PDA

Versiunea completa : Mămici și burtici din Olt

Pagini : [1] 2

flori_ali
31.07.2009, 09:56:50
Fetelor imi puteti recomanda si mie un medic ginecolog bun. Vreau sa fac un bb si as vrea inainte sa-mi fac niste analize si nu prea stiu la cine sa ma duc.

anabella
01.08.2009, 13:11:29
mergi la o clinica privata, gen helios sau promed, unde nu trebuie sa bagi nimic in buzunar la nimeni ca sa poti beneficia de acele analize
eu din pacate nu stiu pe cine sa-ti recomand, merg la gineco aici in bucuresti, dar pe acelasi principiu, ocolesc spitalele de stat

flori_ali
03.08.2009, 13:55:53
Nici nu ma gandeam sa merg la stat. Din cate am auzit dr. Manta Adela ar fi buna dar vine la Slatina doar in weekend si nu asista la nasteri. Daca sunteti vreuna pacienta ei va rog mult sa-mi spuneti ce parere aveti despre ea.

crisa_yza
09.09.2009, 06:54:54
Incearca la Ghica. :)>-
El m-a asistat la nastere, si n-am avut nici un fel de complicatii.
In plus, acum are cabinet privat, in spate la "Taverna".
E un medic si-un om de nota 10.

anabella
14.09.2009, 12:19:03
flori, ai facut analizele respective?
ce ai facut si cat te-au costat? si mai ales unde?
si eu as vrea sa-mi fac setul de analize pt preconceptie, insa am auzit ca toate costa in jur de 700 lei, cel putin asa e aici in bucuresti. poate in slatina gasesc sa le fac undeva mai ieftin.
am deja trimiterea, dar nu ma indur sa dau inca banii respectivi :(
acidul folic tu cu cat timp inainte de sarcina te vei apuca sa-l iei?

flori_ali
14.09.2009, 14:34:33
Eu am fost sa-mi fac un control de rutina la Dr. Manta.Vreau sa-ti spun ca e o tipa foarte de treaba care iti explica absolut tot. Dupa ce i-am zis eu ce ma doare si ce probleme cred ca as avea mi-a recomandat sa fac o ecografie genitala(din aia cu camera video) care m-a costat 85 ron,apoi mi-a explicat de ce trebuie sa tin cont daca vreau un bebe si mi-a dat si un tratament.
Legat de sarcina,ce stiu despre ea este ca te supravegheaza pe toata perioada, dar trebuie sa mai ai si un alt medic pt ca ea nu asista la nasteri.

anabella
15.09.2009, 08:54:46
merci mult, astea le-am facut si eu deja si totul e ok, dar ma omoara analizele pe care trebuie sa le fac pt preconceptie, pe care as fi vrut sa le fac in slatina, in speranta ca e mai ieftin.

cristinika25
15.09.2009, 09:31:55
merci mult, astea le-am facut si eu deja si totul e ok, dar ma omoara analizele pe care trebuie sa le fac pt preconceptie, pe care as fi vrut sa le fac in slatina, in speranta ca e mai ieftin.

daca nu te superi,iti dau un sfat din experienta proprie dar si din a altor prietene si anume sa cauti sa-ti faci analizele pt bebe la o clinica buna unde sa fii sigura ca procentul de eroare e f mic . exista clinici care desi sunt private dau rezultate eronate,sau rezultate neconcludente.sfatul meu e sa optezi pentru clinici din bucuresti,nu toate sunt ok dar daca vrei si ai incredere iti pot trimite pm cu numele unei clinici,de fapt e spital privat unde merg eu si multe alte prietene si suntem f multumite,de asemenea dc vrei un ginecolog f bun pot sa-ti recomand pe cineva,eu sunt de parere ca mai bine dai un ban in plus dar stii ca posibilitatea de greseala este aproape de 0% decat sa ajngi sa fii tratata pt ceva ce nu ai...stiu si cazuri din astea
te pup

anabella
15.09.2009, 09:56:32
daca nu te superi,iti dau un sfat din experienta proprie dar si din a altor prietene si anume sa cauti sa-ti faci analizele pt bebe la o clinica buna unde sa fii sigura ca procentul de eroare e f mic . exista clinici care desi sunt private dau rezultate eronate,sau rezultate neconcludente.sfatul meu e sa optezi pentru clinici din bucuresti,nu toate sunt ok dar daca vrei si ai incredere iti pot trimite pm cu numele unei clinici,de fapt e spital privat unde merg eu si multe alte prietene si suntem f multumite,de asemenea dc vrei un ginecolog f bun pot sa-ti recomand pe cineva,eu sunt de parere ca mai bine dai un ban in plus dar stii ca posibilitatea de greseala este aproape de 0% decat sa ajngi sa fii tratata pt ceva ce nu ai...stiu si cazuri din astea
te pup

aici ai dreptate, sa stii :)>-
chiar nu ma supar, astept un PM de la tine cu numele clinicii si doctorul, mai ales ca voi fi monitorizata si voi naste in Bucuresti.

mariciu
06.10.2009, 20:54:06
eu am fost la cabinetul dl Ghica, e foarte de treaba, poate te ajuta site-ul lor:
www.clinicaghica.ro (http://www.clinicaghica.ro)

madalinapol
15.10.2009, 23:28:55
Eu am fost sa-mi fac un control de rutina la Dr. Manta.Vreau sa-ti spun ca e o tipa foarte de treaba care iti explica absolut tot. Dupa ce i-am zis eu ce ma doare si ce probleme cred ca as avea mi-a recomandat sa fac o ecografie genitala(din aia cu camera video) care m-a costat 85 ron,apoi mi-a explicat de ce trebuie sa tin cont daca vreau un bebe si mi-a dat si un tratament.
Legat de sarcina,ce stiu despre ea este ca te supravegheaza pe toata perioada, dar trebuie sa mai ai si un alt medic pt ca ea nu asista la nasteri.
ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai spune si mie unde are cabinetul pt k as vrea sa merg si eu la un control si imi trebuie o pers mai "deschisa" pt k eu sunt mai......rusinoasa:"> :"> :"> :"> si as vrea femeie!!!!

anabella
16.10.2009, 08:19:23
ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai spune si mie unde are cabinetul pt k as vrea sa merg si eu la un control si imi trebuie o pers mai "deschisa" pt k eu sunt mai......rusinoasa:"> :"> :"> :"> si as vrea femeie!!!!

si pe mine ma intereseaza sa stiu unde are cabinet, pentru ca peste 2 luni ne mutam inapoi in slatina si voi avea nevoie de un medic acolo in oras.
apropo de analizele preconceptie, pe mine ma costa in jur de 8 mil jumate, asa ca pregatiti-va sufleteste fetelor ;))
daca va intereseaza lista de analize pe care mi le-am facut eu aici in bucuresti, sa-mi spuneti, ca vi le transcriu aici

biribishpampela
16.10.2009, 08:29:58
si pe mine ma intereseaza sa stiu unde are cabinet, pentru ca peste 2 luni ne mutam inapoi in slatina si voi avea nevoie de un medic acolo in oras.
apropo de analizele preconceptie, pe mine ma costa in jur de 8 mil jumate, asa ca pregatiti-va sufleteste fetelor ;))
daca va intereseaza lista de analize pe care mi le-am facut eu aici in bucuresti, sa-mi spuneti, ca vi le transcriu aici
acum vreo 3 ani Dr. Manta avea cabinet pe bulevard, vis-a vis de zahana la parterul unui bloc.
acum nu stiu daca mai are tot acolo dar pentru inceput cred ca o poti gasi in spital si mai apoi te duci la cabinet.
va mutati definitiv in slatina?

anabella
16.10.2009, 10:01:04
merci mult ^:)^
da, ne mutam definitiv si e cea mai inteleapta decizie pe care o puteam lua. decat sa platim o viata chirie in bucuresti si sa nu avem timp de nimic, ca stam plecati de luni pana vineri de la 8 la 19, mai bine la noi acasa, in apartamentul nostru si cu program normal, care sa ne permita sa ne ocupam si de copil (fara bone si gradinite de la 8 la 18, care costa de te rup si n-ajungi niciodata sa agonisesti ceva sau sa-i oferi copilului tot ce are nevoie).
cam asta e, bucurestiul e bun o vreme, pana incepe sa-ti dea pe nas multimea de lipsuri pe care le induri doar ca sa ai un job mai bun si mai bine platit ca-n restul oraselor, un job care iti rapeste oricum toata viata personala...

floriana2107
16.10.2009, 10:40:09
merci mult ^:)^
da, ne mutam definitiv si e cea mai inteleapta decizie pe care o puteam lua. decat sa platim o viata chirie in bucuresti si sa nu avem timp de nimic, ca stam plecati de luni pana vineri de la 8 la 19, mai bine la noi acasa, in apartamentul nostru si cu program normal, care sa ne permita sa ne ocupam si de copil (fara bone si gradinite de la 8 la 18, care costa de te rup si n-ajungi niciodata sa agonisesti ceva sau sa-i oferi copilului tot ce are nevoie).
cam asta e, bucurestiul e bun o vreme, pana incepe sa-ti dea pe nas multimea de lipsuri pe care le induri doar ca sa ai un job mai bun si mai bine platit ca-n restul oraselor, un job care iti rapeste oricum toata viata personala...

Am vazut langa minimax un cabinet ginecologic si cred ca e al dnei dr manta.
Si aici v-ati gasit de lucru daca va mutati ca e cam greu cu joburile prin slatina.

flori_ali
16.10.2009, 11:43:12
Cabinetul este vis a vis de Minimax la parterul unui bloc unde este si o farmacie.Au un panou mare la scara blocului pe care e scris numele dr. Manta Adela si inca alte cateva nume.

madalinapol
16.10.2009, 11:44:13
Si la mine la fel...numai k eu am plecat din arad!!Dar nici acolo nu umbla cainii cu covrigi in coada cum cred multi...

madalinapol
16.10.2009, 11:45:52
Cabinetul este vis a vis de Minimax la parterul unui bloc unde este si o farmacie.Au un panou mare la scara blocului pe care e scris numele dr. Manta Adela si inca alte cateva nume.
ms mult de tot!Mai trebuie sa trec sa vad cate luni trebuie sa strang bani k sa platesc o vizita!!!=))

flori_ali
16.10.2009, 11:46:03
Daca poti trimite-mi si mie analizele necesare preconceptiei. Ms

anabella
16.10.2009, 13:56:20
floriana, sotul meu doar se transfera, pe acelasi post si pe aceiasi bani ca aici(lucreaza la interne), deci numai din salariul lui putem oricum sa traim boiereste la slatina, daca o luam asa, iar la mine va mai dura o vreme pana gasesc ceva, insa intre timp tin cartea de munca la cineva, pe un salariu mai mare, ca sa nu iau indemnizatia minima, ci cei 85%.

biribishpampela, nu pot sa spun decat ca e cel mai bun lucru pentru noi,cei care nu vrem sa platim 30 ani cate 20 mil pe luna rate si-n final, la 60 ani cand ne uitam in urma sa vedem ce am realizat, apartamentul sa fie singura mandrie a noastra ca familie, ca de altceva n-au mai fost bani!

multumim fetelor ca ne-ati spus unde e cabinetul, acum sa va insir si eu analizele mele:

de sange (aprox 700 lei):
Serologie sifilis cantitativa (reagine + anticorpi specifici)
grup sanguin-sistem OAB (asta pt ca eu nu-mi stiu grupa)
factor RH (nici pe asta nu-l stiu)
Ag HBs (nu ma intreba ce sunt astea)
Anti-HIV 1+2
Anti HBs-cantitativ
Anti - HCV
Listeria monocytogenes - serologie
Profil TORCH

din recoltare (149 lei):
mycoplasma
chlamydia

evident, puteti face mai putine decat mine, eu le-am cerut pe toate, pt mai multa siguranta, cred ca in slatina sunt chiar mai ieftine ca aici

anabella
28.10.2009, 09:32:11
la policlinica promed a mers cineva la ginecologie? au si femei ginecolog?
pentru ca la ei pe site vad ca e trecuta si o femeie la obstetrica-gineco, insa zice ca e medic primar, anestezie terapie intensiva.
cu alte cuvinte nu are de-a face cu procedurile obisnuite

flori_ali
11.12.2009, 11:24:09
Fetelor stie careva dintre voi un medic ginecolog bun care sa supravegheze o sarcina si care sa asiste la nastere?

anabella
11.12.2009, 11:31:07
felicitari pentru sarcina!!! sa ai parte de un bebe sanatos si frumos
asta caut si eu in momentul de fata, un medic bun, la care sa merg mereu, dar nu stiu pe nimeni
cineva mi-a zis de doctorul eremia, insa nu prea agreez ideea de barbat ginecolog.
eu cred ca am sa merg la controale periodice la bucuresti si tot acolo e foarte probabil sa si nasc, daca nu gasesc aici pe cineva.

p.s: dupa cat timp de incercari ai reusit sa ramai?

flori_ali
11.12.2009, 12:22:42
Multumesc mult pt urari.
Dupa aproape 3 luni de incercari am reusit sa raman gravida, dar sincer nu ma asteptam pt. ca nu am avut niste luni prea active.Mi-am facut testul mai mult la insistentele surorii mele, dar eu nu credeam ca sunt gravida.
Duminica seara mi-a fost rau pt prima data si luni mi-am facut testul, dar la medic inca nu am ajuns.
Legat de medici si eu m-am gandit sa merg la Bucuresti dar mi se pare prea obositor mai ales ca eu am un program cam urat la servici.
Din cate am mai auzit si eu pe la colegele de serviciu am inteles ca dr. Iordache si dr. Adam ar fi buni, dar in momentul asta chiar ma stresez ca nu stiu la cine sa merg.

anabella
12.12.2009, 18:48:17
eu incep incercarile din ianuarie si sper sa avem noroc repede :)
sa ma tii si pe mine la curent daca gasesti pe cineva aici, eu am sa ma duc saptamana viitoare la doctora manta si o rog si pe ea sa-mi recomande pe cineva, daca stie

biribishpampela
14.12.2009, 08:23:22
sa ma tii si pe mine la curent daca gasesti pe cineva aici, eu am sa ma duc saptamana viitoare la doctora manta si o rog si pe ea sa-mi recomande pe cineva, daca stie
eu stiu ca dr. Iordache e un medic bun!
am o prietena care a nascut acum o luna cu el.
ea sta in Bucuresti, si chiar daca avea mai multi medici buni in Bucuresti, si-a ales unul din Slatina sa-i supravegheze sarcina.
A avut si ceva complicatii cu sarcina, a stat mai mult in concediu medical, acum a nascut si e bine atat ea cat si bb.

Ana, ce mai faceti? v-ati mutat in Slatina?

floriana2107
14.12.2009, 10:33:30
Eu am auzit de la colega mea de serviciu ca dr. Adam ar fi bun . A nascut 2 copii cu dansul. La primul copil a facut tratamente la Bucuresti sa ramana insarcinata si a reusit pana la urma tot in Slatina cu Dl Adam

anabella
14.12.2009, 11:15:55
eu stiu ca dr. Iordache e un medic bun!
am o prietena care a nascut acum o luna cu el.
ea sta in Bucuresti, si chiar daca avea mai multi medici buni in Bucuresti, si-a ales unul din Slatina sa-i supravegheze sarcina.
A avut si ceva complicatii cu sarcina, a stat mai mult in concediu medical, acum a nascut si e bine atat ea cat si bb.

Ana, ce mai faceti? v-ati mutat in Slatina?

pe iordache il stiu de ani de zile, sta cu tata in bloc si nu-mi place de el ca om, asa ca l-am exclus din start. eu sper totusi sa gasesc o femeie, la capitolul asta am o mare problema cu expunerea in fata unui barbat :">
m-am gandit s-o rog pe doctora Manta sa-mi recomande pe cineva, o sti ea vreo femeie la care sa ma duc.

ne-am mutat de la 1 decembrie si acum suntem in renovari cu apartamentul, alergatura la greu, iti dai seama. dar tot ce pot sa spun e ca nu regret deloc pasul facut. nimic nu se compara cu Acasa :)

flori_ali
14.12.2009, 11:51:28
Sa-mi zici si mie te rog ce-ti recomanda dr.Manta.

flori_ali
14.12.2009, 11:53:43
Eu am auzit de la colega mea de serviciu ca dr. Adam ar fi bun . A nascut 2 copii cu dansul. La primul copil a facut tratamente la Bucuresti sa ramana insarcinata si a reusit pana la urma tot in Slatina cu Dl Adam
Adam e un doctor bun dar sta mai mult plecat( cand la cursuri, cand in Siria la familia lui) asa ca daca am "norocul" sa nasc in perioada aia nu stiu ce fac, plus ca el nu prea stie sa citeasca ecografiile.

anabella
14.12.2009, 12:31:47
Sa-mi zici si mie te rog ce-ti recomanda dr.Manta.

sigur, azi ma duc sa ma programez si te tin la curent

flori_ali
15.01.2010, 10:07:57
sigur, azi ma duc sa ma programez si te tin la curent
Anabella ai fost la control? Cum ti s-a parut dr.Manta?

anabella
16.01.2010, 19:24:33
n-am mai fost, din pacate
cred ca nici n-ajung prea curand. m-as fi dus sa vad daca in urma tratamentului am scapat de micoplasma, dar cum am inteles ca e o infectie de care nu prea scapi si te indopi inutil de antibiotice, prelungind astfel perioada in care nu ai voie sa concepi, am renuntat si ma risc asa.
acum astept sa vad daca am ramas sau nu :)

anabella
24.01.2010, 16:03:06
se pare ca-n final tot trebuie sa ajung la un doctor, insa habar nu am cum se procedeaza
trebuie sa merg mai intai la doctorul de familie si sa cer trimitere? apoi la gineco? sau merge si fara trimitere?

madalinapol
24.01.2010, 18:35:35
se pare ca-n final tot trebuie sa ajung la un doctor, insa habar nu am cum se procedeaza
trebuie sa merg mai intai la doctorul de familie si sa cer trimitere? apoi la gineco? sau merge si fara trimitere?
cred k merge fara trimitere...eu nu am cerut asa ceva!:D

floriana2107
24.01.2010, 19:09:40

Esti insarcinata anabella?;-)

anabella
24.01.2010, 23:05:37
da, azi am aflat.
2 teste de sarcina diferite, ambele pozitive :)

anabella
24.01.2010, 23:06:25
cred k merge fara trimitere...eu nu am cerut asa ceva!:D

madalina, ai mers la cabinet particular sau la spital?

floriana2107
25.01.2010, 08:50:13
da, azi am aflat.
2 teste de sarcina diferite, ambele pozitive :)

Felicitari <:-P . La cabinet particular merge fara trimitere pentru ca acolo se plateste . Sau te poti duce la medicul de familie si iti recomanda ce sa faci in continuare

anabella
25.01.2010, 13:34:48
multumesc, fetele :*
imi gresisem si semnatura, dupa data ultimei menstruatii, azi sunt in 4 saptamani :D

emilinicole
25.01.2010, 14:18:14
imi gresisem si semnatura, dupa data ultimei menstruatii, azi sunt in 4 saptamani :D

felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sa fiti sanatosi si fericiti
o sarcina usoara.

PS:dupa cat timp de incercari ai ramas..de cat timp renuntasei la anticonceptionele (daca luai)

madalinapol
25.01.2010, 14:54:15
Felicitari !!!!! Sa ai un bebe frumos si sanatos!!!:D<:-P <:-P

anabella
26.01.2010, 19:23:02
multumescmult, fetele >:D<
emilie am ramas chiar din prima incercare. la contraceptive am renuntat la 1 octombrie si ne-am protejat pe cale naturala :D pana la 1 ianuarie, cand am decis sa incepem incercarile. in intervalul asta am luat acid folic si mi-am facut toate analizele necesare

anabella
26.01.2010, 19:25:01
Anabella ai fost la control? Cum ti s-a parut dr.Manta?

flori, ai un medic care sa te supravegheze si sa te asiste la nastere?
noi avem un prieten de familie medic cardiolog, iar sotia lui a nascut anul trecut si l-am rugat sa-mi recomande pe cineva si m-a trimis la craiova, la o doctora de acolo...
oare in slatina as putea avea incredere sa merg, macar la un cotrol de rutina, din cand in cand?

flori_ali
27.01.2010, 11:03:51
flori, ai un medic care sa te supravegheze si sa te asiste la nastere?
noi avem un prieten de familie medic cardiolog, iar sotia lui a nascut anul trecut si l-am rugat sa-mi recomande pe cineva si m-a trimis la craiova, la o doctora de acolo...
oare in slatina as putea avea incredere sa merg, macar la un cotrol de rutina, din cand in cand?
Anabella sa ai o sarcina usoara si sa nasti un copil sanatos.
Daca vrei sa mergi la controale de rutina eu ti-o recomand pe dr.Manta care e un medic extraordinar, iar daca vrei un medic care sa te asiste si la nastere ti-l recomand pe dr.Iordache(controalele si ecograful le face la cabinetul particular). Eu la el merg si sunt multumita de felul cum imi raspunde la toate nelamuririle pe care le am.
Ps: doctora de la Craiova se numeste cumva Berceanu?

emilinicole
27.01.2010, 11:05:28
multumescmult, fetele >:D<
emilie am ramas chiar din prima incercare. la contraceptive am renuntat la 1 octombrie si ne-am protejat pe cale naturala :D pana la 1 ianuarie, cand am decis sa incepem incercarile. in intervalul asta am luat acid folic si mi-am facut toate analizele necesare

norocosilor!
foarte bine asa..sa fiti sanataosi fericiti:)

anabella
27.01.2010, 12:39:30
Anabella sa ai o sarcina usoara si sa nasti un copil sanatos.
Daca vrei sa mergi la controale de rutina eu ti-o recomand pe dr.Manta care e un medic extraordinar, iar daca vrei un medic care sa te asiste si la nastere ti-l recomand pe dr.Iordache(controalele si ecograful le face la cabinetul particular). Eu la el merg si sunt multumita de felul cum imi raspunde la toate nelamuririle pe care le am.
Ps: doctora de la Craiova se numeste cumva Berceanu?

nu se numeste berceanu, ci tanase. probabil o sa mai merg din cand in cand la dr manta si sa vad cum va fi doctora asta de la craiova, ca sa stiu daca raman la ea pana la sfarsit si nasc tot la craiova.
tu la cate saptamani ai facut primul control ca sa se si vada ceva la ecograf?

emilie, multumin :*

flori_ali
27.01.2010, 13:09:50
Primul control si primul ecograf le-am facut la 6-7 sapt de la ultima menstruatie.

anabella
28.01.2010, 08:19:55
așa m-am programat și eu, la 7 săptămâni

anabella
02.02.2010, 11:39:38
flori, cât costă o ecografie? dar un control obișnuit pentru sarcină?
pe 15 am și eu primul control și aș vrea, măcar orientativ, să știu cam la ce prețuri să mă aștept

flori_ali
02.02.2010, 14:02:27
Pe mine la dr Iordache m-a costat controlul 50 ron si eco intravaginal 65 ron, iar la Manta eco intravagina cand nu eram gravida m-a costat 85 ron. Cred ca difera de la medic la medic.

anabella
02.02.2010, 14:37:34
probabil, oricum întrebam doar orientativ
mi-au zis alte mămici că la doctora tănase, unde voi merge eu, e consultul 60 lei
doar că ea nu face și ecografii, deci mă voi orienta spre cineva din slatina pentru asta

LE: ecografia o faci după control sau nu e obligatoriu să păstrezi ordinea asta?

flori_ali
02.02.2010, 15:20:39
Doctorul care imi face mie eco este din Craiova si vine numai joia la cabinetul dr. Iordache.
Ecografie eu am facut numai prima data, dupa control. La al 2 lea control nu m-a mai trimis si la ecograf. Eco nu se face in fiecare luna, numai atunci cand considera dr.

anabella
02.02.2010, 19:24:05
da, la mine fiind primul control în sarcină va fi nevoie și de o ecografie acum. în ideea asta întrebam dacă se păstrează ordinea
plus că vreau să știu și dacă am gemeni sau nu, având istoric lung în familie :D

flori_ali
03.02.2010, 08:16:54
La mine ordinea asta a fost: controlul apoi m-a trimis medicul si la eco, apoi am mers iar la medic sa-mi citeasca ecograful.Toate astea le-am facut in aceeasi zi.

anabella
03.02.2010, 10:00:44
merci mult de ajutor, flori >:D<, știu că te tot stresez cu întrebări, dar ai ceva experiență față de mine :)
eu mă programez azi la o ecografie și când merg la medicul meu o să-i duc și ecografia, că cine știe cum merg treburile prin craiova, cât de aglomerat o să fie la clinica unde trimite ea de regulă pentru eco și nu aș vrea să fac prea multe drumuri

catimkr
03.02.2010, 10:25:31
merci mult de ajutor, flori >:D<, știu că te tot stresez cu întrebări, dar ai ceva experiență față de mine :)
eu mă programez azi la o ecografie și când merg la medicul meu o să-i duc și ecografia, că cine știe cum merg treburile prin craiova, cât de aglomerat o să fie la clinica unde trimite ea de regulă pentru eco și nu aș vrea să fac prea multe drumuri

Anabela,nasii tai sunt Cristina si Bebe? am vazut niste poze pe forum...

flori_ali
03.02.2010, 10:57:39

Stai linistita ca nu ma stresezi deloc.Daca mai ai vreo nelamurire si pot sa te ajut o fac cu mare drag.>:D< Si eu am cerut si cer pareri si informatii si-n stanga si-n dreapta.
PS: Sa vezi ce senzatie o sa ai cand il vei vedea pe bebe la prima ecografie.

anabella
03.02.2010, 11:30:58
abia aștept să-l văd, număr zilele și mi se pare că trec îngrozitor de greu până fac 6 săptămâni ca să pot vedea și eu ceva acolo =((

flori_ali
11.02.2010, 14:32:30
Anabella ai fost la doctor? Cum a fost controlul? Ce medicamente ti-a prescris?

anabella
11.02.2010, 17:33:48
am fost doar la eco luni și totul e ok, arăta că ar fi de 6 săptămâni și 3 zile, atunci. am auzit și inimioara, a fost foarte emoționant.
lunea asta am primul control la medicul meu cu care voi naște, până acum mi-a zis doar de acid folic, dar oricum luam deja din octombrie, de când am reununțat la contraceptive. să vedem ce-mi dă după control.

tu ce iei acum? și la primul control ce verificări ai făcut? eu am toate analizele făcute înainte de sarcină și nu știu la ce ar mai putea să mă trimită.

flori_ali
12.02.2010, 10:12:01
Analizele care le-am facut eu sunt analizele de rutina care le face orice gravida. Medicamente iau: Acid folic, Vitamina E, Elevit, Duphaston si la nevoie Nospa.
Joi,18 februarie o sa merg si eu la control si vreau sa-l intreb pe dr. daca e nevoie sa fac triplul test mai ales ca intru in sapt. 16 cand e cel mai bine sa-l faci.

anabella
12.02.2010, 14:11:47
un nospa mai iau și eu când am nevoie, iar restul cred că mi le va prescrie luni.
câte eco ai făcut până acum? mie mi-a zis să revin după 2 săptămâni, să mai vedem evoluția

baftă la triplu, îți țin pumnii să fie bebele sănătos și să nu descoperiți nimic alarmant

flori_ali
12.02.2010, 14:15:06
Asa repede repeti eco?
Eu am facut unul singur la 6-7 saptamani si cred ca o sa mai fac la 16 sau la 20.

anabella
12.02.2010, 21:39:09
da, păi nu se vedea mare lucru la ăsta și mi-a zis dna trăistaru (am fost la promed) să revin peste 2 săptămâni să vedem cât a mai crescut ăla mic și să-i mai ascultăm inimioara. abia-abia a reușit să-l măsoare și vrea să fie sigură că îmi dă informațiile corecte despre făt și evoluția sa

anabella
15.02.2010, 21:52:10
Anabella ai fost la doctor? Cum a fost controlul? Ce medicamente ti-a prescris?

am fost azi la doctora mea la craiova, mi-a văzut toate analizele și nu mai trebuie să repet nimic. mă duc și eu să fac dublu test la 12 săptămâni și până atunci nimic, totul e ok. mi-a făcut doar un control ginecologic și se pare că stăm bine, n-am probleme cu sarcina.
de medicamente mi-a zis să iau nospa din când în când, dacă am ceva dureri și evident, acid folic până la 4 luni
am întrebat-o și eu de calciu și mi-a zis că nu-mi dă, că produce contracții la uter și mai bine să mănânc lactate și să beau mult lapte.
la tine e totul ok?

flori_ali
16.02.2010, 09:22:39
Cand am fost luna trecuta la control totul era ok. Joi o sa merg iar si sper sa fac si ecografie ca nu am mai facut de la 6 saptamani. Doctorul meu medicamentele astea le da la toate pacientele. Acum sper sa imi mai reduca din ele mai ales daca nu e nici o problema cu sarcina.
Ps: Nici eu nu iau calciu.

anabella
16.02.2010, 09:49:00
eu reținusem de la alte mămici că luau calciu și credeam că e bine să iei.
sper doar să treacă odată vremea asta și să nu mai existe riscul de răceli sau alte afecțiuni, că tare mi-e teamă să mai ies din casă

anabella
17.02.2010, 15:14:22
azi am fost la medicul de familie să-i spun de sarcină, să mă ia în evidență și nu am stat la coadă pentru că gravidele au prioritate
și pentru prima dată de când sunt însărcinată m-am lovit de răutatea infinită a oamenilor, tocmai un bărbat în vârstă s-a luat de mine că n-am nici un drept să intru înaintea lui că n-are el de unde să știe că sunt gravidă și chiar de ar fi așa, gravidele n-au prioritate (deși scria mare și pe ușă)
doamne, în ce lume de rahat trăim :(

madalinapol
17.02.2010, 15:49:23
azi am fost la medicul de familie să-i spun de sarcină, să mă ia în evidență și nu am stat la coadă pentru că gravidele au prioritate
și pentru prima dată de când sunt însărcinată m-am lovit de răutatea infinită a oamenilor, tocmai un bărbat în vârstă s-a luat de mine că n-am nici un drept să intru înaintea lui că n-are el de unde să știe că sunt gravidă și chiar de ar fi așa, gravidele n-au prioritate (deși scria mare și pe ușă)
Eu zic sa iei o gura mare de aer si sa te obisnuiesti!!!

flori_ali
17.02.2010, 15:55:23
Eu cand am fost la medicul de familie am stat vreo 4 ore intr-un frig groaznic. 2 ore am asteptat doctora si 2 a durat sa consulte 3 pacienti. Nimeni nu-ti da voie nici macar sa intrebi ceva dar sa intri in fata, plus ca pe usa nu scrie nimic legat de gravide.
Acum trebuie sa merg iar sa ii arat analizele, dar am zis ca o sa ma duc atunci cand o sa se mai incalzeasca pt ca nu mai risc sa ingheta la usa.

anabella
17.02.2010, 16:16:58
am să mă obișnuiesc pentru că nu am încotro :(
dar tot l-am ignorat și am intrat înaintea lui, măcar să facă spume de draci, nesimțitul naibii :(
flori, gravidele au prioritate, când am intrat la doctora mea i-am spus ce mi s-a întâmplat la ușă și a zis că va vorbi și ea cu individul ăla care intra după mine să-i explice clar cum stă treaba
mi-a zis ca data viitoare să nu mai dau explicații nimănui și să bat la ușă când ajung, ca să știe ea că sunt acolo și să mă invite înăuntru înaintea tuturor

flori_ali
17.02.2010, 16:19:12
E bine ca e doctora intelegatoare, dar la mine nu are o relatie prea buna cu pacientii.

emilinicole
17.02.2010, 16:31:48

aolo ce ii ziceam eu aluia vreuna asa..ca la olteni..
ce cretin..dar ce tre sa ai burta imensa cas fie sigur ca esti gravida..
off..multa lume proasta..multa, multa!ignorati-i si voi..ca nu e bine sa va enervati, in starea in care sunteti:)

anabella
17.02.2010, 17:55:28
i-am zis să se obișnuiască cu ideea că gravidele au prioritate chiar și la casă la supermarket, dar nu m-am întins la mai mult pt că deja toți se uitau fioros la mine, de parcă nu era dreptul meu să fac asta
ca răspuns la remarca mea mi-a zis că n-are el de unde să știe că sunt gravidă și atunci i-am dat și eu peste nas, spunându-i că asta nu e treaba lui și am intrat în cabinet, că cine știe ce-mi mai zicea...

floriana2107
18.02.2010, 08:13:01
E bine ca e doctora intelegatoare, dar la mine nu are o relatie prea buna cu pacientii.

La ce doctora esti inscrisa? Daca nu iti convine de doctora poti sa o schimbi oricand completezi un formular si te inscrii la cine vrei tu. Asa am facut si eu acum cateva luni si acum sunt la o doctora super de treaba pe care o sunam cand dorim sa venim si nu se sta asa mult la coada. Are cabinetul la unimed

flori_ali
18.02.2010, 11:09:15
Eu sunt inscrisa la dr. Stroica Florica la vechea circa de langa Cuptorul de aur.Am auzit si eu de la nasa mea care lucreaza la Unimed ca e o doctora foarte buna acolo si cred ca o sa vb si eu cu ea.

anabella
18.02.2010, 11:23:59
vorbești serios??? :O
păi eu tot la ea sunt de ani de zile și cu mine și ai mei e super de treabă. vezi că pe ușă e o coală A4 pe care scrie de C.A.S și cine are prioritate la consult. acolo sunt trecute și gravidele și lehuzele

flori_ali
18.02.2010, 11:54:09
Si eu sunt la ea de cand eram mica, dar mi se pare o doctora care nu prea are treaba cu meseria ei. Cand am fost mai demult racita m-am dus la ea si ma intreba pe mine ce medicamente sa-mi dea.
Am vazut si afisul de pe usa dar nu am vazut unde scrie despre gravide.

anabella
18.02.2010, 11:59:42
eu merg la ea doar pentru adeverințe, concedii medicale pe nașpa :D, pentru trimiteri și acum, cu sarcina să-i duc analizele necesare. că nu are treabă cu meseria am văzut de când mi-a zis să rămân eu gravidă și apoi să fac analizele necesare (dacă mă luam după ea, rămâneam însărcinată având și toxoplasmoză și mycoplasmă, de trăgeam acum de sănătatea copilului și stăteam cu stres), tocmai de asta nu apelez la ea când mă îmbolnăvesc.
dar în rest e ok, îmi dă mereu tot ce-i cer, de multe ori fără să mă fi dus măcar în persoană la ea, îl trimiteam pe tata.

ți-am zis, data viitoare când te mai duci, nu mai sta la cozile alea de ore întregi, întră direct că nu-ți va zice nimic. garantat.

laura_dumi
18.02.2010, 12:47:01
eu merg la ea doar pentru adeverințe, concedii medicale pe nașpa :D, pentru trimiteri și acum, cu sarcina să-i duc analizele necesare. că nu are treabă cu meseria am văzut de când mi-a zis să rămân eu gravidă și apoi să fac analizele necesare (dacă mă luam după ea, rămâneam însărcinată având și toxoplasmoză și mycoplasmă, de trăgeam acum de sănătatea copilului și stăteam cu stres), tocmai de asta nu apelez la ea când mă îmbolnăvesc.
dar în rest e ok, îmi dă mereu tot ce-i cer, de multe ori fără să mă fi dus măcar în persoană la ea, îl trimiteam pe tata.

ți-am zis, data viitoare când te mai duci, nu mai sta la cozile alea de ore întregi, întră direct că nu-ți va zice nimic. garantat.
Eu mi-am schimbat doctorita cand am ramas gravida. Am gasit unu foarte ok aici in bucuresti ca sa nu trebuiasca sa ma duc mereu la Slatina pentru orice reteta sau CM.

laura_dumi
18.02.2010, 13:05:39
Eu am luat acid folic si complex de B-uri pana in luna a 4, vitamina E inca mai iau. De la 17 saptamani am luat fier si Magneziu si Vitamina C pentru fixarea fierului. Calciu nu mi-a dat nici mie, abia acum am inceput sa iau vit. D3 pentru fixarea calciului pe care il iau din alimente.

Ana sper ca mai ai numarul meu de tel. Daca ai ceva intrebari legate de doctori sau de sarcina nu ezita sa ma suni. Sau poti sa imi scrii pe mess.

anabella
18.02.2010, 13:29:09
Laura, eu nu mai stau în bucurești de la 1 decembrie, iar de născut voi naște la Craiova. mi-am schimbat între timp adresa yahoo și ți-am dat add, dar cred că am făcut-o pe adresa ta cea veche. lasă-mi un PM cu cea pe care o folosești acum.
am numărul tău, chiar aș vrea să mai vorbim de una de alta, din când în când, mai ales de sarcină. la ce spital vrei să naști?

laura_dumi
18.02.2010, 13:57:27
Wow, ati plecat din bucuresti? V-ati stabilit in Slatina?
Eu am doctorita la giulesti, asa ca acolo am sa nasc.
Iti trimit PM cu adresa mea de mes, ca sa vb mai multe.

anabella
18.02.2010, 14:13:55
da, am plecat din proprie inițiativă, îți voi povesti mai multe pe mail
am auzit numai de bine de maternitatea giulești, să știi

flori_ali
19.02.2010, 10:20:19
Am fost si eu aseara la control.Am facut controlul, apoi am cerut sa fac si eco. Cred ca sentimentul care l-am avut aseara doar cand o sa fac urmatorul ecograf sau cand o sa nasc o sa-l mai am. Imi dadusera lacrimile cand am inceput sa vad mogaldeata care se afla in burtica mea.
Totul a fost bine, copilul se dezvolta normal. Are 11.3 cm si 116.29g. I-am auzit bataile inimii si i-am vazut manutele, piciorusele, caplu, creierul, inima, coloana vertebrala. Tratament mai iau doar vitamina E si acidul folic, iar saptamana care vine o sa merg sa fac triplu test si inca o analiza.

anabella
19.02.2010, 11:27:19
eu știu cum m-am simțit la prima mea eco, atunci când nu se vedea nimic, dar tu acum, când deja are formă de copilaș :x
ți-a dat eco pe cd sau poză? arată-ne și nouă, că eu una aș vrea tare mult să-l văd. ai aflat ce este?

flori_ali
19.02.2010, 11:51:13
Nu am primit eco pe cd, doar pe hartie. Legat de sex, nu s-a vazut prea bine, doar sotul meu zice ca "a vazut el bine" ca e baiat:))

anabella
19.02.2010, 12:09:14
și când aflați sigur?
măcar să se bucure și soțul pe deplin :)

flori_ali
19.02.2010, 12:28:42
Cred ca am putea afla si luna viitoare, dar eu nu mai vreau sa fac atunci ecograf. O sa mai fac dupa Paste si atunci sigur se va vedea.

ana_elena80
03.03.2010, 11:08:09
buna
ma numesc elena si sunt noua pe forum
feriti-va de spitalul slatina- eu am o experienta neplacuta cu dr de aici
am pierdut sarcina la 36 sapt acum o luna

flori_ali
03.03.2010, 11:15:00
Cum asa?!!!:O

anabella
03.03.2010, 11:48:02
buna

știu draga mea :(
tocmai de asta medici, prieteni de familie, mi-au recomandat să mă feresc de acest loc și de medicii de aici, pentru că e "bordel" ce se face la noi, nu medicină
îmi pare nespus de rău pentru ce ai pățit!

laura_dumi
03.03.2010, 13:20:30
buna
Si mie imi pare nespus de rau!
Si noi ne-am confruntat de atatea ori cu probleme la Spitalul din Slatina, si nu sfatuiesc pe nimeni sa apleleze la serviciile medicilor de acolo.

laura_dumi
03.03.2010, 13:25:44
și când aflați sigur?
măcar să se bucure și soțul pe deplin :)
Ana, noi am aflat sexul bebeului la morfologia fetala la 22 de saptamani. pana atunci bebe nu a vrut sa ne arate, dar stiu cativa prieteni carora li s-a zis pe la 12-14 saptamani ca au ceva si apoi la 22 ca au altceva...deci mai bine afli mai tarziu cand sunt mai vizibile organele genitale.

anabella
04.03.2010, 08:05:02
așa zic și eu, nu mă bazez pe răspunsul de pe la 13-14 săptămâni, căci nu putem fi siguri. mai bine mai târziu, dar mai sigur

flori_ali
04.03.2010, 08:49:49
Eu am facut eco la 16 saptamani si nu s-a vazut. O sa mai fac la 24 saptamani si atunci sper sa se vada mai ales ca deja a inceput sa miste.

anabella
04.03.2010, 09:46:43
discutăm și noi la "separeul" nostru? :)
așa mai împărțim păreri și experiențe despre tot ce înseamnă sarcina, creșterea și educarea puilor noștri.
și că tot veni vorba, oare un pediatru bun găsim și noi aici? eu în afară de Păunescu nu știu pe nimeni, dar pe el toată lumea îl laudă

flori_ali
04.03.2010, 10:47:58
Paunescu a inceput sa nu-si mai dea interesul asa cum facea inainte. Stiu de la nasa mea care il are ca medic la fetita si este foarte nemultumita de el. Cand a fost la control, el nu avea nici o treaba, se giugiulea cu asistenta.

catimkr
04.03.2010, 11:01:25
așa mai împărțim păreri și experiențe despre tot ce înseamnă sarcina, creșterea și educarea puilor noștri.
și că tot veni vorba, oare un pediatru bun găsim și noi aici? eu în afară de Păunescu nu știu pe nimeni, dar pe el toată lumea îl laudă

Buna Ana ,parerea mea este ca Paunescu e bun dar la copiii fara probleme . fetita mea a avut o problema la stomacel si nu prea manca si vomita cate putin pana dadea tot afara. Eu eram disperata ca copilul nu lua bine in greutate si plangea doar cand vedea biberonul si Paunescu zicea ca e mofturoasa si s-o las pana plange de foame... ,dar ea nu cerea niciodata de mancare. Am fost la Bucuresti si imediat au descoperit problema: reflux esofagian ,care nu e deloc de ignorat. sper ca voi sa nu aveti probleme,dar daca vor exista tr sa ai un doctor bun in preajma. in Slatina ,mi-a placut de dr. Safta.

anabella
04.03.2010, 11:19:13
din fericire pentru absolut tot ce necesită investigații serioase mă bazez mereu pe București, am locuit suficienți ani acolo și știu că e cel mai potrivit loc pentru a rezolva problemle de sănătate. dar cum copilul va avea mereu nevoie de cineva aici, de asta vă mai întreb pe voi, poate știti de doctori mai buni, care să-și dea interesul pentru copil

flori, de păunescu știe toată lumea că e un afemeiat notoriu :D
cati, tu la safta o ai pe cea mică? sau e la altcineva?

catimkr
04.03.2010, 11:38:13
din fericire pentru absolut tot ce necesită investigații serioase mă bazez mereu pe București, am locuit suficienți ani acolo și știu că e cel mai potrivit loc pentru a rezolva problemle de sănătate. dar cum copilul va avea mereu nevoie de cineva aici, de asta vă mai întreb pe voi, poate știti de doctori mai buni, care să-și dea interesul pentru copil

flori, de păunescu știe toată lumea că e un afemeiat notoriu :D
cati, tu la safta o ai pe cea mică? sau e la altcineva?

e tot la Paunescu, dar nu-i face decat vacin si atat ,nu-l mai intreb absolut nimic. la Safta am fost o singura data,mie mi-a placut de ea dar fata mea a plans intruna. acum pt orice intrebare sau mica problema tin legatura cu dr. Bidiga de la Medlife

anabella
04.03.2010, 11:47:44
am auzit numai lucruri bune de medicii de la medlife. tu unde ai născut?
eu cât am stat acolo am apelat mereu la cei de la CMU, iar ulterior la Medicover și am fost mereu mulțumită de serviciile lor. mă cam bate gândul chiar să nasc la o clinică privată din bucurești, am încredere în doctora mea de la craiova, dar nu am încredere în spitalele de stat unde auzi numai de lucruri horror, iar igiena lasă mult de dorit

catimkr
04.03.2010, 12:24:27
am auzit numai lucruri bune de medicii de la medlife. tu unde ai născut?
eu cât am stat acolo am apelat mereu la cei de la CMU, iar ulterior la Medicover și am fost mereu mulțumită de serviciile lor. mă cam bate gândul chiar să nasc la o clinică privată din bucurești, am încredere în doctora mea de la craiova, dar nu am încredere în spitalele de stat unde auzi numai de lucruri horror, iar igiena lasă mult de dorit

Cred ca toata lumea uraste spitalele, dar pe mine Elias m-a surprins ,acolo am nascut si nu-mi pare rau. eu fusesem internata acolo o zi si pe la 36 de saptamani pt niste analize si chiar mi-a placut cum s-a purtat toata lumea cu mine. m-am simtit chiar rasfatata. sa nu mai spun ca aveau specialisti in orice care te vizitau zilnic in salon sa vada cu ce te pot ajuta. De ex: era o specialista in lactatie, care iti verifica sanii,iti spunea cum sa alaptezi,ce sa mananci,sa fie bine pt bebe. Maternitatea avea niste reguli f.stricte, la copil nu are voie sa intre nimeni, decat mama,tatal poate sa-l vada decat cand se naste. Copiii nu stau cu mamele,te duci doar sa-l alaptezi. eu la inceput zicem ca ,cum sa nu stau eu cu bebele meu,dar crede-ma ca e cel mai bine poti sa te o dihnesti putin sa ai putere sa stai cu el dupa ce veniti acasa, sa nu mai vorbesc daca ai facut si cezariana nici nu te poti ridica 2 zile. Eu am nascut normal si asa vreau s-o fac si data viitoare.

anabella
04.03.2010, 12:41:42
ehe, păi elias e excepția :)
știu, e considerat cel mai bun în materie de orice. iar la privat, euroclinic conduce detașat.
pot să te întreb cât te-a costat totul și dacă ai recoltat celule stem (din câte știu, eu se ocupă și ei de așa ceva)? bănuiesc că te-a supravegheat medic de la ei pe toată perioada sarcinii, nu?

laura_dumi
04.03.2010, 12:47:52
Ana, intradevar dr. Paunescu este depasit de situatie in problemele mai grave. Stiu asta de la nasa mea care a avut probele cu fetita cea mica.
Am sa ma interesez la niste prieteni sa vad ei la cine se duc cu copii cand au probleme si va tin la curent.

alladyna
04.03.2010, 12:50:09
Subscriu cu toata convingerea si din proprie experienta ca trebuie sa evitati spitalele de stat si in mod deosebit pe cel din Slatina. Daca vreti povesti de groaza cu gandaci si biberoane din sticle de cico si tetine de cauciuc de pe vremea comunistilor, stiu destule. De asemenea, nu apelati niciodata la urgentele de la pediatrie pentru ca oricat de minora ar fi problema, va interneaza pe loc si... asta-i alt film de groaza.
Eu am nascut in maternitatea din Slatina si degeaba am avut un medic bun si am beneficiat de regim preferential pentru ca nu as mai face asta inca o data. Am avut noroc ca am un copil sanatos si de putine ori am apelat la ajutor medical. Ca medic pediatru o recomand cu caldura pe d-na Merer care ma coordonat foarte bine in cresterea copilului si pot spune ca m-a surprins prin grija si atentia pe care ne-a acordat-o.
Va doresc bebelusi sanatosi, frumosi si jucausi care sa va umple viata de bucurii. :*

anabella
04.03.2010, 12:56:24
mulțumim alladyna, din fericire nu m-am gândit vreo clipă măcar să nasc în slatina, din păcate nasc în craiova, dar tot la stat și asta mă îngrozește și mă face să mă gândesc din ce în ce mai des să iau drumul bucureștiului, chit că sunt atâția kilometri de străbătut pentru fiecare control și pentru familie, la naștere.

laura, chiar te rog, mai e până atunci, dar să am măcar habar de ce mă așteaptă pe aici

catimkr
04.03.2010, 12:56:34
ehe, păi elias e excepția :)
știu, e considerat cel mai bun în materie de orice. iar la privat, euroclinic conduce detașat.
pot să te întreb cât te-a costat totul și dacă ai recoltat celule stem (din câte știu, eu se ocupă și ei de așa ceva)? bănuiesc că te-a supravegheat medic de la ei pe toată perioada sarcinii, nu?

Eu am fost la dr. Filipescu la cabinetul sau particular cu 3 luni inainte sa raman insarcinata si mi-am facut toate analizele necesare. Cand am ramas insarcinata ma chema la o luna,dar apoi ma duceam la 2 saptamani . Mie nu mi-era greu ca oricum ma duceam la marfa dar pt alte persoane e greu toata ziua la Bucuresti.
Am recoltat si celule,care au costat cam 4000 ron,pe care ii poti da si in rate.
Nasterea a costat cam 800 de euro cu doctor ,anestezie epidurala(pe care eu personal nu o recomand)moasa, asistente, si doctorul copilului . in Slatina poate fi si mai scump, dar nu se compara...

anabella
04.03.2010, 12:58:40
păi nu a fost deloc mult, mai ales recoltarea de celule stem. în cei 800 euro au intrat și zilele de spitalizare?

catimkr
04.03.2010, 13:12:45
păi nu a fost deloc mult, mai ales recoltarea de celule stem. în cei 800 euro au intrat și zilele de spitalizare?

tot ,dar la cati bani i-am dat doctorului 9 luni... era 200 ron la fiecare consultatie,dar am facut la analize... faceam ecografie de fiecare data. el zicea ca, control ginecologic nu se face decat daca e vreo problema si cand trebuia sa faca vreo recoltare pt analize in diferite perioade ale sarcini.
Nu-mi zicea nimeni cati bani sa dau sau sa dau, la nastere,dar am intrebat si eu paciente mai vechi. daca faci cezariana costa mai mult . Si inca ceva banii i-am dat dupa si ia cat dai ,nici nu se uita zice multumesc si ii baga in buzunar. eu il recomand pe dr meu si e foarte respectat si in spital.

anabella
04.03.2010, 13:24:06
așa am făcut și eu, un singur control ginecologic până acum și ecografii. urmează recoltarea de sânge pentru dublu test și încă o eco, la 12 săptămâni. intenționez să fac cât mai multe, pt că sunt mai relevante ca orice test (tare mi-e teamă de acest dublu test care nu poate fi sigur și dă un procent probabil, menit mai mult să te sperie decât să te liniștească)

adevărul e că are un tarif usturător la consultație, dar compensează restul, sumele n-au fost mari și ați ieșit bine per total.

laura_dumi
04.03.2010, 13:35:44
așa am făcut și eu, un singur control ginecologic până acum și ecografii. urmează recoltarea de sânge pentru dublu test și încă o eco, la 12 săptămâni. intenționez să fac cât mai multe, pt că sunt mai relevante ca orice test (tare mi-e teamă de acest dublu test care nu poate fi sigur și dă un procent probabil, menit mai mult să te sperie decât să te liniștească)

adevărul e că are un tarif usturător la consultație, dar compensează restul, sumele n-au fost mari și ați ieșit bine per total.
Si eu la fel am facut, mai multe ecografii si doar la recoltari consult ginecologic.
cat despre dublu test stai linistita, ca nu te sperie. Daca la ecografie iti zice ca totul e ok atunci nu prea ai dece sa iti faci probleme. Mi-e mi-a iesit si la dublu si la triplu "risc scazut". Oricum dupa rezultatul ecografiilor nici nu ma asteptam la altceva. E bine in sarcina sa ai o gandire cat mai pozitiva.
Stiu persoane la care nu au iesit chiat f bine rezultatele la triplu test insa au avut puterea si curajul de a merge mai departe si la nastere s-a dovedit sa aiba un copil foarte sanatos.
Eu toate analizele mi la fac la Medlife pentru ca am reducere(avem asigurarile medicale de la firma la ei), insa morfologia fetala am facut-o la Dr. Albu de la Giulesti, la cabinetul lui particular.
Noi deja am hotarat cu cine vom face recoltarea stem si ne va costa 3250 l a nastere si 140 apoi in fiecare an.

anabella
23.03.2010, 09:28:24
bună fetele
am fost ieri la doctor pt dublu test și mi-a zis că bebe prezintă caracteristici de fetiță, deci avem sex posibil feminin
cât de des se poate schimba prima impresie și de fapt mai târziu să aflăm că e băiat? (având în vedere că avem abia 12 săptămâni) eu aș vrea tare mult să nu se fi înșelat și să fie fetiță, nu m-am gândit un moment la copil ca fiind băiat, de când am conceput

flori_ali
23.03.2010, 10:58:13
Eu presimt ca am baiat chiar daca mi-as dori fetita. Eu maine merg iar la control, dar nu mai fac ecograf. Mi-am facut triplu test si testul torch si mi-au iesit bune.

anabella
23.03.2010, 11:04:22
așa simt eu mereu, că e fetiță, nici măcar nu pot vorbi despre ea la masculin, mi se pare greșit :)
la câte săptămâni se face triplul și cât te-a costat?
pe mine m-a rupt la bani dublul :( nu-mi vine să cred cât sunt de scumpe

flori_ali
23.03.2010, 11:13:42
Eu dublu test nu am facut.Tripu test am facut in sapt 18-19 si m-a costat 130 ron,iar testul torch 250 ron.

anabella
23.03.2010, 11:18:18
profilul torch l-am făcut și eu înainte de sarcină și a fost ok. mă gândesc că dacă am făcut dublu ieri, poate nu mai fac triplu mai târziu, că din câte știu e pentru depistarea acelorași malformații

flori_ali
26.03.2010, 13:37:49
Am venit si noi cu ultimele noutati de la eco. Se pare ca suntem fetita, dar nu e sigur( doar la insistentele mele mi-a spus ce crede el dupa fizionomie), avem 413g, suntem dezvoltate normal si suntem cam zglobii avand in vedere ca am miscat la 18 saptamani.

anabella
26.03.2010, 14:51:11
bravo, să vă faceți mari și frumoase :x
dacă și noi rămânem tot fetiță, înseamnă că ne împrietenim în parc :)
și noi suntem tare agitați, doctorul ecografist a avut ceva probleme cu măsurătorile din cauză că cea mică se agita, se întorcea pe toate părțile și dădea întruna din mâini și picioare. ce-o să mă fac oare când va fi suficient de mare ca s-o simt???#-o

ana_elena80
30.03.2010, 14:20:34
buna!
recomandati-mi va rog un medic ginecolog din craiova ca de cei din slatina nu vreau sa aud. am incredere doar in dr traistaru in ceea ce priveste eco
voua cine v-a recomandat testul torch? medicul de fam sau ginecologul?
eu am pierdut fetita la 37 de sapt si vreau sa incerc sa raman iar insarcinata (nu am avut probl cu sarcina si nu am facut decat analizele minime)

anabella
30.03.2010, 15:24:05
eu în craiova merg, mai exact la tănase florentina, are cabinetul ei, undeva pe lângă parcul romanescu.
eu una mi-am făcut analizele înainte de sarcină, la recomandarea medicului ginecolog pe care-l aveam atunci la bucurești, la medicover, dar mutându-mă în slatina am renunțat pentru că e prea departe și obositor. te sfătuiesc să le faci și tu tot înainte, de obicei aici în slatina nu ți se spune la ce riscuri te expui făcând analizele respective doar după ce ai rămas (eu aveam și mycoplasma și toxoplasmoză și medicul de familie mă punea să rămân întâi, îți dai seama ce ar fi însemnat să concep cu microbii ăștia, de care nu știam că există în organism)
aici am pus ce analize am făcut eu în octombrie-noiembrie (din cauza toxoplasmozei a trebuit să mă plimb pe rând pe la ginecolog, 2 infecționiști și oftalmolog, lucru care a durat aproape o lună jumate)

http://www.miresici.ro/showpost.php?p=2497080&postcount=21

ana_elena80
31.03.2010, 12:00:12
multumesc anabella
astept prima menstruatie dupa nastere si voi lua o decizie in ceea ce priveste ginecologul (sigur in craiova)
cat este consultatia la dr tanase? este deschisa la orice discutii?
tu o sa nasti in craiova?
prea multe intrebari......
iti doresc o sarcina usoara

anabella
31.03.2010, 12:51:57
mulțumesc de urări, după ce am citit ce ai scris tu, m-am întristat, e crunt să pierzi o sarcină când mai ai puțin și naști. pot să te întreb (dacă poți să răspunzi, bineînțeles) care a fost cauza, ce explicații ți s-au dat la spital?
consultația e 60 lei, iar pentru analize și teste specifice lucrează cu synevo (cei mai buni pe piață, după părerea mea) și cu medici specialiști de la panmed. discuți orice și te sfătuiește orice nelămurire ai avea. asistentele ei sunt super drăguțe și pe ele le poți deranja mereu la telefon cu orice întrebare, dacă doamna doctor nu e disponibilă pentru că e în vreo operație.
încă sunt în dubiu dacă să nasc la craiova sau la o clinică privată din bucurești, dar depinde mult de situația financiară de atunci și de condițiile pe care le voi vedea în spital
mult noroc îți doresc data viitoare %%-

ana_elena80
31.03.2010, 19:51:00
offff rezultatul necropsiei- atelectazie si bronhopneumonie din cauza ca a inghitit meconiu
explicatia lor- accident biologic!!!!!!
din ce cauza????? nu mi-a dat nimeni un raspuns clar
cert este ca eram sub tratament cu amestec litic si sulfat de magneziu pt ca vroiau sa ajung la 38 de saptamani pt cezariana in conditiile in care aveam colul deschis deja -copilul eram perfect normal- 3 kg si 50 cm
nu doresc nimanui sa treaca printr-o nastere naturala si sa nu-si auda sau sa vada copilul
e crunt
asta-i viata

madalinapol
31.03.2010, 20:44:41
Abia astept sa va vad cu bebeii prin oras....;))

anabella
01.04.2010, 10:07:56
ana, îmi pare extrem de rău pentru ce ți s-a întâmplat :(
îmi pot doar imagina cât de rău e să treci prin așa ceva. data viitoare va fi mai bine, sunt sigură. trebuie să ai și noroc, după o asemenea tragedie :*

madalina, vara viitoare sigur va fi "explozie" de bebeluși prin oraș. anul ăsta vor fi mici, dar atunci vor fi numai buni de alergat prin parc

anabella
07.04.2010, 10:43:00
puiul meu de om se simte în burtică atunci când pun mâna și țin mai mult timp și mai apăsat. uneori chiar lovește. a simțit și tati :x
ce fericită sunt!!!

flori_ali
07.04.2010, 11:40:27
Puiul meu nu numai ca misca, acum a inceput sa se mute dintr-o parte in cealalta si parca am un sarpe in burta. E o senzatie tare ciudata dar unica in acelasi timp.:x

anabella
07.04.2010, 14:02:54
abia aștept s-o experimentez și eu :x
momentan trebuie să ne concentrăm zdravăn ca să simțim ceva

flori_ali
07.04.2010, 14:12:33
Tu ai inceput sa-i cumperi ceva, ca eu parca nu mai am rabdare si ma bate gandul sa incep sa-i iau una, alta?

anabella
07.04.2010, 14:20:13
nimic încă, pentru că nu sunt sigură 100% că e fetiță. așteptăm confirmarea, apoi ne punem pe cumpărat. dar cu răbdarea stau la fel de prost :D
voi știti deja sigur ce e?

flori_ali
07.04.2010, 14:23:38
Nu stim sigur ce e dar o sa incep sa-i cumpar hainute, jucarii... care se potrivesc si la fetite si la baieti, plus samponele, pudra, servetele, pampers.

anabella
07.04.2010, 14:31:56
așa i-aș lua și eu de astea care să meargă la ambele sexe. ai văzut pe undeva hăinuțe de genul ăsta? eu peste tot pe unde mă uit, văd numai roz, albastre, cu floricele sau ursuleți. nimic simplu.
de cosmetice și hăinuțe de nou-născut au zis ai mei că se ocupă ei, să nu-mi fac griji. vor și ei să se simtă implicați cu ceva

flori_ali
07.04.2010, 14:37:09
Am vazut multe lucruri frumoase la Timy si la inca un magazin spre Zahana( nu mai stiu cum se numeste)
Si mie mi-a zis multa lume ca o sa-mi ia toate nebuniile astea dar parca nu ma rabda inima sa nu-i iau si eu.

anabella
07.04.2010, 14:39:56
cred că vorbești de cocobello. acolo au mereu lucruri drăguțe. mai sunt și alea două de pe bulevard (lângă acasă, parcă) unde au mai ales lucruri de nou-născuți, extrem de drăguțe.
așa sunt și eu, nu mai spun că i-aș fi cumpărat diverse chiar de când am aflat. bine, i-am luat 2 perechi de șosete, am uitat de astea :))

p.s: înainte să-mi spui că nu știți ce e, ți-am văzut ticker-ul roz și am crezut că e fetiță

flori_ali
07.04.2010, 14:40:59
Asa ne-a spus doctorul la ultimul eco dar a zis ca nu e sigur, asa ca pana la urmatorul suntem fetite.

anabella
07.04.2010, 14:42:56
și noi tot fetiță suntem până la următoarea ecografie. la nume v-ați gândit?

flori_ali
07.04.2010, 14:45:25
Da si nu!:-p
La inceput vroiam Elena Nicole, dar acum ne-am razgandit si vrem Sabina Elena, dar nici astea nu-s batute in cuie.Voi?

anabella
07.04.2010, 14:50:32
păi dacă rămâne fată o va chema Ecaterina (Cati). dacă e băiat Alexandru.
sper să nu ne mai răzgândim, la nume de fete am avut mari probleme, ce-i plăcea lui, nu-mi plăcea mie și invers.
îmi place și Nicole, ar fi un nume frumos pentru pitica voastră

flori_ali
07.04.2010, 14:53:39
Si noi am avut probleme cu numele de fata pt ca noi ne asteptam sa fie baiat, chiar daca eu imi doream fata.
Daca va fi baiat o sa-l cheme Laurentiu Nicolas.

anabella
26.04.2010, 11:48:21
copilul ăsta mă omoară cu zile :))
am făcut ecografie la craiova lunea trecută, a stat cu fundul lipit de placentă, azi am făcut la promed, săraca doamna trăistaru s-a chinuit o oră să vadă sexul, m-a întors pe toate părțile și...același rezultat. a prins o poziție și n-o mai schimbă, orice i-am face ;))
singura concluzie momentan e că suntem 70% fetiță. nici nu știu dacă să mă bucur sau nu, mai urmează încă o încercare peste o săptămână și poate atunci avem noroc de 100%

floriana2107
26.04.2010, 12:40:32
am făcut ecografie la craiova lunea trecută, a stat cu fundul lipit de placentă, azi am făcut la promed, săraca doamna trăistaru s-a chinuit o oră să vadă sexul, m-a întors pe toate părțile și...același rezultat. a prins o poziție și n-o mai schimbă, orice i-am face ;))
singura concluzie momentan e că suntem 70% fetiță. nici nu știu dacă să mă bucur sau nu, mai urmează încă o încercare peste o săptămână și poate atunci avem noroc de 100%

Este misterios bebele tau ;));)) vrea sa va surprinda

flori_ali
26.04.2010, 14:28:55

Vreau sa merg si eu la Promed la 4D. Poti sa-mi zici si mie cat te-a costat pe tine eco acolo?

anabella
26.04.2010, 14:41:04
eu am făcut 3D, pt că am considerat ă suntem prea mici pentru 4D, asta e 120 lei, plus 5 lei de poză.
cea 4D e tot 120 lei, dar nu știu cât te mai costă CD-ul. cred că 20 lei, parcă așa țin minte că mi-au zis la telefon, când m-am programat

floriana, eu am simțit încă de la concepție că e fetiță, sper să nu mă fi înșelat. încă nu mă bucur pentru că-mi plac totuși ceritudinile, dar de obicei am instincte extrem de bune și nu m-au dezamăgit niciodată :)

flori_ali
26.04.2010, 14:52:49
Cred ca saptamana viitoare o sa ma programez si eu la ei pt ca dr meu nu face 4D. Ma gandesc ca la 27-28 sapt am ce vedea.

madalinapol
26.04.2010, 17:14:35
;))
Ce tare e....veris mea(sau mai bine nasa ;))) cand a fost tot la fel statea bebelul...i-a zis doctora k 70-80% e fetita,iar nasul nici una,nici doua,k el asteapta ,pana la 100% sa ii creasca..treaba;))Si cand a fost acum 2 sapt statea fetita noastra cu "rusinica" in sus si piciorusele desfacute special parca pt a o vedea taticul!!!Sa nu mai astepte degeaba....;;)

anabella
26.04.2010, 20:22:49
Cred ca saptamana viitoare o sa ma programez si eu la ei pt ca dr meu nu face 4D. Ma gandesc ca la 27-28 sapt am ce vedea.

vezi, programează-te cât mai curând, dacă ești hotărâtă să mergi la ei, pentru că sunt super aglomerați. eu abia am prins un loc pentru azi dimineață și am sunat marțea trecută. am avut noroc, era singura oră pe care o mai aveau liberă. o să ai din plin ce vedea, voi sunteți deja mari :)

madalinapol, cam aceeași situație e acum la noi. sper să stea și a noastră cu "rușinica" în sus data viitoare :D
taică-său avea niște draci de adevărat părinte când am plecat de acolo, nu mai contenea cu "ia uite ce ne face copilul ăsta" :))

madutza85lix
26.04.2010, 20:33:05
buna fetelor! caut de foarte mult timp niste pareri despre doctorii ginecologi din slatina si abia acum am gasit...eu sunt gravida in 33 de saptamani si sunt la dr. ilea niculina despre care am auzit si lucruri bune si lucruri rele...nu pot sa spun ca sunt foarte multumita de ea, as fi vrut sa comunice mai mult cu mine, dar asta e...
Bebitzul meu e bn pana acum, m-am speriat foarte tare cand am vazut ca o fata de pe forum a spus ca a pierdut sarcina la 36 de saptamani cand eu credeam ca e imposibil sa mai pierzi o sarcina asa mare...
daca mai intra aici, o rog din suflet sa imi spuna cum s-a intamplat...
si ce pareri aveti voi despre dr. ilea, daca ati auzit de ea.
va pup!

madutza85lix
26.04.2010, 20:52:27
salutare burtici! la noi a vazut d-na traistaru ce suntem de la 18 saptamani: baietel! si ne-a confirmat la 30 de saptamani pe cand ginecologul ne-a spus ca nu e sigur...
dar suntem baietel ca avem dovada: o poza cu mandriao:-)<:-P

anabella
27.04.2010, 07:57:33
offff rezultatul necropsiei- atelectazie si bronhopneumonie din cauza ca a inghitit meconiu
explicatia lor- accident biologic!!!!!!
din ce cauza????? nu mi-a dat nimeni un raspuns clar
cert este ca eram sub tratament cu amestec litic si sulfat de magneziu pt ca vroiau sa ajung la 38 de saptamani pt cezariana in conditiile in care aveam colul deschis deja -copilul eram perfect normal- 3 kg si 50 cm
nu doresc nimanui sa treaca printr-o nastere naturala si sa nu-si auda sau sa vada copilul
e crunt
asta-i viata

ăsta e un mesaj de la mămici, de la pagina 3
asta a fost întâmplarea nefericită din cauza căreia a pierdut copilul :(

flori_ali
27.04.2010, 10:44:30
La noi medicul care ne face eco nu a vazut nici la 16 nici la 21 nimic sigur. Ne-a zis ca dupa fizionomie ar fi fata. Acum asteptam 4D poate vrea acolo sa ne arate ceva.Tati e foarte nerabdator mai ales ca el tot spera sa fie baiat.

anabella
27.04.2010, 11:33:09
fie-mea e mai rușionoasă, desface cam greu picioarele și trebuie insistat :))
(se vede că e fată). flori, tot fată o fi și a ta, că ele sunt mai timide de fel :)

flori_ali
27.04.2010, 13:13:30
O fi fetita cu toate ca noi la 16 sapt. am vazut ceva care ne duce cu gandul spre baiat, dar la 21 sapt a stat cu picioarele incrucisate si nu ma mai vazut nimic.

madutza85lix
27.04.2010, 17:12:07
accident biologic??? ce tampiti...doamneeeee
sper sa nu se intample nimic rau cu noi si multa sanatate tuturor burticilor!

anabella
10.05.2010, 10:25:58
să reînviem puțin topicul :D
ea este Cati, minunea mea:

anabella
10.05.2010, 10:37:34
flori, ai fost la eco la promed?
noi am fost lunea trecută, tot la d-na trăistaru și am aflat în sfârșit că e fetiță. l-a chemat și de soțul dânsei ca să fim siguri că amândoi văd același lucru, deci acum putem spune cu siguranță că avem gagicuță :x

denisa_iova
10.05.2010, 21:24:32

Ce scumpa eee...
Sa va traiasca minunea..

floriana2107
11.05.2010, 07:46:13
noi am fost lunea trecută, tot la d-na trăistaru și am aflat în sfârșit că e fetiță. l-a chemat și de soțul dânsei ca să fim siguri că amândoi văd același lucru, deci acum putem spune cu siguranță că avem gagicuță :x

Felicitari pentru fetita. Eu tot fetita mi-as dori ca sunt mai dragalase .Am fost ieri pe la o prietena care are un baiat de 4 ani si o fetita de 6 luni si m-am indragostit de fetita cat de gingasa si dragalasa e;-)

flori_ali
11.05.2010, 08:31:33
Nu am fost la Promed pt ca m-am razgandit si o sa merg tot la medicul meu sa fac eco pt ca am inteles ca face si el 4D. O sa merg pe 27 mai si poate atunci aflam si noi sigur ce este.

flori_ali
11.05.2010, 08:32:56

Mi s-a zburlit pielea pe mine cand ti-am vazut minunea. Sa creasca mare si sa va aduca numai bucurii.

anabella
11.05.2010, 09:24:27
mulțumesc fetele >:D<
mi-am dorit atât de mult o fetiță, că uite, visul mi s-a împlinit! încerc să tot disting trăsături din pozele alea, să-mi dau seama cum va arăta, ce culoare a părului va avea, dar e greu al naibii să descoperi așa ceva dintr-o simplă ecografie, la 4 luni :))

flori, te aștept cu vești concrete, de orice natură, acum sigur veți afla ce e că doar e suficient de mare și de bine format

flori_ali
11.05.2010, 09:30:01
Si eu astept cu mare nerabdare urmatoarea eco mai ales ca nu mi-am mai vazut bebele de la 21 sapt.

anabella
11.05.2010, 14:43:16
vă rog mult, ajutați toate mămicile disperate: http://www.petitieonline.ro/petitie/...p43516046.html (http://www.petitieonline.ro/petitie/indemnizatia_pentru_cresterea_copilului_sa_ramana_ 85_din_salariu-p43516046.html)

toate vom ajunge în punctul în care vom lua acești bani, mai devreme sau mai târziu, hai să facem acum ceva pentru a nu fi batjocorite iar cu ridicola sumă de 600 lei!

flori_ali
11.05.2010, 16:10:54
Am semnat si eu petitia cu toate ca eu doar cei 600 ron o sa-i iau.

anabella
11.05.2010, 16:52:00
măcar să fie un ajutor pentru mămicile care au salarii mai mari și speră la cei 85% :(

biribishpampela
13.05.2010, 14:46:19
ana, sa va traiasca mogaldeata, sa se dezvolte cum trebuie si sa fie sanatoasa!! >:D<

anabella
14.05.2010, 08:45:28
mulțumim >:D<

anabella
14.05.2010, 08:51:04
doamne, ce povești horror am auzit ieri de materninatea din slatina...te face să nu mai vrei nici să calci pe acolo
o mămică din cele care au născut de 2 ori în respectivul spital mi-a povestit cum le-am băgat 3 în sala de nașteri și pe una din fete au ținut-o în salon până ieșise copilul jumate din ea, pt că nu avea bani. când în sfârșit s-au milit s-o ducă pe capră, au tăiat-o ca pe porc jos acolo, au început-o s-o coasă apoi brutal cu un cârlig și după ce au terminat au luat cârpa de șters pe jos și au curățat capra de sânge. toate astea sub ochii tipei ăsteia care născuse înaintea ei și era acolo, pe un pat.
când le-a zis la asistente, le-a durut în dos.
aici nu se uită nimeni la tine dacă nu ai bani sau relații în spital, și mătușă-mea mi-a povestit de cazuri de astea în care le-au lăsat pe femeile cu care era ea internată când a născut, aproape să moară în travaliu, pt că nu aveau bani.

flori_ali
14.05.2010, 09:21:38
Sunt constienta ca asa se intampla dar asta nu cred ca e doar la noi. Mai in toate spitalele din tara cred ca se intampla asta cu persoanele care nu cotizeaza.
Eu am inceput sa strang bani de cum am aflat ca sunt insarcinata mai ales ca doctorul meu am inteles ca ia cam 1500 ron la cezariana.

anabella
14.05.2010, 09:31:52
oho, al tău ia bine, cică se ia și 2000 lei la o cezariană aici :-&
iar anestezia cică se plătește cu 500 lei
noi am discutat ieri și am început să ne interesăm de clinici particulare, pt că și eu sunt conștientă că peste tot poate fi la fel de la un punct încolo. așa că nu vreau să risc nimic, nici craiova nu mi se pare prea departe de slatina la capitolul ăsta

flori_ali
14.05.2010, 10:11:12
Pai medicul tau ginecolog nu este la un spital? Medicul meu are cabinet particular dar de nascut nasc tot in spital.

madutza85lix
14.05.2010, 18:45:56
mamicilor, nu mai spuneti nimic despre dr. nostri?:-?

anabella
14.05.2010, 21:59:59
ba da, normal că este, am încredere totală în ea, dar nu am în spitalele de stat. ori după naștere tot în spital trebuie să stai câteva zile, unde știm cu toate ce condiții și ce asistente "drăguțe" întâlnim, dacă nu cotizăm cum trebuie
încă mă mai gândesc dacă să mă mut pe timpul sarcinii sau să rămân la doctora mea și doar să nasc cu altcineva, la particular. sper să găsim o soluție rezonabilă până la sf lui septembrie, când aș vrea să mă programez la cezariană

madutza85lix
16.05.2010, 17:27:32
daca ar exista in slatina sau macar pe aproape o maternitate particulara cred ca majoritatea gravidelor s-ar duce acolo... daca aflati ceva, anuntati-ne^:)^

floriana2107
17.05.2010, 07:53:15
oho, al tău ia bine, cică se ia și 2000 lei la o cezariană aici :-&
iar anestezia cică se plătește cu 500 lei
noi am discutat ieri și am început să ne interesăm de clinici particulare, pt că și eu sunt conștientă că peste tot poate fi la fel de la un punct încolo. așa că nu vreau să risc nimic, nici craiova nu mi se pare prea departe de slatina la capitolul ăsta

Mi-e groaza cand aud astfel de cazuri. Cred ca pana ajungem sa avem copilasul acasa o sa trecem prin clipe de cosmar cu spitalele noastre

flori_ali
17.05.2010, 08:10:55
ba da, normal că este, am încredere totală în ea, dar nu am în spitalele de stat. ori după naștere tot în spital trebuie să stai câteva zile, unde știm cu toate ce condiții și ce asistente "drăguțe" întâlnim, dacă nu cotizăm cum trebuie
încă mă mai gândesc dacă să mă mut pe timpul sarcinii sau să rămân la doctora mea și doar să nasc cu altcineva, la particular. sper să găsim o soluție rezonabilă până la sf lui septembrie, când aș vrea să mă programez la cezariană
Tu vrei cezariana sau asa ti s-a recomandat?

anabella
17.05.2010, 08:32:25
eu vreau, pt că după n documentări și pus în balanță cezariana versus naturală, am ajuns la concluzia că o prefer pt mine din mult mai multe puncte de vedere decât normala. din fericire, în ziua de azi îți poți alege singură modul de a naște, asta dacă nu dai peste un doctor bătut în cap!

madutza85lix, nici în craiova nu sunt clinici particulare, nu m-am uitat la pitești, dar poate acolo e ceva.

floriana2107
17.05.2010, 10:33:41
eu vreau, pt că după n documentări și pus în balanță cezariana versus naturală, am ajuns la concluzia că o prefer pt mine din mult mai multe puncte de vedere decât normala. din fericire, în ziua de azi îți poți alege singură modul de a naște, asta dacă nu dai peste un doctor bătut în cap!

madutza85lix, nici în craiova nu sunt clinici particulare, nu m-am uitat la pitești, dar poate acolo e ceva.

Cred ca si eu tot cezariana o sa fac cand o sa am copil . MI-e teama de dureri si sa mai stai nu stiu cate ore in travaliu pana vine ''sorocul'' imi e groaza :O

anabella
18.05.2010, 10:49:48
e cam neplăcut și chiar de faci epidurală, te cam expui la niște riscuri cu ea.
prefer ceariana, e mai curat, nu simți nimic atunci, te doar puțin după, dar te vindeci frumos, refacerea nu e cu mult mai grea ca la normală și activitatea sexuală nu va fi cu nimic influențată de modificările cu care sunt mari șanse să rămâi după o naștere vaginală

flori_ali
01.06.2010, 08:33:13
Am fost si noi joi la eco si asa cum ne-a spus la 21 sapt., suntem fetite. Avem 1560g si suntem foarte neastamparate.
Acum ca stim sigur ca e fetita ne-am gandit si mai serios la nume si am ales Timea-Maria.

anabella
01.06.2010, 09:00:37
bravo, să fiți sănătoase și frumoase, iar voi să vă bucurați de ea mereu. tati ce zice?

floriana2107
01.06.2010, 09:41:16
Am fost si noi joi la eco si asa cum ne-a spus la 21 sapt., suntem fetite. Avem 1560g si suntem foarte neastamparate.
Acum ca stim sigur ca e fetita ne-am gandit si mai serios la nume si am ales Timea-Maria.
Felicitari pentru fetita . O sa aiba un nume frumos

anabella
01.06.2010, 10:54:28
hai să vă arăt ce i-am luat fetiței mele până acum: http://picasaweb.google.com/ana.nedelcu2002/HainuteCati#

la început sunt cele de purtare, iar de la hălățel încolo avem și noi câteva de gagicuță modernă, așa cum e și mami :x

floriana2107
01.06.2010, 12:04:48
hai să vă arăt ce i-am luat fetiței mele până acum: http://picasaweb.google.com/ana.nedelcu2002/HainuteCati#

la început sunt cele de purtare, iar de la hălățel încolo avem și noi câteva de gagicuță modernă, așa cum e și mami :x

Ce tare? Deja ai pus ochii pe hainute de care o sa aiba nevoie peste 1 an. O sa fie o gagicuta moderna rau de tot.
PS: Noroc si cu matusica ;));));;);;)

anabella
01.06.2010, 12:16:58
păi îi fac garderoba pe parcurs, așa m-ar costa mult prea mult să i le iau pe toate odată. știu în ce măsuri se va încadra în fiecare anotimp și mă orientez în funcție de asta. iar mătușica, deși n-are nici 12 ani, e cea mai atentă de până acum :))

flori_ali
01.06.2010, 12:41:11
bravo, să fiți sănătoase și frumoase, iar voi să vă bucurați de ea mereu. tati ce zice?

Tati nu-si mai incape in piele de bucurie.

anabella
01.06.2010, 12:57:31
păi așa și trebuie, de acum va avea 2 fete de care să aibă grijă :)

flori_ali
01.06.2010, 14:10:26
De fiecare data cand vb cu el la tel. ma intreaba:"Ce fac fetele mele?":D

anabella
01.06.2010, 14:14:04
așa și tati al nostru :)

flori, după ce naști sper să mai intri pe aici să te mai stresez și eu cu actele care trebuie depuse pentru indemnizație, că am văzut n variante până acum și încă nu știu care e cea bună. tu ai mai aflat ceva sau te interesezi la vremea potrivită? și când intri în prenatal?

Andreea671
01.06.2010, 14:45:03

Sunt super hainutele. Si eu i-am cumparat viitoarei mele nepotele pantofiori . Sunt innebunita dupa sandalutele si adidasii de bebelusi

anabella
01.06.2010, 14:56:53
mulțumim :*
și mie îmi plac încălțările de bebeluși, dar zău dacă știu ce măsură i-ar trebui între 0-3 luni. după aia e mai ușor, îi măsor piciorușul, dar acum n-am încredere să-i iau că poate o dau în bară :))

flori_ali
01.06.2010, 14:57:45
așa și tati al nostru :)

flori, după ce naști sper să mai intri pe aici să te mai stresez și eu cu actele care trebuie depuse pentru indemnizație, că am văzut n variante până acum și încă nu știu care e cea bună. tu ai mai aflat ceva sau te interesezi la vremea potrivită? și când intri în prenatal?

Saptamana viitoare o sa merg la medicul de fam. sa intreb cand am dreptul la concediu prenatal. Din cate stiu eu ar fi 83 de zile inainte si 43 dupa nastere.
Eu as vrea sa intru de la 1 iunie dar acum sa vad ce-mi zice si doctora.
Cat despre actele pt indemnizatie nu stiu foarte multe decat ca trebuie luate niste adev. tip: una pt acordarea trusoului, una pt alocatie si una pt indemnizatie, plus o adev unde trebuie completate veniturile pe cele 12 luni din ultimul an anterior lunii de nastere. De la firma unde lucrezi trebuie dusa o decizie de incetare a activitatii, iar cu asta mergi la I.T.M. si iti faci o copie dupa cartea de munca.Cam atat stiu eu.

madalinapol
01.06.2010, 15:14:35
Saptamana viitoare o sa merg la medicul de fam. sa intreb cand am dreptul la concediu prenatal. Din cate stiu eu ar fi 83 de zile inainte si 43 dupa nastere.
Cat despre actele pt indemnizatie nu stiu foarte multe decat ca trebuie luate niste adev. tip: una pt acordarea trusoului, una pt alocatie si una pt indemnizatie, plus o adev unde trebuie completate veniturile pe cele 12 luni din ultimul an anterior lunii de nastere. De la firma unde lucrezi trebuie dusa o decizie de incetare a activitatii, iar cu asta mergi la I.T.M. si iti faci o copie dupa cartea de munca.Cam atat stiu eu.
Felicitari pt fetita!!!

flori_ali
01.06.2010, 15:15:20
Multumesc!

anabella
01.06.2010, 15:41:57

când am fost eu să vorbesc la personal, tot așa mi-a zis că obligatoriu trebuie să las 42 zile pentru postnatal, iar restul le pot lua înainte. cât despre trusou, să știi că acum, cu noua lege, nu se mai dă :(
oricum, după ce afli ceva sigur, zi-mi și mie, te rog!

floriana2107
02.06.2010, 10:25:22
când am fost eu să vorbesc la personal, tot așa mi-a zis că obligatoriu trebuie să las 42 zile pentru postnatal, iar restul le pot lua înainte. cât despre trusou, să știi că acum, cu noua lege, nu se mai dă :(
oricum, după ce afli ceva sigur, zi-mi și mie, te rog!
Ca sa fii sigura mai bine te duci la ITM (langa policlinica veche) la parter si intrebi acolo . Oricum am inteles ca o sa se primeasca f greu indemnizatia . Stiu pe cineva care abia dupa 3 luni a luat-o cu interventii. Bine iti vine pe mai multe luni dar copilului ii trebuiesc multe pana primesti amarata de indemnizatie

anabella
02.06.2010, 10:29:41
merci, floriana, o să mă duc să întreb și de actele necesare tot acolo
de indemnizație știu că vine extrem de greu, o prietenă care a născut pe 30 noiembrie nu a luat nici până acum indemnizația, abia de luna asta îi vin banii. cel mai mic termen e cam de 3 luni, dacă ai noroc. noroc cu tati și bunicii, că altfel nu știu ce ne-am face și noi atâtea luni fără acei bani, în condițiile în care numai pampers-ii costă o grămadă, la început

floriana2107
02.06.2010, 11:26:06
merci, floriana, o să mă duc să întreb și de actele necesare tot acolo
de indemnizație știu că vine extrem de greu, o prietenă care a născut pe 30 noiembrie nu a luat nici până acum indemnizația, abia de luna asta îi vin banii. cel mai mic termen e cam de 3 luni, dacă ai noroc. noroc cu tati și bunicii, că altfel nu știu ce ne-am face și noi atâtea luni fără acei bani, în condițiile în care numai pampers-ii costă o grămadă, la început
Da asta asa e . De aia strangi tu hainute din timp ca sa nu aglomerezi. Dar multe persoane sunt superstitioase si nu cunpara nimic pt copii inainte de nastere. Si eu o sa-i cumpar lucrurile necesare copilasului pt ca atunci dupa nastere numai chef si timp de cumparaturi nu o sa ai

anabella
02.06.2010, 11:49:15
doamne ferește, păi eu să nu-i iau nimic copilului să stau în baza hăinuțelor pe care le primesc și care garantat nu-mi vor plăcea în proporție de 80%, că sunt extrem de dificilă și la ale mele și la ale fetei, cele de stradă!!! sau să nu-i iau pătuț și cărucior, iar când vin ruptă de la spital să n-am în ce culca copilul, să-l trimit pe ta-său după pat și el să nu știe ce să aleagă, ori să-mi ia cine știe ce cărucior, care se face praf după 4-5 luni

superstițiile de genul ăsta sunt prostești, la fel și cazurile când nu vrei să știi ce vei avea, până la naștere. de abia ajunsă în punctul ăla îți vei da seama de fapt cât e de dificil să n-ai nimic luat înainte și să faci crize de nervi că nimeni n-a știut să aleagă ce ți-ar fi plăcut ție, care nu mai poți umbla după ele, o perioadă...

cât despre haine, dumnezeu cu mila. eu de stradă i-am luat aproape numai de pe net, că din oraș nu mi-a plăcut nimic. pe aici am găsit multe de purtare, bine că măcar pe alea am putut să le iau și să alerg după ele, că sunt cel mai greu de găsit. să am colecție completă de haine de casă și om mai vedea noi pe parcurs pentru restul.

floriana2107
02.06.2010, 12:50:22
[QUOTE=anabella;3334829]doamne ferește, păi eu să nu-i iau nimic copilului să stau în baza hăinuțelor pe care le primesc și care garantat nu-mi vor plăcea în proporție de 80%, că sunt extrem de dificilă și la ale mele și la ale fetei, cele de stradă!!! sau să nu-i iau pătuț și cărucior, iar când vin ruptă de la spital să n-am în ce culca copilul, să-l trimit pe ta-său după pat și el să nu știe ce să aleagă, ori să-mi ia cine știe ce cărucior, care se face praf după 4-5 luni

superstițiile de genul ăsta sunt prostești, la fel și cazurile când nu vrei să știi ce vei avea, până la naștere. de abia ajunsă în punctul ăla îți vei da seama de fapt cât e de dificil să n-ai nimic luat înainte și să faci crize de nervi că nimeni n-a știut să aleagă ce ți-ar fi plăcut ție, care nu mai poți umbla după ele, o perioadă...

cât despre haine, dumnezeu cu mila. eu de stradă i-am luat aproape numai de pe net, că din oraș nu mi-a plăcut nimic. pe aici am găsit multe de purtare, bine că măcar pe alea am putut să le iau și să alerg după ele, că sunt cel mai greu de găsit. să am colecție completă de haine de casă și om mai vedea noi pe parcurs pentru restul.[/QU
Sunt prostesti superstitiile astea. SI acum la nunta mai dau de tot felul de superstitii . Nu e bine sa faci aia trebuie sa faci asa. Si eu intreb unde scrie ca nu e bine asa , ce se intampla daca nu fac asa. Eu sunt si o fire mai impusiva si nu prea imi place sa ascult niste prostii pt ca asa mi se par . Ce prostie sa nu cumperi hainute si sa te trezesti la spital ca nu ai cu ce imbraca copilul ca poate nu sunt bune lucrile primite .

anabella
02.06.2010, 13:32:06
așa sunt și eu, tot ca tine și mă enervez repede când aud pe unul și pe altul vorbind prostii despre obiceiuri. și stai să vezi, că nunta e nimic, să rămâi gravidă și să te ții atunci cum îți spune fiecare că faci băiat că ai burta nu știu cum, ți se pune pe furiș sare în cap să vadă unde te scarpini, ți se spun tot felul de obiceiuri trăsnite pentru botez, te întreabă toți cine va fi moașă, deși tu nu vrei așa ceva în ruptul capului, ți se spune de asemenea să nu iei haine înainte, să nu scoți copilul afară înainte de botez (de aia n-o să ies eu cu ea afară la o săptămână, dacă e cald), cum să-i faci baie după botez, să ții minte ce vizezi în noaptea de ursitoare și, mai nou, de ce nu-i punem 2 nume din care unul de sfânt, că e la modă....:gen_07:
astea sunt doar câteva din aspectele de care te lovești și-ți vine efectiv să te dai cu capul de pereți în timp ce explici frumos că tu nu crezi în moașe, superstiții, nume de sfinți și așa mai departe...așadar, îți doresc succes, te așteaptă precis vremuri grele, că mereu se mai găsește un superstițios care respectă fiecare obicei pentru că "așa e bine"

floriana2107
03.06.2010, 10:39:04
așa sunt și eu, tot ca tine și mă enervez repede când aud pe unul și pe altul vorbind prostii despre obiceiuri. și stai să vezi, că nunta e nimic, să rămâi gravidă și să te ții atunci cum îți spune fiecare că faci băiat că ai burta nu știu cum, ți se pune pe furiș sare în cap să vadă unde te scarpini, ți se spun tot felul de obiceiuri trăsnite pentru botez, te întreabă toți cine va fi moașă, deși tu nu vrei așa ceva în ruptul capului, ți se spune de asemenea să nu iei haine înainte, să nu scoți copilul afară înainte de botez (de aia n-o să ies eu cu ea afară la o săptămână, dacă e cald), cum să-i faci baie după botez, să ții minte ce vizezi în noaptea de ursitoare și, mai nou, de ce nu-i punem 2 nume din care unul de sfânt, că e la modă....:gen_07:
astea sunt doar câteva din aspectele de care te lovești și-ți vine efectiv să te dai cu capul de pereți în timp ce explici frumos că tu nu crezi în moașe, superstiții, nume de sfinți și așa mai departe...așadar, îți doresc succes, te așteaptă precis vremuri grele, că mereu se mai găsește un superstițios care respectă fiecare obicei pentru că "așa e bine"

O sa ma inarmez cu foarte multa rabdare intai la nunta apoi cand voi avea bebe. dar sigur o sa clachez si o sa le zic cateva la persoanele astea care cred in superstitii.
Cred ca te-am vazut ieri in jurul ore 16.00 prin fata pe la Germanos (ca erai cu sotul tau). Mi-ai sarit in ochi ca mancai cu pofta dintr-o inghetata si ma gandeam ce slaba esti desi esti si gravida ca decat burtica ai.Apoi mi-am dat seama ca ai putea fi ana de pe miresici :)) Arati foarte bine nu te-ai ingrasat .

anabella
03.06.2010, 10:52:48
da, mai mult ca sigur eu eram, că la ora aia treceam pe acolo, fix cu înghețata mea preferată în mână. viciul ăsta îl am și eu în sarcină, că-n rest nu poftesc la nimic altceva :))
tu unde erai?

mulțumesc pentru complimente, eu câteodată mă simt ca o 3:-0, dar probabil că sunt schimbări cu care fiecare femeie slabă înainte de sarcină se acomodează mai greu. și pe care le vede mai rău ca alții, că toată lumea-mi spune că exagerez :))

floriana2107
03.06.2010, 11:31:26
da, mai mult ca sigur eu eram, că la ora aia treceam pe acolo, fix cu înghețata mea preferată în mână. viciul ăsta îl am și eu în sarcină, că-n rest nu poftesc la nimic altceva :))
tu unde erai?

mulțumesc pentru complimente, eu câteodată mă simt ca o 3:-0, dar probabil că sunt schimbări cu care fiecare femeie slabă înainte de sarcină se acomodează mai greu. și pe care le vede mai rău ca alții, că toată lumea-mi spune că exagerez :))
Am trecut pe langa voi dar apoi mi-am dat seama cine esti. Asa sunt eu cunosc f multe persoane din vedere am memorie vizuala si apoi mai tarziu incerc sa-mi dau seama de unde le cunosc :)). Stai linistita ca arati f f bine. Stiu o tipa care era slaba inainte de a ramane insarcinata si nu stiu m-a surprins de faptul ca s-a ingrasat cam mult mai ales la fata. Cred ca asimileaza multa apa.

anabella
03.06.2010, 12:14:24
oricum și eu mai am timp destul să iau în greutate, că de prin luna a 7a începe dezastrul, mai ales dacă nu ești deloc atentă la alimentație, pe principiul păgubos "mănânc pentru doi"
și eu știu o tipă care cred că avea 49 kg și un abdomen plat, iar în sarcină s-a îngrășat extrem de mult. acum, la aproape 2 ani de când a născut, a rămas aproape la fel de grasă și-i stă tare rău. cred că depinde mult și de metabolism, de vârstă, etc
voi vă apucați de treabă după nuntă?

floriana2107
03.06.2010, 12:29:36
oricum și eu mai am timp destul să iau în greutate, că de prin luna a 7a începe dezastrul, mai ales dacă nu ești deloc atentă la alimentație, pe principiul păgubos "mănânc pentru doi"
și eu știu o tipă care cred că avea 49 kg și un abdomen plat, iar în sarcină s-a îngrășat extrem de mult. acum, la aproape 2 ani de când a născut, a rămas aproape la fel de grasă și-i stă tare rău. cred că depinde mult și de metabolism, de vârstă, etc
voi vă apucați de treabă după nuntă?
Da asa e dupa cate am citit trebuie sa mananci normal ca si inainte sa ramai insarcinata . Asa e verisoara viitorului sot e insarcinata in aproape 3 luni si mananca f mult , ea si asa avea probleme cu greutatea si acum scuza ei este ca mananca pt doi. SI eu am probleme cu greutatea adica ma ingrsa f repede daca nu sunt atenta intr-o luna pun f repede. Dupa nunta sau la cateva luni vrem sa ne apucam si noi de treaba. Anul asta fac 29 ani si e timpul sa ma apuc si de bebe :)). Tu vrei sa ramai la un bebe sau doresti sa mai faci?

anabella
03.06.2010, 13:06:37
păi vă doresc succes de pe acum %%-
eu nu știu ce să zic, acum zicem amândoi că rămânem la unul, având în vedere condițiile instabile din țara asta. și dacă aș avea doi cred că mi-ar fi foarte greu financiar, ori mi-ar plăcea ca la bătrânețe să am un minim pe care să li-l pot lăsa ambilor copii. se mai adugă și frica de a nu face diferențe între ei, lucru inevitabil în mai toate familiile, deci cred că în momentul ăsta, în următorii ani, cel puțin, rămâne unul singur

floriana2107
03.06.2010, 14:11:35
păi vă doresc succes de pe acum %%-
eu nu știu ce să zic, acum zicem amândoi că rămânem la unul, având în vedere condițiile instabile din țara asta. și dacă aș avea doi cred că mi-ar fi foarte greu financiar, ori mi-ar plăcea ca la bătrânețe să am un minim pe care să li-l pot lăsa ambilor copii. se mai adugă și frica de a nu face diferențe între ei, lucru inevitabil în mai toate familiile, deci cred că în momentul ăsta, în următorii ani, cel puțin, rămâne unul singur

Si noi deocamdata facem un bebe pt ca vrem sa ne facem casa si probabil dupa ce vom termina-o vom mai face inca unul. Daca primul este baiat as dori sa mai fac un copil ca eu vreau fetita

anabella
04.06.2010, 08:22:53
așa ziceam și noi, stai să ne punem la punct cu casa, să avem de toate și facem 2, că avem apartament de 3 camere. între timp am terminat cu casa și tot nu mai vrem al doilea copil. că oricând te pui la punct cu una, vin altele de făcut și niciodată nu ți se pare că-ți vor ajunge banii să întreții doi copii...

să știi că și eu mi-am dorit cu ardoare fetiță și de la concepție mi-au spus intuiția și inima că va fi fată. acum și eu și tati o așteptăm cu cea mai mare dragoste, iar tati e mult mai fericit cu fată decât ar fi fost cu băiat

anabella
07.06.2010, 08:10:37
ieri a născut laura_dumi, una dintre miresicile noastre de 2008 și miresică de 16 august, ca și mine. are un băiețel și o mai felicit încă o dată, pe această cale, așteptând cu nerăbdare să se refacă, să vină acasă și să ne pună și nouă poze, apoi să ne povestească minunata experiență de a-ți vedea puiul după 9 luni de așteptare :x
felicitări primei mămici dintre miresicile care au fondat acest "club" al miresicilor din slatina, pe vremea când eram doar 4-5 fete pe aici <:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

redau mai jos mesajul ei:
"Mă numesc Vlad Mihai și m-am născut ieri 06.06.2010 la maternitatea Giulești din București. Deși trebuia să vin pe 19 am vrut să le fac o surpriză părinților mei. Am 3,3 kg și 53 cm. Tata zice că sunt frumos și după cum se uită la mine îl cred pe cuvânt. Cu mama nu am vorbit, o aștept să vină să mă vadă. Cam atât deocamdată, când ne vedem vă povestesc mai multe."

floriana2107
07.06.2010, 08:29:22
ieri a născut laura_dumi, una dintre miresicile noastre de 2008 și miresică de 16 august, ca și mine. are un băiețel și o mai felicit încă o dată, pe această cale, așteptând cu nerăbdare să se refacă, să vină acasă și să ne pună și nouă poze, apoi să ne povestească minunata experiență de a-ți vedea puiul după 9 luni de așteptare :x
felicitări primei mămici dintre miresicile care au fondat acest "club" al miresicilor din slatina, pe vremea când eram doar 4-5 fete pe aici <:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

"Mă numesc Vlad Mihai și m-am născut ieri 06.06.2010 la maternitatea Giulești din București. Deși trebuia să vin pe 19 am vrut să le fac o surpriză părinților mei. Am 3,3 kg și 53 cm. Tata zice că sunt frumos și după cum se uită la mine îl cred pe cuvânt. Cu mama nu am vorbit, o aștept să vină să mă vadă. Cam atât deocamdată, când ne vedem vă povestesc mai multe."
Ce frumos ma cuprind niste sentimente de nedescris ca aflu ca se mai naste un copilas. felicitari pentru bebe

biribishpampela
07.06.2010, 08:42:19

felicitari Laura!!<:-P<:-P<:-P<:-P
sa creasca mare, sa fie sanatos si voios si sa va aduca numai bucurii!!

catimkr
07.06.2010, 10:32:41
felicitari..!!!!!! stiu ce inseamna, e asa de frumos....si la nastere si dupa. sa fie sanatos. De acum totul va fi altfel,la mine a fost superb! Singurul lucru de care imi pare rau este ca,nu mai am timp destul pt printesa mea.

anabella
15.06.2010, 09:44:12

ți-am văzut pozele din semnătură și vreau să spun că ești tare frumoasă și finuță. iar burtica e superbă!
sănătate multă în continuare. ai intrat în prenatal?

ana_elena80
15.06.2010, 20:01:45
Ana am citit ce ti s-a intamplat- e bine ca sunteti bine. Daca vrei sa accepti un sfat de la o mamica care a trecut printr-o experienta urata: consulta si un al 3-lea medic. Mi se pare curios ca la ecograf nu ti-a zis ca ai colul scurtat. In privinta cadrelor medii din maternitate (cel putin cele din sala de nastere si de la etajul 5) jos palaria.

anabella
16.06.2010, 09:36:11
ana, doctora mea nu mi-a făcut niciodată ecograf, pt că nu se pricepe, m-a trimis doar la dublu test în săpt 12 (singura ecografie pe care mi-a recomandat-o), când mi-a zis doctorul de acolo că am niște contracții în uter și că nu e încă alarmant. ah și mi-a mai făcut ea una la cererea mea, să aflăm sexul prin săpt 17, dar se vedea clar că nu se pricepe și după nici 2 minute m-a ridicat de la aparat, fără să vadă problema.
restul de ecografii mi le-am făcut aici la promed și aici a observat doamna trăistaru, fix 4 zile mai târziu, că e ceva în neregulă, dar doctora mea tot n-a luat acest aspect în seamă, insistând să iau mai întâi tratament cu no-spa la 8 ore și arefam de 3 ori pe zi. plus niște magne B6 și elevit.
nici măcar nu mi-a spus că no-spa-ul nu se ia mai mult de 10 zile consecutiv, că în situația mea mi-ar trebui amestec litic, pt că e deja grav, am băgat 3 săptămâni medicamente în mine fără oprire, fără rezultat. iar când am ajuns la control aici, pt că nu mai aveam încredere în ce-mi spunea ea, colul meu se scurtase, iar contracțiile erau din ce în ce mai puternice și mai dureroase, ajunsesem de la amenințare de avort direct la iminență
asta e, bine că acum suntem ok. o să mai fac o ecografie tot la doamna trăistaru, pt că am încredere maximă în dânsa, dar după ce termin și tratamentul ăsta de 10 zile pe care mi l-a dat dr hashemi

flori_ali
16.06.2010, 13:07:00
ți-am văzut pozele din semnătură și vreau să spun că ești tare frumoasă și finuță. iar burtica e superbă!
sănătate multă în continuare. ai intrat în prenatal?

Multumesc mult pt aprecieri. Nu stiu cat de frumoasa mai sunt acum cu atatea kg in plus mai ales ca eu tot timpul am fost slaba.
Am intrat in concediu prenatal dar inca mai merg la munca pt ca ma simt foarte bine si n-am stare acasa.

anabella
16.06.2010, 14:57:13
lasă că de kilograme se scapă ușor apoi. toate punem pe noi la un moment dat, atunci când suntem însărcinate. chiar din spital vei pleca oricum cu minim 5 pierdute
ce bine de tine că te simți ok și mai poți merge la muncă, eu m-am săturat deja de stat în casă și-n pat :(

floriana2107
16.06.2010, 15:06:17
lasă că de kilograme se scapă ușor apoi. toate punem pe noi la un moment dat, atunci când suntem însărcinate. chiar din spital vei pleca oricum cu minim 5 pierdute
ce bine de tine că te simți ok și mai poți merge la muncă, eu m-am săturat deja de stat în casă și-n pat :(
Nu mai fi suparata ca o sa treaca timpul si vei naste sau poate te vei simti mai bine in viitor

anabella
16.06.2010, 15:10:22
floriana >:D<
aștept să nasc, mă mai apucă uneori supărarea, dar știu că merită, rezultatul final va face ca totul să merite orice greutate prin care ar trebui să trec eu

anabella
16.06.2010, 15:12:27
Multumesc mult pt aprecieri. Nu stiu cat de frumoasa mai sunt acum cu atatea kg in plus mai ales ca eu tot timpul am fost slaba.
Am intrat in concediu prenatal dar inca mai merg la munca pt ca ma simt foarte bine si n-am stare acasa.

flori, câte zile ți-ai cerut înainte din prenatal? și ce ți-a luat în considerare în acordarea zilelor: DPN-ul conform primei zile a ultimului ciclu sau unul dat în urma ecografiilor?
te-ai dus la medicul de familie pt prenatal cu recomandare de la ginecologul tău, nu?

flori_ali
16.06.2010, 18:24:35
flori, câte zile ți-ai cerut înainte din prenatal? și ce ți-a luat în considerare în acordarea zilelor: DPN-ul conform primei zile a ultimului ciclu sau unul dat în urma ecografiilor?
te-ai dus la medicul de familie pt prenatal cu recomandare de la ginecologul tău, nu?

Medicul meu ginecolog mi-a zis ca daca vreau pot intra in prenatal din sapt.34. Medicul de familie mi-a zis ca pot intra din luna a 7 a. Eu am intrat in concediu din data de 7 iunie, fara sa duc nicio recomandare de la medicul ginecolog( el nici nu stie ca eu am intrat in prenatal)
Dpn-ul dupa ultimul eco este 2 august(deci pana la nastere ar fi 57 zile).

floriana2107
17.06.2010, 08:09:24
Ana iti trimit ceva poate te ajuta:
Concediul de maternitate poate fi acordat inainte sau dupa nastere, pe o perioada de cel mult 126 de zile, intrucat perioada de prenatal poate fi compensata in parte cu cea de postnatal, in functie de optiunea persoanei sau de recomandarea medicului.
Care este perioada de acordare a concediului prenatal?
Femeia gravida poate beneficia de 63 de zile de concediu medical (http://www.concedii.legislatiamuncii.ro/?cs=360406) prenatal inainte de data previzibila a nasterii, dar nu mai devreme de a 84-a zi anterioara acestei date.

IMPORTANT!
Concediul medical prenatal se acorda, in exclusivitate, pentru sarcina, si nu pentru afectiuni ce pot interveni pe parcursul sarcinii, fara legatura cu sarcina.
Cu atat mai mult, daca se constata o sarcina dificila, este posibil ca, indiferent de optiunea mamei, sa se acorde concediul prenatal cu o intindere mai mare de 63 de zile
http://www.legislatiamuncii.ro/index.php?pag=a&id=91&s=Comentarii&aid=126

anabella
17.06.2010, 08:41:29
merci, floriana, știu deja chestiile astea pe dinafară, dar mie medicul de familie, același ca al lui flori, mi-a zis că pt prenatal trebuie să vin cu recomandare de la ginecolog și așa mi-l acordă și că trebuie să avem grijă să lăsam suficiente zile pt după, în așa fel încât să nu nasc mai târziu decât DPN-ul și să mă trezesc că nu mă mai pot încadra în alea 42 zile obligatorii de după naștere
de născut mai târziu decât DPN-ul n-am cum, că va fi cezariană programată pt septembrie, dar o să discut și cu ginecologul la următorul control, să vedem ce zice

flori_ali
17.06.2010, 09:19:08
Eu am fost pe 7 iunie la dr. de familie si am cerut prenatal fara nicio recomandare de la medicul ginecolog si nu a zis nimic. M-a intrebat doar in ce luna sunt.

anabella
17.06.2010, 09:20:37
mie așa mi-a spus luni, când am fost la ea să mă vadă, tocmai de asta m-am și mirat, că n-am mai auzit de procedura asta până acum

ana_elena80
17.06.2010, 12:08:52
mie așa mi-a spus luni, când am fost la ea să mă vadă, tocmai de asta m-am și mirat, că n-am mai auzit de procedura asta până acum
nu va trebuie recomandare de la ginecolog; eu am intrat in prenatal de la 32 de saptamani ( vi se vor da mai multi bani in prenatal- aveti grija sa vb cu cei de la personal sa nu calculeze impozit si alte cele pt ca prenatalul are regim special)

floriana2107
17.06.2010, 12:59:25
nu va trebuie recomandare de la ginecolog; eu am intrat in prenatal de la 32 de saptamani ( vi se vor da mai multi bani in prenatal- aveti grija sa vb cu cei de la personal sa nu calculeze impozit si alte cele pt ca prenatalul are regim special)
Ai dreptate referitor la faptul ca poti primi mai multi bani in concediul de maternitate. Se plateste decat CAS la salariul minim adica la 600 lei. nu se impoziteaza indemnizatia de maternitate

anabella
17.06.2010, 12:59:31
cu atât mai bine, intru și eu exact cu 63 zile înainte de DPN

floriana2107
25.06.2010, 13:11:51
cu atât mai bine, intru și eu exact cu 63 zile înainte de DPN
Ana cum iti mai merge sarcina? Prietena mea de care vorbeam eu pe celalalt topic ca a aflat ca e insarcinata si pus nunta la o saptamana dupa mine imi zicea ca vrea sa nasca la Brasov la clinica Eva ca acolo a nascut si nasa ei si costa 25 mil. si sunt conditii excelente .Eu astept sa vad ce face ea si daca imi convine poate o sa aleg si eu clinica asta dar vreau sa fiu in evidenta si unui doctor de aici in caz de vreo urgenta. Acum sa vedem cand oi fi insarcinata

anabella
25.06.2010, 13:36:41
rău :(
adică nu la fel de rău ca atunci când m-am internat, dar până nasc există permanent riscul de avort. iau tratament și o țin din medical în medical
ai grijă cu născutul la o asemenea distanță, când vei rămâne însărcinată ar fi bine să te internezi din timp pt cezariană sau cu o aproximativ o săptămână-două înainte de termen, pt că dacă intri în travaliu la slatina, nu mai ajungi la brașov
de asemenea ai grijă să nu fie sarcină cu probleme, ca a mea, care e din ce în ce mai întâlnită la femeile din ziua de azi, pt că ai interdicție și la drum lung cu mașina. eu n-am voie să mă duc nicăieri în afara orașului, la distanțe de nici măcar 50 km, pt că pot avorta. aș fi mers măcar la țară, dar când a auzit doctorul de 80 km a zis că-n nici un caz. nu mai vorbesc de drumul programat pt pătuț, cărucior și alte obiecte necesare pt camera copilului, nu știu cum vom face să le cumpărăm, că de aici nici nu mă gândesc să-i achiziționez ceva

floriana2107
25.06.2010, 13:49:10
rău :(
adică nu la fel de rău ca atunci când m-am internat, dar până nasc există permanent riscul de avort. iau tratament și o țin din medical în medical
ai grijă cu născutul la o asemenea distanță, când vei rămâne însărcinată ar fi bine să te internezi din timp pt cezariană sau cu o aproximativ o săptămână-două înainte de termen, pt că dacă intri în travaliu la slatina, nu mai ajungi la brașov
de asemenea ai grijă să nu fie sarcină cu probleme, ca a mea, care e din ce în ce mai întâlnită la femeile din ziua de azi, pt că ai interdicție și la drum lung cu mașina. eu n-am voie să mă duc nicăieri în afara orașului, la distanțe de nici măcar 50 km, pt că pot avorta. aș fi mers măcar la țară, dar când a auzit doctorul de 80 km a zis că-n nici un caz. nu mai vorbesc de drumul programat pt pătuț, cărucior și alte obiecte necesare pt camera copilului, nu știu cum vom face să le cumpărăm, că de aici nici nu mă gândesc să-i achiziționez ceva
Imi pare rau ca nu ai o sarcina usoara. Stiu ca trebuie sa iau in calcul toate variantele de aia am si zis ca in primul rand in slatina voi apela la un medic apoi voi lua in calcul si altceva. Trebuie sa stai in pat linistita ca sa nu ai probleme

flori_ali
25.06.2010, 14:11:52
Of! Au inceput si la mine problemele. Pana marti cand am fost la control totul era in regula. Cand am ajuns la medic si m-a controlat s-a cam speriat putin pt ca a inceput sa mi se micsoreze colul si risc sa nasc prematur.Ieri am fost la eco si mi s-a confirmat: de la 34mm cat avea colul luna trecuta a scazut la 24mm. Fetita e bine dar cam slabuta dupa cate am observat eu(2 kg). Acum stau la pat si nu am voie sa fac nici cel mai mic efort pt a mai rezista macar 3 saptamani.

floriana2107
25.06.2010, 14:48:37
Of! Au inceput si la mine problemele. Pana marti cand am fost la control totul era in regula. Cand am ajuns la medic si m-a controlat s-a cam speriat putin pt ca a inceput sa mi se micsoreze colul si risc sa nasc prematur.Ieri am fost la eco si mi s-a confirmat: de la 34mm cat avea colul luna trecuta a scazut la 24mm. Fetita e bine dar cam slabuta dupa cate am observat eu(2 kg). Acum stau la pat si nu am voie sa fac nici cel mai mic efort pt a mai rezista macar 3 saptamani.
Ce rau imi pare de voi ca aveti probleme :(. SI chiar ma bucuram ca ziceai ca nu poti sta acasa ca te duci la serviciu ca te simti bine. Sa stea cuminte fetita 3 sapt [-o<[-o<

anabella
25.06.2010, 15:10:31
ăsta e prețul plătit pt faptul că trăim în lumea modernă și ne îndopăm la fiecare pas, involuntar uneori, cu tot felul de chimicale. a ajuns să fie o minune ca femeile să aibă sarcină fără probleme de la început până la sfârșit :(

floriana2107
28.06.2010, 08:02:17
ăsta e prețul plătit pt faptul că trăim în lumea modernă și ne îndopăm la fiecare pas, involuntar uneori, cu tot felul de chimicale. a ajuns să fie o minune ca femeile să aibă sarcină fără probleme de la început până la sfârșit :(
Da asa e . Am o vecina la tara care a nascut un baietel f f frumos si sanatos si cuminte. SIngurul chimical care l-a bagat in ea a fost tutunul ca chiar ma intrebam ca ce copil o iesi daca fumeaza mama lui in timpul sarcinii dar vezi ca poate tutunul asta a fost un rau mic pe langa ce induram noi in oras

anabella
02.07.2010, 17:30:34
mâine ne ducem la pitești să luăm cărucior, pătuț, masă de înfășat, poate scaun de mașină și alte chestii mărunte, pentru Cati. abia aștept!!!<:-P<:-P<:-P
cred că dacă află doctorul mă bate, că n-am voie cu mașina pe distanțe lungi, dar drumul e bun, voi sta întinsă în spate și cu perne de acasă, așa că sper să n-am probleme

flori, cum mai merge sarcina, te simți mai bine, timeea stă cuminte acolo?

anabella
02.07.2010, 17:33:44
mamicilor, nu mai spuneti nimic despre dr. nostri?:-?

masoud hashemi, noul șef de secție la gineco, am scris despre dânsul și la mămici, noroc că am ajuns la timp la spital, m-a ajutat mult și am decis să nasc cu el, aici

floriana2107
03.07.2010, 23:58:31
mâine ne ducem la pitești să luăm cărucior, pătuț, masă de înfășat, poate scaun de mașină și alte chestii mărunte, pentru Cati. abia aștept!!!<:-P<:-P<:-P
cred că dacă află doctorul mă bate, că n-am voie cu mașina pe distanțe lungi, dar drumul e bun, voi sta întinsă în spate și cu perne de acasă, așa că sper să n-am probleme

flori, cum mai merge sarcina, te simți mai bine, timeea stă cuminte acolo?
Asteptam pozele cu achizitiile voastre. Asta ca sa nu te spunem lui nenea doctorul;-);-)

anabella
04.07.2010, 11:11:55
am găsit o grămadă de chestii, mai ales că la mini blu erau reduceri mari: cărucior, pătuț de lemn, saltea și protecții laterale, lenjerie de pătuț, masă de înfășat, pamperși, produse cosmetice, sutien de alăptat pt mine și tampoane pt sâni, cadă de băiță, biberoane, suzetă, bavete și jucării pt ros, etc
mai avem de luat doar sterilizatorul de la avent cu pompă de sân și biberoane incluse, dar numai astea mai erau vreo 550 lei și am zis că le lăsăm pt data viitoare, că nu sunt așa de urgente.
și nici n-am avut probleme pe drum \:D/

poze nu are rost să pun cu toate nimicurile cumpărate, pun și eu cu chestiile mai mari și urmează ca după ce montăm pătuțul, să pun și cu el. dar asta ceva mai târziu, că trebuie să scăpăm de o canapea din camera ei și să-i facem lui loc

madalinapol
04.07.2010, 14:38:21
am găsit o grămadă de chestii, mai ales că la mini blu erau reduceri mari: cărucior, pătuț de lemn, saltea și protecții laterale, lenjerie de pătuț, masă de înfășat, pamperși, produse cosmetice, sutien de alăptat pt mine și tampoane pt sâni, cadă de băiță, biberoane, suzetă, bavete și jucării pt ros, etc
mai avem de luat doar sterilizatorul de la avent cu pompă de sân și biberoane incluse, dar numai astea mai erau vreo 550 lei și am zis că le lăsăm pt data viitoare, că nu sunt așa de urgente.

poze nu are rost să pun cu toate nimicurile cumpărate, pun și eu cu chestiile mai mari și urmează ca după ce montăm pătuțul, să pun și cu el. dar asta ceva mai târziu, că trebuie să scăpăm de o canapea din camera ei și să-i facem lui loc
Ce dulci sunt :x:x:xSi nasica mea treb sa nasca si si-a cumparat si ea toate cele necesare pt bebeitza,pt k si ea tot fetita are,si vreau sa spun sa aveti incredere pt k totul va fi bine!Si ea are ceva probleme cu colul,dar totul a mers super!!!>:D<>:D<

floriana2107
05.07.2010, 07:35:27

Ce dragute sunt Imi plac mult de tot lucrurile de copii pt ca sunt dragalase. MA bucur ca nu ai avut probleme cu drumul. Cred ca v-au costat destul de mult :-SS

anabella
05.07.2010, 09:53:14
mădălina, floriana, mulțumim mult >:D<
cu sarcina mi-am făcut curaj și merg mai departe optimistă, orice ar fi, pt că tot mie-mi fac rău dacă plâng mereu sau sunt tristă. și pe lângă mine suferă și Cati.

floriana, nici n-ai idee cât de mult te poate costa un copil, atunci când cauți să-i iei cât de cât lucruri durabile, de calitate :(. bine, totul costă, chit că-i iei căruț de 150 lei sau de 1000 lei
toate astea pe care le-am luat acum pentru ea au fost în jur de 2000 lei, în condițiile în care căruciorul, cădița și salteluța de pat au fost luate la reducere, de la mini blu. mi-e și groază să mă gândesc ce vom face după ce se va naște și va crește un pic, că abia atunci începi să cheltui cu adevărat mult. de asta nici nu mă gândesc să mai fac alt copil și mă apucă dracii când mă gândesc că idioții ăștia au mai tăiat un pic din indemnizație, că nu era destul de greu și până acum, vor să facă lucrurile aproape imposibile

floriana2107
05.07.2010, 12:31:55
mădălina, floriana, mulțumim mult >:D<
cu sarcina mi-am făcut curaj și merg mai departe optimistă, orice ar fi, pt că tot mie-mi fac rău dacă plâng mereu sau sunt tristă. și pe lângă mine suferă și Cati.

floriana, nici n-ai idee cât de mult te poate costa un copil, atunci când cauți să-i iei cât de cât lucruri durabile, de calitate :(. bine, totul costă, chit că-i iei căruț de 150 lei sau de 1000 lei
toate astea pe care le-am luat acum pentru ea au fost în jur de 2000 lei, în condițiile în care căruciorul, cădița și salteluța de pat au fost luate la reducere, de la mini blu. mi-e și groază să mă gândesc ce vom face după ce se va naște și va crește un pic, că abia atunci începi să cheltui cu adevărat mult. de asta nici nu mă gândesc să mai fac alt copil și mă apucă dracii când mă gândesc că idioții ăștia au mai tăiat un pic din indemnizație, că nu era destul de greu și până acum, vor să facă lucrurile aproape imposibile
Si mai vine si indemnizatia cu luni intarziere de parca traieste cu aer copilul pana atunci. Lasa noi sa fim sanatosi ca le vom duce pe toate ca si pana acum :(

anabella
05.07.2010, 13:37:13
eu sincer m-am săturat să sper că le vom duce și pe astea :(. pt că nu mai vreau să sper și să mă rog că mâine va fi mai bine. că se pare că rugatul nu ajută la nimic, e din ce în ce mai rău
după ce nasc și vedem cum ne descurcăm cu fata, după ce se face un pic mai mare, o să emigrăm. ne căutăm job-uri bune mai întâi, vedem dacă putem găsi ceva muncă de birou sau măcar ceva decent și plecăm din țara asta de rahat. nașii noștri și finii deja au făcut pasul ăsta, curând îi urmăm și noi

floriana2107
06.07.2010, 10:25:21
eu sincer m-am săturat să sper că le vom duce și pe astea :(. pt că nu mai vreau să sper și să mă rog că mâine va fi mai bine. că se pare că rugatul nu ajută la nimic, e din ce în ce mai rău
după ce nasc și vedem cum ne descurcăm cu fata, după ce se face un pic mai mare, o să emigrăm. ne căutăm job-uri bune mai întâi, vedem dacă putem găsi ceva muncă de birou sau măcar ceva decent și plecăm din țara asta de rahat. nașii noștri și finii deja au făcut pasul ăsta, curând îi urmăm și noi
Bafta de pe acum e un pas f mare ce vreti sa faceti dar trebuie sa te duci unde e mai bine. Poate va ajuta nasii si finii cu gasirea unui loc de munca . Va felicit:)

anabella
06.07.2010, 13:23:19
să fie, doamne ajută!
din păcate și nașii și finii sunt într-o țară unde clima e un coșmar pt noi, oameni ai soarelui: anglia. așa că dacă tot e să plecăm și să lăsăm familiile în urmă, măcar să alegem meleaguri mai calde și însorite tot timpul anului

flori_ali
07.07.2010, 08:56:52
Dupa 3 zile de stat in spital acum suntem bine. Fetita e cam agitata si nu cred ca o sa mai vrea sa stea mult dar acum nu mai e pericol de nastere prematura. Eu nu am voie sa fac nici cel mai mic efort si trebuie sa stau foarte mult in pat si asta e cel mai greu, dar trecem noi si peste asta.

anabella
07.07.2010, 19:19:54
ați ieșit voi și am intrat noi, iar
acum sunt în spital și măcar îmi fac de lucru cu un laptotp și un stick de net, că de data asta nu ne-a mai spus când ne dă drumul:(