PDA

Versiunea completa : DaVinci

AndreeaCo
08.06.2010, 20:11:15
A fost cineva acolo??stiti costul unui meniu???Am vazut poza in ziar si pare de vis sala...

fata_cutare
08.06.2010, 20:48:07
A fost cineva acolo??stiti costul unui meniu???Am vazut poza in ziar si pare de vis sala...

Din cate stiu eu e deschis din aprilie si un meniu e de la 200 in sus....

flopi_17
16.06.2010, 16:29:13
Salut,

am avut nunta la acest restaurant, asa ca incerc sa sintetizez cateva informatii...poate ajuta viitoare miresici.

Mentionez ca am avut prima nunta, inainte de deschiderea oficiala a restaurantului. Din fericire nu mi-au dat mari emotii..si a fost totul gata la timp.

Am avut o nunta cu 170 invitati...capacitatea salii fiind ceva mai mare...cred ca aranjata cu grija si cu un ring mai mic poate duce catre 230 peroane sau poate chiar mai mult.....nu prea stiu aprecia, dar parca asa scria in plinatul lor.

Meniul incepe de la 180 lei, depinde de ce iti alegi, dar e mai deosebit decat un meniu clasic de nunta. Eu am avut : aperitiv rece, doua tipuri de aperitiv cald (portii mai mici, delicioase....), fel principal .. ..si dupa tort sarmale( asta a fost deja in exces, trebuie sa recunosc ca putina lume a mai rezistat la sarmale...desi unii invitati le-au asteptat in mod special). Mancarea per ansamblu foarte buna...toata lumea a laudat-o...

Sala e foarte frumoasa, inalta si spatioasa, amenajata elegant si in nuante care permit sa pui apropape orice culoare vrei tu la decoratii( eu am decorat minim, doar cu aranjamente florale si servetele aurii). Am vrtu sa fie totul cat de liber( nu am pus nici macar fructe si sratele pe mese, prefernad sa fac bar de fructe si prajituri) Au husele lor croite dupa scaune....eu nu am vrut nici in ruptul capului huse....si fiind prima nunta au facut aceasta concesie...

Nu am avut niciun fel de probleme cu servirea...desi totul s-a servit la masa, inclusiv aperitivele reci( nu am vrut sa fie pe masa).....si toata bautura...doar partea de cocktail-uri s-a servit de la bar.

Ca avantaj major trebuie sa subliniez parcarea, zona de lounge - o zona cu masute joase si canapele și terasa - unde s-au refugiat invitatii care nu au avut chef de dans si care vroiau sa se auda cand povestesc.

Desi locatia - Buna Ziua - a pus pe ganduri multi invitati, toti au fost foarte placut surprinsi de locatie, unii dintre ei au inceput sa frecventeze restaurantul:).

Va atasez cateva poze.....
...si daca mai aveti nevoie de informatii, mai intrebati :)

AndreeaCo
01.07.2010, 14:35:26
Am revenit cu noutati aspura acestui subiect..a fost viitorul meu sot pe acolo cu seful lui..au vrut sa manance..pana la urma s-au limitat la o cafea pt ca preturile sunt exorbitante : aveau 3 feluri de ciorba/supa : una la 25 lei,una la 35 de lei si alta la 45 lei-asta era de peste...un felul 2 care cica era ceva fripturade vita cu garnitura -costa 150 lei...Nu stiu ce preturi practica in rest..la nunti si alea,alea.r poate unii isi permit..pt mine e mult prea scump...:(

CocolinoC
01.07.2010, 18:57:14
Noi am avut la Davinci masa de la cununia civila. Localul e superb, elegant, spatios, aerisit, iar mancarea f buna si rafinata. Servirea e foarte, foarte, buna, iar deserturile sunt VISSSS...
Neaparat incercati tiramisu de praline daca ajungeti pe acolo. :)

adinaivan
01.07.2010, 19:25:06
Merg sambata aceasta la o nunta acolo, va spun pareri dupa :*

MedaT
01.07.2010, 19:43:53
Am revenit cu noutati aspura acestui subiect..a fost viitorul meu sot pe acolo cu seful lui..au vrut sa manance..pana la urma s-au limitat la o cafea pt ca preturile sunt exorbitante : aveau 3 feluri de ciorba/supa : una la 25 lei,una la 35 de lei si alta la 45 lei-asta era de peste...un felul 2 care cica era ceva fripturade vita cu garnitura -costa 150 lei...Nu stiu ce preturi practica in rest..la nunti si alea,alea.r poate unii isi permit..pt mine e mult prea scump...:(
Eu am mancat acolo dar nu mi s-a parut chiar asa de mult. Adica un risotto cu ciuperci la vreo 20-25 lei, acceptabil zic eu pt calitatea preparatului. E mai scump decat la alte restaurante dar si serviciile sunt pe masura. In schimb au portii cam mici:D

adinaivan
04.08.2010, 17:30:44
Va rog reveniti cu informatii despre restaurant pentru ca doresc si eu sa organizez nunta la ei :">.
Va pup!

Mie mi se pare cel mai frumos local pentru nunti din Cluj, la ora actuala. Mancarea si serviciile sunt super.
Se poate organiza cununia religioasa afara, daca vrei iti pot trimite poze de la nunta unor prieteni.
Eu am aflat de el prea tarziu...si sala era ocupata deja.

laura2112
05.08.2010, 10:36:12
In ce zona pe Buna Ziua este restaurantul?

adinaivan
05.08.2010, 13:08:27
In ce zona pe Buna Ziua este restaurantul?

Cum mergi dinspre Calea Turzii pe partea dreapta intrii intr-o curte; peste drum de Grand Hotel Italia (acum se construieste, e imens).

cricket
16.08.2010, 17:18:18
Am o pritena care a avut nunta acolo si a spus ca totul a fost la superlativ.
Mai am o cunostinta care are nunta la sf de august si la fel se asteapta ca totul sa fie impecabil.
Iar eu am sa particip la o nunta acolo la inceput de septembrie, mirii au ales sa faca si cununia religioasa acolo.
Abia astept cred ca o sa fie de vis.
Probabil ca preturile sunt mai mari dar doar pentru ca calitatea serviciilor si locatia o cer.

Biu
04.09.2010, 22:17:48
eu o sa merg pe 12 septembrie la nunta la davinci, din cate am inteles va fi o nunta super faina, mirii au investit mult in decor si alte servicii:">

de ce ar investi cineva mult in decor la acest restaurant ? eu l-am vazut doar in poze ce-i drept, dar chiar nu vad sensul la decor la restaurnatul asta la cum arata( adica foarte bine ;;) ). mai bine ar investi in foto/video decat in decor in situatia rest DaVinci o:-)

MedaT
04.09.2010, 22:56:32
de ce ar investi cineva mult in decor la acest restaurant ? eu l-am vazut doar in poze ce-i drept, dar chiar nu vad sensul la decor la restaurnatul asta la cum arata( adica foarte bine ;;) ). mai bine ar investi in foto/video decat in decor in situatia rest DaVinci o:-)

Subscriu. Eu am fost acolo de mai multe ori, e drept ca nu la nunta ci pentru a lua cina, dar arata foarte bine restaurantul. Totul e nou, chiar nu are rost sa aduci altceva decat aranjamentele florale.

AndreeaAndreea
14.09.2010, 21:17:28
Buna seara fetelor,
As vrea si eu sa va rog sa mai postati niste poze daca mai aveti de la vreo nunta la restaurant DaVinci, deoarece am fost si noi sa vedem sala si este de vissss...daca ma puteti ajuta cele care ati avut acolo nunta sau care ati participat, in legatura cu portiile, sunt mici , mari, cum arata?
va multumesc

manulica2003
12.10.2010, 08:58:27
Noi am avut invitati 242 adulti + o gramada de copii :)), dar nu a fost inghesuiala, ring de dans suficient (care a fost plin datorita dj-ului)
In rest...ce sa zic...locatia extraordinara (nu cred ca gasesti atata eleganta in alta locatie din cj la momentul asta), chelneri f atenti, mancare buna
In afara de veze cu flori si lumanari pe mese nu a fost nevoie de alte decoratiuni in sala
Un plus il reprezinta camera de la etaj care are si toaleta proprie si care da spre un balconas cu vedere exact deasupra ringului de dans...drept urmare avem si cateva poze super reusite de sus
Ventilatia a fost ok...nu m-a deranjat fumul desi nu sunt fumatoare...pe ring simteai ca e cam cald, dar ma gandesc ca e normal, din moment ce acolo era centrul actiunii
De curtea din spate s-au bucurat cel mai mult copiii, care numai pe-afara au stat (au jucat chiar si un fotbal pana si-au pierdut mingea...), s-au catarat in copac...ma rog...lumea lor, ce mai :smile:
Poze (neoficiale) aveti in semnatura

eea87
14.10.2010, 23:35:27
Buna miresici
o sa avem si noi nunta la restaurantul Da Vinci in 30 aprilie si ma bucur sa aud doar cuvinte de lauda despre local. bautura all inclusiv mi se pare o idee extraordinara iar pt mancare am putine emotii pt ca este mai deosebita dar sper sa fie ok...fantana de ciocolata ne intereseaza si pe noi,cu ce firma ati colaborat pt fantana si cum va calculat pretul? noi am sunat la o firma si ne-a calculat la 9 ron pe persoana...si de mancare as vrea sa stiu daca au fost persoane care nu au apreciat meniul fiind mai special si probabil se asteptau la vechiul meniul cu chiftele,snitele si asa mai departe...

manulica2003
15.10.2010, 08:00:50
Buna miresici
o sa avem si noi nunta la restaurantul Da Vinci in 30 aprilie si ma bucur sa aud doar cuvinte de lauda despre local. bautura all inclusiv mi se pare o idee extraordinara iar pt mancare am putine emotii pt ca este mai deosebita dar sper sa fie ok...fantana de ciocolata ne intereseaza si pe noi,cu ce firma ati colaborat pt fantana si cum va calculat pretul? noi am sunat la o firma si ne-a calculat la 9 ron pe persoana...si de mancare as vrea sa stiu daca au fost persoane care nu au apreciat meniul fiind mai special si probabil se asteptau la vechiul meniul cu chiftele,snitele si asa mai departe...

bautura all inclusive care sa contina jack si baileys vine la 45-50 lei/persoana
noi nu am avut fantana de ciocolata, am avut bar de fructe si prajiturele...vezi poze in semnatura
cu siguranta au fost persoane care nu au apreciat meniul, dar nu poti sa multumesti pe toata lumea

alinaoltean
10.11.2010, 18:40:33
buna seara miresici

imi puteti spune careva cum e mancarea la acest restaurant? cineva imi spunea ca pt mirii anului 2011 va fi organizata o degustare....stie careva ceva?:-\ spor la pregatiri

Miju
21.11.2010, 09:50:03
fetelor:)
degustarea va avea loc doar prin ianuarie din pacate:( pentru ca acum sunt multe evenimente programate
am aflat din surse sigure:)

Intr-adevar, am sunat si eu si mi-a spus ca in ianuarie va fi organizata intalnirea. Sunt curioasa cum va ramane cu bautura, pt ca atunci cand am rezervat eu data, era alt organizator si se permitea ca bautura sa fie din alta parte decat de la ei... Dupa calculele facute e mult mai ieftin asa.

eea87
22.11.2010, 12:05:19
Intr-adevar, am sunat si eu si mi-a spus ca in ianuarie va fi organizata intalnirea. Sunt curioasa cum va ramane cu bautura, pt ca atunci cand am rezervat eu data, era alt organizator si se permitea ca bautura sa fie din alta parte decat de la ei... Dupa calculele facute e mult mai ieftin asa.

Noi am facut contract in octombrie si atunci ne-a spus ca bautura este all inclusiv si se plateste pe persoana...mi se pare mult asa pt ca daca vrei sa ai de toate vine 50 ron pe pers iar pt 250 pers suma ajunge la 12500ron...iar daca aduci bautura cumparata de tine ajungi poate la jumate suma sau mai putin...

bautura all inclusive care sa contina jack si baileys vine la 45-50 lei/persoana
noi nu am avut fantana de ciocolata, am avut bar de fructe si prajiturele...vezi poze in semnatura
cu siguranta au fost persoane care nu au apreciat meniul, dar nu poti sa multumesti pe toata lumea

Si pentru barul de prajituri si fructe ati colaborat cu cei de la retaurantul hora? poti sa imi spui un pret (cat a costat barul cu tot) ca arata ft bine? pt aranjarea restaurantului ati colaborat cu ceva firma? sper sa ma ajuti cu ceva idei ca is tare stresata(avem prima nunta din anul viitor la da vinci).. si daca poti sa imi spui cat a iesit pretul unui meniu(mancarea) ca bauturile am vazut ca au iesit la 35 ron de pers...poti sa imi trimiti PM ,eu nu pot trimite...ms anticipat

alinaoltean
22.11.2010, 18:40:50
Noi am facut contract in octombrie si atunci ne-a spus ca bautura este all inclusiv si se plateste pe persoana...mi se pare mult asa pt ca daca vrei sa ai de toate vine 50 ron pe pers iar pt 250 pers suma ajunge la 12500ron...iar daca aduci bautura cumparata de tine ajungi poate la jumate suma sau mai putin...

asta asa e, e foarte mult 45-50 de lei la o persoana

manulica2003
22.11.2010, 20:56:19
asta asa e, e foarte mult 45-50 de lei la o persoana
si eu sunt de acord...la nunti mai mari...asa cam de 250 de pers nu merita all inclusive la preturile astea

ATH
23.11.2010, 18:15:45
Fetelor, de ce sa nu aveti all-inclusive la bauturi si sa veniti cu ele de acasa? Mai bine negociati sa vi se faca o reducere, ca nimeni n-are preturi batute-n cuie!
Stiu prea bine ce inseamna sa cari spre restaurant tone de bautura, sa-ti fie inima cat un purice ca n-o sa ajunga, ca ai cumparat sortimentul low-cost, ca la 12 noaptea trebuie sa te rogi de unii si de altii sa-si incoarde muschii pentru a degaja magazia restaurantului, sa controlezi integritatea si continutul sticlelor, etc...
Cine face socoteala 1+1 si crede ca fac 2, se inseala; sunt situatii cand nu poti cuantifica financiar chiar totul!
Ca invitat, sa am 10 ore bautura la discretie si sa stiu ca "pagubesc" mirii doar cu 45 lei, nu ma dau inapoi!

alina_r87
06.12.2010, 19:42:45
am fost si eu acolo si e foarte frumos

alinaoltean
06.12.2010, 19:55:46
intradevar locatia este superba,cred ca nimeni nu ma poate contrazice:) toate persoanele care au fost pana acum acolo au avut numai cuvinte de lauda pentru acest restaurant:D

eea87
10.12.2010, 12:28:57
intradevar locatia este superba,cred ca nimeni nu ma poate contrazice:) toate persoanele care au fost pana acum acolo au avut numai cuvinte de lauda pentru acest restaurant:D

La fel am auzit si eu...numai de bine despre restaurant ,mancare,servire....

alinaoltean
30.12.2010, 16:48:21
fetelor
am vazut meniul de la da vinci de revelion si m-a cam pus pe ganduri pentru ca mai mult de jumatate din meniu traieste pe fundul marii =))=)) (melci, scoici, calamari, ton, somon)sunt tare curioasa ce ne vor propune la degustarea din ianuarie
totusi cel mai bun peste e tot porcul=)) pareri?

ATH
05.01.2011, 00:00:33
Dar pretul Revelionului ce ti-a sugerat?
Deep inside I cry, cry, cry...don't let your hope die, die, die...

alexalia
05.01.2011, 08:56:11
fetelor
am vazut meniul de la da vinci de revelion si m-a cam pus pe ganduri pentru ca mai mult de jumatate din meniu traieste pe fundul marii =))=)) (melci, scoici, calamari, ton, somon)sunt tare curioasa ce ne vor propune la degustarea din ianuarie
totusi cel mai bun peste e tot porcul=)) pareri?

Noi am fost acolo la petrecerea de craciun a firmei la care lucreaza sotul meu. Normal ca nu am avut meniu de nunta, a fost doar un aperitiv, friptura in stil bufet suedez si ceva tarte si prajituri la final pe masa. Ideea e ca mancarea a fost destul de normala (avand in vedere ca la petrecerile astea se si comanda de obicei chestii mai altfel, gen prosciuto crudo, ceva vietati marine, etc) care au fost prezente doar la aperitiv si in proportie mai mica decat la alte petreceri la care am mai fost cu firma. Friptura a fost cat se poate de normal si romaneasca si absolut delicioasa.

Am avut tot meniul all inclusive si totul a fost super ok cu bautura (paharul tot timpul plin, cocktailurile foarte bune, chiar mai bune decat ce am baut prin alte parti, sucuri erau si naturale nu numai cola).

Cat despre sala nu are rost sa discutam ca toate stim ca e foarte frumoasa.

Asa ca eu zic sa nu va stresati ca va fi totul bine.

Daca vreti poze va pot trimite pe private.

alinaoltean
05.01.2011, 09:35:31
Noi am fost acolo la petrecerea de craciun a firmei la care lucreaza sotul meu. Normal ca nu am avut meniu de nunta, a fost doar un aperitiv, friptura in stil bufet suedez si ceva tarte si prajituri la final pe masa. Ideea e ca mancarea a fost destul de normala (avand in vedere ca la petrecerile astea se si comanda de obicei chestii mai altfel, gen prosciuto crudo, ceva vietati marine, etc) care au fost prezente doar la aperitiv si in proportie mai mica decat la alte petreceri la care am mai fost cu firma. Friptura a fost cat se poate de normal si romaneasca si absolut delicioasa.

Am avut tot meniul all inclusive si totul a fost super ok cu bautura (paharul tot timpul plin, cocktailurile foarte bune, chiar mai bune decat ce am baut prin alte parti, sucuri erau si naturale nu numai cola).

Cat despre sala nu are rost sa discutam ca toate stim ca e foarte frumoasa.

Asa ca eu zic sa nu va stresati ca va fi totul bine.

Daca vreti poze va pot trimite pe private.

multumesc frumos ca m-ai linistit mult in privinta asta:*>:D<

alinaoltean
07.01.2011, 09:49:35
buna miresici!in 6 februarie va avea loc degustarea!pov mai multe dupa:)

Roxyi
02.02.2011, 08:20:31
Foarte frumos restaurantul ... eu nu stiam de el in momentul in care am ales sala :(

alinaoltean
02.02.2011, 08:54:56
adevarul este ca locatia este de vis....restaurantul e frumos dar gradina e ceva absolut minunat, noi am vazut-o prin octombrie prima data, deci nu era chiar asa multa verdeata...cum va fi in mai :D dar important e sa fii pana la urma cu persoana iubita si cu persoanele dragi tie, asta e tot ce conteaza pana la urma ;;)

laurelay
04.02.2011, 11:36:33
Salut miresici,

Va urmaresc de ceva vreme dar doar acum mi-am facut cont. Imi place foarte mult restaurantul, oare as mai avea sanse sa gasesc ceva liber acolo in 2011? Inca nu suntem hotarati daca sa ne facem nunta anul asta sau doar in 2012...

alinaoltean
04.02.2011, 11:53:59
[QUOTE=laurelay;3951080]Salut miresici,

Va urmaresc de ceva vreme dar doar acum mi-am facut cont. Imi place foarte mult restaurantul, oare as mai avea sanse sa gasesc ceva liber acolo in 2011? Inca nu suntem hotarati daca sa ne facem nunta anul asta sau doar in 2012...[/QUOTE

cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la restaurant sa intrebati, poate e o data libera sau eventual daca renunta careva :)
iti tin pumnii!

MedaT
04.02.2011, 17:25:56
Salut miresici,

Va urmaresc de ceva vreme dar doar acum mi-am facut cont. Imi place foarte mult restaurantul, oare as mai avea sanse sa gasesc ceva liber acolo in 2011? Inca nu suntem hotarati daca sa ne facem nunta anul asta sau doar in 2012...
Sau poti sa faci cum am facut eu: alege o zi de duminica. In general dumincile sunt mai libere.

laurelay
04.02.2011, 17:43:16
Multumesc mult de mesaje. Inca ne gandim daca sa facem anul asta sau anul viitor. Cred ca trebuie sa incep sa contactez si furnizori sa vad daca ii mai gasesc liberi. De aia nu suntem tare hotarati :(

Mi-a spus o miresica pe private ca ar fi pe 21 mai... multumesc tare mult. Am vrut sa-i trimit mesaj dar nu am putut...

ovizel
07.02.2011, 07:59:18
A fost cineva la degustarea de ieri 6 februarie la DaVinci?

Multumesc mult de mesaje. Inca ne gandim daca sa facem anul asta sau anul viitor. Cred ca trebuie sa incep sa contactez si furnizori sa vad daca ii mai gasesc liberi. De aia nu suntem tare hotarati :(

Mi-a spus o miresica pe private ca ar fi pe 21 mai... multumesc tare mult. Am vrut sa-i trimit mesaj dar nu am putut...
Off-topic
Confirm, o sa fie liber pe 21 mai. Contacteaza-ne pentru detalii.

oana_adela
07.02.2011, 08:20:50

Off-topic

noi am fost ieri la degustare...si mancarea mi s-a parut delicioasa. abia astept nunta;))
in ceea ce priveste cedatul salii, poate ar fi mai bine sa vb cu oana, cred ca ea va poate ajuta sa rezolvati problema.

Biu
07.02.2011, 09:36:48
noi am fost ieri la degustare...si mancarea mi s-a parut delicioasa. abia astept nunta;))
in ceea ce priveste cedatul salii, poate ar fi mai bine sa vb cu oana, cred ca ea va poate ajuta sa rezolvati problema.

se returneaza avansul nu stii ? ce clauze de reziliere sunt in contract ?

laurelay
07.02.2011, 10:06:14

Off-topic

Multumesc ca mi-ati spus de data din pacate mai e putin prea repede avand in vedere ca de abia am inceput pregatirile. Pana si pentru rochia de mireasa mi s-a spus din mai multe locuri ca s-ar putea sa nu ajunga la timp:( Si multi din cei cu care am luat legatura sunt deja ocupati.

oana_adela
07.02.2011, 13:59:26
se returneaza avansul nu stii ? ce clauze de reziliere sunt in contract ?

biu, nu stiu ce sa iti raspund la intrebarea asta. noi cand am semnat contractul am preferat sa nu ne gandim la conditiile in care se poate rezilia (stiu, e mai bine sa pui raul inainte sa nu ai surprize). oricum, sunt de parere ca orice se poate rezolva prin comunicare

emily83
07.02.2011, 16:42:24

Buna,

ai putea sa ne dai mai multe detalii despre felurile de mancare care s-au degustat?

Multumesc mult!

Biu
07.02.2011, 20:11:51
biu, nu stiu ce sa iti raspund la intrebarea asta. noi cand am semnat contractul am preferat sa nu ne gandim la conditiile in care se poate rezilia (stiu, e mai bine sa pui raul inainte sa nu ai surprize). oricum, sunt de parere ca orice se poate rezolva prin comunicare

din pacate in tarisoara noastra draga e mai bine sa pui raul in fata #-o, si bine ar fi sa fie cum zici tu, dar eu sunt mai sceptica... :-s
altcineva care are contract cu Davinci ar putea sa imi raspunda la intrebare ? :)

oana_adela
08.02.2011, 07:31:08
Buna,

ai putea sa ne dai mai multe detalii despre felurile de mancare care s-au degustat?

Multumesc mult!

au propus meniu format din 5 feluri de mancare: aperitiv, gustare calda, peste, friptura si sarmale. pentru fiecare fel de mancare sunt multe variante care se pot combina. eu am ramas foarte placut surprinsa, totul a fost absolut delicios;-)

ovizel
08.02.2011, 13:02:43
Preturile meniurilor?
Intre ce limite se situeaza?
Anul trecut in 2010 pretul meniului incepea de la 180 lei si NU avea nimic de all inclusive.
Cand am intrebat de bauturi all inclusive au facut ochi mari si au zis ca ei nu fac asta...

oana_adela
08.02.2011, 13:44:16
Preturile meniurilor?
Intre ce limite se situeaza?
Anul trecut in 2010 pretul meniului incepea de la 180 lei si NU avea nimic de all inclusive.
Cand am intrebat de bauturi all inclusive au facut ochi mari si au zis ca ei nu fac asta...

pretul minim al meniului, la momentul la care am semnat noi contractul(2010), era 189 lei. meniul presupune strict mancarea, bautura este separat si se poate opta pentru varianta all inclusive. nu stiu ce ai inteles tu cand ai intrebat, sau in ce moment ai intrebat, dar noi din octombrie de cand am semnat contractul stim de AI

AndreeaCo
08.02.2011, 13:48:48
pretul minim al meniului, la momentul la care am semnat noi contractul(2010), era 189 lei. meniul presupune strict mancarea, bautura este separat si se poate opta pentru varianta all inclusive. nu stiu ce ai inteles tu cand ai intrebat, sau in ce moment ai intrebat, dar noi din octombrie de cand am semnat contractul stim de AI

Si cate feluri de mancare aveti la 189 lei? ce feluri ?sunt curioasa ca mi se pare superba sala....bautura va lasa sa o aduceti de acasa (adica tarie si vin)?

oana_adela
08.02.2011, 14:35:42
Si cate feluri de mancare aveti la 189 lei? ce feluri ?sunt curioasa ca mi se pare superba sala....bautura va lasa sa o aduceti de acasa (adica tarie si vin)?

asa cum am scris mai sus, sunt 5 feluri de mancare, dar in cantitati mai mic decat la alte restaurante. fiecare isi alege din lista de preparate cam ce isi doreste, si apoi se face calculul la pretul meniului. nu se poate cobori sub 189 lei cu mancarea. in ceea ce priveste bautura, totul se ia de la ei. fie pe sistem all inclusive (suma fixa/persoana) fie platesti cat se consuma (preturile sunt rezonabile, nu sunt preturile practicate in restaurant). intr-adevar sala e superba, dar crede-ma ca si mancarea e pe masura;)) intr-adevar nu e mancarea tipica de la nunti, dar preparatele sunt gustoase si arata extraordinar.B-)

ovizel
08.02.2011, 15:59:55

:) Avem contractul cu numarul 1.
Cand am ajuns pe acolo prima data si am vorbit de sala, administrator era o doamna foarte amabila.
Restaurantul era nou nout. Nu mai fusese nici o nunta acolo. Contractul l-am semnat in Mai 2010 si pretul meniului pleca de la 180 cum am zis mai devreme. Chiar ne propsese doamna de acolo un vin bun de la un colaborator care are o podgorie in Ungaria si pretul era foarte ok.

Pe langa meniul minim in prezent de 189, ce pret se cere acum pentru all inclusive la bauturi si ce bauturi sunt incluse in acest all inclusive?

seluna
24.02.2011, 23:12:31
buna fetele , eu la nunta nu o s aam aproximativ 80 de invitati o sa arate pustiu restaurantul cu atata lume, cum am citi ca una dintre voi a avut 240 de pers?...si care stiti cam la cat ar iesii menul cu all inclusiv? mersi anticipat si spor la pregatiri

mroxi
17.06.2011, 08:32:43
Buna fetelor, referitor la meniul pentru anul viitor e de minim 200 lei, cam atat pot sa va spun. Daca mai stie cineva cateva informatii le astept cu drag, de altfel pareri, impresii, detalii despre meniu, toate sunt binevenite deoarece noi avem anul viitor nunta si nu stim foarte multe despre gust, servicii etc. Spor tuturor.

Blue_Selene
23.06.2011, 17:48:45
Buna fetelor!
Am semnat deja cu ei iar pt 2012 treaba sta cam asa:
- avansul a ramas tot de 3000 ron
- meniul porneste intr-adevar de la 200 ron si au ramas tot 5 feluri de mancare (iti dau ei o lista destul de mare zic eu de unde sa-ti alegi tu ce vrei)
- la bautura exista trei variante all inclusive la 45, 50 respectiv 55 ron. Toate cele trei variante includ si cocktailuri (de 11 feluri la 45 ron, 19 la 50 ron si 20 la 55 ron).
- o noutate a fost pt mine faptul ca iti impun un nr minim de invitati: 180 pt zilele de sambata si 140 pt duminica; daca nu asiguri acest nr minim platesti 20% din meniu pt cati iti lipsesc/:)
- pt decor nu e nevoie decat de flori, restul il asigura ei. noi vom avea si cununia religioasa la ei in gradina si ne vor pune la dispozitie toate cele necesare fara nici un cost suplimentar :-p
- si ca bonus: tipa care se ocupa de evenimente e fffff draguta, ne-a si spus ca putem oricand s-o sunam daca avem nevoie de recomandari si sfaturi legate de furnizori :A

alexalia
24.06.2011, 08:27:15
Buna fetelor!
Am semnat deja cu ei iar pt 2012 treaba sta cam asa:
- avansul a ramas tot de 3000 ron
- meniul porneste intr-adevar de la 200 ron si au ramas tot 5 feluri de mancare (iti dau ei o lista destul de mare zic eu de unde sa-ti alegi tu ce vrei)
- la bautura exista trei variante all inclusive la 45, 50 respectiv 55 ron. Toate cele trei variante includ si cocktailuri (de 11 feluri la 45 ron, 19 la 50 ron si 20 la 55 ron).
- o noutate a fost pt mine faptul ca iti impun un nr minim de invitati: 180 pt zilele de sambata si 140 pt duminica; daca nu asiguri acest nr minim platesti 20% din meniu pt cati iti lipsesc/:)
- pt decor nu e nevoie decat de flori, restul il asigura ei. noi vom avea si cununia religioasa la ei in gradina si ne vor pune la dispozitie toate cele necesare fara nici un cost suplimentar :-p
- si ca bonus: tipa care se ocupa de evenimente e fffff draguta, ne-a si spus ca putem oricand s-o sunam daca avem nevoie de recomandari si sfaturi legate de furnizori :A

E chiar ok pretul.... tot timpul ma asteptam sa fie mai mult la ei... nu stiu de ce. Sunt frumoase cununiile in aer liber ... chiar am fost la una la ei si a iesit foarte fain. Doar preot trebuie sa-ti gasesti. Cand o sa am poze iti trimit daca vrei.

Blue_Selene
24.06.2011, 17:07:45
E chiar ok pretul.... tot timpul ma asteptam sa fie mai mult la ei... nu stiu de ce. Sunt frumoase cununiile in aer liber ... chiar am fost la una la ei si a iesit foarte fain. Doar preot trebuie sa-ti gasesti. Cand o sa am poze iti trimit daca vrei.

Si eu ma asteptam sa fie mai mult pt ca locatia este superba!! La mine a fost dragoste la prima vedere: dupa ce am fost la ei cautarile s-au terminat subit.;))
Cu preotul am rezolvat deja! Am vorbit cu el inainte de a da avansul pt ca data respectiva cade in post si nu stiam daca se va putea... dar... se pare ca e ok! #:-SA fost chiar incantat de cununia in aer liber! ;;)
Cat despre poze: vreau! vreau!^:)^

alinaoltean
28.06.2011, 23:21:34
Intr-adevar restaurantul DA VINCI e cel mai frumos din Cluj, atat ca si interior cat si ca si curte , gradina(locatie de vis),si noi am avut cununia religioasa tot la DA VINCI si spre ghinionul nostru vremea nu a tinut cu noi dar din fericire cei de la DA VINCI au fost pregatiti si cununia religioasa am tinut-o pe terasa inchisa si incalzita si nu in gradina :(
Mancarea a fost exceptionala (chiar daca acum jumatate de an am fost reticienta necunoascand dupa denumire felurile de mancare). Sala a fost impecabila, iar chelnerii, nu am mai vazut asa ceva, au fost de nota 10.Sincer nu cred ca mai exista la ora actuala in Cluj un asa restaurant cu o asa servire si asa mancare, nemaivorbind de locatia si panorama deosebita. Daca doriti sa aveti o nunta de care sa puteti povesti la nepoti asta e locatia ideala, cel putin pentru noi a fost primul si singurul restaurant vazut, motivele nu mai trebuie sa vi le spun.Pozele sunt de prisos dar totusi va atasez cateva

oana_adela
29.06.2011, 07:24:37
Intr-adevar restaurantul DA VINCI e cel mai frumos din Cluj, atat ca si interior cat si ca si curte , gradina(locatie de vis),si noi am avut cununia religioasa tot la DA VINCI si spre ghinionul nostru vremea nu a tinut cu noi dar din fericire cei de la DA VINCI au fost pregatiti si cununia religioasa am tinut-o pe terasa inchisa si incalzita si nu in gradina :(
Mancarea a fost exceptionala (chiar daca acum jumatate de an am fost reticienta necunoascand dupa denumire felurile de mancare). Sala a fost impecabila, iar chelnerii, nu am mai vazut asa ceva, au fost de nota 10.Sincer nu cred ca mai exista la ora actuala in Cluj un asa restaurant cu o asa servire si asa mancare, nemaivorbind de locatia si panorama deosebita. Daca doriti sa aveti o nunta de care sa puteti povesti la nepoti asta e locatia ideala, cel putin pentru noi a fost primul si singurul restaurant vazut, motivele nu mai trebuie sa vi le spun.Pozele sunt de prisos dar totusi va atasez cateva

felicitari si casa de piatra!!! ai fost o miresica superba! multumim pentru informatii, dupa ce ai scris mai sus abia astept si eu nunta. m-ai linistit din foarte multe puncte de vedere, mai ales ca si la noi a fost primul si singurul restaurant vazut;)

alexalia
29.06.2011, 09:20:22
felicitari si casa de piatra!!! ai fost o miresica superba! multumim pentru informatii, dupa ce ai scris mai sus abia astept si eu nunta. m-ai linistit din foarte multe puncte de vedere, mai ales ca si la noi a fost primul si singurul restaurant vazut;)

Stai linistita,

Mancarea e excelenta la ei. Am fost acolo si la nunti si la Christmas Party organizat de firma la care lucreaza sotul meu si niciodata nu au fost probleme. Asa ca mult spor la pregatiri ca vad ca mai ai foarte putin si distractie faina la nunta:)

oana_adela
29.06.2011, 09:30:49
Stai linistita,

Mancarea e excelenta la ei. Am fost acolo si la nunti si la Christmas Party organizat de firma la care lucreaza sotul meu si niciodata nu au fost probleme. Asa ca mult spor la pregatiri ca vad ca mai ai foarte putin si distractie faina la nunta:)

mersi de incurajari si urari, voi reveni cu impresii si poze dupa nunta

Blue_Selene
29.06.2011, 17:28:57

Multumesc pt poze! :suuuper:

Blue_Selene
29.06.2011, 17:39:23

Casa de piatra! Foarte frumoase pozele! Ma bucur sa aud inca o parere buna despre DaVinci... chiar nu am nici un dubiu ca am facut o alegere buna!<:-P

alinaoltean
29.06.2011, 17:42:49
Multumesc frumos fetelor!Veti avea niste nunti de vis fiecare, veti vedea!Atat va mai spun:PROFITATI DIN PLIN DE ACEEA ZI PT CA TRECE FFFFF REPEDE!va puuuuuuup!:*:*

Goldmoon
29.06.2011, 20:13:50
buna fetele , eu la nunta nu o s aam aproximativ 80 de invitati o sa arate pustiu restaurantul cu atata lume, cum am citi ca una dintre voi a avut 240 de pers?...si care stiti cam la cat ar iesii menul cu all inclusiv? mersi anticipat si spor la pregatiri

Stai linistita ca nu o sa arate pustiu. Eu am fost la un botez de 25 de persoane si la altul de 50 si sala arata foarte bine. Au mese rotunde care umplu bine spatiul si un plus au niste jardiniere foarte simpatice cu palmieri care mascheaza foarte bine zona nefolosita din sala. Mai pui o masa de fructe/dulciuri, iti mai pun pianul intr-un colt si va arata super.

Oanaflo
30.06.2011, 11:48:00
Stai linistita ca nu o sa arate pustiu. Eu am fost la un botez de 25 de persoane si la altul de 50 si sala arata foarte bine. Au mese rotunde care umplu bine spatiul si un plus au niste jardiniere foarte simpatice cu palmieri care mascheaza foarte bine zona nefolosita din sala. Mai pui o masa de fructe/dulciuri, iti mai pun pianul intr-un colt si va arata super.

La 25 de persoane chiar arata ok? Si au acceptat asa numar mic de persoane? A fost in weekend? Si a fost ales meniu ca pt nunta, sau ceva mai simplu? Multe intrebari dar, suntem in cautare de locatii :).
Merci frumos.

Blue_Selene
30.06.2011, 14:59:15
La 25 de persoane chiar arata ok? Si au acceptat asa numar mic de persoane? A fost in weekend? Si a fost ales meniu ca pt nunta, sau ceva mai simplu? Multe intrebari dar, suntem in cautare de locatii :).
Merci frumos.

Pt nunti in weekend impun un nr minim de 180 persoane sambata si 140 duminica. Daca ai mai putini se plateste 20% dintr-un meniu pt fiecare persoana lipsa. Pt alte evenimente nu stiu... dar nu cred sa le convina un botez de 25 pers in weekend...

alexalia
30.06.2011, 15:42:32
Merci frumos.

scuze de off-topic... pot sa-ti sugerez o locatie? rest Hora. Am fost la un botez de 40 persoane si a fost super din toate punctele de vedere.

Probabil ca restaurantelor mari nu le mai convine sa tina botezuri cand pot fi ocupati cu nunti.

emily83
30.06.2011, 16:29:35

Buna,
sa inteleg ca au cumparat mobilier de exterior pt cununia religioasa (scaune etc) pt ca noua ni s-a spus la inceputul anului, cand am incheiat contractul pt 2012, ca nu dispun de un astfel de mobilier.

Multumesc pt raspuns!

Blue_Selene
30.06.2011, 19:03:01
Buna,
sa inteleg ca au cumparat mobilier de exterior pt cununia religioasa (scaune etc) pt ca noua ni s-a spus la inceputul anului, cand am incheiat contractul pt 2012, ca nu dispun de un astfel de mobilier.

Multumesc pt raspuns!

Da, zicea tipa de acolo ca au niste scaune de gradina de lemn, pe care le-au vopsit in alb (nu le-am vazut personal). Iar pt "altar", ca nu-mi vine acum in minte un alt termen :-B, a zis ca de fiecare data au improvizat ei ceva dar a iesit frumos. De platit in plus pt asta, mi-a spus clar ca nu se plateste nimic, ca asigura ei tot. Ce-i drept nu am specificat in contractul semnat cu ei nimic despre cununia religioasa, a ramas ca vom stabili detaliile mai incolo.
Poate ne spun fetele care au avut deja ceremonia religioasa acolo cum sta treaba! [-o<

Goldmoon
30.06.2011, 22:49:47
Merci frumos.

Botezul respectiv a fost anul asta in 2 aprilie (era o sambata, dar nu stiu daca era post sau ceva). Sala a aratat f ok. Practic au amenajat exact partea din mijloc si au pus cate un rand de jardiniere si in stanga si in dreapta. Nici nu iti dadeai seama ca sala e mult mai mare.
Meniul a fost mai simplu decat la nunta - aperitiv + friptura + tort, dar mi s-a parut chiar suficient. Mancarea este foarte buna

Ce mi s-a parut simpatic a fost ca restaurantul putea pune la dispozitie o persoana care sa cante la pian. (Pianul il au acolo... si ca obiect decorativ da foare bine :P)

alexalia
01.07.2011, 10:25:00
Buna,

Multumesc pt raspuns!

am fost la o nunta cu cununia in aer liber la ei si aveau scaune albe. Din cate am inteles, inafara de aranjamentele florale, restul toate au fost puse la dispozitie de restaurant.

Oanaflo
01.07.2011, 11:57:10
Botezul respectiv a fost anul asta in 2 aprilie (era o sambata, dar nu stiu daca era post sau ceva). Sala a aratat f ok. Practic au amenajat exact partea din mijloc si au pus cate un rand de jardiniere si in stanga si in dreapta. Nici nu iti dadeai seama ca sala e mult mai mare.
Meniul a fost mai simplu decat la nunta - aperitiv + friptura + tort, dar mi s-a parut chiar suficient. Mancarea este foarte buna

Ce mi s-a parut simpatic a fost ca restaurantul putea pune la dispozitie o persoana care sa cante la pian. (Pianul il au acolo... si ca obiect decorativ da foare bine :P)

Merci frumos de raspuns. Poate era inceput de sezon sa zicem si era si post ce e drept si multe nunti nu aveau pe lista. Oricum mai avem un pic sa ne interesam si sa decidem.

Oanaflo
01.07.2011, 11:59:25
scuze de off-topic... pot sa-ti sugerez o locatie? rest Hora. Am fost la un botez de 40 persoane si a fost super din toate punctele de vedere.

Probabil ca restaurantelor mari nu le mai convine sa tina botezuri cand pot fi ocupati cu nunti.

Asa ma gandeam si eu. Eu acum doar tatonez terenul, nu am luat nici o decizie, nu stiu exact ce vom face, dar pt ca am prea mult timp liber acum am inceput sa ma gandesc si la botez :)).
Merci de sugestie :).

Goldmoon
01.07.2011, 13:12:52
Asa ma gandeam si eu. Eu acum doar tatonez terenul, nu am luat nici o decizie, nu stiu exact ce vom face, dar pt ca am prea mult timp liber acum am inceput sa ma gandesc si la botez :)).
Merci de sugestie :).

Cred ca este si ceva topic la Cluj cu restaurante de botez... sau cel putin era. Unde am mai fost noi la botezuri mai restranse si a fost simpatic - Napoca 15 (sala de sus de la mansarda) sau la Toldi (pe Clinicilor).
La Davinci e simpatic ca au gradina si daca ai mai multi invitati cu copii pot sa stea pe afara, insa am inteles sa vara asta nu mai au weekenduri libere.
La botez mie nu mi se pare o idee foarte rea nici vineri dupa-masa. Am fost si la botezuri programate la biserica la ora 3 si a fost foarte ok.

mroxi
04.07.2011, 12:26:51
Multumesc miresicilor care si-au expimat opiniile referitoare la DaVinci, incep sa cred ca am luat o decizie foarte buna in ceea ce priveste locatia, si noi am vizitat mai multe locatii, iar in momentul in care am ajuns la DaVinci cautarea a luat sfarsit..Speram ca totul va fii bine. Va multumesc inca o data si va doresc spor la pregatiri.:*

oana_adela
12.07.2011, 09:59:16
a trecut si nunta noasta. privesc cu nostalgie in urma, la anul de pregatiri si la cea mai frumoasa zi din viata noastra. a fost un an greu, dar a meritat! am doar cuvinte de lauda in ceea ce priveste restaurantul davinci si toti furnizorii cu care am colaborat.
daca va intereseaza mai multe detalii, va ajut cu drag

mroxi
15.07.2011, 13:27:06
In primul rand Casa de Piatra si sa aveti parte de multa fericire!
Daca poti sa ne spui cam la ce suma ai ajuns cu meniul, si cateva detalii legate de acesta, precum si bautura!
Multumesc!

oana_adela
16.07.2011, 21:55:21
In primul rand Casa de Piatra si sa aveti parte de multa fericire!
Daca poti sa ne spui cam la ce suma ai ajuns cu meniul, si cateva detalii legate de acesta, precum si bautura!
Multumesc!

multumesc de urari! meniul l-am ales noi, din lista pe care ne-au oferit-o la degustare, au fost 4 feluri: aperitiv rece, aperitiv cald, friptura si bufet suedez la final (platou pe fiecare masa in parte). la bautura am optat pentru all inclusive pentru ca am vrut sa evitam numaratul sticlelor de la final si din punctul meu de vedere asa a fost cel mai bine. am avut doi barmani care au preparat cocktailuri delicioase de care invitatii au fost foarte multumiti si chelnerii au avut grija ca paharele invitatilor sa fie tot timpul pline. atat noi cat si invitatii suntem foarte incantati de ce a iesit. daca te mai pot ajuta cu ceva, nu ezita sa ma contactezi. spor la miresit
a...sa nu uit!!! bucurati-va din plin de fiecare moment al pregatirilor pentru ca trece atat de repede...eu ii spun sotului meu zilnic ca vreau sa mai fiu mireasa (bineinteles, tot a lui)

mroxi
20.07.2011, 13:39:29
multumesc de urari! meniul l-am ales noi, din lista pe care ne-au oferit-o la degustare, au fost 4 feluri: aperitiv rece, aperitiv cald, friptura si bufet suedez la final (platou pe fiecare masa in parte). la bautura am optat pentru all inclusive pentru ca am vrut sa evitam numaratul sticlelor de la final si din punctul meu de vedere asa a fost cel mai bine. am avut doi barmani care au preparat cocktailuri delicioase de care invitatii au fost foarte multumiti si chelnerii au avut grija ca paharele invitatilor sa fie tot timpul pline. atat noi cat si invitatii suntem foarte incantati de ce a iesit. daca te mai pot ajuta cu ceva, nu ezita sa ma contactezi. spor la miresit
a...sa nu uit!!! bucurati-va din plin de fiecare moment al pregatirilor pentru ca trece atat de repede...eu ii spun sotului meu zilnic ca vreau sa mai fiu mireasa (bineinteles, tot a lui)

Ce frumos!!! :xMultumesc pentru ajutor!Vroiam sa te intreb daca aperitivul, avand in vedere ca este mai deosebit, a multumit in mare parte pe toata lumea? au fost comentarii? eu sunt un pic stresata pentru ca invitatii pe care noi ii avem sunt oameni normali, clasici, traditionali;)) si mancarea va fii mai extravaganta si nu va placea , dar oricum is convinsa ca o sa impresioneze pentru ca nu este clasicul meniu, banal de la nunti! voi cum ati facut? ati vrut ceva mai clasic pe cat posibil sau ati ales ceva mai deosebit?
Si mai vroiam sa te intreb pana la ce ora a tinut nunta si daca ospatarii v-au mai servit dupa plecarea invitatilor, in cazul in care ati mai ramas. Multumesc inca o data!

oana_adela
21.07.2011, 12:48:49
Ce frumos!!! :xMultumesc pentru ajutor!Vroiam sa te intreb daca aperitivul, avand in vedere ca este mai deosebit, a multumit in mare parte pe toata lumea? au fost comentarii? eu sunt un pic stresata pentru ca invitatii pe care noi ii avem sunt oameni normali, clasici, traditionali;)) si mancarea va fii mai extravaganta si nu va placea , dar oricum is convinsa ca o sa impresioneze pentru ca nu este clasicul meniu, banal de la nunti! voi cum ati facut? ati vrut ceva mai clasic pe cat posibil sau ati ales ceva mai deosebit?
Si mai vroiam sa te intreb pana la ce ora a tinut nunta si daca ospatarii v-au mai servit dupa plecarea invitatilor, in cazul in care ati mai ramas. Multumesc inca o data!

asa cum am mai spus si noi am avut mari emotii in ceea ce priveste impactul pe care mancarea il va avea asupra invitatilor. si invitatii nostri au fost in mare parte oameni normali, clasici si traditionali si totusi mancarea le-a placut mult si s-au simtit foarte bine la nunta (asta stiu din discutiile de dupa pentru ca in ziua nuntii nu ai timp sa analizezi aspectele astea).
in aperitiv am avut fructe de mare (care au fost suuuper apreciate atat de cunoscatori cat si de cei care nu mai mancasera pana atunci asa ceva), pui, porc si vita (rulade sau file), ceva pate cu somon (torta salata), rulou bresaola (prosciuto de vita) cu branza, terina de branza cu ardei. la insistentele mele, am adaugat si jambon file tocmai pentru ca voiam si ceva mai clasic, dar acum iti spun cu mana pe inima ca nu era necesar. noi am renuntat la peste, iar la aperitivul cald am combinat doua sortimente: vol au vent de pui si ciuperci si minifrigarui cu bacon crocant si minimozzarela pane. aperitivul cald chiar a facut senzatie, invitatii au fost foarte incantati. la friptura, am combinat din nou doua sortimente (pui si porc) si urmand sfatul oanei, pentru garnitura am optat si pentru cartofi si pentru legume, pentru ca ei nu servesc salata la friptura. dupa tort, pe fiecare masa a fost servit cate un platou cu rulouri. ultimul fel nu era necesar pentru ca nunta fiind duminica, invitatii au inceput sa plece (in jur de 9:30).
tineretul a mai stat pana in jur de 10:30 si probabil mai stateau insa noi am mers sa platim si ne-am cam spart singuri cheful [-(...dar asta e...
cand am ajuns la sala, am urcat in camera impreuna cu nasii, iar oana a venit sa ne intampine, impreuna cu un chelner care ne-a adus apa si suc. impreuna cu parintii si o pereche de nasi, am ramas la restaurant pana pe la 11:30 si unul din chelneri a avut grija sa avem in permanenta paharele pline (barul s-a inchis dupa plecarea invitatilor, deci cocktailuri nu am mai putut servi).
nota 10 restaurantului pentru mancare si servire:x

AndreeaAndreea
24.08.2011, 19:23:04
Întradevăr restaurantul este super, servirea la fel ,însă eu am fost puțin dezamăgită de cum s-au comportat la sfârșitul nunții....am urcat să achităm factura, iar pe când am coborât dispăruseră toate aranjamentele de flori și când am intrebat-o pe Oana ce se întâmplă mi-a spus că cei de la flori le-au luat toate în timpul în care noi eram sus. Ziua următoare am vb la firma de flori, care mi-au spus că nu este adevărat că nu au luat nici un aranjament și ei au sunat la daVinci de unde li s-a spus că a fost o neîntelegere că defapt cei de la flori nu le luaseră ci doar le-au pus pe terasă ...mi s-a părut de foarte prost gust gestul lui Oana și a celor de la restaurant. Măcar luni când și-au dat seama ca știm ca TOATE florile sunt la ei, puteau să ne sune și să-și ceară scuze, eventual chiar să ne întrebe dacă am vrea vreunul din aranjamente...în concluzie noi nu am mai trecut pe la restaurant ca doar nu aveam unde să ducem aranjamentele și așa că cei de la daVinci au avut căteva zile bune toate mesele aranjate cu florile noastre (ca să nu mai spun de toate buchetele de flori care au rămas acolo în vaze...). Ar mai fi încă o chestie, la noi nunta fiind de duminică, lumea a plecat și înainte de pește și am rugat-o cu ceva timp înainte pe Oana, că dacă sunt meniuri întregi și neatinse am dori să ni le pună la pachet că mai aveam bunici, mătuși care nu au putut participa, însă s-a făcut că plouă și nu ne-a dat nimic la pachet, deși știam că ar fi trebuit să fie cel puțin de la friptură 10 platouri + pește...ca să nu vă mai zic de țuică pe care am dus-o și în schimb nu am auzit pe nimeni să fi fost servit cu țuică. Înainte să plecăm am întrebat-o cine mai este la bucătarie în speranța ca vom putea lua ceva acasă, știind ca treiau să fi rămas destulă mâncare iar răspunsul d-rei Oana a fost că toată lumea a plecat și că bucătaria este închisă. În concluzie RUȘINE persoanei care se ocupă, și anume d-ra Oana, care ar trebui să țină cont și de oamenii de rând ca doar dacă ne-am făcut acolo nunta nu trebuie să fim milionari în euro și să aruncăm cu banii, nu? nu am cerut decât să fie puțin atentă și să ne dea și nouă măcar o parte din mâncarea PLATITĂ INTEGRAL DE NOI !!!!!!! Ca să nu mai spunem de bacșisul lăsat tuturor chelnerilor, bucătariei, femeii de serviciu și binențeles d-rei Oana...
Scuze dacă v-am plictisit și dacă cineva se simte jignit să mă ierte, dar mi-a picat foarte prost toată treaba asta. Mă așteptam la nivelul lor să fie mai omenoși, căci și la cea mai uitată cantină din colț de cartier iți dă la pachet tot sau o parte din ce a rămas și pe care l-ai plătit, sau cel puțin au bunul simț să te întrebe dacă dorești să le iei sau nu........La restaurant daVinci nu se întâmplă acest lucru, cel puțin nouă nu, poate nu le-a plăcut fața noastră sau eram prost îmbrăcați.

Fetelor dacă credeți că vă poate fi de folos acestă experiență, luați aminte și pe banii voștri nu vă lăsați păcălite și fiți pe fază.
Numai bine!

Sophiet
26.08.2011, 21:01:35
Întradevăr restaurantul este super, servirea la fel ,însă eu am fost puțin dezamăgită de cum s-au comportat la sfârșitul nunții....am urcat să achităm factura, iar pe când am coborât dispăruseră toate aranjamentele de flori și când am intrebat-o pe Oana ce se întâmplă mi-a spus că cei de la flori le-au luat toate în timpul în care noi eram sus. Ziua următoare am vb la firma de flori, care mi-au spus că nu este adevărat că nu au luat nici un aranjament și ei au sunat la daVinci de unde li s-a spus că a fost o neîntelegere că defapt cei de la flori nu le luaseră ci doar le-au pus pe terasă ...mi s-a părut de foarte prost gust gestul lui Oana și a celor de la restaurant. Măcar luni când și-au dat seama ca știm ca TOATE florile sunt la ei, puteau să ne sune și să-și ceară scuze, eventual chiar să ne întrebe dacă am vrea vreunul din aranjamente...în concluzie noi nu am mai trecut pe la restaurant ca doar nu aveam unde să ducem aranjamentele și așa că cei de la daVinci au avut căteva zile bune toate mesele aranjate cu florile noastre (ca să nu mai spun de toate buchetele de flori care au rămas acolo în vaze...). Ar mai fi încă o chestie, la noi nunta fiind de duminică, lumea a plecat și înainte de pește și am rugat-o cu ceva timp înainte pe Oana, că dacă sunt meniuri întregi și neatinse am dori să ni le pună la pachet că mai aveam bunici, mătuși care nu au putut participa, însă s-a făcut că plouă și nu ne-a dat nimic la pachet, deși știam că ar fi trebuit să fie cel puțin de la friptură 10 platouri + pește...ca să nu vă mai zic de țuică pe care am dus-o și în schimb nu am auzit pe nimeni să fi fost servit cu țuică. Înainte să plecăm am întrebat-o cine mai este la bucătarie în speranța ca vom putea lua ceva acasă, știind ca treiau să fi rămas destulă mâncare iar răspunsul d-rei Oana a fost că toată lumea a plecat și că bucătaria este închisă. În concluzie RUȘINE persoanei care se ocupă, și anume d-ra Oana, care ar trebui să țină cont și de oamenii de rând ca doar dacă ne-am făcut acolo nunta nu trebuie să fim milionari în euro și să aruncăm cu banii, nu? nu am cerut decât să fie puțin atentă și să ne dea și nouă măcar o parte din mâncarea PLATITĂ INTEGRAL DE NOI !!!!!!! Ca să nu mai spunem de bacșisul lăsat tuturor chelnerilor, bucătariei, femeii de serviciu și binențeles d-rei Oana...
Scuze dacă v-am plictisit și dacă cineva se simte jignit să mă ierte, dar mi-a picat foarte prost toată treaba asta. Mă așteptam la nivelul lor să fie mai omenoși, căci și la cea mai uitată cantină din colț de cartier iți dă la pachet tot sau o parte din ce a rămas și pe care l-ai plătit, sau cel puțin au bunul simț să te întrebe dacă dorești să le iei sau nu........La restaurant daVinci nu se întâmplă acest lucru, cel puțin nouă nu, poate nu le-a plăcut fața noastră sau eram prost îmbrăcați.

Fetelor dacă credeți că vă poate fi de folos acestă experiență, luați aminte și pe banii voștri nu vă lăsați păcălite și fiți pe fază.
Numai bine!

mmm, chiar de scurt timp am avut nunta la daVinci, si pot spune ca Oana a fost la inaltime, e un om care stie sa faca "clientul" multumit. nu stiu cate din noi ar putea face munca pe care ea o face in fiecare zi, si cate mirese are de multumit. mie-mi place mult de Oana, e o fire sociabila si care face tot posibilul sa iasa cat mai bine pt client!! :)
in cazul tau, cu florile, de vina ai fi tu si firma care s-a ocupat de ele! nu personalul restaurantului trebuie sa stranga fiecare lucru, mai ales cand stii ca sunt ale tale, te ingrijesti sau pui pe cineva sa se ocupe de lucruri, ca de parca ei ar avea mare nevoie de florile tale.
cat despre tuica, normal ca invitatii prefera Jack Daniel's!! :)) si cat despre peshte, nu suntem la cantina, sa cerem si la pachet si mai ales sa nu sti ce contine si sa se strice din cauza "conditiilor nefavorabile".
e un restaurant care se respecta, si sigur de-asta l-ai si ales pt ziua ta unica! cel mai rau imi pare ca in mesajul tau ai stiut doar sa te plangi si sa arunci cu pietre, cand de fapt, ca fosta miresica ar trebui sa fii linistita, fara stres, fara frustrari sau alte lucruri ce tin de trecut. gata, e o noua zi, respira si bucura-te de casnicie! :)

eu va recomand cu cea mai mare placere daVinci....pt orice ocazii, dar in mod special pt nunti! e cel mai tare restaurant din toate punctele de vedere. servirea si modul lor de a rezolva totul fara a te stresa in ziua nuntii au fost impecabile!! :)

AndreeaAndreea
29.08.2011, 21:31:29
mmm, chiar de scurt timp am avut nunta la daVinci, si pot spune ca Oana a fost la inaltime, e un om care stie sa faca "clientul" multumit. nu stiu cate din noi ar putea face munca pe care ea o face in fiecare zi, si cate mirese are de multumit. mie-mi place mult de Oana, e o fire sociabila si care face tot posibilul sa iasa cat mai bine pt client!! :)
in cazul tau, cu florile, de vina ai fi tu si firma care s-a ocupat de ele! nu personalul restaurantului trebuie sa stranga fiecare lucru, mai ales cand stii ca sunt ale tale, te ingrijesti sau pui pe cineva sa se ocupe de lucruri, ca de parca ei ar avea mare nevoie de florile tale.
cat despre tuica, normal ca invitatii prefera Jack Daniel's!! :)) si cat despre peshte, nu suntem la cantina, sa cerem si la pachet si mai ales sa nu sti ce contine si sa se strice din cauza "conditiilor nefavorabile".
e un restaurant care se respecta, si sigur de-asta l-ai si ales pt ziua ta unica! cel mai rau imi pare ca in mesajul tau ai stiut doar sa te plangi si sa arunci cu pietre, cand de fapt, ca fosta miresica ar trebui sa fii linistita, fara stres, fara frustrari sau alte lucruri ce tin de trecut. gata, e o noua zi, respira si bucura-te de casnicie! :)

eu va recomand cu cea mai mare placere daVinci....pt orice ocazii, dar in mod special pt nunti! e cel mai tare restaurant din toate punctele de vedere. servirea si modul lor de a rezolva totul fara a te stresa in ziua nuntii au fost impecabile!! :)
Ma bucur ca ai fost atat de multumita in ziua nuntii tale si ca o admiri pe Oana. Sincer sunt convinsa ca are multe calitatii dar eu din pacate am avut parte sa vad si unele defecte. In legatura cu florile nu am spus ca trebuiau sa se ocupe ei de ele ci doar este f interesant cum nu au "stiut" unde au disparut florile in timpul in care noi achitam factura si sincer nu am considerat ca trebuia sa las pe cineva sa le pazeasca...ca doar suntem oameni cinstiti. Cu luatul la pachet, defapt a fost un lucru le care l-am discutat inaintea nuntii si chiar Oana a fost cea care a spus ca toate meniurile care raman neatinse din diferite motive o sa le primim acasa, le dam de pomana, in fine ideea era ca ei ne dau tot, iar tuica daca nu a fost servita trebuia sa ne intrebe macar daca o mai vrem.
In legatura cu remarca ta referitor la cum ar trebui eu sa fiu dupa nunta, ei afla ca nu sunt deloc nici nelinistita, nici stesata si nici frustrata, din contra ma bucur din plin de noul statutul.:)
Intradevar pentru ziua noastra unica am ales acest restaurant care se respecta, dar din pacate uneori trebuie sa auzim si lucrurile mai putin placute ...sau aici avem doar voie sa scriem lucrurile bune si eu nu stiam?
Daca nu ai observat, nu am spus in nici un moment ca nu recomand acest restaurant...am spus doar sa aveti in vedere si aceste aspecte, binenteles daca va intereseaza.
Oricum se pare ca ai fost foarte deranjata de acest mesaj, cu mult mai mult cu cat ar fi fost un simplu client de rand, ceea de imi da de inteles ca poate Oana este prietena ta si mi se pare normal sa o aperi si da si eu consider ca munca pe care o face este foarte stresanta dar, cu riscul de a ma repeta, consider ca din greselile noastre altii ar putea sa invete, nimic mai mult.
Sper sa fi linistita si sa te bucuri de casnicie!;;)

zoridezi
30.08.2011, 13:41:41
Ma bucur ca ai fost atat de multumita in ziua nuntii tale si ca o admiri pe Oana. Sincer sunt convinsa ca are multe calitatii dar eu din pacate am avut parte sa vad si unele defecte. In legatura cu florile nu am spus ca trebuiau sa se ocupe ei de ele ci doar este f interesant cum nu au "stiut" unde au disparut florile in timpul in care noi achitam factura si sincer nu am considerat ca trebuia sa las pe cineva sa le pazeasca...ca doar suntem oameni cinstiti. Cu luatul la pachet, defapt a fost un lucru le care l-am discutat inaintea nuntii si chiar Oana a fost cea care a spus ca toate meniurile care raman neatinse din diferite motive o sa le primim acasa, le dam de pomana, in fine ideea era ca ei ne dau tot, iar tuica daca nu a fost servita trebuia sa ne intrebe macar daca o mai vrem.
In legatura cu remarca ta referitor la cum ar trebui eu sa fiu dupa nunta, ei afla ca nu sunt deloc nici nelinistita, nici stesata si nici frustrata, din contra ma bucur din plin de noul statutul.:)
Intradevar pentru ziua noastra unica am ales acest restaurant care se respecta, dar din pacate uneori trebuie sa auzim si lucrurile mai putin placute ...sau aici avem doar voie sa scriem lucrurile bune si eu nu stiam?
Daca nu ai observat, nu am spus in nici un moment ca nu recomand acest restaurant...am spus doar sa aveti in vedere si aceste aspecte, binenteles daca va intereseaza.
Oricum se pare ca ai fost foarte deranjata de acest mesaj, cu mult mai mult cu cat ar fi fost un simplu client de rand, ceea de imi da de inteles ca poate Oana este prietena ta si mi se pare normal sa o aperi si da si eu consider ca munca pe care o face este foarte stresanta dar, cu riscul de a ma repeta, consider ca din greselile noastre altii ar putea sa invete, nimic mai mult.
Sper sa fi linistita si sa te bucuri de casnicie!;;)

Andreea foarte bine ai facut ca ai avertizat in legatura cu aceste aspecte, sunt convinsa ca s-a intamplat exact asa cum ai povestit. Indiferent de renumele restaurantului si de pretentiile afisate romanul tot ca un roman se comporta uneori.
Casa de piatra!

AndreeaAndreea
30.08.2011, 16:19:38
[QUOTE=zoridezi;4339282]Andreea foarte bine ai facut ca ai avertizat in legatura cu aceste aspecte, sunt convinsa ca s-a intamplat exact asa cum ai povestit. Indiferent de renumele restaurantului si de pretentiile afisate romanul tot ca un roman se comporta uneori.
Casa de piatra![/QUOT
Se pare ca sunt oameni care inteleg si punctul meu de vedere, chiar daca unora nu le-a placut ceea ce am scris...
Multumesc de urare Zoridezi !:)

KAT
09.09.2011, 14:34:56
Salut miresici din 2012,

Am vazut si eu restaurantul si am ramas foarte impresionata, dar din pacate pentru 2012 nu mai sunt date de sambata disponibile. Daca stiti pe cineva care vrea sa renunte la o data de sambata pentru anul viitor, va rog sa ma anuntati.

mroxi
14.09.2011, 08:18:30
Salut miresici din 2012,

Am vazut si eu restaurantul si am ramas foarte impresionata, dar din pacate pentru 2012 nu mai sunt date de sambata disponibile. Daca stiti pe cineva care vrea sa renunte la o data de sambata pentru anul viitor, va rog sa ma anuntati.
Stabileste o intalnire cu Oana sau sun-o si poate te ajuta ea daca cumva apare o data libera, dar sincer daca vrei o locatie buna ar trebui sa cauti acuma cat de repede in alta parte pentru ca nu merita sa astepti si sa te lasi pe ultimul moment, altfel risti sa ramai fara sala si sa gasesti o cantina! Spor la pregatiri!

KAT
14.09.2011, 09:37:38
Merci mult MRoxi! Eu am crezut ca nu mai este nici o problema cu salile... fiindca am vazut foarte multe in ultimii ani, dar pentru restaurantele bune vad ca se pastreaza regula: rezerva cu 1 an jumate inainte.
Spor la pregatiri!

KAT
20.09.2011, 08:17:23
Foarte frumoase poze Sophiet, sunteti foarte frumosi amandoi.
Eu nu am ink experienta cu organizarea nunti, dar suna foarte plauzibil ceea ce ai scris tu mai sus.
Poti sa ne dai te rog mai multe informatii despre organizarea nuntii tale la DaVinci?.. numar de persoane, pret meniu, eventual exemplu de meniu, ce alte servicii ai mai folosit de la ei (aranjare sala, DJ, bautura AI.. etc). Si daca nu ii prea mult... poti sa ne spui si care au fost celelalte optiuni ale tale, in ceea ce priveste restaurantul (alte restaurante la care te-ai mai gandit inainte de al alege pe acesta).
Astept pozele de la nunta.. si poate firma cu care le-ai facut.. sunt superbeee!

Sophiet
22.09.2011, 15:48:03
Foarte frumoase poze Sophiet, sunteti foarte frumosi amandoi.
Eu nu am ink experienta cu organizarea nunti, dar suna foarte plauzibil ceea ce ai scris tu mai sus.
Poti sa ne dai te rog mai multe informatii despre organizarea nuntii tale la DaVinci?.. numar de persoane, pret meniu, eventual exemplu de meniu, ce alte servicii ai mai folosit de la ei (aranjare sala, DJ, bautura AI.. etc). Si daca nu ii prea mult... poti sa ne spui si care au fost celelalte optiuni ale tale, in ceea ce priveste restaurantul (alte restaurante la care te-ai mai gandit inainte de al alege pe acesta).
Astept pozele de la nunta.. si poate firma cu care le-ai facut.. sunt superbeee!

multumesc:) eu am avut in jur de 120 de persoane, iar pretul meniului este in functie de cate feluri de mancare alegi. noi am avut 3 feluri de mancare, si sincer, le-am ales pe cele mai bune. aperitivul a fost cel mai laudat. nici nu are rost sa te intinzi la mai mult, acum depinde si cat tine nunta. am sa postez curand continutul meniului nostru, daca esti interesata.
eu, din fericire, am multi prieteni talentati care m-au ajutat mult. sala mi-a aranjat-o o prietena ce se ocupa inainte de asta, si in prezent se mai ocupa, dar curand pleaca in australia. DJ n-am avut, doar o trupa de baieti tineri ce canta cover-uri, ft meseriasi, verisori cu sotul meu. doi dintre ei sunt la conservator, iar ceilalti doi in liceu, studiaza tot muzica:)
cat despre alte restaurante, am auzit ca restaurantul Stil din Faget e o copie a lui daVinci, frumusel, dar oriunde am fost, n-am gasit restaurant asa frumos si care sa necesite asa putina "aranjare". chiar daca pretul e mai mare decat la alte restaurante, pe de alta parte scoti din bani prin design, nu trebuie sa te strofoci sa bagi bani in o gramada de aranjamente sa faci sa para o sala cat de cat frumoasa. nu trebuie sa inchiriezi huse de scaune, fete de masa si plus ca ai o superba priveliste in "curte", "gradina", unde ne-am si facut cununia religioasa.

si noi asteptam fotografiile de la nunta, posibil sa mai dureze inca o luna pana le primim. pe site-ul :) deocamdata am primit doar un scurt video, cu scurte secvente din nunta.

KAT
23.09.2011, 08:53:37
multumesc:) eu am avut in jur de 120 de persoane, iar pretul meniului este in functie de cate feluri de mancare alegi. noi am avut 3 feluri de mancare, si sincer, le-am ales pe cele mai bune. aperitivul a fost cel mai laudat. nici nu are rost sa te intinzi la mai mult, acum depinde si cat tine nunta. am sa postez curand continutul meniului nostru, daca esti interesata.
eu, din fericire, am multi prieteni talentati care m-au ajutat mult. sala mi-a aranjat-o o prietena ce se ocupa inainte de asta, si in prezent se mai ocupa, dar curand pleaca in australia. DJ n-am avut, doar o trupa de baieti tineri ce canta cover-uri, ft meseriasi, verisori cu sotul meu. doi dintre ei sunt la conservator, iar ceilalti doi in liceu, studiaza tot muzica:)
cat despre alte restaurante, am auzit ca restaurantul Stil din Faget e o copie a lui daVinci, frumusel, dar oriunde am fost, n-am gasit restaurant asa frumos si care sa necesite asa putina "aranjare". chiar daca pretul e mai mare decat la alte restaurante, pe de alta parte scoti din bani prin design, nu trebuie sa te strofoci sa bagi bani in o gramada de aranjamente sa faci sa para o sala cat de cat frumoasa. nu trebuie sa inchiriezi huse de scaune, fete de masa si plus ca ai o superba priveliste in "curte", "gradina", unde ne-am si facut cununia religioasa.

si noi asteptam fotografiile de la nunta, posibil sa mai dureze inca o luna pana le primim. pe site-ul :) deocamdata am primit doar un scurt video, cu scurte secvente din nunta.

Multumesc mult de informatii si de filmulet (am fost foarte norocoasa ca l-am vazut aseara cu prietenul meu.. acum a fost sters de pe site ;-)). Sunt sigura ca pozele o sa fie superbe.. am vazut poze/video facute de aceleasi persoane si au foste foarte reusite.
Ai mare dreptate in privinta salii.. ii superba asa cum este si nu are nevoie de "ajustari"... mie nu imi plac husele pe scaune (exceptie cele care sunt croite special pentru un anumit tip de scaun) sau alte materiale atarnate pe nush unde... si sala asta chiar nu are nevoie de asa ceva.
Eu ink culeg informatii despre salile care mi se par interesante.. ca sa nu imi plimb iubitul prea mult :)), ca nu sta bine cu rabdarea. Daca ai timp te rog sa imi spui pretul pe care l-ai platit pentru meniu si ceea ce a continut..in mare. Ai adus ceva de acasa (fructe, prajituri, bautura) sau ai cumparat totul de la ei?

Sophiet
23.09.2011, 19:29:40
hehehe, ce tari sunteti:))
Kat, eu am cumparat fructe (am iesit super ieftin de la depozit si am luat doar necesarul, si totusi au si ramas pe langa), dulciuri, Merci pt acasa, si tot felul...de la restaurant doar bautura si meniul. caut zilele astea meniul si va spun ce a continut.

mroxi, iti voi trimite filmuletul, dar trebuie sa mai scriu un mesaj sa pot da mesaje private....asa ca trebuie sa gasesc un subiect bun!:))

KAT
25.09.2011, 22:10:25
merci de info.. astept meniul si opiniile in privinta mancarii.. ce s-a mancat si ce nu.. ce a fost foarte apreciat.. asa in general.. ca eu as aprecia orice.. mai putin carne ;-).
aa... cica... o sa mergem saptamana asta la "vanatoare de restaurante.. mi-a promis :D al meu iubilet.
in ceea ce priveste linkul.. daca vei scrie numele filmului o sa fie mult mai usor de identificat pe vimeo.
noapte buna!

d347hL4dy
14.10.2011, 12:56:40
Salut!

Vad ca nu s-a mai scris la acest subiect in ultima vreme :)
Se pare ca voi avea nunta la DaVinci, anul viitor in septembrie si eram curioasa daca si cine a mai avut acolo nunta :P

seluna
30.11.2011, 00:41:50
[QUOTE=Goldmoon;4246308]Stai linistita ca nu o sa arate pustiu. Eu am fost la un botez de 25 de persoane si la altul de 50 si sala arata foarte bine. Au mese rotunde care umplu bine spatiul si un plus au niste jardiniere foarte simpatice cu palmieri care mascheaza foarte bine zona nefolosita din sala. Mai pui o masa de fructe/dulciuri, iti mai pun pianul intr-un colt si va arata super.[/QUOTE

:((((( imi place tare tare tare si vleau vleau vleau...dar zicea ceva mai devreme o miresica ca ar fii obligatoriu sa fie 180 de persoane sambata si 140 duminica.....oare nu s-ar putea sa ajung la ceva intelegere cu ei????care stie ceva despre asta pls pls raspundeti si mersii mult ca mi-ai raspuns

Blue_Selene
30.11.2011, 15:57:22
:((((( imi place tare tare tare si vleau vleau vleau...dar zicea ceva mai devreme o miresica ca ar fii obligatoriu sa fie 180 de persoane sambata si 140 duminica.....oare nu s-ar putea sa ajung la ceva intelegere cu ei????care stie ceva despre asta pls pls raspundeti si mersii mult ca mi-ai raspuns

Da asa e! In ceea ce priveste intelegerea aceasta e de-a dreptul stipulata in contract, respectiv: daca nu ai destui invitati, nu e nici o problema, doar ca pt cei care-ti lipsesc pana la nr respectiv trebuie sa platesti 20% din meniu. Acum, depinde cati invitati preconizezi ca vei avea... daca te astepti de exemplu la numai 100 de persoane intr-o sambata, nu cred ca se merita sa achiti 20% din inca 80 de meniuri! $-)

ATH
30.11.2011, 19:27:35
Da asa e! In ceea ce priveste intelegerea aceasta e de-a dreptul stipulata in contract, respectiv: daca nu ai destui invitati, nu e nici o problema, doar ca pt cei care-ti lipsesc pana la nr respectiv trebuie sa platesti 20% din meniu. Acum, depinde cati invitati preconizezi ca vei avea... daca te astepti de exemplu la numai 100 de persoane intr-o sambata, nu cred ca se merita sa achiti 20% din inca 80 de meniuri! $-)

Fumuri, fumuri! Si ei cred ca o sa aiba clienti neincetat, permanent, stabil, constant, incontinuu, for ever! Ce bine ar fi sa fie asa!

laurateo
15.01.2012, 22:30:50

Tie iti apare stipulata in contract? Mie mi s-a spus ca trebuie platit pretul integral al meniurilor celor care lipsesc, nici vorba de doar 20-30%. E ciudat....difera in functie de persoana? :)

Blue_Selene
18.01.2012, 17:08:13
Tie iti apare stipulata in contract? Mie mi s-a spus ca trebuie platit pretul integral al meniurilor celor care lipsesc, nici vorba de doar 20-30%. E ciudat....difera in functie de persoana? :)

:O Integral?? Ori a fost o neintelegere, ori au schimbat regula, caz in care mi se pare o mare nesimtire din partea lor! Eu am scris clar in contract 20%...

Blue_Selene
23.01.2012, 11:23:42
Am o intrebare pt fetele care au avut si ceremonia religioasa la DaVinci:
Cum ati trecut ora pe invitatii? Cununia religioasa de la ora X si petrecerea incepand cu ora Y? Cat timp ati lasat intre cele doua? Eu vroiam sa trec ora 12 pt cununie si ora 14 pt inceperea petrecerii, dar acum e dezbatere mare in familie :[email protected] Ce vor face invitatii care vin la cununia religioasa - vor astepta degeaba pana apar ceilalti?
/:) Eu nu prea vad unde e problema: adica sa zicem ca la 13 se termina cununia, noi plecam frumos la pozat, cei care au participat pot ramane acolo, iar de pe la 14 o sa tot vina ceilalti... iar noi ne vom face intrarea oficiala pe la 15 cand ar trebui sa fie prezenta marea majoritate.
Voi ce parere aveti? :-\

oana_adela
23.01.2012, 12:30:09
Am o intrebare pt fetele care au avut si ceremonia religioasa la DaVinci:
Cum ati trecut ora pe invitatii? Cununia religioasa de la ora X si petrecerea incepand cu ora Y? Cat timp ati lasat intre cele doua? Eu vroiam sa trec ora 12 pt cununie si ora 14 pt inceperea petrecerii, dar acum e dezbatere mare in familie :[email protected] Ce vor face invitatii care vin la cununia religioasa - vor astepta degeaba pana apar ceilalti?
/:) Eu nu prea vad unde e problema: adica sa zicem ca la 13 se termina cununia, noi plecam frumos la pozat, cei care au participat pot ramane acolo, iar de pe la 14 o sa tot vina ceilalti... iar noi ne vom face intrarea oficiala pe la 15 cand ar trebui sa fie prezenta marea majoritate.
Voi ce parere aveti? :-\

salut!
de ce nu organizati ceva la restaurant pentru cei care vin la cununie? de exemplu, pregatiti mesele de cocktail pe terasa si dati invitatilor posibilitatea sa serveasca un cocktail si o prajitura/ un fruct de pe candy bar pana vin restul. puteti transforma terasa si intr-o zona de primire a invitatilor... spor la pregatiri

Blue_Selene
23.01.2012, 21:34:49
salut!
de ce nu organizati ceva la restaurant pentru cei care vin la cununie? de exemplu, pregatiti mesele de cocktail pe terasa si dati invitatilor posibilitatea sa serveasca un cocktail si o prajitura/ un fruct de pe candy bar pana vin restul. puteti transforma terasa si intr-o zona de primire a invitatilor... spor la pregatiri

Asa ma gandeam si eu. Pot servi un cocktail, fantana cu cico va fi deja acolo, dj-ul la fel...

laurateo
25.01.2012, 20:18:03
:O Integral?? Ori a fost o neintelegere, ori au schimbat regula, caz in care mi se pare o mare nesimtire din partea lor! Eu am scris clar in contract 20%...

Si cand ati semnat contractul? Noua ne apare clar ca trebuie sa platim meniurile integral ptr oamenii care lipsesc. Nu se poate asa ceva, chiar mi se pare ffffff urat din partea lor.

In legatura cu cununia religioasa noi o avem de la ora 14...am avut in vedere sa avem mai mult timp ptr poze (dupa cununia civila, care e la 11) si de asemenea ca invitatii care vin la sala sa participe si la cununia religioasa. Mai poti astepta dupa aceea cateva minute, sa se adune lumea, iar apoi s ava faceti intrarea :)

Blue_Selene
25.01.2012, 21:31:49
Si cand ati semnat contractul? Noua ne apare clar ca trebuie sa platim meniurile integral ptr oamenii care lipsesc. Nu se poate asa ceva, chiar mi se pare ffffff urat din partea lor.

Nu pot sa cred! #-oNoi am semnat in iunie 2011... Foarte urat! :(

Andreea_Petrutza
31.01.2012, 20:14:22
hehehe, ce tari sunteti:))
Kat, eu am cumparat fructe (am iesit super ieftin de la depozit si am luat doar necesarul, si totusi au si ramas pe langa), dulciuri, Merci pt acasa, si tot felul...de la restaurant doar bautura si meniul. caut zilele astea meniul si va spun ce a continut.

mroxi, iti voi trimite filmuletul, dar trebuie sa mai scriu un mesaj sa pot da mesaje private....asa ca trebuie sa gasesc un subiect bun!:))

Buna,eu am nunta la DaVinci pe 30 septembrie shi mi'ar placea tare mult sa shtiu ce meniu ai avut pe ka noi inka nu am ales meniul,iar la proba de meniu nu putem merge pt ka nu suntem in tzara shi nu shtim ce sa alegem.Multzumesc tare mult

AndreeaCo
01.02.2012, 12:19:28

In legatura cu cununia religioasa noi o avem de la ora 14...am avut in vedere sa avem mai mult timp ptr poze (dupa cununia civila, care e la 11) si de asemenea ca invitatii care vin la sala sa participe si la cununia religioasa. Mai poti astepta dupa aceea cateva minute, sa se adune lumea, iar apoi s ava faceti intrarea :)

La orice restaurant trebuie sa platesti meniul integral pentru invitatii care nu iti vin la nunta...oricum numarul de meniuri se anunta cu 1 saptamna inainte de nunta..de obicei,asa ca atunci trebuie sa stii clar cate persone vin...

Blue_Selene
01.02.2012, 22:42:17
La orice restaurant trebuie sa platesti meniul integral pentru invitatii care nu iti vin la nunta...oricum numarul de meniuri se anunta cu 1 saptamna inainte de nunta..de obicei,asa ca atunci trebuie sa stii clar cate persone vin...

Nu e vorba de persoanele pe care le astepti si in ultimul moment te trezesti ca nu vin la nunta. Evident ca pt meniurile comandate vei plati integral. E vorba de faptul ca tu trebuie sa asiguri un numar de minim 180 de invitati pt zilele de sambata. Daca tu cu o saptamana inainte de nunta sti clar ca vei avea de ex numai 170 de invitati, tot vei plati 20% din restul de 10 meniuri care lipsesc pana la 180. Eu asta am in contract...

MedaT
02.02.2012, 11:41:37
Nu e vorba de persoanele pe care le astepti si in ultimul moment te trezesti ca nu vin la nunta. Evident ca pt meniurile comandate vei plati integral. E vorba de faptul ca tu trebuie sa asiguri un numar de minim 180 de invitati pt zilele de sambata. Daca tu cu o saptamana inainte de nunta sti clar ca vei avea de ex numai 170 de invitati, tot vei plati 20% din restul de 10 meniuri care lipsesc pana la 180. Eu asta am in contract...
Unde am facut eu nunta era un numar minim de 200 de persoane (fie sambata, fie duminica). In momentul in care iti alegi sala banuiesc ca faci si un calcul sa vezi cam cati invitati ai (numar minim si maxim). Oricum 20% din meniurile in plus nu e asa mult, bine ca nu e pretul intreg, cum era unde am facut eu nunta.

andi5
02.02.2012, 12:30:46
Unde am facut eu nunta era un numar minim de 200 de persoane (fie sambata, fie duminica). In momentul in care iti alegi sala banuiesc ca faci si un calcul sa vezi cam cati invitati ai (numar minim si maxim). Oricum 20% din meniurile in plus nu e asa mult, bine ca nu e pretul intreg, cum era unde am facut eu nunta.

la acelasi restaurant in iulie 2010 erau minim 180 persoane...si noi meniuri am platit 20% sau 30% din intreg pt cei care nu au venit..care au fost 2 persoane doar...se schimba politica ff des se pare.

MedaT
02.02.2012, 12:54:55
la acelasi restaurant in iulie 2010 erau minim 180 persoane...si noi meniuri am platit 20% sau 30% din intreg pt cei care nu au venit..care au fost 2 persoane doar...se schimba politica ff des se pare.
Asa se pare, cred ca se orienteaza dupa cerere. Nu mai tin minte cum se platea meniul pt cei care nu au venit in ultimul moment pt ca nu am avut parte de asta, dar discutia era legata de faptul ca daca ai mai putin de x persoane la nunta dar tu vrei musai sa faci petrecerea acolo esti obligat sa platesti in plus.

laurateo
07.02.2012, 13:19:47
Ptr miresicile care fac cununia religioasa in aer liber.....v-ati ales preotul care va oficia ceremonia? Eu nu am gasit inca nici un preot care sa vrea sa vina (in afara de cel recomandat de cei de la DaVinci)...am inteles ca li s-a interzis si daca sunt reclamati ar avea probleme serioase, asa ca nu vor sa isi asume riscuri.

Arielle
08.02.2012, 19:54:03
Buna fetelor,
Stie cineva la DaVinci cat e pretul minim al unui meniu acum in 2012?
Minimuil de persoane e 200?
Multumesc mult!

Blue_Selene
08.02.2012, 20:43:40
Buna fetelor,
Stie cineva la DaVinci cat e pretul minim al unui meniu acum in 2012?
Minimuil de persoane e 200?
Multumesc mult!

Pt o nunta in 2012 pretul minim al unui meniu este de 200 RON.
Iar minimul de persoane este de 180 sambata si 140 duminica.

Arielle
09.02.2012, 10:29:16
Pt o nunta in 2012 pretul minim al unui meniu este de 200 RON.
Iar minimul de persoane este de 180 sambata si 140 duminica.

Ok, suna rezonabil. Merci mult!

Maria_
04.03.2012, 08:04:13
Ciao. Din cele care veti avea nunta anul acesta la DaVinci, stiti cumva cand va avea loc degustarea de meniu pt 2012? Am inteles ca in martie....aveti mai multe informatii?
Multumesc.

KAT
05.03.2012, 20:45:48
Ciao. Din cele care veti avea nunta anul acesta la DaVinci, stiti cumva cand va avea loc degustarea de meniu pt 2012? Am inteles ca in martie....aveti mai multe informatii?
Multumesc.

eu astept din februarie :">... dar ink nu am nici o informatie. Daca o sa ai ceva informatii sa ne spui si noua. Multumim!

laurateo
22.03.2012, 12:44:09
eu astept din februarie :">... dar ink nu am nici o informatie. Daca o sa ai ceva informatii sa ne spui si noua. Multumim!

Vineri, 30 martie 2012 ora 18 la restaurant, invitatie valabila ptr 2 persoane.

Blue_Selene
30.03.2012, 22:38:05
Am fost azi la degustare si pot spune ca aperitivele sunt de nota 10!
La bautura a crescut pretul cu 5 ron, dar in principiu preturile au ramas cam aceleasi de anul trecut. #:-S

veronica2013
18.04.2012, 13:14:28
asa cum am mai spus si noi am avut mari emotii in ceea ce priveste impactul pe care mancarea il va avea asupra invitatilor. si invitatii nostri au fost in mare parte oameni normali, clasici si traditionali si totusi mancarea le-a placut mult si s-au simtit foarte bine la nunta (asta stiu din discutiile de dupa pentru ca in ziua nuntii nu ai timp sa analizezi aspectele astea).
in aperitiv am avut fructe de mare (care au fost suuuper apreciate atat de cunoscatori cat si de cei care nu mai mancasera pana atunci asa ceva), pui, porc si vita (rulade sau file), ceva pate cu somon (torta salata), rulou bresaola (prosciuto de vita) cu branza, terina de branza cu ardei. la insistentele mele, am adaugat si jambon file tocmai pentru ca voiam si ceva mai clasic, dar acum iti spun cu mana pe inima ca nu era necesar. noi am renuntat la peste, iar la aperitivul cald am combinat doua sortimente: vol au vent de pui si ciuperci si minifrigarui cu bacon crocant si minimozzarela pane. aperitivul cald chiar a facut senzatie, invitatii au fost foarte incantati. la friptura, am combinat din nou doua sortimente (pui si porc) si urmand sfatul oanei, pentru garnitura am optat si pentru cartofi si pentru legume, pentru ca ei nu servesc salata la friptura. dupa tort, pe fiecare masa a fost servit cate un platou cu rulouri. ultimul fel nu era necesar pentru ca nunta fiind duminica, invitatii au inceput sa plece (in jur de 9:30).
tineretul a mai stat pana in jur de 10:30 si probabil mai stateau insa noi am mers sa platim si ne-am cam spart singuri cheful [-(...dar asta e...
cand am ajuns la sala, am urcat in camera impreuna cu nasii, iar oana a venit sa ne intampine, impreuna cu un chelner care ne-a adus apa si suc. impreuna cu parintii si o pereche de nasi, am ramas la restaurant pana pe la 11:30 si unul din chelneri a avut grija sa avem in permanenta paharele pline (barul s-a inchis dupa plecarea invitatilor, deci cocktailuri nu am mai putut servi).
nota 10 restaurantului pentru mancare si servire:x

Am vazut ca ai combinat la aperitivul cald si la friptura doua tipuri. Intrebarea mea este daca de exemplu la friptura unde ai ales ca si garnitura si cartofii si legumele ai pastrat gramajul dat de ei sau ai avut posibilitatea sa optezi pentru jumatate de portie de cartofi si jumatate de portie de legume.
O alta intrebarea este legata de faptul ca la friptura nu se da salata. Lumea e obisnuita sa primeasca salata la friptura de aceea te intreb cum a fost fara? S-a simtit lipsa?
Tuica se poate duce?
Ms mult

Blue_Selene
18.04.2012, 13:47:40
Tuica se poate duce?
Ms mult

:-? Sper sa nu vorbesc prostii, dar parca imi aduc aminte cand am discutat prima data cu Oana, ea zicea ca pentru tuica se face o exceptie si se poate aduce de acasa.

oana_adela
29.04.2012, 13:47:01
Am vazut ca ai combinat la aperitivul cald si la friptura doua tipuri. Intrebarea mea este daca de exemplu la friptura unde ai ales ca si garnitura si cartofii si legumele ai pastrat gramajul dat de ei sau ai avut posibilitatea sa optezi pentru jumatate de portie de cartofi si jumatate de portie de legume.
O alta intrebarea este legata de faptul ca la friptura nu se da salata. Lumea e obisnuita sa primeasca salata la friptura de aceea te intreb cum a fost fara? S-a simtit lipsa?
Tuica se poate duce?
Ms mult

salut!
la aperitivul cald am lasat portii intregi, alegand doua sortimente din ce au propus ei (nu m-am putut decide intre cele doua pentru ca mi-au placut la nebunie:-$ ). la friptura, atat garnitura cat si carnea au fost jumatate de portie din fiecare, pentru a multumi pe toata lumea. ai dreptate, lumea e obisnuita cu salata la friptura, dar dupa cum ai observat, mancarea la davinci e cu totul diferita de ceea ce se da in mod normal la nunti, deci lipsa salatei nu cred ca reprezinta o problema majora. invitatii fie vor aprecia meniul fie nu, depinde de gustul fiecaruia si cat de flexibili sunt.
tuica se poate duce, dar noi am renuntat pt ca trebuia ceva certificat de la directia de sanatate publica si efectiv nu am mai avut timp sa ne ocupam si de asta. oricum, noi alegand all inclusive la bautura, nu s-a simtit lipsa tuicii, au avut din ce sa aleaga. tuica am dat-o "la pachet".
daca mai ai intrebari, iti raspund cu mare drag
spor la miresit

cristina4u3
27.08.2012, 00:08:47
salut fetelor! am rezervat si eu la DaVinci pentru anul viitor, in august. va fi vinerea pt ca vroiam neaparat sfarsitul lui august, sa nu fie duminica si sa putem rezerva cu doar 150 de invitati. in plus, va fi nunta de noapte, ceea ce ne-am dorit foarte mult. am citit peste tot pe unde am gasit pareri despre DaVinci dar nu gasesc nimic negativ. Pare perfect dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept (e imposibil sa fie totul fara pata!) in ce domeniu as putea sa ma astept la neplaceri? timing, servire, etc? mersi mult si toate cele bune!

mroxi
27.08.2012, 10:07:43
Salut,
E greu de crezut ca totul poate fii super bine si ca nu au minusuri la servire si la alte aspecte, e greu intr-adevar sa crezi, dar odata ce ai luat decizia de a face nunta acolo trebuie sa ai incredere pentru ca in nici o locatie nu poti sa ai siguranta 100%. Sfatul meu este sa fii increzatoare si sincera cu Oana, sa o intrebi orice si sa ii spui orice iti doresti pentru ca intr-un fel sau altul te va ajuta. Iti spun toate lucrurile acestea pentru ca si noi am avut nunta in 28 iulie, tot la DaVinci si vreau sa iti spun ca mi-am dorit o nunta ca in povesti si am avut-o. Toata echipa de la acest restaurant minunat este super profi si chiar nu ai ce sa le reprosezi. Sunt impecabili si cu un bun simt extraordinar...sincer nu am cuvinte, dar iti recomand sa discuti cu Oana tot ce iti doresti pentru ca este o persoana extraordinara pe care eu personal o apreciez pentru profesionalismul ei si modul in care reuseste sa se ocupe de fiecare eveniment in parte ca si cum ar fii unicul. E extraordinar si nunta noastra a fost una cu adevarat frumoasa si chiar nu am nimic de reprosat si crede-ma ca am fost foarte stresata si exigenta si la final foarte multumita.
:*

cristina4u3
27.08.2012, 17:56:42
Mersi mult, mroxi! eram foarte stresata pt ca noi nu locuim in ro acum, de fapt eu anul asta inainte de nunta sunt tot pe fuga (anglia, state, olanda) si nu am timp de mers personal pe nicaieri, probabil ii voi da directive mamei pe skype :)) deci sunt total dependenta de internet si de opiniile celor care au trecut deja prin asta...deci orice sfaturi ati avea pt mine sunt binevenite :*

mitilina
10.09.2012, 22:30:44
Buna,

Avand in vedere ca nu gasesc sambata disponibila in 2013 stiti cumva o alternativa pentru Da Vinci in Cluj napoca? Ma refer in primul rand la aspectul salii/spatiu verde/parcare... etc.

mroxi
11.09.2012, 10:20:00
Buna,

Avand in vedere ca nu gasesc sambata disponibila in 2013 stiti cumva o alternativa pentru Da Vinci in Cluj napoca? Ma refer in primul rand la aspectul salii/spatiu verde/parcare... etc.

De ce nu faci vinerea la davinci? de noapte...mi se pare super ideea, si cununia religioasa poti sa o faci acolo, sunt atatea variante super dragute acolo. sincer mie imi pare rau intr-un fel ca nu am facut vinerea nunta de noapte...gandeste-te si la asta. daca ideea nu ti se pare ok incearca atunci la stil sau la serena in faget. sau daca iti permiti incearca si grand hotel italia si sun garden baciu. bafta si grabeste-te pt ca locatiile bune si frumoase se rezerva din timp.

Alecsandra21
21.09.2012, 14:38:34
Inițial și eu îmi doream să fac nuntă de zi și să fie neapărat sâmbăta....dar, ca de obicei, socoteala de-acasă nu se potrivește cu cea de la restaurant (în cazul ăsta), așadar am rămas la o nuntă de noapte, vineri seara. Nu se mai găsesc sâmbete în 2013, așadar am ales luna iunie, vineri seara - ceremonia religioasă fiind tot în curte. Dacă te răzgândești și alegi totuși DaVinci, nu am să îți spun decât de bine deocamdată. Alternativele ca săli ar fi Sun Garden sau International BallRoom, dar depinde de nr de invitați și ar fi mare lucru să mai găsești sâmbete de vară. La Sun Garden e foarte frumos, cu ponton, capelă etc., doar că s-ar zvoni că te înțelegi cam greu cu managerii la detalii. Spor pe mai departe tuturor!

roxa_c
24.09.2012, 10:03:57
Salut

Si eu am avut nunta la daVinci pe 8 iulie 2012. A fost excelent. Servire impecabila.
Mancarea foarte gustoasa. Pt bauturi am ales meniul 2 si a fost foarte variat si paharele nu au fost niciodata goale. Aerul conditionat e puternic, ceea ce a fost excelent.
Singura chestie neplacuta a fost ca desi am avut 2 torturi, unul mare si unul mai mic pt nasa, au uitat sa il scoata si pe cel mic :smile: , dar n-am stat sa ma stresezpe un astfel de detaliu minor.

Am atasat cateva poze pt miresicile interesate. O poza spune 1000 de cuvinte in viziunea mea.

Alecsandra21
24.09.2012, 12:02:41
Salut

Si eu am avut nunta la daVinci pe 8 iulie 2012. A fost excelent. Servire impecabila.
Mancarea foarte gustoasa. Pt bauturi am ales meniul 2 si a fost foarte variat si paharele nu au fost niciodata goale. Aerul conditionat e puternic, ceea ce a fost excelent.
Singura chestie neplacuta a fost ca desi am avut 2 torturi, unul mare si unul mai mic pt nasa, au uitat sa il scoata si pe cel mic :smile: , dar n-am stat sa ma stresezpe un astfel de detaliu minor.

Am atasat cateva poze pt miresicile interesate. O poza spune 1000 de cuvinte in viziunea mea.

Super frumos, rafinat...felicitari! Eu sincer l-am ales tot asa, pe baza recomandarilor, fiind cam singura locatie unde nu am auzit plangeri aproape deloc. Acum, speram sa fie tot asa de bine si in 2013.

Elenushk
26.09.2012, 13:45:44
salut!
mie imi pare relativ comparabil Da Vinci cu Hotel Stil.. ambele restaurante au salile foarte frumoase, locatia este destul de aerisita si departe de zgomotul orasului, iar peste tot am auzit doar laude la adresa servirii si mancarii in ambele restaurante.

Succes!

Buna,