PDA

Versiunea completa : Biserica Sf Imparati Constantin si Elena

nicoleta_c03
03.06.2010, 16:30:05
noi avem cununia religioasa pe 5 sept.am dat "avans" cu chitanta 200 lei restul nasi dupa cununie.aveti idee cam cat ar fi?

blonda1111
04.06.2010, 19:04:42
noi avem cununia religioasa pe 5 sept.am dat "avans" cu chitanta 200 lei restul nasi dupa cununie.aveti idee cam cat ar fi?
Asta depinde de fiecare biserica in parte, in general. Si de preoti..mai ales :gen_08:

Selena_24
06.06.2010, 16:37:51
Da , am idee, la ce tupeu are popa ala cu fata de violator in serie(parerea mea-nu-l inghit cu o tona de lamaie, iti explic imediat de ce) f mult!Daca doar taxa e 200 ron, peste 500 de ron o sa i se ceara nasului.Acum iti explic de ce nu facem nunta la aceasta biserica superba pe dinafara da cu niste preoti cu "o tinuta exemplara" inauntru ;m-am dus anu trecut in oct, sa vb cu popa despre care am vb mai sus, ala "dragutu", sa il intreb daca se poate sa vb despre nunta bla bla.M-a masurat de jos in sus si cu o sila nemaiintanlita m-a intrebat sec: "Ai 2 milioane la tine?" iar eu i-am raspuns "Nu,parinte!Am venit doar sa intreb.". Popa mi-a zis cu aceeasi sila incomensurabila "Ei, atunci cand o sa ai banii o sa si vorbim!" si mi-a intors spatele.Dupa aceasta "discutie extrem de interesanta care m-a atins in strafundul sufletului" am luat o decizie; Biserica asta cade!CLAR![-(
Si m-am dus in parcul de la Casa de Cultura: aici e 50 de ron taxa, dar popa ne-a zis ca nasu tre sa plateasca 4POPI, ca ei toti servesc la cununii(in limba romana cel putin 1 milion de fes). Sotul i-a explicat calm si frumos ca acesti bani cuveniti popilor, tot noi ii dam,asa ne-am inteles cu nasii. Ok, pana acum. Popa l-a intrebat cat e dispus sa dea, sotul nu a zis nimic, decat ca noi avem 2 milioane pt popa si atat, iar daca nu le convine schimbam biserica. Asa ca popa l-a luat cu faze de genu "fiule" stii dupa posibilitati-daca atati bani aveti o sa fie slujba mai scurta. Si sotul i-a zis ok. Noi mai mult nu va dam.
Aceasta este "fabuloasa si minunata" poveste cu popii- indrumatorii nostrii spirituali (nu zic ca sunt toti la fel) dar pe astia genul - cat mai multi bani si iti iarta Dumnezeu orice i-as linsa cu manuta mea.Exagerez!:-w

flory2006
07.06.2010, 09:55:36
Buna! Eu am facut cununia religioasa la aceasta Biserica. Taxa de cununie am platit-o cu 8 luni inainte si a fost 100 ron (cu chitanta).
In saptamana nuntii am fost si ne-am spovedit si eu si sotul meu si l-am intrebat pe preot cam cat se da de preot in ziua nuntii. Ne-a spus ca dupa posibilitati, 50-100 ron.
In ziua nuntii la slujba au participat 4 preoti plus unchiul meu (care are parohie in Galati). Dupa slujba, sotul meu cu nasul au mers sa ii "cinsteasca" pe preoti insa surpriza...au spus ca nu este nevoie, asa ca au dat un plic cu 250 ron donatie pentru Biserica. Noi ne-am gandit sa fie cate 50 ron pentru fiecare preot si 50 ron pentru cor (format din 2 persoane). Unchiului meu nu era cazul sa ii dam ceva.
Sunt constienta ca situatia a stat asa pentru ca le-a fost rusine de unchiul meu sa ceara ceva, insa daca nu era el tot atat le-as fi dat. :D

nicoleta_c03
07.06.2010, 11:29:31
Buna! Eu am facut cununia religioasa la aceasta Biserica. Taxa de cununie am platit-o cu 8 luni inainte si a fost 100 ron (cu chitanta).
In saptamana nuntii am fost si ne-am spovedit si eu si sotul meu si l-am intrebat pe preot cam cat se da de preot in ziua nuntii. Ne-a spus ca dupa posibilitati, 50-100 ron.
In ziua nuntii la slujba au participat 4 preoti plus unchiul meu (care are parohie in Galati). Dupa slujba, sotul meu cu nasul au mers sa ii "cinsteasca" pe preoti insa surpriza...au spus ca nu este nevoie, asa ca au dat un plic cu 250 ron donatie pentru Biserica. Noi ne-am gandit sa fie cate 50 ron pentru fiecare preot si 50 ron pentru cor (format din 2 persoane). Unchiului meu nu era cazul sa ii dam ceva.
Sunt constienta ca situatia a stat asa pentru ca le-a fost rusine de unchiul meu sa ceara ceva, insa daca nu era el tot atat le-as fi dat. :D

sunt sigura ca le a fost rusine de unchiul tau.oricum nu cred ca v a depasi 500.

elena_steliana18
07.06.2010, 12:59:23
sunt sigura ca le a fost rusine de unchiul tau.oricum nu cred ca v a depasi 500.
si noi tot acolo am vrut sa facem nunta! cand ma fost sa intrebam anul trecut prin martie daca nu ma insel cam cat costa am vb cu doamna de la lumanari si ne-a zis k pt miri taxa este de 200lei iar cand am intrebat cam cat ar plati nasii a zis k asta se discuta cu preotul atunci......
dupa ce ne-am lamurit aici am fost la adormirea maicii domnului2 unde taxa mirilor a fost 100lei si bineinteles k si aici am intrebat cat ar plati nasii pt k nu am vrut sa ii puneam la mari cheltuieli...doamna de acolo ne-a zis in jur de 400 de lei ...si exact atat a platit nasu in ziua nunti....eu am fost multumita de slujba si de preot...
unii preoti mai faci si japca pe fata....se uita la tine sa vada cum esti imbracat si in fct de asta iti cere si banii....daca preotii fac din astea pai la altii...ce sa mai astepti...:-\

Selena_24
07.06.2010, 13:51:49
500 de ron, indiferent cati popi servesc mi se pare de-a dreptul aberant. cu 5 milioane faci ceva practic!nu mi se pare rezonabil, chiar daca i-ar da nasul - daca stam sa ne gandim bine pentru 5 milioane eu munces o luna intreaga, si muncesc de-mi sar capacele!

ancamariagadea
06.08.2010, 19:02:12
Si noi facem cununia la aceasta biserica pentru ca imi place mie foarte mult.
Am fost in martie si am vorbit, am achitat taxa de 200 lei pentru care am primit chitanta si chiar daca am insistat, intrebandu-l pe preot cat sa dea nasul, ne-a spus ca el nu ne poate obliga sa dam nimic. Daca dorim dam, cat putem, daca nu, nu dam nimic.

elycaraman
11.09.2010, 16:26:57
noi am avut nunta acum 3 ani la aceasta biserica, si "taxa" ceruta nasului a fost de 500 ron!!!

dreya_Elle
13.09.2010, 11:05:09
Am fost in martie si am vorbit, am achitat taxa de 200 lei pentru care am primit chitanta si chiar daca am insistat, intrebandu-l pe preot cat sa dea nasul, ne-a spus ca el nu ne poate obliga sa dam nimic. Daca dorim dam, cat putem, daca nu, nu dam nimic.
da ei asa zic...fac pe ingerasii la inceput...
eu sunt ff suparata.....la noi la nunta nasu s-a oferit sa dea 400 de lei ,iar preotul cel batran i-a intins banii si a zis..."nu se poate nasule ,mai puneee"....si atunci ce sa faci???din bun simt si ca sa nu strice bucuria evenimentului a mai pus,dar cu siguranta daca mai va fi nas nu va mai face aceasta greseala,pt ca practic lumea l-a invatat asa......adik ,bun n-am decat 3 mil ,3 dau nu? in plus a venit si cei de la cor...ca stii nasule noi suntem 5 ...bla bla......cum sa va zic......ei nu au nici un stres,buzunarele sunt ticsite cand pleaca din Biserica [-X[-X[-X

elena_steliana18
13.09.2010, 12:51:31
da ei asa zic...fac pe ingerasii la inceput...
eu sunt ff suparata.....la noi la nunta nasu s-a oferit sa dea 400 de lei ,iar preotul cel batran i-a intins banii si a zis..."nu se poate nasule ,mai puneee"....si atunci ce sa faci???din bun simt si ca sa nu strice bucuria evenimentului a mai pus,dar cu siguranta daca mai va fi nas nu va mai face aceasta greseala,pt ca practic lumea l-a invatat asa......adik ,bun n-am decat 3 mil ,3 dau nu? in plus a venit si cei de la cor...ca stii nasule noi suntem 5 ...bla bla......cum sa va zic......ei nu au nici un stres,buzunarele sunt ticsite cand pleaca din Biserica [-X[-X[-X
si noi am vrut sa facem tot la aceasta biserica! cand am fost sa intrebam cat este taxa mirilor si a nasilor...pt miri a zis k e 200 iar pt nasi se discuta atunci .....mie nu-mi plac chestiile astea! au inceput preotii sa faca afaceri! sa ma ierte dumnezeu dar sunt cei mai mari hoti! te fac pe fata....la sf mina se vb de taxa astronomice pt nasi....difera de la nas la nas.....ft urat din partea lor! profita prea mult

ancamariagadea
13.10.2010, 18:43:51
Asadar, am facut cununia aici si...surpriza. Preotul cu care vorbisem a plecat din tara.
Au fost 4 preoti si cor. A fost frumos, intr-adevar dar...nasul a platit 1.200 RON (800 preotii si 400 corul). Nu i s-a cerut explicit...i s-a sugerat doar.

elena_v_
14.10.2010, 12:24:23
Asadar, am facut cununia aici si...surpriza. Preotul cu care vorbisem a plecat din tara.
Au fost 4 preoti si cor. A fost frumos, intr-adevar dar...nasul a platit 1.200 RON (800 preotii si 400 corul). Nu i s-a cerut explicit...i s-a sugerat doar.

=)) ce chestie...nu inteleg..nu i s-a cerut explicit,i s-a sugerat doar??prin semne?ca in scris sau verbal e clar ca i s-a cerut explicit...

candilica
14.10.2010, 13:50:10

Si mie mi-a zis la fel, fiecare da dupa posibilitati , unii dau 400 ron si alti dau 1000 lei, si nasul meu a dat 500 ron la preoti si 200 lei la cor.
Au fost foarte multumiti! Ei cer, dar acum depinde de nasii vostrii cat vor sau pot sa dea!

ina_10_86
27.11.2010, 21:54:29
Are cineva idee dak se poate veni cu un alt cor la biserik?

marrya
27.11.2010, 22:35:07
Are cineva idee dak se poate veni cu un alt cor la biserik?

De ce sa nu poti?? ii spui ca sunt prietenii tai si ca vor sa iti cante la cununie ( treaba ta daca ii platesti) BISERICA este casa Domnului nu banca popilor!,orice are voie sa intre,
Fetelor eu nu inteleg ceva...cum adica "taxa mirilor" si "taxa nasului"..pai asta e japca pe fata...TAXA e o singura data, eventual miri..rezerva data si platesc cum ar veni "rezervarea" cu taxa oficiala stabilita de B.O.R. care nu este mai mult de 70-80 lei.... ( 50 lei era acum 3 ani)!! D-aia popii fac fitze si ii jumulesc de bani pe bietii nasi. In loc sa va dea voua banii ca dar de nunta, ii dau la popi...e adevarat ca merita si ei ceva dar nu asa.. d`alede 1000-1300 lei!!! Noi oamenii suntem de vina pentru ca noi i-am invatat asa...auzi!!! ii dai 400 sau 500 de lei si cica :" mai pune"...pai eu ieseam din Biserica si ii ziceam ca platesc taxa oficiala, daca vrea, daca nu..la revedere.. ce poate sa faca dupa???? Nimik...cununia s-a terminat...scandal nu poate sa faca...pt ca urmeaza altii si totusi sunt in Biserica. Un carnet de chitante il poti cumpara de oriunde...ca nu au serie..poti taia la chitante...cate vrei si pe ce sume vrei!! cine te controleaza??? Astia nu sunt preoti ci intr-adevar popi!!

ana_mariasimona
28.11.2010, 15:23:31
Noi am avut pe 11 septembrie cununia. Nasii platisera 200 RON taxa, iar in ziua nuntii ne-am trezit cu 4 preoti ce oficiau cununiile pe banda rulanta. Dupa slujba unul dintre preoti a venit la nas si l-a intrebat daca "a fost multumit de cununie". Nasul nostru i-a raspuns ca da, la care preotul i-a aruncat pastila "sper sa fim si noi multumiti, nasule". Nu putea sa deschida plicul acolo, ca era multa lume, dar apropoul a fost cat se poate de clar. Si colac peste pupaza au venit si cei de la cor sa mai ceara macar "500 de mii" ca sa imparta suma deja primita in mod egal si sa fie rotunda. Oricum ar fi, ne-am convins cu preotii de acolo, iar dupa o saptamana am iesit la biserica din cartier cu lumanarile, ca nasul nu mai vroia nici macar sa-i vada pe cei din ziua nuntii.

blonda1111
28.11.2010, 17:09:18
Noi am avut pe 11 septembrie cununia. Nasii platisera 200 RON taxa, iar in ziua nuntii ne-am trezit cu 4 preoti ce oficiau cununiile pe banda rulanta. Dupa slujba unul dintre preoti a venit la nas si l-a intrebat daca "a fost multumit de cununie". Nasul nostru i-a raspuns ca da, la care preotul i-a aruncat pastila "sper sa fim si noi multumiti, nasule". Nu putea sa deschida plicul acolo, ca era multa lume, dar apropoul a fost cat se poate de clar. Si colac peste pupaza au venit si cei de la cor sa mai ceara macar "500 de mii" ca sa imparta suma deja primita in mod egal si sa fie rotunda. Oricum ar fi, ne-am convins cu preotii de acolo, iar dupa o saptamana am iesit la biserica din cartier cu lumanarile, ca nasul nu mai vroia nici macar sa-i vada pe cei din ziua nuntii.
Foarte urat gestul! O marlanie crasa....

candilica
14.12.2010, 17:46:07

Peste tot se face la fel! Mi se pare urat din partea ta sa faci afirmatii de genul asta in conditiile in care stiai despre ce este vorba si mai ales ca asa se practica la toate bisericile. Daca ar fi toate pe gratis ce bine ar fi!

ana_mariasimona
15.12.2010, 10:16:20
Peste tot se face la fel! Mi se pare urat din partea ta sa faci afirmatii de genul asta in conditiile in care stiai despre ce este vorba si mai ales ca asa se practica la toate bisericile. Daca ar fi toate pe gratis ce bine ar fi!

Iti spun ca nu peste tot se face la fel si daca vrei sa dai mai mult decat taxa stabilita o faci pentru ca asa vrei, pentru ca te tine buzunarul, pentru ca ai respect pentru Biserica ca institutie sau pur si simplu consideri ca preotii merita pentru ca ti-au facut din ziua nuntii una memorabila. Si nu mi se pare urat sa spun ce mi s-a intamplat mie, in conditiile in care este un topic liber, unde fiecare spune ce parere are, in asa fel incat viitoarele persoane care vor sa-si faca nunta aici sa poata alege. Eu una mi-am creat opinii in functie de parerile de pe aceste topicuri, fie ele bune sau rele. Mi se pare urat ce au facut preotii in ziua nuntii, despre asta fiind discutia. Inseamna ca tu ai fost multumita, ca ii cunosti personal sau ca n-ai avut probleme in cea mai fericita zi din viata ta, dar asta nu inseamna ca toate situatiile au fost roz.

adnanacri
06.01.2012, 22:25:25
Dar .unde se cred oamenii astia?Am fost si eu sa vorbesc la Biserica asta cu un preot sa vad daca se poate face nunta in ziua respectiva.Am intalnit-o pe domna de la lumanari si eu ii explicam de zor ca mi-as dori sa vorbesc cu un preot pt ca am aflat ca e posibil sa nu se oficieze nunti in ziua respectiva...ea o tinea una si buna ca daca am 2 mil...La un moment data m-am enervat si i-am zis"Domna imi trebuie 2 mil sa vorbesc cu un preot?".Bine sa nu mai vorbesc ca pe la alte biserici unde am fost sa intreb ,toti mi-au rasp ca daca vreau sa fac la ei o sa se intalneasca preotii intre ei si o sa vorbeasca...altfel nu-si racesc gura de omana...Astia-s preoti???

ina_10_86
03.03.2012, 23:59:11
Din pacate observ ca mai toata lumea a avut probleme la aceasta biserica...da, si eu am fost una dintre "norocoase". De fapt mai mult nasii dupa care se tineau preotii. Si noi am patit sa ne trezim cu 4 preoti in loc de 2 cum vorbisem initial, iar la sfarsit dupa "multumirile" din plicul nasilor tot mai aveau ceva de cerut ....imi apar si in unele poze din fata bisericii. Adica pot sa inteleg faptul ca le las ceva pentru ca este placerea mea, dar sa vii sa ceri de la obraz pentru ca ti se pare ca trebuia sa iti dau mai mult mi se pare de toata rusinea...mai ales din partea unei asa zise "fete bisericesti". Din pacate asta este societatea noastra si noi i-am educat pe toti sa ceara cate ceva....

AndreeaDima
24.01.2014, 18:09:33
pot sa aduc personal un cor ? a mai facut cineva asa ceva la biserica asta ?

mirelagabriella
08.12.2014, 02:19:09
A mai făcut cineva mai recent cununia aici?
Cât mai costa si cu cât timp înainte se rezerva?