PDA

Versiunea completa : Cununie civila in Pitesti

Pagini : [1] 2

AdrianaLory
22.01.2007, 17:58:58
Cand va duce-ti voi ,ca eu habar nu am cand sa ma duc?

georgya
22.01.2007, 20:05:17
Cand va duce-ti voi ,ca eu habar nu am cand sa ma duc?

buna!
din cate stiu eu actele se depun la primarie cu 14 zile inainte. oricum mai asteptam si alte pareri.;-)

ayana2010
22.01.2007, 20:43:44
buna!
din cate stiu eu actele se depun la primarie cu 14 zile inainte. oricum mai asteptam si alte pareri.;-)

asa stiu si yo

Kalini
22.01.2007, 21:30:53
Trebuie facuta cu minim 10 zile inainte programarea si se poate extinde la maximum 14 zile inainte, cat au valabilitate certificatele prenuptiale.

Tocmai am trecut prin asta.;-)

alias
16.02.2007, 16:11:48
Buna! tocmai am fost la primarie si am intrebat si mi-au spus cu minim 10 zile inainte si maxim 14 zile pentru ca atat sunt valabile certificatele medicale. alias

alias
16.02.2007, 16:39:51
Cu minim 10 zile inainte si maxim 14 zile, asta e sigur, am intrebat acum 3 zile la primarie. rochie ti-ai gasit? Ai o poza cu ea daca da?

rocsi6666
27.03.2007, 21:28:42
fetelor, va vand un pont.....daca vreti sa va cunune Pendiuc, sa faceti cununia religioasa la primarie....ca sa nu mai stati la coada la cununat cum am patit eu....#:-S #:-S #:-S va duceti la primarie cand are primarul audienta si cereti aprobare ptr. cununia civila la primarie....eu cred ca e mai frumos...eu nu am aflat in timp util, sa aplic si in cazul meu, dar va zic voua...la noi au fost niste intarzieri...fantastice..cam o ora am stat...intro zi fierbinte de vara..in picioare...pe tocuri....pe la casa casatoriilor...m-am umplut de nervi, ce mai!!! dar oricum, a ramas una din cele mai frumoase zile ale mele.....

ayana2010
27.03.2007, 22:08:07
si noi tot la primarie o facem...mai elegant...ai unde sa dai noroc cu un pahar de sampanie, sa servesti ceva... sa nu t grabeasca nimeni

arinutza
28.03.2007, 08:57:41
Da, chestia cu statul in picioare si asteptarea de cateva ore bune am patit si noi.... la primarie...dar..eu sincer am facut cununia la primaria din
Bascov de unde sunt parintii mei si a fost super, am avut tot timpul din lume si chiar a iesit bine mai ales ca eram singurii in ziua aceea...:)) ;-) dar acum finii mei au la primarie in Pitesti.... si ma gandesc cu groaza cat vom sta pe acolo...:-?

Fluturas
28.03.2007, 09:06:37
Si pe mine ma bate gandul sa fac la primarie, oare se aproba usor ?

alias
28.03.2007, 11:22:44
si noi tot la primarie o facem...mai elegant...ai unde sa dai noroc cu un pahar de sampanie, sa servesti ceva... sa nu t grabeasca nimeni

Ai fost in audienta asa cum zicea o miresica mai sus? Sau ai intervenit pe langa cineva? Ca sa stiu ce metoda aplic, ca suna bine asa.

ayana2010
28.03.2007, 11:26:10
Ai fost in audienta asa cum zicea o miresica mai sus? Sau ai intervenit pe langa cineva? Ca sa stiu ce metoda aplic, ca suna bine asa.

n-am fost in audienta....interventii.. aveam nevoie ca vrem s-o facem si la 17 30... :*

alias
28.03.2007, 11:28:03
n-am fost in audienta....interventii.. aveam nevoie ca vrem s-o facem si la 17 30... :*
mersci mult! asa tarziu vrei? La biserica la ce ora te duci? Sau te duci la cununie direct in rochia de mireasa?

ayana2010
28.03.2007, 11:31:16
mersci mult! asa tarziu vrei? La biserica la ce ora te duci? Sau te duci la cununie direct in rochia de mireasa?

eu fac doar cununia civila!!!! la biserica, in 2009!
vreau asa tariziu ca sa mergem direct la restaurant...
tu cum stai cu pregatirile ca nu mai avem mult?:*

alias
28.03.2007, 11:44:34
eu fac doar cununia civila!!!! la biserica, in 2009!
vreau asa tariziu ca sa mergem direct la restaurant...
tu cum stai cu pregatirile ca nu mai avem mult?:*

Mai am de impartit invitatii dar sunt deja anuntati toti, rochita mi-o iau azi, pt cununie astept sa mai apara ceva mai de vara. Pentru mire insa nu am luat nimic, doar m-am uitat eu pt el, le cam stiu pe unde sunt si nu va fi greu, il iau intr-o zi la plimbare si cumparam tot. Tortul tb sa ma duc sa-l comand, iar pt decorarea salii am gasit ceva mai ieftin, si chiar baloane cu heliu la 25.000 lei bucata. Mai sunt mici detalii dar e timp si pentru ele. Rochia mea a fost stresul mare. Mai am de gasit unde mergem in luna de miere ca la sf acestei sapt e targul de turism si ma duc luni sa vad ce a aparut nou. Tu in ce stadiu esti? Si scuze, dar uitasem ca tu ai decat cununia.

ayana2010
28.03.2007, 12:01:35
eu mi-am comandat rochitele (m-am hotarat sa imi fac doua...una e la stadiul de proba, cealalta la stadiu de masuri :P), beib si-a luat costumul.. trebuie sa mergem cat de curand la analize, apoi sa ne luam pantofi... buchetul, baloane pt sala... husele si fetele de masa sunt deja "vorbite".. coafor, machiaj... si ce mai trebuie mai atunci... a..si sa mai sun cateva persoane pt ca nu le-am invitat oficial!! si cel mai imp sa vad cum o sa fie rochitele daca nu imi plac atunci va fi durerea cea mare:D

ayana2010
18.04.2007, 11:13:42
cele care ati mai fost pe la cununii civile la primarie ce stiti, putem sa aruncam cu petale artificiale sau ceva??

alias
18.04.2007, 14:18:30
cele care ati mai fost pe la cununii civile la primarie ce stiti, putem sa aruncam cu petale artificiale sau ceva??
Daca te referi la aruncatul afara, pe treptele alea, da, am vazut si nu a zbierat nimeni ca se face mizerie, era acum cativa ani, dar nu cred ca s-a schimbat ceva. Oricum nu cred ca fac aia curat decat seara, nu dupa fiecare pereche, pentru ca oricum nu ar fi avut timp. Poti sa arunci fara probleme zic eu.

ayana2010
18.04.2007, 19:18:59
Daca te referi la aruncatul afara, pe treptele alea, da, am vazut si nu a zbierat nimeni ca se face mizerie, era acum cativa ani, dar nu cred ca s-a schimbat ceva. Oricum nu cred ca fac aia curat decat seara, nu dupa fiecare pereche, pentru ca oricum nu ar fi avut timp. Poti sa arunci fara probleme zic eu.

e bine atunci...cred ca o sa cumpar niste petale artificiale si tuburi cu sapun pt balonase:*

rocsi6666
18.04.2007, 19:29:27
eu am avut petale naturale de trandafir, mi le-a dat bonus tipa la care am facut cocardele...parca sunt mai suave..

ayana2010
18.04.2007, 21:51:39
eu am avut petale naturale de trandafir, mi le-a dat bonus tipa la care am facut cocardele...parca sunt mai suave..

dap, ai dreptate... eu nu sunt adepta florilor artificiale...dar am inteles ca d-astea se arunca

rocsi6666
19.04.2007, 12:49:01
dap, ai dreptate... eu nu sunt adepta florilor artificiale...dar am inteles ca d-astea se arunca
nu cred ca te cearta nimeni daca arunci cu naturale...sunt si biodegradabile...ideea e sa iti faci rost de la o florarie, ca nu te apuci sa cumperi trandafiri ca sa le smulgi petalele....sau....mai stii?!!!
Tu ai cununia pe 5 mai? e exact de ziua mea...

ayana2010
19.04.2007, 13:25:07
nu cred ca te cearta nimeni daca arunci cu naturale...sunt si biodegradabile...ideea e sa iti faci rost de la o florarie, ca nu te apuci sa cumperi trandafiri ca sa le smulgi petalele....sau....mai stii?!!!
Tu ai cununia pe 5 mai? e exact de ziua mea...

hehe..sa ciocnesti un pahar si pt noi, o sa ciocnim si noi unul pt tine :D

lorellay
23.04.2007, 15:54:47
La cununia civila cand iti depui actele te programeaza la ce ora vor ei?

georgya
23.04.2007, 19:42:30
habar nu am...dar cred ca ne intreaba la ce ora vrem....sper:*

ayana2010
23.04.2007, 21:12:15

da...la mine asa a fost... azi mi le-am depus si mi-am ales ora 18

ayana2010
23.04.2007, 21:15:50
si sa va spun si ce acte trebuie... so
buletinele mirilor orig si xerox
certif de nastere orig xerox
xerox buletine martori -2
certificatele prenuptiale = analize
timbru fiscal de 2ron

georgya
23.04.2007, 21:29:40
si sa va spun si ce acte trebuie... so
buletinele mirilor orig si xerox
certif de nastere orig xerox
xerox buletine martori -2
certificatele prenuptiale = analize
timbru fiscal de 2ron
e bine de stiut;-)

georgya
26.04.2007, 20:58:42
stiti cumva daca actele pt cununia civila se pot depune cu o luna de zile inainte....la casa casatoriilor?:)

ayana2010
26.04.2007, 23:06:13
stiti cumva daca actele pt cununia civila se pot depune cu o luna de zile inainte....la casa casatoriilor?:)

nu...cu max 14 zile inainte... si in 24 de ore de la ora eliberarii certif prenuptial!

lorellay
27.04.2007, 16:22:13
Multumesc...
Cam cat dureaza cununia civila?
Nu stiu cum sa fac, la ce ora vreau...
Eu am vrut sa ma duc in rochie de mireasa la cununia civila si de acolo direct la biserica ..si gata
Da nu vor sa ma lase....:gen_01:
Asa ca ma gandesc totusi sa fie cununia civila dimineatza....si cea religioasa e la 17.Intre timp pot sa-mi fac parul...(ca la civila o sa am palarie si imi prind singurica un coc la spate)....si am timp sa trag si un pui de somn pana la biserica...;))

georgya
27.04.2007, 21:18:04
Multumesc...
Eu am vrut sa ma duc in rochie de mireasa la cununia civila si de acolo direct la biserica ..si gata
Asa ca ma gandesc totusi sa fie cununia civila dimineatza....si cea religioasa e la 17.Intre timp pot sa-mi fac parul...(ca la civila o sa am palarie si imi prind singurica un coc la spate)....si am timp sa trag si un pui de somn pana la biserica...;))
daca tu poti tragi un pui de somn in ziua nuntii....esti tare>:D<

ayana2010
28.04.2007, 10:21:55
Multumesc...

dureaza putin... vreo 5 min "slujba" apoi pana va pupati cu toti invitatii..pana beti sampanie si faceti poze.

bluemoon
02.05.2007, 11:19:50
Buna, fetelor, eu stau in bucuresti, dar facem nunta in pitesti. As vrea sa va intreb daca stiti exact care sunt analizele de care avem nevoie. Noi le vom face in Buc, si sa nu ma trezesc ca facem altele...sau sunt standard? imi trebuie trimitere de la med de familie sau ma duc eu pur si simplu si intreb si le fac? Va multumesc mult! Pupici!Spor la pregatiri!

ayana2010
02.05.2007, 11:53:58
Buna, fetelor, eu stau in bucuresti, dar facem nunta in pitesti. As vrea sa va intreb daca stiti exact care sunt analizele de care avem nevoie. Noi le vom face in Buc, si sa nu ma trezesc ca facem altele...sau sunt standard? imi trebuie trimitere de la med de familie sau ma duc eu pur si simplu si intreb si le fac? Va multumesc mult! Pupici!Spor la pregatiri!

nu iti trebuie trimitere... le faci la planing.. stiu cei de acolo de ce analize ai nevoie...hiv,sifilis, raze la plamani si ink ceva

angelatz
02.05.2007, 13:36:38
nu iti trebuie trimitere... le faci la planing.. stiu cei de acolo de ce analize ai nevoie...hiv,sifilis, raze la plamani si ink ceva
Salutare!!
Deci cununia la primarie cu intrventii?!!!!? si analizale la planing?

ayana2010
03.05.2007, 12:09:05
Salutare!!
Deci cununia la primarie cu intrventii?!!!!? si analizale la planing?

si analize la planning tot asa... daca ai nevoie da-mi un pm si-ti dau nr tipului care mi le-a facut si mie:">

myrha
04.05.2007, 08:54:29
da...la mine asa a fost... azi mi le-am depus si mi-am ales ora 18

Cum ai reusit sa pui o ora asa tarzie?Pile ceva?Si eu vreau tot asa tarziu pentru ca am biserica la ora 19 si vreau sa le leg, sa merg direct la biserica apoi...

ayana2010
04.05.2007, 10:34:37
Cum ai reusit sa pui o ora asa tarzie?Pile ceva?Si eu vreau tot asa tarziu pentru ca am biserica la ora 19 si vreau sa le leg, sa merg direct la biserica apoi...

dap,pile :D

myrha
04.05.2007, 12:43:38
dap,pile :D
Am ineteles..:)) trebuie sa ne intindem si noi antenele.Avand in vedere ca maine e ziua cea mare iti doresc sa fiti fericiti si sa va iubiti mereu!Petrecere frumoasa!!

ayana2010
11.05.2007, 23:02:20
daca aveti intrebari despre cununia civila sunt aici pt a va da rapunsuri:D

AdrianaLory
22.05.2007, 07:54:20
Voi ce stiti de cununia civila?Se fac cununii civile duminica?
Am auzit ca nu s-ar face duminica,pt ca programul ar fi de luni pana sambata.
ASTEPT VESTI DE LA VOI!

ayana2010
22.05.2007, 09:46:23
ASTEPT VESTI DE LA VOI!

Nu stiu ce sa zic... tu vrei duminica? daca e asa cel mai bine ar fi sa mergi sa te interesezi....

louise_mihai
23.05.2007, 20:39:37
ASTEPT VESTI DE LA VOI!

Asa este, dar daca te duci o o mica atentie la o tipa grasuta de acolo, o cheama Marilena, cred ca se poate aranja. Noi nu o cunosteam, dar a fost singura care a aplecat urechea la cererea noastra.
Eu am facut duminica, pe 3 septembrie 2006 la ora 16.
Deci s-a putut!

ayana2010
23.05.2007, 23:34:56
Asa este, dar daca te duci o o mica atentie la o tipa grasuta de acolo, o cheama Marilena, cred ca se poate aranja. Noi nu o cunosteam, dar a fost singura care a aplecat urechea la cererea noastra.
Eu am facut duminica, pe 3 septembrie 2006 la ora 16.
Deci s-a putut!

eh...deci se poate! incearca si tu!>:D<

AdrianaLory
24.05.2007, 07:29:12
O sa-mi incerc norocul si o sa va tin la curent cu ce-am rezolvat.

ayana2010
24.05.2007, 09:01:37

iti tinem pumnii...:*

Fluturas
24.05.2007, 11:50:52

sigur se rezolva! cum sa nu se faca duminica?! eu n-am auzit asa ceva, am fost la 2 cununii duminica !

Dianutza
31.05.2007, 15:08:19
daca aveti intrebari despre cununia civila sunt aici pt a va da rapunsuri:D

Buna,

Zi-mi si mie te rog, se plateste vreo taxa ceva la primarie? Si cu cat timp inainte ai fost la primar?

A fost mama mea saptamana asta la primarie si secretara de acolo a spus ca e prea devreme, ca nu stie care este agenda primarului pana in septembrie si i-a spus sa ne ducem pe la inceputul lui sept. Oare trebuie vorbit direct cu primarul? Eu am nunta pe 23 sept si din totdeauna mi-am dorit sa ma cunune Primarul....

Si inca ceva...23 sept e duminica... se poate la primarie?

ayana2010
31.05.2007, 23:13:48
Buna,

Zi-mi si mie te rog, se plateste vreo taxa ceva la primarie? Si cu cat timp inainte ai fost la primar?

A fost mama mea saptamana asta la primarie si secretara de acolo a spus ca e prea devreme, ca nu stie care este agenda primarului pana in septembrie si i-a spus sa ne ducem pe la inceputul lui sept. Oare trebuie vorbit direct cu primarul? Eu am nunta pe 23 sept si din totdeauna mi-am dorit sa ma cunune Primarul....

Si inca ceva...23 sept e duminica... se poate la primarie?

nu se plateste nicio taxa... noi nu am fost la primar, nu el am vrut sa ne cunune.... am inteles ca se poate... nu stiu sigur!!!
noi am fost cu 10 zile inainte

Dianutza
01.06.2007, 15:53:04
Multumesc, Arina!
Eu o sa ma duc la inceputul lui septmbrie la Primarie sa insist un pic...dar nu am stiut ca se poate face cununia civila in Primarie si sa te cunune altcineva...si asta ar fi ok daca nu poate Pendiuc, numai sa fie in Primarie, pt ca la toate cununiile la care am fost, nici sampania nu am apucat sa bem ca te dadeau afara...

ayana2010
01.06.2007, 19:18:31
Multumesc, Arina!
Eu o sa ma duc la inceputul lui septmbrie la Primarie sa insist un pic...dar nu am stiut ca se poate face cununia civila in Primarie si sa te cunune altcineva...si asta ar fi ok daca nu poate Pendiuc, numai sa fie in Primarie, pt ca la toate cununiile la care am fost, nici sampania nu am apucat sa bem ca te dadeau afara...

da...de asta am vrut si noi la primarie... sa avem loc sa ciocnim un pahar de sampanie... sa primim felicitari etc...
nu stiu daca numai pendiuc cununa in primarie.. pe noi ne-a cununat altcineva pt ca eram rude;))

georgya
01.06.2007, 23:24:30
si la primarie trebuie data vreo atentie......asta in cazul in care nu cunosc pe nimeni acolo/:)

Dianutza
04.06.2007, 14:16:25
Nici eu nu cunosc pe nimeni la Primarie. Dar o sa merg la inceputul lui septembrie sa vad ce si cum...sper sa nu fie greu de obtinut ceea ce-mi doresc: cununie in Primarie.

georgya
04.06.2007, 19:22:39
Nici eu nu cunosc pe nimeni la Primarie. Dar o sa merg la inceputul lui septembrie sa vad ce si cum...sper sa nu fie greu de obtinut ceea ce-mi doresc: cununie in Primarie.
o sa incerc si yo....;;)

ayana2010
05.06.2007, 12:43:05
o sa incerc si yo....;;)

tot la primarie vrei?

mikyduta
05.06.2007, 20:05:32
Si eu as vrea tot la primarie caci am si cununia si nunta in acelasi timp si partea cea mai proasta e ca eu sunt din bucuresti deci ai mei o sa vina cu toti invitatii samb dimineata pe la 11.30-12.00 ca na trebui sa se coafeze si femeile care vin din partea mea si cel tarziu as putea sa pun la 12.30 ca sa am timp si la biserica Sf.Vinere pt ca am facut programare la 16.30(atunci am mai gasit loc):-s

georgya
05.06.2007, 21:01:39
tot la primarie vrei?
pai am inteles de la voi ca la casa casatoriilor te dau aia repede afara......de cate ori am fost la nunti nu mi-am dat niciodata seama de asta......mereu gaseam cate ceva de facut...si ma trezeam afara8-}

ayana2010
06.06.2007, 00:18:19
pai am inteles de la voi ca la casa casatoriilor te dau aia repede afara......de cate ori am fost la nunti nu mi-am dat niciodata seama de asta......mereu gaseam cate ceva de facut...si ma trezeam afara8-}

pei poate fi o zi in care sa ai doar tu cununia civila si nu mai are cine sa te grabeasca :D

georgya
06.06.2007, 17:32:09
pei poate fi o zi in care sa ai doar tu cununia civila si nu mai are cine sa te grabeasca :D
sigur ......:(

ayana2010
07.06.2007, 09:13:31
sigur ......:(
la ce ora vrei?

alias
07.06.2007, 15:17:10
Eu am avut cununia la casa casatoriilor si sa stiti ca am avut timp sa bem sampania si sa cantam, sa ne pozam, ca doar era sa stau o ora acolo. Dosarele erau impartite cam in parti egale, primarie si casa cas, daca toti fug la primarie o sa fie mai lejer dincolo...probabil depinde si de perioada.

georgya
07.06.2007, 17:19:42
la ce ora vrei?
la ora 11.......

claudica78
18.06.2007, 13:41:02
adresez o intrebare pentru toate fetele care nu sunt din Pitesti, dar au nunta aici (si suntem cateva!!) cat si pentru miresicile din Pitesti, care au cunostinta de asa ceva:
Certificatele prenuptiale (medicale)se pot elibera si din alt oras decat din Pitesti?? daca cununia are loc la Pitesti?????
Noi locuim in Bucuresti, si, inclusiv viitorul sot, avem medic de familie in Bucuresti, cu care am si vorbit pentru cerfificate
Daca aveti cunostinta despre subiect.......please!

ayana2010
18.06.2007, 18:50:00
adresez o intrebare pentru toate fetele care nu sunt din Pitesti, dar au nunta aici (si suntem cateva!!) cat si pentru miresicile din Pitesti, care au cunostinta de asa ceva:
Certificatele prenuptiale (medicale)se pot elibera si din alt oras decat din Pitesti?? daca cununia are loc la Pitesti?????
Noi locuim in Bucuresti, si, inclusiv viitorul sot, avem medic de familie in Bucuresti, cu care am si vorbit pentru cerfificate

in mod normal ar trebui sa fie valabile!!!

Fluturas
19.06.2007, 08:38:49

ar fi bine sa intrebi sa nu ai surprize...eu ce stiu sigur este ca va trebui sa le depuneti in 24 ore de la emitere...
vezi ca la planning aici poti aranja cu cineva sa le elibereze imediat,eu asa am facut ...ma duc vineri si le iau tot vineri ... nu stiu cat ma va costa,banuiesc ca va fi ceva de genul 200 sau 250 ron...

alias
19.06.2007, 10:35:37
ar fi bine sa intrebi sa nu ai surprize...eu ce stiu sigur este ca va trebui sa le depuneti in 24 ore de la emitere...
vezi ca la planning aici poti aranja cu cineva sa le elibereze imediat,eu asa am facut ...ma duc vineri si le iau tot vineri ... nu stiu cat ma va costa,banuiesc ca va fi ceva de genul 200 sau 250 ron...
Nu ai intrebat cat te costa? pe Arina a costat-o 350 iar pe mine 250, sper sa nu ai vreo surpriza!!!

ayana2010
19.06.2007, 13:29:55
Nu ai intrebat cat te costa? pe Arina a costat-o 350 iar pe mine 250, sper sa nu ai vreo surpriza!!!

alias, m-ai facut sa caut peste tot unde am zis eu 350 ron...... eu imi aminteam ca am dat 200 ron si asa am si gasit... uite linkul in care spun ca am dat 200 ron http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3993&page=3 am scris din greseala in alta parte ca am dat 350ron? imi cer scuze in acest caz ca v-am dat o informatie gresita.... am dat 200 ron!

Fluturas
19.06.2007, 14:44:56

nu am intrebat pentru ca este o relatie,mi-a spus ca vorbim cand ma duc la ea,oricum mai mult de 250 nu-i dau...
Arina a dat 200 asa tineam si eu minte,nu stiu unde ai vazut 350 ..:-\
oricum, ma bucur ca se rezolva repede si fara bataie de cap.

alias
20.06.2007, 06:28:30
alias, m-ai facut sa caut peste tot unde am zis eu 350 ron...... eu imi aminteam ca am dat 200 ron si asa am si gasit... uite linkul in care spun ca am dat 200 ron http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3993&page=3 am scris din greseala in alta parte ca am dat 350ron? imi cer scuze in acest caz ca v-am dat o informatie gresita.... am dat 200 ron!
Eu m-am bazat doar pe memorie si ................scuzeeeee....dar asa am retinut...........<:-P

alias
20.06.2007, 06:29:44
Apropo...........cata rabdareeeeeeeeeeeeeeeeeee sa cauti...........

ayana2010
20.06.2007, 18:23:00
Apropo...........cata rabdareeeeeeeeeeeeeeeeeee sa cauti...........

e....hai ca am exagerat putin cu " am cautat peste tot" ... am gasit repejor - cam in 10 - 15 min...... ;))

claudica78
21.06.2007, 08:08:07
si eu tot de 200 ron am auzit in Pitesti, dar m-i le da doctora de familie, suntem cu analizele (relativ) la zi, si nu-i dau decat o atentie ca sa le scrie
problema era daca nu le acceptau pe cele de la Bucuresti, ca asa ar fi trebuit sa umblam mai mult prin Pitesti intr-o zi lucratoare, pe care sincer as fi vrut s-o petrec dupa nunta!!

Fluturas
21.06.2007, 13:51:28
Fetelor,am aranjat cununia civila ..
07. 07,ora 12.30, ne cununa primarul \:D/ \:D/ \:D/

Fluturas
25.06.2007, 12:07:35
Am fost dimineata,am depus actele ...
Era ditamai coada, va sfatuiesc sa mergeti dupa ora 10 ...
Au program de la 9 la 16.30 cu pauza de masa intre 12.30-13.

georgya
26.06.2007, 10:50:35
pe mine ma costa 300.000 hiv si rbw pt amandoi , test neuro-psihiatric nimic si 400.000 pt amandoi la planing>:D<

Fluturas
26.06.2007, 12:04:21
pe mine ma costa 300.000 hiv si rbw pt amandoi , test neuro-psihiatric nimic si 400.000 pt amandoi la planing>:D<

este foarte bine!

lorellay
29.06.2007, 11:10:18
Eu nu am inteles..banii astia de care vorbiti voi 200ron, 250 ron sau cat o mai fi...inseamna plata pentru analize sau "spaga" sa fie gata "la urgenta"?

ayana2010
29.06.2007, 11:16:04
Eu nu am inteles..banii astia de care vorbiti voi 200ron, 250 ron sau cat o mai fi...inseamna plata pentru analize sau "spaga" sa fie gata "la urgenta"?
nu la urgenta.... spaga sa ni se dea buletinele de analiza in mana fara sa mergem sa le facem

lorellay
29.06.2007, 11:26:54
am inteles...
eu cred ca le fac gratiut...mama fiind cadru medical...
nu stiu cum fac cu puiu ca el ar trebui sa le faca aici si eu la mine acasa...ca sa fie moca...;))

georgya
30.06.2007, 10:03:35
am inteles...
eu cred ca le fac gratiut...mama fiind cadru medical...
nu stiu cum fac cu puiu ca el ar trebui sa le faca aici si eu la mine acasa...ca sa fie moca...;))
eu le-am facut pe bune.........m-a costat 300.000 pt amandoi hiv si rbw

AdrianaLory
01.07.2007, 18:14:09
Eu am facut certificatele cu 150 si am programat cununia civila la ora 11,30 pe 08.07.2007 la Primarie ,sunt foarte multumita.

Fluturas
01.07.2007, 18:19:47
Eu am facut certificatele cu 150 si am programat cununia civila la ora 11,30 pe 08.07.2007 la Primarie ,sunt foarte multumita.

este foarte bine >:D<

AdrianaLory
02.07.2007, 13:38:36
Tu cum stai cu pregatirile?Floricele de pus in piept la ce te-ai hotarit?

lorellay
03.07.2007, 09:25:20
Vad ca aveti nunta pe 7 si 8..aveti emotii?

Fluturas
03.07.2007, 10:02:32
Vad ca aveti nunta pe 7 si 8..aveti emotii?

eeeeeeeeei,sigur ca avem .... >:D< >:D< >:D<

mikyduta
05.08.2007, 08:51:50
fetelor trebui sa am relatii ca sa pot face la primarie cununia?

Fluturas
05.08.2007, 09:11:28

noi am avut,insa poti incerca si fara ... ^:)^

ayana2010
05.08.2007, 13:07:45
si noi.... dar intereseaza-te.....

AdrianaLory
07.08.2007, 19:38:08
Si eu am avut pe cineva in Primarie ,dar asta nu este un impediment sa nu incerci.Am o colega de servici ,care nu cunostea pe nimeni in primarie,dar a vrut sa se cunune acolo si s-a dus impreuna cu sotul in audienta la Pendiuc si nu a fost nicio problema,chiar el i-a cununat.Asa ca incearca si tu!!!!!!

mikyduta
24.08.2007, 03:28:35
Buna dimineata,am o dilema mai vrea cineva sa faca programare la starea civila pe 06 10 2007 la ora 12-12.30,ca sa stiu ce ma asteapta :)

Dianutza
29.08.2007, 13:35:58
Unde se depun documentele? In aceeasi zi se face si programare sau te suna ei?

AdrianaLory
30.08.2007, 09:27:46
In ziua in care depui documentele ,faci si programarea pt ora.

AdrianaLory
30.08.2007, 09:28:16
La Casa Casatoriilor.

Dianutza
30.08.2007, 13:58:20
La Casa Casatoriilor.

Multumesc pt informatie! Am sunat la Biroul de Stare Civila si am aflat totul...o sa merg pe 10 septembrie la ora 9:00 cu documentele...adica certificate de nastere,C.I., certificat prenuptial. Altceva mai trebuie?

blondy
30.08.2007, 22:57:42
Multumesc pt informatie! Am sunat la Biroul de Stare Civila si am aflat totul...o sa merg pe 10 septembrie la ora 9:00 cu documentele...adica certificate de nastere,C.I., certificat prenuptial. Altceva mai trebuie?

Daca vrei sa iti alegi o anumita ora eu zic sa te duci mai devreme de ora 9, cand incep ei progamul.Noi am fost de la ora 7 (poate chiar prea devreme, dar am vrut sa ne alegem ora), urmatorii au venit la ora 8.E bine sa iti stabilesti civila mai devreme in cazul in care faci si cununia religioasa in aceeasi zi ca sa ai timp sa te pregatesti intre cele doua.

Dianutza
07.09.2007, 08:42:24
Daca vrei sa iti alegi o anumita ora eu zic sa te duci mai devreme de ora 9, cand incep ei progamul.Noi am fost de la ora 7 (poate chiar prea devreme, dar am vrut sa ne alegem ora), urmatorii au venit la ora 8.E bine sa iti stabilesti civila mai devreme in cazul in care faci si cununia religioasa in aceeasi zi ca sa ai timp sa te pregatesti intre cele doua.

Au spus ca deschid la ora 9...dar o sa merg de la 7 cum ai spus tu, ca vreau sa pun cununia la 10 pt ca la biserica am programare la 16:30 si restaurantul la 17:30. Dar 23 este duminica si nu cred ca sunt asa multe nunti....

ayana2010
07.09.2007, 15:42:52
ci ale martorilor (copii)

Fluturas
07.09.2007, 15:44:15
ci ale martorilor (copii)

noi am dus copii dupa ci'urile martorilor cand am depus actele dar la cununie nu ne-a intrebat nimeni de martori !! 8-|
n-am avut martori cu alte cuvinte :))

ayana2010
07.09.2007, 17:46:13
noi am dus copii dupa ci'urile martorilor cand am depus actele dar la cununie nu ne-a intrebat nimeni de martori !! 8-|
n-am avut martori cu alte cuvinte :))
da? hehe la noi a facut prezenta! si la voi nu a semnat nimeni ca martor?

georgya
07.09.2007, 18:10:09
la noi a spus ceva de genul: si acum semneaza martorii, cutarita si cutarita(nasii)...dar nu a cerut buletinele sa ii verifice..........cu toate ca doamna resp mi-a spus sa nu cumva sa uite martori buletinele acasa......de ce oare?

ayana2010
07.09.2007, 18:40:10
la noi a spus ceva de genul: si acum semneaza martorii, cutarita si cutarita(nasii)...dar nu a cerut buletinele sa ii verifice..........cu toate ca doamna resp mi-a spus sa nu cumva sa uite martori buletinele acasa......de ce oare?
e na...sa se afle in treaba! =))

adipink2000
08.09.2007, 08:20:22
Fetelor,

Daca am nunta pe 27 octombrie, care pica intr-o sambata, cand credeti ca e optim sa ne programam la civila: luni - 15 octombrie, sau vineri - 12 octombrie?
Pt ca, nelocuind in Pitesti, vrem sa ne luam o zi libera de la munca si nu stiu daca sa fie vineri sau luni...
Thanks!

Fluturas
08.09.2007, 08:24:57

nimeni .... :-? :-? :-?

georgya
08.09.2007, 11:19:10
nu am mai auzit asta pana acum........ati semnat doar voi doi?(:|

georgya
08.09.2007, 11:20:40
Fetelor,

Daca am nunta pe 27 octombrie, care pica intr-o sambata, cand credeti ca e optim sa ne programam la civila: luni - 15 octombrie, sau vineri - 12 octombrie?
Pt ca, nelocuind in Pitesti, vrem sa ne luam o zi libera de la munca si nu stiu daca sa fie vineri sau luni...
Thanks!
eu zic pe 12 octombrie...asta daca vrei o ora anume.....ca apoi o sa te programeze ei cand vor

ayana2010
08.09.2007, 13:50:08
cand te enervezi mergi si-o anulezi :d

adipink2000
08.09.2007, 23:09:27
eu zic pe 12 octombrie...asta daca vrei o ora anume.....ca apoi o sa te programeze ei cand vor

Ma gandeam sa nu ma duc degeaba, sa imi zica sa vin luni...
Mersi!

georgya
08.09.2007, 23:20:39
Ma gandeam sa nu ma duc degeaba, sa imi zica sa vin luni...
Mersi!
pai cum sa iti zica asa ceva?
nu au program de lucru de luni pana vineri?

Fluturas
09.09.2007, 06:20:01
cand te enervezi mergi si-o anulezi :d

hihi, Doamne fereste!
probabil domn' primar a uitat de martori :))

Dianutza
10.09.2007, 14:01:50
Fetelor...
Am fost astazi la Casa Casatoriilor si am terminat cu totul....am fost de la 7 si mai era o persoana care ajunsese cu putin timp inaintea mea, dar am stabilit casatoria la ora 10 exact cum am vrut.
Dar nu stiu pt ce trebuie sa lasi un nr de tel la ei...sper ca ramane ora stabilita acolo...sa nu ma sune sa-mi zica ca nu se poate...
Eu am terminat cu pregatirile, mai am de facut o proba la coafor si gata.

Spor la pregatiri pt viitoarele miresici !>:D<

adipink2000
10.09.2007, 14:07:20
pai cum sa iti zica asa ceva?
nu au program de lucru de luni pana vineri?

In ideea in care mi-ar zice ca e prea devreme de pe 12, adica cu 15 zile inainte de nunta...
Multumesc, o sa ma duc de vineri!

ayana2010
10.09.2007, 17:18:49
Fetelor...
Am fost astazi la Casa Casatoriilor si am terminat cu totul....am fost de la 7 si mai era o persoana care ajunsese cu putin timp inaintea mea, dar am stabilit casatoria la ora 10 exact cum am vrut.
Dar nu stiu pt ce trebuie sa lasi un nr de tel la ei...sper ca ramane ora stabilita acolo...sa nu ma sune sa-mi zica ca nu se poate...
Eu am terminat cu pregatirile, mai am de facut o proba la coafor si gata.

Spor la pregatiri pt viitoarele miresici !>:D<

bravo! <:-P <:-P <:-P nici noua nu ne-au cerut nr, stai linistita!

Dianutza
11.09.2007, 11:09:07
bravo! <:-P <:-P <:-P nici noua nu ne-au cerut nr, stai linistita!

Ok..Cand merg la casatorie mai trebuie sa am la mine alte documente (certificate nastere...) ? La biserica ce trebuie? In afara de vin si piscoturi, la documente?

Daca ma poti ajuta...te rog ^:)^ ^:)^ ^:)^

Fluturas
11.09.2007, 11:13:05
Ok..Cand merg la casatorie mai trebuie sa am la mine alte documente (certificate nastere...) ? La biserica ce trebuie? In afara de vin si piscoturi, la documente?

la cununie nu ai nevoie de nimic, buletinele deja le-ai lasat la ei nu?
la biserica ai nevoie de certificatul de casatorie :)>-
pupici:*

ayana2010
11.09.2007, 16:59:46

la biserica - bomboane (sau cu ce vrei sa fie serviti invitatii) in rest, ce-a zis fluturas

Dianutza
12.09.2007, 13:55:03
la cununie nu ai nevoie de nimic, buletinele deja le-ai lasat la ei nu?
la biserica ai nevoie de certificatul de casatorie :)>-
pupici:*

Buletinele o sa le duc marti saptamana viitoare ca asa a spus d-na de acolo. La biserica nu trebuie si buletine?
Mersi pt raspuns! >:D<

Dianutza
12.09.2007, 13:56:42
la biserica - bomboane (sau cu ce vrei sa fie serviti invitatii) in rest, ce-a zis fluturas

Multumesc pt raspuns! >:D<
Bomboane o sa ia nasa mea...asa am stabilit.
La cununie pe langa bomboane si sampanie mai trebuie si ceva p-rajiturele, nu?

ayana2010
12.09.2007, 14:10:14
Multumesc pt raspuns! >:D<
Bomboane o sa ia nasa mea...asa am stabilit.
La cununie pe langa bomboane si sampanie mai trebuie si ceva p-rajiturele, nu?
nu cred ca e neaparata nevoie! ti-am spus, noi am dus sampanie si raffaello(beib spune ca am avut si bomboane de ciocolata, dar eu nu-mi mai amintesc =)) )

Dianutza
12.09.2007, 15:46:13
nu cred ca e neaparata nevoie! ti-am spus, noi am dus sampanie si raffaello(beib spune ca am avut si bomboane de ciocolata, dar eu nu-mi mai amintesc =)) )

AAA...ok. Atunci o sa vorbesc cu mama sa vad ce zice si ea...dar oricum nu e timp...cand am depus documentele era deja lista plina dimineata, asa ca o sa ne dea afara cum se intampla mereu...

:* :*

ayana2010
12.09.2007, 20:48:09
AAA...ok. Atunci o sa vorbesc cu mama sa vad ce zice si ea...dar oricum nu e timp...cand am depus documentele era deja lista plina dimineata, asa ca o sa ne dea afara cum se intampla mereu...

:* :*
cred ca au fost puse la o distanta de jumatate de ora.... n-o sa intre nimeni peste tine pana nu iesi :D
noi am stat mai mult de o juma de ora in primarie(oricum nu mai era nimeni dupa noi).... 5 minute cat a durat pana ne-a casatorit, apoi mult pana mi-au dat toti invitatii florile si pupaturi si urari, apoi cu sampania si dulciurelele... pana am trecut pe la toti sa ciocnim si iar pupaturi.....
chiar nu mai puteam sa ma pup...am terminat cu primaria apoi la restaurant.. primirea cu sampanie si pupaturi, apoi am trecut pe la mese sa ciocnim cu toti + pupaturi, apoi plecarea + pupaturi..... = sase serii de muah muah-uri :))

Dianutza
13.09.2007, 10:25:25
cred ca au fost puse la o distanta de jumatate de ora.... n-o sa intre nimeni peste tine pana nu iesi :D
noi am stat mai mult de o juma de ora in primarie(oricum nu mai era nimeni dupa noi).... 5 minute cat a durat pana ne-a casatorit, apoi mult pana mi-au dat toti invitatii florile si pupaturi si urari, apoi cu sampania si dulciurelele... pana am trecut pe la toti sa ciocnim si iar pupaturi.....
chiar nu mai puteam sa ma pup...am terminat cu primaria apoi la restaurant.. primirea cu sampanie si pupaturi, apoi am trecut pe la mese sa ciocnim cu toti + pupaturi, apoi plecarea + pupaturi..... = sase serii de muah muah-uri :))

Cel mai tare ma deranjeaza ca unele doamne te pupa si lasa urme de ruj...si sa stai sa te stergi mereu...se duce machiajul (fond ten, pudra).
Si apropo de machiaj...eu nu folosesc fond de ten sau pudra si imi este teama sa nu ma irit, sa ma manance fata :-? ...dar vreu sa am asa ceva pe fata macar atunci... >:D<

blondy
13.09.2007, 10:36:50
Cel mai tare ma deranjeaza ca unele doamne te pupa si lasa urme de ruj...si sa stai sa te stergi mereu...se duce machiajul (fond ten, pudra).
Si apropo de machiaj...eu nu folosesc fond de ten sau pudra si imi este teama sa nu ma irit, sa ma manance fata :-? ...dar vreu sa am asa ceva pe fata macar atunci... >:D<

Eu am fost la machiaj la Visage pentru seara , a iesit super, iti recomand si tie.
Cat despre cununia civila daca o ai la casa casatoriilor si sunt multe cununii in ziua aceea merg ca pe banda, pe noi ne-au "evacuat" repede dintr-o sala in alta nici nu imi amintesc cand am ajuns in ultima sala - cea cu oglinzi.Si inca ceva noi am mai avut o surpriza : in ziua respectiva fiind multe cununii la ora 10 cand eram noi programati nici nu era scos dosarul nostru pentru a ne striga, dosarul s-a gasit numai dupa o mica atentie la d-nul care striga persoanele.

Asa ca bafta!

Dianutza
13.09.2007, 14:08:46
Eu am fost la machiaj la Visage pentru seara , a iesit super, iti recomand si tie.
Cat despre cununia civila daca o ai la casa casatoriilor si sunt multe cununii in ziua aceea merg ca pe banda, pe noi ne-au "evacuat" repede dintr-o sala in alta nici nu imi amintesc cand am ajuns in ultima sala - cea cu oglinzi.Si inca ceva noi am mai avut o surpriza : in ziua respectiva fiind multe cununii la ora 10 cand eram noi programati nici nu era scos dosarul nostru pentru a ne striga, dosarul s-a gasit numai dupa o mica atentie la d-nul care striga persoanele.

Asa ca bafta!

Da....imi este teama de asa ceva...:-SS O sa am grija sa mearga tata mai devreme sa se ocupe de dosar si ce o mai trebui...Iar legat de machiaj, nu pot merge la Visage ca nu au program duminica...am fost la ei si am intrebat, iar Dan care venea si duminica este in concediu sau pleaca undeva...la Bucuresti daca am inteles bine este un targ de frumusete in saptamana nuntii mele si merge sa prezinte coafuri...

lorellay
18.09.2007, 06:44:03
Neatza....stie cineva..nu se mai fac "plamanii" pt certificatul prenuptial?

ayana2010
18.09.2007, 09:06:21
parca se fac si ei

georgya
18.09.2007, 11:31:02
nu se fac :)>-

lorellay
18.09.2007, 12:44:27
Multumesc.....

georgya
18.09.2007, 12:48:01
Multumesc.....
cu placere.........:*

ayana2010
18.09.2007, 13:16:31
nu se fac :)>-
a trecut mult de cand m-am maritat...deh varsta! =))

lorellay
19.09.2007, 10:57:37
Am fost si noi azi si ne-am facut analizele....
Sangele la centrul de transfuzie sanguina..30 ron amandoi..a durat 2 min..vineri mergem dupa rezultate
si neuro-psihiatric la LCM..."moca"...repede...
Gata...luni mergem la planning cu certificayul prenuptial sa ni-l dateze si stampileze si gata..la primarie cu noi

lorellay
20.09.2007, 13:51:34
fetele...timbrele fiscale ce trebuie sa le duc la planning...stiu ca trebuie 4 da de ce valoare unul?

georgya
20.09.2007, 21:18:48
fetele...timbrele fiscale ce trebuie sa le duc la planning...stiu ca trebuie 4 da de ce valoare unul?
1 leu si mergi cu ele la planning.......si pe mine m-au costat la fel ca si tine analizele....dar eu tot nu am inteles de ce la lcm este moca....ca nu ne-a cerut nimic:-\

lorellay
21.09.2007, 06:40:26
1 leu si mergi cu ele la planning.......si pe mine m-au costat la fel ca si tine analizele....dar eu tot nu am inteles de ce la lcm este moca....ca nu ne-a cerut nimic:-\
Multumesc...
Cred ca lcm iau bani doar daca esti "inapt"...:)) :)) Da...acolo nu ne-a costat nimic..doar ca am asteptata putin...

georgya
21.09.2007, 12:17:16
Multumesc...
Cred ca lcm iau bani doar daca esti "inapt"...:)) :)) Da...acolo nu ne-a costat nimic..doar ca am asteptata putin...
si noi am asteptat putin ca era coada

mikyduta
21.09.2007, 16:51:13
Buna fetelor,eu sunt din Buc dupa cum v-am mai spus si am o nedumerire la mine doctora a spus ca trebui decat doua timbre a cate 1leu fiecare si asa am pe certificatul acela si luni m-am invoit special de la munca ca sa ajung acolo.Voua de ce va cerut 4 timbre?

georgya
21.09.2007, 17:03:20
Buna fetelor,eu sunt din Buc dupa cum v-am mai spus si am o nedumerire la mine doctora a spus ca trebui decat doua timbre a cate 1leu fiecare si asa am pe certificatul acela si luni m-am invoit special de la munca ca sa ajung acolo.Voua de ce va cerut 4 timbre?
nu stiu.....ca si la noi tot 2 timbre a folosit

mikyduta
22.09.2007, 06:26:07
Pai si nu ne ajuta si pe noi fetele care au avut cununiaq?Sa ne spuna cate timbre au pus ele pe certificat

Fluturas
22.09.2007, 07:04:40
Pai si nu ne ajuta si pe noi fetele care au avut cununiaq?Sa ne spuna cate timbre au pus ele pe certificat

eu am dus cate un timbru de 1 ron pentru fiecare certificat ^:)^

mikyduta
22.09.2007, 10:57:31
Multumesc frumos ca deja ma apucase nervii credeam ca trebuiesc altele

lorellay
24.09.2007, 11:43:25
AM depus si eu actele azi...am avut loc dimineatza intre 8 jumate si noua....cam devreme..dar se mai putea dupa 13..si era cam tarziu....

alexandradinu
24.09.2007, 12:13:20
Fetelor eu vreau la Primarie la dom' PENDIUC intelesei ca tre sa ma duc in audienta dar cand... daca am nunta in august cand ma duc in audienta?

ayana2010
24.09.2007, 12:45:58
Fetelor eu vreau la Primarie la dom' PENDIUC intelesei ca tre sa ma duc in audienta dar cand... daca am nunta in august cand ma duc in audienta?
probabil in iulie

ayana2010
24.09.2007, 12:46:39
AM depus si eu actele azi...am avut loc dimineatza intre 8 jumate si noua....cam devreme..dar se mai putea dupa 13..si era cam tarziu....
bravo!! o sa ai tot timpul de fotografii si apoi sa te aranjezi

lorellay
25.09.2007, 09:25:23
Da...o sa dorm in toate fotografiile....si o sa mor de frig asa de dimineatza...

ayana2010
25.09.2007, 10:18:30
Da...o sa dorm in toate fotografiile....si o sa mor de frig asa de dimineatza...
=)) nici chiar asa! te vor incalzi emotiile

mikyduta
25.09.2007, 22:00:09
Si eu mi-am programat cununia intr-un final la 12.00-12.30 cum am vrut :)Am mai scapat de o grija.Apropo am fost de la 7.00 am inghetat si nu era absolut nimeni deabea la 8.30 au inceput sa mai vina asa ca mai dormiti un pic fetelor

ayana2010
25.09.2007, 22:28:12
Si eu mi-am programat cununia intr-un final la 12.00-12.30 cum am vrut :)Am mai scapat de o grija.Apropo am fost de la 7.00 am inghetat si nu era absolut nimeni deabea la 8.30 au inceput sa mai vina asa ca mai dormiti un pic fetelor
bravo!!!>:D<

lorellay
26.09.2007, 07:01:14
Da...eu cand am ajuns pe la 9 si ceva era deja lista plina......

MeMyself
26.09.2007, 13:18:46
fetele, voi aveati doasrul facut de vineri? CA eu tre sa-l depun luni dim. V-a trecut data de luni sau cum?

lorellay
27.09.2007, 08:33:16
fetele, voi aveati doasrul facut de vineri? CA eu tre sa-l depun luni dim. V-a trecut data de luni sau cum?
Eu nu am arajat nimic..luni la 9 am fost la planning..si pe la 9 jumate am ajuns la casa casatoriilor...
Si eu as fi vrut sa ajung la 8 la casa castoriilor..si am fost stresata ca daca nu mai au loc pt mine ca ajung la 9 jumate....Initial m-am nacajit ca e asa devreme la 8 jumate cununia civila...da acum dupa ce mi-am facut planul de bataie..e tocmai bine...
Deci dosarul l-am dus la planning luni dimineatza...mi-a completat certificatul prenuptial si am mers repejor la casa casatoriilor....

Printesamireasa
27.09.2007, 09:07:21
Buna fetelor din Pitesti!

Eu mai am cateva saptamani pana la big event si abia astept!Cat priveste cununia civila in noiembrie dimineata cred ca voi ingheta de tot!:-SS :-p

Andra_St
02.10.2007, 21:20:33
fetelor care stiti mai bine, credeti ca am vreo sansa sa fac cununia civila la 3 dupa-amiaza?
avand in vedere situatia in care ma aflu, e cea mai buna solutie!

MeMyself
03.10.2007, 07:35:15
fetelor care stiti mai bine, credeti ca am vreo sansa sa fac cununia civila la 3 dupa-amiaza?

Eu una cred ca ai cea mai mare sansa! Dimineatza e omor pentru ora dar dc tu vrei asa tarziu, io zic ca nu-i nici o problema!

lorellay
03.10.2007, 08:28:51
In ce situatie te aflii?

Andra_St
06.10.2007, 09:59:17
In ce situatie te aflii?

iti raspund cand am timp printr-un pm.
nu e de bine, ca sa intelegi.

Dianutza
15.10.2007, 15:14:26
Eu am avut o zi minunata...a fost cald inca de dimineata. Va pun cateva poze...nu sunt foarte reusite ca sunt facute de prieteni...

lorellay
15.10.2007, 16:01:36
La noi a fost super ok la cununia civila...am ajuns pe la 9 fara 25..la 9 fara un sfert am intrat...a fost scurt...da nu ne-a grabit nimeni...atasez poze...

Lalely
05.05.2008, 08:11:25
La noi a fost super ok la cununia civila...am ajuns pe la 9 fara 25..la 9 fara un sfert am intrat...a fost scurt...da nu ne-a grabit nimeni...atasez poze...

Fetelor..sunt zapacita!!!Am cautat pe aici sa vad ce acte i-mi trebuie pt dosarul de depus la Primarie...am gasit ceva undeva si nu-mi mai amintesc unde...
Va rog poate ma ajuta si pe mine cineva:ce acte trebuie la acest dosar???
O sa mai caut si eu..poate reusesc sa gasesc....
Please...daca aveti la indemana..aceste date..help me!!!^:)^

simona_ana
05.05.2008, 08:36:47
Fetelor..sunt zapacita!!!Am cautat pe aici sa vad ce acte i-mi trebuie pt dosarul de depus la Primarie...am gasit ceva undeva si nu-mi mai amintesc unde...
Iubita, eu ma duc azi la Primarie sa vad ce acte imi trebuiesc si cand trebuie sa le depun. Am sa iti scriu putin mai tarziu, cand ma intorc. >:D<

Lalely
05.05.2008, 08:55:06
Iubita, eu ma duc azi la Primarie sa vad ce acte imi trebuiesc si cand trebuie sa le depun. Am sa iti scriu putin mai tarziu, cand ma intorc. >:D<

te rog Simona...astept..caci nu mai gasesc unde au mai fost postate

ayana2010
05.05.2008, 08:55:51

sper ca-mi amintesc bine :D

- certificate de nastere (original+xerox)
- certificate medicale prenuptiale ( se elibereaza cu 2 sapt inainte de casatorie)
- ci(xerox, iar cu vreo 3-4 zile inainte de casatorie trebuie depuse si in original)
- ci martori (xerox)
- declaratia de casatorie pe care o veti primi de acolo si trebuie sa o completati.

Lalely
05.05.2008, 09:03:53

- certificate medicale prenuptiale ( se elibereaza cu 2 sapt inainte de casatorie)
- ci(xerox, iar cu vreo 3-4 zile inainte de casatorie trebuie depuse si in original)
- ci martori (xerox)
- declaratia de casatorie pe care o veti primi de acolo si trebuie sa o completati.

Saru'mana!!!!

gabrielaBR
05.05.2008, 10:39:26

- ci martori (xerox)

multumim>:D<

simona_ana
05.05.2008, 13:27:57
Buna fetelor! M-am intors si eu intr-un final de la Casa Casatoriilor :) Desi a scris si Arina, am sa mai pun o data lista cu ce ne trebuie pentru casatorie. Am sa trec si datele pe care mi le-a dat doamna de acolo, ca sa va puteti orienta cu cat timp inainte trebuie facute si depuse:

Acte casatorie:
- CI (copie si original)
- Certificate de nastere (copie si original)
- Timbru fiscal de 1 leu
- Certificate medicale prenuptiale
- Acte de identitate a 2 martori de cetatenie romana (pot fi si copii xerox)

In legatura cu datele: eu am nunta pe 31 mai, pe 15 mai mi-a zis sa ma duc sa fac analizele, ca sa poata fi eliberate certificatele prenuptiale pana pe 19 mai. Cu toate actele trebuie sa ma duc intre 19 - 21 mai.

In legatura cu cei 200 EUR pe care ii da Primaria la prima casatorie: doamna de la casa casatoriilor mi-a spus ca nu e nevoie sa mai depun nimic, pentru ca depun ele. Dar, am zis sa va scriu si actele necesare:
Conditii:
- cererea se depunde in termen de 30 de zile de la data incheierii casatoriei la Primaria unde s-a oficiat casatoria
- sotii sa fie la prima casatorie
- domiciliul sa fie pe teritoriul Romaniei
Acte necesare:
- CI ale ambilor soti (original si xerox)
- Certificat de casatorie in original si xerox

>:D<

Lalely
05.05.2008, 13:49:43
Buna fetelor! M-am intors si eu intr-un final de la Casa Casatoriilor :) Desi a scris si Arina, am sa mai pun o data lista cu ce ne trebuie pentru casatorie. Am sa trec si datele pe care mi le-a dat doamna de acolo, ca sa va puteti orienta cu cat timp inainte trebuie facute si depuse:

Acte casatorie:
- CI (copie si original)
- Timbru fiscal de 1 leu

In legatura cu datele: eu am nunta pe 31 mai, pe 15 mai mi-a zis sa ma duc sa fac analizele, ca sa poata fi eliberate certificatele prenuptiale pana pe 19 mai. Cu toate actele trebuie sa ma duc intre 19 - 21 mai.

In legatura cu cei 200 EUR pe care ii da Primaria la prima casatorie: doamna de la casa casatoriilor mi-a spus ca nu e nevoie sa mai depun nimic, pentru ca depun ele. Dar, am zis sa va scriu si actele necesare:
Conditii:
- cererea se depunde in termen de 30 de zile de la data incheierii casatoriei la Primaria unde s-a oficiat casatoria
Acte necesare:

Multumim Simona...
Mai ai putin...curaj!!!

simona_ana
05.05.2008, 14:02:22
Multumim Simona...
Mai ai putin...curaj!!!
MULTUMESC! Incerc sa imi fac, dar am observat ca am devenit foarte stresata din cauza nuntii... iar noaptea am o gramada de vise neplacute: ba ca uitam dansul, ba ca nu ajungem la timp la cununia civila....:-p Sper sa le depasesc mai repede! Curaj si tie! >:D<
PS: scuze de off-topic...

lexi_ada
06.05.2008, 06:20:44
MULTUMESC! Incerc sa imi fac, dar am observat ca am devenit foarte stresata din cauza nuntii... iar noaptea am o gramada de vise neplacute: ba ca uitam dansul, ba ca nu ajungem la timp la cununia civila....:-p Sper sa le depasesc mai repede! Curaj si tie! >:D<
PS: scuze de off-topic...
scumpa ,
sa nu uiti de orarul de la casa casatoriilor, si daca poti si de la primarie , ca am inteles ca sunt doua locatii ...
pupici :*

gabrielaBR
06.05.2008, 08:13:20

Acte casatorie:
- CI (copie si original)
- Timbru fiscal de 1 leu

Conditii:
Acte necesare:

multumim multumim multumim!

gabrielaBR
06.05.2008, 08:14:31
scumpa ,
sa nu uiti de orarul de la casa casatoriilor, si daca poti si de la primarie , ca am inteles ca sunt doua locatii ...
pupici :*

apropo de orar, se pot oficia casatorii si la ora 16:30 ? ( eu cam pe acolo vreau sa fie...chiar si la 17:00 daca se poate)

lexi_ada
06.05.2008, 14:13:14
apropo de orar, se pot oficia casatorii si la ora 16:30 ? ( eu cam pe acolo vreau sa fie...chiar si la 17:00 daca se poate)
nu cred , dar mergi si intreaba , sau da un telefon . dar sincer nu cred ca sta cineva pana la ora 17 la primarie .
Bafta sa se poata !!!

lexi_ada
06.05.2008, 14:14:34
bafta sa se poata oricum !!!

ayana2010
07.05.2008, 10:19:55
nu cred , dar mergi si intreaba , sau da un telefon . dar sincer nu cred ca sta cineva pana la ora 17 la primarie .
Bafta sa se poata !!!
pai nu sa stea, sa vina special. eu am avut-o la 18.

lexi_ada
07.05.2008, 19:14:39
pai nu sa stea, sa vina special. eu am avut-o la 18.
Super asa!!! Ce bine pentru tine ...noi 2 coafuri, de 2 ori la machiaj, 2 tinute....cate 2 din fiecare !!

ayana2010
07.05.2008, 21:36:11
Super asa!!! Ce bine pentru tine ...noi 2 coafuri, de 2 ori la machiaj, 2 tinute....cate 2 din fiecare !!
pai si eu tot doua o sa am daca le adun, ca nu ma tin coafura si machiajul de anul trecut pana anul viitor, n-o sa iau rochia de la cununia civila pe post de rochie de mireasa :D hihi
doar ca eu nu le-am vrut in aceeasi zi. de ce sa fiu o singura data miresica daca pot fi de doua ori, cu acelasi sot , fara sa divortam :D?<:-P<:-P<:-P<:-P

myrha
08.05.2008, 16:48:25

Eu am avut cununia civila la ora 17 la Primarie, a fost foarte bine in sensul ca nu a mai fost aglomeratie, nu ne-a grabit nimeni...dar am avut pe cineva care ne-a pus o pila sa facem la ora aia si la Primarie.Apoi am fugit in centru sa facem poze la fantani iar la ora 19 am avut biserica.

24danyela
08.05.2008, 17:36:31
Eu am avut cununia civila la ora 17 la Primarie, a fost foarte bine in sensul ca nu a mai fost aglomeratie, nu ne-a grabit nimeni...dar am avut pe cineva care ne-a pus o pila sa facem la ora aia si la Primarie.Apoi am fugit in centru sa facem poze la fantani iar la ora 19 am avut biserica.

Adica la cununie, ai fost imbracata in rochie de mireasa? Suuuuuper! Asa as fii vrut si eu dar....ma conformez.

myrha
09.05.2008, 12:59:16
Adica la cununie, ai fost imbracata in rochie de mireasa? Suuuuuper! Asa as fii vrut si eu dar....ma conformez.
Aceesi rochie, aceeasi cofura, acelasi buchet..Mult mai comod, oricum dureaza atat de putin cununia civila ca eu chiar nu inteleg rostul sa le faci in aceeasi zi pe amandoua si sa te schimbi de 2 ori.F obositor.Eu nu puteam oricum altfel deoarece eu am venit mireasa din Bucuresti, am tinut ca el sa ma ia de la parintii mei chiar daca am complicat putin lucrurile, a fost foarte bine.

http://picasaweb.google.com/myrhamaria/NuntaNoastra- asta e linkul cu cateva poze, nu prea am de la cununia civila, poate mai gasesc si le postez apoi

myrha
09.05.2008, 13:13:39
Am gasit o poza pana la urma de la primarie

gabrielaBR
10.05.2008, 13:16:50
Aceesi rochie, aceeasi cofura, acelasi buchet..Mult mai comod, oricum dureaza atat de putin cununia civila ca eu chiar nu inteleg rostul sa le faci in aceeasi zi pe amandoua si sa te schimbi de 2 ori.F obositor.Eu nu puteam oricum altfel deoarece eu am venit mireasa din Bucuresti, am tinut ca el sa ma ia de la parintii mei chiar daca am complicat putin lucrurile, a fost foarte bine.

http://picasaweb.google.com/myrhamaria/NuntaNoastra- asta e linkul cu cateva poze, nu prea am de la cununia civila, poate mai gasesc si le postez apoi

si eu sunt de aceeasi parere. Vreau sa imi iau tot timpul sa ma relaxez si sa pun la punct toate detaliile in dimineata nuntii si nu vreau sa ma imbrac de doua ori...ori sunt mireasa ori nu? :)

lexi_ada
10.05.2008, 16:18:56
Am gasit o poza pana la urma de la primarie
scumpa, dar poze de la restaurant ai mai multe ? chiar sunt curioasa cum a fost pe ringul de dans...ati avut loc ? la hore, sarbe, valsuri...?

simona_ana
11.05.2008, 11:31:18
Fetelor, ma gandesc sa ma imbrac la cununia civila cu rochia de mireasa, si apoi sa mergem sa facem "sesiunea de poze" cu fotograful. Va dura 1-2 ore, si voi avea tim suficient sa merg apoi acasa, sa ma duc sa refac machiajul si coafura, si sa facem celelalte obiceiuri. Cel putin, daca voi lua rochia aceea scumpa, macar sa o port toata ziua si toata noaptea! Si fac si seiunea foto pe lumina de zi, astfel stau linistita ca voi ramane cu o multime de poze frumoase! :) Ma mai gandesc! La noi nu prea am vazut mirese in rochie de mireasa la cununia civila...

gabrielaBR
11.05.2008, 13:35:06
Fetelor, ma gandesc sa ma imbrac la cununia civila cu rochia de mireasa, si apoi sa mergem sa facem "sesiunea de poze" cu fotograful. Va dura 1-2 ore, si voi avea tim suficient sa merg apoi acasa, sa ma duc sa refac machiajul si coafura, si sa facem celelalte obiceiuri. Cel putin, daca voi lua rochia aceea scumpa, macar sa o port toata ziua si toata noaptea! Si fac si seiunea foto pe lumina de zi, astfel stau linistita ca voi ramane cu o multime de poze frumoase! :) Ma mai gandesc! La noi nu prea am vazut mirese in rochie de mireasa la cununia civila...

asa am zis si eu..macar daca mi-am luat rochita asta sa am poze in ea multe...:)) si vreau sa fiu mireasa toata ziua , nu sa ma mai imbrac in nu stiu ce culoare, intr-o rochita pe care la fel de bine as purta-o cu alta ocazie...sunt mireasa sau nu? :)
si de abia astept sa ma imbrac in eaaaa....sunt atat de nerabdatoare...
cat priveste obisnuinta de a avea rochii de ocazie la civila, tocmai de aceea vreau sa fiu altcumva...si sa stii ca am mai vazut mirese la civila ( si sora iubitului meu a facut la fel- si culmea e ca tot din cauza rochiei ( sau nu numai) :)... ii placea atat de mult si a investit destul in ea ca sa se mai gandeasca si la o alta rochie
asa ca eu sigur voi face asa
PS. Imi place fff mult rochia aceea ( cred ca stii la care ma refer, ca ti-am mai spus-o si pe topicul respectiv) :)

Lalely
14.05.2008, 07:53:09
asa am zis si eu..macar daca mi-am luat rochita asta sa am poze in ea multe...:)) si vreau sa fiu mireasa toata ziua , nu sa ma mai imbrac in nu stiu ce culoare, intr-o rochita pe care la fel de bine as purta-o cu alta ocazie...sunt mireasa sau nu? :)
cat priveste obisnuinta de a avea rochii de ocazie la civila, tocmai de aceea vreau sa fiu altcumva...si sa stii ca am mai vazut mirese la civila ( si sora iubitului meu a facut la fel- si culmea e ca tot din cauza rochiei ( sau nu numai) :)... ii placea atat de mult si a investit destul in ea ca sa se mai gandeasca si la o alta rochie
PS. Imi place fff mult rochia aceea ( cred ca stii la care ma refer, ca ti-am mai spus-o si pe topicul respectiv) :)

Dragele mele,
Am plecat in cautarea rochitei de cununie civila...asa ca ieri am luat-o pe la Case de Moda..am fost la LIZ-si am aflat ca s-a desfiintat:D
Am fost la Alcadibo acolo..era inchis la ora 18.00...apoi am fost pe Calea Bucuresti la Anellisse..inchis..
Am mai fost si la Bonita si tot asa inchis.
Astazi intentionez sa merg mai devreme.Am mai auzit de un magazin pe lg rectorat..cica are si rochite de ocazie si de mireasa..stiti ceva??/:)
Deci cred ca am sanse minime sa-mi gasesc rochita de cununie..:(
Mai dati-mi ideii..unde sa mai merg..please..
Voi ce a-ti facut cu acest subiect delicat!!!..ca eu nu stiu ce sa fac...

simona_ana
14.05.2008, 07:55:12
Dragele mele,
Am plecat in cautarea rochitei de cununie civila...asa ca ieri am luat-o pe la Case de Moda..am fost la LIZ-si am aflat ca s-a desfiintat:D
Am fost la Alcadibo acolo..era inchis la ora 18.00...apoi am fost pe Calea Bucuresti la Anellisse..inchis..
Am mai fost si la Bonita si tot asa inchis.
Astazi intentionez sa merg mai devreme.Am mai auzit de un magazin pe lg rectorat..cica are si rochite de ocazie si de mireasa..stiti ceva??/:)
Deci cred ca am sanse minime sa-mi gasesc rochita de cununie..:(
Mai dati-mi ideii..unde sa mai merg..please..
Voi ce a-ti facut cu acest subiect delicat!!!..ca eu nu stiu ce sa fac...
Si eu ma duc azi sa caut o rochita, pentru ca nu e gata cealalta, si mi-e teama ca poate nu imi va placea. Asa ca ma duc si eu sa mai caut ceva... Nu prea ai ce sa gasesti deosebit - din ce am vazut ieri prin oras :(

simona_ana
14.05.2008, 07:57:27
Am discutat si eu cu familia, ca vreau sa port rochia de mireasa si la cununie, si nimeni nu e de acord :( Toti zic ca nu au auzit de asa ceva, si ca o sa ma fac de ras :((

Lalely
14.05.2008, 08:04:24
Am discutat si eu cu familia, ca vreau sa port rochia de mireasa si la cununie, si nimeni nu e de acord :( Toti zic ca nu au auzit de asa ceva, si ca o sa ma fac de ras :((

Simona..si eu am propus asta familiei mele..mi s-a parut foarte interesant..dar nu au fost de acord..si nici sotului meu nu i-a convenit..nu stiu ce sa zic..mi-e mi-ar fii placut
Ce ai mai facut cu rochita de mireasa!!

gabrielaBR
14.05.2008, 09:43:25
fetelor, eu nu am avut discutii de genul asta in organizare...chiar ambele familii ne tot repeta ca noi hotaram totul si daca vrem sa facem orice ne dau concursul ca e nunta noastra nu a lor ( sunt perfecti :) ) ...cat priveste rochia, poate sa pentru ca au fost antecedente in familie :) ( sora logodnicului mei a facut la fel) , nu li se pare iesit din comun asa ca nu imi impun sa am rochie de cununie...
luni mi-am cumparat o rochie pentru nuntile care incep acum in niunie ( ma duc la 3 nunti si un botez din iunie pana la nunta mea - practic suntem la nunti 5 week-enduri la rand , a 5-a fiind cea mai importanta ca e a nostra)... ma gandeam sa v-o arat...e din voal natural ( cel mai finut voal pe care am pus mana :) ) si imi place la nebunie cum se aseaza...
va atasez pozele de pe net ( din catalogul lor)...centura aia albastra nu imi place dar nu este ligata de rochie asa ca renunt la ea ( in ultima poza nu este)
pupici

Lalely
14.05.2008, 09:55:37
fetelor, eu nu am avut discutii de genul asta in organizare...chiar ambele familii ne tot repeta ca noi hotaram totul si daca vrem sa facem orice ne dau concursul ca e nunta noastra nu a lor ( sunt perfecti :) ) ...cat priveste rochia, poate sa pentru ca au fost antecedente in familie :) ( sora logodnicului mei a facut la fel) , nu li se pare iesit din comun asa ca nu imi impun sa am rochie de cununie...
luni mi-am cumparat o rochie pentru nuntile care incep acum in niunie ( ma duc la 3 nunti si un botez din iunie pana la nunta mea - practic suntem la nunti 5 week-enduri la rand , a 5-a fiind cea mai importanta ca e a nostra)... ma gandeam sa v-o arat...e din voal natural ( cel mai finut voal pe care am pus mana :) ) si imi place la nebunie cum se aseaza...
va atasez pozele de pe net ( din catalogul lor)...centura aia albastra nu imi place dar nu este ligata de rochie asa ca renunt la ea ( in ultima poza nu este)
pupici

gabriela..spune-ne si noua site-ul..please da-mi un pm...
si cat te-a costat..mi se pare super...
Pe aici..pe la noi..nu ai sa gasesti asa ceva...
legat de cununie in rochita de mireasa..nici mi-e nu mi s-a impus o anumita rochita..mi-au spus parerea lor...

poisonivy
14.05.2008, 09:57:29
WOW :x

Superba!!!! indrazneata, provocatoare.... WOW!

gabrielaBR
14.05.2008, 17:54:02
gabriela..spune-ne si noua site-ul..please da-mi un pm...
si cat te-a costat..mi se pare super...
Pe aici..pe la noi..nu ai sa gasesti asa ceva...
legat de cununie in rochita de mireasa..nici mi-e nu mi s-a impus o anumita rochita..mi-au spus parerea lor...

ti-am dat pe Pm numele firmei;
a costat 360 de lei si mai sunt ( este colectia de vara si tocmai a aparut)
pupici

gabrielaBR
14.05.2008, 17:55:16
WOW :x

Superba!!!! indrazneata, provocatoare.... WOW!
multumesc fumos! si mie imi place la nebunie rochia si de abia astept evenimentele sa o imbrac
pupici

simona_ana
14.05.2008, 20:53:37
Fetelor din cate am auzit ar fi destule probleme cu analizele pentru cununia civila :( Dureaza destul de multe zile sa le elibereze, si sunt valabile foarte putin timp. Azi am fost la un cabinet care are planning si am spus ca luni imi trebuie analizele - mi-a zis ca cel tarziu maine dimineata sa ma duc sa ne ia sange, si le vom avea abia luni la prima ora :( SI imediat dupa, trebuie sa fugim la casa casatoriilor sa le depunem si sa stabilim ora cununiei. Si nasii ne-au spus ca au avut probleme, si ca au avut o singura zi in care erau valabile si puteau fi si depuse, ca sa se incadreze in zilele propuse de cei de la Primarie!

gabrielaBR
14.05.2008, 21:35:09
Fetelor din cate am auzit ar fi destule probleme cu analizele pentru cununia civila :( Dureaza destul de multe zile sa le elibereze, si sunt valabile foarte putin timp. Azi am fost la un cabinet care are planning si am spus ca luni imi trebuie analizele - mi-a zis ca cel tarziu maine dimineata sa ma duc sa ne ia sange, si le vom avea abia luni la prima ora :( SI imediat dupa, trebuie sa fugim la casa casatoriilor sa le depunem si sa stabilim ora cununiei. Si nasii ne-au spus ca au avut probleme, si ca au avut o singura zi in care erau valabile si puteau fi si depuse, ca sa se incadreze in zilele propuse de cei de la Primarie!

cu cate zile tebuie sa dai analizele la primarie? si cate zile trebuie sa fie valabile analizele? noi le facem in bucuresti si nu stiu daca putem ajunge in pitesti exact imediat dupa ce le primim daca se pune problema asa...

care este marja de zile in care odata ce le-ai primit trebuie sa ajunga in dosarul de la primarie? si cu cate zile pana la eveniment trebuie depuse?

simona_ana
15.05.2008, 09:06:55
cu cate zile tebuie sa dai analizele la primarie? si cate zile trebuie sa fie valabile analizele? noi le facem in bucuresti si nu stiu daca putem ajunge in pitesti exact imediat dupa ce le primim daca se pune problema asa...

care este marja de zile in care odata ce le-ai primit trebuie sa ajunga in dosarul de la primarie? si cu cate zile pana la eveniment trebuie depuse?
Hmmm.. uite cum e la mine: azi (15) trebuia neaparat sa fac analizele medicale, iar luni (19) trebuie neaparat sa le depun. Daca nu le faceam azi, nu erau gata pe 31 mai, si nu mai apucam sa le depun luni. Mi-a zis ca sunt valabile foarte putin timp :( M-am mai intalnit la analize si cu un alt coleg care are nunta tot pe 31 mai, si el tot asa stia: pe 15 analize, pe 19 la Primarie. Asa ca interesati-va clar in ce zile trebuie sa le faceti!

gabrielaBR
15.05.2008, 13:18:16
Hmmm.. uite cum e la mine: azi (15) trebuia neaparat sa fac analizele medicale, iar luni (19) trebuie neaparat sa le depun. Daca nu le faceam azi, nu erau gata pe 31 mai, si nu mai apucam sa le depun luni. Mi-a zis ca sunt valabile foarte putin timp :( M-am mai intalnit la analize si cu un alt coleg care are nunta tot pe 31 mai, si el tot asa stia: pe 15 analize, pe 19 la Primarie. Asa ca interesati-va clar in ce zile trebuie sa le faceti!

multumesc frumos...mi-am facut o idee si la sfarsitul lui iunie o sa ma interesez direct la primarie ( au am pe 12 iulie nunta)
pupici

lexi_ada
15.05.2008, 19:10:03
dar daca le faceai pe 13, 14 era ceva ? adica cu cateva zile sa le faci ca sa ai timp sa ajungi cu ele la primarie ..

angelatz
15.05.2008, 19:32:05
analizele sunt valabile 14 zile.
Dur este ca nu poti sa te duci cu ele la primarie(de fapt la casa casatoriilor) mai inainte de 14 zile.
Recomandare: Luni, cu 3 saptamani inainte de casatoria civila va duceti la planning(aveti grija ca in pit la planningul de stat se fac pe bani, depinde la cine picati la un el sau o ia; ea ia foarte mult, nu dati mai mult de 100 ron ca e pacaleala, negociati la sange).
Ei va contacteaza duminica si vi le da. dk le faceti pe bune cu atat mai ult trebuie sa va duceti luni cu 2-3 saptamani inainte la planning, dar aveti grija sa nu va sparga asistentele venele si sa aveti mainile vinete inainte de nunta.
La casa casatoriilor trebuie sa le duceti luni, cu 2 saptamani inainte de nunta, d'aia se zice ca sunt valabile 1 zi.
Bafta!

simona_ana
15.05.2008, 20:38:48
dar daca le faceai pe 13, 14 era ceva ? adica cu cateva zile sa le faci ca sa ai timp sa ajungi cu ele la primarie ..
Nu mai erau valabile! Angelatz are dreptate! Asa ca mare atentie! Interesati-va din timp! >:D<

ayana2010
15.05.2008, 21:03:02
nu e mai usor sa le spuneti voi ce data sa va puna pe ele ca sa nu mai fie treaba atat de complicata?;;)

Lalely
16.05.2008, 07:39:21
nu e mai usor sa le spuneti voi ce data sa va puna pe ele ca sa nu mai fie treaba atat de complicata?;;)

Miresici de Pitesti...a-ti mai rezolvat ceva cu rochita de cununie??
Eu am reusit in aceasta saptamana sa merg cam prin toate locurile unde aveau ceva de genul....si am ramas pana la urma la Inna Fashion-lg Bonita...o sa merg astazi cred sa-mi dau comanda de un model pe care il aveau ei..dar pe alta culoare...
Nu am ajuns la Alcadibo..dar poate merg si acolo la casa de moda de acolo...

Simona tu ce ai rezolvat??Ai gasit ceva??
Pupici!!

ayana2010
16.05.2008, 13:42:42
Eu am reusit in aceasta saptamana sa merg cam prin toate locurile unde aveau ceva de genul....si am ramas pana la urma la Inna Fashion-lg Bonita...o sa merg astazi cred sa-mi dau comanda de un model pe care il aveau ei..dar pe alta culoare...

Pupici!!

felicitari pt alegere! :) ce model ???

simona_ana
19.05.2008, 13:08:57
Fetelor, azi am depus actele la Primarie! Am scapat si de aceasta problema :) Totul a fost in regula! Programul lor e de la 9-14, iar vinerea de la 9-12 (parca asa scria la relatii cu publicul). Poate merge si ma devreme, insa noua ne ne eliberasra inca certificatele medicale, asa ca am mers pe la 10:15. Trebuie neaparat sa fiti amandoi, pentru ca veti semna niste hartii! Spor la pregatiri fetelor! >:D<

frosa_task
19.05.2008, 15:01:03
Fetelor, azi am depus actele la Primarie! Am scapat si de aceasta problema :) Totul a fost in regula! Programul lor e de la 9-14, iar vinerea de la 9-12 (parca asa scria la relatii cu publicul). Poate merge si ma devreme, insa noua ne ne eliberasra inca certificatele medicale, asa ca am mers pe la 10:15. Trebuie neaparat sa fiti amandoi, pentru ca veti semna niste hartii! Spor la pregatiri fetelor! >:D<

si pentru ce ora ati stabilit cununia civila? stii cumva si pana la ce ora se oficiaza cununiile?

simona_ana
19.05.2008, 15:50:36
si pentru ce ora ati stabilit cununia civila? stii cumva si pana la ce ora se oficiaza cununiile?
Noi initial voiam 10:30. Dar, de la 10:30-11 erau deja puse 3 nunti. Asa ca am ales intervalul 10 - 10:30, si i-am spus sa ne treaca ultimii. Marti ne mai ducem o data si vom vedea sigur daca mai e cineva inaintea noastra. Atunci trebuie sa lasam si buletinele de identitate in original, pana la nunta.
Am sa intreb pana la ce ora oficiaza, si iti scriu marti.:*

simona_ana
19.05.2008, 15:58:20

Pupici!!

Buna! Cu rochia am rezolvat azi. Din cauza ca am intrat putin in panica pt ca nu am gata rochita lasata la croitoreasa, am hotarat sa mai cumpar una, de siguranta. Asa ca dupa ce m-am uitat prin tot orasul si nu am gasit nimic, am mers azi la white lady si am probat vreo 3 rochite. Din fericire una mi-a placut mult si am achitat-o. Am sa o ridic vineri, pentru ca mi-o mai stramteaza putin la piept, si imi pune cupe. <:-PAm scapat de stresul cu rochita de cununie civila! Pantofi am, mai raman doar accesoriile. Cred ca voi lua cvea din sticla de Murano.

ada18
20.05.2008, 21:17:59
ne-am hotarat sa facem cununia civila de revelion 2009...pt k atunci facem 5 ani de cand ne-am cunoscut..chiar nu am idee ce o sa fie
exista cineva care a mai facut cununia de revelion???

Lalely
21.05.2008, 07:47:15
ne-am hotarat sa facem cununia civila de revelion 2009...pt k atunci facem 5 ani de cand ne-am cunoscut..chiar nu am idee ce o sa fie
exista cineva care a mai facut cununia de revelion???

Dragele mele..eu nu am gasit rochita de cununie de-a gata! Asa ca am dat comanda la Inno Fashion.Aveau ei o rochita clasica ..nu iesita din comun..dar culoarea era portocaliu..si eu am optat pt alta culoare:P
Sambata ma duc la prima proba.....

Rochita este cu bretelute si plisata....

Sper sa iasa bine!!

kiss_tyna
21.05.2008, 11:16:28
Buna! Cu rochia am rezolvat azi. Din cauza ca am intrat putin in panica pt ca nu am gata rochita lasata la croitoreasa, am hotarat sa mai cumpar una, de siguranta. Asa ca dupa ce m-am uitat prin tot orasul si nu am gasit nimic, am mers azi la white lady si am probat vreo 3 rochite. Din fericire una mi-a placut mult si am achitat-o. Am sa o ridic vineri, pentru ca mi-o mai stramteaza putin la piept, si imi pune cupe. <:-PAm scapat de stresul cu rochita de cununie civila! Pantofi am, mai raman doar accesoriile. Cred ca voi lua cvea din sticla de Murano.
Cum s-au comportat vanzatoarele de la White Lady?Au fost dragute?Sau ti-au zis ceva de genul: ''daca nu cumparati de la noi,nu va putem lasa sa probati''?Ai vrut tu sa probezi sau ti-au zis ele?

Lalely
21.05.2008, 14:53:21
Cum s-au comportat vanzatoarele de la White Lady?Au fost dragute?Sau ti-au zis ceva de genul: ''daca nu cumparati de la noi,nu va putem lasa sa probati''?Ai vrut tu sa probezi sau ti-au zis ele?

Acelasi sentiment am si eu despre vanzatoarele de acolo..am fost sa ma uit la rochiile de mireasa..si tot asa mi-au zis ca pot proba doar daca cumpar..foarte aiurea..plus ca am intrebat de un model anume..si au zis:
"Da o sa-l aducem..va sunam ,veniti probati..si daca este il si cumparati..."
>:P ,...de parca stiam sigur ca gata..i-mi venea perfect...

Nu am o impresie buna..despre una din ele...pt ca cred ca era si patroana acolo..si ea parea ok

new_hope
21.05.2008, 16:41:11
Mi-am cumparat si eu rochita de cununie.
Va atasez cateva poze.
>:D<.
p.s : scuzati calitatea pozelor

ayana2010
21.05.2008, 18:05:14
Mi-am cumparat si eu rochita de cununie.
Va atasez cateva poze.
>:D<.
p.s : scuzati calitatea pozelor
e ft draguta....chiar vreau si eu s-o vad mai bine :D

kiss_tyna
21.05.2008, 19:25:59
Acelasi sentiment am si eu despre vanzatoarele de acolo..am fost sa ma uit la rochiile de mireasa..si tot asa mi-au zis ca pot proba doar daca cumpar..foarte aiurea..plus ca am intrebat de un model anume..si au zis:
"Da o sa-l aducem..va sunam ,veniti probati..si daca este il si cumparati..."
>:P ,...de parca stiam sigur ca gata..i-mi venea perfect...

Nu am o impresie buna..despre una din ele...pt ca cred ca era si patroana acolo..si ea parea ok
Sa vedem ce zice si Simona dar....prevad ca va zice cum ai zis si tu.Off!Nu le suport pe vanzatoarele astea!La Bucuresti de ce te lasa sa probezi?Si nu numai ca te lasa,dar ''sar'' si pe tine sa probezi cat mai multe modele.Nu e corect!:-<

simona_ana
22.05.2008, 08:02:59
Buna fetelor! Sa stiti ca nu mi s-a parut nimic ciudat. M-am uitat putin la rochille pe care le aveau, i-am cerut catalogul, m-am uitat si pe el, apoi mi-am ales 3 rochite care mi-au placut si i-am spus ca vreau sa le probez. Am mers in cabina, le-am probat pe fiecare, am stat imbracata cat am vrut cu ele, si la sfarsit mi-am ales una. Era o singura vanzatoare atunci, si chiar mi s-a parut amabila. Azi am sa ma duc sa vad daca e gata rochita, pentru ca nu mai am rabdare!!! >:D<

new_hope
22.05.2008, 08:22:11
e ft draguta....chiar vreau si eu s-o vad mai bine :D

Multumesc.
Alte poze cu rochita nu mai am.>:D<

simona_ana
22.05.2008, 18:48:46
Am luat rochita! Pun si poze cu pantofii. Buchetul de cununia civila va fi din orhidee si fresii.:*

kiss_tyna
23.05.2008, 09:11:20
Am luat rochita! Pun si poze cu pantofii. Buchetul de cununia civila va fi din orhidee si fresii.:*
E superba rochitza!Imi place!Si pantofii la fel.

gabrielaBR
23.05.2008, 15:20:18

suuuuuper! sa le porti sanatoasa si fericita si sa iti aduca noroc
pantofii sunt bestiali

kiss_tyna
23.05.2008, 15:26:21
Fetelor, am si eu o intrebare: noi o sa avem nunta duminica (si religioasa si civila in aceeasi zi).Si vreau sa va intreb: se fac cununii civile duminica?Pentru ca cineva mi-a zis ca nu s-ar face si chiar m-a speriat.Voi ce stiti?Si cam ce program au duminica?

kiss_tyna
23.05.2008, 15:40:35
Asa mi-ar place sa arate rochitza de la cununia civila....Numai ca in loc de rosu la mijloc,as opta pentru un verde sau un roz.Va place?

simona_ana
23.05.2008, 16:26:40
suuuuuper! sa le porti sanatoasa si fericita si sa iti aduca noroc
pantofii sunt bestiali
Multumesc! :) Sper sa pot rezista in ei! :*

simona_ana
23.05.2008, 16:27:57
Fetelor, am si eu o intrebare: noi o sa avem nunta duminica (si religioasa si civila in aceeasi zi).Si vreau sa va intreb: se fac cununii civile duminica?Pentru ca cineva mi-a zis ca nu s-ar face si chiar m-a speriat.Voi ce stiti?Si cam ce program au duminica?
Voi intreba eu marti pt ca trebuie sa ducem acolo buletinele in original. Mai sunt datoare unor miresici sa scriu programul, si intreb toate lucrurile astea. >:D<

kiss_tyna
23.05.2008, 20:12:42
Voi intreba eu marti pt ca trebuie sa ducem acolo buletinele in original. Mai sunt datoare unor miresici sa scriu programul, si intreb toate lucrurile astea. >:D<
Faci tu asta pt mine?>:D< Iti multumesc!>:D<

simona_ana
23.05.2008, 20:55:35
Faci tu asta pt mine?>:D< Iti multumesc!>:D<
Bineinteles! Daca mai ai ceva neclar imi poti scrie, si eu ii notez in agenda. Marti am sa scriu toate datele cerute de miresici:*

kiss_tyna
23.05.2008, 21:04:15
Bineinteles! Daca mai ai ceva neclar imi poti scrie, si eu ii notez in agenda. Marti am sa scriu toate datele cerute de miresici:*
Pe mine ma intereseaza decat daca se vor face nunti si duminica si cam ce program au duminica.Multumesc!>:D<

lexi_ada
24.05.2008, 08:19:37
Cristinutza, noi avem ambele cununii duminica, am fost la primarie si am intrebat . Nu este nici o problema duminica cu cununia civila, numai ca se plateste mai mult decat sambata . programul duminica este de la 9-14 asa mi-au spus doamnele de acolo . Intre 9-13 iunie trebuie sa depunem dosarele , cu certificatele prenuptiale si este ok apoi totul .

simona_ana
24.05.2008, 08:30:42
Cristinutza, noi avem ambele cununii duminica, am fost la primarie si am intrebat . Nu este nici o problema duminica cu cununia civila, numai ca se plateste mai mult decat sambata . programul duminica este de la 9-14 asa mi-au spus doamnele de acolo . Intre 9-13 iunie trebuie sa depunem dosarele , cu certificatele prenuptiale si este ok apoi totul .
Alexandra, ti-ai luat rochita de cununie civila? Cum mai stai cu pregatirile? Te pup! >:D<

lexi_ada
24.05.2008, 08:57:51
Alexandra, ti-ai luat rochita de cununie civila? Cum mai stai cu pregatirile? Te pup! >:D<
pai ...pentru cununia civila mi-am luat un costumas din corset cu fusta, dar am sa combin corsetul cu o alta fusta ca nu imi prea place cum vine tot costumasul pe mine. Mai am sa imi iau eu 2 per de pantofi ( ptr rochia de mireasa si ptr cununia civila), figurina pentru tort ( am gasit exact ca cea dupa invitatie) , mai ma 2 sedinte la dans, saptamana viitoare ( la tine la nunta ) ma duc la proba pentru coafura si machiaj...Bogdan mai are sa isi ia 2 camasi si o cravata , plus 2 perechi de pantofi...stau aiurea rau cu pregatirile, ca nu am mai avut timp de mai nimic, plec la 7 de acasa si ajung la 9-10 seara . Trebuie sa depunem actele intre 9-13 iunie, deci analize, alergatura...vorbim.
Ps : azi ajung in Pitesti poate reusim sa ne auzim la un tel si sa ne vedem .
Pupppppppppp:*

gabrielaBR
24.05.2008, 11:14:54

verisoara mea va avea si ea nunta in iulie dar a gasit restaurant numai duminica; la primarie a vorbit si se pare ca nu fac cununii dar are posibilitatea de a plati un functionar al primariei sa oficieze casatoria duminica. Treebuie sa te interesezi la primaria de care detii. Ea maia vea ideea de a face cununia civila in alta zi dar s-a gandit ca dupa cununia civila trebuie sa ii invite in oras pe cei care vin si e alta cheltuiala..asa ca mai bine il plateste pe cel de la primarie si le face in aceeasi zi fara nici un stres
pupici

Lalely
26.05.2008, 07:14:50

Este superba si rochita...dar pantofii m-au lasat gata.
De unde..ai cumparat minunatiile astea??

SUPERRRRR

Cum o sa ai nunta curand..it-i doresc sa fii cea mai frumoasa...

simona_ana
26.05.2008, 11:17:23
Este superba si rochita...dar pantofii m-au lasat gata.
De unde..ai cumparat minunatiile astea??

SUPERRRRR

Cum o sa ai nunta curand..it-i doresc sa fii cea mai frumoasa...
Multumesc iubita! Rochia e de la White Lady, iar pantofii sunt luati din Mall Vitan. Am gasit niste perle pentru ele. Sper sa mearga cu pantofii ivoire :)

angelatz
26.05.2008, 11:37:47

Stai linistita eucunosc pe cineva care s-a casatorit civil acum 2 saptamani, tot duminica. Dar in luna august.....

angelatz
26.05.2008, 11:41:15

se plateste cununia civila? de catre miri? Nu am mai auzit asta....:( Pai si cat se plateste?

lexi_ada
26.05.2008, 12:57:46
se plateste cununia civila? de catre miri? Nu am mai auzit asta....:( Pai si cat se plateste?
Da mirii o platesc , si am inteles ca este cam 2 mil .......#-o alti bani, alta distractie !!!

angelatz
26.05.2008, 14:00:38
Da mirii o platesc , si am inteles ca este cam 2 mil .......#-o alti bani, alta distractie !!!

eu am facut cununia civila anul trecut si am facut-o la primarie. Dar nu am dat nici un ban..i-am luat primarului o sticla de ceva si o cutie de bomboane, dar de platit nu am auzit.#-o

lexi_ada
26.05.2008, 15:32:56
eu am facut cununia civila anul trecut si am facut-o la primarie. Dar nu am dat nici un ban..i-am luat primarului o sticla de ceva si o cutie de bomboane, dar de platit nu am auzit.#-o
ai avut cununia civila duminica? unde ? in Pitesti ? Te rog sa iti actualizezi datele sa intelegem si noi ...Mersic

angelatz
26.05.2008, 16:04:09
ai avut cununia civila duminica? unde ? in Pitesti ? Te rog sa iti actualizezi datele sa intelegem si noi ...Mersic

am avut cununia civila in Pitesti, anul trecut in iulie.
Am avut un coleg care s-a casatorit civil acum 2 saptamani la Casa casatoriilor din Pitesti si nu a dat nici un ban in plus. Si din cate am inteles de la el au fost doar 2-3 cupluri duminica respectiva.

ada18
28.05.2008, 00:14:33
noi facem cununia civila la 7 luni diferenta de cea religioasa..pt nunta ne-am gasit restaurant dar pt cununie nu stiu ce sa aleg mai ales k avem in jur de 20-40 invitati si nu as vrea sa fac acasa
aaaa..plus de asta vrem sa facem cununia civila in noaptea de revelion ne dorim mult asta pt ca implinim 5 ani de relatie
AJUTAI-MA CU SFATURI...VREAU RESTAURANT MIC
AVETI VREO IDEE?
:-&

simona_ana
28.05.2008, 07:10:16
noi facem cununia civila la 7 luni diferenta de cea religioasa..pt nunta ne-am gasit restaurant dar pt cununie nu stiu ce sa aleg mai ales k avem in jur de 20-40 invitati si nu as vrea sa fac acasa
aaaa..plus de asta vrem sa facem cununia civila in noaptea de revelion ne dorim mult asta pt ca implinim 5 ani de relatie
AVETI VREO IDEE?
Hm... poate Yaki, Victoria, nu stiu acum, dar ma mai gandesc. Asteapta sa vazi ce scriu si celelalte miresici :)

angelatz
28.05.2008, 11:31:24
AVETI VREO IDEE?

E uul pe teilor care-mi scapa acum numele, la etaj e restaurantul si la parter pizzerie. E vestit, dar chiar imi scapa numele. Restaurantul e dragut si are o capacitate maxima de 80 d epersoanee. De fapt nu vor mai multi sa bage. problema e ca nu se fumeaza in restaurant ci pe hol sau afara.

Sau la asa nr de persoane poti sa incerci colibri, bradet, dar la bradet am inteles ca e eservirea proasta.
Sau.... zahanaua, in tudor vladimirescu?

new_hope
28.05.2008, 11:33:10
E uul pe teilor care-mi scapa acum numele, la etaj e restaurantul si la parter pizzerie. E vestit, dar chiar imi scapa numele. Restaurantul e dragut si are o capacitate maxima de 80 d epersoanee. De fapt nu vor mai multi sa bage. problema e ca nu se fumeaza in restaurant ci pe hol sau afara.

Sau la asa nr de persoane poti sa incerci colibri, bradet, dar la bradet am inteles ca e eservirea proasta.
Sau.... zahanaua, in tudor vladimirescu?

Cred ca te referi la Conti.>:D<

angelatz
28.05.2008, 11:38:56
Cred ca te referi la Conti.>:D<

DAAAAAAAAA
Chiar ma stresa a nu-mi aduc aminte i nu aveam pe cine sa intreb =)) ^:)^

ada18
28.05.2008, 21:37:27
da la conti ne-am gandit si noi prima data si se fumeaza k am fost eu la multe petreceri acolo..da bradetul asta unde e k am mai auzit de el?

ada18
28.05.2008, 21:43:58
si chiar o sa incerc la colibri ca nici nu stiu cum e inauntru:-?
va multumesc pt sfaturi

flori_2002ro
29.05.2008, 09:50:29
Bradet este in Gavana. Unde a fost Haiducu inainte.:*

lexi_ada
07.06.2008, 08:26:21
Fetelor, luni ma duc sa depun actele la primarie , certificatele prenuptiale....si toate, sper ca vom putea sa ne alegem ce ora vrem .
Sa va spun cu certificatele astea prenuptiale ca in sfarsit m-am lamurit si eu . Am mers la o clinica particulara ( unde sunt inscrisa de cei de la munca ) , si am zis ca vrem certificate . Bun....costa 200 ron ptr amandoi .Ne-au zis ca avem nevoie de analizele la sange ( ptr HIV, si VDRL) , astea ne-au fost recoltate la clinica. Apoi au zis ca avem nevoie si de o rediodrafie pulmonara, cum ei nu aveau radiologie, am mers la un spital si le-am facut la urgenta ( am platit 20 ron impreuna) ca nu aveam trimitere de la medicul de familie . Joi am fost sa iau rezultatele de la sange si am dus si rezultatul de la ragiografii. Cand a completat pe certificatele prenuptiale toate datele , doctorita m-a intrebat ce data vreau pe certificat ca acestea sunt valabile 24 ore, si mi-a trecut data de 9.06 cand trebuie sa le depun la Primarie . Daca va mai pot ajuta cu informatii , cu mare placere . Va pup si multa bafta .

Ps : eu numai stiu cum sa scap de cosmaruri cu nunta , sunt foarte stresata , si numai vise ciudate am ( ba ca nu am timp sa imi fac parul, ba ca imi uit pantofii acasa , multe , multe nebunii )

anesya
07.06.2008, 14:09:13
[quote=lexi_ada;
Ps : eu numai stiu cum sa scap de cosmaruri cu nunta , sunt foarte stresata , si numai vise ciudate am ( ba ca nu am timp sa imi fac parul, ba ca imi uit pantofii acasa , multe , multe nebunii )[/quote]
Stai linistita...ca eu mai am vreo 4 luni pana la nunta si mai visez asa....e normal..ai emotii pt ca vrei sa iasa totul bine...

NICOLETTE
08.06.2008, 13:37:09
Eu am fost nashica anul trecut la Pitesti si restaurantul Alcadibosalonul albastru a fost super. Asa ca in privinta restaurantului sa stai linistita. Si mancarea a fost buna.
casa de piatra si mult noroc !!!

Lalely
16.06.2008, 07:17:43
Nu inteleg nimik...legat de depunerea actelor!
Daca eu am cununie pe 19 iulie cd este data limita cd ar trebui sa depun actele la primarie??:-?

ma ajuta cineva cu un calcul care ma depaseste??

simona_ana
16.06.2008, 07:34:00
Nu inteleg nimik...legat de depunerea actelor!
Daca eu am cununie pe 19 iulie cd este data limita cd ar trebui sa depun actele la primarie??:-?

ma ajuta cineva cu un calcul care ma depaseste??
Mergi la Casa Casatoriilor, si iti va spune doamna de acolo data exacta cand trebuie sa depui actele, si cand trebuie sa faci analizele :*