PDA

Versiunea completa : Verighete in Vrancea

butterfly09
08.03.2010, 17:39:35
Buna si la multi ani pt 8 Martie!
Cele care v-ati casatorit sau cele care urmeaza sa va casatoriti, de unde v-ati luat verighetele? si cat e gramul de aur in Focsani?
sau stiti pe cineva care da in rate? multumesc

danusza
09.03.2010, 08:47:14
Buna si la multi ani pt 8 Martie!
Cele care v-ati casatorit sau cele care urmeaza sa va casatoriti, de unde v-ati luat verighetele? si cat e gramul de aur in Focsani?
sau stiti pe cineva care da in rate? multumesc

Si pe mine ma intereseaza foarte mult subiectul :)
Nu stiu sa-ti raspund la nici o intrebare...stiu doar ca se accepta aur la schimb la aproape orice atelier de biuterii. Noua ne da socrela aur :x

Stiu ca s-a mai pus si problema magazinelor de unde putem lua verighetele in focsani (si astea sunt parca pe cale de disparitie :) )

ingerash_mic
09.03.2010, 09:43:22
Buna!Noi le luam de la Briliantul.Sunt mai ieftine si poti comanda si vin in 2saptamani.

alina512
09.03.2010, 10:05:14
Buna!Noi le luam de la Briliantul.Sunt mai ieftine si poti comanda si vin in 2saptamani.

Adica le fac in 2 saptamani, fiindca ei au atelier propriu, poti veni si cu ideile tale daca nu iti plac modelele lor, lucreaza si cu diamante acum, iti poti comanda marimea diamatului.

chirugugianina
09.03.2010, 13:32:22
noi le am luat de la Iasi de la mall cu 85 ron gramul sunt gen bvlgari

ElenaMR
09.03.2010, 15:46:19
Noi am luat din Bucuresti, de pe Magheru, cu 76 RON... Modelul ales simplut si dragut nu am vazut nici in Focsani, nici in Iasi (pe noi ne-a interesat modelul si posibilitatea de gravare, nu banii).
Bafta!!

leelutza
03.05.2010, 10:48:37
Buna miresici,
am cautat si eu verighete prin oras, dar n-am gasit mare lucru din aur alb, am fost si la Bacau la Sabrini, dar nu mi-au placut. Am fost anul trecut la Sabrini si am gasit verigete din aur alb la 800 ron, dar am zis ca e prea devreme sa le luam si era 90 gr, acum e la 120-140 ron. O sa ma duc si pe la Galati saptamana viitoare poate am mai mult noroc. Daca nu gasesc o sa ma duc pana la urma la Briliantul si fac ceva pe comanda. :*

mariaioana77
08.06.2010, 22:41:42
eu am luat verighetele undeva din centru, de la big drept inainte, undeva pe colt. cred ca ii zice briliantlul sau ceva de genul. acolo a fost atunci mai ieftin gramul si singurul loc unde am gasit modelul care il cautam. dar nu il recomand pt ca folosesc si un material mai prost. verighetele s-au zgariat repede. si-au pierdul din luciu si par foarte vechi. nasa mea le-a facut undeva in spate la leonardo nici acolo nu scump, dar arata mai bine a le lor verighete.

marllenska
10.06.2010, 12:07:29
eu am luat verighetele undeva din centru, de la big drept inainte, undeva pe colt. cred ca ii zice briliantlul sau ceva de genul. acolo a fost atunci mai ieftin gramul si singurul loc unde am gasit modelul care il cautam. dar nu il recomand pt ca folosesc si un material mai prost. verighetele s-au zgariat repede. si-au pierdul din luciu si par foarte vechi. nasa mea le-a facut undeva in spate la leonardo nici acolo nu scump, dar arata mai bine a le lor verighete.
Eu mi-am cumparat verighetele de la David Sandu din Bucuresti. E un model futurist. Sunt patrate, cu un "tumburuc" intr-un colt. O combinatie de aur galben si alb. Are si site, daca va intereseaza(pt. cele mai putin traditionale).

leelutza
14.06.2010, 14:01:39
Am primit sambata telefon de la bijuterie ca sunt gata verighetele, dar pentru ca am avut un botez, am mai amanat vreo doua zile sa mai facem niste bani, ca pe cei de verighete i-am dus la botez, sper maine sa ma duc sa le iau si sa mai scap de o grija.:)

butterfly09
15.06.2010, 21:08:55
Felicitari celor care si-au comandat verighetele sau le au deja, in Iasi e 130 ron gramul de aur si cica o sa se mai scumpeasca.

butterfly09
15.06.2010, 21:10:45
Noi am luat din Bucuresti, de pe Magheru, cu 76 RON... Modelul ales simplut si dragut nu am vazut nici in Focsani, nici in Iasi (pe noi ne-a interesat modelul si posibilitatea de gravare, nu banii).
Bafta!!

Buna, te rog spune-mi cine ti-a facut pozele la nunta? Multumesc.

marllenska
15.06.2010, 21:58:20
Felicitari celor care si-au comandat verighetele sau le au deja, in Iasi e 130 ron gramul de aur si cica o sa se mai scumpeasca.
Unde ai gasit cu 130 de lei in Iasi?

ElenaMR
16.06.2010, 10:34:38
Buna, te rog spune-mi cine ti-a facut pozele la nunta? Multumesc.

Buna!
Fotografiile au fost facute de Daniel Dumbrava :)>- (daca ii cauti numele pe google ii gasesti si blogul cu mai multe evenimente). Ti-l recomand cu toata increderea :)

leelutza
16.06.2010, 13:18:58
Am luat ieri verighetele, dar e mea este un pic prea fixa, cand mi-am luat masurile, dl de acolo mi-a spus sa nu-mi iau sa joace pe deget si mi-am cu o marime mai mica, dar spre norocul meu o poate modifica. Am masurat un inel care-l am pe deget si este exact masura 53, asa trebuia sa-mi fac si verigheta, eu am facut-o 52. Aveti grija la masuratori. Atasez poze in album.:)

danusza
17.06.2010, 10:22:34
Unde ai gasit cu 130 de lei in Iasi?

Eu tot din iasi le-am luat dar cu 120 lei gramul + 100 lei gravatul cu laser

danusza
17.06.2010, 10:25:59
Am luat ieri verighetele, dar e mea este un pic prea fixa, cand mi-am luat masurile, dl de acolo mi-a spus sa nu-mi iau sa joace pe deget si mi-am cu o marime mai mica, dar spre norocul meu o poate modifica. Am masurat un inel care-l am pe deget si este exact masura 53, asa trebuia sa-mi fac si verigheta, eu am facut-o 52. Aveti grija la masuratori. Atasez poze in album.:)

Pe mine m-a tinut jumatate de ora numai sa probez dif marimi de verighete sa fiu sigura ca iau marimea potrivita :) mie din contra, mi-a spus sa nu-mi iau verigheta prea fixa, ca noi fiind doamne, mai ales in timpul sarcinii, o sa avem probleme cu degetelele...or sa se mai umfle si atunci sa fie numai buna. La mine si inelul de logodna e putin lejer..nu cred ca as suporta sa ma stranga de deget :)

leelutza
17.06.2010, 14:24:39
Unde ai probat o jumatate de ora? , la Br... sau in alta parte, baiatul ala de acolo era cam ciudatel asa, eu masuram initial bine, dar mi-a zis sa nu fie prea lejera si am ales cu o marime mai mica care nu-mi mai venea, ori aveam degetele umflate, dar acum mi-a mai modificat-o si e in regula. :)

danusza
18.06.2010, 10:59:11
Unde ai probat o jumatate de ora? , la Br... sau in alta parte, baiatul ala de acolo era cam ciudatel asa, eu masuram initial bine, dar mi-a zis sa nu fie prea lejera si am ales cu o marime mai mica care nu-mi mai venea, ori aveam degetele umflate, dar acum mi-a mai modificat-o si e in regula. :)

In iasi. Am spus mai sus ca de acolo le-am luat :) Doamna de acolo a fost foarte draguta...si cand spuneam ca "asta e marimea" ea spunea sunteti sigura? probati-o si pe asta :)

marllenska
18.06.2010, 11:38:02
In iasi. Am spus mai sus ca de acolo le-am luat :) Doamna de acolo a fost foarte draguta...si cand spuneam ca "asta e marimea" ea spunea sunteti sigura? probati-o si pe asta :)
La ce bijuterie ai fost in Iasi?

danusza
19.06.2010, 10:13:56
La ce bijuterie ai fost in Iasi?

Nu cred ca am voie sa spun...incepe cu "c" si se termina cu "oriolan" o:-)

alina512
22.06.2010, 19:32:42
Nu cred ca am voie sa spun...incepe cu "c" si se termina cu "oriolan" o:-)

Sunt profesionisti!

ingerash_mic
24.09.2010, 08:56:08
Noi verighetele le-am luat de la Briliantul si am dat 900 de lei..sunt foarte simple si din aur galben

Alynutza1
24.09.2010, 14:51:46
Cred ca cei mai ieftini la gramul de aur si care sa aibe modele faine la verighete, din oras, sunt la Alcor cu 100 ron.
Mai sunt cateva bijuterii cu 90 ron pe gram dar ba nu aveau verighete, ba modelele erau prea putine din ce puteai alege.
In rest gramul e cam 110-130 mai peste tot.

iuli111
10.03.2011, 12:26:17
buna,

ce parere aveti despre bijuteria br...ul din focsani? am dpua prietene care si-au facut acolo verighetele si nu au fost prea multumite. mai cunoasteti ceva bijuterii bune prin focsani?

ella1986
10.03.2011, 13:25:30
buna,

ce parere aveti despre bijuteria br...ul din focsani? am dpua prietene care si-au facut acolo verighetele si nu au fost prea multumite. mai cunoasteti ceva bijuterii bune prin focsani?

eu am fost acum 2 zile acolo ca sa imi largesc putin verigheta si patronul mi-a zis ca nu mi-o largeste pt ca nu se poate. apoi am mers in spate la leonardo, nu stiu cum se numeste bijuteria si mi-a largit-o in 5 minute si arata impecabil. in rest , la br.... am vazut bijuterii frumoase, insa nu m-au dat pe spate. noi ni le-am luat din city mall din buc, de la cuatro perla

iuli111
11.03.2011, 09:40:28
eu am fost acum 2 zile acolo ca sa imi largesc putin verigheta si patronul mi-a zis ca nu mi-o largeste pt ca nu se poate. apoi am mers in spate la leonardo, nu stiu cum se numeste bijuteria si mi-a largit-o in 5 minute si arata impecabil. in rest , la br.... am vazut bijuterii frumoase, insa nu m-au dat pe spate. noi ni le-am luat din city mall din buc, de la cuatro perla

multumesc pentru rapsuns.
cred ca o sa imi caut in iasi verighete. am auzit ca cei de la coriolan lucreza bine. e ceva mai scump, banuiesc.

alina512
11.03.2011, 15:33:33
cred ca o sa imi caut in iasi verighete. am auzit ca cei de la coriolan lucreza bine. e ceva mai scump, banuiesc.

Eu mi-am luat multe bijuterii de la Briliantul si am fost multumita, pe de alta parte cei de la Coriolan lucreaza superb (ii stiu de cand stateam in Iasi). Noi ne-am luat verighetele din Turcia, mie turcii mi s-au parut maestri.

daria2011
11.03.2011, 17:33:32

iti recomand cu incredere coriolan. noi tot de la ei ne-am comandat verighetele. si ca pret...nu sunt extraordinar de scumpi. pe noi ne-au costat 14 mil. mi se pare accesibil.

PS. pt. cei care locuiesc in Bucuresti, coriolan puteti gasi pe Spl. Independentei. datorita faptului ca sediul este intr-un ap., nu este aglomerat, asa ca stai sa te uiti linistita la toate. si fetele de acolo sunt niste dragute.

alina_stef
13.03.2011, 23:34:59
iti recomand cu incredere coriolan. noi tot de la ei ne-am comandat verighetele. si ca pret...nu sunt extraordinar de scumpi. pe noi ne-au costat 14 mil. mi se pare accesibil.

PS. pt. cei care locuiesc in Bucuresti, coriolan puteti gasi pe Spl. Independentei. datorita faptului ca sediul este intr-un ap., nu este aglomerat, asa ca stai sa te uiti linistita la toate. si fetele de acolo sunt niste dragute.

pe un alt topic, miresicile din Bucuresti s-au plans de servirea celor de la Coriolan, iar faptul ca este intr-un apartament este un dezavantaj dupa parerea lor si de evitat ziua de sambata cand e aglomerat si e doar o singura fata.
noi ne-am luat verighetele de la Briliantul,bine lucrate,nu am ce sa le reprosez...va voi spune peste 10 ani daca aurul a fost de calitate sau nu;-).eu nu cred in lucrurile care trebuie sa reziste o viata, mai ales fiind facute si de om.daca e sa se strice peste cativa ani, asta este, le schimb, ma duc la preot, le citeste si se revolva.important este ca verigheta sa vina bine pe deget, sa fie finuta si sa aduca tot ce se doreste prin purtarea ei...

daria2011
14.03.2011, 08:12:16
pe un alt topic, miresicile din Bucuresti s-au plans de servirea celor de la Coriolan, iar faptul ca este intr-un apartament este un dezavantaj dupa parerea lor si de evitat ziua de sambata cand e aglomerat si e doar o singura fata.
noi ne-am luat verighetele de la Briliantul,bine lucrate,nu am ce sa le reprosez...va voi spune peste 10 ani daca aurul a fost de calitate sau nu;-).eu nu cred in lucrurile care trebuie sa reziste o viata, mai ales fiind facute si de om.daca e sa se strice peste cativa ani, asta este, le schimb, ma duc la preot, le citeste si se revolva.important este ca verigheta sa vina bine pe deget, sa fie finuta si sa aduca tot ce se doreste prin purtarea ei...

eu vad partea buna in ce priveste locatia celor de la Coriolan Bucuresti. prefer sa merg intr-un ap sa vad toate modelele decat sa ma inghesui la standuri de 2m pe 2, iar vanzatorii sa-ti scoata una cate una, sa nu dispara verighetele. de obicei la un stand de asta sunt max. 2 vanzatori, iar daca sunt mai multi clienti, pierzi minute bune pana iti vine randul sa le incerci.
si cu aglomeratia de week-end, ... peste tot este aglomerat in week-end. noi am fost in centru vechi sambata sa ne uitam dupa pahare si din cele 20 de magazine de pe Lipscani, nu scapi cu mai putin de 2 ore sa intre in toate sa vezi accesoriile.
din cate am citit eu pe forum, nu am fost singura multumita de produsele lor.
Iasi sau Bucuresti, calitatea este aceiasi. in Iasi sediul este mai mare, undeva pe langa Piata Nicolina, daca imi amintesc eu bine. sa ma corecteze cine a mai fost pe acolo in ultimii 5 ani.

butterfly09
25.03.2011, 12:40:17

Si noi tot de la Coriolan ni le-am luat, chiar din Iasi si iti recomand magazinul de la Piata Nicolina. Mai e un magazin prin centru dar au doar cateva modele expuse si vanzatoarele nu sunt atat de interesate. Eu vazusem initial un model care imi placea la magazinul din centru dar ei il aveau doar in catalog si i-am rugat sa sune la Piata Nicolina sa vedem daca acolo il au, ca sa nu bat drumul degeaba. Au sunat si cica il au, am luat un taxi ca era aproape de ora inchiderii si cand am ajuns la Piata Nicolina nu aveau nici ei modelul. Oricum, la magazinul de la Piata Nicolina au zeci de modele. Noi suntem foarte multumiti de verighete, ne-au costat cam 14 mil dar ne plac foarte mult.

Sa ai grija ca mai sunt magazine ce colaboreaza cu cei de la Coriolan, grija la cat e gramul de aur. Eu am gasit in Moldova Mall acelasi model si era mult mai scump gramul de aur, iar la Vaslui era mai ieftin cu vreao 20 lei dar faceau doar la comanda si dura cam doua saptamani.

iuli111
01.04.2011, 11:35:24
Buna,

Mai e putin timp pna la nunta si inca nu m-am decis asupra verighetelor, asa ca am si eu 2 intrebari:

1. Are cineva bijuterii din platina? Au aceeasi culoare ca aurul alb (de 18k)

2. Daca cineva are bijuterii Cellini si bijuterii cumparate/facute in alta parte: Este vreo diferenta de culoare intre aurul cellini si aurul celalalt (romanesc care de fapt este turcesc)?

Multumesc

alina512
03.04.2011, 11:48:09
Buna,

Mai e putin timp pna la nunta si inca nu m-am decis asupra verighetelor, asa ca am si eu 2 intrebari:

1. Are cineva bijuterii din platina? Au aceeasi culoare ca aurul alb (de 18k)

2. Daca cineva are bijuterii Cellini si bijuterii cumparate/facute in alta parte: Este vreo diferenta de culoare intre aurul cellini si aurul celalalt (romanesc care de fapt este turcesc)?

Multumesc

Din platina nu am bijuterii, dar am vazut si nu e chiar aceeasi culoare cu aurul alb, se vede diferenta, e mai spre gri platina (mai inchisa decat aurul alb).

Mie nu mi se pare a fi vreo diferenta de culoare intre aurul de la Celini si cel turcesc, in schimb cel de la Celini este foarte frumos lucrat, iar ce fac turcii pentru magazinele lor arata super, nu stii la ce sa te uiti mai intai.

Eu nu recomand verighete din aur de 18 k, asa ne-a spus si noua turcul cand ne-am comandat verighetele, desi poate interesul lui era sa vanda aur de 18, dar a spus ca cel de 18 este mai moale fiindca are mai putin aliaj (aurul este un metal moale) si nu rezista la fel de bine in timp, se deformeaza mai repede. Ce-i drept am inelul de logodna din aur de 18 si s-a zgariat in palma de la prima purtare.

mihapet
04.04.2011, 18:20:10
Din platina nu am bijuterii, dar am vazut si nu e chiar aceeasi culoare cu aurul alb, se vede diferenta, e mai spre gri platina (mai inchisa decat aurul alb).

Mie nu mi se pare a fi vreo diferenta de culoare intre aurul de la Celini si cel turcesc, in schimb cel de la Celini este foarte frumos lucrat, iar ce fac turcii pentru magazinele lor arata super, nu stii la ce sa te uiti mai intai.

Eu nu recomand verighete din aur de 18 k, asa ne-a spus si noua turcul cand ne-am comandat verighetele, desi poate interesul lui era sa vanda aur de 18, dar a spus ca cel de 18 este mai moale fiindca are mai putin aliaj (aurul este un metal moale) si nu rezista la fel de bine in timp, se deformeaza mai repede. Ce-i drept am inelul de logodna din aur de 18 si s-a zgariat in palma de la prima purtare.
Subscriu la tot ce ai spus;;);;)

iuli111
05.04.2011, 10:36:02
multumesc pentru raspunsuri.
cam asa ceva stiam si eu.

problema e ca tot nu am reusit sa vad niste bijuterii din platina. am fost la cateva bijuterii si unele fac doar pe comanda. si iarasi, unii mi-au spus ca platina are exact aceeasi culoare ca aurul alb, altii mi-au spus ca e mai spre gri :-?. hm...pana nu vezi, nu crezi.

am observat ca exista mai multe nuante de aur. mie nu prea imi place culoarea aurului de la noi, e un galben cam pal. de asta mi-am dat seama cand am vazut o verigheta din italia. e un galben mai intens, mai cald, parca. ma gandeam ca cellini sunt bijuterii italiene , deci ar putea avea culoarea pe care o caut eu - cum se numeste aceasta culoare? aur italian? parca nu am auzit de asa ceva. stiu ca culoarea aurului difera in functie de metalul din aliaj (cupru e in aurul mai roscat, etc)

ce parere aveti?

iuli111
05.04.2011, 10:40:35
inca ceva: este posibil ca turcii sa aiba modele mai frumoase, dar eu caut o verigheta clasica, simpla, simpla, pe care cred ca oricine o poate face. de aceea vreau sa fie dintr-un material de calitate. dar cum poti afla daca materialul e de calitate? doar dupa ce porti inelul cativa ani? :)

alina512
05.04.2011, 11:44:12
inca ceva: este posibil ca turcii sa aiba modele mai frumoase, dar eu caut o verigheta clasica, simpla, simpla, pe care cred ca oricine o poate face. de aceea vreau sa fie dintr-un material de calitate. dar cum poti afla daca materialul e de calitate? doar dupa ce porti inelul cativa ani? :)

Eu am vazut verighete din platina, iar eu port din aur alb si prin comparatie eu zic ca platina e mai spre gri, mie mi-a placut culoarea, dar sotului nu i-a placut la fel de mult. Acestea (https://picasaweb.google.com/alina.paula.musat/PregatiriDeNunta#5335624463915316770) sunt verighetele noastre, nu au iesit foarte bine inpoze, sunt mult mai frumoase in realitate.
In magazinele din afara aurul arata foarte bine fiindca sunt buni comercianti si stiu sa-l puna in valoare prin pozitionare, finisaje si lumina. Cat despre culoare nu stiu sa fie mai multe tipuri de galben ci mai multe nuante datorita aliajului, asa cum ai spus si tu: aur galben, rosu, verde, roz, am vazut din fiecare.
E posibil sa fie alta calitate la aurul italian, dar nu stiu cum ti-ai putea da seama.

alina_stef
05.04.2011, 14:58:02
Eu am vazut verighete din platina, iar eu port din aur alb si prin comparatie eu zic ca platina e mai spre gri, mie mi-a placut culoarea, dar sotului nu i-a placut la fel de mult. Acestea (https://picasaweb.google.com/alina.paula.musat/PregatiriDeNunta#5335624463915316770) sunt verighetele noastre, nu au iesit foarte bine inpoze, sunt mult mai frumoase in realitate.
In magazinele din afara aurul arata foarte bine fiindca sunt buni comercianti si stiu sa-l puna in valoare prin pozitionare, finisaje si lumina. Cat despre culoare nu stiu sa fie mai multe tipuri de galben ci mai multe nuante datorita aliajului, asa cum ai spus si tu: aur galben, rosu, verde, roz, am vazut din fiecare.
E posibil sa fie alta calitate la aurul italian, dar nu stiu cum ti-ai putea da seama.

alina paharele voastre au fost gravate sau lipite gen "autocolant"?

alina512
05.04.2011, 15:23:57
alina paharele voastre au fost gravate sau lipite gen "autocolant"?

Lipite gen autocolant, Laris, am vrut sa le gravez sau sablez, dar nu am gasit in Focsani. :-L

alina_stef
06.04.2011, 15:17:08
Lipite gen autocolant, Laris, am vrut sa le gravez sau sablez, dar nu am gasit in Focsani. :-L

cei de la Laris graveaza cu 15 lei paharul, cel putin asa mi-au cerut anul trecut, enorm de mult, avand in vedere ca eu am dat 15 lei pe 6 pahare si ca as vrea sa le gravez pe toate.imi poti spune cat a costat, ca sa stiu daca merita ma duc...mersi.

alina512
08.04.2011, 12:57:21
cei de la Laris graveaza cu 15 lei paharul, cel putin asa mi-au cerut anul trecut, enorm de mult, avand in vedere ca eu am dat 15 lei pe 6 pahare si ca as vrea sa le gravez pe toate.imi poti spune cat a costat, ca sa stiu daca merita ma duc...mersi.

Eu as fi dat banii astia daca faceau si in 2009, parca am dat 15 lei pe toate.

alina_stef
08.04.2011, 15:00:32
Eu as fi dat banii astia daca faceau si in 2009, parca am dat 15 lei pe toate.

ms alina.o sa trec pe la ei.

nicolle26
29.05.2013, 16:28:06
Ceva impresii mai multe despre br...ul ? Suntem indecisi intre bijuteria asta si cea din carrefour vis a vis de locul de joaca pentru copii, dar mai mult inclinam catre cea din oras intrucat, din ce am inteles, atelierul e chiar acolo. Despre cealalta nu am gasit nimic pe net, iar verighetele se fac undeva in vestul tarii. Astept pareri si de la voi.

nicolle26
06.06.2013, 11:27:11
Am fost zilele trecute pe la Bijuteria Brilia... din centru. Surprinzator, are preturi maricele si nici nu are foarte multe modele la prezentare. Mai ramane de vazut bijuteria cea vis a vis de dogan, dar nu stim mai nimic despre ea. Astept sugestii de la voi. O zi buna