PDA

Versiunea completa : degustarea

cometome
18.04.2010, 14:42:32
nu stiu daca mai exista acest subiect, eu nu l-am gasit, dar as vrea sa aflu si de la alte miresici cum a decurs degustarea, cu cine ati fost, daca mai erau si alte cupluri la degustare, cum ati ales meniul si alte lucruri care nu imi vin in minte.
eu am degustarea pe 4 mai si nu stiu daca pot sa merg cu cineva, cat dureaza.
daca ne ajutati cu cateva sfaturi chiar, miresicile care au avut degustarea, sunt binevenite

andreeasmiley
18.04.2010, 22:36:18
nu stiu daca mai exista acest subiect, eu nu l-am gasit, dar as vrea sa aflu si de la alte miresici cum a decurs degustarea, cu cine ati fost, daca mai erau si alte cupluri la degustare, cum ati ales meniul si alte lucruri care nu imi vin in minte.
daca ne ajutati cu cateva sfaturi chiar, miresicile care au avut degustarea, sunt binevenite

Mi se pare un subiect foarte util. Eu cred ca voi merge cu mirele si cu nasii, dar am alta problema legata de acest aspect, se plateste degustarea?

valusca25
18.04.2010, 22:39:41
Mi se pare un subiect foarte util. Eu cred ca voi merge cu mirele si cu nasii, dar am alta problema legata de acest aspect, se plateste degustarea?
Nu cred din cate stiu eu nu,dar depinde de restaurant.Eu voi merge cu mirele si atat!

cometome
19.04.2010, 09:42:11
nu se plateste si cel putin la noi este inclus meniul pt 2 persoane cafeaua si bauturile racoritoare.
si noi vroiam sa mergem cu nasii ca sa vada si ei salonul, dar daca acolo sunt numai cupluri noi mancam si ei se uita?sau cum facem?

roxipetrovici
19.04.2010, 12:43:45
Toate intrebarile legate de degustare trebuie adresate restaurantului... ma rog, persoanei care reprezinta restaurantul si cu care voi ati semnat contractul!! Pentru ca fiecare are politica lui! Nu exista o regula general valabila!
De ex, la restaurantul unde am eu nunta ne-a precizat de la inceput sa mai venim cu inca o pereche pt ca sunt multe mancaruri de degustat intr-un timp scurt! Adica, ceea ce o sa mananci pe tot parcursul unei nunti, care dureaza aproximativ 10 ore, la degustare tb termini intr-o ora, doua. Si atunci, e mai bine sa te duci cu cineva! In felul asta e si mai placuta degustarea, devine ca o iesire relaxata in oras... ai parte si de o alta opinie..

Eu am cerut sa-mi decoreze masa si scaunele exact cum va fi la nunta, ca sa-mi dau seama cum arata, dc mai schimb culorile... Poti cere sa-ti arate si celelalte fete de masa, dc au mai multe culori!! E altceva cand le vezi "pe viu" decat in poze!!

Si in mod normal NU se plateste degustarea... dar in Romania orice e posibil, nu m-ar mira sa aud ca unele restaurante te pun sa platesti! Cel mai bine intrebati seful de restaurant toate astea!

Va pup! Spor la pregatiri si la degustare!!

Midnight_Lady
19.04.2010, 12:55:27

Degustarea nu se plateste. Sau nu au auzit eu pe nimeni sa plateasca. Noi am facut degustarea de anul trecut si a fost ca o iesire la restaurant in 2, doar ca aveam intreg restaurantul pt noi si toti roiau in jurul nostru:) Am stat cam 3 ore la degustare pt ca ne cam grabeam.

cometome
19.04.2010, 21:31:32
asa mult?:))
eu credeam ca ne pune toate pe masa adica cate putin din fiecare si in juma de ora suntem gata:))

The_Robot
20.04.2010, 00:35:52
Acum 2 zile am fost si noi la degustare, am fost cu parintii si nasii, si din punctul nostru de vedere a fost bine ca am fost mai multi. Cei de la restaurant ne-au dat cu o saptamana,doua inainte o lista mare cu toate preparatele si meniul l-am compus noi. Partea cea mai buna a fost ca la degustare a participat si bucatarul si ne-a sfatuit ce ar merge mai bine cu un anumit preparat, ce sos la peste, ce salata la o anumita friptura, mai vine cu sugestii..etc. Asa ca daca aveti posibilitatea sa stati de vorba direct cu bucatarul ar fi cel mai bine (noi nu am platit degustarea)
Succes!>:D<

Marina_1609
11.07.2010, 11:08:09
la noi degustarea nici nu a existat in contractul sau planulul restaurantului...
cand am deschis subiectul mi s-a spus ca pot veni oricand si sa comand din meniul obisnuit din preparatele care le voi avea la nunta :))\
si asa am si facut.
am facut o iesire cu nasii si fiecare si-a ales cate un preparat care va exista in meniu. am platit si gata.
iar la tort ne-a pastrat 2 felii de la un botez si am fost a doua zi sa papam :)

ar fi putut sa puna si ei degustarea din partea casei, dar asta sa fie cea mai mare problema. ma bucur ca a fost buna mancarea:D

poneyalma
11.07.2010, 15:26:32
Nici noi n-am plătit degustarea. De fapt la noi a fost o semi-degustare pt că cunoșteam cam toate preparatele mai puțin unul (niște cartofi absolut delicioși). Și ne-au servit cartofiorii, i-am păpat, ne-au plăcut, i-am inclus în meniu și gata!

ana_strumfi
12.07.2010, 14:26:17
E buna ideea cu degustatul, sa stii cum se prepara si sa alegi felurile.
Noi nu am fost pentru ca stiam ca gatesc bine si nu am ales niste feluri noi sau netraditionale

rukmyny_85
14.07.2010, 13:37:58
buna
la noi se plateste meniul(degustarea)....deoarece cand mergem la restaurant sa stabilim exact meniul ne aduce farfuriile cum vor fi si la nunta, toate felurile de mancare sa vedem si cum arata poate mai adaugam ceva sau mai scoatem ceva........daca meniul e peste 2mil....creca nu ma lasa sa degust gratis:)....la orice nunta unde am mai intrebat degustarea s-a platit(actuale mirese:)..)...depinde de locatie cred,ca la noi in oras pe toti am auzit platind acum na....:-<

dianaruxi
16.07.2010, 10:08:57
Noi am fost la degustare care a fost gratuita. Eu chiar daca alegeam tot meniul traditional si aveam recomandari si de la printul Charles, tot ma duceam la degustare, si bine am facut pt ca am avut niste remarci. Eu am fost cu al meu sot, si cu mama si tata, pt ca ai lui nu sunt din Ro.
Am degustat tot inclusiv bautura, si majoritatea ne-au placut, am avut o problema cu pestele, era prea sarat, insa la nunta a fost super.

girlie
16.07.2010, 10:39:14
buna
la noi se plateste meniul(degustarea)....deoarece cand mergem la restaurant sa stabilim exact meniul ne aduce farfuriile cum vor fi si la nunta, toate felurile de mancare sa vedem si cum arata poate mai adaugam ceva sau mai scoatem ceva........daca meniul e peste 2mil....creca nu ma lasa sa degust gratis:)....la orice nunta unde am mai intrebat degustarea s-a platit(actuale mirese:)..)...depinde de locatie cred,ca la noi in oras pe toti am auzit platind acum na....:-<

eu pana acum nici nu am stiut ca se obisnuieste sa se faca degustarea asta! chiar sunt curioasa acum sa mergem si noi la restaurant sa intrebam!

Arcee
16.07.2010, 16:24:31
Si noi am degustat mancarea inainte de nunta. Restaurantul nostru a organizat in sala lor cea mai mare o "nunta" unde au fost invitate toate cuplurile din prima parte a anului. Mancarea s-a servit din ora in ora, au avut DJ, formatie, lumini, aranjamente diferite pe fiecare masa... Intr-o sala alaturata au invitat firme de decoratiuni, foto-video, muzica, machiaj, vin... Mi s-a parut un lucru inedit, dar si de un real folos pt miresicile mai intarziate care nu au apucat sa puna la punct toate detaliile.
pozele nu sunt foarte clare pt ca sunt cu telefonul :D

panamea
08.09.2010, 15:23:54
imi pare extraordinar de rau ca nu am facut degustare la felurile de mancare ,pt ca asa vezi cel mai bine ce asocieri poti face in ziua nuntii

bebea2010
29.09.2010, 10:40:22
Noi am avut o degustare inclusa in pret. Practic s-a desfasurat ca o discutie la care a aparticipat managerul de eveniment si bucatarul si noi doi. S-au adus farfuriile pe masa. Cate una din fiecare fel de mancare si noi am gustat din fiecare. Noi am facut o singura modificare: icrele nu ni s-au parut prea bune si le-am schimbat in vinete, in rest a fost ok, ne-am dat seama de cantitati si am fi putut modifica mai multe daca era cazul.

Sincer consider ca este necesara degustrarea.

LadyX
29.09.2010, 13:02:48
eu am mai mers la vreo 3 nunti la salonul unde vom face noi nunta... asa ca stiu ca mancarea e f buna, voi alege acelasi meniu pe care l-au ales ceilalti care au facut nuntile acolo adica: aperitiv, aperitiv cald, sarmale si friptura.. tortul il voi comanda la o cofetarie. aces meniu ma costa cam 120 ron.. cred.. cu 10-20 ron mai mult sau mai putin.. cu toate k as exclude aperitivul cald, deoarece nu ii vad rostull si oricum friptura ramane neatinsa de cele mai multe ori, deoarece lumea se satura de la aperitiv, aperitiv cald si sarmale.. aa si nu voi pune 4 sarmalutze, oi pune 3.. pt k nu vreau sa arunc mancare.. si o sa fac asta, chiar daca unii carcotasi vor zice k m-am zagrcit cu mancarea.. dar isi vor da seama dupa ce vor termina totul din farfurie, k e mai bine asa, decat sa arunc mancarea a 2-a zi, k nu se va manca.. si nu o sa reciclez resturile din fiecare farfurie, lol!! voi ce ziceti? :D:D

eli25
21.10.2010, 22:01:08
Buna, eu n-am avut degustare,am avut nunta la palatul snagov iar ei nu fac degustare,am avut ceva emotii dar apoi m-am gandit ca oricum nu poti sa-i multumesti pe toti asa ca am lasat totul la intamplare si a fost f bine.Sincer cu cat te stresezi mai mult cu atat mai multe surprize neplacute poti avea.Eu am scapat, a fost foarte bine,multa bafta si voua care abia urmati:)

miftode_valentina
25.10.2010, 19:43:38
sigur ca poti sa mergi cu mai multe persoane..la mine cand am fost eram 8 persoane:xa fost foarte ditractiv...mai ales ca s-au dat si ei cu parerea...eu am fost multumita...la nunta de tot..ma gandeam la degustare ca o sa-ti faca sa arate cat mai bine si la nunta nu o sa-si mai dea interesul dar nu a fost asa...a iesit totul bun si gustos:D

bebea2010
26.10.2010, 09:36:47
sigur ca poti sa mergi cu mai multe persoane..la mine cand am fost eram 8 persoane:xa fost foarte ditractiv...mai ales ca s-au dat si ei cu parerea...eu am fost multumita...la nunta de tot..ma gandeam la degustare ca o sa-ti faca sa arate cat mai bine si la nunta nu o sa-si mai dea interesul dar nu a fost asa...a iesit totul bun si gustos:D

Si eu am avut surpriza placuta ca la nunta mancarea sa fie mai buna decat la degustare. Ce-i drept la degustare ne luasem cu vorba si se cam racise mancarea pana am apucat noi sa gustam, iar la nunta erau calde si delicioase. Pentru mine degustarea a fost binevenita pentru ca nu mai fusesem la nunta acolo si vroiam sa ma conving cat de mari sunt portiile, cum sunt aranjate in farfurie, etc

bebea2010
27.10.2010, 10:47:39
nu cred ca am mentionat ca noi nu am platit aceasta degustare, adica a fost din partea hotelului

suzana_state
01.03.2011, 16:57:36
noroc ca a fost surpriza sa fie mai buna mancarea la nunta fata de degustare...mai trist era sa fie invers :P

florentina83
05.03.2011, 03:08:13
Eu cred ca este importanta degustarea, avand in vedere ca am mai avut surprize la tot felul de restaurante.
Mie cei de la restaurant mi-au propus singuri degustarea, mi-au zis sa vin cu cineva si daca vreau putem modifica ce vreau.

Rafflesia
11.04.2011, 09:33:01
Eu cred ca este importanta degustarea, avand in vedere ca am mai avut surprize la tot felul de restaurante.
Mie cei de la restaurant mi-au propus singuri degustarea, mi-au zis sa vin cu cineva si daca vreau putem modifica ce vreau.
Noi am avut surpriza, ca la unul din felurile de mancare sa ne aduca altceva decat comandasem, insa nu pot spune ca a fost rau la gust, doar ca era mai bun ceea ce comandasem noi. Ce a fost deranjant, este faptul ca sunt sigura ca au facut-o intentionat pt. ca asa ceva nu se uita, deoarece totul era notat intr-o agenda in momentul cand am facut contractul. In fine,............trebuie sa fii foarte atent la ceea ce vor ei sa-ti vanda, totul este o afacere pt. ei :)
Mult noroc !

timee
12.04.2011, 11:00:35
Noi am avut surpriza, ca la unul din felurile de mancare sa ne aduca altceva decat comandasem, insa nu pot spune ca a fost rau la gust, doar ca era mai bun ceea ce comandasem noi. Ce a fost deranjant, este faptul ca sunt sigura ca au facut-o intentionat pt. ca asa ceva nu se uita, deoarece totul era notat intr-o agenda in momentul cand am facut contractul. In fine,............trebuie sa fii foarte atent la ceea ce vor ei sa-ti vanda, totul este o afacere pt. ei :)
Mult noroc !

adica vrei sa zici ca la degustare ti-au dat ceva si in ziua cu pricina te-ai pomenit cu altceva ?:O

Rafflesia
12.04.2011, 11:24:59
adica vrei sa zici ca la degustare ti-au dat ceva si in ziua cu pricina te-ai pomenit cu altceva ?:O
Da, exact :)
Cand te trezesti cu genul acesta de probleme in seara nuntii , crede-ma ca nu mai ai ce face :( Cand i-am intrebat ce sunt alea si le-am spus ca eu nu am comandat asa ceva, mi-au raspuns ca au schimbat reteta :) Ce poti sa le mai zici?

dianaruxi
12.04.2011, 13:08:01
Da, exact :)
Cand te trezesti cu genul acesta de probleme in seara nuntii , crede-ma ca nu mai ai ce face :( Cand i-am intrebat ce sunt alea si le-am spus ca eu nu am comandat asa ceva, mi-au raspuns ca au schimbat reteta :) Ce poti sa le mai zici?

Au schimbat reteta in sensul ca ingredientele din cea de la nunta erau mai ieftine? Ce jecmaneala!!

newlife
30.08.2011, 16:48:02
Degustarea e f importanta; asa poti fi sigura ca mancarea e gustoasa si va fi pe placul invitatilor...

andraalexandra
10.09.2011, 19:52:45
si e cea mai faina parte...poti papa diverse si bune bune...mai ales praji

BubuBlonda
17.02.2012, 21:23:51
si e cea mai faina parte...poti papa diverse si bune bune...mai ales praji

=)) ce belea esti. eu sincer nu stiu daca este degustare dar cand mergem acasa si stabilim meniul rugam sa facem o degustare tata zice ca e f buna mancarea ca el merge frecvent acolo dar e nunta mea si ma intereseaza pe mine sa fiu eu multumita nu el :))). o sa-mi iau sigur miresicul, nashucii si poate pe mama cu sotul ei (parintii mei fiind divortati si fiecare e recasatorit) dar vom vedea mai incolo :D

tamara0981
02.03.2012, 10:41:48
pe noi ne-au invitat cei de la turabo cu 2 luni inainte sa degustam si sa stabilim meniul

mihaelamarin76
02.03.2012, 23:21:32
pe noi ne-au invitat cei de la turabo cu 2 luni inainte sa degustam si sa stabilim meniul
si ce, nu e bine cu 2 luni inainte? si noi am fost cam tot asa...abia ai timp sa te mai gandesti ce vrei sa mai schimbi...pe noi ne mai cheama o data cu 2 saptamani inainte nu pt alta vdegustare ci sa stabilim varianta finala, cu ce modificari am mai vrea...si modelul de tort tot atunci il stabilim, la degustare am stabilit reteta...

felicitywhite
14.05.2012, 00:25:16
da, cred ca degustarea cu 2 luni inainte e numai bine, asa iti dai seama daca schimbi ceva in meniu

Princess1308
14.05.2012, 07:21:36
Noi am facut degustarea cu o luna inainte. Si ne-am dus hotarati sa renuntam la sarmale. Nu stiu de ce nu mi se pare mie potrvit sa dau sarmale vara :)) Dar cand am vazut ce bune sunt, ne-am razgandit si n-am mai schimbat nimic. Oricum, am fost 3 persoane si am mancat de nu mai puteam sa mergem dupa masa :)) De obicei, mie imi place cel mai mult aperitivul. Probabil pentru ca e singurul la care mi-e foame. Eu ma satur cu aperitivul :D
Am uitat sa fac poza la peste. Este pastrav cu migdale, este delicios :x Si la desert. Cred ca atunci cand am vazut "mostrele" de tort, am fost prea entuziasmati si nu ne-am mai gandit :))

macris
14.05.2012, 11:01:06
Noi am facut degustarea cu o luna inainte. Si ne-am dus hotarati sa renuntam la sarmale. Nu stiu de ce nu mi se pare mie potrvit sa dau sarmale vara :)) Dar cand am vazut ce bune sunt, ne-am razgandit si n-am mai schimbat nimic. Oricum, am fost 3 persoane si am mancat de nu mai puteam sa mergem dupa masa :)) De obicei, mie imi place cel mai mult aperitivul. Probabil pentru ca e singurul la care mi-e foame. Eu ma satur cu aperitivul :D
Am uitat sa fac poza la peste. Este pastrav cu migdale, este delicios :x Si la desert. Cred ca atunci cand am vazut "mostrele" de tort, am fost prea entuziasmati si nu ne-am mai gandit :))

imi place mult cum arata castravetele ala :))
in rest, chiar arata bine aperitivul! in partea dreapta, dupa carnea aia sau ce-o fi, mai era ceva? ca prea e gol :))

Princess1308
14.05.2012, 11:05:06
imi place mult cum arata castravetele ala :))
in rest, chiar arata bine aperitivul! in partea dreapta, dupa carnea aia sau ce-o fi, mai era ceva? ca prea e gol :))

Da, mai era, dar ma crezi ca nu mai stiu ce? Stiu ca am mancat ceva, apoi mi-am adus aminte sa fac poza =)) Cred ca era ceva cu susan, dar nu stiu de ce am complete blackout acum :)) Parca n-am avut totusi chifteluta cu susan. Uf, nu mai stiu 8-}
Da, si mi-e mi-a placut cum a fost taiat castravetele ala. Mie nu-mi plac in general chestiile sanatoase (legume, fructe). Dar am mancat castravetele asa, foaie cu foaie (nu stiu cum sa zic altfel :D)

MissSwan
01.06.2012, 15:10:08
Si pe noi degustarea ne-a convins 100% pt sarmale. :)) Nu stiu daca am mai mancat vreodata la fel de mult ca in ziua aia, am fost cu fix o saptamana inainte de nunta. :))

smart_candy
07.06.2012, 16:20:49

Buna!

Ce au spus invitatii de meniul ales? Poti sa detaliezi putin ce semnifica aperitivul acela cu porumb?

Multumesc si casa de piatra!

Princess1308
15.06.2012, 10:16:21
Buna!

Ce au spus invitatii de meniul ales? Poti sa detaliezi putin ce semnifica aperitivul acela cu porumb?

Multumesc si casa de piatra!

Toata lumea a zis ca a fost super mancarea. Atat cat au mancat, pentru ca dupa peste, nu stiu daca au mai avut timp sa si manance :)) S-a dansat mai mult decat s-a mancat :D Aperitivul acela cu porumb este piftie de pui. Aperitivul a fost preferatul meu. Pe urma, de oboseala, adrenalina, entuziasm, stres etc, n-am mai fost in stare sa mananc.

Ana.MariaFilip
24.06.2012, 16:57:14
Si pe noi degustarea ne-a convins 100% pt sarmale. :)) Nu stiu daca am mai mancat vreodata la fel de mult ca in ziua aia, am fost cu fix o saptamana inainte de nunta. :))

Si eu initial nu am vrut sarmalute in meniu, dar dupa ce am degustat, m-am razgandit! Si cred ca acest fel va ramane o "traditie" pt nunti.

Anaros
15.09.2012, 12:51:28
Buna miresici! :) Mi se pare ca mancarea restaurantului e f. importanta in impresia lasata la nunta asa ca ma intereseaza si pe mine sa merg la o degustare... cu siguranta voi intreba restaurantul daca ne ofera gratis asta. Totusi vad ca majoritatea merg la degustare doar cu 2 luni inainte de eveniment. Asta inseamna ca pana atunci nu ati facut nici o anexa la contract cu date despre meniu? Cate feluri, gramajul? ... Eu port grija sa stabilesc meniul asa tarziu...daca vor mari mult pretul?

adabd
15.09.2012, 13:20:47
Buna miresici! :) Mi se pare ca mancarea restaurantului e f. importanta in impresia lasata la nunta asa ca ma intereseaza si pe mine sa merg la o degustare... cu siguranta voi intreba restaurantul daca ne ofera gratis asta. Totusi vad ca majoritatea merg la degustare doar cu 2 luni inainte de eveniment. Asta inseamna ca pana atunci nu ati facut nici o anexa la contract cu date despre meniu? Cate feluri, gramajul? ... Eu port grija sa stabilesc meniul asa tarziu...daca vor mari mult pretul?
Bugetul pentru meniu este stabilit in contractul intial. Ei in acei bani iti ofera mai multe variante de mancare si tu alegi ce vrei exact, un numar anume de feluri de mancare. Apoi faci anexa la contract si treci doar felurile alese nu si pretul care, asa cum ziceam, este stabilit din start.

Princess1308
15.09.2012, 13:25:37
Asta voiam sa-ti spun si eu, dar Ada a fost pe faza :)
Noi am facut degustarea cu vreo 3 saptamani inainte. Ne-am sunat, ne-am programat si ne-am dus sa manca m. Ne-au dat doua portii, cu pretul inclus in conctract. Daca voiam mai multe, le plateam.
Noi am avut meniul ales dinainte, dar am mai schimbat cate ceva la degustare. Odata stabilit, pretul nu se mai schimba. Decat daca sunt cei de la restaurant foarte neseriosi... :D

Anaros
18.09.2012, 11:51:43
Merci de raspunsuri! Mi se pare corect ce spuneti voi si as vrea sa fie asa dar din pacate nu se intampla in felul asta peste tot. Eu m-am interesat la un restaurant de prestigiu in Ploiesti mi s-a spus ca meniul propriu-zis il vom stabili cu 2 saptamani inainte de nunta cand vom avea si degustarea. Toate ok pana aici .. In schimb, pretul meniului nu va fi trecut in contract pentru ca preturile ingredientelor cumparate se pot modifica pana la anul, in consecinta si pretul final al meniului. Totusi, ni s-a spus ca nu a fost nici o modificare de pret a meniului fata de anul trecut si ca daca se va mari va fi cu pana-n 10%..... Ce parere aveti?

Princess1308
18.09.2012, 11:59:56
Merci de raspunsuri! Mi se pare corect ce spuneti voi si as vrea sa fie asa dar din pacate nu se intampla in felul asta peste tot. Eu m-am interesat la un restaurant de prestigiu in Ploiesti mi s-a spus ca meniul propriu-zis il vom stabili cu 2 saptamani inainte de nunta cand vom avea si degustarea. Toate ok pana aici .. In schimb, pretul meniului nu va fi trecut in contract pentru ca preturile ingredientelor cumparate se pot modifica pana la anul, in consecinta si pretul final al meniului. Totusi, ni s-a spus ca nu a fost nici o modificare de pret a meniului fata de anul trecut si ca daca se va mari va fi cu pana-n 10%..... Ce parere aveti?

Ceva asemanator a fost si la noi. Ne-au tinut un an de zile ca se modifica pretul, ca nu stiu ce. Am cam stat cu teama, ne-am gandit ca cine stie ce preturi ciudate vor pune dupa ce am semnat :)) Dar chiar n-am avut motiv. A fost 5 lei in plus la meniu, deci ne-am stresat degeaba. Don't worry! :*

Anaros
18.09.2012, 12:06:50
Merci!:* Daaa, stai cu stres asa... dar daca va fi sa se mareasca cu <10% chiar e ok ca meniul e 180 lei :) Si include tortul miresei -yummyumm :D Ce degustare duuulce va fi !

adabd
18.09.2012, 12:11:15
La mine nu a fost asa. Am semnat contractul in ianuarie si cat a fost acolo atat am platit. Singura chestie a fost ca am avut contract in euro si banii i-am platit in lei la cursul zilei facturarii.

Anaros
18.09.2012, 12:16:40
Deci contractul l-ai facut cu 8 luni inainte? Noi o sa semnam contractul chiar cu un an inainte. Inteleg ca e cel mai sigur daca se trece pretul in contract.. Totusi si plata in euro la cursul zilei nu e asa sigura.. Ce sa zic, depinde fiecare restaurant ce cerinte are. :)

adabd
18.09.2012, 12:19:40
Deci contractul l-ai facut cu 8 luni inainte? Noi o sa semnam contractul chiar cu un an inainte. Inteleg ca e cel mai sigur daca se trece pretul in contract.. Totusi si plata in euro la cursul zilei nu e asa sigura.. Ce sa zic, depinde fiecare restaurant ce cerinte are. :)
Da este un risc, dar macar este un risc pe care il pot calcula singura si nu ma trezesc cu fel de fel de tampenii cu 2 saptamani inainte de nunta. Eu nu as fi acceptat niciodata sa stiu doar atunci ce pret am la meniu. Ma rog, eu am si platit 70% din nunta inainte si doar 30% in dimineata de dupa. A fost mai greu, dar asa am avut totul sub control si am stiut tot timpul cat ma costa si cum sa imi aranjez finantele.

Netty
19.09.2012, 00:18:36
Anaros, în general prețurile din 2011 au fost aceleași ca cele din 2012, din cauza crizei sau au crescut cu 5 - 10 lei / meniu/pers. Din discuțiile avute cu mai multe pers. din domeniul acesta, același lucru se va întampla și cu prețurile la meniuri pentru 2013 . Evident că psihologic trebuie să fii pregătită, chiar și financiar dacă e posibil.Noi am realizat un calcul,ca și cum meniul va costa cu 15 lei în plus față de ceea ce ni s-a oferit și prezentat în acest an, conștienți fiind de criza economică, de cursul euro și alți factori care duc de râpă țara asta, mai ales cel politic, care influențează negativ economia, indiferent de culoarea politică. Evident sperăm să nu fie o creștere semnificativăo:-)
Subscriu lui Princess Don't worry!

lady_cara
03.10.2012, 12:10:29
Si noi am facut degustarea cam cu o luna jumatate inainte de nunta... initial am vrut sa facem degustarea cand am semnat contractul, dar am fost sfatuiti sa fie cat mai aproape de eveniment;
Am sunat , ne-am programat . noi aveam de ales la peste intre pastrav si somon si dupa degustare am ramas la somon . la fel a fost si cu tortul ( pe care noi il aveam inclus in meniu );

romantica
03.10.2012, 12:46:03
Noi am facut degustrea cu o luna inainte, din patru feluri au fost ok 3, friptura nu ne-a placut cum arata si am schimbat-o. Noi am vrut friptura la cuptor insa arata dubios si f grasa.

magdateo
16.10.2012, 16:27:33
Noi tot cu o luna inainte am avut degustarea si a fost perfect. De schimbat nu am mai schimbat absolut nimic doar ca am adaugat o supa consomme de fructe de mare intre aperitiv si peste.

andrea85
16.10.2012, 16:31:55
Noi tot cu o luna inainte am avut degustarea si a fost perfect. De schimbat nu am mai schimbat absolut nimic doar ca am adaugat o supa consomme de fructe de mare intre aperitiv si peste.

Se observa ca ati avut un meniu mai deosebit, unul deloc traditional...bravo! =D>

magdateo
16.10.2012, 16:46:34
Se observa ca ati avut un meniu mai deosebit, unul deloc traditional...bravo! =D>

Multumesc Andreea,:"> dar sa stii ca n-a fost chiar asa de deosebit pe cat pare .Aperitivul a fost clasic ,apoi invitatii s-au batut pe sarmalele cu bacon afumat smantana si mamailuta :)) Doar ca am adaugat supa de fructe de mare pentru ca ne-au bagat-o sub nas la degustare si cand am vazut cat este de gustoasa , am bagat-o in meniu pana la urma. Sincera sa fiu mai mult painea de casa cu nuci si migdale prajite mi-a placut fiindca era unsa cu unt si pasta de usturoi proaspat si detinea o fasie subtire de somon fume.

apostolv
21.02.2013, 13:06:27

la degustare se deguta si torturile?

raluka_v
23.02.2013, 15:01:08
Bineinteles ca ai posibilitatea de a gusta acuma sincer depinde si de restaurant. Ideea este ca ti-l prezinta toate bune si frumoase ( kg, aspect, ingrediente etc etc..) insa la nunta sunt unii care nu mai tin cont de prezentarea facuta la inceput:)

dogaruramona1
05.03.2013, 12:44:02
oare se degusta toate felurile?

ctrandafir
14.03.2014, 14:15:02
Buna,

Pe 7 martie am avut si eu degustarea programata la restaurantul nostru.
Ca participanti am fost noi in calitate de mire si mireasa + nasa.
Inainte de a se incepe degustarea a fost necesar sa il asteptam si pe managerul localului, intrucat acesta se pare ca verifica la randul lui mancarea (cel putin aspectul).

Ca participanti din partea lor a fost organizatoarea, managerul si bucatarul principal.
Ne-a fost adus rand pe rand cate o farfurie din fiecare fel ce il vom avea la nunta, adica:
- aperitiv,
- peste,
- sarmale,
- friptura.

Nu fac si tort la restaurant, intrucat sunt necesare matrite pentru crearea design-urilor si e destul de complex.

O data cu venirea primului fel de mancare, se verifica ce era trecut pe meniul ales de noi si incercam sa identificam una cate una componentele :>. Ne-am uitat la aspect, cantitate si mai apoi la gust.

Fiecare lucru dorit sa fie modificat, fie ca vorbim de folosirea unei branze mai putin sarate sau de aspectul mancarii a fost notat de organizatoare. Pentru o si mai buna armonie a felurilor de mancare avute in meniu, ni s-a oferit si extra alternative ce ar imbunatati gustul mancarii (EX: sos de ciuperci cu vin in loc de sote de ciuperci pentru friptura, sos din piper rosu pentru peste in loc de cel ales initial din meniu)

Noi am fost foarte multumiti de cum s-au prezentat cei de la restaurant.
Mancarea a fost foarte buna.
Am fost asigurati ca la nunta mancarea o sa fie si mai buna, avand in vedere ca pentru degustare au fost facute in cantitati mici.
Nu a trebuit sa achitam degustarea.

sweethell
05.05.2014, 13:54:15
Bun amiresici,

Cu cat timp inainte de nunta se hotaraste meniul?

Princess1308
05.05.2014, 17:07:19
Bun amiresici,

Cred ca depinde de restaurant. Noi am ales o varianta de meniu de cand am semnat contractul, apoi la degustare, cu doua luni inainte de nunta, am decis ca ramane batut in cuie.

Ir_alexandrescu
12.05.2014, 17:35:59
Bun amiresici,

Buna, depinde de restaurant, la mine am semnat contractul dar se poate schimba pana in ultimele 2 saptamani.

Xantipatica
16.05.2014, 12:37:47
Noi am fost la degustare cam cu o luna jumatate inainte. Degustarea a fost gratuita (era inclusa in pachetul oferit) si foaaaarte placuta!
Am schimbat doar putin din meniul initial, din oferta ... In final, a fost asa:
Bruschetti de mai multe feluri (servite si in picioare, cat timp soseau invitatii si lau si cate un pahar, iar apoi puse pe mese); platourile au fost reumplute unde a fost nevoie
Vol-au-vent cu pui si ciuperci, cald; a fost genial!!! bun de tot, iar sosul alb - o minunatie (restul felurilor nu le-am mai apucat eu, dar pe asta am reusit sa-l mananc ;-))
Lup de mare cu ierburi si cu garnitura de legume la gratar
Lasagna cu spanac si sos din rosii proaspete
Muschi de vita saltimbocca, alaturi cartofi dauphinoise si salata verde cu lamaie
A fost un meniu mai usor ( desi septembrie, ziua a fost calda si cu mult soare...), dar suficient, satios, invitatii l-au laudat si s-au saturat pe bune
Tortul l-am comandat la o cofetarie (am tinut eu mortis si nu regret niciun pic :> am pus ceva poze la categoria Dupa nunta), nu la restaurant, dar am avut in schimb candy bar - de-li-cios!!!!!
Pe scurt, a fost totul super ok: gustos, servit excelent, la timp, exact conform celor pe care le-am agreat. N-am avut nicio durere de cap si nicio grija toata seara!
Mult succes la pregatiri, miresicilor, si sa fiti fericite!!! >:D<

alexmoon
15.10.2014, 22:01:44
Noi am fost la degustare cu o luna inainte, cand cei de la restaurant aveau o nunta cu un meniu asemanator cu al nostru.
A fost ok si nu am mai schimbat nimic la el :)

mama_lui_alex
04.03.2015, 17:06:40

in general toate cofetariile au si varianta "prajitura" sau "mini-prajitura" pentru torturile de la nunta.

Clar, pot fi gustate. Cu mentiunea ca, in general, tortul iese mai bun :) ( nu stiu cum, sau de ce)