PDA

Versiunea completa : Alte traditii, obiceiuri

airiana
27.02.2010, 18:45:40
Fetelor, eu la nunta vreau si sa arunc buchetul de mireasa. Jarteluta nici nu vreau sa o vad, si nici uractul pe masa...a, si nici pusul baticului sau nu stiu ce gaina jucata:))

gabitza_roca
27.02.2010, 20:54:00
foarte bine..faci cum doresti ..e nunta ta!!!

eu vreau sa ii dau ocazia mirelui sa-mi dea jos jartiera..dar dupa nunta..:-p ..la batic nu ma gandesc nici eu..nici la Mireasa dansand pe masa...

ma gandesc la un dans amuzant..poate chiar inainte de tort...performat de noi..mirii..vedem...mai intai sa ne descurcam cu valsul..

Tilla
27.02.2010, 21:21:08
Aruncatul buchetului cand se intampla?

roxi_libo
27.02.2010, 22:55:46
Aruncatul buchetului cand se intampla?
fiecare cand vrea. eu il voi arunca mai repede, pe la 12 cred pentru ca dupa tort mai pleaca din lume si e pacat de potentiala viitoare miresica sa rateze ocazia. :D

Si vreau sa dansez pe masa :-p
restul traditiilor nu.

roxi_libo
27.02.2010, 23:00:47
eu sunt stresata de mersul la fiecare la masa... asta o faci cand vrei?!

si de momentul cu datul plicului. Stiu ca mai este un topic general pe tema asta, dar voi cum faceti?
*Anuntati "Acum lumea sa vina" :)) si se pune muzica ambientala, sau *asteptati sa dea fiecare cand vrea...nu se strica atmosfera daca ne vom tot opri din dans pentru fiecare invitat in parte?!

Cum va ganditi sau cum ati facut? Eu sunt una din cei care pleaca dupa tort, deci nu stiu cum se procedeaza :D

lore_vasc
27.02.2010, 23:18:25

si de momentul cu datul plicului. Stiu ca mai este un topic general pe tema asta, dar voi cum faceti?
*Anuntati "Acum lumea sa vina" :)) si se pune muzica ambientala, sau *asteptati sa dea fiecare cand vrea...nu se strica atmosfera daca ne vom tot opri din dans pentru fiecare invitat in parte?!

Cum va ganditi sau cum ati facut? Eu sunt una din cei care pleaca dupa tort, deci nu stiu cum se procedeaza :D
Noi am mers sa ciocnim cu invitatii imediat dupa ce lumea a inceput sa manance din aperitive ca sa-i prindem pe toti la masa,sa fie ca nu am vorbit cu fiecare.....poate a fost prea devreme dar noi asa am hotarat ca dupa aceea ne-am gandit ca v-a fi ba unul la dans,ba celalalt.
Legat de bani nu am anuntat,pur si simplu lumea dupa tort a venit la noi cu plicul.

Buchetul l-am aruncat cam tarzior...dupa tort...am uitat pur si simplu:D(am avut unul facut din trandafiri,ca cel din ohidee l-am pastrat).
Nici noi nu am vrut: dans pe masa,nici jarteaua,jucatul gainii,pusul baticului:D

andrea85
27.02.2010, 23:47:58
Noi ii intampinam pe invitati cu sampanie si ciocnim cu fiecare in parte. O sa dansez pe masa, o sa arunc buchetul de mireasa (dar nu buchetul meu original, ci un buchet asemantor, pe al meu vreau sa-l pastrez), mirele o sa-mi scoata jarteluta si in rest cam asta ar fi. Am uitat ceva?:-\
Totusi cred ca fiecare merge pe varianta lui individuala, eu unele obiceiuri si traditii le respect, altele nu imi convin, si nu le fac. :D
Si atat de simplu e la mine!:">

lore_vasc
28.02.2010, 00:17:32
Noi ii intampinam pe invitati cu sampanie si ciocnim cu fiecare in parte. O sa dansez pe masa, o sa arunc buchetul de mireasa (dar nu buchetul meu original, ci un buchet asemantor, pe al meu vreau sa-l pastrez), mirele o sa-mi scoata jarteluta si in rest cam asta ar fi. Am uitat ceva?:-\
Totusi cred ca fiecare merge pe varianta lui individuala, eu unele obiceiuri si traditii le respect, altele nu imi convin, si nu le fac. :D
Si atat de simplu e la mine!:">
Si noi am dat invitatilor la intrare sampanie dar noi am vrut ca atunci cand vom intra in sala sa ne astepte invitatii cu aplauze asa ca noi am ciocnit cu ei mai tarziu un pic.Asa cum spui fiecare merge pe varianta lui!:)

ana_strumfi
28.02.2010, 00:44:45
Eu vreau sa dansez "pe masa" dar nu "pe" masa :)) cantecul acela cu "Danseaza cu tupeu, nevasta" imi tansmite amintiri placute din liceu :D. In acest fel imi voi aminti de colegi. Voi avea buchet de aruncat, cel adevarat in pastrez, voi avea si jartea, sa ii dau de lucru mireleui, vom vedea cand:). In rest, cocos sau gaina :)))))) nu, suntem destui noi doi, batic nu.

andrea85
28.02.2010, 11:37:14

Noi nu facem partea cu strigatul banilor.[-X Pur si simplu langa masa noastra o sa avem o casuta de bani, si cand pleaca invitatii isi iau ramas bun de la noi, primesc un mini tortulet si atunci arunca si plicul cu banii in casuta de dar.:D Asa am vazut eu la nunti, si asa o sa facem si noi. :)

ana_strumfi
28.02.2010, 12:31:26
Noi nu facem partea cu strigatul banilor.[-X Pur si simplu langa masa noastra o sa avem o casuta de bani, si cand pleaca invitatii isi iau ramas bun de la noi, primesc un mini tortulet si atunci arunca si plicul cu banii in casuta de dar.:D Asa am vazut eu la nunti, si asa o sa facem si noi. :)

Da, asa facem si noi

roxi_libo
28.02.2010, 14:13:33

Da, asta e una dintre variante, dar ma gandesc ca daca fiecare pleaca in alt moment va trebui noi sa tot plecam de pe ringul de dans sa iii pupam, sa ducem plicu... :-p

Unde ai dat comanda la tortulet?

andrea85
28.02.2010, 14:18:41
Da, asta e una dintre variante, dar ma gandesc ca daca fiecare pleaca in alt moment va trebui noi sa tot plecam de pe ringul de dans sa iii pupam, sa ducem plicu... :-p

Unde ai dat comanda la tortulet?

Nu eu duc plicul, ci ne pupam, cum zici tu :), si ei arunca plicul in casuta.Si in timpul asta ceilalti pot linistit dansa, si noi dansam dupa pupat. :D Si asa e, nu toti pleaca deodata, dar mai ales dupa tort, majoritatea pleaca.
Si tortuletele le-am comandat de la o cofetarie de la noi din oras.

roxi_libo
28.02.2010, 14:48:53
Nu eu duc plicul, ci ne pupam, cum zici tu :), si ei arunca plicul in casuta.Si in timpul asta ceilalti pot linistit dansa, si noi dansam dupa pupat. :D Si asa e, nu toti pleaca deodata, dar mai ales dupa tort, majoritatea pleaca.
Si tortuletele le-am comandat de la o cofetarie de la noi din oras.

A!! :D oki mesc,
imi spui cat te costa o caserola?

andrea85
28.02.2010, 15:33:16
A!! :D oki mesc,
imi spui cat te costa o caserola?

Pai caserola cu minitortulet (dobos) este la 5,5 RON. ;-)

gabitza_roca
02.03.2010, 10:33:54
Pai caserola cu minitortulet (dobos) este la 5,5 RON. ;-)

mi se pare mie ori e un pret mai mult decat rezonabil?

andrea85
02.03.2010, 12:49:24
mi se pare mie ori e un pret mai mult decat rezonabil?

Pai da, este un pret OK, dar avand in vedere ca o sa am o nunta de ca. 240 de persoane, si la fiecare familie o sa le dau o caserola, pana la urma se aduna suma. :D

gabitza_roca
02.03.2010, 13:32:26
Pai da, este un pret OK, dar avand in vedere ca o sa am o nunta de ca. 240 de persoane, si la fiecare familie o sa le dau o caserola, pana la urma se aduna suma. :D

crede-ma te inteleg perfect.. noi ..250-300 pers. ;))

Tilla
02.03.2010, 17:52:29
crede-ma te inteleg perfect.. noi ..250-300 pers. ;))

Asa mult=D> .Ce nunta mare o sa aveti!
Noi suntem vreo 140 persoane.

roxi_libo
02.03.2010, 17:59:26
Asa mult=D> .Ce nunta mare o sa aveti!
Noi suntem vreo 140 persoane.

Eu sper la 120, Doamne ajuta ;))

andrea85
02.03.2010, 19:16:36
Eu sper la 120, Doamne ajuta ;))

Sunteti norocoase! Pa langa noi cu 240 de persoane. :-s

gabitza_roca
03.03.2010, 11:50:05
asa am stabilit...nu putem reduce pt ca "unii" nu vor...cum ar fi cel mai mare cocosel din lume..logodnicul meu..:))

daca ar fi fost dupa mine..nu am fi facut nunta;))

Tilla
04.03.2010, 21:17:22
asa am stabilit...nu putem reduce pt ca "unii" nu vor...cum ar fi cel mai mare cocosel din lume..logodnicul meu..:))

daca ar fi fost dupa mine..nu am fi facut nunta;))

Dar eu sunt sigura ca nu-ti pare rau.

gabitza_roca
05.03.2010, 12:33:29
Dar eu sunt sigura ca nu-ti pare rau.

Corect!
am inceput sa fiu innebunita ..ma molipsesc de la voi..multumesc ^:)^
:madlaugh: :madlaugh:

l0redana
10.03.2010, 22:33:43
eu m-am gandit sa avem doar o singura domnisoara de onoare si un domnisor, se mai practica asa ceva sau e de moda veche? nu am mai fost de foarte foarte mult timp la o nunta de la bun inceput deci nu mai stiu detaliile acestea

gabitza_roca
10.03.2010, 23:04:44
eu m-am gandit sa avem doar o singura domnisoara de onoare si un domnisor, se mai practica asa ceva sau e de moda veche? nu am mai fost de foarte foarte mult timp la o nunta de la bun inceput deci nu mai stiu detaliile acestea

:) ce draguta esti!! normal ca se mai practica..noi asa vom avea...un domnisor..si o domnisorica..
si oricum poti face cum si ce doresti,..esti mireasa..cea mai importanta..si SEFA!!!!

andrea85
10.03.2010, 23:13:13
:) ce draguta esti!! normal ca se mai practica..noi asa vom avea...un domnisor..si o domnisorica..
si oricum poti face cum si ce doresti,..esti mireasa..cea mai importanta..si SEFA!!!!

Subscriu:)>-...eu nu prea ma duc dupa traditii, adica fac ce imi place mie, asta e primul meu criteriu si nu ce se obisnuieste.:D Unele traditii le preiau, pentru ca vad un sens in ele, iar altele le fac dupa gustul meu.
Eu o sa am 2 domnisoare de onoare si 2 "miresici" micute (2 copilasi). ;;)

l0redana
10.03.2010, 23:40:31
Subscriu:)>-...eu nu prea ma duc dupa traditii, adica fac ce imi place mie, asta e primul meu criteriu si nu ce se obisnuieste.:D Unele traditii le preiau, pentru ca vad un sens in ele, iar altele le fac dupa gustul meu.
Eu o sa am 2 domnisoare de onoare si 2 "miresici" micute (2 copilasi). ;;)
m-am gandit si eu la 2 "miresici"", dar nu stiu de unde sa cumpar niste rochite albe dragute si nu foarte scumpe.

l0redana
10.03.2010, 23:44:21
;)) da ai dreptate eu sunt SEFA:-" , doar ca ma gandesc cateodata prea mult la parerea altora, a rudelor in special deja cam au comentarii de facut:-& , dar am sa uit de ei pana in ziua nuntii:">

ceska
11.03.2010, 08:23:05
Si eu voi avea o domnisoara de onoare-sora mea,un domnisor de onoare-un prieten foarte bun,o miresica mica-nepotica mea de 5 ani si un domnisor mic-nepotelul tot de 5 ani.cea mica posibil cu un cosulet cu petale,iar cel micut cu pernita cu verighete...presupun...dar vom mai vedea...
initial era ca imi iau rochita cu trena si ma vor ajuta cu trena...dar cum am renuntat si vreau sa imi iau rochita fara trena...

roxi_libo
11.03.2010, 11:30:31
Si eu voi avea o domnisoara de onoare-sora mea,un domnisor de onoare-un prieten foarte bun,o miresica mica-nepotica mea de 5 ani si un domnisor mic-nepotelul tot de 5 ani.cea mica posibil cu un cosulet cu petale,iar cel micut cu pernita cu verighete...presupun...dar vom mai vedea...
initial era ca imi iau rochita cu trena si ma vor ajuta cu trena...dar cum am renuntat si vreau sa imi iau rochita fara trena...
Fetelor eu am 2 d-soare pitice care vor avea cos cu petale si 3 baietei unu de 4ani, unu de 6 si unu de 9 ani. Toti vor sa faca cate ceva si nu stiu ce sa le dau de lucru la fiecare!!;))
Cel de 4 ani verighetele, dar restu?! poate sa tina fetilete de manuta?!:D

lore_vasc
11.03.2010, 12:23:13
Fetelor eu am 2 d-soare pitice care vor avea cos cu petale si 3 baietei unu de 4ani, unu de 6 si unu de 9 ani. Toti vor sa faca cate ceva si nu stiu ce sa le dau de lucru la fiecare!!;))
Cel de 4 ani verighetele, dar restu?! poate sa tina fetilete de manuta?!:D
Tu parca ai trena la rochita:-?......sa-ti tina trena;-)

roxi_libo
11.03.2010, 14:25:38
Tu parca ai trena la rochita:-?......sa-ti tina trena;-)
Da, uitasem ar fi o varianta... si cred ca cea mai buna.. desi ma descurc si singura poate ma vor incurca nitel, dar daca ei sunt bucurosi...
Cred ca o sa ii intreb, poate prefera fetele totusi =))

lore_vasc
30.03.2010, 00:59:38
Da, uitasem ar fi o varianta... si cred ca cea mai buna.. desi ma descurc si singura poate ma vor incurca nitel, dar daca ei sunt bucurosi...
Cred ca o sa ii intreb, poate prefera fetele totusi =))
La mine au fost tare incantate fetitele nasei sa-mi tina voalul:)

Tilla
30.03.2010, 15:13:50
Nu-mi spuneti si mie care e treaba cu domnisoarele, domnisorii de onoare? Ce trebuie ei sa faca? Ce rol au in toata nunta?

gabitza_roca
30.03.2010, 16:33:31
Nu-mi spuneti si mie care e treaba cu domnisoarele, domnisorii de onoare? Ce trebuie ei sa faca? Ce rol au in toata nunta?

pe vremuri domnisorii si domnisoarele erau insotitorii mirilor..conduc mirele la mireasa,mirii la starea civila si la biserica, ..aici, la noi..

in prezent multi au preluat obiceiul celor din occident.. de a avea o duzina de domnisori si domnisoare..unde ei au un rol important, de a fi alaturi de miri, de a-i ajuta la pregatiri..si mai stiu eu ce.. pt ca nu exista nasi..

acestea sunt informatiile pe care ti le pot oferi ;;)

andrea85
30.03.2010, 16:36:03
pe vremuri domnisorii si domnisoarele erau insotitorii mirilor..conduc mirele la mireasa,mirii la starea civila si la biserica, ..aici, la noi..

in prezent multi au preluat obiceiul celor din occident.. de a avea o duzina de domnisori si domnisoare..unde ei au un rol important, de a fi alaturi de miri, de a-i ajuta la pregatiri..si mai stiu eu ce.. pt ca nu exista nasi..

acestea sunt informatiile pe care ti le pot oferi ;;)

Eu o sa am doar 2 domnisoare de onoare, care o sa ma ajute pe mine la imbracat, ma insotesc la coafura si machiaj...adica sunt insotitoarele mele.^:)^

Tilla
31.03.2010, 11:47:55
Mersi Gabitza. Foarte tare, sa vina dupa mine peste tot. La mine se va intampla foarte simplu eu cu masina si fotograful langa mine. El e insotiroul meu=)) .

Dar eu vreau ca tata sa ma duca la altar? Nu mai tine traditia?

gabitza_roca
31.03.2010, 12:08:12
Mersi Gabitza. Foarte tare, sa vina dupa mine peste tot. La mine se va intampla foarte simplu eu cu masina si fotograful langa mine. El e insotiroul meu=)) .

Dar eu vreau ca tata sa ma duca la altar? Nu mai tine traditia?

ba da... e valabil ca tatal sa-si duca fetita la altar.. depinde si de mireasa, cum doreste..
la noi, in botiz, la ortodocsi, parintele asteapta mirii in usa, le spune ceva (nu stiu ce.. :D )..dupa care pasesc impreuna spre altar..
asa a fost la cununiile la care am fost ..

"Foarte tare, sa vina dupa mine peste tot." ..ei (ele) nu vin dupa tine ..ci cu tine..(sa nu te pierzi :))) )
=))
pana la urma, toata lumea face cum vrea ;-)

Tilla
31.03.2010, 12:13:06
ba da... e valabil ca tatal sa-si duca fetita la altar.. depinde si de mireasa, cum doreste..
la noi, in botiz, la ortodocsi, parintele asteapta mirii in usa, le spune ceva (nu stiu ce.. :D )..dupa care pasesc impreuna spre altar..
asa a fost la cununiile la care am fost ..

"Foarte tare, sa vina dupa mine peste tot." ..ei (ele) nu vin dupa tine ..ci cu tine..(sa nu te pierzi :))) )
=))
pana la urma, toata lumea face cum vrea ;-)

Cred ca numai m-ar stresa atat lume si atentie. "Nu-ti sat suvita aia bine, nu te machia cu verde, ai prea mult fard pe obraji, iar vrei sa mergi la tigara, iar nu ai rabdare?" Daca pana acuma nu m-am pierdut....

Si stau numai sa ma gandesc ca ar trebui sa-i astept eu sa urce in masina, sa le adun etc. Poate sunt niste ganduri aiurea dar nu vrea sa am stres si din partea lor.

gabitza_roca
31.03.2010, 12:32:53
Cred ca numai m-ar stresa atat lume si atentie. "Nu-ti sat suvita aia bine, nu te machia cu verde, ai prea mult fard pe obraji, iar vrei sa mergi la tigara, iar nu ai rabdare?" Daca pana acuma nu m-am pierdut....

Si stau numai sa ma gandesc ca ar trebui sa-i astept eu sa urce in masina, sa le adun etc. Poate sunt niste ganduri aiurea dar nu vrea sa am stres si din partea lor.

TE INTELEG! are sens ..si probabil exista prietene care te-ar stresa in acele momente..

Tilla scumpa, fa cum crezi ca ti-e mai bine tie..si cum vrei sa fie..

Tilla
31.03.2010, 14:47:20
TE INTELEG! are sens ..si probabil exista prietene care te-ar stresa in acele momente..

Tilla scumpa, fa cum crezi ca ti-e mai bine tie..si cum vrei sa fie..

Vezi de asta am intrebat cam ce fac domnisoarele respectiv domnisorii de onoare. Cred ca voi avea si eu....dar atat.

ceska
19.04.2010, 11:13:47
30 de superstitii haioase la nunta

Nunta este un eveniment plin de simboluri, traditii si superstitii. Cum probabil nu le stim pe toate, am adunat mai jos cele mai haioase dintre superstitii. Cat despre realitatea lor...nu stiu ce sa va spun, unii sustin ca s-au adeverit, altii ca nu. Adevarul este undeva la mijloc.

1.Se practica prin unele locuri ca fetele tinere sa isi scrie numele pe talpa pantofului miresei. Se spune ca cea a carui nume nu s-a sters se va marita urmatoarea.
2.Voalul miresei nu trebuie sa cada, acesta ar fi semn rau.
3.Tot legat de voal, se spune ca aduce noroc ca mireasa sa poarte un voal care a fost al unei mirese fericite.
4.Nu e bine sa faci poza imbracata mireasa inainte de nunta.
5.Semne bune pentru nunta sunt: sa fie vremea buna, sa vada mirii un curcubeu, un cosar sau o pisica neagra.
6.Tot de bine este sa ploua la nunta, acesta ar fi semn de bogatie.
7.Plansul la nunta aduce noroc.
8.Se spune ca nu e bine sa faci nunta in mai, caci se va spulbera casnicia la fel ca florile copacilor.
9.La nunta nu e bine sa porti pantofi decupati ori sandale caci iti “iese” norocul prin degete.
10.In biserica, in dansul din jurul mesei mirii se calca pe picior si cel care a calcat primul acela va conduce in casnicie.
11.In noaptea nuntii sa nu iti schimbi papucii caci iti vei schimba barbatul.
12.Alta superstitie spune ca daca ai fost de trei ori domnisoara de onoare ramai nemaritata.
13.Mireasa nu are voie sa poarte perle la nunta, nici pe rochie, nici ca bijuterii. Se spune ca simbolizeaza lacrimi.
14.Alte semne de rau: sa vezi un mormant deschis, o calugarita sau un calugar.
15.Ghinion aduce si casatoria in ziua de nastere a mirelui sau a miresei.
16.Nu e bine ca mireasa sau mirele sa chiuie la nunta lor.
17.Spargerea unui pahar alunga ghinionul.
18.Nasa nu trebuie sa fie insarcinata. Superstitia spune ca va fi o casnicie grea.
19.Aduce chinion sa scapi verigheta pe jos.
20.Tot la fel de ghinionista este si intamplarea de a uita verighetele acasa ori, mai rau, de a le pierde.
21.In noaptea dinaintea nuntii mirii trebuie sa doarma separati.
22.Patul sotilor trebuie pregatit inaintea nuntii de doua fetite- aduce puritate.
23.Nu e bine ca mireasa sa zareasca alte mirese.
24.E bine ca mireasa sa poarte un banut de argint in pantof, aceasta ca sa aiba multi bani in viata.
25.Se spune ca daca faci nunta in anul in care februarie are 29 de zile casatoria nu va fi cu noroc.
26.O alta superstitie spune ca mireasa nu trebuie sa mai poarte pantofii din ziua nuntii, caci se va marita inca o data.
27.Nu e bine ca mireasa sa ii ofere in dar mirelui un ceas, caci clipele casniciei lor sunt numarate.
28.Mireasa nu trebuie sa isi crioasca singura rochia.
29.Mireasa trebuie sa intre in casa numai pe usa principala.
30.Tot pentru mireasa: nu este bine sa paseasca cu stangul pragul casei sau sa se impiedice, aduce ghinion.

Poate ca vi se par amuzante, poate ca veti considera ca sunt demne de luiat in serios, cert este ca superstitiile insotesc intotdeauna cele mai importante evenimente din viata oamenilor si au menirea de a-i avertiza si proteja de cele rele.

lore_vasc
19.04.2010, 18:49:32
Ceska sincer si eu m-am gandit ca vazand un accident chiar cand am ajuns pe str Paulesti cu un motociclist si era tot de sange,nu am mai fost buna de nimic cateva minute dupa ce intrasem in sala:(Am zis ca ii un semn rau,sper sa nu fie asa.....iar mai apoi la dansul de incepere mi-a picat si voalul dar asa minutios l-am prins ca o gramada de lume nu si-a dat seama iar altii au intrebat-o pe mami:,,asa trebuia sa fie coregrafia,,:))

lolicriss1234
20.04.2010, 00:09:57
in momentul in care am iesit din biserica picura ....si sotul meu zice ca mi-a aratat curcubeul...doar ca eu nu imi mai amintesc sa il fi vazut ...cei drept ii ca sufla vantul destul de puternic .....
de voal stiam ca nu trebuie sa cada in timpul slujbei ...in biserica....cel putin asa a spus bunicuta mea ........

Tilla
20.04.2010, 13:13:21
Ceska, ce tare!!!=)) Eu am ras mult.
Ai uitat si varianta cu...trebuie sa-ti pui sare in pantofi (soacra mea i-a promis la iubi) si ce ai mentionat si tu sa ne calcam in picioare

gabitza_roca
20.04.2010, 13:57:17
Ceska, ce tare!!!=)) Eu am ras mult.
Ai uitat si varianta cu...trebuie sa-ti pui sare in pantofi (soacra mea i-a promis la iubi) si ce ai mentionat si tu sa ne calcam in picioare

mirii sa se calce pe picior?

trebuie sa ne punem multe in pantofi daca e sa ne luam dupa superstitii.. banuti..sare..usturoi nu? (sa nu fim deocheate) :-p

manuelabutean
20.04.2010, 14:06:50
mirii sa se calce pe picior?

trebuie sa ne punem multe in pantofi daca e sa ne luam dupa superstitii.. banuti..sare..usturoi nu? (sa nu fim deocheate) :-p

of....superstitiile astea ne omoara =)),tot zic ca nu sunt superstitioasa dar parca tot tin cont de ele....cat pot bineinteles :)

gabitza_roca
20.04.2010, 14:27:18
of....superstitiile astea ne omoara =)),tot zic ca nu sunt superstitioasa dar parca tot tin cont de ele....cat pot bineinteles :)

:D :D :D de acord! nici eu nu sunt..totusi sunt preventiva :D ;))

airiana
20.04.2010, 16:02:51
Eu cred ca l-as plesni daca m-ar calca intentionat:)) Iar cu sarea si transpiratia picioarelor faci o saramura pe cinste=)) Eu una nu cred in superstitii, casnicia e asa cum ti-o faci..ori arde focul dragostei, ori a iadului in ea:)

gabitza_roca
20.04.2010, 18:58:47
Eu cred ca l-as plesni daca m-ar calca intentionat:)) :)

atunci mai bine nu ii spui despre superstitia aceasta...=))

airiana
20.04.2010, 19:44:36
atunci mai bine nu ii spui despre superstitia aceasta...=))
Din fericire nu e superstitios:))

Tilla
20.04.2010, 20:59:29
Marturiile mele:

Tilla
20.04.2010, 21:00:02
Si pozele :-":-"

airiana
20.04.2010, 21:40:30
Sunt deosebite. Unde le-ai facut si cu cat? Pui ceva in cutiute sau le dai asa?

gabitza_roca
20.04.2010, 22:26:51

uite o alta miresica harnicuta, talentata, creativa, ..le-ai facut cu manutele tale daca nu ma insel...
felicitari!
arata atat de bine!!! ce pui in interior?

gabitza_roca
20.04.2010, 22:29:16
Din fericire nu e superstitios:))

inseamna ca nu te va calca!.... vlad ma calca uneori..din joaca..bine ca nu se lasa de tot pe piciorul meu. .. a depasit putin suta de kile ;))

airiana
20.04.2010, 22:32:21
inseamna ca nu te va calca!.... vlad ma calca uneori..din joaca..bine ca nu se lasa de tot pe piciorul meu. .. a depasit putin suta de kile ;))
Lasa ca daca te calca, si se lasa cu totul, o sa te poarte dupa aceea tot pe brate...yammy;))

gabitza_roca
20.04.2010, 22:38:20
Lasa ca daca te calca, si se lasa cu totul, o sa te poarte dupa aceea tot pe brate...yammy;))

=)) mi-ar placea mie.. cred ca mi-ar spune ca nu poate sa ma ia in brate de burtica (care de altfel mi-e tare draga ;)))

ceska
21.04.2010, 08:01:55

foarte frumoase marturiile...initial si eu am vrut sa fac...am descarcat o gramada de sabloane pt cutiute....dar ne am razgandit...

BRIana22
21.04.2010, 11:17:38
Foarte frumoase !
Asa au fost si ale noastre doar ca nu am avut poze imprimate, doar scris:-p.
Cat timp ti-a luat decupatul?...tin minte ca noi ne-am distrat de minune cu ele (300 de bucati).
Ce pui in ele? (noi am pus bomboane si caramele).

Tilla
21.04.2010, 16:32:48
Foarte frumoase !
Asa au fost si ale noastre doar ca nu am avut poze imprimate, doar scris:-p.
Cat timp ti-a luat decupatul?...tin minte ca noi ne-am distrat de minune cu ele (300 de bucati).
Ce pui in ele? (noi am pus bomboane si caramele).

Hmm am decupat cam jumatate. Am pus sablonul in programul Corel am ales pozele, le-am asezat am scris pe ele si print. Mi-au iesit doua bucati pe A4. Am platit doar 8 lei pe hartie.
Vrem sa punem bomboane albe ,preferabil migdale invelite.

Tilla
21.04.2010, 16:33:49
Briana nu ne pui si tu poze cu marturiile voastre, tare curioasa as fi.:-\

ana_strumfi
22.04.2010, 10:05:33
Voi tineti traditia asta cu desprinsul voalului (la sala) si apoi batic/palarie? Nasa mea a zis ca imi ia palarie.

>:D<

BRIana22
22.04.2010, 10:59:56
Briana nu ne pui si tu poze cu marturiile voastre, tare curioasa as fi.:-\
Am atasat pozele, insa sunt facute la nunta pe o cutiuta care fusese deja desfacuta iar inauntru ramasesera doar ambalajele bomboanelor;)).

Sa ai grija ca migdalele sa fie ambalate altfel poti avea surprize cu topitul invelisului, respectiv patarea cartonului.

BRIana22
22.04.2010, 11:06:23
Voi tineti traditia asta cu desprinsul voalului (la sala) si apoi batic/palarie? Nasa mea a zis ca imi ia palarie.

Nu, eu nu am respectat aceasta traditie. Stiu ca in sudul tarii si in Moldova se respecta !
...la cat de bine imi era fixat voalul (agrafe, sarme, etc.- noroc ca nu au fost fulgere in ziua nuntii:))) pierdeam o jumatate de ora din nunta pana sa il ia cineva jos !:))

ana_strumfi
22.04.2010, 11:10:21
Nu, eu nu am respectat aceasta traditie. Stiu ca in sudul tarii si in Moldova se respecta !
...la cat de bine imi era fixat voalul (agrafe, sarme, etc.- noroc ca nu au fost fulgere in ziua nuntii:))) pierdeam o jumatate de ora din nunta pana sa il ia cineva jos !:))

=))=))=))
Nasa mea e din Prahova, de acolo mi-a zis de palarie. Voi vedea. Celelalte fete?

Frumoase marturii :). Noi nu dam bomboane etc, vom face un colaj de poze din ziua nuntii, cu evenimentele importante si le vom inmana la plecare, pe langa pachetul cu prajuturi si bautura.

airiana
22.04.2010, 12:11:51

Eu nu tin la traditia asta. Mi se pare o chestie f misogina sa ii puna miresei batic la nunta (mai nou inlocuit cu palaria). Ia sa ii pui si sotului de dupa gat o trusa de ustensile de reparat prin casa.. Si apoi mireasa la nunta trebuie sa fie o frumoasa, o regina, femeie in casa o sa tot fie dupa..nici nu s-a terminat nunta ca te lega la cap..na..:-s

ana_strumfi
22.04.2010, 13:21:22
Eu nu tin la traditia asta. Mi se pare o chestie f misogina sa ii puna miresei batic la nunta (mai nou inlocuit cu palaria). Ia sa ii pui si sotului de dupa gat o trusa de ustensile de reparat prin casa.. Si apoi mireasa la nunta trebuie sa fie o frumoasa, o regina, femeie in casa o sa tot fie dupa..nici nu s-a terminat nunta ca te lega la cap..na..:-s

Eu cred ca e un simbol. Dar n-ar fi rau sa i se dea o trusa =))

airiana
22.04.2010, 13:37:00
Eu cred ca e un simbol. Dar n-ar fi rau sa i se dea o trusa =))
Ar rade aia cu lacrimi la nunta;-)

ana_strumfi
22.04.2010, 13:52:00
Ar rade aia cu lacrimi la nunta;-)

Eu i-as da batatorul de covoare=))

BRIana22
22.04.2010, 14:46:54
Eu i-as da batatorul de covoare=))
....si un aspirator :)).

ana_strumfi
22.04.2010, 14:53:09
....si un aspirator :)).

=))=))=))ar fi multe de dat

lore_vasc
22.04.2010, 20:03:03
Ce tari sunteti fetelor!:))
Tilla si Brianna foarte frumoase marturiile voastre!:x
Ana subscriu ce a spus Brianna:)

Tilla
22.04.2010, 20:34:08
Am atasat pozele, insa sunt facute la nunta pe o cutiuta care fusese deja desfacuta iar inauntru ramasesera doar ambalajele bomboanelor;)).

Sa ai grija ca migdalele sa fie ambalate altfel poti avea surprize cu topitul invelisului, respectiv patarea cartonului.

Multumesc Briana, sunt frumoase. Ce mult mi-ar fi placut si mie o culoare asemanatoare cu marturiile tale dar din pacate nu s-au imprimat bine pozele si asa am renuntat.

Tilla
22.04.2010, 20:35:47
Inainte de intrarea in restaurant imi voi schimba voalul cu o voaleta. Nu degeaba le-am cumparat...Gabi am gasit solutia!

gabitza_roca
23.04.2010, 09:52:11
Inainte de intrarea in restaurant imi voi schimba voalul cu o voaleta. Nu degeaba le-am cumparat...Gabi am gasit solutia!

excelenta idee! daca imi iau maine rochia, primesc si un voal lung.de 2 m.. deci la petrecere ori voi fi cu voaleta..ori imi pun o floare (artificiala) mare, ori nimic.. depinde ce se potriveste cu rochia

lolicriss1234
23.04.2010, 09:59:41

foarte frumoasa marturiile ...............ca harnicuta miresica =D>

lolicriss1234
23.04.2010, 10:00:51

super
sa ne arati si noua voaleta

Tilla
23.04.2010, 23:02:50
super
sa ne arati si noua voaleta

Ah da, asta n-am pozat. Trebuie sa ma duc la mami!

airiana
06.05.2010, 19:07:56
Fetelor, am aflat de unde vine traditia cu "calcatul pe picior al mirelui"..de la vrajitoare, ele dau sfat viitoarei mirese sa isi calce mirele pe picior ca sa il tina legat de ea..Am citit in cartea Parintelui Argatu..Ce urat e sa iti incepi viata conjugala asa, cu stangul..[-X

roxi_libo
06.05.2010, 20:23:14
Fetelor, am aflat de unde vine traditia cu "calcatul pe picior al mirelui"..de la vrajitoare, ele dau sfat viitoarei mirese sa isi calce mirele pe picior ca sa il tina legat de ea..Am citit in cartea Parintelui Argatu..Ce urat e sa iti incepi viata conjugala asa, cu stangul..[-X
airiana, pot sa te intreb voi sunteti studenti la teologie? ideea mi-a venit in ziua in care te-am cunoscut, de la tema nuntii..alb, cat mai angelic..:)

si ai dreptate sunt atatea obiceiuri si nici nu stim de unde vin, cel mai bine e sa le ignori :) si sa respecti doar un lucru, juramantul din biserica..

Tilla
06.05.2010, 20:26:37
airiana, pot sa te intreb voi sunteti studenti la teologie? ideea mi-a venit in ziua in care te-am cunoscut, de la tema nuntii..alb, cat mai angelic..:)

si ai dreptate sunt atatea obiceiuri si nici nu stim de unde vin, cel mai bine e sa le ignori :) si sa respecti doar un lucru, juramantul din biserica..

Am avut aceasi impresie.

gabitza_roca
07.05.2010, 08:55:10
din cate stiu eu, Airiana era cu Dreptul..iar acum face un curs de perfectionare pt a putea profesa ca jurist.

airiana
07.05.2010, 11:42:51

Roxi, sunt avocata si acum fac un curs pt a ajunge definitiva. Nu am facut teologia, imi place doar sa citesc literatura patristica, vitile sfintilor..;;) Nunta in alb am ales-o nu pentru ca ar fi angelica, ci pentru ca imi place ff mult nonculoarea, adica albul. Simt ca asta ma reprezinta cel mai bine;-) Mirelui meu ii place albastrul, dar pentru ca peretii la Romantic sunt portocalii, nu am putut alege aceasta culoare;))

ana_strumfi
12.05.2010, 18:56:57
La cununia religioasa trebuie panglica pentru inconjurat masa? Nasii trebuie sa aduca piscoturile si vinul? Sau altceva?

lore_vasc
12.05.2010, 19:22:55
La cununia religioasa trebuie panglica pentru inconjurat masa? Nasii trebuie sa aduca piscoturile si vinul? Sau altceva?

In cazul nostru noi am cumparat panglica,piscoturile si mierea(eu asa am vazut la toate nuntile la care am fost ca s-a dat miere nu vin).

gabitza_roca
13.05.2010, 12:17:15
la biserica din Botiz nu cred ca se foloseste panglica.. cel putin nu la cununiile la care am fost..
preotul e cel care stie.. urmeaza sa vorbim si noi cu parintele..am decis sa avem atat cununia cat si starea civila in Botiz.. acum ne putem stabili programul.. \:D/

airiana
13.05.2010, 14:13:01
Miresici, cand intrati in biserica va puneti voalul si pe fata? Eu asa as vrea..

BRIana22
13.05.2010, 20:07:30
Miresici, cand intrati in biserica va puneti voalul si pe fata? Eu asa as vrea..
Daca asa iti doresti sa intri in biserica cauta un voal corespunzator si urmeaza-ti dorinta !

Eu nu am vrut voal pe fata. Am intrat in biserica la brat cu sotul meu, in fata noastra am avut un baietel cu pernita pentru verighete si o fetita a aruncat petale de flori. Asa mi-am dorit eu.

Ramontzy
01.06.2010, 11:53:31
nu stiu daca se incadreaza la acest capitol ce urmeaza sa intreb, dar nah....asta este. :) deci, se spune ca o mireasa trebuie sa poarte ceva nou,ceva vechi, ceva albastru si ceva imprumutat. si acuma intrebarea: cum stati la capitolul ceva vechi si ceva imprumutat? care ce ati ales sa purtati vechi? si imprumutat?

ana_strumfi
01.06.2010, 12:09:09
nu stiu daca se incadreaza la acest capitol ce urmeaza sa intreb, dar nah....asta este. :) deci, se spune ca o mireasa trebuie sa poarte ceva nou,ceva vechi, ceva albastru si ceva imprumutat. si acuma intrebarea: cum stati la capitolul ceva vechi si ceva imprumutat? care ce ati ales sa purtati vechi? si imprumutat?

Da,se incadreaza.
Ceva nou de obicei poate fi rochia sau bijuteriile, partea asta e mai simpla. La fel cu albastru, cu jarteluta se rezolva usor.
"Problema" e acel ceva vechi si imprumutat. Eu daca nu am alta solutie, voi considera inelul de logodna acel lucru "vechi". Iar de imprumutat, se mai practica sa imprumuti posetuta, o bijuterie. In cel mai "rau" caz, imprumut ceva de la o prietena si pun in poseta ;))
Tu te-ai gandit?

negrutza25
01.06.2010, 13:08:30

La fel m-am gandit si eu, insa nu stiu daca la intrare in restaurant, dar spuneai ca atasezi poze cu voaleta, 8-| vrem poze nu?

ceska
01.06.2010, 13:11:04

Eu am scapat dintr-o lovitura ...am imprumutat manusa de la sotia lui varul meu...deci am ceva vechi si ceva imprumutat...:>

Ramontzy
01.06.2010, 13:26:49
Da,se incadreaza.
Ceva nou de obicei poate fi rochia sau bijuteriile, partea asta e mai simpla. La fel cu albastru, cu jarteluta se rezolva usor.
"Problema" e acel ceva vechi si imprumutat. Eu daca nu am alta solutie, voi considera inelul de logodna acel lucru "vechi". Iar de imprumutat, se mai practica sa imprumuti posetuta, o bijuterie. In cel mai "rau" caz, imprumut ceva de la o prietena si pun in poseta ;))
Tu te-ai gandit?

inca sunt in ceata, la cele , si eu ma gandeam la inel pt vechi, dar...inca nu stiu, pot fi cerceii pe care ii am si care imi sunt foarte dragi, asta bineinteles daca gasesc celelalte bijuterii sa fie asortate, apoi cu ceva imprumutat habar n-am.chiar nu stiu, dar buna ideea cu imprumuatt ceva de la cineva si pus in posetuta. doar ca eu inca nu stiu daca voi avea posetuta. inca nu m-am decis.

ana_strumfi
01.06.2010, 13:29:08
inca sunt in ceata, la cele , si eu ma gandeam la inel pt vechi, dar...inca nu stiu, pot fi cerceii pe care ii am si care imi sunt foarte dragi, asta bineinteles daca gasesc celelalte bijuterii sa fie asortate, apoi cu ceva imprumutat habar n-am.chiar nu stiu, dar buna ideea cu imprumuatt ceva de la cineva si pus in posetuta. doar ca eu inca nu stiu daca voi avea posetuta. inca nu m-am decis.

Mai ai timp.
Eventual pune o poza cu cerceii, poate te pot ajuta cu sugestii de site-uri:*

ana_strumfi
09.06.2010, 20:26:21
Il pastrati/aruncati/daruiti?

Ramontzy
09.06.2010, 23:20:34
Il pastrati/aruncati/daruiti?

pastrez, si daca pot chiar as vrea sa il plastifiez. si cred ca voi avea si pt aruncat unul mai mic, acela il voi lasa persoanei care il va prinde.:D

ceska
10.06.2010, 08:25:25
Eu o sa l arunc...cred...daca nu vom uita de buchetel...;-)

lucia_bk
10.06.2010, 08:30:32
si eu il arunc....daca ilpastrez poate peste cativa ani il arunc la gunoi...si e pacat, sa se bucure si alte fete ca l-au prins..;-)

gabitza_roca
10.06.2010, 11:30:39
de acord.. il voi arunca si eu.. invitatelor ... sora mea a avut nunta in urma cu 2 ani.. ea nu l-a aruncat .. si-a ramas acasa.. adica la mine.. pana nu de multa vreme..cand am decis sa-l arunc..

lucia_bk
10.06.2010, 11:37:05
de acord.. il voi arunca si eu.. invitatelor ... sora mea a avut nunta in urma cu 2 ani.. ea nu l-a aruncat .. si-a ramas acasa.. adica la mine.. pana nu de multa vreme..cand am decis sa-l arunc..

ce trist....trebuia aruncat...asa a ajuns la gunoi=((

gabitza_roca
10.06.2010, 11:48:19
da..asa este.. dar cred ca sora mea a uitat sa-l arunce.. nu avea de gand sa-l pastreze ..

lucia_bk
10.06.2010, 11:49:52
da..asa este.. dar cred ca sora mea a uitat sa-l arunce.. nu avea de gand sa-l pastreze ..

probabil.....vezi sa nu uiti sa il arunci[-X

melinda21
10.06.2010, 14:33:52
si eu cred ca il voi arunca, dar pe de o parte as dori sa il si pastrez

ana_strumfi
10.06.2010, 14:47:09
pastrez, si daca pot chiar as vrea sa il plastifiez. si cred ca voi avea si pt aruncat unul mai mic, acela il voi lasa persoanei care il va prinde.:D
Unde se poate plastifia? Asa s-ar merita pastrat

Ramontzy
10.06.2010, 17:11:59
Unde se poate plastifia? Asa s-ar merita pastrat

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=24084&highlight=pastrarea+buchetului

aici am citit si eu despre asta.

ana_strumfi
10.06.2010, 20:08:30

Mersi. E foarte interesant procesul, si pretul pe masura

ana_strumfi
10.06.2010, 20:14:39

Ramontzy
10.06.2010, 22:08:09

da, asa e. dar si rezultatul e superb. si e o amintire placuta. eu imi imaginez cum le voi arata copiilor mei buchetul de mireasa, nu in poze, ci live. :x

mikabubu
10.06.2010, 22:12:02
buchetul meu de cununie va fi asemanator ca cel de mireasa si pe acela il voi arunca..numai eu stiu cat am alergat dupa florarii sa-mi faca buchetul pe care-l visez si m-ar durea sufletul sa stiu ca cea care l-a prins il arunca dupa o luna..mai bine se usuca la mine

p.s.am la serviciu o vaza mica cu un buchetel de trandafiri de 2 ani..s-a pastrat intact

ana_strumfi
10.06.2010, 22:20:44
Si eu vreau sa il pastrez, arunc o "copie" mai mica.

ana_strumfi
10.06.2010, 22:28:41
buchetul meu de cununie va fi asemanator ca cel de mireasa si pe acela il voi arunca..numai eu stiu cat am alergat dupa florarii sa-mi faca buchetul pe care-l visez si m-ar durea sufletul sa stiu ca cea care l-a prins il arunca dupa o luna..mai bine se usuca la mine

p.s.am la serviciu o vaza mica cu un buchetel de trandafiri de 2 ani..s-a pastrat intact

Sunt de acord cu tine

airiana
11.06.2010, 13:09:20
Eu am sa arunc buchetul la petrecerea de nunta ,in schimb buchetul de la cununie pentru care pun suflet nu il arunc..il daruiesc cuiva drag drag..

roxi_libo
11.06.2010, 18:57:23
Eu am sa arunc buchetul la petrecerea de nunta ,in schimb buchetul de la cununie pentru care pun suflet nu il arunc..il daruiesc cuiva drag drag..
Eu categoric il arunc, nu suport florile uscate..aduna mult praf degeaba... si bucuria fetei care il prinde e mult prea mare!! abia astept sa il arunc...sper doar sa nu il dau prea tare sau prea incet... si as vrea sa il prinda prietena mea... :D

Eu cred ca am o problema pentru ca desi sunt innebunita doar de 2 lucruri in viata florile si copiii, nu ma pot hotara doar la un buchet, nici unul nu mi se pune la suflet, toate mi se par lafel... cred ca voi ramane la cel care mi-a placut prima data... prima dragoste ;)

ana_strumfi
11.06.2010, 19:09:55
Eu categoric il arunc, nu suport florile uscate..aduna mult praf degeaba... si bucuria fetei care il prinde e mult prea mare!! abia astept sa il arunc...sper doar sa nu il dau prea tare sau prea incet... si as vrea sa il prinda prietena mea... :D

Eu cred ca am o problema pentru ca desi sunt innebunita doar de 2 lucruri in viata florile si copiii, nu ma pot hotara doar la un buchet, nici unul nu mi se pune la suflet, toate mi se par lafel... cred ca voi ramane la cel care mi-a placut prima data... prima dragoste ;)

Primul instinct e cel adevarat

Ramontzy
22.06.2010, 11:28:40
fetelor, se zice ca de la 12 noaptea si pana ce vine mirele dupa mireasa, cei doi nu trebuie sa se mai vada. veti tine cont de asta?

ana_strumfi
22.06.2010, 15:21:43
fetelor, se zice ca de la 12 noaptea si pana ce vine mirele dupa mireasa, cei doi nu trebuie sa se mai vada. veti tine cont de asta?
Noi da, la noi nu mi se pare mare lucru, oricum mereu dormim separat

lore_vasc
22.06.2010, 19:00:53
Noi am respectat dar nu voit;)) asa a fost sa fie ca eu aveam treaba dimineata si Adi a avut de umblat dimineata in alta parte si i-a fost mai aproape din micro 16.

gabitza_roca
23.06.2010, 08:45:36
si noi vom respecta.. voit!
vlad stie ca va dormi la parintii lui in noaptea dinaintea nuntii... macar atat..:D

Ramontzy
23.06.2010, 16:56:55
la noi nu stiu cum va fi, al meu va veni in tara cu vreo 2 sapt inainte de nunta, si nu va merge la el acasa in bistrita ci va veni aici, la noi, ca sa ne putem sa ne ocupam de toate. si logic ca nu il voi trimite la hotel,. in camere separate oricum vom dormi, dar nu stiu cum va fi sa nu ne vedem deloc prin casa in ziua nuntii. de imbracat se va imbraca la vecinul de vizavi, care a fost super incantat de idee. :) noah...o sa vedem cum vom face sa nu ne vedem toata sambata pana vine dupa mine. probabil am sa o pun pe mama de 6. :))

ana_strumfi
24.06.2010, 16:34:01
la noi nu stiu cum va fi, al meu va veni in tara cu vreo 2 sapt inainte de nunta, si nu va merge la el acasa in bistrita ci va veni aici, la noi, ca sa ne putem sa ne ocupam de toate. si logic ca nu il voi trimite la hotel,. in camere separate oricum vom dormi, dar nu stiu cum va fi sa nu ne vedem deloc prin casa in ziua nuntii. de imbracat se va imbraca la vecinul de vizavi, care a fost super incantat de idee. :) noah...o sa vedem cum vom face sa nu ne vedem toata sambata pana vine dupa mine. probabil am sa o pun pe mama de 6. :))
=P~:))Daca zici ca va va veghea mama, atunci nu o sa va vedeti, stii cum se zice despre soacre...au ochi si in ceafa:))

Ramontzy
24.06.2010, 16:46:16
=P~:))Daca zici ca va va veghea mama, atunci nu o sa va vedeti, stii cum se zice despre soacre...au ochi si in ceafa:))

:)) :)) bine zici tu.

sarmis
08.07.2010, 11:26:35
fetelor,
noi am facut deja cununia civila, sambata viitoare avem cununia religioasa si restaurantul. cum se face inainte de cununia religioasa? trebuie sa vina mirele, rude si nasii la mireasa acasa? se merge in alai? cum se face??? cine trebuie, daca trebuie, sa vina la mireasa acasa?

ana_strumfi
08.07.2010, 12:20:03
fetelor,
noi am facut deja cununia civila, sambata viitoare avem cununia religioasa si restaurantul. cum se face inainte de cununia religioasa? trebuie sa vina mirele, rude si nasii la mireasa acasa? se merge in alai? cum se face??? cine trebuie, daca trebuie, sa vina la mireasa acasa?

Mirii se pregatesc in case(sau camere) separate. Mirele merge dupa nasi acasa, si de acolo merge mai departe cu tot alaiul dupa mireasa

gabitza_roca
08.07.2010, 12:55:04
sunt persoane care au preluat obiceiul occidentalilor..de a se intalni la biserica... avand in vedere ca nu va duceti la starea civila..

faceti cum considerati voi..