PDA

Versiunea completa : Domnisoare de onoare la nunta

ELEA
26.07.2010, 23:16:49
Buna fetelor din nou :)
Mai am o dilema legata de alegerea domnisoarelor de onoare.Si sora mea si sora sotului meu vor sa fie domnisoare de onoare, si in concluzie ne-am gandit sa le numim pe ele amandoua.Insa e vreo problema daca am eliminat cavalerii si las doar fetele?Vor fi si ei in nunta dar ca sa impac pe toata lumea am sa le las pe ele doua sa duca lumanarile iar dimineata uneia ii daruiesc buchetul de flori si celelilalte voalul.Ce credeti?

aandra
26.07.2010, 23:18:41
Buna fetelor din nou :)
Mai am o dilema legata de alegerea domnisoarelor de onoare.Si sora mea si sora sotului meu vor sa fie domnisoare de onoare, si in concluzie ne-am gandit sa le numim pe ele amandoua.Insa e vreo problema daca am eliminat cavalerii si las doar fetele?Vor fi si ei in nunta dar ca sa impac pe toata lumea am sa le las pe ele doua sa duca lumanarile iar dimineata uneia ii daruiesc buchetul de flori si celelilalte voalul.Ce credeti?

:-?poti avea 2 dre de onoare, eu am 6:>, insa nu stiu exact cum sta treaba cu lumanarile, stiam ca una e dusa de un baiat si cealalta de o fata;;)sper sa n o dau in bara:)

nuttree
26.07.2010, 23:26:15
[QUOTE=ELEA;3471083]Buna fetelor din nou :)
Mai am o dilema legata de alegerea domnisoarelor de onoare.Si sora mea si sora sotului meu vor sa fie domnisoare de onoare, si in concluzie ne-am gandit sa le numim pe ele amandoua.Insa e vreo problema daca am eliminat cavalerii si las doar fetele?Vor fi si ei in nunta dar ca sa impac pe toata lumea am sa le las pe ele doua sa duca lumanarile iar dimineata uneia ii daruiesc buchetul de flori si celelilalte voalul.Ce credeti?[/QUOTE

Domnisoara care va sta langa mire si va tine lumanarea va fi prezenta si la gatitul lui? Ii va prinde butonii, ii va inchide cureaua?:">In biserica partea dreapta e rezervata barbatilor. Ce faci cu dra? De partea ta vor fi doua lumanari si a mirelui niciuna?!

Cred ca fiecare are rolul lui la nunta si nu trebuie renuntat la el doar ca sa satisfaci orgoliul unuia si al altuia. Si din experienta, cei care au pretentii, dezamagesc cel mai mult.

O prietena mi-a spus ca ar trebui trei dre: una din partea mirelui, una din partea miresei, una din partea nasilor.

ELEA
26.07.2010, 23:43:01
[QUOTE=ELEA;3471083]Buna fetelor din nou :)
Mai am o dilema legata de alegerea domnisoarelor de onoare.Si sora mea si sora sotului meu vor sa fie domnisoare de onoare, si in concluzie ne-am gandit sa le numim pe ele amandoua.Insa e vreo problema daca am eliminat cavalerii si las doar fetele?Vor fi si ei in nunta dar ca sa impac pe toata lumea am sa le las pe ele doua sa duca lumanarile iar dimineata uneia ii daruiesc buchetul de flori si celelilalte voalul.Ce credeti?[/QUOTE

Domnisoara care va sta langa mire si va tine lumanarea va fi prezenta si la gatitul lui? Ii va prinde butonii, ii va inchide cureaua?:">In biserica partea dreapta e rezervata barbatilor. Ce faci cu dra? De partea ta vor fi doua lumanari si a mirelui niciuna?!

Cred ca fiecare are rolul lui la nunta si nu trebuie renuntat la el doar ca sa satisfaci orgoliul unuia si al altuia. Si din experienta, cei care au pretentii, dezamagesc cel mai mult.

O prietena mi-a spus ca ar trebui trei dre: una din partea mirelui, una din partea miresei, una din partea nasilor.

Pai nu .La gatitul lui poate sa fie sora-sa iar in biserica vor sta una in dreptul meu si cealalta in dreptul lui.Iar ei vor fi in background-ul lor.Chiar nu am ce face!!In afara de ele se supara parintii iese show si sincer nu vreau asta!!!

aandra
27.07.2010, 01:44:21
[QUOTE=nuttree;3471100]

Pai nu .La gatitul lui poate sa fie sora-sa iar in biserica vor sta una in dreptul meu si cealalta in dreptul lui.Iar ei vor fi in background-ul lor.Chiar nu am ce face!!In afara de ele se supara parintii iese show si sincer nu vreau asta!!!

dar nu stiu daca va accepta popa ca in dreptul mirelui sa stea o fata[-Xpune si a treia dra care sa tina lumanarea, astfel n o tine niciuna din ele

nuttree
27.07.2010, 08:56:19
Elea, stiu cum e cu drele si cavalerii, si sincer ma enerveaza treaba asta. Nu mi se pare mare sfaraiala.
Pana la urma, rolul lor e sa tina lumanarile si eventual sa intepe invitatii in piept cu bolduri si dupa aceea devin invitati ca toti ceilalti. Eu nu stiam cum sa impac orgoliile drelor: una era cumnata-mea si nu puteam sa n-o bag in seama, una era prietena cea mai buna si voiam, dar nu puteam sa o pun in capul mesei, una venea de la B pentru mine. Cavaler nu aveam, dar l-am pus pe varul meu care stie despre mine mai multe decat stie oricine pe lumea asta.

Pana la urma, ce a iesit: cumnata mi-a tinut lumanarile ca cealalta dra a zis ca sunt f grele si nu le tine, pentru ca apoi prietena sa imi reproseze ca nu a simtit ca a fost dra de onoare; tot cumnatei i-am prins voalul ca ea si cu soacra-mea faceau ca toti dracii sa fie bagate in seama. Dra de la Bucuresti nu a mai venit.
Din partea cealalta, o sora a tatalui s-a suparat ca nu l-am pus cavaler pe baiatul ei cel mare si ca urmare nici nu si-a adus baietii la nunta.

Parerea mea e urmatoarea: pune-o pe sora ta sa iti tina lumanarile si celeilalte pune-i voalul. Sau invers.Si sa ai doar doua dre de onoare: pe ele doua.Iar cavaler pune din partea mirelui. Asta ca sa impaci si capra si varza.

Si daca pui doua dre de onoare o sa starnesti discutii la ceilalti invitati. Ca sa nu vorbim ca nu se face( pana la urma, gatitul mirelui e un semn de solidaritate masculina, traditional e cel mai bun prieten al mirelui). Daca insista ca sora lui sa fie cavaler de onoare, spune-i sa prinda ea jartiera;-).

Lasa discutiile si orgoliile celorlalti deoparte. Tu asta vrei, ca din cauza sa le faci pe plac, sa te pui intr-o postura ridicola?

ELEA
27.07.2010, 11:45:25
Elea, stiu cum e cu drele si cavalerii, si sincer ma enerveaza treaba asta. Nu mi se pare mare sfaraiala.
Pana la urma, rolul lor e sa tina lumanarile si eventual sa intepe invitatii in piept cu bolduri si dupa aceea devin invitati ca toti ceilalti. Eu nu stiam cum sa impac orgoliile drelor: una era cumnata-mea si nu puteam sa n-o bag in seama, una era prietena cea mai buna si voiam, dar nu puteam sa o pun in capul mesei, una venea de la B pentru mine. Cavaler nu aveam, dar l-am pus pe varul meu care stie despre mine mai multe decat stie oricine pe lumea asta.

Pana la urma, ce a iesit: cumnata mi-a tinut lumanarile ca cealalta dra a zis ca sunt f grele si nu le tine, pentru ca apoi prietena sa imi reproseze ca nu a simtit ca a fost dra de onoare; tot cumnatei i-am prins voalul ca ea si cu soacra-mea faceau ca toti dracii sa fie bagate in seama. Dra de la Bucuresti nu a mai venit.
Din partea cealalta, o sora a tatalui s-a suparat ca nu l-am pus cavaler pe baiatul ei cel mare si ca urmare nici nu si-a adus baietii la nunta.

Parerea mea e urmatoarea: pune-o pe sora ta sa iti tina lumanarile si celeilalte pune-i voalul. Sau invers.Si sa ai doar doua dre de onoare: pe ele doua.Iar cavaler pune din partea mirelui. Asta ca sa impaci si capra si varza.

Si daca pui doua dre de onoare o sa starnesti discutii la ceilalti invitati. Ca sa nu vorbim ca nu se face( pana la urma, gatitul mirelui e un semn de solidaritate masculina, traditional e cel mai bun prieten al mirelui). Daca insista ca sora lui sa fie cavaler de onoare, spune-i sa prinda ea jartiera;-).

Lasa discutiile si orgoliile celorlalti deoparte. Tu asta vrei, ca din cauza sa le faci pe plac, sa te pui intr-o postura ridicola?

Da e o solutie care teoretic ar trebui sa impace pe toata lumea.Ma mai gandisem eu la una dar iarasi nu stiu daca se poate.Fiecare mire sa aiba in spate o pereche de cavaleri si dra sa sprijina impreuna lumanarea:-?..da nu stiu daca se poate ca eu si asa as vedea o rezolvare discutiilor astora.Am sa ma mai documentez.
Oricum ms mult de tot de implicare si rasp .Esti o dragutza :)

RalukGeorgiana
27.07.2010, 11:59:33
La voi nu exista si oglinda?
Eu o am d soara de onoare, pe prietena mea....sora ei o va ajuta la indrumarea invitatilor si punerea florilor in piept(asta pt ca m as simt aiurea sa nu aiba nicio sarcina..ca si cum n as baga o in seama, pt ca e la fel de implicata in pregatirile nuntii ca si sora ei), dar voalul i l voi pune prietenei mele. Finuta care are 11 ani imi va duce oglinda, deci e tot o d soara de onoare, sora ei care are 4 ani imi va duce trena cu un nepotel de varsta apropiata, baiatul nasilor va duce verighetele si o alta nepotica va arunca cu petale ...e drept ca la mine e bataia pe locurile celor mici.
Cavalerul vine din partea mirelui si pt ca are 2 prieteni fata de care ne simtim obligati....unul va tine lumanarea si unul va tine bradul.

Bafta in alegerea unei variante. Si app...consider ca d soara de onoare tre sa fie persoana cea mai apropiata de sufletul tau...in cazul tau cred ca sora e mai indicata...

nuttree
27.07.2010, 11:59:50
Daca vrei o parere sincera...Eu cred ca tu esti prea draguta. si daca cei din familia lui se simt jigniti ca tu o alegi pe sora lui in defavoarea cumnatei tale, deja vad niste nori negri la orizont.

Ca sa scapi de toate indoielile: TU ce ai vrea daca n-ar trebui sa faci niciun compromis?Pana la urma, nunta e o celebrare a celor doi, nu a drelor si cavalerilor, iar mirii, chiar daca organizeaza ei tot, nu trebuie sa fie sclavii tuturor. Ti-o spune cineva care a vrut sa fie toata lumea multumita si din cauza asta n-a putut sa se bucure cum a trebuit. M-am bucurat, da, dar din cauza supararilor provocate tot de dre, n-am putut sa simt ca e THE DAY.

Eu zic sa o pui pe sora ta sa iti tina lumanarea si cavalerul sa fie din partea lui, ca cei doi, dra si cavalerul, nu trebuie sa fie neaparat cuplati.Iar sora lui sa fie a doua dra, le pui la amandoua corsaj, le iei acelasi cadou simbolic la amandoua, ii pui voalul in cap cumnatei si eventual aranjezi cu sora sa iti prinda buchetul si gata, treci la probleme importante de rezolvat. Si un sfat: daca vezi ca e o problema care starneste orgolii, n-o mai aborda. Pana la nunta mai ai destul timp si se mai calmeaza lucrurile, se mai schimba. Eventual pune-i in fata faptului implinit.Daca ceri prea multe sfaturi se poate sa se simta jgniti ca nu le-ai urmat. Si exista mereu comunitatea miresicilor.>:D<

Si ceea ce zice RalukGeorgiana in ultimul alineat contine esentialul. Ascult-o.

aandra
27.07.2010, 13:08:53
Daca vrei o parere sincera...Eu cred ca tu esti prea draguta. si daca cei din familia lui se simt jigniti ca tu o alegi pe sora lui in defavoarea cumnatei tale, deja vad niste nori negri la orizont.

Ca sa scapi de toate indoielile: TU ce ai vrea daca n-ar trebui sa faci niciun compromis?Pana la urma, nunta e o celebrare a celor doi, nu a drelor si cavalerilor, iar mirii, chiar daca organizeaza ei tot, nu trebuie sa fie sclavii tuturor. Ti-o spune cineva care a vrut sa fie toata lumea multumita si din cauza asta n-a putut sa se bucure cum a trebuit. M-am bucurat, da, dar din cauza supararilor provocate tot de dre, n-am putut sa simt ca e THE DAY.

Eu zic sa o pui pe sora ta sa iti tina lumanarea si cavalerul sa fie din partea lui, ca cei doi, dra si cavalerul, nu trebuie sa fie neaparat cuplati.Iar sora lui sa fie a doua dra, le pui la amandoua corsaj, le iei acelasi cadou simbolic la amandoua, ii pui voalul in cap cumnatei si eventual aranjezi cu sora sa iti prinda buchetul si gata, treci la probleme importante de rezolvat. Si un sfat: daca vezi ca e o problema care starneste orgolii, n-o mai aborda. Pana la nunta mai ai destul timp si se mai calmeaza lucrurile, se mai schimba. Eventual pune-i in fata faptului implinit.Daca ceri prea multe sfaturi se poate sa se simta jgniti ca nu le-ai urmat. Si exista mereu comunitatea miresicilor.>:D<

Si ceea ce zice RalukGeorgiana in ultimul alineat contine esentialul. Ascult-o.

de acord cu nuttree, nu incerca sa i multumesti pe toti caci oricum nu vei reusi si ti faci griji, eu am 6 dre de onoare toate prietene foarte bune, si le voi da cate ceva de facut si nu vreau sa mi aud discutii ca sarcina ei n a fost importanta,in timpul nuntii ele trebuie sa te ajute nu sa stai tu dupa ele.

monica87
27.07.2010, 13:12:58
pt ca tot veni vb de domnisoare de onoare sa va zik cum fac eu....am prietene bune care vor fi aman2 domnisoare: una care va fi cu mirele si la imbracat si cu lumanarile...care are cavaler pe varul miresoiului meu pt ca iubitul ei nu a vrut si alta domnisoara care va sta cu mine sa ma ajute la imbracat, aranjat.
voalul nu m-am hotarat cui il voi pune...insa nu imi fac probleme k ele nu se supara, si alta indatorire a lor va fi seara la restaurant sa conduca invitatii la mese dupa o schema care le-o voi face eu.
sper k nu am omis nimic din ceea ce tre s faca ele....si in privinta faptului k la biserik tre sa fie o domnisoara si un cavaler ...sa fiti atente k in biserik lumanarile le tin mai mult nasii...si nu cred k e neaparat k in partea nasului sa fie cavaler.e bn de intrebat...

ELEA
27.07.2010, 15:04:03
Fetelor sunteti niste papusi:)Mi-am mai descretit fruntea cu voi si sper ca in final sa gasesc solutia optima , asa incat in ZIUA CEA MARE, sa fie ok si pt ei si pt noi

girlie
27.07.2010, 20:10:19
Ufa, acceasi problema am si eu cu dsoarele de onoare. Am 3 prietene bune si ne-am promis ca ne vom pune dsoare de onoare..bine..prima care se marita le are pe toate, apoi a doua pe celelalte doua care inca nu s-au maritat si tot asa. Cavalerii in schimb vor fi prieteni de-ai miresoiului.. tot 3 ar trebui, ma gandesc. Alt stres...alegi pe unul, se supara restul, alegi 3 cavaleri, se supara restul. Intotdeauna se pot naste carcoteli din subiectul asta. Dilema mea este cum sa le repartizez rolurile domnisoarelor, sa nu se simta mai putin importanta vreuna. Cu toate ca nasa mi-a spus ca atunci cand sunt mai multe dsoare de onoare, tot trebuie sa fie una 'sefa" - si e cea care tine lumanarile in biserica. Ce mai ramane? sa tina oglinda la momentul gatitului, sa ajute seara la restaurant cu asezarea invitatilor la mesele lor...ce-ar mai fi?

ELEA
27.07.2010, 21:15:56
Ufa, acceasi problema am si eu cu dsoarele de onoare. Am 3 prietene bune si ne-am promis ca ne vom pune dsoare de onoare..bine..prima care se marita le are pe toate, apoi a doua pe celelalte doua care inca nu s-au maritat si tot asa. Cavalerii in schimb vor fi prieteni de-ai miresoiului.. tot 3 ar trebui, ma gandesc. Alt stres...alegi pe unul, se supara restul, alegi 3 cavaleri, se supara restul. Intotdeauna se pot naste carcoteli din subiectul asta. Dilema mea este cum sa le repartizez rolurile domnisoarelor, sa nu se simta mai putin importanta vreuna. Cu toate ca nasa mi-a spus ca atunci cand sunt mai multe dsoare de onoare, tot trebuie sa fie una 'sefa" - si e cea care tine lumanarile in biserica. Ce mai ramane? sa tina oglinda la momentul gatitului, sa ajute seara la restaurant cu asezarea invitatilor la mesele lor...ce-ar mai fi?

Eu m-am gandit si la faptul ca va trebui cumva sa le impac dimineata motiv pt care uneia ii voi pune voalul iar celeilalte ii voi darui(nu arunca) buchetul 8-}..e o problema delicata desi personal am fost de multe ori dra si e foarte obositor ..seara in loc sa ma distrez dormeam pe banchtele masinii... =((

ELEA
29.07.2010, 11:24:47
Fetelor sunt bucuroasa sa va anunt ca am gasit o solutie...sper eu pe cea mai buna.
Vom avea 3 oerechi de cavaleri si dre...sora mea si cumnata mea vor sta fiecare la casa mirelui sau miresei, dupa caz, si ii vor ajuta la imbracat, cu oglinda, etc , vor pune flori in piept, vor conduce invitatii la mese, vor primi dimineata buchetul si voalul iar ceilalti care ne sunt cei mai bune prieteni(si miresoiul meu isi vrea cavalerul) ne vor duce lumanarile si le vor tine in biserica.Si cu asta impacam pe toata lumea si nu cream discutii inutile.Ce credeti?

irene_gl
29.07.2010, 12:03:24
fetelor eu cred ca va stresati prea mult.eu vorbeam.....=P~ acum ca am scapat va spun cum sta treaba.mare lucru d-ra si cavalerul nu au de facut.la mine d-ra a stat la mine acasa,m-a ajutat la imbracat,cavalerul la mire l-a ajutat pe el.apoi au tinut lumanarile la biserica,d-ra mi-a carat trena si voalul.si apoi la restaurant d-ra a avut lista cu mesele si cum intra cineva ii ziceam cum il cheama si ea il conducea la masa.si a mai fost cartea de oaspeti pe care a dus-o pe la mese.atat.stati linistite ca totul vine de la sine.o sa vedeti ca in ziua aia nu mai ai timp sa respecti nimic,totul se petrece f repede.

nuttree
29.07.2010, 14:03:03
Fetelor sunt bucuroasa sa va anunt ca am gasit o solutie...sper eu pe cea mai buna.
Vom avea 3 oerechi de cavaleri si dre...sora mea si cumnata mea vor sta fiecare la casa mirelui sau miresei, dupa caz, si ii vor ajuta la imbracat, cu oglinda, etc , vor pune flori in piept, vor conduce invitatii la mese, vor primi dimineata buchetul si voalul iar ceilalti care ne sunt cei mai bune prieteni(si miresoiul meu isi vrea cavalerul) ne vor duce lumanarile si le vor tine in biserica.Si cu asta impacam pe toata lumea si nu cream discutii inutile.Ce credeti?
Vorbeste cu sora ta si vezi ce reactie are.

ELEA
29.07.2010, 14:34:24
Vorbeste cu sora ta si vezi ce reactie are.

Am vb ieri si la inceput a zis ca ea vine ca umplutura deci, vine degeaba...dar apoi cand i-am explicat ca trebuie sa ne respecte si pct noastre de vedere a zis ca e ok e nunta noastra noi luam deciziile ..daca asa s-a hotarat asa va fi si gata.Banuiesc ca nu prea ii convine situatia dar voi nu imi cunoasteti socrii..ar iesi un scandal monstru sa nu fie si sora-sa dra.Inca mi s-a subliniat ca ele trebuie sa fie ...deci e cam naspa ...oricum fiecare va avea cv de facut astfel incat sa se simta bagat in seama:>

deea24gl
29.07.2010, 17:02:25
fetelor eu cred ca va stresati prea mult.eu vorbeam.....=P~ acum ca am scapat va spun cum sta treaba.mare lucru d-ra si cavalerul nu au de facut.la mine d-ra a stat la mine acasa,m-a ajutat la imbracat,cavalerul la mire l-a ajutat pe el.apoi au tinut lumanarile la biserica,d-ra mi-a carat trena si voalul.si apoi la restaurant d-ra a avut lista cu mesele si cum intra cineva ii ziceam cum il cheama si ea il conducea la masa.si a mai fost cartea de oaspeti pe care a dus-o pe la mese.atat.stati linistite ca totul vine de la sine.o sa vedeti ca in ziua aia nu mai ai timp sa respecti nimic,totul se petrece f repede.
haaaaa mai stii cat de streata erai....?acum gata ai scapat...eu am fost in 2007 domnisoara cand a cununat mama,si da in afara de ce ai relatat aiic mare lucru nu faci,am fost la mireasa acasa ,i-am tinut oglinda,cand a gatot-o,apoi am tinut lumanarile,apoi la restaurant am stat la usa la primire invitati ,am pus cocarde in piept..

girlie
29.07.2010, 18:48:52
De acord cu irene ca timpul o sa treaca foarte repede si nu se va respecta planul facut dinainte..sau nu prea se va respecta... dar asta e! pana nu trecem si noi prin asta, nu ne potolim cu grijile, planurile, sucelile (nu cred ca exista cuvantul asta =))) de la un moment la altul. asa ca nu e nicio scapare. abia dupa nunta o sa ne mai calmam si o sa trecem de partea cealalta a baricadei, a celor "experimentate":)) si o sa dam sfaturi miresicilor...

nuttree
29.07.2010, 19:10:45
MAi, problema pe care o are Elea si o avem cu toate nu e ca dra are foarte putine de facut si e la fel de importanta ca orice invitat...problema e ca dra sau cavalerul sau cine vrea ca odorul sa fie dra sau cavaler crede ca e mare sfaraiala, ca fara dra nu se face nunta si mireasa sau mirele e undeva un accesoriu care poate lipsi...Orgoliul e problema si nu ce face unul si altul...mama lor de traditii si mame....

ELEA
29.07.2010, 19:16:10
MAi, problema pe care o are Elea si o avem cu toate nu e ca dra are foarte putine de facut si e la fel de importanta ca orice invitat...problema e ca dra sau cavalerul sau cine vrea ca odorul sa fie dra sau cavaler crede ca e mare sfaraiala, ca fara dra nu se face nunta si mireasa sau mirele e undeva un accesoriu care poate lipsi...Orgoliul e problema si nu ce face unul si altul...mama lor de traditii si mame....

Da cred ca asta ar trebui sa fie ultimul subiect pe baza caruia ar trebui sa ma stresez...si totusi....se pare ca e printre primele, si cu siguranta asa e la toate fetele.. viitoare miresici ;;)

nuttree
30.07.2010, 09:10:14
Da cred ca asta ar trebui sa fie ultimul subiect pe baza caruia ar trebui sa ma stresez...si totusi....se pare ca e printre primele, si cu siguranta asa e la toate fetele.. viitoare miresici ;;)
Postarea mea voia sa fie mai lunga, dar tocmai ce intrase sotul cu 2 prieteni de-ai nostri si am iesit de pe site.

Ce as mai fi vrut sa adaug este ca de la cel care pune orgoliul lui mai presus decat ce vrei tu si iti impune un lucru fara sa te intrebe sa nu te astepti la nimic bun. Si daca lui/ei ii "pasa" atat de mult de sentimentele tale, tie de ce ar trebui sa iti pese de orgoliul/sentimentele lui?

Si,in aparenta in alta ordine de idei, daca deja apar pretentii de genul asta din partea familiei lui(ei sa fie in capul mesei si ai tai, cantitate neglijabila), dupa nunta sa nu te astepti la o viata usoara. Cum ii cresti asa ii ai: parinti, sot, socri, cumnata.

Parerea mea-si strict parerea mea-este ca dra cea mai importanta e cea care tine lumanarile. Si aceea e corect sa fie sora ta, chiar daca ea nu vrea. Cred ca o sora e mai importanta decat o prietena oricat de stranse ar fi relatiile dintre voi. Iar sa o pui pe cumnata in locul oricareia dintre ele...nici sa nu te gandesti.

Si stai tu calma, la mine nervii din cauza drelor au venit la nunta si dupa nunta. Si nici una n-a ridicat un pai. Bine, cumnata-mea mi-a tinut oglinda si lumanarea, dar in rest, dumnezeu cu mila. Ailalta, carer mi-a spus ca e usurata ca nu cara ea lumanarea si nu vrea sa intepe invitatii cu bolduri(oricum n-am avut cocarde), a spus dupa nunta ca n-a fost bagata in seama si voia sa plece ziua acasa, inainte de restaurant.Una n-a venit. O matusa s-a suparat ca nu l-am pus pe fecioru-sau cu care am vorbit de doua ori in viata cavaler si l-am pus pe baiatul fratelui ei(deci tot din familie) si nu si-a adus baietii la nunta(eu cred ca ca e pretext, n-au vrut ei ca nu le plac nuntile).Aceeasi ii spune maica-mii ca pentru mine, baietii ei nu exista ca nu le-am trimis invitatii separat de cele ale parintilor etc. Eu si acum astept telefon de felicitare de la ei, sa vad, eu pentru ei exist?

Cum se vede, subiectul dre si cavaleri e un punct nevralgic la mine.Si nu vreau sa fie si la tine.

Fa cum crezi, fa ce vrei, de ceilalti sa nu iti pese.

monica87
30.07.2010, 10:39:35
fetelor...eu zik k va agitati degeaba pe tema asta ... eu zik k aveti alte motive mai importante sa va stresati ...parerea mea este sa puneti domnisoara si cavaler pe cine doriti mai mult, cine va e mai apropuat de suflet nu neaparat ca ruda.
eu una de ex am vrut k domnisoara pe cea mai buna prietena si ea a acceptata chiar dak a zis k ii e cam greu cu caratul lumanarii....si cavaler l-am vrut pe iubitul ei insa el nu a vrut k a zis k nu vrea el sa stea in centul atentie ...si am zis ok nu e nici o probl si am ales pe un var de-al miresoiului care mi-a zis da din prima.si ei au ramas cei care vor fi cu lumanarile.
celalata domnisoara imi este prietena buna si ea insa ea va fi cu mine, ea ma va ajuta sa ma imbrac , sa ma aranjez , va fi alaturi de mine aksa.
despre voal nu m-am hotarat cui il voi pune....cea care duce lumanarile nu prea vrea voal si cred k o sa i-l pun celeilalte.

girlie
17.08.2010, 22:26:51
Eu am hotarat pana la urma sa le pun pe cele mai bune prietene ale mele dsoare de onoare. Suntem prietene f. apropiate din facultate si zilele trecute le-am pus pe masa toate grijile si gandurile mele in legatura cu subiectul asta. M-am sintit f. bine dupa aceea si au inteles de ce nu le-am cerut mai devreme (mai ale ca noi avusesem un "pact" in facultate sa ne punem dsoare de onoare toate:-p). Eu, prima mireasa dintre fete, le voi avea pe toate 3....urmatoarea pierde una la socoteala :)) . In fine, dupa ce le-am explicat de ce am oscilat...ca nu sunt suficiente roluri importante pt. toate, ca nu stiu daca voi putea sa le fac rochite la fel etc...am observat ca ele erau super incantate ca vor fi dsoare pana la urma :-p Ne vom intelege intre noi cine face ce...fiind toate cartile pe fata, e mult mai usor de rezolvat totul, dupa parerea mea. Bine...asta in cazul in care toate fetele implicate sunt apropiate....ceea ce la noi se aplica:">

girlie
30.08.2010, 14:13:34
Miresici, am nevoie de ajutorul vostru ! Am rezolvat cu domnisoarele de onoare, dar avem o mare problema cu cavalerul....am zis ca daca eu am 3 fete, sa aiba si mirele 3 cavaleri....buuuun. Fetele, repet, sunt prietenele mele cele mai bune, iar baietii cei 3 am zis sa fie alesi de cavaler, tot dintre prietenii cei mai apropiati. Numai ca unul dintre baieti (coincidenta, fiind si cel mai bun prieten al mirelui, de doar 11 ani de zile...nu chiar mult:( ..!!!) a refuzat sa fie cavaler...mai clar de atat: prima data cand i s-a cerut a fost incantat si a zis ca vrea, in aceeasi seara s-a certat cu iubita lui (ulterior am aflat de ce,,,) si imediat a doua zi a revenit asupra raspunsului..ca nu stie ce sa faca...pentru ca iubita lui i-a pus in vedere ca ea nu e de acord, ca ea ce o sa faca fara el...ca ce fel de nunta e asta unde ea sta separata de el...ca ea de ce nu a fost intrebata daca e de acord, ea e cantitate neglijabila, e nimeni? si a ramas in coada de pesteeeeee. Si asa a fost pentru cateva zile, dupa care din nou miresoiul l-a intrebat daca s-a mai gandi, daca poate sa se bazeze pe el, ca ii trebuie un raspuns ferm...iar raspunsul a fost "mai, nu pot sa fiu cavaler"..."de ce, prietene?totusi.." reactia miresoiului....iar continuarea a fost "ca ea (iubita) are dreptate cand spune ce spune". DECI: dezamagire maxima!!!!! te astepti ca dupa o relatie de prietenie de 11 ani prietenul respectiv sa fie bucuros de rolul de cavaler de onoare...mandru....Ei bine, nu! Pentru ca iubita lui, cu care are o relatie de 2 ani a fost deranjata se pare....oricum, vreau sa clarific ca o sa avem multi prieteni la nunta din acest grup iar ea nu ar fi stat stinghera niciun moment...si rolul cavalerilor nu ar fi durat toata nunta...ci doar cateva momente cheie....
Am cerut pareri....sunt impartite....as vrea acum sa va intreb si pe voi daca exageram noi si vedem lucrurile gresit ori e greseala acestor prieteni.....:-<:(

bubumic
30.08.2010, 15:02:50
Raspun total obiectiv, eu una nu as fi fost deranjata, chiar as fi fost mandra si l-as fi admirat cat ar fi fost fara mine in postura de cavaler de onoare. mi se pare o copilarie asta, dar daca nu o convinge pe fata, nu are nici el ce sa faca, saracul... :(

irene_gl
30.08.2010, 16:34:56
Raspun total obiectiv, eu una nu as fi fost deranjata, chiar as fi fost mandra si l-as fi admirat cat ar fi fost fara mine in postura de cavaler de onoare. mi se pare o copilarie asta, dar daca nu o convinge pe fata, nu are nici el ce sa faca, saracul... :(

femeile astea...:-p adevarul este ca treaba asta cu cavalerii e dificila cam mereu.cel mai simplu a atunci cand pui cupluri,in rest.....dumnezeu cu mila.de ex la mine la nunta d-ra si cavalerul n-au avut mare lucru de facut ziua,au tinut lumanarile,cosul cu bomboane si trena mea.dar seara saraca d-ra a alergat non stop sa-mi duca invitatii la mese si apoi sa le duca cartea de oaspeti la toti.probabil ca daca ar fi avut iubit acesta ar fi stat mai mult singur si nu e placut.....totusi te duci la nunta impreuna cu partenerul ca sa te distrezi nu sa stai singur.depinde din ce pct de vedere privesti lucrurile.

girlie
30.08.2010, 20:04:51
fetelor, multumesc mult pt. raspunsurile voastre..:-<incercam sa nu punem la suflet, dar dezamagirea este foarte mare...asta pentru ca ...o secunda nu ne-am gandit ca va fi un refuz din partea lui. Asta e, o sa supravietuim8-|

irene_gl
30.08.2010, 21:15:29
fetelor, multumesc mult pt. raspunsurile voastre..:-<incercam sa nu punem la suflet, dar dezamagirea este foarte mare...asta pentru ca ...o secunda nu ne-am gandit ca va fi un refuz din partea lui. Asta e, o sa supravietuim8-|

pe noi ne-au lasat nasii si am supravietuit.ba chiar le multumim ca am scapat de ei:D.o sa ramai surprinsa de cat de bine se aseaza lucrurile de la sine.curaj!

girlie
30.08.2010, 22:16:25
Ai dreptate irene, mult mai dificil cred ca v-a fost voua sa va treziti ca va lasa nasii...vorba aia "tot raul spre bine!" :*

irene_gl
31.08.2010, 00:25:51
Ai dreptate irene, mult mai dificil cred ca v-a fost voua sa va treziti ca va lasa nasii...vorba aia "tot raul spre bine!" :*

sa stii ca vorba asta mare adevar graieste:D.......mai mereu am constatat ca se adevereste acest lucru.

brynia
09.01.2011, 09:19:42
Miresici din Galati , cine are nevoie de cavaler si domnisoara de onoare noi ne oferim :">
Despre noi sa va spun ceva , formam o frumoasa pereche de 2 ani , vrem si noi anul acesta sa facem nunta,
eu 25 si jumate el 30 si jumate:D,locuim in galati, ne plac calaoriile, pescuitul,muntele, sociabili,prietenosi,deschisi la noi prietenii, mai mult despre noi asteptam contactari <:-P

Tinteste spre luna chiar de nu vei reusi macar esti printre stele!

balaceanu
09.01.2011, 09:24:04
:))nu cred ca de cavaler si domnisoara de onoare duce lumea lipsa.mai greu e cu nasii.cine ar vrea sa plateasca doua meniuri in plus?cu siguranta se gasesc doua persoane in familie sau in cercul de prieteni care sa faca treaba asta.

brynia
09.01.2011, 09:31:44
atunci sa se stearga postul, ca nu am postat pentru a stat la masa , asta era pr 2 meniuri la tine

balaceanu
09.01.2011, 09:50:16
atunci sa se stearga postul, ca nu am postat pentru a stat la masa , asta era pr 2 meniuri la tine
nu e vorba doar de asta,insa de obicei cavaler sau domnisoara pui persoane f apropiate.cei mai buni prieteni sau fratii.e cam urat sa intrebe lumea de la nunta cine e de ex. domnisoara de onoare? si sa zici:aaa,i.am gasit pe net.....

brynia
09.01.2011, 09:51:37
bine draga post inchis

balaceanu
09.01.2011, 09:52:20
in fine.imi cer scuze.nu ma mai bag.poate exista persoane care vor si ma insel eu.succes si sa ai parte de o nunta frumoasa:*

brynia
09.01.2011, 09:55:19
nu i nimic , imi pare mie rau ca am deschis acest subiect crezand ca se poate vb orice si parerile sunt impartite fara sa aruncari de cuvinte aiurea , eu nu mi as permite sa fac asa ,

dorinutza
09.01.2011, 11:06:53
fetelor...ce rost are sa va controversati?! este adevarat k nu e ft greu sa gasesti un cavaler si-o domnishoara..dar poate sunt miresici care vor cu totul altceva....mie chiar nu mi se pare deplasata ideea....eu mi-am facut ft multe prietene pe acest forum, dintre care uneia i-am si botezat fetita...ce-i rau in asta?! mai ales k aveti ocazia sa va si intalniti...sa va cunoasteti..sa va imprieteniti(intalnirea miresicilor):-Boare asa o mare povara sunt cavalerii; doua meniuri in plus la masa???:O oare ei nu au cheltuielile lor????:-B

C_ELLA
09.01.2011, 12:34:09
:))nu cred ca de cavaler si domnisoara de onoare duce lumea lipsa.mai greu e cu nasii.cine ar vrea sa plateasca doua meniuri in plus?cu siguranta se gasesc doua persoane in familie sau in cercul de prieteni care sa faca treaba asta.
Ce n-am inteles eu, e ce cauti tu sa-ti dai cu parerea pe topicurile de Galati?

justy
09.01.2011, 15:31:53
Ce n-am inteles eu, e ce cauti tu sa-ti dai cu parerea pe topicurile de Galati?

nu stiu cat de veche esti pe aici......dar inainte de a intreba pe cineva ce cauta pe forumul de gl informeaza-te......ea e din gl char daca nu mai locuieste aici.

brynia
09.01.2011, 22:20:13
pe mine ma deranjat comentariu rautacios , cu 2 meniuri in plus , spre exemplu eu am nunta anul asata si nu am nasi inca nu am domnisoara si cavaler de onoare , am familia plecata din tara , imi este foarte greu , anul trecut se ruga cineva de mine sa le fiu domnisoara de onoare la nunta ca nu au pe cine pune , din ideea asta am deschis subiectul asta , dar de la asta pana la jignirea cu 2 meniuri in plus la nunta , ca daca e sa o luam si pe partea cealalta daca tot imi d ai 2 meniuri am si eu datoria sa iti pun ceva bani dar la nunta , nu e vb de pomeni , ci de prietenie, de a socializa , de a cunoaste lumea , de a ne ajuta cine are nevoie

redroseblue
10.01.2011, 10:05:19
pe mine ma deranjat comentariu rautacios , cu 2 meniuri in plus , spre exemplu eu am nunta anul asata si nu am nasi inca nu am domnisoara si cavaler de onoare , am familia plecata din tara , imi este foarte greu , anul trecut se ruga cineva de mine sa le fiu domnisoara de onoare la nunta ca nu au pe cine pune , din ideea asta am deschis subiectul asta , dar de la asta pana la jignirea cu 2 meniuri in plus la nunta , ca daca e sa o luam si pe partea cealalta daca tot imi d ai 2 meniuri am si eu datoria sa iti pun ceva bani dar la nunta , nu e vb de pomeni , ci de prietenie, de a socializa , de a cunoaste lumea , de a ne ajuta cine are nevoie
buna..scuze ca te intreb, dar mirii platesc meniurile la domnisoara si cavaler de onoare? ca am citit pe aici si nu stiam deloc asa ceva.

C_ELLA
10.01.2011, 11:20:03
nu stiu cat de veche esti pe aici......dar inainte de a intreba pe cineva ce cauta pe forumul de gl informeaza-te......ea e din gl char daca nu mai locuieste aici.
Sa fie sanatoasa! Cu atat mai mult nu are dreptul sa fie rautacioasa. Nu stiu de ce, dar am impresia ca unele persoane activeaza pe aici ca sa arate ce ,,tari" sunt ele.

CataLinaTeodora
10.01.2011, 11:20:49
buna..scuze ca te intreb, dar mirii platesc meniurile la domnisoara si cavaler de onoare? ca am citit pe aici si nu stiam deloc asa ceva.

vorbe "rautacioase"...:-" eu n-am auzit de cavaleri de onoare care vin "moaca", sa zic asa...;)) acum depinde de situatie.. ca daca vei avea drept cavaleri copii nasilor(mai micuti de varsta, care poate n-au un salariu), se poate ca banii pusi de nasi sa acopere si darul cavaleriolor...
eu am fost domnisoara de onoare la mai multe nunti, si la toate am pus bani in plic(exceptie facand nunta la care am fost domnisoara de onoare la 14 ani:-".. atunci au pus parintii bani), dupa cum mi se pare normal.. ca na... se presupune ca banii pusi in plic is ca un mic ajutor pentru miri(eu asa vad lucrurile)... si oricum... dupa parerea mea... te duci DOAR daca ai placere(si bani, un aspect FOARTE IMPORTANT). eu tind sa cred ca daca cineva a venit la nunta mea, a venit cu placere(sper!), si nu ca sa le vin si eu la nunta:-". anul asta avem iar vreo 4 nunti... daca vom reusi(dpdv financiar) sa mergem, o vom face din toata inima, ca toti ne sunt PRIETENI...
eu de exemplu n-am vrut sa iau bani de la parinti... frate-miu a insistat sa ne dea 1000 de lei... dar chiar daca nu ne punea bani... ma rog la Dumnezeu ca 6 meniuri sa fie toata paguba vietii mele!!

monica87
10.01.2011, 18:25:23
ca tot veni vorba de asta....noi am fost cavaler si domnisoara exact cu o saptamana inaintea nuntii noastre si asta dintr-o pura intamplare: tipa care avea nunta cu o sapt inainte o verisoara de a mea cu care nu tineam legatura mai deloc doar parintii tineau legatura...au venit sa ne aduca invitatia la nunta lor. ...si odata cu asta sa ne roage sa le fim cavaleri k nu au pe nimeni.
cu toate k ne-au luat asa prin surprindere, sotul nu vroia deloc dar am zis da....hai sa o facem si pe asta k dupa nu mai avem ocazia.si uite asa a trebuit sa ne pregatim sa fim cavaleri nu doar simpli invitati...si a fost frumos....dar cam obositor.

ELEA
10.01.2011, 20:14:33
Nunta e un eveniment prea frumos, pentru fiecare dintre noi, ca sa o ''terfelim'' cu astfel de rautati gratuite.
Fetelor sunt lucruri cu adevarat stresante in organizarea unei nunti, pastrati-va !!!;;)
Din pct meu de vedere fiecare are dreptul la o parere, indiferent de tipul ei!!Pe de cealalta parte,este foarte bine ca exista fete precum Brynia care ne considera cu adevarat prietene(nu doar in mediul virtual).Pana la urma asta e si scopul acestui site, nu?Sa ne ajutam reciproc cu cele mai bune solutii, idei si sugestii..
Eu sunt mandra ca sunt parte componenta a acestei comunitati minunate care ma ajuta si ma inspira de foooooarte multe ori!!
:*

dorinutza
10.01.2011, 21:02:37
de-acord cu tine:>

dorinutza
10.01.2011, 21:03:46
mirii platesc meniurile tuturor, chiar si a cameramanului eventual....cate meniuri declari, atatea platesti....k iti scoti banii apoi din darul de nunta, asta e alta treaba...:-B

dorinutza
10.01.2011, 21:04:55
vorbe "rautacioase"...:-" eu n-am auzit de cavaleri de onoare care vin "moaca", sa zic asa...;)) acum depinde de situatie.. ca daca vei avea drept cavaleri copii nasilor(mai micuti de varsta, care poate n-au un salariu), se poate ca banii pusi de nasi sa acopere si darul cavaleriolor...
eu am fost domnisoara de onoare la mai multe nunti, si la toate am pus bani in plic(exceptie facand nunta la care am fost domnisoara de onoare la 14 ani:-".. atunci au pus parintii bani), dupa cum mi se pare normal.. ca na... se presupune ca banii pusi in plic is ca un mic ajutor pentru miri(eu asa vad lucrurile)... si oricum... dupa parerea mea... te duci DOAR daca ai placere(si bani, un aspect FOARTE IMPORTANT). eu tind sa cred ca daca cineva a venit la nunta mea, a venit cu placere(sper!), si nu ca sa le vin si eu la nunta:-". anul asta avem iar vreo 4 nunti... daca vom reusi(dpdv financiar) sa mergem, o vom face din toata inima, ca toti ne sunt PRIETENI...
eu de exemplu n-am vrut sa iau bani de la parinti... frate-miu a insistat sa ne dea 1000 de lei... dar chiar daca nu ne punea bani... ma rog la Dumnezeu ca 6 meniuri sa fie toata paguba vietii mele!!
exact asta incercam si eu sa zic:-B

dorinutza
10.01.2011, 21:10:30
Nunta e un eveniment prea frumos, pentru fiecare dintre noi, ca sa o ''terfelim'' cu astfel de rautati gratuite.
Fetelor sunt lucruri cu adevarat stresante in organizarea unei nunti, pastrati-va !!!;;)
Din pct meu de vedere fiecare are dreptul la o parere, indiferent de tipul ei!!Pe de cealalta parte,este foarte bine ca exista fete precum Brynia care ne considera cu adevarat prietene(nu doar in mediul virtual).Pana la urma asta e si scopul acestui site, nu?Sa ne ajutam reciproc cu cele mai bune solutii, idei si sugestii..
Eu sunt mandra ca sunt parte componenta a acestei comunitati minunate care ma ajuta si ma inspira de foooooarte multe ori!!
:*
tocmai..fiecare e liber sa-si expuna parerea si nimeni nu are dreptul sa interzica cuiva s-o faca...daca fata s-a oferit sa-si ofere prietenia si ajutorul(k a fi domnisoara de onoare implica si un ajutor dat miresei) nu vad care ar fi problema...e de admirat la urma urmei!=D>

raluca00
11.01.2011, 13:26:51
Draga mea, nu pune la suflet tot ce se zice pe aici, fiecare cu parerea lui, dar.....
Bine, ca si noi am acceptat anul trecut sa fim cavaleri, ca sau rugat mult de noi, nu aveau pe cine si mai aveau f putin pana la nunta si pot sa zic ca nu am fost tratati cum trebuie, ba dimpotriva, dar asta este am facut si noi o fapta buna,sa-i ajutam, tot trebuia sa mergem la nunta, asa ca am acceptat.
Eu nu consider cavalerii ca pe o obligatie, nici noi nu am nasi si nici cavaleri deocamdata si daca aveam nunta inaintea ta fii sigura ca iti luam de buna oferta.

deea24gl
12.01.2011, 21:20:13
Mai mai ce va mai aprindeti voi...

dorinutza
14.01.2011, 11:35:55
Mai mai ce va mai aprindeti voi...
daaaa....;));)):-"

adutza1989
18.01.2011, 03:48:33
eu am nunta peste 4 zile si nu am cavaleri de onoare. am vb cu niste prieteni care ne vin ca si invitati sa ne fie si calaveri dar au zis ca nu stiu sigur si ca o se ne dea raspunsul cu o zii inainte....deci se poate intampla chiar sa nu gasesti dar nu imi fac prb ca in cel mai rau caz gasesc pe cineva atunci pe moment. as accepta oferta bryanei dar din pacate in acceasi zii in care are ea nunta mai avem si noi o nunta la niste prieteni de ai mei si nu pot accepta ca sa vina ea la nunta mea si eu sa nu pot veni la nunta ei. dar e posibil ca sa mai fie miresici in aceeasi postura fara cavaleri si sa nu fie ocupate pe 21 august. este chiar de mare ajutor acest topic. la noi la nunta chiar si nasi sunt de forma sa zicem asa. nu aveam si leam zis doar sa tina lumanarile in biserica. toate cheltuielile sunt suportate de noi inclusiv ceea ce trebuia sa ia nasi. si facem si nunta si botezul o data nunta pe 22 ianuarie si botezul pe 21 ianuarie. deci se poate intampla orice ideea e ca e bine sa fim toate unite, prietene ca doar suntem din acelasi oras si la nevoie putem intinde o mana de ajutor

rukmyny_85
18.01.2011, 11:28:51
eu am nunta peste 4 zile si nu am cavaleri de onoare. am vb cu niste prieteni care ne vin ca si invitati sa ne fie si calaveri dar au zis ca nu stiu sigur si ca o se ne dea raspunsul cu o zii inainte....deci se poate intampla chiar sa nu gasesti dar nu imi fac prb ca in cel mai rau caz gasesc pe cineva atunci pe moment. as accepta oferta bryanei dar din pacate in acceasi zii in care are ea nunta mai avem si noi o nunta la niste prieteni de ai mei si nu pot accepta ca sa vina ea la nunta mea si eu sa nu pot veni la nunta ei. dar e posibil ca sa mai fie miresici in aceeasi postura fara cavaleri si sa nu fie ocupate pe 21 august. este chiar de mare ajutor acest topic. la noi la nunta chiar si nasi sunt de forma sa zicem asa. nu aveam si leam zis doar sa tina lumanarile in biserica. toate cheltuielile sunt suportate de noi inclusiv ceea ce trebuia sa ia nasi. si facem si nunta si botezul o data nunta pe 22 ianuarie si botezul pe 21 ianuarie. deci se poate intampla orice ideea e ca e bine sa fim toate unite, prietene ca doar suntem din acelasi oras si la nevoie putem intinde o mana de ajutor

eu am pus ca si cavaler si dra de onoare pe fratii mei(14 si 21 ani)......nu am avut pretentii la nimic decat sa tina lumanarile cand ies din scara blocului si cand e cazul si la biserica......in rest am avut eu grija sa fie totul ok cu sprijinul familiei......o sa iasa bn si asteptam vesti dupa marele eveniment

kryss_87
18.01.2011, 14:31:09
uff la nunta noastra s-au abonat cam toate domnisoarele din grupul nostru de prieteni.. sa zicem k sunt cam 3 fete..si 3 baieti..Nu stiu cum sa aleg doar o pereche fara sa iasa discutii...ori sa fac precum nasa mea..a avut 4 domnisoare si 4 cavaleri..domnisoarele fiind toate imbracate in aceeasi culoare cu aranjamentul salii..nici eu nu vreau sa le impun tinuta..dar nici sa vina colorate ..as opta doar pentru o pereche..dar vor iesi ^barfe^ :(

CONT_INCHIS_70536
18.01.2011, 15:01:39
Ii aduni intr-o zi pe toti la un loc si tragi la sorti :). Le zici ca ti's dragi toti si nu poti sa alegi dar si ca x perechi sunt prea multe si vrei doar 1. Le pui numele in caciula, tragi 1 tipa si-un tip (sau o pereche daca's deja cuplati) si-ai rezolvat problema.

kryss_87
18.01.2011, 16:09:38
Ii aduni intr-o zi pe toti la un loc si tragi la sorti :). Le zici ca ti's dragi toti si nu poti sa alegi dar si ca x perechi sunt prea multe si vrei doar 1. Le pui numele in caciula, tragi 1 tipa si-un tip (sau o pereche daca's deja cuplati) si-ai rezolvat problema.

:)) sa stii ca e foarte buna ideea :D imi este teama sa zic asa de reactia prietenei mele din copilarie..ea vrea cu tot dinadinsul..dar..saracuta e mai aeriana..nu e pe faza..rade mereu..adik nu are un comportament tocmai potrivit..cred ca s-ar impiedica mai peste tot :))
Sauuu..le las pe toate sa fie domnisoare de onoare..dar principala care va tine lumanarea va fi trasa la sorti :D
merci de idee:D

rukmyny_85
18.01.2011, 16:45:20
:)) sa stii ca e foarte buna ideea :D imi este teama sa zic asa de reactia prietenei mele din copilarie..ea vrea cu tot dinadinsul..dar..saracuta e mai aeriana..nu e pe faza..rade mereu..adik nu are un comportament tocmai potrivit..cred ca s-ar impiedica mai peste tot :))
Sauuu..le las pe toate sa fie domnisoare de onoare..dar principala care va tine lumanarea va fi trasa la sorti :D
merci de idee:D

parerea mea e sa le lasi pe toate....oricum cine vrea sa fie o sa fie cine nu prea vrea o sa cedeze intre timp.....asa ca mai bn le tii pe toate ca sa cv asigurat decat sa tii una si sa te lase in ult moment:*

kryss_87
18.01.2011, 19:53:59
parerea mea e sa le lasi pe toate....oricum cine vrea sa fie o sa fie cine nu prea vrea o sa cedeze intre timp.....asa ca mai bn le tii pe toate ca sa cv asigurat decat sa tii una si sa te lase in ult moment:*

:D aici cam asa e..nu stii care se mai schimba pana atunci.. :P merci :*

adutza1989
19.01.2011, 00:24:49
eu am pus ca si cavaler si dra de onoare pe fratii mei(14 si 21 ani)......nu am avut pretentii la nimic decat sa tina lumanarile cand ies din scara blocului si cand e cazul si la biserica......in rest am avut eu grija sa fie totul ok cu sprijinul familiei......o sa iasa bn si asteptam vesti dupa marele eveniment
sunt fericita!! astazi am gasit cavaler si dra de onoare.:*:*:*

kryss_87
19.01.2011, 12:26:40
Felicitari, sa va fie de bine :*

rukmyny_85
19.01.2011, 13:11:09

oricum mai este pana la nunta...nu ramane nimeni pe dreapta,sa zic asa......
nu va stresati degeaba,nu puneti la suflet anumite afirmatii negative si incercati sa organizati din timp mai multe ca in ult saptamana sa ramane chestii minore..........mi-a prins asa de bn ca am organizat din timp totul...si in ziua nuntii am lasat ca totul sa decurga de la sine...fara stres si fara lacrimi si suparari:*

brynia
22.02.2011, 16:57:05
ce trebuie sa faca domnisoara de onoare si cavaleu la nunta in afara de dus lumanarile?

rukmyny_85
22.02.2011, 18:19:55
ce trebuie sa faca domnisoara de onoare si cavaleu la nunta in afara de dus lumanarile?

la mn a fost mai simplu
-dra de onoare a tinut oglinda cat m-a gatit
-cavaleru a jucat pernuta alba care am avut-o pe scaun cat ma gatit nasa
acum na,obiceiuri si obiceiuri
.....au tinut lumanarile la biserica cat nasii au avut altele de facut
la alte nunti fetele au mai pus drele(dra) sa puna flori in piept ,sa conduca invitatii la locul lor la mese,sa lege fundele la masina,scara etc.......sa gateasca mireasa si mirele.....depinde ce vrei tu de la acele persoane.....la mine au fost fratii mei si nu am vrut nimic de la ei

deea24gl
22.02.2011, 20:36:23
la mn a fost mai simplu
-dra de onoare a tinut oglinda cat m-a gatit
-cavaleru a jucat pernuta alba care am avut-o pe scaun cat ma gatit nasa
acum na,obiceiuri si obiceiuri
.....au tinut lumanarile la biserica cat nasii au avut altele de facut
la alte nunti fetele au mai pus drele(dra) sa puna flori in piept ,sa conduca invitatii la locul lor la mese,sa lege fundele la masina,scara etc.......sa gateasca mireasa si mirele.....depinde ce vrei tu de la acele persoane.....la mine au fost fratii mei si nu am vrut nimic de la ei

La mine nu stiu ce sa mai intamplat cu perna de la gatit,stiu ca sotul a pus bani sun ea.
Eu domnisoara si cavalerul i-am rugat sa stea la usa sa intampine invitati si sa le puna cocarde in piept.Au tinut lumanarile si cam atat.

aniprodan
08.05.2011, 16:47:17
dc imi dati voie ma alatur si eu discutiei voastre. la noi, la tara (in oras nu am fost la nunti decat seara la restaurant) de obicei sunt cate 2 perechi de cavaleri si domnisoare si fetele duc lumanarile, iar baietii cate o sticla de vin :D. iar la dezgatit seara le punea la ambele fete voalul pe rand. dc vor sa se super motive se gasesc d c a fost a 2 si nu prima la pusul voalului, etc... iar in biserica nu faceam nimic, eventual tineam buchetul nasei si al miresei dc nu mai era loc pe masa, k lumanarile le tin nasii, de asta se zice k nasi sunt cei care iti tin lumanarile...

andreaDebreteni
08.05.2011, 17:08:58
Bună tuturor!

Am citit topicul acesta cu domnișoarele și cavalerii și câte orașe atâtea variante :)

Eu am să procedez în felul următor: voi avea 2 domnișoare iar mirele 2 cavaleri, fiecare ne-am ales pe cine am vrut.
In ziua nuntii, la mine acasă vor fi fetele iar la mire vor fi băietii... La biserica procedăm asa:
- lumanarile le vor duce nasii
- in fata preotului vom sta noi 2 iar in stanga si-n dreapt nasii
- domnisoarele si cavalerii vor sta cu 1-2 metri in spatele nostru- lateral- in partea mea fetele si cavalerii in partea mirelui
- in biserica: la altar ma va astept mirele , nasii si cavalerii de onoare
fetele vor intra impreuna cu buchetele lor de flori
dupa ele vor fi 2 copilasi- cu petale si cu verighetele
eu intru condusa de tata la altar....

Eu nu dau voalul, buchetul, niciuneia dintre fete. Le-am ales pentru ca sunt cele mai bune prietene ale mele, cu ele am facut marturiile (tehnica origami) mă ajută foarte mult cu pregătirile, și la fel și cu cavalerii mirelui, aceiași regulă... cei mai buni prieteni.

La sală nu vor așeza invitații la mese pentru că acest lucru va fi asigurat de 4 chelneri.

Vă sfătuiesc să va alegeți persoanele cele mai apropiate, care să se bucure împreună cu voi și să fie dispuse și disponibile la acest lucru: să vă ajute cu pregătirile. Asta ca sa nu va transformati in bridezilleee :)))

monica_907
08.07.2011, 22:11:01
buna. fetelor eu am auzit ceva de genu ca nasii aleg domnisoara si cavaleru....... asa este? nu mirii ar trebui sa faca asta?

CONT_INCHIS_70536
09.07.2011, 01:05:24
Unde ai auzit asa ceva? =P~ Ce treaba au nasii cu cavalerii de onoare?
In general cavaler/donsoara e vreun prieten/vreo prietena din copilarie, ruda apropriata la care tii, etc...

rukmyny_85
09.07.2011, 02:09:30
buna. fetelor eu am auzit ceva de genu ca nasii aleg domnisoara si cavaleru....... asa este? nu mirii ar trebui sa faca asta?

buna!
si eu am intrebat nasii daca vor sa puna pe cineva din partea lor...si nasii au zis ca nu,e nunta noastra alegem noi ce dra si cav vrem.....si asa am facut.....(dar am vrut sa stiu si parerea lor).....la urma urmei tu iti alegi pe cine vrei,nu e oblig sa fie din partea nasilor

bubumic
10.07.2011, 15:13:31
Mirii..nasii nu trebuie sa se bage la asa ceva..[-X

andrea85
10.07.2011, 15:20:12

Never...mireasa isi alege domnisoarele de onoare. ;-)

C_ELLA
10.07.2011, 15:33:21
Cred ca faceti putina confuzie... mirele si mireasa isi pot alege cati(e) cavaleri si domnisoare vor ei si pe cine vor, dar traditional, lumanarile (care sunt datoria si obligatia nasilor) sunt duse de doua persoane care ii reprezinta si ii ajuta pe ei in indeplinirea atributiilor pe care le au in aceasta calitate. Acum nu se mai tine cont in mod strict de lucrurile astea.

andrea85
10.07.2011, 16:04:46
Cred ca faceti putina confuzie... mirele si mireasa isi pot alege cati(e) cavaleri si domnisoare vor ei si pe cine vor, dar traditional, lumanarile (care sunt datoria si obligatia nasilor) sunt duse de doua persoane care ii reprezinta si ii ajuta pe ei in indeplinirea atributiilor pe care le au in aceasta calitate. Acum nu se mai tine cont in mod strict de lucrurile astea.

Eu credeam si asa stiam ca lumanarile sunt duse de nasi. :-?

C_ELLA
10.07.2011, 16:25:23
Nu, sunt tinute de nasi doar in biserica, in timpul cununiei - la crestini-ortodocsi, nu stiu la celelalte religii.

aniprodan
10.07.2011, 16:40:33
Buna:">, ma bag si eu in discutia voastra. Asa stiu si eu ca din mosi, stramosi traditia este ca, cavalerii sa fie din partea nasilor, dar acum ne-am modernizat si noi am imprumutat de afara si le punem noi miresicile, sau pot sa fie atat din partea nasilor cat si din partea noastra, doar ca nu o sa aiba mare lucru de facut.:-p

ImShEaTu
11.07.2011, 09:39:40
domnisoarele mele frumoase...
pentru nunta am vorbit si au fost si ele de acord sa le fac rochitele la fel , la croitoreasa! asta a fost cadoul meu pentru ele... plus coafura platita tot de mine :P ... eu zic ca a fost ok...
domnisoara blonda imi este si fina... o vom cununa luna viitoare! .... imi doresc sa-i fiu nasa si domnisoarei brunete...dar nu are inca ganduri de maritis...mai vedem..

monica_907
11.07.2011, 18:31:55

si mie mi s-a parut ciudat, dar acum auzi tot felul de traditii.... nici nu mai stii ce sa faci.

andrea85
11.07.2011, 19:14:31
si mie mi s-a parut ciudat, dar acum auzi tot felul de traditii.... nici nu mai stii ce sa faci.

Cel mai bine e sa faci, asa cum consideri tu ca e ok. :D :)>-

CataLinaTeodora
19.07.2011, 13:49:54

pai din cate stiu eu, tu nu esti din galati... poate asa e la voi! la noi nasii tin lumanarile doar in biserica!

Buna:">, ma bag si eu in discutia voastra. Asa stiu si eu ca din mosi, stramosi traditia este ca, cavalerii sa fie din partea nasilor, dar acum ne-am modernizat si noi am imprumutat de afara si le punem noi miresicile, sau pot sa fie atat din partea nasilor cat si din partea noastra, doar ca nu o sa aiba mare lucru de facut.:-p

asa stiu si eu!!
deci nu e o prostie, sau ce s-a mai scris pe-aici....
da, e cam aiurea daca vor sa-ti bage pe gat niste persoane pe care nu le-ai mai vazut, pe care nu le cunosti! de cele mai multe ori nasii ii aleg drept cavaleri pe copiii lor...

geanygl21
19.07.2011, 13:59:27
pai din cate stiu eu, tu nu esti din galati... poate asa e la voi! la noi nasii tin lumanarile doar in biserica!

asa stiu si eu!!
deci nu e o prostie, sau ce s-a mai scris pe-aici....
da, e cam aiurea daca vor sa-ti bage pe gat niste persoane pe care nu le-ai mai vazut, pe care nu le cunosti! de cele mai multe ori nasii ii aleg drept cavaleri pe copiii lor...

Dintotdeauna a fost si asa va fi NASII pun cavalerii de onoare, si exact cum ai spus tu Cata, de obicei copii nasilor se puneau...si zic asta ptr ca inainte varsta nasilor nu era a celor din ziua de azi, inainte diferenta de varsta intre nashi si fini era ceva mai mare :D

Insa da, astazi ne-am modernizat, mireasa alege d-soara de onoare, ne-am modernizat pe principiul copierii de la americani, cat mai multe domnisoare si cavaleri, imbracate la fel, rochie si coafura platite de mireasa.

Dar eu zic ca daca exista intelegere intre miri si nashi , se poate ajunge la un compromis :), ca toata lumea sa fie multumita.

CONT_INCHIS_70536
19.07.2011, 16:32:06
Am facut copy-paste pentru ca-i exact ce stiam si eu si ce-am facut ca domnisoara de onoare cand a fost cazul. Si ce-am vazut si la alte nunti.
Nu stiu de unde ati auzit ca e traditia ca nasii trebuie sa aleaga cavalerii si nu vad nici logica daca ne gandim la tot obiceiul cu alaiul de nunta (avand in vedere ca domnisoara de onoare ar trebui sa fie deja la mireasa acasa cand vin nasii+mirele pentru ca a ajutat-o la imbracat; si cavalerul se duce sa-l ia pe mire de acasa de la el, apoi merg impreuna la nasi; e putin peste mana sa fie trimisi copiii nasilor inainte si ei sa vina dupa). Da' poate-mi explicati voi.

“Institutia”, cavalerilor si a domnisoarelor de onoare isi are originea in vremurile cand mirele isi rapea mireasa si, impreuna cu tovarasii sai, fugea cat mai departe de familia acesteia. Imbracamintea identica a cavalerilor cu mirele, si prezenta domnisoarelor de onoare in jurul miresei, care a inceput sa fie utilizata si la nuntile noastre, se explica prin aceea ca prietenii mirelui si prietenele miresei incercau sa ii deruteze pe urmaritori. In felul acesta rudele fetei rapite nu stiau pe cine sa urmareasca si, de cele mai multe ori, pierdeau urma tinerilor insuratei. Daca rapirea viitoarei sotii de catre mire a disparut, rolul cavalerilor si al domnisoarelor de onoare s-a schimbat in timp, insa nu si-a pierdut din importanta.
Cavalerii de onoare sunt cei care pornesc traditionalul alai de nunta romanesc, obicei diferit complet de cel imprumutat de pe alte meleaguri, unde mirele si nuntasii asteapta mireasa direct la biserica. Cavalerii iau cu ei lautarii si se duc la mire acasa, unde se vor ocupa de barbieritul mirelui, semn al transformarii flacaului in barbat. Pe durata intregului ceremonial, mirele va tine sub picior banii cu care-l va plati pe cel ce-l barbiereste, avand grija sa nu-i fie furati de ceilalti, care tocmai acest lucru il urmaresc. Pierderea banilor pentru barbierit este sinonima cu ratarea sansei de a deveni barbat. Dupa ce a fost barbierit, mirele si parintii acestuia, impreuna cu cavalerii de onoare si urmati de lautari, pornesc cu alaiul spre casa nasilor, unde mirele va darui "ploconul", va prinde papionul nasului si va inmana buchetul nasei. Urmatoarea oprire se va face la mireasa acasa, unde (inainte ca nasa sa aranjeze voalul) domnisoarele de onoare se vor ocupa de "gatirea" acesteia, iar cavalerii o vor ajuta cu incaltarea. De asemenea, dupa ce mireasa a prins primele flori (cocarde) in pieptul mirelui si al nasilor, domnisoarele de onoare sunt cele care vor prinde restul de flori la reverul nuntasilor

Nu tineti cont de superstitiile conform carora “nu e bine, maica, sa fie sor-ta dom’soara de onoare”. Chiar daca nu se obisnuieste sa alegi rudele pentru a -ti fi cavaleri sau domnisoare de onoare, daca in ei aveti cea mai mare incredere, puteti incalca aceasta regula. E nunta voastra, asa ca nu merita sa va impiedicati de o vorba populara!

Tot cavalerii si domnisoarele de onoare (cei care vor purta lumanarile celor doi miri) vor fi cei care vor deschide mersul in alai catre biserica, ca si intrarea de aici. In spatele lor se vor afla nasul si mireasa, apoi mirele si nasa. Imediat in urma lor vin socrii mari, apoi cei mici.. Mare atentie (sarcina cade in seama cavalerilor si a domnisoarelor de onoare ) ca lumanarile sa nu stea in aceeasi masina inaintea cununiei, daca drumul pana la biserica se face cu masinile. Pana dupa realizarea cununiei, mireasa sta cu nasul si cu lumanarea sa, iar mirele cu nasa si cu cea de-a doua lumanare. La plecarea din biserica, insa, mirii vor fi impreuna si la fel vor fi si lumanarile. In biserica, cavalerii si domnisoarele de onoare vor tine lumanarile (atunci cand acestea nu sunt tinute de catre nasi) si vor lua parte la inconjurarea masa de trei ori intr-un alai format din preoti, nasi, miri, cavaleri si domnisoare de onoare. Aceasta inconjurare a mesei reprezinta o manifestare a bucuriei prilejuita de acest fericit eveniment din viata tinerei familii. Tot ei se vor ocupa de indrumarea nuntasilor catre iesire pentru a-i intampina pe miri.
Conform obiceiurilor straine, mireasa este cea care impune imbracamintea, si cumpara rochiile domnisoarelor de onoare. In Romania se obisnuieste ca mireasa si mirele sa le daruiasca acestora corsajele florale de prins la mana, sau mici buchete, sugerand domnisoarelor de onoare doar culoarea si eventual materialul tinutei de nunta.

Pentru ca aminteam de responsabilitatea acestor roluri, imaginati-va cum ar fi sa stati in picioare in fata restaurantului, alaturi de toti nuntasii, asteptand sosirea intarziata a domnisoarei si a cavalerului de onoare fara de care nu se poate intra in local. In restaurant, intrarea se face exact in ordinea iesirii din biserica, adica: domnisoara si cavalerul de onoare care poarta lumanarile intra primii, cu lumanarile aprinse, urmati de miri, nasi, socri.
Rolul domnisoarelor si al cavalerilor de onoare nu se termina nici pe departe aici. Domnisoarele vor prinde florile in pieptul invitatilor care nu au fost la biserica, iar impreuna cu cavalerii, vor indruma oaspetii la locurile lor la mese, indicandu-le (in acelasi timp si daca au nevoie sa stie) unde sunt localizate toaletele, barul, garderoba etc. Ei sunt datori sa danseze si sa intretina atmosfera in timpul evenimentului, inclusiv prin a invita la dans persoanele mai greu de urnit de pe scaune, sa faca fotografii in timpul ceremoniilor si al petrecerii, chiar daca exista deja un fotograf, sa constituie suport moral pentru cuplu pe intreaga durata a pregatirilor si a evenimentului. Daca sunt (cum e normal) persoane apropiate mirilor si ii cunosc pe invitati, ii vor prezenta pe cei care nu se cunosc intre ei, vor participa la lupta pentru buchetul si jartiera miresei…
In general, cavalerii si domnisoarele de onoare vor rectifica orice e in neregula in timpul ceremoniei civile / religioase, astfel incat atentia mirilor sa fie indreptata doar catre alesul inimii lor. Iar daca persoanele pe care le veti alege vor fi cu adevarat pajii de care aveti nevoie, veti fi cu un pas mai aproape de o nunta ca-n povesti. Ca daca nu ar fi, nu s-ar mai povesti...

CataLinaTeodora
19.07.2011, 16:45:45
Dintotdeauna a fost si asa va fi NASII pun cavalerii de onoare, si exact cum ai spus tu Cata, de obicei copii nasilor se puneau...si zic asta ptr ca inainte varsta nasilor nu era a celor din ziua de azi, inainte diferenta de varsta intre nashi si fini era ceva mai mare :D

Insa da, astazi ne-am modernizat, mireasa alege d-soara de onoare, ne-am modernizat pe principiul copierii de la americani, cat mai multe domnisoare si cavaleri, imbracate la fel, rochie si coafura platite de mireasa.

Dar eu zic ca daca exista intelegere intre miri si nashi , se poate ajunge la un compromis :), ca toata lumea sa fie multumita.

asa stiu si eu, chiar daca la noi nu s-a "respectat" acest obicei din motive...medicale! altfel, mi-ar fi facut placere sa-i am cavaleri pe baiatul nasilor si pe iubita lui...

nasii nostri sunt mai mari decat noi, asta am vrut! iar cavalerii au fost prietenii nostri!

pot spune ca am adoptat noi, ca si crestini ortodocsi moda asta cu domnisoarele si cavalerii imbracati la fel etc... ca penticostalii, de exemplu au "moda" asta de acum multa vreme, din ce-am vazut eu(poze).

daca eu as cununa, n-as impune cine sa fie cavalerii de onoare. i-as lasa pe miri sa-i aleaga, ca e nunta lor si as vrea sa fie asa cum si-au dorit!!

Am facut copy-paste pentru ca-i exact ce stiam si eu si ce-am facut ca domnisoara de onoare cand a fost cazul. Si ce-am vazut si la alte nunti.
Nu stiu de unde ati auzit ca e traditia ca nasii trebuie sa aleaga cavalerii si nu vad nici logica daca ne gandim la tot obiceiul cu alaiul de nunta (avand in vedere ca domnisoara de onoare ar trebui sa fie deja la mireasa acasa cand vin nasii+mirele pentru ca a ajutat-o la imbracat; si cavalerul se duce sa-l ia pe mire de acasa de la el, apoi merg impreuna la nasi; e putin peste mana sa fie trimisi copiii nasilor inainte si ei sa vina dupa). Da' poate-mi explicati voi.

“Institutia”, cavalerilor si a domnisoarelor de onoare isi are originea in vremurile cand mirele isi rapea mireasa si, impreuna cu tovarasii sai, fugea cat mai departe de familia acesteia. Imbracamintea identica a cavalerilor cu mirele, si prezenta domnisoarelor de onoare in jurul miresei, care a inceput sa fie utilizata si la nuntile noastre, se explica prin aceea ca prietenii mirelui si prietenele miresei incercau sa ii deruteze pe urmaritori. In felul acesta rudele fetei rapite nu stiau pe cine sa urmareasca si, de cele mai multe ori, pierdeau urma tinerilor insuratei. Daca rapirea viitoarei sotii de catre mire a disparut, rolul cavalerilor si al domnisoarelor de onoare s-a schimbat in timp, insa nu si-a pierdut din importanta.
Cavalerii de onoare sunt cei care pornesc traditionalul alai de nunta romanesc, obicei diferit complet de cel imprumutat de pe alte meleaguri, unde mirele si nuntasii asteapta mireasa direct la biserica. Cavalerii iau cu ei lautarii si se duc la mire acasa, unde se vor ocupa de barbieritul mirelui, semn al transformarii flacaului in barbat. Pe durata intregului ceremonial, mirele va tine sub picior banii cu care-l va plati pe cel ce-l barbiereste, avand grija sa nu-i fie furati de ceilalti, care tocmai acest lucru il urmaresc. Pierderea banilor pentru barbierit este sinonima cu ratarea sansei de a deveni barbat. Dupa ce a fost barbierit, mirele si parintii acestuia, impreuna cu cavalerii de onoare si urmati de lautari, pornesc cu alaiul spre casa nasilor, unde mirele va darui "ploconul", va prinde papionul nasului si va inmana buchetul nasei. Urmatoarea oprire se va face la mireasa acasa, unde (inainte ca nasa sa aranjeze voalul) domnisoarele de onoare se vor ocupa de "gatirea" acesteia, iar cavalerii o vor ajuta cu incaltarea. De asemenea, dupa ce mireasa a prins primele flori (cocarde) in pieptul mirelui si al nasilor, domnisoarele de onoare sunt cele care vor prinde restul de flori la reverul nuntasilor

Nu tineti cont de superstitiile conform carora “nu e bine, maica, sa fie sor-ta dom’soara de onoare”. Chiar daca nu se obisnuieste sa alegi rudele pentru a -ti fi cavaleri sau domnisoare de onoare, daca in ei aveti cea mai mare incredere, puteti incalca aceasta regula. E nunta voastra, asa ca nu merita sa va impiedicati de o vorba populara!

Tot cavalerii si domnisoarele de onoare (cei care vor purta lumanarile celor doi miri) vor fi cei care vor deschide mersul in alai catre biserica, ca si intrarea de aici. In spatele lor se vor afla nasul si mireasa, apoi mirele si nasa. Imediat in urma lor vin socrii mari, apoi cei mici.. Mare atentie (sarcina cade in seama cavalerilor si a domnisoarelor de onoare ) ca lumanarile sa nu stea in aceeasi masina inaintea cununiei, daca drumul pana la biserica se face cu masinile. Pana dupa realizarea cununiei, mireasa sta cu nasul si cu lumanarea sa, iar mirele cu nasa si cu cea de-a doua lumanare. La plecarea din biserica, insa, mirii vor fi impreuna si la fel vor fi si lumanarile. In biserica, cavalerii si domnisoarele de onoare vor tine lumanarile (atunci cand acestea nu sunt tinute de catre nasi) si vor lua parte la inconjurarea masa de trei ori intr-un alai format din preoti, nasi, miri, cavaleri si domnisoare de onoare. Aceasta inconjurare a mesei reprezinta o manifestare a bucuriei prilejuita de acest fericit eveniment din viata tinerei familii. Tot ei se vor ocupa de indrumarea nuntasilor catre iesire pentru a-i intampina pe miri.
Conform obiceiurilor straine, mireasa este cea care impune imbracamintea, si cumpara rochiile domnisoarelor de onoare. In Romania se obisnuieste ca mireasa si mirele sa le daruiasca acestora corsajele florale de prins la mana, sau mici buchete, sugerand domnisoarelor de onoare doar culoarea si eventual materialul tinutei de nunta.

Pentru ca aminteam de responsabilitatea acestor roluri, imaginati-va cum ar fi sa stati in picioare in fata restaurantului, alaturi de toti nuntasii, asteptand sosirea intarziata a domnisoarei si a cavalerului de onoare fara de care nu se poate intra in local. In restaurant, intrarea se face exact in ordinea iesirii din biserica, adica: domnisoara si cavalerul de onoare care poarta lumanarile intra primii, cu lumanarile aprinse, urmati de miri, nasi, socri.
Rolul domnisoarelor si al cavalerilor de onoare nu se termina nici pe departe aici. Domnisoarele vor prinde florile in pieptul invitatilor care nu au fost la biserica, iar impreuna cu cavalerii, vor indruma oaspetii la locurile lor la mese, indicandu-le (in acelasi timp si daca au nevoie sa stie) unde sunt localizate toaletele, barul, garderoba etc. Ei sunt datori sa danseze si sa intretina atmosfera in timpul evenimentului, inclusiv prin a invita la dans persoanele mai greu de urnit de pe scaune, sa faca fotografii in timpul ceremoniilor si al petrecerii, chiar daca exista deja un fotograf, sa constituie suport moral pentru cuplu pe intreaga durata a pregatirilor si a evenimentului. Daca sunt (cum e normal) persoane apropiate mirilor si ii cunosc pe invitati, ii vor prezenta pe cei care nu se cunosc intre ei, vor participa la lupta pentru buchetul si jartiera miresei…
In general, cavalerii si domnisoarele de onoare vor rectifica orice e in neregula in timpul ceremoniei civile / religioase, astfel incat atentia mirilor sa fie indreptata doar catre alesul inimii lor. Iar daca persoanele pe care le veti alege vor fi cu adevarat pajii de care aveti nevoie, veti fi cu un pas mai aproape de o nunta ca-n povesti. Ca daca nu ar fi, nu s-ar mai povesti...

foarte mult de citit... si la cum a inceput, nici n-am continuat sa citesc.. pt ca e copiat de pe o pagina de pe net si gata! daca as tine musai, as putea face la fel, dar cu o pagina in care sa scrie ca nasii aleg cavalerii:))) si, deci, cine ar avea..."dreptate"?;))

eu zic sa-i mai intrebi pe cei mai in varsta.. ce sa-ti explicam? o "lege"nescrisa?:))) asa cum sunt multe la nunti, multe obiceiuri...
dar repet, eu, ca nasa, n-as impune cavalerii, dar daca e sa ne luam dupa traditii....

CONT_INCHIS_70536
19.07.2011, 17:00:20
Primul paragraf era rezumatul deci daca l-ai citit stii despre ce era vorba, nu trebuia sa citesti si restul; ba mai mult, chiar bolduisem partile importante si din textul mare. ;)
Avand in vedere ca exista obiceiul cu alaiul: cavalerul (sau cavalerii) de onoare merge la mire si il ia de acasa (il ajuta la imbracat, la barbierit), apoi merg impreuna la nasi, ii iau si pe acestia si merg la mireasa, care-i deja imbracata cu ajutorul domnisoarei de onoare, mie personal mi se pare ca n-are nici un sens sa fie cavalerul/domnisoara alesi de nas, cu atat mai putin copiii lor. Daca erau alesi de ei ar fi mers impreuna nu i-ar fi trimis inainte separati pe la casa unuia si a altuia.
Deci care-i explicatia?

Apropo, am cautat si informatii despre treaba cu nasii aleg cavalerii de onoare inainte sa postez, eu n-am gasit nici un site.

rukmyny_85
19.07.2011, 22:48:35
Primul paragraf era rezumatul deci daca l-ai citit stii despre ce era vorba, nu trebuia sa citesti si restul; ba mai mult, chiar bolduisem partile importante si din textul mare. ;)
Avand in vedere ca exista obiceiul cu alaiul: cavalerul (sau cavalerii) de onoare merge la mire si il ia de acasa (il ajuta la imbracat, la barbierit), apoi merg impreuna la nasi, ii iau si pe acestia si merg la mireasa, care-i deja imbracata cu ajutorul domnisoarei de onoare, mie personal mi se pare ca n-are nici un sens sa fie cavalerul/domnisoara alesi de nas, cu atat mai putin copiii lor. Daca erau alesi de ei ar fi mers impreuna nu i-ar fi trimis inainte separati pe la casa unuia si a altuia.
Deci care-i explicatia?

Apropo, am cautat si informatii despre treaba cu nasii aleg cavalerii de onoare inainte sa postez, eu n-am gasit nici un site.

paragraful care l-ai postat l-am gasit si eu pe un site cu ceva timp in urma......unele chestii le-am respectat ca le stiam de la parintii dar altele le-am schimbat ca asa am vrut.........eu am facut cum am considerat nu cum si-au dorit altii:d......pana la urma fiecare nunta e deosebita in felul ei si mirii si-o fac cum vor;))

CataLinaTeodora
19.07.2011, 23:28:55
Deci care-i explicatia?

si repet ... desi urasc, dar asta e! daca ar fi copiii nasilor, clar te-ai cunoaste cu ei. asta asa, ca fapt divers!
altceva vis-a-vis de subiect.. pe al meu sot nu l-a barbierit nimeni si nici pe mine nu m-a ajutat domnisoara de onoare! eu stiam cum sa imbrac singura:)) numa' ca atunci cand am vazut ca pica efectiv fusta de pe mine am avut un soc si m-a ajutat verisoara mea si o prietena.

oricum, la ABSOLUT toate nuntile la care am fost, mireasa n-a fost ajutata de domnisoara. ce-o fi facut mirele.. problema lui:))

si repet: mie nu mi-ar placea ca cei care imi sunt cavaleri sa fie niste straini bagati pe gat de catre nasi!

geanygl21
20.07.2011, 09:04:35
Deci care-i explicatia?

Ca sa iti dai seama de traditiile noastre, intreaba-ti parintii, nu un site de socializare, nu un articol de pe net..parerea mea.

Eu atat stiu -nasii aleg cavalerii, si nu zic asta ca un lucru care trebuie facut neaparat, pur si simplu asta e traditia; nu zic ca asta se face sau e neaparat sa se faca.
EX: si eu am nasit si fina stia ca eu treb sa ii aduc domnisoara de onoare, insa nu am facut asta, am lasat-o sa isi aleaga - e nunta ei doar, noi doar am incercat sa ii ajutam pe cat posibil)
alt EX: Acum 11 ani mama a cununat si m-a pus pe mine domnisoara de onoare

Ce pot sa iti spun ,din fericire.... sau din pacate , de pinde cum vrei sa vezi situatia :))))) eu ma duc la cate 5-6 nunti pe an ,de vreo cativa ani incoace- si toti dar efectiv TOTI stiu acelasi lucru, nashii pun cavalerii ; dar ma repet asta nu inseamna ca e neaparat sa se faca asa .

Din punctul meu de vedere indiferent de traditie in ziua de astazi totul se face prin comunicare, mirii discuta clar si pe fata cu nashii, cu parintii ca totul sa se faca frumos fara discutii; asta e parerea mea fara comunicare nu va fi nici intelegere, si pana la urma traditia nu isi mai are rostul cand cineva isi calca pe inima si face un compromis prea mare. Important e in ziua nuntii mirii sa fie veseli , sa se bucure de acea zi , sa fie motiv de veselie si de sarbatoare pentru toata lumea.
Va doresc nunti exceptionale viitoarelor mirese :*:*

CONT_INCHIS_70536
20.07.2011, 10:01:39
Nu-i evident ca am intrebat deja in familie/prin batrani?

E prima data cand aud ca nasii trebuie sa aleaga cavalerii. Pentru ca pentru mine n-are sens in tot ritualul traditional al nuntii (vezi am sus) am cautat totusi o referinta despre treaba asta si n-am gasit. Nici macar una.
Ma infoi la afirmatii categorice de genul "intotdeauna a fost asa", "ne-am modernizat", "copiem de la americani" fara vreo referinta. Cand tocmai, traditional erau intradevar mai multe domnisoare de onoare/cavaleri. In caz ca ati uitat, la sate pleca grupul mare de flacai (mai multi) sa-l ia pe mire de acasa, luau nasii si mergeau la viitoarea mireasa care era inconjurata de domnitele din sat (mai multe, da?) si de femeile din familie. Acolo trebuia cautata traditia, la sat.
Faptul ca s-o fi facand cum ziceti voi intr-un grup restrans intr-o zona restransa nu il face "intotdeauna a fost asa". Nici macar pe toata zona Galati ;). Si nu-l face nici obicei/traditie pt toata lumea.

Pe mine nu ma intereseaza traditiile decat ca material de studiu, deci nu ma afecteaza cu nimic daca-i asa sau invers.
Dar pentru ca un cuplu n-a avut la un moment dat pe cine sa puna cavaleri/domnisoara si si-a rugat nasii, si de aici alt cuplu a vazut si i s-a parut interesant, si-un alt nas a simtit nevoia sa-si impuna pe nu stiu cine drept ajutor la nunta pe post de cavaler/domnisoara de onoare nu inseamna ca asa e traditional. Ca se intampla, categoric, ca-i traditie in adevaratul sens al cuvantului, ...
O nunta frumoasa va doresc si eu celor care aveti nunta in curand. Si spor la bebei celor deja maritate :D

Katiush
20.07.2011, 10:28:11
Eu stiam cine-s drele de onoare dinainte sa stiu cine-s nasii :)) si cu atat mai mult stiam cine e dra de onoare care va fi alaturi de mine in biserica si am tinut in mod expres sa impart acest moment cu ea. Nasii au fost informati ca avem dra si cavaler de onoare, nici nu le-a trecut prin cap ca ar numi ei pe cineva, ca doar e dra MEA de onoare. Nasii avand 2 fete micute (9 si 11 ani) le-am inclus si pe ele pe lista drelor mele de onoare, le-am facut corsaje si cand le prezentam le ziceam "dre de onoare" si erau f mandre. Dar asta asa, ca-mi sunt dragi si am vrut sa se simta si mai implicate in nunta.
Eu le-am ales pe ele, iar mirele si-a ales cavalerul. Doua dintre ele au fost cu mine acasa cand m-am imbracat si desi nu am facut niciun obicei, ele m-au ajutat efectiv sa asez rochia, sa o inchida ca nu as fi avut in veci cum, sa ma ajute cu pantofii si asa mai departe...Iar mirele a fost ajutat de cavalerul de onoare.
Nu am luat de nicaieri niciun obicei, n-am tinut oricum cont de nicio traditie la nunta, dar cum as putea sa nu am alaturi de mine cei mai buni prieteni?

Am participat la nunti la tara in difertie zone si am fost dra de onoare in multe cazuri. Intotdeauna am fost aleasa din partea mirilor, nici nu ncunosteam nasii in unele cazuri...si acolo atributiile erau multe, exista multe obiceiuri diferite. Asa ca generalizarea e imposibila...

Ella154
20.07.2011, 11:49:02
Mai fetelor,in loc sa va tot contraziceti,puteti sa oservati ca probabil ca si multe alte obiceiuri,depinde de zona.
Sunt sigura ca unele obiceiuri care se fac intr-o zona,sunt total necunoscute in alta.
Ok,nici eu nu am auzit vreodata ca nasii sa aleaga domnisoarele si cavalerii si daca e sa scriu si eu la subiect,mi se pare aiurea.
Domnisoarele de onoare sunt mereu prietene ale miresei,sunt cele care o ajuta pe mireasa cu mici treburi in organizarea nuntii,sunt cele care merg cu mireasa sa isi caute rochita,pantofi,etc.Eu voi fi domnisoara de onoare pentru verisoara mea si impreuna am cautat rochia de mireasa,pe mine ma suna cand mai are vreo idee,eu voi fi responsabila sa conduc oamenii la mesele lor,eu voi tine lumanarea,eu voi merge inainte lor impreuna cu cavalerul meu,eu ma voi asigura ca la nunta are un bagajel pentru situatiile de urgenta,nu niste straini pe care mireasa e posibil nici sa nu ii cunoasca.
Dar repet..probabil tine de zona asa ca nu are sens aceasta dezbatere "eu am dreptate,ba eu am dreptate".:-"

monica87
21.07.2011, 23:51:09
cred k a mai scris cineva asa ceva....din ce stiu si eu inainte knd diferenta dintre fini si nasi era marisoara...se obisnuia ca nasii sa aleaga cavalerul si domnisoara...insa acu treburile s-au mai modernizat si mireasa alege.
sa va zik un ex: la miresoiul meu la tara....se alge 2 domnisoare si un cavaler....o domnisoara o alege mireasa, cealalta nasa, cavalerul il alege mirele....si fiecare au fel de fel de sarcini....cavalerul in ziua nuntii sau cu o zi inainte merge pe la prieteni , vecini si ii invita la nunta (ca invitati din partea lui), domnisoara aleasa de mireasa o ajuta la imbracat, si alte chestii ce are ea nevoie iar domnisoara aleasa de nasa are datoria de a pune flori in piept invitatilor din partea nasilor.alta chestie ciudata este k la nunta pana la biserik lumanarile le duc cele 2 domnisoare si cavalerul duce o tava cu nush ce:))
deci fiecare zona cu obiceiurile ei...acum tine de fiecare dak vrea sa tina cont sau nu de ele.

Aina_js
30.07.2011, 23:51:22
Buna fetelor,

Hai sa va zic cum am procedat eu la nunta mea... EU mi-am ales cele 5 d-soare de onoare, iar nasii mei nu s-au opus sau sa ne puna bete in roate, ba din contra chiar le-a placut ideea.
Este adevarat ca inainte nasii alegeau D-soara si Cavalerul, dar acum in ultimul timp cred ca asta depinde de miri.
Noi ne-am organizat nunta singuri si am facut ceea ce ne-a placut noua... am sarit traditii gen gatitul, colacul si hora miresei etc. si am facut lucruri la care bunica mea a zis: "mama tu esti nebuna, unde s-a mai vazut asa ceva la nunta!" :), dar ei sunt cu traditiile si viziunea lor in ceea ce primeste o nunta nu s-a extins precum la noi.
Oricum am fost si sunt super multumita de ceea ce am facut si ceea ce NU am facut la nunta mea, in concluzie am facut-o pe placul nostru si m-am simtit genial.

purple_light
31.07.2011, 00:21:20
La noi a fost foarte simplu....
In primul rand nici noi nici nasii nu stiam de faza asta cu nasii care aleg cavalerii si in al doilea rand si daca stiam oricum nu ma luam dupa asta pentru ca este o tampenie maxima.
Este normal ca fiecare sa-si aleaga pe cine vrea, mirele si miresa stiu cel mai bine pe cine isi doresc alaturi in pregatirile pentru nunta. Nu vad cu ce m-ar putea ajuta pe mine copilul nasilor sau o persoana cu care nu am mare lucru in comun.
Eu am ales o sigura domnisoara de onoare, o prietena buna de-a mea si sotul meu si-a ales un prieten bun de-al lui.
Pe mine domnisoara mea m-a ajutat cu foarte multe chestii, a umblat cu mine dupa rochie, m-a ajutat cu confectionarea inviatiilor, cu alegerea variantei de decor pentru sala, cu organizarea cununiei civile, cu alegerea rochiei pentru cununie si cu siguranta lista o sa continue asa ca nu vad de ce ar fi trebuit sa fac toate astea cu o persoana pe care nu o cunosc.
In fine, fiecare face cum crede si cum poate, noi am facut exact ce-am avut chef pentru ca familiile noastre nu au nici un fel de pretentii.

micutastea14
08.09.2011, 15:18:02
Eu voi avea trei domnisoare de onoare: prima si anume domnisoara sefa va fi prietena mea din copilarie pe care ma bazez foarte mult, a doua mai aeriana si mai putin organizata va fi fiica mea care anul viitor va avea 15 ani si a treia va fi o nepotica de 6 anisori pe care am s-o insarcinez cu ..... aruncarea de bomboane in nuntasi <:-P<:-P.Acum vine intrebarea de baraj: este vreo problema daca fata mea imi va fi domnisoara de onoare? Exista vreo superstitie in acest sens? Sau oficial este domnisoara de onoare cea care duce lumanarile, adica prietena mea?

BebeSan
12.07.2012, 03:01:45
Exista vreo superstitie in acest sens? Sau oficial este domnisoara de onoare cea care duce lumanarile, adica prietena mea?

Nu am auzit de nici o superstitie de genul asta. Si da, domnisoara sefa o sa fie cea care duce lumanarea si o sa stea langa nasi in biserica.

Si eu am trei domnisoare dar la cele doua mici nu le-am dat nici un fel de insarcinare... doar sa arate frumos si sa zambeasca :)

tiberiana
15.09.2013, 06:32:16

ai perfecta dreptate si e de admirat ca incerci sa-i ajuti pe ceilalti!

lumynitza18
13.10.2013, 10:40:30
eu am de unde alege d-soara de onoare...problema e care va fi cea care va tine lumanarea...stiu insa ca imi place ideea ca toate domnisoarele de onoare sa fie imbracate macar in aceiasi culoare daca nu in aceiasi rochie :D