PDA

Versiunea completa : Nasii de cununie

ana_strumfi
16.03.2010, 19:55:58
Parintii spirituali merita un "subiect" :)
Fetelor, care e traditia? Nasii iau voalul, lumanarile, asta stiu. Ce trebuie sa mai stie un nas?

roxi_libo
16.03.2010, 20:07:29
Parintii spirituali merita un "subiect" :)
Fetelor, care e traditia? Nasii iau voalul, lumanarile, asta stiu. Ce trebuie sa mai stie un nas?
bun subiect
eu stiu ca nasii iau lumanarile aranjate si platesc biserica, asa e?

gabitza_roca
16.03.2010, 20:18:31
toate bune si frumoase...noi inca nu avem nasi.. :(

Tilla
16.03.2010, 20:56:41
toate bune si frumoase...noi inca nu avem nasi.. :(

Nu te ingijora. Stii ca eu am fost refuzata. Si ce e si mai drastic, iubitul meu nu are inca nasi si trebuie sa predau textul pentru invitatie in 23 martie, adica o saptamana.:[email protected]
Eu nu stiu care e traditia cu lumanarile,posibil sa fie si la catolici.

ceska
17.03.2010, 07:46:51
Noi cand vorbeam de nunta,ne am inteles ca ,cautam 4 nasi...
eu deja ii aveam...unul sigur iar al doilea aveam din 3 perechi pe cine sa aleg...
urma ca sa cautam si lui al doilea caci primul binenteles nasul de botez...
cand am gasit pentru el al doilea,varul meu si cel mai bun prieten al lui...care a si acceptat...
a urmat sa mi sunt si eu al doilea nas fiind din ungaria...care a refuzat caci baiatul are probleme mari de sanatate...am inteles o
am trecut la cea care urma in lista:o verisoara primara la care au fost si ai mei nasi...am sunat o caci ea e in germania...
care spre surprinderea noastra a refuzat...a gasit o gramada de scuze...ca nu pot si bla bla bla...

mentionez ca mai am invitati din germania care au confirmat ca vin degeaba nu au concediu in perioada aceea,dar vin de vinerea si pleaca inapoi duminica...
dar la draga mea de verisoara degeaba i am zis...ea nu si nu...
nici nu ma asteptam la acest raspuns...

am trecut la ultima varianta...acum astept raspunsul de la ei...caci si "nasica" (daca totusi ei vor fi) tre sa plece in iunie in interes de serviciu in strainatate si inca nu stiu data,dar a promis ca se intereseaza si imi da un raspuns...

nasoala situatie...sa fiu eu sigura ca am abii nasi si lui tre sa i cautam unul si pana la urma sa fie invers...

BRIana22
17.03.2010, 09:40:58
bun subiect
eu stiu ca nasii iau lumanarile aranjate si platesc biserica, asa e?
Si eu asa stiu. La noi asa a fost.

In alte zone ale tarii nasii platesc si tortul:) .

roxi_libo
17.03.2010, 13:52:57
Si eu asa stiu. La noi asa a fost.

In alte zone ale tarii nasii platesc si tortul:) .

Ei ;)) ar fi o treaba, si asa ma gandesc sa nu fie mult. Lumanariele mele costa 25+37=62Ron o bucata. Eu sper sa nu spuna ca nu vor sa plateasca :) pentru ca e mult.

Eu voi avea 3 perechi de nasi, 2 ai mei si unu al lui. Si el a avut probleme cu Germania si concediile, asta e...

gabitza_roca
17.03.2010, 16:02:43
Ei ;)) ar fi o treaba, si asa ma gandesc sa nu fie mult. Lumanariele mele costa 25+37=62Ron o bucata. Eu sper sa nu spuna ca nu vor sa plateasca :) pentru ca e mult.

Eu voi avea 3 perechi de nasi, 2 ai mei si unu al lui. Si el a avut probleme cu Germania si concediile, asta e...

interesant..n-am mai auzit pana acum de miri cu 3 perechi..una, doua,patru..ori opt...dar 3..e ceva nou..pentru mine..
de ce 3? ne spui? ;;)

si eu inca astept raspunsul celor din Marea Britanie..nasol..pt ca mi-e cumva sa le cer un raspuns direct..
ne-am gandit si la varianta cu o pereche de nasi..iar in cazul in care vin si englezii..sa fie si ei :D

lore_vasc
17.03.2010, 17:34:49
Chiar roxy cum adica 3 nasi?Nici eu nu am mai auzit pana acum.
Ceska sa inteleg ca tu ai deja 2 perechi de nasi sau 2 persoane?Daca din partea sotului nu vrea sa vin nimeni asta nu ar fi nici o problema ca deja ai tu 2.
Eu stiu multa lume care si-a pus o singura pereche de nasi si a fost foarte bine.
Legat de ce trebuie sa plateasca nasii nu ii o lege,se pot alege mai mult variante:
1)sa le spui ca vrei sa-ti vina ca nasi si ca nu au nici o obligatiie adica nici cadou la nunta si nici alte cheltuieli(in cazul in care refuza si vreti cu orice pret sa va fie ei nasi).
2) sa vina ca nasi si sa plateasca toate cele+cadou la nunta(bineanteles acest lucru nu li se spune ca ii ceva normal ptr ei)
3)sa dea cadou la nunta si sa plateasca o parte din unele cheltuieli
Noi am avut a-3-a varianta adica i-am chemat ca nasi si au spus ca vin cu cea mai mare placere si ne-au intrebat ca ce au ei de facut?cumparat?etc....dar noi le-am spus ca daca insista atat de mult sa plateasca lumanarile si 1 preot.....celalalt preot+corul+piscoturi+miere+panglica+torturile lor.... sa le platim noi mirii.Voalul eu nu stiu sa se plateasca in zona noastra de catre nasi,poate in alte zone ii acest obicei.

roxi_libo
17.03.2010, 19:45:52
sa va povestesc.

Eu am vrut neaparat sa ii am pe ambii nasi. Iubi are unchiul de botez in Danemarca si un unchi, nepotul mamei lui in Germania. Ambii promisesera asa ca eu am apucat sa vorbesc cu ai mei.
Cand am aflat ca ai lui nu pot veni niciunu...a fost nasol, dar aveam 2, acuma vrea si iubi un nas, asa ca avem 3 ;-) .

Eu am mai fost la o nunta asa... nu incurca pe nimeni. E ca si 4 sau 2...
Eu stiam de lumanari si biserica dar daca nu vor spune ei nimic eu nu o sa le cer. Important e ca se bucura sa ne fie nasi!!!

gabitza_roca
17.03.2010, 21:22:35
sa va povestesc.

Eu am vrut neaparat sa ii am pe ambii nasi. Iubi are unchiul de botez in Danemarca si un unchi, nepotul mamei lui in Germania. Ambii promisesera asa ca eu am apucat sa vorbesc cu ai mei.
Cand am aflat ca ai lui nu pot veni niciunu...a fost nasol, dar aveam 2, acuma vrea si iubi un nas, asa ca avem 3 ;-) .

Eu am mai fost la o nunta asa... nu incurca pe nimeni. E ca si 4 sau 2...
Eu stiam de lumanari si biserica dar daca nu vor spune ei nimic eu nu o sa le cer. Important e ca se bucura sa ne fie nasi!!!

:)) normal ca nu incurca pe nimeni..e doar neobisnuit..atata tot..:)

nici noi nu le vom spune nimic despre partea aaceasta..
"candidatii" mei nu stiau nimic despre a fi parinte spiritual.. in Marea Britanie nu exista ..decat domnisoara de onoare..si cavaler..
rolul nasilor este de a ne fi alaturi, de a ne indruma..ei trebuie sa ne fie exemplu (oarecum)...ce conteaza cine ce achita la nunta..;-)

ceska
18.03.2010, 07:01:18
Iubi meu are cei 2 nasi:nasul de botez si varul meu care lui ii cel mai bun prieten...
eu:am unul sigur iar al doilea inca sta pe ganduri...dar daca nu accepta am vorbit cu cea mai buna prietena ca sa stea macar de nas langa mine...nu tre sa plateasca nimic in plus pe langa cat vroia..numai sa vina...are si ea o gramada de probleme...dar mi a zis ca in caz de urgenta daca celalalt nu vrea atunci vine....

acum astept confirmarile sa ne putem duce sa facem invitatiile

Tilla
18.03.2010, 10:13:23
In final avem si nasii ceilati!<:-P

ceska
18.03.2010, 10:45:38
In final avem si nasii ceilati!<:-P

felicitari pentru nasi...

gabi_gabitza
18.03.2010, 10:49:15
eu stiu ca nasii cumpara lumanarile aranjate, buchetele pentru mireasa si nasa, platesc biserica si cumpara voalul.... eu am niste nasi sa imi traiasca...tineri si cuminti....nasa a fost cu mine in clasa la facultate iar nasu e de varsta cu pr meu....deci avem cu cine sa ne petrecem timpul liber

initial am vrut sa ii punem pe nasii lui de botez....dar cand am fost acolo am descoperit cu stupoare ca nici nu il mai cunosteau....si in plus nu aveam nici in clin nici in maneca cu ei... dupa ce ne-am certat putin cu soacra-mea ca ea, nu, si nu. ii vroia pe aia pana la urma s-a lasat convinsa de noi ca suntem tineri si ne trebuie niste nasi tinerei cu care sa ne putem distra la chefuri...acum e totul bine tinem legatura strans cu nasii nostri...oameni de mare caracter....
http://www.facebook.com/photo.php?pid=85868&id=100000706510443

gabi_gabitza
18.03.2010, 11:08:59
felicitari pentru nasi...
felicitarile mele

lore_vasc
18.03.2010, 17:24:15
eu stiu ca nasii cumpara lumanarile aranjate, buchetele pentru mireasa si nasa, platesc biserica si cumpara voalul.... eu am niste nasi sa imi traiasca...tineri si cuminti....nasa a fost cu mine in clasa la facultate iar nasu e de varsta cu pr meu....deci avem cu cine sa ne petrecem timpul liber

initial am vrut sa ii punem pe nasii lui de botez....dar cand am fost acolo am descoperit cu stupoare ca nici nu il mai cunosteau....si in plus nu aveam nici in clin nici in maneca cu ei... dupa ce ne-am certat putin cu soacra-mea ca ea, nu, si nu. ii vroia pe aia pana la urma s-a lasat convinsa de noi ca suntem tineri si ne trebuie niste nasi tinerei cu care sa ne putem distra la chefuri...acum e totul bine tinem legatura strans cu nasii nostri...oameni de mare caracter....
http://www.facebook.com/photo.php?pid=85868&id=100000706510443
Eu nu stiu de unde ideile astea ca trebuiesa te cunune nasii de botez sau cineva din famile!?:[email protected]
Ma bucur foarte mult ca v-a inteles soacra si ca va intelegeti bine cu ei:)
Tilla felicitari ptr nasi!<:-P

gabi_gabitza
18.03.2010, 20:24:32
Eu nu stiu de unde ideile astea ca trebuiesa te cunune nasii de botez sau cineva din famile!?:[email protected]
ei asa zicea soacra-mea idei invechite...mersic frumos

ceska
19.03.2010, 07:09:30

la noi de exeplu asa e ...traditie in familie...ca primul nas daca ai mai multi sa fie nasul de botez...

lolicriss1234
19.03.2010, 07:30:21
In final avem si nasii ceilati!

felicitari !<:-P
:*:*

Tilla
19.03.2010, 10:43:04
Multumesc mult. M-am linistit. >:D<
Nasul meu de botez a refuzat sa vina asa ca nu e obligatoriu.

lore_vasc
19.03.2010, 10:47:33
Multumesc mult. M-am linistit. >:D<
Nasul meu de botez a refuzat sa vina asa ca nu e obligatoriu.
Multi obisnuiesc acest lucru dar eu nu stiu sa fie obligatoriu.Eu pe nasa mea de botez nu am mai vazut-o de multi ani ca nu am tinut asa des legatura,dar la nunta a venit:)

gabitza_roca
19.03.2010, 14:22:13
Felicitari Ceska!!!

Felicitari Tilla!!!!!

:gen_05: :A :A :A :A

ana_strumfi
20.03.2010, 10:57:19
Le-ati facut cadouri inainte sau dupa nunta? :) Eu m-am gandit sa le dam dupa. Le-am mai dat cadouri, dar cu alte ocazii.

lore_vasc
20.03.2010, 16:21:23
Le-ati facut cadouri inainte sau dupa nunta? :) Eu m-am gandit sa le dam dupa. Le-am mai dat cadouri, dar cu alte ocazii.
Noi nu le-am dat cadou nici inainte si nici dupa nunta.....acesta ii un obicei din sud aia fac niste cadouri de te lasa masca,eu nu prea am auzit sa se practice in zona noastra.Noi le-am dat cadouri cand am ajuns acasa inainte de nunta cu 1 luna dar ceva normal ptr noi ca si in alte dati le dadeam:).....o sticla de vin,dulciuri,un parfum si alte cateva lucrusoare.

ana_strumfi
20.03.2010, 16:26:54
Noi nu le-am dat cadou nici inainte si nici dupa nunta.....acesta ii un obicei din sud aia fac niste cadouri de te lasa masca,eu nu prea am auzit sa se practice in zona noastra.Noi le-am dat cadouri cand am ajuns acasa inainte de nunta cu 1 luna dar ceva normal ptr noi ca si in alte dati le dadeam:).....o sticla de vin,dulciuri,un parfum si alte cateva lucrusoare.

Inteleg. Nici noi nu le dam nu stiu ce cadou "mare". Ceva semnificativ dar si util, in semn de recunostinta.

>:D<

ana_strumfi
21.03.2010, 17:21:15
Deoarece nasii nostri de botez nu mai traiesc, noi am ales 2 cupluri tinere, prieteni. Au fost fericiti si onorati de invitatie :D

gabi_gabitza
08.04.2010, 10:23:40
Deoarece nasii nostri de botez nu mai traiesc, noi am ales 2 cupluri tinere, prieteni. Au fost fericiti si onorati de invitatie :D

felicitari pentru nasi

natymotanel
08.04.2010, 10:48:14
salutare, noi am avut ca nasi prietenii apropiati, din partea mea prietena mea cea mai buna cu prietenul ei si din partea sotului prietenul lui cel mai bun cu sotia lui;-), sunt de varsta noastra ne intelegem foarte bine cu ei si ma bucur foarte mult k i-am ales...si in plus au zis DA din prima... n-avea rost sa chem nasii de botez sau stiu eu copiii nasilor parintilor...cu care n-avem nici o tangenta:-"
Asa ca va sfatuiesc sa va alegeti persoane care sa va fie alaturi si la care puteti sa apelati oricand.
Noi le-am spus nasilor din prima k n-au nici o obligatie, nu trebuie sa plateasca nimic, au insistat sa cumpere ei lumanarile si sa plateasca la biserica in rest n-au avut nici o cheltuiala in plus...ah si noi am avut 2 nunti:-"

natymotanel
08.04.2010, 10:50:20
la noi in zona nu se fac cadouri nasilor...noi le-am platiti biletele de avion si am mers toti impreuna un week-end la Paris sa ne distram, dar restul au platit ei, doar biletele le-am luat noi;))

ana_strumfi
08.04.2010, 14:52:48
la noi in zona nu se fac cadouri nasilor...noi le-am platiti biletele de avion si am mers toti impreuna un week-end la Paris sa ne distram, dar restul au platit ei, doar biletele le-am luat noi;))

Super tare asta cu Paris ^:)^

ana_strumfi
08.04.2010, 14:53:41
felicitari pentru nasi

Mersi >:D<

manuelabutean
09.04.2010, 11:15:07
noi cand am fost nasi am primit dimineata de la finii nostri o sticla cu palinca foarte fain impodobita de mana din ceva lem special si avea agatata o placuta pe care era gravat numele lor si data casatoriei,mie mi-a placut f mult, a fost de efect. si eu vreau sa le fac un cadou viitorilor nostri nasi,inca nu stiu ce,dar mai am timp sa ma gandesc. va pupicesc

andreina_ilies
09.04.2010, 15:53:33
Inteleg. Nici noi nu le dam nu stiu ce cadou "mare". Ceva semnificativ dar si util, in semn de recunostinta.

se dau cadouri la nasi? noi le-am pregatit un mic album cu poze de la nunta in care pe langa miri apar si ei.

natymotanel
09.04.2010, 15:58:40
Super tare asta cu Paris ^:)^
mersi... pai stiam k isi doresc sa plece si noi la fel, am gasit o oferta buna si am plecat:-p

ana_strumfi
09.04.2010, 17:06:14
se dau cadouri la nasi? noi le-am pregatit un mic album cu poze de la nunta in care pe langa miri apar si ei.

Si noi le facem albume, mi se pare normal sa aiba pozele si filmarea.
Cadoul nu este obligatoriu, fiecare cum prefera.

Tilla
11.04.2010, 20:18:25
La fel am comandat si noi. Albume pentru nasi, vreo 4 pagini imprimate. Ceva amintire trebuie sa le ramana si lor.

gabitza_roca
20.04.2010, 13:04:00
noi ne-am cam gandit la o pereche, sunt prietenii nostri, se vor casatori inainte de noi..doar ca el e catolic, ea ortodoxa, presupun ca se vor cununa la catolici..

am citit ca cei ortodocsi trebuie sa aiba cel putin o pereche de nasi ortodocsi..nasii mei (daca vin) sunt englezi (de confesiune anglicana)..iar perechea aceasta doar pe jumatate..
voi stiti ceva despre partea asta? va intreb deoarece ne-am duce duminica sa-i invitam ..inca nu stiu de aceasta "onoare"..;))

ana_strumfi
20.04.2010, 14:39:57
noi ne-am cam gandit la o pereche, sunt prietenii nostri, se vor casatori inainte de noi..doar ca el e catolic, ea ortodoxa, presupun ca se vor cununa la catolici..

am citit ca cei ortodocsi trebuie sa aiba cel putin o pereche de nasi ortodocsi..nasii mei (daca vin) sunt englezi (de confesiune anglicana)..iar perechea aceasta doar pe jumatate..
voi stiti ceva despre partea asta? va intreb deoarece ne-am duce duminica sa-i invitam ..inca nu stiu de aceasta "onoare"..;))

Intr-adevar la ortodocsi asa se cere, cel putin o pereche sa fie casatorita si ortodoxa. Depinde si de preot, dar al nostru asa ne-a zis.

gabitza_roca
20.04.2010, 17:57:00
Intr-adevar la ortodocsi asa se cere, cel putin o pereche sa fie casatorita si ortodoxa. Depinde si de preot, dar al nostru asa ne-a zis.

.. asa ne va spune si preotul din botiz..il intreb duminica...