PDA

Versiunea completa : Ce parere aveti despre maternitatea cuza voda ?

andrada85
29.07.2010, 21:41:26
Am deschis acest subiect ca sunt curiosa ce parere aveti voi actuale mamici... cat si viitoarele mamici sa stie la ce sa se astepte de la acest spital. Se stie foarte bine ca prin cuza voda zburda stafilococul auriu in voia cea buna si ca medicii si asistentele sunt principalii purtatori. Prin faptul ca nu se spala pe maini si prin faptul ca nu sterilizeaza aparatura folosita astfel contaminand atat pe copil cat si pe mama de multe ori. Grav este ca acesti medici de la cuza voda sunt acum si la arcadia....acolo la angajare s-a prescris tratament celor depistati cu infectii nozocomiale si sa revina dupa 2 sapt la munca...intrebarea mea este daca lucreaza atat la arcadia cat si la cuza voda de unde se pot reinfecta nu-ti pot imbolnavi copilul chiar daca este arcadia?
Ce ma amuza tare este faptul ca cei de la cuza voda tipa in gura mare ca mamele vin cu stafilococul de acasa.
Eu inca nu am copil dar cunosc o persoana care de cateva luni se lupta cu stafilococ luat de la cuza in ureche. In prima faza tratat si apoi recontaminat copilu de o mare doctorita care i-a pus pana pe fata.

Butterfly87
29.07.2010, 21:53:56
ma intereseaza si pe mine acest subiect..asteptam mamele care au nascut aici sa isi dea cu parerea daca se merita sau nu

eliana
30.07.2010, 13:41:11
Pe foarte scurt:
- eu n-am avut probleme cu personalul de la Cuza Voda, dar dat fiind ca situatia mea a fost un pic speciala, nu fac din asta punct de referinta.
- despre stafilococ: cred ca am mai povestit intr-un post de pe mamici, ca sunt mai multe feluri de stafilococi, unii banali pe care ii avem multe dintre noi in nas si nu numai, si altii mai nenorociti si mai rezistenti la antibiotice. In general copilul alaptat la san ar trebui sa fie protejat printr-un factor antistafilococic secretat in laptele matern (asta scrie in tratatul de pediatrie al lui Ciofu). Imunitatea copilului nu este nici ea un facto de neglijat.
Nu toti copiii nascuti la Cuza ies din maternitate cu stafilococ, deci concluzia radicala "sunt infestati de personalul medical" nu e f corecta. Si vorbesc de copii care au stat in acelasi timp in acelasi salon, ingrijiti de acelasi personal, unul n-a avut nimic, altul a avut.
Cazul meu: eu cu frotiu nazal pozitiv pentru stafilococ auriu, copilul meu nu a avut absolut nici o bubitza. Colega din rezerva: frotiu la fel pozitiv (adevarat ca nu stiu tipul de stafilococ), copilul a facut o infectie a bontului ombilical de a stat cu perfuzii de antibitioce.

In rest, ca in orice spital din Romanica, traiasca spaga, ea iti asigura amabilitatea personalului. Ca medicatia si-o asigura fiecare din buzunarul propriu, din pacate.

AnaM
30.07.2010, 14:18:30
Da, nici eu si nici Alinutza n-am avut probleme cu stafilococul auriu. In rest, experienta mea la Cuza-Voda am povestit-o la mamici, daca vreti caut si pun link-ul.
In concluzie, am stat in rezerva si totul a fost minunat dpdv al spitalului/personalului, cu exceptia dr. neonatoloage Postudor.

Iar in ultima vreme chiar am auzit numai de bine, cu exceptia faptului ca in ultima vreme tre sa-si cumpere tot mamica, dar cica incep sa-si revina si cu stocurile.

gabriela_rgh
30.07.2010, 17:14:58
Da, nici eu si nici Alinutza n-am avut probleme cu stafilococul auriu. In rest, experienta mea la Cuza-Voda am povestit-o la mamici, daca vreti caut si pun link-ul.
In concluzie, am stat in rezerva si totul a fost minunat dpdv al spitalului/personalului, cu exceptia dr. neonatoloage Postudor.

Iar in ultima vreme chiar am auzit numai de bine, cu exceptia faptului ca in ultima vreme tre sa-si cumpere tot mamica, dar cica incep sa-si revina si cu stocurile.
Da, nici nepotelul meu nu a luat stafilococul..si fara spagi prea multe si tratament special!Cred ca depinde de rezistenta si sistemul imuntar al fiecaruia.Sora mea a papat f multe fructe in timpul sarcinii si cred ca a contat putin si asta!

andrada85
30.07.2010, 22:58:18
Tot in rezerva a stat si persoana care are prob cu, copilasul si a dat spagi destul de mari. Iar colega de salon a facut atat ea cat si copilul. (pers de care vb e farmacista). Zic ca o parte din vina o au cadrele medicale pt ca foloseau aceleasi manusi la mai multi copii...iar cuv sterilizare le este cam necunoscut. Iar doctorita care a reinfestat-o nu s-a spalat pe maini iainte de a consulta copilul.Spun toate astea pentru ca vad zilnic prin ce trece. Nu am zis ca toti copii ies cu stafilococ din cuza, e in functie si de noroc dar e deranjant faptul ca cei de acolo nu recunosc ca totusi au o problema cu acest stafilococ rezistent la foarte multe medicamente. Stafilocolul pe care il are copilul ei a iesit sensibil la 3 sau 4
antibiotice.

Yonika
26.08.2010, 23:19:09
Nici noi nu am avut "parte" de acest stafilococ, desi langa mine in salon a fost un bebic care avea stafilococul la fundulet. Nu stiu ce s-a mai intamplat, pt ca au aflat in ziua in care am plecat acasa (si trebuia sa plece si ei acasa). Insa, tot personalul care venea si punea mana pe bebici, se spala pe maine exact inainte de a pune mana pe puiutz. Nu mai retin la mame cum era, dar tin minte ca atunci cand mergeam dimineata la control, asistenta se spala pe maini de fata cu mine - nu mai retin cum era cand venea in salon.

kraluca
01.11.2010, 20:50:19
vad ca nu este prea multa activitate la acest topic ... asa ca va provoc la o dezbatere: nasterea la maternitatile din Iasi versus nasterea in spitalele din provincie
intrucat nu sunt din Iasi si sunt destule miresici care locuiesc in provincie, imi pun destul de serios problema alegerii unui doctor de obstetrica din Iasi sau din localitatea de domiciliu/nasterii la maternitatile din iasi sau provincie. monitorizarea sarcinii si nasterea in alta localitate are multe implicatii, plecand de la efortul financiar suplimentar pana la imposibilitatea de a avea familia aproape in momentul nasterii.
sunt intr-adevar superioare serviciile medicale practicate in iasi raportat la cele din provincie? sunt tratati diferiti pacientii din afara iasului?
mentionez faptul ca am fost pe la diferiti medici din iasi sau vaslui (localitatea mea de domiciliu) si nu am un doctor "pe sufletul meu". daca as fi gasit unul, cu siguranta as fi gasit raspunsul singurica :">...
astept opinii

eliana
01.11.2010, 22:58:34
vad ca nu este prea multa activitate la acest topic ... asa ca va provoc la o dezbatere: nasterea la maternitatile din Iasi versus nasterea in spitalele din provincie
intrucat nu sunt din Iasi si sunt destule miresici care locuiesc in provincie, imi pun destul de serios problema alegerii unui doctor de obstetrica din Iasi sau din localitatea de domiciliu/nasterii la maternitatile din iasi sau provincie. monitorizarea sarcinii si nasterea in alta localitate are multe implicatii, plecand de la efortul financiar suplimentar pana la imposibilitatea de a avea familia aproape in momentul nasterii.
sunt intr-adevar superioare serviciile medicale practicate in iasi raportat la cele din provincie? sunt tratati diferiti pacientii din afara iasului?
mentionez faptul ca am fost pe la diferiti medici din iasi sau vaslui (localitatea mea de domiciliu) si nu am un doctor "pe sufletul meu". daca as fi gasit unul, cu siguranta as fi gasit raspunsul singurica :">...
astept opinii
O sa incerc sa-ti raspund un pic, desi e greu de facut comparatia in situatia in care nu ai trait pe pielea ta (adica a mea) ambele variante.
In privinta comportamentului fata de pacient, cred ca esentiala e relatia pe care o stabilesti cu medicul tau, si aici nu are importanta localitatea. In privinta monitorizarii, si a actului medical in general, tind sa cred ca medicii din iasi sunt de preferat. Pentru simplul motiv ca au acces la o aparatura mai performanta si pentru ca patologia mai dificila este trimisa in general intr-un centru universitar, si de aici rezulta o mai mare experienta. Asta nu inseamna insa ca toti medicii din iasi sunt minunati si toti medicii din provincie sunt de evitat. Probabil ca daca eu as fi stat in Vaslui, as fi ales un medic pentru monitorizarea generala a sarcinii, dar anumite examene (gen morfologii fetale, dublu test, triplu test) le-as fi facut in Iasi. Iar pentru o sarcina fara probleme deosebite, nasterea cred ca se poate desfasura in conditii relativ normale oriunde.
In acelasi timp, din cauza "minunatei" distributii financiare, cred totusi ca maternitatile din iasi au mai multe resurse in gestionarea unei nasteri cu probleme, iar maternitatea Cuza Voda e locul unde se trimite orice nou-nascut cu probleme din zona Moldovei. Daca as avea resursele financiare (din pacate si asta e o problema uneori), as prefera sa fiu in spitalul unde oricum imi va fi trimis copilul daca ceva nu e in regula, decat sa se piarda ore pretioase pe drum cu ambulanta.
Cat despre "familia aproape", nu stiu cum e in Vaslui, dar nu cred totusi ca rudele pacientilor se pot plimba prin maternitate cand si cum vor ele, si hai sa fim seriosi, 3-4 zile de spitalizare nu cred ca e un capat de tara daca nu vine mama, tata, bunica etc.

marybear
02.11.2010, 00:11:08
Eu am nascut recent la cuza, nu am luat stafilococul si nici nu am auzit vreo colega sa il ia. Eu nu am avut rezerva, am stat in salon de 6 persoane si copii sunt tinuti separat de mame unde igiena este stricta zic eu. Asistentele se spalau pe maini inainte sa intre la copii si ne cereau si noua mamelor sa ne spalam de fata cu ele inainte de a alapta (pe langa spalatul din salon). Fara spagi prea mari si cu ghinionul de a fi in concediu doctorita ce m-a urmarit pe parcursul sarcinii eu ma declar multumita de tratamentul primit. Avantajul este ca atunci cand nasti la Cuza sunt mai multi medici in spital spre deosebire de spitalele din provincie unde probabil sunt 1-2 sau nici aia uneori:(.

kraluca
02.11.2010, 12:29:56
vad ca raspunsurile tind spre aceeasi opinie si cred ca, in ciuda oricarui efort, siguranta mamei si a copilului ete prioritara. de fapt, eu vreau sa ma conving ca nasterea la cuza voda nu este un moft

AnaM
02.11.2010, 16:03:59
vad ca raspunsurile tind spre aceeasi opinie si cred ca, in ciuda oricarui efort, siguranta mamei si a copilului ete prioritara. de fapt, eu vreau sa ma conving ca nasterea la cuza voda nu este un moft
La Cuza Voda un moft? :)
Daca ziceam ca vrei cu tot dinadinsul sa nasti la Arcadia, mai ziceam, dar asa?
E un spital de stat pana la urma si, vrem, nu vrem, cel mai bine dotat pe neonato din Moldova... Daca stii ca ai anumite riscuri cu sarcina, atunci nu vad de ce sa simti ca e un moft, ci e mandatoriu.

Petro29
07.11.2010, 10:32:15
Buna ziua tuturor,as avea o intrebare ,unde asa putea merge la un Doctor Pediatru si unde sa ma adresez multumesc

AnaM
07.11.2010, 11:08:03
Buna ziua tuturor,as avea o intrebare ,unde asa putea merge la un Doctor Pediatru si unde sa ma adresez multumesc
Doctor pediatru pentru a inscrie bebe/copil sau pentru o consultatie de specialitate?

Petro29
08.11.2010, 09:37:45
Doctor pediatru pentru a inscrie bebe/copil sau pentru o consultatie de specialitate?
Buna pentru o consultatie la un copil se 2 ani ,raceste foarte des si nu asa mai vrea sa i dau foarte des antibiotic.Multumesc

AnaM
08.11.2010, 11:13:49
Buna pentru o consultatie la un copil se 2 ani ,raceste foarte des si nu asa mai vrea sa i dau foarte des antibiotic.Multumesc
In primul rand, pentru viitor, inainte sa-i dai antibiotic, fa-i un exudat si o antibiograma, pentru ca daca raceala este de natura virala (deci vdin cauza virusilor), degeaba ii dai antibiotic. Daca este de natura bacteriana, atunci da, ii poti da. Rezultatul analizelor va spune daca e cazul sa ii dati antibiotice sau nu. :)

Ca recomandari, ti-as fi nominalizat-o pe dr. Siminiceanu de langa Billa, dar am inteles ca e insarcinata si nu stiu daca mai face consultatii. Multe fete de pe aici au bebicii inscrisi la dr. Barbacariu de langa bisericuta de la biblioteca centrala, si sunt foarte multumite.

Petro29
09.11.2010, 11:53:45
In primul rand, pentru viitor, inainte sa-i dai antibiotic, fa-i un exudat si o antibiograma, pentru ca daca raceala este de natura virala (deci vdin cauza virusilor), degeaba ii dai antibiotic. Daca este de natura bacteriana, atunci da, ii poti da. Rezultatul analizelor va spune daca e cazul sa ii dati antibiotice sau nu. :)

Ca recomandari, ti-as fi nominalizat-o pe dr. Siminiceanu de langa Billa, dar am inteles ca e insarcinata si nu stiu daca mai face consultatii. Multe fete de pe aici au bebicii inscrisi la dr. Barbacariu de langa bisericuta de la biblioteca centrala, si sunt foarte multumite.
Buna , Multumesc foarte mult de raspuns .>:D<

Milagros
05.06.2011, 16:26:41
Si eu am nascut la Cuza, unde am ajuns de urgenta la 8 sapt de sarcina, cu placenta desprinsa si sangerari, iminenta de avort. Spun de urgenta pt ca eram decisa sa nasc la Elena Doamna unde merg la ginecolog si unde urma ca dra mea sa imi recomande pe cineva care sa imi urmareasca sarcina deoarece dumneaei nu are competente pentru asta.
Si cum mi-a placut f mult dna dr la care am ajuns atunci am decis sa raman la dumneaei si bine am facut deoarece in final am nascut la 35 de saptamani, deci tot la Cuza ajungeam, copilul fiind prematur.
Fix asa cum ma asteptam nasterea m-a prins neepilata, nespalata pe cap si cu dra plecata din oras :-B
Prin urmare am nascut cu dra de garda si vreau sa spun ca am sa o pomenesc cate zile oi avea, efectiv a stat langa mine pana am nascut - la 19,30 aveam dilatatie 10 dar am nascut abia la 22,30 deoarece copilul nu cobora - si in tot timpul asta dna dr a stat langa mine si m-a mangaiat, mi-a tinut tubul de oxigen cand ma lua cu lesin de oboseala si durere, m-a masat pe spate si m-a incurajat. De asemenea, am avut parte de o moasa care s-a purtat ca o mama, desi am tipat de a rasunat maternitatea si m-a tinut de mana si m-a ajutat enorm, fiind nevoie sa ma apese pe burta la expulzie deoarece dupa 22 de ore de travaliu eram obosita atat eu cat si copilul.
Nu am reusit sa prind rezerva, era full full, garda mare, deci am stat 2 nopti langa sala de nasteri, iar urmatoarele 2 sus in salon cu 12 paturi - din fericire eram doar 4 fete in tot salonul.
M-a socat faptul ca m-am internat la 1 noaptea si sotul a trebuit sa mearga sa caute farmacie de garda sa cumpere medicamente si alte chestii - presupun ca e dupa fata treaba asta. Liftiera asteapta clar spaga. Conditiile de spitalizare sunt cum sunt, cearsafuri impuscate, camasi de noapte rupte si fara nasturi, insa va spun ca desi in general sunt o sclifosita la conditiile de cazare la cat eram de obosita, speriata si confuza puteau sa ma culce intr-o sura pe fan ca nu imi mai pasa. La baie, de asemenea, saracie lucie, dusul inutilizabil, am folosit servetele umede, asta e, am ajuns acasa cu parul lipit de cap dar nu am murit. Repet: nu imi mai pasa pur si simplu.
Asistentele super de treaba si la mamici si la bebei. La bebei oricum credeau ca sunt prietena cu o asistenta si m-au tratat f bine, mi-au aratat cum sa pun pampersul, mi-au dat Bepantene sa il dau la fundut si puteam sta cu el la fiecare 3 ore sa il hranesc cu bibe ca nu aveam laptic.
Am observat ca conteaza f mult sa stii sa te porti, un Buna ziua cand intri intr-un cabinet face mai mult decat orice. Nu am simtit ca trebuie sa dau spaga, mi se spusesera multe despre anestezisti, medici, asistente care vin cu buzunarul, va jur ca in afara de liftiera si o infirmiera mai sicti nu am avut probleme cu nimeni, nu am simtit ca am obligatia ca bag in buzunar. A trebuit sa insist muult la dra sa ia plicul, la fel la moasa, la o asistenta care imi era draga si care imi facea antibioticul. La fel cu o infirmiera care m-a ajutat sa imi gasesc puiul ca il ratacisera, ba l-au dus la prematuri, apoi la nou-nascuti ca era si mare si nu avea nevoie de incubator sau tratament special, apoi inapoi la prematuri de nu-l gaseam ;))
Per total, nu voi spune ca asa e mereu, stiu ca am avut noroc, insa pot spune ca eu am fost atat de pe alta lume zilele alea incat nu am mai dat importanta la chestiile nasoale, tot ce ma gandeam era sa fie bine puiul si sa plecam acasa cat mai curand.

simone854
05.03.2013, 19:56:30
sunt profesionisti

Milagros
05.03.2013, 22:25:18
Cred, totusi, ca daca ar fi sa mai fac un bebe as face un efort si as opta pentru Arcadia :D

handre
21.06.2013, 12:11:57
Cred, totusi, ca daca ar fi sa mai fac un bebe as face un efort si as opta pentru Arcadia :D

La fel as face si eu... cu viata copilului tau nu e de riscat!!!

ahmeddov
03.11.2013, 05:05:37
La fel as face si eu... cu viata copilului tau nu e de riscat!!!
Tocmai, la Arcadia e riscul mai mare.
daca e vreo problema te trimite la Cuza.

Si la Cuza au renovat, au aparatura super ok, doar la gravide cu risc sunt saloanele naspa.
Ca sa nu mai spun ca iesi mai ieftin si la bani.
Pe langa asta, toti medicii de la arcadia, cu exceptia unuia, sunt de la Cuza

Emmya13
21.11.2013, 10:12:36
La Arcadia esti tratata omeneste, chiar de aceiasi doctori ca la Cuza. Pe langa banii ( muulti) dati eu vad un risc major. Ala de cezariana ... fortata. Stiti ca e mult mai mare tariful la cezariana si o asa-zisa complicatie poate ""sa apara"" oricand.
La cuza insa este jale la conditii , personal, regulile de alaptare , vaccinare, contactul mamai cu bebeul inca de la inceput.
Lucruri vitale pentru care trebuie sa lupti continuu.

andrada85
23.11.2013, 19:59:29
La Arcadia esti tratata omeneste, chiar de aceiasi doctori ca la Cuza. Pe langa banii ( muulti) dati eu vad un risc major. Ala de cezariana ... fortata. Stiti ca e mult mai mare tariful la cezariana si o asa-zisa complicatie poate ""sa apara"" oricand.
La cuza insa este jale la conditii , personal, regulile de alaptare , vaccinare, contactul mamai cu bebeul inca de la inceput.
Lucruri vitale pentru care trebuie sa lupti continuu.

Desi eu am deschis acest subiect fiind revoltata de stafilococul luat de cunostinta mea, am ajuns sa nasc si eu tot la Cuza Voda neavand bani pt privat. Stafilococul exista l-a luat fata colegei de salon. Insa ceea ce m-a surprins placut pe mine este ca nu a fost nevoie sa dau spaga ca sa fiu tratata. Mi s-a parut ca toti isi faceau treaba fara sa pretinda ceva. Dupa cele 12 ore state la reanimare(conditii foarte bune) am fost mutata intr-un salon cu 3 paturi si baie proprie unde surprizaaaa... ma astepta intr-un patut fetita mea, care a stat in permanenta cu mine in cele 3 zile de internare. Neplaceri nu zic ca nu au fost, dar nu au fost cele la care ma asteptam eu. Conditiile dupa renovare sunt bune.

Ankh28b
22.02.2014, 21:20:34
Chiar despre asta cautam informatii, despre cum sunt conditiile dupa renovare.
Pentru ca pentru perioada de dinainte de renovare sunt tot felul de povesti horror.

Ca sa nu mai spun de cata lume s-a plans de comportamentul asistentelor....

Urmeaza sa nasc la Cuza in saptamanile urmatoare cu dna doctor Dumitrascu si ma roog cerului sa nu plece din localitate si sa prind o garda Ok.

Deci daca aveti ceva experiente mai noi, va rog sa le impartasiti sa ca sa mai linistiti gravidutele speriate si de nastere si de spital :)

Un weekend cat mai fain!

Miruuu
22.02.2014, 22:31:26
Buna fetelor! Am si eu cateva nelamuriri despre bagajul pt Cuza Voda. Trebuie sa luam si hainute pentru bebei? Daca da, cate? Si cati pampersi ar trebui? As vrea sa nasc natural si nu stiu cate zile o sa stau internata. Epidurala o cumparam noi? Ce ati luat voi in bagaj? Ca eu abia azi mi-am dat seama ca nu am nimic pregatit..:-s

AndreeaB18
26.02.2014, 21:38:37
Buna seara!
Am nascut acum 5 luni si un pic la Maternitatea Cuza Voda din Iasi. Sper sa va fie de folos experienta mea.
Am ajuns la maternitate cu dilatatie 5 cm. M-am dus la garderoba de unde mi s-a dat o camasa (lucru obligatoriu, nu ai voie cu hainele tale, doar un halat si eventual papuci adusi de tine, cum am facut eu). Tot doamna de acolo m-a ajutat sa-mi reorganizez bagajul. Nu am avut voie cu geanta, ci a trebuit sa-mi pun lucrurile in sacose. Am luat cu mine sosete (mi-a fost tare frig dupa ce am nascut), apa, servetele, dosarul cu analize, absorbante (si torsoane pe care le facusem de acasa). Restul, am lasat sotului sa le distribuie in sacose.
Am urcat cu doamna pana la etajul unde se intampla minunile (cred ca 1. oare? nu-mi amiintesc sincer). La etajul acela sunt mai multe camere pe partea dreapta, sali de nastere. O sala are moasa proprie, pat, masa ginecologica, chiveta, patutul acela unde i se fac manevre lui bebe si un dulap. Totul e curat si frumos. Am putut sta cum am vrut: ba intinsa, ba in picioare, ba ma asezam. L-a monitorizat pe bebe din cand in cand ca sa nu trebuiasca sa stau intinsa ci in picioare pt ca asa imi era mai bine. Mi s-a facut clisma, apoi am fost ajuata sa merg la baie (unde e curat, apa, sapun) si lasata sa-mi fac treaba. Moasa, o femeie minunata, care mi a vorbit frumos, m a ajutat si incurajat. In timpul travaliului am semnat ca sunt de acord pt cele 2 vaccinuri ale lui bebe.
Dupa ce am nascut, mi-a aratat-o, am pupat-o, am mers pe picioarele proprii (asa e cel mai indicat) pana in salonul de odihna, pe acelasi etaj. Acolo sunt 3 paturi unde stai cu gheta pe burta si intre picioare (suna ciudat, dar nu e rau). Acolo a venit sotul si m-a vazut, apoi s-a dus si a vazut fata (care era inca la acelasi etaj, intr-o camera destinata lor), mi-a adus bagajul si a plecat. M-am odihnit vreo 3, 4 ore, intre timp au adus fata si am pus o la piept vreo 10 min. Te ridici si mergi la baie sa urinezi, fiind un aspect important. Apoi iti pui lenjerie, absorbant si/sau torson (este o infirmiera care te ajuta sa faci toate astea), iti iei bagajelul si pleci spre salon. De data asta cu scaunul pt ca e distanta mare si fiind slabita, poti lesina.
Am ajuns in salon la etajul 4 unde am gasit minunea in patutul ei. Salonul arata foarte bine. 3 paturi cu 3 patuturi, chiuveta in camera pt bebe si asistente, baie proprie cu dus. Pe tura e o infirmiera la mamici si una la bebe, sunt 2 ture/zi. Se face baie bebelusului in fiecare zi, vine vizita la beeb in fiecare dimineata, se aduce lapte praf intr o cana cu o lingurita daca vrei sa i dai supliment. Nu m-a tras nimeni de sfarcuri, ne-au incurajat sa alaptam, a venit asistenta si m-a ajutat o data sa mufez copilul. La mamici (cele cu nastere naturala) se face toaleta de 2/zi, la cabinetul asistentei (te duci, te urci pe masa si ea te spala, stiu ca suna ciudat, dar chiar daca nu ma duceam cu placere eram fericita ca nu trebuie sa o fac eu. Pe cand acasa...). Nu are nimeni voie sa intre in sectie. Vizitele se fac in fata liftului unde este o canapea, in hol. Cu rugaminti intra taticul o data si sta vreo 3 min fara sa atinga pruncul. Orice i-ar face lui bebe, mama merge cu el. La vaccin, la luat sange, la radiografie (daca este cazul), iar fototerapia (a facut icter) a facut o in salonul in care stateam. Mamica il schimba, il hraneste, il adoarme. Ei doar ii fac baie si te ajuta daca ai nevoie.
Din cate am inteles, este si un etaj unde mamicile stau separate de prunci. Acolo se merge la alaptat o data la 3 ore. Despre asta nu stiu sigur, doar am auzit.
Este mancare in spital, te cheama la masa sau la ceai, poti cere camasa sau lenjerie de pat de schimb.
Din punctul meu de vedere, totul a fost mai mult decat bine (imi era mai urat de sederea in spital decat de nastere dupa cate povesti auzisem). Nu am auzit nici de stafilocolul preamarit. Nu am dat nici un leu nici unei asistente, nu m-am simtit discriminata sau tratata mai rau, ba chiar toate mi s-au parut foarte saritoare si binevoitoare. Bineinteles, am stiut sa vorbesc fumos, sa fiu politicoasa si sa espect la randul meu.
Despre nastere am scris aici: http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=2549&p=5026151#post5026151
Despre bagajul de spital aici: http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=2441&p=5011597#post5011597
Despre epidurala, eu cand am intrebat doctorita a spus ca este acolo, nu trebuie sa o cumpar, numai ca nu prea are cine sa mi-o faca. Am nascut fara.
Pentru nelamuriri, intrebati. Am cautat si eu la randul meu informatii atunci si ar fi fost buna o proaspata mamica care sa fi nascut tot aici.
Sarcini usoare si nasteri rapide si usoare!

Miruuu
27.02.2014, 00:10:36
Multumesc mult Andreea! Imi sunt de foarte mare ajutor postarile tale, m-am mai linistit acum. Mie cel mai tare imi este frica de durere...domnul doctor mi-a zis sa stau linistita ca o sa mi se faca epidurala, nu mi-a zis ca nu are cine sa o faca :))
Si acum ca vad ca ai stat cu bebe in salon incep sa am alte ganduri..oare o sa stiu ce sa ii fac cand plange? :-SS
Deci tot timpul cat ai stat in spital ai folosit camasile lor de noapte? Sau numai la inceput cand ai mers sa nasti?
Sa iti traiasca fetita, sa creasca mare, frumoasa si sanatoasa si sa va bucurati de ea!

AndreeaB18
27.02.2014, 10:11:47
Multumesc mult Andreea! Imi sunt de foarte mare ajutor postarile tale, m-am mai linistit acum. Mie cel mai tare imi este frica de durere...domnul doctor mi-a zis sa stau linistita ca o sa mi se faca epidurala, nu mi-a zis ca nu are cine sa o faca :))
Si acum ca vad ca ai stat cu bebe in salon incep sa am alte ganduri..oare o sa stiu ce sa ii fac cand plange? :-SS
Deci tot timpul cat ai stat in spital ai folosit camasile lor de noapte? Sau numai la inceput cand ai mers sa nasti?
Sa iti traiasca fetita, sa creasca mare, frumoasa si sanatoasa si sa va bucurati de ea!

Cu mare placere.
Despre epidurala: eu am intrebat-o daca se poate si daca trebuie sa o cumpar. Mi-a zis ca are spitalul, dar. Ar fi numai un anestezist care face epidurala la nastere naturala, iar daca e noaopte nu vine de acasa pt mine, in plus ar fi si batran (sau e femeie? :-? ). Parca asa imi amintesc discutia. Nu stiu daca a spus o doar sa renunt la anestezie sau chiar asa e. Poate s-au schimbat lucrurile, intreaba-ti doctorul neaparat. In fine, am abandonat ideea (si in plus nu mi s-a parut asa de dureroasa treaba, de aceea poate am ajuns dilatata 5. Intr-adevar, doare, dar doae mai tare dupa oxitocina.Poate ai noroc si nu dureaza mult. Si mie imi era foarte frica de durere, eu in fiecare luna, la menstruatie plangeam, deci imagineaza-ti. Bineinteles ca depinde de organismul si puterea fiecareia)
Despre bebe: mititica mea nu a plans deloc in spital (saraca! aavut 4,5 kg si a fost grea nasterea pt ea asa ca s-a adaptat mai greu la viata extrauterina- si-a revenit intre timp si e foarte adaptata :D). Dar, ceilalti 2 bebelusi au plans intr-o veselie. Bineinteles ca-i luau mamicile, dar tot mai plangeau. Nu e nicio problema. Toti bebelusii plang, tu te straduiesti cum poti mai bina ca doar nu-ti place nici tie sa planga si asta este. (in rpima mea noapte eram singura cu 3 bebe, celelalte mamaici dupa cezariana erau la terapie si pana dimineata au adus in salonul meu inca 8 bebelusi pt ca erau multe nasteri, dar putine paturi si le tineau pe mamicile cu cezariana mai mult la terapie. Iti dai seama ce era acolo. Dar nu m-a deranjat. Adica nu am dormit deloc, dar nu neaparat din cauza lor, ci pt ca nu m-am putut dezlipi de grasuna mea).
Trebuie sa porti tot timpul camasa de la ei. Ai voie doar cu halat de-al tau (si te sfatuiesc sa-ti iei unul pentru ca unele camasi.... ori foaaarte scurte, ori decoltate rau, ori rupte).
Multumim pentru urari!

LauraF
27.02.2014, 10:42:17
Andreea, multumim pentru informatiile de ultima ora. :)
Intrebare: ce neonatolog ai avut pentru copil?

Eu am nascut acum 5 ani si asistentele si neonatologul au fost cumplite. De baita la bebe nici nu s-a pus problema in 7 zile cat am stat! Si doar o baie infecta la jumatate de salon (deci 2 pe etaj)
La ultima intalnire cu medicul meu mi-a zis ca asistentele sunt aceleasi, si pe fiecare etaj e un neonatolog, deci e la ghici pe cine nimeresc. Asadar daca o prind iarasi pe d-soara nebuna de acum 5 ani cred ca fug din spital :)) Insa conditiile sunt bune, asa cum ai zis tu, 3 mamici in salon si baie proprie.

gabriela_rgh
27.02.2014, 11:51:15

Eu am nascut acum 5 ani si asistentele si neonatologul au fost cumplite. De baita la bebe nici nu s-a pus problema in 7 zile cat am stat! Si doar o baie infecta la jumatate de salon (deci 2 pe etaj)
La ultima intalnire cu medicul meu mi-a zis ca asistentele sunt aceleasi, si pe fiecare etaj e un neonatolog, deci e la ghici pe cine nimeresc. Asadar daca o prind iarasi pe d-soara nebuna de acum 5 ani cred ca fug din spital :)) Insa conditiile sunt bune, asa cum ai zis tu, 3 mamici in salon si baie proprie.
dsoara nebuna Postudor daca e pusa la punct de la prima abatere devine mielusel..si acum stii cu cine ai de a face:))....

Andreea cu cine ai nascut?iti mai amintesti cum o chema pe moasa?

AndreeaB18
27.02.2014, 12:17:07

Buna! Te referi la medicul care venea la vizite in fiecare dimineata? Daca da, au fost mai multi. Am prins 4 dimineti acolo si a fost o tinerica, un tinerel si o domnisoara (din cate am inteles) in varsta. Atunci cand a venit cea in varsta asistentele erau in priza, au dezbracat copiii de hainute si i au infasat (ca asa ii place doctorului), ne-au zis sa nu punem mana pe telefon si apoi pe bebe macar in prezenta ei si m-a certat cand a vazut servetele umede. Nu am intrebat niciodata cum ii cheama, dar ii intrebam de starea copilului, ma pregateam cu intrebari suplimentare :D si imi notam ce spuneau pt ca erau cam scumpi la vorba. Veneau, examinau si plecau. Prima data m am simtit ca un tablou. Apoi mi am luat revansa.
Daca te referi la doctorul care a luat in primire copilul la nastere, nici asta nu stiu (era o doamna la vreo 45 ani scunda). Am stat prost tare la capitolul nume de medici. Probabil daca ar fi fost vreo problema, m-as fi interesat. Scuze ca nu va pot ajuta.

AndreeaB18
27.02.2014, 12:18:53
dsoara nebuna Postudor daca e pusa la punct de la prima abatere devine mielusel..si acum stii cu cine ai de a face:))....

Am nascut cu Titianu Monica. Nu-mi amintesc de numele moasei. De fapt, cred ca nu l-am stiut niciodata, cu toate ca avea ecuson in piept. Spre rusinea mea pt ca a fost o doamna.

Miruuu
27.02.2014, 12:30:23
Multumesc inca o data! Acum sunt mai linistita, oricum nu am de ales :))
Conditiile sunt mult mai bune de cand s-a renovat, eu am stat la inceput cu perfuzii pentru ca am varsat mult si a fost totul ok, mancarea foarte rea dar asta e ultima problema.

gabriela_rgh
27.02.2014, 12:37:23
Am nascut cu Titianu Monica. Nu-mi amintesc de numele moasei. De fapt, cred ca nu l-am stiut niciodata, cu toate ca avea ecuson in piept. Spre rusinea mea pt ca a fost o doamna.
Da,cu dumneaei am nascut si eu si pe moasa o cheama Corina:).
si cea care a iesit din tura de noapte cand am ajuns eu la maternitate era super amabila.are o echipa faina dna Tiatianu. :)

LauraF
27.02.2014, 15:44:55

Pai tocmai asta e problema, ca nu devine. Eu m-am pus in gura cu ea de la inceput ca tipa la mine sa introduc biberon la copil (eu ma incapatanam sa alaptez) si m-a tinut minte. M-a tratat urat apoi de fiecare data. Cand am vrut sa o intreb ceva de copil la vizita m-a repezit: "Cat fac eu consultatia, tu taci! Daca ai ceva de intrebat spui la asistente si imi transmit ele mie!" :-&
Eu vreau sa stiu daca legal am reptul sa refuz un medic. In ea nu am incredere nici ca om, nici profesional. Mi l-a externat pe Luca ca sanatos cand ar fi trebuit sa auda ceva la inima. In fata mea femeia aia este 0. Doamne fereste sa ne intersectam ca se lasa cu vorbe urate!

LauraF
27.02.2014, 15:49:05
Da,cu dumneaei am nascut si eu si pe moasa o cheama Corina:).
si cea care a iesit din tura de noapte cand am ajuns eu la maternitate era super amabila.are o echipa faina dna Tiatianu. :)
In general echipa din jurul medicilor e buna, si eu am doar cuvinte de lauda de la operatie si dupa si la adresa moasei si a asistentelor de mame. Sus la copii e jale.
Oricum, intentia mea e sa ajung la et. 6 la prematuri la Stamatin. Acolo se schimba radical situatia.

Miruuu
27.02.2014, 17:29:39
Pai tocmai asta e problema, ca nu devine. Eu m-am pus in gura cu ea de la inceput ca tipa la mine sa introduc biberon la copil (eu ma incapatanam sa alaptez) si m-a tinut minte. M-a tratat urat apoi de fiecare data. Cand am vrut sa o intreb ceva de copil la vizita m-a repezit: "Cat fac eu consultatia, tu taci! Daca ai ceva de intrebat spui la asistente si imi transmit ele mie!" :-&
Eu vreau sa stiu daca legal am reptul sa refuz un medic. In ea nu am incredere nici ca om, nici profesional. Mi l-a externat pe Luca ca sanatos cand ar fi trebuit sa auda ceva la inima. In fata mea femeia aia este 0. Doamne fereste sa ne intersectam ca se lasa cu vorbe urate!

Doamne ce femeie nebuna! E in varsta? Pai cum sa taci cand e vorba de copilasul tau? Noroc ca merg pregatita psihic ca la cat sunt de sensibila in ultima vreme ori ma iau urat de ea ori incep sa plang :))

LauraF
27.02.2014, 21:37:51
Doamne ce femeie nebuna! E in varsta? Pai cum sa taci cand e vorba de copilasul tau? Noroc ca merg pregatita psihic ca la cat sunt de sensibila in ultima vreme ori ma iau urat de ea ori incep sa plang :))
E domnisoara batrana, nici macar nu are copii. Am vorbit la ultima vizita despre ea cu medicul meu si mi-a zis ca nici ea nu se intelege cu dansa cateodata. Eu am avut depresie postnatala si atitudinea dumneaei mi-a facut tare rau, n-o s-o uit niciodata. [-X
(cica acum vreo 3 ani s-au facut ceva plangeri la adresa ei si s-a mai potolit, insa cine stie... domnisoarele batrane sunt imprevizibile http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_laughloud.gif)

gabriela_rgh
03.03.2014, 13:43:48
asa e Laura,eu cand l*am nascut pe Tudor se discuta prin jurul meu ca au inceput sa o reclame mamicile,pe buna dreptate.eu cu ea am avut o singura divergenta,dar din tonul meu a inteles ca nu sunt dispusa sa accept rahaturi si s-a domolit.eu si cu asistenta de la copii am avut doar un schimb de replici taios si apoi de frica unei reclamatii s-a purtat f bine atat cu mine cat si cu Tudor|(mi l-au incurcat si l-au dat la san altei mame)...si acum ma trec toate gandurile cand e vb de analizele lui modificate:-s...

andrweea
14.03.2014, 15:45:32

Buna..eu am nascut pe 18 iulie 2012 tot la Cuza si pot spune ca am avut aceeasi experienta frumoasa ca si tine. Noi am fost 4 in salon, cu copii langa noi, baia pe hol comuna, dar desi toate vrem sa fie curatenie nu o si pastram, dar totusi curatie se facea, doar ca trebuia pastrata. Am nascut cu Roxana Lazar, medic rezident, si o moasa pe care nu stiu cum o cheama. Ce-i drept nu am dat importanta atunci cu cine nasc, vroiam doar sa fim bine. Atat doctorita cat si moasa s-au comportat exemplar. Singurii bani pe care i-am dat au fost 50 lei moasei dupa nastere, doctorita nu a primit. La o asistenta a incercat o fata din salon, ea facuse cezariana, insa i s-a spus frumos : O sa ai nevoie de bani pentru copil, eu sunt platita pentru munca mea. Pentru cine vrea conditii mai bune sunt rezerve de 2 paturi din cate stiu.

AndreeaB18
18.03.2014, 10:10:38
Buna..eu am nascut pe 18 iulie 2012 tot la Cuza si pot spune ca am avut aceeasi experienta frumoasa ca si tine. Noi am fost 4 in salon, cu copii langa noi, baia pe hol comuna, dar desi toate vrem sa fie curatenie nu o si pastram, dar totusi curatie se facea, doar ca trebuia pastrata. Am nascut cu Roxana Lazar, medic rezident, si o moasa pe care nu stiu cum o cheama. Ce-i drept nu am dat importanta atunci cu cine nasc, vroiam doar sa fim bine. Atat doctorita cat si moasa s-au comportat exemplar. Singurii bani pe care i-am dat au fost 50 lei moasei dupa nastere, doctorita nu a primit. La o asistenta a incercat o fata din salon, ea facuse cezariana, insa i s-a spus frumos : O sa ai nevoie de bani pentru copil, eu sunt platita pentru munca mea. Pentru cine vrea conditii mai bune sunt rezerve de 2 paturi din cate stiu.

Ma bucur sa aud ca sunt experiente fumoase. Inainte sa nasc eram cam panicata (cred ca gasisem doar povestile "de groaza"). Intr-adevar, curatenie se facea si mai ales ca e proaspat renovat, totul era curat si frumos. Mi se pare corecta atitudinea asistentei. Toti suntem platiti pentru munca noastra, unii mai mult, altii mai putin. Conditiile sunt foarte bune din punctul meu de vedere: 3 in camera, baie proprie cu dus si apa calda, geamuri termopan, curatenie. Am intrebat si eu de rezerva inainte sa nasc si am inteles ca de cand s-a renovat si pruncii stau cu mamele nu mai sunt rezerve.
O zi buna!