PDA

Versiunea completa : Fotografi si cameramani in Sibiu

Pagini : [1] 2

CAMELLIA
20.01.2007, 03:48:08
Sunt in cautare de fotograf si cameraman pentru nunta, pentru ca cred ca ar cam trebui sa rezervam de acum, si nu stiu pe cine. :gen_13:
Am dori sa contractam profesionisti, ca am tot citit pe site ca au fost multe miresici care au fost nemultumite de persoanele care au facut pozele sau filmarea, si au recomandat ca inainte de a semna vreun contract, mai bine sa vedem poze si filmari facute de ei, ca sa stim daca merita sau nu sa-i luam, si asa vom sti la ce sa ne asteptam .
Imi recomandati pe cineva ? :talk_01:

alice
22.01.2007, 08:32:03
Eu am fost foarte multumita de al meu.Pozele au iesit super.

laura81
22.01.2007, 14:34:52
Chestia e ca ar trebui sa vezi tu cam care ce face si sa vb personal, sa vezi cum comnuci cu ei. eu zic ca cea mai imp chestie e sa discuti liber cu fotograful/cameramanul, sa le explici ce si cum iti doresti nu sa-ti impuna ei anumite pozitii (de gen aia in palma, aia dupa copac etc) . sunt persdoane carora le plac si pers carora nu le plac genul ala de poze. cel mai imp e sa comunici bine cu cei doi ca sa iese exact ce-ti doresti. cu efectele aplicate pe poze la fel: stiu ca eu mi-am facut una decupand mirii si punandu-i intr-un glob de-ala de sticla, micut. unele prietene au fost extaziate, eu in schimb nu m aomor dupa stiulul ala.. Depinde cel mai mult de ceea ce-ti doresti.

movulina
22.01.2007, 15:20:00
Si eu il recomand pe al nostru! Foarte multumiti am fost de el, si nici scump nu a fost.

E foarte bine pentru miresica noastra ca are de unde alege!!!
Niciuna dintre noi nu s-a plans de photograph!

alison
22.01.2007, 22:14:22
Eu spun ca parerile miresicilor sunt f subiective si e normal sa fie asa. Trebuie sa vedeti ce va place voua. Atatea lucruri laudate am vazut pe forum care mie nu imi plac catusi de putin (in general, in materie de rochii, buchete, poze etc, etc) asa ca nu mai am incredere in laude, mai ales daca nu stiu persoana si ce gusturi are. Eu zic sa culegi informatii, deocamdata (de altfel asta si faci, hehe:D), nr detelefon, sa vezi poze pe la alte miresici si cand vii mergi si vb cu cei care ti s-au parut pe placul tau. Si apoi, decizi (ma rog, decideti :-p).

CAMELLIA
23.01.2007, 05:34:22
Va multumesc mult pentru raspunsuri. =D>
Incerc sa ma documentez cat de cat, ca sa stim cam pe cine sa cautam cand venim.
Credeti ca e tarziu daca numai inainte cu 2 luni cand venim, rezervam fotograful si cameramanul ? :zz: Ca altfel nu am cum, si mi-e teama ca e tarziu, de aceea tot intreb, ca sa stiu daca ar trebui sa-i contractam de acum.
Si daca ar fi mai bine de acum, e si nasol ca nu am si eu niste modele de la alte nunti sau o adresa de vreun site de unde isi " expun munca ". #:-S Nici nu stiu cum sa mai fac ... :(

alice
23.01.2007, 11:22:50
Nu e chiar asa cu subiectivismul.Mie de exemplu nu mi-a placut cum au filmat.Am crezut ca-i omor.Dar pozele,nota 10.

alison
23.01.2007, 11:28:40
Cand ziceam de subiectivism, ma refeream la ce ii place fiecareia, nu neaparat ca fiecare isi lauda fotograful. >:D<

alice
23.01.2007, 12:30:30
Eu zic ca cel mai bine te uiti in albumele de nunta.Asa iti dai seama care sunt bune.

medi
23.01.2007, 12:57:39
Va multumesc mult pentru raspunsuri. =D>
Incerc sa ma documentez cat de cat, ca sa stim cam pe cine sa cautam cand venim.
Credeti ca e tarziu daca numai inainte cu 2 luni cand venim, rezervam fotograful si cameramanul ? :zz: Ca altfel nu am cum, si mi-e teama ca e tarziu, de aceea tot intreb, ca sa stiu daca ar trebui sa-i contractam de acum.
Si daca ar fi mai bine de acum, e si nasol ca nu am si eu niste modele de la alte nunti sau o adresa de vreun site de unde isi " expun munca ". #:-S Nici nu stiu cum sa mai fac ... :(

mie imi plac pozele facute de ei, sunt artisti

CAMELLIA
23.01.2007, 13:29:17
Draga Medi, iti multumesc, sunt dragute, dar eu vreau sa vad exemple de la cei din Sibiu, cu munca lor, ca sa stiu daca ii contractez sau nu, ca degeaba vad poze facute de un fotograf din Bucuresti si eu am nevoie de unul la Sibiu.
Oricum iti apreciez gestul si daca gasesti si din Sibiu, astept recomandarea ta. ;-)

mie imi plac pozele facute de ei, sunt artisti

mirela79
30.01.2007, 13:34:57
Camelia daca vrei iti dau eu adresa celui care vine la mine.
Are studio in sibiu si mi s-a parut destul de profesional...noi am mers la el pt ca nasul il cunoaste si tptusi ne-a aratat cum filmeaza,fotografii si oricum te intreaba ce ti-ar placea tie .
te lasa sa-ti alegi tu tot, daca vrei iti dau un pm ....macar te duci sa-i vezi lucrarile nu neaparat trebuie sa fie el...

augu
02.02.2007, 09:32:32
eu merg pe profesionisti,sunt intradevar scumpi,dar merita!!!!!!!!!!!!!:)>-

claire
07.02.2007, 19:17:59
cred ca cel mai bine ar fi sa vizionati demo-uri de la mai multi prestatori. nu de alta, dar sa nu gasiti ceva si mai si dupa ce ati semnat contractul.
oricum, cei mai buni sunt cei care concep videoclipul impreuna cu mirii, nu le pun poza pe niste setari oarecare si gata. ce mireasa n-ar vrea un clip unic? de poze nu mai zic...
eu merg cu fina mea la targul de nunti care va fi pe 2-4 martie. sper sa fie cu folos! succese!

Arsaluis
07.02.2007, 21:23:39
Ce credeti, fetelor, este tarziu sa astept pana atunci sa gasesc un dj si cineva pt filamt??Oare de ce simt ca mai e atat de putin? Oare de ce cred ca am atatea pe cap si nu voi reusi sa le termin?Sunt atat de stresata incat acum vreo cateva nopti am visat ca este ziua nuntii si noi nu ne-am programat la starea civila. A fost un dezastru...Credeti ca am nevoie de psiholog???

anda_smuf
18.02.2007, 13:23:25
eu mi-am gasit o fotografa super. stiu ce gusturi are. ma baga in seama. adica stie si ma intreaba in continuare ce imi place. si se ocupa si de video.
asa ca eu sunt super linistita cu treaba asta si m-am uitat si eu la o groaza de filmulete super fain realizate. sunt convinsa ca o sa am si eu la fel. poate chiar o sa contribui la realizarea lor.

alison
18.02.2007, 16:07:04
Inseamna ca esti o norocoasa, bravo. De abia asteptam sa ne delectam....;-)

BlueMoni
18.02.2007, 23:54:04
Anda, se pare ca avem acelasi fotograf. Abia astept sa vad poze de la nunta ta.:-p Oricum, din tot ce am vazut pana acum am numai cuvinte de lauda si sunt sigura ca nu vom fi dezamagite. ;-)

paular
27.02.2007, 20:11:59
Mie mi-a mers chiar bine clipul nuntii...dar dupa cum zicea Laura...parca este prea 'impopotonat'...prefer sa ma vad eu mai mult:D:D:D (modestra intr-adevar:"> )
In legatura cu pozele in studio...mie imi plac...decat ne 'regasim' de dupa un copac(urasc poza aia#-o)...mai bine poze in studio...dar...fiecar cum doreste...si cum ii place.:*

alison
27.02.2007, 20:21:23
No offence, dar mie nu-mi place clipul ala catusi de putin. :-& parca vrea sa demonstreze cate "efecte speciale" se pot face. Mie imi plac lucrurile mai simple, naturale. But then again, it's just me...;;)

alison
27.02.2007, 20:40:26
E frumos in Muzeul Satului, mai ales daca nu sunt vesnicele poze-cliseu cu mori de vant pe fundal... Cred ca ar fi frumos si Piata Mare, Piata Mica, daca nu se tine neaparat la poze in sanul naturii si lumea nu face scandal ca isi rupe tocurile prin dale...:>

alison
28.02.2007, 13:08:09
Claire, morile de vant in sine sunt misto. Si casele. Mie-mi place f mult Muzeul satului. Cred ca depinde de fotograf sa surprinda totul intr-o maniera unica. Despre pozele de dupa copaci...numai de "bine" ca sa spunem asa, impreuna cu alea cu mireasa in palmele mirelui sau cu mireasa cu voalul pe fata ridicat de mire...bu-hu!;)) Cred ca orice locatie poate fi exploatata de un fotograf inspirat. Muzeul Satului e o locatie buna pentru poze, daca e si timp frumos nu are ce sa nu iasa bine, in principiu. Noi am facut pozele in Parcul Sub Arini, pentru ca era cel mai la indemana si ne si placea ideea. Insa pana dupa cununia religioasa nu am stiut exact unde o sa mergem. Cred ca e important ca mirii sa se simta bine in locatia respectiva si pozele sa fie cat mai spontane.

Alex, #-o . No further comment for you!

alison
28.02.2007, 13:40:42
Claire, ;;) . Noi avem poza cu voalul luat de pe fata mea de catre mire, pentru ca, in fine, am facut si cateva clisee ca asa a fost sa fie si ne-am amuzat teribil. Al meu mi-a ridicat voalul si a tipat ingrozit :O . I-am facut BU-HU! :D Ce nu-mi place mie e poza aia in care mirii stau in iarba, eventual si cu un cos de flori in fata (:-& ), si pe fundal, undeva, e o moara de vant/ o casa/ Parisul (=)) )/etc. Pot fi excelent exploatate morile de vant si orice este in Muzeu, numai un pic de simt artistic sa fie. Nu ne pui o poza cu tine fara voal? :>

alison
28.02.2007, 13:43:54
Claire, sunt si, si. Mie personal imi plac mai mult unele facute de prieteni, sunt mai firesti, mai spontane. Nu stiu de care vorbesti neclare, nu m-am mai uitat de mult in album, dar de regula pot iesi f faine si neclare, depinde de...neclaritate, ca sa spun asa. Daca sunt acolo, inseamna ca mi-au placut. Ma mai uit sa vaz ce si cum...

alison
28.02.2007, 13:46:15
Fotograful le-a facut pe cele cu contrast mai mare si culori mai vii.

CAMELLIA
23.03.2007, 21:49:27
Ce parere aveti despre firma de foto/video A-o-imus de pe str. Bihorului? Cum se descurca? Am vazut ceva poze pe net. Ati auzit ceva ? Ma ajutati? [-o<

BlueMoni
24.03.2007, 11:56:23
Ce parere aveti despre firma de foto/video A-o-imus de pe str. Bihorului? Cum se descurca? Am vazut ceva poze pe net. Ati auzit ceva ? Ma ajutati? [-o<

Eu nu prea cunosc firmele de acest gen pentru ca nu am avut de-a face cu ele. Imi pare rau ca nu te pot ajuta in aceasta problema. Incearca sa vezi cat mai multe poze si apoi sa iei o decizie. Doar sa ai grija ca cu cat amani mometul posibilitatea ca cei pe care ii vrei sa fie deja ocupati e tot mai mare.

tot_tot_claire
24.03.2007, 12:55:14
Daca au site, poti sa-i contactezi sa-ti trimita informatii pe email, sau chiar poze filmulete etc.

CAMELLIA
24.03.2007, 13:22:50
Am vazut site-ul lor, ca asa i-am " cunoscut " si am vazut ceva poze si un filmulet si par destul de ok, dar vreau sa mai caut.(:|
BlueMoni, stiu ca ar cam trebui sa ii rezerv, dar as dori sa vad mai multe materiale inainte sa-i luam, dar de aici nu prea e posibil. Pana la urma, cu mare parere de rau, cred ca trebuie sa-i cautam cand venim acasa, cu toate ca vom avea riscul de care tu ai spus #:-S . Sper sa avem noroc sa mai prindem pe cineva de care sa fim multumiti. :-<

alex81
24.03.2007, 18:23:46

La orice firma mergi cere sa vezi mai mult decat un intro. exista posibilitatea ca introul sa fie ok pentru ca se lucreaza mai mult la el iar pe parcursul dvd-ului sa apara probleme gen imagine neclara sau inclinataca sa nu fi nevoita sa pui 2 carti sub o parte a televizorului ca sa vezi imaginea dreapta:))
Cere cat mai multe detalii. E dreptul tau ca si client. Daca nu le primesti sau ti se raspunde evaziv doar ca sa scape cauta in alta parte. Orice furnizor acorda aceeasi atentie dvd-ului tau ca si discutiei pe care o ai cu el

tot_tot_claire
24.03.2007, 20:01:14
din pacate nu cred ca-i posibil sa vezi online un montaj de 2-3 ore ! o solutie ar fi sa-ti trimita ei un dvd prin posta - daca or sa vrea. (desi pe-aici pe forum s-au luat in ras dvd-urile de prezentare, cred ca-i cea mai relevanta oferta). de poze nu stiu ce sa zic, dar nu cred ca-si pune cineva pe site alte poze decat cele mai bune. parerea mea...

CAMELLIA
03.04.2007, 02:01:50
Nu stiu la ce firme sa apelez pentru foto / video in afara de An-n-mus. Va rog spuneti-mi unde mai sunt in Sibiu firme de foto / video care au cat de cat experienta.

alex81
03.04.2007, 18:55:48
Firma de care spui este printr putinele care au un site desi nu e cea mai buna. O sa-ti fie greu s alegi pe cineva de la distanta fara sa te intalnesi fata in fata cu persoana. Pe site orice firma isi pune ce are mai bun( de obicei se pune doar un intro de dvd la care intradevar se munceste mult dar care nu intotdeauna este la fel de bun ca si continutul)
Firme de foto-video care sa lucreze bine in sibiu sunt maxim 5 dar va trebui sa le vizitezi personal ca sa poti lua cea mai buna decizie. (asta in cazul in care nu esti dispusa sa risti)

movulina
04.04.2007, 10:00:39
Nu stiu la ce firme sa apelez pentru foto / video in afara de An-n-mus. Va rog spuneti-mi unde mai sunt in Sibiu firme de foto / video care au cat de cat experienta.

salutare,
Cu mare drag iti recomand eu persoana la care am apelat noi anul trecut pentru nunta.
Nu pot decat sa spun ca este o persoana FOARTE serioasa, si ca NU am avut nici un fel de neplaceri.

interesata?

tot_tot_claire
04.04.2007, 17:51:33
fetelor, cititi topicul despre servicii foto/video in alte zone ale tarii...mie mi s-a facut rau. stiu ca in bucuresti sunt preturi nesimtite (de genul 800 roni si primesc numai caseta vhs, cand eu nu mai am video de cativa ani!, sau 700 EUR, care nu justifica in nici un fel calitatea, fie omul ala chiar genial !!)), dar sa iei la nunta 2 fotografi care au si un asistent, si 2 cameramani, cu asistent propriu si ei, de Dj nu mai zic (ca nu stiu cati or fi), si sa ai un staff de asta de 16 persoane :O pana si meniul pt ei devine o problema !!! deci personal cred ca in sibiu se lucreaza extrem de ieftin, si culmea! se lucreaza bine si se bibilesc toate detaliile. tot ce am vizionat in sibiu, legat de dvd de nunta a fost mult peste ce-am vazut in bucuresti. (normal ca nu m-am dus la "3-in-1", oamenii-orchestra, cu pachet complet la 200eur, ca exista si asa ceva - dar cred ca pana si ei au mai mult respect pt clienti). parerea mea este sa nu va zgarciti la lucruri care va raman toata viata, dar nici sa nu angajati o armata inutila de "superviseri" si "caratori" de aparatura (vad ca multe profesii legate de nunti s-au inventat in ultimii 2 ani :)) )

guess_whatever
05.04.2007, 10:18:51
fetelor, cititi topicul despre servicii foto/video in alte zone ale tarii...mie mi s-a facut rau. stiu ca in bucuresti sunt preturi nesimtite (de genul 800 roni si primesc numai caseta vhs, cand eu nu mai am video de cativa ani!, sau 700 EUR, care nu justifica in nici un fel calitatea, fie omul ala chiar genial !!)), dar sa iei la nunta 2 fotografi care au si un asistent, si 2 cameramani, cu asistent propriu si ei, de Dj nu mai zic (ca nu stiu cati or fi), si sa ai un staff de asta de 16 persoane :O pana si meniul pt ei devine o problema !!! deci personal cred ca in sibiu se lucreaza extrem de ieftin, si culmea! se lucreaza bine si se bibilesc toate detaliile. tot ce am vizionat in sibiu, legat de dvd de nunta a fost mult peste ce-am vazut in bucuresti. (normal ca nu m-am dus la "3-in-1", oamenii-orchestra, cu pachet complet la 200eur, ca exista si asa ceva - dar cred ca pana si ei au mai mult respect pt clienti). parerea mea este sa nu va zgarciti la lucruri care va raman toata viata, dar nici sa nu angajati o armata inutila de "superviseri" si "caratori" de aparatura (vad ca multe profesii legate de nunti s-au inventat in ultimii 2 ani :)) )
orice firma poate avea diversi colaboratori pe linie profesionala, (chiar si "caratori") ... nu e nik rau in asta ... atita timp cit nu-i pui in circa clientului la plata si/sau la meniu ... pretzul tre sa fie corect vis-a-vis de calitatea serviciului nu a nr de persoane implicat in executarea lui.

tot_tot_claire
05.04.2007, 12:31:49
mi se pare exagerata treaba cu "asistentii". inteleg ca Dj-ul (sau Dj-ii) au nevoie de cineva sa care aparatura si boxe si de-alea, dar nu inteleg de ce trebuie sa ramana toata noaptea sa se uite - nu stiu - la prize. pentru fotograf la fel...daca e shooting profesional, cu mai multe aparate, cu lumini, cu reflectoare sau ce se mai foloseste, normal ar fi sa mearga mirii la studio, nu sa vina studioul dupa ei cu tot stafful.
in continuarea aceleiasi idei, am vazut pe forum miresici indecise cu privire la meniul cameramanului/Dj-ului, adica se-ntrebau daca sa le includa in meniu bauturi alcoolice. nu pot sa cred ca un profesionist se duce la nunta ca sa bea alcool, stiind ca are o treaba de facut. no way!

alex81
05.04.2007, 14:29:00
Daca iei pe cineva din alt judet ar trebui sa te gandesti si la un loc de cazare pentru respectivul furnizor. El ar trebui sa plece de acasa sambata dimineata , sa stea in picioare aproape toata ziua iar la 5 dimineata cand e gata nunta sa mai fie in stare sa si conduca 150 km. Sincer ma indoiesc ca poate face asta, cel putin nu fara sa ceara o taxa in plus.

Dar tu pe cine iei, pe cel de la Brasov?

CAMELLIA
05.04.2007, 19:35:16
Da, intradevar, cred ca ar fi mai bine sa vad daca aleg pe cineva din Sibiu si daca nu, voi incerca si in alte parti. Oricum mercy mult Viviana. :*

alex81
05.04.2007, 22:23:11
Da, intradevar, cred ca ar fi mai bine sa vad daca aleg pe cineva din Sibiu si daca nu, voi incerca si in alte parti. Oricum mercy mult Viviana. :*

Oricum nu e cazul sa disperi. Sunt cateva firme mari in sibiu care pot lua cate 3 sau 4 comenzi simultan, asa ca daca nu te intorci numai cu 2 saptamani inainte de nunta ai toate sansele sa mai gasesti un furnizor bun si liber.

CAMELLIA
07.04.2007, 12:40:45
Oricum nu e cazul sa disperi. Sunt cateva firme mari in sibiu care pot lua cate 3 sau 4 comenzi simultan, asa ca daca nu te intorci numai cu 2 saptamani inainte de nunta ai toate sansele sa mai gasesti un furnizor bun si liber.

Da Alex, mercy. Noi vom veni cu 2 luni inainte si daca nu rezolvam de aici, cred totusi ca vom gasi si cand venim. :)

dana80
08.04.2007, 19:47:46
Buna! Aveti idee cat costa fotograful si cameramanul?Este adevarat ca nu ma pot cununa la catedrala,doar la biserica din cartierul unde locuiesti?

alex81
08.04.2007, 20:21:37
Buna! Aveti idee cat costa fotograful si cameramanul?Este adevarat ca nu ma pot cununa la catedrala,doar la biserica din cartierul unde locuiesti?
Pai asta e ca si cum ai intreba "cat costa o masina?' fara sa precizezi marca. Preturile difera in functie de calitatea "prestatiei" Un cameraman care care se respecta si care-ti ofera si garantia unei calitati superioare a serviciului te va costa intre 600 - 800 RON pentru un dvd de 3 ore. Desigur mai e si varianta de 200 - 300 RON care o gasesti la mica publicitate in "de toate pentru toti" dar tot de pretul asta va fi si calitatea.
La fotografi e mai complicat ca sunt fel si fel de pachete. EX: 400 RON pentru un numar nelimitat de fotografii care ti se vor da pe suport DVD la calitate maxima ( ca sa poti face si printuri dupa acel dvd fara a fi nevoita sa apelezi la aceeasi firma pentru ati scoate pozele pe hartie si sa platesti un pret mult mai mare decat la printer)
Poti sa te cununi si la catedrala dar sa sti ca in 99% din cazuri slujba de cununie e mai frumoasa la bisericile de cartier decat la catedrala unde se face o slujba cat mai scurta si cat mai in viteza pentru a putea face cat mai multe cununii pe zi, si aici se pierde mult la calitatea actului religios.
Succes in cautari:)

PS Atentie mare la ofertele foarte ieftine pentru ca sigur e ceva putred la mijloc!

danielle79
14.04.2007, 22:55:59
O recomandare pt un fotograf? BUN

clara27
19.04.2007, 00:14:21
am nevoie de un fotograf dar nu stiu de unde sa incep sa caut.v-as ruga mult daca puteti sa-mi spuneti pe cine ati ales voi, sa-mi dati niste sfaturi.

Stiviana
19.04.2007, 10:31:28
am nevoie de un fotograf dar nu stiu de unde sa incep sa caut.v-as ruga mult daca puteti sa-mi spuneti pe cine ati ales voi, sa-mi dati niste sfaturi.

pai vezi ce s-a scris pe acelasi subiect la fotografi si cameramani din Sibiu, daca cauti in Sibiu.......daca nu, poate cauti online sa vezi ce gasesti si pe urma te duci la ei sa vezi ce ofera, sa iti arate albume etc......eu am pe cineva de la Brasov (suntem prieteni)

guess_whatever
19.04.2007, 10:40:10
citeste topicul "Fotografi si cameramani in Sibiu" ... e full de informatie legat de sonorizari, foto si video.
adrese, nr de tel si/sau adrese web nu poti primi aici pe forum decit in mesaje private.
succes !

clara27
02.05.2007, 19:03:58
dar de Adi Hanea ce ziceti fetelor?

CAMELLIA
02.05.2007, 21:27:24
dar de Adi Hanea ce ziceti fetelor?

Chiar vroiam sa vad cum iau legatura cu el, am auzit ca are studio foto.
El ne-a facut pozele la liceu la terminare, deci acum vreo 7-8 ani. Au iesit excelent si acum cred ca se pricepe mai bine ca are mai multa experienta.
Pls, da-mi si mie telefonul lui sau cum sa fac sa dau de el. ;-)

movulina
03.05.2007, 10:21:10
Chiar vroiam sa vad cum iau legatura cu el, am auzit ca are studio foto.
El ne-a facut pozele la liceu la terminare, deci acum vreo 7-8 ani. Au iesit excelent si acum cred ca se pricepe mai bine ca are mai multa experienta.
Pls, da-mi si mie telefonul lui sau cum sa fac sa dau de el. ;-)

si noi la fel....tot la el am facut pozele in liceu......insa una e poza din liceu si altele sunt cele de la nunta.
Oricum merita incercat!
Din cate imi amintesc este cumsecade!

CAMELLIA
03.05.2007, 11:25:10
si noi la fel....tot la el am facut pozele in liceu......insa una e poza din liceu si altele sunt cele de la nunta.
Oricum merita incercat!
Din cate imi amintesc este cumsecade!

Bineanteles ca sunt distincte pozele, dar ma refer la claritate si la calitate, chiar m-am mai uitat o data la pozele facute de el si am si altele facute de alti fotografi si e destula diferenta. Eu as merge sigur pe mana lui.:)
Nu ma poate ajuta nimeni cum pot de de el ?/:)

alice
03.05.2007, 16:32:07
Mie Hanea mi le-a facut.Se vad si in album,dar sunt puse de mine.Foarte frumoase si calitatea nu mai zic.Clare........Cine vrea detalii,sa zica ca-i dau MP.

alice
04.05.2007, 08:44:41
Da,azi fac rost de el.

sandy25
04.05.2007, 09:59:20
Dragi Miresici
Urmaresc de mult acest forum dar nu mi-am facut cont pentru ca fiind deja maritata...... mi-am facut cont acuma pentru ca nu vreau sa patiti ce am patit eu.
Tot pe Hanea l-am angajat si eu sa-mi faca poze la nunta. Ma impresionat ca avea un album super fain cu poze excelente DAR.... la nunta in loc sa vina el a venit nevasta lui ale carei poze nici macar nu se compara cu ce am vazut la el in album. Ca sa nu mai zic ca la 30 min de la intrarea in sala a venit la noi si a zis ca ea nu mai poate sa ramana pana e gata nunta ca mai are o nunta de noapte nu stiu unde si la 15.00 trebuie sa ajunga acolo , eu discutand clar cu Hanea la inceput ca vreau multe instantanee si pe parcursul nuntii... mare DEZAMAGIRE
Deci ATENTIE

alex81
04.05.2007, 10:37:00
[quote=CAMELLIA;214504]Bineanteles ca sunt distincte pozele, dar ma refer la claritate si la calitate, chiar m-am mai uitat o data la pozele facute de el si am si altele facute de alti fotografi si e destula diferenta. Eu as merge sigur pe mana lui.:)

Sincer nu cred ca mai exista fotografi in Sibiu care sa faca poze neclare. La un aparat cat de cat profesional chestia cu claritatea o rezolva aparatul singur ( push AUTO :D) Cred ca la un fotograf conteaza mai mult simtul artistic decat faptul ca face poze clare. Claritatea in cele mai multe cazuri o face aparatul pe cand incadrarea o face fotograful.

movulina
04.05.2007, 10:44:35
[quote=CAMELLIA;214504]Bineanteles ca sunt distincte pozele, dar ma refer la claritate si la calitate, chiar m-am mai uitat o data la pozele facute de el si am si altele facute de alti fotografi si e destula diferenta. Eu as merge sigur pe mana lui.:)

Sincer nu cred ca mai exista fotografi in Sibiu care sa faca poze neclare. La un aparat cat de cat profesional chestia cu claritatea o rezolva aparatul singur ( push AUTO :D) Cred ca la un fotograf conteaza mai mult simtul artistic decat faptul ca face poze clare. Claritatea in cele mai multe cazuri o face aparatul pe cand incadrarea o face fotograful.
Stiu eu pe cineva care e expert in materie de poze instantanee si neclare.....adik gata prelucrate :D

Daca va intereseaza..........

:)) =))

Hai va pup!

guess_whatever
04.05.2007, 11:11:05
[quote=alex81;216258]
Stiu eu pe cineva care e expert in materie de poze instantanee si neclare.....adik gata prelucrate :D

Daca va intereseaza..........

:)) =))

Hai va pup!
Da, dar poate sint frumos neclare 8-} ... chestie de gusturi ;-)

inasibiu
04.05.2007, 11:43:50
[quote=viviana;216269]
Da, dar poate sint frumos neclare 8-} ... chestie de gusturi ;-)

Nu mai glumiti mai oameni buni cu "lucruri sfinte" =)) ,ca de fapt am inteles ce vroia sa zica sandy, si mie mi-e teama ca in ziua nuntii sa ma pomenesc ca vine cu totul alta persoana in locului celui cu care am vb. si atunci ....#-o #-o ...sa mai si plece la mijlocul nuntii, "crima" as face nu alta!>:) :gen_20:

CAMELLIA
04.05.2007, 14:08:22

Eu am vazut poze realizate de un asa zis fotograf, care era din Sibiu, si sincera sa fiu nu erau asa de clare, conturul fetei persoanelor, in cateva fete era neclar, normal ca se vedea fata, dar nu parea naturala, nu stiu cum sa ma explic mai bine, dar mie nu mi-au placut, erau neclare.[-(

CAMELLIA
04.05.2007, 14:13:47
Dragi Miresici
Urmaresc de mult acest forum dar nu mi-am facut cont pentru ca fiind deja maritata...... mi-am facut cont acuma pentru ca nu vreau sa patiti ce am patit eu.
Tot pe Hanea l-am angajat si eu sa-mi faca poze la nunta. Ma impresionat ca avea un album super fain cu poze excelente DAR.... la nunta in loc sa vina el a venit nevasta lui ale carei poze nici macar nu se compara cu ce am vazut la el in album. Ca sa nu mai zic ca la 30 min de la intrarea in sala a venit la noi si a zis ca ea nu mai poate sa ramana pana e gata nunta ca mai are o nunta de noapte nu stiu unde si la 15.00 trebuie sa ajunga acolo , eu discutand clar cu Hanea la inceput ca vreau multe instantanee si pe parcursul nuntii... mare DEZAMAGIRE
Deci ATENTIE

Dar tu nu ai facut un contract cu el ? sa precizeze ca tu il " angajezi " pe el, nu pe o alta persoana...chiar daca ai fi facut acest lucru si ar fi venit sotia lui, te cred ca nu ai mai fi putut face nimic in acel moment, dar dupa aceea puteai sa-i faci rau pe cale justitiala, si daca o patea, sunt sigura ca nu ar mai fi facut asta si altadata, parerea mea..../:)

alex81
04.05.2007, 17:11:15
Dar tu nu ai facut un contract cu el ? sa precizeze ca tu il " angajezi " pe el, nu pe o alta persoana...chiar daca ai fi facut acest lucru si ar fi venit sotia lui, te cred ca nu ai mai fi putut face nimic in acel moment, dar dupa aceea puteai sa-i faci rau pe cale justitiala, si daca o patea, sunt sigura ca nu ar mai fi facut asta si altadata, parerea mea..../:)

Teoretic asa ar fi trebuit sa procedeze, dar in realitate in 99% din cazuri nu se procedeaza asa, desi nu inteleg de ce. Probabil din comoditate sau din lipsa de timp sau poate din sila de a pierde vremea pe holurile tribunalului. Majoritatea clientilor nemultumiti cauta sa "drege busuiocul" si sa mai repare ce se poate pe la alte firme la care nu au apelat de la inceput probabil din cauza pretului mai ridicat decat a celor care lucreaza ieftin si prost. Culmea este ca mai toti cei nemultumiti de calitate platesc suma integral pentru "prestatie" chiar daca calitatea este indoielnica.
In majoritatea cazurilor contractele se fac in numele firmei prestatoare nespecificanduse in continut numele persoanei care vine sa presteze. Asa ca ATENTIE din nou.

alex81
04.05.2007, 17:15:11
Eu am vazut poze realizate de un asa zis fotograf, care era din Sibiu, si sincera sa fiu nu erau asa de clare, conturul fetei persoanelor, in cateva fete era neclar, normal ca se vedea fata, dar nu parea naturala, nu stiu cum sa ma explic mai bine, dar mie nu mi-au placut, erau neclare.[-(
Acuma eu m-am referit la Fotografi nu la """Fotografi""":-?

sandy25
06.05.2007, 10:35:33

Aici Alex avea dreptate. Pe contract era trecut numele firmei nu al lui personal. Deci daca il dadeam in judecata nu aveam nici o sansa sa castig. El mia promis doar verbal ca o sa vina el, si asta chiar cu 2 zile inainte de nunta. Asta ca sa nu mai spun ca si la filmare am avut aceeasi problema cu "domnul HANEA" dar cu filmarea am scoso cat de cat la capat pentru ca mia remontat cineva dvd-ul si acum arata relativ bine. O sa incerc saptamana asta sa pun filmuletul de inceput ca sa va faceti o idee. ( asta daca ma prind cum se face operatiunea asta:D)

laura81
07.05.2007, 13:46:51
[quote=alex81;216258]

Poate erau prelucrate pt a da senzatia de "lumina de poveste", nu stiu cum sa-i spun, sunt niste efecte care se folosesc. poate erau neclar fundalul, chestie care e normala la un portret. Spune-i fotografului tau din prima daca nu vrei efect pe poze, e chestie de gusturi, cum zice si guess_whatever, desi el zicea in gluma probabil. am vazut poze care pareau dezastruos de supraexpuse, ca sa aflu dupa aceea ca s-a lucrat mult pt acel efect :D Depinde de stilul fotografului si de cat de multe ii spui de la inceput. Ai vazut poze facute cu filtre? mie personal nu-mi plac deloc, dar am vazut album de nunta plin cu asa ceva si miri f incantati. daca as vedea curcubeul culorilor pe pozele mele as muri. altora le place. totul e sa alegi exact cum iti plac si sa ii spui fotografului.

CAMELLIA
07.05.2007, 21:20:08
Mie Hanea mi le-a facut.Se vad si in album,dar sunt puse de mine.Foarte frumoase si calitatea nu mai zic.Clare........Cine vrea detalii,sa zica ca-i dau MP.

Alice am sunat si mi-a spus ca nu are liber si ca sincer, fara sa ma supar nu crede ca acum ( asa de tarziu ) nu mai gasesc un fotograf / cameraman care sa fie cat de cat cautat si bun.:(
Asta e, mai vedem....

guess_whatever
08.05.2007, 11:26:24
[quote=CAMELLIA;216722]

... e chestie de gusturi, cum zice si guess_whatever, desi el zicea in gluma probabil. ...

but of course ... replica era total ironica ... nici macar stravezie .. si cit se poate de reala ...
cu alte cuvinte ... nebanuite sint caile photoshop-ului, gusturile pacatosilor
si mina maiastra a utilizatorului de mouse ...;-)

sandy25
08.05.2007, 17:57:08
Alice am sunat si mi-a spus ca nu are liber si ca sincer, fara sa ma supar nu crede ca acum ( asa de tarziu ) nu mai gasesc un fotograf / cameraman care sa fie cat de cat cautat si bun.:(
Asta e, mai vedem....

Daca vrei pot sa-ti recomand fotografa care a facut poze finilor mei. M-am ofticat sa mor cand am vazut ce poze au ei in comparatie cu mine.

dinaela
08.05.2007, 21:42:48
mai...intr-adevar..depinde de ce vrea fiecare..daca vrea efecte ..daca nu..chestia cu contractul...e nasoala..tu il faci pe firma si nu pe persoana fizica...eu am avut fotograf si cameraman de la firme diferite dar pot sa zic ca au lucrat bine impreuna si sunt foarte multumita de cum au iesit pozele care mie mi se par minunate..cat despre film...mi se pare excelent atat cum e filmat cat si cum e prelucrat<:-P

tot_tot_claire
08.05.2007, 22:56:36
[quote=CAMELLIA;216722]

Poate erau prelucrate pt a da senzatia de "lumina de poveste", nu stiu cum sa-i spun, sunt niste efecte care se folosesc. poate erau neclar fundalul, chestie care e normala la un portret. Spune-i fotografului tau din prima daca nu vrei efect pe poze, e chestie de gusturi, cum zice si guess_whatever, desi el zicea in gluma probabil. am vazut poze care pareau dezastruos de supraexpuse, ca sa aflu dupa aceea ca s-a lucrat mult pt acel efect :D Depinde de stilul fotografului si de cat de multe ii spui de la inceput. Ai vazut poze facute cu filtre? mie personal nu-mi plac deloc, dar am vazut album de nunta plin cu asa ceva si miri f incantati. daca as vedea curcubeul culorilor pe pozele mele as muri. altora le place. totul e sa alegi exact cum iti plac si sa ii spui fotografului.

daca mergi pe site la flickr, vezi niste "dezastruos de supraexpuse" superbe. mie imi place genul respectiv, pt ca estompeaza trasaturile si da un portret perfect ;)) dar cred ca e usor sa faci diferenta intre poze "lucrate si poze ratate. parerea mea...
cred ca pentru mine a fost foaaarte simplu: am vazut de toate si m-am rezumat la a zice "asa da, asa nu" ;)).ca la nunta, stilul se cam duce dupa mireasa :)), ca sa fie ea fericita...

CAMELLIA
09.05.2007, 04:37:16
Daca vrei pot sa-ti recomand fotografa care a facut poze finilor mei. M-am ofticat sa mor cand am vazut ce poze au ei in comparatie cu mine.

Incantata, ;-) dar poti sa-mi trimiti si niste poze facute de ea ? Oricum eu astept sa-mi dai telefon sau pagina web, o sun si cand venim prin 20 iunie merg si sa vb. cu ea, in caz ca este libera.

CAMELLIA
09.05.2007, 04:38:24
mai...intr-adevar..depinde de ce vrea fiecare..daca vrea efecte ..daca nu..chestia cu contractul...e nasoala..tu il faci pe firma si nu pe persoana fizica...eu am avut fotograf si cameraman de la firme diferite dar pot sa zic ca au lucrat bine impreuna si sunt foarte multumita de cum au iesit pozele care mie mi se par minunate..cat despre film...mi se pare excelent atat cum e filmat cat si cum e prelucrat<:-P

Imi trimiti si mie telefoanele sau pagina web ? Inca nu mi-am gasit nici fotograf nici cameraman, sunt disperata.

ioanaschiopu
21.05.2007, 23:11:01
Eu sunt putin debusolata.....prea multe variante. Voi povesti in linii mari ce am gasit noi si va rog sa imi transmiteti orice comentariu/experienta/barfulitza negativa pe care ati auzit-o:
- am preferat sa ''incercam'' marfa inainte sa o achitam efectiv, asa ca momentan am discutat si am convenit de principiu cu un tip sa ne furnizeze urmatoarele servicii: muzica la nunta, fotografiile la cununie si nunta si filmarile la cununie si nunta (filmari cu doua camere) = cost total EUR 550 (vor fi implicati 4 baieti in furnizarea acestor servicii) - se vor achita la finalul nuntii;
- pe 21 iulie mergem la nunta unor prieteni foarte buni (ei au optat pentru acest pachet si au fost multumiti de filmarea si pozele de la cununia civila din februarie) - deci imi voi da seama inainte de ''marele eveniment'' cat de priceput e DJ-ul angajat;
- in plus, pentru inca EUR 100, ne va pune muzica si la petrecerea de dupa cununia civila - deci testat este.

Dincolo de aceste argumente, eu ma stresez si caut nod in papura pentru fiecrea detaliu, asa ca va rog linistiti-ma sau ingrijorat-ma raspunzandu-mi la cateva intrebari:
1) preturile de mai sus sunt exagerat de mici ???? singurul meu termen de comparatie e Bucurestiul si raportat la acest nivel, chair sunt mici;
2) a mai optat cineva pentru un astfel de pachet???? si
3) daca da, care sunt impresiile?

Pupici,

Ioana

laura81
21.05.2007, 23:19:44
Ioana, e frumoasa oferta. intr-adevar costa destul de putin, dar important e ca ai vazut cum lucreaza si ti-a palcut. sa fii atenta la detalii, sa faceti contract, sa fii sigura ca pers care au facut pozele/filmul vazute vor fi cele care vin la tine la nunta, dj - cel cu care ai vorbit ... sa discuti despre nr de poze, suportul pe care-ti va fi dat filmul etc...
Alte sfaturi nu-mi vin in cap. detalii despre cum vor decurge lucrurile, ce vrei si ce nu vrei pe film/in poze/muzica mai aveti timp de clarificat. daca-ti plac, ia-i! Poate n-au firma, nu lucreaza pe acte, si de-aia pot fi mai ieftini.

alex81
21.05.2007, 23:50:40
[quote=ioanaschiopu;241635]Eu sunt putin debusolata.....prea multe variante. Voi povesti in linii mari ce am gasit noi si va rog sa imi transmiteti orice comentariu/experienta/barfulitza negativa pe care ati auzit-o:
- am preferat sa ''incercam'' marfa inainte sa o achitam efectiv, asa ca momentan am discutat si am convenit de principiu cu un tip sa ne furnizeze urmatoarele servicii: muzica la nunta, fotografiile la cununie si nunta si filmarile la cununie si nunta (filmari cu doua camere) = cost total EUR 550 (vor fi implicati 4 baieti in furnizarea acestor servicii) - se vor achita la finalul nuntii;
- pe 21 iulie mergem la nunta unor prieteni foarte buni (ei au optat pentru acest pachet si au fost multumiti de filmarea si pozele de la cununia civila din februarie) - deci imi voi da seama inainte de ''marele eveniment'' cat de priceput e DJ-ul angajat;
- in plus, pentru inca EUR 100, ne va pune muzica si la petrecerea de dupa cununia civila - deci testat este.

Dincolo de aceste argumente, eu ma stresez si caut nod in papura pentru fiecrea detaliu, asa ca va rog linistiti-ma sau ingrijorat-ma raspunzandu-mi la cateva intrebari:
1) preturile de mai sus sunt exagerat de mici ???? singurul meu termen de comparatie e Bucurestiul si raportat la acest nivel, chair sunt mici;
3) daca da, care sunt impresiile?

Pupici,

Pretul nu este mic. Este chiar foarte mic. LA unele firme doar pozele si filmarea cu o singura camera costa 500 EUR.( e drept ca filmarea se face cu camere HDV)
Intereseazate cu ce fel de camere filmeaza si la ce rezolutie iti dau pozele ( nu cea la care se fotografiaza. POozele care le primesti tu sar putea sa fie la o rezolutie mai mica decat cea la care se fotografiaza pentru a te obliga sa faci printurile tot la ei, evident la un pret mult mai mare decat la printerele din oras) Daca ai posibilitatea opteaza pentru o filmare cu camere HDV. Diferenta de calitate este foarte mare fata de handy camerele obisnuite fie ele chiar digitale.
La un pret foarte mic calitatea nu poate sa fie foarte mare. Desigur exista si exceptii desi sunt cam izolate.:D

laura81
22.05.2007, 01:23:10
[POozele care le primesti tu sar putea sa fie la o rezolutie mai mica decat cea la care se fotografiaza pentru a te obliga sa faci printurile tot la ei, evident la un pret mult mai mare decat la printerele din oras) Daca ai posibilitatea opteaza pentru o filmare cu camere HDV. Diferenta de calitate este foarte mare fata de handy camerele obisnuite fie ele chiar digitale.

Nu vreau sa cred ca exista firme care sa-ti dea pozele la alta calitate decat cea la care au fost facute!!!!!:-L ... Ar fi bataie de joc, nu cred ca ar rezista pe piata ca li s-ar duce repede vestea. nu?

Ioana, cred ca amanuntul cel mai imp e daca tipii respectivi au firma sau lucreaza la negru. pt ca asta ar putea justifica dif de pret, neraportandu-se totul la calitate.

alex81
22.05.2007, 08:16:43
Nu vreau sa cred ca exista firme care sa-ti dea pozele la alta calitate decat cea la care au fost facute!!!!!:-L ... Ar fi bataie de joc, nu cred ca ar rezista pe piata ca li s-ar duce repede vestea. nu?

.
Pot sa-ti dau o lista cu 3 firme mari si destul de cunoscute din Sibiu care practica aceasta metoda. Pozeaza la 10 MP si dau pozele la 800/600 DPI fara sa spuna nimic clientului care vede pozele foarte frumoase pe monitor dar cand se duce la printer.... surpriza. Evident clientul se intoarce la firma respectiva unde i se fac printurile dar la pret aproape triplu. Si asta dupa ce a platit deja 400 RON pe fotografiat.
Daca chiar vrei sa sti care sunt aceste firme o sa ti le spun pe privat ca sa nu le facem antireclama.:D

laura81
22.05.2007, 12:45:10
Daca chiar vrei sa sti care sunt aceste firme o sa ti le spun pe privat ca sa nu le facem antireclama.:D
Neee.... am trecut cu bine de faza asta, nici nu vreau sa stiu .... Dar e bine de stiut ca se intampla ...

tot_tot_claire
22.05.2007, 14:00:50
Neee.... am trecut cu bine de faza asta, nici nu vreau sa stiu .... Dar e bine de stiut ca se intampla ...

deci mai adaugam o intrebare pe lista :)

guess_whatever
22.05.2007, 15:23:01
... eu ma stresez si caut nod in papura pentru fiecrea detaliu, asa ca va rog linistiti-ma sau ingrijorat-ma raspunzandu-mi la cateva intrebari:
3) daca da, care sunt impresiile? ...
1) intradevar ... mici pretzuri ... chiar "alarmant" de mici as spune ... hmmm ... poate e vreo echipa de tineri entuziasti si vor sa prinda cheag pe piatza ... in cazul asta e normal sa inceapa cu pretzuri mici ... doar ca nus ce experienta pot avea in serviciile astea daca sint "noi" intrati in bransa ... si din nou, poate ... nu poti stii niciodata ...
ce ma surprinde insa este faptul ca au putut garanta aceste pretzuri si la anu' ... eu de obicei am rezerve mari in a garanta un pretz la un eveniment programat la anu' ... cu stabiliatatea firava a economiei noastre, nu ma-ncumet ... pe ce s-or fi bazind baietii astia? ... hmmm :-?
2) de optat, da, poti fi sigura ca mai sint o gramada de firme care ofera asemenea pachete (da' nu chiar la pretzul ala) si o gramada de clienti care achizitioneaza asemenea pachete ... no prbl ...
3) acilea sa raspunda altii ... nu poci comenta :D

si in definitiv, asta-i legea cererii si a ofertei ... multi ofera, multi cer ... toata lumea cauta un raport calitate/pretz cit mai bun ... si-aici incepe nebunia ... in parte "stiinta", in parte loterie ...

ioanaschiopu
22.05.2007, 22:49:33
1) intradevar ... mici pretzuri ... chiar "alarmant" de mici as spune ... hmmm ... poate e vreo echipa de tineri entuziasti si vor sa prinda cheag pe piatza ... in cazul asta e normal sa inceapa cu pretzuri mici ... doar ca nus ce experienta pot avea in serviciile astea daca sint "noi" intrati in bransa ... si din nou, poate ... nu poti stii niciodata ...
ce ma surprinde insa este faptul ca au putut garanta aceste pretzuri si la anu' ... eu de obicei am rezerve mari in a garanta un pretz la un eveniment programat la anu' ... cu stabiliatatea firava a economiei noastre, nu ma-ncumet ... pe ce s-or fi bazind baietii astia? ... hmmm :-?
2) de optat, da, poti fi sigura ca mai sint o gramada de firme care ofera asemenea pachete (da' nu chiar la pretzul ala) si o gramada de clienti care achizitioneaza asemenea pachete ... no prbl ...
3) acilea sa raspunda altii ... nu poci comenta :D

si in definitiv, asta-i legea cererii si a ofertei ... multi ofera, multi cer ... toata lumea cauta un raport calitate/pretz cit mai bun ... si-aici incepe nebunia ... in parte "stiinta", in parte loterie ...

Pretul m-a surpris si pe mine in prima instanta.....dar cum ne-au fost recomandati de prieteni foarte buni am incercat sa avem o dicutie cu ei ...si am aflat ca de fapt il stiam pe tipul care coordoneaza ''echipa'' inca din liceu. Eu un fel de prieten al prietenilor ca sa ma exprim asa. Acest aspect nu are insa impact asupra preturilor - prietenii nostri care se casatoresc pe 21 iulie 2007 au o singura camera de filmat, ceea ce aduce costul serviciilor la EUR 480.

Oricum, daca are cineva mai multe informatii despre tipul care pune muzica in Cotton (caci despre el e vorba), pls let me know!!!!

In ceea ce priveste contractul, nu cred ca vom semna asa ceva- in discutia pe care am avut-o nu s-a pus problema. Eu sunt linistita pana dupa 1 septembrie (pana atunci ii testez la nunta prietenilor si la petrecerea noastra de cununie civila - cel mai mare risc pe care mi-l asum e sa trebuiasa sa imi pun ''singura'' muzica la aceasta petrecere - dar cum am decis cu al meu vitor sot ca va fii un fel de ''gratar intre liceeni'', nu voi plange foarte tare daca 1 septembrie nu iese perfect dpdv muzical).

Oricum, daca stiti ceva.....macar sa stiu cum pun problema la viitoare intalnire . Multumesc mult,

Io

guess_whatever
09.06.2007, 11:10:08
... In ceea ce priveste contractul, nu cred ca vom semna asa ceva- in discutia pe care am avut-o nu s-a pus problema. Eu sunt linistita pana dupa 1 septembrie (pana atunci ii testez la nunta prietenilor si la petrecerea noastra de cununie civila - cel mai mare risc pe care mi-l asum e sa trebuiasa sa imi pun ''singura'' muzica la aceasta petrecere - dar cum am decis cu al meu vitor sot ca va fii un fel de ''gratar intre liceeni'', nu voi plange foarte tare daca 1 septembrie nu iese perfect dpdv muzical).

Oricum, daca stiti ceva.....macar sa stiu cum pun problema la viitoare intalnire ...
E ceva logic in ceea ce spui, dar exista si o fisura ... cum sa-ti explic ... nu vreau sa fiu Gigi Contra, dar un contract obliga .... ce se intimpla daca in data de, sa zicem 20 ianuarie, primesc baietii o solicitatre la fel cu a ta, platita insa cu 700 EUR, ca e mai generos sau mai disperat potentialul client? Sau tot la pretzul care ti-l solicita tie, e mai prieten clientul cu unul dintre ei si baietii decid sa-l serveasaca pe X-ulescu in locul tau trimitind (eventual) la tine la nunta alta echipa ... Sau doar DJ-ului sa i se intimple asta, ... sau doar cameramnului(ilor)? ... Ce poti face? ... Itzi spun eu ce poti face ... NIMIC! Atita timp cit nu ai un contract stampilat si semnat care are valoare juridica si cu care teoretic (ca practic nu prea se complica nimeni) ai poti ameninta ca ai dai in judecata si ceri daune morale in valoarea cistigului lor pe 5 ani, multi oameni nu pun pretz pe cuvint, obraz si onoare ... un ban in plus cistigat usor, doar renuntind la un client in favoarea altuia, e o tentatie mare in ziua de azi pt multi ... think :-?

Sa-ti mai insir cite povesti cu oameni lasati balta la nunta de DJ, cameraman sau fotograf am auzit pina acum? Nu cred ca are sens ... Asculta sfatul celor de pe-aici, de pe forum si fa un contract cu baietii si o sa dormi mai linistita ...
Si in definitiv ma gindesc ca d-aia scrii si citesti pe forumul asta, sa culegi informatii care sa te ajute in organizarea nuntii si sa te fereasca de probleme in procesul asta ... profita si fa lucrurile cu cap ... te costa 30 de min cu tot cu deplasare la sediul lor, sa semnezi un contract cu ei (in dublu exemplar!)

Succes!%%-

movulina
11.06.2007, 08:18:10
intr-adevar.........e mult mai bine sa semnezi un contract cu cei care urmeaza sa presteze anumite servicii!!!
Gandeste-te ca nu toti sunt oameni!!!

multa bafta!

E ceva logic in ceea ce spui, dar exista si o fisura ... cum sa-ti explic ... nu vreau sa fiu Gigi Contra, dar un contract obliga .... ce se intimpla daca in data de, sa zicem 20 ianuarie, primesc baietii o solicitatre la fel cu a ta, platita insa cu 700 EUR, ca e mai generos sau mai disperat potentialul client? Sau tot la pretzul care ti-l solicita tie, e mai prieten clientul cu unul dintre ei si baietii decid sa-l serveasaca pe X-ulescu in locul tau trimitind (eventual) la tine la nunta alta echipa ... Sau doar DJ-ului sa i se intimple asta, ... sau doar cameramnului(ilor)? ... Ce poti face? ... Itzi spun eu ce poti face ... NIMIC! Atita timp cit nu ai un contract stampilat si semnat care are valoare juridica si cu care teoretic (ca practic nu prea se complica nimeni) ai poti ameninta ca ai dai in judecata si ceri daune morale in valoarea cistigului lor pe 5 ani, multi oameni nu pun pretz pe cuvint, obraz si onoare ... un ban in plus cistigat usor, doar renuntind la un client in favoarea altuia, e o tentatie mare in ziua de azi pt multi ... think :-?

Sa-ti mai insir cite povesti cu oameni lasati balta la nunta de DJ, cameraman sau fotograf am auzit pina acum? Nu cred ca are sens ... Asculta sfatul celor de pe-aici, de pe forum si fa un contract cu baietii si o sa dormi mai linistita ...
Si in definitiv ma gindesc ca d-aia scrii si citesti pe forumul asta, sa culegi informatii care sa te ajute in organizarea nuntii si sa te fereasca de probleme in procesul asta ... profita si fa lucrurile cu cap ... te costa 30 de min cu tot cu deplasare la sediul lor, sa semnezi un contract cu ei (in dublu exemplar!)

Succes!%%-

movulina
26.02.2008, 11:32:22
:)>- ;)) asa e ai dreptate intr-o privinta... dar permite-mi sa spun ca eu am facut doar cate o vizita peste tot... primul restaurant vazut.. primul placut si luat fara discutii... asa am facut si cu muzica si filmatul/ fotografiatul(ce au fost recomandare)... sa fiu sincera pe ei i-am luat dupa 6ore de discutii si dupa ce am pus la punct toate detaliile... :D
Noi foto-video am luat prin recomandare ...... fara sa ne interesam prea mult ...... Poate mi-ar fi placut ceva pozici mai .... putin batute in cuie ca sa zik asa .... dar la cat de rigida am fost eu in ziua nuntii ..... no comment ..... bine ca au iesit si alea asa cum eu iesit .... unele chiar dragalashe......

Apropos, imi aduc aminte ... de persoana care ne-a asigurat foto video .... ca dupa intrarea in sala si servirea ciorbitzei a venit la noi si a spus ceva de genul "Haideti sa facem poze, ca merge fantana" si dusi am fost .......
Atat de dragutze eu iesit pozele alea ... pentru ca eram noi doi, un cuplu si fotograful ...........

laura81
04.03.2008, 16:25:01
eu mi-am gasit pe cineva bun... e putin cam scumpicel dar asa e profi...
Important e sa-ti placa ce vezi nu ca daca e scump e profi. Sa va palca ce va prezinta, stilul , contextele surprinse ... Ca degeaba-i scump si-ti face 1000 de poze cu mirii, dar ai numai 2 cu parintii si nici una cu varul pt ca el n-a ajuns la pozele de grup.
Am dat un exemplu, ganditi-va bine si ce fel de poze vreti. Dupa 2 ani de la nunta mi-am dat seama ca jumate din invitatii mei sunt inexistenti in poze, pt ca in sala mi s-au facut max 100 de poze. Poze colorate si frumaose la soare iti face si un Kodak de 2 milioane, indiferent cine-l tine in mana ...:|

mirela85
07.03.2008, 09:43:44
e in domeniu si e foarte bun.... daca e cine stiu eu :D

sweetheart
10.03.2008, 13:55:10
Vreau sa va povestesc si eu cum ne-am ales noi fotograful si cameramanul fara sa va zic despre cine este vorba ca sa nu fac reclama. Ne-am dus la targ la Ramada si am luat toate ofertele le-am studiat ca primisem si cate un CD-demo. Dupa vizionarea CD-urilor am constatat sa vedem pe un CD cateva cupluri cunoscute la care le vazusem si noi filmarea si pozele, la una din nunti chiar am si participat.Din momentul acela vazand calitatea materialelor ne-am hotarat asupra firmei cu care vom colabora la nunta noastra fara sa primim recomandarea cuiva. Am vazut la altii,ne-a placut am discutat cu dl. de la firma respectiva, ne-a prezentat oferta si am facut contractul.

monysb
13.03.2008, 12:22:05
Fetelor voi ati auzit de firma "sound-art" din Sibiu? Mie mi-au fost recomandati de o prietena care a avut anul trecut nunta, dar doar pentru poze si filmat, deoarece sonorizarile la ei sunt de calitate putin cam slabuta. Ea mi-a aratat pozele si mi-au placut mult de tot, filmarea asa si asa ... pretul nu il stiu dar a spus ca a fost ok, a auzit careva de ei? ceva pareri pro sau contra?
ma :* pupici

laura81
13.03.2008, 13:23:37
Fetelor voi ati auzit de firma "sound-art" din Sibiu? Mie mi-au fost recomandati de o prietena care a avut anul trecut nunta, dar doar pentru poze si filmat, deoarece sonorizarile la ei sunt de calitate putin cam slabuta. Ea mi-a aratat pozele si mi-au placut mult de tot, filmarea asa si asa ... pretul nu il stiu dar a spus ca a fost ok, a auzit careva de ei? ceva pareri pro sau contra?
ma :* pupici
Eu nu am auzit de ei. Ideea e sa-i iei numai daca esti sigura ca-ti place ce fac. daca nu mai cauta ca ai atata timp! Dupa ce vezi mai multe firme decizia nu e greu de luat pt ca ai cu ce sa compari. Sa fie pe gustul tau, pe stilul tau.

monysb
13.03.2008, 13:28:17
Eu nu am auzit de ei. Ideea e sa-i iei numai daca esti sigura ca-ti place ce fac. daca nu mai cauta ca ai atata timp! Dupa ce vezi mai multe firme decizia nu e greu de luat pt ca ai cu ce sa compari. Sa fie pe gustul tau, pe stilul tau.

O sa mai caut ca timp am cu carul, nu imi fac eu griji de asta, ma gandeam ca a auzit cineva de ei, oricum oferta e destul de mare, am de unde alege;)
ms:*

vreausaninga
17.03.2008, 22:14:09
buna fetelor. Citesc mesajele voastre cu mult interes si mi-am insusit multe sfaturi.am nunta pe 3 mai si vreau cateva pareri despre ofertele mele, adica mai mult despre furnizori. m-am oprit la s....r sound, si vid...center, ma scuzati daca e reclama, nu stiam cum sa procedez altfel.[-o< si mai am un fotograf Nicu, de pe M.viteazu, pe langa biserica.Va multumesc.Daca pot sa va ajut si eu cu ceva............

mocbog
17.03.2008, 23:50:37
Important e sa-ti placa ce vezi nu ca daca e scump e profi. Sa va palca ce va prezinta, stilul , contextele surprinse ... Ca degeaba-i scump si-ti face 1000 de poze cu mirii, dar ai numai 2 cu parintii si nici una cu varul pt ca el n-a ajuns la pozele de grup.
Am dat un exemplu, ganditi-va bine si ce fel de poze vreti. Dupa 2 ani de la nunta mi-am dat seama ca jumate din invitatii mei sunt inexistenti in poze, pt ca in sala mi s-au facut max 100 de poze. Poze colorate si frumaose la soare iti face si un Kodak de 2 milioane, indiferent cine-l tine in mana ...:|

Chiar asa?

mirela85
18.03.2008, 08:44:51
buna fetelor. Citesc mesajele voastre cu mult interes si mi-am insusit multe sfaturi.am nunta pe 3 mai si vreau cateva pareri despre ofertele mele, adica mai mult despre furnizori. m-am oprit la s....r sound, si vid...center, ma scuzati daca e reclama, nu stiam cum sa procedez altfel.[-o< si mai am un fotograf Nicu, de pe M.viteazu, pe langa biserica.Va multumesc.Daca pot sa va ajut si eu cu ceva............
si eu tot cu ei am cotract....sunt buni stiu ce fac asa ca sa nu-ti fie frica :D ... eu am trait o gramada de experiente neplacute cu firme de "renume" care aratau albume pompoase cand mergei sa faci contractul si la nunta au trimis o copila de 16 ani ce nu stia sa tine aparatul in mana .... asa a patit fratele meu anul trecut... astia macar lucreaza numai ei stiu ca nu iau o caruta de comenzi din lacomie si duapaia o trimit pe vecina sa-mi foto-video mie nunta...

georgel2210
27.08.2008, 21:09:05
Nu stiu cum sa va zic, dar daca vreti sa aveti o nunta reusita aveti grija pe cine contratati cu muzica si agentia care se ocupa de filmat,poze,etc...Nu de alta dar tocmai am trecut prin ceva tare neplacut chiar in ziua nuntii si nu as vrea sa li se intample acelasi lucru si viitoarelor mirese...
Nu va incredeti ca e o firma mare ca pana la urma tot degeaba ii contratati...mai degraba intrebati pe cineva care a mai avut nunta si cum a fost si daca au fost satisfacuti de serviciile prestate.
Eu am contratat o firma care a venit cu muzica...se numeste ECHIPA DE SUNET sau EDS, este din Cluj, si vreau sa spun ca mi-au distrus nunta!!au venit total nepregatiti,fara muzica,am fost nevoita pur si simplu sa ma rog de invitati sa imi imprumute niste cd-uri ca sa-mi salvez nunta!
Plus ca i-am sunat inainte ca sa-i intreb daca e totul ok,daca au muzica, in fine ...am crezut ca-i strang de gat nu alta, si nuntasii la fel!
Alta chestie faina e cu cei de la agentia de nunti, alte figuri...nici sa nu va ganditi sa apelati la cei de le GALILEO FILM (DIN SIBIU).
Cica sunt profesionali...de profesionali nimic!!au camere si aparate video profesionale dar nu le stiu utiliza!
Total dezamagita de pozele pe care le-au facut,plus ca am contratat 300 de pozitii si mi-au facut 500...si in loc sa ma intrebe daca vreau atatea sau sa mi le selecteze mi le-au scos pe cele mai reusite....
M-au obligat pur si simplu sa le cumpar toate!
Cam asta , dezamagita dezamagita sa stiti..
Va pup si sper ca sa va distrati mult mai bine decat m-am distrat eu la nunta mea!!!

vrajitoarea
28.08.2008, 12:50:06
De curiozitate cam ce preturi ai platit pentru aceste servicii?

movulina
28.08.2008, 12:59:53
la adresa celor de la GALILEO din SIBIU nu am nici eu cuvinte de lauda!

Sunt total lipsiti de bun simt!!!

enjoythesilence
28.08.2008, 16:36:29
de asta este foarte important sa vedeti portofoliul fotografilor inainte de nunta, sa le stiti "renumele"...agentiile de nunta care le fac pe toate vor profit maxim cu investitii minime. de asta iau oameni nepregatiti, le pun aparatul in mana/instalatia de sunet in masina si ii trimit la nunti. la fel se intampla si cu firmele mici care ofera si preturi mici. preturile sunt asa de mici pentru ca nu investesc la randul lor in oameni...fiti atente ca se ingroasa numarul teparilor din cate am observat.

imi pare rau pt ce ai patit, georgel 2210 dar cum a spus si p_c pune pozele undeva sa le vedem, poate mai putem salva ceva...

Ballet
09.10.2008, 18:44:42
Dragutelor, eu caut un fotograf pt o prietena care face nunta la Medias si e plecata din tara, dar aici se vorbeste mai mult de dj. Va rog dati-mi cateva linkuri cu poze de la nuntile voastre si nr de tel sa isi gaseasca fata asta draguta un fotograf ca lumea.....o:-)

Ballet
09.10.2008, 19:03:33
A auzit de cineva de unii care au site-ul ceva cu Filmanonimus?

AnamariaAlexandra
10.10.2008, 10:54:59
A auzit de cineva de unii care au site-ul ceva cu Filmanonimus?

Da, sunt f tari, adica pozele si filmarile lor, sper ca vorbesc de cine trebuie.
Am sunat si eu la ei, dar pt 2009, asteapta pana in ianuarie, ca au zis ca nu stie ce va fi atunci. Ma gandesc la preturi.
Eu nu am vrut sa astept pana atunci, asa ca am optat pt altii.

Puup si spor la pregatiri!

iubiana
14.10.2008, 09:20:21
Buna fetelor ma pregatesc de marele eveniment si am gasit acest site :x de mare ajutor pana acum dar am vazut multe discutii despre fotografi si acum sunt cu moralul la pamant :(( . Asi dori si eu ^:)^ telefonul sau un sait de la cineva profesionist.\:D/

Ballet
14.10.2008, 15:49:26
Miresicilor, eu caut cam de o saptamana disperata un fotograf din Sibiu.Eu sunt din Cj. Ce vreau sa va spun e ca topicul acesta nu mi-a fost de mare folos pt ca voi nu spuneti numele fotografilor, nu vreti sa va dati cu parerea despre ei..... Totul se intampla pe privat. Sunt de acord , datele lor de contact, da, pe privat, dar pareri despre ei putem spune liber pt ca de aia exista topicul asta.... Am citit toate paginile si nu am aflat decat de unul sau 2 fotografi.... Eu nu cred ca se considera reclama daca recomandati un fotograf sau altul, atata timp cat nu insistati sa il ridicati in slavi.
Fiecare sa zica pe cine a avut la nunta, daca a fost ok sau nu, sa zica de ce a fost ok sau rau, preturi, poze facute de fotografii astia.....
Plus ca se vorbeste aici foarte mult de dj, care nu are nici o legatura cu fotografi/video.
Daca cumva ma insel va rog sa imi spuneti, si eu miresesc numai de 2 luni si
poate vad eu gresit lucrurile.....
Pupici

monysb
16.10.2008, 10:25:18
si eu caut un fotograf si cameraman pentru nunta noastra, dar fiecare avea ceva ce nu imi palcea din ce am vazut ... ba erau pozele frumoase si filmarea lasa de dorit, ba pozele fff seci si filmarea super tare ... nu stiu petnru care sa optez :))
as vrea si eu ceva nume de la voi daca se poate sa stim si noi macar cine se mai ocupa cu asa ceva prin Sb
ms mult :*

Ballet
17.10.2008, 17:58:48
Eu am mai gasit un tip din Medias, Cristi Mustetea il cheama care se ocupa cu foto/vodeo.Pozele sunt dragute. Nu stiu daca am voie sa scriu site-ul lui aici. Da vi-l dau pe privat daca vreti....

sorinaelena
22.10.2008, 05:20:25
mda fetelor.....ar trebui sa aveti mare grija la fotografi si cameramani..pt ca zic eu,sunt pana la urma unul din cvele mai importante aspecte la o nunta ca de fape dupa nunta cu pozele si cu filmatul ramai.....si din pacate eu nu va pot recomanda pe nimeni ca eu nu am fost multumita de nimic .....nici de poze nici de camaraman....nu vreau sa supar pe nimeni dar am fost tare dezamagita cand am vazut prima data cd-ul......toata lumea e filmata in prim paln inclusiv noi si vreau sa va spun ca mie mi-a placut mult rochita mea si am vrus sa ma vad in video cum arat si sotul meu la fel....si noua numai capetele ni se vad dec problema e ca nu mai potoi face dupa nunta nimic ....eu zic ca e cel mai important sa ai un cameraman bun si un videoman......sincer nu ma asteptam..
si pozele la fel nu sunt deloc profesioniste....mie mi-ar fi placut colajele si nici de asta nu am avut parte in albul de nunta.....nu e nimic extravagant ....nu stiu poate am avut eu pre MULTE PRETENTII DAR PUR SI SIMPLU M-A degustat atunci dupa nunta...acum mi-a mai trecut ca am uitat ......
eu va pup si spor la cautat si mare grija..cereti sa va arate filmari facute de ei si poze......si nu va grabiti si mergeti la mai multi ca sa puteti sa faceti diferemte....sunt multe firme sau poate toate care au tot pachetul decorat sala ,aranjamente ...si plus camaraman dar eu zic ca astia de la firme nu sunt asa de buni...de aceea ar fi bine sa cautati caméramani care se ocupa numai de asta care isi castiga existenta numai din asta.....
pupici..

tot_tot_claire
22.10.2008, 09:42:08
sorina, daca am inteles eu bine tu ti-ai luat video / foto de la firma de decoratiuni? (???????)
si dupa ce i-ai contractat, le-ai spus ca tu vrei colaje de poze? (nu ca ar fi ele dovada de profesionalism, ca sunt fete pe forum care si-au facut singure colaje de poze...pozele in sine tre' sa fie bune) si ei nu ti-au dat asa ceva?

in fine, poate pun intrebari prostesti, dar tot nu pricep de ce miresele nu spun clar la furnizori - la toti - exact ce vor :(

laura81
22.10.2008, 12:53:12
sunt multe firme sau poate toate care au tot pachetul decorat sala ,aranjamente ...si plus camaraman dar eu zic ca astia de la firme nu sunt asa de buni...
pupici..
Nu cred ca daca o firma se ocupa si de decoratiuni inseamana ca nu are oameni buni pe foto/video sau invers. Dar n-ati vazut ceva filmat/pozat de persoanele respective inainte de nunta? Pacat ...

tot_tot_claire
22.10.2008, 17:04:59
pai si daca au vazut de ce n-au zis - faine poze dar noi vrem colaje...e simplu, fotograful putea sa le dea colaje sau sa-i refuze, si toata lumea era "in clar".
si mai am o nelamurire: multe fete se supara ca nu li se dau nume de fotografi pe forum...daca ar incerca cu google ar avea mare succes...sa ma scuze cine se crede insultat^:)^ dar asa s-ar putea face schimb de pareri "la obiect" :)

Ballet
22.10.2008, 17:48:59
pai si daca au vazut de ce n-au zis - faine poze dar noi vrem colaje...e simplu, fotograful putea sa le dea colaje sau sa-i refuze, si toata lumea era "in clar".
si mai am o nelamurire: multe fete se supara ca nu li se dau nume de fotografi pe forum...daca ar incerca cu google ar avea mare succes...sa ma scuze cine se crede insultat^:)^ dar asa s-ar putea face schimb de pareri "la obiect" :)

Incearca tu sa dai cautare pe Google si daca vei gasi ceva rezultate interesante, sunt curioasa sa ne spui si noua......Iti pot da cateva exemple de fotografi buni pe care i-am gasit si care nu o sa-i gasesti cu nici un motor de cautare. Exemplul cel mai bun e cazul meu, eu gasindu-mi fotografii perfecti :"> , dar care nu au site-ul facut in asa fel incat sa-i gasesti usor....asa au ales ei....
Eu cand le-am rugat pe miresici sa dea nume pe topicul asta, a fost pt ca asta e rostul subiectului .......nu sa povestim de verzi si uscate.....
Cand cauti un fotograf pe miresici din Sibiu, eu ma gandesc ca ar trebui sa si gasesti, nu? :)>-:)>-

alex81
22.10.2008, 19:07:59
de aceea ar fi bine sa cautati caméramani care se ocupa numai de asta care isi castiga existenta numai din asta.....
pupici..
In sfarsit a pus cineva punctul pe I #-o numai ca foarte multi clienti (probabil din prea multa incredere in furnizori ) nu prea emit pretentii cand contracteaza un serviciu si se lasa foarte usor "pacaliti" de niste imagini filmate ziua intrun parc unde orice camera de 300 Euro scoate o imagine destul de bunicica. Cereti sa vedeti o filmare din biserica unde e o lumina destul de slaba, de la tort unde de asemenea sunt stinse luminile.
Daca aveti pretentii mai mari din punct de vedere al calitatii imaginii solicitati o camera PROFESIONALA chiar daca pretul este putin mai mare cel putin aveti garantia calitatii ( asta in cazul in care cameramanul stie sa foloseasca camera la intreaga ei capacitate si nu stie doar functia "AUTO" :))

tot_tot_claire
23.10.2008, 11:20:11
Incearca tu sa dai cautare pe Google si daca vei gasi ceva rezultate interesante, sunt curioasa sa ne spui si noua......Iti pot da cateva exemple de fotografi buni pe care i-am gasit si care nu o sa-i gasesti cu nici un motor de cautare. Exemplul cel mai bun e cazul meu, eu gasindu-mi fotografii perfecti :"> , dar care nu au site-ul facut in asa fel incat sa-i gasesti usor....asa au ales ei....
Eu cand le-am rugat pe miresici sa dea nume pe topicul asta, a fost pt ca asta e rostul subiectului .......nu sa povestim de verzi si uscate.....
Cand cauti un fotograf pe miresici din Sibiu, eu ma gandesc ca ar trebui sa si gasesti, nu? :)>-:)>-

draga mea , eu am spus sa cauti cu google pt ca asa am visat eu, nu pt ca as fi cautat ;)) normal ca am cautat scolareste "fotografi nunta sibiu" si am gasit in primul rand 2-3 portaluri unde sunt enumerati cu date de contact, si apoi site-uri in toata regula, pe care nu le insir aici...normal ca nu ajunge sa te uiti pe site mai trebuie sa te si vezi cu oamenii aia si cu rezultatele muncii lor...pe forum n-am vazut nici o mireasa sa spuna concret ala mi-a pozat si a fost catastrofal. nimeni n-o sa-ti dea nume. daca-i vorba de un fotograf bun, ar trebui sa primesti mesaj privat de la vreo miresica incantata de munca lui. deduc ca n-ai primit.deci....

Ballet
23.10.2008, 11:45:14
draga mea , eu am spus sa cauti cu google pt ca asa am visat eu, nu pt ca as fi cautat ;)) normal ca am cautat scolareste "fotografi nunta sibiu" si am gasit in primul rand 2-3 portaluri unde sunt enumerati cu date de contact, si apoi site-uri in toata regula, pe care nu le insir aici...normal ca nu ajunge sa te uiti pe site mai trebuie sa te si vezi cu oamenii aia si cu rezultatele muncii lor...pe forum n-am vazut nici o mireasa sa spuna concret ala mi-a pozat si a fost catastrofal. nimeni n-o sa-ti dea nume. daca-i vorba de un fotograf bun, ar trebui sa primesti mesaj privat de la vreo miresica incantata de munca lui. deduc ca n-ai primit.deci....

Eu vorbeam de faptul ca sunt multi fotografi pe care n-o sa-i gasesti pe Google. Daca nu ma crezi, o sa fac o lista cu ce am gasit eu pana acum.....
Si iti spun sigur ca sunt miresici care au avut poze/filmari catastrofa si le-au spus numele pe forum....De ce n-ar faceo? Nu inteleg.....
Daca vei intra pe Fotografi si cameramani din Cj, vei gasi o gramada de nume de fotografi si cameramani, fiecare laudat sau blamat..... Fiecare miresica isi spune parerea personala despre serviciul in cauza....
Ma repet.........Daca nu vom scrie nume aici pe topicul asta si nu ne vom da cu parerea despre ei, atunci ce rost mai are sa intram sa citim ceva sau sa scriem? Despre ce altceva ai putea scrie pe FOTOGRAFI SI CAMERAMANI PENTRU NUNTILE DIN SIBIU????

Ballet
23.10.2008, 11:46:38
Si eu m-am intalnit cu multe persoane pana am ales ce am vrut, dar daca nu aflam numele lor de aici de pe site, cu cine ma mai intalneam eu???

laura81
23.10.2008, 12:37:50
Ma repet.........Daca nu vom scrie nume aici pe topicul asta si nu ne vom da cu parerea despre ei, atunci ce rost mai are sa intram sa citim ceva sau sa scriem? Despre ce altceva ai putea scrie pe FOTOGRAFI SI CAMERAMANI PENTRU NUNTILE DIN SIBIU????
Mai, problema e ca dupa cum vedeti, fostele miresici nu mai scriu. Au ramas pe sibiu doar miresele de 2009. din cele de 2008 nici n-au fost decat una-doua... N-are cine scrie pe topicul asta. Ca nu se scrie nici de bine nici de rau. Inseamna sau ca n-au avut fotografi si cameramai sau ca nu mai intra nici dracu pe topicul asta in afara de noi :))

tot_tot_claire
23.10.2008, 18:15:55
Si iti spun sigur ca sunt miresici care au avut poze/filmari catastrofa si le-au spus numele pe forum....De ce n-ar faceo? Nu inteleg.....

pe subforumul de Sibiu ???? eu n-am citit asa ceva. dar am citit ca unele fete au fost dezamagite de poze, de exp sorinaelena - cine a fost fotograf la nunta ei? alt exp, miosb - tot asa. mai sunt fete din sibiu care si-au pus poze pe forum, dar poate n-a fost nici una atat de incantata ca sa laude fotograful. decat pe privat, cum am mai spus. ^:)^
imi cer scuze fetelor pe care le-am nominalizat, n-a fost cu rea intentie :*

Ballet
23.10.2008, 20:59:28
pe subforumul de Sibiu ???? eu n-am citit asa ceva. dar am citit ca unele fete au fost dezamagite de poze, de exp sorinaelena - cine a fost fotograf la nunta ei? alt exp, miosb - tot asa. mai sunt fete din sibiu care si-au pus poze pe forum, dar poate n-a fost nici una atat de incantata ca sa laude fotograful. decat pe privat, cum am mai spus. ^:)^
imi cer scuze fetelor pe care le-am nominalizat, n-a fost cu rea intentie :*

Nu stiu daca pe cel de Sibiu, dar cred ca pe cel de Cj am gasit....
De exemplu o miresica nu a primit pozele la timp, tota astepta si astepta, si omul nu mai raspundea la tel niciodata... A spus numele lui, al agentiei si adresa inclusiv.... Si mai sunt multe alte exemple.....

Ballet
23.10.2008, 21:01:59
Eu zic sa nu mai continuam sa ne contrazicem pt ca facem exact lucrul de care spuneam inainte:vorbim de toate , dar nu de fotografi/video. Asa ca....sa trecem la subiect fetelor :*

AnamariaAlexandra
24.10.2008, 15:57:09
Noi suntem f multumiti de pozele fotografului nostru, nu am cautat fotografii artistice, pt cununia civila poate asa o sa fie cele de la nunta, mai vedem.
Numele firmei este Baila Fest, sunt doua persoane, sot si sotie, si sunt chiar placuti si amabili, si mie mi s-a parut, atenti cu noi, :D, eu fiind un pic cam nefotogenica, aveam impresia ca o sa ies ciudat in poze, mai ales fiind in prim plan, ca sa spun asa, si cu emotiile la purtator.;))

Puup mult si spor la pregatiri miresicilor!

>:D< >:D< >:D<

laura81
24.10.2008, 16:40:37
Noi suntem f multumiti de pozele fotografului nostru...
Va recomand la pozele de grup sa aveti fotograful la acelasi nivel cu voi. Daca el e mai jos se evidentiaza cu totul alte parti ale corpului decat ar fi normal intr-o poza de grup (picioare, barbii etc), si proportiile corpului nu se pastreaza intocmai ca si in realitate. Plus ca multi dintre cei care stau la poza sunt cu pleoapele lasate, pentru a se putea uita in obiectiv, care e undeva la nivelul picioarelor voastre. Am observat asta mai ales la ochii tai.

monysb
28.10.2008, 23:08:53
Buna fetelor, am revenit si eu pe site cu o intrebare ... stiti cumva, in Sibiu, un loc in care as putea sa imi fac doar albumele de nunta? Ideea e ca la nunta mea o sa vina cineva sa filmeze si sa faca poze, dar din cate am inteles (nu am vb cu ei inca exact dar anul trecut numai asa au facut) o sa faca doar DVDul cu filmarea si un DVD cu poze, nu se ocupa si cu prelucrarea pozelor, deci trebuie sa caut pe cineva care va putea sa faca doar acest lucru. Poate ma veti intreba de ce ii iau pe ei daca nu isi fac treaba oarecum pana la capat, mi-au fost recomandati si mi-au placut foarte mult pozele, mai ales cele instantanee, asa cum orice si-ar dori, intr-adevar la DVD nu mi-a placut foarte mult ca nu a prea umblat la luminozitate si in casa filma in ton rosiatic pentru ca nu schimba optiunea pentru interior, dar sa trecem peste ca nu pot lua un cameraman de undeva, fotograf de altundeva si la poze ma voi uita probabil mai des decat la DVD si peste acel detaliu trecem cu vederea.
A fi foarte recunoscatoare daca mi-ati recomanda pe cineva. ;) :*

iubiana
29.10.2008, 08:18:38
... dar sa trecem peste ca nu pot lua un cameraman de undeva, fotograf de altundeva si la poze ma voi uita probabil mai des decat la DVD si peste acel detaliu trecem cu vederea.

Poti sa iei un fotograf de undeva si cameraman din alta parte. De ce nu ?:-?

laura81
29.10.2008, 09:31:32
Buna fetelor, am revenit si eu pe site cu o intrebare ... stiti cumva, in Sibiu, un loc in care as putea sa imi fac doar albumele de nunta? Ideea e ca la nunta mea o sa vina cineva sa filmeze si sa faca poze, dar din cate am inteles (nu am vb cu ei inca exact dar anul trecut numai asa au facut) o sa faca doar DVDul cu filmarea si un DVD cu poze, nu se ocupa si cu prelucrarea pozelor, deci trebuie sa caut pe cineva care va putea sa faca doar acest lucru. Poate ma veti intreba de ce ii iau pe ei daca nu isi fac treaba oarecum pana la capat, mi-au fost recomandati si mi-au placut foarte mult pozele, mai ales cele instantanee, asa cum orice si-ar dori, intr-adevar la DVD nu mi-a placut foarte mult ca nu a prea umblat la luminozitate si in casa filma in ton rosiatic pentru ca nu schimba optiunea pentru interior, dar sa trecem peste ca nu pot lua un cameraman de undeva, fotograf de altundeva si la poze ma voi uita probabil mai des decat la DVD si peste acel detaliu trecem cu vederea.

Si eu as lua pe altcineva in locul tau,mai ales ca esti constienta deja de minusurile pe care le are ... Mai cauta ca mai e ceva timp, sa nu-ti para rau dupa aceea. Nu cred ca exista fotograf care sa-ti ia sa-ti corecteze sau listeze pozele altuia. Eu de ex nu as face-o. Fiecare cu munca lui, dar facuta cap-coada.:-w

dragosxps
01.11.2008, 12:19:12
Va recomand la pozele de grup sa aveti fotograful la acelasi nivel cu voi. Daca el e mai jos se evidentiaza cu totul alte parti ale corpului decat ar fi normal intr-o poza de grup (picioare, barbii etc), si proportiile corpului nu se pastreaza intocmai ca si in realitate. Plus ca multi dintre cei care stau la poza sunt cu pleoapele lasate, pentru a se putea uita in obiectiv, care e undeva la nivelul picioarelor voastre. Am observat asta mai ales la ochii tai.

asta nu prea ii o regula daca ii mai inalt se lasa mai jos daca ii mai mic merge mai departe

laura81
02.11.2008, 19:46:18
asta nu prea ii o regula daca ii mai inalt se lasa mai jos daca ii mai mic merge mai departe
Da da eu m-am referit la pozele pe care le are in semnatura de la cununie, mie mi se pare ca era suparator de jos fotograful, in dreptul genunchilor lor. Da na, am zis mai pe ocolite:P

monysb
10.11.2008, 14:49:03
revin la pb mea ;)
am vb cu fotograful si cameramanul si au spus ca filmatul si pozele ajung undeva la 1300 RON, poate cu 100 in plus sau minus, ramane de vazut, si in pret este inclus filmatul, 3 DVDuri si un numar nelimitat de poze. Claritatea pozelor este uimitoare, sunt excelente, se vede fiecare punct negru :)):))
cum vi se pare pretul? ca eu nu stiu ...
ms :*

AnamariaAlexandra
10.11.2008, 17:19:25
Da da eu m-am referit la pozele pe care le are in semnatura de la cununie, mie mi se pare ca era suparator de jos fotograful, in dreptul genunchilor lor. Da na, am zis mai pe ocolite:P

Sunt alte chestii care deranjeaza nu faptul ca mi-ai spus mai pe ocolite.
Nu imi voi schimba fotograful, deci stai linistita, puteai sa imi zici oricum, chiar nu e bai.
Zi placuta si saptamana usoara!

AnamariaAlexandra
10.11.2008, 17:20:25
revin la pb mea ;)
am vb cu fotograful si cameramanul si au spus ca filmatul si pozele ajung undeva la 1300 RON, poate cu 100 in plus sau minus, ramane de vazut, si in pret este inclus filmatul, 3 DVDuri si un numar nelimitat de poze. Claritatea pozelor este uimitoare, sunt excelente, se vede fiecare punct negru :)):))

Mie mi se pare ok,daca esti multumita de calitatea pozelor, pt ca asta conteaza.

Puup mult!
:*:*

iubiana
10.11.2008, 19:30:02
revin la pb mea ;)

Cu cine ai vorbit ?
Pana cu cine am vorbit tot cam atat mi-a cerut :1000 filmat (2 dvd si caseta originala) si 300 poze puse pe dvd; albumele depinde ce alegem.:-SS

laura81
10.11.2008, 21:02:49
revin la pb mea ;)
Tu stii ce ai vazut. daca-ti place cum lucreaza ia-i! Pretul e ok.

monysb
12.11.2008, 18:03:42
Cu cine ai vorbit ?
Pana cu cine am vorbit tot cam atat mi-a cerut :1000 filmat (2 dvd si caseta originala) si 300 poze puse pe dvd; albumele depinde ce alegem.:-SS

am voie sa le spun numele in forum sau trebuie sa iti dau pm?
cei pe care ii iau eu nu fac si albumele, alea o sa le facem noi, nu stiu daca singuri sau apelam la cineva sa ne faca cateva prelucrate
fratele meu si-a facut singur albumul si e super fain (cumparat de la metro si si-a ales el pozele pe care le-a lipit cu sotioara lui)

alex81
12.11.2008, 19:16:02
am voie sa le spun numele in forum sau trebuie sa iti dau pm?
cei pe care ii iau eu nu fac si albumele, alea o sa le facem noi, nu stiu daca singuri sau apelam la cineva sa ne faca cateva prelucrate
fratele meu si-a facut singur albumul si e super fain (cumparat de la metro si si-a ales el pozele pe care le-a lipit cu sotioara lui)
Pe CD-ul cu poze nu primesti si poze prelucrate? Pai atunci fotograful respectiv pe ce ia bani? In mod normal toate pozele ar trebui prelucrate, cel putin ca si lumina si culoare daca nu ceva artistic.

maria79
13.11.2008, 23:04:02
revin la pb mea ;)
eu spun ca pretul e ok,eu am platit 900 ron ,pe 3 dvd filmate si un dvd cu poze cam 1300 ,si pe hartie doar 40.

sorinaelena
28.11.2008, 07:39:30
revin la pb mea ;)
buna
uite ca mai scriu si eu pe aici din cand in cand ca nu mai prea ma timp....da e ok pretul daca esti multumita de calitatea pozelor restul nici nu mai conteaza....ca albumul nu e greu de facut....si mai ales ca o sa-ti faca placere sa il aranjezi cum vrei tu

ElleM
20.01.2009, 10:49:48
Ceau fetelor, ma puteti ajuta cu o informatie? Am auzit de un fotograf bun in Sibiu, il cheama Artur si as vrea ceva informatii despre el daca il cunoasteti sau ati vazut ceva albume facute de el. Astept PM
Mulumesc mult ^:)^

bela_bellissima
22.01.2009, 06:58:28
Buna,

Poate cineva sa-mi recomande un fotograf profesionist in sibiu? Stiu ca exista o gramada de agentii asa-zise "profesioniste". Vreau pe cineva care poate sa vb din proprie experienta. Caut un fotograf care sa faca poze deosebite, fotoreportaj, si care sa nu fie nejustificat de scump :) cum de-altfel se intampla des mai nou :)

multumesc mult, miresici!

anka24
23.01.2009, 10:33:33
uite la video iti recomand ce am avut noi la nunta, am fost super multumiti, firma e din Cluj si e specializata doar pe video si foto, dar se deplaseaza fara nici o problema si la Sibiu. [].Vizioneaza filmuletele demo ca s chiar frumoase.O zi buna,si pozele is frumoase, doar ca ce au pe site is mai mult colaje, la ei am vazut si altceva mult mai frumos.
Spor la cautari:*
Buna,

Poate cineva sa-mi recomande un fotograf profesionist in sibiu? Stiu ca exista o gramada de agentii asa-zise "profesioniste". Vreau pe cineva care poate sa vb din proprie experienta. Caut un fotograf care sa faca poze deosebite, fotoreportaj, si care sa nu fie nejustificat de scump :) cum de-altfel se intampla des mai nou :)

multumesc mult, miresici!

amy_ctin
23.01.2009, 12:37:35
uite la video iti recomand ce am avut noi la nunta, am fost super multumiti, firma e din Cluj si e specializata doar pe video si foto, dar se deplaseaza fara nici o problema si la Sibiu, e Phantom Video Productions, cauta i pe google si gasesti.Vizioneaza filmuletele demo ca s chiar frumoase.O zi buna,si pozele is frumoase, doar ca ce au pe site is mai mult colaje, la ei am vazut si altceva mult mai frumos.
Spor la cautari:*

Poti sa imi spui si mie cat te-a costat foto si video cu cei de la Phantom?
Mersi

anka24
31.01.2009, 20:16:39
am dat 1200 ron video si 800 foto, vezi ca au nunta in Sibiu pe 5 sept.2009, am vb cu, Cosmin si el mi a zis ca au nunta acolo cu 2 camere si foto.;))
Poti sa imi spui si mie cat te-a costat foto si video cu cei de la Phantom?
Mersi

karmy
13.02.2009, 11:38:51
Da, sunt f tari, adica pozele si filmarile lor, sper ca vorbesc de cine trebuie.
Am sunat si eu la ei, dar pt 2009, asteapta pana in ianuarie, ca au zis ca nu stie ce va fi atunci. Ma gandesc la preturi.
Eu nu am vrut sa astept pana atunci, asa ca am optat pt altii.

Puup si spor la pregatiri!

Anamaria, imi poti trimite si mie pe privat pls un nr de tel al celor de la Filarmonius (sau cum s-or numi) si de ce nu si al celor pe care ti i-ai ales tu.....ca trebuie sa aleg si eu ceva, si nu am gasit inca.
Mersi!

ElleM
18.02.2009, 09:24:09
Ceau Karmy, ai reusit sa vb cu Filmanonimus?
Eu sunt foarte incantata ca i-am prins, au liber pe 16 mai si am si facut contractul cu ei. Mi-am luat o piatra de pe inima ;))

Anamaria, imi poti trimite si mie pe privat pls un nr de tel al celor de la Filarmonius (sau cum s-or numi) si de ce nu si al celor pe care ti i-ai ales tu.....ca trebuie sa aleg si eu ceva, si nu am gasit inca.
Mersi!

clara27
16.03.2009, 14:24:55
noi la nunta am avut o firma din sb iar la sedinta foto de dupa facuta la mare 2 fotografi din ct ...am fost foarte multumiti de ei ..va pun cateva poze ...

partea a 2...

si de la mare...

............

laura81
18.03.2009, 11:58:22
si de la mare...
Felicitari, ati fost superbi, iar pozele de la mare sunt pe masura! Felicitari pt alegerea fotografilor din Constanta, am mai vazut pe net fotografii facute de ei (daca sunt cei care banuiesc eu ca sunt) si fac toti banii. Aia da, chiar sunt FOTOGRAFI!

karmy
18.03.2009, 16:31:33
Ceau Karmy, ai reusit sa vb cu Filmanonimus?
Eu sunt foarte incantata ca i-am prins, au liber pe 16 mai si am si facut contractul cu ei. Mi-am luat o piatra de pe inima ;))

ElleM, noi am vb pana la urma cu niste fotografi/cameramani recomandati de o verisoara......ne riscam putin ca fac asta doar ca hobby nu e obiectul lor principal de activitate.....dar am decis sa mergem pe intuitie cu ei :))

Zappata
23.03.2009, 21:57:42
Am citit mai inainte cu vreo 10 pagini ca miresicile vechi nu mai scriu si dau sfaturi. Primiti si din 2007?:[email protected]

Pe teme de fotografie noi l-am avut pe Alex Burtea (se vad ceva foto in album). Am fost extrem de incantata de fotografiile facute de el. Le-am primit prelucrate pe un CD si mi-am facut singura album pe un site specializat din State.

Ce pot sa va spun fara dubii este ca ar trebui sa va intalniti cu toti oamenii care au ceva de spus in nunta voastra (cameraman, fotograf, DJ, formatie muzica populara, sef sala).

Dar bucurati-va de nunta voastra! Cea mai mare decizie ati luat-o deja: ATI SPUS DA! Eu am considerat ca o mai mare bucurie decat ca ma casatoresc cu barbatul cu care mi-am dorit nu ar putea exista!

Nunta frumoasa va doresc!

Crisro
24.03.2009, 20:28:35
Am citit mai inainte cu vreo 10 pagini ca miresicile vechi nu mai scriu si dau sfaturi. Primiti si din 2007?:[email protected]

Pe teme de fotografie noi l-am avut pe Alex Burtea (se vad ceva foto in album). Am fost extrem de incantata de fotografiile facute de el. Le-am primit prelucrate pe un CD si mi-am facut singura album pe un site specializat din State.

Ce pot sa va spun fara dubii este ca ar trebui sa va intalniti cu toti oamenii care au ceva de spus in nunta voastra (cameraman, fotograf, DJ, formatie muzica populara, sef sala).

Dar bucurati-va de nunta voastra! Cea mai mare decizie ati luat-o deja: ATI SPUS DA! Eu am considerat ca o mai mare bucurie decat ca ma casatoresc cu barbatul cu care mi-am dorit nu ar putea exista!

Nunta frumoasa va doresc!

Am vazut pozele tale!
Tare frumoase!Intr-adevar un fotograf bun poate face toata difernta! Noi am folosit un fotograf cunoscut de sotul meu si am fost tare multumiti, dj la fel era cunoscut de noi...si sincer noi am cam lasat pe toata lumea sa isi faca treaba...intr-o singura privinta zic eu ca am dat gres: tortul-nu ne-am intersesta deloc cum va fi, ce forma va vea, ce deco....si a fost tare banal...da macar nu ne-a parut rau cand un prieten a inceput "bataie cu tortul" (tortul a fost din partea casei, bun la gust ce-i dret dar cam banal la forma pentru un tort de nunta!)
Asa ca daca vrea cineva un sfat: atata timp cat ai incredere in oamneii care se ocupa de organizarea nuntii...lasa-i sa isi faca treaba...^:)^

carmencita77ro
25.06.2009, 11:01:45
in nici intr-un caz sa nu iei aceeasi persoana care filmeaza si face si poze!!!

ElleM
25.06.2009, 12:47:05
Permite-mi sa te contrazic...noi am avut o singura persoana care s-a ocupat si de poze si de filmat, si nu avem NIMIC de obiectat....
Si noua ne-a fost teama ca poate o sa fie nasol, dar dimpotriva, am primit poze de calitate superioara si o filmare pe masura.
Dar conteaza fff mult si experienta profesionala a fotografului si cat de bun este el....noi avem numai cuvinte de lauda.

in nici intr-un caz sa nu iei aceeasi persoana care filmeaza si face si poze!!!

Tweety040709
25.06.2009, 16:58:30
Pe noi nu ne intereseaza filmarea.
Mi se pare un lucru in plus; un fel de film la care se vor uita doar parintii si socrii mai mult de o data.

Eu vreau doar un fotograf care sa imi imortalizeze momentele importante intr-un mod placut.

Ideea ca o firma ofera la pachet un om care face doua lucruri ma face sa cred ca nu sunt profesionisti.

Multumesc pentru nr. tel, carmencita77ro.
ElleM, pe cine ai avut fotograf? Imi poti arata cateva poze?

Despre Matteo stiti ceva? Tot cautand am dat si peste aceasta firma, dar la fel... nu are poze pe site.

ElleM
25.06.2009, 17:24:01

Ceau, noi l-am avut pe Feri (firma e din SB) si am foarte incantati de el si de munca lui. Ceva poze poti vedea aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=5275&page=418

Daca vrei trimit pe PM adresa de web si date de contact.
Sper sa-ti placa pozele :)>-

Tweety040709
25.06.2009, 17:40:33
Daca vrei trimit pe PM adresa de web si date de contact.
Sper sa-ti placa pozele :)>-

Mie imi par cam neclare.
Dar important este sa va placa voua.

ElleM
25.06.2009, 17:53:43
Poate ti se par neclare si din cauza ca le-am micsorat foarte mult, pe motiv ca nu imi permitea site-ul sa le pun in varianta lor originala.
....in fine, nu incerc sa conving pe nimeni...noua ne plac si asta e important.

Succes la pregatiri!!

Mie imi par cam neclare.
Dar important este sa va placa voua.

natymotanel
29.06.2009, 10:11:26
Pe noi nu ne intereseaza filmarea.
Mi se pare un lucru in plus; un fel de film la care se vor uita doar parintii si socrii mai mult de o data.

Eu vreau doar un fotograf care sa imi imortalizeze momentele importante intr-un mod placut.

Ideea ca o firma ofera la pachet un om care face doua lucruri ma face sa cred ca nu sunt profesionisti.

Multumesc pentru nr. tel, carmencita77ro.

Despre Matteo stiti ceva? Tot cautand am dat si peste aceasta firma, dar la fel... nu are poze pe site.
De cei de la Matteo nu am parere buna, au fost la nunta unui prieten si foarte dezamagiti au fost de ce le-a facut, asa incat ne-a spus sa nu-i luam:D

alina_rus
30.07.2009, 02:22:33
Salutare fetelor,

Stiti povestea cu pomul laudat?? Noi dupa nunta am aflat-o pe propria piele.

Cand s-au inceput pregatirile pt nunta si s-a ajuns la capitolul "fotograf" sotul meu stiindu-ma o mare iubitoare de fotografie a considerat ca trebuie sa alegem ce e mai bun. Unii prieteni, si-au recomandat fotograful cu precizarea "persoana serioasa si de incredere", altii la fel iar cand vezi si pe concret si-ti place ce se vede, mai ca te-au convins.

Din pacate, acum, cand aud cuvantul NEGRU, nu ma duc cu gandul la culoare ci imi amintesc cat de "neagra de suparare" am fost dupa ce am vazut pozele facute de fotografa contractata.

Cred ca oricine stie ca pozele nu se fac cand soarele bate din lateral, sau din spate sau daca luminozitatea e prea mare pentru ca vor parea ca arse... daca e soare puternic cauta umbra, si har domnului in muzeul satului este cu duiumul!!

Cat de calitative au fost pozele de la nunta noastra??? Ma apuca plansul doar cand le vad, noroc cu cele de grup care au fost facute la umbra, dar oricum nu sunt extraordinare...

Rezultatul?
Cand ne-am expimat dezamagirea, am fost intrebati ca de ce ne plangem?? Ca in muzeu 20 de minute nu au fost suficiente pentru a face 2-3 poze cu mirii. Noi si azi ne intrebam: "am fost beti cand am ales-o???"
Cred ca 1h si 50 de min ar fi suficiente unui fotograf pentru a face 30 de poze de grup si macar 10 poze cu mirii. Sau??

Nu ma deranjeaza faptul ca li s-au facut altora poze, dar la final sa fi avut noi macar una de pus in rama, nota de plata ne-a fost trimisa noua fara intarziere, nu invitatilor...

Sa presupunem ca timpul in muzeu nu a fost suficient, dar atunci de ce a ratat intrarea in biserica, de ce a ratat intrarea la sala? De ce a venit doar la vals 15 min dupa care a disparut din nou cu pretextul "trebuie sa va fac cartile de multumire" si a revenit dupa ora 20.30 cand m-au furat. Nu avem poze cu rudele care nu au ajuns la muzeu, iar cele cu sotul meu sunt pline de diagonale cu lumini si umbre... mi-am cautat fotograful prin sala la nunta ca sa faca o poza!! Pentru asa ceva eram dispusi sa dam 450 de euro??

Consider ca un profesionist face tot posibilul sa isi duca la indeplinire toate cele mentionate printr-un contract (nestampilat, deci nul in cazul nostru) nicidecum sa fi mai preocupata de alte activitati gen flirt, pe la nunti.

Nu as fi spus nimic din toate astea pe forum daca ar fi incercat macar sa isi repare greseala. Pentru lipsa de profesionalism demonstrata de Alina Negru, nota noastra de plata este de 700 lei+200 lei acontul... dar pentru ce?? sa mai socotim si meniul platit inutil :-& ???

E adevarat ca fiecare percepe frumosul intr-un mod diferit, dar de aici pana la replica "Daca ati fi aratat la fel de bine ca la cununia civila si pozele de la nunta ar fi fost la fel de frumoase!!!" ... e o cale lunga.

Asa ca nu uitati " la pomul laudat sa nu te duci cu sacul!!!"

ultima poza e primita de la un invitat, nici nu se compara cu restul...

Cristina_84
04.08.2009, 05:04:20
Va rog,fetele care ati avut nunta si ati fost multumite de munca fotografilor/cameramanilor pe care i-ati ales,recomandati-mi si mie pe respectivii,sunt in cautari,astept PM,multumesc frumos!>:D<

alina_rus
06.08.2009, 02:41:55
Va rog,fetele care ati avut nunta si ati fost multumite de munca fotografilor/cameramanilor pe care i-ati ales,recomandati-mi si mie pe respectivii,sunt in cautari,astept PM,multumesc frumos!>:D<

Cristina,

noi am facut pozele cu Alina Negru de la foto Universal, insa au fost un esec total, duminica o sa facem o alta sedinta foto cu Alex Bozosan de la Videocenter. Ieri am vazut niste albume foarte frumoase facute de el si ceilalti din echipa sa.

Eu zic ca merita sa incerci, pretul e foarte bun, si au si albume de calitate marca Mario Acerboni.

Daca vrei datele sale de contact iti dau un pm.

Lucian_M
06.08.2009, 10:03:32
Salutare fetelor,

----

Sa presupunem ca timpul in muzeu nu a fost suficient, dar atunci de ce a ratat intrarea in biserica, de ce a ratat intrarea la sala? De ce a venit doar la vals 15 min dupa care a disparut din nou cu pretextul "trebuie sa va fac cartile de multumire" si a revenit dupa ora 20.30 cand m-au furat. Nu avem poze cu rudele care nu au ajuns la muzeu, iar cele cu sotul meu sunt pline de diagonale cu lumini si umbre... mi-am cautat fotograful prin sala la nunta ca sa faca o poza!! Pentru asa ceva eram dispusi sa dam 450 de euro??

Consider ca un profesionist face tot posibilul sa isi duca la indeplinire toate cele mentionate printr-un contract (nestampilat, deci nul in cazul nostru) nicidecum sa fi mai preocupata de alte activitati gen flirt, pe la nunti.

Nu as fi spus nimic din toate astea pe forum daca ar fi incercat macar sa isi repare greseala. Pentru lipsa de profesionalism demonstrata de Alina Negru, nota noastra de plata este de 700 lei+200 lei acontul... dar pentru ce?? sa mai socotim si meniul platit inutil :-& ???

E adevarat ca fiecare percepe frumosul intr-un mod diferit, dar de aici pana la replica "Daca ati fi aratat la fel de bine ca la cununia civila si pozele de la nunta ar fi fost la fel de frumoase!!!" ... e o cale lunga.

Asa ca nu uitati " la pomul laudat sa nu te duci cu sacul!!!"

ultima poza e primita de la un invitat, nici nu se compara cu restul...
Scuze de interventie- dar eu femeii aleia nu ii lasam decat acontul- pe cuvant. Asa cum mirii de saptamana trecuta si-au permis sa-i evacueze pe muzicanti (au dat 300 euro acont, mai trebuia sa le dea 1000 la finalul nuntii)- asa ii dadeam cu flit pozarei aleia. Pozele is praf, sincer. PRAF. Nu stiu cum are tupeu sa ceara 9 mil pe infectiilea alea. Daca le-o bagat in dg foto art- asta se cheama ca ii ies mai bine?! Imi pare rau de ce ti s-a intamplat, sincer. Nu totdeauna- vorba ta- daca omul e renumit, sigur la livra si materialul de calitate. Si eu am primit poze naspa la nunta in 2004- dar n-am avut ce face, pe atunci nu am avut ce comenta- o fo o chestiune mai aparte.

alina_rus
06.08.2009, 16:50:34
Scuze de interventie- dar eu femeii aleia nu ii lasam decat acontul- pe cuvant. Asa cum mirii de saptamana trecuta si-au permis sa-i evacueze pe muzicanti (au dat 300 euro acont, mai trebuia sa le dea 1000 la finalul nuntii)- asa ii dadeam cu flit pozarei aleia. Pozele is praf, sincer. PRAF. Nu stiu cum are tupeu sa ceara 9 mil pe infectiilea alea. Daca le-o bagat in dg foto art- asta se cheama ca ii ies mai bine?! Imi pare rau de ce ti s-a intamplat, sincer. Nu totdeauna- vorba ta- daca omul e renumit, sigur la livra si materialul de calitate. Si eu am primit poze naspa la nunta in 2004- dar n-am avut ce face, pe atunci nu am avut ce comenta- o fo o chestiune mai aparte.

Lucian, noi nu am stiut ce a pozat ea pana nu am prmit cd urile, si oricum asta a fost norocul nostru ca i-am cerut inainte de prelucrare, macar 20 poze sa le aratam familiei ca toata lumea cerea poze si nu aveam, insa ea ni le-a dat pe toate... asa am vazut noi de fapt ce a lucrat ea la nunta noastra! La cununia civila a lasat o imrpesie buna, dar la nunta a fost prapad...

iar faza cu plata e o chestiune delicata deoarece noi consideram ca nu ii datoram nimic desi ea pretinde... daca era contractul stampilat o actionam in judecata. Pt ca noi nu ne-am uitat la bani cand am ales-o, am cautat calitatea insa ce am primit sunt doar poze arse si prost incadrate... sau poze facute doar sa dea la numar...

shit happens

Cristina_84
06.08.2009, 22:20:11
Cristina,

noi am facut pozele cu Alina Negru de la foto Universal, insa au fost un esec total, duminica o sa facem o alta sedinta foto cu Alex Bozosan de la Videocenter. Ieri am vazut niste albume foarte frumoase facute de el si ceilalti din echipa sa.

Eu zic ca merita sa incerci, pretul e foarte bun, si au si albume de calitate marca Mario Acerboni.

Imi pare rau de experienta voastra neplacuta cu foto Universal,e groaznic cum si-a batut joc aceasta fotografa...ma bucur totusi ca o sa faceti o alta sedinta foto;-)asteptam poze noi;;) sa fie cu noroc de data asta,mi-au mai fost recomandati de catre cineva cei de la Videocenter..cred ca o sa-i contactez..v-am vazut si pozele de la nunta,sotul tau,Calin,a fost coleg de scoala generala cu mine.:D :*

Irinutza
07.08.2009, 13:30:11
Alina, imi pare rau pentru neplacerile cauzate de poze. fotografa respectiva nu merita nici un leu (in afara de banii pe care presupun ca ia-ti dat pentru acont). se da profesionista si de fapt nu e ... din pacate voi trebuie sa suferiti ...

sandy25
13.08.2009, 20:32:18
Cristina,

Ati reusit sa luati pozele de la a doua sedinta foto?

alina_rus
13.08.2009, 22:30:54
Ati reusit sa luati pozele de la a doua sedinta foto?

Buna Sandy,

Am reusit sa luam pozele de care suntem super incantati. A durat pana le-am selectat (a fost foarte greu deoarece e una mai frumoasa ca alta...) oricum am pus o multime pe picasa:

Ne-am simtit foarte bine la sesiune foto, nici nu am simtit cum a trecut timpul.

Carmen si Alex sunt niste profesionisti si nu putem decat sa le multumim si sa ii recomandam si altora!!

Pupici

alina_rus
15.08.2009, 00:26:55
Sunt extraordinar de frumoase...Alina

Multumim mult Alice.

Si noi suntem incantati de ele. Ne-a si pus cateva in rama desi le-am primit dor de 4 zile.

ce mai faci?

Un weekend placut

Am schimbat denumirea albumului, deoarece a fost catalogat a fi reclama, si a fost sters link ul : http://picasaweb.google.com/alina.dianthus/WeddingAlbumByAlexCarmenBozosan#slideshow/5369447836385914962

syylvia03
18.08.2009, 22:35:01
Fetelor, aveti idee despre o firma care furnizeaza servicii pt nunti(sonorizare, foto, video)*****, cu persoana de contact Dan Murariu? Ati colaborat cu ei pt nunta voastra? M-ar interesa sa stiu cam care e calitatea serviciilor pe care le ofera, asa ca daca poate cineva sa imi spuna o parere, raman recunoscatoare:)o:-)

camelia
30.09.2009, 23:29:37
buna fetelor, eu sunt din cluj si as vrea sa stiu daca ati colaborat cu catalin pop, am inteles ca face fotografi si in sibiu.

anka_sb
23.10.2009, 22:04:03
buna fetelor. am citit ce s-a scris pe aici si am inceput sa ma cam stresez. noi nu mai avem chiar asa mult pana la nunta si inca nu am vorbit cu niciun furnizor. sper sa alegem bine si sa nu avem pobleme

iubiana
24.10.2009, 11:02:03
Nu vreau sa te stresez mai tare de ca esti dar sunt furnizori care deja au ocupat anul viitor...pintre ei ar fi foto/video ...noi am constatat asta anul trecut dupa ce aveam restaurantul (in oct '08)si am inceput sa sunam si erau ocupati peste 1 an (oct '09) ....am patit asa si cu muzica.
Si la bisrica trebuie sa vorbiti din timp.

buna fetelor. am citit ce s-a scris pe aici si am inceput sa ma cam stresez. noi nu mai avem chiar asa mult pana la nunta si inca nu am vorbit cu niciun furnizor. sper sa alegem bine si sa nu avem pobleme

iubiana
24.10.2009, 11:04:55
=D> =D> =D> homm si Deea_deiutza vorbiti de acum cu foto/video si cu muzica ... noi am ramasi surprinsi anul trecut cand sunam si dupa ce le spuneam data aflam ca nu sunt liberi ...
Si la biserica trebuie sa vorbiti nu cu 1 an inainte dar nici in ultimile 3 luni ...

Si eu incerc sa rezolv problema asta cat mai repede:)

CrissAlyana
27.10.2009, 11:11:53
Si noi am acontat filmarea si pozele cu un an de zile inainte, si asta dupa lungi cautari si vizionari de dvd-uri. La fel si la muzica din timp insa aici a avut loc o schimbare cu cateva luni inainte de nunta pentru ca am gasit un Dj la o alta nunta care ne-a placut foarte mult. Si eu cred la fel , trebe sa iti iei servicile din timp pentru ca oameni care stiu meserie sunt acontati destul de repede.

CrissAlyana
29.10.2009, 01:29:32
Niste prieteni care tocmai ce au avut nunta in aceasta sambata au avut din pacate o surpriza cam neplacuta. Au incheiat contract un contract cu o firma destul de buna si chiar cunoscuta in oras , dar desi i-au spus celui cu care au incheiat intelegera ca il vor personal la nunta s-au trezut dimineata cu un tinerel care era cred prezent la una din primele lui nunti. L-au sunat in cele din urma pe tip imediat si raspunsul a fost: a-ti semnat contract cu firma si nu cu mine personal. Prietena mea a fost un car de nervi mai ales ca acesta ia promis ca va veni personal.
Chestiile astea sunt suparatoare pentru ca trimit multi incepatori care vin si invata meserie pe inima si sufletul nostru. Sper sa nu ma trezesc si eu in aceasi situatie si sa imi strice toata nunta. L-am acontat pe cel cu filmarea de un an de zile si i-am spus clar sa vina personal.
Am auzit destule povesti de genul asta si la filmare si la muzica. Sper sa avem cu totii cat mai putine neplaceri.
Succes !

iubiana
29.10.2009, 08:01:04
Sa nu fiu negativa dar in contractul care l-ai incheiat tu este precizat ca trebuie sa vina la filmare/foto persoana X ? sau scrie ca va veni personalul firmei ...
Daca intre voi si foto/video este comunicare eu zic ca nu o sa fie o problema ...
imi pare rau de prietena ta este o situatie neplacuta ...

Niste prieteni care tocmai ce au avut nunta in aceasta sambata au avut din pacate o surpriza cam neplacuta. Au incheiat contract un contract cu o firma destul de buna si chiar cunoscuta in oras , dar desi i-au spus celui cu care au incheiat intelegera ca il vor personal la nunta s-au trezut dimineata cu un tinerel care era cred prezent la una din primele lui nunti. L-au sunat in cele din urma pe tip imediat si raspunsul a fost: a-ti semnat contract cu firma si nu cu mine personal. Prietena mea a fost un car de nervi mai ales ca acesta ia promis ca va veni personal.
Chestiile astea sunt suparatoare pentru ca trimit multi incepatori care vin si invata meserie pe inima si sufletul nostru. Sper sa nu ma trezesc si eu in aceasi situatie si sa imi strice toata nunta. L-am acontat pe cel cu filmarea de un an de zile si i-am spus clar sa vina personal.
Am auzit destule povesti de genul asta si la filmare si la muzica. Sper sa avem cu totii cat mai putine neplaceri.
Succes !

CrissAlyana
30.10.2009, 03:04:28
Sa nu fiu negativa dar in contractul care l-ai incheiat tu este precizat ca trebuie sa vina la filmare/foto persoana X ? sau scrie ca va veni personalul firmei ...
Daca intre voi si foto/video este comunicare eu zic ca nu o sa fie o problema ...
imi pare rau de prietena ta este o situatie neplacuta ...

Cu siguranta nu este prima oara cand aud de astfel de neintelegeri in ceea ce priveste servicile firmelor. Contractul in principiu il semnezi cu firma iar acolo nu prea se specifica ce fotograf primesti la nunta s-au ce cameraman. Ramane sa ajungi la o intelegere cu ei ca il vrei pe x s-au pe y insa daca dimineata te trezesti cu Z la usa nu prea mai ai ce face. Nu vreau sa generalizez acest lucru insa se intampla destul de des.

alina_rus
16.11.2009, 20:52:24
Buna fetelor,

Daca pana inainte de nunta am fost adepta mersului pe incredere, dupa cele patite sincer nu as mai contracta nimic, dar credeti-ma ca absolut nimic FARA CONTRACT !!

Exista un minim de reguli elementare pe care nu trebuie sa le uitam cand incheiem un contract:

1. Intelegerea verbala, nu constituie si nu inlocuieste un contract de drept semnat si stampilat de toate partile implicate.

2. Nu achitati diverse sume sub forma de acont, fara chitanta !!!

3. Nu semnati un contract fara sa cititi toate datele si fara sa va fie toate clauzele partilor clare.

4. Cautati clauzele ascunse in josul paginii scrise cu caractere foarte mici > 8 ce va pot dezavantaja, sau pot exonera furnizorul de la indatoririle mentionate in contract.

5. Daca cele mentionate in contractul oferit de furnizor nu va sunt pe plac, discutati in prealabil pentru o eventuala modificare a acestora, care sa fie in concordanta cu doleantele voastre.

6. Un contract doar semnat, fara nici o stampila a firmei contractate este NUL din toate punctele de vedere, si ca urmare nu poate fi cosiderat ca dovada in instanta.

7. Contractul se face in cel putin 2 exemplare, ambele semnate si stampilate urmand ca fiecare parte implicata sa primeasca in momentul incheierii acordului cate o copie.

8. Nu uitati, actul e singurul obiect cu care puteti sa va protejati impotriva furnizorului/prestatorului in caz de nereusita sau neconcordanta a produselor/serviciilor mentionate in contract.

9. Cel mai important este sa nu uitati ca furnizorul nu va face o favoare ci presteaza niste servicii pentru care voi platiti, asa ca fara retineri/jena etc trebuie sa discutati si sa va exprimati dorintele, ca in final rezultatul sa fie cel dorit si toata lumea multumita!

Aceasta postare are scop doar informativ :)
Bafta tuturor

alex82
17.11.2009, 14:07:20
Buna fetelor,

Daca pana inainte de nunta am fost adepta mersului pe incredere, dupa cele patite sincer nu as mai contracta nimic, dar credeti-ma ca absolut nimic FARA CONTRACT !!

Exista un minim de reguli elementare pe care nu trebuie sa le uitam cand incheiem un contract:

1. Intelegerea verbala, nu constituie si nu inlocuieste un contract de drept semnat si stampilat de toate partile implicate.

2. Nu achitati diverse sume sub forma de acont, fara chitanta !!!

3. Nu semnati un contract fara sa cititi toate datele si fara sa va fie toate clauzele partilor clare.

4. Cautati clauzele ascunse in josul paginii scrise cu caractere foarte mici > 8 ce va pot dezavantaja, sau pot exonera furnizorul de la indatoririle mentionate in contract.

5. Daca cele mentionate in contractul oferit de furnizor nu va sunt pe plac, discutati in prealabil pentru o eventuala modificare a acestora, care sa fie in concordanta cu doleantele voastre.

6. Un contract doar semnat, fara nici o stampila a firmei contractate este NUL din toate punctele de vedere, si ca urmare nu poate fi cosiderat ca dovada in instanta.

7. Contractul se face in cel putin 2 exemplare, ambele semnate si stampilate urmand ca fiecare parte implicata sa primeasca in momentul incheierii acordului cate o copie.

8. Nu uitati, actul e singurul obiect cu care puteti sa va protejati impotriva furnizorului/prestatorului in caz de nereusita sau neconcordanta a produselor/serviciilor mentionate in contract.

9. Cel mai important este sa nu uitati ca furnizorul nu va face o favoare ci presteaza niste servicii pentru care voi platiti, asa ca fara retineri/jena etc trebuie sa discutati si sa va exprimati dorintele, ca in final rezultatul sa fie cel dorit si toata lumea multumita!

Aceasta postare are scop doar informativ :)
Bafta tuturor
BRAVO.!!! Ce frumos ar fi sa se tina cont de toate chestiile astea. Dar de obicei furnizorii care au preturi mici si la care calitatea serviciilor este direct proportionala cu pretul, nu fac contracte pentru ca nu au firma. Iar clientii care nu cauta nu cauta un serviciu de calitate ci un pret mic mic mic accepta si doar sa fie trecut pe o agenda si sa spere ca nu va fi uitat.

OanaSas
17.11.2009, 23:23:00
Buna!
Am contactat zilele acestea mai multi cameramani si fotografi si nu stim la cine sa ne oprim. Nu putem veni in tara sa vb direct cu ei sau sa vizionam inregistrari. Tot ce am vazut a fost site-ul de pe net, dar normal acolo e ce e mai bun... Ma puteti ajuta?
As dori cateva informatii despre tehno-group.
Multumesc!

Irinutza
18.11.2009, 09:27:15
sincer, eu pentru aproape toate am mers pe incredere ... poate sunt eu mai naiva, sau poate pur si simplu nu m-am gandit la contracte si chitante ... oricum a iesit bine si cum ne-am dorit noi ... nu am incheiat nici un contract pt foto/video si totusi pozele si dvd-urile le-am primit cand a spus, cu muzica la fel, nu am incheiat nici un contract, doar un acord verbal si am fost mai mult decat multumita. parca doar pt flori am primit o chitanta pe care oricum am aruncat-o. pt aranjamentele din sala nu am incheiat un contract pt ca sala a fost aranjata direct de cei de la restaurant. nici pt limuzina inchiriata nu am semnat contract (recunosc ca aici am avut emotii) .... dar per total a iesit totul cum ne-am dorit si nu ne pare rau ca nu am incheiat contracte. poate am avut noi noroc, nu stiu ... sau poate mai exista oameni care isi respecta cuvantul ....
bafta la 'contractat' fetele. v-am pupat

OanaSas
18.11.2009, 11:36:23
Multumesc fetelor pt raspunsuri!
Vroiam sa stiu despre tehno-group cate ceva pt ca pana acum au fost singurii care ne-au facut o oferta interesanta: foto, video si sonorizare. E o diferenta de vreo 1000 RON intre ei si ceilalti.

alina_rus
18.11.2009, 13:23:10
sincer, eu pentru aproape toate am mers pe incredere ... poate sunt eu mai naiva, sau poate pur si simplu nu m-am gandit la contracte si chitante ... oricum a iesit bine si cum ne-am dorit noi ... nu am incheiat nici un contract pt foto/video si totusi pozele si dvd-urile le-am primit cand a spus, cu muzica la fel, nu am incheiat nici un contract, doar un acord verbal si am fost mai mult decat multumita. parca doar pt flori am primit o chitanta pe care oricum am aruncat-o. pt aranjamentele din sala nu am incheiat un contract pt ca sala a fost aranjata direct de cei de la restaurant. nici pt limuzina inchiriata nu am semnat contract (recunosc ca aici am avut emotii) .... dar per total a iesit totul cum ne-am dorit si nu ne pare rau ca nu am incheiat contracte. poate am avut noi noroc, nu stiu ... sau poate mai exista oameni care isi respecta cuvantul ....
bafta la 'contractat' fetele. v-am pupat

Ciao

Postarea de mai sus este un semn de alarma pt viitoarele miresici si are un scop informativ. Si noi la nunta am mers "pe incredere" iar la final ne-am luat teapa cu pozele si cu rochia de mireasa facuta la comanda.

Noi ne-am luat teapa doar cu pozele si cu rochia, de poze am scris ce s-a intamplat, la fel si cu rochita de mireasa, care dupa 5 luni inca nu am recuperat-o de la doamna unde mi-am comandat-o si unde am dus-o sa repare greseala facuta cu ea, adica sa inlocuiasca fermoarul si sa ii puna bride si nojite. E o renumita Doamna Rodica de pe Demetrescu care mi-a luat un pret f mare pt cum a fost rezultatul, iar aici nu ma refer la material, pt ca matasea a fost superba ci la croi. Adica mi-a trimis rochia in dimineata nuntii pt ca numai atunci a terminat-o si cand a aplicat broderia pe partea de sus a rochiei rochia s-a adunat si uite asa rochita m-a strans la piept de mi se taia respiratia uneori...

Fetele trebuie sa fie constiente ca uneori un contract te poate proteja impotriva unui furnizor neserios, pentru ca lumea in care traim nu e numai cu bune ci si cu rele.

Pupici

alex82
18.11.2009, 16:52:17
Multumesc fetelor pt raspunsuri!
Vroiam sa stiu despre tehno-group cate ceva pt ca pana acum au fost singurii care ne-au facut o oferta interesanta: foto, video si sonorizare. E o diferenta de vreo 1000 RON intre ei si ceilalti.
Daca e o diferenta asa mare de pret ar trebui sa iti pui niste semne de intrebare. Sar putea ca si calitatea sa fie la o diferenta la fel de mare. Am vazut in ziar anunt de la un super profesionist care ofera "satisfactie garantata" si la care tariful era de 1200 RON pentru foto, video si sonorizare. ( toate cu 1200 .... sa nu intelegi gresit) Sincer tare as vrea sa vad ceva facut de respectivul. Daca ii mai pui si 3 meniuri aproape ca sa dublat onorariul:))

Irinutza
18.11.2009, 17:24:02
alina cred ca m-ai inteles gresit ... eu am spus doar prin ce am trecut noi ... si la fel am spus ca am avut noroc, se pare ... poate sunt/am fost naiva si sper inca ca nu toti oamenii sunt la fel de rai si numai dupa bani. noi am avut noroc sa intalnim oameni cu caracter si la care cuvantul e cuvant

alina_rus
18.11.2009, 18:42:00
alina cred ca m-ai inteles gresit ... eu am spus doar prin ce am trecut noi ... si la fel am spus ca am avut noroc, se pare ... poate sunt/am fost naiva si sper inca ca nu toti oamenii sunt la fel de rai si numai dupa bani. noi am avut noroc sa intalnim oameni cu caracter si la care cuvantul e cuvant

Ciao Irina,

Am inteles exact ceea ce ai spus, pt ca in mare parte si intelegerile noastre au fost onorate de ceilalti furnizori chiar laudabil.

Am vrut sa aduc in atentia viitoarelor miresici ca trebuie sa avem totusi o atentie deosebita cand e vorba de furnizori, si am dat si exemple ca sa se inteleaga cat mai bine.

Pupici

Ne vedem la intalnirea miresicilor?

anka_sb
01.12.2009, 22:22:54
Buna seara fetelor. Si LA MULTI ANI! de ziua Romaniei!
Vreau sa va intreb pe cele care ati trecut deja prin organizarea unei nunti....am inceput cautarile si as dori o parere despre Galileo, D-plus sau Alpha Central. Ca am plecat cam dezorientata dupa ce am luat ofertele si fiecare imi spunea altceva....
Sper sa aflu mai multe de la voi.

adelinapaun
03.12.2009, 08:54:23
Buna seara fetelor. Si LA MULTI ANI! de ziua Romaniei!
Vreau sa va intreb pe cele care ati trecut deja prin organizarea unei nunti....am inceput cautarile si as dori o parere despre Galileo, D-plus sau Alpha Central. Ca am plecat cam dezorientata dupa ce am luat ofertele si fiecare imi spunea altceva....
Sper sa aflu mai multe de la voi.

Buna Anka,

Noi i-am avut pe cei de la Galileo cu pachetul lor complet de servicii-mai putin muzica mecanica pentru ca noi am avut formatie.
Per total pot spune ca am fost multumiti de serviciile lor; la album nu mi-a placut insa prezentarea....adica fotografiile sunt frumoase dar prezentarea lor in album nu m-a multumit deloc.
Iti scriam mai sus ca noi nu am avut muzica mecanica dar am vorbit cu ei si o poti inlocui cu alte servicii pe care le ofera ei; noi am inlocuit-o cu maestrul de ceremonii(MC-ul) si cu alte mici servicii(buchete, lumanari etc.)
Ce nu mi-a placut acolo a fost modul in care isi trateaza o anumita doamna de acolo clientii.......
pentru alte intrebari sau nelamuriri iti raspund cu placere....asta daca stiu raspunsul :-p....evantual imi spun o parere :)

:*

adelinapaun
04.12.2009, 09:14:16
Sincera sa fiu nici mie nu mi-a placut o domnisorica de la ei... am spus ca mi-am luat rochia de la ei... am fost cu doua prietene sa imi caut rochia de mireasa... am ajuns acolo si scria mare, negru pe alb, ca sa nu atingem rochiile, care erau bagate una in alta pe umerase... ea ne-a intrebat pe care sa ne-o arate si i-am explicat ce caut... se uita la noi si nu stia ce sa imi arate... asa ca ne-am suflecat manecile si ne-am bagat in rochii :-p ... am scos vreo 5 rochii si le-am incercat pe toate... asa de nesuferita era... una din prietenele mele a pus-o sa dea jos si rochia de pe manechinul din fereastra :D ... in final model din fereastra a fost...
dar dupa aceea, de cate ori le-am calcat pragul (deja devenisem clienta lor), s-a purtat cu mine super

Mie domnisoricile de acolo mi-au placut...nu am avut probleme cu ele. Am probat si eu cateva rochii de la ei mi-au placut 2 dintre ele dar pana la urma am gasit-o pe "the one" la Craiova ;))

Mie nu mi-a placut de singura doamna de acolo (e tanara, nu va inchiputi pe cineva in varsta).....nu mi-au placut fotografiile alese pentru a fi prelucrate sau puse in album. Ca un exemplu....aveam aproximativ cate 2 cadre la unele fotografii in care in unele eu zambeam si iesisem mai bine dar ea le-a ales pe cele in care eram sobra, serioasa .....Ma rog....probabil apreciem si vedem frumosul in mod diferit :-"

Ceea ce i-as recomanda Anka-i ar fi sa-i roage sa o consulte inainte de alege fotografiile pentru album sau chiar pentru prelucrare

>:D<

anka_sb
02.02.2010, 16:34:41
Multumesc mult de raspunsuri si de sfaturi fetelor. Nu am mai prea avut timp sa intru si sa raspund....

georgiana84
02.02.2010, 22:24:10
Multumesc mult de raspunsuri si de sfaturi fetelor. Nu am mai prea avut timp sa intru si sa raspund....

recomandati-mi va rog un cameraman BUN ... care sa pata filma si in format HD . eu am vazut pana acum ceva inregistrari de la cativa cameramani si am ramas dejamagita : in loc sa puna melodie pe fond a lasat vocea mirelui care era nervos ca i s-a desfacut siretul ...asta se intampla in momentul primirii mirilor la restaurant....sau filma cum fotograful facea pzele...sau a prins in cadru femeia de serviciu care dadea cu matura.... in momentul valsului mirilor.... Asa ceva din punctul meu de vedere nu se prea poate :( sau cel putin nu poti plati pt asa ceva . eu am nunta in 28 august 2010 si mi-e teama sa nu fie prea tarziu pentru a mai gasi vreunu liber atunci .

alex83
03.02.2010, 08:37:05
Intradevar e putin cam tarziu sa cauti acuma pentru luna august. Fotografii si cameramanii sunt ocupati in lunile iulie si august inca de anul trecut. Ca sa nu mai spun ca cei care filmeaza in format HDV si iti dau materialul in acelasi format pe disc Blueray sunt dextul de putini. Dar poate ai noroc si gasesti ceea ce cauti.

recomandati-mi va rog un cameraman BUN ... care sa pata filma si in format HD . eu am vazut pana acum ceva inregistrari de la cativa cameramani si am ramas dejamagita : in loc sa puna melodie pe fond a lasat vocea mirelui care era nervos ca i s-a desfacut siretul ...asta se intampla in momentul primirii mirilor la restaurant....sau filma cum fotograful facea pzele...sau a prins in cadru femeia de serviciu care dadea cu matura.... in momentul valsului mirilor.... Asa ceva din punctul meu de vedere nu se prea poate :( sau cel putin nu poti plati pt asa ceva . eu am nunta in 28 august 2010 si mi-e teama sa nu fie prea tarziu pentru a mai gasi vreunu liber atunci .

Laury
08.03.2010, 20:26:35

Eu am apela la Galileo, si cu ei am discutat de filmare in format HDV, ne livreaza si in format DVD si Blueray. Prezentarea lor mi sa parut ok, in sensul ca nu am gasit la ce sa le bag vina. Oricum o prietna a avut nunta tot cu ei si au fost foarte multumiti. Au avut ceva de comentat la deschiderea dansului, cind mirii sau impiedecat putin dar au vorbit cu cei de la Galileo si le-a refacut dvd-ul.
Si albumul prezentat de ei mi-a placut.
Incearca la ei, si daca va convine, poate mai au liber.
Succes

ale1984
24.03.2010, 16:58:05
Aveti idee de fotografi profesionisti din Sibiu? Voi pe cine ati ales?

Tuluc_Emilia
17.04.2010, 16:02:34
Am vazut pana acum cateva filmari pe la prieteni si cunostiinte. Multe inimioare , stelute , norisori si artifici. Nu imi place deloc genul asta. Pana la nunta mai am mult timp insa am ramas surprinsa ca nu am gasit inca nici o filmare care sa imi intre la inima. Cred ca sunt prea pretentioasa....

laura81
17.04.2010, 22:01:42
Am vazut pana acum cateva filmari pe la prieteni si cunostiinte. Multe inimioare , stelute , norisori si artifici. Nu imi place deloc genul asta. Pana la nunta mai am mult timp insa am ramas surprinsa ca nu am gasit inca nici o filmare care sa imi intre la inima. Cred ca sunt prea pretentioasa....
Nu esti prea pretentioasa, n-ai cautat destul :-p

lizuca1717
21.04.2010, 14:13:46

Nu esti pretentioasa deloc, ti-o spune cineva care intelege perfect deoarece cu asa ceva m-am ales si eu cand am primit dvd urile.

Cu toate acestea, consider ca vizionarea dvd urilor altora nu e suficient pentru a alege. Iti recomand sa iei legatura cu persoane ce presteaza astfel de servicii si sa purtati in prealabil o discutie bazata pe asteptarile si dorintele voastre. Doar asa vei putea afla daca exista astfel de furnizori sau nu.

Eu stiu ca exista, pacat ca am aflat doar dupa nunta...

Bafta

darianna
21.04.2010, 21:51:44
nici eu nu mi-am batut capul cu inimioarele inainte de nunta... dar mi-a placut filmul de la nunta mea care are inimioare (imagine de fundal) doar in prima faza cand incepe filmul si apar numele noastre si data nuntii... in rest nici urma de alte efecte kitchioase...
Acest lucru poti sa il mentionezi firmei cu care vei lucra la fel cum celor cu muzica le poti cere sa nu iti puna manele sau alt gen de muzica pe care nu il vrei... sau melodii....

laura81
22.04.2010, 23:57:47
nici eu nu mi-am batut capul cu inimioarele inainte de nunta... dar mi-a placut filmul de la nunta mea care are inimioare (imagine de fundal) doar in prima faza cand incepe filmul si apar numele noastre si data nuntii... in rest nici urma de alte efecte kitchioase...
Acest lucru poti sa il mentionezi firmei cu care vei lucra la fel cum celor cu muzica le poti cere sa nu iti puna manele sau alt gen de muzica pe care nu il vrei... sau melodii....
Eu cred ca un film incarcat si cu efecte de 2 lei oglindeste stilul persoanei/firmei la care ai ajuns. Nu cred ca merge asa, "faceti asa ca asa imi doresc" si ei s-o faca. Depinde si de gustul cameramanului, sa fie pe "stilul" tau. Eu nu m-as baza pe cineva caruia sa-i dau eu sugestii ce sa-mi puna si ce sa nu-mi puna pe film. Imi place, il iau, nu-mi place, nu-l iau. Sunt o gramada de firme pe piata, trebuie doar sa ai rabdare si s-o gasesti pe cea potrivita pt tine.
Poate ceea ce eu numesc un film incarcat, in perceptia alteia e ok, depinde doar de gust si de stil.

darianna
23.04.2010, 20:37:52
Eu cred ca un film incarcat si cu efecte de 2 lei oglindeste stilul persoanei/firmei la care ai ajuns. Nu cred ca merge asa, "faceti asa ca asa imi doresc" si ei s-o faca. Depinde si de gustul cameramanului, sa fie pe "stilul" tau. Eu nu m-as baza pe cineva caruia sa-i dau eu sugestii ce sa-mi puna si ce sa nu-mi puna pe film. Imi place, il iau, nu-mi place, nu-l iau. Sunt o gramada de firme pe piata, trebuie doar sa ai rabdare si s-o gasesti pe cea potrivita pt tine.
Poate ceea ce eu numesc un film incarcat, in perceptia alteia e ok, depinde doar de gust si de stil.
Sunt de acord cu tine... totul depinde de gust si de stil... dar efectele tin de prelucrarea video si aici poti sa iti mai spui si parerea (din ipostaza de client)... si de multe ori cei care realizeaza montajul video si prelucrarea foto trebuie sa se "dea" dupa ceea ce cere piata... la fel si in cazul unui album foto... anul acesta se cere in 90% din cazuri albumul digital... am vazut un album plin de inimioare, ursuleti si porumbei si mie mi s-a parut nasol, in schimb mireasa respectiva era super incantata... totul depinde de gust... si eu zic ca aceste lucruri se discuta inainte cu cel ce urmeaza sa iti presteze respectivul serviciu...

laura81
26.04.2010, 01:14:23
am vazut un album plin de inimioare, ursuleti si porumbei si mie mi s-a parut nasol, in schimb mireasa respectiva era super incantata... totul depinde de gust... si eu zic ca aceste lucruri se discuta inainte cu cel ce urmeaza sa iti presteze respectivul serviciu...
Daca mi-ar cere un client sa fac ceva ce nu e in stilul meu nu stiu sincer daca as accepta ...:-\ Adica asa cum ai vazut tu albumul ala o sa-l vada si altii si ma vor cataloga pe mine ...
Acum fiecare stie cum se descurca cu profesionistii pe care ii alege...

Laury
07.05.2010, 22:31:30
Are cineva vreo solutie sau sugestie , la ce se poate face daca in ziua nuntii ploua?
Cum facem pozele?
Astept pareri.

stres_mic
10.05.2010, 08:54:13
Si eu imi fac probleme legate de ploaie...
Ai putea sa faci poze in studio, dar nu prea mai vrea nimeni poze in studio...
sau am mai fost indrumata de catre fotograf ca se pot face poze in centrul istoric in ganguri sau sub arcade .in zona piata mica sunt mult locuri unde se pot ascunde mirii de ploaie.
sau in timpul nuntii daca se opreste ploaia, ati putea iesi din sala si sa faceti poze. asta depinde si de locatia restaurantului.
sau o ultima varianta care o am este o sedinta foto la cateva zile dupa nunta. asa o sedinta foto are avantajele ca mirii sunt mult mai relaxatii si nu sunt grabiti.
dar sper sa nu ai nevoie de toate aceste sfaturi si sa nu ploua in ziua nuntii sa poti face poze unde iti doresti. cand ai nunta?

lizuca1717
10.05.2010, 12:57:42
Are cineva vreo solutie sau sugestie , la ce se poate face daca in ziua nuntii ploua?
Cum facem pozele?
Astept pareri.

1. depinde de locatia in care iti faci nunta, de exemplu la Hilton poti face o multime de poze in holul hotelului sau prin hotel (banuiesc ca cei de la hotel nu au restrictii in acest sens), poti face chiar si in camera de hotel si ai ramane uimita de ce poze super pot iesi pt un album.

2. o alta varianta este centrul vechi apeland la ganguri sau pasajele acoperite si har Domnului sunt in Sibiu.

3. Casele din Muzeul Satului sunt o alta posibilitate

4. o alta sesiune foto dupa nunta (noi asa am facut dar nu pt ca a plouat ci pt ca fotografa angajata a facut o treaba de toata mantuiala fiind mai preocupata sa flirteze decat sa pozeze... "

laura81
10.05.2010, 17:34:50
De ce se sperie asa lumea de pozele pe ploaie? Pot iesi super reusite, numai sa fie cineva care sa-i tina o umbrela fotografului :P.
Ca sa nu mai spunem ca zilele in care ploua de dimineata pana seara sunt extrem de rare.
Googaliti pe net dupa poze de nunta pe ploaie, puteti gasi idei super faine, in cazul in care fotograful vostru nu are imaginatie.

darianna
16.05.2010, 08:41:20
Cum facem pozele?
Astept pareri.
Si la noi a plouat dupa ce am iesit de la biserica... am facut cateva poze la biserica in Medias, iar cand am ajuns in Sibiu ploua destul de tare... dar cum au zis si fetele... in Piata Mica am gasit destule ganguri, iar pozele au iesit super... si pe langa asta... in pozele noastre nu apar oameni plimbandu-se prin piata... si am mai facut cateva cadre si in holul restaurantului...

pitigrasa
17.05.2010, 22:13:06
fetelor eu vreu sa va intreb daca stiti ceva despre MAGIC MOMENT ? si ce parere aveti? ati apelat careva la serviciile lor?
va mumtumesc

stres_mic
18.05.2010, 09:03:40
fetelor eu vreu sa va intreb daca stiti ceva despre MAGIC MOMENT ? si ce parere aveti? ati apelat careva la serviciile lor?
va mumtumesc

eu am facut contract pentru foto-video cu magic moment. i-am intalnit la targul de nunti de la casa armatei si mi-au placut f mult albumele care mi le-au aratat. sa speram ca va iesi si la noi la fel de bine.....:-SS
daca vrei pot sa iti mai dau pe privat detalii legate de preturi
pupici

pitigrasa
18.05.2010, 17:22:33
[QUOTE=stres_mic;3296174]eu am facut contract pentru foto-video cu magic moment. i-am intalnit la targul de nunti de la casa armatei si mi-au placut f mult albumele care mi le-au aratat. sa speram ca va iesi si la noi la fel de bine.....:-SS
daca vrei pot sa iti mai dau pe privat detalii legate de preturi
pupici[/QU
si eu tot cu ei am facut contract,la fel sper si eu ca va iesi totul bine.
spor la pregatiri

stres_mic
25.05.2010, 11:18:22
da asa se pare,eu o am in 21.08

o sa iti cer parerea atunci dupa nunta ta, eu am in octombrie, sunt curioasa daca o sa fi multumita. eu am emotii, dar sa speram ca o sa avem niste albume de invidiat [-o<
bafta in continuare la pregatiri

pitigrasa
25.05.2010, 17:58:40
o sa iti cer parerea atunci dupa nunta ta, eu am in octombrie, sunt curioasa daca o sa fi multumita. eu am emotii, dar sa speram ca o sa avem niste albume de invidiat [-o<
bafta in continuare la pregatiri
da bineinteles ca o sa iti spun parerea si eu sper sa fiu multumite si sa avem niste albume de invidiat[-o<.emoti am si eu cat o zi de post,
spor la pregatiri si tie

stres_mic
09.09.2010, 09:03:52
da bineinteles ca o sa iti spun parerea si eu sper sa fiu multumite si sa avem niste albume de invidiat[-o<.emoti am si eu cat o zi de post,
spor la pregatiri si tie

Ceau!
A trecut ceva vreme de la nunta ta... ai primit deja albumele? sunt curioasa cum a fost colaborarea cu fotograful si cameramanul. sper ca a iesit totul bine. astept pareri, impresii
te pup

pitigrasa
12.09.2010, 09:06:45
Ceau!
A trecut ceva vreme de la nunta ta... ai primit deja albumele? sunt curioasa cum a fost colaborarea cu fotograful si cameramanul. sper ca a iesit totul bine. astept pareri, impresii
te pup
Da a trecut nunta,am primit si albumele si DVD-ul,le-amprimit la o saptamana dupa eveniment.iti dau un PM cu mumele fotografului pe care l-am avut eu si sa suni sa spui ca vrei ca acel domn sa vina.

mona_fenics
18.10.2010, 17:57:23
Noi am avut-o pe Alina Negru ca si fotograf. Suntem extrem de multumiti, avem un album extraordinar, a facut din el o adevarata arta. Lucreaza mai scump ca restul dar se vede de ce. Va recomand sa alegeti pe cineva care lucreaza de calitate. Bineinteles ca daca e scump nu inseamna ca este si bun, dar noi am fost incantati.

sandy25
22.10.2010, 09:25:29
Noi am avut-o pe Alina Negru ca si fotograf. Suntem extrem de multumiti, avem un album extraordinar, a facut din el o adevarata arta. Lucreaza mai scump ca restul dar se vede de ce. Va recomand sa alegeti pe cineva care lucreaza de calitate. Bineinteles ca daca e scump nu inseamna ca este si bun, dar noi am fost incantati.
ce sa mai inteleg..... dupa ce a fost un adevarat scandal pe topicul asta legat de Alina Negru, cu mirese care si-au refacut pozele de la nunta cu alti fotografi, acuma pozeaza extraordinar. O fi invatat intre timp:)

amy_ctin
22.10.2010, 22:34:20
ce sa mai inteleg..... dupa ce a fost un adevarat scandal pe topicul asta legat de Alina Negru, cu mirese care si-au refacut pozele de la nunta cu alti fotografi, acuma pozeaza extraordinar. O fi invatat intre timp:)

In orice domeniu exista pareri si pareri, multumiti si nemultumiti. Nu cred ca e cazul sa fim ironice.
Dupa parerea mea, scandalul debusoleaza viitoarele mirese care astepta de la noi doar pareri.
Alegerile le apartin in totalitate!

mona_fenics
23.10.2010, 13:10:21

Daca esti genul de om care este influentat de o parere sau alta.... imi pare rau.
O cunosc personal pe Alina Negru, isi face treaba excelet, ii ies niste albume extraordinare. Este foarte normal sa te experimentezi cu timpul, cu fiecare dintre noi se intampla asta profesional.
Intr-adevar ironia ta nu-si are locul.

Tuluc_Emilia
23.10.2010, 13:14:24
Inca nu m-am decis ce firma sa aleg pentru video si foto. Se merita oare sa astept targul de nunti de anul viitor ? Am vazut niste bloguri si site-uri cu niste fotografi care faceau efectiv arta din poze. Pretul este insa si pe masura , in jur de 700 euro. La pretul asta mi sa oferit studio mobil , 2 fotografi si o sedinta dupa nunta in care sa ne alegem noi o locatie s-au una recomandata de ei in tara. Pentru mine muzica si pozele sunt elemente esentiale pentru care nu ma uit la pret. Mai e cineva care a platit 700-800 euro pentru servicile foto ?Multumesc !

darianna
23.10.2010, 20:51:32
Inca nu m-am decis ce firma sa aleg pentru video si foto. Se merita oare sa astept targul de nunti de anul viitor ? Am vazut niste bloguri si site-uri cu niste fotografi care faceau efectiv arta din poze. Pretul este insa si pe masura , in jur de 700 euro. La pretul asta mi sa oferit studio mobil , 2 fotografi si o sedinta dupa nunta in care sa ne alegem noi o locatie s-au una recomandata de ei in tara. Pentru mine muzica si pozele sunt elemente esentiale pentru care nu ma uit la pret. Mai e cineva care a platit 700-800 euro pentru servicile foto ?Multumesc !
daca esti dispusa financiar sa platesti 800 euro (poate merge si pana la 2000) doar pentru foto, atunci merita...
adevarul e ca fotografiile le vezi mai des, dar mie imi place, asa la cateva luni, sa vizionez si filmul... in film am vazut multe scene care prin fotografie nu au fost imortalizate...

georgiana_albastroiu
24.11.2010, 15:12:47

Nasa mea si-a refacut pozele dupa ce a lucrat cu Alina Negru. Daca ai fi intrebat-o inainte de nunta ce parere are despre fotograful angajat ti-ar fi spus ca a vazut doar poze de calitate si toti cunoscutii lor o laudau, totul pana au vazut pozele de la nunta lor. Nu cred ca e o chestiune de gust, dar calitatea chiar lipseste iar explicatiile fotografei s-au transformat in jigniri la adresa mirilor ceea ce e de neacceptat!

Cred ca nasa mea inca are pozele pe picasa, iar pozele vorbesc de la sine din pacate.

georgiana_albastroiu
24.11.2010, 15:28:47
Este foarte normal sa te experimentezi cu timpul, cu fiecare dintre noi se intampla asta profesional.

Experimentul a avut loc pe 17 Mai 2009, nu acum 3-5 ani. Pozele vorbesc de la sine, cuvintele sunt de prisos si elimina orice dubiu asupra faptului ca nemultumirea mirilor a venit de la un moft.

Noi la cununia civila facuta la Sibiu, am lucrat cu o firma aparuta recent in peisaj, am fost extrem de multumiti iar la nunta de anul viitor din Pitesti tot cu ei vom lucra.

Nu am vrut sa redeschid acest subiect, dar cred ca nimeni nu si-ar permite sa critice un colaborator care a lucrat impecabil.

Deiu
09.12.2010, 14:48:28
Da a trecut nunta,am primit si albumele si DVD-ul,le-amprimit la o saptamana dupa eveniment.iti dau un PM cu mumele fotografului pe care l-am avut eu si sa suni sa spui ca vrei ca acel domn sa vina.

nu pui cateva poze mai deosebite ca sa vad si eu mostra de la real wedding - nu cele din targuri.
multumesc

laura81
11.12.2010, 14:03:34
nu pui cateva poze mai deosebite ca sa vad si eu mostra de la real wedding - nu cele din targuri.
multumesc
De ce nu cereti fotografului ales sa va dea un dvd cu o nunta cap coada, daca nu aveti incredere doar in ceea ce va prezinta?

oneioana
24.01.2011, 12:39:30
Buna...sunt noua atat pe acest site, cat si in Sibiu...am nunta anul acesta in vara si vroiam sa va rog daca imi pueti recomanda niste fotografi buni...
Multumesc

amy_ctin
24.01.2011, 18:13:48
Buna...sunt noua atat pe acest site, cat si in Sibiu...am nunta anul acesta in vara si vroiam sa va rog daca imi pueti recomanda niste fotografi buni...
Multumesc

Gasesti multe recomandari daca citesti acest topic cap-coada.
Spor la pregatiri!

oneioana
24.01.2011, 19:43:44
Am gasit o firma....numele e ceva gen moment magic...daca intelegeti ce vreau sa zic :) vorbesc codat pentru a nu se considera reclama....astept va rog ceva pareri legate de fotografiile lor...

laura81
27.01.2011, 00:34:28
Am gasit o firma....numele e ceva gen moment magic...daca intelegeti ce vreau sa zic :) vorbesc codat pentru a nu se considera reclama....astept va rog ceva pareri legate de fotografiile lor...
Din pacate nu prea putem sa dam nume pe site-ul asta, deci va trebui sa te documentezi incet incet, eventual sa intrebi de unii, sa vezi cine a lucrat cu ei.
Important e sa-ti placa tie ceea ce-ti prezinta si modul in care-si prezinta firma respectiva serviciile. Mie personal nu-mi plac la capitolul fotografie. La muzica am inteles ca-s buni.Dar gusturile nu se discuta, trebuie sa vezi si sa decizi singura.

Deiu
27.01.2011, 12:55:06
fetelor, ce parere aveti de trash the dress ? (eu am auzit/vazut foto anul trecut la o prietena). mie mi se pare deosebit si mai altfel.

+ am vazut niste oferte foto/video (nu in sibiu) in pachetul carora e inclus si foto din luna de miere. adica stau aia "ascunsi" pentru 2-3 zile si fac poze cuplului si apoi le includ in albumul foto... mie mi se pare interesant ...

+ am mai vazut un album de nunta foarte foarte frumos in care pozele erau imprimate pe carton (ca intr-o poveste -> cununia civila + nunta). aveti idee cine face asa ceva in SB?

sandy25
27.01.2011, 17:30:36
fetelor, ce parere aveti de trash the dress ? (eu am auzit/vazut foto anul trecut la o prietena). mie mi se pare deosebit si mai altfel.

+ am vazut niste oferte foto/video (nu in sibiu) in pachetul carora e inclus si foto din luna de miere. adica stau aia "ascunsi" pentru 2-3 zile si fac poze cuplului si apoi le includ in albumul foto... mie mi se pare interesant ...

+ am mai vazut un album de nunta foarte foarte frumos in care pozele erau imprimate pe carton (ca intr-o poveste -> cununia civila + nunta). aveti idee cine face asa ceva in SB?
:)) Daca mergi in luna de miere in Caraibe sau Dubai, pot sa invat eu sa pozez pana atunci si stau ascunsa o saptamana. Si vin GRATIS.:))
Albume gen PHOTO BOOK fac aproximativ toate firmele din sibiu (mai mult sau mai putin calitative) Spor la cautari .

Deiu
28.01.2011, 10:21:40
:)) Daca mergi in luna de miere in Caraibe sau Dubai, pot sa invat eu sa pozez pana atunci si stau ascunsa o saptamana. Si vin GRATIS.:))
Albume gen PHOTO BOOK fac aproximativ toate firmele din sibiu (mai mult sau mai putin calitative) Spor la cautari .
:)) mi-a placut obs. ta cu luna de miere :))
pai am inceput sa caut si sa ma informez - deocamdata ma agit putin cu rochita (mi s-a zis ca ar fi bine sa o cumpar cu vreo 6 luni inainte de eveniment din locatie care sa faca si modificari (cu vreo 2 sapt inainte de eveniment)si vreau sa vad un model care-mi place cam la ce preturi se vand; ma gandeam daca merita o caruta de bani, ca mi se pare super tare ideea cu trash the dress - si m-am info de sesiunea de-asta foto si printre altele am vazut si faza cu luna de miere incluse in pachete de foto video. de albume - habar n-aveam ca le zice carte de poze :)) am vazut cateva facute asa si mi s-au parut f faine fata de clasicele albume cu folie. vedem, multumesc :)

laura81
28.01.2011, 21:34:41

Pe langa ce a raspuns deja sandy25, totul perfect adevarat :)) ...
Despre trash the dress: este super ideea daca si mirii sunt deschisi si fotografii la fel, pentru a iesi ceva deosebit. In sb am vazut putini care chiar fac fotografii "altfel" la ttd. Mi se pare o prostie sa faci trash the dress in stil ranjit la aparat sau cu genunchiu-n pamant si buchetu-n mana:-&. Adica na, un trash the dress presupune originalitate nu doar prin locatie ci si prin ipostazele alese.

Lorelayamb
29.01.2011, 14:04:15
Buna fetelor..eu am semnat contract cu cei de la foto&video ma costa 600 euro ,album digital, poze separat parca 100buc, 4 dvd-uri si o sa ne faca si un cadru la inceputul nuntii doar cu noi 2 .Am vazut pe saituri ,dvd-uri cum lucreaza si am ramas placut impresionati mai ales ca ne-au fost recomandati de o persoana de incredere.
Ne-am intalnit cu ei ,am vorbit ne-au placut am semnat si acum astept sa vedem ce va iesi ...
Bafta si voua pupici!!!

Tonia
29.01.2011, 20:15:47
Buna fetelor....Ce stiti despre cei de la Art Mariage? A avut cineva experiente neplacute cu ei in materie de foto sau video? :-? Noi am analizat oferta lor si pare destul de ok. Ne place ca montajele video pe care le fac sunt 'naturale', de pe tot parcursul nuntii, fara prea multe chestii regizate si mai ales fara inimioare, artificii si balonase peste tot prin montaj.:A Partea mai nasoala este ca filmatul HD se plateste la ora. Am auzit o gramada de cazuri pe la alte firme in care mirii cer 3 ore de filmat, iar dupa nunta se trezesc ca trebuie sa plateasca 4 ore sau mai mult...."Ne pare rau, nunta voastra a fost atat de reusita, chiar n-am avut ce taia". ;))
De-asta va intreb, chiar n-as vrea sa ajung intr-o astfel de situatie. :-p

BlueMoni
31.01.2011, 11:09:49
Buna fetelor....Ce stiti despre cei de la Art Mariage? A avut cineva experiente neplacute cu ei in materie de foto sau video? :-? Noi am analizat oferta lor si pare destul de ok. Ne place ca montajele video pe care le fac sunt 'naturale', de pe tot parcursul nuntii, fara prea multe chestii regizate si mai ales fara inimioare, artificii si balonase peste tot prin montaj.:A Partea mai nasoala este ca filmatul HD se plateste la ora. Am auzit o gramada de cazuri pe la alte firme in care mirii cer 3 ore de filmat, iar dupa nunta se trezesc ca trebuie sa plateasca 4 ore sau mai mult...."Ne pare rau, nunta voastra a fost atat de reusita, chiar n-am avut ce taia". ;))

Tonia, noi am avut foto de la ei si am fost foarte multumiti. Pentru video vorbisem deja cu altcineva inainte sa-i gasim si nu-ti pot da prea multe detalii. Noua ne-a placut faptul ca am putut fi naturali. Nu ne-a pus sa stam in anumite pozitii si sa zambim la aparat.
Dupa cum spuneai si tu, au un alt stil de lucru fata de majoritatea firmelor de profil. Se adreseaza unui segment de miri care stiu ce vor si au anumite pretentii. De aceea nu cred ca s-ar preta la situatii precum cea descrisa de tine.

sandy25
01.02.2011, 10:46:36

Daca ai facut un contract cu firma respectiva, acolo ar trebui sa se specifice exact durata pe care o va avea montajul final ( nu durata filmarii , iar pretul ar trebui sa fie pe ora de montaj nu pe ora filmata ). Binenteles ca exista si situatii de genul " vai ce nunta reusita ati avut, aveti un montaj cu 2 ore mai mult decat ne-am inteles" , dar pentru asta ar trebui sa vi se ceara acordul inainte de a vi se preda montajul final. Cel putin asa ar fi corect. bsolut toate detaliile astea ar trebui specificate intr-un contract.

Tonia
01.02.2011, 16:20:17
Daca ai facut un contract cu firma respectiva, acolo ar trebui sa se specifice exact durata pe care o va avea montajul final ( nu durata filmarii , iar pretul ar trebui sa fie pe ora de montaj nu pe ora filmata ). Binenteles ca exista si situatii de genul " vai ce nunta reusita ati avut, aveti un montaj cu 2 ore mai mult decat ne-am inteles" , dar pentru asta ar trebui sa vi se ceara acordul inainte de a vi se preda montajul final. Cel putin asa ar fi corect. bsolut toate detaliile astea ar trebui specificate intr-un contract.

E adevarat ca asa e normal, sa se specifice in contract toate detaliile de care spui si tu, iar de cele mai multe ori asa se si intampla. Doar ca sunt cazuri (au patit prieteni de-ai mei!!) in care dupa nunta se trezesc ca trebuie sa plateasca mai multe ore decat e specificat in contract. Si atunci practic ai de ales...ori ii dai in judecata, pierzi o gramada de timp si nervi, iar filmarea o primesti cine mai stie cand....ori mai scoti niste bani, primesti filmarea si ai liniste. Eu cred ca multi dintre noi ar alege a doua varianta. ;))
Anyway....sa fim optimisti. Maine mergem sa semnam contractul...Hope for the best!!! :)

d_ionela_d
24.02.2011, 13:02:20
salut....am nevoie de raspunsuri pentru medias ... imi fac nunta de la distanta si am nevoie de sugestii si pareri...va rog sa imi spuneti niste persoane bune pt foto, video, muzica pt ca nu am nici cea mai vaga idee...mi-ar placea totusi sa fie mai modern in gandire si cat mai original...astept ajutor.ms ms ms:* ps:va rog sa-mi spuneti daca pt informatii din medias prebuie sa scriu in alta parte...multumesc.

laura81
24.02.2011, 22:28:52
salut....am nevoie de raspunsuri pentru medias ... imi fac nunta de la distanta si am nevoie de sugestii si pareri...va rog sa imi spuneti niste persoane bune pt foto, video, muzica pt ca nu am nici cea mai vaga idee...mi-ar placea totusi sa fie mai modern in gandire si cat mai original...astept ajutor.ms ms ms:* ps:va rog sa-mi spuneti daca pt informatii din medias prebuie sa scriu in alta parte...multumesc.
Pai pt medias te poti uita pe tot topicul de sibiu, presupun ca poti lua o firma si din sibiu,d aca iti place mai mult decat ce se face in medias.
Subiect strict de medias e aici:
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=5590&page=309

moncaprice
05.04.2011, 21:40:48
Doar cateva sfaturi pentru a alege un cameraman/fotograf, sper sa va ajute

Alegerea cameramanului/fotografului pentru evenimentul dumneavoastra poate fi ca un joc la ruleta ruseasca. Nu puteti sti pe cine veti angaja sau cat de bun este pana nu veti primi produsul final. Nu puteti sti ce poate gresi, fie ca este un fotograf profesionist sau un amator.
Odata ce evenimentul este incheiat, numai fotografiile si filmarea sunt cele mai importante pentru a reda emotiile si momentele frumoase din ziua evenimentului.
Unii cameramani/fotografi isi fac pretul dupa numarul de ore, asa ca nu ar fi rau daca ati putea sa legati cat mai strans etapele din ziua evenimentului pentru ca nr de ore platite sa nu ridice costul acestor servicii.
Din pacate multe cupluri cad intr-o capcana intinsa de unii “asa zisi fotografi” care prezinta lucrari ale unor fotografi profesionisti, asa ca este bine sa incercati sa aveti o scurta sedinta foto si sa vedeti daca va ofera un rezultat care sa va multumeasca, daca nu aveti incredere in persoana respectiva.
Se spune ca cea mai buna sursa pentru recomandarea unui fotograf sunt cei din jurul dumneavoastra, dar consider ca este gresit pentru ca nu intotdeauna ce ii place prietenei sau prietenului imi va placea si mie. Asa ca cel mai bine este sa incercati sa gasiti 2-3-4 cameramani/fotografi cu care sa incercati sa disutati, sa va ofere materiale pe care sa le urmariti si apoi sa luati o decizie.
Ziua desfasurarii evenimentului nu va fi o zi usoara pentru dumneavoastra si din acest motiv nu aveti nevoie de un cameraman/fotograf care sa va streseze ca nu are tot ce ii trebuie, ca nu are cunostinte despre tehnica care intervine in astfel de servicii.
Cameramanul/fotograful trebuie sa fie alaturi de dumneavoastra pentru a va elibera de stresul si emotiile pe care le aveti in fata camerei, iar daca experienta lui este de incepator sau amator cei care vor suferi veti fi dumneavoastra.
Niciodata un amator nu va sti cum sa aleaga unghiurile sau lumina pentru a va pune in evidenta aspectul placut, nu va sti ce sa urmareasca pentru a oferi trairile si emotiile evenimentului asa cum le-ati trait dumneavoastra la acea data.
Un rol destul de important este cum priveste evenimentul dumneavoastra din punctul de vedere al vestimentatiei lui, respectul fata de dumneavoastra si invitati. Am observat unele evenimente superbe, filmate sau fotografiate de persoane in jeans, tricouri, iar in filmare sau fotografii erau inregistrati si cei care ofereau servicii video foto. Este ceva care deranjeaza nu numai pe client, dar si imaginea cameramanului/fotografului va avea de suferit, dar si invitatii de pot simti stanjeniti. Foarte important este modul de comunicare cu dumneavoastra si invitatii, indicatiile pe care le da "modelelor" la momentul respectiv.
Chiar daca multi considera ca filmarea / fotografierea unui eveniment sta doar in declansarea sau apasarea unor butoane sa stiti ca nu este asa. Sunt foarte multe aspecte tehnice, discutii despre culoare, lumina, compozitie, dar si unele probleme cu care te poti confrunta si pe care nu stii cum sa le rezolvi daca nu ai avut parte de un curs sau o educatie in domeniu.
Sa spunem ca sunt cameraman / fotograf, credeti ca voi reusi sa va ofer un meniu mai bun decat un bucatar profesionist? Incercati sa va ganditi la domeniul in care lucrati dumneavoastra si intrebati-va daca un fotograf poate face ce faceti dumneavoastra dupa ani de studii intr-o universitate sau dupa ce ati absolvit un curs in domeniul in care lucrati.
Intrebati respectivele persoane despre cum vad albumele sau montarea filmarii evenimentului dumneavoastra, strangeti toate aceste informatii si apoi luati o hotarare, dar va rog frumos nu incercati sa va limitati inregistrarea memoriilor dumneavoastra la bani. Mereu sunt cheltuieli care pot fi inlaturate in detrimentul memoriilor dumneavoastra. Un alt mijloc care sa va ajute este sa platiti aceste servicii in rate lunare, in avans cu 6-8 luni sau chiar pe o perioada mai mare discutand cu persoanele implicate in aceste servicii.
Incercati sa vedeti calitatea hartiei fotografiilor, discutati numarul de fotografii, ganditi-va la o lista cu fotografiile pe care ati dori sa le faceti, vorbiti orice aspect care poate aduce cheltuieli in plus pentru ca la sfarsitul evenimentului sa nu aveti surprise.
Nu va uitati daca fotograful vine sa fotografieze cu un aparat pe film sau digital, nu va uitati ce marca este aparatul sau daca este ultimul model din gama, cel mai important este sa stie ce sa faca cu acel aparat, cum gandeste imaginea si daca stie sa isi faca un proiect pentru evenimentul dumneavoastra asa cum il doriti reflectat. Aici trebuie si dumneavoastra sa incercati sa veniti in ajutorul lui si sa ii explicati ce ati dori, iar daca nu aveti idei puteti sa ii spuneti sa va explice mai multe despre fotografia de eveniment si sa va arate mai multe stiluri.
Nu fugiti de fotografiile formale, in aceste fotografii fotograful va aplica toate cunostintele lui pentru a crea cele mai bune fotografii pe care le va folosi in albumul dumneavoastra.
Acelasi punct de vedere este valabil si pentru relatia cu cameramanul.
Nu spune nimeni sa apelati la servicii foarte scumpe, dar in acelasi timp consider ca fiecare doreste sa aiba memorii care sa va faca sa retraiti acele momente deosebite din viata dumneavoastra. Sunt sigur ca ati depus un efort foarte mare pentru a fi speciala in ziua evenimentului, stiu cat de mult ati cautat rochia de mireasa, pantofii, grija cu care ati ales in cel mai mic detaliu buchetul si accesoriile, iar la final ati putea fi dezamagite de atitudinea cameramanului / fotografului pentru ca nu ati fost mai atenti la atitudinea si dialogul cu acesta.
In incheiere doresc sa imi prezint scuzele tuturor care au gandit negativ la atitudinea mea, dar dorinta mea nu a fost alta decat sa ajut, sa arat tinerilor ca sunt si persoane gata sa ii ajute fara vreun interes.
Daca aveti intrebari, nelamuriri in privinta serviciilor video/foto puteti sa imi scrieti si am sa va raspund cu cea mai mare placere.
Daca auziti de la vreun cameraman/fotograf intrebari despre meniu sa stiti ca nu este profesionist. Un profesionist stie ce are de facut si niciodata nu va intreba de meniu sau bautura. Asa ca nu mai cheltuiti cu meniul celor care va ofera servicii - sunt platiti pentru ce fac.
Multa sanatate si evenimente cat mai frumoase tuturor membrilor acestui forum si sa ne auzim fericiti si multumiti de serviciile pe care le-ati ales.
Dragi colegi, daca aveti alte sfaturi care sa ajute in alegerea cameramanului/fotografului va rog sa le postati pentru a-i ajuta pe tineri sa isi faca o imagine a profesionistului. Consider ca prea multe chiciuri li se ofera tinerilor.

laura81
08.04.2011, 15:14:31
Doar cateva sfaturi pentru a alege un cameraman/fotograf, sper sa va ajute

Alegerea cameramanului/fotografului pentru evenimentul dumneavoastra poate fi ca un joc la ruleta ruseasca. Nu puteti sti pe cine veti angaja sau cat de bun este pana nu veti primi produsul final. Nu puteti sti ce poate gresi, fie ca este un fotograf profesionist sau un amator.
Odata ce evenimentul este incheiat, numai fotografiile si filmarea sunt cele mai importante pentru a reda emotiile si momentele frumoase din ziua evenimentului.
Unii cameramani/fotografi isi fac pretul dupa numarul de ore, asa ca nu ar fi rau daca ati putea sa legati cat mai strans etapele din ziua evenimentului pentru ca nr de ore platite sa nu ridice costul acestor servicii.
Din pacate multe cupluri cad intr-o capcana intinsa de unii “asa zisi fotografi” care prezinta lucrari ale unor fotografi profesionisti, asa ca este bine sa incercati sa aveti o scurta sedinta foto si sa vedeti daca va ofera un rezultat care sa va multumeasca, daca nu aveti incredere in persoana respectiva.
Se spune ca cea mai buna sursa pentru recomandarea unui fotograf sunt cei din jurul dumneavoastra, dar consider ca este gresit pentru ca nu intotdeauna ce ii place prietenei sau prietenului imi va placea si mie. Asa ca cel mai bine este sa incercati sa gasiti 2-3-4 cameramani/fotografi cu care sa incercati sa disutati, sa va ofere materiale pe care sa le urmariti si apoi sa luati o decizie.
Ziua desfasurarii evenimentului nu va fi o zi usoara pentru dumneavoastra si din acest motiv nu aveti nevoie de un cameraman/fotograf care sa va streseze ca nu are tot ce ii trebuie, ca nu are cunostinte despre tehnica care intervine in astfel de servicii.
Cameramanul/fotograful trebuie sa fie alaturi de dumneavoastra pentru a va elibera de stresul si emotiile pe care le aveti in fata camerei, iar daca experienta lui este de incepator sau amator cei care vor suferi veti fi dumneavoastra.
Niciodata un amator nu va sti cum sa aleaga unghiurile sau lumina pentru a va pune in evidenta aspectul placut, nu va sti ce sa urmareasca pentru a oferi trairile si emotiile evenimentului asa cum le-ati trait dumneavoastra la acea data.
Un rol destul de important este cum priveste evenimentul dumneavoastra din punctul de vedere al vestimentatiei lui, respectul fata de dumneavoastra si invitati. Am observat unele evenimente superbe, filmate sau fotografiate de persoane in jeans, tricouri, iar in filmare sau fotografii erau inregistrati si cei care ofereau servicii video foto. Este ceva care deranjeaza nu numai pe client, dar si imaginea cameramanului/fotografului va avea de suferit, dar si invitatii de pot simti stanjeniti. Foarte important este modul de comunicare cu dumneavoastra si invitatii, indicatiile pe care le da "modelelor" la momentul respectiv.
Chiar daca multi considera ca filmarea / fotografierea unui eveniment sta doar in declansarea sau apasarea unor butoane sa stiti ca nu este asa. Sunt foarte multe aspecte tehnice, discutii despre culoare, lumina, compozitie, dar si unele probleme cu care te poti confrunta si pe care nu stii cum sa le rezolvi daca nu ai avut parte de un curs sau o educatie in domeniu.
Sa spunem ca sunt cameraman / fotograf, credeti ca voi reusi sa va ofer un meniu mai bun decat un bucatar profesionist? Incercati sa va ganditi la domeniul in care lucrati dumneavoastra si intrebati-va daca un fotograf poate face ce faceti dumneavoastra dupa ani de studii intr-o universitate sau dupa ce ati absolvit un curs in domeniul in care lucrati.
Intrebati respectivele persoane despre cum vad albumele sau montarea filmarii evenimentului dumneavoastra, strangeti toate aceste informatii si apoi luati o hotarare, dar va rog frumos nu incercati sa va limitati inregistrarea memoriilor dumneavoastra la bani. Mereu sunt cheltuieli care pot fi inlaturate in detrimentul memoriilor dumneavoastra. Un alt mijloc care sa va ajute este sa platiti aceste servicii in rate lunare, in avans cu 6-8 luni sau chiar pe o perioada mai mare discutand cu persoanele implicate in aceste servicii.
Incercati sa vedeti calitatea hartiei fotografiilor, discutati numarul de fotografii, ganditi-va la o lista cu fotografiile pe care ati dori sa le faceti, vorbiti orice aspect care poate aduce cheltuieli in plus pentru ca la sfarsitul evenimentului sa nu aveti surprise.
Nu va uitati daca fotograful vine sa fotografieze cu un aparat pe film sau digital, nu va uitati ce marca este aparatul sau daca este ultimul model din gama, cel mai important este sa stie ce sa faca cu acel aparat, cum gandeste imaginea si daca stie sa isi faca un proiect pentru evenimentul dumneavoastra asa cum il doriti reflectat. Aici trebuie si dumneavoastra sa incercati sa veniti in ajutorul lui si sa ii explicati ce ati dori, iar daca nu aveti idei puteti sa ii spuneti sa va explice mai multe despre fotografia de eveniment si sa va arate mai multe stiluri.
Nu fugiti de fotografiile formale, in aceste fotografii fotograful va aplica toate cunostintele lui pentru a crea cele mai bune fotografii pe care le va folosi in albumul dumneavoastra.
Acelasi punct de vedere este valabil si pentru relatia cu cameramanul.
Nu spune nimeni sa apelati la servicii foarte scumpe, dar in acelasi timp consider ca fiecare doreste sa aiba memorii care sa va faca sa retraiti acele momente deosebite din viata dumneavoastra. Sunt sigur ca ati depus un efort foarte mare pentru a fi speciala in ziua evenimentului, stiu cat de mult ati cautat rochia de mireasa, pantofii, grija cu care ati ales in cel mai mic detaliu buchetul si accesoriile, iar la final ati putea fi dezamagite de atitudinea cameramanului / fotografului pentru ca nu ati fost mai atenti la atitudinea si dialogul cu acesta.
In incheiere doresc sa imi prezint scuzele tuturor care au gandit negativ la atitudinea mea, dar dorinta mea nu a fost alta decat sa ajut, sa arat tinerilor ca sunt si persoane gata sa ii ajute fara vreun interes.
Daca aveti intrebari, nelamuriri in privinta serviciilor video/foto puteti sa imi scrieti si am sa va raspund cu cea mai mare placere.
Daca auziti de la vreun cameraman/fotograf intrebari despre meniu sa stiti ca nu este profesionist. Un profesionist stie ce are de facut si niciodata nu va intreba de meniu sau bautura. Asa ca nu mai cheltuiti cu meniul celor care va ofera servicii - sunt platiti pentru ce fac.
Multa sanatate si evenimente cat mai frumoase tuturor membrilor acestui forum si sa ne auzim fericiti si multumiti de serviciile pe care le-ati ales.
Dragi colegi, daca aveti alte sfaturi care sa ajute in alegerea cameramanului/fotografului va rog sa le postati pentru a-i ajuta pe tineri sa isi faca o imagine a profesionistului. Consider ca prea multe chiciuri li se ofera tinerilor.
E ok tot ce-ai scris, mai putin partea cu meniul. Nu e normal sa fii intrebata de angajat ce meniu are, dar nici sa-l lasi nemancat cele 16-18 ore cat sta sa munceasca. Sau poti face si asta, dar cum da la "imaginea lui si a nuntii tale" sa intre un gagiu cu pizza pt angajatii tai? DJ-ului ii dai de mancare? Sau sa vina cu sandwich-ul? Hmmmm, mi-as face un sandwich cu untura si usturoi :>...

moncaprice
14.04.2011, 10:20:05
E ok tot ce-ai scris, mai putin partea cu meniul. Nu e normal sa fii intrebata de angajat ce meniu are, dar nici sa-l lasi nemancat cele 16-18 ore cat sta sa munceasca. Sau poti face si asta, dar cum da la "imaginea lui si a nuntii tale" sa intre un gagiu cu pizza pt angajatii tai? DJ-ului ii dai de mancare? Sau sa vina cu sandwich-ul? Hmmmm, mi-as face un sandwich cu untura si usturoi :>...

Buna Laura,

sincer sa fiu cred ca aceasta alegere trebuie lasata la alegerea miresei si mirelui. Nu este profesional sa aduci in discutie meniul pentru furnizor, ma refer la furnizor. Cand isi face pretul este normal sa isi calculeze absolut tot, combustibil, baterii - acumulatori, uzura aparatului - obiectivului - blitz-lui, sa considere orice amanunt. De cate ori ai mers sa te angajezi si angajatorul ti-a oferit meniu? sunt sigur ca au fost si zile cand ai stat peste program, ba chiar fara sa fii platita. Nu sunt rautacios, dar ma deranjeaza atitudinea, unor furnizori, celor care vin cu astfel de pretentii. Eu vad altfel, sa isi ia sandwich-uri sau sa aiba bani pentru a cumpara ce doreste sa manance - bani care sunt inclusi in pret, iar daca mireasa si mirele doresc sa il serveasca cu ceva e ok, dar sa nu aiba o atitudine negativa daca nu este servit cu meniu.
Nu ajunge cat stress au saracii? Problema lor este ca evenimentul sa iasa bine, sa vada invitatii fericiti, sa simta ca invitatii ii sarbatoresc, nicidecum sa aiba grija ca dj-ul, cameramanul sau fotograful nu a avut meniu.
Te rog sa nu consideri mesajul meu ca un mesaj negativ la raspunsul tau, este doar o parere si consider ca daca furnizorii iti ofera servicii care sa te ajute, atunci sa o faca pe tot parcursul evenimentului fara a pune presiune asupra tinerilor casatoriti.
Multa sanatate si sa fiti fericiti.

laura81
16.04.2011, 10:30:08
Normal, fiecare cu parerea lui. Dar eu nu as putea sa stiu ca abureste ciorba de vacuta la toata lumea in farfurii si fotograful meu isi scoate sandwichul din geanta foto. Mi se pare ca imi bat joc de ei. De acord, nu e frumos sa aduca furnizorul vorba despre asta dar eu nu stiu o nunta la care sa nu se fi servit meniu dj-ului, cameramanului si fotografului.
Macar spune-i furnizorului ca nu-i vei asigura masa, pt ca el cu siguranta nu se va astepta la asta si daca e dragut si nu te intreaba o sa se trezeasca lihnit la ora 14.00, in picioare, intr-un colt, in timp ce invitatii infuleca aperitivul. Sorry, oricum o spui tot jenant mi se pare.
Cat despre masa la birou, cand esti angajat.... Sunt firme care ofera masa. Si daca nu ai masa ai bonurile de masa.

tot_tot_claire
22.05.2011, 20:52:18
faina istoria, scrisa cu patos :))
aia cu "va rog frumos sa nu va limitati inregistrarea memoriilor la bani" e geniala :)) daca n-ar fi asa imploratoare as zice ca-i tradusa cu google :))

Flamingo
14.12.2011, 15:56:39
Buna fetelor!
Sunt in cautarea unui videograf iar ce mi-a placut+permis in Brasov este luat asa ca imi extind cautarile, sunt dispusa sa platesc transport + cazare daca e nevoie...asa orice link/numar de telefon intr-un PM ar fi binevenit.Multumesc anticipat! :)

georgiana_albastroiu
15.12.2011, 13:43:46
Normal, fiecare cu parerea lui. Dar eu nu as putea sa stiu ca abureste ciorba de vacuta la toata lumea in farfurii si fotograful meu isi scoate sandwichul din geanta foto. Mi se pare ca imi bat joc de ei.
Macar spune-i furnizorului ca nu-i vei asigura masa, pt ca el cu siguranta nu se va astepta la asta si daca e dragut si nu te intreaba o sa se trezeasca lihnit la ora 14.00, in picioare, intr-un colt, in timp ce invitatii infuleca aperitivul. Sorry, oricum o spui tot jenant mi se pare.

Desi am facut nunta la Pitesti DJ - ul, fotograful si cameramanul au fost din Sibiu. Mi s-a parut absolut normal sa le pui pe masa cate un meniu fiecaruia, indiferent ca veneau de la distanta sau daca ar fi fost din acelasi oras. In definitiv, orice eveniment dureaza peste 10 ore.

eleny88
16.12.2011, 16:22:56
Buna Laura,

sincer sa fiu cred ca aceasta alegere trebuie lasata la alegerea miresei si mirelui. Nu este profesional sa aduci in discutie meniul pentru furnizor, ma refer la furnizor. Cand isi face pretul este normal sa isi calculeze absolut tot, combustibil, baterii - acumulatori, uzura aparatului - obiectivului - blitz-lui, sa considere orice amanunt. De cate ori ai mers sa te angajezi si angajatorul ti-a oferit meniu? sunt sigur ca au fost si zile cand ai stat peste program, ba chiar fara sa fii platita. Nu sunt rautacios, dar ma deranjeaza atitudinea, unor furnizori, celor care vin cu astfel de pretentii. Eu vad altfel, sa isi ia sandwich-uri sau sa aiba bani pentru a cumpara ce doreste sa manance - bani care sunt inclusi in pret, iar daca mireasa si mirele doresc sa il serveasca cu ceva e ok, dar sa nu aiba o atitudine negativa daca nu este servit cu meniu.
Nu ajunge cat stress au saracii? Problema lor este ca evenimentul sa iasa bine, sa vada invitatii fericiti, sa simta ca invitatii ii sarbatoresc, nicidecum sa aiba grija ca dj-ul, cameramanul sau fotograful nu a avut meniu.
Te rog sa nu consideri mesajul meu ca un mesaj negativ la raspunsul tau, este doar o parere si consider ca daca furnizorii iti ofera servicii care sa te ajute, atunci sa o faca pe tot parcursul evenimentului fara a pune presiune asupra tinerilor casatoriti.
Multa sanatate si sa fiti fericiti.

Interesant punctul tau de vedere. Pune-te in locul fotografului sa spunem , care trebuie sa ii merga mintea si sa fie pe faza in fiecare moment 16-18 ore , deci sa functioneze la parametrii maximi (banuiesc ca de aia ii iei, ca sa faca o traba nemaipomenita , nu una mediocra). Si apoi la restaurant sa stea saracul intr-ul colt cand ceilalti invitati infuleca, iti dai seama ca se observa si sigur or sa iasa discutii din partea invitatilor, Si hai sa zicem ca in pret ar trebui sa includa si bani de masa- iti convine ca la ora 11-12 sa zicem sa plece ca sa manance si el ceva? Asa cum mirii nu au obliglatia sa ii plateasca meniul, nici el nu e obligat sa manance la acel restaurant unde are loc nunta. Este om si el pana la urma!

antonia2011
13.05.2012, 12:26:35
Buna fetelor!
Sunt in cautarea unui videograf iar ce mi-a placut+permis in Brasov este luat asa ca imi extind cautarile, sunt dispusa sa platesc transport + cazare daca e nevoie...asa orice link/numar de telefon intr-un PM ar fi binevenit.Multumesc anticipat! :)

mara300 Ti-ai gasit cameraman? Daca nu, cred ca iti pot recomanda pe cineva.

Mara_Adr
29.12.2012, 12:15:52
Buna, dragele mele miresici. Cum nunta mea s-a incheiat acum mai bine de 2 luni va impartasesc la rece impresiile mele si cateva sfaturi pe care sper sa le regasiti utile, in acest caz despre foto si video.

Am optat pentru un fotograf pe nume Raul Stefanescu, iar pentru partea de video am apelat la videocenter.

Sa ii luam pe rand:

Fotografiile de la nunta sunt superbe, imi plac foarte mult. Imi place si faptul ca avem peste 600 de poze cu toate momentele surprinse, deci Raul chiar si-a facut treaba. Nu am primit inca albumul, abia layoutul e gata si asta a fpst o bulina neagra pentru el. E un profesionist, insa cu noi nu si-a prea respectat termenele. Ideea era ca finalizeaza proiectul in 3 luni, care s-au implinit de ceva timp... Acum mai asteptam si albumul si sper sa fie ok.

Videocenter mi-au fost recomandati de o prietena si cu ei ne-am facut si invitatiile. Calitatea filmarii e buna, au filmat hd, am si platit pe masura: 600 ron/ora de montaj. Ceea ce mi-a displacut foarte tare este urmatorul lucru: dupa nunta eu am plecat imediat la munca in Bucuresti si nu am apucat sa vad dvd-ul de la nunta ca sa le spun daca e ok sau nu. Pana la urma m-am uitat la el, le-am scris ce modificari vreau sa faca si ei mi-au spus ca au finalizat, ni le-au dat si gata. Ei au insistat ca au nevoie de bani etc (le dadusem doar avans) si asa ca am achitat inainte sa vad produsul final. Culmea e ca nu au facut modificarile despre care eu le ziceam... ni l-au dat asa. Le-am scris apoi un mail in care le-am spus nemultumirea mea, i-am si sunat dar nu mi-au raspuns si asta a fost... Am gresit noi ca nu am luat dvd-ul sa ne uitam din nou la el dar chiar nu ma asteptam sa spuna ca au modificat si sa nu modifice... Plus ca si la invitatii am avut nemultumiri. Am comandat de 2 ori invitatii, pt ca nu ne-au ajuns. A doua oara am primit invitatii cu un alt font, imprimate foarte prost (ca si cand nu era suficient tus) si stricate ca forma...adica nu se inchideau simetric. Le-am spus dar ne-a incurcat f tare pt ca nu avea sens sa comandam altele, fiind deja f tarziu.
Nu mi-a placut nici faptul ca au fost momente nesurprinse de ei, majore, spre exemplu: intrarea la mire in casa si cuvintele adresate de vornic au fost filmate de la jumatate, pe motiv ca nu stia ce urmeaza. Pentru o experienta viitoare in mod sigur nu as mai colabora cu ei.

Sper sa va fi fost de folos cu pataniile mele :)

ale_X_andra
21.01.2013, 19:23:55
Seara buna, Miresici

Ca multe dintre voi sunt in cautare de cameraman si fotograf pentru nunta. Nunta va fi la Sambata de Sus (jud. Bv) , cam la 60-70km de Sibiu si bineinteles,am nevoie de recomandari pentru aceste servicii. e drept ca week-endurile ce vin , inclusiv acesta se organizeaza targuri de nunti in Sibiu, dar nu ma supar daca imi recomandati ceva "testat" de voi.

Si ca sa nu fie considerat offtopic mesajul meu, mentionez ca locuim in Sibiu.

paupa
07.02.2013, 19:22:53
Sunt in cautare de fotograf si cameraman pentru nunta, pentru ca cred ca ar cam trebui sa rezervam de acum, si nu stiu pe cine. :gen_13:
Am dori sa contractam profesionisti, ca am tot citit pe site ca au fost multe miresici care au fost nemultumite de persoanele care au facut pozele sau filmarea, si au recomandat ca inainte de a semna vreun contract, mai bine sa vedem poze si filmari facute de ei, ca sa stim daca merita sau nu sa-i luam, si asa vom sti la ce sa ne asteptam .
Imi recomandati pe cineva ? :talk_01:
pe cei de la Foto Kalisto

laura81
07.02.2013, 23:21:55
pe cei de la Foto Kalisto

Macar daca erau buni, sa merite sa le faci reclama.
Ma rog, nu ma intereseaza deloc.

Alt sfat, in ton cu subiectul: nu ajunge sa vezi poze si filmari facute de x. Trebuie sa stii ca vorbesti cu persoana care va veni la nunta. Si ca aceeasi persoana a facut pozele prezentate. Cand ai 9 "fotografi" din care alegi la plezneala care la ce nunta se duce, nu consider ca putem vorbi de profesionalism. Dar cu siguranta vor avea un pret bun.

optimus_cl
09.02.2013, 09:31:39
Macar daca erau buni, sa merite sa le faci reclama.
Ma rog, nu ma intereseaza deloc.

Alt sfat, in ton cu subiectul: nu ajunge sa vezi poze si filmari facute de x. Trebuie sa stii ca vorbesti cu persoana care va veni la nunta. Si ca aceeasi persoana a facut pozele prezentate. Cand ai 9 "fotografi" din care alegi la plezneala care la ce nunta se duce, nu consider ca putem vorbi de profesionalism. Dar cu siguranta vor avea un pret bun.

Exact. Nici eu nu cred ca o agentie care are mai multi fotografi face treaba buna. In general ti se arata cele mai bune poze stranse de la 1-2 cei mai buni , insa la nunta e posibil sa iti vina al5lea fotograf de la ei si atunci calitatea care ai vazut-o la prezentare nu o sa fie aceeasi cu cea de care vei beneficia tu. Agentiile vor bani mai multi , deci echipe mai multe insa fotografii care tin la calitate lucreaza singuri, nu cred ca isi permit sa trimita un novice in locul lor pentru ca tin la calitate si la numele lor, la reputatie.
Acesta este un punct de vedere al unui om care isi doreste CALITATE si nu cantitatie sau pretul cel mai mic.

PinkPanther123
09.02.2013, 11:24:11
Seara buna, Miresici

Ca multe dintre voi sunt in cautare de cameraman si fotograf pentru nunta. Nunta va fi la Sambata de Sus (jud. Bv) , cam la 60-70km de Sibiu si bineinteles,am nevoie de recomandari pentru aceste servicii. e drept ca week-endurile ce vin , inclusiv acesta se organizeaza targuri de nunti in Sibiu, dar nu ma supar daca imi recomandati ceva "testat" de voi.

Si ca sa nu fie considerat offtopic mesajul meu, mentionez ca locuim in Sibiu.

Eu iti recomand Sever Sound.

ale_X_andra
09.02.2013, 13:05:49
Eu iti recomand Sever Sound.

o sa iau legatura cu ei, multumesc!

PinkPanther123
09.02.2013, 13:59:13
o sa iau legatura cu ei, multumesc!

Cu multa placere! Daca ramai cu ei, la poze sa o ceri pe Elena, sotia lui :)

mariana85
10.02.2013, 00:29:45
Buna, dragele mele miresici. Cum nunta mea s-a incheiat acum mai bine de 2 luni va impartasesc la rece impresiile mele si cateva sfaturi pe care sper sa le regasiti utile, in acest caz despre foto si video.

Am optat pentru un fotograf pe nume Raul Stefanescu, iar pentru partea de video am apelat la videocenter.

Sa ii luam pe rand:

Fotografiile de la nunta sunt superbe, imi plac foarte mult. Imi place si faptul ca avem peste 600 de poze cu toate momentele surprinse, deci Raul chiar si-a facut treaba. Nu am primit inca albumul, abia layoutul e gata si asta a fpst o bulina neagra pentru el. E un profesionist, insa cu noi nu si-a prea respectat termenele. Ideea era ca finalizeaza proiectul in 3 luni, care s-au implinit de ceva timp... Acum mai asteptam si albumul si sper sa fie ok.

:)

Mara_Adr, ti-ai mai primit albumul de la nunta pana la urma? L-am recomandat si eu cuiva pe Raul Stefanescu acum ceva vreme si spunea ca nu au fost probleme...

didina-ina
08.05.2013, 17:45:40
Buna,

Sunt o mireasa din Cluj dar voi avea doi fotografi care am inteles ca lucreaza si in Sibiu.
Fotografii sunt Tibi si Meda Hila de la whitelight photograpy.
Nu am semnat inca contractul si de aceea mi-ar fi foarte de folos cateva pareri legate de modul in care lucreaza, de seriozitate, etc. in caz ca a lucrat cineva cu ei sau ati auzit macar de ei.
Va multumesc!