PDA

Versiunea completa : stepper

bebesorinik
06.03.2010, 00:56:25
Iubitele, eu mi-am luat stepper...de doar doua zile il am, si fac de trei ori pe zi cam 20 de minute...A mai folosit cineva? am inteles ca un kg pierdut este echivalent cu 7000 de calorii...abia 250 am dat jos...plus ca am un regim sanatos de viata...dieta de la nutritionist..ca deh, am ceva kg in plus si vreau sa scap de ele.,..sper ca pana la nunta sa se vada ceva rezultate..sunt happy ca dupa prima luna de dieta am dat jos 3.5 kg...si acum merge mai greu...cica stagnarea...de aceea ma folosesc si de stepper sa accelerez procesul..ca la sala nu imi permite bugetul ...

ancaandreea
06.03.2010, 08:09:19
Iubitele, eu mi-am luat stepper...de doar doua zile il am, si fac de trei ori pe zi cam 20 de minute...A mai folosit cineva? am inteles ca un kg pierdut este echivalent cu 7000 de calorii...abia 250 am dat jos...plus ca am un regim sanatos de viata...dieta de la nutritionist..ca deh, am ceva kg in plus si vreau sa scap de ele.,..sper ca pana la nunta sa se vada ceva rezultate..sunt happy ca dupa prima luna de dieta am dat jos 3.5 kg...si acum merge mai greu...cica stagnarea...de aceea ma folosesc si de stepper sa accelerez procesul..ca la sala nu imi permite bugetul ...stepperul ca si bicicleta,banda de alergat sunt aparate pt exercitii cardio care sunt ff bune pt slabit.Eu iti recomand sa faci daca poti mai mult de 20minute.cel mai bine are fi peste 40 minute(dupa 20 min corpul incepe sa arda grasimi).Eu am folosit bicicleta 1 ora pe zi si am slabit.

2010_adryb30
06.03.2010, 08:32:50
stepperul ca si bicicleta,banda de alergat sunt aparate pt exercitii cardio care sunt ff bune pt slabit.Eu iti recomand sa faci daca poti mai mult de 20minute.cel mai bine are fi peste 40 minute(dupa 20 min corpul incepe sa arda grasimi).Eu am folosit bicicleta 1 ora pe zi si am slabit.

:(( :(( :O :O Glumesti!!! Eu nu reusesc sa depasesc 12 minute...in cat timp ai reusit sa ajungi la 40 minute????:(

2010_adryb30
06.03.2010, 08:34:50
Iubitele, eu mi-am luat stepper...de doar doua zile il am, si fac de trei ori pe zi cam 20 de minute...A mai folosit cineva? am inteles ca un kg pierdut este echivalent cu 7000 de calorii...abia 250 am dat jos...plus ca am un regim sanatos de viata...dieta de la nutritionist..ca deh, am ceva kg in plus si vreau sa scap de ele.,..sper ca pana la nunta sa se vada ceva rezultate..sunt happy ca dupa prima luna de dieta am dat jos 3.5 kg...si acum merge mai greu...cica stagnarea...de aceea ma folosesc si de stepper sa accelerez procesul..ca la sala nu imi permite bugetul ...

poti sa ne spui si noua dieta pe care o urmezi[-o< ???

bebesorinik
06.03.2010, 14:00:07
mercic pentru sugestii....pai o sa ajung si la 40 de minute...dar cum il am de doua zile pana mi se obisnuieste corpul...ca azi am oleaca de febra musculara...dar bag o jumatate de ora mai incolo si imi trece...in legatura cu dieta...e cam asa..o am de la nutritionista mea...

7.00 - 8.30 mic dejun
10.00 - 11.00 gustare
13.00 - 14.00 pranz
16.00 - 17.00 gustare
19.00 - 19.30 cina
21.00- 21.30 gustare

e foarte important sa mancam la ore fixe, mese mici si dese, minim 2 litri lichide pe zi, apa plata, ceaiuri, sau sucuri naturale intre mese

Carne - de trei ori pe saptamana, 150-200 gr pe zi, pasare, peste si mai rar carne slaba de porc sau manzat.

Oua - de trei ori pe saptamana, niciodata seara, pregatite dietetic, adica fierte, sau intr-o oala cu apa fiarta se sparg ouale ca si la prajit sau in tigaie din aceea care nu are nevoie de ulei...

Mezeluri (nu este obligatoriu) - o data sau de doua ori pe saptamana, 30-40 gr, de asemenea sa nu contina multa sare sau condimente in exces.

Se poate manca zilnic :
Lactate - lapte 300-600 ml pe zi
branza 80-150 gr pe zi
cascaval cu grasime mai mica de 38 %
Legume - intre 300 si 500 gr pe zi, peste 50% crude intre mese, si cartof gatit de doua-trei ori pe saptamana 80-100 gr (nu prajiti - eu ii fac copti)
Fructe 300-400 gr pe zi, intre mese
Suc natural, compot - 400-500 gr/ml pe zi, intre mese

Paine de secara sau graham 4 felii pe zi, niciodata alte produse de panificatie sau patiserie, niciodata goala intre mese, niciodata seara dupa ora 17

Mamaliga 150-200 gr pe zi

Paste - periodic, 130-150 gr la masa, servite cu sos de rosii, branza, lapte degresat, peste, piept pui, legume

Dulciuri - rafinate ocazional
de casa de doua ori pe saptamana
cu masura
niciodata seara dupa ora 16
niciodata intre mese

Cam asta ar fi...eu gramajele le-am facut din ochi ca inca nu mi-am luat cantar din acela de bucatarie, abia astept sa imi cumpar, ca o sa fie folositor....Eu am in jur de 80 de kg, ca am avut niste suparari mai mari in familie, si am luat pastile de calmare - date de doctor, care mi-au adus 20 de kg in plus(erau supliment alimentar - deci sa fiti atente ce pastile luati)...si in 2 luni am luat asa pe nesimtite "frumoasele" kg...mai ales ca mancam haotic...adica chiar daca mancat putin, orele erau de vina..chiar si o felie de paine dupa 8 seara conteaza....mai aiurea e ca am stat acasa in acea perioada....cu alte prbl de sanatate...si fiind imbracata mereu lejer nu mi-am dat seama fff mult cat m-am ingrasat...cand m-am urcat pe cantar am zis ca fac infarct...si da-i cu analize si altele..am aflat ca am tiroida un pic marita...pe care o tin in frau cu niste pastile...nutritionista zicea ca stresul face multe ravagii...eu aveam maxim 68 de kg,...si sper sa dau jos macar 10 kg pana in octombrie cand am nunta...bine ca ma motiveaza asta, plus ca nu ma simt nici bine, obosesc mai repede...Si nu o fac de fite, sau complexe...dar imi afecteaza sanatatea prea tare...Si ce ma bucur e ca am dat peste un doctor bestial care ma sustine, ca pana acum numai de oameni fara suflet am dat...hai ca o dau din una in alta....ma vait si eu la voi....valeu aveam intestin iritabil si ficatul super marit...si aveam burta ca o gravida in ultima luna...si nu trecea...ma simteam groaznic..si unul din doctorii de care am dat, la care am platit ceva bani, nici nu mi-a facut consultatia. nici ecografie, nici nimic...statea si se uita la mine si ma intreba ca eu de sport am auzit?...eu ii ziceam ca mi s-a umflat burta brusc(tot de la stres-mai ales ca sunt super emotiva pun boticul la toate), el nici nu asculta...ma intreba daca la mine acasa s-au inventat salile de sport...si am intrat la el cu speranta si am iesit cu nervii intinsi...plus alti doctori de acest gen...pana am gasit si oameni care isi fac meseria de doctor...Aveti grija fetelor cu stresul, e crima cu el....Va pup si mai povestim..ma bag la o jumatate de ora pe stepper...;))

2010_adryb30
06.03.2010, 15:39:16
mercic pentru sugestii....pai o sa ajung si la 40 de minute...dar cum il am de doua zile pana mi se obisnuieste corpul...ca azi am oleaca de febra musculara...dar bag o jumatate de ora mai incolo si imi trece...in legatura cu dieta...e cam asa..o am de la nutritionista mea...

7.00 - 8.30 mic dejun
10.00 - 11.00 gustare
13.00 - 14.00 pranz
16.00 - 17.00 gustare
19.00 - 19.30 cina
21.00- 21.30 gustare

e foarte important sa mancam la ore fixe, mese mici si dese, minim 2 litri lichide pe zi, apa plata, ceaiuri, sau sucuri naturale intre mese

Carne - de trei ori pe saptamana, 150-200 gr pe zi, pasare, peste si mai rar carne slaba de porc sau manzat.

Oua - de trei ori pe saptamana, niciodata seara, pregatite dietetic, adica fierte, sau intr-o oala cu apa fiarta se sparg ouale ca si la prajit sau in tigaie din aceea care nu are nevoie de ulei...

Mezeluri (nu este obligatoriu) - o data sau de doua ori pe saptamana, 30-40 gr, de asemenea sa nu contina multa sare sau condimente in exces.

Se poate manca zilnic :
Lactate - lapte 300-600 ml pe zi
branza 80-150 gr pe zi
cascaval cu grasime mai mica de 38 %
Legume - intre 300 si 500 gr pe zi, peste 50% crude intre mese, si cartof gatit de doua-trei ori pe saptamana 80-100 gr (nu prajiti - eu ii fac copti)
Fructe 300-400 gr pe zi, intre mese
Suc natural, compot - 400-500 gr/ml pe zi, intre mese

Paine de secara sau graham 4 felii pe zi, niciodata alte produse de panificatie sau patiserie, niciodata goala intre mese, niciodata seara dupa ora 17

Mamaliga 150-200 gr pe zi

Paste - periodic, 130-150 gr la masa, servite cu sos de rosii, branza, lapte degresat, peste, piept pui, legume

Dulciuri - rafinate ocazional
de casa de doua ori pe saptamana
cu masura
niciodata seara dupa ora 16
niciodata intre mese

Cam asta ar fi...eu gramajele le-am facut din ochi ca inca nu mi-am luat cantar din acela de bucatarie, abia astept sa imi cumpar, ca o sa fie folositor....Eu am in jur de 80 de kg, ca am avut niste suparari mai mari in familie, si am luat pastile de calmare - date de doctor, care mi-au adus 20 de kg in plus(erau supliment alimentar - deci sa fiti atente ce pastile luati)...si in 2 luni am luat asa pe nesimtite "frumoasele" kg...mai ales ca mancam haotic...adica chiar daca mancat putin, orele erau de vina..chiar si o felie de paine dupa 8 seara conteaza....mai aiurea e ca am stat acasa in acea perioada....cu alte prbl de sanatate...si fiind imbracata mereu lejer nu mi-am dat seama fff mult cat m-am ingrasat...cand m-am urcat pe cantar am zis ca fac infarct...si da-i cu analize si altele..am aflat ca am tiroida un pic marita...pe care o tin in frau cu niste pastile...nutritionista zicea ca stresul face multe ravagii...eu aveam maxim 68 de kg,...si sper sa dau jos macar 10 kg pana in octombrie cand am nunta...bine ca ma motiveaza asta, plus ca nu ma simt nici bine, obosesc mai repede...Si nu o fac de fite, sau complexe...dar imi afecteaza sanatatea prea tare...Si ce ma bucur e ca am dat peste un doctor bestial care ma sustine, ca pana acum numai de oameni fara suflet am dat...hai ca o dau din una in alta....ma vait si eu la voi....valeu aveam intestin iritabil si ficatul super marit...si aveam burta ca o gravida in ultima luna...si nu trecea...ma simteam groaznic..si unul din doctorii de care am dat, la care am platit ceva bani, nici nu mi-a facut consultatia. nici ecografie, nici nimic...statea si se uita la mine si ma intreba ca eu de sport am auzit?...eu ii ziceam ca mi s-a umflat burta brusc(tot de la stres-mai ales ca sunt super emotiva pun boticul la toate), el nici nu asculta...ma intreba daca la mine acasa s-au inventat salile de sport...si am intrat la el cu speranta si am iesit cu nervii intinsi...plus alti doctori de acest gen...pana am gasit si oameni care isi fac meseria de doctor...Aveti grija fetelor cu stresul, e crima cu el....Va pup si mai povestim..ma bag la o jumatate de ora pe stepper...;))

Iubita in ceea ce povestesti tu ma regasesc si eu...iar treaba cu medicii...imi este super cunoscuta, numai ca unii nu au avut norocul tau...de aceea am avut indrazneala sa te rog sa ne spui cate ceva despre regimul tau...iti multumesc mult..chiar mi-ai fost de mare ajutor!!!!>:D< >:D< >:D< :* :* :* ...si nu in ultimul rand felicitari pentru performantele si vointa ta=D> =D> =D>

bebesorinik
06.03.2010, 18:25:56
Iubita in ceea ce povestesti tu ma regasesc si eu...iar treaba cu medicii...imi este super cunoscuta, numai ca unii nu au avut norocul tau...de aceea am avut indrazneala sa te rog sa ne spui cate ceva despre regimul tau...iti multumesc mult..chiar mi-ai fost de mare ajutor!!!!>:D< >:D< >:D< :* :* :* ...si nu in ultimul rand felicitari pentru performantele si vointa ta=D> =D> =D>

Multumesc mult, si sper sa iti ajute si tie, si nu numai...eu abia sunt la inceput de drum...sper sa reusim sa trecem cu vointa maxima....pupici...

bebesorinik
07.03.2010, 20:56:20
In primul rand, la multi ani fetele mele cu ocazia zilei de 8 martie...sa fiti cele mai iubite si cele mai fericite....si chiar si cele mai ascunse dorinte sa vi se indeplineasca...
Revenind la topic, sunt nespus de fericita, am reusit sa fac de doua ori pe zi cate 40 de minute....500 de calorii arse intr-o zi...la la la la la...numai asa fac toata ziua...si sper sa fac si mai mult de 40 de minute...va poooop dulce...

MireasaEmotionata
07.03.2010, 21:07:40
iubita, ce coincidenta!
eu exact astazi mi-am luat stepper de la un hypermarket din titan si tot astazi am vazut topicul tau >:D<. am facut cam 500 de pasi cu el, asta insemnand aproape 100 de calorii date jos. stiu ca deocamdata nu e mult, dar fiind la inceput am zis sa nu ma suprasolicit si sa fac febra musculara. stii cumva cam cate calorii tre sa arzi, ca sa dai jos un kg? ... sau cati pasi tre sa faci?
mersi si spor :*

bebesorinik
07.03.2010, 23:00:39
iubita, ce coincidenta!
eu exact astazi mi-am luat stepper de la un hypermarket din titan si tot astazi am vazut topicul tau >:D<. am facut cam 500 de pasi cu el, asta insemnand aproape 100 de calorii date jos. stiu ca deocamdata nu e mult, dar fiind la inceput am zis sa nu ma suprasolicit si sa fac febra musculara. stii cumva cam cate calorii tre sa arzi, ca sa dai jos un kg? ... sau cati pasi tre sa faci?
mersi si spor :*

Buna iubita, pai ce am gugalit si eu, si am aflat ca 7000 de calorii arse reprezinta un kg dat jos, chiar te sfatuiesc sa incepi usor, pe mine m-a cam chinuit talentul si am avut oleaca de febra musculara, dar a trecut tot cu sport...in pasi nu stiu sa iti zic...cert e ca am obs ca daca faci mai multe sedinte de mers, se consuma mai multe calorii...eu deocamdata fac 2 sedinte de 40 de minute, iar in sedinta de dimineata fac cam o mie si vreo doua sute de pasi...iar la a doua doua mii si ceva, dublu, e faza ca se obisnuieste si corpul tau...ce am mai citit azi e ca poti sa iti faci pe net un calcul al caloriilor pe care trebuie sa le consumi....cauti calcul caloric si o sa gasesti ce trebuie...si daca din necesarul de calorii zilnice mai reduci 300 de calorii, cam asa, slabesti si mai repede...acum tine si de metabolism...pooop si daca mai e ceva ma intrebi...gasim noi rezolvare...

ancaandreea
08.03.2010, 08:57:54
Buna iubita, pai ce am gugalit si eu, si am aflat ca 7000 de calorii arse reprezinta un kg dat jos, chiar te sfatuiesc sa incepi usor, pe mine m-a cam chinuit talentul si am avut oleaca de febra musculara, dar a trecut tot cu sport...in pasi nu stiu sa iti zic...cert e ca am obs ca daca faci mai multe sedinte de mers, se consuma mai multe calorii...eu deocamdata fac 2 sedinte de 40 de minute, iar in sedinta de dimineata fac cam o mie si vreo doua sute de pasi...iar la a doua doua mii si ceva, dublu, e faza ca se obisnuieste si corpul tau...ce am mai citit azi e ca poti sa iti faci pe net un calcul al caloriilor pe care trebuie sa le consumi....cauti calcul caloric si o sa gasesti ce trebuie...si daca din necesarul de calorii zilnice alternezi cu exercitii mai reduci 300 de calorii, cam asa, slabesti si mai repede...acum tine si de metabolism...pooop si daca mai e ceva ma intrebi...gasim noi rezolvare...
Draga mea scuze ca raspund abia acum.in legatura cu stepperul ai vazut ca se poate si 40 min si chir mai mult.Eu te sfatuiesc ca atunci cand te plictisesti in cele 40 min sa faci o intrerupere si sa alternezi cu exercitii fizice(alergat pe loc,sarit coarda imaginar,cateva abdomene,genoflexiuni,ex.pt fese,etc.)si apoi iar stepper.o sa vezi rezultate.In legatura cu cele 7000 cal,nu le pierzi numai din sport ci si din alimentatie,consumand mai putine calorii.Bafta:*

miresicamica
09.03.2010, 14:40:48
Mi-am achizitionat si eu un stepper,chiar mi se pare super.<:-P

CCC
10.03.2010, 07:29:15
Salutare!
Ma inscriu si eu in clubul celor care si-au luat un stepper, doar ca din cauza programului de la munca- lucrez fie de la 8 la 5 fie de la 11 la 19.30- nu prea ajung sa fac pe el...plus ca sunt atat de obo cand ajung acasa si parca nu imi vine.. asa ca m-am inscris la cursuri de tae bo - merg de trei ori pe saptamana- sau asta e ideea- si imi place chiar mult. E obositor, inca nu stiu toti pasii- la capitolul coordonare sunt cam varza- dar cu vointa eu scot eu la capat.
singura problema e ca prea mult nu pot sa slabesc- deja mi-am comandat rochita ;))

cicika
10.03.2010, 11:42:46
Salutare!
Ma inscriu si eu in clubul celor care si-au luat un stepper, doar ca din cauza programului de la munca- lucrez fie de la 8 la 5 fie de la 11 la 19.30- nu prea ajung sa fac pe el...plus ca sunt atat de obo cand ajung acasa si parca nu imi vine.. asa ca m-am inscris la cursuri de tae bo - merg de trei ori pe saptamana- sau asta e ideea- si imi place chiar mult. E obositor, inca nu stiu toti pasii- la capitolul coordonare sunt cam varza- dar cu vointa eu scot eu la capat.
singura problema e ca prea mult nu pot sa slabesc- deja mi-am comandat rochita ;))
si eu merg la tae-bo
de 2 ori pe sapt!!!!!!!tu unde faci?
si am si stepper,mai fac cand doarme Mara>:D<

CCC
10.03.2010, 15:56:58
si eu merg la tae-bo
de 2 ori pe sapt!!!!!!!tu unde faci?
si am si stepper,mai fac cand doarme Mara>:D<

Pai in Cluj, ca eu aici locuiesc! E un program destul de ok la sala unde merg-de trei ori pe sapt de la 20.30 si sambata! Doar ca inca is la inceput si mu prea peons toti pasii si desi am o conditie fizica ok... Mai am de recuperat!

cicika
10.03.2010, 17:01:35
Pai in Cluj, ca eu aici locuiesc! E un program destul de ok la sala unde merg-de trei ori pe sapt de la 20.30 si sambata! Doar ca inca is la inceput si mu prea peons toti pasii si desi am o conditie fizica ok... Mai am de recuperat!
am inteles....lasa ca o sa ii inveti

MireasaEmotionata
11.03.2010, 21:15:25
Buna iubita, pai ce am gugalit si eu, si am aflat ca 7000 de calorii arse reprezinta un kg dat jos, chiar te sfatuiesc sa incepi usor, pe mine m-a cam chinuit talentul si am avut oleaca de febra musculara, dar a trecut tot cu sport...in pasi nu stiu sa iti zic...cert e ca am obs ca daca faci mai multe sedinte de mers, se consuma mai multe calorii...eu deocamdata fac 2 sedinte de 40 de minute, iar in sedinta de dimineata fac cam o mie si vreo doua sute de pasi...iar la a doua doua mii si ceva, dublu, e faza ca se obisnuieste si corpul tau...ce am mai citit azi e ca poti sa iti faci pe net un calcul al caloriilor pe care trebuie sa le consumi....cauti calcul caloric si o sa gasesti ce trebuie...si daca din necesarul de calorii zilnice mai reduci 300 de calorii, cam asa, slabesti si mai repede...acum tine si de metabolism...pooop si daca mai e ceva ma intrebi...gasim noi rezolvare...

iubita, pe mine nu m-a luat febra musculara, ci ma dureau genunchii groaznic. am facut o zi pauza. nu stiu cum reusesti sedinte de 40 min, eu dupa 10 min, max, fac o pauza de 2 min ... si ma tem ca nu apuca corpul sa se "incalzeasca" si ca nu transpir, slabesc etc.
tu in cele 40 min, cam cate calorii dai jos ?
pup si mult spor >:D<

bebesorinik
11.03.2010, 22:59:06
iubita, pe mine nu m-a luat febra musculara, ci ma dureau genunchii groaznic. am facut o zi pauza. nu stiu cum reusesti sedinte de 40 min, eu dupa 10 min, max, fac o pauza de 2 min ... si ma tem ca nu apuca corpul sa se "incalzeasca" si ca nu transpir, slabesc etc.

Buna iubita, am avut si eu ceva prbl cu genunchii, dar mi-au trecut, azi am facut o ora in cap, si in cele 40 de minute fac cam 2000-2200 de pasi si in jur de 300 de calorii arse, iar la o ora 3200 de pasi si 460 de calorii arse, dar prima data cand am reusit sa fac 40 de minute am ars doar 240 de calorii, si a doua zi a fost mai mult, eu fac de doua ori pe zi cate 40 de minute, am cam de o saptamana stepper-ul si am slabit un kilogram, ma ajuta si dieta de la nutritionist. In seara asta m-am bosumflat ca deja s-a dus o saiba, si maine il duc la reparat, sa fie ok, mama radea de mine ca s-a speriat stepper-ul de ambitia mea...si de frica mai face mutre sa il i-au mai usor ;;) ... O sa poti sa faci si mai mult, daca am reusit eu care oboseam din orice...azi puteam sa mai stau mai mult de o ora, nici nu imi venea sa ma opresc, parca picioarele mele gandeau singure, dar cum am si ceva probleme cu inima, minore dar le i-au in seama, si am zis sa nu ma fortez prea tare...Oricum sunt super fericita ca nu am nici doua luni de dieta si acum si cu jucaria noua de sport, am 4.5 kg in minus...ma stresam ca nu o sa pot da macar 10 kg pana la nunta, dar acum sunt sigura ca voi da mai mult...te pooop si spor la stepp-uit :D

CCC
12.03.2010, 06:59:47

eu zic s ao iei progresiv... nu toate avem aceasi rezistenta! incearca sa faci pe nivele diferinte daca steperul tau perminte, incepe cu un nivel miv si apoi tot urci.. in loc sa faci pauza incearca sa scazi ritmul... incet incet o sa iti cresti rezistenta!
Spor!:*

ebruli22
26.05.2010, 00:48:26
Buna fetelor,ati avut ceva rezultate de la stepper,ca ma bate gandul sa-mi cumpar ši eu :D

bebesorinik
26.05.2010, 01:13:09
Buna fetelor,ati avut ceva rezultate de la stepper,ca ma bate gandul sa-mi cumpar ši eu :D
Buna, eu una am avut rezultate, in 4 luni am slabit 11 kg, dar pe langa stepper si un stil de viata sanatos, fara prajeli....dulciuri foarte rar si ff putin. mananc la ore fixe si intre mese doar fructe si legume...succes daca faci acest pas...

lorieda
16.06.2010, 17:17:00
Fetelor ma alatur si eu!!!

IN ianuarie aveam 75 kg (stiu, sa imi fie rusine, asta e, sunt pofticioasa :( ) si am inceput incet incet sa imi schimb alimentatia si modul de a manca...asta in timp. Deci, am scos paines aproape de tot, dulciurile doar daca e vreo ocazie, mananc in schimb multe legume cu peste, carne si fructele doar intre mese. Apa cam 2 litri pe zi, scos Coca, ice tea si alte prostii...In plus, fac stepper acasa (spinning e al meu de fapt), mi-am facut si intolerantele alimentare si am descoperit ce ma umfla si ce imi facea cel mai rau (ca sa spun asa). Am scos aceste alimente (la indicatiile doctorului) - le voi introduce dupa ceva timp treptat - si iata-ma si mai usoara cu 8/9 kg circa!!! Date jos treptat si nu imediat...
Ma simt foarte bine, nu mai ma doare capul, mult mai usoara (e normal :)))) ) insa inca mai am de dat jos ceva...probabil ma voi opri la 62 maxim pana la sfarsitul lui iulie!!! Insa acum stiu ca este usor odata ce schimbi modul de manca si de a privi mancarea...
Succes tuturor miresicilor, multa vointa, ambitie si rabdare.

Pupici

Creizilup
16.06.2010, 17:21:28
Fetelor ma alatur si eu!!!

IN ianuarie aveam 75 kg (stiu, sa imi fie rusine, asta e, sunt pofticioasa :( ) si am inceput incet incet sa imi schimb alimentatia si modul de a manca...asta in timp. Deci, am scos paines aproape de tot, dulciurile doar daca e vreo ocazie, mananc in schimb multe legume cu peste, carne si fructele doar intre mese. Apa cam 2 litri pe zi, scos Coca, ice tea si alte prostii...In plus, fac stepper acasa (spinning e al meu de fapt), mi-am facut si intolerantele alimentare si am descoperit ce ma umfla si ce imi facea cel mai rau (ca sa spun asa). Am scos aceste alimente (la indicatiile doctorului) - le voi introduce dupa ceva timp treptat - si iata-ma si mai usoara cu 8/9 kg circa!!! Date jos treptat si nu imediat...
Ma simt foarte bine, nu mai ma doare capul, mult mai usoara (e normal :)))) ) insa inca mai am de dat jos ceva...probabil ma voi opri la 62 maxim pana la sfarsitul lui iulie!!! Insa acum stiu ca este usor odata ce schimbi modul de manca si de a privi mancarea...
Succes tuturor miresicilor, multa vointa, ambitie si rabdare.

Pupici
Felicitari pentru rezultate! Ce analize trebuie sa-ti faci pentru a-ti afle intolerantele alimentare?

lorieda
16.06.2010, 18:04:31
Felicitari pentru rezultate! Ce analize trebuie sa-ti faci pentru a-ti afle intolerantele alimentare?

Buna

eu mi-am facut intolerantele la un homeopat insa poti si la doctori normali (eventual intreaba medicul de familie). Tipul unde a fost a folosit ca si metoda Reflexologia, Painless fara discutie :)
Sunt intoleranta la: zahar, lapte si derivate, drojdie de bere si faina si cereale. Am inlocuit:
zahar cu fructoziu
lapte cu lapte de orez - este foarte foarte bun
Cerealele normale cu cereale de porumb
Faina cu faina de Kamut, porumb sau de Spelt...

este foarte usor, credeti-ma

Creizilup
16.06.2010, 19:15:13
Buna

eu mi-am facut intolerantele la un homeopat insa poti si la doctori normali (eventual intreaba medicul de familie). Tipul unde a fost a folosit ca si metoda Reflexologia, Painless fara discutie :)
Sunt intoleranta la: zahar, lapte si derivate, drojdie de bere si faina si cereale. Am inlocuit:
zahar cu fructoziu
lapte cu lapte de orez - este foarte foarte bun
Cerealele normale cu cereale de porumb
Faina cu faina de Kamut, porumb sau de Spelt...

este foarte usor, credeti-ma

O sa ma interesez si eu. Chiar e foarte interesanta chestiunea asta, m-am informat si pe net :D

lorieda
16.06.2010, 20:57:45
O sa ma interesez si eu. Chiar e foarte interesanta chestiunea asta, m-am informat si pe net :D

Pai hai sa deschidem un subiect pe tema asta, ce zic? :)
Tine-ne la curent daca te apuci si cum evoluezi

Succes!!!

purplerose
28.09.2010, 19:03:06
Eu stiu ca numarul de calorii arse indicate de stepper este doar orientativ(depinde de fapt de multi factori care tin de persoana ce executa exercitiile,gen greutate,antrenament).Stiu ca un antrenament cardio eficient este cel care dureaza minim 30 min si aduce frecventa cardiaca la 75% din frecventa cardiaca maxima.Si cel mai bine pe nemancate sau la minimum 2 ore dupa masa.
Eu am inceput sa fac,simultan cu stepper itul si exercitii pentru brate.

ali_aaida
23.10.2010, 20:55:49
mi-am luat si eu de o saptamana un stepper...nu prea ma omor dupa el pt ca ma plict ingrozitor dar tre sa ma pun pe treaba ca alfel...e jale...mult succes

Creizilup
24.10.2010, 10:08:01
mi-am luat si eu de o saptamana un stepper...nu prea ma omor dupa el pt ca ma plict ingrozitor dar tre sa ma pun pe treaba ca alfel...e jale...mult succes

M-am reapucat si eu de stepper, ca prea il acoperea praful si imi era mila si de el si de banii dati ;)) Ca sa nu ma plictisesc, in timp ce fac stepper ascult muzica sau ma uit la un film. Muzica parca imi da energie totusi :) Bafta si poate ne tinem la curent in legatura cu progresele >:D<

butterflygirl
24.10.2010, 13:14:49
cea mai buna ar fi bicicleta.dimineata manaci o banana,si faci 30 de min pe bicicleta,iar dupa jumate de ora poti manca linistita micul dejun.treptat cresti timpul de "pedalat".

Creizilup
25.10.2010, 09:20:07
cea mai buna ar fi bicicleta.dimineata manaci o banana,si faci 30 de min pe bicicleta,iar dupa jumate de ora poti manca linistita micul dejun.treptat cresti timpul de "pedalat".

Eu cred totusi ca bicicleta normala nu antreneaza si muschii fesieri de exemplu...Bicicleta eliptica da.
Oricum fiecare alege ce i se pare mai portivit pentru el si ce are nevoie :)

butterflygirl
25.10.2010, 09:24:42
Eu cred totusi ca bicicleta nu antreneaza si muschii fesieri de exemplu...Oricum fiecare alege ce i se pare mai portivit pentru el si ce are nevoie :)

ba da.si fesieri si abdominali si plus picioare.cu stepperu trebuie sa ai grija sa faci corect ca daca nu o sa iti dezvolti niste gambe...eu zic ca cele mai ok sunt bicicleta,inotul si alergarea.
stiu chestiile astea ca fac si eu sala si in plus iubitul meu e sportiv (nu ca face sala doar)

Creizilup
06.11.2010, 08:06:32
ba da.si fesieri si abdominali si plus picioare.cu stepperu trebuie sa ai grija sa faci corect ca daca nu o sa iti dezvolti niste gambe...eu zic ca cele mai ok sunt bicicleta,inotul si alergarea.
stiu chestiile astea ca fac si eu sala si in plus iubitul meu e sportiv (nu ca face sala doar)

Am inteles... Despre pozitia de pe stepper am citit si eu inainte sa mi-l cumpar si cred ca stau bine, ca deocamdata nu arata rau gambele mele :D Acum niciun tip de miscare nu strica, zic eu :) Vreau sa imi cumpar o banda de alergare, dar as vrea una in care sa investesc niste banuti mai seriosi si sa merite...Voi ce imi recomandati?

Faurica
06.11.2010, 12:35:13
Am inteles... Despre pozitia de pe stepper am citit si eu inainte sa mi-l cumpar si cred ca stau bine, ca deocamdata nu arata rau gambele mele :D Acum niciun tip de miscare nu strica, zic eu :) Vreau sa imi cumpar o banda de alergare, dar as vrea una in care sa investesc niste banuti mai seriosi si sa merite...Voi ce imi recomandati?

Am inteles ca stepperul are cam aceleasi beneficii ca si bicicleta si banda, insa ma gandesc ca trebuie lucrat mai mult pe stepper ca sa ai rezultate...

butterflygirl
06.11.2010, 20:34:38

eu tin minte ca al meu a caut pe net banda profesionala(care se si inclina si are tot felul de functii) si cea mai ieftina si buna pe care a gasit-o el anu trecut era 80 de mil...cele care se gasesc in supermarketuri nu sunt profesionale

MireasaEmotionata
29.12.2010, 18:11:23
fetele ... cum mai stati cu stepper-ul ?? .... eu l-am parasit de tot pt ca ma dor genunchii f tare de la el .... nush ce sa fac sa scap de duerere :( ... si parca nu mai am nici un motiv sa ma reapuc :((

Selena_Matei
08.02.2011, 22:11:22
buna fetelor,de curand chiar inainte de craciun am achizitionat un steper pt ca 1.am inceput sa am o viata sedentara si 2.pentru ca miscare oriunde este ea chiar si acasa este de bun augur.De aproximativ 2 luni de cand fac sport acasa pot sa va zic ca am slabit 3 kilograme in situatia in care am avut si o alimentatie de detox dupa carne de porc din luna decembrie.

Danet
13.02.2011, 21:56:31
buna fetelor,de curand chiar inainte de craciun am achizitionat un steper pt ca 1.am inceput sa am o viata sedentara si 2.pentru ca miscare oriunde este ea chiar si acasa este de bun augur.De aproximativ 2 luni de cand fac sport acasa pot sa va zic ca am slabit 3 kilograme in situatia in care am avut si o alimentatie de detox dupa carne de porc din luna decembrie.

CAT???? mai fetelor eu am si stepper si bicicleta si fac zilnic 20 de min de pe una pe alta si nu am dat nimic jos:O de ce?(:|

andreeasmiley
01.07.2011, 20:54:47
Mi-am luat stepper si de acu a inceput distractia. Am facut 100 de minute, dar de maine sper sa fac 120. Stiu ca nu s-a mai scris de ceva timp pe topicul asta, daca mai este cineva care s-a apucat/reapucat de steppter si vrea sa schimbam impresii, va astept cu drag!

Albinutzzza
01.07.2011, 21:03:25
Mi-am luat stepper si de acu a inceput distractia. Am facut 100 de minute, dar de maine sper sa fac 120. Stiu ca nu s-a mai scris de ceva timp pe topicul asta, daca mai este cineva care s-a apucat/reapucat de steppter si vrea sa schimbam impresii, va astept cu drag!

Aici sunt. ;;).. vreau sa ma reapuc de stepper. Am tot zis ca de luni..dar sper sa fie de luni-ea asta. 100 de min mi se pare ff mult. sper sa pot face macar 10 min si mai multe serii.

andreeasmiley
01.07.2011, 21:17:45
Aici sunt. ;;).. vreau sa ma reapuc de stepper. Am tot zis ca de luni..dar sper sa fie de luni-ea asta. 100 de min mi se pare ff mult. sper sa pot face macar 10 min si mai multe serii.

Nu de luni!!!! De azi, ca e 1. Hai, macar o serie. Te astept aici sa imi spui ca ai facut-o. Nu ma duc la somn pana nu primesc confirmare!;))

Albinutzzza
02.07.2011, 07:07:38
Nu de luni!!!! De azi, ca e 1. Hai, macar o serie. Te astept aici sa imi spui ca ai facut-o. Nu ma duc la somn pana nu primesc confirmare!;))

azi fac..macar o serie..si dupa te anunt;;)
nu se pune la socoteala si curatenia, nu?:)):))

andreeasmiley
02.07.2011, 15:06:13
azi fac..macar o serie..si dupa te anunt;;)
nu se pune la socoteala si curatenia, nu?:)):))

Nu se pune ;)). Am terminat si seriile de azi, tot 100 de minute, poate ajung si la 120, dar se pare ca imi trebuie ceva antrenament mai intai. Sa nu ma lasi singura! :D

Albinutzzza
02.07.2011, 18:16:04
Nu se pune ;)). Am terminat si seriile de azi, tot 100 de minute, poate ajung si la 120, dar se pare ca imi trebuie ceva antrenament mai intai. Sa nu ma lasi singura! :D

nu te las singurica...;;)
te felicit ca poti face 100 de min..eu mai am o gramada pana ajung acolo.
pana acum nu am reusit..dar pana la baitza bag o serie. imi trebuie motivare..cumva..ce vad in oglinda nu e suficient=))

andreeasmiley
03.07.2011, 16:33:48
nu te las singurica...;;)
te felicit ca poti face 100 de min..eu mai am o gramada pana ajung acolo.
pana acum nu am reusit..dar pana la baitza bag o serie. imi trebuie motivare..cumva..ce vad in oglinda nu e suficient=))

Ai vesti pt mine? Eu am facut seriile pt azi. Parca e din ce in ce mai greu...uf....

catalina_oana
06.07.2011, 12:58:47
fetelor n-am avut rabdare sa va citesc de la inceput. Cum faceti cu stepper-ul? Ca ma duc si eu sa-l iau inapoi de la prietena careia i l-am imprumutat sa va tin companie :) Ma primiti?

andreeasmiley
06.07.2011, 17:53:32
fetelor n-am avut rabdare sa va citesc de la inceput. Cum faceti cu stepper-ul? Ca ma duc si eu sa-l iau inapoi de la prietena careia i l-am imprumutat sa va tin companie :) Ma primiti?

Te rog! Sambata ma cantaresc pt ca implinesc 8 zile de stepper si, cu siguranta, voi posta rezultatele. Ii dau stepperului timp 2 saptamani, vreme in care voi face negresit 100 de minute zilnic si daca nu am rezultate, renunt. Sincer, nu e usor sa faci 100 de minute...
Tu ai avut rezultate cu el? Eu parca sunt dezamagita, nu ma asteptam sa pice kilogramele ca picaturile de transpiratie de pe mine, dar presimt ca nu voi avea rezultate =((.

Albinutzzza
07.07.2011, 08:13:17
Te rog! Sambata ma cantaresc pt ca implinesc 8 zile de stepper si, cu siguranta, voi posta rezultatele. Ii dau stepperului timp 2 saptamani, vreme in care voi face negresit 100 de minute zilnic si daca nu am rezultate, renunt. Sincer, nu e usor sa faci 100 de minute...
Tu ai avut rezultate cu el? Eu parca sunt dezamagita, nu ma asteptam sa pice kilogramele ca picaturile de transpiratie de pe mine, dar presimt ca nu voi avea rezultate =((.

Draga mea, sper ca nu te-ai suparat pe mine.. am avut cateva zile mai pline..
Te felicit pt perseverenta..spune-mi si mie cum rezisti 100 de min..asculti muzica, te uiti la un film?
Eu n-am inceput inca..spre rusinea mea..dar de luni am mancat mult mai putin si fara dulciuri..deja ma simt mai desumflata.
Sper ca azi sa ma lasa fi-miu sa ma sui pe domnul stepper.
>:D<>:D<>:D<>:D<

andreeasmiley
07.07.2011, 08:48:18
Draga mea, sper ca nu te-ai suparat pe mine.. am avut cateva zile mai pline..
Te felicit pt perseverenta..spune-mi si mie cum rezisti 100 de min..asculti muzica, te uiti la un film?
Eu n-am inceput inca..spre rusinea mea..dar de luni am mancat mult mai putin si fara dulciuri..deja ma simt mai desumflata.
Sper ca azi sa ma lasa fi-miu sa ma sui pe domnul stepper.
>:D<>:D<>:D<>:D<

Sa nu crezi ca fac incontinuu 100 de minute. Imi ia cam 2.30 spre 3 ore toata povestea, cu pauze din cand in cand. Ma uit la desperate housewives ;)). Eu sunt in concediu, de asta imi permite programul. Felicitari pt modificarile facute in alimentatie. Sper sa vedem curand schimbari!

La 10 incep seriile ;)).

andreeasmiley
10.07.2011, 10:57:14
Fetelor, sunt ft dezamagita. Am reusit sa "slabesc" vreo 300 de grame sau nici pe alea. Am cantar clasic, nu electronic si e clar ca nu e foarte precis. Nu inteleg cum slabeau fetele care faceau 30-40 de minute pe stepper daca eu am acumulat vreo 14 ore de stepper in 7 zile si rezultatele sunt mai mici de 500 de grame. Cred ca renunt. Felicitari celor care au reusit! :*

Albinutzzza
10.07.2011, 11:39:46
Fetelor, sunt ft dezamagita. Am reusit sa "slabesc" vreo 300 de grame sau nici pe alea. Am cantar clasic, nu electronic si e clar ca nu e foarte precis. Nu inteleg cum slabeau fetele care faceau 30-40 de minute pe stepper daca eu am acumulat vreo 14 ore de stepper in 7 zile si rezultatele sunt mai mici de 500 de grame. Cred ca renunt. Felicitari celor care au reusit! :*

eu zic sa nu abandonezi
stiu ca e greu..dar nu imposibil
ce regim tii?

andreeasmiley
10.07.2011, 11:57:51
eu zic sa nu abandonezi
stiu ca e greu..dar nu imposibil
ce regim tii?

Nu mananc prajeli, dulciuri (daca e sa mananc, le iau dimineata), nimic dupa ora 18, nu mai mult de 2 felii de paine pe zi si in general raman la o stare de foame mereu, am grija sa nu ma ridic satula de la masa. Imi vine sa plang de nervi :).

Albinutzzza
10.07.2011, 12:26:49
Nu mananc prajeli, dulciuri (daca e sa mananc, le iau dimineata), nimic dupa ora 18, nu mai mult de 2 felii de paine pe zi si in general raman la o stare de foame mereu, am grija sa nu ma ridic satula de la masa. Imi vine sa plang de nervi :).

te cred..dar nu trebuie sa abandonezi..
poti face mai putine minute fara sa te stresezi..nu intotdeauna slabim cum vrem:-L

Meena
10.08.2011, 22:58:59
salutare dragelor! am si eu un stepper de vreo 3 ani si sunt tare multumita de el. am slabit destul cu el si de fiecare data cand faceam la el transpiram foarte tare. acum m-am cam lasat de el pentru ca ma ca omoara plictiseala dar ma tot gandesc de ceva vreme sa descarc un serial care imi place si sa ma uit la el in timp ce fac. altfel nu prea rezist si imediat ma dau jos de pe el. :))

mya83
14.12.2011, 14:58:58
de cateva zile am inceput un program de 20min de stepper...rezultatele inca nu se vad:-L,in acelasi timp tin si dieta recomandata de medic si totusi.....nimic!!!! voi ce program de antrenament ati abordat,ati mai facut si alte exercitii?

MyPretty
27.12.2011, 15:33:05
de cateva zile am inceput un program de 20min de stepper...rezultatele inca nu se vad:-L,in acelasi timp tin si dieta recomandata de medic si totusi.....nimic!!!! voi ce program de antrenament ati abordat,ati mai facut si alte exercitii?

Buna fetelor. Si eu mi-am propus de la 1 ianuarie sa ma reapuc de stepper. Eu l-am achizitionat anul trecut dar nu prea m-am tinut de el pentru ca mi se parea foarte greu. Are un singur nivel de intensitate, destul de ridicat (chiar foarte ;)) ) si rezist un maximum de 5 minute, cu pauza de 2 min, apoi din nou inca 5 de stepper.
Anul trecut l-am bagat repede la pastrare dar am de gand sa-l scot din nou si sa ma tin de el deoarece vreu sa scap de 4 - 5 kg si de celulita de pe fese. Voi mai adauga dieta de detox, desi nici acum cu sarbatorile nu am facut excese, si masajul cu creme, facut tot acasa, cu aparatelul acela de fac reclama la tv. Anul trecut, cel putin, a facut minuni :*

bianca02
17.10.2012, 12:45:26
Buna fetelor, mi-am luat si eu un stepper dar inca.. ma uit la el. Am facut o luna de zile, cate 45 de minute pe zi, dar m-am plictisit...eu nu mi l-am luat ca sa slabesc, bine 1 kilogram 2 as putea totusi :), mi l-am luat in speranta ca poate poate imi tonifiez cat de cat muschii picioarelor si poate scap de celulita :D
Cele care l-ati folosit mai mult timp s-au vazut rezultatele? si ati tinut si regim?