PDA

Versiunea completa : Buchetul nasei

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7

eliza
25.04.2006, 23:00:00
Ligia,imi pare rau sa te contrazic dar nu nasa tine lumanarea ci domnisoara si cavalerul de onoare.Deci in nici un caz nu tin nasii lunanarile.:)

ligia
Nasa mea n-o sa aiba buchet, nu-mi imaginez unde o sa-l mai tina cand are de tinut lumanarea:zz: Doar d-soarelor de onoare le fac buchete, care vor fi tot in ton cu al meu dar mai mici si poate alte flori de aceeasi culoare.

ligia
Poate voi aveti alte traditii, la noi toate nuntile sunt asa: nasii stau in spatele mirilor toata ceremonia, cu lumanarile in mana. D-sorii de onoare nu au nici un rol in Biserica, ei duc mirii pana la Biserica, dupa care intra nasii in scena, ei fiind parintii spirituali al noului cuplu. Nasii se plimba in jurul altarului impreuna cu mirii, ei pun coronitele pe capul mirilor impreuna cu preotul...probabil sunt traditii diferite in functie de zonele tarii, nici n-am stiut.
Am vazut ca la voi mai e traditia ca mirii si invitatii sa mearga acasa sa se schimbe intre cununia civila si Biserica, la noi se merge de la Primarie direct la Biserica si apoi la restaurant, asta daca cele doua cununii sunt in aceeasi zi.

xania
Cum trebuie sa fie buchetul nasei
in raport cu buchetul miresei? Eu stiu cam cum va arata buchetul meu
(am o poza in album), dar al nasei cum trebuie sa fie????????
Voi cum procedati?

xania
Mersi de raspuns dar pana la urma am rezolvat problema cu florareasa care era plina de sugestii!
La mine o sa aiba buchet si nasa si domnisoarele!

miresuca_surprinsa
26.04.2006, 23:00:00
Eu am fost la 3 nunti domnisoara de onoare si stiu ca trebuia sa tinem noi lumanarile pana la biserica.
La cununia religioasa erau preluate de catre nasi...
Acuma, depinde si de zona de unde sunteti, de traditiile care sunt pe la voi.
Eu sunt din Bacau, si pe la noi cam asa stau lucrurile. ;)

Tzitzi_mic
Si la noi nasii tin lumanarile in biserica, ei stau de-o parte si de alta a mirilor,apoi domnisorii si donsoarele de oroare:),parinti,frati etc,mai in spate.Stiu ca donsorii tre sa duca si florile care se aduna,si sa arate mesenilor locul lor,dak se face vreun aranjament mai precis la sala, la restaurant.In rest,habar nu am,mai spuneti-mi si mie ce mai stiti.8)

mam
asha stiu si eu, domnisoara si cavalerul de onoare tin lumanarile, iar atat nasii cat si ei trebuie sa inconjoare masa cu noi, si parca mai stiam ca nasii tin verighetele pana in momentul cand le cere preotul... si in nici un caz nu stau in spatele nostru, ci langa noi in stanga si in dreapta noastra, iar domnisoara si cavalerul de onoare langa ei stanga - dreapta, imediat in spate stau parintii nostrii si rude f apropiate frati surori...

xania
Da si la noi cavalerii tin lumanarile (dar cred ca exista si un moment cand ajung pe mana nasilor, nu sunt foarte sigura). Oricum fiecare zona cu specificul ei!

tina19
23.05.2006, 16:50:59
La noi in Ardeal nasii neaparat trebuie sa tina lumanarile la cununie pt a le lumina calea mirilor. Domnisoarele de onoare au buchete cam ca si al miresei.
Eu imi doresc un buchet din 100 de trandafiri. Ei nu voi avea din 100 de trandafiri ca nu-mi permite bugetul. Vor fi mai putini dar vor fi trandafiri. Va fi lunguiet buchetul si se va revarsa peste mana. Stiu ca va fi foarte greu dar eu l-am visat asa dintotdeauna. Pt. ca ne-am ales sa mergem pe alb si albastru voi avea si flori statice albastre in buchet. Miresuca mea va avea un buchet cam la fel ca si al meu dar mai micut ca si ea e mai micuta.

mam
24.05.2006, 08:34:21
eu si nasa o sa avem buchete aproape la fel, crini albi+trandafiri crem, prinsi in saten crem la mine si saten verde al nasei :love:

krysta
25.05.2006, 13:56:54
eu si nasa o sa avem buchete aproape la fel, crini albi+trandafiri crem, prinsi in saten crem la mine si saten verde al nasei :love:mereu m-am gandit cum trebuie sa fie buchetul nasii,dar raspuns nu am gasit ,iar ceea ce aud de la voi e chiar interesant.Eu sunt din Iasi si totusi foarte multi de acolo inca nu au auzit ca si nasa trebuie sa aiba buchet,dar eu vreau.Ma gandeam ca intr-un fel trebuie sa "semene" cu al meu dar asta nu e obligatoriu,nu?:-\

ligia
25.05.2006, 14:15:52
Eu o sa am nunta alb-violet si as fi vrut si buchetul sa fie violet, rochia alba...insa nu prea sunt multe flori violet. Stiu ca este lisiantus si iris, am vazut insa pe site-uri ca sunt si trandafiri violet, nu stiu daca sunt si la noi, pe la florarii nu prea am vazut. Aveti voi vreo idee?

mam
25.05.2006, 14:50:03
buchetele nu trebuie sa semene intre ele, chiar deloc, le poti face din flori diferite, culori diferite(sa se asorteze cu ce va imbracati), insa ce am ales noi ptr buchete sunt florile nstre preferate si merg si la rochitza mea si la costumasul nasei...

vicky
25.05.2006, 19:21:57
buna ligia, te rog sa nu iti faci griji pt ca nici trandafirii albasti nu sunt albasti. sunt albi dati cu spray :)) vorbeste la o florarie sa vezi daca nu pot face rost de spray violet.. trandafirii albasti de altfel arata ff bine, nu?..

myrela
20.06.2006, 16:13:38
Da si la noi cavalerii tin lumanarile (dar cred ca exista si un moment cand ajung pe mana nasilor, nu sunt foarte sigura). Oricum fiecare zona cu specificul ei!
asa este si la noi............cavalerul si domnisoara de onoare tin lumanarile pana la biserica apoi le iau nasii pana la sfarsitul slujbei apoi iar cavalerii,iar din cate stiu eu o saptamana dupa nunta nasii trebuie sa scoata mirii la biserica si doar daca vor mirii pot lasa o lumanare la biserica sau chiar pe amandoua............

baby_tweety
20.06.2006, 17:14:24
buna ligia, te rog sa nu iti faci griji pt ca nici trandafirii albasti nu sunt albasti. sunt albi dati cu spray :)) vorbeste la o florarie sa vezi daca nu pot face rost de spray violet.. trandafirii albasti de altfel arata ff bine, nu?..

Nu sunt dati cu spray...sunt tratati cu colorant.Se pune in apa in care stau si se fac diverse culori.Asa se fac cei din florariile noastre, acuma o fi aparut si alte modalitati.
Din cate stiu eu poti obtine orice culoare vrei.

ana_maria
20.06.2006, 17:59:26
Nu sunt dati cu spray...sunt tratati cu colorant.Se pune in apa in care stau si se fac diverse culori.Asa se fac cei din florariile noastre, acuma o fi aparut si alte modalitati.

da, dar schema asta nu merge si pentru trandafirii avalanche, adca aceia mari cat portocalele, albi...cred ca ii stiti

ligia
20.06.2006, 20:51:06
Precum am mai scris si in alt topic, am gasit trandafiri violet naturali, nu sunt vopsiti si nici tratati cu colorant. E un violet lavanda si arata superb. Sunt adusi nu stiu de unde... am mai vazut eu pe site-uri straine dar la noi pana acum nu am auzit decat varianta cu coloratul. Astia arata chiar altfel. Sunt foarte fericita.

ele
20.06.2006, 21:03:21
asa stiu si eu, nasii tin lumanarile in spatele(stanga,dreapta) mirilor in timpul slujbei dar parca are si nasa un buchet...pe care nu stiu unde il tine dar parca exista si un buchet al nasei.dar fara domnisoare de onoare nu se poate? ce rol au ele pana la urma? eu o am pe sora mea ...dar nu cred ca va fi de acord sa se imbrace la fel cu altcineva de dragul unei "traditii" cu care nu stiu daca e de acord... sau domnisoara nu trebuie sa fie din familie ci o prietena, mai multe?

tweety82
20.06.2006, 21:08:38
Poti sa-ti pui domnisoara de onoare pe cine vrei...eu am fost la fratele meu pt ca asa a vrut cumnata mea...nicidecum ca trebuie din familie sau ceva de genu
Si sincer depinde de tine daca vrei sa-ti imbraci domnisoarele de onoare la fel.Noi am fost 2 dar nu ne-am imbracat la fel....este decizia ta
Domnisoarele de onoare ar trebui sa se ocupe cu asezare invitatilor la masa daca ii asezi tu cum vrei,pusul cocardelor in piept,si normal nasa ar trebui sa aibe o domnisoara de onoare din partea ei ca sa tina lumanarea..si nasul la fel
la nunta fratelui meu tot eu am tinut lumanarea asa ca nu e o regula:)

ryanaro
21.06.2006, 09:06:55
Pai daca nu ai macar o dra de onoare cine tine lumanarea nasei in biserica? La fel si cu cavalerul de onoare. Eu am fost dra de onoare la nunta lui vara-meu si am purtat ce am vrut LOL. Impreuna cu cavalerul de onoare(fratele miresei), am pus cocarde in pieptul invitatilor. Nu i-am condus la locul lor, asta a facut soacra mare hehehe. La nunta mea am sa am 4 dre de onoare dintre care una e dra de onoare sefa care tine buchetul, restul arunca cu confetti sau petale si vreo 4 flower girls, care pun cocarde in piept si la mana. Cele 2 grupuri vor fi imbracate diferit unul de altul, iar dra de onoare sefa va avea un accesoriu diferit sa se vada ca e sefa LOL.

emilialigi
21.06.2006, 09:25:32
eu voi avea 3 don'shoare si 3 cavaleri! o don'shoara si un cavaler vor tine lumanarile in biserica (asa se face de obicei in Bucuresti) si nasa va avea si ea buchetul ei care va arata asa cum va vrea ea adica isi va alege singura florile si culoarea florilor din buchet!

ryanaro
21.06.2006, 09:57:53
Da, pai asa e frumos. Eu habar n-am ce flori ii plac nasei si n-are rost sa-i iau eu un buchet de trandafiri galbeni cand poate ea nu i suporta. Asa ca mai bine sa isi aleaga ea ce pofteste.

myrela
21.06.2006, 14:55:08
domnisoara de onoare poate fi oricine este fata nemaritata care vrei tu,eu voi avea pe verisoara viitorului meu sot si cavaler pe fratele meu care vor fi cu lumanarile,iar apoi mai am 3 prietene care le vreau domnisoare de onoare cu bughete si 3 veri de ai mei cavaleri,dar in nici un caz nu voi obliga pe nici una din ele sa se imbrace la fel............fiecare cu gustul lui..........cred ca obiceiul asta cu acelasi model la rochie este de la americani.......acum fiecare face cum crede

SDD
22.06.2006, 09:16:05
Fetelor ce buchet credeti ca mi s-ar potrivi, daca rochita mea e culoarea untului cu auriu ? Pupici!

ryanaro
22.06.2006, 09:25:47
Pai nu e neaparat ce ti se potriveste, ci ce flori iti plac tie LOL. Si conteaza si ce culori tematice ai ales pt nunta (huse scaune etc).

mam
22.06.2006, 09:32:10
eu am avut buchet si lumanari din crini albi cu trandafiri crem...

Alinta
24.06.2006, 00:09:51
eu voi avea 3 don'shoare si 3 cavaleri! o don'shoara si un cavaler vor tine lumanarile in biserica !

Si restul ce fac, ca nu pot sa-mi dau seama care e rolul lor, ca e posibil sa am si eu doua perechi sau trei, si nu stiu ce rol le revine fiecaruia!

valen
24.06.2006, 22:01:11
Si restul ce fac, ca nu pot sa-mi dau seama care e rolul lor, ca e posibil sa am si eu doua perechi sau trei, si nu stiu ce rol le revine fiecaruia!
pai unii pun cocarde, altii dau bomboane, altii arunca cu flori.. tin trena.. gasesti ce sa le dai sa nu se supere fiecare :). e mai greu cand e ca la mine nu am nici cocarde si nici trena :)) darma gandesc eu cum sa ii fac sa se faca utili.. aaa ii pui sa iti decoreze cu funde masinile :D

Alinta
24.06.2006, 22:21:10
:)) e si asta o treaba buna de facut :))

Alinta
24.06.2006, 22:56:50
Am gasit un buchet dragut ... de fapt doua!
Ce preferati un buchet in ton cu rochia, sau ma degraba un contrast puternic?

Alinta
24.06.2006, 23:19:25
Sau ca forma .... sa fie rotund sau alungit?!

valen
25.06.2006, 07:54:25
eu o sa il vreau compact si rotund cu trandafiri albi si orhidee verzi.. il vroiam numai din lacramioare, dar costa 120.000 firul (asta inainte de scumpiri) si mie imi tb 200 fire.. si mi-am luat gandul

RLK
25.06.2006, 08:29:03
Am gasit un buchet dragut ... de fapt doua!
Ce preferati un buchet in ton cu rochia, sau ma degraba un contrast puternic?

E superb primul. In genul asta il vreau si eu pe al meu... Mie imi plac tare mult buchetele rotunde.

911
25.06.2006, 10:25:28
Unde sa dau comanda pentru lumanari si buchete??? Aveti idee??? Si...cand intreb UNDE... vreau sa aflu unde se fac buchete frumoase... si bineinteles nu la preturi EXAGERATE (fara MOTIV!!! :D )

Alinta
25.06.2006, 14:48:45
Si mie tot astea rotunde parca imi plac mai mult, dar nu stiu daca sa fie in contrast puternic cu rochita (sa zicem rosu ca focul), sau sa fie o culoare pala :?

Alinta
25.06.2006, 18:10:24
Care e floarea miresei ? Ca eu inca nu sunt lamurita ...

tweety82
25.06.2006, 20:26:30
Care e floarea miresei ? Ca eu inca nu sunt lamurita ...

Vezi ca in poza cu buchetul care am pus-o sunt niste floricele mici albe..aia e floarea miresei

Alinta
25.06.2006, 21:24:56
Aha ... :-? si se gaseste in fiecare sezon oare?!

tweety82
25.06.2006, 21:33:25
Aha ... :-? si se gaseste in fiecare sezon oare?!

Da se gaseste in orice sezon

tweety82
25.06.2006, 21:36:06
Si ultimul buchet care l-ai atasat tu are floarea miresei ..se vede mai bine acolo ...abia acum am vazut:D

Alinta
25.06.2006, 21:36:19
Yupiiii, sper sa aiba si pe la florarii la mine in oras! Mersic!

tweety82
25.06.2006, 21:38:21
Sigur au ..daca nu ma insel aproape toate buchetele de mireasa au si floarea miresei ..eu asa am vazut pe la miresici..si e imposibil ca o florarie sa nu aiba floarea miresei
Cu placere :*

ryanaro
26.06.2006, 09:48:31
Pai eu nu vreau floarea miresei LOL. In general imi plac buchetele numai din aceeasi floare si cu cat mau putina "verdeata" in ele. Apropo, am inceput sa ma pricep la trandafiri. Am inceput sa ma documentez pt ca sunt atatea feluri si daca e la aranjamente nu stiu ce sa cer. Daca cer un buchet de trandafiri albi, sa zicem, pai sunt atatea feluri de trandafiri albi!!!Sau crem sau mai stiu eu.

emilialigi
26.06.2006, 10:29:05
buchetul meu va arata as:

ryanaro
26.06.2006, 10:30:17
Da, exact ce spuneam. Imi place buchetul tau, emilialigi. E genul meu. iti pui si cristale in el?

emilialigi
26.06.2006, 10:39:19
Da, exact ce spuneam. Imi place buchetul tau, emilialigi. E genul meu. iti pui si cristale in el?
nu va avea cristale ci perlute albe ca sa fie un pic in contrast!

danay
26.06.2006, 10:48:11
buna
uitati cateva modele de buchete care imi plac

ryanaro
26.06.2006, 13:37:10
Mie chiar imi plac calele. Chiar daca exista superstitia ca se duc cale la mort, eu n-am vazut pe nimeni cu cale la cimitir. Toti aveau garoafe. LOL Asa ca propun sa luam anatema de deasupra calei si s-o aruncam deasupra garoafelor LOL.

tweety82
26.06.2006, 18:43:05
Mie chiar imi plac calele. Chiar daca exista superstitia ca se duc cale la mort, eu n-am vazut pe nimeni cu cale la cimitir. Toti aveau garoafe. LOL Asa ca propun sa luam anatema de deasupra calei si s-o aruncam deasupra garoafelor LOL.

Si eu tot garoafe am vazut la mort
Eu una o sa-mi fac cu cale ca imi plac mult de tot
Si apropo am auzit pe la tv a fost o emisiune despre miresici pe euforia si a spus cineva de acolo sa nu ne mai ferim de cale pt ca inainte se faceau buchetele cu cale asa ca stai linistita

ryanaro
27.06.2006, 08:42:13
Eu nu imi fac cu cale, dar imi plac foarte tare. In special astea colorate. Si bineinteles ca nu sunt superstitioasa. Aici nici macar n-au auzit de chestia asta cu calele. Da, lumea duce garoafe la mort pt ca sunt flori ieftine. Lumea nu are bani sa mai puna cale.

ramonavelcota
27.06.2006, 09:16:50
si mie imi plac la nebunie calele. si invitatiile sunt cu cale, si cocardele, si aranjamentul de pe tort, si bucheteul meu va fi,...binenteles tot din cale.

ryanaro
27.06.2006, 10:46:24
Sunt buchete super pe site ul *reclama* la sectiunea buchete si cocarde, cu trandafiri exact cum imi plac mie. Referitor la forma buchetului, de care vreti?! Vreti unul "atarnator" sau poate unul rotund ca o minge care se tine pe mana? Vreti sa fie lung sau scurt?

anuca_m
27.06.2006, 11:02:02
Eu vreau tot trandafiri...si buchetul sa fie rotund..

iulia73190
27.06.2006, 11:08:19
si mie imi plac la nebunie calele. si invitatiile sunt cu cale, si cocardele, si aranjamentul de pe tort, si bucheteul meu va fi,...binenteles tot din cale.
Si eu o sa am un buchet numai din cale albe. Dar ATENTIE ,pistilul (ala mic si galben) pateaza foarte tare!!!

ligia
27.06.2006, 11:19:38
Eu vreau un buchet numai din trandafiri violet unul langa altul, micut si neatarnator si domnisoarei de onoare o sa-i fac un bulgare alb care se tine pe mana ca o posetutza.

911
27.06.2006, 12:49:43
Cateva idei de buchete de mireasa:

887888889890891

mirelaflorea
27.06.2006, 23:29:29
fetelor nu inteleg de ce sa iau si domnisoarelor de onoare buchete?
imi spuneti si mie cum sta treaba,va rog
pupici!

RLK
28.06.2006, 06:28:25
fetelor nu inteleg de ce sa iau si domnisoarelor de onoare buchete?
imi spuneti si mie cum sta treaba,va rog
pupici!

Este un obicei importat si nu cred ca acele buchete au un vreun rost, sunt doar asa, de frumusete. Eu oricum vroiam sa le iau invitatelor micute ceva de pus la mana si pana la urma voi lua si domnisoarei de onoare.

ryanaro
28.06.2006, 09:09:53
Daca se imbraca la fel, le trebuie buchete. Daca nu se imbraca la fel, nu le trebuie. Poate sa le oferi asa un corsaj de prins la mana, in mod simbolic.

angicaruntu
28.06.2006, 09:57:37
Ceau fetelor,

eu am 2 domnisoare de onoare,si o sa le iau cev ade pus la mina, din aceleasi flori ca si buchetul meu.
Am si miresica mica si ii voi lua si ei la fel.

911
28.06.2006, 14:51:45
Ceau fetelor,

eu am 2 domnisoare de onoare,si o sa le iau cev ade pus la mina, din aceleasi flori ca si buchetul meu.
Am si miresica mica si ii voi lua si ei la fel.

mda...si eu voi lua corsaje de flori pentru pus la maini pentru domnisoarele de onoare!!!

gaabitza
29.06.2006, 08:21:50
emilialigi foarte frumos buchetul! Rochita e cea din avatar sau va semana cu ea?

Se vorbeste atat de mult de buchet dar eu tot am ramas ca cateva nelamuriri: cand se da comanda pt buchet si cand se ridica?

Si in legatura cu culoarea. Mie mi se pare ca daca tinuta miresei(rochie, voal, coroita/diadema...) nu are decat o singura culoare ar trebui sa se mearga pe contrast. Cel putin asta e parerea mea. Dar totusi sunt de acord ca singurele flori perfecte pentru buchet sunt acelea preferate. Ca doar e un motiv pentru care iti plac(cum miros, cum arata)? Si intotdeauna te simti bine cand le ai in apropiere.

dj
29.06.2006, 08:35:36
emilialigi foarte frumos buchetul! Rochita e cea din avatar sau va semana cu ea?

Se vorbeste atat de mult de buchet dar eu tot am ramas ca cateva nelamuriri: cand se da comanda pt buchet si cand se ridica?

Si in legatura cu culoarea. Mie mi se pare ca daca tinuta miresei(rochie, voal, coroita/diadema...) nu are decat o singura culoare ar trebui sa se mearga pe contrast. Cel putin asta e parerea mea. Dar totusi sunt de acord ca singurele flori perfecte pentru buchet sunt acelea preferate. Ca doar e un motiv pentru care iti plac(cum miros, cum arata)? Si intotdeauna te simti bine cand le ai in apropiere.
Eu am dat comanda pentru buchete, lumanari si cocarde (sunt tot flori naturale) de o luna si am nunta pe 29 iulie. Dar am inteles ca minimum e cu o saptamana inainte de nunta.

ryanaro
29.06.2006, 08:56:41
Asta cu contrastul depinde foarte tare de tema nuntii. Daca ai alb-rosu, sa zicem, merge un buchet de flori rosii. Dar daca ai o nunta in pasteluri(alb, dusty pink si lila) cum am eu, normal ca imi trebuie un buchet mai putin "violent" hehehee.

gaabitza
29.06.2006, 09:15:45
ryanaro chiar ai nunta in mai 2007?
Ma surprinzi! Ai toate detaliile puse la punct. Eu sunt la un pas de nunta si mai am o multime de lucruri la care nu m-am gandit sau nu m-am hotarat. Tu ti-ai luat tot sau doar ai ideile puse la punct? Sfatuieste-ne si pe noi cum sa facem sa nu mai intram in criza de timp.

ryanaro
29.06.2006, 09:22:35
Cum am mai zis, eu sunt zodia fecioara LOL. Atentia la detalii conteaza hahahahaa. Nu mi-am luat tot, nici n-am ajuns prin tara inca LOOOL. Pe 15 iulie vin si tai si spanzur hehehe. E foarte important sa stii ce vrei si sa pui totul la punct, eventual sa faci liste, organizers si sa iei multe idei din reviste sau de pe net. Si mai e alt aspect: sa fie toate partile implicate de acord (adica viitorul sot si eventual parintii hehehe). Pe mine m-a uimit ca nu ne contrazicem cu nimic, pt ca logodnicul e mai sobru asa, dar e dispus sa poarte ce poza am pus eu la cum il asortam pe mire ( bej cu roz LOL). Iar pe ai mei i-am pus la colt cu impartirea sarcinilor. Adica se baga in doar pentru ce platesc. Platesc catering si bautura, isi dau cu parerea doar despre asta. Noi platim locatia si decorarea, facem cum ne taie capul. E super simplu. In plus, planuiesc sa apelez la o agentie LOOOL. Adevarul e ca imi trebuie, pt ca eu vin doar de 2 ori pe an in tara.

ryanaro
29.06.2006, 09:25:18
Acuma referitor la buchete si la flori: imi place foarte tare buchetul pe care l a avut nicole kidman la nunta ei de sapt asta.

http://www.theadvertiser.news.com.au/common/imagedata/0,1658,5175029,00.jpg

emilialigi
29.06.2006, 09:29:54
gaabitza, rochia nu este cea din avatar, este alta din tafta cumparata de la A&N! cea din avatar este de la CP si initial pe aceea am vrut sa o cumpar, dar pentru ca mi-a placut mai mult asta care de fapt am cumparat-o.....:-s

valen
29.06.2006, 10:13:30
Acuma referitor la buchete si la flori: imi place foarte tare buchetul pe care l a avut nicole kidman la nunta ei de sapt asta.

http://www.theadvertiser.news.com.au/common/imagedata/0,1658,5175029,00.jpg
sunt trandafiri? ca nu reusesc sa imi dau seama. eu zic ca o sa pun ceva culoare in buchet. ma gandeam la orhidee verzi langa trandafirii avalanche

ryanaro
29.06.2006, 10:17:03
Sunt david austin roses( un fel special de trandafiri care arata ca o cupa si in interior totul e ca o varza LOL serios). Si ea are culoare in buchet. Are niste bobocei micuuuuti roz.
http://www.cochet-groupe.ro/galerie_foto.php?cale=18

imi plac trandafirii aia roz. mi se par speciali (roz pal in exterior, roz aprins in interior).

valen
29.06.2006, 13:14:47
Sunt david austin roses( un fel special de trandafiri care arata ca o cupa si in interior totul e ca o varza LOL serios). Si ea are culoare in buchet. Are niste bobocei micuuuuti roz.
http://www.cochet-groupe.ro/galerie_foto.php?cale=18

imi plac trandafirii aia roz. mi se par speciali (roz pal in exterior, roz aprins in interior).
am dat search pe google si am gasit sunt frumosi dar cred ca si f scumpi

ryanaro
29.06.2006, 13:30:32
Pai cred ca sunt scumpi pt ca sunt un soi special. Eu am zis la inceput ca sunt bujori LOL Dar pe urma am vazut intr-o revista. E foarte interesant subiectul asta cu trandafirii pt ca sunt atat de multe feluri. Mie una imi plac si aia de dulceata. Sunt speciali, dar pt aranjamente. Nu cred ca stau intr-un buchet pt ca le cad petalele repede.Am gasit un soi- illusion, care cica tine foarte mult gata inflorit!
http://www.flowers.org.uk/images/flowers/spring05_illusionrose_260.jpg

asta e.

ryanaro
29.06.2006, 13:32:26
http://www.impfl.com/RIllusion.jpg

mai uite o poza. Sunt exact ce vreau, pt ca eu nu vreau boboci, ci gata infloriti. Nu vreau buchet de illusion, dar pt aranjamente sunt super.

ralukyon
29.06.2006, 13:40:44
mie asa imi place buchetul...
este al unei prietene care a avut nunta acum 2 ani...si mor dupa buchetul ei...
asa o sa il fac si eu...

ryanaro
29.06.2006, 15:46:51
E un buchet superb, dar nu zic de manusa ei ca iar ma bateti cu rosii LOL. Si vrei trandafiri la fel sau alta culoare? Vrei sa fie exact asa sau il vrei mai bogat?

ralukyon
29.06.2006, 16:21:16
E un buchet superb, dar nu zic de manusa ei ca iar ma bateti cu rosii LOL. Si vrei trandafiri la fel sau alta culoare? Vrei sa fie exact asa sau il vrei mai bogat?
e..las manusile..ca oricum le-a dat jos...
eu nu port manusi delok
iar buchetul as vrea sa fie la fel...doar ca trandafirii sa fie albi ca rochia mea tot alba e...
mie imi place f mult ca are iedera si nu e asa verde... buchetul...si are si perlute...margelute...ce sunt alea...
mai bogat..nu stiu...se poate?
si mie imi place buchetul din trandafiri infloriti...
a...si l-a faut in piata Amzei...

911
29.06.2006, 22:31:50
mie asa imi place buchetul...
este al unei prietene care a avut nunta acum 2 ani...si mor dupa buchetul ei...
asa o sa il fac si eu...

Da... e dragutz BUCHETUL, dar eu sunt de acord cu RYANARO... in legatura cu manusile... Nu stiu... makr le prindeau cu altceva nu cu margelutele alea :( SI... nu zic... si eu voi avea manusi (!!!) dar nu cu bilute :D

danay
30.06.2006, 18:07:51
si astea sunt dragute...........asa cred yo

ryanaro
30.06.2006, 18:16:35
sunt flori de lux asa e?! mi am salvat si eu poze de acolo. zau daca n-as da pe un buchet cu cale mov de la ei 7mil LOL. sunt supeeeerbe.

danay
30.06.2006, 18:25:02
stiu ca sunt scumpe dar sunt super dragute

karmela
30.06.2006, 19:47:25
salutare fetelor,azi am avut cununia civila si asa arata buchetul dupa 8 ore si 35 de grade celsius :) s-a mai deformat un pic intre timp.

karmela
30.06.2006, 20:03:12
scuze, fetele e prea mare poza cu buchetul si ma chinui s-o micsorez

Alinta
30.06.2006, 21:54:20
Acesta este frumos tare, dar nu cred ca la mine la florarie se poate realiza asa .... :(

911
01.07.2006, 00:18:04
Acesta este frumos tare, dar nu cred ca la mine la florarie se poate realiza asa .... :(

De ce sa nu se poata realiza??? Incearca... du-te cu poza si vezi ce zic daca merge sau nu!!! :P

Alinta
01.07.2006, 00:38:06
Am sa-i arat nasei si sa vedem, la culori stau in dubii, ca imi plac cele mai vii, dar aranjamentul arata tare bine!

911
01.07.2006, 00:39:04
Am sa-i arat nasei si sa vedem, la culori stau in dubii, ca imi plac cele mai vii, dar aranjamentul arata tare bine!

Eu vreau ca lumanarile sa fie cu flori albe.... :D desi mama si iubitul meu zic ca ar trebui sa fie un contrast ceva... :( nu stiu cred ca nu ma pricep eu prea bine :P

Alinta
01.07.2006, 00:48:00
Si mie imi plac trandafirii albi la nebunie, dar nu stiu daca merg asa de bine.... Uite un buchet care l-am mai postat si mi-a placut!

tweety82
01.07.2006, 00:50:35
Si mie imi plac trandafirii albi la nebunie, dar nu stiu daca merg asa de bine.... Uite un buchet care l-am mai postat si mi-a placut!

este superb buchetul

911
01.07.2006, 00:52:21
este superb buchetul

Da...si mie imi place foarte mult!!! Euinsa as vrea sa aibe si mai multa verdeata!!!

Alinta
01.07.2006, 14:21:22
Trandafirii din buchetul ultim care l-am postat, sunt trandafiri "normali", nu?
Ca am tot vazut pe aici discutandu-se despre tot felul de tipuri de trandafiri, dar cei de sus sunt din cei care sunt si pe la noi pe la florarii, nu? Nu stiu in schimb daca gasesc asa o culoare :(. Eu personal nu am vazut in realitate!

911
01.07.2006, 14:48:59
Trandafirii din buchetul ultim care l-am postat, sunt trandafiri "normali", nu?
Ca am tot vazut pe aici discutandu-se despre tot felul de tipuri de trandafiri, dar cei de sus sunt din cei care sunt si pe la noi pe la florarii, nu? Nu stiu in schimb daca gasesc asa o culoare :(. Eu personal nu am vazut in realitate!

La cat de bine ma pricep eu la flori... mi se par ca sunt si pe la noi astfel de trandafiri... dar o sa o intreb si pe sora-mea (expertul in flori) si daca e altfel decat am scris... te anunt!!! :P

Alinta
01.07.2006, 17:28:56
Ok, mersi frumos. abia astept!

911
01.07.2006, 17:59:38
Ok, mersi frumos. abia astept!

Sunt trandafiri normali.... sunt undeva intre boboci si infloriti... de-aia par asa... mai altfel ;)

fleur
02.07.2006, 08:30:36
este superb buchetul...si eu vreau un buchet din trandafiri, mai ales ca rochita mea arei 3 trandafirasi intr-o parte.....

fleur
02.07.2006, 09:15:31
pana la urma ce faceti va pastrati buchetul de mireasa sau il dati domnisoarei care-l va prinde?

Alinta
02.07.2006, 09:28:53
Eu mi l-as pastra daca iese frumos, dar nu stiu exact, pentru ca imi place faza cu aruncatul, ma mai gandesc!

911
02.07.2006, 10:19:30
Eu mi l-as pastra daca iese frumos, dar nu stiu exact, pentru ca imi place faza cu aruncatul, ma mai gandesc!

EU il voi arunca si i-l voi si lasa domnisoarei... In nici-un caz nu i-l voi lua inapoi cum am patit eu la o nunta la care am fost acum 4 ani...Am prins buchetul si mireasa a venit si a zis ca o sa il ia inapoi acasa ca vrea sa-l pastreze....Mai bine nu-l mai arunca! :(

dj
02.07.2006, 12:01:07
EU il voi arunca si i-l voi si lasa domnisoarei... In nici-un caz nu i-l voi lua inapoi cum am patit eu la o nunta la care am fost acum 4 ani...Am prins buchetul si mireasa a venit si a zis ca o sa il ia inapoi acasa ca vrea sa-l pastreze....Mai bine nu-l mai arunca! :(
Nu am patit asta, chiar m-am oferit sa restitui buchetul pe care l-am prins la o nunta (mireasa nu a acceptat, nu vroia sa il pastreze), dar sunt de aceeasi parere. Mi se pare penibil sa arunci buchetul si apoi sa te duci sa il ceri inapoi. Nici eu nu il voi cere.

fleur
02.07.2006, 12:45:25
o sa-l pastram pe cel de la cununie.......

dj
02.07.2006, 14:18:27
Care o sa-l prinda al ei va fi ...nu are rost sa-l arunc si dupa sa-l iau inapoi lol
Sa nu se simta prost saraca ...si sincer nu as vrea sa vad cum se ofileste buchetul meu in timp ...asa ca mai bine sa se ofileasca la ea ;))
Sa stii ca eu am pastrat buchetul pe care l-am prins si am anuntat mireasa (fosta) ca il mai am. Arata foarte bine pe post de decoratiune interioara. Probabil ca pe cel de la cununia civila il voi pune langa el.

Alinta
02.07.2006, 15:03:47
Eu la cununie nu voi avea alt buchet, la noi nu prea este obiceiul sa ai doua buchete, mai ales la cate flori voi primi...

911
02.07.2006, 15:13:52
Eu la cununie nu voi avea alt buchet, la noi nu prea este obiceiul sa ai doua buchete, mai ales la cate flori voi primi...

Eu voi face cununia sambata... si AUTOMAT trebuie alt buchet.... ca doar nu vin cu acelasi de sambata dimineata... :D

911
02.07.2006, 15:23:05
Eu vreau ambele cununii in aceeasi zi daca se poate dar tot imi fac 2 buchete:D

Eu prefer sa am doua coafuri diferite.... si e mai putin obositor in 2 zile diferite :D

911
02.07.2006, 15:37:41
eh..la cununie doar o sa-l am intins si cu varfurile intoarse in afara cred ..nu am prea mari pretentii:)

eu de fel am parul foarte intins si drept.... si m-am plictisit... o sa-l fac bucle in spirala :D

ryanaro
02.07.2006, 18:53:18
Si eu tot par drept am- nu imi place. Mi-ar placea sa aiba mai mult volum....

911
03.07.2006, 16:32:10
eu il intind mai mereu pt ca este cam rebel ....daca-l dau cu spuma se face cret...dar nu ma chinui prea mult pt cununie

Ce mi-as fi dorit eu sa am parul ondulat.... :D Eu ... daca il dau cu spuma tot drept ramane!!! :((

Alinta
03.07.2006, 16:45:35
De regula cine are parul drept si-l doreste ondulat si invers. Al meu nu e nici drept, nici ondulat, e asa o chestie ciudata intre!

tweety82
03.07.2006, 17:42:11
De regula cine are parul drept si-l doreste ondulat si invers. Al meu nu e nici drept, nici ondulat, e asa o chestie ciudata intre!

Pai cam asa e si al meu ..de aceea ori trebuie sa-l indrept ori sa-l dau cu spuma..ma enerveaza ambele solutii ...indreptatul imi ia mult timp iar spuma in par nu prea o suport:(

911
03.07.2006, 23:10:25
Pai cam asa e si al meu ..de aceea ori trebuie sa-l indrept ori sa-l dau cu spuma..ma enerveaza ambele solutii ...indreptatul imi ia mult timp iar spuma in par nu prea o suport:(

Revenind la subiectul acestui THREAD: "BUCHETUL DE MIREASA", este superb al tau... si sincer mie imi plac calele... dar ma tot bat la cap ai mei si ai lui ca sunt flori pentru alte evenimente :D ma rog superstitii...

Si cum eu nu sunt superstitioasa... as face buchetul asa... dar stiind-o pe mama, mi-e frica sa nu stea toata viata cu gandul ca daca am avut cale la nunta cine stie ce se va intampla!!! :O

Asa... mai bine, fac din altceva... :D Oricum... il voi avea doar cateva ore :D Ca dup-aia il arunc!!! Si-l ia altcineva :( Makr sa-l ia cineva si sa aibe si noroc de maritish :D

Alinta
04.07.2006, 22:33:11
Noi vorbim de buchete, dar nu nasa le face? Noi ii dam sugestii cu ce am dori si ea da comanda?

tweety82
04.07.2006, 22:46:00
Noi vorbim de buchete, dar nu nasa le face? Noi ii dam sugestii cu ce am dori si ea da comanda?

Eu stiu ca mirele cumpara buchetele si nasii lumanarile ... mirele-i da buchetul nasei cand se duce sa o ia de acasa , apoi ii da buchetul si miresei

911
04.07.2006, 22:46:13

mmmm... ba da... cam asa este traditia... dar daca cineva are pretentii prea mari... parca ii este si jena sa ii zica pretul adevarat nasei... mie una mi-ar cam fi :D

Alinta
04.07.2006, 22:54:47
Pe mine m-a intrebat cam cum vreau si la momentul acela nu prea stiam, dar acum mi-am facut o idee si nu cred ca e prea scump, la culoare ramane sa ma hotarasc! Am mai atasat doua modele pe langa preferatele mele din album! Unul il stiti ca e avatarul unei miresici de aici, dar mi-a placut la nebunie!

gabryella8
05.07.2006, 00:16:24
Vreau sa va intreb daca a vazut cineva pe net vreun buchet mireasa in forma de cascada mai maricel din trandafiri si orhidee (portocaliu cu orhidei albe). Vreo poza este pe net?

JolieFamme
05.07.2006, 02:10:55

nu deci mireasa face buchetele de flori iar nasa face lumanarile, in ultima vreme cam asta e deja olrdinea.. am fosat si mireasa(civil) si nasa lol

911
05.07.2006, 06:23:31
nu deci mireasa face buchetele de flori iar nasa face lumanarile, in ultima vreme cam asta e deja olrdinea.. am fosat si mireasa(civil) si nasa lol

La noi....de cate ori au nasit ai mei, ei au cumparat si buchetele :( Ce fraieri au fost =))

Alinta
05.07.2006, 08:57:25
Mie mi-a zis din prima nasa ca ea face buchetul, lumanarile, ia voalul si plateste biserica!

ryanaro
05.07.2006, 09:00:18
Mirele e ala care plateste buchetele, lumanarile si cocardele. In mod traditional, bineinteles. La fel, cum in mod traditional socrii mici platesc pt nunta LOL. Poate sa plateasca el buchetele ca tot aia e. Am sa propun ca toti banii sa se verse intr un cont astfel incat toata lumea sa nu stie pt ce plateste LOL.

911
05.07.2006, 09:20:35
Mirele e ala care plateste buchetele, lumanarile si cocardele. In mod traditional, bineinteles. La fel, cum in mod traditional socrii mici platesc pt nunta LOL. Poate sa plateasca el buchetele ca tot aia e. Am sa propun ca toti banii sa se verse intr un cont astfel incat toata lumea sa nu stie pt ce plateste LOL.

Asta este traditia in Anglia...vrei sa spui, nu?

ryanaro
05.07.2006, 09:23:18
In anglia e faza cu mirele, in romania e cu socrii mici LOL. Dar ai mei n-au bani sa plateasca pt tot, asa ca impartim LOL. Iar sa il las pe el sa si aleaga buchetele (ca aici), ar fi curata sinucidere LOOOOOL.

911
05.07.2006, 09:27:03
In anglia e faza cu mirele, in romania e cu socrii mici LOL. Dar ai mei n-au bani sa plateasca pt tot, asa ca impartim LOL. Iar sa il las pe el sa si aleaga buchetele (ca aici), ar fi curata sinucidere LOOOOOL.

Pai... uite ce am auzit si pe la alte nunti si cum am inteles ca va fi si la noi:

-restaurantul il platesc fie parintii celor doi miri (in proportii egale, sau dupa posibilitati... la mica intelegere :) ) fie mirii.
-lumanarile, voalul si biserica NASII
-buchetele mirele (dar noi am transferat datoria pe umerii nasilor- fratele viitorului sot, care vor transfera datoria pe umerii socrilor mari... sau o parte din ea :D);

Eu asa stiu ca este...

Ah si mai era un obicei: socrii mari cumpara tinuta miresei iar socrii mici pe cea a ginerelui :D Dar noi am stabilit de la bun inceput sa nu respectam asta!!! :D

crissy
05.07.2006, 09:33:34
noi ne facem singuri nunta , asa ca nu credca vom tine cont de traditii ; ce-i drept avem super nasi , adevarati parinti si tot nu vrem sa ne plateasca nimic.
Daca vor ei neaparat , sa dea ceva simbolic este suficient , si asa dau dar si la restaurant.

ryanaro
05.07.2006, 09:35:11
Ai lui sunt pensionari si n-au bani asa ca nu contribuie. Doar ai mei si el platesc-nu jumate-jumate. Sa vedem care parte da mai mult LOL. Nasii nu vreau sa plateasca nimic- doar sa si ia singuri hainele LOL.

crissy
05.07.2006, 09:39:55
Ai lui la fel sunt pensionari, mama e singura , asa ca noi trebuie sa ne straduim sa facem tot.
nasii ne-au spus ca daca e nevoie ne mai dau ei , dar este exclus .
Noi sa fim sanatosi ca banii ii facem . :))

911
05.07.2006, 09:40:15
Ai lui sunt pensionari si n-au bani asa ca nu contribuie. Doar ai mei si el platesc-nu jumate-jumate. Sa vedem care parte da mai mult LOL. Nasii nu vreau sa plateasca nimic- doar sa si ia singuri hainele LOL.

la noi fiind nasii in familie :D le mai amestecam...de exemplu eu mi-am cumparat voalul...adik mama :D o data cu rochia de mireasa... ar fi fost culmea... sa ma duc cu nasa si sa nu mai gasesc din acelasi material :))

schorrych
05.07.2006, 09:42:42
eu o sa am buchetul din trandafiri albi iar nasa din trandafiri rosii...nu stiu exact cum or sa arate buchetele pt ca nasa se ocupa sa le faca dar sper sa fie frumoase...:D in legatura cu ce ziceati cu costurile nuntii la noi noi am suportat tot pana acuma...adik eu si cu al meu sot...ai mei ma ajuta doar cu mancarea pt cununia civila iar ai lui nu ne ajuta cu absolut nimic...nasa cumpara buchetele si lumanarile,oglinda,voalul si tiara...iar banii pe buchete o sa ii dea al meu sotisor ca asa se face...

911
05.07.2006, 10:09:14
eu o sa am buchetul din trandafiri albi iar nasa din trandafiri rosii...nu stiu exact cum or sa arate buchetele pt ca nasa se ocupa sa le faca dar sper sa fie frumoase...:D in legatura cu ce ziceati cu costurile nuntii la noi noi am suportat tot pana acuma...adik eu si cu al meu sot...ai mei ma ajuta doar cu mancarea pt cununia civila iar ai lui nu ne ajuta cu absolut nimic...nasa cumpara buchetele si lumanarile,oglinda,voalul si tiara...iar banii pe buchete o sa ii dea al meu sotisor ca asa se face...

OGLINDA??? trebuie si oglinda??? Pt. ce??? Ooops...eu nu stiam.... unde se foloseste????

ryanaro
05.07.2006, 10:16:11
Pai ca nasa cica trebuie sa iti tina oglinda si sa te aranjeze.

Alinta
05.07.2006, 10:23:48
Pai si ce, nu ai tu vreo oglinda pe acasa sa te vezi in ea?

ryanaro
05.07.2006, 10:25:01
Pai nu cred ca vb cu mine, ca eu n-am treaba cu din astea. Nasa nici n o sa stea la mine cand ma aranjez LOL.

schorrych
05.07.2006, 10:29:03
OGLINDA??? trebuie si oglinda??? Pt. ce??? Ooops...eu nu stiam.... unde se foloseste????

In oglinda pe care o va cumpara nasa te vei gati pt nunta si la sfarsit cand iti da voalul jos si iti pune un batic,esarfa ;iar oglinda iti va ramane tie

911
05.07.2006, 10:37:25
Pai ca nasa cica trebuie sa iti tina oglinda si sa te aranjeze.

=)) Pe mine ma aduce tata direct aranjata la biserica... asa ca am scapat de oglinda :D ce??? Sa ma vad si sa izbucnesc in lacrimni ca sunt nemultumita de cum arat??? =))))))

911
05.07.2006, 10:38:21
In oglinda pe care o va cumpara nasa te vei gati pt nunta si la sfarsit cand iti da voalul jos si iti pune un batic,esarfa ;iar oglinda iti va ramane tie

Faza cu datul voalului jos.,... as face-o dar nu ca sa-mi pun batic :(( nu vreau Zau.... sa stric eu frumusete de coc... punand baticul??? :((

schorrych
05.07.2006, 10:41:00
Faza cu datul voalului jos.,... as face-o dar nu ca sa-mi pun batic :(( nu vreau Zau.... sa stric eu frumusete de coc... punand baticul??? :((

pai nici eu nu o sa imi pun batic...nu iti inchipui un batic ca acela cum poarta femeile de la tara sau babele...=)) o sa imi pun ca o bentita ceva de genu asta asa ca nu o sa strici coafura...

crissy
05.07.2006, 10:47:11
sau mai bine o esarfa
Dar lamuriti-ma si pe mine , apropo de buchete, in afara de buchetul miresei si al nasei , se face si pt domnisoara de onoare ?

911
05.07.2006, 10:49:10
pai nici eu nu o sa imi pun batic...nu iti inchipui un batic ca acela cum poarta femeile de la tara sau babele...=)) o sa imi pun ca o bentita ceva de genu asta asa ca nu o sa strici coafura...

Aha... m-ai linistit... cat de cat :D Mersi!!!

911
05.07.2006, 10:50:11
sau mai bine o esarfa
Dar lamuriti-ma si pe mine , apropo de buchete, in afara de buchetul miresei si al nasei , se face si pt domnisoara de onoare ?

Unii fac si la domnisoara sau domnisoare de onoare... Unii le fac buchetele iar altii le fac sub forma de bratari de mana din flori naturale... Eu una nu cred ca voi face "buchetele" pt. domnisoare :D

bogdy
05.07.2006, 13:55:01
eu am vazut intr-o prezentare, pe un dvd, un buchet superb, rotund ca o minge, din minirose de culoare alba, iar la mijloc (la ecuator) un rand de minirosa grena. era si extrem de practic:te saturai de el - il agatai ca pe cosulet, de mana.eu asa mi-l fac.

gabryella8
05.07.2006, 15:13:04
Sa va spun: obiceiurile depinde de zona din care esti - banat, oltenia, moldova, bihor.
In banat nasa cumpara lumanarile si plateste popa atat..........restul da darul
In oltenia chiar a fost nasa mea, nasa la o nunta si a trebuit sa trimita bani sa cumpere voalul miresei, sa cumpere mama miresei lumanarile, sa plateasca popa la Biserica sa dea darul la masa si nu mai stiu ce.
In moldova nu stiu sa va spun poate e cineva pesite care are nunta in partea aceea
In bihor unde am si eu nunta e in felul urmator: nasii (2 perechi) cumpara lumanarile si platesc jumi-juma popa---atat si bineinteles darul la masa

Si in banat si in bihor: fiecare cumpara ce vrea la intelegere
Cel mai corect ar fi ca mirii sa-si cumpere imbracamintea, buchetul de mireasa si........
Ce am mai vazut in oltenia: nasii nu tin lumanarile in biserica ci domnisorii de onoare???????????????????????????

schorrych
05.07.2006, 15:18:33
Sa va spun: obiceiurile depinde de zona din care esti - banat, oltenia, moldova, bihor.
In oltenia chiar a fost nasa mea, nasa la o nunta si a trebuit sa trimita bani sa cumpere voalul miresei, sa cumpere mama miresei lumanarile, sa plateasca popa la Biserica sa dea darul la masa si nu mai stiu ce.
In moldova nu stiu sa va spun poate e cineva pesite care are nunta in partea aceea
In bihor unde am si eu nunta e in felul urmator: nasii (2 perechi) cumpara lumanarile si platesc jumi-juma popa---atat si bineinteles darul la masa

Cel mai corect ar fi ca mirii sa-si cumpere imbracamintea, buchetul de mireasa si........
Ce am mai vazut in oltenia: nasii nu tin lumanarile in biserica ci domnisorii de onoare???????????????????????????

eu din cate stiu domnisoara de onoare si cu cavalerul de onoare tin lumanarile,nu nasii...dar am inteles ca in alte parti este invers...deci depinde de zona:-w

xania
05.07.2006, 15:21:17
In moldova tin nasii lumanarile (doar in biserica) dar pana acolo le aduc cavalerii!

gabryella8
05.07.2006, 16:50:20
In moldova tin nasii lumanarile (doar in biserica) dar pana acolo le aduc cavalerii!

In banat si Bihor nasii tin lumanarile de la inceput si pana la sfarsit.

ema
06.07.2006, 13:04:40

La noi mirele plateste buchetele, nasa ia voalul (sau il plateste) iar nasul plateste lumanarile si biserica.

ema
06.07.2006, 13:13:52
Aha... m-ai linistit... cat de cat :D Mersi!!!

Iti cumperi o esarfa (de fapt nasa trebuie sa o ia) si dupa ce iti da voalul jos iti pune esarfa, dar asa de forma sa nu-ti strici coafura si dupa aceea poti sa o pui pe umar. Multe prietene de-ale mele au facut asa. Am mai fost la o nunta la care dupa ce si-a dat voalul jos (ma rog...nasa), mireasa si-a pus palarie. Dar asa cu palarie iti strici sigur coafura. Asa ca, varianta cu esarfa e cea mai buna.

ANCA
06.07.2006, 19:15:33
Asa am si eu de gand sa-mi cumpere nasa o esarfa sa o pun pe umer.De fapt voiam sa va intreb ce buchet sa-mi aiu ca rochia mea are o broderie finuta aurie pe corset si posetuta mi-am luat tot asa ceva cu auriu.Merge oare alb simplu??ASTEPT RASPUNS DE LA VOI

mihaelapaf
06.07.2006, 23:09:43
buna,
asa a aratat buchetul meu de mireasa.

geoo
07.07.2006, 00:32:35
La noi in Ardeal nasii neaparat trebuie sa tina lumanarile la cununie pt a le lumina calea mirilor. Domnisoarele de onoare au buchete cam ca si al miresei.
Eu imi doresc un buchet din 100 de trandafiri. Ei nu voi avea din 100 de trandafiri ca nu-mi permite bugetul. Vor fi mai putini dar vor fi trandafiri. Va fi lunguiet buchetul si se va revarsa peste mana. Stiu ca va fi foarte greu dar eu l-am visat asa dintotdeauna. Pt. ca ne-am ales sa mergem pe alb si albastru voi avea si flori statice albastre in buchet. Miresuca mea va avea un buchet cam la fel ca si al meu dar mai micut ca si ea e mai micuta.

Ca sa se reverse peste mana buchetul va trebui sa ai si parul "revarsat". Eu am vazut mai peste tot ca buchetul tre' sa fie "in ton" cu cofura. De ex. la un buchet perfect rotund merge un coc rotund!
nu e o regula dar da bine!

Alinta
07.07.2006, 09:20:32
Ei, inseamna ca m-am orientat bine, ca eu voi avea buchetul bulgaras si parul va fi prins coc :D !

ryanaro
07.07.2006, 10:09:24
Aici nimeni nu are coc, ci toata lumea are parul lasat si au numai buchete rotunde LOL. Nu mi se pare o regula. Nici nu cred ca trebuie sa se asorteze.

Alinta
07.07.2006, 10:47:42
Am vazut si eu ca aproape nimeni nu va avea coc :-? !

ryanaro
07.07.2006, 10:51:38
Iar destul de rar poarta voal!!!! De aia zic ca nu poti sa faci o legatura intre coafura si buchet. Nici macar intre lumanari si buchet, at that. cred ca tine de preferinte, daca vrei unul lung sau unul compact. La fel tine de preferinte daca vrei sa aiba frunze. Spre exemplu eu nu vreau sa aiba nici un fel de verdeata in el- sa fie totul aceeasi culoare. E o preferinta pur personala.

Alinta
07.07.2006, 13:11:13
Am observat si eu chestia cu voalul, ca e prins doar asa, parca de forma, si la un moment dat dispare, oare sunt singura care pune accent pe voal :-?, sa fie amplu si sa fie deasupra coafurii, etc. (ca in avatarul meu)?

ema
07.07.2006, 14:43:04
Asa am si eu de gand sa-mi cumpere nasa o esarfa sa o pun pe umer.De fapt voiam sa va intreb ce buchet sa-mi aiu ca rochia mea are o broderie finuta aurie pe corset si posetuta mi-am luat tot asa ceva cu auriu.Merge oare alb simplu??ASTEPT RASPUNS DE LA VOI

Poti sa-ti faci buchetul alb (daca rochia e alba), sau poti sa combini alb cu crem.

ryanaro
07.07.2006, 14:44:56
Sau alb cu verde, ca verdele pune in evidenta auriul. Sau daca esti mai indrazneata, niste trandafiri grena- si ei merg cu auriu.

buretzica
07.07.2006, 15:02:26
Am Fost La O Nunta Unde Si Mirii Si Nasii Erau Catolici, In Biserica Nasii Stateau In Spatele Mirilor Si Tineau Lumanarile
In Schimb La Toate Nuntile La Care Am Fost Cu Nasi Si Miri Ortodoxi, Lol, Nasa Statea In Stanga Miresei, Nasul In Dreapta Mirelui, Langa Nasa Domnisoara De Onoare Ce Tinea Lumanarea, Si In Dreapta Nasului Cavalerul De Onoare, Care La Randu-i Tinea Lumanarea, Numai La Dantzuire Nasa Si Nasul Au Luat Lumanrile. Si In Poze

ema
07.07.2006, 15:24:42
Am Fost La O Nunta Unde Si Mirii Si Nasii Erau Catolici, In Biserica Nasii Stateau In Spatele Mirilor Si Tineau Lumanarile
In Schimb La Toate Nuntile La Care Am Fost Cu Nasi Si Miri Ortodoxi, Lol, Nasa Statea In Stanga Miresei, Nasul In Dreapta Mirelui, Langa Nasa Domnisoara De Onoare Ce Tinea Lumanarea, Si In Dreapta Nasului Cavalerul De Onoare, Care La Randu-i Tinea Lumanarea, Numai La Dantzuire Nasa Si Nasul Au Luat Lumanrile. Si In Poze

Asa stiu si eu, la noi asa se procedeaza.

ryanaro
07.07.2006, 15:37:37
Dar la protestanti cum se face?

ligia
07.07.2006, 15:57:48
Si in Banat la ortodoxi stau nasii in spatele mirilor cu lumanarile.

aurorritaela
07.07.2006, 16:01:42

PAI EU SUNT DIN MOLDOVA (PIATRA NEAMT) SI AICI NASII TREBUIE, SAU CEL PUTIN ASA ERA INAINTE,SA CUMPERE LUMANARILE,VOALUL SI SA PLATEASCA BISERICA!
NUMAI CA EU O SA-MI CUMPAR SINGURA VOALUL,DE FAPT MI-L FAC ACOLO UNDE FAC SI ROCHIA SA FIE IN TON CA ROCHIA NU E ALBA,E CULOAREA UNTULUI.
VA PUPIC SI CASA DE PIATRA.

buretzica
07.07.2006, 18:18:13
poti sa-l faci alb, cu cozile imbracate in auriu, sau exista spray-uri cu care se pot vopsi florile

buretzica
07.07.2006, 18:22:10
eu cam asa vreau sa arate buchetele mele, si al nasei il fac cu trandafiri rosii si crin imperial cu rosu/roz.
cred ca o sa o intreb si pe nasa cum se imbraca sa-l asortez
ps: primul e pt cununia civila, al doilea de mireasa

911
08.07.2006, 09:30:22
Si eu o sa pun accent pe voal si e posibil ca in cazut in care sa gasesc un coc care sa-mi placa sa-mi fac si eu coc
Problema e ca nu vreau un coc lipit de cap asa ca e cam greu sa gasesc un coc messy
Acum sa vad ce idei are si coafeza
Oricum si cu parul lasat de fapt jumatate lasat, jumatate prins tot o sa pun accent pe voal si nici nu am de gand sa-l dau jos ...o sa aman dezgatitul cat se poate de mult:D

Si eu voi amana dezgatitul... din doua motive: imi place VOALUL si altul: nu suport baticurile... in fine...am vb cu nasa si a zis ca va lua esarfa :D Dar tot nu se compara cu voalul :P

fleur
09.07.2006, 08:06:46
Si eu tot esarfa o sa am si sincer nu o sa port esarfa decat la hora miresei...dupa aia o dau jos :D

si eu tot esarfa am...si la fel o s-o port doar la hora...

911
09.07.2006, 13:35:06
si eu tot esarfa am...si la fel o s-o port doar la hora...

Pai... oare va face cineva altfel??? EU am de gand s-o port cat mai putin :D

911
09.07.2006, 18:45:50
=)) cred ca nimeni nu vrea baticul sau esarfa prea mult timp ;))

daca ar fi dupa mine.... dupa ce dau esarfa jos.... mi-as pune iar voalul :D

orelana
10.07.2006, 22:17:07
Miresicilor, am si eu o intrebare, pot gasi nuferi in septembrie pt buchetul de mireasa?
Sunt din Giurgiu si pot ajunge f usor la Bucuresti!
Multam`

ema
11.07.2006, 13:55:13
daca ar fi dupa mine.... dupa ce dau esarfa jos.... mi-as pune iar voalul :D

Si eu la fel as face...:))

nikolle
11.07.2006, 18:26:38
salut toate miresicile ,
despre buchetul de mireasa as putea sa va dau o idee pt ca eu am avut deja nunta
buchetul meu a fost artificial, foarte frumos, confectionat din trandafiri albi de toate marimile de la cel mai mare la cel mai mic pt ca a fost cazut pe mana, vreau sa va zic ca nimeni nu a crezut ca nu e natural ,toata lumea il mirosea.si in afara de asta pt ca buchetul a fost atat de frumos m-am indragostit de el ca nu-mi venea sa-l mai arunc,pe langa asta ma pisa si toata lumea la cap ca asta nu e obicei ortodox, dar eu vroiam sa-l arunc asea de distractie, mama si soacra ziceau sa nu-l arunc ca-i prea frumos, matusile ziceau sa nu-l arunc ca nu e obiceiu' nostru ,domnisoarele ziceau sa-l arunc sa-l prinda ele (care mai de care veneu sa trateze cu mine: "sa mi-l arunci mie") si de aici mi-a venit ideea :am comparat niste flori aseamanatoare cu cele din buchetul meu ,niste trandafirasi mai micuti dar tot albi si am confectionat 5 buchetele mai mici pe care le-am tinut unite in mana cand am iesit de la biserica si le-am aruncat.

nikolle
11.07.2006, 19:11:16
daca va placut ideea mea si va ganditi sa o puneti in aplicare aveti grija sa nu se prinda nimeni ca sint mai multe nu spuneti si nu aratati la nimeni ca sa fie surpriza. Eu am avut mare grija sa nu afle fetele cu tote ca mi-a fost greu sa tin secretul.
A fost tare haioasa faza cand au ramas toate uimite, fetele au crezut ca asa a fost sa fie si s-a desfacut buchetul pt ca urmeaza mai multe nunti.
Si cred ca am facut bine ca le-am aruncat la iesirea din biserica pt ca s-au bucurat de el toata nunta si nu doar la plecare, cum se zice ca se arunca dupa legatoare (oricum toata lumea a zis ca nu e obicei ortodox , si am zis ca daca e de distractie atunci distractie sa fie; nu am mai tinut cont )
EEE si asa am impacat pe toata lumea si mama si soacra si matusile si 5 domnisoare si pe prietenii lor care s-au amuzat tare mult, si pe cei din jur care au fost incantati de ideea mea

geoo
12.07.2006, 21:57:32
salut toate miresicile ,
despre buchetul de mireasa as putea sa va dau o idee pt ca eu am avut deja nunta
buchetul meu a fost artificial, foarte frumos, confectionat din trandafiri albi de toate marimile de la cel mai mare la cel mai mic pt ca a fost cazut pe mana, vreau sa va zic ca nimeni nu a crezut ca nu e natural ,toata lumea il mirosea.si in afara de asta pt ca buchetul a fost atat de frumos m-am indragostit de el ca nu-mi venea sa-l mai arunc,pe langa asta ma pisa si toata lumea la cap ca asta nu e obicei ortodox, dar eu vroiam sa-l arunc asea de distractie, mama si soacra ziceau sa nu-l arunc ca-i prea frumos, matusile ziceau sa nu-l arunc ca nu e obiceiu' nostru ,domnisoarele ziceau sa-l arunc sa-l prinda ele (care mai de care veneu sa trateze cu mine: "sa mi-l arunci mie") si de aici mi-a venit ideea :am comparat niste flori aseamanatoare cu cele din buchetul meu ,niste trandafirasi mai micuti dar tot albi si am confectionat 5 buchetele mai mici pe care le-am tinut unite in mana cand am iesit de la biserica si le-am aruncat.

ideea ta e geniala!!!=D> Trebuie sa recunosc k nu am mai auzit pe nimeni.

911
13.07.2006, 10:02:29
URGEEEENT.... Am si eu nevoie de site-uri cu poze de buchete... .vsau multe poze. Ma intereseaza buchetele rotunde :D

Peste aproape 2 sapt. e nunta si nu stiu ce buchete :(

ryanaro
13.07.2006, 10:05:38
Pai am eu cateva in semnatura... daca ai rabdare LOL

911
13.07.2006, 10:07:57
Pai am eu cateva in semnatura... daca ai rabdare LOL

eu am rabdare ! :D

lavinyasm
13.07.2006, 10:09:15
buna miresici am si eu o intrebare cine cumpara buchetele eu sau nasa?

911
13.07.2006, 10:11:29
buna miresici am si eu o intrebare cine cumpara buchetele eu sau nasa?

nasii din cate stiu eu...altii zic ca mirele ...

mam
13.07.2006, 10:18:21
URGEEEENT.... Am si eu nevoie de site-uri cu poze de buchete... .vsau multe poze. Ma intereseaza buchetele rotunde :D

Peste aproape 2 sapt. e nunta si nu stiu ce buchete :(

buna,

eu de aici m-am inspirat cu buchetele mele de flori*reclama*,tre sa dai click pe buchete, si buchetul meu de la cununia religioasa e in genul celui al 4-lea cu crini si trandafiri! oricum sper sa te ajute! pupici, mam

911
13.07.2006, 10:25:46
buna,

eu de aici m-am inspirat cu buchetele mele de flori: *reclama* ,tre sa dai click pe buchete, si buchetul meu de la cununia religioasa e in genul celui al 4-lea cu crini si trandafiri! oricum sper sa te ajute! pupici, mam

Multumesc mult... Chiar acum o sa ma uit pe el!!!!

Te pup!!!!

Alinta
13.07.2006, 17:59:26
Am si eu vreo doua rotunde in semnatura!

myrela
25.07.2006, 21:47:24
al meu cam asa as vrea sa fie

alma238
26.07.2006, 15:58:33
calele sunt florile mele preferate. e vreo problema legata de buchetelul de mireasa cu aceste flori?

ralukyon
26.07.2006, 16:12:36
calele sunt florile mele preferate. e vreo problema legata de buchetelul de mireasa cu aceste flori?
superstitii si iar superstitii...in rest nimik...dc iti plac tie...fa-ti-l cum vrei..

cristinab
27.07.2006, 13:49:07
La mine restaurantul e pe verde si putin crem-galben si vreau sa tin cont de culorile astea cind aleg buchetele. Dar mie mi-a placut foarte mult un buchet cu trandafiri visinii, dar nu se potriveste....Asa ca acum incerc sa gasesc o combinatie de verde , crem sau auriu si alb. Si pe aceleasi culori sa fac si luminarile si florile pt decoratul restaurantului. Ati vazut asa ceva? Help.....:(

ryanaro
27.07.2006, 13:59:05
Pai se potriveste visiniu cu crem cu alb cu verzui. Ce-are, va fi o pata de culoare si te va scoate in evidenta. Nu trebuie sa faci parte din decor. Eu cred in contraste.

911
27.07.2006, 14:52:47
La mine restaurantul e pe verde si putin crem-galben si vreau sa tin cont de culorile astea cind aleg buchetele. Dar mie mi-a placut foarte mult un buchet cu trandafiri visinii, dar nu se potriveste....Asa ca acum incerc sa gasesc o combinatie de verde , crem sau auriu si alb. Si pe aceleasi culori sa fac si luminarile si florile pt decoratul restaurantului. Ati vazut asa ceva? Help.....:(

Chiar se merita sa ai ceva... care sa te deosebeasca putin de decor... Nu-mi spune ca si rochia ti-ai facut-o verde-crem :D

ella_nik
27.07.2006, 19:06:05

Sunt dati cu spray iti spun sigur....acele flori care iau culoarea apei in care stau nu sunt trandafirii pt caa ei nu au proprietatea de a trage apa ...doar crizantemele olandeze...iti spun pt ca am un prieten bun care are florarie si el mi-a si aratat cum se face treaba asta....sunt coloranti speciali la fel si glitter

ella_nik
27.07.2006, 19:08:30
superstitii si iar superstitii...in rest nimik...dc iti plac tie...fa-ti-l cum vrei..
uita-te la buchetul de la avatar ...nu e asa ca iti vine sa o dai incolo de superstitie???fericirea nu sta in buchetul pe care ti-l alegi la nunta....si de irisi se zicea ceva nasol ...de garoafe ce sa mai vorbim....calele sunt un vis in special alea mititele 1/2 desfacute....lasa vorbele ...tu te mariti tu decizi.pupici

alma238
28.07.2006, 12:53:27
uita-te la buchetul de la avatar ...nu e asa ca iti vine sa o dai incolo de superstitie???fericirea nu sta in buchetul pe care ti-l alegi la nunta....si de irisi se zicea ceva nasol ...de garoafe ce sa mai vorbim....calele sunt un vis in special alea mititele 1/2 desfacute....lasa vorbele ...tu te mariti tu decizi.pupici
ca bine zici!
buchetul nasei ar trebui sa aiba tot cale(am zis noi-rosii)?in ideea unei asortari.totusi la lumanari nu pot sa pun cale(e vorba si de cost#-o )ce flori s-ar potrivi mai bine cu, calele din buchetul meu?

valen
28.07.2006, 16:16:23
ca bine zici!
buchetul nasei ar trebui sa aiba tot cale(am zis noi-rosii)?in ideea unei asortari.totusi la lumanari nu pot sa pun cale(e vorba si de cost#-o )ce flori s-ar potrivi mai bine cu, calele din buchetul meu?
ar fi ok daca ai avea macar 1-2 ca sa aiba o tema.. merg asortate cu miniroze si verdeata multa

ryanaro
28.07.2006, 17:52:25
imi plac minirozele foarte tare. mi se pare ca arata frumos si in cocarde.si calele sunt superbe- mie imi plac foarte tare cele colorate. am vazut aici cale galbene si portocalii foarte frumoase.

ryanaro
28.07.2006, 18:21:43
am hotarat ca si mama si mama soacra sa aiba si ele buchetele. cat de des ai ocazia in viata asta sa ai si tu buchet?! mama a avut o monstruozitate la nunta, iar mama soacra n a avut deloc ( s au casatorit in tp celui de al doilea razb mondial). asa ca mama o sa aiba nuferi roz, iar mama soacra sa vad ce pofteste. le tin in mana doar in tp ceremoniei religioase, si apoi le pun in vaza pe masa, si arata si ca decoratiune. eu sunt inca sub soc de cand am vazut pretul unui FIR de orhidee verde- 1,8mil.

aalliinnuuttaa
28.07.2006, 19:23:49
Whaattttttt?????????? 1,8 mil?????????? Pai si eu ce ma fac????? Ca eu vreau orhidee la nunta mea!!!!!!
Unde ai vazut pretul asta?

geoo
29.07.2006, 01:06:15

tu ai mare dreptate !!!

ryanaro
29.07.2006, 09:51:03
pe site ul flori de lux. stai linistita, ca era vb doar de orhidee verzi. daca vrei albe sau galbene cred ca sunt mai ieftine.

valen
29.07.2006, 19:05:09
pe site ul flori de lux. stai linistita, ca era vb doar de orhidee verzi. daca vrei albe sau galbene cred ca sunt mai ieftine.
o orhidee verde, grena sau orice culoare (ma refer la cele mari, nu la cele mov sau albe care sunt mai mici si mai multe pe fir) costa intre 700.000 si 1 mil pe fir depinde de unde le ei. am intrebat eu la florarie pt ca vreau ca buchetul meu sa aiba orhidee verzi.
toate orhideele sunt mai scumpe.. de sunt mai deosebite

911
29.07.2006, 19:09:55
Eu azi am uitat sa-mi iau buchet la cununia civila... :D Dar erau destule buchete =)) la cei care au venit... si am luat unul care se asorta =)) si care era mai rotund

Alinta
29.07.2006, 20:28:53
Bine ca te-ai descurcat, oricum important era sa zici DA :*!

ryanaro
29.07.2006, 20:31:00
Am vazut azi niste miniroze superbe. Erau albe si in interior erau roz. Speciale. Da, eu la alea mov ma refeream cand spuneam de orhidee mai ieftine. Verzi sunt mai speciale si "mai importate" LOL.

geoo
29.07.2006, 22:43:43
Eu azi am uitat sa-mi iau buchet la cununia civila... :D Dar erau destule buchete =)) la cei care au venit... si am luat unul care se asorta =)) si care era mai rotund

e taree faza!!! CASA DE PIATRA!!! Asteptam poze!

911
29.07.2006, 23:17:04
Bine ca te-ai descurcat, oricum important era sa zici DA :*!

Pai am zis DA :D

Dar... sora-mea mi-a zis ca Dan (sotul meu...he he he) a zis TARE de arasunat sala :) iar la mine cica s-a auzit o voce din canal :))

Alinta
30.07.2006, 08:24:48
Emotiile ... :*

bubu
30.07.2006, 08:32:28
=)) bine ca s-a rezolvat pana la urma...te pup si o zi frumoasa azi!<:-P

adyna
01.08.2006, 11:33:03
:rocking:Hy girls,

As fi vrut sa va intreb cam cat costa un aranjament floral pentru nunta?Si daca stiti vreo firma care face aranjamente mai deosebite?

mercy

razadesoare
01.08.2006, 12:15:12
:rocking:Hy girls,

As fi vrut sa va intreb cam cat costa un aranjament floral pentru nunta?Si daca stiti vreo firma care face aranjamente mai deosebite?

mercy
depinde de flori si de nr lor, de "firma" florariei..oho, de multe!
in general, sub 500.000 lei nu prea gasesti, dar repet, depinde unde il faci. al meu (pt civila) a costat 700.000, la o florarie de cartier.

mam
01.08.2006, 13:11:46
hmm, depinde, de ex buchetul meu ptr cununia civila, la o florarie de cartier a costat 350.000 lei iar buchetul ptr cununia religioasa a fost in jur de 1.300.000 lei......

DiVa
02.08.2006, 21:26:53
depinde in primul rand de florile din buchet, de marime si dupaia locul unde il faci....eu zic sa testezi piata mai intai si sa vezi mai multe florarii

SONYA
04.08.2006, 10:49:40
ligia cam aceeasi problema o am si eu; rochia va fi mov deschis cu violet. evident , vreau ca buchetul sa fie in acelasi ton, dar nu stiu ce flori sa aleg.ma gandeam la liliac si niste trandafiri dati cu spray....

ema
04.08.2006, 11:50:06
ligia cam aceeasi problema o am si eu; rochia va fi mov deschis cu violet. evident , vreau ca buchetul sa fie in acelasi ton, dar nu stiu ce flori sa aleg.ma gandeam la liliac si niste trandafiri dati cu spray....

Uita-te in albumul meu si vezi buchetul nasei mele. Mie mi-a placut foarte mult, a fost din 7 trandafiri lila. Il mai are si acum la o saptamana dupa nunta si e la fel de frumos.

ligia
04.08.2006, 17:41:59
Uite, buchetul meu din trandafiri violet, am stresat toate floraresele din oras dar pana la urma a reusit una sa-mi aduca, si nu sunt dati cu spray, sunt perfect naturali.

demonizza
04.08.2006, 17:46:00
Uite, buchetul meu din trandafiri violet, am stresat toate floraresele din oras dar pana la urma a reusit una sa-mi aduca, si nu sunt dati cu spray, sunt perfect naturali.

mi-a placut f. mult buchetul tau...cam ceva de genul asta vreau si eu: rotund si simplu..cu trandafiri de un singur fel, dar fara frunze...dar nu stiu cu ce i-ai invelit..ca arata f. bine materialul ala...pupi

aurorritaela
04.08.2006, 17:55:41

FOARTE FRUMOASA AI FOST!
CASA DE PIATRA SI MULTA FERICIRE!
SI TORTUL A FOST TARE FRUMOS!
O LUNA DE MIERE FRUMOASA.

ligia
04.08.2006, 20:19:26
mi-a placut f. mult buchetul tau...cam ceva de genul asta vreau si eu: rotund si simplu..cu trandafiri de un singur fel, dar fara frunze...dar nu stiu cu ce i-ai invelit..ca arata f. bine materialul ala...pupi
Si al meu trebuia sa fie fara frunze, nu stiu de ce i-au pus, dar a fost dragut si cu frunze. L-am invelit cu o hartie speciala ca un fel de canepa, trebuie sa aiba la florarii, eu am gasit la toate. Pupici.

ella_nik
04.08.2006, 22:06:17
Eu stiu ca nasa plateste lumanarile si mirele ia buchetele pe care le ofera pe rand nasei si apoi miresei....iar nunta daca stam sa ne gandim traditional.....o platesc socrii mari....eu asa stiu...noi oricum ne facem nunta cu ajutorul parintilor mei fifty/fifty si buchetele le fac eu...mi-a fost rushine sa ii cer nasei bani pt ca eu vreau anumite flori....ca si la cosmetice....eu imi iau ce imi place si ....nu pot sa ii cer banii nasei....ca nu pot...

geoo
04.08.2006, 23:49:45
buchetul tau e superbbbb!!!

gabryella8
05.08.2006, 09:09:09
Buchetul meu a iesit destul d frumos, se putea si mai bine. Ce nu prea mi-a placut mie au fost trandafireii , erau creti dar in poze eu zic ca a iesit destul de frumos............

http://pg.photos.yahoo.com/ph/laslaug/my_photos --POZE DE LA NUNTA MEA

tina19
05.08.2006, 15:13:47
[QUOTE=gabryella8]Buchetul meu a iesit destul d frumos, se putea si mai bine. Ce nu prea mi-a placut mie au fost trandafireii , erau creti dar in poze eu zic ca a iesit destul de frumos............

CASA DE PIATRE SI MULTA FERICIRE. sunteti f frumosi, tu superba si ati avut o nunta deosebita. buchetul este frumos si a iesit bine. de obicei trandafirii sunt mai sensibili si fiind cald se pleostesc. dar in poze au iesit bine.

consilier2004
07.08.2006, 11:40:39
sa stii ca au am vazut la o prietena trandafirii dati cu spray si mi s-a parut ca arata foarte artificiali;poate ca a fost prea mult sclipici, dar eu cred ca mai frumosi sunt cei naturali

ancaneacsu
10.08.2006, 08:21:24
buchetu' meu este din minirose cu niste bumbisori aurii...nu stiu exact cum se numesc...fara verdeata, imbracat in organza ecru, ca voalul...
fata care mi-l face mi-a propus si orhidee, dar cred ca vor ramane la minirose

TANIA
17.08.2006, 16:45:00
o:-) Eu Am Ales Si Buchetele Si Lumanarile.am Hotarat Sa Le Facem Din Crin Imperial Alb Si Trandafiri Crem Iar In Buchetul Nasei O Sa Fie Si Crin Roz Ca Sa Se Diferentieze Putin.

bubu
17.08.2006, 18:25:07
Dragi miresici,
in cautarile voastre pe net ati gasit poze cu buchete de mireasa din frezii galbene\mov?eu caut si nu gasesc nimic...#-o

ryanaro
17.08.2006, 18:32:19
Pai gasesti frezii in septembrie?! daca gasesti costa de te rup. Am vazut eu pe un site 80mii firul....

bubu
17.08.2006, 18:35:23
Pai gasesti frezii in septembrie?! daca gasesti costa de te rup. Am vazut eu pe un site 80mii firul....
se gasesc..nu asta e problema...ci buchetul:((

ryanaro
17.08.2006, 18:35:47
http://www.cadoultau.ro/product_info.php/products_id/1951
http://www.floridelux.ro/produs_2436/buchet-16-frezii-albe.html
http://www.shopmania.ro/magazin~online-plante-si-flori~produs-35-frezii-albe~p-9542.html
http://www.floridelux.ro/interior.php?textToFind=frezie&pag_nr=0

bubu
17.08.2006, 18:41:49
http://www.cadoultau.ro/product_info.php/products_id/1951
http://www.floridelux.ro/produs_2436/buchet-16-frezii-albe.html
http://www.shopmania.ro/magazin~online-plante-si-flori~produs-35-frezii-albe~p-9542.html (http://www.shopmania.ro/magazin%7Eonline-plante-si-flori%7Eprodus-35-frezii-albe%7Ep-9542.html)
http://www.floridelux.ro/interior.php?textToFind=frezie&pag_nr=0 mersi frumos.:">
astea le-am vazut si eu...ma interesa un buchet propriu zis...f greu e sa gasesti altceva decat trandafiri..#:-S

bubu
18.08.2006, 20:51:41
am gasit un buchetel cu frezii!:madlaugh:
e dragut?voi ce ziceti?
rochita mea e lila din matase voal...>:D<

geoo
18.08.2006, 23:11:04
e foarte frumos buchetul!!! Si merge la fix cu rochita!!! Unde il faci???

Alinta
19.08.2006, 12:43:09
Dar mai sunt frezii la ora asta, sau ma rog in septembrie?

mam
19.08.2006, 12:46:01
am gasit un buchetel cu frezii!:madlaugh:
e dragut?voi ce ziceti?
rochita mea e lila din matase voal...>:D<

este superb, eu zic ca merita sa incerci sa cauti o floarie sa ti-l faca!

bubu
19.08.2006, 12:51:46
este superb, eu zic ca merita sa incerci sa cauti o floarie sa ti-l faca!
multumesc geoo,alinta,mam>:D<...o sa ma duc la iris sa incerc .
acum aduc se flori din afara si au tot anul aproape frezii(nu stiu sigur daca si iarna;)))
oricum mai am 2 saptamani si un pic...;;)

lorycyca
19.08.2006, 12:59:29
oricum mai am 2 saptamani si un pic...;;)[/quote]

eu zic sa te duci in amzei .. mie la iris nu mi-au placut niciodata aranjamentele ... In amzei gasesthi ce vrei si ce nu vrei... plus ca daca nu au ti le aduc ei... daca vrei mai multe detalii da-mi mp..pupici si bafta multa !!!

laura81
20.08.2006, 01:59:01
Fetelor, cele mai rezistente flori sunt calele, orhideele, si draciile alea verzi, nu stiu cum le zice, va pun o poza cu buchetul meu. a doua zi arata ca atunci cand mi l-a adus, trandafirii din el s-au dus repede, dar celelalte de care v-am spus tin excelent. cale si orhidee aveam inca din buchetele primite si la 2 sapt dupa nunta!

SONYA
20.08.2006, 13:40:50

care este semnificatia faptului ca iti da jos voalul si iti pune batic sau esarfa?am tot auzit, numai ca in ardeal nu exista obiceiul asta.

bogdy
20.08.2006, 13:45:30
Cat este un fie de orhidee? Si merge sa-mi fac buchet rotund ca o minge din orhidee? Eu asa il vreau si ma gandeam la trandafiri,dar vreau sa nu se ofileasca. Nu vreau sa plateasca nasa milioane pe buchetul meu.

bogdy
20.08.2006, 13:47:19
Se zice ca intri in randul femeilor maritate...Si ele poarta batic...asta stiu eu.Poate este alta explicatie.

bubu
20.08.2006, 14:13:53
pt lorycyca:

am fost azi in pta amzei si am gasit unde m-ai trimis tu ....o sa ma duc sa dau comanda cu 10 zile inainte...ai avut mare dreptate...la iris au zis ca freziile mov nu prea se gasesc bla-bla:-s,iar in pta amzei chiar aveau ....asa ca sunt fericita!<:-P
te pup si multumesc inca o data...mult de tot!>:D<

bogdy
21.08.2006, 07:46:58
AJUTOR!!!!

Imi trebuie si mie un model de buchet rotund, ca o minge, pe care sa-l arat floraresei. Eu am printat un model ieri si nu se vede clar( nu are cum sa-si dea seama cum trebuie sa aranjeze florile).Trebuie sa dau comanda si nu am un model ( pe foaie).

buretzica
21.08.2006, 08:08:50
AJUTOR!!!!

Imi trebuie si mie un model de buchet rotund, ca o minge, pe care sa-l arat floraresei. Eu am printat un model ieri si nu se vede clar( nu are cum sa-si dea seama cum trebuie sa aranjeze florile).Trebuie sa dau comanda si nu am un model ( pe foaie).

cateva modele

buretzica
21.08.2006, 08:10:44
AJUTOR!!!!

alte modele

buretzica
21.08.2006, 08:14:51
AJUTOR!!!!

si alte modele

dj
21.08.2006, 10:15:13
Pentru cine e interesat de orhidee: sunt foarte rezistente. Arata foarte bine inclusiv a doua zi.
Poze in link-urile din semnatura.:x

ralukyon
21.08.2006, 11:28:20
AJUTOR!!!!

eu asa am avut buchetul...si se vede clar cum trebuie aranjat...

cata_enea
21.08.2006, 13:38:25
salutare tuturor,
sunt catalina, sunt noua pe aici, chiar daca va citesc de ceva vreme, abia acum m-am hotarit sa ma inscriu

fie ca ati avut sau nu cununia civila, va urez " casa de piatra"

dj
21.08.2006, 13:43:39
salutare tuturor,
sunt catalina, sunt noua pe aici, chiar daca va citesc de ceva vreme, abia acum m-am hotarit sa ma inscriu

Multumim mult!
Si tie!

ema
21.08.2006, 13:45:40
salutare tuturor,

Bine ai venit printre noi Catalina!

buretzica
21.08.2006, 13:58:17
salutare tuturor,

bine ai venit! multumim, asemeni si tie

mam
21.08.2006, 20:00:33
salutare tuturor,

Buna Cata, vad ca ai avut si tu cununia civila si iti doresc si tie casa de piatra si o nunta ca in povesti!

multumim de urari! pupici, mam

mam
21.08.2006, 20:05:26
AJUTOR!!!!

cateva buchete

bogdy
21.08.2006, 21:28:04
si alte modele

Multumesc! Acum sa vad daca sunt in stare cele de la florarie sa-mi faca o " minge" . Mi-au aratat tot elul de modele lucrate , dar nu facusera, pana sa ma duc eu, buchete "minge- fara coada". Trebuie un suport special pentru astfel de buchet si tare mi-e frica sa nu-mi cada florile, fiind prinse doar in acel suport....

bogdy
21.08.2006, 21:29:39
eu asa am avut buchetul...si se vede clar cum trebuie aranjat...

Multumesc!