PDA

Versiunea completa : Medici de familie in Vrancea

leelutza
01.06.2010, 15:04:38
Dragi miresici sau mai bine zis draga Alina, tu unde ti-ai facut analizele, cum se procedeaza? te duci intai la medicul de familie pentru certificatul ala prenuptial si dupa aia la analize sau cum? multumesc!tu ai facut analizele "pe bune" sau doar pe hartie? coca ce-ti face? e cuminte? sa creasca mare si sanatoasa!

alina512
02.06.2010, 15:56:37
Dragi miresici sau mai bine zis draga Alina, tu unde ti-ai facut analizele, cum se procedeaza? te duci intai la medicul de familie pentru certificatul ala prenuptial si dupa aia la analize sau cum? multumesc!tu ai facut analizele "pe bune" sau doar pe hartie? coca ce-ti face? e cuminte? sa creasca mare si sanatoasa!

Eu am facut analizele pe bune la "Donari sange" fiindca acolo erau cele mai ieftine, 15 lei daca nu ma insel, apoi am mers cu rezultatul si timbru fiscal de 1 leu la medicul de familie care mi-a eliberat certificatul contra sumei de 25 lei. Asta a facut fiecare din noi, adica eu si sotul, deci 2 certificate.

Coca e bine, e copil, deci mai si plange, se mai joaca, gangureste. Multumim pentru gandurile bune! >:D<

leelutza
03.06.2010, 17:08:14
Multumesc pentru raspuns . Si unde este centru de donari sange acum? si cu cat timp inainte trebuie sa ajung acolo, conteaza cand imi este eliberta certificatul de la medicul de familie, sau cu ce trebuie sa ma incadrez in alea 14 zile inainte de nunta? Multumesc inca o data!

danusza
03.06.2010, 22:06:12
Multumesc pentru raspuns . Si unde este centru de donari sange acum? si cu cat timp inainte trebuie sa ajung acolo, conteaza cand imi este eliberta certificatul de la medicul de familie, sau cu ce trebuie sa ma incadrez in alea 14 zile inainte de nunta? Multumesc inca o data!

Daca nu ma insel este la spitalul judetean, cu intrarea pe comisia centrala (straduta care duce la oscar) :)

marllenska
03.06.2010, 22:49:39
Certificatul medical prenuptial are valabilitate 14 zile calendaristice, termenul curgand din ziua emiterii lui, calculandu-se inclusiv sambata si duminica, precum si ziua a 14-a. E valabil 24 de ore din momentul emiterii si trebuie datat cu 10-14 zile inainte de oficierea casatoriei. Nu poti depune dosarul pentru casatorie fara certificatul medical prenuptial pt ca acesta atesta faptul ca ambii viitori soti sunt apti pt casatorie.

alina512
04.06.2010, 19:41:35

Ti-au raspuns fetele foarte bine.

leelutza
18.06.2010, 16:08:26
Am fost astazi la medicul de familie sa-mi spuna ce am de facut pentru certificatul prenuptial si cand sa ma duc dupa el si mi-a spus ca nu mai are formulare pentru certficat prenuptial ci trebuie sa merg la planning familial si acolo mi-l elibereaza. Mi-a dat o adeverinta cum ca as fi apta pt. casatorie, dupa ce mi-a facut si-un control de rutina:D, n-am scapat. Pt sot n-am reusit sa-i iau si lui una a zis ca sa se duca sa-l vada :-p. Deci pana la urma analizele alea unde se fac? imi spun de la planning familial? ca eu nu mai inteleg. Dintre miresicile care au parcurs etapele astea si ma pot ajuta , va rog.
Multumesc!:)

alina512
22.06.2010, 20:19:24
Deci pana la urma analizele alea unde se fac? imi spun de la planning familial? ca eu nu mai inteleg. Dintre miresicile care au parcurs etapele astea si ma pot ajuta , va rog.
Multumesc!:)

Am raspuns mai sus, la donari sange, in spatele Spitalului Judetean, pe str. Comisia Centrala, langa Policlinica de copii. Anul trecut erau 15 lei de persoana.

leelutza
24.06.2010, 14:07:31
Am intrat in posesia unui nr de telefon al cuiva care ma ajuta cu certficatele prenuptiale, sa vedem ce rezolv, daca e de acord sa-i dau nr. sa ajut si pe altcineva...:D vb.

alina512
25.06.2010, 12:33:14
Am intrat in posesia unui nr de telefon al cuiva care ma ajuta cu certficatele prenuptiale, sa vedem ce rezolv, daca e de acord sa-i dau nr. sa ajut si pe altcineva...:D vb.

Daca nu, gasesti un medic la Policlinica 2, et. 1, 100 lei de persoana si se rezolva. :D

cristina1984
16.07.2010, 23:38:14
Buna! nu stiu, ce atata tura-vura cand e foarte simplu : te duci cu aprox 3 sapt inainte sa iti ia sange ca sa-ti faca analizele HIV si sifilis Rh-ul doar daca vrei...dupa ce iei analizele te duci frumusel la medicul de familie sau planning familial (la policlinica 2 etj. 1 din cate stiu...) iar de la medicul de familie te duci la starea civila si depui dosarul cu 2 sapt inainte de nunta.....BAFTA!:)>-

Aly_myra
12.02.2011, 20:28:59
Buna! nu stiu, ce atata tura-vura cand e foarte simplu : te duci cu aprox 3 sapt inainte sa iti ia sange ca sa-ti faca analizele HIV si sifilis Rh-ul doar daca vrei...dupa ce iei analizele te duci frumusel la medicul de familie sau planning familial (la policlinica 2 etj. 1 din cate stiu...) iar de la medicul de familie te duci la starea civila si depui dosarul cu 2 sapt inainte de nunta.....BAFTA!:)>-

Multumesc Cristina :* Esti foarte la obiect :) Ai zis exact ce ma interesa :*