PDA

Versiunea completa : Catedrala

gabr890
14.02.2010, 15:30:10
Buna miresici,
pentru oficiera cununiei religioase la catedrala pe langa suma fixa se da si o anume contributie.
stie cineva la ce suma se ridica aceasta contributie? Bine....cat vrea fiecare...dar practic, cat anume este?
va multumesc

coditza31
15.02.2010, 19:30:44
Buna miresici,
pentru oficiera cununiei religioase la catedrala pe langa suma fixa se da si o anume contributie.
stie cineva la ce suma se ridica aceasta contributie? Bine....cat vrea fiecare...dar practic, cat anume este?
va multumesc
Buna,
eu am auzit ca este in jur de 5 mil si daca te lasa sufletul si buzunarul dai mai mult :)>-

gabr890
15.02.2010, 20:07:30
Buna coditza,
te intreb asta pentru ca noi de curand ne-am hotarat sa facem cununia religioasa la catedrala si dupa ce am mers si am vorbit ne-a cerut sa ducem cat de curand aceasta contributie. Asa v-a cerut si voua? caci eu ma gandeam k se plateste totul la sfarsit.:-\
si inca o intrebare : in toata suma asta este inclus si aranjamentul (stalpi di fier forjat, covor etc) sau se plateste separat?
multumesc frumos

Buna,
eu am auzit ca este in jur de 5 mil si daca te lasa sufletul si buzunarul dai mai mult :)>-

larryssa83
15.02.2010, 20:29:38
Buna coditza,
te intreb asta pentru ca noi de curand ne-am hotarat sa facem cununia religioasa la catedrala si dupa ce am mers si am vorbit ne-a cerut sa ducem cat de curand aceasta contributie. Asa v-a cerut si voua? caci eu ma gandeam k se plateste totul la sfarsit.:-\
si inca o intrebare : in toata suma asta este inclus si aranjamentul (stalpi di fier forjat, covor etc) sau se plateste separat?
multumesc frumos
Buna,
Eu nu am avut nunta la Catedrala ci la Mitropolie dar cred ca este cam aceiasi "politica". Noi am platit avansul 300 Ron si apoi la sfasit diferenta care a fost destul de consistenta :)
In acest pret nu cred ca este inclus si aranjamentul ci doar corul (daca au)...la noi asa a fost..de aranjament s-a ocupat firma de decoratiuni :)

coditza31
16.02.2010, 08:49:42
Buna coditza,
multumesc frumos

Noua ne-a cerut un avans de 1 mil (cu chiatanta!) urmand sa dam restul dupa...ne-a fost jena sa intrebam cat anume :"> dar am discutat cu diverse persoane care mi-au spus ca au dat 5 mil. Acum daca si-a schimbat "politica" auzind cat se ia la Mitropolie nu am de unde sa stiu :-< dar nu cred...am auzit numai lucruri laudabile despre acel parinte care se si comporta ca atare si nu e interesat numai de profit...eu zic sa nu-ti faci griji...daca nu dispui de sume mari pentru slujba ce o sa-ti faca? Isi ia binecuvantarea inapoi? :-p
In ceea ce priveste decorurile, ei nu ofera asa ceva; daca le vrei, firma de decoratiuni ti le aduce si in timp ce mai faceti voi cateva poze la biserica, ei le duc la restaurant.
Capul sus! iesim noi si din asta :D

gabr890
16.02.2010, 19:58:44
va multumesc frumos....sunteti niste dragute.....cine s-ar fi gandit k la o nunta sunt atat pe multe detalii pe care trebuie sa le pui la punct.
tu cum stai cu pregatirile caci eu cam simt ca au intrat zilele in sac...
:-SS
Si care este parintele acela de care ziceai?

cat despre aranjamente, tu la ce firma ai apelat coditza?
deoarece firma care ne-o impun noua cei de la restaurant pentru decorarea salii este cam scumpa din cate am inteles....:)>-

Noua ne-a cerut un avans de 1 mil (cu chiatanta!) urmand sa dam restul dupa...ne-a fost jena sa intrebam cat anume :"> dar am discutat cu diverse persoane care mi-au spus ca au dat 5 mil. Acum daca si-a schimbat "politica" auzind cat se ia la Mitropolie nu am de unde sa stiu :-< dar nu cred...am auzit numai lucruri laudabile despre acel parinte care se si comporta ca atare si nu e interesat numai de profit...eu zic sa nu-ti faci griji...daca nu dispui de sume mari pentru slujba ce o sa-ti faca? Isi ia binecuvantarea inapoi? :-p
In ceea ce priveste decorurile, ei nu ofera asa ceva; daca le vrei, firma de decoratiuni ti le aduce si in timp ce mai faceti voi cateva poze la biserica, ei le duc la restaurant.

coditza31
16.02.2010, 20:33:34
va multumesc frumos....sunteti niste dragute.....cine s-ar fi gandit k la o nunta sunt atat pe multe detalii pe care trebuie sa le pui la punct.
tu cum stai cu pregatirile caci eu cam simt ca au intrat zilele in sac...
:-SS
Si care este parintele acela de care ziceai?

cat despre aranjamente, tu la ce firma ai apelat coditza?
deoarece firma care ne-o impun noua cei de la restaurant pentru decorarea salii este cam scumpa din cate am inteles....:)>-

Da, asa este...si eu am fost uimita de cate lucruri trebuie sa faci si mai ales cu cat timp inainte!!! Habar nu aveam cand ne-am hotarat :-< Daca stiam ma duceam cu parintii si nasii la primarie si gata!
Preotul de la Catedrala se numeste: Chivulescu si din cate stiu, el este cel care a infiintat azilul de batrani din curtea bisericii.
Cat despre prgatiri...incerc sa bifez in fiecare luna cate ceva: restaurant, lautari, fotograf, decoratiuni ("Visul Miresei"), rochia--a fost cea mai grea decizie--...ne uitam de verighete acum si mai sunt accesoriile mele si costumul lui dar eu zic ca nu au intrat zilele in sac. Incet si sigur o scoatem noi la cap :)>-

st3fy
22.02.2010, 19:31:46
Da, asa este...si eu am fost uimita de cate lucruri trebuie sa faci si mai ales cu cat timp inainte!!! Habar nu aveam cand ne-am hotarat :-< Daca stiam ma duceam cu parintii si nasii la primarie si gata!
Preotul de la Catedrala se numeste: Chivulescu si din cate stiu, el este cel care a infiintat azilul de batrani din curtea bisericii.
Cat despre prgatiri...incerc sa bifez in fiecare luna cate ceva: restaurant, lautari, fotograf, decoratiuni ("Visul Miresei"), rochia--a fost cea mai grea decizie--...ne uitam de verighete acum si mai sunt accesoriile mele si costumul lui dar eu zic ca nu au intrat zilele in sac. Incet si sigur o scoatem noi la cap :)>-

ce fotograf ati gasit?
si unde s-a mutat VM? parca era in micro6 langa noela? sau e pe cetatii?

coditza31
23.02.2010, 11:53:01
ce fotograf ati gasit?
si unde s-a mutat VM? parca era in micro6 langa noela? sau e pe cetatii?

Suntem offtopic dar trebuie sa-ti raspund: fotograf am gasit la 'digistudio'
VM s-a mutat la Interex dar nu am ajuns inca sa ma discutam o:-)

st3fy
28.02.2010, 19:22:48
Suntem offtopic dar trebuie sa-ti raspund: fotograf am gasit la 'digistudio'
VM s-a mutat la Interex dar nu am ajuns inca sa ma discutam o:-)
mi se pare cunoscut numele dar nu/mi dau seama unde este

chiar im zisese o prietena ca s/a deschis in interex un mag de nunti da nu stiam ca este vm

vali2010
04.03.2010, 14:58:24
Buna miresicilor
Ma gandeam sa va intreb daca stiti ceva de biserica Sf Vineri, cea vis-a-vis de stradion?

anacristeamaria
05.03.2010, 16:19:27
Buna miresicilor
Ma gandeam sa va intreb daca stiti ceva de biserica Sf Vineri, cea vis-a-vis de stradion?
Eu il cunosc pe unul dintre preotii de acolo, Adrian. Vroiam si noi sa facem cununia acolo, dar din cate stiu este cam micuta si ar sta oamenii inghesuiti. In schimb este frumoasa si plina de istorie, pentru cine are o nunta restransa, cred ca merita. si preotul Adrian este OK, plus ca ai si mai multa intimitate vis-a-vis de treacatori si ai spatiu pentru poze

floriana_afv
26.05.2010, 15:49:08
eu stiu ca preotul de la catedrala este foarte de treaba si nu cred ca ar lua atat de mult acea contributie.de fapt este prima data cand aud ca se ia aceasta contributie,avand in vedere ca eu merg de cand eram mica la biserica asta.de fapt preotul paroh imi este si duhovnic.

aditzza
14.06.2010, 13:53:13
stiti careva cam care ar fi taxa la biserica Kretzulescu? :0

st3fy
14.06.2010, 22:11:09
stiti careva cam care ar fi taxa la biserica Kretzulescu? :0
eu stiam de 100 lei taxa bisericii.+ pt fiecare preot +cor+fem de serviciu. mie mi-a spus dascalul (la alta biserica) cat trebuie sa dau :)

aditzza
15.06.2010, 06:53:26
eu stiam de 100 lei taxa bisericii.+ pt fiecare preot +cor+fem de serviciu. mie mi-a spus dascalul (la alta biserica) cat trebuie sa dau :)

hmm.... si cam la cat te duce pe tn ca idee? daca-mi poti spune :)

st3fy
15.06.2010, 21:32:07
hmm.... si cam la cat te duce pe tn ca idee? daca-mi poti spune :)

nu mai facem la cretzulescu.
mie la biserica alba (de asta apartin) mi-a zis dascalul de vreo 500 lei + 50 corul (adica el) +50 fem de servici. cam mult pt o biserica de cartier mi se pare mie.

aditzza
17.06.2010, 18:54:43
nu mai facem la cretzulescu.
mie la biserica alba (de asta apartin) mi-a zis dascalul de vreo 500 lei + 50 corul (adica el) +50 fem de servici. cam mult pt o biserica de cartier mi se pare mie.

mdaa.. sa stii
sa vedem si noi ce- fi....
sper sa aflu pana la urma :)

Divanya
21.09.2010, 22:41:27
Fetelor aveti idee daca se fac nunti si la Manastirea Dealu? Pe mine ma incanta locatia si peisajul extrem de tare...

st3fy
22.09.2010, 09:39:42
Fetelor aveti idee daca se fac nunti si la Manastirea Dealu? Pe mine ma incanta locatia si peisajul extrem de tare...

eu stiam ca nu se fac nunti la manastiri. dar mai bine te duci sa intrebi.

alexya24
22.09.2010, 09:53:59
Buna fetelor,

Se fac nunti l Manastirea Dealu.O prietena are nunta anul viitor pe 23 iulie acolo

coditza31
22.09.2010, 11:08:32

buna,
nu se fac sigur; am intrebat si noi anul trecut

miccky
09.04.2012, 12:32:30
buna fetelor

imi puteti recomanda si mie o biserrica dragutza in targoviste. am fost la catedrala si e cam aglomerat acolo, iar acum nu prea stiu spre ce alta biserica sa ma indrept. ma intereseaza daca stiti si cam ce tarife se practica pe la biserici, ca la catedrala nu a vrut sa imi spuna. Mi-a spus doar ca e treaba soacrelor si......=((. voi pe unde va mai cununati?

luanag
28.04.2012, 22:22:50
Buna,

Noi cand am facut nunta am fost la mai multe biserici, printre care la Mitropolie unde cereau 350 euro+corul aparte, cat vrei sa dai. Catedrala am inteles ca erau 200 euro dar nu stiu sigur pt ca noi nu am fost acolo. La biserica lemnului, 100 ron cred si ce plateste nasul in ziua nuntii, si la biserica de la Autogara de la sensul giratoriu costa la fel ca biserica lemnului. :)

buna fetelor

imi puteti recomanda si mie o biserrica dragutza in targoviste. am fost la catedrala si e cam aglomerat acolo, iar acum nu prea stiu spre ce alta biserica sa ma indrept. ma intereseaza daca stiti si cam ce tarife se practica pe la biserici, ca la catedrala nu a vrut sa imi spuna. Mi-a spus doar ca e treaba soacrelor si......=((. voi pe unde va mai cununati?

AlexandraM26
31.07.2013, 13:18:38
Dragi viitoare miresici,
Pe 27 iulie 2013 am avut cununia religioasa la Biserica Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriile din micro 3 - cea din fata Salii Polivalente si nu am decat cuvinte de lauda la adresa preotilor.
Cununia a fost emotionanta, chiar daca se oficiaza slujbe de cununie pe banda rulanta, cei 3 preoti s-au comportat frumos cu noi, ne-au facut cadou o icoana din partea Bisericii la finalul slujbei siun certificat de casatorie prin care parintele paroh (Gheorghe Safta) confirma oficierea cununiei.
Pretul....trebuie sa fiti pregatiti de dinainte, 350 din start + cat mai adauga nasul (de la 500 in sus se "doreste") + 100-150 corul. Poate pentru unele persoane este mult, dar a meritat, mirii sunt asteptati deja cu un covor rosu si stalpisori impodobiti iar preotii fac o slujba frumoasa.
Biserica este spatioasa, incap multe persoane, noi am avut prezenti aproape 50 de persoane si nu au fost probleme de spatiu. Sunt aere conditionate, insa din pacate nu fac fata chiar asa cum ar trebui, dar a fost ok avand in vedere ca am facut nunta in mijlocul verii si la ora 18 cand inca era canicula :)
Cu toata increderea, mergeti acolo daca va place Biserica, dar sa fiti pregatiti financiar.

29mai
02.09.2013, 16:19:14
Revin cu aceeasi intrebare. Stie cineva care sunt taxele oficiale si neoficiale pentru o cununie religioasa la Catedrala din Tragoviste? Am auzit pareri foarte impartite. :)