PDA

Versiunea completa : ce faceti cand socrii se baga in pregatirile nuntii??????

carmen_anton21
05.05.2010, 07:18:14
buna fetelor....uitati care e offf-ul meu, aseara am auzit de la iubitul meu ca socrii vor neaparat sa facem la o biserica unde este preot o ruda....mie nu mi-a suras ideea pt ca sunt "indragostita" de o biserica din oras. zilele trecute au fost la niste rude si era si preotu....cica domnle ca va dau eu banii inapoi numai sa nu faceti acolo....
offff innebunesc, astazi imi i-au si invitatiile ce sa fac....sa le modific? sa continuam ce am inceput adica sa facem la biserica aleasa de noi
ce parere aveti?:-\

nuttree
05.05.2010, 07:51:32
Pai e super daca dai azi comanda de invitatii. Le spui ca ai trecut deja biserica pe ele ( si ca acea comanda ai dat-o acum o saptamana) si daca vor neaparat acea biserica, sa iti dea banii si pe invitatii, sa vad daca le convine!

Ce ai mai putea face, ca sa impaci si capra si varza: spune-le sa il invite si pe preotul care le este ruda. Am fost la vreo doua nunti(din trei la care am fost la biserica) unde unul sau doi din preoti erau "invitati".

andi5
05.05.2010, 08:23:13
Am fost si eu la nunta unei prietene care a avut invitat un preot din alta localitate...nu de la alta biserica din acelasi oras. Si totul a iesit foarte bine. Viitorul tau sot ce parere are de toate acestea?...pana la urma e nunta voastra...socrii si parintii au avut nunta acu 20 si...30 de ani...

carmen_anton21
05.05.2010, 09:06:46
Am fost si eu la nunta unei prietene care a avut invitat un preot din alta localitate...nu de la alta biserica din acelasi oras. Si totul a iesit foarte bine. Viitorul tau sot ce parere are de toate acestea?...pana la urma e nunta voastra...socrii si parintii au avut nunta acu 20 si...30 de ani...

ASA E...astazi i-au invitatiile...deci o sa le spun ca alta obtiune nu exista decat sa il invite acolo daca tot vrea sa fie prezent
si stii ce ma mai enerveaza? daca pushca mea ar participa la cheltuieli, sa ne "sponsorizeze"dar asa nici nu ne dau bani dar vin cu comentarii

nuttree
05.05.2010, 09:28:52
Totusi e bine sa te pregatesti sufleteste pentru altceva...reactia rudei-preot nu imi indica niste relatii cordiale cu parohul bisericii, s-ar putea sa nu accepte. Bine, daca e om de inteles si tine la voi, si tine si mai mult sa va cunune si el, va trece peste orgolii si va va onora cu prezenta.
Din ceea ce ai spus, va faceti singuri nunta. Lucrurile sunt cat se poate de clare: cine plateste, decide!
Tu transmite-le propunerea cu invitarea preotului si fa la biserica ce iti place. De nunta trebuie sa iti aduci aminte cu drag, nu cu regret ca nu ai facut aia si aia.

babie
05.05.2010, 12:32:12
: cine plateste, decide!

asa mi se pare si mie corect!
eu una, n-as fi schimbat biserica pt ca asa s-au trezit dragii se socrii! nici chiar daca ne-ar fi ajutat ei cu 5 lei in toata organizarea nuntii (ceea ce oricum n-au facut)

Raluca_C
05.05.2010, 13:00:35
la mine s-au bagat parintii mei,socrul nu mai e,Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace,iar soacra a aflat destul de tarziu de nunta,cand aveam cam tot ce e important rezolvat si oricum,sta in banca ei,nu se baga peste noi,indiferent ce vrem sa facem
deci,cum spuneam,se bagau ai mei..mai precis,taica-miu....ne-am tot certat,ne-am tot contrazis pana la un punct cand am zis STOP ca daca mai continua imi fac bagajele si plec....a fost de ajuns,ca sa-l asez in banca lui de parinte si nici pana-n ziua de azi nu si-a mai spus parerea despre ce facem noi in pregatiri
privind la cazul meu,chiar cred cu tarie ca atata timp cat le permitem noi sa intervina,fie socri,fie parinti,o vor face....daca suntem hotarati pe pozitia de NU TE BAGA nu au cum sa treaca aceasta bariera.
cu certuri nu rezolvi nimic...doar prelungesti implicarea....tu tipi,ei tipa,si totusi isi dau cu parerea,dar daca ai o atitudine ferma fata de ei,cred ca-i poti potoli si asa cum spuneam,sa-i asezi la locul lor si sa va vedeti de organizarea nuntii dupa pofta inimii
aaa,e o problema atunci cand accepti ajutor financiar de la ei,pentru ca UNII PARINTI te vor seca la suflet cu scosul ochilor...ca ce,si eu dau bani pt formatie,si eu dau bani pt poze...alegeti ce ne place si noua
atata timp cat nunta o faceti pe banii vostri,atitudinea pe care o adoptati fata de ei,este a unor pers independente financiar si sentimental,veti reusi sa nu auziti nici " pas" din partea parintilor
repet,acesta e cazul meu,si-a functionat ...din fericire #:-S

gnm
05.05.2010, 13:00:56
ce faceti cand socrii se baga in pregatirile nuntii??????
ii trimiti la plimbare!!!!! sa se racoreasca si poate se pierd pe drum!!!!!
e nunta voastra , voi decide-ti!!!!!
iar un preot care barfeste si baga strambe nu l-as vrea nici la nunta ,nici la botez ,nici la inmormantare nici de ruda ,nici de amic , de nimic...!!!!!

carla80
06.05.2010, 09:12:56
Si soacra-mea a comentat ca a aflat la ce biserica ne cununam abia in ziua in care am vorbit cu preotul.A venit la noi sa ne faca scandal ca trebuia sa-i spunem dinainte, ca doar suntem o familie.La care i-am replicat ca e nunta noastra si noi alegem unde ne cununam.A facut ea clabuci, dar i-a trecut.
A incercat ea sa se bage si la restul pregatirilor, dar acolo a pus-o fiu-su la punct si i-a zis ca daca nu stim ceva, o sa intrebam si pana atunci sa nu ne mai bata la cap.Ca sa intelegeti ce idei avea ea : de ex., sa punem lamai in cosul cu fructe, ca poate vor invitatii felii de lamaie la bauturi...ea se gandea probabil ca doar au cutite si pot taia lamaile singuri :))

gnm
06.05.2010, 10:46:19
Ca sa intelegeti ce idei avea ea : de ex., sa punem lamai in cosul cu fructe, ca poate vor invitatii felii de lamaie la bauturi...ea se gandea probabil ca doar au cutite si pot taia lamaile singuri :))

astea sunt nimicuri...intr-un fel are dreptate,sunt persoane(ca si mine dealtfel) carora le place sa puna o feliuta de lamaie in paharul de coca cola sau de martini/garone, sau daca aveti peste in meniu, sunt unii(la fel ,ca mine) carora le place cu mai multa lamaie, iar lamaia se poate folosi cu succes la indepartarea mirosului de peste de pe maini si a anumitor pete de pe haine.nu-i mare efort sa pui cate o lamaie printre fructe,poti avea surpriza sa constati ca s-au folosit toate!

carla80
06.05.2010, 16:16:36
astea sunt nimicuri...intr-un fel are dreptate,sunt persoane(ca si mine dealtfel) carora le place sa puna o feliuta de lamaie in paharul de coca cola sau de martini/garone, sau daca aveti peste in meniu, sunt unii(la fel ,ca mine) carora le place cu mai multa lamaie, iar lamaia se poate folosi cu succes la indepartarea mirosului de peste de pe maini si a anumitor pete de pe haine.nu-i mare efort sa pui cate o lamaie printre fructe,poti avea surpriza sa constati ca s-au folosit toate!
Tu tii cu mine sau cu soacra-mea?:))
Peste nu am avut in meniu, iar pt bauturi invitatii le puteau cere ospatarilor sa le aduca cola sau martini cu lamaie (prevazusem asta deja).Dar in nici un caz nu as fi pus invitatii in situatia de a lua lamaia intreaga din cos sa o taie ei singuri cu cutitul.
Asta a fost doar un mic exemplu, te asigur ca soacra-mea are muulti pitici...

poneyalma
06.05.2010, 16:34:01
De obicei, daca ai peste in meniu ti-l aduc cu tot cu lamaie
Iar daca vrei la cola o felie de lamie ceri ospatarului. Noi am dus la restaurant vreo 4 kg de lamai (asa ne-au zis) dar nu au stat in cosul cu fructe ci la bucataria restaurantului.

gnm
07.05.2010, 01:30:03
serios,nu tin cu soacra,dar e totusi o cerere razonabila. si acum, tot serios,voi credeti ca eu voi cere o felie de lamaie la ospatari de fiecare data cand beau un pahar de cola?si eu beau,nu ma incurc si din pacate nu e refolosibila. cat de lamaia adusa cu pestele,ptr mine e insuficienta.ca sa nu mai zic de curatat mainile...
acuma,daca ea mai are si alti pitici,poate ca sunt razonabili sau nu. eu m-am referit doar la faza cu lamaile.

ela08
07.05.2010, 09:30:39
sa imi dau si eu cu parerea in legatura cu bagatul socrilor/parintilor in pregatirile nuntii:D
daca nunta e pe banii mirilor, fiecare din parinti sa stea in banca lui...daca pun bani si ei, nu e rau sa luati in seama si ce "pretentii mai au ei". la mine la nunta, am vazut cum arata tortul abia la masa. ochisem eu unul intr-un galantar la o patiserie si cand i-am zis soacrei ca am gasit un tort care sa imi placa, mi-a zis ca ea a si dat comanda. si nu e asta singura implicare din partea ei sau a socrului. sincer, pe moment, unule faze m-au deranjat, dar mi-a trecut repede, la urma urmei, si ei erau la fel de entuziasmati la fel ca si mine cu nunta. ca sa nu mai zic ca ne-au dat bani pt tot ce am vrut la nunta. iar acum daca ar fi sa ma mai marit inca o data, nu m-as mai complica atat cu pregatirile de nunta...;))

elioma00
07.05.2010, 10:51:18
Am tot citit acest subiect si imi permit sa fac o mica remarca: nu inteleg de ce voua vi se pare normal ca odata cu ajutorul din partea parintilor sa vina si pretentiile? Vor sa va ajute, ok. Dar sa ajungi sa iti faci nunta asa cum vor parintii si nu cum vrei tu numai pentru ca au contribuit cu bani mi se pare....

Niste parinti normali ar trebui sa isi ajute copiii (daca au posibilitatea sa faca acest lucru) fara sa astepte ceva in schimb :)>-:)>-:)>-

andrea85
07.05.2010, 10:56:47
Am tot citit acest subiect si imi permit sa fac o mica remarca: nu inteleg de ce voua vi se pare normal ca odata cu ajutorul din partea parintilor sa vina si pretentiile? Vor sa va ajute, ok. Dar sa ajungi sa iti faci nunta asa cum vor parintii si nu cum vrei tu numai pentru ca au contribuit cu bani mi se pare....

Niste parinti normali ar trebui sa isi ajute copiii (daca au posibilitatea sa faca acest lucru) fara sa astepte ceva in schimb :)>-:)>-:)>-

Subscriu!!! Si noi ne facem nunta fara ajutorul financiar al parintilor si nici nu avem pretentia sa ne dea bani in dar. Daca pot si vreau o sa ne dea, daca nu, e totul OK. Dar chiar daca ne dau bani,nu inseamna ca sunt in postura sa aiba pretentii si asteptari. Nunta o fac mirii pentru ei si invitatii lor. Parintii au avut deja posibilitatea sa-si faca o nunta, acum e randul tinerilor, care totusi au idei mai moderne si cred ca stiu mai bine cum se organizeaza o nunta in ziua de azi. :)>-

ela08
07.05.2010, 13:28:06
eu nu am zis ca e normal ca daca contribuie cu bani sa se si amestece. dar nu vad ce ar fi rau in asta...nu e o tragedie daca vin si ei cu o idee-doua acolo. la urma urmei ramane la latitudinea mirilor daca tin cont sau nu de ideile, dorintele parintilor. acuma sa fim seriosi...nu moare nici unul din miri daca tine cont si de parerea parintilor/socrilor.nu ma refer la chestii mari si importante...ci la maruntisuri, pt ca la urma urmei, chiar daca dupa nunta o sa fiti de parere ca nu a contat ce culoare erau servetelele sau cum a aratat tortul sau alte chestii, in ziua nuntii orice miri si, in special miresele, isi doresc ca totul sa fie cat de perfect se poate.
si acum sa fiu putin off topic fara sa fac aluzie la cineva anume: sunt unele fete care isi declara soacra/socrii dusmani inainte ca acestia sa se dovedeasca a fi sau nu afurisiti

andrea85
07.05.2010, 13:32:51
si acum sa fiu putin off topic fara sa fac aluzie la cineva anume: sunt unele fete care isi declara soacra/socrii dusmani inainte ca acestia sa se dovedeasca a fi sau nu afurisiti

Da, cred ca in multe cazuri e asa. Eu ma inteleg foarte bine cu soacra mea, si cred ca din aceasta cauza ea nici nu se baga in pregatirile de nunta, pentru ca are incredere in noi, ca vom face si vom realiza totul asa incat toti sa fie multumiti si sa avem la sfarsit o nunta frumoasa. ;-)

elioma00
07.05.2010, 14:51:29
eu nu am zis ca e normal ca daca contribuie cu bani sa se si amestece. dar nu vad ce ar fi rau in asta...nu e o tragedie daca vin si ei cu o idee-doua acolo. la urma urmei ramane la latitudinea mirilor daca tin cont sau nu de ideile, dorintele parintilor. acuma sa fim seriosi...nu moare nici unul din miri daca tine cont si de parerea parintilor/socrilor.nu ma refer la chestii mari si importante...ci la maruntisuri, pt ca la urma urmei, chiar daca dupa nunta o sa fiti de parere ca nu a contat ce culoare erau servetelele sau cum a aratat tortul sau alte chestii, in ziua nuntii orice miri si, in special miresele, isi doresc ca totul sa fie cat de perfect se poate.

Sunt de acord sa contribuie cu o idee doua atunci cand li se cere parerea, dar de aici pana la a face asa cum vor parintii doar pentru ca au contribuit cu bani la nunta e distanta mare.

Nu cred ca exista miri care sa nu isi doreasca o nunta perfecta, tocmai de aceea eu sunt de parere ca pregatirile pentru nunta sunt un moment de inceracre pentru ambii miri si cred ca nimeni nu isi doreste un stres suplimentar din partea celorlalti, fie ei parinti , prieteni sau amici

elioma00
07.05.2010, 14:57:18
Da, cred ca in multe cazuri e asa. Eu ma inteleg foarte bine cu soacra mea, si cred ca din aceasta cauza ea nici nu se baga in pregatirile de nunta, pentru ca are incredere in noi, ca vom face si vom realiza totul asa incat toti sa fie multumiti si sa avem la sfarsit o nunta frumoasa. ;-)

Cu riscul de a face o afirmatie ce poate parea rautacioasa ^:)^ permite-mi sa iti spun ca nu ai cum sa multumesti pe toata lumea.

Uite noi am plecat de la premisa ca "nu avem cum sa multumim pe toata lumea". Cel mai important a fost sa fim noi multumiti ca am facut tot ce ne-a stat in putinta fizic, material , moral ca invitatii sa se simta bine .

"carcotasi" exista peste tot indiferent cat de perfecta ar fi nunta.

andrea85
07.05.2010, 15:02:37
Cu riscul de a face o afirmatie ce poate parea rautacioasa ^:)^ permite-mi sa iti spun ca nu ai cum sa multumesti pe toata lumea.

Uite noi am plecat de la premisa ca "nu avem cum sa multumim pe toata lumea". Cel mai important a fost sa fim noi multumiti ca am facut tot ce ne-a stat in putinta fizic, material , moral ca invitatii sa se simta bine .

"carcotasi" exista peste tot indiferent cat de perfecta ar fi nunta.

Afirmatia ta nu este deloc rautacioasa, asta e realitatea. Dar nici nu ma deranjeaza. Noi o sa facem tot ce ne sta in putere sa avem o nunta frumoasa si restul depinde de invitatii nostri, cum vor aprecia ei acest lucru.
Dar revenind la topic, mi se pare cea mai buna solutie si varianta ca mirii sa organizeze ei singuri nunta, fara parinti si socrii, pentru ca altfel, mai tarziu sau mai devreme apar conflictele si neintelegerile, si chiar asta nu le mai lipseste mirilor. :)>-

carla80
07.05.2010, 15:53:03
Eu ma bucur pentru miresicile care se inteleg bine cu soacra.Mie din pacate mi-a mancat soacra nervii in timpul pregatirilor (si nu numai atunci, dar asta e alta poveste).Sa nu facem nunta in mai, ca "mai" inseamna "mai o data"; sa nu imi fac buchet din cale ca vezi doamne cala e floarea mortului; sa nu imi pun cercei cu perlute in urechi, ca perlele inseamna lacrimi ;sa luam tortul de la cofetaria cutare ca acolo cunoaste ea pe cineva (numai ca acea cofetarie tocmai se deschisese din nou, dupa ce o inchisese sanepidul).
Deja nu o mai suportam.
Cand mi-a zis a treia oara de cercei sa nu fie cu perle i-am zis ca vad eu ce gasesc si daca o sa-mi placa un model cu perle, asta e.
Nu doresc niciunei miresici asa ceva...

andrea85
07.05.2010, 16:11:03
Eu ma bucur pentru miresicile care se inteleg bine cu soacra.Mie din pacate mi-a mancat soacra nervii in timpul pregatirilor (si nu numai atunci, dar asta e alta poveste).Sa nu facem nunta in mai, ca "mai" inseamna "mai o data"; sa nu imi fac buchet din cale ca vezi doamne cala e floarea mortului; sa nu imi pun cercei cu perlute in urechi, ca perlele inseamna lacrimi ;sa luam tortul de la cofetaria cutare ca acolo cunoaste ea pe cineva (numai ca acea cofetarie tocmai se deschisese din nou, dupa ce o inchisese sanepidul).
Deja nu o mai suportam.
Cand mi-a zis a treia oara de cercei sa nu fie cu perle i-am zis ca vad eu ce gasesc si daca o sa-mi placa un model cu perle, asta e.
Nu doresc niciunei miresici asa ceva...

Exact din motive ca astea, ar fi bine sa lasam socrii in afara pregatirilor de nunta. Si mai ales cand vine vorba de superstitiile astea ale socrilor, simt ca explodez de nervi. :D Nu sunt deloc comentarii constructive si nu-si au acolo rostul. ;-)

carla80
07.05.2010, 17:16:35
Mai este un aspect la subiectul asta: macar daca ii vezi pe socri ca sar sa te ajute (sau sa intrebe cel putin daca te pot ajuta cu ceva), parca nu ti se mai par atat de agasante sugestiile lor.Dar cum a fost la noi, ca socrii mereu se dadeau loviti cand era ceva de facut, insa din gura dadeau non-stop...clar ca nu mi-a convenit.Pe deasupra,se mai si plangeau ca noi nu-i bagam in seama (stiu asta de la matusa sotului).
Un exemplu: am intrebat-o pe soacra daca nu vrea sa cumpere fructe din piata sa punem in fructierele de pe mese.A zis ca nu poate, ca masina lor nu merge.Ok.Am fost eu cu sotul.Ca sa ma trezesc la doua zile dupa nunta ca suna soacra sa intrebe daca nu merge sotul sa-i arate socrului cum sa umble cu busonul de la masina, ca pleaca la tara.Deci brusc si dintr-o data putea face 60 km cu masina, dar pt nunta nu a putut sa mearga pana la piata.
Ce sa mai zici cand vezi asa ceva.

ela08
07.05.2010, 18:46:00
sa nu imi fac buchet din cale ca vezi doamne cala e floarea mortului; sa nu imi pun cercei cu perlute in urechi, ca perlele inseamna lacrimi ;sa luam tortul de la cofetaria cutare ca acolo cunoaste ea pe cineva ...
si garoafele ale cui sunt, daca pt morti is calele?:-? cred ca soacra ta nu vroia sa dai bani multi pe buchet si nu stia cum sa iti spuna :-"

carla80
07.05.2010, 19:27:29
si garoafele ale cui sunt, daca pt morti is calele?:-? cred ca soacra ta nu vroia sa dai bani multi pe buchet si nu stia cum sa iti spuna :-"
Pai nunta oricum ne-am facut-o singuri, din banii nostri, deci nu avea soacra ce sa comenteze.
Si oricum eu sunt foarte strangatoare, de cand ma stiu am avut bani la ciorap.
As putea sa-i fac bucata soacrei si sa-i spun de ziua ei ca nu am vrut sa risipesc banii pe cadouri scumpe si nefolositoare, ca urmare o cadorisesc cu un loc de veci:))

ela08
07.05.2010, 22:28:06
Pai nunta oricum ne-am facut-o singuri, din banii nostri, deci nu avea soacra ce sa comenteze.
As putea sa-i fac bucata soacrei si sa-i spun de ziua ei ca nu am vrut sa risipesc banii pe cadouri scumpe si nefolositoare, ca urmare o cadorisesc cu un loc de veci:))
=))=))=))=))=))=))=))=))=))

carla80
08.05.2010, 07:13:07
Radem noi, radem, dar serios femeia asta a trezit in mine niste instincte criminale de care nu credeam ca sunt in stare.
Cand am fost cu sotul si cu mama sa luam rochia de mireasa (ar fi vrut si soacra sa vina, dar sincer imi facuse nervii franjuri cu toate indicatiile ei si chiar nu voiam sa imi strice bucuria rochiei, asa ca am facut cumva si nu am luat-o), am trecut si pe la soacra sa i-o aratam si ei.Ne-a intrebat daca nu si-a gasit si sotul costum si i-a zis el ca nu.Si eu zic bucuroasa:"Bine ca mi-am gasit macar eu rochita" la care soacra se uita urat si zice:"Da' ce, mirele nu conteaza?" Mai, asa mi-au picat plombele...Mama n-a zis nimic, dar cand am ajuns acasa m-a intrebat daca a auzit bine.
Deci a facut ea ce a facut si tot mi-a stricat ziua.

andrea85
08.05.2010, 10:41:29
Radem noi, radem, dar serios femeia asta a trezit in mine niste instincte criminale de care nu credeam ca sunt in stare.
Cand am fost cu sotul si cu mama sa luam rochia de mireasa (ar fi vrut si soacra sa vina, dar sincer imi facuse nervii franjuri cu toate indicatiile ei si chiar nu voiam sa imi strice bucuria rochiei, asa ca am facut cumva si nu am luat-o), am trecut si pe la soacra sa i-o aratam si ei.Ne-a intrebat daca nu si-a gasit si sotul costum si i-a zis el ca nu.Si eu zic bucuroasa:"Bine ca mi-am gasit macar eu rochita" la care soacra se uita urat si zice:"Da' ce, mirele nu conteaza?" Mai, asa mi-au picat plombele...Mama n-a zis nimic, dar cand am ajuns acasa m-a intrebat daca a auzit bine.
Deci a facut ea ce a facut si tot mi-a stricat ziua.

Ma bucur enorm de mult ca nu am parte de o asemenea soacra.^:)^ Dar daca ar fi cazul, n-as avea nici o treaba cu ea. Doar atat "Buna ziua" si gata, in rest nu prea as mai vorbi cu ea. [-X

carla80
08.05.2010, 15:55:25
Ma bucur enorm de mult ca nu am parte de o asemenea soacra.^:)^ Dar daca ar fi cazul, n-as avea nici o treaba cu ea. Doar atat "Buna ziua" si gata, in rest nu prea as mai vorbi cu ea. [-X
Pai la concluzia asta am ajuns si eu.Si crede-ma ca nu am avut prejudecati de genul ca soacra e poama acra, la inceput m-am inteles bine cu ea.Dar cand iti toaca nervii marunt, nu ai alta sansa.

nuttree
22.05.2010, 00:01:21

Ce bine te inteleg! Eu cand primesc sfaturi de economisire simt ca ma preschimb intr-o fiara antediluviana, nu de alta, dar mai putin decat cheltuiesc acum si decat am cheltuit in trecut pur si simplu nu mai pot! Iar cand iau o decizie sa cumpar ceva ce nu inseamna mancare, intretinere, transport, inseamna ca m-am gandit bine si am nevoie de obiectul acela. Si asta nu e tot: poate nu ma deranjeaza sfatul in sine, cat atitudinea de atotstiutoare. Si poate nici atitudinea n-ar avea nimic, daca n-ar fi contrazisa, in practica, de cheltuielile aceleaiasi persoane.

carla80
22.05.2010, 08:48:15
Ce bine te inteleg! Eu cand primesc sfaturi de economisire simt ca ma preschimb intr-o fiara antediluviana, nu de alta, dar mai putin decat cheltuiesc acum si decat am cheltuit in trecut pur si simplu nu mai pot! Iar cand iau o decizie sa cumpar ceva ce nu inseamna mancare, intretinere, transport, inseamna ca m-am gandit bine si am nevoie de obiectul acela. Si asta nu e tot: poate nu ma deranjeaza sfatul in sine, cat atitudinea de atotstiutoare. Si poate nici atitudinea n-ar avea nimic, daca n-ar fi contrazisa, in practica, de cheltuielile aceleaiasi persoane.
Asa este.Soacra mea ne facea morala ca nu suntem in stare sa strangem bani, tipa la noi ca nu o sa reusim sa ne luam apartament, dar cand a murit mama ei nici bani de inmormantare nu a avut.A cerut imprumut de la noi.Adica noi suntem niste prosti, dar sa ii dam bani imprumut suntem buni :(

nuttree
22.05.2010, 11:36:57
Imprumut? Sau donatie?

carla80
22.05.2010, 16:23:10
Imprumut? Sau donatie?
Imprumut, ni i-a dat inapoi dupa vreo 2 luni, dar a fost penibila faza pentru ca ne-a facut cu ou si otet si dupa aceea a venit sa ceara bani.Si nu a fost singura data, ne-a mai cerut de vreo doua ori dupa asta.
Eu cu sotul am reusit sa ne luam si apartament, chiar daca zicea ea ca n-o sa fim in stare.

IonutDenisa
27.05.2010, 17:44:21
Poi ce poti sa faci decat sa-ti vezi de pregatiri sau sa-i ceri bani ca nu prea-ti ajung :D

clothilde
29.05.2010, 15:27:35
Wow, si eu care credeam ca numai soacra-mea are tupeul sa ma faca risipitoare... Am tolerat eu cat am tolerat, pana la urma i-am zis viitorului sot ca nu-mi mai convine. Intr-adevar, am avut o perioada amandoi cand nu prea ne pasa de nimic, aveam posibilitati si ne indeplineam orice moft. Acum lucrurile s-au schimbat, am inteles amandoi ca nu asa se procedeaza, si chiar discutam ce ne permitem si ce nu. Insa ea a ramas cu impresia ca, probabil, eu ii cheltuiesc banii feciorului ei si nu scapa nici o ocazie sa-mi reaminteasca sa fac economie "la sange".

carla80
29.05.2010, 19:19:10
Wow, si eu care credeam ca numai soacra-mea are tupeul sa ma faca risipitoare... Am tolerat eu cat am tolerat, pana la urma i-am zis viitorului sot ca nu-mi mai convine. Intr-adevar, am avut o perioada amandoi cand nu prea ne pasa de nimic, aveam posibilitati si ne indeplineam orice moft. Acum lucrurile s-au schimbat, am inteles amandoi ca nu asa se procedeaza, si chiar discutam ce ne permitem si ce nu. Insa ea a ramas cu impresia ca, probabil, eu ii cheltuiesc banii feciorului ei si nu scapa nici o ocazie sa-mi reaminteasca sa fac economie "la sange".
Mie una nu mi se pare normal sa imi spuna altcineva ce sa fac si ce nu cu banii mei.Doar in cazul in care acea persoana m-ar intretine si eu din banii mei mi-as cumpara prostii.Dar altfel...sa-si vada fiecare de ale lui, pentru ca nici eu nu ma apuc sa-mi dau cu parerea despre ce face soacra-mea cu banii ei.
Intr-adevar noi am stat o perioada la socri, pentru ca atunci incepuse criza si nu se dadeau credite imobiliare.Dar aveam si eu si sotul tichete de masa, faceam cumparaturi, nu ne-au tinut socrii pe banii lor.
Sincer, nici nu am de gand sa le mai cer vreodata ceva, daca intr-o situatie ca asta mi-a scos soacra ochii cu faze de genul ca noi cat mai vrem sa stam acolo, ca ea mai vrea sa stea si singura :(

carla80
29.05.2010, 19:31:37
A, si ce m-a deranjat cel mai tare la morala soacrei e faptul ca eu mai aveam discutii cu sotul din cauza banilor in sensul ca ii spuneam sa fie mai chibzuit cu banii.Chiar ii spusesem si soacrei asta si mi s-ar fi parut normal sa discute ea cu fiul ei intre 4 ochi, daca chiar o preocupa atat aspectul asta.Dar nu sa ne bage pe amandoi in sedinta si sa ne intrebe cat mai stam acolo.
Mama de exemplu nu si-ar permite sa vorbeasca asa cu sotul, cu toate ca acum stam la ea pana ne punem la punct apartamentul.Si ea ne-a ajutat mult mai mult decat soacra, de ex. in fiecare zi avem mancare gatita, pe cand soacra gatea cand avea ea chef si uneori eram nevoiti sa mancam in oras pt ca veneam tarziu de la lucru si nu mai aveam timp sa stau sa gatesc (soacra lucreaza la stat cu program pana la 15.30 si vinerea pana la 13.30,deci la ea nu timpul era problema ci lenea).Nu i-am mai zis ca noi nu prea ar trebui sa dam bani pe mancare in oras cand ar putea sa gateasca ea, pentru ca sunt prea fraiera si am prea mult bun simt. Dar de atunci am cam taiat-o de pe lista mea.

magic24
01.06.2010, 13:28:21
Sincer, nici nu am de gand sa le mai cer vreodata ceva, daca intr-o situatie ca asta mi-a scos soacra ochii cu faze de genul ca noi cat mai vrem sa stam acolo, ca ea mai vrea sa stea si singura :(
Ce urat sa va zica asa, carla :( Macar pe tine nu te iubeste ca ii esti nora si i-ai furat fiul, dar cu propriul fiu sa se poarte asa?! [-X
Ce pot sa-ti spun? Fii tare! Nu te lasa! O tin eu si tu o bati. Da-i la ficat! :))

Noi inca nu am inceput pregatirile de nunta. Doar visam :-<si vrem in octombrie. Culmea e ca stim cam exact ce vrem, dar bani stransi deloc, doar salariul pe care-l consum cam 100% luna de luna. Sigur o lasam pe anul viitor. Imi e teama ca va trebui sa apelam la parinti si socri pana la urma si imi e groaza si de unii si de altii. Ce discutii au iesit din gura tatalui meu la nunta fratelui... Nici nu vreau sa ma gandesc. Dar din gura soacrei? Ca asta nu ma-nghite de pe-acum...

carla80
01.06.2010, 17:48:39
Ce urat sa va zica asa, carla :( Macar pe tine nu te iubeste ca ii esti nora si i-ai furat fiul, dar cu propriul fiu sa se poarte asa?! [-X
Ce pot sa-ti spun? Fii tare! Nu te lasa! O tin eu si tu o bati. Da-i la ficat! :))

Noi inca nu am inceput pregatirile de nunta. Doar visam :-<si vrem in octombrie. Culmea e ca stim cam exact ce vrem, dar bani stransi deloc, doar salariul pe care-l consum cam 100% luna de luna. Sigur o lasam pe anul viitor. Imi e teama ca va trebui sa apelam la parinti si socri pana la urma si imi e groaza si de unii si de altii. Ce discutii au iesit din gura tatalui meu la nunta fratelui... Nici nu vreau sa ma gandesc. Dar din gura soacrei? Ca asta nu ma-nghite de pe-acum...
Stii ce e culmea? Ca soacra-mea zicea ca ma iubeste.Numai ca ea isi imagina ca eu o sa fiu o prostuta care ii canta ei in struna si ii suporta toate istericalele.A avut o surpriza mare cand i-am demonstrat ca nu sunt asa.Eu nu ma las calcata de nimeni in picioare.
La noi totusi a fost bine ca ne-am permis sa ne facem singuri nunta,cu sacrificii dar am reusit.
La voi, daca nu puteti strange bani, e problematic.Noi i-am inchis gura soacrei de multe ori cu argumentul ca ne facem nunta din banii nostri si sa ne lase in pace.Dar cand depinzi de ei financiar e mai greu sa-i pui la locul lor.
Jucati la loto, poate aveti noroc :) sau mai e o varianta, sa scoateti bani din banca si rambursati creditul din banii de la nunta.
Multa bafta si multumesc pentru sustinere >:D<

magic24
01.06.2010, 18:59:38
Stii ce e culmea? Ca soacra-mea zicea ca ma iubeste.Numai ca ea isi imagina ca eu o sa fiu o prostuta care ii canta ei in struna si ii suporta toate istericalele.A avut o surpriza mare cand i-am demonstrat ca nu sunt asa.Eu nu ma las calcata de nimeni in picioare.
La noi totusi a fost bine ca ne-am permis sa ne facem singuri nunta,cu sacrificii dar am reusit.
La voi, daca nu puteti strange bani, e problematic.Noi i-am inchis gura soacrei de multe ori cu argumentul ca ne facem nunta din banii nostri si sa ne lase in pace.Dar cand depinzi de ei financiar e mai greu sa-i pui la locul lor.
Jucati la loto, poate aveti noroc :) sau mai e o varianta, sa scoateti bani din banca si rambursati creditul din banii de la nunta.
Multa bafta si multumesc pentru sustinere >:D<
Nu ai pentru ce>:D< De-asta avem subiecte despre soacre, sa ne descarcam aici fara sa ne infigem in parul ei :D
Ne-am gandit si noi la variante sa facem rost de bani pentru nunta, inclusiv la credit bancar, dar nu vreau sa incepem cu datorii. Oricum, vedem noi pana la urma... Imi e doar teama fiindca nu stiu ce vom face pana la urma si parca vad ca voi avea si eu probleme cu soacra "atotstiutoare" in fata careia nu voi sti sa reactionez #-o
Dar citesc aici si ma inspir @};-

babie
02.06.2010, 12:53:52
Nu ai pentru ce>:D< De-asta avem subiecte despre soacre, sa ne descarcam aici fara sa ne infigem in parul ei :D
Ne-am gandit si noi la variante sa facem rost de bani pentru nunta, inclusiv la credit bancar, dar nu vreau sa incepem cu datorii. Oricum, vedem noi pana la urma... Imi e doar teama fiindca nu stiu ce vom face pana la urma si parca vad ca voi avea si eu probleme cu soacra "atotstiutoare" in fata careia nu voi sti sa reactionez #-o
Dar citesc aici si ma inspir @};-
noi am facut inainte de nunta un credit de 10.000e, pt nunta si pt a ne schimba masina (ne mai trebuiau vreo 2000e), pe care dupa nunta l-au achitat parintii mei (cadou de nunta, pe langa rochie, luna de miere in antalya, o solista de 1000 si ceva de euro, o plasma.....socrii nu ne-au dat nimic, tot noi i-am ajutat sa termine de renovat casa, ba le-am dat chiar si banii de dar! si tot ei spun tuturor ”ce nunta frumoasa le-am facut copiilor”)
si astazi as face la fel...as face credit pt nunta decat sa le cer socrilor!
puteam sa le cer parintilor mei, slava domnului, aveau de unde sa ne dea! dar n-am vrut! am vrut sa facem noi credit, sa nu dau explicatii nimanui de ce mi-am ales flori de-alea sau de-alea! sa nu tin cont de parerea nimanui cand imi iau ceva! sa nu-mi zica nimeni ”ti-am dat bani si pe mine nu m-ai intrebat!”
dupa nunta noi am achitat un credit mai vechi, si tinand cont ca surorii mele ii luasera cadou de nunta o masina, si ca noi tocmai ne-o schimbasem inainte de nunta, au zis ca noua ne achita creditul asta! si-uite asa am scapat si de banic, cu toate ca nu le-am cerut asta, n-am batut vreun apropo, nu le-am scos ochii ca ”lu sor-mea i-ati luat maisna si mie nu!” (creditul l-au achitat cam la 6 luni de la nunta, timp in care nimeni n-a deschis discutia de bani!)
si uite in felul asta n-a stiut nimeni nici cati bani ne-au iesit la nunta! le-am spus sec ”cu 50 mil mai mult decat ne-a costat nunta”

magic24
02.06.2010, 13:39:00
Multumesc, babie. Noi oricum ne mai gandim. Nici eu nu vreau sa depindem de altii, fiindca vor avea impresia ca au dreptul sa comenteze [-X

carla80
02.06.2010, 22:07:26
Multumesc, babie. Noi oricum ne mai gandim. Nici eu nu vreau sa depindem de altii, fiindca vor avea impresia ca au dreptul sa comenteze [-X
Din pacate lipsa banilor ne face sa acceptam compromisuri, care de fapt nu reprezinta o solutie.Noi de exemplu nu am avut unde sta, am hotarat sa stam la socri ca sa putem strange bani de nunta, dar am ajuns la niste certuri si tensiuni groaznice.Pana la urma ne-am mutat la ai mei, dar n-o sa uit niciodata cat de urat s-au purtat ai lui.
La voi probabil e invers: aveti locul vostru, dar nu va permiteti sa faceti nunta singuri.
Intr-adevar e greu sa iei o hotarare.

Ank_Delice
03.06.2010, 11:51:47

raspuns:le ascultam sfaturile si apoi le ignoram.La mine a fost ceva de genu:

-Vreau sa am omul meu in bucatarie sa nu fure chelnerii mancare.
R:Nu se poate,nu ne accepta restaurantul.

-Nu imi place gerbera,de ce nu alegeti trandafiri.
R:sunt prea scumpi.

-Daca puneti muzica lenta plec de la nunta (cumnatul)
-Drum bun,muzica va fi pt toti invitatii.

-Vreau flori mari la nunta pt rudele mele,sa se deosebeasca de restul nuntasilor.
R:Sunt prea multi,daca punem la rudele mirelui trebuie sa punem si la rudele miresei,plus ca rudele sunt nuntasii,deci nu au nevoie sa se deosebeasca de nimeni.

-De ce nu ati ales invitatii clasice?
R:Am vrut ceva original,sa fie facute de noi,plus ca cine vrea sa vina la nunta vine si daca nu-i place invitatia.

-vreau traditia cu negocierea vanzarii miresei.
-R:Noua nu ne place si nu vom face asa ceva,plus ca mirele trebuie sa scoata cam multi bani din buzunar in ziua aia pt atatea traditii,deci vom renunta.

Etc.Etc,Etc. :)

magic24
03.06.2010, 15:33:15
La voi probabil e invers: aveti locul vostru, dar nu va permiteti sa faceti nunta singuri.
Intr-adevar e greu sa iei o hotarare.
Exact :sad:

ancamicu
03.06.2010, 20:50:34
In primul rand salutare fetelor!!!! Va citesc de ceva vreme si pana acum nu am scris nimic aici.
Acum magic24 ce pot sa iti spun eu ii ca sa incercati sa va faceti nunta singuri, povesti o sa iasa oricum fie ca va faceti voi nunta fie ca cereti ajutor. Dar atunci cand iti faci nunta singur fara nici un ajutor financiar poti alege ce vrei tu.Daca nu aveti bani de o nunta mare, poti face una mai restransa, nu mai este ca pe vremea lui pasvanti ca ce zice lumea daca nu fac nunta mare. Important ii sa stiti ce vreti si sa va atingeti scopul.:*

magic24
03.06.2010, 21:51:19
In primul rand salutare fetelor!!!! Va citesc de ceva vreme si pana acum nu am scris nimic aici.
Acum magic24 ce pot sa iti spun eu ii ca sa incercati sa va faceti nunta singuri, povesti o sa iasa oricum fie ca va faceti voi nunta fie ca cereti ajutor. Dar atunci cand iti faci nunta singur fara nici un ajutor financiar poti alege ce vrei tu.Daca nu aveti bani de o nunta mare, poti face una mai restransa, nu mai este ca pe vremea lui pasvanti ca ce zice lumea daca nu fac nunta mare. Important ii sa stiti ce vreti si sa va atingeti scopul.:*
Multumesc, ancamicu @};-

Pai noi cam stim ce vrem - nunta restransa si am discutat pana si meniul. Am facut un calcul in mare si am avea invitati pe undeva pe la 50-70, daca mai tin minte bine, dar si din aceia am mai putea scoate multi neapropiati =P~

De cerut ajutor la parinti nu prea indraznim, ne e cam aiurea sa le cerem sa ne dea bani, oricat de frumos le-am vorbi. Mai ales in fata tatalui meu, m-as simti atat de umilita...

Speram doar sa aduca ei vorba :)) glumesc! Asteptam sa avem cativa bani stransi de noi doi, oricati, dar sa fie acolo pusi bine special pentru nunta, ca apoi sa ii anuntam ca ne apucam de pregatiri si ... poate ne ajuta si eu putin cu ceva?! Nu stiu. Dar in principiu nu ne bazam pe gandul ca ne vor ajuta, asa ca tot de la zero pornim.

ioana_
04.06.2010, 14:51:51
Multumesc, ancamicu @};-

Pai noi cam stim ce vrem - nunta restransa si am discutat pana si meniul. Am facut un calcul in mare si am avea invitati pe undeva pe la 50-70, daca mai tin minte bine, dar si din aceia am mai putea scoate multi neapropiati =P~

De cerut ajutor la parinti nu prea indraznim, ne e cam aiurea sa le cerem sa ne dea bani, oricat de frumos le-am vorbi. Mai ales in fata tatalui meu, m-as simti atat de umilita...

Speram doar sa aduca ei vorba :)) glumesc! Asteptam sa avem cativa bani stransi de noi doi, oricati, dar sa fie acolo pusi bine special pentru nunta, ca apoi sa ii anuntam ca ne apucam de pregatiri si ... poate ne ajuta si eu putin cu ceva?! Nu stiu. Dar in principiu nu ne bazam pe gandul ca ne vor ajuta, asa ca tot de la zero pornim.

Am o intrebare: din ce oras esti?

magic24
04.06.2010, 15:26:05
Am o intrebare: din ce oras esti?
Nu prea-mi vine sa dau detalii de genul acesta pe forum... Dar de ce? :-\

gnm
04.06.2010, 21:52:59
cumva din timisoara?o:-);))

magic24
05.06.2010, 11:20:52
cumva din timisoara?o:-);))
Aaaa :-p am si uitat ca am la profil.

gnm
05.06.2010, 23:43:15
Aaaa :-p am si uitat ca am la profil.

cum am mai spus pe undeva pe aici,eu sunt foarte curioasa din fire si atat astept,o provocare....
pana nu aflu raspunsul nu ma las:))
>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

aliona30
10.11.2010, 18:31:43
raspuns:le ascultam sfaturile si apoi le ignoram.La mine a fost ceva de genu:

-Vreau sa am omul meu in bucatarie sa nu fure chelnerii mancare.
R:Nu se poate,nu ne accepta restaurantul.

-Nu imi place gerbera,de ce nu alegeti trandafiri.
R:sunt prea scumpi.

-Daca puneti muzica lenta plec de la nunta (cumnatul)
-Drum bun,muzica va fi pt toti invitatii.

-Vreau flori mari la nunta pt rudele mele,sa se deosebeasca de restul nuntasilor.
R:Sunt prea multi,daca punem la rudele mirelui trebuie sa punem si la rudele miresei,plus ca rudele sunt nuntasii,deci nu au nevoie sa se deosebeasca de nimeni.

-De ce nu ati ales invitatii clasice?
R:Am vrut ceva original,sa fie facute de noi,plus ca cine vrea sa vina la nunta vine si daca nu-i place invitatia.

-vreau traditia cu negocierea vanzarii miresei.
-R:Noua nu ne place si nu vom face asa ceva,plus ca mirele trebuie sa scoata cam multi bani din buzunar in ziua aia pt atatea traditii,deci vom renunta.

Etc.Etc,Etc. :)
Super!
Si la mine se baga soacra, doar ca pe banii nostrii, si ea fiind in Germania vrea formatie, cica o plateste ea, dar noi nu vrem si daca tot are bani de ce nu ne da ca dar aia.
Multumesc de sfaturi!

carla80
10.11.2010, 21:24:19
Super!
Si la mine se baga soacra, doar ca pe banii nostrii, si ea fiind in Germania vrea formatie, cica o plateste ea, dar noi nu vrem si daca tot are bani de ce nu ne da ca dar aia.
Multumesc de sfaturi!
Nici eu n-am vrut neaparat formatie la nunta, un dj ar fi fost ok, dar tinand cont ca nunta o singura data o faci, am zis ca se merita.Mai ales ca am gasit si o formatie care canta toate genurile de muzica si cereau jumate din pretul pietei.
Chestia haioasa e ca socrii deja discuta de botez (inca nu asteptam bebe, dar speram sa vina) si socrul era socat ca nu vrem formatie.Dar i-a taiat-o al meu scurt ca asa vrem noi si gata :)
Imi place cum ai pus problema, ca daca soacra ta tot are banii aia, sa vi-i dea voua;))

panamea
02.01.2011, 15:34:04
nunta am facut-o in mare parte singuri socrii s-au bagat putin m-au suparat nu ne-am certat,mi-a trecut si n-am facut nimic.am invatzat sa merg pe ideea "asculta,zi ca ei si fa ca tine"

crystyna1982
21.04.2011, 13:59:11
Fetelor eu chiar am o problema ...ai mei sunt super nu se baga deloc .Noi facem nunta din banii nostrii si daca am avut nevoie de un ajutor ne-au dat bani fara sa ii mai vrea inapoi ...nu isi baga nasul e nunta noastra si vor sa o facem cum vrei noi ca de ei au o varsta azi tendintele sunt altele si nunta e a noastra in fond si la urma urmei.
Dar SOACRA nuuuuuuuuuuuuuu.......ea face figuri pe banii nostri daca ne ia ceva de 5 ron ii vrea inapoi nu ne ajuta cu absolut nimic si pe deasupra vrea tot felul de figuri pe banii nostri:invitatii refacute ca nu e ok cum am vrut noi ...tot felul de mese inainte de nunta cu tot felul de bunatati in cantitati industriale tot felul de mofturi fara rost ,cadouri scumpe pt nasi ca nu trebuie sa ne facem de ras.Eu mor nu mai pot simt ca cedez psihic din cauza banilor mai avem putin si scapam dar problema e ca ea tie cat castigam noi pt ca miresoiul da raportul si la un ciubuc de 10 ron si ne calculeaza pana la ultimul banut cred chiar daca nu zice nimic.Mai avem ceva bani dar nu vrem sa ne intindem asa tare cu cheltuielile ca vrem sa ne ramana macar banii investiti ca avem mare nevoie de ei dar ei nu prea ii pasa.Ce ma fac eu cu soacra mea ca imi vine sa ma infing in ea in fiecare zi simt ca ma scoate la pensie am ajuns in stadiul in care nici nu imi maii pasa ca sunt mireasa cum iese tot vreau doar sa scap si sa port o discutie cu miresoiul sa nu mai dea atatea rapoarte zilnice ca asa nu o sa putem trai.
Plus ca ma scoate din sarite ca pe cumnatamiu il crede mereu ca el nu are bani nu poate face una nu poate face alta si el meu comenteaza dar uita repede si bineinteles percuteaza.Are ea stilul ei de a face scandal ca doar ea la crescut si stie cum sa obtina toate de la el

andrea85
21.04.2011, 14:46:21
Fetelor eu chiar am o problema ...ai mei sunt super nu se baga deloc .Noi facem nunta din banii nostrii si daca am avut nevoie de un ajutor ne-au dat bani fara sa ii mai vrea inapoi ...nu isi baga nasul e nunta noastra si vor sa o facem cum vrei noi ca de ei au o varsta azi tendintele sunt altele si nunta e a noastra in fond si la urma urmei.
Dar SOACRA nuuuuuuuuuuuuuu.......ea face figuri pe banii nostri daca ne ia ceva de 5 ron ii vrea inapoi nu ne ajuta cu absolut nimic si pe deasupra vrea tot felul de figuri pe banii nostri:invitatii refacute ca nu e ok cum am vrut noi ...tot felul de mese inainte de nunta cu tot felul de bunatati in cantitati industriale tot felul de mofturi fara rost ,cadouri scumpe pt nasi ca nu trebuie sa ne facem de ras.Eu mor nu mai pot simt ca cedez psihic din cauza banilor mai avem putin si scapam dar problema e ca ea tie cat castigam noi pt ca miresoiul da raportul si la un ciubuc de 10 ron si ne calculeaza pana la ultimul banut cred chiar daca nu zice nimic.Mai avem ceva bani dar nu vrem sa ne intindem asa tare cu cheltuielile ca vrem sa ne ramana macar banii investiti ca avem mare nevoie de ei dar ei nu prea ii pasa.Ce ma fac eu cu soacra mea ca imi vine sa ma infing in ea in fiecare zi simt ca ma scoate la pensie am ajuns in stadiul in care nici nu imi maii pasa ca sunt mireasa cum iese tot vreau doar sa scap si sa port o discutie cu miresoiul sa nu mai dea atatea rapoarte zilnice ca asa nu o sa putem trai.
Plus ca ma scoate din sarite ca pe cumnatamiu il crede mereu ca el nu are bani nu poate face una nu poate face alta si el meu comenteaza dar uita repede si bineinteles percuteaza.Are ea stilul ei de a face scandal ca doar ea la crescut si stie cum sa obtina toate de la el

Nu e deloc bine sa gandesti asa inainte de nunta...din punctul meu de vedere ai 2 optiuni. Ori o lasi sa comenteze ce vrea ea, dar nu o bagi in seama, afaci totul asa cum crezi tu ca e bine...ORI ii spun parerea ta si o confrunti. Orice ai alege, eu cred ca este foarte important sa te sustine sotul tau si sa va ajutati reciproc. Nu te lasa batuta, capul sus si sa ai parte de o nunta minunata! :)

GabrielaS
21.04.2011, 15:04:16
Crystyna, soacra ta poate sa vrea si luna de pe cer, si nu o poti impiedica si nici nu trebuie. Cum nu-ti pasa ce vrea un strain pe strada pentru ca nu se poate baga in familia voastra asa sa nu va pese nici de ce vrea soacra, iar al tau ar trebui sa o tina la distanta sa nu se bage ea in familia voastra, nu tu sa rezolvi cu soacra, ci el. Problema ta nu e soacra ci sotul tau, faptul ca el raporteaza tot si lasa dupa ea. Soacra nu ai cum sa o schimbi doar ca sa scapi tu sa nu ceara ea ca doar ea se gandeste la binele ei, nu la al vostru, exact cum si tu te gandesti la binele tau nu la al ei. Problema aici este doar ca sotul tau nu se gandeste doar la binele vostru ci se indoaie cand dupa tine cand dupa soacra. Cand sotul tau va sti sa nu o mai bage in seama vei avea si tu liniste, si daca soacra va sta in cap. Deci munceste la sot si ignorati soacra amandoi, la fel si cumnatul. Fiecare trebuie sa traga la caruta la care s-a inhamat, problema este ca sotul tau s-a inhamat la caruta cu tine inainte sa isi lase legaturile la caruta parintilor.
Bafta si nunta frumoasa.

crystyna1982
21.04.2011, 15:08:08
Nu e deloc bine sa gandesti asa inainte de nunta...din punctul meu de vedere ai 2 optiuni. Ori o lasi sa comenteze ce vrea ea, dar nu o bagi in seama, afaci totul asa cum crezi tu ca e bine...ORI ii spun parerea ta si o confrunti. Orice ai alege, eu cred ca este foarte important sa te sustine sotul tau si sa va ajutati reciproc. Nu te lasa batuta, capul sus si sa ai parte de o nunta minunata! :)

Multumesc mult.....cred ca si emotiile sunt de vina ca sunt asa irascibila dar o sa treaca

crystyna1982
21.04.2011, 15:14:51
Crystyna, soacra ta poate sa vrea si luna de pe cer, si nu o poti impiedica si nici nu trebuie. Cum nu-ti pasa ce vrea un strain pe strada pentru ca nu se poate baga in familia voastra asa sa nu va pese nici de ce vrea soacra, iar al tau ar trebui sa o tina la distanta sa nu se bage ea in familia voastra, nu tu sa rezolvi cu soacra, ci el. Problema ta nu e soacra ci sotul tau, faptul ca el raporteaza tot si lasa dupa ea. Soacra nu ai cum sa o schimbi doar ca sa scapi tu sa nu ceara ea ca doar ea se gandeste la binele ei, nu la al vostru, exact cum si tu te gandesti la binele tau nu la al ei. Problema aici este doar ca sotul tau nu se gandeste doar la binele vostru ci se indoaie cand dupa tine cand dupa soacra. Cand sotul tau va sti sa nu o mai bage in seama vei avea si tu liniste, si daca soacra va sta in cap. Deci munceste la sot si ignorati soacra amandoi, la fel si cumnatul. Fiecare trebuie sa traga la caruta la care s-a inhamat, problema este ca sotul tau s-a inhamat la caruta cu tine inainte sa isi lase legaturile la caruta parintilor.
Bafta si nunta frumoasa.

multumesc .....faza e ca ea spune ca e spre binele nostru si ca asa trebuie facut ca asa e obiceiul dar nu se gandeste si la buzunarul nostru.Sotul degeaba se cearta cu ea ca se botoseste imediat nu vorbesc cate 1 saptamana se ignora total si pana la urma cand prinde momentul ne tranteste lista in fata.Acu sincer nu mai mor au ramas 3 saptamani si am scapat dar dupa daca mai face asa il pun pe al meu sa imprastie lumea cu ea.Din cate vad eu ea are impresia ca suntem niste copii ca nu stim ce si cum sa facem si trebuie neaparat sa ne sfatuiasca ea....sa ne cocoloseasca ,sa ne faca curat mancare sa ne spele rufele samd iar eu nu mai suport vreau sa am viata mea ...e casa mea ...nunta mea...banii mei...si ea are impresia ca e nunta ei si eu sunt fata ei la care a visat toata viata ma cocoloseste mai mult decat mama...offfffffff soacrele astea

andrea85
21.04.2011, 15:26:25
multumesc .....faza e ca ea spune ca e spre binele nostru si ca asa trebuie facut ca asa e obiceiul dar nu se gandeste si la buzunarul nostru.Sotul degeaba se cearta cu ea ca se botoseste imediat nu vorbesc cate 1 saptamana se ignora total si pana la urma cand prinde momentul ne tranteste lista in fata.Acu sincer nu mai mor au ramas 3 saptamani si am scapat dar dupa daca mai face asa il pun pe al meu sa imprastie lumea cu ea.Din cate vad eu ea are impresia ca suntem niste copii ca nu stim ce si cum sa facem si trebuie neaparat sa ne sfatuiasca ea....sa ne cocoloseasca ,sa ne faca curat mancare sa ne spele rufele samd iar eu nu mai suport vreau sa am viata mea ...e casa mea ...nunta mea...banii mei...si ea are impresia ca e nunta ei si eu sunt fata ei la care a visat toata viata ma cocoloseste mai mult decat mama...offfffffff soacrele astea

No comment ;));)), da, uneori e mai greu...eu zic ca e mai greu cu soacrele care au un fiu. :D :-p
Asa cum te-au sfatuit fetele, soacra nu o poti schimba, insa iti poti schimba atitudinea si poti si trebuie sa gasesti sprijin la sotul tau. :)

CataLinaTeodora
21.04.2011, 21:32:08

povestea mea..
mama mea a ramas cu gura cascata cand a auzit ca nu vreau sa pun flori in piept decat la rude, nasului, sotului si celor mai apropiati prieteni... ba chiar a inceput sa planga... apoi sa zica ca ne da ea bani de flori.../:) ea nu intelegea simplul fapt ca mie imi displace ideea=)))
daca cu faza cu lautarii acasa si cu hora miresei(de care nici n-am vrut s-aud.. mai usor imi era sa nu ma marit:))) s-a calmat, cu florile a tinut-o langa pana aproape de nunta:))) i-am zis ca-i cedez locul de urgenta, si sa faca ea cum vrea.. ca eu ma marit cum vreau, cu cine vreau(nu cu toate rubedeniile pe care le-am vazut de 2 ori maxim in toata viata mea..). in final s-a calmat:)))
ca sa nu va zic cum a reactionat cand a auzit in ziua nuntii ca nu vreau sa port dresuri=))=))=))
pt mama nunta noastra, pe langa un motiv de bucurie, a fost un motiv de crescut tensiunea:)))
da' i-am explicat ca eu ca ea nu fac:)))

cat despre socru(ca eu din pacate n-am soacra)... daca n-am lasat-o pe mama sa faca ea ce vrea... va imaginati cat de mult imi pasa parerea socrului:)))

carla80
22.04.2011, 08:15:54
Asta am auzit- si eu de la soacra-mea si la fel mi-a facut nervii franjuri inainte de nunta.Ca aia trebuie asa, ca aialalta trebuie asa...cand mi-a zis a treia oara sa nu-mi iau cercei cu perle (ca vezi doamne, perlele inseamna lacrimi), am rabufnit si i-am zis ca maine merg in oras sa-mi caut cercei si daca o sa-mi placa unii cu perle, pe aia mi-i iau si am terminat balciul.A cascat ochii mari, dar s-a abtinut si a tacut, ca daca mai si riposta, zau nu mai raspundeam pentru faptele mele.
Si noi ne-am facut nunta din banii nostri, la fel ca voi.Ca ce chestie sa vina sa-mi impuna altii ce sa fac cu banii mei?Plus ca una e sa-si dea cu parerea si alta e sa sara ca arsa si sa-ti IMPUNA cum sa faci.
Cred ca solutia este sa n-o mai bagi in seama si sa faci cum iti doresti tu, fara sa te enervezi, pentru ca nunta e un moment frumos, unic in viata si nu merita sa ti-l strici pentru nimeni.Pur si simplu nu-i mai da detalii, rariti vizitele la ea ca sunteti ocupati cu pregatirile si obositi si asa o sa aveti mai multa liniste.
Eu am ajuns sa imi vizitez soacra doar din politete, pentru ca la cat e de imposibila, as fi ajuns la balaceanca din cauza ei.Stii vorba lui Creanga: "mila mi-e de tine, dar de mine mi se rupe inima de mila ce-mi este" :)
Iti doresc o nunta frumoasa si multa liniste in suflet!

crystyna1982
22.04.2011, 13:04:01
[QUOTE=carla80;4130518]Asta am auzit- si eu de la soacra-mea si la fel mi-a facut nervii franjuri inainte de nunta.Ca aia trebuie asa, ca aialalta trebuie asa...cand mi-a zis a treia oara sa nu-mi iau cercei cu perle (ca vezi doamne, perlele inseamna lacrimi), am rabufnit si i-am zis ca maine merg in oras sa-mi caut cercei si daca o sa-mi placa unii cu perle, pe aia mi-i iau si am terminat balciul.A cascat ochii mari, dar s-a abtinut si a tacut, ca daca mai si riposta, zau nu mai raspundeam pentru faptele mele.
Si noi ne-am facut nunta din banii nostri, la fel ca voi.Ca ce chestie sa vina sa-mi impuna altii ce sa fac cu banii mei?Plus ca una e sa-si dea cu parerea si alta e sa sara ca arsa si sa-ti IMPUNA cum sa faci.
Cred ca solutia este sa n-o mai bagi in seama si sa faci cum iti doresti tu, fara sa te enervezi, pentru ca nunta e un moment frumos, unic in viata si nu merita sa ti-l strici pentru nimeni.Pur si simplu nu-i mai da detalii, rariti vizitele la ea ca sunteti ocupati cu pregatirile si obositi si asa o sa aveti mai multa liniste.
Eu am ajuns sa imi vizitez soacra doar din politete, pentru ca la cat e de imposibila, as fi ajuns la balaceanca din cauza ei.Stii vorba lui Creanga: "mila mi-e de tine, dar de mine mi se rupe inima de mila ce-mi este" :)
Iti doresc o nunta frumoasa si multa liniste in suflet![/QUOTE

multumesc mult ....cred ca o scot eu la capat cu soacra pana la urma o sa isi dea seama ca nu trebuie sa se bage mai ales ca socrul o atentioneaza mereu sa nu se bage ca si soacra ei a stat deoparte si asa e frumos ...fiecare cu familia lui .

lamia1982
07.06.2011, 08:34:44
Of, cu socrii astia. la mine, mai ales cu socrul. el stie tot: unde sa facem prajiturile, cum sa intram in biserica, cand se pun florile in piept etc. are fixatiile lui si nu intelege ca noi vrem altceva, ca incercam sa fim originali, ca vrem ca nunta sa ne reprezinte pe noi, nu sa fie copy-paste dupa ce au facut altii. daca as avea in totalitate sprijinul tanarului, nu m-as mai plange; dar are si el momente cand e ancorat in lumea lui tatuca stalin si parca ma lupt cu morile de vant. ma gandesc cu groaza ca sunt in stare sa-mi faca faze si in ziua nuntii...
socrul meu se comporta de multe ori de parca ar fi nunta lui. nu e flexibil, tine la obiceiurile din zona lui de parca ar fi stipulate in constitutie. el nu stie sa poarte un dialog, ci doar sa-si impuna pdv. sunt tare curioasa ce mai inventeaza...
am ales sa facem o nunta tematica(aviatia si prin extensie zborul); n-a fost incantat, dar n-a zis nimic. nu l-a incantat invitatia, nu design-ul sau textul (ca n-are treaba cu partea artistica, el e mai pe real), ci faptul ca n-am trecut barbatii primii. nici la marturii n-a comentat, oricum i se par inutile. pentru el nu conteaza decat vinul si tuica pe care le pune el, restul sunt detalii pe care nu le vede nimeni si care n-au nicio importanta.
cateodata ma amuza, dar uneori ma scoate din sarite. e si vina tanarului k nu-l pune la punct. el zice ca-l lasa sa vb si facem cum vrem noi, dar nu-mi place tonul pe care il foloseste socrul si faptul ca se considera cela mai tare wedding planner.

alinagr
07.06.2011, 09:30:17
Of, cu socrii astia. la mine, mai ales cu socrul. el stie tot: unde sa facem prajiturile, cum sa intram in biserica, cand se pun florile in piept etc. are fixatiile lui si nu intelege ca noi vrem altceva, ca incercam sa fim originali, ca vrem ca nunta sa ne reprezinte pe noi, nu sa fie copy-paste dupa ce au facut altii. daca as avea in totalitate sprijinul tanarului, nu m-as mai plange; dar are si el momente cand e ancorat in lumea lui tatuca stalin si parca ma lupt cu morile de vant. ma gandesc cu groaza ca sunt in stare sa-mi faca faze si in ziua nuntii...
socrul meu se comporta de multe ori de parca ar fi nunta lui. nu e flexibil, tine la obiceiurile din zona lui de parca ar fi stipulate in constitutie. el nu stie sa poarte un dialog, ci doar sa-si impuna pdv. sunt tare curioasa ce mai inventeaza...
am ales sa facem o nunta tematica(aviatia si prin extensie zborul); n-a fost incantat, dar n-a zis nimic. nu l-a incantat invitatia, nu design-ul sau textul (ca n-are treaba cu partea artistica, el e mai pe real), ci faptul ca n-am trecut barbatii primii. nici la marturii n-a comentat, oricum i se par inutile. pentru el nu conteaza decat vinul si tuica pe care le pune el, restul sunt detalii pe care nu le vede nimeni si care n-au nicio importanta.
cateodata ma amuza, dar uneori ma scoate din sarite. e si vina tanarului k nu-l pune la punct. el zice ca-l lasa sa vb si facem cum vrem noi, dar nu-mi place tonul pe care il foloseste socrul si faptul ca se considera cela mai tare wedding planner.
ignora-l :))
e cea mai buna tactica.
asculta - fara sa te enervezi, zambeste frumos si ignora tot ce iti spune. Daca si sotul tau spune sa nu-l bagi in seama si sa va continuati pregatirile asa cum doriti, de ce te 'doare'de ce zice socrul? Sa isi vada de vinul si tuica lui si voi de restul. La mn la nunta nu am avut traditia cu brazii(de fapt vroiam,dar a uitat desteapta de florareasa sa mi-i opreasca /:) ) , nu am avut datina cu mers,in rochie de mireasa,la 3 case distanta sa iei apa (habar am la ce era buna traditia aia).....au mai fost cateva dar nu imi amintesc. Astea vroia mama mea sa le fac si am zis amandoi 'nu,ca nu vrem. e nunta noastra si noi facem cum vrem'. A pus ea botul nitel,dar nu a avut decat sa accepte.La fel si cu invitatiile si meniul de la nunta ,s-a suparat ca nu am 'consultat-o'si pe ea /:) .alta idiotenie,mai ales ca noi am facut imprumut pt nunta,deci erau banii nostri,in mare. Soacra mi-a trimis florile pt cocarde , baloanele, si 1000 euro sa cumparam ce ne mai trebuia.

Aina_js
11.08.2011, 13:50:22
Buna fetelor..
La mine situatia a fost orecum.. ciudata
In pregatirile nuntii, soacra nu s-au bagat ( foarte tare), dar in noaptea nuntii ziceai ca ea a facut nunta ( cum se facea pe vremuri cand socrii mari acopereau cheltuielile nuntii baiatului lor ), ea lua ospatarul de brat ca sa ii mute oamenii ei de la o masa la alta, ea facea, ea dregea; pana m-am dus si-am intrebat-o ce face ea acolo.. si ca deobicei "Lasa ca e mai bine asa!"
Inainte de nunta s-au intamplat mult prea multe chestii provocate de mama sotului meu, iar cu situatiile neplacute create in noaptea nuntii si create bineinteles si dupa nunta, am rupt total relatia cu ei. Nu ca innainte ar fi fost prea grozava, dar cum nu am fost si nu sunt buna pentru baiatul ei...
O singura gafa din cele multe provocate de ea o sa va povestesc..
A venit momentul in care a trebuit sa sune rudele din partea lor ca sa confirme daca vin sau nu la nunta ( ii sunam noi, dar nu stam in tara si eu nu ii cunosteam rudele, iar sotul a pierdut legatura cu mare parte din ei ), iar cand se pune sa sune lumea le zice... "Facem nunta in Gl, la restaurantul x si meniul este 150lei!"
Ea ne-a zis asta dupa ce sunasera toate rudele. Iar meniul la nunta mea a fost 190lei, doar mancarea... fara bautura, tort, sau fructe. Nu aveam pretentia sa mai bag in pretul meniului si alte cheltuieli gen decor sau mai stiu eu ce, dar am zis ca ceea ce tine de mancare si bautura sa bagam in pretul meniului. Dar dupa cum a informat "scumpa" mea soacra, nici macar pretul real al meniului nu l-a zis...
Nu am facut prea mare zarva in fata ei, ca ne-am vazut doar de 3 ori in vietile noastre ( 1 data la an, cand venim acasa in concediu ) si mai mult ca sa nu imi fac sotul sa se simta intre ciocan si nicovala, dar dupa tot ce s-a intamplat apoi, am zis ca relatia cu ei nu o sa functioneze pentru ca eu sunt "straina" care il indeparteaza pe baiatul ei de ea.
Nu prea stiu ce sfat sa va dau, pt. ca eu nu fac parte din categoria femeilor care sa stie sa isi "apere cei al ei", eu mereu am tacut ca sa fie bine si bine nu a mai fost... doar sa incercati sa va asigurati ca macar sotul sau viitorul sot este 100% cu voi si va sprijine pe voi, ca oricum daca satana vrea sa isi bage coada, tot o baga.

poneyalma
11.08.2011, 16:31:22
Buna fetelor..
La mine situatia a fost orecum.. ciudata
In pregatirile nuntii, soacra nu s-au bagat ( foarte tare), dar in noaptea nuntii ziceai ca ea a facut nunta ( cum se facea pe vremuri cand socrii mari acopereau cheltuielile nuntii baiatului lor ), ea lua ospatarul de brat ca sa ii mute oamenii ei de la o masa la alta, ea facea, ea dregea; pana m-am dus si-am intrebat-o ce face ea acolo.. si ca deobicei "Lasa ca e mai bine asa!"
Inainte de nunta s-au intamplat mult prea multe chestii provocate de mama sotului meu, iar cu situatiile neplacute create in noaptea nuntii si create bineinteles si dupa nunta, am rupt total relatia cu ei. Nu ca innainte ar fi fost prea grozava, dar cum nu am fost si nu sunt buna pentru baiatul ei...
O singura gafa din cele multe provocate de ea o sa va povestesc..
A venit momentul in care a trebuit sa sune rudele din partea lor ca sa confirme daca vin sau nu la nunta ( ii sunam noi, dar nu stam in tara si eu nu ii cunosteam rudele, iar sotul a pierdut legatura cu mare parte din ei ), iar cand se pune sa sune lumea le zice... "Facem nunta in Gl, la restaurantul x si meniul este 150lei!"
Ea ne-a zis asta dupa ce sunasera toate rudele. Iar meniul la nunta mea a fost 190lei, doar mancarea... fara bautura, tort, sau fructe. Nu aveam pretentia sa mai bag in pretul meniului si alte cheltuieli gen decor sau mai stiu eu ce, dar am zis ca ceea ce tine de mancare si bautura sa bagam in pretul meniului. Dar dupa cum a informat "scumpa" mea soacra, nici macar pretul real al meniului nu l-a zis...
Nu am facut prea mare zarva in fata ei, ca ne-am vazut doar de 3 ori in vietile noastre ( 1 data la an, cand venim acasa in concediu ) si mai mult ca sa nu imi fac sotul sa se simta intre ciocan si nicovala, dar dupa tot ce s-a intamplat apoi, am zis ca relatia cu ei nu o sa functioneze pentru ca eu sunt "straina" care il indeparteaza pe baiatul ei de ea.
Nu prea stiu ce sfat sa va dau, pt. ca eu nu fac parte din categoria femeilor care sa stie sa isi "apere cei al ei", eu mereu am tacut ca sa fie bine si bine nu a mai fost... doar sa incercati sa va asigurati ca macar sotul sau viitorul sot este 100% cu voi si va sprijine pe voi, ca oricum daca satana vrea sa isi bage coada, tot o baga.
Eu n-am inteles daca te-a deranjat ca le-a zis ca meniu e 150 si trebuia sa le zica cel putin 190 sau te-a deranjat ca pur si simplu le-a zis cat e meniul.!?
Mie imi pare de maxim prost gust sa ii spui unui invitat cat e pretul mancarii si bauturii la nunta la care il inviti. Asta trebuie sa o stii tu, sotul si, poate, parintii si fratii. Dar atat ... restul sunt doar invitati si iti daruiesc atat cat au si cat considera ca ar trebui
P.S. le-o fi zis ca e 150 ca daca le zicea 190 plus bauturi plus alte si alte chestii ii era teama ca nu vor veni invitatii, speriati de nota de plata mare pe care ar fi trebuit s-o achite la finalul nuntii!

Aina_js
11.08.2011, 18:24:36
Eu n-am inteles daca te-a deranjat ca le-a zis ca meniu e 150 si trebuia sa le zica cel putin 190 sau te-a deranjat ca pur si simplu le-a zis cat e meniul.!?
Mie imi pare de maxim prost gust sa ii spui unui invitat cat e pretul mancarii si bauturii la nunta la care il inviti. Asta trebuie sa o stii tu, sotul si, poate, parintii si fratii. Dar atat ... restul sunt doar invitati si iti daruiesc atat cat au si cat considera ca ar trebui
P.S. le-o fi zis ca e 150 ca daca le zicea 190 plus bauturi plus alte si alte chestii ii era teama ca nu vor veni invitatii, speriati de nota de plata mare pe care ar fi trebuit s-o achite la finalul nuntii!

Nuu, hai sa lamuresc cum a stat treaba.. Ea a stiu cat, ce si in ce fel au fost cheltuielile nuntii si cand a zis 150lei, nu a zis-o ca sa ne faca noua un bine sau sa se asigure ca vin invitatii ei la nunta.
Nu este ea o persoana facatoare de bine. Am incercat sa ma mentalizez ca a facut-o nestiind, dar imi este greu sa cred acest lucru. A tinut sa sublinieze intr-un fel sau altul ca toti invitatii care au confirmat ca vin la nunta, au intrebat-o expre de pretul meniului... imi este greu sa cred si acest lucru. Dar am zis.. daca cineva va intreba sa ii zicem, ca pana la urma urmei nu am nimic de ascuns...
Din partea mea au venit doar rudele apropiate care eram convinsi ca nu isi vor plati doar meniul... Ma rog asta a fost un exemplu din toate chestiile provocate de ea.
In fiecare an cand am mers acasa a fost ceva care nu i-a convenit.
Cand am avut cununia civila ( nu am facut-o in tara si nu a participat fizic ), iar cand am vb cu ea, felicitarile din partea ei au fost in felul urmator.. " Sa va fie de bine, dar nu uita ca te-ai casatorit cu baiatul meu si ca el nu este singur in lume, asa ca de azi legal ai si o soacra!" Spune-ti voi acum??!!!
Ceea ce nu a acceptat niciodata este faptul ca "baiatul mamei" a plecat din casa lu' fii'sa ( sora sotului meu) si a "lasa-o/abandonat-o" pentru mine. Nu au inteles sau nu au vrut sa inteleaga ca "baiatul mamei" are o varsta si ca vrea sa isi faca si el rostul lui in viata. Nici sora sotului nu este mai prejos decat maica'sa. Sincer cred ca sunt bolnave; au inlocuit ceea ce se numeste iubire maternala/frateasca cu obsesia, cred ca sunt perturbate mintal. Sora'sa dupa nunta noastra la 2 zile, dadea cu pumnul in masina ca nu o sa imi ierte niciodata ca i-am luat de langa ea singurul ei frate. Si acum fie vb intr-e noi.. e maritata si cu copil.. adica are viata ei si ar trebui sa lase si pe altul sa si-o faca.
Sincer am momente in care nu stiu cum sa fac cu ele ca sa fie bine.
Dupa cum am zis si in post'ul anterior, sotul ma sprijina pentru ca stie si vede reactiile iesite din comun care le au mama si sora lui si intelege ca ele nu fac bine, el neprimind de la ai mei "suturile" care eu le primesc de la ai lui.
Este adevarat ca el a ramas fara tata de la 16 ani ( parintii lui s-au despartit) si ca amandoua au vazut in el figura barbateasca ( imi inchipui ), dar nu in halul in care tot ce se intampla in casa lor sa pice vina pe mine, ca eu l-am indepartat, ca eu il tin sa nu se duca la ele si tot asa. Daca eram in tara poate se ducea mai des, dar cum nu suntem pe loc, mergem 1 data pe an acasa. Iar sorasa sta la 50 Km de noi si mergeam la ea weekend de weekend. Si am si eu mama si tata si am si o sora.. si nu au facut o data fazele exagerate care le fac ei, sau o fi ca ai mei nu ma iubesc :).. cine stie?!
Dar cred ca am gasit cea mai buna solutie la problema noastra... sa nu ne mai vedem. Fiecare cu viata lui.

olgutza26
11.08.2011, 18:59:15
aina_is, pana la un mom dat, am avut impresia ca te-ai maritat cu fostul meu sot :). Sfatul meu este sa fii atenta si sa ai intelepciunea si rabdarea sa le suporti. Important este ca al tau este langa tine si ca nu stati foarte aproape unii de altii, ca viitorul nu ar fi sunat prea bine, date fiind semnele de dragoste obsesiva ale celor doua.

Aina_js
11.08.2011, 19:10:01
aina_is, pana la un mom dat, am avut impresia ca te-ai maritat cu fostul meu sot :). Sfatul meu este sa fii atenta si sa ai intelepciunea si rabdarea sa le suporti. Important este ca al tau este langa tine si ca nu stati foarte aproape unii de altii, ca viitorul nu ar fi sunat prea bine, date fiind semnele de dragoste obsesiva ale celor doua.

Nu nuuu sigur nu m-am casatorit cu fostul tau.. :) suntem la prima casatorie amandoi :)
Este frustrant sa intri intr-o familie care efectiv orice ai face si orice ai zice NU ESTI BUNA.
Mi-a zis ca sunt fitoasa... si hai sa va spun de ce crede mama sotului meu ca sunt fitoasa... ca ma tresesc dimineata, imi fac toaleta si imi am grija de mine in sensul ca imi place sa ma aranjez putin... ( nu credeti acum ca ma aranjez ca la nunta), dar imi place sa ma dau zilnic cu fondul meu de ten, putin rimel si luciu de buze, dar asta o fac zilnic, nu doar cand intru in casa soacrei ca sa ma vada ea... Poate intelegeam sa zica asta in momentul in care isi vedea baiatul flamand sau neingrijit; mama mea mereu mi-a inculcat ca barbatul este oglinda femeii si asta si fac.. ii am grija si il iubesc mai mult de cat il iubesc ele doua la un loc.
Deci acum o am foarte clar, daca o pasare zboara in directie contrara, este vina mea.

martina26
08.01.2012, 20:41:01
de curand s-au intalnit parintii nostri, la masa in ziua de Craciun. a mers totul normal si cordial, pana cand a venit vorba despre nunta si viitorul socru a zis ca el n-are de gand sa se bage. ca el a avut o mama foarte bagacioasa care l-a innebunit de cap si ca el n-are de gand sa faca asa cu copiii lui. ca si la nunta fiicei lui (viitoarea cumnata) i-a lasat in pace sa faca asa cum au vrut, i-a ajutat cand au avut nevoie, dar nu s-a bagat.
si atunci am zis in sinea mea ca daca vorbeste serios, o sa ne intelegem de minune!

Acuma, ce nu stie el, e ca nunta noastra va fi putin diferita de a cumnatei. putin mai mult. cam pe dos de-a dreptul.
Astept sa vad cat de pasnic o sa fie cand o sa afle ca: alai - zero; zdranganitori cu acordeonul dupa mine - zero; traditii - aproape zero; cununia - la greco-catolici (noi fiind ortodocsi toti); decorul alb-negru ... s.a.m.d.
Chiar sunt curioasa daca nu o zica nimic pana la urma ... >:)

lovelydodo
12.01.2012, 23:51:12
de curand s-au intalnit parintii nostri, la masa in ziua de Craciun. a mers totul normal si cordial, pana cand a venit vorba despre nunta si viitorul socru a zis ca el n-are de gand sa se bage. ca el a avut o mama foarte bagacioasa care l-a innebunit de cap si ca el n-are de gand sa faca asa cu copiii lui. ca si la nunta fiicei lui (viitoarea cumnata) i-a lasat in pace sa faca asa cum au vrut, i-a ajutat cand au avut nevoie, dar nu s-a bagat.
si atunci am zis in sinea mea ca daca vorbeste serios, o sa ne intelegem de minune!

Acuma, ce nu stie el, e ca nunta noastra va fi putin diferita de a cumnatei. putin mai mult. cam pe dos de-a dreptul.
Astept sa vad cat de pasnic o sa fie cand o sa afle ca: alai - zero; zdranganitori cu acordeonul dupa mine - zero; traditii - aproape zero; cununia - la greco-catolici (noi fiind ortodocsi toti); decorul alb-negru ... s.a.m.d.
Chiar sunt curioasa daca nu o zica nimic pana la urma ... >:)

Doamne ajuta! Nici al meu socru nu zice nimic, asta pentru ca soacra ii ia piuitul :)))

martina26
13.01.2012, 08:47:08
O alta chestie e ca ei nu s-au oferit prea tare sa ne ajute in niciun fel, nici material, nici concret cu vreo activitatea pt nunta.
Nu as fi acceptat bani de la ei - si ai mei s-au oferit sa ne dea bani cand au auzit ca mergem sa dam avansul la restaurant, dar le-am zis ca orice bani vor sa ne dea, sa ni-i dea ca nunta ca si dar de nunta, ca in rest incercam sa ne descurcam singuri. Si la fel le-as fi spus si socrilor dar, sincer, mi-ar fi placut sa se ofere.
Chiar l-am intrebat pe logodnicul meu daca i-au zis lui ceva cand s-a intalnit singur cu ei si a zis ca din contra, au facut apropouri ca acum nu stau asa bine, ca au apelat la economii, etc. probabil ca sa se asigure ca nici n-o sa cerem.
Mi s-a parut urat sa aduca vorba de asta cu cateva luni bune inainte de nunta, mai ales ca nu i-a intrebat nimeni. Acum daca vor sa ne dea ceva la nunta, bine, daca nu, treaba lor.

Bine ca tatal meu biologic cu sotia lui s-au oferit cu o gramada de chestii - sa ne ajute cu invitatiile (au un prieten care se ocupa si ne-ar face mai ieftin), sa merg sa probez rochii la Cluj (ea cred ca abia asteapta sa vina cu mine, mai ales ca ei il au doar pe frate-meu, n-au fata), inclusiv cu bani, daca vrem, dar nici de la ei nu i-am luat.

Sunt curioasa ce o sa iasa pana la urma cu familia lui (care oricum n-are cine stie ce greutati).

romantica
31.01.2012, 00:07:32
Ei pe voi ba va ajuta ba ati vrea sa va ajute...la mine..a venit prima data cand a auzit ca vrem sa ne casatorim cu "la ce va mai terebuie sa va casatoriti dupa atatea ani de cand sunteti impreuna"??? in loc sa se bucure pentru noi pentru fiul lor....
Apoi cand a vazut ca vb serios cu,casatoria "pai sa nu cheltuiti mult sa va ramana si voua bani de la nunta, sa nu fie scumpe meniurile , ce va trebuie aia ce va trebuie ailalta ..mai dati bani pe rochie de mireasa?" Asa ca nu le mai spunem nimic la niciunul dintre ei, la rude etc. facem de capul nostru, daca vor avea placerea sa ne fie alaturi in cea mai importanta zi a noastra sunt bineveniti.

alynamatey
16.03.2012, 22:57:30
Le spui frumos in fata sa nu se mai bage ca ei si-au facut nunta la vremea lor. Si popa ala daca vrea sa te cunune vine la biserica la care ai hotarat tu, ca invitat. Spor

MireasaEmotionata
04.05.2012, 15:26:14
Ei pe voi ba va ajuta ba ati vrea sa va ajute...la mine..a venit prima data cand a auzit ca vrem sa ne casatorim cu "la ce va mai terebuie sa va casatoriti dupa atatea ani de cand sunteti impreuna"??? in loc sa se bucure pentru noi pentru fiul lor....
Apoi cand a vazut ca vb serios cu,casatoria "pai sa nu cheltuiti mult sa va ramana si voua bani de la nunta, sa nu fie scumpe meniurile , ce va trebuie aia ce va trebuie ailalta ..mai dati bani pe rochie de mireasa?" Asa ca nu le mai spunem nimic la niciunul dintre ei, la rude etc. facem de capul nostru, daca vor avea placerea sa ne fie alaturi in cea mai importanta zi a noastra sunt bineveniti.

:O:O nu imi vine sa cred ... parintii de obicei se bucura ca nu mai traiesc copii lor " in pacat". eu la gandirea asta m-as fi asteptat, de asta ma socheaza ceea ce citesc acu. ... de cat timp sunteti impreuna, daca pot intreba? :D

lovelydodo
09.05.2012, 22:29:13
:O:O nu imi vine sa cred ... parintii de obicei se bucura ca nu mai traiesc copii lor " in pacat". eu la gandirea asta m-as fi asteptat, de asta ma socheaza ceea ce citesc acu. ... de cat timp sunteti impreuna, daca pot intreba? :D

Mda, exact reactia respectiva a avut-o si viitoarea mea soacra. Ca de ce dam atatia bani la fotograf...de ce sa nu facem un album mai mic? Ca de ce imi cumpar rochia si nu o inchiriez? Ca ea s-a interesat si alea de inchiriat sunt 7milioane....asta dupa ce mi-a zis ca ea si-a gasit rochie de 500 de lei. Are ceva de comentat la orice...la absolut orice pe banii nostri, nu ai ei. Dupa ce a aflat ca tata ne face cadou fantana de ciocolata...a sarit ca arsa...ca da, ca noua ne trebuie avioane, si apoi o sa stam in cort. De parca a face nunta aia ca sa strangem averi... In plus de toate astea,tot ma jigneste....mi-a zis odata ca daca nu eram asa frumoasa..nu ma lua ca nora... da` eu alte calitati nu am?
Si, dupa ce le-am zis parintilor ca vrem sa platim singuri nunta...de parca nu ne-ar fi destul de greu,ea ne cere incontinuu bani....i-am dat atatia bani,ca-mi puteam cumpara deja rochia... Dar i s-a terminat....i-a zis si iubitul meu, ca de acum nu ii mai dam niciun leu,ca noi strangem banii pentru nunta.

macris
10.05.2012, 08:57:11
Mda, exact reactia respectiva a avut-o si viitoarea mea soacra. Ca de ce dam atatia bani la fotograf...de ce sa nu facem un album mai mic? Ca de ce imi cumpar rochia si nu o inchiriez? Ca ea s-a interesat si alea de inchiriat sunt 7milioane....asta dupa ce mi-a zis ca ea si-a gasit rochie de 500 de lei. Are ceva de comentat la orice...la absolut orice pe banii nostri, nu ai ei. Dupa ce a aflat ca tata ne face cadou fantana de ciocolata...a sarit ca arsa...ca da, ca noua ne trebuie avioane, si apoi o sa stam in cort. De parca a face nunta aia ca sa strangem averi... In plus de toate astea,tot ma jigneste....mi-a zis odata ca daca nu eram asa frumoasa..nu ma lua ca nora... da` eu alte calitati nu am?
Si, dupa ce le-am zis parintilor ca vrem sa platim singuri nunta...de parca nu ne-ar fi destul de greu,ea ne cere incontinuu bani....i-am dat atatia bani,ca-mi puteam cumpara deja rochia... Dar i s-a terminat....i-a zis si iubitul meu, ca de acum nu ii mai dam niciun leu,ca noi strangem banii pentru nunta.

inca se mai baga soacra in pregatirile voastre? credeam ca s-a potolit ca n-ai mai scris de ceva timp..

lovelydodo
10.05.2012, 23:30:46
inca se mai baga soacra in pregatirile voastre? credeam ca s-a potolit ca n-ai mai scris de ceva timp..

Nu s-a potolit....n-am avut eu timp sa intru pe forum. E same old story...acum dupa ce a auzit ca am programat-o si pe nasa la frezat/machiat ii trebuie si ei programare la salonul unde imi fac coafura si machiajul..... bineinteles...platit de mine.

alynamatey
11.05.2012, 09:47:18
Tot pe banii nostrii si soacra mea comenta ca de ce facem nunta de noaptea ca e obositor, ca de ce vrem poze unde vrem ca de ce nu ne ajunge in fata primariei, ca de ce tre sa punem flori pe masa, ca de ce tre sa fac la d-soarele de onoare buchetele etc....si sincer eu m-am saturat sa o aud. La ajutat atata m-a ajutat de nu stiu cum mai pot duce tot ajutorul primit. Mare croitoreasa nu a vrut sa imi faca nici macar jupa de sub rochia de mireasa daca i-a cerut fiuso. Dar...tre sa stie tot ca dupaia sa stie tot orasul. Cu ce pretentii imi venea este sa fac aranjamente gigant in biserica ei (ca eu nu sunt de aceasi religie), dar bani pt asta nu se gandeste ca trebuie. Sa ii fac si ei tort la nunta ca asa e traditia. Dar nu vrea cumva sa o pup si la spate ca sa vada lumea cat de mult o iubeste pe ea nora? Oricum noi am platit tot si m-am certat cu mirele cand a lasat-o sa creada ca de la ea din contul X a luat banii pt verighete. Am facut spume la gura nu alta. Cum adica? Adica noi ne cumparam pe banii nostrii si dupaia sa creada ca sunt de la ea ca sa isi permita mai multe pretentii? Pe langa asta cere cat se poate. Draga vezi ca a venit factura la cablu, draga vezi ca a venit factura la garaj....etc....ca sa nu mai spun ca socru (nici cu o secunda mai bun) are masina la care nu stie ce inseamna itp, asigurare, taxa drum sau vreo reparatie. Dar eu m-am invatat si cum il prind pe socru cum scot bani....merem nu stiu unde si el zice:hai sa intram la o cafea ca da nora o cafea. La care eu: Imi pare tare rau dar va trebui sa dai tu socrule ca noi nu avem bani ca avem nunta de pregatit si ma ridic de la masa si ramane sa plateasca. A zis ca sunt spurcata si a dracului dar deaia nu mai pot eu. La soacra i-am dat bani sa isi cumpere costumul de soacra dupa care i-am zis la socru ca i-am dat imprumut ca nu era el acasa si mi-am recuperat banii. Cand comenteaza ca e masina lui ii spun verde in fata 1. ca e pe numele lu fiuso si 2. ca ii dau cheile dar ii iau rotile ca eu le-am cuparat si sunt ale mele. Asa ca eu i-am cam pus cu botul pe labe. Si soacra s-a cam potolit dupa ce i-am zis ca ea si-a facut nunta acu 35 de ani si ca sa ma lase sa mi-o fac si eu pe a mea asa cum vreau eu dar....tot vrea sa stie tot, nu de alta dar nu mai are ce afla tot orasul. :)))))))))) Acuma sunt tare curioasa dupa nunta ca nu mai sunt numa 2 sapt. Socru are ideea tare bine introdusa in materia cenusie ca sa ii dam niste bani din ce ne ramane din cinste sa isi gate el casa. Sa vezi ce tare dezamagit o sa fie cand i-o tai si pe asta.......Nu de mult ma plangeam si eu pe aici ca ce sa ma fac cu ei dar am citit sugestii si situatii si mi-am dat seama ca numa verde in fata si raspunsuri cu aceasi nesimtire merg.....SI MERG. Va pup si multumesc MIRESICI.RO pt ca existati.

lovelydodo
11.05.2012, 12:38:37
Tot pe banii nostrii si soacra mea comenta ca de ce facem nunta de noaptea ca e obositor, ca de ce vrem poze unde vrem ca de ce nu ne ajunge in fata primariei, ca de ce tre sa punem flori pe masa, ca de ce tre sa fac la d-soarele de onoare buchetele etc....si sincer eu m-am saturat sa o aud. La ajutat atata m-a ajutat de nu stiu cum mai pot duce tot ajutorul primit. Mare croitoreasa nu a vrut sa imi faca nici macar jupa de sub rochia de mireasa daca i-a cerut fiuso. Dar...tre sa stie tot ca dupaia sa stie tot orasul. Cu ce pretentii imi venea este sa fac aranjamente gigant in biserica ei (ca eu nu sunt de aceasi religie), dar bani pt asta nu se gandeste ca trebuie. Sa ii fac si ei tort la nunta ca asa e traditia. Dar nu vrea cumva sa o pup si la spate ca sa vada lumea cat de mult o iubeste pe ea nora? Oricum noi am platit tot si m-am certat cu mirele cand a lasat-o sa creada ca de la ea din contul X a luat banii pt verighete. Am facut spume la gura nu alta. Cum adica? Adica noi ne cumparam pe banii nostrii si dupaia sa creada ca sunt de la ea ca sa isi permita mai multe pretentii? Pe langa asta cere cat se poate. Draga vezi ca a venit factura la cablu, draga vezi ca a venit factura la garaj....etc....ca sa nu mai spun ca socru (nici cu o secunda mai bun) are masina la care nu stie ce inseamna itp, asigurare, taxa drum sau vreo reparatie. Dar eu m-am invatat si cum il prind pe socru cum scot bani....merem nu stiu unde si el zice:hai sa intram la o cafea ca da nora o cafea. La care eu: Imi pare tare rau dar va trebui sa dai tu socrule ca noi nu avem bani ca avem nunta de pregatit si ma ridic de la masa si ramane sa plateasca. A zis ca sunt spurcata si a dracului dar deaia nu mai pot eu. La soacra i-am dat bani sa isi cumpere costumul de soacra dupa care i-am zis la socru ca i-am dat imprumut ca nu era el acasa si mi-am recuperat banii. Cand comenteaza ca e masina lui ii spun verde in fata 1. ca e pe numele lu fiuso si 2. ca ii dau cheile dar ii iau rotile ca eu le-am cuparat si sunt ale mele. Asa ca eu i-am cam pus cu botul pe labe. Si soacra s-a cam potolit dupa ce i-am zis ca ea si-a facut nunta acu 35 de ani si ca sa ma lase sa mi-o fac si eu pe a mea asa cum vreau eu dar....tot vrea sa stie tot, nu de alta dar nu mai are ce afla tot orasul. :)))))))))) Acuma sunt tare curioasa dupa nunta ca nu mai sunt numa 2 sapt. Socru are ideea tare bine introdusa in materia cenusie ca sa ii dam niste bani din ce ne ramane din cinste sa isi gate el casa. Sa vezi ce tare dezamagit o sa fie cand i-o tai si pe asta.......Nu de mult ma plangeam si eu pe aici ca ce sa ma fac cu ei dar am citit sugestii si situatii si mi-am dat seama ca numa verde in fata si raspunsuri cu aceasi nesimtire merg.....SI MERG. Va pup si multumesc MIRESICI.RO pt ca existati.

N-or fi surori, la indigo? :))

Nu pot sa imi inchipui ce e in capul lor...probabil au crescut si-au imbatranit pe principiul ala, ca "am facut copii ca sa am sprijin la batranete". Ok,sa ii ajuti la nevoie e una, Doamne fereste, cand e ceva urgent, dar nu bani pt orice. Daca era intreaga la cap statea in banca ei frumos, si ne lasa sa ocupam de nunta si cheltuielile aferente. A mea nici sa nu viseze ca-i voi da bani pt rochie... desi mi-a batut apropouri ca a vazut ceva cu 500de lei.

carmen1984
07.08.2013, 17:00:01
si la mine s-au bagat dar i-am lasat ptr.ca unele idei au fost constructive si cu ajutorul lor am avut nunta de vis

carmen3105
08.08.2013, 07:23:46
si la mine s-au bagat dar i-am lasat ptr.ca unele idei au fost constructive si cu ajutorul lor am avut nunta de vis
Soacra mea..se baga desi pt ultima faza nu am vb cu ea 3 sapt..mi-a comandat fara nici macar sa ma intrebe, marturii...in Italia chiar! Am pus-o evident sa anuleze orice comanda..acum se baga cu rest, prajituri, flori..si mai nou..se uita si dupa rochia de mireasa! hhhheeelllppp

Netty
12.08.2013, 17:45:51
Soacra mea..se baga desi pt ultima faza nu am vb cu ea 3 sapt..mi-a comandat fara nici macar sa ma intrebe, marturii...in Italia chiar! Am pus-o evident sa anuleze orice comanda..acum se baga cu rest, prajituri, flori..si mai nou..se uita si dupa rochia de mireasa! hhhheeelllppp

Cine plătește? Dacă voi plătiți , e chiar simplu! Ori de câte ori îți face o sugestie, îi spui elegant că ea le va plăti.
Dacă plătesc ei, e mai delicat, trebuie să faci front comun neapărat cu soțul tău și să îi explicați dnei, ceea ce vă doriți. La noi a fost simplu, căci noi ne-am ocupat de absolut tot, noi am plătit muzică, decor,prăjituri, tort avansul la restaurant, băutură, haine, cocarde, foto video,corul la Biserică,absolut tot și bine a mai fost\:D/.Evident nașii au achitat doar lumânările (dar fără decorațiuni, flori), voalul și preoții, cum stabilisem de la început.
Cât privește rochia, nu ți-o poate lua, dacă nu probezi și o vei pune în fața faptului împlinit și gata!
Deteste mamele băgărețe. am avut o relație în care dna respectivă, deși nu pusesem concret țara la cale, deja se imagina genul de soacră care organizează totul. Îmi spunea că sunt superbă ca posibilă noră, că își dorește pentru mine rochie din bazar Suceava, că doar acolo sunt rochii superbe, că tortul va fi de casă și nu realizat de un laborator de specialitate, că vezi Dne, doar cel de casă e cel mai bun și cea mai tare replică auzită de la dna respectivăCă-și dorește pentru noi, dacă totul va fi cum visează ea, să fie în vârful tortului de nuntă, niște porumbei , ce îi văzuse madama la un magazin, dar cică aveau pene. A fost o faza care mi-a dat de înțeles că e țicnită rău și m-a făcut să analizez și mai bine totul la respectiva familie......;;)
În cee ace privește nunta noastră, care tocmai a trecut, a venit și mama soacră cu 1-2 idei, dar atât. Ambele familii au stat deoparte de pregătirle noastre și am încercat pe cât posibil să ne sfătuim, acolo unde era cazul, și cu ele, cu părinții noștri....Și a fost bine.Nu pot să spun decât că am socri de nota 10 și că doresc oricui să aibă oameni de bun simț, care știu ce înseamnă să respecți visul unor persoane.
Ce a fost comic în privința pregătirilor este că rochia a fost comandată pe internet și s-a potrivit perfect, bijuteriile și pantofii, de asemenea de pe net. Borcanele pentru mărturii, lumânările pentru mărturii---tot d e pe net.;;) Invitațiile și place-cardurile de pe net.;;) Gheața carbonică..de pe net de la o firmă din București. Cireșele confiate ce au fost puse în paharele de șampanie cu gheață carbonică, la primire, au fost comandate de pe iinternet. ;;) Sticlele personalizate pentru palincă au fost comandate tot de pe net, so...trăiască netul. \:D/

carmen3105
12.08.2013, 21:56:37
Cine plătește? Dacă voi plătiți , e chiar simplu! Ori de câte ori îți face o sugestie, îi spui elegant că ea le va plăti.
Dacă plătesc ei, e mai delicat, trebuie să faci front comun neapărat cu soțul tău și să îi explicați dnei, ceea ce vă doriți. La noi a fost simplu, căci noi ne-am ocupat de absolut tot, noi am plătit muzică, decor,prăjituri, tort avansul la restaurant, băutură, haine, cocarde, foto video,corul la Biserică,absolut tot și bine a mai fost\:D/.Evident nașii au achitat doar lumânările (dar fără decorațiuni, flori), voalul și preoții, cum stabilisem de la început.
Cât privește rochia, nu ți-o poate lua, dacă nu probezi și o vei pune în fața faptului împlinit și gata!
Deteste mamele băgărețe. am avut o relație în care dna respectivă, deși nu pusesem concret țara la cale, deja se imagina genul de soacră care organizează totul. Îmi spunea că sunt superbă ca posibilă noră, că își dorește pentru mine rochie din bazar Suceava, că doar acolo sunt rochii superbe, că tortul va fi de casă și nu realizat de un laborator de specialitate, că vezi Dne, doar cel de casă e cel mai bun și cea mai tare replică auzită de la dna respectivăCă-și dorește pentru noi, dacă totul va fi cum visează ea, să fie în vârful tortului de nuntă, niște porumbei , ce îi văzuse madama la un magazin, dar cică aveau pene. A fost o faza care mi-a dat de înțeles că e țicnită rău și m-a făcut să analizez și mai bine totul la respectiva familie......;;)
În cee ace privește nunta noastră, care tocmai a trecut, a venit și mama soacră cu 1-2 idei, dar atât. Ambele familii au stat deoparte de pregătirle noastre și am încercat pe cât posibil să ne sfătuim, acolo unde era cazul, și cu ele, cu părinții noștri....Și a fost bine.Nu pot să spun decât că am socri de nota 10 și că doresc oricui să aibă oameni de bun simț, care știu ce înseamnă să respecți visul unor persoane.
Ce a fost comic în privința pregătirilor este că rochia a fost comandată pe internet și s-a potrivit perfect, bijuteriile și pantofii, de asemenea de pe net. Borcanele pentru mărturii, lumânările pentru mărturii---tot d e pe net.;;) Invitațiile și place-cardurile de pe net.;;) Gheața carbonică..de pe net de la o firmă din București. Cireșele confiate ce au fost puse în paharele de șampanie cu gheață carbonică, la primire, au fost comandate de pe iinternet. ;;) Sticlele personalizate pentru palincă au fost comandate tot de pe net, so...trăiască netul. \:D/

azi mi-am comandat rochia..si cand am sunat-o si i-am zis, a zis...vaii...si eu care vroiam sa iti recomand un magazin..chiar ma uitasem pt tine, de acum tre sa cautam papuci:)) Nu m-a intrebat de pret, si bineinteles ca si toate celelalte, si rochia tot noi am platit - o :)

RamonaS.
12.08.2013, 22:05:07
azi mi-am comandat rochia..si cand am sunat-o si i-am zis, a zis...vaii...si eu care vroiam sa iti recomand un magazin..chiar ma uitasem pt tine, de acum tre sa cautam papuci:)) Nu m-a intrebat de pret, si bineinteles ca si toate celelalte, si rochia tot noi am platit - o :)

Vai Carmen, ce soacre "nebune" exista pe lumea asta :))

carmen3105
12.08.2013, 22:06:08
Vai Carmen, ce soacre "nebune" exista pe lumea asta :))

daaaa....:) Noroc ca trebuia sa probez rochia, ca altfel probabil imi comanda ea..pe banii mei:)

RamonaS.
12.08.2013, 22:10:11
daaaa....:) Noroc ca trebuia sa probez rochia, ca altfel probabil imi comanda ea..pe banii mei:)

Eu chiar ma gandeam ca la noi a fost asa ok cu cununia, ne-au asteptat toti invitatii in parc si nu ne-a stresat nimeni. Nici macar "soacra":))