PDA

Versiunea completa : Pana unde merge dreptul de a alege?

Pupica
05.03.2010, 13:25:00
Fiecare generatie isi castiga din ce in ce mai multe drepturi de a alege. Astazi alegem nu numai ce mancam si ce imbracam, dar avem dreptul de a ne alege liderii, de a alege o cariera. Putem alege unde locuim, cine ne sunt prietenii, cand si cu cine ne incepem viata sexuala, cine ne este partenerul de viata. Dar pana unde merge dreptul fiecaruia de alegere? Putem face alegeri care aduc schimbari radicale cursului vietii noastre? Avem dreptul de a alege in cazul vietii si a mortii?

Este etic sa minimizam suferinta bolnavilor cronici apeland la eutanasie? Sau la polul opus, facem un transplant (de inima, rinichi, ficat etc) pentru a ne prelungi viata?

Cercetarile genetice au deschis noi posibilitati. Dar este etic sa facem cercetari asupra embrionilor? Avem dreptul de a alege cand si cum perpetuam specia? In caz de sarcina nedorita avem dreptul de a alege intreruperea de sarcina? Iar la polul opus, apelam la insamantari in vitro dupa ani si ani de incercari nereusite de a avea un copil? Putem merge pana la a alege sexul copilului sau chiar culoarea ochilor, a parului, etc?

Pana unde merge dreptul fiecaruia de a alege?

cristoiash
05.03.2010, 13:36:58
Fiecare generatie isi castiga din ce in ce mai multe drepturi de a alege. Astazi alegem nu numai ce mancam si ce imbracam, dar avem dreptul de a ne alege liderii, de a alege o cariera. Putem alege unde locuim, cine ne sunt prietenii, cand si cu cine ne incepem viata sexuala, cine ne este partenerul de viata. Dar pana unde merge dreptul fiecaruia de alegere? Putem face alegeri care aduc schimbari radicale cursului vietii noastre? Avem dreptul de a alege in cazul vietii si a mortii?

Este etic sa minimizam suferinta bolnavilor cronici apeland la eutanasie? Sau la polul opus, facem un transplant (de inima, rinichi, ficat etc) pentru a ne prelungi viata?

Cercetarile genetice au deschis noi posibilitati. Dar este etic sa facem cercetari asupra embrionilor? Avem dreptul de a alege cand si cum perpetuam specia? In caz de sarcina nedorita avem dreptul de a alege intreruperea de sarcina? Iar la polul opus, apelam la insamantari in vitro dupa ani si ani de incercari nereusite de a avea un copil? Putem merge pana la a alege sexul copilului sau chiar culoarea ochilor, a parului, etc?

Daca ne referim la alegeri personale as spune ca atita vreme cit ma afecteaza pe mine personal, alegerea nu ar trebui sa aiba limite. Sa pot alege sa port coroana ca Nefertiti daca vreau si sa imi implantez colti de tigru.

Problemele incep cind alegerile noastre ii afecteaza pe altii. Si de aici limitarile pot si ele sa nu mai aiba numar.

Spre exemplu se discuta undeva foarte intens despre asezatul pe WC. E alegerea mea sa ma urc cu picioarele pe WC ca la WCurile publice pe vremea lui Ceasca. Dar daca in process of ... ce fac eu acolo, rup wcul din perete, deja alegerea mea va fi limitata - ori de interventia celorlalti care vor sa foloseasca toaleta, ori de contul din banca care nu imi permite sa platesc atitea wcuri. ;-)

Pupica
05.03.2010, 14:02:10
Daca ne referim la alegeri personale as spune ca atita vreme cit ma afecteaza pe mine personal, alegerea nu ar trebui sa aiba limite. Sa pot alege sa port coroana ca Nefertiti daca vreau si sa imi implantez colti de tigru.

Problemele incep cind alegerile noastre ii afecteaza pe altii. Si de aici limitarile pot si ele sa nu mai aiba numar.

Spre exemplu se discuta undeva foarte intens despre asezatul pe WC. E alegerea mea sa ma urc cu picioarele pe WC ca la WCurile publice pe vremea lui Ceasca. Dar daca in process of ... ce fac eu acolo, rup wcul din perete, deja alegerea mea va fi limitata - ori de interventia celorlalti care vor sa foloseasca toaleta, ori de contul din banca care nu imi permite sa platesc atitea wcuri. ;-)

Bineinteles Cris! Libertatea are multe planuri de exprimare ši manifestare, de aici intrebarea: ce este etic si ce nu? Si nu vorbesc de dreptul unuia de a bea doi litrii de palinca si apoi sa conduca nebuneste cu 200 km/h... Eu cred in liberul arbitru...atata vreme cat dam dovada de discernamant.

Ce ne este permis (sau ar trebui sa ne fie permis tuturor) si ce nu? Sa nu uitam ca si astazi sunt state in care oamenii nu voie sa-si aleaga singuri partenerii de viata, femeile nu au dreptul de a vota, a divorta, sau macar de a-si arata umerii dezgoliti.

LE. Majoritatea alegerilor noastre ii afecteaza pe cei din jur. Pana si implantarea coltilor de tigru ti-ar afecta partenerul de viata care ar cam trebui sa spuna adio sarutului frantuzesc :D

gabriela_rgh
05.03.2010, 17:01:48

E cam riscant sa afirmi ceva pro sau contra despre dreptul de a alege....
Ar fi bine sa ramana unele lucruri naturale....acum cativa ani nici nu stiam sexul copiilor pe care urma sa ii nastem.Acum avem dreptul de a alege daca vrem sa stim sau nu.In timp ce tari precum Canada au interzis medicilor (nu stiu daca e valabil doar pe o zona..acolo avem prieteni) sa anunte parintii sexul copilului deoarece sunt secte care nu accepta ca primul nascut sa nu fie baiat......
Pe de alta parte asi vrea sa stiu din timp daca sunt probleme, daca apar complicatii, malformatii.....greu de zis..cred ca si dreptul de a alege are limite....greu de zis insa care sunt acestea.

cristoiash
05.03.2010, 19:39:09
In timp ce tari precum Canada au interzis medicilor (nu stiu daca e valabil doar pe o zona..acolo avem prieteni) sa anunte parintii sexul copilului deoarece sunt secte care nu accepta ca primul nascut sa nu fie baiat......

Nu te supara, de unde ai informatia asta? Nu de alta, dar sunt canadianca, am prieteni si familie si chiar destule cunostinte care au nascut de curind si li s-a comunicat si sexul copilului. Poate au inteles prietenii tai gresit. Zic si eu ...

gabriela_rgh
05.03.2010, 21:39:06
Nu te supara, de unde ai informatia asta? Nu de alta, dar sunt canadianca, am prieteni si familie si chiar destule cunostinte care au nascut de curind si li s-a comunicat si sexul copilului. Poate au inteles prietenii tai gresit. Zic si eu ...
Nu contest..poate e doar o chestie in zona unde stau ei sau doar un medic patit.......ei nu au stiut decat la nastere sexul copilului.Sunt in partea unde se vb franceza, Quebec...Oamenii sunt la locul lor nu aveau de ce sa vb aiurea.
Ideea era alta insa.....cred ca m-am exprimat aiurea si eu..ca fiind o generalitate.