PDA

Versiunea completa : Tot ce tine de bautura la nunta

loryk
30.07.2007, 16:12:44
buna fetele, vad ca nu s-a discutat nimic despre vin... eu nu sunt o bautoare si o cunoscatoare de vinuri... asa ca ajutati-ma! de unde pot cumpara vin bun la un pret avantajos in galati, eventual in judet...
cam ce cantitate se cumpara la 100-150 pers? as vrea sa merg pe vin alb, cred ca merge mult mai bine la meniu si e mai usor fata de cel rosu...
multumesc!

printzesa_26
30.07.2007, 16:58:57
buna fetele, vad ca nu s-a discutat nimic despre vin... eu nu sunt o bautoare si o cunoscatoare de vinuri... asa ca ajutati-ma! de unde pot cumpara vin bun la un pret avantajos in galati, eventual in judet...
cam ce cantitate se cumpara la 100-150 pers? as vrea sa merg pe vin alb, cred ca merge mult mai bine la meniu si e mai usor fata de cel rosu...
multumesc!

Vinul alb se calculeaza cam 1 L de persoana...trebuie sa tii cont si cati copii o sa ai....cine bea alcool si cine nu....dar cred ca 100 de L ti-ar ajunge... La vinul rosu nu stiu exact cantitatile.

lauraP
30.07.2007, 21:31:19
eu personal il cumpar direct de la vinalcool e muscat. Cica e foarte bun, asa am fost sfatuita, pt ca nici eu nu sunt o cunoscatoare a bauturilor;;)

crys_mia
31.07.2007, 08:20:43
multumesc!

Buna.

Mie personal 1 l de persoana mi se pare enorm. Tu vrei vin pentru sala sau pentru dat acasa? Nu stiu cum e obiceiul la Galati, dar eu iti zic ca la noi pe langa vin se mai serveste si o tuica, visinata, bere. Eu o sa am aproximativ 100-120 de invitati. La o nunta similara am auzit ca s-au baut 8 l de vin (foarte putin), eu o sa iau totusi 20l, iar pentru dat acasa am luat deja vin imbuteliat, pe care o sa-l legam cu fundite, si punem catonase de genul "cutare si cutare va multumesc pentru prezenta ...."
Eu ma gandesc totusi ca tu esti foarte aproape de Vrancea unde se zice ca se face cel mai bun vin din tara. Te sfatuiesc sa mergi cu un cunoscator. In principiu cand gusti un vin bun trebuie sa ii simti aroma de strugure, sa nu se simta foarte acru (gen otet), si as zice sa iei un vin demisec sau chiar sec ca merge mai bine la fripturi si alte carnuri....
Spor la pregatiri...<:-P

loryk
31.07.2007, 09:21:19
Buna.

Mie personal 1 l de persoana mi se pare enorm. Tu vrei vin pentru sala sau pentru dat acasa? Nu stiu cum e obiceiul la Galati, dar eu iti zic ca la noi pe langa vin se mai serveste si o tuica, visinata, bere. Eu o sa am aproximativ 100-120 de invitati. La o nunta similara am auzit ca s-au baut 8 l de vin (foarte putin), eu o sa iau totusi 20l, iar pentru dat acasa am luat deja vin imbuteliat, pe care o sa-l legam cu fundite, si punem catonase de genul "cutare si cutare va multumesc pentru prezenta ...."
Eu ma gandesc totusi ca tu esti foarte aproape de Vrancea unde se zice ca se face cel mai bun vin din tara. Te sfatuiesc sa mergi cu un cunoscator. In principiu cand gusti un vin bun trebuie sa ii simti aroma de strugure, sa nu se simta foarte acru (gen otet), si as zice sa iei un vin demisec sau chiar sec ca merge mai bine la fripturi si alte carnuri....

m-am referit la vinul pe care il vom servi la restaurant... si mie mi s-a parut mult 1 litru, dar totusi sunt unii care beau si 1.5l - 2l pe noapte... ceea ce inseamna ca se compenseaza cu cei care nu beau deloc sau f putin... totusi nu as vrea sa merg pana in jud vrancea, e posibil sa gasesc si mai aproape, si de asta am deschis subiectul asta, sa vad ce variante sunt ...
ma intereseaza si pretul, pt ca nu cumpar de obicei si nu as vrea sa iau vreo tzeapa la pret... sa stiu cam ce preturi se practica la vinul varsat.

lauraP
31.07.2007, 10:53:49
m-am referit la vinul pe care il vom servi la restaurant... si mie mi s-a parut mult 1 litru, dar totusi sunt unii care beau si 1.5l - 2l pe noapte... ceea ce inseamna ca se compenseaza cu cei care nu beau deloc sau f putin... totusi nu as vrea sa merg pana in jud vrancea, e posibil sa gasesc si mai aproape, si de asta am deschis subiectul asta, sa vad ce variante sunt ...
ma intereseaza si pretul, pt ca nu cumpar de obicei si nu as vrea sa iau vreo tzeapa la pret... sa stiu cam ce preturi se practica la vinul varsat.
Nu lua vin varsat pentru ca astia il mai indoaie cu apa, si mie mi sa zis tot 1l de persoana de ce nu incerci sa te interessezi la prodvinalcool? Eu ti-am spus de acolo il iau vin alb imbuteliat in bidoane de 5l. Iar preturile sunt destul de accesibile

crys_mia
31.07.2007, 11:15:22

Pretul unui l de vin varsat bun este in jur de 6 lei...

loryk
31.07.2007, 11:26:10
Nu lua vin varsat pentru ca astia il mai indoaie cu apa, si mie mi sa zis tot 1l de persoana de ce nu incerci sa te interessezi la prodvinalcool? Eu ti-am spus de acolo il iau vin alb imbuteliat in bidoane de 5l. Iar preturile sunt destul de accesibile

la ce pret este?

iulia24
31.07.2007, 14:15:08
mi se pare mult 6lei litrul mie mi s-a spus ca pt 100 de pers imi trebuiesc cam 80l de vin alb ca cel rosu nu il accepta uite eu am fost la nunta acum sambata si pot sa-ti ca la masa mea nici nu s-a consumat prea mult vin apa minerala rece si a fost ok cu toate ca si vinul era rece

miresica_11
31.07.2007, 16:40:29
Buna fetelor,
Din intamplare sunt din Vrancea si stiu macar in mare cum stau lucrurile cu vinul. De obicei se serveste vin alb la nunta, e mai rafinat si merge cu mai multe feluri de mancare. Pentru 100 de persoane trebuie cam 80-90 l si apa minerala pentru cei care beau sprit, iar pretul unui litru de vin este 3.5-4 lei. Pentru a impaca gusturile metge un vin demisec, e tolerat de majoritatea barbatilor si le place si doamnelor pentru ca nu e asa aspru. Sper sa va fie de folos cunostintele mele. Va pup.

elena_lorelei
31.07.2007, 22:14:44
Buna.

???:O:O:O
Sunt in stare de soc!!! "8 litri de vin la 120 de persoane"???!!!!!! Nu pot sa cred. Nu exista asa ceva!!!!
Trebuie poate specificat ca noi totusi suntem in Moldova si aici ne place sa ne tratam invitatii cat se poate de bine. Poate de aceea avem 4-5 feluri de mancare, tort, prajituri, tot felul de bauturi. Poate de aceea si facem nunta noaptea si dureaza mult, de la 8 seara pana pe la 6 dimineata. Poate de aceea facem si celebra ciorba de potroace la care vin cam jumatate dintre cei care au fost la nunta si unde se pune iar de petrecere cu dans, mancare, voie buna.

Acum realist vorbind, vinul se caculeaza asa: se stabileste exact nr de invitati, cu tot cu femei, copii si, de exemplu, avem 100 invitati=100 litri vin care TREBUIE sa fie alb. Aceasta marja trebuie luata tocmai ca unii beau jumate de litru, altii un litru, altii deloc, etc....
Apa minerala, mergem cel putin 2 litri de persoana. Fiind cald, merge chiar 2,5 litri/persoana.
Sucul se calculeaza 1,5 litri de persoana.
Tariile, daca le serviti la pahar, sa aveti pregatite cate 100 ml/persoana. Daca serviti cu sticla pusa la discretie pe masa, trebuie sa aveti in vedere nr. de mese (ca ex, la o masa de 6-8 pers merge o sticla de coniac sa zicem si una de altceva).

Asa ca fiti foarte atente la proportii si mai ales fiti realiste cu partea de meniu.
Pupici!!:*

lauraP
01.08.2007, 20:32:15
la ce pret este?
in jur de 2.50ron litrul si trebuie sa fie neaparat alb, pt ca nu se mai "poarta" vinul rosu

loryk
02.08.2007, 16:30:21
eu am fost in selgros si am vazut muscatel la 3 ron litrul... credteti ca e ok? l-am si gustat si mi se pare usurel... merge bine la spritz... ce ziceti??
oricum vreau sa fac un drum si la metro sa vad si acolo ce preturi au la bauturi... daca va intereseaza, am facut lista de preturi si la apa, sucuri, tarie...

elena_lorelei
02.08.2007, 18:58:52
Nu stiu cum e Muscatelul la gust, dar pretul este foarte bun. Ia o sticla si du-o si tu la gustat la bautori adevarati, ca noi....deh, nu prea avem treaba cu bauturile :)

valentina
02.08.2007, 19:06:31
iti recomand de la focsani de la vincon au 3 tipuri de vin alb foarte bune ,eu de acolo l-am luat s-a baut cam 90 kg la 110 persoane ,in conditiile in care am dat si bere la masa ,care s-a baut cam 80kg

loryk
02.08.2007, 21:12:08
iti recomand de la focsani de la vincon au 3 tipuri de vin alb foarte bune ,eu de acolo l-am luat s-a baut cam 90 kg la 110 persoane ,in conditiile in care am dat si bere la masa ,care s-a baut cam 80kg

si vinu asta pe care l-am cumparat pentru degustat este produs de vincon vrancea... dar l-am luat de la selgros. spune-mi te rog tu cu ce pret l-ai luat de la focsani? sa vad daca se merita sa fac drumul

aury
03.08.2007, 09:26:21
eu am fost in selgros si am vazut muscatel la 3 ron litrul... credteti ca e ok? l-am si gustat si mi se pare usurel... merge bine la spritz... ce ziceti??
oricum vreau sa fac un drum si la metro sa vad si acolo ce preturi au la bauturi... daca va intereseaza, am facut lista de preturi si la apa, sucuri, tarie...
Ca pret l-ai luat bine.,insa din ceea ce stiu eu ,multi cer vin natural,si nu de mat .asa ca eu alerg dupa vin natural.mult succes ,te pupik

raluca24
04.08.2007, 10:42:19
fetelor un pont bun...incercati pe centura...este si acolo o crama ....nu mai stiu exact cum se cheama.ca tata s-a ocupat de asta dar e f bun vinul si acceptabil la pret.....crama nu e pe partea cu orasul cu pe partea cu combinatul(dupa zona arabesque). sper sa ma fi facut inteleasa cu explicatiile....:-"

elena_lorelei
06.08.2007, 20:04:38
Fetele, mi-am luat si eu azi vinul (o mare parte, pt. ca e posibil sa mai iau)!:suuuper: Sunt tare incantata ca am mai facut ceva.
Fara sa ma fi gandit initial la asta, iote ca am luat si eu vin la sfert Muscatel din Selgros. Hehehe, ma sparg in figuri, cu vin astupat;)). Glumesc!
Serios acum, intrucat au crescut preturile si pt. un vin bun varsat, pretul e cam 5 lei litru, am ales varianta asta. Al meu viitor soot a vazut oferta, ne-am hotarat, am plecat si am luat. Aaaa, pretul este 3,9 lei sticla de sfert. Deocamdata am luat 120 de sticle. Vad dupa confirmari cat mai iau.

loryk
13.08.2007, 18:12:46
si vinu asta pe care l-am cumparat pentru degustat este produs de vincon vrancea... dar l-am luat de la selgros. spune-mi te rog tu cu ce pret l-ai luat de la focsani? sa vad daca se merita sa fac drumul

am fost si la metro si sunt un pic mai bune preturile aici... o idee mai mici... dar la cantitate mare conteaza
iar la tarie metro sta mai bine

AndraHoney
06.03.2009, 16:29:29
Buna fetelor!Stiti ceva despre aceste depozite care iti ofera bautura la pret en-gros plus returnarea bauturii in cazul in care mai raman bax-uri neincepute???In celelalte orase observ ca aceasta este o practica des intalnita .Astept informatii!Multumesc

Raluk_Den
06.03.2009, 16:46:09
Buna fetelor!Stiti ceva despre aceste depozite care iti ofera bautura la pret en-gros plus returnarea bauturii in cazul in care mai raman bax-uri neincepute???In celelalte orase observ ca aceasta este o practica des intalnita .Astept informatii!Multumesc
o intrebare buna...stie cineva?sau a mai procedat vreo miresica asa?

emylya
06.03.2009, 17:59:05
Buna.Nu cred ca exista asa ceva si la noi in galati ma refer cu returnarea inapoi.Eu am fost ieri si am vorbit la local si ma sfatuit la apa minerala sa cumpar borsesc la 1 litru dar din sticla nu din bidon,cate 1 litru de persoana la suc (2 feluri de suc) si apa plata.Nu cred ca o sa iti ramana foarte mult daca te iei catusi de cat dupa ceea ce spun ei.Poti sa te duci sa le ceri sfatul.O zi buna.pa pa

Ellutza09
10.03.2009, 21:26:38
Buna...noi asa am procedat,am cunoscut pe cineva la un depozit si am luat bautura iar dupa nunta am returnat ce nu s-a consumat.:D

CONT-INCHIS-019
11.03.2009, 07:45:15
Buna...noi asa am procedat,am cunoscut pe cineva la un depozit si am luat bautura iar dupa nunta am returnat ce nu s-a consumat.:D

Ne poti ajuta si pe noi cu mai multe detalii...o persoana de contact!?

Ellutza09
11.03.2009, 14:10:04
Ne poti ajuta si pe noi cu mai multe detalii...o persoana de contact!?
Pai dupa cum am mai spus am cunoscut pe cineva care are 2 standuri in depozitul de bauturi si am luat baxurile de suc si apa minerala , iar banutii si ce a mai ramas din bauturi le-am dat a 2-a zi dupa nunta.Insa iti dai seama ca nu are incredere sa dea la oricine ,si mai ales sa astepte cu banii dupa nunta..

korinna
11.03.2009, 14:49:49
Eu stiam ca asa procedeaza depozitele situate in zona Spitalului Militar.Cred ca ar tb sa va adresati direct acolo si sa negociati cu ei.

MiaS
11.03.2009, 19:16:43
pai chiar daca raman baxuri cu apa, suc le putem consuma noi...nu e nevoie sa le returnam, nu?

Bulina2008
06.04.2009, 21:53:12
Fetelor doar atatea propuneri/Chiar nu stiti sau nu vreti sa ziceti?:P:-p

vionela
07.04.2009, 19:51:43
noi ne-am decis sa punem vin imbuteliat sa nu mai aiba nimeni ce sa comenteze, intr-adevar costa mult dar scapam de ...... vorbe

carasica
24.05.2009, 12:28:03
Am fost la cateva nunti pana acuma si la vreo doua s-a nimerit acelasi vin bun alb (demisec cred) ... era de la Targu Bujor. Altceva ... e o crama in galati (aproape de statia de la 2 babe) cu vin de la Sarica Niculitel ... foarte foarte bun. Parintii mei cumpara de cate ori avem musafiri (Aligote sec- asa se numeste vinul). E acceptabil la pret (4,5lei/kg), iar mama mi-a zis ca daca merge direct la ei (peste dunare aproape de tulcea) si ia direct de la fabrica mai multi litri poate ne ofera si o reducere.
Apropo acolo au si coniac si sampanie produsa tot de iei. Daca iei si din sortimentele astea banuiesc ca iti pot lasa la un pret mai mic.
Succes in gasirea vinului!

camenele
24.05.2009, 18:20:04
Am fost la cateva nunti pana acuma si la vreo doua s-a nimerit acelasi vin bun alb (demisec cred) ... era de la Targu Bujor. Altceva ... e o crama in galati (aproape de statia de la 2 babe) cu vin de la Sarica Niculitel ... foarte foarte bun. Parintii mei cumpara de cate ori avem musafiri (Aligote sec- asa se numeste vinul). E acceptabil la pret (4,5lei/kg), iar mama mi-a zis ca daca merge direct la ei (peste dunare aproape de tulcea) si ia direct de la fabrica mai multi litri poate ne ofera si o reducere.
Apropo acolo au si coniac si sampanie produsa tot de iei. Daca iei si din sortimentele astea banuiesc ca iti pot lasa la un pret mai mic.
Succes in gasirea vinului!
DAR SAMPANIA AI IDEE LA CE PRET O AU? NOI VOM AVEA NEVOIE DE APROX. 20 DE STICLE. DAR LICHIOR AU? SI LA CATI KM GASIM LOCUL ASTA? CA SA-MI FAC O IDEE SA VAD DACA MERITA.
EU CU VINUL M-AM SCOS..MI L-A FACUT TATAIA. ESTE O MINUNATIE DE VIN. MI SE PARE CA MAI ARE VIN ROZE.

carasica
25.05.2009, 23:52:56
DAR SAMPANIA AI IDEE LA CE PRET O AU? NOI VOM AVEA NEVOIE DE APROX. 20 DE STICLE. DAR LICHIOR AU? SI LA CATI KM GASIM LOCUL ASTA? CA SA-MI FAC O IDEE SA VAD DACA MERITA.
EU CU VINUL M-AM SCOS..MI L-A FACUT TATAIA. ESTE O MINUNATIE DE VIN. MI SE PARE CA MAI ARE VIN ROZE.

Sincer nu stiu preturi decat la vinul care il cumpara ai mei de laCrama (de la 2 babe). Mama a fost acum ceva ani la un picnic la Niculitel (e renumit ca potgorie de vin) si a venit de acolo cu un bax de vin super bun apoi au descoperit crama asta in galati. Poti merge acolo la crama (acelasi vanzator l-am intalnit mereu) si sa-l intrebi pe nenea ala mai multe detalii.
Nu e o bodega sau mai stiu eu ce alceva ... e cu vanzare pentru acasa. Are si sticle imbuteliate. Sa-mi zici daca ai fost. Numai bine

Mir_Ella
04.09.2009, 02:06:58
ai mers la crama aia pan' la urma ? >:D<

emylya
04.10.2009, 17:39:40
Buna.Eu am avut vin de la manastire si a fost foarte bun,a fost laudat de toata lumea.

bubumic
23.03.2010, 09:01:55
Sper ca nu mai este un topic asemanator, eu nu am vazut. Vreau sa iau o parte din suc acum, Fanta si Cola si ma gandeam sa iau cam un litru de persoana. E bine asa?
Problema e insa la apa...cata sa iau? Per invitat...apa plata si apa minerala...Roua e buna? ^:)^

nuttree
23.03.2010, 09:21:48
In Carrefour am vazut Pepsi Twist la oferta-2 bidoane de 2 litri la 6 lei. Eu zic ca e super ok. Cappy la 2,5 la 4,23 si in rest cam atat.
Vezi ca pe Prelungirea Traian (cum te duci dinspre piata spre faleza) e un depozit de bauturi racoritoare.
Mai sunt depozitele de pe Traian, nu ma intreba unde, nu stiu sa iti explic.
Si noi am vrea sa ne luam bauturile saptamana asta, dar cred ca e mai bine sa asteptam pana in jurul Pastelui-poate or fi oferte inainte .
Ia un litru de apa si un litru de suc de fiecare, mai bine ramai cu bautura decatsa cumperi in ziua nuntii(se mai fura, mai e ciorba de potroace, trebuie sa oferi acasa invitatilor ceva de baut....deci in afara de bautura de la restaurant ia si un bax ptr acasa.
Altceva-eu vreau sa iau si bere fara alcool, ptr soferi. Cred ca ar merge si o sticla de gin si 2 sticle de apa tonica ptr ei.

bubumic
23.03.2010, 09:23:54
Este oferta la real la Cola si Fanta, de asta vreau sa iau. Si la Roua, 3+1 gratis. Si eu initial ma gandisem sa iau de la depozit, dar daca am prins ofertele astea..

monica87
23.03.2010, 09:45:43
bn k a deschis cineva acest subiect...si eu ma chinui de mult sa ies la cumparaturi de bauturi de nunta si in special cele alcoolice : pt barbati whiskey j&b sau ballantines iar pt doamne angelli cherry.apoi la bauturi racoritoare m-am gandit la granini , pepsi, fanta , apa minerala si probabil apa plata,vin alb si sa nu uitam sampanie.sper k nu am omis nimic. insa nu ma prea pricep la cantitati.doamnele de la restaurant au zis k o sa ma ajute cu cantitatile dar atunci aproape de nunta.

monica87
23.03.2010, 09:47:00
fetelor din cele care stiti sau ati achizitionat whiskey spuneti-mi si mie de unde sa il cumpar ...mai ieftin dak stiti.

irene_gl
23.03.2010, 16:00:03
Eu voi merge la un depozit de bauturi de unde voi lua o cantitate (nu stiu exact cat) si a doua zi ce nu s-a desfacut duc inapoi si platesc ce s-a consumat doar.Inca nu stiu despre ce depozit e vb,sotul se ocupa.Cand aflu va zic si voua.Mi se pare cel mai bine asa,nici nu risc sa raman cu multa bautura,dar nici sa raman fara in toiul petrecerii.

irene_gl
23.03.2010, 16:02:25
fetelor din cele care stiti sau ati achizitionat whiskey spuneti-mi si mie de unde sa il cumpar ...mai ieftin dak stiti.

La metro au preturi bune...mai cauta si prin real ca mai au oferte,in rest...mergi pe la depozitele de bauturi.

monica87
23.03.2010, 21:29:23
La metro au preturi bune...mai cauta si prin real ca mai au oferte,in rest...mergi pe la depozitele de bauturi.
mersic...azi am ajuns in real si era j&b la 700ml 50lei si ballentines 700ml 45lei .sper k imi aduc bine aminte...

irene_gl
24.03.2010, 00:26:50
mersic...azi am ajuns in real si era j&b la 700ml 50lei si ballentines 700ml 45lei .sper k imi aduc bine aminte...
Eu zic ca merge mai bine la un litru...Ai luat cv?

monica87
24.03.2010, 10:02:41
Eu zic ca merge mai bine la un litru...Ai luat cv?
nu n-am luat nimic inca. mai astept aproape de paste poate gasesc ceva oferte...iar la litru din ce imi amintesc j&b era 66lei

elenna
24.03.2010, 12:28:41
Hai sa va spun cum am calculat noi si ce ne-au zis de la restaurant. Sampanie 100gr/pers (noi am avut doar la intampinare nu si la tort), wisky 100 gr de pers , sa nu calculati doar la barbati ci la nr total pentru ca sunt si femei care beau sau barbati care toata noaptea beau doar wisky.
martini sau aperitiv oentru femei cam 50 gr/pers
vin 1 l/pers. Recomandabil este alb demisec noi am luat la sticle de 3/4.
apa minerala, cola si fanta 1l/pers
apa plata, noi am luat cam 50 de sticle la jumatate, si au dat ospatarii la cine a cerut.
Ce va sfatuiesc eu sa luati bauturile la 1 l chiar daca sunt mai scumpe iesiti mai bine. la 2 l in primul rand sunt inestetice pe masa si in al doilea rand, invitatii cand au sticla jumate pe masa nu mai beau si cer alta, ce se ia de pe mese se arunca.

monica87
25.03.2010, 15:29:21
fetelor...dak va intereseaza la billa am vazut pepsi de 2 litri 2 sticle 6lei si la real in perioada pastelui ...wiskey ballentines de 700 ml 40 lei.

gabriela_R
31.03.2010, 23:03:26
...si duminica trecuta a luat al meu spumant garone o sticla 13 lei si primesti una gratis...adiuca la 13 lei iei 2 ......de la real....oferta incepuse de pe 25....nu stiu daca mai au...dar puteti vedea...

Helen79
05.04.2010, 19:31:33
Incearca si la Selgros. Era o oferta JB la 1l - 68,2 lei. Nu e cine stie ce diferenta dar se aduna, e vorba de 5 lei la litru

airkaterine
06.04.2010, 14:10:47
Eu am luat j&b de aici din italia cu 7 euro sticla de 700ml,deci am facut o afacere buna,iar sucurile am sa le iau la sticla de jumate pt ca daca pun pe mese sticle de 1 litru sau de 2 nu da bine...se vede urat tare:Dparerea mea...si apa tot la fel la jumate si numai apa minerala,plata nu... ca nu are rost.Vin am sa iau alb Jidvei feteasca regala.J&B gasiti mai ieftin daca va intereseaza in vama la Giurgiulesti asa am auzit:)>-

gabriela_R
12.04.2010, 09:42:00
salut ! eu cu gagimanu am gasit ieri la carefour la braila oferta la cola si fanta 2x2l la 6,3 lei . eu am sa pun sticle de 2 l ca doar nu le pun pe toate .o sa mai iau de prin real vreo 10 de suc fara acid si gataaaaa.

andrutzaaaa
28.04.2010, 21:55:41
Eu am luat j&b de aici din italia cu 7 euro sticla de 700ml,deci am facut o afacere buna,iar sucurile am sa le iau la sticla de jumate pt ca daca pun pe mese sticle de 1 litru sau de 2 nu da bine...se vede urat tare:Dparerea mea...si apa tot la fel la jumate si numai apa minerala,plata nu... ca nu are rost.Vin am sa iau alb Jidvei feteasca regala.J&B gasiti mai ieftin daca va intereseaza in vama la Giurgiulesti asa am auzit:)>-
super tare pretul

corinamarcu
29.04.2010, 11:53:25
Buna fetelor..Am gasit la Metro oferta la .J.B. la 0.700..cik e o promotie la 11 sticle primesti una gratis si in total ajunge570 ron..Aceeasi oferta era la Ballentines si la Teachers..PA PA

andrutzaaaa
29.04.2010, 17:49:04
Buna fetelor..Am gasit la Metro oferta la .J.B. la 0.700..cik e o promotie la 11 sticle primesti una gratis si in total ajunge570 ron..Aceeasi oferta era la Ballentines si la Teachers..PA PA
scumpo..dar vezi ca sunt magazine depozite..sau supermarketuri unde gasesti teacherssi mai nush ce si cu 39 lei la oferta...de ex am vz in oferta de selgros..care a ieshit ieri

monica87
29.04.2010, 18:23:53
fetelor vreau o parere cam ce cantitate de apa si suc imi trebuie pt 120 de pers??cat se ia de obicei...avand in vedere k nunta este pe 28 august.

andrutzaaaa
29.04.2010, 18:29:58
fetelor vreau o parere cam ce cantitate de apa si suc imi trebuie pt 120 de pers??cat se ia de obicei...avand in vedere k nunta este pe 28 august.
scumpa moni..acum depinde cam la ce cantitate iei,0,5 , 1 L

andrutzaaaa
29.04.2010, 18:33:10
eu am nunta la priza dunarii..cred ca sunt singura de pe forum care am acolo...si....am fost sfatuita sa iau apa de 0,5..fiind vara si cald nu ai cum sa ii iei omului apa de pe masa (sticla de 1,5) si sa o pui la frigider sa se raceasca iar..o sa am acolo o vitrina unde am sa tin bidoanele..cred ca am sa iau vreo 20 baxuri a cate 12

bubumic
29.04.2010, 18:51:00
Si noua ni s-a recomandat sa luam bidoane de maxim 1 litru. Am terminat cu bautura. Acum sa aiba cine sa o bea, ca in vitati, cam putini :))

monica87
29.04.2010, 18:57:10
Si noua ni s-a recomandat sa luam bidoane de maxim 1 litru. Am terminat cu bautura. Acum sa aiba cine sa o bea, ca in vitati, cam putini :))
bubumic...ce faci ai gasit rochitza?? k erai in cautari...sz offtopic
merci fetelor de raspuns...

andrutzaaaa
09.05.2010, 21:20:36
Bubumic..tu ai nunta week viitor...ufff deja parca mi sa ridicat parul pe mine de emotie...spunemi si mie daca nu aici macar printr-un Pm cu bautura ce ai luat ,pt ce ai optat...la meniu ce ai inclus..eu tre sa imi aduc tot de acasa si de aceea intreb pop

monica87
14.05.2010, 23:35:57
pe mine ma intereseaza dak aveti idee de unde as putea cumpara feteasca regala....la un pret bun...

timika
15.05.2010, 14:27:10
cine este interesat de vin are cineva de vanzare ma contactati degustati si vb apoi. este din zona vrancea (feteasca si aligotei)

justy
15.05.2010, 22:12:25
si eu trebuie sa cumpar vinul alb...o sa mai pun pe masa si un vin rose facut de tatal meu. eu am fost pe la nunti si am vazut ca se poarta vin alb si rose insa de la restaurant mi-au spus ca nu prea e indicat (parerea mea e ca le e teama sa nu pateze husele si fetele de masa). eu vreau sa pun de albele feluri pt ca sunt persoane care nu beau vin alb, sau invers....voi ce spuneti?

deea24gl
16.05.2010, 01:42:46
si l amine este vorba sa se puna de ambele feluri la nunta,,ca daca nu or sa vrea unii si asa mai departe...asa este..ca si tu daca ai avea restaurant si ai gasit husele patate de vin care nu mai iese ...[-Xeu cand am fost la prietena mea la nunta la modern in braila nu a avut vin rosu..nu a avut decat alb si a fost f bun...asa ca ia sa ma mai lese...sa bea alb=))

justy
16.05.2010, 10:39:08
eu o sa pun si vin rose....iau apoi eu husele si le spal=))...am facut proba si petele de vin rose de care vreau sa pun iesa la spalat.

nuttree
16.05.2010, 14:00:55
De obicei vara se bea vin alb pentru ca e mai usor, nu e neaparat o problema de curatare a fetelor de masa. Anul asta tatal meu a avut o recolta fabuloasa, un vin rose care si mie mi-a placut, care nu beau decat un pahar la 2 ani. Socrul meu a avut un an bun, dar el a afacut vin alb si din acela va da la nunta.
Pe mine ma depaseste cum faci cu vinul varsat servit la carafa. Pe masa pui doua carafe, una cu vin alb, una cu rose?

justy
16.05.2010, 14:37:39
eu asa o sa fac..pun pe masa una cu vin alb si una cu vin rose...sa aiba de unde alege.

aura24i
19.05.2010, 13:55:11
noi am gasit oferta la sellgros la vermout garonne pt dame la 13 ron (700 ml) si whiskey johnie walker-red label de la metro la 41.5 ron (700 ml). scuze daca nu am scris chiar corect.

deea24gl
19.05.2010, 14:24:21
fetelor da la nunta nu merge si angelli?eu am gasit la metro cu 11 lei cam asa sticla de 1 L,frcte de padure..

justy
19.05.2010, 15:12:19
fetelor da la nunta nu merge si angelli?eu am gasit la metro cu 11 lei cam asa sticla de 1 L,frcte de padure..

eu angelli am luat...

deea24gl
19.05.2010, 17:23:09
da justy si eu tot angelli vreau sa iau ..garrone nu am mai gasit la promotii,iar in carrefour al meu a gasit angelli cu 15 lei sticla

Ank_Delice
19.05.2010, 17:23:11
eu am nunta la priza dunarii..cred ca sunt singura de pe forum care am acolo...si....am fost sfatuita sa iau apa de 0,5..fiind vara si cald nu ai cum sa ii iei omului apa de pe masa (sticla de 1,5) si sa o pui la frigider sa se raceasca iar..o sa am acolo o vitrina unde am sa tin bidoanele..cred ca am sa iau vreo 20 baxuri a cate 12

Nu e adevarat,.si eu am nunta tot acolo,uitasem de aria asta :( si nu am mai postat de mult.Noi vin vom lua 1,5 l de pereche la sticle de 0,75. Ori premiat alb ori feteasca alba.Am gasit o oferta super in M-19 la o crama unde la o sticla de feteasca alba de 11 lei primesti una gratis,deci ajunge 5,5 lei sticla. Angeli e okay la nunta,am mai baut,noi totusi vom lua garonne.Iar pt barbati vom lua Alexandrion de 5 stele,si am agsit o oferta super in slegros la sticle de 2 l.

ortelia
21.05.2010, 15:37:47
la real am luat angeli cu 15.49 sticla, cica e in promotie, dar nu stiu in alta parte cat costa
sampanie 13,99

justy
21.05.2010, 22:45:57
la real am luat angeli cu 15.49 sticla, cica e in promotie, dar nu stiu in alta parte cat costa
sampanie 13,99

la metro sunt ceva mai ieftine

monica87
03.06.2010, 09:55:47
fetelor dati parareri...cum veti pune taria la masa....o sticla pe fiecare masa sau chelnerul va servi pe fiecare. eu aveam de gand sa pun chelnerii sa serveasca...insa mama a fost la nunta unde servea chelnerii si a zis k majoritatea oamenilor le este rusine sa zik k vor sa serveasca, si k mai bn ori pun sticla pe masa ceea ce nu ma incanta....ori pun la fiecare in fata cate un pahar ...si cine mai vrea apoi mai cere la chelneri.nush...sunt intr-o dilema....voi cum faceti sau ati facut?:-?

ela_mary
03.06.2010, 10:09:50
fetelor dati parareri...cum veti pune taria la masa....o sticla pe fiecare masa sau chelnerul va servi pe fiecare. eu aveam de gand sa pun chelnerii sa serveasca...insa mama a fost la nunta unde servea chelnerii si a zis k majoritatea oamenilor le este rusine sa zik k vor sa serveasca, si k mai bn ori pun sticla pe masa ceea ce nu ma incanta....ori pun la fiecare in fata cate un pahar ...si cine mai vrea apoi mai cere la chelneri.nush...sunt intr-o dilema....voi cum faceti sau ati facut?:-?
Draga monica,parerea mea este ca daca exista ospatari la fiecare restaurant nu sunt platiti degeaba, ci pentru a isi face treaba cat se poate de bine...cat despre oamenii care le este rusine sa apeleze la serv.lor nu este dc s le fie rusine...;)) sa ridice mana si vin ei:) normal la nunta trebuie sa fie prezenti in sala tot timpul.La mine asa va fi.Nu am sa las pe nimeni sa isi bage "manutele" sa se murdareasca, invitatii trebuie tratati regeste ca sa fim toti multumiti la sfarsit.:)

monica87
03.06.2010, 12:00:55
Draga monica,parerea mea este ca daca exista ospatari la fiecare restaurant nu sunt platiti degeaba, ci pentru a isi face treaba cat se poate de bine...cat despre oamenii care le este rusine sa apeleze la serv.lor nu este dc s le fie rusine...;)) sa ridice mana si vin ei:) normal la nunta trebuie sa fie prezenti in sala tot timpul.La mine asa va fi.Nu am sa las pe nimeni sa isi bage "manutele" sa se murdareasca, invitatii trebuie tratati regeste ca sa fim toti multumiti la sfarsit.:)
si eu i-am explicat acelasi lucru mamei...odata ce ospatarii sunt printre mese de ce sa iti fie rusine sa zici k vrei un whiskey...k doar esti la nunta....ce dak unu nu consuma...dak unii sunt mai rusinosi ...asta e ...ce pot face eu...:-?

airkaterine
08.07.2010, 11:32:03
Am si eu o intrebare intrebatoare..:Dcat costa o sticla de Jidvei Feteasca Regala,alb,demi sec ?stie cineva:-\

irene_gl
08.07.2010, 13:12:55
si eu i-am explicat acelasi lucru mamei...odata ce ospatarii sunt printre mese de ce sa iti fie rusine sa zici k vrei un whiskey...k doar esti la nunta....ce dak unu nu consuma...dak unii sunt mai rusinosi ...asta e ...ce pot face eu...:-?

cred ca cea mai buna varianta e cu mini-barul.eu asa voi face.nu prea-mi place ideea cu sticla pe masa,si nici sa astepti 1000 de ani pana vine chelnerul.te duci de cate ori vrei,iti pui cat vrei si gata.ori ceri la chelner si-ti aduce el daca nu vrei sa te deplasezi.astia de la viva mai mult asa fac si cred ca e cel mai bine.plus ca daca au sticla pe masa se lipesc de scaun,beau si stau de vb.asa se mai plimba,poate mai si danseaza un pic:D

Am si eu o intrebare intrebatoare..:Dcat costa o sticla de Jidvei Feteasca Regala,alb,demi sec ?stie cineva:-\

iei vin la sticla?

airkaterine
08.07.2010, 13:26:36
iei vin la sticla?
Da mi se pare mai ok...parerea mea:-p

irene_gl
08.07.2010, 16:02:12
Da mi se pare mai ok...parerea mea:-p

si mai scump:D mie mi se pare f ok si la carafa,daca e bun vinul.......

airkaterine
08.07.2010, 16:34:01
si mai scump:D mie mi se pare f ok si la carafa,daca e bun vinul.......
Da intradevar este mai scump:(..dar asta a fost alegerea mea..stiu ca si la carafa merge..si taicamiu chiar are un vin foarte bun apreciat de toti prietenii nostri bautori de vin:D...dar la nunta am ales sa pun la sticla iar a doua zi la ciorba de potroace vom avea vinul minune la carafa...sa vedem...

girlie
08.07.2010, 19:27:19
Aceeasi dilema o am si eu ... cu sticlele de tarie pe masa sau altfel? Luam in calcul varianta sa aducem un barman care sa faca diverse cocktailuri (cu pepene galben, kiwi-asa acum vazut la o nunta-SUPER!) si sa le ofere tarie - sec, sau mai bine cu un suc natural....amestecurile acelea bunute...:D

lalua99
09.07.2010, 00:04:48
Noi am avut cate o sticla de whisky pe masa, iar pentru doamne doua tipuri de cocktailuri- gin si campari orange pe care le serveau osaptarii la mese.

airkaterine
09.07.2010, 00:14:57
eu am sa le pun sticla de jb de exemplu pe masa ...ca nu tine faza cu dute vino la bar...se plictiseste omu':D...si noi aproape la toate petrecerile si nuntile asa am avut si a fost bine,toata lumea s-a distrat si a dansat...nu ca au stat jos mai mult la barfa pt ca aveau sticla langa....ca doar nu suntem pusi numai pe bautura:-p...si cum a spus girlie referitor la servirea cu bauturi pt doamne...aperetive analcoolice si alte minuni e bine,frumos si elegant pt cine vrea ceva mai special,mai altfel ,e de bun gust si da foarte bine.

deea24gl
09.07.2010, 15:22:53
S eu voi opta pt bauturile puse pe mese,inafara de vin care va fi la carafa,si va fi schimbat frecvent de chelneri,ca sa nu bea invitati cald.Eu cred ca daca optezi sa aduca chelneri bautura invitatilor in pahare,risti ca vreun chelner sa fie mai moale sau uituc,si invitatul sa stea pe "uscat".Whiskily va fi la discretie,pus pe mese,fiecare sa se serveasca cum vrea.Doar bautura pt femei voi ruga sa fie adusa de catre chelner.50 ml sau 100 ml,voi vedea.

girlie
09.07.2010, 21:33:14
Am o teama sa las whiskey pe masa ca poate unii barbati se lipesc de scaune, de vorbe, uita sa se ridice la dans, se "kilesc" si iese urat :((:((:(( COSMAR!! poate am luat-o eu razna si nu sunt neamuri proaste care sa faca asa ceva dar nu mi se pare nici imposibil....tine de noroc oare?:(

iar chelnerii pana la urma nu sunt platiti doar sa faca 3, 4 drumuri sa aduca felurile de mancare si atat, nu? Face parte din rolul lor sa aduca si de baut, si gheata...ce doresc invitantii. Noi, cred.. pana la urma ca vom anunta inca de la inceput ca invitam lumea la bar pt a servi si cocktailuri mai interesante si martini-pt doamne...si daca anuntam chestia asta la microfon, sa fie clar pt toata lumea, ma gandesc ca nu le va fi rusine sa mearga si pe la bar sa guste ceva bunut :D

cred ca partea cea mai dificila este sa lupti cu mentalitatea de genul "dau bani la nunta ca sa fiu servit, nu sa ma duc eu sa ma servesc singur" L-)

bubumic
09.07.2010, 23:09:55
La noi au venit si au intrebat. Plimba barul parca s enumeste :-? Veneau si-i intrebau, apoi daca mai voiau iar ii intrebau. Nu am lasat nici sticlele pe masa, nici nu s-au limbat invitatii sa-si ia d el bar. Si a fost foarte bine asa. Iar eu ama vut un maaaare noroc c anu s-au cherchelit si nimeni nu s-a purtat necivilizat. :)>-

airkaterine
10.07.2010, 14:36:00
Am o teama sa las whiskey pe masa ca poate unii barbati se lipesc de scaune, de vorbe, uita sa se ridice la dans, se "kilesc" si iese urat :((:((:(( COSMAR!! poate am luat-o eu razna si nu sunt neamuri proaste care sa faca asa ceva dar nu mi se pare nici imposibil....tine de noroc oare?:(

iar chelnerii pana la urma nu sunt platiti doar sa faca 3, 4 drumuri sa aduca felurile de mancare si atat, nu? Face parte din rolul lor sa aduca si de baut, si gheata...ce doresc invitantii. Noi, cred.. pana la urma ca vom anunta inca de la inceput ca invitam lumea la bar pt a servi si cocktailuri mai interesante si martini-pt doamne...si daca anuntam chestia asta la microfon, sa fie clar pt toata lumea, ma gandesc ca nu le va fi rusine sa mearga si pe la bar sa guste ceva bunut :D

cred ca partea cea mai dificila este sa lupti cu mentalitatea de genul "dau bani la nunta ca sa fiu servit, nu sa ma duc eu sa ma servesc singur" L-)
Pai gandesti gresit sa stii...ospatarii nu numai ca trebuie sa aduca mancarea la masa...au mai multe atributii sa stii...intra in statutul lor,intelegi? acum tu faci cum vrei...dar eu optez pt sticla de jb pe masa...la fel si vinul pt ca o sa-l am la sticla...dar asta nu inseamna ca invitatii cum ai zis tu tre sa stea lipiti de masa...paote se intampla ca unul intradevar sa nu aiba chef sa danseze...sau mai stiu eu ce dar asta nu este o regula....nu este principiul pe care trebuie sa mergi.Uite de exemplu cumnatul meu...este un tip rusinos,nu stie sa danseze...si ca urmare la nunta o sa-l vad numai stand la masa...poate...poate va dansa un blues cu sormea:D...deci vei avea si din astia si atunci ce te faci? nu mai gandi asa.Pana la urma tre sa faci ceea ce iti doresti...lasi sticla pe masa bine...iar daca nu o vei lasa...iarasi bine...si nu cred ca vreun nuntas va avea ceva de comentat.Este alegerea ta:)...si numai a ta...Lumea chiar daca va sta la masa si va bea e absolut normal sa stii...acum nu cred ca te astepti ca toti cei de la mese sa se ridice sa danseze in acelasi timp...nu....poate omul nu are chef...si va dansa la urmatoarea melodie...si tot asa...dar asta nu tine de faptul ca bautura va fi pe masa la discretie...intelegi? Nu te mai chinui atat...fa cum doresti tu si va fi bine....pupicei

girlie
10.07.2010, 14:50:00
da, acum imi fac o multime de griji legate de toate aspectele nunti. In aceleasi timp sunt constienta ca nici nu pot sa controlez tot si poate, oricum, nici nu e cazul sa ma ingrijorez ca totul se va derula normal [-o<

ar trebui sa fiu mai atenta la miresoi care a fost ZEN inca de la inceputul pregatirilor pentru nunta=D>=D>=D>=D>=))=))=))=)) si bine a facut ca oricum s-au rezolvat deja multe. se poate si fara stres ;;) (teoria ca teoria...practica ne omoara!) :D

airkaterine
10.07.2010, 15:36:06
da, acum imi fac o multime de griji legate de toate aspectele nunti. In aceleasi timp sunt constienta ca nici nu pot sa controlez tot si poate, oricum, nici nu e cazul sa ma ingrijorez ca totul se va derula normal [-o<

ar trebui sa fiu mai atenta la miresoi care a fost ZEN inca de la inceputul pregatirilor pentru nunta=D>=D>=D>=D>=))=))=))=)) si bine a facut ca oricum s-au rezolvat deja multe. se poate si fara stres ;;) (teoria ca teoria...practica ne omoara!) :D
:D:D:D...ai dreptate intr-un fel dar gandeste pozitiv:-p....pana la urma cum pui bautura? pe masa? pe langa masa? mai aproape de ring poate...:D vezi tu...pana la urma va iesi ok...stai linistita...asta sa fie ultima ta grija...pupicei...
Aaaaaaaaaa si apropos....mai intreb odata...stie cineva cat costa sticla de Jidvei Feteasca Regala,alb demisec??????? am nevoie urgent de un pret !!! poate sa fie de la metro,real,depozit orice [-o<
Atasez si o poza....cu stecla:D:D:D

girlie
10.07.2010, 15:53:49
=))=)) "pe langa masa" m-ai facut sa rad =))=)) m-am sucit de o mie de ori pana acum si nu garantez ca e ultima data:"> pai, pana la urma cred ca o sa fie barul plin cu sticle de bautura la vedere si o sa si anuntam la microfon ca baiatul de la bar abia asteapta sa le pregateasca niste pahare cu veselie si voie buna, sau altfel spus, cocktailuri de tot felul, whiskey, martini, vedem noi cu textul anuntului mai tarziu;))

gypsy
10.07.2010, 17:24:42
jidvei feteasca regala - 16,76 lei pe shopmania.ro, 14,09 lei pe ok-shop.ro si 10,92 lei pe distrigrup.ro

airkaterine
10.07.2010, 17:36:27
jidvei feteasca regala - 16,76 lei pe shopmania.ro, 14,09 lei pe ok-shop.ro si 10,92 lei pe distrigrup.ro
Aha multumesc:D..dar pe net am gasit si eu...si cu mult mai scumpa sticla decat in comert:(
Tocmai ce am vorbit cu o prietena si mi-a zis ca in kaufland azi dimineata sticla era 125 mii lei:D....o fi si mai ieftina nu stiu....cert e ca pt mine inca e ok:)
Va multumesc pentru raspunsuri fetelor...daca aflati un pret mai bun...de exemplu la distribuitori...astept un semn[-o<

airkaterine
10.07.2010, 17:41:52
=))=)) "pe langa masa" m-ai facut sa rad =))=)) m-am sucit de o mie de ori pana acum si nu garantez ca e ultima data:"> pai, pana la urma cred ca o sa fie barul plin cu sticle de bautura la vedere si o sa si anuntam la microfon ca baiatul de la bar abia asteapta sa le pregateasca niste pahare cu veselie si voie buna, sau altfel spus, cocktailuri de tot felul, whiskey, martini, vedem noi cu textul anuntului mai tarziu;))
:D:D:D...ma bucur ca te-am facut sa te mai relaxezi..acum vezi cu anunturile...poate o sa ai coada la bar=P~

girlie
30.08.2010, 22:11:15
unde ai disparut, A ???

psvictor
18.05.2011, 11:16:41
Aha multumesc:D..dar pe net am gasit si eu...si cu mult mai scumpa sticla decat in comert:(
Tocmai ce am vorbit cu o prietena si mi-a zis ca in kaufland azi dimineata sticla era 125 mii lei:D....o fi si mai ieftina nu stiu....cert e ca pt mine inca e ok:)
Va multumesc pentru raspunsuri fetelor...daca aflati un pret mai bun...de exemplu la distribuitori...astept un semn[-o<

Nu ca as fi impotriva online shoping, dar legat de bauturi si alimente eu zic ca mai avem pana sa primim mereu ceea ce apare in descriere.

Sfat ca si organizator de nunta in calitate de mire. Cumparati din supermarket sau depozite de bauturi.
Puteti sa cumparati, in cazul in care nu cunosteti produsul, o cantintate mai mica ptr degustat si apoi in cazul in care sunteti multumiti cumparati si restul. Eu asa am facut cu o sampanie/vin spumos gasit in real.

Legat de vin, cred ca mult mai bine e sa ai vin vrac. Raportul pret calitate gust este net superior vinului imbuteliat. La vinul imbuteliat platesi marca si sticla, ceea ce nu cred ca aduce satisfactie meseanului, si nu in ultimul rand, platesti tu ca mire/mireasa o factura mai mare. In plus de assta, cantitatea de vin care dispare spre chelneri, barmani, ospatari, bucatari va fi mult mai mare in cazul vinului imbuteliat.

Ultima remarca este valabila mai mult sau mai putin, functie de restaurantul la care va fi evenimentul.

Ptr a contracara disparia, sau macar sa o limitezi, e bine ca o cantitate de lichid sa fie adusa in preajma restaurantului dar lasata prin portbagaje de masini si adusa numai in caz de neceistate.

Taria si aperitivele, tinand cont ca e destul de scumpa comparativ cu apa/vin/suc e bine a se cauta cele mai ieftine surse, si categoric supermarketul nu este acea sursa. Duty-Free e o sursa mult mai buna ;-)

Un lucru f importat e ca toata bautura sa fie tinuta la rece.

Cu respect,

C_ELLA
18.05.2011, 11:28:35
Taria si aperitivele, tinand cont ca e destul de scumpa comparativ cu apa/vin/suc e bine a se cauta cele mai ieftine surse, si categoric supermarketul nu este acea sursa. Duty-Free e o sursa mult mai buna ;-)
Si noi am luat o parte din tarie de la magazinul vamii Galati, la un pret destul de bun fata de supermarket ;-)

psvictor
18.05.2011, 12:40:04
Si noi am luat o parte din tarie de la magazinul vamii Galati, la un pret destul de bun fata de supermarket ;-)

;-) iar intre romania si fratii nostri moldoveni e un loc si mai biun ;) :-$

marygeo
18.05.2011, 12:51:13
noi vom avea si vin alb si vin rosu , si tarie ,si bauturele mai finutze. cantitatea ce mai mare va fi de vin alb iar acesta il vom calcula in finctie de persoane(logik) :-"

C_ELLA
18.05.2011, 15:28:20
;-) iar intre romania si fratii nostri moldoveni e un loc si mai biun ;) :-$
Acolo risti destul de mult ... s-ar putea sa nu ai in sticla exact ce scrie pe eticheta...;-)

tusica_dani
28.07.2011, 13:11:25
cam cate feluri de suc se pun pe masa??? eu ma gandeam la 2 dar cineva mi.a zis k e cam putin..voi ce ziceti?

rukmyny_85
28.07.2011, 22:45:47
cam cate feluri de suc se pun pe masa??? eu ma gandeam la 2 dar cineva mi.a zis k e cam putin..voi ce ziceti?

eu am avut asa pe masa....apa min,apa plata(la st de 1l),fanta,cola,cappy la cutie,(la 1 l)energizante(o,250ml),whiski(la 1l),vin alb si rosu(la carafe),vermouth(1l) cafele....au fost suficiente....doar cu vin am ramas,in rest s-a baut de toate
poti incerca 3 sortimente de suc.....suc "negru,suc galben si suc fara acid":D....eu initial am zis ca iau numai la cutie diverse sortimente apoi m-am razgandit ca unii beau cola cu whiski,altii suc cu vin si decat sa nu am pe masa mai bn sa am de toate cate putin:P...succes!

Mirelly
12.08.2011, 10:42:54
Sa nu lipseasca nectarul de pe masa!

alexandraroxana
12.08.2011, 11:04:13
Ce modalitate este de a nu pune bauturile si sucurile in sticle de plastic pe masa? Mi se pare ca nu arata bine deloc.
As vrea niste suporti pentru bauturi langa fiecare masa, dar daca nu au nici cei de la decoratiuni, nici cei de la restaurant? de unde sa gasesc asa ceva?
Sau alta varianta? sa serveasca chelnarii si sucurile si apa?

C_ELLA
12.08.2011, 11:16:47
Ce modalitate este de a nu pune bauturile si sucurile in sticle de plastic pe masa? Mi se pare ca nu arata bine deloc.
As vrea niste suporti pentru bauturi langa fiecare masa, dar daca nu au nici cei de la decoratiuni, nici cei de la restaurant? de unde sa gasesc asa ceva?
Sau alta varianta? sa serveasca chelnarii si sucurile si apa?
Taria servita de chelneri, vinul in carafe din sticla( mai ales daca il iei vrac), apa minerala este acum si la recipient din sticla, iar restul la sticle mai mici (0,5,/1/1.2L). Nici mie nu-mi place cum dau pe masa...

BebeSan
28.07.2012, 04:31:50
Oh da, nu pune sticle de plastic pe masa... O sa arate ca la o cofetarie ieftina... Carafe, iar restul servit de chelneri.

Oricum vinul il cumperi vrac, ca altfel nu are sens si nu se merita. Zi-le chelnerilor sa fie atenti la carafe. Mereu pline, niciodata sa nu scada sub jumatate. Vinul si muzica fac nunta buna!!

ecaterina86
19.10.2012, 20:12:27
Stiti vreo firma care sa inchirieze frapiere pentru o nunta? Nu vreau sticle pe masa, dar nici sa chemi chelnerul cu apa ca sa faca romanul sprit.

gypsy
26.09.2013, 12:18:06
Pentru fetele interesate: in perioada asta e o oferta la Metro: Coca-Cola si Fanta la 1 litru, 3,29 lei, la multiplu de 4 baxuri cumparate pretul scade la 2,95 lei. Un bax are 9 sticle.
Nectar Tymbark la 4,37 lei/litru
La depozitul Gamacris de langa Piata Centrala am gasit apa minerala Perla Harghitei la sticla de 1 litru, 1,2 lei, Borsec 1,25 lei, Martini 47 si 52 lei/litru, asigura si transport

edit: se pare ca reducerea la Cola si Fanta se aplica la multiplu de 4 litri, nu 4 baxuri, cel putin asa apare pe factura