PDA

Versiunea completa : Cabinete pentru prenuptiale in Cluj

dia_na
23.01.2007, 19:34:47
Buna,

Imi puteti da niste adrese sau nr de telefon pentru cabinete medicale autorizate care fac analizele pt certificatele prenuptiale?

Am auzit doar de un Cabinet Medical pe str. Marinescu, dar nu am nici un numar de telefon nimic.

Oare ma poate ajuta cineva?

Ce analize trebuie facute exact in Cluj?

Multumesc.

baby_tweety
23.01.2007, 21:48:49
Buna,

Imi puteti da niste adrese sau nr de telefon pentru cabinete medicale autorizate care fac analizele pt certificatele prenuptiale?

Am auzit doar de un Cabinet Medical pe str. Marinescu, dar nu am nici un numar de telefon nimic.

Multumesc.

Sunt fff multe cabinete care fac analize.Mergi la Interservisan ca acolo face si la plamani direct si nu te poarta in mai multe locuri.Preturile sunt aceleasi cam peste tot...Ca analize e vdrl-adica sifilisul si plamanii.Poti merge in orice mom al zilei nu doar dimineata.

Kalini
25.01.2007, 12:35:20
Buna,

Multumesc.

Poti sa faci absolut oriunde analizele pentru certificatele prenuptiale. Apoi, cu analizele facute, mergi la medicul de familie al unuia dintre voi si-ti transcrie numarul de ordine din registrele de analize pe certificate, si-ti scrie "apt pt casatorie". Si gata.....
Se face RBW ( VDRL ) si Rx pulmonar. Doar atat.

dia_na
17.03.2007, 21:03:46
Pt cei interesati, noi am facut la un cabinet pe Marinescu (vis-a-vis de restaurantul japonez) unde iti ia doar singe si iti da a doua zi totul rezolvat. Costa 600 mii rol de persoana.

Diana

simonapop
18.03.2007, 08:44:59
noi am facut pe motilor (in curte cu ceva scoala de soferi) si tot asa de pe o zi pe alta si costa 500 pt amandoi (sau cel putin asa costa). Pt interesate caut nr de tel. La Interservisan niste prieteni au asteptat 3 zile rezultatul, aproape sa rateze programarea la primarie din cauza asta.

anca_ioa
19.03.2007, 06:19:35
noi am facut pe motilor (in curte cu ceva scoala de soferi) si tot asa de pe o zi pe alta si costa 500 pt amandoi (sau cel putin asa costa). Pt interesate caut nr de tel. La Interservisan niste prieteni au asteptat 3 zile rezultatul, aproape sa rateze programarea la primarie din cauza asta.

Simona, dar voi deja v-ati facut analizele ? ca observ ca nunta voastra este in Iunie ... intreb deoarece noua starostele ne-a zis ca inainte cu 2 saptamani sa le facem ...sau ca sa il citez "in vinerea dinainte de ziua de luni cand mergi la programare la primarie" 8-} ... daca se pot face mai repede, m-as duce si eu , macar sa scapam de o treaba ...

simonapop
19.03.2007, 12:54:02
Noi am facut analizele in ianuarie cand am avut cununia civila si logodna la biserica. Am preferat sa facem inainte ca sa scapam de o chestie. Asa ne ramane doar cununia la biserica si petrecerea.

loredanacoirte
20.04.2007, 17:22:34
Ce ma fac daca nu am medic de familie care sa le vizeze? Si eu si iubi meu am lucrat doar afara.si sa platesc pe ultimi ani CAS-ul e mult.

miti
20.04.2007, 17:40:42
Poti sa faci absolut oriunde analizele pentru certificatele prenuptiale. Apoi, cu analizele facute, mergi la medicul de familie al unuia dintre voi si-ti transcrie numarul de ordine din registrele de analize pe certificate, si-ti scrie "apt pt casatorie". Si gata.....
Se face RBW ( VDRL ) si Rx pulmonar. Doar atat.

si nu se fac ceva analize sa vezi daca sunt miri compatibili...rh...viitorii copii...

miti
20.04.2007, 17:44:50
si daca se poate m-ar interesa un loc unde analizele se fac formal

Adina
20.04.2007, 18:35:33
Eu stau in state de multi ani si nu am medic de familie in ro. Care e exact procedura? Nu poti sa mergi si sa te inscrii in ziua respectiva si sa-i zici ca iti trebuie doar sa-ti vizeze certificatul???? Ce e ala CSA si pe cati ani tre platit? Daca nu locuiesc in ro si doar fac nunta in acolo mai trebuie sa-l platesc? Ajutor!!:-SS :((

Ce ma fac daca nu am medic de familie care sa le vizeze? Si eu si iubi meu am lucrat doar afara.si sa platesc pe ultimi ani CAS-ul e mult.

loredanacoirte
21.04.2007, 11:30:36
CAS este casa de asigurari de sanate. Se cotizeaza lunar. Un mic procent din salar. Normal firma unde esti angajat ar trebui sa plateasca. Nu ai dreptul la medic de familie daca nu ai cas-ul platit la zi.

dia_na
21.04.2007, 19:13:20
Pt cine nu are medic de familie sau nu are chef sa stea la cozi la medic.

Este un cabinet care face analizele pe Marinescu, adica ia niste singe si atit si apoi iti da a doua zi certificatele prenuptiale. Cost 60 RON de persoana, oricum merita decit sa stai pe la cozi la medici... In plus, dc ai certificatele dar nu prinzi programare cind doresti, iti da altele fara cost cu data de care ai nevoie.

loredanacoirte
21.04.2007, 21:21:30
dar zicea cineva ca trebuie vizate de medicul de familie.

Adina
22.04.2007, 00:30:20
Tocmai am vorbit cu o prietena care este in cluj si mi-a zis ca oricum vizarea certificatelor se face contra cost. Asadar, poti merge la orice medic de familie si contra cost ti le parafeaza. Probabil ca au parintii vostrii medic de fam, sau alte rude si mergeti la respectivul.

dana2006
22.04.2007, 00:37:21
eu acum 2 ani mi-am facut analizele la policlinica studenteasca din Cluj, si mi le-a vizat medicul de care apartineam la facultate (pe vremea aceea eram inca studenta).
nu a fost nevoie de parafa medicului de familie.....de fapt la primarie nu te intreaba nimeni daca certificatul este emis de medicul de familie sau nu....oricum se plateste....

miti
24.04.2007, 08:53:39
ei lasa ca o sa fie bine, nu exista ceva medicamente contra starii de rau? poate e totul in mintea ta....nu stiu. dar eu zic ca e mai bine sa-ti faci analizele ca la carte decat sa risti cu diverse peroane sa te rezolve:)

acum o sa vedem unde o sa le facem...ca ne trebuie sapt asta!

medutza
18.06.2007, 21:15:15
si eu sunt i aceeasi situatie ca si tine.daca aflii mai multe spune-mi si mie te rog.eu inca sunt departe de casa si trebuie sa organizez totul de la distanta.e un cosmar.

medutza
18.06.2007, 21:26:57
Pt cei interesati, noi am facut la un cabinet pe Marinescu (vis-a-vis de restaurantul japonez) unde iti ia doar singe si iti da a doua zi totul rezolvat. Costa 600 mii rol de persoana.

Diana

si ce analize trebuie sa-ti faci mai exact?iti ia numai sange sau mai sunt si altele?mersi de informatii

dia_na
19.06.2007, 16:23:35
si ce analize trebuie sa-ti faci mai exact?iti ia numai sange sau mai sunt si altele?mersi de informatii

se face singe si plamini
aici iti ia doar singe, plaminii iti trece ca ai facut

corinka
06.12.2007, 20:43:03
am si eu o intrebare. certificatul prenuptial se poate elibera si de alt medic, nu doar de medicul de familie?

diana31
07.12.2007, 14:07:53
CAS este casa de asigurari de sanate. Se cotizeaza lunar. Un mic procent din salar. Normal firma unde esti angajat ar trebui sa plateasca. Nu ai dreptul la medic de familie daca nu ai cas-ul platit la zi.
Salutare miresici, am vazut ca pe aici se face o gresala cum ca nu ai avea dreptul la consultatii, medicamente sau tratamente daca nu ai platit Cas, este gresit ai dreptul dar totul in cazul respectiv se va plati si ca sa va dau un exeplu anul trecut o zi de spitalizare aici in cluj depasea 250 pe zi..............................asa ca mai bine platesti CAS-ul. lunar.

diana31
07.12.2007, 14:10:32
Eu stau in state de multi ani si nu am medic de familie in ro. Care e exact procedura? Nu poti sa mergi si sa te inscrii in ziua respectiva si sa-i zici ca iti trebuie doar sa-ti vizeze certificatul???? Ce e ala CSA si pe cati ani tre platit? Daca nu locuiesc in ro si doar fac nunta in acolo mai trebuie sa-l platesc? Ajutor!!:-SS :((
Incearca sa mergi la un medic de familie a cuiva cunoscut si sunt sigura ca se va rezolva.......................$-) $-) $-)

diana31
07.12.2007, 14:13:58
am si eu o intrebare. certificatul prenuptial se poate elibera si de alt medic, nu doar de medicul de familie?
da se poate elibera si de alti doctori, in principiu doctorul de familie ar fi trebuit sa-ti dea doar un bilet de terimitere in Policlinica si acolo rezolvai cu toate analizele inclusiv cu certificatul prenoptial care de obicei il face Daiana BUtnaru, eu la ea am fost, in policlinica de pe Motilor, asa ca spor................................;)) ;)) ;))

cj83cia
10.12.2007, 13:29:48
Certificatele prenuptiale se elibereaza de la orice cabinet. Noi ne-am facut analizele pe Marinescu si nu ne-a trimit bilet de trimitere de la medicul de familie

orhidutza
10.01.2008, 09:09:21
Si noi ne-am facut pe bune analizele... ca daca tot am dat un ban, macar sa stim sigur ce si cum! Si chiar nu a fost nustiuce alergatura... in jumatate de ora aveam si sangele luat si radiografia facuta!

Mulan
01.04.2008, 10:16:49
uh... analize :-< ace... numa cand ma gandesc ma ia groaza :-SS da na.. daca trebe, trebe.
eu imi pastrez pe atunci si analizele gratuite care le-am primit de la stat.. stiti voi, cuponul acela de analize gratuite..am inteles ca e valabil tot anul.. sa nu ma intepe de mai multe ori, macar le fac atunci si pe astea si pe alea.

orhidutza
03.04.2008, 15:10:08
Noua nu ne-a cerut nimeni asa ceva ...analizele prenuptiale consta in radiografie la plamani sa vada ca nu aveti TBC si in analiza de sange sa vada ca nu aveti sifilis... e o moda aiurea mai nou sa iti dea stampila pe analize si sa scrie ca esti sanatos chiar fara sa mai faci radiografia pulmonara... ceea ce mie nu mi se pare normal...

cj83cia
04.04.2008, 08:36:09
Da, asa e. Repet: noi nici macar nu am stiut ca trebuie sa ne facem si asa ceva. Si noi care si fumam. Mai bine faceam radiografie decat sa ne impunga #-o

Mulan
04.04.2008, 10:23:24
Da, asa e. Repet: noi nici macar nu am stiut ca trebuie sa ne facem si asa ceva. Si noi care si fumam. Mai bine faceam radiografie decat sa ne impunga #-o

:)) lasa ca bine ca macar v-au facut ceva analize.. ce neseriosi! auzi sa iti puna stampila ca ai facut si de fapt nu ai facut :O

Cammie
25.04.2008, 14:07:27
Uf ce incurcatura cu zilele astea libere. Noi in 5 trebuie sa depunem actele pt starea civila. Ceea ce inseamna ca marti trebuie sa facem analizele, miercuri dimineata sa mergem la medicul de familie sa ne dea certificatele prenuptiale, ca in 1 si 2 mai nu lucreaza.
Ne-a recomandat sa mergem la Medstar. Am sunat azi acolo, au zis ca li stricat aparatul pentru radiografie la plamani, dar spera ca pana marti sa se rezolve. Am sunat apoi la Interservisan si ei nu lucreaza marti. Am sunat la Policlinica Grigorescu, nu raspunde nimeni :(( Incep sa ma stresez.
Nu mai aveti alte numere de telefon sau adrese?
Sper ca Policlinica de pe Motilor se fie deschisa marti.

Floare_de_colt
31.07.2008, 16:49:44
M ajuta si pe mine cineva cu niste informatii, va rog?

Cat timp sunt valabile analizele de sange si cat sunt valabile radiografiile? Noi avem nunta in 27 septembrie, si suntem plecati din tara pana in 17. Stiu ca certificatele prenuptiale au valabilitatte doar 14 zile, insa analizele?

Mersi!

Floare_de_colt
31.07.2008, 16:51:31

Diana

Ai cumva nr de telefon de acolo?

Cammie
31.07.2008, 19:17:55
M ajuta si pe mine cineva cu niste informatii, va rog?

Cat timp sunt valabile analizele de sange si cat sunt valabile radiografiile? Noi avem nunta in 27 septembrie, si suntem plecati din tara pana in 17. Stiu ca certificatele prenuptiale au valabilitatte doar 14 zile, insa analizele?

Mersi!

Din cate stiu eu analizele, atat cele de sange, cat si radiografiile, sunt valabile numai o zi.

CristinaMM
31.07.2008, 21:39:33
Din cate stiu eu analizele, atat cele de sange, cat si radiografiile, sunt valabile numai o zi.
Nu prea cred...e drept ca mi-am facut analize numai pentru permisul de conducere, dar au fost valabile 1 an.

Floare_de_colt
01.08.2008, 10:42:53

Vai !!! Sper sa fie valabile mai mult..

orhidutza
01.08.2008, 10:44:41
Poti sa-mi dai nr de tel te rog?incearca pe Marinescu, peste drum de restaurantul japonez, acolo mai este un cabinet ce face analize prenuptiale ft rapid.

Floare_de_colt
01.08.2008, 11:38:47
incearca pe Marinescu, peste drum de restaurantul japonez, acolo mai este un cabinet ce face analize prenuptiale ft rapid.

Mersi mult, o sa incerc la ei!

Cammie
01.08.2008, 11:39:35
Nu prea cred...e drept ca mi-am facut analize numai pentru permisul de conducere, dar au fost valabile 1 an.

Eu asa stiu. Doctorita mea zicea ca e ciudat ca analizele astea sunt valabile numai o zi, iar certificatele prenuptiale 2 saptamani.

tati_sew
01.08.2008, 23:21:58
Fetelor analizele trebuie facute neaparat in cluj?Atty pleaca saptamana asta in delegatie undeva prin Maier nush pe unde vine si oare poate sa faca pe acolo analizele?Si daca am pe 23 nunta, orhidutza ca tu sti, cand trebuie sa mergem s ane depunem actele?si analizele cand trebuie facute?ar trebui sa le fac vinerea pe 8 si sa depunem actele lunea pe 11?oau cate intrebari

Mulan
01.08.2008, 23:57:06
Fetelor analizele trebuie facute neaparat in cluj?Atty pleaca saptamana asta in delegatie undeva prin Maier nush pe unde vine si oare poate sa faca pe acolo analizele?Si daca am pe 23 nunta, orhidutza ca tu sti, cand trebuie sa mergem s ane depunem actele?si analizele cand trebuie facute?ar trebui sa le fac vinerea pe 8 si sa depunem actele lunea pe 11?oau cate intrebari

noi nu am facut analizele in cluj. le-am facut in aiud si le-am depus aici. ce-i drept, nici nu i-am zis la aia de la primarie ca nu sunt facute in cluj, creca nici ea nu a bagat de seama. actele se depun cu 2 sapt inainte fix. in cazul in care cele 2 sapt cad sambata, se depun ori vineri, ori luni, dar cel mai posibil luni. in cazul tau cred ca in 4 :) nush, cel mai sigur e sa intrebi la primarie, da un tel daca gasesti un nr de tel
in legatura cu data analizelor, noi i-am zis la medic sa ni le elibereze cu data de 28 ca aia a fost ziua in care ne-am depus noi actele, chiar daca noi am facut analizele in data de 24 sau 25 nu mai stiu..

tati_sew
02.08.2008, 00:06:47
Pai dupa cum ti ai depus tu actele pt 10 si dupa calculele mele cred ca prin 14 ar trebui sa le depun.Orhidutza astept un raspuns de la tine, tu sti sa calculezi![-o<

Mulan
02.08.2008, 22:03:39
Pai dupa cum ti ai depus tu actele pt 10 si dupa calculele mele cred ca prin 14 ar trebui sa le depun.Orhidutza astept un raspuns de la tine, tu sti sa calculezi![-o<

imposibil sa le depui in 14.. actele se depun cu 2 sapt inainte.. nush unde mi-a stat capul cand am scris ca in 4.. dar cred ca in 11 ar trebui.. oricum nu am spus ca in 4 trebuie neaparat.. am spus ca nu stiu.. in fine

cum am mai spus, cel mai bine e sa intrebi la primarie..

tati_sew
04.08.2008, 21:57:34
imposibil sa le depui in 14.. actele se depun cu 2 sapt inainte.. nush unde mi-a stat capul cand am scris ca in 4.. dar cred ca in 11 ar trebui.. oricum nu am spus ca in 4 trebuie neaparat.. am spus ca nu stiu.. in fine

cum am mai spus, cel mai bine e sa intrebi la primarie..
nush de ce am ramas blocata pe 14;)) de fapt 11 ca luni e 11, eu tot ziceam luni 14 si nici cum nu iesea:))azi am fost la primarie

tati_sew
05.08.2008, 14:15:37
Fetelor un cabinet care da rezultatele in aceeasi zi nu stiti?si sange si plamani?

Cammie
05.08.2008, 21:30:32
Fetelor un cabinet care da rezultatele in aceeasi zi nu stiti?si sange si plamani?

Noi la policlinica de pe Motilor ne-am facut analizele si la plamani am primit rezultatul pe loc, iar la sange in 2 ore. Vezi ca trebuie mers de dimineata, ca asa se fac recoltarile la sange.
Din cate stiu si la Medstar (in Manastur) se dau rezultatele in aceeasi zi.

tati_sew
05.08.2008, 21:36:42
Noi la policlinica de pe Motilor ne-am facut analizele si la plamani am primit rezultatul pe loc, iar la sange in 2 ore. Vezi ca trebuie mers de dimineata, ca asa se fac recoltarile la sange.
Din cate stiu si la Medstar (in Manastur) se dau rezultatele in aceeasi zi.
da azi am fost al medstar...desi cele de pe mehedinti au zis ca palmanii se elibereaza a doua zi, si cand am sunat pe campului acolo unde fac analizele la plamani mi s-a zis ca pe loc se dau rezultatele..dar oare cabinete care fac analizele sambata nu sunt?nu cred asa-i?

CristinaMM
05.08.2008, 21:42:30
da azi am fost al medstar...desi cele de pe mehedinti au zis ca palmanii se elibereaza a doua zi, si cand am sunat pe campului acolo unde fac analizele la plamani mi s-a zis ca pe loc se dau rezultatele..dar oare cabinete care fac analizele sambata nu sunt?nu cred asa-i?
Este ceva policlinica in centru pe o straduta din napoca, nu mai stiu cum se numeste (cred ca medcenter), dar stiu ca e deschisa si sambata.
Edit: uite, am gasit un link http://www.medcenter.ro/locatii.php?locatie=cluj. Eventual suna maine si intreaba.

tati_sew
05.08.2008, 22:08:10
Este ceva policlinica in centru pe o straduta din napoca, nu mai stiu cum se numeste (cred ca medcenter), dar stiu ca e deschisa si sambata.
Edit: uite, am gasit un link http://www.medcenter.ro/locatii.php?locatie=cluj. Eventual suna maine si intreaba.
problema e la atty ca eu deja mi-am facut programarea la plamani...of barbatii astia..#-oun var de al meu care a avut nunta pe 12 si-a facut analizele undeva pe motilor unde ii autotudor.a doua zi au si primit ceritificatele nu au mai fost si la medicul de familie

tati_sew
05.08.2008, 22:08:44
mersi mult!!!esti o scumpa!:*

Cammie
06.08.2008, 09:40:07
problema e la atty ca eu deja mi-am facut programarea la plamani...of barbatii astia..#-oun var de al meu care a avut nunta pe 12 si-a facut analizele undeva pe motilor unde ii autotudor.a doua zi au si primit ceritificatele nu au mai fost si la medicul de familie

La policlinica de pe Motilor de ex. trebuie sa fie dimineata la analize si apoi dupa rezultate poti sa mergi tu, nu e obligatoriu sa fie si el prezent. Si la sange au deschis de la 7, la plamani nu stiu sigur.

Cammie
06.08.2008, 09:41:58
Eu asa stiu. Doctorita mea zicea ca e ciudat ca analizele astea sunt valabile numai o zi, iar certificatele prenuptiale 2 saptamani.

Rectificare: analizele sunt valabile mai mut, certificatele prenuptiale trebuie depuse la primarie in maxim 24 ore de la eliberare.

tati_sew
06.08.2008, 09:58:31
Rectificare: analizele sunt valabile mai mut, certificatele prenuptiale trebuie depuse la primarie in maxim 24 ore de la eliberare.
da acuma am sunat la primarie si am intrebat...desi m-au repezit macar mi-au zis ca data de pe certificat conteaza.dar mai am o intrebare:daca nu suntem la acelasi medic de familie o sa avem 2 certificate sau mergem doar la unul din medicii de familie?

Cammie
06.08.2008, 10:03:27
da acuma am sunat la primarie si am intrebat...desi m-au repezit macar mi-au zis ca data de pe certificat conteaza.dar mai am o intrebare:daca nu suntem la acelasi medic de familie o sa avem 2 certificate sau mergem doar la unul din medicii de familie?

Veti avea 2 certificate, dar puteti merge la un singur medic, ca oricum se platesc.

tati_sew
06.08.2008, 10:07:03
Veti avea 2 certificate, dar puteti merge la un singur medic, ca oricum se platesc.
da?no ii bine atunci ca medicul meu e de dimineatza vineri pana la ora 12.si sangele il primesc dupa masa iar plamanii pe loc.incet lucrurile incep sa revina la normal...mai aveam un pic si deraiam;))m-am gandit sa ma duc maine sa imi fac sangele dupa masa sa il primesc si vineri dimineatza am programare la ora 9 la medstar la plamani reziltatul il primesc pe loc si atunci ajung si la medic.oricum o sun azi pe doctorita dupa ora 12 cand iese din program.mersi de raspuns!

Cammie
06.08.2008, 10:13:13
da?no ii bine atunci ca medicul meu e de dimineatza vineri pana la ora 12.si sangele il primesc dupa masa iar plamanii pe loc.incet lucrurile incep sa revina la normal...mai aveam un pic si deraiam;))m-am gandit sa ma duc maine sa imi fac sangele dupa masa sa il primesc si vineri dimineatza am programare la ora 9 la medstar la plamani reziltatul il primesc pe loc si atunci ajung si la medic.oricum o sun azi pe doctorita dupa ora 12 cand iese din program.mersi de raspuns!

Cu placere.
Ar fi bine sa vorbesti si cu medicul tau, poate vrea sa il vada si pe el. Doctorita mea ne-a dat la amandoi certificatele, ne-a facut si o reducere ;)) , dar a vrut sa il vada si pe el, ca acolo semneaza ca e intreg la cap :D . Din cate stiu eu recoltarile la sange se fac de dimineata, ca nu ai voie sa bei sau sa mananci ceva inainte.

Cammie
06.08.2008, 10:16:31
Imi aduc aminte cat de agitata am fost si eu :D . Noi ne-am facut analizele intre Pasti si 1 mai, cand s-a lucrat 2 zile, iar unele cabinete n-au lucrat deloc in saptamana aia. Si in 5 mai trebuia sa depunem actele. Dar s-au rezolvat toate, nu se putea altfel. Nu te mai stresa, ca toate au o rezolvare.

tati_sew
06.08.2008, 10:17:20
Cu placere.
Ar fi bine sa vorbesti si cu medicul tau, poate vrea sa il vada si pe el. Doctorita mea ne-a dat la amandoi certificatele, ne-a facut si o reducere ;)) , dar a vrut sa il vada si pe el, ca acolo semneaza ca e intreg la cap :D . Din cate stiu eu recoltarile la sange se fac de dimineata, ca nu ai voie sa bei sau sa mananci ceva inainte.
da stiu ca nu am voie sa beau si sa mananc.ca la noi e putin mai complicat de aia m-am tot stresat.el e plecat din cluj a incercat sa isi faca analizele la bistrita dar lor le trebuie certificatul prenuptial sa il completeze ei.un pic de stres un pic de nervi.atty vine acasa numai maine seara si vroiam sa stiu daca pot sa il astept sa ne facem deodata analizele si sa mergem doar la medicul lui de familie.medicul lui de familie vineri e pana la 6 seara.

Piersicuta24
19.08.2008, 10:21:45
problema e la atty ca eu deja mi-am facut programarea la plamani...of barbatii astia..#-oun var de al meu care a avut nunta pe 12 si-a facut analizele undeva pe motilor unde ii autotudor.a doua zi au si primit ceritificatele nu au mai fost si la medicul de familieCertificatele pe care scrie "apt pentru casatorie" NUMAI medicul de familie le elibereaza?Intreb pentru ca eu lucrez la un spital si sa stiu daca le pot obtine si de aici

anca1230_pop
19.08.2008, 10:47:53
Certificatele pe care scrie "apt pentru casatorie" NUMAI medicul de familie le elibereaza?Intreb pentru ca eu lucrez la un spital si sa stiu daca le pot obtine si de aici

Nu numai de la medicul de familie, de la orice medic de unde iti faci analizele. Noi am avut certificatele de la alt medic decat cel de familie!

Piersicuta24
13.11.2008, 12:21:35
Pentru certificatul prenuptial, se cere si examen psihiatric?

brindu
13.11.2008, 13:32:38
Pentru certificatul prenuptial, se cere si examen psihiatric?

Nu. Cel putin in toamna nu se cerea.

stafida
17.11.2008, 03:02:30
Fetele,

Carei treaba cu analizele si cazier in romania?.. Adica daca am vreo boala cronica nam voie sa ma casatoresc? Carei ideea? Incearca statul sa ne civilizeze sa mergem la control? Si daca am facut puscarie, iarasi nam voie sa ma marit? Poate am invatat la puscarie despre iubire...

-Stafida

ioanaT
04.02.2009, 13:04:18
nici eu nu inteleg rostul analizelor inainte de casatorie:-?

Arina3891
11.03.2009, 10:29:21
nici eu nu inteleg rostul analizelor inainte de casatorie:-?
Sunt pt screening pt diferite boli. De aceea se fac cam aceleasi si la angajare si la carnetul de conducere, etc. Practic se fac la fiecare ocazie... Numai asa putem fi siguri ca sunt depistate aceste boli: incluzand cat mai multi oameni.

ALI
12.03.2009, 12:25:44
nu trebuie.trebuie doar analizele si copiii+originale buletin si certificat de nastere
si analizele cu cat timp inainte le faci?

tati_sew
13.03.2009, 10:24:01
si analizele cu cat timp inainte le faci?

analizele poti sa lw faci mai repede numai cand mergi la doctorita de familie sa iti scrie certificatul prenuptial sa iti puna data in care mergeti sa va depuneti actele parca 3 e lunea in care mergeti la depus.noi le am facut vinerea am primit rezultatele dupa vreo cateva ore si dupa aceea am mers la doctorita de familie sa ne dea certificatul si am rugat-o sa ne treaca data de luni chiar cand am mers la depus.stau cam prost in explicatiile astea:))

lmarty
16.03.2009, 18:17:02
analizele poti sa lw faci mai repede numai cand mergi la doctorita de familie sa iti scrie certificatul prenuptial sa iti puna data in care mergeti sa va depuneti actele parca 3 e lunea in care mergeti la depus.noi le am facut vinerea am primit rezultatele dupa vreo cateva ore si dupa aceea am mers la doctorita de familie sa ne dea certificatul si am rugat-o sa ne treaca data de luni chiar cand am mers la depus.stau cam prost in explicatiile astea:))

Am si eu o intrebare.....daca avem nunta in august....dar suntem plecati din tara si venim special doar pt nunta .... putem sa ne facem analizele acum de pasti de exemplu? ca sa stiu ca am scapat de un stres in vara. Sau e totusi prea repede?

Cammie
16.03.2009, 20:08:42
Am si eu o intrebare.....daca avem nunta in august....dar suntem plecati din tara si venim special doar pt nunta .... putem sa ne facem analizele acum de pasti de exemplu? ca sa stiu ca am scapat de un stres in vara. Sau e totusi prea repede?
Nu cred sa aiba analizele asa valabilitate mare. Oricum, se fac analize doar la sange si plamani, iar unele cabinete dau rezultatele in aceeasi zi. Eu am scos de la medicul de familie trimitere pentru analize si le-am facut la policlinica de pe Motilor. Apoi cu rezultatele te duci inapoi la medic, care iti scrie certificatele prenutiale. Aceste certificate au valabilitate doar 24 de ore, de aceea, daca te duci vinerea dupa certificate, doctorul ti le da cu data de luni :D. Deci dureaza 2-3 zile cu analizele si depunerea actelor pentru cununia civila, si sunt chestii la care trebuie sa fiti prezenti amandoi.

lmarty
16.03.2009, 22:23:13
Nu cred sa aiba analizele asa valabilitate mare. Oricum, se fac analize doar la sange si plamani, iar unele cabinete dau rezultatele in aceeasi zi. Eu am scos de la medicul de familie trimitere pentru analize si le-am facut la policlinica de pe Motilor. Apoi cu rezultatele te duci inapoi la medic, care iti scrie certificatele prenutiale. Aceste certificate au valabilitate doar 24 de ore, de aceea, daca te duci vinerea dupa certificate, doctorul ti le da cu data de luni :D. Deci dureaza 2-3 zile cu analizele si depunerea actelor pentru cununia civila, si sunt chestii la care trebuie sa fiti prezenti amandoi.

Multumesc mult pentru informatii. Atunci vom face in asa fel incat sa fim amandoi prezenti. Deci daca inteleg bine vom avea 2 certificate medicale? Fiecare de la medicul lui de familie? Sau nu conteaza.....?

Topolina
17.03.2009, 08:51:54
Multumesc mult pentru informatii. Atunci vom face in asa fel incat sa fim amandoi prezenti. Deci daca inteleg bine vom avea 2 certificate medicale? Fiecare de la medicul lui de familie? Sau nu conteaza.....?

Si daca esti la acelasi medic tot 2 certificate iti da. Pentru ca trebuie sa fie specificat pentru fiecare din voi ca este sanatos medical.

Piersicuta24
17.03.2009, 08:58:19
Daca noi avem nunta in 24 mai cand ar trebui sa facem analizele?

Cammie
17.03.2009, 18:25:59
Noi am mers amandoi la medicul meu de familie.

tati_sew
18.03.2009, 09:16:23
exact asta am intrebat si eu la primarie (ce-i drept prin tel) raspunsul a fost asa:"doamna draga pe mine nu ma intereseaza cand iti faci tu analizele pe mine ma intereseaza data de pe certificatul prenuptial!"eu zic sa mergi la medicul de familie si s aintrebi daca e de acord sa iti faci analizele acuma si sa iti treaca pe certificat data care o vrei tu.

tati_sew
18.03.2009, 09:18:06
Nu cred sa aiba analizele asa valabilitate mare. Oricum, se fac analize doar la sange si plamani, iar unele cabinete dau rezultatele in aceeasi zi. Eu am scos de la medicul de familie trimitere pentru analize si le-am facut la policlinica de pe Motilor. Apoi cu rezultatele te duci inapoi la medic, care iti scrie certificatele prenutiale. Aceste certificate au valabilitate doar 24 de ore, de aceea, daca te duci vinerea dupa certificate, doctorul ti le da cu data de luni :D. Deci dureaza 2-3 zile cu analizele si depunerea actelor pentru cununia civila, si sunt chestii la care trebuie sa fiti prezenti amandoi.noi la medstar am facut analizele si rezultatele le am primit in aceeasi zi.sangele pe loc si palmnii dupa 2 ore su invers nu mai tin minte exact.

tati_sew
18.03.2009, 09:19:18
doar un certificat ii.mergeti doar la un medic de familie.parca ii undeva la 40-50 ron certificatul

tati_sew
18.03.2009, 09:21:19
Daca noi avem nunta in 24 mai cand ar trebui sa facem analizele?
mergeti vinerea ii 15 va faceti analizele,apoi mergeti la medicul de familie sa vadea certificatul prenuptial cu data de luni 18, atunci o sa mergeti sa va depuneti si actele.ca deja fiind spre vara sa nu fie bataie si pt duminica adca vreti o anumita ora

Piersicuta24
18.03.2009, 12:28:13
mergeti vinerea ii 15 va faceti analizele,apoi mergeti la medicul de familie sa vadea certificatul prenuptial cu data de luni 18, atunci o sa mergeti sa va depuneti si actele.ca deja fiind spre vara sa nu fie bataie si pt duminica adca vreti o anumita oraMultumesc mult, Tati

tati_sew
18.03.2009, 12:41:05
Multumesc mult, Tati
pentru nimic!si pentru mine chestia asta mi-a dat multa bataie de cap!nimeni nu stia nimic!:-SS

Piersicuta24
18.03.2009, 13:11:14
pentru nimic!si pentru mine chestia asta mi-a dat multa bataie de cap!nimeni nu stia nimic!:-SSinca o intrebare. In general vorbind, pentru ziua de duminica este bataie mare?

tati_sew
18.03.2009, 13:12:31
inca o intrebare. In general vorbind, pentru ziua de duminica este bataie mare?
asta chiar nush sa iti spun.sper sa iti raspunda o miresica care a avut nunta duminica.noi cand am fost sa ne depunem actele mai erau cupluri care aveau nunta pe 24 august si au venit tot de dimi,

alexandra2009
21.04.2009, 16:12:05
Fetelor, maine sau poimaine trebuie sa mergem sa ne facem analizele si din nefericire nu stiu unde... adica nu stiu orele de la care se fac recoltarile de sange... nu aveti cumva ceva nr de tel de la cabinetul de pe marinescu sau motilor? mersi tare mult..
Am sunat la Medstar si la plamani nu fac decat de la 11.. oare la astealalte doua nu am sanse sa scap mai repede?
pup

Cammie
21.04.2009, 19:42:10
Fetelor, maine sau poimaine trebuie sa mergem sa ne facem analizele si din nefericire nu stiu unde... adica nu stiu orele de la care se fac recoltarile de sange... nu aveti cumva ceva nr de tel de la cabinetul de pe marinescu sau motilor? mersi tare mult..
Am sunat la Medstar si la plamani nu fac decat de la 11.. oare la astealalte doua nu am sanse sa scap mai repede?
pup
Noi am fost la policlinica, pe Motilor. Si noi am fost undeva in jurul datei de 1 mai si a fost putina lume, cred ca intr-o jumatate de ora am scapat cu totul. Doar ca rezultatele la sange le dau un pic mai tarziu.
Oricum, cred ca la orice clinica, analizele la sange se fac de dimineata si pe nemancate.

ALI
22.04.2009, 10:25:47
rasfoind topicul mi-am dat seama ca noi nu avem medic de familie.cine o sa imi dea trimiteri?adica fara trimiteri nu pot sa imi fac analizele? si cine imi scrie certificatele? :-s :-s :-s

Cammie
22.04.2009, 10:45:32
rasfoind topicul mi-am dat seama ca noi nu avem medic de familie.cine o sa imi dea trimiteri?adica fara trimiteri nu pot sa imi fac analizele? si cine imi scrie certificatele? :-s :-s :-s
Cred ca orice medic iti da. Eu si sotul meu am fost la doctorita mea amandoi, desi el este inscris in alta parte si ne-a dat la amandoi. Oricum certificatele se platesc si daca esti inscris si daca nu esti.

ALI
22.04.2009, 14:26:11
Cred ca orice medic iti da. Eu si sotul meu am fost la doctorita mea amandoi, desi el este inscris in alta parte si ne-a dat la amandoi. Oricum certificatele se platesc si daca esti inscris si daca nu esti.

aha ok mersi:*
o sa incerc atunci la medicul unde sunt inscrisi parintii mei.

Cammie
22.04.2009, 17:53:05
aha ok mersi:*
o sa incerc atunci la medicul unde sunt inscrisi parintii mei.
Cu placere >:D< . Ca sa stai tu linistita roaga-i pe parintii tai sa mearga la medic sa intrebe, dar eu nu cred sa fie vreo problema.

adda314
10.06.2009, 18:08:41
Buna miresicilor,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine putin. Eu sunt din Maramures, miresoiul din Mures si locuim in Brasov. Aaa si nunta e la Cluj :)

De unde putem sa ne luam certificatele prenuptiale? Se poate si din alta parte decat Cluj? Daca nunta e pe 18 iulie, cam cand ar trebui sa ne gandim sa le facem si sa le depunem?

Sunt total debusolata, si se apropie data si inca eu am impresia ca mai e mult si bine...:)

Pupici si va rog lamriti-ma si pe mine!

tati_sew
11.06.2009, 10:41:55
Buna miresicilor,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine putin. Eu sunt din Maramures, miresoiul din Mures si locuim in Brasov. Aaa si nunta e la Cluj :)

De unde putem sa ne luam certificatele prenuptiale? Se poate si din alta parte decat Cluj? Daca nunta e pe 18 iulie, cam cand ar trebui sa ne gandim sa le facem si sa le depunem?

Sunt total debusolata, si se apropie data si inca eu am impresia ca mai e mult si bine...:)

daca nu aveti buletin de cluj nici unul din voi cred ca nu puteti face cununia civila aici.mai intreaba miresicile de pe aici

adda314
11.06.2009, 11:03:03
daca nu aveti buletin de cluj nici unul din voi cred ca nu puteti face cununia civila aici.mai intreaba miresicile de pe aici

Am eu flotant, facut special pentru asta :-p Eu intrebam de prenuptiale nu de cununia civila.

Multumesc!

Piersicuta24
15.06.2009, 08:23:51
Buna miresicilor,

Pupici si va rog lamriti-ma si pe mine!Actele se depun cel mai tarziu cu 10 zile inainte de data cununiei, deci in 8 iulie ar trebui sa le depui

happydent
15.06.2009, 08:31:14
Buna miresicilor,

Buna adda314,

"- certificatul medical prenuptial eliberat de medicul de familie privind starea sanatatii eliberate cu cel mult doua saptamani inainte de casatorie);"

ACTELE SE DEPUN CU CEL MULT 10 ZILE INAINTE;-)

deci :D : Minim 10 zile si maxim 14 zile>:D

Arina3891
17.06.2009, 10:58:12
Daca am cununia civila pe 2 iulie e ok daca ma duc luni, 22 iunie la primarie cu certificat medical prenuptial eliberat in aceeasi zi (22 iunie)? :-?

pusicu
03.07.2009, 09:14:17
Vedeti ca pe certificatul medical prenuptial nu se mai scrie "apt pentru a se casatori" ci "se poate casatori":D.

rocsy_2004
06.07.2009, 09:14:32
Daca merg la interservisan pot cei de acolo sa-mi faca sange palamani si sa-mi elibereze si acel certificat, pentru ca eu nu am medic de familie?

mi2009
19.07.2009, 16:47:34
Buna miresicilor,

daca ai cetificatul prenuptial din alta parte decat cluj nu ne scrii si noua. pe mine chiar m-ar interesa!!!!!

adda314
21.07.2009, 14:16:49
daca ai cetificatul prenuptial din alta parte decat cluj nu ne scrii si noua. pe mine chiar m-ar interesa!!!!!

E ok sa fie si din alta parte decat din Cluj. Ale noastre au fost din Baia Mare, dar e foarte important ca adresele sa fie cele din buletin, nu flotantul sau alte adrese temporare.

Sper sa iti fie de folos.

mi2009
21.07.2009, 14:23:54
Imi e de mare folos...ca mi-ar fi mai usor sa le fac la langa mures! Mersi mult de tot!!!!!!!!!!

mi2009
21.07.2009, 16:39:22
aaaaaaa..inca ceva...la starea civila trebuie depus doar certificatul medical(unul pt fiecare?) si analizele alea raman la medicul de familie sau cum se procedeaza? de ce se fac si analizele alea de sange si de plamani? ce se intampla cu ele?

danirus
06.03.2010, 21:24:20
Buna Miresici,

imi ziceti si mie cum e cu certificatele prenuptiale. Am inteles ca trebuie sa ne facem analizele medicale si medicul de familie ne elibereaza acel certificat.
Dar daca nu am medic de familie cum e?

Balaurika
11.05.2010, 09:04:59
Poate ajuta aceasta informatie.
Noi avem civila in 29 Mai, asadar:
Vineri in 14 mergem dimineata la M e d s t a r pentru sange si raze plamani. Sangele costa 6 lei/persoana, raze plamani costa 25 lei/persoana.
Rezultatele analizelor: sangele e gata rezultatul luni intre 11-14 la laborator sau dupa 14 la policlinica. Va merge viitorul sot sa ia rezultatele. Razele la plamani se dau pe loc.
Cu rezultatele mergem in 19 dimineata sa ne scrie certificatele prenuptiale, cost certificat 30 lei/persoana. (poate merge o singura persoana cu rezultatele amandorura+buletin).
In 20 dimineata mergem sa depunem dosarul.
Certificatele sunt valabine 14 zile, adica perioada 19 mai - 1 iunie, asadar ne incadram.
Cost total: 61 lei/persoana x 2 = 122 lei.
Timp pierdut: in 14Mai aprox. 1 ora (luat sange + raze plamani), in 17Mai doar 10 minute pt. viitorul sot sa ia rezulatele de la sange, in 19Mai 15 minute pentru completarea certificatelor prenuptiale.
Sangele se ia de luni-vineri intre 07:30 - 14:00 iar razele la plamani se fac (fara programare, dar e bine totusi sa sunati inainte) de luni-vineri intre 08:20 - 16:20. Locatii diferite dar foarte aproape, se poate merge pe jos.
Medicul care completeaza certificatele prenuptiale este la policlinca luni-vineri 08:00 - 14:00.

Daca mergeti la ei pe Mehedinti, dsoara de la receptie e foarte draguta si va explica tot ce aveti de facut, va da si un bilet mic cu adresa si nr. telefon policlinica, laborator + radiologie (in aceeasi zona) si pe verso e harta.

Sper ca sunt de folos informatiile de mai sus, pt. noi a fost cea ma buna solutie in ceea ce priveste timpul pierdut. Le facem pe toate in acelasi loc.

p.s. catre moderatori: - numele policlinicii scris mai sus nu as dori sa fie considerat a fi reclama, ci doar o informatie necesara de interes general. Multumesc.

Oanaflo
11.05.2010, 10:11:35
Am trecut si eu prin experienta analizelor. Fetelor, nu mergeti pe Motilor. Dupa ce am luat un fel de trimitere de la medicul de familie care m-a costat vreo 20 ron/pers am ajuns pe motilor sa platesc pt sange + radiografii 40 ron/pers. Am crezut ca fac cu nervii. Ieri la medicul de familie am mai lasat cate 30 ron/pers pt certificate. Mai bine mergeti la particular ca e mai ieftin si nici nu te enervezi ca in spitalele/policlinicile noastre. Eu am vrut initial sa merg pe Donath, dar am zis hai sa incerc la policlinica, crezand ca va fi mai ok. Singurul avantaj a fost sa zic ca am avut toate rezultatele in aceeasi zi (eu am mers la 13 dupa ele, radiografie era gata de dimineata de fapt).
Spor in continuare. Eu maine merg la Primarie. Oare gasesc pe net cererea?

Balaurika
11.05.2010, 10:45:54
Spor in continuare. Eu maine merg la Primarie. Oare gasesc pe net cererea?

daca dai o cautare pe google cu "declaratie de casatorie", ai in primele rezultate formularul in pdf. (e chiar primul rezultat daca numa insel) - nu stiu insa cat de actual este, eu cu ala o sa merg si daca nu o sa fie in regula, o sa completez pe loc alt formular.
Succes!

Oanaflo
11.05.2010, 11:18:48
Merci mult de tot. Nu apucasem sa caut nimic, ma uitasem fugitiv pe site-ul Primariei, dar de ce sa posteze ei asa ceva? Incepe un pic agitatia, dar mai mult la lucru ca trebuie sa termin muuuulte intr-un timp f scurt. Te anunt maine cum a fost cu cererea.

daca dai o cautare pe google cu "declaratie de casatorie", ai in primele rezultate formularul in pdf. (e chiar primul rezultat daca numa insel) - nu stiu insa cat de actual este, eu cu ala o sa merg si daca nu o sa fie in regula, o sa completez pe loc alt formular.
Succes!

Balaurika
11.05.2010, 12:30:48
Te anunt maine cum a fost cu cererea.

Chiar te rog sa ne spui si noua cum e mersul pe acolo, banuiesc ca ti-ai pregatit dosarul dupa actele care spui ei ca sunt necesare pe site-ul primariei, acolo la evidenta populatiei. Eu tot de acolo am luat lista cu actele necesare.
Spor maine si asteptam vesti!

Shireen
18.07.2010, 19:06:39
fetelor din cate am inteles nu mai sunt necesare razele la plamani pt ca nu ma sunt obligatorii. la medstar se merge la recoltare doar pe programare?

melinda21
18.07.2010, 19:16:53
fetelor din cate am inteles nu mai sunt necesare razele la plamani pt ca nu ma sunt obligatorii. la medstar se merge la recoltare doar pe programare?

eu cu cine am vb toata lumea si-a facut raze la plamani, inclusiv am vb cu cineva care si-a facut sapt asta analizele prenuptiale

Shireen
18.07.2010, 19:48:25
prietenii nostri care au avut nunta in 5 iun nu sti-au facut, acum sincer nu stiu ce sa ma cred

Shireen
19.07.2010, 10:02:14
am fost azi la evidenta popuatiei- casatorii , nu mai sunt necesare razele la plamani, puteti ca sa verificati informatia , sa sunati la numarul afisat pe internet. Ca o scurta paranteza, m-au enervat foarte mult doamnele de la medstar pt ca la telefon am cerut informatia legata de raze si a inceput sa se enerveze ca pun intrebari suplimentare. Foarte urat din partea lor, cred ca aleg Promedical Center, primim analizele in aceeasi zi si contractul la fel.

melinda21
19.07.2010, 10:31:03
am fost azi la evidenta popuatiei- casatorii , nu mai sunt necesare razele la plamani, puteti ca sa verificati informatia , sa sunati la numarul afisat pe internet. Ca o scurta paranteza, m-au enervat foarte mult doamnele de la medstar pt ca la telefon am cerut informatia legata de raze si a inceput sa se enerveze ca pun intrebari suplimentare. Foarte urat din partea lor, cred ca aleg Promedical Center, primim analizele in aceeasi zi si contractul la fel.

mersi de informatie, ii bine de stiut

Shireen
19.07.2010, 11:00:17
mersi de informatie, ii bine de stiut
da , am intrebat la medstar daca pot sa nu fac razele pt ca nu mai sunt obligatorii si ei mi-au zis ca in rubrica este mentionat asa ca trebuie facut, nu vrea sa arunc banii pe lucruri inutile mai ales ca nu se mai cer.Poate era doamna intr-o pasa proasta dar pt mine prima impresie conteaza:)>-

melinda21
19.07.2010, 11:21:11
da , am intrebat la medstar daca pot sa nu fac razele pt ca nu mai sunt obligatorii si ei mi-au zis ca in rubrica este mentionat asa ca trebuie facut, nu vrea sa arunc banii pe lucruri inutile mai ales ca nu se mai cer.Poate era doamna intr-o pasa proasta dar pt mine prima impresie conteaza:)>-

si pt mine
cand o sa imi vina randul am sa intreb si eu sa fiu sigura

ADINAALEXANDRA
19.07.2010, 11:53:12
se pot face analizele si sambata fetelor nu stiti? la privat ma refer

Shireen
20.07.2010, 10:20:25
Adina sa stii ca puteti sa mergeti la Promedical in Iulius si sambata, m-am interesat si nu este nicio problema, sambata programul este de la 08.00 si rezultatul il primiti in aceeasi zi. Costul pt fiecare este de 49 de lei(9 lei analizele de sange si 40 contractul), razele nu mai sunt obligatorii. Au fost foarte dragute doamnele si sincer nu m-a durut(desi am oroare de ace), azi sunt programata pt contract(trebuie sa mergem tot amandoi).

melinda21
20.07.2010, 10:37:08
Adina sa stii ca puteti sa mergeti la Promedical in Iulius si sambata, m-am interesat si nu este nicio problema, sambata programul este de la 08.00 si rezultatul il primiti in aceeasi zi. Costul pt fiecare este de 49 de lei(9 lei analizele de sange si 40 contractul), razele nu mai sunt obligatorii. Au fost foarte dragute doamnele si sincer nu m-a durut(desi am oroare de ace), azi sunt programata pt contract(trebuie sa mergem tot amandoi).

noi cred ca o sa ne facem analizele la spitalul militar, ca iubi stie acolo pe cineva care i-a foarte frumos sange ca si mie mi-e frica de ace

ADINAALEXANDRA
20.07.2010, 11:43:59

Ms frumos shireen de info.. chiar imi sunt ultile caci si eu si sotul(viitor :P ) nu ne permite serviciul sa mergem in timpul saptamanii: eu lucrez pana la 18 si el e plecat de luni pana vineri saptamanal la oradea deci sambata era singura noastra optiune. Trebuie programare in prealabil sau nu?

Shireen
20.07.2010, 23:55:12
Ms frumos shireen de info.. chiar imi sunt ultile caci si eu si sotul(viitor :P ) nu ne permite serviciul sa mergem in timpul saptamanii: eu lucrez pana la 18 si el e plecat de luni pana vineri saptamanal la oradea deci sambata era singura noastra optiune. Trebuie programare in prealabil sau nu?
cum de 2 sapt nu am somn si acum e singurul meu moment liber, scuze ca nu am raspuns repede, noi am ajuns azi la 7 si am fost primii, imediat au ajuns inca 10 pers, nu ne-am facut programare dar acest aspect am omis sa il aflu....dar ma interesez si iti spun>:D<

Shireen
20.07.2010, 23:59:55
noi cred ca o sa ne facem analizele la spitalul militar, ca iubi stie acolo pe cineva care i-a foarte frumos sange ca si mie mi-e frica de ace
si parintii sunt militari si puteam sa imi fac, eventual o sa poti la policlinica militara care e fata in fata cu spitalul militar,intr-adevar este o doamna f draguta care ia sange fara sa lase urme si aproape fara sa doara. Ca sa nu se invineteasca tine manutele intinse si 2 minute apasa pe intepatura, a doua zi cu siguranta nu o sa se mai vada.Sa nu iti mai fie frica, azi eu am crezut ca nu imi mai fac dar mi-am revenit si la sf m-am intrebat pt ce mi-am facut griji.succes>:D<

P.s: sa iti faci programare la policlinica, f multi se duc pt analize si asa scapi de coada

melinda21
21.07.2010, 11:54:51
si parintii sunt militari si puteam sa imi fac, eventual o sa poti la policlinica militara care e fata in fata cu spitalul militar,intr-adevar este o doamna f draguta care ia sange fara sa lase urme si aproape fara sa doara. Ca sa nu se invineteasca tine manutele intinse si 2 minute apasa pe intepatura, a doua zi cu siguranta nu o sa se mai vada.Sa nu iti mai fie frica, azi eu am crezut ca nu imi mai fac dar mi-am revenit si la sf m-am intrebat pt ce mi-am facut griji.succes>:D<

P.s: sa iti faci programare la policlinica, f multi se duc pt analize si asa scapi de coada

normal ca o sa imi fac programare, ca nu am chef sa stau la o coada de 1 km

ADINAALEXANDRA
31.08.2010, 21:16:19
fetelor eu si al meu ne-am facut programare joi la cabinetul de care zicea shireen la iulius. analize si ceva act se da nu stiu exact. Sper k am inteles bine si cu ele ma voi duce sapt viitoare la medicul de familie pentru a-mi da adeverinta cum ca ne putem casatori nu? ( adeverinta sa nu fie mai veche de 14 zile )

ssilence_u
31.08.2010, 21:29:03
fetelor eu si al meu ne-am facut programare joi la cabinetul de care zicea shireen la iulius. analize si ceva act se da nu stiu exact. Sper k am inteles bine si cu ele ma voi duce sapt viitoare la medicul de familie pentru a-mi da adeverinta cum ca ne putem casatori nu? ( adeverinta sa nu fie mai veche de 14 zile )

Noi am fost la interservisan, sambata, si ne-am facut analizele si razele (care nu mai sunt cerute, dar no, asa ne-a zis doctorul de familie). Cu rezultatele analizelor (le-am luat luni dupa 13) am mers la medicul de familie si am luat acele certificate prenuptiale (aveti grija sa scrie pe ele: "SE POATE CASATORI").

Initial sunasem si eu la promodical, dar acolo nu fac raze. Din cate am inteles, este un doctor, care pe baza analizelor de sange, va da certificatele prenuptiale. Deci nu cred ca mai e nevoie sa mergeti la doctorul de familie. Medicul de familie imi zisese ca si medicii de la policlinici pot sa elibereze astfel de certificate (cei de la interservisan, nu)

Shireen poate confirma :).

Noi am fost astazi si ne-am si programat pentru joi, 09.09. :) Am mai scapat de-o grija.

ADINAALEXANDRA
31.08.2010, 21:34:34
deci sa inteleg ca oare nu mai trebuie mers la medicul de familie? ca atunci trebe sa modific programarea si sa nu o las pe joi k ar fi prea devreme ca si data de eliberare... sau sa ii zic sa treaca ca si data ziua de luni care ar fi ok deoarece noi vrem sa facem cununia civila in 16 ( pica joi) si in 7 mergem cu actele la primarie.
Ideea era sa mergem sa ne facem analizele si luni sa ne scoatem de pe baza lor adeverinta de la medicul de familie.
Oare daca il rugam pe doctor sa il dateze cerficatul cu data de luni poate? :-/

ssilence_u
01.09.2010, 08:46:06
deci sa inteleg ca oare nu mai trebuie mers la medicul de familie? ca atunci trebe sa modific programarea si sa nu o las pe joi k ar fi prea devreme ca si data de eliberare... sau sa ii zic sa treaca ca si data ziua de luni care ar fi ok deoarece noi vrem sa facem cununia civila in 16 ( pica joi) si in 7 mergem cu actele la primarie.
Ideea era sa mergem sa ne facem analizele si luni sa ne scoatem de pe baza lor adeverinta de la medicul de familie.
Oare daca il rugam pe doctor sa il dateze cerficatul cu data de luni poate? :-/

Cand am sunat eu la ei ziceau ca sunt 9 lei/pers analizele si 40 lei certificatul. Eu as zice ca acest certificat este cel prenuptial. Cel mai bine ar fi sa suni la policlinica si sa intrebi daca acest certificat este cel cu care trebuie sa mergi la primarie sau trebuie sa mai mergi si la medicul de familie.

adinaivan
01.09.2010, 10:55:05

Da, se fac analize pentru sange si raze la plamani (pe noi ne-au costat 62 RON in total). Cand aveti rezultatele, mergeti unul dintre voi la medicul de familie pentru adeverinte pe care sa specifice "se poate casatori" (adeverintele ne-au costat 100 RON). Noi am primit rezultatele la analize in aceeasi zi, adeverinta am facut-o ziua urmatoare si ne-a costat totul 162 RON.
Azi ne-am depus dosarul la Primarie deoarece vrem sa facem cununia civila in 10 sept.:)

ADINAALEXANDRA
01.09.2010, 23:52:05
Am sunat azi la policlinica si mi-auzis k ei ne vor elibera acel certificat prenuptial si nu mai trebuie mers la doctorul de familie. Am mutat programarea pe vineri sa fie eliberate in cea de-a 14 zi .

Alinuta_B
21.09.2010, 16:38:44
Nu ineteleg daca nu mai sunt obligatorii razele de ce toata lumea te pune sa le faci.
Eu am sunat azi la CMU de pe Pasteur si au stambat din nas cand le-am spus ca numai analizele de sange vreau. De ce sa ma expun la raze daca nu e obligatoriu .
Of...

AndreeaCo
14.10.2010, 21:42:24
Imi recomanda cineva unde sa fac analizele de sange?si pana la urma,trebuie sau nu trebuie analizele la plamani?thanks

MedaT
14.10.2010, 21:55:25
Imi recomanda cineva unde sa fac analizele de sange?si pana la urma,trebuie sau nu trebuie analizele la plamani?thanks
Noi am facut la Medstar si tot acolo ne-au dat si certificatele.

clau1234dia
13.11.2010, 16:51:44
Noi am obtinut prenuptialele la Policlinica din Iulius Mall si pentru asta a trebuit doar sangele facut.

AndreeaCo
19.11.2010, 14:28:29
Noi am obtinut prenuptialele la Policlinica din Iulius Mall si pentru asta a trebuit doar sangele facut.

Si noi la fel..si sunt si rapizi :dimineata e recoltarea si dupa-masa te programeaza si-ti dau certificatele.

Roxyi
13.01.2011, 09:14:16
Buna,
Puteti sa-mi spuneti mai multe despre cabinetul din Iulius ? Acolo se fac si analizele si-ti da si certificatul, sa nu te mai plimbi pe la medici de familie ?
Si mai am o intrebare, ce data trebuie sa fie pe certificat ? De ex daca merg sa depun dosarul la starea civila in 26 mai ?

Multumesc

AndreeaCo
13.01.2011, 18:52:39
Buna,
Puteti sa-mi spuneti mai multe despre cabinetul din Iulius ? Acolo se fac si analizele si-ti da si certificatul, sa nu te mai plimbi pe la medici de familie ?
Si mai am o intrebare, ce data trebuie sa fie pe certificat ? De ex daca merg sa depun dosarul la starea civila in 26 mai ?

Multumesc

Salut Roxi,
Nu mai trebuie sa mergi la doctorul de familie.Mergi la cei din iulius si acolo iti fac analizele dimineata si dupa-masa iti dau rezultatele si iti iei certificatul de la medicul de acolo.Iti faci dimineata programare pt dupa-masa..sau daca le vrei a doua zi,iti faci a doua zi..etc...variante sunt
Actele la primarie trenuie deuse cu 10 zile inainte acsatoriei :se numara atat data depunerii actelor cat si data nuntii.Analizele sunt valabile 14 zile....sper ca te-am lamurit!Nu intleg daca verei sa te casatoresti in 26 mai sau sa-ti depui actele in 26 mai?

Roxyi
14.01.2011, 07:41:22
Multumesc pentru lamuriri Andreea. De mare ajutor .... :*

Am facut programarea pentru starea civila online pentru data de 4 iunie, cand e si nunta. Astfel am primit un numar de inregistrare si mai zicea ca in data de 26 mai in sala 7 ghiseul 9 suntem asteptati sa depundem dosarul de casatorie.

AndreeaCo
14.01.2011, 07:57:00

Am facut programarea pentru starea civila online pentru data de 4 iunie, cand e si nunta. Astfel am primit un numar de inregistrare si mai zicea ca in data de 26 mai in sala 7 ghiseul 9 suntem asteptati sa depundem dosarul de casatorie.

Cu placere! Pai atunci cred ca te-ai prins si tu..analizele le pozti face intre 22.05.2011-25.05.2011.Bafta multa si spor la pregatiri!

Roxyi
14.01.2011, 07:58:37
Mersi mult,

Suntem inca la inceput desi nu mai e asa mult :-p

siminutza
15.01.2011, 06:36:16
Buna fetelor,
Stiti cumva cu cat timp inainte de nunta se dau certificatele prenuptiale?Multumesc anticipat pentru raspuns.

lilisys
15.01.2011, 06:47:59
Buna fetelor,
Stiti cumva cu cat timp inainte de nunta se dau certificatele prenuptiale?Multumesc anticipat pentru raspuns.

gasesti info pe site-ul primariei, analizele sunt valabile 14 zile, iar certificatele se elibereaza si in aceeasi zi; actele se depun cu 10 zile inainte la starea civila.

llaura_x
09.05.2011, 09:02:38

Si eu am facut programarea la Primarie, dar nu am primit niciun nr. de inregistrare...:( . Toata lumea a primit numar de inregistrare?

Hatsepsut
09.05.2011, 12:35:03
Si eu am facut programarea la Primarie, dar nu am primit niciun nr. de inregistrare...:( . Toata lumea a primit numar de inregistrare?

Da, noi am facut programarea online si ne-a venit email cu nr. de inregistrare, in cateva minute.

Roxyi
21.06.2011, 15:00:58

Poate ai rezolvat pana acum, dar sigur trebuie sa-ti trimita confirmare si nr de inregistrare pe mail. Cum zicea cineva mai devreme, poate a intrat ca spam, daca nu, poate ar fi bine sa mai faci odata, sa fi sigura.

dya_net
09.08.2011, 09:12:12
Si noi la fel..si sunt si rapizi :dimineata e recoltarea si dupa-masa te programeaza si-ti dau certificatele.

Stiu ca e cam vechi subiectul, dar poate ma ajuti cu o informatie....cam cat a costat certificatul la policlinica din Iulius si a trebuit sa aduceti adeverinte de la medicul vostru de fam ca nu figurati cu boli cronice?

claudia_hodis
24.08.2011, 23:06:44
Poate ai rezolvat pana acum, dar sigur trebuie sa-ti trimita confirmare si nr de inregistrare pe mail. Cum zicea cineva mai devreme, poate a intrat ca spam, daca nu, poate ar fi bine sa mai faci odata, sa fi sigura.

mie mi-a intrat la spam...cauta bine

dya_net
25.08.2011, 08:22:54
salut
oare stie cineva care sunt analizele necesare pt certificatul prenuptial? si ....cu riscul de fi puerila vreau sa va intreb : se vor intocmi 2 certificate prenuptiale pt fiecare din cei doi sau va fi unul singur in care sunt detalii necesare mirilor?

Arina3891
25.08.2011, 09:17:17
salut
oare stie cineva care sunt analizele necesare pt certificatul prenuptial? si ....cu riscul de fi puerila vreau sa va intreb : se vor intocmi 2 certificate prenuptiale pt fiecare din cei doi sau va fi unul singur in care sunt detalii necesare mirilor?
Sunt 2 certificate: unul pt mire si unul pt mireasa.
Trebuie confirmarea de la medicul de familie ca nu suferiti de boli cronice (psihice in mod special).
Radiografie pulmonara (pentru depistarea tuberculozei).
Analiza de sange VDRL (pentru depistarea sifilisului).

dya_net
25.08.2011, 09:23:58
Sunt 2 certificate: unul pt mire si unul pt mireasa.
Trebuie confirmarea de la medicul de familie ca nu suferiti de boli cronice (psihice in mod special).
Radiografie pulmonara (pentru depistarea tuberculozei).
Analiza de sange VDRL (pentru depistarea sifilisului).

mersi mult de raspuns...acum m-am lamurit :D;;)

Pitu
13.07.2012, 08:36:08
Salut,

In legatura cu certificatele prenuptiale, daca aleg varianta de a merge direct la Policlinica din Iulius Mall, ei elibereaza certificatul prenuptial cu tot ce trebuie sa contina el (rbw, rx pulmonar si boli cronice)? Sau la Iulius se face doar rbw si trebuie mers altundeva pt rx pulmonar si la medicul de familie pt boli cronice? Va intreb pt ca vreau sa evit atatea drumuri si timp pierdut la coada la medici.

Merci

oana_l
13.07.2012, 10:35:06
Salut,

In legatura cu certificatele prenuptiale, daca aleg varianta de a merge direct la Policlinica din Iulius Mall, ei elibereaza certificatul prenuptial cu tot ce trebuie sa contina el (rbw, rx pulmonar si boli cronice)? Sau la Iulius se face doar rbw si trebuie mers altundeva pt rx pulmonar si la medicul de familie pt boli cronice? Va intreb pt ca vreau sa evit atatea drumuri si timp pierdut la coada la medici.

Merci

Cel mai bine ar fi sa ii intrebi. Unele cabinete fac doar analizele, iar certificatul prenuptial il elibereaza medicul de familie in baza acelor analize (Interservisan, Medlife). Noi am facut analizele la Medstar (sange si plamani), si tot ei ne-au eliberat si certificatul prenuptial. Am depus ieri actele la primarie, si a fost ok.

Blecky
15.07.2012, 14:05:20
Salut,

Merci
Noi am fost la policlinica din Iulius pentru certificate.
Au costat 50 de lei de persoana si s-a facut doar VDRL-ul pentru eliberarea lor.
Nu e nevoie sa mergi la medicul de familie iar radiografia pulmonara nu se mai cere de multa vreme (era o tampenie, oricum).

mella_eu
04.02.2014, 20:01:57
Si eu m-am lovit de problema asta si chiar nu stiam pe cine sa intreb. Noi ne-am facut analizele la policlinica de pe Motilor si toate analizele au costat 50/persoana. Am fost dimineata pe la 8 la analize si deja pe la 2 pm aveam rezultatele si certificatele :)

rebeca_2014
26.05.2014, 15:41:38
am citit ca ti-ai facut analizele pentru cununia civila.
ma ajuti si pe mine cu niste informatii referitoare la chestia asta??
in septembrie vreau sa imi fac programare pt civil.
unde mai exact pe motiilor este ploliclinica pt analize??

mersi frumos

Si eu m-am lovit de problema asta si chiar nu stiam pe cine sa intreb. Noi ne-am facut analizele la policlinica de pe Motilor si toate analizele au costat 50/persoana. Am fost dimineata pe la 8 la analize si deja pe la 2 pm aveam rezultatele si certificatele :)

Erika_Pataki
27.01.2016, 14:31:10
Buna miresici.
Stiti cumva o cofetarie/laborator in CLUJ unde sa pot comanda tort si Candy Bar... fara ca oferta sa fie in jur de 7000 ron pentru cca 250 persoane http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_smiley.gif

Astept raspunsul vostru