PDA

Versiunea completa : Cate zile pt luna de miere?

rosspariss
24.01.2007, 15:30:31
Buna viitoare miresici!
Cate zile v-ati propus sa petreceti in luna de miere? In general acum pt cat timp se mai pleaca?>:D<

Sylvester
24.01.2007, 15:34:34
pai depinde de bani nu? 1 luna ar fi ideal....dar putine pot!
noi am fost in Creta 13 zile.

rosspariss
24.01.2007, 15:56:34
pai depinde de bani nu? 1 luna ar fi ideal....dar putine pot!
noi am fost in Creta 13 zile.
Ar fi beton o luna dar nu ne tine! Deci in general 7-14 zile. Cat v-a costat?Te intreb pt ca nu stiu unde ar fi mai convenabil si ca pret dar sa fie si placut.>:D<

ryanaro
24.01.2007, 16:40:48
noi vrem 2 sapt, dar nu vom putea anul asta, din cauza banilor. asa ca vom merge in 2008 in aia adevarata. anul asta poate mergem 2 sapt in america la self catering, sa vedem daca ne place sa locuim acolo LOOOL.:D

mihu
24.01.2007, 20:26:27
Eu spun ca ideall e 10 zile...
7 zile cam putin
14 zile cam mult
Acum depinde si de destinatie si ce vreti sa faceti acolo:-"

miti
03.02.2007, 16:11:54
Eu spun ca ideall e 10 zile...
7 zile cam putin
14 zile cam mult
Acum depinde si de destinatie si ce vreti sa faceti acolo:-"

Cam asta e si parerea mea.
10, maxim 12 zile........>:D<

gabitza_86
03.02.2007, 18:30:59
7-8 zile mi-ar fi de ajuns daca ar fi dupa mine as ramane definitiv in"luna" de miere;))

krisstina2004
04.02.2007, 11:01:00
La noi cred ca vor fi 7 zile. Nu ne vom permite sa ne luam mai mult concediu. Dilema mea e daca sa plecam in luna de miere imediat dupa nunta sau sa mai asteptam o saptamana-doua...Asta cred ca vom decide atunci mai aproape, cu 2-3 luni inainte.

esplanada
09.02.2007, 13:08:02
Eu m-am gandit ca daca tot se cheama "luna de miere" sa plecam o luna.........si vom pleca o luna in Florida.Stiu ca este cam mult,dar nici pt 10 zile nu se merita numai 2 zile imi i-a drumul.cu escale cu tot...mai ales ca nu e cursa directa.Apoi o zi o voi dormi din cauza fusului orar....asa ca o luna mi se pare ideal pt Florida.Mai ales ca vrem sa vizitam o gramada de locuri.....cel putin asta e ideea noastra pana in momentul de fata......:)

syyylviuta
14.02.2007, 13:15:26
E super ca puteti sa va luati o luna intreaga!
Si eu sunt de parere ca, cu cat mai mult cu atat mai bine. Numai ca din pacate nu se poate totdeauna (servici, financiar, etc). Noi am fost 16 zile, tot in Creta, am fi stat si mai mult, dar era sfarsitul sezonului (ne-am intors pe 2 noiembrie, s-au inchis aproape toate hotelurile), si a inceput si sotul serviciul.
Recomand cat mai mult, ca dureaza cateva zile pana te acomodezi, si realizezi ca in 2 zile te intorci acasa. Mie mi s-a parut foarte deprimant gandul asta! (era si luna noiembrie... nu ne astepta decat mult frig acasa!)

noramadalina
14.02.2007, 13:24:07
Sunteti niste norocoase. Eu am aflat ieri ca la servici, concediul va fi impartit in trei: intre 17-27 august, doua saptamani de Craciun si restul de Pasti, asa ca la mine probabil o sa existe "lunea de miere" si cam atat. Sunt foarte deprimata din cauza asta.:(( :(( :(( :(( :( :-s :-&

micky
14.02.2007, 13:28:46
Sunteti niste norocoase. Eu am aflat ieri ca la servici, concediul va fi impartit in trei: intre 17-27 august, doua saptamani de Craciun si restul de Pasti, asa ca la mine probabil o sa existe "lunea de miere" si cam atat. Sunt foarte deprimata din cauza asta.:(( :(( :(( :(( :( :-s :-&

sorry!!! parca am auzit la cineva ca de la servici ai dreptul la o sapt de concediu prin lege (in afara celor 21 de zile de concediu normale)! deci ar fi obligati sa iti dea sapt respectiva...dar nu stiu exact e doar un zvon...intereseaza-te mai sigur:)

micky
14.02.2007, 14:11:40
si apropo.... chiar vorbeam aseara cu iubi ca ar fi timpul sa ne interesam si noi de niste destinatii optime pt luna de miere...si primul lucru care ne-a venit in cap a fost bineinteles...cate zile va fi aceasta "luna de miere"....am ajuns la concluzia ca cel mai bine ar fi sa fie intre 7 si 10 zile..pentru ca el va trebui sa revina la servici...chiar daca mi se pare putin trebuie sa ma multumesc si cu atat:D

Sylvester
14.02.2007, 14:11:50
sorry!!! parca am auzit la cineva ca de la servici ai dreptul la o sapt de concediu prin lege (in afara celor 21 de zile de concediu normale)! deci ar fi obligati sa iti dea sapt respectiva...dar nu stiu exact e doar un zvon...intereseaza-te mai sigur:)

Nu e un zvon...e sigur. cand am facut eu nunta am avut o colega pe care o trecea grija sa nu iau eu concediu in plus si am fost nevoita sa caut textul de lege respectiv si i l-am dus ca sa nu o mai aud. Ai dreptul la 5 zile lucratoare cand te casatoresti.

micky
14.02.2007, 14:15:45
Nu e un zvon...e sigur. cand am facut eu nunta am avut o colega pe care o trecea grija sa nu iau eu concediu in plus si am fost nevoita sa caut textul de lege respectiv si i l-am dus ca sa nu o mai aud. Ai dreptul la 5 zile lucratoare cand te casatoresti.

perfect!!!!=D> =D> =D> si inca o intrebare te rog...este specificat daca trebuie sa le i-a inainte sau dupa nunta? sau este specificata perioada????
mersic!!m-ai facut fericita pe ziua de azi.... ca aseara mi-a incoltit si mie gandul asta..dar nu cautasem inca:D
>:D< :*

Sylvester
14.02.2007, 14:23:04
perfect!!!!=D> =D> =D> si inca o intrebare te rog...este specificat daca trebuie sa le i-a inainte sau dupa nunta? sau este specificata perioada????
mersic!!m-ai facut fericita pe ziua de azi.... ca aseara mi-a incoltit si mie gandul asta..dar nu cautasem inca:D

pai nu cred ca poti inainte de cununia civila pentru ca trebuie sa dovedesti ca te-ai casatorit civil....
Cu placere si casa de piatra!>:D<

micky
14.02.2007, 15:15:26
pai nu cred ca poti inainte de cununia civila pentru ca trebuie sa dovedesti ca te-ai casatorit civil....
Cu placere si casa de piatra!>:D<

<:-P <:-P <:-P \:D/ \:D/ \:D/ inseamna ca vom avea o sapt in plus de concediu...ce fain!!!!!!!!
mersic!>:D< si tie iti doresc sa fii fericita alaturi de sotiorul tau pana la adanci batraneti!!!!!

Lexy
14.02.2007, 15:22:29
Noi ne-am propus 3 saptamani pt. luna de miere pe care o vom petrece la Nice. (De fapt eu vroiam chiar o luna, dar iubi a zis ca nu poate lipsi atat de la serviciu =(([-()!

krisstina2004
14.02.2007, 16:48:24

Prin contractul colectiv de munca la nivel national ai dreptul la 5 zile daca te casatoresti si pot fi luate atat inainte (cu conditia ca dupa aceea sa prezinti certificatul de casatorie) cat si dupa casatorie.

micky
14.02.2007, 17:57:51
Prin contractul colectiv de munca la nivel national ai dreptul la 5 zile daca te casatoresti si pot fi luate atat inainte (cu conditia ca dupa aceea sa prezinti certificatul de casatorie) cat si dupa casatorie.

chiar acum vb cu iubi daca are rost sa isi i-a cateva zile si inainte de nunta..macar vreo 2 (cine stie mai intervine ceva de facut)...ca sa lasam mai multe pt luna de miere;)) deci e bine daca putem lua si inainte:D

dana2006
14.02.2007, 18:12:40
chiar acum vb cu iubi daca are rost sa isi i-a cateva zile si inainte de nunta..macar vreo 2 (cine stie mai intervine ceva de facut)...ca sa lasam mai multe pt luna de miere;)) deci e bine daca putem lua si inainte:D

Sigur se pot lua inainte de nunta pentru ca noi asa am facut, ne-am luat 3 inainte si 2 dupa... (prin nunta se intelege cununia civila, daca cununia civila si cea religioasa nu sunt in aceeasi zi, se primeste numai la cea civila)....iar luna de miere de doi ani tot speram sa apucam sa o luam candva...poate anunl asta....
Luna de miere as faceo cat mai lunga cu putinta, cu siguranta as faceo mai lunga de o luna :D ... dar din pacate serviciul nu ne permite (de fapt problema e ca nu lucram la aceeasi firma si nu reusim sa ne potrivim perioadele de concediu, iar cand reusim apar alte lucruri mai urgente de facut...dar inca mai speram :) )

Pupici si o luna de miere cat mai dulce >:D<

corinutza79
15.02.2007, 08:05:04
Noi vrem sa ne luam 1 zi libera inainte de casatoria civila si 5 zile dupa, timp in care speram sa mergem la Venetia. In octombrie dupa nunta nu stim inca sigur, dar visul nostru e sa mergem 2 saptamani in Tenerife.Mai vedem...depinde si de bani. Deocamdata ne concemntram pe civila care se apropie. E pe 28 aprilie!

micky
15.02.2007, 08:07:57
Sigur se pot lua inainte de nunta pentru ca noi asa am facut, ne-am luat 3 inainte si 2 dupa... (prin nunta se intelege cununia civila, daca cununia civila si cea religioasa nu sunt in aceeasi zi, se primeste numai la cea civila)....iar luna de miere de doi ani tot speram sa apucam sa o luam candva...poate anunl asta....
Luna de miere as faceo cat mai lunga cu putinta, cu siguranta as faceo mai lunga de o luna :D ... dar din pacate serviciul nu ne permite (de fapt problema e ca nu lucram la aceeasi firma si nu reusim sa ne potrivim perioadele de concediu, iar cand reusim apar alte lucruri mai urgente de facut...dar inca mai speram :) )

Pupici si o luna de miere cat mai dulce >:D<

multumim!>:D< si am vazut ca voi planuiti sa o luati anul asta atunci pot sa iti urez si tie acelasi lucru...o luna de miere cat mai dulce si cat mai lunga:D

noi avem cununia civila in aceeasi zi cu cununia religioasa deci nu o sa fie probleme cu cele 5 zile de concediu:)

mihu
15.02.2007, 08:16:31
Cum au zis si fetele, prin lege ai dreptul la cele 5 zile de concediu:-? ...asa ca seful tau nu poate sa spune nimic nimic:D legea e lege ;))

micky
15.02.2007, 08:19:49
Cum au zis si fetele, prin lege ai dreptul la cele 5 zile de concediu:-? ...asa ca seful tau nu poate sa spune nimic nimic:D legea e lege ;))

daca mesajul era pt mine:) iti zic eu ca sunt sefi care nu respecta legea...uite eu mi-am dat demisia de la ultimul job pt ca nu au vrut sa imi dea concediu de studiu...asa ca mi-am dat demisia si gata....deci nu toti respecta legea[-X

ryanaro
15.02.2007, 11:51:55
ca un update, am discutat aseara cu al meu si ne am uitat la niste luni de miere si am decis sa luam 3 saptamani. nu chiar o luna, dar alea 3 saptamani sa cuprinda 2 zile la paris, o sapt in japonia si restul in polinezia franceza. costa foarte mult asa ca trebuie sa ne apucam sa strangem bani. :x

mihu
15.02.2007, 20:56:20
daca mesajul era pt mine:) iti zic eu ca sunt sefi care nu respecta legea...uite eu mi-am dat demisia de la ultimul job pt ca nu au vrut sa imi dea concediu de studiu...asa ca mi-am dat demisia si gata....deci nu toti respecta legea[-X
Tot ce e posibil sa fie din aia...Cel mai bine iti ceri drepturile...iar daca esti un angajat bun...normal n-ar trebui sa renunte la tine...asta e ...toti vor sa faca bani..dar pe altii nu i-ar lasa[-(

micky
16.02.2007, 07:57:25
Tot ce e posibil sa fie din aia...Cel mai bine iti ceri drepturile...iar daca esti un angajat bun...normal n-ar trebui sa renunte la tine...asta e ...toti vor sa faca bani..dar pe altii nu i-ar lasa[-(

faza dura a fost ca dupa ce mi-am dat licenta m-au cautat de 3 ori in vreo 2 luni sa ma intorc la ei...si eu mi-am zis ca daca nu mi-au respectat drepturile de la inceput nu are rost sa lucrez cu ei si i-am refuzat:-p ...au fost momente cand am regretat dar eu cred ca a fost mai bine asa :D

ps: gata offtopicu:D

lauraely1981
23.04.2009, 21:26:23
cred ca o sa mergem 7-8 zile in croatia.

Babutzu
24.04.2009, 06:49:48
noi am fost 7 zile in grecia .

miresicamica
24.04.2009, 10:49:32
noi am fost 7 zile in grecia .
Si noi tot 7 am fost in antalya.

Un vot pentru Naty va multumim.^:)^

mihaana
24.04.2009, 11:18:20
Noi ne gandim sa plecam vreo 4 zile prin tara, sa facem un tur :)

Crisro
05.05.2009, 20:56:18
7 zile...a fost cam scurta....dar...asta este ...se putea si mai rau...adica deloc...

gabriela_rgh
05.05.2009, 22:23:00
Noi am avut 7 zile de miere, am plecat la 3 saptamani dupa nunta!
Era loc si de mai multe ...:))

mona83
13.06.2010, 19:56:14
Noi vom merge 10 zile la Paris.

andrea85
13.06.2010, 20:02:40
Noi plecam in august, dupa nunta noastra pentru 7 zile in Tunisia. :madlaugh:Mai putin, decat 7 zile nici nu as accepta. :D

adelat
14.06.2010, 09:26:21
BNoi avem 23 de zile in Peru. Daca ne mai straduiam un pic ajungem la o luna :) Din pacate asta este maximul de zile de concediu pe care ni-l permiteam.

lucia_bk
14.06.2010, 09:30:38
noi inca nu ne-am gandit, ca avem inca timp....problema e ca nu stim exact unde....sunt atatea locuri superbe care merita vazute...mai greu cu bugetul...dar sper si eu macat 7 zile.....=P~

ina_radutu
27.08.2010, 20:35:10
Luna noastrea de miere o sa fie de trei saptamani,doua mergem in spania si una "stam",imi doresc de mult cateva zile de stat efectiv fara nici o grija

balaceanu
08.09.2010, 16:39:49
voi sta 7 nopti cu siguranta<:-P

andrea85
16.09.2010, 10:22:10
Cel putin 7 zile, 14 ar fi fost ideal...dar chiar si acele 7 zile au fost pline de miere. :"> ;;)

melinda21
16.09.2010, 10:34:50
noi am stat 9 zile in Croatia
as fi vrut mai mult, dar asta e m-am multumit si cu atat

ana_mariasimona
28.11.2010, 14:50:10
Fiecare sta cat poate si cat isi permite. Noi am mers o saptamana la Praga, pentru ca ne place mult sa vizitam, nu sa stam sa ne relaxam pe o plaja. Iar dupa alea 7 zile am avut picioarele in pioneze. Dar a meritat, pentru ca Praga e un oras superb.

segaldia
05.01.2013, 23:28:16
Noi am stat 2 saptamani in luna de miere si recunosc, a fost un pic cam mult. Cred ca 10 zile e ideal. Dar depinde si de varietatea excursiei...

martie
17.04.2013, 10:49:22
Noi am stat 7 zile

adelat
17.04.2013, 10:50:54
Noi am stat 2 saptamani in luna de miere si recunosc, a fost un pic cam mult. Cred ca 10 zile e ideal. Dar depinde si de varietatea excursiei...

Noi am stat 23 de zile si am mai fi stat :) dar intr adevar depinde si ce fel de luna de miere ai.

Mada_G
17.04.2013, 13:08:48
Noi o sa stam 17 zile, din care 3 zile sunt drumul + escala de vreo 8 ore in istambul la dus si la intors.

teodorescu.anca
17.04.2013, 13:22:42
Noi vom sta 14 zile, 2 zile in Amsterdam si apoi 12 zile croaziera, cate 1 zi in fiecare oras.
Intr-un singur oras, gen la mare in Turcia Grecia Bulgaria, n-as sta mai mult de 7 zile.

Izabelutz
17.04.2013, 14:44:10
7 zile in Paris nu ne-au fost suficiente la cat de ofertant este orasul :)

RalucaPuiu
19.04.2013, 15:08:44
cel putin 2 saptamâni :-)

SimiWimi
10.05.2013, 15:35:10
Cel mult 7 zile! Dupa e plictiseala.

teodorescu.anca
10.05.2013, 16:13:44

Depinde de excursie. E plictiseala daca alegi tu sa fie plictiseala. In orice loc sunt atatea de vazut, de incercat, de legat prietenii.

Noi vom merge in croaziera, 14 zile, mereu in alt oras. Crezi ca ne vom plictisi? Sigur nu.

GoGo_82
10.05.2013, 17:52:52
Depinde de excursie. E plictiseala daca alegi tu sa fie plictiseala. In orice loc sunt atatea de vazut, de incercat, de legat prietenii.

Noi vom merge in croaziera, 14 zile, mereu in alt oras. Crezi ca ne vom plictisi? Sigur nu.

deacord cu tine!!!

dragalasa84
11.05.2013, 00:24:55

Plictiseala???? 9 zile de miere la Paris, aproape 5 ani de la nunta(tot de miere) si sper ca o viata lunga si frumoasa... nu cred ca o sa ma plictisesc prea curand... langa ,, omul'' meu potrivit.
P.S.: cele mai frumoase vacante au fost cele in care am fost doar noi doi, probabil pentru ca ne plac aceleasi lucruri si ne cunoastem atat de bine.

cornelia123
08.08.2013, 15:25:41

true :) totusi e luna de miere nu concediu...

anaid.diana
09.09.2013, 16:04:56
true :) totusi e luna de miere nu concediu...

si atunci de ce ii mai zicem LUNA de miere :))?? ( glumesc )

anaid.diana
09.09.2013, 16:06:53

2 sapt pentru o singura tara..cam da e multicel , nu de alta dar cred ca ati vizitat cam orice etc. poate daca mai faceati o oprire intr-o alta tara si acolo alte cateva zile , era ceva mai ok :)

ra
25.01.2014, 15:39:25
Eu consider ca un sejur de 8-10 zile e okay daca stai in aceeasi tara sau mergi in croaziere.. Daca ai posibilitatea sa calatoresti in mai multe tari (un mic tur) cel putin 14 zile.

Cupid
17.03.2014, 21:43:37
...tot visand la o vacantaB-) ...si de ce nu la o "luna" intreaga numai de miere ;-) am dat peste acest topic. Noi din pacate vom sta in luna de miere numai 9 zile - 4 zile intregi in Lisabona si alte 4 in Madeira (+ inca una pe drum). Nu o sa ne ajunga cu siguranta... dar speram sa ne relaxam si sa "gustam" din savoarea locurilor indeajuns de mult.

In privinta jobului, eu mi-am planificat concediul de 3 saptamani cu 4-5 luni inainte...de aceea nu au fost probleme. :)>-

andreeazailic
18.03.2014, 12:39:34
Eu nu mi-am pus niciodata problema "cat se sta in luna de miere?". Mereu am considerat ca e vorba de posibilitati, in primul rand. Noi vom avea cununia in iunie si la 2 sapt dupa cununie vom pleca o saptamana in Grecia, cu socrii si cumnatii mei. Apoi, in septembrie nunta si la 2-3 zile dupa nunta, plecam iar, o saptamana in Turcia. Prima vacanta o facem in familie, asa ca nu cred ca se poate numi "luna de miere", ci doar o vacanta obisnuita. Am avut mare noroc ca ne-am putut permite 2 vacante, dar m-as fi multumit si cu una singura.

Spor la pregatiri si distractie placuta in luna de miere!

AnyTi
23.03.2014, 18:07:26
Eu nu mi-am pus niciodata problema "cat se sta in luna de miere?". Mereu am considerat ca e vorba de posibilitati, in primul rand. Noi vom avea cununia in iunie si la 2 sapt dupa cununie vom pleca o saptamana in Grecia, cu socrii si cumnatii mei. Apoi, in septembrie nunta si la 2-3 zile dupa nunta, plecam iar, o saptamana in Turcia. Prima vacanta o facem in familie, asa ca nu cred ca se poate numi "luna de miere", ci doar o vacanta obisnuita. Am avut mare noroc ca ne-am putut permite 2 vacante, dar m-as fi multumit si cu una singura.

Spor la pregatiri si distractie placuta in luna de miere!

Andreea, și noi am vrea tot în Turcia, în Antalia, all inclusive, să ne relaxăm și să ne răsfățăm imediat după nuntă. Cred că ai dreptate, eu una chiar aș sta O LUNĂ dacă ar fi posibil.

andreeazailic
24.03.2014, 09:02:33
Andreea, și noi am vrea tot în Turcia, în Antalia, all inclusive, să ne relaxăm și să ne răsfățăm imediat după nuntă. Cred că ai dreptate, eu una chiar aș sta O LUNĂ dacă ar fi posibil.

Buna! Daca imi permiti, iti voi da o sugestie. Spuneai ca ai vrea tot in Turcia. Incearca Oludeniz, este intre Kusadasi si Antalya, dar este un colt de rai. Este mai putin promovata aceasta zona, poate si din cauza faptului ca cel mai apropiat aeroport este la 60 de km de statiune. Cauta pe net imagini si vei vedea cat de frumoasa este zona. Noi acolo vom merge, iar ca bani as putea spune ca este mai avantajos decat la hotelurile de 5 stele din Antalya. Noi am platit aprox. 1.700 de euro pentru 7 nopti cu all inclusive.

Spor la cautat destinatia perfecta! :*

adelat
24.03.2014, 15:32:29
In fiecare an organizez pe cont propriu cate doua vacante lungi pe te miri unde. Sunt circuite printr-o tara intreaga sau mai multe tari. insa niciodata nu am putut spune ca in doua saptamani vezi tot ce se poate vedea dintr-o tara. Decat daca acea tara este Vatican, Luxembourg sau Lichtenstein.
Desi avem de fiecare data 23-25 de zile pentru fiecare calatorie, niciodata zilele alea nu imi sunt suficiente. Tot timpul mai raman lucruri pe care mi-as fi dorit sa le vad si nu am avut cum sa le pun in program.
Probabil ca depinde mult ce fel de calator esti insa eu nu sunt deloc de acord ca in doua saptamani vezi o tara de te saturi de ea. Tot asa cum nu sunt de acord cu circuitele prin 10 capitale in 10 zile sau alte astfel de minuni. A calatori nu ar trebui sa insemne "check, check, check". E pacat.

andreeazailic
24.03.2014, 15:36:00
In fiecare an organizez pe cont propriu cate doua vacante lungi pe te miri unde. Sunt circuite printr-o tara intreaga sau mai multe tari. insa niciodata nu am putut spune ca in doua saptamani vezi tot ce se poate vedea dintr-o tara. Decat daca acea tara este Vatican, Luxembourg sau Lichtenstein.
Desi avem de fiecare data 23-25 de zile pentru fiecare calatorie, niciodata zilele alea nu imi sunt suficiente. Tot timpul mai raman lucruri pe care mi-as fi dorit sa le vad si nu am avut cum sa le pun in program.
Probabil ca depinde mult ce fel de calator esti insa eu nu sunt deloc de acord ca in doua saptamani vezi o tara de te saturi de ea. Tot asa cum nu sunt de acord cu circuitele prin 10 capitale in 10 zile sau alte astfel de minuni. A calatori nu ar trebui sa insemne "check, check, check". E pacat.

Felicitari pentru acest obicei. Este minunat ca iti permiti sa pleci aproximativ 2 luni pe an unde iti doresti si sa vizitezi o multime de locuri frumoase. Sa pastrezi traditia cat mai mult!

adelat
25.03.2014, 11:44:09
Felicitari pentru acest obicei. Este minunat ca iti permiti sa pleci aproximativ 2 luni pe an unde iti doresti si sa vizitezi o multime de locuri frumoase. Sa pastrezi traditia cat mai mult!

Multumesc frumos.
Suntem norocosi ca putem calatori. Insa pt mine a calatori e o pasiune. E diferit de a merge in vacanta.

masarotunda
06.04.2014, 20:14:32
Eu am vorbit si cu nasa si mi-a recomandat 11 zile... din care 9 de relaxare 2 pe drum.

Ileana.D
11.04.2014, 10:21:37
Eu as sta in luna de miere pe veci:X, cred ca e foarte furmos, dar na cand va venii clipa aceea speciala cred ca o sa stam cam o saptamana jumate 2, depinde si de buget, de locatie, de ce poti face pe acolo, sincer as vrea undeva la mare, plaja etc si sa fie o destinatie asa noua, unde nu am mai fost, cred ca in afara pentru ca nu am fost pe nicaieri, oricum mai e pana atunci….Cei care mergeti acum in curand va doresc distractie placuta si muuuuulta relaxare si iubire:-*, sa va faceti luna de miere de vis, multe poze, filmulete, amintiri intr-un cuvant, amintiri de vis!!!

Punk_Azz
14.04.2014, 10:11:36
...tot visand la o vacantaB-) ...si de ce nu la o "luna" intreaga numai de miere ;-) am dat peste acest topic. Noi din pacate vom sta in luna de miere numai 9 zile - 4 zile intregi in Lisabona si alte 4 in Madeira (+ inca una pe drum). Nu o sa ne ajunga cu siguranta... dar speram sa ne relaxam si sa "gustam" din savoarea locurilor indeajuns de mult.

In privinta jobului, eu mi-am planificat concediul de 3 saptamani cu 4-5 luni inainte...de aceea nu au fost probleme. :)>-

Cupid, de unde ai luat biletele de avion si cat te ajung? Eu am pus ochii de mult pe madeira si era ok pretul biletelor acum ceva timp, dar aseara cand m-am uitat m-am speriat... s-au cam scumpit si parca intru in dubii cu locatia :-s

Noi o sa avem o vacanta de o saptamana imediat dupa nunta... si restul probabil in august... e greu cu zilele libere la miresoi :(

dana01
04.05.2014, 23:50:24
ideal sa fie o luna sau mai mult, dar jobul....

cucush
14.05.2014, 10:18:03
Depinde de destinatie. Nu merita sa bati drum lung doar pentru 7 zile.
Noi am luat 7 zile pentru Turcia (am zburat 1,5 ore dus si 1,5 ore intors) .... dar pentru destinatii indepartate cu zboruri de 7-10 ore cred ca ar trebui un minim de 10 zile.

cristinaa85
12.07.2014, 00:28:48
Idealul este 1 luna... dar depinde si de buget, concediu, etc...

Noi am fost 8 zile in Tenerife, si am mai fi stat inca 8 :)

moni_mon_5
12.07.2014, 17:40:56
Si pentru mine ar fi ideala o luna de miere, insa nici serviciul, nici bugetul nu ne permite acest lucru. Noi am optat pentru o saptamana de miere la Paris, nunta noastra fiind in octombrie!
Va pup si spor la miresit!

georgy89
15.08.2014, 13:51:34
Si pentru mine ar fi ideala o luna de miere, insa nici serviciul, nici bugetul nu ne permite acest lucru. Noi am optat pentru o saptamana de miere la Paris, nunta noastra fiind in octombrie!
Va pup si spor la miresit!

Si noi la fel, tot o saptamana la Paris :). Dar noi avem nunta mai devreme un pic, pe 20 septembrie :)

Anomisimo
06.10.2014, 10:17:32
11 zile :)

mysy87
23.10.2014, 17:53:18
Noi 20 de zile..