PDA

Versiunea completa : Nasii in Mures

camelia_laiu
17.03.2010, 08:54:43
"neata!
am si eu o curiozitate:voi ati facut ceva cadou nasilor?(noi avem doua perechi de nasi) toata lumea imi zice ca daca vreau musai, sa iau "ceva simbolic", iar eu vin cu intrebarea:adica ce?????????? ei sunt in jurul varstei de 40 ani,dar foarte tineri "spiritual", suntem foarte apropiati de ei, ne sunt si vecini.
astept sugestiile voastre..........

homm
17.03.2010, 10:04:26
"neata!
am si eu o curiozitate:voi ati facut ceva cadou nasilor?(noi avem doua perechi de nasi) toata lumea imi zice ca daca vreau musai, sa iau "ceva simbolic", iar eu vin cu intrebarea:adica ce?????????? ei sunt in jurul varstei de 40 ani,dar foarte tineri "spiritual", suntem foarte apropiati de ei, ne sunt si vecini.

iti raspund cu toate ca nu stiu cum sunt aici in Ardeal obiceiurile :)
in Muntenia la nasi intr-adevar se ia cadou , plus se merge si cu "plocon" (asa se zice) de Pasti si Craciun .. acum sa nu-ti inchipui ca te duci cu sacosele pline sa-si rupi spinarea , ci un buchet de flori, un tort, o sticla de whiskey sau altceva mai bun , o mica atentie etc etc ... aici nu stiu cum se face insa :)
insa nu strica, zic eu, sa le dai cate un cadou simbolic, pentru ca si ei daca stai sa te gandesti platesc la biserica, pantoful, mireasa, cinste :) binenteles nu cred ca cineva accepta sa fie nas numai pentru atentii :D
la fel asteptam si aici si alte pareri >:D<

BluePink
17.03.2010, 10:45:30
"neata!

buna!noi ne-am decis sa le dam un tortulet si o sticla de sampanie.stiu ca la voi obiceiurile sunt altfel si se da mai mult .....la noi nu sunt astfel de obiceiuri pt nasi dar totusi noi am vrea macar atat sa le dam :)

ildus
17.03.2010, 10:49:57
Cred ca un tablou, o icoana ar fi un cadou foarte frumos.

Un cadou simbolic la fel de frumos ar putea fi un cos cu bunatati: fructe, sampanie, ciocolata, impodobit cu flori

homm
17.03.2010, 10:50:51
buna!noi ne-am decis sa le dam un tortulet si o sticla de sampanie.stiu ca la voi obiceiurile sunt altfel si se da mai mult .....la noi nu sunt astfel de obiceiuri pt nasi dar totusi noi am vrea macar atat sa le dam :)

de exemplu camelia ai putea sa dai un cadou pentru casa, ceva decoratiune, vaza, statueta .. eu nu o vad ca pe o traditie ci ca un semn de bun-simt, de recunoastinta pentru cei care accepta sa fie nasi (ca si ei au o cheltuiala) .. eu una m-as simti prost sa ma duc la nasi cu mana in buzunar .. macar cu o sticla de vin tot ma duc

camelia_laiu
17.03.2010, 11:04:25
multumesc tuturor pentru sugestii........
oricum le vom da astfel de "atentii",iar de sarbatori si zile de nastere cadouri mai deosebite, insa noi ne gandeam sa le luam la nase cate o brosa sau pandativ de aur si la nasi butoni de aur sau serviete de piele, ceva de genul, insa prietenii au spus sa ve revenim, ca doar nu trebuie sa le platim noi cinstea.

cicika
17.03.2010, 11:16:09
noi nu le-am cumparat nimic....
nu stiam ca se face asa...

camelia_laiu
17.03.2010, 11:41:00
Cred ca un tablou, o icoana ar fi un cadou foarte frumos.

Un cadou simbolic la fel de frumos ar putea fi un cos cu bunatati: fructe, sampanie, ciocolata, impodobit cu flori

un cos cu bunatati le-am dat de craciun, iar icoana nu pot,pt ca nu sunt ortodocsi, dar un tablou e o idee buna.
merci!

homm
17.03.2010, 11:59:01
multumesc tuturor pentru sugestii........
oricum le vom da astfel de "atentii",iar de sarbatori si zile de nastere cadouri mai deosebite, insa noi ne gandeam sa le luam la nase cate o brosa sau pandativ de aur si la nasi butoni de aur sau serviete de piele, ceva de genul, insa prietenii au spus sa ve revenim, ca doar nu trebuie sa le platim noi cinstea.

hmmm :-? .. daca simtiti ca sunt niste persoane deosebite, cu importanta pentru voi puteti da si ceva mai expensive ... totul depinde de tine si de buzunarul tau .. atata timp cat tu simti ca cel caruia ii faci un cadou merita banii cheltuiti eu zic ca nu este nici o problema
eu zic ca nu tb sa te iei dupa prieteni ci sa-ti asculti inima (pentru ca se putea si invers , adica sa-ti zica ca iei ceva prea ieftin si atunci ce faceai, scoteai niste bani in plus din buzunar ? :D ;)) )

vanda102
18.03.2010, 20:24:07
buna ...nu cred ca este obligatoriu ...fiecare face ce vrea ....atentii se pot duce oricand....

CCC
18.03.2010, 20:45:01
buna ...nu cred ca este obligatoriu ...fiecare face ce vrea ....atentii se pot duce oricand....

Nici noi nu ne-am prezentat cu caouri... doar o sticla de.. pt nasul un buchet de flori si cioco la nasa... dar cum zicea vanda fiecare face cum vrea. stiu ca sunt zone in care se cumpara cadouri consistente...dar pe la noi nu am auzit.
Ai mei au fost nasi in vara si nu au primit cadou...

vanda102
18.03.2010, 20:57:00
Nici noi nu ne-am prezentat cu caouri... doar o sticla de.. pt nasul un buchet de flori si cioco la nasa... dar cum zicea vanda fiecare face cum vrea. stiu ca sunt zone in care se cumpara cadouri consistente...dar pe la noi nu am auzit.
Ai mei au fost nasi in vara si nu au primit cadou...
pai sa mergi cu o sticla de ceva si o cutie de bomboane e ok ...e un gest dragut ...dar sa merg cu butonii de aur si cu lantisorul..mi se par bani aruncati ,....ma rog poate sant zone in care se practica ....dar la noi eu nu am auzit ...

nanalia
18.03.2010, 22:49:41
noi nu le-am cumparat nimic....
nu stiam ca se face asa...

noi le-am luat cadou un cuptor cu microunde, la indemnul soacrei, ca la ei in partea aia, sunt asemenea obiceiuri. altfel nu cred ca le-am fi luat ceva..... cu ocazia aia, nu ma intelegeti gresit.

homm
19.03.2010, 00:00:33
pai sa mergi cu o sticla de ceva si o cutie de bomboane e ok ...e un gest dragut ...dar sa merg cu butonii de aur si cu lantisorul..mi se par bani aruncati ,....ma rog poate sant zone in care se practica ....dar la noi eu nu am auzit ...

dar nu te pune nimeni sa te duci cu sacul de cadouri (ma rog sunt si persoane care au pretenti la cadouri grele dar aia iti spun dinainte) iar majoritatea oamenilor care accepta sa naseasca nu cred ca fac asta gandindu-se la cadourile pe care le vor primi .. sunt nasi care cinstesc super bine si tu nici macar un cadou nu le faci? eu cum am mai zis , eu vad chestia cu cadoul un gest de recunostinta fata de ei nu o obligatie :)

si nu te supara dar nu cred ca noi trebuie sa hotaram daca sunt sau nu bani aruncati fara rost :) cum am mai scris intr-un post ,daca ea simte ca respectivii nasi merita un cadou mai consistent este ok sa cumpere :)

disclaimer : nu incurajez cheltuitul banilor, este doar parerea mea in legatura cu aceasta problema :) sau ma rog, poate ca eu fiind din zona aia unde se practica mi se pare normal :)

btw nasului i se ia cadouri in Muntenia pentru ca si el vine cu oameni la nunta .. asa cum mirele si mireasa au invitatii lor asa si nasul vine cu invitatii lui, deci si el contribuie intr-un fel la nunta ta .. cel putin asa era acum ceva ani .. acum nu se prea mai poarta ca sa zic asa .. alta diferenta, de exemplu la cununia civila invitatii vin cu cadouri de casa noua pentru miri (aici nu se face asa)

alta chestie interesanta , cand ai copil te duci la nas si "ii ceri numele" , adica de obicei se alege un prenume din familia nasilor .. binenteles nu e musai sa faci asta insa eu o vad tot ca pe o chestie de recunostinta fata de cel care iti boteaza copilul (de exemplu pe mine ma cheama si Elena ca pe nasa insa nu-mi zice nimeni asa cu toate ca e primul nume .. se pare ca n-am fata de Elena :)) )

green_eyesMS
19.03.2010, 10:48:48
fiecare zona cu obiceiurile ei. le respectam dar totusi nunta cameliei este in mures si atunci ma gandesc ca obiceiurile locului le va adopta.
este hotararea ei si poate sa-i ia ceva simbolic ca sa celebreze momentul, poate un album cu poze de la nunta lor. recunostinta simtim cred ca marea majoritate dar se va vedea in ani poate mai mult decat in cadoul din ziua nuntii. asta este parerea mea personala.

dar nu te pune nimeni sa te duci cu sacul de cadouri (ma rog sunt si persoane care au pretenti la cadouri grele dar aia iti spun dinainte) iar majoritatea oamenilor care accepta sa naseasca nu cred ca fac asta gandindu-se la cadourile pe care le vor primi .. sunt nasi care cinstesc super bine si tu nici macar un cadou nu le faci? eu cum am mai zis , eu vad chestia cu cadoul un gest de recunostinta fata de ei nu o obligatie :)

si nu te supara dar nu cred ca noi trebuie sa hotaram daca sunt sau nu bani aruncati fara rost :) cum am mai scris intr-un post ,daca ea simte ca respectivii nasi merita un cadou mai consistent este ok sa cumpere :)

disclaimer : nu incurajez cheltuitul banilor, este doar parerea mea in legatura cu aceasta problema :) sau ma rog, poate ca eu fiind din zona aia unde se practica mi se pare normal :)

btw nasului i se ia cadouri in Muntenia pentru ca si el vine cu oameni la nunta .. asa cum mirele si mireasa au invitatii lor asa si nasul vine cu invitatii lui, deci si el contribuie intr-un fel la nunta ta .. cel putin asa era acum ceva ani .. acum nu se prea mai poarta ca sa zic asa .. alta diferenta, de exemplu la cununia civila invitatii vin cu cadouri de casa noua pentru miri (aici nu se face asa)

alta chestie interesanta , cand ai copil te duci la nas si "ii ceri numele" , adica de obicei se alege un prenume din familia nasilor .. binenteles nu e musai sa faci asta insa eu o vad tot ca pe o chestie de recunostinta fata de cel care iti boteaza copilul (de exemplu pe mine ma cheama si Elena ca pe nasa insa nu-mi zice nimeni asa cu toate ca e primul nume .. se pare ca n-am fata de Elena :)) )

homm
19.03.2010, 11:16:06
fiecare zona cu obiceiurile ei. le respectam dar totusi nunta cameliei este in mures si atunci ma gandesc ca obiceiurile locului le va adopta.
este hotararea ei si poate sa-i ia ceva simbolic ca sa celebreze momentul, poate un album cu poze de la nunta lor. recunostinta simtim cred ca marea majoritate dar se va vedea in ani poate mai mult decat in cadoul din ziua nuntii. asta este parerea mea personala.

pai tocmai .. camelia a zis ca ar vrea sa dea butoni si brosa parca si prietenii i-au sarit in cap ca face cheltuiala prea mare :) deci aici nu se pune problema de obicei sau nu zic eu .. fiecare e liber sa faca ce vrea iar daca ea are placerea sa ia un cadou scump nasilor (chiar daca aici nu se poarta) nu vad care e problema :)

munequita
19.03.2010, 13:01:44
sa va zic cum am facut eu: chiar daca aici nu e un obicei, eu le-am luat nasilor cadou, erau proaspat mutati la casa noua, am tras-o de limba pe nasa cam ce le-ar place si le-am cumparat o lenjerie de pat. si le-am dat cadoul si ca drept de multumire pt ca au acceptat sa ne fie nasi.

vanda102
19.03.2010, 13:05:03
pai tocmai .. camelia a zis ca ar vrea sa dea butoni si brosa parca si prietenii i-au sarit in cap ca face cheltuiala prea mare :) deci aici nu se pune problema de obicei sau nu zic eu .. fiecare e liber sa faca ce vrea iar daca ea are placerea sa ia un cadou scump nasilor (chiar daca aici nu se poarta) nu vad care e problema :)
binenteles ca nu e nici o problema .....>:D<

dinittza
19.03.2010, 13:11:43
Eu m-am gandit sa le iau nasilor un filtru de apa mai smecher...e cam 25 mil dar viitorul sot zice ca e cam mult...
Voi ce ziceti?

M-am gandit la asta pt ca nasa e gravidutza si e bine si pt ea si pt bebe...

andrutama
19.03.2010, 15:04:55
cred ca fiecare ar trebui sa cumpere ce simte, sufletul si buzunarul fiecaruia.... idei sunt, insa trebuie tinut cont si de cum sunt nasii...cum spunea cineva ca nu se poate duce cu o icoana daca pt nasi nu semnifica nimic. In schimb daca butonii si brosa de aur ii caracterizeaza si ei isi permit pot face si astfel de cadouri. Oricum mirii sunt mai apropiati de nasi si vad cel mai bine la ce s-ar bucura sau ce le-ar placea nasilor.

mihaela102
19.03.2010, 15:20:51
si la noi se cumpara cadouri pt nasi, dar valoarea lor depinde de fiecare in parte...nu cred ca exista zone ale tarii unde se cumpara cadouri scumpe si alte zone unde se cumpara cadouri ieftine; valoarea financiara a lor depinde de buzunarul mirilor si de pretentiile nasilor

CCC
19.03.2010, 22:06:06
cred ca fiecare ar trebui sa cumpere ce simte, sufletul si buzunarul fiecaruia.... idei sunt, insa trebuie tinut cont si de cum sunt nasii...cum spunea cineva ca nu se poate duce cu o icoana daca pt nasi nu semnifica nimic. In schimb daca butonii si brosa de aur ii caracterizeaza si ei isi permit pot face si astfel de cadouri. Oricum mirii sunt mai apropiati de nasi si vad cel mai bine la ce s-ar bucura sau ce le-ar placea nasilor.

Ai dreptate...eu as completa ca depinde si ce pot mirii...L-)

monikbride
20.03.2010, 19:49:34
Cadoul la care te-ai gandit, mi-se pare foarte potrivit. Parerea mea este ca trebuie tinut cont de faptul ca si ei vor face o cheltuiala cat de cat substantiala..si mi-se pare frumos ( cu siguranta si lor :) ) sa fie "rasplatiti cu aceeasi atentie".

green_eyesMS
22.03.2010, 08:39:42
nu e nici o problema. sa faca cum ii dicteaza sufletul si sa le cumpere ce isi doreste ea si sotul ei.