PDA

Versiunea completa : Aspirante la bebe, viitoare si actuale mamici din Suceava

Pagini : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

lenutza1984
03.07.2011, 23:55:58
ce dor imi este de burtica:((
ii spuneam si lorenei ca lunile astea,ultimele, trec repede repede si sunt cele mai linistite deja te visezi cu bebe in brate si faci planuri

le urez tuturor mamicilor nastere usoara

si sper sa vedem in parc ca noi tot singuri ne plimbam :*

ancutza1010
04.07.2011, 07:10:42
ce dor imi este de burtica:((
ii spuneam si lorenei ca lunile astea,ultimele, trec repede repede si sunt cele mai linistite deja te visezi cu bebe in brate si faci planuri

le urez tuturor mamicilor nastere usoara

si sper sa vedem in parc ca noi tot singuri ne plimbam :*
Asa este, mereu ma gandesc cum o sa fie, facem planuri etc. Si au trecut lunile astea ceva de speriat!
Pentru dorul de burtica eu stiu o singura solutie :>
Indata indata am si eu pe cine scoate la plimbarica! Imi pare rau ca se va raci vremea atunci si nu ne putem bucura din plin de parcuri etc la inceput. E suficient sa inceapa ploile si gata cu plimbarile..... O sa se invete la plimbarici prin mall pana se incalzeste .... =))))

ancutza1010
04.07.2011, 07:20:47
si noi, si noi la fel!!!desi, sincer, iti spun acum sunt fff incantata ca o sa am un baietel!!!:love::love::love:
dar vrem si o surioara pt el, e bine ca e baietelul mai mare s-o apere, nu sa umble taica-su pe la scoala sau dupa baieti sa-i sperie;;);;) , dar intai sa-l vedem pe puiutul mic acasa si o sa vedem mai incolo, peste un an/doi/trei
:-$ Desi n-aveam preferinte sunt foarte fericita ca o sa avem un baietel, cred ca s-a nimerit ca si evenimentul, la fix pentru mine :"> . O sa-l smotocesc toata ziulica :D si o sa fiu tare mandra de baietelul meu :>.
PS: m-am uitat pe listuta cu kg :O mi se pare mie sau 1,400 si ceva trebuia sa avem mai incolo?

raudia
04.07.2011, 07:24:38
Neata mamici si viitoare mamici! :)
Revin cu postul despre cursul de puericultura. Am scris si cateva pagini mai inainte. Trebuie doar o hartie semnata de medicul de familie, pentru care tatal primeste inca 10 zile libere pe langa cele 5. Spuneti si voi mai departe! este dreptul nostru, si e pacat ca din neinformare sa nu profitam :)
O zi excelenta!

lorena_sv
04.07.2011, 19:43:00
:-$ Desi n-aveam preferinte sunt foarte fericita ca o sa avem un baietel, cred ca s-a nimerit ca si evenimentul, la fix pentru mine :"> . O sa-l smotocesc toata ziulica :D si o sa fiu tare mandra de baietelul meu :>.
PS: m-am uitat pe listuta cu kg :O mi se pare mie sau 1,400 si ceva trebuia sa avem mai incolo?

nu mai incolo, ci chiar acum!!nici mie nu imi venea sa cred!!si de acum creste cu aprox 200 de g pe sapt

lorena_sv
05.07.2011, 19:28:39
o intrebare pt mamicile care au nascut la spit de stat
trebuie sa luam prosopele pt bb(pt baita) in bagajul de spital sau nu ne da voie sa il stergem cu prosoapele noastre??

roxutza88
06.07.2011, 09:26:34
o intrebare pt mamicile care au nascut la spit de stat
trebuie sa luam prosopele pt bb(pt baita) in bagajul de spital sau nu ne da voie sa il stergem cu prosoapele noastre??
da,trebuie sa ai prosoapele tale.de la spital nu-ti da nimic.si sampon si sapun pt baita.

lorena_sv
06.07.2011, 10:29:19
da,trebuie sa ai prosoapele tale.de la spital nu-ti da nimic.si sampon si sapun pt baita.

am luat unul si pt spalat pe cap, si pt corp de la Nivea...deci pt bb ar tb sa avem in bagaj vreo 5 prosoape mari si pt noi cam tot asa...
iti cere dimineata toate astea(pampers, hainute, prosop, sapun, sampon) sau cum se procedeaza?

roxutza88
06.07.2011, 12:05:15
am luat unul si pt spalat pe cap, si pt corp de la Nivea...deci pt bb ar tb sa avem in bagaj vreo 5 prosoape mari si pt noi cam tot asa...
iti cere dimineata toate astea(pampers, hainute, prosop, sapun, sampon) sau cum se procedeaza?
de ce vreo 5??iti ajunge unu.max 2.nu-ti cere nimic.vine in salon si iti spune sa aduci copilul la baita.si atunci le iei pe toate.si schimburi si prosop si sapun si pampers....tot.vezi sa nu uiti ceva ca eu faceam dus-intors de nu stiu cate ori.ca numai venea si ne spunea si eu repede repede si uitam cate ceva tot timpu.
daca te referi la ce iti cere pt nastere,o sa vina o asistenta inainte sa mergi in sala si iti spune sa-i dai hainute,pampers si o paturica.sa le ai pregatite intr-o punga.eu nici pe alea nu le-am avut,ca printesica mea a venit cand a vrut ea nu dr.si nu aveam nimic pt bebe la mine.asa ca a stat vreo 2 zile intr-o paturica vai de mama ei de acolo,pana am putut eu sa ma ridic si sa-i duc hainute.:-w

ancutza1010
06.07.2011, 14:04:20
de ce vreo 5??iti ajunge unu.max 2.nu-ti cere nimic.vine in salon si iti spune sa aduci copilul la baita.si atunci le iei pe toate.si schimburi si prosop si sapun si pampers....tot.vezi sa nu uiti ceva ca eu faceam dus-intors de nu stiu cate ori.ca numai venea si ne spunea si eu repede repede si uitam cate ceva tot timpu.
daca te referi la ce iti cere pt nastere,o sa vina o asistenta inainte sa mergi in sala si iti spune sa-i dai hainute,pampers si o paturica.sa le ai pregatite intr-o punga.eu nici pe alea nu le-am avut,ca printesica mea a venit cand a vrut ea nu dr.si nu aveam nimic pt bebe la mine.asa ca a stat vreo 2 zile intr-o paturica vai de mama ei de acolo,pana am putut eu sa ma ridic si sa-i duc hainute.:-w
Si ce hainute ar fi trebuit sa ii dai inainte ( cele pe care i le-ai dat dupa ).....retin ca era mai rece cand ai nascut...? Eu nu stiu cate ”straturi” sa pregatesc =))
Ma gandesc la : strat 1 - body cu maneca scurta si fara picioruse si strat 2 - body cu maneca lunga si picioruse/SAU / bluzita cu pantalonas..... Pe linga, caciulita si manusi..... mai trebuie/e prea mult? Si in cate exemplare sa am din fiecare....?
Tu cum ai procedat? :D Merci, pup >:D<

roxutza88
06.07.2011, 14:30:48
Si ce hainute ar fi trebuit sa ii dai inainte ( cele pe care i le-ai dat dupa ).....retin ca era mai rece cand ai nascut...? Eu nu stiu cate ”straturi” sa pregatesc =))
Ma gandesc la : strat 1 - body cu maneca scurta si fara picioruse si strat 2 - body cu maneca lunga si picioruse/SAU / bluzita cu pantalonas..... Pe linga, caciulita si manusi..... mai trebuie/e prea mult? Si in cate exemplare sa am din fiecare....?
Tu cum ai procedat? :D Merci, pup >:D<
e bine asa.dar vezi sa nu fie prea groase.ca in primele zile sunt fff sensibili la piele si daca le este putin cald se umple de bubite.eu oricum am o problema cu mamicile care infofolesc copiii.:Dam mai scris mai inainte cam cate hainute iti trebuie.eu le-am folosit pe toate pt ca o schimbam f des.asa fac si acum.sa apuce sa le poarte macar o data 8-} sa ai body-uri mai multe,ca se pot murdarii daca iese din pampers sau daca ii curge laptic.cateva salopetele subtiri,cateva costumase la fel subtiri.e posibil sa il lasi si in maneca scurta daca o sa fie f cald.caciulite nu f multe...doar daca il scoti pe hol,ca acolo e curent.cateva paturici.un cearsaf ceva sa pui pe pat daca il tii langa tine..ca cele de la spital nu arata f bine...si farmaceutice.nu mai stiu ce sa-ti spun...dar probabil ai si tu o idee cam ce iti trebuie.

ancutza1010
06.07.2011, 15:09:45
e bine asa.dar vezi sa nu fie prea groase.ca in primele zile sunt fff sensibili la piele si daca le este putin cald se umple de bubite.eu oricum am o problema cu mamicile care infofolesc copiii.:Dam mai scris mai inainte cam cate hainute iti trebuie.eu le-am folosit pe toate pt ca o schimbam f des.asa fac si acum.sa apuce sa le poarte macar o data 8-} sa ai body-uri mai multe,ca se pot murdarii daca iese din pampers sau daca ii curge laptic.cateva salopetele subtiri,cateva costumase la fel subtiri.e posibil sa il lasi si in maneca scurta daca o sa fie f cald.caciulite nu f multe...doar daca il scoti pe hol,ca acolo e curent.cateva paturici.un cearsaf ceva sa pui pe pat daca il tii langa tine..ca cele de la spital nu arata f bine...si farmaceutice.nu mai stiu ce sa-ti spun...dar probabil ai si tu o idee cam ce iti trebuie.
O da, listuta e gata de multisor, si au participat la ea cam toate mamicile de pe forum :)). Ma interesa in special partea cu imbracatul, cat de gros/subtire pentru ca nu stiu cum e in spital la noi cand e frig afara (e incalzit, nu e etc). In general am auzit ca ar fi caldut.... O sa imi fac un bagaj de baza si mai pregatesc de rezerva sa imi aduca de acasa in caz de nevoie. Cine stie 8-}. Eu sper sa fiu out dupa 3 zile :D

roxutza88
06.07.2011, 16:32:19
O da, listuta e gata de multisor, si au participat la ea cam toate mamicile de pe forum :)). Ma interesa in special partea cu imbracatul, cat de gros/subtire pentru ca nu stiu cum e in spital la noi cand e frig afara (e incalzit, nu e etc). In general am auzit ca ar fi caldut.... O sa imi fac un bagaj de baza si mai pregatesc de rezerva sa imi aduca de acasa in caz de nevoie. Cine stie 8-}. Eu sper sa fiu out dupa 3 zile :D
dupa 3 zile nu-ti da drumu.cel putin 4 trebuie sa stai.daca e totu bine si sunt sigura ca o sa fie.eu am stat 6 zile ca am prins si week-end-ul si cand trebuia sa plec luni acasa,nu era dr de la neonatologie sa-mi dea externarea la bebe si am mai stat o zi degeaba :-w.e destul de cald si cred ca in sept o sa fie fff cald.eu am mai stat in spital in lunile de vara si e infernal.mai ales ca nu ai aer conditionat,nu poti deschide geamul...nimic.dar depinde cum o sa fie si vremea ca daca e cum e acum,o sa fie bine.noi mai deschideam putin geamul sa se aeriseasca si eram cu bebeii in salon si era si februarie.dar nu s-a intamplat nimic.

ancutza1010
06.07.2011, 17:25:47
dupa 3 zile nu-ti da drumu.cel putin 4 trebuie sa stai.daca e totu bine si sunt sigura ca o sa fie.eu am stat 6 zile ca am prins si week-end-ul si cand trebuia sa plec luni acasa,nu era dr de la neonatologie sa-mi dea externarea la bebe si am mai stat o zi degeaba :-w.e destul de cald si cred ca in sept o sa fie fff cald.eu am mai stat in spital in lunile de vara si e infernal.mai ales ca nu ai aer conditionat,nu poti deschide geamul...nimic.dar depinde cum o sa fie si vremea ca daca e cum e acum,o sa fie bine.noi mai deschideam putin geamul sa se aeriseasca si eram cu bebeii in salon si era si februarie.dar nu s-a intamplat nimic.
Aiurea, de parca n-ar fi suficient ca stai in aer inchis si altele, te mai pune sa stai si degeaba. [-( Oh well, sanatosi sa fim, ca 4-5 zile acolo nu patesc nimic. ^:)^:D

lorena_sv
06.07.2011, 21:32:13

cate unul pt fiecare zi...

roxutza88
07.07.2011, 08:28:54
cate unul pt fiecare zi...
pai tu acasa schimbi prosoapele in fiecare zi?:) nu-ti ajunge unu si apoi il pui la uscat?na..fiecare cu ideile lui,dar eu nu inteleg asta.

lorena_sv
07.07.2011, 13:17:39
pai tu acasa schimbi prosoapele in fiecare zi?:) nu-ti ajunge unu si apoi il pui la uscat?na..fiecare cu ideile lui,dar eu nu inteleg asta.

cand fac dus, baie, da:)

roxutza88
07.07.2011, 13:37:31
cand fac dus, baie, da:)
atunci sunt eu mai...8-} ca le schimb o data pe sapt.:)) stii cum e...fiecare cu pasarelele lui.atunci ia 5 si la spital :D

lorena_sv
07.07.2011, 17:55:50
atunci sunt eu mai...8-} ca le schimb o data pe sapt.:)) stii cum e...fiecare cu pasarelele lui.atunci ia 5 si la spital :D

stai linistita!!eu sunt mai cu ,,sensibila,,8-}, noroc ca le pun la spalat la masina, ca hainele le spal la mana sa nu se decoloreze, am eu o ,,obsesie,, si farfuriile sunt in stare sa le mai spal o data inainte sa mananc:))

la spital, e greu, ca n-ai unde sa le pui la uscat, e plin de microbi, si o sa i le dau mamei(zilnic)+hainele murdare ale bb-ului..asa ma gandeam eu. de asta intreb, sa stiu cum au facut si celelalte mamici...ca am auzit de la alte mamici, aici pe site, ca la unele spitale nu te lasa cu prosoape de acasa, au ei scutece de finet pt sters, bine sterlizate

roxutza88
07.07.2011, 18:14:36
stai linistita!!eu sunt mai cu ,,sensibila,,8-}, noroc ca le pun la spalat la masina, ca hainele le spal la mana sa nu se decoloreze, am eu o ,,obsesie,, si farfuriile sunt in stare sa le mai spal o data inainte sa mananc:))

la spital, e greu, ca n-ai unde sa le pui la uscat, e plin de microbi, si o sa i le dau mamei(zilnic)+hainele murdare ale bb-ului..asa ma gandeam eu. de asta intreb, sa stiu cum au facut si celelalte mamici...ca am auzit de la alte mamici, aici pe site, ca la unele spitale nu te lasa cu prosoape de acasa, au ei scutece de finet pt sters, bine sterlizate
la spitalul nostru nu au nici medicamente,da'pai prosoape sau finet :))
uau...inseamna ca o sa ai treaba cand o sa vina bebe cu"obsesia "asta a ta.numai ca nu stiu daca o sa mai ai timp de ea.eu nu am vrut sa-mi cresc copilul intr-un bol de cristal.asa ca nu-i fierb/sterilizez biberoane dupa fiecare folosire,nu-i calc hainutele,nu-i fierb absolut tot ce tine in manuta,nu o infofolesc,nu are nici macar ceva rosu la manuta....in fine...asa sunt eu.am vazut prea multe cazuri care m-au socat si am decis sa nu fac si eu asa(in legatura cu protectia prea puternica din partea mamei)

Iulia_
08.07.2011, 15:24:35

Ce putin mai ai, mamico ! Si Anca te fugareste constiincioasa dinurma, indata are si ea trecut pragul de 30 de saptamani ! Pana la 38-40 mai este, dar din perspectiva mea timpul zboara in ultimele saptamani :D

Iulia_
08.07.2011, 15:31:30
felicitari...mai ai putin tare si-l vezi pe bebe:x
>:D<
la o limonada cand iesim? da da, eu tot cu limonada ma tarai;)):-$
Vreau si eeeeu !
Sa vad o gramada de burtici, ca vad ca-s la moda acum :)) poate intru si eu in rand cu moda in felul asta.

lorena_sv
08.07.2011, 18:19:25
Ce putin mai ai, mamico ! Si Anca te fugareste constiincioasa dinurma, indata are si ea trecut pragul de 30 de saptamani ! Pana la 38-40 mai este, dar din perspectiva mea timpul zboara in ultimele saptamani :D

da, a trecut f repede timpul!!mai am inca 5-7 sapt(sper sa nu stea mai mult de dpn)...si capsunik cam la fel, cred ca cu o sapt mai putin ca mine, iar Anca ma ajunge din urma...
te asteptam si pe tine ca tu esti urmatoarea pe lista, asa ca pana la toamna, cand se numara bobocii, sper sa ne arati liniutele, deci mai ai 2 luni de incercari, de acum esti mai linistita, esti in vacanta, gata cu examenele...sau mai ai titularizarea??tin pumnii sa nu mai vina uratii cel putin vreo 9 luni.pupici

lorena_sv
08.07.2011, 18:28:02
la spitalul nostru nu au nici medicamente,da'pai prosoape sau finet :))
uau...inseamna ca o sa ai treaba cand o sa vina bebe cu"obsesia "asta a ta.numai ca nu stiu daca o sa mai ai timp de ea.eu nu am vrut sa-mi cresc copilul intr-un bol de cristal.asa ca nu-i fierb/sterilizez biberoane dupa fiecare folosire,nu-i calc hainutele,nu-i fierb absolut tot ce tine in manuta,nu o infofolesc,nu are nici macar ceva rosu la manuta....in fine...asa sunt eu.am vazut prea multe cazuri care m-au socat si am decis sa nu fac si eu asa(in legatura cu protectia prea puternica din partea mamei)

si eu am vazut cazuri care m-au socat, nu o sa fiu o mamica iesita din ,,comun,, , cu siguranta nu o sa ii mai calc hainele decat atunci cand sunt noi sau dc mergem in oras si tb neaparat!!
am si eu multe chestii pe care mi-am impus sa nu le fac, cum ar fi leganatul, dar dc va plange prea mult, dc va avea colici, o sa imi fie mila de el sa nu-l iau in brate, sa-l protejez...

roxutza88
11.07.2011, 11:25:28
http://www.monitorulsv.ro/Local/2011-06-06/Povestea-terifianta-a-femeii-lasate-fara-anus-de-medicii-suceveni in cazul in care nu ati citit inca...eu nu mai zic nimic...sunt fara cunvinte.aveti grija cu cine vreti sa naste-ti.L-)/:)

Iulia_
11.07.2011, 13:41:18
http://www.monitorulsv.ro/Local/2011-06-06/Povestea-terifianta-a-femeii-lasate-fara-anus-de-medicii-suceveni in cazul in care nu ati citit inca...eu nu mai zic nimic...sunt fara cunvinte.aveti grija cu cine vreti sa naste-ti.L-)/:)
Doamne fereste :( bine macar ca a avut castig de cauza, poate reuseste sa reajunga la o stare de normalitate, cat de cat.

andreeasmiley
11.07.2011, 13:41:51

:O :O :O Aoleu. Lorena nu e la Dragoi?

lorena_sv
11.07.2011, 13:50:16

ba da!!!am citit articolul asta de mult si am stat de vorba cu medicul meu, nu tot ce se scrie in ziar e adevarat!!nu e adevarul:)>-nu vreau sa discut despre acest subiect!!
am ff mare incredere in medicul meu!!!dc ar fi fost asa, acum n-ar mai fi ninemi la usa cabinetului, dar permanent asteapta o gramada de femei si astept cateva ore pana sa intru, plus ca ma vorbit cu o gramada de femei, foste paciente si au fost fff multumite si de operatie si de nasterea normala. numai cuvinte de lauda am auzit!!e dr care face cele mai bune operatii!!chiar si de la alti medici am auzit!
subiecte de astea au tot aparut despre medici si or sa mai apara despre fiecare...nu ma sperie...eu am incredere in Dumnezeu, dar si in dr.
subiectul e de la inceputul lunii iunie in ziar, dc mai cautati o sa mai gasiti si despre alti medici...in anii din urma!!

roxutza88
11.07.2011, 13:50:27
sunt mai multe miresici gravidute la el.eu nu pot sa judec,dar cred ca fiecare trebuie sa plateasca pt raul facut.nu vb despre un medic anume,ci despre ei in general...au uitat ca au facut o meserie prin care salveaza vieti.ei i-au vieti de multe ori.trist,dar adevarat L-)

roxutza88
11.07.2011, 13:52:09
ba da!!!am citit articolul asta de mult si am stat de vorba cu medicul meu, nu tot ce se scrie in ziar e adevarat!!nu e adevarul:)>-nu vreau sa discut despre acest subiect!!
am ff mare incredere in medicul meu!!!dc ar fi fost asa, acum n-ar mai fi ninemi la usa cabinetului, dar permanent asteapta o gramada de femei si astept cateva ore pana sa intru, plus ca ma vorbit cu o gramada de femei, foste paciente si au fost fff multumite si de operatie si de nasterea normala. numai cuvinte de lauda am auzit!!e dr care face cele mai bune operatii!!chiar si de la alti medici am auzit!
subiecte de astea au tot aparut despre medici si or sa mai apara despre fiecare...nu ma sperie...eu am incredere in Dumnezeu, dar si in dr.
subiectul e de la inceputul lunii iunie in ziar, dc mai cautati o sa mai gasiti si despre alti medici...in anii din urma!!
lorena,nu iese foc fara fum...

lorena_sv
11.07.2011, 13:59:41
lorena,nu iese foc fara fum...

intr-adevar, nu iese, era si el de grada, dar nu e vina lui...ce sa fac dc are prea mult succes!!

andreeasmiley
11.07.2011, 14:19:20

>:D<>:D< Lorena, nu te supara pe noi. Ai mare dreptate ca se arunca cu noroi in oamenii care isi ridica capul in meseria lor, asa a fost si asa va fi mereu. Daca tu esti absolut sigura pe omul asta, atat cat putem fi de siguri in oameni, si restul credintei iti e in Doamne Doamne, atunci nu ar trebui sa ai nicio urma de indoiala ca totul, dar absolut totul va fi bine. E mare lucru ca el a acceptat sa vb despre caz cu pacientele lui, poate chiar nu are nimic de ascuns omul. Uneori focul despre care vorbeste Roxana poate fi pus de colegii de breasla sau de oameni rau voitori... Nu stiu ce si cum sa zic... >:D<>:D<

roxutza88
11.07.2011, 14:20:29
intr-adevar, nu iese, era si el de grada, dar nu e vina lui...ce sa fac dc are prea mult succes!!
lorena,nu te contrazic,dar l-au gasit vinovat.nu eu,nu tu,ci justitia.de ce??degeaba?citeste si comentariile de la articol.sunt si negative si pozitive,insa cele neg nu sunt neadevaruri.un medic nu poate sa greseasca.nu are voie!!

roxutza88
11.07.2011, 14:22:17
>:D<>:D< Lorena, nu te supara pe noi. Ai mare dreptate ca se arunca cu noroi in oamenii care isi ridica capul in meseria lor, asa a fost si asa va fi mereu. Daca tu esti absolut sigura pe omul asta, atat cat putem fi de siguri in oameni, si restul credintei iti e in Doamne Doamne, atunci nu ar trebui sa ai nicio urma de indoiala ca totul, dar absolut totul va fi bine. E mare lucru ca el a acceptat sa vb despre caz cu pacientele lui, poate chiar nu are nimic de ascuns omul. Uneori focul despre care vorbeste Roxana poate fi pus de colegii de breasla sau de oameni rau voitori... Nu stiu ce si cum sa zic... >:D<>:D<
asa e.are dreptul sa aiba incredere in cine vrea.eu n-am zis ca o sa se intample ceva rau.doamne fereste.oricum e cum vrea dumnezeu.:)>-

lorena_sv
11.07.2011, 14:42:50

Nu ma supar pe voi!!>:D< de asta sunt sigura, ca mi s-a dovedit cat am stat si in spital din partea unei colege dr. abia atunci am inceput sa inteleg mai multe!!dar nu vreau sa vb despre asta!!
nu pot sa zic decat ca pe mine m-a ajutat fff mult!!datorita lui merg pe picioarele mele acum si o sa aduc un copil pe lume!!si mai stiu multe cazuri in care a salvat copii care nu avea prea multe sanse!!
am 2 prietene care au nascut recent cu el, una natural si cealalta cezariana!!si la amandoua a fost fffff bine!!oare de ce nu scrie in ziar si cand salveaza vieti, cand are succes, faptul ca face cele mai bune operatii de cezariana??
un medic care are atata experienta nu ar face asa ceva!!de ce s-a descoperit acum dupa 7 ani si nu atunci?

andra_gt
13.07.2011, 00:20:13
Draga miresici,
V-ati facut un fel de desfasurat al nuntii? si o impartire de sarcini (de exemplu cine merge si pune cardurile, etc.)?
Eu am nunta in 2 saptamani si ma chinui cu astfel de tabele...

siminai
13.07.2011, 08:44:41
Draga miresici,
V-ati facut un fel de desfasurat al nuntii? si o impartire de sarcini (de exemplu cine merge si pune cardurile, etc.)?
Eu am nunta in 2 saptamani si ma chinui cu astfel de tabele...
Nu inteleg de ce tabele pt chestia asta, eu cred ca ar fi suficient o" instructie" cu domnisoarele de onoare sau cine o sa te ajute, le spui din timp ce au de facut ca sa nu iti bati capul in ziua nunti.
Iar la marturii+plicuri cred ca mai degraba ai nevoie de o schita cu asezarea la mese, nu?

andra_gt
13.07.2011, 11:43:14
Nu inteleg de ce tabele pt chestia asta, eu cred ca ar fi suficient o" instructie" cu domnisoarele de onoare sau cine o sa te ajute, le spui din timp ce au de facut ca sa nu iti bati capul in ziua nunti.
Iar la marturii+plicuri cred ca mai degraba ai nevoie de o schita cu asezarea la mese, nu?

Iubita, tabelele mele inseamna instructie la tine... Oricum, eu am o singura domnisoara de onoare... Remember, nunta la catolici... Si tot am impresia ca am uitat ceva...
Schita cu asezare la mese oricum fac, normal... Inca sunt in semnul intrebarii cine se va duce la restaurant, dar gasesc eu...
Voi ce faceti? Sa termin si eu cu nebunia asta si poate vad si eu filmul de la voi de la nunta;-).

siminai
13.07.2011, 13:46:02
Iubita, tabelele mele inseamna instructie la tine... Oricum, eu am o singura domnisoara de onoare... Remember, nunta la catolici... Si tot am impresia ca am uitat ceva...
Schita cu asezare la mese oricum fac, normal... Inca sunt in semnul intrebarii cine se va duce la restaurant, dar gasesc eu...
Voi ce faceti? Sa termin si eu cu nebunia asta si poate vad si eu filmul de la voi de la nunta;-).

Eu ziceam ca nu e nevoie de tabel, ci doar sa explici fiecaruia ce are de facut.Ar fi mai bine sa va faceti voi un fel de program pe zile si ore, oricum mi se pare imposibil sa nu uiti ceva.
Noi abia asteptam sa mergem la nunta la voi;-)

andra_gt
14.07.2011, 01:06:32
Eu ziceam ca nu e nevoie de tabel, ci doar sa explici fiecaruia ce are de facut.Ar fi mai bine sa va faceti voi un fel de program pe zile si ore, oricum mi se pare imposibil sa nu uiti ceva.

Da, iubita, dar am impresia ca am uitat ceva... De trasat sarcini, am trasat deja (dar am si uitat ca, deh, sunt mai zapacita eu). Sunt intr-o pasa mai naspa, asa, mai demoralizata... si poate de aia...

Iulia_
18.07.2011, 12:02:04
Eu asa am facut, cum m-a invatat Andreeasmiley. Cate o pagina A4 pentru fiecare zi pentru saptamana premergatoare nuntii. Place card-urile si plicurile, marturiile etc. ti le aseaza chelnerii, numai sa le dai lista cu mesele si invitatii aferenti.

topi11
20.07.2011, 17:52:28
salut fetele, sper ca toate sunteti bine, am citit si posturile din urma de cand am plecat, vad ca activitatea e slaba :) probabil ca toata lumea profita de vremea calduroasa, eu cand am plecat in concediu era ff frig. vacanta a fost f faina, mai greu cu cel mic pt ca l-am scos din ritmul lui. si bebe din burtica este bine si sper ca si ai vostri la fel. va pup.

lorena_sv
21.07.2011, 11:20:09
salut fetele, sper ca toate sunteti bine, am citit si posturile din urma de cand am plecat, vad ca activitatea e slaba :) probabil ca toata lumea profita de vremea calduroasa, eu cand am plecat in concediu era ff frig. vacanta a fost f faina, mai greu cu cel mic pt ca l-am scos din ritmul lui. si bebe din burtica este bine si sper ca si ai vostri la fel. va pup.

bine ai revenit!ma bucur ca te-ai simtit bine in vacanta!!
eu nu profit de vremea calduroasa:((!!mi-e greu cu cadura, eu care pana anul acesta puteam sa stau la soare toata ziua!!

topi11
21.07.2011, 14:19:03
bine ai revenit!ma bucur ca te-ai simtit bine in vacanta!!
eu nu profit de vremea calduroasa:((!!mi-e greu cu cadura, eu care pana anul acesta puteam sa stau la soare toata ziua!!

uite ca s-a mai racorit acu, si mie imi e greu cu caldura simt ca ma sufoc si ma doare in piept, dar incerc sa evit pe cat posibil soarele amiezii. asta e, o sa treaca. ce mai face bb mic, te bumbaceste bine?

lorena_sv
21.07.2011, 20:44:14
uite ca s-a mai racorit acu, si mie imi e greu cu caldura simt ca ma sufoc si ma doare in piept, dar incerc sa evit pe cat posibil soarele amiezii. asta e, o sa treaca. ce mai face bb mic, te bumbaceste bine?

da, ce ma bucur cand mai ploua!!:D
bb e mai activ si mai puterenic pe zi ce trece!!eu ma gandeam ca nu o sa mai aiba loc...intr-adevar nu mai are loc sa se invarta, roteasca, izbeasca dintr-o parte in alta, dar se impinge, e asa dragalas:xasa de frumos e cand isi intinde el piciorusele sau cand isi ridica funduletul:))
desi se misca ff tare, e cumincior, are si el zile mai active, de obicei doarme cu mine pana dimineata(sau asa cred eu:)),numai azi dimineata m-a trezit pe la 4 si ceva, dar am reusit sa-l adorm, m-am tot invartit ba pe o parte, ba pe alta, sa vad cum ii place
tu ce mai faci?creste burtica?se vede ceva?maine -poimaine vedem pozici, maine-poimaine se misca si bb tau!!:x

Iulia_
21.07.2011, 21:34:04
Ce mi-ar placea sa am ce povesti pe aici... :)

roxutza88
21.07.2011, 22:03:45
iulia,inca nici un semn nimic?bebe nu vrea sa se arate?

Iulia_
22.07.2011, 14:48:50
iulia,inca nici un semn nimic?bebe nu vrea sa se arate?
Cred ca l-am suparat cu ceva de nu vrea sa vina..

topi11
22.07.2011, 18:22:24
da, ce ma bucur cand mai ploua!!:D
bb e mai activ si mai puterenic pe zi ce trece!!eu ma gandeam ca nu o sa mai aiba loc...intr-adevar nu mai are loc sa se invarta, roteasca, izbeasca dintr-o parte in alta, dar se impinge, e asa dragalas:xasa de frumos e cand isi intinde el piciorusele sau cand isi ridica funduletul:))
desi se misca ff tare, e cumincior, are si el zile mai active, de obicei doarme cu mine pana dimineata(sau asa cred eu:)),numai azi dimineata m-a trezit pe la 4 si ceva, dar am reusit sa-l adorm, m-am tot invartit ba pe o parte, ba pe alta, sa vad cum ii place
tu ce mai faci?creste burtica?se vede ceva?maine -poimaine vedem pozici, maine-poimaine se misca si bb tau!!:x

pai da la mine se vede putin dar depinde mult si cu ce ma imbrac. de fapt teoretic a doua sarcina se vede mai repede pt ca muschii sunt slabiti si nu mai tin asa bine. duminica am nunta, rochia era ok acu vreo 4 zile, e cam aiurea pt ca nici nu se vede clar ca sunt insarcinata dar in schimb am un pic de burta si mi-e groza de priviri gen "uite la aia ce burta are!" am avut si eu mereu asa o "pasarica" pt ca mereu am fost slaba dar cu tendinte sa pun orice era in plus pe burta....oricum astept cu drag sa se vada clar ca sunt gravidoasa.

nelly_blinduta
22.07.2011, 18:27:48
Salutare mamicilor! Nu am mai scris de mult, practic de cand am aflat ca sunt insarcinata, dar mi s-au intamplat o gramada de chestii, unele mai placute, altele mai putin placute...printre care faptul ca ma omoara caldura asta si ca am ajuns pe la urgente intr-o seara pt ca am facut o cadere de calciu. Sunt acum in saptamana a 11-a de sarcina si ma simt oarecum bine. Inafara de starea de slabiciune si ameteli, nu am avut greturi, decat f putin (n-am varsat nici o data:D), deci as putea spune ca duc sarcina destul de bine. Nu prea am pofta de mancare dar ma fortez pt bebe si merg inainte.
Am o intrebare...am tot citit pe aici de morfofetala, de dublu test, triplu test...cand se fac testele astea?ca mie dr mi-a dat sa fac doar niste analize la sange uzuale, gen rh, calciu, VDRL...vreao 7 chestii. Si nu stiu ce e normal de facut si m-a cam dezamagit doctorul pe faza asta, adica nu as vrea sa treaca timpul si sa-mi spuna pe urma in caz de ceva ca trebuia facuta la x saptamani, nu acum, ca e prea tarziu...ma intelegeti? Imi dau seama ca nu stiu nimic despre sarcina si ma ingrozeste gandul asta, ca eu vreau sa fac tot ce e necesar pt bebe. Cine ma ajuta cu niste raspunsuri?

nelly_blinduta
22.07.2011, 18:48:32
Si mai am o intrebare...cum fac sa-mi pun si eu un ticker cu sracina aici?mi l-am facut pe baby-gaga dar nu stiu cum sa-l pun aici, pe forum:-? Incerc sa-i dau un copy-paste aici sa vad daca apare ceva:D
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev037pr___.png (http://pregnancy.baby-gaga.com/)

nelly_blinduta
22.07.2011, 18:49:17
Se pare ca am reusit:)

topi11
22.07.2011, 18:50:30
Salutare mamicilor! Nu am mai scris de mult, practic de cand am aflat ca sunt insarcinata, dar mi s-au intamplat o gramada de chestii, unele mai placute, altele mai putin placute...printre care faptul ca ma omoara caldura asta si ca am ajuns pe la urgente intr-o seara pt ca am facut o cadere de calciu. Sunt acum in saptamana a 11-a de sarcina si ma simt oarecum bine. Inafara de starea de slabiciune si ameteli, nu am avut greturi, decat f putin (n-am varsat nici o data:D), deci as putea spune ca duc sarcina destul de bine. Nu prea am pofta de mancare dar ma fortez pt bebe si merg inainte.
Am o intrebare...am tot citit pe aici de morfofetala, de dublu test, triplu test...cand se fac testele astea?ca mie dr mi-a dat sa fac doar niste analize la sange uzuale, gen rh, calciu, VDRL...vreao 7 chestii. Si nu stiu ce e normal de facut si m-a cam dezamagit doctorul pe faza asta, adica nu as vrea sa treaca timpul si sa-mi spuna pe urma in caz de ceva ca trebuia facuta la x saptamani, nu acum, ca e prea tarziu...ma intelegeti? Imi dau seama ca nu stiu nimic despre sarcina si ma ingrozeste gandul asta, ca eu vreau sa fac tot ce e necesar pt bebe. Cine ma ajuta cu niste raspunsuri?

draga viitoae mamik, bine a venit printre noi. eu sunt la a doua sarcina si tocmai acu sunt in 13 saptamani deci f apropiata varsta sarcinii. dublu test este un test de sange care se face in conjunctie cu un ecograf intre sapt 11-13 se sarcina, ideal in a 12-a. la sange ti se analizeaza nivelul de hormoni si la eco mai multi factori, impreuna se analizeaza rezultatele si se stabileste daca exista risc ca fatul sa aiba sindrom down (in principal). in romania nu se face acest test ca rutina decat femeilor peste 35 de ani. eu am 30 si l-am facut si la prima sarcina si acu. l-am facut la is la dr iliev pe care il recomand din toata inima insa tu nu ai timp sa iti mai faci programare pt ca la el astepti cam o luna programarea. in sv nu stiu sigur cine il face, cica bethesda-dar feedbackul din ce am citit eu e negativ; alti medici buni la echo din ce am citit eu sunt tataranu (s-ar putea sa fie in concediu), daneasa in burdujeni, cristof in policlinica. la iasi am platit 1 mil 200 sangele plus 3 mil eco
daca rezultatele la dublu test sunt echivoce se recomanda triplu test, care nu stiu exact ce e ca nu l-am facut dar cred ca tot asa sange+ sigur eco; aici se pare ca se analizeaza dupa alte metode si rata fals pozitiva este foarte mare: adik poti sa ai rezultate naspa dar de fapt sa nu fie nici o problema. in caz de suspiciuni se recomanda amniocenteza nu mai intru in detalii nu e cazul.
morfofetala e o ecografie recomandata intre sapt 21-24 care analizeaza toate organele bb-ului sa vada daca nu exista probleme + placenta etc. daca nu faci dublu test/triplu test eu iti recomand sa iti faci morfofetala la is la dr. iliev, din cate am citit eu este cel mai bun din moldova; mergand la el am auzit/intalnit persoane din toata tara incl targu mures care vin la dumnealui.
se mai fac niste analize destul de scumpe insa sunt in general recomandata persoanelor care au pierdut sarcini fara un motiv aparent sau care au avortat de mai multe ori: acestea sunt analize pt toxoplasmoza, citomegalovirus, virsu herpetic, listeria si chlamydia, sunt bacterii sau virusi care pot provoca avort spontan si care pot provoca malformatii. eu am facut toxoplasmoza pt ca am pisici acasa si ele sunt cauza principala si citomegalovirus pt ca asta se manifesta ca o gripa si eu nu tin minte sa fi avut vreodata gripa, deci nu stiam sigur daca am anticorpi pt el.
sper ca te ajuta info si daca mai ai intrebari cu mare placere te ajut cu ce stiu si eu.

topi11
22.07.2011, 18:59:13

am incercat sa iti raspund dar se pare ca s-a sters. voiam sa iti zic ca am auzit de la mai multe persoane care erau stresate ca nu pot ramane insarcinate ca in momentul in care nu s-au mai stresat si nu au mai planificat imediat au ramas insarcinate. sper ca voi nu sunteti stresati. eu iti zic ce am auzit nu din experienta proprie. dar oricum cu siguranta se va intampla in curand;-)

nelly_blinduta
22.07.2011, 20:52:03
Multumesc topi11. Deci nu stiu ce sa zic si ce sa fac.Eu sunt la prima sarcina, nu am avut avorturi, nu am avut problema, gen chisturi, fibroame, etc...Poate ma mai ajuta fetele de la dr dragoi cu informatii, daca au facut dublu test sau nu. Eu am facut doar eco, bebele se vede foarte bine, e dezvoltat normal acum, suntem in grafic, deci...nu stiu ce sa zic. daca am acum 11 sapt, ar insemna ca sapt viitoare ar trebui sa fac dublu test...:|

ancutza1010
22.07.2011, 22:58:22
Multumesc topi11. Deci nu stiu ce sa zic si ce sa fac.Eu sunt la prima sarcina, nu am avut avorturi, nu am avut problema, gen chisturi, fibroame, etc...Poate ma mai ajuta fetele de la dr dragoi cu informatii, daca au facut dublu test sau nu. Eu am facut doar eco, bebele se vede foarte bine, e dezvoltat normal acum, suntem in grafic, deci...nu stiu ce sa zic. daca am acum 11 sapt, ar insemna ca sapt viitoare ar trebui sa fac dublu test...:|

Si eu merg la dl d. N-am facut dublu/triplu test. E suficient dublu test daca totul iese cum trebuie, nu va trebui sa faci si triplu. E la libera ta alegere, dl d. indica in general doar analizele uzuale, obligatorii. Nu are ce sa iti faca rau, daca doresti pentru linistea ta, am inteles ca se fac si la synevo.Poti merge pana acolo zilele astea sa vorbesti, nu cred ca dureaza mult pana te programeaza, asa ca prinzi 12 sapt lejer.

Metoda se bazeaza pe statistica - probabilitatea ca fatul sa aiba sindrom down. Fiind o statistica nu un diagnostic, eu nu cred ca te poti baza pe asta si sa iei o decizie majora in legatura cu sarcina. Dar asa gandesc eu, multe alte mamici aleg sa il faca. In caz de probabilitate ridicata se face amniocenteza in urma careia afli sigur. Aceasta metoda e destul de periculoasa, prezinta riscuri mari pentru sarcina si nu prea e indicat. Una peste alta, dublul test e mai mult pentru linistea mamicii, sa stie ca l-a facut, ca a iesit probabilitate mica etc. Daca timpul si bugetul iti permite, poti sa faci si fara sa iti zica dl doctor, mergi dupa la el pentru interpretarea rezultatelor.

Multa sanatate iti doresc si nu te ingrijora, la inceput e greu sa stii totul despre sarcina, analize etc dar incet incet devine clar ce si cum. Timpul trece si el foarte repede!

ancutza1010
22.07.2011, 23:07:03
pai da la mine se vede putin dar depinde mult si cu ce ma imbrac. de fapt teoretic a doua sarcina se vede mai repede pt ca muschii sunt slabiti si nu mai tin asa bine. duminica am nunta, rochia era ok acu vreo 4 zile, e cam aiurea pt ca nici nu se vede clar ca sunt insarcinata dar in schimb am un pic de burta si mi-e groza de priviri gen "uite la aia ce burta are!" am avut si eu mereu asa o "pasarica" pt ca mereu am fost slaba dar cu tendinte sa pun orice era in plus pe burta....oricum astept cu drag sa se vada clar ca sunt gravidoasa.
Bine ai revenit din concediu! Eu zic sa nu-ti faci griji pentru ce spun altii, important e ca tu stii de bebele in burtica si vei fi relaxata, cei din jur n-au cum sa nu observe buna ta dispozitie, n-au de ce sa se concentreze la burtix. Eu ma oglindeam la inceput, sa vad cand se zareste burtix, zilnic ii aratam sotului si o scoteam la inaintare, doar doar sa-mi zica daca a mai crescut putin ;)). O sa fie si mamici cu ochiul format care o sa se prinda, fii fara grija, iar cei care nu stiu si judeca, "rusinica" pentru ei :-". Distractie placuta, sa-l dansezi cat mai poti,eu am fost mai rezervata la inceput la nunti si cumatrii iar acum tanjesc la zilele alea cand eram sprintena ;))

lorena_sv
23.07.2011, 18:22:02
am incercat sa iti raspund dar se pare ca s-a sters. voiam sa iti zic ca am auzit de la mai multe persoane care erau stresate ca nu pot ramane insarcinate ca in momentul in care nu s-au mai stresat si nu au mai planificat imediat au ramas insarcinate. sper ca voi nu sunteti stresati. eu iti zic ce am auzit nu din experienta proprie. dar oricum cu siguranta se va intampla in curand;-)

exact asa s-a intamplat si la mine: in singura luna in care nu m-am mai gandit, calculat, stresat, a venit bb!!;))
eu am crezut ca e vrajeala faza asta cu stresul, sa fie acolo un motiv, dar se pare ca e adevarat, cel putin la mine asa a fost...

lorena_sv
23.07.2011, 18:33:27

La fel ca tine nu am avut avorturi sau alte probl, nici macar infectie...eu nu am facut nici dublu test, nici triplu test pt ca stiam ca e doar o statistica(parca 60%). alte mamici au patit sa nu fie ok triplu test, li s-au spus ca e posibil sa aiba bb boala respectiva si, de fapt, copii au fost sanatosi la nastere...aminocenteza stiu ca e in jur de 2000 ron(asta dc iese ceva in neregula la dublu test/triplu test)...
eu am facut doar morfologia fetala la 23 de sapt si cateva zile(atunci s-a stiut si sexul, cu certitudine) si a fost totul ok. eu sunt mai linistita asa!!ma rog la DD sa fie sanatos bb!!eu nu as fi facut avort dc bb nu ar fi fost ok, deci nu mi-ar fi folosit la nimic aceste analize, doar un stres in plus...
la ce dr mergi?

nelly_blinduta
24.07.2011, 15:01:16
La fel ca tine nu am avut avorturi sau alte probl, nici macar infectie...eu nu am facut nici dublu test, nici triplu test pt ca stiam ca e doar o statistica(parca 60%). alte mamici au patit sa nu fie ok triplu test, li s-au spus ca e posibil sa aiba bb boala respectiva si, de fapt, copii au fost sanatosi la nastere...aminocenteza stiu ca e in jur de 2000 ron(asta dc iese ceva in neregula la dublu test/triplu test)...
eu am facut doar morfologia fetala la 23 de sapt si cateva zile(atunci s-a stiut si sexul, cu certitudine) si a fost totul ok. eu sunt mai linistita asa!!ma rog la DD sa fie sanatos bb!!eu nu as fi facut avort dc bb nu ar fi fost ok, deci nu mi-ar fi folosit la nimic aceste analize, doar un stres in plus...
la ce dr mergi?

Multumesc de raspuns, Lorena. La Dragoi merg, ca si tine parca, nu? Sper sa fie totul ok cu bebele si nici nu vreau sa ma gandesc ca ar fi vreo problema. Poate daca ar fi suspectat ceva, mi-ar fi zis dr de dublu test.

AnnyyAnnyy
25.07.2011, 08:21:03
eu sunt mai precauta si am preferat sa iau sarcina f in serios. inainte de conceptie mi-am facut toate analizele, mi-am vizitat dentistul pt a ma asigura ca-n sarcina n-o sa am surprize neplacute...si acum ca-s insarcinata am optat pt pachetul complet de analize si monitorizari....la 12 sapt si-o zi am facut morfologia 1,si-a doua zi mi-am recoltat sange pt dublutest. Urmeaza triplutestul, morfologia 2 si tot asa...si sa stii ca nu regret ca am ales sa fac toate astea pt ca linistea mea in sarcina conteaza mult

lorena_sv
25.07.2011, 10:11:12
Multumesc de raspuns, Lorena. La Dragoi merg, ca si tine parca, nu? Sper sa fie totul ok cu bebele si nici nu vreau sa ma gandesc ca ar fi vreo problema. Poate daca ar fi suspectat ceva, mi-ar fi zis dr de dublu test.

Da, la dr. Dragoi merg si eu. D-l dr nu recomanda dublu/triplu test decat dc ai peste 35 de ani sau dc ai avut cazuri in fam cu probl de acest gen, dar nici nu te opreste dc vrei sa faci. E alegerea ta...
Si nu te gandi la lucruri negative ca nu e bine, simte si bb>:D<

AnnyyAnnyy
25.07.2011, 10:26:27
Da, la dr. Dragoi merg si eu. D-l dr nu recomanda dublu/triplu test decat dc ai peste 35 de ani sau dc ai avut cazuri in fam cu probl de acest gen, dar nici nu te opreste dc vrei sa faci. E alegerea ta...
Si nu te gandi la lucruri negative ca nu e bine, simte si bb>:D<
dublutest-ul ai dreptate nu e obligatoriu, e optional...insa dupa prerea mea morfologia 1 pt masurarea pliului nucal si a prezentei osului nazal e f importanta.Si asta se face premergator dublutest-ului, intre 12 si 13 sapt

lorena_sv
25.07.2011, 11:25:41
dublutest-ul ai dreptate nu e obligatoriu, e optional...insa dupa prerea mea morfologia 1 pt masurarea pliului nucal si a prezentei osului nazal e f importanta.Si asta se face premergator dublutest-ului, intre 12 si 13 sapt

ff putina lume stie de morfo 1 si ff putine mamici o fac...cea mai importanta e morfo 2
eu oricum nu puteam sa o fac ca nu ma puteam ridica din pat, doar dc venea acasa cineva sa imi faca;))

AnnyyAnnyy
25.07.2011, 14:31:24
ff putina lume stie de morfo 1 si ff putine mamici o fac...cea mai importanta e morfo 2
eu oricum nu puteam sa o fac ca nu ma puteam ridica din pat, doar dc venea acasa cineva sa imi faca;))
eu am precizat ca m-am apucat de bebe cu temele facute temeinic...n-aveam cum rata fix morfo 1.Asa am aflat c-avem flacau...morfo 1 a fost prima eco la care a asistata si tati, era si pacat sa sarim peste:x

topi11
25.07.2011, 15:18:54

nelly, eu ti-am explicat doar care sunt analizele mai amanuntite care se pot face. la fel cum au spus si fetele este alegerea ta, nici medicii mei nu mi-au recomandat sa le fac dar am vrut eu pt ca pe primul bb l-am nascut in anglia si avand incredere in cum mi s-a urmarit prima sarcina am vrut sa urmez aceeasi schema pe a doua sarcina. fiecare persoana e altfel, unele fete au nevoie de aceste analize pt linistea lor, altele nu ar fi influentate de un rezultat prost sa faca intrerupere de sarcina deci nu are rost sa le faca. daca nu le faci e ok insa cum a mai spus cineva e foarte recomandat sa iti faci morfofetala, respectiv echografia aceea amanuntita intre 21-24 saptamani. probabil ca si dr tau iti va recomanda la timpul potrivit. bafta si o sa fie bine, nu trebuie sa faci ce fac si altii, insa e bine sa stii in mare despre ce e vorba ca sa faci alegerile potrivite pt tine.

topi11
25.07.2011, 15:28:14
Bine ai revenit din concediu! Eu zic sa nu-ti faci griji pentru ce spun altii, important e ca tu stii de bebele in burtica si vei fi relaxata, cei din jur n-au cum sa nu observe buna ta dispozitie, n-au de ce sa se concentreze la burtix. Eu ma oglindeam la inceput, sa vad cand se zareste burtix, zilnic ii aratam sotului si o scoteam la inaintare, doar doar sa-mi zica daca a mai crescut putin ;)). O sa fie si mamici cu ochiul format care o sa se prinda, fii fara grija, iar cei care nu stiu si judeca, "rusinica" pentru ei :-". Distractie placuta, sa-l dansezi cat mai poti,eu am fost mai rezervata la inceput la nunti si cumatrii iar acum tanjesc la zilele alea cand eram sprintena ;))

iaca a trecut si nunta. am dansat si m-am distrat, am si informat persoanele cunoscute de bb asa ca a fost bine. la un moment dat am si zis ca am exagerat putin, am luat un no-spa ca mi-am amintit vorbele doctoresei mele "oricand la nevoie" si apoi m-am potolit. dar a fost bine si in plus a mai fost o graviduta cam in 5-6 luni spre bucuria mea.
pupici pe burtici tuturor.

topi11
25.07.2011, 15:30:40
eu am precizat ca m-am apucat de bebe cu temele facute temeinic...n-aveam cum rata fix morfo 1.Asa am aflat c-avem flacau...morfo 1 a fost prima eco la care a asistata si tati, era si pacat sa sarim peste:x

salut. se pare ca ne-am cam facut de cap in zile apropiate :) eu am tot 13 saptamani +. poate ne intalnim prin spital cand va veni vremea. unde ai facut morfo 1 de curiozitate, eu am tot incercat sa aflu cine face in sv.

ancutza1010
25.07.2011, 16:07:11
iaca a trecut si nunta. am dansat si m-am distrat, am si informat persoanele cunoscute de bb asa ca a fost bine. la un moment dat am si zis ca am exagerat putin, am luat un no-spa ca mi-am amintit vorbele doctoresei mele "oricand la nevoie" si apoi m-am potolit. dar a fost bine si in plus a mai fost o graviduta cam in 5-6 luni spre bucuria mea.
pupici pe burtici tuturor.
Super, ma bucur ca te-ai simtit ok. Si eu fac la fel cu no-spa, mai ales dupa ce mi-am primit cearta de la medic :D pentru ca nu luam chiar mereu cand era nevoie ;)) E plin de burtici vara asta sau mi se pare doar mie :)). Eu unde ma duc nu se poate sa nu intalnesc cate una, din ce cunosc, ca din ce nu cunosc nu mai zic =D>. La anul o sa fie plin de bebici prin parc, abia astept. :-"In rest esti bine? pup

ancutza1010
25.07.2011, 16:15:20
Ce faci mami, cum te simti? Eu incep sa am emotii :D, simt ca se apropie. Cand mai mergi la doctor? Eu pun de-o vizita sapt asta. Am vrut si azi dar n-am reusit #-o.

topi11
25.07.2011, 18:45:47
Super, ma bucur ca te-ai simtit ok. Si eu fac la fel cu no-spa, mai ales dupa ce mi-am primit cearta de la medic :D pentru ca nu luam chiar mereu cand era nevoie ;)) E plin de burtici vara asta sau mi se pare doar mie :)). Eu unde ma duc nu se poate sa nu intalnesc cate una, din ce cunosc, ca din ce nu cunosc nu mai zic =D>. La anul o sa fie plin de bebici prin parc, abia astept. :-"In rest esti bine? pup

da, multzam, sunt ok, astept cu nerabdare sa va ajung din urma....hi hi, si cat mai este pana atunci......

lorena_sv
25.07.2011, 22:40:41

da, e ff bine ca ai facut si analize inainte de bb si acum!!esti o mamica constiincioasa!>:D<
cred ca tati a fost ff emotiont!!!;))dar si ff happy ca are baiat!!;))
pe atunci nu stiam ca se poate sa afli asa de repede sexul, altfel nu o ratam!!;))
felicitari, esti in luna a4-a!!ce repede a trecut si sa vezi ce repede trece!abia spre sfarsit realizezi!!;-)sa te bucuri de sarcina si de burtica care incepe sa creasca si sa devina din ce in ce mai vizibila!!;;)

lorena_sv
25.07.2011, 22:49:39
Ce faci mami, cum te simti? Eu incep sa am emotii :D, simt ca se apropie. Cand mai mergi la doctor? Eu pun de-o vizita sapt asta. Am vrut si azi dar n-am reusit #-o.

binisor, nu e asa de greu pe cat mi-am imaginat!!si eu am emotii, cateodata mai reusesc sa scap de ele, dar si cand vin...dar gasesc eu motive sa imi revin;)) cred ca pe sapt viit merg la dr. vineri termin tratamentul, luni cred ca fac din nou analizele specifice si poate marti ajung si eu la dr. sa imi spui ce ai facut!

azi am fost si la cumparaturi pt casa, dar am mai luat si cate ceva pt bb, incet-incet poate imi termin bagajul...i-am luat o suzeta de la Nuk(am inteles ca sunt f bune pt ca imita forma de la ,,natura,,;)), cersafuri absorbante de la Happy, servetele umede de la Pampers Sensitive-sunt fara alcool si fara parfum), prosopele mici...

AnnyyAnnyy
26.07.2011, 11:26:00
salut. se pare ca ne-am cam facut de cap in zile apropiate :) eu am tot 13 saptamani +. poate ne intalnim prin spital cand va veni vremea. unde ai facut morfo 1 de curiozitate, eu am tot incercat sa aflu cine face in sv.
ne intalnim daca alegi sa nasti in Is, ca acolo nasc eu
morfologia am facut-o la Explora. Dr meu colaboreaza cu ei cand ajunge in Sv

AnnyyAnnyy
26.07.2011, 11:29:14
da, e ff bine ca ai facut si analize inainte de bb si acum!!esti o mamica constiincioasa!>:D<
cred ca tati a fost ff emotiont!!!;))dar si ff happy ca are baiat!!;))
pe atunci nu stiam ca se poate sa afli asa de repede sexul, altfel nu o ratam!!;))
felicitari, esti in luna a4-a!!ce repede a trecut si sa vezi ce repede trece!abia spre sfarsit realizezi!!;-)sa te bucuri de sarcina si de burtica care incepe sa creasca si sa devina din ce in ce mai vizibila!!;;)
da, a ramas mut cand a zis dr ca e baiat. N-a scos un sunet...dar afisa un zambet larg...ce mai, tata de baiat in toata regula:))
Trece repede timpul....dar eu inca nu ma obisnuiesc cu ideea c-o sa fiu mamica;)) parca nu-mi vine sa cred ca e al meu:)
Tu cum esti? am citit pe aici ca deja pregatesti bagajelul pt spital...mai ieri ma anuntai ca esti gravida si acum te pregatesti de nastere.A zburat timpul si-n cazul tau:)

MachuPicchu
26.07.2011, 11:31:53
da, a ramas mut cand a zis dr ca e baiat. N-a scos un sunet...dar afisa un zambet larg...ce mai, tata de baiat in toata regula:))
Trece repede timpul....dar eu inca nu ma obisnuiesc cu ideea c-o sa fiu mamica;)) parca nu-mi vine sa cred ca e al meu:)
Tu cum esti? am citit pe aici ca deja pregatesti bagajelul pt spital...mai ieri ma anuntai ca esti gravida si acum te pregatesti de nastere.A zburat timpul si-n cazul tau:)

si poate realizezi ca mine, cand il vezi (nu dupa ce ai nascut :))) in toata splendoarea lui ;)) ... felicitari pt. papion

siminai
26.07.2011, 11:54:43
Tu ai ramas tot la dr D?
Vei naste la A sau la cuza?

lorena_sv
26.07.2011, 14:11:56

nici eu nu realizez ca o sa fiu mamica!parca nu-mi vine sa cred, daor cand se joaca el prin burtica, realizez ca acolo se alfa o minune care ma face fericita!!
da, tb sa incep sa pregatesc bagajelul, am tot adunat cate una, alta, dar inca nu le-am pus intr-un bagaj si cand ma gandesc ca peste vreo 3 sapt poate sa apara bb(pt ca sper sa nu vina mai repede, ci sa se nasca la termen ca ai asa e micut)

andrada21
26.07.2011, 14:59:51
Felicitari Anny pt flacau!Tu ce iti doreai?Eu cred ca am singurul sot de pe planeta care isi doreste enorm o fetita.Acu important e sa vina barza nu conteaza ce ne aduce.Se vede burtica?Cum arati?Stiu ca erai tare slabutza(te vedeam pe la Metro)
Popicei si sarcina usoara!

Iulia_
26.07.2011, 15:32:33
Chiar ca e anul baietilor 2011 :) poate prind si eu un tren anul asta. :x

siminai
26.07.2011, 15:46:09
Poate ne ajuta Dzeu si pe noi sa prindem trenul

lorena_sv
26.07.2011, 15:52:41
Poate ne ajuta Dzeu si pe noi sa prindem trenul

facem galerie sa vina bb:rocking:. am auzit eu ca e posibil sa vina si luna asta?ai facut beta?

andrada21
26.07.2011, 17:06:34
Si eu si eu in tren!

ancutza1010
26.07.2011, 19:34:40
binisor, nu e asa de greu pe cat mi-am imaginat!!si eu am emotii, cateodata mai reusesc sa scap de ele, dar si cand vin...dar gasesc eu motive sa imi revin;)) cred ca pe sapt viit merg la dr. vineri termin tratamentul, luni cred ca fac din nou analizele specifice si poate marti ajung si eu la dr. sa imi spui ce ai facut!

azi am fost si la cumparaturi pt casa, dar am mai luat si cate ceva pt bb, incet-incet poate imi termin bagajul...i-am luat o suzeta de la Nuk(am inteles ca sunt f bune pt ca imita forma de la ,,natura,,;)), cersafuri absorbante de la Happy, servetele umede de la Pampers Sensitive-sunt fara alcool si fara parfum), prosopele mici...
Ne-am facut drum astazi pentru vizita, gogoshelul are 2 kg 350. E pe pozitie si cam atat, nimic nou. Stiu de cele de la nuk, sunt chiar ok, acum depinde de bebe care cum doreste. Eu vreau sa am 2 diferite,in caz ca face pretentii la un model sau altul. Am mai luat o tura de hainute #-o, scutece de finet, paturici fel de fel si un fel de plapumioara cu capse gen sac de dormit pentru scos afara. Am zis ca gata la capitolul asta, mai ales avand "geamantanul" de la varul. Am spalat tot si pentru bebe si pentru mine, am calcat si am pus deoparte. Imi plac mult scutecele de finet, sunt asa fine...La eco din ianuarie pana acum a oscilat data de sub DPN intre 18, 12, 9, 3 si acum 4 sept. Asa ca ramane surpriza care din ele va fi.
Sanatosi sa fim, in rest nu conteaza. Lista pentru bagajel e pe gata. Eu sunt sigura ca daca mai dau o tura prin magazine nu ma voi putea abtine de la multe alte cumparaturi, dar stiu ca nu sunt urgente..
Pup iustinelul din burtica si tinem pumnii pentru urmatoarea vizita, sa fie totul ok!
PS: eu tot pampers sensitive am, mi s-au parut cele mai potrivite.

lorena_sv
27.07.2011, 11:59:50
Ne-am facut drum astazi pentru vizita, gogoshelul are 2 kg 350. E pe pozitie si cam atat, nimic nou. Stiu de cele de la nuk, sunt chiar ok, acum depinde de bebe care cum doreste. Eu vreau sa am 2 diferite,in caz ca face pretentii la un model sau altul. Am mai luat o tura de hainute #-o, scutece de finet, paturici fel de fel si un fel de plapumioara cu capse gen sac de dormit pentru scos afara. Am zis ca gata la capitolul asta, mai ales avand "geamantanul" de la varul. Am spalat tot si pentru bebe si pentru mine, am calcat si am pus deoparte. Imi plac mult scutecele de finet, sunt asa fine...La eco din ianuarie pana acum a oscilat data de sub DPN intre 18, 12, 9, 3 si acum 4 sept. Asa ca ramane surpriza care din ele va fi.
Sanatosi sa fim, in rest nu conteaza. Lista pentru bagajel e pe gata. Eu sunt sigura ca daca mai dau o tura prin magazine nu ma voi putea abtine de la multe alte cumparaturi, dar stiu ca nu sunt urgente..
Pup iustinelul din burtica si tinem pumnii pentru urmatoarea vizita, sa fie totul ok!
PS: eu tot pampers sensitive am, mi s-au parut cele mai potrivite.

wow!!super!!chiar ca o sa ai un grasunel!!felicitari pt vestile bune!!!<:-P<:-P<:-P
poate ne intalnim pe la spital!:D
pupam si noi pe Stefanel:*:*si pe mami:*:*

AnnyyAnnyy
27.07.2011, 12:45:13
Si eu si eu in tren!
alll aboard!!!!!!

AnnyyAnnyy
27.07.2011, 12:47:18
Tu ai ramas tot la dr D?
Vei naste la A sau la cuza?
dr D and A.

AnnyyAnnyy
27.07.2011, 12:50:48
Felicitari Anny pt flacau!Tu ce iti doreai?Eu cred ca am singurul sot de pe planeta care isi doreste enorm o fetita.Acu important e sa vina barza nu conteaza ce ne aduce.Se vede burtica?Cum arati?Stiu ca erai tare slabutza(te vedeam pe la Metro)
Popicei si sarcina usoara!
la fel sunt...doar ca usor usor se contureaza o bulina pe abdomen.
tati al nostru vroia bebe...nu conta sexul. bebe sa fie...
eu...inainte sa ma marit spuneam ca daca fac fata o schimb la maternitate pe un baiat...cand am ramas insarcinata au inceput sa ma fascineze fetitele...alesesem si-un nume f dragut de fata, deci inclinam spre fata.Si culmea e baiat...deci avem un baietel fara nume pana acum;)):D
sanatos sa fie ca asta conteaza cel mai mult.

AnnyyAnnyy
27.07.2011, 12:51:35
sa stii ca da... in afara de Roxutza nu stiu nicio alta mamica de fetita in 2011 sau care urmeaza sa nasca in 2012.

topi11
27.07.2011, 18:38:01
sa stii ca da... in afara de Roxutza nu stiu nicio alta mamica de fetita in 2011 sau care urmeaza sa nasca in 2012.

da, intaresc si eu cele spuse, eu am si f multe cunostinte cu copii mici sau bebei pe drum si majoritatea sunt baieti. o prietena de a mea zice ca alterneaza perioadele, 7 ani se nasc mai mult baieti si 7 mai mult fete si ca suntem in perioada baietilor. ea vrea musai fata asa ca nu se apuca de facut bebe decat cand va vedea ca incep sa se nasca fetite. hi hi, astept si eu sa vad ce voi avea, poate ii dau vreo bomba ca imi va fi si nasa la bebe.:-p

lorena_sv
27.07.2011, 18:45:58
da, intaresc si eu cele spuse, eu am si f multe cunostinte cu copii mici sau bebei pe drum si majoritatea sunt baieti. o prietena de a mea zice ca alterneaza perioadele, 7 ani se nasc mai mult baieti si 7 mai mult fete si ca suntem in perioada baietilor. ea vrea musai fata asa ca nu se apuca de facut bebe decat cand va vedea ca incep sa se nasca fetite. hi hi, astept si eu sa vad ce voi avea, poate ii dau vreo bomba ca imi va fi si nasa la bebe.:-p

eu credeam ca un an e al fetelor si unul al baietilor:-$
eu am trei verisoare care au nascut anul trecut in per august-sept si au fiecare cate un baiat:D

roxutza88
27.07.2011, 21:07:01
am trait un sentiment de neuitat.fetita mea a zis "tata"!!!vb ea acolo in sinea ei si o aud ca spune "dede".apoi am inceput sa-i repet mama si tata si dintr-o data spune"tete"...ceva de genu...dar s-a inteles f bine.:D parca mi-a tresarit inima din loc cand am auzit-o.eram doar eu in camera cu ea si cand ne-am dus sa-i dam vestea lui tati,nu m-a crezut si bineinteles ca ea nu a vrut sa repete.nu-mi vine sa cred.e un sentiment de nedescris.sunt sigura ca nu constientizeaza inca dar ce conteaza...a spus tata!!!:love::madlaugh::rockon:

andrada21
27.07.2011, 21:43:21
Nasa mea urmeaza sa nasca o fetita,o prietena buna a aflat sapt asta ca are fetita si mai cunosc cateva pers tot cu fetite.Mie mi se pare ca se nasc doar fetite,...asa ca fiecare cu statistica ei:D

lorena_sv
27.07.2011, 22:03:16
am trait un sentiment de neuitat.fetita mea a zis "tata"!!!vb ea acolo in sinea ei si o aud ca spune "dede".apoi am inceput sa-i repet mama si tata si dintr-o data spune"tete"...ceva de genu...dar s-a inteles f bine.:D parca mi-a tresarit inima din loc cand am auzit-o.eram doar eu in camera cu ea si cand ne-am dus sa-i dam vestea lui tati,nu m-a crezut si bineinteles ca ea nu a vrut sa repete.nu-mi vine sa cred.e un sentiment de nedescris.sunt sigura ca nu constientizeaza inca dar ce conteaza...a spus tata!!!:love::madlaugh::rockon:

:love::love:ce fain!!!sa iti notezi undeva toate aceste momente emotionante!!urmeaza sa spuna ,,mama,,!!;;);;)

lorena_sv
27.07.2011, 22:04:57
Nasa mea urmeaza sa nasca o fetita,o prietena buna a aflat sapt asta ca are fetita si mai cunosc cateva pers tot cu fetite.Mie mi se pare ca se nasc doar fetite,...asa ca fiecare cu statistica ei:D

ei, tb sa mai fie si fetite!nu vreau ca baietelul meu sa ramana fara prietena!:))

roxutza88
27.07.2011, 22:18:01
:love::love:ce fain!!!sa iti notezi undeva toate aceste momente emotionante!!urmeaza sa spuna ,,mama,,!!;;);;)
cu mama nu are inca nici o incercare.a mai spus ea ded,dede si apoi tete.dar de mama sau ceva asemanator inca nu.dar ma bucur enorm ca a zis primul cuvintel.mai spune da,nunu...dar probabil sunt doar silabe care ies fara sa-si dea seama.
in legatura cu bebeii din burtici...eu toate gravidutele care le stiu acum,au baietei.probabil a doua jumatate a anului e a baieteilor ca prima jumatate au fost multe fetite.cand am nascut eu,erau ff putini baieti.dar ei sunt cavaleri si au lasat fetele intai.:D

lorena_sv
28.07.2011, 10:23:05
Va pun o lista cu cumparaturi pt bb;;)(sigur veti avea nevoie)

CUMPARATURI PENTRU BEBE:

Mobilier:

1. Patut lemn:
- bebe se poate prinde cu manutele de gratii si il ajuta sa se ridice
- un bebe mai activ poate sa-si provoace rani lovindu-se de gratii (chiar si cu protectii).
2. Patutul cu plasa:
- e mai putin periculos pentru ca nu e din materiale dure
- sunt pliante
- cand creste bebe nu are de ce sa se sprijine
- pe pozitia a doua, copilul ajunge ca doarma cam jos
- nu toate au dimensiuni standard: 60/120cm sau 70/140cm (atentie la saltea)
3. Saltea Durflex sau Saltea cocos si latex natural (Nu saltea iarba!)
4. Comoda sertare pt. hainute si accesorii bebe sau dulapior bebe
5. Masuta de infasat (necesara in cazul problemelor cu spatele)

Somn:

1. Lampa de veghe ( cand se trezeste bebe sa manance, ca sa nu aprinzi lumina si sa-l trezesti de tot)
2. Set lenjerie cu aparatori (2-3)
- un singur set are nevoie de aparatori
3. Paturici diverse lana+bumbac (2)
4. Sac de dormit cu fata din bumbac
5. Plapumioara (iarna, daca in camera sunt sub 22-24 grade)

Hainute:

- doar din bumbac
- nu se recomanda pt primele 2-3 luni hainute care se inchid la spate, sunt greu de schimbat
- pijamalutele intregi, combinezoanele, body-urile sunt mai utile in primele luni decat costumasele bluzita cu pantalon, deoarece bebeii se foiesc mult si le aluneca pantalonasii
- de preferabil, combinezoanele, body-urile sa fie cu capse in fata, suprapuse parte peste parte, cele care se baga pe cap sunt mai greu de folosit la bebe mic
- aveti in vedere faptul ca bebeii cresc foarte repede si nu apuca se le poarte pe toate de prea multe ori
- luati in considerare succesiunea anotimpurilor, e inutil sa luati hainute de vara pentru bebe 3 luni daca pana atunci deja va fi toamna-iarna
- e de preferat sa cumparati hainutele mai aproape de DPN, ca sa puteti lua in calcul si ce mai primiti (second-hand sau nou noute de la musafiri)

1. Body (se inchid intre picioare ) maneca lunga (iarna) sau tip maiou sau maneca scurta (vara) (4)
2. Combinezoane (body cu maneca si picior) (4)
3. Pulovere (iarna) sau bluzite (vara) pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
4. Pantaloni sau pantaloni-salopeta pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
5. Perechi manusi de interior, antizgariere cu unghiile (2)
6. Perechi sosete interior (4 perechi)
7. Caciulite interior (2-3)
- daca e cald in camera, doar dupa ce face baie
8. Pereche manusi fas (iarna) (1)
9. Pereche ghetute-botosi exterior (iarna) (1)
10. Costum fas exterior (iarna) (1)
11. Caciula fas exterior (iarna) (1)
12. Bavete (2)
- cele mai practice sunt cele cu o parte din plastic sau musama care se leaga la spate.

Baie, schimbat, cosmetice:

1. Pampers new born (1 pachet)
2. Servetele umede fundulet (1 pachet)
3. Pungi 2 kg pentru scutece folosite (1 rola)
4. Scutece din finet 90x90 (5)
5. Cadita - cu suport bebe inside: se poate folosi cat e bebe mic
- fara suport: nerecomandabil mamicilor nesigure
6. Prosop bebe cu colt pentru cap (2)
7. Pieptene
8. Forfecuta copii varfuri rotunjite (aveti grija sa fie buna)
9. Betisoare urechi copii, cu opritor (1 pachet)
- unii pediatri recomanda ca igiena sa se faca doar cu o bucata de tifon steril inmuiat in apa, la suprafata urechii
10. Produse de ingrijire bebe (gel dus, sampon, talc, crema sau ulei de corp)
- marcile difera in functie de sensibilitatea bebeului
- cele mai utilizate: sanosan, klorane, mustela, B�bchen
- unii pediatrii recomanda folosirea uleiului de masline fiert si racit + vit. A in locul uleiului de corp
11. Ser fiziologic (fiole de plastic) pentru curatarea nasucului si seringa adiacenta sau pipeta
12. Aspirator nazal
- la inceput e buna pompita manuala cu varf de silicon, dar nu creeaza vid prea bun
- aveti grija ca varful de silicon sa nu fie mai mare decat nara copilului (mai exista si din astea)
- batista bebelusului (dispozitiv care se conecteaza la aspiratorul casnic) este recomandata de majoritatea mamicilor

Medicamente

1. Nurofen/Panadol pentru febra si dureri
2. Pentru buric:
- pansamente sterile
- alcool sanitar
- baneocin pudra

3. Pentru iritatii:
- Bepanthen
- Crema de galbenele (Melkfett)
- Penaten (cu extras din seu de oaie, cutie de tabla)
- unii pediatrii recomanda sa nu se dea cu nici o crema pe fundulet daca bebe nu are iritatie ci doar spalat de 4-5 ori pe zi cu apa si sapun
4. Colici:
- Babydrink (se prepara cu dublul cantitatii de apa pentru ca e foarte dulce)
- Babycalm (la fel de bun dar mai ieftin)
- SabSimplex (picaturi)
- Infacol (Anglia, foarte bun)

Mese:

1. Pompa san
NU: pompa manuala Chicco: nu videaza complet, e foarte greu de muls sanul.
DA: Stony Angel cu sticluta atasata, Avent.
2. Set stocarea laptelui matern (1)
3. Mameloane silicon (1 pereche)
4. Dischete mamelon (1 cutie)
5. Biberoane anticolici + tetine (1)
- cele din cauciuc natural sunt mai scumpe si de deterioreaza repede
- la cele cu forma ortodontica nu s-a confirmat ca ar avea o influenta mai buna asupra dezvoltarii danturii
- cele din silicon sunt mai rezistente si nu provoaca alergii
- sunt impartite pe grupa de varsta si tipul de lichid (adica pt. 0-3 luni sau pt lapte ori lichide mai groase)
- dacă ”ți și alăptezi bebelușul, optează pentru o tetină cu baza mai largă și gaura mai subțire, pentru a nu se lenevi să sugă la s�n
- tetinele de la Chicco nu se schimba si nu se potrivesc nici macar de la model la model, daramite la alte marci
- aveti grija ca biberoanele sa se inchida etans
6. Perie speciala pt sticle
7. Incalzitor biberon
8. Pentru Sterilizare:
Solutie de sterilizat: ramane un parfum destul de intepator pe tetine si pe biberoane care pe unii bebei ii deranjeaza, pe altii nu
Fierbere: unele mamici spun ca datorita calcarului ramas pe biberon bebeul a facut bubite la gura si dupa ce nu a mai sterilizat asa biberonul au trecut si bubitele...
Microunde: aveti grija la cuptor sa fie mai inalt, sa incapa trusa de sterilizat
9. Ibiric sau oala mica gradata (doar pentru bebe)
10. Lingurita mica de silicon sau alt material moale (pentru picaturi anticolici, zeama de lamaie cand sughite sau chiar ceai)
11. O cutie mai maricica de plastic care sa se inchida ermetic si in care sa-i puneti toate lucrurile lui " de bucatarie"

Pt. calatorie:

1. Carut bebe (preferabil 3in1)
Cerinte:
- maner reversibil (sa-l poti intoarce pe bebe cu fata sau cu spatele la tine) sau cosulet care se poate intoarce, eventual si cu inaltime reglabila, sa nu mergi aplecata
- roti duble pe fata si bidirectionale (sa poata fi manevrat usor in ambele pozitii ale manerului)
- sa aiba suspensii
- frana pe rotile din spate sau din fata
- roti de preferabil din cauciuc
- ham de siguranta cu prindere in cinci puncte
- pliabil gen umbrela (usor de inchis cu o singura mana si sa aiba loc in portbagaj)
- aparatoare de picioare/ploaie
- cu 3 sau mai multe pozitii ale spatarului
- cat de cat usor
- husa de iarna (si pe varianta sport), husa de ploaie si husa detasabila
- sa nu fie prea ingust pentru anotimpul rece
- materialul husei sa fie de calitate si de preferat detasabil ca sa poata fi spalat
- centurile de prindere a copilului sa fie plasate ergonomic atat pentru bebe mic cat si pentru bebe mare
Daca carutul nu e 3in1:
2. Scaun masina 0-18kg cu inclinatie cosulet sugari/scaun copii (atentie la material sa nu transpire)
3. Portbebe:
- cu trei pozitii: cu fata la tine, cu spatele la tine si culcat
- sa aiba sustinatoare de barbie
- sa aiba partea pentru spate intarita si eventual sustinatoare pentru cap
- cureaua de la mijloc sa fie reglabila ( pentru cazul in care bebe e mai grasunel si tb sa il imbraci si gros-fas- datorita vremii).
- atentie la bretele, se incrusiceaza pe spate, si sunt foarte greu de imbracat cu tot cu bebe, daca esti singura
4. Geanta transport, de schimbat si mancat
5. Parasolar masina - spate si laterale (3)

Alte accesorii:

1. Termometru camera
2. Termometru corp
- digital cu cap mobil, ca bebe nu sta locului cand ii iei temperatura rectal si poti sa-l ranesti
3. Termometru apa-cada
4. Dispozitiv monitorizare bebe
NU: walkie-talkie Bertoni (nu e foarte sensibil la zgomot)
DA: BebeSounds, Philips, Primii pasi
6. Carusel muzical (prindere pe patut)
7. Jucarii zornaitoare de mana
8. Suzete (2)
- unele suzete lasa urme pe obraji, atentie la forma mulajului din exterior
9. Lant prindere suzete de hainute si/sau cutiuta pentru suzeta
10. Dispozitiv anti-tantari (vara) Listuta mea pt doritoare:

Iulia_
28.07.2011, 10:44:42
Ce moment emotionant :x Hai, Melissa, invata sa o strigi pe mama toata ziua prin casa, sa ii ceri tot ce vrea sufletelul tau ! :D

AnnyyAnnyy
28.07.2011, 15:29:28
Va pun o lista cu cumparaturi pt bb;;)(sigur veti avea nevoie)

CUMPARATURI PENTRU BEBE:

Mobilier:

1. Patut lemn:
- bebe se poate prinde cu manutele de gratii si il ajuta sa se ridice
- un bebe mai activ poate sa-si provoace rani lovindu-se de gratii (chiar si cu protectii).
2. Patutul cu plasa:
- e mai putin periculos pentru ca nu e din materiale dure
- sunt pliante
- cand creste bebe nu are de ce sa se sprijine
- pe pozitia a doua, copilul ajunge ca doarma cam jos
- nu toate au dimensiuni standard: 60/120cm sau 70/140cm (atentie la saltea)
3. Saltea Durflex sau Saltea cocos si latex natural (Nu saltea iarba!)
4. Comoda sertare pt. hainute si accesorii bebe sau dulapior bebe
5. Masuta de infasat (necesara in cazul problemelor cu spatele)

Somn:

1. Lampa de veghe ( cand se trezeste bebe sa manance, ca sa nu aprinzi lumina si sa-l trezesti de tot)
2. Set lenjerie cu aparatori (2-3)
- un singur set are nevoie de aparatori
3. Paturici diverse lana+bumbac (2)
4. Sac de dormit cu fata din bumbac
5. Plapumioara (iarna, daca in camera sunt sub 22-24 grade)

Hainute:

- doar din bumbac
- nu se recomanda pt primele 2-3 luni hainute care se inchid la spate, sunt greu de schimbat
- pijamalutele intregi, combinezoanele, body-urile sunt mai utile in primele luni decat costumasele bluzita cu pantalon, deoarece bebeii se foiesc mult si le aluneca pantalonasii
- de preferabil, combinezoanele, body-urile sa fie cu capse in fata, suprapuse parte peste parte, cele care se baga pe cap sunt mai greu de folosit la bebe mic
- aveti in vedere faptul ca bebeii cresc foarte repede si nu apuca se le poarte pe toate de prea multe ori
- luati in considerare succesiunea anotimpurilor, e inutil sa luati hainute de vara pentru bebe 3 luni daca pana atunci deja va fi toamna-iarna
- e de preferat sa cumparati hainutele mai aproape de DPN, ca sa puteti lua in calcul si ce mai primiti (second-hand sau nou noute de la musafiri)

1. Body (se inchid intre picioare ) maneca lunga (iarna) sau tip maiou sau maneca scurta (vara) (4)
2. Combinezoane (body cu maneca si picior) (4)
3. Pulovere (iarna) sau bluzite (vara) pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
4. Pantaloni sau pantaloni-salopeta pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
5. Perechi manusi de interior, antizgariere cu unghiile (2)
6. Perechi sosete interior (4 perechi)
7. Caciulite interior (2-3)
- daca e cald in camera, doar dupa ce face baie
8. Pereche manusi fas (iarna) (1)
9. Pereche ghetute-botosi exterior (iarna) (1)
10. Costum fas exterior (iarna) (1)
11. Caciula fas exterior (iarna) (1)
12. Bavete (2)
- cele mai practice sunt cele cu o parte din plastic sau musama care se leaga la spate.

Baie, schimbat, cosmetice:

1. Pampers new born (1 pachet)
2. Servetele umede fundulet (1 pachet)
3. Pungi 2 kg pentru scutece folosite (1 rola)
4. Scutece din finet 90x90 (5)
5. Cadita - cu suport bebe inside: se poate folosi cat e bebe mic
- fara suport: nerecomandabil mamicilor nesigure
6. Prosop bebe cu colt pentru cap (2)
7. Pieptene
8. Forfecuta copii varfuri rotunjite (aveti grija sa fie buna)
9. Betisoare urechi copii, cu opritor (1 pachet)
- unii pediatri recomanda ca igiena sa se faca doar cu o bucata de tifon steril inmuiat in apa, la suprafata urechii
10. Produse de ingrijire bebe (gel dus, sampon, talc, crema sau ulei de corp)
- marcile difera in functie de sensibilitatea bebeului
- cele mai utilizate: sanosan, klorane, mustela, B�bchen
- unii pediatrii recomanda folosirea uleiului de masline fiert si racit + vit. A in locul uleiului de corp
11. Ser fiziologic (fiole de plastic) pentru curatarea nasucului si seringa adiacenta sau pipeta
12. Aspirator nazal
- la inceput e buna pompita manuala cu varf de silicon, dar nu creeaza vid prea bun
- aveti grija ca varful de silicon sa nu fie mai mare decat nara copilului (mai exista si din astea)
- batista bebelusului (dispozitiv care se conecteaza la aspiratorul casnic) este recomandata de majoritatea mamicilor

Medicamente

1. Nurofen/Panadol pentru febra si dureri
2. Pentru buric:
- pansamente sterile
- alcool sanitar
- baneocin pudra

3. Pentru iritatii:
- Bepanthen
- Crema de galbenele (Melkfett)
- Penaten (cu extras din seu de oaie, cutie de tabla)
- unii pediatrii recomanda sa nu se dea cu nici o crema pe fundulet daca bebe nu are iritatie ci doar spalat de 4-5 ori pe zi cu apa si sapun
4. Colici:
- Babydrink (se prepara cu dublul cantitatii de apa pentru ca e foarte dulce)
- Babycalm (la fel de bun dar mai ieftin)
- SabSimplex (picaturi)
- Infacol (Anglia, foarte bun)

Mese:

1. Pompa san
NU: pompa manuala Chicco: nu videaza complet, e foarte greu de muls sanul.
DA: Stony Angel cu sticluta atasata, Avent.
2. Set stocarea laptelui matern (1)
3. Mameloane silicon (1 pereche)
4. Dischete mamelon (1 cutie)
5. Biberoane anticolici + tetine (1)
- cele din cauciuc natural sunt mai scumpe si de deterioreaza repede
- la cele cu forma ortodontica nu s-a confirmat ca ar avea o influenta mai buna asupra dezvoltarii danturii
- cele din silicon sunt mai rezistente si nu provoaca alergii
- sunt impartite pe grupa de varsta si tipul de lichid (adica pt. 0-3 luni sau pt lapte ori lichide mai groase)
- dacă ”ți și alăptezi bebelușul, optează pentru o tetină cu baza mai largă și gaura mai subțire, pentru a nu se lenevi să sugă la s�n
- tetinele de la Chicco nu se schimba si nu se potrivesc nici macar de la model la model, daramite la alte marci
- aveti grija ca biberoanele sa se inchida etans
6. Perie speciala pt sticle
7. Incalzitor biberon
8. Pentru Sterilizare:
Solutie de sterilizat: ramane un parfum destul de intepator pe tetine si pe biberoane care pe unii bebei ii deranjeaza, pe altii nu
Fierbere: unele mamici spun ca datorita calcarului ramas pe biberon bebeul a facut bubite la gura si dupa ce nu a mai sterilizat asa biberonul au trecut si bubitele...
Microunde: aveti grija la cuptor sa fie mai inalt, sa incapa trusa de sterilizat
9. Ibiric sau oala mica gradata (doar pentru bebe)
10. Lingurita mica de silicon sau alt material moale (pentru picaturi anticolici, zeama de lamaie cand sughite sau chiar ceai)
11. O cutie mai maricica de plastic care sa se inchida ermetic si in care sa-i puneti toate lucrurile lui " de bucatarie"

Pt. calatorie:

1. Carut bebe (preferabil 3in1)
Cerinte:
- maner reversibil (sa-l poti intoarce pe bebe cu fata sau cu spatele la tine) sau cosulet care se poate intoarce, eventual si cu inaltime reglabila, sa nu mergi aplecata
- roti duble pe fata si bidirectionale (sa poata fi manevrat usor in ambele pozitii ale manerului)
- sa aiba suspensii
- frana pe rotile din spate sau din fata
- roti de preferabil din cauciuc
- ham de siguranta cu prindere in cinci puncte
- pliabil gen umbrela (usor de inchis cu o singura mana si sa aiba loc in portbagaj)
- aparatoare de picioare/ploaie
- cu 3 sau mai multe pozitii ale spatarului
- cat de cat usor
- husa de iarna (si pe varianta sport), husa de ploaie si husa detasabila
- sa nu fie prea ingust pentru anotimpul rece
- materialul husei sa fie de calitate si de preferat detasabil ca sa poata fi spalat
- centurile de prindere a copilului sa fie plasate ergonomic atat pentru bebe mic cat si pentru bebe mare
Daca carutul nu e 3in1:
2. Scaun masina 0-18kg cu inclinatie cosulet sugari/scaun copii (atentie la material sa nu transpire)
3. Portbebe:
- cu trei pozitii: cu fata la tine, cu spatele la tine si culcat
- sa aiba sustinatoare de barbie
- sa aiba partea pentru spate intarita si eventual sustinatoare pentru cap
- cureaua de la mijloc sa fie reglabila ( pentru cazul in care bebe e mai grasunel si tb sa il imbraci si gros-fas- datorita vremii).
- atentie la bretele, se incrusiceaza pe spate, si sunt foarte greu de imbracat cu tot cu bebe, daca esti singura
4. Geanta transport, de schimbat si mancat
5. Parasolar masina - spate si laterale (3)

Alte accesorii:

1. Termometru camera
2. Termometru corp
- digital cu cap mobil, ca bebe nu sta locului cand ii iei temperatura rectal si poti sa-l ranesti
3. Termometru apa-cada
4. Dispozitiv monitorizare bebe
NU: walkie-talkie Bertoni (nu e foarte sensibil la zgomot)
DA: BebeSounds, Philips, Primii pasi
6. Carusel muzical (prindere pe patut)
7. Jucarii zornaitoare de mana
8. Suzete (2)
- unele suzete lasa urme pe obraji, atentie la forma mulajului din exterior
9. Lant prindere suzete de hainute si/sau cutiuta pentru suzeta
10. Dispozitiv anti-tantari (vara) Listuta mea pt doritoare:

incerci sa am sperii?;)) tocmai ma gandeam ca-s f obosita si uite cum lucrez eu iar 12 ore pe zi...si poc pui tu lista aici. Mi-ai dat tema acasa:))cer si-o marire sefului=))
cum stai cu pregatirile? esti pe ultima suta de metri asa-i?

topi11
28.07.2011, 15:37:55

da doamne sa cad si eu in statistica ta :)

ancutza1010
28.07.2011, 16:10:23
da doamne sa cad si eu in statistica ta :)
Tin pumnii sa fie cu ”dungi verticale” ( asa am inteles ca se vede la fetite la eco :>) sa formezi echipa completa. Am retinut gresit sau aveti un baietel acasa? Cred ca asteapta cu nerabdare o surioara sau un fratior, o sa aibe cu cine se juca toata ziua :> Finutul nostru are 5 ani si o surioara de 3 luni, sa vezi cum o iubeste si o analizeaza toata ziua, nu o scapa din ochi. E si grijuliu, nu lasa pe nimeni sa se se duca prea departe cu ea :)). Si-a luat in serios rolul de frate mai mare.

ancutza1010
28.07.2011, 16:30:05
wow!!super!!chiar ca o sa ai un grasunel!!felicitari pt vestile bune!!!<:-P<:-P<:-P
poate ne intalnim pe la spital!:D
pupam si noi pe Stefanel:*:*si pe mami:*:*
Multumim frumos, grasunelul ii da bataie de cap mamei (adica mie) :))) - ce imi era mie greu sa ma intorc de pe o parte pe alta inainte, sa ma vezi acum. Iar cand se intinde nu mai zic =)))). Asteptam la medic pe scaun si se vedea burtix ba pe stanga, ba pe dreapta, nu mai avea nici el rabdare.
Asta cu intalnitul la spital, eu stiu? :> poate doar daca vine iustinel o idee mai tarziu si al meu ceva mai repede. :D. Eu am mai zis, nici nu conteaza, important e sa fie gogoasha bine, dezvoltat si sanatos, ca n-am pretentii la data.
PS: Retin listuta aia dar ce sa zic, :)) e mai mult decat completa. N-am cerut prea multe amanunte de medicamente lui d. dar in principiu se pare ca mai bine luam daca e nevoie, sa nu facem stoc degeaba si sa ne spuna la spital/pediatrul altceva :*.
A, sa nu uit, la carrefour e reducere 50% la textile, inclusiv la lenjeria pentru patut bertoni.Nu imi place faptul ca are doar 1 aparatoare, in rest e ok, si culoarea e frumoasa.
Pentru bebei nu este reducere, doar pentru cei de la 1 an in sus, aici nu ne-a prea nimerit.:)>-

ancutza1010
28.07.2011, 16:40:17
Chiar ma gandeam la voi zilele trecute, Melisuca trebuie sa fi crescut ceva de cand n-am mai vazut-o! Felicitari, e un moment unic, indata zice si mami si de aici nu mai e mult pana la propozitii. :> Am vazut un album superb pentru bebei/mamici/familii, din carton gros, cu spatii pentru poze, cu ”usite” in care sa treci momentele cheie din viata bebelusului inca de la prima zi de viata.(nota, kg, cu cine seamana, reactia lui tati toot). Era si ilustrat, chiar frumos. Si avea acolo, prima baita, primul zambet, etc etc. O sa mi-l iau, am ramas placut impresionata, e o chestie frumoasa pentru ei cand cresc mari sa vada acolo notat astfel de evenimente inedite. Ai putea sa notezi de acum cuvintele care le asociaza diverselor obiecte, sunt sigura ca va avea cate o ”gangureala” pentru orice, sunt foarte scumpi cand fac asta. Puop si spor la ”discutii” in cazul asta :*

ancutza1010
28.07.2011, 16:42:45
ei, tb sa mai fie si fetite!nu vreau ca baietelul meu sa ramana fara prietena!:))
Noi facem parte din generatia cu 7 femei la un barbat, daca retin corect, conform unei statistici mai vechi =)))). Cred ca se inverseaza roata :))).

Iulia_
28.07.2011, 16:50:57
Noi facem parte din generatia cu 7 femei la un barbat, daca retin corect, conform unei statistici mai vechi =)))). Cred ca se inverseaza roata :))).
Confirm, asa era "pe vremea noastra". :))

ancutza1010
28.07.2011, 16:57:17
Confirm, asa era "pe vremea noastra". :))
Noi cele cu verighete facem parte din ”cele mai norocoase” daca e sa ne luam dupa statistici =))))).
PS: Sa stii ca m-am obisnuit sa ma intalnesc accidental cu tine :)) , acum parca nu te-am mai vazut de mult. Ce ti-e si cu rutina asta :>:*

Iulia_
28.07.2011, 17:32:56
Noi cele cu verighete facem parte din ”cele mai norocoase” daca e sa ne luam dupa statistici =))))).
PS: Sa stii ca m-am obisnuit sa ma intalnesc accidental cu tine :)) , acum parca nu te-am mai vazut de mult. Ce ti-e si cu rutina asta :>:*
P.S. Si mi-e mi-e dor sa te mai vad, esti atat de frumoasa cu burticuta ta cu tot ! :x

roxutza88
28.07.2011, 18:57:59
fetelor cu burtici,mai vrem poze cu voi.sa vedem si noi astea care nu prea v-am mai vazut in ultimul timp.:*

lorena_sv
29.07.2011, 10:49:56
Am trecut in ultima casuta!!
:madlaugh::madlaugh::madlaugh::-SS

AnnyyAnnyy
29.07.2011, 13:23:06
esti belea:))
mai ai putin si apare bebe Iustinel:x
:* sa treaca ultima luna cat mai repede si mai usor>:D<

topi11
29.07.2011, 16:52:34
Tin pumnii sa fie cu ”dungi verticale” ( asa am inteles ca se vede la fetite la eco :>) sa formezi echipa completa. Am retinut gresit sau aveti un baietel acasa? Cred ca asteapta cu nerabdare o surioara sau un fratior, o sa aibe cu cine se juca toata ziua :> Finutul nostru are 5 ani si o surioara de 3 luni, sa vezi cum o iubeste si o analizeaza toata ziua, nu o scapa din ochi. E si grijuliu, nu lasa pe nimeni sa se se duca prea departe cu ea :)). Si-a luat in serios rolul de frate mai mare.

multzam, sper sa fie asa cu dungi verticale, dar mai important bineinteles e sa fie sanatos/oasa. da avem un baietel insa e cam gelos si nush cum o sa se comporte. are doar 2 ani. si eu am 2 nepotei baiat si fata cu aceeasi distanta de 5 ani intre ei dar la ei a fost gelozie mare de la inceput. cred ca depinde si de caracter, eu sper sa ma insel dar presimt ca va fi f gelos. trebuie sa gasesc metoda potrivita sa il pregatesc....

Iulia_
29.07.2011, 19:27:48
Felicitari ! :x
Bebe Iusti, mai ai putin si scoti nasucu', sa stai cuminte la mami pana zice nenea doctoru' ca e bine !

ancutza1010
30.07.2011, 09:30:35
De la ultima casuta la bebe iustinel in brate nu mai e decat un pas, felicitari! Pup mare pentru amandoi!

ancutza1010
30.07.2011, 09:42:35
multzam, sper sa fie asa cu dungi verticale, dar mai important bineinteles e sa fie sanatos/oasa. da avem un baietel insa e cam gelos si nush cum o sa se comporte. are doar 2 ani. si eu am 2 nepotei baiat si fata cu aceeasi distanta de 5 ani intre ei dar la ei a fost gelozie mare de la inceput. cred ca depinde si de caracter, eu sper sa ma insel dar presimt ca va fi f gelos. trebuie sa gasesc metoda potrivita sa il pregatesc....
Va trebui sa il faci sa inteleaga ca el nu e mai putin important, doar ca acum mai e un bebe care e mic si are nevoie de atentie. Cred ca e provocarea cea mai mare cu care se confrunta mamicile cu bebe 2.Chiar azi am vazut la tv o mamica cu 2 baieti si fiecare tragea de ea pentru atentia exclusiva. ;)) Sunt si exemple ca finutul nostru, dar vorba ta depinde si de caracterul lor. Al vostru e inca mititel, nu stiu daca intelege el ce se petrece in burtica la mami dar cu putina rabdare o sa se adapteze si el.

lorena_sv
30.07.2011, 13:55:20

daaa=))lasa ca ai sa vezi si tu ce sentimente o sa ai cand intri in luna a9-a. din ce in ce mai intense...
da, mai e putin, nici mie nu-mi vine sa cred cat de repede a trecut, in special luna iulie

Felicitari ! :x
Bebe Iusti, mai ai putin si scoti nasucu', sa stai cuminte la mami pana zice nenea doctoru' ca e bine !

multumim!!
da, mai tb sa creasca un pic, sper sa mai stea macar vreo 3 sapt...

De la ultima casuta la bebe iustinel in brate nu mai e decat un pas, felicitari! Pup mare pentru amandoi!

abia acum incep sa realizez ca mai e putin. si ma ajungi si tu din urma, in 2 sapt o sa fii si tu in ultima casuta<:-Ppupici

ancutza1010
30.07.2011, 19:39:42
abia acum incep sa realizez ca mai e putin. si ma ajungi si tu din urma, in 2 sapt o sa fii si tu in ultima casuta<:-Ppupici
Dap...cam pe 17-18 august se muta si la mine. Dar oricum pana in sapt 38 continui sa am emotii din orice. Mie mi-a zis sa vin neaparat la sfarsitul lui august. Daca vreau e f bine si pana atunci, dar in orice caz, e obligatoriu sa vin la sf lui august ;)) . Cred ca a vazut si el data modificata la 4 sept :-" si atunci probabil vom verifica diverse (col, pozitie, lichid si altele).... Sanatos sa fie bebe si cu cat sta mai mult la caldurica, cu atat mai bine.^:)^

topi11
01.08.2011, 16:34:18

salut, voiam sa te intreb daca ai aflat ce vei avea. eram curioasa pt. ca se pare ca majoritatea gravidutzelor vor avea baietei. eu sper sa aflu la eco in 2 saptamani. la morfo de sindrom down nu a vrut dr sa imi zica a zis ca e prea devreme.

lorena_sv
01.08.2011, 19:06:52
salut, voiam sa te intreb daca ai aflat ce vei avea. eram curioasa pt. ca se pare ca majoritatea gravidutzelor vor avea baietei. eu sper sa aflu la eco in 2 saptamani. la morfo de sindrom down nu a vrut dr sa imi zica a zis ca e prea devreme.

o sa aiba tot baietel!!:x

AnnyyAnnyy
02.08.2011, 08:17:00
am afla la morfo 1 ca e baietel

topi11
02.08.2011, 18:45:59
am afla la morfo 1 ca e baietel

sa fie sanatos si sa il nasti f usor. la mine la inceput nu prea a contat dar acu pe ce trece vremea parca as vrea sa fie fetita, dar presimt ca e tot baiat. cum o fi, sanatos sa fie, dar astept sa aflu macar, sa stiu o treaba:D

AnnyyAnnyy
03.08.2011, 08:23:55
sa fie sanatos si sa il nasti f usor. la mine la inceput nu prea a contat dar acu pe ce trece vremea parca as vrea sa fie fetita, dar presimt ca e tot baiat. cum o fi, sanatos sa fie, dar astept sa aflu macar, sa stiu o treaba:D
ms
din experienta mea si-a lorenei iti spun ca daca ti-a fost rau in permanenta e clar baiat...daca nu, e fata!
nu-i asa Lorena? ;;) eu aveam 7 sapt si stiam ca e baiat pt ca traiam doar cu limonada:))

andrada21
03.08.2011, 09:37:47
ms
din experienta mea si-a lorenei iti spun ca daca ti-a fost rau in permanenta e clar baiat...daca nu, e fata!
nu-i asa Lorena? ;;) eu aveam 7 sapt si stiam ca e baiat pt ca traiam doar cu limonada:))

ei depinde,si eu credeam asa si prietena mea are 18 saptamani si acu ii mai este rau,cel putin la inceput era groaznic si uite ca are o fetita cu funditza.
Va poop,vai ce putin mai are LORENA

Danillea
03.08.2011, 09:48:54
Este cel mai activ subiect din Suceava :) poate imediat o sa ajung si eu la sectiunea asta :">
Pupici pentru burtici si mamici!

ancutza1010
03.08.2011, 10:48:29
ei depinde,si eu credeam asa si prietena mea are 18 saptamani si acu ii mai este rau,cel putin la inceput era groaznic si uite ca are o fetita cu funditza.
Subscriu, in general stiam ca mamicile de fetite se simt mai rau pe timpul sarcinii, dar e clar ca nu e regula. Eu am baietel si am fost foarte ok, la fel si sotiile verilor mei care tot baietei au. :))Pup

ancutza1010
03.08.2011, 10:49:49
Este cel mai activ subiect din Suceava :) poate imediat o sa ajung si eu la sectiunea asta :">
Poftim, poftim >:D< Pup

lorena_sv
03.08.2011, 11:58:12
ms

oo, daa!!!de la 8 saptamani pana la 15 vizitam baia non-stop, parca era piesa de muzeu:))
sper ca de acum se mai raresc greturile si la tine!!

lorena_sv
03.08.2011, 12:01:30

daa, ieri am primit si patutul si cand vad ca se aduna toate, realizez ca mai am si eu putin:-SS si cand ma uit la ticker:)... dc vedeti ca intru mai rar, sa stiti ca m-am speriat de ticker:))
si mamei mele i-a fost rau si eu am fost fetita!!deci nu e o regula!!ne dam si noi asa cu parerea!:)

Iulia_
03.08.2011, 13:38:10
Daca va doriti, va tin pumnii ! :)

topi11
03.08.2011, 17:03:52
ms

mie la prima sarcina mi-a fost rau pana la 16 saptamani si a fost baiat. dar rau asa moderat, puteam manca si dadeam la ratushte doar la cateva zile. in rest greata dimineata pana-n ora 12.
acu tot cam asa mi-a fost si de cateva zile mi-e din ce in ce mai bine, de-asta presimt ca va fi tot baiat ca ma simt la fel. va spun sper saptamana viitoare dupa eco. pupici!

AnnyyAnnyy
04.08.2011, 07:47:43
mie la prima sarcina mi-a fost rau pana la 16 saptamani si a fost baiat. dar rau asa moderat, puteam manca si dadeam la ratushte doar la cateva zile. in rest greata dimineata pana-n ora 12.
acu tot cam asa mi-a fost si de cateva zile mi-e din ce in ce mai bine, de-asta presimt ca va fi tot baiat ca ma simt la fel. va spun sper saptamana viitoare dupa eco. pupici!
eu de vomat n-am vomat decat de cateva ori, dar asta pt ca ma feream sa mananc lucruri care doar dupa miros ma faceau:-&. in schimb senzatie de voma am 24 din 24.si noaptea daca ma trezesc mi-e rau(:|

AnnyyAnnyy
04.08.2011, 07:48:19
daa, ieri am primit si patutul si cand vad ca se aduna toate, realizez ca mai am si eu putin:-SS si cand ma uit la ticker:)... dc vedeti ca intru mai rar, sa stiti ca m-am speriat de ticker:))
si mamei mele i-a fost rau si eu am fost fetita!!deci nu e o regula!!ne dam si noi asa cu parerea!:)
vrem poze, vrem poze<:-P

lorena_sv
04.08.2011, 10:44:35
vrem poze, vrem poze<:-P

peste vreo 2 saptamani cred ca-l montez, atunci ma apuc si de curatenie;))

Iulia_
04.08.2011, 14:55:05
Curatenie sa faca bunicile si matusile ! [-X Macar acum sa ai si tu pauza..
Tu poti sa te joci spaland si calcand hainutele lui Iusti, dar atat :x

andrada21
04.08.2011, 15:18:47
Fetele Capusunik e la spital.I sa rupt apa de dimineata,inca nu are dureri....vai is emotionata,parca e al meu bebele(Capusunik e verisoara si nasa mea de cununie)Hai bebe Tania vina repede si usor!!!!!!!!

andreeasmiley
04.08.2011, 15:38:33
Fetele Capusunik e la spital.I sa rupt apa de dimineata,inca nu are dureri....vai is emotionata,parca e al meu bebele(Capusunik e verisoara si nasa mea de cununie)Hai bebe Tania vina repede si usor!!!!!!!!

Cate saptamani are? Nu era la fel ca bebe Iustin? Nastere usoara si rapida!

andrada21
04.08.2011, 15:41:33
Cate saptamani are? Nu era la fel ca bebe Iustin? Nastere usoara si rapida!

34 sapt,e grabita Tania:DSi sora mea a nascut tot la 34 si a fost ok,mai am o prietena la 35 si tot ok.
Va tin la curent

andreeasmiley
04.08.2011, 16:20:56
34 sapt,e grabita Tania:DSi sora mea a nascut tot la 34 si a fost ok,mai am o prietena la 35 si tot ok.
Va tin la curent

Auci :-s Doamne ajuta!

AnnyyAnnyy
04.08.2011, 16:29:30
tu la 38 de sapt faci curat...esti sigura?;;)eu zic sa lasi asta in seama sotului si-a bunicilor
daca se grabeste bebe...
mai bine stai tu cumintica. nu te avanta sa faci curat ca stii ca nu ai voie

topi11
04.08.2011, 16:55:19

pai atunci sa facem galerie...hai bebe tania, sa scoti nasucu' repede, iar mami sa nasca f usor.:rocking:

andrada21
04.08.2011, 17:06:36
pai atunci sa facem galerie...hai bebe tania, sa scoti nasucu' repede, iar mami sa nasca f usor.:rocking:
Multumim,cred ca maine se va naste Tania(daca mai are rabdare)trb sa i se faca nuj ce injectii pt plamani la bb.

lorena_sv
04.08.2011, 22:40:08

parca avea cu o sapt mai putin ca mine:-SS

Doamne ajuta sa fie totul bine!!![-o<[-o<[-o
dc naste azi sau maine, ii dorim nastere usoara si recuperare rapida!!!!

lorena_sv
04.08.2011, 22:42:15
tu la 38 de sapt faci curat...esti sigura?;;)eu zic sa lasi asta in seama sotului si-a bunicilor
daca se grabeste bebe...
mai bine stai tu cumintica. nu te avanta sa faci curat ca stii ca nu ai voie

o sa fac si eu ce e mai usor!!(dc o sa mai pot). oricum nu scutur eu covoarele. oricum la 38 de sapt e la termen si o sa incerc sa nu fac efort!!;;)dar ma stresez cu gandul ca o sa vina bb si nu e gata curatenia!!;))

lorena_sv
04.08.2011, 22:43:37
Curatenie sa faca bunicile si matusile ! [-X Macar acum sa ai si tu pauza..
Tu poti sa te joci spaland si calcand hainutele lui Iusti, dar atat :x

de asta s-a ocupat matusica!!!;))(ca numai una singura are)

AnnyyAnnyy
05.08.2011, 08:15:08
de asta s-a ocupat matusica!!!;))(ca numai una singura are)
;))
ca tot spui de matusica....am inteles ca are calitati de fotograf. n-a surprins nimic suspect in vreo poza?;)) ...stii tu....ceva gen sotul meu:))=))

andrada21
05.08.2011, 12:30:13
Azi dimineata Tania a scos nasucu afara,sunt amandoua ok,mami a facut cezariana,important ca e totul bine.Bebelina e la incubator pt ca e mititica(2070)si speram sa ia repede in greutate.
Bine ai venit bebelino!!!!!!!!!!!Abia ast sa te vad!

lorena_sv
05.08.2011, 13:48:02
Azi dimineata Tania a scos nasucu afara,sunt amandoua ok,mami a facut cezariana,important ca e totul bine.Bebelina e la incubator pt ca e mititica(2070)si speram sa ia repede in greutate.

felicitari!!!!:rocking::rocking::rocking::rocking:
sa fiti sanatoase amandoua!!mami, recuperare rapida si mult laptic!!!
asteptam vesti cand revii acasa sau de la Andrada!!!

lorena_sv
05.08.2011, 13:49:03
;))
ca tot spui de matusica....am inteles ca are calitati de fotograf. n-a surprins nimic suspect in vreo poza?;)) ...stii tu....ceva gen sotul meu:))=))

daaa=)). ti le dau mai tarziu!!;))

topi11
05.08.2011, 15:55:13

felicitari capsunik, refacere rapida! Tania bine ai venit pe lume, sa fii sanatoasa, sa recuperezi rapid ca sa cresti mare si sa ai mult noroc in viata! asteptam vesti si poze, bineinteles cand va veni vremea potrivita.

ancutza1010
05.08.2011, 20:11:51
Ma bucur mult ca sunt amandoua bine! Felicitari capsu pentru minune, sa fie sanatoasa si mancacioasa, sa ia repede in greutate! Te asteptam cu noutati cand va fi posibil, pup si recuperare rapida!

Iulia_
07.08.2011, 20:34:23
Bine ai venit, Tania :) recuperare rapida, Capsunica !
SI nepotica mea s-a nascut mititica, cu 1950 g, dar a recuperat si acum e un copil obisnuit :)

Ancaxyz
07.08.2011, 20:46:01
Buna, felcitari tuturor viitoarelor mamici!Sunt insarcinata in 31 de saptamani si v-am descoperit de curand. Vreau sa va intreb daca vreuna dintre voi vrea sa recolteze celule stem si cum se procedeaza.

AnnyyAnnyy
08.08.2011, 08:18:51
Buna, felcitari tuturor viitoarelor mamici!Sunt insarcinata in 31 de saptamani si v-am descoperit de curand. Vreau sa va intreb daca vreuna dintre voi vrea sa recolteze celule stem si cum se procedeaza.

iei legatura cu o firma care se ocupa cu asa ceva...de ex CBC.Ei iti trimit un contract pe care-l citesti si- semnezi, apoi in preajma DPN-ului tau primesti de la ei kit-ul de recoltare. Tu trebuie sa vb cu medicul tau sa-i spui ca vrei sa recoltezi celule stem , ca asa ai siguranta ca va fi cineva c tine in sala de nasteri care sa se ocupe de asa ceva.Proba e trimisa la CBC apoi cu un curierat rapid, si gata problema. Costurile variaza de la o firma la alta, insa se invart undeva in jurul sumei de 1200 euro.(pt recoltare). STocarea celulelor e circa 200 roni pe an.

lorena_sv
08.08.2011, 15:14:01

bine-ai venit!!!felcitari si sarcina usoara in continuare!!la ce dr esti?unde o sa nasti?cand ai dpn?

Ancaxyz
08.08.2011, 22:06:25
bine-ai venit!!!felcitari si sarcina usoara in continuare!!la ce dr esti?unde o sa nasti?cand ai dpn?
Sunt la dr. Dragoi. Dpn e pe 7oct., dar va fi mai repede, pt ca voi face cezariana. Acum ma tem sa nu se grabeasca Gabitza mea, cum am vazut la Tania, pt ca , din cate stiu, dr. D are concediu in prima jumatate a lunii septembrie. Ma streseaza la maxim chestia asta. Sunt curioasa daca este cineva care va naste la Sv si vrea recoltare de celule stem. M-ar interesa si pe mine. Sau daca e cineva care a nascut deja si a facut-o. La CBC am inteles ca e in jur de 800 euro si 190 lei/an stocarea.

lorena_sv
09.08.2011, 11:21:40
Sunt la dr. Dragoi. Dpn e pe 7oct., dar va fi mai repede, pt ca voi face cezariana. Acum ma tem sa nu se grabeasca Gabitza mea, cum am vazut la Tania, pt ca , din cate stiu, dr. D are concediu in prima jumatate a lunii septembrie. Ma streseaza la maxim chestia asta. Sunt curioasa daca este cineva care va naste la Sv si vrea recoltare de celule stem. M-ar interesa si pe mine. Sau daca e cineva care a nascut deja si a facut-o. La CBC am inteles ca e in jur de 800 euro si 190 lei/an stocarea.

dc nu te stresezi si stai linistita, o sa stea bb pana la termen!;-)nu tb sa faci efort, sa te superi, sa te enervezi, stresezi. stiu ca era o tipa la el la cabinet, care aflase ca dr Dragoi pleaca in concediu(asta prin mai) si s-a stresat asa de tare incat i s-a declansat travaliul(povesteau alte mamici)...
ce sex are bebe?:)

Ancaxyz
09.08.2011, 20:53:13
dc nu te stresezi si stai linistita, o sa stea bb pana la termen!;-)nu tb sa faci efort, sa te superi, sa te enervezi, stresezi. stiu ca era o tipa la el la cabinet, care aflase ca dr Dragoi pleaca in concediu(asta prin mai) si s-a stresat asa de tare incat i s-a declansat travaliul(povesteau alte mamici)...
ce sex are bebe?:)
stiu de tipa aia, am intrat chiar dupa ea la dr, chiar ma intrebam ce s-a intamplat cu ea, ca eu am plecat si ea a ramas, sa-si revina. E fetita, Gabitza, desi pana la 22 de saptamani, la morfo-fetala, era Gabitzu! 2 medici au vazut baiat, o data i-am vazut si eu "puta", dar se pare ca era cordonul ombilical:)). oricum imi doream fata, dar important e ca e sanatoasa, cel putin cat s-a vazut la eco. Cum stai cu moralul? esti pregatita? eu incep sa am emotii deja, inca n-am cumparat nimic, dar cred ca a venit timpul, sa nu las pe ultima suta de metri.

AnnyyAnnyy
10.08.2011, 07:52:02
stiu de tipa aia, am intrat chiar dupa ea la dr, chiar ma intrebam ce s-a intamplat cu ea, ca eu am plecat si ea a ramas, sa-si revina. E fetita, Gabitza, desi pana la 22 de saptamani, la morfo-fetala, era Gabitzu! 2 medici au vazut baiat, o data i-am vazut si eu "puta", dar se pare ca era cordonul ombilical:)). oricum imi doream fata, dar important e ca e sanatoasa, cel putin cat s-a vazut la eco. Cum stai cu moralul? esti pregatita? eu incep sa am emotii deja, inca n-am cumparat nimic, dar cred ca a venit timpul, sa nu las pe ultima suta de metri.

cum aveti rabdare sa nu cumparati nimic? noi ieri am primit patutul si aseara la 11 il instalam;))

lorena_sv
10.08.2011, 09:14:39

inca nu realizez ca mai am asa putin!cand imi dau seama, incerc sa ma incurajez. cel mai frica mi-e de nastere, indiferent prin ce mod ar fi, dar nu sunt singura care va naste si important e sa fie bebe bine, durerile vor trece, nu tin mai mult de o zi!!nici eu nu am cumparat multe din timp, dupa vreo 7 luni am cumparat hainutele,paturici, camasi de noapte etc., luna trecuta caruciorul, luna asta am primit patutul si salteaua si saptamana asta restul cumparaturilor: pampers, pompita de san, cadita etc.;))
abia astept momente frumoase de dupa, chiar dc nu o sa dorm noaptea!!!

andrada21
10.08.2011, 09:15:19
cum aveti rabdare sa nu cumparati nimic? noi ieri am primit patutul si aseara la 11 il instalam;))

Asta ma intreb si eu,cred ca daca ar fi cazul la mine....vrem foto stii nu?Te ai mai gandit la nume pt flacau?

lorena_sv
10.08.2011, 09:17:49

deja l-ai instalat??si il tineti asa pana la nastere??
noi inca nu l-am instalat;)), chiar si caruciorul l-am pus inapoi in cutie, dupa ce l-am montat si ne-am bucurat de el vreo 2 zile. eu am o ,,obsesie,, cu curatenia, sper sa nu nasc inainte sa o termin , sa pun toate la punct...apoi instalam si patutul, si caruciorul;))

AnnyyAnnyy
10.08.2011, 10:09:34
deja l-ai instalat??si il tineti asa pana la nastere??
noi inca nu l-am instalat;)), chiar si caruciorul l-am pus inapoi in cutie, dupa ce l-am montat si ne-am bucurat de el vreo 2 zile. eu am o ,,obsesie,, cu curatenia, sper sa nu nasc inainte sa o termin , sa pun toate la punct...apoi instalam si patutul, si caruciorul;))
da..l-am instalat aseara. am spatiu unde sa-l tin deci nu ma deranjeaza. pana la sfarsitul lunii vreau sa comand si restul mobilierului sa-mi iau de-o grija...si cu mobila si cu banii=))
eu trebuie sa le fac din timp pt ca 90% din timp sunt la servici.cand sarcina o sa fie mai avansata, dupa 10-12 ore la birou o sa-i fie mai greu sa mai pot face ceva si acasa. asa ce vreau sa fie totul gata aranjat si cumparat.taticul meu nu prea se baga in pregatiri...e exact ca la nunta : "cum vrei tu draga";))

AnnyyAnnyy
10.08.2011, 10:10:45
Asta ma intreb si eu,cred ca daca ar fi cazul la mine....vrem foto stii nu?Te ai mai gandit la nume pt flacau?
inca oscilam....am avut ceva preferinte, dar mai vine un verisor cu 2 luni inaintea pustiului meu si preferam sa fim rezervati in privinta numelui;;)altfel ramane fara;))Dar in mare numele e ales deja...speram sa nu ne razgandim:D
patutul e cel din imagine. urmeaza salteluta

ancutza1010
10.08.2011, 10:15:51

Felicitari pentru bebita, sa fie sanatoasa! :))) Am mai vazut situatii de Gabitzu care a devenit Gabitza, eu am asteptat cateva confirmari bune, de la 2 medici diferiti sa cred ca e cu ”puta” :D. ;)) E bine ca ai rezistat pana acum sa nu faci cumparaturi. Eu am inceput pe la 28 saptamani. Mi-ar face placere sa mai colind magazinele, insa nu prea mai pot:-". De instalat nu le-am instalat, mai avem de facut curatenie generala si ”renovari” de ultima ora. Cum o modificare nu vine niciodata singura......<:-P
Iti urez spor la cumparaturi si sarcina usoara in continuare, fara emotii ! Pup

Ancaxyz
10.08.2011, 11:38:01
Felicitari pentru bebita, sa fie sanatoasa! :))) Am mai vazut situatii de Gabitzu care a devenit Gabitza, eu am asteptat cateva confirmari bune, de la 2 medici diferiti sa cred ca e cu ”puta” :D. ;)) E bine ca ai rezistat pana acum sa nu faci cumparaturi. Eu am inceput pe la 28 saptamani. Mi-ar face placere sa mai colind magazinele, insa nu prea mai pot:-". De instalat nu le-am instalat, mai avem de facut curatenie generala si ”renovari” de ultima ora. Cum o modificare nu vine niciodata singura......<:-P
Iti urez spor la cumparaturi si sarcina usoara in continuare, fara emotii ! Pup
Nu am cumparat inca nimic, dar am o nasa, la Londra, care a inceput sa cumpere de acu 4 luni
(va fi si nasa de botez).Haios este ca a cumparat haine de baiat, desi i-am zis ca era prea devreme, si acu cumpara pt fetite:)); peste 1 saptamana vine si am sa vad ce mai am de completat. Patutul il primesc de la o ruda, iar caruciorul il iau ai mei.Eu am o superstitie si de-aia am evitat sa incep pregatirile devreme, ca cel putin primele 25 de saptamani am stat cu sufletul la gura sa nu se intample ceva. prima sarcina am pierdut-o acum 7 ani si de atunci... nimic, pana anul asta, cu toate tratamentele si investigatiile facute.Asa ca asta e "evenimentul" anului la noi in famlie. De-aia suflu si-n iaurt, l-am stresat cred ca si pe dr., ca la un moment dat mi-a interzis sa mai intru pe net!:)). Renovari facem si noi, sper sa treminam pana sambata. Apropo de cumparaturi, cu ce magazine sa incep? =; Numai bine, paa!

lorena_sv
10.08.2011, 12:00:09
da..l-am instalat aseara. am spatiu unde sa-l tin deci nu ma deranjeaza. pana la sfarsitul lunii vreau sa comand si restul mobilierului sa-mi iau de-o grija...si cu mobila si cu banii=))
eu trebuie sa le fac din timp pt ca 90% din timp sunt la servici.cand sarcina o sa fie mai avansata, dupa 10-12 ore la birou o sa-i fie mai greu sa mai pot face ceva si acasa. asa ce vreau sa fie totul gata aranjat si cumparat.taticul meu nu prea se baga in pregatiri...e exact ca la nunta : "cum vrei tu draga";))

pai la tine e alta situatie;))si cu spatiul, si cu serviciul...eu am zis ca las pe ultimile luni, ca sa ma incurajez sa mai fac plimbari, insa am cam luat ce mi-am propus! si tot n-am facut asa multe plimbari!;))
ii faceti camera lui sau momentan o sa stea in camera cu voi?
fff dragut patutul!!sa stea cat mai mult in el bb de Ana!;;)

AnnyyAnnyy
10.08.2011, 15:11:50
pai la tine e alta situatie;))si cu spatiul, si cu serviciul...eu am zis ca las pe ultimile luni, ca sa ma incurajez sa mai fac plimbari, insa am cam luat ce mi-am propus! si tot n-am facut asa multe plimbari!;))
ii faceti camera lui sau momentan o sa stea in camera cu voi?
fff dragut patutul!!sa stea cat mai mult in el bb de Ana!;;)
camera lui si-a bunicii:D avand in vedere ca eu revin in campul muncii, o sa cazam bunica f des la noi...ca ea ramane babysitter autorizat;))
sper sa apuc sa va mai vad 2 in 1. sotul te vede mai des decat mine...toata ziua iti lauda burtica

ancutza1010
10.08.2011, 15:25:53
Nu am cumparat inca nimic, dar am o nasa, la Londra, care a inceput sa cumpere de acu 4 luni
(va fi si nasa de botez).Haios este ca a cumparat haine de baiat, desi i-am zis ca era prea devreme, si acu cumpara pt fetite:)); peste 1 saptamana vine si am sa vad ce mai am de completat. Patutul il primesc de la o ruda, iar caruciorul il iau ai mei.Eu am o superstitie si de-aia am evitat sa incep pregatirile devreme, ca cel putin primele 25 de saptamani am stat cu sufletul la gura sa nu se intample ceva. prima sarcina am pierdut-o acum 7 ani si de atunci... nimic, pana anul asta, cu toate tratamentele si investigatiile facute.Asa ca asta e "evenimentul" anului la noi in famlie. De-aia suflu si-n iaurt, l-am stresat cred ca si pe dr., ca la un moment dat mi-a interzis sa mai intru pe net!:)). Renovari facem si noi, sper sa treminam pana sambata. Apropo de cumparaturi, cu ce magazine sa incep? =; Numai bine, paa!

E super in cazul acesta, nu ai de ce sa iti faci griji pentru cumparaturi. Si eu am amanat momentul pe cat posibil. Imi lipsea elanul :))) dar nu a durat mult nici acesta. Cateva ture prin oras ( auchan, carrefour, bazar), in farmacie si 1 comanda majora de pe internet, am rezolvat cumparaturile :D :-". Mai am completari de facut, in special pentru bagajul de spital, as vrea sa il vad gata, asa voi fi mai relaxata.
Poti intra pe net, numai sa nu pui la suflet tot ce gasesti acolo #-o. Are dreptate medicul cand iti spune sa-l eviti :))) . Va fi ok, vei vedea! Spor la finalizat renovarile!

Iulia_
10.08.2011, 17:59:59
inca oscilam....am avut ceva preferinte, dar mai vine un verisor cu 2 luni inaintea pustiului meu si preferam sa fim rezervati in privinta numelui;;)altfel ramane fara;))Dar in mare numele e ales deja...speram sa nu ne razgandim:D
patutul e cel din imagine. urmeaza salteluta
Cumnatica ta va naste inaintea ta? :)

AnnyyAnnyy
11.08.2011, 12:28:55
Cumnatica ta va naste inaintea ta? :)
da...si are tot baietel

andrada21
11.08.2011, 14:56:07
da...si are tot baietel

care cumnata?Aia care mai avea un baietel?Hai ca ea nu citeste pe aici deci poti sa ne zici ce nume ai ales(eu is tare curioasa).Super patutul!Acu vrem foto cu burtica!
Anny eu nu stiam ca a murit soacra ta.Stiam ca e bolnava,dar era asa grav?Imi pare rau....
Capusunik si Tania sunt ok,inca la spital pana bebelina mai ia in greutate dar in rest sunt bine.Incepe si mami sa se simta mai bine dupa operatie,laptic este din belsug

lorena_sv
11.08.2011, 16:51:14
camera lui si-a bunicii:D avand in vedere ca eu revin in campul muncii, o sa cazam bunica f des la noi...ca ea ramane babysitter autorizat;))
sper sa apuc sa va mai vad 2 in 1. sotul te vede mai des decat mine...toata ziua iti lauda burtica

fain asa!!;))eu poate o sa-l mai las pe Iustinel la bunicul, dar cand mai creste, nu stiu dc va avea si rabdare;))
oricum sotul spune ca nu-l va tine nimeni mai mult de cateva ore;))
poate ne vedem intr-o dupa-amiaza, mai nasol ca lucrezi toata ziua=((

ancutza1010
11.08.2011, 17:06:17
fain asa!!;))eu poate o sa-l mai las pe Iustinel la bunicul, dar cand mai creste, nu stiu dc va avea si rabdare;))
>:D<M-am gandit azi la voi, ai mai fost la medic? Ce se mai aude prin coltisorul lui Iustinel? Sper ca esti ok, cum te simti....ceva simptome noi? :-" Eu sunt sceptica la orice junghi, se vede treaba ca se apropie. Si imi cresc emotiile #-o.

AnnyyAnnyy
12.08.2011, 08:08:31
de ce sa nu aiba? ca doar e nepotul lui!o sa vezi ca el o sa vrea sa stea cu cel mic..
eu fac asta fortata de imprejurari...asta e situatia in ziua de azi, ca sa-ti poti creste copilul trebuie sa lucrezi....asa ca te intorci la munca:-<

tu cum esti? mai ai putin;)) deja e jumatatea lunii august. Vine Iustinel !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

topi11
12.08.2011, 11:33:45
salut fetele!!! vad ca e activitate mare pe aici, cand nu intru si eu 2 zile iaca scrieti....ca tre sa va citesc din urma :) bebe al meu a inceput sa miste adik am inceput eu sa-l simt si ma distrez teribil, am uitat ca e asa de fain....am fost ieri la dr si a zis ca nu se vede ce este!!!! am deja 16 saptamani. nici la morfo de 12 saptamani cica nu s-a vazut si acela era alt medic. ori e bebe meu smecher tare ori nush ce sa mai zic.
v-am pupat pe toate!

ancutza1010
12.08.2011, 12:25:25
salut fetele!!! vad ca e activitate mare pe aici, cand nu intru si eu 2 zile iaca scrieti....ca tre sa va citesc din urma :) bebe al meu a inceput sa miste adik am inceput eu sa-l simt si ma distrez teribil, am uitat ca e asa de fain....am fost ieri la dr si a zis ca nu se vede ce este!!!! am deja 16 saptamani. nici la morfo de 12 saptamani cica nu s-a vazut si acela era alt medic. ori e bebe meu smecher tare ori nush ce sa mai zic.
v-am pupat pe toate!
Eu aveam aproape 18 saptamani cand s-a vazut. Sunt bebelusi care ”isi ascund comoara” pana in saptamana 30, era o mamica pe forum, bebicul numai nu a vrut sa arate. :D Plus ca daca nu se vede, poate insemna ca nu are ce sa se vada asa tare :-" (poate e fetita ;)) ). La noi nici la 18 sapt nu am vazut prea bine ca e baietel, :))) doar fugitiv. Abia apoi i-am remarcat bijuteriile :))). Felicitari pentru primii ”fluturasi”, ma ia cu melancolie, imi aduc aminte si eu cand l-am simtit prima data. ;)) De acum se vor intensifica, dar stii si tu cum fac cand sunt mai mari. Zici ca vor sa plece la plimbare. Burtixul meu joaca in toate directiile. Pup back

lorena_sv
13.08.2011, 10:07:13
>:D<M-am gandit azi la voi, ai mai fost la medic? Ce se mai aude prin coltisorul lui Iustinel? Sper ca esti ok, cum te simti....ceva simptome noi? :-" Eu sunt sceptica la orice junghi, se vede treaba ca se apropie. Si imi cresc emotiile #-o.

am fost miercuri la medic, bb e ok, lichid la fel, m-a chemat vinerea viit pt control
aaa...si mi-a dat si bilet de trimitere in caz ca vine bb pana atunci
simptome nu am;)), se mai impinge bb si am cate o sagetare, parca e mai greu noaptea sa ma intorc de pe o parte pe alta, ma mai doare burtica si spatele, dar nu prea tare, ziua am energie, il obosesc pe sot cu plimbarile la cumparaturi, abia tine pasul cu mine;)) , nu-si poate imagina cum o femeie in luna a9-a poate fi asa de ,,nelinistita,,;))(fizic)
mi-am luat pana la urma pompita pt sani de la Primii Pasi, am auzit ca multe mamici au folosit-o cu succes, dc n-o sa fie ok sau o sa imi tb mult timp, o sa imi iau si Avent, de la Avent i-am luat biberon, cel mai mic, pt 0 luni, parca 125 de ml are, tot de la Primii Pasi i-am luat si set manichiura tot de la 0+, am gasit si husa pt salteluta din bumbac, deci mi-am cam luat tot ce a trebuit si bagajul l-am terminat ieri, de fapt 2, unul pt primele 2 zile si restul imi aduce sotul, adica al doilea bagaj. am facut si un pachetel pt nastere pt Iustinel si cam gata;))

lorena_sv
13.08.2011, 10:16:32
de ce sa nu aiba? ca doar e nepotul lui!o sa vezi ca el o sa vrea sa stea cu cel mic..
eu fac asta fortata de imprejurari...asta e situatia in ziua de azi, ca sa-ti poti creste copilul trebuie sa lucrezi....asa ca te intorci la munca:-<

tu cum esti? mai ai putin;)) deja e jumatatea lunii august. Vine Iustinel !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

probabil ca o sa aiba, iubeste fff mult copiii, si ei plang dupa el, avem in familie cativa mititei;))
o sa il iubeasca mult, mai ales ca si-a dorit ff mult un baiat...acum sa fie sanatos si sa fie totul bine pana in final[-o<
eu sunt ok!!sper sa mai stea Iustinel si sapt asta ca tb sa facm curat, si fara indicatiile mele, fara sa fiu de fata, fara sa pun si eu mana, nu se poate=))plus ca tb montat patutul, desi ma gandesc sa il las la inceput in landou, dar ma gandesc ca apoi nu va mai vrea in patut:-"...asta sa fie singura probl!

tu ce mai faci, mami?:xcum te mai simti?te-au mai lasat greturile?

lorena_sv
13.08.2011, 10:24:19
v-am pupat pe toate!

eu am aflat la aproape 24 de sapt ca va fi baietel, pana atunci stiam de la eco de 18 ca e fetita!;))cel mai sigur e la morfo fetala de trim 2. la cine faci eco?
felicitari pt miscarile puiutului:x. eu am inceput sa il simt exact cand am implinit 17 sapt, si de atunci in fiecare zi, fara sa ma concentrz prea mult, eu nu am simtit fluturasi, doar cum lovea si impingea;)). si acum se impinge mititelul, nu mai are loc, dar nu doare deloc cum pov alte mamici, e asa de frumos, mai ales acum cand stiu cu ce se impinge:xsi cum ii iese talpita si funduletul in afara:x

Ancaxyz
14.08.2011, 11:24:47
Buna, fetelor!Ce mai fac burticile, danseaza? A mea, de dimineata, a trecut prin toate genurile: disco, saltareata si acum lent :)). Am inceput sa-mi fac "trusoul" si mi-a zis cineva ca trebuie sa iau pt. moasa sapun si prosop. Stiti ceva de genul asta? Sau despre alte "traditii"? Ca eu stiam ca la spital totul merge "cash", sau cu o floare...

Ancaxyz
14.08.2011, 12:29:24
TOPI11, buna,sper ca sunteti bine si tu si bebe. Te rog mult sa-mi spui cum ti-a fost depistata la prima sarcina preeclamsia, ce simptome ai avut? Eu ma trezesc de cateva zile putin umflata la fata, mai ales la ochi, dar pana pe la pranz cedeaza.In schimb am o problema mare cu degetele de la maini, mai ales de la mana dreapta: le am umflate de vreo luna, cam din sapt. 28, dar in ultimul timp ma si dor f. tare, ca nu pot dormi uneori si cateva ore bune dupa ce ma trezesc nu pot macar sa tai o felie de paine, ca nu le pot indoi de durere; in plus imi si amortesc f. repede. Stiu ca astea sunt simptome relativ normale pt. sarcina, dar pe langa ele mai este si tensiunea:12 cu 8,toata perioada sarcinii, care mie nu mi se pare deloc mult, dar dr. de familie ma sperie de fiecare data spunand ca e prea mare pt. sarcina, ca la gravide tre sa scada. Ma gandesc sa-mi fac analiza pt proteine in urina sa ma edific. Totusi, daca ai timp, da-mi niste detalii din experienta ta. Mersi muuult!

topi11
15.08.2011, 16:20:45
TOPI11, buna,sper ca sunteti bine si tu si bebe. Te rog mult sa-mi spui cum ti-a fost depistata la prima sarcina preeclamsia, ce simptome ai avut? Eu ma trezesc de cateva zile putin umflata la fata, mai ales la ochi, dar pana pe la pranz cedeaza.In schimb am o problema mare cu degetele de la maini, mai ales de la mana dreapta: le am umflate de vreo luna, cam din sapt. 28, dar in ultimul timp ma si dor f. tare, ca nu pot dormi uneori si cateva ore bune dupa ce ma trezesc nu pot macar sa tai o felie de paine, ca nu le pot indoi de durere; in plus imi si amortesc f. repede. Stiu ca astea sunt simptome relativ normale pt. sarcina, dar pe langa ele mai este si tensiunea:12 cu 8,toata perioada sarcinii, care mie nu mi se pare deloc mult, dar dr. de familie ma sperie de fiecare data spunand ca e prea mare pt. sarcina, ca la gravide tre sa scada. Ma gandesc sa-mi fac analiza pt proteine in urina sa ma edific. Totusi, daca ai timp, da-mi niste detalii din experienta ta. Mersi muuult!

buna anca, tensiunea ta e buna, la mine mi s-a depistat preeclampsia la vreo 33-34 de saptamani dar tensiunea era trecuta de 14, proteina de obicei cam 1 g/L echivalent cu 100 mg/dL, eu nu am avut semne fizice, decat o usoara umflare a gleznelor. pt linistea ta poti sa-ti verifici proteina. semnele pe care le ai tu pot fi perfect normale in sarcina si nu indica preeclampsie automat. dupa parerea mea si ce am vazut ca se testeaza in anglia cel mai clar semn e tensiune peste 14 combinat cu proteina peste 100 mg/dL de cel putin 2 ori, deci nu numai la un singur test. tensiunea mea inainte de sarcina era 12 cu 8 si era considerata buna in anglia. nu stiu asta sigur dar daca proteina in lb romana e sinonima cu albumina, se mai poate intimpla sa iti iasa albumina in urina de la scurgerile perfect normal albicioase sau usor galbui pe care le au multe gravide, deci iti recomand cand iti iei proba de urina sa lasi un jet sa curga apoi sa colectezi in recipient, ca primul jet sa curete eventualele urme. sau sa te stergi bine inainte de a colecta. scuze daca am fost prea plastica :) eu zic ca e bine si nu-s motive de ingrijorare dar pt linistea ta poti sa faci testul, si eu mi-am mai facut teste fara sa stie sa sa imi recomande dr. bafta >:D<>:D<

topi11
15.08.2011, 16:23:20
Buna, fetelor!Ce mai fac burticile, danseaza? A mea, de dimineata, a trecut prin toate genurile: disco, saltareata si acum lent :)). Am inceput sa-mi fac "trusoul" si mi-a zis cineva ca trebuie sa iau pt. moasa sapun si prosop. Stiti ceva de genul asta? Sau despre alte "traditii"? Ca eu stiam ca la spital totul merge "cash", sau cu o floare...

bravo, ce burtica jucausha. abia astept sa ajung si eu la faza asta, acu bb misca dar asa usurel.
am citit pe forumuri ca asta e o practica mai veche. acum fetele spun ca se pregateste un rand de haine intr-o punguta si intre ele se pun cam 10 lei, asta e in loc de sapun si prosop. pup

topi11
15.08.2011, 16:35:20
eu am aflat la aproape 24 de sapt ca va fi baietel, pana atunci stiam de la eco de 18 ca e fetita!;))cel mai sigur e la morfo fetala de trim 2. la cine faci eco?
felicitari pt miscarile puiutului:x. eu am inceput sa il simt exact cand am implinit 17 sapt, si de atunci in fiecare zi, fara sa ma concentrz prea mult, eu nu am simtit fluturasi, doar cum lovea si impingea;)). si acum se impinge mititelul, nu mai are loc, dar nu doare deloc cum pov alte mamici, e asa de frumos, mai ales acum cand stiu cu ce se impinge:xsi cum ii iese talpita si funduletul in afara:x

hehe mai ai putin dar esti o mamica f constiincioasa. eu am montat patutul pe la 36 de saptamani dar asternutul l-au pus tati si cu nasha dupa ce am nascut cand inca eram in spital. nu am vrut sa se prafuiasca.
eu voi face morfofetala la iasi la dr iliev unde am facut-o si pe cea de 12 sapt. nici pe mine nu m-a durut burta cu bb 1, dar ma lovea uneori in vezica si imi era greu sa ma tin, dar atat. sa vedem acu la bb2 cum va fi ca vad ca e tare activ inca de la 4 luni. pupici

topi11
16.08.2011, 11:21:10
buna anca, tensiunea ta e buna, la mine mi s-a depistat preeclampsia la vreo 33-34 de saptamani dar tensiunea era trecuta de 14, proteina de obicei cam 1 g/L echivalent cu 100 mg/dL, eu nu am avut semne fizice, decat o usoara umflare a gleznelor. pt linistea ta poti sa-ti verifici proteina. semnele pe care le ai tu pot fi perfect normale in sarcina si nu indica preeclampsie automat. dupa parerea mea si ce am vazut ca se testeaza in anglia cel mai clar semn e tensiune peste 14 combinat cu proteina peste 100 mg/dL de cel putin 2 ori, deci nu numai la un singur test. tensiunea mea inainte de sarcina era 12 cu 8 si era considerata buna in anglia. nu stiu asta sigur dar daca proteina in lb romana e sinonima cu albumina, se mai poate intimpla sa iti iasa albumina in urina de la scurgerile perfect normal albicioase sau usor galbui pe care le au multe gravide, deci iti recomand cand iti iei proba de urina sa lasi un jet sa curga apoi sa colectezi in recipient, ca primul jet sa curete eventualele urme. sau sa te stergi bine inainte de a colecta. scuze daca am fost prea plastica :) eu zic ca e bine si nu-s motive de ingrijorare dar pt linistea ta poti sa faci testul, si eu mi-am mai facut teste fara sa stie sa sa imi recomande dr. bafta >:D<>:D<

scuze anca, mai am o completare. durerea si umflatura mainii drepte este cel mai probabil datorata sindromului tunelului carpian, nu este ingrijorator se intampla destul de frecvent in sarcina si iti va trece cu siguranta dupa nastere dar nu dintr-o data. e de la retentia de apa care e mai mare in a doua parte a sarcinii. se recomanda sa iti asezi mana pe o perna cand dormi si sa o tii cat mai dreapta, evita treburi repetitive cu mana. nu exista tratament medicamentos se pare. e o alta chestie specifica sarcinii. ce sa facem...

ancutza1010
16.08.2011, 15:08:45

Avem cunostinte comune? :))) Si eu am auzit asa, dar fiecare cum crede. Nu are ce sa incurce, daca ai un prosop nou prin casa, un sapunel in plus, de ce nu. Eu as zice ca sunt apreciati mai mult ”lichizii” :D, dar orice e in plus, e de bine. Scuze daca ai mai scris, te-ai gandit cum o sa nasti (natural, ceza) ? Cand ai DPN? Pup, sarcina usoara

Ancaxyz
16.08.2011, 16:07:05
Avem cunostinte comune? :))) Si eu am auzit asa, dar fiecare cum crede. Nu are ce sa incurce, daca ai un prosop nou prin casa, un sapunel in plus, de ce nu. Eu as zice ca sunt apreciati mai mult ”lichizii” :D, dar orice e in plus, e de bine. Scuze daca ai mai scris, te-ai gandit cum o sa nasti (natural, ceza) ? Cand ai DPN? Pup, sarcina usoara
Buna, DPN e pe 7 oct, dar fac cezariana si cum fetitele de regula se grabesc, pe la saptamana 38, habar n-am cand va fi. De asta ma stresez eu ca, de obicei, dr. D isi ia concediu in prima jum. a lui septembrie, ma tem de "surprize":((.La sfarsitul lunii merg la el si aflu mai multe atunci.Oare la cezariana mai e nevoie de moasa? Nik nu stiu. La tine cum va fi si pe cand? Poate ne intalnim la spital, cine stie? Sper sa fie Gabitza mea sanatoasa si sa nu se grabeasca. Cunostintele ma intreaba deja de botez : unde, cand, dar nu am facut planuri asa departe, intai s-o vad acasa, si apoi<:-P. Sarcina usoara>:D<

lorena_sv
16.08.2011, 16:09:39

acum vreo sapt/doua am aflat si eu de practica asta, e o practica veche, dar e bine dpdv religios sa se practice(asa am auzit). eu am pregatite 2 propsoape si 2 sapunuri(pt moase), dar nu stiu dc chiar o sa le dau:-?, ma orientez dc mai da vreo mamica, nu vreau sa fiu iesita din comun!:-<oricum asta pe langa banutii care tb dati!

ancutza1010
16.08.2011, 16:28:25
acum vreo sapt/doua am aflat si eu de practica asta, e o practica veche, dar e bine dpdv religios sa se practice(asa am auzit). eu am pregatite 2 propsoape si 2 sapunuri(pt moase), dar nu stiu dc chiar o sa le dau:-?, ma orientez dc mai da vreo mamica, nu vreau sa fiu iesita din comun!:-<oricum asta pe langa banutii care tb dati!
Foarte posibil, mai ales tinand cont de persoana de la care am aflat eu. As avea si prosop nou si sapunel, mai ramane de vazut daca ma hotarasc sa le dau.Dar nu trebuie sa-ti faci probleme, eu zic ca orice e in plus nu strica, indiferent daca celelalte mamici nu dau.. >:D<

Iulia_
16.08.2011, 22:14:45
Bebe Iusti, ce faci?
Doamne ce a zburat timpul, parca ieri ne zicea Lorena ca are o liniuta palida pe test :)

lorena_sv
16.08.2011, 22:25:57
Bebe Iusti, ce faci?
Doamne ce a zburat timpul, parca ieri ne zicea Lorena ca are o liniuta palida pe test :)

Mai stau un pic la mami in burtica ca e tare bine aici, numai ca prea mai am loc, am cam amortit, astept sa termine mami si tati curatenia saptamana asta, sa-mi monteze patutul si caruciorul!!
astept sa va cunosc si pe voi!!:)prin octombrie am auzit ca e vreme buna si o sa ma scoata mami mult la plimbare!!

lorena_sv
16.08.2011, 22:27:45
Foarte posibil, mai ales tinand cont de persoana de la care am aflat eu. As avea si prosop nou si sapunel, mai ramane de vazut daca ma hotarasc sa le dau.Dar nu trebuie sa-ti faci probleme, eu zic ca orice e in plus nu strica, indiferent daca celelalte mamici nu dau.. >:D<

asa e!!sa fie acolo,le-am pus in bagajul nr 2!tu ce mai faci?cum te simti?

ancutza1010
16.08.2011, 23:18:32
asa e!!sa fie acolo,le-am pus in bagajul nr 2!tu ce mai faci?cum te simti?
Eu? Hmmm, :-? Ma supara durerile de spate, somn mai putin, asa ca pe final. Mai adaug cate ceva la bagaj,imi fac de lucru, sa treaca timpul.Obosesc cam repede din pacate[-(......In rest, mai fac mici cumparaturi cand am energie, si cam atat. :)

AnnyyAnnyy
18.08.2011, 09:49:48
Mai stau un pic la mami in burtica ca e tare bine aici, numai ca prea mai am loc, am cam amortit, astept sa termine mami si tati curatenia saptamana asta, sa-mi monteze patutul si caruciorul!!
astept sa va cunosc si pe voi!!:)prin octombrie am auzit ca e vreme buna si o sa ma scoata mami mult la plimbare!!
am trecut de jumatatea lunii. ce putin mai e :x:x:x abia astept sa aflu ca nu mai sunteti 2 in 1;))
tu cum esti? cum e ultima parte a sarcinii?

Ancaxyz
18.08.2011, 11:15:11
Buna, mamici si bebei! Spuneti-mi , va rog, daca ati cumparat scutece de finet si de unde? Cate bucati si la ce pret, ca eu am gasit undeva la 25lei si mi se pare cam exagerat pretul. Si nici nu stiu de ce sunt necesare, atata timp cat tre sa avem hainute si paturica. Mameloane de silicon ati luat? La hainute ce marime ati luat?Sper sa-mi raspundeti. Numai bine, >:D<.

topi11
18.08.2011, 11:37:13
Buna, mamici si bebei! Spuneti-mi , va rog, daca ati cumparat scutece de finet si de unde? Cate bucati si la ce pret, ca eu am gasit undeva la 25lei si mi se pare cam exagerat pretul. Si nici nu stiu de ce sunt necesare, atata timp cat tre sa avem hainute si paturica. Mameloane de silicon ati luat? La hainute ce marime ati luat?Sper sa-mi raspundeti. Numai bine, >:D<.

buna, dar de ce spui ca sunt necesare, se cer la spital? eu la bb 1 am avut de la sora mea si le-am folosit de fapt sa il infas pe bebe, ca erau subtirele si faine, dar nicidecum la fundulet. cand a mai crescut il lasam in fundul gol sa se mai aeriseasca sa nu faca iritatii si il acopeream cu ele. in rest nu prea le-am folosit la altceva.
mameloanele de silicon nu sunt necesare, decat in unele cazuri cand bebe e lenes la supt sau incapatanat sau daca mama are dureri la alaptat. eu am nascut in anglia si mi s-a spus ca daca te inveti sa alaptezi corect nu ai dureri si asa a fost. nici nu m-am frecat inainte de nastere cu prosop umed cum te sfatuie in romania. am avut un usor disconfort in prima zi si atat. eu nu mi-am cumparat la bebe 1; sfatul meu e sa te interesezi pe unde sunt si in caz ca iti trebuie cat inca mai esti in spital poti sa rogi sotul sau rudele sa iti aduca.

Ancaxyz
18.08.2011, 13:08:15
buna, dar de ce spui ca sunt necesare, se cer la spital? eu la bb 1 am avut de la sora mea si le-am folosit de fapt sa il infas pe bebe, ca erau subtirele si faine, dar nicidecum la fundulet. cand a mai crescut il lasam in fundul gol sa se mai aeriseasca sa nu faca iritatii si il acopeream cu ele. in rest nu prea le-am folosit la altceva.
mameloanele de silicon nu sunt necesare, decat in unele cazuri cand bebe e lenes la supt sau incapatanat sau daca mama are dureri la alaptat. eu am nascut in anglia si mi s-a spus ca daca te inveti sa alaptezi corect nu ai dureri si asa a fost. nici nu m-am frecat inainte de nastere cu prosop umed cum te sfatuie in romania. am avut un usor disconfort in prima zi si atat. eu nu mi-am cumparat la bebe 1; sfatul meu e sa te interesezi pe unde sunt si in caz ca iti trebuie cat inca mai esti in spital poti sa rogi sotul sau rudele sa iti aduca.
Pe mai toate "listele" cu ce tre sa contina bagajul pt spital pe care le-am gasit, scria si de scutece de finet dar nu si cate buc. sau la ce folosesc; presupun ca la infasat? Dar stiam ca nu se mai infasa copiii, asa ca... #-o.Trebuie sa vb cu cineva care a nascut recent si e in tema.

roxutza88
18.08.2011, 14:09:00
stie cineva ceva de lorena??:-\

Iulia_
18.08.2011, 17:05:27
Nu stiu, nu am telefonul ei sa o sun... :) sper sa fie totul bine.

nelly_blinduta
18.08.2011, 20:11:59
Chiar ma gandeam la voi zilele trecute, Melisuca trebuie sa fi crescut ceva de cand n-am mai vazut-o! Felicitari, e un moment unic, indata zice si mami si de aici nu mai e mult pana la propozitii. :> Am vazut un album superb pentru bebei/mamici/familii, din carton gros, cu spatii pentru poze, cu ”usite” in care sa treci momentele cheie din viata bebelusului inca de la prima zi de viata.(nota, kg, cu cine seamana, reactia lui tati toot). Era si ilustrat, chiar frumos. Si avea acolo, prima baita, primul zambet, etc etc. O sa mi-l iau, am ramas placut impresionata, e o chestie frumoasa pentru ei cand cresc mari sa vada acolo notat astfel de evenimente inedite. Ai putea sa notezi de acum cuvintele care le asociaza diverselor obiecte, sunt sigura ca va avea cate o ”gangureala” pentru orice, sunt foarte scumpi cand fac asta. Puop si spor la ”discutii” in cazul asta :*

Scuze daca ai mai scris pe undeva, poti sa-mi trimiti un pm unde ai gasit asa ceva?sunt interesata de chestiile astea mai deosebite si chiar daca nu avem nici 4 luni, m-ar interesa si pe mine albumul.

lorena_sv
18.08.2011, 21:21:27

a facut curatenie generala zilele astea, de fapt sotul si siter;)) si n-a mai avut acces la calculator
lorena here...maine mergem la control sa vedem cam cat mai sta Iustinel, deocamdata vad ca am rabdare, am terminat curatenia azi, i-am instalat si patutul, de acum poate sa vina:x

lorena_sv
18.08.2011, 21:26:11
am trecut de jumatatea lunii. ce putin mai e :x:x:x abia astept sa aflu ca nu mai sunteti 2 in 1;))
tu cum esti? cum e ultima parte a sarcinii?

nici mie nu imi vine sa cred ca mai am asa putin!!:x:xva anunt eu de ceva
eu ma simt ok, nici nu ma asteptam sa fie asa de bine, dupa ce au trecut greturile a fost din ce in ce mai usor, mai ales ultimile 2 luni:). sincer, ma asteptam sa fie greu, ma vedeam numai prin pat, dar ma duc singura prin oras fara nicio frica si lumea din jurul meu ma cearta, le e frica sa nu nasc pe strada, azi am fost la cosmetica tocmai in Burdujeni;)). mi-e mai bine cand am ceva activitate...

lorena_sv
18.08.2011, 21:30:23
Pe mai toate "listele" cu ce tre sa contina bagajul pt spital pe care le-am gasit, scria si de scutece de finet dar nu si cate buc. sau la ce folosesc; presupun ca la infasat? Dar stiam ca nu se mai infasa copiii, asa ca... #-o.Trebuie sa vb cu cineva care a nascut recent si e in tema.

se folosesc pt a-l sterge pt bb, e ff finut si e mai ok decat un prosop sau ii poti pune in patut sau in carucior sub el, cum am mai auzit la multe mamici..eu am cumparat 6 cu 6 ron bucata din bazar...sunt si in magazine, dar putin mai scumpe exact la fel...

roxutza88
18.08.2011, 21:32:23
nici mie nu imi vine sa cred ca mai am asa putin!!:x:xva anunt eu de ceva
eu ma simt ok, nici nu ma asteptam sa fie asa de bine, dupa ce au trecut greturile a fost din ce in ce mai usor, mai ales ultimile 2 luni:). sincer, ma asteptam sa fie greu, ma vedeam numai prin pat, dar ma duc singura prin oras fara nicio frica si lumea din jurul meu ma cearta, le e frica sa nu nasc pe strada, azi am fost la cosmetica tocmai in Burdujeni;)). mi-e mai bine cand am ceva activitate...
ne-am linistit #:-Sca ne gandeam ca a venit bebelinu si nu zici nimic.:D oricum nu cred ca ai cum sa anunti ca ar fi culmea sa stai pe miresici si pe masa de nasteri :))
ai noroc ca nu ai burtica f mare si te poti misca usor.pt mine ultima luna a fost de groaza.era si iarna si a fost ff greu.nu ma puteam incalta,nu ma puteam apleca,nu puteam sa fac nimic.si cand reuseam sa ma imbrac(de iarna)abea ma miscam.dar a trecut si asta si acum ma bucur de printesica mea care e pe zi ce trece mai frumoasa si mai smechera.am fost si la mare cu ea si a fost f bine.ma bucur ca am reusit s-o fac si pe asta.
bebe iustin, sa mai stai acolo in burtica inca vreo 10-14 zile ca e mai bine acolo,ca afara e tare cald si n-o sa-ti placa.:x

roxutza88
18.08.2011, 21:34:23
se folosesc pt a-l sterge pt bb, e ff finut si e mai ok decat un prosop sau ii poti pune in patut sau in carucior sub el, cum am mai auzit la multe mamici..eu am cumparat 6 cu 6 ron bucata din bazar...sunt si in magazine, dar putin mai scumpe exact la fel...
eu am avut 2 si le-am fotosit la cadita la baie sa nu alunece bebe.si acum le mai pun ca vrea sa stea in fund si daca nu le pun ,ma prezesc ca o "culeg"de cate un picior.:D

ancutza1010
18.08.2011, 21:37:04
a facut curatenie generala zilele astea, de fapt sotul si siter;)) si n-a mai avut acces la calculator
lorena here...maine mergem la control sa vedem cam cat mai sta Iustinel, deocamdata vad ca am rabdare, am terminat curatenia azi, i-am instalat si patutul, de acum poate sa vina:x
Spuneai tu ceva de curatenie, m-am gandit ca de aceea nu ai reusit sa intri atat de des. Tin pumnii pentru controlul de maine, sa fie totul ok. Felicitari pentru curatenia finalizata, sotul si sister s-au mobilizat la timp. Noi mai avem cam pana la sfarsitul lui august. Cred ca tot asa voi sta ca tine, nerabdatoare sa terminam dupa care poate veni bebe cand vrea el. :)>- Pup, si bafta la control, ai sa il vezi iar pe iustinel :x Daca reusesti, da-mi un prv maine cand revii de la control ! >:D<

ancutza1010
18.08.2011, 21:42:28
ne-am linistit #:-Sca ne gandeam ca a venit bebelinu si nu zici nimic.:D oricum nu cred ca ai cum sa anunti ca ar fi culmea sa stai pe miresici si pe masa de nasteri :))
ai noroc ca nu ai burtica f mare si te poti misca usor.pt mine ultima luna a fost de groaza.era si iarna si a fost ff greu.nu ma puteam incalta,nu ma puteam apleca,nu puteam sa fac nimic.si cand reuseam sa ma imbrac(de iarna)abea ma miscam.dar a trecut si asta si acum ma bucur de printesica mea care e pe zi ce trece mai frumoasa si mai smechera.am fost si la mare cu ea si a fost f bine.ma bucur ca am reusit s-o fac si pe asta.
bebe iustin, sa mai stai acolo in burtica inca vreo 10-14 zile ca e mai bine acolo,ca afara e tare cald si n-o sa-ti placa.:x
M-am prins mesager, de ceva imi da lorena mesaj (daca mai are timp :D) si vin sa anunt. FACEM GALERIE MARE PENTRU BEBE :))). Eu ma regasesc in ce spui tu la partea cu burtix, desi nu sunt haine groase (asta imi usureaza putin starea), tot obosesc si ma deplasez cu greeeu. De azi mai avem 4 saptamani, eu sper la 2, 3, si sunt multumita.

Bine ati revenit din vacanta, ma bucur ca a decurs totul ok, imi dau seama ca a fost super, prima vacanta cu familia extinsa. :x Cred ca si melisuca s-a distrat de minune in apa.

roxutza88
19.08.2011, 09:35:28
pt fetele care nu ma au pe facebook,pun si aici foto cu sedinta foto a micutei mele :x:x
https://picasaweb.google.com/106339277955269642715/SedintaFotoMelissa

adriben
19.08.2011, 10:02:38
pt fetele care nu ma au pe facebook,pun si aici foto cu sedinta foto a micutei mele :x:x

:(( nu se vad pozele !!!! vreau si eu sa vad printzesuca!!!!

roxutza88
19.08.2011, 10:08:37
https://picasaweb.google.com/106339277955269642715/SedintaFotoMelissa acum?

AnnyyAnnyy
19.08.2011, 10:49:43
:P esti pe drumul cel bun Adri;))

Rox mai trebuie sa spun ca ai un bebe scump foc si cuminte cum eu n-am mai vazut?;;)
sa va traiasca...sa creasca mare1 si sa-i placa pustii...gen al meu;))

adriben
19.08.2011, 10:58:58
:P esti pe drumul cel bun Adri;))

Rox mai trebuie sa spun ca ai un bebe scump foc si cuminte cum eu n-am mai vazut?;;)
sa va traiasca...sa creasca mare1 si sa-i placa pustii...gen al meu;))

:)) Sunt pe drumul cel bun? hahaha !!!! Sa stii ca nu m-am razgandit peste noapte !!!! :) Doar voiam sa o vad si eu pe Melisa, care apropo, e o DULCE !!!!!! Sa va traiasca Rox !!!!!

lorena_sv
19.08.2011, 11:05:58

va anuntam eu cumva:D si de ceva va anunt prin Anca sau Ana
da, am noroc ca nu e burta ff mare si e mai joasa, poate si ca e vara, intr-un fel, desi mor de cald noaptea, dar totusi reusesc sa dorm bine...mai profit si eu de zilele astea, desi am un feeling ca Iustinel o sa fie cuminte si nu prea o sa se puna pe plans noaptea, in afara de papa si schimbat

ma bucur mult pt voi ca ati reusit sa mergeti la mare cu printesica si ca v-ati simtit bine. despre poze nu pot sa spun decat ca sunt super:love::love:, ca ai scumpica de fetita:love:!sa fiti sanatosi toti 3 si sa aveti parte numai de momente frumoase!!:*

ancutza1010
19.08.2011, 12:20:29
Frumosi ca intotdeauna, imi face mare placere sa va admir ! Felicitari, melisa e o scumpica, si vesela tot timpul!

roxutza88
19.08.2011, 12:43:26
Frumosi ca intotdeauna, imi face mare placere sa va admir ! Felicitari, melisa e o scumpica, si vesela tot timpul!
la sedinta foto nu prea a fost vesela :)) era tare somnoroasa si maraita.chiar ma gandeam ca nu are nici o poza in care sa rada si la sfarsit eram tare dezamagita ca ma gandeam ca nu a iesit nimic.dar m-am calmat cand am primit pozele.au iesit bine ,zic eu.:x

topi11
19.08.2011, 16:22:20

vai ce scumpa eeeeeee!!! m-am topit cu totul. sa fie sanatoasa!!!

lorena_sv
19.08.2011, 17:20:44
Spuneai tu ceva de curatenie, m-am gandit ca de aceea nu ai reusit sa intri atat de des. Tin pumnii pentru controlul de maine, sa fie totul ok. Felicitari pentru curatenia finalizata, sotul si sister s-au mobilizat la timp. Noi mai avem cam pana la sfarsitul lui august. Cred ca tot asa voi sta ca tine, nerabdatoare sa terminam dupa care poate veni bebe cand vrea el. :)>- Pup, si bafta la control, ai sa il vezi iar pe iustinel :x Daca reusesti, da-mi un prv maine cand revii de la control ! >:D<

se pare ca bebelusul meu vrea sa mai stea, ii place la mami in burtica, in urma controlului nu e niciun semn ca ar vrea sa iese;)). oricum eu am rabdare, imi mai gasesc eu ceva de facut/de retusat ca sa treaca timpul si o sa profit si sa ma odihnesc mai bine

andrada21
20.08.2011, 00:11:55
la sedinta foto nu prea a fost vesela :)) era tare somnoroasa si maraita.chiar ma gandeam ca nu are nici o poza in care sa rada si la sfarsit eram tare dezamagita ca ma gandeam ca nu a iesit nimic.dar m-am calmat cand am primit pozele.au iesit bine ,zic eu.:x

FF bine au iesit.Melisa e o scumpa,si voi minunati.Cine a fost fotograf,ma gandesc ca acelasi care tia facut si cu burtica nu??f faine is

lorena_sv
20.08.2011, 12:37:38
FF bine au iesit.Melisa e o scumpa,si voi minunati.Cine a fost fotograf,ma gandesc ca acelasi care tia facut si cu burtica nu??f faine is

ce mai stii de Capsunik?a externat-o?ce face bebelina?ii dorim refacere usoara si rapida si multa sanatate!!
tu cand vii acasa?>:D<te asteptam cu vesti bune!

celelalte aspirante la bebe, nicio veste?

ancutza1010
20.08.2011, 17:17:25
se pare ca bebelusul meu vrea sa mai stea, ii place la mami in burtica, in urma controlului nu e niciun semn ca ar vrea sa iese;)). oricum eu am rabdare, imi mai gasesc eu ceva de facut/de retusat ca sa treaca timpul si o sa profit si sa ma odihnesc mai bine
E bine si asa, mai profiti putin si te bucuri de burtica. ;-)

gabriela87
21.08.2011, 10:43:54
Buna fetelor!Sunt si eu o viitoare mamica recent mutata in SV, cu o burtica de 7 luni. Apelez la voi pentru o informatie...unde pot gasi un medic de familie? eventual vreo recomandare in privinta unuia?:D

ancutza1010
21.08.2011, 10:52:37
Buna fetelor!Sunt si eu o viitoare mamica recent mutata in SV, cu o burtica de 7 luni. Apelez la voi pentru o informatie...unde pot gasi un medic de familie? eventual vreo recomandare in privinta unuia?:D
Felicitari pentru bebe si sarcina usoara in continuare. Depinde si unde locuiesti, poate iti este mai comod sa te inscrii la cineva mai aproape de tine. Ca recomandare nu stiu sa-ti spun, poate au fetele de aici sugestii mai ok. Pup

gabriela87
21.08.2011, 11:17:33
Da, e mai usor la un medic in apropiere..ar fi bine in George Enescu dar totusi nu am vazut nici un cabinet:-?

lorena_sv
22.08.2011, 09:56:53
&Ntilde;eata, fetele!!
Eu tot acasa, niciun semn, doar semnez condica!!;))

Gabriela, medici de familie mai gasesti si in piata mica, e o policlinica acolo, dar nu stiu pe cine sa iti recomand, eu nu sunt prea multumita de dr de familie, in sarcina doar o data mi-a dat trimitere sa fac analizele, in rest mi-a zis ca nu e nevoie, insa am tot repetat eu urina si hemeleucograma...astea ar tb repetate lunar din punctul meu de vedere!!

AnnyyAnnyy
22.08.2011, 10:08:23
&Ntilde;eata, fetele!!

Gabriela, medici de familie mai gasesti si in piata mica, e o policlinica acolo, dar nu stiu pe cine sa iti recomand, eu nu sunt prea multumita de dr de familie, in sarcina doar o data mi-a dat trimitere sa fac analizele, in rest mi-a zis ca nu e nevoie, insa am tot repetat eu urina si hemeleucograma...astea ar tb repetate lunar din punctul meu de vedere!!
ce ti-e si cu dr astia...a ta e dezinteresata si-a mea m-ar sechestra la cabinet daca i-as da ocazia. eu nu prea trec pe la ea personal ca nu am cum...programul meu nu bate cu al ei:D.Trimit lunar copii dupa toate analizele prin mama, si in rest ma aud cu ea la tel...

Iulia_
22.08.2011, 12:25:13
&Ntilde;eata, fetele!!

Neata, mamico :x
Nici eu nu-s multumita de a mea, e cam expeditiva... ce noroc are Annyy cu a ei :)

P.S. Annyy, ce harnic e tickerul tau... indata te vedem la jumatatea drumului :)

AnnyyAnnyy
22.08.2011, 12:30:32
Neata, mamico :x
Nici eu nu-s multumita de a mea, e cam expeditiva... ce noroc are Annyy cu a ei :)

P.S. Annyy, ce harnic e tickerul tau... indata te vedem la jumatatea drumului :)
am observat si eu;))...voi ce afceti? sa nu-mi spui ca astepti sa-ti predau stafeta;)).Sugerez so iei de la Lorena ca naste mai repede;))

Dr mea e din zona Burdujeni. Sincer eu o recomand...l-am mutat si pe sot la ea, ca el avea una....:|#-o

topi11
22.08.2011, 13:40:04
salut fetele, sper ca sunteti bine. eu astept sa treaca vremea sa imi faca programare la morfo... ce mai stiti de capsunik?

bun venit gabriela87!

lorena_sv
22.08.2011, 14:36:18
ce ti-e si cu dr astia...a ta e dezinteresata si-a mea m-ar sechestra la cabinet daca i-as da ocazia. eu nu prea trec pe la ea personal ca nu am cum...programul meu nu bate cu al ei:D.Trimit lunar copii dupa toate analizele prin mama, si in rest ma aud cu ea la tel...

ai inceput sa-l simti pe bebe?au mai trecut greturile?

AnnyyAnnyy
22.08.2011, 14:42:26
ai inceput sa-l simti pe bebe?au mai trecut greturile?
dap...misca gangania:x;)) Greturile in schimb sunt la ordinea zilei...n-au trecut, doar ca m-am bisnuit eu cu ele:-<

acum ma pregatesc s-o sterg de la birou la eco...avem intalnire cu pustiulica;))

lorena_sv
22.08.2011, 18:06:54
dap...misca gangania:x;)) Greturile in schimb sunt la ordinea zilei...n-au trecut, doar ca m-am bisnuit eu cu ele:-<

acum ma pregatesc s-o sterg de la birou la eco...avem intalnire cu pustiulica;))

felicitari! cred ca esti happy, e un sentiment unic:x
imi pare rau ca n-au trecut greturile. de acum ar tb sa se amelioreze si sa inceteze...
te asteptam cu vesti bune de la eco!!

Iulia_
22.08.2011, 19:47:22

Yupiiii ! Misca gangania !! :x
Ma bucur ca ati plecat la intalnire cu baietelul ;)) frumoase momente.

andrada21
23.08.2011, 01:20:48
salut fetele, sper ca sunteti bine. eu astept sa treaca vremea sa imi faca programare la morfo... ce mai stiti de capsunik?

bun venit gabriela87!
Sunt bine,acasa,Tania papa si creste,e f cuminte.Mami umpic obosita .Eu insa nerabdatoare sa le vad.Mai am 3 sapt:D

lorena_sv
23.08.2011, 10:09:32
Sunt bine,acasa,Tania papa si creste,e f cuminte.Mami umpic obosita .Eu insa nerabdatoare sa le vad.Mai am 3 sapt:D

vii cu totul sau vreti sa va intoarceti?
o asteptam cand are timp sa ne povesteasca cum a fost!!ma bucur ca sunt bine amandoua!

lorena_sv
23.08.2011, 10:10:09
Yupiiii ! Misca gangania !! :x
Ma bucur ca ati plecat la intalnire cu baietelul ;)) frumoase momente.

pe la voi ce se mai aude?

Ancaxyz
23.08.2011, 10:43:06
Buna!Ieri m-am intors dintr-un "sejur" de week-end la spital, din cauza unei crize biliare. Suntem bine si eu si Gabitza, care a avut niste reactii :D:eram "cazate" intre un salon cu 3 bb si sala de nasteri si de cate ori plangea vreun copilas ma "batucea" de credeam ca ma invineteste; in schimb cand se auzea o femeie nascand...:((...n-o mai simteam deloc, parca se acundea. Multa sanatate si aveti grija ce mancati >:D<.

roxutza88
23.08.2011, 10:51:58
Buna!Ieri m-am intors dintr-un "sejur" de week-end la spital, din cauza unei crize biliare. Suntem bine si eu si Gabitza, care a avut niste reactii :D:eram "cazate" intre un salon cu 3 bb si sala de nasteri si de cate ori plangea vreun copilas ma "batucea" de credeam ca ma invineteste; in schimb cand se auzea o femeie nascand...:((...n-o mai simteam deloc, parca se acundea. Multa sanatate si aveti grija ce mancati >:D<.
acelasi lucru mi se intampla si mie inainte sa nasc.cand auzea un bebe plangand,imediat misca.parca interactionau intre ei...cand nastea o mamica,nu facea nimic,dar eram eu ingrozita de ce auzeam...:((

topi11
23.08.2011, 15:32:18

super vesti. asteptam pozici si povestiri despre cum a fost.

nelly_blinduta
23.08.2011, 17:13:29
Buna fetelor. Va anunt ca astazi bebele implineste 4 luni in burtica si sunt tare fericita:)...ma pregatesc pe saptamana viitoare sa fac triplu test si apoi cred ca o sa stept cu nerabdare morfo fetala pentru ca atunci o sa stiu cu siguranta sexul:D. Am o rugaminte: cine ma ajuta sa imi apara si mie tikerul cand postez?

andrada21
23.08.2011, 17:38:26
vii cu totul sau vreti sa va intoarceti?
o asteptam cand are timp sa ne povesteasca cum a fost!!ma bucur ca sunt bine amandoua!
Ne intoarcem pana in decembrie,nu as fi vrut dar e mai bine asa.Anul viitor cununam si sa fiu sigura pe "rezerve"plus ca 2 luni nu e capat de tara,o sa mai rezist.
Acusi apare IUSTINEL:D

ancutza1010
23.08.2011, 21:40:19
Buna fetelor. Va anunt ca astazi bebele implineste 4 luni in burtica si sunt tare fericita:)...ma pregatesc pe saptamana viitoare sa fac triplu test si apoi cred ca o sa stept cu nerabdare morfo fetala pentru ca atunci o sa stiu cu siguranta sexul:D. Am o rugaminte: cine ma ajuta sa imi apara si mie tikerul cand postez?
Dai click pe un ticker la alegere ( care iti place tie ) si introduci datele tale pe pagina care se deschide. Dupa ce urmezi pasii de pe siteul pe care te-a directionat vei primi la urma un cod, adresa html. Pe aceea sa o copii si o pui in semnatura.
Pentru a ajunge in semnatura, mergi pe pagina asta, in dreapta sus, la optiuni. Acolo ai in stanga,optiunea modifica semnatura. Dai click si pe pagina care ti se deschide, dai paste la codul html pe care l-ai copiat anterior. Poti sa previzualizezi semnatura sa vezi daca e ok. Cand te-ai hotarat, selectezi salveaza semnatura, si gata. :D

lorena_sv
23.08.2011, 21:46:58

felicitari!!:xcate-o luna si tot se aduna pana ajungi la 9!:x
sarcina usoara in continuare cu un bebe sanatos si la termen!

Iulia_
23.08.2011, 22:03:42
pe la voi ce se mai aude?
Pe 1 sept ma programez la Melinte, in rest nimic :) ma bucur de viata in 2 pana cand o sa am motive sa ma bucur de cea in 3 :)
Pupici pentru mami si pentru Iustinel :x

lorena_sv
24.08.2011, 10:26:38
Pe 1 sept ma programez la Melinte, in rest nimic :) ma bucur de viata in 2 pana cand o sa am motive sa ma bucur de cea in 3 :)
Pupici pentru mami si pentru Iustinel :x

e binee, e o dr super!! totusi ar fi bine dc ai face si o monitorizare ecografica a ovulatiei si sotul o spermatograma!
va pupam si noi!:*:*

topi11
24.08.2011, 10:55:33
lorena, nu se prevesteste nimic nimic? cum te simti? indata facem galerie:)

lorena_sv
24.08.2011, 12:31:42
lorena, nu se prevesteste nimic nimic? cum te simti? indata facem galerie:)

in afara de o presiune si cateva dureri de oase jos, niciun semn...ieri m-a cam durut burtica si spetele, dar nu erau contractii...astept sa vad ce mai apare:)

roxutza88
24.08.2011, 12:52:18
in afara de o presiune si cateva dureri de oase jos, niciun semn...ieri m-a cam durut burtica si spetele, dar nu erau contractii...astept sa vad ce mai apare:)
sa ai grija daca ti se rupe apa sa fugi la spital.ca nu e voie sa stea bebe prea mult fara lichid.am o cunostinta care a stat 2 zile cu apa rupta ca nu stia ca i s-a rupt(a curs f putin)desi era la al 2-lea bebe./:) au bagat-o de urgenta in operatie de cum a ajuns.si a stat cu bebe in spital vreo 2 luni(l-a nascut si prematur).la mine cred ca a curs vreo 3 l...nu aveam cum sa nu-mi dau seama :)).unei prietene i s-a rupt apa la restaurant,s-a dus acasa,a facut o baie,s-a mai relaxat putin....sotul ei facea 13-14 prin casa:)).important e sa nu intrii in panica.bafta!!!

AnnyyAnnyy
24.08.2011, 15:25:38
sa ai grija daca ti se rupe apa sa fugi la spital.ca nu e voie sa stea bebe prea mult fara lichid.am o cunostinta care a stat 2 zile cu apa rupta ca nu stia ca i s-a rupt(a curs f putin)desi era la al 2-lea bebe./:) au bagat-o de urgenta in operatie de cum a ajuns.si a stat cu bebe in spital vreo 2 luni(l-a nascut si prematur).la mine cred ca a curs vreo 3 l...nu aveam cum sa nu-mi dau seama :)).unei prietene i s-a rupt apa la restaurant,s-a dus acasa,a facut o baie,s-a mai relaxat putin....sotul ei facea 13-14 prin casa:)).important e sa nu intrii in panica.bafta!!!
eu m-am panicat citind:))=)) clar!viteaza-s:))

Lorenuta stai cumintica mami ca am auzit c-aseara te plimbai...pe langa casa, cumintica si cu cineva in zona...in caz de ceva, rupi usa spre spital>:D< Eu astept sa ma anunti ca ai bebe:*

lorena_sv
24.08.2011, 15:35:22

da, sa se rupa apa sau sa apara contractii regulate:D, insa la mine niciun semn, deocamdata...la mine nu cred ca o sa fie prea multa, desi dr a spus ca e in cantitate normala cand am fost la control...totusi chiar si 100 dew ml dc curge ar tb sa imi dau seama...stiu ca nu e voie sa faci baie dc se rupe apa(sau am retinut eu gresit:-\) doar dus...tu ai mai avut ceva simptome inainte sa ti se rupa apa??stiu ca tie ti s-a rup in spital si apoi te-a bagat la cezariana.eram si eu atunci in spital si s-a anuntat si la etajul 4:)
vad ca azi pe langa presiune si durere de burta si spate, mai am si o durere care se lasa in piciorul drept(asta din cand in cand)...:-<asta n-am mai avut-o pana acum si nici dureri nu prea am avut, probabil se preg organismul pt nastere, o doamna imi spunea ca tot organismul se dilata/:)

lorena_sv
24.08.2011, 15:39:49
eu m-am panicat citind:))=)) clar!viteaza-s:))

Lorenuta stai cumintica mami ca am auzit c-aseara te plimbai...pe langa casa, cumintica si cu cineva in zona...in caz de ceva, rupi usa spre spital>:D< Eu astept sa ma anunti ca ai bebe:*

am stat cateva zile la ai mei cat a fost sotul mai ocupat cu serviciul, acum are 2 zile de liber si sapt viit intra in concediu
eu sunt asa de calma, azi am fost in Burdujeni la primarie sa ma interesez de indemnizatie, alocatie si altele:D, imi vine sa ma plimb toata ziua, desi am inceput sa merg mai greu, nu mi se pare ca s-a lasat burta, dar simt ca s-a lasat ceva jos si tb sa merg ca o ratzusca:)
mai mult cei din jurul meu se panicheaza, mama nu vrea nici un minut sa raman nesupravegheata, isi imagineaza ca nasc in 5 minute, ca si colega ei:D

roxutza88
24.08.2011, 16:15:32
da, sa se rupa apa sau sa apara contractii regulate:D, insa la mine niciun semn, deocamdata...la mine nu cred ca o sa fie prea multa, desi dr a spus ca e in cantitate normala cand am fost la control...totusi chiar si 100 dew ml dc curge ar tb sa imi dau seama...stiu ca nu e voie sa faci baie dc se rupe apa(sau am retinut eu gresit:-\) doar dus...tu ai mai avut ceva simptome inainte sa ti se rupa apa??stiu ca tie ti s-a rup in spital si apoi te-a bagat la cezariana.eram si eu atunci in spital si s-a anuntat si la etajul 4:)
vad ca azi pe langa presiune si durere de burta si spate, mai am si o durere care se lasa in piciorul drept(asta din cand in cand)...:-<asta n-am mai avut-o pana acum si nici dureri nu prea am avut, probabil se preg organismul pt nastere, o doamna imi spunea ca tot organismul se dilata/:)
nu am avut nici un alt simptom.nu m-a durut burta,nu am avut contractii...nimic.eram la baie(am avut noroc ca daca eram in alta parte faceam lac in jurul meu :D )si am simtit ca fac pipi si nu ma mai opresc...si mi-am dat seama ca s-a rupt apa.cica trebuia sa fie si un dop gelatinos dar eu numai la dop nu m-am uitat.am asteptat sa curga tot(mi s-a parut o vesnicie) si apoi am fugit fffffffff speriata si agitata la asistenta si i-am zis ca mi s-a rupt apa.m-a intrebat daca sunt sigura si i-am zis ca daaaa /:).a chemat dr(iar am avut noroc ca era in spital)si cand m-a vazut plansa si speriata a zis"pai nu asta vroiam toti??de ce plangi"si m-am mai linistit.m-a urcat pe masa si i-a spus unei asistente sa ma duca repede in sala ca bebe coboara.vreau sa spun ca aveam o burtica fff mica si ff joasa.era si tuguiata..cred ca doar cat era bebe.au inceput sa ma ia niste dureri f usoare de burta ca la ciclu.dar nu am avut timp sa ma doara mai tare.abea am avut timp s-o sun pe maicamea si pe sotul meu.cam asta a fost...imi aduc aminte in sala erau f multe asistente si dr...printre care si dr mea care se vedea ca are o privire ingrijorata si asteptau sa vina maicamea cu chitul de la celule.si apoi masca pe fata mea si cam atat.:Dsi acum ma uit la bebelina mea cum face balonase la gurita si vb cu jucariile si imi aduc aminte cu drag tot.dar atunci eram speriata la max.
asa stiam si eu:ca se dilata toate oasele.de asta si doare atat de tare.:-SS