PDA

Versiunea completa : Mamici si burtici din Satu Mare

Pagini : [1] 2 3

BRIana22
18.05.2010, 22:17:13
Buna fetelor,

Asa cum Lore a intuit /:), asa cum Roxi a stiut din alte surse8-| si asa cum multi prieteni si membrii ai familie NU stiu inca:-p, sunt insarcinata !

Melinda sper sa ai timp sa stai cu mine la povesti fiind sunt convinsa ca experienta ta si faptul ca ai adus pe lume o minunatie ca Piki ma va ajuta enorm in toata aceasta perioada si dupa nastere !...si imi cer scuze ca ti-am luat-o inainte cu deschisul unui nou subiect:) pe forum.

Acum am aproape 13 saptamani si maine mergem la control[-o<.

PS ...astept sa mai apare si alte viitoare mamici !!!

ana_strumfi
18.05.2010, 22:29:42
Buna fetelor,

Asa cum Lore a intuit /:), asa cum Roxi a stiut din alte surse8-| si asa cum multi prieteni si membrii ai familie NU stiu inca:-p, sunt insarcinata !

Melinda sper sa ai timp sa stai cu mine la povesti fiind sunt convinsa ca experienta ta si faptul ca ai adus pe lume o minunatie ca Piki ma va ajuta enorm in toata aceasta perioada si dupa nastere !...si imi cer scuze ca ti-am luat-o inainte cu deschisul unui nou subiect:) pe forum.

WOOOOOOOOOOOOOW, super, miiiiiiiii de felicitari si multa sanatate! Vei fi o mamica grozava :D

>:D<

BRIana22
18.05.2010, 22:35:15
WOOOOOOOOOOOOOW, super, miiiiiiiii de felicitari si multa sanatate! Vei fi o mamica grozava :D

...daca tu zici, chiar sper sa fiu:D. Sunt inca inspaimantata...de fapt e un amalgam de sentimente...confuze:-p.
Multumesc mult !

ceska
19.05.2010, 07:06:12
Buna fetelor,

ce frumos...felicitari...
sunt sigura ca totul va fi ok...vei fi o mamica superba si foarte fericita...

Ramontzy
19.05.2010, 11:08:53
Buna fetelor,

in primul rand: FELICITARI!!! iti doresc din suflet sa ai o sarcina usoara si un copil sanatos si frumos. eu am intrat in contact cu foarte multe gravidute si ce as putea sa iti spun este sa fii linistita in timpul sarcinii,sa nu te stresezi, sa gandesti pozitiv si sa ai mare mare grija de tine. ca sporturi in timpul sarcinii...sunt f multe exercitii care le poti face in apa, dar bineinteles trebuie sa te consulti cu medicul. in cluj erau foarte multe cursuri pentru gravidute, nu stiu cum sta sm la acest capitol, dar oricum astfel de cursuri te ajuta foarte mult. iar referitor la medici...nu asculta parerea tuturor despre medici,cel mai important e sa ai tu incredere in medicul care ar grija de tine.

roxi_libo
19.05.2010, 16:56:31
Buna fetelor,

;))>:D<>:D<
Ma bucur ca te-ai hotarat sa ne spui, inseamna ca te-ai mai linistit. Eu iti doresc sa ai cel mai frumos si mai istet copilas din lume si sa va aduca numai bucurii in viata!
Abia astept sa va vad in trio. Sa sti ca am fost tare emotionata cand am auzit, sa ai o sarcina usoara si fi linistita ca va fi totul perfect.

Acum pot sa te pup oficial de 2ori.:*:*
:">

KMelinda
19.05.2010, 17:40:18
Draga draga viitoarea mamica!
sunt enorm de fericita pentru voi si deloc suparata ca ai deschis tu topicul, SA FIE INTRUN CEAS BUN! sarcina usoara si multa multa multa multa sanatate si fericire.:*
Ce emotii mi-ai dat!
13 saptamani!!! imi amintesc perfect! cam 8 cm si in jur de 60 gr;;), are deja toate la loc nu mai aduce a alien! si misca ca un pestisor dar nu se simte inca. deja are piturica sau puturica dar e foarte greu de distins, bebele in schimb stie deja daca va vrea papusi sau masinuteo:-)
Tu mamico? cum te simti? fizic, emotional stiu ca e o harababura, de la extaz la disper, de la fericire la mii de griji, stii ca esti acolo dar nu-l simti si inca nu se vede nimic, e frustrant si misterios.
Imi amintesc cat de tarzia a inceput la mine sa creasca burtica, nu observase nimeni "micul meu secret", ma refer cand mergeam undeva si atata de tare imi doream sa vada toata lumea ca sunt insarcinata, in schimb nici in luna a 7-a nu prea observa lumea numai daca imi tineam mana pe burtica, ceea ce faceam mereu.
Mie din pacate in aceasta perioada mi-a fost f f rau, eram deja spitalizata de vreo doua ori pana la 13 sapt. asta nu inseamna deloc ca ar trebui sa te sperii, cazul meu e foarte unic si foarte izolat, cam pe la 13 sapt mi-a spus doamna doctor ca s-ar putea sa trebuiasca intrerupta sarcina daca un test de urina iese prost, din cauza ca imi era imposibil sa tin orice in mine nu ma puteam hidrata deloc si eram in continuu sub perfuzii, prin concluzie imi suferea fiecare celula la fel si ale bebelusului.
Dar Piki draga nu a vrut sa renunte, noi nici macar n-am acceptat ideea ca propunere, deci Piki a ramas in burtica si eu am reusit sa nu mai disper in continuu.
Cel mai important e sa stii sa excluzi gandurile rele, mie mi-a spus doamna doctor, ca daca nu voi reusi sa gandesc pozitiv nu avem nicio sansa si mai bine sa incheiem aici.
Dar eu vomam de 32 de ori pe zi si pe deasupra aveam hemoragii, uter retrovers si placenta praevia. O combinatie minunata!
Te rog sa nu te sperii, nu de aceea iti scriu, ci pentru ca sa vezi ce inseamna puterea si vointa unui bebeici si a doi parinti.
Hai sa mai deschid o alta pagina sa nu va fie greu si prea lung de citit.

lore_vasc
19.05.2010, 18:10:56
Buna fetelor,

Mamaaa ce tare sunt!!:))Felicitari Brianna!<:-PSa ai o sarcina usoara si fara probleme:*
Vaaai vai si nu ne-ai zis tu pana acum si deja ai 13 sapt?!!![-XEu nu cred ca ma puteam abtine atat de mult sa nu va zic:)
Hai povesteste-ne mai multe,plizzzzz[-o<Cum era de asteptat eu sunt curioasa si te bobardez cu intrebari;))Cand i-ai dat vestea sotului?Ce a spus ca i-ai zis?Ce au spus parintii si socrii la aflarea vestii ca vor fi bunici?Ai greturi?pofte?.....gata ma opresc ca parca ai fi la judecatorie=))

KMelinda
19.05.2010, 18:16:31
Draga Lore,
sa stii ca nu prea e ca in filme, adica vestea e atata de mare si de socanta incat mai toata lumea ranjeste si nu reuseste sa scoata o vorba.
Bineinteles nu si sotul;;), care in primul rand isi toarna un Jack, ranjeste si si spune si el ceva, deloc calculat si foarte emotiv.

KMelinda
19.05.2010, 18:24:06
Ceea ce vroiam sa iti spun Bria, e, ca trebuie sa-ti alegi medicul cu foarte mare atentie, sa citesti parerile in general despre el, dar sa nu dai foarte mare crezeala la ce se zice, pt ca fiecare mamica e subiectiva si vb din proprie experienta marita la 10000, important e ce impresie iti lasa, daca simti ca poti avea incredere in el, daca se creeaza aceea legatura medic-pacient, daca iti raspunde la intrebari si te satisface la curiozitate, daca nu trece cu vederea nimic, dar asta vei vedea in timp.
Ce e important ca sa-ti notezi intrebarile, adica stiu ca azi le stii, dar poate cand ajungi la cabinet nu ti le amintesti de emotii.
Sa intrati mereu impreuna la ecografii, sa ceri explicatii sa nu-ti fie rusine daca nu reusesti sa vezi partile fatului asa cum zice medicul, cand spune ceva si nu intelegi intraba "asta ce inseamna?"
E bine sa-ti arate ginecologul/a evolutia sarcinii pe model de ghips, sa stii ce se intampla in corpul tau si sa ai idee ce unde e asezat.
Sa-ti duci un cd sau un stick si cere-i sa-ti salveze pozele si pe el, sa aveti de ce sa va bucurati si acasa.

P.S asteptam vesti de la control!!!!:*

Tilla
19.05.2010, 20:17:14
In primul rand felicitari Bri! Ma bucur enorm de mult pentru tine. Ai mai multa incredere in tine, cred ca vei fi o mama minunata! Iti recomanda sa citesti cartea despre Nasterea pre si perinatala, nu mai tin minte exact numele scriitoarei.Cartea ti-o pot imprima cei de la serbanescu. Eu am dat examn din asta si am citit cartea, este fascinanta.

BRIana22
19.05.2010, 21:05:05
Fetelor va multumesc mult pentru felicitari si pentru incurajari>:D<>:D<>:D< !
Fiecare vorba conteaza foarte mult pentru mine:*.

Am aflat in dimineata de Bunavestire, in 25 martie.

Inainte cu o zi fusesem la un control de rutina cu putine zile intarziere la ciclu. Mi-a zis medicul ca se vede ceva in uter insa nu isi da seama ce este si ar fi bine sa cumpar si un test de sarcina. Nu am crezut o clipa fiindca nu a fost programat, noi ca si cuplu nu tin minte sa fii vorbit vreodata cu altii ca am vrea copii, eventual specificam ca "mai incolo".
Mi-am luat testul si in dimineata de 25 mi l-am facut...surpriza: 2 linii bine accentuate. Si m-am pus pe un plans ca pe Cosmin nu vestea, ci plansul meu l-a socat si l-a speriat. El a fost cel care m-a linistit si cu trecerea zilelor am inteles ca este o binecuvantare si ma rugam sa decurga totul bine.
Am fost la control si suntem foarte bine, foarte vioi, ne ridicam in picioare si ne asezam in fundic si a ridicat si o manuta parca ne facea cu mana:)). Este emotionant, in mod special cand ii auzi inima cum bate...parca atunci am inteles ca este ceva acolo, in mine, care este, traieste si va creste tot mai mare.

Melinda, multumesc pentru cuvintele tale...sigur voi mai avea nevoie de ele.
Lore, Meli are dreptate : lumea este socata la auzirea vestii, motiv pentru care nici nu stie inca multe lume. De fapt am asteptat sa treaca cele 3 luni sa vad ca suntem ok amandoi.

Eu am RH negativ, sotul pozitiv, uter retrovers si infantil si un chist cat casa...erau niste "mici" complicatii. Pana acum e totul ok si am avut parte de o perioada foarte usoara: nu greturi, nu voma, nu absolut nimic. Doar ca mananc ceva mai mult (fara pofte) si as tot dormi !

Cu medicul: este intradevar greu de ales. Cata lume atatea pareri...deocamdata raman la cel ales sa vad cum decurge "relatia" si urmeaza sa vad ce se mai intampla. Mai am timp !;;)

Gata, ca am scris prea mult !
Multumesc tuturor pentru sustinere...si va mai povestesc eu cum sta treaba !
:*:*:*

lore_vasc
19.05.2010, 21:24:45
Brianna sa fi puternica ca o sa fie bine chiar daca ati avut/aveti inca mici probleme de sanatate,se rezolva cu multa rabdare,cu ajutorul medicului ginecolog si a lui DD.>:D<
Este de inteles sa iti fie frica putin ca doar este prima data cand ai in pantece un sambure de om....dar o sa vezi ca incetul cu incetul o sa fie si mai bine:*Cand afli sexul copilului sa ne spui si noua:)
Poate mai incolo cand o sa vezi ca relatia dintre tine si ginecolog este ok ai sa ne spui si noua la cine umblii si noi restul care urmam sa devenim mamici sa il trecem in lista chiar daca depinde relatia dintre pacient si ginecolog:)
Ii foarte bine ca nu ai greturi ca era cam nasol si legat de somn ii ceva normal ptr gravidute.....asa ca dormi cat iti permite timpul.;-)
Citind ce ne-ai povestit m-a luat asa cu emotie dar si frica in acelasi timp ca nici noi nu ne protejam de cativa ani si pana acum DD a tinut cu noi ca nu am vrut bebe si inca nu vrem.....speram sa nu avem surprize:D

Draga Lore,
sa stii ca nu prea e ca in filme, adica vestea e atata de mare si de socanta incat mai toata lumea ranjeste si nu reuseste sa scoata o vorba.
Bineinteles nu si sotul;;), care in primul rand isi toarna un Jack, ranjeste si si spune si el c seva, deloc calculat si foarte emotiv.
Pe de-o parte inteleg ce vrei sa spui dar pe de alta parte nu....si sa ma explic:
Daca se intampla sa ramai insarcinata fara sa fie programata intradevar ca vestea ii soc dar daca zici:de astazi ne punem pe treba....vreau bebe...atunci cand ramai insarcinata nu are cum sa fie socul asa mare ca doar ai stiut ptr ce ,, ai muncit atata,,.Eu cel putin din cunostintele care stiu ca au ramas insarcinata asa au fost reactiile lor:in primul exemplu vestea socanta si un zambet schitat totusi si il al doilea exemplu strigate de bucurie,plans de emotii etc

KMelinda
19.05.2010, 21:54:58
Fetelor va multumesc mult pentru felicitari si pentru incurajari>:D<>:D<>:D< !
Fiecare vorba conteaza foarte mult pentru mine:*.

Am aflat in dimineata de Bunavestire, in 25 martie.

Inainte cu o zi fusesem la un control de rutina cu putine zile intarziere la ciclu. Mi-a zis medicul ca se vede ceva in uter insa nu isi da seama ce este si ar fi bine sa cumpar si un test de sarcina. Nu am crezut o clipa fiindca nu a fost programat, noi ca si cuplu nu tin minte sa fii vorbit vreodata cu altii ca am vrea copii, eventual specificam ca "mai incolo".
Mi-am luat testul si in dimineata de 25 mi l-am facut...surpriza: 2 linii bine accentuate. Si m-am pus pe un plans ca pe Cosmin nu vestea, ci plansul meu l-a socat si l-a speriat. El a fost cel care m-a linistit si cu trecerea zilelor am inteles ca este o binecuvantare si ma rugam sa decurga totul bine.
Am fost la control si suntem foarte bine, foarte vioi, ne ridicam in picioare si ne asezam in fundic si a ridicat si o manuta parca ne facea cu mana:)). Este emotionant, in mod special cand ii auzi inima cum bate...parca atunci am inteles ca este ceva acolo, in mine, care este, traieste si va creste tot mai mare.

Melinda, multumesc pentru cuvintele tale...sigur voi mai avea nevoie de ele.
Lore, Meli are dreptate : lumea este socata la auzirea vestii, motiv pentru care nici nu stie inca multe lume. De fapt am asteptat sa treaca cele 3 luni sa vad ca suntem ok amandoi.

Eu am RH negativ, sotul pozitiv, uter retrovers si infantil si un chist cat casa...erau niste "mici" complicatii. Pana acum e totul ok si am avut parte de o perioada foarte usoara: nu greturi, nu voma, nu absolut nimic. Doar ca mananc ceva mai mult (fara pofte) si as tot dormi !

Cu medicul: este intradevar greu de ales. Cata lume atatea pareri...deocamdata raman la cel ales sa vad cum decurge "relatia" si urmeaza sa vad ce se mai intampla. Mai am timp !;;)

Gata, ca am scris prea mult !
Multumesc tuturor pentru sustinere...si va mai povestesc eu cum sta treaba !
Draga de tine! tare scumpa mai esti! e de inteles, daca nu ati planificat, eu tin minte cum plangeam inainte sa citesc testul, numai nu puteam sa ma uit, imi era frica sa nu fie o linie si plangeam ca vita si mi se curgeau minutele, ca cica e un interval in care treb citit ca dupa aceea nu mai e sigur. Nu pe naiba, pana si azi se vad liniutele;;)

KMelinda
19.05.2010, 22:00:01
Pe de-o parte inteleg ce vrei sa spui dar pe de alta parte nu....si sa ma explic:
Daca se intampla sa ramai insarcinata fara sa fie programata intradevar ca vestea ii soc dar daca zici:de astazi ne punem pe treba....vreau bebe...atunci cand ramai insarcinata nu are cum sa fie socul asa mare ca doar ai stiut ptr ce ,, ai muncit atata,,.Eu cel putin din cunostintele care stiu ca au ramas insarcinata asa au fost reactiile lor:in primul exemplu vestea socanta si un zambet schitat totusi si il al doilea exemplu strigate de bucurie,plans de emotii etc[/QUOTE]

vezi tu Lore scumpa ca nu-i asa, chiar daca planifici bebeii nu vin cum vrei tu, si atunci lumea te tot intreaba "na? este? cand vine?" si tu tot dai din umeri si suferi in tacere si cand chiar se intampla lumea amuteste, desi chiar te astepti la urlete si plansete, nimic, si te suna mama a doua zi ca nu mai poate de fericire dar per moment nu a schitat mai nimic.
Si dupa aceea lumea ia razna si te tampeste cu atentii si te trateaza ca pe un biberou ceea ce te enerveaza la culme, sunt over-protectori si te simti naspa, eu n-aveam voie sa duc o punga cu 3 pufuleti si eram f suparata, dar nu am vrut sa jignesc pe nimeni.

lore_vasc
19.05.2010, 22:12:06
Daca se intampla sa ramai insarcinata fara sa fie programata intradevar ca vestea ii soc dar daca zici:de astazi ne punem pe treba....vreau bebe...atunci cand ramai insarcinata nu are cum sa fie socul asa mare ca doar ai stiut ptr ce ,, ai muncit atata,,.Eu cel putin din cunostintele care stiu ca au ramas insarcinata asa au fost reactiile lor:in primul exemplu vestea socanta si un zambet schitat totusi si il al doilea exemplu strigate de bucurie,plans de emotii etc

vezi tu Lore scumpa ca nu-i asa, chiar daca planifici bebeii nu vin cum vrei tu, si atunci lumea te tot intreaba "na? este? cand vine?" si tu tot dai din umeri si suferi in tacere si cand chiar se intampla lumea amuteste, desi chiar te astepti la urlete si plansete, nimic, si te suna mama a doua zi ca nu mai poate de fericire dar per moment nu a schitat mai nimic.
Si dupa aceea lumea ia razna si te tampeste cu atentii si te trateaza ca pe un biberou ceea ce te enerveaza la culme, sunt over-protectori si te simti naspa, eu n-aveam voie sa duc o punga cu 3 pufuleti si eram f suparata, dar nu am vrut sa jignesc pe nimeni.[/QUOTE]

Cand ai scis:,,sa stii ca nu prea e ca in filme, adica vestea e atata de mare si de socanta incat mai toata lumea ranjeste si nu reuseste sa scoata o vorba,,....mi s-a parut ca ai spus-o prea dur(sau poate asa am luat-o eu8-}..... in sensul ca lumea aici ma refer la:tu(mamica),sot,parinti, socrii nu ar sarii in sus de bucurie la primirea vestii mai ales stiind ca tinerii isi doresc un bebe si ei asteapta sa fie bunici....nu srtiu daca prin scris ma intelegi ce vreau sa zic ca ii mai complicat sa te exprimi prin scris decat direct...o sa simt si eu experienta asta pe pielea mea cand voi ramane insarcinata si va voi spune reactia familiei si a mea:)

gabitza_roca
20.05.2010, 08:15:49
Felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Brianna! >:D<>:D<>:D< si lui Cosmin, la fel! ca doar si taticul e cineva! :D

va doresc, ma rog s-aveti un bebe sanatos, sigur va fi frumos..si dulce!
toata saptamana am stat cu bebelusi si copilasi...e un sentiment atat de inaltator! cu atat mai mult cu cat copilasul este al tau..banuiesc :-p
noi ne dorim fftare bebe..chiar ne-am inteles sa nu ne protejam din 17 iulie.. poate avem noroc ;)) si ne ajuta bunul dumnezeu..

mi se pare minunat c-ai aflat tocmai de Bunavestire! e un semn bun!!!!!.. cel mai bun :*

concluzia mea: sunteti binecuvantati, sunteti tineri, frumosi, indragostiti, abia la inceput, si veti avea BEBE!!!

:madlaugh::madlaugh::madlaugh::madlaugh::madlaugh:

Inaa
20.05.2010, 11:24:43
Briana,

Ma alatur fetelor si felicit tinerii parinti si pe acest forum ....in special pe tanara mamica.
I-am mai spus si ma repet, o sa fie o mamica tanara si frumosa cu un bebe la fel de frumos si istet ca ei doi.
Si cum a zis Melinda ..numai ganduri pozitive...ca o sa treaca..si mie mi-au spus o gramada de lucruri doctorii cand aveam vreo 23-24 de ani si chiar daca am ceva probleme ,(uter retrovers) sper ca in viitorul apropiat sa am "acte in regula" pt a discuta si la acest topic.
Sa ai o sarcina usoara si sa ne povesti alaturi de Melinda, pe care o rugam sa ne imparatseasca cat mai multe din experienta ei, pt ca se pare ca sunt cateva doritoare de bebei/bebite.
V-am pupat si sanatate multa la tota lumea.
Inaa

KMelinda
20.05.2010, 12:47:42
Lore, chiar n-am spus-o cu duritate sau Doamne fer'cu rautate, imi pare rau daca tu asa ai inteles, mi-as dori foarte mult in schimb, ca macar pe acest topic sa nu ne ocupam de "rastalmacit cuvinete si expresii" fiecare gand si fapt, fii sigura, ca este impartasit cu cel mai mare drag, eu in schimb vorbesc din propriile si apropiatele experiente.

KMelinda
20.05.2010, 12:54:52
Acum pentru viitoare burtici, cateva incurajari.

In primul rand ar fi decizia. Nu este una usoara, trebuie avute multe in vedere, poate sunt un pic mai norocosi cei la care "le pica vestea din cer", precum la Bri:*, pentru ca sunt scutiti de o gramada de stresuri de dinainte, care pe parcurs se compenseaza oricum cu stresuri de dupa;;)
Dar si asteptarea e frumoasa, cel putin acum asa o vad, atunci nu era:(, dar acum imi dau seama ca trebuie un pic si din asta, adica sa nu fie chiar gratis sa poti simti ce lucru mare ai primit.
Si regula de baza, fara stres si nicidecum facem dragoste sa concepem bebe. Nu functioaneaza deloc si face mult rau la cuplu.
Eu am avut o perioada in care eram asa de crispata, luam cate 5 teste pe luna, aia de la farmacie nu ma mai intreba "ce va dau? ci "cate va dau" si a fost dezastru. Iar cand chiar s-a intamplat, si credeti-ma, pe undeva am simtit ca am fost binecuvantata dar nu mai indrazneam sa sper, n-am avut o bucata de test acasa, mai mult era sambata seara si al Real a tras jaluza farmacista sub nasul meu, deci trebuia asteptat pana luni dimineata, sa nu va explic ca n-am dormit niciunul nimic doua nopti:D

KMelinda
20.05.2010, 13:16:17
Trebuiesc facute si cateva analize, nu multe dar cele necesare (toxoplasmoza neaparat), trebuie renuntat la anticonceptionale cu destul de mult timp inainte, ca nu cumva sa afecteze fatul, examen de urina si de sange sa vedeti daca nu cumva aveti ceva carente si viitoare burtici, atentie! acidul folic se incepe inainte de a ramane insarcinata.
Si pregatirea pentru sarcina cu o carte frumoasa, eu am de la Larousse "Sarcina Ta" dar sunt inca o gramada de astfel de carti, eu am ales-o pe asta pentru ca are capitole si din pucntul de vedere al taticului si m-a ajutat sa inteleg multe din trairile si temerile lui, ca doar este si el la fel de important ca si mamica.

Inaa
20.05.2010, 13:49:39
Trebuiesc facute si cateva analize, nu multe dar cele necesare (toxoplasmoza neaparat), trebuie renuntat la anticonceptionale cu destul de mult timp inainte, ca nu cumva sa afecteze fatul, examen de urina si de sange sa vedeti daca nu cumva aveti ceva carente si viitoare burtici, atentie! acidul folic se incepe inainte de a ramane insarcinata.
Si pregatirea pentru sarcina cu o carte frumoasa, eu am de la Larousse "Sarcina Ta" dar sunt inca o gramada de astfel de carti, eu am ales-o pe asta pentru ca are capitole si din pucntul de vedere al taticului si m-a ajutat sa inteleg multe din trairile si temerile lui, ca doar este si el la fel de important ca si mamica.

Multumim frumos Melinda..o sa caut cartea si o sa ma pun pe citit.
Eu deja am fost la medic si mi-a dat sa fac analize...pt ca am pb si cu tiroida.
Urmeaza sa le fac si sa facem totul fara stres si numai cu placere;;)
O zi buna tuturor.
Inaa

KMelinda
20.05.2010, 15:54:48
Eu deja am fost la medic si mi-a dat sa fac analize...pt ca am pb si cu tiroida.
O zi buna tuturor.
Inaa

Vai fetelor, ce se intampla cu lumea asta? M-am ingrozit citindu-va cate aveti uter retrovers (ceea ce nu constituie o problema mare deoarece cu dezvoltarea sarcinii aluneca tare frumos la loc) si inca multe alte probleme.
Capul sus, sa vedeti ca odata cu bebici dispar toate problemele mamicilor:D
Inaa stiu eu ca va fi totul ok si in scurt timp ne spui de "chirias in burtica"

KMelinda
20.05.2010, 16:05:19
Bri, uite ce i-am facut eu cadou sotului meu, dar i-am pus pe posta, recomandata, s-a cam speriat prima data si tare tare a zambit la urma, pot spune ca i s-au cam umezit ochii dar bineinteles el n-ar recunoaste asat pt nimica in lume!

"Stimate domn,

Imi permit sa va scriu deoarece consider ca imi veti fi de un mare ajutor, peste cateva luni.
Tocmai m-am mutat intr-un mic apartament, delicat si foarte confortabil. Sunt bine gazduit, bine hranit si nu mi se cere nimic in schimb, simpatic, nu-i asa?
Problema este ca, proprietara mea, o doamna foarte draguta de altfel, m-a avertizat deja ca ma va da afara din apartament cateva luni mai tarziu. Mi-a reprosat ca nu va mai avea loc pentru mine, ca voi fi prea energic. E adevarat, cam deranjez, dar cred ca dumneaei e cam dura. Insa mi-a spus ca, decizia sa e fara apel, cica ii provoc greata, iata ce mi-a trantit cand am vrut sa negociez contractul cu ea.
Nestiind unde sa merg la acel moment, deoarece nu sunt prea independent,va rog mult sa dati dovada de ospitalitate si sa ma primiti in caminul dumneavoastra.
Sper ca nu abuzez astfel de ospitalitatea dvs, dar daca ati putea sa pregatiti un mic coltisor, cateva lucrusoare, un patut caldut, ceva de mancarica, un loc unde sa-mi fac nevoile si mai ales multa dragoste, caci am mare nevoie, v-as fi vesnic recunoascator!
E adevarat: nu sunt un locatar de vis: nu pot sa platesc chiria si in general fac multa dezordine.
Ah, o ultima chestiune: Nu va pot promite ca nu voi face zgomot, ca nu va voi strica noptile , nici ca nu voi monopoliza toata atentia asupra mea, dar, va promit in schimb, toata dragostea din lume. Daca sunteti de acord, va voi numi: TATI !!!!
Trebuie sa va spun de asemenea, ca sunt foarte grabit sa va intalnesc, actuala mea proprietara mi-a vorbit asa mult de dvs, ca deja va iubesc foarte mult!!! "

lore_vasc
20.05.2010, 18:08:59
Lore, chiar n-am spus-o cu duritate sau Doamne fer'cu rautate, imi pare rau daca tu asa ai inteles, mi-as dori foarte mult in schimb, ca macar pe acest topic sa nu ne ocupam de "rastalmacit cuvinete si expresii" fiecare gand si fapt, fii sigura, ca este impartasit cu cel mai mare drag, eu in schimb vorbesc din propriile si apropiatele experiente.
Sorry mie asa mi s-a parut expresia....duritate sau rautate este prea mult spus.....nu m-am exprimat in adevartul sens la cuvantului cand am spus:dur....oricum este greu sa te exprimi prin scris in unele momente sa nu intelega lumea altceva....cand ne vom vedea la o cafea o sa povestim despre aceste lucruri ca avem ce invata de la voi cele care aveti deja un bebe sau sunteti deja gravidute:)

lore_vasc
20.05.2010, 18:13:52
Bri, uite ce i-am facut eu cadou sotului meu, dar i-am pus pe posta, recomandata, s-a cam speriat prima data si tare tare a zambit la urma, pot spune ca i s-au cam umezit ochii dar bineinteles el n-ar recunoaste asat pt nimica in lume!

"Stimate domn,

Imi permit sa va scriu deoarece consider ca imi veti fi de un mare ajutor, peste cateva luni.
Tocmai m-am mutat intr-un mic apartament, delicat si foarte confortabil. Sunt bine gazduit, bine hranit si nu mi se cere nimic in schimb, simpatic, nu-i asa?
Problema este ca, proprietara mea, o doamna foarte draguta de altfel, m-a avertizat deja ca ma va da afara din apartament cateva luni mai tarziu. Mi-a reprosat ca nu va mai avea loc pentru mine, ca voi fi prea energic. E adevarat, cam deranjez, dar cred ca dumneaei e cam dura. Insa mi-a spus ca, decizia sa e fara apel, cica ii provoc greata, iata ce mi-a trantit cand am vrut sa negociez contractul cu ea.
Nestiind unde sa merg la acel moment, deoarece nu sunt prea independent,va rog mult sa dati dovada de ospitalitate si sa ma primiti in caminul dumneavoastra.
Sper ca nu abuzez astfel de ospitalitatea dvs, dar daca ati putea sa pregatiti un mic coltisor, cateva lucrusoare, un patut caldut, ceva de mancarica, un loc unde sa-mi fac nevoile si mai ales multa dragoste, caci am mare nevoie, v-as fi vesnic recunoascator!
E adevarat: nu sunt un locatar de vis: nu pot sa platesc chiria si in general fac multa dezordine.
Ah, o ultima chestiune: Nu va pot promite ca nu voi face zgomot, ca nu va voi strica noptile , nici ca nu voi monopoliza toata atentia asupra mea, dar, va promit in schimb, toata dragostea din lume. Daca sunteti de acord, va voi numi: TATI !!!!
Trebuie sa va spun de asemenea, ca sunt foarte grabit sa va intalnesc, actuala mea proprietara mi-a vorbit asa mult de dvs, ca deja va iubesc foarte mult!!! "

Vaaai ce tare ii scrisoara!!!Cred ca ramaneam si eu socata la pimirea unei astefel de scrisori:))

lore_vasc
20.05.2010, 18:17:15
O zi buna tuturor.
Inaa
Inaa multa sanatate,capul sus o sa fie bine:*Te asteptam pe OFF TOPIC sa ne povestesti de ziua nuntii si pozeee:)

gabitza_roca
20.05.2010, 18:26:52
Melinda... scrisoarea e... fenomenala!!! te superi daca ma voi folosi de ea, bineinteles la momentul potrivit, sa- instiintez si eu pe tatic? ce-mi place!!!! :A:A:A

Inaa..multa sanatate.. si spor la dragoste . si la "fabrica" :D :D

KMelinda
20.05.2010, 22:28:21
Melinda... scrisoarea e... fenomenala!!! te superi daca ma voi folosi de ea, bineinteles la momentul potrivit, sa- instiintez si eu pe tatic? ce-mi place!!!! :A:A:A

Inaa..multa sanatate.. si spor la dragoste . si la "fabrica" :D :D

De ce m-as supara? si eu am "furat-o de undeva" si mamica care a compus-o a zis ca suntem toate binevenite sa ne folosim de ea si Doamne ajuta sa avem motiv sa o folosim!
Iti doresc sa vina ziua aceea frumoasa cand iti doresti tu si sa ne vedem peste cativa anisori aici toate cu bebici zambitori si foarte foarte dragi!

KMelinda
20.05.2010, 22:29:13
Noapte buna fetele mele:*

KMelinda
20.05.2010, 22:31:10
Vaaai ce tare ii scrisoara!!!Cred ca ramaneam si eu socata la pimirea unei astefel de scrisori

Iti dai seama, initial crezuse ca cineva cerseste ceva bani pt cine stie ce apartament:))
P.S. spune-mi te rog unde tot scrii de ai 7 mii de mesaje???;;)

lore_vasc
20.05.2010, 23:07:56
Iti dai seama, initial crezuse ca cineva cerseste ceva bani pt cine stie ce apartament:))
P.S. spune-mi te rog unde tot scrii de ai 7 mii de mesaje???;;)
Ce tare:))
Ps:Cu fetele de Bm povestesc in fiecare zi:-p

BRIana22
21.05.2010, 08:23:31
Gabi, Inaa, multumesc mult pentru felicitari ! Gabi...si Cosmin iti multumeste:)):)):)) !

Nu am mai dat nici un semn fiindca ieri am avut examen, azi la analize de sange iar si maine la examen (iar)....forfota continua.

Meli, scrisoarea ta este geniala. Suna tare tare bine si nu cred ca ar fi cineva pe care sa nu emotioneze astfel de cuvinte.

Eu am inteles ca sarcina este o binecuvantare cand m-am "aplecat" mai atent si am vazut in jurul meu multe cupluri care din pacate incearca de ani buni sa faca un bebe si nu reusesc. Spre dezamagirea mea multe din ele au transformat totul intr-o cursa nebuneasca in care nu mai exista nimic decat sa se conceapa acel bebe...si poate si de aia el se incapataneaza sa vina. Sunt multe probleme in ziua de azi, insa foarte mult conteaza gandirea pozitiva (cum ai zis si tu Meli).
Eu sper din tot sufletul sa apara tot mai multe mamici printre noi, in special cele care isi doresc sa aiba un bebic.

KMelinda
22.05.2010, 21:28:26
Se zice ca atunci cand se naste un bebelus se naste si o mamica, mi se pare asa de frumos zis:x

l0redana
23.05.2010, 00:48:22

"Stimate domn,

foarte frumoasa scrisoarea. o idee originala si cred ca a fost placut surprins "TATI"

l0redana
23.05.2010, 00:59:08
acum m-am apucat de citit sa recuperez, si am vazut vestea cea mare FELICITARI Briana va doresc numai bine si totul sa decurga normal, sa poti profita linistita de burtica si pe urma de bebelus.
va doresc sa aveti un copil sanatos si frumos si multa multa fericire.

BRIana22
23.05.2010, 09:41:07
acum m-am apucat de citit sa recuperez, si am vazut vestea cea mare FELICITARI Briana va doresc numai bine si totul sa decurga normal, sa poti profita linistita de burtica si pe urma de bebelus.
va doresc sa aveti un copil sanatos si frumos si multa multa fericire.
:-pMultumim mult de tot ! Sa dea Domnul sa fie bine ![-o<

lolicriss1234
25.05.2010, 20:32:22
Buna fetelor,

Bri e o veste minunata ! :gen_19:
Cred ca e minunat sa simti cum devii mamica ? ...cum se schimba metabolismul tau pe zi ce trece ?....sa ne povesteti mai multe ...despre cum e sa fii mamica .....si cum a primit sotiorul tau vestea ?
Felicitari va doresc numai bine ....sa cresteti mari si sanatosi :*:* o sarcina cat mai usoara .....si un bebe sanatos si frumos si multa multa fericire :gen_17:

LaRubia
01.06.2010, 00:07:43
Salut burtici

De abia acum am vazut acest subiect.....8-}8-}.....
ink o data FELICITARI Bri !!!!!multa sanatate iti doresc si un bebe sanatos,cuminte si destept!!!!:A:A:A
sa ne tii la curent cu noutatile despre sarcina....sa mai invatam una-alta si de la tine ca de la Meli
pupici x 2>:D<

LaRubia
01.06.2010, 00:10:31

"Stimate domn,

Ciao Meli

super-faina si originala povestea!!!!:x
ce fain ca s-a creat acest subiect......sa ne mai inspiram si noi de la voi cele cu experienta.....
ce mai face bebelina Piki?
pupici la amandoua:*:*:*:*

BRIana22
01.06.2010, 08:21:23
Salut burtici

De abia acum am vazut acest subiect.....8-}8-}.....
ink o data FELICITARI Bri !!!!!multa sanatate iti doresc si un bebe sanatos,cuminte si destept!!!!:A:A:A
sa ne tii la curent cu noutatile despre sarcina....sa mai invatam una-alta si de la tine ca de la Meli
pupici x 2>:D<

Loli, Simoo, multumim mult de tot de urari>:D<.

Acum abia astept urmatorul control sa ne spuna sexul copilului.
Eu m-as bucura si daca ar fi fata si daca ar fi baiat.
Trebuie sa "nogociem" numele lor cu taticul. Inca nu am ajuns la un numitor comun.

Fetelor, propuneri de nume ??? Ce nume de fata va plac? dar de baiat?

:*

gabitza_roca
01.06.2010, 12:23:07
de ce nu ne spui la ce nume te-ai gandit? sa stim ce iti place.. :D

BRIana22
01.06.2010, 14:34:14
de ce nu ne spui la ce nume te-ai gandit? sa stim ce iti place.. :D
Nu am un anumit nume de care sa ma "agatz", nici la fetita nici la baiat, tocmai de aceea sunt in cautare;)).

gabitza_roca
01.06.2010, 16:49:02
nici macar indicii? nume romanesti? ori cu tenta straina? sa fie nume de sfant? sau ceva modern?
mie-mi place mult matei.. dar in ultimii ani tot mai multi baieti sunt numiti matei.. cand va fi pruncutul meu la scoala va fi al n-spelea matei din clasa.. tot asa cum am avut si eu 5 adriani, 3 danieli, 10 aline..
pararea mea e ca trebuie sa tinem cont numele care sunt in voga.. spre a nu ne repeta la infinit..;))

Brianna.. voi reveni cu propuneri.. :*

ana_strumfi
01.06.2010, 17:16:35
Asa cum zice Gabitza. Ar trebui sa faci un "studiu de piatza" ;)). Acum e in "voga" pentru fetite "Sarah", e doar un exemplu. Mie imi place tare numele acesta. Asa o cheama si pe fetita nasilor.
De exemplu un nume mai rar intalnit este Medina(asa o cheama pe cumnatica mea mai mica), imi place.
Sunt foarte muuuule nume. E bine ca va ganditi din timp, dar am auzit si cazuri in care parintii s-au hotarat asupra unui nume, iar la nastere, fiind ziua unui Sfant, i-au pus numele Lui. Sau pur si simplu mama a avut un feeling de moment si i-a pus numele cand l-a tinut prima data in brate.

LaRubia
01.06.2010, 23:05:01
Loli, Simoo, multumim mult de tot de urari>:D<.

Acum abia astept urmatorul control sa ne spuna sexul copilului.
Eu m-as bucura si daca ar fi fata si daca ar fi baiat.
Trebuie sa "nogociem" numele lor cu taticul. Inca nu am ajuns la un numitor comun.

Fetelor, propuneri de nume ??? Ce nume de fata va plac? dar de baiat?

eu in ultimul timp am tot auzit aceleasi nume.....de ex la baieti: Alex,Matei,Luca si David
la fete: Sara(h),Raisa,Teodora,Sofia
acestea sunt cele mai populare in momentul de fata....toti aleg aceleasi nume.....ori simple,ori combinate intre ele.......e adevarat ca fiecare e cu parerea lui,dar sunt atatea nume faine.....de ce sa alegem tot aceleasi ?.....fara suparare......nu dati cu roshii;))....

BRIana22
02.06.2010, 08:17:12
Incerc sa evit sa pun un nume foarte la moda, fiindca, exact cum a zis Gabitza, risc sa fie al 15-lea X-ulescu din clasa. Nu vreau nici un nume rar, risc sa nu il retina nimeni.
Eu am observat foarte multi David si Matei in jur, iar la fetite Sofia, Maia si Medeea.
Voi incerca sa le evit...nu stiu in ce masura voi reusi:-?.

Mai astept idei de la voi:). Voi ce nume i-ati pune la copilul vostru?

Simoo, eu cand am propus Raisa la fetite au facut cei din familie misto de mine o saptamana intreaga. Lor li se parea un nume ciudat:)), nu foarte intalnit8-|. La fel cu Freya:)).
Mie la fetite mi se pare mai usor un pic sa gasesti, eu la baieti in schimb am un "alb" total.

KMelinda
02.06.2010, 11:43:06
Eu la fetita am avut 2 optiuni: Alexandra si Paula. Astea doua tare tare mi-au placut dar mai sunt si altele la care m-am gandit, imi place f mult Anastasia si mai nou Josefina care strigat Fina e absolut fermecator, imi mai place Antonia, Izabella, Anabella si extravagantul Chantal (desigur nu as da copilului in Romania ca toata lumea s-ar balbai si i-ar gresi), la baietasi Paul (evident:))) dar cat eram "tanarica" mereu credeam ca daca voi avea baiat il va chema Dante (ador cum suna si cum nu se poate distortochia, la fel si cu Paula, in afara de Paulina/ca nu prea se poate fita) sotul meu ma innebunea cu Mircea (eu nu-l vroiam sub nicio forma) in schimb imi place f mult Matei, ceea ce am si ales ca nume pt baietasul viitor:x, nu suport David, Marc si Patrik, e plin Careiul cu ei, nu auzi altceva decat astea, iar la fetite Maia si cele amintite de voi.
pupam burtica:x

KMelinda
02.06.2010, 11:45:38
AAAA, imi mai venise in minte ceva, Bri, uita-te la lista burtici poate vezi acolo ceva ce-ti place, tot ce-ti place treci pe o lista si intro seara linistita stati si le "mestecati", vedeti cum se potrivesc cu numele de familie si cum va place cum suna, ce inseamna fiecare, ce origine are si lasati vreo 3-4 ca si optiune, mai aveti la urma timp sa va razganditi sau sa schimbati daca apare cumva unul identic in familie sau prin vecini.

LaRubia
02.06.2010, 16:03:18
Incerc sa evit sa pun un nume foarte la moda, fiindca, exact cum a zis Gabitza, risc sa fie al 15-lea X-ulescu din clasa. Nu vreau nici un nume rar, risc sa nu il retina nimeni.
Eu am observat foarte multi David si Matei in jur, iar la fetite Sofia, Maia si Medeea.
Voi incerca sa le evit...nu stiu in ce masura voi reusi:-?.

Mai astept idei de la voi:). Voi ce nume i-ati pune la copilul vostru?

Simoo, eu cand am propus Raisa la fetite au facut cei din familie misto de mine o saptamana intreaga. Lor li se parea un nume ciudat:)), nu foarte intalnit8-|. La fel cu Freya:)).
Mie la fetite mi se pare mai usor un pic sa gasesti, eu la baieti in schimb am un "alb" total.

verisoara mea voia sa-i puna nume la bebe Raisa.....si cand a iesit .....a fost baietel:))....desi pana cand a mers sa nasca i-au spus ca va avea fetita....e frumos numele,dar deja e cam comun.....de Freya ink nu am auzit la nimeni.....doar parfumul acela de la Ori......:))
nici eu nu prea am multe idei de nume pt baieti....:-?
cum merge sarcina??ceva modificari in afara de burtica???
pupici

lore_vasc
03.06.2010, 00:52:26
Bri daca familiei nu le-a placut RAISA poate ti-ar/le-ar place Larisa.....sunt asa multe nume ca nici nu stii din ce sa alegi:Patricia,Andra,Andrada,Lelia,Carina,Maia, ..........ptr baieti:Tudor,Adrian,Emanuel,Stefan,Dominic si lista poate continua:)

BRIana22
03.06.2010, 08:22:57
Meli, m-am uitat peste listuta insa nu am vazut nici un nume care sa imi atraga atentia:-w. Plus ca multe se repeta.
Sa stii ca asa fac, fac o lista cu numele care cat de cat consider ca imi plac si urmeaza sa o "dezbatem" dupa aceea.

Simo, sarcina este ok, totul este foarte bine. Acum se formeaza burtica:) si am pus cateva kg pe mine...trebuie sa imi schimb garderoba:D.

Fetelor multumesc de idei...daca mai aveti, mai astept sugestii ca e "subtire" lista de nume pe care o am:)).

gabitza_roca
03.06.2010, 12:35:23
fete:
Adela, Alesia, Amina, Amira, Andrada, Barbara, Beatrix, Camelia, Carolina, Casiana, Cezara, Daria, Dariana, Elisa, Eliza, Ema, Emilia, Fabiana, Geanina, Georgia, Iarina, India, Lara, Lavinia, Lorena, Loredana, Luciana, Malina, mara, Mariela, Melania, Milena, Miruna, Nadia, Natalia, Olivia, Otilia, Petra, Raluca, Roberta, Sabina, Sanziana, Simina, Sorana, Talida, Tatiana, Tora, Viviana, Xenia, Zoia.

baieti:
romanesti: Eusebiu, IUlian, Lucian, Manuel , Codin, Darian, Emilian, Felix, Aron, Ciprian, Rafael, Rares, Serban, Razvan, Septimiu..
norocoase: Albert, Gabriel, Iacob, Maxim, Mihai, Oscar, Tudor
ciudate: Gratian, Alexie, Amir, Anastasiu, Dante, Edan, Elian, Elias, Elisei, Fabian

BRIana22
03.06.2010, 13:55:08
Gabi, multumesc>:D<...am notat cateva nume in lista mea:).

Tilla
05.06.2010, 19:08:07
Eu n-am idei decat pentru fetite: mina, ornela, sofia, milena, francesca, sintia ...

ALICEc
08.06.2010, 13:09:21
Buna fetelor,
stiu stiu....nu aruncati in mine cu nimik..nu am mai intrat de secole!
Dar peste ce surpriza am dat!!
Un topic nou..care este foarte foarte interesant....:-p si pe deasupra Brianna este insarcinata!
Ma bucur enorm pt voi, iti doresc sa ai o sarcina usoara si sa aveti un bebe sanatos, frumos, destept si tot ce vreti voi!>:D<>:D<>:D<
Va pup pe toate si felicitari pt topic! Mi-ati atras atentia:-p
Pupici si la Piki>:D<
P.s. - pe fetita mea o va chema Alexis:D (imi doresc o fetita ......dar orice va fi, va fi binevenit...sanatos sa fie) . La nume de baieti inca nu m-am gandit....mi se pare mai greu de gasit.
Inca nu am planificat cand vom face copii......vedem noi...
Toti rad de mine..ca asociaza numele de Alexis cu Alexis kebap, acela din micro 17.....dar mie imi palce foarte mult.
Va pup, o zi faina sa aveti!!

BRIana22
08.06.2010, 14:19:30
Buna fetelor,
stiu stiu....nu aruncati in mine cu nimik..nu am mai intrat de secole!
Dar peste ce surpriza am dat!!
Un topic nou..care este foarte foarte interesant....:-p si pe deasupra Brianna este insarcinata!
Ma bucur enorm pt voi, iti doresc sa ai o sarcina usoara si sa aveti un bebe sanatos, frumos, destept si tot ce vreti voi!>:D<>:D<>:D<
Va pup pe toate si felicitari pt topic! Mi-ati atras atentia:-p
Pupici si la Piki>:D<
P.s. - pe fetita mea o va chema Alexis:D (imi doresc o fetita ......dar orice va fi, va fi binevenit...sanatos sa fie) . La nume de baieti inca nu m-am gandit....mi se pare mai greu de gasit.
Inca nu am planificat cand vom face copii......vedem noi...
Toti rad de mine..ca asociaza numele de Alexis cu Alexis kebap, acela din micro 17.....dar mie imi palce foarte mult.
Va pup, o zi faina sa aveti!!
>:D<>:D<>:D< Alice, ma bucur ca avem vesti de la tine !
Cum sunteti? esti ocupata cu munca....ca am vazut ca nu ai mai intrat de mult timp (sa ne scrii la off-topic:-p).
Multumim de urari si de idei.
Si mie mi se pare mai greu sa gasesc nume de baiat.
Multi pupici si sa ne scri la off-topic ce noutati mai aveti.
:*:*:*:*

BRIana22
08.06.2010, 14:27:28
Fetelor imi schimb constitutia corpului :-p si trebuie sa imi modific garderoba:(.
Mai greu e la munca pentru ca trebuie sa pastrez tinuta business.
Indicate sunt hainutele subtiri, lejere, care sa nu fie pe corp.
Pentru pantalonii negri cu dunga trebuie sa gasesc acel model care nu are betelie, ci are o banda elastica in talie, care evident ca se adapteaza dupa forma corpului si nu strange.
Mai greu cu gasitul hainutelor.

Daca stiti magazine cu haine pentru gravidute sa ma anuntati si pe mine[-o<[-o<[-o<.

Eu stiu doar la green galery si pe careiului.
Am zis ca poate dau o fuga pana in baia mare in weekend...sper sa gasesc acolo ceva ceva.

pupici de la noi doi/doua :*:*

lore_vasc
08.06.2010, 19:31:28
Bri ce scumpa trebuie sa fi cu burtica....nu ne areti si noua poze sa te vedem ce burtica frumoasa ai?[-o<
Intreaba daca vrei pe Dianag,Ice si Miresicamica miresici de Bm care acum sunt insarcinate poate stiu ele magazine in Bm ptr gravidute;-)
Alice multi pupici si te asteptam si pe Off topic sa ne spui ce mai faci?cum mai esti?>:D<

ana_strumfi
08.06.2010, 21:23:12
Fetelor imi schimb constitutia corpului :-p si trebuie sa imi modific garderoba:(.
Mai greu e la munca pentru ca trebuie sa pastrez tinuta business.
Indicate sunt hainutele subtiri, lejere, care sa nu fie pe corp.
Pentru pantalonii negri cu dunga trebuie sa gasesc acel model care nu are betelie, ci are o banda elastica in talie, care evident ca se adapteaza dupa forma corpului si nu strange.
Mai greu cu gasitul hainutelor.

Daca stiti magazine cu haine pentru gravidute sa ma anuntati si pe mine[-o<[-o<[-o<.

Eu stiu doar la green galery si pe careiului.
Am zis ca poate dau o fuga pana in baia mare in weekend...sper sa gasesc acolo ceva ceva.

pupici de la noi doi/doua :*:*

E fetita? :x

BRIana22
09.06.2010, 09:16:46
E fetita? :x
Nu stim inca daca e fetita sau baiat :-p.

Saptamana urmatoare ar fi trebuit sa mergem la control sa aflam sexul copilului, insa am amanat control...se pare ca voi reusi sa merg o saptamana in concediu si vrem sa plecam prin tara, intr-un tur al tarii. Am ales in tara fiindca la soare nu pot sa stau, in mare, piscine nu ma bag, la munte nu ma catzar, asa ca vizitam !

Controlul este fixat pentru 29 iunie si e mai bine asa deoarece va fi mai marisor si se va vedea mai ok (cel putin sper sa aiba o pozitie buna).

(si...ma gandeam eu ieri...vestea sarcinii a fost de sarbatoarea Buneivestiri, iar sexul copiluli ar trebui sa il aflam in ziua de Sfintii Petru si Pavel :D - nu mi-am dat seama cand am facut programarea. Daca tot sunt 2 sfinti, eu zic ca va fi baiat:-p).

ALICEc
09.06.2010, 09:39:24

Saptamana urmatoare ar fi trebuit sa mergem la control sa aflam sexul copilului, insa am amanat control...se pare ca voi reusi sa merg o saptamana in concediu si vrem sa plecam prin tara, intr-un tur al tarii. Am ales in tara fiindca la soare nu pot sa stau, in mare, piscine nu ma bag, la munte nu ma catzar, asa ca vizitam !

Controlul este fixat pentru 29 iunie si e mai bine asa deoarece va fi mai marisor si se va vedea mai ok (cel putin sper sa aiba o pozitie buna).

(si...ma gandeam eu ieri...vestea sarcinii a fost de sarbatoarea Buneivestiri, iar sexul copiluli ar trebui sa il aflam in ziua de Sfintii Petru si Pavel :D - nu mi-am dat seama cand am facut programarea. Daca tot sunt 2 sfinti, eu zic ca va fi baiat:-p).

Sa aveti grija de voi...3:x...si concediu placut!!!
Asteptam poze!:*

BRIana22
09.06.2010, 09:44:22
Sa aveti grija de voi...3:x...si concediu placut!!!
Asteptam poze!:*
Multu, multu...de la amandoi/amandoua:-p. Sigur vom face multe poze !

Acum pregatesc si pozele cu burtica mea, inca mica, si cateva scanuri la ecograf. Cand sunt gata cu ele le postez in picassa si va anunt !

ana_strumfi
09.06.2010, 18:52:28

...sau gemeni :D
Ce frumos ca plecati, calatorie placuta

roxi_libo
09.06.2010, 20:59:35
...sau gemeni :D
Ce frumos ca plecati, calatorie placuta
Distractie placuta Briana!!! si eu am vrut sa iti spun ca va fi baiat, dar ma gandeam ca poate tu nu vrei baietel si nu am vrut sa te supar,:-p sincer cu un fecior va vad... vom vedea.... ;)
Noi vrem fetita... eu vreau sa o cheme Diana si un nume aled se Seby... doar ca deocamdata nu vrea sa vbm de bebei... poate ii va veni pofta cand o sa il vada pe Cosmin tatic..:)

BRIana22
10.06.2010, 09:23:15
Distractie placuta Briana!!! si eu am vrut sa iti spun ca va fi baiat, dar ma gandeam ca poate tu nu vrei baietel si nu am vrut sa te supar,:-p sincer cu un fecior va vad... vom vedea.... ;)
Noi vrem fetita... eu vreau sa o cheme Diana si un nume aled se Seby... doar ca deocamdata nu vrea sa vbm de bebei... poate ii va veni pofta cand o sa il vada pe Cosmin tatic..:)
Poftele astea...se molipsesc:)).
Eu ma bucur orice ar fi, si fetita si baietel, insa stiu ca taticul vrea mai mult baietel chiar daca acum nu vrea sa recunoasca;-). Barbatii astia trag numai la barbati:)).

gabitza_roca
10.06.2010, 10:36:37
taticii vor bebestrumfi ..dar cand ma gandesc la tatici care au si si .. realizez ca toti isi adora bebestrumfele..
cum o vrea Dumnezeu, sanatos sa fie!!!!

raman uimita de cate ori vizitam prieteni cu copii ..cat de mult trag copiii la vlad.. parca ar avea magnet.. ma face sa imi doresc si mai tare sa fim parinti :x:x

BRIana22
10.06.2010, 13:02:35
taticii vor bebestrumfi ..dar cand ma gandesc la tatici care au si si .. realizez ca toti isi adora bebestrumfele..
cum o vrea Dumnezeu, sanatos sa fie!!!!

raman uimita de cate ori vizitam prieteni cu copii ..cat de mult trag copiii la vlad.. parca ar avea magnet.. ma face sa imi doresc si mai tare sa fim parinti :x:x
presupun ca si lui Vlad ii plac copiii, nu?...ca altfel nu ar trage asa la el.
eu astept sa mai apara gravidutze, asa ca dupa nunta....dati bataie!:))

gabitza_roca
10.06.2010, 13:41:38
cu siguranta! toate panzele sus dupa nunta! ;-)
astept bebe si voi astepta bebe ca mana cereasca.. molipsindu-l si pe vlad.. :)

KMelinda
15.06.2010, 15:08:33
Toti barbatii vor baietei, si cei care nu recunosc, dar cand afla ca au fetite sunt morti-lesinati dupa ele.:x
Mamicilor le e totuna, spun ele, dar majoritatea vor fetite:D, deci, echilibru perfetc.

Bri, am o gramada de hainte f frumoase de gravidute, tocmai ce vroiam sa le incarc pe okazii, ca nu imi mai incap in dulap, daca vrei, dupa ce va intoarceti da-mi un semn si-ti trim pozici.

BRIana22
16.06.2010, 08:48:34
Toti barbatii vor baietei, si cei care nu recunosc, dar cand afla ca au fetite sunt morti-lesinati dupa ele.:x
Mamicilor le e totuna, spun ele, dar majoritatea vor fetite:D, deci, echilibru perfetc.

Bri, am o gramada de hainte f frumoase de gravidute, tocmai ce vroiam sa le incarc pe okazii, ca nu imi mai incap in dulap, daca vrei, dupa ce va intoarceti da-mi un semn si-ti trim pozici.
Iti trimit un PM cu adresa mea de mail.
Cum se simte Piki ? Cum sunteti voi ? suportati caldura asta ?

ALICEc
18.06.2010, 08:58:36
Brianna ..niste poze cu burtica??>:D<>:D<

ankutza
18.06.2010, 11:23:01
Multu, multu...de la amandoi/amandoua:-p. Sigur vom face multe poze !

Acum pregatesc si pozele cu burtica mea, inca mica, si cateva scanuri la ecograf. Cand sunt gata cu ele le postez in picassa si va anunt !

:D:D:D:Diiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ce stire am pierduuuuuut....felicitari gravidutoooooo. Acum citeam si mi-am dat seama...ce frumos...al doilea bebe din gasca...:D:D:D

BRIana22
26.06.2010, 14:27:16
:D:D:D:Diiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ce stire am pierduuuuuut....felicitari gravidutoooooo. Acum citeam si mi-am dat seama...ce frumos...al doilea bebe din gasca...:D:D:D
Multumesc de felicitari :"> !

Marti mergem la control si va anunt daca e baietel sau fetita8-}. Abia asteptam.

Alice, pozici am pregatit doar ca nu am avut timp sa le incarc pe picassa. Urmeaza !

BRIana22
30.06.2010, 14:06:31
Fetelor, aveti inca o MIRESICA ...mica !!!

Am fost ieri la control. Dormea pispirina, cu burtocul la "soare", si nu s-a sinchisit sa se trezeasca.
Suntem mai mari decat este normal, insa este important sa nu fie subdezvoltata. Avem 250 de grame...dar burtica nu prea am;))...inca !
Suntem perfect sanatoase !
...si are nasucul meu, este foarte evident pe ecografie.
va pupam amandoua !

ankutza
30.06.2010, 16:44:57

Am fost ieri la control. Dormea pispirina, cu burtocul la "soare", si nu s-a sinchisit sa se trezeasca.
Suntem mai mari decat este normal, insa este important sa nu fie subdezvoltata. Avem 250 de grame...dar burtica nu prea am;))...inca !
va pupam amandoua !

:madlaugh::madlaugh::madlaugh::madlaugh::madlaugh: inca o miresica!!!!!!!!!!!!!!!!! Are Piki companie ;));));))

ana_strumfi
30.06.2010, 18:07:17

va pupam amandoua !
Vad mult roz in fata ochilor =))Felicitari, se mareste clubul <:-PEsti haioasa, cu "nasucul"

BRIana22
30.06.2010, 18:44:02
Vad mult roz in fata ochilor =))Felicitari, se mareste clubul <:-PEsti haioasa, cu "nasucul"
Multumim fetelor !
Cu nasucul....voi scana pozica ei si voi scana o poza cu mine micuta se vedeti cum semanam;)). Sper ca la par si ochi sa semene cu taticul :)): creata si cu ochi albastri !

ALICEc
01.07.2010, 08:48:02

va pupam amandoua !

Ce ma bucur BRIana pt voi!!!>:D<>:D<>:D<din suflet o spun!!
Sa va dea DD tot binele din lume!:*

LaRubia
01.07.2010, 11:53:03

va pupam amandoua !

:gen_19::gen_19::gen_19::gen_19::gen_19::A:A:A :gen_08::gen_08:....ink o miresica!:x:x:x
Felicitari!:gen_17:
Ma bucur ca totul e ok!>:D<
Pupici>:D<

BRIana22
01.07.2010, 20:38:43
>:D<>:D<>:D<Multumesc mult, fetelor !

lore_vasc
02.07.2010, 13:46:33

va pupam amandoua !
yuhuuuu..... FELICITARI PTR MIRESICA NOASTRA!!<:-PSa ai incontinuare o sarcina usoara:*Ma bucur tare mult ptr voi!\:D/:madlaugh::madlaugh::madlaugh:

BRIana22
02.07.2010, 14:47:28
Multumim amandoua !:*:*:*

Tilla
02.07.2010, 18:11:01
Felicitari Bri...avem o surioara miresica pentru Piki!

gabitza_roca
03.07.2010, 12:07:00
Felicitari Briana. nici nu-mi pot imagina ce sentiment deosebit te-a incercat si te incearca in continuare stiind ca vei avea o fetita..<:-P:gen_17::gen_17::gen_19::gen_19::rocking:

lolicriss1234
04.07.2010, 08:23:10
Fetelor, aveti inca o MIRESICA ...mica !!!.
va pupam amandoua !

Acum citeam si mi-am dat seama ce stire am pierdutuuuut.....ce frumos ..:gen_17:

o miresica noua :grouphug:in gasca:gen_19::gen_19::gen_19:

BRIana22
04.07.2010, 13:35:43
Da, inca o miresica...urmeaza sa ii gasim si numele:-?...pana nu se enerveaza ea ca nu o botezam8-|:)).

Tilla
04.07.2010, 20:48:45
Da, inca o miresica...urmeaza sa ii gasim si numele:-?...pana nu se enerveaza ea ca nu o botezam8-|:)).

Ai mai redus din cele propuse de noi?

LaRubia
05.07.2010, 00:31:17

Gloria nu iti place?mie imi place tare mult.

BRIana22
05.07.2010, 08:17:43
Gloria nu iti place?mie imi place tare mult.
Ba da imi place, si a ras toata lumea de mine:D. Toti s-au gandit la Gloria - combina aia semanatoare, sau ce o fi, de pe camp, care se cheama asa !
Era unul din numele de pe lista:-p, dar l-am taiat astfel.

gabitza_roca
05.07.2010, 08:44:57
cam asa am fost si eu cu .. Dorotea, imi placea fffmult, pana intr-o zi, cand am observat c-asa scria pe o galeata...:-$.. am renuntat..:D

BRIana22
05.07.2010, 14:49:08
cam asa am fost si eu cu .. Dorotea, imi placea fffmult, pana intr-o zi, cand am observat c-asa scria pe o galeata...:-$.. am renuntat..:D
:)):)):))ce tare ! deci trebuie sa fiu si eu cu ochii in patru:-p.
am o lista cu cateva nume si aia vreau sa o dezbat cu sotul meu. Nu stiu ce va iesi, dar imi asum riscul:D.

ALICEc
07.07.2010, 09:44:22
;)) Eu am un fix pentru un nume...Alexis! Asa o va chema pe fetita noastra....daca avem noroc si DD ne va ajuta!^:)^

BRIana22
07.07.2010, 12:02:16
;)) Eu am un fix pentru un nume...Alexis! Asa o va chema pe fetita noastra....daca avem noroc si DD ne va ajuta!^:)^
Sa inteleg ca tu iti doresti fetita ?!;))

ALICEc
07.07.2010, 13:27:12
Sa inteleg ca tu iti doresti fetita ?!;))

Amandoi!!!;))
Daaaar...inca nu e momentul....sau cine stie...nu stim....nici nu am incercat....dar daca ar veni....iti dai seama ca am fi fooarte haaapppyy!!! Bineinteles....si baietel....orice....numai sanatos sa fie!!
Nu stiu...cred ca momentul nu e niciodata bun...trebuie sa-l faci sa fie asa....mie mi-e cam frica de viitor si ce se intampla in tara asta....nimic nu-i sigur....
Pupici!

BRIana22
08.07.2010, 09:56:58
Amandoi!!!;))
Daaaar...inca nu e momentul....sau cine stie...nu stim....nici nu am incercat....dar daca ar veni....iti dai seama ca am fi fooarte haaapppyy!!! Bineinteles....si baietel....orice....numai sanatos sa fie!!
Nu stiu...cred ca momentul nu e niciodata bun...trebuie sa-l faci sa fie asa....mie mi-e cam frica de viitor si ce se intampla in tara asta....nimic nu-i sigur....
Pupici!
O sa faceti copilul atunci cand va veti simti voi pregatiti !
...dar astept sa mai apara mamici prin zona:-p.

BRIana22
08.07.2010, 09:59:59
Fetelor, azi avem 5 luni !\:D/...si crestem.

Am cateva minute libere asa ca va scriu lista de nume pentru bebelina noastra: Aura, Amelia, Briana (Riana), Carina, Cleopatra, Daria, Lorena, Liana (Eliana), Olivia, Sonia, Stefania, Tania, Teodora.

Ramane sa ne hotaram care din acestea vor ramane:D.

va pupam

roxi_libo
08.07.2010, 10:54:41

Am cateva minute libere asa ca va scriu lista de nume pentru bebelina noastra: Aura, Amelia, Briana (Riana), Carina, Cleopatra, Daria, Lorena, Liana (Eliana), Olivia, Sonia, Stefania, Tania, Teodora.

va pupam
mie imi plac briana si daria:">

KMelinda
08.07.2010, 17:11:42

va pupam

Eu sunt foarte mare fana Teodora, din "pacate" fetita unui coleg este Teo, nu o mai puteam boteza si pe Piki asa, acum in schimb nimic nu mi se pare mai frumos decat Paula, pt ca asociez cu fata ei dragalasa si mi se umple inima de fiecare data cand citesc sau aud undeva numele eio:-)

KMelinda
08.07.2010, 17:45:00

va pupam

Cinci luni burtica!!!! asta da! sa cresteti mari si sa fiti sanatoase si iubite!:gen_17:

LaRubia
08.07.2010, 21:20:50

va pupam

mie imi place Sonia:">

ana_strumfi
08.07.2010, 21:28:57
Eu zic Briana, ca si nick-ul tau :-p

Lala4you
08.07.2010, 21:36:40

va pupam amandoua !

Sa fiti sanatoase,sa creasca mare...sa fie bine!!!

Lala4you
08.07.2010, 21:37:12
mie imi place Sonia:">
Frumos nume Sonia,imi place...

lore_vasc
08.07.2010, 22:35:54

va pupam
Pe mine trebuia sa ma cheme Cleopatra sau Elda si nu s-a ajuns la un comun acord ....concluzie eu votez acestea doua nume chiar daca al-2-lea nu este in listuta ta:)

Ramontzy
08.07.2010, 23:06:38

va pupam

sa fiti sanatoase in continuare, sa ai o sarcina linistita si plina de bucurii. Daria, Liana, Sonia....superbe. mie imi place si Sara, Arina. acuma vedeti voi, important e sa fie sanatoasa.

gabitza_roca
09.07.2010, 09:08:43
imi plac si Zara, Lara, ..Chloe..Zoe..si Briana..mult de tot..Siena.....Xenia

ALICEc
09.07.2010, 09:09:42

va pupam

Sa cresteti mari:x Riana imi place, la fel si Sonia:-p

gabitza_roca
09.07.2010, 09:23:22
Alice..inca nu sunteti "bunici" ? :-p

BRIana22
09.07.2010, 18:31:23
Aseara am analizat lista cu "taticul":D...in sfarsit !!!!

A facut misto la cateva nume8-| si a redus din ele. Prima data la 6 , apoi i-am zis sa mai reduca.
Din start i-am zis sa nu se gandeasca sa scoata Daria :)), asa ca au ramas 3: Daria, Tania si Sonia.
Eu am scos Tania ca nu merge ff bine cu numele de familie, asa ca a ramas SONIA si DARIA.

Am fost surprinsa sa citesc posturile voastre si sa vad ca Sonia apare in cateva...la fel si Daria.

Sincer cred ca daca nu vedeam la voi scris Sonia ii "taiam craca" din prima sotului meu, insa asa parca stau sa ma mai gandesc.

...si am observat ca numele meu contine toate litere din DARIA, iar numele sotului contine toate literele din SONIA , cu exceptia A-ului. Asta ca o coincidenta:-p.

Ramane sa ma hotarasc la unul din cele 2 !

Pupici la voi de la noi>:D<

BRIana22
09.07.2010, 18:41:49
Cinci luni burtica!!!! asta da! sa cresteti mari si sa fiti sanatoase si iubite!:gen_17:
Multumim !
Si voi sa cresteti si mai mari si mai voinice decat sunteti !
Aseara m-am uitat la toate filmuletele lui Piki si nu mi-a venit sa cred ce schimbari de la o luna la alta, cum a crescut si cat de frumoasa s-a facut !
Astept filmuletul cu 9 luni:D.
Pupici

gabitza_roca
09.07.2010, 20:10:46
daca tot au ramas doua nume pe lista..de ce nu pastrati ambele prenume? nu poate fi Sonia Daria sau Daria Sonia?

BRIana22
09.07.2010, 20:33:30
daca tot au ramas doua nume pe lista..de ce nu pastrati ambele prenume? nu poate fi Sonia Daria sau Daria Sonia?
Nu, nu...ca ne-am certa care sa fie primul nume :)):))...si eu i-as zice Daria si el Sonia...si iar nu e bine8-|. O sa creada lumea ca avem 2 fetite :-p.

lore_vasc
10.07.2010, 09:26:59
Bri l-am intrebat pe sotul meu ce nume ar alege din cele doua si a spus SONIA:D

LaRubia
10.07.2010, 12:27:32

A facut misto la cateva nume8-| si a redus din ele. Prima data la 6 , apoi i-am zis sa mai reduca.
Din start i-am zis sa nu se gandeasca sa scoata Daria :)), asa ca au ramas 3: Daria, Tania si Sonia.
Eu am scos Tania ca nu merge ff bine cu numele de familie, asa ca a ramas SONIA si DARIA.

Am fost surprinsa sa citesc posturile voastre si sa vad ca Sonia apare in cateva...la fel si Daria.

Sincer cred ca daca nu vedeam la voi scris Sonia ii "taiam craca" din prima sotului meu, insa asa parca stau sa ma mai gandesc.

...si am observat ca numele meu contine toate litere din DARIA, iar numele sotului contine toate literele din SONIA , cu exceptia A-ului. Asta ca o coincidenta:-p.

Yeeeee:madlaugh::gen_08::A....ma bucur ca numele Sonia a ramas printre preferatele voastre......e un nume fff frumos,nu asa des intalnit.....si Daria e fain,dar Sonia imi place mult mai mult.....mie:D....acum voi trebuie sa decideti:)....dar cum a scris Gabitza cred.....le puteti pastra pe amandoua ca sunt multi care pun 2 nume copiilor....si ajungeti la un acord si la cum o veti striga;;)
pupici:*:*:*

Ramontzy
10.07.2010, 20:15:26

ai putea sa le pui [e ambele pt ca suna frumos impreuna. acuma bineinteles depinde si de numele de familie, dar asa simplu, suna bine alaturate Daria Sonia. acuma voi decideti.

ana_strumfi
12.07.2010, 09:24:07
Eu mereu asociez numele pentru copii cu persoanele pe care le-am cunoscut sau le cunosc. Daca nu am o amintire placuta despre o persoana, degeaba imi place numele, nu voi pune acel nume copilului nostru. Daca e invers, atunci da, dar cred ca, atunci cand va fi cazul, vom cauta un nume pe care sa nu o asociez cu nici o persoana

BRIana22
12.07.2010, 11:17:35
S-ar putea sa ramane ambele...la sugestiile voastre:-p, in varianta Daria Sonia. Mai avem timp sa ne hotaram.
Totusi noi am fi vrut un al doilea nume sa fie de sfanta sau sa nu fie deloc.

Ana, la fel sunt si eu. Asociez numele cu persoane...cred ca e inevitabil sa faci asta !
Insa sa stii ca eu nu cunosc pe nimeni cu numele de Sonia, iar cu Daria am cunoasc doar 1 sg pers prin intermediul cuiva insa nu am interactionat deloc cu ea. Tu nu ai copii la scoala cu numele astea?

pupici de la noi doua !
:*:*

ana_strumfi
12.07.2010, 11:21:55
S-ar putea sa ramane ambele...la sugestiile voastre:-p, in varianta Daria Sonia. Mai avem timp sa ne hotaram.
Totusi noi am fi vrut un al doilea nume sa fie de sfanta sau sa nu fie deloc.

Ana, la fel sunt si eu. Asociez numele cu persoane...cred ca e inevitabil sa faci asta !
Insa sa stii ca eu nu cunosc pe nimeni cu numele de Sonia, iar cu Daria am cunoasc doar 1 sg pers prin intermediul cuiva insa nu am interactionat deloc cu ea. Tu nu ai copii la scoala cu numele astea?

pupici de la noi doua !

Am avut la gradinita, amandoua imi erau dragi:D

lore_vasc
13.07.2010, 08:17:54
Bri ne-ai promis poze cu burtica:-"

BRIana22
13.07.2010, 08:42:12
Bri ne-ai promis poze cu burtica:-"
Daca as reusi sa scot scanerul de pe unde este si as gasi si cablul de descarcare de la aparat in harababura de acasa, cu mare placere;)).
Cateva poze mai "vechi" am in laptop insa trebuie sa am timp acasa sa descarc picasa sa le pot posta.
Probabil acum daca terminam dormitorul voi reusi !!!

lore_vasc
13.07.2010, 10:06:40
Daca as reusi sa scot scanerul de pe unde este si as gasi si cablul de descarcare de la aparat in harababura de acasa, cu mare placere;)).
Cateva poze mai "vechi" am in laptop insa trebuie sa am timp acasa sa descarc picasa sa le pot posta.
Probabil acum daca terminam dormitorul voi reusi !!!
Asteptam pozele mai vechi.....poti sa postezi pozele pe picassa unde ai postat si pozele de nunta;;)

ana_strumfi
13.07.2010, 13:25:49
Asteptam sa gasesti cablul, se intelege in situatii din acestea ;;)

BRIana22
13.07.2010, 19:20:05
Asteptam pozele mai vechi.....poti sa postezi pozele pe picassa unde ai postat si pozele de nunta;;)
Stiu, stiu de picasa ...problema este ca ma schimbat windows-ul si trebuie sa reinstalez programul. Lucrez la asta chiar acum...stau intre 2 boltari si 5 colturi, si imi "maraie" in cap masina de gaurit, dar fac fata eroic sa va scriu:)) si in cele din urma sa postez pozele ! ;))
pupici
...cand reusim va dam de stire.

KMelinda
13.07.2010, 23:36:08
Bri amandoua numele sunt frumoase, dar indiferent ce nume ati fi ales, era cel mai frumos din lume pt ca era purtat de minunea voastra.
Eu imi spuneam mereu, ba mai mult intrun minut mai putin cugetat i-am spus si sotului, ca da, barbatul poate avea pareri dar femeia decide numele, adica cum? se chinuie atata si nici macar drept de veto?! I-auzi la ei!;))
Mama soacra mi-a povestit, ca atunci cand trebuia sa nasca (ea fiind din Cluj nici n-a vrut sa auda sa nasca la Carei, s-a dus cu burtica mare inainte cu 2 zile cu trenul la Cluj, singuraaaaa) si era condusa la gara de catre doi bunici, care se certau tot drumul cum sa fie numele copilului Constantin Gheorghe sau Gheorghe Constantin, pana la urma au cazut de acord cu a doua varianta, se felicitau reciproc si i-au spus la mama decizia finala, mama aproba energic "da, daaa, desigur, asa voi face" iar cand a intrebat-o asistenta numele copilului a zis "Adrian" fara sa clipeasca, iar tatal a amutit. va dati seama cand a ajuns bebelusul la Carei si a fost prezentat celor doi bunici=))=))=))

BRIana22
14.07.2010, 08:24:01
Bri amandoua numele sunt frumoase, dar indiferent ce nume ati fi ales, era cel mai frumos din lume pt ca era purtat de minunea voastra.
Eu imi spuneam mereu, ba mai mult intrun minut mai putin cugetat i-am spus si sotului, ca da, barbatul poate avea pareri dar femeia decide numele, adica cum? se chinuie atata si nici macar drept de veto?! I-auzi la ei!;))
Mama soacra mi-a povestit, ca atunci cand trebuia sa nasca (ea fiind din Cluj nici n-a vrut sa auda sa nasca la Carei, s-a dus cu burtica mare inainte cu 2 zile cu trenul la Cluj, singuraaaaa) si era condusa la gara de catre doi bunici, care se certau tot drumul cum sa fie numele copilului Constantin Gheorghe sau Gheorghe Constantin, pana la urma au cazut de acord cu a doua varianta, se felicitau reciproc si i-au spus la mama decizia finala, mama aproba energic "da, daaa, desigur, asa voi face" iar cand a intrebat-o asistenta numele copilului a zis "Adrian" fara sa clipeasca, iar tatal a amutit. va dati seama cand a ajuns bebelusul la Carei si a fost prezentat celor doi bunici=))=))=))
Sotul meu zice la fel, ca mamica ar trebui sa aleaga numele mai ales daca este fetita...insa eu sunt cea "democratica";)).
Foarte tare faza cu "Adrian"=)). Am ras una buna !

BRIana22
14.07.2010, 09:37:21
Fetelor am reusit aseara tarziu sa scanez si sa descarc pozele.
Am pus la semnatura ecografiile si 2 poze cu burtica...urmeaza si altele;)).
Va pupam:*

ana_strumfi
14.07.2010, 09:41:03
Fetelor am reusit aseara tarziu sa scanez si sa descarc pozele.
Am pus la semnatura ecografiile si 2 poze cu burtica...urmeaza si altele;)).
Va pupam:*

WOOOWWWW, CE TARE =D>. O adevarata minune viata asta. Tu iti dai seama ca ai o viata in tine?

BRIana22
14.07.2010, 09:49:49
WOOOWWWW, CE TARE =D>. O adevarata minune viata asta. Tu iti dai seama ca ai o viata in tine?
Stii cand am constientizat cu adevarat ca am o viata in mine...la ecografia de la 8 saptamani mi-a pus la boxele din cabinet sa aud cum ii bate inimioara. A fost atat de emotionant incat nu poti sa iti dai seama decat atunci cand traiesti asta !

Pana ma uitam pe ecranul acela si o vedeam cum se misca si face tumbe, parca ma uitam la televizor, fara a constientiza neaparat ca e acolo in burtica, insa atunci cand am si auzit-o, plus ca avea atata "treaba" acolo, ba sa se ridice, ba sa stea jos, am fost ca o "leguma decongelata";)).

Este un sentiment extrem de inaltator, de frumos, de emotionant !

Am si filmuletele de la ecografii :-"insa nu am reusit sa le postez.

ana_strumfi
14.07.2010, 09:58:44
Stii cand am constientizat cu adevarat ca am o viata in mine...la ecografia de la 8 saptamani mi-a pus la boxele din cabinet sa aud cum ii bate inimioara. A fost atat de emotionant incat nu poti sa iti dai seama decat atunci cand traiesti asta !

Pana ma uitam pe ecranul acela si o vedeam cum se misca si face tumbe, parca ma uitam la televizor, fara a constientiza neaparat ca e acolo in burtica, insa atunci cand am si auzit-o, plus ca avea atata "treaba" acolo, ba sa se ridice, ba sa stea jos, am fost ca o "leguma decongelata";)).

Si doar sa citesc ce scrii e emotionant, apai sa le traiesti ;))
Asteptam si filmuletele, acum avem ce "rumega", pozele

Ramontzy
14.07.2010, 10:27:08

Am si filmuletele de la ecografii :-"insa nu am reusit sa le postez.:*

ce frumoasa burtica ai.... :x sa iti ajute Doamne Doamne sa fiti sanatoase si iti dea o sarcina usoara usoara in continuare.

lolicriss1234
14.07.2010, 11:19:50

Oau, Bri..mmi s-a facut pielea de gaina cand am citit....
imi inchipui ce fericire pe capul vostru
multa sanatate va doresc, sarcina usoara si sa ne tii la curent cu ...bebica
Sa ai grija de tine, si de-abia astept sa vad minunea mica!!!
:*:*:*:*:*:*:*

BRIana22
14.07.2010, 12:53:48
Eu si Daria (cel mai probabil) va multumim:* !
Misca in burtica de fericire cand citim mesajele voastre;)).

gabitza_roca
14.07.2010, 13:04:15
si eu m-am uitat la toate pozele..si-am incercat sa "rumeg" fiecare poza..sa o vad bine, 3D :D
multa sanatate in continuare, Doamne ajuta!

Daria e numele potrivit pt fetita voastra, cred eu, pt ca intr-o anumita masura te reprezinta si pe tine...e pentru fetele gingase, dragalase, foarte feminine si cochete, ..iar Sonia ..cunosc cateva persoane Sonia, toate sunt mai "nebunatice" ..in sensul bun al cuvantului..:)

oricum ar fi .. sunt frumoase ambele prenume! ;;)

BRIana22
14.07.2010, 13:38:02
si eu m-am uitat la toate pozele..si-am incercat sa "rumeg" fiecare poza..sa o vad bine, 3D :D
multa sanatate in continuare, Doamne ajuta!

Daria e numele potrivit pt fetita voastra, cred eu, pt ca intr-o anumita masura te reprezinta si pe tine...e pentru fetele gingase, dragalase, foarte feminine si cochete, ..iar Sonia ..cunosc cateva persoane Sonia, toate sunt mai "nebunatice" ..in sensul bun al cuvantului..:)

oricum ar fi .. sunt frumoase ambele prenume! ;;)
Legat de nume, aceeasi impresie o am si eu...si astfel m-am decis sa ramana Daria !
Ma bucur ca macar inca o persoana gandeste exact ca mine legat de asocierea de nume cu persoane;)).
Multumim Gabitza:*:*:*

lore_vasc
14.07.2010, 21:10:41
Bri ce frumoasa burtica ai!<:-P
Sa-ti creasca burtica mare si frumoasa iar tu sa ai o sarcina usoara incontinuare:*
Vai ce emotionant trebuie sa fie cum iti vezi ingerasul la ecograf:x
Tare faza cu soacra ta si bunicii:))

gabitza_roca
15.07.2010, 07:49:13
Bri ce frumoasa burtica ai!<:-P
Sa-ti creasca burtica mare si frumoasa iar tu sa ai o sarcina usoara incontinuare:*
Vai ce emotionant trebuie sa fie cum iti vezi ingerasul la ecograf:x
Tare faza cu soacra ta si bunicii:))

nu cumva soacra si bunicii...Melindei? :-p:-p :))

lore_vasc
19.07.2010, 23:09:51
nu cumva soacra si bunicii...Melindei? :-p:-p :))
ups........... nu am pus numele in fata:D

gabitza_roca
20.07.2010, 10:03:35
ups........... nu am pus numele in fata:D

oki...uneori reusesc sa ma bag in seama :D :*:*

va spun un secret.... de 2 saptamani ne-am pus pe treaba...deci oricand am sanse sa fac parte din clubul mamicilor..:)

BRIana22
21.07.2010, 08:57:18

va spun un secret.... de 2 saptamani ne-am pus pe treaba...deci oricand am sanse sa fac parte din clubul mamicilor..:)
<:-P<:-P<:-P Asteptam sa intri in club>:D<.
Va tin pumnii:-p.

KMelinda
21.07.2010, 09:35:10

:) Bravo miresica! te asteptam cu drag! sa zicem ca acum faci parte din categoria "aspirante la bebe".

KMelinda
21.07.2010, 09:36:40
Vreti sa discutam si despre legislatia maternitatii?
Bri, poate te ajut cu ceva informatii... daca nu cumva esti pusa la punct cu toate;;)

KMelinda
21.07.2010, 09:38:30
In primul rand, legislatia spune, ca femeia angajata, are dreptul sa decida, cand isi anunta seful de sarcina, insa este bine s-o faca cat mai repede deoarece are anumite drepturi, care intra in vigoare din clipa in care si-a anuntat in scris angajatorul.

KMelinda
21.07.2010, 10:03:21
Trebuie atasat si un atestat medical despre starea de gravida, dupa aceasta angajatorul are obligatia de a depune in termen de 10 zile (cred) documentele la directia muncii, care are un departament special pt angajate gravide.
De regula se evita acest procedeu, deoarece aia si trimit o echipa de evaluare, sa se constate daca nu cumva munca si locul ar putea dauna mamicii sau bebelusului.

KMelinda
21.07.2010, 10:09:52
Burtica are dreptul la ore libere, pauze regulate, concedii platite prescrise de medicul de familie sau de specialitate, zile libere pt consultatii, dar si la indemnizatie de risc daca e cazul (ore suplimentare, mediu mai nociv, munca mai grea)
Poate pleca de asemenea neanuntat daca se simte rau sau orice altceva si a depune mai tarziu in scris motivatie, aceasta poate fi depusa si de catre alt membru din familie.

Angajatorul nu poate concedia burtica, de aceea e nevoie neaparat de instiintarea in scris, sunt multi angajatori nesimtiti, care concediaza chiar daca au fost anuntati verbal, dupa care legea nu poate face nimic, verbalul nu poti dovedi.
Angajatorul are obligatia de confidentialitate despre starea burticii fata de ceilalti angajati, numai cu acordul ei scris poate anunta alte persoane despre starea ei.
Are obligatia de a intocmi rapoarte periodice despre conditii de munca pe care treb sa le depuna la sindicat.

Acum va dati seama ca astea sunt mai mult pe hartii, nu prea sunt fapte reale, totusi, trebuie sa stie fiecare burtica ce drepturi are, pt ca abuzurile sunt nenumarate si intentionate, din pacate.

ana_strumfi
21.07.2010, 11:09:15
Melinda, sunt extrem de utile aceste informatii. Am o intrebare, trebuie sa ai o anumita perioasa lucrata ca sa beneficiezi de concediu de materninate? Fiind profesoara, pana acum am lucrat 1 an scolar, nu avem in plan un bebe, dar nu se stie

BRIana22
21.07.2010, 15:54:27
Meli, multumim de info.
Nu le stiu eu pe toate:-p, insa aceste detalii le stiam. Am anuntat angajatorul inca de la 8 saptamani. Inainte am consultat un avocat si mi-am scos toata legislatia si ordonantele pe tema aceasta:D...asa ca daca mai are cineva nevoie, cu mare placere.
Sigur toate aceste informatii le vor ajuta pe viitoarele burtici/mamici.

Tilla
22.07.2010, 11:24:17
Meli, multumim de info.
Nu le stiu eu pe toate:-p, insa aceste detalii le stiam. Am anuntat angajatorul inca de la 8 saptamani. Inainte am consultat un avocat si mi-am scos toata legislatia si ordonantele pe tema aceasta:D...asa ca daca mai are cineva nevoie, cu mare placere.
Sigur toate aceste informatii le vor ajuta pe viitoarele burtici/mamici.

Foarte bine ca te-ai interesat asa de mult. Se pare ca avem si niste drepturi!

Tilla
22.07.2010, 11:27:03
Gabitza se pare ca va doriti foarte mult un copil. Spor! Ma bucur pentru voi.

ceska
22.07.2010, 12:46:34
Ce tare...si eu vreau bebe...

ana_strumfi
22.07.2010, 12:57:21
Gabitza, sa aveti succes ;))
Mai ai putin pana la nunta, dar daca ramai insarcinata, nu o sa ai oare simptomele neplacute chiar in preajma nuntii?

lore_vasc
24.07.2010, 09:07:45
Gabitza mult spor!;;)<:-P

gabitza_roca
24.07.2010, 13:50:57
multumesc fetelor...
de azi sunt ,,pe rosu,, ...deci nu sunt sanse sa apara simptomele neplacute de nunta.... ;;)

KMelinda
25.07.2010, 09:11:55
Melinda, sunt extrem de utile aceste informatii. Am o intrebare, trebuie sa ai o anumita perioasa lucrata ca sa beneficiezi de concediu de materninate? Fiind profesoara, pana acum am lucrat 1 an scolar, nu avem in plan un bebe, dar nu se stie

Da, trebuie sa ai minim 12 luni lucrate in cartea de munca, fara intrerupere, adica nu in 2009 3 luni dupa aceea pauza 2 saptamani si in 2010 9 luni, ca asa nu se pune, deci inainte de a intra in concediu de maternitate sa fie 12 luni "in lant".
Au derept la indemnizatie si acele femei care lucreaza cu jumatate de norma, precum si studentele.

KMelinda
25.07.2010, 09:18:44
Un alt aspect ar fi procurarea si completarea hartogariei inainte sa vina bebelusul, dupa ce te intorci cu bebe zilele incep sa alerge si te trezesti ca a trecut perioada depunerii actelor. Este destul de lunga cu toate alea la inceput zici "oh, mai am timp destul" dupa care ai si uitat de ele.
Eu mi le-am completat inainte, am lasat liber la datele despre bebe in rest doar ce s-a modificat pe parcurs (desigur ca se modifica cate ceva! numai asa sa nu te plictisesti) si cererea de intrare in post-natal la firma.

Ceea ce va mai sfatuiesc, sa cereti banii prin virament bancar, ca altfel poti sa tot astepti postasul, ceea ce e naspa, poate chiar atunci vrei sa mergi la plimbare, cumparaturi etc cu bebele si treb sa stai acasa sa-l astpeti pe postas. Sau mai rau, poate cand vine dormiti sau alaptezi sau cine stie ce.

BRIana22
26.07.2010, 08:59:34
Un alt aspect ar fi procurarea si completarea hartogariei inainte sa vina bebelusul, dupa ce te intorci cu bebe zilele incep sa alerge si te trezesti ca a trecut perioada depunerii actelor. Este destul de lunga cu toate alea la inceput zici "oh, mai am timp destul" dupa care ai si uitat de ele.
Eu mi le-am completat inainte, am lasat liber la datele despre bebe in rest doar ce s-a modificat pe parcurs (desigur ca se modifica cate ceva! numai asa sa nu te plictisesti) si cererea de intrare in post-natal la firma.

Ceea ce va mai sfatuiesc, sa cereti banii prin virament bancar, ca altfel poti sa tot astepti postasul, ceea ce e naspa, poate chiar atunci vrei sa mergi la plimbare, cumparaturi etc cu bebele si treb sa stai acasa sa-l astpeti pe postas. Sau mai rau, poate cand vine dormiti sau alaptezi sau cine stie ce.
Cu exceptia cererii de post-natal la firma (care stiu ce si cum se face), restul actelor sunt pentru indemnizatie, nu?
Unde se depun si ce a continut dosarul tau ?
Inafara de actele pentru indemnizatie mai sunt alte hartzoage ?...ca la noi in Romania, traiasca cei care au afaceri cu papetaria !

KMelinda
26.07.2010, 11:43:17
Pai da, asa, si toti care nu fac decat sa inregistreze cereri, pun o stampila si te trimit la o alta camera, iar in pauza se plang ca-s franti si Doamne cat au de lucru. Daca le apari in birou te pun prima data sa astepti chiar daca intre timp se joaca pe calculator, ca nu cumva sa dea impresia gresita ca sunt prea disponibili.
Da, sunt tot feluri de formulare, pt indemnizatie, pt trusou, pt alocatie, toate sunt tipizate si adeverinta de salarii, ar fi bine sa-ti scoti inainte, cam prin luna a 8-a sa-ti complecteze la contabilitate.
Si la primarie, cand merge sotul sa anunte nasterea si sa-i faca certificat la bebel, sa vezi ce formulare!

BRIana22
26.07.2010, 14:13:09
Pai da, asa, si toti care nu fac decat sa inregistreze cereri, pun o stampila si te trimit la o alta camera, iar in pauza se plang ca-s franti si Doamne cat au de lucru. Daca le apari in birou te pun prima data sa astepti chiar daca intre timp se joaca pe calculator, ca nu cumva sa dea impresia gresita ca sunt prea disponibili.
Da, sunt tot feluri de formulare, pt indemnizatie, pt trusou, pt alocatie, toate sunt tipizate si adeverinta de salarii, ar fi bine sa-ti scoti inainte, cam prin luna a 8-a sa-ti complecteze la contabilitate.
Si la primarie, cand merge sotul sa anunte nasterea si sa-i faca certificat la bebel, sa vezi ce formulare!
De unde iau formularele? directia de...sau primarie?
Bani pentru trusou nu se mai dau, din pacate.:-<
Ai avut nevoie si de adeverinta cum ca firma a virat banii catre sanatate?
multu:*:*

KMelinda
26.07.2010, 22:36:53
De unde iau formularele? directia de...sau primarie?
Bani pentru trusou nu se mai dau, din pacate.:-<
Ai avut nevoie si de adeverinta cum ca firma a virat banii catre sanatate?
multu:*:*

De la Primarie, dar este camera specializata pt indemnizatii si alocatii.
N-am avut nevoie de nicio adeverinta decat de salar, daca cumva firma n-a virat banii nu este vina ta, la tine din salar s-au tras banii, tu beneficiezi oricum de indemnizatie iar firma va fi amendata. (nu vorbeam de tine am zis acest "tu" in general)

BRIana22
28.07.2010, 09:16:13
De la Primarie, dar este camera specializata pt indemnizatii si alocatii.
N-am avut nevoie de nicio adeverinta decat de salar, daca cumva firma n-a virat banii nu este vina ta, la tine din salar s-au tras banii, tu beneficiezi oricum de indemnizatie iar firma va fi amendata. (nu vorbeam de tine am zis acest "tu" in general)
Am inteles ! Multumesc mult>:D<!

Ce face Piki? Cum sunteti voi pe vremea asta bacoviana?
Ce iti face degetelul?

Va pupam

BRIana22
28.07.2010, 09:24:25
Noi am fost ieri la control:-p...suntem bine sanatoase si crestem maaaari.
Pana la urmatoarea vizita, din 3 septembrie, trebuie doar sa mancam fructe si legume multe, in rest nici o "tema de casa".
Dupa viitoarea vizita trebuie sa refac analizele din primul trimestru de sarcina, sa vedem daca sunt ceva modificari...dar eu nu cred, sunt foarte optimista:-p.

Ieri am fost la euromedica in BM si "noul"nostru doctor ne-a primit in "gashca" lui de gravidutze. Impresie foarte buna la prima vedere, sper ca totul sa decurga ok in continuare, sa ne formam relatia pacient - doctor necesara pentru a avea incredere si totul sa se desfasoare perfect la nastere.
M-am hotarat sa merg in BM fiindca nu vrea sa nasc sub nici o forma la un spital de stat, cu conditiile lor mizere. Am auzit de prea multe cazuri de femei care au ramas de-a dreptul traumatizate psihic si fizic de "procesul" nasterii si asta numai din cauza conditiilor si atitudinilor comuniste din spitalele noastre.

Va pupam

Lala4you
28.07.2010, 09:25:36
Noi am fost ieri la control:-p...suntem bine sanatoase si crestem maaaari.
Pana la urmatoarea vizita, din 3 septembrie, trebuie doar sa mancam fructe si legume multe, in rest nici o "tema de casa".
Dupa viitoarea vizita trebuie sa refac analizele din primul trimestru de sarcina, sa vedem daca sunt ceva modificari...dar eu nu cred, sunt foarte optimista:-p.

Ieri am fost la euromedica in BM si "noul"nostru doctor ne-a primit in "gashca" lui de gravidutze. Impresie foarte buna la prima vedere, sper ca totul sa decurga ok in continuare, sa ne formam relatia pacient - doctor necesara pentru a avea incredere si totul sa se desfasoare perfect la nastere.
M-am hotarat sa merg in BM fiindca nu vrea sa nasc sub nici o forma la un spital de stat, cu conditiile lor mizere. Am auzit de prea multe cazuri de femei care au ramas de-a dreptul traumatizate psihic si fizic de "procesul" nasterii si asta numai din cauza conditiilor si atitudinilor comuniste din spitalele noastre.

Va pupam

Ma bucur,numai bine va doresc!si o verisoara de-a mea a nascutin BM si totul a fost ok,are 2 copilasi superbi!!!

l0redana
28.07.2010, 13:40:44
da ai facut alegerea buna, am auzit si eu numai lucruri ingrozitoare despre spitalele de la noi, de altfel am si vazut cateva. stiu ca multe gravidute de la noi se indreapta spre clinica din BM sau in Ungaria. va doresc numai bine si totul sa decurga PERFECT

lore_vasc
28.07.2010, 22:22:59
Brianna ma bucur tare mult ca sunteti bine,sanatoase amandoua si sa dea D-zeu sa fiti tot asa pana la sfarsit>:D<.Ai facut o alegere foarte buna.....multe cunostinte au ales Bm-Euromedica:)

lore_vasc
28.07.2010, 22:25:23
multumesc fetelor...
de azi sunt ,,pe rosu,, ...deci nu sunt sanse sa apara simptomele neplacute de nunta.... ;;)
Las ca va puneti voi bateriile Duracel:))

KMelinda
29.07.2010, 09:09:54
Bria draga, va doresc numai bine si sarcina si nastere usoara, stiam eu de alegerea ta dar spun si pe forum ca nu pot fi decat de acord cu ea. Am vazut pe propria-mi piele ce inseamna sa fii monitorizata si sa nasti la particular.
Si asa, cu personal pasator, dragut, saritor, te simti atata de vulnerabila, apoi cand nu ti se da atentie, ti se vorbeste urat sau deloc, nu ti se explica nimic si mai ales lipsesc cele mai esentiale accesorii, cum ar fi pansament, vata, spirt, siringi etc.
Vai, fetelor, de capul nostru!

KMelinda
29.07.2010, 09:15:21
Referitor la vreme, Piki se simte excelent, abia acum mi-am dat seama cam cat a putut suferi pe topeala de saptamanile trecute, de cand ploua e tare fericita, linistita, mananca si doarme atata de bine, ne-am intors la doua somnicuri pe timpul zilei si ieri, mi-am spus ca trebuie sa iesim un pic, chiar daca ploua, n-am fost de 2 zile pe afara, i-am pus husa peste carucior, era asa de incantata de picaturile de ploaie, incerca sa le prinda cu degetul, era sa-i mananc manutele alea dragute cu gropite, si peste 10 minute dormea ca un ingeras. Asa a dormit fiica noastra o ora in ploaie ca mormota.:*

Eu cu degetul bine, merci, problema e doar cand trebuie sa incalt altceva decat papuci, ieri mi-am luat cizme si am crezut ca mor, am dat jos o cizma si mi-am luat papuc, va dati seama ca azi stranut si imi curge nasul ca la carte.
Dar sincer, in rest nici nu stiu ca am fractura undeva.

KMelinda
29.07.2010, 09:19:20
Tot vroiam sa va spun ceva, dar mi-a trebuit putin timp sa macin vestea in sinea mea, se pare ca al doilea bebelus de-al nostru se va naste cetatean canadian. Am primit accept, asa ca cel mai probabil la anul am parasit tara asta, cu viitorul ei sinistru, stiu ca ar trebui sa fiu super fericita, in schimb simt numai tristete, mi-e tare frica de necunoscut, cu tot kktul de acici, ma simt ACASA si mi-e tare frica, ca nu voi mai reusi sa simt asta nicicand.:(

lore_vasc
29.07.2010, 10:09:42
Tot vroiam sa va spun ceva, dar mi-a trebuit putin timp sa macin vestea in sinea mea, se pare ca al doilea bebelus de-al nostru se va naste cetatean canadian. Am primit accept, asa ca cel mai probabil la anul am parasit tara asta, cu viitorul ei sinistru, stiu ca ar trebui sa fiu super fericita, in schimb simt numai tristete, mi-e tare frica de necunoscut, cu tot kktul de acici, ma simt ACASA si mi-e tare frica, ca nu voi mai reusi sa simt asta nicicand.:(
Sa inteleg ca esti insarcinata??<:-P\:D/Eu stiu ca v-a fi greu la inceput pana va acomodati.....va trebuie multa putere la amandoi dar eu zic ca o sa va fie mult mai bine.

KMelinda
29.07.2010, 10:15:51
Sa inteleg ca esti insarcinata??<:-P\:D/Eu stiu ca v-a fi greu la inceput pana va acomodati.....va trebuie multa putere la amandoi dar eu zic ca o sa va fie mult mai bine.

Nuuuuuu, nu sunt=((, tocmai asta-i, ca vroiam neaparat cat mai repede al doilea bebelus, dna dr mi-a dat voie prin februarie sa raman din nou insarcinata (nu mai repede dat fiind faptul ca am nascut prin ceza si prima sarcina a fost tare grea) iar acum cine stie cand vom avea posibilitatea, nu vreau sa ma duc cu un copil mic si cu burtica, stiu ca voi plange mult si cred ca mi-ar afecta tare sarcina, mai e si nesiguranta, ne va fi indeajuns sa ne gandim la Paula, sa ne facem cat mai repede casuta noastra (mergem initial la niste prieteni, care au casa cu etaj, o fetita cu cateva luni mai mare decat Piki, care ne asteapta f tare, dar stii tu, tot musafir esti si oircat de mult sa te placa pana la urma tot le deranjezi viata si programul obisnuit).

KMelinda
29.07.2010, 10:18:23
Singura fericire ce imi vine acum in minte e, ca din cate am inteles, acolo te lasa sa nasti a doua oara natural, chiar dac ai nascut prin ceza inainte, voi mai avea si destul de mult timp pt vindecarea cicatricei de pe uter, daca nu voi ramane insarcinata anul viitor, cred ca cel mai repede doar peste 3 ani:-<

BRIana22
30.07.2010, 09:08:41
Meli, recunosc ca stiam de plecarea voastra insa nu pot decat sa ma bucur pentru voi trei. Va fi putin mai greu la inceput, pana va "gasiti locul" insa perspectiva unui viitor mai stralucit trebuie sa va insufleteasca in continuare. Poti sa ii oferi astfel lui Piki un alt mediu, o alta societate in care sa creasca, cu alte mentalitati si cu alt mod de trai, in care "aspectele" comuniste din tara noastra nu le va cunoaste.
Eu ma bucur enorm pentru voi ca ati reusit !!!
>:D<>:D<>:D<>:D<

BRIana22
04.08.2010, 09:18:25
Meli, cum sunteti? ce face Piki?
Vad ca acum se mai racoreste vremea cu ploaia...mai bine decat caldura aia insuportabila8-|.

Meli, vreau sa stiu daca tu ai optat pentru recoltare de celule stem la nastere ?

>:D<va pupam fetelor !

lore_vasc
04.08.2010, 12:16:16
Vad ca acum se mai racoreste vremea cu ploaia...mai bine decat caldura aia insuportabila8-|.

Meli, vreau sa stiu daca tu ai optat pentru recoltare de celule stem la nastere ?

Chiar am spus si eu ca atunci cand voi fi insarcinata vreau si eu sa fac acest lucru obligatoriu:)La Euromedica se face?

BRIana22
04.08.2010, 14:21:19
Chiar am spus si eu ca atunci cand voi fi insarcinata vreau si eu sa fac acest lucru obligatoriu:)La Euromedica se face?
Cred ca se face...voi intreba. Dar se cam face peste tot numai sa stie medicul ce si cum, deoarece kitul de recoltare il duci tu (se primeste anterior nasterii de la firma pe care o contactezi pentru a pastra celulele stem - de la banca de celule).

KMelinda
05.08.2010, 22:24:28

>:D<>:D<>:D< bine suntem! chiar foarte bine! pe 4 august am fost inapoi la control la ortoped pt ca mogaaldeata mica duminica seara s-a ridicat in picioruse! si ne-a spus ca totul e perfect si am scapat de chilotelul ortopedic si de griji.:D
Suntem tare tare fericiti de vestea buna si entuziasmati de progresele fatutei!
Multumesc de incurajari fetelor! incerc sa gandesc pozitiv...

Celule stem...hmmm...interpretabil... desigur un lucru bun, dar foarte foarte scump si procentul sa ai nevoie e foarte scazut, slava Domnului. Am auzit si de tot feluri de abuzuri, bineinteles doar in tara noastra draga se pot intampla si de astea, nu vreau sa speriu pe nimeni.
Una peste alta noi n-am recoltat, am intrebat-o pe dna dr, am rugat-o sa ne spuna parerea sincera a ei si a zis ca e cam inutila treaba.
Eu prin 4 luni am stat spitalizata cu o mamica cu o fetita bolnava, cu handicap locomotor, pt ca s-a nascut prematur si a ramas cu piciorusele semi-paralizate, era insarcinata din nou, avea peste 7 luni si discuta de recoltare celule stem, pt fetita bolnava, avea sperante mari, se zice ca si celulele de la frati sunt f bune in anumite cazuri si boli, ei, am intrebat-o pe dna dr cand ne-a venit randul, daca aceasta mamica a reusit sa-si vindece fetita bolnava, si mi-a spus ca a fost doar o licoare de raza pt parinti, si mai ales pt ea, ceea ce a ajutat-o cu sarcina, din pacate niciun rezultat pt fetita, se pare ca nu prea aveau sanse de la bun inceput, dar ei au vrut sa spere si cine iti poate lua asta?!
Nu, n-am recoltat, daca eram intro tara unde stiam ca acest lucru se face chiar pt a ajuta si nu de a jupai parintii de bani cu siguranta o faceam. Asa NU, am discutat mult cu Adrian pe tema asta si am fost perfect de acord amandoi sa nu o facem.

BRIana22
06.08.2010, 09:18:41
Meli, cum ti-am mai zis, ma bucur enorm pentru Piki ca e bine si sanatoasa si abia astept sa va vedem fugind prin parc;;).

Am deschis acest subiect deoarece acum se preleveaza celule stem la nastere fiindca "asa e la moda", insa daca intrebi mamicile nu prea au idei in ce conditii se pot utiliza si care sunt sansele sa fie si bune la ceva.

Pentru bolile copilului care apar pana pe la 2-3 ani nu este nici o perspectiva de a fi utilizate aceste celule deoarece inseamna ca si celulele prelevate sunt cu "eroare" pe ADN si nu ajuta copilul.

Dupa prelucrarea celulelor recoltate se inmaneaza un buletin prin care se comunica pana la cate kg trebuie sa aiba copilul pentru a fi de folos celulele stem. De mult ori aceste Kilograme nu trec de 14-15, ceea ce inseamna o varsta ff mica a copilului. Norocul celor care obtin pentru 50 de kg.

Probabilitatea sa apara o boala care ar necesita protectie genetica este foarte mica la familiile care nu au un istoric de boli genetice. Asadar, stocarea celulelor stem isi pierde utilitatea. Pe de alta parte, stadiul cercetarilor in vindecarea bolilor specifice cu ajutorul celulelor stem ombilicale este unul incipient, iar dotarea si resursele umane care sa le utilizeze sunt evident prin alte tari.

Celulele stem embrionare nu vindeca deocamdata nimic .
Singurele tratamente in care sunt utilizate celule stem sunt cele de transplant de maduva , celule care sunt prelevate de la o persoana (eventual adulta) sanatoasa .
Prelevarea si stocarea de celule stem embrionare este doar o noua afacere, mie mi se pare ca fraieresc oamenii.
Asa zisele tratamente facute in China cu presupuse celule stem nu au putut fi validate de comunitatea medicala internationala.

Eu astept si alte pareri insa este ceea ce am concluzionat eu dupa cautari pe net - site-uri de cercetare stiintifica.
Exista o perspectiva ca in viitor sa se obtina niste rezultate validate cu procese ce pot fi puse in practica, insa nu stiu cine garanteaza acest lucru sau pe cand in tara noastra draga se va putea face ceva cu aceste celule stem.

Decizia mea este sa nu mi se preleveze aceste celule stem la nastere.

lolicriss1234
06.08.2010, 09:26:23
>:D<>:D<>:D< bine suntem! chiar foarte bine! pe 4 august am fost inapoi la control la ortoped pt ca mogaaldeata mica duminica seara s-a ridicat in picioruse! si ne-a spus ca totul e perfect si am scapat de chilotelul ortopedic si de griji.:D
Suntem tare tare fericiti de vestea buna si entuziasmati de progresele fatutei!
Multumesc de incurajari fetelor! incerc sa gandesc pozitiv...

Celule stem...hmmm...interpretabil... desigur un lucru bun, dar foarte foarte scump si procentul sa ai nevoie e foarte scazut, slava Domnului. Am auzit si de tot feluri de abuzuri, bineinteles doar in tara noastra draga se pot intampla si de astea, nu vreau sa speriu pe nimeni.
Una peste alta noi n-am recoltat, am intrebat-o pe dna dr, am rugat-o sa ne spuna parerea sincera a ei si a zis ca e cam inutila treaba.
Eu prin 4 luni am stat spitalizata cu o mamica cu o fetita bolnava, cu handicap locomotor, pt ca s-a nascut prematur si a ramas cu piciorusele semi-paralizate, era insarcinata din nou, avea peste 7 luni si discuta de recoltare celule stem, pt fetita bolnava, avea sperante mari, se zice ca si celulele de la frati sunt f bune in anumite cazuri si boli, ei, am intrebat-o pe dna dr cand ne-a venit randul, daca aceasta mamica a reusit sa-si vindece fetita bolnava, si mi-a spus ca a fost doar o licoare de raza pt parinti, si mai ales pt ea, ceea ce a ajutat-o cu sarcina, din pacate niciun rezultat pt fetita, se pare ca nu prea aveau sanse de la bun inceput, dar ei au vrut sa spere si cine iti poate lua asta?!
Nu, n-am recoltat, daca eram intro tara unde stiam ca acest lucru se face chiar pt a ajuta si nu de a jupai parintii de bani cu siguranta o faceam. Asa NU, am discutat mult cu Adrian pe tema asta si am fost perfect de acord amandoi sa nu o facem.

Doamne Melinda, pai cum sa nu plangi de fericire cu asa un copil frumos? e superba, e ca un ingeras :x
La multi ani pt cele 9 lunite <:-P<:-P<:-P
Felicitari mami si tati ptr. puiutul asta dulce, sa fie sanatos si sa va aduca multe multe bucurii, iar tu mami sa ne povestesti despre cum creste Piki si sa ne pui poze sa o admiram in toate etapele vietii
>:D<>:D<:x

KMelinda
06.08.2010, 14:13:53
Multumim frumos draguto pentru complimente, cu toate ca exista riscul s ane incredem tare bine ne cad;;)
Asteptam vestea mare si de la tine, sunt eu sigura ca nu se va mai lasa asteptata mult!

KMelinda
06.08.2010, 14:25:55
Meli, cum ti-am mai zis, ma bucur enorm pentru Piki ca e bine si sanatoasa si abia astept sa va vedem fugind prin parc;;).

Am deschis acest subiect deoarece acum se preleveaza celule stem la nastere fiindca "asa e la moda", insa daca intrebi mamicile nu prea au idei in ce conditii se pot utiliza si care sunt sansele sa fie si bune la ceva.

Pentru bolile copilului care apar pana pe la 2-3 ani nu este nici o perspectiva de a fi utilizate aceste celule deoarece inseamna ca si celulele prelevate sunt cu "eroare" pe ADN si nu ajuta copilul.

Dupa prelucrarea celulelor recoltate se inmaneaza un buletin prin care se comunica pana la cate kg trebuie sa aiba copilul pentru a fi de folos celulele stem. De mult ori aceste Kilograme nu trec de 14-15, ceea ce inseamna o varsta ff mica a copilului. Norocul celor care obtin pentru 50 de kg.

Probabilitatea sa apara o boala care ar necesita protectie genetica este foarte mica la familiile care nu au un istoric de boli genetice. Asadar, stocarea celulelor stem isi pierde utilitatea. Pe de alta parte, stadiul cercetarilor in vindecarea bolilor specifice cu ajutorul celulelor stem ombilicale este unul incipient, iar dotarea si resursele umane care sa le utilizeze sunt evident prin alte tari.

Celulele stem embrionare nu vindeca deocamdata nimic .
Singurele tratamente in care sunt utilizate celule stem sunt cele de transplant de maduva , celule care sunt prelevate de la o persoana (eventual adulta) sanatoasa .
Prelevarea si stocarea de celule stem embrionare este doar o noua afacere, mie mi se pare ca fraieresc oamenii.
Asa zisele tratamente facute in China cu presupuse celule stem nu au putut fi validate de comunitatea medicala internationala.

Eu astept si alte pareri insa este ceea ce am concluzionat eu dupa cautari pe net - site-uri de cercetare stiintifica.
Exista o perspectiva ca in viitor sa se obtina niste rezultate validate cu procese ce pot fi puse in practica, insa nu stiu cine garanteaza acest lucru sau pe cand in tara noastra draga se va putea face ceva cu aceste celule stem.

Decizia mea este sa nu mi se preleveze aceste celule stem la nastere.

Vezi tu Bri, principalul aspect asupra caruia am stationat noi cel mai indelung era in cazul unui accident, de masina, tren, avion, orice fel, in care trebuie reactionat rapid si efectele careia pot degenera in chestii grave, atunci transplantul cu acetse celule stem e tare bine venit. In afara Altzheimer-ului e singurul caz pt care merita recoltate. Dar nu in acele conditii si dupa acele principii ce domina aceasta tara.
Acele declaratii cum ca se trimit in banci din Elvetia si Germania sunt legende, iar in conditiile de fata in Romania mai bine le pui in camara la tine, cu caderile de curent si schimbarile de intensitate, la noi cel putin de 2 ori pe luna e pana de curent de ex., crezi ca da cineva 2 bani pe celulele copilului tau daca e pastrat in conditii favorabile? Sa iasa banu'gros, in rest ce conteaza!
Mi-e lehamite de tara asta fetelor, din toate punctele de vedere:-<
Si vb aia, cu un trecut atata de scurt cine iti poate confirma ca atunci cand trebuiau folosite se mai gaseau sau erau utilizabile?
E ca si asigurarea de viata la inceput, care expira dupa 30 de ani, a trait cineva sa vada ce se intampla cand expira? nu, si-a asumat riscul si a asteptat.
Cu celulele stem e invers, le recoltezi dupa care te rogi toata viata sa nu ai nevoie de ele.
Apropos, sunt de doua feluri, cele infantile, care se recolteaza din sangele placentar, si cele adulte care se recolteaza de la adulti, deci, o portita ramane mereu deschisa.
Eu zic ca ati ales bine, nu deoarece am ales si noi la fel si pt ca nu trebuie provocata soarta:-s

KMelinda
09.08.2010, 15:29:15
Draga mamici si burtici,
m-am gandit sa incep si un subiect dedicat mostenitorilor, ca sa avem ce dezbate pana se mai naste o stea pe aici.

As incepe cu pregatirile pt bebelusi, i-am trimis Briei o listuta (adica mai multe) si mi-am zis ca poate mai e cineva interesat/a de ce e bine sa pregatesti pt Marea Intalnire.

Deci:

Masa:

1 buc biberon de 250 ml (doar de rezerva, daca va trebui sa o hranesti si artificial)
daca bebe se hraneste exclusiv artificial atunci e nevoie de 6 buc biberoane
1 buc biberon de 125 ml (pt apa sau ceai) cel mai bine din sticla
pt fiecare inca o tetina 0+ (cu o gaura) de rezerva, eu iti recomand siliconul, mi se pare mai ok decat latexul
2 buc suzete (una de zi, una de noapte), eventual inca una de rezerva (vezi tu cum ii place, pe parcurs mai suplimentezi) recomand Chicco Monobloc Ortodentic si suzete de Avent sau Nuk
6 buc bavetica (neaparat care se inchid cu capse lateral si nu in spate cu snur, caputul fiind f sensibil asta ii treci doar prin spate cu o mana si inchizi in fata)
1 buc spalator de sticluta (alege acel model care are si un minispalator pt tetina)
1 buc sterilizator (am mai discutat despre el)

optional: aici se trec lucruri care e bine daca sunt dar nu sunt neaparat indispensabile

1 buc lant pt suzeta (cu capsa speciala sa nu cada tuta mereu pe jos)
1 buc cutiuta pt suzeta (ca sa poti duce peste tot cu tine o suzeta (tetina) sterila de schimb)
2 buc lingurite (de plastic sterilizabil pt medicamente sau controlul gatutului)
1 sticla solutie de sterilizat la rece
1 buc incalzitor de biberoane (adaptabil si pt masina) noi asta abia acum il folosim

P.S. voi sectiona putin lista sa nu fie asa lunga postarea, sa nu imi dati in cap, nu de alta

KMelinda
09.08.2010, 15:43:20
Cosmetice/farmaceutice:

- solutie pt spalat bebe universala, adica 3 in 1, ori Nivea NutriSensitiv, ori Johnson Top to Toe, pt prima lunita nu aveti nevoie de sampon si gel separat, astea sunt f utile deoarece le poti aplica pe orice parte a corpului
- manusa de baie (NU burete, buretele fiind un focar de microbi)
- crema pt fundic (eu iti recomand Bepantenul, noi am fol mult timp Bubchen, dar cand am avut pb doar Bepantenul a dat rezultate, la spital o sa-ti spuna de Petrini, eu nu recomand, dar Paula are si piele f sensibila)
-pudra de talc (neparat pt mici bubite care ies datorita grasimii din laptic sau datorita transpiratiei, iti recomand Nivea pt probleme si Johnson Bedtime pt rasfat)
-ulei masaj
-spirt sanitar (pt buricut)
-ser fiziologic (fiole de palstic) pt curatarea ochisorilor si nasucului
-comprese sterile (mai multe bucati) pt buric si ochisori
-foarfecuta/unghiera (eu recomand unghiera, la inceput m-am chinuit cu foarfecuta care nu m-a satisfacut deloc, desi era Chicco, am avut o mini-unghiera in trusa mea de Avon, aia o fol si acum)
-set de perii (iti recomand Chicco, are 2 periute, una fina fina pt par de nou nascut, cealalta pt par final, amandoua siliconate la ambele capete sa nu raneasca)
-termometru (din asta e indicat sa ai doua buc, una digitala normala-adica pt temperatura rectala si inca una mai finuta adica ori suzeta ori de frunte ori de ureche, cu care sa-i poti lua rapid daca ti se pare ca e ceva fara sa dezbraci bebelusa - noi avem suzeta)
- betisoare pt curatat urechiusele, atentie! neaparat pt nou-nascut
- aspirator nazal (recomand cel acrtivat de mami, adica are un tub care merge in gura ta si tu aspiri controland intensitatea tragerii, am fol si manual, dar fara prea mari succese, "batista bebelusului" eu sincer n-as fi indraznit sa o folosesc)
- Grippe Water (atentie nu sirop ci apa) impotriva colicilor si sughitului, Paula a adorat-o, are gust f bun
- Baby Drink (pliculete pt ceai)
- Vigantol sau Vitamina D (o sa-ti spuna pediatrul cum dozezi)
- Paracetamol supozitoare pt sugari
- Nurofen sau Paracetamol sirop pt sugari (pt orice eventualitate)
- supozitoare cu glicerina pt sugari (s-ar putea sa nu gasesti decat pt copii, in cazul asta tai in 2 respectiv 3 un supozitor la nevoie)
- glicerina boraxata pt curatare bucala
si mai este ceva ulei special pt caput, cand ai cruste, noi n-am avut deci nu stiu cum se numeste
-scutece (iti recomand sa cumperi doar un pachetel mic de 24 buc de Newborn, deoarece repede se trece la prima marime,bebelusa nascandu-se de regula in jur de 3 kg) noi am folosit de la bun inceput Pampers Premium Care, e ceva mai scump decat regularul dar e f finut. Daca vrei te poti orienta si spre cele organice, care se pot spala la masina, si mie mi-ar fi placut sa protejez si mediul inconjurator, dar pretul e enorm de marehttp://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/02.gif
- servetele umede (tu alegi marca, mie Pampersul nu-mi place, folosim inca din spital Happy sunt f multumita)
- termometru apa
- cantar bebe

Optional:

- monitor respiratie/interfon
- umidificator de aer
- lampa de veghe (neparat racordabila la curent altfel iti trebuiesc vreo 3 mii de bateriihttp://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/01.gif)
- salteluta de infasat de unica folosinta (sunt f utile cand pleci undeva, are Happy-ul, 3 buc 8 lei mi se pare)
- crema de corp (noi fol de Aven dat fiind faptul ca avem hipersensibilitate dermatologica, o alta marca buna si nu asa de scumpa e Bubchen)
- geanta de infasat/cosmetice (de regula se da inclus la carucior)
- termos
- dispozitiv antideranat pt vanita
- termometru camera
- bandaj buric
- cos ermetic pt scutece folosite (noi avem Angelcare Captiva) recomand!

KMelinda
09.08.2010, 15:44:59
Mobilier:

-patut daca doarme beblusa cu voi neaparat cu baldechin si perdea pt stoparea luminii si radiatiilor venite dinspre televizor
- saltea (remoandabil de iarba de mare sau cocos)
- 2 seturi de asternuturi (sau un set de asternuturi cu doua seturi de huse)
- 2 paturici (una mai groasa si una mai subtire)

- masa de infasat (neaparat pt inaltimea ta, tu vei fol 99%) cu sertare sau cu vanita inclusa, cum decideti voi
- vanita
- dulapior sau comoda cu sertar pt hainite

Optional:

- blanita de miel pt patut/landou/scoica (noi avem, e superba dar f scumpa)
- carusel pt patut
- perna protectie spate (sa nu se intoarca pe spate si sa se inece daca vomeaza, eu ii puneam un prosop)
- aparatoare patut (de regula contin seturile de asternut)
- organizator atasabil la patut (pt a avea la indemana cele necesare)

natalia_sima
09.08.2010, 21:02:25
Draga Melinda, cat de frumos le-ai asezat pe toate, le bun bine aminte, sora mea este insarcina, are 15 sapt, ii vor prinde bine aceste detalii foarte importante la mare intalnire!! Iti multumim!!

KMelinda
09.08.2010, 21:36:39
Draga Melinda, cat de frumos le-ai asezat pe toate, le bun bine aminte, sora mea este insarcina, are 15 sapt, ii vor prinde bine aceste detalii foarte importante la mare intalnire!! Iti multumim!!

Sa va traiasca burtica!!! sa fie intrun ceas bun, ii doresc sarcina usoara, nastere tip "floare la ureche" si un bebelus sanatos si voinicel!
Vazi ca pun acum listuta si pentru burtici versus mamici pe sectiunea burticilor.
Va pup

KMelinda
09.08.2010, 21:39:00
Ii spusesem Briei ca despre hainite nu-i fac listuta, sunt o gramada si se primesc o tona, depinde de preferintele fiecarei mamici, totusi voi face o listuta cu cele strict necesare pt bebici de vara si pt cei de iarna, daca vreti ma puteti ajuta.

KMelinda
09.08.2010, 21:46:43
Asadar listuta pt burtici/mamici:

Pt mamici pe perioada sarcinii:

- sutien gravide, cel putin 2 perechi
- chiloti gravide, in jur de 4 buc
- centura pt sustinerea burticii
- chilotei cu banderola pt burtica
- costum de baie gravide
- camasa de noapte in linie A
- produse cosmetice imotriva vergeturilor (creme, uleiuri, geluri de dus etc)
- gel de relaxare pt picioare (eu am avut de la Yves Rocher, pica tare bine)
- ulei pt perineu
- adaptor centura masina (eu am folosit in acest scop perna pt alaptat, pe drumuri mai lungi)
- dispozitiv pt mamelon ombilical daca e cazul, nu stiu daca la noi exista, in Ungaria este un fel de proteza de silicon, care se poarta min 6 saptamani inainte de nastere, cu sistemul de vacuum poate ajuta la revenirea mamalonului spre exterior)
- ciorapi gravide
- tampoane subtiri de san pt eventuale secretii ante-nastere
- perna de alaptat pt relaxarea mamicii
- carte de specialitate sarcina-nastere

KMelinda
09.08.2010, 21:47:44
Pt spital:

- sutien pt alaptat, min 2 buc
- camasa de noapte si nicidecum pijama, cu deschidere in fata
- capot
- centura postnatala
- crema regeneratoare pt sani si burtica
- chiloti sterile de unica folosinta
- vata si fasa sterila pt improvizarea absorbantului (nu e recomandata folosirea absorbantelor din comert)
- gel intim pt baie
- crema pt mameloane (recomandata este Garmastanul)
- tampoane pt sani
- mameloane de silicon pt protectie
- pompa sani
- ceai sau capsule pt lactatie (dupa caz, daca porneste greu latpicul)
- papuci (este bine sa fie din plastic sa poti sta cu ei incaltata la dus)
- sosete
- servetele umede
- hartie igienica
- colac unica folosinta din hartie pt WC
- reviste sau carti pt mamici
- ulei pt perineu

KMelinda
09.08.2010, 21:48:17
Cele mai necesare dupa nastere:

- tampoane de san de unica folosinta sau refolosibile (care se spala)
- pompita san
- chiloti cu bandaj postnatal
- absorbante
- ceai lactatie, anticolici
- crema perineu (dupa epiziotemie)
- perna de relaxare dupa epiziotemie
- pijama sau camasa de alaptat
- ulei sau crema pt sani (atentie! se spala sanul de crema inainte de a alapta)
- pungi pt congelarea laptelui matern
- cd relaxare pt mami-bebe

KMelinda
09.08.2010, 21:48:54
Recomandate pt acasa:

- perna pt alaptat
- CD-uri/ DVD-uri pt relaxare/somn
- jurnal bebelus (pt urmarirea evolutiei si programului bebelusului)
- uleiuri ( de ex. baie) pt relaxare
- creme (cu efect de estompare) postvergeturi
- pungi pt lapte matern (foarte foarte utile, eu am avut de la Medela) pt congelarea surplusului de laptic

KMelinda
09.08.2010, 21:52:14
Acum fetelor, inainte sa ma laudati prea tare, n-am compus eu listuta asta singura, am "furat" ideile principale dintrun catalog, pe care le-am copletat cu experientele mele personale (ceea ce as putea spune in favoarea mea ar fi ca erau intro alta limba, deci am lucrat totusi la traducere/transpunere virtualao:-))

BRIana22
10.08.2010, 09:07:09
Acum fetelor, inainte sa ma laudati prea tare, n-am compus eu listuta asta singura, am "furat" ideile principale dintrun catalog, pe care le-am copletat cu experientele mele personale (ceea ce as putea spune in favoarea mea ar fi ca erau intro alta limba, deci am lucrat totusi la traducere/transpunere virtualao:-))
^:)^^:)^^:)^=D> Multumim Meli.
Sunt convinsa ca vor fi de mare folos "proaspetelor" burtici...si MIE !!!
Eu tot lucrez la listele mele personalizate si tare bine imi prinde cand mai "fur " si eu idei, fiindca, evident, uit o gramada de aspecte si de lucrusoare.
Eu inca sunt la lista cu lucruri pentru bebelina...de vreo 2 saptamani:)). Avansam ca melcul.
Va pupam pe amandoua:*:*

vampirita_alina
10.08.2010, 12:10:15
Melinda ai o scumpete de fetita...:*:*:*:*:*:*:* merita o mie de pupici....mai multi cand mai creste :P sa nu o sufocam ......e tare dulce si cuminte....:*:*:*:*:*:*:* . Dupa ce am urmarit videolul pt surpriza lui tata i-am si zis vitorul sot k in momentul in care o sa fiu graviduta vreau si eu o camera video ( apropo...imi poti spune ce marca e camera ca se vede f bine) ca sa filmam evolutia kinderului ;;)

Sa va traiasca si sa fie cea mai sanatoasa sa va puteti bucura de ea pana la adanci batranete <:-P

KMelinda
11.08.2010, 08:47:17
^:)^^:)^^:)^=D> Multumim Meli.
Sunt convinsa ca vor fi de mare folos "proaspetelor" burtici...si MIE !!!
Eu tot lucrez la listele mele personalizate si tare bine imi prinde cand mai "fur " si eu idei, fiindca, evident, uit o gramada de aspecte si de lucrusoare.
Eu inca sunt la lista cu lucruri pentru bebelina...de vreo 2 saptamani:)). Avansam ca melcul.
Va pupam pe amandoua:*:*

Cu mare placere burtica.
Lasa ca aveti timp, nici nu trebuie "alergat", noua ne-a luat cam 4 luni (in care ne documentam aproape in feicare seara) sa alegem caruciorul.
Sunt lucruri si decizii f importante de luat si neaparat impreuna, dar sa se puna mai mare accent pe mama, care le va folosi in proportie de 90% (impreuna cu bebelus evident)

KMelinda
11.08.2010, 08:51:39
Melinda ai o scumpete de fetita...:*:*:*:*:*:*:* merita o mie de pupici....mai multi cand mai creste :P sa nu o sufocam ......e tare dulce si cuminte....:*:*:*:*:*:*:* . Dupa ce am urmarit videolul pt surpriza lui tata i-am si zis vitorul sot k in momentul in care o sa fiu graviduta vreau si eu o camera video ( apropo...imi poti spune ce marca e camera ca se vede f bine) ca sa filmam evolutia kinderului ;;)

Sa va traiasca si sa fie cea mai sanatoasa sa va puteti bucura de ea pana la adanci batranete <:-P

Multumim tare frumos! da, e deosebit de dulcica si linistita si cumintica si inteligentuca si...si...si.... opriti-ma ca umplu 50 de pagini!
Este Canon Legria FS20, 2000x digital zoom Megapixel, 45x advanced zoom, mai mult de atat nu pot sa-ti spun, toate astea scria pe el;))
Mie mi se pare acum indispensabila camera, mai mult decat aparatul foto, il folosim si pe el, dar nu prea reusesti sa prinzi momentul, mai ales ca dupa o anumita varsta sunt asa de smecheri, stiu cand sunt pozati si baga poze si zambete largi, oprindu-se din orice activitate.;;)

vampirita_alina
16.08.2010, 11:59:50
Meli multu mult de tot de informatie...abia astept sa am si eu banuti sa-mi cumpar...dade imi face printul cadou de ziua mea acuma in septembrie :-p

lore_vasc
16.08.2010, 20:35:21
KMelinda ma bucur tare mult ca Piki este bine si nu mai are nevoie de chiloteii ortopedici\:D/
M-am uitat si eu la video cand a implinit 9 lunite tare scumpica ii......sa va traiasca<:-P

KMelinda
16.08.2010, 21:23:42
Vai fetelor sunt asa de ingrozita de stirea asta cu explozie la maternitate de nu ma pot linisti:(
Mi-e atata de mila de mamici si de ingerasi, nu ma pot opri din plans, nici nu pot sa indraznesc sa ma gandesc ce poate fi in sufletul mamicilor.:(
Ma uit la Paula noastra si o strang in brate si imi doresc sa o putem apara de toate rele si stiu ca nu e posibil pt ca ceva mai puternic de noi face jocurile dar va spun ca imi e inima cat un purice si as vrea sa dorm cu ea in brate sa o pot veghea.

ana_strumfi
18.08.2010, 12:43:43
Vai fetelor sunt asa de ingrozita de stirea asta cu explozie la maternitate de nu ma pot linisti:(
Mi-e atata de mila de mamici si de ingerasi, nu ma pot opri din plans, nici nu pot sa indraznesc sa ma gandesc ce poate fi in sufletul mamicilor.:(
Ma uit la Paula noastra si o strang in brate si imi doresc sa o putem apara de toate rele si stiu ca nu e posibil pt ca ceva mai puternic de noi face jocurile dar va spun ca imi e inima cat un purice si as vrea sa dorm cu ea in brate sa o pot veghea.

Asta a fost prima stire cum am intrat in tara, noaptea la 1. Pur si simplu GROAZNIC CE SE POATE INTAMPLA IN TARA ASTA :(:((

BRIana22
23.08.2010, 09:11:16
Meli, tu ai nascut la Cluj. Presupun ca certificatul de nastere a fost emis in Cluj, iar mai incolo in buletinul lui Piki va apare ca e nascuta in Cluj-Napoca.

Intrebare: dosarul pentru alocatia de prima nastere, indemnizatia de crestere a copilului, etc. sper ca nu a trebuit sa le depui in Cluj ??!!??

>:D<>:D<>:D<

KMelinda
23.08.2010, 13:24:49
Nu, pt ca se ia dupa originea mamei, deci daca mama e din Satu-Mare si tatal din Bucuresti, se va solicita la Satu-Mare. Daca vrei la Bucuresti, se poate dar trebuie o mie si una de acte deoveditoare ca bebelusul va avea domiciliul la Bucuresti.
Stiu de ce intrebi, pt ca vei naste la Baia-Mare. n-are nimic, certificatul va fi de la Baia-Mare, dar va trebui sa semnezi si acolo ca renunti la indemnizatii de acolo (trusoul care din cate ma inteles nu se mai da si premiul bebelusului, care cred ca iar nu se mai da) si la Satu-Mare iar va trebui sa semnezi o delcaratie cum ca nu le-ai luat de la Baia-Mare. Cam atat.

BRIana22
23.08.2010, 14:48:17
Nu, pt ca se ia dupa originea mamei, deci daca mama e din Satu-Mare si tatal din Bucuresti, se va solicita la Satu-Mare. Daca vrei la Bucuresti, se poate dar trebuie o mie si una de acte deoveditoare ca bebelusul va avea domiciliul la Bucuresti.
Stiu de ce intrebi, pt ca vei naste la Baia-Mare. n-are nimic, certificatul va fi de la Baia-Mare, dar va trebui sa semnezi si acolo ca renunti la indemnizatii de acolo (trusoul care din cate ma inteles nu se mai da si premiul bebelusului, care cred ca iar nu se mai da) si la Satu-Mare iar va trebui sa semnezi o delcaratie cum ca nu le-ai luat de la Baia-Mare. Cam atat.
Multumesc de lamurire>:D<.
Ma gandeam eu ca era absurd sa te puna sa te si plimbi prin alte orase cu acte si dosare care niciodata nu sunt complete, insa aici te poti astepta la orice.
pupici

KMelinda
23.08.2010, 15:47:52
Multumesc de lamurire>:D<.
Ma gandeam eu ca era absurd sa te puna sa te si plimbi prin alte orase cu acte si dosare care niciodata nu sunt complete, insa aici te poti astepta la orice.
pupici

Daaa, chiar la orice!
Bri, stiu ca altele nu vor intelege, dar uitasem sa-ti spun ca volumul nu e pb la carusel, are reglaj, ca la cd-player, deci niciodata nu se aude prea tare pt ca ii reglezi tu volumul, in fctie de-i treaz sau vrei sa adoarma.

BRIana22
24.08.2010, 09:24:19
Daaa, chiar la orice!
Bri, stiu ca altele nu vor intelege, dar uitasem sa-ti spun ca volumul nu e pb la carusel, are reglaj, ca la cd-player, deci niciodata nu se aude prea tare pt ca ii reglezi tu volumul, in fctie de-i treaz sau vrei sa adoarma.
Aha, nu stiam evident...:">
Mi-a venit inca o intrebare pe limba legata de acte si orase :
- de certificatul de nastere se ocupa taticul
- in acest caz, in care trebuie sa semnez in BM declaratia ca renunt la "ajutoarele" lor, inseamna ca trebuie sa merg si eu pe la primarie ?

KMelinda
03.09.2010, 21:24:05
- in acest caz, in care trebuie sa semnez in BM declaratia ca renunt la "ajutoarele" lor, inseamna ca trebuie sa merg si eu pe la primarie ?

Nuuu, merge taticul, le culege de la gainile de acolo formularele si ti le aduce la spital la semnat, mai ia si de la spital adeverinta si merge la inregistrat inapoi.:*

KMelinda
03.09.2010, 21:32:25
Ma gandesc la acele mamici care nu au un tatic sa le ajute, in orice caz este tare trist cand un copilas se naste fara tatic (ma refer la acei barbati care nu sutn curiosi de copii lor). Mi se pare cea mai de neiertat greseala de pe lume!
Adevarul e, ca bebelusul iti da niste puteri supraomenesti, ai fi in stare de orice pt el si de dragul lui, in plus apare senzatia aia de apartenenta profunda, cand simti ca nu mai esti si nu mai poti fi niciodata singura, pt ca ai in brate cel mai de pret lucrusor din lume.
Eu ascultam la nesfarsit piesa asta cu Paula in burtica, ii placea si ei enorm, ne mai prindea tati dansand asa "imbratisate", tare mai zambea si ma intreba mereu "da ce? eu nu tot al tau sunt?"o:-)
http://www.youtube.com/watch?v=B6PEbAYKYLU

miresicamica
04.09.2010, 09:19:57

Adriana,ma bucur ca te-am cunoscut si vazut ieri,ma bucur ca ti-am vazut si printesa,din pacate noua ne-a facut numai morfo si doppler ca la 3d nu a vrut sa stea la pozat,si-a tras si picioarele si manutele pe fata oricat a incercat medicul sa il pacaleasca nu a reusit.
Se uita bebele la noi si facea cu caputul ca nu vrea,a ras doctorul de el si am hotarat sa nu il mai chinuim,poate data viitoare.

BRIana22
04.09.2010, 12:48:28
Adriana,ma bucur ca te-am cunoscut si vazut ieri,ma bucur ca ti-am vazut si printesa,din pacate noua ne-a facut numai morfo si doppler ca la 3d nu a vrut sa stea la pozat,si-a tras si picioarele si manutele pe fata oricat a incercat medicul sa il pacaleasca nu a reusit.
Se uita bebele la noi si facea cu caputul ca nu vrea,a ras doctorul de el si am hotarat sa nu il mai chinuim,poate data viitoare.
Si eu ma bucur ca te-am cunoscut !>:D<
Sa stii ca si cu noi s-a chinuit un pic doctorul dar pana la urma a lasat mainile in jos si a pozat-o:-p.
Lasa ca cel mai important lucru este ca sunteti amandoi bine, si tu si bebelul tau, ca poze o sa tot facem din prima lor zi de viata...tot o sesiune foto va fi:))!

Cand v-ati programat din nou la control? eu am si uitat sa iti spun ca am programat vizita pe 1 octombrie de la ora 10.15. E tot intr-o vineri.

O duminica frumoasa !>:D<

BRIana22
04.09.2010, 12:55:21
Nuuu, merge taticul, le culege de la gainile de acolo formularele si ti le aduce la spital la semnat, mai ia si de la spital adeverinta si merge la inregistrat inapoi.:*
Multu>:D< Meli de raspuns.
Sa stii ca avem noroc cu taticii astia, ca altfel...ai dreptate...e tare dureros:(. Sa le fie rusine acelor barbati, daca se pot numi barbati, care nu isi asuma responsabilitatea faptelor lor sau celor care nu stiu sa fie alaturi de persoana draga in acele momente atat de frumoase dar si delicate.

Eu chiar acum cand iti scriam mesajul am primit un telefon de la un tatic fericit ...prietena mea a nascut aici in sm o fetita, Bianca Ana, are 2900 gr si sunt bine amandoua. Sunt tare fericita ca a mai venit o printesica pe lume ! Cu el nu puteam vb tare multa ca era extaziat :-p...sper ca mai tarziu sa aflu mai multe.

lore_vasc
04.09.2010, 12:56:11
Sa stii ca si cu noi s-a chinuit un pic doctorul dar pana la urma a lasat mainile in jos si a pozat-o:-p.
Lasa ca cel mai important lucru este ca sunteti amandoi bine, si tu si bebelul tau, ca poze o sa tot facem din prima lor zi de viata...tot o sesiune foto va fi:))!

Cand v-ati programat din nou la control? eu am si uitat sa iti spun ca am programat vizita pe 1 octombrie de la ora 10.15. E tot intr-o vineri.

Adriana m-am uitat la pozele cu burtica......asa de frumoasa burtica ai si ce frumosi sunteti amandoi,cum te protejeza Cosmin cu mana se vede ca ii tare fericit.....defapt amandoi radiati de fericire:x
Eu numai acum am vazut ecografia aceea de la 13 sapt in care se misca bebelina.....m-au cumprins niste emotii de mi-a venit sa plang:x:love:Iti doresc o sarcina usoara pe mai departe>:D<

lore_vasc
04.09.2010, 12:59:14
Multu>:D< Meli de raspuns.
Sa stii ca avem noroc cu taticii astia, ca altfel...ai dreptate...e tare dureros:(. Sa le fie rusine acelor barbati, daca se pot numi barbati, care nu isi asuma responsabilitatea faptelor lor sau celor care nu stiu sa fie alaturi de persoana draga in acele momente atat de frumoase dar si delicate.

Eu chiar acum cand iti scriam mesajul am primit un telefon de la un tatic fericit ...prietena mea a nascut aici in sm o fetita, Bianca Ana, are 2900 gr si sunt bine amandoua. Sunt tare fericita ca a mai venit o printesica pe lume ! Cu el nu puteam vb tare multa ca era extaziat :-p...sper ca mai tarziu sa aflu mai multe.

Aveti tare mare dreptate Meli si Adriana legat de barbatii care nu isi asuma responsabilitatea:(
Felicitari parintilor ptr fetita!\:D/Felicitari mamicii!Sa creasca fetita mare si sanatosa!<:-P

BRIana22
04.09.2010, 13:17:03
Fetelor am fost ieri la control. Suntem foarte bine amandoua si crestem mari.

In continuare bebelina noastra este mai dezvoltata cu o saptamana decat e normal, dar asta e bine....subdezvoltata sa nu fie !
Da din picioruse si se misca de numa' numa':), tresare si se sperie la zgomotele puternice, doarme si se trezeste cand are ea chef, uneori cu mult inaintea mea...ea pe la 6 dimineata face "fitness" in burtica:)).

Pana acum m-am ingrasat aprox.8 kg si nu am avut nici cea mai mica problema de sanatate sau disconfort...ba, una mare: trebuie sa imi reinnoiesc garderoba:D.
De vineri sunt in concediu de odihna 3 saptamani. Voi colinda magazinele sa cumpar lucrusoare !

Trebuie sa refac o parte din analize (sa le verificam si comparam) si ar trebui sa iau la 31 saptamani vaccinul antitetanos la medicul de familie, pe care insa nu il vreau si cred ca voi refuza !
Meli, tu l-ai facut ?

Voi reveni cu un scan a pozei pe care am primit-o ieri , cat de curand:-p.

Va pupam>:D<

BRIana22
04.09.2010, 13:22:20
Adriana m-am uitat la pozele cu burtica......asa de frumoasa burtica ai si ce frumosi sunteti amandoi,cum te protejeza Cosmin cu mana se vede ca ii tare fericit.....defapt amandoi radiati de fericire:x
Eu numai acum am vazut ecografia aceea de la 13 sapt in care se misca bebelina.....m-au cumprins niste emotii de mi-a venit sa plang:x:love:Iti doresc o sarcina usoara pe mai departe>:D<
Multumim mult, Lore >:D< !
Mai am o ecografie video tare draguta de la 18 saptamani insa nu am putut sa o postez din lipsa de spatiu pe picassa. Rezolv eu cumva problema si te anunt cand o postez. Plus zilele astea voi pune o pozica cu burtca mea acum si poza bebelinei de la ecografia de ieri.

Multumiri si din partea prietenei mele:-p. Abia astept sa vorbesc cu ea...cred ca e in al noualea cer de fericire. Ea a ramas foarte greu insarcinata (de vreo 6 ani se tot chinuie) , dupa cateva sarcini pierdute , si uite ca Doamne Doamne i-a ajutat si acum s-a terminat totul cu bine si incepe un nou, frumos si lung capitol al vietii lor.

miresicamica
04.09.2010, 15:20:42

A zis ca daca la urmatorul control se vede fata atunci ii facem si niste poze 3d asa pentru bucuria mea.:D

miresicamica
04.09.2010, 15:27:19
Fetelor am fost ieri la control. Suntem foarte bine amandoua si crestem mari.

In continuare bebelina noastra este mai dezvoltata cu o saptamana decat e normal, dar asta e bine....subdezvoltata sa nu fie !
Da din picioruse si se misca de numa' numa':), tresare si se sperie la zgomotele puternice, doarme si se trezeste cand are ea chef, uneori cu mult inaintea mea...ea pe la 6 dimineata face "fitness" in burtica:)).

Pana acum m-am ingrasat aprox.8 kg si nu am avut nici cea mai mica problema de sanatate sau disconfort...ba, una mare: trebuie sa imi reinnoiesc garderoba:D.
De vineri sunt in concediu de odihna 3 saptamani. Voi colinda magazinele sa cumpar lucrusoare !

Trebuie sa refac o parte din analize (sa le verificam si comparam) si ar trebui sa iau la 31 saptamani vaccinul antitetanos la medicul de familie, pe care insa nu il vreau si cred ca voi refuza !
Meli, tu l-ai facut ?

Voi reveni cu un scan a pozei pe care am primit-o ieri , cat de curand:-p.

Va pupam>:D<
Ce greutate are pitica?

BRIana22
05.09.2010, 15:00:34
Ce greutate are pitica?
Bebelina are acum 1300 gr. Crestem....
Cand mai mergi la control ?

miresicamica
06.09.2010, 08:10:15
Bebelina are acum 1300 gr. Crestem....
Cand mai mergi la control ?

La control pe luna viitoare mi-a zis sa merg,doar ca eu imi fac programare cu cateva zile inainte,tu in 2 octombrie ai zis ca mergi?Sa vad daca nu imi apare ceva si poate ma programez si eu tot atunci.:">:*
Pupici.:*

BRIana22
06.09.2010, 10:15:58
La control pe luna viitoare mi-a zis sa merg,doar ca eu imi fac programare cu cateva zile inainte,tu in 2 octombrie ai zis ca mergi?Sa vad daca nu imi apare ceva si poate ma programez si eu tot atunci.:">:*
Pupici.:*
Nu, nu...in 1 octombrie am programarea. Merg de la 10.15.
pupici si la voi

lore_vasc
07.09.2010, 19:36:53
Brianna am vazut ca ai scris la burtici de MM cum ca ai vrea sa nasti prin cezariana.Eu stiam ca cel mai bine,sanatos este sa nasti natural numai in caz de Doamne fereste ceva complicatii se naste prin cezariana.Sper sa nu te superi ca te intreb..... de ce cezariana?Daca nu vrei sa-mi raspunzi nu ii nici o problema;-)

BRIana22
07.09.2010, 21:25:53
Brianna am vazut ca ai scris la burtici de MM cum ca ai vrea sa nasti prin cezariana.Eu stiam ca cel mai bine,sanatos este sa nasti natural numai in caz de Doamne fereste ceva complicatii se naste prin cezariana.Sper sa nu te superi ca te intreb..... de ce cezariana?Daca nu vrei sa-mi raspunzi nu ii nici o problema;-)
Aceasta este alegerea/decizia mea. Tot timpul am fost constienta de faptul ca am probleme mari la coloana vertebrala - zona lombara, am probleme de vedere - sunt doar 2 din motivele care ma inscriu pe o posibila lista pentru nasterea prin cezariana.
Momentan nu a decis medicul ca vom face cezariana din motive medicale (la oftalmologie m-a trimis abia in sapt. 37 de sarcina), insa eu cunoscand aceste aspecte am venit de mult timp cu ideea ca doar cezariana vreau.
Speram ca totul va fi ok si imi voi reveni repede dupa interventie.

lore_vasc
07.09.2010, 21:41:18
Aceasta este alegerea/decizia mea. Tot timpul am fost constienta de faptul ca am probleme mari la coloana vertebrala - zona lombara, am probleme de vedere - sunt doar 2 din motivele care ma inscriu pe o posibila lista pentru nasterea prin cezariana.
Momentan nu a decis medicul ca vom face cezariana din motive medicale (la oftalmologie m-a trimis abia in sapt. 37 de sarcina), insa eu cunoscand aceste aspecte am venit de mult timp cu ideea ca doar cezariana vreau.
Speram ca totul va fi ok si imi voi reveni repede dupa interventie.
Asa o sa fie o sa vezi:*

KMelinda
14.09.2010, 10:52:12
Draga Bria,
scuze n-am vazut intrebarea eram in febra pregatirii de plecare:D, NUUUU am facut niciun vaccin nici eu, mie in schimb nici nu mi s-a recomandat, nu-i pt femei insarcinate, parerea mea.
Ce mari sunteti!!!! bravo! si noi am fost odata mai maricele cu o sapt. dar imediat dupa subdezvoltate, aceste evaluari nu reprezinta nimic, mie pana la sf mi se spunea ca e mai micuta (circumferinta burticii) si ne-am nascut la 38 sapt. cu 3150 gr. Deci...

KMelinda
14.09.2010, 12:22:03
Miresicamica, felicitari si tie pt burtica, vad ca sunteti aproape de aceeasi "varsta" cu Bri:D. Tot fatuta? cum o va chema?

KMelinda
14.09.2010, 12:42:40
Bri, legat de ceza, stiu ca esti oripilata de nastere, mai ales ca esti si f tanarica, in numarul de sept de Mami (am renuntat la revista Superbebe in favoarea lui Mami, mi se pare cu informatii muuult mai utile si semnificativ mai putine reclame) este un articol in care zice, citez "nasterea nu este film de groaza".
Eu stiam ca risc exista doar pt dioptrii f f mari, nu cred sa fie cazul tau, iar coloana nu de nastere e afectata ci de sarcina in sine, de cele 9 luni, dar poti lua masuri, deci eu spun ca trebuie in primul si in primul rand sa-ti invingi teama, sa te gandesti ca cezariana este o operatie, doua taieturi serioase, cu posibile complicatii, cel mai nasol este ca iti taie toata masa musculara de la burtica, ceea ce e aiurea rau, nici acum nu-mi simt unele zone sub buric, si din cate am inteles insensibilitatea este permanenta, nu se va reface nicicand in totalitate.
Cu toate astea nu a fost asa cumplita precum m-am gandit si am fost eu pregatita, m-am recuperat f rapid, dar chestia era in cap si nu in organism, eram cu fete care se plangeau incontinuu de dureri de tot feluri, refuzau sa alapteze pe motive inventate si nu se ajutau deloc.
Dar consecintele nasterii prin ceza sunt pe termen lung iar nasterea naturala se rezuma in total la cateva minute de dureri intense, in rest nimic mai grav. Stiu ca e groaznic sa te gandesti ca un caput trebuie sa treaca printro gaurica asa mica, dar organismul femeii e un mister de nedescifrat, esti in stare de te miri ce si bebelusul iti da o putere supraomeneasca.
Daca vrei eu am un DVD cu toate 3 cazuri de nastere: naturala, prin ceza si prematura, daca vrei ti-l imprumut, dar prima data treb sa te pregatesti ca e Live tot. Eu mi l-am comandat in speranta de a-mi reduce teama de ceza, dar mi-a amplificat-o, dupa ce am vazut nasterea naturala mi s-a parut apa de ploaie:D.
Ne-am uitat impreuna cu sotul cam pe la 30 de saptamani, eu am suportat putin mai greu imaginile, el mai bine decat credeam, bineinteles el nu urma sa treaca prin niciuna dintre cele 3:-p.

KMelinda
16.09.2010, 15:32:36
Vroima sa va povestesc cum a fost la mare cu bebe.
Supeeeer! Paula s-a simtit extraordinar din prima clipa, pe drum am avut probleme, pt ca cei "destepti" n-au vrut sa ma asculte si n-am pornit cand era ora de culcare, adica la 21 max 22 ci la 1 noaptea, cand si Paula deja isi facuse jumatate din somn, evident ca in masina n-a mai vrut sa doarma si s-a cam plictisit.
Anyway, drumul inapoi a fost fara nicio problema, am venit ca si cum nici n-am fi avut bebelus in masina. Si vorbesc de un drum de 12 ore!
Apa! Doamne dulce a fost, o adora, nu puteai s-o scoti din apa, cu toate ca era vanata la buze deja, dar nu vroia afara.;;)
Dimineata cum isi deschidea ochii, se ridica in picioruse, intindea manuta si zicea : APPA! de-ti era mai mare dragul!
Am dus un arsenal de medicamente, am avutde la A la Z tot, din fericire n-am avut nevoie de absolut nimic. N-am avut nici cea mai mica pb cu ea, slava Domnului.
Cu toate ca ne-am dus cu 3 bunici, n-am lasat fata nicio secunda cu ei, nu puteam noi fara ea, asa ca bunicii nu faceau altceva decat rivalizau intre ei, cine s-o tina in timpul in care le dadeam voie.;;)
A fost o vacanta perfecta, din pacate prea scurta pt amandoua.

BRIana22
16.09.2010, 19:43:43
Vroima sa va povestesc cum a fost la mare cu bebe.
Supeeeer! Paula s-a simtit extraordinar din prima clipa, pe drum am avut probleme, pt ca cei "destepti" n-au vrut sa ma asculte si n-am pornit cand era ora de culcare, adica la 21 max 22 ci la 1 noaptea, cand si Paula deja isi facuse jumatate din somn, evident ca in masina n-a mai vrut sa doarma si s-a cam plictisit.
Anyway, drumul inapoi a fost fara nicio problema, am venit ca si cum nici n-am fi avut bebelus in masina. Si vorbesc de un drum de 12 ore!
Apa! Doamne dulce a fost, o adora, nu puteai s-o scoti din apa, cu toate ca era vanata la buze deja, dar nu vroia afara.;;)
Dimineata cum isi deschidea ochii, se ridica in picioruse, intindea manuta si zicea : APPA! de-ti era mai mare dragul!
Am dus un arsenal de medicamente, am avutde la A la Z tot, din fericire n-am avut nevoie de absolut nimic. N-am avut nici cea mai mica pb cu ea, slava Domnului.
Cu toate ca ne-am dus cu 3 bunici, n-am lasat fata nicio secunda cu ei, nu puteam noi fara ea, asa ca bunicii nu faceau altceva decat rivalizau intre ei, cine s-o tina in timpul in care le dadeam voie.;;)
A fost o vacanta perfecta, din pacate prea scurta pt amandoua.
Dupa cum ti-am mai spus;;), asteptam pozici sau un filmulet sa o vedem in apa pe dulcica noastra Paula. E o scumpete de fetita si mare noroc aveti cu ea fiindca dupa cum vad nu ati avut nici cea mai mica problema si aia e bine.
PS si noi am achizitionat o camera video mai performanta sa avem cu ce ne filma comoara\:D/

BRIana22
16.09.2010, 19:51:01
Draga Bria,
scuze n-am vazut intrebarea eram in febra pregatirii de plecare:D, NUUUU am facut niciun vaccin nici eu, mie in schimb nici nu mi s-a recomandat, nu-i pt femei insarcinate, parerea mea.
Ce mari sunteti!!!! bravo! si noi am fost odata mai maricele cu o sapt. dar imediat dupa subdezvoltate, aceste evaluari nu reprezinta nimic, mie pana la sf mi se spunea ca e mai micuta (circumferinta burticii) si ne-am nascut la 38 sapt. cu 3150 gr. Deci...
Nici un bai ca un raspuns e bine venit oricand.
Cica acest vaccin apare in lege ca trebuie facut de catre medicul de familie, e o masura luata de pe vremea cand se nastea pe camp si prin case, pe la tara, locuri unde te puteai infesta cu tetanos.
Eu una voi refuza sub semnatura sa il fac desi persoane din jurul meu l-au facut.
Legat de ceza, mai discut cu medicul meu insa nu cred ca ma razgandesc. Multumesc mult pentru propunerea cu CD-ul insa am si eu vreo 2 acasa, primite, si nu ma pot uita la nici unul din ele. Am incercat, dar pur si simplu nu pot...in schimb citesc de numai. Cartea ta o invat pe de rost:">...trebuie sa ti-o duc cand ne vedem. Multumesc mult inca o data.
Pupici:*:*

KMelinda
17.09.2010, 21:48:30
Cica acest vaccin apare in lege ca trebuie facut de catre medicul de familie, e o masura luata de pe vremea cand se nastea pe camp si prin case, pe la tara, locuri unde te puteai infesta cu tetanos.
Eu una voi refuza sub semnatura sa il fac desi persoane din jurul meu l-au facut.
Legat de ceza, mai discut cu medicul meu insa nu cred ca ma razgandesc. Multumesc mult pentru propunerea cu CD-ul insa am si eu vreo 2 acasa, primite, si nu ma pot uita la nici unul din ele. Am incercat, dar pur si simplu nu pot...in schimb citesc de numai. Cartea ta o invat pe de rost:">...trebuie sa ti-o duc cand ne vedem. Multumesc mult inca o data.

Cu mare placere:*, dar mai poti sa o lasi, vei avea nevoie de ea si in primele saptamani, iar noi abia in februarie avem unda verde la bebe2

roxi_libo
18.09.2010, 16:28:45
Fetelor eu in calitate de viitor medic ar trebui poate sa va dau un sfat, dar cum inca nu am facut gine nu am habar ;;), imi dau si licenta la gine asa ca va voi da sfaturi probabil la urmatorii bebei.
acum remarc doar faptul ca Bri stie ce vrea si punct si asta e de apreciat :*:*

sunteti asa scumpe, abia astept si eu sa am bebel ;))

BRIana22
19.09.2010, 13:52:37
Fetelor eu in calitate de viitor medic ar trebui poate sa va dau un sfat, dar cum inca nu am facut gine nu am habar ;;), imi dau si licenta la gine asa ca va voi da sfaturi probabil la urmatorii bebei.
acum remarc doar faptul ca Bri stie ce vrea si punct si asta e de apreciat :*:*

sunteti asa scumpe, abia astept si eu sa am bebel ;))
Doamna doctor Varga:-", asteptam oricum pareri la ce se discuta ca tot mai intalnesti una alta prin carti i cunosti ce si cum, chiar daca experienta ta abia de acum va fi formata.
Abia astept sa mai apara o burtica printre noi\:D/.

miresicamica
20.09.2010, 13:52:58
Miresicamica, felicitari si tie pt burtica, vad ca sunteti aproape de aceeasi "varsta" cu Bri:D. Tot fatuta? cum o va chema?

Multumesc,suntem apropiate ca varsta de sarcina,sunt si eu nascuta si crescuta in SM si m-am intalnit cu Briana la medic,avem acelasi ginecolog.
Eu voi avea baietel.:*

KMelinda
22.09.2010, 09:26:43
Multumesc,suntem apropiate ca varsta de sarcina,sunt si eu nascuta si crescuta in SM si m-am intalnit cu Briana la medic,avem acelasi ginecolog.
Eu voi avea baietel.:*

OOO, felicitari mamica de baietas! cum ti-a fost sarcina pana acum? care e due date-ul vostru?

miresicamica
24.09.2010, 13:06:31
OOO, felicitari mamica de baietas! cum ti-a fost sarcina pana acum? care e due date-ul vostru?

Cu greata si varsaturi primele 3 luni de sarcina si dupa aia foarte bine,fara probleme,fara foarte multe kg in plus,cu un bb super cuminte.
2 decembrie.

KMelinda
26.09.2010, 15:28:17
Bri, am crezut ca vei fi mai activa acum, ca ai intrat in concediu. Spune-ne ceva despre trairile tale si despre pregatiri.

KMelinda
26.09.2010, 15:40:13
Vroiam sa va spun cat de importanti ii consider eu sacii de dormit pt bebei. Paula de ex, la nici 2 lunite deja se dezvelea. Am avut sac de dormit dar imi spusesem ca e prea devreme pt el si asternutul de la patut era asa de frumos, pana cand intro dimineata am gasit-o fara urma de plapumioara pe ea.
Sunt mai multe feluri de sacuti, pt nou-nascuti si bebei frigurosi se recomanda cel cu maneci sau cel tip sac inchis, adica se baga manecutele cu totul si se inchide pana la gatut.
Exista acel sac de gen "camasa de forta" tot pt cei micii, pana in 3 lunite, noi n-am avut din asta dar am inteles ca ii ofera bebelusului un somn mai putin agitat. Mie nu mi-a placut ideea de constrangeri de la bun inceput, am zis ca o voi lasa pe Piki sa se miste in voia ei, fara sa-i leg piciorusele sau manecutele, fara sa o infasez stil sarmaluta, asa am si facut, dar sunt bebei care nu se simt deranjati mai mult le confera siguranta acesti saci.
Cel mai popular este cel fara maneci, stil maieu, noi avem patru de astea, pt fiecare anotimp.
Acum insa manutele Paulei dimineata sunt destul de reci, deci sunt in cautare de sacut cu maneci pt ca-evident- cei de sezonul trecut ni-s miiici.
Am gasit unul tare fain in Ungaria, la o firma ce se ocupa cu prelucrarea lanei, este f dragut, noi oricum de aproape 6 ani nu mai dormim decat pe si cu blanite de miel, sacutul asta este din blanita dar nu si interiorul, are atat maneci cat si gluga. Trebuie comandata si vine cam intro saptamana.
Cred ca am mai spus la listuta ca Paula a dormit de la inceput pe blanita de miel, acum si asta ii este mica deja, dar o pastram pt bebe numarul 2.

LaRubia
26.09.2010, 20:51:08
Briana si Meli....( ca deocamdata doar voi doua aveti experienta in domeniu ;)) ) spuneti-ne si noua care sunt efectele sarcinii daca pot spune asa.....care sunt schimbarile......ce implica sarcina,chestiile negative sa zic asa ....ca stiu ca se trece peste toate aspectele negative de dragul lui bebe,insa as vrea sa ne spuneti voi exact ce si cum.....ceea ce implica o sarcina.......si chestiile pozitive si cele negative ( de ex am auzit de dureri mari de spate, lipsa aerului, carcei,etc......)....sper ca m-am exprimat bine si s-a inteles ce am vrut sa spun ca de obicei nu explic cum trebuie;))
pupici

vampirita_alina
27.09.2010, 09:11:45
Ce de sfaturi utile gasim pe aci ...eu din pacate inca nu pot sa dau nici unul :-<

Acum am vazut-o pe Piki la 11 lunite...Doamne da dulce poate fi ca imi vine so manc ;;):"> ...cea mai tare faza din video e cand ii dai sa mance si i se inchid ochisorii...(:| :">;)) e tare frumoasa si abia astept sa o ma vad :> . Eu cred ca atunci cand va fi mare va vrea sa se faca prezentatoare ca vad ca ii cam place sa fie filmata si e si fotogenica ;)) ...Pupici pt amandoua :*:*:*:* ( 3 iei...1 tie :-p )

KMelinda
27.09.2010, 09:17:23
Briana si Meli....( ca deocamdata doar voi doua aveti experienta in domeniu ;)) ) spuneti-ne si noua care sunt efectele sarcinii daca pot spune asa.....care sunt schimbarile......ce implica sarcina,chestiile negative sa zic asa ....ca stiu ca se trece peste toate aspectele negative de dragul lui bebe,insa as vrea sa ne spuneti voi exact ce si cum.....ceea ce implica o sarcina.......si chestiile pozitive si cele negative ( de ex am auzit de dureri mari de spate, lipsa aerului, carcei,etc......)....sper ca m-am exprimat bine si s-a inteles ce am vrut sa spun ca de obicei nu explic cum trebuie;))
pupici

Pai, e o schimbare majora. Enorm de mare. Parctic nu mai esti tu, cea dinainte deloc. Si asta nu numai pt ca au loc o tona de schimbari in organism, unde totul se rezuma la bebelus, fiecare organ lucreaza in favoarea lui si incearca sa-i faca cat mai mult loc, ci pt ca emotional traiesti la maxim.
Desigur ca sunt o gramada de efecte "negative" cum ar fi greturi, care pot persista toata ziua si nu doar dimineata, si nu numai 3 ci si chiar 7 luni, durerei de tot felul, in functie de pe ce organ apasa sarcina, la mine un efect tare neplacut a fost excesul de saliva, produceam de 50 ori mai mult decat inainte si nu imi puteam inghitit ca vomam de la ea, asa ca scuipam toata ziua (fooooarte feminin;;)) chiar si pe strada (evident ma asiguram sa nu ma vada nimeni).
Am avut de vreo 4 ori carcel, e taaaare neplacut, iti taie respiratia durerea, in schimb nu dureaza mai mult de 10 secunde. De regula se intampla noaptea, la picior, ma trezea durerea.
In schimb n-am avut deloc dureri de spate, de coloana, nu mi s-au umflat deloc picioarele, nu am ramas cu exces de greutate, nu am avut pofte fitoase, nu atrebuit sa renunt la nimic din garderoba.
Am avut insa o mie de senzatii de urinare pe zi, ma duceam in medie cam de 34 ori la wc, asta in vizor cu faptul ca un om "normal" merge max de 14 ori. Si de ce sa nu recunosc ca faceam pe mine regulat, pur si simplu nu imi puteam tine, daca nu eram in vecinatatea wc-ului cand aparea senzatia, aia eram.
Dar nimic din astea nu este ceva cu care nu te poti oibsnui rapid, in afara de greturi, mai toate au si rezolvari, primitive ce-i drept, adica la ultima pb rezolvarea era absorbantul, care il purtam non-stop pe perioada sarcinii.
La greturi, exces de greutate, umflatul picioarelor, secretul este in alimentatie, stiu ca e dificil la inceput dar poate deveni rapid o placere de a te alimenta sanatos, si nimic nu pare sacrificiu atunci cand e vorba de bebelusul tau.

KMelinda
27.09.2010, 09:28:48
Pe plan opus stau acele sentimente minunate ce le traiesti stiind ca in interiorul corpului tau se formeaza si creste o noua viata. As putea incerca, dar oricum n-as fi nici pe de aproape sa va descriu sentimentul, e ceva mirific.
Excesul de sentimente e atata de mare, se intercaleaza cu o viteza ametitoare euforia cu frica, astfel incat esti hiper sensibila si capabila in orice moment sa izbucnesti in plans.
Traiti (amandoi) o mandrie enorma la vederea burticii, cica barbatii traiesc un fel de sentiment de ego-mandrism, cica le arata lumii ca sunt potenti, ca femeia lor este insarcinata din cauza LOR, rotunjimile sotiei le creaza un apetit sexual major.
Tu, la fel, esti dispusa oricand sa fcai dragoste (aici treb sa amintesc ca noua ni s-a interzis din luna a doua#:-S) sufeream enorm si eram in stare de cateva ori sa incalc regula, daca nu era Adrian cu picioarele pe pamant (ciudat, nu?) cine stie ce era.
Iti cresc sanii semnificativ, ce sa va spun? cine nu si-a dorit sani perfecti? ei, acum le ai! e super!
Si incontestabil devii mamica, observi numai bebelusi, lucruri pt bebelusi, hainite care mai de care, iar sa faci cumparaturi pt bebelusi e cea mai tare ocupatie din lume!
Nemaivorbind de grija fiecaruia fata de tine si bebelus, toata lumea iti zambeste vazandu-ti burtica si poti face si tampenii, nu se supara nimeni.
Sigur ca mi-au scapat multe, dar per general asta se intampla cand devii burtica.
Iar acum spune- ne, aveti ceva planuri, sau poate chiar ceva mai concret?:*

LaRubia
27.09.2010, 12:29:24
Pe plan opus stau acele sentimente minunate ce le traiesti stiind ca in interiorul corpului tau se formeaza si creste o noua viata. As putea incerca, dar oricum n-as fi nici pe de aproape sa va descriu sentimentul, e ceva mirific.
Excesul de sentimente e atata de mare, se intercaleaza cu o viteza ametitoare euforia cu frica, astfel incat esti hiper sensibila si capabila in orice moment sa izbucnesti in plans.
Traiti (amandoi) o mandrie enorma la vederea burticii, cica barbatii traiesc un fel de sentiment de ego-mandrism, cica le arata lumii ca sunt potenti, ca femeia lor este insarcinata din cauza LOR, rotunjimile sotiei le creaza un apetit sexual major.
Tu, la fel, esti dispusa oricand sa fcai dragoste (aici treb sa amintesc ca noua ni s-a interzis din luna a doua#:-S) sufeream enorm si eram in stare de cateva ori sa incalc regula, daca nu era Adrian cu picioarele pe pamant (ciudat, nu?) cine stie ce era.
Iti cresc sanii semnificativ, ce sa va spun? cine nu si-a dorit sani perfecti? ei, acum le ai! e super!
Si incontestabil devii mamica, observi numai bebelusi, lucruri pt bebelusi, hainite care mai de care, iar sa faci cumparaturi pt bebelusi e cea mai tare ocupatie din lume!
Nemaivorbind de grija fiecaruia fata de tine si bebelus, toata lumea iti zambeste vazandu-ti burtica si poti face si tampenii, nu se supara nimeni.
Sigur ca mi-au scapat multe, dar per general asta se intampla cand devii burtica.
Iar acum spune- ne, aveti ceva planuri, sau poate chiar ceva mai concret?:*

Merci muuult:>.....super detaliat<:-P
Ink nu avem planuri.....cel putin eu.... tot incerc sa aman,de frica of course:-B......nu avem nik concret ( cred :> )
si acum dupa ce ai scris tu ceea ce implica mi-e si mai frica:-$
de cateva din chestiile ce le-ai explicat tu stiam.....si cred ca fiecare sarcina e diferita,nu?
am mai auzit ca de ex dak iti placea ceva parfum inainte de sarcina e posibil ca in timul sarcinii si chiar dupa sa nu mai suporti mirosul respectiv.....la fel si cu mancarea,poate din cauza greturilor desi iti placea o mancare inainte dupa sarcina nu mai iti place deloc.....cel putin asa am auzit.....e adevarat?
si dupa nastere? cum iti e corpul?
wow cate intrebari ....
multumesc frumos ink o data^:)^>:D<
ce mai face Piki?;;)
acum o asteptam si pe Bri sa ne spuna si ea cum e sa fii insarcinata:">

BRIana22
27.09.2010, 13:11:06
Eu zic ca aceasta frumoasa experienta, SARCINA, este foarte diferit traita de la persoana la persoana, de la ceea ce simti tu fiziologic, la ceea ce simti tu emotional. Depinde extrem de mult de tine, de modul tau de gandire si de a vedea lucrurile, de starea ta de sanatate, de ereditate, de sustinerea celor din jur, de modul tau de viata.

Eu inafara faptului ca am luat cateva kg in plus si a trebuit sa imi schimb garderoba, plus ca acum nu pot sa dorm decat pe o parte (nu pe burta sau pe spate), nu pot sa zic ca am avut absolut nici o traire/simptom negativ, suparator.

NU AM AVUT: greturi, pofte (absolut deloc - consider ca tine de psihic), urinari frecvente, umflarea picioarelor, nu carcei (ba, cred ca o data, dupa o nunta la care am dansat toata noaptea;;) - dar asta pateam si inainte), dureri de cap, dureri de spate (cel putin deocamdata), acnee, balonare, nas infundat (poate putin , dar asa eram eu si inainte ca am sinuzita cronica), pierderea rasuflarii (cu exceptia situatia in care ma pun sa stau intinsa pe spate), constipatie, crampe, arsuri stomacale, mancarimi, tensiune, sangerari nazale, palpitatii, salivare excesiva, hemoroizi, vergeturi (deocamdata si sper sa nu fie deloc), si nici alte complicatii de genul raceli, sangerari, scurgeri, depresii, etc.

Am mentionat mai sus aproape toate "inconvenientele" pe care sarcina le poate determina, insa fii convinsa ca absolut nici o persoana nu le are pe toate !!! La fel cum diferite complicatii pot sa apara sau pot sa nu apara.

Ca si stare psihica, eu nu am avut nici treceri rapide de la o dispozitie la alta, nici o sensibilitate excesiva care sa poata provoca oricand o criza de plans. Am avut mici momente, insa acestea le aveam si inainte , de exemplu, cu cateva zile inainte sa vina menstruatia (asemanator cu acel sindrom premenstrual). Viata sexuala este normala, viata sociala la fel (poate in primele luni de sarcina simti nevoia sa te odihnesti ceva mai mult si in acest caz te "cheama" patul mai repede spre el si asta ar putea interactiona cu viata sociala, insa in rest, nici o schimbare. Bine, asta daca nu mergi tu de obicei sa faci bungee jumping si alte sporturi extreme in timpul liber, ca atunci se pune altfel problema.

Era sa uit un aspect important: incepi, inevitabil , sa ai mai mare grija de tine si de ceea ce faci, sa nu dauneze nici o actiune de a ta bebelusului, plus devii interesata de ceea ce implica viata cu un copilas (discutii cu alte mamici, carti, reviste, te uiti dupa lucrusoare pentru bebe, te interesezi de medici buni ginecologi-obstetricieni si apoi pediatri).
IN REST, VIATA NORMALA !

Inafara familie si prietenilor care au grija de tine, in felul lor, si te tot chestioneaza asupra experientei, sa nu te astepti sa te trateze cineva diferit in societate pentru ca esti gravida, fiindca nu se intampla...de genul, merg zilnic la banca, si s-a intamplat 1 singura data sa ma lase in fata, sa nu stau la rand , pentru ca vad ca sunt gravida. La noi nu prea exista acest beneficiu - sau eu nu am beneficiat de el absolut nici unde am mers si am avut treaba.

Cred ca mai sunt multe de zis, insa m-am rezumat la ce am trait eu, de fapt, mai mult la ce NU am trait, spre fericirea mea si a celor din jurul meu.

Va doresc la toate o sarcina atat de usoara ca si a mea si sper sa ne ajute Domnul sa fie tot asa pana la final si chiar dupa, sa decurga totul cat se poate de simplu si de normal si de frumos !

Ioi , cat am scris !:-<

BRIana22
27.09.2010, 13:17:13
Merci muuult:>.....super detaliat<:-P
Ink nu avem planuri.....cel putin eu.... tot incerc sa aman,de frica of course:-B......nu avem nik concret ( cred :> )
si acum dupa ce ai scris tu ceea ce implica mi-e si mai frica:-$
de cateva din chestiile ce le-ai explicat tu stiam.....si cred ca fiecare sarcina e diferita,nu?
am mai auzit ca de ex dak iti placea ceva parfum inainte de sarcina e posibil ca in timul sarcinii si chiar dupa sa nu mai suporti mirosul respectiv.....la fel si cu mancarea,poate din cauza greturilor desi iti placea o mancare inainte dupa sarcina nu mai iti place deloc.....cel putin asa am auzit.....e adevarat?
si dupa nastere? cum iti e corpul?
wow cate intrebari ....
multumesc frumos ink o data^:)^>:D<
ce mai face Piki?;;)
acum o asteptam si pe Bri sa ne spuna si ea cum e sa fii insarcinata:">
Da, este posibil sa nu mai suporti un parfum (se accentueaza mult simturile olfactive si nu numai), sau sa nu mai manaci o mancare, dar este posibil sa NU FIE ASA !
Eu de exemplu mananc acum ce nu mancam deloc inainte. In rest, nu am schimbari majore.
Unele mirosuri pot fi ceva mai suparatoare, insa nu atat incat sa intervina in modul in care tu te simti sau actionezi.

Eu zic ca nu ai deloc de ce sa iti fie teama deoarece depinde atat de mult de la persoana la persoana incat doar atunci cand TU vei fi insarcinata vei vedea ce traiesti si la ce nivel.

Dar sa stii ca e o perioada a vietii extraordinar de frumoasa si peste multe aspecte treci foarte usor, mult mai usor decar te poti astepta, doar de dragul bebelusului tau care traieste si se dezvolta acolo, in tine, si apoi iti zambeste frumos cand apare pe lume !!!

LaRubia
27.09.2010, 13:29:39
Da, este posibil sa nu mai suporti un parfum (se accentueaza mult simturile olfactive si nu numai), sau sa nu mai manaci o mancare, dar este posibil sa NU FIE ASA !
Eu de exemplu mananc acum ce nu mancam deloc inainte. In rest, nu am schimbari majore.
Unele mirosuri pot fi ceva mai suparatoare, insa nu atat incat sa intervina in modul in care tu te simti sau actionezi.

Eu zic ca nu ai deloc de ce sa iti fie teama deoarece depinde atat de mult de la persoana la persoana incat doar atunci cand TU vei fi insarcinata vei vedea ce traiesti si la ce nivel.

Dar sa stii ca e o perioada a vietii extraordinar de frumoasa si peste multe aspecte treci foarte usor, mult mai usor decar te poti astepta, doar de dragul bebelusului tau care traieste si se dezvolta acolo, in tine, si apoi iti zambeste frumos cand apare pe lume !!!

multumesc frumos de raspuns:*
chiar voiam sa aud si de la tine caci stiu ca nu te asteptai la sarcina aceasta,adica nu a fost planificata si eram curioasa sa vad care au fost sentimentele tale de-a lungul sarcinii si efectele acesteia asupra ta
din cate imi amintesc si tu parca ziceai ca iti e frica de sarcina,nastere,etc....pana la urma cum ai reusit sa te obisnuiesti cu ideea?
pupici tie si Dariei:*:*:*

BRIana22
27.09.2010, 13:52:09
multumesc frumos de raspuns:*
chiar voiam sa aud si de la tine caci stiu ca nu te asteptai la sarcina aceasta,adica nu a fost planificata si eram curioasa sa vad care au fost sentimentele tale de-a lungul sarcinii si efectele acesteia asupra ta
din cate imi amintesc si tu parca ziceai ca iti e frica de sarcina,nastere,etc....pana la urma cum ai reusit sa te obisnuiesti cu ideea?
pupici tie si Dariei:*:*:*
Stii;;), cel de sus ne da 9 (NOUA) LUNI , si nu 2 saptamani, ca sa te obisnuiesti cu ideea, sa constientiezi ce se intampla cu tine si cu viata ta, ca sa te documentezi, sa inveti multe, sa te cunoasti mai bine pe tine si limitele tale, si pentru toate astea ai timp suficient.

Spunea foarte frumos Meli daca nu ma insel, cu orice copil nou-nascut se naste si un parinte !

KMelinda
27.09.2010, 14:18:59
Expresia asta "de aceea avem 9 luni s ane obisnuim..." am auzit de asa de multe ori, din pacate n-am putu fi de acord nicio secunda. La mine asteptarea parea asa de lunga, c ami-ar fi ajuns si 3 luni din ea si tot prea multa ar fi fost.
Incontestabil ca bebelusul are f mare nevoie sa fie dusa sarcina la termen, dar foarte multor mamici i se pare o vesnicie, si vorbesc aici doar din punctul de vedere a unei mamici care a planificat sarcina si era asa nerabdatoare sa apara odata si a doua liniuta de numa'!
La Bri desigur ca sunt bine venite aceste luni, sunt f multe de pregatit pt venirea bebelusului, atat in cuplu cat si prin casa.
Mirosuri? hmmm da, samponul si pasta de dinti ale lui Adrian din perioada sarcinii nici acum nu le suport,la fel parfumul si sapunul lichid din baie, dar eu am trait niste momente foarte urate in baie, s-ar putea ca mintea mea sa asocieze mirosul cu raul. Te poti lipsi lejer de aceste produse, sunt o mie si una de inlocuit.
Parfumuri nu suportam mai niciunul din garderoba mea, bineinteles ca nu le-am folosit nici cat Paula a fost bebelusa mica, acum am inceput sa le mai "port" si absolut toate imi plac si nu-mi creaza nicio stare de rau.
La capitorlul mancare, niciodata nu mancam slanina, cat eram insarcinata muream dupa o bucatica de slanina prajita, odata tati n-a calculat bine cat timp le ia lemnelor sa se faca jar si nu era gata slanina pana am venit, m-am apucta de plans, tati saracul nu stia cum sa o friga mai repede;;). Imediat dupa ce s-a nascut Paula am fost undeva si era slanina prajita, special facuta pt mine, din pacate mie cum mi-a aparut asa mi-a si disparut pofta, acum iar nu am pot uita la ea.
Interesante sunt aceste chestii, cine stie de ce se intampla? oricum mami mea (care e o experta neafirmata) zice ca tot timpul poftesti ceea ce organismul tau duce lipsa.

KMelinda
27.09.2010, 14:22:50
Ce interesant, in timp ce ma uitam peste randurile Briei mi-am adus aminte cum ma trezeam in timpul noptii si ale zilei ca imi curgea sange din nas. Nu ma speriam deloc pt ca citisem ca e normal. Nu e ceva f neplacut doar ca itit poti pata hainele sau asternutul.
Am uitat complet de acest aspect si de aici se vede cat de putin te afecteaza micile inconveniente din perioada sarcinii.

LaRubia
27.09.2010, 14:29:35
Meli...Briana.....va multumesc frumos pt raspunsuri.....sunt fff utile!!!:*:*:*
Am uitat sa va intreb ce medicamente ati luat inainte de sarcina?dak ati luat.....ati luat acid folic?
Bri...ma gandesc ca tu nu ai luat inainte de a ramane insarcinata.....e vreo problema?ai luat dupa ce ai aflat ca esti insarcinata sau nu ai mai luat deloc?

natalia_sima
27.09.2010, 16:46:18
Vroiam sa va spun cat de importanti ii consider eu sacii de dormit pt bebei. Paula de ex, la nici 2 lunite deja se dezvelea. Am avut sac de dormit dar imi spusesem ca e prea devreme pt el si asternutul de la patut era asa de frumos, pana cand intro dimineata am gasit-o fara urma de plapumioara pe ea.
Sunt mai multe feluri de sacuti, pt nou-nascuti si bebei frigurosi se recomanda cel cu maneci sau cel tip sac inchis, adica se baga manecutele cu totul si se inchide pana la gatut.
Exista acel sac de gen "camasa de forta" tot pt cei micii, pana in 3 lunite, noi n-am avut din asta dar am inteles ca ii ofera bebelusului un somn mai putin agitat. Mie nu mi-a placut ideea de constrangeri de la bun inceput, am zis ca o voi lasa pe Piki sa se miste in voia ei, fara sa-i leg piciorusele sau manecutele, fara sa o infasez stil sarmaluta, asa am si facut, dar sunt bebei care nu se simt deranjati mai mult le confera siguranta acesti saci.
Cel mai popular este cel fara maneci, stil maieu, noi avem patru de astea, pt fiecare anotimp.
Acum insa manutele Paulei dimineata sunt destul de reci, deci sunt in cautare de sacut cu maneci pt ca-evident- cei de sezonul trecut ni-s miiici.
Am gasit unul tare fain in Ungaria, la o firma ce se ocupa cu prelucrarea lanei, este f dragut, noi oricum de aproape 6 ani nu mai dormim decat pe si cu blanite de miel, sacutul asta este din blanita dar nu si interiorul, are atat maneci cat si gluga. Trebuie comandata si vine cam intro saptamana.
Cred ca am mai spus la listuta ca Paula a dormit de la inceput pe blanita de miel, acum si asta ii este mica deja, dar o pastram pt bebe numarul 2.

Melinda draga, ghici ce faceam eu si sotul meu aseara, ne uitam la clipurile cu Paula, este adorabila, atata de vesela si scumpica si energica si si si...o adoram sincer! Cand va vedem minunatia, ne dorim si noi una sau unul, doar ca nu imi doresc sa ajung de pe bancile facultatii in maternitate, asa ca mai asteptam sa am si eu un job, ca in rest nu ne opreste nimic. Pana atunci ne jucam cu Maya. Felicitari va spunem si tie si sotului tau pentru o asemenea fetita, sa va creasca mare si sanatoasa si sa va aduca numai bucurii. Va pupam si asteptam noi clipuri!!!!:*

KMelinda
27.09.2010, 17:47:55
Acidul folic este obligatoriu pe perioada sarcinii, mai ales in primele doua trimestre. E foarte bine sa iei din clipa in care decizi sa ramai insarcinata. La fel si Elevit sau Centrum Materna. Se mai ia calciu (eu luam efervescent) care agita un pic deci preferabil se ia dimineata sau in timpul zilei si nu seara. Fier la fel, eu luam Maltafer, tablete mestecabile. No-spa pt evitare contractii, relaxare uter, precum orice fel de dureri abdominale. Romergan sirop impotriva gretii. Utrogestan, asta numai in cazuri speciale din cate stiu, adicala sarcini cu probleme. Uscosyn (supozitoare), la fel la problematici. Jodid luam impreuna cu fier si odata am luat MagneB, dar asta contine Elevitul sau Centrum Materna.
Aveam clotrimazol unguent pt evitarea de infectii, foloseam regulat in ultima perioada.
Si prin saptamana 34 am primit un medicament, n-am reteta pt ca mi s-a dat de la spital, am citit pe net si era pt dezvoltarea plamanii bebelusului prematur, oricum mi s-a spus sa le iau doar la urgenta daca am contractii premature (era perioada cand dna dr a plecat o saptamana in concediu), initial crezusem ca sunt pt mine, dar erau pt bebelus.
In rest nu-mi amintesc sa fi luat altceva.
Spune-ne Bri tu ce medicamente iei.

KMelinda
27.09.2010, 17:55:47
Multumim frumos de toate complimentele.:">
Alina, ei iarasi 3 mie iarasi 1??? offf!;;)
Da, e superba faza cand o fura somnul, sunt enorm de fericita ca ma prins acest moment inedit, chit ca-i dadeam cu stanga sa manance, ca cu dreapta filmam, se si vede cat de neindemanatica sunt.
Nati, desigur ca mai aveti timp bereghet, adevarul e, ca atunci cand vezi un copil atata de dragut (musai sa ma mandresc un pic daca voi ma incurajati) ti se face un dor enorm sa ia propria ta papusica.
Stai s avezi cand vezi unul urland si trantinu-se pe jos, ti se cam taie pofta:-$
http://www.youtube.com/watch?v=HUs_4Aue-fw