PDA

Versiunea completa : Cununie civila Brasov

Pagini : [1] 2

georgianan
31.01.2007, 20:09:26
Am auzit de la o colega de serviciu ca fiica ei s-a programat de pe acum pentru cununia civila , si are nunta doar in august.
Eu stiu ca trebuie sa mergi cu 3 saptamani inainte de nunta sa-ti faci programare.

Voi cum stiti ca trebuie facut? :-s

Kati
31.01.2007, 20:15:54
Noi o sa avem cununia in martie dar stiu ca se merge sa se faca programarea ininte cu 10 zile de data stabilita.

ancutza21
01.02.2007, 14:18:48
Am auzit de la o colega de serviciu ca fiica ei s-a programat de pe acum pentru cununia civila , si are nunta doar in august.
Eu stiu ca trebuie sa mergi cu 3 saptamani inainte de nunta sa-ti faci programare.

Voi cum stiti ca trebuie facut? :-s

buna.io stiu k tre sa mergi cu ceva timp inainte sa-ti rezervi o ora la casa casatoriilor k sa nu ramai ultima.alte fete zic k tre sa mergi cu 10 zile lucratoare inainte k sa duci actele si k inainte nu te primeste.cel mai bine e sa e interesezi direct de la sursa nu din vorbe.asta incerc sa fac si io,dar nu prea imi iese./:) :((

Monny
02.02.2007, 10:19:24
Dragele mele eu tocmai am sunat la biroul casatoriilor si mi s-a spus ca atunci cand depun actele atunci fac si programarea orei.Dar mai bine sunati voi ca sa va convingeti.Nr de tel e 0268/416550 int 168.:gen_07: :gen_04: :grouphug:

Monny
13.02.2007, 09:59:32
In legatura cu programarea cununiei.Acum ceva timp le scrisesem pe mail la cei de la primarie,si ieri am primit o scrisoare in care mi s-a raspuns la intrebare.Deci intradevar programarea se face in momentul depunerii actelor si " casatoria se incheie in termen de 10 zile,in care se cuprind atat ziua cand a fost facuta declaratia de casatorie,cat si ziua in care se oficiaza casatoria".Sper ca va e de folos,daca nu intrati pe site si intrebati chiar voi,Pupici;))

georgianan
13.02.2007, 10:32:46
In legatura cu programarea cununiei.Acum ceva timp le scrisesem pe mail la cei de la primarie,si ieri am primit o scrisoare in care mi s-a raspuns la intrebare.Deci intradevar programarea se face in momentul depunerii actelor si " casatoria se incheie in termen de 10 zile,in care se cuprind atat ziua cand a fost facuta declaratia de casatorie,cat si ziua in care se oficiaza casatoria".Sper ca va e de folos,daca nu intrati pe site si intrebati chiar voi,Pupici;))

mersi pentru informatie, m-am mai linistit un pic, chiar incepusem sa intru in panica. noi inca nu stim nici biserica la care cununam, daramite sa stabilesc deja ora cununiei civile, ca le fac pe amandoua in aceeasi zi. pana la nunta o sa incaruntesc de tot, ca deja am vreo 2 fire albe.:))
pupici multi >:D<

ancutza21
13.02.2007, 12:49:25
mersi pentru informatie, m-am mai linistit un pic, chiar incepusem sa intru in panica. noi inca nu stim nici biserica la care cununam, daramite sa stabilesc deja ora cununiei civile, ca le fac pe amandoua in aceeasi zi. pana la nunta o sa incaruntesc de tot, ca deja am vreo 2 fire albe.:))
pupici multi >:D<

nu fi supi k ti-au aparut fire albe,cik aduc noroc.si io am vreo doua.

georgianan
13.02.2007, 13:16:11
nu fi supi k ti-au aparut fire albe,cik aduc noroc.si io am vreo doua.
nu sunt supi, dar ma ingrijoreaza, noroc ca exista vopseaua de par.=)) cred ca seman cu mama ca si ea a inceput sa incarunteasca pe la 24 de ani si acum la 48 este alba ca zapada in cap.;-)
sa dea domnu sa aduca noroc. pupici>:D<

cinderella
10.04.2007, 18:43:35
Deci sa inteleg ca in Brasov se depun actele pt civila cu 10 zile inainte de civila? Ca tot aici pe site citisem ca in alte orase sunt 14 zile...

monicutza
10.04.2007, 20:37:45
Am fost noi azi sa depunem actele ca daca am auzit in colo si-n coace ca nu mai gasim nici o ora libera doar ca azi insemna cu 12 zile inainte si nu cu 10 cum scrie acolo si nu ne-a lasat sa ni le depunem:gen_07:
bine ca am mai stat si in frig o gramada de timp afara pe strada ca inauntru in curte nu puteam intra ca era inchis
Asa ca am, plecat acasa cu coada intre picioare si o sa revenim joi cu forte proaspete si nervi noi:-<

CrisB
17.04.2007, 22:36:29
Fetelor! au fost nasii mei la o cununie si mi-au povestit ca nu li s-a permis celor in cauza sa serveasca participantii cu ceva dupa ce au iesit de la ofiterul starii civile, s-au dus in parc sa manance prajituri si sa bea sampanie.
Mai bine ma lipsesc de prajituri si sampanie daca e asa!!!! Voi stiti ceva?

iulia
17.04.2007, 23:01:34
Fetelor! au fost nasii mei la o cununie si mi-au povestit ca nu li s-a permis celor in cauza sa serveasca participantii cu ceva dupa ce au iesit de la ofiterul starii civile, s-au dus in parc sa manance prajituri si sa bea sampanie.

Eu pe la toate cununiile pe la care am fost, am vazut praji... :| Poate s-o fi schimbat treaba...

Alyna
23.04.2007, 12:29:11

Asa am auzit si eu, trebuie sa eliberezi locul repede, ca vin urmatorii peste tine.
Eu m-am hotarat sa cumpar niste cosulete din alea faine in care sa pun prajiturele si sa servesc lumea. Ar fi iesit fain, dar in cele din urma ne-am razgandit ca pana la urma sa umbli cu cosu' prin parc nu prea arata bine si atunci.................

georgianan
27.04.2007, 18:29:30

daca nu zbovesti prea mult pe hol poti servi si cu praji si cu sampanie ca nu e o problema, numai daca stai prea mult si nu au loc urmatorii de tine atunci vei fi dat afara. eu am fost la o cununie si nu ne-a zis nimeni nimic cand am servit praji si sampanie. dar adevarul e ca nu am stat mai mult de 10 minute acolo ca era asa de mic spatiu si veneau urmatorii.<:-P

Monny
28.04.2007, 17:23:17
Fetelor voi cum faceti cu programarea la cununia civila?Eu am fost la primarie si mi s-a spus ca doar cu 10 zile inainte(adica cand se depun actele) se face programarea.Va da-ti seama ca e o nebunie totala,in primul rand nu stii ce ora sa treci pe invitatii,iar apoi daca faci in aceeasi zi cu cununia religioasa trebuie sa te incadrezi in timp.Voi cum faceti?Ajutati-ma ca pe mine m-au tampit astia de la primarie si regulile lor.:[email protected]

ioanalivia
03.05.2007, 09:49:08
Noi astazi depunem actele pt. ca am prins zilele libere de 30 si 1 mai iar ieri am sunat si mi-au zis ca nu e nici o problema daca mergem azi sa le depunem. Noi am facut asa:Am luat certificatele prenuptiale de la medicul de familie (cu data de 2 mai deci cu 10 zile inainte de nunta) care au costat 400.000 amandoua (chiar daca el nu este la acealsi medic...nici macar nu e din localitate) la care am pus pe fiecare un timbru fiscal de 10.000 lei (vechi) pe care ni le-a stampilat doctorita.Am facut copie dupa certificatele de nastere si buletine si cam atat. Mai trebuie completate niste formulare acolo la primarie si cam asta e.Daca apare ceva nou cand vom depune va voi spune si voua...pana atunci Pupici fericiti si emotionati!

cinderella
03.05.2007, 12:08:13
Am vazut ca o sa avem nunta la aceeasi biserica! Iti doresc o nunta de vis! Sa pui pozici sa te vedem mireasa! Hai ca nu mai ai mult!!!!!:-SS:-SS:-SS:-SS

ancutza21
03.05.2007, 14:24:24
miresici,am si io 1 intrebare:cand mergi sa depui actele pt civila iti alegi tu ora sau iti zic ei ce ora ai libera?k noi avem si civila si religioasa in aceeasi zi si dak imi zic aia de la primarie k sunt programata la 11 si la bis tre sa fim la 2,ce fac?sau dak aia de la primarie imi zic la 1 si io tre sa fiu la bis la 12?io nu mai inteleg mimik.:-\ .

iulia
03.05.2007, 17:02:56
miresici,am si io 1 intrebare:cand mergi sa depui actele pt civila iti alegi tu ora sau iti zic ei ce ora ai libera?k noi avem si civila si religioasa in aceeasi zi si dak imi zic aia de la primarie k sunt programata la 11 si la bis tre sa fim la 2,ce fac?sau dak aia de la primarie imi zic la 1 si io tre sa fiu la bis la 12?io nu mai inteleg mimik.:-\ .

Mda... mare nebunie... Eu am facut cununia civila inainte, ca sa ma scap de o grija....

cinderella
03.05.2007, 17:36:10

Pai de-aia se fac cozi la programare la primarie, ca majoritatea vor o ora speciala ca sa le mearga bine cu biserica si nunta.Si nu se poate programa decat cand depui actele....tu ceri ora pe care o vrei, dar daca e deja luata...

Noi o sa facem civila vineri cand nici nu e asa bataie la cununii- facem civila in cadru intim, iar nunta va fi duminica. Sambata deci ne ramane zi de odihna, pt ultimele pregatiri...Cu ocazia asta imi etalez doua randuri de haine:-p

iulia
03.05.2007, 17:39:59
Cu ocazia asta imi etalez doua randuri de haine:-p

Esti de-a mea.... :D:D:D:D

cinderella
03.05.2007, 17:42:54
Esti de-a mea.... :D:D:D:D
Auzi, Iulia, vreau si eu sa ajung "printesa" ca de nu stiu cand sunt "membru senior"...:D:D:D...dar nu stiu cum ma pot ridica in rang;));))

iulia
03.05.2007, 17:49:34
Auzi, Iulia, vreau si eu sa ajung "printesa" ca de nu stiu cand sunt "membru senior"...:D:D:D...dar nu stiu cum ma pot ridica in rang;));))

Mai ai 99 de mesaje de scris. La mesajul 300 iti dau coronita. ;))

Apoi la 1000 ti-o shparlesc, si iti dau o alta, mai mare. Apoi la 3000 iti dau steluta clipocitoare.. :D Apoi... nu mai stiu.... Ca fetele (2) care au peste 5000 de mesaje tot acolo sunt... :)

Cum sa te ridici in rang? Scrie muuult :D

ioanalivia
03.05.2007, 18:01:59
Gata am depus actele..cele care le-am scris mai sus si o decalaratie completata acolo+ doua chitante una de 1 milion pt ca se oficiaza sambata si una de 300mii taxa foto+video (taxa e: 1mil sambata; 2 mil pt duminica si nimic pt restul saptamanii). Si gata... Mai e putin...si voi fi doamna :P Multumesc pt urari Irina

iulia
03.05.2007, 18:16:29
Gata am depus actele..cele care le-am scris mai sus si o decalaratie completata acolo+ doua chitante una de 1 milion pt ca se oficiaza sambata si una de 300mii taxa foto+video (taxa e: 1mil sambata; 2 mil pt duminica si nimic pt restul saptamanii). Si gata... Mai e putin...si voi fi doamna :P Multumesc pt urari Irina

Ce frumos... Sa fiti fericiti. Si sa gusti momentele de la primarie la maxim. E o senzatie incredibila....

Te pup.

PS: In ziua aia, orice te intreaba lumea tu zi DA... :D

cinderella
03.05.2007, 22:13:30
Mai ai 99 de mesaje de scris. La mesajul 300 iti dau coronita. ;))

Apoi la 1000 ti-o shparlesc, si iti dau o alta, mai mare. Apoi la 3000 iti dau steluta clipocitoare.. :D Apoi... nu mai stiu.... Ca fetele (2) care au peste 5000 de mesaje tot acolo sunt... :)

Cum sa te ridici in rang? Scrie muuult :D

Draga mea, tu le stii pe toate!!! Pai la stilul la care scriu acum pe site, cred ca luna asta o sa ajung si eu printesa...;-);-);-)

iulia
03.05.2007, 23:02:59
Draga mea, tu le stii pe toate!!! Pai la stilul la care scriu acum pe site, cred ca luna asta o sa ajung si eu printesa...;-);-);-)

La cat m-am perindat pe forumul asta.... mi-am pus coroana aia mare in mai putin de 2 luni... :D

Got addicted... ;))

ioanalivia
04.05.2007, 10:06:18
Multumesc Iulia si iti doresc si tie Casa de piatra! Sa fi fericita si sa ai parte de o nunta de vis!La fel si tuturor miresicilor!P.S. Asa m-am gandit si eu sa aud in cap doar : "da da da da da" pana iesim de la primarie ....:PPupici!

georgianan
04.05.2007, 16:45:39
Multumesc Iulia si iti doresc si tie Casa de piatra! Sa fi fericita si sa ai parte de o nunta de vis!La fel si tuturor miresicilor!P.S. Asa m-am gandit si eu sa aud in cap doar : "da da da da da" pana iesim de la primarie ....:PPupici!

sa fii cea mai fericita femeie din lume si sa ai o nunta ca in povesti.<:-P

am vazut ca si tu faci nunta la restaurantul vienna, si sunt foarte curioasa cum va fi. daca nu iti cer prea mult as vrea sa-mi spui si mie ce impresie ti-au lasat , cum au servit, asta dupa ce vii din luna de miere.

a... si vroiam sa te mai intreb daca iti aranjeaza ei sala.

te pup>:D<

cinderella
04.05.2007, 19:41:21

Ce putin mai ai pana la nunta!!!!!! :-SS:-SS:-SSAsteptam pozici!
Successsssss!!!!!!!!!!

aredwynn
04.05.2007, 21:45:23
Noi o sa facem civila vineri cand nici nu e asa bataie la cununii- facem civila in cadru intim, iar nunta va fi duminica. Sambata deci ne ramane zi de odihna, pt ultimele pregatiri...Cu ocazia asta imi etalez doua randuri de haine:-p

Cum ai reusit sa-i convingi pe toti ca asa e cel mai bine? Ca eu nu reusesc #-o . Adica l-am convins pe Ionut, dar daca sta de vorba cu cineva care zice ca e mai bine in aceeasi zi sau sambata&duminica (cum ar fi parintii mei/lui), se razgandeste iar. Si tot asa o iau de la capat...

cinderella
04.05.2007, 23:54:18
Cum ai reusit sa-i convingi pe toti ca asa e cel mai bine? Ca eu nu reusesc #-o . Adica l-am convins pe Ionut, dar daca sta de vorba cu cineva care zice ca e mai bine in aceeasi zi sau sambata&duminica (cum ar fi parintii mei/lui), se razgandeste iar. Si tot asa o iau de la capat...

Pai stii care e faza, noi biserica trebuie sa o facem la ora 13, iar restaurantul la 15. Ar fi o nebunie sa ma trezesc la 8 dimineata pt civila, daca o pot face in alta zi!
Daca Ionut se razgandeste asa de usor, poate strategia e sa ii convingi pe ai tai/ai lui. Si atunci...problem solved:-p Daca nu, impune-ti punctul de vedere, daca si voi aveti nunta de zi cum se cam fac la noi, atunci ai toata dreptatea de partea ta...spune-i si tu ca asa doarme si el mai mult in ziua nuntii...

aredwynn
05.05.2007, 15:05:34
Pai stii care e faza, noi biserica trebuie sa o facem la ora 13, iar restaurantul la 15. Ar fi o nebunie sa ma trezesc la 8 dimineata pt civila, daca o pot face in alta zi!
Daca Ionut se razgandeste asa de usor, poate strategia e sa ii convingi pe ai tai/ai lui. Si atunci...problem solved:-p Daca nu, impune-ti punctul de vedere, daca si voi aveti nunta de zi cum se cam fac la noi, atunci ai toata dreptatea de partea ta...spune-i si tu ca asa doarme si el mai mult in ziua nuntii...

Si noi avem nunta de zi, tocmai asta e problema. Dar el zice ca ar fi mai bine sa facem civila sambata. Problema e ca o sa fie imbulzeala mare si fotograful o sa fie ocupat. Deci cea mai buna varianta e vineri. Dar cum sa vin rudele asa repede :[email protected] bla bla, etc

cinderella
05.05.2007, 17:57:36
Si noi avem nunta de zi, tocmai asta e problema. Dar el zice ca ar fi mai bine sa facem civila sambata. Problema e ca o sa fie imbulzeala mare si fotograful o sa fie ocupat. Deci cea mai buna varianta e vineri. Dar cum sa vin rudele asa repede :[email protected] bla bla, etc

aveti multe rude pe care le invitati la civila? La noi vor fi doar cei mai apropiati- frati, surori, parinti, bunici. Foarte putini prieteni intimi, iar cei care vin de departe oricum vin cu cateva zile inainte, deci vor participa la civila. In rest, marea majoritate vine direct la biserica. Civila chiar vrem sa o facem in cadru intim, dar rudele noastre sunt mai toti in Brasov...

aredwynn
05.05.2007, 18:18:04
aveti multe rude pe care le invitati la civila? La noi vor fi doar cei mai apropiati- frati, surori, parinti, bunici. Foarte putini prieteni intimi, iar cei care vin de departe oricum vin cu cateva zile inainte, deci vor participa la civila. In rest, marea majoritate vine direct la biserica. Civila chiar vrem sa o facem in cadru intim, dar rudele noastre sunt mai toti in Brasov...

Si noi tot in cadru intim ne-am propus sa facem civila. Dar sunt cateva rude de departe care sunt considerate apropiate si, deci, trebuie sa fie prezente 8-| . E bine ca mai avem un an. O sa ajungem noi la un consens. (Mai ales daca o sa ne intalnim si o sa-i spuneti ca si voi tot asa v-ati gandit ca-i mai bine ;-) ) Oricum, multumesc pentru sfaturi >:D< !

cinderella
05.05.2007, 18:47:03
Si noi tot in cadru intim ne-am propus sa facem civila. Dar sunt cateva rude de departe care sunt considerate apropiate si, deci, trebuie sa fie prezente 8-| . E bine ca mai avem un an. O sa ajungem noi la un consens. (Mai ales daca o sa ne intalnim si o sa-i spuneti ca si voi tot asa v-ati gandit ca-i mai bine ;-) ) Oricum, multumesc pentru sfaturi >:D< !

Haha! Pe Razvan sa nu te bazezi, ca el nu prea isi exprima parerea in legatura cu nunta....lasa cam totul in seama mea, doar "deciziile importante" le ia el!!( asa zice el :)):)):))) Dar sper sa ne intalnim la vara, si mai discutam.
Ar trebui sa pui pe hartie care ar fi rudele care vin de departe, si sa socotesti cati oameni sunt, poate nu iti iese scump sa le oferi cazarea pe undeva...

aredwynn
05.05.2007, 19:11:47
Haha! Pe Razvan sa nu te bazezi, ca el nu prea isi exprima parerea in legatura cu nunta....lasa cam totul in seama mea, doar "deciziile importante" le ia el!!( asa zice el :)):)):))) Dar sper sa ne intalnim la vara, si mai discutam.
Ar trebui sa pui pe hartie care ar fi rudele care vin de departe, si sa socotesti cati oameni sunt, poate nu iti iese scump sa le oferi cazarea pe undeva...

Am facut deja asta :D , pentru ca am avut o perioada in care am vrut sa facem in iulie anul asta cununia. Sunt multi de departe :-< ...
Dar ne-am razgandit, pentru ca ne apucam de renovari, asa ca lasam totul pentru la anu'.

cinderella
05.05.2007, 19:22:12
Am facut deja asta :D , pentru ca am avut o perioada in care am vrut sa facem in iulie anul asta cununia. Sunt multi de departe :-< ...
Dar ne-am razgandit, pentru ca ne apucam de renovari, asa ca lasam totul pentru la anu'.
Pai si cam cate persoane ar fi din afara Brasovului?

aredwynn
05.05.2007, 19:44:21
Pai si cam cate persoane ar fi din afara Brasovului?

Cel putin 20.

aredwynn
05.05.2007, 19:47:55
Off topic: Irina, tocmai ai devenit printesa! <:-P

cinderella
05.05.2007, 19:51:56
Off topic: Irina, tocmai ai devenit printesa! <:-P
Stiu!!!de cand imi doream!!!:-p:-p

Revenind la topic...20 sunt cam multi...in cazul asta situatia se complica. Dar cum o sa fiti in cadru intim daca doar din afara Brasovului iti vin cel putin 20?
Noi o sa fim 20-25 in total la civila!

aredwynn
05.05.2007, 19:57:28
Pai stii ca una e sa-ti propui si alta - sa-ti iasa. Nefiind din BV, eu nu am multe rude aici (a se intelege ca am, dar putine). Parintii si sora mea nu locuiesc aici si nici rudele cele mai apropiate care "e musai" sa fie prezente (pentru parinti). Noi am fi vrut doar prieteni buni si parinti (+sora), deci cam 20 de pers. Dar...

CrisB
06.05.2007, 11:21:51
Ati luat o decizie? cum e mai bine toate in aceeasi zi sau nu?
Noi avem nunta si biserica in Harman pe 14 iulie, dar fiind din Brasov cununia va avea loc in Brasov
ne bate gandul sa o tinem joi pe 12 (sa nu fie chiar vineri 13, apropos de superstitii) Ne gandim ca nu vine oricum toata lumea la sfat, si nu are rost sa ne trambalam de colo cu totii, la sfat sa vina doar familia apropiata (parinti, frate, bunica) si nasii ca martori

cinderella
06.05.2007, 11:51:20
Noi avem nunta si biserica in Harman pe 14 iulie, dar fiind din Brasov cununia va avea loc in Brasov
ne bate gandul sa o tinem joi pe 12 (sa nu fie chiar vineri 13, apropos de superstitii) Ne gandim ca nu vine oricum toata lumea la sfat, si nu are rost sa ne trambalam de colo cu totii, la sfat sa vina doar familia apropiata (parinti, frate, bunica) si nasii ca martori

Noi asa facem, in doua zile diferite. Ni se pare mai simplu asa, dar depinde ce preferi. Avantajul sa le faci pe toate intr-o zi e ca nu iti mai ocupi inca o zi cu civila, adica alt machiaj, alta coafura, un nou rand de haine- dar eu chiar vreau sa am poze cu doua freze diferite, sa am o rochita de civila speciala, si sa ma bucur de doua zile!!! Si la civila chiar imi vin doar cei apropiati si e asa mai intim cum mi-as fi dorit initial sa fie de fapt toata nunta!

christiana
06.05.2007, 12:10:01
- dar eu chiar vreau sa am poze cu doua freze diferite, sa am o rochita de civila speciala, si sa ma bucur de doua zile!!!

Sunt de acord cu tine Irina!
Sorry ....ma bag si eu in discutia voastra.....
Si eu am optat ptr šŽduoŽŽ doua tinute, doua coafuri, doua zile in care (sper ca ) ma voi distra.....asa pot prelungi momentul......

CrisB
06.05.2007, 13:31:31
Aveti dreptate fetelor!
eu ma gandam doar la treaba, oboseala etc
Meritam sa ne distram 2 zile, chiar 3 daca facem si chef dupa nunta!!
a 2-a zi tineti chef?

christiana
06.05.2007, 15:20:05
Aveti dreptate fetelor!
a 2-a zi tineti chef?

Eu am de gand sa continuui......:gen_19: si a doua zi!

iulia
06.05.2007, 19:05:35
Aveti dreptate fetelor!
a 2-a zi tineti chef?

Eu nu.... Ca plec din tara... :D Am facut cununia civila separat de cea in biserica. Ca sa ne fie mai usor in ziua cea mare.

Dar a doua zi e dedicata sotului si plimbarilor si relaxarilor.

CrisB
07.05.2007, 19:32:37
Nu am fost niciodata la un chef de a 2-a zi, nici nu stiu cata lume vine.
voi ati fost? la ce sa ma astept/pregatesc?

Monny
08.05.2007, 18:12:48
De ex in zona Zarnesti a doua zi se numeste calea mare si vin aproape toti prietenii si rudele.Acuma nu stiu ce sa-ti zic eu daca tin si a doua zi o sa-mi chem doar prietenii si rudele mai apropiateca doar nu mai fac o data nunta.Asa ca e la bunul nostru plac:-p

georgianan
09.05.2007, 17:11:16
noi ne-am hotarat sa facem si cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi. stiti voi... bugetul... bata-l vina. oricum vom tine si noi calea mare. parintii mei sunt din bran si asa se obisnuieste pe acolo ca a doua zi sa chemi rudele si prietenii mai apropiati acasa.(:| sper sa iasa distractie...:*

georgianan
09.05.2007, 17:12:35
am auzit ca de multe ori a iesit chef mai mare a doua zi decat a iesit la nunta:D

om trai si om vedea<:-P

Monny
09.05.2007, 18:22:58
am auzit ca de multe ori a iesit chef mai mare a doua zi decat a iesit la nunta:D

om trai si om vedea<:-P
Am fost la doua nunti in Zarnesti la care s-a tinut calea mare si a iesit un chef pe cinste.Asa ca incarca-ti bateriile pt ca sincer o sa ai nevoie<:-P ~o) :gen_05:

iulia
10.05.2007, 01:56:21

In Fagaras area se numeste zama acra. Si mi se pare o bataie de cap inutila.

CrisB
10.05.2007, 22:08:08
In Fagaras area se numeste zama acra. Si mi se pare o bataie de cap inutila.

socrul meu insista, ca doar i se insoara baiatul al mare! vrea dj si a-2 a zi
Nu stiu ce sa fac, cred ca vom fi oricum morti de oboseala, nu am nimic impotriva sa ne adunam, cu cei care vin de departe si mai raman la noi, dar parca nu as vrea asa un chef mare

Ladybug
16.05.2007, 18:49:42

Avem cununia civila in aceeasi zi. deci o sa ne vedm pe acolo:)) .Pupi

MaryT
17.05.2007, 09:41:29

Noi,cununia civila sigur o sa o facem inainte de nunta..cu vreo 2-3 saptamani...in aer liber fara ca nimeni sa nu banuiasca de ce sunt invitati ca nu vrem cadouri sau altceva de genul...eu imbracata in alb..o fustita alba lunga si o bluzita tot alba..pe un podium improvizat ,cu o inimioara din baloane ..exact ca la o nunta in aer liber o sa fie..vreo 20-30 de invitati..si dupa aia un gratar..un foc mare de tabara...etc...cam asa vad eu lucrurile...da mai e timp sa mai ma gandesc sau razgandesc..:D

CrisB
17.05.2007, 22:57:33
Noi,cununia civila sigur o sa o facem inainte de nunta..cu vreo 2-3 saptamani...in aer liber fara ca nimeni sa nu banuiasca de ce sunt invitati ca nu vrem cadouri sau altceva de genul...eu imbracata in alb..o fustita alba lunga si o bluzita tot alba..pe un podium improvizat ,cu o inimioara din baloane ..exact ca la o nunta in aer liber o sa fie..vreo 20-30 de invitati..si dupa aia un gratar..un foc mare de tabara...etc...cam asa vad eu lucrurile...da mai e timp sa mai ma gandesc sau razgandesc..:D

Suna bine! Te-ai gandit la o locatie?

Monny
18.05.2007, 08:02:02
Fetelor eu fac cununia civila pe 15 septembrie,care miresici mai au tot atunci cununia,sa ne vorbim sa vedem cum facem cu programarile,ca daca ne lasam pe mana celor de la primarie ajungem la eminescu.<:-P ;))

MaryT
18.05.2007, 09:26:09
Suna bine! Te-ai gandit la o locatie?

yeap..;;) .curtea in care am crescut eu...:azn: la mine la tara...am o curte de vreo 1000 de metri patrati ....si probabil se va intampla sambata pe la 16-17 si cine vrea sa ramana am vreo 5 camere numai bune de dormit...deci in mare parte cu cununia am rezolvat-o !! <:-P <:-P

iulia
18.05.2007, 12:21:38
yeap..;;) .curtea in care am crescut eu...:azn: la mine la tara...am o curte de vreo 1000 de metri patrati ....si probabil se va intampla sambata pe la 16-17 si cine vrea sa ramana am vreo 5 camere numai bune de dormit...deci in mare parte cu cununia am rezolvat-o !! <:-P <:-P

ce mishto.... ;-);-)

CrisB
18.05.2007, 18:18:00

Super!!!=D> =D> =D>

MaryT
19.05.2007, 09:12:06
Dap...si Marian ma felicita pentru idee...si cand mai discutam noi pe tema asta se gandea el ca de ce sa nu facem cununia civila anul asta??:"> :"> :"> :"> :"> :"> :"> :">

Asa ca fetelor s-ar putea sa devin de anul asta
D-na Fodor-Teleleu Nicoleta-Maria.....:-B ....vai da lung cat un carnat mai e viiorul meu titlu...;)) ..si al lui la fel de lung....=)) ..D-ul Teleleu-Fodor Cristian Marian....;))

Apopo cine stie cu verighetele..ca daca de exemplu facem anul asta cununia civila si vrem sa purtam verighete are ceva ca nu sunt sfintite de preot..de obicei verighetele cand se pun?? la cununia civila sau la biserica??? :-?

cinderella
19.05.2007, 12:50:54
Dap...si Marian ma felicita pentru idee...si cand mai discutam noi pe tema asta se gandea el ca de ce sa nu facem cununia civila anul asta??:"> :"> :"> :"> :"> :"> :"> :">

D-na Fodor-Teleleu Nicoleta-Maria.....:-B ....vai da lung cat un carnat mai e viiorul meu titlu...;)) ..si al lui la fel de lung....=)) ..D-ul Teleleu-Fodor Cristian Marian....;))

Apopo cine stie cu verighetele..ca daca de exemplu facem anul asta cununia civila si vrem sa purtam verighete are ceva ca nu sunt sfintite de preot..de obicei verighetele cand se pun?? la cununia civila sau la biserica??? :-?

Pai daca chiar vrei sa iti sfintesti verighetele poti sa faci logodna in biserica, si asa cred ca iti si sfinteste verighetele. >Teoretic din cate am inteles, dupa logodna verighetele se tin pe mana dreapta si la cununie le muti pe stanga. Noi insa le vom purta mereu pe dreapta din motive profesionale.

Eu personal nu cred in superstitii de nici un fel. In ceea ce priveste verighetele, noi ni le-am luat anul trecut(eram in vacanta in Palma de Mallorca) si am facut o "ceremonie" a noastra, doar noi doi, in fata marii si a soarelui...ne-am facut "promisiuni", ne-am marturisit iubirea, si ne-am pus unul altuia verighetele...Din punctul nostru de vedere suntem deja casatoriti.:*

MaryT
19.05.2007, 12:59:31
In ceea ce priveste verighetele, noi ni le-am luat anul trecut(eram in vacanta in Palma de Mallorca) si am facut o "ceremonie" a noastra, doar noi doi, in fata marii si a soarelui...ne-am facut "promisiuni", ne-am marturisit iubirea, si ne-am pus unul altuia verighetele...Din punctul nostru de vedere suntem deja casatoriti.:*

:love: :love: :love: :love: ce romantic... !!!!!!!!!!

iulia
19.05.2007, 21:33:36
Eu personal nu cred in superstitii de nici un fel. In ceea ce priveste verighetele, noi ni le-am luat anul trecut(eram in vacanta in Palma de Mallorca) si am facut o "ceremonie" a noastra, doar noi doi, in fata marii si a soarelui...ne-am facut "promisiuni", ne-am marturisit iubirea, si ne-am pus unul altuia verighetele...Din punctul nostru de vedere suntem deja casatoriti.:*

awwwwwwwwwwwwwwwwwwww

ce faaaaaaaaaaaaaaain.....

Ce romantic...

Noi... noi(adica eu) port verigheta de la cununia civila. Si nu am facut logodna in biserica. Iar el... el nu o poarta... :))

CrisB
19.05.2007, 22:18:52

Aproape ca nu incape pe cartea de identitate viitorul tau nume :D
Verighetele ti le pune in deget la cununia civila
dupa logodna se poarta pe dreapta, dupa cununie pe stanga
voi cred ca treceti direct la mana stanga

Katy
19.06.2007, 09:28:34
Aproape ca nu incape pe cartea de identitate viitorul tau nume :D
Verighetele ti le pune in deget la cununia civila
dupa logodna se poarta pe dreapta, dupa cununie pe stanga
voi cred ca treceti direct la mana stanga

Fetelor, eu am nunta intr-o zi de duminica (si cununia civila si cea religioasa), insa am o mare dilema. :wacko: :wacko: :zz:
Nu stiu daca se fac cununii civile duminica!!? Eu una nu am auzit. E adevarat ca trebuie sa platesti o taxa ca sa vina duminica primarul sau cel care oficializeaza cununia??! :-\ :-\
Ce parere aveti? :-s

Monny
19.06.2007, 11:33:52
Fetelor, eu am nunta intr-o zi de duminica (si cununia civila si cea religioasa), insa am o mare dilema. :wacko: :wacko: :zz:
Nu stiu daca se fac cununii civile duminica!!? Eu una nu am auzit. E adevarat ca trebuie sa platesti o taxa ca sa vina duminica primarul sau cel care oficializeaza cununia??! :-\ :-\
Ce parere aveti? :-s
Se fac cununii civile si duminica,doar ca te costa 200 ron,fata de ziua de sambata care e 100 ron,iar in timpul saptamanii e moca;)) .Pe langa asta mai trebuie sa platesti o taxa pt filmat de 20 ron,si una pt fotografiat de 10 ron,si inca niste timbre fiscale.Dar mai bine suna la primarie si intraba\:D/

Monny
19.06.2007, 11:42:44
Nr de tel de la biroul de casatorii e :0268/416550,int.168,cam 24.
Acte necesare:
* acte de identitate ale ambilor soti
*certificate nastere(original si copie)
*acte din care sa rezulte desfacerea casatoriei anterioare(daca este cazul)original si copie
*timbru fiscal de 1 leu(ron)
*declaratie de casatorie.
Cu 10 zile inainte se depun actele si atunci se programeaza si ora la care veti intra.
Sper sa-ti fie de folos datele astea.pupici:*

Katy
19.06.2007, 12:36:42
Se fac cununii civile si duminica,doar ca te costa 200 ron,fata de ziua de sambata care e 100 ron,iar in timpul saptamanii e moca;)) .Pe langa asta mai trebuie sa platesti o taxa pt filmat de 20 ron,si una pt fotografiat de 10 ron,si inca niste timbre fiscale.Dar mai bine suna la primarie si intraba\:D/

OOOOOO, ce smecheri sunt astia de la primarie! Noi facem cununia in Rasnov, viitorul sot e de acolo.
Multumesc mult de informatii :* :*

Monny
20.06.2007, 17:58:18
OOOOOO, ce smecheri sunt astia de la primarie! Noi facem cununia in Rasnov, viitorul sot e de acolo.
Multumesc mult de informatii :* :*
Ahaaaaaaa,dar sunt curioasa acolo cat sunt taxele?/:)

Katy
20.06.2007, 18:02:33
Ahaaaaaaa,dar sunt curioasa acolo cat sunt taxele?/:)

Pai te anunt cand o sa merg. Oricum nu cred ca e mare diferenta. #-o

Monny
20.06.2007, 18:07:49
Pai te anunt cand o sa merg. Oricum nu cred ca e mare diferenta. #-o
Multa birocratie in orice caz.Am auzit ca sunt multe perechi care in ziua in care isi depun actele merg de la 6 dimineata ca sa prinda ora care le convine.Si in plus de asta nu inteleg cum isi justifica taxele pt permisiune de foto si video?:-?

Katy
20.06.2007, 19:20:16
Multa birocratie in orice caz.Am auzit ca sunt multe perechi care in ziua in care isi depun actele merg de la 6 dimineata ca sa prinda ora care le convine.Si in plus de asta nu inteleg cum isi justifica taxele pt permisiune de foto si video?:-?

Mda, banuiesc ca sunt anumite perioade din timpul anului. Oricum tare naspa... Sper sa am noroc, in octombrie nu cred ca va fi asa 'bataie' pe ore.

CrisB
20.06.2007, 22:38:38
am fost la primarie vineri sa ma uit la ce acte sunt necesare
nu mi-a venit sa cred cata lume eara full!!!! cred ca trebuie sa ne trezim devreme!!!!

iulia
21.06.2007, 12:06:50
nu mi-a venit sa cred cata lume eara full!!!! cred ca trebuie sa ne trezim devreme!!!!

dragele de voi.... ce bataie de cap... :|:|:|:|

Monny
21.06.2007, 13:40:23
Cineva m-a sfatuit sa vad daca nu am "pile" pe acolo,ca sa rezolv asa.Apoi stai sa te gandesti cate "pile" trebuie sa ai in tara asta ca sa faci un lucru legal#-o

CrisB
23.06.2007, 16:27:01
dragele de voi.... ce bataie de cap... :|:|:|:|

Ce-ti pasa!!!! ai terminat capitolul acesta!!!
acum stai si razi de noi :)

georgianan
23.06.2007, 16:34:35
chiar incep sa ma bucur ca nu trebuie sa ma cunun in brasov , cand citesc ce srieti fetelor ma ingrozesc. aici in sacele nu e asa aglomeratie. chiar nu trebuie sa-mi fac probleme din acest punct de vedere.
succes, si multa rabdare va doresc.>:D<

iulia
24.06.2007, 00:43:02
Ce-ti pasa!!!! ai terminat capitolul acesta!!!
acum stai si razi de noi :)

Lasa.... ca luni de zile am alergat sa imi fac actele stampilate pe la primarii, tribunale, ambasade... :-B:-B:-B

tortoshica
25.06.2007, 10:52:39
Buna fetelor,

va recomand si eu cununia civila la Sacele :-p ; nici o taxa pt filmat si pozat, nici un fotograf de-al lor pe capul nostru, doar 500 000 pt. cununie sambata sau duminica si o doamna foarte draguta.

Bafta la pregatiri!

Monny
25.06.2007, 11:08:00
Buna fetelor,

va recomand si eu cununia civila la Sacele :-p ; nici o taxa pt filmat si pozat, nici un fotograf de-al lor pe capul nostru, doar 500 000 pt. cununie sambata sau duminica si o doamna foarte draguta.

Bafta la pregatiri!
Super fain asa,sincer eu cred ca astia de la noi sunt cam "hoti":-p

iulia
25.06.2007, 11:32:08
Super fain asa,sincer eu cred ca astia de la noi sunt cam "hoti":-p

Eh, unde e cerere e si paguba.... L-)

Monny
25.06.2007, 11:33:25
Eh, unde e cerere e si paguba.... L-)
mda asta cam asa e:D .
Tu cum te mai simti Iulia?Bebi ce face?>:D<

iulia
25.06.2007, 11:36:28
mda asta cam asa e:D .
Tu cum te mai simti Iulia?Bebi ce face?>:D<

Asa si asa.... Mi-am adus azi o omleta cu mine, ca la cantina nu mai pot sa merg. E acolo un miros de mancare ce imi intoarce stomacul.

Bebelul creste. :) Inca nu se vede burtica... :))

Aici la primarie in Italia a fost f fain. E o cladire ffff vechie, toata in marmura, iar sala de ceremonie e toata pictata cu scene din traditia sarda ptr nunti. Ne-a casatorit vice primarul, si apoi ne-a lasat sa facem poze intr-o alta salita in voie. :D:D:D

Monny
25.06.2007, 11:38:46
Asa si asa.... Mi-am adus azi o omleta cu mine, ca la cantina nu mai pot sa merg. E acolo un miros de mancare ce imi intoarce stomacul.

Bebelul creste. :) Inca nu se vede burtica... :))

Aici la primarie in Italia a fost f fain. E o cladire ffff vechie, toata in marmura, iar sala de ceremonie e toata pictata cu scene din traditia sarda ptr nunti. Ne-a casatorit vice primarul, si apoi ne-a lasat sa facem poze intr-o alta salita in voie. :D:D:D
Suupeerrr fain=D>
Te crd acum e partea cu greturile,care e cea mai naspa,dar voi sa fiti sanatosi

CrisB
25.06.2007, 18:03:31
Buna fetelor,

Bafta la pregatiri!

Multumim de recomandare dar asta insemana sa ne stabilim intai in Sacele domiciliul!!

Katy
25.06.2007, 18:10:52
Multumim de recomandare dar asta insemana sa ne stabilim intai in Sacele domiciliul!!

Da, asa e! Cununia civila se face in orasul de domiciliu al tinerilor. Eu de exemplu, am de ales intre Bucuresti si Rasnov.

georgianan
25.06.2007, 18:17:33
Da, asa e! Cununia civila se face in orasul de domiciliu al tinerilor. Eu de exemplu, am de ales intre Bucuresti si Rasnov.

si banuiesc ca ai ales rasnovul. >:D<

Katy
25.06.2007, 18:25:48
si banuiesc ca ai ales rasnovul. >:D<

:D :D :D Evident!! Aici o sa ne stabilim.

georgianan
25.06.2007, 18:37:53

frumos. e mic rasnovul dar e super. mie imi place tare mult zona. amandoi parintii sunt din bran, iar in rasnov am o matusa.
:*

CrisB
25.06.2007, 23:27:51
Saptamana viitoare trebuie sa depunem actele iar al meu viitor sot nu isi gaseste certificatul de nastere!!!!
Credeti ca ne elibereaza un duplicat pana atunci?
trebuie oare sa il declaram nul intr-un ziar?
A mai patit cineva asa ceva?
paraca toate s-au adunat acum!

iulia
25.06.2007, 23:37:22
Saptamana viitoare trebuie sa depunem actele iar al meu viitor sot nu isi gaseste certificatul de nastere!!!!

Certificatul ti-l elibereaza destul de repede. Parca de pe o zi pe alta, sau la doua zile....

La mine asa a fost cand mi-am scos certificatul nou.

Nu stiu cum e cu pierderea....

MaryT
26.06.2007, 08:12:39

unde s-a nascut? unde e inregistrat? ca daca vrei il intreb pe marian poate stie pe cineva ,poate se rezolva mai repede daca e vreo problema...

Katy
26.06.2007, 09:00:09
frumos. e mic rasnovul dar e super. mie imi place tare mult zona. amandoi parintii sunt din bran, iar in rasnov am o matusa.

Si mie imi place tare mult aici. E raiul pe pamant! >:D<

Monny
26.06.2007, 09:26:26
Din cate stiu e o taxa pt eliberarea unei copii dupa certificat de nastere,la primarie:(

Monny
26.06.2007, 09:27:20
E foarte frumos Rasnovul,e curat si oricum e aproape de oras;-)

Katy
26.06.2007, 09:41:56

Da, la numai 12 km de Bv. Mie imi place ca e liniste, aer curat si am o priveliste minunata din apartament ;;) Iti dai seama dupa 20 de ani de stat printre betoanele din Bucuresti... :-L

Monny
26.06.2007, 10:02:32
Da, la numai 12 km de Bv. Mie imi place ca e liniste, aer curat si am o priveliste minunata din apartament ;;) Iti dai seama dupa 20 de ani de stat printre betoanele din Bucuresti... :-L
Imi imaginez ce inseamna.si din cate stiu sunt mai ieftine apartamentele decat in Brasov.:D

Katy
26.06.2007, 10:13:54
Imi imaginez ce inseamna.si din cate stiu sunt mai ieftine apartamentele decat in Brasov.:D

Sa stii ca sunt preturi foarte mari si acolo. La noi in bloc a vandut cineva si cu 65.000 E :O :O :O Mi se pare enorm pt un oras asa de mic.

Monny
26.06.2007, 12:46:10
Sa stii ca sunt preturi foarte mari si acolo. La noi in bloc a vandut cineva si cu 65.000 E :O :O :O Mi se pare enorm pt un oras asa de mic.
Dar chiar e foarte mare pretul,cat unul de trei camere in bv.Poate avea imbunatatiri substantiale,ma gandesc eu:-" :-" :-"

MaryT
27.06.2007, 08:08:10

sa nu mai aud de rasnov [-X [-X [-X [-X
katy iti zisei de una dintre perechile noastre de nasi ...na...sa vezi faza...ca de fapt Adi a tot insistat pe langa Marian ca vrea sa il cunune..ca au copilarit impreuna etc..na da acum Anca zice ca se mai gandeste:O :O :O ..bey frate da eu nu ii inteleg.../:) /:) ..ce aiurea ..ca de nu era Adi nici nu mai vroiam sa aud de ei..el e un scump si jumatata..super baiat...dar anca m-a enervat la culme../:) ..ete chestie..:-w

Monny
27.06.2007, 20:20:21
sa nu mai aud de rasnov [-X [-X [-X [-X
katy iti zisei de una dintre perechile noastre de nasi ...na...sa vezi faza...ca de fapt Adi a tot insistat pe langa Marian ca vrea sa il cunune..ca au copilarit impreuna etc..na da acum Anca zice ca se mai gandeste:O :O :O ..bey frate da eu nu ii inteleg.../:) /:) ..ce aiurea ..ca de nu era Adi nici nu mai vroiam sa aud de ei..el e un scump si jumatata..super baiat...dar anca m-a enervat la culme../:) ..ete chestie..:-w
Ma enerveaza oamenii astia carre se razgandesc subit>:P

Katy
29.06.2007, 12:39:04
sa nu mai aud de rasnov [-X [-X

Este vorba de primar, nu?! Personal nu-i cunosc, il stiu pe el ca de... e cel mai important om din oras, dar ea nici nu stiu cum arata. Ce sa zic?! Urat din partea lor. Asa ceva nu se face... [-X[-X

CrisB
30.06.2007, 16:52:46
unde s-a nascut? unde e inregistrat? ca daca vrei il intreb pe marian poate stie pe cineva ,poate se rezolva mai repede daca e vreo problema...

Multumesc frumos, am rezolvat.
A platit Andrei 100 ron amenda ptr ca l-a pierdut, 10 ron taxa de arhiva, un timbru fiscal, copie dupa buletin si o cerere si i l-a dat pe loc.
Mergem marti sa depunem actele!!!!
TRECE VREMEA MULT PREA REPEDE!!!! HELP!!! Opriti timpul!!!

Katy
30.06.2007, 16:55:35
A platit Andrei 100 ron amenda ptr ca l-a pierdut, 10 ron taxa de arhiva, un timbru fiscal, copie dupa buletin si o cerere si i l-a dat pe loc.

Bine ca ati rezolvat!!!
O sa fie totul bine, stai linistita >:D<

MaryT
30.06.2007, 17:19:46

>:D< >:D< ma bucur ca s-a rezolvat>:D< >:D< >:D<

Monny
01.07.2007, 21:32:18
Bine ca s-a rezolvat si asta...........iar cu timpul....asta e nu ai ce face decat sa respiri adanc si sa mergi inainte>:D<

CrisB
03.07.2007, 19:06:24
Am depus actele pentru cununia civila!!!!!
A inceput ''the final countdown''!!!!!
Era o doamna foarte draguta acolo, in fine mi-a fost dat sa vad si persoane amabile si draguta in sistemul de stat.

MaryT
03.07.2007, 20:58:15
Era o doamna foarte draguta acolo, in fine mi-a fost dat sa vad si persoane amabile si draguta in sistemul de stat.

mai ai o saptamana si un pic de tot:x :x :x :x :x :x :x
cu pregatirile cum stai? sunt toate aranjate???

Monny
04.07.2007, 09:44:27
Ce bine ca mai da-i si peste oameni din astia.Mai ai un pic si vine ziua cea mare.Ai emotii?:-?

cinderella
04.07.2007, 10:18:09

Deci tu esti urmatoarea miresica brasoveanca? Ce putin mai ai!!!!!:-SS:-SS
Ce mai ai de facut acum pe ultima suta de metri?

CrisB
04.07.2007, 21:47:07
Saptamana viitoare am concediu!!!
poate firma sa se daramane ca nu trec pe acolo!
luni:
-coafor: tuns si proba coafura,
-florarie: imi arata cum va fi aranjamentul de masa, dau avans, ultimele detalii
-cofetarie: de stabilit la ce ora se livreaza tortul, cine il preaia, cum se orneaza
-de luat fetele de masa de la croitoreasa (pentru masa noastra)
-impartirea invitaiilor cazati pe camere la pensiunea inchiriata, lista la pensiune
marti: -cosmetica, masaj,
-intalnire cu DJ, foto, video, vrea sa ii duc pe -fotograf la locatia la care m-am gandit ca facem poze (biserica cetate evanghelica din harman)
-inatalnire cu soferul microbuzului ptr detalii
Miercuri: -de dus la sfat buletinele si certificatele de nastere,
-sa mai vorbesc inca o data la biserica ev ptr poze
Joi: -cununia civila
vineri:
-de mers la biserica cu actele si banii,
-de luat edera de la florarie si de impodobit sala cu ea
-de cumparat prajiturile
-vin husele pentru scaune, de aranjat sala
SAMBATA DOAMNE AJUTA!!!!
Flori de la florarie si lumanari

Apropos Andrei nu are inca pantofi, gasim niste slapi negri daca nu!!
De cumparat cadou la nasi
cred ca imi ajung cate mi-au ramas

oana_bomboana
04.07.2007, 21:51:56
luni:
-florarie: imi arata cum va fi aranjamentul de masa, dau avans, ultimele detalii
-cofetarie: de stabilit la ce ora se livreaza tortul, cine il preaia, cum se orneaza
-impartirea invitaiilor cazati pe camere la pensiunea inchiriata, lista la pensiune
-intalnire cu DJ, foto, video, vrea sa ii duc pe -fotograf la locatia la care m-am gandit ca facem poze (biserica cetate evanghelica din harman)
vineri:
-de cumparat prajiturile
SAMBATA DOAMNE AJUTA!!!!

Wau ce saptamana incarcata!!! Sper din tot sufletul sa iasa asa cum ti-ai dorit! Imediat trece o saptamana si te vedem miresica cu acte!!!<:-P<:-P<:-P

georgianan
04.07.2007, 22:38:01
Spor la ultimele pregetiri pe care le mai ai de facut crisB. mai ai putin si gata trece. o nunta de basm iti doresc si sa iasa totul cum iti doresti.>:D< >:D< >:D<

Monny
05.07.2007, 07:49:01
luni:
vineri:
-de cumparat prajiturile
SAMBATA DOAMNE AJUTA!!!!

Ai multe de facut dar vad ca esti bine organizata,asa ca o sa iasa totul bine>:D< .Te rog spune-mi si mie ce analize v-a trebuit,pt ca parerile sunt impartite.Unii iti cer HIV altii nu:-?

Katy
05.07.2007, 08:06:08
luni:
vineri:
-de cumparat prajiturile
SAMBATA DOAMNE AJUTA!!!!

Au mai ramas foarte putine de facut. Sper sa iasa totul asa cum ti-ai dorit!! >:D< >:D<

iulia
05.07.2007, 10:40:53
Cristina... facem galerie.....

Sa fie totul cum v-ati dorit. :*:*:*:*:*:*:*

CrisB
06.07.2007, 22:30:09
Cristina... facem galerie.....

Sa fie totul cum v-ati dorit. :*:*:*:*:*:*:*

Multumesc frumos!!!
Inainte sa ma marit vreau sa vad pozele tale!
Le-ai postat pe undeva????

apryllya
01.10.2007, 17:25:29
Fetelor,

Eu am o altă dilemă majoră legată de cununia civilă și anume: până la ce oră se fac cununiile civile? Noi vom avea nunta la Alpin și va fi nuntă de noapte, va începe de-abia la ora 20.00. Cu biserica o rezolvăm, să fie pe la 18-18.30. Însă din ce am auzit cununiile civile se încheie doar până la ora 15. Eu aș prefera să fie civila în altă zi, dar nu e chip să conving restul lumii (domnul meu, ai mei, ai lui etc etc). Voi ce știți? :-\

Noi ziceam că poate găsim "o pilă" sau ceva de genu'...

PS: Mai e aproape un an până la nuntă și ai mei se agită deja de parcă ar fi peste 1 lună...:)>-

Monny
03.10.2007, 16:37:30
Fetelor,

Eu am o altă dilemă majoră legată de cununia civilă și anume: până la ce oră se fac cununiile civile? Noi vom avea nunta la Alpin și va fi nuntă de noapte, va începe de-abia la ora 20.00. Cu biserica o rezolvăm, să fie pe la 18-18.30. Însă din ce am auzit cununiile civile se încheie doar până la ora 15. Eu aș prefera să fie civila în altă zi, dar nu e chip să conving restul lumii (domnul meu, ai mei, ai lui etc etc). Voi ce știți? :-\

Noi ziceam că poate găsim "o pilă" sau ceva de genu'...

PS: Mai e aproape un an până la nuntă și ai mei se agită deja de parcă ar fi peste 1 lună...:)>-

Si eu stiam ca pana la ora 15.00 termina cu toate nuntile....nu stiu cum sta treaba daca ai pile:-\

Jaclina
05.10.2007, 09:14:46
fetelor, am avut ieri kununia, a fost asa de frumos, am avut si soare si tot ce ne-am dorit, va pun kateva pozici :)

Jaclina
05.10.2007, 09:15:45
oooo :(( celelate sunt prea mari si nu le pot posta ....

ioanalivia
05.10.2007, 09:32:51
Felicitari! Ati fost foarte frumosi si ati avut o zi minunata<:-P ...Sa fie intr-un ceas bun, sa va iubiti, sa va respectati si sa va ascultati!

oana_bomboana
05.10.2007, 09:57:07
fetelor, am avut ieri kununia, a fost asa de frumos, am avut si soare si tot ce ne-am dorit, va pun kateva pozici :)
Felicitari!!! Sa fie intr-un ceas bun!<:-P

Monny
05.10.2007, 11:45:48
FELICITARI SI CASA DE PIATRA JACLINA!!!!

cami_dxb
06.10.2007, 10:01:43
Felicitari, Jaclina, casa de piatra si multa, multa fericire.=D> =D> <:-P

Jaclina
06.10.2007, 16:44:00
multumesk frumos fetelor, sunteti niste dragutze.................:*

sultanica
08.10.2007, 11:44:45
multumesk frumos fetelor, sunteti niste dragutze.................:*

CASA DE PIATRA, sanatate, noroc, multa, multa fericire si sa ai drumul mereu presarat cu flori !!!
:rocking: @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-

delhel2001
15.10.2007, 14:04:12

CASA DE PIATRA, mai ales ca ati avut si nunta din cate vad....:*

Okydoky
15.11.2007, 13:01:15
Va rog frumos daca stie cineva, imi puteti spune pana la ce ora se oficiaza casatoriile in Brasov?

Ne gandim sa facem nunta de noapte, incepand de la ora 20 si atunci as vrea sa punem cununia civila cat mai tarziu pt. ca apoi sa mergem la biserica si apoi direct la sala.

Multumesc :)

Mihaibv
18.11.2007, 08:01:57
Buna....
Sunt nou venit pe aici, dar ma bucur sa vad ca exista si o comunitate de brasoveni pe acest site.
Vad ca pe aici s-a asternut linistea...

Am citit tot forumul regional al Brasovului, din scoarta`n scoarta, si am gasit multe informatii interesante. M-au ajutat, si sunt convins ca voi gasi si alte raspunsuri!
Voiam sa intreb.... cum sa pot rezolva cu analizele?
Si, in timpul saptamanii, cine a mai trecut prin fata ofiterului starii civile? Sunt cam necopt in domeniul asta, si cum altii si-au facut temele, vreau sa "copiez" de la ei.... de ce va intreb toate astea? Pai.... prin luna ianuarie, vreau sa ajung sa spun DA!
Stiti... a aparut un bebitza.... si ne-a convins ca e cazul sa facem ceva! :D

Toate cele bune, si astept raspunsurile voastre! ;)

MaryT
18.11.2007, 22:28:06
Buna....
Sunt nou venit pe aici, dar ma bucur sa vad ca exista si o comunitate de brasoveni pe acest site.

Am citit tot forumul regional al Brasovului, din scoarta`n scoarta, si am gasit multe informatii interesante. M-au ajutat, si sunt convins ca voi gasi si alte raspunsuri!
Si, in timpul saptamanii, cine a mai trecut prin fata ofiterului starii civile? Sunt cam necopt in domeniul asta, si cum altii si-au facut temele, vreau sa "copiez" de la ei.... de ce va intreb toate astea? Pai.... prin luna ianuarie, vreau sa ajung sa spun DA!

bine ai venit !!!
cu analizele te duci la doctorul de familie si acolo vezi ce si cum.
daca e de accord sa va faca certificatele fara analize ati scapat daca nu, mergeti sa va faceti analizele pe care vi le cere... :)>-
in timpul saptamanii nu stiu ce si cumd ar pote stiu celelalte miresici !

FELICTARI PTR. BEBEL !!! SA FIE SANATOS , VOIOS SI FRUMOS !!! <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

delhel2001
20.11.2007, 11:18:36
Buna....

Bine ai venit in randul "miresicilor" de Bv si nu numai.
Felicitari ptr bebitza, sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii si fericire.

cinderella
20.11.2007, 20:00:28
Buna....

Miresoi de brasov!!:-p
Bine ai venit>! Sa ne anunti cand va hotarati care va fi data nuntii, sa va pun pe lista! Si daca vrei, poti sa dai si datele bebeului sa il trecem pe lista>:D<>:D<
Spor la pregatiri.

In legatura cu analizele, vb cu doctorul de familie. Noi le-am facut si i le-am dus lui si el ne-a dat certificat.

Mihaibv
25.11.2007, 02:56:25
Miresoiul de brasov, cred ca va claca....
Pregatirile astea ma dau peste cap...
+ bebitza e si el nerabdator, isi face simtita prezenta...
Am inceput sa am insomnii, vise ce nici nu le pot descrie, nu stiu ea cum se simte, dar eu vreau sa stiu, celelalte cupluri, miresicile cu experienta, au avut si ele parte de asa ceva?

oana_bomboana
26.11.2007, 09:05:29
Miresoiul de brasov, cred ca va claca....
Pregatirile astea ma dau peste cap...
+ bebitza e si el nerabdator, isi face simtita prezenta...
Am inceput sa am insomnii, vise ce nici nu le pot descrie, nu stiu ea cum se simte, dar eu vreau sa stiu, celelalte cupluri, miresicile cu experienta, au avut si ele parte de asa ceva?
Draga Mihai,
Emotiile dinainte sunt inevitabile. Si miresoii au cosmaruri - asa ca stai linistit. Tot ce tre sa faci e sa o susti pe miresica ta draga!
Te pupam si ai grija de ea si de bebe.

Mihaibv
01.12.2007, 11:18:55
pfffff...
Zilele trec, si nu pot astepta....
Imi vine sa o iau de mana, si sa mergem sa bagam actele si acum.... :D sa stiu ca a trecut....
Norocul nostru ca intre Craciun si Revelion nu se lucreaza la primarie.... (asa zis pilele, iscoadele...)
Ma omoara asteptarea asta.....

alinutza_harnicutza
02.12.2007, 10:15:47
Buna....

miresoi de brasov....hopa...evooluam.f bine.
eu am facut cununia in timpul saptamanii.se oficiaza de la 12-13.
si analize, noi am facut doar alea de sifilis, am avut pile la doctorita.
succes si sa va traisca bebeloiul.

delhel2001
03.12.2007, 11:01:40
pfffff...
Zilele trec, si nu pot astepta....
Imi vine sa o iau de mana, si sa mergem sa bagam actele si acum.... :D sa stiu ca a trecut....
Norocul nostru ca intre Craciun si Revelion nu se lucreaza la primarie.... (asa zis pilele, iscoadele...)
Ma omoara asteptarea asta.....

Salutare,
Esti sigur ca nu se lucreaza intre Carciun si Rev?Intreb ptr ca am o prietena ce vrea sa se cunune pe 27 Dec...Ce pacat...

Mihaibv
15.12.2007, 01:23:27
Cred ca e un raspuns super intarziat.....
E vorba de unirea celor 2 concedii date de guvern... cel de Craciun, si cel de Revelion.... Am renuntat complet la idee, asa ca nu mai stiu cum sta problema... oricum.... mi-a mai venit mintea la cap.... cred ca o sa facem cununia.... dupa mijlocul lunii Ianuarie.... :D
Scuze de raspunsul intarziat...

delhel2001
17.12.2007, 13:35:45
Cred ca e un raspuns super intarziat.....
E vorba de unirea celor 2 concedii date de guvern... cel de Craciun, si cel de Revelion.... Am renuntat complet la idee, asa ca nu mai stiu cum sta problema... oricum.... mi-a mai venit mintea la cap.... cred ca o sa facem cununia.... dupa mijlocul lunii Ianuarie.... :D
Scuze de raspunsul intarziat...

Multumes oricum ptr raspuns.In definitiv nu eu eram direct implicata.
Cat despre cununia voastra va doresc tot binele din lume...<:-P

Mihaibv
03.02.2008, 16:35:08
Vad ca s-a lasat linistea pe aici....
Maine.... mergem sa depunem actele.... tineti-ne pumnii....
Vreau pe 14 Februatie sa ne zicem DA....
Sa nu uit.... treceti pe data de 24 Ianuarie... una bucata bebitza... :D Fetita..... Detalii... primiti la cerere....
Oare... pt ca e Valentine`s Day.... vor cere vre-un leu in + pt foto.... sau alte surprize? :D
Maine... dupa ce depun actele... va dau mai mult detalii....
Numai bine!!!

oana_bomboana
04.02.2008, 09:51:36
Sa nu uit.... treceti pe data de 24 Ianuarie... una bucata bebitza... :D Fetita..... Detalii... primiti la cerere....
Oare... pt ca e Valentine`s Day.... vor cere vre-un leu in + pt foto.... sau alte surprize? :D
Numai bine!!!
Mihai!!!!!!

Felicitati pentru bebitza!!!!!

si pentru cununie!!!!!

Deci, de joia viitoare esti sot cu acte in regula!!! >:D< >:D< >:D<

andai
04.02.2008, 20:43:10
Numai bine!!!

Sa va traiasca ingerasha !!! Sa fie norocoasa si sanatoasa!

Bafta multa la depunere! Sa ne anunti si pe noi cum au mers treburile...citisem undeva parca pe aici cum ca s-ar numara 10 zile lucratoare si abia atunci se depun actele...dar, ne zici tu! ;)
bye si succes!

Si nu in ultimul rind: casa de piatra!

nutica
05.02.2008, 18:28:52
Buna.Stiti cumva ce program e duminica la primarie. Noi vom avea cununia civila duminica si nu stiu sigur ce program au.

andai
06.02.2008, 10:32:13
Buna.Stiti cumva ce program e duminica la primarie. Noi vom avea cununia civila duminica si nu stiu sigur ce program au.

Eu una nu stiu ...dar poate e cineva care are idee.. anyone?

andai
08.02.2008, 23:21:42
Numai bine!!!

Mihai...noi inca mai asteptam detaliile ...

sinzi
19.02.2008, 13:47:01
in caz ca mai intereseaza pe cineva detalii despre cununia civila,eu am avut-o anul trecut in septembrie si nunta o sa o avem in mai...
intr-adevar,actele se depun cu fix 10 zile inainte,nu ai voie mai repede,la "inscriere"pentru data nuntii trebuie musai sa fie ambii miri,altfel nu va inscriu....in timpul saptamnii se fac cununii intre orele 12 si 2,iar in weekend de pe la 10 din cate stiu eu,pana mai tarziu...partea proasta este urmatoarea:cozile pentru weekend sunt f mari,unii vin de la 6 dimineata,tocmai pentru a prinde loc la ora pe care si-o doresc ei...deoarece,la 30-40 sau mai multe nunti pe weekend,e cam nasol cu timpul
aaaa,in weekend se plateste o taxa,in timpul saptamanii este gratis
statul va ofera 200 de euro dupa cununia civila....dar dureaza vreo 2 luni pana ii primiti,trebuie completata o cerere(amandoi mirii obligatoriu si aici)...
parerea mea,faceti cununia macar cu o zi inainte dak aveti sambata,sau cel tarziu in vinerea dinainte daca aveti nunta duminica;))
daca va mai intereseaza ceva....let me know

teea
19.02.2008, 17:00:58
am si eu cateva intrebari:
1.eu sunt din bucuresti-nu am buletin de bv-numa viza de flotant,el e din zarnesti ne putem casatori la primarie in brasov?sau e vreo problema?si trebuie sa-mi fac buletin de brasov?
2.de ce acte am nevoie?am inteles ca-mi trebuie certificatele de la doctor-eliberate pe perioada de 10 zile,copie dupa buletin,copie dupa certificatul de nastere.am nevoie si de buletin si certificat de nastere in original?sau nu?
3.taxa e 1 mil-sau 2?sau depinde?? in functie de zi?
4.ultima intrebare...ca si sfat defapt:sa fac cununia in aceeasi zi cu nunta ?sau nu?pareri?
ms mult de tot

andai
20.02.2008, 10:12:08
in caz ca mai intereseaza pe cineva detalii despre cununia civila,eu am avut-o anul trecut in septembrie si nunta o sa o avem in mai...
intr-adevar,actele se depun cu fix 10 zile inainte,nu ai voie mai repede,la "inscriere"pentru data nuntii trebuie musai sa fie ambii miri,altfel nu va inscriu....in timpul saptamnii se fac cununii intre orele 12 si 2,iar in weekend de pe la 10 din cate stiu eu,pana mai tarziu...partea proasta este urmatoarea:cozile pentru weekend sunt f mari,unii vin de la 6 dimineata,tocmai pentru a prinde loc la ora pe care si-o doresc ei...deoarece,la 30-40 sau mai multe nunti pe weekend,e cam nasol cu timpul
aaaa,in weekend se plateste o taxa,in timpul saptamanii este gratis
statul va ofera 200 de euro dupa cununia civila....dar dureaza vreo 2 luni pana ii primiti,trebuie completata o cerere(amandoi mirii obligatoriu si aici)...
parerea mea,faceti cununia macar cu o zi inainte dak aveti sambata,sau cel tarziu in vinerea dinainte daca aveti nunta duminica;))
daca va mai intereseaza ceva....let me know

Multumim Sinzi! :*

andai
20.02.2008, 10:21:32
am si eu cateva intrebari:
1.eu sunt din bucuresti-nu am buletin de bv-numa viza de flotant,el e din zarnesti ne putem casatori la primarie in brasov?sau e vreo problema?si trebuie sa-mi fac buletin de brasov?
2.de ce acte am nevoie?am inteles ca-mi trebuie certificatele de la doctor-eliberate pe perioada de 10 zile,copie dupa buletin,copie dupa certificatul de nastere.am nevoie si de buletin si certificat de nastere in original?sau nu?
3.taxa e 1 mil-sau 2?sau depinde?? in functie de zi?
4.ultima intrebare...ca si sfat defapt:sa fac cununia in aceeasi zi cu nunta ?sau nu?pareri?
ms mult de tot

Teea, in privinta punctului 1 nu te pot ajuta :(
Cat despre punctul 2, eu asa stiu: trebuie aduse certificatele de nastere in copie si original, la fel si buletinele. Taxa e de 100 Ron simbata si 200 duminica, iar pe linga asta, taxa foto e de 10 Ron, iar cea video e 20... Eu cununia o sa o am in aceeasi zi cu nunta, acum depinde de fiecare ce vrea... Succes la pregatiri! Ti-ai luat rochita?

sinzi
20.02.2008, 12:17:36
http://www.****************/acte_casatorie.php
aici este o adresa unde puteti intra si cauta actele necesare pentru cununia civila in Brasov
parerea mea,cel mai bine este sa mergeti pana acolo,la starea civila si sa va lamuriti ce si cum...sunt postate tot felul de afise cu ceea ce trebuie facut,inclusiv un tabel cu zilele in care trebuie depuse actele in functie de ziua cununiei(adik daca te cununi vineri,actele le depui in ziua X,daca te cununi sambata ziua z,si tot asa),puteti sa-l intrebati si pe dl care este portar acolo caci este super de treaba si va ajuta;
parerea mea,vis a vis de cununia in aceasi zi cu nunta este NU
anul trecut am fost invitata la f mule nunti in care m-am si implicat si stiu ce inseamna sa stai la rand cu fix 10 zile inainte(impreuna cu viitorul sot,ca altfel nu va acepta actele),de pe la 6,7 dimineata,sa poti sa prinzi libera ora pe care ti-o doresti(pentru sambata si duminica)...au fost anul trecut sambete in care au fost si cate 50 de nunti :O
noi am avut cununia intr-o vineri si am fi vrut sa fie mai spre dupa-masa,dar nu s-a putut pentru ca nu se fac cununii decat intre 12 si 2...sa nu va mai spun ca tipa care ne-a cununat a vrut sa inceapa cununia inainte sa intre toata lumea in sala..noroc k m-am uitat eu in spate si i-am zis sa aiba rabdare sa intre toti...nu am avut timp sa simtim nimic,a durat maxim 5 minute,cu tot cu semnatul actelor(va dati seama cum este in weekend)

CONT_INCHIS_11991
21.02.2008, 19:54:43
http://www.****************/acte_casatorie.php
aici este o adresa unde puteti intra si cauta actele necesare pentru cununia civila in Brasov
parerea mea,cel mai bine este sa mergeti pana acolo,la starea civila si sa va lamuriti ce si cum...sunt postate tot felul de afise cu ceea ce trebuie facut,inclusiv un tabel cu zilele in care trebuie depuse actele in functie de ziua cununiei(adik daca te cununi vineri,actele le depui in ziua X,daca te cununi sambata ziua z,si tot asa),puteti sa-l intrebati si pe dl care este portar acolo caci este super de treaba si va ajuta;
parerea mea,vis a vis de cununia in aceasi zi cu nunta este NU
anul trecut am fost invitata la f mule nunti in care m-am si implicat si stiu ce inseamna sa stai la rand cu fix 10 zile inainte(impreuna cu viitorul sot,ca altfel nu va acepta actele),de pe la 6,7 dimineata,sa poti sa prinzi libera ora pe care ti-o doresti(pentru sambata si duminica)...au fost anul trecut sambete in care au fost si cate 50 de nunti :O
noi am avut cununia intr-o vineri si am fi vrut sa fie mai spre dupa-masa,dar nu s-a putut pentru ca nu se fac cununii decat intre 12 si 2...sa nu va mai spun ca tipa care ne-a cununat a vrut sa inceapa cununia inainte sa intre toata lumea in sala..noroc k m-am uitat eu in spate si i-am zis sa aiba rabdare sa intre toti...nu am avut timp sa simtim nimic,a durat maxim 5 minute,cu tot cu semnatul actelor(va dati seama cum este in weekend)

tocmai pentru ca dureaza atat de putin eu cred ca e mai bine sa fie in aceeasi zi cu nunta. cel putin noi asa vom face. oricum in ziua aia esti ametit de atatea lucruri, nu mai conteaza o jumate de ora (cu asteptat cu tot) la primarie. cununia civila in alta zi inseamna alte tinute, alte cheltuieli si asta pt 5 minute in fata ofiterului starii civile...
acum normal, fiecare decide dupa cum ii convine mai mult..

teea
21.02.2008, 20:38:23
Cat despre punctul 2, eu asa stiu: trebuie aduse certificatele de nastere in copie si original, la fel si buletinele. Taxa e de 100 Ron simbata si 200 duminica, iar pe linga asta, taxa foto e de 10 Ron, iar cea video e 20... Eu cununia o sa o am in aceeasi zi cu nunta, acum depinde de fiecare ce vrea... Succes la pregatiri! Ti-ai luat rochita?
mersi pt informatii..o sa sun maine sa intreb de chestia cu buletinul..ca si la ala mai dureaza ceva daca e cazul sa imi fac buletin de bv.

teea
21.02.2008, 20:40:05
mersi mult.o sa sun sa ma interesez in legatura cu buletinul ca si la ala mai dureaza...daca trebuie sa-mi fac de brasov.
rochita nu mi-am luat inca...astept targul de saptamana viitoare..poate..poate .o zi faina tuturor

sinzi
21.02.2008, 22:18:43
da medeea,asa este...cununia civila in alta zi decat ziua nuntii presupune alte cheltuieli si bla bla,sunt de acord...noi am facut-o mai repede pentru ca ne doream o nunta mica si nu s-a putut(numai de 80-100 de pers) si atunci am facut cununia vineri si un chef de vreo 40 si ceva de persoane in acelasi weekend la Bran..ideea a fost ca am vrut sa "simtim" ca o facem pentru noi si nu pentru ceilalti...k orice ar zice oricine,in ziua nuntii nu te gandesti numai sa te simti bine,sa te distrezi...din pacate ai o groaza de lucruri pe cap,stres ffff mult:-s
aici ne dam cu parerea,discutam,ne mai calmam,dar cred k fiecare stie cum ii este ei cel mai bine pt nunta:)Nu???

CONT_INCHIS_11991
22.02.2008, 13:03:35
da medeea,asa este...cununia civila in alta zi decat ziua nuntii presupune alte cheltuieli si bla bla,sunt de acord...noi am facut-o mai repede pentru ca ne doream o nunta mica si nu s-a putut(numai de 80-100 de pers) si atunci am facut cununia vineri si un chef de vreo 40 si ceva de persoane in acelasi weekend la Bran..ideea a fost ca am vrut sa "simtim" ca o facem pentru noi si nu pentru ceilalti...k orice ar zice oricine,in ziua nuntii nu te gandesti numai sa te simti bine,sa te distrezi...din pacate ai o groaza de lucruri pe cap,stres ffff mult:-s
aici ne dam cu parerea,discutam,ne mai calmam,dar cred k fiecare stie cum ii este ei cel mai bine pt nunta:)Nu???

da, corect. asa este. fiecare hotaraste pt el, in cunostinta de cauza. aici ne spunem parerile...

Jana
04.03.2008, 12:16:47
stie cineve de ce acte am nevoie daca nu sunt din romania? help me!:">

pusa
14.03.2008, 13:30:25
Viitoare miresici/miresoi,
Daca planificati cununia civila in ziua alegerilor (1 sau 15 iunie) este cu semnul intrebarii daca se oficiaza sau nu cununii civile, puteti afla doar la sfarsitul lui Mai...asa mi s-a spus de la primarie.

CONT_INCHIS_11991
16.03.2008, 15:30:24
Viitoare miresici/miresoi,
Daca planificati cununia civila in ziua alegerilor (1 sau 15 iunie) este cu semnul intrebarii daca se oficiaza sau nu cununii civile, puteti afla doar la sfarsitul lui Mai...asa mi s-a spus de la primarie.

cand am vazut iunie, m-am cam panicat. dar se pare ca am scapat, noi vom fi pe 7...

pusa
16.03.2008, 23:05:49
cand am vazut iunie, m-am cam panicat. dar se pare ca am scapat, noi vom fi pe 7...
N-ai de ce sa iti faci griji...sambata nu e vizata, ci doar ziua efectiva de alegeri, ca juristii din primarie (ei completeaza certificatele de casatorie) sunt prezenti in sectiile de votare :( Eu inca mai sper sa nu fie inchisa casa casatoriilor, nu vreau alte trambalaje in alta zi...
PS: la data cand te casatoresti tu, eu si iubi vom serba 8 ani de cand suntem impreuna :) Din pacate, n-am gasit sala coloanelor libera in data aia :(

CONT_INCHIS_11991
17.03.2008, 09:18:37
N-ai de ce sa iti faci griji...sambata nu e vizata, ci doar ziua efectiva de alegeri, ca juristii din primarie (ei completeaza certificatele de casatorie) sunt prezenti in sectiile de votare :( Eu inca mai sper sa nu fie inchisa casa casatoriilor, nu vreau alte trambalaje in alta zi...
PS: la data cand te casatoresti tu, eu si iubi vom serba 8 ani de cand suntem impreuna :) Din pacate, n-am gasit sala coloanelor libera in data aia :(

ooo, ce frumos! multi inainte!

pusa
18.04.2008, 14:13:20
^:)^ scz ca repet postul, dar n-am stiut la care topic e mai potrivit de pus;-)
fetelor, voi din ce credeti ca ar merge facut buchetul de cununie civila daca cel de la religioasa va fi din cale si trandafiri? tinuta va fi visinie la cununia civila...

CONT_INCHIS_11991
19.04.2008, 23:46:06
^:)^ scz ca repet postul, dar n-am stiut la care topic e mai potrivit de pus;-)
fetelor, voi din ce credeti ca ar merge facut buchetul de cununie civila daca cel de la religioasa va fi din cale si trandafiri? tinuta va fi visinie la cununia civila...

eu sincer cred ca nu au nicio legatura buchetele intre ele, daca evenimentele sunt in zile diferite. trebuie sa se asorteze fiecare cu tinuta din ziua cu pricina, nu intre ele..

la visiniu merge ceva mai deschis, cu accente de visiniu, cel putin asa imi inchipui eu. ca de pilda, orhideele de mai jos, nu neaparat singure, pot fi combinate cu ceva.

sunt si cale visinii...

si cred ca pt discutii suplimentare pe subiectul asta ar trebui sa ne mutam pe topicul cu buchetele...

pusa
20.04.2008, 22:24:53
ca de pilda, orhideele de mai jos, nu neaparat singure, pot fi combinate cu ceva.
sunt si cale visinii...
Medeea, esti o dulce! ^:)^ ^:)^ ^:)^ Mi-ai dat ideea salvatoare! Sigur ca orhidee :))Asa o sa pot sa imi pun si eu floarea aia care mi-o doream in par :) Pupici pt ideeeeeeeee si o cioco la prima intalnire!
Calele visinii arata negre in poze! Si cu asta am incheiat discutia la topicul asta, scz de off-topic...:-s

pgabi
07.05.2008, 14:36:57
Salutare miresici :bye_03:

Stie cineva pana la ce ora se pot programa sambata cununii? In ideea in care eu as vrea sa o fac cat mai tarziu posibil :D

Multumesc anticipat ;;)

aredwynn
07.05.2008, 15:15:50
Salutare miresici :bye_03:

Stie cineva pana la ce ora se pot programa sambata cununii? In ideea in care eu as vrea sa o fac cat mai tarziu posibil :D

Multumesc anticipat ;;)

Si eu vreau tot asa, sambata, cat mai tarziu posibil. Din cate am auzit, se procedeaza in felul urmator: Cu cateva zile inainte (parca 10...) se fac programarile si, in functie de ora pe care o vor primii ajunsi, ceilalti vor fi programati in jurul lor, in asa fel incat sa nu ramana spatii libere intre cununii. Eu sper ca daca cerem sa ne puna ultimii (asta daca se accepta asa ceva, chiar daca n-o sa fim ultimii la rand la programari), la cat de multi o sa fie sambata, avem sanse sa ne puna cat mai tarziu posibil.

pgabi
07.05.2008, 15:28:49
Si eu vreau tot asa, sambata, cat mai tarziu posibil. Din cate am auzit, se procedeaza in felul urmator: Cu cateva zile inainte (parca 10...) se fac programarile si, in functie de ora pe care o vor primii ajunsi, ceilalti vor fi programati in jurul lor, in asa fel incat sa nu ramana spatii libere intre cununii. Eu sper ca daca cerem sa ne puna ultimii (asta daca se accepta asa ceva, chiar daca n-o sa fim ultimii la rand la programari), la cat de multi o sa fie sambata, avem sanse sa ne puna cat mai tarziu posibil.

Eu am cununia separata de nunta, si speram ca daca o sa reusesc sa ma programez ultima nu o sa ma zoreasca foarte tare :D Plus ca o sa mergem la restaurant dupa, si parca nu imi convine sa ajung in miezul zilei acolo. Cel mai frumos ar fi daca se poate pe la 15-16, desi nu cred ca mai e nimeni atunci. Dupa cununie o masa la un resto si apoi cheeeeeeeefff :rockon:
Cred ca nu ma voi agita sa fiu la 6 dimineata la programari cu 10 zile inainte...O sa merg asa pe la ora 10, sa zic ca vreau ultima, sper sa-mi iasa :-?

aredwynn
07.05.2008, 15:34:44
Eu am cununia separata de nunta, si speram ca daca o sa reusesc sa ma programez ultima nu o sa ma zoreasca foarte tare :D Plus ca o sa mergem la restaurant dupa, si parca nu imi convine sa ajung in miezul zilei acolo. Cel mai frumos ar fi daca se poate pe la 15-16, desi nu cred ca mai e nimeni atunci. Dupa cununie o masa la un resto si apoi cheeeeeeeefff :rockon:
Cred ca nu ma voi agita sa fiu la 6 dimineata la programari cu 10 zile inainte...O sa merg asa pe la ora 10, sa zic ca vreau ultima, sper sa-mi iasa :-?

Pai si eu am tot separat de nunta. Eu zic ca sambata, cand sunt zeci de cununii, sunt sanse si pe la 15-16. Eu asa sper. Si noi mergem mai tarziu, numai trebuie sa stim pana la cat se fac inscrierile.

pgabi
07.05.2008, 16:01:57
Pai si eu am tot separat de nunta. Eu zic ca sambata, cand sunt zeci de cununii, sunt sanse si pe la 15-16. Eu asa sper. Si noi mergem mai tarziu, numai trebuie sa stim pana la cat se fac inscrierile.

Eu as vrea sa ma programez pe 2 august. Daca cumva este inaintea ta, o sa iti spun cum a fost cu programarea si cum e mai bine de facut. Mersi :*

Andreea_A
07.05.2008, 16:26:17
Buna miresici,
Pentru ca vad ca sunteti mult mai informate decat mine:"> am si eu 2 intrebari:
1.cum se calculeaza cele 10 zile de la depunerea actelor? (se numara si ziua depunerii actelor? de ex daca depunem actele in data de 10, cununia se va oficia in data de 20?)
2.pt cei 200 de euro care este procedura?
Multumesc anticipat!
Dupa-amiaza placuta!

pusa
08.05.2008, 19:09:18
Buna miresici,
Pentru ca vad ca sunteti mult mai informate decat mine:"> am si eu 2 intrebari:
1.cum se calculeaza cele 10 zile de la depunerea actelor? (se numara si ziua depunerii actelor? de ex daca depunem actele in data de 10, cununia se va oficia in data de 20?)
2.pt cei 200 de euro care este procedura?
Multumesc anticipat!
Dupa-amiaza placuta!
Buna!
Intr-adevar, daca ai cununia pe 20, actele le depui pe 10. Iar certificatul prenuptial nu poate fi eliberat inainte de data de 6/7 pt ca e valabil 14 zile de la data eliberarii.
Pt cei 200 euro trebuie sa actionezi (completati formulare) pana in data de 19 ale lunii urmatoare. La primarie gasesti exact toata procedura afisata la panou (sau in monitorul oficial cred).

hanna
08.05.2008, 23:36:52
Buna!
Intr-adevar, daca ai cununia pe 20, actele le depui pe 10. Iar certificatul prenuptial nu poate fi eliberat inainte de data de 6/7 pt ca e valabil 14 zile de la data eliberarii.
Pt cei 200 euro trebuie sa actionezi (completati formulare) pana in data de 19 ale lunii urmatoare. La primarie gasesti exact toata procedura afisata la panou (sau in monitorul oficial cred).

Sunt zece zile sau zece zile lucratoare???:-? :-? :-?

Andreea_A
09.05.2008, 13:07:08
Buna!

Multumesc pentru informatii >:D<

sai_mon
09.05.2008, 15:00:09
Feteloor...eu Am O Mare Mare Problema Si Nu Stiu Cum S-o Rezolv. Va Rog, Cele Care Aveti Ceva Informatii Sau Idei Despre Cum Ar Fi Normal, Dati-mi Si Mie Sfaturi.

Ma Casatoresc Pe 24 Mai, Iar Actele La Starea Civila Trebuiesc Depuse Cu 10 Zile Inainte, Deci Cum Au Calculat Cei De La Bv, 15 Mai.

Stiu Ca Este Obligatorie Prezenta Ambilor Soti La Depunerea Actelor...asa Mi S-a Zis De La Primarie Prin Telefon. Dar Mirele Meu, Pe Data De 15 Mai Nu Poate Fi Prezent Sub Nicio Forma La Primarie, Pt Ca Trebuie Sa Fie Prezent La Bucuresti...isi Sustine O Licenta Ce Nu Poate Fi Amanata.

Intrebarea Mea Este...stiti Dc Este Imperios Necesar Sa Se Respecte Cele 10 Zile Calendaristice, Sau Poate Fi Si O Alta Perioada De Ex: Intre 10-14 Zile Calendaristice. ???/

Am Cautat In Codul Familiei Dc Apare Vreo Precizare In Aceste Sens, Dar A Fost Inutil.

Astept Raspunsurile Voastre

sai_mon
09.05.2008, 15:17:59
AM SUNAT IAR LA PRIMARIE SI MI-A ZIS CA NU SE POATE SUB NICIO FORMA DECAT PE DATA DE 15 MAI :talk_04: :talk_04: :talk_04: :gen_20: :gen_20: :gen_20: :gen_20:

OFFFFFF DACA AVEAM SI IO PILE LA PRIMARIE CRED CA SE PUTEA...

Sim0n3l
26.05.2008, 11:29:24
eu am cununia civila pe 2 iunie.am mers la primarie prima oara pe 21 mai *deci cu 12 zile inainte)si mi s-a spus sa revin vineri adica fix cu 10 zile inainte...mare grija cu certif medical prenuptial...al meu a fost la limita cu cele 14 zile fiind eliberat pe 20 mai...toate aceste zile - 10/14 nu sunt considerate zile lucratoare ci includ si sambetele si duminicile...prezenta ambilor soti este obligatorie deoarece se semneaza atunci un act.

oana_bomboana
26.05.2008, 16:46:05
eu am cununia civila pe 2 iunie.am mers la primarie prima oara pe 21 mai *deci cu 12 zile inainte)si mi s-a spus sa revin vineri adica fix cu 10 zile inainte...mare grija cu certif medical prenuptial...al meu a fost la limita cu cele 14 zile fiind eliberat pe 20 mai...toate aceste zile - 10/14 nu sunt considerate zile lucratoare ci includ si sambetele si duminicile...prezenta ambilor soti este obligatorie deoarece se semneaza atunci un act.
mersi mult pentru detalii!!!! ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

blancaady
27.05.2008, 21:33:35
ce nebunie cu FIX 10 zile......

georgia_jojo
30.05.2008, 20:25:26
...tocmai m-am suparat pe mama rau de tot...noi trb sa depunem actele in 15 iul si ii tot spun mamei, (care nu e in tara) de 2 sapt sa vina cand vrea exceptand data de 15 iul...tocmai m-a anuntat ca al ei "preten" a luat bilete de avion...si in 15 iulie la 5 dimineata sunt in bucuresti...si nu prea au cu ce sa vina trb sa mergem noi sa ii aducem....:-":-":-"

Monny
31.05.2008, 10:32:53
...tocmai m-am suparat pe mama rau de tot...noi trb sa depunem actele in 15 iul si ii tot spun mamei, (care nu e in tara) de 2 sapt sa vina cand vrea exceptand data de 15 iul...tocmai m-a anuntat ca al ei "preten" a luat bilete de avion...si in 15 iulie la 5 dimineata sunt in bucuresti...si nu prea au cu ce sa vina trb sa mergem noi sa ii aducem....:-":-":-"

Georgi stai linistita ca e program destul la primarie ca sa depui actele si dureaza nici 5 minute.....asa ca nu-ti fa probleme ca reusesti sa depui actele......dar daca vrei sa fii rea.......lasa-i sa vina cu trenul >:) >:) >:)

OanaAlina
04.06.2008, 09:45:48
Buna fetelor,

am o mare dilema in privinta programarii la cununia civila.

lumea vorbeste de 3 saptamani inainte, de 10 zile inainte. No, eu stiu de 14 zile inainte.

Care e varianta finala? Zilele sunt considerate calendaristice sau lucratoare?

Multumesc mult fetelor si spor in toate!

blancaady
04.06.2008, 12:28:52
din mai multe surse eu stiu ca fix 10 zile inainte si daca mergi cu 11 zile te trimite acasa si te cheama urmatoarea zi..............oricum cel mai bine si cel mai sigur este sa suni si s a intrebi exact ca atunci esti sigura 100% si sunt zile calendaristice

georgia_jojo
04.06.2008, 15:54:56
Buna fetelor,

am o mare dilema in privinta programarii la cununia civila.

lumea vorbeste de 3 saptamani inainte, de 10 zile inainte. No, eu stiu de 14 zile inainte.

Care e varianta finala? Zilele sunt considerate calendaristice sau lucratoare?

Multumesc mult fetelor si spor in toate!
deci, cu 10 zile sigur...dupa cum am mai spus eu m-am informat deoarece mama nu e in tara si in perioada aia treb sa vina si am fost la primarie special ca sa intreb cand trb depuse actele ca sa nu se nimereasca in aceiasi zi cu venirea mamei (si tot s-a nimerit...dar asta e alta poveste) si mi-au zis clar cu 10 zile calendaristice inainte...mai exact eu am civila pe 24 iul si actele trb sa le depun in 15 iul.

teea
04.06.2008, 16:00:10
10 zile calendaristice fix si se considera si ziua in care depui actele si cea in care se oficiaza ceremonia.
Daca vrei de ex sa te casatoresti pe 20 depui actele pe 11.daca te duci dimineata in jur de 7.30-8 ..in functie de cate pers sunt inaintea ta intrii printre primii la oficiere.(in timpul sptamanii oficierile se fac intre orele 12-13-pentru ca nu sunt multi cei care se casatoresc atunci, in week-end e ingramadeala rau-din cate spunea doamna de acolo)
SA NU UITI SA IEI BON DE ORDINE CAND AJUNGI DE LA APARATUL DIN HOL-SECTIUNEA CASATORII!!!
iti trebuie :
1. buletinele original+copie-unul dintre voi sa aiba domiciliu stabil in orasul Brasov( nu sunt incluse orasele de langa-vezi Codlea, Zarnesti, Sacele-chiar daca apartin de jud Brasov)-sau resedinta(flotant)
2. certificate de nastere-original+copie
3. analizele de la medic-valabile 14 zile-ai grija sa nu depaseasca ziua oficierii cununiei
4. timbru fiscal de 1 leu-1 bucata-il cumperi de la posta
5. cerere pe care o completezi la ei
6. un dosar plic
7. taxa de foto +video-se plateste acolo-10 ron in timpul saptamanii, 100 ron in week-end.

PS> obligatorie prezenta ambilor miri la depunerea actelor-altfel nu te primeste sub nici o forma.

Mult succes!

georgia_jojo
04.06.2008, 16:51:11
10 zile calendaristice fix si se considera si ziua in care depui actele si cea in care se oficiaza ceremonia.
Daca vrei de ex sa te casatoresti pe 20 depui actele pe 11.daca te duci dimineata in jur de 7.30-8 ..in functie de cate pers sunt inaintea ta intrii printre primii la oficiere.(in timpul sptamanii oficierile se fac intre orele 12-13-pentru ca nu sunt multi cei care se casatoresc atunci, in week-end e ingramadeala rau-din cate spunea doamna de acolo)
SA NU UITI SA IEI BON DE ORDINE CAND AJUNGI DE LA APARATUL DIN HOL-SECTIUNEA CASATORII!!!
iti trebuie :
1. buletinele original+copie-unul dintre voi sa aiba domiciliu stabil in orasul Brasov( nu sunt incluse orasele de langa-vezi Codlea, Zarnesti, Sacele-chiar daca apartin de jud Brasov)-sau resedinta(flotant)
2. certificate de nastere-original+copie
3. analizele de la medic-valabile 14 zile-ai grija sa nu depaseasca ziua oficierii cununiei
4. timbru fiscal de 1 leu-1 bucata-il cumperi de la posta
5. cerere pe care o completezi la ei
6. un dosar plic
7. taxa de foto +video-se plateste acolo-10 ron in timpul saptamanii, 100 ron in week-end.

PS> obligatorie prezenta ambilor miri la depunerea actelor-altfel nu te primeste sub nici o forma.

Mult succes!

saru'mana...dar mie parca mi-a zis nenea cu care am vb (s-ar putea sa fi fost portaru'...ca m-a abordat el si nu cred ca vre-un functionar ar fi avut treaba cu mine) ca taxa foto-video e 30 lei...

teea
04.06.2008, 20:23:18
nope.10 lei(in timpul saptamanii) scrie pe fluturasul pe care l-am luat eu de la ei-mi l-a dat o tanti de acolo dupa ce am stat la coada...cu bon..ca sa intru sa intreb ceva ;)) .
acum daca "minte" fluturasul....te mint si eu ;-) .
o zi faina

pusa
04.06.2008, 20:34:56
M-am casatorit civil vinerea trecuta, asa ca va pot spune si eu cat si unde am platit:
- taxa foto: 10 ron
- taxa video: 20 ron
Chitantele trebuie anexate la dosar
Alte taxe:
- taxa pt cununie sambata: 100 ron
- taxa pt cununie duminica: 200 ron

teea
05.06.2008, 09:39:25
da....
deci pana la urma 30 ron
eu citisem pe fluturas taxa foto-video 10 ron-in fine.mersi pusa

teea
12.06.2008, 14:39:14
final countdown....
actele depuse-ne casatorim oficial joi 19 iulie :-SS

aredwynn
12.06.2008, 14:59:31
final countdown....
actele depuse-ne casatorim oficial joi 19 iulie :-SS

Adica iunie, nu? :D

butterfly_bv
12.06.2008, 17:16:46
eu nu pricep ce-i cu taxele astea foto si video. trebuie sa ma pozeze ei neaparat????? trebuiesc platite chiar daca am fotograful meu??????

blancaady
12.06.2008, 17:24:39
da, din cate stiu platesti o taxa ca sa te lase sa faci poze acolo la ei si sa filmezi, chiar daca ai persoanele tale si nu iti fac cei de acolo poze

simona_of
13.06.2008, 08:46:33
am fost la primarie si mi-au zis de un contract medical prenuptial. Este tot ala cu analizele?? care e valabil 14 zile ??
eu am si cununia civila si cea religioasa in acceasi zi!!! Doamne ajuta sa iasa cum trebuie ca invitatiile sunt trimise!!! Daca nu ne iese faza stam langa primarie:-"

teea
13.06.2008, 11:49:58
da...19 IUNIE vroiam sa zic...deja sunt zapacita.
taxele le platesti si pt fotograful tau/omul care filmeaza.nu conteaza cine ce si cum.oricum le platesti.in week-end sunt taxele pentru oficiere-100 ron sambata si 200 ron duminica-cica pentru ca vin oamenii de acasa de la ei si va casatoresc-pt ca practic nu ar trebui sa fie program cu publicul ;))...in fine..ca la noi..birocratie.

certificatele prenuptiale-sunt cele de la medicul de familie.
sunt valabile 14 zile asa ca aveti grija cu ce data sunt facute...sa nu cumva sa depuneti actele si alea sa fie expirate.

SIMONA-daca ai nunta in 5 iulie actele le depui pe 26-cred(fix 10 zile inainte) recomand ca data de pe certificatele prenuptiale sa fie 24-25 ca sa nu ai nici o problema.
mult succes.
ahhh..pentru certificatele alea prenuptiale trebuie sa va faceti analizeze de sange si plamani.....

butterfly_bv
13.06.2008, 13:12:04
incredibil. adica taxa asta foto e in week-end de 10 respectiv 20 de ori mai mare decat cea din timpul saptamanii?????????????????????????????
:O :O :O :O :O
clar. n-am de ce sa regret k am cununia civila in timpul sapt <:-P

teea
13.06.2008, 13:33:30
nope nope nope..taxa foto si video e aceeasi...pe langa aia 30 lei -mai platesti sambata 100 lei si duminica 200 lei
astia 100 respectiv 200 sunt banii pentru ca vin functionarii de acasa...cica.. si te cununa pe tine

butterfly_bv
13.06.2008, 13:45:12
nope nope nope..taxa foto si video e aceeasi...pe langa aia 30 lei -mai platesti sambata 100 lei si duminica 200 lei
astia 100 respectiv 200 sunt banii pentru ca vin functionarii de acasa...cica.. si te cununa pe tine

hai k sunt mai confuza k niciodata. ia-ma usor k nu gandesc limpede zilele astea. eu am inteles asa: in timpul sapt taxa foto e 10 ron iar sambata 100 ron. corect ? aia 30 de lei ce mai sunt? help. sunt total pe langa :( :( :(

butterfly_bv
13.06.2008, 13:49:01
ups. cred k incep sa ma trezesc(:| fac si eu ochisori ;)) am rasfoit in urma si din cate am inteles eu sunt 2 taxe, taxa foto si taxa de cununie. am nimerito ?:-s

teea
13.06.2008, 15:51:49
ok.step by step

1.in timpul saptamanii
taxa foto -10 ron + taxa video -20 ron = 30 ron-indiferent daca ai tu oameni angajati pt asta sau nu, platesti!!!!(si daca iti face mama ta poze taxa trebuie platita-la casieria de la evidenta populatiei-vis a vis de starea civila! atentie.programul incepe la ora 8:30-de luni pana vineri, sambata si duminica nu lucreaza casieria cu publicul)

2. in week-end
****sambata-taxa foto-10 ron+taxa video -20 ron+ taxa de oficiere a cununiei 100 ron = 130 ron(tot la aceeasi casierie se plateste)
****duminica-taxa foto -10 ron+taxa video -20 ron+ taxa oficiere a cununiei 200 ron = 230 ron

informatiile le am de la o doamna de la starea civila.sper ca e ok.noi facem cununia joi deci am platit numai taxa foto+video-30 ron
sper ca ai inteles de data asta...dupa cum spuneam eu sunt mai ametita....mai am numai o saptamana pana la nunta.deci te og sa ma intelegi

o zi usora

butterfly_bv
14.06.2008, 15:33:46
ok.step by step

1.in timpul saptamanii
taxa foto -10 ron + taxa video -20 ron = 30 ron-indiferent daca ai tu oameni angajati pt asta sau nu, platesti!!!!(si daca iti face mama ta poze taxa trebuie platita-la casieria de la evidenta populatiei-vis a vis de starea civila! atentie.programul incepe la ora 8:30-de luni pana vineri, sambata si duminica nu lucreaza casieria cu publicul)

2. in week-end
****sambata-taxa foto-10 ron+taxa video -20 ron+ taxa de oficiere a cununiei 100 ron = 130 ron(tot la aceeasi casierie se plateste)
****duminica-taxa foto -10 ron+taxa video -20 ron+ taxa oficiere a cununiei 200 ron = 230 ron

informatiile le am de la o doamna de la starea civila.sper ca e ok.noi facem cununia joi deci am platit numai taxa foto+video-30 ron
sper ca ai inteles de data asta...dupa cum spuneam eu sunt mai ametita....mai am numai o saptamana pana la nunta.deci te og sa ma intelegi

o zi usora

tare draguta esti. multumesc enorm. >:D< >:D< >:D<
am inteles tot de data asta. in sfarsit.
si eu tot intr-o joi am cununia. nu stiu inca data.8-} stiu doar k am o superstitie cu ziua de joi. :D

bafta si spor la pregatiri pe ultima suta de metri :* :* :* :*

hanna
18.06.2008, 18:07:03
Miresici cu acte in regula,

Am fost la sfat ca sa ma interesez de una alta si am intrebat-o pe d-na de acolo daca pot sa aduc niste prajiturele si sampanie iar un ospatar sa serveasca inviatii.
Mi s-a spus ca nu au nici un loc amenajat sau destinat pt asa ceva.

Voi ce ai facut cu piscoturile si sampania? unde ati servit-o?

pusa
18.06.2008, 21:02:44
Miresici cu acte in regula,

Am fost la sfat ca sa ma interesez de una alta si am intrebat-o pe d-na de acolo daca pot sa aduc niste prajiturele si sampanie iar un ospatar sa serveasca inviatii.
Mi s-a spus ca nu au nici un loc amenajat sau destinat pt asa ceva.

Voi ce ai facut cu piscoturile si sampania? unde ati servit-o?
Cand o sa iti depui actele, o sa iti dea pt a lua la cunostinta o fituica cu ce nu ai voie sa faci pe perioada cat te afli in incinta Primariei. Acolo este stipulat ca nu ai voie sa servesti nici produse alimentare si nici bauturi racoritoare sau alcoolice aduse de tine. Se mentioneaza faptul ca poti sa sarbatoresti evenimentul la Bufetul institutiei, dar cu produsele lor. Daca ai rabdare pana maine, iti scriu exact ce e pe fituica aia, ca o am la servici.

Monny
18.06.2008, 22:45:06
Cand o sa iti depui actele, o sa iti dea pt a lua la cunostinta o fituica cu ce nu ai voie sa faci pe perioada cat te afli in incinta Primariei. Acolo este stipulat ca nu ai voie sa servesti nici produse alimentare si nici bauturi racoritoare sau alcoolice aduse de tine. Se mentioneaza faptul ca poti sa sarbatoresti evenimentul la Bufetul institutiei, dar cu produsele lor. Daca ai rabdare pana maine, iti scriu exact ce e pe fituica aia, ca o am la servici.
Deci au gasit o cale de a scoate bani.....destepti nu gluma:D :)>-

hanna
19.06.2008, 00:15:53

Mersi de raspuns. O sa astept sa imi scri tu ce mai scrie pe fituica aia,

PS: unde este bufetul lor?

butterfly_bv
19.06.2008, 13:13:58

bai, astia fac bani si din piatra seaca. :-<
si eu astept. sunt tare curioasa ce aberatii scrie acolo

pusa
19.06.2008, 15:45:59
Am scanat fituica aia. Cand dati click pe atasament, dupa ce s-a deschis, mai dati click inca o data pe coltul din dreapta jos, ca sa se mareasca poza si sa puteti citi scrisul. De citit e articolul 22, litera f: "este interzis consumul de bauturi alcoolice, racoritoare, precum si a produselor de cofetarie, patiserie sau al altor asemenea alimente, cu exceptia celor comercializate de unitatea de alimentatie publica ce deserveste Primaria Mun Brasov. Evenimentul casatoriei se poate sarbatori la Bufetul institutiei, amplasat la subsolul Primariei Mun Bv, familiile interesate putand opta pentru rezervari in acest sens".

butterfly_bv
19.06.2008, 16:07:55
hai k nu e chiar asa rau.#:-S
de fapt, suna chiar bine, din punctul meu de vedere. asa o sa fie totul civilizat si decent

blancaady
19.06.2008, 16:57:15
hm............poate pana la anul se mai schimba:-w :[email protected]

simona_of
26.06.2008, 14:48:45
gata!!!!!!! ne-am depus actele!!!!!! am scapat de un stres. nu e la ora de pe invitatii care scrie 12.00 el a 12.15. dar nu-i baiul prea mare.#:-S mai avem inca o gramada dar parca mi s-a luat o piatra de pe inima.

teea
01.07.2008, 09:13:32
prajituri+sampanie in parc- in cazul nostru.
am fost cu fotograful si cu cei prezenti la cununie ...am facut si niste poze...am baut un pahar cu sampanie si am mancat 2 prajiturele si cam atat.apoi am plecat acasa fiecare si spre dup-amiazane-am intalnit pt o masa.

hanna
01.07.2008, 09:56:09
gata!!!!!!! ne-am depus actele!!!!!! am scapat de un stres. nu e la ora de pe invitatii care scrie 12.00 el a 12.15. dar nu-i baiul prea mare.#:-S mai avem inca o gramada dar parca mi s-a luat o piatra de pe inima.
Ei iti spun la ce ora sa vi???
Noi am vrea pe la ora 13 sa aibe loc cununia civila...
La ce ora ati fost sa depuneti actele?

hanna
01.07.2008, 14:52:09

Se pare ca nu mai servesc nimic la bufet. A fost miresoiul meu azi si i-au zis ca nu functioneaza...

andai
05.07.2008, 08:07:40
Ei iti spun la ce ora sa vi???
Noi am vrea pe la ora 13 sa aibe loc cununia civila...
La ce ora ati fost sa depuneti actele?
chiar, simona_of, la ce ora ati fost sa depuneti actele? era aglomeratie mare?
oricum, o nunta de vis, ca vad ca azi e ziua cea mare!

hanna
08.07.2008, 16:00:12
chiar, simona_of, la ce ora ati fost sa depuneti actele? era aglomeratie mare?
oricum, o nunta de vis, ca vad ca azi e ziua cea mare!
Noi ne-am depus actele vinerea trecuta. Am ajuns la 8 si 10 si nu era nimeni acolo =)). Am fost primii.

Programul lor este de la 8:30 pana la 14.

georgia_jojo
09.07.2008, 07:02:24
off-topic: simo, am vazut pozele de la nunta ta...ai fost SUPERBA! :x:x:x
felicitari pt alegerile facute!

oana_bomboana
10.07.2008, 10:05:15
Noi ne-am depus actele vinerea trecuta. Am ajuns la 8 si 10 si nu era nimeni acolo =)). Am fost primii.

Programul lor este de la 8:30 pana la 14.
Am depus si noi actele...

La 7 cand am ajuns erau deja in fata noastra 12 perechi... Unii cica venisera de la 1 noaptea...

:-? :-? :-?

MaryT
10.07.2008, 11:08:03

La 7 cand am ajuns erau deja in fata noastra 12 perechi... Unii cica venisera de la 1 noaptea...

1 noaptea??? [-( [-( [-( [-(
buey ce sistem aiurea !!#-o #-o

ati reusit sa prindeti ora care vroiati?

oana_bomboana
10.07.2008, 11:37:13
1 noaptea??? [-( [-( [-( [-(
buey ce sistem aiurea !!#-o #-o

ati reusit sa prindeti ora care vroiati?
noi ne gandeam la 12 fara un sfert... tre sa fim acolo la 11. La 11 si un sfert intram.

Asta e.. Va trebui sa ajunga baietii mai repede la mine acasa. :-SS

MaryT
10.07.2008, 11:39:22
noi ne gandeam la 12 fara un sfert... tre sa fim acolo la 11. La 11 si un sfert intram.

Asta e.. Va trebui sa ajunga baietii mai repede la mine acasa. :-SS

eh..o sa fie bine..nu e chiar mare diferenta >:D< >:D< >:D< >:D<

oana_bomboana
10.07.2008, 11:52:17
eh..o sa fie bine..nu e chiar mare diferenta >:D< >:D< >:D< >:D<
e bine... oricum, ne pregatiseram sufleteste in caz de ceva, sa facem la 9 cununia si dupa mergeam la coafor.. asa ca.... :D :D :D

Okydoky
21.07.2008, 16:38:56
Am depus si noi actele :)

Pt. cine mai citeste p-aici (ca si eu am cautat de nebuna :-B) ne-au trebuit asa:

certificatele de nastere - original + copie
buletinele - original + copie
certificatele de la medicul de familie + timbru fiscal de 1 leu pt. fiecare
chitantele cu taxa pt. casatorie si taxele foto+video (total 130 ron - pt. sambata)

iar joia este program asa: 8-11 si 13-18.30 iar la casierie pana la 15.30

noi am platit taxele pe la 11 si depus actele in jur de ora 17:00 pt. ca am vrut sa ne programeze cat mai tarziu si am si reusit cu putina insistenta la 13.30 (vom fi ultimii ;)))

<:-P

pgabi
23.07.2008, 16:26:22
Am depus si noi actele :)

Pt. cine mai citeste p-aici (ca si eu am cautat de nebuna :-B) ne-au trebuit asa:

certificatele de nastere - original + copie
buletinele - original + copie
certificatele de la medicul de familie + timbru fiscal de 1 leu pt. fiecare
chitantele cu taxa pt. casatorie si taxele foto+video (total 130 ron - pt. sambata)

iar joia este program asa: 8-11 si 13-18.30 iar la casierie pana la 15.30

noi am platit taxele pe la 11 si depus actele in jur de ora 17:00 pt. ca am vrut sa ne programeze cat mai tarziu si am si reusit cu putina insistenta la 13.30 (vom fi ultimii ;)))

<:-P

Multumesc :*

Chiar maine dimineata ma duc si eu sa depun actele si nu stiam programul. Foarte bine mi-au prins informatiile de mai sus :D
>:D<>:D<>:D<

georgia_jojo
25.07.2008, 10:23:09
noua nu ne-au dat livretele de familie, cand ni le dau?

pusa
25.07.2008, 17:05:26
nici noua nu ne-au dat! cica nu au...sa revenim la anu'...

hanna
26.07.2008, 09:58:38

Pentru ca nunta a fost duminca pe 13 iulie nunta, lumea nu prea s-a inghesuit la nunti si de asta poate ca nu era nimeni :-\...sau poate ca lumea este mai superstitioasa....

CONT_INCHIS_11991
28.07.2008, 18:55:17

livrete de familie nu mai exista, nu se mai fac, nu se mai dau. noua ne-au spus treaba asta foarte clar. nici nu ai nevoie de asa ceva. ai certificatul de casatorie. acela e actul oficial.

ingerM
01.08.2008, 11:11:38
fetele, a si eu o probl
pana la urma cum e cu cununia civila? adica numai cu 10 zile inainte te poti programa? sau se poate mai repede?
daca nu se poate mai repede, atunci ce fac cu invitatiile? nu le pot scrie?
nici nu le pot imparti asa de tarziu logic, deci cum se procedeaza?
multumesc ^:)^

pusa
01.08.2008, 13:24:00
fetele, a si eu o probl
pana la urma cum e cu cununia civila? adica numai cu 10 zile inainte te poti programa? sau se poate mai repede?
daca nu se poate mai repede, atunci ce fac cu invitatiile? nu le pot scrie?
nici nu le pot imparti asa de tarziu logic, deci cum se procedeaza?
multumesc ^:)^
1). Poti sa nu treci in invitatii ora de la primarie, ci doar cea de la biserica si de la sala. La primarie vor veni numai cei apropiati tie, pe care vei avea timp sa ii anunti cu 10 zile inainte ora la care v-ati programat.
2). Sincer, treaba cu ora e praf in ochi: anul asta am fost la 4 nunti si nici la a mea, nici la restul, nu s-a tinut cont de ora la care ne-am programat in urma cu 10 zile, ci ne chemau in ordinea in care duceam buletinele la predat...

ingerM
01.08.2008, 13:31:13
1). Poti sa nu treci in invitatii ora de la primarie, ci doar cea de la biserica si de la sala. La primarie vor veni numai cei apropiati tie, pe care vei avea timp sa ii anunti cu 10 zile inainte ora la care v-ati programat.
2). Sincer, treaba cu ora e praf in ochi: anul asta am fost la 4 nunti si nici la a mea, nici la restul, nu s-a tinut cont de ora la care ne-am programat in urma cu 10 zile, ci ne chemau in ordinea in care duceam buletinele la predat...

mersi mult pt raspuns, deci pana la urma asa de tarziu se face programarea (de accare nu se tine cont) si nu o sa o trec pe invitatie
asta e, sper sa ii anunt pe cei apropiati de ora la care se va tine

felicitari pt cele 2 luni sarbatorite azi si sunt convinca ca va fi o seara speciala :"> ;))

pusa
01.08.2008, 14:03:39
mersi mult pt raspuns, deci pana la urma asa de tarziu se face programarea (de accare nu se tine cont) si nu o sa o trec pe invitatie
asta e, sper sa ii anunt pe cei apropiati de ora la care se va tine

felicitari pt cele 2 luni sarbatorite azi si sunt convinca ca va fi o seara speciala :"> ;))
Multumim! Toate serile sunt speciale, dar asta vrem sa fie si mai si :)>:D< Spor la pregatiri si voua!
PS: nu regreta ca nu pui ora de la primarie...daca treci toate 3 detaliile (primarie - ora, biserica - ora, sala - ora) invitatia va parea prea incarcata. Parerea mea...

pusa
01.08.2008, 16:06:36
mai am o problema destul de mare
nu stiu cum se procedeaza in cazul in care unul din miri nu are parinti.
cum se scrie pe invitatie?
eu nu vreau de ex sa stau la masa decat cu nasii (se poate asa?) iar ceilalti parinti sa stea la o masa alaturata dar nu cu noi
ce sa fac in cazul asta?
am primit o invitatie de la o prietena care la fel, tatal ii murise, ea a ales sa puna un dreptunghi de jur imprejurul prenumelui dansului. Intai era trecuta mama si apoi dreptunghiul cu prenumele tatalui si apoi numele lor de familie. Cred ca ai putea intreba la magazinele unde au modele de invitatii cu textul deja pus, sa iti faci o idee cum arata.
Pai e nunta voastra, va aranjati masa cum vreti voi, daca vreti sa stati singuri e alegerea voastra. Vor exista comentarii inevitabile de la babe traditionaliste, care vor remarca faptul ca la masa nu stau si parintii, dar in fond voi sa va simtiti bine si parintii vostri sa nu fie deranjati de decizia asta... si carcotasii sa isi organizeze propria lor nunta cum cred de cuviinta. Pai nu?

ingerM
01.08.2008, 16:09:32
am primit o invitatie de la o prietena care la fel, tatal ii murise, ea a ales sa puna un dreptunghi de jur imprejurul prenumelui dansului. Intai era trecuta mama si apoi dreptunghiul cu prenumele tatalui si apoi numele lor de familie. Cred ca ai putea intreba la magazinele unde au modele de invitatii cu textul deja pus, sa iti faci o idee cum arata.
Pai e nunta voastra, va aranjati masa cum vreti voi, daca vreti sa stati singuri e alegerea voastra. Vor exista comentarii inevitabile de la babe traditionaliste, care vor remarca faptul ca la masa nu stau si parintii, dar in fond voi sa va simtiti bine si parintii vostri sa nu fie deranjati de decizia asta... si carcotasii sa isi organizeze propria lor nunta cum cred de cuviinta. Pai nu?

vorbesti de Monica?
in privinta mesei e mai greu pt ca desi sunt o peroana rabdatoare si intelegatoare, o sa fac mare scandal daca vor sta cu noi la masa, eu le-am zis clar ca vreau sa stea numai nasii cu noi si atat

pusa
04.08.2008, 15:04:50
vorbesti de Monica?
in privinta mesei e mai greu pt ca desi sunt o peroana rabdatoare si intelegatoare, o sa fac mare scandal daca vor sta cu noi la masa, eu le-am zis clar ca vreau sa stea numai nasii cu noi si atat
Nu stiu despre ce Monica e vorba? :)

blancaady
04.08.2008, 15:17:29
fetelor stie careva de la ce ora incepe programul cununiilor civile? va rog mult
ms;))

andai
05.08.2008, 08:56:48
iata sa sar si eu cu o intrebare adresata actualelor proaspete doamne: cum se procedeaza cu schimbarea actelor (CI, pasaport)? In cit timp trebuie schimbate? Cele cu numele de fata ramin valabile? Cit timp?
Nu de alta, da' plecam in luna de miere si nu avem timp de birocratia actelor...

cam multe intrebari...:)
multumesc oricum!

butterfly_bv
05.08.2008, 21:28:42
fetelor stie careva de la ce ora incepe programul cununiilor civile? va rog mult
ms;))

la biroul de relatii cu publicul,camera 24, programul e diferit in functie de zi. De ex, luni, marti, miercuri 8.30-11 apoi 13-16.30 despre joi si vineri nu mai stiu :D , pt k nu ma interesat. Dar uite, eu luni merg sa depun actele si daca vrei, iti scriu atunci programul si pt restul zilelelor.

pupici

CONT_INCHIS_11991
05.08.2008, 21:50:40
iata sa sar si eu cu o intrebare adresata actualelor proaspete doamne: cum se procedeaza cu schimbarea actelor (CI, pasaport)? In cit timp trebuie schimbate? Cele cu numele de fata ramin valabile? Cit timp?
Nu de alta, da' plecam in luna de miere si nu avem timp de birocratia actelor...

multumesc oricum!

schimbarea buletinului dureaza o saptamana. noi ,de exemplu, am plecat in luna de miere la 3 zile dupa nunta, deci nu se punea problema de schimbare de buletin in intervalul asta de timp, mai ales ca era si weekendul la mijloc. plus ca n-as fi lasat-o oricum pt ultima clipa. problema mea a fost ca pasaportul mi-a expirat cu putin timp inainte de nunta, asa ca am refacut pasaportul inainte de nunta si cu el am plecat in luna de miere. a fost o tampenie pt ca practic trebuie schimbat din nou, avand in vedere ca mi-am schimbat numele dar n-am avut incotro. cu buletinul perforat nu poti iesi din tara. daca ai deci un pasaport valabil, iesi cu el in luna de miere, chiar daca e pe numele vechi. nimeni de la vama nu stie ca tu te-ai maritat. iar pe urma, la intoarcere, incepi incet-incet sa-ti schimbi actele. ordinea e buletin (clar primul), permis de conducere (daca ai) pt ca la un control al politiei iti cere si buletinul iar daca nu corespund actele e o problema si pe urma pasaportul dar asta nu e o urgenta. eu nu mi-l schimb deocamdata.
si la banci e o problema, trebuie anuntate de schimbarea de buletin pt ca altfel numele titularului de cont difera de numele tau nou, persoana fiind aceeasi. in fine, in mare cam asta e...

andai
05.08.2008, 22:30:50
schimbarea buletinului dureaza o saptamana. noi ,de exemplu, am plecat in luna de miere la 3 zile dupa nunta, deci nu se punea problema de schimbare de buletin in intervalul asta de timp, mai ales ca era si weekendul la mijloc. plus ca n-as fi lasat-o oricum pt ultima clipa. problema mea a fost ca pasaportul mi-a expirat cu putin timp inainte de nunta, asa ca am refacut pasaportul inainte de nunta si cu el am plecat in luna de miere. a fost o tampenie pt ca practic trebuie schimbat din nou, avand in vedere ca mi-am schimbat numele dar n-am avut incotro. cu buletinul perforat nu poti iesi din tara. daca ai deci un pasaport valabil, iesi cu el in luna de miere, chiar daca e pe numele vechi. nimeni de la vama nu stie ca tu te-ai maritat. iar pe urma, la intoarcere, incepi incet-incet sa-ti schimbi actele. ordinea e buletin (clar primul), permis de conducere (daca ai) pt ca la un control al politiei iti cere si buletinul iar daca nu corespund actele e o problema si pe urma pasaportul dar asta nu e o urgenta. eu nu mi-l schimb deocamdata.
si la banci e o problema, trebuie anuntate de schimbarea de buletin pt ca altfel numele titularului de cont difera de numele tau nou, persoana fiind aceeasi. in fine, in mare cam asta e...

cu ajutorul tau m-am edificat si eu in aceasta privinta! iti multumesc mult de tot!

simona_of
07.08.2008, 09:50:35

multumesc oricum!
stai linistita eu am fost in luna de miere in Bulgaria cu pasaportul pentru ca buletinul mi-l capsasera cele de la primarie si nu m-a intrebat nimeni nimik de sanatate.Acuma cred ca depinde si unde pleci dar daca esti in tarile ue si ai pasaport cu numele de fata este suficient.Buletin trebuie schimbat in 2 saptamanii de la data casatoriei.

CONT_INCHIS_11991
07.08.2008, 22:32:48
stai linistita eu am fost in luna de miere in Bulgaria cu pasaportul pentru ca buletinul mi-l capsasera cele de la primarie si nu m-a intrebat nimeni nimik de sanatate.Acuma cred ca depinde si unde pleci dar daca esti in tarile ue si ai pasaport cu numele de fata este suficient.Buletin trebuie schimbat in 2 saptamanii de la data casatoriei.

nu conteaza ca mergi intr-o tara UE sau nu. pasaportul e ok oriunde. nimeni nu iti cere buletinul pe langa pasaport si nu au de unde sa stie ca tu te-ai maritat si ti-ai schimbat numele.

CONT_INCHIS_11991
07.08.2008, 22:33:31
cu ajutorul tau m-am edificat si eu in aceasta privinta! iti multumesc mult de tot!

cu placere!

butterfly_bv
08.08.2008, 20:08:31
fetelor, am si eu o intrebare, in special pt cele care au avut cununia civila in timpul saptamani. stiu k in incinta primariei nu se mai da voie cu bauturi si prajituri. voi cum ati procedat? ati renuntat la sampanie ? noi nu vrem sa facem mare chef dupa aceea pt k imediat urmeaza nunta, ne gandeam la ceva simplu, in familie, dar parca tot as vrea sa desfac o sampanie

CONT_INCHIS_11991
08.08.2008, 22:25:14
fetelor, am si eu o intrebare, in special pt cele care au avut cununia civila in timpul saptamani. stiu k in incinta primariei nu se mai da voie cu bauturi si prajituri. voi cum ati procedat? ati renuntat la sampanie ? noi nu vrem sa facem mare chef dupa aceea pt k imediat urmeaza nunta, ne gandeam la ceva simplu, in familie, dar parca tot as vrea sa desfac o sampanie

fie ca ai cununia civila in timpul saptamanii sau in weekend, nu e voie cu prajituri si sampanie in incinta primariei. singura varianta pentru treaba asta ramane parcul...

hanna
09.08.2008, 17:37:36

Incerca sa vb cu o firma de catering. Sunt cei de la City Center (parca asa se numeau) si vin eu cu masa, pahare, sampanie si prajituri.

Eu m-am ingrozit cand am fost in parc pt ca am vazut ca mirii serveau sampania si fursecurile pe iarba...sau banci...sau alte locuri de genul acesta...sau poate sunt eu mai pretentioasa..../:)

Oricum solutii sunt.

PS: noi am avut amplasata masa pe iarba :D . Uita-te la pozele noastre de la cununie.

butterfly_bv
12.08.2008, 09:59:10
Incerca sa vb cu o firma de catering. Sunt cei de la City Center (parca asa se numeau) si vin eu cu masa, pahare, sampanie si prajituri.

Eu m-am ingrozit cand am fost in parc pt ca am vazut ca mirii serveau sampania si fursecurile pe iarba...sau banci...sau alte locuri de genul acesta...sau poate sunt eu mai pretentioasa..../:)

Oricum solutii sunt.

PS: noi am avut amplasata masa pe iarba :D . Uita-te la pozele noastre de la cununie.

urasc faza asta, cu servitul prajiturilor pe iarba in parc, tocmai de aceea am si intrebat ce e de facut.

multumesc mult pt raspuns. foarte frumoase pozele :*

butterfly_bv
12.08.2008, 23:36:58
pai si avem voie cu masa cu bauturi in parc ????

lau1983
15.08.2008, 11:10:45
ms;))
am fost ieri la primarie .....programul cu publicul este urmatorul :
-luni,marti,miercuri orele 8.30-11 13-16.30
-joi orele 8.30-11 13-18.30
-vineri 8.30-11 13-14