PDA

Versiunea completa : Miresici soferite

Pagini : 1 2 [3] 4

Pisu
23.10.2007, 02:20:59
Vai ce speriata eram si eu de parcarile laterale cand am inceput sa conduc, desi in scoala de soferi le faceam perfect, la fel si la examnul auto, politista mi-a zis ca a fost de nota 10 parcarea mea laterala, insa dupa ce am inceput eu sa conduc daca eram singura cautam un loc unde sa nu fiu nevoita sa parchez lateral, iar cand eram al meu cu mine il treceam pe el la volan sa faca parcarea. Pana intr-o seara, cand am venit acasa tarziu, la mine la bloc nu am gasit nici un loc de parcare, eram singura si am gasit la un bloc distanta dar trebuia sa parchez lateral si m-am chinuit minute bune, dar fara sa reusesc si am fost nevoita sa parchez foarte departe de casa. Atunci m-am enervat foarte tare pe mine si am zis ca nu se poate asa ceva, am insistat, am exersat si acum n-am treaba, parchez oriunde lateral, cu fata, cu spatele, nu mai am nici un stres. <:-P
Tot e bine! Si eu faceam parcarile laterale PERFECT cind eram la scoala de soferi... Mi-a dat instructorul niste puncte de reper atit de bune ca mi-a iesit perfect din prima si toate datile ce au urmat.... Apoi mi-am luat permisul si 3 anu nu am avut masina sa conduc, asa ca am uitat ce ma invatase instructorul.... Ma bate gindul sa ma mai duc pe la scoala de soferi si sa-i intreb. Cred ca ar ramine socati sa intru si sa le zic "stiti... acum 10 ani mi-am luat permisul dar am uitat cum se fac parcarile laterale, puteti sa mai imi dati o data punctele de reper pt aceasta???!!!! DOOHHH!!!!:-B =)) =)) =))

Anc
23.10.2007, 09:50:06
Tot e bine! Si eu faceam parcarile laterale PERFECT cind eram la scoala de soferi... Mi-a dat instructorul niste puncte de reper atit de bune ca mi-a iesit perfect din prima si toate datile ce au urmat.... Apoi mi-am luat permisul si 3 anu nu am avut masina sa conduc, asa ca am uitat ce ma invatase instructorul.... Ma bate gindul sa ma mai duc pe la scoala de soferi si sa-i intreb. Cred ca ar ramine socati sa intru si sa le zic "stiti... acum 10 ani mi-am luat permisul dar am uitat cum se fac parcarile laterale, puteti sa mai imi dati o data punctele de reper pt aceasta???!!!! DOOHHH!!!!:-B =)) =)) =))

Sa stii ca eu pentru ca nu am condus tot vreo 3 ani dupa ce mi-am luat permisul si pentru ca traficul din Bucuresti este haotic cand ne-am luat masina noastra si am realizat ca o sa plec mult timp singura, ca sa scap eu de stres am fost si mi-am luat 2 sedinte cu un instructor de la o scoala auto. L-am pus sa mearga cu mine in trafic.

mihu
23.10.2007, 11:28:19
Sa stii ca eu pentru ca nu am condus tot vreo 3 ani dupa ce mi-am luat permisul si pentru ca traficul din Bucuresti este haotic cand ne-am luat masina noastra si am realizat ca o sa plec mult timp singura, ca sa scap eu de stres am fost si mi-am luat 2 sedinte cu un instructor de la o scoala auto. L-am pus sa mearga cu mine in trafic.

si eu am apelat la metoda asta...dar la mine au trecut numai cateva luni ;)) am vrut sa mai fac o sedinta cu instructorul cu care am facut...mi-a dat multa incredere....

movulina
23.10.2007, 11:41:44
Feteleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
:D

Sunt super Happy!!!

Am trecut de starea aia naspa de nervozitate legata de faptul ca afara ploua!
Astazi de la 7AM am avut conducere si dupa-amiaza iarasi am!
si vreau sa spun ca sunt foarte zapacita!
A aparut o alta problema: NU OPRESC la stop.....stau in intersesctie, ma asigur si o intind..........si iar ma cearta instructorul......si nu am acordat prioritate!

Sa vezi faza....intr-o intersesctie semaforizata eu tre` sa fac stanga.....si culoarea la semafor verde si eu dau sa iau virajul (aici alta problema ca bruschez volanul) ...... si UIT CU DESAVARSIRE ca tre sa dau si prioritate la cei care vin din fata (care au tot verde).....la naiba!

Tre sa dau cu bata`n balta!

In concluzie TREBUIE sa ma apuc de invatzat ca sunt un dezastru......mi`as pixu`n ea circulatzie rutiera si in el ambreiaj!

mitidani
23.10.2007, 11:56:58
Pai la 2 zile dupa ce cumparasem Lanciuta am avut un accident nu foarte nasol dar m-am speriat atat de tare incat nu mai suport sa merg nici in dreapta, asa ca nu stiu daca voi mai putea conduce vreodata:(( Imi era si inainte frica de masina dar acum e grav, ma gandesc chiar sa ma duc la un psiholog ca e pacat de masina.Acum ma cam duce tata pe unde am nevoie dar sotu e acm suparat pe mine ca nu o conduc:( Din martie nu am mai condus deloc:">

Trebuie sa-ti invingi frica ... si sa conduci, eu am avut accident tot in martie, dar sincerde -abia asteptam sa-mi vina masinutza din service si sa pun iar piciorul in ea ... mult timp am fost f speriata (aproape 2 luni) si de atunci oricum nu mai merg cu viteza, nici pe autostrada macar... dar conduc.
E pacat, o sa-ti fie din ce in ce mai teama ...

ryanaro
23.10.2007, 12:07:25
am vazut drive test de noul fiat seicento sau cinquecento, nu mai stiu care era.. arata ca o bombonica!!! <:-P

clarita
23.10.2007, 22:46:00
Eu citesc "/" din titlul "soferite/masini" ca fiind "pe" si deci e "soferite pe masini". :)):))

mihu
02.11.2007, 23:00:25
AM FACUT-O LATA

Am gasit la serviciu un bidonas pe care scria lichid de spalare parbriz pt iarna...am zis ca daca tot s-a terminat al meu...pun de acolo...am simtit eu ca miroase a petrol si e putin uleios...dar am zis...poate asa miros astea de iarna:"> #-o ...Si uite asa am pus din ala...n-am pus mult...mai putin de jumatate acolo in rezervor...dar tot l-am pus...dau sa imi spal eu parbrizul vad ca totul se invaluie in ceata dar in final era curat...dar toata masina mi-e cu pete acum :(( si inclusiv parbrizul :((
A venit schimbul meu de la serviciu(un domn) si mi-a pus detergent de vase in rezervor cu apa ca a zis ca se spala asa....In felul asta am scos toata chestia aia uleioasa si acum e acolo apa cu detergent de vase :D Dar daca spal parbrizul si acum mai iese uleios...si nu stiu cum sa scot toata apa aia si cu ce mai e pe acolo....sa spal rezervorul si sa pun cu adevarat lichidul de parbriz pe care il am acasa si care e si bun....
Am golf 4 si rezervorul ala e prins in suruburi pe acolo(atat am putut vedea pe noapte)...Am vreo sansa(nu eu, sotul meu :D ) sa desfac rezervorul de acolo sau mai bine ar fi de mers la un mecanic? Si o alta iontrebare...oare nu e ceva substanta care ar putea neutraliza uleiul/benzina/motorina(ca habar n-am ce naiba am bagat inauntru prima data)?

Cred ca se vede cu ochiul liber ca sunt intr-o situatie mai ciudata....dar chiar sper sa fac ceva maine cu masina....

audreybudu90
06.11.2007, 15:32:14
AM FACUT-O LATA

Am gasit la serviciu un bidonas pe care scria lichid de spalare parbriz pt iarna...am zis ca daca tot s-a terminat al meu...pun de acolo...am simtit eu ca miroase a petrol si e putin uleios...dar am zis...poate asa miros astea de iarna:"> #-o ...Si uite asa am pus din ala...n-am pus mult...mai putin de jumatate acolo in rezervor...dar tot l-am pus...dau sa imi spal eu parbrizul vad ca totul se invaluie in ceata dar in final era curat...dar toata masina mi-e cu pete acum :(( si inclusiv parbrizul :((
A venit schimbul meu de la serviciu(un domn) si mi-a pus detergent de vase in rezervor cu apa ca a zis ca se spala asa....In felul asta am scos toata chestia aia uleioasa si acum e acolo apa cu detergent de vase :D Dar daca spal parbrizul si acum mai iese uleios...si nu stiu cum sa scot toata apa aia si cu ce mai e pe acolo....sa spal rezervorul si sa pun cu adevarat lichidul de parbriz pe care il am acasa si care e si bun....
Am golf 4 si rezervorul ala e prins in suruburi pe acolo(atat am putut vedea pe noapte)...Am vreo sansa(nu eu, sotul meu :D ) sa desfac rezervorul de acolo sau mai bine ar fi de mers la un mecanic? Si o alta iontrebare...oare nu e ceva substanta care ar putea neutraliza uleiul/benzina/motorina(ca habar n-am ce naiba am bagat inauntru prima data)?

Cred ca se vede cu ochiul liber ca sunt intr-o situatie mai ciudata....dar chiar sper sa fac ceva maine cu masina....

Nu-i nimik se mai intampla :-" :-" , bine macar ca ai stiut unde sa pui apa pentru parbriz ;;) ,ca mie mi-a luat ceva pana am aflat(de la scumpi);)) , asa ca.......

mihu
06.11.2007, 15:53:59
Nu-i nimik se mai intampla :-" :-" , bine macar ca ai stiut unde sa pui apa pentru parbriz ;;) ,ca mie mi-a luat ceva pana am aflat(de la scumpi);)) , asa ca.......
=)) =)) =)) am rezolvat oricum intre timp....a scos sotul rezervorul ala de acolo...l-am spalat bine...am pus lichid de care trebuie, am dus masina la spalat...si cu un drum am luat si lichid de iarna :)) :))

Habib
06.11.2007, 16:10:06
in primavara fac si eu scoala de soferi...........8-|8-|8-|8-|8-|8-|

mihu
06.11.2007, 16:18:23
in primavara fac si eu scoala de soferi...........8-|8-|8-|8-|8-|8-|
mult succes!:)>-

mitidani
06.11.2007, 16:22:55

:D Eu stiu sa ma uit si la ulei... de cand aveam Dacie pe vremuri :), altceva oricum nu-mi mai trebuie acum pt ca am masinutza noua ... iar borcanul de lichid de parbriz a fost usor de depistat :D

mihu
06.11.2007, 17:00:57
:D Eu stiu sa ma uit si la ulei... de cand aveam Dacie pe vremuri :), altceva oricum nu-mi mai trebuie acum pt ca am masinutza noua ... iar borcanul de lichid de parbriz a fost usor de depistat :D
Si eu stiu sa verific uleiul...m-a invatat instructorul ;))
Iar cu lichidul...dupa cum zici...usor de gasit...pe fiecare componenta e desenat cate ceva....nu te pierzi atat de usor intre piese ;))

mitidani
06.11.2007, 17:07:20
Si eu stiu sa verific uleiul...m-a invatat instructorul ;))
Iar cu lichidul...dupa cum zici...usor de gasit...pe fiecare componenta e desenat cate ceva....nu te pierzi atat de usor intre piese ;))

:)) da, pai sa am si eu o sansa in a le gasi :))

Pisu
11.11.2007, 06:06:05
Feteleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Sunt super Happy!!!

Am trecut de starea aia naspa de nervozitate legata de faptul ca afara ploua!
Astazi de la 7AM am avut conducere si dupa-amiaza iarasi am!
si vreau sa spun ca sunt foarte zapacita!
A aparut o alta problema: NU OPRESC la stop.....stau in intersesctie, ma asigur si o intind..........si iar ma cearta instructorul......si nu am acordat prioritate!

Sa vezi faza....intr-o intersesctie semaforizata eu tre` sa fac stanga.....si culoarea la semafor verde si eu dau sa iau virajul (aici alta problema ca bruschez volanul) ...... si UIT CU DESAVARSIRE ca tre sa dau si prioritate la cei care vin din fata (care au tot verde).....la naiba!

Tre sa dau cu bata`n balta!

In concluzie TREBUIE sa ma apuc de invatzat ca sunt un dezastru......mi`as pixu`n ea circulatzie rutiera si in el ambreiaj!

Cum e Vivi? cum mai merge cu semafoarele, prioritatile si restul?:D

Pisu
11.11.2007, 06:10:17
AM FACUT-O LATA

Mihule, da' chiar ca ai facut-o!!!!:)) Bine ca s-a rezolvat pina la urma... Eu stiu pe cineva care a "curatat" parbrizul cu prenandez sau ceva de genul:)) Asta da gafa!!!!!:))

mihu
11.11.2007, 18:27:05
Mihule, da' chiar ca ai facut-o!!!!:)) Bine ca s-a rezolvat pina la urma... Eu stiu pe cineva care a "curatat" parbrizul cu prenandez sau ceva de genul:)) Asta da gafa!!!!!:))
deci eu sunt totusi in limitele normale =))
azi am avut pentru prima data 100 km la ora(in afara orasului)(eu circul 99% in oras in general) ;)) nici nu mi-am dat seama cand m-am trezit cu viteza aia ;))

Fluturas
14.11.2007, 10:29:52
Asaaaaaaaaa....am recuperat din 2 in 2 ...
Ieri am avut o zi super,super <:-P
Am reusit sa ne facem un credit la banca, rambursam tot ce mai avem si ramanem numai cu asta.
Dupa ce -am rezolvat cu actele,am fost la restaurant si am papat ciorbica de burta si creier pane, iami iami dupa care am venit acasa si ne-am pus pe facut planuri ...si dintr-o data ne-a venit ideea sa mergem la bucuresti sa vedem o masina pe care puseseram ochii de cateva zile ...Zis si facut! La 18.30 am plecat de-acasa spre bucuresti, am imprumutat o masina de la seful nostru, o toyota rav4 sa ajungem mai repede :)
Am ajuns, am vazut masina, e super,super, neagra, full-option (piele,clima, scaune incalzite,bla bla) am negociat cu omul,astazi se duce pisicu' sa o verifice in service si daca nu are probleme, asa cum ne-a asigurat proprietarul,o plateste si o ia acasa <:-P <:-P <:-P
Am sa stau pe ghimpi toata ziua !!! ;))
Asta va fi cadoul meu de Craciun, eu am ales-o, eu am vrut-o neagra neaparat !!Este o masina pe sufletelul meu !

Fluturas
14.11.2007, 10:34:43
uaaaau ce zi super plina !!!!! si fructuoasa vad !!! felicitari !!!! ( pt pisicu si fluturica :D )

saru'mana ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
sper sa se finalizeze asa cum ne dorim, adica diseara sa ma plimb cu ea prin oras..abia astept sa o alerg un pic <:-P <:-P <:-P

DDna
14.11.2007, 10:35:16
Am reusit sa ne facem un credit la banca, rambursam tot ce mai avem si ramanem numai cu asta.
Dupa ce -am rezolvat cu actele,am fost la restaurant si am papat ciorbica de burta si creier pane, iami iami dupa care am venit acasa si ne-am pus pe facut planuri ...si dintr-o data ne-a venit ideea sa mergem la bucuresti sa vedem o masina pe care puseseram ochii de cateva zile ...Zis si facut! La 18.30 am plecat de-acasa spre bucuresti, am imprumutat o masina de la seful nostru, o toyota rav4 sa ajungem mai repede :)
Am ajuns, am vazut masina, e super,super, neagra, full-option (piele,clima, scaune incalzite,bla bla) am negociat cu omul,astazi se duce pisicu' sa o verifice in service si daca nu are probleme, asa cum ne-a asigurat proprietarul,o plateste si o ia acasa <:-P <:-P <:-P
Asta va fi cadoul meu de Craciun, eu am ales-o, eu am vrut-o neagra neaparat !!Este o masina pe sufletelul meu !
Wow Flutuuuu !!! Sa fie intr-un ceas bun !!!!
Cat despre culoare .... o sa se vada orice zgarietura cat de mica ;;) am avut si noi masina neagra. Dar este f eleganta totusi :)

danniella
14.11.2007, 10:35:22
felicitari fluturas!>:D<

DDna
14.11.2007, 10:36:22
saru'mana ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
sper sa se finalizeze asa cum ne dorim, adica diseara sa ma plimb cu ea prin oras..abia astept sa o alerg un pic <:-P <:-P <:-P
Eu inca n-am avut curaj sa ma urc la volanul asteia mici .....
Ai zis ca e Renault Megane nu ? A vandut si socrul masina ieri.

Fluturas
14.11.2007, 10:38:16
Wow Flutuuuu !!! Sa fie intr-un ceas bun !!!!
Cat despre culoare .... o sa se vada orice zgarietura cat de mica ;;) am avut si noi masina neagra. Dar este f eleganta totusi :)

stiu ca este foarte pretentioasa, al meu chiar a incercat sa ma convinga ca nu e buna neagra, ca se murdareste repede, bla bla dar nu m-am lasat !:>
Eu vreau masina neagra si gata <:-P

Multumesc Daniela :*

DDna
14.11.2007, 10:40:06
stiu ca este foarte pretentioasa, al meu chiar a incercat sa ma convinga ca nu e buna neagra, ca se murdareste repede, bla bla dar nu m-am lasat !:>
Eu vreau masina neagra si gata <:-P

:*
Sa stii ca e f frumoasa pe negru

tina19
14.11.2007, 10:45:48
apropos de viteza, haideti sa va arat si eu masinuta cu care fac raliuri prin oras. de-ar sti sotul meu... n-as mai pupa masina.

DDna
14.11.2007, 10:49:47
apropos de viteza, haideti sa va arat si eu masinuta cu care fac raliuri prin oras. de-ar sti sotul meu... n-as mai pupa masina.
:-$ :-$ :-$ :-$ N-am vazut nimic :D

Fluturas
14.11.2007, 10:50:32

e super!!!! <:-P <:-P <:-P

danniella
14.11.2007, 11:04:30
va invidiez fetelor.;))
noi am ramas tot cu batrana dacie.:D

Fluturas
14.11.2007, 11:07:48
va invidiez fetelor.;))

e buna si aia !!!noi mai avem si o dacia nova, trebuie sa o vindem :(
e vai de ea insa imi pare tare rau (:|
mi-e draga ....

tina19
14.11.2007, 11:08:19
va invidiez fetelor.;))
si eu pana acum un an aveam o dacie care ma termina nervos si financiar. intr-o iarna, frig afara, zapada ma lasa in fiecare dimineata la mijlocul drumului intre casa si servici. si numeni nu-i gasea nimic. am mancat un frig in iarna aia de mi-a ajuns pe toata viata.
ca sa nu mai spun ca din 2001 pana anul trecunt numai dacii am avut eu. tot ce a fot junghi de masina am condus. sotul avea un golf. cand conduceam golfu-ul parca eram pe alta lume. ireal!

ALEX21A
14.11.2007, 11:08:25
va invidiez fetelor.;))

e buna si aia pana vine alta mai buna.......decat deloc.........chiar nu e de lepadat.........

ps>> flutu sa fie pe sufletul tau cu masina<:-P

DDna
14.11.2007, 11:09:33
e buna si aia !!!noi mai avem si o dacia nova, trebuie sa o vindem :(
e vai de ea insa imi pare tare rau (:|
mi-e draga ....
Are valoare sentimentala :)

Fluturas
14.11.2007, 11:09:46
e buna si aia pana vine alta mai buna.......decat deloc.........chiar nu e de lepadat.........

ps>> flutu sa fie pe sufletul tau cu masina<:-P

Doamne ajuta!! Saru'mana !!! \:D/

ALEX21A
14.11.2007, 11:11:17
si eu pana acum un an aveam o dacie care ma termina nervos si financiar. intr-o iarna, frig afara, zapada ma lasa in fiecare dimineata la mijlocul drumului intre casa si servici. si numeni nu-i gasea nimic. am mancat un frig in iarna aia de mi-a ajuns pe toata viata.
ca sa nu mai spun ca din 2001 pana anul trecunt numai dacii am avut eu. tot ce a fot junghi de masina am condus. sotul avea un golf. cand conduceam golfu-ul parca eram pe alta lume. ireal!

eu pana acum aproape 3 ani,tot dacie am condus.......adevarul e ca am luat o de noua......o dacie noua.......nu multumita,f multumita......era ff buna,nu m a lasat niciodata,n am avut niciodata pb..de,era noua......nu mi se par atat de rele.......sunt bune pt drumurile noastre....consumabilele si tot mai ieftin..........nu se compara cu o masina cu servodirectie si multe alte facilitati,dar eu zic ca sunt ok......bune.iti faci treaba cu ele......

tina19
14.11.2007, 11:16:01
eu pana acum aproape 3 ani,tot dacie am condus.......adevarul e ca am luat o de noua......o dacie noua.......nu multumita,f multumita......era ff buna,nu m a lasat niciodata,n am avut niciodata pb..de,era noua......nu mi se par atat de rele.......sunt bune pt drumurile noastre....consumabilele si tot mai ieftin..........nu se compara cu o masina cu servodirectie si multe alte facilitati,dar eu zic ca sunt ok......bune.iti faci treaba cu ele......
eu dacie noua n-am avut niciodata. tuturor le era frica sa-mi dea masina noua pt ca in primul an de soferie am frecat gardul viu din fata blocului de-a ramas fara frunze. dupaa ce m-am mai obisnuit si am inceput condusul intensiv am primit tot felul de masini (rele) pe mana pt ca toti stiau ca Tina se descurca. plus ca tata fie iertat m-a invatat si mecanica.
ce vremuri erau!!!!

alinavalentina
14.11.2007, 11:17:47
adeavrul e ca sunt diferente imense intre masini. acum nu pot sa fac eu o comparatie tocmai corecta, dar iubi mai intai a avut un Tico din 2000 ( l-a luat acu 4 ani) prima lui masina. l-a tinut 1 an jumate si mergea f bine pt i nce stare era. si e f tare ca l-a luat cu 3000 euro si la vandut dupa 1 an jumate cu 2900euro ;-)
a 2-a masina a fost un matiz tot second hand pe care l-a luat cu 3500 euro si l-a dat dupa un am jumate cu 3500 euro :D
acum de un an si aproape jumate are un Chevrolet Aveo nout nout!!! cand s-a dus sa-l ia de la Dibas i-au dat aia diploma ca e prima persoana fizica din bucuresti care a comandat masina ( de-abia aparuse pe piata) si sunt f mandra de el!
si eu le-am condus pe toate!!!
tico a fost de suflet eram mici, era mica, se baga peste tot :D
matiz a fost o masina f buna, mergea f bine si-mi placea sa-i dau viteza pt ca deja avem putintica experienta.
aveo o mare ! in sfarsit putem sa avem si noi pretentii adevarate pe autostrada!! flesuri dastea ;-) si cere viteza ca se duce extraordinar! si adevarul e ca m-ar tenta sa-i dau viteza, dar pasta mie cam frica s-o conduc ca e mare si mam invatat cu masini mici.

tina19
14.11.2007, 11:23:46
adeavrul e ca sunt diferente imense intre masini. acum nu pot sa fac eu o comparatie tocmai corecta, dar iubi mai intai a avut un Tico din 2000 ( l-a luat acu 4 ani) prima lui masina. l-a tinut 1 an jumate si mergea f bine pt i nce stare era. si e f tare ca l-a luat cu 3000 euro si la vandut dupa 1 an jumate cu 2900euro ;-)
a 2-a masina a fost un matiz tot second hand pe care l-a luat cu 3500 euro si l-a dat dupa un am jumate cu 3500 euro :D
acum de un an si aproape jumate are un Chevrolet Aveo nout nout!!! cand s-a dus sa-l ia de la Dibas i-au dat aia diploma ca e prima persoana fizica din bucuresti care a comandat masina ( de-abia aparuse pe piata) si sunt f mandra de el!
si eu le-am condus pe toate!!!
tico a fost de suflet eram mici, era mica, se baga peste tot :D
matiz a fost o masina f buna, mergea f bine si-mi placea sa-i dau viteza pt ca deja avem putintica experienta.
aveo o mare ! in sfarsit putem sa avem si noi pretentii adevarate pe autostrada!! flesuri dastea ;-) si cere viteza ca se duce extraordinar! si adevarul e ca m-ar tenta sa-i dau viteza, dar pasta mie cam frica s-o conduc ca e mare si mam invatat cu masini mici.
dupa ce te obisnuiesti ii dai tu in freza. la's ca vezi tu.

alinavalentina
14.11.2007, 11:26:13
dupa ce te obisnuiesti ii dai tu in freza. la's ca vezi tu.
a daaaaa !!! \:D/
si am timp ca daca e cu rate nu o mai vinde asa repede ! he he he!

mihu
14.11.2007, 20:20:42
Felicitari flutu pt masinuca!!!! Sa o folositi fara incidente!!!

ce-a mai facut mihu....
A venit iarna puternic la noi....Am condus pt prima data ningand tare...si cu zapada mare pe astfalt:-s ....E diferenta cer si paman....numai cu a doua....si frana de motor in 1 :(( ....incalzeste inauntru sa se dezabureasca....matura zapada de pe masina...offf...mult mult....Si azi am mai patit una...ies de la fac...si dau sa imi deschid masina...trag de portiera...nimic...ma uit la numar sa vad daca e a mea....incerc si celelalte portiere...vad ca cea din stanga se deschide...intru din stanga in dreapta :)) pornesc eu cum pornesc...si dupa ce mi se incalzeste in masina...am reusit sa deschid si eu portiera =)) :)) era inghetzata...VREAU SA VINA VARA:(( ^:)^

Fluturas
15.11.2007, 13:55:55
Masinuta <:-P

Am sa postez pozici si dupa ce va fi inmatriculata cu nr nostru de la vechea masina : AG 13 TAS ( Adi-Giorgiana Tanase :)) )
Despre ea: EURO 4; CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; CONFORT PRIVILEGE(SENZORI DE PLOAIE, LUMINI AUTOMATE, SCAUNE INCALZITE, CD-PLAYER CU SASE BOXE, (COMPARTIMENT FRIGORIFIC)
Ne gandim cum sa o botezam :)

MaryT
15.11.2007, 14:38:10

Am sa postez pozici si dupa ce va fi inmatriculata cu nr nostru de la vechea masina : AG 13 TAS ( Adi-Giorgiana Tanase :)) )
Despre ea: EURO 4; CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; CONFORT PRIVILEGE(SENZORI DE PLOAIE, LUMINI AUTOMATE, SCAUNE INCALZITE, CD-PLAYER CU SASE BOXE, (COMPARTIMENT FRIGORIFIC)

>:D< >:D< >:D<

:A :A :A
:rocking: :rocking: :rocking:

super !!!!!!!!!! ma bucur tare mult ptr. voi !!!!
sa o folositi sanatosi si fara incidente sau zgarieturi >:D< >:D< >:D<

Fluturas
15.11.2007, 14:43:16
>:D< >:D< >:D<

:A :A :A
:rocking: :rocking: :rocking:

super !!!!!!!!!! ma bucur tare mult ptr. voi !!!!
sa o folositi sanatosi si fara incidente sau zgarieturi >:D< >:D< >:D<

Doamne ajuta !Saru'mana !^:)^
Venim cu ea pe 22. dec la porculet :)) =))

MaryT
15.11.2007, 14:47:20
Doamne ajuta !Saru'mana !^:)^
Venim cu ea pe 22. dec la porculet :)) =))

saracu Ghita... ;)) ;)) ;)) ;))

oana
15.11.2007, 15:24:09
sa o stapaniti sanatosi, Flutu!!!!!!!!!!!:* :* :* <:-P <:-P <:-P <:-P

movulina
15.11.2007, 15:31:27

Renault Megane?

ZOOPER masinutza!
A avut al meu una de serviciu!

huhhhhhhhh

si pentru o mashinutza de clasa ei avea un consum de 6 (diesel)

Cel mai mult imi placea iarna.....caldura la b00ci!!!:">
ce mai.................cea mai buna masina pe care au putut sa o scoata astia de la RENAULT!!!

Sa o conduceti si stapanitzi sanatosi Flutu`!

>:D<

Babydeey
15.11.2007, 16:01:22

Puteti sa o botezati BELLA!

dj
15.11.2007, 16:14:05
Geo, felicitari!
O puteti boteza Fluturasa! <:-P

MaryT
15.11.2007, 16:20:58
pe a noastra o cheama "M" ..de la numele noastre,....;))

si Blackie e o varianta buna sau Bella cum zic fetele...

Fluturas
16.11.2007, 09:30:42
Va multumesc fetelor >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<
bella suna foarte bine, fluturasa la fel ...:))
inca nu ne-am hotarat ...:D

ALEX21A
16.11.2007, 09:54:51
s o stapaniti sanatosi ,fluturas si fara incidente!!>:D< >:D< >:D<

andreear
16.11.2007, 09:58:06

Sa o stapiniti sanatosi si fara incidente!!!!!!

Fluturas
16.11.2007, 10:04:25
multumim mult de tot !!!:*

ryanaro
16.11.2007, 11:56:18
multumim mult de tot !!!:*

sa o stapaniti si conduceti sanatosi!!! >:D<

ps: poate dai o fuga cu ea la buc sapt viitoare :D

Fluturas
16.11.2007, 13:06:18
sa o stapaniti si conduceti sanatosi!!! >:D<

ps: poate dai o fuga cu ea la buc sapt viitoare :D

nu este exclus >:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

georgy
21.11.2007, 14:04:07
buna fetelor :)

am si eu nevoie de ajutor
pentru cine si-a schimbat permisul anul acesta, ca urmare a casatoriei si implicit a schimbarii numelui de familie, vreau sa stiu daca mai este nevoie de adeverinta medicala
tot incerc sa sun la politie, dar bineinteles ca nu raspunde nimeni
am aflat de pe net ce acte am nevoie, dar nu sunt lamurita daca mai este nevoie si de acea adeverinta medicala sau nu

MaryT
21.11.2007, 14:46:58
buna fetelor :)

am si eu nevoie de ajutor
pentru cine si-a schimbat permisul anul acesta, ca urmare a casatoriei si implicit a schimbarii numelui de familie, vreau sa stiu daca mai este nevoie de adeverinta medicala
tot incerc sa sun la politie, dar bineinteles ca nu raspunde nimeni
am aflat de pe net ce acte am nevoie, dar nu sunt lamurita daca mai este nevoie si de acea adeverinta medicala sau nu

sotul si l-a schimbat dar nu i-a cerut adeverinta medicala ...
eu inca nu mi l-am schimbat....#-o

georgy
21.11.2007, 15:12:05
sotul si l-a schimbat dar nu i-a cerut adeverinta medicala ...
eu inca nu mi l-am schimbat....#-o

da, hai ca mai m-am interesat intre timp
nu trebuie fisa medicala decat daca a expirat permisul, ceea ce nu este cazul
super, ma duc luni dimineata la Udriste :)

iuli_nicol
28.11.2007, 18:22:51
mi-am luat si eu permisul;-)

dj
28.11.2007, 18:25:39
Felicitari!

iuli_nicol
28.11.2007, 18:28:49
Felicitari!
ms ...am o sptamana deja....dar am condus doar pana la Snagov....asta in weekend....si ff putin prin Bucuresti....imi este cam frica ...dar imi voi da eu drumul....

dj
28.11.2007, 18:34:08
ms ...am o sptamana deja....dar am condus doar pana la Snagov....asta in weekend....si ff putin prin Bucuresti....imi este cam frica ...dar imi voi da eu drumul....
Incet incet te obisnuiesti. O sa vezi. Cu cat conduci mai mult cu atat iti este mai usor.

MaryT
28.11.2007, 19:03:55

Felicitari !! :rocking:

mihu
29.11.2007, 08:41:11
Felicitari!!!!>:D< >:D<

crissty
30.11.2007, 12:35:49
felicitari, km multi fara evenimente iti doresc !=D>

eu am permis din 2004, am vre-o 60.000 km la activ, sunt o impatimita a sofatului, daca s-ar putea as dormi in masina 8-}

am facut si eu la inceput ''dude'' ca toata lumea, dar am scapat ieftin datorita vopselei '' blond platinat '' =))

bafta multa si TUPEU in trafic!

iuli_nicol
30.11.2007, 13:45:37
Felicitari !! :rocking:
multumesc Maria;-)

iuli_nicol
30.11.2007, 13:46:18
Felicitari!!!!>:D< >:D<
sar'na Mihu:)

iuli_nicol
30.11.2007, 13:47:29
felicitari, km multi fara evenimente iti doresc !=D>

eu am permis din 2004, am vre-o 60.000 km la activ, sunt o impatimita a sofatului, daca s-ar putea as dormi in masina 8-}

am facut si eu la inceput ''dude'' ca toata lumea, dar am scapat ieftin datorita vopselei '' blond platinat '' =))

bafta multa si TUPEU in trafic!
multumesc.....:)
ai dreptate iti trebuie atat de mult tupeu in Bucuresti....;-)
buna idee o sa ma vopsesc si eu blond:-?

Anc
30.11.2007, 22:52:31

Felicitari pentru permis! Daca ai un pic de tupeu (aici altfel nu se poate) si esti atenta este ok!

tasha
30.11.2007, 22:59:04

Felicitari Iuli! Multi km fara incidente!

PS - maica-mea si matusi-mea s-au apucat de scoala! Si ma laud ca eu le-am convins sa se apuce, asa ca urati-mi bafta pt ele, ca asa scap si eu de job-ul part-time de sofer :))

iuli_nicol
03.12.2007, 14:38:43
Felicitari pentru permis! Daca ai un pic de tupeu (aici altfel nu se poate) si esti atenta este ok!
multumesc....:">

iuli_nicol
03.12.2007, 14:40:09
Felicitari Iuli! Multi km fara incidente!

PS - maica-mea si matusi-mea s-au apucat de scoala! Si ma laud ca eu le-am convins sa se apuce, asa ca urati-mi bafta pt ele, ca asa scap si eu de job-ul part-time de sofer :))
multumesc si iti tin pumni ptr mama si sora ta.....
si a mea surioara a inceput scoala...are pe 20 dec examen ...:)

oana
09.12.2007, 13:32:55
mi-a adus mosu' un Corsa din 2006, 4 usi, motorina (4 % consum), bleumarin....de care M-AM INDRAGOSTIT!!!!!!!!!!!:x :x :x :x

mihu
09.12.2007, 15:12:51
mi-a adus mosu' un Corsa din 2006, 4 usi, motorina (4 % consum), bleumarin....de care M-AM INDRAGOSTIT!!!!!!!!!!!:x :x :x :x
wow...asta da cadou....:x
Daca si Mos Craciun e tot asa de darnic...e clara treabaB-) :madlaugh:

adina_i
09.12.2007, 15:36:07
super cadou!!! Sa te duca cu noroc si in siguranta!!!

dj
09.12.2007, 15:41:11
Wow! Super cadou!

Trimite-l si la mine... si spune-i ca ma multumesc cu o oglinda de laguna (din stanga) ca sa nu mai fac schimb de masini cu sotul de cate ori am nevoie....

Fluturas
09.12.2007, 17:14:06

waw,super mos! sa-ti traiasca!!!<:-P <:-P <:-P

felicitari pentru masinuta, sa te bucuri de ea =D>

helenita
09.12.2007, 19:58:48

wow!!!!!!!!!!!...chiar ca super cadou8-} ....sa o folosesti cu placere si cu grija mai ales>:D<

oana
09.12.2007, 21:31:02
multumesc fetelor!
era planuita de mai mult timp.....dar abia acum am primit-o si o consider cadou de mos':-p :-p

MaryT
09.12.2007, 22:31:10

<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P sa o stapanesti sanatoasa !!!!!!!!
si la cat mai putine amenzi ;)) <:-P <:-P <:-P

iuli_nicol
10.12.2007, 21:43:59
care mos...??
daca mai vine cu astfel de cadouri mai trimite-l si pe la noi....
sa o stapanesti sanatoasa masina....fara amenzi si fara zgarieturi;-)

oana
11.12.2007, 13:13:02
saru-mana!:* :* :*

p.s.: dupa ce scap de santier...o pozez si postez, ca acum nu mai gasesc cablurile#:-S #:-S #:-S

tina19
11.12.2007, 15:29:41
auzi, daca te intalnesti cu Mosu spune-i ca un cadou ca si al tau i-am cerut si eu si la mine n-a ajuns. rusine sa-i fie.
s-o stapanesti sanatoasa, fara evenimente si la multi km.

lyanna
18.12.2007, 16:06:30
<:-PMa inscriu si eu in grup :) Un Ford Mondeo din 2006 (SH)!! Azi!! Mie mi-a placut mai mult decat lui... e auriu si frumos-frumos... eu nu voiam masina alba,neagra sau bleumarin.. parca sunt prea sobre.. are oglinzi incalzite si parbriz termo-nush-ce = nu se abureste = durerea lui si servo toate alea = durerea mea. Acum rad de "belgianca lui blonda" :)) si-l amenint c-o botez Gudrun daca domnu Liiceanu si-a botezat bmw-ul Siegfried =))

helenita
18.12.2007, 16:52:07
<:-PMa inscriu si eu in grup :) Un Ford Mondeo din 2006 (SH)!! Azi!! Mie mi-a placut mai mult decat lui... e auriu si frumos-frumos... eu nu voiam masina alba,neagra sau bleumarin.. parca sunt prea sobre.. are oglinzi incalzite si parbriz termo-nush-ce = nu se abureste = durerea lui si servo toate alea = durerea mea. Acum rad de "belgianca lui blonda" :)) si-l amenint c-o botez Gudrun daca domnu Liiceanu si-a botezat bmw-ul Siegfried =))

s-o stapanesti sanatoasa si fara multe probleme:D

2ank
18.12.2007, 23:11:00

Felicitari, lyanna. S-o stapaniti sanatosi. Cand te vedem cu ea? Macar in poze......

lyanna
19.12.2007, 11:47:40
Multumesc frumos de urari! O sa-i fac si niste poze manca-o-ar mama de frumusete ce e :">

oana
21.12.2007, 23:32:04
in sfarsit am descarcat si eu 2 poze mai vechi cu buburuza mea....am sa fac unele si mai de aproape...

marinusca
22.12.2007, 08:30:58
in sfarsit am descarcat si eu 2 poze mai vechi cu buburuza mea....am sa fac unele si mai de aproape...

Super frumoasa! Sa o stapanesti sanatoasa si fara incidente rutiere<:-P
Ce mi-as dori sa imi fac si eu curaj sa merg cu buburuza mea:-< :-< :-<

annie_banks
22.12.2007, 13:01:20
Ce dragutz! :D Si pe-a mea tot Bubu o cheama, de la buburuza... Pt ca este un matizutz rosu si chiar arata ca o buburuza :x

oana
22.12.2007, 13:42:00
Super frumoasa! Sa o stapanesti sanatoasa si fara incidente rutiere<:-P
Ce mi-as dori sa imi fac si eu curaj sa merg cu buburuza mea:-< :-< :-<
Hai mai Mari....imi fac eu curaj,care anul treut pe 30 dec am facut un accident super urat si nu iti faci tu???

e fun sa conduci;)) ;)) ;))

annie_banks
03.01.2008, 13:21:57
Ce dragutz! :D Si pe-a mea tot Bubu o cheama, de la buburuza... Pt ca este un matizutz rosu si chiar arata ca o buburuza :x
Si o poza cu Bubu :-p Azi e under cover :))

Anc
03.01.2008, 13:35:11

Chiar ca e undercover!!!:D si a mea era destul de inzapezita, dar totusi am reusit sa o recunosc.:-p

adina_i
03.01.2008, 13:39:17
Ce bine e sa stai acasa pe o vreme ca asta. Ma cam sperii la gandul ca va trebui sa o scot si eu din parcare.....fara cauciucuri de iarna, fara lanturi, fara sa ma fi obisnuit cu tiptronic'ul pe manual pt eventuale frane de motor si mai ales....fara casco......

adina_i
03.01.2008, 13:41:14
Atentieee!!!! =))
http://www.youtube.com/watch?v=3PiQiuA-WbI

annie_banks
03.01.2008, 13:47:49
Atentieee!!!! =))
http://www.youtube.com/watch?v=3PiQiuA-WbI
Da! :)) Neaparat incepeti dezapezirea de la numar ;)) (daca n-aveti telecomanda ca-n filmuletz, desigur...) Eu mai uit unde am parcat si in mod obisnuit 8-} ... ies din bloc si ma intreb in ce directie s-o iau...

adina_i
03.01.2008, 13:51:14
Asa ceva chiar nu am mai vazut.....
http://www.youtube.com/watch?v=zMzeiMJQrvk&feature=related

Anc
03.01.2008, 14:04:03
Ce bine e sa stai acasa pe o vreme ca asta. Ma cam sperii la gandul ca va trebui sa o scot si eu din parcare.....fara cauciucuri de iarna, fara lanturi, fara sa ma fi obisnuit cu tiptronic'ul pe manual pt eventuale frane de motor si mai ales....fara casco......

Fara casco e un pic mai distractiv...<:-P
Nici eu nu am lanturi si nici cauciucuri de iarna, dar oricum astazi doar daca aveam un utilaj pt dezapezire puteam sa o scot din parcare. ;))

oana
03.01.2008, 14:07:29

prea tare!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sa fac si eu poze la Buburuza mea???:D :D :D

movulina
03.01.2008, 14:41:01
prea tare!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sa fac si eu poze la Buburuza mea???:D :D :D

DAAAAAAAAAAAAA

oana
03.01.2008, 15:06:21
ok....deci bubulina mea:)) :)) :))

annie_banks
03.01.2008, 15:12:18
esti sigura? =)) nu se vede tot numaru :-p

mihu
03.01.2008, 15:19:57
Si eu am patit asa cand a nins tare la noi....Numai ca mi-am nimerit masina...si prima data eu curat zona de la portiera de la sofer, o deschid pornesc motorul si abia apoi incep sa curat restul masinii ;))
Cand ninge tare si este gheatza nu o scot din parcare...orasul fiind mic....mai bine pe jos decat in masina in cazurile astea...
De data asta sunt atat de fericita....dupa 1 sapt plina de ceatza de ieri e soareeeeeeeee<:-P<:-P<:-Psi NU avem zapada!!!!<:-P<:-P<:-PVremea de la noi e ideala pt mine:-p

oana
03.01.2008, 15:22:20
esti sigura? =)) nu se vede tot numaru :-p

sunt sigura, o iubesc asa mult ca e inconfunabila:)) :)) :))

Anc
03.01.2008, 19:02:30

Imi este deja cunoscuta imaginea, asa arata si a mea dimineata. ;))
Acum am dezapezit-o si am curatat cat de cat pe langa ea, dar tot nu pot sa plec cu ea, stradutele din jurul blocului nu au avut parte de tratamentul utilajelor...risc ca merg cu ea pana la un punct si sa raman acolo.:-s

oana
03.01.2008, 19:04:04
eu nu ma risc sa merg cu ea nicaieri!!!
nu vreau sa o busesc, mi-e prea frica:-SS

Anc
03.01.2008, 19:10:07
eu nu ma risc sa merg cu ea nicaieri!!!
nu vreau sa o busesc, mi-e prea frica:-SS

Si rezisti sa nu o conduci ceva vreme, asta in cazul in care avem in continuare zapada? Eu am asa o pofta sa conduc si din pacate trebuie sa ma abtin...dar imi place si zapada, deci nu-i chiar asa de rau, se mai compenseaza.;))

oana
03.01.2008, 19:19:42
rezist ca si asa nu ies din casa\:D/ \:D/ \:D/

iuli_nicol
06.01.2008, 15:35:32
si a noastra e ascunsa sub zapada...sotul meu nu a miscat-o de loc...si el e plecat in delegatie...si eu am copilul bolnav de varicela...deci nu pot iesi sa o curat sau sa o misc...iar vecinii mei dragi si scumpi au pus si zapada de pe masinile lor pe a mea...k nu aveau loc sa o puna in alta parte:(( .

iuli_nicol
06.01.2008, 15:36:40
si a noastra e ascunsa sub zapada...sotul meu nu a miscat-o de loc...si el e plecat in delegatie...si eu am copilul bolnav de varicela...deci nu pot iesi sa o curat sau sa o misc...iar vecinii mei dragi si scumpi au pus si zapada de pe masinile lor pe a mea...k nu aveau loc sa o puna in alta parte:(( .
aaa si am uitat sa spun k e posibil sa ne moara bateria pe frigul asta:-SS ....
a aaa...si trebuie sai fac si ITP-ul si asigurarea ....
apropo cat mai costa fiecare?=P~

Anc
06.01.2008, 17:46:34

mi-ai amintit ca eu trebuie sa ii fac revizia de 20.000...
al meu deja a cumparat uleiul, mai trebuie sa cumpere filtrele si probabil si placutele de frana, dar astea nu sunt sigure.

bebel
07.01.2008, 09:17:12
mi-ai amintit ca eu trebuie sa ii fac revizia de 20.000...
al meu deja a cumparat uleiul, mai trebuie sa cumpere filtrele si probabil si placutele de frana, dar astea nu sunt sigure.
Pai tu nu te duci la un service autorizat ca sa faci revizia??????????????????????....eu cand am facut 15.000 de km m-am dus cu ea la service si ei mi-au schimbat tot...de la ulei, filtru de polen, filtru de aer si filtru de particole iar peste aprox. 2 luni tre sa ma duc la 30.000 km la revizie si or sa imi schimbe placutele de frana pe fata si spate ....iar ulei ...filtre si tot ce trebuie ...abia in aprilie implineste masinuta mea 1 anisor......voi mai aneti noroc ca viitorii soti au carnet....eu nu am norocul asta....al meu nici nu vrea sa auda de carnet atata timp cat are sofer

Anc
07.01.2008, 13:08:22
Pai tu nu te duci la un service autorizat ca sa faci revizia??????????????????????....eu cand am facut 15.000 de km m-am dus cu ea la service si ei mi-au schimbat tot...de la ulei, filtru de polen, filtru de aer si filtru de particole iar peste aprox. 2 luni tre sa ma duc la 30.000 km la revizie si or sa imi schimbe placutele de frana pe fata si spate ....iar ulei ...filtre si tot ce trebuie ...abia in aprilie implineste masinuta mea 1 anisor......voi mai aneti noroc ca viitorii soti au carnet....eu nu am norocul asta....al meu nici nu vrea sa auda de carnet atata timp cat are sofer

Ba da, la service autorizat ca altfel pierdem garantia, dar am gasit unul unde sunt ok sa cumparam noi ce vrem (evident trebuie sa se potriveasca masinii noastre, diesel) si la ei mai platim doar manopera. daca gasesti magazine cu preturi ok poti sa iesi mult mai bine la pret cu revizia.

annie_banks
07.01.2008, 13:12:44
30.000km intr-un an?! :O

diana31
07.01.2008, 13:30:07
waw, da ce de circuli cu masina ...........ai deja multi kilometrii la bord nu gluma

Anc
07.01.2008, 14:20:46
fetelor astazi am avut o zi de inspiratie maxima. am lasat masina acasa si asa de tare m-am bucurat cand am ajuns la servici am vazut ce zapaceala era cu parcarea (nu toti avem parcarea asigurata...) <:-P

bebel
08.01.2008, 10:00:30
waw, da ce de circuli cu masina ...........ai deja multi kilometrii la bord nu gluma
Stiu.....conduc foarte mult...sunt mereu pe fuga ....si rar este obositor...ex.. sa pleci din buc la 9 dim sa ajungi la murighiol dupa aceeaa sa ajungi in giurgiu pana seara...sau sa te duci la sibiu si sa te intorci inapoi...deja iubitelul meu prinde batai de inima cand aude de chestile asta ca il iau cu mine si el care nu isi pune centura in buc deloc sa vedeti ce rad de el ca atunci cand incep sa depasesc 150 km

iuli_nicol
16.01.2008, 14:52:20
am avut dreptate baterie moarta nou noutza....
asigurarea un mil a costat...si ptr ITP/...a bagat-o al meu in service...am dat pana acum vreo 15 mil...deja fac pitici pe creier...o vand si imi iau alta...k nu se mai poate..ba ca nu merge cutia de directie, ba fuzeta si alte alea.....
dar am gasit un nene dragutz si a zis sa-i dam 350ron si ne da ITP dar sa terminam cu reparatul intr-o luna....

se pare k in sfarsit va veni si masinutza noastr acasa#:-S

Anc
16.01.2008, 15:47:06
am avut dreptate baterie moarta nou noutza....
asigurarea un mil a costat...si ptr ITP/...a bagat-o al meu in service...am dat pana acum vreo 15 mil...deja fac pitici pe creier...o vand si imi iau alta...k nu se mai poate..ba ca nu merge cutia de directie, ba fuzeta si alte alea.....
dar am gasit un nene dragutz si a zis sa-i dam 350ron si ne da ITP dar sa terminam cu reparatul intr-o luna....

se pare k in sfarsit va veni si masinutza noastr acasa#:-S

dar ati tras ceva cu masinuta, nu gluma....:-?

oyyyela
24.01.2008, 11:37:15
:-" Si eu mi-am luat carnetul in octombrie anul trecut(2007), dar am condus doar masina sotului care mi se pare prea mare si dificil de condus mai ales noaptea ca atunci ma incumet sa conduc. Iar lui i se pare super ca are sotie cu permis, asa poate sa mai bea cate-un pahar la petreceri.

tina19
24.01.2008, 12:11:08
:-" Si eu mi-am luat carnetul in octombrie anul trecut(2007), dar am condus doar masina sotului care mi se pare prea mare si dificil de condus mai ales noaptea ca atunci ma incumet sa conduc. Iar lui i se pare super ca are sotie cu permis, asa poate sa mai bea cate-un pahar la petreceri.
la's ca vezi tu cum devii soferul lui incet, incet:)). asa este si la noi.:D

iuli_nicol
24.01.2008, 14:34:59
felicitarii:*
asa gandeste si al meu;))

MaryT
24.01.2008, 14:42:58
eu am ramas profund impresionata ca a 3-a revizie ne-a costat doar 600 ron...
ma temeam sa nu fie mult mai scump...
dar e super asa !
si noi am facut 31.000 de km in 10 luni...
si pana sa implineasca 1 an masinuta o sa facem vreo 36.000 ca planuim o excursie prin tari straine !!<:-P

iar noi tragem la sorti cine sa conduca in caz ca mergem la o petrecere in afara orasului...ca daca e pe aici prin zona preferam sa luam un taxi decat sa se sacrifice cineva sa nu bea un cocktail !;;)

oyyyela
24.01.2008, 14:46:36
felicitarii:*
asa gandeste si al meu;))
Multumesc si eu fetelor care m-au incurajat(*) Sper sa am mai mult curaj de-acum sa conduc mai mult, iar in ceea ce priveste chestia cu soferul sotului a si inceput sa se intample, dar am pus eu de cateva ori piciorul in prag. Pentru asta mi-am luat carnet?!:-? :))

MaryT
24.01.2008, 14:51:04
Multumesc si eu fetelor care m-au incurajat(*) Sper sa am mai mult curaj de-acum sa conduc mai mult, iar in ceea ce priveste chestia cu soferul sotului a si inceput sa se intample, dar am pus eu de cateva ori piciorul in prag. Pentru asta mi-am luat carnet?!:-? :))

la inceput e cel mai greu !
eu dupa ce mi-am luat prima masinuta si conduceam nu suportam muzica tare ca aveam emotii...si imi era frica...;)) :-"
dupa...te obisnuiesti si conduci din reflex !

bafta multa :*

oyyyela
24.01.2008, 14:56:09
la inceput e cel mai greu !
eu dupa ce mi-am luat prima masinuta si conduceam nu suportam muzica tare ca aveam emotii...si imi era frica...;)) :-"
dupa...te obisnuiesti si conduci din reflex !

bafta multa :*
>:D< =D> Multumesc pentru incurajare, ce pot sa-ti spun decat bravo ca ai reusit sa treci peste emotii; eu cand ma urc la volan am niste emotii :-SS ca atunci cand cobor trebuie sa-mi storc camasa de pe mine #:-S :))

georgy
24.01.2008, 16:04:07
cred ca e normal sa ai emotii la inceput
nu stiu cine n-a avut
ideea e sa ai si un pic de curaj, aici e secretul
mie, de ex, imi tremura piciorul pe ambreiaj, tremurat la propriu ca de multe ori la semafoare stateam cu mana pe el doar s-o potoli ;))
cunoscutii imi spuneau "daca nu te simti foarte sigura pe tine, in ziua aia nu iesi cu masina" ... pai daca era sa fac asa nu mai ieseam deloc :)
asa ca am fost curajoasa :D si .............. foarte prudenta si usor, usor mi-am intrat in ritm
asa ca ........... mult curaj incepatoarelor :)

2ank
24.01.2008, 16:33:37
Eu, de cand cu zapada, n-am mai scos masina din parcare. :">
Dar trag nadejde sa o scot zilele astea;-)

Jasmine
24.01.2008, 18:02:34
Si mie mi se pare cunoscuta faza cu soferul sotului,dar pe mine nu ma deranjeaza ca m-am cam saturat sa conduc.Am carnetul din dec 2004 si la inceput am fost si eu catastrofa....Nu aveam loc pe strada...ca acum am... http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020148.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10)

MeMyself
26.01.2008, 13:07:08
Eu vreau sa fac scoala peste 1-2 luni, dar am auzit zvonuri ca s-ar fi scumpit, aproape dublat. Stie careva ceva???

oyyyela
26.01.2008, 13:30:23
Cred ca asa e la inceput la fiecare, pana iti intri in ritm...

adina_i
26.01.2008, 15:53:22
Suuuuper faza, trebuie sa v'o povestesc:
Din seria "Vedeta intersectiei"
Am boala pe unii taximetristi de imi vine sa ii iau la bataie. Taie calea, nu se uita, incearca sa se bage peste tine...cred ca stim cu toate. Ca sa nu mai vorbesc de misogini si ipocriti care injura orice femeie la volan. Si mereu se trezeste cate unul sa incerce scamatorii cu mine (sa se bage, sa imi taie calea, sa nu imi dea prioritate..etc). NUmai ca nu le prea tine. Am foarte multa indemanare si o masina buna care nu ma lasa la greu si nu trebuie opintita sa plece de pe loc.
Ei bine...eram cu mama si mergeam o straduta. La un moment dat din stanga apare un taximetrist sa'mi taie calea. Si eu si taximetristul de alaturi vroiam o banda dar nu puteam unul de raul altuia. Si dupa multe tatonari, ajungem de franam amandoi ca sa trecem. El incerca acceleratia, eu o dadeam si mai tare. si iar acceleratie apoi frana, acceleratie, frana......si nu il lasam nici sa ma pice cu ceara. Deschide omul geamul si incepe: "Ce te bagi fa tarf___!". Deschid si eu geamul "Ca am chef si am prioritate!" "Du-te la cratita dobito____!","Du'te la carte si invata regulile ___!" Cred ca am stat vreo 5 minute si ne'am dat replici timp in care clientul tot incerca sa'l calmeze. Tipul era atat de misogin si nesimtit ca iti venea sa il iei la bataie. Ei si nu va zic ca da sa iasa din masina(cred ca era in stare sa ma ia si la bataie).
Cand sa iasa, vad ca coboara clientul nervos si ii zice: "Domnule! esti nebun la cap! Du-te la psiholog ca ai probleme mari! Nici nu stii ca conduci, esti un pericol!". Si apoi se indreapta spre mine si imi spune: "Va suparati daca va rog sa ma lasati la prima intersectie?". "Sigur, poftiti in masina!" Am dus omul frumos acasa, pana in fata scarii, nu am primit nici un ban dar a fost super tare faza. Cum am lasat taximetristul sa uitandu'se ca prostu! Pe drum mi'a povestit tipul ca era sa'l omoare de cateva ori cand lua fata tuturor si injura ca tiganul pe toata lumea!

felina03
26.01.2008, 20:38:51
Am boala pe unii taximetristi de imi vine sa ii iau la bataie. Taie calea, nu se uita, incearca sa se bage peste tine...cred ca stim cu toate. Ca sa nu mai vorbesc de misogini si ipocriti care injura orice femeie la volan. Si mereu se trezeste cate unul sa incerce scamatorii cu mine (sa se bage, sa imi taie calea, sa nu imi dea prioritate..etc). NUmai ca nu le prea tine. Am foarte multa indemanare si o masina buna care nu ma lasa la greu si nu trebuie opintita sa plece de pe loc.
Ei bine...eram cu mama si mergeam o straduta. La un moment dat din stanga apare un taximetrist sa'mi taie calea. Si eu si taximetristul de alaturi vroiam o banda dar nu puteam unul de raul altuia. Si dupa multe tatonari, ajungem de franam amandoi ca sa trecem. El incerca acceleratia, eu o dadeam si mai tare. si iar acceleratie apoi frana, acceleratie, frana......si nu il lasam nici sa ma pice cu ceara. Deschide omul geamul si incepe: "Ce te bagi fa tarf___!". Deschid si eu geamul "Ca am chef si am prioritate!" "Du-te la cratita dobito____!","Du'te la carte si invata regulile ___!" Cred ca am stat vreo 5 minute si ne'am dat replici timp in care clientul tot incerca sa'l calmeze. Tipul era atat de misogin si nesimtit ca iti venea sa il iei la bataie. Ei si nu va zic ca da sa iasa din masina(cred ca era in stare sa ma ia si la bataie).
Cand sa iasa, vad ca coboara clientul nervos si ii zice: "Domnule! esti nebun la cap! Du-te la psiholog ca ai probleme mari! Nici nu stii ca conduci, esti un pericol!". Si apoi se indreapta spre mine si imi spune: "Va suparati daca va rog sa ma lasati la prima intersectie?". "Sigur, poftiti in masina!" Am dus omul frumos acasa, pana in fata scarii, nu am primit nici un ban dar a fost super tare faza. Cum am lasat taximetristul sa uitandu'se ca prostu! Pe drum mi'a povestit tipul ca era sa'l omoare de cateva ori cand lua fata tuturor si injura ca tiganul pe toata lumea!

=)) =)) =)) super tare faza.... e de rasu'-plansu'....bravo tie!!!

fifiri
26.01.2008, 21:35:32

e dura rau faza! si te admir, nu zic nu. insa, cred ca nu ti-ar strica putina serlf-preservation, ca oamenii astia chiar sunt nebuni si ar fi pacat sa ti se intample ceva doar pentru ca sunt aia cretini. nu zic nu, nici eu nu vreau sa ii las pe altii sa se bage (mai ales cand sunt purcei din astia). dar... in general ii las, ca nu am nimic de castigat in situatii din astea (o secunda in plus sau in minus nu o sa conteze la drumul pe care il am de facut).

nu te supara pe mine, doar o parere.

CristinaMM
26.01.2008, 21:48:16

Ce tare esti! =D> =D> =D>

diana31
27.01.2008, 17:35:14
si uite asa ai devenit si tu pentru o perioada scuta taximetrista:-p , chear daca nu ai avut si incasari.........cum e sa fi taximetrista in Romania?

adina_i
27.01.2008, 18:01:14
e dura rau faza! si te admir, nu zic nu. insa, cred ca nu ti-ar strica putina serlf-preservation, ca oamenii astia chiar sunt nebuni si ar fi pacat sa ti se intample ceva doar pentru ca sunt aia cretini. nu zic nu, nici eu nu vreau sa ii las pe altii sa se bage (mai ales cand sunt purcei din astia). dar... in general ii las, ca nu am nimic de castigat in situatii din astea (o secunda in plus sau in minus nu o sa conteze la drumul pe care il am de facut).

nu te supara pe mine, doar o parere.
Nu ma supar, normal! Acum nu'ti inchipui ca sunt o incruntata si o afurisita in trafic. Din contra, sunt foarte atenta cu ceilalti soferi si nu inghesui, las pe altii sa se bage de pe stradute laterale sau sa iasa din parcare...toate situatiile mai putin cand vor sa taie calea dupa ce au depasit toata coloana la semafor si modelul de taximetristi care vor mereu sa fie primii, se baga ba pe linia de tramvai, ba prin parcari..orice numai sa taie ei calea cuiva! Pe astia nu'i sufar! In rest nu ma injura lumea la volan :-p .
Oricum, nu era vorba de cateva minute castigate in plus ca nu ma grabeam nicaieri (cu atat mai mult cu cat am dus pasagerul clandestin acasa la el) dar eram nervoasa si vine un Ghita Spoitorul Manelaru revoltat pe femei sa ma invete el soferie taindu'mi calea..... ;)

oyyyela
28.01.2008, 16:02:22
Super tare=)) bine ca l-ai dus acasa pe saracul client, ca daca mai statea la taximetrist in masina nu stiu daca mai ajungea ok acasa! Bravo tie, taximetristii si cei cu maxi-taxi(mai ales la noi-Galati)sunt cei mai antipatici soferi...fara suparare8-|

lyanna
30.01.2008, 12:21:25
No si io am draci raaaau in dimineata asta dar din cauza tantiilor de la ADP- parcari. Si ma gandesc sa le expun pt ca A) ma racoresc B) cateva info utile pt cine mai are nev de parcare si nu are "pile" ca banuiesc ca exista ca oriunde .. asa cum trebuie sa existe si "cafeaua si bomboanele" asa cum colegii mei de servici mi-au zis cand am venit revoltata.. si sincer.. daca imi trecea prin cap le dadeam ca nu prea am stofa de Zoro dar nu mi-a trecut prin cap ca trebuie spaga sa inchiriezi un serviciu, cum nu trebuie spaga la Romtelecom sau Electrica sa te abonezi.. cel mult trebuie daca vrei "in fata" si sunt cereri multe. DECI.. Acu vro saptamana ma duc ca omu la 8 dimineata la ADP sector 2 ca aflasem pe net ca la ei se fac cereri pt parcare, cu copie dupa talon si CI si cu foaia si pixu sa fac cererea dupa ce template oi gasi pe acolo. N-am putut lasa cererea, am aflat insa lucruri utile:
- nu te duci ca omu' cand incepe programu cu publicu la 8, ca se dau bonuri de ordine de la registratura si la 8 fara un pic cand am ajuns eu erau la numarul 81. Si trateaza 100 cereri pe zi. Si am stat cat au intrat vro 4 cetateni si dura 10 min pt fiecare iar eu nu-mi luasem liber de la servici ca nu ma asteptam la asa ceva. Te duci la 5:30 (se face lista ca in povestile parintilor despre inainte de revolutie) pt bon de ordine 1->10 si in cel mai rau caz pe la 7:30 cand incepe programu Registraturii care da bonurile alea daca vrei loc 80->100.
-cererea de care zicea pe net e un formular pe care trebuie sa-l iei de la ei si are nevoie de stampila de la administrator/presedinte de bloc cum ca locuiesti acolo si *eventual* locul din parcare pe care sugereaza sa ti-l inchirieze in caz ca stie, dar din fericire e optional.Formularul nu l-am gasit pe net ca am cautat dupa sa vad daca m-am dus de fraiera ce sunt sau chiar nu se putea altfel.
- au pe usa un regulament afisat - pe care din nou l-am cautat pe net si nu l-am gasit- care chiar merita citit ca zice 2 chestii destepte pe care eu nu le stiam si daca nu le citeam nu rezolvam azi nici cat am rezolvat: A) ai dreptul sa faci cerere pe loc de parcare in orice parcare la 30m de blocu tau chiar daca nu e parcarea blocului tau cum iti zic tantiile, cu conditia sa fie locuri neinchiriate in aia- dar e o sansa in plus. B) ai dreptul sa depui cerere si daca nu exista locuri vacante pt care esti eligibil si sunt obligati sa solutioneze aceste cereri in ordine cronoligica in caz ca apar locuri vacante- renunta unii, se construieste parcare. Ok, or da intai la "pile" dar tot ai sanse mai mari. Din nou tantiile nu mi-au zis, a trebuit a le zic eu ce scrie pe usa si sa intreb de la obraz unde fac cererea aia.

Mai zic int-un mesaj nou ca parca era limita la nr de caractere.

alecsa
30.01.2008, 12:38:27
No si io am draci raaaau in dimineata asta dar din cauza tantiilor de la ADP- parcari. Si ma gandesc sa le expun pt ca A) ma racoresc B) cateva info utile pt cine mai are nev de parcare si nu are "pile" ca banuiesc ca exista ca oriunde .. asa cum trebuie sa existe si "cafeaua si bomboanele" asa cum colegii mei de servici mi-au zis cand am venit revoltata.. si sincer.. daca imi trecea prin cap le dadeam ca nu prea am stofa de Zoro dar nu mi-a trecut prin cap ca trebuie spaga sa inchiriezi un serviciu, cum nu trebuie spaga la Romtelecom sau Electrica sa te abonezi.. cel mult trebuie daca vrei "in fata" si sunt cereri multe. DECI.. Acu vro saptamana ma duc ca omu la 8 dimineata la ADP sector 2 ca aflasem pe net ca la ei se fac cereri pt parcare, cu copie dupa talon si CI si cu foaia si pixu sa fac cererea dupa ce template oi gasi pe acolo. N-am putut lasa cererea, am aflat insa lucruri utile:
- nu te duci ca omu' cand incepe programu cu publicu la 8, ca se dau bonuri de ordine de la registratura si la 8 fara un pic cand am ajuns eu erau la numarul 81. Si trateaza 100 cereri pe zi. Si am stat cat au intrat vro 4 cetateni si dura 10 min pt fiecare iar eu nu-mi luasem liber de la servici ca nu ma asteptam la asa ceva. Te duci la 5:30 (se face lista ca in povestile parintilor despre inainte de revolutie) pt bon de ordine 1->10 si in cel mai rau caz pe la 7:30 cand incepe programu Registraturii care da bonurile alea daca vrei loc 80->100.
-cererea de care zicea pe net e un formular pe care trebuie sa-l iei de la ei si are nevoie de stampila de la administrator/presedinte de bloc cum ca locuiesti acolo si *eventual* locul din parcare pe care sugereaza sa ti-l inchirieze in caz ca stie, dar din fericire e optional.Formularul nu l-am gasit pe net ca am cautat dupa sa vad daca m-am dus de fraiera ce sunt sau chiar nu se putea altfel.
- au pe usa un regulament afisat - pe care din nou l-am cautat pe net si nu l-am gasit- care chiar merita citit ca zice 2 chestii destepte pe care eu nu le stiam si daca nu le citeam nu rezolvam azi nici cat am rezolvat: A) ai dreptul sa faci cerere pe loc de parcare in orice parcare la 30m de blocu tau chiar daca nu e parcarea blocului tau cum iti zic tantiile, cu conditia sa fie locuri neinchiriate in aia- dar e o sansa in plus. B) ai dreptul sa depui cerere si daca nu exista locuri vacante pt care esti eligibil si sunt obligati sa solutioneze aceste cereri in ordine cronoligica in caz ca apar locuri vacante- renunta unii, se construieste parcare. Ok, or da intai la "pile" dar tot ai sanse mai mari. Din nou tantiile nu mi-au zis, a trebuit a le zic eu ce scrie pe usa si sa intreb de la obraz unde fac cererea aia.

Mai zic int-un mesaj nou ca parca era limita la nr de caractere.

da, misto ce sa zic. dar mai e o chestie: stii cum e cu orele de parcare, nu? si ca sunt 2 tipuri de cotizatii pe an, in fctie de orele la care ai dreptul la parcare, nu? :D ceea ce mi se pare iar o aberatie. parca intre 6 si 8 dim e cel mai ieftin, si intre 4 si 9-10 dim e cel mai scump (vreo 6 mil pe an) ...ceva de genul, nu mai tin minte. dar oricum, platesti locul, insa nu e tot timpul al tau. si daca de ex azi pleci la 2 de acasa si tu ai platit pt un anumit interval si iti blocheaza cineva masina, degeaba suni pt ca nu vine nimeni, la ora aia e loc public, si ti-ai luat-o...mai pe romaneste. eu asa stiam, sau cel putin asa era cand am vrut eu sa-mi iau loc de parcare dar am renuntat pt ca mi s-a parut o aberatie, dupa ce ca platesc. si mai stiu de la tata ca el a patit-o odata cand avea doua masini si pe una pe care nu o folosea in mod frecvent tb sa o mute de colo colo pt ca erau astia de la primarie care faceau ture pe la blocuri. si si-a luat amenda pt ca nu a respectat intervalul orar de parcare, desi locul era platit.

lyanna
30.01.2008, 13:32:42
Bun.. continuam.. informandu-ma io sapt trecuta ce si cum si procurand formularul ( din fericire pe ala ti-l dau fara sa stai la coada la bon de ordine etc) ma duc la tanti administratorul blocului care imi zice ca na.. ea nu stie sa fie locuri acum, imi semneaza ca locuiesc acolo, si imi zice ca ea a facut o cerere la primarie sa ne faca parcare pe un teren din spatele blocului dar ca n-a primit inca raspuns.

Azi ma scol la 5:30 ca sa plec pe la 6 si ceva , ajung la 7 fara un sfert. ADP sector 2 e cam departe de mine pe o strada pe langa gara Obor.. asta e. Ma pun pe lista cu coada la nr 37. Astept acolo pana la 7:30 cand se deschide Registratura si dau bonuri in ordinea de pe lista. Lista ajunsese la 75. Erau 75 de oameni -aproape ca unii plecasera ca nu aveau actele si observasera dupa ce se trecusera- intr-un hol de 3m x 3m incercand sa auda cand e strigat numarul lor. Dupa 10 min de balamuc se duce fiecare in masina/ la treaba lui estimand cam cand ii vine randul. Si eu la fel. Revin la 8 si ceva spre 9, ajunsese la nr 17 ceea ce era bine fata de sapt trecuta cand lua 1 om la 10 min. Dar deja nu mai erau bonuri de ordine pt cei care atunci veneau si era un pic de scandal.

Fara peripetii importante ajung si la tantiile respective. Sictirite ca de obicei. Intru in birou si nu ma baga nimeni in seama.. mancare pe birouri.. dicutii intre ele.. O abordez si eu pe una care era singura : "buna ziua..loc de parcare" "Cutarito -ea, altei tanti- da' la blocu X de pe Stefan cel mare asa-i ca nu avem parcare?" "Da" "Nu putem face nimic- mie, si-mi intinde plicu cu acte inapoi". Bun ca nu avem parcare a blocului cam stiam si eu. Da' e una vizavi, peste bulevard, la mai putin de 30 m. Ii recit ce scrie pe usa. "Da dar aia e a blocului X+1 -raspunde tanti" (paranteza.. anul trecut prin vara rugasem pe cineva sa intrebe pt mine de locuri si era a blocului X-1 si "nu prea" mai erau locuri.. dar cum aveam eu o pb de acte: masina pe numele cuiva care statea la alta adresa.. o lasasem balta pana acum cand am masina noua pe numele meu.. asa ca le suspectez ca au zis un numar par apropiat de X in ideea ca probabil e vizavi). "Da, dar e la mai putin de 30 de m" "Nu conteaza, e ocupata" "N-ar trebui sa verificati undeva?" "Nu! Auzi.. Cutarito, la X+2 nu sunt date toate locurile?" "Ba da!" Eu: "Dar n-ar trebui sa verificati undeva asta?!!" Ma ia Cutarita in primire "E ocupata ce nu intelegeti?" (... ca un om are o memorie atat de buna cat sa stie ce locuri de parcare sunt libere intr-un sector intreg si isi pierde vremea la birou la parcari in loc sa faca avere la Vegas numarand carti in cazinouri.. aia nu inteleg..) Dar m-am blocat si n-am zis asta, nici macar nu le-am intrebat de nume sa fac o reclamatie.. am intrebat mai cu juma de gura la cum se repezise si cu gandul la ce scria pe usa de ordinea cronologica: "Da' pt parcari noi.. pt ce scrie pe usa cu ordinea cronologica? " "Pai nu se face nici una acolo, nu-i asa Cutarito?" Aici am raspuns io : " Ba cerere a asociatiei de proprietari exista ca asta stiu de la administrator" "Bine dati cererea la Registratura!" si imi da jignita dosaru "Si cam in cat timp se da o aprobare pt o parcare? Cam in cat timp primesc un raspuns stiti cumva?" "Nu ca nu depinde de noi!". Nu pot sa fiu sigura dar mi s-a parut ca de mine a comentat ca ce naiba nu pricep ca nu sunt locuri cand ieseam. La Registratura o tanti cumsecade se scuza desi nu vorbisem cu ea in viata mea ca am stat la coada si imi ia cererea. Intreb iar ca omu care nu vrea sa vina zilnic la ei: "Si pe cand sa astept un raspuns? Si in ce mod?" "Pai va dau numarul de acolo = biroul cu tantiile.. ca tot ele rezolva cererile si mai sunati peste vro saptamana... dar daca e vorba de parcare noua... la astea dureaza aprobarile mult".

Morala:
- mers devreme de tot, maxim ora 7 si asteptati-va sa plecati de acolo pe la 11-12. Cu cat mai devreme cu atat mai mari sansele sa scapati la 8 si ceva.
- talon si buletin pentru adresa pe acelasi nume (proprietarul masinii sa stea in acte la adresa aia)..erau niste prevederi pt chiriasi legali dar n-am fost atenta
- copii dupa talonul si CI respectiv
- cerere-formular luata de la ei si stampilata si semnata de administrator/presedinte de bloc
- si daca aveti tupeu si un pic de talent la asa ceva "plocon" ca sa si rezolvati ceva repede si fara draci.. sau tupeu mult si scandal mare daca aveti nervi si cine stie poate se schimba ceva. Eu am depus si o e-sesizare la Ontanu (primaru) dar nush cat o citeste cineva si cat conteaza.

Cand am venit nervoasa la birou colegii mei erau uimiti "Pai bine ma la ce cerere e la parcari tu te asteptai sa rezolvi ceva fara un plic de acfea macar!!?" Da.. ma asteptam.. pt ca e un produs pe care il ofera si pt care eram dispusa sa dau pretul cerut.. si am citit si eu pe net ca in multe parcari desi sunt pline 2-3 locuri ce sunt platite... acu'.. poate chiar o fi ocupata parcarea aia... dar tare nu o cred ca stie pe de rost si tot cred ca era datoare sa-mi arate evidenta ca nu are ce sa-mi dea.

Oficial dupa 1 aprilie se redistribuie locurile celor care nu mai prelungesc contractul in ordinea cronologica a cererilor deja depuse si apoi pt noi solicitari. Toate astea la ADP sector 2.. poate la altele o fi altfel. Poate-poate.. Si mai indraznesc sa dea amenzi ca parcheaza lumea ilegal!

lyanna
30.01.2008, 13:46:53
da, misto ce sa zic. dar mai e o chestie: stii cum e cu orele de parcare, nu? si ca sunt 2 tipuri de cotizatii pe an, in fctie de orele la care ai dreptul la parcare, nu? :D ceea ce mi se pare iar o aberatie. parca intre 6 si 8 dim e cel mai ieftin, si intre 4 si 9-10 dim e cel mai scump (vreo 6 mil pe an) ...ceva de genul, nu mai tin minte. dar oricum, platesti locul, insa nu e tot timpul al tau. si daca de ex azi pleci la 2 de acasa si tu ai platit pt un anumit interval si iti blocheaza cineva masina, degeaba suni pt ca nu vine nimeni, la ora aia e loc public, si ti-ai luat-o...mai pe romaneste. eu asa stiam, sau cel putin asa era cand am vrut eu sa-mi iau loc de parcare dar am renuntat pt ca mi s-a parut o aberatie, dupa ce ca platesc. si mai stiu de la tata ca el a patit-o odata cand avea doua masini si pe una pe care nu o folosea in mod frecvent tb sa o mute de colo colo pt ca erau astia de la primarie care faceau ture pe la blocuri. si si-a luat amenda pt ca nu a respectat intervalul orar de parcare, desi locul era platit.

Mah am auzit discutia chiar azi intre 2 nene de la coada: cica unul din ei a intrebat inauntru la tantiile care m-au enervat pe mine si a citit si contractul atent si nu exista cel putin acum asa ceva. Locul e 24 h/ zi la cateva sute de mii evchi pe an... DAR pretul depinde de zona, ca si impozitele. Adica in centru e mai scump ca la periferie, deci poate in centru o fi si de 10 ori mai scump si o fi 6 milioane. Oricum i-as da sa stiu ca am liniste...

adina_i
30.01.2008, 23:15:53
La mine mai e o belea: S'a refacut parcarea si in loc de 50 locuri s'au facut 75 de locuri inghesuite. De asta vara pana acum nu s'a ostenit nimeni sa aloce fiecarui cetatean care avea masina cate un loc si prin urmare nu se stie care locuri sunt ocupate si care sunt libere.
Acum 2 zile primesc o recomandata. Ma asteptam sa fie vreun radar sau ceva dar spre surprinderea mea era o scrisoare in care imi spune ca cererea mea pt loc de parcare a fost inregistrata.
La sectorul 3 e mult mai rezonabil. Sunt cozi dar nu se lupta nimeni pe bilete de ordine. Am fost de vreo 2 ori in speranta ca rezolvasera cu locurile de parcare si nu am stat niciodata mai mult de o ora. (fara a ma duce la ore prea matinale).
Speranta mea este ca pana in martie cand vor trebui sa aiba toti locurile de parcare achitate se va rezolva situatia si vor fi repartizate. Daca nu isi misca fundurile doamnele, am mare incredere in vecinii mei. Au cateodata un chef de scandal....

ryanaro
29.03.2008, 18:51:11
noul alfa romeo, competitie pt mini:

http://www.topspeed.com/cars/alfa-romeo/2009-alfa-romeo-mito-ar53994/picture237539-0.html

irinaBride
11.04.2008, 17:06:11
noul alfa romeo, competitie pt mini:

http://www.topspeed.com/cars/alfa-romeo/2009-alfa-romeo-mito-ar53994/picture237539-0.html

foarte tare :O... I'm in love

GeoStefan
22.04.2008, 16:52:42
In sfarsit avem si noi masinuta noastra :x Este cadou de la parinti mei de cununie, care o sa fie la inceputul luni Mai :x
Volvo S60, nu este noua dar merge ff bine chiar daca o avem doar de o saptamana :-p

Jasmine
22.04.2008, 17:09:28
In sfarsit avem si noi masinuta noastra :x Este cadou de la parinti mei de cununie, care o sa fie la inceputul luni Mai :x
Volvo S60, nu este noua dar merge ff bine chiar daca o avem doar de o saptamana :-p
Tot S60 avem si noi.Este o super masina dar are si mici minusuri:spatiul din spate este foarte mic,daca ai picioarele mai lungi ai incurcat-o,asta ma deranjeaza pe mine.Noi vrem s-o vindem si sa luam ceva mai mare,acum ca vine si bebe...

oana
22.04.2008, 17:13:27

sa o stapaniti sanatosi!!!
e foarte frumoasa

lyanna
22.04.2008, 17:50:56
Sa va traiasca mult si fara accidente si sa va bucurati de ea! DAR imi permit si un sfat.. fa-i o verificare foarte temeinica daca e SH.

Zic asta din experienta proprie nefericita cu o SH: la revizie am aflat ca a fost lovita si destul de serios. Nu se putea vedea la testul cu calculatorul -ala care se face prin targuri la cumparare- pentru ca s-au priceput la aranjat: au pus rezistenta cat trebuie pe fire si pareau acolo air-bag-urile desi nu mai sunt, probabil si-au facut treaba saracele la respectivul accident. Reparatiile recomandate ca sa fie "ca noua" -desi ma indoiesc eu ca ar mai fi chiar ca noua- ar aduce-o fix la pretul de achizitie noua :( spre 3-4 mii de euro, si ne-au zis ca nu pot garanta ca pe masura ce repara ce se evde ca e atins nu vor mai descoperi "surprize". Noi o s-o mai tinem pana ne putem permite sa luam una noua de data asta.. tot cu banii jos, ca in bucuresti la 20-30 km/h.. nu e chiar asa periculos cat sa merite cheltuielile suplimentare impuse de un credit.. asa ne-am gandit noi.

Si ma gandesc ca atunci cand o sa vrem sa renuntam la ea avem de ales: o aranjam, mintim si noi ca nu a avut accident si cu noroc de fraieri ca noi luam un pret bun si aducem ghinion altora.. sau nu mintim si luam pe ea un sfert din cat am dat.. si cat am dat a fost darul de nunta si ceva in plus (noi pt nunta am platit in avans deci ne-a ramas tot) si fix cat am economisit noi intr-un an pentru nunta. Si inca e bine ca sunt economii de un an nu de 5-10 ani, sau credit.. Sa fii moral sau practic, asta e intrebarea.. daca la mine nu s-a gandit altul oare merita sa ma gandesc eu?? Un bun test de moralitate asumarea unei pierderi vreo 8-10 mii de euro cand astia sunt economii de un an.. Vorba alui meu.. decat sa dau cu inca 3-4 mii de euro o masina luata cu 13.5 mii acum cateva luni mai bine o fac eu zob. Nici macar nu mi-o poate lasa mie pe post de masina de invatat sa conduc mai bine.. pentru ca exact lipsa de experienta ma face vulnerabila la accidente si o masina asta nu mai e de facut accidente cu ea :( Ca sa nu mai zic de faptul ca problemele ei ar putea fi considerate cauza pt cam orice mai putin vandalism deci casco devine cam inutil. Mai sunt minim 6-8 luni pana cand va trebui sa decidem ce facem cu ea oricum, plus durata comenzii la cea noua.

Dar deja devine offtopic.. ma bucur oricum ca am aflat cat de nesigura e masina acum si nu ne aventuram cu ea oriunde ar fi sanse de accident la viteza mare pentru ca asa cum e foarte nesigura. Oricum a fost vreo 1000 de euro carpitul minim ca sa fie cat de cat sigura dupa cei de la service - avea ceva la directie care putea s-o faca sa nu raspunda corect.

Asa ca recomand revizie temeinica... mai bine o veste rea decat un accident naspa, ca viata si integritatea corporala fac mai mult ca orice masina.

P.S. Alta info pe care noi n-am stiut-o: Noi am luat masna ca fiind in garantie (la naiba era o masina din toamna lui 2006 cu infim de putini km la bord, in garantie inca un an si ceva, cumparata si utilizata in bucuresti si nici noi nu facem mai mult de 10 mii de km pe an deci ni s-a parut credibil.. era super ok pretul pt ce parea masina) asa ne-a zis vanzatorul si noi n-am stiut regulile. Pierde garantia masina daca ORICARE din a) numarul de kilometrii b) timpul cand trebuia sa se duca la revizie - sunt depasite. Adica daca trebuie dusa la 1 an sau la 15000 km atunci degeaba ai sub 15000 de km daca a trecut peste un an de la ultima revizie, a pierdut garantia. La noi oricum nu mai conta in conditiile in care ea era busita in urma unui accident, dar ca informatie.. poate ajuta pe altii sa fie mai putin fraieri ca noi.

Uof.. parca numai eu vin cu povesti naspa pe threadul asta si ma sint asa de "strica chef".. dar poate ajuta pe careva..

dani19_10dani
22.04.2008, 23:24:24

e super dragutza,si noi asteptam sa ne vina masinutza sapt asta spppeeeer .vw golf v .s-o stapaniti sanatosi si sa aveti grija de ea!

issa
23.04.2008, 01:03:00
Sa va traiasca mult si fara accidente si sa va bucurati de ea! DAR imi permit si un sfat.. fa-i o verificare foarte temeinica daca e SH.

Zic asta din experienta proprie nefericita cu o SH: la revizie am aflat ca a fost lovita si destul de serios. Nu se putea vedea la testul cu calculatorul -ala care se face prin targuri la cumparare- pentru ca s-au priceput la aranjat: au pus rezistenta cat trebuie pe fire si pareau acolo air-bag-urile desi nu mai sunt, probabil si-au facut treaba saracele la respectivul accident. Reparatiile recomandate ca sa fie "ca noua" -desi ma indoiesc eu ca ar mai fi chiar ca noua- ar aduce-o fix la pretul de achizitie noua :( spre 3-4 mii de euro, si ne-au zis ca nu pot garanta ca pe masura ce repara ce se evde ca e atins nu vor mai descoperi "surprize". Noi o s-o mai tinem pana ne putem permite sa luam una noua de data asta.. tot cu banii jos, ca in bucuresti la 20-30 km/h.. nu e chiar asa periculos cat sa merite cheltuielile suplimentare impuse de un credit.. asa ne-am gandit noi.

Si ma gandesc ca atunci cand o sa vrem sa renuntam la ea avem de ales: o aranjam, mintim si noi ca nu a avut accident si cu noroc de fraieri ca noi luam un pret bun si aducem ghinion altora.. sau nu mintim si luam pe ea un sfert din cat am dat.. si cat am dat a fost darul de nunta si ceva in plus (noi pt nunta am platit in avans deci ne-a ramas tot) si fix cat am economisit noi intr-un an pentru nunta. Si inca e bine ca sunt economii de un an nu de 5-10 ani, sau credit.. Sa fii moral sau practic, asta e intrebarea.. daca la mine nu s-a gandit altul oare merita sa ma gandesc eu?? Un bun test de moralitate asumarea unei pierderi vreo 8-10 mii de euro cand astia sunt economii de un an.. Vorba alui meu.. decat sa dau cu inca 3-4 mii de euro o masina luata cu 13.5 mii acum cateva luni mai bine o fac eu zob. Nici macar nu mi-o poate lasa mie pe post de masina de invatat sa conduc mai bine.. pentru ca exact lipsa de experienta ma face vulnerabila la accidente si o masina asta nu mai e de facut accidente cu ea :( Ca sa nu mai zic de faptul ca problemele ei ar putea fi considerate cauza pt cam orice mai putin vandalism deci casco devine cam inutil. Mai sunt minim 6-8 luni pana cand va trebui sa decidem ce facem cu ea oricum, plus durata comenzii la cea noua.

Dar deja devine offtopic.. ma bucur oricum ca am aflat cat de nesigura e masina acum si nu ne aventuram cu ea oriunde ar fi sanse de accident la viteza mare pentru ca asa cum e foarte nesigura. Oricum a fost vreo 1000 de euro carpitul minim ca sa fie cat de cat sigura dupa cei de la service - avea ceva la directie care putea s-o faca sa nu raspunda corect.

Asa ca recomand revizie temeinica... mai bine o veste rea decat un accident naspa, ca viata si integritatea corporala fac mai mult ca orice masina.

P.S. Alta info pe care noi n-am stiut-o: Noi am luat masna ca fiind in garantie (la naiba era o masina din toamna lui 2006 cu infim de putini km la bord, in garantie inca un an si ceva, cumparata si utilizata in bucuresti si nici noi nu facem mai mult de 10 mii de km pe an deci ni s-a parut credibil.. era super ok pretul pt ce parea masina) asa ne-a zis vanzatorul si noi n-am stiut regulile. Pierde garantia masina daca ORICARE din a) numarul de kilometrii b) timpul cand trebuia sa se duca la revizie - sunt depasite. Adica daca trebuie dusa la 1 an sau la 15000 km atunci degeaba ai sub 15000 de km daca a trecut peste un an de la ultima revizie, a pierdut garantia. La noi oricum nu mai conta in conditiile in care ea era busita in urma unui accident, dar ca informatie.. poate ajuta pe altii sa fie mai putin fraieri ca noi.

Uof.. parca numai eu vin cu povesti naspa pe threadul asta si ma sint asa de "strica chef".. dar poate ajuta pe careva..

Chiar imi pare rau.....daca stiam ca vreti sa o luati din targuri, nu te lasam:)) ....iti dadeam n motive si te convingeam....sunt cele mai mari tepe acolo.....si eu am luat una:)) si mi-am dat seama dupa cateva luni.....am stat prin Vitan la targ aprope o vara ca sa o vand si am reusit chiar cu mai mult decat o luasem;)) ....dar in noptile petrecute acolo, am invatat o gramada, sunt atatea chitibusuri de aranjat o masina de nu iti vine sa crezi.

Va doresc sa scapati cat mai repede de ea si sa va luati una noua>:D<

lyanna
23.04.2008, 12:41:32
Tks! Acum asta e.. numai masini noi o sa luam pe viitor.. ne-a fost invatatura de minte..

SHERIDAN
22.09.2008, 00:27:38
eu acum pe 25 am examen luna acesta sper sa fie un succes

meliaro
22.09.2008, 14:22:30

break a leg!
bafta multa!

yly_mara
22.09.2008, 18:30:50
mult succes!!!

lorana2001
25.09.2008, 23:23:21
hai sa va povestesc si eu prima mea iesire cu masina in oras SINGURA. sa radeti si voi, ca eu nu mai pot
Eu am permisul de 2 ani de zile.Un an am stat cu el in buzunar si cu masina (un amarat de matiz de parca ar fi Dacia 1310)in fata portii. Celalalt an, am stat tot cu el in buzunar, dar cu masina asicurata.In caz ca imi vine cheful de conndus dintr-odata=P~ !!! Dar nu mi.a venit.
In fine dupa un an jumate de permis am zis ca ar fi cazul sa incep si eu. Si am inceput sa conduc cu fratele lui iubi al meu, Marius care este de o calmitate incredibila. Tot am condus pe distante scurte si pana la urma el a zis ca nu mai are ce imi face, ca eu stiu sa conduc doar ca imi este prea frica sa ies pe strada si ca asa nu voi conduce niciodata8-| .

Dupa aia l-am luat pe iubi, Cristi, care nu stie ce inseamna CALMUL.Si de fiecare data nici nu apucam sa ma urc bine la volan, ca incepea sa strige la mine.[-(
Si bineinteles ca toata lumea facea misto de mine cu condusul. Iar eu in gluma il tot amenintam "lasa ca o sa vii tu acasa intr-o seara si nu o sa vezi matizul". La care el zicea "primul lucru pe care il fac, sun la politie si anunt ca este o nebuna pe strada sa te opreasca ca daca nu e grav":))

Deci....totul a inceput de la faptul ca toata lumea s-a cam saturat sa vina cu mine la condus.http://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/37.gif.
Duminica l-am luat pe Cristi cu mine si dupa vreo 200 de m deja a inceput sa tzipe la mine, asa ca m-am enervat si l-am dat jos din masina. I-am zis ceva de genul "jos din masina mea!!!". El bineinteles ca s-a dat jos si a plecat spre casahttp://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/18.gif si a zis ca nu se mai urca niciodata in ea.http://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/22.gif

Spre seara, ne zice Marius ca seful lui vrea sa vanda masina lui cu schimbator automat. Si eu repede "o vreau euuuuuu". Cristi a zis ca o cumparam, la care Marius "pai de ce sa o cumperi, ca oricum Lorena nu conduce. Ca ea stie sa conduca, dar ii este frica sa iasa pe strada. Si o sa ii fie frica si cu aia automata".http://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/28.gif

Toate astea, Duminica. Duminica noaptea nici nu am dormit bine de nervi. Asa ca luni toata ziua m-am pregatit psihic si emotionalhttp://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/21.gif sa merg cu masina singurica pana la sala.Toata ziua l-am stresat la birou pe colegutzul meu Antonio, saracul!!!

In fine, ajung acasa si zic eu ca plec cu 40 min mai repede, sa fiu sigura ca ajung in timp la lectia de aerobic si sa gasesc si parcare. Deja eram pregatita, nu am avut emotii deloc. Am luat masina si am plecat.
Si de aici incep peripetiile. De obicei, cand merg cu Marius facem 10 min pana la sala si nu prea e trafic.
In schimb azi.....
Cand sa ies in strada principala...plin de masini. Cand veneau din stanga, nu veneau din dreapta si invers. Pana la urma am iesit. La primul semafor era verde, pana ajung eu se face galben....dar bineinteles ca trec si eu repede. Ajung la drumul in panta...primul semafor rosu (Eu sunt terorizata la drumuri in panta, ca daca nu sunt atenta mi se duce masinuta in spate si mi-e frica sa nu il lovesc pe cel din spate)
Ma opresc frumos la semafor si reusesc dupa aia sa plec fara probleme.
Al doilea semafor (tot in panta) si tot rosu si langa semafor este o casuta unde stau cate doi politisti sa supravegheze traficul. De fapt era galbem semaforul, dar eu m-am oprit cuminte ca erau politistii acolo. In spatele meu O BABA.http://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/12.gif. Deja incepuse sa imi cam tremure piciorul:))
Se face verde semaforul, dau sa plec si....pauza. Mi se opreste motorul. Incerc a doua oara....pauza iar. Baba incepe sa claxonezehttp://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/18.gif.Incerc a treia oara....iar pauza. Baba claxona in disperare si acum incep si ceilalti din spate. O vad pe politista ca vine spre mine sa vada care e problema. Cand ajunge la masina....SURPRISE imi porneste masinahttp://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/04.gif si plec. Nu m-am mai uitat in oglinda sa vad daca face ceva semne disperate. Ca eram prea Happy ca mi-a plecat masinuta.
Ajung pe tangentiala....full de masini. Cand ies de pe tangentiala, trebuie sa intru pe banda a doua, pun semnalizarea frumos, dar bineinteles ca nu ma lasa nimeni. Pana la urma am intrat cu forta in fata unei motociclete, ca m-am gandit eu "asta e mai mica decat mine, deci o sa se opreasca sigur" si asa a fost.De aici pana la sala ma duc fara peripetii.
Cand ajung acolo insa, parcare....nuhttp://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/12.gif.
Fac eu vreo 4 ture, parcare nimik. Deja nu mai puteam, eram disperata si toata transpirata. Ma gandeam sa ma intorc acasa, dar nu eram in stare ca imi kam tremurau picioarele. Asa ca am zis sa ma opresc in fata la o straduta cu sens interzis, unde nu prea intra nimeni si sa ma odihnesc un pik, sa imi recapat puterile. Nu apuc sa imi trag sufletul ca vine unu si ma claxoneaza ca vrea sa intre. http://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/34.gifMa chinui eu un pik si ii fac loc. (aici am fost norocoasa, ca la inceput ma gandisem sa ii zic ca eu nu pot sa il las sa treaca ca nu stiu ce sa fac si cum sa fac sa ii fac loc).
Dupa aia ma duc sa mai fac o tura ca poate poate gasesc parcare. Si am gasit un loc, care nu stiu daca era chiar bun, dar acolo am lasat-o ca nu mai puteam.
Ma dau jos din masina, si ma duc happy happy la sala sa ma schimb repede, ca deja trecuse o jumate de ora. Aveam un zambet pana la urechihttp://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/04.gif.
Ajung in vestiar, ma dezbrac, deschid geanta sa iau pantalonii....dar ...pantalonii nu-shttp://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/32.gif.http://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/18.gif. Ca i-am uitat acasa pe pat, de emotie....
Acum incep sa rad de-a binelea, se uita lumea la mine ca la nebuni. Ma imbrac la loc imi iau geanta si sa plec spre casa, cand apare Valeria si ma apuc sa ii povestesc ce am patit. Am mai stat un pik sa ma odihnesc si dupa aia am plecat.

Pe drum spre casa, am venit bine. Singura peripetie....la un moment dat o masina de politie da sa intre pe strada mea de pe o strada laturalnica....Si eu bineinteles ca nu i-am lasat. http://mail.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/13.gif. Nu am facut-o cu intentie, dar asa mi-a iesit...

Cam atat. Sper sa va distratzi si voi un pik si tu, ca eu rad ca nebuna singura de fiecare data cand ma gandesc. Exact asa ma gandesc la mine "o nebuna cu matiz alb pe strazile Romei.":))
Toate astea s-au intamplat luni, saptamana asta. De atunci nu am mai luat masina ca trebuie sa imi revin. Ca sunt ardeleanca si la mine merge totul cu incetinitorul.
pupici

lorana2001
25.09.2008, 23:35:16
Este o miresica care a povestit tot aici ca ea cand a facut scoala, la un semafor instructorul nu a lasat-o sa plece cand s-a facut verde. Ca sa ii demonstreze ca nu e nici o tragedie daca o claxoneaza restul lumii.

Cand ma claxona pe mine toata lumea aia, m-am gandit la ea si am zis si eu ca instructorul ei "lasa, gasesc ei o modalitate sa treaca daca sunt chiar atat de grozavi, daca nu sa astepte!".

Brone
25.09.2008, 23:40:32
Este o miresica care a povestit tot aici ca ea cand a facut scoala, la un semafor instructorul nu a lasat-o sa plece cand s-a facut verde. Ca sa ii demonstreze ca nu e nici o tragedie daca o claxoneaza restul lumii.

Cand ma claxona pe mine toata lumea aia, m-am gandit la ea si am zis si eu ca instructorul ei "lasa, gasesc ei o modalitate sa treaca daca sunt chiar atat de grozavi, daca nu sa astepte!".

M'am amuzat putzin de peripetziile tale :)))

Lasa emotziile shi mergi zilnic cu mashina..doar asha o sa scapi de trac shi nu o sa mai ai nici un stres :)
Eu una sunt sictirita de condus..ma bucur f tare cand este altcineva sa conduca :))) Cand plec cu Mihai ne luam la hartza care conduce..dam de la unu la altu :))

clarita
25.09.2008, 23:50:08

In primul rand, ai talent la povestit. :)
Stii ce conteaza mai ales? Ca ai avut incredere in tine si ca te-ai descurcat. <:-P

PS. Pana sa spui de strazile Romei, am crezut ca s-a intamplat in Bucuresti. :D

annybunny
25.09.2008, 23:55:31

Am ras la peripetiile tale si mam gandit la mine :)) Si eu am permisul de 2 ani, la inceput am condus, apoi am facut cateva peripetii si apoi mi-a fost frica sa mai conduc#:-S Am mai condus cu iuby langa mine, dar tot mi-a fost frica. De cand am inceput facultatea la 30 de km de noi, in alt oras, mam hotarat sa conduc iar, chiar daca mi-e frica, ptr ca fac prea mult cu autobuzul pana acolo. Si maine primesc o masinuta (mica) doar ptr mine (opel corsa, alb) \:D/;;) La fac ma duc abea luni, deci am timp sa mai fac exercitii cu iuby pana luni, mai ales cu parcarea #:-S :-BO sa va povestesc cum am condus :-"

Brone
26.09.2008, 00:09:11
Am ras la peripetiile tale si mam gandit la mine :)) Si eu am permisul de 2 ani, la inceput am condus, apoi am facut cateva peripetii si apoi mi-a fost frica sa mai conduc#:-S Am mai condus cu iuby langa mine, dar tot mi-a fost frica. De cand am inceput facultatea la 30 de km de noi, in alt oras, mam hotarat sa conduc iar, chiar daca mi-e frica, ptr ca fac prea mult cu autobuzul pana acolo. Si maine primesc o masinuta (mica) doar ptr mine (opel corsa, alb) \:D/;;) La fac ma duc abea luni, deci am timp sa mai fac exercitii cu iuby pana luni, mai ales cu parcarea #:-S :-BO sa va povestesc cum am condus :-"

Haide tu ca este o buburuza de mashina :)) Nu ai cum sa nu te invetzi repede cu ea. Ashteptam numai veshti bune ;;)

Lady_K
26.09.2008, 12:39:11
hai sa va povestesc si eu prima mea iesire cu masina in oras SINGURA. sa radeti si voi, ca eu nu mai pot
Eu am permisul de 2 ani de zile.Un an am stat cu el in buzunar si cu masina (un amarat de matiz de parca ar fi Dacia 1310)in fata portii. Celalalt an, am stat tot cu el in buzunar, dar cu masina asicurata.In caz ca imi vine cheful de conndus dintr-odata=P~ !!! Dar nu mi.a venit.
In fine dupa un an jumate de permis am zis ca ar fi cazul sa incep si eu. Si am inceput sa conduc cu fratele lui iubi al meu, Marius care este de o calmitate incredibila. Tot am condus pe distante scurte si pana la urma el a zis ca nu mai are ce imi face, ca eu stiu sa conduc doar ca imi este prea frica sa ies pe strada si ca asa nu voi conduce niciodata8-| .

Dupa aia l-am luat pe iubi, Cristi, care nu stie ce inseamna CALMUL.Si de fiecare data nici nu apucam sa ma urc bine la volan, ca incepea sa strige la mine.[-(
Si bineinteles ca toata lumea facea misto de mine cu condusul. Iar eu in gluma il tot amenintam "lasa ca o sa vii tu acasa intr-o seara si nu o sa vezi matizul". La care el zicea "primul lucru pe care il fac, sun la politie si anunt ca este o nebuna pe strada sa te opreasca ca daca nu e grav":))

Deci....totul a inceput de la faptul ca toata lumea s-a cam saturat sa vina cu mine la condus...

Foarte haioasa povestioara ta. ;))
Sfatul meu e sa iti faci curaj si sa mergi cat mai mult timp singura, asa o sa inveti cel mai bine.
Eu am permis de 2 ani si jumatate si la inceput tot asa nu ma urcam singura la volan. Ba cu tata, ba cu fratele, ba cu iubi si toti tipau si se crizau.>:P
Deh lor le e greu sa creada ca nimeni nu s-a nascut invatat, au uitat ca si ei au fost incepatori candva. Am tinut-o eu asa, condus ocazional (o data la 1-2 saptamani) cam 1 an pana cand am primit cadou de la tata un matiz. Si de atunci merg zilnic cu masina, pot spune ca abia cand am avut masinuta mea am invatat sa conduc bine. Acum sunt toti mandri de mine, mai ales tata.
Dar din placerea pe care o aveam la inceput sa conduc n-a mai ramas mare lucru, sa conduci prin Bucuresti e un adevarat calvar, ma gandesc cu groaza cum va fi la iarna...:talk_04:

lyanna
26.09.2008, 13:38:26

Bravo!!! :) Super ca ti-ai facut curaj! Si eu am carnetul de aproape 2 ani. Am mers de 2 ori cu al meu in dreapta si atat m-a stresat ca n-am mai avut curaj dupa nici cu el nici fara el.. =(( Tre' sa-mi fac si eu curaj o data.. dar acum avem o baleniera de Ford Mondeo pe care si al meu a bushit-o invatat cu Dacia Supernova dinainte (pe care am facut si eu scoala) asa ca mi-e si mai frica ca atunci.. Felicitari si la mai mult condus ;)

mihu
26.09.2008, 13:40:29
[...]
Toate astea s-au intamplat luni, saptamana asta. De atunci nu am mai luat masina ca trebuie sa imi revin. Ca sunt ardeleanca si la mine merge totul cu incetinitorul.
pupici
Am citit povestea ta de dimineatza si am ras tare bine :)) foarte haioasa :))

lorana2001
27.09.2008, 15:54:31
Fetelor va multumesc de incurajari.
Eu sunt tare mandra de mine, daca ma gandesc ca la inceput nici nu stiam cum functioneza schimbatorul de viteza:-$ .
Practic eu nu mi-am dorit niciodata sa conduc si nici nu m-am gandit ca o voi face vreodata.Dar mi-am dat seama ca este un rau necesar pana la urma si am zis ca daca sunt in stare toate babele sa conduca, oi fi si eu.
Aveam tot felul de "frici" la inceput...Prima frica a fost ca nu stiu sa bag in viteze si ca nu pot sa le fac pe toate in acelsi timp si sa bag in viteza, si sa apas ambreiajul si sa ma uit in fata. Am trecut peste asta. Dupa aia ziceam ca eu o sa merg cu masina doar de acasa pana la pizzerie. De la noi de acasa pana sus la pizzerie sunt vreo 300 de m, dar nu e circulata doar ca e stramta rau si nu incap doua masini una pe langa cealalta. Dar eu nu am calculat asta cand am zis ca ma duc cu masina doar pana la pizzerie.
Ei...cand mi-am dat eu seama de chestia asta, am zis ca imi parchez masina la pizzerie si plec de acolo in oras:-p .
Oricum sunt pregatita deja in caz de probleme. In Italia nu este bulinuta galbena pt incepatori, ci este un P de la principiante (incepator). Eu mi-am pus unul MARE in spate, unul mik in fata, si mai am unul mic de rezerva pe care il tin la indemana, in caz ca vine cineva pe straduta si nu pot trece, sa i-l arat ca sa imi faca loc:-p .
Dupa aia im era frica ca nu pot sa ma opresc la timp sa nu il lovesc pe cel din fata. Am trecut si de asta.

Acum imi este frica daca e drumul in panta si ma opresc. Cand pornesti, daca nu esti atent ti se duce masina in spate si mie imi cam tremura piciorul pe ambreiaj, mai ales daca cel din spatele meu e foarte aproape de mine. Si mie mi se pare ca toti stau calare pe mine(:| .

De parcari, nu mi-e frica inca, pentru ca nu am ajuns cu gandul pana acolo. Practic deocamdata ma gandesc doar sa ajung la destinatie. Si cand sunt acolo vad eu ce fac. Eventual rog pe cineva sa imi parcheze masina daca chiar nu pot.

Acum vreau sa ma duc la un supermercat aici in zona, tot singura. De ieri tot imi fac curaj, dar acum chiar ma duc.
Intru dupa aia si va pove....
Doamne ajuta[-o< !!!!

lorana2001
28.09.2008, 11:29:47
Ieri am fost la supermercat singurica. Fara incidente<:-P .Singura chestie, cand am ajnus aproape acasa, trebuia sa intru de pe strada principala pe straduta la noi. Pun eu semnalizarea frumos (vreo 300 m inainte sa vada lumea) ma incadrez, incetinesc si intorc la stanga. Dar, bineinteles ca nu m-am incadrat bine si era sa intru in boscheti:-$ . M-am dus prea in fata cu masina si am trecut cam milimetric pe langa ei.#:-S
Dar data viitoare o sa stiu;)).
Eu tot ma intreb, oare o sa imi treaca vreodata emotiile? Nu inteleg cum poate restul lumii sa conduca atat de linistiti si sa nu isi faca probleme. Eu daca spun la cineva aici ca nu stiu sa conduc sau ca mi-e frica, asa se mira de parca ar fi o chestie cu care te nasti si nu mai trebuie sa faci nimik. Decat sa te urci in masina si sa pleci.
Va pup si va tin la curent.
Cine stie, poate in curand o sa ajung si eu sa va spun "ce e asa mare filosofie sa conduci!!!". Doamne ajutao:-) .

ryanaro
28.09.2008, 12:34:35
mi a spus R ca a vazut cum arata noul mini SUV.

cica e maaaare, ca un jeep, dar tot arata ca un mini. :D

Lady_K
28.09.2008, 12:40:14
Ieri am fost la supermercat singurica. Fara incidente<:-P .Singura chestie, cand am ajnus aproape acasa, trebuia sa intru de pe strada principala pe straduta la noi. Pun eu semnalizarea frumos (vreo 300 m inainte sa vada lumea) ma incadrez, incetinesc si intorc la stanga. Dar, bineinteles ca nu m-am incadrat bine si era sa intru in boscheti:-$ . M-am dus prea in fata cu masina si am trecut cam milimetric pe langa ei.#:-S
Eu tot ma intreb, oare o sa imi treaca vreodata emotiile? Nu inteleg cum poate restul lumii sa conduca atat de linistiti si sa nu isi faca probleme. Eu daca spun la cineva aici ca nu stiu sa conduc sau ca mi-e frica, asa se mira de parca ar fi o chestie cu care te nasti si nu mai trebuie sa faci nimik. Decat sa te urci in masina si sa pleci.
Cine stie, poate in curand o sa ajung si eu sa va spun "ce e asa mare filosofie sa conduci!!!". Doamne ajutao:-) .

Felicitari! <:-P
Tine-o tot asa si in curand n-o sa mai ai emotii si o sa ti se para si tie totul simplu! :*

byMara
28.09.2008, 13:34:33
Eu am carnet de un an de zile insa nu conduc... deocamdata. :)

Avem masina, amandoi posesori de permis si niciunul nu conduce, prilej de bascalie pentru prietenii comuni care nu inteleg cum se face ca...

Asa ca vom cumpara inca o masina (deja strang banuti in acest scop)... si pana atunci ne vom antrena pe Ford Escort, cat mai curand sper.

E drept ca se circula oribil in Bucuresti... insa fata de transportul in comun, masina personala iti ofer ceva mai mult confort desi poti fi nevoit uneori sa o parchezi undeva si sa iei metroul fiindca altfel intarzii. :-&

Intradevar, poate fi intimidant sa fii incepator intr-ale condusului in Buc, fiindca ai parte de foarte putina intelegere, daca pui lamaia pe geam te asiguri de injuraturi, claxoane etc... pe mine ma claxonau si in timpul scolii fiindca nu intelegeau cum naiba nu plec in secunda 2 de la semafor... imi taiau calea etc...Magaria se situaza la rang de virtute... din pacate...

Lilly
29.09.2008, 13:15:42

eu te inteleg perfect...si eu am permis de 1 an si 8 luni...la inceput eram mai curajoasa...dar m-am speriat la un moment dat si de at nu mai am curaj...acum weekend asta am condus de la Afumati pana in Buzau...tb sa conduc pana in Barlad dar nu am rezistat....am atatea emotii si nu ma pot relaxa si ma durea si spatele si piciorul de pe acceleratie.....
si eu ma rog sa-mi treaca emotiile si sa am curaj....eu inca n-am plecat singura cu masina...am noroc cu sotul...care de cand a vazut ca refuz sa mai conduc....a inceput sa se mai calmeze....:-p nu mai tipa la mine ....la fiecare manevra....

lorana2001
29.09.2008, 23:25:35
eu te inteleg perfect...si eu am permis de 1 an si 8 luni...la inceput eram mai curajoasa...dar m-am speriat la un moment dat si de at nu mai am curaj...acum weekend asta am condus de la Afumati pana in Buzau...tb sa conduc pana in Barlad dar nu am rezistat....am atatea emotii si nu ma pot relaxa si ma durea si spatele si piciorul de pe acceleratie.....
si eu ma rog sa-mi treaca emotiile si sa am curaj....eu inca n-am plecat singura cu masina...am noroc cu sotul...care de cand a vazut ca refuz sa mai conduc....a inceput sa se mai calmeze....:-p nu mai tipa la mine ....la fiecare manevra....

Eu am progresat putin cate putin. Cand am iesit cu masina prima data pe o strada circulata, nu apucasem sa fac 100 de m ca eram leoarca de transpiratie.Nu mai stiu la ce ma gandeam, stiu doar ca am fost tare fericita cand am ajuns la destinatie. =P~ Dupa aia mergeam tot asa distante scurte. Niciodata nu eram in stare sa ajung la detinatie.Aparte ca nu vedeam nimik ce se intampla in jurul meu. Vedeam doar in fata si spate, ca ma stresa rau cand se facea coloana in spatele meu#:-S .
Duminica am fost la niste prieteni inafara Romei, cam 30 de km. Si am condus eu tot drumul, pana la destinatie de data asta<:-P . Plus ca am urcat si un deal plin de curbe. Am condus cu Marius, fratele lui iubi si mi-a facut si complimente.:D A zis ca in sfarsit am inceput sa simt masina.
Dar la intoarcere nu am mai condus ca eram obosita si era si noapte.

tina19
30.09.2008, 08:39:25
ca un sofer care are permisul de 7 ani va sfatuiesc sa nu va lasati batute. luati-o incet, in cet si cu timpul o sa vedeti ca ve-ti face progrese vizibile. eu la inceput am fost catastrofa la volan. habar n-aveam de nimic. stiam sa conduc in fata si atat. n-aveam treaba cu indicatoarele, cu asigurarea. ei o sperietura mi-a fost de ajuns ca sa-mi dau seama ca trebuie sa fiu atenta.
acum conduc bine, zic eu. eu sunt sofer de ora. conduc bine in oras, ma descurc in inghesuiala de dimineata dar daca m-au scos din oras ma apuca un fel de emotie si ma deranjeaza sa fiu singura pe sosea.

annybunny
02.10.2008, 20:34:13
Haide tu ca este o buburuza de mashina :)) Nu ai cum sa nu te invetzi repede cu ea. Ashteptam numai veshti bune ;;)
Buna fetelor :* Sa va povestesc cum a fost saptamana asta. De luni mam dus cu masina la facultate (dus-intors total 30 km) si a fost chiar bine, merg pe strada nationala, nu am probleme, doar prin oras unde sunt strazile mai inguste am cateva probleme si la parcare laterala, dar e ok, ma descurc singura :) >:D<

tina19
02.10.2008, 21:25:49
Buna fetelor :* Sa va povestesc cum a fost saptamana asta. De luni mam dus cu masina la facultate (dus-intors total 30 km) si a fost chiar bine, merg pe strada nationala, nu am probleme, doar prin oras unde sunt strazile mai inguste am cateva probleme si la parcare laterala, dar e ok, ma descurc singura :) >:D<
deci merge! nu?
bravoo! felicitari!

annybunny
02.10.2008, 22:45:53
deci merge! nu?
bravoo! felicitari!
Da, merge \:D/\:D/\:D/ MS :*

lorana2001
03.10.2008, 20:00:23

<:-P <:-P <:-P Bravooooo!!
Eu la parcari laterale nici macar nu ma gandesc/:) . In mintea mea nu exista asa ceva. Si cand ma gandesc ca le faceam cu ochii inchisi cand am facut scoala de soferi.
Instructorul meu era fixat cu asta. Mi-a dat el niste repere (pe care bineinteles ca le-am uitat si mor de ciuda) si faceam parcarile trasnet. Pe mine ma punea sa fac parcari laterale si el se ducea sa bea o cafea=P~.
Oricum, cand vin in Romania ma duc la el si il intreb iar reperele si mi le scriu undeva, asta in caz ca nu se intampla vreun miracol ;)) sa invat pana atunci, ceea ce nu cred...8-| .

Eu la scoala, am facut doar parcari laterale ca zicea instructorul ca sigur ma pune politistul sa fac una ca femeile nu prea au treaba cu asta. Inainte cu o zi de examen, i-am zis eu sa facem si niste parcari cu fata si cu spatele. Si el a zis ca astea sunt floare la ureche si am facut cam vreo 3 din fiecare.
Si la examen...bineinteles ca nenea politistul imi zice "ia parcheaza cu spatele langa masina aia verde"#-o ....Nici in ziua de azi nu stiu cum am reusit =)) , cert este ca am parcat, am iesit si din parcare si am luat si examenul din prima^:)^ . Cred ca i-am fost simpatica lui politist, ca la inceput cand am urcat in masina i-am zis "uitati-va la strada, ca eu nu am mai condus singura pana acum, decat cu instructorul si cam "fac" pe mine de frica".
A... si cand a trebuit sa ies din parcarea cu spatele, tot veneau masini, si la un moment dat nu am mai avut rabdare si m-am bagat eu repede. La care politistul "ai grija, de ce nu astepti, nu vezi ca vine masina?". Si intre timp masina care venea se oprise, asa ca eu am zis repede" nu vine ca s-a oprit, nu a.ti vazut ca avea pusa semnalizarea?"=)) Dupa aia m-a pus sa ii fac oprire in panta, si am uitat sa trag si frana de mana. La care el ma intreaba "atat?" si atunci imi amintesc de frana de mana si ii zic repede "nu.. si frana de mana, dar nu pot sa le fac asa repede pe toate".
Pe urmatorul, un baiat care stia sa conduca de 300 de ori mai bine ca mine, l-a cazut. Treceam peste un pod si ii zice "cand ajungi pe pod sa tragi pe dreapta si sa opresti". Si el saracul bineinteles ca nu si.a dat seama si a tras pe dreapta si a oprit.

Lady_K
03.10.2008, 21:55:48
Eu la parcari laterale nici macar nu ma gandesc/:) . In mintea mea nu exista asa ceva. Si cand ma gandesc ca le faceam cu ochii inchisi cand am facut scoala de soferi.
Instructorul meu era fixat cu asta. Mi-a dat el niste repere (pe care bineinteles ca le-am uitat si mor de ciuda) si faceam parcarile trasnet. Pe mine ma punea sa fac parcari laterale si el se ducea sa bea o cafea=P~.
Oricum, cand vin in Romania ma duc la el si il intreb iar reperele si mi le scriu undeva, asta in caz ca nu se intampla vreun miracol ;)) sa invat pana atunci, ceea ce nu cred...8-| .

Eu la scoala, am facut doar parcari laterale ca zicea instructorul ca sigur ma pune politistul sa fac una ca femeile nu prea au treaba cu asta. Inainte cu o zi de examen, i-am zis eu sa facem si niste parcari cu fata si cu spatele. Si el a zis ca astea sunt floare la ureche si am facut cam vreo 3 din fiecare.
Si la examen...bineinteles ca nenea politistul imi zice "ia parcheaza cu spatele langa masina aia verde"#-o ....Nici in ziua de azi nu stiu cum am reusit =)) , cert este ca am parcat, am iesit si din parcare si am luat si examenul din prima^:)^ . Cred ca i-am fost simpatica lui politist, ca la inceput cand am urcat in masina i-am zis "uitati-va la strada, ca eu nu am mai condus singura pana acum, decat cu instructorul si cam "fac" pe mine de frica".
A... si cand a trebuit sa ies din parcarea cu spatele, tot veneau masini, si la un moment dat nu am mai avut rabdare si m-am bagat eu repede. La care politistul "ai grija, de ce nu astepti, nu vezi ca vine masina?". Si intre timp masina care venea se oprise, asa ca eu am zis repede" nu vine ca s-a oprit, nu a.ti vazut ca avea pusa semnalizarea?"=)) Dupa aia m-a pus sa ii fac oprire in panta, si am uitat sa trag si frana de mana. La care el ma intreaba "atat?" si atunci imi amintesc de frana de mana si ii zic repede "nu.. si frana de mana, dar nu pot sa le fac asa repede pe toate".
Pe urmatorul, un baiat care stia sa conduca de 300 de ori mai bine ca mine, l-a cazut. Treceam peste un pod si ii zice "cand ajungi pe pod sa tragi pe dreapta si sa opresti". Si el saracul bineinteles ca nu si.a dat seama si a tras pe dreapta si a oprit.

Si pe mine m-a batut la cap instructorul cu parcarea laterala si la fel imi zicea ca femeile nu scapa de ea la examen. In cazul meu s-au adeverit vorbele lui pentru ca m-a pus politistul sa fac parcare laterala. ;))

esperance
04.10.2008, 09:25:28

Celebrele repere cu stopul ???;)) ;)) ;))

lorana2001
04.10.2008, 16:46:19
Celebrele repere cu stopul ???;)) ;)) ;))

Da, daca cineva stie care sunt reperele astea, va rog frumos sa imi spuneti si mie!!!!

chika
04.10.2008, 20:09:07
eu am permis de aproape 7 ani, am condus o scurta perioada atunci, vreun an si ceva. aveam un prieten care era din tulcea si, in fiecare weekend, parca eram microbuz - faceam constanta-tulcea. de baiat m-am despartit, deci, si deplasarile mele au incetat, masina era a lui, eu nu am mai avut ce conduce, dar nici nu ma pasiona prea mult. am plecat cu parintii la moldova, la intoarcere, am hotarat sa conduc eu. m-am angajat intr-o depasire, dar nu am calculat bine distanta dintre mine si cel din fata, asa ca m-am vazut fata in fata cu un camion, destul de impunator fata de "balanita" lu'tata, in dreapta caruta, eu unde sa ma duc?
m-am speriat tare atunci si am zis ca nu mai conduc in viata mea.
acum, am masina, nu a mea, a lu' iubi, ma cam mananca talpile sa conduc, ma roaga sa o fac, dar mi-e frica, cred ca nici directia nu o mai tin.
tot imi zice ca el nu poate sa vina cu mine cand o sa incep sa caut toate cele pentru nunta si ca mi-ar fi de mare folos masina, e dispus sa o ia de la capat cu mine cu lectiile de soferie, dar...:-SS

annybunny
04.10.2008, 23:23:45
eu am permis de aproape 7 ani, am condus o scurta perioada atunci, vreun an si ceva. aveam un prieten care era din tulcea si, in fiecare weekend, parca eram microbuz - faceam constanta-tulcea. de baiat m-am despartit, deci, si deplasarile mele au incetat, masina era a lui, eu nu am mai avut ce conduce, dar nici nu ma pasiona prea mult. am plecat cu parintii la moldova, la intoarcere, am hotarat sa conduc eu. m-am angajat intr-o depasire, dar nu am calculat bine distanta dintre mine si cel din fata, asa ca m-am vazut fata in fata cu un camion, destul de impunator fata de "balanita" lu'tata, in dreapta caruta, eu unde sa ma duc?
m-am speriat tare atunci si am zis ca nu mai conduc in viata mea.
acum, am masina, nu a mea, a lu' iubi, ma cam mananca talpile sa conduc, ma roaga sa o fac, dar mi-e frica, cred ca nici directia nu o mai tin.
tot imi zice ca el nu poate sa vina cu mine cand o sa incep sa caut toate cele pentru nunta si ca mi-ar fi de mare folos masina, e dispus sa o ia de la capat cu mine cu lectiile de soferie, dar...:-SS
Si eu am avut aproape un accident acum 2 ani si de asta mi-a si fost frica sa conduc acuma :) Dar am zis dupa ce am dat atatia bani pe permis, stau cu el in buzunar ca fraiera, asa ca mi-am loat inima in dinti si am condus. Iti sfatuiesc sa conduci poate de cateva ori cu iuby tau langa tine si apoi singura o sa vezi ca te obisnuiesti repede si iti aduci aminte cum trebuie sa reactionezi la anumite faze. Mult curaj si success :*

tina19
05.10.2008, 11:36:39
eu am avut pana acum vreo 5 accidente. 2 din cauza neatentiei mele si 3 din cauza altora.
alea din cauza mea m-au dezarmat putin dar stiam ca daca nu-mi infrang teama n-am sa ma mai urc la volan niciodata. asa ca a 2 a zi dupa accident m-am urcat in masina. toate accidentele mele au fost la nivel de indoit tabla dar unul imi este viu si acum in minte pt ca n-am vazut o masina careia trebuia sa-i acord prioritate si venea si cu viteza f mare si a prins stalpul masinii mele in dreapta. mama era cu mine in masina in dreapta. cativa centimetrii si o lovea pe ea si nu stalpul. am fost paralizata de frica gandului "ce se putea intampla?!" si ma invinuiam ca nu m-am asigurat si pt a 10-a oara.

uana
08.12.2008, 23:48:39
Eu am permis din aprilie 2008. Am facut scoala pe un opel astra caravan (din acela break) care mi se parea extraordinaaaar de lung, mare si toate cele. Evident k am fost o calamitate in perioada scolii, nu intelegeam cum toti sunt in stare sa tina volanul drept, si sa mai si vorbeasca la telefon, cand eu cu ambele maini (tineam strans, straaaans de el, k instructorul a zis k o sa ies cu multi muschi:D ) mergeam de parca eram beata ;;). In fine, am luat permisul din prima, cu 25 de pct. Nu l'am luat pt k il vroiam, ci mai mult din ambitie, pt k tot imi zicea fratele meu k nu o sa reusesc, si sa nu dau pt carnet, k ma duce si ma aduce el de unde am nevoie. Ii era teama k daca il iau, o sa fie nevoit sa imparta masina cu mine.
L'am luat, am mers de vreo 3-4 ori cu fratele in dreapta, eu transpirand toata, el cu mana pe frana de mana :D. El are un renault clio pe motorina, se conduce foarte usor, da' nu si pt mine.
Am reusit de mi'am luat un opel astra in 2 usi si sunt tare mandra de el. Ceea ce nu mi'a spus nimeni niciodata, este k e MARE diferenta intre masina pe motorina si cele pe benzina. Eu obisnuita cu cele diesel, nu intelegeam de ce la fiecare intersectie, trecere de pietoni, orice, orice, mi se opreste motoru' :D. Eram deja paralizata, am zis k o las balta, k nu's facuta pt asta drept pt care a stat masina 5luni in fata blocului :-< .Ieseam foarte rar si mereu ma rugam sa nu prind rosu la semafor, sa nu fie nimeni pe trecerea de pietoni si toate cele.
Usor, usor, de nevoie ( lucrez in Agigea, undeva la 20 km de Constanta) a trebuit sa conduc zilnic. M'am obisnuit ( cu ajutoru' si calmul lui iubi) cu ea, nu ma pricep asa bine la parcari sau la mersul cu spatele (asta chiar deloooooooooooc) da' le invat eu si pe astea :D.
Iubi are un hyundai accent pe motorina ( pe asta am condus'o pana sa o conduc pe a mea ;;) ) pe care vrea sa il vanda pt a ne putea lua credit la apartament , eu un opel astra pe care o bibilesc de cate ori am ocazia :D. Ne descurcam ,mai aiurea este cand mergem amandoi acasa, fiecare cu masina lui. Da' el conduce de cate ori suntem impreuna, nu de alta, insa sunt mai comoda. Conduc doar cand trebuie neaparat.
Slava Domnului nu am avut nici un accident, doar mi'am gasit masina zgariata, o data in parcare la mine, si o data la Carrefour, avea niste vopsea galbena pe ea, si se vedea tareeeeeeee urat, ea fiind alba. Acum trebuie sa o vopsesc :(.

Brone
09.12.2008, 00:13:39
Ce povestitzi voi aici sunt accidente din care atzi ieshit fara victime... shi doamne fereshte de asha ceva.
Am pemis de 12 ani jum... shi tot de pe atunci conduc pt ca am avut la inceput mashina parintzilor... apoi mashina mea. Primul accident a fost din vina unui pieton beat, care s'a dezechilibrat shi a cazut pe spate peste mashina. Nefiind pe trecerea de pietoni.. fiind beat ... zona populata..martori.. fara viteza..omul nu a avut nimic... am scapat fara nici o penalizare... dar cu mari temeri. Nu mi'am pus problema ca apoi sa nu mai conduc... pt ca in timp ash fii ajuns sa'mi fie teama sa mai ma urc la volan.
Alta data m'a lovit f tare unul cu un microbuz. Eu faceam stanga..el pe linie continua ... fara sa vada semnalizarea mea ... s'a angajat in depashire shi m'a aruncat fix in shantz. Totzi care au vazut mashina dupa accident s'au inchinat ca am scapat doar cu o lovitura la picior. Shi iar nu am stat cu frica ... imediat ce am reparat mashina ... m'am apucat de condus.
Am mai avut inca un accident acum de curand .. in mare din vina mea... shi dupa care am avut de tras din cauza oamenilor pushi sa faca shi ei un ban "cinstit".. ca na... romanul tre sa ia shi pielea de pe tine daca te prinde la inghesuiala.

Teo ... lasa teama shi ushurel... apuca'te sa conduci... Nu se poate sa fugim mereu din fatza problemelor... trebuie sa le infruntam pt a trece peste ele. Al tau iubit chiar are dreptate... o sa ai de alergat pt nunta shi sa stai mereu la cheful altcuiva..este super aiurea. Pe mine ma enerveaza la culme cand nu's cu mashina.. pt ca atunci clar toata lumea are treaba shi nu ma poate ajuta sa ajung unde am treaba.
Ashteptam sa ne anuntzi ca te'ai apucat iar de condus shi ca este totul bine :)

Brone
09.12.2008, 00:17:47
Eu am permis din aprilie 2008. Am facut scoala pe un opel astra caravan (din acela break) care mi se parea extraordinaaaar de lung, mare si toate cele. ........... Slava Domnului nu am avut nici un accident, doar mi'am gasit masina zgariata, o data in parcare la mine, si o data la Carrefour, avea niste vopsea galbena pe ea, si se vedea tareeeeeeee urat, ea fiind alba. Acum trebuie sa o vopsesc :(.

Cand am gasit ... pt prima data ... mashina zgariata ... am plans de necaz :)) Acum am gasit mashina cu o portiera infundata... shi la naiba de ma mai agit. Ashtept sa se mai stranga shi apoi ma duc la politzie..casco..service. :D

mamuska
09.12.2008, 00:22:20
Cand am gasit ... pt prima data ... mashina zgariata ... am plans de necaz :)) Acum am gasit mashina cu o portiera infundata... shi la naiba de ma mai agit. Ashtept sa se mai stranga shi apoi ma duc la politzie..casco..service. :D
Uite-o pe cea mai buna soferita!!!<:-P<:-P<:-P ce faci draga mea????

Brone
09.12.2008, 00:33:43
Uite-o pe cea mai buna soferita!!!<:-P<:-P<:-P ce faci draga mea????

Acum ce sa zici shi tu =))) Daca nu ma lauzi ..... data viitoare te las cu scandalagii din restaurant :))))
Pai ce sa fac... am terminat cu hartzoagele shi am intrat pe forum... normal :))) Daca am shi vazut mesaje la acest topic nu m'am abtzinut sa nu scriu din experientzele mai putzin placute. Bine.. nu am pomenit shi de discriminarea femeilor in trafic... pt ca ash scrie 10 zile shi nu ash termina =))

Hai shoferitzeleeeeeee <:-P

mamuska
09.12.2008, 00:40:11
Eu am permis de 7 ani si am avut un singur accident(daca il pot numi asa)...Mergem pe un DJ si aveam vreo 50 km/h...in fata mea o mare curba si din contrasens un mare idiot care taie curba si imi apare direct in fata pe sensul meu...eu am tras atat de tare de volan,dreapta,incat m-am aruncat intr-un sant de 1m adancine si m-am dus taras vreo 15m...afara ploua cu galeata...incercam sa ies din masina si nu puteam pt ca masina era inclinata...rotile din dreapta erau in sant iar cele de pe stanga erau sus la baza santului...incercam degeaba sa deschid usa,pt ca venea peste mine..acel imbecil nici macar nu a oprit sa ma ajute...cred ca am stat asa vreo 5 min,plangeam in hohote...pana cand a venit un domn,cu un ARO,pe care l-a pus de-a latul pe strada si a oprit circulatia in ambele sensuri...mi-a deschis usa si incerca sa scoata,intrbandu-ma daca am patit ceva,daca ma doare ceva...eu plangeam si ii spuneam ca am distrus masina...s-a enervat si a tipat la mine: Domnisoara,lasati-l dracului de fier,ca se repara,dv aveti ceva???? Atunci mi-am revenit si i-am zis ca nu....m-a scos din masina,afara era lume ca la circ,masini oprite in coloana si vazand ca sunt femeie,cativa barbati au sarit sa ma ajute...unul era in maisna mea la volan,vreo 4-5 erau in sant si tineau de masina,domnul cu ARO agatase masina mea din spate si incerca sa o traga afara...au reusit dupa vreo zece minute,pt ca le era greu sa o traga cu spatele,iar eu de sock,nu mai stiam nici unde e carligul din fata.....am crezut ca masina e praf,dar dupa ce au scos-o,va jur ca nu avea absolut nimic,decat capacul de la roata din spate,spart si masca din fata iesita in afara,de cum au tras-o ei din spate...la masca i-a dat un nene,un picior si a cazut tot pamantul din ea,mulandu-se la loc,iar capacul mi se parea un fleac....nici nu l-am sunat pe sotul meu,decat dupa ce am ajuns cu ea la spalat si m-am convins ca e intreaga....apoi l-am sunat si el ma intreba daca am ceva,eu ii spuneam,ca masina e ok......a venit imediat dupa mine si m-a luat.......de atunci eu mi-am spus ca nu o sa mai conduc,dar...am mers la un chef dupa cateva zile si sotul meu,special a baut 2-3 pahare de vin,ca sa conduc eu....asa am trecut de acea teama,dar si acum cand trec prin curba aia,am o mica tresarire......au trecut 3 ani de atunci si conduc zilnic....sper si ma rog la Dumnezeu,ca acela sa fie primul si ultimul meu accident[-o<[-o<[-o<.

mamuska
09.12.2008, 00:43:03
Acum ce sa zici shi tu =))) Daca nu ma lauzi ..... data viitoare te las cu scandalagii din restaurant :))))
Pai ce sa fac... am terminat cu hartzoagele shi am intrat pe forum... normal :))) Daca am shi vazut mesaje la acest topic nu m'am abtzinut sa nu scriu din experientzele mai putzin placute. Bine.. nu am pomenit shi de discriminarea femeilor in trafic... pt ca ash scrie 10 zile shi nu ash termina =))

Hai shoferitzeleeeeeee <:-P
Daca nu mergem cu tine in masina,nu aveam curaj sa spun asta,dar...>:D<>:D<>:D<>:D< imi place cum conduci,mai ales ca-mi place Balanutza ta>:D< Scandalagii nu o sa-i extirpam never,,,asa s-au nascut si asa mor,ei nu altceva mai bun de facut....
cat despre discriminare,tu sti cand era sa-i dau cu tocul in cap acelui taran,ca nu avea loc de mama:))

Brone
09.12.2008, 00:49:19
Daca nu mergem cu tine in masina,nu aveam curaj sa spun asta,dar...>:D<>:D<>:D<>:D< imi place cum conduci,mai ales ca-mi place Balanutza ta>:D< Scandalagii nu o sa-i extirpam never,,,asa s-au nascut si asa mor,ei nu altceva mai bun de facut....
cat despre discriminare,tu sti cand era sa-i dau cu tocul in cap acelui taran,ca nu avea loc de mama:))

Draga mea... deja am lasat orice finetze ... le vorbesc asha cum imi vorbesc ei. Mereu au impresia ca injurandu'ma o sa intorc privirea rushinata shi imi vad de drum... Ei da bine ca nu... le raspund pe acelashi ton.. cu aceleashi injurii ... shi atunci le mai tai din elan... (din fericire nu am avut parte de multzi din ashtia... vreo 2 asha... :)) ) De ce oare .. majoritatea au impresia ca femeia trebuie sa cedeze mereu???:-\

mamuska
09.12.2008, 01:02:16
Draga mea... deja am lasat orice finetze ... le vorbesc asha cum imi vorbesc ei. Mereu au impresia ca injurandu'ma o sa intorc privirea rushinata shi imi vad de drum... Ei da bine ca nu... le raspund pe acelashi ton.. cu aceleashi injurii ... shi atunci le mai tai din elan... (din fericire nu am avut parte de multzi din ashtia... vreo 2 asha... :)) ) De ce oare .. majoritatea au impresia ca femeia trebuie sa cedeze mereu???:-\
Pt ca cei care gandesc asa,nu sunt decat niste imbecili!!!!Ei nu stiu decat sa injure si sa vorbeasca urat cand vad o femeie la volan...dara de ce nu se dau asa zmei cu barbati de teapa lor...pai nu,ca nu au sange recemdecat in fata femeilor,ca sunt mai slabe .....dar au uitat ca suntem in mileniul III si ca femeile au aceleasi drepturi...

uana
09.12.2008, 09:46:15
Acum recent, a trebuit sa ma duc la banca cu masina. Zis si facut, si cum pe strada unde este banca, e cu sens unic, iar eu vin exact din sens opus, am lasat masina cu o strada mai sus (mi'a reusit chiar si parcarea :D ). Mi'am rezolvat treburile, urc in masina, ies usor usor din parcare ( m'a lasat un nene dragut, k altfel nu stiu cand ieseam ;;) )si cand sa il ocolesc, vin un idiot din contrasens care vezi Doamne nu mai putea sta 15secunde pana isi revenea circulatia, trebuia sa depaseasca toata coloana. Evident k ne'am nimerit fatza in fatza, el a gresit si tot mie'mi facea semn sa dau cu spatele (mai ales k vazusese si mamaliga in geam, ce'o fi zis, femeie, incepatoare, lasa k e proasta, nu stie )k el vrea sa treaca; pana sa deschid gura sa il intreb cine i'a dat permis si l'a lasat sa iasa pe strazi, au sarit vreo 2 gagici din masini (soferite) si o tanti taximetrist de mi l'au facut cu oua si cu otet, de nu cred k s'a lecuit (nooot :) ).
Asta vreau sa zic, daca te vad femeie, si in cazul meu si incepatoare, e vai si amar, se baga in locurile unde tu ai prioritate crezand ..nu stiu ce cred, k nu stii regulile de circulatie, si acum cum naiba ai dat de permis. Ma rog, noroc cu femeile in trafic, care atunci cand te vad tot femeie, te mai lasa sa iesi de pe o straduta in care nimeni nu te lasa, si tot asa :D .

compact
09.12.2008, 14:05:49
Asta vreau sa zic, daca te vad femeie, si in cazul meu si incepatoare, e vai si amar, se baga in locurile unde tu ai prioritate crezand ..nu stiu ce cred, k nu stii regulile de circulatie, si acum cum naiba ai dat de permis. Ma rog, noroc cu femeile in trafic, care atunci cand te vad tot femeie, te mai lasa sa iesi de pe o straduta in care nimeni nu te lasa, si tot asa :D .

si eu traiesc aceleasi "drame" din cauza mamaligii.....dar nu pot sa merg fara ea :-<....si cand ma gandesc ca mai am inca 11 luni de mers cu mamaliga 8-}

Ballet
09.12.2008, 14:23:08
si eu traiesc aceleasi "drame" din cauza mamaligii.....dar nu pot sa merg fara ea :-<....si cand ma gandesc ca mai am inca 11 luni de mers cu mamaliga 8-}
Eu mi-am tot lasat mamaliga-n geam pt ca zicea al meu ca poate asa vor avea multa atentie soferii in jurul meu si n-o sa ma injure daca gresesc....
Pe naiba!! Toti se credeau ''mai soferi'' pt ca eu eram incepatoare....Chiar daca stiau si ei ca eu nu am gresit, sareau cu gura pe mine pt ca stiau ca ma pot intimida. Aici e vorba despre cei 5 care m-au lovit din spate in cateva luni ...:-". Pana mi-am dat jos mamailga, cum ii ziceti voi, si acuma slalom fac printre ei. Nu ma laud, dar avand in vedere ca numai de un an conduc, sunt f mandra de mine. Fac orice fel de parcare, ma bag in cele mai stramtorate locuri, incap intre 2 masini unde alta data n-as fi incercat nici cu bicicleta ;)). Si daca R nu mai are ce comenta , el care nu ma scutea din atentionari, atunci va dati seama ca am progresat destul...=D>=D>

Ballet
09.12.2008, 14:27:30
Am uitat sa va spun ca masina pe care am invavat e in fata casei, stricata....I-am distrus motorul pt ca era unul fff mare, de 2500, si trebuia sa merg cu ea numai turata....Ma enerva ca suna prea tare si mergeam cum vroiam....:DAsa ca, dupa cateva luni scotea fum alb de nu te vedeai in spate.Acum circul cu masina noastra noua achizitionata anul trecut, dar nu pt mult timp pt ca deja am zgariat-o in spate putin. Nu stiu cum. Si as vrea totusi sa am o masina mai ''forjata'' sa ma bag eu linistita peste tot fara sa ma gandesc ca al meu face un infarct daca se rupe o oglinda sau ceva:-$

tina19
09.12.2008, 14:52:47
Am uitat sa va spun ca masina pe care am invavat e in fata casei, stricata....I-am distrus motorul pt ca era unul fff mare, de 2500, si trebuia sa merg cu ea numai turata....Ma enerva ca suna prea tare si mergeam cum vroiam....:DAsa ca, dupa cateva luni scotea fum alb de nu te vedeai in spate.Acum circul cu masina noastra noua achizitionata anul trecut, dar nu pt mult timp pt ca deja am zgariat-o in spate putin. Nu stiu cum. Si as vrea totusi sa am o masina mai ''forjata'' sa ma bag eu linistita peste tot fara sa ma gandesc ca al meu face un infarct daca se rupe o oglinda sau ceva:-$
eu i-am scris mosului sa-mi aduca o masina care sa fie numai a mea pt ca sotul ma capiaza cand sunt la volan desi conduc bine (doar conduc de aproape 8 ani numai in oras). asa ca Mosul; de-ar fi dragut si bun sa-mi aduca un golf2, benzinar pe care sa-l frec de garduri cum imi pica mie bine =))=))=))=)) si in care sa nu mai tremur ca da careva peste mine si-mi buseste mandreata de masina.
cand aveam dacia si nu-mi banuiam de ea nu m-a lovit nimieni catastrofal. cand am luat golful pac s-a gandit o tanti sa de-a in spate in mijlocul soselei fara sa se asigure ca mai exista cineva pe lume. de uimire eu n-am putut nici macar sa claxonez :O. nu-mi venea sa cred ca da in spate. si uite cum a sifonat ea mandretea de masina a sotului. i-am si spus doamnei c-ar fi bine sa-l anunte ea pe sotul ca eu una n-am, curaj :-SS

Ballet
09.12.2008, 14:55:59
eu i-am scris mosului sa-mi aduca o masina care sa fie numai a mea pt ca sotul ma capiaza cand sunt la volan desi conduc bine (doar conduc de aproape 8 ani numai in oras). asa ca Mosul; de-ar fi dragut si bun sa-mi aduca un golf2, benzinar pe care sa-l frec de garduri cum imi pica mie bine =))=))=))=)) si in care sa nu mai tremur ca da careva peste mine si-mi buseste mandreata de masina.
cand aveam dacia si nu-mi banuiam de ea nu m-a lovit nimieni catastrofal. cand am luat golful pac s-a gandit o tanti sa de-a in spate in mijlocul soselei fara sa se asigure ca mai exista cineva pe lume. de uimire eu n-am putut nici macar sa claxonez :O. nu-mi venea sa cred ca da in spate. si uite cum a sifonat ea mandretea de masina a sotului. i-am si spus doamnei c-ar fi bine sa-l anunte ea pe sotul ca eu una n-am, curaj :-SS
Fix asa si eu.....Cand m-a lovit ultima oara unul din spate l-am sunat sa vina pana la locul accidentului sa vada unde sunt urmele de frane pe asfalt si sa analizam impreuna ACOLO daca am fost de vina sau nu. A venit si normal ca eu aveam dreptate.....;)) N-a mai avut ce zice, doar....sa conduc mai atent, ca de obicei....

tina19
09.12.2008, 15:01:49
Fix asa si eu.....Cand m-a lovit ultima oara unul din spate l-am sunat sa vina pana la locul accidentului sa vada unde sunt urmele de frane pe asfalt si sa analizam impreuna ACOLO daca am fost de vina sau nu. A venit si normal ca eu aveam dreptate.....;)) N-a mai avut ce zice, doar....sa conduc mai atent, ca de obicei....
=))=))=))=))=))=))=)) tu l-ai scos ca pe politai la locul interventiei. ce tare.
normal ca putina vina aveai si tu ca nu te putea scoate nevinovata ca ala din spate e cascat si tu trebuie sa-i anticipezi reactiile. of barbatii astia:-&

gabitza_sta
11.12.2008, 09:14:51
Eu nu am purtat mamaliga in geam nici macar o zi. Si in anul ala nici nu am avut probleme sa ma opreasca politia.
Adevarul e ca ventuzele alea chiar nu prindeau si nici eu nu mi-am dat interesul sa le prind mai bine.
dar nici nu le-as fi purtat, pentru ca in primul rand stiu cum ma port si eu cand vad cate o masina cu mamaligutza in geam (stiu, nu dati in mine...L-) ) dar fug de ele ca si de alea cu Scoala. si in al doilea rand ma luau la 3 pazeste si aia din trafic, mai ales domnii de la volan...care sunt niste "domni".
Am condus foarte bine de la inceput, sofatul si mashinile se numara printre pasiunile mele in viata...am simtit ca o sa imi placa la nebunie sa conduc si am avut dreptate. E una din chestiile care le-as face o viata intreaga fara sa ma plang. Am carnetul de 4 ani, sunt deja la a 3-a mashina...si daca ar fi dupa mine as schimba mashina in fiecare an, numai ca sa incerc cat mai multe si sa vad cum se conduc.

Ma descurc sa conduc orice, de la Dacie, Matiz sau "barca" (a se citi mashini fte mari), atata timp cat nu are cutie automata (which I hate, m-am jurat ca daca o sa fie cazul o sa fiu ultimul sofer din lume care o sa aiba masina cu cutie manuala). Nu am condus inca Jeep, dar poate ajung sa vad si cum e in ala. :D
Asa ca ne vedem in trafic...zic sa ne facem si cate un semn distinctiv pentru masinile mireselor, ca sa ne recunoastem in trafic. :-p
G.

alipety
11.12.2008, 11:25:24
Asa ca ne vedem in trafic...zic sa ne facem si cate un semn distinctiv pentru masinile mireselor, ca sa ne recunoastem in trafic. :-p
G.
:-? daaa, ce interesant ar fi sa avem cate un banner roz cu "miresici" pe masina =)) ar fugi toti domnii soferi de noi :D

nici eu nu am purtat "mamaligele" primul an, pentru ca nu am condus decat din al doilea an, nu am avut ce :-" dar de 2 ani de cand sunt si eu pe strazile patriei ca soferitza....aoleu! sa te tii bine!!! conduc mai bine decat un barbat :D cel putin asa ma lauda unii (si fete, dar si baieti! )

e adevarat ca si eu am avut un accident, dar numai si numai din prostia mea [-X
daca va spun....am intrat cu 80 la ora (slava Domnului ca aveam numai atat! ) in "fundul" lui taica-meu...ne intorceam dintr-o vacanta la Moldova cu 2 masini (ai mei parinti cu a lor si eu,iubi si o verisoara cu masina noastra) si pe la Cotnari , tata a franat ca nu intelegea de ce fac semne oamenii care marcau mijlocul, eu am zis ca va pleca, el s-a incapatanat sa ramana...si cand am realizat ca ma voi busi...am franat puternic, dar cum asfaltul era proaspat facut...s-a dus sanie masina drept in "iubita lui tata" si era masina noua de 24000 euro :((:((:(( initial am crezut ca am impins eu masina lor vreo 50 m in fata, datorita impactului, dar ei plecasera de pe loc si nici nu au simtit busitura...si sa vedeti : masina noastra era acordeon (un logan nou nout, dar totusi Dacie) si a lor nici nu se cunostea, nici macar nu au simtit impactul...au oprit, caci au vazut ca noi ne-am oprit :)) si am crezut ca o sa fiu socata, toti se purtau cu mine ca si cu "oua"...sa nu cumva sa ma faca sa plang sau sa ma sperii, aveam totusi de condus inca 600 km :D eu nu aveam nimic, ma lovisem putin la cap, dar abia a doua zi mi-am dat seama (nu stiam de ce ma doare capul! ) dar eram foarte trista ca am lovit frumusete de masina. faza si mai dura, tata avea permisul suspendat (pentru o luna!) si mama avea permisul expirat de vreo 8 luni (ei nu locuiesc in romania si nu a avut mama timp sa isi schimbe permisul) si la politie a fost dificil sa stabilim cine a condus...noroc ca politistul era din comuna (nu de la politia rutiera) si era si incepator, si s-a emotionat de noi( am mers eu cu mama, barbatii au stat afara!!!). am scapat ieftin, eu doar 3 pct penalizare, mama a fost rugata sa isi schimbe permisul rapid, tata nici nu a recunoscut ca a fost la volan.:D faza dura pe urma, ei trebuiau sa plece acasa, reparatia masinii dura vreo luna la noi in Romania, s-au enervat si au facut-o la ei, dar si-au recuperat banii (2400 euro) abia anul asta in iunie (la 10 luni de la eveniment!), masina noastra a fost gata in 2 saptamani (10000 ron).de atunci, iubitelul meu a ramas un pic socat si de cate ori pun frana sau ma apropii prea mult de masna din fata, pune mana pe bord sa se apere =))

scuze ca am scris asa mult, sper sa nu va fi plictisit, a fost pe scurt,ca mai erau multe de zis!;-)

ps: din iunie a.c. are si iubitelul meu permis si e fericit ca ma poate duce si el unde vreau , caci aproape 2 ani am fost eu soferul lui! :D

uana
11.12.2008, 11:35:20
iubitelul meu a ramas un pic socat si de cate ori pun frana sau ma apropii prea mult de masna din fata, pune mana pe bord sa se apere =))

=)) eu de cate ori urc cu iubitu' in masina, adica eu in dreapta, si pune frana, "imi bag si eu picioru' " ( :D ) in podea de cred k o sa ii fac gaura. El mereu rade de mine si imi zice : hai k nu este mult (500 euro) sa ii punem pedale si pt tine : .
Da' ce vrei, este deja un gest reflex.

Bafta in trafic soferite, si nu uitati, de cele mai multe ori femeile la volan's mai bune decat barbatii :). Cate femei ati vazut sa fie arestate pt k au condus sub influenta bauturilor ? :D

alipety
11.12.2008, 11:46:57
=)) eu de cate ori urc cu iubitu' in masina, adica eu in dreapta, si pune frana, "imi bag si eu picioru' " ( :D ) in podea de cred k o sa ii fac gaura. El mereu rade de mine si imi zice : hai k nu este mult (500 euro) sa ii punem pedale si pt tine : .

Bafta in trafic soferite, si nu uitati, de cele mai multe ori femeile la volan's mai bune decat barbatii :). Cate femei ati vazut sa fie arestate pt k au condus sub influenta bauturilor ? :D
asa fac si eu de cand sunt pasager in dreapta, cand conduce iubitelul si consider eu ca as frana...apas si eu pedala mea imaginara ;))
de cand e sofer si iubi, si mai ales de cand si-a schimbat jobul si e plecat 2 saptamani la munca, 2 acasa, impartim masina in mod egal: cat este el la munca o conduc numai eu, cat este el acasa, conduce el, dar ma duce peste tot unde am nevoie (soferul meu personal, dar fara salariu :D )

simik
11.12.2008, 15:22:52

La fel fac si eu, dar acest gest il am de cand am inceput sa conduc....pana nu am luat carnetul nu aveam nici un stres.;;)

"Mamaligi" in geam nu am pus, asta fiindca nu am vrut sa fiu deranjata in trafic...si bine am facut caci am fost tratata ca un sofer care are carnetul de cativa ani. In plus am avut si noroc caci nu am facut nici un accident si nici nu am fost oprita de politie\:D/ !

pisicutaro
20.12.2008, 00:02:13
uana inca esti norocoasa eu trebuie sa conduc mereu pentru ca el e prea lenes sa mai faca si asta :))) glumesc.... imi face mofturiciul

Andrusca81
29.12.2008, 15:36:31
Si eu am FOST soferitza...insa am avut un accident cu ceva luni in urma ,stupid as putea zice,nu am patit nimic insa masina a fost destul de avariata si nu prea imi mai trebuie.Oricum sotul meu conduce de multi ani si foarte bine si mai mult el conduce..asta e ,desi a insistat sa iau si eu masina la serv sau sa conduc oricand vreau nu ma tenteaza.Trebuie sa marturises ca in trecutul meu ;;) eram destul de tupeista...am condus si cu 150-160( asta in afara localitatii bineinteles), si m-am considerat intotdeauna o buna soferita ...asta pana la incidentul mai sus mentionat.

Anaa
21.01.2009, 17:27:32
Am permis de 2 ani ceva si imi place la nebunie sa conduc, de multe ori cand trebuie sa iesim in oras dezbatem problema: el vrea sa conduca si vreau si eu...si dupa 10 min hotaram cine merge.... :))
Chiar pot sa spun ca ma descurc f bine (chiar nu vreau sa ma laud), doar ca am avut un accident oribil in vara lui 2007 :( era sa mor....apoi eram convinsa ca nu o sa ma mai urc in viata mea la volan. Eram in apropiere de Sebes, mergeam cu 50-60 max pt ca ma speriasem de un tir care depasise aiurea si ma trezisem cu el in fata(norocul a fost ca nici atunci nu aveam viteza si a intrat si el la loc pe banda in ultimul moment), si pe sensul celalalt se formase o coloana ( nu mai retin motivul). Un camion venea cu viteza si nu a fost atent la ce este in fata lui si nu a mai avut timp sa franeze si a tras brusc de volan, dupa ce a agatat matizul din fata lui s-a urcat pe noi.....groaznic...:(( Soferul nu a patit nimic, doar i s-a suspendat permisul 3 luni de zile.....asta pt ca cei de la IML nu mi-au dat decat 5 zile de spitalizare...aveam vanatai, dar nu incat sa ma interneze....Dupa asta eu am ramas si o sa raman toata viata cu o problema la coloana cervicala, s-a deplasat un disc (nu stiu f bine sa redau diagnosticul) si nu am voie sa stau in frig, sa car/ridic greutati, sa fac miscare(mers la aerobic)....Acum sunt mai bine, dar nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva, si mai ales ca mi-a schimbat multe in perceptia mea legata de viata...
Dupa acesta am inceput sa conduc (cat mai repede posibil) ca sa nu am probleme mai tarziu, frica mi-a fost, dar dupa o luna max am inceput ca inainte, nu mai am nici o problema acum, doar ca sunt mai atenta la ceilalti.

Referitor la masini imi plac cele agresive sa spun asa, neaparat automate. Ce-i drept, prima pe care am condus-o a fost a tatalui meu, imi cumparase masina dar nu m-a lasat sa o iau din prima pe a mea, dupa vreo 4 luni mi-a dat-o si am avut-o pana acum o luna (o skoda fabia manuala, era buna pt oras). Al meu a avut automata (cea pe care o conduceam cand s-a produs accidentul, un 320) si acum tot automata (320 modelul nou), si o mai luam sa merg si imi placea foarte mult. Cea pe care mi-am luat-o de curand nu s-ar spune ca intra in categoria "agresive"(noua skoda octavia), automata, dar mi-am ales un motor de 1.8 TSI cu 160cai....cred ca o sa ii puna al meu cip :)) Mai vreau sa ii pun folii, xenoane pe proiectoare....mai gasesc eu.
Deh, daca R. le are asa cu masinile, am inceput sa cunosc si eu cat de cat...

AmaliaD23
22.01.2009, 19:48:47
Si mie imi place sa conduc la nebunieeee, dar nu automata, ma simt ca un robotel care nu face mai nimic, daca nu e manuala nu simt ca conduc:> , insa in traficul infernal din Bucuresti trebuie sa recunosc ca cele automate sunt cele mai adecvate. Va pup si aveti grija in trafic >:D<

mihaana
22.01.2009, 20:24:59
Si noi avem amandoi permis, dar el conduce mai mult. Chiar si atunci cand mergem la nunti sau la petreceri, de regula el conduce si eu beau:)) Toti prietenii se distreaza pe seama noastra din cauza asta, dar el nu se simte o "victima" pentru ca nu bea de obicei. Eu conduc de obicei la drum lung, si atunci lui ii place sa doarma pe scaunul din dreapta:)

AmaliaD23
22.01.2009, 20:32:12
Si noi avem amandoi permis, dar el conduce mai mult. Chiar si atunci cand mergem la nunti sau la petreceri, de regula el conduce si eu beau:)) Toti prietenii se distreaza pe seama noastra din cauza asta, dar el nu se simte o "victima" pentru ca nu bea de obicei. Eu conduc de obicei la drum lung, si atunci lui ii place sa doarma pe scaunul din dreapta:)

Imi place de tine, f tare ;-)

mihaana
22.01.2009, 20:39:43
Imi place de tine, f tare ;-)

Multumesc, multumesc :) ^:)^

Anaa
22.01.2009, 22:36:10
Si mie imi place sa conduc la nebunieeee, dar nu automata, ma simt ca un robotel care nu face mai nimic, daca nu e manuala nu simt ca conduc:> , insa in traficul infernal din Bucuresti trebuie sa recunosc ca cele automate sunt cele mai adecvate. Va pup si aveti grija in trafic >:D<

Ai dreptate la faza cu robotelul :) si mie imi placea manuala, dar dupa 2 ani de condus manuala in bucuresti....automata e cea mai buna, e mai comod si relaxant...

Anaa
22.01.2009, 22:38:35

Ce frumos! Nu am mai auzit de mult chestia asta....Felicitari..

p.s. nu te enerveaza cand doarme in timp ce tu conduci?!

mihaana
23.01.2009, 15:47:06
Ce frumos! Nu am mai auzit de mult chestia asta....Felicitari..

p.s. nu te enerveaza cand doarme in timp ce tu conduci?!

Mersi!:) Nu ma enerveaza pentru ca simt ca are incredere in mine si nu sta tot timpul stresat, ca vaaai de mine, franeazaaaaa, semnalizeazaaa,ia-o la dreapta etc :))

Anaa
23.01.2009, 19:33:10
Mersi!:) Nu ma enerveaza pentru ca simt ca are incredere in mine si nu sta tot timpul stresat, ca vaaai de mine, franeazaaaaa, semnalizeazaaa,ia-o la dreapta etc :))

Uitasem de asta....chiar e un lucru bun :)
Intrebasem pt ca mie personal nu prea imi place atunci cand eu conduc si el doarme in dreapta....de parca sunt singura in masina...atata tot....dar pe de alta parte vb ta,are incredere si mi-a si spus-o, asa ca ma simt bine :)

Petro79
12.03.2009, 09:45:24
Vreau sa ma apuc de scoala de soferi. Fara prea mare tragere de inima, dar trebuie sa o fac si pe asta. Acum sunt in faza de cautare de scoli prin zona mea (Muncii/Stadionul National).
Imi puteti recomanda ceva? A facut careva scoala la TEO, ce parere aveti de astia?

compact
12.03.2009, 10:12:57
Vreau sa ma apuc de scoala de soferi. Fara prea mare tragere de inima, dar trebuie sa o fac si pe asta. Acum sunt in faza de cautare de scoli prin zona mea (Muncii/Stadionul National).
Imi puteti recomanda ceva? A facut careva scoala la TEO, ce parere aveti de astia?
eu am facut cu un instructor f dragut. o colega mi l-a recomandat, apoi l-am mai recomandat si toti au fost incantati. si chiar in zonele astea lucreaza el. Daca vrei detalii da-mi un PM, ca nu vreau sa scriu aici, sa nu fie considerat publicitate...

Petro79
12.03.2009, 10:17:53
Da, da-mi datele, te rog. Dar as vrea sa stiu cum e cu celelalte chestii (legislatie, inscriere pentru examen, testare psihologica etc)? La scoli stiu ca se ocupa ei si cursurile de legislatie sunt, in general, incluse. Cum e cu instructorul tau?

eu am facut cu un instructor f dragut. o colega mi l-a recomandat, apoi l-am mai recomandat si toti au fost incantati. si chiar in zonele astea lucreaza el. Daca vrei detalii da-mi un PM, ca nu vreau sa scriu aici, sa nu fie considerat publicitate...

compact
12.03.2009, 10:37:23
Da, da-mi datele, te rog. Dar as vrea sa stiu cum e cu celelalte chestii (legislatie, inscriere pentru examen, testare psihologica etc)? La scoli stiu ca se ocupa ei si cursurile de legislatie sunt, in general, incluse. Cum e cu instructorul tau?
pai da-mi PM :).

legislatie am invatat acasa si in dreapta (toata lumea se simtea obligata sa-mi faca capul calendar cu legislatie....inclusiv soferii de pe taxi :)) )
de testare s-a ocupat instructorul

pot sa te mai ajut si cu alte detalii? :)>-

bimmer4now
12.03.2009, 13:33:46
compact.. toate ca toate, dar fara semnatura ta nu descopeream topicul asta.. :))
10x!

bimmer4now
13.03.2009, 16:27:29
E63, 2996 cmc ;))
Am si acolo, dar n-am intrat decat ce vreo 2 ori...

P.S. Poluam topicul :D

mereu mi am dorit sesar, arata beton beton.. dar eu abia am trecut (din octombrie) de la un ford ka la seria 1.. poate mai incolo.. cine stie?

pe m nu ma bag.. am condus o de cateva ori, dar mi se pare prea mult pt mine.

AnaM
13.03.2009, 16:31:02
mereu mi am dorit sesar, arata beton beton.. dar eu abia am trecut (din octombrie) de la un ford ka la seria 1.. poate mai incolo.. cine stie?

pe m nu ma bag.. am condus o de cateva ori, dar mi se pare prea mult pt mine.

Si eu sunt innebunita dupa ea, M mi se pare si mie cam mult...
Din pacate, ma urc din ce in ce mai greu in ea :( Ma gandesc ca imi va fi tare greu cu bebe mic... Ne gandeam s-o dam si sa luam un seria 5, ceva, in 4 portiere...

Sa le stapaniti sanatosi!

bimmer4now
13.03.2009, 16:45:01
Si eu sunt innebunita dupa ea, M mi se pare si mie cam mult...
Din pacate, ma urc din ce in ce mai greu in ea :( Ma gandesc ca imi va fi tare greu cu bebe mic... Ne gandeam s-o dam si sa luam un seria 5, ceva, in 4 portiere...

Sa le stapaniti sanatosi!

Da, intradevar e joasa tare si e aiurea cu burtica.. cu a mea n am avut treaba, am condus pana am nascut, dar in M era teroare sa ma urc chiar si in dreapta..

Nu stiu cum e 6le de serie, dar in m nu numai ca nu exista isofix, dar nici nu incape scoica in spate :)) -cred ca e la fel si la tine..:)

Noi am avut un e60, pe care ar fi trebuit sa l conduc eu, dar mi a fost frica, asa ca l am vandut si am luat 1-ul.. acum imi pare rau, caci e vba totusi de cu totul si cu totul alta clasa.. de la 5 in sus nici materialele nu se compara cu u3-urile sau 1-urile, sa nu mai vorbesc de spatiu... dar asta e.. nu ma simteam in stare sa l conduc..si decat sa fi facut vreo boacana, mai bine cu tartareata mea..

Daca te pasioneaza, uita te la astea:

http://www.youtube.com/watch?v=I39GL_ICW6U&feature=channel_page

asta e a mea,

si:

http://www.youtube.com/watch?v=OY2oLVZJ6eg&feature=channel

///M-ul.. :)

Babutza
13.03.2009, 17:06:02
Eu am permisul de 2 ani de zile.Un an am stat cu el in buzunar si cu masina (un amarat de matiz de parca ar fi Dacia 1310)in fata portii. Celalalt an, am stat tot cu el in buzunar, dar cu masina asicurata.In caz ca imi vine cheful de conndus dintr-odata !!! Dar nu mi.a venit.
In fine dupa un an jumate de permis am zis ca ar fi cazul sa incep si eu. Si am inceput sa conduc cu fratele lui iubi al meu, Marius care este de o calmitate incredibila. Tot am condus pe distante scurte si pana la urma el a zis ca nu mai are ce imi face, ca eu stiu sa conduc doar ca imi este prea frica sa ies pe strada si ca asa nu voi conduce niciodata .
Dupa aia l-am luat pe iubi, Cristi, care nu stie ce inseamna CALMUL.Si de fiecare data nici nu apucam sa ma urc bine la volan, ca incepea sa strige la mine.
. De atunci nu am mai luat masina ca trebuie sa imi revin. Ca sunt ardeleanca si la mine merge totul cu incetinitorul.
pupici
m`a amuzat foarte tare intamplarea ta :))))))
asta nu are a face :))
ca si eu sunt ardeleanca :D >:D< >:D<

AnaM
13.03.2009, 17:12:42
Da, intradevar e joasa tare si e aiurea cu burtica.. cu a mea n am avut treaba, am condus pana am nascut, dar in M era teroare sa ma urc chiar si in dreapta..

Nu stiu cum e 6le de serie, dar in m nu numai ca nu exista isofix, dar nici nu incape scoica in spate :)) -cred ca e la fel si la tine..:)

Noi am avut un e60, pe care ar fi trebuit sa l conduc eu, dar mi a fost frica, asa ca l am vandut si am luat 1-ul.. acum imi pare rau, caci e vba totusi de cu totul si cu totul alta clasa.. de la 5 in sus nici materialele nu se compara cu u3-urile sau 1-urile, sa nu mai vorbesc de spatiu... dar asta e.. nu ma simteam in stare sa l conduc..si decat sa fi facut vreo boacana, mai bine cu tartareata mea..

Daca te pasioneaza, uita te la astea:

http://www.youtube.com/watch?v=I39GL_ICW6U&feature=channel_page

asta e a mea,

si:

http://www.youtube.com/watch?v=OY2oLVZJ6eg&feature=channel

///M-ul.. :)

Ahhhhh, mi s-au scurs ochii de placere :madlaugh:
Se pricepe sotul tau la derapaje :D
Iar buburuza ta mananca pamantul, nu ma asteptam sa fie asa sprintena (recunosc, n-am condus diesel de la BMW...)!!!!!!!!

Cat despre 6... Stiu ca are isofix (parca asa tin minte din lista de optionale, tre sa ma uit in detaliu), dar si mie mi-e ca nu incape scoica in spate... Na, ce sa-i facem, asta e, tre sa ne mutam la 4 usi :))
Si a mea tot neagra e :) Da' ce frumos toarce M-ul... 8-}

bimmer4now
13.03.2009, 17:36:42
Ahhhhh, mi s-au scurs ochii de placere :madlaugh:
Se pricepe sotul tau la derapaje :D
Iar buburuza ta mananca pamantul, nu ma asteptam sa fie asa sprintena (recunosc, n-am condus diesel de la BMW...)!!!!!!!!

Cat despre 6... Stiu ca are isofix (parca asa tin minte din lista de optionale, tre sa ma uit in detaliu), dar si mie mi-e ca nu incape scoica in spate... Na, ce sa-i facem, asta e, tre sa ne mutam la 4 usi :))
Si a mea tot neagra e :) Da' ce frumos toarce M-ul... 8-}

multumesc.. da, sotul meu are nebunia asta dusa la extrem, la mine e inca moderata..
si noi am fost benzinari pana la seria 1.. dar ma mandresc cu un cuplu f.bun la ea: 350 newton/m si putinii caluti (163 la numar), dar care fac treaba buna pe 1450 kg.

L am intrebat pe al meu acum si mi a zis ca interiorul seriei 6 nu i la fel cu cel de m6 in spate.. uite cum e bancheta la m6 (e in forma de scoica)
http://image.motortrend.com/f/8571925/112_0507_15z+2007_BMW_M6+Interior_View_Rear_Seats. jpg
e de pe net poza, dar exact culorile astea avem si noi interiorul.

Babutza
13.03.2009, 17:37:44
multumesc.. da, sotul meu are nebunia asta dusa la extrem, la mine e inca moderata..
si noi am fost benzinari pana la seria 1.. dar ma mandresc cu un cuplu f.bun la ea: 350 newton/m si putinii caluti (163 la numar), dar care fac treaba buna pe 1450 kg.

L am intrebat pe al meu acum si mi a zis ca interiorul seriei 6 nu i la fel cu cel de m6 in spate.. uite cum e bancheta la m6 (e in forma de scoica)
http://image.motortrend.com/f/8571925/112_0507_15z+2007_BMW_M6+Interior_View_Rear_Seats. jpg

super biemu hey :)
si eu mor dupa bmw`uri >:D<

deus_ex
13.03.2009, 17:59:33

de obicei se moare IN bmw'uri nu dupa ele :-$

....

misto masina am ;;)

bimmer4now
13.03.2009, 18:03:49

Ma corectez: e la fel. cel putin asa am gasit pe net..

Babutza
13.03.2009, 18:06:33
de obicei se moare IN bmw'uri nu dupa ele :-$

....

misto masina am ;;)
ahahahah true ca se moare in ele...da nu din cauza masinilor :)) ca asa sunt oamenii :D

bimmer4now
13.03.2009, 18:16:56

:)
am vazut in pozele tale ca voi aveti un e34.. Misto masina! si noi am avut e34! cand l am cunoscut pe sotul meu avea masina aia si mi a ramas la suflet..:x:x:x

Babutza
13.03.2009, 18:19:29
:)
am vazut in pozele tale ca voi aveti un e34.. Misto masina! si noi am avut e34! cand l am cunoscut pe sotul meu avea masina aia si mi a ramas la suflet..:x:x:x
yup...multumescu :Dsi eu o am la suflet ..sper sa si rezolvam taxa :D:-<

deus_ex
13.03.2009, 18:24:41
eu va invit pe www.bmwclub.ro

Babutza
13.03.2009, 18:26:34
eu va invit pe www.bmwclub.ro (http://www.bmwclub.ro)
hopa...apreciem :*:*<:-P

AnaM
13.03.2009, 19:22:00
Ma corectez: e la fel. cel putin asa am gasit pe net..

E exact la fel #-o :))

Tot scoica avem si noi :))
Culoarea la piele, in schimb, e un crem f deschis. Nu stiu de boxe daca le am si eu pe laterale, n-am mers in spate =)) O sa ma uit!

E superba, oricum, culoarea voastra e speciala!

Ma scuzati, am lipsit ca am fost sa ridic autovehicului lui bebe de la curier :))

bimmer4now
13.03.2009, 20:12:18
E exact la fel #-o :))

Tot scoica avem si noi :))
Culoarea la piele, in schimb, e un crem f deschis. Nu stiu de boxe daca le am si eu pe laterale, n-am mers in spate =)) O sa ma uit!

E superba, oricum, culoarea voastra e speciala!

Ma scuzati, am lipsit ca am fost sa ridic autovehicului lui bebe de la curier :))

misto crem deschis..:x nici nu vreau sa mii imaginez cat de greu se intretine..
sistemul audio este Harman Kardon HiFi Professional. Nu stiu cum sunt boxele, daca sunt in fctie de sistemul audio sau sunt la fiecare la fel, stiu doar ca Harman Kardon-ul are subwoofere sub scaune..

stiu ca trebuia sa ridici bebemobilul.. :) l ati desfacut? e misto? asa entuziasmata eram si eu cand am cumparat caruciorul lui sebi.. :)

AnaM
13.03.2009, 21:04:44
misto crem deschis..:x nici nu vreau sa mii imaginez cat de greu se intretine..
sistemul audio este Harman Kardon HiFi Professional. Nu stiu cum sunt boxele, daca sunt in fctie de sistemul audio sau sunt la fiecare la fel, stiu doar ca Harman Kardon-ul are subwoofere sub scaune..

stiu ca trebuia sa ridici bebemobilul.. :) l ati desfacut? e misto? asa entuziasmata eram si eu cand am cumparat caruciorul lui sebi.. :)

La noi nush ce sistem e, parca Pro Logic 7 sau nush... :D
Sa stii ca inainte de asta am avut un Land Cruiser cu piele beige, si iti spun ca daca ma imbracam in blugi de culoare inchisa, se faceau scaunele albastre :[email protected]
Dar la asta e alta poveste! Pielea e piele, frate, nu se vede nici pas... Si eu jurasem ca n-o sa-mi mai iau cu piele crem never ever, dar BMW-ul e BMW, si calitatea se vede de la o posta! Iti spun ca se intretine mai usor decat pielea neagra de la masina de servici a sotului...

Bebemobilul e tzeava, e naveta Enterprise =)) Astept sotul sa termine la Mac treaba, sa pot sa ma duc sa scot pozele de pe aparat, ca de pe laptopul asta nu reusesc nicicum (nu vrea pur si simplu sa vada camera, cu toate driverele vietii - am Windows 7). O sa le pun la Cumparaturi :)
Tre sa mai luam scoica, sapt viitoare de-acum, si gata cu transportul :D

bimmer4now
15.03.2009, 10:59:22
La noi nush ce sistem e, parca Pro Logic 7 sau nush... :D
Sa stii ca inainte de asta am avut un Land Cruiser cu piele beige, si iti spun ca daca ma imbracam in blugi de culoare inchisa, se faceau scaunele albastre :[email protected]
Dar la asta e alta poveste! Pielea e piele, frate, nu se vede nici pas... Si eu jurasem ca n-o sa-mi mai iau cu piele crem never ever, dar BMW-ul e BMW, si calitatea se vede de la o posta! Iti spun ca se intretine mai usor decat pielea neagra de la masina de servici a sotului...

Bebemobilul e tzeava, e naveta Enterprise =)) Astept sotul sa termine la Mac treaba, sa pot sa ma duc sa scot pozele de pe aparat, ca de pe laptopul asta nu reusesc nicicum (nu vrea pur si simplu sa vada camera, cu toate driverele vietii - am Windows 7). O sa le pun la Cumparaturi :)
Tre sa mai luam scoica, sapt viitoare de-acum, si gata cu transportul :D

nu s normala!!! =)) sa vezi la ce m am gandit eu cand am auzit de piele crem:

deci eu am piele neagra la seria 1 si mi am murdarit o doar de cateva ori, cand am fost cu sebastian in masina si am avut nevoie de biberon si s a intamplat sa se verse laptic din bibe pe bancheta.. si cum nevoile copilului sunt inaintea celor de a sterge imediat, am uitat cateva zile sa sterg lapticul ala si apoi se vedea aiurea.. (deh, alb pe negru) dar ma gandesc k pe piele bej lapticul nu se vede chiar asa.. si esti mai castigata din pctul asta de vedere =)).. nu trebuie sa stai cu servetele mereu sa stergi...:))

nu s normala, zau! =))

Anaa
15.03.2009, 12:48:05

deci eu am piele neagra la seria 1 si mi am murdarit o doar de cateva ori, cand am fost cu sebastian in masina si am avut nevoie de biberon si s a intamplat sa se verse laptic din bibe pe bancheta.. si cum nevoile copilului sunt inaintea celor de a sterge imediat, am uitat cateva zile sa sterg lapticul ala si apoi se vedea aiurea.. (deh, alb pe negru) dar ma gandesc k pe piele bej lapticul nu se vede chiar asa.. si esti mai castigata din pctul asta de vedere =)).. nu trebuie sa stai cu servetele mereu sa stergi...:))

nu s normala, zau! =))

:)) schimb-o cu una cu piele crem :)
toate ca toate, dar e f buna pielea, se curata mai usor :) dai un ban, dar merita

AnaM
15.03.2009, 13:06:26

nu s normala, zau! =))

=)) =)) =))
Las' ca laptele hraneste pielea ;)) ;))

:D :D

bimmer4now
15.03.2009, 19:58:56
=)) =)) =))
Las' ca laptele hraneste pielea ;)) ;))

:D :D
'pai cred ca trebuie sa schimb laptele, ca pielii masinii mele nu i a placut nan1.. :)) trec pe milupa..

sa ma vad cand oi incepe diversificarea =))

AnaM
16.03.2009, 11:39:06
'pai cred ca trebuie sa schimb laptele, ca pielii masinii mele nu i a placut nan1.. :)) trec pe milupa..

sa ma vad cand oi incepe diversificarea =))

Da, piure-uri de morcovi si de mere =))

M-am uitat si eu aseara in spate la masina, si am si eu boxe acolo, tot asa. Nu le observasem fiindc ele-s negre si pielea care la voi e rosie la mine e neagra, deci se pierdeau in spatiu :)) Si unde e la voi negru, la mine e crem.

Cam asa (poza de pe net) - numai ca eu am 2 boxe, ca si voi (in imagine se vede doar una)

bimmer4now
16.03.2009, 20:13:21
Da, piure-uri de morcovi si de mere =))

M-am uitat si eu aseara in spate la masina, si am si eu boxe acolo, tot asa. Nu le observasem fiindc ele-s negre si pielea care la voi e rosie la mine e neagra, deci se pierdeau in spatiu :)) Si unde e la voi negru, la mine e crem.

Cam asa (poza de pe net) - numai ca eu am 2 boxe, ca si voi (in imagine se vede doar una)

moammaaa... mi a luat 2 minute si vreo 40 de secunde sa percutez rosu/negru/crem/negru ;)) sunt dizzy rau 8-}:))
e sublima culoarea din poza pusa de tine...

si cu cea din masina lu'barbata miu ma mandresc, dar mi ar fi placut m.mult crem.. ;))

AnaM
16.03.2009, 22:22:16
moammaaa... mi a luat 2 minute si vreo 40 de secunde sa percutez rosu/negru/crem/negru ;)) sunt dizzy rau 8-}:))
e sublima culoarea din poza pusa de tine...

si cu cea din masina lu'barbata miu ma mandresc, dar mi ar fi placut m.mult crem.. ;))

Mie mi-a luat 8 minute sa inteleg ce am scris, cand am recitit =))

Hihihi, voi aveti scaune sport in fatza, cool :D :D :D
Si suede pe plafon :x

Tare frumoasa esti... De fapt, toti 3 sunteti frumosi :D

bimmer4now
16.03.2009, 22:53:59
Mie mi-a luat 8 minute sa inteleg ce am scris, cand am recitit =))

Hihihi, voi aveti scaune sport in fatza, cool :D :D :D
Si suede pe plafon :x

Tare frumoasa esti... De fapt, toti 3 sunteti frumosi :D

da. cred ca toate M-urile au scaune sport..nu cred ca i optiune.. (nu stiu exact)..
Pe plafon e Alcantara Anthracit e f.f.f fina..si mie mi place la nebunie :x
Nu noi am configurat o.. ci adi mutu.. ca el a configurat o- a lui a fost prima. noi am luat o la a doua mana.
ma uitam m.dvrm pe bmw.ro la car configurator si ii lipsesc doar 3 optiuni: intrarea in masina fara cheie (dar am eu la 1 asa :D), pachet fumatori si volanul incalzit.
Cel mai misto e hud ul. ma fascineaza mereu cand urc la volan (mi se pare sf.. parca e o holograma).

In acelasi timp iti multumesc, dar ma si amuz apropos de poza aia.. eram gravi prin luna a 6 a si avusesem pt prima data arsuri.. eram si in capatul lumii, la vidraru si n aveam de unde sa mi cumpar rennie sau ceva si sufeream in tacere.. :)) de asta sunt asa palida.. deobicei am o culoare in obraji mai apropiata de a fiintelor vii.. :))

Auzi, dar acum ca mi ai amintit.. tu n ai pus poze pe la galeria foto, sau pe forum? ca nu asociez numele tau cu vreo imagine.. (poate am sarit eu.. ca nu s chiar constiincioasa) ;))

AnaM
17.03.2009, 21:41:11
da. cred ca toate M-urile au scaune sport..nu cred ca i optiune.. (nu stiu exact)..
Pe plafon e Alcantara Anthracit e f.f.f fina..si mie mi place la nebunie :x
Nu noi am configurat o.. ci adi mutu.. ca el a configurat o- a lui a fost prima. noi am luat o la a doua mana.
ma uitam m.dvrm pe bmw.ro la car configurator si ii lipsesc doar 3 optiuni: intrarea in masina fara cheie (dar am eu la 1 asa :D), pachet fumatori si volanul incalzit.
Cel mai misto e hud ul. ma fascineaza mereu cand urc la volan (mi se pare sf.. parca e o holograma).

In acelasi timp iti multumesc, dar ma si amuz apropos de poza aia.. eram gravi prin luna a 6 a si avusesem pt prima data arsuri.. eram si in capatul lumii, la vidraru si n aveam de unde sa mi cumpar rennie sau ceva si sufeream in tacere.. :)) de asta sunt asa palida.. deobicei am o culoare in obraji mai apropiata de a fiintelor vii.. :))

Auzi, dar acum ca mi ai amintit.. tu n ai pus poze pe la galeria foto, sau pe forum? ca nu asociez numele tau cu vreo imagine.. (poate am sarit eu.. ca nu s chiar constiincioasa) ;))

Cauta pe la pozele de nasha :D AICI (http://picasaweb.google.com/anaburaga/nasa)

bimmer4now
19.03.2009, 00:52:02
Cauta pe la pozele de nasha :D AICI (http://picasaweb.google.com/anaburaga/nasa)

acum am vazut ca ai raspuns.

Pai tu zici mha ca sunt frumoasa? uita te la tine ma si apoi zi de altii ! :))>:D<

AnaM
19.03.2009, 12:39:26
acum am vazut ca ai raspuns.

Pai tu zici mha ca sunt frumoasa? uita te la tine ma si apoi zi de altii ! :))>:D<

:"> :"> :"> :">
Multumesc din suflet >:D<

CristinaKitty
24.03.2009, 09:48:23
;;) ne-am hotarat in sfarsit ce masina vrem sa ne cumparam.
pun niste pozici...
voi ce spuneti? e draguta?

Petro79
24.03.2009, 09:57:36
E noul Fiesta? Frumusica foc masinuta, si culoarea imi place mult, sa o stapaniti sanatosi!

;;) ne-am hotarat in sfarsit ce masina vrem sa ne cumparam.
pun niste pozici...
voi ce spuneti? e draguta?

CristinaKitty
24.03.2009, 12:10:02
E noul Fiesta? Frumusica foc masinuta, si culoarea imi place mult, sa o stapaniti sanatosi!
:D da noul fiesta, varianta Titanium!
inca nu am cumparat-o, dar sper ca in curand ne vom realiza si visul asta!
multumim