-au spus ca e un miracol chiar trebuie sa nu mai deznadajduiesti : roaga-te, crede, spera ! Mare putere are rugaciunea mamei pt pruncul ei, sa stii.
Sunt sigura ca toate mamicile de aici, cand intra pe forum, va trimit tie si copilasului tau un gand bun si o rugaciune.
Sanatate si putere va doresc, tie si micului invingator >:D<[-o<.

danutza78
23.07.2012, 06:17:02
Buna dimineata! O saptamana minunata va doresc!
http://3.bp.blogspot.com/-4hp5eYlznrs/TwTB3zmwP3I/AAAAAAAAAhM/mQSf8g8sV9o/s1600/coffee.png

danutza78
23.07.2012, 06:40:41
Si eu...si eu beau dar cu lapte>-) adica tensiune mare?dr ce ti-a zis?pe mine la 32 sapt m-a internat pt tensiunea mare....si am observat ca se cam agita cand e vb de tensiune mare:-L

Ah nu, draga mea! Am tensiunea foarte buna! 11.6 - 12.7.

danutza78
23.07.2012, 06:50:57
Va pooop

Bravo scumpa mea!! Curaj! Totul va fi bine! Dumnezeu are grija de voi si va are in paza!
1000 de pupici pentru voi si te asteptam cu vesti cat mai curand! :*

Vickiy
23.07.2012, 18:13:02
Buna seara, fetelor!

asa e!insa produsele(dc sunt luate de la tara sau cumparate de la piata) sa fie din surse sigure, verificate. al meu e alergic la produsele de la tara, choar si de la branza de la Prod din Bucovina, de unde luam pt noi. pediatra zice ca e alergic la laptele de vaca, el a fost si cu dermatita si ar avea o legatura, in fine, insa de la iaurtul din comert si branzica facuta in casa n-are nimic.

felicitari pt sarcina!am inteles bine?ai ai un copil?cat are?cate sapt ai tu?

Eu am mai facut iaurt si din laptele cumparat din magazin + o lingura de iaurt tot de magazin. Am considerat ca tot e mai natural. Am mare noroc, fetita mea nu are niciun fel de alergie.

Si ca sa raspund la intrebari: am o fetita ce va face 5 ani in septembrie si un bebe (baiat) in burtica de 27+ saptamani.

Si eu mai beau cafea cu muuult lapte, ca asa-mi place. Daca scap mai multa cafea imi mai creste pulsul, tensiunea e buna... Oare s-o scot din meniu?!

Andrada, sa dea Doamne-Doamne sa fie totul bine si sa vii cat mai repede cu bebe acasa!

topi11
23.07.2012, 22:49:46
Va pooop
multa putere si cu siguranta o sa fie bine; pt mine, nu te cunosc, dar pari o persoana cu adevarat luptatoare si optimista si sigur ca bb trebuie sa iti semene. sanatate multa!

topi11
23.07.2012, 23:06:26
Ai dreptate aici...si a mea la 10,5 luni alerga ff bne dar la vorba si-a dat drumul de abia acum la 2 ani...dar nu toti copiii sunt la fel!!!!!!eu as zice sa o mai lasi 1-2 luni sa te incarci cu forte noi!ti-am mai spus-eu am incercat asta cu dezv si la 1 ,6 ani si eram sa-mi pierd mintile dar la 1 an si 8 luni din joaca mi-am dat seama ca am dezvatat-o!in schimb noapte ii dau pampers si o mai aud ca prin vis ca zice caca(asa zice la pipi)dar adoarme si ea si eu...naaa mama nebuna!
Hai daca tot am scris asa de mult sa mai intreb ceva-e normal ca fiicamea sa vorbeasca bine doar cand nu sunt langa ea?in fata ma imita dar nu ii ies toate sunetele si ieri cand intindeam rufele am auzit-o vb singura super bine si cand am pus-o sa-mi repete nu a mai vrut...sa fie doar o faza sau poate insist eu prea mult pe langa ea si se inhiba?

tu stii mai bine dar poate ii este rusine/frica sa vorbeasca in prezenta ta. poate ai fost tu stresata ca nu vorbeste si ai incercat sa o inveti si ai insistat sa incerce de mai multe ori un cuvant pana ii iese bine. din cate stiam eu nu e bine sa o pui tu sa spuna un anumit cuvant, daca vrea ea sa repete dupa tine bine, dar sa nu ii ceri tu sa spuna si mai ales sa nu o fortezi sa spuna de mai multe ori. sau poate te simte ea ca vrei ca ea sa vorbeasca bine si da gres tocmai pentru ca nu vrea sa greseasca. chiar dak ti se pare ca e mare las-o sa mearga in ritmul ei, sa invete sa vorbeasca singura, dupa ce isi da drumul bine bine puteti sa va amuzati cu jocul de-a spusul cuvintelor, dar numai dak ei ii face placere si pare ca se distreaza, eu chestia asta o fac acum cu baiatul meu de 3 ani jumate la cuvinte mai grele unde se impotmoleste, dar nu il pun sa repete, spun eu cuvantul de cateva ori ori si dak vrea sa repete bine, dak nu iarasi bine. el vrea singur si atata spune pana cand reuseste si atunci imi spune "vezi mami am spus", dar eu in timp ce repeta ma fac ca nu il bag in seama si imi caut de lucru. cred ca tre sa mergi in ritmul ei, las-o sa-ti arate ea cum vrea sa invete.

danutza78
24.07.2012, 06:28:31
Buna dimineata!!!
http://2.bp.blogspot.com/_c6VdP92scFE/SX5g5I2tD8I/AAAAAAAAHJg/O0VgS0SjUyk/s400/cafeaculapte.jpg

nelly_blinduta
24.07.2012, 08:36:30
Va pooop
Sa va dea D-zeu multa putere tie si sotului tau si multa, multa sanatate celui mic si sa va ajute sa treceti peste greul asta!

nelly_blinduta
24.07.2012, 08:38:16
Vickiy nu ti-am urat bun venit in randul mamicilor... sarcina usoara in continuare si la termen!;)

danutza78
25.07.2012, 10:36:54
Hei, fetelor, ce mai faceti???
Eu mi-am comandat o rochita de nasica pentru zi.
Hai sa va arat!
http://www.bonprixro.eu/obrazki/0/0/0/0/0/2/5/3/4/0/inteligentne/919609_600.jpg

E gri cu paiete. Si are cordonasul din saten gri, care pare argintiu.
Pentru seara cred ca modific una din rochiile mele. O fac asimetrica si-i bag niste plii in fata sa se aseze frumos pe burtica. Si-asa m-am plictisit rau de ea, asa ca n-o sa-mi para rau daca o arunc dupa aia. =))
Si am de gand sa o modific chiar eu. O sa am o luna la dispozitie. Daca nu-mi iese o sa-mi iau una si gata, dar nu-mi prea vine stiind ca n-o s-o mai port niciodata!

topi11
25.07.2012, 22:31:51
Hei, fetelor, ce mai faceti???
Eu mi-am comandat o rochita de nasica pentru zi.
Hai sa va arat! E gri cu paiete. Si are cordonasul din saten gri, care pare argintiu.
Pentru seara cred ca modific una din rochiile mele. O fac asimetrica si-i bag niste plii in fata sa se aseze frumos pe burtica. Si-asa m-am plictisit rau de ea, asa ca n-o sa-mi para rau daca o arunc dupa aia. =))
Si am de gand sa o modific chiar eu. O sa am o luna la dispozitie. Daca nu-mi iese o sa-mi iau una si gata, dar nu-mi prea vine stiind ca n-o s-o mai port niciodata!

F faina si o sa se aseze bine pe burtica. mi-am gasit si eu tot de zi in carrefur la orsay. e roz pe corp, dreapta si in jurul taliei are 2 volane din-astea simple cum se poarta acum. decat ca ar fi fost super daca era un pic mai lungutza vine o palma deasupra genunchiului si cum eu sunt slaba....dar asta e, nu prea se gasesc haine cum trebuie nici pantofi pt fetele inalte, parca n-am exista:-L cica ar fi un magazin cu rochii super dar mai scumputze vis-a-vis de biserica din centru cea cu 3 clopote sau in zona....o sa merg si acolo ca imi trebuie si pe noapte rochita la o nunta.
pup fetele bebeii si burticile.

danutza78
26.07.2012, 07:07:16
F faina si o sa se aseze bine pe burtica. mi-am gasit si eu tot de zi in carrefur la orsay. e roz pe corp, dreapta si in jurul taliei are 2 volane din-astea simple cum se poarta acum. decat ca ar fi fost super daca era un pic mai lungutza vine o palma deasupra genunchiului si cum eu sunt slaba....dar asta e, nu prea se gasesc haine cum trebuie nici pantofi pt fetele inalte, parca n-am exista:-L cica ar fi un magazin cu rochii super dar mai scumputze vis-a-vis de biserica din centru cea cu 3 clopote sau in zona....o sa merg si acolo ca imi trebuie si pe noapte rochita la o nunta.
pup fetele bebeii si burticile.

:)) Eu aveam senzatia ca toate hainele sunt numai pt fete inalte! Eu am 1.65 si am probleme si la pantaloni si la rochii ca-s prea lungi!

Ancaxyz
26.07.2012, 10:26:30
Neatza! Am uitat sa iau ieri cafea si singura speranta era Dana, dar...azi nu ne-a dat [-(. :D
Frumoasa rochita si pare si comoda, s-o porti sanatoasa !

Fetelor, copiii vostri au rau de masina? Sunt remedii pt copii asa mici? G. a varsat putin acu 2 sapt si naspa tare marti, cand ne-am dus la tara; sunt doar 30km pana acolo, dar de fiecare data i s-a facut rau pe la jumatea drumului...in august mergem la Onesti si am emotii deja, ca facem aproape 3 ore:-SS. Si mie mi-e rau de cele mai multe ori si nu ma pot ocupa de ea ... offf. Cred ca am sa-i schimb scaunul, i-l voi pune cu fata la directia de mers si poate ii va fi bine.
Pt tantari ce e mai bun :spray sau bratara? Abia zilele trecute, la tara, a facut "cunostinta" cu ei si in weekend mergem iar, asa ca tre sa ne dotam.

danutza78
26.07.2012, 12:41:49
Eu bratara n-am folosit niciodata, dar spray-ul face minuni. Eu folosesc Autan.
Apropo de raul de masina si eu am patit-o cu Bia. Dar numai pe drumuri f proaste si la manevre aiurea, gen depasit rapid sau incercarea de a evita ceva.
Anul asta doar o data, sambata cand mergeam la ai mei. Drumul e fff prost incolo, iar la 3 minute inainte sa ajungem ne-a facut-o!

Am mers la mare atata drum si n-a avut nimic! Nu i-am dat nimic, dar citisem ca sunt si niste pastilute homeopate!

danutza78
26.07.2012, 12:42:47
Iulia, ne gandim la tine azi! Sper ca ai scapat deja de sustinerea disertatiei!
Apoi mergi la eco, nu???
Sunt cu sufletul la gura! Astept vesti! Si doar bune!! :x

Iulia_
26.07.2012, 17:29:32
Iulia, ne gandim la tine azi! Sper ca ai scapat deja de sustinerea disertatiei!
Apoi mergi la eco, nu???
Sunt cu sufletul la gura! Astept vesti! Si doar bune!! :x

Da, Danuta... am scapat :) azi la 12 am iesit victorioasa din facultate, cu un 9.75 in brate. Totul a decurs normal, desi cred ca profele au observat cum ma tineam de burtica sa nu mai dea Aida cu piciorutele incoace si incolo :)
Acum ca am scapat si de grija asta (inca plutesc de fericire si usurare), pot sa ma concentrez la nastere... desi ma cam tem si-mi vine sa ma gandesc la vacanta de la anul, nu la nasterea de peste cateva zile.
Ecografia finala va fi luni, daca ajung sanatoasa pana atunci :) luni vedem si cum e pozitionata, ca parca am senzatia ca sta transversal, nu cu capusorul in jos.
Acum iesim la un suc sa sarbatorim victoria :) Va servesc si pe voi!:gen_05:

roxutza88
26.07.2012, 19:00:14
Da, Danuta... am scapat :) azi la 12 am iesit victorioasa din facultate, cu un 9.75 in brate. Totul a decurs normal, desi cred ca profele au observat cum ma tineam de burtica sa nu mai dea Aida cu piciorutele incoace si incolo :)
Acum ca am scapat si de grija asta (inca plutesc de fericire si usurare), pot sa ma concentrez la nastere... desi ma cam tem si-mi vine sa ma gandesc la vacanta de la anul, nu la nasterea de peste cateva zile.
Ecografia finala va fi luni, daca ajung sanatoasa pana atunci :) luni vedem si cum e pozitionata, ca parca am senzatia ca sta transversal, nu cu capusorul in jos.
felicitari,mami!!esti demna de urmat.o mamica cu o burtica asa de mare,si ai invatat atat de mult,luand o nota asa de mare.super!!bravo!!:*

danutza78
27.07.2012, 06:40:03
Buna dimineata!

http://icons.iconarchive.com/icons/dunedhel/kappu/256/Cup-3-coffee-icon.png

danutza78
27.07.2012, 06:44:51
Felicitari Iulia!!! :gen_05::grouphug:
Esti cea mai tare!!!! :x

Abia luni ai programare? Nu e cam tarziu? :D
Hai ca trecem si peste asta cu ajutorul lui Dumnezeu.

Sa stii ca si eu ma gandesc la vacanta de la anul! Cand vom fi un tatic, o mamica si doua printese mari, cuminti si frumoase! ;))
Nici mie nu prea-mi vine sa ma gandesc la perioada imediat urmatoare nasterii! Ca stiu sigur c-o sa fie greu!!
Sper doar sa se obisnuiasca repede Bia la gradinita si sa-i placa mult acolo! :-s

Cu Andrada ai mai vorbit? Ce mai face?

monica_82
27.07.2012, 09:35:54

Felicitari Iulia ...esti o mamica tare curajoasa acum a ramas numai nasterea si ai scapat.Se apropie cu pasi repezi ...de acum poate fi in orice moment ..nastere usoara iti doreasc si un bebe sanatos

Iulia_
27.07.2012, 10:40:29
felicitari,mami!!esti demna de urmat.o mamica cu o burtica asa de mare,si ai invatat atat de mult,luand o nota asa de mare.super!!bravo!!:*
Multumesc! A fost putin greu, dar am reusit sa trec peste obstacole de tot felul :)

Felicitari Iulia ...esti o mamica tare curajoasa acum a ramas numai nasterea si ai scapat.Se apropie cu pasi repezi ...de acum poate fi in orice moment ..nastere usoara iti doreasc si un bebe sanatos
Multumesc tare mult! Sper sa trec cu bine si peste nastere, ca am ceva emotii :)

Felicitari Iulia!!! :gen_05::grouphug:
Esti cea mai tare!!!! :x

Abia luni ai programare? Nu e cam tarziu? :D
Hai ca trecem si peste asta cu ajutorul lui Dumnezeu.

Sa stii ca si eu ma gandesc la vacanta de la anul! Cand vom fi un tatic, o mamica si doua printese mari, cuminti si frumoase! ;))
Nici mie nu prea-mi vine sa ma gandesc la perioada imediat urmatoare nasterii! Ca stiu sigur c-o sa fie greu!!
Sper doar sa se obisnuiasca repede Bia la gradinita si sa-i placa mult acolo! :-s

Cu Andrada ai mai vorbit? Ce mai face?
Atunci am prins loc la eco.... daca o fi prea tarziu, nu-i nimic :)) desi speram ca duminica sa ajung la nunta!

Ancaxyz
27.07.2012, 12:06:05
Felicitari Iulia si nastere usoara ! Nu te stresa dinainte ca n-are rost; dupa ce vor trece cateva zile de la nastere, cu Aida in brate, iti vei da seama ca te-ai stresat degeaba, pt ca e ceva atat de diferit de ce-ai trait/simtit pana acum, incat nu poti anticipa, asa ca ..."don't worry, be happy" ;-).

Bafta Ancuta, pt luni ! :):*

lorena_sv
27.07.2012, 13:26:04

felicitari!:rocking:bravo, Iulia!!!
au mai ramas inca 11 zile~:xaprox(dupa ticker) pana la marea intalnire cu Aida!iti urez nastere usoara si rapida in caz ca vine mai repede si nu reusesti sa ne anunti!oricum e bine sa vina pana la 40 de sapt ca e cald si cred ca nu mai poti cu burtica, cu respiratul etc. fetele sunt mai harnicute!hai Aida!:rocking::rockon::rocking:mami te asteapta!

nelly_blinduta
28.07.2012, 09:50:55
Felicitari!

nelly_blinduta
28.07.2012, 09:55:08
Neatza fetelor! Cine ma poate ajuta cu un sfat? Luca iese tare greu cu scaunul, se chinuie mititelul si face cate putin de vreo 5 ori pe zi; nu stiu ce sa-i dau, un ceai ceva, dar de care? Radacinoasele i le-am scos de mult din piureul de legume, fructe ii dau piersici, caise, prune, pere, mere...banana i-am dat de 2 ori de cand am inceput diversificarea si nu mi-a iesit cu scaunul 2 zile si de at nu i-am mai dat. Topi, parca si fetita ta avea prob cu constipatia, nu?daca imi aduc bine aminte. pls help!!!

danutza78
30.07.2012, 11:46:22
Neatza fetelor! Cine ma poate ajuta cu un sfat? Luca iese tare greu cu scaunul, se chinuie mititelul si face cate putin de vreo 5 ori pe zi; nu stiu ce sa-i dau, un ceai ceva, dar de care? Radacinoasele i le-am scos de mult din piureul de legume, fructe ii dau piersici, caise, prune, pere, mere...banana i-am dat de 2 ori de cand am inceput diversificarea si nu mi-a iesit cu scaunul 2 zile si de at nu i-am mai dat. Topi, parca si fetita ta avea prob cu constipatia, nu?daca imi aduc bine aminte. pls help!!!
Ceaiul de musetel e bun!
Sau poti incerca un siropel Duphalac. E pe baza de lactuloza, dar cel mai bine e sa ceri recomandarea pediatrului!
Pupam puiul mic! Stim ce-nseamna ca si noi ne chinim cu asta! :(

monica_82
30.07.2012, 12:00:20

eu ii pun la fata cate jumatate de supozitor cu glicerina pentru copii ...poti incerca cateva zile si apoi se regleaza.La mine tine si mogaldeata mea are probleme de genul asta dar acum e mult mai bine am ajuns sa mai folosesc cam o data la 2 saptamani daca nu iese o zi ii pun a doua zi pe seara ...pediatra mea a zis ca e in regula si nu ii afecteaza cu nimic

nelly_blinduta
30.07.2012, 19:28:45
Multumesc fetelor de sfaturi! cu supozitor am mai incercat cand nu iesea cate 2-3 zile; acum el iese cu scaunul dar tare si se chinuie:( am sa incerc si cu ceaiul de musetel.

Iulia_
30.07.2012, 21:51:19
Buna, fetele! :)
Am fost azi la eco. Fata e cu capusorul in jos, nu e coborata inca.... are 3600g, mai mare cu o saptamana . Colul e inchis la capatul superior, lichid am suficient pentru o nastere usoara, cordonul sta doar pe un umar - ca o esarfa aruncata neglijent :)
Maine merg la gine si ii zic sa mai asteptam sa-si aleaga Aida ziua de nastere, ca vreau sa nasc natural. Mai e doar o saptamana :)

roxutza88
30.07.2012, 22:09:04
Am fost azi la eco. Fata e cu capusorul in jos, nu e coborata inca.... are 3600g, mai mare cu o saptamana . Colul e inchis la capatul superior, lichid am suficient pentru o nastere usoara, cordonul sta doar pe un umar - ca o esarfa aruncata neglijent :)
Maine merg la gine si ii zic sa mai asteptam sa-si aleaga Aida ziua de nastere, ca vreau sa nasc natural. Mai e doar o saptamana :)
ce mamica, curajoasa esti!bravo.sa ai nastere usoara si fara dureri mari.bebe e destul de maricica,o sa fie o mancacioasa.am emotii pt tine,dar stiu ca o sa fie bine.venim sa va vizitam ca din octombrie ne mutam si noi in obcini si poate ne vedem mai des daca nu se face f frig.

lorena_sv
30.07.2012, 23:24:24
Multumesc fetelor de sfaturi! cu supozitor am mai incercat cand nu iesea cate 2-3 zile; acum el iese cu scaunul dar tare si se chinuie:( am sa incerc si cu ceaiul de musetel.

trebuie sa ai mare grija sa nu se constipe!nu stiu de mancati voi(la bebe ma refer;))), poate e bine sa ii dai mai multe fructe, sa nu ii dai vreo zi-doua sau mai mult radacinoase fierte. ii poti da suc de morcov, portocala(da nu prea mult si prea des), ceai de musetel si dc nu se rezolva nici asa, da-i spozitor cu glicerina ca nu se intampla nimic. nu e bine nici de asta sa depinda, cel mai bine se regleaza natural.
noi am introdus kiwi si e tare bine, insa e ok introducerea lui dupa 10 luni. cateva zile i-am dat fructesi dimineata, si seara, a fost atat de bine, cred ca asa o sa afc de acum!

danutza78
31.07.2012, 06:55:29
Buna dimineata!
http://icons.iconarchive.com/icons/archigraphs/oldies/256/Coffee-Cup-icon.png

danutza78
31.07.2012, 06:56:23
Bravo Iulia!
Doamne ajuta sa ai parte de o nastere usoara! E marisoara bebelina!! Pupam pe ea de fetita dulce!! :x

ikalina
31.07.2012, 10:07:00
Uauuu ce mamica curajoasa!mai rar asa ;))nastere usoara si recuperare rapida si binenteles o bebelina sanatoasa si papacioasa;;) Eu am ajuns in sfarsit la dr ieri....desi sunt la a 2 experienta tot sunt mirata de miracolul din mine=P~mai putin de cheltuieli:-Bdesi eram cu toate la zi adica analize uzuale ,eco,papanicolau....am decartat 340 la dr ptr ca mi-a facut tot ce tine de culturi si secretii(inainte de sarcina ma plangeam de un spotting micut ) si azi la synevo am dat 900.......ptr ca am repetat ceva din torch,la tiroida analize ptr ca la sarcina anteroara am luat 26 kg si sa nu se mai repete si binenteles dublul test........deci vorbesc singura de cateva ore ca nu m,a asteptam la atatia bani....nu sunt eu zgarcita da parca e cam mult ....mult mai mult decat prima data>:PAaa ai tot f multumita de dna dr am ramas!!ff frumos a vorbit si ink ma tinea minte....mai putin controlul pe masa care a ramas dureros ca de obicei:))

Iulia_
31.07.2012, 11:33:46
ce mamica, curajoasa esti!bravo.sa ai nastere usoara si fara dureri mari.bebe e destul de maricica,o sa fie o mancacioasa.am emotii pt tine,dar stiu ca o sa fie bine.venim sa va vizitam ca din octombrie ne mutam si noi in obcini si poate ne vedem mai des daca nu se face f frig.

Mi s-a facut pielea de gaina cand am citit ca veniti sa NE vizitati :)) va asteptam cu drag, o sa avem nevoie de multa sustinere si voi sunteti deja copii mari :x

Alina, eu am refuzat sa tin socoteala la cheltuielile din sarcina, ca mi se pare ca ieseau cam mari :)) mereu sterg cu buretele, sa uit cati bani am dat.

danutza78
31.07.2012, 11:41:03
Uauuu ce mamica curajoasa!mai rar asa ;))nastere usoara si recuperare rapida si binenteles o bebelina sanatoasa si papacioasa;;) Eu am ajuns in sfarsit la dr ieri....desi sunt la a 2 experienta tot sunt mirata de miracolul din mine=P~mai putin de cheltuieli:-Bdesi eram cu toate la zi adica analize uzuale ,eco,papanicolau....am decartat 340 la dr ptr ca mi-a facut tot ce tine de culturi si secretii(inainte de sarcina ma plangeam de un spotting micut ) si azi la synevo am dat 900.......ptr ca am repetat ceva din torch,la tiroida analize ptr ca la sarcina anteroara am luat 26 kg si sa nu se mai repete si binenteles dublul test........deci vorbesc singura de cateva ore ca nu m,a asteptam la atatia bani....nu sunt eu zgarcita da parca e cam mult ....mult mai mult decat prima data>:PAaa ai tot f multumita de dna dr am ramas!!ff frumos a vorbit si ink ma tinea minte....mai putin controlul pe masa care a ramas dureros ca de obicei:))

Important e sa fiti bine! Ca banii vin si se duc!!
Si eu sunt putin dezamagita de cati bani am cheltuit deja, si cati mai urmeaza... insa asta e! Avem de ales?

Cum te mai simti?

ikalina
31.07.2012, 11:54:52
Important e sa fiti bine! Ca banii vin si se duc!!
Si eu sunt putin dezamagita de cati bani am cheltuit deja, si cati mai urmeaza... insa asta e! Avem de ales?

Cum te mai simti?
Asa e...important e sa fim sanatosi!oricum ideea e ca e o cheltuiala destul de mare in zilele noastre sa faci un copilas:-"in continuare ma simt rau,greturi mari insa fara varsaturi si ameteli si somn....de toate...dr mi-a zis sa nu iau ink vitamine ci sa incerc sa mananc cat de cat(mi-au iesit proteinele scazute...cam asa e fug de carne ca de....) si fiicamea trece printr-o perioada nasoala la capitolul nervi:-Bam lasat-o vreo 2 zile la ai mei si de cand am adus-o acasa intr-una urla mama pana si noaptea si sta numai langa mine de nu pot nici sa respir...si uite asa suntem 2 nervoase in casa....deci nu primesc vizitatori....;))

nelly_blinduta
31.07.2012, 13:23:33
Iulia, nastere usoara, sa nu-ti fie teama, durerile nasterii se uita imediat ce ai nascut:D...sa te ajute D-zeu sa aduci beblina cu bine pe lume si tu sa te recuperezi repede!

nelly_blinduta
31.07.2012, 13:25:53
Abia astept sa te vad cu burtica mai mare:D...parca mi-e dor...de burtica:P...
Pe voi care mergeti la Melinte va controleaza pe masa de fiecare data?!

Ancaxyz
31.07.2012, 14:10:14
Nastere usoara, Iulia !
Sarcina usoara si la termen celorlalte burtici ! ... Pe mine asa ma iau nostalgiile si-un dor cand vad nou-nascuti :x ... doar tre sa-i fac Gabitzei pereche, nu ?;;)
Avem si al 3-lea dintisor !

oana4c
31.07.2012, 14:32:00
dragi mamici, as vrea sa stiu unde se poate face in suceava ecografie 4D si cam cat ar costa.

andrada21
31.07.2012, 22:05:26
Nu va mai ganditi la bani,as da tot ce am sa fie puiul bine,sa pot amana nasterea cu macar cateva sapt!Dar din pacate vb ginecologului meu ...nu exista butonul cancel...

Ancaxyz
31.07.2012, 22:15:05
Nu va mai ganditi la bani,as da tot ce am sa fie puiul bine,sa pot amana nasterea cu macar cateva sapt!Dar din pacate vb ginecologului meu ...nu exista butonul cancel...
Ce mai faceti tu si Eric? Mai spune-ne despre voi >:D<:*

ancutza1010
01.08.2012, 09:11:15
Nastere usoara, Iulia !
Sarcina usoara si la termen celorlalte burtici ! ... Pe mine asa ma iau nostalgiile si-un dor cand vad nou-nascuti :x ... doar tre sa-i fac Gabitzei pereche, nu ?;;)
Avem si al 3-lea dintisor !
Bravo! S. a inceput mai tarziu dar e harnic, are 4 dinti crapati si tot crapa altii. :)>- Sunt pe diferite dimensiuni :)). Aseara nu exagerez, s-a trezit cam la 30-40 min sa pape, si nu papat scurt, efectiv nu avea somn, am ochii cat cepele. A fost tare agitat.

Andrada, Doamne Ajuta in continuare, va doresc multa multa sanatate si putere!

Iulia, nastere usoara, si fara emotii! Felicitari pentru disertatie, asa-i ca simti ca ti s-a luat o piatra de pe inima? :))) Am terminat si eu cu masterul duminica si sincer parca abia azi am intrat in concediu de maternitate, ma simt ciudat de libera.

ikalina
01.08.2012, 09:56:37
Abia astept sa te vad cu burtica mai mare:D...parca mi-e dor...de burtica:P...
Pe voi care mergeti la Melinte va controleaza pe masa de fiecare data?!
Pe mine cel putin nu m-a scutit niciodataL-) nu-mi place dar trebuie.....de burtik mare mi-e frica...daca va fi asa mare ca si la prima am pus-o....atunci macar daca nu aveam chef sa fac ceva ma tranteam in pat si gata acum sunt deja mamica si am responsabilitati[-(care nu asteapta:-pHeii Danutza cum e in prenatal?alta viata nu?sau ink nu ai intrat?

andrada21
01.08.2012, 12:18:53
Ce mai faceti tu si Eric? Mai spune-ne despre voi >:D<:*
Nici nu stiu ce sa povestesc.L au detubat,e pe mascuta de oxigen dar inca mai are nevoie de mult ajutor.Papa laptic cate 10 ml/3 ore si incet incet recuperam din gramajul pierdut initial.Vitamine,antibiotic,transfuzii de sange.Mi se rupe inima cand il vad plin de cabluri si nu il pot ajuta cu nimik.
Doc va dati seama ca iti zic toate riscurile,adik nu te menajeaza deloc iti spun situatia poate si mai rea decat este,de asta uneori nu imi vine sa mai intreb.Dar eu in sufletul meu simt ca va fi bine.
Eu...am plecat din spital pt ca nu se mai putea sa raman.Am mers la cineva in chirie si merg de 4/5 ori pe zi la bebe.E f greu,singura intr un oras pe care nu il cunosc .Dar nu mai conteaza vreau doar sa vina ziua in care vom pleca acasa si toate astea mi se vor parea nimicuri pe langa fericirea pe care mi o va aduce bebelusul meu mult asteptat.

lorena_sv
01.08.2012, 22:20:18
Mi s-a facut pielea de gaina cand am citit ca veniti sa NE vizitati :)) va asteptam cu drag, o sa avem nevoie de multa sustinere si voi sunteti deja copii mari :x

Alina, eu am refuzat sa tin socoteala la cheltuielile din sarcina, ca mi se pare ca ieseau cam mari :)) mereu sterg cu buretele, sa uit cati bani am dat.

Noi suntem deja in Obc:))(dar pt cateva zile), te-as scoate la o plimbare 2 in 1, dar nu cred ca mai iesi pe ultima suta de metri:D. eu ieseam ca nu aveam burta asa mare, dar mereu ma gandeam dc ,, nasc pe drum,,=))

danutza78
02.08.2012, 06:23:58
Buna dimineata!
http://www.service-1.org/uploads/201008/18/imgs/coffee-drinks_128x128.jpg

danutza78
02.08.2012, 06:25:08
dragi mamici, as vrea sa stiu unde se poate face in suceava ecografie 4D si cam cat ar costa.
Si la Melinte la Hereditas are 4D, dar si la Bethesda. N-am idee cat costa. La Melinte spre exemplu e 70 de eco, iti face 2D, dar comuta putin si-n 4D pt a vedea detaliile cum ar fi putzica, fatza... :D

danutza78
02.08.2012, 06:28:46
Pe mine cel putin nu m-a scutit niciodataL-) nu-mi place dar trebuie.....de burtik mare mi-e frica...daca va fi asa mare ca si la prima am pus-o....atunci macar daca nu aveam chef sa fac ceva ma tranteam in pat si gata acum sunt deja mamica si am responsabilitati[-(care nu asteapta:-pHeii Danutza cum e in prenatal?alta viata nu?sau ink nu ai intrat?

De luni draga mea, de luni! ;-)

Ei si eu sufar de "burta mare". La fel a fost si la Bia, la fel e si acum!
Maica-mea facea: arati f bine, nu te-ai ingrasat deloc, nu te-ai schimbat la fatza, numai burta ti-a crescut. :))
Daaa... 14 kile de burta!!! :))
Exact asa e si la mine. Ziceam ca am dus mai usor sarcina la Bia tocmai pt ca veneam de la munca si puteam sa stau intinsa s anu fac nimic. Acum e cam trist. Copilul vrea afara, trebuie hranit, imbaiat.... Cum sa-i explic ca mi-e destul de greu? :D

danutza78
02.08.2012, 06:31:11
Nici nu stiu ce sa povestesc.L au detubat,e pe mascuta de oxigen dar inca mai are nevoie de mult ajutor.Papa laptic cate 10 ml/3 ore si incet incet recuperam din gramajul pierdut initial.Vitamine,antibiotic,transfuzii de sange.Mi se rupe inima cand il vad plin de cabluri si nu il pot ajuta cu nimik.
Doc va dati seama ca iti zic toate riscurile,adik nu te menajeaza deloc iti spun situatia poate si mai rea decat este,de asta uneori nu imi vine sa mai intreb.Dar eu in sufletul meu simt ca va fi bine.
Eu...am plecat din spital pt ca nu se mai putea sa raman.Am mers la cineva in chirie si merg de 4/5 ori pe zi la bebe.E f greu,singura intr un oras pe care nu il cunosc .Dar nu mai conteaza vreau doar sa vina ziua in care vom pleca acasa si toate astea mi se vor parea nimicuri pe langa fericirea pe care mi o va aduce bebelusul meu mult asteptat.

Domane ajuta!
Sunt cu sufletul alaturi de tine! Sunt convinsa ca toul va fi bine! Oricum cred ca ce-a fost mai greu a trecut! E bine ca papa, ia in greutate!!!
Oricum print Eric e un luptator. Foarte curand, asta va fi doar un vis urat!:grouphug:

Ancaxyz
02.08.2012, 12:18:14
[QUOTE=ancutza1010;4738351]Bravo! S. a inceput mai tarziu dar e harnic, are 4 dinti crapati si tot crapa altii. :)>- Sunt pe diferite dimensiuni :)). Aseara nu exagerez, s-a trezit cam la 30-40 min sa pape, si nu papat scurt, efectiv nu avea somn, am ochii cat cepele. A fost tare agitat.

Eu sunt (deocamdata) norocoasa pt ca a inceput sa doarma bine din nou, dupa ce a iesit dintisorul nr.3; dar se pregateste si nr 4, asa ca nu se stie cat tine minunea ;)). Felicitari pt examen, de-acum incepe vacanta de ...mamicit :)).

Ancaxyz
02.08.2012, 12:28:52
Pai astea sunt vesti bune, are DD grija de el sa creasca mare si puternic ![-o<
Mami, tu il poti ajuta acum rugandu-te si avand grija de tine, pt ca, atunci cand veti veni acasa, Eric sa aiba o mamica sanatoasa si optimista :*

oana4c
02.08.2012, 14:04:53
Si la Melinte la Hereditas are 4D, dar si la Bethesda. N-am idee cat costa. La Melinte spre exemplu e 70 de eco, iti face 2D, dar comuta putin si-n 4D pt a vedea detaliile cum ar fi putzica, fatza... :D
Multumesc mult! Am sa ma interesez in ambele locuri.

andrada21
02.08.2012, 14:26:32
Pai astea sunt vesti bune, are DD grija de el sa creasca mare si puternic ![-o<
Mami, tu il poti ajuta acum rugandu-te si avand grija de tine, pt ca, atunci cand veti veni acasa, Eric sa aiba o mamica sanatoasa si optimista :*
Cand vom veni acasa probabil ma inchid cu el in casa pana ma satur sa il pupacesc, sa il alint :D
Adevarul ca gandul la venirea acasa imi da forta sa merg mai departe si sa nu mai clachez iarasi.
Va multumesc de ganduri!

lorena_sv
02.08.2012, 15:00:48
Cand vom veni acasa probabil ma inchid cu el in casa pana ma satur sa il pupacesc, sa il alint :D
Adevarul ca gandul la venirea acasa imi da forta sa merg mai departe si sa nu mai clachez iarasi.
Va multumesc de ganduri!

bravo, mami!te apreciez f mult pt faptul ca esti puternica si mergi inainte, bebe Eric chiar are nevoie de asa astfel de mama!nici nu stiu ce sa iti spun sa te incurajez, dar sa stii ca sunt tot timpul cu gandul la voi!
Domne ajuta sa fie totul bine, sa treaca repede timpul! sa vina cat mai repede momentele cand ai sa te inchizi cu el in casa, sa-l iubesti si alinti(pt ca tb sa recuperati)!!abia astept sa-l vad pe bebe cel puternic la plimbare!incet-incet va lua si el in greutate si va papa din ce in ce mai bine!pupici>:D<

andrada21
02.08.2012, 20:56:28
bravo, mami!te apreciez f mult pt faptul ca esti puternica si mergi inainte, bebe Eric chiar are nevoie de asa astfel de mama!nici nu stiu ce sa iti spun sa te incurajez, dar sa stii ca sunt tot timpul cu gandul la voi!
Domne ajuta sa fie totul bine, sa treaca repede timpul! sa vina cat mai repede momentele cand ai sa te inchizi cu el in casa, sa-l iubesti si alinti(pt ca tb sa recuperati)!!abia astept sa-l vad pe bebe cel puternic la plimbare!incet-incet va lua si el in greutate si va papa din ce in ce mai bine!pupici>:D<

Ne alintam si acum cand e cate o asistenta mai draguta si ma mai lasa sa il mangai,chiar l am luat si in brate.A fost cel mai frumos moment din viata mea.Am iesit transpirata toata:DDupa ce am reusit sa ma adun,sa inteleg ca doar pe mine ma are chiar avem momente doar ale noastre.Ii vb mult nu ma intereseaza ce cred asistentele sau alte mamici.E greu nu am cuvinte sa explic... uneori nu ma recunosc eu pe mine cata putere am ,dar daca puiul asta mic poate lupta pot si eu.Trb sa iesim invingatori asa cum am facut o mereu!
Iti multumesc pt ganduri

danutza78
03.08.2012, 06:43:18
Buna dimi!
http://www.veryicon.com/icon/png/Food%20%26%20Drinks/Breakfast%201/Coffee%20cup.png

danutza78
03.08.2012, 06:47:26
Ne alintam si acum cand e cate o asistenta mai draguta si ma mai lasa sa il mangai,chiar l am luat si in brate.A fost cel mai frumos moment din viata mea.Am iesit transpirata toata:DDupa ce am reusit sa ma adun,sa inteleg ca doar pe mine ma are chiar avem momente doar ale noastre.Ii vb mult nu ma intereseaza ce cred asistentele sau alte mamici.E greu nu am cuvinte sa explic... uneori nu ma recunosc eu pe mine cata putere am ,dar daca puiul asta mic poate lupta pot si eu.Trb sa iesim invingatori asa cum am facut o mereu!
Iti multumesc pt ganduri

Exact! Asta e gandirea corecta!

Bravo si-ti doresc sa zboare timpul pt tine si sa ajungeti cu bine acasa!!

Si sa stii ca nici o asistenta si nici o mamica nu crede nimic rau daca vorbesti cu el!
Imi amintesc ce plangeam eu la Bia ca facea fototerapie, pentru icter. :))
Si vorbeam cu ea...
O mama intelege, iar asistentele au vazut cate si mai cate!!
Tu continua sa vorbesti cu el, pentru ca vocea ta e cel mai familiar lucru pt el. O cunoaste de pe vremea cand era in burtica! :*

Va imbratisam cu mult drag!! Abia astept sa vad poze cu el la aniversarea de un anisor! ;)

danutza78
03.08.2012, 06:56:15
Eu am fost ieri la medic.
Aveam programare la 16.40 si am intrat la 17.25. :)
S-au decalat toate din cauza unei urgente a doctoritei in spital. Asta e!

Suntem bine, micuta are deja 2300 grame :)) o sa fie o grasunica dulce tare, la fel ca si Biencuta!
E intoarsa cu capsorul in jos, placenta gradul I, lichid amniotic in cantitate normala, deci totul e bine.
Mi-a zis ca n-avem nici un motiv sa nu nastem normal. Cel putin sa incercam, a spus d-na dr. :)) M-a amuzat faza asta cu incercatul.
M-a programat de-acum pe 30 august, cand o sa-mi faca iar cultura sa vedem daca a disparut streptococul nenorocit, ca daca nu, cezariana scrie pe mine. :( Se poate transmite f usor la copil in timpul nasterii.
Mai vedem, ca mai avem! E f bine asa pentru ca e chiar cu o saptamana inainte de nunta! La 36 de saptamani!

ikalina
03.08.2012, 11:39:45
Eu am fost ieri la medic.
Aveam programare la 16.40 si am intrat la 17.25. :)
S-au decalat toate din cauza unei urgente a doctoritei in spital. Asta e!

Suntem bine, micuta are deja 2300 grame :)) o sa fie o grasunica dulce tare, la fel ca si Biencuta!
E intoarsa cu capsorul in jos, placenta gradul I, lichid amniotic in cantitate normala, deci totul e bine.
Mi-a zis ca n-avem nici un motiv sa nu nastem normal. Cel putin sa incercam, a spus d-na dr. :)) M-a amuzat faza asta cu incercatul.
M-a programat de-acum pe 30 august, cand o sa-mi faca iar cultura sa vedem daca a disparut streptococul nenorocit, ca daca nu, cezariana scrie pe mine. :( Se poate transmite f usor la copil in timpul nasterii.
Mai vedem, ca mai avem! E f bine asa pentru ca e chiar cu o saptamana inainte de nunta! La 36 de saptamani!
Oooo ce grasunica mica!!!!!si eu am patit-o luni tot cu decalatul de la o urgenta de la 18 am intrat la 20...de unde ai luat streptococul asta???daca ti-a zis ca incercam sigur vei naste naturelle(daca dispare strep)ca asa face ea...se tine de promisiune;)) la cate sapt ti-a zis ca sex are bebele?voi ava 17 sapt la urm control si ma gandeam sa intreb;-)

Iulia_
03.08.2012, 12:25:10
Oooo ce grasunica mica!!!!!si eu am patit-o luni tot cu decalatul de la o urgenta de la 18 am intrat la 20...de unde ai luat streptococul asta???daca ti-a zis ca incercam sigur vei naste naturelle(daca dispare strep)ca asa face ea...se tine de promisiune;)) la cate sapt ti-a zis ca sex are bebele?voi ava 17 sapt la urm control si ma gandeam sa intreb;-)

Eu la 17 am aflat :D se poate si de la 16!

Pupici, Danuta, ma bucur ca sunteti bine!

ikalina
03.08.2012, 12:56:02
Eu la 17 am aflat :D se poate si de la 16!

Pupici, Danuta, ma bucur ca sunteti bine!
Da asa am aflat si la fetita la dna Tataranu care ink mi-a spus sigur e fetita!!am auzit ca si Cristof spune de la 12 sapt...dar mai am rabdare;))

roxutza88
03.08.2012, 14:13:47
Da asa am aflat si la fetita la dna Tataranu care ink mi-a spus sigur e fetita!!am auzit ca si Cristof spune de la 12 sapt...dar mai am rabdare;))
si mie la 16 mi-a zis ca am baiat ;))>:P deci mai bine mai astepti decat sa-ti spuna eronat

andrada21
03.08.2012, 14:15:18
Exact! Asta e gandirea corecta!

Bravo si-ti doresc sa zboare timpul pt tine si sa ajungeti cu bine acasa!!

Si sa stii ca nici o asistenta si nici o mamica nu crede nimic rau daca vorbesti cu el!
Imi amintesc ce plangeam eu la Bia ca facea fototerapie, pentru icter. :))
Si vorbeam cu ea...
O mama intelege, iar asistentele au vazut cate si mai cate!!
Tu continua sa vorbesti cu el, pentru ca vocea ta e cel mai familiar lucru pt el. O cunoaste de pe vremea cand era in burtica! :*

Va imbratisam cu mult drag!! Abia astept sa vad poze cu el la aniversarea de un anisor! ;)

Aseara plangea, si asistenta a zis sa il ating poate adoarme.In mom in care am pus mana pe el a tacut,incet incet a adormit asa printre zambete.Chiar daca e f greu sunt cele mai intense zile din viata mea.Dimineata ma trezesc si nu am rabdare pana ajung la el.

roxutza88
03.08.2012, 14:20:54
Aseara plangea, si asistenta a zis sa il ating poate adoarme.In mom in care am pus mana pe el a tacut,incet incet a adormit asa printre zambete.Chiar daca e f greu sunt cele mai intense zile din viata mea.Dimineata ma trezesc si nu am rabdare pana ajung la el.
cand citesc ce scrii,imi amintesc de emisiunile alea de pe reality tv cu bebelusi mititiei.si mi se face pielea gaina.nu-mi vine sa cred ca se poate intampla si in realitate.trebuie sa fie f greu sa te uiti la el si sa nu-l poti lua in brate.dar sunt sigura ca e asa de puternic pt ca seamana cu mami lui si abea astepta si el sa fie strans in brate de tine si de tati.vezi ca deja te simte,stie ca esti langa el?trebuie sa fi tare.pt el,pt voi!!nu mai e mult si veniti acasa.poze nu i-ai facut?sau nu vrei sa ne arati printisorul inca?multa,multa sanatate va uram si putere.

andrada21
03.08.2012, 14:52:57
cand citesc ce scrii,imi amintesc de emisiunile alea de pe reality tv cu bebelusi mititiei.si mi se face pielea gaina.nu-mi vine sa cred ca se poate intampla si in realitate.trebuie sa fie f greu sa te uiti la el si sa nu-l poti lua in brate.dar sunt sigura ca e asa de puternic pt ca seamana cu mami lui si abea astepta si el sa fie strans in brate de tine si de tati.vezi ca deja te simte,stie ca esti langa el?trebuie sa fi tare.pt el,pt voi!!nu mai e mult si veniti acasa.poze nu i-ai facut?sau nu vrei sa ne arati printisorul inca?multa,multa sanatate va uram si putere.
Da din pacate se intampla si in realitate.Am vazut aici atatea cazuri,atata suferinta de nu am crezut ca exista vreodata.E sectie f mare de prematuri sunt in jur de 100 bb .E f greu sa il vezi acolo plin de cabluri aparate,sa te uiti prin geam si sa nu il poti ajuta cu nimic.Dar in acelasi timp toate mamicile povestesc de acea forta interioara care te face sa lupti.In mod sigur e vb de DD.
Imi amintesc cum primele zile am fost distrusa plangeam ,lesinam, nu se intelegea nimeni cu mine.Si intr o dimineata m am trezit ok asa din senin .A venit gine pe la 10 si nu ii venea sa creada ca nu mai plang.Tot ma intreba cu cine am vb .Si acum mai am momente cand sunt trista,mai plang uneori ,cand mi as dori sa fie doar un vis urat dar niciodata nu mai merg la el suparata sau sa plang.Nu am dreptul...El a luptat cand doc nu ii dadeau sanse ,trb sa lupt si eu .
Ce e bine aici,e ca vezi multe mamici,vb cu ele si iti dai seama ca nu esti singura in situatia asta.Vinerea e control la copii care au fost prematuri si au plecat acasa.Si iti umple inima de speranta cand vezi dolofanei mici si frumosi care candva au fost si ei de 1 kg.

ancutza1010
03.08.2012, 21:38:00
Da din pacate se intampla si in realitate.Am vazut aici atatea cazuri,atata suferinta de nu am crezut ca exista vreodata.E sectie f mare de prematuri sunt in jur de 100 bb .E f greu sa il vezi acolo plin de cabluri aparate,sa te uiti prin geam si sa nu il poti ajuta cu nimic.Dar in acelasi timp toate mamicile povestesc de acea forta interioara care te face sa lupti.In mod sigur e vb de DD.
Imi amintesc cum primele zile am fost distrusa plangeam ,lesinam, nu se intelegea nimeni cu mine.Si intr o dimineata m am trezit ok asa din senin .A venit gine pe la 10 si nu ii venea sa creada ca nu mai plang.Tot ma intreba cu cine am vb .Si acum mai am momente cand sunt trista,mai plang uneori ,cand mi as dori sa fie doar un vis urat dar niciodata nu mai merg la el suparata sau sa plang.Nu am dreptul...El a luptat cand doc nu ii dadeau sanse ,trb sa lupt si eu .
Ce e bine aici,e ca vezi multe mamici,vb cu ele si iti dai seama ca nu esti singura in situatia asta.Vinerea e control la copii care au fost prematuri si au plecat acasa.Si iti umple inima de speranta cand vezi dolofanei mici si frumosi care candva au fost si ei de 1 kg.
Esti o mamica puternica si curajoasa! Numai tu stii prin ce treci! Nimic nu e mai greu decat sa-ti vezi puiul cum sufera, iar tu reusesti sa te mentii optimista pentru cel mic, esti un exemplu al puterii care ne-o poate da dragostea pentru puii nostri! E normal sa plangi, sa te simti coplesita, dar e important sa privesti inainte, sa te motiveze ziua in care il vei lua pe bebe acasa si va veti bucura unul de celalt in voie. Va doresc din suflet multa sanatate!

lorena_sv
05.08.2012, 12:14:10

cel mai sigur e la morfplogia fetala. cam atunci se vede cel mai bine, adica e cel mai sigur!
mie la 18 sapt mi-a spus ca e fetita, abia la 24 am aflat ca e baietel!

ikalina
05.08.2012, 21:54:42
cel mai sigur e la morfplogia fetala. cam atunci se vede cel mai bine, adica e cel mai sigur!
mie la 18 sapt mi-a spus ca e fetita, abia la 24 am aflat ca e baietel!
Vaiiii decat asa mai bine sa nu stiu deloc!decat sa-mi fac sperante si sa ma obisnuiesc mai bine nu.....:">

lorena_sv
05.08.2012, 23:33:25
Vaiiii decat asa mai bine sa nu stiu deloc!decat sa-mi fac sperante si sa ma obisnuiesc mai bine nu.....:">

sunt mamici la care ,,au ramas,, sexul aflat la inceput, chiar de la 12-14 sapt
e comic cand ii mai creste ceva;))

Ancaxyz
06.08.2012, 10:13:41
sunt mamici la care ,,au ramas,, sexul aflat la inceput, chiar de la 12-14 sapt
e comic cand ii mai creste ceva;))
Sa vezi ce comic e cand ii " cade " CEVA :)) ! La morfologie (22 sapt) ne-am dus la Iasi cu GabitzU si ne-am intors cu GabitzA !=)) Sotul meu zicea ca i-a cazut pe drum :)); ne sunase tatal meu sa vada daca e totul ok si cand i-am zis ca i-a cazut putza lu nepot'su nu s-a prins si s-a panicaaat, intreba cat e de grav,"da' va fi bine, nu? " :). Stiam ca va fi baiat dupa 4 eco la 2 medici (14-19 sapt) , iar la una din ecografii vazusem si eu "obiectul " ! Era de fapt cordonul omb. intre picioare, pe care le tinea si stranse (pe-atunci era pudica :))).

ikalina
06.08.2012, 11:42:44
Sa vezi ce comic e cand ii " cade " CEVA :)) ! La morfologie (22 sapt) ne-am dus la Iasi cu GabitzU si ne-am intors cu GabitzA !=)) Sotul meu zicea ca i-a cazut pe drum :)); ne sunase tatal meu sa vada daca e totul ok si cand i-am zis ca i-a cazut putza lu nepot'su nu s-a prins si s-a panicaaat, intreba cat e de grav,"da' va fi bine, nu? " :). Stiam ca va fi baiat dupa 4 eco la 2 medici (14-19 sapt) , iar la una din ecografii vazusem si eu "obiectul " ! Era de fapt cordonul omb. intre picioare, pe care le tinea si stranse (pe-atunci era pudica :))).
E de rasu' plansu'....:))macar ai ce sa-i povestesti cand o sa fie marisoara!8-} Noi tot cu greturile ne chinuim...parca din ce in ce mai rau...am 14 sapt deja nu ar trebui sa treaca?oricum numai matinale nu-s....:-Lsi nu stiu mamicile care au burtici mari cum rezista pe caldurile astea ca eu nu por nici sa respir si mai am si o gramada de nervi pe deasupra:((acum imi dau seama ce inseamna sa fii insarcinata ca la fiicamea pana nu a crescut burta n-am avut nici o treaba...m-a enervat si al meu de dimi cand i-am aratat ultima ecografie si se uita ca rata/:) ca el nu pricepe nimik.....aaaa uite capul...cred??offf barbatii astia!

Ancaxyz
06.08.2012, 14:28:45
Iulia, ce faci ?

lorena_sv
06.08.2012, 15:02:27

tareee:)):)):))
important e sa fie sanatosi(copiii nostri):x

Iulia_
06.08.2012, 16:08:48
Iulia, ce faci ?

Ma pregatesc sa ies la o terasa si astept cu drag ziua de miercuri, cand o sa ma internez pentru prima oara in viata mea in spital :)

danutza78
07.08.2012, 06:53:07
Buna dimineata! Va invit la cafea!
http://ohalex.files.wordpress.com/2009/12/cappuccino-300x250-thumb.jpg

Si azi sunt acasa, dar tot n-am timp. :D
Mai am de terminat 2 proiecte. De maine sper sa intru cu adevarat in concediu.

Am citit asa pe diagonala un pic.
Alina, mie pe la 16 saptamani mi-a zis Melinte ca e fetita. Si n-a lasat loc de intors. Era sigura pe ce vedea. :)
Si apoi la morfologie mi-a confirmat dr de la Iasi.

Danna... mult curaj si fruntea sus. Chiar daca cum nu pare un vis urat, va parea cu siguranta peste o luna cel mult! :*

Ce simpatica esti Iulia! Astepti cu drag internarea in spital! :D
Mie de aia mi-e cel mai frica. Mai ca as alege o nastere acasa, daca as putea. :D
Oricum, pentru nasterea naturala am citit de un gel, (era un pliant in sala de asteptare a doctoritei) care ar usura nasterea cu cel putin 30 %, scurteaza travaliul, faciliteaza frictiunea, amelioreaza durerile. Musai sa o intreb pe doctorita data viitoare.

Iulia_
07.08.2012, 07:30:02
Buna dimineata! Va invit la cafea!
http://ohalex.files.wordpress.com/2009/12/cappuccino-300x250-thumb.jpg

Si azi sunt acasa, dar tot n-am timp. :D
Mai am de terminat 2 proiecte. De maine sper sa intru cu adevarat in concediu.

Am citit asa pe diagonala un pic.
Alina, mie pe la 16 saptamani mi-a zis Melinte ca e fetita. Si n-a lasat loc de intors. Era sigura pe ce vedea. :)
Si apoi la morfologie mi-a confirmat dr de la Iasi.

Danna... mult curaj si fruntea sus. Chiar daca cum nu pare un vis urat, va parea cu siguranta peste o luna cel mult! :*

Ce simpatica esti Iulia! Astepti cu drag internarea in spital! :D
Mie de aia mi-e cel mai frica. Mai ca as alege o nastere acasa, daca as putea. :D
Oricum, pentru nasterea naturala am citit de un gel, (era un pliant in sala de asteptare a doctoritei) care ar usura nasterea cu cel putin 30 %, scurteaza travaliul, faciliteaza frictiunea, amelioreaza durerile. Musai sa o intreb pe doctorita data viitoare.

Eeei, ce-as naste si eu acasa :)) in apa daca se poate! Ar fi perfect pentru mine :D
Ma cam tem eu de statul in spital, totul e strain, nici macar pe fetita mea n-o cunosc. Bine ca nu dureaza prea mult si pana se termina saptamana sper sa fiu acasa cu micuta mea.
Gata, azi implinesc 40s, n-as fi zis ca ajung la punctul de finish, dar ma bucur. Sper sa fie perfect sanatoasa fetita.
Ce lunga o sa fie ziua de azi! 8-|:))
:love::love::love:

ancutza1010
07.08.2012, 08:50:04
Eeei, ce-as naste si eu acasa :)) in apa daca se poate! Ar fi perfect pentru mine :D
Ma cam tem eu de statul in spital, totul e strain, nici macar pe fetita mea n-o cunosc. Bine ca nu dureaza prea mult si pana se termina saptamana sper sa fiu acasa cu micuta mea.
Gata, azi implinesc 40s, n-as fi zis ca ajung la punctul de finish, dar ma bucur. Sper sa fie perfect sanatoasa fetita.
:))) Deci pana la urma cezariana sau iti declanseaza nastere naturala? POate ziua de azi nu va fi chiar asa lunga. Eu am lucrat acasa toata ziua inainte sa nasc, si ma luasera contractii usoare de pe la 21 seara dar nu mi-am dat seama. Abia la 3 dim s-au intetit.
In spital nu e chiar asa aiurea sa stii (lasand la o parte conditiile de igiena [-( ), asistentele/moasele s-au purtat chiar frumos si am avut noroc de colege de salon foarte ok, a fost bine, ne incurajam una pe cealalta, una din ele mai avea un copil acasa si m-a invatat sa schimb pampersul 4 the 1 time. N-am sa uit nici acum, nu stiam de ce plange bb si citisem eu pe net ca plange de foame, ca vrea schimbat, de colici sau ca vrea sa ma simta aproape.
Asa ca m-am apucat sa le elimin pe rand pana am ajuns la scutec, care era gol, nu m-am uitat cum era pus si cand sa-l pun pe cel nou ma uitam crucis =)))))))))))).

Ancaxyz
07.08.2012, 09:11:36
Sa vezi noaptea ce lunga va fi, eu n-am putut dormi pana pe la 5 dimineata atunci ! Iti doresc nastere usoara si recuperare rapida, iar Aida sa fie un copil sanatos si cuminte; aaa, si sa ai laptic si sa alaptezi usor ...iar revin cu Garmastan-ul, dar chiar face minuni, eu il folosesc din nou, de cand cu dintisorii si am fost re-avansata la rangul de ...suzeta:).
Nu te teme de spital, ca asa zboara timpul dupa ce esti acolo, mai ales cu bebe, ca nu mai ai timp de alte ganduri ! Eu parca ma temeam de venitul acasa, acolo aveam un sentiment de siguranta :)).
Doamne ajuta !

ikalina
07.08.2012, 10:05:42
Sa vezi noaptea ce lunga va fi, eu n-am putut dormi pana pe la 5 dimineata atunci ! Iti doresc nastere usoara si recuperare rapida, iar Aida sa fie un copil sanatos si cuminte; aaa, si sa ai laptic si sa alaptezi usor ...iar revin cu Garmastan-ul, dar chiar face minuni, eu il folosesc din nou, de cand cu dintisorii si am fost re-avansata la rangul de ...suzeta:).
Nu te teme de spital, ca asa zboara timpul dupa ce esti acolo, mai ales cu bebe, ca nu mai ai timp de alte ganduri ! Eu parca ma temeam de venitul acasa, acolo aveam un sentiment de siguranta :)).
Doamne ajuta !
Vai ce comica esti!!dar totusi mi-e asa de cunoscuta faza8-|zici ca garmanstanul e super bun nu?sa-mi iau si eu ca la prima ma dadeam cu bephanntene dar greu greu....Iulia mai bine dormi bine(daca poti)/:) ca s-ar putea sa fie ultima noapte linistita...adica sigur chiar daca ai un copil cuminte sentimentul matern te trezeste si noaptea sa vada ce face bebele,daca respira etc...la noi asa a fost[-(Si apropo de spital...chiar zboara timpul acolo nu stiu daca a fost vreo fata care sa zica ca a reusit sa se odihneasca cat a stat in spital....ai activitate intr-una:))oare cum o fi pe caldurile astea acolo?si eu am nascut in iulie si era atat de cald ca lasam geamul deschis si chiar era un pic de curent in salon dar nu aveam ce face nu puteam nici respira....fiicamea chiar a facut febra de la caldura aia(cred) si a bagat-o sub jetul de apa in chiuveta si m-au certat asistentele alea ca ce o tin imbracata?:[email protected] o tineam doar in pampers si o camasuta de bumbac...dar m-am speriat atat de tare ca nu m-am gandit ca putea sa fie si de la vaccin...Nastere usoara Iulia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!si recuperare rapida!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!speram sa ne auzim la sf saptamanii nu:)?

lorena_sv
07.08.2012, 12:03:01
Doamne ajuta !

eu n-am dormit toata noaptea atunci, n-am putut sa inchid un ochi de bucurie, imi era frica sa ma intorc pe o parte, nu citisem si nu stiam prea multe despre cezariana, insa mi-a fost frica de un lucru atunci: sa nu vomit si mi-a spus o mamica sa nu beau nimic in ziua aia cu operatia. imi era sete, dar am gustat seara o gura de ceai si atat. statul in spital a fost nasol pt mine, ce bine a fost cand am ajuns acasa, ca aveam ajutoare, sotul-in concediu, mama, sor-mea.insa bebe plangea(seara)pana la 2 noaptea si eu nu mai puteam pe la 12. noroc de sot ca ii tinea suzeta in gura sa dorm si eu cate un pic. ca al meu a fost un mancacios(si este) de laptic. si acum vrea cat mai mult la tzitzi. dar acum e cam nasol ca musca rau de tot de cand ii iese maseaua. vad ca i-a iesit primul colt. oare cat mai dureaza sa iese tot? de dimineata plange intr-una. acum a adormit, dar nu mai trece nici cu nurofen. tare l-au chinuit durerile de dinti. am simiti din plin:((. am noroc ca doarme noaptea, bine cu tzitzi in gura si stau si eu in pat si mai atipesc cate un pic, dar trege de san ca vrea sa-l rupa. tare ma gandesc la intarcat dupa un an, greu va fi...

:rocking::rocking::grouphug:Iulia, nastere usoara, bebelina sa fie mancacioasa si sanatoasa, iar tu sa ai mult laptic(sau atat cat ii trebuie ei) ca nici prea mult nu e bun.:)dc vor fi tari sanii, sa scoti cu pompita!or sa-ti mai explice asistentele. sunt unele tare dragute!

nelly_blinduta
07.08.2012, 14:27:04
Nastere usoara Iulia, Doamne-ajuta sa treaca repede momentul si sa te bucuri apoi de fetita!:)

lorena_sv
07.08.2012, 22:04:23
Nastere usoara Iulia, Doamne-ajuta sa treaca repede momentul si sa te bucuri apoi de fetita!:)

parca voi foloseati lapte praf HA?daca da, de care?

roxutza88
08.08.2012, 12:15:41
hai sa-i facem galerie lui bebe Aida!!!:rocking::rockon::grouphug::gen_17::gen_19: :madlaugh:
te asteptam sa vii sanatoasa si cumintica si mancacioasa!!!si lui mami multa putere si fara frica,indiferent cum o sa nasti!!!!!hai bebe Aidaaaaaaa!!!!!

lorena_sv
08.08.2012, 12:33:09
hai bebe Aida!!nu o chinui prea mult pe mami!scoate capusorul afara sa prinzi si tu un pic de caldurica!:rocking::rocking::rockon:

ancutza1010
08.08.2012, 20:04:49
Nastere usoara Iulia, recuperare rapida, si o bebita cuminte si papacioasa! Asteptam cu nerabdare sa vedem comoara! Hai Aida !

nelly_blinduta
09.08.2012, 08:46:50
parca voi foloseati lapte praf HA?daca da, de care?
Aptamil HA am folosit, de la Milupa.

andrada21
09.08.2012, 11:25:44
Aida si a facut aparitia!O grasunica de 3930 gr nota 10!
Felicitari mami!

roxutza88
09.08.2012, 12:11:34
Felicitari mami!
uaaau ce fetita mare!sa fi sanatoasa Aida!!!cum a nascut mami?ca la atatea kg,mi-e si frica sa spui ca normal:-s

andrada21
09.08.2012, 13:35:18
uaaau ce fetita mare!sa fi sanatoasa Aida!!!cum a nascut mami?ca la atatea kg,mi-e si frica sa spui ca normal:-s
Cezariana ca Aiduta nu a vrut sa iasa.Ii placea acolo

danutza78
09.08.2012, 15:15:46
Felicitari mami!

Felicitari!
Sa creasca mare printesa, sanatate la amandoua, recuperare rapida mamicii si numai bine!!
Le pupam tare, tare!!!

ancutza1010
09.08.2012, 15:19:25
Felicitari mami!
Bine ai venit Aida! Felicitari Iulia pentru grasunica!

nyurka
09.08.2012, 19:08:35
Fetelor..mamicilor.. recomandati-mi un medic de familie bun.. ;))

lorena_sv
09.08.2012, 23:43:02
Felicitari mami!

felicitari, Iulia!mult laptic si recuperare rapida!
bine-ai venit, Aida!abia asteptam sa te cunoastem!<:-P<:-P<:-P

danutza78
10.08.2012, 06:53:51
Buna dimineata!
http://www.koffie-weetjes.nl/wp-content/uploads/2008/10/cappuccino-chiora-300x291.jpg

danutza78
10.08.2012, 06:54:50
Fetelor..mamicilor.. recomandati-mi un medic de familie bun.. ;))

Eu o am pe dr. Buimistriuc. Mie mi-e tare draga. Iti raspunde mereu la telefon.

nelly_blinduta
10.08.2012, 09:10:58
Felicitari mami!
OOO, felicitari mami!mare fetita! sa fie sanatoasa si tie recuperare rapida si crestere usoara!

Vickiy
11.08.2012, 13:55:11
Buna, fetelor!
N-am dat bir cu figitii, dar am muuult de invatat, iar timpul parca s-a comprimat... Sper sa iau examenul asta...

Mi-a iesit intoleranta la glucoza la testul acela. Dr de la Iasi mi-a zis sa consult un diabetolog/nutritionist...Stiti poate pe cineva?

Felicitari mami!
Felicitari, Iulia! Sa creasca mare si cuminte bebelina, iar tu sa te refaci rapid!

Gata pauza... fug la invatat!

Ancaxyz
11.08.2012, 21:33:13
Felicitari mami!
Felicitari, Iulia ! Bine-ai venit, Aida ! >:D<:*

nyurka
12.08.2012, 11:18:21
Danutza78, mersi de recomandare.. are cabinetul pe george enescu unde mai exact.. da-mi un punct de reper?>:D<>:D<>:D<

Ancaxyz
12.08.2012, 22:02:46
A iesit si dintisorul nr. 4, dar... " mufele " mele ar trebui trimise in statiune, la recuperare ...#-o8-}...de 3 zile doar cu ele-n gura sta, nu mai vreeaaau :((! Cred ca nici serpii nu-si schimba intr-o viata pielea de-atatea ori ! Schimb subiectul :">: cum stati cu "uratii" ? Pe mine inca nu m-au gasit, iar dr. a zis sa nu-mi fac griji, doar daca iese testul de sarcina pozitiv :-w.
In alta ordine de idei, ce mai papa seara picii vostri ? A mea papa iaurt+banana/branza/cereale sau branza cu paste, ori orez+iaurt+banana... sunt in pana de idei, help ;)).

ikalina
12.08.2012, 22:12:32
A iesit si dintisorul nr. 4, dar... " mufele " mele ar trebui trimise in statiune, la recuperare ...#-o8-}...de 3 zile doar cu ele-n gura sta, nu mai vreeaaau :((! Cred ca nici serpii nu-si schimba intr-o viata pielea de-atatea ori ! Schimb subiectul :">: cum stati cu "uratii" ? Pe mine inca nu m-au gasit, iar dr. a zis sa nu-mi fac griji, doar daca iese testul de sarcina pozitiv :-w.
In alta ordine de idei, ce mai papa seara picii vostri ? A mea papa iaurt+banana/branza/cereale sau branza cu paste, ori orez+iaurt+banana... sunt in pana de idei, help ;)).
Heiii felicitari ptr number 4...sper sa mai aveti o pauza pana la 5 ca altfel:-sPai daca sta numai cu mufa in gura;-) asta inseamna ca alaptezi aproape exclusiv si uratii nu te vor vizita ink...mie mi-a venit la 8 luni jumatate de la nastere dar am auzit si de cazuri de 1,5 ani deci nu e o regula;))eu sunt crizata acum ca desi mi-a iesit dt perfect mi-a iesit pozitiv igg de la herpes(care ar fi trebuit sa fie pana in 1 si la mine e 90:-s)si igm e negativ...asta inseamna oare ca am avut recent herpes sau inca mai am?oare e periculos ptr bb?aa e herpesul 1 adica oral ca cel nr 2 a iesit ok adica genital...cred..m-a innebunit netul asta!cine stie ceva despre asta??

andrada21
12.08.2012, 23:05:00
Heiii felicitari ptr number 4...sper sa mai aveti o pauza pana la 5 ca altfel:-sPai daca sta numai cu mufa in gura;-) asta inseamna ca alaptezi aproape exclusiv si uratii nu te vor vizita ink...mie mi-a venit la 8 luni jumatate de la nastere dar am auzit si de cazuri de 1,5 ani deci nu e o regula;))eu sunt crizata acum ca desi mi-a iesit dt perfect mi-a iesit pozitiv igg de la herpes(care ar fi trebuit sa fie pana in 1 si la mine e 90:-s)si igm e negativ...asta inseamna oare ca am avut recent herpes sau inca mai am?oare e periculos ptr bb?aa e herpesul 1 adica oral ca cel nr 2 a iesit ok adica genital...cred..m-a innebunit netul asta!cine stie ceva despre asta??
igg in trecut deci daca e pozitiv ai avut
igm in mom de fata deci la tine negativ-nu ai

lorena_sv
13.08.2012, 00:13:36

suntem printre mamicile mai putin norocoase in ce priveste dintii. sunt mamici care se trezesc ca bebelusii au deja dintisori, e fain asa si nu stiu ce si cand au iesit...noi avem cateva luni de cand nu-l mai lasa, cam de la 8 luni si un pic. de aproape 2 luni ne chinuim cu o masea, si a mai iesit si un dinte in acelasi timp, parca am mai scris eu, dar e jaleeee. mai iese cate un pic din masea, sper sa iese mai repede si sa ne lase in pace macar o luna
eu m-am hotarat sa il invat si cu lp, cam greu, dar sper sa reusesc ca nu se stie cand vine momentul intarcatului, desi eu ma gandesc si la toamna asta. am vb si cu pediatra si mi-a spus ca laptele nu mai e ca inainte, ca nu mai are grasimi si nu stiu ce vitamine, ca e mai mult pt placerea lor...si al meu sta noaptea mai mult mufat
la mine uratii au venit pe la 5 luni, desi alaptam exclusiv(nu incepusem diversificarea), parca asa, si vine cam la o luna, o luna si un pic, s-a cam dereglat sau asa tb sa fie

nelly_blinduta
13.08.2012, 08:52:00
suntem printre mamicile mai putin norocoase in ce priveste dintii. sunt mamici care se trezesc ca bebelusii au deja dintisori, e fain asa si nu stiu ce si cand au iesit...noi avem cateva luni de cand nu-l mai lasa, cam de la 8 luni si un pic. de aproape 2 luni ne chinuim cu o masea, si a mai iesit si un dinte in acelasi timp, parca am mai scris eu, dar e jaleeee. mai iese cate un pic din masea, sper sa iese mai repede si sa ne lase in pace macar o luna
eu m-am hotarat sa il invat si cu lp, cam greu, dar sper sa reusesc ca nu se stie cand vine momentul intarcatului, desi eu ma gandesc si la toamna asta. am vb si cu pediatra si mi-a spus ca laptele nu mai e ca inainte, ca nu mai are grasimi si nu stiu ce vitamine, ca e mai mult pt placerea lor...si al meu sta noaptea mai mult mufat
la mine uratii au venit pe la 5 luni, desi alaptam exclusiv(nu incepusem diversificarea), parca asa, si vine cam la o luna, o luna si un pic, s-a cam dereglat sau asa tb sa fie
Neatza! Eu, fiindca nu am alaptat, de la doua luni am inceput sa iau anticonceptionale asa ca am rezolvat-o:))
Pe de o parte astept sa-i iasa si lui Luca dintisorii dar pe de alta, cand va citesc...para zic: las pe mai incolo! oricum, el roade tot ce prinde, inclusiv mainile, picioarele si degetele noastre cand ne prinde si musca destul de tare; gingiile s-au umflat cumva dar nu sunt rosii, deci nu sunt semne evidente deocamdata.
Le intreb pe fetele care au bebeii cam deoseama cu al meu: ce mai fac, ce mai papa ingerasii, cand se inlocuieste si a 3-a masa?mai mananca si noaptea? Si apropo de nopti, Luca are o saptamana de cand a inceput sa se rostogoleasca in patut cand doarme si sa doarma si pe burtica:D...am avut un stres in prima noapte, n-am putut sa dorm deloc de teama sa nu se sufoce:)) si cu noile tehnici are un somn f agitat (poate ii simte lipsa si lui tati ca e plecat de o saptamana:zz:) si ma trezesc dimineata cu niste ochi umflati fiindca pe la 4-5 dimineata bebe se trezeste si are chef de joaca, de invartit prin patut sau de plans si o ora facem pauza de somn:(.......cam asta mai facem noi, pupici mamici si pitici:*

ancutza1010
13.08.2012, 08:52:11
Felicitari, si la mai multi! :))) pai le trimiti in statiune acum cand vine toamna? Cand ai povestit prima data cum ti-a dat sangele cand te-a muscat gabitza nu-mi inchipuiam cum e pentru ca s. nu avea dintisori. Dar in scurt timp am ajuns la 6 dinti si m-a capsat si pe mine ---- acum inteleg cum e.Am o gaura in sanul stang, si s-a umflat, auch. Pe mine uratii m-au pasuit cam 7 luni jumatate (cred, am si uitat exact), si vin oarecum la timp, in fiecare luna cu 4 zile mai repede decat ma astept eu =)))))))))))).
Daca ai sti cate povesti am auzit eu cu mamici care erau gravidute si nu stiau fiindca alaptau si nu le-au venit uratii! POate asa te ia prin surprindere un "surior/fratioara" pentru Gabitza. :D
Mai radem, mai glumim dar fara griji, vin ei cand te astepti mai putin.
Seara eu ii mai ofer lapte cu cereale, gris cu lapte, orez cu lapte, iaurt cu cereale, mamaliguta cu branzica si smantana uneori, alteori mar copt cu orez, branzica cu banana, incerc sa mai variez. Dar am revenit si noi la lp, desi de la 7 luni nu i-am mai dat. Ma gandesc ca in primavara sa finalizam cu alaptatul (o sa-mi fie dor :((( ). Incep treptat si cand e gata, e gata. Poate ne iese si mai devreme.

PS Ieri s. a facut cativa pasi singurel. Nu mi-a venit sa cred. E asa emotionant! Nu are inca curaj sa plece, era asa bucuros si el cand a realizat ca a mers singur. :D

Ancaxyz
13.08.2012, 21:48:26
Felicitari, si la mai multi! :))) pai le trimiti in statiune acum cand vine toamna? Cand ai povestit prima data cum ti-a dat sangele cand te-a muscat gabitza nu-mi inchipuiam cum e pentru ca s. nu avea dintisori. Dar in scurt timp am ajuns la 6 dinti si m-a capsat si pe mine ---- acum inteleg cum e.Am o gaura in sanul stang, si s-a umflat, auch. Pe mine uratii m-au pasuit cam 7 luni jumatate (cred, am si uitat exact), si vin oarecum la timp, in fiecare luna cu 4 zile mai repede decat ma astept eu =)))))))))))).
Daca ai sti cate povesti am auzit eu cu mamici care erau gravidute si nu stiau fiindca alaptau si nu le-au venit uratii! POate asa te ia prin surprindere un "surior/fratioara" pentru Gabitza. :D
Mai radem, mai glumim dar fara griji, vin ei cand te astepti mai putin.
Seara eu ii mai ofer lapte cu cereale, gris cu lapte, orez cu lapte, iaurt cu cereale, mamaliguta cu branzica si smantana uneori, alteori mar copt cu orez, branzica cu banana, incerc sa mai variez. Dar am revenit si noi la lp, desi de la 7 luni nu i-am mai dat. Ma gandesc ca in primavara sa finalizam cu alaptatul (o sa-mi fie dor :((( ). Incep treptat si cand e gata, e gata. Poate ne iese si mai devreme.

PS Ieri s. a facut cativa pasi singurel. Nu mi-a venit sa cred. E asa emotionant! Nu are inca curaj sa plece, era asa bucuros si el cand a realizat ca a mers singur. :D
Eee, eu zic ca nu are cum sa ma ia prin surprindere vreo barza shuie ;)), 99% ! Mie imi convine situatia, dar eram curioasa sa vad cum e la alte mamici, ca ma gandeam la alte cauze de-acum :-s, cu imaginatia mea debordanta, mai ales daca e vorba de boli 8-}.
Ce fel de lapte ii faci lui Stef cu orez/cereale :lp sau de vaca ?
Bravo pt primii pasi ! Il pui si in premergator? Eu o pun cate putin si o mai duc de manute tot asa, cateva reprize scurte pe zi, trebuie oare insistat mai mult ? Eu n-o fortez, se ridica singurica daca are chef, dar nu paseste inca, sta rezemata .
Cu dintii .... :-w...as pune-o sa aleaga: ori ei ori eu (adica mufa ) ! Cand i-au iesit cei de jos parca nici n-am stiut, dar acum... are si-o stare de nervi ca si scrasneste, mai nou. Eu mi-am propus s-o alaptez pana dupa revelion, daca nu se intarca ea singura mai repede (eu am fost un bebe super, m-am intarcat singura, la 8 luni, ea de ce nu-mi seamana ?:))). Oricum va fi greu, pt ca ea si la pranz nu adoarme decat la san, f rar in balansoar (cu mine), -doar dupa-amiaza, cand o adoarme sotul.
Peste nu i-am dat inca, ficatel si galbenus nu-i plac prea mult, carnea-i la putere !

Lorena, si eu ma gandeam pe mai la iarna la varianta cu laptele praf, te voi intreba cum ti-a reusit ;-).

ancutza1010
14.08.2012, 11:54:31
Eee, eu zic ca nu are cum sa ma ia prin surprindere vreo barza shuie ;)), 99% ! Mie imi convine situatia, dar eram curioasa sa vad cum e la alte mamici, ca ma gandeam la alte cauze de-acum :-s, cu imaginatia mea debordanta, mai ales daca e vorba de boli 8-}.
Ce fel de lapte ii faci lui Stef cu orez/cereale :lp sau de vaca ?
Bravo pt primii pasi ! Il pui si in premergator? Eu o pun cate putin si o mai duc de manute tot asa, cateva reprize scurte pe zi, trebuie oare insistat mai mult ? Eu n-o fortez, se ridica singurica daca are chef, dar nu paseste inca, sta rezemata .
Cu dintii .... :-w...as pune-o sa aleaga: ori ei ori eu (adica mufa ) ! Cand i-au iesit cei de jos parca nici n-am stiut, dar acum... are si-o stare de nervi ca si scrasneste, mai nou. Eu mi-am propus s-o alaptez pana dupa revelion, daca nu se intarca ea singura mai repede (eu am fost un bebe super, m-am intarcat singura, la 8 luni, ea de ce nu-mi seamana ?:))). Oricum va fi greu, pt ca ea si la pranz nu adoarme decat la san, f rar in balansoar (cu mine), -doar dupa-amiaza, cand o adoarme sotul.
Peste nu i-am dat inca, ficatel si galbenus nu-i plac prea mult, carnea-i la putere !
.
La inceput cu lapte de vaca, dar pediatra mi-a zis ca e mai ok cu lp.
In premergator il mai las, desi nu ii mai place, vrea tinut de 1 manuta si se plimba prin toata casa.
I-am dat din toate cele 3 dar nu prea ii plac, si noi tot cu carnita.
Aseara s-a trezit la 4 DIN NOU si n-a mai dormit pana pe la vreo 7, l-am lasat sa se agite in coltul lui. San nu, lapte praf nu, somn nu...... #-o#-o:-s:-s|-)|-)
NU stiu ce are dar e asa agitat si mofturos de o vreme. =((

lorena_sv
14.08.2012, 21:50:44
Iulia, Aida, sunteti acasa?ce faceti?cum e?:x

ancutza1010
15.08.2012, 09:30:45
Stefanel le ureaza LA MULTI ANI bebitelor cu numele MARIA! <:-P
Sa fiti sanatoase si iubite! @};-

Ancaxyz
15.08.2012, 22:52:17
Stefanel le ureaza LA MULTI ANI bebitelor cu numele MARIA! <:-P
Sa fiti sanatoase si iubite! @};-
Multumim mult !:):*

ancutza1010
16.08.2012, 09:32:23
Multumim mult !:):*
:-* Cum mai sunteti? Ce mai face Gabita cu dintisorii?

Ancaxyz
16.08.2012, 13:43:50
:-* Cum mai sunteti? Ce mai face Gabita cu dintisorii?
#-oOff, de dimineata a avut diaree si temparatura 38.5- 38.8, am fost la dr si nu e nimic la plaman sau in gat, se pare ca e de la dintele nr.5, care i-a iesit azi noapte :-L.Noi maine plecam la Onesti si numai asta nu ne trebuia, dar dr a zis ca e ok, ne-a urat drum bun. Acum are doar 37.4, asa ca \:D/.

ancutza1010
16.08.2012, 14:03:50
#-oOff, de dimineata a avut diaree si temparatura 38.5- 38.8, am fost la dr si nu e nimic la plaman sau in gat, se pare ca e de la dintele nr.5, care i-a iesit azi noapte :-L.Noi maine plecam la Onesti si numai asta nu ne trebuia, dar dr a zis ca e ok, ne-a urat drum bun. Acum are doar 37.4, asa ca \:D/.
La nunta parca nu? Eiii, lasa ca va fi ok, daca a crapat dintele ati scapat. Iti pui in bagaj toate cele necesare si gata . Cat stati? E prima data cand mergeti la un drum mai lung? Cred ca mai mult de 3-4 ore nu faceti cu opriri, daca veti vrea. Porniti si voi cand e ora de somn a Gabitei sa aveti liniste, eventual o obositi inainte mai tare. S. s-a comportat f bine la drum lung, a dormit mai tot drumul in scaunel. ;)) In rest, in oras daca e treaz, nu mai sta locului, se agata de scaune vrea sa exploreze el tot. Va inarmati cu multe jucarii si distractie placuta la petrecere!

Ancaxyz
16.08.2012, 16:59:18
La nunta parca nu? Eiii, lasa ca va fi ok, daca a crapat dintele ati scapat. Iti pui in bagaj toate cele necesare si gata . Cat stati? E prima data cand mergeti la un drum mai lung? Cred ca mai mult de 3-4 ore nu faceti cu opriri, daca veti vrea. Porniti si voi cand e ora de somn a Gabitei sa aveti liniste, eventual o obositi inainte mai tare. S. s-a comportat f bine la drum lung, a dormit mai tot drumul in scaunel. ;)) In rest, in oras daca e treaz, nu mai sta locului, se agata de scaune vrea sa exploreze el tot. Va inarmati cu multe jucarii si distractie placuta la petrecere!
Nu la nunta :), aia a fost in iunie; mergem in vizita la nana G. si la alte rude pe care le avem acolo, avem si un parastas, si de casa noua, eee... activitati diverse ;-). Mie mi-e frica sa nu-i fie iar rau G. pe drum, dar i-am luat un preparat si sper sa fie bine, mai ales ca e si racoare. Ultima oare i-a fost bine, cred ca si pt ca i-am intors scaunelul sa mearga cu fata la drum. Stam 4 zile si da, e primul drum mai lung pt ea, exceptand drumul la Iasi, pt operatie, dar avea doar 5 sapt atunci ... Mergem cu bunicii, asa ca divertismentul va fi asigurat, ne vom preda unul altuia stafeta :)).

topi11
16.08.2012, 17:12:10
Buna, fetelor!
N-am dat bir cu figitii, dar am muuult de invatat, iar timpul parca s-a comprimat... Sper sa iau examenul asta...

Mi-a iesit intoleranta la glucoza la testul acela. Dr de la Iasi mi-a zis sa consult un diabetolog/nutritionist...Stiti poate pe cineva?

Felicitari, Iulia! Sa creasca mare si cuminte bebelina, iar tu sa te refaci rapid!

Gata pauza... fug la invatat!

Doctorita Caziuc de la spitalul mare din SV. E f. buna. Cred ca o poti vedea in ambulatoriu. Pana ajungi la ea trebuie sa limitezi consumul de fainoase, orez, cartofi, cereale tot ce inseamna carbohidrati. Atentie nu trebuie sa ii scoti din dieta ci doar sa consumi mai putin si nu o data, de ex daca mananci 4 felii de paine pe zi nu mananci 3 la o masa. Indicata este painea neagra sau graham. Cu masura mananci fructele bogate in zahar: banane, struguri, pere, prune. Daca poti scoti de tot dulcele din alimentatie, nimic nimic, nu inghetata nu ciocolata nu produse de patiserie, daca ti-e pofta gusti si atat. Exista unele riscuri nu prea mari asociate cu diabetul gestational (de sarcina) dar daca ai grija cu dieta va fi bine, ti-o spune cineva care a avut de 2 ori cu ambele sarcini. Cel mai bine discuti cu dr. care va vedea ce valori ti-au iesit la testul de toleranta si iti va spune mai multe bazat pe asta. numai bine iti doresc!

topi11
16.08.2012, 17:19:03
Neatza! Eu, fiindca nu am alaptat, de la doua luni am inceput sa iau anticonceptionale asa ca am rezolvat-o:))
Pe de o parte astept sa-i iasa si lui Luca dintisorii dar pe de alta, cand va citesc...para zic: las pe mai incolo! oricum, el roade tot ce prinde, inclusiv mainile, picioarele si degetele noastre cand ne prinde si musca destul de tare; gingiile s-au umflat cumva dar nu sunt rosii, deci nu sunt semne evidente deocamdata.
Le intreb pe fetele care au bebeii cam deoseama cu al meu: ce mai fac, ce mai papa ingerasii, cand se inlocuieste si a 3-a masa?mai mananca si noaptea? Si apropo de nopti, Luca are o saptamana de cand a inceput sa se rostogoleasca in patut cand doarme si sa doarma si pe burtica:D...am avut un stres in prima noapte, n-am putut sa dorm deloc de teama sa nu se sufoce:)) si cu noile tehnici are un somn f agitat (poate ii simte lipsa si lui tati ca e plecat de o saptamana:zz:) si ma trezesc dimineata cu niste ochi umflati fiindca pe la 4-5 dimineata bebe se trezeste si are chef de joaca, de invartit prin patut sau de plans si o ora facem pauza de somn:(.......cam asta mai facem noi, pupici mamici si pitici:*

buna nelly nu am mai intrat de muuuult. bebelina mea papa de ceva vreme 3 mese pe zi, ii dau papa apoi ii ofer si san uneori refuza sanul. intre mese san cat vrea si acu vrea mai mereu pt ca si noua ne iese primul dinte. s-au conturat ambii de jos in gingie dar cred ca mai e pana ii ies. pana atunci scoatem peri albi lui mami si zi noapte, noaptea papam o data sau de 2 ori. e naspa tare sa ma obisnuiesc pt ca la bb 1 nici nu am stiut cand i-au iesit dintii doar la 2 am avut probleme dar era deja mare 1 an si. noi papam carne de pasare cu supica, curcan cu mazare, galbenus de ou fiert, fructe cu cereale, iaurt cu biscuite, fructe cu biscuite sau cu branza calcica, piure de cartof cu broccoli sau simplu, gris cu lapte simplu sau cu iaurt. ma gandesc cu ce sa ii mai diversific, ceva mancarici de legume, ceva idei? pupici si numai bine.

nelly_blinduta
17.08.2012, 09:30:28
buna nelly nu am mai intrat de muuuult. bebelina mea papa de ceva vreme 3 mese pe zi, ii dau papa apoi ii ofer si san uneori refuza sanul. intre mese san cat vrea si acu vrea mai mereu pt ca si noua ne iese primul dinte. s-au conturat ambii de jos in gingie dar cred ca mai e pana ii ies. pana atunci scoatem peri albi lui mami si zi noapte, noaptea papam o data sau de 2 ori. e naspa tare sa ma obisnuiesc pt ca la bb 1 nici nu am stiut cand i-au iesit dintii doar la 2 am avut probleme dar era deja mare 1 an si. noi papam carne de pasare cu supica, curcan cu mazare, galbenus de ou fiert, fructe cu cereale, iaurt cu biscuite, fructe cu biscuite sau cu branza calcica, piure de cartof cu broccoli sau simplu, gris cu lapte simplu sau cu iaurt. ma gandesc cu ce sa ii mai diversific, ceva mancarici de legume, ceva idei? pupici si numai bine.
Buna! Vad ca ati avansat! Si la noi parca se vad conturati prin gingie dintisorii de jos dar inca nu e rosie gingia si cred ca mai e pana ies, insa e f agitat noaptea de vreo doua saptamani si ma simt dimineata ca in prima luna cand l-am nascut:)) Si Luca mananca acum carnita de pui cu legume sau galbenus de ou cu legume; inca nu i-am introdus a treia masa dar ma gandesc la asta serios fiindca mi se pare ca nu se satura fiindca mananca iar doua mese pe noapte. Nu stiu ce sa ii dau seara; are voie oare iaurt?nici nu stiu daca o sa-i placa fiindca am observat ca nu prea ii plac acriturile:)...ma gandesc la curcanul cu mazare...eu nu i-am dat mazare; ii dai din conserva din comert?am sa incerc si eu, ca sa-i mai diversific piureul de legume.Branza calcica i-o faci cu lp sau lapte de vaca?si laptele cu gris la fel, de care?
Sper ca nu te-am zapacit cu intrebarile, dar am cam intrat si eu in pana de cunostinte mai bine zis, ca nu mai stiu care e urmatorul pas:))pupici la copilasi

Iulia_
17.08.2012, 17:12:20
Va salutam pe toate mamicile si pe toti piticii, noi suntem bine si ne adaptam acasa.
Ne cam place sa dormim ziua, sa ne strangem in brate noaptea si sa papam mult si bine de la san.
Eu am de furca cu ranile la sani, dar fac eforturi sa trecem cumva peste.
Pupici de la mami si Aida!

ancutza1010
17.08.2012, 19:07:40
Va salutam pe toate mamicile si pe toti piticii, noi suntem bine si ne adaptam acasa.
Ne cam place sa dormim ziua, sa ne strangem in brate noaptea si sa papam mult si bine de la san.
Salutam mamica si titita, e o scumpicica mica! Pentru sani eu am folosit bepanten, merge si garmastan, merge si lasati la aer fara nimic deasupra, la noi a mers de minune asta, si asa stefan papa non stop. :D Puop

topi11
20.08.2012, 17:08:33

doamne iulia nu imi vine sa cred ca esti deja mamica, pentru mine a trecut asa repede timpul, banuiesc ca pt tine mult mai greu. sa fiti sanatosi amandoi iar lui bebe mic si scump mult noroc in viata!

topi11
20.08.2012, 17:16:03
Buna! Vad ca ati avansat! Si la noi parca se vad conturati prin gingie dintisorii de jos dar inca nu e rosie gingia si cred ca mai e pana ies, insa e f agitat noaptea de vreo doua saptamani si ma simt dimineata ca in prima luna cand l-am nascut:)) Si Luca mananca acum carnita de pui cu legume sau galbenus de ou cu legume; inca nu i-am introdus a treia masa dar ma gandesc la asta serios fiindca mi se pare ca nu se satura fiindca mananca iar doua mese pe noapte. Nu stiu ce sa ii dau seara; are voie oare iaurt?nici nu stiu daca o sa-i placa fiindca am observat ca nu prea ii plac acriturile:)...ma gandesc la curcanul cu mazare...eu nu i-am dat mazare; ii dai din conserva din comert?am sa incerc si eu, ca sa-i mai diversific piureul de legume.Branza calcica i-o faci cu lp sau lapte de vaca?si laptele cu gris la fel, de care?
Sper ca nu te-am zapacit cu intrebarile, dar am cam intrat si eu in pana de cunostinte mai bine zis, ca nu mai stiu care e urmatorul pas:))pupici la copilasi

buna, eu ii dau seara iaurt insa mandrutza mea nu vrea decat de ala cu fructe asa simplu nu il mananca nici sa o tai, o sa mai incerc mai incolo iar. da eu cred ca ii poti da iaurt seara dar nu ii da seara prima data, da-i-l dimineata sa vezi cum tolereaza si daca e bine apoi poti sa i-l dai seara. mazare ii dau de la mama din gradina, am inghetat-o, nu iti recomand conserva deloc, mai bine cumpara-i inghetata, cand o prepari nu o lasi sa se dezghete o pui direct inghetata la fiert. branza calcica nu iese decat cu lapte de vaca proaspat si bineinteles fiert in prealabil, nu iese cu lapte UHT, praf etc. da laptele cu gris si tot ce ii mai pregatesc e cu lapte de vaca, stiu ca se zice vai ii dai lapte de vaca inainte de 1 an insa multi nu inteleg ca e voie sa ii dai lapte de vaca asa in amestecuri insa nu sa il bea, deci nu trebuie sa fie laptele de baza. bineinteles prima data ii pui putin si vezi daca nu face diaree sau alergie ca orice aliment nou introdus. eu in curand vreau sa ii dau carne de vita cu pastai si vreau sa ii introduc pestele, noi am facut ieri 7 luni ps: in supica deja ii pun ardei, rosie si ceapa, cate putin. pofta buna!

topi11
20.08.2012, 17:20:00
buna fetelor, vreau sa va cer sfatul, am probleme cu mirunica mea de la nastere cu un ochi care ii lacrimeaza, canal infundat. din aceasta cauza am avut mai multe episoade de "ochi lipit" tratate cu succes cu tobrex si o data cu kanamicina. din pacate acu avem cel mai serios episod ochiul este f iritat si nu mai cedeaza la tratametele mentionate. vreau neaparat sa merg cu ea la un oftalmolog sa imi recomande alt tratament si ulterior sa desfundam canalul. ati trecut careva prin asa ceva sau imi puteti recomanda un oftalmolog bun sau un oftalmolog pediatru (daca exista asa ceva)? multam. numai bine tuturor, mamici, burtici, bebici.
ps de pe net novaoptic pare bazata, dar are multi medici, care e mai bun?

nelly_blinduta
21.08.2012, 15:41:38
buna fetelor, vreau sa va cer sfatul, am probleme cu mirunica mea de la nastere cu un ochi care ii lacrimeaza, canal infundat. din aceasta cauza am avut mai multe episoade de "ochi lipit" tratate cu succes cu tobrex si o data cu kanamicina. din pacate acu avem cel mai serios episod ochiul este f iritat si nu mai cedeaza la tratametele mentionate. vreau neaparat sa merg cu ea la un oftalmolog sa imi recomande alt tratament si ulterior sa desfundam canalul. ati trecut careva prin asa ceva sau imi puteti recomanda un oftalmolog bun sau un oftalmolog pediatru (daca exista asa ceva)? multam. numai bine tuturor, mamici, burtici, bebici.
Poti incerca la dr Trifina Anca, medic oftalmo. Are cabinet langa Policlinica, o gasesti in fiecare dupa-masa si fara programare. Am si nr de tel daca vrei. E f draguta si destul de priceputa, nah, nu e pediatru, dar mama merge frecvent la ea si am vazut si copii iesind de la dansa. Si Luca a avut probleme cu un ochisor, s-a tratat cu tobrex si cu masaj la coltul ochiului. Sper sa rezolvati curand!sanatate la puisor!

monica_82
21.08.2012, 16:40:50

daca alaptezi poti sa ii pui laptic in ochi si eu am avut aceeasi problema cu fata si m-am chinuit pana la 4 luni cand am scapat cu lapte de san

topi11
22.08.2012, 09:36:50
daca alaptezi poti sa ii pui laptic in ochi si eu am avut aceeasi problema cu fata si m-am chinuit pana la 4 luni cand am scapat cu lapte de san

multumesc. cat de des ii puneai laptic? o sa incerc si eu.

roxutza88
22.08.2012, 12:40:32
sa inteleg ca forumul s-a mutat pe facebook?mie imi placea mai mult aici....:-<

Iulia_
23.08.2012, 10:41:07
Are cineva un pediatru bun pe care il recomanda?
Dr.mea de familie e in concediu si pe noi nu ne-a vizitat nimeni acasa, nu am cantarit fata din spital... ma tem sa nu ratez ceva f.important. :-B

lorena_sv
23.08.2012, 22:09:21
Dr.mea de familie e in concediu si pe noi nu ne-a vizitat nimeni acasa, nu am cantarit fata din spital... ma tem sa nu ratez ceva f.important. :-B

eu merg la dr Spanu
de cantarit, mi-a cerut dr de familie sa vin la 2 sapt si la o luna. am fost la 2 sapt si mi-a zis ca a luat putin in greutate si tb sa trecem pe lp, asa ca mi-am cumparat cantar de pe net si nu m-am mai dus la ea pt asta. am dat pana in 200 de ron pe cantar. acum il cantaresc doar lunar

topi11
25.08.2012, 07:00:53

pai ma gandesc ca se intoarce ea din concediu in 2-3 saptamani nu?, poti astepta pana atunci. cu cantaritul nu ai vreo cunostinta care are cantar digital? eu pe miruna mea o puneam :) pe o tava si pe cantarul nostru digital o:-) cand a mai crescut ma cantaream eu cu ea in brate si apoi scadeam greutatea mea. la vizita acasa vine asistenta si nu iti zice mare lucru decat sa ii dai vit D3, se uita la buric si cam atat. daca vrei musai pot sa iti dau nr doctoritei filote din spital. din cate am inteles are si cabinet privat. e dr neonatolog si mie mi s-a parut o dragutza. pupici.

Iulia_
25.08.2012, 09:02:28
Am cantar, ma gandeam ca ii face si altceva la dr.
Oricum, as vrea sa o inscriu la un pediatru, ma gandesc si pe viitor.

Cat au luat in greutate copilasii vostri in prima luna? Citeam undeva de 200g/sapt, asa trebuie?

nelly_blinduta
25.08.2012, 09:35:25

Cat au luat in greutate copilasii vostri in prima luna? Citeam undeva de 200g/sapt, asa trebuie?
Eu merg la dr Murariu, e tare draguta. Am mai avut recomandari si de la alte mamici. Are cabinet in spate la Kaufland, la blocurile alea noi.:*

Iulia_
26.08.2012, 13:13:03
E tanara dr.Murariu? :)

Din spital mi-a recomandat sa merg la dr.Dorin, parca... pentru ca i-am zis ca stau in Obcini. Dar nu stiu unde sa-l gasesc...

Ancaxyz
26.08.2012, 22:51:18
sa inteleg ca forumul s-a mutat pe facebook?mie imi placea mai mult aici....:-<
LIKE :suuuper:, si mie la fel, aici e mai ...intim :).

Ancaxyz
26.08.2012, 23:04:02
Sa va zic ultima isprava a fiica-mi : a venit catel dupa mine in baie, a sterpelit o sticluta cu oja si se juca cu ea...nu m-am stresat, ca doar era inchisa biiine... pana cand n-au trecut 2 min si mirosea a oja... eu eram langa ea :O, linistita,cautam ceva ... cand ma uit la ea :oja pe pantalon, manuta si :-& buze ! Isteata mamei a reusit sa o deschida, deeeci m-am asezat in baie pe jos, sa vad de la inaltimea ei ce-ar putea s-o mai tenteze si am strans/ mutat/incuiat tot ce poate fi periculos pt ea, repetand manevra si pe hol, si in bucatarie (pana atunci facusem asta doar in camere ).
Stiti cu ce iese oja de pe haine ? ;-)
Ai vostri pici ce trasnai fac? Hai sa facem un top al nastrusniciilor pe care ei reusesc sa le faca, indiferent cat de vigilente suntem noi ;)).

roxutza88
27.08.2012, 09:10:26
Sa va zic ultima isprava a fiica-mi : a venit catel dupa mine in baie, a sterpelit o sticluta cu oja si se juca cu ea...nu m-am stresat, ca doar era inchisa biiine... pana cand n-au trecut 2 min si mirosea a oja... eu eram langa ea :O, linistita,cautam ceva ... cand ma uit la ea :oja pe pantalon, manuta si :-& buze ! Isteata mamei a reusit sa o deschida, deeeci m-am asezat in baie pe jos, sa vad de la inaltimea ei ce-ar putea s-o mai tenteze si am strans/ mutat/incuiat tot ce poate fi periculos pt ea, repetand manevra si pe hol, si in bucatarie (pana atunci facusem asta doar in camere ).
Ai vostri pici ce trasnai fac? Hai sa facem un top al nastrusniciilor pe care ei reusesc sa le faca, indiferent cat de vigilente suntem noi ;)).
eu am incercat sa-i fac poze de cate ori face o trasnaie,desi in momentul ala sunt nervoasa dar si amuzata.nu a facut mari boacane,doar si-a turnat lapte cu biscuiti in papuci,si-a turnat praful de glucoza pe ea si pe langa ea.nici nu mai tin minte acum cate a mai facut.o prietena si-a gasit fetita, cuminte in baie,rozand parfumelul care se pune in wc :-&:))

candreea
27.08.2012, 13:15:32

Din spital mi-a recomandat sa merg la dr.Dorin, parca... pentru ca i-am zis ca stau in Obcini. Dar nu stiu unde sa-l gasesc...
buna Iulia si felicitari pentru fetita, e o scumpa. pe dr Dorin nu ti-l recomand.a fost medicul meu de familie dar m-am mutat de la el din mai multe motive. dr Murariu stiu ca e f draguta, nu am fost la ea, dar o stiu din alta parte. am cunostinte care merg la ea cu bebelusii si sunt f bine. cand o sa nasc merg si eu la ea cu bebele.

ikalina
27.08.2012, 14:50:36
Am ajuns si eu de la eco.....ink o fetita cu codite!!!<:-Pma simt atat de fericita si de eliberata ca nu am cuvinte!!doar un fibrom de 3 cm descoperit acum dintr-o data!(:|ma supara psihic....si nu stiu pe nimeni sa intreb ce consecinte poate avea...

danutza78
28.08.2012, 07:29:47
Buna dimineata!!
Haideti la cafea. Ca tot e frig afara....

http://all-forone.com/wp-content/uploads/2012/04/GoodMorningCoffee.gif

danutza78
28.08.2012, 07:59:49
Eu tot la dr Spanu merg cu Bia.
Cu Sofia la fel, tot la ea voi merge. :)
E f amabila, vorbeste frumos, ti-o stududiaza pe toate partile, are rabdare sa-ti raspunda chiar si al cele mai stupide intrebari, raspunde la telefon daca e sunata... eu am numai de bine de zis la adresa ei. :)

Ce tare Gabita cu poznele ei. :)) Sunt tare simpatici cand fac cate una.

Felicitari pt printesa Alinutzza!!! Sa creasca mare si sanatoasa si sa stea pana la termen in burtica la mami!
Nu te ingrijora cu fibromul. Probabil ca nu e nimic grav. Daca era ceva, te supunea doctora si la alte investigatii. Pupam burtica!

danutza78
28.08.2012, 08:02:39
Iulia vreau si eu detalii despre ce si cum se mai intampla prin spital.
De la tarife pana la cum trebuie sa ne imbracam bebelusii.
Cand ai timp poate-mi detaliezi intr-un mesaj privat!
Pupici printesei!!

monica_82
28.08.2012, 08:25:15

e tanara si foarte draguta ....poate ai avut ocazia sa o vezi si in spital ...iti recomand sa mergi la ea mie mi se pare o doctorita super

Ancaxyz
28.08.2012, 10:42:52
e tanara si foarte draguta ....poate ai avut ocazia sa o vezi si in spital ...iti recomand sa mergi la ea mie mi se pare o doctorita super
Noi tot la dr Murariu am fost si sunt multumita de ea; totusi nu e chiar tanara, are vreo 45 de ani sigur, dar e f draguta si eleganta. Am facut precizarea cu varsta pt ca in spital am prins si eu intr-o zi o dr. ff de treaba, tanara (cam 30 ), blonduta, rabdatoare si amabila si mi-a parut rau pe urma ca nu stiu cum o cheama, ca la ea m-as fi dus, poate stie cineva numele ei.
Eu n-am mai fost la pediatru de prin februarie ...daca n-au fost probleme ([-o<) ...oricum dr de fam ma cheama lunar, daca uit imi trimite vb prin ai mei cand merg dupa retete.
Sa va mai zic de G. : tin tel blocat, il gaseste, il deblocheaza si, cumva, suna la :112 (de 2 ori, noroc ca nu se facuse legatura la operatoare ), la colegele mele, la nasa-sa, bunicu, la info-credit, etc. Am multe tel vechi, dar nu-i plac decat cele 'valabile', care se 'aprind' ;-).

Ancaxyz
28.08.2012, 10:50:32
Apropo de doctori, voi le-ati facut analize copilasilor? Mie mi-a zis dr de fam ca-mi da trimitere sa-i fac (nu ca ar fi probl, dar si-a amintit ca i-am zis eu acu vreo luna-doua ca G. lingea peretele) . Voi le dati fier? Noua ne-a dat la 6 luni o sticluta, i-am dat cam 2 luni si cand am fost la dr, sapt trecuta, mi-a zis ca e cam palida si sigur nu-i mai dau fier ! M-a prins ! >:P

topi11
31.08.2012, 14:46:48
Am ajuns si eu de la eco.....ink o fetita cu codite!!!<:-Pma simt atat de fericita si de eliberata ca nu am cuvinte!!doar un fibrom de 3 cm descoperit acum dintr-o data!(:|ma supara psihic....si nu stiu pe nimeni sa intreb ce consecinte poate avea...

felicitari! nasa mea a avut unul la fel de mare cand a ramas insarcinata, a nascut cu bine si nu mi-a mentionat sa fi ingrijorat asta pe medicul ei. cred ca e prea mic sa cauzeze probleme. numai bine!

topi11
31.08.2012, 14:51:41

lol, fii-miu mi-a desfacut toate absorbantele, de noapte, de zi etc si a tapetat mobila din baie cu ele. cand era mai mic mi-a pictat jumate din bucatarie cu rujul, cine stie ce-o sa mai faca.

topi11
03.09.2012, 15:33:24
fetelor slaba miscare pe aici....unde sunteti? :-\ voiam sa va intreb cat se da la o cumatrie acum ca nasi. stiu ca depinde de cat de fastuoasa e petrecerea si de posibilitatile nasilor etc dar as vrea sa stiu concret cat v-au dat voua nasii sau daca ati auzit de la alte botezuri cam cat se da. multzam

roxutza88
04.09.2012, 11:55:17
fetelor slaba miscare pe aici....unde sunteti? :-\ voiam sa va intreb cat se da la o cumatrie acum ca nasi. stiu ca depinde de cat de fastuoasa e petrecerea si de posibilitatile nasilor etc dar as vrea sa stiu concret cat v-au dat voua nasii sau daca ati auzit de la alte botezuri cam cat se da. multzam
fetele s-au mutat pe facebook :((:-L si mie nu-mi place.e mult mai multa intimitate aici.in fine
eu la ultima cumatrie am dat 10 mil,pt ca erau nasii fetitei mele.dar masa merge cam 6-7 mil daca nu esti f apropiat.

topi11
04.09.2012, 14:40:02
fetele s-au mutat pe facebook :((:-L si mie nu-mi place.e mult mai multa intimitate aici.in fine
eu la ultima cumatrie am dat 10 mil,pt ca erau nasii fetitei mele.dar masa merge cam 6-7 mil daca nu esti f apropiat.
da vad ca s-au mutat ca nu mai scriem decat eu tu si anca. oricum eu oe facebook nu le gasesc deci....si chiar daca le-as gasi oricum as scrie si aici si acolo.
pana atunci ne laudam si noi cu primul dintisor iesit fara febra insa cu mornaiala de mai bine de o luna. si al doilea e pe drum. voi ce mai faceti?

lorena_sv
04.09.2012, 21:21:26

eu zic ca acolo e mai multa intimitate :) e un grup secret si nu stiu decat fetele din lista :)

roxutza88
04.09.2012, 21:51:36
eu zic ca acolo e mai multa intimitate :) e un grup secret si nu stiu decat fetele din lista :)
cum secret daca vede toata lumea cand scrii?apare pe pg fiecarui ca ai scris acolo.asa cum apare cand postezi poze sau comentezi la ceva,asa iti apare si cand scrii acolo...si ce scrii...

lorena_sv
05.09.2012, 07:40:15
cum secret daca vede toata lumea cand scrii?apare pe pg fiecarui ca ai scris acolo.asa cum apare cand postezi poze sau comentezi la ceva,asa iti apare si cand scrii acolo...si ce scrii...

pai asta e farmecul;;)ca nu vede toata lumea:-$, iti apare doar tie, intreaba pe cineva apropiat dc ti-a vazut vreo postare :)

AnnyyAnnyy
05.09.2012, 11:02:58
Apropo de doctori, voi le-ati facut analize copilasilor? Mie mi-a zis dr de fam ca-mi da trimitere sa-i fac (nu ca ar fi probl, dar si-a amintit ca i-am zis eu acu vreo luna-doua ca G. lingea peretele) . Voi le dati fier? Noua ne-a dat la 6 luni o sticluta, i-am dat cam 2 luni si cand am fost la dr, sapt trecuta, mi-a zis ca e cam palida si sigur nu-i mai dau fier ! M-a prins ! >:P
eu am facut sideremia, ca si hemoleucograma completa pt ca dr recomanda Fe si Ca default, fara sa vada daca acerntele chiar exista. Nu existau asa ca am refuzat sa ii dau suplimente aiurea

AnnyyAnnyy
05.09.2012, 11:04:41
Mel merge la Cobuz :)
O recomand pt ca e din generatia noua... pro alaptat, anti talonet, mai citita asa :D

AnnyyAnnyy
05.09.2012, 11:05:49

In prima luna a luat cca 1000 g. dar nu "trebuie" sa ia atat...fiecare are ritmul lui/ei de crestere.

Vickiy
11.09.2012, 19:05:04
Doctorita Caziuc de la spitalul mare din SV. E f. buna. Cred ca o poti vedea in ambulatoriu. Pana ajungi la ea trebuie sa limitezi consumul de fainoase, orez, cartofi, cereale tot ce inseamna carbohidrati. Atentie nu trebuie sa ii scoti din dieta ci doar sa consumi mai putin si nu o data, de ex daca mananci 4 felii de paine pe zi nu mananci 3 la o masa. Indicata este painea neagra sau graham. Cu masura mananci fructele bogate in zahar: banane, struguri, pere, prune. Daca poti scoti de tot dulcele din alimentatie, nimic nimic, nu inghetata nu ciocolata nu produse de patiserie, daca ti-e pofta gusti si atat. Exista unele riscuri nu prea mari asociate cu diabetul gestational (de sarcina) dar daca ai grija cu dieta va fi bine, ti-o spune cineva care a avut de 2 ori cu ambele sarcini. Cel mai bine discuti cu dr. care va vedea ce valori ti-au iesit la testul de toleranta si iti va spune mai multe bazat pe asta. numai bine iti doresc!

Multumesc, topi! Am evitat sa merg prin spital cu meningita asta care nu se mai termina, dar mi-am facut un regim dupa sfaturile tale si dupa regimul tatalui meu (diabetic, de mai bine de 15 ani).
Am terminat cu examenele, mi-am facut si o curatenie generala... de acum ma apuc de pregatit bagajul pentru spital, ca nu mai e mult...
stiu ca la un moment dat se vorbea despre anestezia la cezariana. In spital la noi se face rahi, nu se mai merge pe anestezia generala. La fel si la Bethesda.
Ma duc sa mai citesc pe aici! Sa aveti o seara frumoasa!

topi11
13.09.2012, 22:50:34
Multumesc, topi! Am evitat sa merg prin spital cu meningita asta care nu se mai termina, dar mi-am facut un regim dupa sfaturile tale si dupa regimul tatalui meu (diabetic, de mai bine de 15 ani).
Am terminat cu examenele, mi-am facut si o curatenie generala... de acum ma apuc de pregatit bagajul pentru spital, ca nu mai e mult...
stiu ca la un moment dat se vorbea despre anestezia la cezariana. In spital la noi se face rahi, nu se mai merge pe anestezia generala. La fel si la Bethesda.
Ma duc sa mai citesc pe aici! Sa aveti o seara frumoasa!
doar daca nu este cezariana de urgenta, cum a fost la mine, si a trebuit sa fie generala anestezia.
in leg cu diabetul dak tatal tau are glucometru ar fi bine sa te mai testezi si tu la 2 h dupa masa, nu ar trebui sa depasesti 140, ideal ar fi pe la 120 si sub.

Vickiy
17.09.2012, 20:36:16
Buna seara!
Ce liniste pe aici...
Topi, tatal meu are si glucometru, dar nu l-am folosit, desi mi-a propus mama sa mi-l dea. M-am gandit ca el are mai mare nevoie de aparat.. Vineri am mai facut o tura de analize recomandate de ginecolog; glicemia mi-a iesit 61,5, desi am mai `trisat` cu cate un biscuite, o bomboana...

Am un mesaj privat. Inca nu pot raspunde, ca nu am 10 mesaje pe forum...

Va pup! Ma duc sa bag printesa la culcare!

Vickiy
21.09.2012, 20:49:02
Buna seara!
Tot eu... singura pe aici... Vad ca nu mai intra nimeni...

Ancaxyz
22.09.2012, 23:03:16
Buna seara!
Tot eu... singura pe aici... Vad ca nu mai intra nimeni...
Pai ne-am "mutat " pe facebook. :) Vrei sa intri in "gasca" ?

topi11
23.09.2012, 12:49:24
Buna seara!
Ce liniste pe aici...
Topi, tatal meu are si glucometru, dar nu l-am folosit, desi mi-a propus mama sa mi-l dea. M-am gandit ca el are mai mare nevoie de aparat.. Vineri am mai facut o tura de analize recomandate de ginecolog; glicemia mi-a iesit 61,5, desi am mai `trisat` cu cate un biscuite, o bomboana...

Am un mesaj privat. Inca nu pot raspunde, ca nu am 10 mesaje pe forum...

Va pup! Ma duc sa bag printesa la culcare!

sal, valoarea la glicemie e irelevanta daca nu e luata la 2 ore dupa masa sau dimineata pe stomacul gol (cand te trezesti). cel putin pe sarcina zic. deci daca vrei sa iti mai iei trebuie asa cum am zis. eu in prima sarcina mi-o luam de 4 ori pe zi dimineata plus dupa fiecare masa principala, iar la a doua dupa fiecare masa la inceput si apoi dupa pranz si cina. nu mai stiu cate saptamani ai dar ar fi bine sa o iei macar din cand in cand. bebe a crescut in limite normale?

topi11
23.09.2012, 12:50:51

vad ca si tu bantui prin casa vad in mijlocul noptii :)

Ancaxyz
23.09.2012, 20:45:50
vad ca si tu bantui prin casa vad in mijlocul noptii :)
Pai n-am somn...de cand nu mai lucrez nu cred c-am adormit de 3 ori mai devreme de ora 1 (am mintea odihnita =))).

Vickiy
23.09.2012, 21:41:50
sal, valoarea la glicemie e irelevanta daca nu e luata la 2 ore dupa masa sau dimineata pe stomacul gol (cand te trezesti). cel putin pe sarcina zic. deci daca vrei sa iti mai iei trebuie asa cum am zis. eu in prima sarcina mi-o luam de 4 ori pe zi dimineata plus dupa fiecare masa principala, iar la a doua dupa fiecare masa la inceput si apoi dupa pranz si cina. nu mai stiu cate saptamani ai dar ar fi bine sa o iei macar din cand in cand. bebe a crescut in limite normale?

Dimineata, pe nemancate, mi-a masurat glicemia! Mai erau si alti parametri legati de diabet in analize - toti au iesit OK... Marti merg la dr si vad ce spune si ea... Poate trec si eu la masurat :-s Bebe e in limite normale, cel putin pana acum... vedem marti cum stam! Am deja emotii!#-o

Vickiy
23.09.2012, 21:51:01

Da... Sa vad daca mai am cont pe FB...

topi11
26.09.2012, 13:27:40
Dimineata, pe nemancate, mi-a masurat glicemia! Mai erau si alti parametri legati de diabet in analize - toti au iesit OK... Marti merg la dr si vad ce spune si ea... Poate trec si eu la masurat :-s Bebe e in limite normale, cel putin pana acum... vedem marti cum stam! Am deja emotii!#-o

atunci e bine. si la mine la a doua sarcina era totul ok, dar fiindca am picat testul asta e a trebuit sa ma monitorizez. parerea mea (neavizata) e ca am avut intoleranta la glucoza si nu diabet desi poate un medic ar zice ca e unul si acelasi lucru. poate corpul meu nu stie sa sintetizeze glucoza dar se comporta bine cu sintetizat mancarea...poate e si la tine acelasi lucru. si eu aveam glicemii mici dimineata pe nemancate. pana la urma cate saptamani ai?

Vickiy
27.09.2012, 11:57:35
atunci e bine. si la mine la a doua sarcina era totul ok, dar fiindca am picat testul asta e a trebuit sa ma monitorizez. parerea mea (neavizata) e ca am avut intoleranta la glucoza si nu diabet desi poate un medic ar zice ca e unul si acelasi lucru. poate corpul meu nu stie sa sintetizeze glucoza dar se comporta bine cu sintetizat mancarea...poate e si la tine acelasi lucru. si eu aveam glicemii mici dimineata pe nemancate. pana la urma cate saptamani ai?

pai nu e acelasi lucru... daca faci diabet gestational faci injectii cu insulina. Tu ai facut? Intoleranta este un stadiu premergator... prin eliminarea unor alimente se poate preveni diabetul. Mie asa mi s-a spus!
Dr mea mi-a spus ca rezultatele mele nu indica nici macar intoleranta, dar dr care a inlocuit-o si mi-a vazut prima data rezzultatele mi-a spus ca gliceamia e cam mare si sa consult un diabetolog pt a-mi indica un regim... Cine sa mai inteleaga?
Acum am alta belea - tensiunea mare (16 cu 10). Daca nu scade tre` sa merg la urgente... Am deja 37 saptamani.

cosanc
08.10.2012, 10:55:57
Buna,
Sunt din Bacau si as vrea sa stiu care este pretul pentru scutece PAMPERS in BAZAR . Este mai bun decat in magazine?

va multumesc anticipat!

monica_82
14.10.2012, 11:34:18
Buna,
Sunt din Bacau si as vrea sa stiu care este pretul pentru scutece PAMPERS in BAZAR . Este mai bun decat in magazine?

va multumesc anticipat!

nu stiu cat costa in bazar dar nu iti recomand pt ca e de la rusi stiu pe cineva care a cumparat si a facut bebe o iritatie de toata frumusetea daca vrei mai ieftin incearca la rozita e 68 ron e fabricat in polonia sau germania si e bun eu numai din ala folosesc la bebe

Mihaella26
20.05.2013, 09:47:45
Buna fetelor, imi poate spune cineva unde are mai exact cabinetul dr Melinte si daca aveti si un numar de telefon sa-mi fac o programare. Multumesc

irris
27.06.2013, 13:10:22
Buna,
Stie cineva cat costa un cerclaj la noi in spital?Si cum se face si daca doare?

alexa_bubu
04.07.2013, 22:47:45
Fetelor, imi puteti spune si mie o florarie din Sv unde se fac lumanari de botez ff faine? Urmeaza sa botez o fetita in Sv in 2 saptamani si nu stiu incotro s-o apuc cu lumanarea... Nu pot sa o aduc din Iasi ca venim cu cateva zile mai devreme. mercic mult!

AnaKarenina86
24.08.2013, 22:58:38
Cabinetul dnei dr. Melinte este langa Baie, pe str. Mihai Eminescu, la blocul nou. Nu am nr. de tel. Daca nu ai mai fost la ea, inarmeaza-te cu rabdare. E cam neserioasa cu pacientii noi in privinta programarilor. Totusi, este, probabil, cel mai bun ginecolog din sv.