PDA

Versiunea completa : despre biserica

lauriss
28.03.2010, 16:49:47
Fetelor stiti cumva cum se procedeaza daca eu sunt ortodoxa si el e romano - catolic?
Eu vreau sa trec la romano- catolici si am inteles ca trebuie sa depun ceva gen de cerere care sa fie trimisa la episcopie. Dar, am fost la Biserica Catolica din centru aia de langa fosta Boema si am intrebat doar de slujbele de duminica si au zis ca toate se tin in lb. maghiara,..ma sperie,..ca trec eu la catolici dar sa invat lb.maghiara ca sa ma pot duce la biserica e alta...

Acuma intrebarea mea vine.,...stie careva ALTA BISERICA ROMANO-CATOLICA in Zalau?????
Eu numai pe aceasta o stiu....va rog..ajutor..:(

andrea85
28.03.2010, 19:25:42
Fetelor stiti cumva cum se procedeaza daca eu sunt ortodoxa si el e romano - catolic?
Eu vreau sa trec la romano- catolici si am inteles ca trebuie sa depun ceva gen de cerere care sa fie trimisa la episcopie. Dar, am fost la Biserica Catolica din centru aia de langa fosta Boema si am intrebat doar de slujbele de duminica si au zis ca toate se tin in lb. maghiara,..ma sperie,..ca trec eu la catolici dar sa invat lb.maghiara ca sa ma pot duce la biserica e alta...

Acuma intrebarea mea vine.,...stie careva ALTA BISERICA ROMANO-CATOLICA in Zalau?????
Eu numai pe aceasta o stiu....va rog..ajutor..:(

Dar Biserica din centru cu crucea mare, cum urci pe strada Clujului, nu este cumva o Biserica Catolica? Dar s-ar putea sa fie greco-catolica...chiar nu stiu atat de exact. :D

lauriss
29.03.2010, 13:06:05
Dar Biserica din centru cu crucea mare, cum urci pe strada Clujului, nu este cumva o Biserica Catolica? Dar s-ar putea sa fie greco-catolica...chiar nu stiu atat de exact. :D

Mersi Andreea,...am aflat ca in tot ZALAUL asta nu este decat O SINGURA Biserica Romano - Catolica...
Dumnezeule...doar una???
Hm..

andrea85
29.03.2010, 13:30:49
Mersi Andreea,...am aflat ca in tot ZALAUL asta nu este decat O SINGURA Biserica Romano - Catolica...
Dumnezeule...doar una???
Hm..

Si care e in final aceasta biserica, cea maghiara sau mai exista inca una?:D

cami_rus86
29.03.2010, 14:42:37
biserica cu crucea este greco-catolica asa stiu si eu.... cea de care zice lauriss este romano-catolica... dar de ce vrei sa treci la o alta religie? puteti tine slujba religioasa la ambele biserici... nu vreau sa ma bag dar stiu foarte multe perechi din aturajul meu care au procedat asa... pt faptul ca te casatoresti nu e nevoie sa treci la religia pe care o are el sau el la a ta.... mai ales ca nu stii lb maghiara... ce vei face in timpul slujbelor de sarbatori sau duminca? te uiti pe pereti pt restul vietii pt ca nu intelegi ce zice preotul? asa nu mai are rost sa mergi la biserica ca rugaciunea tot in romana o zici, nu? faci cum crezi ca e mai bine pt voi dar in fond si la urma urmei exista un singur dumnezeu indiferent de cate religii ar exista pe pamant :* religia nu ar trebui sa fie un impediment pt casatoria voastra... va puteti intelege sa faceti ceremonia doar la o biserica sau chiar la ambele :)>- fara sa treceti la o sg religie amandoi

lauriss
30.03.2010, 11:12:29
biserica cu crucea este greco-catolica asa stiu si eu.... cea de care zice lauriss este romano-catolica... dar de ce vrei sa treci la o alta religie? puteti tine slujba religioasa la ambele biserici... nu vreau sa ma bag dar stiu foarte multe perechi din aturajul meu care au procedat asa... pt faptul ca te casatoresti nu e nevoie sa treci la religia pe care o are el sau el la a ta.... mai ales ca nu stii lb maghiara... ce vei face in timpul slujbelor de sarbatori sau duminca? te uiti pe pereti pt restul vietii pt ca nu intelegi ce zice preotul? asa nu mai are rost sa mergi la biserica ca rugaciunea tot in romana o zici, nu? faci cum crezi ca e mai bine pt voi dar in fond si la urma urmei exista un singur dumnezeu indiferent de cate religii ar exista pe pamant :* religia nu ar trebui sa fie un impediment pt casatoria voastra... va puteti intelege sa faceti ceremonia doar la o biserica sau chiar la ambele :)>- fara sa treceti la o sg religie amandoi

Biserica cu cruce e Biserica romano - Catolica, cea fara cruce e Biserica Greco- Catolica.
De ce vreau sa trec la alta religie? Simplu, ..din cauza ca eu consider ca atunci cand te casatoresti, esti constient ca urmezi acelasi drum cu alesul tau din mai multe puncte de vedere,...eu vreau sa trec la romano-catolici pentru ca am decis eu sa fie asa si pentru ca doresc ca pe viitor copii nostri sa mearga la o singura biserica, nu o duminica la ortodocsi si una la catolici sau ceva de genu! Si noi ca o familie ce urmeaza sa o formam sa mergem toti la o biserica, apoi mai vine faptul ca am fost de mai multe ori la catolici la slujbe duminica si mi-a placut mai mult decat la noi,..sau alt motiv ca el e mai religios decat mine, Dumnezeu sa ma ierte, dar nu as putea sa ii zic sa renunte la religia lui stiindu-ma pe mine cea care merge destul de rar la biserica si nu ma pot lauda cu asta,..:-s...
Cat despre limba maghiara,...tot incerc de ceva timp sa o invat! Poate ca acum am un motiv intemeiat sa o invat cum trebuie si sa imi foloseasca de acum inainte timp mult.:P
Cami stiu ca multi fac cununia religioasa si la o biserica si la alta,.dar parca nu sunt atat de convinsa ca m-as simti ok,..o sa ma mai gandesc serios la asta daca fac la ambele biserici sau trec la catolici..trebuie sa fiu eu convinsa 100%!
Iti multumesc ca te-ai gandit sa imi raspunzi atat de amplu...sa ma lamuresti!
Spor la pregatiri! <:-P
:-*

andrea85
30.03.2010, 11:20:40
Biserica cu cruce e Biserica romano - Catolica, cea fara cruce e Biserica Greco- Catolica.
De ce vreau sa trec la alta religie? Simplu, ..din cauza ca eu consider ca atunci cand te casatoresti, esti constient ca urmezi acelasi drum cu alesul tau din mai multe puncte de vedere,...eu vreau sa trec la romano-catolici pentru ca am decis eu sa fie asa si pentru ca doresc ca pe viitor copii nostri sa mearga la o singura biserica, nu o duminica la ortodocsi si una la catolici sau ceva de genu! Si noi ca o familie ce urmeaza sa o formam sa mergem toti la o biserica, apoi mai vine faptul ca am fost de mai multe ori la catolici la slujbe duminica si mi-a placut mai mult decat la noi,..sau alt motiv ca el e mai religios decat mine, Dumnezeu sa ma ierte, dar nu as putea sa ii zic sa renunte la religia lui stiindu-ma pe mine cea care merge destul de rar la biserica si nu ma pot lauda cu asta,..:-s...
Cat despre limba maghiara,...tot incerc de ceva timp sa o invat! Poate ca acum am un motiv intemeiat sa o invat cum trebuie si sa imi foloseasca de acum inainte timp mult.:P
Cami stiu ca multi fac cununia religioasa si la o biserica si la alta,.dar parca nu sunt atat de convinsa ca m-as simti ok,..o sa ma mai gandesc serios la asta daca fac la ambele biserici sau trec la catolici..trebuie sa fiu eu convinsa 100%!

Nici eu nu sunt adepta cununiei civila in 2 Biserici. Mi se pare mai frumoasa si unica, dace se oficieaza doar intr-o singura Biserica...dar asta e doar parerea mea. ;-)
Cat despre faptul ca de acum inainte veti fi o familie, si vrei ca si copii tai sa apartine unei singure religiii, eu te pot intelege. :)>-

lauriss
30.03.2010, 11:24:37
Nici eu nu sunt adepta cununiei civila in 2 Biserici. Mi se pare mai frumoasa si unica, dace se oficieaza doar intr-o singura Biserica...dar asta e doar parerea mea. ;-)
Cat despre faptul ca de acum inainte veti fi o familie, si vrei ca si copii tai sa apartine unei singure religiii, eu te pot intelege. :)>-

Multumesc frumos Andreea!>:D<

andrea85
30.03.2010, 11:30:48
Multumesc frumos Andreea!>:D<

Alegerea iti apartine doar tie...voi stiti cel mai bine ce e mai bine pentru viitorul vostru comun. ;-)

adina_mari
30.03.2010, 11:55:49
felicitari pentru modul in care gandesti!intr-adevar viata noua pe care o incepi alaturi de persoana iubita presupune de multe ori si niste compromisuri.
sincer mi se pare putin aiurea ca intr-o familie sa existe 2 religii...cred ca e putin frustrant mai ales pentru copii...

lauriss
30.03.2010, 11:59:27
felicitari pentru modul in care gandesti!intr-adevar viata noua pe care o incepi alaturi de persoana iubita presupune de multe ori si niste compromisuri.
sincer mi se pare putin aiurea ca intr-o familie sa existe 2 religii...cred ca e putin frustrant mai ales pentru copii...

Mersi pentru increderea si oarecum incurajarile voastre! :)

andrea85
30.03.2010, 12:06:35
Mersi pentru increderea si oarecum incurajarile voastre! :)

De aceea suntem aici, sa ne ajutam si sa ne spijinim reciproc! ;-)

lauriss
30.03.2010, 12:11:07
De aceea suntem aici, sa ne ajutam si sa ne spijinim reciproc! ;-)
Asa e ,dar poate uneori chestiile astea ne iau prin surprindere.
Imi e greu sa cred ca intotdeauna cand ai scris pe miresici te-ai gandit ca vei primi un raspuns ferm, clar si concis si ca cineva chiar e interesat sa te ajute.
La cat de rautacioasa e lumea din ziua de azi, nu te astepti asa zic eu,..dar de cand am inceput sa citesc pe acest forum pana acuma, am observat cat sunteti de dragute, simpatice evident ca raman pe cat posibil de placut surprinsa!

andrea85
30.03.2010, 12:15:09
Asa e ,dar poate uneori chestiile astea ne iau prin surprindere.
Imi e greu sa cred ca intotdeauna cand ai scris pe miresici te-ai gandit ca vei primi un raspuns ferm, clar si concis si ca cineva chiar e interesat sa te ajute.
La cat de rautacioasa e lumea din ziua de azi, nu te astepti asa zic eu,..dar de cand am inceput sa citesc pe acest forum pana acuma, am observat cat sunteti de dragute, simpatice evident ca raman pe cat posibil de placut surprinsa!

Te inteleg.:)>- Cand scriu aici pe miresici imi place sa primesc sfaturi si idei noi pentru nunta mea, iar la randul meu sa-mi exprim parerea si sa vin cu idei noi. Aici gasesti o varietate de lucruri, tu alegi si selectezi ce-ti place si de ce ai nevoie. ;-)

lauriss
30.03.2010, 12:44:07
Te inteleg.:)>- Cand scriu aici pe miresici imi place sa primesc sfaturi si idei noi pentru nunta mea, iar la randul meu sa-mi exprim parerea si sa vin cu idei noi. Aici gasesti o varietate de lucruri, tu alegi si selectezi ce-ti place si de ce ai nevoie. ;-)

Asa e,..;;),..! Ai dreptate!:)

DeliDeli
30.03.2010, 13:30:10

Si eu cred la fel... de cele mai multe ori copii sufera cel mai mult pt aceasta neconcordanta in familie.

Lauriss, comportamentul tau chiar e de apreciat! Cel de langa tine poate fi mandru ca isi ia o sotie adevarata! :)

DeliDeli
30.03.2010, 13:33:56
Fetelor cunoasteti pe cineva care a facut cununia religioasa la Manastirea Bic? Sau poate a facut una dintre voi...
Imi surade aceasta idee, dar se pare ca sunt aproape singura. Cei din familie imi zic ca nu are rost batut drumul acela... Dar eu zic ca e pacat sa nu mergem avand in vedere ca e vara si atmosfera de acolo e mirifica.

lauriss
30.03.2010, 13:38:05
Si eu cred la fel... de cele mai multe ori copii sufera cel mai mult pt aceasta neconcordanta in familie.

Lauriss, comportamentul tau chiar e de apreciat! Cel de langa tine poate fi mandru ca isi ia o sotie adevarata! :)
multumesc DeliDeli,...:*

DeliDeli
30.03.2010, 13:45:08
multumesc DeliDeli,...:*

Numai bine va doresc! :* Si sa faceti copii multi ca e nevoie in lumea asta de oameni cu buna crestere :)

lauriss
30.03.2010, 13:50:52
Numai bine va doresc! :* Si sa faceti copii multi ca e nevoie in lumea asta de oameni cu buna crestere :)
La fel si voua va doresc..:):*

adina_mari
30.03.2010, 13:51:17
Fetelor cunoasteti pe cineva care a facut cununia religioasa la Manastirea Bic? Sau poate a facut una dintre voi...
Imi surade aceasta idee, dar se pare ca sunt aproape singura. Cei din familie imi zic ca nu are rost batut drumul acela... Dar eu zic ca e pacat sa nu mergem avand in vedere ca e vara si atmosfera de acolo e mirifica.
si mie mi-ar fi placut sa fac cununia sau la bic sau la manastirea stramba...e superb acolo vara mai ales. dar am renuntat la idee din cauza timpului care nu ne ajunge niciodata:-"

DeliDeli
30.03.2010, 13:56:16
si mie mi-ar fi placut sa fac cununia sau la bic sau la manastirea stramba...e superb acolo vara mai ales. dar am renuntat la idee din cauza timpului care nu ne ajunge niciodata:-"

Am mai auzit de Manastirea Stramba, dar nu stiu exact unde e... E cumva spre Cluj? Nu stii cati km sunt de la Zalau? E mai aproape ca Bicul?

andrea85
30.03.2010, 15:27:22
Dupa iesirea din Biserica mie mi-ar placea mult sa lansam porumbei albi. Stie careva din voi, la cine as putea sa apelez pentru porumbei? :-\

DeliDeli
30.03.2010, 19:33:10
Dupa iesirea din Biserica mie mi-ar placea mult sa lansam porumbei albi. Stie careva din voi, la cine as putea sa apelez pentru porumbei? :-\

Si pe mine ma intereseaza:)

andrea85
30.03.2010, 19:39:05
Si pe mine ma intereseaza:)

Pe mine m-ar interesa 2 prumbei, dar nu stiu la cine sa apelez si cam la ce pret sunt...:-s

DeliDeli
30.03.2010, 20:01:39
Pe mine m-ar interesa 2 prumbei, dar nu stiu la cine sa apelez si cam la ce pret sunt...:-s

Stiu ca se inchiriaza...da n am idee pt cat...

andrea85
30.03.2010, 22:23:40
Stiu ca se inchiriaza...da n am idee pt cat...

Se inchirieaza porumbeii???, si dupa ce i-am lansat, cum ii mai duc inapoi? :-p

CONT-INCHIS-037
31.03.2010, 08:08:10
Se inchirieaza porumbeii???, si dupa ce i-am lansat, cum ii mai duc inapoi? :-p

Se duc ei direct spre casuta lor:) Vin cei de la care ii inchiriezi la biserica si iti aduc porumbeii .

andrea85
31.03.2010, 09:51:02
Se duc ei direct spre casuta lor:) Vin cei de la care ii inchiriezi la biserica si iti aduc porumbeii .

Ok mersi, ca m-ai lamurit. ;;)

DeliDeli
31.03.2010, 10:28:38

Asa stiu si eu. Dragii de ei sunt atata de inteligenti ca stiu unde le e casa :-p . Stii cumva de unde si la ce pret se inchiriaza?

CONT-INCHIS-037
31.03.2010, 10:40:56
Asa stiu si eu. Dragii de ei sunt atata de inteligenti ca stiu unde le e casa :-p . Stii cumva de unde si la ce pret se inchiriaza?

Eu inca nu stiu , tipa care imi face aranjamentele mia spus ca o sa imi faca rost , o s-o sun sa o intreb pretul:)

adina_mari
31.03.2010, 11:08:48
Am mai auzit de Manastirea Stramba, dar nu stiu exact unde e... E cumva spre Cluj? Nu stii cati km sunt de la Zalau? E mai aproape ca Bicul?
da e spre cluj. din sanmihaiu almasului mai sunt 16 km si drumul nu prea grozav. e oricum mai departe ca Bicul dar e mai frumos ca la Bic. privelistea e superba

CONT-INCHIS-037
31.03.2010, 11:12:14
100 lei sunt:)

DeliDeli
31.03.2010, 12:19:05

Mersi:* . Cu Simona de la Galerii iti faci aranjamentele?

CONT-INCHIS-037
31.03.2010, 12:21:07
Mersi:* . Cu Simona de la Galerii iti faci aranjamentele?

Nu, mi le fac cu o prietena care are o florarie si doar huse nu are, dar a vb cu o doamna Carmen si mi le inchiriaza ea, la 2.8 husa :)

ioana09mihalache
31.03.2010, 12:30:43
Draga Andreea,
Eu ma gandesc ca poate ar fi bine sa te gandesti bine inainte de a trece la religia lui. Ortodoxia este foarte frumoasa pentru cei care ar vrea sa o inteleaga. E plina de bogatie duhovniceasca. El, daca e un om religios, poate ar avea aplecare sa descopere bogatia ortodoxiei, si sa treaca el poate la religia ta. incercati sa vorbiti cu parinti de ambele religii si mai vedeti!
Succes!

cami_rus86
31.03.2010, 13:08:00
Lauris sper ca nu mi-ai luat-o in nume de rau ce ti-am zis in legatura cu trecerea ta la o alta religie....eu ti-o spun din proprie experienta: tatal meu era ortodox (a decedat nu ca ar fi trecut la relegia mamei) iar mama reformata, au facut nunta la ambele biserici dar si-au pastrat religia iar eu si sora mea am fost botezate la ortodocsi... nu am avut de suferit pe tema asta pt ca mama stia romana si venea cu noi la biserica dar tatal meu nu intelegea maghiara si decat sa se converteasca si apoi sa se uite ca boul la poarta noua in timpul slujbei au preferat sa isi pastreze religiile.... noi am mers si la reformati si la ortodocsi si ne plac ambele religii... deci in ceea ce priveste mersul la biserica in famile se poate rezolva prin a merge o duminica la o biserica si urmatoarea la cealalta, dar ce e drept s-ar putea sa apara discutii in familiile voastre cand veti vrea sa va botezati copii la o religie sau cand vor fi Pastele, pt ca de obicei se nimeresc in doua dati diferite nu ca si anul acesta, noi de exemplu tinem pastele de doua ori pt ca noi avem cercul de prieteni ortodocsi iar mama are familia si prieteni de-ai ei reformati si noua ne place... daca nu esti hotarata 100% sa treci la religia lui pana la nunta atunci o poti face si dupa nunta, conteaza foarte mult sa va intelegeti la astfel de lucruri, eu va doresc tot binele din lume si sa luati mereu hotararea cea mai potrivita :*

andrea85
31.03.2010, 14:34:37
Draga Andreea,
Eu ma gandesc ca poate ar fi bine sa te gandesti bine inainte de a trece la religia lui. Ortodoxia este foarte frumoasa pentru cei care ar vrea sa o inteleaga. E plina de bogatie duhovniceasca. El, daca e un om religios, poate ar avea aplecare sa descopere bogatia ortodoxiei, si sa treaca el poate la religia ta. incercati sa vorbiti cu parinti de ambele religii si mai vedeti!
Succes!

Nu era vorba de mine sa trec la o alta religie, ci de Laura, nu?! :D

andrea85
31.03.2010, 15:28:14

100 Ron 2 porumbei albi? :-\

DeliDeli
31.03.2010, 15:29:16
Ati facut careva cununia religioasa la alta biserica, adica nu la aceea de care apartineti? E nevoie de ceva formalitati, asa i?

DeliDeli
31.03.2010, 15:30:26
100 Ron 2 porumbei albi? :-\

Macar daca ne-ar ramane noua;))

andrea85
31.03.2010, 15:31:33

Bine zici! Dar macar ne bucuram de ei timp de cateva secunde sau minute. ;-)

CONT-INCHIS-037
31.03.2010, 15:37:21

100 ron 2 pobumbei care vi da sa ii lansati voi:) sa zic asa , plus inca cativa macar 10 la care le da drumul dupa ce zbor si ceilalti doi.
Sper ca ati inteles:D

DeliDeli
31.03.2010, 15:39:20
100 ron 2 pobumbei care vi da sa ii lansati voi:) sa zic asa , plus inca cativa macar 10 la care le da drumul dupa ce zbor si ceilalti doi.

Doi porumbei albi pe care ii lansam noi... restu sunt tot albi?

CONT-INCHIS-037
31.03.2010, 15:39:42
Ati facut careva cununia religioasa la alta biserica, adica nu la aceea de care apartineti? E nevoie de ceva formalitati, asa i?
Nu cred , noi facem la Sfanta Vineri pentru ca acolo am facut si logodna si noi apartinem de biserica din d-va nord de langa Moll.
O sa il intreb pe preot pentru orice eventualitate.

andrea85
31.03.2010, 15:40:21

Am inteles, mersi mult! >:D<Daca ai cumva un numar de telefon de la persoana respectiva, care se ocupa de porumbei, te rog sa-mi trimiti un PM.

CONT-INCHIS-037
31.03.2010, 15:40:44
Restul nu erau albi , cel putin asa a fost la vara mea anu trecut.

CONT-INCHIS-037
31.03.2010, 15:41:21
Am inteles, mersi mult! >:D<Daca ai cumva un numar de telefon de la persoana respectiva, care se ocupa de porumbei, te rog sa-mi trimiti un PM.
Inca nu am , dar de pasti ma intalnesc cu prietena mea si o sa mil dea.

andrea85
31.03.2010, 15:41:40

Si restul il platim tot noi? :D
Gata am terminat cu intrebarile astea. ;))

adina_mari
31.03.2010, 15:42:16
si noi apartinem de biserica de langa Moll si am facut la Sf Vineri. trebuie doar copii dupa certificatele de botez si sa platiti taxa de cununie care a fost 50 ron

andrea85
31.03.2010, 15:42:35
Inca nu am , dar de pasti ma intalnesc cu prietena mea si o sa mil dea.

Ok, atunci astept sa mi-l trimiti si mie. ;-)

CONT-INCHIS-037
31.03.2010, 15:44:23
Acuma am gasit un filmulet de la varamea de la nunta inca care apar porumbeii:D
Nu cred k pot sa il atasez aici??

andrea85
31.03.2010, 15:47:03
Acuma am gasit un filmulet de la varamea de la nunta inca care apar porumbeii:D
Nu cred k pot sa il atasez aici??

Eu cred ca poti sa-l atasezi, mai ales daca e de pe youtube...

CONT-INCHIS-037
31.03.2010, 15:49:20
Si restul il platim tot noi? :D
Gata am terminat cu intrebarile astea. ;))
Is in pret:) as atasa filmuletul dar nu stiu cum??

CONT-INCHIS-037
31.03.2010, 15:49:50
Eu cred ca poti sa-l atasezi, mai ales daca e de pe youtube...
e pe calculator k noi am filmat:D

CONT-INCHIS-037
31.03.2010, 15:50:40
si noi apartinem de biserica de langa Moll si am facut la Sf Vineri. trebuie doar copii dupa certificatele de botez si sa platiti taxa de cununie care a fost 50 ron
Multumesc de informatii Adina:)

andrea85
31.03.2010, 16:00:38
e pe calculator k noi am filmat:D

Atunci nu prea cred ca poti sa-l atasezi, doar daca il postezi pe youtube...;-)

DeliDeli
31.03.2010, 16:24:14

Certificate de botez?
E tot una cu cele de nastere?

Stiti ceva de taxa aceea care se plateste anual la biserica? De cand a plecat mama mea din tara, noi nu am mai platit-o;)) . Va trebui sa achit tot din urma ca sa ma pot cununa?

andrea85
31.03.2010, 16:26:56
Certificate de botez?
E tot una cu cele de nastere?

Stiti ceva de taxa aceea care se plateste anual la biserica? De cand a plecat mama mea din tara, noi nu am mai platit-o;)) . Va trebui sa achit tot din urma ca sa ma pot cununa?

Nu e tot una, adica eu am un certifiat de nastere si unul de botez, plus din cate stiu eu, trebuie sa fii la zi cu taxa de biserica, ca sa te poti cununa, sau ma insel eu???:-s

lauriss
31.03.2010, 16:28:18
Nu era vorba de mine sa trec la o alta religie, ci de Laura, nu?! :D
Daaaaaaaaaaaaaaaaaaa,..!!!:)) Despre mine era vorba!:)) E OK per ansamblu!
.

DeliDeli
31.03.2010, 16:34:20
Nu e tot una, adica eu am un certifiat de nastere si unul de botez, plus din cate stiu eu, trebuie sa fii la zi cu taxa de biserica, ca sa te poti cununa, sau ma insel eu???:-s

Doamne, eu nici nu stiam ca exista:))
Nu l-am folosit niciodata... o sa vb cu mama ;))

Stie careva cat e taxa aceea?

DeliDeli
31.03.2010, 16:37:31
Voi aveti aceste certificate de cand v-ati nascut?
Poate pt voi pare penibil, da eu n am mai auzit pana acuma de ele...

andrea85
31.03.2010, 16:39:43
Daaaaaaaaaaaaaaaaaaa,..!!!:)) Despre mine era vorba!:)) E OK per ansamblu!
.

Ok, atunci am lamurit lucrurile. ;))

andrea85
31.03.2010, 16:42:58

Nu e penibil, pai daca nu stii, nu stii si gata. Eu la 2 luni dupa nastere am fost botezata si am certificatul meu de botez primit de la biserica, acasa la mine. Dar chiar nu stiu cum e la celelate fete, poate te ajuta aici ele mai mult, ca nu cumva sa-ti dau eu o informatie gresita. :D

lauriss
31.03.2010, 17:15:04

Nu mi se pare penibil deloc, Delia banuiesc ca tu esti ortodoxa pentru ca la noi la ortodocsi nu se dau certificate de botez, cel putin inainte nu se dadeau de nici un fel astfel de certificate, nu stiu acuma daca la botez se ofera vreun certif de botez, in fine...! In scshimb la catolici, reformati stiu ca se dadeau dintotdeauna.
Delia, trebuie sa te duci la biserica la care ai fost botezata, si acolo in registrele lor trebuie sa te aibe ei pe tine scrisa si sa iti poata oferii ceva adeverinta sau ceva hartie prin care sa scrie ca ai fost botezata acolo...
Eu asa stiu de la cineva care tot ortodox fiind trebuia sa obtina un certificat de nastere,..nici eu nu stiam multe despre el,..pana acum cateva luni!
:*

DeliDeli
31.03.2010, 19:15:30
Nu mi se pare penibil deloc, Delia banuiesc ca tu esti ortodoxa pentru ca la noi la ortodocsi nu se dau certificate de botez, cel putin inainte nu se dadeau de nici un fel astfel de certificate, nu stiu acuma daca la botez se ofera vreun certif de botez, in fine...! In scshimb la catolici, reformati stiu ca se dadeau dintotdeauna.
Delia, trebuie sa te duci la biserica la care ai fost botezata, si acolo in registrele lor trebuie sa te aibe ei pe tine scrisa si sa iti poata oferii ceva adeverinta sau ceva hartie prin care sa scrie ca ai fost botezata acolo...
Eu asa stiu de la cineva care tot ortodox fiind trebuia sa obtina un certificat de nastere,..nici eu nu stiam multe despre el,..pana acum cateva luni!
:*

Multumesc mult! :*
Acuma chiar sunt convinsa;))
Am intrebat-o repede si pe mama mea de aceste certificate si exact acelasi lucru mi-a spus si ea, dar nu eram convinsa, pt ca ea dadea cu presupusu, nu vb din sursa sigura.
M-ai linistit>:D<

genoveva_1984
01.04.2010, 09:26:36
Multumesc mult! :*
Acuma chiar sunt convinsa;))
Am intrebat-o repede si pe mama mea de aceste certificate si exact acelasi lucru mi-a spus si ea, dar nu eram convinsa, pt ca ea dadea cu presupusu, nu vb din sursa sigura.
M-ai linistit>:D<

Asa am procedat si noi. Am facut cununia la Sfanta Vinere, dar nici unul nu am apartinut de aceasta biserica. Ne-am dus fiecare la biserica unde am fost botezati si am cerut o adeverinta de botez pe care le-am dus la parintele de la Sfanta Vinere, am platit taxa de cununie si asta a fost tot.

CONT-INCHIS-037
01.04.2010, 09:53:17
Asa am procedat si noi. Am facut cununia la Sfanta Vinere, dar nici unul nu am apartinut de aceasta biserica. Ne-am dus fiecare la biserica unde am fost botezati si am cerut o adeverinta de botez pe care le-am dus la parintele de la Sfanta Vinere, am platit taxa de cununie si asta a fost tot.
Multumim de informatii:) Sa fim pregatite din timp cu toate.

genoveva_1984
01.04.2010, 10:12:17
Multumim de informatii:) Sa fim pregatite din timp cu toate.

Cu cea mai mare placere. Asa e cel mai bine, sa fie puse toate la punct din timp.:*

adina_mari
01.04.2010, 10:13:41
stai linistita ca nici eu nu stiam ca exista asa ceva si nici nu am avut. s-a dus mama la biserica unde am fost botezata si i-a dat o adeverinta.

legat de taxa de cult la biserica de la langa Moll am vazut ca e 100 ron.

DeliDeli
01.04.2010, 13:32:35
Multumesc mult fetelor!!!!!!:* Sunteti... The Best!!!>:D<

andrea85
01.04.2010, 13:40:55
Multumesc mult fetelor!!!!!!:* Sunteti... The Best!!!>:D<

Impreuna cu tine suntem The Best miresici! :">;))

genoveva_1984
01.04.2010, 14:18:27
Impreuna cu tine suntem The Best miresici! :">;))

.... si foste miresici...:">

andrea85
01.04.2010, 14:20:38
.... si foste miresici...:">

Pai absolut toate...foste si viitoare miresici...mamici si aspirante la burtici...toate...:*

cami_rus86
01.04.2010, 16:59:12
taxa de cult e 100 de ron/famile sau pe membru?
eu stiam de treaba cu certificatele de botez ca tre sa ceri o adeverinta de la biserica unde ai fost botezata pt a te cununa religios dar nu stiu daca e vreun tarif si pt adeverinta asta? dar daca nu am achitat taxa de cult anual tre sa platesc retrospectiv? banuiesc ca nu... dar ne iteresam :">

dar ca sa te cununi civil parca trebuie sa iti faci ceva analize... cat costa, nu stiti?

DeliDeli
01.04.2010, 17:03:00
eu stiam de treaba cu certificatele de botez ca tre sa ceri o adeverinta de la biserica unde ai fost botezata pt a te cununa religios dar nu stiu daca e vreun tarif si pt adeverinta asta? dar daca nu am achitat taxa de cult anual tre sa platesc retrospectiv? banuiesc ca nu... dar ne iteresam :">

dar ca sa te cununi civil parca trebuie sa iti faci ceva analize... cat costa, nu stiti?

Si pe mine ma ingrijoreaza banii pe care va trebui sa-i dau pt taxa de cult:D

andrea85
01.04.2010, 17:28:00

Din cate stiu eu costa taxa pentru analizele medicale 100 RON.

genoveva_1984
02.04.2010, 07:13:11

Pentru analize noi am mers la medicul de familie si el ne-a trimis la laborator cu analizele prescrise...au fost doar analize de sange, desi am auzit ca unii medici recomanda si radiografii ( analizele de sange ne-au costat in 2008 pentru amandoi in jur de 40 ron). Cu rezultatele analizelor ne-am intors la medicul de familie ( aaa, si am cumparat si 2 timbre fiscale de 1 leu) care ne-a facut certificatele prenuptiale, care trebuie depuse la primarie impreuna cu buletinele si certificatele de nastere cu aprox. 10 zile inainte de nunta. Noi avem medici de familie diferiti, dar ca sa nu ne complicam si sa mergem in doua parti, l-am rugat pe medicul meu sa ne faca certificate la amandoi si a fost de acord. Noi am rezolvat toate aceste probleme intr-o zi, pentru ca rezultatele analizelor se dau in aceeasi zi. Sper ca nu s-a modificat procedura de acum 2 ani, dar cel mai bine este sa mergeti la medicul de familie sa intrebati.

genoveva_1984
02.04.2010, 07:21:30
Si pe mine ma ingrijoreaza banii pe care va trebui sa-i dau pt taxa de cult:D

Nu vreau sa spun prostii sau sa va dezinformez, dar eu stiu in felul urmator: pentru a va putea cununa religios la ortodocsi, trebuie sa aveti platita contributia anuala pe familie, care anii trecuti era pana in 50 ron, iar anul acesta la majoritatea bisericilor a ajuns la 100 ron. Daca va cununati la o alta biserica ( nu la cea de care apartineti), trebuie sa duceti adeverinte de botez de la biserica la care ati fost botezati ( asta este valabil pentru amandoi mirii), iar aceste adeverinte se elibereaza doar daca aveti platita aceasta contributie anuala la zi. La biserica exista registre si preotul verifica in registre daca este achitata contributia, iar daca nu cred ca trebuie achitata, dar nu stiu cu cati ani inainte. Cel mai bine este sa va informati la biserica.

andrea85
02.04.2010, 10:10:41
Pentru analize noi am mers la medicul de familie si el ne-a trimis la laborator cu analizele prescrise...au fost doar analize de sange, desi am auzit ca unii medici recomanda si radiografii ( analizele de sange ne-au costat in 2008 pentru amandoi in jur de 40 ron). Cu rezultatele analizelor ne-am intors la medicul de familie ( aaa, si am cumparat si 2 timbre fiscale de 1 leu) care ne-a facut certificatele prenuptiale, care trebuie depuse la primarie impreuna cu buletinele si certificatele de nastere cu aprox. 10 zile inainte de nunta. Noi avem medici de familie diferiti, dar ca sa nu ne complicam si sa mergem in doua parti, l-am rugat pe medicul meu sa ne faca certificate la amandoi si a fost de acord. Noi am rezolvat toate aceste probleme intr-o zi, pentru ca rezultatele analizelor se dau in aceeasi zi. Sper ca nu s-a modificat procedura de acum 2 ani, dar cel mai bine este sa mergeti la medicul de familie sa intrebati.

Asa stiu eu. Dimineata faci analizele, platesti taxa si dupa masa sunt deja gata rezultatele. Dar nu stiam ca trebuie sa mergi mai intai la medicul de familie, credeam ca se poate, sa mergi direct la Policlinica. :D

DeliDeli
02.04.2010, 11:22:27
Nu vreau sa spun prostii sau sa va dezinformez, dar eu stiu in felul urmator: pentru a va putea cununa religios la ortodocsi, trebuie sa aveti platita contributia anuala pe familie, care anii trecuti era pana in 50 ron, iar anul acesta la majoritatea bisericilor a ajuns la 100 ron. Daca va cununati la o alta biserica ( nu la cea de care apartineti), trebuie sa duceti adeverinte de botez de la biserica la care ati fost botezati ( asta este valabil pentru amandoi mirii), iar aceste adeverinte se elibereaza doar daca aveti platita aceasta contributie anuala la zi. La biserica exista registre si preotul verifica in registre daca este achitata contributia, iar daca nu cred ca trebuie achitata, dar nu stiu cu cati ani inainte. Cel mai bine este sa va informati la biserica.

Eu am fost botezata la o biserica, acuma apartin de alta si vreau sa facem cununia religioasa l o alta :)) Dar toate au o rezolvare, intr-un fel sau altul va fi...

STEFANIA86
07.04.2010, 21:48:11
Eu nu am platit nici o taxa cand mi-a dat certificatul de botez...mai ales ca am fost botezata la tara,iar sotul nu a trebuit sa mai duca pt ca ne-a cununat acelasi preot care l-a si botezat:-p

DeliDeli
08.04.2010, 01:13:03
Eu nu am platit nici o taxa cand mi-a dat certificatul de botez...mai ales ca am fost botezata la tara,iar sotul nu a trebuit sa mai duca pt ca ne-a cununat acelasi preot care l-a si botezat:-p

Si eu am fost botezata la tara si nu cred ca va trebui sa platesc ceva cand o sa ma duc dupa adeverinta, dar e vorba de taxa anuala la biserica de care apartii, nu la care te-ai botezat, in caz ca nu coincid ca in situatia noastra.

DeliDeli
09.04.2010, 22:04:47
Fetelor, mi-a zis o viitoare mireasa ca se cununa la Sf Vinere si nu a trebuit sa duca nicio dovada ca a platit taxa de cult, nici certificat de botez...si a facut doar programare si taxa aia ca ii cununa o platesc nasii atunci...

adina_mari
10.04.2010, 08:48:22
Fetelor, mi-a zis o viitoare mireasa ca se cununa la Sf Vinere si nu a trebuit sa duca nicio dovada ca a platit taxa de cult, nici certificat de botez...si a facut doar programare si taxa aia ca ii cununa o platesc nasii atunci...
interesant...trebuie sa-i intreb pe finutii mei daca ei au platit taxa de cununie...sa stiu pentru ca sambata viitoare voi fi nasica si tot la sf vineri fac si ei cununia

DeliDeli
10.04.2010, 17:26:27
interesant...trebuie sa-i intreb pe finutii mei daca ei au platit taxa de cununie...sa stiu pentru ca sambata viitoare voi fi nasica si tot la sf vineri fac si ei cununia

Asa mi s-a parut si mie... astept sa vad mie ce mi se va spune... chiar asa de simplu sa fie? Mie asa mi s-a parut normal la inceput, te cununi unde vrei, unde simti si platesti taxa aia ca te cununa...

Ei asa i s-a spus, ca platesc nasii taxa dupa cununie.

STEFANIA86
11.04.2010, 01:20:30
Fetelor eu stiu sigur ca atunci cand ne-am spovedit am platit 50 de lei iar daca nasii au platit ceva pe urma nu mai stiu .....si stiu sigur ca nu am dus dovada ca am platit taxa aia atunci cand vine de boboteaza cu stropitul

DeliDeli
11.04.2010, 16:28:50
Fetelor eu stiu sigur ca atunci cand ne-am spovedit am platit 50 de lei iar daca nasii au platit ceva pe urma nu mai stiu .....si stiu sigur ca nu am dus dovada ca am platit taxa aia atunci cand vine de boboteaza cu stropitul

Super!;)) Acuma chiar m-ati linistit:-p

CONT-INCHIS-037
11.04.2010, 21:19:28
Fetelor, la biserica trebuie sa facem ceva aranjamente?? Am vz ca Adina avea :D
Voi cum faceti?

andrea85
11.04.2010, 21:23:57
Voi cum faceti?

Si eu ma gandeam sa fac ceva simplu si elegant pe bancile din Biserica...din tull si flori naturale. ;-)

adina_mari
11.04.2010, 21:25:53
Voi cum faceti?
a fost decorul de la biserica...eu nu am avut nicio treaba. m-a surprins si pe mine cand am intrat si am vazut

CONT-INCHIS-037
11.04.2010, 21:29:04
a fost decorul de la biserica...eu nu am avut nicio treaba. m-a surprins si pe mine cand am intrat si am vazut
Foarte frumos. O sa vad oricum la fetele care au inaintea mea nunta tot la Sf vineri daca o sa fie decorat sau nu.
Ma gandeam ca dak mai au si alte persoane nunta in ziua respectiva poate fac ei inainte decorul:D , mai ales ca noi o sa avem nunta de noapte si atunci si la biserica o sa fie mai spre seara.

DeliDeli
11.04.2010, 21:42:27
E frumos la Sf Vinere ca au si covorul acela rosu;-)

Adina tu ti-ai luat separat boleroul la rochita? E tare dragut... gandindu-ma zilele astea cred ca mi-ar placea si mie un bolero pe care sa il port la Biserica...si manusi pe care sa le port pana la local...

andrea85
11.04.2010, 21:47:00

Adina tu ti-ai luat separat boleroul la rochita? E tare dragut... gandindu-ma zilele astea cred ca mi-ar placea si mie un bolero pe care sa il port la Biserica...si manusi pe care sa le port pana la local...

Si eu ma gandeam sa am un bolero in biserica, dar la urma tot la manusi finute si elegante am ramas. ;-)

DeliDeli
11.04.2010, 23:16:04
Si eu ma gandeam sa am un bolero in biserica, dar la urma tot la manusi finute si elegante am ramas. ;-)
Daca nu te deranjaza sa-mi zici cat ai dat pe manusi...

adina_mari
11.04.2010, 23:28:29

mersi! boleroul mi l-a facut croitoreasa care a creat si rochita. si mie mi-a placut foarte foarte mult:*

andrea85
12.04.2010, 10:00:09
Daca nu te deranjaza sa-mi zici cat ai dat pe manusi...

Cred ca pentru manusi am dat ca. 30-35 Ron si sunt manusi scurte. ;-)

DeliDeli
12.04.2010, 13:12:07
Cred ca pentru manusi am dat ca. 30-35 Ron si sunt manusi scurte. ;-)
Scurte mi-ar trebui si mie. De unde le-ai cumparat? Ai vazut si pe ivory?

DeliDeli
12.04.2010, 13:13:15
mersi! boleroul mi l-a facut croitoreasa care a creat si rochita. si mie mi-a placut foarte foarte mult:*
E din Zalau? Poti sa mi-o recomanzi si mie?
Iti mai aduci aminte pretul?

andrea85
12.04.2010, 14:25:23
Scurte mi-ar trebui si mie. De unde le-ai cumparat? Ai vazut si pe ivory?

Le-am cumparat din magazinul unde mi-am cumparat rochia, dar sigur gasesti manusi si pe ivory, mai ales in magazinele cu rochii de mirese. ;-)

adina_mari
12.04.2010, 17:26:12
E din Zalau? Poti sa mi-o recomanzi si mie?
Iti mai aduci aminte pretul?
da e din zalau.
o recomand cu toata placerea mai ales ca acum imi face si rochita de nasa. e vorba de cristina prodan.
pretul nu-l stiu pentru ca am platit o anumita suma pentru tot ce mi-a facut, nu separat.
http://www.cristinaprodan.aaz.ro/contact/Atelier-Creatie-Vestimentara------CRISTINA--PRODAN (http://www.cristinaprodan.aaz.ro/contact/Atelier-Creatie-Vestimentara------CRISTINA--PRODAN)
aici gasesti datele de contact>:D<

DeliDeli
14.04.2010, 15:20:06
da e din zalau.
o recomand cu toata placerea mai ales ca acum imi face si rochita de nasa. e vorba de cristina prodan.
pretul nu-l stiu pentru ca am platit o anumita suma pentru tot ce mi-a facut, nu separat.
http://www.cristinaprodan.aaz.ro/contact/Atelier-Creatie-Vestimentara------CRISTINA--PRODAN (http://www.cristinaprodan.aaz.ro/contact/Atelier-Creatie-Vestimentara------CRISTINA--PRODAN)
aici gasesti datele de contact>:D<
Mersi!:* O sa iau legatura cu ea :)

DeliDeli
17.04.2010, 14:17:28
Foste miresici, ati facut careva cununia religioasa la Catedrala Adormirea Maicii Domnului din centru?

cami_rus86
17.04.2010, 15:23:20
legat de taxe la biserica eu stiu asa: Prima pereche de fini au facut la adormirea Maicii Domnului si au platit taxa de spovedire 50 ron (nu le-a dat nici o chitanta) iar noi am dat dupa cununia religioasa 150 ron la 2 preoti (75 de unul) si cate 20 ron parca la cantor si tot atata la un ajutor
La a doua pereche de fini din cate stiu la Sf Vinere nu au platit taxa de spovedire dar au platit certificat de casatorie religioasa si dupa cununie am platit 100 lei preotului si cate 15/20 de lei cantorului si ajutorului....
sper ca va foloseste :*

DeliDeli
17.04.2010, 15:37:26
legat de taxe la biserica eu stiu asa: Prima pereche de fini au facut la adormirea Maicii Domnului si au platit taxa de spovedire 50 ron (nu le-a dat nici o chitanta) iar noi am dat dupa cununia religioasa 150 ron la 2 preoti (75 de unul) si cate 20 ron parca la cantor si tot atata la un ajutor
La a doua pereche de fini din cate stiu la Sf Vinere nu au platit taxa de spovedire dar au platit certificat de casatorie religioasa si dupa cununie am platit 100 lei preotului si cate 15/20 de lei cantorului si ajutorului....
sper ca va foloseste :*

Da, da, mersi!

Aveti careva de gand sa va cununati acolo?

cami_rus86
17.04.2010, 15:44:57
Da, da, mersi!

Aveti careva de gand sa va cununati acolo?

eu mi-as dori la Sf Vinere dar iubitelu meu a zis sa il las pe el sa aleaga biserica pt ca in rest ma lasa pe mine sa hotarasc.... el ar vrea la biserica din bradet dar parca parca ar vrea si la sf vinere... acuma aici il las pe el sa hotarasca pt ca mie mi se pare ca partea finala conteaza mai mult nu si locul sau preotul ;;) conteaza sa avem verghetele pe deget si sa fim cununati religiosi, nu?:-B

DeliDeli
17.04.2010, 15:59:42
eu mi-as dori la Sf Vinere dar iubitelu meu a zis sa il las pe el sa aleaga biserica pt ca in rest ma lasa pe mine sa hotarasc.... el ar vrea la biserica din bradet dar parca parca ar vrea si la sf vinere... acuma aici il las pe el sa hotarasca pt ca mie mi se pare ca partea finala conteaza mai mult nu si locul sau preotul ;;) conteaza sa avem verghetele pe deget si sa fim cununati religiosi, nu?:-B

Daca parca, parca ar vrea si la Sf Vinere nu ti-e greu sa l faci sa zica "da,ne cununam acolo";))

Eu oscilez intre astea doua... as alege-o pe cea din centru pt ca e langa local, plus ca imi place aleea din curtea bisericii si bancile acelea din interior care pot fi perfect amenajate pt cununie.

Sf Vinere e grandioasa, imi place covorul acela rosu din interior, dar nu mi place cum arata scaunele amenajate;)), si cred ca acolo merg cununiile pe banda rulanta...

Dar vorba ta, acestea sunt doar detalii...

cami_rus86
17.04.2010, 16:55:56
si la noi prima alegere era catedrala din centru pt ca am fost botezati amandoi acolo dar ne-am razgandit din cauza preotului, nu vreau sa intru in detalii dar finii nostri au cam patit-o acolo.... iar la sf vinere chiar ca merg cununiile religioase pe banda... la a doua pereche de fini cununia la sf vinere a tinut aprox 30 de minute pt ca erau foarte multe perchi in ziua aceea dar asa de frumos a vb preotul Dyurca dar cam incet, abia se intelege c zice....
eu nu vreau sa il conving sa facem intrun loc anume, il las pe el sa aleaga... unde vrea acolo mergem ;;) ii fac pe plac pt ca el imi face foarte des pe plac :"> si eu nu prea:-$;))

DeliDeli
17.04.2010, 17:22:27
si la noi prima alegere era catedrala din centru pt ca am fost botezati amandoi acolo dar ne-am razgandit din cauza preotului, nu vreau sa intru in detalii dar finii nostri au cam patit-o acolo.... iar la sf vinere chiar ca merg cununiile religioase pe banda... la a doua pereche de fini cununia la sf vinere a tinut aprox 30 de minute pt ca erau foarte multe perchi in ziua aceea dar asa de frumos a vb preotul Dyurca dar cam incet, abia se intelege c zice....
eu nu vreau sa il conving sa facem intrun loc anume, il las pe el sa aleaga... unde vrea acolo mergem ;;) ii fac pe plac pt ca el imi face foarte des pe plac :"> si eu nu prea:-$;))

Ramane la aprecierea ta, dar m-ai ajuta daca m-ai prevenii cu unele chestii... eu am auzit ca preotul de acolo e cam lung la mana, daca pot sa ma exprim asa, acuma daca ar fi asta singura problema...

DeliDeli
18.04.2010, 21:54:23
Miresici, cat dureaza cununia religioasa?

iulia_mari
19.04.2010, 16:46:25
Miresici, noi am ales Catedrala din centru...il cunoastem pe un preot de acolo...el i-a cununat si pe parintii mei, sper sa nu fie ceva probleme, ne-am programat la 18.30 si a fost totul in regula, am platit doar taxa de 50 lei, si o vecina tot acolo a facut cununia religioasa si a zic ca nu a fost nici o problema

andrea85
19.04.2010, 17:33:21
Miresici, noi am ales Catedrala din centru...il cunoastem pe un preot de acolo...el i-a cununat si pe parintii mei, sper sa nu fie ceva probleme, ne-am programat la 18.30 si a fost totul in regula, am platit doar taxa de 50 lei, si o vecina tot acolo a facut cununia religioasa si a zic ca nu a fost nici o problema

Si cununia civila la ce ora o faceti, o faceti in aceasi zi cu cea religioasa? :-\

DeliDeli
19.04.2010, 20:13:38
Acestia 50 de lei sunt taxa pt ca va cununa?

adina_mari
19.04.2010, 21:49:05
Miresici, cat dureaza cununia religioasa?
depinde de cat de grabiti sunt preotii...la sf vineri am auzit si de cununii de 20 de minute.
la noi a durat cam 45 de minute...la fel si la finutii mei>:D<

DeliDeli
19.04.2010, 22:21:56
depinde de cat de grabiti sunt preotii...la sf vineri am auzit si de cununii de 20 de minute.
la noi a durat cam 45 de minute...la fel si la finutii mei>:D<
Da, nu ma mir... cum majoritatea trage acolo... dar parca e putin 20 de min...cu toate ca eu nu rezist mult timp in picioare la Biserica (daca am loc sa stau si jos n-am nimic), mi se face rau instantaneu. Sper ca la cununie se va pune altfel problema in ceea ce ma priveste:-p si o sa fiu tare si foarte atenta la ce se petrece incat sa nu apuc sa mi se faca rau... Ceva ma face sa fiu increzatoare, ca o sa fie bine, ar fi jalnic sa mi se faca rau... vaiii...

Dar voi cum ati procedat de s-a facut "cum trebe", ma refer la timp... atata ma gandeam si eu ca dureaza in mod normal...

adina_mari
20.04.2010, 09:06:20
Da, nu ma mir... cum majoritatea trage acolo... dar parca e putin 20 de min...cu toate ca eu nu rezist mult timp in picioare la Biserica (daca am loc sa stau si jos n-am nimic), mi se face rau instantaneu. Sper ca la cununie se va pune altfel problema in ceea ce ma priveste:-p si o sa fiu tare si foarte atenta la ce se petrece incat sa nu apuc sa mi se faca rau... Ceva ma face sa fiu increzatoare, ca o sa fie bine, ar fi jalnic sa mi se faca rau... vaiii...

Dar voi cum ati procedat de s-a facut "cum trebe", ma refer la timp... atata ma gandeam si eu ca dureaza in mod normal...
in ziua nuntii noastre au fost din fericire doar 3 cununii si am facut astfel incat sa ajungem primii.aveam programare la 18 30 si la 18 si 20 am fost la biserica. si am avut ca preot pe langa cel de la sf vineri un prieten care ne-a facut o slujba foarte frumoasa.
iar finutii mei au fost ultimii la cununie asa ca nu s-a mai grabit nimeni deoarece nu asteptau alti miri afara>:D<

cami_rus86
20.04.2010, 10:21:58
cununia religioasa la finii nostri care au facut la sf vinere a tinut cel mult 30 de min cu poze cu tot....la cealalta pereche de fini care a facut la catedrala a tinut aprox o ora... daca ar fi sa aleg as alege 30 de minute cu poze cu tot ;)) ca nu pot sa stau mult in picioare pe tocuri :)) dar acum depinde de preot si de cate perechi de miri mai sunt inainte si dupa noi

DeliDeli
20.04.2010, 14:03:04
Fetelor, in ce ordine au intrat finii vostri in Biserica?
Dupa parerea voastra cum e mai frumos?

adina_mari
20.04.2010, 15:57:32
Fetelor, in ce ordine au intrat finii vostri in Biserica?
Dupa parerea voastra cum e mai frumos?
si la nunta noastra si la cea a finilor au intrat nasii cu mirele si apoi mireasa cu tatal ei

DeliDeli
20.04.2010, 16:25:22
si la nunta noastra si la cea a finilor au intrat nasii cu mirele si apoi mireasa cu tatal ei
Daca tatal meu nu mai este, crezi ca ar fi potrivit sa ma duc la bratul nasului?

andrea85
20.04.2010, 16:44:16

Si mirele meu va fi condus de nase in biserica si eu intru dupa el cu tatal meu. ;-)

DeliDeli
20.04.2010, 17:00:47
Si mirele meu va fi condus de nase in biserica si eu intru dupa el cu tatal meu. ;-)

Eu ma gandeam ca mirele sa fie condus de mama lui... sa i dam si ei un rol ;))

andrea85
20.04.2010, 17:10:24
Eu ma gandeam ca mirele sa fie condus de mama lui... sa i dam si ei un rol ;))

Pai noi avem aici o mica problema...nasele noasre vreau sa intre ele cu mirele in biserica, dar acum vrea si soacra mea sa mearga la brat cu fiul ei in biserica...asa ca il las pe el sa decida... macar o sarcina in minus pentru mine. ;)) :))

CONT-INCHIS-037
20.04.2010, 17:25:39
Pai noi avem aici o mica problema...nasele noasre vreau sa intre ele cu mirele in biserica, dar acum vrea si soacra mea sa mearga la brat cu fiul lui in biserica...asa ca il las pe el sa decida... macar o sarcina in minus pentru mine. ;)) :))
:) Asta da problema.. Noi inca nu ne-am decis, cum o sa facem.

DeliDeli
20.04.2010, 17:35:58
Pai noi avem aici o mica problema...nasele noasre vreau sa intre ele cu mirele in biserica, dar acum vrea si soacra mea sa mearga la brat cu fiul lui in biserica...asa ca il las pe el sa decida... macar o sarcina in minus pentru mine. ;)) :))
La noi.. in 28 august e ziua mamei mele si sigur vom pregati ceva pt ea...
ca sa nu se simta soacra nedreptatita (parca am simtit ceva in privirea ei cand i am zis, dar "avem noroc" ca ziua ei e in 10 august si nu se putea;))) ma gandeam sa i dam ei rolul acesta, sa si duca baiatul la altar, ca alt baiat nu mai are;)).
Daca pe mine ma va duce nasul, si nasele ar duce mirele, ar ramane celalalt nas singur, si n ar fi frumos... Asa ca pe mine ma va duce nasul meu, pe mire mama lui, celalalt nas va duce ambele nase si sper sa fie ok!
O sa cer si parerea lor...

Voi bagati d-sorii si d-sorele in "peisajul" acesta de la Biserica?

andrea85
20.04.2010, 17:52:36
La noi.. in 28 august e ziua mamei mele si sigur vom pregati ceva pt ea...
ca sa nu se simta soacra nedreptatita (parca am simtit ceva in privirea ei cand i am zis, dar "avem noroc" ca ziua ei e in 10 august si nu se putea;))) ma gandeam sa i dam ei rolul acesta, sa si duca baiatul la altar, ca alt baiat nu mai are;)).
Daca pe mine ma va duce nasul, si nasele ar duce mirele, ar ramane celalalt nas singur, si n ar fi frumos... Asa ca pe mine ma va duce nasul meu, pe mire mama lui, celalalt nas va duce ambele nase si sper sa fie ok!
O sa cer si parerea lor...

Voi bagati d-sorii si d-sorele in "peisajul" acesta de la Biserica?

D-soarele si d-sorii nu prea o sa aiba la noi o sarcina in biserica...dar au ei alte sarcini primite de la mine. :D

cami_rus86
21.04.2010, 09:13:37
la o pereche de fini am intrat noi nasii primii cu mirele la brat iar mireasa cu tatal... la cealalt pereche de fini noi, nasele am dus mirele si mireasa a fost adusa de nasi....
la nunta mea sunt in aceeasi situati ca si tine delia... nu am tata ca sa ma duca la altar dar eu mi-as dori sa ma duca mama mea pt ca merita aceasta onoare, m-a crescut pe mine si sora mea cu eforturi foarte mari... dar nu stiu daca se poate? ati mai auzit sau vazut astfel de cazuri?

andrea85
21.04.2010, 10:36:21
la o pereche de fini am intrat noi nasii primii cu mirele la brat iar mireasa cu tatal... la cealalt pereche de fini noi, nasele am dus mirele si mireasa a fost adusa de nasi....
la nunta mea sunt in aceeasi situati ca si tine delia... nu am tata ca sa ma duca la altar dar eu mi-as dori sa ma duca mama mea pt ca merita aceasta onoare, m-a crescut pe mine si sora mea cu eforturi foarte mari... dar nu stiu daca se poate? ati mai auzit sau vazut astfel de cazuri?

Eu cred ca este un gest foarte frumos sa intri cu mama ta la brat in biserica, pentru ca merita aceasta onoare si bucurie...cred ca s-ar bucura si ea foarte mult. :)

cami_rus86
21.04.2010, 12:15:54
sunt convinsa ca i-ar placea mamei dar si ca ii vor da lacrimile... multi o sa isi aduca aminte de tatal meu in ziua nuntii si nu prea as vrea sa ii vad plangand, cum sa fac? e inevitabil mai ales cand stiu ca starostele o sa zica ceva legat de el la mine acasa, dar parca nu as vrea sa imi vad mama plangand dar nici restul neamurilor :( ca incep si eu si apoi nu mai pot opri "robinetul" si stric si machiajul... o sa incerc sa ma stapanesc
care ati plans la cuvintele rostite de staroste sau preot? eu la nunta finilor mei abia abia m-am stapanit din boceala :) sunt tare plangacioasa si emotiva... mi-au dat lacrimile cand mi-am vazut finutele imbracate in rochiile de mireasa :">

andrea85
21.04.2010, 12:22:54
sunt convinsa ca i-ar placea mamei dar si ca ii vor da lacrimile... multi o sa isi aduca aminte de tatal meu in ziua nuntii si nu prea as vrea sa ii vad plangand, cum sa fac? e inevitabil mai ales cand stiu ca starostele o sa zica ceva legat de el la mine acasa, dar parca nu as vrea sa imi vad mama plangand dar nici restul neamurilor :( ca incep si eu si apoi nu mai pot opri "robinetul" si stric si machiajul... o sa incerc sa ma stapanesc
care ati plans la cuvintele rostite de staroste sau preot? eu la nunta finilor mei abia abia m-am stapanit din boceala :) sunt tare plangacioasa si emotiva... mi-au dat lacrimile cand mi-am vazut finutele imbracate in rochiile de mireasa :">

La cat de plina e ziua cu momente emotive....cununia civila si cea religioasa si alte momente speciale, cred ca e inevitabil sa nu plangi. Eu una sigur nu o sa rezist fara lacrimi, cred ca posetuta mea va fi plina cu batistute de hartie. :D

cami_rus86
21.04.2010, 12:26:40
La cat de plina e ziua cu momente emotive....cununia civila si cea religioasa si alte momente speciale, cred ca e inevitabil sa nu plangi. Eu una sigur nu o sa rezist fara lacrimi, cred ca posetuta mea va fi plina cu batistute de hartie. :D

:D si eu tre sa pun un sac de batistute la cat sunt de plangacioase neamurile mele :))

iulia_mari
21.04.2010, 13:04:34
Acestia 50 de lei sunt taxa pt ca va cununa?

Ma gandesc ca da, dar ii voi intreba pe ai mei ca sa iti dau un raspuns sigur

iulia_mari
21.04.2010, 13:08:35

Si noi suntem o familie de "plangaciosi" asa ca am avut probleme pana cand am gasit starostele...nu vreau sa imi zica tot felul de poezii care sa ma faca sa plang, la urma urmei e cea mai frumoasa zi din viata noastra si lacrimile nu isi au rostul, am gasit in cele din urma un staroste tanar, mi-a placut cum zice, are un ton vesel, dar pe langa asta i-am spus sa scoata anumite cuvinte din discurs :) si asa totul e in regula

cami_rus86
21.04.2010, 16:30:19
nu ne dai un nume si tariful lui? noi inca nu ne-am hotarat la staroste pt ca nu am gasit pe placul nostru... unu cere prea mult, altu vb mai pe taraneste, altu prea repede si fara virgula :D si nu am gasit omul potrivit8-|

iulia_mari
21.04.2010, 19:56:51
nu ne dai un nume si tariful lui? noi inca nu ne-am hotarat la staroste pt ca nu am gasit pe placul nostru... unu cere prea mult, altu vb mai pe taraneste, altu prea repede si fara virgula :D si nu am gasit omul potrivit8-|

Cami o sa iti trimit un PM cu numele si telefonul lui...trebuie mai intai sa vb cu mirele ca el le are datele lui

DeliDeli
21.04.2010, 19:59:01
Fetelor, eu zic ca lacrimile din ziua aceia au rostul lor, doar sunt lacrimi de bucurie:) E adooor sa plang de bucurie:-p Sunt atata de emotiva incat plang cat ai clipi, dar in afara de faptul ca imi stric machiajul n am nicio problema sa plang atunci.:)

iulia_mari
21.04.2010, 19:59:04
Ma gandesc ca da, dar ii voi intreba pe ai mei ca sa iti dau un raspuns sigur

Am vb cu ai mei...50 de lei este taxa pentru care ne anunta cu vreo 3 saptamani inainte...iar taxa pentru cununie o platesc nasii

DeliDeli
21.04.2010, 20:14:04
Am vb cu ai mei...50 de lei este taxa pentru care ne anunta cu vreo 3 saptamani inainte...iar taxa pentru cununie o platesc nasii
Si pt spovedit platiti?
Mi se pare ok pana acuma;-), mersi pt informatie:*

iulia_mari
21.04.2010, 20:44:10
Si pt spovedit platiti?
Mi se pare ok pana acuma;-), mersi pt informatie:*

Pt spovedit nu cred ca trebuie platit...cel putin asa cred, si apropo...la spovedit cand se merge? cu o zi inainte de nunta?

DeliDeli
21.04.2010, 21:07:04
Pt spovedit nu cred ca trebuie platit...cel putin asa cred, si apropo...la spovedit cand se merge? cu o zi inainte de nunta?
Eu nu stiu sigur, cred ca se stabileste cu preotul asta. Fetele cu experienta ne pot lamuri:)

cami_rus86
21.04.2010, 21:30:19
finii mei au fost din cate stiu e vineri inainte de nunta... cu o zi inainte pt ca au tinut sambata si spre norucul lor, de noapte:)

adina_mari
21.04.2010, 22:02:14
poate depinde si de biserica. la sf vineri se merge vinerea inainte de nunta. pe la 6 dimineata8-} asta daca e nunta sambata. daca e duminica nu stiu cum e

STEFANIA86
21.04.2010, 23:03:05
Normal se merge vinerea,dar noi am fost asa de stresati ca am uitat sa mergem:Dsi am vb cu preotul si ne-am dus sambata dimineata,da stiu ca a platit sotul meu 50 ron atunci....

CONT-INCHIS-037
22.04.2010, 08:42:36
poate depinde si de biserica. la sf vineri se merge vinerea inainte de nunta. pe la 6 dimineata8-} asta daca e nunta sambata. daca e duminica nu stiu cum e
Noi pentru logodna am mers sambata, tot la Sfanta Vineri.
Bine ca stim sa nu uitam si noi sa mergem vinerea :D

adina_mari
22.04.2010, 10:20:57
Normal se merge vinerea,dar noi am fost asa de stresati ca am uitat sa mergem:Dsi am vb cu preotul si ne-am dus sambata dimineata,da stiu ca a platit sotul meu 50 ron atunci....
da si noi am platit. si finutii mei la fel...50 ron taxa de cununie

DeliDeli
22.04.2010, 22:20:07
Deci este taxa pt ca te pomeneste de 3 ori in biserica, taxa pt spovedanie si taxa de cununie?
Sa inteleg ca noi platim taxa pt pomenire si taxa de spovedanie, iar nasii taxa de cununie?

adina_mari
23.04.2010, 08:13:27
Deci este taxa pt ca te pomeneste de 3 ori in biserica, taxa pt spovedanie si taxa de cununie?
Sa inteleg ca noi platim taxa pt pomenire si taxa de spovedanie, iar nasii taxa de cununie?
cand te pomeneste ii dai cat vrei tu, cel putin finilor mei asa le-a zis. cand mergi la spovedit platesti 50 de lei taxa de cununie. iar dupa cununie nasii platesc preotul cu cat considera ei

DeliDeli
23.04.2010, 10:42:46
cand te pomeneste ii dai cat vrei tu, cel putin finilor mei asa le-a zis. cand mergi la spovedit platesti 50 de lei taxa de cununie. iar dupa cununie nasii platesc preotul cu cat considera ei
Astea de care imi zici se aplica la Sf Vinere,nu?

adina_mari
23.04.2010, 11:01:00
Astea de care imi zici se aplica la Sf Vinere,nu?
dada:)>:D<

DeliDeli
23.04.2010, 22:53:58
dada:)>:D<

Cand se duc la biserica piscoturile acelea, mierea si vin parca trebuie,nu?

cami_rus86
24.04.2010, 08:45:01
noi am dus doar piscoturi si miere, la ambele biserici... dar sa puneti mierea intr-o cupa sau un pahar de sampanie ... ceva mai elegant... nasii se ocupa de astea, noi le-am pus intr-o plasuta mai mica si pana la biserica le-am dus noi si ce a ramas am lasat acolo (borcanul cu miere si punga de piscoturi)
si de lumanari tot nasii se ocupa, apoi 3 lumanari trebuia sa lasam la biserica si restul : cate o lumanre la cate o pereche de nasi si una la miri ca si amintire, dar daca nu le vreti le puteti lasa pe toate la biserica...>:D<

DeliDeli
24.04.2010, 11:31:13
noi am dus doar piscoturi si miere, la ambele biserici... dar sa puneti mierea intr-o cupa sau un pahar de sampanie ... ceva mai elegant... nasii se ocupa de astea, noi le-am pus intr-o plasuta mai mica si pana la biserica le-am dus noi si ce a ramas am lasat acolo (borcanul cu miere si punga de piscoturi)
si de lumanari tot nasii se ocupa, apoi 3 lumanari trebuia sa lasam la biserica si restul : cate o lumanre la cate o pereche de nasi si una la miri ca si amintire, dar daca nu le vreti le puteti lasa pe toate la biserica...>:D<
Ce buna idee;-) sa punem mierea intr-o cupa>:D<!
Asta cu lumanarile nu-mi place:-p Eu le vreau napoi pe ambele, daca vor lumanari o sa le cumpar dealea simple, dar ale noastre sa mi le dea, ca nu dejaba mi tot bat capu sa gasesc pe cineva care sa le inscriptioneze din ceara.

Alexa06
26.04.2010, 09:22:55
La spovedit mergem vineri dimineata, la 7 jumate. Asa i s-a spus mamei mele, de la biserica atunci cand a mers pentru "anuntatul" cu 3 sapt inainte... ;))

adina_mari
26.04.2010, 11:10:45
Cand se duc la biserica piscoturile acelea, mierea si vin parca trebuie,nu?
de astea se ocupa nasii. noi la nunta am avut miere si piscoturi, finutii mei au avut vin si prescura. noi le-am dus inainte de cununie

iulia_mari
29.04.2010, 19:09:53
La spovedit mergem vineri dimineata, la 7 jumate. Asa i s-a spus mamei mele, de la biserica atunci cand a mers pentru "anuntatul" cu 3 sapt inainte... ;))

Si noi tot vineri dimineata vom merge...oricum sambata vom avea multe pe cap ;-)

Lala4you
29.06.2010, 15:48:42

Si noi tot vinerea.

gabitza85
07.01.2011, 21:23:24
Cami o sa iti trimit un PM cu numele si telefonul lui...trebuie mai intai sa vb cu mirele ca el le are datele lui
servus Iulia... imi poti trimite si mie un PM cu numelele si nr de tel al starostelui? Merci mult!

ancu_14
18.01.2011, 04:29:28
servus Iulia... imi poti trimite si mie un PM cu numelele si nr de tel al starostelui? Merci mult!
Si eu si eu si eu vreau nr de tel....nush cine e starostele si pentru cat vine dar as vrea un nr de telefon de la cineva pentru ca nu cunoastem pe nimeni. PLS:D

Laura_Pasca
24.03.2011, 13:31:00
Ati facut sau urmeaza sa faceti careva cununia religioasa la Biserica Romano-Catolica din Zalau????
Daca stiti cumva pe cineva si ma puteti ajuta cu ceva informatii va rog sa imi spuneti!
Va pup

Ps Fetele care doar citesc pe aici si nu vor sau nu au timp sa scrie, daca urmeaza sa faceti cununia religioasa la romano-catolici aici in zalau va rog anuntati-ma...:)

VioricaSalaj
13.01.2012, 14:06:24
http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=34069&p=4509465&mode=linear#post4509465

lavinia89carmen
01.01.2013, 11:16:52
Buna.Are careva nr de telefon al preotului de la Biserica Sfanta Vineri? As vrea sa fac cununia religioasa acolo si nu gasesc pe nimeni care sa stie un nr de telefon.Nu sunt in tara si ajung prea tarziu pentru a mai reusi sa fac programare la ora dorita. Help me!!!! Mersi