PDA

Versiunea completa : Aspirante la bebe, viitoare si actuale mamici din Suceava

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

mamuky
20.07.2009, 14:50:38
As vrea si eu sa aflu numele unor medici ginecologi de incredere din Suceava.Sunt de cateva saptamani mutata din Sibiu si nu cunosc deloc orasul.

cellya25
20.07.2009, 16:29:19
As vrea si eu sa aflu numele unor medici ginecologi de incredere din Suceava.Sunt de cateva saptamani mutata din Sibiu si nu cunosc deloc orasul.

Doctor Dumitrache....o sa-ti dau nr de tel al asistentei lui daca doresti ...toate prietenele mele merg la el, si-s foarte multumite, astept sa merg si eu

ionela_mihaela
20.07.2009, 22:41:54

Doamna doctor Savescu, langa Policlinica.....

mamuky
23.07.2009, 10:12:04
Va multumesc pentru recomandari.

irinaririna
24.07.2009, 15:41:49
Dumitrache nota 10, Saveasca ... mai bine nu!

mamuky
30.07.2009, 14:23:44
Fetelor va multumesc pentru recomandari.Imi doresc in viitorul cat mai apropiat un bebe si mi-e foarte greu sa ma hotarasc.Primul meu impuls este sa merg in Iasi sa imi gasesc un medic cu care sa pot sa ma consult si in timpul sarcini ...dar totusi ma gandesc ca poate exista doctori de incredere si in Suceava si eu nu am auzit de iei. Cred ca va mai dura ceva timp pana voi reusi sa ma hotarasc.

scumpick21
30.07.2009, 14:47:12
Daca te hotarasti sa mergi in Iasi iti pot recomanda eu un doctor (la care merg eu). pup

mamuky
30.07.2009, 15:02:10
Daca te hotarasti sa mergi in Iasi iti pot recomanda eu un doctor (la care merg eu). pup
Avand in vedere ca sunt din Iasi dar am avut parte de multe mutari (Sibiu,acum Radauti)cred ca tot acolo ma atrage mai tare sa merg.Am auzit si eu tot felul de pareri despre medici din Iasi,iar in ultima perioada am citit pe forum la miresici din iasi exp. nu prea placute ,dar ma gandesc ca depinde si de NOROCUL fiecaruia. Tu la ce medic mergi in Iasi?

ancutza1010
25.08.2009, 09:42:07
Si pe mine m-ar interesa un medic bun. Mergeam la doamna doctor Savescu. As vrea sa mai cer si alte pareri in SV. Am fost in BUcuresti si am remarcat diferenta fata de doamna doctor de aici, de aceea zic, poate stiti voi pe cineva.

andreutzaa
25.08.2009, 14:21:30
Si pe mine m-ar interesa un medic bun. Mergeam la doamna doctor Savescu. As vrea sa mai cer si alte pareri in SV. Am fost in BUcuresti si am remarcat diferenta fata de doamna doctor de aici, de aceea zic, poate stiti voi pe cineva.

un doctor bun am auzit k ar fi cel de la policlinica de la combinat vis a vis de carrefour sau dna dr andrei momentan este la mpo.

Anca1711
25.08.2009, 18:52:32
pai cel din policlinica de la combinat e dumitrache. si eu merg la el. e super bun. e medic venit din bucuresti.

ancutza1010
25.08.2009, 21:44:29
pai cel din policlinica de la combinat e dumitrache. si eu merg la el. e super bun. e medic venit din bucuresti.
La Bethesda? Cred ca o sa-mi fac si eu o programare.Aveam o retinere la medici ginecologi barbati dar mai in gluma mai in serios multi spun ca sunt mai buni :)):">

leonte_alina
25.08.2009, 21:56:43
La Bethesda? Cred ca o sa-mi fac si eu o programare.Aveam o retinere la medici ginecologi barbati dar mai in gluma mai in serios multi spun ca sunt mai buni :)):">
sa-mi spui si mie cum a decurs intalnirea la el poate prind si eu curaj:)

andreutzaa
25.08.2009, 21:57:08

nu la bethesda vis a vis de carrefour.undeva pe langa statia de autobuz dar trebuie sa mergi dimneata tare k am inteles k se face o lista cu "programari" care i se inmaneaza asistentei si o sa`ti zica ea la ce ora sa vii.dak vei merge sa scrii mai multe pe site.

Anca1711
28.08.2009, 22:52:28
nu nu, nu la bethesda, vis a vis de carrefour la policlinica din combinat. e un doctor de nota 10, va spun eu. merg la el de ceva timp, si e f finut. puteti merge si cu trimitere si adeverinta de student/etc (pt decontare) si nici nu platiti. puteti sa mergeti dimineata tare, de ex pe la 6 si ceva cu actele necesare si cand vine asistenta i le dati si va scrie pe agenda si va cheama. daca nu, mergeti in timpul zilei cand aveti voi timp si luati nr de tel de la programari de pe usa si mergeti cu programare.

andreeasmiley
29.08.2009, 11:54:56
Domnul Doctor Drumitrache este un om de milioane. M-a ajutat enorm, mi-a programat din Suceava operatie in Bucuresti, a dat el toate telefoanele care trebuiau date astfel incat atunci cand am ajuns in Bucuresti toti medicii stiau ca vin si nu a trebuit sa pierd vremea cu programari. Pentru toata munca depusa nu a vrut sa ia nici macar banii pentru cartela de telefon consumata. Raspunsul dumnealui a fost "daca eu vreau sa fac un bine, dumneavoastra de ce nu ma lasati?"...dupa o astfel de replica ce sa ii mai spui. Am avut o matusa care s-a dus la control si in loc sa ii dea 50 ron i-a dat 200 (incurcase bancnotele), iar el a retinut numele si la urmatorul control i-a dat banii inapoi. Acestea sunt doar exemple de ceea ce inseamna omenie la un medic, dar peste toate astea se adauga profesionalismul de care da dovada. A lucrat mai bine de 10 ani la Fundeni si se vede ... Luati-va inima in dinti si fiti convinse ca merita!

leonte_alina
29.08.2009, 21:50:11
De dr.Coca Laura ce stiti?eu m-as programa la ea ,dar as vrea cateva pareri prima data.Plus ca mai incolo cand va fi vb de un bebe as vrea sa merg la Bethesda pt cezariana,si ea lucreaza doar la judetean ...so nuj cum sa fac..daca merg la ea trebuie sa merg tot timpul ?sau pot pe urma sa ma schimb la Bolohan?help pls:*

lorena_sv
29.08.2009, 23:28:16
De dr.Coca Laura ce stiti?eu m-as programa la ea ,dar as vrea cateva pareri prima data.Plus ca mai incolo cand va fi vb de un bebe as vrea sa merg la Bethesda pt cezariana,si ea lucreaza doar la judetean ...so nuj cum sa fac..daca merg la ea trebuie sa merg tot timpul ?sau pot pe urma sa ma schimb la Bolohan?help pls:*

Buna, Alina!si eu am auzit de dr. Coca de la mama mea, care lucreaza la spital si am auzit doar vb bune.si eu as vrea sa merg la dansa...

andreeasmiley
30.08.2009, 12:43:21
Am o amica care a nascut 3 copii cu dna Coca, si controalele aferente din timpul sarcinilor, si nu s-a plans niciodata de ea!

Anca1711
14.09.2009, 10:58:06
am fost si la dna coca, e ok, vorbeste frumos. ceea ce m`a enervat la culme a fost faptul ca eu am cerut sa imi recolteze pt anumite analize si facea ce facea si zicea ca nu e nevoie, ca e de ajuns papanicolaul. ceea ce m`a enervat si n`am mai mers la ea.

cipbia
14.10.2009, 11:56:06
vad ca nu s-a mai scris de mult timp la subiectul asta. e cineva din radauti pe aici:D? eu m-am mutat anul trecut in radauti si nu prea cunosteam doctorii de pe aici. in februarie am ramas insarcinata si cineva mi-a recomandat-o pe dna. dr. Bobeico Lilia. De atunci am fost la ea. MIe mi se pare o super doctorita. Am avut 2 pericole de avort spontan, o data la 1 luna jumate si o data la 3 luni. Si de fiecare data a fost bine ce mi=a dat ea sa fac. Acum mai am 27 de zile pana la cezariana si bebele e sanatos si bine, numai ca nu e intors. acuma am auzit si pareri impartite despre ea. cu mine s-a purtat foarte frumos. a nascut cineva cu ea? normal sau cezariana?

mamuky
18.12.2009, 14:17:06
vad ca nu s-a mai scris de mult timp la subiectul asta. e cineva din radauti pe aici:D? eu m-am mutat anul trecut in radauti si nu prea cunosteam doctorii de pe aici. in februarie am ramas insarcinata si cineva mi-a recomandat-o pe dna. dr. Bobeico Lilia. De atunci am fost la ea. MIe mi se pare o super doctorita. Am avut 2 pericole de avort spontan, o data la 1 luna jumate si o data la 3 luni. Si de fiecare data a fost bine ce mi=a dat ea sa fac. Acum mai am 27 de zile pana la cezariana si bebele e sanatos si bine, numai ca nu e intors. acuma am auzit si pareri impartite despre ea. cu mine s-a purtat foarte frumos. a nascut cineva cu ea? normal sau cezariana?
Sa-ti traiasca mogaldeata mik si multa sanatate va doresc la amandoi.Si eu m-am mutat in radauti de cateva luni ,sunt curioasa cum a fost la nastere.

mamuky
18.12.2009, 14:21:51
te rog din suflet cand mai intrii sa-mi dai si mie cateva detalii despre cum a fost,eu am merg in iasi la doctor ginecolog ,dar parca ar fi mult mai usor daca as stii ca e aici aproape la orice ora.

mamuky
18.12.2009, 14:24:39
Sarbatori fericite tuturor, si fie ca Anul Nou ce ne bate in prag sa va aduca sanatate, fericire si implinirea tuturor dorintelor.:* :*

lorena_sv
19.12.2009, 11:34:49
O intrebare pt cele care vor sa faca bebe sau cele care au mai multe informatii. Ce doctori ginecologi sunt in Suceava, care asista la nasteri???

andreeasmiley
19.12.2009, 21:58:46
O intrebare pt cele care vor sa faca bebe sau cele care au mai multe informatii. Ce doctori ginecologi sunt in Suceava, care asista la nasteri???

Lorena....ai un anunt de facut? <:-P =D> <:-P =D> <:-P =D> . Stiu sigur de Merticaru,Bolohan si inca 1, ultimii 2 activeaza si la Bethesda.

lorena_sv
20.12.2009, 09:45:59
Lorena....ai un anunt de facut? <:-P =D> <:-P =D> <:-P =D> . Stiu sigur de Merticaru,Bolohan si inca 1, ultimii 2 activeaza si la Bethesda.

Inca nu...poate peste vreo jumatate de an!;)) oricum e bine sa stim!!
Dar la spitalul judetean??

lorena_sv
27.12.2009, 12:56:32
Numai pe mine ma intereseaza acest subiect?:D
Ca viitoare mame(peste un an/doi/trei) ar tb sa avem cateva informatii despre medicii din Sv ...sau sunt miresici care vor sa nasca la Iasi sau in alta parte?
Orice parere e binevenita, chiar si din experienta altora e bine sa invatam!
Deci??;;)

cellya25
28.12.2009, 19:59:20
Mda si eu ma gandesc cu groaza ce o sa fac cand voi lua decizia sa am un bebe...la spitalul judetean in nici un caz nu ma voi duce...ma gandesc la Bethesda sau la Iasi ...Am mers la Dumitrache e un doctor de milioane vb f frumos stie cum sa te ia e atent deci nu ezitati sa mergeti.

andreeasmiley
28.12.2009, 20:09:22
Mda si eu ma gandesc cu groaza ce o sa fac cand voi lua decizia sa am un bebe...la spitalul judetean in nici un caz nu ma voi duce...ma gandesc la Bethesda sau la Iasi ...Am mers la Dumitrache e un doctor de milioane vb f frumos stie cum sa te ia e atent deci nu ezitati sa mergeti.

Traiasca Dumitrache! Insa pana nu poate asista la nasteri e cam inutil. E pacat sa te "formezi" pe felul lui de a fi si apoi sa nasti cu altcineva care in + te poate si trata de sus ca doar deh...ai refuzat pe perioada sarcinii sa mergi la el/ea. Eu inca sper ca pana fac eu un bebe sa ajunga Dumitrache in spital :).

lorena_sv
29.12.2009, 10:35:25
Dar la Bethesda, ce doctori sunt?
De Dr. Bolohan n-am auzit vorbe prea bune, cica ,,le cam trage la masea,,(ca sa spun asa, popular) si se fac acolo si nasteri normale??Eu optez pt nastere normala cand va fi sa fie...mai bine sufar 2-3 zile decat toata viata!Acesta e doar punctul meu de vedere.;-)

lorena_sv
04.01.2010, 18:42:18
nimeni n-are ganduri de astea?;))

Ciufi83tm
04.01.2010, 22:23:27
Buna si eu sunt de un timp mutata in Suceava si ma intereseaza si pe mine un doctor bun ginecolog. Am fost la Saveasca, probabil este un bun medic, dar in schimb nu imi place de ea ca nu se implica, nu o intereseaza pacientii foarte mult ci doar banii, cel putin astfel de impresie mi-a lasat. Am sa incerc si la Bethesda la dc. Bolohan sapt.asta sper sa ajung.

malinush
07.01.2010, 00:09:08
nimeni n-are ganduri de astea?;))
Lorena,ceva noutati in noul an?:-""

lorena_sv
09.01.2010, 09:47:55

inca nu!mai pe la vara!;)) doar cautam un doctor sa ma asigur ca ca va fi bine ceea ce va urma!:-"

lorena_sv
09.01.2010, 09:48:39

dar la tine????>:D<

lorena_sv
09.01.2010, 09:57:14
Buna si eu sunt de un timp mutata in Suceava si ma intereseaza si pe mine un doctor bun ginecolog. Am fost la Saveasca, probabil este un bun medic, dar in schimb nu imi place de ea ca nu se implica, nu o intereseaza pacientii foarte mult ci doar banii, cel putin astfel de impresie mi-a lasat. Am sa incerc si la Bethesda la dc. Bolohan sapt.asta sper sa ajung.

de Bolohan nu stiu ce sa zic..nu am auzit vorbe prea bune...acum depinde....
pe doctorul de la policlinica din Combinat mi l*au recomandat fetele cu care am mai vb!sau pe doctorita Coca, dar am auzit ca si ea mai are ,,toane,, ca sa zic asa...la ea as fi vrut sa merg, insa unei colege i*a spus, la un control pe masa, ca la ea nu vede nimic:-w pai ce fel de doctor este???
eu vroiam sa merg din start, dinainte de sarcina la un singur doctor, cu care sa si nasc:D (asta cand va fi).dar ce ma mai gandesc eu la viitor!;))
asa ca am mai auzit de doctorita Melinte Popescu Sanziana, care e buna si e si in spitalul judetean! insa nu stiu daca are cabinet particular??
in cele din urma as merge si la doctor Dumitrescu din Combinat. merg multe mamicicu burtica la el, apoi din luna a7-a merg la doctorul cu care urmeaza sa nasca. si asta e o varianta!>:D<

andreeasmiley
09.01.2010, 21:16:21
Dumitrache . :)>-
:*

lorena_sv
09.01.2010, 21:41:34
Dumitrache . :)>-
:*

daaaa!;))
tu mergi la el?cum e?

malinush
10.01.2010, 00:49:39
dar la tine????>:D<
nu stiu ce sa zic..va anunt oricum daca o sa fie:*

andreeasmiley
10.01.2010, 13:52:53
daaaa!;))
tu mergi la el?cum e?

Am fost la el. Si sper sa merg cand voi avea bebe, peste vreo 3 ani asa :P. E un super om. O sa-ti placa! E bland si calm si cald si cu respect fata de femei si vata de oameni. Si nu jacmaneste asa cum fac altii.

Ciufi83tm
18.01.2010, 20:46:56
Buna fetelor, am fost la dc. Bolohan si mi sa parut super de treaba in comparatie cu dr.Savescu. As merge si eu la dc.Dumitrache, dar as vrea ca sa am un medic pt mult timp adica sa si nasc cu el, iar in spital am inteles ca nu are intrare, ca sa zic asa. La mine situatie e cam aiurea pt. ca trebe sa merg la iasi, acolo m-a trimis dc.Bolohan, pt. ca incerc de 1 an sa raman gravida si nu reusesc. Am facut teste de ovulatie, eco sa vada dak am ovulatie si este, sotul meu a facut spermograma si singurul lucru a ramas cum ca as avea trompele obstructionate si ca trebe sa fac un hsg. Asa ca am luat legatura cu dc.Onofriescu de la sp.Ioan Cuza si mi-a mai dat si el sa fac niste analize si apoi sa vedea ce va mai fi.

Ciufi83tm
18.01.2010, 20:48:34
A si am uitat sa va spun ca eu m-am mutat din timisoara in suceava si am fost si acolo la ginecolog, iar dc. savescu lasa de dorit.

andrada21
21.01.2010, 10:51:37
buna fetelor!si eu vreau un bebe.mie frica dar imi doresc mult.primul pas as vrea sa gasesc un medic bun la care sa merg ,sa fac ceva analize si dupa sa vina repede bebe sa nu ma faca sa astept prea mult.poopici

lorena_sv
21.01.2010, 20:12:44
buna fetelor!si eu vreau un bebe.mie frica dar imi doresc mult.primul pas as vrea sa gasesc un medic bun la care sa merg ,sa fac ceva analize si dupa sa vina repede bebe sa nu ma faca sa astept prea mult.poopici

Ma intrebai cat a costat analizele...am intrebat azi si sunt 4 mil si ceva=(( .cam mult, dar cred ca merita!decat sa se intample ceva mai grav, de ex sarcina oprita din evolutie sau avort...mie doctorita mi-a zis ca sunt in jur de 2-3 mil, dar am intrebat la Synevo, azi....pt ca aveam biletul de trimitere de la dansa.
apropo de frica, am intrebat si eu dr daca e ceva normal sau mi se intampla doar mie...:D si e ceva normal...insa e bine sa ne punem intrebarea DACA SUNTEM PREGATITE.
PRIN CONCLUZIE, si eu vreau bebe , cu toate ca mi-e frica....si intrebarea e sa mai astept 10 ani pana imi trece frica sau va trece pe masura ce se va derula si sarcina?eu cred ca ultima varianta...si cred ca e un lucru frumos sa fii insarcinata si sa ai un bebe!oricum conteaza mult dc ne rugam la DD, pt ca oricine poate avea probleme. de ex, o dr. de la spital a pierdut bebele la 8 luni, cu cateva zile in urma:(( .dar tb sa gandim pozitiv si totul va fi bine!!

andrada21
22.01.2010, 14:19:12
Ma intrebai cat a costat analizele...am intrebat azi si sunt 4 mil si ceva=(( .cam mult, dar cred ca merita!decat sa se intample ceva mai grav, de ex sarcina oprita din evolutie sau avort...mie doctorita mi-a zis ca sunt in jur de 2-3 mil, dar am intrebat la Synevo, azi....pt ca aveam biletul de trimitere de la dansa.
apropo de frica, am intrebat si eu dr daca e ceva normal sau mi se intampla doar mie...:D si e ceva normal...insa e bine sa ne punem intrebarea DACA SUNTEM PREGATITE.
PRIN CONCLUZIE, si eu vreau bebe , cu toate ca mi-e frica....si intrebarea e sa mai astept 10 ani pana imi trece frica sau va trece pe masura ce se va derula si sarcina?eu cred ca ultima varianta...si cred ca e un lucru frumos sa fii insarcinata si sa ai un bebe!oricum conteaza mult dc ne rugam la DD, pt ca oricine poate avea probleme. de ex, o dr. de la spital a pierdut bebele la 8 luni, cu cateva zile in urma:(( .dar tb sa gandim pozitiv si totul va fi bine!!
asa zic si eu.si peste 5 ani tot frica o sa imi fie.am 23 ani,pana raman, pana vine bebele fac 25.deci nu pot zice ca e prea devreme dar parca ma tem.oricum avem 9 luni la dispozitie sa ne acomodam cu ideea.unde are cab doctorita ta?am si o curiozitate.analizele nu pot fi facite gratuit?pt ce imi opresc din salar 250 lei lunar la sanatate?

lorena_sv
22.01.2010, 16:52:26
asa zic si eu.si peste 5 ani tot frica o sa imi fie.am 23 ani,pana raman, pana vine bebele fac 25.deci nu pot zice ca e prea devreme dar parca ma tem.oricum avem 9 luni la dispozitie sa ne acomodam cu ideea.unde are cab doctorita ta?am si o curiozitate.analizele nu pot fi facite gratuit?pt ce imi opresc din salar 250 lei lunar la sanatate?

mmm...mie mi-e mai frica de astea 9 luni si de nastere, acum ca am inceput sa citesc si sa vad mai multe.
Dr Melinte are cabinet langa Petru Rares, la Ginecomed(sunt mai multe cabinete acolo).Pt analizele astea nu se da nicaieri compensat.m-am interesat...pai asa si mie mi se opresc bani din salar, nu numai la sanatate ci si acum cu criza asta, cate 2oo pe luna...[-(

elenamau
22.01.2010, 18:57:02
Nu cred ca suntem vreodata pregatite sa faem copii, Mereu vom spune ca mai avem ceva de facut mai inainte. Noi avem 7 luni si abia la ultimele ecografii incepe sa fie foarte frumos, cand veti ca ai un bebe in burta, care chiar este al tau. Trebuie sa ne mai gandim si ca Dumnezeu ne da un bebe cand stie el, nu cand vrem noi. Bafta!

andrada21
22.01.2010, 20:46:12
mmm...mie mi-e mai frica de astea 9 luni si de nastere, acum ca am inceput sa citesc si sa vad mai multe.
Dr Melinte are cabinet langa Petru Rares, la Ginecomed(sunt mai multe cabinete acolo).Pt analizele astea nu se da nicaieri compensat.m-am interesat...pai asa si mie mi se opresc bani din salar, nu numai la sanatate ci si acum cu criza asta, cate 2oo pe luna...[-(
pana la urma te ai hotarat?vrei?eu is f hotarata,mia venit asa .....initial vroiam in toamna,acum sunt sigura ca vreau.pe 5 iau banii si merg si la analize.oricum sa intamplat de cateva ori "neprotejat"nu eram in perioada fertila dar nu se stie niciodata.oricum as vrea sa fac analizele intai.
de ce iti opresc 200 lei?asa doar ca e criza?

lorena_sv
23.01.2010, 11:14:59
pana la urma te ai hotarat?vrei?eu is f hotarata,mia venit asa .....initial vroiam in toamna,acum sunt sigura ca vreau.pe 5 iau banii si merg si la analize.oricum sa intamplat de cateva ori "neprotejat"nu eram in perioada fertila dar nu se stie niciodata.oricum as vrea sa fac analizele intai.
de ce iti opresc 200 lei?asa doar ca e criza?

da , m-am hotarat!!:x imi doresc ff mult un bebe si acest sentiment e mai puternic ca frica!!
pai eu lucrez la stat si asa se opresc la toti![-(

lorena_sv
23.01.2010, 16:07:29
da , m-am hotarat!!:x imi doresc ff mult un bebe si acest sentiment e mai puternic ca frica!!
pai eu lucrez la stat si asa se opresc la toti![-(

nu 200 ron la toata lumea si intre 9 -15 % din salar!

AnnyyAnnyy
24.01.2010, 12:17:47
PRIN CONCLUZIE, si eu vreau bebe , cu toate ca mi-e frica....si intrebarea e sa mai astept 10 ani pana imi trece frica sau va trece pe masura ce se va derula si sarcina?eu cred ca ultima varianta...si cred ca e un lucru frumos sa fii insarcinata si sa ai un bebe!oricum conteaza mult dc ne rugam la DD, pt ca oricine poate avea probleme. de ex, o dr. de la spital a pierdut bebele la 8 luni, cu cateva zile in urma:(( .dar tb sa gandim pozitiv si totul va fi bine!!imi poti spune si mie te rog ce analize ti-a recomendat medicul sa faci inainte de a te apca de proiectul bebe?As fi si eu curioasa desi noi inca amanam momentul pe motiv de criza:D...felicitari voua pt initiativa>:D<Sa fie intr-un ceas bun si sa ai o sarcina usoara si lipsita de evenimente neplacute:)
A, si la ce doctor ginecolog te-ai decis pana la urma?unde are cabinet? eu una ma gandesc de pe acum f serios sa nu nasc in Sv(nu am incredere in sectia de maternitate a spitalului nostru) insa as vrea sa am si aici un medic care sa imi monitorizeze sarcina ca sa nu ma duc pt fiecare no spa la Iasi:)sau mai stiu eu unde

lorena_sv
24.01.2010, 14:28:30
imi poti spune si mie te rog ce analize ti-a recomendat medicul sa faci inainte de a te apca de proiectul bebe?As fi si eu curioasa desi noi inca amanam momentul pe motiv de criza:D...felicitari voua pt initiativa>:D<Sa fie intr-un ceas bun si sa ai o sarcina usoara si lipsita de evenimente neplacute:)
A, si la ce doctor ginecolog te-ai decis pana la urma?unde are cabinet? eu una ma gandesc de pe acum f serios sa nu nasc in Sv(nu am incredere in sectia de maternitate a spitalului nostru) insa as vrea sa am si aici un medic care sa imi monitorizeze sarcina ca sa nu ma duc pt fiecare no spa la Iasi:)sau mai stiu eu unde

Mi-a dat sa fac analize precu rubeola. toxmoplasma,cmv-Ig M, listeria, vdrl si inca trei pe care nu le pot descifra:D .
Merg la Dr:D Melinte-Popescu Alina. E venita de la Iasi, e tanara(si pe mine ma motiveaza pt ca e implicata in ceea ce face, si ma simt eu mai bine, nu mai e aceeasi situatie jenanta, zic eu).
Eu zic ca nu conteaza prea tare spitalul, ca dc e sa ai probl(in general, zic) le poti avea oricunde, ca daca colul e tare si lung si bebele nu vrea sa iasa...cred ca procedura e la fel peste tot(dadeam si eu un exemplu)...

Diustina
26.01.2010, 16:19:30
Mi-a dat sa fac analize precu rubeola. toxmoplasma,cmv-Ig M, listeria, vdrl si inca trei pe care nu le pot descifra:D .
Merg la Dr:D Melinte-Popescu Alina. E venita de la Iasi, e tanara(si pe mine ma motiveaza pt ca e implicata in ceea ce face, si ma simt eu mai bine, nu mai e aceeasi situatie jenanta, zic eu).
Eu zic ca nu conteaza prea tare spitalul, ca dc e sa ai probl(in general, zic) le poti avea oricunde, ca daca colul e tare si lung si bebele nu vrea sa iasa...cred ca procedura e la fel peste tot(dadeam si eu un exemplu)...

Am o rugaminte la tine.Poti sa-mi spui numarul de telefon al doctoritei Melinte-Popescu Alina,program sau orice informatie utila?Ma incanta faptul ca este tanara si as vrea sa ajung cat de curand.

Diustina
26.01.2010, 16:24:08

Te rog adauga in list ta id-ul iiustin_a ca sa putem vorbi despre dr. Melinte-Popescu Alina.

lorena_sv
26.01.2010, 21:09:22
Te rog adauga in list ta id-ul iiustin_a ca sa putem vorbi despre dr. Melinte-Popescu Alina.

Azi am fost dupa rezultatul Papanicolau, care a iesit fff bine!
A fost ff draguta, mi-a mai explicat cate ceva. Sunt ff incantata de dansa. E super!:x O sa raman la ea!!Plus ca doctorita care face testele e una dintre cele doua mai bune in SV.:-p

lorena_sv
26.01.2010, 21:13:11
Am o rugaminte la tine.Poti sa-mi spui numarul de telefon al doctoritei Melinte-Popescu Alina,program sau orice informatie utila?Ma incanta faptul ca este tanara si as vrea sa ajung cat de curand.

0330/104.560 program Martea si joia de la 14-17 parca, pe langa Petru Rares.
Te-am adaugat in lista!>:D<

lorena_sv
10.02.2010, 20:54:04

Ai mai ajuns la dr Melinte?;;)

lorena_sv
10.02.2010, 20:56:59
Nu cred ca suntem vreodata pregatite sa faem copii, Mereu vom spune ca mai avem ceva de facut mai inainte. Noi avem 7 luni si abia la ultimele ecografii incepe sa fie foarte frumos, cand veti ca ai un bebe in burta, care chiar este al tau. Trebuie sa ne mai gandim si ca Dumnezeu ne da un bebe cand stie el, nu cand vrem noi. Bafta!

ce mai faci?ce ,mai face Mariuta?:x :x :x
cand ai DPN?

elenamau
11.02.2010, 21:16:01
Buna. Am fost la morg fetala de trim III. Bebelusa are deaj 2 kg si e cu capul in jos, e pregatita de start. Speram sa stea acolo pana la termen. Ma termina, ca ma apasa tare pe vezica; in rest, totul bine, este foarte jucausa. Eu ma misc un pic mai greu, dar merge si asa. Peste vreo 2 saptamani ma mai duc la medic, pana atunci mai aranjez ce hartii mai am de pus la punct.

CorinaH
11.02.2010, 21:53:31
Buna dragele mele viitoare mamici!
Vreti nume de dr buni din Suceava ca sa nasteti natural sau prin cezariana?

lorena_sv
12.02.2010, 08:50:06
Buna dragele mele viitoare mamici!
Vreti nume de dr buni din Suceava ca sa nasteti natural sau prin cezariana?

si.....si....ca nu se stie niciodata:-SS , eu acum inclin spre natural, dar cand o sa fiu insarcinata, poate o sa imi fie frica si poate o sa ma razgandesc...sau poate nu se va putea natural...cum e mai bine??:* >:D<

CorinaH
12.02.2010, 14:58:48
si.....si....ca nu se stie niciodata:-SS , eu acum inclin spre natural, dar cand o sa fiu insarcinata, poate o sa imi fie frica si poate o sa ma razgandesc...sau poate nu se va putea natural...cum e mai bine??:* >:D<
Natural e mai bine si pentru tine dar si pentru copilul tau.
Frica nu ai de ce sa iti fie. E drept ca doare la nastere naturala dar cand iti vei tine copilul in brate vei uita totul. Si copilul iti va fi pus in brate inainte de ai fi taiat cordonul ombilical sau imediat dupa. Va fi ca o victorie asupra suferintei. La Suceava nu se face anestezie epidurala pentru ca nu exista anestezisti disponibili sa stea cu orele in sala de nastere.
Am citit in mesajele anterioare despre dr Dumitrache...da este un bun profesionist dar care nu te poate asista la nastere pentru ca nu lucreasa si in spital. Dar vorba lui...''exista medic de garda daca apar complicatii''. Oricum daca vrei sa nasti natural...cam 90% as putea spune ca nasti cu moasa chiar daca va veni dr tau sa prinda copilul cand iese. Conteaza sa ai un medic bun in urmarirea sarcini.
Depinde de tine, de ce fel de dr iti doresti(tanar sau batran, femeie sau barbat, scump sau sa nu te duca la faliment, care asista nasteri naturale sau care recomanda cezariana)

elenamau
12.02.2010, 15:50:14
Corina, ai un tonus super, esti asa optimista. Felicitari!!!! Te putem lua alaturi de noi la nastere, cred ca ar fi mai usor. Cred ca conteaza si cum sunt persoanele pe care le ai alaturi la nastere, daca iti spune vreo asistenta ca nu poti sa nasti natural, cred ca e mai greu. Si eu am sentimente de frica, dar nu ma mai gandesc deloc, o sa vad atunci cum va fi, greu sau usor. M-ai mai incurajt un pic si pe mine. Mersi!

Lucyaly
12.02.2010, 20:17:46
Buna.Sunt o viitoare mamica din Suceava..Am 17 saptamani.Va astept viitoare mamici din Suceava sa schimbam pareri.

lorena_sv
12.02.2010, 20:53:19
Buna.Sunt o viitoare mamica din Suceava..Am 17 saptamani.Va astept viitoare mamici din Suceava sa schimbam pareri.
trebuia sa scrii la topicul de Suceava!Sunt acolo cateva mamici...

CorinaH
13.02.2010, 15:22:21
Corina, ai un tonus super, esti asa optimista. Felicitari!!!! Te putem lua alaturi de noi la nastere, cred ca ar fi mai usor. Cred ca conteaza si cum sunt persoanele pe care le ai alaturi la nastere, daca iti spune vreo asistenta ca nu poti sa nasti natural, cred ca e mai greu. Si eu am sentimente de frica, dar nu ma mai gandesc deloc, o sa vad atunci cum va fi, greu sau usor. M-ai mai incurajt un pic si pe mine. Mersi!
Elena, da conteaza cine iti urmareste travaliul dar conteaza mai mult si tonusul viitoarei mamici. Gravidutele de obicei intreaba in stanga si in dreapta ''cum a fost la tine nasterea?''...si pe buna dreptate pentru ca vor sa fie informate. Aici cu norocul fiecaruia...daca nimeresti o ''alintata'' o sa spuna ca a durut mult si tare ...ceea ce o va speria si demoraliza pe viitoarea mamica. Dar daca intalnesti o persoana echilibrata iti va spune ca au dost dureri suportabile care le uiti la 30 minute dupa nastere, mai ales cand ai o comoara in brate.
Cred ca am mai spus ca nasterea naturala nu e fara dureri la Suceava. Dar nu sunt dureri insuportabile. Daca ar fi asa rau nu ar naste unele femei de 7-8-9-10 sau mai multe ori.
Eu iti urez nastere usoara si un bebe sanatos.

lorena_sv
13.02.2010, 19:18:27

Bine ai venit!
La ce doctor mergi?Cum te simti?

Lucyaly
17.02.2010, 12:30:18
Bine te-am gasit..acum ma simt destul de bine..desi inca mai am arsuri..sunt un pic ingrijorata pt ca am inceput sa ma ingras destul de mult.Adica am luat de cand sunt insarcinata 6 kg:-s. Ginecologul nmeu se numeste dr. Andrei Carmen si e o doamna super de treaba.

Lucyaly
17.02.2010, 12:33:18
Si eu sunt o viitoare mamica...am 18 saptamani..si merg la dna dr Andrei Carmen...o recomand cu caldura..e o profesionista..f rabdatoare si atenta.

elenamau
17.02.2010, 14:16:26
Bine ai venit! Cum te simti? Cum ai vrea sa nasti?

elenamau
17.02.2010, 14:21:32
Nu mai stiu in cate kg in plus aveam la 18 saptaman, o sa ma uit in carnet, acum am 14 in plus si mi se pare enorm, dar nu se vad asa de tare. Alimenteza-te bine.

lorena_sv
17.02.2010, 21:05:24
Bine te-am gasit..acum ma simt destul de bine..desi inca mai am arsuri..sunt un pic ingrijorata pt ca am inceput sa ma ingras destul de mult.Adica am luat de cand sunt insarcinata 6 kg:-s. Ginecologul nmeu se numeste dr. Andrei Carmen si e o doamna super de treaba.

Lasa ca o sa le dai jos dupa nastere, nu e timpul sa iti faci probl acum, e normal sa te ingrasi, poate intr-o perioada pui mai putine kg fata de alta...important e sa fiti sanatosi, tu si bebe....:*

p.s de ce nu pui un teacker??

lorena_sv
17.02.2010, 21:07:48
Asteptam poze cu burticile, viitoare mamici!!!:love:

andreeasmiley
17.02.2010, 21:29:18
Asteptam poze cu burticile, viitoare mamici!!!:love:

De cand ai anuntat ca vrei bebe, acum vreo 2 luni cred, eu astept anuntul tau oficial. Sa fii sanatoasa si sa iti iasa planurile ;)), :*

lorena_sv
17.02.2010, 22:19:35
De cand ai anuntat ca vrei bebe, acum vreo 2 luni cred, eu astept anuntul tau oficial. Sa fii sanatoasa si sa iti iasa planurile ;)), :*

ooo, inca nu...de acum prin aprilie ca a inceput postul...:"> nu ca as fi mai superstitioasa, dar e bine de evitat cand stii ca se poate intampla ceva rau si n-as vrea sa stau 9 luni sa ma gandesc ca bebe nu va fi bine...
oricum imi doresc ff

lorena_sv
17.02.2010, 22:20:31

ooo, inca nu...de acum prin aprilie ca a inceput postul...:"> nu ca as fi mai superstitioasa, dar e bine de evitat cand stii ca se poate intampla ceva rau si n-as vrea sa stau 9 luni sa ma gandesc ca bebe nu va fi bine...
oricum imi doresc ff mult si ma gandesc des la bebe si ma intereseaza tot ce e legat de el, in felul acesta ma pregatesc si psihic pt ce va urma!:*

lorena_sv
20.02.2010, 13:42:29
Elena, ai mai aflat pana la urma ce tb pt bagajul de spital?
ce noutati mai ai?

lorena_sv
20.02.2010, 14:16:14
Ce mai fac restul mamicilor???Vad ca numai eu scriu pe aici...;)) ;))

elenamau
20.02.2010, 15:43:42
In mare, mi-am pregatit. Nu ma simt prea bine de cateva zile: greata, oboseala, dureri de cap, dar nici nu am stare deloc, sa stau in pat. Saptamana viitoare imi voi pregati geanta. Sunt f incantata de un body-extensibil, marca Violet, luat din Carrefour. Sunt asa fine...

andrada21
20.02.2010, 16:36:49
eu vreau mult un bebe...sper sa nu se lase prea mult asteptat.luna asta a fost prima de"incercari"dar nu a iesit nimik.continuam si sper sa am repede II

lorena_sv
20.02.2010, 18:50:30
eu vreau mult un bebe...sper sa nu se lase prea mult asteptat.luna asta a fost prima de"incercari"dar nu a iesit nimik.continuam si sper sa am repede II

nu tb sa iti faci griji, o sa vina repede cele II >:D<
iti mai faci analizele?

lorena_sv
20.02.2010, 18:52:39
In mare, mi-am pregatit. Nu ma simt prea bine de cateva zile: greata, oboseala, dureri de cap, dar nici nu am stare deloc, sa stau in pat. Saptamana viitoare imi voi pregati geanta. Sunt f incantata de un body-extensibil, marca Violet, luat din Carrefour. Sunt asa fine...

Ti-ai luat cumva si o camasuta de la magazinul de cadouri...mmm...am vazut o graviduta, dar nu stiam dc esti tu:D (mai precis, marti)

elenamau
21.02.2010, 10:35:33
Nu. Trebuia sa o opresti si sa o rogi sa vina pe forum cu noi.;-)

lenutza1984
21.02.2010, 12:27:09
buna
elenamau, sper ca nu am scris gresit nick-ul,
ai primit vreo lista cu cele necesare la spital?
aveti vreo idee cat se da la o cezariana?

eu deja nu mai am rabdare:)
ieri am fost deja si am cumparat carutul care o sa troneze de acum inainte 3 luni in sufragerie:)
parinti nebuni, atat stam si il analizam si ne imaginam cum mergem noi cu bebe la plimbare:)

lorena_sv
21.02.2010, 14:57:39
Nu. Trebuia sa o opresti si sa o rogi sa vina pe forum cu noi.;-)

daaa:)) . poate zicea ,, ce-i cu asta, a luat-o razna,,:)) ?

lorena_sv
21.02.2010, 14:59:10
buna
elenamau, sper ca nu am scris gresit nick-ul,
ai primit vreo lista cu cele necesare la spital?
aveti vreo idee cat se da la o cezariana?

eu deja nu mai am rabdare:)
ieri am fost deja si am cumparat carutul care o sa troneze de acum inainte 3 luni in sufragerie:)
parinti nebuni, atat stam si il analizam si ne imaginam cum mergem noi cu bebe la plimbare:)

super!pai e ceva normal!cred ca toti parintii fac asa...>:D<

andrada21
22.02.2010, 21:51:19
buna fetelor.si eu vreau bb si sper sa vina repede.depre nastere,cred ca vreau cezariana.la 2 dintre controale periodice mi sa spus ca nu as putea naste normal ca is mica in bazin,acum cine stie....sa vina intai bb si dupa ma gandesc eu.

elenamau
23.02.2010, 08:48:57
Nu stiu cat conteaza marimea bazinului inainte de sarcina. In timpul sarcinii, te latesti in bazin; cred ca nasterea naturala depinde de mai multi factori, dintre care psihicul este foarte important. Daca medicul iti spune de la inceput ca nu poti, deja respingi ideea de nastere naturala. Nu stiu, voi vedea, acum vorbesc din ce am citit.

Lista pentru bagaj o am de la fete care au mai nascut in spital.
Cezariana e in jur de 200 euro.

CorinaH
23.02.2010, 23:39:03
Nu stiu cat conteaza marimea bazinului inainte de sarcina. In timpul sarcinii, te latesti in bazin; cred ca nasterea naturala depinde de mai multi factori, dintre care psihicul este foarte important. Daca medicul iti spune de la inceput ca nu poti, deja respingi ideea de nastere naturala. Nu stiu, voi vedea, acum vorbesc din ce am citit.

Lista pentru bagaj o am de la fete care au mai nascut in spital.
Cezariana e in jur de 200 euro.
Bazinul...de fapt diametrele bazinului raman aceleasi inainte si in sarcina.
Pentru nastere naturala se iau in calcul diametrele bazinului, inaltimea si greutatea gravidei, greutatea fatului(ecografic).
Intradevar poti ajunge sa respingi posibilitatea de a naste natural daca iti este si sugerat(subtil) acest lucru. Si un general femeile din vremurile noastre prefera cezariana crezand ca vor suferi mai putin decat la o nastere naturala.

elenamau
24.02.2010, 08:25:26
Oare ar trebui sa imi iau lenjerie de pat pentru spital? Ceva medicamente?

dienuka1984
24.02.2010, 19:11:58
buna seara fetelor!!!!
vreau sa felicit viitoarele mamici(cu bebeii in burtika).....dar si pe cele cu intentie:* ...sa de-a Dumnezeu sa aveti o sarcina usoara si un bebe frumos si sanatos<:-P

in alta ordine de idei...cu cat va citesc mai mult mesajele...cu atat imi doresc sa nasc departe de romania.....inca nu e cazul, dar o sa vina si vremea mea....sapt aceasta a nascut o prietena de-a noastra, aici in Madrid....si vreau sa zic ca a fost tratata f f f bine, totul la superlativ...
s-a dus la spital cu mana in buzunar(ma rog..cu hainutele ptr externarea bebelului)........a primit tot ce a avut nevoie de la ei...
sper sa se schimbe si la noi lucrurile...si sa ajungem cat de cat la standarde europene....si mai ales medicii si asistentele sa se comporte asa cum trebuie....
pupici!!!!

elenamau
24.02.2010, 20:04:27
Si la noi poti sa mergi cu mainile in buzunar, la Clinica Privata Bethesda, unde stiu ffff multe persoane multumite. Si eu inainte de sarcina, spuneam ca sigur voi merge la o clinica privata macar pe la Bacau, Brasov, daca nu mai departe. Acum, ma gandesc ca as vrea cat mai aproape de casa, iar nasterea ma gandesc ca e un proces natural, nu as vrea sa exagerez, iar o cezariana nu este o operatie foarte complicata. Nu cred ca personalul din spital trateaza urat pe toata lumea, dar sunt anumite persoane care nu se ingrijesc, lasa mizerie, etc. Mai sper si in norocul fiecarui om.

Lucyaly
25.02.2010, 13:33:02
Buna viitoare mamici.am fost la echo..am un baietel mare si sanatos..asa mi-a zis dr..totusi dr mi-a spus ca ma asteapta iarasi la echo dupa ce merg sa fac o echografie morfofetala..(ca asa recomanda tuturor gravidelor) stie cineva unde se fac mai ieftin?..am auzit ca e in jur de 300 lei..mult pentru salarul meu de bugetar.

elenamau
25.02.2010, 15:49:54
Sa iti traiasca. Ce medic iti supravegheaza sarcina? Stiu ca morfologie fetala face si dr. Tataranu, cred ca in jur de 3 mil, dar nu sunt sigura. Eu mi-am facut morfologia fetala de trim II si III la un medic in Iasi, cabinet particular si am dat 100 ron.

lenutza1984
25.02.2010, 15:53:35
morfofetala am inteles ca e mai ieftina la Bethesda in jur de 120.
la Tataranu e 300.

Mamicile cu burtici de unde cumparati hainute pt bebe?

lorena_sv
25.02.2010, 16:02:32
la Tataranu e 300.

Am vazut hainute frumoase si la hala(in centru).sunt vreo 2-3 standuri...si la Mall sunt super dragute, nu stiu , insa ce preturi au...

elenamau
25.02.2010, 16:09:07
Buna viitoare mamici.am fost la echo..am un baietel mare si sanatos..asa mi-a zis dr..totusi dr mi-a spus ca ma asteapta iarasi la echo dupa ce merg sa fac o echografie morfofetala..(ca asa recomanda tuturor gravidelor) stie cineva unde se fac mai ieftin?..am auzit ca e in jur de 300 lei..mult pentru salarul meu de bugetar.

Scuze ca nu am fost atenta, am vz ca ai scris ca mergi la dr. Andrei.

Nu am luat pana acum multe hainute, dar am gasit frumoase si accesibile la pret la Carrefour si Fox.

elenamau
25.02.2010, 16:11:31
la Tataranu e 300.

Unde ai facut morfologia? Cred ca trebuie ales un medic bun pt aceasta eco, este foarte importanta.

ikalina
25.02.2010, 16:25:14
Mie d-na dr, Melinte mi-a recomandat sa fac eco morf la Tataranu sau Pricop:-w si cand am fost sa-mi fac progr la tataranu ptr eco morf trebuia sa mai astept 2 sapt ca cica nu face decat una pe zi dupa 4.....l-am trimis apoi pe sotul meu si s-a rugat de asistenta sa faca o programare mau irepede.....adica peste 1 sapt!!!!bun si asa decat delok....si i-a spus ca nu ma primeste decat daca vine cu mine ca prea tare s-a milogit:)) aaa si e 350

lenutza1984
25.02.2010, 17:55:21
eu am facut la tataranu dar acum vreo 3 saptamani era 300 :)

lorena_sv
25.02.2010, 21:28:47
eu am facut la tataranu dar acum vreo 3 saptamani era 300 :)

vrem pozici:love:

ikalina
25.02.2010, 21:49:17
Aaa poate am inteles eu gresit....in plus....Fetelor ati cerut sa va inregistreze eco morf pe cd sau cum?ca nu stiu ce sa fac sau sa intreb....stiu ca la 17 sapt cand am fost nu mi-a spus nik si tare as fi vrut sa-si aduca tati aminte cand a dat apa la soricei...cand a auzit ca are o fetita(desi dupa fata era cam dezamagit):)) :))

andrada21
25.02.2010, 21:53:23
buna fetelor!vreau sa vin si eu la subiect asta....poate nu mai dureaza mult.de ce nu m am apucat inainte??

elenamau
25.02.2010, 21:56:36
Eu am doua inregistrari pe dvd, de la morfologii. Si eu am vrut sa imi fac programare la Tataranu si ma programa peste 2-3 saptamani si depaseam termenul ideal pt morf fetala si am mers la iasi.

CorinaH
26.02.2010, 01:19:17
Oare ar trebui sa imi iau lenjerie de pat pentru spital? Ceva medicamente?
Nu e nevoie de lenjerie. Nu e chiar asa de rau in sp din Suceava. In sectia de obstetrica e relativ curat... mobilier nou, tv, frigider in camera.
La capitolul medicamente...aici e de discutat. Dar daca nu exista un medicament in spital, de regula se da reteta. Vezi atunci la fata locului. Sunt perioade in care bate vantul la farmacia spitalului si perioade in care se mai gaseste cate ceva.
Sa nu lipseasca din bagaj:
- vata(2-3 pachete mari)
- fasa de tifon de 15 sau 20cm (2-3 buc)
- supozitoare cu glicerina
- pansament autoadeziv Cosmopor - 7 buc(in caz de cezariana)
- Oximed spray(in caz de nastere naturala cu epiziotomie)
- Branule -2 buc(catetere intravenoase)
- burtiera
- Bepanthen(pentru bebe dar si pentru sani)
- pompa pentru san
- mameloane artificiale...de silicon(pentru mamele care au mameloanele ombilicate)

elenamau
26.02.2010, 08:51:44
Mersi tare mult, o parte le am deja, de celelalte nu stiam. Deja m-am saturat de visele avute, in fiecare noapte tot nasc.

CorinaH
26.02.2010, 14:53:02
Mersi tare mult, o parte le am deja, de celelalte nu stiam. Deja m-am saturat de visele avute, in fiecare noapte tot nasc.
Rabdare si calm Elena...ptr ca totul se transmite la bebe.
Nastere usoara si un bebe sanatos si linistit.

irina66133
27.02.2010, 18:59:26
Buna,si eu sunt o viitoare mamica din suceava si merg la d-na melinte ...

elenamau
27.02.2010, 20:02:26
Felicitari! Cate saptamani ai?
Corina, poate ma mai ajuti cu o informatie. As vrea sa ii pun bebelusei cercei in spital, sa cumpar direct cercelusii sau sa iau un model steril, am auzit de asa ceva, care se tine cateva zile?

andreeasmiley
27.02.2010, 21:56:47
Corina, poate ma mai ajuti cu o informatie. As vrea sa ii pun bebelusei cercei in spital, sa cumpar direct cercelusii sau sa iau un model steril, am auzit de asa ceva, care se tine cateva zile?

Cei care pun cercelusii folosesti un pistol care are pe post de "glonte" cercelul, si iti ramane in ureche pret de 6 saptamani parca. Nu stiu cum ai putea face in spital asa ceva, dar trebuie sa fie o varianta. Eu pe nepotica am dus-o pe Marasesti langa posta si s-a ocupat de ea o tanara ft draguta. E drept, era mai maricica, avea 5 luni. Pupici

Anca1711
27.02.2010, 22:37:16
mai bine ii pui cu pistol cercelusi medicinali pt inceput. e mai putin dureros si zic eu ca e mai bine. poti incerca la orice magazin de bijuterii, gasesti, sau la perla neagra pe marasesti.

CorinaH
28.02.2010, 00:55:32
Cerceii direct...banuiesc ca sunt din aur sau argint.

CorinaH
28.02.2010, 01:13:46
Cei care pun cercelusii folosesti un pistol care are pe post de "glonte" cercelul, si iti ramane in ureche pret de 6 saptamani parca. Nu stiu cum ai putea face in spital asa ceva, dar trebuie sa fie o varianta. Eu pe nepotica am dus-o pe Marasesti langa posta si s-a ocupat de ea o tanara ft draguta. E drept, era mai maricica, avea 5 luni. Pupici
Sau poate foarte bine sa ii puna in spital cu ajutorul fetelor de la neonatologie. In conditi sterile, cu un usor anestezic local. Copilul cu cat e mai mic cu atat sufera mai putin, nu se sperie de procedura, nu trage de ureche si are timp sa se vindece locul. Dar nu e singura varianta. Doar ca poate exista o mica posibilitate de a fi contaminat pistolul cu care se lucreaza.

CorinaH
28.02.2010, 22:13:48
Buna,si eu sunt o viitoare mamica din suceava si merg la d-na melinte ...
Cum te simti?
In cate sapt de sarcina esti?

irina66133
03.03.2010, 15:32:02
Cum te simti?
In cate sapt de sarcina esti?
buna,ma simt bine nu am probleme ,sunt in a 11 saptamana ....

irina66133
03.03.2010, 15:33:10
vroiam sa va intreb daca a facut cineva dublu test in sapt a 12?

elenamau
03.03.2010, 17:17:34
Eu am facut in sapt 12. Cred ca numai la Synevo se face. Am luat mai intai un formular de la Synevo, a fost completat de medic, dupa o ecografie facuta.

lorena_sv
03.03.2010, 19:39:25
Eu am facut in sapt 12. Cred ca numai la Synevo se face. Am luat mai intai un formular de la Synevo, a fost completat de medic, dupa o ecografie facuta.

ce frumoasa e burtica!!;))

ingridb
04.03.2010, 17:56:23
Buna, am si eu o intrebare, daca ma puteti ajuta cu un sfat: sunt in 21 de saptamani si as vrea sa-mi iau deja concediu; la serviciu am niste conditii foarte stresante, program prelungit de lucru si nu mai rezist fizic si psihic. Concediu de odihna nu-mi dau, asa ca as vrea sa merg la un doctor care-mi poate da concedii pana intru in prenatal; problema e ca nun pot lua concediu decat 90 de zile consecutiv si nu stiu ce doctor m-ar putea ajuta.
Daca stiti unde as putea merge, va rog sa ma ajutati.
Mersi

AnnyyAnnyy
04.03.2010, 18:24:13
Buna, am si eu o intrebare, daca ma puteti ajuta cu un sfat: sunt in 21 de saptamani si as vrea sa-mi iau deja concediu; la serviciu am niste conditii foarte stresante, program prelungit de lucru si nu mai rezist fizic si psihic. Concediu de odihna nu-mi dau, asa ca as vrea sa merg la un doctor care-mi poate da concedii pana intru in prenatal; problema e ca nun pot lua concediu decat 90 de zile consecutiv si nu stiu ce doctor m-ar putea ajuta.
Daca stiti unde as putea merge, va rog sa ma ajutati.
Mersi
daca ginecologul iti declara in acte sarcina ca fiind cu risc de avort poti intra deja in concediu medical care sa te tina pana intrii in prenatal.Vorbeste cu dr care iti monitorizeaza sarcina si spune-i ca ai o situatie aiurea la servici si stresul nu-ti prieste de cand esti insarcinata:)
PS offtopic: m-ai facut curioasa:in ce domeniu lucrezi?

elenamau
05.03.2010, 09:07:48
Si medicul de familie poate sa iti dea cateva zile de medical, continui cu ce iti da mediul ginecolog si o poti rezolva. Poti lua si mai mult de 90 de zile, numai cu examinarea in fata unei comisii. Nu poti discuta de un program mai scurt la serviciu, nici sa stai de pe acum acasa, o iei cu capul.

ingridb
10.03.2010, 09:33:54
Buna, multumesc fetelor care mi-au raspuns; intre timp am fost la Dragoi si mi-a promis ca ma poate ajuta el cu prelungirea concediului pana ajung in prenatal.
Sper sa rezolv problema, deoarece nu mai vreau sa ma intorc la serviciu.
Apropo: o intrebare de natura "juridica": dragii mei sefi mi-au blocat salariul, pe motiv ca nu mi-am lasat toate trebuirile la zi (desi nu-i adevarat);
Ati mia patit careva asa ceva? au voie sa faca asta?
Vreau sa merg maine la ITM sa intreb daca e legal si corect, si daca aflu ca totusi nu pot face nimic, m-am hotarat sa merg la toate ziarele din Suceava si sa scriu pe toate blogurile, macar sa le fac publicitate proasta.
Ar trebui sa ma simt vinovata ca am ramas insarcinata sau ce? Am deja 29 de ani, cat trebuia sa mai astept?Sunt foarte suparata pe faza asta, acum trebuia sa ma relaxez si sa ma gandesc la bebe, nu sa fiu suparata din tot felul de motive penibile.

Lucyaly
13.03.2010, 14:27:52
Buna ziua...viitoare mamici..m-am intors..mi-am gasit medic pt morfofetala...de la fapt la recomandarea dr ginecolog...merg joi la dr Benedek..pret..incepand cu 90 lei.Asa mi-a spus la telefon..Mai multe am sa aflu joi..sanatate si sarcina usoara!

aryanna
14.03.2010, 12:16:33
fetelor vreau sa va intreb ce stiti de bethesda de la voi din oras?
eu sunt din BT si parca m-ar tenta sa nasc acolo, ce-mi puteti recomanda, sfatui etc.

andrada21
14.03.2010, 16:36:54
eu sunt din BT si parca m-ar tenta sa nasc acolo, ce-mi puteti recomanda, sfatui etc.
buna.eu merg la bethesda la dr. Bolohan.nu sunt inca insarcinata(sper sa fiu repede).sunt multumita de el,de clinica,dar daca ar fi sa raman cred ca as alege alt doctor care sa fie la municipal.
Cred ca stii ca la Bethesda se naste doar prin cezariana(eu asa si vreau)doar ca doamne fereste de o urgenta/complicatie nu se baga.te trimit la municipal unde....nu se uita nimeni la tine.Cunosc multe pesr care au nascut acolo si sunt f multumite,au fost tratate regeste,conditii etc.Tu hotarasti.Ca si clinica e super ok.Chiar acum joi am fost pt un Papanicolau

CorinaH
14.03.2010, 16:40:39
Dupa cate stiu eu in BT sunt medici buni in sectia OG. Cat despre nasterea in clinica Bethesda...e de discutat. Ce ai in plus fata de spitalul judetean e doar confortul...si il capeti dupa ce platesti foarte mult. Iar daca vei avea o problema tu sau copilul tau...vei fi adusa la spitalul de stat. Si sa nu crezi ca se vor mai interesa de tine. La Bethesda se naste prin cezariana(de cele mai multe ori), daca e nastere prematura te indruma catre spital, daca e sarbatoare(paste, craciun) la ei sunt inchise portile...chiar daca ai platit jumatate din taxa.
Dar daca nu esti cu probleme si ti foarte mult la conditiile hoteliere...da e o varianta de luat in considerare.

aryanna
14.03.2010, 16:48:37
nu cred ca e ca tin la conditiile de hotel ci la cum te ingrijesc doctorii si asitentele
apoi am o orpare de dat spaga, in starea mea de atunci numai la asta nu ma mai gandesc eu

plus ca cezariana cred ca e de preferat la mine ca am -5 si -4,75--miopie

m-as duce pentru:
1. conditii si felul in care esti tratat
2. am auzit ca e cam 25 mil nasterea, nu mi se pare exagerat de mult (daca e sa aduni cat impungi la doctori si asistente....:-SS )
3. ma gandesc ca dupa atatea cezariene, se pricep sa faca o incizie cumsecade si sa nu se vada cicatricea foarte tare
4. daca ajung la spital (da doamne sa nu totusi) tot tre sa ma bage si aia in seama ca doar ajung de urgenta acolo, nu?

aryanna
14.03.2010, 16:51:52
Dupa cate stiu eu in BT sunt medici buni in sectia OG. Cat despre nasterea in clinica Bethesda...e de discutat. Ce ai in plus fata de spitalul judetean e doar confortul...si il capeti dupa ce platesti foarte mult. Iar daca vei avea o problema tu sau copilul tau...vei fi adusa la spitalul de stat. Si sa nu crezi ca se vor mai interesa de tine. La Bethesda se naste prin cezariana(de cele mai multe ori), daca e nastere prematura te indruma catre spital, daca e sarbatoare(paste, craciun) la ei sunt inchise portile...chiar daca ai platit jumatate din taxa.
Dar daca nu esti cu probleme si ti foarte mult la conditiile hoteliere...da e o varianta de luat in considerare.

or fi medici buni, nu zic nu insa am fost in maternitate si m-au oripilat conditiile de acolo
cand m-am dus pt primele analize, am intrat cu doctorita intrun salon cu o multime de oameni asteptand afara iar inauntru erau vreo 2-3 doctorite si cateva asistente
pe un pat de gineco era o doamna intinsa cu picioarele pe sus, nu stiam unde sa ma uit ca se vedea tot... mai erau si altii care intrau acolo. eu as fi traumatizata sa-mi faca un control ginecologic si sa intre lumea asa ca la piata sa-mi vada ..... TOT

oribil...

CorinaH
14.03.2010, 17:32:05
buna.eu merg la bethesda la dr. Bolohan.nu sunt inca insarcinata(sper sa fiu repede).sunt multumita de el,de clinica,dar daca ar fi sa raman cred ca as alege alt doctor care sa fie la municipal.
Cred ca stii ca la Bethesda se naste doar prin cezariana(eu asa si vreau)doar ca doamne fereste de o urgenta/complicatie nu se baga.te trimit la municipal unde....nu se uita nimeni la tine.Cunosc multe pesr care au nascut acolo si sunt f multumite,au fost tratate regeste,conditii etc.Tu hotarasti.Ca si clinica e super ok.Chiar acum joi am fost pt un Papanicolau
In mare parte ai dreptate...pana la afirmatia ''te trimit la municipal unde...nu se uita nimeni la tine''. Tin sa te contrazic. Am o ruda care a nascut la Bethesda un copil cu probleme si a fost trimisa din a doua zi dupa operatie la sp judetean. A fost preluata de medicul de garda si ingrijita la fel ca celelalte mame ''cu doctor''. La fel se astepta si ea(recunosc ca si eu la vremea aceea)...sa nu se uite nimeni la ea...dar singurul lucru... a fost intrebata dupa o saptamana de spitalizare de ce a ales varianta cu clinica particulara si daca ar face aceeasi alegere si acum dupa problema ivita. Fara a se face alte comentari vizavi de asta. Si a stat 2 luni in spital...pentru copil. A fost multumita chiar daca nu era confortul de la clinica. Copilul a fost salvat.
Cat despre cei de la clinica...Dr Bolohan nu a dat nici un telef sa se intereseze de starea ei. Clinica nu a returnat nimic din taxa achitata chiar daca a stat doar 24 h acolo.
Traim in RO si trebuie sa avem cerinte ca pentru locul unde traim. Clinica Bethesda se vrea ceva mai mult pentru noi, dar a reusit doar la partea hoteliera nu si la partea medicala.
Si cand mergi sa nasti te intereseaza doar confortul sau conteaza si siguranta mamei si copilului? Fiecare e liber sa aleaga ce vrea.
Cei din spitalul judetean nu au luxul unei clinici particulare(inca...pentru ca se lucreaza la asta), nu au medicamente, materiale sanitare, personal suficient...dar totusi(cu ajutorul lui Dumnezeu) reusesc sa rezolve urgentele trimise de altii(care au dotari din belsug dar nu au specialisti pe masura).

CorinaH
14.03.2010, 18:08:03
nu cred ca e ca tin la conditiile de hotel ci la cum te ingrijesc doctorii si asitentele
apoi am o orpare de dat spaga, in starea mea de atunci numai la asta nu ma mai gandesc eu

m-as duce pentru:
2. am auzit ca e cam 25 mil nasterea, nu mi se pare exagerat de mult (daca e sa aduni cat impungi la doctori si asistente....:-SS )
3. ma gandesc ca dupa atatea cezariene, se pricep sa faca o incizie cumsecade si sa nu se vada cicatricea foarte tare
4. daca ajung la spital (da doamne sa nu totusi) tot tre sa ma bage si aia in seama ca doar ajung de urgenta acolo, nu?
1 - Esti tratata bine...nu mai e ca pe vremuri(personalul e tanar)
2 - Daca vrei sa arunci cu bani in spital tot nu te costa mai mult de 15 mil
3 - orice doctor iti poate face o incizie orinzontala daca vb in prealabil cu el si iti spui dorinta

aryanna
14.03.2010, 18:26:14
nu e vorba numai de incizie ci de cum te coase, eu am vazut operatii care aproape ca nu se observau si am vazut altele urate de tot, oribie
le chiar

CorinaH
14.03.2010, 19:53:20
nu e vorba numai de incizie ci de cum te coase, eu am vazut operatii care aproape ca nu se observau si am vazut altele urate de tot, oribie
le chiar
Poti opta pentru sutura intradermica...iar daca cicatrizarea va fi buna, local nu se va observa nimic.
Binenteles ca exista complicatii ale cezarienei: granulom si cheloid. Dar acestea sunt valabile oriunde te vei opera.

CorinaH
14.03.2010, 20:01:04
or fi medici buni, nu zic nu insa am fost in maternitate si m-au oripilat conditiile de acolo
cand m-am dus pt primele analize, am intrat cu doctorita intrun salon cu o multime de oameni asteptand afara iar inauntru erau vreo 2-3 doctorite si cateva asistente
pe un pat de gineco era o doamna intinsa cu picioarele pe sus, nu stiam unde sa ma uit ca se vedea tot... mai erau si altii care intrau acolo. eu as fi traumatizata sa-mi faca un control ginecologic si sa intre lumea asa ca la piata sa-mi vada ..... TOT

oribil...
Tu nu ai avut parte de o consultatie intr-un spital universitar. Acolo poti sa mai aduni si 10 studenti pe langa asistente si doctorite.
Adevarul e ca cei din ginecologie sunt obisnuiti cu astfel de tablouri ca nici nu le mai sesizeaza.
De asta e de preferat sa mergi la un cabinet particular...acolo ai intimitate si poti vb cu medicul fara a te grabi.

aryanna
14.03.2010, 22:03:58
da, numai ca nu intrau doar doctori acolo, intrau tot felul de oameni si cred ca se vedea si de pe hol cand se dechidea usa... si era plin pe hol de femei si barbati

andrada21
14.03.2010, 22:53:12
Poti opta pentru sutura intradermica...iar daca cicatrizarea va fi buna, local nu se va observa nimic.
Binenteles ca exista complicatii ale cezarienei: granulom si cheloid. Dar acestea sunt valabile oriunde te vei opera.
care 15 mil?am o prietena care a nascut cu doc Dragoi ,cezariana si doar lui ia dat 400 eur ....deci la partea financiara tot acolo iesi.intradevar mie mi ar fi frica de o complicatie ceva,si sa ajung la municipal,sa nu am doctor sa stau la mila cuiva.

andrada21
14.03.2010, 22:54:40

m-as duce pentru:
ssefa mea a nascut acolo acum 2 zmi .intradevar are o cicatrice mica si finuta

lenutza1984
15.03.2010, 08:35:53
la dragoi cezarina e 200-250 euro
si asa merge la orice doctor din spital, am intrebat saptamana trecuta de asistentele de la maternitate, iar anestezistul 150 lei, neo 50-100 lei in rest ce se da la asistente daca mergi sa iti faca toaleta.
400 e exagerat, a stricat piata:)

elenamau
15.03.2010, 09:05:58
Tot in jur de 700-800 lei stiu si eu ca se da la medic, nu mai mult.

andrada21
15.03.2010, 10:18:55
inseamna ca ori ma mintit,ori chiar a dat(are bani).poopici abia astept sa vin si eu aici,dar bb nu apare

Lucyaly
15.03.2010, 13:49:58
In mare parte ai dreptate...pana la afirmatia ''te trimit la municipal unde...nu se uita nimeni la tine''. Tin sa te contrazic. Am o ruda care a nascut la Bethesda un copil cu probleme si a fost trimisa din a doua zi dupa operatie la sp judetean. A fost preluata de medicul de garda si ingrijita la fel ca celelalte mame ''cu doctor''. La fel se astepta si ea(recunosc ca si eu la vremea aceea)...sa nu se uite nimeni la ea...dar singurul lucru... a fost intrebata dupa o saptamana de spitalizare de ce a ales varianta cu clinica particulara si daca ar face aceeasi alegere si acum dupa problema ivita. Fara a se face alte comentari vizavi de asta. Si a stat 2 luni in spital...pentru copil. A fost multumita chiar daca nu era confortul de la clinica. Copilul a fost salvat.
Cat despre cei de la clinica...Dr Bolohan nu a dat nici un telef sa se intereseze de starea ei. Clinica nu a returnat nimic din taxa achitata chiar daca a stat doar 24 h acolo.
Traim in RO si trebuie sa avem cerinte ca pentru locul unde traim. Clinica Bethesda se vrea ceva mai mult pentru noi, dar a reusit doar la partea hoteliera nu si la partea medicala.
Si cand mergi sa nasti te intereseaza doar confortul sau conteaza si siguranta mamei si copilului? Fiecare e liber sa aleaga ce vrea.
Cei din spitalul judetean nu au luxul unei clinici particulare(inca...pentru ca se lucreaza la asta), nu au medicamente, materiale sanitare, personal suficient...dar totusi(cu ajutorul lui Dumnezeu) reusesc sa rezolve urgentele trimise de altii(care au dotari din belsug dar nu au specialisti pe masura).
Sunt de acord cu CorinaH in legatura cu clinica Bethesda..am o prietena care a nascut acolo si desi copilul a fost sanatos avea dureri mari ..dar credea ca asa este normal...dupa 5 sapt cand a vazut ca nu-i mai trec durerile s/a reintors la clinica si i-a spus dr ca daca mai statea dadea in septicemie (sau ceva de genul asta, daca mai tin minte exact)..o cususe si-i uitate pansamentul.. inauntru..era foarte dezamagita si a zis ca nu mai sfatuieste pe nimeni sa nasca la Bethesda.
Apropo de conditiile de la spitalul municipal..mie mi se par destul de bune..si zic asta pentru ca merg des la ecografe pe care le fac exact la etajul cu nasterile...si vad deseori cate o usa deschisa la salonul de copii sau la cel de mamici...cand intra dr la vizita.

roxutza88
15.03.2010, 22:07:19
eu nu as naste la spitalul jud nici moarta!!!L-) nu am banii de pe lume da o sa strang bani sa merg la bethesda.de ce sunt asa de revoltata??pai sa va povestesc.am o verisoara care a nascut acuma 4 zile.cu Dragoi(caruia app i-a dat 7 mil).asa..sa continui...vreau sa va zic ca a intrat in depresie.plange toata ziua si nu mai vrea sa stea acolo.in primul rand e o mizerie crancena!!(din cate mi-a povestit ea si muuulte alte femei care au nascut acolo)la baie nu poti sa intri fara sa te murdaresti de...imaginati-va ca nici macar la sectia de nou-nascuti nu pot sa faca si ei curatenie.un copil atat de mic poate lua orice microb.chiar o colega de-a ei de salon a luat un microb de pe wc si acum sta numai in perfuzie.apoi urmeaza infiderenta totala a asistentelor,doctorilor si tot personalul!!!nu inteleg cum o femeie care e mama la randul ei...e femeie...stie cat de speriate sunt proaspetele mamici..cate intrebari au...cate nu stiu...si ele nu stiu decat sa tipe ,sa urle,sa intoarca spatele sau sa iti raspunda cu cea mai mare greata.asa face un om normal???nu-mi venea sa cred cand le auzeam(ca le auzeam de pe hol).a fost sa-si faca o injectie si a lasat copilul cu asistenta ca trebuia sa se plimbe 10 min...i-a zis sa aiba grija de el.cand a venit era vanat de plans,a si vomat pe el,a si facut pe el...iar ea..statea picior peste picior si bea cafea.alta intamplare...nu-i venea laptele si era f stresata...si a intrebat daca are voie sa manance ceva.bineinteles ca alea cu o greata au zis"nu,bea doar ceai" dupa 4 zile!!!?apoi i-am dus mancare si i-am zis sa manance si i-a venit laptele imediat.a tinut-o o sapt pana sa nasca si abea dupa ce i-a pus bani la doctor in buzunar,i-a facut un ecograf si a bagat-o repede la cezariana ca cica avea risc.pai nu putea sa-i faca din prima zi de cand a venit??a stat 7 zile fara nimic..nici o pastila nici o explicatie nimic.asta vi se pare spital normal??pai stiu fete care au nascut la bethesda...te trateaza regeste...iti aduce ce vrei tu si in primul rand ITI VB FRUMOS!!!si iti mai dau si sfaturi,te ajuta...eu am zis ca de spital nici nu mai vreau sa aud.daca doamne fereste o sa am probleme...fug la is si gata.da spitalul jud Suceava NU!!!ma scuza-ti ca am scris asa mult da am vrut sa stie si viitoarele mamici la ce sa se astepte...daca au proasta inspiratie sa mearga la spitalul jud:gen_07: :talk_04: :gen_20:

AnnyyAnnyy
16.03.2010, 10:05:23
Buna, multumesc fetelor care mi-au raspuns; intre timp am fost la Dragoi si mi-a promis ca ma poate ajuta el cu prelungirea concediului pana ajung in prenatal.
Sper sa rezolv problema, deoarece nu mai vreau sa ma intorc la serviciu.
Apropo: o intrebare de natura "juridica": dragii mei sefi mi-au blocat salariul, pe motiv ca nu mi-am lasat toate trebuirile la zi (desi nu-i adevarat);
Ati mia patit careva asa ceva? au voie sa faca asta?
Vreau sa merg maine la ITM sa intreb daca e legal si corect, si daca aflu ca totusi nu pot face nimic, m-am hotarat sa merg la toate ziarele din Suceava si sa scriu pe toate blogurile, macar sa le fac publicitate proasta.
Ar trebui sa ma simt vinovata ca am ramas insarcinata sau ce? Am deja 29 de ani, cat trebuia sa mai astept?Sunt foarte suparata pe faza asta, acum trebuia sa ma relaxez si sa ma gandesc la bebe, nu sa fiu suparata din tot felul de motive penibile.
n-au voie sa-ti blocheze salariul...deci mergi la ITM si discuta treburile astea cu cineva de acolo:)Decizia de a ramane insarcinata iti apartine numai tie si nu trebuie sa iti consulti sefii in prealabil...deci stai linistita ca legea e de partea ta.

lorena_sv
16.03.2010, 20:53:45

ceva noutati?bebelina da ceva semne?sa ne povestesti si noua cum a fost nasterea cand vei avea timp...
oricum iti doresc de pe acum nastere usoara!desi poate sa mai dureze vreo 2-3 saptamani!>:D<

CorinaH
16.03.2010, 21:40:19
care 15 mil?am o prietena care a nascut cu doc Dragoi ,cezariana si doar lui ia dat 400 eur ....deci la partea financiara tot acolo iesi.intradevar mie mi ar fi frica de o complicatie ceva,si sa ajung la municipal,sa nu am doctor sa stau la mila cuiva.
Cred ca nu ai prietene prea sincere... Ma ierti ca iti spun asa direct...dar 400 de euro nu ai sa auzi la o cezariana.
Eu am intalnit diferite tipuri de persoane:
- laudaroase(cine o poate verifica cat a dat?)
- smechere(spun la familie sau sotii lor ca au dat mult...ca sa le ramana si lor)
- sau sunt mari baronese...care dau cat nu face(dar astea sunt foarte putine...in ziua de azi mamicile sunt mai cumpatate)
O cezariana platita cu varf si indesat nu e mai mult de 250 euro. Cine spune ca da mai mult... MINTE!!! Gandeste ca medicul respectiv tine cont si ca ai mers la cabinetul lui particular lunar...platind taxa de rigoare.

CorinaH
16.03.2010, 21:42:17
da, numai ca nu intrau doar doctori acolo, intrau tot felul de oameni si cred ca se vedea si de pe hol cand se dechidea usa... si era plin pe hol de femei si barbati
Alege varianta cu cabinetul particular...acolo ai intimitate.

CorinaH
16.03.2010, 21:56:15
la dragoi cezarina e 200-250 euro
si asa merge la orice doctor din spital, am intrebat saptamana trecuta de asistentele de la maternitate, iar anestezistul 150 lei, neo 50-100 lei in rest ce se da la asistente daca mergi sa iti faca toaleta.
400 e exagerat, a stricat piata:)
Exact...cel mult 250 euro.
Anestezistul 100- 150 lei.
Moasa 20-40 lei(te pregateste ptr operatie)
Neonatolog 50 lei...daca are copilul probleme poti da mai mult.
Pentru asistente..20-50lei(de exemplu la cea care te are in grija in primele ore dupa operatie).
Deci daca aduni totul...tot nu ajungi la taxa de la Beth

andrada21
17.03.2010, 15:01:09
Cred ca nu ai prietene prea sincere... Ma ierti ca iti spun asa direct...dar 400 de euro nu ai sa auzi la o cezariana.
- smechere(spun la familie sau sotii lor ca au dat mult...ca sa le ramana si lor)
- sau sunt mari baronese...care dau cat nu face(dar astea sunt foarte putine...in ziua de azi mamicile sunt mai cumpatate)
O cezariana platita cu varf si indesat nu e mai mult de 250 euro. Cine spune ca da mai mult... MINTE!!! Gandeste ca medicul respectiv tine cont si ca ai mers la cabinetul lui particular lunar...platind taxa de rigoare.
ca sa ii ramana ei in nici un ,laudaroasa nu cred ca oricum stiu ca are multi bani deci....poate chiar a data asa de "impresie"

Lucyaly
17.03.2010, 15:14:31
Viitoare mamici..unde faceti botezul copilasilor?Eu caut ceva mic..si maxim 2 feluri de mancare in afara de tort...nu vreau sa pun lumea iarasi la cheltuiala..tinand cont ca anul trecut am facut nunta..Credeti ca gasesc in Suceava asa ceva?Si probabil pentru una din duminicile din luna august.

AnnyyAnnyy
17.03.2010, 18:06:47
Viitoare mamici..unde faceti botezul copilasilor?Eu caut ceva mic..si maxim 2 feluri de mancare in afara de tort...nu vreau sa pun lumea iarasi la cheltuiala..tinand cont ca anul trecut am facut nunta..Credeti ca gasesc in Suceava asa ceva?Si probabil pentru una din duminicile din luna august.
pai in august e si post deci ai avea cat de cat sanse sa gasesti o sala libera...acum depinde de capacitatea dorita:daca vrei ceva restrans sau o petrecere cu tot fastul in toata regula

elenamau
17.03.2010, 21:51:50
ceva noutati?bebelina da ceva semne?sa ne povestesti si noua cum a fost nasterea cand vei avea timp...
oricum iti doresc de pe acum nastere usoara!desi poate sa mai dureze vreo 2-3 saptamani!>:D<

Totul bine pana acum. Bebelina are 3050 grame, e pregatita. Normal ar mai dura vreo 2 saptamani, dar se poate oricand. Asteptam cu emotii!

anca_1x
23.03.2010, 09:50:27
Salut! Am si eu o rugaminte: ma poate ajuta cineva cu o adresa mai exacta a cabinetului unde consulta dr Alina Melinte. Am citit ca pe langa Petru, dar mai exact pe unde? Merci

lorena_sv
23.03.2010, 12:07:05
Salut! Am si eu o rugaminte: ma poate ajuta cineva cu o adresa mai exacta a cabinetului unde consulta dr Alina Melinte. Am citit ca pe langa Petru, dar mai exact pe unde? Merci

Este exact dupa liceul Petru Rares, prima straduta la dreapta(cum mergi spre Policlinica).de fapt, este si un indicator pe care scrie Ginecomed.e o cladire mai noua cu mai multe cabinete, tot pe dreapta dupa ce intri pe straduta, vis-a-vis de blocul turn...sper sa gasesti!!
ti-ai facut programare?

anca_1x
24.03.2010, 15:43:54
Multumesc mult, Lorena! Da, am fost ieri la cabinet si azi in spital pt o eco.

lorena_sv
24.03.2010, 22:46:22
Multumesc mult, Lorena! Da, am fost ieri la cabinet si azi in spital pt o eco.

si cum ti s-a parut d-na doctor?

Sunshine26
30.03.2010, 22:40:13

Buna Cellya..asa spuneam si eu, insa acum sunt tot mai decisa atunci cand va fi sa raman gravidutza sa apelez la un doctor ginecolog, care desi mai in varsta, si desi fara un cabinet particular dupa ultima moda, m-a tratat de niste infectii, si de niste chestii cu care asa eram din nastere... initial am ajuns la el, pentru ca stateam de cateva zile cu problemutele si nu mai puteam...fiind mutata de putin timp in Sv, nu stiam care e mai bun...si am consultat netul si forumurile...despre dr. Teodor Huluban nu se prea scrie prin forumuri si ma mira... poate femeile il ocolesc ca e mai in varsta, insa pe net am citit ca a ajutat 2 femei sa nasca normal si sa aduca pe lume copii sanatosi, desi acestea aveau sarcina extrauterina! Daca nu ma crede nimeni, consultati netul:) Ajunsa la el la cabinet, aveam sa aflu ca a lucrat 18 ani in orasul de unde provin eu (V Dornei) si ca, pe deasupra, este si doctorul care m-a scos din burtica mamei acum aproape 26 de ani... ce mai pot sa va spun e ca, nu doar cu mine, ci cu oricine e asa: nu e genul care sa te rupa de bani si sa te cheme fara motiv la un nou consult... imi place de el ca explica orice, te invata cum sa iti tii igiena corporala ok, si o gramada de alte sfaturi si invataminte iti da. si m-am mirat, dar desi mai in varsta, e mai la curent decat astia sau astea tinerele de pe la iasi, cu tot ce e mai nou in domeniu: boli, tratamente etc. A...mai scapa si cate o gluma, ca sa nu te simti crispata... si coreleaza orice rezultat al analizelor care tin de ginecologie cu alte probleme de sanatate pe care le-ai mai avut sau le ai...si isi face o imagine despre sanatatea ta... pe mine m-a si trimis la un cardiolog bun, ptr ca aveam ceva problemute cu inima.. vreau sa zic ca mi-am revenit complet aproape. Deci va recomand cu caldura o vizita la cabinetul sau, situat in G. Enescu, la Curcubeu cum se ia spre Albina, vis-a-vis de laboratorul de analize Biotest, la parterul unui bloc, scrie mare Cabinet obstetrica -ginecologie dr. Teodor Huluban. Tot acolo in incinta e si cabinet de stomatologie. ;-) Il puteti gasi si la spital dimineata. Daca sunteti interesate, lasati un PM si va dau nr de tel.

Sa aud numai de bine de la voi!:)

Sunshine26
31.03.2010, 21:15:21
buna miresicilor! nu sunt mamica inca, nici gravidutza inca nu sunt, desi imi doresc..insa pot confirma de la doua verisoare de- ale mele care au fost insarcinate in ultimul an, una dintre ele fiind chiar banoasa ...si laa care ma asteptam mai degraba sa faca fite sa se laude cu cat a dat... ca mai mult de 250 de euro cu totul nu e. si m-a suprins sa o vad mai cumpatata cu banutii ca de obicei. deci corina, ai mare dreptate!

irris
12.04.2010, 15:44:44
Salut mamici si viitoare mamici!
Sunt Irina din Suceava si am un bebe de 15 saptamani in burtica!
Am vazut ca discutati despre conditiile de la spitalul judetean...eu am prietene care au nascut recent acolo si in afara de o asistenta de la neonatologie nu am auzit pe vreuna sa se planga de nimic...intradevar,baia e cam aiurea dar in rest e curatenie si se poarta frumos cu tine...
Nici mie nu mi place sa dau spaga si vorba cuiva de pe aici,numai la asta nu te gandesti in momentele alea,dar mie mi e frica la Bethesda ca in caz de vreo sarbatoare,concediu si probleme medicale ajungi la spital si eu am auzit ca daca nu ai doctor nu chiar ai parte de prea multa atentie...Sau cum a patit o prietena de a mea(apucase sa se mute de la Bolohan pt ca era in concediu in perioada cand nastea ea ) i s a rupt apa cu 2 zile inainte de progrmarea de la cezariana si Merticaru a venit la 11 noaptea de acasa si a operat o...daca era la Betheda n o vedeam cu ochi buni...

Sunshine26
12.04.2010, 22:48:56
Salut mamici si viitoare mamici!
Sunt Irina din Suceava si am un bebe de 15 saptamani in burtica!
Am vazut ca discutati despre conditiile de la spitalul judetean...eu am prietene care au nascut recent acolo si in afara de o asistenta de la neonatologie nu am auzit pe vreuna sa se planga de nimic...intradevar,baia e cam aiurea dar in rest e curatenie si se poarta frumos cu tine...
Nici mie nu mi place sa dau spaga si vorba cuiva de pe aici,numai la asta nu te gandesti in momentele alea,dar mie mi e frica la Bethesda ca in caz de vreo sarbatoare,concediu si probleme medicale ajungi la spital si eu am auzit ca daca nu ai doctor nu chiar ai parte de prea multa atentie...Sau cum a patit o prietena de a mea(apucase sa se mute de la Bolohan pt ca era in concediu in perioada cand nastea ea ) i s a rupt apa cu 2 zile inainte de progrmarea de la cezariana si Merticaru a venit la 11 noaptea de acasa si a operat o...daca era la Betheda n o vedeam cu ochi buni...
buna irris si bine ai venit! felicitari de pe acum si sarcina usoara in continuare!!! eu nu am inca niciun bebe in burtica, dar sper sa fiu gravidutza cat de curand:) am zis ca atunci cand va fi sa fie, e binevenit/a!:) da..am auzit si eu ca la Bethesda nu esti foarte bagat in seama daca e sarbatoare, concediu etc... dar sunt si guri care spun ca si pe timp de concedii si de sarbatori, personalul medical isi face datoria cu brio...acu'ce stiu eu... sunt cred ca si alte clinici particulare, unde sa te poti imprieteni cat de cat cu medicul, incat sa nu te lase la ananghie..numai ca prietenia asta poate cauza cam multe usturimi la buzunar... asa ca, depinde de situatia financiara a fiecareia... cum am spus si intr-o postare anterioara, am o verisoara care a nascut la sp.jud. si a fost chiar f. bine!

irris
13.04.2010, 11:32:32
Multumesc sunshine26!
Ce sa zic,eu am prietene care au nascut la Bethesda si au fost foarte multumite si daca ma intrebai acum un an daca ar fi sa nasc unde as naste as fi zis categoric Bethesda!Chiar am fost la dr Bolohan pentu niste probleme medicale si a fost super!Dar am descoperit ca si la spital este bine si disponibilitatea lor la orice ora din zi si din noapte poate fi hotaratoare...iti da un sentiment de siguranta ca tu si bebele tau va fi bine!
Elenamau,m ar interesa mai multe detalii despre nasterea ta pentru ca sunt si eu inscrisa la dr Melinte si as vrea sa stiu cum a fost,cum s a comportat,cat i ai dat...

lorena_sv
25.04.2010, 22:49:55
ce mai fac mamicile?noutati?ce mai fac bebelusii??:x

Porumbita
10.05.2010, 22:19:06
fetelor am si eu o intrebare la voi^:)^
pt morfofetala la bethesa tb programare?si cam dupa cat timp te programeaza?>:D<

elenamau
12.05.2010, 20:13:49
Multumesc sunshine26!
Ce sa zic,eu am prietene care au nascut la Bethesda si au fost foarte multumite si daca ma intrebai acum un an daca ar fi sa nasc unde as naste as fi zis categoric Bethesda!Chiar am fost la dr Bolohan pentu niste probleme medicale si a fost super!Dar am descoperit ca si la spital este bine si disponibilitatea lor la orice ora din zi si din noapte poate fi hotaratoare...iti da un sentiment de siguranta ca tu si bebele tau va fi bine!
Elenamau,m ar interesa mai multe detalii despre nasterea ta pentru ca sunt si eu inscrisa la dr Melinte si as vrea sa stiu cum a fost,cum s a comportat,cat i ai dat...

Am avut noroc ca am descoperit-o pe dr. Melinte, altfel nu ramaneam la Suceava. Si-a dat tot interesul sa fie totul bine cu sarcina, pe parcursul consultatiilor si la nastere, fara a astepta ceva bani in plus. Am avut noroc si cand am nascut era de garda in spital, ma vizita si consulta foarte des.

dumank
13.05.2010, 15:47:49
buna tuturor!
sunt noua pe aici dar va mai citesc cand am timp.Si am tot auzit pareri si pareri despre Bethesda,eu ma gandeam ca urmatorul copil sa il nasc acolo, dat fiind ca in botosani sarcina mea s-a terminat tragic.Si nu as mai sta aici.dar am citit ca Dr Bolohan nu ia gravide cu risc?nu stiu in ce categorie ma incadrez eu cu sarcina pierduta la 39,5 sapt.De asta intreb poate imi puteti da mai multe detalii.V-as fi recunoscatoare
multumesc si o zi buna sa aveti :*

andrada21
13.05.2010, 15:57:22
buna tuturor!
sunt noua pe aici dar va mai citesc cand am timp.Si am tot auzit pareri si pareri despre Bethesda,eu ma gandeam ca urmatorul copil sa il nasc acolo, dat fiind ca in botosani sarcina mea s-a terminat tragic.Si nu as mai sta aici.dar am citit ca Dr Bolohan nu ia gravide cu risc?nu stiu in ce categorie ma incadrez eu cu sarcina pierduta la 39,5 sapt.De asta intreb poate imi puteti da mai multe detalii.V-as fi recunoscatoare
multumesc si o zi buna sa aveti :*
Imi pare rau,dar ce sa intamplat?De ce nu ti au facut cezariana?

dumank
13.05.2010, 16:17:18
buna.mi-au facut.dar din pacate prea tarziu.pana sa ajunga medicul meu , medicii de garda nu s-au uitat la mine, pe motiv ca nu sunt pacienta lor...si de asta nu mai am incredere deloc

andrada21
13.05.2010, 20:15:50
buna.mi-au facut.dar din pacate prea tarziu.pana sa ajunga medicul meu , medicii de garda nu s-au uitat la mine, pe motiv ca nu sunt pacienta lor...si de asta nu mai am incredere deloc
doamne...parca ma doare pe mine.imi pare extrem de rau chiar daca nu te cunosc.sper ca esti ok,capu sus si multa putere.trb sa faci ceva,sa ii dai in judecata ....nu stiu.Nu e corect ce se intampla in tara asta si nimeni nu ne asculta.Tocmai au dat la Tv cavor creste taxa pt sanatate.Pt ce?Si asa dam o caruta de bani ,si atunci cand avem nevoie nimeni nu te baga in seama.Of .....

aryanna
15.05.2010, 10:47:42
fetelor unde se poate face morfo fetala la voi in SV ?

elenamau
17.05.2010, 10:31:58
Dr. Tataranu face morfologie fetala.

irris
17.05.2010, 10:43:11
Si la Bethesda se face morfologie fetala si e mai ieftina decat la dr Tataranu...nu as putea sa ti spun care sunt diferentele dar am senzatia ca Tataranu da cd acasa,la Bethesda nu....Tatranu costa 350 ron,la Bethesda e 150 sau pe acolo,nu stiu preturile de anul asta,e posibil sa se fi scumpit!
Din cate stiu eu la Bethesda in ziua in care te hotarasti trebuie sa te prezinti la ora 7 fix la receptie(pe bune,la 7 sa te duci)si te programaza in aceeasi zi...la Tataranu trebuie programare cam cu 2 saptamani inainte si vezi ca daca n a ajuns la data la care vrei tu s o faci te pune sa revii cu telefon...asta mi s a parut taaare comic ;))
Dumank,imi pare foarte rau pentru tragedia care ti s a intamplat...vorba andradei,parca ma doare pe mine!N ai putut face plangere la colegiul medicilor?

dumank
18.05.2010, 09:49:56
Si la Bethesda se face morfologie fetala si e mai ieftina decat la dr Tataranu...nu as putea sa ti spun care sunt diferentele dar am senzatia ca Tataranu da cd acasa,la Bethesda nu....Tatranu costa 350 ron,la Bethesda e 150 sau pe acolo,nu stiu preturile de anul asta,e posibil sa se fi scumpit!
Din cate stiu eu la Bethesda in ziua in care te hotarasti trebuie sa te prezinti la ora 7 fix la receptie(pe bune,la 7 sa te duci)si te programaza in aceeasi zi...la Tataranu trebuie programare cam cu 2 saptamani inainte si vezi ca daca n a ajuns la data la care vrei tu s o faci te pune sa revii cu telefon...asta mi s a parut taaare comic ;))
Dumank,imi pare foarte rau pentru tragedia care ti s a intamplat...vorba andradei,parca ma doare pe mine!N ai putut face plangere la colegiul medicilor?

nu am facut plangere dar am vorbit pe aici pe dincolo, si respectivul dr nu mai profeseaza.
De Bolohan ce stii?e ok?sau ..

irris
18.05.2010, 10:00:50
Bolohan e super ca doctor,eu am mai fost la el si e pe locul 2 in topul preferintelor mele.Are rabdare sa explice si e foarte atent.Dar nu te as sfatui sa mergi la el,mai ales ca ai avut o problema pentru ca la Bethesda nu accepta decat sarcini perfecte.Eu de exemplu am renuntat la ideea de a naste la Bethsda tocmai pentru ca nu stii cum merge la un moment dat si nu vreau sa am surpize,desi ma gandesc cu groaza ca va trebui sa fac ca manelistii cu banii in spital.
Eu ti o recomand pe doctorita mea,Melinte Alina o cheama si e suuuper profesionista.Si Elena a nascut cu ea si poate sa ti confirme.E tanara si e mutata din Iasi de anul trecut si chiar se pricepe,eu merg de mult la ea ca am avut si ceva probleme pana sa raman.Si e genul care iti explica de 10 ori pana pricepi si nu da ochii peste cap daca ii mai pui intrebari!Daca esti interesata iti pot da numarul de la cabinet,are program martea si joia dupa-amiaza!

dumank
18.05.2010, 13:58:08
irris , multumesc.chiar te rog sa imi dai detalii despre ea.tel, si adresa.
O zi buna

irris
18.05.2010, 15:19:47
Numarul de telefon e 0330/104560 dar cred ca abia dupa 15 iunie te poate programa ca intra in concediu de la 1 .Si cabinetul e langa liceul Petru Rares,la parterul uni bloc nou,GINECOMED se numeste...Sper ca stii pe unde este,daca nu sa mi spui sa incerc sa ti explic...

dumank
18.05.2010, 15:53:44
Numarul de telefon e 0330/104560 dar cred ca abia dupa 15 iunie te poate programa ca intra in concediu de la 1 .Si cabinetul e langa liceul Petru Rares,la parterul uni bloc nou,GINECOMED se numeste...Sper ca stii pe unde este,daca nu sa mi spui sa incerc sa ti explic...

Multumesc.Nu e nici o problema ca e in concediu.cand o sa se poata.Da , stiu exact unde e.Am facut facultatea in Sv:)

manuica_s
18.05.2010, 21:06:44
Buna Cellya..asa spuneam si eu, insa acum sunt tot mai decisa atunci cand va fi sa raman gravidutza sa apelez la un doctor ginecolog, care desi mai in varsta, si desi fara un cabinet particular dupa ultima moda, m-a tratat de niste infectii, si de niste chestii cu care asa eram din nastere... initial am ajuns la el, pentru ca stateam de cateva zile cu problemutele si nu mai puteam...fiind mutata de putin timp in Sv, nu stiam care e mai bun...si am consultat netul si forumurile...despre dr. Teodor Huluban nu se prea scrie prin forumuri si ma mira... poate femeile il ocolesc ca e mai in varsta, insa pe net am citit ca a ajutat 2 femei sa nasca normal si sa aduca pe lume copii sanatosi, desi acestea aveau sarcina extrauterina! Daca nu ma crede nimeni, consultati netul:) Ajunsa la el la cabinet, aveam sa aflu ca a lucrat 18 ani in orasul de unde provin eu (V Dornei) si ca, pe deasupra, este si doctorul care m-a scos din burtica mamei acum aproape 26 de ani... ce mai pot sa va spun e ca, nu doar cu mine, ci cu oricine e asa: nu e genul care sa te rupa de bani si sa te cheme fara motiv la un nou consult... imi place de el ca explica orice, te invata cum sa iti tii igiena corporala ok, si o gramada de alte sfaturi si invataminte iti da. si m-am mirat, dar desi mai in varsta, e mai la curent decat astia sau astea tinerele de pe la iasi, cu tot ce e mai nou in domeniu: boli, tratamente etc. A...mai scapa si cate o gluma, ca sa nu te simti crispata... si coreleaza orice rezultat al analizelor care tin de ginecologie cu alte probleme de sanatate pe care le-ai mai avut sau le ai...si isi face o imagine despre sanatatea ta... pe mine m-a si trimis la un cardiolog bun, ptr ca aveam ceva problemute cu inima.. vreau sa zic ca mi-am revenit complet aproape. Deci va recomand cu caldura o vizita la cabinetul sau, situat in G. Enescu, la Curcubeu cum se ia spre Albina, vis-a-vis de laboratorul de analize Biotest, la parterul unui bloc, scrie mare Cabinet obstetrica -ginecologie dr. Teodor Huluban. Tot acolo in incinta e si cabinet de stomatologie. ;-) Il puteti gasi si la spital dimineata. Daca sunteti interesate, lasati un PM si va dau nr de tel.

Sa aud numai de bine de la voi!:)

saluty..:)..ce inseamna mai in varsta?.....asista si la nasteri?..mc.:)>-

Sunshine26
18.05.2010, 22:58:56
saluty..:)..ce inseamna mai in varsta?.....asista si la nasteri?..mc.:)>-
buna manuica_s! da, din cate stiu eu asista si la nasteri. nu are mai mult de 55-60 de ani... e intr-adevar un picutz mai in varsta, dar e suuuper ca dr. si ca om! eu merg odata la cateva luni sau ori de cate ori am nevoie, si sunt linistita d.p.d. vedere ginecologic, pentru ca stiu ca are grija sa fie asa. pot vorbi cu el, daca vrei sa vii si tu la cabinet ;)

manuica_s
19.05.2010, 10:57:15
buna manuica_s! da, din cate stiu eu asista si la nasteri. nu are mai mult de 55-60 de ani... e intr-adevar un picutz mai in varsta, dar e suuuper ca dr. si ca om! eu merg odata la cateva luni sau ori de cate ori am nevoie, si sunt linistita d.p.d. vedere ginecologic, pentru ca stiu ca are grija sa fie asa. pot vorbi cu el, daca vrei sa vii si tu la cabinet ;)

Multumesc sunshine26:* ...mi-e groaza sa merg la un medic ginecolog barbat :">......am o mica mare retinere......desi nu ar trebui..am terminat medicina..stiu ce inseamna sa fii medic. Sunt venita de curand in Suceava si as fi vrut sa aflu si eu de un medic ginecolog bun....in sensul ca sa aibe rabdare, sa fie comunicativ/a, la care sa ma duc cu incredere si la un control si cine stie la monitorizarea unei viitoare sarcini si bineinteles la nastere ;;).....dar totusi o femeie ginecolog bun, stie cineva?:-\ (inafara de d-na coca, care nu este de gasit)

Sunshine26
19.05.2010, 21:44:18
Multumesc sunshine26:* ...mi-e groaza sa merg la un medic ginecolog barbat :">......am o mica mare retinere......desi nu ar trebui..am terminat medicina..stiu ce inseamna sa fii medic. Sunt venita de curand in Suceava si as fi vrut sa aflu si eu de un medic ginecolog bun....in sensul ca sa aibe rabdare, sa fie comunicativ/a, la care sa ma duc cu incredere si la un control si cine stie la monitorizarea unei viitoare sarcini si bineinteles la nastere ;;).....dar totusi o femeie ginecolog bun, stie cineva?:-\ (inafara de d-na coca, care nu este de gasit)
ok...exact asa eram si eu....eram in stare sa stau 7 luni la coada sa astept si eu o programare la dna coca...asta pana am vazut cum se comporta cu pacientii...in special cu cei un pic mai in varsta...am iesit direct pe usa si nici ca mai vreau sa ma mai intorc! ma gandesc atat: daca d-rul asta, Huluban, a reusit sa faca 2 femei sa duca sarcini extrauterine la capat, cu atenta monitorizare si cu tot... fiind asa comunicativ, rabdator, avand si simtul umorului si facandu-te sa nu te mai simti rusinata, eu una o sa continui sa merg la d-umnealui. ;)
ps: pana la el, mi-era rusine sa merg la ginecologi barbati...

irris
21.05.2010, 08:00:54
ikalina:nu ma lasa sa trimit PM....E 1 iunie,o sa fie acolo,stai linistita!Cum nasti?Ca eu tot am o maaare dilema...

lorena_sv
22.05.2010, 11:32:06
D-na dr. Melinte are si ecograf, aici, la cabinet??la cat timp va cheama la eco??

irris
22.05.2010, 12:48:50
Este un ecograf dar e al dr Merticaru si nu mi a facut niciodata eco acolo,prima data mi a facut dar in spital...in rest control obisnuit...mi ar placea sa l vad de fiecare dat cand merg dar na...
Eu am 3 pana acum si am 20 de sapt:unul la 7 sapt,unul la 12 si unul la 17 pe care l am facut de capul meu....nu ti zice cate sa faci....

lorena_sv
22.05.2010, 18:07:15
Este un ecograf dar e al dr Merticaru si nu mi a facut niciodata eco acolo,prima data mi a facut dar in spital...in rest control obisnuit...mi ar placea sa l vad de fiecare dat cand merg dar na...
Eu am 3 pana acum si am 20 de sapt:unul la 7 sapt,unul la 12 si unul la 17 pe care l am facut de capul meu....nu ti zice cate sa faci....

Mie la eco mi se pare mai interesant si mi se parea ca acesta e cel mai important mod de a vedea copilul, de a-i face masuratori si de a vedea dc e bine
la control, cam se se zice? ce vede?eventual colul...
si mergi dupa eco si ii arati hartia respectiva?

ikalina
22.05.2010, 22:52:11
uufff ce m-am speriat ca intra in concediu de la 1 iulie....asa am inteles de la alta fata de pe forum care s-a dus la alt dr din cauza asta....eu am dpn-ul 8 iulie dar daca se grabeste sa vina mai repede ca deja de la de o luna s-a intors cu capul in jos si vad ca asa a ramas....oricum tre sa sun sa-mi fac o programare si sa intreb sa fiu sigura...oricum eu as fi vrut sa nasc normal dar la ultima eco avea circulara de cordon.....poate se mai invarte ca si asa face karate cu mine toata ziua:-p

lorena_sv
23.05.2010, 12:18:19
uufff ce m-am speriat ca intra in concediu de la 1 iulie....asa am inteles de la alta fata de pe forum care s-a dus la alt dr din cauza asta....eu am dpn-ul 8 iulie dar daca se grabeste sa vina mai repede ca deja de la de o luna s-a intors cu capul in jos si vad ca asa a ramas....oricum tre sa sun sa-mi fac o programare si sa intreb sa fiu sigura...oricum eu as fi vrut sa nasc normal dar la ultima eco avea circulara de cordon.....poate se mai invarte ca si asa face karate cu mine toata ziua:-p

:Dsi e ok cand face karate??sau doare?

irris
23.05.2010, 19:26:38
Dragoi are ecograf,costa 120 ron consultatia dar na,e fain ca l vezi....Dar eu nu m as duce la Dragoi 1000 de ani...
La ultimul ecograf nu am fost sa l vada ca nu ma trimis ea,sunt 3 ecografe obligatorii:ala de la 12,la 22 si la 34 de saptamani parca....alea da,ma duc sa le vada dar oricum trebuie sa merg al control asa ca nu i asa o tragedie...
Sa ne tii la curent ikalina,si pe mine ma bate un gand sa incerc normal dar nu prea cunosc persoane care sa mi povesteasca ce si cum si mie cel mai tare mi e frica de necunoscut...
Cred ca doare de acum un pic,e mare....
Ikalina,tipa despre care vorbesti tu ca s a mutat pe ultima suta de metri era la Melinte?
Asa stiu si eu pe cineva,dar stia din luna a 5 ca medicul n o sa fie atunci....

ikalina
23.05.2010, 20:27:36
Parca ralucutza30 o chema si am vazut ca spunea ca din iulie intra in concediu de asta zic....daca citeste si aici o rog sa-mi spuna daca asa e ca ink n-am sunat si sa stiu ce sa fac in continuare,,,,[-o<
Au inceput sa doara unele miscari ale bebelinei adica ma ia prin surprindere si pe nepregatite:Dda naaa asta e ...atat mi-am dorit asta si acum ma plang?:(lui tati ink nu-i vine sa creada ca se poate misca atat de tare si se bucura ca un copil cand vb cu bebe si i se pare ca-i si raspunde:-p

irris
24.05.2010, 09:23:25
Suna si ai sa vezi ca e ok!
Abia astept si eu sa l simta si tati mai bine ca pana acum l a prins asa,din zbor...e cam timid bebelanul meu deocamdata dar vine si vremea lui...

lorena_sv
24.05.2010, 10:01:51
cate saptamani aveti , mamici?

irris
24.05.2010, 10:06:08
Eu tocmai am intrat in saptamna 21...am DPN dupa ultimul eco 5 oct!

lorena_sv
24.05.2010, 10:11:13
Eu tocmai am intrat in saptamna 21...am DPN dupa ultimul eco 5 oct!

cred ca de acum incepe sa creasca din ce in ce mai mult!
si cum te simti?e greu cu bebe in burtica?

eu inca nu am bb, dar sper sa vina vara asta![-o<

lorena_sv
24.05.2010, 10:17:13
la cate saptamani se poate confirma sarcina la eco?
dar la control?

intreb si eu in caz ca apar 2 liniute, sa stiu care e urmatorul pas....
la control cum se merge dupa confirmarea sarcinii, lunar??

irris
24.05.2010, 10:28:13
La eco de la 6-7 saptamani si cel mai bine se vede la eco intravaginal!La doctor habar n am,eu am fost la 6 sapt parca si a zis ca parca e uterul putin marit dar daca ar fi doar pe baza de control nus daca si da prea bine seama...Oricum,ecografia e sfanta pentru ca vezi unde e implantat bebe si daca e acolo...eu am avut multi pitici pe creier in primul trimestru....
Cam asa mergi,lunar si ai sa tii legatura si cu doctorul de familie,la care teoretic tot lunar se merge...practic ai sa vezi tu!Daca vrei sa ramai insarcinata te sfatuiesc sa ti faci analizele TORCH dinainte,costa ceva banuti dar stai linistita dupa ce ramai!
Acum nu e greu cu bebe in burtica,e frumos tare ,burta nu e foarte mare si ma simt foarte bine,desi obosesc mai repede...trimestrul 2 e cel mai misto dintre toate!
@ikalina,acum am vazut mesajul de la ralucutza,nus de ce nu primesc mesaje de la topicul ala ca doar sunt abonata....Eu zic sa suni astazi la cabinet si sa intrebi,poate isi ia si in iulie sau poate si a mutat concediul,nu stiu....ca sa scapi de un stres suna!

lorena_sv
24.05.2010, 10:46:09
La eco de la 6-7 saptamani si cel mai bine se vede la eco intravaginal!La doctor habar n am,eu am fost la 6 sapt parca si a zis ca parca e uterul putin marit dar daca ar fi doar pe baza de control nus daca si da prea bine seama...Oricum,ecografia e sfanta pentru ca vezi unde e implantat bebe si daca e acolo...eu am avut multi pitici pe creier in primul trimestru....
Cam asa mergi,lunar si ai sa tii legatura si cu doctorul de familie,la care teoretic tot lunar se merge...practic ai sa vezi tu!Daca vrei sa ramai insarcinata te sfatuiesc sa ti faci analizele TORCH dinainte,costa ceva banuti dar stai linistita dupa ce ramai!
Acum nu e greu cu bebe in burtica,e frumos tare ,burta nu e foarte mare si ma simt foarte bine,desi obosesc mai repede...trimestrul 2 e cel mai misto dintre toate!
@ikalina,acum am vazut mesajul de la ralucutza,nus de ce nu primesc mesaje de la topicul ala ca doar sunt abonata....Eu zic sa suni astazi la cabinet si sa intrebi,poate isi ia si in iulie sau poate si a mutat concediul,nu stiu....ca sa scapi de un stres suna!

Eco intravaginal tot dr. Melinte face?la cabinet sau spital?
Mi-a dar dr. Melinte analize,nu stiu dc se numesc asa...oricum sunt in jur de 400 ron...

irris
24.05.2010, 11:00:49
Mie mi a facut la spital dr Melinte dar eco din asta se face si la Bethesda daca nu mai ai rabdare...si parca si Tataranu are!
Da,alea sunt,cam atata costa....

roxana_amariei
24.05.2010, 19:34:46
V-am urmarit din umbra pana acum. Sunt o viitoare mamica de 26 saptamani.
Am vazut ca la Suceava eco se face la un doctor, care nu e neaparat ginecolog, iar sarcina ti-o urmareste un alt dr. Cam greu mi se pare...
Eu am mers de la inceput la Iasi, acolo unde acelasi doctor ginecolog imi face si eco si la care se vede foarte bine daca bebe e ok, daca e dezvoltat conform varstei sarcinii, daca placenta si lichidul amniotic sunt ok.
Pana acum am mers in fiecare luna, iar sarcina a vazut-o la 6 sapt la eco abdominala.

irris
25.05.2010, 09:48:39
Sa fii sanatoasa si sa ai un bebe frumos si sanatos,Roxana!
Se pare ca la noi n a ajuns inca tehnologia dar mie nu mi place la Iasi,spitalul ma refer....
Ce ai,baietel sau fetita?

roxana_amariei
25.05.2010, 16:02:52
Pana acum dr zice ca e fetita.

ralucutza30
02.06.2010, 23:29:40
salutare tuturor. Ikalina, am vazut mesajul tau. intr/adevar eu am vrut sa imi fac programare la dr melinte, dar nu a putut sa ma ia pt k ea pleaca in concediu in iunie sau iulie, nu mai retin exact, iar eu am dpn/ul pe 11 iulie si a zis k nu vrea sa ma incurce, iin cazul in care o sa nasc mai repede si ea nu o sa fie in oras k sa ma asiste. dar nu am fost inscrisa la ea, eu de o luna si ceva sunt venita in tara, iar sarcina mi/a fost urmarita de un medic din portugalia. am fost putin confuza cand am ajuns aici, pt k sistemul e f diferit si nu stiam incotro sa apuc, si mi/a fost recomandata dr melinte. acum sunt la Dr Andrei carmen,care mi se pare o dragutza, f calma si profesionista.

irris
03.06.2010, 07:57:24
ikalina,eu am programare pe 22 iunie la ea....deci vine...

Lucyaly
20.06.2010, 17:20:52
salutare tuturor. Ikalina, am vazut mesajul tau. intr/adevar eu am vrut sa imi fac programare la dr melinte, dar nu a putut sa ma ia pt k ea pleaca in concediu in iunie sau iulie, nu mai retin exact, iar eu am dpn/ul pe 11 iulie si a zis k nu vrea sa ma incurce, iin cazul in care o sa nasc mai repede si ea nu o sa fie in oras k sa ma asiste. dar nu am fost inscrisa la ea, eu de o luna si ceva sunt venita in tara, iar sarcina mi/a fost urmarita de un medic din portugalia. am fost putin confuza cand am ajuns aici, pt k sistemul e f diferit si nu stiam incotro sa apuc, si mi/a fost recomandata dr melinte. acum sunt la Dr Andrei carmen,care mi se pare o dragutza, f calma si profesionista.

Salutare tuturor.Buna Ralucutza, am citit mesajul tau.DPN=ul meu e 22 iulie si sunt inca de la inceput pacienta dnei dr Andrei..o super dr. Azi am fost la ecograf...vezi ca dna dr e in concediu intre 10 si 24 iulie.Dar poate nasti pana atunci.Nastere usoara!

Lucyaly
20.06.2010, 17:35:43

2 super dr.Una la care sunt eu si cealalata care e venita din Iasi.Amandoua au garzi si in spital. Dr la care sunt eu e dna Andrei Carmen Elena iar cealalta si ea f buna e Melinte Alina.Daca vrei iti trrimit pe private numarul dr Andrei...numai ca ea e in concediu intre 10 si 24 iulie.

ginette
21.06.2010, 19:23:55
salut fetele, si eu vreau sa merg la d. Alina Melinte am 5 saptamani si maine am sa sun sa-mi fac programare, am vazut ca are program doar marti si joi de la 14.00 18.00. am niste emotii enorme

ginette
21.06.2010, 19:53:46
2 super dr.Una la care sunt eu si cealalata care e venita din Iasi.Amandoua au garzi si in spital. Dr la care sunt eu e dna Andrei Carmen Elena iar cealalta si ea f buna e Melinte Alina.Daca vrei iti trrimit pe private numarul dr Andrei...numai ca ea e in concediu intre 10 si 24 iulie.

inseamna ca nu vei naste cu ea, dna Andrei este tot la GINCOMED???

CorinaH
22.06.2010, 00:53:56
inseamna ca nu vei naste cu ea, dna Andrei este tot la GINCOMED???
nu ea este la MPO

ginette
22.06.2010, 20:01:49
nu ea este la MPO
as vrea sa=mi dai mai multe informatii despre dr. CARMEN ANDREI, ce varsta are? si unde se afla cabinetele MPO mai exact ca eu nu sunt din Suceava

elenamau
23.06.2010, 19:49:18
MPO este pe Marasesti, langa Catedrala, pe colt este Brd, in capatul blocului se gaseste.

alinat80
24.06.2010, 11:31:47
Ginette, nu ai reusit sa te programezi la dr Alina Melinte? Si eu am sarcina de 5 sapt cu dureri de burta si de spate in zona lombara si azi vreau sa sun pt o programare, sper sa fie un loc pentru mine pe saptamana viitoare.

alinat80
24.06.2010, 16:28:55
Am sunat pentru programare si mi s-a spus sa revin pe data de 1 pentru luna in curs. Probabil pe data de 1 la ora 14 telefonul o sa friga de atatea apeluri si asta ar insema vreo 2 sapt pana prind o programare ceea ce mi se pare cam multisor...oare in spital nu se poate gasi, a fost cineva la dr. Alina Melinte in spital?

ginette
26.06.2010, 12:05:14
si mie la fel mi-a zis sa sun pe 1 iulie ca ei nu fac consultatii de srbatori, si de asta m-am inscris la dr. CARMEN ANDREI

roxutza88
05.07.2010, 17:04:27
fetelor,imi puteti spune si mie daca dc. Melinte face si control ginecologic si eco?sau daca este vreun medic in sv care le face pe amandoua...ca nu as vrea sa ma plimb prea mult.si cat costa consultatia la Melinte?[-o<

lorena_sv
05.07.2010, 17:15:31
fetelor,imi puteti spune si mie daca dc. Melinte face si control ginecologic si eco?sau daca este vreun medic in sv care le face pe amandoua...ca nu as vrea sa ma plimb prea mult.si cat costa consultatia la Melinte?[-o<

nu stiu dc face si eco, poate la spital
consultatia e 70 ron
eu ma duc la eco , separat si e in jur de 40-50 ron

roxutza88
05.07.2010, 17:57:55
bun da eu nu inteleg un lucru.pt fetele care sunt sau au fost insarcinate:aveti medicul vostru..care va controleaza si este la curent cu sarcina nu?dar nu e mai important eco?adica acolo se vede bebe si daca e bine.si eco unde il faceti?umblati la 100 de doctori?:-\si apoi mai platiti o consultatie la doctorul vostru...ca sa citeasca eco? plz explicati-mi si mie ca nu inteleg

lenutza1984
06.07.2010, 11:04:01
dr dragoi are si eco la cabinet
o consultatie si eco e 120

roxutza88
06.07.2010, 14:04:22
am sunat acum la Melinte si m-a programat abea pe data de 29.offf...nu pot sa stau atat.la ce alt medic imi recomandati sa merg?sau ar fi mai bine sa merg intai la un ecograf pt confirmarea sarcinii?am fost odata la eco la d-na doctor Chiriac..sau asa ceva.are cabinet langa farmacia de langa spital.cum mergi spre statia de salvare.a fost super draguta si mi-a placut mult de ea.dar vad ca nimeni nu o mentioneaza.ce sa fac?:((

roxutza88
06.07.2010, 14:54:32
a facut cineva ecograf la d-na doctor Dumitrescu?mi-am facut programare pt maine.cum e?stie cineva?

lorena_sv
06.07.2010, 20:02:08
am sunat acum la Melinte si m-a programat abea pe data de 29.offf...nu pot sa stau atat.la ce alt medic imi recomandati sa merg?sau ar fi mai bine sa merg intai la un ecograf pt confirmarea sarcinii?am fost odata la eco la d-na doctor Chiriac..sau asa ceva.are cabinet langa farmacia de langa spital.cum mergi spre statia de salvare.a fost super draguta si mi-a placut mult de ea.dar vad ca nimeni nu o mentioneaza.ce sa fac?:((

felicitari pt bebe!!:x
eu vreau sa merg la eco la dr Daneasa!am auzit ca e fff buna!
eu la Melinte as vrea sa raman dc cand o sa vina bb!
eu zic sa afli programul ei la spital si sa te duci acolo!ii zici ca ti-a fost recomandata si vezi tu..te descurci!am auzit numai vorbe bune despre ea!

roxutza88
06.07.2010, 21:24:52
fetelor,spuneti-mi daca stiti unde e cabinetul d-nei doctor Dumitrescu!!!mi-am facut programare pe maine si nu stiu unde sa ma duc.:-wb-( am sunat sa ma programez la doctorita Chiriac si mi-a zis ca nu mai lucreaza acolo si daca vreau programare la doct Dumitrache.am zis ca da pt ca vreau sa merg cat mai repede la un medic.da acuma nu stiu daca are cabinet tot acolo unde avea Chiriac.si mai vreau sa stiu ceva:e bine sa fac inainte eco si dupa consultul?sunt tare zapacita acum si chiar nu stiu ce e cu mine.nu vreau decat sa fie bine.:-SS

carmenmariaconstantinescu
06.07.2010, 21:35:12
si mie la fel mi-a zis sa sun pe 1 iulie ca ei nu fac consultatii de srbatori, si de asta m-am inscris la dr. CARMEN ANDREI
E super tare doamna dr. Andrei! Eu ma duc la ea de ceva ani...E fff draguta cu pacientele si chiar stie ce spune.

roxutza88
07.07.2010, 17:05:00
buna mamici sau viitoare mamici.ma alatur si eu voua.cu toate ca nu sunt sigura 100% ca sunt insarcinata.am facut 2 teste si mi-au iesit pozitive.m-am programat la d-na doctor Melinte dar ma duc abea pe 29.si am zis ca trebuie sa merg macar la un eco sa vad daca e sau nu.am fost azi la MPO la doct. Dumitrescu si mi-a zis ca inca nu se vede si probabil am 3-4 saptamani.ceea ce am calculat si eu.mi-a zis sa merg sapt viitoare la control la doct. Pauliuc si sa mai merg odata tot sapt viitoare la un alt eco.mi-a zis cineva sa astept pana pe 29 si sa merg la Melinte ca sa nu deranjez prea mult bebele.voi ce spune-ti sa fac?eu sunt nerabdatoare sa vad daca e sau nu.parca nu mai am rabdare pana pe 29.ce ma sfatuiti?:-s^:)^

irris
07.07.2010, 19:01:18
Buna!
Felicitari pentru bebe!Daca ti au iesit 2 teste pozitive inseamna ca e cu ochi...
Daca ai doar 3-4 saptamani eu zic sa te abtii pana pe 29 si sa mergi direct la ea.Eventual du te la o ecografie inainte pentru ca nu face la cabinet,doar in spital si in perioada aia ai cam 6 -7 sapt si se va vedea bine si la ecograf.Pana atunci nu prea are ce sa ti spuna nici un doctor,eu am fost prima data la control la 5 sapt si ceva si a zis ca parca e usor marit uterul dar atat si la eco m a chemat in saptamana urmatoare,sa mai creasca putin...Nus daca i neaparat ca l deranjezi pe bebe dar chiar n are rost,iti inteleg nerabdarea...bine,probabil nici lui nu i place sa tot umble cineva pe acolo in fiecare saptamana....

roxutza88
07.07.2010, 21:17:33
am inteles.multumesc de raspuns.o sa astept pana pe 29 si o sa vad atunci ce zice.oricum eu ceva simptome am...adica...am niste crampe si niste dureri de burtica..asa ca la ciclu...da ma i-au din cand in cand si nu sunt f dureroase,ma doare spatele,am o stare de somnolenta incontinuu...oboseala,mi s-au marit sanii si ma dor.e normal?si mie mi se pare ca mi se vede putin burtica.ori mi se pare mie ori chiar asa e.8-}cu toate ca e cam devreme sa se vada ceva.da cine stie...poate o sa fie un grasun.;)) in schimb nu am nici un fel de greata,suport orice miros..nu am stari de lesin...:-? mai am cateva intrebari...ca voi le stiti mai bine si na..eu sunt precauta acum :ce am voie sa mananc si ce nu?am vreo activitate interzisa?adica eu beam f multa cola.de cand am aflat...nu am mai pus gura pe cola.da am o cumatra care avea greturi in sarcina si doar cu cola ii treceau.asa ca nu stiu daca e daunatoare.multumesc si ma scuza-ti ca pun atatea intrebari...dar chiar sunt ingrijorata si daca pana la sfarsitul lunii nu pot ajunge la medic...va intreb pe voi ca stiti mai bine.^:)^

irris
08.07.2010, 07:33:24
Toate simptomele pe care le ai sunt absolut normale.Greturile de obicei apar de prin a 6 a saptamana si asa au aparut si la mine,deci nu te bucura inca.Mie mi a dat voie sa beau o ceasca de cafea si mai beau si cola ocazional,nu ti face rau nici tie nici bebelusului.
Te sfatuiesc sa nu faci eforturi(la asta nu intra sexul,din ala poti face),stiu eu,sa mergi la sala,drumetii,sa ridici obiecte grele mai ales acum cand el se fixeaza.
De mancare nu mi a zis nimeni nimic desi sunt pline site urile cu interdictii eu am intrebat o si pe dr Melinte si pe doctorita de familie si mi a spus ca pot manca orice doresc in limita bunului simt.Dar tot m am mai ferit de maioneza putin,de pate de ficat.
Sper sa ai o sarcina usoara,eu am avut doar greturi(toata ziua) si nu puteam manca nimic prajit,mancam doar fructe,iaurt si covrigi...asa ca va alege organismul tau ce ii place si ce nu...
Si pazeste te de raceala,in primele 3 luni e foarte important sa nu racesti foarte tare....
Sper sa ai o sarcina usoara si o sa vezi ca trece,desi la inceput ,cel putin pana amergi la doctor,timpul sta in loc dupa aia zboara....
Aaaa,nu ti se vede burtica,o sa ti se ingroase talia mai peste o luna dar burtica pana termini luna a 4 n o sa prea ai(observabila ma refer),desi tie ti se va parea uriasa...O sa incapi in rochia de mireasa cu brio!

roxutza88
08.07.2010, 10:34:25
de asta mi-e frica si mie...sa nu incap sau sa se vada in rochia de mireasa.nu ca as vrea sa ascund asta,dar asi vrea totusi sa par"normala" :D.si in rochita de la cununia civila s-ar putea sa se vada,ca e mai larguta.daca la rochia de mireasa,pot s-o mai strang cu corsetul...la rochita de cununie civila nu pot.chiar ieri am fost la o cununie civila si era inca o mireasa care astepta randul si era insarcinata si ma gandeam ca si la mine o sa fie la fel.dar ea avea cam 6 luni cred...se vedea burtica destul de tare.si ma mai ingrijoreaza ca n-o sa pot dansa la nunta.adica o sa dansez,dar nu sarbe si invartite din alea ca trebuie sa ma misc prea mult.:-\ multumesc mult de raspunsuri.asa ma mai linistesc si eu.abea astept data de 29.[-o<:">

irris
08.07.2010, 10:49:11
Dar danseaza,daca nu ai nici o problema fizica ai sa poti dansa dar oricum iti va spune doctorita ce ai si ce nu ai voie....fa ti o lista cu intrebari,ai sa vezi ca o sa aiba rabdare sa ti raspunda la toate!
Acum depnde de organism dar la 3 luni e mai mult imaginatia ta decat burtica de bebe...si mie mi se parea ca se vede si radea lumea de mine...

roxutza88
08.07.2010, 13:58:37
inca o intrebare :D :nu am voie sa iau nici un fel de medicamente nu?dar stiam ca se i-a acid folic...pot sa cumpar fara reteta sau fara recomandarea medicului?

irris
08.07.2010, 14:07:17
Sunt medicamente care se pot lua in sarcina dar parerea mea este ca e bine sa eviti cat de mult.Poti sa ti cumperi acid folic de 5 mg si sa iei una pe zi,nu ti trebuie reteta si o sa ti zica ea cu siguranta sa iei daca n o faci pana atunci...si eu am avut aceeasi problema,sa iau sau sa nu iau inainte sa merg al doctor...ia!
Si inca o chestie,pregateste te sufleteste si financiar pentru urmatoarele analize,costa ceva banuti....sunt si care se fac gratuit cu trimitere de la medicul de familie(la Biotest au pe tot parcursul lunii fonduri pentru gravide) dar alea sunt cele mai ieftine...

roxutza88
08.07.2010, 14:13:05
eu am o problema..nu vreau sa ma ingras f tare.acum am 58 de kg la 1,67.si stiu ca daca i-au vitamine ma ingras.acid-ul folic nu ingrasa?stiu ca poate suna ridicol...dar chiar nu vreau sa ma lupt cu kg dupa nastere.si inca ceva:ce analize se fac in primul trim al sarcinii inafara de control si eco?:-SS

irris
08.07.2010, 14:34:16
Nu te ingrasi de la vitamine...eu iau acum magnerot,fier,calciu +utrogestan de mentinere si vitamina C si la sf saptamanii incep o cura de 14 zile de elevit in loc de fier si pot sa zic ca ,culmea,mi a mai scazut pofta de mancare :))
Acidul folic nu ingrasa ...este normal sa pui cate ceva pe tine chiar si acum si totul depinde de ce/cum/cat mananci.Nu manca prajit,patiserie,dulciuri,papa fructe si legume cat incape mai ales ca e sezon si o sa fie bine....Daca ai sa te poti abtine!Ce sa zic,mie sincer mi se pare ca e mai important copilul decat kilogramele tale dar nici nu sunt adepta gravidelor cu kile fara numar...totul are o masura...si in plus de multe ori in sarcina vezi ca te ai ingrasat dar n ai putea sa precizezi unde s au depus ...eu la cate kile am puse ar fi trebuit sa ma dau de a dura si inca arat aproape la fel,doar burta e mare...
O sa ti dea cu siguranta sa faci TORCH(herpes simplex,listeria,citomegalovirus,toxoplasmoza si rubeola)care costa vreo 400 ron(u le am facut inainte sa raman ca sunt paranoia)...si am mai facut si hepatita B si C.Gratis faci hemoleucograma,sumar de urina,HIV,VDRL,RH,sideremie,calcemie ...asta daca ai medic de familie sa ti dea trimitere,oricum va trebui sa mergi si la el periodic....
Si ca o concluzie,chiar nu poti sti cum reactioneaza organismul tau la sarcina,eu am vazut femei slabe care s au ingrasat puternic in sarcina si femei normopenderale care aratau cat se poate de bine....Nu cred in pofte,ca pierzi sarcina daca nu mananci nus ce chestie dar te poti ingrasa si fara sa ti schimbi regimul alimentar de acum...Important e ca bebe sa se dezvolte armonios,e ingrozitor sa stii ca poate pati ceva!

roxutza88
08.07.2010, 14:44:05
bineinteles ca sunt constienta ca o sa pun cateva kg pe mine.e normal.da vreau sa pun cat e normal..si nu mai mult.am luat in februarie niste vitamine pt ca am avut niste probleme de sanatate si vreau sa spun ca m-am ingrasat in 2 luni 8 kg.:( era disperata.tot timpu vitaminele m-au ingrasat.de asta am intrebat.acum le-am dat inapoi da le pun iar indata :D.normal ca bebe e cel mai important si chiar ma gandesc de 2 ori inainte sa mananc ceva.o sa fiu precauta.medic de familie am si o sa merg s-o anunt de sarcina(dupa ce dau veste in "tara" ca inca nu am zis nimanui :-SS) deocamdata mi s-au marit sanii si ma dor.astept de acum sa vad modificari.ma cam sperie gandul ca se intampla ceva cu mine.vroiam sa facem si noi un bebe,dar ca la carte.vroiam sa merg sa-mi fac analize...sa vb cu medicii..sa ma inscriu la un ginecolog...si ma gandeam ca am timp sa ma pregatesc si spiritual.dar uite ca bebe avea alte ganduri si m-a luat pe nepregatite...si acum nici nu mai stiu ce e cu mine...ce sa fac,ce sa nu fac...pe cine sa intreb.sper sa fie bine si sa vin cu vesti bune la sfarsitul lunii.[-o<

irris
08.07.2010, 14:54:04
O sa fie totul bine,trebuie sa incerci sa fii optimista si chiar daca nu l ati asteptat acum o sa fie binevenit...chiar ma bucur sa vad asa mamici tinere,uneori am senzatia ca asteptam cam mult pana ne hotaram sa aducem pe lume un sufletel....

roxutza88
08.07.2010, 15:38:21
noi ne-am dorit sa fim parinti tineri.eu din pacate am si o problema de sanatate cam serioasa...si medicii mi-au recomandat sa fac un copil mai repede.oricum eu sunt inebunita dupa copii.am avut grija de toti copiii rudelor si a prietenilor.si toti imi zic ca abea astepta sa ma vada cu al meu.:D mi-s tare dragi...dar inca nu constientizez ca o sa am si eu unu nu peste f mult timp.suntem feritici..si incercam sa ne adaptam la viata in 3.iubitul meu ma intreaba in fiecare zi ce face bebe...eu ii zic ca doarme :)),pupa burtica...ne simtim f bine asa.acum ne pregatim pt a anunta familia.sper sa fie alaturi de noi.si eu vor(mai ales ai mei care nu au nici un nepotel pana acum)dar tot o sa-i luam prin surprindere si nu stiu cum o sa reactioneze :-SS.
e normal sa beau mai multa apa si sa merg incontinuuuu la baie??:-\ si sa am o stare de somnolenta toata ziua??

irris
08.07.2010, 16:18:39
E foarte normal tot ce scrii...eu ma gandeam ca dau in diabet de mi e asa de sete dar nu,e simptom de sarcina.Si mai sunt si altele,vin pe rand...Eu numai cu somnolenta n am avut treaba deloc pana acum...poate de acum incolo!

roxutza88
08.07.2010, 16:22:05
E foarte normal tot ce scrii...eu ma gandeam ca dau in diabet de mi e asa de sete dar nu,e simptom de sarcina.Si mai sunt si altele,vin pe rand...Eu numai cu somnolenta n am avut treaba deloc pana acum...poate de acum incolo!
scuze irris,sunt asa captivata de subiect ca am si uitat sa te intreb.esti si tu graviduta?eu am un somn in mine de mor.si cearcane si palida...|-)

irris
08.07.2010, 16:32:56
Daaa,chiar foarte gravida...am inceput sa nu mi mai vad degetele de la picioare cand ma uit de sus :)) Am 27 de saptamani...baietel :D

roxutza88
08.07.2010, 16:36:55
uaaau.felicitari!!!sa fie santos si voinic si sa asculte de mami si tati.:A:love::madlaugh:de asta ai atata experienta.tu nu mai ai mult.esti cam la mijlocul drumului nu?poate ne intalnim anul viitor cu bebeii in parc :D.ca din cate am calculat eu..ar trebui sa nasc prin martie.daca e totu bine.sa fiti sanatosi toti si sa aveti un baiat asa cum va [email protected]};[email protected]};-

irris
08.07.2010, 16:44:02
Doamne ajuta sa fie sanatos ca restul se mai rezolva pe parcurs!Multumim de urari si va dorim al fel!:love:
Am experienta si e cat se poate de proaspata...ca sunt paranoia si citesc prea mult pe net...Un sfat,nu citi pe forumurile de specialitate,opreste te la articole cu evolutia lui bebe ....prea multa informatie iti face varza creierul si linistea sufleteasca!
Poate ne vedem in parc...daca ma mut inapoi in Sv pana atunci...din pacate nu mai stau mult pe aici...grea viata asta!
Chiar mi ar placea sa mai cunosc din mamicile sau viitoarele mamici de pe forum!

roxutza88
08.07.2010, 16:49:03
chiar acum citeam pe un site despre saptamana a 3-a.si scrie ca sexul este deja hotarat.:D sper sa fie fetita cum vrea mami nu baietel cum vrea tati...:-p :-$si mai scrie ca are creierul format deja si e f important pt creierul lui sa i-au acid folic.are in jur de 2-5 mm.si arata si o poza si era asa de comic.da asa tare m-am emotionat....am zis ca e bebe meu acolo.il mangaiam cu mouse-ul :))8-} si zice ca acum am greutatea cea mai mica din urmatoarele 40 de saptamani.deci..de acum i-au in greutate :-SS

irris
08.07.2010, 16:53:22
Nu vreau sa te dezamagesc dar dupa o statistica absolut personala cam iese ce vrea tatal :)) Cam in 90% din cazuri....
Dar cum ti a iesit tie testul de sarcina asa de repede?Cand ai avut ultima menstruatie?

roxutza88
08.07.2010, 16:57:13
pe 18 mai.apoi pe 13 iunie am avut contact neprotejat.eu de acolo am inceput sa calculez.am facut luni pe 5 iulie 2 teste si mi-au iesit pozitive.de asta stau in dubii ca a fost cu du-te vino...nu stiam exact.si mai am o problema mare...pe data de 15 iunie am mai avut un contact neprotejat si am luat pilula de-a 2 zi.si eram sigura ca nu am cum sa raman.dar uite ca s-a intamplat.de asta sunt asa mirata si zapacita.chiar nu ma asteptam sa fiu insarcinata dupa pilula.

irris
08.07.2010, 17:12:22
Nu nu!!!!Calculul se face dupa prima zi a ultimei menstruatii si ai 7 saptamani dupa calculatoarele de pe internet si dupa astea calculeaza si doctorii!(m am cam repetat,sorry!).La varsta asta de sarcina merge o ecografie !
Ma mir cum de n a simtit nimic doctorul cand ai fost la control dar se mai inatmpla!

roxutza88
08.07.2010, 17:16:23
sa inteleg ca am 7 saptamani si nu 3???:O:gen_09: doamne.ti-am zis ca-s in plop.deci am mai multe??nu pot sa cred.pai de ce nu mi-a vazut nimic??off...asta inseamna ca pe 29 la control la Melinte o sa am 2 luni jumate??nu e cam tarziu sa merg?vai.m-ai speriat si mai tare acum.ce ma fac?sa mai merg marti la control??stiam ca am 3 sapt si acuma hop...am cu o luna mai mult :D

irris
08.07.2010, 17:25:35
Nu e tarziu,nu te speria,chiar nu i nici o problema...e posibil sa nu l fi simtit doctorul pentru ca probabil ai ramas insarcinata cu 2 sapt mai tarziu decat momentul probabil al ovulatiei si sa fie practic ceva mai mic dar pe net 3 saptamani inseamna 3 saptamani de la ultimul ciclu....
Eu la 6 sapt si ceva am facut eco endovaginal,nu abdominal,se vede mai bine asa...la bethesda au si te poti programa dimineata la 7 in ziua cand te hotarasti!

lorena_sv
09.07.2010, 12:45:54
pe 18 mai.apoi pe 13 iunie am avut contact neprotejat.eu de acolo am inceput sa calculez.am facut luni pe 5 iulie 2 teste si mi-au iesit pozitive.de asta stau in dubii ca a fost cu du-te vino...nu stiam exact.si mai am o problema mare...pe data de 15 iunie am mai avut un contact neprotejat si am luat pilula de-a 2 zi.si eram sigura ca nu am cum sa raman.dar uite ca s-a intamplat.de asta sunt asa mirata si zapacita.chiar nu ma asteptam sa fiu insarcinata dupa pilula.

deci nu a fost in perioada ovulatiei#-o#-osau pe aproape, la ovulatie calculata stiintific, adica la 14 zile sau pe aproape???

roxutza88
09.07.2010, 12:56:41
deci nu a fost in perioada ovulatiei#-o#-osau pe aproape, la ovulatie calculata stiintific, adica la 14 zile sau pe aproape???
eu nu stiu cum se calculeaza ovulatia.nu am calculat-o niciodata si nici nu am crezut ca e atat de importanta.eu credeam ca atunci cand vrei un bebe...te apuci de treaba si gata...iese.:D asta inseamna ca a fost conceptia inainte de ovulatie?si nu e bine?:-\

andrada21
09.07.2010, 14:54:01
eu nu stiu cum se calculeaza ovulatia.nu am calculat-o niciodata si nici nu am crezut ca e atat de importanta.eu credeam ca atunci cand vrei un bebe...te apuci de treaba si gata...iese.:D asta inseamna ca a fost conceptia inainte de ovulatie?si nu e bine?:-\
Ovulatia se produce de obicei in a 14-15 zi dupa ultima mentruatie.Cum tu ai avut Cm pe 18 mai ovulatia ar fi trb sa se produca in jurul datei de 1 sau 2 iunie.Dar cum organismul nostru nu e ceas,probabil ai avut o ovulatie tarzie,sau o ovulatie spontana si la contactul de pe 13 sau 15 iunie ai ramas insarcinata.Stai calma nu e grav.Acest lucru e motivul si pt care nu sa vazut inca la eco.Normal ai 3 sapt jum de sarcina(din momentul in care ai ramas)dar toti medicii socotesc varsta sarcinii din ziua ultimei mentruatii.Deci acum ai 7 sapt si 3 zile.
De unde stii ca ai ramas pe 13 iunie?Inainte nu ati avut contact neprotejat?
O sarcina frumoasa iti doresc,felicitari si fii fericita.Eu as da orice pt II dar se lasa asteptate.

roxutza88
09.07.2010, 15:01:58
stiu sigur ca a fost pe 13 si pe 15 pt ca au fost niste zile mai..speciale si le-am tinut minte.am mai facut si inainte,dar doar la inceput erau neprotejate..dupa care ne protejam..daca intelegi ce vreau sa zic.dar nu mai tin minte exact zilele cand s-a intamplat inainte.pe 15 am avut unu neprotejat deloc...iar a 2-a zis am luat pilula de-a 2-a zi.de asa eram sigura ca nu raman.dar uite ca s-a intamplat.deci pana la urma am 7 saptamani.e cam nasol ca pana la nunta o sa am cam 4 luni.si cred ca o sa se vada.dar asta e...nu ascund lucru asta.multumesc pt explicatii si pt urari.nu-ti fa griji..bebe nu vine cand vrei tu,ci cand vrea el...uite-te la cazul meu :D daca iti doresti f tare,o sa vine si la voi.>:D<

andreeasmiley
09.07.2010, 15:13:25
stiu sigur ca a fost pe 13 si pe 15 pt ca au fost niste zile mai..speciale si le-am tinut minte.am mai facut si inainte,dar doar la inceput erau neprotejate..dupa care ne protejam..daca intelegi ce vreau sa zic.dar nu mai tin minte exact zilele cand s-a intamplat inainte.pe 15 am avut unu neprotejat deloc...iar a 2-a zis am luat pilula de-a 2-a zi.de asa eram sigura ca nu raman.dar uite ca s-a intamplat.deci pana la urma am 7 saptamani.e cam nasol ca pana la nunta o sa am cam 4 luni.si cred ca o sa se vada.dar asta e...nu ascund lucru asta.multumesc pt explicatii si pt urari.nu-ti fa griji..bebe nu vine cand vrei tu,ci cand vrea el...uite-te la cazul meu :D daca iti doresti f tare,o sa vine si la voi.>:D<

Hop si eu ca musca in lapte. Cand mergi la un control la cineva sa nu uiti sa mentionezi ca ai luat pilula de a 2a zi.

roxutza88
09.07.2010, 15:23:43
Hop si eu ca musca in lapte. Cand mergi la un control la cineva sa nu uiti sa mentionezi ca ai luat pilula de a 2a zi.
nu esti ca musca-n lapte ca doar de aia e forum.:-p da,o sa-i zic obligatoriu ca sunt si ingrijorata din cauza asta.dar am mai auzit cazuri.deci se poate :D

andrada21
09.07.2010, 18:30:05
nu esti ca musca-n lapte ca doar de aia e forum.:-p da,o sa-i zic obligatoriu ca sunt si ingrijorata din cauza asta.dar am mai auzit cazuri.deci se poate :D
Depinde de corpul tau.Daca esti mai slabuta cu siguranta se vede mai repede.Eu am 2 prietene insarcinate in aproape 5 luni.la una abia se zareste ceva,si una zici ca are 8 luni .Oricum asta sa fie cea mai mare problema.Sa fie bb ok si restul chiar nu conteaza.