PDA

Versiunea completa : Verighete

Pagini : [1] 2 3 4

miti
27.01.2007, 13:24:39
Sunt eu tare pretentioasa cate o data,adica daca nu mi se pune pata nu cumpar dar cum la verighete conteaza si parea iubitului?(si nu se prea potriveste cu a mea) v-as ruga sa mi spuneti de unde le-ati luat voi cu preturi,poze....
Eu am vazut o pereche care mi-au placut intr-o bijuterie din spate de la Central dar parca as vrea sa mai vad inainte de achizitionare.........ca doar sunt pe o viata!

blueoana
27.01.2007, 13:28:24
in spate la central cum se numeste magazinul? nu mai stiu ,no lipit de el este un bar si ceva magazin de bijuterii,sunt modele f frumoase si pretul bun

blueoana
27.01.2007, 13:29:22
ma gandesc ca nu vrei sa dai 20-30 de mil pe ele nu? daca da mergi la sora :D

miti
27.01.2007, 13:54:11
ma gandesc ca nu vrei sa dai 20-30 de mil pe ele nu? daca da mergi la sora :D

Chiar nu vreau sa dau atat.si nu vreau nici diamnante ca eu nu prea am grija de lucruri si nu vreau sa pierd pietricica ca m-as supara tare tare, vreau ceva simplu si dragut dar nu comun.

orhidutza
27.01.2007, 20:31:01
Sunt eu tare pretentioasa cate o data,adica daca nu mi se pune pata nu cumpar dar cum la verighete conteaza si parea iubitului?(si nu se prea potriveste cu a mea) v-as ruga sa mi spuneti de unde le-ati luat voi cu preturi,poze....
Eu am vazut o pereche care mi-au placut intr-o bijuterie din spate de la Central dar parca as vrea sa mai vad inainte de achizitionare.........ca doar sunt pe o viata!
Noi le-am facut la comanda pe Eroilor. Inainte de asta am umblat prin bijuterii, insa fara a gasi modelul ce mie mi-a ramas in suflet de cand l-am vazut pe intenet... asa ca le-am facut la comanda... partea buna era ca modelul dorit de mine se afla in catalogul bijuteriei asteia, deci am avut incredere ca stiu ce trebuie sa faca :)
Iti pot insira bijuteriile pe unde am umblat noi: pe Eroilor, la Pierlotti, la Sora, la Central (jos si sus), la bijuteria Blanca (in spate la central si langa salonul de rochii Gaia), la bijuteriile alea arabesti (pe David Francisc parca e strada, tot in spate la Central in ceva centru nou construit... este si ceva fast-food la etaj), la bijuteria Verona... a, si iubitelul meu a fost si in bucuresti la Celini, unde a vazut exact modelul de verigheta pe care il doream noi... cu 1000EUR perechea... :) deci alegerea noastra a fost relativ simpla in final :) Sper sa te fi ajutat cat de cat cu informatiile mele, ca de-asta am scris atata :)

miti
27.01.2007, 21:25:07
Noi le-am facut la comanda pe Eroilor. Inainte de asta am umblat prin bijuterii, insa fara a gasi modelul ce mie mi-a ramas in suflet de cand l-am vazut pe intenet... asa ca le-am facut la comanda... partea buna era ca modelul dorit de mine se afla in catalogul bijuteriei asteia, deci am avut incredere ca stiu ce trebuie sa faca :)
Iti pot insira bijuteriile pe unde am umblat noi: pe Eroilor, la Pierlotti, la Sora, la Central (jos si sus), la bijuteria Blanca (in spate la central si langa salonul de rochii Gaia), la bijuteriile alea arabesti (pe David Francisc parca e strada, tot in spate la Central in ceva centru nou construit... este si ceva fast-food la etaj), la bijuteria Verona... a, si iubitelul meu a fost si in bucuresti la Celini, unde a vazut exact modelul de verigheta pe care il doream noi... cu 1000EUR perechea... :) deci alegerea noastra a fost relativ simpla in final :) Sper sa te fi ajutat cat de cat cu informatiile mele, ca de-asta am scris atata :)

Multumesc!^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Chiar nu stiam de toate.O sa le iau la pas pe rand!
Raportez cu pozici cand am ceva!

cisi5
27.01.2007, 22:02:27
Eu cred ca o sa mi le comand de la o bijuterie din spate de la sora, langa fastfood (nu tin minte numele) dar ideea e ca aduc la comanda verighete model Vanda, care au fff multe modele.Au si site www.bijuterii-vanda.ro si chiar am vazut modele tare dragutze.

miti
27.01.2007, 22:45:17
Eu cred ca o sa mi le comand de la o bijuterie din spate de la sora, langa fastfood (nu tin minte numele) dar ideea e ca aduc la comanda verighete model Vanda, care au fff multe modele.Au si site www.bijuterii-vanda.ro (http://www.bijuterii-vanda.ro) si chiar am vazut modele tare dragutze.

Multumesc mult!
Nu mai am rabdare pana nu mi vad verighetele.Parca is nebuna dar la astept mai tare decat am asteptat rochia!

blueoana
28.01.2007, 00:24:43
fara verighete nu are farmec nunta,i-am spus la iubi pana nu avem verighetele nu cred ca ne casatorim :D

orhidutza
28.01.2007, 12:14:44
Multumesc!^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Chiar nu stiam de toate.O sa le iau la pas pe rand!
Raportez cu pozici cand am ceva!
Cu foarte multa placere! Sper sa ai timp sa ajungi la toate si daca iti place ceva... sa nu ne tii in suspans si sa pui o poza aici sa vedem si noi modelul... :)

baby_tweety
29.01.2007, 01:06:58

Noi n-am gasit verighete faine in Cj, decat modele comune.Le-am facut in Bucuresti, am dat 800E pe ele, sunt din aur alb mat cu lucios ,iar a mea are un mic diamant.

miti
29.01.2007, 11:50:18
Sunt furumoase.Partea nasola ca nici in bucuresti nu am gasit ceva sa ne placa(dar mai e si partea in care chiar nu ne permitem sa dam foatre mult pe ele)

blueoana
29.01.2007, 14:05:02
ma mir, noi am gasit modele f frumoase in cj si la pret bun

baby_tweety
29.01.2007, 14:15:35
ma mir, noi am gasit modele f frumoase in cj si la pret bun

Pai gusturile difera.Mie nu mi-au placut deloc modelel din cluj,prea comune, ba prea simple, ba prea impopotonate.Plus ca aurul alb arata ca argintul.Cele pe care le-am luat noi sunt usor galbui, deci nu acel argintiu ca arg.Am cautat ceva simplu si elegant.Adevarul e ca nu le-am facut la o bijuterie normala, ci una cu circuit inchis, adica au un singur magazin in buc (si o reprezentanta in bv) si patronul le face personal.

blueoana
29.01.2007, 14:32:56
pot intreba cat au costat?:(

baby_tweety
29.01.2007, 15:14:23
pot intreba cat au costat?:(

Daca pe mine ma intrebi...am scris mai sus-800E.

blueoana
29.01.2007, 15:48:27
ahaa, scump doamna scump:)

corina_gi
31.01.2007, 14:42:07
Noi am luat verighetele de la Galeriile Ferdinand, in dreapa, la parter, au modele dragute si nu sunt scumpe.
Noua ne-au placut o pereche de la Sora, la FiresQ, dar eu nu voiam cu diamant, ca am deja unul la inel si fara nu au vrut sa ni le faca.

oanaterhes
31.01.2007, 15:31:47
Noi am luat verighetele de la Galeriile Ferdinand, in dreapa, la parter, au modele dragute si nu sunt scumpe.
Noua ne-au placut o pereche de la Sora, la FiresQ, dar eu nu voiam cu diamant, ca am deja unul la inel si fara nu au vrut sa ni le faca.

Un pret aproximativ pe Galeriile Ferdinand?Multumesc!

oanaterhes
31.01.2007, 15:32:46

Ne poti da un pret aproximativ pt verighetele din Galeriile Ferdinand?Multumesc!

miti
31.01.2007, 17:14:55

Te referi la bijuteria Sabrini din Galeriile Ferdinand???

corina_gi
01.02.2007, 11:39:43
Da, de bijuteria Sabrini e vorba, si pretul este de 60 de lei pe gram si in functie de cate grame au.Noi le-am ales sa fie cat mai inguste, cred ca sunt cele mai inguste pe care le au in combinatie de aur alb cu aur galben, si impreuna au fost cam 10 grame, deci cam 600 de lei.

Kalini
01.02.2007, 20:45:23
Postati poze sa vedem si noi verighetele voastre:)

corina_gi
05.02.2007, 09:16:36
As vrea sa pun 2-3 poze, dar nu stiu cum, ca nu am mai pus niciodata poze pe aici,daca stiti voi cum se face, va rog sa-mi spune-ti , poate reusesc si eu, ca acuma e luni dimienata si inca nu m-am desteptat.

SONYA
05.02.2007, 21:26:36
Te referi la bijuteria Sabrini din Galeriile Ferdinand???
si noi tot la sabrina ni le comandam. au un catalog cu ffff multe modele, nu ia cum sa nu gasesti ceva care sa iti placa.
ale noastre vor fi din aur alb, cu niste impletituri si la fiecare impletitura va ave acate o pietricica. sunt cam scumpe e drept-25 de milioane, dar merita nu?

crystal81
08.02.2007, 01:47:29
noi le-am facut la Blanka,
fac la comanda dupa modelul dus de voi,
e drept ca e 68,00 ron gramul
dar credeti-ma ca merita
noi suntem super incantati de ele...le-au facut la grosimea ceruta de noi...si la dimensiunile care le-am dorit...
sunt superbe.
si lucreaza repede...

dia_na
08.02.2007, 22:34:01
noi le-am facut la Blanka,
fac la comanda dupa modelul dus de voi,
e drept ca e 68,00 ron gramul
dar credeti-ma ca merita
noi suntem super incantati de ele...le-au facut la grosimea ceruta de noi...si la dimensiunile care le-am dorit...
sunt superbe.
si lucreaza repede...

unde e blanka?
poti sa imi dai te rog pe pm
multumesc

miraaaaj
08.02.2007, 23:04:32
unde e blanka?
poti sa imi dai te rog pe pm
multumesc

Vai tu fete ce preturi spuneti voi pe aici.
Noi stam in Milano si le-am luat de la Sbarlusc dar a fost in jur de 90 euro verigheta. Ii drept ca nu au nici un diamant dar sunt din aur alb si sunt modelul dorit de noi.
Dar nici peturi ca 800 euro sau 25 milioane 2 verighete.
Degeaba ca tare-i scumpa tara noastra romaneasca.#-o

miraaaaj
08.02.2007, 23:08:04
As vrea sa pun 2-3 poze, dar nu stiu cum, ca nu am mai pus niciodata poze pe aici,daca stiti voi cum se face, va rog sa-mi spune-ti , poate reusesc si eu, ca acuma e luni dimienata si inca nu m-am desteptat.

Pentru atasat poze................. in momentul cand scrii mesajul nou......... mergi mai in jos de fereastra in care scrii si gasesti o ferestruica mica "Ataseaza fiesiere/poze".............dai clic pe ea si ti se deschide o noua fereastra.................acolo ai "browse" cu care cauti unde-ti sunt pozele............

baby_tweety
08.02.2007, 23:09:15
Vai tu fete ce preturi spuneti voi pe aici.
Noi stam in Milano si le-am luat de la Sbarlusc dar a fost in jur de 90 euro verigheta. Ii drept ca nu au nici un diamant dar sunt din aur alb si sunt modelul dorit de noi.
Dar nici peturi ca 800 euro sau 25 milioane 2 verighete.
Degeaba ca tare-i scumpa tara noastra romaneasca.#-o

Nu cred ca-i scumpa tara noastra...tocmai la bijuterii.Pai normal ca sunt si de 4 mil verighete dar sunt naspa.Iar la 800 E platesti manopera(facute manual nu in serie-ceee ce e o mare diferenta) si pietrele.E normal sa fie verighete si de 100 E si de 800 de E, noi ne-am limitat la acestea, stai sa le vezi pe alea de 2000E cum arata.Nici nu se compara cu cele de 100-200 E. Ce-i calitate se plateste.....

miraaaaj
08.02.2007, 23:11:35
Scuze, inca nu am terminat de explicat cum se ataseaza pozele.

Deci, dupa ce ai ales ce poze vrei sa atasezi.............. apesi "upload" si inchizi fereastra respectiva. Pozele s-au atasat si poti sa si verifici acest lucru prin "vizualizare raspuns".
Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa. (*)
Pupicei

miraaaaj
08.02.2007, 23:18:22
Nu cred ca-i scumpa tara noastra...tocmai la bijuterii.Pai normal ca sunt si de 4 mil verighete dar sunt naspa.Iar la 800 E platesti manopera(facute manual nu in serie-ceee ce e o mare diferenta) si pietrele.E normal sa fie verighete si de 100 E si de 800 de E, noi ne-am limitat la acestea, stai sa le vezi pe alea de 2000E cum arata.Nici nu se compara cu cele de 100-200 E. Ce-i calitate se plateste.....

A deci daca mi-am luat verighete de la Sbarlusc sunt naspa si nu-s de calitate. Daca tu asa crezi...........asta este..............;)) Scuza-ma daca te-am suparat;-) , ca vad ca foarte suparata mi-ai raspuns.

baby_tweety
08.02.2007, 23:43:40
A deci daca mi-am luat verighete de la Sbarlusc sunt naspa si nu-s de calitate. Daca tu asa crezi...........asta este..............;)) Scuza-ma daca te-am suparat;-) , ca vad ca foarte suparata mi-ai raspuns.

Hei, cred ca....de fapt sunt sigura ca ai interpretat tu gresit.Am zis ca ce am vazut eu in ro la 100-200 E erau de duzina, modele de serie naspa.Nici nu stiu ce verighete ai luat tu, nici nu cunosc firma ca atare nu mi-am exprimat parerea despre ale tale.Vb in general.Desi nu tot ce-i scump e frumos.Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, doar ca tu ziceai ca-i scumpa tara noastra.Nu-i scumpa se gasesc si ver ieftine, dar nu mi-au placut. Si Totusi calitatea se plateste si manopera la fel...Fara suparare nu poti compara niste ver de 100 E cu unele de 500E....
Dar gusturile nu se discuta, eu vb din experienta si gusturile mele, fara intentia de a supara.

miraaaaj
08.02.2007, 23:55:30
Hei, cred ca....de fapt sunt sigura ca ai interpretat tu gresit.Am zis ca ce am vazut eu in ro la 100-200 E erau de duzina, modele de serie naspa.Nici nu stiu ce verighete ai luat tu, nici nu cunosc firma ca atare nu mi-am exprimat parerea despre ale tale.Vb in general.Desi nu tot ce-i scump e frumos.Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, doar ca tu ziceai ca-i scumpa tara noastra.Nu-i scumpa se gasesc si ver ieftine, dar nu mi-au placut. Si Totusi calitatea se plateste si manopera la fel...Fara suparare nu poti compara niste ver de 100 E cu unele de 500E....
Dar gusturile nu se discuta, eu vb din experienta si gusturile mele, fara intentia de a supara.

Ok......... am inteles! Problema este ca intr-adevar ma supara faptul ca multe, dar multe lucruri si produse care au un pret in afara tarii, in Romania il gasesti la un pret exorbitant.
De exemplu daca intrii la discutiile de pe forum - Rochia de mireasa - povestesc acolo fetele cum o rochie Demetrios in Buc costa 3500 euro............... pe cand in Austria rochiile Demetrios pentru colectia 2007 sunt intre 900 si 2200 euro. De ce in Romania se poate ajunge chiar la acel pret de 3500 euro?
Asta ma supara. Dar na probabil nici nu are sens aceasta discutie si nici nu-i este locul aici.

miraaaaj
08.02.2007, 23:58:41
Apropo, sunt foarte frumoase verighetele voastre si manichiura ta de acolo dintr-o poza, tot cu verighetele, ma inspira pentru nunta mea.
Sa le purtati sanatosi in continuare si sa fiti ferici!

baby_tweety
09.02.2007, 00:13:40
Apropo, sunt foarte frumoase verighetele voastre si manichiura ta de acolo dintr-o poza, tot cu verighetele, ma inspira pentru nunta mea.
Sa le purtati sanatosi in continuare si sa fiti ferici!

Multumesc.
Ai drepattae cu preturile per ansamblu, dar asta e tara noastra.Lucrurile ietfine sunt de calitate proasta-exista si exceptii.
Ai o poza cu ver voastre?Sa le admir si eu...

miraaaaj
09.02.2007, 00:53:04
Multumesc.
Ai drepattae cu preturile per ansamblu, dar asta e tara noastra.Lucrurile ietfine sunt de calitate proasta-exista si exceptii.
Ai o poza cu ver voastre?Sa le admir si eu...

Deja de un sfert de ora caut poze in care sa se vada mai bine cum sunt verighetele.............nici o sansa ............... se vad foarte mici in pozele in care reusesc sa se vada totusi..............dar la nunta o sa facem si noi probabil o poza ca cea a voastra cu verighetele
Nu stiu daca este bine sau nu, dar noi din 16.10.2005 cand am facut logodna le-am purtat pe mana dreapta, iar in 04.03.2006 cand am facut cununia civila le-am purtat pe mana stanga. Na si anul asta cand o sa facem si cununia religioasa o sa ni le sfinteasca si preotul, si sper ca nu-i problema ca le-am purtat si pana acum.........

simonapop
09.02.2007, 13:34:31
Deja de un sfert de ora caut poze in care sa se vada mai bine cum sunt verighetele.............nici o sansa ............... se vad foarte mici in pozele in care reusesc sa se vada totusi..............dar la nunta o sa facem si noi probabil o poza ca cea a voastra cu verighetele
Nu stiu daca este bine sau nu, dar noi din 16.10.2005 cand am facut logodna le-am purtat pe mana dreapta, iar in 04.03.2006 cand am facut cununia civila le-am purtat pe mana stanga. Na si anul asta cand o sa facem si cununia religioasa o sa ni le sfinteasca si preotul, si sper ca nu-i problema ca le-am purtat si pana acum.........

Nu cred sa fie nici o problema. Noi am facut cununia civila si logodna la biserica pe 20 ianuarie si preotul ni le-a pus pe mana stanga. Ca de fapt asta inseamna logodna: un legamant simbolizat de inel.

baby_tweety
09.02.2007, 14:51:33
Nu cred sa fie nici o problema. Noi am facut cununia civila si logodna la biserica pe 20 ianuarie si preotul ni le-a pus pe mana stanga. Ca de fapt asta inseamna logodna: un legamant simbolizat de inel.

Gresit.Se poarta obligatoriu pe dreapta daca e facuta doar logodna la biserica. Mie asa mi-a zis preotul dupa logodna sa nu cumva sa le shimbam, pt ca el a sfintit mana dreapta nu a dat dezlegare pt stanga. Acuma nu se intampla nimik fiti sigure, numai ca bisericeste nu e ok sa se poarte pe stg in logodna.:-"

Kalini
09.02.2007, 23:42:58
Noi purtam verighetele pe mana dreapta, de la cununia civila, ca doar suntem casatoriti.......Nu a avut nimic de spus preotul....mai avem 6 luni pana la cununia religioasa....eu cred ca depinde de la o persoana la altao:-)

Froggy
10.02.2007, 17:54:28
Ce discutii aprinse, muama! Nu cred ca e cineva in masura (oricine ar fi) sa judece verighetele nimnaui, daca sunt sau nu de calitate. Am auzit-o si eu pe aia cu "dai un ban dar stai in fata"...dar nu e tot timpul asa. Noi tocmai ne-am luat verghetele de la Pierlotti, au 12 grame, sunt facute manual, dar sunt clasice, sau poate nu chiar clasice, dar nu au marginile rotunjite. Chiar daca au costat 250 de euro, nu 25 de milioane, sunt superbe din punctul nostru de vedere. Si practic asta ar trebui sa conteze, nu? Sa le placa celor care le poarta.

belfragutza
11.02.2007, 20:25:31
Ai dreptate o_tzestoasa. Fetelor chiar ar trebui sa mergeti pe la Pierlotti in cazul in care nu ati luat inca verighetele. Acolo veti gasi verighete lucrate manual ceea ce nu gasesti in multe locuri in Cluj. Au si ei verighete facute in serie cu masina, dar va recomand sa luati verighete lucrate manual (valabil la toate tipurile de bijuterii) pt ca nu exista comparatie intre cele doua din punctul de vedere al fiabilitatii.
Si inca un atu in plus fetelor, verighetele lucrate manual le puteti face la comanda oricum visati voi, astfel veti purta toata viata un unicat.

Kalini
14.02.2007, 18:51:43
Verighetele noastre sunt simple si subtirele:)

yma
15.02.2007, 14:37:37
Verighetele noastre sunt simple si subtirele:)

si sunt foarte frumusele >:D<

SONYA
15.02.2007, 16:07:59
Ai dreptate o_tzestoasa. Fetelor chiar ar trebui sa mergeti pe la Pierlotti in cazul in care nu ati luat inca verighetele. Acolo veti gasi verighete lucrate manual ceea ce nu gasesti in multe locuri in Cluj. Au si ei verighete facute in serie cu masina, dar va recomand sa luati verighete lucrate manual (valabil la toate tipurile de bijuterii) pt ca nu exista comparatie intre cele doua din punctul de vedere al fiabilitatii.
Si inca un atu in plus fetelor, verighetele lucrate manual le puteti face la comanda oricum visati voi, astfel veti purta toata viata un unicat.

si eu sunt de caord cu tine. nu se compara o verigheta facuta la masina cu un alucrata manual. in plus, avand in vedere faptul ca o sa le porti toata viata, chiar trebuie sa fie asa cum le visezi si , pe deasupra, si de calitate. iar daca iti doresti niste verighete de calitate nu poti sa le gasesti cu 200 euro.
sorry, dar asta este adevarul.

yma
16.02.2007, 09:19:10
si eu sunt de caord cu tine. nu se compara o verigheta facuta la masina cu un alucrata manual. in plus, avand in vedere faptul ca o sa le porti toata viata, chiar trebuie sa fie asa cum le visezi si , pe deasupra, si de calitate. iar daca iti doresti niste verighete de calitate nu poti sa le gasesti cu 200 euro.
sorry, dar asta este adevarul.

depinde de unde le iei.noi ne-am luat verighetele din spania la 140 de euro una.vreau sa va spun ca sunt minuntate sunt din aur alb si aur galben.acuma e drept ca orice bijuterie din aur acolo era mai ieftina nu numai verighetele care apropo sunt din aur de 18 karate(nu stiu cum se scrie).si ale noastre sunt lucrate manual,noi chiar eram acolo cand o facea pe a lui Adi.

Kalini
23.02.2007, 15:50:36
si sunt foarte frumusele >:D<

Multumim mult!!!!!!>:D<

miti
09.03.2007, 21:17:36
Ati vazut cumva al2 lea model prin cj?
eu parca as vrea o combinatie intre astea 2.
adica primul model fara pietre si cu una 2 labutze...
unde s-ar putea fece?

PUFF
10.03.2007, 23:35:12
Ati vazut cumva al2 lea model prin cj?
eu parca as vrea o combinatie intre astea 2.
adica primul model fara pietre si cu una 2 labutze...
unde s-ar putea fece?

am vazut primul model de verigheta in spate la central, dar nu stiu cum ii zice la bijuterie si cred ca iti face cum ii ceri, asa cred...

crystal81
11.03.2007, 02:17:51
in spate la central , la blanka, iti face cum doresti, du-te doar cu pozele, inceraca sa le scoti color undeva si o sa iti spuna pe loc dc se poate sau sa iti faca...sunt foarte draguti ...noi acolo le-am facut, dupa poze de pe net...:D
succes

Kalini
11.03.2007, 18:35:48
in spate la central , la blanka, iti face cum doresti, du-te doar cu pozele, inceraca sa le scoti color undeva si o sa iti spuna pe loc dc se poate sau sa iti faca...sunt foarte draguti ...noi acolo le-am facut, dupa poze de pe net...:D
succes

Mi se pare mie sau esti prima miresica de pe forum, din Cluj, care face nunta?o:-)

crystal81
12.03.2007, 07:45:15
s-ar putea.....ca nu mai e mult pana in 5 mai...
:-SS :-SS :-SS :-SS :-SS :-SS :-SS :-SS

andria
12.03.2007, 08:17:10
Da' 21 aprilie? :D

dia_na
13.03.2007, 18:23:05
succes

si noi acolo ne-am facut
am ales un model din cele ce aveau
oricum au cele mai multe modele si parerea mea e ca e bine sa le vezi pe viu - nu sa le comanzi din catalog
altfel poti avea surprize (de ex. modelul care noua ne-a placut in catalog nu ne-a placut pe viu)

miti
19.03.2007, 17:17:40
succes

Multumesc!

Kalini
19.03.2007, 19:11:56
Da' 21 aprilie? :D

Hopa.........sa fie intr-un ceas bun!!!!!!!!!!!!>:D<

Kalini
19.03.2007, 19:12:39
s-ar putea.....ca nu mai e mult pana in 5 mai...
:-SS :-SS :-SS :-SS :-SS :-SS :-SS :-SS

Ultima suta de metri............mai ai nevoie de ceva?>:D<

dia_na
19.03.2007, 20:47:16
Noi asa ceva ne-am facut la bijuteria Blanka.

andria
20.03.2007, 08:08:45
Hopa.........sa fie intr-un ceas bun!!!!!!!!!!!!>:D<
Sa fie. Si la fel la toata lumea de pe aici :-SS

:*

miti
20.03.2007, 09:12:58
Am vazut in Sora un model care mi-a placut.
E la 11mil.
Maine vine si al meu in cj,facem un tur al bijuteriilor si le comandam.:D

belfragutza
20.03.2007, 12:12:59
Aici fetelor verighetele noastre. :) Sunt din aur alb iar cea pentru mine are un mic diamant. Sper sa va placa.

Taja
20.03.2007, 12:18:51
Aici fetelor verighetele noastre. :) Sunt din aur alb iar cea pentru mine are un mic diamant. Sper sa va placa.

wow sint foarte frumoase! sa le purtati iubiti! si pozele sint facute foarte artisitic;-) cat au fost?

miti
22.03.2007, 10:04:21

<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P
Am reusit in sfarsit sa mi comand verighetele!

Sunt din sora,din aur alb super finutze, au un model pe ele, ca si cum ar fi puncte, a mea are un diamnant micutz si au fost 10,5mil.
Tare imi plac!

Taja
22.03.2007, 10:17:52
<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P
Am reusit in sfarsit sa mi comand verighetele!

Sunt din sora,din aur alb super finutze, au un model pe ele, ca si cum ar fi puncte, a mea are un diamnant micutz si au fost 10,5mil.
Tare imi plac!

de la FiresQ le-ati luat? si noi tot de acolo:) sint f incantata de ele arata super....eu zic ca am facut amandoua o alegere buna chiar daca la un pret cam piperat....ale noastre au fos 16 mil:-SS am postat ceva poze da la topicul cu verighete....."merg" sa le caut si le postez. tu nu ai facut poze?

Taja
22.03.2007, 10:32:19
gata le-am gasit#:-S

belfragutza
25.03.2007, 13:57:52
gata le-am gasit#:-S

Foarte frumoase. Sa va aduca numai noroc si iubire.

belfragutza
25.03.2007, 14:00:55
wow sint foarte frumoase! sa le purtati iubiti! si pozele sint facute foarte artisitic;-) cat au fost?

Le-am luat de la Pierlotti si au fost 11.5 mil.

miti
27.03.2007, 17:12:42

Da de acolo...au fost10,5 mil.
am facut poze dar chiar nu au iesit bine
nu se vede mai nimic
cand vin ale noastre sper sa iasa pozele mai bine...

miti
28.03.2007, 09:27:33
8-| astea s pozele alea proaste!

Taja
28.03.2007, 11:53:08
8-| astea s pozele alea proaste!

ei na! a batut un pic blitzul....nici a mele nu arata ca in realitate dar stii cum am facut? am pus aparatul pe micro, am pus verighetele linga fereastra si am scos blitzul. sint finutze, imi plac....au pietricele multe sau ii ceva model pe ele? poate reusesti sa mai faci niste poze:) sa va bucurati de ele si sa va aduca multa fericire!

miti
28.03.2007, 16:59:28
ei na! a batut un pic blitzul....nici a mele nu arata ca in realitate dar stii cum am facut? am pus aparatul pe micro, am pus verighetele linga fereastra si am scos blitzul. sint finutze, imi plac....au pietricele multe sau ii ceva model pe ele? poate reusesti sa mai faci niste poze:) sa va bucurati de ele si sa va aduca multa fericire!
Multumesc!Asa sa fie!Trebuie sa vina ale noastre exact peste o saptamna.
A mea are un diamnat fff micut nici nu se observa(nu l vroiam dar nu au vrut sa ne dea fara) si da au un model ca si cum ar fi multe punctulete negre!
Abia le astept!

Taja
28.03.2007, 17:06:28
Multumesc!Asa sa fie!Trebuie sa vina ale noastre exact peste o saptamna.
A mea are un diamnat fff micut nici nu se observa(nu l vroiam dar nu au vrut sa ne dea fara) si da au un model ca si cum ar fi multe punctulete negre!
Abia le astept!

si noi am vrut sa renuntam la diamant cand am auzit pretul....dar nu s-a putut.....e mai bine asa doar le purtam o viata nu? pupici:* sa postezi pozele bine?>:D<

miti
28.03.2007, 17:33:17
si noi am vrut sa renuntam la diamant cand am auzit pretul....dar nu s-a putut.....e mai bine asa doar le purtam o viata nu? pupici:* sa postezi pozele bine?>:D<
cand vin postez ca doar sunt datoare ca eu am deschis topicul si multe miresici m au ajuta cu locatii.
Multumesc inca o data!

Taja
29.03.2007, 10:33:53
cand vin postez ca doar sunt datoare ca eu am deschis topicul si multe miresici m au ajuta cu locatii.
Multumesc inca o data!

sa fie intr-un ceas bun>:D<

miti
29.03.2007, 15:54:57
sa fie intr-un ceas bun>:D<
ioana am citit mes asta si m-am panicat putin:

Incredibil dar adevarat si ma gandeam sa impartasesc experienta mea si altor persoane care pot si vor sau au si comandat verighete la firma Firesq din Bucuresti, Constanta, Iasi,Brasov, Cluj, Timisoara...
Ne-am dus la firma lor ca doi oameni linistiti si increzatori ca doar sunt in buricul targului si nici prin cap nu ne trecea ce avea sa urmeze...Am vazut un model ne-am bucurat...l-am comandat ce-i drept cu ceva modificari ( fara diamant si fara satinaj) am asteptat 3 sapt sa le ridicam....la sfarsit modelul nu prea imi placea...nu stiam de ce... nu imi placea finisajul...ceva nu imi placea, verigheta lui...cam mare ce-i drept..asa ca ...ne-am dus sa le mai slefuim....si sa o micsoram ....
Ei fff draguti ( poate excesiv de draguti) nici o problema se face...se slefuiesc...se modifica....nu stiu ce mi-a venit...si am cerut modelul expus sa vad daca este la fel finisat...si sper uimirea mea...era un pic altfel cea pe care am primit-o era plata....(modelul este din aur alb si aur galben modelul vx 33) si modelul expus era mai bombat asa cum imi placea mie...uppppsss mi-a crescut tensiunea....tipul a inceput sa-mi explice ca diferenta este din cauza satinajului (diferenta de un micron....din punctul meu de vedere) si ca se mai modifica de 9k ( modelul expus) la 18k( cel comandat) si ca sa-mi demonstreze scoate inca o comanda satinata ca sa vad diferenta....siiiii surpriza.....era ca a mea....doar ca era satinata...deci in concluzie ei prezinta un model si vand altul...este incredibil...era cu totul diferit...am inebunit in magazin.....nu mi-a venit sa cred....vindeau pielea ursului din padure....
Ne-am dus acasa sa vedem ce chitante avem de la ei...si upppsss nu ne-au dat chitanta decat pe ultima plata....avansul de 7 mil nu aparea nikaieri deci aveam mari sanse sa nu avem cu ce demonstra cat am platit( 14 mil)....deci evaziune fiscala....si noi fraieri...
Asa ca am cerut acealsi model satinat cu diamant ...exact ca cel expus...au spus ca ma suna a doua zi.....si surpiza....nu se poate executa acel model.....incredibil......dar ne-au dat banii inapoi....
Succes la pregatiri si multa grija...

la voi a fost ok?

vio
29.03.2007, 16:14:27
noi le-a luat din spate de la central . le-am facut la comanda si suntem destul de multumiti de ele.(simple din aur alb si putin matuite deasupra)

Taja
29.03.2007, 16:27:16
ioana am citit mes asta si m-am panicat putin:

Incredibil dar adevarat si ma gandeam sa impartasesc experienta mea si altor persoane care pot si vor sau au si comandat verighete la firma Firesq din Bucuresti, Constanta, Iasi,Brasov, Cluj, Timisoara...
Ne-am dus la firma lor ca doi oameni linistiti si increzatori ca doar sunt in buricul targului si nici prin cap nu ne trecea ce avea sa urmeze...Am vazut un model ne-am bucurat...l-am comandat ce-i drept cu ceva modificari ( fara diamant si fara satinaj) am asteptat 3 sapt sa le ridicam....la sfarsit modelul nu prea imi placea...nu stiam de ce... nu imi placea finisajul...ceva nu imi placea, verigheta lui...cam mare ce-i drept..asa ca ...ne-am dus sa le mai slefuim....si sa o micsoram ....
Ei fff draguti ( poate excesiv de draguti) nici o problema se face...se slefuiesc...se modifica....nu stiu ce mi-a venit...si am cerut modelul expus sa vad daca este la fel finisat...si sper uimirea mea...era un pic altfel cea pe care am primit-o era plata....(modelul este din aur alb si aur galben modelul vx 33) si modelul expus era mai bombat asa cum imi placea mie...uppppsss mi-a crescut tensiunea....tipul a inceput sa-mi explice ca diferenta este din cauza satinajului (diferenta de un micron....din punctul meu de vedere) si ca se mai modifica de 9k ( modelul expus) la 18k( cel comandat) si ca sa-mi demonstreze scoate inca o comanda satinata ca sa vad diferenta....siiiii surpriza.....era ca a mea....doar ca era satinata...deci in concluzie ei prezinta un model si vand altul...este incredibil...era cu totul diferit...am inebunit in magazin.....nu mi-a venit sa cred....vindeau pielea ursului din padure....
Ne-am dus acasa sa vedem ce chitante avem de la ei...si upppsss nu ne-au dat chitanta decat pe ultima plata....avansul de 7 mil nu aparea nikaieri deci aveam mari sanse sa nu avem cu ce demonstra cat am platit( 14 mil)....deci evaziune fiscala....si noi fraieri...
Asa ca am cerut acealsi model satinat cu diamant ...exact ca cel expus...au spus ca ma suna a doua zi.....si surpiza....nu se poate executa acel model.....incredibil......dar ne-au dat banii inapoi....
Succes la pregatiri si multa grija...

la voi a fost ok?
sa inteleg ca nu ti s-a intamplat tie nu?
noi sintem foarte multumiti de verighete sa stii, ne place TOTUL la ele si sint exact asa cum ni le-au aratat prima data....superbe. si am primit si chitantza. Nu stiu ce sa zic eu sint foarte multumita de achizitie si vb aia sint foarte atenta la detalii. Repet sper ca nu ti s-a intamplat tie! Tot omul greseste dar cand dai atatia bani parca nu-ti arde de greseli.....si masura a fost exact asa cum trebuie, n-am avut probleme. Acuma m-ai speriat si pe mine cu toate ca eu am verighetele si sint f incantata de ele.
Imi pare rau sa aud asta despre Firesq...se vede treaba ca se mai intampla si la casa mai mari. dar sa-ti zic o chestie apropo de bijuteria din spate de la central, noua ne-a spus un prieten care e bijutier sa nu mergem acolo sa ne facem verighetele pt ca nu le finiseaza bine, verighetele au goluri in interior, si ne-a spus asta pt ca au venit multe cupluri cu verighete de la ei la retusat. Din cate am vazut sint miresici care si-au facut verighetele acolo si sint foarte multumite....poate mai fac si ei greseli toata faza ii sa le recunoasca si sa returneze banii inapoi daca e cazul.

miti
29.03.2007, 16:31:31
sa inteleg ca nu ti s-a intamplat tie nu?
noi sintem foarte multumiti de verighete sa stii, ne place TOTUL la ele si sint exact asa cum ni le-au aratat prima data....superbe. si am primit si chitantza. Nu stiu ce sa zic eu sint foarte multumita de achizitie si vb aia sint foarte atenta la detalii. Repet sper ca nu ti s-a intamplat tie! Tot omul greseste dar cand dai atatia bani parca nu-ti arde de greseli.....si masura a fost exact asa cum trebuie, n-am avut probleme. Acuma m-ai speriat si pe mine cu toate ca eu am verighetele si sint f incantata de ele.
Imi pare rau sa aud asta despre Firesq...se vede treaba ca se mai intampla si la casa mai mari. dar sa-ti zic o chestie apropo de bijuteria din spate de la central, noua ne-a spus un prieten care e bijutier sa nu mergem acolo sa ne facem verighetele pt ca nu le finiseaza bine, verighetele au goluri in interior, si ne-a spus asta pt ca au venit multe cupluri cu verighete de la ei la retusat. Din cate am vazut sint miresici care si-au facut verighetele acolo si sint foarte multumite....poate mai fac si ei greseli toata faza ii sa le recunoasca si sa returneze banii inapoi daca e cazul.

Nu, nu mi s-a intamplat mie, dar a scris o miresica la toticul mare un subiect Tepe la verighete si cand am vazut numele firmei am inghetat.Nu mai am rabdare pana vin si sper din tot sufletul sa fie ok.
Cat de chitanta....parca pe contract au scris ca am dat avans(nu e la mine ca ma uit).Uff...Doamne ajuta!

Taja
29.03.2007, 16:34:24
Nu, nu mi s-a intamplat mie, dar a scris o miresica la toticul mare un subiect Tepe la verighete si cand am vazut numele firmei am inghetat.Nu mai am rabdare pana vin si sper din tot sufletul sa fie ok.
Cat de chitanta....parca pe contract au scris ca am dat avans(nu e la mine ca ma uit).Uff...Doamne ajuta!

eu zic sa nu-ti faci probleme si cand mergeti sa le ridicati sa fiti foarte atenti....si noi ne-am uitat f bine inainte sa le platim integral. si cu contractul pe care il aveti ii aveti la mana, stai linistita. eu sint sigura ca va fi totul bine, nu te mai stresa ok? cand vin verighetele?

vio
29.03.2007, 16:36:11
dar sa-ti zic o chestie apropo de bijuteria din spate de la central, noua ne-a spus un prieten care e bijutier sa nu mergem acolo sa ne facem verighetele pt ca nu le finiseaza bine, verighetele au goluri in interior, si ne-a spus asta pt ca au venit multe cupluri cu verighete de la ei la retusat. Din cate am vazut sint miresici care si-au facut verighetele acolo si sint foarte multumite....poate mai fac si ei greseli toata faza ii sa le recunoasca si sa returneze banii inapoi daca e cazul.
nu stiu ce sa zic..sunt oricum destul de multe bijuterii in spate la central...si daca le fac cu goluri e problema lor...noi le-am platit la gram

Taja
29.03.2007, 16:39:22
noi le-a luat din spate de la central . le-am facut la comanda si suntem destul de multumiti de ele.(simple din aur alb si putin matuite deasupra)

sint foarte frumoase verighetele voastre, sa le purtati fericiti! mama ce-mi plac verighetele asa simplutze....le ador:x eu initial vroiam o verigheta cum e cea din atach, dar din lipsa de bani si oricum nu cred ca gaseam asa ceva in romania le-am ales pe ale noastre.

Taja
29.03.2007, 16:42:36
nu stiu ce sa zic..sunt oricum destul de multe bijuterii in spate la central...si daca le fac cu goluri e problema lor...noi le-am platit la gram

e vb de bijuteria blanca. eu chiar nu inteleg cum poti sa iei o verigheta care sa aiba goluri....chiar daca ele nu se vad, fiind in interiorul verighetei....totusi esti chiar asa de aerian sa nu obs?
iti mai spun inca o data felicitari pt verighete! si sper sa nu aiba nimeni de pe forumul asta probleme cu verighetele[-o<

miti
29.03.2007, 16:44:50
sint foarte frumoase verighetele voastre, sa le purtati fericiti! mama ce-mi plac verighetele asa simplutze....le ador:x eu initial vroiam o verigheta cum e cea din atach, dar din lipsa de bani si oricum nu cred ca gaseam asa ceva in romania le-am ales pe ale noastre.
si eu am vazut modelul asta si mi-a placut tare tare...
e fff frumos.

miti
29.03.2007, 16:47:16
eu zic sa nu-ti faci probleme si cand mergeti sa le ridicati sa fiti foarte atenti....si noi ne-am uitat f bine inainte sa le platim integral. si cu contractul pe care il aveti ii aveti la mana, stai linistita. eu sint sigura ca va fi totul bine, nu te mai stresa ok? cand vin verighetele?

Ioana, multumesc mult!
Verighetele noastre vin miercuri!

vio
29.03.2007, 16:50:01
e vb de bijuteria blanca. eu chiar nu inteleg cum poti sa iei o verigheta care sa aiba goluri....chiar daca ele nu se vad, fiind in interiorul verighetei....totusi esti chiar asa de aerian sa nu obs?
iti mai spun inca o data felicitari pt verighete! si sper sa nu aiba nimeni de pe forumul asta probleme cu verighetele[-o<
merci mult, si ale tale sunt f frumoase...(eu am inelusul de logodna de la FiresQ..imi place f mult..il duc azi la curatat)
P.S. nu la blanca le-am facut :)

Taja
29.03.2007, 16:53:07
merci mult... si nu la blanca le-am facut :)
#:-S desi sint convinsa ca si acolo se fac lucruri frumoase, dovada ar fi una dintre miresici care de acolo si-a luat verighetele, si sigur nu e singura care e multumita.....fiecare cu norocul lui.

Taja
29.03.2007, 16:54:05
Ioana, multumesc mult!
Verighetele noastre vin miercuri!

Doamne ajuta! va tin pumnii! o sa fie bine o sa vezi:*
Ioana

miti
29.03.2007, 16:58:52
Doamne ajuta! va tin pumnii! o sa fie bine o sa vezi:*
Ioana
sper sa fie asa.Va tin la curent cu ce se intampla!:*

miti
29.03.2007, 23:53:43
sper sa fie asa.Va tin la curent cu ce se intampla!:*
acum m-am stresat si mai tare cand am citit la topicul "tepe la cumpararea verighetelor" ca un cuplu si au luat de la ei si erau suflate cu aur ,nu din aur si s au cojit in 3 luni.Moooor incet pana miercuri.:((

Taja
30.03.2007, 10:39:29
acum m-am stresat si mai tare cand am citit la topicul "tepe la cumpararea verighetelor" ca un cuplu si au luat de la ei si erau suflate cu aur ,nu din aur si s au cojit in 3 luni.Moooor incet pana miercuri.:((

hai ma serios? asta ar fi chiar culmea! din moment ce am chitantza si contractul ala in care zice ca ii aur si cu diamant chiar nu-mi fac probleme....totusi sper sa nu fie cazul sa ma iau in gura cu ei. bine ca mi-ai zis o sa fac sapt viitoare o vizita prietenului nostru bijutier sa vedem ce zice.

miti
30.03.2007, 11:03:55
hai ma serios? asta ar fi chiar culmea! din moment ce am chitantza si contractul ala in care zice ca ii aur si cu diamant chiar nu-mi fac probleme....totusi sper sa nu fie cazul sa ma iau in gura cu ei. bine ca mi-ai zis o sa fac sapt viitoare o vizita prietenului nostru bijutier sa vedem ce zice.

eu le-as duce la o verificare....
daca poti sa-mi recomanzi ceva in cj, te rog....

miti
30.03.2007, 11:09:11
Ioana, voi de cat timp aveti cumparate veri?

Taja
30.03.2007, 11:17:44
Ioana, voi de cat timp aveti cumparate veri?

noi le avem din decembrie da inca nu le-am purtat. stii cum facem? mergem saptamana viitoare in oras, trecem pe la prietenul nostru verificam verighetele, ii spunem si de tine si mergeti si voi la el. le verifica pe loc, evident. daca vrei sa mergi mai repede iti trimit pe pm unde lucreaza. cum vrei tu.
Editare: Acuma am vb cu Marton si clar mergem sa le verificam.....spre binele lor sper sa nu fie suflate!

miti
30.03.2007, 11:24:25
noi le avem din decembrie da inca nu le-am purtat. stii cum facem? mergem saptamana viitoare in oras, trecem pe la prietenul nostru verificam verighetele, ii spunem si de tine si mergeti si voi la el. le verifica pe loc, evident. daca vrei sa mergi mai repede iti trimit pe pm unde lucreaza. cum vrei tu.
Editare: Acuma am vb cu Marton si clar mergem sa le verificam.....spre binele lor sper sa nu fie suflate!

ok>:D<
Iti scriu un pm.

roxana
30.03.2007, 11:27:15
eu le-as duce la o verificare....
daca poti sa-mi recomanzi ceva in cj, te rog....
Diamanetele se pot verifica la Banca Tiriac, la et 3, dar nu-ti poate da niciun certificat, doar verifica si-ti zice daca e sau nu. Ar trebui si la BNR sa fie asa ceva...
Mai sunt si alte magazine care au aparat, numai ca mai fac figuri, ca nu verifica decat daca e marfa lor

miti
30.03.2007, 11:32:07
Diamanetele se pot verifica la Banca Tiriac, la et 3, dar nu-ti poate da niciun certificat, doar verifica si-ti zice daca e sau nu. Ar trebui si la BNR sa fie asa ceva...
Mai sunt si alte magazine care au aparat, numai ca mai fac figuri, ca nu verifica decat daca e marfa lor

Multumesc!Unde e BNR asta?

Taja
30.03.2007, 11:32:43

si cei de la FiresQ au aparat mie mi-a verificat-o si sint sigura ca e diamant pt ca mi-a verificat diamantul de la inelul de logodna si a arata ca e diamant. inca am socat-o pt ca i s-au umplut liniutzele la aparat cand mi-a verificat inelul de logodna, m-a rugat sa-l dau jos sa se uite la el. pe cand la diamantul de la verigheta abia sau umplut 3 liniutze. in privintza diamantului sint sigura, si la aur dar n-as baga mana in foc. prietenul nostru care e bijutier a vazut verighetele noastre, doar ca nu era la lucru cand i le-am aratat si nu avea "scule" cu care sa verifice. dar nu-i problema ii facem o vizita;))

andreea_m
30.03.2007, 16:03:13
********* de unde ati luat verighetele, de la FiresQ, si noi vrem sa luam de acolo.
Inelul meu de logodna este de acolo, sper ca este diamant, nu, asa cum scrie in certificat.
Au fost ceva probleme cu ei?

Taja
30.03.2007, 16:15:07
********* de unde ati luat verighetele, de la FiresQ, si noi vrem sa luam de acolo.
Inelul meu de logodna este de acolo, sper ca este diamant, nu, asa cum scrie in certificat.
Au fost ceva probleme cu ei?

noi nu am avut probleme cu ei deocamdata, si sper sa nu avem vreodata. asteapta pana sapt viitoare ca eu si Mariana (Miti) vom merge la verificat cu ale noastre si daca totul e in regula...go for it! am mai zis chestia asta....se mai intampla si la case mai mari, dar sper ca nu-i cazul si la ei. citeste subiectul cu tepe la verighete , numai iti spun de pe acuma sa nu te sperii, sper sa nu ni se intample si noua:*

miti
01.04.2007, 22:28:46
noi nu am avut probleme cu ei deocamdata, si sper sa nu avem vreodata. asteapta pana sapt viitoare ca eu si Mariana (Miti) vom merge la verificat cu ale noastre si daca totul e in regula...go for it! am mai zis chestia asta....se mai intampla si la case mai mari, dar sper ca nu-i cazul si la ei. citeste subiectul cu tepe la verighete , numai iti spun de pe acuma sa nu te sperii, sper sa nu ni se intample si noua:*

Am fost pana la magzin sa ma linistesc si mi-au zis ca pot sa le duc la BNR sa le verifice....
dar mi-a zis ca veri din aur alb se dau cu un strat de ceva element chimic al carui nume incepe cu R, imi scapa acum,pt culoare si ca ala in timp incepe sa sa duca dar ca de aia ofera ei serviciul gratuit de curatare al veri o data pe an.....
sa vedem acum...

Taja
02.04.2007, 11:57:04
Am fost pana la magzin sa ma linistesc si mi-au zis ca pot sa le duc la BNR sa le verifice....
dar mi-a zis ca veri din aur alb se dau cu un strat de ceva element chimic al carui nume incepe cu R, imi scapa acum,pt culoare si ca ala in timp incepe sa sa duca dar ca de aia ofera ei serviciul gratuit de curatare al veri o data pe an.....
sa vedem acum...

eu zic sa stai linistita ca nu se joaca ei cu asa ceva....de verificat sigur le verificam si noi, asta ca sa dorm linistita:)

miti
02.04.2007, 22:20:40
eu zic sa stai linistita ca nu se joaca ei cu asa ceva....de verificat sigur le verificam si noi, asta ca sa dorm linistita:)

M-au sunat azi si au zis ca au sosit veri....eu vin in cj abia miercuri si pot sa le scot in jur de ora 14.30....
cum facem mai departe?ne intalnim?sau merg eu singura la prietenul vostru?sau....?

Taja
03.04.2007, 10:14:56
M-au sunat azi si au zis ca au sosit veri....eu vin in cj abia miercuri si pot sa le scot in jur de ora 14.30....
cum facem mai departe?ne intalnim?sau merg eu singura la prietenul vostru?sau....?

pai ii mai complicat ca acuma sintem cam prinsi. eu ies de la lucru la 17, dar azi si maine avem programata o curatenie generala ca mama lui Marton vine din Ungaria joi si n-am vrea sa gaseasca casa zburand:-"
tu vii singura in cluj?

miti
03.04.2007, 13:52:03
pai ii mai complicat ca acuma sintem cam prinsi. eu ies de la lucru la 17, dar azi si maine avem programata o curatenie generala ca mama lui Marton vine din Ungaria joi si n-am vrea sa gaseasca casa zburand:-"
tu vii singura in cluj?

nu vin cu al meu dar nu stam numai cel mult pana joi dimineata ca si noi avem de facut curatenie la mine acasa undeva in satu mare:-&

Taja
03.04.2007, 14:07:39
nu vin cu al meu dar nu stam numai cel mult pana joi dimineata ca si noi avem de facut curatenie la mine acasa undeva in satu mare:-&

puteti merge cu incredere la prietenul nostru, iti tin pumnii desi nu cred ca am de ce, o sa fie totul bine o sa vezi. o sa fii mai linistita joi cand o sa ne povestesti ca verighetele sint din aur, diamantul e diamant si arata super, asa cum le-ati vazut initial. multa bafta. daca nu te descurci prin cluj, suna-ma si te ajut. multa bafta:* si te astept cu vesti bune!

miti
03.04.2007, 14:50:49
puteti merge cu incredere la prietenul nostru, iti tin pumnii desi nu cred ca am de ce, o sa fie totul bine o sa vezi. o sa fii mai linistita joi cand o sa ne povestesti ca verighetele sint din aur, diamantul e diamant si arata super, asa cum le-ati vazut initial. multa bafta. daca nu te descurci prin cluj, suna-ma si te ajut. multa bafta:* si te astept cu vesti bune!

ok,multumesc! o sa mergem acolo unde ne-ai recomandat.
ma descurc in cj,sunt al 6-lea an in cj si ultimul din pacate.:(( :(( :((

miti
04.04.2007, 20:42:33
Am fost si le-am verificat si sunt din aur si diamantul e diamant.
bine ca e asa.
Ioana multumesc!

Taja
05.04.2007, 09:15:45
Am fost si le-am verificat si sunt din aur si diamantul e diamant.
bine ca e asa.
Ioana multumesc!

Vai ce ma bucur!!! Sa le purtati cu multa iubire si fericire, si cand ai timp sa faci niste poze:* . sint asa cum le-ati vazut prima data? Ati fost la Zsolt?

eniq
05.04.2007, 17:28:57
dia na,
Sunt excelente verighetele voastre, imi mplac la nebunie!
Sunt combinatie de aur alb si galben? Ce gramaj au? Aprox. Tot 68,00 e gramul?

Mersi, va pupic

eniq
05.04.2007, 17:33:10
Jo Slider,

o intrebare indiscreta: ai lucrat cumva la o firma de pe jean jorret? Daca da, ai fost colega cu viitorul meu "domn".

Bafta multa, mai aveti putin pana la nunta. Va tin pumnii!!!!

Taja
05.04.2007, 18:42:58
Jo Slider,

o intrebare indiscreta: ai lucrat cumva la o firma de pe jean jorret? Daca da, ai fost colega cu viitorul meu "domn".

Bafta multa, mai aveti putin pana la nunta. Va tin pumnii!!!!

Servus Eniko:) de Robi e vorba nu? ce mica e lumea, ca sa vezi:))asa usor is de recunoscut? nu ca as ascunde secrete da nu credeam ca-s asa transparenta:)) glumesc. voi v-ati luat verighete?

eniq
06.04.2007, 09:27:13
Servus Eniko:) de Robi e vorba nu? ce mica e lumea, ca sa vezi:))asa usor is de recunoscut? nu ca as ascunde secrete da nu credeam ca-s asa transparenta:)) glumesc. voi v-ati luat verighete?

Salutari, Ioana! Citind mai atenta mesajele anterioare, dupa numele Marton am inceput sa banuiesc ca te cunosc. Si trebuie sa recunosti ca mai putine "ioane" au cununia religioasa la o biserica reformata. am pus lucrurile cap la cap, si mi-am incercat norocul.
Imi pare bine ca mai cunosc si eu pe cineva d pe aici.....

Verighetele nu le-am luat, nu ne-am hotarat la model. Dar tare as vrea sa le am odata...... Trebuie sa pun piciorul in prag ;-) hihihi.

Taja
06.04.2007, 10:54:38
Salutari, Ioana! Citind mai atenta mesajele anterioare, dupa numele Marton am inceput sa banuiesc ca te cunosc. Si trebuie sa recunosti ca mai putine "ioane" au cununia religioasa la o biserica reformata. am pus lucrurile cap la cap, si mi-am incercat norocul.
Imi pare bine ca mai cunosc si eu pe cineva d pe aici.....

Verighetele nu le-am luat, nu ne-am hotarat la model. Dar tare as vrea sa le am odata...... Trebuie sa pun piciorul in prag ;-) hihihi.

Pai pune-l:) nu mai aveti chiar asa de mult, si asa repede trece timpul, trust me:-"

miti
09.04.2007, 13:23:35
Vai ce ma bucur!!! Sa le purtati cu multa iubire si fericire, si cand ai timp sa faci niste poze:* . sint asa cum le-ati vazut prima data? Ati fost la Zsolt?

da acolo am fost,si a zis ca sunt ok
ce am observat noi dupa aia e ca a mea are model alb si a lui negru(nu se vede decat daca te uiti fff atent) si vreau sa ma duc in cj sa vad daca asa e si monstra.

miti
09.04.2007, 13:27:12
da acolo am fost,si a zis ca sunt ok
ce am observat noi dupa aia e ca a mea are model alb si a lui negru(nu se vede decat daca te uiti fff atent) si vreau sa ma duc in cj sa vad daca asa e si monstra.
pozici........................

Taja
10.04.2007, 11:27:53
pozici........................

finutze, dragutze, sa le purtati sanatosi, fericiti si indragostiti:*

miti
14.04.2007, 23:48:53
finutze, dragutze, sa le purtati sanatosi, fericiti si indragostiti:*

Multumim!
Asa sa fie!^:)^

cj83cia
17.04.2007, 01:49:34
Fetelor, ce parere aveti de verighetele anti-stres? Cred ca ati vazut modele pe la Central. Al meu m-a sunat hotarat si mi-a spus ca maine (de fapt azi) mergem sa dam comanda de verighete. Imi plac alea, dar parca as vrea ceva altfel, nu stiu... Luna trecuta era 600 mii gramul, acum e 700 mii la Central! Mi-e groaza, pt ca tot ce a platit el a iesit aiurea, sau nu mai imi place acum. Si cand ma gandesc si la verighete ...
Unde e Pierlotti?

Spor la treaba
Pupici

daniela_psy
17.04.2007, 11:48:52
Fetelor, ce parere aveti de verighetele anti-stres? Cred ca ati vazut modele pe la Central. Al meu m-a sunat hotarat si mi-a spus ca maine (de fapt azi) mergem sa dam comanda de verighete. Imi plac alea, dar parca as vrea ceva altfel, nu stiu... Luna trecuta era 600 mii gramul, acum e 700 mii la Central! Mi-e groaza, pt ca tot ce a platit el a iesit aiurea, sau nu mai imi place acum. Si cand ma gandesc si la verighete ...
Unde e Pierlotti?

Spor la treaba
Pupici
Nu stiu unde e Pierlotti dar am vrut sa iti zic ca si noi avem verighete anti-stres si le purtam cu mandrie si placere de la cununie si au fost apreciate de prieteni.Ar fi insa o problema cu ele:dak nu va gasiti marimea potrivita si trebuie stramtate risti sa cada partea mobila ca aia nu se stramteaza.Noua asa ni s-a zis.Cu largitul nu e problema...Noi le-am cumparat de la una din bijuteriile alea de langa Central ce dau in p-ta M.Viteazu.Prima straduta dupa Central la dreapta.Mergeti si pana acolo,poate le gasesti la un pret mai bun decat in Central.Noi le-am luat in mare graba,nu am avut timp sa caut si nici nu stiam de miresici.ro o reala sursa de inspiratie;)) Bafta!

orhidutza
17.04.2007, 13:15:11
Unde e Pierlotti?

Spor la treaba
Pupici
Pierlotti e peste drum de Central, mai inspre Melody. Bafta!

cj83cia
17.04.2007, 14:45:44
Mersi mult, Daniela_psy si CXNA pt sfaturi. Sper sa imi gasesc si eu ceva care sa-mi placa si sa fiu si eu fericita si linistita, ca unele din voi, care au mai scapat de un stres...

Spor la treaba
Pupici

cj83cia
17.04.2007, 18:56:52
Fetelor, am vazut o pereche de verighete la Firesq ... a mea are vreo 5 diamantele si e 10 mil si ceva si a lui vreo 5 mil.
Asa erau de dragute...
Si ma gandeam sa le cumparam, chiar dc la pretul asta. Ca doar sunt pentru o viata, si se merita. Cum am dat aproape 15 mil pe rochie si o port numai o zi...
Voi ce ziceti?

Spor la treaba
Pupici

miti
17.04.2007, 19:01:12
Unde e Pierlotti?

Spor la treaba
Pupici

verighete anti stres sunt multe modele intr -un catalog in bijuteria din Galeriile Ferdinand.
Gramul e 800mii parca si vin in 3 sapt-o luna.

cj83cia
18.04.2007, 01:16:05
In Central a ramas tot 600 mii gramul la cele antistres, 700 mii era la alte bijuterii, nu la verighete. Dar mi-au placut mult de tot cele de la Firesq, si nu stiu ce sa fac...

Spor la treaba
Pupici

cj83cia
18.04.2007, 01:25:29
Voi ce gravati pe ele?

daniela_psy
18.04.2007, 13:09:52
Fetelor, am vazut o pereche de verighete la Firesq ... a mea are vreo 5 diamantele si e 10 mil si ceva si a lui vreo 5 mil.
Asa erau de dragute...
Si ma gandeam sa le cumparam, chiar dc la pretul asta. Ca doar sunt pentru o viata, si se merita. Cum am dat aproape 15 mil pe rochie si o port numai o zi...
Voi ce ziceti?

Spor la treaba
Pupici
Si eu acuma dupa ce am vazut atatea modele aici pe forum si altele pe net as fi preferat alt model,cum ti-am zis,le-am luat in graba...eu sunt de parere ca daca iti place ceva cu adevarat si iti permiti,sa nu dai inapoi mai ales acu' ca e vb de verighetele voastre.Si nici nu sunt asa de scumpe fata de altele...daca iti plac(va plac) luati-le!:)

cj83cia
18.04.2007, 16:18:44
Asa zice si viitorul meu sotior;;)
Tu ce iti gravezi pe ele?

Spor la treaba
Pupici

orhidutza
18.04.2007, 17:31:09
Voi ce gravati pe ele?
Noi ne-am gravat niste mici mesaje criptate... doar noi le intelegem... :) ... mi se pare dragutz asa decat sa poata toata lumea citi ce ai acolo :)

daniela_psy
18.04.2007, 19:42:30
Asa zice si viitorul meu sotior;;)
Tu ce iti gravezi pe ele?

Spor la treaba
Pupici
Noi le-am gravat deja inainte de cununia civila...eu"mihai...iubire...21mai" el"daniela...eterna...21 mai"-data la care ne-am cunoscut.el a ales "textul" intr-un moment de sensibilitate excesiva ,dealtfel mai rar intalnita la el ca tot timpul e pus pe sotii..

cj83cia
18.04.2007, 23:48:51
Viitorul meu sot e nascut chiar pe 21 mai, si fiind si ziua de Constantin si Elena, i-au pus numele Constantin - Costi
Noi ne gandeam la ceva mai comun, gen numele nostru (al meu pe verigheta lui si invers) si data

Spor la treaba
Pupici

Taja
19.04.2007, 09:34:21
Noi le-am gravat deja inainte de cununia civila...eu"mihai...iubire...21mai" el"daniela...eterna...21 mai"-data la care ne-am cunoscut.el a ales "textul" intr-un moment de sensibilitate excesiva ,dealtfel mai rar intalnita la el ca tot timpul e pus pe sotii..

si noi ne-am pus numele noastre si data in care ne-am cunoscut, pt ca intotdeauna aia o sarbatorim si e foarte importanta pt noi.....e inceputul nostru:x :x :x daca nu o sa tinem minte data nuntii nu-i bai dar data aceea sigur n-o uitamo:-)

daniela_psy
19.04.2007, 10:12:49
si noi ne-am pus numele noastre si data in care ne-am cunoscut, pt ca intotdeauna aia o sarbatorim si e foarte importanta pt noi.....e inceputul nostru:x :x :x daca nu o sa tinem minte data nuntii nu-i bai dar data aceea sigur n-o uitamo:-)
pai da, aia e importanta ca suntem de 8 ani impreuna.Ar fi culmea sa incepem o alta numaratoare de anul asta de la nunta.sigur ca si data nuntii va fii importanta dar tot 21 mai primeaza.;;) Singura problema e ca au inceput sa se adune prea multe date:22 oct-cununia civila,21 mai -ne-am cunoscut,26 mai-nunta,plus zilele de nastere si alte sarbatori...uff,tot intr-o petrecere o tinem si mereu cu buzunarul golit...<:-P

daniela_psy
19.04.2007, 10:21:55
Viitorul meu sot e nascut chiar pe 21 mai, si fiind si ziua de Constantin si Elena, i-au pus numele Constantin - Costi
Noi ne gandeam la ceva mai comun, gen numele nostru (al meu pe verigheta lui si invers) si data

Spor la treaba
Pupici
Eu zic ca orice puteti scrie,nu exista un etalon sau o regula anume atata vreme cat este semnificativ pt voi.ca tot se apropie ziua de nastere a viitorului sot, La multi ani! si sa traiasca si sa te iubeasca<:-P .Noi sarbatorim mai rpd-pe 28 apr e ziua lui...inca imi da bataie de cap ca nu stiu ce sa ii cumpar...
Spor la treaba si tie!(apropos,aseara am stat pana la 3 sa asamblez invitatiile-cu placere desigur...;)) )

cj83cia
20.04.2007, 17:35:33
La Multi Ani si pt sotiorul tau.
Macar tu esti sigura ca raman invitatiile. Eu inca nu stiu sigur, pt ca am o pb f mare cu viitorul meu scump si drag socru, suntem intr-un scandal de vreo 2 sapt: ca de ce sunt trecuta eu prima pe invitatii. Oricum, el a zis din start ca nu se baga, nu se implica absolut cu nimic (nici bani, nici intrebari, nici idei, etc), asa ca nu inteleg care e pb lui acuma.
Sper sa se rezolve, ca e o chestie absurda ... de fapt, de la un om absurd cu pareri absurde, la ce sa ma astept???
Am fost putin offtopic, dar ma streseaza si... :-&

Spor la treaba
Pupici

roxana
20.04.2007, 17:49:23
La Multi Ani si pt sotiorul tau.
Macar tu esti sigura ca raman invitatiile. Eu inca nu stiu sigur, pt ca am o pb f mare cu viitorul meu scump si drag socru, suntem intr-un scandal de vreo 2 sapt: ca de ce sunt trecuta eu prima pe invitatii. Oricum, el a zis din start ca nu se baga, nu se implica absolut cu nimic (nici bani, nici intrebari, nici idei, etc), asa ca nu inteleg care e pb lui acuma.
Sper sa se rezolve, ca e o chestie absurda ... de fapt, de la un om absurd cu pareri absurde, la ce sa ma astept???
Am fost putin offtopic, dar ma streseaza si... :-&

Spor la treaba
Pupici
Mai stiu un caz de-asta, tot asa, socrul mare era suparat ca de ce e mireasa prima, dar s-a calmat cand i s-a spus ca se trece primu ala care organizeaza nunta.(cum vad ca socrul tau nu organizeaza, poate tine si la tine figura)

cj83cia
20.04.2007, 18:09:00
Crede-ma ca la cate figuri are el, nu il mai impresioneaza nici una. Ca sa nu il jignesc (ca el spune ca nu are ce sa dea si asta e - cu toate ca are mag alim si face banuti), i-am spus ca eu sunt mireasa si eu sunt in centrul atentiei. Nici macar nu s-a dus sa vada unde e Stilul, dar pretentii areee. Apoi zice ca oricum eu cu mama hotaram si ca nu se baga, apoi ca pe el nu il deranjeaza, dar nu merge cu invitatiile asa la impartit, ca fac figuri si nu-i vin neamurile, apoi ca de aia eram eu trecuta prima, ca eu cu mama il convingem pe copilul lui sa treaca pe numele meu de familie. Chestii absurde. Ai mei s-au suparat si au zis sa le faca pe toate din nou si sa ii treaca ultimii, ca pt ei chiar nu conteaza, sau sa faca altele numai pt ei, ca oricum au numai 70 de invitatii - vreo 30 de invitatii, ca oricum din astea nu vad niciuna, ca nu le da. Dar dc deja sunt dati banii pe astea (tot ai mei), de ce sa-si cheltuie ei vreo 4-500 mii sa faca altele?
Plus ca tata e si doctor in drept, dar tot ca sa nu ii jigneasca, nu a scris pe invitatii fam. dr. ... Si oricum, trebuiau sa fie mandrii, ca fiul lor intra in asa fam, nu? Dar degeaba...

Spor la treaba
Pupici

miti
20.04.2007, 18:13:52
Crede-ma ca la cate figuri are el, nu il mai impresioneaza nici una. Ca sa nu il jignesc (ca el spune ca nu are ce sa dea si asta e - cu toate ca are mag alim si face banuti), i-am spus ca eu sunt mireasa si eu sunt in centrul atentiei. Nici macar nu s-a dus sa vada unde e Stilul, dar pretentii areee. Apoi zice ca oricum eu cu mama hotaram si ca nu se baga, apoi ca pe el nu il deranjeaza, dar nu merge cu invitatiile asa la impartit, ca fac figuri si nu-i vin neamurile, apoi ca de aia eram eu trecuta prima, ca eu cu mama il convingem pe copilul lui sa treaca pe numele meu de familie. Chestii absurde. Ai mei s-au suparat si au zis sa le faca pe toate din nou si sa ii treaca ultimii, ca pt ei chiar nu conteaza, sau sa faca altele numai pt ei, ca oricum au numai 70 de invitatii - vreo 30 de invitatii, ca oricum din astea nu vad niciuna, ca nu le da. Dar dc deja sunt dati banii pe astea (tot ai mei), de ce sa-si cheltuie ei vreo 4-500 mii sa faca altele?
Plus ca tata e si doctor in drept, dar tot ca sa nu ii jigneasca, nu a scris pe invitatii fam. dr. ... Si oricum, trebuiau sa fie mandrii, ca fiul lor intra in asa fam, nu? Dar degeaba...

Spor la treaba
Pupici

:O fetelor sunteti tare off-topic

cj83cia
20.04.2007, 18:32:21
Stiu
Am scris mai sus ca imi cer scuze

Spor la treaba
Pupici

Simyy
18.05.2007, 21:51:39
Buna! Astazi am citit toata ziua mesajele voastre si mi-am luat inima in dinti sa va scriu, cu o rugaminte, daca se poate spune asa. Noi am fost la bijuteria din spate de le Central - despre care s-a mai pomenit - si am facut comanda, insa dupa am citit unele lucruri nu tocmai de bine despre acea bijuterie. Imi poate spune cineva care a achizitionat de acolo ce parere are, cum se comporta verighetele in timp, daca le are de mai multa vreme, ce stie despre calitate sau alte informatii? Va rog mult de tot. Chiar ne gandeam sa renuntam maine la comanda. Noua ne-au placut mult totusi. Va multumesc si sa fiti iubite!

miti
19.05.2007, 01:55:08
Buna! Astazi am citit toata ziua mesajele voastre si mi-am luat inima in dinti sa va scriu, cu o rugaminte, daca se poate spune asa. Noi am fost la bijuteria din spate de le Central - despre care s-a mai pomenit - si am facut comanda, insa dupa am citit unele lucruri nu tocmai de bine despre acea bijuterie. Imi poate spune cineva care a achizitionat de acolo ce parere are, cum se comporta verighetele in timp, daca le are de mai multa vreme, ce stie despre calitate sau alte informatii? Va rog mult de tot. Chiar ne gandeam sa renuntam maine la comanda. Noua ne-au placut mult totusi. Va multumesc si sa fiti iubite!

noi nu le am luat de acolo...dar nu te panica....nu cred sa fie adecvarate toate cate se aud,,,,
am patit si eu cu firma de unde le am luat noi...dar sunt ok!

dia_na
20.05.2007, 22:10:31

noi de acolo ne-am luat (adica de la bijuteria blanka) si au iesit foarte bine; am fost si la proba si nu au goluri inauntru, sunt din aur masiv; mie mi-au facut o impresie buna cei de acolo, par bijutieri din aia de moda veche cu meseria transmisa din tata in fiu (de fapt sunt o familie mama tata si copil care cu asta se ocupa de multi ani)

Simyy
21.05.2007, 17:15:41
Va multumesc din suflet pentru mesajele voastre de incurajare... Am ramas oricum la decizia initiala si nu am renuntat la comanda, a fost prima alegere si de obicei, e cea mai buna. Sambata le avem deja si speram sa fie frumoase, asa cum ni le-am dorit.Va multumesc inca o data...

vio
29.05.2007, 00:18:57
Noi le avem luate e acolo din spate de la Central(acuma depinde care ca sunt mai multe) , le avem de 7 luni si intradevar s-au mai sters in special a mea , partea matuita (dar asta ni s-a spus de la inceput ...dar noi asa le-am vrut) si putin parca sunt mai galbene (a noastre sunt aur alb). Idea e ca si cu inelul am patit la fel (adica s-a ingalbenit putin) si e luat de la o firma cu renume in domeniu (sa nu facem reclama:P ), deci nu stiu cat de mult conteaza numele firmei. Acum l-am dus la curatat, si sper sa il faca iarasi alb... macar atat :).
Asa ca nu te stresa , daca voua va plac...mergeti mai departe. Vio

mony42
26.06.2007, 19:37:33
fetelor sunt asa de suparata nimeni nu-mi poate face modelul asta ....
Stiti voi vreo bijuterie care sa poata face?

mony42
26.06.2007, 19:39:12
scuze nu am reusit sa atasez poza. Deci despre asta e vorba.

PUFF
26.06.2007, 21:24:45

ce frumoasa este, nu am mai vazut asa model

daniela_psy
26.06.2007, 22:46:41
si eu zic ca sunt frumoase.reactia?"wow ce mortala e!"sunt chiar deosebite si sa le purtati cu noroc!

mony42
27.06.2007, 17:29:21
Am luat modelul de pe net si nimeni nu poate sa il faca#-o #-o :-w :-w

daniela_psy
27.06.2007, 20:27:18
Am luat modelul de pe net si nimeni nu poate sa il faca#-o #-o :-w :-w

Ai umblat pe la bijutierii nostri si ti-au zis ca nu se poate?sau ai fost doar la unu-doi?si daca zic ei nu,eu zic sa incerci si in alte orase sa dai comanda pe mail cu poza cu tot.Dar chiar asa?tarisoara noastra nu e capabila sa faca un model de verigheta?Eu zic sa nu te dai batuta daca iti place neaparat modelul!;-)

daniela_psy
27.06.2007, 20:29:37
...dar acuma vad ca nu prea mai ai timp sa cauti...pacat ca modelul era dragut.

mony42
28.06.2007, 16:25:25
Am fost pe la toti in oras si mi-au spus ca nu se poate. Unul singur a zis ca s-ar putea dar ca la aceasta verigheta trebie mai multe matrite iar o matrita sa o faci costa 1000-2000euro si nu-i sigur ca iese.......Deci costul acesui inel in Rom ar ajunge undeva la 6000-8000 euro.#-o #-o #-o
Si cand ma gandesc ca dincolo e o nimica toata.
Nu m-am gandit ca nu se poate face aici ca daca stiam .......viitorul sot a fost in primavara pana in Turcia cu afaceri .....si acolo sigur se facea si la un pret super mic ma gandesc ca undeva 300-400 euro perecea.
Asta e acum stau si sufar.......:-" :-s :-" :-s :-" :-s

medutza
29.06.2007, 15:42:29
imi poate spune si mie cineva cam cat costa verighetele in cluj.asa un pret in mare ca banuiesc ca depinde de material si model?e adevarat ca in alte tari sunt mai ieftine?mersi^:)^

andreea_m
29.06.2007, 16:55:02
Depinde foarte mult la verighete daca ai ceva piatra sau nu, pietrele sunt scumpe, banuies ca peste tot. In rest este cam 60 RON, 70 RON gramul de aur.
Verigheta mea, de exemplu, a fost 1500 RON, pt ca are diamant, dar a sotiorului a fost mai putin de 500 RON desi e mai grea ca a mea.
Pa pa

daniela_psy
30.06.2007, 09:29:03
imi poate spune si mie cineva cam cat costa verighetele in cluj.asa un pret in mare ca banuiesc ca depinde de material si model?e adevarat ca in alte tari sunt mai ieftine?mersi^:)^
...si daca sunt mai ieftine dai oricum diferenta pe drum asa ca e de dorit sa-ti iei din Turcia sau alte tarisoare doar daca ai drum pe acolo sau iti cumpara cineva ca nu cred ca e vb aici de sute de euro diferenta ci mai degraba de cateva zeci..pana in o suta cred.o:-) Sau prin mail daca gasesti vreo bijuterie pe afara dornica sa livreze si pt alte tari,insa nu stiu pana unde pot ajunge taxele de curierat:-\ Bafta!

medutza
02.07.2007, 11:16:07
...si daca sunt mai ieftine dai oricum diferenta pe drum asa ca e de dorit sa-ti iei din Turcia sau alte tarisoare doar daca ai drum pe acolo sau iti cumpara cineva ca nu cred ca e vb aici de sute de euro diferenta ci mai degraba de cateva zeci..pana in o suta cred.o:-) Sau prin mail daca gasesti vreo bijuterie pe afara dornica sa livreze si pt alte tari,insa nu stiu pana unde pot ajunge taxele de curierat:-\ Bafta!
mersi de informatii.vroiam doar sa compar un pic preturile.aici in franta,unde locuiesc eu,cele mai simple verighete sunt intre 200-300 de euro.dar desi sunt simple sunt tare dragute.

deea2007
20.09.2007, 17:49:53
Noi asa ceva ne-am facut la bijuteria Blanka.

diana sunt superbe verighetele, asa am vrea si noi...erau la blanka modelul asta? si cat au costat?[-o<

dia_na
23.09.2007, 16:15:03
diana sunt superbe verighetele, asa am vrea si noi...erau la blanka modelul asta? si cat au costat?[-o<

700 ron, sunt 10 gr
noi numai acolo am vazut asa
si pot sa iti zic ca se tin bine in timp (deja le avem de citeva luni bune si nu necesita curatare sau nimic altceva)

diannaa
23.09.2007, 23:09:36
Ale noastre au fost 1200 ron amandoua,a mea e cu diamant(300 ron diamantul) si sunt ff late(8 mm),de la bijuteria Pierlotti.

deea2007
24.09.2007, 17:44:52
700 ron, sunt 10 gr
noi numai acolo am vazut asa
si pot sa iti zic ca se tin bine in timp (deja le avem de citeva luni bune si nu necesita curatare sau nimic altceva)
foarte frumoase , sa le purtati fericiti si sanatosi =;

prapadeala
24.09.2007, 18:27:52
Ale noastre au fost 1200 ron amandoua,a mea e cu diamant(300 ron diamantul) si sunt ff late(8 mm),de la bijuteria Pierlotti.

Sunt curioasa ce fel de diamant e (cate carate, cate fete are, ce claritate are I1 I2 etc, si ce culoare are , adica cat de necolorat e, D, F, G, H etc)

De obicei, la un inel cu diamant, diamantul face pretul, nu aurul, si calitatile de diamant difera drastic; as fi vrut sa compar la preturi >:D<

stafida
08.10.2007, 20:33:36
Pui o poza sa vedem si noi?
Mersi

diannaa
11.10.2007, 20:24:54
Pui o poza sa vedem si noi?
Mersi
nu am poza sorry

ciuci19
20.10.2007, 11:06:42
Salut Fetelor

Unde Este Bijuteria Pierlotti?
Mersiiiiiiiiiii Mult

caty
20.10.2007, 12:04:22
Este pe strada Regele Ferdinand.
Pe partea cu Kenvelo, capatul dinspre Hotel Melody.
Sper ca ai inteles.

diannaa
21.10.2007, 23:41:37
am vz verighete f frumoase in Polus la bijuteria de la ultima intrare(unde sunt restaurantele-langa Pizza Hut mai exact)

ciuci19
21.10.2007, 23:47:17
salut

am inteles
mersi mult

va pup
pa pa

cj83cia
28.11.2007, 11:38:47
Cate bijuterii s-au deschis acuma in Iulius si in Polus, aveti de unde alege. Merita mai multi bani, pentru ca trebuie sa tina toata viata, nu?

diana31
28.11.2007, 12:07:56
aveti grija cand alegeti verighetele pentru ca pretul pietrelor e cel putin la pretul gramului de aur, asta in cazul in care nu sunt pietre pretioase sau semipretioase si costa mai mult la gramaj....................:-p
bafta la ales, ca de avut aveti de unde...........:)>-

dia_na
01.12.2007, 13:17:06
am vz verighete f frumoase in Polus la bijuteria de la ultima intrare(unde sunt restaurantele-langa Pizza Hut mai exact)

aia e bijuteria Blanka care are si in spate la central magazin

Tigrutza
05.12.2007, 20:37:46
noua tocmai ne-au venit verighetele ;)) <:-P abia astept sa le purtam...
le-am luat de la Sabion din Mall....putintel mai scumpe, dar merita 100%....
Recomand firma cu sufletul deschis....servicii ce rar gasesti deocamdata in Romania... Totul la absolut despre ei....

PS: Nu am absolut nici un interes sa le fac reclama. Efectiv este o bijuterie unde am intrat si ne-au placut...Am ales-o si nu ne pare rau deloc !!!

diannaa
05.12.2007, 21:10:30
Recomand firma cu sufletul deschis....servicii ce rar gasesti deocamdata in Romania... Totul la absolut despre ei....

PS: Nu am absolut nici un interes sa le fac reclama. Efectiv este o bijuterie unde am intrat si ne-au placut...Am ales-o si nu ne pare rau deloc !!!
foarte frumoase,sa le purtati cu credinta si intelepciune...:*

karina2oo4
05.12.2007, 21:22:36

sunt superbe... sa le purtati fericiti
cat sunt de late (mm) si te rog spune-mi care a fost pretul
multumesc mult

Tigrutza
05.12.2007, 23:22:12
foarte frumoase,sa le purtati cu credinta si intelepciune...:*

multumesc frumos. sa dea d-zeu sa fie intr-un ceas bun :x

Tigrutza
05.12.2007, 23:30:49
sunt superbe... sa le purtati fericiti
cat sunt de late (mm) si te rog spune-mi care a fost pretul
multumesc mult

sunt late de 6 mm, a mea are un mic diamant (fff mic) de 0.02 ct. un model foarte finut din aur alb. ambele au 15 gr. cost total de 1700 ron.
gravura cu numele si data gratis (desi la alte doua bijuterii ne luau cam 100 ron si pentru asta, plus ca livrarea se facea undeva peste 30 de zile). aici le-am avut intr-o saptamana.
stiu ca le gaseam mai ieftine, dar ne-a placut extrem de mult servirea: sampanie, ciocolata, ca sa nu mai pomenesc de limbajul si atitudinea cu care conversau cu noi.....
inca o data...nota 10!
pupici

MihaelaV_F
01.01.2008, 18:26:25
Eu una, adica noi avem verighete de la Vanda. Le-am comandat de la bijuteria Verona, acum situata vis-a-vis de Galeriile Ferdinand, dar ne-am cam fentat la pret. Modelul este superb dupa parerea mea, lucrat manual, din aur alb si amandoua au costat cam 250 euro (11 grame).
Greutatea variaza in functie de marime, dar pretul pe gram este mult mai acceptabil la bijuteria din spate de la Sora, chiar langa fast food (nu stiu sigur daca mai este pe acolo).
Acolo am vazut modelele Vanda la pret de 65 lei/gram, fata de 80 lei/gram cat am dat noi in iarna lui 2007

ancaaa
03.01.2008, 17:27:39
Salut...ma ajutati si pe mine...
Noi avem deja verighetele ( le are al meu iubit de la bunica lui)-bineinteles ca mai trebuie modificate putin si schimbat modelul....dar stiti cumva vreun bijutier bun...care sa ne slefuiasca putin verighetele ?..ca nu as vrea sa merg chiar la oricine ....

MihaelaV_F
05.01.2008, 21:01:52
Pentru slefuit verighetele ai putea merge chiar in spate la central. Acolo au atelierul lor si fac lucruri de calitate. Atelierul este chiar langa centralul mic(magazinul ala de pe coltul strazii, bazar cu de toate inclusiv sex shop:-p ).
Sper ca iti dai seama pe unde vine.[-o<

ancaaa
07.01.2008, 11:18:31
Stiu pe unde...mersi...o sa incercam...

CristinaMM
20.01.2008, 12:03:18
Nu prea inteleg...deci aurul alb este de fapt aur galben suflat cu ceva peste? Ca noi am vrea din aur alb, si parintii lui cipri insista sa ne dea ei aurul pentru verighete, si ar fi super sa le putem face la comanda.
Asa-i ca-mi spuneti si mie daca stiti despre ce-i vorba? :)

orhidutza
20.01.2008, 12:31:17
Nu prea inteleg...deci aurul alb este de fapt aur galben suflat cu ceva peste? Ca noi am vrea din aur alb, si parintii lui cipri insista sa ne dea ei aurul pentru verighete, si ar fi super sa le putem face la comanda.
din cate stiu eu, aurul alb se obtine din aur galben tratat cu rodiu... nu stiu insa daca se poate face la bijuterie din aur galben sa iti obtina aur alb... cel mai simplu e sa mergi la cateva bijuterii si sa vezi. Numai ca mai este o treaba, zici ca vor parintii lui Cipri sa va dea aurul... de cate carate este? ca in cluj nu prea se prelucreaza aur mai mare de 18 karate...(adica doar de 14 si 18 :) )

CristinaMM
20.01.2008, 12:46:15
din cate stiu eu, aurul alb se obtine din aur galben tratat cu rodiu... nu stiu insa daca se poate face la bijuterie din aur galben sa iti obtina aur alb... cel mai simplu e sa mergi la cateva bijuterii si sa vezi. Numai ca mai este o treaba, zici ca vor parintii lui Cipri sa va dea aurul... de cate carate este? ca in cluj nu prea se prelucreaza aur mai mare de 18 karate...(adica doar de 14 si 18 :) )

Serios?! Ce chestie...
oricum, mi se pare foarte complicata treaba cu verighetele la comanda, din aurul nostru est. Cred ca renunt la idee si luam ce ne place, gata facute. Plus ca nici nu vreau sa ne zica dupa aia ca ne-au dat aur bla-bla. O sa le zic ca eu nu port aur, decat alb :D (sa vezi ce fatza o sa faca :)) ).

orhidutza
20.01.2008, 13:01:30
Serios?! Ce chestie...
oricum, mi se pare foarte complicata treaba cu verighetele la comanda, din aurul nostru est. Cred ca renunt la idee si luam ce ne place, gata facute. Plus ca nici nu vreau sa ne zica dupa aia ca ne-au dat aur bla-bla. O sa le zic ca eu nu port aur, decat alb :D (sa vezi ce fatza o sa faca :)) ).
daca chiar isi doresc sa va dea aurul respectiv, puteti sa il luati si sa faceti o bratarica sau cercei/lantisor la copil cand va fi cazul :-$

CristinaMM
20.01.2008, 13:03:17
daca chiar isi doresc sa va dea aurul respectiv, puteti sa il luati si sa faceti o bratarica sau cercei/lantisor la copil cand va fi cazul :-$

Las ca o sa ni-l dea cand o sa fie bebe. Cred ca e o chestie sa dai la un nepotel, si alta sa dai la nora :D. Am io un pitic ca nu tre sa-mi dea nimeni nimic, mai ales daca n-am nevoie :)).

PS: Bine ca nu suntem offtopic=))

orhidutza
20.01.2008, 13:04:48
Las ca o sa ni-l dea cand o sa fie bebe. Cred ca e o chestie sa dai la un nepotel, si alta sa dai la nora :D. Am io un pitic ca nu tre sa-mi dea nimeni nimic, mai ales daca n-am nevoie :)).
pai io ce zic? asa impaci si capra si varza ... asta e principiul meu capital :)>-

diannaa
20.01.2008, 14:55:27
aurul alb alb care e in magazine e tratat cu rodiu de aceea e asa de alb,dar noua ne-a zis ca in timp(nu stiu cat)se duce.....asa ca am luat aur alb adevarat care un fel de galben ff deschis,dar nu albul ala stralucitor

12hanna
20.01.2008, 19:37:51
Deci: spuneti-mi si mie mai exact care e diferenta intre aurul de 14, 18 si 24k?
Si dak noi vrem cel mai subtire model posibil, din ce aur tre sa fie verighetele?:-\

diannaa
20.01.2008, 22:32:34
Deci: spuneti-mi si mie mai exact care e diferenta intre aurul de 14, 18 si 24k?
Si dak noi vrem cel mai subtire model posibil, din ce aur tre sa fie verighetele?:-\
cica maiindicat e sa-ti faci verighetele sin aur de 14 decat de 18 ca cel de 18 este mai moale si se indoaie mai usor la lovituri,este mai pur si nu are rezistenta mecanica.....de cel de 24 nu stiu,poate ca e la fel sai nu,sigur e mai scump......puritatea aurului.....poti sa faci si din platina:D

andreea_m
21.01.2008, 12:44:25
Sa stii ca aurul de 18 karate e mai moale, se zgarie mai usor, intradevar e mai frumos, noi asa am facut verighetele, dar se cam zgarie. Eu cred ca la o bijuterie pe care o purtam asa mult cel mai bine ar fi sa fie din aur de 14 karate
Cam asa arata verighetele noastre:-p

orhidutza
21.01.2008, 13:19:46
diferenta e cantitatea de aur din aliaj... ca nu exista aur pur ci doar aliaj, in aurul de 24k procentul de aur e mai mare, in cel de 14k procentul e mai mic... aurul insa e un metal moale... cel mai indicat pentru verighete e aliajul cel mai tare si mai rezistent, adica aurul de 14k :)

12hanna
21.01.2008, 16:18:18
Thanks!!!>:D< >:D< >:D<

cica maiindicat e sa-ti faci verighetele sin aur de 14 decat de 18 ca cel de 18 este mai moale si se indoaie mai usor la lovituri,este mai pur si nu are rezistenta mecanica.....de cel de 24 nu stiu,poate ca e la fel sai nu,sigur e mai scump......puritatea aurului.....poti sa faci si din platina:D

:D :D :D :D a da pot... dar pe langa pret... mai e si culoarea platinei... si mi-ar placea mai mult clasicul auriu.
Initial si noua ne-a placut platina (rezistenta in timp):)

Sa stii ca aurul de 18 karate e mai moale, se zgarie mai usor, intradevar e mai frumos, noi asa am facut verighetele, dar se cam zgarie. Eu cred ca la o bijuterie pe care o purtam asa mult cel mai bine ar fi sa fie din aur de 14 karate

Super verighetele voastre, SUPER!:x :x

soso
21.01.2008, 20:56:56
Buna fetelor! As avea o intrebare. Nu stiti vreo bijuterie in Cluj unde se pot micsora verighete de orice fel? A mea e gen antistres, cu un cerc care se misca pe mijloc. O alta problema este ca nu stiu dak cercul ala e aur alb sau altceva ori e doar stropit si risc ca la slefuire sa se duca....Sper sa ma puteti ajuta ca mi-e larga verigheta. :(( Mersi mult.^:)^

diannaa
21.01.2008, 22:50:50
Buna fetelor! As avea o intrebare. Nu stiti vreo bijuterie in Cluj unde se pot micsora verighete de orice fel? A mea e gen antistres, cu un cerc care se misca pe mijloc. O alta problema este ca nu stiu dak cercul ala e aur alb sau altceva ori e doar stropit si risc ca la slefuire sa se duca....Sper sa ma puteti ajuta ca mi-e larga verigheta. :(( Mersi mult.^:)^
nu stiu dar ai intrebat pe la bijuterii?unde le-ati facut nu le pot micsora?

orhidutza
22.01.2008, 09:42:14
cel mai sigur e sa intrebi la bijuterii... majoritatea ce vand au si bijutier pt ajustat... acuma daca e din aceea antistres nu stiu exact daca se poate micsora...

marcy_elena
22.01.2008, 09:48:45
sunt super frumoase!!...unde le-ati facut si cam cat v-au costat?..chiar is tare faine...felicitari pt alegere

andreea_m
22.01.2008, 12:29:19
Super verighetele voastre, SUPER!:x :x
Mercii>:D<

andreea_m
22.01.2008, 12:31:13
Si eu zic ca trebuie ca cauti in multe locuri, eu din cate stiu, ne-a spun de acolo de unde ne-am luat verighetele, cele antistres nu se pot stramta, ca nu se pastreaza modelul, numai daca o refaci toata:-? . Merita sa incerci

andreea_m
22.01.2008, 12:35:21
sunt super frumoase!!...unde le-ati facut si cam cat v-au costat?..chiar is tare faine...felicitari pt alegere
Merci, le-am facut in central la etajul doi, cred, Gemstones. Au modele f dragute:-p

soso
22.01.2008, 16:41:55
nu stiu dar ai intrebat pe la bijuterii?unde le-ati facut nu le pot micsora?
Eu sunt din Bistrita. Verighetele le-am luat gata facute. Atunci mi-era parca mai buna...:-<

katalinagy
25.01.2008, 13:41:48
La Blanka langa Mini Central se fac verighete foarte frumoase , si in Central in etajul doi se fac verighete faine .
Pupici

cami777
29.01.2008, 22:53:32
Merci, le-am facut in central la etajul doi, cred, Gemstones. Au modele f dragute:-p
Apropo de Gemstones, Central, etajul doi...acolo ne-am facut si noi verighetele...model superb, executie execrabila. Mostra arata minunat, dar cand mi-au adus verigheta, am plans...de nervi. Si doar verigheta mea a fost 23 milioane...deci, mare atentie cu Gemstones. Pot sa va spun ca e din aur alb+diamante, dar m-am grabit. La banii astia puteam sa gasesc de o calitate net superioara in alta parte.

CristinaMM
29.01.2008, 23:02:34
Apropo de Gemstones, Central, etajul doi...acolo ne-am facut si noi verighetele...model superb, executie execrabila. Mostra arata minunat, dar cand mi-au adus verigheta, am plans...de nervi. Si doar verigheta mea a fost 23 milioane...deci, mare atentie cu Gemstones. Pot sa va spun ca e din aur alb+diamante, dar m-am grabit. La banii astia puteam sa gasesc de o calitate net superioara in alta parte.

Multumim ca ne-ai spus!

cami777
30.01.2008, 22:00:52
Multumim ca ne-ai spus!
cu mare drag. eu sunt in continuare tare nemultumita de verigheta mea :( dar asta e...m-am grabit. la sfarsitul saptamanii acesteia intentionez sa le-o duc inapoi ca sa o mai corecteze pentru ca imi agata hainele si ma jeneaza la degetul mic :( am crezut ca aleg cea mai buna bijuterie din cluj si cand colo...vai, cand am vazut ca verigheta comandata era mult mai prost lucrata decat mostra, mi s-au umplut ochii de lacrimi. pana la urma au gasit o solutie...au trimis mostra la largit, dar vreau sa va spun ca am dus-o la alta bijuterie la evaluat si mi-au aratat cu o lupa greselile de fabricatie pe care eu nu aveam de unde sa le stiu, sa le observ. sunt greseli grosolane. asta e! invatatura de minte!

mee
31.01.2008, 10:42:47
cu mare drag. eu sunt in continuare tare nemultumita de verigheta mea :( dar asta e...m-am grabit. la sfarsitul saptamanii acesteia intentionez sa le-o duc inapoi ca sa o mai corecteze pentru ca imi agata hainele si ma jeneaza la degetul mic :( am crezut ca aleg cea mai buna bijuterie din cluj si cand colo...vai, cand am vazut ca verigheta comandata era mult mai prost lucrata decat mostra, mi s-au umplut ochii de lacrimi. pana la urma au gasit o solutie...au trimis mostra la largit, dar vreau sa va spun ca am dus-o la alta bijuterie la evaluat si mi-au aratat cu o lupa greselile de fabricatie pe care eu nu aveam de unde sa le stiu, sa le observ. sunt greseli grosolane. asta e! invatatura de minte!
Ai platit integral inainte sa le vezi? N-ai putut sa le refuzi?

cj83cia
31.01.2008, 11:01:30
Si eu mi-am cumparat tot de la ei, si sunt f multumita de alegere. Imi pare rau ca nu oti sa spui si tu acelasi lucru...

andreea_m
31.01.2008, 11:06:33
Pacat ca ati avut probleme, noi am fost foarte multumiti, au iesit cum ne-am dorit:">

cami777
31.01.2008, 16:31:43
eu mi-am comandat un model mai deosebit, cu multe pietre si probabil ca si din cauza asta nu au reusit sa-l scoata asa cum ar fi trebuit. de fapt, asta nu ar trebui sa fie o problema atata timp cat ai o afacere de genul asta, dar... si de fapt, daca nu eram presati de timp, le-as fi refuzat verighetele. dar nu aveam cum sa le refuz pentru ca aveam logodna la biserica si nu se putea face fara verighete...a fost o poveste trista pentru mine si de aceea va spun sa fiti foarte foarte atente la toate detaliile. cereti chiar si o lupa ca sa puteti vedea detaliile monturilor

cami777
31.01.2008, 16:35:07
Ai platit integral inainte sa le vezi? N-ai putut sa le refuzi?
le-am platit doar un mic avans si sincer nici un moment nu m-am gandit ca nu vor reusi sa le faca asa cum trebuie. pe prima verigheta pe care mi-au adus-o am refuzat-o pentru ca era lucrata jenant. se vedeau cu ochiul liber defectele...daca era vorba de o piulita nu mi-ar fi fost ciuda, dar o bijuterie cu diamante... pana la urma mi-au dat mostra pe care au largit-o putin, dar nici aceasta nu este lucrata asa cum trebuie.maine merg pe la ei sa le-o pun in brate pt ca este in garantie. oricum nu e ok deloc, agata hainele si ma si jeneaza la degetul mic. eu sunt tare dezamagita

cj83cia
31.01.2008, 16:43:56
eu mi-am comandat un model mai deosebit, cu multe pietre si probabil ca si din cauza asta nu au reusit sa-l scoata asa cum ar fi trebuit.
si a mea are 7 diamante

lllorelllei
01.02.2008, 15:07:23
Mi-am gasit si eu verigheta care ma reprezinta ;)) De la magazinul cellini din iulius, a mea costa cam 270 ron. Ce-mi place e ca nu-s set , asa ca mirele meu poate sa-si aleaga un model care se potriveste cu al meu, dar care sa-l reprezinte pe el. A mea e tare subirica . Va atasez o poza cu ea. Acolo mi-au zis ca va fi gata cam intr-o luna jumatate iar eu abia astept sa o vad

CristinaMM
01.02.2008, 15:11:38
Mi-am gasit si eu verigheta care ma reprezinta ;)) De la magazinul cellini din iulius, a mea costa cam 270 ron. Ce-mi place e ca nu-s set , asa ca mirele meu poate sa-si aleaga un model care se potriveste cu al meu, dar care sa-l reprezinte pe el. A mea e tare subirica . Va atasez o poza cu ea. Acolo mi-au zis ca va fi gata cam intr-o luna jumatate iar eu abia astept sa o vad

E foarte dragut! O sa merg si eu acolo :).

cami777
01.02.2008, 16:07:31
foarte draguta. sa-ti poarte noroc!

12hanna
02.02.2008, 21:04:28

SUPERBA!
Cam asa de subtiri le vrem si noi... cat mai subtiri.8-} 8-}

lllorelllei
03.02.2008, 14:19:00
Ma bucur ca va place verigheta pe care am ales-o:) .Acuma insa a aparut o noua problema, si va intreb pe voi ce pareri, idei, opinii, experiente aveti. Viitoarea mea mama-soacra ne-a propus , ca sa mai reducem din cheltuieli, (si-asa o facem pe banii nostrii si fara masa cu strangere de fonduri), sa ne dea ea o pereche de verighete pe care le are cumparate mai demult si pe care sa le modificam noi cum vrem.
Acuma vine intrebarea :) Unde am putea face asta? La cellini inca nu am intrebat, acolo unde vazusem verighta, ca inca nu am ajuns acolo, dar am mai intrebat la firme din acestea gen sabrini sau altele si mi-au zis ca nu fac cu aurul clientilor. Atunci ma gandesc ca poate la bijuterii mai mici. Poate la blanka ? Ce stiti? Sau alte pareri ?

12hanna
03.02.2008, 18:45:03
Mda, si noi avem aceeasi propunere din partea socrilor: verigheta lui (ca nu o mai poarta de mult) + inca ceva aur = verighetele noastre subtirele...:x :x :x
Deci unde se poate face o astfel de "afacere"?:D

lllorelllei
03.02.2008, 19:12:15
Ca sa vezi ce ne-am nimerit :-p Poate ne intalnim la bijuteria pe care sper sa o aflam :-p

12hanna
03.02.2008, 20:26:53
Yep, ne vedem! :grouphug: :* :* :*

katalinagy
04.02.2008, 15:22:32
Mda, si noi avem aceeasi propunere din partea socrilor: verigheta lui (ca nu o mai poarta de mult) + inca ceva aur = verighetele noastre subtirele...:x :x :x
Deci unde se poate face o astfel de "afacere"?:D

La bijuteria Blanka sigur se poate face astfel de afacere:-p ca si noi am avut aurul si am dat in schimbul unei perechi de verighete pe care am ales noi.
Noi in Blanka am facut asa fel verighetele.

12hanna
04.02.2008, 20:00:57
Mersi!
Bine de stiut! ;-) ;-)

marcy_elena
05.02.2008, 17:01:00
si noi facem la fel...tre sa pornim in cautare de bijuterii care accepta propunerea noastra...de alessa stiu ca am intrebat la Nunta la Palat...am auzit ca si pierlotti...daca mai aflati voi voi ceva...sa ma tineti la curent

andra13
05.02.2008, 18:55:00
si noi facem la fel...tre sa pornim in cautare de bijuterii care accepta propunerea noastra...de alessa stiu ca am intrebat la Nunta la Palat...am auzit ca si pierlotti...daca mai aflati voi voi ceva...sa ma tineti la curent

Si bijuteriile de pe Eroilor confectioneaza verighete cu aurul clientilor, dar va costa manopera...bineinteles, nu foarte mult!Oricum, faceti o economie considerabila!!!
Mult succes!

marcy_elena
06.02.2008, 00:25:51
Si bijuteriile de pe Eroilor confectioneaza verighete cu aurul clientilor, dar va costa manopera...bineinteles, nu foarte mult!Oricum, faceti o economie considerabila!!!
Mult succes!
vai ce bine!! deci si pe eroilor!...super...stii cum e...ca o sa investim in ele...ca is pe termen f lung...defapt pe viatza...si trebuie sa fie de calitate superioara...deci o sa ne plimbam prin mai multe locuri inainte de a lua o decizie...dar e bine de stiut pe unde sa mergem:)

medutza
18.02.2008, 10:29:23
exista undeva in cluj bijuterii Coriolan?am auzit multe despre ele si mi-am gasit si eu ceva frumos pe situl lor dar acolo scrie ca magazine sunt in oradea,parca.in cluj nimic?#-o

marcy_elena
18.02.2008, 17:47:47
fetelor azi am facut comanda la verighete! la alessa!!:D:D:D...au si in central sus la et 2 si si in polus:P...noi am dus o poza cu ce ne-am dori si cu modificarile care le-am vrea si bijutierul a zis ca le va face exact cum le dorim:D..speram asa si fie si abia astept sa le primim...ei includ in pret si garantie si si curatare (la o juma de an...dupa care periodic poti sa le duci la curatat ca le fac frumoase frumoase iar pentru o suma mica)...vroiam sa zic ca am fost la bijuterii care accepta la schimb aurul clientului dar sincer nu mi se pare ca merita...ei ti-l cumpara cu cel mult 40 de RON...( asta daca bijuteria e in stare perfecta si e aur de 14 carate ..daca nu se mai scade din pret)..si apoi tie iti fac verighetele la pretul de 80 de RON pe gram sau 90...noi am vandut aurul ce il aveam si am facut la alessa( ei nu accepta schimb)..si cred ca a fost o alegere f buna:)...ramane de vazut

medutza
20.02.2008, 17:45:50
deci sa inteleg ca nu exista bijuterii coriolan in cluj?nici macar o reprezentanta?:(

karina2oo4
20.02.2008, 19:09:43
deci sa inteleg ca nu exista bijuterii coriolan in cluj?nici macar o reprezentanta?:(

din cate am inteles eu cei de la coriolan colaboreaza cu o bijuterie din dej, undeva pe strada bobalnei. au fost si la expomariage

medutza
21.02.2008, 10:06:34
din cate am inteles eu cei de la coriolan colaboreaza cu o bijuterie din dej, undeva pe strada bobalnei. au fost si la expomariage
ok,mersi.eu am auzit de oradea.dar in dej e si mai bine pentru ca e mai aproape^:)^

roxana
21.02.2008, 10:12:40
verighetele pe cand trebuie? pentru casatoria civila, sau doar la cununie?
Noi n-o sa facem logodna la biserica inainte, dar am vazut ca unele miresici poarta verighetele de la casatoria civila. este ceva regula?

diannaa
21.02.2008, 12:28:40
verighetele pe cand trebuie? pentru casatoria civila, sau doar la cununie?
Noi n-o sa facem logodna la biserica inainte, dar am vazut ca unele miresici poarta verighetele de la casatoria civila. este ceva regula?
verighetele se pun la biserica....pt civila nu trebuie,poate si le pun ca asa vor,dar doar in biserica se pun pe degete

corinka
21.02.2008, 12:56:52
am vazut modele frumoase pe site-ul Bijuteriei Blanka. Noi vrem sa incercam acolo. Sper sa ne hotaram asupra vreunui model.

nu stiti cum se "comporta" aurul alb? se murdareste? eu as vrea o combinatie de aur galben cu aur alb.

orhidutza
21.02.2008, 15:44:23
nu stiti cum se "comporta" aurul alb? se murdareste? eu as vrea o combinatie de aur galben cu aur alb.
aurul alb devine galben dupa o perioada caci se duce rodiul cu care e tratat sa fie alb :)

medutza
21.02.2008, 15:55:25
aurul alb devine galben dupa o perioada caci se duce rodiul cu care e tratat sa fie alb :)
serios?si nu se poate curata?ca si eu vroiam aur alb si galben dar acum ma mai gandesc#-o .nu vreau sa mi se ingalbeneasca ca doar deaia il iau alb sa ramana asa.alta belea pe capul nostru:((

Taja
21.02.2008, 16:00:05
serios?si nu se poate curata?ca si eu vroiam aur alb si galben dar acum ma mai gandesc#-o .nu vreau sa mi se ingalbeneasca ca doar deaia il iau alb sa ramana asa.alta belea pe capul nostru:((

eu stiu ca daca verighetele sint din aur alb + aur galben , sau cu model, nu se pot largi, modifica din aceasta cauza. sa-ti dau un exemplu: noi ne-am luat verighetele iarna si au fost bune, perfecte, a venit vara, degetele se umfla la caldura si mi-era stramta. am mers si am largit verighetele cu o jumatate de numar. dar daca erau cu model sau cu multe pietre, aur alb + galben, nu se putea.
asa ca mare grija ce iti alegi:D

corinka
21.02.2008, 16:10:44
eu stiu ca daca verighetele sint din aur alb + aur galben , sau cu model, nu se pot largi, modifica din aceasta cauza. sa-ti dau un exemplu: noi ne-am luat verighetele iarna si au fost bune, perfecte, a venit vara, degetele se umfla la caldura si mi-era stramta. am mers si am largit verighetele cu o jumatate de numar. dar daca erau cu model sau cu multe pietre, aur alb + galben, nu se putea.
asa ca mare grija ce iti alegi:D
multumim de sfat! vom avea grija.

vio
22.02.2008, 13:57:39
Cred ca am mai scris undeva: aurul alb NU este aur galben tratat cu rodiu
Doar ca ceeea ce vedeti voi in magazine aur alb super stralucitor este aur alb dar ca sa arate mai ok se trateaza cu rodiu( care in timp se mai sterge, dar se poate si reface: lucru testat de mine cu inelul). parerea mea (care am verigheta de aur alb de un an jumate) ca la fel se murdareste/zgarie aurul alb ca si cel galben.

Sfat : intradevar am inteles ca nu prea e indicata combinarea lor(aur alb+aur galben) din mai multe motive

corinka
22.02.2008, 13:58:55
Sfat : intradevar am inteles ca nu prea e indicata combinarea lor(aur alb+aur galben) din mai multe motive
cum ar fi? :-\

vio
22.02.2008, 14:04:38
cum ar fi? :-\
cazul1: de ex daca vrei sa fie stramtata( stiu un caz ) in care s-au dezlipit la strangere si lupitura ti-o fac cu aur galben..sii nu mai arata la fel.
cazul 2: am o prietena care are aur galben + alb . daca nu o luam sa o studiez amanunti nu imi dadeam seama ca e si cu alb..galbenul e mai "intens" si fura din culoarea albului. (aici clar ca tine si de gusturi SI de model.)

Edit: Pt Corinka: tot la Blanka am facut si noi verighetele.

medutza
22.02.2008, 16:03:40
super,deci inca o data planul de acasa nu mi se potriveste cu cel din targ.si eu vroiam verighetele cu combinatia asta de alb si galben,sau sa fie cu model,stiu eu,vroiam ceva mai deosebit,dar acum nu mai stiu ce vreau:(( .adica stiu,vreau sa ma tina o viata intreaga,sau aproape:-p

medutza
22.02.2008, 16:15:35
acum m-am uitat si eu pe situl bijuteriei blanka si sunt modele foarte draguta.am notat-o pe lista,sa incercam si acolo.poate,poate am gasi ceva[-o<

vio
22.02.2008, 16:16:37
super,deci inca o data planul de acasa nu mi se potriveste cu cel din targ.si eu vroiam verighetele cu combinatia asta de alb si galben,sau sa fie cu model,stiu eu,vroiam ceva mai deosebit,dar acum nu mai stiu ce vreau:(( .adica stiu,vreau sa ma tina o viata intreaga,sau aproape:-p
NU plange :P ca se poate si combinate daca esti hotarata ca asa vrei.... eu am vazut una care imi placea cum arata (combinatie de aur alb si galben) dar nu foarte amestecate culorile si parca era mai mult alb....
IAR la partea cu modificatul..oricum e de preferat sa nu o tot modifici la dimensiune ( o iei de la inceput sa nu fie nici f stramta si nici f larga, in caz ca variaza putin dimensiunea degetului).
Spor la cautari.

Taja
22.02.2008, 16:28:22
NU plange :P ca se poate si combinate daca esti hotarata ca asa vrei.... eu am vazut una care imi placea cum arata (combinatie de aur alb si galben) dar nu foarte amestecate culorile si parca era mai mult alb....
IAR la partea cu modificatul..oricum e de preferat sa nu o tot modifici la dimensiune ( o iei de la inceput sa nu fie nici f stramta si nici f larga, in caz ca variaza putin dimensiunea degetului).
Spor la cautari.

si daca te ingrasi/slabesti? n-ai cum sa ramai la aceeasi greutate toata viata doar daca est f norocos.
o verigheta cu model/combinatie de aur galben, alb nu se poate largi/stramta. chiar si una cu multe pietre. a mea are un diamant minuscul si cand mi-am largit-o cu o jumatate de numar, mi-au spus ca s-ar putea sa nu fie posibil, decat daca mi-o toarna din nou. din fericire s-a putut.

cami777
22.02.2008, 19:47:07
fetelor si eu am verigheta din aur alb si o port de 5 luni. nu are nimic e ok, doar ca se zgarie usor. si nu e suflata cu rodiu cum am citit pe aici. e pur si simplu aur alb, care e de fapt aur galben in aliaj cu rodiu. deci nu e aur alb peste care s-a suflat o pelicula de rodiu, cum am citit mai sus. sunt ok, nu va speriati. doar sa fiti f atente unde le comandati. si nu achitati produse inainte de a le primi. daca vi se solicita avans, achitati avansul minim

dandelion
22.02.2008, 21:39:34
fetelor si eu am verigheta din aur alb si o port de 5 luni. nu are nimic e ok, doar ca se zgarie usor. si nu e suflata cu rodiu cum am citit pe aici. e pur si simplu aur alb, care e de fapt aur galben in aliaj cu rodiu. deci nu e aur alb peste care s-a suflat o pelicula de rodiu, cum am citit mai sus. sunt ok, nu va speriati. doar sa fiti f atente unde le comandati. si nu achitati produse inainte de a le primi. daca vi se solicita avans, achitati avansul minimSi eu port de un an de zile inelul cu care m-a cerut "oficial" al meu..e din aur alb, si nu s-a ingalbenit deloc:)>-

diannaa
22.02.2008, 22:19:57
fetelor si eu am verigheta din aur alb si o port de 5 luni. nu are nimic e ok, doar ca se zgarie usor. si nu e suflata cu rodiu cum am citit pe aici. e pur si simplu aur alb, care e de fapt aur galben in aliaj cu rodiu. deci nu e aur alb peste care s-a suflat o pelicula de rodiu, cum am citit mai sus. sunt ok, nu va speriati. doar sa fiti f atente unde le comandati. si nu achitati produse inainte de a le primi. daca vi se solicita avans, achitati avansul minim
si am mea e din aur alb netratat....e ok pana acum dar a sotului s-a zgariat tare ,este destul de sensibila..

lllorelllei
22.02.2008, 23:35:22
Ma lamuriti si pe mine cu ceva ?:-? Care e diferenta dintre aur alb si platina?

corinka
22.02.2008, 23:36:57
eu siam ca platina este un alt metal si ca e mai valoros decat aurul.

corinka
22.02.2008, 23:37:43
si e tot alba sau, mai precis, argintie.

cami777
23.02.2008, 14:08:28
Ma lamuriti si pe mine cu ceva ?:-? Care e diferenta dintre aur alb si platina?
platina este mai pretioasa si mai scumpa 8-|

cami777
23.02.2008, 14:09:24
si am mea e din aur alb netratat....e ok pana acum dar a sotului s-a zgariat tare ,este destul de sensibila..
am observat si eu asta. aurul alb se zgarie mult mai usor decat cel galben.

12hanna
27.02.2008, 11:51:42
<:-P <:-P <:-P <:-P Yupyyyy!!! Ieri am dat comanda pt verighete. Vor fi din aur galben, lucios si subtirele (1,5 mm). Eu le-as fi vrut mai subtiri dar tipa zicea ca nu crede ca s-ar putea face....... In 7 mergem sa le luam si in 8 sarbatorim 5 ani de cand suntem impreuna. A, sunt de la o bijuterie mai sus de Central (vis-a-vis) si ne costa cam 3-400 lei ambele. :x :x :x :x :x

lllorelllei
27.02.2008, 12:18:31
<:-P <:-P <:-P <:-P Yupyyyy!!! Ieri am dat comanda pt verighete. Vor fi din aur galben, lucios si subtirele (1,5 mm). Eu le-as fi vrut mai subtiri dar tipa zicea ca nu crede ca s-ar putea face....... In 7 mergem sa le luam si in 8 sarbatorim 5 ani de cand suntem impreuna. A, sunt de la o bijuterie mai sus de Central (vis-a-vis) si ne costa cam 3-400 lei ambele. :x :x :x :x :x

Wow, 1,5 mm, sa pui poze cand sunt gata :D Si eu vroiam subtiri de tot dar mie mi-a zis ca mai putin de 2 mm nu merge:( Dar poate il modific:D