PDA

Versiunea completa : Aspirante la bebe, viitoare si actuale mamici din Suceava

Pagini : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

roxutza88
09.07.2010, 17:33:47
f slaba nu sunt,dar nici grasa.la 1,67 am 58 de kg.de acum o sa mai pus.problema e ca am vrut rochita cu corsetul mai lung...ca sa-mi accentueze talia.dar cred ca atunci ,ciuciu talie....deci ma gandesc serios sa-mi schimb modelul de rochita cu toate ca visam la acela :((

Danillea
12.07.2010, 09:49:36
f slaba nu sunt,dar nici grasa.la 1,67 am 58 de kg.de acum o sa mai pus.problema e ca am vrut rochita cu corsetul mai lung...ca sa-mi accentueze talia.dar cred ca atunci ,ciuciu talie....deci ma gandesc serios sa-mi schimb modelul de rochita cu toate ca visam la acela :((

ce tare =))=))=))
sper sa nu te superi pe mine dar m-ai facut sa rad cu expresia "ciuciu talie" :-"
din cate stiu daca o sa fie baiat o sa se cunoasca mai tare decat daca o sa ai fata...acum depinde si de ce vrei, dar cel mai important aspect e sanatatea...:)>-

roxutza88
12.07.2010, 15:24:47
asta cu fetele si baietii...ca se vede mai tare sau mai putin ..nu o stiam si nici nu cred.fiecare corp se schimba in felul lui.poate o sa ma ingras inca 5 kg pana atunci sau nu o sa ma ingras deloc :D.cred ca o sa raman la modelul meu...chiar daca o sa se vada.o sa fiu o miresica si viitoare mamica sexy.:-p pun o foto cu modelul de rochita care il vreau.sa-mi spuneti ce parere aveti si daca o sa se vada.

andreeasmiley
12.07.2010, 16:04:08
asta cu fetele si baietii...ca se vede mai tare sau mai putin ..nu o stiam si nici nu cred.fiecare corp se schimba in felul lui.poate o sa ma ingras inca 5 kg pana atunci sau nu o sa ma ingras deloc :D.cred ca o sa raman la modelul meu...chiar daca o sa se vada.o sa fiu o miresica si viitoare mamica sexy.:-p pun o foto cu modelul de rochita care il vreau.sa-mi spuneti ce parere aveti si daca o sa se vada.

Si daca se vede ce? Depinde de fiecare femeie asa cum ai spus tu. Am intalnit o tipa care avea 18 saptamani si era scandura efectiv, iar o prietena are 16 saptamani si poarta haine de gravidute si se vede, n-o cuprind pantalonii de neinsarcinate. Doar nu ti-e rusine cu sarcina? Trebuie sa ai grija sa nu iti strangi corsetul ca va fi incomod si nesanatos pt puiut, in rest...da Doamne bine! pupici

roxutza88
12.07.2010, 17:19:57
normal ca nu mi-e rusine.de asta am si ramas la modelul initial de rochita.ca stiu ca daca o sa am burtica,o sa se vada putin si o sa fiu mandra de asta.:D o sa ma duc prin august sa fac comanda.:x

manuica_s
13.07.2010, 16:04:40
buna fetelor! :* mi-am facut si eu o programare la dr Melinte, am sunat pe 1 iulie si m-a programat pentru 13 adik astazi, din nefericire m-am procopsit cu o toxiinfectie alimentara :(( , ma simt groaznic si bineinteles am sunat si m-a reprogramat ptr luni :-?. Ceea ce mi se pare ciudat e ca stiam ca are program doar marti si joi si totusi parca prea repede mi-a gasit loc :-\ Voi ce stiti, are program si luni? Sau poate mai e si alt medic ginecolog si mi-a facut la el ..hmm...:-w Va pup:*

CorinaH
13.07.2010, 18:28:38
buna fetelor! :* mi-am facut si eu o programare la dr Melinte, am sunat pe 1 iulie si m-a programat pentru 13 adik astazi, din nefericire m-am procopsit cu o toxiinfectie alimentara :(( , ma simt groaznic si bineinteles am sunat si m-a reprogramat ptr luni :-?. Ceea ce mi se pare ciudat e ca stiam ca are program doar marti si joi si totusi parca prea repede mi-a gasit loc :-\ Voi ce stiti, are program si luni? Sau poate mai e si alt medic ginecolog si mi-a facut la el ..hmm...:-w Va pup:*
dr cu care lucreaza este in concediu si are cabinetul la dispozitie chiar si in ziua de luni.

roxutza88
13.07.2010, 21:48:59
eu am sunat pe 5 iulie si mi-am facut programare abea pe 29 :((si tare aveam nevoie mai repede.da eram mai cu capu in nori atunci si nu mi-am dat seama ca trebuie sa intreb daca nu se poate mai repede.oricum nu cred ca se putea.astept de-acum :-w

roxutza88
14.07.2010, 17:07:24
fetelor,mi-am luat acid folic 5 mg+35 mg silimarina.ce spuneti...sa le iau?mi-e cam frica.nu are nici prospect.scrie pe cutie ca este recomandat femeilor insarcinate.nu stiu ce sa fac:sa le iau sau sa astept sa merg la control sa vad ce-mi zice doctorita:gen_13:

lorena_sv
16.07.2010, 11:24:15
fetelor,mi-am luat acid folic 5 mg+35 mg silimarina.ce spuneti...sa le iau?mi-e cam frica.nu are nici prospect.scrie pe cutie ca este recomandat femeilor insarcinate.nu stiu ce sa fac:sa le iau sau sa astept sa merg la control sa vad ce-mi zice doctorita:gen_13:

poti sa iei acid folic linistita. e foarte bine ca ai luat!
pana la urma mergi pe 29 la gineco?

lorena_sv
16.07.2010, 11:25:14
a facut cineva monitorizari eco inainte de a ramane insarcinata??

irris
16.07.2010, 11:38:24
Nu stiu de ce n am mai primit notificari de la subiectul asta...
Rox,de ce ti ai luat silimarina?E combinata cu acidul folic?
Cand mergi la doctor pana la urma?
Lorena,te referi la ecografiile alea ca sa vezi cand ovulezi?Nu stiu pe nimeni dar ai incercat cu teste de oovulatie?

roxutza88
16.07.2010, 12:10:31
Lorena,te referi la ecografiile alea ca sa vezi cand ovulezi?Nu stiu pe nimeni dar ai incercat cu teste de oovulatie?
da...este aceeasi cutie.exact asa cum am scris.a vrut sa-mi dea acid folic simplu,dar a zis ca e mai bun asta.si am luat asa.am dat 16 lei pe el.inca nu am luat.am o alta problema acum.nici nu stiu ce sa cred.am pus in calcul varianta ca am luat pilula si poate din cauza asta nu mi-a venit in iunie si acum in iulie urmeaza sa vina.m-am gandit la asta pt ca ar trebui sa am deja 2 luni si eu nu am nici un simptom nimic.si nici la eco nu s-a vazut nimic.o sa sun la Melinte sa ma reprogramez mai repede.si o sa ma duc sa-mi mai fac azi un test sa vad ce iese.i-au in calcul si varianta ca nu as fi.:-SS

irris
16.07.2010, 13:06:34
Cum adica nu ai nici un simptom?Da oboseala,urinarile frecvente alea ce s?Nu trebuie sa stai cu capul in wc ca sa fii sigura ca esti gravida!
Mai fa ti un test daca te simti mai impacata dar eu zic sa mergi la eco...
Nus ce i cu silimarina asta si la ce foloseste,eu am luat doar acid foloc simplu.

lorena_sv
16.07.2010, 18:56:24

da, la alea ma refer...
am facut teste au iesit pozitive si am fost in aceeasi zi la eco sa vad+pt alta problema
si a zis ca nu este niciun foliul mare pt ovulatie:((
nu stiu ce sa cred...am teste de ov pozitive alaltaieri si ieri
ieri am fost la eco

lorena_sv
16.07.2010, 18:58:52
da...este aceeasi cutie.exact asa cum am scris.a vrut sa-mi dea acid folic simplu,dar a zis ca e mai bun asta.si am luat asa.am dat 16 lei pe el.inca nu am luat.am o alta problema acum.nici nu stiu ce sa cred.am pus in calcul varianta ca am luat pilula si poate din cauza asta nu mi-a venit in iunie si acum in iulie urmeaza sa vina.m-am gandit la asta pt ca ar trebui sa am deja 2 luni si eu nu am nici un simptom nimic.si nici la eco nu s-a vazut nimic.o sa sun la Melinte sa ma reprogramez mai repede.si o sa ma duc sa-mi mai fac azi un test sa vad ce iese.i-au in calcul si varianta ca nu as fi.:-SS

eu stiam ca mai ies teste pozitive de la nu stiu ce pastile pe baza de hormoni sau cam asa ceva...
cand ai fost la eco?la cine ai fost?

maya_g
16.07.2010, 20:07:18

Cel mai indicat ar fi sa repeti ecografia! Dupa 6,5 saptamani de amenoree se vizualizeaza bataile cordului fetal deci nici un ecografist n-ar trebui sa aiba dubii despre existenta sarcinii:)
In ceea ce priveste acidul folic acesta se administreaza pentru prevenirea defectelor de tub neural si se da gravidutelor in primele 12 saptamani de sarcina ca si pastiluta separata urmand ca ulterior sa fie inclus intr-un complex de vitamine pe care sa-l iei toata sarcina.
Si nu uita ca pana sa ajungi la ginecolog sa te duci la medicul de familie pentru a te lua in evidenta si sa-ti dea trimitere pentru primele investigatii de laborator! D-na doctor Melinte iti va recomanda si ea analize, dar cel putin asa mai economisesti ceva timp si bani...
Iti doresc sa te bucuri de sarcina si un bebe sanatos>:D<

roxutza88
16.07.2010, 20:29:01
eu stiam ca mai ies teste pozitive de la nu stiu ce pastile pe baza de hormoni sau cam asa ceva...
cand ai fost la eco?la cine ai fost?
nu stiam ca pot iesi pozitive chiar daca nu e adevarat.am fost la d-na doctor Dumitrescu la MPO.aveam 7 saptamani din cate am calculat eu.dar a zis ca nu se vede inca pt ca e prea mic.si mi-a scris pe eco"nu este lichid in cavitatea peritonala".am mai facut azi un test si a iesit tot pozitiv.am sunat la Melinte si m-am reprogramat pe 23.sper sa reusesc sa ajung pt ca in ziua aia am si licenta.dar o sa fac tot posibilul.sincer nici nu mai stiu ce sa cred...testele sunt pozitive,dar simptome...nu prea...si ar trebui sa am deja 8 sapt.mi s-a marit putin burtica.am o prietena care e tot in 2 luni si nici nu poate sa vada mancare ca vomita de nu stie ce e cu ea.eu n-am nimic.:gen_13: pun o poza cu burtica sa spuneti si voi daca asa arata o burtica de 2 luni(si sa ma mandresc putin :D).nu aveam chiar abdomen plat inainte,dar oricum nu era asa.

lorena_sv
17.07.2010, 16:31:15
nu stiam ca pot iesi pozitive chiar daca nu e adevarat.am fost la d-na doctor Dumitrescu la MPO.aveam 7 saptamani din cate am calculat eu.dar a zis ca nu se vede inca pt ca e prea mic.si mi-a scris pe eco"nu este lichid in cavitatea peritonala".am mai facut azi un test si a iesit tot pozitiv.am sunat la Melinte si m-am reprogramat pe 23.sper sa reusesc sa ajung pt ca in ziua aia am si licenta.dar o sa fac tot posibilul.sincer nici nu mai stiu ce sa cred...testele sunt pozitive,dar simptome...nu prea...si ar trebui sa am deja 8 sapt.mi s-a marit putin burtica.am o prietena care e tot in 2 luni si nici nu poate sa vada mancare ca vomita de nu stie ce e cu ea.eu n-am nimic.:gen_13: pun o poza cu burtica sa spuneti si voi daca asa arata o burtica de 2 luni(si sa ma mandresc putin :D).nu aveam chiar abdomen plat inainte,dar oricum nu era asa.

eu cred ca esti gravi!doar ca e prea mic bb fiind conceput inainte de venirea cm-ului sau in jurul acesteia...
e bine sa mai mergi la un eco intre timp....si la medicul de familie pana mergi la gineco....
in prma poza incepe sa se contureze burtica:x
dar e prea mic ca sa se vada
am o prietena care a trecut de 3 luni si abia, abia se vede

lorena_sv
17.07.2010, 16:32:52
roxuta...nu e neaparat sa ai simptome!nu ti le dori!!le poti avea in sarcina , de-a lungul ei...
nu toate femeile au stari de voma si altele!:)>-

roxutza88
18.07.2010, 12:07:42
eu cred ca esti gravi!doar ca e prea mic bb fiind conceput inainte de venirea cm-ului sau in jurul acesteia...
e bine sa mai mergi la un eco intre timp....si la medicul de familie pana mergi la gineco....
in prma poza incepe sa se contureze burtica:x
dar e prea mic ca sa se vada
am o prietena care a trecut de 3 luni si abia, abia se vede
am zis ca mai intai sa merg la control la Melinte si apoi sa fac tot ce trebuie.dupa ce imi confirma.ca daca ma duc acum la medicul de fam. nici nu stiu ce sa-i zic.mie mi se pare ca am burtica.am si zis ca daca nu sunt insarcinata si am facut burtica asta,nu stiu ce ma fac.:-SS sper sa nu se vada prea tare pana la nunta.nu am simptome si nici nu mi le doresc...Doamne fereste.dar mi se pare ciudat.nu am mai auzit pana acum sa nu iti fie rau...sa pot manca orice(poate prea mult :-w )...dar cine stie.mi s-a zis ca daca nu mi-e rau,o sa am baietel :-\

lorena_sv
19.07.2010, 10:34:33
am zis ca mai intai sa merg la control la Melinte si apoi sa fac tot ce trebuie.dupa ce imi confirma.ca daca ma duc acum la medicul de fam. nici nu stiu ce sa-i zic.mie mi se pare ca am burtica.am si zis ca daca nu sunt insarcinata si am facut burtica asta,nu stiu ce ma fac.:-SS sper sa nu se vada prea tare pana la nunta.nu am simptome si nici nu mi le doresc...Doamne fereste.dar mi se pare ciudat.nu am mai auzit pana acum sa nu iti fie rau...sa pot manca orice(poate prea mult :-w )...dar cine stie.mi s-a zis ca daca nu mi-e rau,o sa am baietel :-\

e posibil si asta, sa ai baietel...
insa sunt fff multe femei care nu greturi in primele luni...
dar urinari frecvente nu ai ? sau stari de oboseala?

roxutza88
19.07.2010, 10:42:12
ba daaaa!mi-e somn incontinuu.as dormi toata ziua.rade toata lumea de mine ca abea ma trezesc si incep sa casc.si beau si f multa apa...si merg la baie non=stop.

AnnyyAnnyy
19.07.2010, 10:43:13
simptomele astea pot sa nu fie atat de pronuntate la ea, sideci e posibil sa nu le resimta
in general sanii usor umflati sunt semn ca sarcina e in primul trimestru si o crestere a apetitului

roxutza88
19.07.2010, 10:45:47
simptomele astea pot sa nu fie atat de pronuntate la ea, sideci e posibil sa nu le resimta
in general sanii usor umflati sunt semn ca sarcina e in primul trimestru si o crestere a apetitului
mi s-au umflat si sanii si ma dor.si am si pofta de mancare.am luat deja vreo 2 kg.iuby meu rade de mine ca am facut falcute :((:talk_04: sper sa nu iau f mult pana la nunta

irris
19.07.2010, 11:39:05
Da mie mi a fost greata grozav si am baiat si am o prietena care s a simtit excelent in primele 3 luni si tot baiat are...astea sunt superstitii ca si cu arsurile si cu partea in care loveste prima data copilul....
Bafta Rox la doctor...dar cum ti ai facut programare pe 23 ca e vineri si eu stiam ca are program al cabinet numai martea si joia?poate si l a schimbat....
Serios,nu ti fa griji cu simptomele,mai ales ca ti a mai iesit un test pozitiv,ai suficiente cat sa fii sigur gravida!Chiar nu ti dori!

roxutza88
19.07.2010, 12:42:08
Da mie mi a fost greata grozav si am baiat si am o prietena care s a simtit excelent in primele 3 luni si tot baiat are...astea sunt superstitii ca si cu arsurile si cu partea in care loveste prima data copilul....
Bafta Rox la doctor...dar cum ti ai facut programare pe 23 ca e vineri si eu stiam ca are program al cabinet numai martea si joia?poate si l a schimbat....
Serios,nu ti fa griji cu simptomele,mai ales ca ti a mai iesit un test pozitiv,ai suficiente cat sa fii sigur gravida!Chiar nu ti dori!
nu stiu.doamna de acolo mi-a facut programare pe 23.nici nu m-am gandit ca e vineri.eu ma chinuiam sa prind o ora mai tarzie ca am licenta in ziua aia.si am prins la 16.oricum a zis cineva mai sus ca este plecat un medic in concediu si are ea inca un cabinet liber.sau ceva de genu.probabil ca asta o fi.abea astept sa merg.care e faza cu partea in care loveste prima data?:D nici eu nu cred in superstitii...sa dea Dumnezeu sa fie bine...si sa nu am simptome mai urate deloc.dar chiar mi-a trecut prin minte ca ar fi ceva in neregula cu el.sa nu fie Doamne fereste o sarcina extruterina...sau ceva.ca stiu ca la alea nu ai simptome.:-SSsi daca ar fi asa,ar fi prea mare sa mai fac ceva...in fine..numa ganduri urate imi trec prin minte.vreau sa merg odata sa vad ce zice...parca nu mai am rabdare.apoi sper sa ma primita la eco..sa-i adu bataile inimii. :x:x unde este un eco unde pot sa merg cu iuby meu??ca el iese la 17 si ceva de la serv.si vrea si el sa mearga.adica sa tina mai mult deschis.

irris
19.07.2010, 13:31:54
Doamne fereste de e extrauterina nu conteaza cat are,trebuie scos.Dar nu te gandi la prostii.Eu nus de ce nu mergi asa la ecograf,fara sa te trimita ea.Faza i ca la tataranu se face programare cam cu 2-3 sapt inainte si aia de acolo nu vrea sa te programeze cand vrei tu ci doar cand are rand,n am inteles niciodata chestia asta.La Bethesda e tot la rand,depinde cum prinzi si te programezi in ziua aia.Mai este al Chiriac la blocul turn de langa spital,acolo nu trebuie programare,te duci si astepti la rand.Mai sunt si altii dar eu la astia am fost si ti pot zice cum e.Si cred ca nu prinzi asa tarziu,poate ar trebui sa se invoiasca de la servici.
Sau,poate te cheama la spital sa ti faca ea,luni e de garda (stiu ca atunci ma duc si eu la ea)si te cheama chiar seara dupa 6 cand termina vizita si e mai libera.
Cica daca loveste prima data pe partea stanga e fata si daca loveste pe dreapta e baiat dar la mine a dat in stanga si e baiat clar!

roxutza88
19.07.2010, 21:30:35
Doamne fereste de e extrauterina nu conteaza cat are,trebuie scos.Dar nu te gandi la prostii.Eu nus de ce nu mergi asa la ecograf,fara sa te trimita ea.Faza i ca la tataranu se face programare cam cu 2-3 sapt inainte si aia de acolo nu vrea sa te programeze cand vrei tu ci doar cand are rand,n am inteles niciodata chestia asta.La Bethesda e tot la rand,depinde cum prinzi si te programezi in ziua aia.Mai este al Chiriac la blocul turn de langa spital,acolo nu trebuie programare,te duci si astepti la rand.Mai sunt si altii dar eu la astia am fost si ti pot zice cum e.Si cred ca nu prinzi asa tarziu,poate ar trebui sa se invoiasca de la servici.
Sau,poate te cheama la spital sa ti faca ea,luni e de garda (stiu ca atunci ma duc si eu la ea)si te cheama chiar seara dupa 6 cand termina vizita si e mai libera.
Cica daca loveste prima data pe partea stanga e fata si daca loveste pe dreapta e baiat dar la mine a dat in stanga si e baiat clar!
pai nu m-am dus la eco pt ca mi s-a spus ca ma duc degeaba ca oricum nu se vede nimic.si nici lui nu-i place sa se umble atat la el/ea.astept pana vineri sa vad ce zice doctorita si merg la cine imi recomanda ea.m-am intalnit acum cu mai multe persoane si mi-au zis ca daca nu ti-e rau ai fetita.si multe din ele au fete si au zis ca nu le-a fost rau.ma rog....nici nu conteaza pana la urma.>:D<

lorena_sv
20.07.2010, 13:19:33
pai nu m-am dus la eco pt ca mi s-a spus ca ma duc degeaba ca oricum nu se vede nimic.si nici lui nu-i place sa se umble atat la el/ea.astept pana vineri sa vad ce zice doctorita si merg la cine imi recomanda ea.m-am intalnit acum cu mai multe persoane si mi-au zis ca daca nu ti-e rau ai fetita.si multe din ele au fete si au zis ca nu le-a fost rau.ma rog....nici nu conteaza pana la urma.>:D<

nu il deranjezi cu nimic pe bb la eco
la inceput ar tb sa faci mai multe pana iti confirma ca bb e acolo si creste, ii bate inimioara, parerea mea

eu am fost ai la spital, a nascut o veriosoara prin cezariana(nu se putea plimba, abia se ridicase un pic) si am intrat la ea in salon.nu am stat prea mult ca a inceput sa se crizeze o asistenta, facea ca ,,trenul in gara,,....am stat si eu si m-am gandit ca tb o scoala pt educatie

irris
20.07.2010, 13:47:49
Asta ma enerveaza grozav ca nu lasa vizitatorii in salon si trebuie sa stai in holul ala in curent si nici n ai unde sa stai jos...
Rox,faci cum vrei dar atunci nu te mai stresa.Nus cine ti a spus chestia cu deranjatul dar e absurda...si mie imi zice mama ca sa nu i mai fac ecografe dar eu ma iau dupa ea....

roxutza88
20.07.2010, 13:48:24
daca ma duc la eco la spital nu trebuie programare?stau si astept la rand?si daca merg ,la cine sa merg?stiu ca are Coca eco in spital.

irris
20.07.2010, 13:59:35
Am senzatia ca am vorbit degeaba pana acum!Nici un doctor nu are ecograf in spital,toate aparatele sunt ale spitalului si toti doctorii au acces al ele.Am scris mai sus unde ai putea merge...

roxutza88
20.07.2010, 14:18:18
Am senzatia ca am vorbit degeaba pana acum!Nici un doctor nu are ecograf in spital,toate aparatele sunt ale spitalului si toti doctorii au acces al ele.Am scris mai sus unde ai putea merge...
da,scuze.nu te supara pe mine.sunt tare stresata acum cu licenta,cu bebe ,cu nunta...offf.:((

AnnyyAnnyy
21.07.2010, 08:25:08
mi s-au umflat si sanii si ma dor.si am si pofta de mancare.am luat deja vreo 2 kg.iuby meu rade de mine ca am facut falcute :((:talk_04: sper sa nu iau f mult pana la nunta
bebe sa fie sanatos ca pb kg nu e asa mare
fam cum a reactionat?

AnnyyAnnyy
21.07.2010, 08:28:10
poti merge la elgida in burdujeni la dr Daneasa pt un ecograf. programarile se fac telefonic(iti dau nr daca vrei) si-s toate dupa ora 16
nu inteleg de ce atsepti sa te trimita dr la ecograf si sa iti recomande dr un anume cabinet.Poti merge si fara trimitere la orice cabinet ca-i plin de particulari.pretul e cam acelasi peste tot

un alt ecograf ar mai fi la biotest dar acolo n-am ajuns niciodata. eu sunt fan dr Daneasa

AnnyyAnnyy
21.07.2010, 08:29:13
nu il deranjezi cu nimic pe bb la eco
la inceput ar tb sa faci mai multe pana iti confirma ca bb e acolo si creste, ii bate inimioara, parerea mea

eu am fost ai la spital, a nascut o veriosoara prin cezariana(nu se putea plimba, abia se ridicase un pic) si am intrat la ea in salon.nu am stat prea mult ca a inceput sa se crizeze o asistenta, facea ca ,,trenul in gara,,....am stat si eu si m-am gandit ca tb o scoala pt educatie
ai dreptate...atata vreme cat nu face eco pe cale vaginala n-are cu ce sa-i dauneze ei sau bebelusului

irris
21.07.2010, 08:51:02
Nu are nimic ecograful pe cale vaginala...de l ar deranja mai mult pe bebe?Tot cu unde se face!Dar la cate saptamani are ea nu cred ca va fi cazul...

AnnyyAnnyy
21.07.2010, 09:32:48
Nu are nimic ecograful pe cale vaginala...de l ar deranja mai mult pe bebe?Tot cu unde se face!Dar la cate saptamani are ea nu cred ca va fi cazul...
era ideea de deranj pe cale vaginala...e putin mai icnomod ecogaful asa.
either way ea poate face eco fara sa mai astepte n zile

irris
21.07.2010, 10:29:53
Da doar i am spus si eu...treaba ei ce face....

roxutza88
21.07.2010, 11:28:22
da fetelor,stiu,aveti dreptate.nu stiu de ce astept atat.m-am descurajat cand am mers prima data la eco si a zic ca deocamdata nu se vede nimic.si am zis sa mai astept putin macar sa-mi poata confirma.o sa ma duc acolo in burdujeni unde ai zis Annyy.daca vrei,trim si mie pe privat nr de tel sa sun.dar vreau sa termin cu licenta mai intai ca sunt stresata la max.incep maine si termin luni.si am un program atat de incarcat.vineri am si examene si controlul gineco si incep si coregrafia pt valsul mirilor.:-SSmultumesc de sfaturi.o sa merg la eco promit!:D oricum voi stiti mai bine decat mine.intelegeti-ma ca sunt la inceput si cum m-a luat prin surprindere ...inca nu constientizez...ce trebuie sa fac si cand.stiu ca se fac multe analize in primele luni si eu n-am facut nici una.trebui sa merg neaparat si la medicul de fam.>:D<

roxutza88
21.07.2010, 11:32:12
bebe sa fie sanatos ca pb kg nu e asa mare
fam cum a reactionat?
am tot amanat o sapt sa le spunem ca aveam emotii si ne gandeam ca o sa se supere pe noi.dar au avut o reactie atat de frumoasa.nu ma asteptam sa fie asa...mama a inceput sa planga..ne-a luat in brate...apoi a inceput sa sune pe toata lumea sa strige la tel"o sa fiu bunica!!!":)):x de atunci are o grija de mine ca nu ma lasa sa fac nimic...nu ai voie aia...nu ai voie cealalta :-w:[email protected] tata la fel...a fost f bucuros si a plecat sa se imbete :D .si sora mea s-a bucurat f tare.ai lui inca nu stiu pt ca iar amanam momentul si tot intervine ceva si nu mai ajung la el.dar in curand o sa stie si ei.>:D<

AnnyyAnnyy
21.07.2010, 12:28:27
am tot amanat o sapt sa le spunem ca aveam emotii si ne gandeam ca o sa se supere pe noi.dar au avut o reactie atat de frumoasa.nu ma asteptam sa fie asa...mama a inceput sa planga..ne-a luat in brate...apoi a inceput sa sune pe toata lumea sa strige la tel"o sa fiu bunica!!!":)):x de atunci are o grija de mine ca nu ma lasa sa fac nimic...nu ai voie aia...nu ai voie cealalta :-w:[email protected] tata la fel...a fost f bucuros si a plecat sa se imbete :D .si sora mea s-a bucurat f tare.ai lui inca nu stiu pt ca iar amanam momentul si tot intervine ceva si nu mai ajung la el.dar in curand o sa stie si ei.>:D<
ma bucur pt tine...stiu ca citisem pe aici ca aveai emotii si nu stiai cum sa le spui. Uite ca s-a rezolvat totul>:D<

nu mai amana analizele si nici ecograful...mergi la dr cat mai repede:*
PS ai pm cu nr doctoritei Daneasa. suna sa te programeze pe luni daca zici ca pana atunci esti busy:)

roxutza88
22.07.2010, 13:30:11
fetelor,m-am bucurat eu ca nu am greturi,ca nu mi-e rau,da uite ca mi s-a intors.de vreo 2 zile,dimineata am o stare de greata...parca nu vreau sa mananc nimic.nu am vomat,dar e o stare asa incomoda.dupa ce mananc imi trece.dar asta cred ca a fost si din cauza stresului din ultimile zile.#-o

roxutza88
23.07.2010, 17:35:20
fetelor am fost la medic.sunt asa de fericita!!initial mi-a zis ca am 10 sapt.apoi m-a controlat si a zis ca uterul e mic si bebele e cu 2 sapt mai mic decat ar trebui.deci are 8 sapt.nu era nici ea f sigura si a zis sa-mi faca un ecograf.avea ea unu acolo,da a zis ca nu e f bun.mi-a facut si a zambit si a zis ca da,este sarcina.si are si bataile inimii.nu i le-am auzit ca v-am zis..nu era ecograful f bun.mi l-a aratat si era asa de micut:x:x cat un bob de mazare.da era acolo!!:D e minunea mea!!imi venea sa plang cand l-am vazut.mi-a dat de facut o gramada de analize...si apoi sa vin la ea sa vedem cum au iesit.a zis ca la eco o sa se vada exact cat are bebe si o sa-mi zica si data probabila a nasterii.mi-a dat reteta sa iau acid folic(am deja) si no-spa numai la nevoie.e f draguta doctorita.m-a intrebat daca sunt speriata,daca e un copil dorit...a vb f frumos.m-a incurajat.abea astept sa merg la eco sa-i aud inimioara.:x:x:x

lorena_sv
24.07.2010, 08:57:25
fetelor am fost la medic.sunt asa de fericita!!initial mi-a zis ca am 10 sapt.apoi m-a controlat si a zis ca uterul e mic si bebele e cu 2 sapt mai mic decat ar trebui.deci are 8 sapt.nu era nici ea f sigura si a zis sa-mi faca un ecograf.avea ea unu acolo,da a zis ca nu e f bun.mi-a facut si a zambit si a zis ca da,este sarcina.si are si bataile inimii.nu i le-am auzit ca v-am zis..nu era ecograful f bun.mi l-a aratat si era asa de micut:x:x cat un bob de mazare.da era acolo!!:D e minunea mea!!imi venea sa plang cand l-am vazut.mi-a dat de facut o gramada de analize...si apoi sa vin la ea sa vedem cum au iesit.a zis ca la eco o sa se vada exact cat are bebe si o sa-mi zica si data probabila a nasterii.mi-a dat reteta sa iau acid folic(am deja) si no-spa numai la nevoie.e f draguta doctorita.m-a intrebat daca sunt speriata,daca e un copil dorit...a vb f frumos.m-a incurajat.abea astept sa merg la eco sa-i aud inimioara.:x:x:x

felicitari pt confirmarea sarcinii>:D<:x:x:x
pana la urma ai fost la d-na dr. Melinte?
eco cand faci? si unde??
ma bucur fff mult pt tine!:*:*

roxutza88
24.07.2010, 12:09:54
felicitari pt confirmarea sarcinii>:D<:x:x:x
pana la urma ai fost la d-na dr. Melinte?
eco cand faci? si unde??
ma bucur fff mult pt tine!:*:*
da ,la Melinte am fost.e f draguta.eco o sa fac la o doctorita din burdujeni.Constanta si nu mai stiu cum.ca are program dupa masa si ma pot duce cu puiul meu ca e si el nerabdator sa-i auda inimioara.am sunat ieri dar nu a rasp nimeni asa ca mai incerc luni.oricum analizele care mi le-a dat ,trebuie sa le fac cat mai repede.asa a zis.si apoi sa ma intorc la ea sa vedem cum sunt.era asa de micut..o mogaldeata mica...dar e al nostru.si-l iubim f mult deja.:*:*

lorena_sv
24.07.2010, 19:07:01
da ,la Melinte am fost.e f draguta.eco o sa fac la o doctorita din burdujeni.Constanta si nu mai stiu cum.ca are program dupa masa si ma pot duce cu puiul meu ca e si el nerabdator sa-i auda inimioara.am sunat ieri dar nu a rasp nimeni asa ca mai incerc luni.oricum analizele care mi le-a dat ,trebuie sa le fac cat mai repede.asa a zis.si apoi sa ma intorc la ea sa vedem cum sunt.era asa de micut..o mogaldeata mica...dar e al nostru.si-l iubim f mult deja.:*:*

la dr Daneasa.am fost si eu pe 15 iulie.cheama toate pacientele la ora 16, deci nu e o probl dc intarzii
cred ca o sa-l emotionezi pe tati la eco!:*
sa suni pe la amiaza, cel putin mie asa mi-a raspuns.
ce analize ti-a dat? toxmoplasma, cmv, rubeola, listeria, rh, vsh si inca ceva??

roxutza88
24.07.2010, 19:12:14
la dr Daneasa.am fost si eu pe 15 iulie.cheama toate pacientele la ora 16, deci nu e o probl dc intarzii
cred ca o sa-l emotionezi pe tati la eco!:*
sa suni pe la amiaza, cel putin mie asa mi-a raspuns.
ce analize ti-a dat? toxmoplasma, cmv, rubeola, listeria, rh, vsh si inca ceva??
e buna doctorita?pai cum sa le cheme pe toate la 16??ce le consulta pe toate odata.sau primul venit,primul servit?da tu ai impresia ca eu stiu sa descifrez ce scrie la analize??:gen_03::iq: a zis ca sunt analizele obligatorii in primele luni.probabil alea care le-ai zis tu,si inca ceva...ca eu mai am si alte probl de sanatate.oricum a zis sa merg sapt viitoare iar cu rezultatele.

AnnyyAnnyy
25.07.2010, 10:14:48
roxuta felicitari pt mazarica:x ma bucur mult pt voi>:D<
la dr daneasa pt programare poti suna luni dimineata dupa ora 8:30, programarea o face asistenta de la cabinetul de recoltare a sangelui, deci ea te trece in caiet.Dr tine cont de ora la care ti s-a spus sa vii si tine cont de ordinea inscrisa pe caietul de programari:)...la tel cand suni poti preciza ca e o urgenta poate te strecoara printre alte programari ca sa ajungi mai repede la ea
aparatul ei eco e performant deci ai sanse f bune sa-i auzi inimiara si sa vezi mai bine puiutul:x

bafta maine la licenta, sa iei 10 pt mine si pt bb si sa vii aici cu vesti bune atat despre licenta cat si despre mazarica ta

roxutza88
25.07.2010, 11:12:42
roxuta felicitari pt mazarica:x ma bucur mult pt voi>:D<
la dr daneasa pt programare poti suna luni dimineata dupa ora 8:30, programarea o face asistenta de la cabinetul de recoltare a sangelui, deci ea te trece in caiet.Dr tine cont de ora la care ti s-a spus sa vii si tine cont de ordinea inscrisa pe caietul de programari:)...la tel cand suni poti preciza ca e o urgenta poate te strecoara printre alte programari ca sa ajungi mai repede la ea
aparatul ei eco e performant deci ai sanse f bune sa-i auzi inimiara si sa vezi mai bine puiutul:x

bafta maine la licenta, sa iei 10 pt mine si pt bb si sa vii aici cu vesti bune atat despre licenta cat si despre mazarica ta
multumesc!!:x:x:love: .o sa sun luni dimineata sa-mi fac programare.sper sa se poata dupa ora 17.abea asteptam sa-i auzim inimioara si sa-l vedem.si sa-mi dea poza acasa sa ma uit la el cand vreau.cu licenta e bine.am luat 9.25 la examenele scrise,dar acum urmeaza prezentarea orala si acolo am mai mari emotii.sper sa fie bine.mai am o intrebare pt mamici..ma cam doare gatul de vreo 2 zile...si am nasul infundat.stiu ca nu am voie sa iau nici o pastila,dar macar vitamina c am voie?

AnnyyAnnyy
25.07.2010, 17:52:51
multumesc!!:x:x:love: .o sa sun luni dimineata sa-mi fac programare.sper sa se poata dupa ora 17.abea asteptam sa-i auzim inimioara si sa-l vedem.si sa-mi dea poza acasa sa ma uit la el cand vreau.cu licenta e bine.am luat 9.25 la examenele scrise,dar acum urmeaza prezentarea orala si acolo am mai mari emotii.sper sa fie bine.mai am o intrebare pt mamici..ma cam doare gatul de vreo 2 zile...si am nasul infundat.stiu ca nu am voie sa iau nici o pastila,dar macar vitamina c am voie?
eu stiu ca vit. C e ok de luat in sarcina, insa parerea mea e neavizata.
te rog intra si pe topicul destinat mamicilor de aici de pe forum si intreaba acolo...acolo sunt mamicile cu experianta si gravidute ca si tine te pot ajuta cu sfaturi
felicitari pt notele obtinute pana acum si bafta si pe maine>:D<

irris
25.07.2010, 19:45:01
Felicitari Roxuta!Ma bucur tare ca esti bine si bebele e acolo unde trebuie!Si felicitari si pentru examene,sper ca ai luat nota mare la prezentare!Vitamina C ai voie sa iei,la urma urmei e o vitamina,nu are ce sa ti strice.Mai poti incerca si cu ceai cu lamaie multa,ajuta!

roxutza88
25.07.2010, 20:45:16
Felicitari Roxuta!Ma bucur tare ca esti bine si bebele e acolo unde trebuie!Si felicitari si pentru examene,sper ca ai luat nota mare la prezentare!Vitamina C ai voie sa iei,la urma urmei e o vitamina,nu are ce sa ti strice.Mai poti incerca si cu ceai cu lamaie multa,ajuta!
mi-e cam frica pt ca stiu ca nu am voie sa racesc deloc in primele luni.si vad ca ma doare gatul tot mai tare si nasul infundat...si tusesc.de la apa rece de la frigider...b-(:gen_01: o sa beau multe ceaiuri si vitamina ce.multumesc pt urari.prezentarea o am joi,dar am ceva emotii.sper sa fie bine si sa scap odata si de asta.mai ales ca sapt asta o sa am de facut o gramada de analize...de mers la o gramada de medici.da ce e mai important decat bebe-le meu??nimic!!:love::love:

lorena_sv
25.07.2010, 21:08:47
e buna doctorita?pai cum sa le cheme pe toate la 16??ce le consulta pe toate odata.sau primul venit,primul servit?da tu ai impresia ca eu stiu sa descifrez ce scrie la analize??:gen_03::iq: a zis ca sunt analizele obligatorii in primele luni.probabil alea care le-ai zis tu,si inca ceva...ca eu mai am si alte probl de sanatate.oricum a zis sa merg sapt viitoare iar cu rezultatele.

ce sa zic...eu am fost numai o data la ea, insa pt 2 probleme.
la una dintre ele mi-a spus acelasi lucru pe care mi l-a spuns si Tatareanu, in ianuarie, deci e buna.
cu celalalt lucru(ovulatia) nu prea m-a lamurit...

am intrebat de analize pt ca si mie mi-a dat dr. Melinte o lista si vroiam sa vad dc e aceeasi....

vreau sa te intreb si de cealalta probl a ta, cu sanatatea, cred ca la diabet te refereai ca ai mai scris tu...ma interesa si pe mine dc se transmite ceva la bb...ca si eu am glicemia cam mare, incerc sa o fac sa scada, insa nu reusesc sa renunt la dulce...mi-e frica de diabet, dar inca nu e cazul....si vroiam sa stiu ce si cum...

tu cum te simti?ceva simptome?>:D<

roxutza88
25.07.2010, 21:23:18
ce sa zic...eu am fost numai o data la ea, insa pt 2 probleme.
la una dintre ele mi-a spus acelasi lucru pe care mi l-a spuns si Tatareanu, in ianuarie, deci e buna.
cu celalalt lucru(ovulatia) nu prea m-a lamurit...

am intrebat de analize pt ca si mie mi-a dat dr. Melinte o lista si vroiam sa vad dc e aceeasi....

vreau sa te intreb si de cealalta probl a ta, cu sanatatea, cred ca la diabet te refereai ca ai mai scris tu...ma interesa si pe mine dc se transmite ceva la bb...ca si eu am glicemia cam mare, incerc sa o fac sa scada, insa nu reusesc sa renunt la dulce...mi-e frica de diabet, dar inca nu e cazul....si vroiam sa stiu ce si cum...

tu cum te simti?ceva simptome?>:D<
da,despre diabet vorbeam.sunt bolnava de la 5 ani.la copil nu se transmite,decat f rar.de la mama sunt sanse de 3 % sa se transmita,iar de la tata sunt sanse de 7 %parca.totusi am o prietena cu diabet,care a nascut anul trecut un baietel decedat din pacate.avea si el diabet si i-au spus ca oricum nu traia.m-am speriat f tare atunci,dar cred ca sunt cazuri f rare.nu vreau nici sa ma gandesc la asta.doct.Melinte mi-a zis ca atata timp cat nu am complicatii alea diabetului(si nu am) nu este nici o problema si o sa fie o sarcina normala,doar ca o sa trebuiasca sa merg mai des la ea sa ma tina sub supraveghere mai atenta.eu zic totusi sa vb cu un medic diabetolog sa intrebi ce poti face pt ca o glicemie mare nu e f buna.cat anume ai?daca e peste 200,e destul de mare.eu fac insulina de 4 ori pe zi.dar m-am obisnuit si tine de viata mea.nu stiu cum ar fi viata mea altfel,si-i multumesc lui Dumnezeu ca am doar atat si nu Doamne fereste cum sunt altii cu handicapuri mult mai mari.ma consider un om normal si oricine ma vede pe strada nu zice ca sunt bolnava de ceva.am o grija mai mare acum de mine.este riscul ca bebe-le meu sa fie mult mai grasut la nastere pt ca glicemia mea este mare.de ex prietena aia a mea,a nascut bebele la 8 luni si avea 4 kg jumate.de asta e riscul sa nu-l pot tine pana la 9 luni in burtica...si sa-l nasc prematur...daca o sa fie mai dolofan.sper ca nu v-ati schimbat parerea despre mine pt ca v-am zis asta...evit de obicei sa vb despre asta pt ca de mica am simtit respingerea oamenilor,mai ales a copiilor pt ca mamele nu ii lasau sa se joace cu mine 8-}
simptome nu am...adica greturi sau altceva mai rau.am avut vreo 2 zile niste stari ,dimineata asa mai...incomode..greata...dar cum mancam,imi treceau.au fost zilele cu licenta cand aveam si emotii mari si probabil de asta.acum sunt bine.sper sa nu apara.

irris
25.07.2010, 21:34:24
Cei care te evita sunt niste prosti...nu inteleg cum pot face asa ceva!Te inteleg ca esti traumatizata daca zici ca ai trecut prin asta de mica....
Bine ca esti optimista si te gandesti ca sunt rare cazurile de complicatii pentru ca asa e si ai sa vezi ca totul va fi in regula!>:D<:*
Cat despre raceala eu stiu ca e important sa nu faci febra,atunci e periculos!Si nu mai bea apa de la frigider!
Ai intrebat o de plaja si de facut baie ?

roxutza88
25.07.2010, 22:09:26
Cei care te evita sunt niste prosti...nu inteleg cum pot face asa ceva!Te inteleg ca esti traumatizata daca zici ca ai trecut prin asta de mica....
Bine ca esti optimista si te gandesti ca sunt rare cazurile de complicatii pentru ca asa e si ai sa vezi ca totul va fi in regula!>:D<:*
Cat despre raceala eu stiu ca e important sa nu faci febra,atunci e periculos!Si nu mai bea apa de la frigider!
Ai intrebat o de plaja si de facut baie ?
multumesc de sustinere.o sa fie bine.eu stiu ca bebe-le meu e puternic si el stie ca noi il iubim enorm si-l asteptam cu mare mare drag.am intrebat de plaja si a zis ca am voie sa fac.de ce nu?cum ziceam si eu...:| doar ca na..nu la orele amiezii cand sunt 40 de gr(de fapt nimeni nu are voie atunci) si mi-a mai zis sa incerc sa fac cu jumatatile...adica prima data sa stau doar cu picioarele si apoi si cu restul corpului.sa nu ma expun din prima.si am intrebat ce nu am voie sa fac...si a zis ca am voie orice...inafara de raze si de antibiotice.am intrebat de raze pt ca stiu ca la cununia civila trebuie facuta raza si a zis ca Doamne fereste sa fac.

AnnyyAnnyy
26.07.2010, 08:06:04
multumesc de sustinere.o sa fie bine.eu stiu ca bebe-le meu e puternic si el stie ca noi il iubim enorm si-l asteptam cu mare mare drag.am intrebat de plaja si a zis ca am voie sa fac.de ce nu?cum ziceam si eu...:| doar ca na..nu la orele amiezii cand sunt 40 de gr(de fapt nimeni nu are voie atunci) si mi-a mai zis sa incerc sa fac cu jumatatile...adica prima data sa stau doar cu picioarele si apoi si cu restul corpului.sa nu ma expun din prima.si am intrebat ce nu am voie sa fac...si a zis ca am voie orice...inafara de raze si de antibiotice.am intrebat de raze pt ca stiu ca la cununia civila trebuie facuta raza si a zis ca Doamne fereste sa fac.
razele nu mai sunt obligatorii inainte de nunta..noi de ex am facut doar vdrl-ul.
dr mea de fam mi-a spus ca tocmai din pricina miresicilor insarcinate, care din rusine(nu vad de ce se rusineaza cu ceva de care tb sa fie mandre:x) nu spun ca-s gravidute si fac analizele de nunta si se trezesc cu complicatii s-a decis sa nu mai fie obligatorii.

lorena_sv
26.07.2010, 08:59:15
da,despre diabet vorbeam.sunt bolnava de la 5 ani.la copil nu se transmite,decat f rar.de la mama sunt sanse de 3 % sa se transmita,iar de la tata sunt sanse de 7 %parca.totusi am o prietena cu diabet,care a nascut anul trecut un baietel decedat din pacate.avea si el diabet si i-au spus ca oricum nu traia.m-am speriat f tare atunci,dar cred ca sunt cazuri f rare.nu vreau nici sa ma gandesc la asta.doct.Melinte mi-a zis ca atata timp cat nu am complicatii alea diabetului(si nu am) nu este nici o problema si o sa fie o sarcina normala,doar ca o sa trebuiasca sa merg mai des la ea sa ma tina sub supraveghere mai atenta.eu zic totusi sa vb cu un medic diabetolog sa intrebi ce poti face pt ca o glicemie mare nu e f buna.cat anume ai?daca e peste 200,e destul de mare.eu fac insulina de 4 ori pe zi.dar m-am obisnuit si tine de viata mea.nu stiu cum ar fi viata mea altfel,si-i multumesc lui Dumnezeu ca am doar atat si nu Doamne fereste cum sunt altii cu handicapuri mult mai mari.ma consider un om normal si oricine ma vede pe strada nu zice ca sunt bolnava de ceva.am o grija mai mare acum de mine.este riscul ca bebe-le meu sa fie mult mai grasut la nastere pt ca glicemia mea este mare.de ex prietena aia a mea,a nascut bebele la 8 luni si avea 4 kg jumate.de asta e riscul sa nu-l pot tine pana la 9 luni in burtica...si sa-l nasc prematur...daca o sa fie mai dolofan.sper ca nu v-ati schimbat parerea despre mine pt ca v-am zis asta...evit de obicei sa vb despre asta pt ca de mica am simtit respingerea oamenilor,mai ales a copiilor pt ca mamele nu ii lasau sa se joace cu mine 8-}
simptome nu am...adica greturi sau altceva mai rau.am avut vreo 2 zile niste stari ,dimineata asa mai...incomode..greata...dar cum mancam,imi treceau.au fost zilele cu licenta cand aveam si emotii mari si probabil de asta.acum sunt bine.sper sa nu apara.

e bine ca nu se transmite!si stai linistita, nu-ti mai fa atatea probl. roaga-te la DD si totul va fi bine!!!:*:*
in leg cu kg bb, o vecina de la bunicii mei a nascut natural un bb de aproape 6kg, la termen, deci...
eu si sora mea am avut 4 kg si tot natural ne-am nascut, ce mai e in plus 0, 5:D
DD are grija de toata lumea, in special de ingerasi si dc bb a aparut din prima, stie DD de ce vi l-a dat!>:D<
eu nu am glicemia ff mare, insa mi-e frica sa nu creasca. am 104...dar am vazut pe foia de analize ca 110 e maximum si de asta m-am cam speriat un pic...nu stiu de la cat incepe diabetul, am impresia ca de la 140...
tu cam cat ai glicemia??
imi pare rau ca ai probl cu diabetul de la o varsta asa de mica, dar o sa te rasplatesca DD in alte moduri!:*
cat despre raze, femeile insarcinate nu au voie sa faca, iti va spune si dr de fam si femeile insarcinate fac exceptie de la ac analize....eu nu le-am facut practic, am dat o atentie si mi-a dat doar rezultatul!:D
pupici tie si la bb:love:.asteptam sa ne spui cum a fost la eco!

roxutza88
26.07.2010, 11:40:45
eu oricum nu am cum sa nasc natural.cel putin in Sv nu!!deci sigur o sa ajung la cezariana pt ca ar fi un efort prea mare pt mine sa nasc normal si e posibil sa fie complicatii.mi-as fi dorit f mult,dar cu epidurala ,care stiu ca nu se face in Sv ca noi suntem mai primitivi /:) .o sa fie bine si asa.
glicemia 104 e perfecta.nu inteleg de ce-ti faci griji!!chiar nu ai de ce.daca era peste 200,era motiv de ingrijorare.eu cand am descoperit aveam 400.deci fff mare.acum incerc s-o tin sub control ca e important pt sarcina si mai mult de 200 nu urca.dar la mine e normal sa fie atat.la un om normal,e f bine cat ai tu.daca te uiti pe aparatele astea de glicemii cand se face reclama la ele...ai sa vezi glicemia 104.deci asta e ideala pt un om normal.
eu analizele pt nunta as fi vrut sa le fac pt ca le consider importante.dar oricum raza nu o fac...asa ca nu stiu daca sa ma mai complic pt celelalte.o sa vad.
si eu am fost grasuna la nastere,am avut peste 3,50 kg.si din cate stiu se mosteneste greutatea.

AnnyyAnnyy
26.07.2010, 11:48:41
eu oricum nu am cum sa nasc natural.cel putin in Sv nu!!deci sigur o sa ajung la cezariana pt ca ar fi un efort prea mare pt mine sa nasc normal si e posibil sa fie complicatii.mi-as fi dorit f mult,dar cu epidurala ,care stiu ca nu se face in Sv ca noi suntem mai primitivi /:) .o sa fie bine si asa.
glicemia 104 e perfecta.nu inteleg de ce-ti faci griji!!chiar nu ai de ce.daca era peste 200,era motiv de ingrijorare.eu cand am descoperit aveam 400.deci fff mare.acum incerc s-o tin sub control ca e important pt sarcina si mai mult de 200 nu urca.dar la mine e normal sa fie atat.la un om normal,e f bine cat ai tu.daca te uiti pe aparatele astea de glicemii cand se face reclama la ele...ai sa vezi glicemia 104.deci asta e ideala pt un om normal.
eu analizele pt nunta as fi vrut sa le fac pt ca le consider importante.dar oricum raza nu o fac...asa ca nu stiu daca sa ma mai complic pt celelalte.o sa vad.
si eu am fost grasuna la nastere,am avut peste 3,50 kg.si din cate stiu se mosteneste greutatea.
cealalta analiza necesara pt nunta e VDRL-ul...adica sifilisul. E alegerea ta daca o faci sau nu, oricum ai analize pe care trebuie sa le faci pt sarcina, asa ca te poti intepa o singura data
RAZA LA PLAMANI NU FACI! 1 pt ca nu e obligatorie pt cununie si 2 pt ca esti insarcinata si nu ai voie.

cu glicemia si diabetul trebuie sa vorbesti cu medicul tau ginecolog...sa-ti cunoasca trecutul medical pt a putea sa iti monitorizeze sarcina cat mai eficient.
PS ti-ai facut programare la Dr Daneasa?

roxutza88
26.07.2010, 11:50:51
cealalta analiza necesara pt nunta e VDRL-ul...adica sifilisul. E alegerea ta daca o faci sau nu, oricum ai analiz epe care trebuie sa le faci pt sarcina, asa ca te poti intepa o singura data
RAZA LA PLAMANI NU FACI! 1 pt ca nu e obligatorie pt cununie si 2 pt ca esti insarcinata si nu ai voie.
am inteles.oricum pt sifilis mi-a dat si pt sarcina.asa ca o fac odata si gata.mi-am facut programare la eco pe maine la 18:30.abea astept sa mergem!!!<:-Pazi merg si la doctorita de familie sa-i dau vestea.analizele se fac la bio test?

AnnyyAnnyy
26.07.2010, 11:55:10
am inteles.oricum pt sifilis mi-a dat si pt sarcina.asa ca o fac odata si gata.mi-am facut programare la eco pe maine la 18:30.abea astept sa mergem!!!<:-Pazi merg si la doctorita de familie sa-i dau vestea.analizele se fac la bio test?
le poti face unde doresti: la bio test, la bethesda, la elgida(und emergi la eco), synevo...la policlinica mare, sau la policlinica CFR.
Eu personal sunt fan elgida,bio test si synevo, iar la cap analize in sarcina am vazut o lista destul de completa la biotest si la synevo.

roxutza88
26.07.2010, 11:58:11
le poti face unde doresti: la bio test, la bethesda, la elgida(und emergi la eco), synevo...la policlinica mare, sau la policlinica CFR.
Eu personal sunt fan elgida,bio test si synevo, iar la cap analize in sarcina am vazut o lista destul de completa la biotest si la synevo.
Annyy,ajuta-ma te rog cu adresa doctoritei de la eco te roog.sau macar niste puncte de reper ^:)^:-s

AnnyyAnnyy
26.07.2010, 12:01:50
Annyy,ajuta-ma te rog cu adresa doctoritei de la eco te roog.sau macar niste puncte de reper ^:)^:-s
iti trimit pm cu id-ul meu de mess si vb pe mess, ok?

roxutza88
26.07.2010, 12:03:05
iti trimit pm cu id-ul meu de mess si vb pe mess, ok?
ok.multumesc

roxutza88
26.07.2010, 20:33:57
am fost la doctorita de fam.mi-a zis ca pt gat sa iau vit. c cu propolis..si sa nu ma bag la altceva chiar daca sunt si pt gravide.acidul folic care il aveam eu cu silimarina a zis ca nu e bun ca silimarina asta e pt ficat si nu are rost sa iau degeaba.mi-am luat simplu.mi-a dat trimitere la analizele normale...si mi-a zis ca Melinte mi-a prescris si triplu test care nu mi-l poate deconta.e bine sa-l fac dar costa cam mult.voi ati facut?stie cineva cat costa si pt ce malformatii e vb?mi-a zis doctorita ca pt sindrom dawn...dar cam atat am retinut.vreau sa-l fac pt ca am luat pilula aia de-a doua zi si mi-e frica.vreau sa fiu sigura ca bebe meu e bine si frumos.:*:*:*

irris
26.07.2010, 20:47:25
Ti a dat de triplu test sau de dublu?Eu am facut dublu test si m a costat ecografia 50 ron si testul 100.Si ca sa ti iasa bine trebuie ca in decurs de 24 sau 48 de ore de la ecografie sa mergi sa ti completeze o fisa doctorita(te duci dinainte la laborator sa ti o dea,eu am facut la Synevo)si apoi mergi la recoltat sange.Ideea e ,si un sfat totodata e sa respecti intervalul ca sa nu ti dea erori(stiu pe cineva care a lasat interval de o saptmana,i a iesit rau testul,a facut amniocenteza si copilul era ok,deci s a infirmat rezultatul)
Asta e pentru sindromul Down si mai nus ce alte malformatii ,rezultatul e statistic si nu diagnostic,adica iti spune cam ce sanse ar avea bebelu tau sa aiba vreo mutatie din asta nu ca are...diagnostica e amniocenteza.
Pai ce te miri ca nu ti deconteaza triplu,ca analizelel moca sunt cele mai ieftine dintre toate....
Vazi ca la Biotest am senzatia ca nu se fac toate analizele pe care ti le a dat ,listeria se face doar la Synevo de exemplu....
Eu sunt fericita,am fost la control si la eco si are 1.560 kg bebelanul meu,mai mare cu o saptaman decat varsta....

roxutza88
26.07.2010, 20:55:58
Ti a dat de triplu test sau de dublu?Eu am facut dublu test si m a costat ecografia 50 ron si testul 100.Si ca sa ti iasa bine trebuie ca in decurs de 24 sau 48 de ore de la ecografie sa mergi sa ti completeze o fisa doctorita(te duci dinainte la laborator sa ti o dea,eu am facut la Synevo)si apoi mergi la recoltat sange.Ideea e ,si un sfat totodata e sa respecti intervalul ca sa nu ti dea erori(stiu pe cineva care a lasat interval de o saptmana,i a iesit rau testul,a facut amniocenteza si copilul era ok,deci s a infirmat rezultatul)
Asta e pentru sindromul Down si mai nus ce alte malformatii ,rezultatul e statistic si nu diagnostic,adica iti spune cam ce sanse ar avea bebelu tau sa aiba vreo mutatie din asta nu ca are...diagnostica e amniocenteza.
Pai ce te miri ca nu ti deconteaza triplu,ca analizelel moca sunt cele mai ieftine dintre toate....
Vazi ca la Biotest am senzatia ca nu se fac toate analizele pe care ti le a dat ,listeria se face doar la Synevo de exemplu....
Eu sunt fericita,am fost la control si la eco si are 1.560 kg bebelanul meu,mai mare cu o saptaman decat varsta....
mi-a zis ca i-a adus o gravida o fisa de la spital....si ea a semnat-o si nu a mai platit gravida analizele.stiti de asa ceva?exsita vreo fisa care se poate semna de medicul de fam. si s-o deconteze?triplu test mi-a pus.aa..deci nu e asa de scumpa.mi-a zis cineva ca e in jur de 400 de lei.in fine.o sa merg la biotest sa vad ce pot face acolo.am inteles asta cu sindrom down.mersi de explicatii.le stii pe toate :>
felicitari pt bebe.e un grasun.lasa ca e bine asa.mai are timp sa creasca.e mai bine asa decat ca al meu care e cu 2 sapt mai micut.:-< dar lasa ca se face si al meu mare si voinic.unde ai fost la eco?:*

lorena_sv
26.07.2010, 21:04:17
mi-a zis ca i-a adus o gravida o fisa de la spital....si ea a semnat-o si nu a mai platit gravida analizele.stiti de asa ceva?exsita vreo fisa care se poate semna de medicul de fam. si s-o deconteze?triplu test mi-a pus.aa..deci nu e asa de scumpa.mi-a zis cineva ca e in jur de 400 de lei.in fine.o sa merg la biotest sa vad ce pot face acolo.am inteles asta cu sindrom down.mersi de explicatii.le stii pe toate :>
felicitari pt bebe.e un grasun.lasa ca e bine asa.mai are timp sa creasca.e mai bine asa decat ca al meu care e cu 2 sapt mai micut.:-< dar lasa ca se face si al meu mare si voinic.unde ai fost la eco?:*

e normal sa fie mai micut al tau ca nu ai ramas insarcinata in perioada ovulatiei, adica a 14 zi, ci mult mai tarziu, inainte de cm cu cateva zile....apropo ai cm normal de 28 de zile???

roxutza88
26.07.2010, 21:10:55
e normal sa fie mai micut al tau ca nu ai ramas insarcinata in perioada ovulatiei, adica a 14 zi, ci mult mai tarziu, inainte de cm cu cateva zile....apropo ai cm normal de 28 de zile???
da..de regula era cu 2 zile mai repede sau mai tarziu decat data ultimei menstruatii.deci nu chiar regulat.
pai nu ca acum mi-a calculat dr.Melinte si mi-a zis ca nu am ramas insarcinata cand am crezut eu,ci mult mai repede.pe la inceputul lunii iunie.asa cum mi-a zis o mamica zilele trecute(nu mai stiu exact cine :">).avea dreptate.

irris
27.07.2010, 07:06:35
Nu stiu despre ce vorbeste cu fisa.Aia de care zic eu e o banala hartie si nu implica absolut nimic deci nu vad de ce s ar oftica cineva ca nu se duce sa le faca.Poate e vorba de alea cu trimitere dar tot nu inteleg despre ce vorbeste....
Sa stii ca daca intuiesc corect analizele pe care ti le a dat ea costa in jur de 400 ron (alea de care zicea si Lorena)la care se mai adauga si alea gratuite de la medicul de familie.Triplu test din pacate nu intra in suma asta /:) e scump sa fii gravida....
Stai linistita cu marimea,e pur si simplu data conceptiei...eu am avut un ciclu foarte regulat si am ramas gravida ca la carte dar ca mine sunt putine...
Am fost la spital la dr Melinte ,ea mi a facut ecograf!

irina66133
27.07.2010, 08:37:40
Buna irris,vroiam sa te intreb cate saptamani de sarcina ai?si eu sunt insarcinata am 32 de saptamani si merg tot la dr Melinte

irina66133
27.07.2010, 08:45:13
am fost la doctorita de fam.mi-a zis ca pt gat sa iau vit. c cu propolis..si sa nu ma bag la altceva chiar daca sunt si pt gravide.acidul folic care il aveam eu cu silimarina a zis ca nu e bun ca silimarina asta e pt ficat si nu are rost sa iau degeaba.mi-am luat simplu.mi-a dat trimitere la analizele normale...si mi-a zis ca Melinte mi-a prescris si triplu test care nu mi-l poate deconta.e bine sa-l fac dar costa cam mult.voi ati facut?stie cineva cat costa si pt ce malformatii e vb?mi-a zis doctorita ca pt sindrom dawn...dar cam atat am retinut.vreau sa-l fac pt ca am luat pilula aia de-a doua zi si mi-e frica.vreau sa fiu sigura ca bebe meu e bine si frumos.:*:*:*
Felicitari ptr bebe roxutza ,vroiam sa iti zic ca triplu test se face doar la synevo si costa 100 ron ,ecografia este bine sa ti-o faca dr Melinte daca mergi la ea ,triplu test nu constituie un diagnostic ,este estimat doar un calcul de risc care se bazeaza pe rezultate statistice ,se face intre sapt 14-18 de sarcina si calculeaza riscul ptr sindromul Down ,trisonomia 21,risc de defect tub neural si risc de trisonomie 18.

irris
27.07.2010, 09:28:59
Buna Irina(esti tiza mea,si pe mine tot asa ma cheama :)))Am 29 de saptamani si 2 zile dupa cum se vede si pe ticker.
Vad ca are o gramada de fani doctorita asta....

roxutza88
27.07.2010, 10:14:01
Felicitari ptr bebe roxutza ,vroiam sa iti zic ca triplu test se face doar la synevo si costa 100 ron ,ecografia este bine sa ti-o faca dr Melinte daca mergi la ea ,triplu test nu constituie un diagnostic ,este estimat doar un calcul de risc care se bazeaza pe rezultate statistice ,se face intre sapt 14-18 de sarcina si calculeaza riscul ptr sindromul Down ,trisonomia 21,risc de defect tub neural si risc de trisonomie 18.
pai eu inca nu am 14 saptamani.pot sa-l fac acum?:-? eu merg la doct Daneasa pt eco si mi-a zis medicul de fam ca este o doctorita f buna.o sa vad azi.

roxutza88
27.07.2010, 10:17:37
Nu stiu despre ce vorbeste cu fisa.Aia de care zic eu e o banala hartie si nu implica absolut nimic deci nu vad de ce s ar oftica cineva ca nu se duce sa le faca.Poate e vorba de alea cu trimitere dar tot nu inteleg despre ce vorbeste....
Sa stii ca daca intuiesc corect analizele pe care ti le a dat ea costa in jur de 400 ron (alea de care zicea si Lorena)la care se mai adauga si alea gratuite de la medicul de familie.Triplu test din pacate nu intra in suma asta /:) e scump sa fii gravida....
Stai linistita cu marimea,e pur si simplu data conceptiei...eu am avut un ciclu foarte regulat si am ramas gravida ca la carte dar ca mine sunt putine...
Am fost la spital la dr Melinte ,ea mi a facut ecograf!
pai nu stiu daca mi-a mai dat ceva inafara de analizele care mi le-a scris si medicul de fam si triplu test.sunt scrise f multe acolo,dar nu inteleg sa le descifrez.si oricum nu as intelege despre ce e vb.am o intrebare.Melinte mi-a zis cand am rezultatul analizelor,sa ma duc la ea sa vad cum au iesit.trebuie sa mai platesc o data consultatia?chiar e scump sa fi graviduta,dar pt sanatatea si binele bebe-lui faci orice.nu te mai gandesti la bani.>:D<

irina66133
27.07.2010, 11:24:25
daca nu ai peste 14 saptamani nu poti faci triplu test ,mie de exemplu mi-a dat si dublu test care trebuie facut intre sapt 12-14 de sarcina ,eu la ecograf am merg tot la dr Melinte ptr ca eu ma gandesc ca e mai bine sa te vada un ginecolog si atunci cand te duci cu rezultatul analizelor stai linistita ca nu platesti ;-),platesti doar daca te consulta

irina66133
27.07.2010, 11:29:15
Buna Irina(esti tiza mea,si pe mine tot asa ma cheama :)))Am 29 de saptamani si 2 zile dupa cum se vede si pe ticker.
Vad ca are o gramada de fani doctorita asta....
Eu merg la ea din ianuarie dupa ce timp de aproape 2 ani m-am chinuit sa ramas insarcinata ,am mers la ea sa incepem niste investigatii si la exact o saptamana dupa ce am mers am aflat ca eu eram insarcinata,nu mai necesitam nici o investigatie si de atunci am tot mers ca am fost internata si 3 zile la spital ,am facut o gramada de ecografe ca la 20 de saptamani aveam contractii acum sunt bine ,si pentru ca eu am fost multumita de ea am recomandat-o si unor prietene de ale mele tot gravidute

irris
27.07.2010, 21:17:40
Eu merg la ea din ianuarie dupa ce timp de aproape 2 ani m-am chinuit sa ramas insarcinata ,am mers la ea sa incepem niste investigatii si la exact o saptamana dupa ce am mers am aflat ca eu eram insarcinata,nu mai necesitam nici o investigatie si de atunci am tot mers ca am fost internata si 3 zile la spital ,am facut o gramada de ecografe ca la 20 de saptamani aveam contractii acum sunt bine ,si pentru ca eu am fost multumita de ea am recomandat-o si unor prietene de ale mele tot gravidute

Ma bucur ca esti bine si bebele tau e bine!Ce ai,fetita sau baietel?Ati discutat despre nastere?
Ce fel de contractii aveai?Ca mai am si eu in unele zile dar nu ma dor,doar simt ca mi se strange burta...
Eu am sangerat,am placenta cam jos si nu am voie sa fac efort deloc...dar bine ca e piticul meu bine!

roxutza88
27.07.2010, 21:51:20
gata fetele,am fost si la eco.mi-a zis ca bebele meu e cu 2 sapt mai micut din cauza ovulatiei.ca e acceptata o saptamana,dar 2 sapt nu prea s-au intalnit.adica el teoretic are 10 saptamani de la ultima menstuatie,dar toate masuratorile sunt de 8 sapt.pe foaie scrie sarcina 8,1 sapt.in evolutie(10 sapt amenoree)sper ca am scris bine :-?dar in rest e bine.a zis sa vedem la 12 sapt cum o sa fie.puiutul meu are 32,2 mm si caputul este de 15,6 mm.e cam capos ca tasu :)) .i-am auzit inimioara....mi-a dat si o lacrima :love: doar ca imi pare rau ca s-a auzit doar putin.a lasat doar 3-4 batai sa se auda.are 174 de batai/minut.mi-a si aratat inimioara.facea ca un semafor...cand rosu,cand albastru.am fost cu iuby meu si el era asa de motionat...se uita asa de atent acolo si punea intrebari...ma tot mangaia pe picior.mi-era ciuda ca eu nu l-am vazut f mult.mi l-a aratat doar cand mi-a aratat inima.in rest nu am vazut nimic.dar l-am auzit :x .data probabila este 22.02-7.03 .a mai pus si alea 2 sapt in plus pt orice eventualitate.mi-a dat 2 foto cu el si atata ne-am chinuit amandoi acasa sa "descifram" unde e capul si cred ca se vede putin.a zis ca are miscarile prezente...adica se balanseaza mai mult.acum are spatiu...mai incolo n-o sa mai aiba asa mult.doctorita e f draguta...a si glumit cu noi...a zis ca a dat din piciorus :)).am o singura problemuta care nu mi-a placut.pe usa scria eco gravide 50 de lei si mie mi-a luat 70 de lei.nu inteleg de ce.poate a analizat ea mai mult...ca am si stat mult.cine stie :-?in rest a zis ca e bine...ca este in masuratorile normale....trebuie sa mai merg la 12 sapt.sunt mult mai linistita acum ca il stiu bine.mi-e asa de drag...ma uit incontinuu la foto cu el de cand am ajuns acasa.
off topic:cum scap de bebele ala mai mare din semnatura??stie cineva??ca nu imi apare deloc adresa aia de urlm parca.:-?:-w

irris
28.07.2010, 08:37:05
Buna dimineata!
Felicitari pentru bebe!Cred ca esti mai linistita acum,asa i?
Ce ma enerveaza pe mine doctorii astia care nu ti arata copilul,de parca ar fi al lor....Tataranu a masurat totul cu ecranul cu fata la mine si la Bethesda iar am vazut fiecare miscare pe ecran separat...in schimb Chiriac mi l a aratat foooarte putin si eu atunci aveam niste pitici ca daca mai traieste,ca daca misca(avea 18 sapt) si o tot intrebam pe ea daca misca,daca e vioi si ea nici gand sa mi l arate....Nici Melinte nu se omoara cu aratatul,am rugat o eu eu acum sa l vad si eu dar oricum bebelanul meu m a tratat cu spatele si n am vazut mare lucru!
Apropo de ecografii,Irina,unde faci sau poate ai facut ecografia de la 32 de sapt?
Cu semnatura daca nu vezi url cred ca singura solutie e sa stergi tot si sa pui toate lunk-urile din nou...

roxutza88
28.07.2010, 09:53:50
Buna dimineata!
Ce ma enerveaza pe mine doctorii astia care nu ti arata copilul,de parca ar fi al lor....Tataranu a masurat totul cu ecranul cu fata la mine si la Bethesda iar am vazut fiecare miscare pe ecran separat...in schimb Chiriac mi l a aratat foooarte putin si eu atunci aveam niste pitici ca daca mai traieste,ca daca misca(avea 18 sapt) si o tot intrebam pe ea daca misca,daca e vioi si ea nici gand sa mi l arate....Nici Melinte nu se omoara cu aratatul,am rugat o eu eu acum sa l vad si eu dar oricum bebelanul meu m a tratat cu spatele si n am vazut mare lucru!
Apropo de ecografii,Irina,unde faci sau poate ai facut ecografia de la 32 de sapt?
Cu semnatura daca nu vezi url cred ca singura solutie e sa stergi tot si sa pui toate lunk-urile din nou...
daaa...sunt mult mai linistita,macar stiu cat are bebe...ca e bine.si pe mine m-a enervat ca nu mi l-a aratat mult.dar asta e.il am in poze.:-p data viitoare cred ca ma duc la Tataranu.acolo are program dupa masa?si ma lasa sa intru cu iuby meu?

irris
28.07.2010, 12:53:56
Eu cand am fost am avut programare dimineata dar stiam ca are si dupa-amiaza.Normal ca te lasa,si eu am fost cu sotul meu la ecografele importante!

irina66133
28.07.2010, 13:28:21
Buna dimineata!
Pana acum am facut am facut morfologia fetala la Bethesda si acum am de gand sa fac la 34 de saptamani tot la ei ,asa mi-a recomandat si dr Melinte la Bethesda sau la Dr Tataranu

irris
28.07.2010, 15:08:27
Eu as merge la Tataranu ca la 2D nu i se vede fetisoara cum trebuie si cica la Tataranu se vede mai bine,zicea o prietena de a mea care a facut anul trecut la ea si i a luat pret de eco normal...

andrada21
28.07.2010, 16:20:03
Un nr de tel pt o progr la doamna Melinte?Stiti cumva daca face o programare rapida daca e vb de o urgenta?

irris
28.07.2010, 16:32:22
Nu stiu daca ti face in caz de urgenta dar poti sa incerci 0330/104560 .

roxutza88
28.07.2010, 16:53:06
Un nr de tel pt o progr la doamna Melinte?Stiti cumva daca face o programare rapida daca e vb de o urgenta?
cand am fost eu,erau multe femei fara programare.si desi eu mi-am facut programare cu ceva timp in urma,asistenta a lasat-o pe alta doamna inaintea mea pe motiv ca sta de mult timp si asteapta.deci poti merge direct acolo,fara programare si intrii si tu intr-un sfarsit.:-p si mie mi-a zis cand vin cu rezultatele analizelor sa nu-mi mai fac programare.

irina66133
28.07.2010, 18:16:45
daca e vorba de o urgenta eu te sfatui sa mergi la spital cand este ea de garda si acolo te poate consulta trebuie doar sa ai buletinul si o adeverinta precum ca esti salariata ,in perioada asta programarile dureaza si dr Melinte are si o saptamana de concediu in august de pe 14 pana pe 22 ,la spital te poate consulta si iti poate face si ecografie ,daca vrei iti pot da mai multe detalii si iti pot spune exact unde sa mergi la spital .

irris
28.07.2010, 19:07:21
La urma urmei de o urgenta o gasesti in fiecare zi ij spital dimineata pana pe la 1 dar parca are l;a sf saptamanii asteia garda,suna la spital daca te grabesti tare!

roxutza88
30.07.2010, 21:55:12
fetelor,mi-am facut azi toate analizele la bio test si mi-au iesit toate f bune,mai putin glicemia care era normal sa-mi iasa mai mare.si mai am ceva care nu a iesit bine.poate stiti voi despre ce e vb : citomegalovirus IgG care este 31.00 si normal e 0-6 si rubeola IgG care e 176.00 si normal e 0-15 :-\ ce-s astea?de acolo mi-au zis ca nu este nici o problema.dar cu rubeola asta imi cam fac griji.

andrada21
31.07.2010, 14:27:59
La urma urmei de o urgenta o gasesti in fiecare zi ij spital dimineata pana pe la 1 dar parca are l;a sf saptamanii asteia garda,suna la spital daca te grabesti tare!
Multumesc,nu era pt mine ci pt o prietena care avea o urgenta .A rez pana la urma.Ms

manuica_s
01.08.2010, 22:24:15
dr cu care lucreaza este in concediu si are cabinetul la dispozitie chiar si in ziua de luni.

am inteles...oricum nu am reusit sa ajung nici in lunea respectivaL-) .....cu toata rusinea va trebui sa sun iar si sa ma proramez:-s:-s......sper sa nu-mi fie vreo problema.......de mult vroiam sa ajung la un control dar tot timpul aparea cate ceva neprevazut :-<.......... luna aceasta nu mai fac rabat, fie ce-o fi ma duc la control #:-S...... As avea o inrebare ptr tine Corina si sper sa nu fie cu suparare, faci parte dintr-un cadru medical? :-\ ti-am citit posturile si am impresia ca nu esti straina de lumea medicala ;)) de curiozitate intreb;;) va pup :bye_03:

irris
02.08.2010, 20:28:38
A mai fost cineva la Dr Tataranu in ultima luna?Ca am auzit niste zvonuri....morbide....

mika28
03.08.2010, 09:21:02
buna.
ar putea cineva care a facut ecografie de trimestrul II la Bethesda , sa imi zica cum a decurs???
daca dna doctor raspunde la intrebarile pe care i le pui, si ce fel de eco se face 2d,3d sau4d???
multumesc :)

irris
03.08.2010, 09:57:43
Mie mi a placut la Bethesda ,doctorita e foarte draguta si explica o gramada plus ca ai ecranul tau la care te uiti si nu ti rupi gatul dupa monitor.Doar o singura problema e,ecograful e 2D si nu se vede prea grozav....

andreeasmiley
03.08.2010, 16:54:07
A mai fost cineva la Dr Tataranu in ultima luna?Ca am auzit niste zvonuri....morbide....

Ce ai auzit? Eu stiu de ani de zile ca are ceva probleme de sanatate :(....

irris
04.08.2010, 19:24:07
N as vrea sa pronunt exact ce am auzit pe un forum public dar intelegi si tu ce inseamna "morbid"....stiu si eu ca are probleme de sanatate...se pare ca singura cale sa aflu e sa dau un telefon la cabinet dar mai incolo...
Apropo,are cineva nr de la cabinet la dr Cristof?Parca asa o cheama,care are cabinet in spate la policlinica si are ecograf 3D?Sa am de rezerva!

CorinaH
08.08.2010, 11:31:45
am inteles...oricum nu am reusit sa ajung nici in lunea respectivaL-) .....cu toata rusinea va trebui sa sun iar si sa ma proramez:-s:-s......sper sa nu-mi fie vreo problema.......de mult vroiam sa ajung la un control dar tot timpul aparea cate ceva neprevazut :-<.......... luna aceasta nu mai fac rabat, fie ce-o fi ma duc la control #:-S...... As avea o inrebare ptr tine Corina si sper sa nu fie cu suparare, faci parte dintr-un cadru medical? :-\ ti-am citit posturile si am impresia ca nu esti straina de lumea medicala ;)) de curiozitate intreb;;) va pup :bye_03:
Da, ai dreptate.:bye_04:

ginette
11.08.2010, 13:55:16
salut gagici,

Vreau sa ma ajutati si pe mine sa-mi spuneti un doctor bun din Suceava unde pot face o ecografie 3D.

Sa aveti o zi buna.

roxutza88
11.08.2010, 17:17:20
mamici,voi aveti pofte?eu parca-s nebuna...tot ce vad ca mananca altii,vreau si eu...daca vad un copil pe strada ca mananca inghetata...pai nu pot sa stau linistita pana nu mananc inghetata.si asta e doar un exemplu. ma gandesc la lucru respectiv pana il mananc.si inainte eram pofticiooasa,dar acum parca e prea de tot.am fost duminica la Humor si erau pe marginea drumului oameni cu afine.m-a luat o pofta de nu mai vedeam decat afine in fata.am zis ca o sa cumpar cand merg acasa si cum am plecat destul de tarziu,nu mai era nimeni cu afine.si stai ieri si cauta prin oras si prin piata afine.mi-am luat un kg si cand am ajuns acasa,am mancat 3 bobite si mi-a trecut pofta.cu restu am facut gem.
in schimb nu am deloc pofta de mancare!!!nu mananc decat lapte cu biscuiti,ou fiert si branza sarata.atat vreau.cand deschid frigiderul si vad mancare gatita...nu-mi trebe nimic.nu mi-e greata sau sa-mi fie rau...dar nu am chef de mancare.poate si din cauza caldurii de afara.
aveti si voi din astea sau sunt eu mai ...8-} ?

lorena_sv
11.08.2010, 21:14:46
Si eu vreau o recomandare la un medic ginecolog care face ecograf!!!

ginette
12.08.2010, 07:24:50
buna dimineata gagici, eu sunt o graviduta in 13 saptamani, as vrea sa stiu si eu opinii despre doctor Carmen Andrei de la MPO, care a-ti nascut cu ea, sau care a-ti facut controale ginecologice la ea, eu nu sunt din Suceava, dar lucrez aici.

Multumesc anticipat.

AnnyyAnnyy
12.08.2010, 09:22:00
mamici,voi aveti pofte?eu parca-s nebuna...tot ce vad ca mananca altii,vreau si eu...daca vad un copil pe strada ca mananca inghetata...pai nu pot sa stau linistita pana nu mananc inghetata.si asta e doar un exemplu. ma gandesc la lucru respectiv pana il mananc.si inainte eram pofticiooasa,dar acum parca e prea de tot.am fost duminica la Humor si erau pe marginea drumului oameni cu afine.m-a luat o pofta de nu mai vedeam decat afine in fata.am zis ca o sa cumpar cand merg acasa si cum am plecat destul de tarziu,nu mai era nimeni cu afine.si stai ieri si cauta prin oras si prin piata afine.mi-am luat un kg si cand am ajuns acasa,am mancat 3 bobite si mi-a trecut pofta.cu restu am facut gem.
in schimb nu am deloc pofta de mancare!!!nu mananc decat lapte cu biscuiti,ou fiert si branza sarata.atat vreau.cand deschid frigiderul si vad mancare gatita...nu-mi trebe nimic.nu mi-e greata sau sa-mi fie rau...dar nu am chef de mancare.poate si din cauza caldurii de afara.
aveti si voi din astea sau sunt eu mai ...8-} ?>:D< mamicuta experimenteaza poftele?;)) asa-i in sarcina...mori de pofta si dupa ce gusti nu-ti mai trebuie
lipsa de apetit pt anumite mancaruri tot de la sarcina e...incearca totusi sa mananci si mancarica sa nu-l tii pe bb flamand:)
Sa dea DD sa nu experimentezi si greturile specifice sarcinii, ca-n rest poftele are cine ti le satisface ca doar pt asta e tati;))

lorena_sv
12.08.2010, 10:12:58
aveti si voi din astea sau sunt eu mai ...8-} ?

;;)eu inca nu sunt insarcinata si tot am pofte, asa ca e normal sa fie asa...vede bb, cred ca lui ii e pofta:-p
se spune ca atunci cand iti este pofta, inseamna ca iti cere bb...si de aia mananci asa putin, ca nici el nu poate manca asa mult;;)
e bine sa mananci din toate cate putin...oricum bb nu mananca din mancarea asta, dar isi ia din viatamine...
important e ca te simti bine!
cand mai mergi la control sau la cat timp ti-a zis dr ca tb sa mergi?dar la eco?pana la urma ramai la Melinte? mie imi place ff mult de d-na dr. e interesata si draguta, iti explica tot ce vrei stii...poti sa faci o lista cu nelamuririle pe care le ai si sa o intrebi cand mergi...

AnnyyAnnyy
12.08.2010, 10:43:44
;;)eu inca nu sunt insarcinata si tot am pofte, asa ca e normal sa fie asa...vede bb, cred ca lui ii e pofta:-p
se spune ca atunci cand iti este pofta, inseamna ca iti cere bb...si de aia mananci asa putin, ca nici el nu poate manca asa mult;;)
e bine sa mananci din toate cate putin...oricum bb nu mananca din mancarea asta, dar isi ia din viatamine...
important e ca te simti bine!
cand mai mergi la control sau la cat timp ti-a zis dr ca tb sa mergi?dar la eco?pana la urma ramai la Melinte? mie imi place ff mult de d-na dr. e interesata si draguta, iti explica tot ce vrei stii...poti sa faci o lista cu nelamuririle pe care le ai si sa o intrebi cand mergi...
tre' sa ajung si eu neaparat la Dr. voastra ca prea o laudati;))
cam cu cat timp inainte se fac programarile? are program si dupa ora 18?:-s

roxutza88
12.08.2010, 11:12:15
am citit si eu pe net ca din saptamana a 9-a bebe incepe sa comunice prin cordon si exact de atunci am inceput eu cu poftele. ma gandeam ca nu-s adevarate...ca is doar mofturi...dar imi dau seama ca nu e asa!!!daca inainte mi-era pofta dar puteam sa stau linitita ca uitam repede...acum...pana nu mananc,numa mancarea aia o vad!!dar asa e..trebuie sa-i facem pe plac bebelului.sa creasca mare si bolfos.
la medic nu am mai fost,pt ca trebuie sa merg la medicul meu diabetolog sa vb cu ea...si numai nu mai ajung.toata ziua is pe drumuri cu nunta.la eco mi-a zis sa vin in sapt a 12-a.si Melinte mi-a zis sa revin la ea cand am toate analizele facute.inca nu le-am facut pe toate,dar ar trebui sa ma grabesc.ca vine si nunta...apoi luna de miere si tot asa.oricum cele pe care le-am facut sunt bune.#:-S:*

irris
12.08.2010, 18:57:07
Posibil sa stea si dupa 18 daca e aglomerata.Cam cu 2-3 saptamani inainte trebuie sa ti faci programare.Saptamana viitoare e in concediu asa ca e posibil sa dureze 3 sapt pana ajungi la ea!
O sa ti placa,ai sa vezi!N o laudam degeaba!

roxutza88
12.08.2010, 19:11:25
Posibil sa stea si dupa 18 daca e aglomerata.Cam cu 2-3 saptamani inainte trebuie sa ti faci programare.Saptamana viitoare e in concediu asa ca e posibil sa dureze 3 sapt pana ajungi la ea!
O sa ti placa,ai sa vezi!N o laudam degeaba!
irris,ai intrat in 31 de sapt!!!uaaau ce bebe mare ai.doamne...sa-l vad si pe al meu asa mare....:madlaugh: sa fie sanatos si cuminte!!
in legatura cu intrebarea despre Melinte,eu am mai zis pe forum ca atunci cand am fost la control,erau femei care stateau la rand si nu erau programate.ca intreba asisitenta cine e cu programare.si eram doar vreo 3 din 5-6.si chiar i-a dat prioritate uneia din ele pt ca astepta de mult timp si nu avea programare.poti merge pana acolo si sa intrebi daca te poate primii daca nu ai.:*

irris
12.08.2010, 21:44:35
Multumim de urari!
E mare bebe si e mare si burta si e si dansaret pe deasupra!Doamne ajuta si la tine,o s avezi ca trece repede!
Alea care erau inainte sigur vorbisera cu ea la telefon,si aveau ori urgente,ori de citit analize...Am mers o singura data asa ca aveam doar niste analize de citit si n am stat mult si sincer nu mai puteam sta 2 sapt pana ma putea programa....cel mai sigur e cu programare si daca e urgent eventual sa vorbesti cu asistenta sa incerece sa te puna mai repede!

ginette
13.08.2010, 10:53:13
Salut gagici,

stiti vreun cabinet care are eco 3D? si as vrea sa stiu de la voi daca o stiti pe doctorita Carmen Andrei de la MPO, astept pareri de la voi despre doctora, mie mi s-a parut de treaba dar mai vreau si alte pareri.

Eu ma numesc Gina, stau in ZaMCA si sunt o graviduta in 13 sapt.

ginette
16.08.2010, 14:46:17
Care ati facut ecografie la Biotest la Liviu Carlan vreau si eu o parere
Cam slaba activitatea pe aici gagici

roxutza88
19.08.2010, 12:25:57
fetelor,cand se face eco 3D ?daca o fac acum se vede ceva?sau sa mai astept?si cea cu dublu test se face in sapt 12 nu?

irris
19.08.2010, 12:33:58
Buna Gina!Felicitari pentru bebe,sa creaca mare si sanatos!
Cabinet cu eco 3D are Cristov din cate am inteles in spate la policlinica.De dr Andrei am auzit doar lucruri bune,n am fost niciodata la ea.
Rox,asteapta pana la morfologie,acum nu cred ca are rost dar cum crezi.Intre 12 si 14 saptamani se face eco pentru dublu test.
Am inteles ca la dr Melinte se pot face programari de pe 1 sept deci presupun ca nu e pana atunci,sa ai grija in ziua cand faci eco sa te intalnesti si cu ea sa ti completeze fisa ca a doua zi sa te duci la recoltare.Asta ca sa fii sigura ca ti ies rezultatelele cum trebuie!

ginette
19.08.2010, 13:25:48
mersi iris, mie Any mi-a zis ca si dr. Daneasa e buna,ea mi-o recomanda cu caldura

roxutza88
19.08.2010, 13:31:29
mersi iris, mie Any mi-a zis ca si dr. Daneasa e buna,ea mi-o recomanda cu caldura
si eu am fost la Daneasa.e o doctorita f de treaba.singura problema a fost ca nu mi l-a aratat pe bebe decat o data.am inteles ca la alte doctorite ai ecranul in fata si vezi tot.si m-a mai enerveat o chestie la ea...ca mi-a luat 20 de lei in plus...si nu stiu de ce.trebuia sa dau 50 de lei ca asa scria pe usa,si am dat 70.in fine..pt bebe facem orice si nu ne mai uitam la bani,numa sa fie el bine.:*

ginette
19.08.2010, 13:34:22
roxy dar macar ti-a dat pozici ceva, si inca o intrebare ai stat mult la coada? pe mine ma intereseaza sa fie ea de treaba sa nu ma repeada

irris
19.08.2010, 13:37:06
Gina,mie cea mai rabdatoare din cate am fost mi s a parut Tataranu,dar eu n am fost nici la Daneasa,nici la Cristof.Si Tataranu ti l arata la greu pe bebe!

roxutza88
19.08.2010, 13:41:09
roxy dar macar ti-a dat pozici ceva, si inca o intrebare ai stat mult la coada? pe mine ma intereseaza sa fie ea de treaba sa nu ma repeada
nu,e f de treaba.vb frumos,iti rasp la intrebari,mai si glumeste.iubitul meu punea tot felul de intrebari si ea radea de el,dar ii raspundea la toate.am stat la coada ceva.dar la orice cabinet stai.chiar daca ai programare.poze mi-a dat 2...are eco performant din cate am vazut eu.nu ca la MPO unde am fost prima data si nu s-a vazut nimic la 5 sapt /:)[-X

ginette
19.08.2010, 13:44:28
iris si eu m-am gandit la Tataranu, cred ca am sa ma duc la ea cand o sa am mai multe sapt. de sarcina, tu la cate sapt. ai fost prima data la ea?

irris
19.08.2010, 13:46:11
Eu am fost la 12 si acum la 32.Mi s a parut cea mai tare.Imi pare rau ca n am avut bani sa ma duc la ea la morfologie,a fost prea mult pentru mine!

ginette
19.08.2010, 13:48:29
cred ca si eu am sa ma programez la ea, am sa vad poate reusesc sa prind o programare la incep. lui septembrie, unde exact are cabinetul?

irris
19.08.2010, 13:52:17
Vis a vis de tribunal,la parterul unui bloc.Are firma afara,e pe scara din mijloc.Vezi ca e decalata cam cu o saptamana la programari.Nr de tel e :0230/521226

ginette
19.08.2010, 13:55:33
mersi fain sun chiar acuma, cam peste o sapt. jumate as vrea sa ma programeze, poate aflu si sexul bebelului

irris
19.08.2010, 13:56:58
Vezi ca aia te programeaza cand are rand,nu cand vrei tu.Poate va trebui sa mai insisti cu telefoanele,eu asa am patit prima data.la mine s a vazut la 12 sapt!Cred ca daca l prinde intr o pozitie buna se vede si la tine!

ginette
19.08.2010, 13:58:48
am auzit si comentarii rele la adresa ei cum ca te-ar tine putin si nu iti da destule explicatii, cat dureaza o consultatie?

ginette
19.08.2010, 14:05:06
am sunat, m-a programat luni 30 august la ora 10, dar am uitat sa intreb cat costa, oricum din cate am auzit in jur de 3-4 mil.

irris
19.08.2010, 14:05:22
Nu stiu sa ti spun,mie mi s a parut suficient.Si stateau destul de mult in cabinet dupa parerea mea alti clienti.Pe mine m a tinut acum cel putin 15 min si a incercat sa l prinda de vreo 5 ori sa i vedem fatzuca ca nu statea...oricum,pentru mine a fost prea mult ca mi s a facut rau dupa ce m am ridicat de pe masa.
Si te lasa sa si filmezi numai sa ai o camera performanta ca eu am ratat filmarea tura asta...nu se intelege mare lucru...Bine,nu tu sa filmezi,sotul tau.

ginette
19.08.2010, 14:09:57
am auzit ca iti da si CD la cerere, ar fi super, la mine banii nu sunt chiar asa o problema..

irris
19.08.2010, 14:18:27
Am uitat mereu sa intreb!E posibil,mi se pare destul de ok aparatul incat sa dea si CD.Dar pana in 16 sapt costa 50 ron eco,dupa 60 ron.Morfologia e scumpa,350,parca am inteles ca da si CD...ai sa intrebi tu!
Sila mine ar fi mers pana la urma dar eu am avut si probleme si atatea analize,consultatii si tratamente m au uscat sincer.E scump tare sa fii insarcinata in ziua de azi...bine ,am prietene care si au facut un sfert din cae am facut eu dar asta e alta poveste...eu sunt si stresul in persoana!

ginette
19.08.2010, 15:01:38
ei oricum banuiesc ca niste pozici tot imi da, de abia astept sa-l simt cum misca, tu la cate luni l-ai simtit iris?

irris
19.08.2010, 15:13:37
Da vezi ca Tataranu nu ti face 3D acum.Iti da si pozici,desigur.
Eu prima data cred ca l am simtit pe la 16 sapt dar regulat de la 18.Acum depinde si cate kg ai puse pana acum,cred.Faza i ca primele dati nu esti sigura pe ce simti,te gandesti sa nu fie intestinele si in plus nu se repeta in fiecare zi.Cam de la 18 parca imi aduc aminte ca il simteam in fiecare zi.
Nu ti a dat dr ta sa ti faci dublu sau triplu test?Cate sapt ai pe 30?Vreo 15-16 nu?Eu stiam de la dr mea si am mai auzit si altele ca se face o eco mai amanuntita la 12-14 sapt....

ginette
19.08.2010, 15:47:55
eu acuma am 14 sapt. si ultimul eco l-a facut la 11 sapt. cand mi-a masurat si faldul nucal, iar la 17 sapt. fac triplu test la doctora mea, nu mi-a dat sa fac dubu test, ma gandesc ca din cauza ca am 28 de ani, nu stiu...

roxutza88
19.08.2010, 15:54:24
irris,la 12 sapt s-a vazut sexul copilului??:O uaaau ce devreme.oricum la baietei se vede mai bine.ca cica daca iti spune doctoru ca nu se vede ce e...inseamna ca e fetita,ca la baietel oricum se vede ceva...chiar daca sta si cu spatele.ce bine ar fi sa mi se vada si mie la 12 sapt!!:madlaugh: dar ma indoiesc.;;)

irris
19.08.2010, 16:20:38
Eu am facut numai dublu test.Tot aia i,cred...si eu tot 28 de ani am(neimpliniti da nu mai este mult) si n am antecedente in familie.Si mi a zis ca daca mi iese bine asta nu mai fac triplu.Tie ti a dat doar triplu,e bun si asa...
Vezi sa respecti timpul de la eco pana la recoltarea de sange ,sa nu treaca mai mult de 48 de ore ca ti poate da aiurea...
Da rox,am auzit si eu ca daca i baietel se vede si daca i fetita nu...sincer i am vazut si eu atunci "bijuteriile" si n avea cum sa fie fetita 1000 de ani...

roxutza88
19.08.2010, 16:28:10
Eu am facut numai dublu test.Tot aia i,cred...si eu tot 28 de ani am(neimpliniti da nu mai este mult) si n am antecedente in familie.Si mi a zis ca daca mi iese bine asta nu mai fac triplu.Tie ti a dat doar triplu,e bun si asa...
Vezi sa respecti timpul de la eco pana la recoltarea de sange ,sa nu treaca mai mult de 48 de ore ca ti poate da aiurea...
Da rox,am auzit si eu ca daca i baietel se vede si daca i fetita nu...sincer i am vazut si eu atunci "bijuteriile" si n avea cum sa fie fetita 1000 de ani...
da,dar chiar si asa...eu stiam ca dupa 4 luni se poate distinge sexul.:-?

irris
19.08.2010, 16:30:18
Sigur sigur am inteles ca se vede la 20 de sapt si sa stea si bebe intr o pozitie favorabila...am auzit de bebelusi care stteau cu spatele sau picior peste picior....eu pana la morfologie aveam ceva dubii dar in sinea mea stiam ca e baietel si ca a vazut bine doctorita!

ginette
19.08.2010, 16:49:42
iris la Mpo imi recolteaza sange si tot acolo fac si eco, ca acolo e doctora Carmen Andrei,

irris
19.08.2010, 17:30:57
Am inteles,e bine asa!

roxutza88
20.08.2010, 13:37:27
fetelor,spuneti-mi niste remedii pt greata ca vad ca azi bebe s-a suparat pe mine si nu ma prea lasa sa-mi fac treaba :-& .si am de mers in oras si nici nu-mi vine sa ma pornesc la ce stare am.

Iulia_
21.08.2010, 14:44:18
fetelor,spuneti-mi niste remedii pt greata ca vad ca azi bebe s-a suparat pe mine si nu ma prea lasa sa-mi fac treaba :-& .si am de mers in oras si nici nu-mi vine sa ma pornesc la ce stare am.
Esti mai bine acum? :)
Asteptam vesti !

CorinaN
26.08.2010, 13:49:33
Salut!

Sunt insarcinata in 38 saptamani si astept un baietel. Medicul care ma supravegheaza e dr Hancu. Are cabinetul pe Aexandru cel Bun, in spatele Primariei. E o doctorita foarte buna, doar ca asistentele dumneaei nu respecta intotdeauna orele de programare. De ex. te programeaza pe la 15-15:30, ajungi acolo si vb cu alte 7 mamici inaintea ta si iti dai seama ca ne-a chemat pe toate exact in ac interval orar. Daca te bazezi pe ora spusa si mai ai si altceva de facut de la 16 de exemplu, e naspa, tb sa contramandezi. Pana acum, consultatia costa 70 lei si pentru eco lucreaza cu dna dr Tataranu. Am auzit inainte de Tataranu ca ar fi rece, mie nu mi s-a parut asa, isi face meseria cu seriozitate. O consultatie la eco la ea costa 60 de lei. Am inteles ca de acum nu mai face eco morfologic (care costa la ea inainte 350 lei), am inteles ca de acum ar tb ca toti medicii ginecologi vor tb sa isi achizitioneze un ecograf si sa faca ecografii in cabinet.
Am si eu o intrebare pentru mamicile care au nascut la spital- ce tarife se mai practica acum? Ce moase sunt mai ok?

Multumesc, si va pup pe toate!

CorinaN
26.08.2010, 14:02:12
Si eu vreau o recomandare la un medic ginecolog care face ecograf!!!

Buna Lorena,

Eu stiu sigur ca doar dr Dragoi are ecograf. Doar ca e foarte aglomerat la el. E posibil sa iti manance toata ziua. Am inteles ca e un medic ff bun.

Te pup!

BBjulie
27.08.2010, 12:16:26
Recomand cu toata caldura dr Dragoi..In aceeasi masura si pe dr. Melinte.
Insa feriti-va de dr Siniavschi !!! ..o femeie dura..prea dura pentru o viitoare gravidutza..sau gravidutza..
Spun asta dupa o experienta neplacuta prin care am trecut la spitalul judetean..ea fiind de garda..

Asa cum a mai scris o miresica..consultatia la dr. Dragoi e 120 lei ( consultatie+eco+tratament).

lorena_sv
28.08.2010, 17:22:23
Recomand cu toata caldura dr Dragoi..In aceeasi masura si pe dr. Melinte.
Insa feriti-va de dr Siniavschi !!! ..o femeie dura..prea dura pentru o viitoare gravidutza..sau gravidutza..
Spun asta dupa o experienta neplacuta prin care am trecut la spitalul judetean..ea fiind de garda..

Asa cum a mai scris o miresica..consultatia la dr. Dragoi e 120 lei ( consultatie+eco+tratament).

Ce faci, Iulia??:madlaugh::madlaugh:
pe unde mai traiesti??
multumim de sfaturi!>:D<

lorena_sv
28.08.2010, 17:24:43
Buna Lorena,

Eu stiu sigur ca doar dr Dragoi are ecograf. Doar ca e foarte aglomerat la el. E posibil sa iti manance toata ziua. Am inteles ca e un medic ff bun.

Te pup!

ms mult!o sa imi fac o programare la el pt eco!

CorinaN
29.08.2010, 17:47:46

Cu placere, Mira! Oricand!:*

roxutza88
29.08.2010, 20:46:19
mamici,cu ce va da-ti pt vergeturi,ca mie deja mi-au aparut pe fund :((:((:gen_07: .am fost la sensi blue si am vazut o crema ,dar era 90 de lei si mi se pare prea mult.mai sunt alea de la mamma donna parca.si alea is vreo 50-60 de lei,dar eu mi-as lua.sunt bune?le-ati folosit?
si inca ceva:la cate sapt misca bebe?eu am simtit aseara ceva ciudat...ca o impunsatura...dar nu stiu ce sa cred.de fapt nici nu stiu ce trebuie sa simt si daca nu cumva e prea devreme.:zz:

Sunshine26
29.08.2010, 21:53:40
buna, miresici!

inca odata vi-l recomand calduros pe dr. Huluban! Mai ales pentru gravidutze! am scris despre el la pagina 5 a acestui topic:P dar si dr Dragoi este foarte ok...totusi inclin mai mult spre d-l Huluban ca si profesionalism, [in care am inclus si grija si comportamentul general fata de pacient]. :)

lorena_sv
30.08.2010, 00:20:58
Cu placere, Mira! Oricand!:*

ce mai faci?ai nascut???:madlaugh:>:D<>:D<:*:*

irris
30.08.2010, 10:27:29
Eu una nu m am dat cu nimic,se spune ca daca esti predispusa la vergeturi le faci si cu mama cremelor.Acum nus ce sa ti recomand ca nu ma pricep dar nu neaparat ce i mai scump e si mai bun!Nu vreau sa te sperii dar daca deja ai facut pe fund...cica uleiul de migdale e bun,eventual intreaba la Plafar daca nu au.
E prea devreme sa l simti pe bebe.Cat despre ce simti,nus ce sa ti zic,depinde de la femeie la femeie,unii zic ca e ca un fluture,altele ca o impunsatura,ca un m,uschi care se zbate.Vezi ca acum al inceput s ar putea sa simti mai mult gazele care circula in intestin,eu am simtit prima data ce credeam eu ca ar fi bebe pe la 15 sapt dar sigura sigura abia pe la 17 am fost!

ginette
30.08.2010, 14:09:36
iris am fost azi la dr. Tataranu, e super de treaba, mi-a aratat si pe bebe cum misca, sunt asa de fericita, o sa am o fetita...

lorena_sv
30.08.2010, 15:27:57
iris am fost azi la dr. Tataranu, e super de treaba, mi-a aratat si pe bebe cum misca, sunt asa de fericita, o sa am o fetita...

felicitari!\:D/<:-P:rockon::rocking::gen_05::rocking:
cate saptamani ai acum?

irris
30.08.2010, 16:47:31
Felicitari!Eram sigura ca o sa ti placa de ea!:*

roxutza88
01.09.2010, 14:35:55
va roooog dati-mi si mie un nr de telefon al d-nei dr Tataranu.nu-l gasesc nicaieri.mi-am facut programare la Melinte pe 7 sept si sper dn suflet sa ma programeze si la Tataranu tot pe 7 ca sa pot face dublu test.:-s^:)^^:)^

ginette
01.09.2010, 14:52:49
va roooog dati-mi si mie un nr de telefon al d-nei dr Tataranu.nu-l gasesc nicaieri.mi-am facut programare la Melinte pe 7 sept si sper dn suflet sa ma programeze si la Tataranu tot pe 7 ca sa pot face dublu test.:-s^:)^^:)^
Roxy numarul este 0230521226, are program de la 8-16, este foarte de treaba, dupa ce face toate masuratorile iti arata si tie bebele si in plus iti explica totul pe intelesul tau.

Multa bafta

ginette
01.09.2010, 14:55:39
multumesc fetele, acuma am 15 sapt. si 4 zile, am vazut ca foarte multa lume vine la dr. Tataranu cu toate ca eu eram singura graviduta, am asteptat ceva pana sa intru la cabinet dar a meritat, e o doamna de nota 2000, o recomand cu caldura

ginette
01.09.2010, 15:07:03
sper ca am reusit si eu sa-mi pun ticker

roxutza88
01.09.2010, 15:39:54
Roxy numarul este 0230521226, are program de la 8-16, este foarte de treaba, dupa ce face toate masuratorile iti arata si tie bebele si in plus iti explica totul pe intelesul tau.

Multa bafta
multumesc mult.ti-am dat si un mesaj privat ca nu vazusem ca mi-ai raspuns.eu am mai fost la ea,dar nu cu sarcina.mi s-a parut putin cam...sobra si serioasa....insa daca e doctorita buna si imi zice exact ce si cum..as vrea sa merg tot la ea.sarcina usoara.

Sunshine26
02.09.2010, 21:14:25
buna lorena... imi place mult avatarul tau:) mergi la eco ptr ca esti gravidutza sau intentionezi? intr-adevar, dr Dragoi e o alegere buna:)

CorinaN
03.09.2010, 08:09:40
ce mai faci?ai nascut???:madlaugh:>:D<>:D<:*:*
Nu, inca mai astept zilele astea!^:)^

CorinaN
03.09.2010, 08:14:30
Revin cu o rugaminte, ^:)^stiti cumva ce tarife se mai practica la spital la maternitate? Mi-ar fi de mare ajutor informatia, pentru ca in curand voi naste!

Multumesc anticipat!>:D<

lorena_sv
03.09.2010, 21:18:10
buna lorena... imi place mult avatarul tau:) mergi la eco ptr ca esti gravidutza sau intentionezi? intr-adevar, dr Dragoi e o alegere buna:)

ms!:*
intentionez!dar vreau sa ma lamuresc cand e ovulatia si dc ovulez!>:D<vreau la el doar pt eco!in rest as vrea o doctorita si Melinte mi-a placut!

lorena_sv
03.09.2010, 21:21:40
multumesc mult.ti-am dat si un mesaj privat ca nu vazusem ca mi-ai raspuns.eu am mai fost la ea,dar nu cu sarcina.mi s-a parut putin cam...sobra si serioasa....insa daca e doctorita buna si imi zice exact ce si cum..as vrea sa merg tot la ea.sarcina usoara.

cam asa era si cand am fost eu la dansa(in ianuarie)...sobra si serioasa, insa am mai fost in iulie si la Dr. Daneasa si amandoua mi-au spus acelasi lucru!:*

Sunshine26
04.09.2010, 12:56:02
ms!:*
intentionez!dar vreau sa ma lamuresc cand e ovulatia si dc ovulez!>:D<vreau la el doar pt eco!in rest as vrea o doctorita si Melinte mi-a placut!
si Melinte unde e de gasit? scz, eu locuiesc in sv doar din decembrie si nu prea stiu doctorii de aici... in afara de Huluban, care e un super -dr. si sunt f. multumita, nu stiu alti medici ginecologi...intreb, ptr ca totusi, cand va fi sa fiu gravidutza, nu stiu daca d-l Huluban va mai profesa, el fiind cam in pragul pensiei... si atunci, vreau sa ma interesez de un dr, preferabil doctorita:P buna:)

daca poti sa -mi dai detalii despre unde o pot gasi pe dna Melinte, astept:) pupici!

CorinaN
04.09.2010, 15:57:19
si Melinte unde e de gasit? scz, eu locuiesc in sv doar din decembrie si nu prea stiu doctorii de aici... in afara de Huluban, care e un super -dr. si sunt f. multumita, nu stiu alti medici ginecologi...intreb, ptr ca totusi, cand va fi sa fiu gravidutza, nu stiu daca d-l Huluban va mai profesa, el fiind cam in pragul pensiei... si atunci, vreau sa ma interesez de un dr, preferabil doctorita:P buna:)

daca poti sa -mi dai detalii despre unde o pot gasi pe dna Melinte, astept:) pupici!

Numarul de telefon este acesta - 0330/104560 cabinetul e langa liceul Petru Rares, la parterul unui bloc nou, GINECOMED (il gasesti usor, e pe drumul de pe langa un chiosc Simingerie). Bafta!

Sunshine26
04.09.2010, 20:09:58
Numarul de telefon este acesta - 0330/104560 cabinetul e langa liceul Petru Rares, la parterul unui bloc nou, GINECOMED (il gasesti usor, e pe drumul de pe langa un chiosc Simingerie). Bafta!
multumesc mult, Corina!:*

ginette
13.09.2010, 08:14:05
roxutzza ai mai fost la dr. TATARANU?? zi-mi si mie ce impresia ti-a lasat....

roxutza88
13.09.2010, 22:08:51
roxutzza ai mai fost la dr. TATARANU?? zi-mi si mie ce impresia ti-a lasat....
f buna.este o doctorita f buna si chiar mi-a placut de ea.mi l-a aratat pe bebe tot timpu,ne-a explicat tot ce face...toate masuratorile,ii zicea sotului cand sa filmeze,ne-a dat putin si pe eco 3D sa vedem mai bine...mie mi-a placut.plus la azi am fost la dr Melinte la spital si mi-a facut un eco si a zis ca bebe e prea mic ca sa se vada sexul,dar dr Tataranu mi-a zis de joi ca e baietel.

lorena_sv
15.09.2010, 19:57:25

corina, ce mai faci?s-a nascut bb?:*:*

ginette
17.09.2010, 11:30:17
gagici stie careva daca Tataranu mai face eco morfofetala??

lorena_sv
28.09.2010, 17:42:00
Ce mai fac mamicile/viitoarele mamici?:love::love:Cum va simtiti?ati mai fost pe la medic?asteptam sa ne impartasiti din experienta voastra sa stim si noi cand va veni momentul!

aspirante la bb sunt?;))

roxutza88
29.09.2010, 12:23:09
Ce mai fac mamicile/viitoarele mamici?:love::love:Cum va simtiti?ati mai fost pe la medic?asteptam sa ne impartasiti din experienta voastra sa stim si noi cand va veni momentul!

aspirante la bb sunt?;))
eu nu sunt f bine.abea am venit din luna de miere si am aflat o veste care m-a demoralizat cu totu :(.mi-a iesit la analize virusul hepatitei B.:gen_07::(( in iulie mi-am facut analize si nu-l aveam.apoi in august am fost internata si de la o perfuzie am luat virusul.sunt cu moralul la pamant in primul rand pt ca n-o sa pot sa-mi alaptez copilul.asta ma doare cel mai tare.:(( am fost la control si la Melinte.m-a trimis la infectioase la spitalul vechi.am fost azi si doct a zis ca nu-i dracu chiar asa de negru...ca e doar virusu,dar nu se stie daca e activ sau pasiv.si nici nu imi face nici un fel de investigatie pana nu nasc.nu am voie sa i-au tratament,iar dupa 6 luni-1 an dupa nastere o sa-mi fac toate investigatiile si o sa-mi dea tratament.deocamdata mi-a dat niste pastilute pt ficat si a zis ca nu trebuie sa tin regim.asta e.de-acum nu am ce face.o duc si pe asta.sper sa fie bine.bebe e bine.a zis ca nu-l afecteaza cu nimic.doar ca trebuie vaccinat imediat dupa nastere si trebuie numai decat cezariana.i-am cumparat o gramada de lucrusoare.deja l-am expediat pe tati dintr-un sertar ca nu mi-au incaput toate numai in unu.:D astept sa miste.in rest...toate sunt bune.mai asteptam miresici viitoare mamici ca in Sv vad ca nu prea vor fetele bebei.:-p>:D<

lorena_sv
29.09.2010, 17:14:42
eu nu sunt f bine.abea am venit din luna de miere si am aflat o veste care m-a demoralizat cu totu :(.mi-a iesit la analize virusul hepatitei B.:gen_07::(( in iulie mi-am facut analize si nu-l aveam.apoi in august am fost internata si de la o perfuzie am luat virusul.sunt cu moralul la pamant in primul rand pt ca n-o sa pot sa-mi alaptez copilul.asta ma doare cel mai tare.:(( am fost la control si la Melinte.m-a trimis la infectioase la spitalul vechi.am fost azi si doct a zis ca nu-i dracu chiar asa de negru...ca e doar virusu,dar nu se stie daca e activ sau pasiv.si nici nu imi face nici un fel de investigatie pana nu nasc.nu am voie sa i-au tratament,iar dupa 6 luni-1 an dupa nastere o sa-mi fac toate investigatiile si o sa-mi dea tratament.deocamdata mi-a dat niste pastilute pt ficat si a zis ca nu trebuie sa tin regim.asta e.de-acum nu am ce face.o duc si pe asta.sper sa fie bine.bebe e bine.a zis ca nu-l afecteaza cu nimic.doar ca trebuie vaccinat imediat dupa nastere si trebuie numai decat cezariana.i-am cumparat o gramada de lucrusoare.deja l-am expediat pe tati dintr-un sertar ca nu mi-au incaput toate numai in unu.:D astept sa miste.in rest...toate sunt bune.mai asteptam miresici viitoare mamici ca in Sv vad ca nu prea vor fetele bebei.:-p>:D<

imi pare rau!totusi mai repeta analiza in alta parte![-o<

roxutza88
30.09.2010, 19:27:08
imi pare rau!totusi mai repeta analiza in alta parte![-o<
le-am repetat de 2 ori la bio test si a treia oara le-a trimis la Cantacuzino la Bucuresti.tot pozitiv a iesit.:( initial nu am stiut ca am ceva.mama nu a vrut sa ne zica nimic.apoi am venit din luna de miere si a hotarat totusi sa ne spuna.am repetat analiza fara sa stiu.imi spuneau ca trebuie sa fac analize pt sarcina.nasii mei de cununie m-au ajutat f mult si nu am dubii pt diagnostic.singura dilema ar fi ca cica daca am facut vaccinul anti hepatic in liceu (nu mai stiu exact ce am facut,pt ca au fost mai multe pe parcursul a 4 ani)atunci e exclus sa am virusul.dar iese rezultatul pozitiv din cauza gelului din vaccin care inca este in organism.asta mi-a explicat nasa,care e medic.acum urmeaza sa fac o vizita dragului meu liceu,sa cer fisa medicala(sper sa mai existe) ca sa fiu sigura.[-o<

roxutza88
02.10.2010, 12:32:40
mamici,am o problemuta.MI-E FOAME INCONTINUU!!ce ma fac??am ajuns sa mananc 2 feluri de mancare la o masa in conditiile in care eu nu puteam sa mananc pana acum 2 feluri nici sa ma tai.dupa ce mananc...la o ora-2 max. iar mi-e foame!!:((:gen_03: nu m-am ingrasat decat 2 kg pana acum,dar nu stiu daca e normal sa mananc atat ca ma fac cat o balenuta.ne-am mutat de curand la casuta noastra,si cum ieseam mai repede decat sotul de la servici,ajungeam acasa si de plictiseala mai ciuguleam cate ceva(cipsuri,covrigei,alune...).acum sotul meu e plecat in interes de serv si eu am venit la ai mei si aici nu am din astea si simt ca mor de foame.(dupa ce mananc ca sparta la mesele principale).ati avut si voi senzatii din astea??:">:no_05:

Iulia_
02.10.2010, 13:38:45
Imi pare rau, Roxutza, pentru vestea de la analize... sper sa fie un fals pozitiv pana la urma.
Aspiranta la bebe... ma anunt eu :D ne-au avertizat nasii ca daca ne intoarcem din luna de miere fara "rezultat", ne trimit inapoi :))
Sotul meu zice ba zice sa mai asteptam, ba ii sclipesc ochii cand vede bebelusi :-$ sa vedem cand se hotaraste bebe sa vina, noi il asteptam :-p

roxutza88
02.10.2010, 13:47:18
Imi pare rau, Roxutza, pentru vestea de la analize... sper sa fie un fals pozitiv pana la urma.
Aspiranta la bebe... ma anunt eu :D ne-au avertizat nasii ca daca ne intoarcem din luna de miere fara "rezultat", ne trimit inapoi :))
Sotul meu zice ba zice sa mai asteptam, ba ii sclipesc ochii cand vede bebelusi :-$ sa vedem cand se hotaraste bebe sa vina, noi il asteptam :-p
crede-ma ca pana la urma sotul tau o sa fie mai fericit decat tine.tu o sa ai emotii,o sa te incerce tot felul de sentimente cand o sa afli ca o sa fi mamica...de la teama la fericire.dar el o sa fie cel mai fericit.de ce sa nu-l faceti daca sunteti tineri,rabdatori,iubiti copiii...de ce sa nu-l aveti pe al vostru.sper sa va iasa din prima cum mi-a iesit si mie :D:"> te asteptam aici.cand plecati?

lorena_sv
03.10.2010, 09:00:38
mamici,am o problemuta.MI-E FOAME INCONTINUU!!ce ma fac??am ajuns sa mananc 2 feluri de mancare la o masa in conditiile in care eu nu puteam sa mananc pana acum 2 feluri nici sa ma tai.dupa ce mananc...la o ora-2 max. iar mi-e foame!!:((:gen_03: nu m-am ingrasat decat 2 kg pana acum,dar nu stiu daca e normal sa mananc atat ca ma fac cat o balenuta.ne-am mutat de curand la casuta noastra,si cum ieseam mai repede decat sotul de la servici,ajungeam acasa si de plictiseala mai ciuguleam cate ceva(cipsuri,covrigei,alune...).acum sotul meu e plecat in interes de serv si eu am venit la ai mei si aici nu am din astea si simt ca mor de foame.(dupa ce mananc ca sparta la mesele principale).ati avut si voi senzatii din astea??:">:no_05:

E normal sa iti fie foame!Mananca multe fructe si legume!
Acum depinde de fiecare organism in parte, poate nu o sa pui prea multe kg, iar daca pui... ai unde, ca esti f slabuta!nu-ti fa probleme in privinta asta, se dau jos dupa nastere!

si eu imi fac probleme de astea de pe acum...ca am pus cateva kg dupa nunta si nu as vrea sa pun mai mult de 10 in sarcina!pupici

AnnyyAnnyy
04.10.2010, 09:03:12
le-am repetat de 2 ori la bio test si a treia oara le-a trimis la Cantacuzino la Bucuresti.tot pozitiv a iesit.:( initial nu am stiut ca am ceva.mama nu a vrut sa ne zica nimic.apoi am venit din luna de miere si a hotarat totusi sa ne spuna.am repetat analiza fara sa stiu.imi spuneau ca trebuie sa fac analize pt sarcina.nasii mei de cununie m-au ajutat f mult si nu am dubii pt diagnostic.singura dilema ar fi ca cica daca am facut vaccinul anti hepatic in liceu (nu mai stiu exact ce am facut,pt ca au fost mai multe pe parcursul a 4 ani)atunci e exclus sa am virusul.dar iese rezultatul pozitiv din cauza gelului din vaccin care inca este in organism.asta mi-a explicat nasa,care e medic.acum urmeaza sa fac o vizita dragului meu liceu,sa cer fisa medicala(sper sa mai existe) ca sa fiu sigura.[-o<
fisa medicala de la liceu ti-a fost data odata cu diploma de bac pt ca-ti era necesara la inscrierea la facultate...cel putin asa a fost in cazul meu.
sa speram ca nu-i vb de hepatita totusi>:D, tin pumnii ca tu si bebe sa fiti ok:*
despre modul de infectare nu stiu ce sa spun...mi-e greu sa cred ca o perfuzie poate sa faca asta pt acul branulei e de obicei steril fiind de unica folosinta:-?Injectiile si perfuziile in ziua de azi se fac cu ace sterile,de unica folosinta...deci dupa mine infectarea cu un virus s-ar putea reliaza la dentist sau prin contact sexual...sau printr-o transfuzie de sange cu sange infectat, lucru greu de crezut pt ca banuiesc ca si donatorii suntestati...cel putin legea asa spune ca unui donator de sange intai i se fac analizele obligatorii, gratuite, apoi i se preleva sange pt transfuzii.

AnnyyAnnyy
04.10.2010, 09:09:20
E normal sa iti fie foame!Mananca multe fructe si legume!
Acum depinde de fiecare organism in parte, poate nu o sa pui prea multe kg, iar daca pui... ai unde, ca esti f slabuta!nu-ti fa probleme in privinta asta, se dau jos dupa nastere!

si eu imi fac probleme de astea de pe acum...ca am pus cateva kg dupa nunta si nu as vrea sa pun mai mult de 10 in sarcina!pupici
tu si bebe sa fiti sanatosi...nu-ti mai fa griji in privinta greutatii ca nu ai de ce:)

roxutza88
04.10.2010, 10:52:05
fisa medicala de la liceu ti-a fost data odata cu diploma de bac pt ca-ti era necesara la inscrierea la facultate...cel putin asa a fost in cazul meu.
sa speram ca nu-i vb de hepatita totusi>:D, tin pumnii ca tu si bebe sa fiti ok:*
despre modul de infectare nu stiu ce sa spun...mi-e greu sa cred ca o perfuzie poate sa faca asta pt acul branulei e de obicei steril fiind de unica folosinta:-?Injectiile si perfuziile in ziua de azi se fac cu ace sterile,de unica folosinta...deci dupa mine infectarea cu un virus s-ar putea reliaza la dentist sau prin contact sexual...sau printr-o transfuzie de sange cu sange infectat, lucru greu de crezut pt ca banuiesc ca si donatorii suntestati...cel putin legea asa spune ca unui donator de sange intai i se fac analizele obligatorii, gratuite, apoi i se preleva sange pt transfuzii.
din alta parte chiar nu aveam de unde lua.in iulie nu aveam nimic si exact dupa ce am iesit din spital,mi-a iesit virusul in sange.nu e ciudat?prin contact sexual nu am cum pt ca sotul meu nu are(si-a facut analizele zilele trecute).transfuzii de sange nu am facut.nici injectii.doar perfuziile alea.si analizele care mi s-au luat la spital atunci.la dentist nu am fost de cand sunt insarcinata.mi s-au mai facut controale ginecologice.posibil sa fie si de acolo daca instrumentele alea f "noi" din spital nu erau sterilizate.deci...nu stiu ce sa zic.nici nu vreau sa ma mai gandesc ca inebunesc.mai aveam putin si intram in depresie prenatala cand am aflat.cateva zile nu am fost buna de nimic.o sa ma uit la documentele mele sa vad daca am fisa medicala de la liceu.ms de raspuns.

AnnyyAnnyy
04.10.2010, 12:12:00
din alta parte chiar nu aveam de unde lua.in iulie nu aveam nimic si exact dupa ce am iesit din spital,mi-a iesit virusul in sange.nu e ciudat?prin contact sexual nu am cum pt ca sotul meu nu are(si-a facut analizele zilele trecute).transfuzii de sange nu am facut.nici injectii.doar perfuziile alea.si analizele care mi s-au luat la spital atunci.la dentist nu am fost de cand sunt insarcinata.mi s-au mai facut controale ginecologice.posibil sa fie si de acolo daca instrumentele alea f "noi" din spital nu erau sterilizate.deci...nu stiu ce sa zic.nici nu vreau sa ma mai gandesc ca inebunesc.mai aveam putin si intram in depresie prenatala cand am aflat.cateva zile nu am fost buna de nimic.o sa ma uit la documentele mele sa vad daca am fisa medicala de la liceu.ms de raspuns.
inclin sa cred ca e totusi vorba de o alarma falsa...virusu nu pare din neant si nici nu se face simtita prezenta lui atat de repede. refa analizele, discuta cu medicul tau...in caz ca e totusi vorba de hepatita trebuie sa aflii sursa...daca ai luat virusul din spital la controlul gineco poti da spitall in judecata. eu una n-as lasa lucrurile asa...
cat despre depresie...n-ai voie!!! >:D< lasa depresiile pt altii, tu ai un sot si-un bebe la care trebuie sa te gandesti si de dragul carora trebuie sa fii 100 % ok

roxutza88
04.10.2010, 13:24:25
inclin sa cred ca e totusi vorba de o alarma falsa...virusu nu pare din neant si nici nu se face simtita prezenta lui atat de repede. refa analizele, discuta cu medicul tau...in caz ca e totusi vorba de hepatita trebuie sa aflii sursa...daca ai luat virusul din spital la controlul gineco poti da spitall in judecata. eu una n-as lasa lucrurile asa...
cat despre depresie...n-ai voie!!! >:D< lasa depresiile pt altii, tu ai un sot si-un bebe la care trebuie sa te gandesti si de dragul carora trebuie sa fii 100 % ok
tocmai de asta am fost asa suparata...ca ma gandeam ca-i fac rau copilului,din cauza unor incompetenti si a unui sistem sanitar infect.ca asa e la noi.eu sunt o persoana care cred ca nu trebuie sa fi indiferent daca cineva greseste fata de tine...si toti cei care gresesc trebuie sa plateasca sa nu mai faca rau si altora.daca ar fi adevarat ca am luat virusul din spital...de la ginecologie...oamenii aia trebuie omorati!!asistentele alea!!ca totusi e vb de femei insarcinate,de copiii care inca nu au apucat sa se nasca...de 2 vieti practic.cum e posibil ca in anul 2010 sa infectezi gravide cu virusul asta atat de periculos??dar...cum mi-a mai zis cineva...demonstreaza...stai prin tribunale...cheltuie bani si timp.si nu stiu daca castigi ceva...:(

lorena_sv
04.10.2010, 16:03:31
tu si bebe sa fiti sanatosi...nu-ti mai fa griji in privinta greutatii ca nu ai de ce:)

da, asa e, bb sa fie sanatos, insa vreau sa fiu o mamica care arata bine!!!imi fac probleme, poate nu o sa reusesc sa le dau usor jos si eu le pun ff usor, la mine se prind repede kg:(
deocamdata sunt multumita asa...cu 66 de kg la 1.70...as mai da vreo 3-4 jos incet, incet...am inceput sa fiu atenta cu mancarea, nu mai mananc seara...am mai dat jos 4 kg, ca dupa nunta pusesem vreo 8

lorena_sv
07.10.2010, 18:52:51
recomandati-mi si mie o doctorita care face eco endovaginala!!n-am facut niciodata, dar vreau sa se vada clar dc am ceva pe la ovare....[-o<

cristea_anna
08.10.2010, 08:46:52
gagici stie careva daca Tataranu mai face eco morfofetala??

Nu, tataranu nu mai face morfofetala.

Sunshine26
10.10.2010, 19:21:24
recomandati-mi si mie o doctorita care face eco endovaginala!!n-am facut niciodata, dar vreau sa se vada clar dc am ceva pe la ovare....[-o<
buna lorena! cred ca tataranu e printre cele mai bune ecografiste pe domeniul ginecologic. pe langa ca e profi pe domeniul ei (face asta de cand se stie), in plus am auzit ca are aparatura foarte ok..chiar eu merg maine sa ma programez la ea tot ptr o endovaginala... am si eu niste banuieli mai sumbre privind ovarutzele:( daca vrei, te anunt cum a decurs totul, si cat costa! ce zici? :*

lorena_sv
10.10.2010, 22:01:05
buna lorena! cred ca tataranu e printre cele mai bune ecografiste pe domeniul ginecologic. pe langa ca e profi pe domeniul ei (face asta de cand se stie), in plus am auzit ca are aparatura foarte ok..chiar eu merg maine sa ma programez la ea tot ptr o endovaginala... am si eu niste banuieli mai sumbre privind ovarutzele:( daca vrei, te anunt cum a decurs totul, si cat costa! ce zici? :*

da, ar fi minunat sa imi ce ai facut si restul detaliilor!
eu am fost vineri la eco, ca vroaim urgent, am nimerit la Chiriac , despre care se spune ca este buna, dar am plecat total dezamagita si f nervoasa de acolo. nu mi-a explicat nimic, nu mi-a zis nimic, doar un bilet cu cateva randuri. a durat ff putin, a luat banii si la revedere. am incercat sa o intreb cate ceva, dar a dat din umeri...
cand mergi, intreab-o cat costa si o monitorizare ecografica a ovulatiei.
si eu ar tb sa merg sa vad tot cu ovarele, dc exista niste chistulete, mi-a zis dr de familie sa ma programez in ziua 4-5 a cm.:*:*

Sunshine26
14.10.2010, 23:42:06
da, ar fi minunat sa imi ce ai facut si restul detaliilor!
eu am fost vineri la eco, ca vroaim urgent, am nimerit la Chiriac , despre care se spune ca este buna, dar am plecat total dezamagita si f nervoasa de acolo. nu mi-a explicat nimic, nu mi-a zis nimic, doar un bilet cu cateva randuri. a durat ff putin, a luat banii si la revedere. am incercat sa o intreb cate ceva, dar a dat din umeri...
cand mergi, intreab-o cat costa si o monitorizare ecografica a ovulatiei.
si eu ar tb sa merg sa vad tot cu ovarele, dc exista niste chistulete, mi-a zis dr de familie sa ma programez in ziua 4-5 a cm.:*:*
da, lorenutza...si eu am fost la Chiriac mai demult si tot asa a procedat. in schimb, aud insa peste tot ca are aparatura buna, deci ceea ce se vede pe aparatul ei e corect, denota realitatea starii organului respectiv. acu, nu stiu ce sa zic....am fost ieri la Tataranu, si sa stii ca endovaginala nu face. face ecografie normala (uter, ovare etc + daca vrei, mai dai ceva in plus, si include si rinichii si vezica urinara). eu eram ingrijorata pentru ca am niste dureri in zilele "acelea":-p, insa mi-a spus ca pe ovarutzele mele nu exista chisti foliculari...mama ce ma mai bucuram :)) dar vezi ce inseamna sa nu fi in domeniu? una sunt chistii foliculari (care cica e necesar sa fie produsi de ovare) si alta sunt chisturile ovariene (acele excrescentze anormale pe ovare). cica sunt lenese ovarutzele mele, de aceea am dureri si daca voi ramane gravidutza, risc sa am problemutze in timpul sarcinii. sau mai rau, sa raman greu gravidutza... totul vine de la dereglarile hormonale...in rest totul arata bine, nu am modificari sau alte probleme. dar e necesar sa trag iarasi o fugutza la medicul meu ginecolog sa -mi dea tratament ca sa-mi echilibreze hormonii la loc.:-SS:-$[-o<:-p:">:))ecografia costa 50 de ron, iar daca vrei si eco la rinichi si vezica, mai dai 10 lei. :)iti explica foarte frumos tot ce se intampla, si e chiar vorbareatza... pe mine din "omuletzule" nu ma scotea, sau "prichindel". e o dragutza si o profesionista! si inca ceva... eu stiam ca e chiar bine sa mergi chiar inainte cu cateva zile de aparitia menst. ca se vede mai bine. eu asa am facut... sper sa fie ok. :-?? astept sa mi dai si tu detalii despre ce ai facut in privinta asta!

pupici!!! :*

lorena_sv
15.10.2010, 14:32:57
da, lorenutza...si eu am fost la Chiriac mai demult si tot asa a procedat. in schimb, aud insa peste tot ca are aparatura buna, deci ceea ce se vede pe aparatul ei e corect, denota realitatea starii organului respectiv. acu, nu stiu ce sa zic....am fost ieri la Tataranu, si sa stii ca endovaginala nu face. face ecografie normala (uter, ovare etc + daca vrei, mai dai ceva in plus, si include si rinichii si vezica urinara). eu eram ingrijorata pentru ca am niste dureri in zilele "acelea":-p, insa mi-a spus ca pe ovarutzele mele nu exista chisti foliculari...mama ce ma mai bucuram :)) dar vezi ce inseamna sa nu fi in domeniu? una sunt chistii foliculari (care cica e necesar sa fie produsi de ovare) si alta sunt chisturile ovariene (acele excrescentze anormale pe ovare). cica sunt lenese ovarutzele mele, de aceea am dureri si daca voi ramane gravidutza, risc sa am problemutze in timpul sarcinii. sau mai rau, sa raman greu gravidutza... totul vine de la dereglarile hormonale...in rest totul arata bine, nu am modificari sau alte probleme. dar e necesar sa trag iarasi o fugutza la medicul meu ginecolog sa -mi dea tratament ca sa-mi echilibreze hormonii la loc.:-SS:-$[-o<:-p:">:))ecografia costa 50 de ron, iar daca vrei si eco la rinichi si vezica, mai dai 10 lei. :)iti explica foarte frumos tot ce se intampla, si e chiar vorbareatza... pe mine din "omuletzule" nu ma scotea, sau "prichindel". e o dragutza si o profesionista! si inca ceva... eu stiam ca e chiar bine sa mergi chiar inainte cu cateva zile de aparitia menst. ca se vede mai bine. eu asa am facut... sper sa fie ok. :-?? astept sa mi dai si tu detalii despre ce ai facut in privinta asta!

pupici!!! :*

buna!imi pare rau ca ai ovarele mai lenese, dar poate te apuci de bb si cine stie....nu e intotdeauna cum zic dr. mai depinde si de DD
eu am fost la Tataranu prin ianuarie pt alte probleme de-ale mele cu digestia, iar in iulie am fost la Daneasa si mi-ai zis acelasi lucru, ca am fierea lenesa...numai ca mai am si niste dureri de stomac si stari de voma de multe luni...acum as vrea un bb si sa vad cum se prezinta foli...:*:*

Sunshine26
20.10.2010, 13:41:35
buna!imi pare rau ca ai ovarele mai lenese, dar poate te apuci de bb si cine stie....nu e intotdeauna cum zic dr. mai depinde si de DD
eu am fost la Tataranu prin ianuarie pt alte probleme de-ale mele cu digestia, iar in iulie am fost la Daneasa si mi-ai zis acelasi lucru, ca am fierea lenesa...numai ca mai am si niste dureri de stomac si stari de voma de multe luni...acum as vrea un bb si sa vad cum se prezinta foli...:*:*
o sa vezi ca o sa fie totul in regula! cu durerile de stomac si starile de voma se confrunta si sotzishorul meu de cateva luni... a fost insa la analize si i s-a depistat o gastrita destul de uratzica....bine...el de mult o avea, cica, dar nu o tratase niciodata corect. ma tzin de el si isi ia tratamentul, nu mananca prajeli (ca nici nu fac), si deja se simte mult mai bine. mai trebuie sa faca nistr analize peste cateva saptamani sa vada cum se prezinta situatia. nu-ti spun asta sa te sperii, insa e bine sa mai mergi la niste analize, si sa vezi exact ce ai si sa te tratezi. mai ales daca vrei sa ramai gravidutza...pentru a nu-ti agrava problemutzele. si eu am fierea lenesa per ansamblu, si asta cere tot timpul atentie la ce papi, cand papi etc samd..dar m-am obisnuit de acum...:(... :*:* pupici si astept vesti!

Sunshine26
20.10.2010, 13:45:04
da, asa e, bb sa fie sanatos, insa vreau sa fiu o mamica care arata bine!!!imi fac probleme, poate nu o sa reusesc sa le dau usor jos si eu le pun ff usor, la mine se prind repede kg:(
deocamdata sunt multumita asa...cu 66 de kg la 1.70...as mai da vreo 3-4 jos incet, incet...am inceput sa fiu atenta cu mancarea, nu mai mananc seara...am mai dat jos 4 kg, ca dupa nunta pusesem vreo 8
acum am vazut, lorenutza... ca biserica unde ai avut cununia religioasa este Sf. Paraschiva..deci stai prin zona? ca si eu sunt "obcineanca" de ceva vreme....:P poate ne intalnim...de fapt, poate ne-am vazut de multe ori pe strada si habar n-aveam ca mai conversam pe miresici.:P

AnnyyAnnyy
20.10.2010, 15:32:33
acum am vazut, lorenutza... ca biserica unde ai avut cununia religioasa este Sf. Paraschiva..deci stai prin zona? ca si eu sunt "obcineanca" de ceva vreme....:P poate ne intalnim...de fapt, poate ne-am vazut de multe ori pe strada si habar n-aveam ca mai conversam pe miresici.:P
Lorena a stat in obcini...s-a mutat prin "shientru";))
sa stii ca e f posibil ca multe din noi sa ne stim macar asa din vedere...de prin liceu, de prin facultate, sau efectiv de prin oras. ar trebui sa ne intalnim odata toate ca sa confirmam sau sa infirmam treaba asta:)

AnnyyAnnyy
20.10.2010, 15:36:14

pupici!!! :*unde are cabinet tataranu? m-ai facut curioasa.
50 roni e o eco endovaginala?

lorena_sv
20.10.2010, 15:39:32
o sa vezi ca o sa fie totul in regula! cu durerile de stomac si starile de voma se confrunta si sotzishorul meu de cateva luni... a fost insa la analize si i s-a depistat o gastrita destul de uratzica....bine...el de mult o avea, cica, dar nu o tratase niciodata corect. ma tzin de el si isi ia tratamentul, nu mananca prajeli (ca nici nu fac), si deja se simte mult mai bine. mai trebuie sa faca nistr analize peste cateva saptamani sa vada cum se prezinta situatia. nu-ti spun asta sa te sperii, insa e bine sa mai mergi la niste analize, si sa vezi exact ce ai si sa te tratezi. mai ales daca vrei sa ramai gravidutza...pentru a nu-ti agrava problemutzele. si eu am fierea lenesa per ansamblu, si asta cere tot timpul atentie la ce papi, cand papi etc samd..dar m-am obisnuit de acum...:(... :*:* pupici si astept vesti!

si eu tot fara prajeli si ma simt bine cand nu le mananc.analize am tot facut si doar calciu e un pic mai mic, in rest e ok!>:D<

lorena_sv
20.10.2010, 15:42:18
Lorena a stat in obcini...s-a mutat prin "shientru";))
sa stii ca e f posibil ca multe din noi sa ne stim macar asa din vedere...de prin liceu, de prin facultate, sau efectiv de prin oras. ar trebui sa ne intalnim odata toate ca sa confirmam sau sa infirmam treaba asta:)

da, da! pi ,,shientru,, dar mai merg si prin Obcini la ai mei o data sau de doua ori pe saptamana!;))deci nu ma dezlipesc Obcini!

lorena_sv
20.10.2010, 15:43:25

da, da. pe langa Ambianta. poate ne vedem pe acolo dupa-amiaza!

ikalina
20.10.2010, 18:15:55
Lorena eu am patit-o cu Daneasa....am mers la ea si faceam monitorizari foliculare si tot imi spunea ca nu e bine ca nu stiu ce...ca nu cresc foliculii si ultima data mi-a zis ca gata nu pot sa raman sigur ca nu am nici un folicul si exact in ziua aia am ramas insarcinata(stiu sigur asta=P~) aaa si am nascut acum 3 luni cu dr.Melinte si nu regret decat conditiile din spital ca de altfel ea a fost o scumpa si super profesionista!!!!!nu mai zic ca a alergat sotul 2 zile dupa ea sa-i dea banii pe cezariana ca numa nu vroia....=D>deabia astept sa mai fac un bb tot la ea sa ma duc si tot in spital sa nasc ihhhh

lorena_sv
20.10.2010, 19:37:24
Lorena eu am patit-o cu Daneasa....am mers la ea si faceam monitorizari foliculare si tot imi spunea ca nu e bine ca nu stiu ce...ca nu cresc foliculii si ultima data mi-a zis ca gata nu pot sa raman sigur ca nu am nici un folicul si exact in ziua aia am ramas insarcinata(stiu sigur asta=P~) aaa si am nascut acum 3 luni cu dr.Melinte si nu regret decat conditiile din spital ca de altfel ea a fost o scumpa si super profesionista!!!!!nu mai zic ca a alergat sotul 2 zile dupa ea sa-i dea banii pe cezariana ca numa nu vroia....=D>deabia astept sa mai fac un bb tot la ea sa ma duc si tot in spital sa nasc ihhhh

felicitari pt bb!sa fie sanatos si cuminte, si sa o asculte pe mami!
in iulie, cand am fost la Daneasa mi-a zis ca nu vede nici un foli:-s, am fost asa de suparata, aveam teste de ovulatie pozitive si nici nu mi-a spus dc am ovulat, mi-a zis ca se vede ceva acolo si nu exista chisturi foli dominante, doar de 3-4 mm in ziua 15 la un cm de 30 de zile!
iar luna asta, la Chiriac, cica unul de 11 mm in ziua 14, tot mic pt ovulatie si nici dansa nu mi-a zis dc am ovulat, nu stia...
tu ai facut monitorizare eco?in a cata zi a cm ai ramas?

ikalina
21.10.2010, 09:02:27
Eu m-am chinuit 1,5 ani sa raman da n-a fost sa fie....am facut si tratamente la endocrinolog si ginecolog si am ramas cand nu mai luam minik in a 23 zi a cm;))si am avut o sarcina ff usoara^:)^
Asa ca nu te stresa ca bb vine cand vrea Doamne Doamne eu zic asta ca dupa ce am venit de la Daneasa am bocit o noapte intreaga....

roxutza88
21.10.2010, 11:05:05
fetelor,am nevoie de un raspuns cat mai urgent.trebuie sa merg la iasi sa fac ecografia morfologica si tot sun de nu stiu cate zile la un medic pe care mi l-a recomandat cineva:dr.Iliev si nu raspunde nimeni la cabinet.l-am sunat pe el pe mobil si i-am spus ca sun de mult timp la cabinet si nu raspunde nimeni si mi-a raspuns sec"aaa...pai ati sunat putin...mai incercati"/:) problema e ca am deja aproape 21 de sapt si ecogr aia se face pana in 22 de sapt si stiti si voi cum se fac programarile la privat...peste cateva saptamani.asa ca intrebarea e daca stiti un medic bun unde sa ma duc sa-mi fac ecografia morfologica si sa ma programeze pana pe 1.

lorena_sv
21.10.2010, 15:07:16
fetelor,am nevoie de un raspuns cat mai urgent.trebuie sa merg la iasi sa fac ecografia morfologica si tot sun de nu stiu cate zile la un medic pe care mi l-a recomandat cineva:dr.Iliev si nu raspunde nimeni la cabinet.l-am sunat pe el pe mobil si i-am spus ca sun de mult timp la cabinet si nu raspunde nimeni si mi-a raspuns sec"aaa...pai ati sunat putin...mai incercati"/:) problema e ca am deja aproape 21 de sapt si ecogr aia se face pana in 22 de sapt si stiti si voi cum se fac programarile la privat...peste cateva saptamani.asa ca intrebarea e daca stiti un medic bun unde sa ma duc sa-mi fac ecografia morfologica si sa ma programeze pana pe 1.

buna!am auzit si eu de Iliev. e bun!!!dar vrei neaparat la Iasi?eu stiam ca se face si la Bethesda...

Iulia_
21.10.2010, 15:38:26
Buna, mamici si viitoare mamici :)
Voiam sa va intreb daca inainte de a ramane insarcinate ati facut vreo analiza sa vedeti daca e totul in regula :)

lorena_sv
21.10.2010, 17:10:59
Buna, mamici si viitoare mamici :)
Voiam sa va intreb daca inainte de a ramane insarcinate ati facut vreo analiza sa vedeti daca e totul in regula :)

da, e bine sa faci niste analize.ar fi doua seturi, cele care ti le da medicul de familie si le facem si in fiecare an si cele de la ginecolog>toxmoplasma, listeria, rubeola etc!

Sunshine26
21.10.2010, 22:00:13
[QUOTE=ikalina;3680240]Lorena eu am patit-o cu Daneasa....am mers la ea si faceam monitorizari foliculare si tot imi spunea ca nu e bine ca nu stiu ce...ca nu cresc foliculii si ultima data mi-a zis ca gata nu pot sa raman sigur ca nu am nici un folicul si exact in ziua aia am ramas insarcinata(stiu sigur asta=P~) aaa si am nascut acum 3 luni cu dr.Melinte si nu regret decat conditiile din spital ca de altfel ea a fost o scumpa si super profesionista!!!!!nu mai zic ca a alergat sotul 2 zile dupa ea sa-i dea banii pe cezariana ca numa nu vroia....=D>deabia astept sa mai fac un bb tot la ea sa ma duc si tot in spital sa nasc ihhhh [QUOTE]

BV Ikalina! inseamna ca se poate! nici eu nu am foliculi si mi-a zis ca foarte greu spre deloc voi ramane insarcinata...ce-i drept nici nu am incercat neaparat sa raman, am zis ca atunci cand e sa fie, va fi... dar vad ca deocamdata ..nimic. tataranu m-a trimis la ginecologul meu sa-mi dea tratament... ginecologul meu a zis ca imi va da niste pastilute din plante, ceva pe baza de hormoni, care ma vor "pune pe picioare"...sper sa fie asa, caci vreau sa pot fi apta de a face bebei! :-SS:-s

Sunshine26
21.10.2010, 22:01:24

BV Ikalina! inseamna ca se poate! nici eu nu am foliculi si mi-a zis ca foarte greu spre deloc voi ramane insarcinata...ce-i drept nici nu am incercat neaparat sa raman, am zis ca atunci cand e sa fie, va fi... dar vad ca deocamdata ..nimic. tataranu m-a trimis la ginecologul meu sa-mi dea tratament... ginecologul meu a zis ca imi va da niste pastilute din plante, ceva pe baza de hormoni, care ma vor "pune pe picioare"...sper sa fie asa, caci vreau sa pot fi apta de a face bebei! :-SS:-s

Sunshine26
21.10.2010, 22:06:37
unde are cabinet tataranu? m-ai facut curioasa.
50 roni e o eco endovaginala?
buna Annyy! cabinetul e exact vis-a-vis de Palatul Justitiei, in blocul respectiv, la etajul 1. scrie insa si pe bloc undeva la scara din mijloc, mai sus... cabinet medical ecografie (ceva de genul) dr. Dana Tataranu. :) insa din cate am intrebat eu, am aflat de la asistenta ca dna Tataranu nu mai face endovaginala de ceva vreme... :( e bine sa te interesezi si tu, totusi... oricum, mai sunt doctori in sv care fac. si eu as vrea o endovaginala...asa pentru linistea mea...

Sunshine26
21.10.2010, 22:11:53
da, da. pe langa Ambianta. poate ne vedem pe acolo dupa-amiaza!
buna lorenutza! azi n-am reusit sa ajung pe la ambianta, eu locuind ceva mai jos:P dar cand mai ajungi prin zona, da de veste, si poate ne vedem. te mai intreb odata: de unde ai avatarul asta cu bebele? il caut si eu pe net, la imagini pe google, dar nu dau de el... e tare dlagus bebele asta!:*

annyy, chiar ar trebui sa ne intalnim toate...desi, eu sunt suceveanca de aproape un an, de abia. pana atunci am fost dorneanca, ieseanca( la faculta ) si pietreanca:P deci, cam slabe sanse sa ne stim de prin liceu:-p, insa din vedere, pe strada, cine stie? :p oricum, cert e ca as vrea sa ma intalnesc cu miresicile sucevence..macar cu o parte din ele...:)

Iulia_
22.10.2010, 08:23:50
Si eu stau mai jos de Ambianta ! :))
Si eu vreau intalnire :)

AnnyyAnnyy
22.10.2010, 08:47:26
Si eu stau mai jos de Ambianta ! :))
Si eu vreau intalnire :)
pai hai, organizati o intalnire...eu am tras de voi la primele 2. Acum las si pe altcineva sa organizeze intalniri;))
deja suntem way of topic:D:-"

roxutza88
22.10.2010, 10:41:49
buna!am auzit si eu de Iliev. e bun!!!dar vrei neaparat la Iasi?eu stiam ca se face si la Bethesda...
foarte multa lume mi-a zis ca nu face bine la Bethesda.ca nu stiu aia sa citeasca bine sau ceva de genu.pana si dr Melinte m-a sfatuit sa merg la Iasi sa-mi fac.
iulia,da,se fac analize inainte sa ramai insarcinata.si eu as fi facut daca stiam :)) si sa iei acid folic.e bine sa-l iei cam cu 2 luni inainte sa ramai insarcinata.si pe tot parcursul sarcinii.eu cam uit sa-l iau.am luat pana la 3 luni apoi asa mai pe sarite :-$:-".ma bucur ca te pregatesti sa devii mamica.e cel mai frumos sentiment din lume.n-o sa-ti vina sa crezi ca ai un sufletel care creste in burtica ta.:*:*

AnnyyAnnyy
22.10.2010, 13:36:55
eu una n-am o parere f buna despre Bethesda...am inteles ca degeaba au aparatura performanta daca la cap specialisti sunt varza. degeaba faci o ecografie cu un ecograf de ultima generatie daca ti-o interpreteaza un nepriceput
si eu inclin spre Iasi...in Suceava, sincer, mi-e frica sa nasc.Am auzit si am in jur prea multe dovezi ale incompetentei dr de aici...si tu lorena stii la ce ma refer.

lorena_sv
22.10.2010, 19:24:10

cine ti-a zis ca nu ai foliculi? eu nu prea cred in ceea ce zic dr la eco..am foat la 2 dr si mi-au zis diferit, bine, in luni diferite, dar totusi...
la ce ginecolog mergi?

lorena_sv
22.10.2010, 19:27:10
buna lorenutza! azi n-am reusit sa ajung pe la ambianta, eu locuind ceva mai jos:P dar cand mai ajungi prin zona, da de veste, si poate ne vedem. te mai intreb odata: de unde ai avatarul asta cu bebele? il caut si eu pe net, la imagini pe google, dar nu dau de el... e tare dlagus bebele asta!:*

annyy, chiar ar trebui sa ne intalnim toate...desi, eu sunt suceveanca de aproape un an, de abia. pana atunci am fost dorneanca, ieseanca( la faculta ) si pietreanca:P deci, cam slabe sanse sa ne stim de prin liceu:-p, insa din vedere, pe strada, cine stie? :p oricum, cert e ca as vrea sa ma intalnesc cu miresicile sucevence..macar cu o parte din ele...:)

ti-am trimis pm ca sa nu fim off topic:*:*

lorena_sv
22.10.2010, 19:30:12
Eu m-am chinuit 1,5 ani sa raman da n-a fost sa fie....am facut si tratamente la endocrinolog si ginecolog si am ramas cand nu mai luam minik in a 23 zi a cm;))si am avut o sarcina ff usoara^:)^
Asa ca nu te stresa ca bb vine cand vrea Doamne Doamne eu zic asta ca dupa ce am venit de la Daneasa am bocit o noapte intreaga....

spune-mi, te rog, ai facut monitorizare ecografica pana in ziua 23 ??sau dupa alte semne stii ca ai ramas atunci sau ca atunci e ovulatia?:*:*

ikalina
23.10.2010, 10:55:05
spune-mi, te rog, ai facut monitorizare ecografica pana in ziua 23 ??sau dupa alte semne stii ca ai ramas atunci sau ca atunci e ovulatia?:*:*
Am facut monitorizare din 2 in 2 zile din ziua 14 luni de zile si cand am ramas stiu sigur ptr ca sotul meu atunci a venit acasa si a plecat in ziua urmatoare...si nu ne-am mai vazut toata luna....:-pdaca asta e serviciul asta e...de asta spun ca ca stiu sigur ca a fost o singura data:"> de aici am avut de tras o gramada de dpn-uri si saraca Melinte a stat si a studiat toate eco urile mele si a ajuns la aceeasi concluzie cu mine....cand ceilalti spuneau ca sunt in sapt 42 ea stia ca de fapt era sapt 39...si ptr asta ii sunt vesnit recunoscatoareo:-)

ikalina
23.10.2010, 10:59:06
Aaaa si dupa ce mi-am monitorizat toate starile timp de luni de zile in cautarea unei posibile ovulatii singurul indiciu a fost cresterea curbei temperaturii bazale care nu mai scadea....si eu tot nu credeam:Din luna aia facusem ff mult efort ridicasem greutati si nu mancam mai nimik ca nu aveam timp...si totusi atunci a vrut sa vine cand nu ma mai asteptam

lorena_sv
23.10.2010, 11:57:12
Am facut monitorizare din 2 in 2 zile din ziua 14 luni de zile si cand am ramas stiu sigur ptr ca sotul meu atunci a venit acasa si a plecat in ziua urmatoare...si nu ne-am mai vazut toata luna....:-pdaca asta e serviciul asta e...de asta spun ca ca stiu sigur ca a fost o singura data:"> de aici am avut de tras o gramada de dpn-uri si saraca Melinte a stat si a studiat toate eco urile mele si a ajuns la aceeasi concluzie cu mine....cand ceilalti spuneau ca sunt in sapt 42 ea stia ca de fapt era sapt 39...si ptr asta ii sunt vesnit recunoscatoareo:-)

am inteles!;))bun si asa!rezultatul conteaza!eco mai face si Melinte in spiatal sau faceai numai la Daneasa?

cristea_anna
23.10.2010, 19:56:35
Buna Roxutza, eu am facut astazi morfofetala in SV cu Doroftei, e un medic din Iasi care are cabinet deschis recent in Sv, are cabinet langa farmacia de vis-a-vis de Romtelecomul din centru. Mi s-a parut ok, dar am ramas un pic dezamagita ca a facut eco 2D, cica se vede mai bine pt morfofetala.

bombonik
23.10.2010, 20:59:38
Dr STRATONE Carmen :)

lorena_sv
24.10.2010, 10:51:15
Buna Roxutza, eu am facut astazi morfofetala in SV cu Doroftei, e un medic din Iasi care are cabinet deschis recent in Sv, are cabinet langa farmacia de vis-a-vis de Romtelecomul din centru. Mi s-a parut ok, dar am ramas un pic dezamagita ca a facut eco 2D, cica se vede mai bine pt morfofetala.

e doar dr ecografist sau si ginecolog?

ginette
25.10.2010, 13:30:02
lorena mama te inteleg ca stai cu stres acuma, poate da Doamne Doamne si nu mai vine uratul 9 luni de acu inainte

Iulia_
25.10.2010, 18:23:06
Ce ciudat... nici nu voiam bebe acum, dar am avut impresia ca acum e pe drum pentru ca era un semnal anume pe care il aveam. Menstruatia arata putin diferit. I-am spus si sotului, s-a entuziasmat desi nu isi dorea nici el acum... dar azi mi-am dat seama ca a fost o alarma falsa. Si sunt tare trista, desi nu mi-am dorit sa vina acum bebe.
Femeile, cine sa le mai inteleaga?

agness
25.10.2010, 19:42:45
Ce ciudat... nici nu voiam bebe acum, dar am avut impresia ca acum e pe drum pentru ca era un semnal anume pe care il aveam. Menstruatia arata putin diferit. I-am spus si sotului, s-a entuziasmat desi nu isi dorea nici el acum... dar azi mi-am dat seama ca a fost o alarma falsa. Si sunt tare trista, desi nu mi-am dorit sa vina acum bebe.

suntem de neinteles :))))
o sa vina si bebe cand o sa vrea Dumnezeu..
dak iei pilule anticonceptionale e posibil k de la ele sa-ti fi venit menstruatia putin diferit..vb in cunostinta de cauza:))
P.S. nu mi-ai mai dat adresa de e-mail ;)

Sunshine26
25.10.2010, 20:58:30
cine ti-a zis ca nu ai foliculi? eu nu prea cred in ceea ce zic dr la eco..am foat la 2 dr si mi-au zis diferit, bine, in luni diferite, dar totusi...
la ce ginecolog mergi?
buna, scumpa lorenutza! eu merg la dr. huluban:P l-am descoperit intamplator, cand aveam o problemutza mai nasoala si eram proaspat venita in sv si nu stiam pe nimeni. sunt f. multumita...asa cum am mai povestit in paginile din topicul asta, aveam sa aflu ulterior ca el e doctorul care m-a scos din burtica mamei (pe cand lucra el la v. dornei...)...se pare ca, asa ca si mama mea, nu o sa pot naste normal, si va trebui sa fac cezariana (cand va fi sa am bebe).

cat despre foliculi, sa stii ca depinde de la luna la luna la unele persoane, dar la mine treaba asta dureaza de ceva timp, si se vede si din faptul ca la mine menst. a ajuns sa dureze f. putin, numai vreo 2 zile, si foarte redusa cantitativ...ceea ce nu e bine deloc. lipsa foliculilor poate insemna imposibilitatea de a ramane gravida... si vreau sa tratez problema asta din timp....
:*

roxutza88
27.10.2010, 11:15:24
nu te mai entuziasma si nu-i mai zi nici lui nimic pana nu vezi testu pozitiv.atunci o sa fi sigura.iti zic asta ca sa nu fiti dezamagiti de fiecare data cand ti se pare ca ti-e greata sau ca a intarziat o juma de zi.;))

lorena_sv
27.10.2010, 13:07:43
nu te mai entuziasma si nu-i mai zi nici lui nimic pana nu vezi testu pozitiv.atunci o sa fi sigura.iti zic asta ca sa nu fiti dezamagiti de fiecare data cand ti se pare ca ti-e greata sau ca a intarziat o juma de zi.;))

tie la cat timp ti s-a pozitivat testul de sarcina?

lorena_sv
27.10.2010, 13:08:37

la cate zile de intarziere?si dc aveai cm regulat?

lenutza1984
27.10.2010, 20:07:01
la cate zile de intarziere?si dc aveai cm regulat?

buna lorena :) iti raspund si eu:)
la mine cm era regulat si testul a fost pozitiv in a 10-a zi de la data conceperii, cu liniuta mai slab evidentiata
eram asa de nerabdatoare ca facem cate 2 teste pe zi pana s-au vazut ambele linii puternic(imi era frica sa nu dispara :) )
ti-am vazut avatarul si cautam sa vad daca ne dai vreo veste, cand apuc sa stau pe miresici de fiecare data te caut sa vad daca sunt noutati :)
iti doresc sa vina bebele repede sa nu te mai tina in suspans :*

lorena_sv
27.10.2010, 20:34:23
buna lorena :) iti raspund si eu:)
la mine cm era regulat si testul a fost pozitiv in a 10-a zi de la data conceperii, cu liniuta mai slab evidentiata
eram asa de nerabdatoare ca facem cate 2 teste pe zi pana s-au vazut ambele linii puternic(imi era frica sa nu dispara :) )
ti-am vazut avatarul si cautam sa vad daca ne dai vreo veste, cand apuc sa stau pe miresici de fiecare data te caut sa vad daca sunt noutati :)
iti doresc sa vina bebele repede sa nu te mai tina in suspans :*

n-am nicio noutate!am 4 zile de intarziere si 2 teste negative!:((

ginette
28.10.2010, 08:58:53
salutare fetele
stiti careva daca se face prelevare de celule stem la Suceava?
oricum eu luni merg la doctorita si am s-o intreb daca face prelevare de celule stem, daca nu am inteles ca vin aia din Cluj si fac instruire pentru personalul medical

roxutza88
28.10.2010, 11:00:22
la 6 saptamani am facut testul.asta pt ca nu stiam si nu credeam ca pot sa fiu insarcinata.nici nu m-am gandit la asta.mi-a venit ultima data in mai...in iunie nu a venit deloc si pe 5 iulie am facut testele care au iesit pozitive si ff evidente.am crezut ca a intarziat din cauza sesiunii...a stresului,a emotiilor.dar uite ca nu.abea la 8 sapt mi-a confirmat sarcina dr,pt ca dupa 2 zile de la teste am fost la eco si mi-a zis ca nu se vede nimic.cm il aveam regulat...zic eu.cam cu 2 zile in plus fata de luna trecuta.
stai linistita si nu te mai gandi la asta.lasa-l pe el sa vina cand vrea.si nu te entuziasma ca ti-a intarziat 2,3...5 zile.o sa fi f dezamagita daca o sa vina pana la urma.stiu multe femei care asteptau cu inima la gura si nu se intampla nimic si luna urmatoare se temeau sa mai faca teste.
ginette,si eu vreau sa prelevez celule stem si stiu ca se poate si la noi.cumatra mea a nascut anul trecut si a prelevat.nu stiu cum a facut exact.o s-o intreb.

ginette
28.10.2010, 11:56:36
roxy sigur nu ai mai multe sapt. de sarcina, ca la mine tot in mai a fost ultimul cm, mai exact pe 16 mai si am aprope 24 de sapt...?

roxutza88
28.10.2010, 12:02:30
roxy sigur nu ai mai multe sapt. de sarcina, ca la mine tot in mai a fost ultimul cm, mai exact pe 16 mai si am aprope 24 de sapt...?
ba da.am mai multe saptamani.adica 23.dar bebele meu e cu 2 sapt mai mic.si dr mi-a zis ca asa se fac calculele incontinuare.are toate masuratorile pt un bebe cu 2 sapt mai mic.dar in rest e sanatos.asta din cauza ovulatiei.eu ultimul cm l-am avut pe 18 mai:).tu cand ai dpn?eu 22 febr-7 martie.cred ca o sa avem bebei de varste f apropiate.ai fetita sau baiat?

ginette
28.10.2010, 12:08:20
la mine dpn e 20 febr. dar cred ca nasc mai devreme, eu am fetita si o cheama LAURA IOANA
apropo la cine mergi la iasi la eco morfofetala?

roxutza88
28.10.2010, 12:36:34
la mine dpn e 20 febr. dar cred ca nasc mai devreme, eu am fetita si o cheama LAURA IOANA
apropo la cine mergi la iasi la eco morfofetala?
sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa.si eu am vrut fetita dar uite ca doamne doamne i-a indeplinit dorinta lui tati pana la urma:).pai la eco morfologica merg la Socolov.am mai scris mai devreme.

cristea_anna
08.11.2010, 08:30:26
e doar dr ecografist sau si ginecolog?
E ginecolog, dar face si ecografe.

roxutza88
08.11.2010, 12:55:59
eu sunt inscrisa la dr Melinte.e o dr f buna,dar acum cat am stat in spital s-a ocupat de mine dr Savescu pt ca ea era de garda cand m-am internat si dr mea era in concediu.este o dr f buna si ea...s-a ocupat de mine din prima zi cu toate ca nu ma cunostea si nu i-am dat nimic.a venit in vizita in fiecare zi,asculta copilul in fiecare zi,vb frumos...plus ca are si experienta fiind mai in varsta.asa ca eu o recomand si pe ea.mai ales daca aveti probleme cu sarcina cum am avut eu.

lorena_sv
21.11.2010, 21:36:35
vreau sa mentionez ca auzisem pareri bune despre dr. Andrei, insa m-a dezamagit complet...
mi-a putut spune ca nu e nimic grav in urma controlului si nimic mai mult...tot cu semnul intrebarii am ramas...
in cele din urma tot la Melinte voi merge, desi e cam greu cu programarile, abia peste o luna...deci dc vreti o consultatie la ea, programati cu o luna inainte..

roxutza88
22.11.2010, 10:46:09
vreau sa mentionez ca auzisem pareri bune despre dr. Andrei, insa m-a dezamagit complet...
mi-a putut spune ca nu e nimic grav in urma controlului si nimic mai mult...tot cu semnul intrebarii am ramas...
in cele din urma tot la Melinte voi merge, desi e cam greu cu programarile, abia peste o luna...deci dc vreti o consultatie la ea, programati cu o luna inainte..
cat am stat in spital ,nici mie nu mi-a lasat o impresie buna dr Andrei.parca n-o interesa nici un pacient...nu statea de vb nici nu pacintele ei.ma rog...fiecare cu impresiile lui :>

emy1
24.11.2010, 08:18:22
Buna! Eu am aproape 15 saptamani, si se pare ca e baietel, dupa cum a vazut d-na Tataranu, la ...12 saptamani! Sunt curioasa daca se va confirma la eco de 20 saptamani (morfofetala) pe care o voi face la Bethesda, pt ca d-na Tataranu nu mai face acest tip de ecografie. Problema mea este ca de o saptamana m-au apucat greturile, exact cand credeam ca nu am sa am acest simptom. Nu pot manca dimineata, si nici la servici, asa ca incerc sa recuperez dupa ora 16, cand ajung acasa...

roxutza88
24.11.2010, 09:55:21
Buna! Eu am aproape 15 saptamani, si se pare ca e baietel, dupa cum a vazut d-na Tataranu, la ...12 saptamani! Sunt curioasa daca se va confirma la eco de 20 saptamani (morfofetala) pe care o voi face la Bethesda, pt ca d-na Tataranu nu mai face acest tip de ecografie. Problema mea este ca de o saptamana m-au apucat greturile, exact cand credeam ca nu am sa am acest simptom. Nu pot manca dimineata, si nici la servici, asa ca incerc sa recuperez dupa ora 16, cand ajung acasa...
bine ai venit printre noi si multa sanatate tie si bebelusului.si mie mi-a zis dr Tataranu la 3 luni jumate ca am baietel...toata lumea imi spunea ca e cam devreme sa se vada,pana si dr mea Melinte,dar eu am crezut-o pe Tataranu.pana la eco morfologica unde mi-a zis ca e fetita si asa a ramas pana acum.si sper sa ramana pana la sfarsit.si am auzit ff multe cazuri in care dr Tataranu a gresit sexul.pt ca ea spune ff devreme si de obicei nu spune bine.asa ca nu te apuca sa cumperi hainute albastre cum am facut eu ;-)
in legatura cu greturile,nici eu nu am avut,insa tot asa...dupa 3 luni ma mai apucau dimineata cand ma trezeam.dar ma fortam sa mananc si imediat imi treceau.eu zic sa incerci sa mananci.nu ceva care sa-ti pice greu...dar un bol de cereale cu lapte sau iaurt cu fructe...sau un uo fiert...eu zic ca merge.

emy1
24.11.2010, 13:24:41
Multumesc, roxutza, de sfaturi. Am luat deja biberoane albastre: nu m-am putut abtine :))! Am sa mai astept.
Cineva intreba mai sus cu ce prevenim vergeturile. Eu am cumparat de la farmacia naturista ulei din germeni de grau si atunci cand am senzatia ca pielea devine neincapatoare imi fac seara masaj pe burtica. Am citit ca si uleiul de migdale dulci este bun. Din pacate rezultatul anti-vergeturi nu vi-l pot spune decat ... dupa sarcina. In orice caz, masajul cu ulei presat la rece (cat mai natural) nu cred ca poate face rau.

roxutza88
24.11.2010, 13:47:42
Multumesc, roxutza, de sfaturi. Am luat deja biberoane albastre: nu m-am putut abtine :))! Am sa mai astept.
Cineva intreba mai sus cu ce prevenim vergeturile. Eu am cumparat de la farmacia naturista ulei din germeni de grau si atunci cand am senzatia ca pielea devine neincapatoare imi fac seara masaj pe burtica. Am citit ca si uleiul de migdale dulci este bun. Din pacate rezultatul anti-vergeturi nu vi-l pot spune decat ... dupa sarcina. In orice caz, masajul cu ulei presat la rece (cat mai natural) nu cred ca poate face rau.
eu ma dau cu crema antivergeturi din asta http://www.shopmania.ro/magazin~online-imbracaminte-pentru-gravide~produs-crema-concentrata-masaj-antivergeturi-palmer-s~p-8106189.html si din cate am citit pe forum aici e buna.eu deocamdata nu am facut decat pe soldul drept ,dar se vad f putin.trebuie sa te uiti f atent.dar ma dau in fiecare zi.si mai am un set care mi l-a trimis nasa mea din anglia ..cam asa arata http://www.thesanctuary.co.uk/mum-to-be-pure-pamper-bag-details.htm si astea cica sunt f bune si-mi dau seama pt ca daca ma dau dimineata cu crema...si seara se mai simte pe piele.sper sa nu fac pe burtica sau pe sani.:-s

lorentap
01.12.2010, 10:01:44
Eu o recomand pe Popa Mirela..

Eu am nascut cu ea, 2 copii si am fost multumita de comportamentul dansei de cum arata operatia si cum m-a indrumat pe parcursul sarcinii...

Numai bine

lorena_sv
01.12.2010, 14:03:27
Eu o recomand pe Popa Mirela..

Eu am nascut cu ea, 2 copii si am fost multumita de comportamentul dansei de cum arata operatia si cum m-a indrumat pe parcursul sarcinii...

Numai bine

unde are cabinet?lucreaza la spitalul judetean Suceava??

lorena_sv
05.12.2010, 14:21:44
fetele, haideti sa facem o lista cu cei mai buni dr ginecologi!!

nu cunosc ff multi, dar din ce am auzit, desi n-ar tb sa ne luam dupa ce auzim, insa poate fi de ajutor...
de exemplu eu vreau sa merg la(si spun ca sunt cei mai buni):

1. Dumitache-la poiliclinica industriala-cel mai serios si cel care acorda cea mai multe atentie, insa nu e si in spital(pt nasteri)
2.Melinte-la ginecomed
3.Coca-au auzit ca e ff ocupata, ca e buna, dar nu prea are timp si te expediaza rapid
4.Dragoi-are aparte performante(si eco endovaginal)
5.
6.
7.

puteti sa schimbati ordinea si sa mai adaugati[-o<, sa stim care sunt cei mai buni din sv