PDA

Versiunea completa : Miresici de 2012

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93

Mara_Adr
14.05.2010, 11:00:50
Buna, miresici! Daca va ganditi ca e cam devereme pt noi, cele de 2012..eu m-am inspirat de la suratele noastre de 2011 si am vazut ca au colaborat de multicel:) Asa ca...va astept sa impartasim impresii, informatii, sfaturi...si sper ca incet incet sa devenit active pe forum;)

andrea85
14.05.2010, 11:36:46
Buna, miresici! Daca va ganditi ca e cam devereme pt noi, cele de 2012..eu m-am inspirat de la suratele noastre de 2011 si am vazut ca au colaborat de multicel:) Asa ca...va astept sa impartasim impresii, informatii, sfaturi...si sper ca incet incet sa devenit active pe forum;)

Wow nu stiam ca exista deja si miresici de 2012?!;;) Felicitari si mult spor la pregatirile de nunta, desi mai aveti timp destul sa va ganditi la toate. ;-)

Mara_Adr
14.05.2010, 21:53:07
multumim multumim!!! ai sa razi..dar eu una..exist inca de anul trecut ...ca miresica de 2012:))

miki_cochi
14.05.2010, 22:00:12
multumim multumim!!! ai sa razi..dar eu una..exist inca de anul trecut ...ca miresica de 2012:))
Cred ca trebuie sa mai astepti un pic pana mai apare vreo miresica de 2012,oricum mult succesc>:D<>:D<

andrea85
14.05.2010, 22:55:06

De anul trecut stii deja ca vei fi miresica de 2012? :O ;-) Eu abia cu 1 an inainte am aflat ca voi fi miresica de 2010. ;;) Atunci iti doresc mult succes si spor la pregatirile de nunta. La cat timp ai tu pana la nunta ta, poti sa faci fiecare lucru in liniste si fara graba. Oricum aici tu esti prima miresica oficiala de 2012. ;-)

isabellrxndr
15.05.2010, 17:04:22
felicitari;;)

Mara_Adr
15.05.2010, 19:10:04
Pai stiam de anul trecut pt ca am amanat noi intentionat pana in 2012..ca nunta sa fie pe 2 iunie. Mirele e nascut pe 3 iunie..si vroiam neaparat la miezul noptii sa fie si un moment special pt el..ca in general miresicile sunt in centrul atentiei in ziua respectiva..Plus ca am vrut ca data nuntii in sine sa fie aleasa special..si nu in functie de disponibilitatea muzicantilor, sau a salii..etc. Ce sa zic, ma bucur sa ma numar printre voi...si multumesc pt felicitari!

andrea85
15.05.2010, 20:09:21
Pai stiam de anul trecut pt ca am amanat noi intentionat pana in 2012..ca nunta sa fie pe 2 iunie. Mirele e nascut pe 3 iunie..si vroiam neaparat la miezul noptii sa fie si un moment special pt el..ca in general miresicile sunt in centrul atentiei in ziua respectiva..Plus ca am vrut ca data nuntii in sine sa fie aleasa special..si nu in functie de disponibilitatea muzicantilor, sau a salii..etc. Ce sa zic, ma bucur sa ma numar printre voi...si multumesc pt felicitari!

Inteleg, deci totul a fost bine planificat. Cred ca asa va fi si nunta voastra, daca ati inceput atat de devreme sa va ganditi la pregatirile de nunta. ;-)

dayanaD
15.05.2010, 20:13:42
bravo.si eu bantui pe aici din 2008,deci.......o sa mai vina in curand miresici de 2012 aici,ca vreo 2 miresici care erau de 2011 au amanat nunta pe 2012 si sunt active pe forum.spor la strans idei si la pregatiri.>:D<

Anca1711
16.05.2010, 09:22:37
felicitari! mult succes si cat mai multe miresici de 2012.

violena
17.05.2010, 09:30:50
incepem sa intram noi miresicile de 2011 in normalitate... fiindca au aparut miresici de 2012

felicitari...

bblusha1986
17.05.2010, 11:37:15
felicitari...chiar ma gandeam cand se va deschide topicul 2012;;)...asta inseamna, ca noi, miresicile de 2011, deja am intrat in numaratoare inversa?!...;))ce dragutz!:*

aliceF
17.05.2010, 11:50:28
bravo felicitari =D>
pot sa-ti spun ceva daca nu reusesc in iarna sa rezolv rest si biserica si tote o sa trec si eu la miresici de 2012:-":D;-)
sper totusi sa reusec ca sa fiu totusi miresica de 2011;))

Mara_Adr
17.05.2010, 11:54:19
bravo felicitari =D>
pot sa-ti spun ceva daca nu reusesc in iarna sa rezolv rest si biserica si tote o sa trec si eu la miresici de 2012:-":D;-)
sper totusi sa reusec ca sa fiu totusi miresica de 2011;))

Desi mi-as dori sa mai gasesc miresici de 2012..eu iti tin pumnii sa te numeri printre cele de 2011!:)

Dana_B
17.05.2010, 12:56:13
si eu sunt pe aici de prin 2007 :P mult succes! sunt sigura ca totul va iesi perfect, doar ai tot timpul sa organizezi totul asa cum iti doresti >:D<

ana_elena
17.05.2010, 14:17:09
Desi mi-as dori sa mai gasesc miresici de 2012..eu iti tin pumnii sa te numeri printre cele de 2011!:)
cat te asteptam..nici nu stii..finuta mea e miresica de 2012 si chiar acum o sun sa-i spun sa-si faca timp si cont si sa intre aici..cred ca ea o sa fie de august. puuuuuuup!!!

Mara_Adr
18.05.2010, 08:50:02
si eu sunt pe aici de prin 2007 :P mult succes! sunt sigura ca totul va iesi perfect, doar ai tot timpul sa organizezi totul asa cum iti doresti >:D<
Merci frumos! Uite ca nu sunt singura care se informeaza din timp..numai miresoiul meu zicea ca am luat-o razna inca de anul trecut! Merci, bafta si tie!

cat te asteptam..nici nu stii..finuta mea e miresica de 2012 si chiar acum o sun sa-i spun sa-si faca timp si cont si sa intre aici..cred ca ea o sa fie de august. puuuuuuup!!!
O astept cu nerabdare!!!:)

Anca1711
19.05.2010, 16:37:22
incepem sa intram noi miresicile de 2011 in normalitate... fiindca au aparut miresici de 2012

felicitari...
eee... nu doar miresicile de 2011 au inceput pregatirile devreme. si cele de 2010 la fel. generatia lor s`a creat cam in aceeasi perioada ca si a noastra.

Andreea671
20.05.2010, 14:10:46
Eu zic ca pentru noi miresicile nicioadata nu e prea devreme sa ne gandim ce si cum vrem sa avem la nunta noastra, asa ca spor la lucru :*

Merci frumos! Uite ca nu sunt singura care se informeaza din timp..numai miresoiul meu zicea ca am luat-o razna inca de anul trecut! Merci, bafta si tie!
Asa zic toti. Al meu zice ca daca de acum sunt asa "drogata" la anu pe vremea asta nici o sa ma mai recunoasca :))

Vera22
21.05.2010, 11:18:46
O astept cu nerabdare!!!:)

Uite că am venit...

Uite că am venit...

"Nasica" mea m-a initiat in tainele site-ului. :)

Dana_B
21.05.2010, 18:01:22
si bine a facut! bine ai venit >:D<

Mara_Adr
25.05.2010, 07:26:54
Uite că am venit...
Bine ai venit!!!!

Mara_Adr
25.05.2010, 10:44:05
Uite că am venit...

Vera, eram curioasa...ati pregatit ceva pt nunta? Noi acum strangem banuti pentru verighete...ca alea se pot cumpara si putintel mai repede..si ne-am apucat de renovat casuta. Noi locuim cu familia lui (mama si un frate) dar avem doar curtea comuna, casuta find separat. Imi lipseste insa bucatarioara mea, motiv pentru care incerc acum sa transform un spatiu de depozitare in bucatarie. E vorba de fapt de 2 incaperi despartite de o mica usa (care va fi desfiintata). Bani pentru investitii majore nu sunt pentru moment, dar am zis ca incet incet si pe rand le facem pe toate.

Vera22
25.05.2010, 20:40:06
Vera, eram curioasa...ati pregatit ceva pt nunta? Noi acum strangem banuti pentru verighete...ca alea se pot cumpara si putintel mai repede..si ne-am apucat de renovat casuta. Noi locuim cu familia lui (mama si un frate) dar avem doar curtea comuna, casuta find separat. Imi lipseste insa bucatarioara mea, motiv pentru care incerc acum sa transform un spatiu de depozitare in bucatarie. E vorba de fapt de 2 incaperi despartite de o mica usa (care va fi desfiintata). Bani pentru investitii majore nu sunt pentru moment, dar am zis ca incet incet si pe rand le facem pe toate.

Buna Mara, sincer nu am facut inca nimic propriu-zis vrem prin iulie-august sa mergem sa inchiriem localul pentru ca e un local cautat si se ia din timp....Noi terminam in vara cu scoala, eu facultatea si iubitul meu masterul si ne mutam in chirie (stam in Iasi). va fi greut dar incet incet le scoatem la capat. :)

lucia_bk
27.05.2010, 12:52:18
super tare....da de ce abia in 2012? ai rabdare 2 ani sa imbraci rochia..nu gluma;))

Vera22
27.05.2010, 13:26:55
super tare....da de ce abia in 2012? ai rabdare 2 ani sa imbraci rochia..nu gluma;))

Pai tre sa am rabdare...pentru k inca nu ne permitem sa facem nunta...Dar 2 ani trec repede :)

Mara_Adr
27.05.2010, 13:38:05
Si pe noi ne intreaba des lumea pe cand nunta...pt ca deja locuim impreuna de un an..si la fel am zis si noi..Sa mai si strangem ceva banuti pana atunci, sa fie asa cum ne dorim..si in ziua in care vrem. Eu cred ca acum avem rabdare destula, dar cand o sa ne apropiem de eveniment..asteptarea o sa fie ff grea! Cred ca sentimentul de "abia astept" o sa se amplifice peste un an, un an si ceva.:)

Vera22
27.05.2010, 18:21:38
Si pe noi ne intreaba des lumea pe cand nunta...pt ca deja locuim impreuna de un an..si la fel am zis si noi..Sa mai si strangem ceva banuti pana atunci, sa fie asa cum ne dorim..si in ziua in care vrem. Eu cred ca acum avem rabdare destula, dar cand o sa ne apropiem de eveniment..asteptarea o sa fie ff grea! Cred ca sentimentul de "abia astept" o sa se amplifice peste un an, un an si ceva.:)

Da asa e... insa nu pot sa zic ca nu imi doresc sa fiu mireasa cat mai curand..insa nu trebuie sa ne grabim vrem sa iasa bine si sa ne facem noi singuri nunta. :)

Mara_Adr
28.05.2010, 09:50:50
Vera, ai vazut cat a crescut aurul???:-SSNoi intentionat sa ne cumparam verighetele in februarie-martie, la urmatorul targ de nunti din Sibiu, sa ne scapam de-o grija. Insa la cum sta situatia..nush..oricum banuiesc ca de scazut nu mai scade..asa ca mai bine nu se poate..doar mai rau...

Vera22
28.05.2010, 13:03:37
Vera, ai vazut cat a crescut aurul???:-SSNoi intentionat sa ne cumparam verighetele in februarie-martie, la urmatorul targ de nunti din Sibiu, sa ne scapam de-o grija. Insa la cum sta situatia..nush..oricum banuiesc ca de scazut nu mai scade..asa ca mai bine nu se poate..doar mai rau...

Sincer nu am vazut cat a crescut aurul .... insa nu e bine... toate se scumpesc... :(

MissSwan
28.05.2010, 18:55:03
Nu ma asteptam sa gasesc deja topic, am intrat doar "poate poate". Si uite ca, era! :)) Si eu m-am hotarat de anul trecut ca vreau nunta in 2012 si m-am si inscris pe forum, avand in vedere ca voi organiza de la distanta e bine sa-mi iau mai mult timp la dispozitie. Detaliile generale deja mi le-am fixat in principiu, prin decembrie cand vin in tara as vrea sa ma uit de local si sunt hotarata si la biserica. E bine ca nu sunt singura atat de precoce! :D Va pup!

isabellrxndr
30.05.2010, 11:38:01
deja v-ati strans,fetelor... bravo, ma bucur ;;)
Mara, aurul e cam 80 de lei/g, insa mie mi se pare ca e putin cam devreme chiar si pentru noi sa ne luam verighetele. sau voi vreti sa va logoditi la biserica sau sa va cununati civil?:D mi se pare foarte devreme pentru ca nu as avea rabdare si stare sa le iau si sa ma uit la ele, si sa le port pana nu ni le va pune preotul nu vreau [-(

Mara_Adr
30.05.2010, 20:02:11
Nu ma asteptam sa gasesc deja topic, am intrat doar "poate poate". Si uite ca, era! :)) Si eu m-am hotarat de anul trecut ca vreau nunta in 2012 si m-am si inscris pe forum, avand in vedere ca voi organiza de la distanta e bine sa-mi iau mai mult timp la dispozitie. Detaliile generale deja mi le-am fixat in principiu, prin decembrie cand vin in tara as vrea sa ma uit de local si sunt hotarata si la biserica. E bine ca nu sunt singura atat de precoce! :D Va pup!
Bun venit printre noi! Nu, nu esti singura atat de precoce cu pregatirile, chiar daca in momentul de fata sunt doar in forma teoretica:) Abia astept sa ne consultam si noi in privinta culorilor, a rochitei etc:)

deja v-ati strans,fetelor... bravo, ma bucur ;;)
Mara, aurul e cam 80 de lei/g, insa mie mi se pare ca e putin cam devreme chiar si pentru noi sa ne luam verighetele. sau voi vreti sa va logoditi la biserica sau sa va cununati civil?:D mi se pare foarte devreme pentru ca nu as avea rabdare si stare sa le iau si sa ma uit la ele, si sa le port pana nu ni le va pune preotul nu vreau [-(
Noi le vrem!!! :)) Ne-am decis sa le cumparam anul viitor, prin primavara. Acu sa vedem... daca le luam, o sa le dam mamei mele sa ni le tina, ca sa nu ne lasam prada tentatiei de a le purta:)

ana_elena
31.05.2010, 10:24:12
dap...noua ne este ciuda ca nu ni le-am luat cand erau mai ieftine...si acum parca nu reusim sa strangem odata cativa banuti, sa strangem si ceva timp sa le cautam si sa ni le luam...nu mai avem timp de nimic...multumesc domnului ca nu mi-am facut nunta anul asta totusi pt ca ar fi fost rau din toate punctele de vedere

oannna_bv3
02.06.2010, 22:04:20
buna miresici de 2012,
ma alatur si eu voua deoarece avem planuri de nunta pt anul 2012..in sfarsit am hotarat anul nunti si deocamdata doar atat. Ne-am dori sa legalizam relatia mai devreme dar avem piedici din multe parti.
In fine,,,,eu sunt din brasov,si nu am informatii cum sta treaba cu inchiriatul salii(cu cat timp inainte ar trebui dat avansul ,daca vreu o anumita data din 2012),si ce parere aveti de muzica pt nunta..pt ce optati(dj&formatie) ?(si o anumita formatie,de profesionisti tot cu mult inainte se arvuneste ? ) Am auzit multe pareri legate de chestiile acestea primordiale,,,dar de aceea suntem aici ca sa ne lamurin si sfatuim unele pe altele .:)

MissSwan
02.06.2010, 22:12:23
buna miresici de 2012,
ma alatur si eu voua deoarece avem planuri de nunta pt anul 2012..in sfarsit am hotarat anul nunti si deocamdata doar atat. Ne-am dori sa legalizam relatia mai devreme dar avem piedici din multe parti.
In fine,,,,eu sunt din brasov,si nu am informatii cum sta treaba cu inchiriatul salii(cu cat timp inainte ar trebui dat avansul ,daca vreu o anumita data din 2012),si ce parere aveti de muzica pt nunta..pt ce optati(dj&formatie) ?(si o anumita formatie,de profesionisti tot cu mult inainte se arvuneste ? ) Am auzit multe pareri legate de chestiile acestea primordiale,,,dar de aceea suntem aici ca sa ne lamurin si sfatuim unele pe altele .:)

Bine ai venit printre noi! :) In ce priveste sala, e bine sa incepi sa te interesezi de oferte si sa vizionezi localuri cam cu 15 luni inaintea datei stabilite, iar apoi cu aprox un an inainte e indicat sa faci rezervarea. La fel si cu formatia/DJ-ul. La capitolul asta, eu sunt pro-DJ, dar asta depinde de ce fel de muzica iti doresti tu la nunta si de ce stii ca prefera si majoritatea invitatilor tai. Oricum ai destul timp sa te decizi! :)

Mara_Adr
03.06.2010, 07:55:13
buna miresici de 2012,
Bine ai venit printre noi! MissSwan are dreptate, sala si formatia ar trebui stabilite si arvunite din timp. Noi o sa dam avansul pt sala anul viitor, in primavara, pentru a fi siguri ca e libera in data respectiva. Dupa sambata noastra o s aurmeze un post, asa ca preferam sa stam linistiti. Verighetele le luam cam tot atunci (pt ca vrem sa ne scapam de cheltuiala asta din timp). Noi ne facem nunta singuri-singurei, stam in Sibiu dar neamurile noastre sunt aproape toate in Maramures si Moldova, asa ca n-o sa avem parte de prea mult ajutor. Plus ca miresoiul meu e sofer pe international (deci vine cam 1 zi pe saptamana acasa), deci nici pe ajutorul lui nu contez foarte mult. Bine ca va am pe voi, si putem sa ne ajutam si sfatuim reciproc!
Apropo de sala/restaurant, nu stiu cum e situatia in Brasov (uita-te si tu la miresicile din BV sa vezi ce mai zic) insa in SB majoritatea locatiilor au si site-uri unde poti vizualiza poze, meniuri si uneori chiar si preturi. Macar asa iti faci o idee.
In privinta muzicii, eu o sa optez pt formatie. Problema mea majora in ceea ce priveste muzica populara este ca o sa am nevoie sa fie atat in genul celor cantate la Sibiu, cat si in genul celor din Maramures. O sa vad cum fac..inca ma mai gandesc la o solutie pt asta.
Iti urez multa bafta la pregatiri (chiar daca pt moment sunt mai mult teoretice)!

ana_elena
05.06.2010, 23:10:38
fetelor..sfatul meu..depinde de unde iti faci nunta si ce formatie vrei..de obicei in orasele mai mici trebuie sa iti rezervi restaurantul mai repede, iar formatiile bune sunt cele mai cautate..eu mi-am rezervat restaurantul, intr-un oras mic cu 1 an si 8 luni inainte, si a fost prea tarziu, nu mi-am gasit data dorita, mi-am luat cu o saptamana mai devreme, iar formatia mi-am luat-o in februarie, adica cu 1 an si 5 luni inainte, iar foto video cu 1 an si 4 luni inainte...asa ca depinde de ce optati...s-ar putea sa va mire, dar mai bine sa va mire acum si sa luati masuri din timp si sa aveti nunta perfecta decat sa fiti dezamagite ca nu mai gasiti nimic....in orase mari insa, trend-ul e altul, gasesti o locatie draguta si cu 1 an inainte..va pup pe toate

Mara_Adr
06.06.2010, 09:15:21
Fetelor am o MARE MARE problema!!! M-am uitat din nou pe calendarul ortodox sa fiu sigura ca data aleasa e ok (pt ca dupa stiu ca vine Postul Sf Petru si Pavel)...si se pare ca sambata aleasa de mine e Ajunul Rusaliilor !!! :( Exista sanse sa ne cunune preotul atunci? A mai avut cineva o problema asemanatoare?

MissSwan
06.06.2010, 11:29:31
Fetelor am o MARE MARE problema!!! M-am uitat din nou pe calendarul ortodox sa fiu sigura ca data aleasa e ok (pt ca dupa stiu ca vine Postul Sf Petru si Pavel)...si se pare ca sambata aleasa de mine e Ajunul Rusaliilor !!! :( Exista sanse sa ne cunune preotul atunci? A mai avut cineva o problema asemanatoare?

Eu stiu ca se poate obtine o dezlegare de la (arhi)episcopie, dar trebuie sa ai un motiv solid pt care sa explici de ce nu poti face nunta in alta sambata decat aceea. Nu mai bine la catolici/protestanti care pot face nunti oricand?:> Daca mai trebuia sa-mi fac griji si cu treaba asta, innebuneam. :D

Mara_Adr
07.06.2010, 08:10:18
In 2009 Ajunul de Rusalii a picat pe 6 iunie, iar miresicile de pe aici mi-au zis ca ele s-au cununat..chiar fara probleme, si ca nu le-a cerut nimeni sa aiba aprobare de la episcopie...Cred ca depinde si de preot, din cate am inteles. o sa mergem la al nostru sa intrebam ca sa fim siguri, dar eram curioasa daca ati intampinat si voi astfel de probleme. Dupa respectiva sambata urmeaza post (Petru si Pavel) iar noi ne dorim mult de tot sa ne casatorim pe 2 iunie 2012. Asta e si motivul pt care am asteptat pana in 2012. O sa vedem cum va fi...

laura_b22
07.06.2010, 17:34:11
Buna miresici de 2012 >:D<. Si eu sunt tot o viitoare miresica de 2012 si nu mi se pare devreme sa ne informam.Sa nu ma certati k nu am data setata,pentru ca stiu doar k voi fi miresica in 2012,insa nu stiu pe ce data :">.
Eu acum am tema maxima de gandire:vreau nunta in aer liber :madlaugh::madlaugh:.Asa ca va astept cu pareri si sugestii,miresici!:*

Vera22
07.06.2010, 17:56:52
Buna miresici de 2012 >:D<. Si eu sunt tot o viitoare miresica de 2012 si nu mi se pare devreme sa ne informam.Sa nu ma certati k nu am data setata,pentru ca stiu doar k voi fi miresica in 2012,insa nu stiu pe ce data :">.
Eu acum am tema maxima de gandire:vreau nunta in aer liber :madlaugh::madlaugh:.Asa ca va astept cu pareri si sugestii,miresici!:*

Buna Laura si bine ai venit printre noi :*
Nici eu nu sunt sigura de data inca dar am completat data pe care o vreau... vom vedea care va ramane si in functie de local...

Mara_Adr
07.06.2010, 18:34:23
bine ai venit printre noi Laura!!!!

MissSwan
08.06.2010, 11:57:07

Bine ai venit! Nunta in aer liber poate iesi ceva f deosebit si sofisticat. E o idee buna, dar depinzi putin de vreme.

laura_b22
09.06.2010, 09:10:07
Intr-adevar,vremea are un cuvant important de spus,dar in Rosiori,unde o sa fac eu nunta am gasit un singur restaurant mai dragut...unde au mese si ring si inauntru si afara,iar cand ploua baga mesele de afara inauntru si adio dans :|
Deci e cam acelasi lucru...mai vedem:-\

Mara_Adr
09.06.2010, 09:12:57
Intr-adevar,vremea are un cuvant important de spus,dar in Rosiori,unde o sa fac eu nunta am gasit un singur restaurant mai dragut...unde au mese si ring si inauntru si afara,iar cand ploua baga mesele de afara inauntru si adio dans :|
E foarte bine daca ai o solutie de rezerva...asa stai si tu linistita si inaintea nuntii n-o sa stai lipita de tv la rubrica meteo:)) bafta!

MissSwan
09.06.2010, 12:16:04

Exista desigur si solutia cortului care te scuteste de problemele unei eventuale ploi. Insa trebuie vazut daca la tine in zona exista agentii care pun la dispozitie corturi pt nunta.

laura_b22
09.06.2010, 12:58:28
:"> m-a luat atat de tare valul cu nunta la cort,incat am cautat si in Bucuresti sau Craiova agentii care inchiriaza corturi(socul a fost de la o agentie din craiova:pentru 180 invitati cort cu mocheta,drapaje,mese,scaune,huse pentru ele,tacamuri...pret total 5.300 euro).
Nu stiu,pentru bugetul meu e mult 5.300 doar cort si mese....mi-a mai zis o miresica k a fost la o nunta la cort in Rosiori si au avut un cort foarte inchiriat din zona, dragut si destul de ieftin,60 mil...
Oare doar eu ma agit cu doi ani inainte sau si voi sunteti la fel?:-B

Mara_Adr,ma gandeam sa cer de acum prognoza meteo pe vreo 2 ani asa...:grin:

MissSwan
09.06.2010, 13:26:13
Nu esti singura care se agita. Si eu mi-am ales biserica, restaurant (aici am cateva optiuni), agentie, tema, rochie, muzica, fotograf. :)) De stabilit n-am stabilit nimic evident si nici n-am luat legatura cu vreun furnizor, este f posibil sa ma razgandesc de vreo 10 ori pana atunci.:D

laura_b22
09.06.2010, 22:41:32
:)) eu nu sunt asa avansata ca tine,deocamdata am ales doar anul :">.
Ce tema ti-ai ales?

MissSwan
09.06.2010, 22:49:19
:)) eu nu sunt asa avansata ca tine,deocamdata am ales doar anul :">.
Ce tema ti-ai ales?

Anglia inceputului de secol XIX, Jane Austen - cartile ei (Pride & Prejudice, Sense & Sensibility, Emma etc) si ecranizarile facute dupa ele.:D

laura_b22
11.06.2010, 13:26:11
Woooooow...asta da tema originala!Norocul tau k o sa ai nunta in Bucuresti si imaginatie sa ai...k restul gasesti.
La mine e cam greu,o sa imi aleg tema pornind de la culoarea huselor,sau daca o sa fac in aer liber,o sa am ceva subiect de gandire. :D

Mara_Adr
11.06.2010, 15:07:21
:"> m-a luat atat de tare valul cu nunta la cort,incat am cautat si in Bucuresti sau Craiova agentii care inchiriaza corturi(socul a fost de la o agentie din craiova:pentru 180 invitati cort cu mocheta,drapaje,mese,scaune,huse pentru ele,tacamuri...pret total 5.300 euro).
Nu stiu,pentru bugetul meu e mult 5.300 doar cort si mese....mi-a mai zis o miresica k a fost la o nunta la cort in Rosiori si au avut un cort foarte inchiriat din zona, dragut si destul de ieftin,60 mil...
Oare doar eu ma agit cu doi ani inainte sau si voi sunteti la fel?:-B

Mara_Adr,ma gandeam sa cer de acum prognoza meteo pe vreo 2 ani asa...:grin:
:)) Daca obtii de undeva pe 2 ani plsssss sa mi-o dai si mie! Pt ca indiferent de tipul de nun ta (in aer liber sau nu) cred ca orice mireasa e interesata! Mie mi-e putin teama pt ca la inceputul lunii iunie e putin ploios..dar..asta e ..ne riscam. Om vedea ce va iesi.

laura_b22
11.06.2010, 22:01:55
Oricum ar fi vremea conteaza sa ne bucuram noi de nunta.Chiar daca ploua sau nu,invitati nemultumiti vor fi,asa ca noi sa fim sanatoase ;-).
Apropo de nunta la cort si ploaie,am fost acum cativa ani buni,vreo 7-8 cred,la o nunta la cort,unde a plouat de a rupt,s-a intrerupt si curentul pentru o perioada,dar lautarii au stiut sa faca atmosfera:la fiecare masa cantau cate un cantec,de cele mai multe ori haios,ales sa caracterizeze invitatii de la masa respectiva,iar la un moment dat invitatii au inceput sa cante cu lautarii.
Cand a venit curentul au mai cantat fara microfon putin,ca nu epuizasera toti invitatii =P~
Cred ca a fost de departe cea mai haioasa nunta la care am fost 8-}

Mara_Adr
11.06.2010, 22:33:28
Oricum ar fi vremea conteaza sa ne bucuram noi de nunta.Chiar daca ploua sau nu,invitati nemultumiti vor fi,asa ca noi sa fim sanatoase ;-).
Apropo de nunta la cort si ploaie,am fost acum cativa ani buni,vreo 7-8 cred,la o nunta la cort,unde a plouat de a rupt,s-a intrerupt si curentul pentru o perioada,dar lautarii au stiut sa faca atmosfera:la fiecare masa cantau cate un cantec,de cele mai multe ori haios,ales sa caracterizeze invitatii de la masa respectiva,iar la un moment dat invitatii au inceput sa cante cu lautarii.
Cand a venit curentul au mai cantat fara microfon putin,ca nu epuizasera toti invitatii =P~
Cred ca a fost de departe cea mai haioasa nunta la care am fost 8-}

Eu sincer am de gand sa fiu foaaarte multumita de nunta si sa ma bucur de ea, doar o fac o singura data in viata! Invitatii mei au mai fost si vor mai fi la nunti, si la a mea sper ca se vor simti cat mai bine. Eu sigur am sa ma straduiesc mult pt asta, dar daca au chef sa comenteze...pot sa o faca linistiti ca pe mine nu ma afecteaza!
Si eu am fost la destul de multe nunti in cort (prin MM se practica si parintii mei isi au originile acolo) si chiar visam cand eram mica sa ma marit si eu asa. Iar faza cu ploaia s-a intamplat, dar fara pana de curent. Lautarii in cazul povestit de tine au fost chiar ff inspirati si si-au meritat toti banii (parerea mea). Conteaza si atitudinea invitatilor. Tu ai apreciat felul in care s-a iesit din situatie, dar sigur au fost unii care susoteau pe la colturi diverse alte lucruri negative. Asta e, nu poti astupa gura oamenilor!

laura_b22
13.06.2010, 22:08:42
Exact,unii oameni carcotesc orice s-ar intampla,conteaza sa fim noi fericiti ca am reusit sa realizam ceea ce ne-am dorit si ca totul a iesit pe placul nostru!
Oricum in ziua nuntii va fi atata agitatie,incat nu cred ca voi mai avea timp sa aud ceva!;-)

sheerbliss
15.06.2010, 15:37:50
Ce intarziata sunt!!! M-am gandit cu nu mai e nimeni nebun ca mine (noi, dc vorbesc si pentru jumatatea mea) sa stabileasca nunta din 2009 pentru 2012....dar nu sunt singura! Asa ca bazati-va si pe mine....miresica de 2012!!!!

Mara_Adr
15.06.2010, 19:02:34
Ce intarziata sunt!!! M-am gandit cu nu mai e nimeni nebun ca mine (noi, dc vorbesc si pentru jumatatea mea) sa stabileasca nunta din 2009 pentru 2012....dar nu sunt singura! Asa ca bazati-va si pe mine....miresica de 2012!!!!
Oooo...si eu ma bucur ca nu suntem singurii care sa se fi decis in 2009! Bine ai venit printre noi....iti urez muulta bafta si sa auzim de bine...Cand ai ceva info utile si pt restul sa nu ne uiti!:)

ana_elena
18.06.2010, 10:58:56
fetelor timpul trece repede...noi in septembrie 2009 ne-am hotarat pt 2011..in octombrie deja parca vroiam 2010, noroc ca nu era nimic liber la restaurant ... pt ca as fi innebunit acum sa am nunta in vara asta...nici nu m-am obisnuit bine cu gandul ca sunt logodita...nici nu am apucat sa mergem si noi undeva sau sa petrecem ceva timp in calitate de „logoditi”..numai pe fuga..munca facultati si mastere...asa ca e bine sa aveti timp sa va bucurati de perioada asta ..avem timp..mai am si eu un an..ce bine..pare mult, dar nu e

mihaela_17
18.06.2010, 22:08:54
buna fetele, sunt miresica de 2011, in seara asta am vazut ca avem si miresici pt 2012 si foarte active, va urez multa bafta >:D<

Mara_Adr
18.06.2010, 23:36:30
buna fetele, sunt miresica de 2011, in seara asta am vazut ca avem si miresici pt 2012 si foarte active, va urez multa bafta >:D<
Multumim frumos!!! Ne adunam noi incet incet...si prindem putere:)

fetelor timpul trece repede...noi in septembrie 2009 ne-am hotarat pt 2011..in octombrie deja parca vroiam 2010, noroc ca nu era nimic liber la restaurant ... pt ca as fi innebunit acum sa am nunta in vara asta...nici nu m-am obisnuit bine cu gandul ca sunt logodita...nici nu am apucat sa mergem si noi undeva sau sa petrecem ceva timp in calitate de „logoditi”..numai pe fuga..munca facultati si mastere...asa ca e bine sa aveti timp sa va bucurati de perioada asta ..avem timp..mai am si eu un an..ce bine..pare mult, dar nu e

In general asa suntem cand trecem printr-o etapa premergatoare uneia importantee din viata..logodna...cand asteptam bebe... Abia asteptam sa se intample...si apoi..ne-am dori sa dam timpul inapoi! bine ca norocul a fost de partea ta..si n-ai gasit restaurant..si uite acum ai un an, nu foarte mult ..dar e si el..12 luni... 365 de zile:) Profitati din plin, ca noi asa facem... Intai sa ne bucuram de statutul asta de logodnici.. ca apoi incet incet se apropie nunta...avem treburi..lucruri de rezolvat..si uite ca trece pe langa noi perioada asta frumoasa. Mie imi place la nebunie cand ma mai intreaba cate un prieten comun..sau coleg de-al miresoiului cand exact facem nunta..si mai e cate unul care face ochii mari..si se bucura si se mira (miresoiul meu avea faima de Don Juan - pana cu vreo 2 anisori/:) ) si ne felicita.. si ma simt asa speciala:D
Dupa cum vedeti eu ma simt speciala cu 2 ani inainte:D apai atunci!

laura_b22
29.06.2010, 09:30:11
Miresicile mele sunt cumintele foc!
Fetelor,ce ati mai vazut,ce idei mai aveti?Noi am fost plecati la parinti week-end-ul asta si i-am anuntat oficial ca in 2012 facem nunta:">.Si le-am mai dat si tema de gandire:data viitoare cand mergem vrem listele cu invitatii lor!:D

ana_elena
29.06.2010, 11:06:18
de curiositate, nu au comentat nimic? la mine taica-meu nu putea sa inteleaga de ce 2011 si nu 2010...am dus multa munca de lamurire cu ei...

laura_b22
29.06.2010, 22:05:58
Pai lucrurile au stat cam asa:mama se cam astepta saraca(noi locuim de 2 ani impreuna),tata banuia si a zis ca ne sustine in tot si sa facem cum vrem noi,iar tatal lui a nintrebat de ce tocmai 2012 si nu 2011 :)>-
Si cam asta a fost tot!:">

Mara_Adr
01.07.2010, 14:32:45
La noi nu au zis nimic...stiau ca asa ne planuim. Mamei mele i se pare super ok sa mai asteptam pana atunci, dar motivul ei e altul: crede ca sunt tinerica inca..si zice sa mai astept pana atunci.. Oricum nu prea inteleg modul ei de gandire, din moment ce oricum ne comportam ca o familie..locuim impreuna, ne organizam si gospodarim singuri etc. Dar na...asta e. Oricum sunt sigura ca si daca as fi zis 2011 s-ar fi obisnuit cu ideea.

Spor la miresit fetelor!!
Va voi aduce si eu o miresica de 2012\:D/
Asa sa faci! Multumim la fel >:D<

=))
Miresicile mele sunt cumintele foc!
Fetelor,ce ati mai vazut,ce idei mai aveti?Noi am fost plecati la parinti week-end-ul asta si i-am anuntat oficial ca in 2012 facem nunta:">.Si le-am mai dat si tema de gandire:data viitoare cand mergem vrem listele cu invitatii lor!:D

Ooo..atunci sper sa aveti parinti ascultatori si sa se prezinte cu listutele. Noi inca nu-i supunem la munci asa complicate ...
Noutati nu prea avem, decat ca am colindat in ultima vreme subforumul mamicilor, iar in jurul nostru toata lumea face bebei...si acum vrem si noi:)) Dar stati linistite ca mai asteptam umpiculetz... Si acum facem planuri pt re-amenajat casuta... am strans niste revistute...(majoritatea cu amenajari camere de bebei-dar asta e alta parte=P~) si ma pregatesc sufleteste pt luna august..cand o sa incepem munca practica.
A, si am achizitionat si eu in sfarsit (cam tarziu, stiu:-$) revista miresici, si ne-a placut foaaaaarte tare unul din modelele de verighete!!! A, si faza fff funny: miresoiul meu se uita si zice: "aaaa ce frumoasa e!!..dar auzi...e numai una!" =)) in desteptaciunea lui masculina si in cunostinta de cauza la capitolul "nunta" el credea ca verighetele au model diferit . Apoi i-am explicat eu ce si cum..si a zis sa nu-l mai spun nimanui:D

laura_b22
01.07.2010, 21:08:11
:)) l-ai ascultat,ca de spus nu ai spus...doar ai scris :-$
Unde ai gasit revista?Ca eu nu am reusit sa o achizitionez in prima saptamana si apoi am tot intrebat la magazine si nimic(eu stau in bucuresti,in drumul taberei)

Mara_Adr
01.07.2010, 21:12:18
:)) l-ai ascultat,ca de spus nu ai spus...doar ai scris :-$
Unde ai gasit revista?Ca eu nu am reusit sa o achizitionez in prima saptamana si apoi am tot intrebat la magazine si nimic(eu stau in bucuresti,in drumul taberei)

Eu am luat-o din Carrefour (locuiesc in Sibiu). Poate acolo s-au epuizat mai repede, dar la hypermarketuri ar trebui sa fie. Nu am gasit-o la Carrefour in magazinul lor, ci in centrul lor comercial la un shop de ziare si reviste.

mirigabi
07.07.2010, 20:53:36
am sosit si eu...miresica de 2012 :*

laura_b22
07.07.2010, 21:59:29
\:D/\:D/\:D/ bine ai venit!Incet-incet prindem si noi putere!

Mara_Adr
08.07.2010, 08:12:22
am sosit si eu...miresica de 2012 :*
>:D<Bun venit printre noi!!!

Fetelor, voi pe cand va ganditi sa contractati locatia nuntii?
Noi ne-am hotarat initial sa tinem nunta la caminul cultural din localitate, dar mama m-a sfatuit sa aleg totusi sa caut un restaurant. Alesesem caminul pt ca imi doresc neaparat o nunta de noapte, nu de zi, si nu credeam ca gasesc in SB asa ceva. Acum am gasit un restaurant frumos, despre care am auzit de la miresicile de Sibiu numai pareri bune, si vrem sa mergem sa-l vedem. Credeti ca e prea devreme?
Si cu data nuntii stam aiurea...ne-am ales 2 iunie, dar am observat nu de mult ca e Ajun de Rusalii..si o sa mergem sa vorbim cu preotul daca ne cununa in ziua respectiva. Of, nu credeam ca de pe acum incep piedicile!(:|

laura_b22
08.07.2010, 08:33:33
In orasele mai mici restaurantele se aleg cu 1 an jumate-2 inainte.Si eu vreau sa ma hotarasc unde fac nunta si sa si dau un avans pana in septembrie.Nu cred ca are de ce sa fie prea devreme,doar vrei sa faci nunta pe data aleasa de tine,nu cand mai are restaurantul liber.
Poti eventual sa ne pui si noua poze cu restaurantul :-p

Mara_Adr
08.07.2010, 09:00:59
Gata, cred ca am reusit! Sa-mi spuneti va rog daca se vad:)

ana_elena
08.07.2010, 12:28:43
e foarte frumos restaurantul..cred ca e bine sa mergi pe restaurantul asta, mie una chiar imi place, iti spun sigur ca arata mai frumos decat al meu. si cred ca e bine cand aveti banutii sa mergeti sa va rezervati data pt ca se ocupa destul de repede, v-am mai spus si o repet, eu cu un an si 8 luni inainte nu mi-am gasit data dorita si a trebuit sa decalez cu o sapatamana si sincer am fost destul de trista pe faza asta...asa ca daca tot v-ati hotarat de pe acum, de ce sa riscati?

Mara_Adr
08.07.2010, 12:41:49
e foarte frumos restaurantul..cred ca e bine sa mergi pe restaurantul asta, mie una chiar imi place, iti spun sigur ca arata mai frumos decat al meu. si cred ca e bine cand aveti banutii sa mergeti sa va rezervati data pt ca se ocupa destul de repede, v-am mai spus si o repet, eu cu un an si 8 luni inainte nu mi-am gasit data dorita si a trebuit sa decalez cu o sapatamana si sincer am fost destul de trista pe faza asta...asa ca daca tot v-ati hotarat de pe acum, de ce sa riscati?
Merci muuult de tot! Am pozele de pe net, sper sa reusesc sa ajung weekendul asta sa merg personal... Mi-e tare teama de stalpisori..sper sa nu fie pusi aiurea..pt ca vreau ca invitatii sa se simta bine, nu sa-si intinda capul cand vor sa vada pe cineva.
O sa dam si acontul daca e totul ok. Problema mea e ca miresoiul sta taaare putin pe acasa (e sofer pe extern) pt ca in perioada asta trage tare..sa strangem banutzi pt tot din timp. Am stabilit ca prima sambata in care e acasa mergem la colindat restaurante. Poate poate chiar sambata asta.
Ana, sunt sigura ca si sala ta e frumoasa!!! Nu ai pozici sa vedem si noi? Oricum, orice imperfectiune se poate masca cu putina imaginatie...si sunt sigura ca si eu voi face schimbari..asa incat sa-mi placa mie.

ana_elena
08.07.2010, 12:45:16
e draguta si sala mea..un pic mai inghesuita mi se pare..si are ca si la tine afara amenajat un pic in acelasi stil dar mult mai putin, mi-ar fi placut sa fie un pic mai multa verdeata ca la tine...am cateva poze in semnatura pe linkul picassa...si eu am stalpisori, stai linistita ca nu e nici o problema, bine ca nu sunt ziduri...la mine problema e ca are covor si perdele visinii si atunci nu prea am posibilitatea sa-i schimb culoarea...multa bafta!

Mara_Adr
08.07.2010, 12:53:43
e draguta si sala mea..un pic mai inghesuita mi se pare..si are ca si la tine afara amenajat un pic in acelasi stil dar mult mai putin, mi-ar fi placut sa fie un pic mai multa verdeata ca la tine...am cateva poze in semnatura pe linkul picassa...si eu am stalpisori, stai linistita ca nu e nici o problema, bine ca nu sunt ziduri...la mine problema e ca are covor si perdele visinii si atunci nu prea am posibilitatea sa-i schimb culoarea...multa bafta!

M-am uitat acum la pozele tale..si e tare draguta sala. Imi place mult ca ai mese rotunde. Si eu mi-as fi dorit dar e mai bine asa pt ca mi-ar fi fost extrem de greu sa asez invitatii cate 6 sau 8 la masa. Noi avem invitati din : Maramures (neamuurile mele), Sibiu (prieteni, colegi etc) si Moldova (neamurile lui). Asa ca o sa ne fie mai usor cu mese lungi. Of, pretentioase mai suntem :> Am vrea sa impacam "si capra si varza".

ana_elena
08.07.2010, 13:44:06
dap...mie imi place ca sunt mese rotunde, incap cate 8 la masa, dar chiar ma doare capul cand ma gandesc la aranjat la mese...cred ca asta o sa fie cea mai mare durere de cap....dar asta e, rezolvam noi

Mara_Adr
08.07.2010, 13:48:45
dap...mie imi place ca sunt mese rotunde, incap cate 8 la masa, dar chiar ma doare capul cand ma gandesc la aranjat la mese...cred ca asta o sa fie cea mai mare durere de cap....dar asta e, rezolvam noi
Trebuie intr-adevar multa rabdare la partea astal. Fiecare trebuie sa se simta bine...si mie daca as fi in locul unui invitat mi-ar placea sa ma simt bine la nunta, nu sa stau toata seara la o masa la care sa ma plictisesc. Si ma bazez pe miri, ca se gadnesc la noi toti si ne aseaza cum stiu ei mai bine. Mai stiu si cazuri in care diverse rude nu se inteleg intre ele..trebuie avut grija si de aspectul asta. Oricum, toate se rezolva...mai ales ca te pregatesti asa din timp cu toate cele.

ana_elena
08.07.2010, 13:53:24
da...problema e ca lista finala cu invitati o sa o stim cel mai probabil cu 1-2 saptamani inainte...pt ca pana la anul mai e...relatiile se mai schimba...si nu-mi zi de rude, ca la mine majoritatea nu se inteleg...

Mara_Adr
08.07.2010, 15:09:20
E clar ca doar atunci poti sti exact ce si cum..relatiile se mai schimba, atunci ai confirmarile prezentelor..etc. Acum ca vorbim de asezat invitatii..imi dau seama ca la prima locatie nu era nevoie de place carduri, deci fiecare se aseza cum vroia (asa e de obicei la Camin). Aici la sala..chiar dac asunt mese lungi..trebuie place-carduri, nu?:-\

isabellrxndr
08.07.2010, 16:28:22
E clar ca doar atunci poti sti exact ce si cum..relatiile se mai schimba, atunci ai confirmarile prezentelor..etc. Acum ca vorbim de asezat invitatii..imi dau seama ca la prima locatie nu era nevoie de place carduri, deci fiecare se aseza cum vroia (asa e de obicei la Camin). Aici la sala..chiar dac asunt mese lungi..trebuie place-carduri, nu?:-\
poti face cum vrei tu, mai nou, place-cardurile au rol si de plic pt bani,deci ar fi mai usor,pentru ca e cam urat sa stai sa imparti plicuri dupa aceea. dar totul va fi facut in functie de cum iti place tie

Mara_Adr
08.07.2010, 17:13:29
Merci frumos de sfat! E ff buna ideea cu place-carduri si plic. Si foarte eleganta metoda.

Danillea
09.07.2010, 12:59:25
E super s stii din timp cand vei fii miresica pentru ca ai timp sa te ocupi in detaliu de toate chichitele si sa analizezi lucrurile. o intrebare: pe 2 iunie nu e post sau nu esti crestin-ortodoxa? (sper ca nu te-am suparat cu asta)
mult spor la pregateli!

Mesajul meu era destinat Marei_adr 8-|

Mara_Adr
09.07.2010, 13:29:11
:)
Mesajul meu era destinat Marei_adr 8-|

Hello, mi-am dat imediat seama ca despre mine este vorba:) In 2 iunie 2012 nu e post, din cate stiu eu, e doar Ajun de Rusalii, dar fara post. Stii cumva altceva? Am mai intrebat miresicile din 2009 daca au avut probleme cu asta, pt ca unele aveau fixata data tot in Ajun de Rusalii, si au zis ca nu. In weekendul acesta merg cu miresoiul la preot, sa vorbim, sa fim siguri ca e ok.

Lala4you
09.07.2010, 13:30:59
De anul trecut stii deja ca vei fi miresica de 2012? :O ;-) Eu abia cu 1 an inainte am aflat ca voi fi miresica de 2010. ;;) Atunci iti doresc mult succes si spor la pregatirile de nunta. La cat timp ai tu pana la nunta ta, poti sa faci fiecare lucru in liniste si fara graba. Oricum aici tu esti prima miresica oficiala de 2012. ;-)

Eu stiam ca voi fi miresica inainte cu 9 luni:))
Foarte bine ca te-ai inscris si ai deschis subiect,e bine sa faci lucrurile din timp,daca ai posibilitatea aceasta:)

Mara_Adr
09.07.2010, 13:36:20
Dap, asa e, Lala. Ma simt mai linistita ca am timp de toate..sa caut..sa compar...etc. Un mic dezavantaj ar fi ca ma totgandesc si razgandesc cu multe chestii.. dar macar la sfarsit n-o sa ma intreb "ce-ar fi fost daca as fi luat asta si nu cealalta" etc.

Danillea
09.07.2010, 13:44:22
:)

Hello, mi-am dat imediat seama ca despre mine este vorba:) In 2 iunie 2012 nu e post, din cate stiu eu, e doar Ajun de Rusalii, dar fara post. Stii cumva altceva? Am mai intrebat miresicile din 2009 daca au avut probleme cu asta, pt ca unele aveau fixata data tot in Ajun de Rusalii, si au zis ca nu. In weekendul acesta merg cu miresoiul la preot, sa vorbim, sa fim siguri ca e ok.

Da, ai dreptate. Anul acesta a fost lung postul Sf Petru si Pavel, dar m-am uitat la un calendar pe 2012 si intr-adevar nu e post :D

Mara_Adr
09.07.2010, 13:50:41
Da, ai dreptate. Anul acesta a fost lung postul Sf Petru si Pavel, dar m-am uitat la un calendar pe 2012 si intr-adevar nu e post :D
#-oAsa vazusem si eu. Chiar dupa sambata respectiva sunt Rusaliile, iar apoi postul Sf Petru si Pavel. Tu stii ceva despre Ajunul de Rusalii?

Danillea
12.07.2010, 10:06:04
#-oAsa vazusem si eu. Chiar dupa sambata respectiva sunt Rusaliile, iar apoi postul Sf Petru si Pavel. Tu stii ceva despre Ajunul de Rusalii?

Nu stiu nimik, depinde de fiecare biserica in parte (e posibil sa-ti ceara o taxa) :(

mirigabi
13.07.2010, 11:00:05
nu am intrat de cateva zile pe forum si vad cu sunteti ft active:d
am citit putin discutiile voastre....
fetelor,voi ce ziceti...e tarziu daca doar din aprilie 2011 ne apucam de cautat sala?
noi suntem din cluj....stim sala care ne ar place..acuma cand ne apucam de preagtiri vom merge sa vedem exact pretul meniului si alte detalii....:)
noi ne am hotarat pe 7 iulie 2012...:) cred ca o sa avem timp destul :D
:* o zi frumoasa sa aveti!

ana_elena
13.07.2010, 12:18:12
nu cred ca e tarziu pt cluj, e ok

isabellrxndr
13.07.2010, 12:19:24
si noi am vrut sa facem anul viitor in ajunul rusaliilor si ni s'a spus ca am avea nevoie de dezlegare, asa ca am schimbat data ca sa nu stam sa alergam. dar depinde de preoti si biserica, cel mai bine ar fi sa intrebati.
spor la miresit >:D<

Mara_Adr
13.07.2010, 12:48:17
si noi am vrut sa facem anul viitor in ajunul rusaliilor si ni s'a spus ca am avea nevoie de dezlegare, asa ca am schimbat data ca sa nu stam sa alergam. dar depinde de preoti si biserica, cel mai bine ar fi sa intrebati.
spor la miresit >:D<
Merci de info...as ao sa facem, o sa vorbim cu preotul care urmeaza sa ne cunune.

nu am intrat de cateva zile pe forum si vad cu sunteti ft active:d
am citit putin discutiile voastre....
fetelor,voi ce ziceti...e tarziu daca doar din aprilie 2011 ne apucam de cautat sala?
noi suntem din cluj....stim sala care ne ar place..acuma cand ne apucam de preagtiri vom merge sa vedem exact pretul meniului si alte detalii....:)
noi ne am hotarat pe 7 iulie 2012...:) cred ca o sa avem timp destul :D
:* o zi frumoasa sa aveti!
Cand mergeti sa vedeti cum e cu meniul intrebati pana cand au facute rezervari... teoretic nu e tarziu, practic insa e relativa treaba. daca vreti o anumita zi s-ar putea sa nu mai gasiti in 2011. Noi vom da avansul anul acesta, ca sa fim siguri. Insa asta pt ca vrem o anumita zi, nu vreau sa-mi aleg data nuntii in functie de sala.
Multa bafta iti doresc!

balaceanu
13.07.2010, 14:16:40
doamne!eu nu inteleg de ce nu face.ti nunta anul asta!!!mi.se pare atat de mult pana in iulie 2011 cand am eu nunta iar de voi ce sa mai zic tocmai in 2012.vreti sa aveti timp cu pregatirile?ce atatea pregatiri?eu am dat avansul la restaurant si urmeaza sa dau la dj,foto-video in curand.dar de restul pregartirilor ma ocup abia de la anu`.nu am ce sa mai fac de pe acum.eu nu inteleg de ce va trebuie atata timp de pregatiri.mai exact 2 ani.va invidiez totusi pentru rabdare.nu vreau sa ma intelegeti cu rautate.doar ca ma mirati:wacko:cand mi.se pare prea mult pana la anul,ma uit la voi si ma linistesc.

Mara_Adr
13.07.2010, 14:24:04
doamne!eu nu inteleg de ce nu face.ti nunta anul asta!!!mi.se pare atat de mult pana in iulie 2011 cand am eu nunta iar de voi ce sa mai zic tocmai in 2012.vreti sa aveti timp cu pregatirile?ce atatea pregatiri?eu am dat avansul la restaurant si urmeaza sa dau la dj,foto-video in curand.dar de restul pregartirilor ma ocup abia de la anu`.nu am ce sa mai fac de pe acum.eu nu inteleg de ce va trebuie atata timp de pregatiri.mai exact 2 ani.va invidiez totusi pentru rabdare.nu vreau sa ma intelegeti cu rautate.doar ca ma mirati:wacko:cand mi.se pare prea mult pana la anul,ma uit la voi si ma linistesc.
Ma bucur ca tu reusesti sa gestionezi totul intr-un singur an. Mie personal imi trebuie timp pana in 2012 pt ca de ex sala pe care mi-o doresc nu mai are liber in 2011, pt ca muzica la fel trebuie luata din timp..pt vreau o anumita data, aleasa de mine si mire, si nu in functie de disponibilitatea salii etc. Nici noi nu am crezut ca e necesar atata timp, dar din ce am citit eu pe miresici...si din experienta prietenilor, si-au contractat sala cu 1 an si jumatate inainte. e adevarat ca in afara de avansuri nu prea fac nici eu multe lucruri, dar eu astea trebuie sa le dau cu mult timp inainte.

mirigabi
13.07.2010, 16:44:09
eu zic ca fiecare cand s a hotarat:) noi credem ca e mai bine asa:)
si eu astept cu nerabdare acea zi ,dar....e ok..cum a trecut atata vreme,mai trece si perioada asta :D
abia astept sa ne apucam de pregatiri :D serioase:D

Dana_B
13.07.2010, 17:07:46
eu zic ca fiecare cand s a hotarat:) noi credem ca e mai bine asa:)
si eu astept cu nerabdare acea zi ,dar....e ok..cum a trecut atata vreme,mai trece si perioada asta :D
abia astept sa ne apucam de pregatiri :D serioase:D
ai dreptate, dar se pot intmpla multe lucruri in doi ani ;-) noi ne-am despartit si ne-am impacat intr-un singur an de vreo 2-3ori :)) acum nu ne vine sa credem ca mai sunt 10 luni si ceva ;))

mirigabi
13.07.2010, 17:12:41
hehe :D
noi suntem deja 2 ani..adica pe 26 :)
si nu ne am despartit deloc :) ne am mai suparat,dar ne a trecut rapid:D

* de 2 ani ...

Mara_Adr
13.07.2010, 18:17:27
ai dreptate, dar se pot intmpla multe lucruri in doi ani ;-) noi ne-am despartit si ne-am impacat intr-un singur an de vreo 2-3ori :)) acum nu ne vine sa credem ca mai sunt 10 luni si ceva ;))
Despartirile pot aparea oricand..la 1 an de la casatorie..sau cu un an inainte... Noi cel putin, in momentul in care ne-am hotarat s afacem acest pas, am scos din ecuatie o posibila despartire. E adevarata zicala " niciodata sa nu spui niciodata" insa daca plec de la premisa ca s-ar puutea intampla ce stii ce in urmatorii 2 ani nu ajung nicaieri. Cunosc persoane care s-au despartit cu 1 luna inainte de nunta... Aici nu mai e vb de cat timp e pana la nunta..doar nunta nu e ca un lant din care sa nu poti sa iesi..nu te tine nimeni casatorit(a) fortat.

mirigabi
13.07.2010, 21:29:45
fetelor,fiecare e cu ideea lui...cum toti suntem diferiti,avem si pareri diferite...de exemplu,eu si el,am spus daca e sa facem pasul acesta trebuie sa fim siguri si sa l ducem pana la capat asa cum trebuie ! :) incercam sa respectam ceea ce ne am propus :) pana acum nu am esuat! Niciodata:)

speram ca si de acum incolo sa fie la fel :D ...nu spune nimeni ca nu se poate intampla nimic :)

Mara_Adr
13.07.2010, 21:59:37
Cred ca gandirea de genul asta e cel mai sanatoasa pt un cuplu, mirigabi. Cel putin pt cuplul meu asa e...

laura_b22
13.07.2010, 22:42:22
:madlaugh::madlaugh::madlaugh: fetelor va mai aduc o miresica de 2012 :rockon::rockon::rockon:

Mara_Adr
14.07.2010, 07:46:58
:madlaugh::madlaugh::madlaugh: fetelor va mai aduc o miresica de 2012 :rockon::rockon::rockon:
:) ne bucuram si o asteptam cu maaare drag! multumim, laura.

Miresici de 2012 si nu numai..vreau sa va intreb ceva. Voi ati spus deja prietenilor si cunostintelor ca urmeaza sa va casatoriti, desi mai este atata timp pana la nunta? Pt ca noi ne aflam intr-o dilema...in general prietenii stiu ca urmeaza sa se intample, dar saptamana asta am avut parte de o experienta nu prea placuta. Unul din ei (cel mai bun prieten al miresoiului meu) s-a suparat putin ca nu i-am zis ca ne cautam sala, ca am mers sa preot sa vb pt data nuntii..etc. Noi nu ne-am ascuns de nimeni, dar nici nu vreau sa vb tot timpul despre asta, sa dau raportul la ce fac sau ce urmeaza sa fac. Oricum mai am destul timp sa pun la punct toate lucrurile si acum cel mai important este sa contractam sala si data sa fie ok. Deci nu inteleg atitudinile astea...e logic ca in momentul in care ne-am decis sa ne casatorim, ne pregatim, nu? Oare toata lumea crede ca stabilesti detaliile astea atunci, cu cateva luni inainte?

mirigabi
14.07.2010, 08:58:52
neata:)
mara...de ex la noi....multi stiu ca vrem...si ne intreaba nu v ati hotarat...unii stiu de nunta noastra,altii nu....unii se supara ca afla doar acum...si de ce nu le am zis...pt altii ii ok...zic ca mai au vreme pana la nunta sa stranga bani:))
ii drept ca nu ii putem anunta cu 2-3 luni inainte de nunta...dar pe parcurs,cand vor vedea ca facem pregatiri,sala,etc....o sa isi dea seama ca va urma nunta noastra....nici mie nu prea imi place sa ma duc sa povestesc la toti ca ne am apucat de cautat...prin urmare,ne casatorim:)
o sa si dea seama cu timpul,daca nu,le vom spune la momentul potrivit :D
de exemplu,la noi ,logodna va fi anul viitor,prin urmare se va sti ca peste ceva vreme va fi si nunta:)
apropo,eu sunt miriam:) o zi frumoasaaa!!!

Mara_Adr
14.07.2010, 09:08:02
Eu stau si ma gandesc ca poate ei nu ne iau in serios. Multi stiu ca ne-am hotarat, dar parca abia acum, de cand am inceput cu pregatirile, constientizeaza ca e real. Pe mine nu ma deranjeaza sa vorbesc despre pregatiri, insa nu vreau nici sa-i innebunesc (pt ca as avea nevoie de muuulte zile sa le spun eu ce si cum fac).

O zi frumoasa si tie miriam!

laura_b22
14.07.2010, 09:46:35
Eu sunt de parere ca prietenul miresoiului e prietenul lui si atat/:).Atunci cand o sa vreti voi sa se afle o sa spuneti si punct.
La noi lucrurile stau cam asa:vrem sa facem nunta in 2012...o data nu am ales inca,suntem momentan in cautarea restaurantului...am vorbit si cu parintii mei si cu ai lui si le-am spus ca am vrea sa facem nunta in 2012 si cam atat.Poate sunt eu rea,dar si parintilor le-am explicat ca nu e treaba nimanui ce fac eu si ca mi se pare normal sa afle de nunta cu an an inainte toti ceilalti.Detaliile sunt treaba noastra.
Iar daca as fi in locul miresoiului tau Mara,l-as lamuri pe prietenul lui ca e ceva prea personal faptul ca ne hotaram si noi sa facem o amarata de nunta si deocamdata ne informam si noi si incercam sa punem bazele la "toata chestia asta".
Poate sunt dura,mi s-a mai spus asta,dar cel mai mult pe lumea asta urasc curiozitatea oamenilor si felul groaznic in care isi baga nasul.Noi de exemplu locuim de 2 ani impreuna dar abia acum au aflat rudele noastre,nu e treaba lor :P

Mara_Adr
14.07.2010, 09:52:56
Si iubi a zis la fel, e problema noastra cum anume ne organizam. Doar nu ne apucam sa explicam detaliile, nu avem de ce. El de zis i-a zis mai demult, dar n-au dezbatut subiectul. Cam peste un an o sa anuntam si noi rudele f apropiate (ca sa nu existe alta nunta in aceeasi eprioada in familie), iar restul, cei care ne cunosc, stiu deja cat trebuie.

buturuga_sorina
07.08.2010, 23:50:03
Eu cred ca trebuie sa le spuneti prietenilor atunci cand credeti voi si nu trebuie sa dati explicatii de ce le-ati spus atunci si nu mai devreme sau mai tarziu.Noi desi ne casatorim la anu' nu le-am spus inca pentru ca am spus ca e prea devreme si iubi vrea sa le spunem dupa ce ma cere oficial cu inel...
Stiu doar parintii(normal) si rudele....oricum prietenii se asteapta sa ne casatorim mai ales ca stam si impreuna dar o sa le spunem peste cateva luni...daca le spunem acum sau peste ceva timp tot aia este,nu schimba cu nimic cine o sa vina sau nu la nunta...

isabellrxndr
08.08.2010, 08:43:28
Eu cred ca trebuie sa le spuneti prietenilor atunci cand credeti voi si nu trebuie sa dati explicatii de ce le-ati spus atunci si nu mai devreme sau mai tarziu.Noi desi ne casatorim la anu' nu le-am spus inca pentru ca am spus ca e prea devreme si iubi vrea sa le spunem dupa ce ma cere oficial cu inel...
Stiu doar parintii(normal) si rudele....oricum prietenii se asteapta sa ne casatorim mai ales ca stam si impreuna dar o sa le spunem peste cateva luni...daca le spunem acum sau peste ceva timp tot aia este,nu schimba cu nimic cine o sa vina sau nu la nunta...
Total de acord cu Sorina! Nu sunt obligati sa dati explicatii nimanui cu privire la nimic ;)

AnkBica
24.08.2010, 14:19:33
Salutare miresici! Se pare ca pana la urma si eu voi fi o miresica de 2012:) Asa ca ma alatur voua. Noi ne-am logodit inca din 2009 insa nu ne-am grabit cu nunta din diverse motive: lipsa de timp, lipsa de bani, etc. Si anul asta ne-am tot gandit sa o facem pentru 2011...insa binenteles pana am stat si ne-am tot socotit noi s-au ocupat salile. Mai ales ca noi avem un restaurant care ne place foarte tare si unde ne dorim sa facem nunta. Pe cand am mers noi sa il rezervam nu mai erau sambete libere:D Asa ca singura solutie este sa ramanem pe 2012 daca suntem incapatananti si vrem neaparat acolo:P Oricum nu imi pare rau. Intr-un fel ma bucur la fel cum ziceai si tu Mara asa cel putin pot eu sa imi aleg data fara sa fiu fortata de imprejurari. La fel si pentru cununia civila, religioasa si restul detaliilor care trebuie stabilita. Ma bucur ca voi avea timp sa ma ocup de toate linistita in asa fel incat sa fiu sigura ca voi avea nunta la care am visat mereu:) Si inca ceva Mara, am zambit cand am vazut ca te-ai stabilit pe 2 Iunie, chiar azi am cautat calendarul ortodox pe 2012 si exact la data de 2 Iunie m-am gandit si eu;;) Deoarece in 1 Iunie e ziua mea de nastere si cred/sper sa fie si vreme frumoasa in acea zi. Apropo, daca cineva gaseste ceva prognoza meteo pentru 2012 sa ne anunte si pe restul:) Eu fiindca am pornit cu gandul de nunta in 2011 deja am vorbit cu un dj si m-am interesat de cateva servicii insa nimic concret inca. Oricum am de gand in urmatoarele luni sa merg sa fac contract la restaurant. PEntru siguranta:) Si pentru ca mi-a zis doamna directoare ca daca facem contractul acuma mergem tot pe pretul de acum, eu tind sa cred ca la anul se va scumpi:) Deocamdata inchei aici. NE mai auzim Miresici de 2012. Succes tuturor!

MissSwan
24.08.2010, 14:40:55
Prognoza pe 2012 nu va aparea pana in 2012. ;)) De-abia se ghiceste vremea cu ceva certitudine pt sapt viitoare, d-apai pt peste 2 ani. :D

AnkBica
24.08.2010, 15:07:56
Da, banuiesc;)) din pacate insa, ce bine ne-ar pica sa stim de pe acum cum va fi vremea:D Oricum tot ce putem face este sa fimi optimiste si sa speram sa avem parte in acea zi de ce e mai bine si mai frumos:)

AnkBica
25.08.2010, 07:44:16
felicitari fetelor...o sa vedeti...timpul zboara!

Chiar zboara:) Stiu noi cand ne-am decis sa facem nunta a fost acum cateva luni...si asa repede a zburat timpul ca nu am reusit sa rezolvam nimic:))) ASa ca ma bucur ca va fi pe 2012, cel putin asa o sa am timp sa fac pregatirile asa cum imi doresc. Mult succes tuturor!

ana_elena
25.08.2010, 17:57:00
si eu am fost cam in situatia ta..vroiam 2010, dar cand am intrebat la restaurant nu mai erau nici vinere libere si am zis lasa pe 2011...mi se parea ca mai e o groaza de timp...dar zboara..acum ma uit ca mai am 10 luni jumatate atat si mai am asa multe de facut..

Mara_Adr
27.08.2010, 09:00:17
Salutare miresici! Se pare ca pana la urma si eu voi fi o miresica de 2012:) Asa ca ma alatur voua. Noi ne-am logodit inca din 2009 insa nu ne-am grabit cu nunta din diverse motive: lipsa de timp, lipsa de bani, etc. Si anul asta ne-am tot gandit sa o facem pentru 2011...insa binenteles pana am stat si ne-am tot socotit noi s-au ocupat salile. Mai ales ca noi avem un restaurant care ne place foarte tare si unde ne dorim sa facem nunta. Pe cand am mers noi sa il rezervam nu mai erau sambete libere:D Asa ca singura solutie este sa ramanem pe 2012 daca suntem incapatananti si vrem neaparat acolo:P Oricum nu imi pare rau. Intr-un fel ma bucur la fel cum ziceai si tu Mara asa cel putin pot eu sa imi aleg data fara sa fiu fortata de imprejurari. La fel si pentru cununia civila, religioasa si restul detaliilor care trebuie stabilita. Ma bucur ca voi avea timp sa ma ocup de toate linistita in asa fel incat sa fiu sigura ca voi avea nunta la care am visat mereu:) Si inca ceva Mara, am zambit cand am vazut ca te-ai stabilit pe 2 Iunie, chiar azi am cautat calendarul ortodox pe 2012 si exact la data de 2 Iunie m-am gandit si eu;;) Deoarece in 1 Iunie e ziua mea de nastere si cred/sper sa fie si vreme frumoasa in acea zi. Apropo, daca cineva gaseste ceva prognoza meteo pentru 2012 sa ne anunte si pe restul:) Eu fiindca am pornit cu gandul de nunta in 2011 deja am vorbit cu un dj si m-am interesat de cateva servicii insa nimic concret inca. Oricum am de gand in urmatoarele luni sa merg sa fac contract la restaurant. PEntru siguranta:) Si pentru ca mi-a zis doamna directoare ca daca facem contractul acuma mergem tot pe pretul de acum, eu tind sa cred ca la anul se va scumpi:) Deocamdata inchei aici. NE mai auzim Miresici de 2012. Succes tuturor!
Of ce rau imi pare ca abia acum am vazut mesajele voastre... Sunt very very busy si abia am timp de somnik:(
Bine ai venit printre noi ank! Din pacate, data pe care am stabilit-o si la care tineam ff mult (pt ca pe 3 iunie e ziua mirelui) nu mai este posibila. Se pare ca in Ajun de Rusalii nu se fac nunti. Am fost la preot si ne-am sfatuit cu el si ne-a zis ca avem nevoie de dezlegare de la Episcopie..si ca nu se poate obtine din timp..asa ca vom putea avea surpriza neplacuta ca atunci sa ne refuze Episcopia.. Ca sa evitam asemena stres am decis sa schimbam data: 7.07.2012 (e buna si asta, mai ales ca implinim 4 ani de cand suntem impreuna).

De curiozitate, tu cum faci cu cununia? V-au zis ca nu e nici o pb?

AnkBica
27.08.2010, 14:04:38
Of ce rau imi pare ca abia acum am vazut mesajele voastre... Sunt very very busy si abia am timp de somnik:(
Bine ai venit printre noi ank! Din pacate, data pe care am stabilit-o si la care tineam ff mult (pt ca pe 3 iunie e ziua mirelui) nu mai este posibila. Se pare ca in Ajun de Rusalii nu se fac nunti. Am fost la preot si ne-am sfatuit cu el si ne-a zis ca avem nevoie de dezlegare de la Episcopie..si ca nu se poate obtine din timp..asa ca vom putea avea surpriza neplacuta ca atunci sa ne refuze Episcopia.. Ca sa evitam asemena stres am decis sa schimbam data: 7.07.2012 (e buna si asta, mai ales ca implinim 4 ani de cand suntem impreuna).

De curiozitate, tu cum faci cu cununia? V-au zis ca nu e nici o pb?

Buna, mi-ai raspuns acum la intrebarea pe care ne-o tot puneam si noi de cand ne-am gandit la data asta...:) Nu m-am interesat daca dpdv religios e voie sau nu, doar m-am uitat pe calendar si ne-am decis la ea. Oricum citind mai in detaliu ce scrie la 2 Iunie (Pomenirea mortilor) parca ne-a taiat cheful si oricum incepuseram sa ne orientam spre 09.06.2012. Deci cu atat mai mult daca nu se poate pe 02.06 mergem pe 09.06.2012. Eu nu am gasit nici un fel de post in data asta...oricum urmeaza sa merg sa ma itneresez daca e ok. Noi suntem credinciosi de felul nostru, nici nu se pune problema, dar nu suntem foarte bisericosi8-| nu prea mergem la biserica, recunosc si atunci nu avem asa un preot cu care sa ne sfatuim. Dar o sa ne interesam. Odihna placuta si ne mai auzim cand intri.>:D<

ana_elena
27.08.2010, 14:48:09
Te cred, la fel simt si eu. Timpul zboara repede:) Felicitari si succes in continuare la pregatiri>:D<

multumesc frumos! vroiam sa iti mai zic ca eu nici pt 2011 nu am gasit data pe care o vroiam la restaurant..eu vroiam 16 iulie, dar din pacate era deja ocupata (cu un an si 8 luni inainte)...asa ca spor la pregatiri fetelor

Mara_Adr
27.08.2010, 18:52:28
Buna, mi-ai raspuns acum la intrebarea pe care ne-o tot puneam si noi de cand ne-am gandit la data asta...:) Nu m-am interesat daca dpdv religios e voie sau nu, doar m-am uitat pe calendar si ne-am decis la ea. Oricum citind mai in detaliu ce scrie la 2 Iunie (Pomenirea mortilor) parca ne-a taiat cheful si oricum incepuseram sa ne orientam spre 09.06.2012. Deci cu atat mai mult daca nu se poate pe 02.06 mergem pe 09.06.2012. Eu nu am gasit nici un fel de post in data asta...oricum urmeaza sa merg sa ma itneresez daca e ok. Noi suntem credinciosi de felul nostru, nici nu se pune problema, dar nu suntem foarte bisericosi8-| nu prea mergem la biserica, recunosc si atunci nu avem asa un preot cu care sa ne sfatuim. Dar o sa ne interesam. Odihna placuta si ne mai auzim cand intri.>:D<

In 9.06, din cate stiu eu, e ok. Postul Sf Petru si Pavel incepe pe 11.06, deci ati scapat! Nici noi nu prea mergem la biserica dar avem un preot preferat si la el am fost sa ne sfatuim, pt ca tot el ne cununa.
Ms frumos pt urarea cu odihna, promit sa fac asta in weekend! Bine ca a trecut si sapt asta!

simonik_daniel
16.09.2010, 21:09:56
buna miresicilor de 2012...ma numar si eu printre voi:d ......tot ce pot sa zic e k si eu am amanat nunta care trebuia sa aibe loc anul acesta dar din pacate am ramas fara nasi pt k au plecat in america:-< IAR IN 2011 FACE FRATELE LU IUBI...DAR ASTA E ...NU MA PLANG MA GANDESC K POATE ASA A FOST SA FIE (STIE DOAMNE DOAMNE CE FACE:d)ORICUM ASA AM SUFICIENT TIMP SA PREGATESC TOTUL CU CALM SI DAK E VREO MIRESICA DIN IASI (SI NU NUMAI) O SA FIU MAI MULT DECAT BUCUROASA SA AM CU CINE DEZBATE SUBIECTEV-AM PUPAT SI MULTA BAFTA LA PREGATIRI<:-P

ana_elena
17.09.2010, 11:36:21
stiu eu o miresica care e din iasi dar nu face nunta acolo, o face in vaslui oricum cred ca aveti cu ce va sfatui....vero e, a intrat pe forum..o sa mai intre

andreea_im
17.09.2010, 18:29:07
buna!si eu sunt de 2012:). Ma bucur sa ma alatur comunitatii:D.Eu in schimb de ieri sunt pe forum , asa ca nu prea stiu multe lucruri...:)

andra304
18.09.2010, 00:27:52
Buna tuturor,

Desi stau de multi ani si urmaresc forumul de miresici abia acum m-am hotarat sa ma inregstrez si eu pentru ca am observat ca avem si miresici de 2012.
Chiar daca nu obisnuiesc sa scriu des , in schimb citesc tot

hehe :D
noi suntem deja 2 ani..adica pe 26 :)
si nu ne am despartit deloc :) ne am mai suparat,dar ne a trecut rapid:D

* de 2 ani ...

Am zambit cand am vazut ca ti se pare o perioada atat de lunga... sunt curioasa sa vad ce o sa zici cand o sa ai 5-6 ani de cand sunteti impreuna...
Eu cu Ionut (viitorul meu sot) suntem impreuna de aproape 7 ani si locuim impreuna de 2 si abia in 2012 am hotarat sa ne facem nunta. Asta pentru ca am vrut ca atunci cand ne vom casatori sa avem o situatie cat de cat ok, ca apoi la scurt timp dupa casatorie sa ne apucam de treaba pentru a mari familia :-p
Sincer va spun ca daca nu era el ca sa ia taurul de coarne si sa zica ca el vrea neaparat sa ne casatorim cred ca tot mai gaseam alte prioritati inaintea nunti.

Pana in acest moment am decis doar ca vreau nunta la cort, dar inca nu m-am decis asupra locului unde se va instala acesta. Am cateva locatii si vrem dupa ce ne mai linistim un pic cu nuntile sa mergem sa vedem exact cum arata.
Deasemenea mi-am facut o lista cu bisericile la care as vrea sa am cununia religioasa, dar trebuie sa ma duc la fiecare in parte sa vad exact situatia de la fata locului. Vreau o biserica unde sa existe cor si desi poate o sa para o fita as vrea sa aiba si aer conditionat deoarece eu vreau nunta in august cand, in general, sunt 40 de grade si nu as vrea sa imi lesine invitatii sau mai rau eu sau mirele.
Ne-am mai hotarat asupra destinatiei pentru luna de miere si vreau ca la inceputul anului viitor sa ne apucam si de dansuri pentru ca mirele meu este un mic antitalent, iar impreuna suntem un dezastru.
Cam asta e situatia mea privind organizarea nuntii.
O sa mai aduc si eu o miresica de 2012...

isabellrxndr
18.09.2010, 08:24:56
ce repede se strang miresicile de 2012 ;;)
Bine ati venit,fetelor >:D<

simonik_daniel
18.09.2010, 09:13:09
eu cu pregatirile stau cam asa:
-am ales restaurantu dar inca nu l-am rezervat(suntem in afara tari si e un pic cam greu)oricum la anu in august venim in tara si cred k este timp suficient
-am ales melodia pe care o sa dansam(se numeste E SCRIS IN STELE-EVA KISS)
-rochia de mireasa mi-am facut deja o idee cam ce vreau si cu pantofii la fel
-rochita de cununie la fel (mai trebuie doar sa le caut)
-cu privire la data nuntii ramane in pronuntare oricum o sa fie vara asta e sigur si cred k prin iunie-iulie(nu vreau in august:*)
-cu nasii mai trebuie sa ii intrebam oficial(dar nu ne facem griji in privinta asta)
-cu muzica..........un pic dezamagita...bat cam 65% cu DJ..si 35% cu formatia
-tortu sigur din martipan supraetajat cu crini naturali ornament,insiropat,si din ciocolata:D:-p(preferatu meu si a lu iubi)
-buchetul de mireasa si decorul din sala din crini imperiali(culoarea lila)
-cu cadoul nasilor un pic mai greu pt k au de toate in casa si ei au zis k ne fac cadou o masina....CEEA CE FACE SI MAI GREU
-era sa uit ne-am hotarat k o sa avem doar 3 feluri de mancare k si meniu

Cam atat am decis in privinta nuntii pana acum....oricum fac totu cu calm k este timp suficient(zic eu)!!!

VIITOARE MIRESICI SPOR LA PREGATIRI......SI MULTI NERVI DE OTEL...;;)o:-)

Mara_Adr
19.09.2010, 18:08:08
Ce ne mai inmultim! Ma bucur sa vad ca pe zi ce trece apar tot mai multe noi miresici de 2012.
Spor la pregatiri tuturor!

andreea_im
19.09.2010, 18:22:13
Da, ne inmultim...ce bine!:D
Desi e in 2 ani nunta, lumea cam stie ce vrea, s-a pus pe treaba nu gluma:P.
mult spor tuturor!

violetavs
19.09.2010, 22:50:29
ce repede se strang miresicile de 2012 ;;)
Bine ati venit,fetelor >:D<
buna!!si eu tot in 2012 am nunta...mai e cineva din vaslui care face la caru cu flori?:D

bblusha1986
20.09.2010, 13:53:47
fetelor ce v-ati inmultit...=D>bravo, miresici hotarate...
mi-am luat si eu rochitza sambata, cu 11 luni inainte...multi spun ca-s nebuna, dar e rochitza pe care am visat-o si am simtit din prima clipa ca ea este THE ONE:*

andredeia
20.09.2010, 14:02:58
fetelor ma inscriu si eu alaturi de voi
chiar daca initial am zis ca o sa fie la anul marele eveniment inca nu ne-am hotarat la nimic si am sanse mari sa fiu miresica de 2012
va pup pe toate!

laura_b22
20.09.2010, 16:24:16
fetelor ce v-ati inmultit...=D>bravo, miresici hotarate...
mi-am luat si eu rochitza sambata, cu 11 luni inainte...multi spun ca-s nebuna, dar e rochitza pe care am visat-o si am simtit din prima clipa ca ea este THE ONE:*

Vrem si noi sa vedem rochita!:*

bblusha1986
21.09.2010, 13:50:50
acum te plimbi si tu sa te lauzi?:)) >:D<
pai da...nu trebuie?!...si vezi ca nu e aia rochitza mea:))...aia din poza e cealalta, e Pronovias...a mea e San Patrick, Epilogo, adik asta397215

laura_b22
22.09.2010, 08:10:27
E superba rochita!Felicitari =D>

andreea_im
23.09.2010, 16:57:01
foarte draguta!Sa o porti sanatoasa!:)

happybride84
28.09.2010, 07:57:45
Salut,
as vrea sa ma alatur si eu daca ma primiti...tot miresica de 2012 ;-)

Salut...si eu tocmai am constatat ca sunt cam in urma..:))
Apropos...avem aceeasi data a nuntii.. :D

simonik_daniel
28.09.2010, 14:53:30
Salut,
as vrea sa ma alatur si eu daca ma primiti...tot miresica de 2012 ;-)
Bun venit proaspata miresica de 2012.............sper sa auzim numai de bine si de la tine...si ce sa mai FELICITARI<:-P<:-P<:-P<:-P<:-PSA FIE INTR-UN CEAS BUN !!!!:rocking::gen_05:

happybride84
28.09.2010, 15:05:35
Bun venit proaspata miresica de 2012.............sper sa auzim numai de bine si de la tine...si ce sa mai FELICITARI<:-P<:-P<:-P<:-P<:-PSA FIE INTR-UN CEAS BUN !!!!:rocking::gen_05:

Mersi, mersi...:rocking:

La fel si tie si celorlalte miresici de 2012 :D.. Apropo, ma asteptam sa fiu cam singura pt 2012 dar vad ca suntem deja gasca destul de mare...:))
Am observat chiar ca unele dintre noi care aveti data nuntii fixata dupa mine, ati ales deja sau chiar rezervat localul....se pare ca am ramas in urma cu pregatirile...:))

AnkBica
28.09.2010, 15:25:44
Scumpele mele miresici de 2012...m-am alaturat si eu voua in momentul in care eram foarte dezamagita ca nu gaseam o sala pe gustul nostru si cu data libera anul viitor...si totusi minunea s-a produs..Sambata..ne-am gasit sala si cu data libera pe anul viitor si sunt foarte fericita!!! Din pacate trebuie sa va parasesc...se pare ca ma transfer la Miresicile de 2011...Va doresc spor la miresit! succes la pregatiri si o sa mai trec in vizita pe la voi sa vad cum stati:) V-am pupat!

happybride84
30.09.2010, 14:41:15
Ce mai faceti fetele?
Pe mine tocmai ma chinuia talentul si m-am apucat de cateva calcule...
A facut careva dintre voi un calcul ca de cati bani are nevoie inainte de nunta (verighete, avans sala, rochie mireasa, costum mire, etc...avansurile plus ceea ce nu se poate achita dupa nunta)?
Cam la ce sume ati ajuns?

MissSwan
30.09.2010, 15:08:46
Ce mai faceti fetele?
A facut careva dintre voi un calcul ca de cati bani are nevoie inainte de nunta (verighete, avans sala, rochie mireasa, costum mire, etc...avansurile plus ceea ce nu se poate achita dupa nunta)?

La noi ar fi aprox jumatate din costurile totale previzionate ale nuntii. Cred ca asta se aplica in cazul oricarei nunti, cam 50% din total. In cazul nostru cred ca jumatate va insemna vreo 10000 de euro...

simonik_daniel
01.10.2010, 20:23:51
Ce mai faceti fetele?

Pai depinde cate pers o sa avem invitate:-?...........eu spre exemplu pt 200 pers am facut un calcul total de 400 mil.........eu sincer atat vreau sa cheltui nimic mai mult pt k dak nu iti stabilesti un buget de la inceput e posibil sa il respecti.......dar dak nu ai un buget limitat............poate sa te duca chiar si pana la 20.000 euro[-X[-X[-X si asa ceva nu vreau sa se intample in cazul meu......eu sunt mai realista avand in vedere zilele pe care le traim#-o#-o>:P

Kamela
04.10.2010, 07:58:47
Buna fetelor,
Ma alatur si eu miresicilor de 2012. Noi am avut cununia civila anul acesta, iar cea religioasa si marele party vor fi in 2012, fie in luna iulie fie in august, nu ne-am hotarat exact :D

Mara_Adr
09.10.2010, 13:27:49
Buna fetelor,
Ma alatur si eu miresicilor de 2012. Noi am avut cununia civila anul acesta, iar cea religioasa si marele party vor fi in 2012, fie in luna iulie fie in august, nu ne-am hotarat exact :D
Bine ai venit printre noi....spor la pregatiri si tie si tuturor celorlalte miresici. Observ ca avem o gasca chiar foarte mare..si asta ma bucura! La mai mare...:)

Lady_Anamaria
17.10.2010, 20:47:38
Buna fetelor. Ma gandeam si eu ca am luat-o cam devreme cu pregatirile, dar se pare ca nu e asa ;;)
Noi am inceput sa cautam restaurant la sf lui august pt anul viitor, dar evident ca nu am mai gasit nimic asa ca am luat pt 2012 restaurantul care ne-a placut, dar nu si data... deja a fost rezervat cu 2 ani inainte pt ambele sambete din august, ca in celelalte 2 e post :( asa ca am ales 28 iulie. Am dat avansul si la anul incepem sa discutam cu ei. Urmeaza formatia, speram pana in februarie sa decidem care si sa dam avans. Ca fotograf mi l-as dori de domnul Halip desi e un pic cam scump... sa vedem ce zice miresoiul, eu cred ca o sa fie de acord :D . Video inca nu ne-am gandit, dar pana in aprilie as vrea sa decidem si in privinta asta, sa fim siguri ca am ales ce ne-a placut , nu ce a ramas disponibil.
Va mai tin la curent cu pregatirile.
O nedumerire am si eu: putem vorbi despre orice la acest subiect?
Va pup si va doresc o seara placuta :*

Kamela
18.10.2010, 19:38:02
Buna fetelor. Ma gandeam si eu ca am luat-o cam devreme cu pregatirile, dar se pare ca nu e asa ;;)
Noi am inceput sa cautam restaurant la sf lui august pt anul viitor, dar evident ca nu am mai gasit nimic asa ca am luat pt 2012 restaurantul care ne-a placut, dar nu si data... deja a fost rezervat cu 2 ani inainte pt ambele sambete din august, ca in celelalte 2 e post :( asa ca am ales 28 iulie. Am dat avansul si la anul incepem sa discutam cu ei. Urmeaza formatia, speram pana in februarie sa decidem care si sa dam avans. Ca fotograf mi l-as dori de domnul Halip desi e un pic cam scump... sa vedem ce zice miresoiul, eu cred ca o sa fie de acord :D . Video inca nu ne-am gandit, dar pana in aprilie as vrea sa decidem si in privinta asta, sa fim siguri ca am ales ce ne-a placut , nu ce a ramas disponibil.
Va mai tin la curent cu pregatirile.
O nedumerire am si eu: putem vorbi despre orice la acest subiect?
Va pup si va doresc o seara placuta :*
felicitari pt ce ai facut pana acum si bafta in continuare pentru restul, desi pt noi (miresicile de 2012) este destul timp, mai bine sa luam ce ne place nu ceva ce a ramas disponibil, asa cum ai spus si u ;)
pana acum eu stiu ce fotograf vreau, trebuie doar sa mai vb cu el, de asemenea si locatia unde am vrea sa facem petrecerea (cand ajungem in tara luna viitoare vb si pt ea) cam atat momentan :)>-

Lady_Anamaria
18.10.2010, 20:11:42
Mult succes la cautari fetelor si sper sa gasiti si voi ceea ce va doriti ;-)
Noi eram la al cincilea restaurant si cand l-am vazut am stiut imediat ca e ceea ce ne dorim :x mie mi se facuse toata pielea buburuza si aveam o senzatie placuta fff greu de descris acum... :D ne-am uitat unul la altul si am zis "Asta e!"

Vera22
20.10.2010, 08:49:11
Buna dragele mele si bun venit noilor miresici...Eu am cam lipsit o perioada si vad ce ne-am inmultit nu gluma.. dar de acum ma apuc de pregatiri ...pe 14 noiembrie mergem sa inchiriem sala si sper sa gasim sala si data pe care ne-o dorim :)
Nu ne facem griji de nasi ca ii avem, nasica mea e miresica de 2011 (Ana_Elena)
Prin ianuarie-februarie poate facem rost si de formatie.
Mult spor in pregatiri la toate :*

Lady_Anamaria
20.10.2010, 11:04:28
Buna dragele mele si bun venit noilor miresici...Eu am cam lipsit o perioada si vad ce ne-am inmultit nu gluma.. dar de acum ma apuc de pregatiri ...pe 14 noiembrie mergem sa inchiriem sala si sper sa gasim sala si data pe care ne-o dorim :)

Buna dimineata fetele!
Vera iti tinem pumnii sa gasesti sala pt data care o vrei :grouphug:
Haideti fetelor la miresit

ana_elena
20.10.2010, 13:29:49

ce nasica nashpa ai tu...e de groaza serios!!!=))
in sfarsit ai mai intrat<:-P ce ma bucur!!!! eu deja ma chinui sa ma hotarasc la aranjamentele florale:) puup si spor la miresit fetelor

Lady_Anamaria
20.10.2010, 14:21:30
ce nasica nashpa ai tu...e de groaza serios!!!=))
in sfarsit ai mai intrat<:-P ce ma bucur!!!! eu deja ma chinui sa ma hotarasc la aranjamentele florale:) puup si spor la miresit fetelor

pune niste poze sau explica-ne ce anume ti-ar placea poate te ajutam si noi cu un sfat ;;)

ana_elena
20.10.2010, 14:42:16
am in pozele din linkul picassa poze cu sala...la aranjamente mi-am mai salvat si cateva poze..si pt ca am dat muuulti bani pe muzica, rochita&so on vreau sa fac un pic de economie la aranjamente...de aceea..am acolo o poza cu cate o gerbera in vaza..o singura gerbera si cu 3 fire de iarba..ma gandeam sa pun asa..si pe masa la baza cateva petale de trandafiri...iar la masa mirilor un aranjament pe centru din trandafiri albi, gerbere mov si un sfesnic:D...dat fiind culorile salii, care mie nu imi plac dar nu prea am ce face..vreau ca pe o masa sa fie gerbera alba, pe alta mov si pe alta visinie....si tot asa...scaunele vor fi imbracate tot asa in visiniu..dar detaliile le voi avea mov, un mov mai inchis..detalii de genul servetele marturii etc..si acum astept pareri...aa buchetul meu de mireasa e tot in semnatura cel facut doar din trandafiri alb, mov si roz:)

in pozele cu sala de pe linkul picassa masa e incarcata rau, dar eu nu o sa am nici o sticla de doi litri..maximul o sa fie 1 litru si atunci o sa arate un pic altfel...si o sa se vada gerbera mea..zic eu....

Lady_Anamaria
20.10.2010, 16:34:45
in pozele cu sala de pe linkul picassa masa e incarcata rau, dar eu nu o sa am nici o sticla de doi litri..maximul o sa fie 1 litru si atunci o sa arate un pic altfel...si o sa se vada gerbera mea..zic eu....

Buchetul ales de tine e superb, mie imi place. Sala, din cate vad in poze, e spatioasa, frumoasa si coloanele sunt mici (eu am o obsesie sa fie sala fara coloane). Te-ai gandit la varianta cu 3 gerbere in fiecare vaza? alb, mov si visiniu? si poate niste pietricele colorate in loc de petalele de trandafir...? poate mai vin si alte miresici cu idei... Daca incerci varianta cu cu 3 in vaza sa-mi zici si mie daca e o idee buna sau nu :))
Eu am mai vazut si alta varianta cu o singura floare: vaza tubulara mai inalta cat sa incapa toata floarea in interior cu sau fara apa colorata.
daca imi mai vine vreo idee iti spun ;)

disguise
20.10.2010, 16:43:33
buna fetelor! ma alatur si eu voua.
despre nunta ....inca nu am hotarat nimic...nici data nu e sigura... ne gandeam poate ca de la anu de prin iunie sa incepem:D e tarziu?

Lady_Anamaria
20.10.2010, 16:53:29
buna fetelor! ma alatur si eu voua.
despre nunta ....inca nu am hotarat nimic...nici data nu e sigura... ne gandeam poate ca de la anu de prin iunie sa incepem:D e tarziu?

Buna draguta! Bine ai venit printre noi.
Eu v-as sfatui sa va interesati de pe acum ce date sunt disponibile pt 2012 la restaurantele care va plac si zic asta din proprie experienta. Noi am fost la inceputul lui sept sa ne interesam tot pt 2012 si la restaurantul care ne-a placut deja erau rezervate sambetele din august, asa ca am ales 28 iulie. Deci ia-l pe miresoi de manuta si faceti o plimbare pe la restaurante pana nu e prea tarziu ;;)

disguise
20.10.2010, 16:57:35
Buna draguta! Bine ai venit printre noi.
Eu v-as sfatui sa va interesati de pe acum ce date sunt disponibile pt 2012 la restaurantele care va plac si zic asta din proprie experienta. Noi am fost la inceputul lui sept sa ne interesam tot pt 2012 si la restaurantul care ne-a placut deja erau rezervate sambetele din august, asa ca am ales 28 iulie. Deci ia-l pe miresoi de manuta si faceti o plimbare pe la restaurante pana nu e prea tarziu ;;)

adica te-ai interesat deja si erau ocupate sambetele...vai de mine....inseamna ca trebuie sa merg la targul de nunti din noiembrie :-s

MissSwan
20.10.2010, 17:00:32
adica te-ai interesat deja si erau ocupate sambetele...vai de mine....inseamna ca trebuie sa merg la targul de nunti din noiembrie :-s

August si sept intotdeauna se ocupa f repede. Dar vad ca tu vrei sa faci in iunie. Poti sa stai linistita. Nu e bataia asa mare pt iunie cum e pt august. Parerea mea e ca poti astepta pana la inceputul anului viitor. Mai ales ca Bucuresti are atat de multe localuri. Nu e ca intr-un oras mai mic unde posibilitatile sunt limitate si automat bataia pe restaurante e mai mare.

disguise
20.10.2010, 17:10:10
multumesc mult!
m-am mai linistit. daca este poate o sa fac o plimbare pe la targ... asa de testat piata:D

Lady_Anamaria
20.10.2010, 17:31:39
multumesc mult!
m-am mai linistit. daca este poate o sa fac o plimbare pe la targ... asa de testat piata:D

Bineinteles, nu putem compara Botosani cu Bucuresti, dar totusi n-ar stica sa intrebi pe la cateva restaurante daca au inceput sa se rezerve pt 2012... macar sa aveti o idee... miresicile din Bucuresti stiu mai bine cum merg treburile pe acolo
Oricum... mult succes cu pregatirile :* si te mai asteptam la miresit

happybride84
21.10.2010, 08:19:21
multumesc mult!

Salut, eu am nunta in 28.04.2012 si tin foarte la aceasta data. Oare e tarziu daca incep cu un an inainte, adica de prin aprilie sa caut sala? Avand in vedere ca am nunta in aprilie ma gandeam ca nu e asa inghesuiala in acea perioada si mai am timp. Pe de alta parte am nunta in resita (oras mic) unde sunt cam putine localuri. Mai ar fi si problema ca noi locuim in Timisoara si ne raman doar 2 weekenduri/luna cand suntem in Resita si putem vizita/viziona localuri...
Voi ce ziceti fetelo? Cand sa incep cu cautarile?

aaa, si inca ceva? stie cumva cineva daca in toamna asta este vreun targ de nunti in Timisoara?

mersi si spor la pregatit sau planuit ;))

Kamela
21.10.2010, 08:42:36
Salut, eu am nunta in 28.04.2012 si tin foarte la aceasta data. Oare e tarziu daca incep cu un an inainte, adica de prin aprilie sa caut sala? Avand in vedere ca am nunta in aprilie ma gandeam ca nu e asa inghesuiala in acea perioada si mai am timp. Pe de alta parte am nunta in resita (oras mic) unde sunt cam putine localuri. Mai ar fi si problema ca noi locuim in Timisoara si ne raman doar 2 weekenduri/luna cand suntem in Resita si putem vizita/viziona localuri...
Voi ce ziceti fetelo? Cand sa incep cu cautarile?

aaa, si inca ceva? stie cumva cineva daca in toamna asta este vreun targ de nunti in Timisoara?

mersi si spor la pregatit sau planuit ;))

Poti intra pe topicul miresicilor din Resita si te interesezi la ele cu cat timp inainte de nunta si-au inchiriat restaurantul si iti faci o idee. Daca vrei un anume restaurant eu zic sa te duci mai din timp sa fii sigura ca nu-l i-a nimeni ;))
bafta !!!<:-P

ana_elena
21.10.2010, 09:54:55
Buchetul ales de tine e superb, mie imi place. Sala, din cate vad in poze, e spatioasa, frumoasa si coloanele sunt mici (eu am o obsesie sa fie sala fara coloane). Te-ai gandit la varianta cu 3 gerbere in fiecare vaza? alb, mov si visiniu? si poate niste pietricele colorate in loc de petalele de trandafir...? poate mai vin si alte miresici cu idei... Daca incerci varianta cu cu 3 in vaza sa-mi zici si mie daca e o idee buna sau nu :))
Eu am mai vazut si alta varianta cu o singura floare: vaza tubulara mai inalta cat sa incapa toata floarea in interior cu sau fara apa colorata.
daca imi mai vine vreo idee iti spun ;)
ms mult pt idei...m-am gandit la ideea de 3 gerbere in vaza...dar nu stiu cum ar arata...una parca o face mai speciala:)) in orice caz..o sa-mi achizitionez 3 gerbere si o sa ma joc cu ele sa vad cum arata:)....in vaza vreau bilute din acelea colorate pt flori...o sa ma gandesc ce culori...iar pe masa, la baza vazei m-am gandit sa pun petale de trandafir ca sa fiu in ton, avand in vedere ca buchetul meu e tot trandafiri, iar aranjamentul de pe masa mirilor e din trandafiri si gerbere...printre petalele alea ma gandeam să „scap” ceva gen perlute, cristale..sau si unele si altele...spre exemplu rochita mea de mireasa o sa fie full de cristale si perlute si nu arata rau combinatia , dati zoom ca sa vedeti corsetul : http://www.maggiesottero.com/dress.aspx?keywordText=cambria+marie&keywordType=any&page=0&pageSize=15&style=A3277
va multumesc tare mult si mai astept idei:)

mi-a mai venit o idee...5 gerbere in vaza fara nimic altceva si stranse...:
http://idamela.webs.com/apps/photos/photo?photoid=90455409

aviz vero (uite cum arata mariuca pe mov)

Nicoleta_S
21.10.2010, 10:55:12
Buna viitoarelor miresici!

ma alatur si eu voua, eu voi avea nunta pe 30.06.2012 (dupa lungi discutii cu iubi meu pt ca eu vroiam in aug iar el a avut sustinerea alor mei si m-a faultat :) ).
va spun ca n-am contractat nimic pana acum doar am vizitat vreo 10 restaurante.
noi ne dorim f tare o nunta la cort dar ne-am lovit de niste preturi nesimtite pot spune...
am primit o singura oferta "super" si ne-am gandit sa colindam si pe la restaurante, ca o a doua varianta.
in rest, m-am tot uitat la rochite, deja stiu cum va fi, am cautat si foto (in mare l-am ales), ne-am hotarat ca vrem formatie si am ales-o si pe aceea. acum ramane sa strangem ceva banuti iar pana in martie 2011 sa dam avansul formatiei, fotografului,pt ca e unul destul de cautat si sa nu-l pierdem si localului sau cortului, depinde la ce varianta vom opta in final.

va pup si spor la pragatiri tuturor!

Cristina888
21.10.2010, 17:11:47
Buna fetelor. Se pare ca voi fi si eu o miresica de 2012. Nu am stabilit inca data exacta, dar ne-ar placea sa fie la inceputul lui septembrie. Deocamdata tatonam terenul in ceea ce priveste optiunile de restaurant ( nu ne asteptam sa fie atat de scump, pentru ca noi nu prea am fost la nunti recent si eram putin rupti de preturile care exista pe piata ), dar cu siguranta vom gasi un restaurant care sa fie pe gustul nostru din toate punctele de vedere. In rest, cred ca avem timp mai mult decat suficient sa punem la punct toate celelalte detalii, odata ce vom avea restaurant rezervat.

Voi v-ati luat deja restaurant?

Buna Nicoleta,

Eu am primit o oferta destul de draguta de la infoturism (green garden ) referitor la nunta la cort, daca ai in jur de 150 de invitati. Locatia este foarte frumoasa. Le poti trimite un mail solicitand informatii exacte si ei iti vor trimite tot ce vrei sa stii. Urmeaza sa mergem si noi sa vedem cum arata pentru ca din poze ni s-a parut extrem de frumos si elegant.

ma alatur si eu voua, eu voi avea nunta pe 30.06.2012 (dupa lungi discutii cu iubi meu pt ca eu vroiam in aug iar el a avut sustinerea alor mei si m-a faultat :) ).
noi ne dorim f tare o nunta la cort dar ne-am lovit de niste preturi nesimtite pot spune...
am primit o singura oferta "super" si ne-am gandit sa colindam si pe la restaurante, ca o a doua varianta.
in rest, m-am tot uitat la rochite, deja stiu cum va fi, am cautat si foto (in mare l-am ales), ne-am hotarat ca vrem formatie si am ales-o si pe aceea. acum ramane sa strangem ceva banuti iar pana in martie 2011 sa dam avansul formatiei, fotografului,pt ca e unul destul de cautat si sa nu-l pierdem si localului sau cortului, depinde la ce varianta vom opta in final.

Nicoleta_S
21.10.2010, 21:03:00
Buna Nicoleta,

Eu am primit o oferta destul de draguta de la infoturism (green garden ) referitor la nunta la cort, daca ai in jur de 150 de invitati. Locatia este foarte frumoasa. Le poti trimite un mail solicitand informatii exacte si ei iti vor trimite tot ce vrei sa stii. Urmeaza sa mergem si noi sa vedem cum arata pentru ca din poze ni s-a parut extrem de frumos si elegant.

buna si mersi de raspuns.
am vizitat site-ul lor dar din pacate am in jur de 100-120 de pers, ceea ce presupe ca treb sa platesc chiria pe cort...
cea mai avantajoasa oferta am primit-o de la I DO W.

pupici!

Vera22
22.10.2010, 08:24:17
mi-a mai venit o idee...5 gerbere in vaza fara nimic altceva si stranse...:
http://idamela.webs.com/apps/photos/photo?photoid=90455409

aviz vero (uite cum arata mariuca pe mov)

Foarte interesant..imi place si e f faina ideea cu 5 gerbere, 4 albe si una mov...stiu ca adori movul :*

Kamela
22.10.2010, 08:37:24

Bine ai venit Nicoleta :*
Imi place ideea cu nunta la cort, dar am ales sa fie la munte pentru ca amandoi iubim muntele.
Spor la pregatit si sa ne tii la curent cu noutatile <:-P

Kamela
22.10.2010, 08:39:07
Buna fetelor. Se pare ca voi fi si eu o miresica de 2012. Nu am stabilit inca data exacta, dar ne-ar placea sa fie la inceputul lui septembrie. Deocamdata tatonam terenul in ceea ce priveste optiunile de restaurant ( nu ne asteptam sa fie atat de scump, pentru ca noi nu prea am fost la nunti recent si eram putin rupti de preturile care exista pe piata ), dar cu siguranta vom gasi un restaurant care sa fie pe gustul nostru din toate punctele de vedere. In rest, cred ca avem timp mai mult decat suficient sa punem la punct toate celelalte detalii, odata ce vom avea restaurant rezervat.

Voi v-ati luat deja restaurant?

Bine ai venit Cristina :*
Noi ne-am gandit la ce restaurant ne dorim, dar numai luna viitoare o sa vb pentru el ca momentan nu suntem in tara.
Spor la pregatiri ;;)<:-P

Nicoleta_S
22.10.2010, 13:47:07
Bine ai venit Nicoleta :*
Imi place ideea cu nunta la cort, dar am ales sa fie la munte pentru ca amandoi iubim muntele.
Spor la pregatit si sa ne tii la curent cu noutatile <:-P

super!!!
asa ne-am fi dorit si noi, ca si noi suntem innebuniti dupa munte dar e destul de dificil sa ma car cu 100 de invitati dupa mine pana acolo...poate dc eram mai in apropiere... ma riscam si puneam un cort pe o pajiste =P~ dar asa....

apropos fetelor, voi cd va duceti sa va interesati de diferite chestii pt nunta, nu va intreaba respectivii cand aveti nunta? si cd le raspundeti ca in 2012 nu se uita chioras la voi?
noi deja, la restaurantele la care mergem sa le vedem, le spunem ca pt la anul...:">

Kamela
22.10.2010, 18:16:16
apropos fetelor, voi cd va duceti sa va interesati de diferite chestii pt nunta, nu va intreaba respectivii cand aveti nunta? si cd le raspundeti ca in 2012 nu se uita chioras la voi?
noi deja, la restaurantele la care mergem sa le vedem, le spunem ca pt la anul...:">

Buna,
Observ ca tu esti din Bucuresti, oras mare, cereri multe, nu ma asteptam sa se uite cineva chioras pt ca te interesezi de pe acum de nunta, o fi putin prea devreme dupa ei :-Bdar na, tinand cont ca unii care au nunta in 2011 se intereseaza si cu vreo 5 -6 luni inainte poate fi si asta un motiv :O
Din punctul meu de vedere, sa se uite cum vor, pe mine daca ma intereseaza ceva i-au, intreb, chiar daca dupa unii e devreme :>

MissSwan
22.10.2010, 18:23:17
Buna,
Observ ca tu esti din Bucuresti, oras mare, cereri multe, nu ma asteptam sa se uite cineva chioras pt ca te interesezi de pe acum de nunta, o fi putin prea devreme dupa ei :-Bdar na, tinand cont ca unii care au nunta in 2011 se intereseaza si cu vreo 5 -6 luni inainte poate fi si asta un motiv :O
Din punctul meu de vedere, sa se uite cum vor, pe mine daca ma intereseaza ceva i-au, intreb, chiar daca dupa unii e devreme :>

Din contra, cu cat e orasul mai mare cu atat cererea din timp este mai mica pt ca localurile sunt f multe. Intr-un oras mic se rezerva restaurantele si cu 2 ani inainte pt ca oferta este mica. In schimb in Bucuresti n-o sa gasesti un restaurant complet rezervat pt august (de ex) cu 2 ani inainte datorita ofertei mari. De-aia nici patronii restaurantelor nu se obosesc sa faca rezervari sau contracte pe mai mult de un an - max un an jumate in avans.

Kamela
22.10.2010, 18:26:45
Din contra, cu cat e orasul mai mare cu atat cererea din timp este mai mica pt ca localurile sunt f multe. Intr-un oras mic se rezerva restaurantele si cu 2 ani inainte pt ca oferta este mica. In schimb in Bucuresti n-o sa gasesti un restaurant complet rezervat pt august (de ex) cu 2 ani inainte datorita ofertei mari. De-aia nici patronii restaurantelor nu se obosesc sa faca rezervari sau contracte pe mai mult de un an - max un an jumate in avans.

Asa o fi ;;) dar daca iti doresti un anume restaurant (traind intr-un oras mare ok cu locatii multe) stai sa astepti ceva timp ca stii ca nu o sa se ocupe pt ca sunt multe restaurante??? o:-) In fine, u cum stai cu pregatirile? :* Vad ca nici u nu esti in tara.

MissSwan
22.10.2010, 18:35:28
Asa o fi ;;) dar daca iti doresti un anume restaurant (traind intr-un oras mare ok cu locatii multe) stai sa astepti ceva timp ca stii ca nu o sa se ocupe pt ca sunt multe restaurante??? o:-) In fine, u cum stai cu pregatirile? :*

Pai te duci din timp, dar pt Buc din timp inseamna un an jumate (in sensul ca daca pe tine te trimit acasa patronii cand vii pt o data cu 2 ani inainte, ii vor trimite acasa si pe ceilalti, deci n-are cum sa se ocupe). De ex, eu vreau in mai 2012, n-are rost sa ma duc de acum pt ca nu ma baga nimeni in seama. O sa ma duc in primele luni ale lui 2011. Cine vrea neaparat un anumit restaurant si o anumita data pt 2012, se duce la inceputul lui ianuarie 2011 (mai devreme nici nu te accepta) si rezerva. Si a rezolvat problema.
Eu deocamdata sunt doar in stadiul alegerilor. Sg chestie pe care o stiu sigur este biserica (la care nu e graba) si faptul ca vreau in mai (dar data precisa nu e batuta in cuie). Am redus si lista de restaurante la cateva care se potrivesc cu ce imi doresc eu. Cel mai probabil ma voi duce in aprilie (eu nu sunt in tara) sa vad ofertele exacte si salile pe viu si sa iau o decizie definitiva.

Kamela
22.10.2010, 19:23:17
Pai te duci din timp, dar pt Buc din timp inseamna un an jumate (in sensul ca daca pe tine te trimit acasa patronii cand vii pt o data cu 2 ani inainte, ii vor trimite acasa si pe ceilalti, deci n-are cum sa se ocupe). De ex, eu vreau in mai 2012, n-are rost sa ma duc de acum pt ca nu ma baga nimeni in seama. O sa ma duc in primele luni ale lui 2011. Cine vrea neaparat un anumit restaurant si o anumita data pt 2012, se duce la inceputul lui ianuarie 2011 (mai devreme nici nu te accepta) si rezerva. Si a rezolvat problema.
Eu deocamdata sunt doar in stadiul alegerilor. Sg chestie pe care o stiu sigur este biserica (la care nu e graba) si faptul ca vreau in mai (dar data precisa nu e batuta in cuie). Am redus si lista de restaurante la cateva care se potrivesc cu ce imi doresc eu. Cel mai probabil ma voi duce in aprilie (eu nu sunt in tara) sa vad ofertele exacte si salile pe viu si sa iau o decizie definitiva.

Nici eu nu sunt in tara, o sa mergem la sfarsitul lunii viitore si o sa vb atunci de restaurant (pana la anu in vara nu cred ca mai ajungem). Pt biserica cam cu cat timp inainte se vb, adik jumatate de an sau ? Presupun ca pot sa vb si la anu in vara nu?

Off topic: Am observat ca esti moderator, crezi ca e prea devreme sa facem un off topic pt miresicile de 2012? :*

MissSwan
22.10.2010, 19:29:37
Nici eu nu sunt in tara, o sa mergem la sfarsitul lunii viitore si o sa vb atunci de restaurant (pana la anu in vara nu cred ca mai ajungem). Pt biserica cam cu cat timp inainte se vb, adik jumatate de an sau ? Presupun ca pot sa vb si la anu in vara nu?

Off topic: Am observat ca esti moderator, crezi ca e prea devreme sa facem un off topic pt miresicile de 2012? :*

Da, pt biserica e ok daca vbesti la vara. Avand in vedere ca sunt f multe intervale care pot fi rezervate in aceeasi zi, e si mai usor decat la restaurant. Doar daca nu tii neaparat la un anumit interval orar sau e o biserica f populara. Altfel, cred ca e super ok la vara.

Eu zic ca e cam devreme pt off-topic. Hai sa mai asteptam pana la anul. :D

happybride84
26.10.2010, 07:48:30
ei..si una si alta...tot erau pe aici discutii privind rezervarea restaurantelor...din propria experienta, orasele mari au mai multe oferte si se mai poate intarzia, orasele mici, au 2-3 restaurante, din care probabil doar 1 este cel mai ok..si atunci e bataie pe el..deci fetele care au nunta intr-un oras mai mic este cazul sa mearga de pe acum sa rezerve pentru ca nu e prea devreme cu siguranta..si noi tot cam pe vremea asta anul trecut (2009) am rezervat pentru 9 iulie 2011, in conditiile in care am vrut 16 iulie dar nu am gasit data disponibila...iar august era tot ocupat

Deci se pare ca ar cam fi cazul sa merg sa-mi fac rezervare la sala avand nunta pe 28.04.2012...Mai ales ca am de ales dintr-un "fabulos" total de DOUA restaurante =))=))
Asa ca...e hotarat..peste 2 weekenduri ma prezint la restaurant...
Restul miresicilor de 2012 cum stati cu sala? Ati rezervat, mai asteptati...?

Kamela
26.10.2010, 19:20:16
devreme pentru off topic?? noi l-am inaugurat in ianuarie 2009..bine eu am intrat in septembrie sau octombrie ca pe atunci am fost ceruta..dar off -topicul exista din ianuarie 2009...deci as putea spune ca sunteti in urma:)) la vremea asta aveam deja vreo 70 pagini scrise:))

daca asa spune sefu :-$ in ianuarie deci.. <:-P

am stabilit data nuntii, nu e chiar batuta in cuie, eh dar luna sigur va fi iulie, deci 21.07.2012 :*

Bluedress
28.10.2010, 16:16:42
Buna,

Eu am sala deja si am inceput sa fac cercetari pe net la capitolul: decorare sala. Din cate am observat se prefera satinul (nu e ceea ce imi doresc) si aranjamentele din pene (nu sunt pe gustul meu).

Nu am gasit insa o firma de decoratiuni de nunta care sa foloseasca fetzele de masa din bumbac si flori de genul margarete, flori de cires etc (firma sa fie din zona Ardealului). Stiti voi ceva?

Mersi

happybride84
29.10.2010, 08:31:30
Buna,

Eu am sala deja si am inceput sa fac cercetari pe net la capitolul: decorare sala. Din cate am observat se prefera satinul (nu e ceea ce imi doresc) si aranjamentele din pene (nu sunt pe gustul meu).

Nu am gasit insa o firma de decoratiuni de nunta care sa foloseasca fetzele de masa din bumbac si flori de genul margarete, flori de cires etc (firma sa fie din zona Ardealului). Stiti voi ceva?

Mersi

La capitolul fetze de masa din bumbac nu am gasit nimic dar chiar zilele trecute cautand pr googlre dupa decoratiuni de nunta am gasit o firma care foloseste margarete, liliac, zambile, etc...nu mai tin minte site-ul dar mai caut si iti dau linkul...sau eventual da un search pe google..:)

Daca tot veni vorba de decoratiuni...ce parere aveti de decorarea salii doar in alb, eventual la flori ceva culoare?

Nicoleta_S
29.10.2010, 12:00:50
Fetelor....am facut prima achizitie pt marele eveniment: setul de tort! :))
e minunat, l-am luat de la o fosta miresici de aici si nu ne mai saturam uitandu-ne la el... :d
voi cu ce va mai laudati?

monicutzzz
29.10.2010, 12:10:51
Buna tuturor!

si eu sunt tot o miresica de 2012 , imi pare bine sa va cunosc ! :-*

happybride84
29.10.2010, 13:55:00
Buna tuturor!

si eu sunt tot o miresica de 2012 , imi pare bine sa va cunosc ! :-*

Bine ai venit :)
Tu te-ai apucat de pregatiri pentru ziua cea mare?

monicutzzz
01.11.2010, 08:18:14
Bine ai venit :)
Tu te-ai apucat de pregatiri pentru ziua cea mare?
Multumesc! Inca nu, vrem sa mergem week-end-ul asta la targul din piata constitutiei sa ne facem o idee.

Kamela
01.11.2010, 08:22:34
Multumesc! Inca nu, vrem sa mergem week-end-ul asta la targul din piata constitutiei sa ne facem o idee.
Bine ai venit >:D<
te asteptam cu vesti de la targ :)>-

isabellrxndr
01.11.2010, 09:50:49
Buna,

Mersi
Nu trebuie sa optezi pentru ceva doar ca e la moda. Fa-le pe toate pe placul vostru si astfel incat sa va reprezinte >:D<
Cat despre huse, au inceput sa se introduca si husele din brocart care dupa parerea mea sunt foooarte frumoase:x este un fel de damasc :-?

Nicoleta_S
01.11.2010, 10:12:41
:) si eu voi merge week viitor la targ....
abia astept! :d

Cristina888
01.11.2010, 14:19:29
Sa inteleg ca vor fi destule miresici de 2012 prezente la targul de weekend-ul acesta...ma bucur sa aud asta, pentru ca toata lumea imi spune ca este prea devreme sa incep cautarile, ca mai este destul timp pentru toate si deja aveam impresia ca exagerez :)
In alta ordine de idei, voi la ce fel de muzica v-ati gandit pentru nunta....formatie sau dj? Eu as opta pentru formatie, insa tot ce am vazut sa fie pe placul meu au tarife destul de mari. De exemplu, formatia VIS din Pitesti este exact ce mi-as dori, dar cu un tarif ce depaseste bugetul meu :(

Nicoleta_S
01.11.2010, 14:40:50
eu stiu sigur ca vreau formatie.
am deja 2 formatii, cunostinte cu tatal meu (sper sa fie un pic mai ok la pret, una din ele, pt la anul a cerut 37 mil dar canta de la 12 ziua pana a doua zi dimineata).
sunt de parere ca o formatie face mai multa atmosfera decat un dj, insa un dj are o gama mai diversificata de muzica pe care o formatie nu ti-o poate reda...
bile albe si bile negre pt ambele. :)
nu stiu dc e vreo miresica din Bacau pt ca am vazut pe net formatia Nostalgy care canta de "sta mata in coada" insa am auzit ca cer vreo 3.000 euro si voriam cateva detalii, daca asta o fi pretul real... dar este formatie in adevaratul sens al cuvantului: cu nai, tanbal, 2 viori, etc... nu cum sunt astia mai "moderni" de fac totul din orga.
cu toate astea mi se pare cam multicel pt cateva ore de muzica buna...

MissSwan
02.11.2010, 12:24:55
Eu vreau clar DJ. Muzica populara va fi putina iar ce vreau eu nu vor sti ei sa cante, in nici un caz la fel ca originalul. :D

happybride84
02.11.2010, 14:30:16
Daca ar fi sa tin cont doar de ce vreau eu, as lua o formatie care sa cante cover-uri...\:D/
Dar stiu ca multi ar fi nemultumiti si ca "trebuie si populara la nunta"..
Asa ca solutia de compromis ar fi formatie de cover-uri si populara la statie...insa nici nu vreau sa ma gandesc la ce pret ar ajunge...
Asa ca in final voi avea probabil DJ...:rockon:

Vera22
03.11.2010, 15:24:29
Buna dragele mele, observ ca vorbiti de muzica eu una categoric vreau formatie...
In sfarsit am inchiriat si noi restaurantul (28 iulie 2012). Am avut mici probleme k nu am mai gasit data pe care o voiam (si nici prea multe oportunitati), dar sper sa fie ok si 28 iulie.
De acum ne pregatim sa alegem formatia.

Spor in tot ce faceti! :*

happybride84
04.11.2010, 09:11:53
pt iulie-august 2012 nu ai mai gasit data dorita? :-s
Fetelor, iar ma faceti sa intru in stress...eu vreau neaparat 28.04.2012 si inca nu am vazut nici o sala....:(
Multe obtiuni nu am, fiind oras mic..2-3localuri, din care doar 2 intra in discutie pt mine..
Gata..m-ati convins definitiv...sambata am plecat la Resita si direct la local...prefer sa-mi spuna cei de acolo ca am venit prea repede si inca nu fac rezervri pe 2012 decat sa aud ca "data mea" e deja rezervata de altii...

ana_elena
04.11.2010, 09:35:09
chiar te rog sa faci asa, e mai bine pt tine...mai degreaba sa iti zica ca e prea devreme decat sa nu mai ai data dorita...si insista oricum macar sa faci o rezervare, dar sincer nu cred ca e prea devreme, gandeste-te ca pt finuta mea nu a mai fost nici o data in august, nici 1 septembrie..pun pariu ca pana luna viitoare se ocupa si tot iulie...tu ai noroc cred eu ca e aprilie, dar tot trebuie sa fii precauta

laura_b22
04.11.2010, 09:47:39
Neata miresici,m-ati speriat si pe mine cu data 8-|.Si eu ajung acasa peste 2 saptamani si sper sa am timp sa trec pe la restaurante,cu toate ca stau doar o zi.Offf....ce greu e...mie imi zice miresoiul ca sunt nebuna ca ma agit cu 2 ani inainte,insa acum imi dau seama ca nu are dreptate.:)
V-am pupacit si sa aveti o zi minunata!

Sucitoffifee
04.11.2010, 12:12:29
Buna fetelor!

Si eu sunt o miresica de 2012 :)) si desi toata lumea imi spune ca ma agit prea devreme, as vrea sa am lucrurile puse la punct din timp...
Deja am stabilit data, 30 iunie 2012, am dat avans la formatie si acum cautam un restaurant care sa ne dea senzatia ca este cel mai potrivit.
Referitor la formatie...pe noi ne costa aprox 100 mil, nu stiu daca este un pret mic sau mare, dar de cand i-am auzit prima data am zis ca nu pot sa-mi fac nunta fara ei :) Am fost si la o nunta sa-i vedem live si sunt foarte foarte foarte tari!
O sa merg in weekend la targul de nunti sa-mi fac o idee...

Va pup si tinem legatura
Alina

Nicoleta_S
04.11.2010, 12:46:38
Deja am stabilit data, 30 iunie 2012,

:) si eu tot 30 iunie vreau!!!
tu la ce local ai vrea?

Sucitoffifee
04.11.2010, 12:56:40

Si eu tot pe 30 iunie 2012 o sa am nunta :) Spor la pregatiri!

Sucitoffifee
04.11.2010, 12:58:22
:) si eu tot 30 iunie vreau!!!
tu la ce local ai vrea?

Foarte tare...ne-am scris una alteia =))

Nu am reusit sa vedem decat unul...Fleur de Lys...este superb, dar are ringul micutz dupa parerea noastra...

ana_elena
04.11.2010, 13:12:13
Buna fetelor!

Si eu sunt o miresica de 2012 :)) si desi toata lumea imi spune ca ma agit prea devreme, as vrea sa am lucrurile puse la punct din timp...
Deja am stabilit data, 30 iunie 2012, am dat avans la formatie si acum cautam un restaurant care sa ne dea senzatia ca este cel mai potrivit.
Referitor la formatie...pe noi ne costa aprox 100 mil, nu stiu daca este un pret mic sau mare, dar de cand i-am auzit prima data am zis ca nu pot sa-mi fac nunta fara ei :) Am fost si la o nunta sa-i vedem live si sunt foarte foarte foarte tari!
O sa merg in weekend la targul de nunti sa-mi fac o idee...

Va pup si tinem legatura
Alina
felicitari pentru formatie...daca faci nunta in bucuresti sunt numeroase sali f dragute..trebuie doar sa iti iei inima in dinti si cheful sa mergi sa le vezi
in legatura cu pretul formatiei, probabil sunt f ok asa ca felicitari, imi spui si mie numele formatiei? in general e un pret mare cred, preturile pt formatii incep de la 1000 de euro si ajung la cat vreti voi...eu nu ma pot pronunta pt ca eu dau pe formatie mai mult de 100 milioane

Sucitoffifee
04.11.2010, 13:42:35
imi spui si mie numele formatiei?

Se numesc Sentimentalii si sunt din Focsani :) Sunt 4 tineri foarte talentati si care au studii de specialitate...in plus, au un stil sa nu lase nuntasii sa se aseze la mese, ceea ce-mi place maxim!

Legat de restaurante...voi ce ati mai vizionat? Eu mi-as dori o locatie pt aprox 160 pers, dar care sa aiba un ring mare, sa putem dansa pana ne rupem pantofii :D

ana_elena
04.11.2010, 13:49:34
wow...ce le zice fatuca aia...iar baiatul...cred ca in sfarsit am vazut melodia „ce seara minunata” cantata ca lumea...felicitari! si imi place ca fata antreneaza atmosfera imi place mult ca sta in mijloc. felicitari inca o data! eu nu am fost la restaurante in bucuresti pt ca eu fac nunta in husi...

Sucitoffifee
04.11.2010, 15:14:21
wow...ce le zice fatuca aia...iar baiatul...

Diana este o scumpa! Si este sufletul petrecerii :))

Ma bucur ca iti plac...eu sunt topita dupa ei...cred ca merita fiecare leu :)

Sucitoffifee
05.11.2010, 17:47:38
fetelor, ati reusit sa ajungeti la targ? eu o sa merg maine si sper sa impartasim impresii...am inteles ca este plin de oferte de locatii, ceea ce e foarte ok pt mine caci asta imi caut acum :)

despre retaurantul "La Gil" stiti sa-mi spuneti ceva? mi-au trimis o oferta de meniu fff interesanta si fff all inclusive =)) daca intelegeti ce vreau sa spun...si o sa merg si la o discutie cu ei.

va pup
alina

madalinapol
07.11.2010, 18:24:20
Nu stiu dak s-a mai scris sau nu,dar vreau sa va ajut sa va planificati data din timp si sa nu aveti suprize mai tarziu :P!
NU SE FAC NUNTI IN ANUL 2012!!

In toate zilele de post de peste an
In zilele praznicelor imparatesti si in ajunul lor
In saptamana lasatului sec de carne (20 februarie - 26 februarie 2012)
In Postul Sfintelor Pasti (27februarie - 14 aprilie 2012)
In Saptamana Luminata (15 aprilie - 30 aprilie 2012)
In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel (11 iunie - 28 iunie 2012)
In Postul Adormirii Maicii Domnului (1-14 august)
In Postul Nasterii Domnului (14 noiembrie - 24 decembrie)
De la Nasterea Domnului pana la Botezul Domnului (25 decembrie - 6 ianuarie)

MissSwan
07.11.2010, 18:36:22
Nu stiu dak s-a mai scris sau nu,dar vreau sa va ajut sa va planificati data din timp si sa nu aveti suprize mai tarziu :P!
NU SE FAC NUNTI IN ANUL 2012!!

In toate zilele de post de peste an
In zilele praznicelor imparatesti si in ajunul lor
In saptamana lasatului sec de carne (20 februarie - 26 februarie 2012)
In Postul Sfintelor Pasti (27februarie - 14 aprilie 2012)
In Saptamana Luminata (15 aprilie - 30 aprilie 2011)
In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel (11 iunie - 28 iunie 2011)
In Postul Adormirii Maicii Domnului (1-14 august)
In Postul Nasterii Domnului (14 noiembrie - 24 decembrie)
De la Nasterea Domnului pana la Botezul Domnului (25 decembrie - 6 ianuarie)

E o greseala acolo.

In Saptamana Luminata (16 aprilie - 21 aprilie 2012)

madalinapol
07.11.2010, 18:55:10
E o greseala acolo.

In Saptamana Luminata (16 aprilie - 21 aprilie 2012)

eu am scris din calendar :)>- Pastele cade pe 15 aprilie

MissSwan
07.11.2010, 19:09:57
eu am scris din calendar :)>- Pastele cade pe 15 aprilie

Da, pai si eu tot din calendar am scris. In primul rand sapt luminata nu poate dura 2 sapt. Deci e f logic sa fie de pe 16 pe 21.
http://calendarortodox2012.crez.ro/

Nicoleta_S
07.11.2010, 19:28:15
Buna fetelor!

am fost si noi ieri la targ.... f interesant mai ales pt cei care nu au inca locatie aleasa insa un punct slab: primului care ne-a abordat si i-am zis ca vrem pt 2012 ne-a zambit si ne-a zis ca e un pic devreme ca toate ofertele sunt pt 2011 asa ca la restul le-am zis ca ne-ar interesa pt sept 2011 si am primit o groaza de oferte.
azi, toata ziua am stat si am triat ofertele, majoritatea au discout-uri pt contractarea in perioada targului, si preturi un pic mai micute decat ce gasesti p esite-uri, noua asa ni s-au parut.
am si ales cateva locatii pe care sa mergem sa le vedem.

voi? n-a mai fost nimeni?
aaa, si inca un lucru important, pretul biletului a fost 20 de lei de pers, insa am primit invitatie pt intratea gratuita la targul din martie :)

Sucitoffifee
07.11.2010, 19:39:06
Buna fetelor!

am fost si noi ieri la targ.... f interesant mai ales pt cei care nu au inca locatie aleasa insa un punct slab: primului care ne-a abordat si i-am zis ca vrem pt 2012 ne-a zambit si ne-a zis ca e un pic devreme ca toate ofertele sunt pt 2011 asa ca la restul le-am zis ca ne-ar interesa pt sept 2011 si am primit o groaza de oferte.
azi, toata ziua am stat si am triat ofertele, majoritatea au discout-uri pt contractarea in perioada targului, si preturi un pic mai micute decat ce gasesti p esite-uri, noua asa ni s-au parut.
am si ales cateva locatii pe care sa mergem sa le vedem.

voi? n-a mai fost nimeni?
aaa, si inca un lucru important, pretul biletului a fost 20 de lei de pers, insa am primit invitatie pt intratea gratuita la targul din martie :)

In sfarsit...a mai fost cineva la targ :))

Sunt cam de aceeasi parere cu tine...insa eu am zis absolut la toata lumea ca vrem in 2012 :) ce-i drept se vedeau ca zambesc tamp asa...insa chiar nu mi-a pasat!
Clar a fost un targ mai mult axat pe locatii, rochite mai deloc...verighete doar 2 standuri...am plecat destul de dezamagita si cu un brat mare de oferte de locatii :))

Ce locatii ti-au atras atentia? :)

happybride84
08.11.2010, 08:37:49
Buna dimineata, fetelor!!!!
Mi-am gasit restaurant!!!!! \:D/ Imi place foarte mult...se afla in incinta unui strand, in fata salii este amenajat un lac cu nuferi, multe flori, afara, iarba , verdeata...supe. Sunt amplasata niste bancute pe marginea lacului unde cred ca se vor putea face poze superbe..mai ales seara...
Am avut noroc sa gasim si data pe care am vrut-o..
Spre surprinderea mea la niciunul dintre localurile la care am fost nu ne-a zis nimeni ca ar fi prea devreme...din contra, toti ne-au intrebat speriati pt cand vrem si cand am spus 2012 rasuflat usurati pt ca 2011 este plin....

Peste 2 sapt mergem sa facem contractul...o sa fac niste poze si vi le trimit...

Vera22
08.11.2010, 08:45:41
Buna dimineata, fetelor!!!!
Mi-am gasit restaurant!!!!! \:D/ Imi place foarte mult...se afla in incinta unui strand, in fata salii este amenajat un lac cu nuferi, multe flori, afara, iarba , verdeata...supe. Sunt amplasata niste bancute pe marginea lacului unde cred ca se vor putea face poze superbe..mai ales seara...
Am avut noroc sa gasim si data pe care am vrut-o..
Spre surprinderea mea la niciunul dintre localurile la care am fost nu ne-a zis nimeni ca ar fi prea devreme...din contra, toti ne-au intrebat speriati pt cand vrem si cand am spus 2012 rasuflat usurati pt ca 2011 este plin....

Peste 2 sapt mergem sa facem contractul...o sa fac niste poze si vi le trimit...

Buna dimineata!!!
Esti o norocoasa eu nu mi-am gasit data care o voiam si a trebuit sa-mi schimb data pt ca nu vreau alt restaurant decat acela pe care l-am ales..Mult spor la pregatiri ;))

Nicoleta_S
08.11.2010, 11:03:33
Ce locatii ti-au atras atentia? :)

nu am facut inca un top, dar stiu ca ne-au atras atentia cateva si am zis ca o sa mergem sa le vedem, nu nu-mi vine acum nici un nume in minte.....

tie ti-a placut ceva?

aaa, ce ne-a mai placut foarte mult a fost un fotograf, era primul cum intrai, pe partea stanga, cu acel catalog in care mireasa era cu pusca in mana, mirele spanzurat, etc (sunt f sadica, se observa, nu? :)) ) dar si pretul pe masura...pleca de la 999 euro si ajungea la 1800 euro...

Sucitoffifee
08.11.2010, 21:21:41
nu am facut inca un top, dar stiu ca ne-au atras atentia cateva si am zis ca o sa mergem sa le vedem, nu nu-mi vine acum nici un nume in minte.....
tie ti-a placut ceva?

Hmmm sunt multe dragute si cu oferte ok de meniuri...sau cel putin la suprafata asa par...mi-a placut mult La Seratta cred ca se numeste...locatia lui Randi (Morandi), care insa este in afara Bucurestiului; la fel si locatia Ambasad'Or care este in Otopeni :(

Amada Ballroom arata dragutz si Casa Latina Ballroom...insa miercuri mergem "La Gil" sa vedem una alta si daca nu ne place, o sa ma apuc sa studiez in profunzime pliantele de la targ :)

Nicoleta_S
09.11.2010, 12:13:37
Hmmm sunt multe dragute si cu oferte ok de meniuri...sau cel putin la suprafata asa par...mi-a placut mult La Seratta cred ca se numeste...locatia lui Randi (Morandi), care insa este in afara Bucurestiului; la fel si locatia Ambasad'Or care este in Otopeni :(

Amada Ballroom arata dragutz si Casa Latina Ballroom...insa miercuri mergem "La Gil" sa vedem una alta si daca nu ne place, o sa ma apuc sa studiez in profunzime pliantele de la targ :)

da.... Seratta ne-a placut si noua, mai ales ca pun la dispozitie si 2 microbuze pt transportul invitatilor insa aveau inclus in pret doar varianta de amenajare de la trag, aia pe maroniu sau ce era.... dc vrei altceva ....faci ori cu firma lor ori cu alta firma.
si ambasad'or-ul ne-a atras atentia prin eleganta.....

uite, daca vad numele imi aduc aminte care erau dar altfel... 8-}

Roxynutza
09.11.2010, 23:41:15

Buna :)

Si noi tot pe 2 iunie 2012 vom avea nunta :)

Edit...tocmai am aflat ca nu se poate pe 02.06.2012 :((...asa ca inca nu suntem decisi...ori 28.04 ori 09.06...sa vedem si cum gasim liber la restaurant...

PS: maine sper sa am timp sa iau la puicat topicul asta...ca nu am citit inca toate paginili si vreau sa intru si eu in rand cu lumea :)

happybride84
10.11.2010, 12:06:55

Edit...tocmai am aflat ca nu se poate pe 02.06.2012 :((...asa ca inca nu suntem decisi...ori 28.04 ori 09.06...sa vedem si cum gasim liber la restaurant...

PS: maine sper sa am timp sa iau la puicat topicul asta...ca nu am citit inca toate paginili si vreau sa intru si eu in rand cu lumea :)

bine ai venit :)
daca va hotarati pt 28.04. o sa avem in aceeasi zi :)

Kamela
10.11.2010, 18:31:45

Imi pare rau ca nu ai gasit in data dorita liber restaurantul, :(:*

Roxynutza
10.11.2010, 20:14:00
Imi pare rau ca nu ai gasit in data dorita liber restaurantul, :(:*

nu din cauza restaurantului...este ajunul Rusaliilor...si nu se poate face nunta in ajunul praznicelor imparatesti ...asta e...

Kamela
11.11.2010, 08:21:30
nu din cauza restaurantului...este ajunul Rusaliilor...si nu se poate face nunta in ajunul praznicelor imparatesti ...asta e...
stiam ca nu se fac nunti intre 11 si 28 iunie :-\

MissSwan
11.11.2010, 14:42:52

Ala e postul Sf. Petru si Pavel. Alta poveste. La ortodocsi mai mult nu se pot face nunti, decat se pot. =))

Roxynutza
11.11.2010, 19:30:35

pai da, pt ca e post, insa mai sunt si alte cateva zile pe parcursul unui an, in care nu se fac nunti...pt ca se considera ca un bun crestin trebuie sa sarbatoreasca ziua sfantului/evenimentului respectiv si nu sa se veseleasca pt alte motive...asta ar fi explicatia bisericii pt zilele in afara postului in care nu se fac nunti...

uite un link http://calendarortodox2012.crez.ro/ unde spune exact care sunt zilele in care nu se fac nunti...si scrie acolo: in zilele praznicelor imparatesti si in ajunul lor...iar sarbatoarea Rusaliilor este considerata praznic imparatesc...

iar noi am zis, ca daca tot vrem sa facem nunta si sa ne cunuam religios, atunci sa facem lucrurile asa cum este bine si frumos nu numai in fata oamenilor ci si in fata lui Dumnezeu...asa simt eu ca e bine, iar iubi este de acord cu mine (el nu tine asa mult la chestiile religioase, insa nici el nu vrea sa umblam dupa dezlegare la episcopie si etc. pt ca nu ne preseaza nimic)

Roxynutza
11.11.2010, 19:34:29
Ala e postul Sf. Petru si Pavel. Alta poveste. La ortodocsi mai mult nu se pot face nunti, decat se pot. =))

parerea mea este ca sunt mult alte zile in care se pot face nunti, asa ca cel mai bine este sa pornim cu dreptul in viata de cuplu (in cea oficiala :) )...si cum noi nu suntem constransi de imprejurari ca sa facem nunta, atunci cred ca asa cum am asteptam 2 ani (pana in prezent, ca pana la nunta vor fi 3 jumate) mai putem astepta cateva saptamani...:)

MissSwan
11.11.2010, 19:49:51
parerea mea este ca sunt mult alte zile in care se pot face nunti, asa ca cel mai bine este sa pornim cu dreptul in viata de cuplu (in cea oficiala :) )...si cum noi nu suntem constransi de imprejurari ca sa facem nunta, atunci cred ca asa cum am asteptam 2 ani (pana in prezent, ca pana la nunta vor fi 3 jumate) mai putem astepta cateva saptamani...:)

Parerea ta si o respect. Insa nu sunt de acord. Nu cred ca Bisericile (Catolica, Protestante) care oficiaza nunti cand ortodocsii nu dau voie sunt mai putin crestine sau credincioase. Interdictiile astea tin strict de Biserica Ortodoxa nu de crestinism sau credinta in general. Si nu cred ca ar trebui sa se simta nimeni mai putin credincios sau ca nu porneste cu dreptul pt ca vrea sa faca nunta intr-o zi interzisa de BOR.

happybride84
12.11.2010, 09:13:55
Parerea ta si o respect. Insa nu sunt de acord. Nu cred ca Bisericile (Catolica, Protestante) care oficiaza nunti cand ortodocsii nu dau voie sunt mai putin crestine sau credincioase. Interdictiile astea tin strict de Biserica Ortodoxa nu de crestinism sau credinta in general. Si nu cred ca ar trebui sa se simta nimeni mai putin credincios sau ca nu porneste cu dreptul pt ca vrea sa faca nunta intr-o zi interzisa de BOR.

Perfect de acord cu tine MissSwan. Aceste interdictii sunt date strict de Biserica si nu au legatura cu credinta in D-zeu.

Sucitoffifee
12.11.2010, 10:51:10
hello,

legat de ceea ce vorbeati cand avem/nu avem voie sa facem cununia religioasa...aveti ideea daca acest aspect se pastreaza si pt slujba de logodna? se tine cont de aceleasi sarbatori? sau se poate face oricand, chiar si in post...

noi avem cununia religioasa in 2012, insa cununia civila va fi in martie 2011 si dupa am vrea sa facem si logodna...sper sa se poata :)

pupici

ana_elena
12.11.2010, 13:11:18

aici total de acord....singurul impediment e ca trebuie sa alergi dupa dezlegari, ca altfel am inteles ca nu e de acord preotul....

MissSwan
12.11.2010, 13:13:34
aici total de acord....singurul impediment e ca trebuie sa alergi dupa dezlegari, ca altfel am inteles ca nu e de acord preotul....

Da, trebuie dezlegare de la episcopie. Sau sa faci cununia la alta Biserica, daca orasul in care esti ofera si alte optiuni.
Noi de ex vom face cununia religioasa la Anglicana, desi data noastra nu e interzisa. Am ales optiunea asta din alte considerente.

Roxynutza
12.11.2010, 19:38:34

eu am vorbit bineinteles din punctul meu de vedere, ca ortodox :) ... fiecare religie are regulile ei si nu trebuie nimeni judecat ca a facut nunta cand e post la unii si la altii nu...departe de mine acest gand si nu vreau sa fiu inteleasa gresit :)
banuiesc ca si la catolici sau protestanti sau alte religii sunt zile in care nu se fac nunti...si acestea se respecta...
si astfel fiecare se simte credincios atunci cand respecta regulile religiei lui...

PS: cred ca am fost putin off-topic, sper ca nu se supara nimeni :)

Roxynutza
12.11.2010, 19:40:35
hello,

legat de ceea ce vorbeati cand avem/nu avem voie sa facem cununia religioasa...aveti ideea daca acest aspect se pastreaza si pt slujba de logodna? se tine cont de aceleasi sarbatori? sau se poate face oricand, chiar si in post...

noi avem cununia religioasa in 2012, insa cununia civila va fi in martie 2011 si dupa am vrea sa facem si logodna...sper sa se poata :)

pupici

buna,
cred ca ar trebui sa vorbesti cu preotul pt a sti exact daca se poate sau nu oficia logodna atunci...
eu nu stiu nimic despre asta pt ca vom face cununia religioasa si logodna impreuna :)

Roxynutza
12.11.2010, 19:43:17

da...trebuie dezlegare de la episcopie...si se dau in cazuri speciale (poate si cu mici atentii, cine stie) insa risti mult, pt ca dezlegarea nu ti-o da cu un an inainte, cand tu faci rezervarea la restaurant, trebuie sa te duci atunci aproape de data respectiva...si ce te faci daca nu iti da dezlegare? nu e cam mare riscul?

MissSwan
12.11.2010, 20:25:00
eu am vorbit bineinteles din punctul meu de vedere, ca ortodox :) ... fiecare religie are regulile ei si nu trebuie nimeni judecat ca a facut nunta cand e post la unii si la altii nu...departe de mine acest gand si nu vreau sa fiu inteleasa gresit :)
banuiesc ca si la catolici sau protestanti sau alte religii sunt zile in care nu se fac nunti...si acestea se respecta...
si astfel fiecare se simte credincios atunci cand respecta regulile religiei lui...

PS: cred ca am fost putin off-topic, sper ca nu se supara nimeni :)

Da fix asta voiam eu sa subliniez ca regulile unei religii sau alteia nu trebuie sa aiba legatura cu faptul de a fi credincios. Dar daca tu asta crezi, e ok. Pt mine Dumnezeu e unul singur si atata timp cat o regula apartine doar unei biserici crestine si alteia nu, e clar ca nu are legatura cu Dumnezeu si credinta, ci doar cu niste particularitati arbitrare. Nu religia iti defineste credinta. Si desi sunt ortodoxa, daca as decide sa fac nunta la anglicani cand la noi e post, asta m-ar face mai putin credincioasa? Dupa cum spui tu, nu respect regulile bisericii mele. Ba mai mult, ma casatoresc la altii... :))
In fine, fiecare cu parerile lui. :)

Roxynutza
12.11.2010, 21:06:19
Da fix asta voiam eu sa subliniez ca regulile unei religii sau alteia nu trebuie sa aiba legatura cu faptul de a fi credincios. Dar daca tu asta crezi, e ok. Pt mine Dumnezeu e unul singur si atata timp cat o regula apartine doar unei biserici crestine si alteia nu, e clar ca nu are legatura cu Dumnezeu si credinta, ci doar cu niste particularitati arbitrare. Nu religia iti defineste credinta. Si desi sunt ortodoxa, daca as decide sa fac nunta la anglicani cand la noi e post, asta m-ar face mai putin credincioasa? Dupa cum spui tu, nu respect regulile bisericii mele. Ba mai mult, ma casatoresc la altii... :))
In fine, fiecare cu parerile lui. :)

parere mea: nu cred ca un om care nu crede in nimic, si nu respecta nici o regula poate spune ca este credincios...el atunci in ce crede, ce are el sfant?
da...se poate sa crezi doar in puterea suprema...dar cum faci sa fii cat maproape de acea putere suprema? iei din fiecare religie partea care iti convine cel mai mult (acum vorbesc la modul impersonal, nu ma refer la tine in mod special)...adica esti ortodox, insa nu tii cont de postul de la ortodocsi ci de la catolici pt ca e mai permisiv, mergi la biserica la...eu stiu...protestanti, pt ca poti merge cu capul descoperit (nu stiu daca poti sau nu, e doar un exemplu)...si te casatoresti la unitarieni, pt ca acolo nu trebuie sa te spovedesti inainte de cununie (spre exemplu)...si atunci, care e adevarata ta credinta? in ce crezi tu? care poti spune ca e religia ta? (repet, impersonal...)...cum te definesti ca fiinta spirituala?

eu personal, sunt ortodoxa si am crescut intr-o familie in care credinta este foarte puternica...insa am stiut sa iau doar invataturile bune de acolo, si sa nu cad in extrema cealalta, la fanatism...dar totusi am si eu valorile mele spirituale si de aceea spun ca da, eu daca sunt ortodoxa, atunci procedez asa cum se procedeaza la noi si incerc sa respect minimul regulilor acestei credinte...la urma urmei, asa cum spuneam mai sus, ce ma costa daca nu fac nunta pe 2 iunie, ci pe 9? o saptamana in plus...

la fel consider ca ar trebui sa faca fiecare om...fie ca este crestin-catolic sau ortodox, unitarian, protestant sau din orice alta religie/confesiune...insa personal nu sunt de acord cu amestecarea lucrurilor asa cum am dat-o exemplu mai sus...nu poti sta cu fundul intre doua luntrii (iar asta pt mine e un principiu in viata de zi cu zi, nu numai dpdv al religiei...ori una, ori alta...)

Roxynutza
12.11.2010, 22:03:18
N-a zis nimeni sa amesteci nimic. Eu ma consider spirituala, insa nu sunt deloc religioasa. Ce e rau in asta? Sunt agnostica. Nu cred in nici o religie in mod particular, nu consider ca vreuna imi defineste valorile in totalitate. Gandirea mea e mult prea logica si rationala pt a putea lua ceva de bun doar pt ca biserica x sau y imi spun asta. Asta nu ma face o persoana care nu crede in nimic. Din nou se pune semnul egal intre credinta si religie iar asta nu e acceptabil dpmdv. Daca tu consideri ca o religie sau alta se identifica in totalitate cu sensibilitatile tale, felicitari. Eu inca n-am gasit acea religie. Asta nu inseamna insa ca nu cred in nimic.;-) Stiu ca oamenii au in general nevoia sa eticheteze si sa defineasca tot. Cred in destin, cred in existenta sufletului si a vietilor anterioare, cred in evolutia spirituala, cred ca trebuie sa fim buni si sa nu ne judecam unii pe altii. De ce trebuie sa respect niste reguli ca sa imi confirm aceasta credinta? Nu e ca si cum am avut vreun cuvant de spus in a fi ortodoxa, insa nici nu cred 100% in vreo alta confesiune, incat sa simt nevoia de a ma converti. Asta nu ma face o fiinta spirituala? Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine. Nu accept exigentele astea transante de ori una, ori alta. Exista si gri pe lumea asta, nu doar alb si negru.

fiecare cu parerile si credinta lui :)
si daca ar fi sa o tinem cu discutia asta am scrie neincetat si am umple toate serverele :)

asa ca mai bine propun sa povesteasca fiecare miresica obiceiurile/traditiile ce tin de o anumita confesiune/religie...
la ortodocsi se stie deja...nu se fac nunti in post si in alte cateva zile si etse recomandat sa te spovedesti inainte de cununie (pt ca, cununia este una din cele 7 sf taine)...altceva? mai este? cred ca da dar imi scapa...

asa ca astept si alte miresici, foste sau viitoare sa ne impartaseasca traditiile religiei lor :)

MissSwan
12.11.2010, 22:10:07
fiecare cu parerile si credinta lui :)
si daca ar fi sa o tinem cu discutia asta am scrie neincetat si am umple toate serverele :)

asa ca mai bine propun sa povesteasca fiecare miresica obiceiurile/traditiile ce tin de o anumita confesiune/religie...
la ortodocsi se stie deja...nu se fac nunti in post si in alte cateva zile si etse recomandat sa te spovedesti inainte de cununie (pt ca, cununia este una din cele 7 sf taine)...altceva? mai este? cred ca da dar imi scapa...

asa ca astept si alte miresici, foste sau viitoare sa ne impartaseasca traditiile religiei lor :)

La ortodocsi exista de asemenea separarea intre logodna si cununia propriu-zisa. Nu cred ca la alte religii se mai pot face separat.

La religiile protestante nu exista nasi, ci martori (domnisoara/cavaler) care pot fi sau nu casatoriti. De asemenea protestantii cununa orice religii fara a fi nevoie ca unul sau ambii miri sa apartina religiei respective.
La catolici parca stiu ca exista nasi.
Si la catolici si la protestanti, mireasa este condusa la altar de catre tata, iar mirele trebuie sa fie la altar de la inceputul procesionalului. Nu exista lumanari.

Sucitoffifee
13.11.2010, 07:15:05
buna,
cred ca ar trebui sa vorbesti cu preotul pt a sti exact daca se poate sau nu oficia logodna atunci...
eu nu stiu nimic despre asta pt ca vom face cununia religioasa si logodna impreuna :)

:) asa o sa fac! ma gandeam ca poate s-a mai intalnit cineva cu o situatie similara...insa o sa merg la biserica sa vad exact cum se procedeaza...

happybride84
15.11.2010, 08:56:24
La ortodocsi exista de asemenea separarea intre logodna si cununia propriu-zisa. Nu cred ca la alte religii se mai pot face separat.

La religiile protestante nu exista nasi, ci martori (domnisoara/cavaler) care pot fi sau nu casatoriti. De asemenea protestantii cununa orice religii fara a fi nevoie ca unul sau ambii miri sa apartina religiei respective.
Si la catolici si la protestanti, mireasa este condusa la altar de catre tata, iar mirele trebuie sa fie la altar de la inceputul procesionalului. Nu exista lumanari.

Si la catolici este recomandat sa te spovedesti inainte. De asemenea mai exista la catolici asa-numita perioada de pregatire, cateva saptamani inainte de nunta in care mirii merg la pregatire...aici preotul le vorbeste despre casatorie, ce inseamna aceasta dpdv religios, etc...din cate am auzit, foarte frumos...
Ce nu am amintit...biserica catolica nu recunoaste divrtul...aici castorie este "pana cand moarte va va desparti"....
In privinta nasilor nu sunt sigura cu toate ca subt catolica...cred ca pot exista dar nu este obligatoriu sau nu este obligatoriu sa fie casatoriti...nu stiu exact...
In mare, cununia relkigioasa la catyolici seamana foarte mult cu ceea ce vedeti in filme :)

Roxynutza
15.11.2010, 22:43:33
Si la catolici este recomandat sa te spovedesti inainte. De asemenea mai exista la catolici asa-numita perioada de pregatire, cateva saptamani inainte de nunta in care mirii merg la pregatire...aici preotul le vorbeste despre casatorie, ce inseamna aceasta dpdv religios, etc...din cate am auzit, foarte frumos...
Ce nu am amintit...biserica catolica nu recunoaste divrtul...aici castorie este "pana cand moarte va va desparti"....
In privinta nasilor nu sunt sigura cu toate ca subt catolica...cred ca pot exista dar nu este obligatoriu sau nu este obligatoriu sa fie casatoriti...nu stiu exact...
In mare, cununia relkigioasa la catyolici seamana foarte mult cu ceea ce vedeti in filme :)

fetelor o intrebare:
eu as vrea pt domnisoarele de onoare sa fac buchetele, nu corsaje la maini...insa as vrea sa fac corsaje la "domnisorici" cum imi place mie sa le zic, adica la fetitele mai mici care nu vor fi domnisoare de onoare, dar care sunt sigura ca vor fi super incantate sa poarte si ele ceva la manuta ca sa se simta mai importante :) ei bine...acum vine intrebarea...as vrea sa fac ceva si pt baietei, insa ce as putea sa fac pt ei...ca sa aiba si ei ceva satisfactie? ...nu am nici cea mai mica idee :(

si inca ceva...aveti idee cam cat costa o figurina de tort aici in tara? (ca am vazut pe diverse site-uri de afara dar as vrea sa stiu si cam cat costa pe aici pe la noi)

happybride84
17.11.2010, 08:22:08
Miresicilor, ce parere aveti despre aranjamentul salii in alb imaculat si aranjamente florale multicolore?
Sau ce alte idei mai aveti legate de decorarea salii? Ce combinatii de culori?

kleoby
17.11.2010, 09:16:07
hello,

pupici

si noi ne gandim la fel. in vara lui 2011 sa scoatem actele, sa facem logodna la biserica si sa ne sfinteasca verighetele ca sa le purtam de atunci, si in 2012 sa facem cununia religioasa propriu-zisa
am inteles ca depinde de biserica, daca face logodna separat sau nu de cununie.
vom cauta una care face si gata ;))

MissSwan
17.11.2010, 10:08:10
Miresicilor, ce parere aveti despre aranjamentul salii in alb imaculat si aranjamente florale multicolore?
Sau ce alte idei mai aveti legate de decorarea salii? Ce combinatii de culori?

E frumoasa ideea. Eu momentan vreau sa merg pe gama de culori: mov-lila-roz (magenta sau trandafiriu). Dar e posibil sa ma mai razgandesc de vreo 3 ori pana atunci. :))

miyria
17.11.2010, 13:23:46

:) Hihi, ce bine imi pare ca am dat de postarile voastre. Ard gazul intr-un mod total nepotrivit pentru ce ma asteapta de maine (o saptamana de examene), dar altfel explodez.

Legat de ce am bolduit mai sus, intrebarea mea este: ce se intampla daca eu sunt ortodoxa si vreau sa ma duca tati la altar si mirele sa ma astepte acolo? Desigur, intrebarea este retorica. Eu cred ca aceste aspecte tin mai degraba de conventii, de cutuma, chestii stabilite de oameni ce nu au legatura cu credinta.
Cand am spus unor amici ca vreau sa ma conduca tatal meu, au zis : "ca la catolici"? Si au ridicat din sprancene. De curand, o matusa a fost in pelerinaj in Grecia. S-a intors bulversata ca grecii pe care i-a vazut ea la slujbe nu aveau batic pe cap si aveau scaune in biserica. :)). Concluzia ei ar fi, probabil, ca romanii sunt mai credinciosi ca grecii. :). Si va fi si mai bulversata cand va vedea ca noi am preluat elemente de la catolici, care, in viziunea multora, sunt niste balauri cu 7 capete. ;)
Ah, in legatura cu nasii care trebuie sa fie casatoriti conform traditiei noastre, inca nu am gasit pe undeva scris ca nu trebuie sa te cunune preotul daca nu ai nasi cununati. Taina casatoriei despre care vorbeati mai devreme presupune unirea a doua suflete, nu are legatura cu alti participanti, cat de nasi sau parinti ar fi ei. Conditionarea cununiei religioase de cununia civila (stiti ca trebuie prezentat certificatul de casatorie) ma cam trimite cu gandul la cele lumesti si nu prea inteleg cum "taina" poate fi conditionata de un aspect lumesc, ce tine de organizarea juridica. Si interpretand aceste multe aspecte haotic expuse acum, am ajuns la concluzia ca si asta cu nasii "obligatoriu cununati" e o traditie si nu o dogma.
Ma iarta miresicile de 2012 de off-topic, dar am fost on-topic cand v-am spus ca ma va conduce tatal meu la altar. :p

Va pup si spor la pregatiri! Va mai vizitez, am nunta printre primele miresici de anul viitor si o sa va impartasesc din deja vasta mea experienta. :)

MissSwan
17.11.2010, 13:38:19
:) Hihi, ce bine imi pare ca am dat de postarile voastre. Ard gazul intr-un mod total nepotrivit pentru ce ma asteapta de maine (o saptamana de examene), dar altfel explodez.

Legat de ce am bolduit mai sus, intrebarea mea este: ce se intampla daca eu sunt ortodoxa si vreau sa ma duca tati la altar si mirele sa ma astepte acolo? Desigur, intrebarea este retorica. Eu cred ca aceste aspecte tin mai degraba de conventii, de cutuma, chestii stabilite de oameni ce nu au legatura cu credinta.
Cand am spus unor amici ca vreau sa ma conduca tatal meu, au zis : "ca la catolici"? Si au ridicat din sprancene. De curand, o matusa a fost in pelerinaj in Grecia. S-a intors bulversata ca grecii pe care i-a vazut ea la slujbe nu aveau batic pe cap si aveau scaune in biserica. :)). Concluzia ei ar fi, probabil, ca romanii sunt mai credinciosi ca grecii. :). Si va fi si mai bulversata cand va vedea ca noi am preluat elemente de la catolici, care, in viziunea multora, sunt niste balauri cu 7 capete. ;)
Ah, in legatura cu nasii care trebuie sa fie casatoriti conform traditiei noastre, inca nu am gasit pe undeva scris ca nu trebuie sa te cunune preotul daca nu ai nasi cununati. Taina casatoriei despre care vorbeati mai devreme presupune unirea a doua suflete, nu are legatura cu alti participanti, cat de nasi sau parinti ar fi ei. Conditionarea cununiei religioase de cununia civila (stiti ca trebuie prezentat certificatul de casatorie) ma cam trimite cu gandul la cele lumesti si nu prea inteleg cum "taina" poate fi conditionata de un aspect lumesc, ce tine de organizarea juridica. Si interpretand aceste multe aspecte haotic expuse acum, am ajuns la concluzia ca si asta cu nasii "obligatoriu cununati" e o traditie si nu o dogma.
Ma iarta miresicile de 2012 de off-topic, dar am fost on-topic cand v-am spus ca ma va conduce tatal meu la altar. :p

Va pup si spor la pregatiri! Va mai vizitez, am nunta printre primele miresici de anul viitor si o sa va impartasesc din deja vasta mea experienta. :)

Asa e, probabil daca chiar insisti vei putea fi condusa de tata (un simbolism mult mai puternic si mai justificat de altfel, decat procesionalul ortodox). Cat despre nasi, majoritatea preotilor ortodocsi refuza sa te cunune daca nasii sunt necununati. Nu stiu daca tine sau nu de dogma, insa asa se face si nu stiu cati preoti vei gasi dispusi sa "incalce regula". 8-}
Nici mie nu mi se pare normal sa ti se ceara certificatul de casatorie. Civilul e civil, religiosul e religios, nu ar trebui sa aiba legatura una cu alta. In nici un caz, religiosul nu ar trebui sa fie conditionat de civil. Dar din pacate, regula asta cred ca se aplica la toate religiile. Nu sunt sigura exact daca "marriage licence" este acelasi lucru cu certificatul de casatorie din Romania, dar cred ca da.

miyria
17.11.2010, 14:32:30
Asa e, probabil daca chiar insisti vei putea fi condusa de tata (un simbolism mult mai puternic si mai justificat de altfel, decat procesionalul ortodox). Cat despre nasi, majoritatea preotilor ortodocsi refuza sa te cunune daca nasii sunt necununati. Nu stiu daca tine sau nu de dogma, insa asa se face si nu stiu cati preoti vei gasi dispusi sa "incalce regula". 8-}
Nici mie nu mi se pare normal sa ti se ceara certificatul de casatorie. Civilul e civil, religiosul e religios, nu ar trebui sa aiba legatura una cu alta. In nici un caz, religiosul nu ar trebui sa fie conditionat de civil. Dar din pacate, regula asta cred ca se aplica la toate religiile. Nu sunt sigura exact daca "marriage licence" este acelasi lucru cu certificatul de casatorie din Romania, dar cred ca da.

Am uitat unde si cum, dar imi amintesc vag ca asta depinde de sistemul juridic din tara respectiva. Adica sunt unele sisteme in care te casatoresti sau civil sau religios si consecintele sunt aceleasi. Tocmai de aceea la "catolici" se pune intrebarea pe care noua ne-o pun la starea civila si mirii raspund "da". Este momentul formarii consimtamantului, avand consecintele de rigoare. :)

Cat despre conditionarea "prezinti certificatul-te insuram", mi se pare absurd pentru partea religioasa a evenimentului.
Adica ne casatorim civil pentru institutia casatoriei, pentru dreptul familiei (consecinte juridice, deci) si daca vrem primim si binecuvantarea in biserica. Dar nu pot sa inteleg logica, daca tot cununia religioasa e doar simbolistica pura, de ce sa o legi de unica institutie producatoare de efecte? Daca vin unii sa ceara binecuvantarea de la preot, cumpara 2 lumanari si iau 2 oameni ai strazii sa le fie "nasi", preotul refuza ritualul "tainei" pentru ca nu respecta niste traditii-partea cu oamenii strazii evident necasatoriti si regulile statale-cununia civila???! Si sa refuzi unor tineri momentul solemn al binecuvantarii pentru intemeierea unei familii, pentru iesirea din pacat si intrarea in moralitate in ce priveste relatia intima, printre altele, doar pentru ca nasii nu sunt cununati, mi se pare aiurea total si nejustificat. Ca sa nu mai zic ca multi preoti spun ca rolul nasilor, strict la ceremonie, este de a tine lumanarule si a pune cununa. Si...surpriza! Cine tine deseori lumanarile la slujba? Cavalerul si domnisoara de onoare! Adica...niste oameni necasatoriti! Deci cum e aia? Curat murdar! Pe mine ma bantuie foarte tare toate astea in ultima vreme. Si am cautat destul de mult. Tot ce am gasit in legatura cu nasii e cu titlu de recomandare. Adica nasii sa fie casatoriti pentru a acorda un plus de seriozitate legaturii finilor (?!), sa fie eventual mai in varsta si preferabil nasii de botez ai baiatului (chiar asa?!), de parca nasii in varsta din partea fetei nu ar fi la fel de "grei" si alte chestii aiuristice. Deci traditie, nu dogma. ;)

MissSwan
17.11.2010, 14:40:08
Am uitat unde si cum, dar imi amintesc vag ca asta depinde de sistemul juridic din tara respectiva. Adica sunt unele sisteme in care te casatoresti sau civil sau religios si consecintele sunt aceleasi. Tocmai de aceea la "catolici" se pune intrebarea pe care noua ne-o pun la starea civila si mirii raspund "da". Este momentul formarii consimtamantului, avand consecintele de rigoare. :)

Cat despre conditionarea "prezinti certificatul-te insuram", mi se pare absurd pentru partea religioasa a evenimentului.
Adica ne casatorim civil pentru institutia casatoriei, pentru dreptul familiei (consecinte juridice, deci) si daca vrem primim si binecuvantarea in biserica. Dar nu pot sa inteleg logica, daca tot cununia religioasa e doar simbolistica pura, de ce sa o legi de unica institutie producatoare de efecte? Daca vin unii sa ceara binecuvantarea de la preot, cumpara 2 lumanari si iau 2 oameni ai strazii sa le fie "nasi", preotul refuza ritualul "tainei" pentru ca nu respecta niste traditii-partea cu oamenii strazii evident necasatoriti si regulile statale-cununia civila???! Si sa refuzi unor tineri momentul solemn al binecuvantarii pentru intemeierea unei familii, pentru iesirea din pacat si intrarea in moralitate in ce priveste relatia intima, printre altele, doar pentru ca nasii nu sunt cununati, mi se pare aiurea total si nejustificat. Ca sa nu mai zic ca multi preoti spun ca rolul nasilor, strict la ceremonie, este de a tine lumanarule si a pune cununa. Si...surpriza! Cine tine deseori lumanarile la slujba? Cavalerul si domnisoara de onoare! Adica...niste oameni necasatoriti! Deci cum e aia? Curat murdar! Pe mine ma bantuie foarte tare toate astea in ultima vreme. Si am cautat destul de mult. Tot ce am gasit in legatura cu nasii e cu titlu de recomandare. Adica nasii sa fie casatoriti pentru a acorda un plus de seriozitate legaturii finilor (?!), sa fie eventual mai in varsta si preferabil nasii de botez ai baiatului (chiar asa?!), de parca nasii in varsta din partea fetei nu ar fi la fel de "grei" si alte chestii aiuristice. Deci traditie, nu dogma. ;)

Si eu sunt contrariata si revoltata de f multe aspecte ale cununiei religioase ortodoxe. Multe pur si simplu nu au nici o logica daca stai sa le analizezi putin. Asta pe langa faptul ca ceremonia in sine nu imi place absolut deloc. De-asta noi am si hotarat sa facem la alta confesiune nunta.:-"

happybride84
17.11.2010, 15:23:45

In legatura cu intratul in biserica de bratul tatalui cu siguranta este posibil si la ortodocsi daca gasesti un preot care sa fie de acord. O prietena de a mea care s-a cununat la ortodocsi a intrat astfel in biserica iar mirele o astepta la altar. La catolici mireasa cu tatal intra ultimii in bisrica ea a reusit doar sa intre cu tatal insa prima, dupa mire care era deja la altar...restul invitatiilor au venit dupa...
Personal (facand abstractie de faptul ca amndoi suntem catolici) mi se pare mult mai frumos obiceiul la catolici...toti invitatii sunt in biserica asezati in banci, mirele asteapta la altar alaturi de cavalerul de onoare, de partea cealalta asteapta domnisoara/domnisoarele de onoare, apoi intre fetita cu florile iar la sfarsit pe acordurile corului care canta marsul nuptial paseste in biserica mireasa la bratul tatalui ei si toate privirile sunt atintite asupra ei...suberb si foarte emotionant....
Iar la final mireasa arunca buchetul cand iese din biserica chiar de pe treptele/intrarea bisericii.....

Aaa, si am uitat sa mentionez...se poate impodobi si biserica....am sa va atasez niste poze absolut suberbe

MissSwan
17.11.2010, 15:33:01
In legatura cu intratul in biserica de bratul tatalui cu siguranta este posibil si la ortodocsi daca gasesti un preot care sa fie de acord. O prietena de a mea care s-a cununat la ortodocsi a intrat astfel in biserica iar mirele o astepta la altar. La catolici mireasa cu tatal intra ultimii in bisrica ea a reusit doar sa intre cu tatal insa prima, dupa mire care era deja la altar...restul invitatiilor au venit dupa...
Personal (facand abstractie de faptul ca amndoi suntem catolici) mi se pare mult mai frumos obiceiul la catolici...toti invitatii sunt in biserica asezati in banci, mirele asteapta la altar alaturi de cavalerul de onoare, de partea cealalta asteapta domnisoara/domnisoarele de onoare, apoi intre fetita cu florile iar la sfarsit pe acordurile corului care canta marsul nuptial paseste in biserica mireasa la bratul tatalui ei si toate privirile sunt atintite asupra ei...suberb si foarte emotionant....
Iar la final mireasa arunca buchetul cand iese din biserica chiar de pe treptele/intrarea bisericii.....

Da categoric si mie mi se par mult mai frumoase si emotionante ceremonia si procesionalul la catolici/protestanti. Noi o sa facem la Biserica Anglicana, ceremonia e f asemanatoare cu cea catolica.

miyria
17.11.2010, 15:40:28
Hiii, foarte frumos! Eu sper sa fie de acord si sa intram dupa toti invitatii. Se vor ocupa cei din familie de asta. Nu vad de ce nu ar fi de acord, mi se pare o inchistare stupida. O sa vedem, avem in plan o biserica. Daca nu sunt de acord preotii cautam alta. Si tot asa. In tot orasul asta ma gandesc ca e imposibil sa nu gasim pe cineva care sa nu arunce dupa noi cu o cruce. :)). Abia asteeept!

Cristina888
17.11.2010, 15:40:35
Si tatal meu isi doreste foarte mult sa intru de bratul lui in biserica, nu poate conceapa sa isi lase "fetita" sa intre cu altcineva, iar mie imi place foarte mult ideea, mai ales stiind cat de fericit l-as face. Sper doar ca preotul de la biserica unde ne vom cununa sa nu aiba nimic impotriva, nu as vrea sa cautam alta biserica din aceasta cauza pentru ca amandoi ne dorim sa ne casatorim acolo.

MissSwan
17.11.2010, 15:42:22
Hiii, foarte frumos! Eu sper sa fie de acord si sa intram dupa toti invitatii. Se vor ocupa cei din familie de asta. Nu vad de ce nu ar fi de acord, mi se pare o inchistare stupida. O sa vedem, avem in plan o biserica. Daca nu sunt de acord preotii cautam alta. Si tot asa. In tot orasul asta ma gandesc ca e imposibil sa nu gasim pe cineva care sa nu arunce dupa noi cu o cruce. :)). Abia asteeept!

Dar voi tineti neaparat sa faceti la ortodocsi? Vad ca esti din Bucuresti, asa ca ai si alte posibilitati unde ti-ai putea face nunta asa cum iti doresti.;))

MedaT
17.11.2010, 17:10:28
In calitate de fosta miresica ma bag si eu in seama pe aici:D
Traditiile acestea cu intratul in biserica nu cred ca au legatura cu canoanele bisericesti. Eu am facut cununia la ortodocsi, in conditiile in care am fost, sunt si voi ramane reformata (sotul e ortodox) si am intrat in biserica la bratul tatalui meu (tot ortodox) dupa ce au intrat toti cei care au dorit sa fie alaturi de noi. Trebuie doar sa gasiti un preot care sa nu fie "incuiat". Preotul care ne-a cununat pe noi este si protopop din cate stiu si daca el a acceptat asa cred ca o sa gasiti si voi pe cineva.
Daca tot suntem la traditii legate de biserica in zona clujului se fac lumanari de cununie atat pt miri cat si pt nasi, dar preotul mi-a spus ca pot sa renunt la lumanarie noastre daca vreau (sa nu imi patez cumva rochia:)) )
Va doresc bafta in organizarea nuntii.

Roxynutza
17.11.2010, 21:45:40

tu poti sa mergi cum vrei tu spre altar...important este sa fiti acolo amandoi impreuna cu nasii, cu fata si cu sufletul in primul rand spre Dumnezeu...
preotul nu are treaba cu modul in care tu ajungi acolo...si nici religia...asa ca daca tie iti place asa...go fo ti! :)

iar despre treaba cu nasii cununati...eu sunt totalmente de acord...nasii sunt ca si parintii, sunt parintii nooului cuplu, sunt cei care trebuie sa va indrume si sa va ajute, la care sa gasiti un sfat si o buna prietenie...de aceea se spune ca nasii trebuie sa fie cununati, pt ca ar trebui sa aibe mai multa experinta in ceea ce priveste aceasta parte a vietii, pt a va putea da si voua un sfat atunci cand este cazul :)