PDA

Versiunea completa : Pastram sau nu buchetul?

Katlyn
06.06.2010, 08:29:49
Fetelor,pe mine ma macina o problema.Ca si cum nu as mai avea o suta de alte probleme intrucat mai sunt 4 saptamani pana la nunta.Eu as cam vrea sa-mi pastrez buchetul.In privinta asta traditia e diferita.Am auzit ca unele miresici fac 2 buchete-si asta mi se pare aiurea.Deci,intrebarea e:cum sa-mi iau buchetul inapoi fara sa fie un moment penibil?

MedaT
06.06.2010, 09:20:58
Fetelor,pe mine ma macina o problema.Ca si cum nu as mai avea o suta de alte probleme intrucat mai sunt 4 saptamani pana la nunta.Eu as cam vrea sa-mi pastrez buchetul.In privinta asta traditia e diferita.Am auzit ca unele miresici fac 2 buchete-si asta mi se pare aiurea.Deci,intrebarea e:cum sa-mi iau buchetul inapoi fara sa fie un moment penibil?

Daca nu vrei sa dai buchetul nu il mai arunca. Eu am fost la o nunta la care mireasa a venit si a cerut inapoi pana si jartiera ceea ce e deplasat. Poti sa te faci ca ai uitat sa arunci buchetul, oricum nu e o traditie romaneasca. Sau daca ai alt buchet la cununia civila il poti arunca pe acela.

andrea85
06.06.2010, 10:40:40
Daca nu vrei sa dai buchetul nu il mai arunca. Eu am fost la o nunta la care mireasa a venit si a cerut inapoi pana si jartiera ceea ce e deplasat. Poti sa te faci ca ai uitat sa arunci buchetul, oricum nu e o traditie romaneasca. Sau daca ai alt buchet la cununia civila il poti arunca pe acela.

Eu o sa-mi pastrez buchetul si in schimb o sa arunc un buchet de "rezerva", identic cu al meu, doar putin mai micut. ;;)

MedaT
06.06.2010, 11:06:54
Eu o sa-mi pastrez buchetul si in schimb o sa arunc un buchet de "rezerva", identic cu al meu, doar putin mai micut. ;;)

Asa da, dar nu sa il arunci si dupa sa mergi si sa il ceri inapoi. Adica eu m-as simti jenata sa prind un buchet si dupa sa vina mireasa sa imi zica ca il vrea inapoi.

andrea85
06.06.2010, 11:16:43
Asa da, dar nu sa il arunci si dupa sa mergi si sa il ceri inapoi. Adica eu m-as simti jenata sa prind un buchet si dupa sa vina mireasa sa imi zica ca il vrea inapoi.

Nu, metoda nici mie nu-mi place...atunci mai bine faci un compromis, ai doua buchete, unul il arunci, pe celalalt il pastrezi. ;-)

aciandra
06.06.2010, 12:07:55
eu am aruncat buchetul , dar fata care l-a prins mi l-a dat inapoi. nu sunt superstitioasa, de aceea mi s-a parut normal ca sa imi pastrez buchetul. in schimb jartica am lasat-o amintire celui carea a prins-o.

Cat_Eyes
06.06.2010, 12:17:23

nu il mai arunca.. e aiurea sa il iei inapoi, poate fata care l-a prins chiar se bucura.. si tu ii strici bucuria.

sau arunca-l pe cel de la civil.

marci
06.06.2010, 12:55:37
eu voi arunca buhetul si cine il prinde o sa il pastreze...nu am de gand sa i-l cer inapoi!nu zic ca e bine, nici ca e rau, dar asa m-am decis eu!

lucia_bk
07.06.2010, 06:15:23
am si eu o intrebare in legatura cu buchetul...care e ora sau momentul propice sa arunci buchetul...sincer eu as vrea sa imi aduca totul la 12 si buchetul sa il arunc cu vreo 10 minute inainte de aducerea tortului...acumami-a venit si alta idee ..tortul sa il las pe la 3-4 dimineta si sa atunc buchetul la 12 .....ce parere aveti..? voi cum o sa faceti?:-\

andrea85
07.06.2010, 10:57:11
am si eu o intrebare in legatura cu buchetul...care e ora sau momentul propice sa arunci buchetul...sincer eu as vrea sa imi aduca totul la 12 si buchetul sa il arunc cu vreo 10 minute inainte de aducerea tortului...acumami-a venit si alta idee ..tortul sa il las pe la 3-4 dimineta si sa atunc buchetul la 12 .....ce parere aveti..? voi cum o sa faceti?:-\

Eu ma gandeam sa arunc buchetul dupa tort sau dupa ce am fost rapita si adusa inapoi...inca nu m-am hotarat. :-? Dar astea ar fi pentru mine doua momente potrivite.

elena_v_
07.06.2010, 11:15:42

din cate stiu eu,buchetul se arunca dimineata,cand isi aduce aminte mireasa :-p...
acum depinde de traditiile,obiceiurile din fiecare zona a tarii,sau de influentele occidentale
eu una,n-as arunca buchetul la 12...m-as mai bucura cateva ore de el...
oricum,imi voi lua si buchetul inapoi dupa ce -l arunc,vreau sa-l pastrez ...asa am vazut ca se practica

lucia_bk
07.06.2010, 11:59:38
Eu ma gandeam sa arunc buchetul dupa tort sau dupa ce am fost rapita si adusa inapoi...inca nu m-am hotarat. :-? Dar astea ar fi pentru mine doua momente potrivite.

da e o idee buna...desi eu nu am stabilit inca dar dupa cate tin minte de la nuntile la care am fost mireasa era rapita pe la 12-1 cam asa si pe la 3 venea tortu......greu moment de decis.....need help....

lucia_bk
07.06.2010, 12:03:43
din cate stiu eu,buchetul se arunca dimineata,cand isi aduce aminte mireasa :-p...
acum depinde de traditiile,obiceiurile din fiecare zona a tarii,sau de influentele occidentale
eu una,n-as arunca buchetul la 12...m-as mai bucura cateva ore de el...
oricum,imi voi lua si buchetul inapoi dupa ce -l arunc,vreau sa-l pastrez ...asa am vazut ca se practica

fiecare face cum vrea...da cam nasol sa iti iei buchetul inapoi...mai bine ai 2 si arunci ala de rezerva...decat sa ajungi sa ii iei buchetula vre-o fata care e super incantata ca l-a prins...nu stiu parerea mea.......
sicer si mie mi-ar place sa il tin dar sa fac cumva sa nu se supere nimeni.....

dannemaria
07.06.2010, 12:17:03
Eu o sa-l arunc si cu asta basta, nu o sa-l cer inapoi (nu are cine stie ce semnificatie pentru mine...).
Mie si cu voalul mi se pare cam delicata treaba... sa i-l pun unei fete si apoi sa-l iau inapoi... dar nici nu-mi vine sa-l las :-\

andrea85
07.06.2010, 12:20:20
fiecare face cum vrea...da cam nasol sa iti iei buchetul inapoi...mai bine ai 2 si arunci ala de rezerva...decat sa ajungi sa ii iei buchetula vre-o fata care e super incantata ca l-a prins...nu stiu parerea mea.......
sicer si mie mi-ar place sa il tin dar sa fac cumva sa nu se supere nimeni.....

Nici mie nu-mi place ideea de a lua inapoi buchetul de mireasa, e cam ciudat...cred ca buchetul il poti arunca la orice ora si moment al nuntii, cand crezi tu ca e cel mai bine. Nu exista o lege pentru asta. :D

ruxi86
07.06.2010, 12:27:00

Nu exista o regula in legatura cu aruncarea buchetului. O poti face cand doresti tu.
Problema este ca nu stiu daca vei putea sa arunci buchetul inainte de 12 noaptea, pt ca se obisnuieste ca inainte putin de 12 sau imediat dupa 12 sa fii furata, asta daca vrei sa respecti partea cu "furatul miresei".
Eu de exemplu am primit tortul pe la 3-4 dimineata, l-am taiat, s-a cantat "la multi ani", si dupa ce au impartit tortul, am aruncat buchetul, iar cea care l-a prins l-a pastrat. Desi inainte spuneam ca imi doresc tare mult sa pastrez buchetelul, iar fata care l-a prins a venit la mine si mi-a spus ca daca il vreau inapoi, ea mi-l da cu mare drag, dar am lasat-o sa il pastreze. Si asa s-ar fi uscat la un moment dat si trebuia sa il arunc, important este ca am poze care sa imi aminteasca de el :D

lucia_bk
07.06.2010, 12:34:57
Eu o sa-l arunc si cu asta basta, nu o sa-l cer inapoi (nu are cine stie ce semnificatie pentru mine...).
Mie si cu voalul mi se pare cam delicata treaba... sa i-l pun unei fete si apoi sa-l iau inapoi... dar nici nu-mi vine sa-l las :-\

voalul...da ce si ala se da...sincer eu l-as pastra..nu amauzit pana acum ca se da voalul....stie cineva ceva?:-\

miromulus
07.06.2010, 12:35:44
Atentie la un lucru. Sunt doua momente in care pleaca invitatii: dupa tort si dupa buchet. Asa ca, grija mare cu ambele pentru ca nimeni nu vrea sa-si vada sala pe jumatate goala.

Iar voalul in general se da, dar exista si varianta purtarii a doua voaluri: unul mic si unul mai lung. Cel lung poate fi scos dupa vals si cedat cel mai micut.

lucia_bk
07.06.2010, 12:38:26
:suuuper:UOTE=andrea85;3346753]Eu ma gandeam sa arunc buchetul dupa tort sau dupa ce am fost rapita si adusa inapoi...inca nu m-am hotarat. :-? Dar astea ar fi pentru mine doua momente potrivite.[/QUOTE]

:gen_17:gandindu-ma asa sa sti ca ai dreptat .....dupa rapire e mai ok sa arunci buchetul.......#:-S

onix_kty
17.06.2010, 15:08:57
Buna miresici. Eu am fost acum 2 sapt la o nunta si am prins buchetul, dar mi s-a parut frumos sa il inapoiez miresicei pt ca stiu ca si eu as vrea la fel, iar despre jartea a prins-o iubitul meu, pt ca e un obicei aici (de care nu am mai auzit pana acum) ca jarteaua sa i se puna celei care a prin buchetul, si atunci a fost blat :-p...ca deh...doar nu era sa las pe altul (mai ales ca aveam si o rochita scurta rau)..asa k pana la urma fiecare face cum vrea..dar eu l-as vrea inapoi !

larryssa83
17.06.2010, 18:25:45
Buna miresici!
Si eu mi-am luat buchetul inapoi dupa ce l-am aruncat :)

andrea85
17.06.2010, 20:29:25
Buna miresici!
Si eu mi-am luat buchetul inapoi dupa ce l-am aruncat :)

Si asa nu a fost putin ciudat pentru domnisoara, care a prins buchetul tau? :D

larryssa83
17.06.2010, 20:57:12
Si asa nu a fost putin ciudat pentru domnisoara, care a prins buchetul tau? :D
Nu stiu cum a fost pt ea, dar oricum nu cred ca era ea urmatoarea care se marita si nu era nici genul care sa se gandeasca la asta :D

alynna89
17.06.2010, 21:04:32
nici eu nu i-am lasat buchetul domnisoarei...l-am lasat sa se usuce si il voi pastra:)

Butterfly87
17.06.2010, 21:06:59
eu i-am lasat buchetul domnisoarei de onoare

mikabubu
17.06.2010, 21:31:14
buchetul meu de cununie o sa fie asemanator ca cel de mireasa..si-l voi arunca pe acela..pe cel de mireasa il pastrez..prefer sa se usuce la mine decat la cineva care nu apreciaza munca mea de a cauta poze, un an de zile, cu buchete..asa sunt eu:)

andrea85
17.06.2010, 21:41:04
eu i-am lasat buchetul domnisoarei de onoare

Si eu asa as face, mi se pare normal sa-i las buchetul domnisoarei din moment ce-l arunc. :D

Butterfly87
17.06.2010, 22:12:34
Si eu asa as face, mi se pare normal sa-i las buchetul domnisoarei din moment ce-l arunc. :D

la noi a fost ceva mai complicat cu domnisoara de onoare........ si am zis sa nu mai apara discutii in plus...sa ramana la ea buchetul..oricum eu il am in poze:D... si eu la randul meu cand am prins buchetul mi l-a lasat mireasa si m-am simtit tare bine

andrea85
17.06.2010, 22:15:15
la noi a fost ceva mai complicat cu domnisoara de onoare........ si am zis sa nu mai apara discutii in plus...sa ramana la ea buchetul..oricum eu il am in poze:D... si eu la randul meu cand am prins buchetul mi l-a lasat mireasa si m-am simtit tare bine

Dar cred ca asa e frumos, ori il arunci pe al tau sau mai ai un buchet de "rezerva", daca vrei neaparat sa-l pastrezi, dar eu personal nu m-as simti in largul meu stiind ca il arunc si dupa aia il cer inapoi. :D

elenadumi
18.06.2010, 08:51:17
Daca nu e regizat de inainte aruncatul buchetului in care stii cine trebuie sa prinda, mi se pare destul e greu sa-i ceri "castigatoarei" buchetul inapoi. Uitandu-ma la cata hotarare e pe fete intr-o poza ca asta (http://filphoto.ro/wp-content/uploads/2010/05/magda-eugen-249.jpg) , mie mi-ar fi greu sa ma duc sa cer buchetul inapoi dupa ce l-a prins.

andrea85
18.06.2010, 11:22:36
Daca nu e regizat de inainte aruncatul buchetului in care stii cine trebuie sa prinda, mi se pare destul e greu sa-i ceri "castigatoarei" buchetul inapoi. Uitandu-ma la cata hotarare e pe fete intr-o poza ca asta (http://filphoto.ro/wp-content/uploads/2010/05/magda-eugen-249.jpg) , mie mi-ar fi greu sa ma duc sa cer buchetul inapoi dupa ce l-a prins.

Exact...poza asta vorbeste de la sine...deci ar fi pacat sa stricam momentul si sa cerem inapoi buchetul...parerea mea...:D

aurashik
18.06.2010, 15:11:55
8-|
fetelor,pe mine ma macina o problema.ca si cum nu as mai avea o suta de alte probleme intrucat mai sunt 4 saptamani pana la nunta.eu as cam vrea sa-mi pastrez buchetul.in privinta asta traditia e diferita.am auzit ca unele miresici fac 2 buchete-si asta mi se pare aiurea.deci,intrebarea e:cum sa-mi iau buchetul inapoi fara sa fie un moment penibil?
si eu am aceeasi problema,dar cred ca o sa-l pastrez daca nu, il arunc iar apoi il cer inapoi nu stiu cum voi face ca am avut chiar o discutie cu viitorul meu sot si mi-a spus ca nu pot face asta ca e rusinos:(

dia_criss87
18.06.2010, 17:49:12
eu nu o sa arunc buchetul pt ca vreau sa il pastrez eu,pt a ca e al meu :D:D:D
dar pt fetele care vor sa il si arunce si sa il pastreze....puteti face 2 buchetele,unul al vostru si cel pe care il aruncati(care poate sa nu fie identic cu cel al vostru poate sa fie si mai mic....asa doar simbolic)

poupee
18.06.2010, 17:52:53
8-|
si eu am aceeasi problema,dar cred ca o sa-l pastrez daca nu, il arunc iar apoi il cer inapoi nu stiu cum voi face ca am avut chiar o discutie cu viitorul meu sot si mi-a spus ca nu pot face asta ca e rusinos:(
si are dreptate:)>- eu l-am aruncat si l-am lasat fetei care l-a prins:Dnici nu-mi era in intentie sa-l pastrez..;eu zic ca e oarecum jenant sa te duci apoi si sa ceribuchetul inapoi:)>-

deeaminea
18.06.2010, 18:59:52
Am vazut si eu la multe nunti cum miresele isi "recuperau" buchetul aruncat. Eu am avut 2 si l-am aruncat pe cel de "rezerva"

andrea85
18.06.2010, 19:03:53
Am vazut si eu la multe nunti cum miresele isi "recuperau" buchetul aruncat. Eu am avut 2 si l-am aruncat pe cel de "rezerva"

Exact asa o sa fac si eu, pentru a evita situatii penibile si poate pentru unele persoane, ciudate. :D

alynna89
21.06.2010, 10:27:02
fiecare face cum doreste si considera de cuviinta...eu mi-am recuperat buchetul ca sa nu fie discutie intre domnisoarele de onoare daca l-a prins una si poate si cealalta si-ar fi dorit:D...in plus mi-a placut mult prea mult buchetul si nu am putut renunta la el:)

andrea85
21.06.2010, 10:47:38
fiecare face cum doreste si considera de cuviinta...eu mi-am recuperat buchetul ca sa nu fie discutie intre domnisoarele de onoare daca l-a prins una si poate si cealalta si-ar fi dorit:D...in plus mi-a placut mult prea mult buchetul si nu am putut renunta la el:)

Nici eu nu as putea sa renunt la buchetul meu, dar atunci ma intreb ce rost mai are sa-l arunc, daca dupa aia s-ar putea sa-l cer inapoi? :D :-\

maria1984
21.06.2010, 11:42:49
Nici eu nu as putea sa renunt la buchetul meu, dar atunci ma intreb ce rost mai are sa-l arunc, daca dupa aia s-ar putea sa-l cer inapoi? :D :-\
Ai dreptate:)>-
Eu nu o sa cer buchetul inapoi...l-am aruncat si gata:D...las pe cea care il prinde sa se bucure de el...
Eu o sa ma multumesc cu buchetul de la cununie:D...deci tot imi ramane si mie un buchet;))
Pupici

larryssa83
21.06.2010, 11:59:34
Stiti ce fac fetele care prind buchetul? Il tin pana se ofileste si il arunca....pt ele nu are valoarea sentimentala pe care o are pt noi miresicile. Asa se bucura ele de buchet :)

alynna89
21.06.2010, 12:12:48
Stiti ce fac fetele care prind buchetul? Il tin pana se ofileste si il arunca....pt ele nu are valoarea sentimentala pe care o are pt noi miresicile. Asa se bucura ele de buchet :)

aici ai dreptate...ptr ca noi ne-am informat, am cautat, ne-am ales buchetele...am fost emotionate cand l-am vazut si l-am purtat in ziua nuntii...domnisoara mea de onaoare nu s-a simtit jicnita ptr ca mi l-a inapoiat...din contra chiar a venit ea si mi l-a oferit......akm mai sublinez odata, fiecare va proceda cum doreste...fiecare avem dreptul la o opinie...iar eu mi-am spus-o:)

bliss
21.06.2010, 16:59:12
Eu l-am pastrat, nu m-am gandit prea mult la asta si apoi mi-a parut rau pentru ca s-a uscat urat(pana la urma l-am aruncat pentru ca arata chiar rau:( ). Orhideele nu se usuca frumos (aviz celor care vor avea buchet din/cu orhidee), dar dureaza foarte mult(l-am gasit inca fresh cand ne-am intors din saptaluna de miere). Mai bine il lasam, s-ar fi bucurat mai mult fata care l-a prins...dar asta e.

corinutza_mica
21.06.2010, 17:14:05
si eu mi_am pastrat buchetul de miresica. era al meu si voiam sa si ramana.
dar eu am mai avut un buchet din 9 trandafiri albi, pe care l_am aruncat la dezgatit, si pe care domnisoara de onoare, care l_a si prins, l_a pastrat. ;;);;)

dana86dany
21.06.2010, 19:04:08
eu nu imi voi pastra buchetul cu toate ca imi va fi greu sa ma despart de el si asa cum ziceati si voi numai noi stim cat am cautat si cat ne am framantat ;;) ca sa gasim buchetul perfect. cea mai frumoasa amintire si mai vie cu el vor ramane pozele, la fel cum mi au ramas si cu cel de la cununia civila. voi cere fotografului sa ii faca o poza speciala care va ramane mereu, aaa si sa nu uit buchetell meu va fi din cale roz;)) asta ca sa au babele ce barfi=)):gen_04:. este decizia mea si am bucur de ea, dar le inteleg si pe cele care vor sa il pastreze. pupici

andrea85
21.06.2010, 19:18:03
si eu mi_am pastrat buchetul de miresica. era al meu si voiam sa si ramana.
dar eu am mai avut un buchet din 9 trandafiri albi, pe care l_am aruncat la dezgatit, si pe care domnisoara de onoare, care l_a si prins, l_a pastrat. ;;);;)

Deci asta e un compromis bun...buchetul "original" il pastrezi si il arunci pe cel de "rezerva"...;;)

dia_criss87
22.06.2010, 13:11:47
eu o sa il pastrez,nu vreau sa arunc buchetul

lorieda
22.06.2010, 13:15:00
Eu l-as pastra dar nu stiu cum se va usca pana la urma :(

Inna_
22.06.2010, 14:07:44
Eu nu am aruncat buchetul. L-am pastrat si s-a uscat f frumos. Este intact. <:-P

andrea85
22.06.2010, 14:09:00
Eu nu am aruncat buchetul. L-am pastrat si s-a uscat f frumos. Este intact. <:-P

Si l-ai atarnat de ceva sau cum l-ai uscat, exista cumva o metoda mai eficienta? ;;)

Inna_
22.06.2010, 14:17:42
Si l-ai atarnat de ceva sau cum l-ai uscat, exista cumva o metoda mai eficienta? ;;)

Da. Este atarnat de ceva, si asa s-a uscat. Si asa a ramas. Nu a picat nimic din el. Poate ca fiind din trandafiri rezista mai mult decat alte buchete.

andrea85
22.06.2010, 14:25:33
Da. Este atarnat de ceva, si asa s-a uscat. Si asa a ramas. Nu a picat nimic din el. Poate ca fiind din trandafiri rezista mai mult decat alte buchete.

Da, si eu cred ca trandafirii rezista cel mai mult, chiar si dupa ce le-ai uscat.

Inna_
22.06.2010, 14:36:13
Da, si eu cred ca trandafirii rezista cel mai mult, chiar si dupa ce le-ai uscat.

Eu nici nu m-am mai atins de el. Nu l-am mutat din locul respectiv :D Imi e teama sa nu-l stric.

alynna89
24.06.2010, 16:30:07

intr-adevar trandafirii sunt foarte sanatosi si rezistenti, iar bucehtului nu i-a picat nici o petala:)

girlme
29.07.2010, 10:01:02
eu sincer as vrea sa-mi pastrez buchetul, vorba unei miresici, daca am cautat un an de zile poze cu buchete, vreau sa-l pastrez. asa ca am gasit solutia..o sa arunc buchetul nasei..chiar ea s-a oferit. mi se pare cel mai elegant sa fac asa decat sa ma duc si sa-mi cer buchetul inapoi. oricum depinde mult si ce cea care prinde buchetul. daca ar prinde buchetul o prietena buna sau vreo verisoara din partea mea, as putea sa spun dinainte ca vreau buchetul inapoi. dar daca il prinde cineva din partea sotului, pe care nu cunosc prea bine...asta ar fi o problema.

feliciaM
29.07.2010, 20:54:55
Eu nu m-am hotarat inca daca sa arunc buchetul sau nu. :-<Ma doare inima doar cand ma gandesc ca trebuie sa ma despart de el. Cat despre voal, eu nu am mai auzit ca trebuie sa il lasi domnisoarei de onoare...chiar mi se pare aiurea [-X sa dai o gramada de bani pe el si sa il dai cuiva care nu are nevoie de el. Mai bine il dai cuiva care urmeaza sa se casatoreasca si are nevoie......

andrea85
29.07.2010, 20:59:58
Eu nu m-am hotarat inca daca sa arunc buchetul sau nu. :-<Ma doare inima doar cand ma gandesc ca trebuie sa ma despart de el. Cat despre voal, eu nu am mai auzit ca trebuie sa il lasi domnisoarei de onoare...chiar mi se pare aiurea [-X sa dai o gramada de bani pe el si sa il dai cuiva care nu are nevoie de el. Mai bine il dai cuiva care urmeaza sa se casatoreasca si are nevoie......

Dilema asta cu aruncarea buchetului se poate foarte usor rezolva cu un mini buchet de rezerva, care sa fie la indemana miresei si se poate arunca fara nicio problema...nu cred ca se supara cineva, daca nu primeste buchetul original de mireasa. ;;)

feliciaM
29.07.2010, 21:05:47
M-am gandit la asta... O sa am un buchetel si la cununia civila si atunci cred ca o sa il arunc pe ala. :>
Am discutat de buchet cu niste prietene si ne faceam scenarii sa il prinda una din ele si sa mi-l dea inapoi ca ele oricum nu au ce face cu el... :grin:

andrea85
29.07.2010, 23:08:18
M-am gandit la asta... O sa am un buchetel si la cununia civila si atunci cred ca o sa il arunc pe ala. :>
Am discutat de buchet cu niste prietene si ne faceam scenarii sa il prinda una din ele si sa mi-l dea inapoi ca ele oricum nu au ce face cu el... :grin:

Sincer nu mi se pare o idee buna :D...ori arunci buchetul ori il pastrezi, dar fara scnenarii, pentru ca atunci nu prea mai are farmec acest moment. ;;)

Reni0921
06.08.2010, 05:47:13
eu o sa-l arunc, nu o sa-l cer inapoi si nu o sa-mi para rau :)

broscutza2you
10.08.2010, 11:20:52
Eu am uitat sa arunc buchetul la nunta :( .
Spre final, cand mai mult de jumatate dintre invitati plecasera, o prietena mi-a spus ca era pregatita sa prinda buchetul, asa ca i l-am "aruncat" ei :). Oricum nu intentionam sa-l pastrez.

andrea85
10.08.2010, 13:35:09
Eu am dat comanda la 2 buchete, unul de mireasa pentru mine si unul pentru aruncat. ;;)

nic_nic
25.08.2010, 08:20:59
Eu l-am aruncat, cea care l-a prins l-a pus pe masa iar ospatarii au luat buchetul de la ea si l-au pus la mine pe masa :D
Momentan sta "la uscat".

panamea
01.01.2011, 16:25:23
am aruncat buchetul desi n-am vrut pt ca era un model mai altfel si prietena care l-a prins il pastreaza bine:D

andrea85
01.01.2011, 19:12:20
am aruncat buchetul desi n-am vrut pt ca era un model mai altfel si prietena care l-a prins il pastreaza bine:D

Buchetul din poza a fost buchetul tau de mireasa?! :D

Flaviun
10.01.2011, 11:54:05
Buchetul se pastreaza de cine-l prinde.

popmariana
18.01.2011, 21:09:44
eu am avut un buchet atat de mare si greu, incat daca il aruncam si lovea pe careva....si am vrut si sa-l pastrez, deci 2 motive pentru a comanda un buchet micut, separta doar pentru aruncat, si pe deasupra se bucura si persoana care il prinde daca poate sa-l pastreze

deliamm
19.02.2011, 18:46:14
eu ma mai gandesc daca o sa arunc buchetul...dar daca il arunc, o sa o las pe cea care il prinde sa il pastreze

andrea85
19.02.2011, 20:18:32
eu ma mai gandesc daca o sa arunc buchetul...dar daca il arunc, o sa o las pe cea care il prinde sa il pastreze

Eu in caz contrar nici nu vad sensul aruncarii buchetului. ;;)

ade_llyne
19.02.2011, 21:13:36
eu am avut un buchet atat de mare si greu, incat daca il aruncam si lovea pe careva....si am vrut si sa-l pastrez, deci 2 motive pentru a comanda un buchet micut, separta doar pentru aruncat, si pe deasupra se bucura si persoana care il prinde daca poate sa-l pastreze
SUPERB buchetul...ce flori sunt alea rozaliu deschis?

irene_gl
19.02.2011, 23:19:18
eu nu l-am dat.l-a prins d-ra de onoare si era deja avertizata ca vreau sa-l pun la pastrare:D il am si acum frumos uscat pus intr-un pahar inalt.e amintirea mea.am mai avut inca un buchet la cununia civila insa s-a ofilit pana la nunta fiind din hortensii.

andrea85
20.02.2011, 17:45:15
eu nu l-am dat.l-a prins d-ra de onoare si era deja avertizata ca vreau sa-l pun la pastrare:D il am si acum frumos uscat pus intr-un pahar inalt.e amintirea mea.am mai avut inca un buchet la cununia civila insa s-a ofilit pana la nunta fiind din hortensii.

Atunci de ce l-ai mai aruncat? Doar de dragul traditiei? :-\

ada80
20.02.2011, 18:01:11
Si eu l-am pastrat si nu imi pare rau .Domnisoarei care l-a prins i-am dat oricum un aranjament :>.

Iulia_
20.02.2011, 21:51:41
Atunci de ce l-ai mai aruncat? Doar de dragul traditiei? :-\

Sunt de acord, fara suparare pentru nimeni.
Eu l-am dat, s-a uscat frumos la prietena mea acasa... :) Eu am fost mireasa, gata. Desi e superba, ziua nuntii noastre trece si n-are rost sa ne agatam de ea.

Laura_Pasca
21.02.2011, 00:57:18

Foarte fain buchet ai avut, eu ma gandesc sa il arunc buchetelul, ca pana la urma amintirile cele mai importante raman intiparite acolo unde trebuie.

andrea85
21.02.2011, 09:16:32
Foarte fain buchet ai avut, eu ma gandesc sa il arunc buchetelul, ca pana la urma amintirile cele mai importante raman intiparite acolo unde trebuie.

Daca vreti sa-l pastrati ca amintire e foarte ok...aruncati un alt buchet micut si asa toata lumea va fi multumita. Eu asa am facut. ;;)
http://picasaweb.google.com/103457836658706096853/NuntaNoastra#5514996504763354610

strumfii
21.02.2011, 11:25:20
buchetul meu l-am aruncat si l-a prins cea mai buna prietena a mea care spre surprinderea mea l-a pastrat intr-o stare impecabila
de fiecare data cand mergem in vizita il admir si-mi aduc aminte cum a fost in acea zi ...am atatea emotii numai cand ma gandesc la el,dapai cand il ating ..brrr :)

cel mai tare a fost cand ne-am dus la ei dupa vreo 2 luni de la nunta...si l-am vazut in biblioteca,eu stand pe canapea...am sarit pur si simplu in sus,l-am luat si m-am intors cu ochii aproape in lacrimi de emotii catre sotul meu si i-am zis...ia uiteeee

deliamm
21.02.2011, 11:34:18
Eu in caz contrar nici nu vad sensul aruncarii buchetului. ;;)

pai da... stiu eu o mireasa care, la sfarsitul nuntii, a cerut buchetul inapoi domnisoarei :O

oana_90
21.02.2011, 12:11:10
Daca vreti sa-l pastrati ca amintire e foarte ok...aruncati un alt buchet micut si asa toata lumea va fi multumita. Eu asa am facut. ;;)
http://picasaweb.google.com/103457836658706096853/NuntaNoastra#5514996504763354610

Eu am atatea flori uscate cate buchete de flori am primit de la iubitul meu(intotdeauna pastrez macar un boboc de trandafir din buchetul pe care mi-l aduce) asa ca nici nu ma gandesc ca buchetul meu de mireasa sa ramana la altcineva. Ideea cu buchetul acela mic mi se pare foarte buna. Asa pastrez si traditia si-mi pastrez si buchetul.

adelinne85
28.02.2011, 21:52:16
eu imi voi arunca buchetul.... nu sunt eu prea strangareata ( fiind si "cuibusorul" nostru foarte mic, scap de tot ce nu e util). Mi-ar parea rau sa il arunc eu la gunoi ...dupa trecerea nuntii :) Voi cauta o melodie potrivita probabil girls just wanna have fun ;))

adelat
01.03.2011, 10:07:44
Eu am vrut sa il pastrez din mai multe motive: vroiam sa il am ca amintire (mama mrea inca il mai are pe al ei :) este presat :) ), aveam o sedinta foto la cateva zile dupa nunta si nu vroiam sa imi fac altul, si nici nu prea aveam doritoare pentru prins buchetul. Prin urmare nu l-am aruncat insa au intervenit niste probleme si nu prea m-am ocupat de el asa ca dupa o saptamana era deja o cauza pierduta.

OanaRd
02.03.2011, 21:14:35
Eu am vrut sa-l arunc, dar a fost distractia atat de mare, incat am uitat total de el :-$ si niciuna dintre prietenele invitate nu si-a adus aminte macar sa ma intrebe de el. L-am gasit dimineata, inainte de a pleca, intr-un colt al restaurantului ;)).
L-am pastrat un timp - s-a uscat frumos - apoi, la aniversarea de un an de la nunta, am renuntat sa-l mai pastrez: prefer florile proaspete aduse de sotul meu ;-)

byDiana
10.03.2011, 16:46:10
Daca e sa pastrezi buchetul de mireasa, am auzit de o tehnica de inghetare a lui, astfel il vei pastra inca 20-25 de ani.

catharsis
20.03.2011, 20:58:06
buchetul meu l-am pastrat, de aceea am avut altul pt aruncare :)

laura17
20.03.2011, 21:33:12
eu nu am de gand sa il mai pastrez, oricum se va ofili..si mai ocupa si spatiu pe undeva...cine il prinde sa-l pastreze si sa faca ce vrea cu el:P

laya
08.05.2011, 15:13:38
eu sincer nu stiu ce am sa fac daca am sal p[astrez sau nu si eu ma gandeam la varianta........sa am 2 al meu sal tin si celalat sal arunc...:P

nicko2011
09.05.2011, 14:54:42
Dar ce e ca dai buchetul? oricum se va ofili in cateva zile, iar dupa nunta, numai la buchet nu te mai gandesti...eu nu m-am gandit inca daca-l arunc, daca nu, nici nu-s superstitioasa, vreau doar sa-mi fie frumos, asa cum mi-l doresc....daca D-zeu vrea sa fim o viata impreuna, asa va fi, daca nu vrea El, nu...si gata...fie ca eu arunc buchetul, fie ca nu...poate fata care-l prinde, il ia si-l pune in vaza, eu insa, la cata zarva si oboseala voi acumula, nu cred ca buchetul va fi primul la care ma mai gandesc dupa nunta...:) mi se par ganduri inutile astea.

Si chestia aia ca sa nu-ti vada rochia...sa fim serioase, eu una tot cu el m-am sfatuit si ne-am uitat pe net, si-am zis fiecare ce ne place ce nu...cred ca atunci cand voi merge sa-mi caut/probez, va veni cu mine si el, si costumul lui il luam tot impreuna...apoi cu rochia si complet aranjata, ma va vedea la nunta pt prima data (complet aranjata)....eu una, nu cred ca daca ma vede inainte nu mai avem noroc sau ma rog...tot felul de chestii dinastea...prostii! daca ne iubim si ne e dat sa fim impreuna, asa vom fi...astea sunt asa, superstitii banale...de pe vremea lu bunica...pe atunci nu se statea impreuna inainte de nunta...acum insa...devreme ce m-a vazut in pijama...ce-ar fi sa-mi spuna si daca-i place rochia au ba...:)

Cu superstitii sau fara, fiecare face cum vrea, si cum simte! O ricum, fiecare nunta e frumoasa in felul ei, NUNTA URATA NU EXISTA, DOAR OAMENI CARE NU SE STIU DISTRA ;)

andrea85
09.05.2011, 18:48:43
]Dar ce e ca dai buchetul?[/B] oricum se va ofili in cateva zile, iar dupa nunta, numai la buchet nu te mai gandesti...eu nu m-am gandit inca daca-l arunc, daca nu, nici nu-s superstitioasa, vreau doar sa-mi fie frumos, asa cum mi-l doresc....daca D-zeu vrea sa fim o viata impreuna, asa va fi, daca nu vrea El, nu...si gata...fie ca eu arunc buchetul, fie ca nu...poate fata care-l prinde, il ia si-l pune in vaza, eu insa, la cata zarva si oboseala voi acumula, nu cred ca buchetul va fi primul la care ma mai gandesc dupa nunta...:) mi se par ganduri inutile astea.

Si chestia aia ca sa nu-ti vada rochia...sa fim serioase, eu una tot cu el m-am sfatuit si ne-am uitat pe net, si-am zis fiecare ce ne place ce nu...cred ca atunci cand voi merge sa-mi caut/probez, va veni cu mine si el, si costumul lui il luam tot impreuna...apoi cu rochia si complet aranjata, ma va vedea la nunta pt prima data (complet aranjata)....eu una, nu cred ca daca ma vede inainte nu mai avem noroc sau ma rog...tot felul de chestii dinastea...prostii! daca ne iubim si ne e dat sa fim impreuna, asa vom fi...astea sunt asa, superstitii banale...de pe vremea lu bunica...pe atunci nu se statea impreuna inainte de nunta...acum insa...devreme ce m-a vazut in pijama...ce-ar fi sa-mi spuna si daca-i place rochia au ba...:)

Cu superstitii sau fara, fiecare face cum vrea, si cum simte! O ricum, fiecare nunta e frumoasa in felul ei, NUNTA URATA NU EXISTA, DOAR OAMENI CARE NU SE STIU DISTRA ;)

Nu se intampla nimic daca dai buchetul sau il pastrezi, depinde doar de dorinta personala a fiecarei mirese. ;-)

annabellaa
09.05.2011, 19:15:45
Si eu m -am gandit la varianta cu 2 buchete....pt ca vreau sa il arunc, nu din superstitie sau altceva ( nici nu stiu ce semnificatie are) insa mai toate fetele isi doresc macar o data sa prinda buchetul iar cea care o va face la nunta mea, imi doresc sa se bucure de el:grin: ...insa parca imi doresc si sa il pastrez...asa ca ca probabil voi avea 2 buchete...

nicko2011
10.05.2011, 14:39:39
Nu se intampla nimic daca dai buchetul sau il pastrezi, depinde doar de dorinta personala a fiecarei mirese. ;-)

asa este! doar ziceam sa nu faceti exces de zel cu superstitiile, fiindca eu cred ca sunt fara utilitate :)

liviam
12.05.2011, 13:05:54
asa este! doar ziceam sa nu faceti exces de zel cu superstitiile, fiindca eu cred ca sunt fara utilitate :)
Si o prietena de a mea a zis pana in ziua nuntii "eu pastrez buchetul, chiar daca il arunc domnisoarelor, il cer inapoi ca vreau sa-l am"...dar cand a venit ziua nuntii...nici ca i-a mai pasat dupa ce a aruncat buchetul.

medeadeea
12.05.2011, 20:37:45
Domnisoara care a prins buchetul meu a dorit sa mi-l inapoieze asa k il voi pastra:D

andrweea
19.05.2011, 15:53:10
eu cu siguranta voi da buchetul domnisoarei norocoase... mai ales ca a 2 a zi voi pleca in luna de miere...am prins si eu buchetul o data dar mireasa l-a vrut inapoi (mi-as fi dorit mult sa pastrez)..in schimb m-a lasat sa aleg o floare din el

MireasaEmotionata
20.05.2011, 12:50:04

s-ar putea, ca daca nu il arunca, sa ii ceara "publicul" sa il arunce ... si cand juma de sala tipa la tine sa il arunci, poti sa zici "nu"? ... la mine la nunta, fata care l-a prins este una din verisoarele sotului, asa ca a venit din bun simt la mine cu buchetul si voalul si mi le-a inapoiat. :)
ce as face eu in locul miresicii care a deschis topicul: as zice, mai in gluma mai in serios ca vreau buchetul inapoi. daca se supara cineva si reactioneaza urat, ai putea zice ca a fost o gluma.

MireasaEmotionata
20.05.2011, 12:51:18

si ce ai facut cu el, dupa ce s-a uscat ? :D ..... intreb pt ca si eu l-am pastrat, nu ma lasa inima sa il arunc. si nush cum sa procedez cu el :-s

andrea85
20.05.2011, 12:55:22
si ce ai facut cu el, dupa ce s-a uscat ? :D ..... intreb pt ca si eu l-am pastrat, nu ma lasa inima sa il arunc. si nush cum sa procedez cu el :-s

L-am uscat si il tin in vitrina, dar am deja o idee de la o miresica cum sa fac un arajament frumos din el...un copacel. ;-)

MireasaEmotionata
20.05.2011, 13:04:42
L-am uscat si il tin in vitrina, dar am deja o idee de la o miresica cum sa fac un arajament frumos din el...un copacel. ;-)

mie parca mi se rupe sufletul cand il vad asa ofilit si cand stiu ce frumos era in ziua nuntii si ce frumos mirosea ... :( .. atasez poza pt curioase :P ... desi era mai maricel, dar a tb sa mai dai din poza ca sa poate fi atasata. :D :">

andrea85
20.05.2011, 13:05:50
mie parca mi se rupe sufletul cand il vad asa ofilit si cand stiu ce frumos era in ziua nuntii si ce frumos mirosea ... :( ..

La sfarsit o sa-ti arat ce o sa fac eu din el si atunci o sa vezi ca va reinvia. ;)) ;-)

MireasaEmotionata
21.05.2011, 23:22:40
La sfarsit o sa-ti arat ce o sa fac eu din el si atunci o sa vezi ca va reinvia. ;)) ;-)

deja m-ai facut curioasa :D:-"

iulia_g86
31.05.2011, 23:03:15
eu nu am sa-l cer inapoi. fata care il prinde..o sa fie norocoasa si al ei o sa fie;))

girafa
08.06.2011, 16:39:32
eu nu am sa-l cer inapoi. fata care il prinde..o sa fie norocoasa si al ei o sa fie;))

ce bucuroasa eram cd prindeam buchetul
2 le-am adus acasa si tare mult ma bucuram cd le priveam
asa ca abia astept sa il dau unei domnisoare

brunhilda
19.06.2011, 16:34:56
Eu nu intentionez sa pastrez buchetul, doar amintirile... ;-)

veve80
20.06.2011, 18:59:35
tipa care imi face buchetul s-a socat cand a auzit ca vreau sa il arunc si sa il las domnisoarei care il va prinde. a spus ca imi face unul mai mic sa il arunc si pe cel mare sa il pastrez eu amintire si fara sa fie dezmembrat in urma "aruncatului"

purple_light
21.06.2011, 19:32:58
Eu cred ca o sa-i las buchetul fetei care il prinde, e aiurea sa ma duc sa il cer inapoi dupa ce ea s-a straduit sa-l prinda.
In plus de asta se usuca in cateva zile si nu mai ramane mare lucru din el chiar daca il usuc cu capul in jos sau il dau cu fixativ asa ca mai bine ii mai fac cuiva o bucurie in ziua nuntii.
Eu o sa am o gramda de poze si cu buchetul si daca e ceva cu adevarat de pastrat din ziua nuntii cred ca mai degraba acel lucru este rochia de mireasa si voalul.
La astea mi-ar fi mult mai greu sa renunt...

cecilia82
29.06.2011, 17:37:12
Cea care s-a ocupat de aranjamentele florale pentru nunta mi-a facut inca un buchet, special pentru aruncat, fara sa ii cer asta, o surpriza placuta. Pe al meu l-am putut pastra in felul acesta.

mirelaaa1985
03.09.2011, 22:20:09

:) te-ai gandit bine!

molnark25
26.11.2011, 17:18:23
Eu am pastrat buchetul. Si nici nu l-am aruncat ca imi era frica sa nu se strice (am avut hortensii si orhidee). Plus ca nu prea am avut fete nemaritate. Am fost cam ultimul cuplu din anturajul si familia noastra care s-au casatorit

purple_light
26.11.2011, 20:58:17
si eu l-am pastrat, sta atarnat de galerie la uscat si este superb.
nu am aruncat nici un buchet la nunta ca nu am avut si nasa nu a vrut sa mi-l dea pe al iei ca a zis ca-o prea frumos asa ca am renuntat si la acest obicei.

mgeorgy
30.11.2011, 19:09:28
si eu l-am pastrat, sta atarnat de galerie la uscat si este superb.
nu am aruncat nici un buchet la nunta ca nu am avut si nasa nu a vrut sa mi-l dea pe al iei ca a zis ca-o prea frumos asa ca am renuntat si la acest obicei.

Foarte bine, dar ma intreb cat o rezista (aici depinde si de florile folosite)? Il pui la ierbar :D?

mgeorgy
30.11.2011, 19:10:07
Eu am pastrat buchetul. Si nici nu l-am aruncat ca imi era frica sa nu se strice (am avut hortensii si orhidee). Plus ca nu prea am avut fete nemaritate. Am fost cam ultimul cuplu din anturajul si familia noastra care s-au casatorit

Da, tu te-ai scos, n-ai mai avut fete nemaritate :-p, si ai ramas cu buchetul! Sincer, si eu as vrea!

mgeorgy
30.11.2011, 19:11:31

Da, ai si tu dreptate...Dar ce fac, ca vreau si eu sa-l pastrez si nici nu vreau sa dezamagesc vreo prietena?

mgeorgy
30.11.2011, 19:12:15
Cea care s-a ocupat de aranjamentele florale pentru nunta mi-a facut inca un buchet, special pentru aruncat, fara sa ii cer asta, o surpriza placuta. Pe al meu l-am putut pastra in felul acesta.

Da, e o idee excelenta!

purple_light
30.11.2011, 19:14:20
Foarte bine, dar ma intreb cat o rezista (aici depinde si de florile folosite)? Il pui la ierbar :D?

nu, evident ca nu-l pun la ierbar.
cum am zis si in postarea mea l-am atarnat la uscat si il voi da cu fixativ cat de curand, asa o sa reziste foarte multa vreme, este frumos chiar si asa uscat.

mgeorgy
01.12.2011, 19:08:07
nu, evident ca nu-l pun la ierbar.
cum am zis si in postarea mea l-am atarnat la uscat si il voi da cu fixativ cat de curand, asa o sa reziste foarte multa vreme, este frumos chiar si asa uscat.

Sper ca nu te-ai suparat, am glumit! Ma bucur ca iti rezista, este o amintire foarte frumoasa de la nunta!

brunhilda
08.12.2011, 15:23:19
Eu nu am pastrat buchetul, nici macar pe cel de la cununia civila. Pe cel de la nunta i l-am lasat fetei care l-a prins, mai ales ca era foarte entuziasmata ca reusise sa puna mana pe el. :))
Eu prefer sa raman cu amintirile frumoase. :)

alexush
08.12.2011, 19:21:03
Si eu m-am gandit sa il pastrez pe al meu ca am obiceiul sa pastrez tot felul de aminitiri insa cred ca ar trebui sa imi fac 2 adica sa am si unul pentru aruncat ca daca il arunc la fete am sa il las la cea care il prinde n-as putea sa il cer inapoi :D, sau poate o sa il arunc pe al nasei daca ea nu o sa vrea sa il pastreze pe al ei.

IuliaAlexandra
08.12.2011, 20:37:32
Eu as fi vrut sa-l pastrez insa domnisoara de onoare s-a indragostit iremediabil si nu mi l-a mai dat , iar brosa de pe maner o poarta .

Risha
08.12.2011, 22:45:29
Eu m-am gandit sa nu-l pastrez, ca oricum nu stiu ce sa fac cu el.

girafa
14.12.2011, 19:35:34
eu l-am lasat fetei care l-a prins
era f bucuroasa
eu zic: cine nu il da sa nu il mai arunce

andrea85
14.12.2011, 22:03:41
eu l-am lasat fetei care l-a prins
era f bucuroasa
eu zic: cine nu il da sa nu il mai arunce

Daca nu-l dai, nici nu mai are rost sa-l arunci. :-?

cristina_bz
16.12.2011, 03:46:14
Eu i l-am lasat fetei care l-a prins..:X:X:X
..consider ca asa e normal...dar fiecare face cum crede de cuviintza:*:*:*:

violetza
17.12.2011, 22:17:00
si eu am avut doua buchete dintre care unul l-am pastrat si unul l-am aruncat...iar cea care l-a prins s-a casatorit la FIX un an dupa nunta mea;));))

Asherit
22.10.2012, 14:22:45
Eu m-am gandit la aspectul asta dinainte sa imi fac planuri de nunta, asa ca mereu cand prindeam buchetul il dadeam inapoi miresei si ii spuneam ca e cu siguranta mai special pentru ea si sa il aiba amintire.
Asa ca, daca va fi sa il arunc as prefera totusi sa imi fac altul de rezerva, care sa semene cu al meu. Si pe ala il pot face chiar si eu.

miresica_daniella
22.10.2012, 19:28:50
Buchetul miresei este doar unul, deja daca mai exista un al doilea nu mai are nici un farmec, este doar frumos ca si aranjament...... eu cred ca daca doresti sa pastrezi buchetul solutia este sa nu il mai arunci, este nunta ta si organizezi momentele cum vrei tu :)

Asherit
23.10.2012, 00:39:38
Eu de aruncat nu vreau sa il arunc, pentru ca ar fi foarte special pentru mine. O singura data in viata am de gand sa ma marit, asa ca un singur buchet de mireasa o sa am.
Mai ales ca nu tin la superstitii de astea, cu aruncatul si prinsul buchetului, ca daca era asa, ma maritam de mult. Dar daca se trezeste nu stiu cine sa arunc buchetul eu atunci nu pot spune ca nu vreau sa il arunc. Prefer sa am de rezerva. Oricum el se arunca noaptea si nu-si mai da nimeni seama ca nu e buchetul ce l-am avut eu, mai ales daca ar arata la fel, plus ca n-ar avea alt efect buchetul meu, ca doar nu e magic. Si chiar daca si-ar da altii seama, asta e, e alegerea mea. Fiecare face pana la urma cum doreste.

andrea85
23.10.2012, 09:07:57
Eu de aruncat nu vreau sa il arunc, pentru ca ar fi foarte special pentru mine. O singura data in viata am de gand sa ma marit, asa ca un singur buchet de mireasa o sa am.
Mai ales ca nu tin la superstitii de astea, cu aruncatul si prinsul buchetului, ca daca era asa, ma maritam de mult. Dar daca se trezeste nu stiu cine sa arunc buchetul eu atunci nu pot spune ca nu vreau sa il arunc. Prefer sa am de rezerva. Oricum el se arunca noaptea si nu-si mai da nimeni seama ca nu e buchetul ce l-am avut eu, mai ales daca ar arata la fel, plus ca n-ar avea alt efect buchetul meu, ca doar nu e magic. Si chiar daca si-ar da altii seama, asta e, e alegerea mea. Fiecare face pana la urma cum doreste.

Daca tu chiar nu vrei sa arunci buchetul, atunci altii nu cred ca iit vor cere acest lucru. Si eu am aruncat un buchet de rezerva, l-a prins sora mea, si anul asta si ea s-a casatorit. :)

melinda21
23.10.2012, 10:14:48
eu am aruncat buchetul, dar uituca de mine am uitat sa mai fac inca un buchet, sa am de rezerva si sa nu arunc buchetul meu si tare rau mi-a parut, dar asta
cine a prins buchetul meu anul acesta a avut nunta :)

andrea85
23.10.2012, 10:35:34
eu am aruncat buchetul, dar uituca de mine am uitat sa mai fac inca un buchet, sa am de rezerva si sa nu arunc buchetul meu si tare rau mi-a parut, dar asta
cine a prins buchetul meu anul acesta a avut nunta :)

Noi doua am avut nunta in aceeasi zi si uite ca fetele care au prins buchetul la nunta noastra, anul asta s-au casatorit. ;;) :"> :)

Anca1711
23.10.2012, 11:00:06
Eu nu am aruncat buchetul... i l-am dat direct unei prietene iar sotul meu a dat floarea de mire logodnicul prietenei mele. Si tot pe ei "i-am facut" mire si mireasa. Iar la sfarsit mi-a inapoiat buchetul... si astazi il am, uscat, fireste. :D

Anyka
23.10.2012, 11:15:59
eu cred ca buchetul trebuie sa ramina la fata care l-a prins, sa se bucure si ea un pic de el ;;)

melinda21
23.10.2012, 11:30:40
Noi doua am avut nunta in aceeasi zi si uite ca fetele care au prins buchetul la nunta noastra, anul asta s-au casatorit. ;;) :"> :)

da asa e :) :)

atheaa_me
23.10.2012, 14:56:42
si eu am aruncat alt buchet, facut special...nici nu stiu daca cineva a realizat asta, asa ca eu sunt fericita ca-l am acasa, fata care l-a prins e fericita ca a plecat cu el, si gata, happy end

Asherit
23.10.2012, 17:17:32
Daca tu chiar nu vrei sa arunci buchetul, atunci altii nu cred ca iit vor cere acest lucru. Si eu am aruncat un buchet de rezerva, l-a prins sora mea, si anul asta si ea s-a casatorit. :)
Am fost la multe nunti in care s-a tot intrebat cand se arunca buchetul, cand se arunca buchetul. Si atunci ce faci? Pentru astfel de momente imi fac de rezerva. Ca daca nu intreaba nimeni, eu nu-l arunc.

si eu am aruncat alt buchet, facut special...nici nu stiu daca cineva a realizat asta, asa ca eu sunt fericita ca-l am acasa, fata care l-a prins e fericita ca a plecat cu el, si gata, happy end
Al doilea buchet eu il voi face exact la fel si daca as fi prins un astfel buchet la o nunta nu m-ar fi deranjat. E vorba de ideea de a prinde tu buchetul. Pentru mine ar fi fost acelasi lucru atata timp cat eu l-as fi prins.
Asa cum am spus mai sus, doar buchetul miresei nu e fermecat ca sa aiba nu stiu ce puteri sa te ajute pe tine daca il prinzi. Pentru mireasa e special, e important, pentru ca e al ei. Asta ma face sa ma gandesc la licitatiile ce se fac cu produsele vedetelor. Ca daca X a purtat o bluza deja e mult mai speciala si costa ij de mii de dolari. Pentru mine tot o bucata de carpa este.

Mie mi se pare cel mai ok cum ati facut voi. Este pana la urma alegerea fiecareia.

aleb
23.10.2012, 20:16:03
eu nici nu mi-am batut capul daca sa il pastrez sau nu, sau sa imi fac unul de rezerva.spre dimineata mi-am amintit sa arunc buchetul,noroc ca mai erau fetele=)).l-am aruncat fara nici un fel de regret si chiar daca nu mi-as fi amintit dupa ce s-ar fi ofilit tot la gunoi ar fi ajuns.un buchet e un buchet,chiar daca e de mireasa si dpmdv amintirile de la nunta le regasim in poze si in video;;)

Andreea_Madalina
23.10.2012, 22:57:46
Eu vreau sa arunc buchetul dar in acelasi timp as vrea sa il sipastrez ca amintire, asa ca cel mai bine cred ca ar fii sa ne facem 2 buchete :P Hihihi, e si asta o varianta nu ? :P

Asherit
23.10.2012, 23:26:33
eu nici nu mi-am batut capul daca sa il pastrez sau nu, sau sa imi fac unul de rezerva.spre dimineata mi-am amintit sa arunc buchetul,noroc ca mai erau fetele=)).l-am aruncat fara nici un fel de regret si chiar daca nu mi-as fi amintit dupa ce s-ar fi ofilit tot la gunoi ar fi ajuns.un buchet e un buchet,chiar daca e de mireasa si dpmdv amintirile de la nunta le regasim in poze si in video;;)

Da, cum spuneam, depinde de fiecare :) Eu am pastrat toate florile ce le-am primit de la iubi in cei 4 ani si 9 luni de relatie, exceptie facand crinii, ca aia nu prea ai cum sa ii pastrezi. Pentru mine au o importanta foarte mare, imi amintesc de anumite momente de fiecare data cand le privesc. Si de asta imi doresc sa pastrez si buchetul de mireasa :)

andrea85
24.10.2012, 09:10:57
Da, cum spuneam, depinde de fiecare :) Eu am pastrat toate florile ce le-am primit de la iubi in cei 4 ani si 9 luni de relatie, exceptie facand crinii, ca aia nu prea ai cum sa ii pastrezi. Pentru mine au o importanta foarte mare, imi amintesc de anumite momente de fiecare data cand le privesc. Si de asta imi doresc sa pastrez si buchetul de mireasa :)

Eu si acum dupa 2 ani de casnicie inca imi mai pastrez buchetul de mireasa, e in dormitorul nostru intr-o vaza. ;;)

bre.alexandra
24.10.2012, 09:18:18
eu am aruncat buchetul si l-a prins o prietena. de fiecare data cand merg la ea acasa il vad si nu s-a uscat foarte frumos, deci nu pot sa zic ca regret ca l-am aruncat. in schimb, cel de la civila e la mama acasa si s-a uscat mai bine, fiind cu trandafirasi portocalii. in rest, si mie imi place sa pastrez florile, dar depinde de cum se usuca: foarte bine arata lacrimioarele uscate, de exemplu, ghioceii sau orhideele :)

ruxyyyy
09.12.2012, 17:33:07
Eu am pastrat buchetul...a fost superb..mult mai frumos decat mi-am inchipuit si nu m-am indurat sa il arunc :)

eva_nagy
30.12.2012, 12:15:00
Desi initial eram ferm convinsa ca il voi arunca, dupa ce l-am vazut m-am atasat atat de tare de el ca nu am vrut sa-l dau nimanui, motiv pentru care am improvizat un buchet din buchetele primite de la invitati...:D

anairam_unid
03.01.2013, 21:49:49

Buna seara
Eu am patit la cateva nunti sa prind buchetul si apoi sa mi-l ceara inapoi...mi se pare de prost gust dar se pare ca a inceput sa se practice.Dar nu inteleg de ce nu cre si jarteaua inapoi.Eu nu am sa imi cer buchetul inapoi.

andrea85
03.01.2013, 23:01:26
Buna seara
Eu am patit la cateva nunti sa prind buchetul si apoi sa mi-l ceara inapoi...mi se pare de prost gust dar se pare ca a inceput sa se practice.Dar nu inteleg de ce nu cre si jarteaua inapoi.Eu nu am sa imi cer buchetul inapoi.

Daca buchetul aruncat se cere inapoi nu mai are niciun farmec, n-are niciun sens sa mai fie aruncat...in cazul asta e mai bine sa aveti un buchet de rezerva sau nu mai aruncati deloc buchetul.

Iulia_S
24.01.2013, 20:17:59
Mai bine nu il mai arunci daca il ceri inapoi. Nu mai are nici un farmec momentul

sandulache_ancuta
30.01.2013, 16:30:00
Eu l-am pastrat intr-o cutie, alaturi de voal:) Mi-am propus sa-mi fac o cutie cu amintiri de la nunta:)

valentina0906
16.02.2013, 12:05:33
eu am zis ca o sa il pastrez dar s-a uscat si apoi am pastrat doar funda cu care era legat

C_ELLA
21.02.2013, 17:18:05
Eu am avut un buchet curgator si destul de mare...si nici domnisoare amatoare de ,,salturi" dupa buchet nu aveam, asa ca l-am oferit domnisoarei de onoare atunci cand nasa i-a prins in par voalul meu...si bineinteles ca nu l-am mai cerut inapoi.

maryanna
21.02.2013, 21:42:25
Da, aici chiar nu stiu ce o sa fac, sunt avantaje de ambele parti, o sa vad ce gandesc pe moment!

blackyez
26.02.2013, 19:26:55
Eu sunt de acord cu aruncatul buchetului, oricum sunt flori care se ofilesc si asa macar mai faci pe cineva fericit

Netty
06.03.2013, 14:47:32
Buna seara
La una din nunțile la care am participat am prins buchetul și mireasa mi l-a cerut.
Funny a fost că era supărată pe mine, bosumflată că i l-aș fi deteriorat, în condițiile în care nunta a avut loc în iulie, iar prin "aruncare", deja trandafirii din buchet se scuturau la ora respectivă (spre dimineață). Nici măcar nu-mi propusesem să-l prind. Eram în picioare,lângă o masă, privind la CELE care doreau să-l prindă.:)):)):))....uitându-mă la îmbulzeala respectivă. Mi-am zis că de ar fi să arunc buchetul, evident să am cui, nu l-aș cere înapoi;;). Aș fi extrem de mulțumită ca buchetul să arate f bine după ore de petrecere;;) și să pot bucura pe cineva.

RalucaPuiu
18.04.2013, 21:20:04
Sfatul meu este sa-l arunci si sa-l lași celei care l-a prins.
Eu zic ca asta este obiceiul si in plus este o bucurie si pentru cea care l-a prins.
Dacă-l pastrezi, nu îți va rezista. Se face urat. Eu am buchetul de la cununia civilă si arată foarte rau la nici un an de la eveniment :-(

alyynuza
18.04.2013, 21:50:38
Eu voi arunca buchetul si il voi lasa celei care l-a prins. Dar voalul nu vreau sa il las. Sper sa nu se supere..dar nu cred ca ma lasa sufletul.
Voi cum ati facut? Sau cum o sa faceti?

oannaa
18.04.2013, 23:32:13
Cred ca imi va fi destul de greu sa-l dau. L-as pastra, dar nu stiu in ce masura va rezista in timp

RalucaPuiu
19.04.2013, 16:00:46
Eu am lăsat si voalul celei care a prins buchetul.
Noroc ca eu am avut un voal format din 2: unul scurt, cel care vine pe fata la intrarea in biserica, si unul lung pana in pământ. Si i l-am lăsat pe cel scurt :-)

teodorescu.anca
19.04.2013, 17:03:40
Mama mea inca are voalul de la nunta, de 31 de ani :)
Intentionez si eu sa-l pastrez.
Cat despre buchet, eu am pastrat buchetul primit de la parinti la 7 ani, pana la varsta de 14 ani, cand am primit unul identic.
Voi incerca si pe cel de nunta sa-l usuc, insa daca nu se usuca frumos, il arunc.

Dobre_alina
19.04.2013, 20:03:51
Si eu am fost la nunta bunei mele prietene din liceu , cu care am stat in banca 4 ani de zile, si am copilarit.
surpriza mare a fost cand am prins buchetul, mi la cerut inapoi, si voalul i la pus altcuiva, si nu mie, ca din cate stiu voalul il pui celei ce a prins buchetul.
Dar asta e... :)

elenam0807
15.05.2013, 22:02:05
Cel mai frumos e sa pastram buchetul, e o amintire vie in urmatoarele saptamani de la nunta.

anilaelisav12
15.05.2013, 22:59:29
Eu mi-am pastrat buchetul de mireasa cam jumatate de an dupa nunta, apoi l-am tot plimbat dintr-o vaza in altra pana l-am aruncat#-o Tare rau mi-a parut, insa se scuturase aproape tot, pentru ca n-am fost inspirata sa-l pun la pastrat in conditii optime[-X

ngo_sz
23.05.2013, 18:22:30
Eu am oroare de a ține flori moarte în casă. În tradiția Feng Shui, florile moarte se spune că aduc vibrații negative. Plus că adună praful, eventual și molii... deci sunt sigură că nu voi păstra buchetul, oricât de frumos ar fi.

Flamingo
23.05.2013, 21:04:32
Eu am oroare de a ține flori moarte în casă. În tradiția Feng Shui, florile moarte se spune că aduc vibrații negative. Plus că adună praful, eventual și molii... deci sunt sigură că nu voi păstra buchetul, oricât de frumos ar fi.

Unde mai pui ca daca ai pisica risti sa il gasesti intr-o zi imprastiat in toata casa. :))
Eu am renuntat la buchet "multumita" pisilinei, dar nu imi pare rau.

allyfllo
24.05.2013, 16:50:40
Eu nu l-am pastrat, d-abia am recuperat voalul :)

SofiaEcaterina
24.05.2013, 16:58:29
eu nu am aruncat buchetul...imi placea prea mult...din trandafiri rosii doar...l-am pastrat pana s-a ofilit...apoi la cos...asta e....=))
nici nu prea aveam cui sa il arunc....vreo 2-3 necasatorite care mai erau si minorele...

alinaghenea
26.05.2013, 15:50:24
total indecisa...probabil ori il arunc cand se usuca ori il tin:-?

alinaghenea
26.05.2013, 15:57:29
Unde mai pui ca daca ai pisica risti sa il gasesti intr-o zi imprastiat in toata casa. :))
Eu am renuntat la buchet "multumita" pisilinei, dar nu imi pare rau.

asta da motiv :))

Netty
26.05.2013, 21:18:32
1. sigur nu -l păstrez
2. de aș avea cui să -l arunc, căci toate prietenele mele sunt căsătorite, nu prea voi avea pers. sub 27 de ani,parte feminină... destul de puține:D:D:D:D:D...asta e...

minicutta
05.06.2013, 11:25:20
eu l-am aruncat ...insa dupa ...l-am recuperat si il am si acum in vitrina expus ..nu stiu insa cat vor mai rezista florile....

adri_
07.06.2013, 20:51:08
Si eu l-am aruncat. Si imi parea asa de rau de el cat am stat cu el in mana sa se aranjeze fetele in spatele meu. L-a prins prietena fratelui meu si a doua zi el o certa sa-mi aduca buchetul inapoi. Dar i-am spus sa o lase sa-l pastreze si sa se bucure de el. Eu oricum il avem acasa pe cel de la cununie. Si nu mi-ar fi placut sa le vad pe amandoua cum se usuca :(

Dobre_alina
07.06.2013, 21:52:09
Eu voi da absolut tot:)) voal jartea buchet...
Sunt constienta ca multe persoane le pastreaza din diferite motive, eu una am fost in situatia in care mi sa luat si buchetul,si voalul si jarteaua care a prins o iubitul. Asa ca ofer tot:)) cu mare drag, ptr ca orice ce conteaza cu adevarat sunt pozele, amintirea prorpiu zisa..parerea mea:).

Jo
07.06.2013, 22:04:28
Draga mea,
iti pot spune cum am facut eu: poate ti se pare interesant si imi urmezi exemplul :D
Am avut 2 buchete: cel de la cununie si cel de la cununia religioasa (care mi -a placut cel mai mult).
La restaurant, am avut si buchetul de la cununia civila, iaar in momentul aruncarii buchetului l-am aruncat pe acela, preferatul meu ramanand la mine. Acum il am pastrat in vitrina, s-a uscat frumos si eu sunt fericita! :)

fatihemel
16.07.2013, 11:16:24
eu am dat si buchetul si voalul

plisuk
19.07.2013, 12:46:10
Niciuna din prietenele mele nu este casatorita si abia astept sa nasesc pe cineva :)))
Deci, o sa il arunc \:D/

Bianca.byby
22.06.2014, 07:48:41
Cred ca depinde din ce zona esti,eu am fost la o nunta unde am prins buchetul,dar traditia era sa si-l rascumpere, daca il vrea inapoi sa-mi dea ce cer pe el.
Eu i-am luat doar 5 lei din decolteu,bani pusi de la dezgatit :D
La nunta o sa-l arunc pe cel de la cununie,nu de alta,dar la nunta o sa am buchet din brose,si n-as vrea sa sparg vreun cap :>

nadia_di
22.06.2014, 10:14:40
Eu imi doresc sa il pastrez dar domnisoarele de onoare deja m-au amenintat ca nu mi-l vor inapoia :)))

ScufitaAlbastra
23.06.2014, 18:08:28
il pastram pana se ofileste

claudia87
24.06.2014, 12:39:18
Mie mi s-a intamplat acum 2 ani sa prind buchetul la o nunta si la 5 minute dupa mama miresei sa mi l ceara inapoi ca vrea sa -l pastreze. Ca sa evit astfel de momente penibile din punctul meu de vedere eu voi lasa buchetul celei care l-a prins, asa mi se pare normal.

aniush
24.06.2014, 18:49:08
Stiti ceva? Lucrurile astea conteaza extrem de putin. As zice ca nu conteaza. Faceti cum doriti. Daca vreti il pastrati, daca vreti il aruncati la biserica, daca vreti il aruncati la restaurant. Nu asta e important. Important e ca in acea zi va uniti in fata lui Dumnezeu.

ScufitaAlbastra
24.06.2014, 19:32:35
Stiti ceva? Lucrurile astea conteaza extrem de putin. As zice ca nu conteaza. Faceti cum doriti. Daca vreti il pastrati, daca vreti il aruncati la biserica, daca vreti il aruncati la restaurant. Nu asta e important. Important e ca in acea zi va uniti in fata lui Dumnezeu.

mie prea putin mi-a pasat ce se va intampla cu buchetul, nu l-am aruncat ca nu aveam cui, toate erau casatorite, acuma nu era sa il arunc la fetitzele de 5 ani;));));))
l-as fi aruncat, asa ca a trebuit sa il iau acasa si dupa cateva zile l-am aruncat la cos.
la urma urmei ce sa faci cu el? cat timp il poti pastra? il tii la pastrat? se aduna praful pe el, pana la urma te saturi de el.

ramona-elena
28.06.2014, 14:51:44
eu nu il voi pastra!La restaurant dupa ce ma dezgateste il voi arunca la fetele nemaritate!si cine il prinde norocul ei,eu am un buchet de la o nunta,l-am pus intr-o cutie de pantofi si il am in sifonier,alaturi de voal,am fost si domnisoara de onoare la acea nunta si am si voalul!

georgy89
29.06.2014, 18:48:28
Eu personal nu il voi pastra, tocmai ca sa nu o pun intr-o pozitie "incomoda" pe fata care il va prinde. In schimb cred ca voi renunta la obiceiul de a pune voalul meu domnisoarei care a prins buchetul, pe acela chiar vreau sa il pastrez!

Anomisimo
30.06.2014, 08:16:06
Nu il voi pastra,desi ma gandisem la un moment dat sa fac altul. Vorbeam despre asta cu d-rele de onoare si erau dezamagite daca as fi facut asa,ca si cum n-ar mai avea aceeasi insemnatate.

Voalul il pun fetei care prinde buchetul,insa voalul nu ramane la ea,n-am auzit asta niciodata.

ramona-elena
30.06.2014, 09:08:13
Nu il voi pastra,desi ma gandisem la un moment dat sa fac altul. Vorbeam despre asta cu d-rele de onoare si erau dezamagite daca as fi facut asa,ca si cum n-ar mai avea aceeasi insemnatate.

Voalul il pun fetei care prinde buchetul,insa voalul nu ramane la ea,n-am auzit asta niciodata.

eu am doua voaluri acasa,de la doua nunti unde am fost domnisoara de onoare,si un singur buchet de mireasa.eu voi da si buchetul si voalul!

clauditza88
09.02.2015, 16:17:31
La asta chiar nu m-am gandit. Am fost la cateva nunti si cam la toate s-a aruncat buchetul si s-a luat voalul, ma gandesc ca sunt niste traditii. Bine, noi nu stam sa ne gandim acum la toate traditiile, vrem ceva mai nou, dar cateva trebuiesc respectate, zic eu. Deci, ma gandesc sa arunc buchetul.

Adela_H
30.09.2015, 16:34:19
Si eu am tinut mult sa imi pastrez buchetul de mireasa.
Am apelat la ceea ce recomanda si fetele mai sus: am facut un alt buchet mai mic si l-am aruncat pe acela. Sub nici o forma nu mi se pare in regula sa arunci un buchet si apoi sa il ceri inapoi.