PDA

Versiunea completa : Rapsodia

Pagini : [1] 2

anuska_dea
04.05.2010, 19:50:17
Va place restaurantul Rapsodia? Ma refer la sala mare de la etaj. Ati avut vreo nunta acolo? Cum vi s-a parut?

Creizilup
04.05.2010, 19:58:25
Va place restaurantul Rapsodia? Ma refer la sala mare de la etaj. Ati avut vreo nunta acolo? Cum vi s-a parut?

Mie imi place foarte mult, insa noi nu avem atat de multi invitati pentru sala de acolo...Aryanna a avut nunta acolo si din poze parea superb :)>-:)>-

Renata_Pavel
04.05.2010, 21:22:29

Frumos restaurant, am visat si eu la el, insa nu avem atat de multi invitati :(( asa ca a trebuit sa alegem in alta parte. Nu ma indoiesc ca o sa ai o nunta foarte frumoasa.

solmizel
04.05.2010, 22:06:44
este foarte frumos si elegant la Rapsodia. N-ai de ce sa-ti faci griji in privinta asta:)>-

anuska_dea
05.05.2010, 19:14:24
Multumesc de incurajari.

madalinaeu
12.05.2010, 13:52:55
Buna,

Am si eu anul acesta nunta la acest restaurat, si as vrea sa stiu dintre cei care ati avut nunta aici sau ati fost la o nunta la acest restaurant , ce anume v-a placut di meniu.

Eu in acest moment am cateva varinate de meniu, si toate suna foarte bine asa ca nu stiu la ce sa ma hotarasc :).

Deasemenea m-ar interesa cati osapatari ati avut pe sala. Noi vom avea aprox 100 de invitati si nu stiu cati ospatari ar fi necari.

anuska_dea
12.05.2010, 19:28:11
Buna,

Am si eu anul acesta nunta la acest restaurat, si as vrea sa stiu dintre cei care ati avut nunta aici sau ati fost la o nunta la acest restaurant , ce anume v-a placut di meniu.

Eu in acest moment am cateva varinate de meniu, si toate suna foarte bine asa ca nu stiu la ce sa ma hotarasc :).

Deasemenea m-ar interesa cati osapatari ati avut pe sala. Noi vom avea aprox 100 de invitati si nu stiu cati ospatari ar fi necari.

Ai nunta in sala mare?

madalinaeu
13.05.2010, 09:21:53
Ai nunta in sala mare?

Am sala rapsodia , de la parter :)

aryanna
13.05.2010, 14:11:01
eu am avut la rapsonia insa nu prea stiu detalii gen nr de ospatari

cred ca doamenle de acolo stiu cel mai bine si te pot sfatui

la mancare eu zic ca aproape tot e bun din meniul lor, mie mi-a placut si de la mine de la nunta si apoi am fost la o cumatrie in sala de jos unde a fost meniul complet diferit, cu pate de rata cu gem de portocale si de astea....
mie imi plac mancarurile ciudate si noi insa tu trebuie sa fii atenta ca nu toti manaca gem cu carne de ex.

be_happy
13.05.2010, 14:58:06
Buna!
Si eu voi avea nunta tot la Rapsodia, restaurantul de jos. Dar nu am vazut inca nicio varianta de meniu.

madalinaeu
13.05.2010, 16:29:11
[QUOTE=aryanna;3283586]eu am avut la rapsonia insa nu prea stiu detalii gen nr de ospatari

cred ca doamenle de acolo stiu cel mai bine si te pot sfatui

la mancare eu zic ca aproape tot e bun din meniul lor, mie mi-a placut si de la mine de la nunta si apoi am fost la o cumatrie in sala de jos unde a fost meniul complet diferit, cu pate de rata cu gem de portocale si de astea....
mie imi plac mancarurile ciudate si noi insa tu trebuie sa fii atenta ca nu toti manaca gem cu carne de ex.[/QUOTE

Din pacate nu stau in Botosani , si nu cred ca voi ajunge de mai mult de 2 ori acolo pana la nunta (e drum lung de la Bucuresti), asa ca in Iunie as vrea sa am meniul stabilit , si sa semnez contractul.

Variantele de meniu le-am cerut pe mail, si toate suna foarte bine, numai ca nu cred ca voi apuca sa le gust pana la nunta. In principiu si eu vrea niste feluri de mancare mai neutre, astfel incat sa fie toat lumea multumita.

Cel mai mult ma intereseaza cum e pestele, ca m-ar tenta sa il pun dupa aperitiv in loc de pui...

Merci de rasp ;-)

aryanna
13.05.2010, 23:44:56
pestele la mine a fost foarte bun

eu doar pestele l-am mancat tot, din lipsa de timp si sincer nici nu am simtit foamea pana atunci
tin minte ca am avut ceva la cuptor, salau... sau pe acolo cu legume
a fost foarte bun si a mers la fix, ca am vrut sa fie usor mai ales ca e cald atunci.... chiar daca sala e inalta si au aer conditionat ... oamenii tot sunt incalziti
si au mai fost oameni care au laudat pestele, 2 pers au zis ca le-a placut cel mai mult

la cumatria de la raps cand am fost dupa nunta, a avut un peste imbracat intr-o crusta ca de alune sfarmate asa... nu stiu denumirea de pe meniu (nu stiu nici de la mine dar la altii)
a fost bun si ala, mie mi-a placut mai mult ala... insa e mai grelut putin si la nunta la atatea feluri merge ceva usor

noua ne-au garantat ca totul e foarte proaspat si asa mi s-a parut ca a fost, in plus mi-a placut ca nu a fost un peste mirositor sa puta sala toata a peste...mai ales ca aveam vreo 2-3 pers care ar fi dat la rate daca simteau numai mirosul....

anuska_dea
14.05.2010, 13:53:41
Si eu am mancat la o nunta la Rapsodia peste, somon, si a fost foarte bun.

madalinaeu
14.05.2010, 14:08:41
Si eu am mancat la o nunta la Rapsodia peste, somon, si a fost foarte bun.

In cazul asta , cred ca o sa aleg si un fel cu peste in meniu :)

anuska_dea
14.05.2010, 14:22:00
In cazul asta , cred ca o sa aleg si un fel cu peste in meniu :)

Un peste care sa pice usor, sa nu fie gras, eu as zice..

anuska_dea
14.05.2010, 20:51:18
Cat v-a luat avansul pentru sala? Sa vad daca nu m-au pacașit sefele de sala...

be_happy
14.05.2010, 21:14:49
Noua ne-a luat 1000 de lei, dar anul trecut.
Ce s-a schimbat putin a fost pretul meniului. Initial a zis ca anul acesta meniul va fi 130, dar cand am semnat contractul s-a facut 150. E si normal cumva, avand in vedere cresterea preturilor.
Am inteles ca 1500 de lei se plateste personalul si 500 husele.

anuska_dea
14.05.2010, 21:22:15
Ce s-a schimbat putin a fost pretul meniului. Initial a zis ca anul acesta meniul va fi 130, dar cand am semnat contractul s-a facut 150. E si normal cumva, avand in vedere cresterea preturilor.

Cum??????? Tie in sala mica iti ia 500 lei husele?????

anuska_dea
14.05.2010, 21:23:37

Cand ai incheiat contractul anu trecut ti-au zis ca pretul meniului s-ar putea ridica la 150 lei? Scumpiri mari in comparatie cu anul trecut nu prea au fost....

anuska_dea
14.05.2010, 21:26:19
Mama, fetelor, ce v-am zis eu?? De ce imi e frica nu scap.... V-am zis ca imi e frica sa nu creasca pretul meniului cu cateva luni inainte? Ca sa nu mai am eu ce face? Vad ca asta s-a intamplat deja la o miresica...:-L:-w

be_happy
14.05.2010, 21:26:52
Da, 500 husele. Dar tie cat iti ia? Ia in considerare si faptul ca noi ne-am inteles la preturi anul trecut.

Nu, nu mi-au zis ca ar putea ajunge la 150. dar 150 a fost cand am incheiat contractul, pana sa incheiem contractul a fost vorba de maxim 130. Daca era deja incheiat contractul pe nu mai puteau schimba

anuska_dea
14.05.2010, 21:30:29
Da, 500 husele. Dar tie cat iti ia? Ia in considerare si faptul ca noi ne-am inteles la preturi anul trecut.

Nu, nu mi-au zis ca ar putea ajunge la 150. dar 150 a fost cand am incheiat contractul, pana sa incheiem contractul a fost vorba de maxim 130. Daca era deja incheiat contractul pe nu mai puteau schimba

Pai eu am nunta anul viitor, in sala mare, deci mai multe mese, huse, si imi iau tot 500 de lei pentru huse (bine ca ei au zis ca in astia 500 intra si daca se sparg pahare si spalatul fetelor de masa).

anuska_dea
14.05.2010, 21:31:11

Tu cand ai incheiat contractul ai stabilit si meniurile??

anuska_dea
14.05.2010, 21:32:27
Mie mi-au zis ca pentru la anul meniul va fi undeva la 170 lei

be_happy
14.05.2010, 21:33:27
Probabil e un tarif standard.
Poate ai noroc si ramane asa.
Nu stiu daca stii, dar la ei e obligatoriu sa iei sucurile, apa si prajiturile lor. ( cel putin noua asa ne-au zis). Iar prajiturile sunt 60 de lei kg. Asa ca s-ar justifica cumva cresterea pretului meniului.

anuska_dea
14.05.2010, 21:36:07

Dar nu mi se pare normal cum au procedat cu tine... pai ti-au zis 130 lei, 130 lei sa fie. Nu ca au fost scumpiri sau mai stiu eu ce. Scumpiri nu prea au fost de anul trecut si pana acum.:-L

anuska_dea
14.05.2010, 21:38:15
Poate ai noroc si ramane asa.
Nu stiu daca stii, dar la ei e obligatoriu sa iei sucurile, apa si prajiturile lor. ( cel putin noua asa ne-au zis). Iar prajiturile sunt 60 de lei kg. Asa ca s-ar justifica cumva cresterea pretului meniului.

???????? Sucurile, apa si cafeaua. Prajiturile, nu! Si in oras la cofetarii nu sunt asa scumpe prajiturile! In oras prajiturile sunt 30-40 lei kg maxim!!

anuska_dea
14.05.2010, 21:40:12
Cand ai semnat contractul nu ai stabilit si meniurile, nu? Ai dat avansul, dupa care inainte cu circa 5 luni te-au chemat sa semnezi contractul??

be_happy
14.05.2010, 21:42:36
Stiu ca nu a fost corect, la momentul respectiv nici noua nu ne-a picat bine, dar ne-am obisnuit cu ideea.

Noua ne-au zis si de prajituri, si nu numai noua, mai stiu pe cineva care are nunta saptamana viitoare tot acolo si la fel, prajiturile le-au fost impuse.Poate ptr anul viitor e altfel

anuska_dea
14.05.2010, 21:43:43
Dar asa au facut si cu tine?? Cum am zis mai sus?

be_happy
14.05.2010, 21:44:23
Am semnat contractul in februarie, nunta e in august. Iar avansul l-am dat la inceputul verii. ( iunie parca)

miki_cochi
14.05.2010, 21:46:06
Stiu ca nu a fost corect, la momentul respectiv nici noua nu ne-a picat bine, dar ne-am obisnuit cu ideea.

Noua ne-au zis si de prajituri, si nu numai noua, mai stiu pe cineva care are nunta saptamana viitoare tot acolo si la fel, prajiturile le-au fost impuse.Poate ptr anul viitor e altfel
Mie personal mi se par corect cum procedeaza[-X,de ce esti obligat sa cumperi de la ei aceste lucruri?:-wSi legat de meniuri nu au mai multe preturi?

anuska_dea
14.05.2010, 21:49:39
Am semnat contractul in februarie, nunta e in august. Iar avansul l-am dat la inceputul verii. ( iunie parca)

Eu am dat avans in martie 2000 lei si mi-au zis sa vin sa semnez contractul in decembrie. Dar eu ma voi duce si am sa le spun ca eu vreau sa semnez acum contractul si mi se pare normal ca eu am blocati deja la ei 2000 lei. Sa imi scrie in contract ceea ce au zis verbal: ca meniul nu va depasi 170 lei. Daca in decembrie ei imi cer 200-250 lei meniul? Eu ce sa fac sa caut sala in alta parte? Nu e corect, ei ma au la mana si profita de mine, ca eu nu voi mai avea ce sa fac atunci.

anuska_dea
14.05.2010, 21:51:59
Macar tu in 150 de lei ai si prajiturile! Dar eu in 170 nu le am! Trebuie sa le iau separat!:-L

be_happy
14.05.2010, 21:54:47
Nu cred ca va creste pana la 200 in nici un caz. Iar contractele le semneaza ptr toti o data, nu cred ca fac mai devreme. Daca mi s-a intamplat mie nu cred ca e valabil pentru toata lumea. Nu cred ca e cazul sa te panichezi.

Ba da, au mai multe preturi dar noi am ales pachetul standard.

anuska_dea
14.05.2010, 21:59:50
Nu cred ca va creste pana la 200 in nici un caz. Iar contractele le semneaza ptr toti o data, nu cred ca fac mai devreme. Daca mi s-a intamplat mie nu cred ca e valabil pentru toata lumea. Nu cred ca e cazul sa te panichezi.

Zilele trecute le spuneam la fete ca de treaba asta imi e frica... sa nu creasca meniurile. Pai daca tie ti-au zis 130 si ti-au luat 150, mie daca mi-au spus 170 ma astept sa faca cum au facut la tine. Cum sa le semneze cu toti odata? Nu e normal! Dar ce avem nunta toti odata! Sau eu stau dupa ele sa imi zica ele cand sa vin sa semnez??? Poate sunt ocupata sau poate nu sunt in oras sau in tara, eu trebuie sa stau dupa ei? Mama... ce m-am enervat!!!

be_happy
14.05.2010, 21:59:58
Serios acum, nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi sau mai stiu eu ce doar ptr ca mi-au marit mie meniul. Poate nu si-au dat ei seama cand am dat avansul sau mai stiu eu ce. Dar nu cred ca a fost rea intentie sau ca asa fac cu toata lumea. Eu zic sa stai linistita.

Cand am zis toti o data nu m-am referit in aceeasi zi, doar ca au o data dupa care incep sa dea drumul la contracte. Nici eu nu am putut merge cand a zis ea, am mers ceva mai tarziu si nu a fost problema.

anuska_dea
14.05.2010, 22:01:28

Scuza-ma ca te innebunesc cu chestia asta! Nu ai nici o vina! Dar pur si simplu mi se pare ca profita de unele cestii si nu e corect.

anuska_dea
14.05.2010, 22:03:22
Mie personal mi se par corect cum procedeaza[-X,de ce esti obligat sa cumperi de la ei aceste lucruri?:-wSi legat de meniuri nu au mai multe preturi?

Ti se pare corect? De ce?

be_happy
14.05.2010, 22:05:44
Nu e vorba ca ma innebunesti, nici gand, doar ca nu am vrut sa iti creez o stare aiurea sau sa te fac sa te ingrijorezi, poate fara rost

anuska_dea
14.05.2010, 22:08:56
Cand am zis toti o data nu m-am referit in aceeasi zi, doar ca au o data dupa care incep sa dea drumul la contracte. Nici eu nu am putut merge cand a zis ea, am mers ceva mai tarziu si nu a fost problema.

Eu am o intrebare si am sa discut cu ei. Nu inteleg in baza a ce au ei o anumita data de dat drumul la contracte? De ce nu au luat avansul atunci la data aia? Maine dimineata ii sun,( ca acum e tarziu:)) ). Voi merge sa clarific treaba asta.

be_happy
14.05.2010, 22:11:31
Pai mai intai spune-le ca ai vrea sa semnezi contractul mai devreme ptr ca ai o problema si nu vei putea ajunge in decembrie. Si vezi ce iti spun.
Si eu ar trebui sa vorbesc cu tipa de acolo poate imi da si mie niste variante de meniu. Desi cred ca e un pic cam devreme.

anuska_dea
14.05.2010, 22:11:42
Nu e vorba ca ma innebunesti, nici gand, doar ca nu am vrut sa iti creez o stare aiurea sau sa te fac sa te ingrijorezi, poate fara rost

Nu mi-ai creat nici o stare aiurea, din contra iti multumesc ca mi-ai raspuns la intrebari si mi-ai deschis ochii. Poate nu va fi asa cum am spus, dar pentru o siguranta ma voi duce sa discut. Multumesc inca odata pentru raspunsuri.^:)^

be_happy
14.05.2010, 22:12:47
Nu ai pentru ce :*

anuska_dea
14.05.2010, 22:15:47
Pai mai intai spune-le ca ai vrea sa semnezi contractul mai devreme ptr ca ai o problema si nu vei putea ajunge in decembrie. Si vezi ce iti spun.
Si eu ar trebui sa vorbesc cu tipa de acolo poate imi da si mie niste variante de meniu. Desi cred ca e un pic cam devreme.

Desigur. Voi fi calma, voi vorbi cu ele sa vad ce zic, poate m-am inselat eu in seara asta.

aryanna
14.05.2010, 23:17:39
S-au cam nesimtit astia de la rapsodia....
la noi nu s-a zis nimic de prajituri, iar apa, sucul, cafeaua erau incluse

oricum am auzit ca deja lucreaza numai in weekend pt nunti ca nu merge nimic in timpul sapt, poate de asta incep cu pretentii de astea idioate.

pentru cine face nunta jos...eu cred ca nici nu sunt necesare huse pe scaunele alea acolo ca merg foarte bine cu restul salii, sunt noi si arata super bine asa...eventual puneti o funda de tulle pe el

la cumatria aia parca asa era si aratau superb.

anuska_dea
15.05.2010, 00:11:44
[QUOTE=aryanna;3288628]S-au cam nesimtit astia de la rapsodia....
la noi nu s-a zis nimic de prajituri, iar apa, sucul, cafeaua erau incluse

oricum am auzit ca deja lucreaza numai in weekend pt nunti ca nu merge nimic in timpul sapt, poate de asta incep cu pretentii de astea idioate.
Au vazut ca sunt solicitari si si-au luat-o in cap... Pai 170 lei mi se pare mult pentru un meniu, la timp de criza, dar sa mai si mareasca...:-?

aryanna
15.05.2010, 01:05:22
asa e , probabil sunt pe pierdere daca nu castiga decat din nunti si de aia trat tare de aici... dar tot ei o sa piarda curand ca nu multi isi permit asemenea preturi in bt

anul trecut a fost super cu husele gratis si meniu de 120 lei

anuska_dea
15.05.2010, 01:14:52
asa e , probabil sunt pe pierdere daca nu castiga decat din nunti si de aia trat tare de aici... dar tot ei o sa piarda curand ca nu multi isi permit asemenea preturi in bt

anul trecut a fost super cu husele gratis si meniu de 120 lei

Cred si eu ca asta este problema lor de au crescut asa preturile! De la 120 la 170 e o diferenta foarte mare!

be_happy
15.05.2010, 15:22:12
Ai vorbit la resturant? Te-au lamurit ?

anuska_dea
15.05.2010, 15:52:59
Ai vorbit la resturant? Te-au lamurit ?

Nu am vorbit pentru ca azi e sambata si sa revin luni la birou. Ocupate mai sunt fetele alea!:))

anamaria2486
15.05.2010, 18:29:00
Foarte bine ca ti-au trecut nervii! :)
Mie sincer mi s-au parut de treaba fetele de acolo!

Buna ziua,

Eu voi avea nunta tot la Rpsodia sala mare, si din cate am inteles cand am dat avansul ca husele la scaune sunt gratis, acum din ce am citit observ ca se platesc si alea?Va rog sa ma lamuriti?

Ast rasp,

be_happy
15.05.2010, 18:31:16
Noi avem in sala mica si da platim husele 500 de lei.

anuska_dea
15.05.2010, 23:19:14
Buna ziua,

Eu voi avea nunta tot la Rpsodia sala mare, si din cate am inteles cand am dat avansul ca husele la scaune sunt gratis, acum din ce am citit observ ca se platesc si alea?Va rog sa ma lamuriti?

Ast rasp,

Si eu am sala mare si platesc 500 lei. Acum depinde probabil de cum te-ai inteles cu ei.

aryanna
16.05.2010, 13:48:37
eu din ce stiu, treaba cu husele gratis a fost pt anul trecut ca abia deschisesera

eu zic ca jos merge fain si fara huse, daca vreti sa economisiti

be_happy
16.05.2010, 13:51:29
Eu sigur nu vreau fara huse. Nu mi se pare ca as economisi cine stie ce...Si chiar daca ar fi fost mai scump nu as fi renuntat la huse.

anamaria2486
16.05.2010, 16:00:33
Si eu am sala mare si platesc 500 lei. Acum depinde probabil de cum te-ai inteles cu ei.

Adica 5 milioane vechii?sau 500 mii?

be_happy
16.05.2010, 16:18:12
5 milioane vechi.Toate husele. Nu doar una.

madalinaeu
17.05.2010, 09:46:21
5 milioane vechi.Toate husele. Nu doar una.

Din cate am inteles din avanul de 2000 lei, 500 este reprezentata de un fel de chirie a salii (huse pe scaun, curent , eventuale distrrugeri).

Meniul este maxim 1500, adica in functie de cum combini felurile de mancare, si ce alegi in apeririv, poti da si mai putin, eu la un calcul , fara a mai scoate din aperitiv pentru ca nu stiu cat e de mare (desi pare destul de consistent), as iesi la 140 lei / meniu.

Sincer noi stam in bucuresti , unde la 200lei/ meniu, nu ai incluse nici parajituri , nici bautiri soft, iar felurile de mancare sunt cele mai basic (platou cu telemea, salam, etc, pangasius , sarmalute si mix grill), variantele lor mi se pare chiar super.

Singura problema care o am este cu chelenrii, ca mi-au zis ca imi baga 10 oameni in sala , din care doar 4 sunt chelneri :)). Dar am de gand sa mai negociez :P

be_happy
17.05.2010, 10:47:44
Dar unde ai vazut variantele de meniu cu tot cu preturile lor?

miki_cochi
17.05.2010, 11:10:43
Dar unde ai vazut variantele de meniu cu tot cu preturile lor?
Dar voi nu aveti variante de meniuri?care difera la pret?:-s

be_happy
17.05.2010, 11:13:00
Nu! In contract sunt trecute doar denumirile pachetelor oferite , gen: standard :-?? Nu am variante de produse

miki_cochi
17.05.2010, 11:16:31
Nu! In contract sunt trecute doar denumirile pachetelor oferite , gen: standard :-?? Nu am variante de produse
Noi cand am cautat rest toate aveau variante de meniuri,la rap. nu am fost;;),nu stiu de ce:-s,normal ar trebui sa aiba .La noi meniul porneste de la 110pana la 160daca nu ma insel:*

be_happy
17.05.2010, 11:20:16
Probabil o sa vedem variantele de meniu atunci cand o sa il stabilim. Dar eu chiar eram curioasa sa ma uit acu :(

miki_cochi
17.05.2010, 11:27:04
Probabil o sa vedem variantele de meniu atunci cand o sa il stabilim. Dar eu chiar eram curioasa sa ma uit acu :(
Cand mergi la ei spunele sa iti arate variante de meniuri.Spunele ca vrei sa ai timp sa te hotarasti:*,noua ni l-au aratat inainte sa semnam contractul,nu vad ce problema ar fi;;)

madalinaeu
17.05.2010, 11:35:22
Cand mergi la ei spunele sa iti arate variante de meniuri.Spunele ca vrei sa ai timp sa te hotarasti:*,noua ni l-au aratat inainte sa semnam contractul,nu vad ce problema ar fi;;)

Eu am solicitat sa imi trimita pe mail, pentru a ma putea decide, iar in iunie cand semnez contractul vreau sa am meniul si pretul stabilit.

Nu o sa am timp sa stau dupa ei in momentul in care vin la Botosani, asa ca am preferat modalitatea asta. Oricum mi-au spus ca acestea sunt doar niste variante, si ca pot face orice modificari vreau, iar daca vreau ceva ce nu e in meniurile respective se poate rezolva.

be_happy
17.05.2010, 11:36:50
Problema ar fi ca eu nu prea ajung in Botosani prea curand.
Oare daca o sun pe sefa de sala se supara tare? :D

miki_cochi
17.05.2010, 11:39:00
Problema ar fi ca eu nu prea ajung in Botosani prea curand.
Oare daca o sun pe sefa de sala se supara tare? :D
De ce ?ei ar trebuie sa fie disponibili ,e in avantajul lor;;)

anuska_dea
17.05.2010, 19:44:21
Singura problema care o am este cu chelenrii, ca mi-au zis ca imi baga 10 oameni in sala , din care doar 4 sunt chelneri :)). Dar am de gand sa mai negociez :P

Cum adica 10 oameni in sala, din care doar 4 chelneri? Restul ce fac? Fac atmosfera, danseaza??:O

Creizilup
17.05.2010, 20:07:22
Noi cand am cautat rest toate aveau variante de meniuri,la rap. nu am fost;;),nu stiu de ce:-s,normal ar trebui sa aiba .La noi meniul porneste de la 110pana la 160daca nu ma insel:*

Nu te inseli ;;)

Creizilup
17.05.2010, 20:09:05
Cum adica 10 oameni in sala, din care doar 4 chelneri? Restul ce fac? Fac atmosfera, danseaza??:O

Cred ca restul sunt totusi bucatari si ajutoare...n-au ce cauta in sala :-?

madalinaeu
17.05.2010, 20:47:05
Cred ca restul sunt totusi bucatari si ajutoare...n-au ce cauta in sala :-?

Pai mi-au spus, ca 2 bucatari, 1 sef sala, 1 barman, 2 femei de servicu , si 4 chelneri... Cam mult personal adiacent :)

Creizilup
17.05.2010, 20:56:17
Pai mi-au spus, ca 2 bucatari, 1 sef sala, 1 barman, 2 femei de servicu , si 4 chelneri... Cam mult personal adiacent :)

Este si mare sala, in plus nu-ti poti permite sa fie baile murdare...Adica, eu cred ca sunt utili toti acestia...

anuska_dea
17.05.2010, 21:22:03

2 bucatari e o.k., 1 sef e o.k. Cred ca o femeie de serviciu e suficient. Eu nu am nevoie de barman, ce sa faca?

aryanna
17.05.2010, 23:02:53
daca nu ai bar nu-ti prea trebuie barman, baile nu-s imense deci o femeie de serviciu e ok,

cati invitati ai ca daca sari de 100 nu vad cum sa faca fata numai 4 chelneri

madalinaeu
18.05.2010, 09:40:17
daca nu ai bar nu-ti prea trebuie barman, baile nu-s imense deci o femeie de serviciu e ok,

cati invitati ai ca daca sari de 100 nu vad cum sa faca fata numai 4 chelneri

Asa ma gandeam si eu, nu am o problema cu nr de pers/ sala , dar am vrea urmatoare impartire: 6 chelneri , 2 bucatarese, 1 sef sala ,si o femeie sa se ocupe de curatenie. Cred ca ar fi ok.

La 100 de pers 6 chelneri ar face fata fara probleme, 4 si eu cred ca sunt prea putini.

Sper sa fie si cei de la Rapsodia de accord. :)

helena84
18.05.2010, 12:19:13
Buna miresici de Botosani,
Si eu voi avea nunta la rest Rapsodia, sala mica, in mai 2011, am platit un avans pentru sala insa nu am incheiat contractul .
Din mesajele voastre vad ca cei de la restaurant cam fac modificari si asta nu imi place sa aud.:-L
Noi am platit avansul in febtuarie si ne-a spus urmatoarele:
-pretul meniului undeva intre 130-150 ron functie de ce alegem ,
-apa, sucu si prajiturile incluse in pretul meniului
-iar husele de la scaune ni le pun ei la dispozitie fara a mentiona un pret (desi dupa parerea mea sala de jos nu are nevoie de huse)
Din cei 2000 lei avans, 500 ron reprezinta apa, electricitatea, eventualele spargeri iar restul de 1500lei se vor scadea din contravaloarea meniurilor, la final.
Sper ca tot ce am discutat, asa sa ramana, ca de altfel e nasol...vremurile sunt cum sunt si nu mi se pare corect una sa vorbeasca si alta sa faca pana la urma..plus ca 170 lei pentru un meniu mi se pare mult...suntem totusi in Moldova, nu la Bucuresti unde altfel se invart lucrurile si altfel se fac banii

be_happy
18.05.2010, 17:51:50
Bun si personalul cat va costa?
Eu am retinut ca 15 milioane dar nu mai sunt asa de sigura

anuska_dea
18.05.2010, 18:10:32
Buna miresici de Botosani,
-pretul meniului undeva intre 130-150 ron functie de ce alegem
Sper ca tot ce am discutat, asa sa ramana, ca de altfel e nasol...vremurile sunt cum sunt si nu mi se pare corect una sa vorbeasca si alta sa faca pana la urma..plus ca 170 lei pentru un meniu mi se pare mult...suntem totusi in Moldova, nu la Bucuresti unde altfel se invart lucrurile si altfel se fac banii

Pai 130-150 lei este anul asta, asa mi-au spus.

cucush
18.05.2010, 19:05:09
- apa, sucu si prajiturile incluse in pretul meniului
- 2000 lei avans
Astea sunt doua dintre motivele pentru care noi nu am vrut sala Rapsodia. E foarte mare si frumoasa (candelabrele fac totul pentru o nunta eleganta, perfecta pentru print si printesa:x)...dar sincer, sa imi dea prajiturile ei, cam aiurea...Socrii mei mari au fost saptamana trecuta la o nunta acolo si lumea de la masa la care au stat ei nu a mancat prjiturile..erau aiurea cica.

helena84
18.05.2010, 19:59:11
Nici noua nu prea ne-a convenit in prima faza ...deoarece pretul de achizitie al acestor produse este cu siguranta mult mai mic decat cel pe care il includ ei in pretul meniului ..cat despre prajituri, cand am vb cu d-na angela ne-a spus ca aveau un contract cu o firma din iasi dar ca pe viitor vor sa incheie un contract cu cei de la rida, iar eu despre rida am o parere buna..la ei o sa imi fac si tortul daca nu o sa apara schimbari majore:-p

helena84
18.05.2010, 20:06:16
Bun si personalul cat va costa?
Eu am retinut ca 15 milioane dar nu mai sunt asa de sigura

Nu ni s-a spus exact, doar ca va fi in functie de nr de persoane participante..

madalinaeu
18.05.2010, 20:17:19
Nu ni s-a spus exact, doar ca va fi in functie de nr de persoane participante..

Si mie la fel, dar pentru 100 de pers , mi-a spus ca vor fi 10 persoane , si vor costa 1500 lei

helena84
18.05.2010, 20:36:22
Si mie la fel, dar pentru 100 de pers , mi-a spus ca vor fi 10 persoane , si vor costa 1500 lei

Noi cam tot 100 de pers vom avea si cred ca 10 pers sunt suficiente ...iar despre preturi intre 100-150 ron variaza functie de restaurant sper sa nu fie mai mult:D

be_happy
18.05.2010, 21:16:08
Oki, multumesc, cred ca am retinut bine. :)
Noi nu suntem siguri inca daca vom depasi 100 de persoane, dar daca va fi cazul vom lua si separeul

anuska_dea
19.05.2010, 19:39:06
Astea sunt doua dintre motivele pentru care noi nu am vrut sala Rapsodia. E foarte mare si frumoasa (candelabrele fac totul pentru o nunta eleganta, perfecta pentru print si printesa:x)...dar sincer, sa imi dea prajiturile ei, cam aiurea...Socrii mei mari au fost saptamana trecuta la o nunta acolo si lumea de la masa la care au stat ei nu a mancat prjiturile..erau aiurea cica.

Eu in pretul meniului nu am prajiturile.

anuska_dea
19.05.2010, 19:41:36

Mi se pare multisor 1500 lei. eu am mai intrebat pe fete si le ajungeau mult mai putin.

helena84
20.05.2010, 11:47:33
Vreau si eu sa vad cum arata un contract cu restaurantul si ma adresez aici tuturor celor care au fost miresici la Rapsodia dar si celor care vor fi si au deja incheiat un contract.
Poate imi veti raspunde ca e un document confidential ...dar as vrea sa stiu daca are scapari ce ne dezavantajeaza sau nu sunt mentionate anumite aspecte, daca ati avut posibilitatea sa faceti modificari sau este un contract cadru cel care se semneaza?
Astept semnale de la voi...:*

anuska_dea
20.05.2010, 21:18:52
Vad ca tu ai cu 2 saptamani dupa mine nunta!:*

Da..asa e, as fi vrut sa fie pe 21mai pentru ca amandoi suntem sarbatoriti eu fiind elena iar drago, constantin dar...in final nu s-a putut:(
Mi-am dorit mult dar las' ca o sa facem cununia civila, poate, pe 21;-)

Si eu am vrut pe 21 dar era ocupat. Tu cand ai luat sala?

helena84
21.05.2010, 10:50:22
Si eu am vrut pe 21 dar era ocupat. Tu cand ai luat sala?

Pe 14 februarie am dat avans, de interesat ne-am interesat de pe la sfarsitul lunii ianuarie. Voi?

anuska_dea
21.05.2010, 19:50:02
Pe 14 februarie am dat avans, de interesat ne-am interesat de pe la sfarsitul lunii ianuarie. Voi?

Eu am fost la o nunta acolo anul trecut si ne-a placut mult sala. Noi am vrut de la inceput acolo. Nu am fost sa vad in alta parte pentru ca nu ne doream in alta parte. Am fost si am vorbit si am dat avansul pe 8 martie.

be_happy
23.05.2010, 09:52:48
Fetelor, am primit meniul, dar nu imi e foarte clar. Din cele 5 variante aleg o varianta, sau pot combina aperitivul de la varianta 1, gustarea calda de la varianta 3, de exemplu, etc?

miki_cochi
23.05.2010, 10:13:38
Fetelor, am primit meniul, dar nu imi e foarte clar. Din cele 5 variante aleg o varianta, sau pot combina aperitivul de la varianta 1, gustarea calda de la varianta 3, de exemplu, etc?
Eu cred ca poti sa combini,au si pretul ?daca da e posibil atunci sa coste mai mult daca faci aceste schimbari.

be_happy
23.05.2010, 10:21:49
Da, au si pretul. Nu iese neaparat mai mult daca combinam ce vrem noi. Oricum altfel mi s-ar parea absurd, pentru ca nici una dintre cele 5 variante nu ne multumeste cap-coada. Doar combinate

anuska_dea
23.05.2010, 10:22:11

La cele 5 variante au cate un pret. Daca le combini o sa te ajunga mai mult. Trebuie intrebat la doamnele alea. Iti stabilesti tu un meniu si le intrebi pe ele cat ajunge. Eu ma gandesc ca se poate.

be_happy
23.05.2010, 10:27:08
Pai da, variantele de meniu trimise au si preturi pe grupe de produse.Adica nu imi zice doar ca varianta 1 costa x lei, ci imi spune: friptura = x lei, fiecare produs din aperitiv=x lei. Acum, daca o sa depasim putin 150 lei nu o fi bai, doar sa fie sefa de sala de acord :-\ Altfel e cam aiurea, nu prea imi plac toate variantele...

miki_cochi
23.05.2010, 10:37:45
Pai da, variantele de meniu trimise au si preturi pe grupe de produse.Adica nu imi zice doar ca varianta 1 costa x lei, ci imi spune: friptura = x lei, fiecare produs din aperitiv=x lei. Acum, daca o sa depasim putin 150 lei nu o fi bai, doar sa fie sefa de sala de acord :-\ Altfel e cam aiurea, nu prea imi plac toate variantele...
Ce moduri au de a lucra,la noi sant variante de meniuri , cu preturi si poti sa le combini :D

anuska_dea
23.05.2010, 11:24:40

De ce sa nu fie de acord? Pai e mai bine asa. Tu iti alegi ce friptura vrei, vezi si cat costa... La aperitiv la fel. E bine asa.

anuska_dea
23.05.2010, 11:25:12
Ce moduri au de a lucra,la noi sant variante de meniuri , cu preturi si poti sa le combini :D

Pai asa e si aici din ce am inteles eu.

aryanna
23.05.2010, 17:12:24
se pot combina cu siguranta, anul trecut s-a putut

noi nu am ales aproape nimic de pe un singur meniu chiar alegeam friptura de pe un meniu si garnitura de pe altul si a fost ok, fiecare are pretul lui

be_happy
23.05.2010, 17:26:33
Super! Multumesc mult! Tu parca ai avut tot la Rapsodia, deci asa va fi si la noi!
M-am linistit! Multumesc frumos :*

helena84
24.05.2010, 11:46:04
E firesc sa fie asa...nu poti impune un meniu fix de aceea probabil ni s-a si spus ca pretul variaza ...in functie de ce alege fiecare din cele cinci variante ..

kittyna84
24.05.2010, 13:29:36
Buna tuturor,

Am si eu o intrebare pt voi. Mesele din sala mica sunt rotunde, nu? Ca ma contrazic cu cineva care sustine ca-s dreptunghiulare :-"

maya_g
24.05.2010, 16:42:20
fetelor, voi la Rapsodia aveti prajiturile si tortul incluse in pretul meniului sau doar mancarea?

helena84
25.05.2010, 07:22:11
Buna tuturor,

Am si eu o intrebare pt voi. Mesele din sala mica sunt rotunde, nu? Ca ma contrazic cu cineva care sustine ca-s dreptunghiulare :-"

Sunt rotunde cu siguranta...vom avea nunta acolo asa ca am facut cateva vizite..

anuska_dea
27.05.2010, 17:16:51
Buna tuturor,

Sunt rotunde, sunt sigura. In plus te poti uita si pe net, la adresa lor.

anuska_dea
27.05.2010, 17:20:24
fetelor, voi la Rapsodia aveti prajiturile si tortul incluse in pretul meniului sau doar mancarea?
Mie mi-au zis ca nu am prajiturile sau tortul, ci doar apa minerala, apa plata, suc Pepsi, suc Prigat si cafelele. Fetele care au nunta anul asta, au incluse prajiturile, fara tort.

ancutzoaia
27.05.2010, 22:47:41
Sunt rotunde cu siguranta...vom avea nunta acolo asa ca am facut cateva vizite..

Eu am avut petrecerea de la cununia civila la Rapsodia in sala de jos si am stat la mese lungi dreptunghiulare. In septembrie 2009 am avut, poate s-a mai schimbat de atunci.

madalinaeu
28.05.2010, 16:26:26
Eu am avut petrecerea de la cununia civila la Rapsodia in sala de jos si am stat la mese lungi dreptunghiulare. In septembrie 2009 am avut, poate s-a mai schimbat de atunci.

Mie mi-au spus ca daca vreu mese rotunde se rezolva, daca nu au libere aduc de pe la alt restaurant.

be_happy
28.05.2010, 17:54:42
Mesele sunt rotunde. Asa erau ori de cate ori am fost in ultimul timp acolo, iar weekendul trecut a fost o prietena la o nunta tot la Rapsodia, in sala de jos si mi-a confirmat :D

anuska_dea
30.05.2010, 21:59:37
Am citit si eu in sfarsit contractul! Mai mult scrie acolo de ce obligatii avem noi ca miri. Mi s-a parut ciudat faptul ca la pretul meniului scria ca "pretul meniului este minim...". Nu am inteles chestia asta, cum adica minim? Maxim trebuia sa scrie! Am sa le intreb pe fetele de acolo.

aryanna
31.05.2010, 11:41:26
pai pe ei minumul ii intereseaza, adica nu poate fi mai mic de....
maximul poate fi oricat daca vrei caviar de ex:D

tinutza22
25.06.2010, 11:22:40
buna are cineva poze facute in sala mica la rapsodia, km cuma arata imbracata

be_happy
27.06.2010, 20:59:55
Fetelor, ma intreb daca de la 1 iulie creste tva-ul, oare va creste si pretul meniului? Ma refer la cele care avem nunta anul acesta, incateva luni si care am incheiat deja contractul, ptr ca pana anul viitor sigur va mai creste..

anuska_dea
27.06.2010, 22:38:52
Fetelor, ma intreb daca de la 1 iulie creste tva-ul, oare va creste si pretul meniului? Ma refer la cele care avem nunta anul acesta, incateva luni si care am incheiat deja contractul, ptr ca pana anul viitor sigur va mai creste..

Eu cred ca va creste pretul. Cresterea TVA-ului a fost ceva inopinant. Asa ca s-ar putea sa cresca cu 5 %.

be_happy
28.06.2010, 08:21:25
O sa sun azi sa intreb. Cumva logic mi se pare si mie sa creasca, din moment ce se scumpesc toate. Pe de alta parte, contractul e deja incheiat si trebuie executat in limitele clauzelor.

helena84
28.06.2010, 08:39:22
In cazul celor care au incheiat deja contractul nu mi se pare normal sa se modifice pretul meniului...existenta unui contract presupune respectarea acestuia. In cazul meu sunt sigura ca pretul meniului va suferi modificari, avand in vedere ca nunta e abia la anul

be_happy
28.06.2010, 09:34:29
Exact, pana anul viitor sigur va creste. Dar logic, atunci cand inchei un contract nu poti sa prevezi toate situatiile care o sa apara asa ca iti asumi anumite riscuri/adica ei, restaurant isi asuma anumite riscuri. Pentru ca daca se intampla invers si prin nu stiu ce minune ar fi scazut preturile, ei in nici un caz nu ar fi scazut preturile practicate...

anuska_dea
09.07.2010, 20:27:32
O sa sun azi sa intreb. Cumva logic mi se pare si mie sa creasca, din moment ce se scumpesc toate. Pe de alta parte, contractul e deja incheiat si trebuie executat in limitele clauzelor.

Ce s-a mai intamplat? Ce ti-au zis?

durnea_andreea
15.07.2010, 11:55:46
Buna fetelor!Sunt in cautare de restaurant pt nunta ce va avea loc la anul si, fiind novice in domeniul acesta, vroiam sa va intreb daca pt acel avans perceput pt rezervarea salii se taie vreo chitanta,bon:-SS!si ce anume se specifica in contract?!merci

anyta
15.07.2010, 14:05:08
se taie chitanta si suma data se caede din nota finala.....contractul din cate imi aduc eu aminte se semneaza cu cateva saptamani inainte de nunta in care se scrie numarul de persoane, pretul meniului , plata ospatarilor, etc

Creizilup
15.07.2010, 16:27:49
Buna fetelor!Sunt in cautare de restaurant pt nunta ce va avea loc la anul si, fiind novice in domeniul acesta, vroiam sa va intreb daca pt acel avans perceput pt rezervarea salii se taie vreo chitanta,bon:-SS!si ce anume se specifica in contract?!merci
In cazul nostru, ne-au dat chitanta, dar detaliile se stabilesc cu 2 saptamani inainte de nunta, pentru ca atunci vom sti cate meniuri avem, de cati chelneri vom avea nevoie etc

be_happy
15.07.2010, 16:30:14
Si noua ne-au taiat chitanta atunci cand am dat avansul

oany_ro
29.08.2010, 16:00:11
Buna fetelor, sunt din iasi si de curand mi-am inchiriat ptr. nunta sala mica de la restaurant rapsodia. Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre ea.

be_happy
03.09.2010, 21:22:58
Buna fetelor, sunt din iasi si de curand mi-am inchiriat ptr. nunta sala mica de la restaurant rapsodia. Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre ea.

Eu am avut nunta acolo si am fost foarte multumita de tot...

anuska_dea
05.09.2010, 00:29:00
Eu am avut nunta acolo si am fost foarte multumita de tot...

Cat ai platit ospatarii si personalul lor?

be_happy
05.09.2010, 08:32:52
15 milioane in total, au fost 10 oameni deci 150 de lei de persoana. Din punctul nostru de vedere si-au meritat banii, nu am avut niciun fel de probleme, au tinut cont de tot ce le-am cerut...

anuska_dea
06.09.2010, 22:28:38
15 milioane in total, au fost 10 oameni deci 150 de lei de persoana. Din punctul nostru de vedere si-au meritat banii, nu am avut niciun fel de probleme, au tinut cont de tot ce le-am cerut...

Prietena mea a avut nunta la Rapsodia sus si i-au zis asa: 150 de lei de persoana, total personal 36 de oameni. Mi s-a parut enorm!!!

be_happy
06.09.2010, 23:07:41
Probabil in sala mare. Noi am avut in sala mica.

anuska_dea
06.09.2010, 23:11:06
Probabil in sala mare. Noi am avut in sala mica.

Cate persoane au fost la nunta?

be_happy
07.09.2010, 00:36:29
Invitati? 85 de persoane am avut

anuska_dea
07.09.2010, 22:26:30
Invitati? 85 de persoane am avut

Aaa.. ea a avut 300 de invitati. Poate e in functie si de asta. Cate mese ati avut si cati invitati erau la masa?

be_happy
15.09.2010, 20:01:18
Am avut 12 mese fara a noastra si a dj-ului + fotografi, si am avut majoritatea meselor de 6 persoane si cateva de 8 persoane

anuska_dea
18.09.2010, 20:37:44
Am avut 12 mese fara a noastra si a dj-ului + fotografi, si am avut majoritatea meselor de 6 persoane si cateva de 8 persoane

Pentru 14 mese mi se pare mult 10 persoane, sincer. Pai ar veni un ospatar la 4-5 mese = 3-4 ospatari, maxim 2 bucatari, o femeie de serviciu = 7 persoane. De unde 10?

anuska_dea
18.09.2010, 20:40:10
Ma ingrijoreaza destul de tare fazele astea. Si in plus, mi se pare mult 150 lei de persoana. Voua nu? Creizilup, te rog sa ne zici si noua, cu cat ai platit tu ospatarii, cate mese ai avut, si cat personal in total ai platit?[-o<

be_happy
19.09.2010, 13:06:09
Mai adauga sefa de sala plus barmanul. Deci, 2 + 4 ospatari, plus 2 bucatari+ 2 femei de serviciu. Noua nu ni s-a parut foarte mult 150 de lei de persoana avand in vedere ca am fost extrem de multumiti de serviciile lor.

anuska_dea
19.09.2010, 15:11:10
Mai adauga sefa de sala plus barmanul. Deci, 2 + 4 ospatari, plus 2 bucatari+ 2 femei de serviciu. Noua nu ni s-a parut foarte mult 150 de lei de persoana avand in vedere ca am fost extrem de multumiti de serviciile lor.

Pai si sefa de sala se plateste? Dar ea ce presteaza??? Asta e munca ei, ia salariu pentru asa ceva,nu?
Barman? Eu una am toata bautura pe masa, nu am nevoie de barman.
2 femei de serviciu? Pentru 90 de oameni? Mult...
150 de lei nu ar fi mult pentru ospatari si pentru bucatari, dar am aflat cum se procedeaza la Rapsodia... incaseaza sefa de sala si la restul personalului nu le da 150 de lei, le da mai putin, restul vine la ea in buzunar.

be_happy
19.09.2010, 16:20:50
Barmanul face cafeaua plus ca noi am avut invitati care au mai luat de la bar energizante sau alte bauturi pe care nu le-am avut noi pe mese. Si la noi majoritatea bauturilor au fost pe mese si pe gheridoane. Nu as putea sa zic cum face sau nu sefa de sala dar noua ne-a placut de ea. A tinut cont de ce am rugat-o noi, chiar nu am avut probleme.

Sefa de sala ii coordoneaza pe ceilalti.

anuska_dea
19.09.2010, 18:06:25
Voi jos ati avut bar, dar eu in sala de sus nu am asa ceva. Cafeaua o poate face si sefa de sala in timp ce coordoneaza.. ca doar e la expresor, apasa niste butoane, macar atat sa faca si ea de 150 de lei.=))

be_happy
19.09.2010, 18:41:52
Eu sincer nu prea mi-am pus asemenea probleme. Mi-am dorit doar sa fie totul bine si asa a si fost..nu a depins de personal, evident, dar au avut si ei contributia lor. Nici nu prea mi-a pasat ca ia sefa de sala toti banii sau ca ii imparte in mod egal cu ceilalti. Eu mi-am facut partea mea de datorie ( adica am platit cat au cerut) si am vrut doar ca ei sa tina cont de ce le-am cerut.

Iti spun cu siguranta ca sunt alte aspecte ale nuntii pentru care merita cu adevarat sa te preocupi. In seara aceea o sa fii prea fericita ca sa iti pese de lucrurile astea. Iar lucrurile astea o sa le negociezi cu ei cu cateva saptamani inainte de nunta. Poate tu ii convingi ca nu ai nevoie de tot personalul sau poate ii convingi ca nu merita 150 de lei de om. Eu nu mi-am batut capul

anuska_dea
20.09.2010, 12:12:07
Eu sincer nu prea mi-am pus asemenea probleme. Mi-am dorit doar sa fie totul bine si asa a si fost..nu a depins de personal, evident, dar au avut si ei contributia lor. Nici nu prea mi-a pasat ca ia sefa de sala toti banii sau ca ii imparte in mod egal cu ceilalti. Eu mi-am facut partea mea de datorie ( adica am platit cat au cerut) si am vrut doar ca ei sa tina cont de ce le-am cerut.

Iti spun cu siguranta ca sunt alte aspecte ale nuntii pentru care merita cu adevarat sa te preocupi. In seara aceea o sa fii prea fericita ca sa iti pese de lucrurile astea. Iar lucrurile astea o sa le negociezi cu ei cu cateva saptamani inainte de nunta. Poate tu ii convingi ca nu ai nevoie de tot personalul sau poate ii convingi ca nu merita 150 de lei de om. Eu nu mi-am batut capul

150 de lei de om poate merita, dar eu ma interesez din timp pentru ca nunta ne-o facem noi, mirii, si banii se castiga destul de greu in ziua de azi si nu as vrea ca cineva sa isi bata joc de mine, mai degraba sa ceara ca ii dau decat sa ma fure. Imi imaginez, ca problema asta nu prea o puncteaza mirii inainte de nunta, au alte treburi mai importante, si altii profita de aceste lucruri si la urma daca toata lumea de la nunta s-a simtit bine, nu le mai pasa mirilor de acest aspect, ca au platit in plus 4-5 persoane, care totusi costa 600 - 750 lei.

be_happy
20.09.2010, 15:54:49
Ai dreptate, nu zic nu, doar ca noi am zis ca asta e, calitatea conteaza. Oricum eu sunt convinsa ca ne-au si incasat in plus avand in vedere ca toate produsele au fost trecute pe nota de plata ca numar de kilograme nu ca numar de portii/bucati ( probabil asa se procedeaza peste tot), dar e o modalitate simpla de a adauga ceva in plus.
Ca sa nu mai zic ca o sticla de cola de 1 litru e la ei 7 lei iar o cutie de cappy tot de un litru e aproape 9 lei. Dar am stiut de la inceput si asta a fost. E normal, doar e pret de restaurant.

Aaa, mie personalul mi s-a parut dragut pentru ca dimineata ne-au dat inapoi bautura care ramasese, mi-au pus chiar si tort ;)) au zambit, au fost amabili ( e si normal, doar e meseria lor), daca s-a ivit vreo situatie ne-au intrebat discret cum sa faca...

Eu cred ca in final vei fi multumita

medeadeea
21.09.2010, 09:41:26
Si eu sper ca intr-un final sa fiu multumita.
Pai daca e numai 150 e bun k mie la un local mi-a cerut 200 de lei pt ospatar/bucatar(de persoana) nu pt mai multi.
Sper sa reusesti sa negociezi un pic k e criza, iar cand fac mirii singuri nunta nu prea iti convine sa arunci banii pe fereastra:*

anuska_dea
21.09.2010, 20:02:34
Pai daca e numai 150 e bun k mie la un local mi-a cerut 200 de lei pt ospatar/bucatar(de persoana) nu pt mai multi.
Sper sa reusesti sa negociezi un pic k e criza, iar cand fac mirii singuri nunta nu prea iti convine sa arunci banii pe fereastra:*

Pai 150 de persoana.Voi incerca sa vorbesc saptamana viitoare, ca in weekend-ul asta mai am o nunta acolo si dupa ce vorbesc si cu mirii astia ma voi duce sa vorbesc si cu sefa de sala sa vad ce zice.

madalinaeu
22.09.2010, 09:05:04
Pai 150 de persoana.Voi incerca sa vorbesc saptamana viitoare, ca in weekend-ul asta mai am o nunta acolo si dupa ce vorbesc si cu mirii astia ma voi duce sa vorbesc si cu sefa de sala sa vad ce zice.

Sunt curioasa daca reusesti sa rezolvi ceva pentru ca mie cand am adus acest subiect in conversatie mi-au spsu in mod finut ca nu negociaza acest aspect (cu toate ca eram de acord cu nr de persoane, dar macar sa am mai multi chelneri pe sala).

Daca reusesti ceva sa imi spui care e secretul!:)

madalinaeu
22.09.2010, 09:07:58
Am si eu o intrebare pentru cei care au avut nunta ala Rapsodia. Daca declari ca vin un numar de invitati si la nunta vin mai putin decat numarul de meniuri declarate, la final platesti numarul de meniuri consumat sau numarul pe care l-ai declarat inainte de nunta?

Merci mult de ajutor! :D

aryanna
22.09.2010, 14:11:02
noua parca ne-a zis sa zicem mai putini ca ei oricum au o marja de vreo 10-15 pers si se descurca sa mai faca pe loc, cel putin la aperitiv ca acolo trebuie graba, restul se fac pe parcurs...

dar cu cat mai putin preconizezi tu ca o sa ai???
oricum multe s-au schimbat de anul trecut la ei din ce inteleg

cel mai bine e sa vorbesti direct cu sefa de sala caree se ocupa de nunta ta (eu stiu ca-s dragute si te lamuresc) ca asa din auzite... stii cum e , fiecare intelege altfel

be_happy
22.09.2010, 14:20:45
Noi cand am dat numarul final de meniuri i-am zis sa treaca daca se poate plus/minus 10 persoane. Cam asta e marja la care se descurca in plus. Cred ca daca ai cu peste 10 persoane mai putin decat ai solicitat tu, platesti. La noi nu a fost cazul deci nu stiu exact.

madalinaeu
22.09.2010, 16:44:01
noua parca ne-a zis sa zicem mai putini ca ei oricum au o marja de vreo 10-15 pers si se descurca sa mai faca pe loc, cel putin la aperitiv ca acolo trebuie graba, restul se fac pe parcurs...

dar cu cat mai putin preconizezi tu ca o sa ai???
oricum multe s-au schimbat de anul trecut la ei din ce inteleg

cel mai bine e sa vorbesti direct cu sefa de sala caree se ocupa de nunta ta (eu stiu ca-s dragute si te lamuresc) ca asa din auzite... stii cum e , fiecare intelege altfel

Marja e cam in jur de 10 persoane nici nu stiu daca in plus sau in minus peste 120 cat s-au anuntat. Dar vroiam sa stiu orientativ.

Merci mult pentru raspunsuri :)

Oricum o sa ii intreb si pe ei acest aspet, dar abia saptamana viitoare cand ajung la Botosani, si pana atunci cam ar trebui sa dau numarul de meniuri. La telefon e mai greu sa te lamuresti cu toate aspectele (astea daca nu iti scapa sa intrebi ceva), asa ca vroiam sa ma asigur ca nu am surprize.

anuska_dea
22.09.2010, 22:48:05
Sunt curioasa daca reusesti sa rezolvi ceva pentru ca mie cand am adus acest subiect in conversatie mi-au spsu in mod finut ca nu negociaza acest aspect (cu toate ca eram de acord cu nr de persoane, dar macar sa am mai multi chelneri pe sala).

Daca reusesti ceva sa imi spui care e secretul!:)

Tie cat personal ti-a spus ca iti trebuie?

madalinaeu
23.09.2010, 09:39:58
Tie cat personal ti-a spus ca iti trebuie?

Pai 10 persoane , din care doar 4 chelneri pentru aprox 100 de invitati.

anuska_dea
23.09.2010, 21:37:10
Pai 10 persoane , din care doar 4 chelneri pentru aprox 100 de invitati.

Cam asa a fost si la be_happy. La 85 de persoane - 10 personal. Tu ai in sala mare sau in cea mica?

madalinaeu
24.09.2010, 09:50:31
Cam asa a fost si la be_happy. La 85 de persoane - 10 personal. Tu ai in sala mare sau in cea mica?

Am in sala mica. Oricum mi se pare ca sunt totusi destul pe putini chelneri, mai ales ca voi depasi 100 de invitati. O sa vad saptamana viitoare cum dau la pace cu ei in privinta acestui aspect.

Oricum sunt sigura ca nu vom avea probleme din cauza servirii, dar nici nu as vrea sa dau mai mult decat face.

Renata_Pavel
26.09.2010, 12:07:47
Asa sunt si eu. De asta imi fac griji.

Draga mea, am fost aseara la nunta la Rapsodia, in sala mare, au avut cam 160 pers si eu am numarat doar 8 chelneri, care, dupa parerea mea, si-au facut treaba ...
A fost suuuuper!!!!!!!!!!!!

anuska_dea
26.09.2010, 15:32:04
Draga mea, am fost aseara la nunta la Rapsodia, in sala mare, au avut cam 160 pers si eu am numarat doar 8 chelneri, care, dupa parerea mea, si-au facut treaba ...
A fost suuuuper!!!!!!!!!!!!

Doar 8 chelneri. Dar cat personal i-a bagat? Cred ca vreo 20 de persoane a platit. Vreo 3 bucatari, vreo 3 femei de serviciu, vreo 2 sefe de sala (ca atatea sunt), vreo 2 barmani etc.

Renata_Pavel
26.09.2010, 18:45:17
Doar 8 chelneri. Dar cat personal i-a bagat? Cred ca vreo 20 de persoane a platit. Vreo 3 bucatari, vreo 3 femei de serviciu, vreo 2 sefe de sala (ca atatea sunt), vreo 2 barmani etc.

Sincer, eu am vazut doar 8 chelneri, sefa de sala am mai vazut-o invartindu-se pe acolo, o femeie de serviciu cred, iar bucatari nu stiu ce sa zic ... Mai vorbesc cu prietena mea si iti spun exact ... Dar 20 de persoane cu siguranta nu au fost.

anuska_dea
26.09.2010, 18:54:01
Sincer, eu am vazut doar 8 chelneri, sefa de sala am mai vazut-o invartindu-se pe acolo, o femeie de serviciu cred, iar bucatari nu stiu ce sa zic ... Mai vorbesc cu prietena mea si iti spun exact ... Dar 20 de persoane cu siguranta nu au fost.

Multumesc de informatii. Chiar te rog sa o intrebi cand ai timp. Multumesc inca odata.

Lady_Anamaria
27.09.2010, 15:34:53
Buna dragelor, sunt noua pe forum. Si eu o sa am nunta la Rapsodia in sala Eminescu, dar peste 2 ani :-< ca pentru anul viitor nu am mai gasit nimic disponibil care sa ne placa :gen_07:
Ma ingrijoreaza insa pretul meniului... nu ni s-a precizat daca sucurile, apa si cafeaua sunt incluse in meniu sau se platesc separat ... nici noua nu ne-a dat in minte sa intrebam ... cat despre prajituri, soacra mea i-a zis in fata la tipa cu care am vb ca sub nici o forma nu vrem prajituri de la ei si aia a ramas muta, ulterior a zis ca putem discuta pe aspectul asta :azn:
Astept sfaturi de la voi, in special de la cele care ati avut sau aveti nunta acolo
o zi buna :bye_04:

Renata_Pavel
28.09.2010, 20:02:52
Multumesc de informatii. Chiar te rog sa o intrebi cand ai timp. Multumesc inca odata.

14 persoane a avut de toate. Cred ca am numarat eu mai putini ospatari. Oricum, cel care ne-a servit pe noi tare relaxat si simpatic era, zambea, vorbea cu noi, canta cand aducea farfuriile la mese. Simpatic ...

Renata_Pavel
28.09.2010, 20:05:20
Buna dragelor, sunt noua pe forum. Si eu o sa am nunta la Rapsodia in sala Eminescu, dar peste 2 ani :-< ca pentru anul viitor nu am mai gasit nimic disponibil care sa ne placa :gen_07:
Ma ingrijoreaza insa pretul meniului... nu ni s-a precizat daca sucurile, apa si cafeaua sunt incluse in meniu sau se platesc separat ... nici noua nu ne-a dat in minte sa intrebam ... cat despre prajituri, soacra mea i-a zis in fata la tipa cu care am vb ca sub nici o forma nu vrem prajituri de la ei si aia a ramas muta, ulterior a zis ca putem discuta pe aspectul asta :azn:
Astept sfaturi de la voi, in special de la cele care ati avut sau aveti nunta acolo
o zi buna :bye_04:

Cred ca depinde cum te intelegi si cum negociezi cu ei, pentru ca am inteles ca te mai lasa sa mai aduci si de acasa daca insisti ... Stiu ca ei de obicei vor ca apa, sucurile si prajiturile sa le iei de la ei, pt ca le convine, ti le vand la pret de restaurant. Mai ai timp pana la nunta sa te lamuresti ... Spor la pregatiri!

Lady_Anamaria
28.09.2010, 20:15:50
multumesc Renata
pai eu as vrea ca pana la nunta sa avem deja bani pusi deoparte pt platit restaurantul, muzica si foto/video... totusi mai e un an si 10 luni ... pt ca vreau sa ma bucur de nunta mea, nu sa stau stresata ca nu a venit toata lumea si ce ma fac, daca o sa am bani sa platesc ... iubi a zis sa nu ne mai gandim cat o sa coste aia, cat o sa coste cealalta... cat o sa coste o sa platim si gata... nu vrem sa cerem ajutorul parintilor pt ca nici nu prea au de unde si nu vreau sa ma cert mai incolo cu mama sau cu soacra ca e prea scump nush ce si ele nu au bani sa plateasca... voi cand ati inceput pregatirile aveati bani pusi deoparte sau ati luat-o de la 0 ? va mai ajuta parintii?

anuska_dea
28.09.2010, 22:01:37
14 persoane a avut de toate. Cred ca am numarat eu mai putini ospatari. Oricum, cel care ne-a servit pe noi tare relaxat si simpatic era, zambea, vorbea cu noi, canta cand aducea farfuriile la mese. Simpatic ...

E bine asa... 14 persoane. Nu ai numarat gresit. 8 ospatari baga in sala. Multumesc inca odata de informatii.

anuska_dea
04.10.2010, 19:53:14
voi cand ati inceput pregatirile aveati bani pusi deoparte sau ati luat-o de la 0 ? va mai ajuta parintii?

Noi cand am inceput pregatirile aveam pusi deoparte ceva bani, in jur de 4.000 de lei, pe care i-am terminat destul de repede pe 2 avansuri: 2.ooo la sala si 2.000 la muzica.

anuska_dea
04.10.2010, 19:58:28
Cred ca depinde cum te intelegi si cum negociezi cu ei, pentru ca am inteles ca te mai lasa sa mai aduci si de acasa daca insisti ... Stiu ca ei de obicei vor ca apa, sucurile si prajiturile sa le iei de la ei, pt ca le convine, ti le vand la pret de restaurant. Mai ai timp pana la nunta sa te lamuresti ... Spor la pregatiri!

Am mai vorbit cu doua persoane ce au avut nunta de curand acolo si m-am mai linistit. Ma speriasem degeaba. Treburile nu stau chiar asa de tragic dupa cum imi prezentase fata aia care era suparata in legatura cu numarul de personal. Sper din tot sufletul ca pana la urma sa fie OK.

Lady_Anamaria
17.10.2010, 15:48:43
Buna fetele. Am tot analizat problema bauturilor care se iau de la restaurant si am ajuns la concluzia ca e mult mai bine asa... cel putin in cazul nostru e o grija in minus :) Dintre fetele care ati avut deja nunta acolo, cum ati procedat? Ati ales voi ce sucuri?

Renata_Pavel
17.10.2010, 17:24:26
Buna fetele. Am tot analizat problema bauturilor care se iau de la restaurant si am ajuns la concluzia ca e mult mai bine asa... cel putin in cazul nostru e o grija in minus :) Dintre fetele care ati avut deja nunta acolo, cum ati procedat? Ati ales voi ce sucuri?

E o grija in munus, dar cam multi bani in plus, pentru ca e pret de restaurant, nu de depozit. Daca ar fi sa aleg, oricum as prefera sa mi le aduc eu decat sa le dau lor 10 lei pt o cutie de suc ... Fiecare cum considera si cum isi permite ...
Noi am luat-o de la 0 cand ne-am hotarat sa facem nunta, iar ajutor din partea parintilor nici nu am speram sa avem parte, ca nu isi permit.
Pana la nunta voastra mai e destul si cred ca mai aveti destul timp sa va ganditi si sa va razganditi de cine stie cate ori ... Spor la pregatiri! :)

be_happy
17.10.2010, 17:24:44
Nu, nu am ales eu. Am intrebat pe ce gama de sucuri merg, mi-au zis Coca cola la 1 l si Capy tot la cutii de 1 l si mi s-au parut ok :)

Lady_Anamaria
17.10.2010, 18:16:15
multumesc pt raspunsurile prompte :)
apropo... care sunt preturile de depozit la ora actuala? ... eu nu prea stau prin tara si nu am nici cea mai mica idee... as vrea sa-mi fac o idee despre diferenta de pret, banuiesc ca daca se maresc preturile de depozit se maresc si la ei... numai cola si cappy? ... apa doar minerala sau si plata? eu cred ca nu toti beau cola si ar fi bine de pus si fanta pe masa... la fel si cu apa minerala... e drept ca merge cu vinul, dar multi beau apa plata... 8-} voi ce ziceti? cum e cel mai bine? a avut careva din voi si bere la nunta?

medeadeea
17.10.2010, 20:28:17
multumesc pt raspunsurile prompte :)
apropo... care sunt preturile de depozit la ora actuala? ... eu nu prea stau prin tara si nu am nici cea mai mica idee... as vrea sa-mi fac o idee despre diferenta de pret, banuiesc ca daca se maresc preturile de depozit se maresc si la ei... numai cola si cappy? ... apa doar minerala sau si plata? eu cred ca nu toti beau cola si ar fi bine de pus si fanta pe masa... la fel si cu apa minerala... e drept ca merge cu vinul, dar multi beau apa plata... 8-} voi ce ziceti? cum e cel mai bine? a avut careva din voi si bere la nunta?
Avand in vedere k nunta voastra este in vara o sa mearga berea, mai ales k se danseaza si o sa fie cald. Cat despre racoritoare o sa ai timp sa te gandesti dar cred k e mai convenabil sa le iei tu decat se ti le achizitionezi de la local, vb fetelor e la pret de restaurant. Acum cum credeti si in functie si de cum stati cu bugetul, daca va permiteti nu ar fi nici o problema sa le luati de la local, pt cei care fac nunta singuri (cum am fi noi:(() nu ne prea convine sa dam bani aiurea, avand in vedere k banii aceia se pot folosi in alta parte:D

be_happy
17.10.2010, 21:00:06
Apa plata dar si minerala. Mie nu mi s-a parut ca r fi fost nevoie de altceva in afara de cola si cappy. Si da, are dreptate medeea, berea merge destul de binisor. si noi am avut si nu ne-a parut rau.

E ok sa iei racoritoarele din alta parte in masura in care cei de la restaurant sunt de acord :)

Lady_Anamaria
17.10.2010, 22:08:44
Apa plata dar si minerala. Mie nu mi s-a parut ca r fi fost nevoie de altceva in afara de cola si cappy. Si da, are dreptate medeea, berea merge destul de binisor. si noi am avut si nu ne-a parut rau.

E ok sa iei racoritoarele din alta parte in masura in care cei de la restaurant sunt de acord :)

multumesc din nou pt raspunsuri fetelor :* stiu ca pun multe intrebari, poate si prostesti, dar ma gandesc la toate variantele si incerc sa o aleg pe cea optima, adik nici prea prea, nici foarte foarte... noi, fetele care am ales sa facem nunta la Rapsodia nu avem de ales si trebuie sa luam bautura de la ei. Probabil o sa mergem si noi pe varianta cu cola, cappy, apa min si apa plata.
Am tot vazut miresici discutand pe forumuri despre bere la nunta si ma gandeam si eu ca pe caldurile din iulie ar merge o bere rece, ca nu toti beau tuica sau vin. Claudia cata bere ai avut tu la 85 pers? Sa-mi fac si eu o idee ca miresoiul meu, la orice ii zic el ma intreaba cat costa ;))

Lady_Anamaria
17.10.2010, 22:20:28
Avand in vedere k nunta voastra este in vara o sa mearga berea, mai ales k se danseaza si o sa fie cald. Cat despre racoritoare o sa ai timp sa te gandesti dar cred k e mai convenabil sa le iei tu decat se ti le achizitionezi de la local, vb fetelor e la pret de restaurant. Acum cum credeti si in functie si de cum stati cu bugetul, daca va permiteti nu ar fi nici o problema sa le luati de la local, pt cei care fac nunta singuri (cum am fi noi:(() nu ne prea convine sa dam bani aiurea, avand in vedere k banii aceia se pot folosi in alta parte:D

Iubita si noi facem nunta in mare parte singurei... trebuie sa recunosc ca socrii mei s-au oferit sa se ocupe de tuica, productie proprie ;-) . Miresoiul meu zicea ceva ca soacra mea ar vrea sa ne faca verighetele, adik sa dea aur si noi sa ne alegem ce verighete ne plac... ramane de vazut. Mama s-a oferit sa se ocupe de sampanie, whiskey si mai vedem noi ce tarie alegem. Acu sa vedem daca miresoiul o sa accepte sau o sa le dam banii pe parcurs, el e foarte orgolios :D De restul sigur ne ocupam noi incet, incet...

be_happy
18.10.2010, 10:38:40
multumesc din nou pt raspunsuri fetelor :* stiu ca pun multe intrebari, poate si prostesti, dar ma gandesc la toate variantele si incerc sa o aleg pe cea optima, adik nici prea prea, nici foarte foarte... noi, fetele care am ales sa facem nunta la Rapsodia nu avem de ales si trebuie sa luam bautura de la ei. Probabil o sa mergem si noi pe varianta cu cola, cappy, apa min si apa plata.
Am tot vazut miresici discutand pe forumuri despre bere la nunta si ma gandeam si eu ca pe caldurile din iulie ar merge o bere rece, ca nu toti beau tuica sau vin. Claudia cata bere ai avut tu la 85 pers? Sa-mi fac si eu o idee ca miresoiul meu, la orice ii zic el ma intreaba cat costa ;))

Nu pui intrebari prostesti, toate miresicile ne-am facut tot felul de griji inainte de nunta si puneam multe intrebari...e normal..

Noi am avut la 85 de persoane 96 de doze de bere cu alcool si 48 fara alcool...dar nu s-au baut chiar toate. Nu as sti sa iti spun exact cate au ramas ptr ca nu le-am numarat.

Lady_Anamaria
18.10.2010, 11:28:39
Nu pui intrebari prostesti, toate miresicile ne-am facut tot felul de griji inainte de nunta si puneam multe intrebari...e normal..

Noi am avut la 85 de persoane 96 de doze de bere cu alcool si 48 fara alcool...dar nu s-au baut chiar toate. Nu as sti sa iti spun exact cate au ramas ptr ca nu le-am numarat.

Multumesc, era doar ca sa-mi fac o idee... ar veni cate o bere si jumatate de persoana :)) . Sunt persoane care nu beau deloc si sunt care beau si 2 beri, deci se compenseaza ;-) . Si cu restul bauturilor alcoolice cum ai procedat? ma refer la whiskey si ce altceva ati mai ales voi... cam in ce cantitati ati luat?

Aici fac un apel la toate miresicile daca vreti sa ma informati si pe mine cum ati procedat voi si in ce cantitati ati avut.
Mama mea ar vrea sa le cumparam de pe acu incet, incet ca nu se stie intr-un an sau doi cat se scumpesc. A vb cu soacra mea ca mai vine si ea prin Italia si mama o sa le cumpere, iar soacra o sa le transporte in tara.

be_happy
18.10.2010, 12:03:07
Noi am mai avut 30 de sticle de Whiskey, 20 l tuica, 85 l de vin si cateva sticle ( nu mai stiu exact cate ptr ca le-a luat sotul cam pe ultima suta de metri) de Angeli de afine ptr doamne, sampanie la primire 12 sticle si berea de care am zis mai sus. plus 5 sticle de cogniac ptr acasa.

La starea civila nu am avut cand sa servim cu absolut nimic ptr ca era si foarte aglomerat si ne si grabeam spre biserica, iar la biserica au servit nasii cu sampanie, sucuri, apa, prajituri..

Lady_Anamaria
18.10.2010, 21:30:27
Noi am mai avut 30 de sticle de Whiskey, 20 l tuica, 85 l de vin si cateva sticle ( nu mai stiu exact cate ptr ca le-a luat sotul cam pe ultima suta de metri) de Angeli de afine ptr doamne, sampanie la primire 12 sticle si berea de care am zis mai sus. plus 5 sticle de cogniac ptr acasa.

La starea civila nu am avut cand sa servim cu absolut nimic ptr ca era si foarte aglomerat si ne si grabeam spre biserica, iar la biserica au servit nasii cu sampanie, sucuri, apa, prajituri..

Multumesc iubita >:D<

anuska_dea
18.10.2010, 22:03:27
Multumesc, era doar ca sa-mi fac o idee... ar veni cate o bere si jumatate de persoana :)) . Sunt persoane care nu beau deloc si sunt care beau si 2 beri, deci se compenseaza ;-) . Si cu restul bauturilor alcoolice cum ai procedat? ma refer la whiskey si ce altceva ati mai ales voi... cam in ce cantitati ati luat?

Aici fac un apel la toate miresicile daca vreti sa ma informati si pe mine cum ati procedat voi si in ce cantitati ati avut.
Mama mea ar vrea sa le cumparam de pe acu incet, incet ca nu se stie intr-un an sau doi cat se scumpesc. A vb cu soacra mea ca mai vine si ea prin Italia si mama o sa le cumpere, iar soacra o sa le transporte in tara.

Eu am asa: 40 de sticle de whisky, 40 de Finlandia, 200 sticle de vin imbuteliat la sticla de 750 alb demisec, 150 l vin roze, 25 l afinata. Sampania la intrare si mai vad ce mai trebuie mai incolo. Le poti lua de pe acum. Aproximez ca voi avea 160 de persoane.(sper)

Lady_Anamaria
18.10.2010, 23:04:32
Eu am asa: 40 de sticle de whisky, 40 de Finlandia, 200 sticle de vin imbuteliat la sticla de 750 alb demisec, 150 l vin roze, 25 l afinata. Sampania la intrare si mai vad ce mai trebuie mai incolo. Le poti lua de pe acum. Aproximez ca voi avea 160 de persoane.(sper)

Multumesc anuska_dea. Noi am preconizat cam 120 de persoane, trebuie sa vorbesc cu soacra si cu mama sa-si faca listele si bineinteles, eu cu miresoiul sa ne facem lista noastra.

anca1102
19.10.2010, 00:25:54
Multumesc anuska_dea. Noi am preconizat cam 120 de persoane, trebuie sa vorbesc cu soacra si cu mama sa-si faca listele si bineinteles, eu cu miresoiul sa ne facem lista noastra.

si noi tot pe la 120 pers. aproximam si am luat deocamdata 13 sticle de Whisky (mai luam pe parcurs pt ca ni le aduce cineva care merge des in grecia si le ia dintr-un shop de la bulgari si nu poate lua multe deodata), 36 sticle de vodka, visinata si vinul e productie proprie, vreo 70 litri de visinata si vreo 200 litri de vin. vin si visinata vom avea si acasa si de asta am facut cant. mai mare.
Nu stiu inca ce vom servi la intrare, sampanie banuiesc dar nu am luat inca.
Si mai ramane sa ne gandim cu ce servim cand mergem cu invitatia.....aici nu stiu cum sa fac ca nu ma pricep cu ce ar trebui sa servim :-? daca e vreo regula ceva....

Lady_Anamaria
19.10.2010, 01:02:24
Fetelor, mesele de la Rapsodia sunt de 8 sau de 10?

be_happy
19.10.2010, 10:33:33
De 8, de 10 sau de 6 dupa cum vrei dar si in functie de numarul de invitati. Daca ai in sala mare si ai 120 de invitati, presupun ca vei putea pune cate 6 persoane la masa ca sa nu ramana sala goala. Parca sala mare are o capacitate de peste 200 de locuri, nu? Eu am avut in sala mica dcare suporta in jur de 120 de persoane.

Lady_Anamaria
19.10.2010, 12:20:01
De 8, de 10 sau de 6 dupa cum vrei dar si in functie de numarul de invitati. Daca ai in sala mare si ai 120 de invitati, presupun ca vei putea pune cate 6 persoane la masa ca sa nu ramana sala goala. Parca sala mare are o capacitate de peste 200 de locuri, nu? Eu am avut in sala mica dcare suporta in jur de 120 de persoane.

Vara viitoare cand o sa fim in tara o sa mergem la restaurant sa vedem si o aranjare a numarului de mese si persoane. Momentan astept listele de invitati, poate o sa am o surpriza si o sa fie mai multi :))

be_happy
19.10.2010, 17:41:43
Oh, tu ai nunta abia in 2012...acum vad..stai linistita ca pana atunci ai timp cat lumea sa le rezolvi pe toate..Daca te stresezi de pe acum cu detalii, inaintea nuntii ce vei mai face?? ;)) Si oricum se vor mai schimba destule pana atunci.. Cred ca la Rapsodia se va schimba in curand o parte din personal ;) si cu siguranta asta va aduce si alte schimbari generale..

Lady_Anamaria
19.10.2010, 18:22:02
Oh, tu ai nunta abia in 2012...acum vad..stai linistita ca pana atunci ai timp cat lumea sa le rezolvi pe toate..Daca te stresezi de pe acum cu detalii, inaintea nuntii ce vei mai face?? ;)) Si oricum se vor mai schimba destule pana atunci.. Cred ca la Rapsodia se va schimba in curand o parte din personal ;) si cu siguranta asta va aduce si alte schimbari generale..

Ma stresez acum ca sa stau linistita inaintea nuntii :D ... glumesc... totusi sunt lucruri despre care ma pot interesa pe parcurs (incepand de acu) iar cand va veni momentul sa le fac voi sti macar de unde sa incep ;-)

be_happy
19.10.2010, 18:37:36
Desigur, e bine sa te interesezi din timp! Nu e nimic rau in asta. Am vazut viitoare miresici care s-au apucat din timp de pregatiri ca sa isi poata face ele unele lucruri gen marturii, carduri de masa..etc ceea ce e, dupa parerea mea, foarte bine. Numai ca pana in 2012 se vor schimba destule.

Lady_Anamaria
19.10.2010, 19:00:04
Desigur, e bine sa te interesezi din timp! Nu e nimic rau in asta. Am vazut viitoare miresici care s-au apucat din timp de pregatiri ca sa isi poata face ele unele lucruri gen marturii, carduri de masa..etc ceea ce e, dupa parerea mea, foarte bine. Numai ca pana in 2012 se vor schimba destule.

Marturiile, invitatiile si celelalte chestii le las pt final ca mi-ar placea sa fie toate asortate cu tema si culorile ce le vom alege pt nunta. Stiu ca se mai pot schimba multe, inclusiv preturile la bauturi :)) asa ca nu strica sa le achizitionam din timp. In rest pun multe intrebari, imi trec multe prin minte, iau notite si atat, la fapte incepand de anul viitor ;-)

medeadeea
19.10.2010, 19:31:05
Salut anuska, dupa parerea mea ai cam multa bautura (sa nu o iei in nume de rau), idea e k am fost la nunta verisoarei mele in iasi pe 2 luna asta si a avut 150 de invitati iar pe masa a avut 1 sticla de whisky j. d. si 1 sticla de martini, plus vin, apa si suc, ei au cumparat 18 sticle de whisky din care au ramas cu 2 nedesfacute plus ce a mai ramas pe mese, vin au avut 100 l si le-a ramas cam jumate. Acum sa dea Dumnezeu sa se bea doar k acum lumea vine mai mult sa se distreze. Cum mai stai cu pregatirile?

anuska_dea
19.10.2010, 21:45:13
Salut anuska, dupa parerea mea ai cam multa bautura (sa nu o iei in nume de rau), idea e k am fost la nunta verisoarei mele in iasi pe 2 luna asta si a avut 150 de invitati iar pe masa a avut 1 sticla de whisky j. d. si 1 sticla de martini, plus vin, apa si suc, ei au cumparat 18 sticle de whisky din care au ramas cu 2 nedesfacute plus ce a mai ramas pe mese, vin au avut 100 l si le-a ramas cam jumate. Acum sa dea Dumnezeu sa se bea doar k acum lumea vine mai mult sa se distreze. Cum mai stai cu pregatirile?

Ei au avut 18 sticle de whisky, dar cred ca aveau mese din alea mari cu 10-12 persoane la masa. Eu am in sala 26 de mese si nu am ce face trebuie sa pun o sticla pe masa. Din bautura ce ramane, se va mai folosi si la furatul miresei, eu stiu, 2-3 sticle.
Daca imi va ramane bautura foarte bine, o voi folosi la cumatrie.
Cu pregatirile stau bine. Luna asta fac o pauza, m-am cam saturat de pregatiri si umblaturi. Tu cum stai?

anuska_dea
19.10.2010, 21:47:03
Fetelor, mesele de la Rapsodia sunt de 8 sau de 10?

Cel mai bine stau 8 persoane la masa. 10 mi se par cam inghesuite, 6 prea rare, nu se mai aud intre ei.

be_happy
19.10.2010, 22:07:10
Nu e chiar asa. 6 persoane merg foarte bine si arata chiar elegant :)

anuska_dea
19.10.2010, 22:20:19
Nu e chiar asa. 6 persoane merg foarte bine si arata chiar elegant :)

Eu de fiecare data cand am fost la nunti acolo, am stat la 8 la masa. Initial si eu as fi vrut si chiar mai vreau sa pun 6 persoane la masa, dar am analizat si mi s-a parut ca sunt cam departe una de alta, nu stiu nici eu exact, trebuie sa vorbesc cu sefa de sala ca ea stie cel mai bine. Ar fi super sa poata sta cate 6 persoane! Mi-ai mai dat o speranta!:*

medeadeea
20.10.2010, 07:50:01
Ei au avut 18 sticle de whisky, dar cred ca aveau mese din alea mari cu 10-12 persoane la masa. Eu am in sala 26 de mese si nu am ce face trebuie sa pun o sticla pe masa. Din bautura ce ramane, se va mai folosi si la furatul miresei, eu stiu, 2-3 sticle.
Daca imi va ramane bautura foarte bine, o voi folosi la cumatrie.
Cu pregatirile stau bine. Luna asta fac o pauza, m-am cam saturat de pregatiri si umblaturi. Tu cum stai?
Nimic nou, am luat tuica si mai vedem ce mai luam.

be_happy
20.10.2010, 11:52:59
Eu de fiecare data cand am fost la nunti acolo, am stat la 8 la masa. Initial si eu as fi vrut si chiar mai vreau sa pun 6 persoane la masa, dar am analizat si mi s-a parut ca sunt cam departe una de alta, nu stiu nici eu exact, trebuie sa vorbesc cu sefa de sala ca ea stie cel mai bine. Ar fi super sa poata sta cate 6 persoane! Mi-ai mai dat o speranta!:*

Acuma stii cum e, gusturile nu se discuta! Eu prefer varianta mai aerisita a asezarii la masa, si eu am fost sceptica la inceput, dar ma tot gandeam ca ma enerveaza de mor sa merg pe la nunti/cumatrii si sa simt ca cel de langa mine e prea aproape, imi ia aerul :)) prefer o distanta decenta...acu nici foarte distantati daca sunt, intra-adevar, nu e ok pentru ca nu pot comunica. Dar repet, fiecare cu preferintele lui. Si sefa de sala o sa te lase sa alegi dupa cum vrei, dar va trebui sa tii cont si de numarul de invitati.

helena84
20.10.2010, 12:21:55

Aproape ca am picat pe aceleasi cantitati cu tine, cel putin in ceea ce priveste bautura... am nunta in mai 2011 si am cumparat-o avand in vedere situatia de fata. Daca mi-ar fi spus cineva in luna mai a.c. ca preturile o vor lua la vale as fi cumparat inca de pe atunci, dar...asta e...

Lady_Anamaria
20.10.2010, 12:58:10
Aproape ca am picat pe aceleasi cantitati cu tine, cel putin in ceea ce priveste bautura... am nunta in mai 2011 si am cumparat-o avand in vedere situatia de fata. Daca mi-ar fi spus cineva in luna mai a.c. ca preturile o vor lua la vale as fi cumparat inca de pe atunci, dar...asta e...

Tu cate persoane vei avea?

loryca
20.10.2010, 17:22:52
Eu am asa: 40 de sticle de whisky, 40 de Finlandia, 200 sticle de vin imbuteliat la sticla de 750 alb demisec, 150 l vin roze, 25 l afinata. Sampania la intrare si mai vad ce mai trebuie mai incolo. Le poti lua de pe acum. Aproximez ca voi avea 160 de persoane.(sper) daca imi amintesc bine si cand ne-am intalnit am fost si sunt in continuare de aceeasi parere.......cantitatea de bautura care o ai e ffff mult,cu vinul asta faci nunta de cel putin 200 pers.....taria este la fel multa,tinand cont ca nunta e deja in luna mai,nu mai e asa frig ca sa zici ca cei mai multi vor consuma alcool cu atatea grade.......si ma repet e destul de diversificat meniul de bauturi.......si,fiind multe feluri,cu siguranta iti vor ramane din ele destul......nu vreau sa par ironica dar,parerea mea ca sunt banutzi care ai putea sa-i cheltui pt altceva....:-\:* sincer zic asta din propria experienta

Lady_Anamaria
20.10.2010, 18:18:49
daca imi amintesc bine si cand ne-am intalnit am fost si sunt in continuare de aceeasi parere.......cantitatea de bautura care o ai e ffff mult,cu vinul asta faci nunta de cel putin 200 pers.....taria este la fel multa,tinand cont ca nunta e deja in luna mai,nu mai e asa frig ca sa zici ca cei mai multi vor consuma alcool cu atatea grade.......si ma repet e destul de diversificat meniul de bauturi.......si,fiind multe feluri,cu siguranta iti vor ramane din ele destul......nu vreau sa par ironica dar,parerea mea ca sunt banutzi care ai putea sa-i cheltui pt altceva....:-\:* sincer zic asta din propria experienta

loryca tu cata bautura ai avut si la cate persoane?

anuska_dea
20.10.2010, 20:17:47
daca imi amintesc bine si cand ne-am intalnit am fost si sunt in continuare de aceeasi parere.......cantitatea de bautura care o ai e ffff mult,cu vinul asta faci nunta de cel putin 200 pers.....taria este la fel multa,tinand cont ca nunta e deja in luna mai,nu mai e asa frig ca sa zici ca cei mai multi vor consuma alcool cu atatea grade.......si ma repet e destul de diversificat meniul de bauturi.......si,fiind multe feluri,cu siguranta iti vor ramane din ele destul......nu vreau sa par ironica dar,parerea mea ca sunt banutzi care ai putea sa-i cheltui pt altceva....:-\:* sincer zic asta din propria experienta

Banii sunt deja cheltuiti. Eu zic ca sper sa am 160 de persoane, dar cine stie, poate voi avea vreo 200, acum sa vedem cati confirma.

anuska_dea
20.10.2010, 20:18:50
loryca tu cata bautura ai avut si la cate persoane?

Vezi ca a scris undeva ce a avut si cat.

Lady_Anamaria
20.10.2010, 20:43:24
Banii sunt deja cheltuiti. Eu zic ca sper sa am 160 de persoane, dar cine stie, poate voi avea vreo 200, acum sa vedem cati confirma.

E bine sa fim optimisti fetelor ;) si poi daca ramane, vorba ta, urmeaza botezul... sau poate o sa nasiti prima, cine stie... cert e ca o sa se consume oricum ;;) iti tinem pumnii sa vina cat mai multi invitati:*

loryca
20.10.2010, 21:09:04
Banii sunt deja cheltuiti. Eu zic ca sper sa am 160 de persoane, dar cine stie, poate voi avea vreo 200, acum sa vedem cati confirma.intradevar,banii deja sunt cheltuiti,dar asa ca si un sfat,sincer,incearca de acu in colo sa te limitezi,sa nu te lungesti mult(asta asa ca intre noi ramane);-):)>-:*>:D<....oricum mai e timp pana atunci,dar eu indiferent de ce ar fi iti urez bafta si la cat mai multe confirmari si prezentze.....

Irenee
20.10.2010, 21:59:21
Buna!
Adresez si eu intrebare, desi nu are legatura cu topicul, doar asa pentru ca am in comun restaurantul cu miresele de aici :) imi poate da cineva o idee de locatie pentru sedinta foto in Botosani? nu neaparat afara, poate fi si in interior, ca poate ploua :)

loryca
20.10.2010, 22:08:44
loryca tu cata bautura ai avut si la cate persoane? am mai scris pe aici pe unde pe forum dar in principiu cam asa a fost,daca imi amintesc bine:bautura in special am cumparat-o pt 120 pers,prezenti au fost 96(sa zicem o nunta mai micutza)......60l de suc(fanta si cola de 2l) din care a doua zi mi-a ramas 1 st intreaga,110l de apa minerala(care sincer s-a baut fff bine) din care mi-a ramas vreo 5st,30l de tuica de vreo 50 de grade:-"(motiv pt care nu s-a baut prea multa) din care mi-a ramas 10l,vin a fost 60l(o francusa de cotnari) care la fel s-a consumat bine si chiar am primit complimente pt el,mergea si simplu pt barbati si spritzat pt femei,din care mi-a ramas vreo 10-12l iar sampanie a fost pt primire si la tort 20 st din care am ramas cu 4st(m-am cam enervat la faza cu samapania pt tort,ospatarii puneau cate putin,probabil cu gandul sa ajunga,sau sa aibe ei de unde lua,si la un moment dat le-am zis si s-a rezolvat).....cum am mai zis,noi am incercat sa luam bautura fixa,ne-am facut anumite calcule,si ne-am gandit ca va fi suficienta,ca se va compensa de la unul la altul,nu ca ne-am fi zgarcit la bani,dar sincer chiar nu aveam nevoi sa-mi ramana prea mult tinand cont ca nu suntem acasa........oricum am ramas multumiti ca nu a lipsit nimic invitatilor,ca am fost ispirati in anumite privinte si ca lumea a fost multumita..

loryca
20.10.2010, 22:16:09
Buna!
Adresez si eu intrebare, desi nu are legatura cu topicul, doar asa pentru ca am in comun restaurantul cu miresele de aici :) imi poate da cineva o idee de locatie pentru sedinta foto in Botosani? nu neaparat afara, poate fi si in interior, ca poate ploua :) noi am facut in incinta muzeului de pe pietonalul unirii.....ti-l recomand din suflet,ai o multime de locuri pt fotografii si cu siguranta va iesi ceva frumos(acu depinde si de fotograf).....ca si timp,sa faci acolo fotografiile linistita iti recomand vreo 2ore si,ar fi pacat,zic eu sa nu profiti din plin.....se plateste o taxa de 50lei(foto+video) si trebui vb cu femeia de acolo cu cateva zile inainte de nunta....succes si bafta la pregatiri

Irenee
20.10.2010, 22:20:09
noi am facut in incinta muzeului de pe pietonalul unirii.....ti-l recomand din suflet,ai o multime de locuri pt fotografii si cu siguranta va iesi ceva frumos(acu depinde si de fotograf).....ca si timp,sa faci acolo fotografiile linistita iti recomand vreo 2ore si,ar fi pacat,zic eu sa nu profiti din plin.....se plateste o taxa de 50lei(foto+video) si trebui vb cu femeia de acolo cu cateva zile inainte de nunta....succes si bafta la pregatiri
Multumesc de raspuns...e un pont! Chiar imi este de folos!
Urmeaza sa merg in Botosani si am sa merg sa vorbesc la muzeu.

loryca
20.10.2010, 22:23:46
Urmeaza sa merg in Botosani si am sa merg sa vorbesc la muzeu. pt nimic;;);-).....poti trece sa vb si chiar sa te uiti pe unde vei face pozele....

Irenee
27.10.2010, 19:10:39
pt nimic;;);-).....poti trece sa vb si chiar sa te uiti pe unde vei face pozele....
Am ajuns in Botosani, am vazut si muzeul si am mai gasit o locatie pentru sedinta foto : Casa Sofian, de langa iceul Pedagogic si o cladire cu o fatzada frumoasa cu balcon in "stil perioada interbelica", din centrul vechi.
Multumesc, inca odata pentru idee.

loryca
27.10.2010, 23:11:39
Am ajuns in Botosani, am vazut si muzeul si am mai gasit o locatie pentru sedinta foto : Casa Sofian, de langa iceul Pedagogic si o cladire cu o fatzada frumoasa cu balcon in "stil perioada interbelica", din centrul vechi.
Multumesc, inca odata pentru idee.pt putin......ma bucur ca ai mai gasit si alte variante pt sedinta foto,cu siguranta va iesi ceva frumos....bafta oricum....scuza-ma ce fotograf ai?sedinta foto o vei face in ziua nuntii,vei avea timp sa mergi in toate locatiile astea pe care le-ai vazut tu???spor la ultimele pregatiri...>:D<

anuska_dea
31.10.2010, 10:04:59
De cand nu am mai intrat pe site am mai fost la 2 nunti. Una din ele s-a desfasurat la Rapsodia. Vreau sa spun ca eu eram cam nelinistita in privinta lor, cu ospatarii sau cu mancarea, dar dupa nunta asta m-am linistit. Servirea si mancarea au fost exceente. Cam stiu si eu ce sa cer in meniu.

loryca
01.11.2010, 02:30:49
Buna!
Adresez si eu intrebare, desi nu are legatura cu topicul, doar asa pentru ca am in comun restaurantul cu miresele de aici :) imi poate da cineva o idee de locatie pentru sedinta foto in Botosani? nu neaparat afara, poate fi si in interior, ca poate ploua :) IRENEE, CASA DE PIATRA,fericire,impliniri si sa va iubiti mult pana la adanci batranetzi;))!!!!! asteptam pozici si sa impartasesti cu noi impresiile tale.....cum a fost???:-";-)

loryca
01.11.2010, 02:33:29
Urmeaza sa merg in Botosani si am sa merg sa vorbesc la muzeu. unde ai facut sedinta foto pana la urma??? asteptam sugestii,ideii si reclamatii...:-";-)

be_happy
01.11.2010, 10:58:39
De cand nu am mai intrat pe site am mai fost la 2 nunti. Una din ele s-a desfasurat la Rapsodia. Vreau sa spun ca eu eram cam nelinistita in privinta lor, cu ospatarii sau cu mancarea, dar dupa nunta asta m-am linistit. Servirea si mancarea au fost exceente. Cam stiu si eu ce sa cer in meniu.

Ma bucur ca te-ai linistit Anuska! Ti-am zis ca nu ai de sa fii atat de ingrijorata! Spor la pregatiri :*

anuska_dea
04.11.2010, 21:11:21
Ma bucur ca te-ai linistit Anuska! Ti-am zis ca nu ai de sa fii atat de ingrijorata! Spor la pregatiri :*

Da, asa este. Nota 10+.

aryanna
08.11.2010, 12:21:07
sambata asta am avut cumatria buburuzei si am facut-o in separeul ala de jos.... am fost numai 30 de pers ca am facut ceva mic in familie asa ca nu am vrut in restaurantul mare . am incaput numai bine acolo.
hai sa va zic ce mi-a placut si ce nu.

+++ sala e frumoasa, chiar daca e mica, mancarea buna si indeajuns, adica nu aratau goale farfuriile
aperitivul buuun, friptura la fel de buna, servirea faina pana la un punct.

---- am dat-o in bara cu pestele, mie nu mi-a placut deloc, am ales rondele de merluciu pe pat de spanac si sos de lamaie, unii am vazut ca l-au mancat.
am zis chelnerilor ca sotul meu nu e alergic la lactate asa ca la peste sa nu-i puna sosul cu smantana sau daca e smantana in spanac... au venit si cu sos si cu spanac..cica nu are smantana, are unt. HELLO PAI UNTUL NU E DIN LAPTE. si la friptura ciupercile erau cu cascaval deasupra:((
a mai fost o faza ciudata cu nota de plata. era de 3050,65; noi am dat 3100 si apoi aia certa un chelner ca mai aveam de 1 leu. cred ca o fi numarat gresit si a crezut ca i-am dat exact 3050.

Una pese alta a iesit bine tot. daca-mi mai aduc aminte ceva va zic

anuska_dea
09.11.2010, 19:40:05
sambata asta am avut cumatria buburuzei si am facut-o in separeul ala de jos.... am fost numai 30 de pers ca am facut ceva mic in familie asa ca nu am vrut in restaurantul mare . am incaput numai bine acolo.
hai sa va zic ce mi-a placut si ce nu.
Una pese alta a iesit bine tot. daca-mi mai aduc aminte ceva va zic

Separeul despre care vorbesti este sala de jos de la Rapsodia, nu?

aryanna
09.11.2010, 22:09:33
da acolo ......

helena84
18.11.2010, 14:38:09

Desi nu imi fac, inca, griji in privinta servirii si mancarii pentru ca evident nu am ajuns inca in perioada asta ...imi da o stare de calm si liniste sa aud ca au fost excelente. Spune-ne si noua celor care vor avea nunta la Rapsodia ce ti-a placut din meniu...

helena84
18.11.2010, 14:47:09
Tu cate persoane vei avea?

cam 100 persoane..pe lista...vom vedea la fata locului cate vor fi prezente

anuska_dea
18.11.2010, 19:32:38
Desi nu imi fac, inca, griji in privinta servirii si mancarii pentru ca evident nu am ajuns inca in perioada asta ...imi da o stare de calm si liniste sa aud ca au fost excelente. Spune-ne si noua celor care vor avea nunta la Rapsodia ce ti-a placut din meniu...

Mi-a placut aperitivul (era foarte bogat si aveau chestii interesante cum ar fi niste bilute prajite date prin pesmet si umplute cu gorgonzola cred, nu stiu sigur, dar erau foarte bune, clatite cu branza si somon etc), aperitivul cald salau pane cu brocolli, inloc de sarmale a avut rulou de pulpa dezosata de pui invelita in bacon cu garnitura de ciuperci- ciupercile erau mici, mici, mici si aratau ca opinticii, nu stiu ce fel erau dar erau bune. Friptura a fost ceafa de porc cu cartofiori noi aurii. Foarte bune toate. Au mai avut si inghetata de lamaie.

Lady_Anamaria
20.11.2010, 02:15:25
cam 100 persoane..pe lista...vom vedea la fata locului cate vor fi prezente

nu stiu daca te-am mai intrebat, si imi cer scuze daca o fac din nou, tu ai rezervat sala de jos? si noi avem in jur de 110 persoane maxim pe lista, dar inca nu am ales nasii si am pus cam 10 persoane din partea lor asa aproximativ, si eu as cam vrea 2 perechi de nasi... deci un total de 120 pers... sper sa nu comenteze nimic aia de acolo ca sunt cam putine persoane pt sala mare... dar noi alt restaurant si alta sala chiar nu vrem!

be_happy
20.11.2010, 11:13:22
nu stiu daca te-am mai intrebat, si imi cer scuze daca o fac din nou, tu ai rezervat sala de jos? si noi avem in jur de 110 persoane maxim pe lista, dar inca nu am ales nasii si am pus cam 10 persoane din partea lor asa aproximativ, si eu as cam vrea 2 perechi de nasi... deci un total de 120 pers... sper sa nu comenteze nimic aia de acolo ca sunt cam putine persoane pt sala mare... dar noi alt restaurant si alta sala chiar nu vrem!

Nu e vorba neaparat ca vor comenta cei de la sala cu privire la numarul de persoane, dar trebuie sa gasesti o modalitate de a aseza invitatii in asa fel incat sala sa nu para goala ptr ca e un aspect destul de neplacut ( asta daca sala are o capacitate cu mult peste numarul vostru de invitati).

alexutza_23
20.11.2010, 11:32:24
Dar pana la nunta poate mai adaugi persoane pe lista ta...ca mai este foarte mult timp...:*

anca1102
20.11.2010, 15:35:12

cand ai facut rezervarea nu te-au intrebat cate persoane vei avea?
si noi am vrut sa vedem sala si cand le-am spus ca avem in jur de 120 de pers ne-au zis din start ca nu o dau.....

alexutza_23
20.11.2010, 16:51:06
cand ai facut rezervarea nu te-au intrebat cate persoane vei avea?
si noi am vrut sa vedem sala si cand le-am spus ca avem in jur de 120 de pers ne-au zis din start ca nu o dau.....
Dar la tine cum de ti-au acceptat astia la Casa Lux doar atatea pers...ca si noi am mers sa vb cu dansii si le-am spus ca am avea in jur de 150 de pers si mi-au spus ca sa nu fie mai putin...ca e destul de mare sala aia, mie mi-a placut mult ca este spatiu mare de dans ,dar pana la urma ne-am gandit ca este putin cam scump in comparatie ce celelalte restaurante din oras.:*

Irenee
20.11.2010, 22:49:36
IRENEE, CASA DE PIATRA,fericire,impliniri si sa va iubiti mult pana la adanci batranetzi;))!!!!! asteptam pozici si sa impartasesti cu noi impresiile tale.....cum a fost???:-";-)
Multumesc! Nu prea am mai intrat pe site dupa nunta si luna de miere. Acum am citit urarile :)
Multumesc inca o data!
Pozele inca nu le-am primit ...urmeaza !
A fost foarte bine ... a iesit cum am vrut si invitatii au spus ca nunta a fost caracterizata de "unicitate" :)

Irenee
20.11.2010, 22:56:04
unde ai facut sedinta foto pana la urma??? asteptam sugestii,ideii si reclamatii...:-";-)

Sedinta foto am facut-o la muzeu si la casa Sofian in prima jumatate a zilei, iar dupa cununie am facut inca o sedinta foto intr-o camera de hotel.
Am avut un "colt tematic" in holul restaurantului, cu masti trasnite si ochelari, nasuri, palarii funny etc. Am facut poze acolo cu unii invitati. :) Chiar sunt haioase pozele pe care le-am vazut pe aparatele lor! Astept si cele de pe aparatele fotografilor.

Creizilup
20.11.2010, 23:10:56
Sedinta foto am facut-o la muzeu si la casa Sofian in prima jumatate a zilei, iar dupa cununie am facut inca o sedinta foto intr-o camera de hotel.
Am avut un "colt tematic" in holul restaurantului, cu masti trasnite si ochelari, nasuri, palarii funny etc. Am facut poze acolo cu unii invitati. :) Chiar sunt haioase pozele pe care le-am vazut pe aparatele lor! Astept si cele de pe aparatele fotografilor.
Pe mine una m-ai facut tare curioasa si abia astept sa vad pozele de la sedinta foto :D Casa de piatra si multa fericire >:D<

anuska_dea
21.11.2010, 21:26:44

Pe tine nu te-au intrebat cei de acolo cam cate persoane vei avea?

anuska_dea
21.11.2010, 21:29:09
Dar la tine cum de ti-au acceptat astia la Casa Lux doar atatea pers...ca si noi am mers sa vb cu dansii si le-am spus ca am avea in jur de 150 de pers si mi-au spus ca sa nu fie mai putin...ca e destul de mare sala aia, mie mi-a placut mult ca este spatiu mare de dans ,dar pana la urma ne-am gandit ca este putin cam scump in comparatie ce celelalte restaurante din oras.:*

Nu este mai scump la Casa Lux. Este cam la fel ca si la celelalte.

anuska_dea
21.11.2010, 21:31:50
Multumesc! Nu prea am mai intrat pe site dupa nunta si luna de miere. Acum am citit urarile :)
Multumesc inca o data!
Pozele inca nu le-am primit ...urmeaza !
A fost foarte bine ... a iesit cum am vrut si invitatii au spus ca nunta a fost caracterizata de "unicitate" :)

Ai avut nunta in sala de sus?? Invitatiile tale au fost cu fotografiile mirilor?

anuska_dea
21.11.2010, 21:35:51

Am impresia ca am fost la nunta ta. Tu ai avut nunta alb negru si galben? Cred ca da. De nunta ta vorbeam ca a fost totul extraordinar: si muzica, si mancarea si tortul.... totul a fost frumos!! Tu ai dat inghetata de lamaie in cupa de sampanie si ai avut mai multi cantareti, NU ESTE ASA?

Lady_Anamaria
22.11.2010, 02:50:17
eu le-am zis atunci cand am fost sa vedem sala si pe urma cand am dat avansul... si nu au zis nimic

alexutza_23
22.11.2010, 19:54:22
Nu este mai scump la Casa Lux. Este cam la fel ca si la celelalte.
Mie asa mi s-a parut!!!

Irenee
26.11.2010, 08:32:44
Am impresia ca am fost la nunta ta. Tu ai avut nunta alb negru si galben? Cred ca da. De nunta ta vorbeam ca a fost totul extraordinar: si muzica, si mancarea si tortul.... totul a fost frumos!! Tu ai dat inghetata de lamaie in cupa de sampanie si ai avut mai multi cantareti, NU ESTE ASA?
Da, anushka_dea .... a mea a fost nunta alb-negru si galben :)
Ma bucur ca ti-a placut si mai ales daca zici ca a fost extrordinar ...
Daca ai fost la nunta cred ca trebuie sa ne stim cumva :)
Inghetzata aia era de fapt o combinatie, un fel de desert "sorbeto limoncello se numea" ...si mie mi-a placut ala. Tortul era bun, dar nu era frumos :))) Nu a iesit cum l-am vrut ...nu s-a descurcat cofetareasa.

Irenee
26.11.2010, 08:38:17
Da, asa este. Nota 10+.
Sa inteleg ca aici era nota pentru nunta mea :))
Wow ...ma bucur!

Irenee
26.11.2010, 08:40:48
Pe mine una m-ai facut tare curioasa si abia astept sa vad pozele de la sedinta foto :D Casa de piatra si multa fericire >:D<
Creizilup, nu-mi da voie site-ul sa atasez foto ... desi pana acum reuseam ...cred ca pt ca nu am mai avut activitate pe site. Oricum mai incerc :)
Multumesc de urare! Si tie la fel, multa fericire si iubire ;)

anuska_dea
26.11.2010, 09:03:37
Wow ...ma bucur!

Da exact. Era pt nunta ta.
Ai avut si o rochita deosebita, iti statea foarte bine in ea.
Noi nu ne cunoastem, dar cand am plecat ti-am zis asa : ”nu va cunoasc, dar ati avut o nunta extraordinara„. Si nasa a avut o rochie frumoasa. Excelent totul! Felicitari inca odata!

anuska_dea
26.11.2010, 09:18:01
Wow ...ma bucur!

Cat te-a ajuns pretul meniului? Daca vrei sa-mi spui...

aryanna
26.11.2010, 12:06:32
incearca sa pui pozele in picasa ca e mai simplu asa

Irenee
26.11.2010, 15:22:13
Cat te-a ajuns pretul meniului? Daca vrei sa-mi spui...
Multumesc inca o data.
Da, vreau sa spun, n-am nimic de ascuns ...spun tot :)) pentru ca inainte de nunta, ma enervam cand citeam pe site si nimeni nu voia sa dea detalii. Poate ajuta pe vreo viitoare mireasa de la Rapsodia, detaliile mele.
Pretul meniului a fost de aprox. 150 de lei si nu a inclus prajiturile. A inclus felurile de mancare, racoritoarele, apa si o cafea. Prajiturile le-am luat separat de la "Casa Dulce". Asta este conditia la Rapsodia, daca alegi meniu de 150 lei, nu iti mai impun prajituri de la furnizorii lor. Le poti aduce de oriunde. (Eu le-am ales de la "Casa dulce" pe criterii de culoare, sa fie alb -negru si galben)

anuska_dea
26.11.2010, 21:06:14
Multumesc inca o data.
Da, vreau sa spun, n-am nimic de ascuns ...spun tot :)) pentru ca inainte de nunta, ma enervam cand citeam pe site si nimeni nu voia sa dea detalii. Poate ajuta pe vreo viitoare mireasa de la Rapsodia, detaliile mele.
Pretul meniului a fost de aprox. 150 de lei si nu a inclus prajiturile. A inclus felurile de mancare, racoritoarele, apa si o cafea. Prajiturile le-am luat separat de la "Casa Dulce". Asta este conditia la Rapsodia, daca alegi meniu de 150 lei, nu iti mai impun prajituri de la furnizorii lor. Le poti aduce de oriunde. (Eu le-am ales de la "Casa dulce" pe criterii de culoare, sa fie alb -negru si galben)

Multumesc de detalii!!:*

irinuca27
03.12.2010, 01:47:09
Buna fetelor !! Si eu am nunta la Rapsodia in restaurant, la anul , sper sa fie totul ok !! :*

alexutza_23
03.12.2010, 16:10:28
Buna fetelor !! Si eu am nunta la Rapsodia in restaurant, la anul , sper sa fie totul ok !! :*
Bine ai venit printre noi!!! Toate speram ca la nunta noastra totul sa fie bn...si sa dea Domnul sa fie asa...;-)

anuska_dea
03.12.2010, 17:56:15

Ai incheiat contractul cu ei?

irinuca27
03.12.2010, 23:41:28
Ai incheiat contractul cu ei?
Am platit avansul in august , am prins singura zi din august posibila cu toate ca am mers pe la inceputul lunii #:-S tu ai tot acolo ?:*

irinuca27
03.12.2010, 23:42:35
Bine ai venit printre noi!!! Toate speram ca la nunta noastra totul sa fie bn...si sa dea Domnul sa fie asa...;-)
Multumesc frumos :*

anuska_dea
04.12.2010, 10:43:36
Am platit avansul in august , am prins singura zi din august posibila cu toate ca am mers pe la inceputul lunii #:-S tu ai tot acolo ?:*

Eu tot acolo am nunta, numai ca in mai. Eu am dat avansul din martie si am vazut ca erau ocupate toate sambetele lunii august pentru 2011 si pentru 2012.

irinuca27
04.12.2010, 14:26:29
Eu tot acolo am nunta, numai ca in mai. Eu am dat avansul din martie si am vazut ca erau ocupate toate sambetele lunii august pentru 2011 si pentru 2012.
Da erau, a mea e duminica !! 28

anuska_dea
04.12.2010, 20:08:55
Da erau, a mea e duminica !! 28

Aaa.. din cauza asta ai mai gasit liber...

irinuca27
04.12.2010, 20:33:07
Aaa.. din cauza asta ai mai gasit liber...
Da pai ce sa fac :( bine macar ca am gasit liber sper sa fie ok am auzit numai lucruri bune!!! tu ai tot in restaurant?