PDA

Versiunea completa : Vestimentatie pentru miri

leelutza
24.06.2010, 13:35:30
Salutare miresicilor, m-am gandit sa dezbatem un pic si acest subiect. Miresoii si-au gasit costume? Al meu a "prins" un costum adus din Italia din ala slim fit si i-am zis sa si-l pastreze pt nunta, da nu s-a putut, noi am avut vreo 6 botezuri si 1 nunta si mai am pe 3 iulie 2 nunti si l-a luat la purtare. Acum sa vedem ce costum mai gaseste el, ca de stea aduse de afara nu gasesti mereu. In privinta vestimentatiei, ma refer la restul camasi, papion, brau, al meu nu vrea nici in ruptul capului. Noroc ca am cumparat cateva reviste de profil si am gasit o camasa de ceremonie care nu mai necesita papion, cravata pentru ca are o banda de dantela neagra pe guler si se inchide cu un buton swarovsky, e creatie CB si ma bucur ca l-am convis sa o achitioneze desi e destul de scumputa eu zic ca merita, ii mai iau inca una, sau cam cate camasi e nevoie intr-o noapte? (pentru miresicile care au trecut prin asta? si au avut nunta vara). In privinta pantofilor nu mai zic la noi nu gasesti mai nimic mai ales pentru barbati. O auzisem la un moment dat pe Alina vb de o firma care inchirieaza costume Alb&Negru. Daca ma poti ajuta cu o adresa ceva... Multumesc!
Si astept parerile voastre in legatura cu vestimentatia miresoilor vostri.:)

chirugugianina
24.06.2010, 15:47:11
ideea cu camasa de la CB e superr si al meu a vrut sa si ia dar e grasut si nu ii vine=P~. asa ca si-a luat costum negru simplu si si-a facut vesta la comanda cu lavaliera neagra lucioasa.mie sincer nu mi plac costumele de mire crem sau alb,mai bine clasic negru cu accent pe detalii

leelutza
24.06.2010, 15:58:46
Si eu sunt de acord cu tine in privinta culorilor costumelor, numai ca al meu vrea costum slim ca zice el ca-i permite silueta. Acum sa vedem si ce gasim la Alb&Negru is destul de scumpe, la Narman la fel, ele arata foarte bine dar tre sa-ti si permiti. Is tare curioasa sa vina camasa, am comandat-o ieri si tre sa vina zilele astea.

chirugugianina
24.06.2010, 16:05:01
la mariage agency in iasi au costume deosebite pt barbati slim fit si mai sunt cateva magazine de profil. ca sa ti faci o idee iti trimi site ul pe privat

leelutza
24.06.2010, 18:06:19
Mi-am propus sa ma duc pana la Iasi in cautarea costumului de miresoi, mai ramane sa-l conving pe sot. Distanta e cam mare si nu pot pleca decat intr-o sambata dimineata. Tineti-mi pumni sa-l conving! Eu pe la Iesi nu prea am ajuns, am fost acu cativa ani la o nunta si atat nu am putut face nici o plimbare pt ca era luni si ne grabeam spre casa spre servici. Poate cu ocazia asta... Poate ne mai si destresam un pic cu ocazia plimbarii si ar fi bine sa ne intoarcem si cu costumul si pantofii pt eveniment.;-)
Pup inca o data chirugugianina!!!:*:*:*

ElenaMR
25.06.2010, 09:35:26
Salutare miresicilor, m-am gandit sa dezbatem un pic si acest subiect. Miresoii si-au gasit costume? Al meu a "prins" un costum adus din Italia din ala slim fit si i-am zis sa si-l pastreze pt nunta, da nu s-a putut, noi am avut vreo 6 botezuri si 1 nunta si mai am pe 3 iulie 2 nunti si l-a luat la purtare. Acum sa vedem ce costum mai gaseste el, ca de stea aduse de afara nu gasesti mereu. In privinta vestimentatiei, ma refer la restul camasi, papion, brau, al meu nu vrea nici in ruptul capului. Noroc ca am cumparat cateva reviste de profil si am gasit o camasa de ceremonie care nu mai necesita papion, cravata pentru ca are o banda de dantela neagra pe guler si se inchide cu un buton swarovsky, e creatie CB si ma bucur ca l-am convis sa o achitioneze desi e destul de scumputa eu zic ca merita, ii mai iau inca una, sau cam cate camasi e nevoie intr-o noapte? (pentru miresicile care au trecut prin asta? si au avut nunta vara). In privinta pantofilor nu mai zic la noi nu gasesti mai nimic mai ales pentru barbati. O auzisem la un moment dat pe Alina vb de o firma care inchirieaza costume Alb&Negru. Daca ma poti ajuta cu o adresa ceva... Multumesc!
Si astept parerile voastre in legatura cu vestimentatia miresoilor vostri.:)

Buna,
Si noi am avut probleme cu hainele d-nului... Am cumparat costumul si pantofii cu 2 saptamani inainte de nunta...(glumeam ca o sa ajunga in fata altarului in pantaloni scurti si slapi, ca nu gaseam nimic ce sa ne placa). Costumul l-am gasit la un magazin din Unirea (Bucuresti) Si cand am ajuns la casa am aflat ca in ziua respectiva era la reducere de 50%... asa ca am dat undeva pe la 600 RON. Pantofii i-am luat dintr-un complex tot din Bucuresti asemanator cu Hala noastra de acasa... foarte frumosi si eleganti si comozi... si destul de ieftini (pana in 200 RON parca). Si restul am luat din Focsani, cu 2 zile inainte de nunta - pentru zi, o camasa ceva alba si eleganta cu butoni si cravata neagra si simpla; pentru seara alta camasa alba cu butoni, dar mai simpla, cu lavaliera eleganta... Si cam atat... Am iesit destul de ok cu preturile fara sa ne aruncam la cheltuieli, si amc autat lucruri pe care sa le mai poata purta :-p (cu exceptia lavalierei).
Spor la pregatiri!!!

alina512
25.06.2010, 12:09:19
Mi-am propus sa ma duc pana la Iasi in cautarea costumului de miresoi, mai ramane sa-l conving pe sot. Distanta e cam mare si nu pot pleca decat intr-o sambata dimineata. Tineti-mi pumni sa-l conving! Eu pe la Iesi nu prea am ajuns, am fost acu cativa ani la o nunta si atat nu am putut face nici o plimbare pt ca era luni si ne grabeam spre casa spre servici. Poate cu ocazia asta... Poate ne mai si destresam un pic cu ocazia plimbarii si ar fi bine sa ne intoarcem si cu costumul si pantofii pt eveniment.;-)

Al meu e foooarte pretentios si am cautat costumul "perfect" in Bucuresti, Iasi, Bacau si Piatra Neamt (de acolo l-a cumparat). In Bacau si Iasi nu am gasit nimic care sa ne convinga (ma refer la ceva deosebit), costumule de la Alb si Negru erau mai scumpe in Bucuresti. Din Bucuresti ne-a placut un costum de la Alexandru Ciucu, era super dar costa 1500 de euro:O. Asa ca le-am luat pe toate de la Alb si Negru din Piatra Neamt si ne-a costat tinuta lui mai mult decat a mea. Daca vrei iti dau p.m. cu firma de care iti spuneam ca inchiriaza costume si au un costum de inchiriat exact ca al sotului, cu brau si papion, arata impecabil, la 800 lei, in conditiile in care costa nou vreo 2300 daca mai tin minte bine.

alina512
25.06.2010, 12:51:57

Uite aici la o miresica un costum dragut : http://www.miresici.ro/showthread.php?t=29127

chirugugianina
30.06.2010, 18:24:05
acum am alta problema cu miresoiul meu, nu i gasesc pantofi, a probat peste tot marimea 45 si nu ii vine nici o pereche. ma dispera:-":-w. am mers azi cu el tot Iasul si nimik.
va merge in sosete si gata:[email protected]

leelutza
02.07.2010, 14:16:57
Gianina daca nu ai gasit tu in Iasi noi aici in Focsani ce sa mai zicem? nu gasesti din cauza marimii mari? Iti doresc multa bafta in gasirea pantofilor potriviti. Sa vedem ce fac cu al meu mai avem 3 saptamani pana la nunta si el nu se agita deloc, pana nu-l stresez eu nu se lasa. Pup

chirugugianina
02.07.2010, 15:52:52
da iubita nu gasesc din cauza marimii poarta 45 si e f lat.
al meu se agita mai are pantofii si gata a scapat.
numai eu nu am timp.sunt prea ocupata cu doctoratul nu ma lasa astia nici sa respir...ma rog sa ma lase sa vin si eu la focsani cu 2 sapt inainte de nunta.
spor la pregatiri si rabdare
poop:*

chirugugianina
03.07.2010, 17:20:43
gata a gasit si pantofi la ben...uti am mai scapat de un stres^:)^

leelutza
08.07.2010, 15:01:00
Multumesc Gianina ca mi-ai dat adresa aia cu costum-mire, i-am mai luat o camasa lu sotu si papion si de data asta i-au venit bine amandoua si i-au si placut, acum sper sa ii fac rost si de pantofi am vazut ceva frumos tot acolo, daca nu oi reusi sa-l duc pana la Iasi. Acum astept si camasa de la Bote sa vina si sper sa fie buna de data asta. Doua camasi cred ca ii ajung. Pup!

chirugugianina
08.07.2010, 15:24:52
cu multa placere,ma bucur ca ti au fost de folos informatiile
eu am terminat cu vestimentatia lui.are trei camasi.
de acum trebuie sa incep cu mine.poop

leelutza
08.07.2010, 16:13:52
Iti doresc multa bafta in continnuare!!!:*

leelutza
12.07.2010, 14:08:46
Am primit camasa de la Bote de data asta e bine, ii vine bine are butoni si chiar mi se pare ca e alt material ceva mai bun, l-am rugat pe baiatul de acolo ca-mi trebuie camasa pt mire si s-a schimbat situatia a fost foarte prompt intr-o zi mi-a ajuns si nici n-am mai platit taxele de transport. Uraaa!!! Si i-am mai luat lu miresel o camasa cu papion de la costum-mire si l-am aranjat. Pup!

chirugugianina
12.07.2010, 18:13:26
bravo felicitari!!!te ai descurcat de minune\:D/, abia astept sa vad pozele de la nunta.poop

Alynutza1
13.07.2010, 08:54:55
Noi nu am luat costumul de mire inca. Tot din motiv ca al meu e mai sucit cand vine vorba de costume :D
Am citit ca cineva a luat costumul din Piatra Neamt. Unde anume in Piatra l-ai gasit?

alina512
13.07.2010, 13:57:34
Noi nu am luat costumul de mire inca. Tot din motiv ca al meu e mai sucit cand vine vorba de costume :D
Am citit ca cineva a luat costumul din Piatra Neamt. Unde anume in Piatra l-ai gasit?

Noi l-am luat din Piatra Neamt, de la Alb si Negru (Dinasty).

alina_stef
03.09.2010, 12:22:12
Cat stres si cu "miresoii"!!! Al meu are o conformatie mai ciudata, nu este lat in umeri,si are si putina burtica, si colac peste pupaza, mai vin si eu cu ideea mea de al face manechin in ziua nuntii....adica sa stea costumul pe el ca pe manechin...asa pe corp=P~!! M-am gandit sa ii fac la comanda,dar nu stiu unde...As vrea sa investesc in costumul lui mai mult decat in rochia mea de mireasa daca il gasesc asa cum vreau eu, pentru ca sigur costumul o sa il mai poarte...Sunt foarte frumoase costumele de la Alb si Negru!

marllenska
05.09.2010, 23:49:51
La Sorste am inteles ca se fac la comanda costume barbatesti. Pretul, in jur de 800 de lei.

leelutza
06.09.2010, 19:22:59
Si eu m-am interesat la Sorste dar al meu n-a vrut, i-a fost frica ca fac costume pe modelul vechi si nu slim fit cum vroia el. Dar stiu pe cineva care si-a facut acolo si i-a iesit super cu pantalon pana asa cum a cerut. Deci se poate! si pretul e convenabil...Incercati, asa am facut eu cu rochia m-am interesat in doua locuri si m-am decis s-o fac in oras sa nu mai bat drumu pana la Bucuresti. Dupa targul de nunti din ianuarie ma hotarasem sa merg la o casa de moda pe Lipscani, dar spre norocul meu am rezolvat-o mai simplu chiar la noi in oras.

ingerash_mic
24.09.2010, 08:50:14
Sotiorul meu s-a imbracat de la La Sposa...dupa multe cautari ptr costumul perfect atat ptr el cat si ptr mine....insa ne-a placut mult unul de la magazin si l-am cumparat

marllenska
08.12.2010, 21:18:39
Costume barbatesti clasice si slim fit de calitate gasiti la magazinul de langa Dance. Nu mai stiu cum se numeste, dar e cel care este in locul Colin's-ului.

alina512
09.12.2010, 16:27:56
Costume barbatesti clasice si slim fit de calitate gasiti la magazinul de langa Dance. Nu mai stiu cum se numeste, dar e cel care este in locul Colin's-ului.

Acel magazin apartine de Madalina si depinde de gusturi ...

marllenska
09.12.2010, 23:09:49
Acel magazin apartine de Madalina si depinde de gusturi ...

Bineinteles ca depinde de gusturi... Ma refeream si la preturi; sunt destul de accesibile pt. toti. Si da, sunt "turcisme".

TCM
21.03.2011, 02:54:51
Eu pentru "al meu" am vorbit sa facem la comanda ca nimic din ce-a probat nu se potrivea. E greu cu costumele de ginerica, nu prea gasesti si, daca gasesti, n-au marimi...

alina512
21.03.2011, 15:47:32
Eu pentru "al meu" am vorbit sa facem la comanda ca nimic din ce-a probat nu se potrivea. E greu cu costumele de ginerica, nu prea gasesti si, daca gasesti, n-au marimi...

Depinde unde ati fost, in Focsani, poate, daca ati fost in Bucuresti, Piatra Neamt, nu prea cred ca nu gaseati ceva pe placul vostru.

mihapet
21.03.2011, 16:20:41
Depinde unde ati fost, in Focsani, poate, daca ati fost in Bucuresti, Piatra Neamt, nu prea cred ca nu gaseati ceva pe placul vostru.
Exact. Bucurestiul e plin de oferte pentru toate gusturile si buzunarele:)>-

aurelya22
28.05.2011, 14:31:44
fetelor dar cu miresoi ce facem???de unde cumparam costume mai frumoase in focsani si la preturi accesibile?

alina512
28.05.2011, 15:36:17
fetelor dar cu miresoi ce facem???de unde cumparam costume mai frumoase in focsani si la preturi accesibile?

In Focsani nu stiu, sotul meu si-a luat costumul de la Dinsty (Alb si Negru) Piatra-Neamt, a costat 2000 lei costumul, 250 lei camasa, 150 lei braul si papionul, 100 lei butonii, 2500 lei in total (ce am luat de la Alb si Negru), afara de pantofi. :-"

marllenska
28.05.2011, 18:57:02

Daca rasfoiesti subiectul, sigur o sa gasesti idei. S-a tot scris...

aurelya22
29.05.2011, 22:52:01
multumesc de raspunsuri;-)

rita_rita
05.06.2011, 14:30:29
Buna miresici,

la OUTLET-ul de la VRANCO ( vechea confectie ) sunt costume barbatesti de ocazie????

alina512
05.06.2011, 20:46:08
Buna miresici,

la OUTLET-ul de la VRANCO ( vechea confectie ) sunt costume barbatesti de ocazie????

Eu nu am vazut, in schimb i-am luat sotului de acolo un sacou casual absolut superb (facut pentru export, 500 lei).

dianaroxana
09.08.2011, 22:56:23
ce parere aveti despre cei de la Eden's,pentru rochia de mireasa?

ella1986
13.09.2011, 16:45:49
Atata timp cat tie iti place si iti vine bine, nu cred ca mai conteaza de unde este rochia, fie ea una ieftina sau scumpa.

alis_madalina
08.02.2013, 12:19:32
In Focsani nu stiu, sotul meu si-a luat costumul de la Dinsty (Alb si Negru) Piatra-Neamt, a costat 2000 lei costumul, 250 lei camasa, 150 lei braul si papionul, 100 lei butonii, 2500 lei in total (ce am luat de la Alb si Negru), afara de pantofi. :-"

Am intrat si eu pe site la ei si am vazut costumele sunt extraordinare doar ca nu spune pe net preturile. dar din cate zici tu e destul de scump. Iubitul meu nu stiu daca il conving sa dea atata pe el. Erau si mai ieftine de atat costume pe acolo?

alina512
18.02.2013, 13:41:01
Am intrat si eu pe site la ei si am vazut costumele sunt extraordinare doar ca nu spune pe net preturile. dar din cate zici tu e destul de scump. Iubitul meu nu stiu daca il conving sa dea atata pe el. Erau si mai ieftine de atat costume pe acolo?

Parca erau si unele mai ieftine, pana la 1000 lei, dar asta ne-a picat cu tronc si nu am regretat deloc. Il poti vinde dupa nunta sa mia recuperezi ceva din bani, sau il poti lua direct de la un fost mire.

alis_madalina
29.03.2013, 09:16:31
Dar de facut la comanda la Sorste? am inteles ca e fain si ca pret e rezonabil. dar am incercat sa ajung si nu am nimerit fabrica. am facut dreapta acolo la baritiu si am mers inainte am trecut de biserica si apollo dar nu stiu care e denumirea fabricii si portarul zicea ca nu e acolo. stiti cumva unde e mai exact?

alina512
18.04.2013, 10:22:31
Dar de facut la comanda la Sorste? am inteles ca e fain si ca pret e rezonabil. dar am incercat sa ajung si nu am nimerit fabrica. am facut dreapta acolo la baritiu si am mers inainte am trecut de biserica si apollo dar nu stiu care e denumirea fabricii si portarul zicea ca nu e acolo. stiti cumva unde e mai exact?

Poate a cumparat de la Sorste. Uneori gasesti la vanzare la subsol la Fashion Center. La Sorste nu stiu daca mai au partea de confectii, daca da, intrarea era o usa alaturata de cea a hotelului. Prin spate pe unde ai mers tu e intratrea de la tricotaje, adica in fata la Apolo faceai dreapta in curtea respectiva si mergeai pana in capat.

alis_madalina
18.04.2013, 13:52:37
Poate a cumparat de la Sorste. Uneori gasesti la vanzare la subsol la Fashion Center. La Sorste nu stiu daca mai au partea de confectii, daca da, intrarea era o usa alaturata de cea a hotelului. Prin spate pe unde ai mers tu e intratrea de la tricotaje, adica in fata la Apolo faceai dreapta in curtea respectiva si mergeai pana in capat.

Pana la urma am facut rost de un nr de tel de pe net si am vb cu d-na care era la fabrica si a venit la magazin la Fashion Center si ne-a aratat niste materiale si costa vreo 12 mil. Dar dupa aceea am ajuns la Apaca la Buc si am rezolvat. Am luat costum cu 7 mil. Mersi oricum!

nicolle26
07.05.2013, 14:28:19
Noi ne-am gandit sa facem costumul la comanda. pana aici totul bine, dar nu gasim materiale bune pentru costumul de mire. aveti idee vreun loc sau site care sa se ocupe cu asa ceva ?