PDA

Versiunea completa : Biserica Catolica din Tomis 3

Dementa
17.06.2010, 21:24:08
Eu ma cunun in rit catolic, Spre rusinea mea inca nu stiu ce hram poarta noua biserica catolica din tomis 3. Eu sunt ortodoxa, el catolic dar asta nu ma obliga sa trec la religia lui. Am vorbit cu preotul si a spus ca inainte cu 3 luni de cununie sa mergem la pregatire care va cuprinde si simularea nuntii propriu-zise. O sa fie ca in telenovele :madlaugh:

gnm
18.06.2010, 16:16:31
Eu ma cunun in rit catolic, Spre rusinea mea inca nu stiu ce hram poarta noua biserica catolica din tomis 3. Eu sunt ortodoxa, el catolic dar asta nu ma obliga sa trec la religia lui. Am vorbit cu preotul si a spus ca inainte cu 3 luni de cununie sa mergem la pregatire care va cuprinde si simularea nuntii propriu-zise. O sa fie ca in telenovele :madlaugh:
pana la urma schimbi biserica? ati gasit nasi? daca nu , da-mi un pm

Dementa
21.06.2010, 20:54:28
Exista miresici care s-au cununat in rit catolic sau urmeaza sa se cunune?

Dementa
05.07.2010, 23:02:38
gata!!!! am aflat ce hram poarta biserica :-p

Dementa
06.07.2010, 10:20:23
Mire_sika intradevar cununia religioasa este ca la americani sau cum imi place mie sa zic ca in telenovele:x
Nici eu nu am vazut inca una dar mi-a povestit preotul, in mare parte, cum o sa fie. O sa ne spunem juraminte, o sa ne inmanam unul altuia verighetele, o sa fiu condusa la altar de tata unde ma va astepta miresoiul. Cer este ca vom face pregatiri cu preotul care includ si simularea cununiei. In felul asta ma familiarizez cu atmosfera si sper sa nu am prea mari emotii in ziua cu pricina. O sa imi pun nepoteii sa arunce cu petale de trandafir cand intru in biserica si mi-ar place sa am macar 3 domnisoare de onoare imbracate macar in aceeasi culoare desi cred ca ma voi rezuma la una.
Interesanta va fi viata de dupa cununie cand va trebuie sa fac pregatiri pentru 2 sarbatori de Paste atunci cand nu vor cadea in aceeasi zi. :-SS Totusi avem un avantaj pentru ca in felul asta vom putea ajunge la parinti si respectiv socrii fara sa fim pe fuga :)>-

P.s. te astept cu drag la anul sa vezi cum este cununia religioasa la catolici

mire_sika
06.07.2010, 11:10:03
Buna, Dementa
si imi cer scuze ca am postat in alta parte, dar nu m-am familiarizat inca cu forumul asta. (M-am inscris de acum doi ani, dar atat i-a trebuit ,,tampitelului'' sa ma faca ,,miresica'' :):):))
Sa inteleg ca iubi tau e catolic?
Ce frumos! ce frumos! imi place nunta la catolici!

Dementa
06.07.2010, 12:19:26
Buna, Dementa
si imi cer scuze ca am postat in alta parte, dar nu m-am familiarizat inca cu forumul asta. (M-am inscris de acum doi ani, dar atat i-a trebuit ,,tampitelului'' sa ma faca ,,miresica'' :):):))
Sa inteleg ca iubi tau e catolic?
Ce frumos! ce frumos! imi place nunta la catolici!

Eh nu-i prob ca ai postat in alta parte doar sa nu se supere moderatorii.
Este catolic prietenul meu, soacra ortodoxa si socrul catolic. O sa facem un "fresh mixt" :D

gnm
06.07.2010, 13:59:49
nu-ti face probleme,e chiar mai bine si mai haios. si sotul meu e catolic, si noi sarbatorim sarbatorile din ambele rit-uri. asa reusim sa impacam pe toata lumea si ne asiguram si noi distractia.

Dementa
12.07.2010, 22:09:41
Sambata este o cununie religioasa la biserica unde facem si noi. Abia astept sa vad cum se desfasoara.

mire_sika
13.07.2010, 14:08:38
la ce ora? vin si eu, ca-s tare curioasa

Dementa
13.07.2010, 15:54:58
la ce ora? vin si eu, ca-s tare curioasa
Sambata de la ora 18!

Dementa
18.07.2010, 21:39:32
Sambata de la ora 18!

am ratat cununia religioasa de sambata pt ca mirii au decalat ora. In schimb am ramas pentru a vedea un botez....mi s-a parut foarte scurta slujba si netraumatizanta pentru copil.
Urmatoareacununie religioasa este pe 31 iulie si tot la ora 18 !

ali_eu21
17.10.2010, 00:24:34
am ratat cununia religioasa de sambata pt ca mirii au decalat ora. In schimb am ramas pentru a vedea un botez....mi s-a parut foarte scurta slujba si netraumatizanta pentru copil.
Urmatoareacununie religioasa este pe 31 iulie si tot la ora 18 !

Buna,

Hahaha.... si eu oscilez cu biserica....
Eu sunt ortodoxa, iar viitorul meu sot este catolic, e candian.
Avem nunta in aceeasi zi, am ovservat.... 20 August, 2011

Vroiam sa te intreb... tu o sa mai ai si nasi? La catoilici nu au nasi, decat perechile de domnisoare si cavaleri de onoare, in frunte cu Maid of Honor si Best Man... tu cum o sa faci?

xoxo

Dementa
17.10.2010, 10:48:57
Buna,

Hahaha.... si eu oscilez cu biserica....
Eu sunt ortodoxa, iar viitorul meu sot este catolic, e candian.
Avem nunta in aceeasi zi, am ovservat.... 20 August, 2011

Vroiam sa te intreb... tu o sa mai ai si nasi? La catoilici nu au nasi, decat perechile de domnisoare si cavaleri de onoare, in frunte cu Maid of Honor si Best Man... tu cum o sa faci?

xoxo

Ar fi fost foarte usor pentru noi daca nu ne trebuia nasi pentru ca oricum inca nu ii am. Noi am vorbit cu preotul si ne-a cerut si nasi care sa fie casatoriti religios indiferent de religie. Care e rolul Best Man-ului si a Maid of Honor ? Nu sunt tot un fel de cavaler si domnisoara de onoare? Sau sunt cei care conduc mirele respectiv mireasa la altar? Daca faci la catolici ce biserica alegeti ?
Te pup

MissSwan
17.10.2010, 11:43:12
Ar fi fost foarte usor pentru noi daca nu ne trebuia nasi pentru ca oricum inca nu ii am. Noi am vorbit cu preotul si ne-a cerut si nasi care sa fie casatoriti religios indiferent de religie. Care e rolul Best Man-ului si a Maid of Honor ? Nu sunt tot un fel de cavaler si domnisoara de onoare? Sau sunt cei care conduc mirele respectiv mireasa la altar? Daca faci la catolici ce biserica alegeti ?
Te pup

Best Man si Maid of Honour sunt domnisoara si cavalerul principali (pot fi si singurii) care stau exact langa mire si mireasa la altar. Dar nu ii conduc. Mireasa este condusa de tata. Mirele nu este condus de nimeni, trebuie sa fie la altar inainte sa inceapa ceremonia propriu-zisa. Asa stiu ca e la protestanti. La catolici nu stiu daca este exact la fel, dar trebuie sa fie ceva destul de asemanator.

ali_eu21
17.10.2010, 18:17:43
Best Man si Maid of Honour sunt domnisoara si cavalerul principali (pot fi si singurii) care stau exact langa mire si mireasa la altar. Dar nu ii conduc. Mireasa este condusa de tata. Mirele nu este condus de nimeni, trebuie sa fie la altar inainte sa inceapa ceremonia propriu-zisa. Asa stiu ca e la protestanti. La catolici nu stiu daca este exact la fel, dar trebuie sa fie ceva destul de asemanator.

Da, asa stiu si eu... ai descris foarte bine.
Noi avem nasi, sper sa nu se supere daca voi fi condusa de tata la altar....
Inca nu m-am interesat de biserici catolice in oras.... vin in tara saptamana viitoare si o sa incep sa aleg....
Inca o chestie... am aflat ca daca facem in biserica ortodoxa, tre' sa-l botez pe al meu inainte, ca altfel nu ne casatoreste.... voi stiti ceva de genul asta?:-\

va pup, spor la pregatiri

MissSwan
17.10.2010, 18:51:23
Da, asa stiu si eu... ai descris foarte bine.
Noi avem nasi, sper sa nu se supere daca voi fi condusa de tata la altar....
Inca nu m-am interesat de biserici catolice in oras.... vin in tara saptamana viitoare si o sa incep sa aleg....
Inca o chestie... am aflat ca daca facem in biserica ortodoxa, tre' sa-l botez pe al meu inainte, ca altfel nu ne casatoreste.... voi stiti ceva de genul asta?:-\

va pup, spor la pregatiri

Nu vad de ce s-ar supara nasii. Asa e traditia, si pana la urma tatal e tata.
Eu stiu doar 2 biserici catolice, asta din Tomis 3 care e noua si Sf Anton. Mie imi place mai mult Sf Anton, e mai veche, si are alt aer.
Eu stiam ca merge la ortodocsi si daca e doar unul dintre miri ortodox. Dar sincer dintre cele 2 ceremonii, sfatul meu e sa faci la catolici. E de o mie de ori mai frumos.:D

Dementa
18.10.2010, 18:08:39
In Constanta numai cele doua sunt : cea din Tomis trei Sf Padre Pio si cea din centrul vechi Sf Anton. Eu am fost la o cununie religioasa si am vz ca mirele a fost condus de una din domnisoarele iar mireasa de unul din cavaleri. Acum nu stiu de ce a fost asa pentru ca si eu stiam ca te conduce tatal. Eu inca ma mai gandesc la persoana care ma va conduce la altar pentru ca oscilez intre fratele meu si tata.

ali_eu21
12.11.2010, 15:33:42
In Constanta numai cele doua sunt : cea din Tomis trei Sf Padre Pio si cea din centrul vechi Sf Anton. Eu am fost la o cununie religioasa si am vz ca mirele a fost condus de una din domnisoarele iar mireasa de unul din cavaleri. Acum nu stiu de ce a fost asa pentru ca si eu stiam ca te conduce tatal. Eu inca ma mai gandesc la persoana care ma va conduce la altar pentru ca oscilez intre fratele meu si tata.

Deci pana la urma acolo te cununi.... stii cumva care e taxa si preotii cat vor?

te pup, spor la pregatiri

Dementa
12.11.2010, 17:36:49
Deci pana la urma acolo te cununi.... stii cumva care e taxa si preotii cat vor?

te pup, spor la pregatiri

Da, ma cunun la catolici. Asa am decis de la inceput. Preotul mi-a zis ca taxa este de 250 lei dar nu este obligatorie. Cununia este oficiata doar de el si urmeaza sa discutam si de cor.
Spor si tie la pregatiri..mai avem 9 luni si 8 zile :D

jade84
13.11.2010, 23:20:19
Am citit ce ati scris voi pe aici si deoarece stau f aproape de biserica catolica din Tomis 3, cred ca o sa merg si eu la oficierea unei casatorii, m-ati facut curioasa!!!
Mie imi plac f mult cununiile de prin filme, noi suntem amandoi ortodocsi, asa ca nu s-a pus problema dar mi-ar fi placut o ceremonie in stilul catolic.
Spor la pregatiri, fetelor!

Dementa
14.11.2010, 11:27:44
Am citit ce ati scris voi pe aici si deoarece stau f aproape de biserica catolica din Tomis 3, cred ca o sa merg si eu la oficierea unei casatorii, m-ati facut curioasa!!!
Mie imi plac f mult cununiile de prin filme, noi suntem amandoi ortodocsi, asa ca nu s-a pus problema dar mi-ar fi placut o ceremonie in stilul catolic.
Spor la pregatiri, fetelor!

Anul asta am asistat si eu la o cununie religioasa si e deosebita. Mi se par atat de emotionante momentele in care se rostesc juramintele incat nu stiu cum o sa fac sa ma abtin sa nu plang. Sper ca pregatirea pe care o vom face inainte de nunta sa ma ajute sa ma familiarizez cu atmosfera si in felul asta sa trec peste emotii. Dupa ce ne gasim si noi nasi( sper cat de curand) o sa ma interesez pentru la anul cand mai au cununii religioase ca sa vada si ei cum se desfasoara si atunci te anunt.