PDA

Versiunea completa : Meniul

airiana
25.04.2010, 20:11:37
Ati ales meniul la nunta? Ce nu ati vrea sa lipseasca, ce nu va doriti?
Eu vreau un platou bogat, jumate cu preparate din branza, apoi o supa de pui de casa, cu taietei de casa si rasol, un fel cu carne si poate sarmale la sfarsit..Inca nu sunt sigura cu ceea ce vreau dupa supa..8-|

airiana
25.04.2010, 20:13:16
A, nu vreau peste ca si fel cald, poate doar pe platou..

ana_strumfi
25.04.2010, 20:42:32
Ati ales meniul la nunta? Ce nu ati vrea sa lipseasca, ce nu va doriti?
Eu vreau un platou bogat, jumate cu preparate din branza, apoi o supa de pui de casa, cu taietei de casa si rasol, un fel cu carne si poate sarmale la sfarsit..Inca nu sunt sigura cu ceea ce vreau dupa supa..8-|

Oricat nu mi-ar placea ideea de sarmale, e cea mai buna solutie pentru felul final, in caz ca raman mai multi invitati decat se asteapta(ultimul fel se comanda intr-un nr mai mic). Cred ca nu vrem supa.
Am vrut sculturi de fructe dar mi se pare prea scump pentru cat ofera. Ca si meniu, desi ne plac tot felul de preparate speciale si exotice, nu ne vom abate mult de la clasic...ca nu cumva invitatii sa ramana flamanzi si sa comande pizza.

>:D<

airiana
25.04.2010, 21:02:46
Oricat nu mi-ar placea ideea de sarmale, e cea mai buna solutie pentru felul final, in caz ca raman mai multi invitati decat se asteapta(ultimul fel se comanda intr-un nr mai mic). Cred ca nu vrem supa.
Am vrut sculturi de fructe dar mi se pare prea scump pentru cat ofera. Ca si meniu, desi ne plac tot felul de preparate speciale si exotice, nu ne vom abate mult de la clasic...ca nu cumva invitatii sa ramana flamanzi si sa comande pizza.

Eu am nunta de zi, de aceea vreau supa. Pentru nunta de noapte, in loc de supa merge mai bine un fel cald. Sa aveti grija cu meniul, sa nu fie foarte extravagant. Am fost la anul nou la un restaurant din Baia Mare si au servit la masa doar feluri exotice. Abia am putut manca ceva. Am venit cu o foame de aclo..

ceska
26.04.2010, 08:00:44
eu ce stiu sigur ca nu vreau supa de carne...eu m am gandit la o ciorbita...in rest vom mai vedea de meniu...iar la sfarsit...sarmale...

manuelabutean
26.04.2010, 08:56:13

si eu sunt de parere ca la noi merge cel mai bine stilul clasic....asa sunt obisnuiti oamenii si e bine sa le dai ce le place :)

airiana
06.05.2010, 17:49:12
M-am razgandit cu sarmalele..si cu supa de pui..acum vreau ciorba taraneasca...si 2 feluri calde dupa, plus desert ..si bineinteles, primul e platoul..

airiana
07.05.2010, 13:52:23
Miresicilor care ati avut nunta, ce meniu ati ales?Poate ne inspiram si noi...;-):-?

lore_vasc
08.05.2010, 12:40:08
Miresicilor care ati avut nunta, ce meniu ati ales?Poate ne inspiram si noi...;-):-?
Eu nu imi aduc aminte numai din mare ce am avut:
-aperitivul care a fost foarte bogat
-ciorba taraneasca de vita
-piept de pui Melody(ceva specialitatea casei) cu ceva orez facut nu stiu cum:))
-cotlet de porc cu piure de cartofi.....s-a dat si salata dar nu stiu de care
-tort
-sarmale dar nu multe
Va spun sincer am mancat doar din aperitiv si am gustat din pieptul de pui doua imbucaturi in rest nu stiu nimic8-}
Lumea a spus ca a fost exagerat de multa mancare,daca dadeam doar 1 fel II era suficient,iar fara sarmale nu se putea ca multa lume ne-au zis:,,ce nunta ii aia fara sarmale,,:>

lolicriss1234
08.05.2010, 17:16:25

la aperitiv nu mai retin exact ce era ....dar a fost foarte bogat
gustare calda I am avut file de peste cu cartofi natur
gustare calda II muschi de porc si muschi de vita cu sos alb si sos brun cu orez si ardei copti ....care a fost laudata de majoritatea nuntasilor
tort
a mai fost ceva rulada satmareana din piept de pui
noi am servit si pepene rosu si galben ....care a fost aranjat foarte frumos pe farfurie ...........
si dimineata s-a servit supa de fazan ........

cam atat imi amintesc din meniul avut de noi
dar in orice caz a fost foarte multa mancare
noi am optat pt varianta fara sarmale .....doar ca ai mei au insistat pt supa ....care s-a dat doar la final pana la urma

airiana
13.05.2010, 13:33:55
M-am tot gandit si mi-ar placea sa am un meniu de toamna la nunta, adica alune de padure, struguri, gutui, pere, prune pe masa. La meniu inca nu m-am hotarat, dar vreau in principiu sa fie ceva cald (macar 2 portii). Lore, mi-a placut ideea de ciorba de vacuta de la tine, cred ca asta as vrea. La restul felurilor, ce sa aleg sa fie de toamna?

lore_vasc
13.05.2010, 17:18:19
M-am tot gandit si mi-ar placea sa am un meniu de toamna la nunta, adica alune de padure, struguri, gutui, pere, prune pe masa. La meniu inca nu m-am hotarat, dar vreau in principiu sa fie ceva cald (macar 2 portii). Lore, mi-a placut ideea de ciorba de vacuta de la tine, cred ca asta as vrea. La restul felurilor, ce sa aleg sa fie de toamna?
Legat de fructe nu ar fi nici o problema dar la mancare nu am nici o idee numai de nu vrei sa dai:sarmale in frunza de vita de vie,ceva piure de castane:D....sincer sa alegi mancarea in functie de anotimp cam complicat.

BRIana22
13.05.2010, 19:54:55
Noi am mers pe meniu destul de traditional:
- aperitiv bogat
- ciorba taraneasca
- piept de pui "impachetat" si cu putina smantana si cascaval la cuptor + glob de orez si legume + salata
- gordon bleu (1buc.) si cotlet porc cu sos ciuperci + piure cartofi+salata
- tort
- sarmale

Sper ca nu le-am incurcat ca nu am cautat agenda de nunta sa vad exact8-}.

Airiana, sfatul meu este sa nu te abati foarte mult de la traditional. Eu una la nuntile la care am fost si nu s-a mers pe traditional a plecat lumea "flamanda" acasa...sau mai rau, si-au comandat pizza pe afara. Nu e de dorit !

Cinderela02
13.05.2010, 20:12:36
Buna, miresici!
Am ajuns si eu la partea cu meniul, acusi e nunta noastra ;-) Sa va zic la ce ne-am gandit:
- aperitiv bogat;
- saramura de pui cu mamaliga sau peste cu cartofi natur (aici nu ne-am hotarat inca);
- inghetata profiterol;
- ceafa de porc la gratar si piept de pui la gratar cu salata de vara;
- tort de menta cu ciocolata si martipan.

Noi o sa facem nunta de noapte, asa e in Moldova si va fi si duminica. Ma gandesc ca 4 feluri de mancare ar fi prea mult... Voi ce parere aveti? la noi nu e obiceiul cu supa, desi mie mi se pare o idee buna, eu mai degraba as manca o supa decat sa ma indop cu atatea carnuri:D La sarmale am renuntat. Am pus si profiterol, ca e vara, va fi cald, si probasbil lumea va aprecia ceva racoritor.

airiana
13.05.2010, 20:41:17
Noi am mers pe meniu destul de traditional:
- aperitiv bogat
- ciorba taraneasca
- piept de pui "impachetat" si cu putina smantana si cascaval la cuptor + glob de orez si legume + salata
- gordon bleu (1buc.) si cotlet porc cu sos ciuperci + piure cartofi+salata
- tort
- sarmale

Sper ca nu le-am incurcat ca nu am cautat agenda de nunta sa vad exact8-}.

Airiana, sfatul meu este sa nu te abati foarte mult de la traditional. Eu una la nuntile la care am fost si nu s-a mers pe traditional a plecat lumea "flamanda" acasa...sau mai rau, si-au comandat pizza pe afara. Nu e de dorit !
Briana, ai avut feluri foarte apetisante la nunta. Nu vreau ceva sofisticat, vreau ca toata lumea sa poata manca. Ai dreptate, decat sa imi mearga invitatii cu burta goala acasa:))

airiana
13.05.2010, 20:42:47
Legat de fructe nu ar fi nici o problema dar la mancare nu am nici o idee numai de nu vrei sa dai:sarmale in frunza de vita de vie,ceva piure de castane:D....sincer sa alegi mancarea in functie de anotimp cam complicat.
O a aleg ceva ce se ofera la toate nuntile, nu imi mai bat capul ^:)^

airiana
13.05.2010, 20:46:40
Buna, miresici!
Am ajuns si eu la partea cu meniul, acusi e nunta noastra ;-) Sa va zic la ce ne-am gandit:
- aperitiv bogat;
- saramura de pui cu mamaliga sau peste cu cartofi natur (aici nu ne-am hotarat inca);
- inghetata profiterol;
- ceafa de porc la gratar si piept de pui la gratar cu salata de vara;
- tort de menta cu ciocolata si martipan.

Noi o sa facem nunta de noapte, asa e in Moldova si va fi si duminica. Ma gandesc ca 4 feluri de mancare ar fi prea mult... Voi ce parere aveti? la noi nu e obiceiul cu supa, desi mie mi se pare o idee buna, eu mai degraba as manca o supa decat sa ma indop cu atatea carnuri:D La sarmale am renuntat. Am pus si profiterol, ca e vara, va fi cald, si probasbil lumea va aprecia ceva racoritor.
Meniul suna bine. Si eu cred ca 3 feluri ajunge, mai ales ca dai inghetata si tort.La nasa mea la nunta au fost 3 feluri, eu pe al treilea nu l-am putut manca.. Eu cum am unul din feluri supa, de care nu prea te saturi, voi avea si un al 4 lea fel.

lore_vasc
13.05.2010, 21:30:17
Citind ce a scris Brianna se pare ca am avut aproape la fel meniul doar ca noi am dat fara gordon bleau in rest sunt exact la fel(eu nu mi-am mai adus aminte ca orezul avea legume si pe langa pieptul de pui erau ciuperci:D).
Airiana eu zic ca ai luat o decizie buna;-)

roxitzy_ra
13.05.2010, 21:54:39
Vad ca toate aveti mancaruri f bune la meniu, sa va zic si eu la ce ne-am gandit noi si cred ca asa va si ramane nu prea vrem sa schimbam nimic:
- aperitiv bogat
- ciorba taraneasca de vacuta
- escalop cu carfoti piure si salata
- tort
- file de peste facut in folie cu lamaie si cu mamaliga (poate si cateva legume)

ce ziceti?????

lore_vasc
13.05.2010, 22:31:16
Vad ca toate aveti mancaruri f bune la meniu, sa va zic si eu la ce ne-am gandit noi si cred ca asa va si ramane nu prea vrem sa schimbam nimic:
- aperitiv bogat
- ciorba taraneasca de vacuta
- escalop cu carfoti piure si salata
- tort
- file de peste facut in folie cu lamaie si cu mamaliga (poate si cateva legume)

ce ziceti?????
Suna foarte bine doar ca eu am retinere la peste,eu cel putin nu am participat la nici o nunta sa aiba in meniu peste.....un var de-al meu a avut la nunta dar nu am fost la nunta lui si de la neamuri ni s-a zis ca s-a mancat cat de cat....ii riscul cu oameni la care nu le prea place pestele(oricare ar fi tipul).Bineanteles si de prin ce zone va vin invitatii ca poate sunt care sunt obisnuiti cu peste in meniu;-)

Ramontzy
13.05.2010, 22:52:24
si noi ne-am gandit la peste...apoi eu sper sa manace lumea, ca pestele e bun si sanatos. meniul nostru suna cam asa:
-aperitiv bogat
-supica cu taietei
-friptura de vita si porc cu orez si legume si ceva sos dar inca nu stiu exact de care + salata,cred
- peste cu cartofi natur
-tort
-piept de pui cu o salata cu salata verde,rosii,castraveti,masline,branza si nu mai stiu ce.
cam asa m-am gandit, apoi vedem ce modificari mai apar.

BRIana22
14.05.2010, 09:26:27
Citind ce a scris Brianna se pare ca am avut aproape la fel meniul doar ca noi am dat fara gordon bleau in rest sunt exact la fel(eu nu mi-am mai adus aminte ca orezul avea legume si pe langa pieptul de pui erau ciuperci:D).
Airiana eu zic ca ai luat o decizie buna;-)
A fost un glob de orez si langa el legume fierte (de genul celor congelate), iar cotletul de porc la gratar avea un sos cu ciuperci deasupra (nu erau separat ciupercile).;;) In rest, da, am mers pe traditional.
Multa mancare pentru o noapte insa daca asa se face la noi in zona, ne conformam.

airiana
19.05.2010, 20:44:02
Platoul ca sa fie bogat, cate piese trebuie sa aiba?

airiana
19.05.2010, 20:46:44
Aperitivul..adica, nu platoul..

Tilla
19.05.2010, 20:53:18
Eu am doi prieteni bucatari si m-au sfatuit sa fac aperitivul mai slabut si mancarea de dupa mai consistenta. Nu stiu de ce dar mi-a spus ca asa trebuie. Nici eu nu stiu ce voi avea ca aperitiv.

airiana
19.05.2010, 21:42:33
Mie toata lumea mi-a spus ca aperitivul trebuie sa fie foarte bogat, el face prima impresie si de obicei il mananca toata lumea...mai ales ca le e foame, dupa paraca mai trece foamea..Si restul felurilor conteaza, dar parca nu atat de mult.

lore_vasc
19.05.2010, 22:34:11
Mie toata lumea mi-a spus ca aperitivul trebuie sa fie foarte bogat, el face prima impresie si de obicei il mananca toata lumea...mai ales ca le e foame, dupa paraca mai trece foamea..Si restul felurilor conteaza, dar parca nu atat de mult.
Este foarte adevarat ce spui Airiana,sunt de aceeasi parere;-)

lore_vasc
19.05.2010, 22:35:41
Platoul ca sa fie bogat, cate piese trebuie sa aiba?
Noi daca nu ma insel am avut 11 sau 12 feluri.

lore_vasc
19.05.2010, 22:39:32
A fost un glob de orez si langa el legume fierte (de genul celor congelate), iar cotletul de porc la gratar avea un sos cu ciuperci deasupra (nu erau separat ciupercile).;;) In rest, da, am mers pe traditional.
Multa mancare pentru o noapte insa daca asa se face la noi in zona, ne conformam.
Ce memorie buna ai!
Eu daca imi aduc bine aminte globul nostru de orez avea prin el legumele dar nu ma bagati mult in seama ca nu sunt sigura:">....iar la pieptul de pui Melody ala avea ceva sos de ciuperci si coteltul de porc era cu cartofi natur si nu mai stiu ce:-"....

lore_vasc
19.05.2010, 22:40:15
L0redana care a fost meniul vostru la nunta?

l0redana
19.05.2010, 23:38:45
L0redana care a fost meniul vostru la nunta?
si noi am avut aperitivul bogat -11feluri(am fost sfatuiti ca aperitivul e foarte important, deci trebuia sa fie cat mai bogat) - a continut vreo 3 feluri de rulade- cu carne, cu legume..., o "frigaruie" cu 3 chiftelute(presarate una cu susan, alta cu mac si alta am uitat)rosie umpluta cu vinete , un ardei cu , crema de branza facut stil barcuta, muschiulet afumat, cascaval, pipt de pui cu cornflakes...
ciorba de perisoare
friptura la tava cu sos cu ciuperci orez si mai era ceva dar am uitat_ cu salata de varza
pipt melody cu crochete de cartofi si legume
tortul
sarmalute cu carnaciori si mamaliguta

manuelabutean
20.05.2010, 09:05:09
si noi am avut aperitivul bogat -11feluri(am fost sfatuiti ca aperitivul e foarte important, deci trebuia sa fie cat mai bogat) - a continut vreo 3 feluri de rulade- cu carne, cu legume..., o "frigaruie" cu 3 chiftelute(presarate una cu susan, alta cu mac si alta am uitat)rosie umpluta cu vinete , un ardei cu , crema de branza facut stil barcuta, muschiulet afumat, cascaval, pipt de pui cu cornflakes...
ciorba de perisoare
friptura la tava cu sos cu ciuperci orez si mai era ceva dar am uitat_ cu salata de varza
tortul

mmmmmmmmmm ce bunutz :)

roxi_libo
20.05.2010, 17:24:42
ciorba de perisoare
tortul

meniul mi se pare perfect. Cat a costat?

lore_vasc
20.05.2010, 19:00:31
ciorba de perisoare
tortul
Vaaai ce imi saliveaza gura numai gandindu-ma:)Incet incet imi mai aduc amite de cate ceva din meniul nostru si anume carnaciorii de langa sarmalute dar fara mamaliga:)

l0redana
21.05.2010, 09:45:28
da a fost foarte bun, mai mult din auzite ca eu nu prea am avut timp sa mananc, doar am ciugulit, iar sarmalute am mancat acasa, ne-au dat ce a ramas(am avut ccateva meniuri neconsumate)si au fost foarte bune, dar tot m_am gandit la mamaliguta dar nasa mea mi-a zis ca a fost o combinatie reusita. meniul a fost 120 ron

BRIana22
21.05.2010, 09:52:34
da a fost foarte bun, mai mult din auzite ca eu nu prea am avut timp sa mananc, doar am ciugulit, iar sarmalute am mancat acasa, ne-au dat ce a ramas(am avut ccateva meniuri neconsumate)si au fost foarte bune, dar tot m_am gandit la mamaliguta dar nasa mea mi-a zis ca a fost o combinatie reusita. meniul a fost 120 ron
Nu mi se pare deloc un pret mare...si mancarea cred ca a fost foarte buna...oricum suna bine !
:*

l0redana
21.05.2010, 11:25:23
Nu mi se pare deloc un pret mare...si mancarea cred ca a fost foarte buna...oricum suna bine !
:*
in privinta mancarii nu ne-am facut griji ca am auzit doar cuvinte de lauda, am avut cativa prieteni care au fost la nunti acolo si ziceau ca e foarte bun, si noi am fost multumiti
si pretul a fost ok, nu a fost scump pt cate feluri au fost

cami_rus86
24.05.2010, 09:53:04
buna miresici de satu-mare ... vreau sa va intreb daca in pretul meniului la melody intra doar mancarea sau includ si altceva precum: bere, apa, sucuri, cafea, prajituri pe mesele invitailor sau de rontait?
avem o nunta in iulie acolo si ne tot batem capul cat ar fi bine sa punem pt ca nu stim cat e darul in zona voastra.... poate ma sfatuiti voi :D ... suntem doua persoane,un cuplu (frumusel :-p)

ana_strumfi
24.05.2010, 11:32:39
buna miresici de satu-mare ... vreau sa va intreb daca in pretul meniului la melody intra doar mancarea sau includ si altceva precum: bere, apa, sucuri, cafea, prajituri pe mesele invitailor sau de rontait?
avem o nunta in iulie acolo si ne tot batem capul cat ar fi bine sa punem pt ca nu stim cat e darul in zona voastra.... poate ma sfatuiti voi :D ... suntem doua persoane,un cuplu (frumusel :-p)

Buna. Iti raspund eu, desi inca nu am avut nunta, dar stiu ca la noi in zona pretul meniului include doar mancarea pregatita de restaurant. Prajiturele, saratele, bautura, sucuri, tort, toate le aduc mirii. De exemplu am fost la o nunta la Mara in Baia Mare unde meniul includea si bautura si tort si a costa 160 lei.
Despre dar iti vor raspunde fetele. Depinde si cat de apropiati sunteti de miri.

P.S. Am vazut ca ati ales restaurantul Severus pentru nunta.....foarte frumos. Succes la pregatiri

cami_rus86
24.05.2010, 19:36:59
Buna. Iti raspund eu, desi inca nu am avut nunta, dar stiu ca la noi in zona pretul meniului include doar mancarea pregatita de restaurant. Prajiturele, saratele, bautura, sucuri, tort, toate le aduc mirii. De exemplu am fost la o nunta la Mara in Baia Mare unde meniul includea si bautura si tort si a costa 160 lei.
Despre dar iti vor raspunde fetele. Depinde si cat de apropiati sunteti de miri.

P.S. Am vazut ca ati ales restaurantul Severus pentru nunta.....foarte frumos. Succes la pregatiri

si eu iti doresc spor la pregatiri si o nunta de vis >:D<;;) ai fost la severus la nunta?
in zona noastra includ in pretul meniului berea, cafeaua si racoritoarele, in cazul meu la severus imi ofera tortul miresei, minitortulete de dat acasa si prajituri pe mesele invitatilor la 125-145 ron in functie de preparatele alese, iar la alte restaurante includ decorul salii..... in privinta nuntii la melody, mirii sunt colegi de serviciu cu viitorul meu sot, ne gandeam sa punem undeva la 700-800 ron dar cum nu stiu cat se pune in zona voastra am zis ca nu risc si va intreb pt ca nu vrem sa punem putin dar nici prea mult mai ales ca batem atata drum si nu vom putea sta mai mult de 4 maxim 5 ore pt ca e duminica iar luni viitorul meu sot merge la serviciu pe ora 6 :(... ne gandeam sa nu mergem deloc doar sa trimitem banii dar nu vrem sa parem naspa asa ca vom face un mic sacrificiu :D

lore_vasc
25.05.2010, 00:05:43
Rusine sa-mi fie ca am avut nunta la Melody si nu sunt 100% sigura dar eu asa stiu ca in pret era inclus doar mancarea.Referitor la cat v-ati gandit sa pineti eu zic ca este foarte ok avand in vedere ca sunteti doar colegi de lucru;-)Miresica l0redana a avut cel mai recent nunta la Melody,trimite-i un Pm si o sa-ti spuna 100% ce i-a inclus in meniu.

Tilla
05.06.2010, 20:00:36
Sunt gata cu meniul:
1. Platou cu gustari reci (medium)
2. Supa de gaina cu taietei de casa
3. Medalion din ceafa de porc cu sos picant, cartofi piure si salata de varza proaspata
4. Pulpe de pui dezosate la gratar cu cus-cus si salata de vara
5. Sarmale

Ce ziceti?

Ramontzy
05.06.2010, 20:28:51
Sunt gata cu meniul:
3. Medalion din ceafa de porc cu sos picant, cartofi piure si salata de varza proaspata
5. Sarmale

Ce ziceti?

=P~ =P~ =P~ suna chiar foarte bine si cred ca va fi delicios.

l0redana
05.06.2010, 20:32:18
Sunt gata cu meniul:
5. Sarmale

Ce ziceti?
ok, suna foarte bine. eu zic ca e foarte buna alegerea aveti si porc si pui asa toata lumea va fi multumita.
mi-e foame.....=P~

ana_strumfi
06.06.2010, 10:01:24
Sunt gata cu meniul:
5. Sarmale

Ce ziceti?

Bine ca nu am citit asta aseara, mi s-ar fi facut foame. Ai ales bine, sa fie multumiti toti.;;)

ana_strumfi
06.06.2010, 10:03:41
Eu nu stiu ce o sa ma fac, nu as vrea sa ma abat de la clasic, dar mirele insista cu pestele, mi-e frica sa nu le placa. Voi la ce nunti ati fost, cum au reactionat la peste? Daca s-a dat...
Ati fost la vreo nunta unde s-au dat frigarui? Imi place ideea, noi gatim des.
Mirelui ii plac mancarurile sofisticate, deci o sa avem de lucru serios la meniu....ma intreb ce idei are:))

ana_strumfi
06.06.2010, 10:05:24
Tilla,
P.S. Grija cu sosul picant, sa nu fie foarte picant, unora nu le permite ficatul

airiana
06.06.2010, 11:36:33
Eu nu stiu ce o sa ma fac, nu as vrea sa ma abat de la clasic, dar mirele insista cu pestele, mi-e frica sa nu le placa. Voi la ce nunti ati fost, cum au reactionat la peste? Daca s-a dat...
Mirelui ii plac mancarurile sofisticate, deci o sa avem de lucru serios la meniu....ma intreb ce idei are:))
Eu la nuntile la care am fost si s-a dat peste am fost incantata, intotdeauna f bun. Daca dai peste, alege unul de apa sarata . Sos poate sa fie ceva cu capere, lamaie, unt...Vezi tu. Si pe mine ma bate gandul unui fel cu peste.

Cinderela02
06.06.2010, 11:45:28
Salutare, miresici! Am tot auzit in ultima vreme pareri foarte bune despre file de salau cu sos Meuniere. O sa vreau sa avem si noi la nunta. Noua ne place mult pestele, plus ca la meniul traditional pe care-l vom avea (sarmale, aperitiv traditional, ceafa de porc la gratar) cred ca pestele va fi ceva mai ... special. Din cei care ne vin la nunta, stiu de o singura prietena care nu suporta pestele....

ana_strumfi
06.06.2010, 11:48:13
Salutare, miresici! Am tot auzit in ultima vreme parerei foarte bune despre file de salau cu sos Meuniere. O sa vreau sa avem si noi la nunta. Noua ne place mult pestele, plus ca la meniul traditional pe care-l vom avea (sarmale, aperitiv traditional, ceafa de porc la gratar) cred ca pestele va fi ceva mai ... special. Din cei care ne vin la nunta, stiu de o singura prietena care nu suporta pestele....

Da, acet "file de salau cu sos Meuniere" este noua "moda", si la restaurantul unde facem noi ni s-a pomenit de el.

Cinderela02
06.06.2010, 11:56:15
Da, acet "file de salau cu sos Meuniere" este noua "moda", si la restaurantul unde facem noi ni s-a pomenit de el.
;))Aha, deci e la moda...Acum inteleg de ce tot am auzit si eu de el...;;)

Ramontzy
06.06.2010, 14:10:02

si eu voi avea peste in meniu. mie mi se pare ceva normal. pestele e bun si sanatos. eu cred ca va manca lumea, mai ales daca este gatit bine. cat despre frigarui, se potrivesc daca ai o nunta rustica, eu cel putin asa vad problema. am fost la o nunta de genul si ultimul fel, dupa tort, a fost frugarui, dar erau cam grase. daca vrei sa dai trebuie sa fii atenta sa se intereze in tipul meniului ales, si sa fii atenta cum sunt gatite. :*

airiana
06.06.2010, 15:01:36
Fetele care ati avut nunta la Romantic..si nu numai, ati reusit sa degustati meniul inainte? Daca da, se plateste?

Ramontzy
06.06.2010, 15:21:39
Fetele care ati avut nunta la Romantic..si nu numai, ati reusit sa degustati meniul inainte? Daca da, se plateste?

sincer si eu ma gandeam sa fac asta, dar am vb cu multa lume care a fost la nunti la romantic si toti au zis ca mancarea a fost excelenta si ca nu are rost sa fac degustare inainte. si atunci am renuntat. chiar nu-i vad rostul. toata lumea care a fost la nunta la romantic a laudat mancarea si servirea. cred de chestiile astea 2 nu trebuie sa ne ingrijoram.

airiana
06.06.2010, 16:34:13
sincer si eu ma gandeam sa fac asta, dar am vb cu multa lume care a fost la nunti la romantic si toti au zis ca mancarea a fost excelenta si ca nu are rost sa fac degustare inainte. si atunci am renuntat. chiar nu-i vad rostul. toata lumea care a fost la nunta la romantic a laudat mancarea si servirea. cred de chestiile astea 2 nu trebuie sa ne ingrijoram.
Am scapat de o grija..:)

ceska
07.06.2010, 08:41:42
Am fost si noi sa alegem meniul...
-Un aperitiv bogat - 10 feluri
-ciorba de vacuta
-un glob de cartofi si unul de orez cu rulou de pui cu legume in interior si 2 bucati de cotlet de porc...unul simplu iar celalalt cu ceva sos alb, ceva ciuperci langa si salata de varza cu rosii
-tort
-3 sarmalute cu 2 carnaciori

ana_strumfi
07.06.2010, 23:33:56
Am fost si noi sa alegem meniul...
-Un aperitiv bogat - 10 feluri
-ciorba de vacuta
-un glob de cartofi si unul de orez cu rulou de pui cu legume in interior si 2 bucati de cotlet de porc...unul simplu iar celalalt cu ceva sos alb, ceva ciuperci langa si salata de varza cu rosii
-tort
-3 sarmalute cu 2 carnaciori

Yam yam :-p. La ce pret ati iesit?

ceska
08.06.2010, 08:27:50
Yam yam :-p. La ce pret ati iesit?

Am iesit bine ...pe la 103 lei/ meniu...
Ne am asteptat la mai mult...

lore_vasc
08.06.2010, 21:00:38
Am iesit bine ...pe la 103 lei/ meniu...
Ne am asteptat la mai mult...
Foarte bun pretul!Cotletul de porc si pieptul de pui sunt in aceeasi farfurie sau sunt 2 feluri II??
Mi se pare ca au scazut preturiule la meniu:D

ceska
09.06.2010, 07:58:19
Foarte bun pretul!Cotletul de porc si pieptul de pui sunt in aceeasi farfurie sau sunt 2 feluri II??
Mi se pare ca au scazut preturiule la meniu:D

Sunt in aceeasi farfurie...Noi nu am vrut 2 feluri II...ci mai bine unul dar mai bogat

BRIana22
09.06.2010, 10:21:28
:-pCe bine suna meniul, Ceska ! Precis va fi foarte bun .
Pretul mi se pare si mie destul de mic (subscriu la ce a zis Lore).

Tilla
09.06.2010, 12:51:20
La noi a iesit 122 lei meniul. Ceska ti-a iesit un pret foarte bun!

manuelabutean
09.06.2010, 14:13:35
ana_strumfi voi ati stabilit meniul? stiti cumva cat va costa?

ana_strumfi
09.06.2010, 19:30:29
ana_strumfi voi ati stabilit meniul? stiti cumva cat va costa?
Urmeaza, cu vreo 2 saptamani inainte :D, sa vina si mirele acasa

ana_strumfi
12.06.2010, 00:11:35
Nu stiu daca am intrebat, copiilor cam sub 7 ani dati jumatate de meniu? Mie asa mi s-ar parea normal, un meniu intreg ar fi o risipa de bani pentru ca nu ar manca atata, si unui adult i se pare multa mancarea la o nunta...

ceska
13.06.2010, 11:39:37
Nu stiu daca am intrebat, copiilor cam sub 7 ani dati jumatate de meniu? Mie asa mi s-ar parea normal, un meniu intreg ar fi o risipa de bani pentru ca nu ar manca atata, si unui adult i se pare multa mancarea la o nunta...

Noi avem putini copii si dam de la varsta de 6 ani aproximativ pana pe la 11-12 ani jumate de meniu...
la cei sub 6 ani nu luam meniu...avem apropiati de exemplu 2 nepotei de 5 ani jumate si inca vreo 2 copilasi tot apropiati care ne au zis sa nu le luam...caci oricum mananca foarte putin si nu o sa stea ei la masa

ana_strumfi
13.06.2010, 12:10:58
Noi avem putini copii si dam de la varsta de 6 ani aproximativ pana pe la 11-12 ani jumate de meniu...
la cei sub 6 ani nu luam meniu...avem apropiati de exemplu 2 nepotei de 5 ani jumate si inca vreo 2 copilasi tot apropiati care ne au zis sa nu le luam...caci oricum mananca foarte putin si nu o sa stea ei la masa
Multumesc. E foarte bine asa

airiana
13.06.2010, 14:04:53
Noi daca vom avea copii la nunta, am vrea sa le facem un meniu numai pt ei: platou cu figurine dragalase.., poate pizza..ceva in genul acesta..
Pt vegetarieni la fel..meniu separat, fara figurine:))

KMelinda
22.06.2010, 16:20:26
Buna fetelor,
ma bag pt ca tocmai ce venim de la o nunta din Cluj, care mi mi sa- parut tare reusita, cu mici momente scapate, si al care am vazut cateva chestii tare bune.
1. pe fiecare masa era un meniu detaliat, adica ce contine aperitivul, ce felul principal, ce supa, ce va mai urma, dar fara sa fi trecut ora servirii (la noi era trecuta ora si ne agitam sa ne tinem de program), era lista de bauturi (era cu servire al fiecare masa cate un chelner, care iti sufla si in fund), erau coctailuri pro si non alcoolice, care picau tare bine.
2. la intrare era un afis mare cu numele participantilor si locul asezarii, un fel de harta a salii, stiti voi, cu mesele numerotate si numele veneau in ordine alfabetica, astfel: Ardelean -M7.
Chiar daca am intarziat nu stingheream acolo prin taoat sala cautandu-ne locul, am vazut unde-i masa si ne-am dus direct al ea.
Noi am avut lista la dsoare de onoare care au condus pe fiecare invitat la masa lor, aveam si pe mese ecusoane cu numele celor asezati la masa respectiva, dar nu ne-am gandit la cei intarziati, care dupa aceea isi gaseau dificil locul, dsoarele de onoare fiiind deja la dans;))

ana_strumfi
27.06.2010, 23:09:00
Buna fetelor,
ma bag pt ca tocmai ce venim de la o nunta din Cluj, care mi mi sa- parut tare reusita, cu mici momente scapate, si al care am vazut cateva chestii tare bune.
1. pe fiecare masa era un meniu detaliat, adica ce contine aperitivul, ce felul principal, ce supa, ce va mai urma, dar fara sa fi trecut ora servirii (la noi era trecuta ora si ne agitam sa ne tinem de program), era lista de bauturi (era cu servire al fiecare masa cate un chelner, care iti sufla si in fund), erau coctailuri pro si non alcoolice, care picau tare bine.
2. la intrare era un afis mare cu numele participantilor si locul asezarii, un fel de harta a salii, stiti voi, cu mesele numerotate si numele veneau in ordine alfabetica, astfel: Ardelean -M7.
Chiar daca am intarziat nu stingheream acolo prin taoat sala cautandu-ne locul, am vazut unde-i masa si ne-am dus direct al ea.
Noi am avut lista la dsoare de onoare care au condus pe fiecare invitat la masa lor, aveam si pe mese ecusoane cu numele celor asezati la masa respectiva, dar nu ne-am gandit la cei intarziati, care dupa aceea isi gaseau dificil locul, dsoarele de onoare fiiind deja la dans;))

Multumim ca ne-ai impartasit experienta. Si noi vom imprima meniuri si lista cu asezarea invitatilor.

ana_strumfi
27.06.2010, 23:12:27
Miresici, am o intrebare importanta si urgenta. Stiu ca si managerul de la restaurant imi va spune, dar eu vreau sa stiu pana atunci;-). Pentru cameramani/fotograf/dj trebuie meniu intreg? Eu ma gandesc ca nu...ca mai au si de lucru, nu cred ca au timp ;-)

Ramontzy
28.06.2010, 10:45:05
Miresici, am o intrebare importanta si urgenta. Stiu ca si managerul de la restaurant imi va spune, dar eu vreau sa stiu pana atunci;-). Pentru cameramani/fotograf/dj trebuie meniu intreg? Eu ma gandesc ca nu...ca mai au si de lucru, nu cred ca au timp ;-)

eu am zis ca le voi da meniu intreg, pt ca nu e frumos lor sa le dai numai 2 feluri de mancare iar invitatilor meniu intreg. eu merg pe ideea ca trebuie sa fie si ei multumiti, ca sa fiu si eu multumita de serviciile pe care mi le ofera.

Inaa
28.06.2010, 10:53:55
eu am zis ca le voi da meniu intreg, pt ca nu e frumos lor sa le dai numai 2 feluri de mancare iar invitatilor meniu intreg. eu merg pe ideea ca trebuie sa fie si ei multumiti, ca sa fiu si eu multumita de serviciile pe care mi le ofera.

De acord cu Ramontzy....si pt ei va fi o zi lunga..si nu cred ca le-ar place sa munceasca cu stomacul gol.
Spor Ana..ca mai ai putin.

Inaa

ana_strumfi
28.06.2010, 16:43:31
Multumesc. Voiam sa stiu cum ati facut

Tilla
28.06.2010, 20:25:23
Si la mine au fost meniuri intregi. Oricum numai 2. Asa sa faci Ana.
Eu n-am avut nimic in plus pe masa fata de invitati.:-p

ana_strumfi
28.06.2010, 21:05:42
Si la mine au fost meniuri intregi. Oricum numai 2. Asa sa faci Ana.
Eu n-am avut nimic in plus pe masa fata de invitati.:-p
Multumesc. Eu ma consult cu voi, in toate chestiunile, ca si cum ati fi "mirele" =))
Am intrebat de meniuri nu pentru ca as fi zgrcita, Doamne feri, doar ca nu stiam cum se procedeaza.
Pana la urma vom avea nu 2 ci 3 cameramani, 1 fotograf, 1 dj, acestora le facem meniu, iar pentru dansatori si instrumentisti(care vor sta o jumate de ora-o ora) le vom pregati platouri
Tilla, spune-ne despre mancarea. Ai apucat sa mananci ceva?

LaRubia
29.06.2010, 01:49:06

eu le-am platit meniul normal ca la un invitat....nu am vrut sa fac diferente:)>-

rukmyny_85
29.06.2010, 02:35:46
eu le-am platit meniul normal ca la un invitat....nu am vrut sa fac diferente:)>-

si noi la fel vom face meniul la fel tuturor ,cu toate ca muzica costa f mult si meniul e scumput dar na am zis sa nu ne mai complicam sa aducem la nuntasi ceva si la cei ce ne fac serviciile pentru nunta altceva.(alti bani alta distractie:)..)nunta sa fie cum ne-o dorim si sa iasa bine ca de dat bani tot tre sa dam:D

ALICEc
30.06.2010, 14:14:39

Asa am facut si noi.

l0redana
30.06.2010, 14:54:30
Multumesc. Eu ma consult cu voi, in toate chestiunile, ca si cum ati fi "mirele" =))
Am intrebat de meniuri nu pentru ca as fi zgrcita, Doamne feri, doar ca nu stiam cum se procedeaza.
Pana la urma vom avea nu 2 ci 3 cameramani, 1 fotograf, 1 dj, acestora le facem meniu, iar pentru dansatori si instrumentisti(care vor sta o jumate de ora-o ora) le vom pregati platouri
Tilla, spune-ne despre mancarea. Ai apucat sa mananci ceva?
da e bine asa , si noua ne-au spus cei cu cocktailurile ca nu are rost meniu intreg pt ca nu au timp, dar nu am vrut sa fie diferit am avut si noi 10 ''angajati" si la toti la fel desi ^precis nu au avut timp sa manance tot.
imi aduc aminte ca celui cu fantana cu ciocolata o ospatara i-a dus mancarea langa el - nici nu credd ca a putut sa se miste de la locul lui, copii erau mai mereu prin preajma lui:D

Tilla
02.07.2010, 19:24:45
Meniul nostru a fost ok. Eu n-am mancat nimica numai putina supa cu taietei lui soacra mea. Supa a fost tare gustoasa. Ana nu cred ca vei avea timp sa mananci...nuntasii au dansat si in timp ce se mancarea era pe masa.

lore_vasc
07.07.2010, 12:59:29
Tilla pana la urma care a fost meniul la nunta si care a fost pretul??V-au dat si ceva gratis in meniu...adica ma refer daca v-au inclus ceva cafele in pretul meniului??

Tilla
07.07.2010, 21:10:48
Am postat meniul si pretul!mai sus cred...
Am avut inclus cafele, asta inseamna ca o persoana putea sa comande si cinci cafele si nu ne costa cu nimica in plus. Cred ca a fost un foarte mare avantaj.

Tilla
07.07.2010, 21:13:09
Lore uite am gasit:
Meniul:
5. Sarmale

Pretul: 122 lei/pers.

lore_vasc
08.07.2010, 10:27:00
Lore uite am gasit:
Meniul:
5. Sarmale

Pretul: 122 lei/pers.
Multumesc mult:*

ana_strumfi
08.07.2010, 22:33:12
Noi am avut:
-aperitiv: nu salamuri, ci cu muschi file, crema de branza in rosie(n-a fost nici o prob si daca a fost vara), ceva sunca cu cascaval, rulada mozaic, branza feta, cascaval, ceva sunca cu cascaval, sunca cu hrean, am evitat maionezele si vinetele totusi
-ciorba taraneasca cu vacutza, a fost perfecta, cea mai buna ciorba pe care am mancat-o vreodata, extra laudata de toti
-cotlet Coral(cotlet de porc cu sos de ciuperci si cascaval, la cuptor) gustos si arata f bine, cu pireu
-Gordon Bleu(facut ca si snitel, taia in triunghiu, arata f bine) cu orez si legume(dar nu gen mexicane, ci morovi mini, broccoli, conopida)
-sarmale f bune(fierte cu costite)
119 lei

Sarmalele nu s-au mancat, ne-au ramas pt a 2-a zi, am facut tot acolo o masa cu familia, 38 pers, le-am mai dat o supa a la Grec, si sarmale

gabitza_roca
09.07.2010, 11:50:48
cand ati ales meniul? sunt sigura ca ati spus..dar nu mai stiu..
Ana, Tilla, cum ati facut cu copiii..? ati avut meniuri speciale?

sarmis
11.07.2010, 13:29:58
[QUOTE=ana_strumfi;3431802]Noi am avut:
-aperitiv: nu salamuri, ci cu muschi file, crema de branza in rosie(n-a fost nici o prob si daca a fost vara), ceva sunca cu cascaval, rulada mozaic, branza feta, cascaval, ceva sunca cu cascaval, sunca cu hrean, am evitat maionezele si vinetele totusi
-ciorba taraneasca cu vacutza, a fost perfecta, cea mai buna ciorba pe care am mancat-o vreodata, extra laudata de toti
-cotlet Coral(cotlet de porc cu sos de ciuperci si cascaval, la cuptor) gustos si arata f bine, cu pireu
-Gordon Bleu(facut ca si snitel, taia in triunghiu, arata f bine) cu orez si legume(dar nu gen mexicane, ci morovi mini, broccoli, conopida)
-sarmale f bune(fierte cu costite)
119 lei

ana,
la ciorba de vacuta ati dat si ardei iute?
ce cantitate de orez si legume ai avut la gordon bleu?

sarmis
11.07.2010, 13:35:38
eu am sambata nunta si mai am inca indoieli asupra anumitor lucruri din meniu.

de ex la SALAU CU SOS MENUIRE SI CAPERE cu OREZ si LEGUME FRANTUZESTI, salaul are 200 gr si vor sa-mi puna de asemena 200 gr de orez, si inca 200 gr de legume. nu e multa cantitatea de garnitura?

lore_vasc
11.07.2010, 22:24:00

de ex la SALAU CU SOS MENUIRE SI CAPERE cu OREZ si LEGUME FRANTUZESTI, salaul are 200 gr si vor sa-mi puna de asemena 200 gr de orez, si inca 200 gr de legume. nu e multa cantitatea de garnitura?
Eu sincera sa-ti spun nu am vorbit de cata cantitate de legume si cata de orez ....cu siguranta ei stiu cata cantitate se pune din fiecare ca sa nu fie nici prea saraca mancarea dar nici ceva exagerat;-)

ana_strumfi
12.07.2010, 10:13:18
ana,
la ciorba de vacuta ati dat si ardei iute?
ce cantitate de orez si legume ai avut la gordon bleu?
Fara ardei. Nu stiu ce cantitati au fost, cred ca 100-max 200g

l0redana
13.07.2010, 23:10:02

nu_ti face probleme stiu ei cum fac de obicei, iar intotdeauna garnitura e mai multa decat carnea

Ramontzy
23.08.2010, 15:57:29
fetelor, cele care ati avut deja nunta si cele care veti avea, la ce interval de timp au fost servite sau doriti sa fie servite felurile de mancare? am citit pe undeva ca de obicei cam din 2 in 2 ore...oare asa sa fie? help.... :)

Tilla
23.08.2010, 20:39:32
fetelor, cele care ati avut deja nunta si cele care veti avea, la ce interval de timp au fost servite sau doriti sa fie servite felurile de mancare? am citit pe undeva ca de obicei cam din 2 in 2 ore...oare asa sa fie? help.... :)

Depinde de cate feluri vei servi. Noi am impartit orele impreuna cu cei da la restaurant. Dupa supa n-am lasat asa mult timp dar intre cele doua feluri doi am lasta un intarval mai mare probabil de 1 ora jumatate.

Ramontzy
23.08.2010, 21:10:28
pai va fi aperitivul, supa, gustare calda, friptura, tort si ultima gustare pt cei care raman pana dimineata.

lore_vasc
06.09.2010, 18:38:57
Dupa cum stiti fratele meu a avut nunta la Karisma si a avut urmatorul meniu:

1. aperitiv care a continut 12 feluri
2.ciorba taraneasca cu carne de porc
3.escalop de porc cu piure natur si salata de varza
4.gordon bleau cu 2 globuri orez si legume+salata de vara
5.tort
6.sarmalute cu.... carnaciori
Pretul 115 lei in care a fost inclusa si cafeaua.

Alessandraa
30.03.2011, 10:53:17
Desi nu stiu inca sigur la ce restaurant voi avea nunta, insa cel mai probabil la Select, am un meniu intiparit in minte care m-a impresionat la o nunta in strainatate si pe care fara indoiala il voi adopta si eu. S-a inceput cu un aperitiv foarte foarte bogat, gen platou rece care continea tot felul de specialitati de carne, branzeturi, legume, chiar si fructe. Arata impresionant, chiar imi pare rau ca nu am poze. Supa nu era cea tipica de taietei, era o ciorba a la grec, insa cred ca asta o voi inlocui cu o ciorba de vacuta cu legume, acrisoara, nu stiu inca sigur. La felul doi a fost o minunatie de mancare, incredibil de gustoasa si eleganta, somon cu capere la cuptor, cumva rulat foarte elegant si garnitura de cartofi din aceia mici la cuptor cu tot felul de condimente gen oregano, cimbru..nici nu mai stiu ce era, iar langa un mic bol cu un sos alb cu capere. Au pus si o farfurioara de salata verde insa nu cred ca mai avea sens. Si apoi tortul. Dupa tort nu mai servesc alta mancare, nu are sens, oricum va fi o nunta de zi. Poate o salata de fructe, desi nu cred sa fie cazul. Aaa si tot la nunta asta, imediat ce au sosit invitatii si s-au asezat la masa s-a servit un fel de cocktail, pt fiecare dintre ei, cu sau fara alcool dupa preferinta. La fel si dupa felul 2 inainte de tort. ;;)

lore_vasc
01.04.2011, 00:42:53
Alessandraa frumos meniul la care te-ai gandit dar eu mi-as da cu parerea la ceea ce ai spus in mesaj si anume ca daca ii nunta de zi nu trebuie multa mancare,dar sa sti ca nu este asa....ca si daca faci nunta de zi tot atatea ore tine cheful ca si cum ar fi de noapte poate 1 ora mai putin si ziua mai multa mancare mananca lumea ca intra mai bine in burtica ca si noapte si eu zic ca ii putin doar 1 singur fel II mai ales daca dupa tort nu mai vrei nimic sa dai(ma refer mancare).....acum eu mi-am dat cu parerea fiecare face cum vrea:)>-