PDA

Versiunea completa : Miresici din Vrancea - pregatiri de nunta

Pagini : 1 [2] 3 4 5 6

mon84ica
08.04.2009, 00:55:14
DAp, asa se pare : Casa Căsătoriilor a fost evacuată astăzi de primăria Focșani. În câțiva saci s-au îngrămădit registre cu toate căsătoriile care au avut loc în ultimii 20 de ani. Odată cu ele și mobilierul a fost transportat în noul loc unde vor fi oficiate de acum înainte căsătoriile - adică la centrul școlar "Elena Doamna" Locul in care au fost oficiate până acum căsătoriile a fost a fost evacuat din cauză că proprietarul a câștigat clădirea în instantă. Imobilul, recent retrocedat, se află într+o stare avansată de degradare. Așa că angajații care lucrau până acum în clădire se bucură că vor lucra de mâine într-o încăpere nouă. Lucrările de amenajare a noului spațiu pentru oficierea căsătoriilor ar trebui să fie gata până sâmbătă când reprezentantii primariei si+au propus sa inaugureze clădirea.
Casa Casatoriilor se va muta in incinta Scolii „Elena Doamna“, unde avem un spatiu repartizat de Consiliul Judetean. Vom face curatenie si ne vom muta acolo. Avem spatiu aproape un parter intreg. Poate ca este cam impropriu, dar asta e situatia. Avantajul este ca acum sintem in post si nu se fac nunti. Deci avem ragaz pentru a ne muta”, ne-a declarat primarul Bacinschi. Primaria a pierdut definitiv la Înalta Curte de Casatie si Justitie procesul cu proprietarii imobilului, Pitu si Constantin Dobrescu. În iunie 2007, primarul a semnat dispozitia de restituire in natura a cladirii, dar cu mentiunea de a pastra in administrare imobilul pina in 2010. Nemultumiti de dispozitie, proprietarii au dat in judecata administratia locala si au cistigat.

:( :( :( :( :(

mon84ica
08.04.2009, 00:58:09
Replica in ziarul de vrancea : "Ce inseamna asta D-le PRIMAR....asta-i hal de spatiu la care v-ati gindit pentru oficierea de Casatorii??? Un alt loc mai aiurea nu a-ti gasit in tot orasul asta....Chiar in alta parte nu se putea muta aceasta Institutie??? In cazul asta o sa preferam sa ne oficializam legaturile in alt Judet sau in alta Localitate....Ce idee timpita a-ti putut avea.....Halal PRIMAR are Focsaniul!!! Parca era vorba de fostul BANCOREX sau oriunde in alta parte a orasului.....Sa va fie rusine ca a-ti putut gindi la asemenea loc....!!!! "

ASA e!!! Chiar nu o sa imi faca placere sa ma duc pe strada aia plina de gropi, intr-o cladire fara insemnatate!

MiresicaDana
08.04.2009, 07:58:47
frumoase place cardurile, cu multe detalii, imi plac. Cu atat mai mult ca le-ai facut singura. Bravo!

Multumesc tare mult >:D< >:D< :*

MiresicaDana
08.04.2009, 08:00:58
DAp, asa se pare : Casa Căsătoriilor a fost evacuată astăzi de primăria Focșani. În câțiva saci s-au îngrămădit registre cu toate căsătoriile care au avut loc în ultimii 20 de ani. Odată cu ele și mobilierul a fost transportat în noul loc unde vor fi oficiate de acum înainte căsătoriile - adică la centrul școlar "Elena Doamna" Locul in care au fost oficiate până acum căsătoriile a fost a fost evacuat din cauză că proprietarul a câștigat clădirea în instantă. Imobilul, recent retrocedat, se află într+o stare avansată de degradare. Așa că angajații care lucrau până acum în clădire se bucură că vor lucra de mâine într-o încăpere nouă. Lucrările de amenajare a noului spațiu pentru oficierea căsătoriilor ar trebui să fie gata până sâmbătă când reprezentantii primariei si+au propus sa inaugureze clădirea.
Casa Casatoriilor se va muta in incinta Scolii „Elena Doamna“, unde avem un spatiu repartizat de Consiliul Judetean. Vom face curatenie si ne vom muta acolo. Avem spatiu aproape un parter intreg. Poate ca este cam impropriu, dar asta e situatia. Avantajul este ca acum sintem in post si nu se fac nunti. Deci avem ragaz pentru a ne muta”, ne-a declarat primarul Bacinschi. Primaria a pierdut definitiv la Înalta Curte de Casatie si Justitie procesul cu proprietarii imobilului, Pitu si Constantin Dobrescu. În iunie 2007, primarul a semnat dispozitia de restituire in natura a cladirii, dar cu mentiunea de a pastra in administrare imobilul pina in 2010. Nemultumiti de dispozitie, proprietarii au dat in judecata administratia locala si au cistigat.

:( :( :( :( :( In tot orasul asta alta locatia nu au putut sa gaseasca :( :( :( asa mult imi placea Casa Casatoriilor :-s

Lusa23
08.04.2009, 09:53:19
Aoleu mai fetelor, ce locatie e asta, ca nu mai stiu, dati-mi mai multe detalii,.... oooooooooooooofff, fix acum cand ne casatorim noi, Doamne si ce frumos era acolo!!! Nu-mi vine sa cred.....:((

mon84ica
08.04.2009, 10:00:06
Intersectia Cuza Voda cu Marasti(obor) , vizavi de stadion, langa Vama, spre Petrom pe directia sens giratoriu Crang!:((

MiresicaDana
08.04.2009, 12:51:27
Intersectia Cuza Voda cu Marasti(obor) , vizavi de stadion, langa Vama, spre Petrom pe directia sens giratoriu Crang!:((

:(( :(( :(( nu imi place acolo, mi se pare un loc asa de rece si total nepotrivit pentru o casatorie :(( :((

ElenaMR
08.04.2009, 17:02:54
Daca nu gasesc locatie frumoasa pana dupa post nu ar fi o idee rea sa organizeze ceremoniile intr-un spatiu deschis, amenajat special, intr-un parc pe undeva (cum am vazut ca se mai face prin alte locuri... prin Cluj parca am vazut)...
Oriunde e mai frumos decat in cladirea aia... si departe si urata...:-<

laura_21
08.04.2009, 17:51:43

doamne ce idei au mai avut si astia#-o#-o#-o
rusine sa le fie.....>:P e urat ca loc...

clauditza82
08.04.2009, 21:59:23
nuuuuuu se poateeeeeee#-o #-o #-o era frumoasa locatia vechii cladiri!!!!!!!!!!!! pacat.........

MiresicaDana
09.04.2009, 16:07:28
Daca nu gasesc locatie frumoasa pana dupa post nu ar fi o idee rea sa organizeze ceremoniile intr-un spatiu deschis, amenajat special, intr-un parc pe undeva (cum am vazut ca se mai face prin alte locuri... prin Cluj parca am vazut)...
Oriunde e mai frumos decat in cladirea aia... si departe si urata...:-<

Buna :*

Intai de toate vreau sa iti zic ca am observat ca facem nunta la acelasi rest. :D, ma bucur mult<:-P

In al doilea rand, cand te referi la alta locatie te referi la oficierea cununiei civile in alta locatie decat Scoala "Elena Doamna"? daca da - nu vreau sa te dezamagesc dar nu se prea poate, se pare ca cei la primarie nu sunt de acord cu acest lucru. Stiu pe cineva care a incercat si a vb cu cei ei sa ii lase se oficieze in alta parte (eventual in alta cladire sau parc ceva) dar au fost caterogic refuzati.
Mergi si intreaba, dar eu stiu ca nu se poate.

Nici mie nu imi place acolo dar ....

Lusa23
10.04.2009, 10:27:28
Ma bag si eu ca musca...

Am o prietena care s-a casatorit anul trecut in septembrie si nu a mers la Casa Casatoriilor, ci a venit ofiterul starii civile la ei acasa, ca stau la curte... Din pacate, eu stau la bloc si chiar nu as avea unde sa fac o astfel de ceremonie intre patru pereti ai mei.... Acum nu stiu daca e acelasi lucru cu mersul in parc, dar la cat de ingusti sunt, cred ca nu vor fi de acord....

alina512
10.04.2009, 12:08:20

Mi se pare ingrozitor :(( :(( :(( . Chiar ma gandeam unde ar putea sa mute Casa Casatoriilor si ma gandeam ca ar fi fost frumos undeva in cladirea de la Teatru, sau orice alta locatie cred ca ar fi fost mai bune. Or sa iasa niste poze oribile :(( :(( :((

alina512
10.04.2009, 12:10:16
Aoleu mai fetelor, ce locatie e asta, ca nu mai stiu, dati-mi mai multe detalii,.... oooooooooooooofff, fix acum cand ne casatorim noi, Doamne si ce frumos era acolo!!! Nu-mi vine sa cred.....:((

Este la centrul de surdomuti, pe Cuza Voda :(( :(( :((

ElenaMR
10.04.2009, 12:37:10
In al doilea rand, cand te referi la alta locatie te referi la oficierea cununiei civile in alta locatie decat Scoala "Elena Doamna"? daca da - nu vreau sa te dezamagesc dar nu se prea poate, se pare ca cei la primarie nu sunt de acord cu acest lucru. Stiu pe cineva care a incercat si a vb cu cei ei sa ii lase se oficieze in alta parte (eventual in alta cladire sau parc ceva) dar au fost caterogic refuzati.

Buna Dana :*
Nu ma refeream ca numai cununia noastra sa fie oficiata in alta parte ci toate :D. Am vazut pozele unei colege care s-a casatorit in Cluj si intr-un parc era amenajat de catre primarie un loc special, cu bolta de verdeata si flori, o masa simpla, si pe acolo se perindau tinerii sa isi spuna "da"-ul. Era foarte frumos, in aer liber si romantic...

La Ambasador ce sala aveti rezervat? Noi am luat sala de jos (crama) pe care acum o termina de construit... si am emotii.. nici nu am putut sa intru sa vad cat de mare e... Ne-au spus ca incap fara probleme 120 de persoane, dar vreau sa ma asigur sa este loc suficient de dansat :-p

MiresicaDana
10.04.2009, 12:45:31
Buna Dana :*
Nu ma refeream ca numai cununia noastra sa fie oficiata in alta parte ci toate :D. Am vazut pozele unei colege care s-a casatorit in Cluj si intr-un parc era amenajat de catre primarie un loc special, cu bolta de verdeata si flori, o masa simpla, si pe acolo se perindau tinerii sa isi spuna "da"-ul. Era foarte frumos, in aer liber si romantic...

La Ambasador ce sala aveti rezervat? Noi am luat sala de jos (crama) pe care acum o termina de construit... si am emotii.. nici nu am putut sa intru sa vad cat de mare e... Ne-au spus ca incap fara probleme 120 de persoane, dar vreau sa ma asigur sa este loc suficient de dansat :-p

OOOOOOO ce frumos ar fi daca ar fi ca in Cluj, dar ...... :(( :(( nici nu ma asteptam la o astfel de locatie :(( :((

Noi am luat sala portocalie, este cea din partea dreapta cum intri in restaurant. Ne-au zis ca acolo incap in jusr de 160 de persoane - nu cred ca or sa vina asa multe dar am ales-o ca sa am loc si de dans. La 160 pers. ramane putintel loc de dans

alina512
10.04.2009, 13:30:26
:* fetelor va multumesc foarte mult pentru raspunsurile voastre!
cei la nunta carora mergem sunt niste amici si chiar nu stiam cat sa punem in plic;;)
mi-am format deja o idee si cred ca voi pune undeva la 800-900RON:">

Nu stiu la cate nunti au fost altii in ultima vreme, dar eu in ultimii 3 ani am avut cate 7 nunti pe an. Anul trecut la cei care nu au fost rude sau prietebi foarte apropiati am dat 600 lei. Anul acesta, la aceeasi categorie de persoane, eu dau aprox 700 lei. Pai pe mine ma costa doar mancarea (meniul) la restaurant 195 lei/pers.

ela_mi
11.04.2009, 01:34:24
Vreau sa urez tuturor "La multi ani de Florii!"
http://felicitari.ele.ro/Florii_--i1842.html
Week-end placut tuturor

Lusa23
11.04.2009, 14:47:28
Credeti ca s-ar putea materializa o astfel de initiativa cu cei din Focsani? Ar fi extraordinar se se poata oficializa ceremonia undeva in aer liber,.... ORIUNDE in alta parte decat acolo...Doamne, ce ciuda imi e, in parc acolo era perfect, trebuia sa se mute fix acuma!

Vreau sa va spun ca sunt asa dezamagita ca ma gandesc chiar sa facem cununia civila in alta zi, in Bucuresti, mirele meu fiind de acolo....

kinderash
22.04.2009, 13:15:46
Buna,

Mi se pare groaznic ca au evacuat acea cladire.
Noi initial am vrut sa facem in aceeasi zi si cununia civila, dar ne-am razgandit si o s-o facem mai devreme in Bucuresti, doar el este din Focsani.

Parerea mea este sa mergeti sa vedeti cum arata acea scoala, Casa Casatoriilor arata foarte rau, era foarte veche si neingrijita:-s

Poate noua cladire arata mai bine...

Va pup

alina512
22.04.2009, 14:32:11
Buna,

Mi se pare groaznic ca au evacuat acea cladire.
Noi initial am vrut sa facem in aceeasi zi si cununia civila, dar ne-am razgandit si o s-o facem mai devreme in Bucuresti, doar el este din Focsani.

Parerea mea este sa mergeti sa vedeti cum arata acea scoala, Casa Casatoriilor arata foarte rau, era foarte veche si neingrijita:-s

Poate noua cladire arata mai bine...

Va pup

Chiar daca ar arata mai bine inauntru, pe afara e chiar urat, nu sunt locuri de parcare (oprirea interzisa), nu sunt trepte pe care sa iesi, s-a spart peretele pentru a face o usa si are in loc de "trepte" un podet din ala care se pune cand se fac sapaturi, cu balustrada si de 1 m latime. Asa ca....:-s :-s :-s

gabi_myx_mail
22.04.2009, 14:38:21
Buna!

Am inceput si eu aceasta aventura...am fost pe la cateva restaurante in Focsani, dar niciunul nu m-a convins.
As prefera unul cu o terasa, insa Intim m-a dezamagit. Este foarte frumos ca este in parc, dar nu este foarte spatios si nici amenajat de nunta (sa nu mai vorbim de faptul ca depinzi de terasa ca loc de dans).
Am vazut Amadeus, intr-adevar este dragut si as vrea sa mai vad si Dana2. Am cautat pe net si am vazut cateva poze dragute (ca eu nu sunt din Focsani).

Aveti si alte sugestii pentru mine? Orice idee este binevenita ;;)

Merci!

kinderash
22.04.2009, 14:54:31
Imi pare rau ca s-a intamplat asa ceva :-s nu ma asteptam...
Si oare nu se poate face in alta parte? Pana la urma este vorba de cateva minute pe care le stai inauntru, nu vad de ce esti obligat sa le suporti lor conditiile...
Eu zic sa mergi sa te interesezi, am inteles ca in unele orase accepta ofiterul de la starea civila sa vina la biserica sa se semneze actele exact inainte de cununia religioasa...deci, se poate ;;) totul e sa insisti

Bafta multa!
Pupici

mon84ica
22.04.2009, 15:32:55
Buna!

Am inceput si eu aceasta aventura...am fost pe la cateva restaurante in Focsani, dar niciunul nu m-a convins.
As prefera unul cu o terasa, insa Intim m-a dezamagit. Este foarte frumos ca este in parc, dar nu este foarte spatios si nici amenajat de nunta (sa nu mai vorbim de faptul ca depinzi de terasa ca loc de dans).
Am vazut Amadeus, intr-adevar este dragut si as vrea sa mai vad si Dana2. Am cautat pe net si am vazut cateva poze dragute (ca eu nu sunt din Focsani).

Merci!

Si noi spunem de mult ca incepem cautarea, dar nu am ajuns la nici un restaurant, din pacate.
Este si restaurantul Plus de pe 1Decembrie, sal de nunti am inteles ca e la etaj, si parca am vazut ca are si terasa.
La Intim partea prosta e ca tu inchiriezi jos, iar sus ei nu inchid pizzeria, asa ca nuntasii tai si clientii la pizza au aceeasi intrare, adica o sa ai si spectatori!

mon84ica
22.04.2009, 15:34:24
Chiar daca ar arata mai bine inauntru, pe afara e chiar urat, nu sunt locuri de parcare (oprirea interzisa), nu sunt trepte pe care sa iesi, s-a spart peretele pentru a face o usa si are in loc de "trepte" un podet din ala care se pune cand se fac sapaturi, cu balustrada si de 1 m latime. Asa ca....:-s :-s :-s

Ar fi o idee buna sa se oficieze casatoriile in vechea Primarie, langa Teatru acolo, dar Domnul stie cand o sa o termine de renovat!!!!

laura_21
22.04.2009, 15:47:21
Buna!

Merci!
la amadeus facem noi:)

si la dana2 e frumos...insa cred ca stii ca este la Golesti pensiunea
noi mergeam des acolo sa manacam, dar pe terasa
resturantul l-am vazut putin dar sa stii ca arata bine
bafta la cautati....am vazut ca ai nunta in 2010...v-ati gandit la o data anume?

kinderash
22.04.2009, 16:49:11
la amadeus facem noi:)

si la dana2 e frumos...insa cred ca stii ca este la Golesti pensiunea
noi mergeam des acolo sa manacam, dar pe terasa
resturantul l-am vazut putin dar sa stii ca arata bine
bafta la cautati....am vazut ca ai nunta in 2010...v-ati gandit la o data anume?

eu fac la restaurantul Lory, nu cred ca ati auzit de el... este cam micut si acum imi pare rau ca ne-am grabit cu alegerea restaurantului...:|

la ambasador este dragut, acum am vazut ca il maresc, banuiesc ca vor termina pana vine vara...

trebuie intai sa va ganditi cati invitati aveti si apoi puteti alege restaurantul

laura_21
22.04.2009, 16:54:37
eu fac la restaurantul Lory, nu cred ca ati auzit de el... este cam micut si acum imi pare rau ca ne-am grabit cu alegerea restaurantului...:|

la ambasador este dragut, acum am vazut ca il maresc, banuiesc ca vor termina pana vine vara...

trebuie intai sa va ganditi cati invitati aveti si apoi puteti alege restaurantul
asta asa este :)>-
noua ni s-a spus..ca minimul este de 150 de pers, maxim au fost si 230(atatia nu avem deci e ok:D)

o idee cred ca as avea pe unde este rest pe care l-ai ales....
la ambasador....au patit-o niste prieteni urat....li s-a spus un pret pe meniu...si dimineata cand sa plateasca li s-a cerut cu aprox 30 de lei in plus fata de ceea ce stabilise initial:-s

kinderash
22.04.2009, 19:27:48
[/size] asta asa este :)>-
noua ni s-a spus..ca minimul este de 150 de pers, maxim au fost si 230(atatia nu avem deci e ok:D)

o idee cred ca as avea pe unde este rest pe care l-ai ales....
la ambasador....au patit-o niste prieteni urat....li s-a spus un pret pe meniu...si dimineata cand sa plateasca li s-a cerut cu aprox 30 de lei in plus fata de ceea ce stabilise initial:-s

am auzit si eu chestii de genul acesta despre ambasador(:| dar parca nu-mi venea sa cred...

la Lory am auzit din multe parti ca nu te pacalesc, sa speram ca asa este#:-S
dar este f micut si nu este f mult loc, mai ales ringul de dans, este f micut:(

alina512
24.04.2009, 10:07:41
Buna!

Merci!

Noi am ales "Elegance", poate nu multi au auzit de el, dar noua ne-a placut foarte mult, e deschis in 2008, are un gard din beton de 2m cu portar, iar inauntru se afla localul foarte mare, parcare pentru cateva masini, alee, gazon, copaci ornamentali, o terasa in stil turcesc cu panze din in care flutura. Pe mine chiar m-a impresionat desi locatia e mai marginasa. Noi am inchiriat cu un an inainte si pentru data cand voiam noi erau cam toate libere, dar ne-a placut cel mai mult. Poze (doar din interiorul localului) poti vedea si pe net, cauta "restaurant Elegance Focsani" si iti va afisa. Bafta in continuare la cautari! :*

mihapet
24.04.2009, 10:50:49
Noi am ales "Elegance", poate nu multi au auzit de el, dar noua ne-a placut foarte mult, e deschis in 2008, are un gard din beton de 2m cu portar, iar inauntru se afla localul foarte mare, parcare pentru cateva masini, alee, gazon, copaci ornamentali, o terasa in stil turcesc cu panze din in care flutura. Pe mine chiar m-a impresionat desi locatia e mai marginasa. Noi am inchiriat cu un an inainte si pentru data cand voiam noi erau cam toate libere, dar ne-a placut cel mai mult. Poze (doar din interiorul localului) poti vedea si pe net, cauta "restaurant Elegance Focsani" si iti va afisa. Bafta in continuare la cautari! :*
Buna. Vom avea nunta la acelasi restaurant. Vad ca tu ai in iunie. Sa-mi spui si mie cum a fost. Pupicei

kinderash
24.04.2009, 10:56:23

foarte frumos restaurantul Elegance, nu stiam de el :-s al meu e micut si nu e prea dragut :((

cat este meniul acolo?

pupici

gabi_myx_mail
24.04.2009, 14:15:46
Deocamdata as vrea la sfarsitul lunii august sau inceputul lunii septembrie 2010... depinde ce gasesc liber...pentru ca in general luna august este deja ocupata :(
Acum stau pe net mai mult, pentru localuri, rochite o:-) sa vad ce gasesc frumos..timpul e scurt :-p
Daca nu ma insel eu, Elegance este de fapt Ghibi 2,nu?

gabi_myx_mail
24.04.2009, 15:47:47
Pot sa spun ca nu sunt chiar noua in "domeniu", dar ce sunt "buchetele pt masina cu tot cu tulle si sistem de prindere+ cocardele si corsajele+ cosulet + marturii "???? :-"

Thanks!

mihaelasim
24.04.2009, 20:02:38
fetelor...sunteti minunate...am citit o multime de mesaje foarte foarte folositoare...mai ales pentru mine care nu sunt din focsani...dar o sa ma marit acolo(iubi e din focsani)...deocamdata ne-am hotarat sa face nunta la anu...deci suntem in cautare de restaurante...saloane...etc...dupa cum am mai zis...suntem la capitolul ''cules informatii''...v-am pupat...spor la pregatiri...iar nuntile...sa iasa asa cum v-ati imaginat.pupici

gabi_myx_mail
26.04.2009, 18:55:32
Buna fetelor!

Vreau sa va spun ca m-am hotarat - am ales restaurantul Oscar :x
Am vazut foarte multe restaurante, Amadeus, Romantic, Elegance, Solar, Dana2, Zimbru, Aida (se poate sa mai fi scapat vreunul :-" ).

L-am ales pe acesta datorita zonei (este foarte aproape de Romantic), intrarea in restaurant este foarte frumoasa, localul este foarte spatios (intra 180 persoane cu ring de dans foarte mare), nu sunt separeuri sau stalpi care sa incomodeze si toata lumea are vedere la masa mirilor.

In plus, restaurantul este aproape nou, a fost deschis in august 2008. Totul arata foarte bine.

Localul colaboreaza cu Sentimentalii si Activ (Galati) pentru amatori.

Sper ca v-am fost de ajutor! :*

alina512
27.04.2009, 08:12:08
Buna. Vom avea nunta la acelasi restaurant. Vad ca tu ai in iunie. Sa-mi spui si mie cum a fost. Pupicei

Cu siguranta dupa nunta va povestesc cum a iesit, inclusiv despre local. :*

alina512
27.04.2009, 08:12:57
foarte frumos restaurantul Elegance, nu stiam de el :-s al meu e micut si nu e prea dragut :((

cat este meniul acolo?

pupici

Meniul este intre 160 lei si 195 lei anul acesta, depinde ce doresti.

alina512
27.04.2009, 08:16:47
Deocamdata as vrea la sfarsitul lunii august sau inceputul lunii septembrie 2010... depinde ce gasesc liber...pentru ca in general luna august este deja ocupata :(
Acum stau pe net mai mult, pentru localuri, rochite o:-) sa vad ce gasesc frumos..timpul e scurt :-p
Daca nu ma insel eu, Elegance este de fapt Ghibi 2,nu?

Asa i-au spus unii "Ghibi 2", dar sala este a unei perechi : Geo si Magda, care sunt prieteni cu dl. Ghibirdic (asta e numele patronului de la Ghibi) si el asigura doar mancarea, bucatarii si ospatarii; sala si husele sunt a celorlalti doi.

gabi_myx_mail
28.04.2009, 12:02:42
Asa i-au spus unii "Ghibi 2", dar sala este a unei perechi : Geo si Magda, care sunt prieteni cu dl. Ghibirdic (asta e numele patronului de la Ghibi) si el asigura doar mancarea, bucatarii si ospatarii; sala si husele sunt a celorlalti doi.

am inteles...nu stiu prea bine lucrurile astea deoarece nu sunt din focsani ;;)

de o saptamana m-am "documentat" in privinta asta :-B

gabi_myx_mail
28.04.2009, 12:09:25
eu am ramas uimita cand am vazut ce preturi se practica in focsani (destul de mari) ;;)

eu nu am idee cam cat merge darul...dar daca ma gandesc la costuri, cred ca trebuie minim minim 600 RON numai sa acoperi cheltuielile (desi s-ar putea sa fie chiar mai mult de atat)

in 2010 cam cat credeti ca va merge darul? (si nu ma refer la rude apropiate, ci cunostinte)

kinderash
28.04.2009, 15:24:28
Meniul este intre 160 lei si 195 lei anul acesta, depinde ce doresti.

este bine ca pret
ma gandeam ca este mai scump
;;)

kinderash
28.04.2009, 19:35:40
Eu cred ca depinde mult si de calitatea in care te duci la aceast anunta. Daca esti o ruda mai apropiata cred ca se da mai mult de 600 lei.
Daca te duci in calitate de prieten cam asa se da cum zice Anda 500 - 600 lei.

O zi buna
:* Dana

da, asa am zic si eu, cam 500-600 merge darul
si mie mi se pare putin, abia iti acoperi cheltuielile, dar sa-ti mai ramana.....

:-s

tamus
05.05.2009, 19:09:07
Hello again,

vad ca a mai aparut un restaurant de care nu am auzit, Oscar. Gabi, spune-mi si mie cat e meniul, te rog, poate il vizitam si noi. :D

gabi_myx_mail
06.05.2009, 12:57:13
Hello again,

vad ca a mai aparut un restaurant de care nu am auzit, Oscar. Gabi, spune-mi si mie cat e meniul, te rog, poate il vizitam si noi. :D

restaurantul este nou, langa romantic, gasesti si poze pe net, doar ca s-a mai schimbat pt ca a fost extins la scurt timp dupa deschidere.

meniul costa intre 150 si 170 anul acesta, cu 4 feluri, inclusiv peste. in plus, aperitivul difera fata de cum este in mod normal pregatit si aranjat ;-)

sper ca ti-am fost de ajutor!

:*

MiresicaDana
08.05.2009, 10:32:23
Buna miresicilor >:D<

Am gasit coregraf in Focsani, care da lectii de dans si poate face coregrafii pentru vals.
Daca vreti nr. lui de tel. dati-mi un PM si va zic. eu deja am vb cu el.
Costa 50 lei sedinta, si pentru vals zicea ca ar trebui cam 4 sedinte

Un incepuyt de weekend minutat

Pupici
Dana

Lusa23
09.05.2009, 11:05:05
Buna fetelor,

Va scriu dupa o experienta 'traumatizanta'.... tocmai am urmarit filmarea de la nunta unei prietene din Focsani,....fetelor,...jale, jale si iar jale, eu nu stiu cum pot oamenii astia sa traiasca din ceea ce fac,... ce sa mai vorbim de stelute si inimioare in montaj, ca montajul a constat, cred, in taierea unor bucati ca sa se ajunga la 3 ore din cate o fi filmat el de fapt, si nimic altceva...coloana sonora nici vorba, numeroase momente in care imaginea e blocata de cate o persoana care sta in fata camerei sau, mai rau, se face albastra pentru cateva secunde...claritatea sub orice critica, filmuletele mele facute cu telefonul sunt deja artistice...petrecerea practic e filmata doar de sus, se vad niste oameni la distanta dansand si nimic altceva, fuge imaginea de foarte multe ori, iar sunetul se aude de parca e suprapus pe filmare si nu-ti dai seama daca oamenii chiar danseaza pe melodia care se aude sau nu... Eu radeam de o cunostinta de a mea de pe langa Bucuresti care filmeaza evenimente pe la tara pe 200 de euro, acum imi scot palaria in fata lui, dupa ce am vazut ce face un 'profesionist' din Focsani.

Doamne, fetelor care luati cameraman din Focsani, va rog aveti MARE MARE grija, mai bine faceti un efort si cautati ceva mai scump sau din alte orase sau cereti foarte multe demo-uri inainte de a semna vreun contract... Va spun ca dupa cele 3 ore de vizionare ma dureau ochii si capul de parca urmarisem un rollercoaster in ceata asa, daca singura mea amintire de la nunta ar fi o filmare de genul asta, cred ca l-as da pe ala in judecata, fara nici o exagerare..Si e un mare pacat, pentru ca mirii au fost foarte frumosi, case, masini elegante, invitatii lume buna, localul unul dintre cele mai cele din Focsani si totusi.... dupa filmare ramai doar cu o stare de epuizare, dezamagire si frustrare....#-o#-o

mihapet
11.05.2009, 10:10:38
Buna fetelor,

Va scriu dupa o experienta 'traumatizanta'.... tocmai am urmarit filmarea de la nunta unei prietene din Focsani,....fetelor,...jale, jale si iar jale, eu nu stiu cum pot oamenii astia sa traiasca din ceea ce fac,... ce sa mai vorbim de stelute si inimioare in montaj, ca montajul a constat, cred, in taierea unor bucati ca sa se ajunga la 3 ore din cate o fi filmat el de fapt, si nimic altceva...coloana sonora nici vorba, numeroase momente in care imaginea e blocata de cate o persoana care sta in fata camerei sau, mai rau, se face albastra pentru cateva secunde...claritatea sub orice critica, filmuletele mele facute cu telefonul sunt deja artistice...petrecerea practic e filmata doar de sus, se vad niste oameni la distanta dansand si nimic altceva, fuge imaginea de foarte multe ori, iar sunetul se aude de parca e suprapus pe filmare si nu-ti dai seama daca oamenii chiar danseaza pe melodia care se aude sau nu... Eu radeam de o cunostinta de a mea de pe langa Bucuresti care filmeaza evenimente pe la tara pe 200 de euro, acum imi scot palaria in fata lui, dupa ce am vazut ce face un 'profesionist' din Focsani.

Doamne, fetelor care luati cameraman din Focsani, va rog aveti MARE MARE grija, mai bine faceti un efort si cautati ceva mai scump sau din alte orase sau cereti foarte multe demo-uri inainte de a semna vreun contract... Va spun ca dupa cele 3 ore de vizionare ma dureau ochii si capul de parca urmarisem un rollercoaster in ceata asa, daca singura mea amintire de la nunta ar fi o filmare de genul asta, cred ca l-as da pe ala in judecata, fara nici o exagerare..Si e un mare pacat, pentru ca mirii au fost foarte frumosi, case, masini elegante, invitatii lume buna, localul unul dintre cele mai cele din Focsani si totusi.... dupa filmare ramai doar cu o stare de epuizare, dezamagire si frustrare....#-o#-o

Poti sa ne zici si noua cum il cheama?

Lusa23
14.05.2009, 01:07:18
Ti-am trimis PM, n-as vrea sa postez numele aici, sa nu se inteleaga ca incerc sa 'desfiintez' pe cineva, voiam doar sa atrag atentia fetelor care cauta astfel de servicii in Focsani sa fie atente atunci cand aleg persoanele cu care vor lucra...Am tot citit la alte topicuri despre filmari dezastruoase de la nunti, dar nu vazusem nici una si nu imi inchipuiam ca poate fi asa de rau, sub influenta socului, am vrut sa trag un mic semnal de alarma pentru miresicile din zona noastra.

Fara nici o legatura... ;)), pentru unele dintre voi nunta e aproape-aproape, nu ne mai spuneti nimic, emotii, pregatiri?... S-a mai auzit ceva de sediul starii civile? Eu am primit - IN sfarsit - rochia #:-S#:-S#:-S, urmeaza sa comandam invitatiile si sa cautam restul tinutelor.

Va pup!

ElenaMR
14.05.2009, 09:10:05
Eu am primit - IN sfarsit - rochia #:-S#:-S#:-S, urmeaza sa comandam invitatiile si sa cautam restul tinutelor.

Va pup!

Si vedem si noi poze cu rochia? :*

mihapet
14.05.2009, 09:31:11
Ti-am trimis PM, n-as vrea sa postez numele aici, sa nu se inteleaga ca incerc sa 'desfiintez' pe cineva, voiam doar sa atrag atentia fetelor care cauta astfel de servicii in Focsani sa fie atente atunci cand aleg persoanele cu care vor lucra...Am tot citit la alte topicuri despre filmari dezastruoase de la nunti, dar nu vazusem nici una si nu imi inchipuiam ca poate fi asa de rau, sub influenta socului, am vrut sa trag un mic semnal de alarma pentru miresicile din zona noastra.

Fara nici o legatura... ;)), pentru unele dintre voi nunta e aproape-aproape, nu ne mai spuneti nimic, emotii, pregatiri?... S-a mai auzit ceva de sediul starii civile? Eu am primit - IN sfarsit - rochia #:-S#:-S#:-S, urmeaza sa comandam invitatiile si sa cautam restul tinutelor.

Va pup!
Am vazut mp-ul. Merci. M-am linistit. Nu e fotograful meu.
Ma bucur ca ai primit rochita. Nu ne-o arati si noua?;;)

ElenaMR
14.05.2009, 14:53:13
Va atasaez si eu o poza cu rochia pe care am ales-o... Ce parere aveti? (sper sa mearga cu atasatul pozei...)

http://www.calinevents.com/rochii/html/m2.html

ElenaMR
14.05.2009, 15:01:41
Va atasaez si eu o poza cu rochia pe care am ales-o... Ce parere aveti? (sper sa mearga cu atasatul pozei...)

http://www.calinevents.com/rochii/html/m2.html

Nu am reusit aici asa ca am adaugat-o in album :-p:-p

MiresicaDana
14.05.2009, 15:29:01

Este foarte frumoasa rochia. Ai luat-o deja?

Sa iti aduca numai fericire si bucurii :)

Pupici
Dana

ElenaMR
14.05.2009, 15:33:55
Este foarte frumoasa rochia. Ai luat-o deja?

Sa iti aduca numai fericire si bucurii :)

Pupici
Dana

Multumesc :*
Inca nu am cumparat-o - trebuie sa dau comanda (saptamana viitoare) si o primesc (in aprox. 2 luni) pe masurile mele... Insa am probat-o si mi-a ramas inima la ea :-p (din pacate nu m-au lasat sa fac poze in ea...)

gabi_myx_mail
14.05.2009, 15:34:48

este foarte frumoasa rochita!

o sa fii o miresica superba ;;)

ne dai si noua detalii despre rochita?

ElenaMR
14.05.2009, 16:31:11
este foarte frumoasa rochita!

o sa fii o miresica superba ;;)

ne dai si noua detalii despre rochita?

Multumesc :*
Pai rochia este de la Calin Events (in Bucuresti), este un alb-crem superb (era disponibila si pe alb-alb), materiale grozave, broderia foarte delicata si costa 20 mil (maximul maximului cat eram dispusa sa dau :D). Imi place mult ca e pe talie si ma alungeste cu totul :-p...
Cum am pus-o pe mine s-a lipit :x... este foarte delicata...

laura_21
14.05.2009, 19:41:29
frumoasa rochita ta;-)
sa o porti cu placere>:D<>:D<>:D<

Lusa23
15.05.2009, 09:54:19
Fetelor,

Rochita mea este modelul Dandy de la Pronovias, 2008, nu am poze de la probe, iar acum este la modificat. Atasez cateva imagini, inclusiv cu posetuta pe care o am deja si cu pantofii pe care intentionez sa-i cumpar in curand.

MiresicaDana
15.05.2009, 10:54:59
Fetelor,

Rochita mea este modelul Dandy de la Pronovias, 2008, nu am poze de la probe, iar acum este la modificat. Atasez cateva imagini, inclusiv cu posetuta pe care o am deja si cu pantofii pe care intentionez sa-i cumpar in curand.

Este superba rochia, iar la nunta sunt sigura toti or sa aiba ochi numai pt tine :) si accesoriile sunt frumoase, sa le porti cu placere :*

pure_poisson87
15.05.2009, 11:25:56

Va pup!

Pls da-mi ji mie PM cu numele fotografului "buclucash" din Focsani!Da Doamne sa nu fie al meu!!!!!!!:-SS[-o<multzumesc anticipat!

deea007
15.05.2009, 12:08:34
nu va apucati acuma sa vb aiurea daca nu cunoasteti.omu e in domeniu de 30 ani si chiar stie ce face.e singurul care lucreaza cu macarale si editeaza pe cs4.spre deosebire de restul, care ajung sa prelucreze materialele la el si bebe.vinovat e cel care a filmat, care cu siguranta nu a fost sebastian, ci cineva care isi duce materialul sa-l prelucreze seb pe o suma modica.
acuma daca ai spune si cat a platit pers respectiva ar fi ceva.pentru ca seb chiar filmeaza la standarde de tv, cu aparate de ultima generatie.si o filmare cu 2 - 3 camere, la el costa intre 700 -1200 euro.
asa ca fratilor, nu mai dati informatii aiurea .
omu chiar stie ce face.vedeti ca sunt atatia care se dau ceea ce nu sunt.
eu cel putin stiu ce vb si am dovezi clare. destule cd-uri cu filmarile lui, care sunt impecabile, fara cadre tampite si fara inimioare si stelute, care tin de cs2 maxim.

anda832002
15.05.2009, 22:00:03
Fetelor,

Intr-adevar rochitza este superba , la fel si toate celelalte lucruri. Bravo!

Lusa23
16.05.2009, 08:28:29
Este superba rochia, iar la nunta sunt sigura toti or sa aiba ochi numai pt tine :) si accesoriile sunt frumoase, sa le porti cu placere :*

iti multumesc, dana, :*

asa sa fie pentru toate dintre noi!

Lusa23
16.05.2009, 08:35:02
nu va apucati acuma sa vb aiurea daca nu cunoasteti.omu e in domeniu de 30 ani si chiar stie ce face.e singurul care lucreaza cu macarale si editeaza pe cs4.spre deosebire de restul, care ajung sa prelucreze materialele la el si bebe.vinovat e cel care a filmat, care cu siguranta nu a fost sebastian, ci cineva care isi duce materialul sa-l prelucreze seb pe o suma modica.
acuma daca ai spune si cat a platit pers respectiva ar fi ceva.pentru ca seb chiar filmeaza la standarde de tv, cu aparate de ultima generatie.si o filmare cu 2 - 3 camere, la el costa intre 700 -1200 euro.
asa ca fratilor, nu mai dati informatii aiurea .
omu chiar stie ce face.vedeti ca sunt atatia care se dau ceea ce nu sunt.
eu cel putin stiu ce vb si am dovezi clare. destule cd-uri cu filmarile lui, care sunt impecabile, fara cadre tampite si fara inimioare si stelute, care tin de cs2 maxim.

nu am vorbit aiurea, ci bazandu-ma ceea ce am vazut eu, sincer, chiar m-am gandit ca este o greseala pe undeva, la cat de prost e facuta filmarea...din cauza asta nici nu am vrut sa dau nume, sa nu se creada ca am ceva cu cineva de acolo, nici nu-i cunosc, n-am auzit de ei in viata mea, si nici nu am generalizat... fetele care vor sa lucreze cu ei sau cu oricine din domeniul asta, trebuie sa deschida bine ochii si sa ceara sa vada cat mai multe demo-uri inainte de a semna un contract, asta era tot ce voiam sa spun... cu asta inchid subiectul, ca nu am vrut sa se transforme in circ si sa fiu apostrofata asa

laura_21
16.05.2009, 11:12:35
Fetelor,

este superba..o sa fii o mireasa deosebita>:D<
ps:posetuta imi place mult;;);;)

Lusa23
17.05.2009, 12:16:43
este superba..o sa fii o mireasa deosebita>:D<
ps:posetuta imi place mult;;);;)

multumesc din suflet :*

voi ce v-ati mai cumparat, cum stati cu pregatirile?

laura_21
18.05.2009, 10:57:59
multumesc din suflet :*

voi ce v-ati mai cumparat, cum stati cu pregatirile?
eu nu mi-am luat nimic..pt mine e prea devreme
astept targul de nunti din octombrie si atunci o sa incepem sa ma gandesc mai serios la ce trebuie cumparat:)

kinderash
18.05.2009, 11:05:32
Fetelor,

superbeeee
bravo, o sa fii o mireasa superba ;;)

Lusa23
19.05.2009, 10:02:12
ma bucur ca va plac >:D<

gabi_myx_mail
20.05.2009, 11:51:15
eu nu mi-am luat nimic..pt mine e prea devreme
astept targul de nunti din octombrie si atunci o sa incepem sa ma gandesc mai serios la ce trebuie cumparat:)

buna!

eu stiam ca nu mai este niciun targ anul acesta.

esti sigura ca mai este unul in octombrie? ;;)

laura_21
20.05.2009, 15:35:17
buna!

eu stiam ca nu mai este niciun targ anul acesta.

esti sigura ca mai este unul in octombrie? ;;)
am mai primit un pm legat de chestia asta:D
imi cer scuze ca nu am fost explicita^:)^
eu sunt in italia momentan si la targul de nunti o sa merg aici:)

gabi_myx_mail
25.05.2009, 10:56:21
am mai primit un pm legat de chestia asta:D
imi cer scuze ca nu am fost explicita^:)^
eu sunt in italia momentan si la targul de nunti o sa merg aici:)

uitasem complet...
merci! ;))

justmaria
27.05.2009, 19:03:55
buna dragi miresici! am si eu o intrebare.imi fac singura place cardurile si nu stiu de unde sa imi cumpar hartie. aveti vreo idee pe unde pot gasi? in carffour nu sunt decat din alea simple da eu as vrea un pic creponate sau ma rog, nu chiar atat de simple.........pupici!

ela_mi
28.05.2009, 07:15:51
Buna!
UIta-te pe la librarii stiu ca aveau ceva,la diverta si mai e un magazin pe langa Finante .
Spor la pregatiri!

Lusa23
28.05.2009, 10:22:51
Fetelor,

Am primit si eu pantofii, atasez foto.... am o intrebare, credeti ca se mai lasa un pic, sunt din saten si ca marime sunt buni, doar ca sunt un pic 'stramti', eu oricum am de gand sa-i mai port prin casa pana la nunta sa ma obisnuiesc cu ei... ce ziceti?

gabi_myx_mail
28.05.2009, 15:40:15
Fetelor,

Am primit si eu pantofii, atasez foto.... am o intrebare, credeti ca se mai lasa un pic, sunt din saten si ca marime sunt buni, doar ca sunt un pic 'stramti', eu oricum am de gand sa-i mai port prin casa pana la nunta sa ma obisnuiesc cu ei... ce ziceti?

:* Sunt superbi pantofiorii!!!
Se potrivesc de minune cu rochita!

Daca sunt prea stramti, poti ruga pe cineva care are piciorul mai "gros" decat tine sa ii poarte cateva minute pana simti tu ca sunt ok. mai stiu ca la pantofii de piele poti sa ii dai cu o crema de maini la interior si se lasa imediat, acum nu stiu ce efect ar putea sa aiba asupra satenului :-\ cred ca depinde foarte mult de crema, sa nu lase pete sau ceva, dar cel mai bine ar fi sa incerci prima varianta.

asa am facut si eu la vreo doua perechi de pantofi...eu am alte probleme (port 36 1/2 si mi se intampla foarte des ca 36 sa imi fie mic si 37 mare, asa ca prefer 36 pentru ca ii fortez sa se mai lase putin si imi vin perfect dupa aceea)

in plus, este foarte bine sa stai cu ei prin casa, cateva ore bune in fiecare zi, ca sa se obisnuiasca picioarele cu ei (este f important) si sa vezi daca, doamne fereste, iti fac rani... :(

macar sa stii cu ce sa te pregatesti...plasturi sau chiar pernite de silicon, daca iti simti picioarele obosite (se gasesc pe la farmacii si chiar ajuta)

sper ca ti-am fost de ajutor!

laura_21
28.05.2009, 17:57:26
Fetelor,

poti sa incerci si la cizmar, tii mai poate largi putin;-)
sunt draguti pantofii si se potrivesc cu superba ta rochita<:-P

Lusa23
28.05.2009, 20:11:08
Va multumesc mult, fetelor, si eu cred ca se mai lasa un pic, mai ales ca oricum aveam de gand sa-i port prin casa pana la nunta ca sa ma obisnuiesc...Si eu sunt tot intre 36 si 37 in mod normal, la magazin am probat 38 care nu erau asa de mari, spre surprinderea mea, asa ca am ales 37; de batut, s-ar putea, fiind saten, sa ma bata, dar am pe lista de cumparaturi pt nunta niste plasturi cu geluri si alte nebunii pe care le-am vazut prin magazine aici si sper sa ma ajute...

Oricum altii nici ca mai caut, ca scurtez rochita in functie de ei si nu mai vreau sa aman deloc, nu le mai rezolv o data.... parca trece timpul asta si tot mai sunt atatea de facut #:-S. Imi placusera unii cu niste pietricele care erau vreo 70 de lire si mi s-a parut prea mult, totusi, nu cred sa-i mai port dupa aceea, doar sa-i vopsesc, dar nu ma bazez pe asta. Am gasit in schimb pe net niste chestii f dragute care se ataseaza la pantofi/posete/palarii, etc. si ma gandesc sa iau ceva cu perlute sa mearga cu poseta, nu stiu daca voi le-ati vazut deja, se numesc 'shoe clips' si daca dati cautare pe google, gasiti mai multe siteuri unde se vand...unele arata chiar f bine!

justmaria
07.06.2009, 19:29:52
fetelor da-ti-mi si mie o idee cu ce as putea inlocui voalul, o palarie ceva mai mica. stiti de asa ceva in focsani? exista sau o floare mare cu putin puf, pene, ma rog nici eu nu stiu..........plsss help!

justmaria
08.06.2009, 18:50:24
stiti de unde pot cumpara o voaleta de miresica in focsani ?

gabi_myx_mail
09.06.2009, 11:03:01
stiti de unde pot cumpara o voaleta de miresica in focsani ?

buna!

eu am vazut o data pe net, insa acum nu mai gasesc site-ul... in focsani nu stiu daca gasesti, dar banuiesc ca ai putea sa o comanzi din bucuresti, transportul nu costa mult.

daca nu ma insel, ce vrei tu de fapt este o mini-palarie cu voalul acela mititel ce iti ajunge pana la nas,nu? :)

justmaria
09.06.2009, 11:19:15
daca stie cineva unde pot comanda in romania o voaltela va rog ajutati o biata miresica "" desperada""

monicaoscar
11.06.2009, 21:33:36
si eu vreau voaleta! a-ti gasit pe undeva?

gabi_myx_mail
12.06.2009, 10:08:46
si eu vreau voaleta! a-ti gasit pe undeva?

eu am gasit pe:
http://********************/index.php?main_page=index&cPath=55&zenid=59jhb1co3r3nrntqg4okcip495

si am vazut ceva si la Agnes Toma,

justmaria
14.06.2009, 10:17:29
inca nu am gasit. am sa merg sapt asta prin focsani p la toate maazinele de miresici dar si la cele cu palarii, am inteles ca se poate face comanda si la magazinele de palarii..asa ca ............pe unde sunt magazinele astea cu palerii ca eu sstiu doar 2 ...unul la ceasul rau langa coafor si unul langa catedrala in rest .......poate am bafta am sa va anunt daca gasesc ceva.

gabi_myx_mail
14.06.2009, 22:35:38
inca nu am gasit. am sa merg sapt asta prin focsani p la toate maazinele de miresici dar si la cele cu palarii, am inteles ca se poate face comanda si la magazinele de palarii..asa ca ............pe unde sunt magazinele astea cu palerii ca eu sstiu doar 2 ...unul la ceasul rau langa coafor si unul langa catedrala in rest .......poate am bafta am sa va anunt daca gasesc ceva.

da,da...neaparat! asteptam!>:D<

clauditza82
18.06.2009, 12:48:41
ce mai faceti fetelor, nu s-a mai scris de mult pe forum! pentru cele care au avut nunta deja: CASA DE PIATRA! Pentru cele care inca mai au putin spor la pregatiri. Apropo, stie cineva dintre voi pe cineva care face contructii de unghii?[-o< Va pup pe toate!:x :x :x :x

gaya24
18.06.2009, 13:07:35
da,da...neaparat! asteptam!>:D<

c facy gata sesiunea ufff ce bine da mai am un hop licenta pe 6.

justmaria
18.06.2009, 13:51:48
fetelor am intrebat p la toate magazinele de palarii ( sau aproape toate) si nu fac voalete. dar gasit niste flori f frumoase p stefan cel mare langa clubul danse insa eu cand am ffost erau doar p rosu si negru. iar la sposa aduce insa doar p crem.insa va putei face langa dogan , mai e un magazin cu articole si face vanzatoarea. sper ca v-am fost de folos. va pup si bafta la pregatiri!

laura_21
18.06.2009, 16:59:31
ce mai faceti fetelor, nu s-a mai scris de mult pe forum! pentru cele care au avut nunta deja: CASA DE PIATRA! Pentru cele care inca mai au putin spor la pregatiri. Apropo, stie cineva dintre voi pe cineva care face contructii de unghii?[-o< Va pup pe toate!:x :x :x :x
pe cineva anume nu stiu..insa la "diva" stiu ca se facea....
poti sa incerci acolo;-)
pupici si tie:*:*:*

clauditza82
19.06.2009, 22:18:50
pe cineva anume nu stiu..insa la "diva" stiu ca se facea....
poti sa incerci acolo;-)
pupici si tie:*:*:*
imi poti spune unde e " diva"? nu prea stiu saloanele din focsani prea bine!:-" :* iti multumesc mult! te pupicesc

mon84ica
20.06.2009, 00:19:09
imi poti spune unde e " diva"? nu prea stiu saloanele din focsani prea bine!:-" :* iti multumesc mult! te pupicesc

diva e in spatele magazinului onix, de pe StefanCelMare.

laura_21
20.06.2009, 15:44:01
diva e in spatele magazinului onix, de pe StefanCelMare.
multumesc...eu raspund mai cu intarzaiere:D

monicaoscar
26.06.2009, 01:56:37
am fost sambata la bacau si am schimbat rochia de mireasa.nu imi mai placea.si am luat si voalul,voaleta nu aveau.a fost bine ca aveam parul prins intr-un coc de proba si mi-a placut mult cum imi sta cu voal.apropo,monica de la EGO ,face niste coafuri foarte frumoase si interesante.unghii construieste MIHAELA,acum e la PINK.

monicaoscar
26.06.2009, 01:58:56
Vedeti Cate Zile Mai Am?nu-mi Vine Sa Cred!si Mai Sunt Atatea De Facut.nici Plicurile De Bani Nu Le-am Terminat...dar Mai E Timp Sau Nu???o Sa Pun Poze!

gabi_myx_mail
26.06.2009, 09:41:29
Vedeti Cate Zile Mai Am?nu-mi Vine Sa Cred!si Mai Sunt Atatea De Facut.nici Plicurile De Bani Nu Le-am Terminat...dar Mai E Timp Sau Nu???o Sa Pun Poze!

\:D/ Asteptam ziua cea mare....spor la cumparaturi! >:D<

danusza
02.07.2009, 20:32:44
Incep sa ma adun si eu printre miresici...din ce in ce mai oficial.
Am inelll!!!!:madlaugh:<:-P

alina512
02.07.2009, 21:56:15

Felicitari! >:D<<:-P<:-P<:-P

danusza
02.07.2009, 22:14:41
Felicitari! >:D<<:-P<:-P<:-P

Multumesc! Sunt foarte entuziasmata :) mai trebuie sa vina ai lui la "tocmeala" (ca de...asta-i traditia) si apoi putem merge sa cautam sala si sa fixam data \:D/

alina512
03.07.2009, 07:50:50
Multumesc! Sunt foarte entuziasmata :) mai trebuie sa vina ai lui la "tocmeala" (ca de...asta-i traditia) si apoi putem merge sa cautam sala si sa fixam data \:D/

Multe bafta! Probabil v-ati gandit totusi la o luna cand vreti sa faceti nunta, sau la o data aproximativa, ca sa stiti ce intrebati la restaurante. Eu mi-am dorit luna iunie si fiindca se faceau nunti doar pe 6 si 13, a ramas 6 pana la urma. Apropo, sa cauti pe net calendarul cu zilele in care nu se fac nunti aanul viitor, e important fiindca nu toti cei de la locale stiu si imi recomandau date cand nu se faceau nunti. >:D<

gabi_myx_mail
03.07.2009, 10:07:06

Felicitari! >:D<
Asteptam detalii cat mai curand... :D

alina512
03.07.2009, 10:24:13
In anul 2009 NU se fac nunti in urmatoarele zile:
- in Saptamana Alba: 23 februarie - 1 martie 2009
- in Postul Pastelui: 2 martie - 18 aprilie 2009
- in Saptamana Luminata: 19-25 aprilie 2009
- in Duminica Rusaliilor: 14 iunie 2009
- in Postul sf. Apostoli Petru si Pavel: 15-28 iunie 2009
- in Postul Adormirii Maicii Domnului: 1-14 august 2009
- in Postul Nasterii Domnului: 15 noiembrie - 24 decembrie 2009
- de la Nasterea Domnului pana la Botezul Domnului: 25 decembrie 2009 - 6 ianuarie 2010
- in toate zilele de post de peste an
- in zilele praznicelor imparatesti si in ajunul lor
In anul 2010 NU se fac nunti in urmatoarele zile:
- in Saptamana Alba: 08 - 14 martie 2010
- in Postul Pastelui: 15 februarie - 03 aprilie 2010
- in Saptamana Luminata: 05 aprilie - 10 aprilie 2010
- in Postul sf. Apostoli Petru si Pavel: 31 mai-29 iunie 2010
- in Postul Adormirii Maicii Domnului: 1-14 august 2010
- in Postul Nasterii Domnului: 14 noiembrie - 24 decembrie
- de la Nasterea Domnului pana la Botezul Domnului: 25 decembrie 2010- 6 ianuarie 2011

danusza
03.07.2009, 10:59:07
- de la Nasterea Domnului pana la Botezul Domnului: 25 decembrie 2009 - 6 ianuarie 2010
- de la Nasterea Domnului pana la Botezul Domnului: 25 decembrie 2010- 6 ianuarie 2011

Sarumana ca ai pomenit de asta...uitasem ca mai sunt si zile in care nu se fac nunti. Ma trezeam cu local inchiriat in post :))

alina512
03.07.2009, 12:55:53
Sarumana ca ai pomenit de asta...uitasem ca mai sunt si zile in care nu se fac nunti. Ma trezeam cu local inchiriat in post :))

Cu multa placere . >:D<

laura_21
04.07.2009, 10:25:03
felicitari........<:-P<:-P<:-P<:-P

Lusa23
05.07.2009, 02:21:57
apropo de zile in care nu se fac nunti, am o cunostinta care face nunta anul asta pe 29 august, care este o singura zi de post aparent, si nu a putut obtine dezlegare, prin urmare a trebuit sa schimbe planurile complet, face petrecerea seara pe 29, si dupa noaptea 'nuntii', cum ar fi, se duc la biserica pentru cununie si se imbraca mireasa duminica 8-|,... mi se pare...crunt, asa ca aveti grija, e pacat sa nu va bucurati de acest eveniment cum ar trebui doar pentru ca uitati sa va interesati de zilele in care nu se fac nunti, la ei asa a fost cazul

Lusa23
05.07.2009, 02:51:18
Gata si invitatiile noastre, suntem f multumiti de cum au iesit, si la un pret rezonabil.

gaya24
05.07.2009, 17:43:42

salve, alina u cu cat timp teai inscris la cununia civila?

oanatafta1987
05.07.2009, 17:57:18
nu te inscrii cand vrei t.tb sa suni la starea civila, sa le spui data nuntii si ei iti vor spune cand sa te duci sa te inscrii,de obicei cam cu o sapt inainte

oanatafta1987
05.07.2009, 17:58:45
aveti idee cam cat se da de cuplu, la o nunta la rest oscar??meniul e 150 ron parca si mirii ne sunt simpli prieteni.noi suntem plecati din tara de 4 ani si habar nu avem unde sa ne invartim, desi stim in mare cam cat s-a dat la noi .

gaya24
05.07.2009, 18:01:50
aveti idee cam cat se da de cuplu, la o nunta la rest oscar??meniul e 150 ron parca si mirii ne sunt simpli prieteni.noi suntem plecati din tara de 4 ani si habar nu avem unde sa ne invartim, desi stim in mare cam cat s-a dat la noi .

ma si io fac nunta acolo la anu, io la romantic anu trecut am dat 600perechea, cam asa a mers akum cam 600/700 cred:-\

gaya24
05.07.2009, 18:30:17

sa ne pui poze nu uita..

gabi_myx_mail
05.07.2009, 23:19:50
lusa, felicitari pt invitatii sunt fff dragute si elegante!

referitor la dar, habar nu am, dar cred ca ar trebui macar 600 lei, parerea mea :-"

danusza
05.07.2009, 23:28:19
Gata si invitatiile noastre, suntem f multumiti de cum au iesit, si la un pret rezonabil.

Foarte frumoasa invitatia! Imi place foarte mult fontul care l-ai folosit. Sa-mi spui si mie ce font este, te rog. Felicitari pentru indemanare!!!!
Si eu m-am gandit sa mi le fac singura. Deja am fost in Iasi la un depozit de papetarie sa vad ce cartoane au si la ce preturi si mi-am luat doua coli de carton foarte frumoase. Acum mai trebuie sa-mi caut un model de invitatie :)

danusza
05.07.2009, 23:36:45

Casa de piatra!! Sa ne arati poze >:D<

alina512
06.07.2009, 08:00:41
salve, alina u cu cat timp teai inscris la cununia civila?

Nu e nici cum spunea Oana cu o saptamana inainte ca sunt anumite reguli. Adica trebuie sa te inscrii cu cel putin 10 zile inainte de nunta fiindca actele trebuie sa stea la Starea Civila atatea zile, dar nu mai devreme de 14 zile fiindca Certificatele Prenuptiale sunt valabile doar 14 zile. Sa va explic: daca cineva are nunta pe 18 iulie 2009 se poate inscrie pe 06 iulie-09 iulie, adica de luni pana joi cu ceva mai putin de 2 saptamani inainte.
Va trebuiesc urmatoarele acte:
- buletine: in original si copii;
- certificate de nastere: in original si copii;
- certificate prenuptiale pentru fiecare, acestea se elibereaza dupa ce duceti rezultatul negativ al analizelor la HIV si Sifilis, este valabil doar 14 zile, spre exemplu daca aveti nunta pe 18 iulie 2009, nu este valabil pana atunci daca il scoateti pe 03, 04 iulie ci trebuie in intervalul 06 iulie-09 iulie. Mare atentie la lucrul acesta ca altfel nu va mai cununa!Certificatul il poate elibera medicul de familie (care iti poate cere bani sau nu, medicul meu mi-a luat 25 lei/buc, iar al sotului meu ii cerea 80 lei/ buc; unui prieten care are nunta sambata nu i-a luat nici un ban). Analizele le-am facut la "Donari Sange" si au costat 15 lei/pers, la alte clinici imi cerea intre 50-80 lei. E bine sa economisiti daca se poate.
- taxa la Primarie care anul acesta este de 50 lei daca faceti in cursul saptamanii sau sambata pana in ora 12:00 si 100 lei daca faceti sambata dupa ora 12:00 sau duminica.
- 2 timbre fiscale de 1 leu fiecare, va mai trebuiesc inca 2 timbre fiscale de 1 leu/buc pentru certificatele prenuptiale (se lipesc pe verso, o parte pe cel pe care vi-l elibereaza si o parte pe cotorul care ramane la medic)
Cu cat va inscrieti mai repede in intervalul sus-mentionat cu atat aveti mai multe sanse sa prindeti ora pe care o doriti, noi am prins ora dorita, desi a fost bataie pe ea, dar am fost primii.
Ma scuzati daca v-am plictisit, dar toate aceste lucruri sunt importante.>:D<

alina512
06.07.2009, 08:27:53

Din cate stiu eu la Oscar anul asta meniul e 170-180 lei. Asa cum au mai spus si alte fete si eu am dat anul trecut la nunta 600 lei, iar anul asta ma gandeam la 700 lei, dar acum depinde de cat au dat ei la nunta voastra, adaptat, desigur. Pentru a acoperi toate cheltuielile si sa mai ramana si cu ceva, eu merg pe dublul meniului. Spre ex: meniu 175 lei/pers = dar 350 lei/pers. Desi eu am avut si surprize neplacute la nunta, adica persoane carora le-am dat la nunta in 2006-2007 - 500 lei, mi-au dat anul acesta (adica dupa 2-3 ani) tot 500 lei, desi i-au costat pe unii 100 lei meniul atunci, iar pe mine 180 lei. :-"

oanatafta1987
06.07.2009, 09:05:31
nu are rost sa mai spun cat au dat ei, pentru ca o sa incepeti sa radeti :D:D.asta e mai putin important.stiu sigur ca meniul e de 150 ron la ei.deci daca e sa o luam dupa calculul tau alina, ar fi 600 ron pe pereche.ei au dat cu mult mult mult mai putin la noi.insa si noi tot pe aici am zis sa dam.la 600 ron si un cadou.

gabi_myx_mail
06.07.2009, 09:32:02
meniul la oscar se situeaza intre 150 si 170 lei - depinde ce combinatie alegi...

alina, multumim pt informatiile pretioase! >:D< nu imi imaginam ca este taxa diferita in functie de ziua si ora la care faci cununia civila!!!!

Lusa23
06.07.2009, 10:15:10
Alina, sunt f utile informatiile pe care ni le-ai oferit...

Ma bucur ca va plac invitatiile, insa nu le-am facut eu, ci o firma online cu sediul in Sibiu, parca, noi am ales modelul, am conceput textul, iar ei le-au livrat in Bucuresti la soacra mea.

Cat despre darul de nunta anul asta, sper sa nu va suparati pe mine, insa mie mi se pare mult, adica, nu vreau sa fiu ipocrita, ca am nunta in septembrie si normal ca m-as bucura ca lumea sa dea cat mai mult, insa nu mi se pare foarte realist, chiar isi permit oamenii sa dea o suma de 600-700 de ron la o nunta, indiferent care e costul meniului? :-?

Va pup, zboara tim-puuuuuul!:-s

alina512
06.07.2009, 10:57:02
Alina, sunt f utile informatiile pe care ni le-ai oferit...

Ma bucur ca va plac invitatiile, insa nu le-am facut eu, ci o firma online cu sediul in Sibiu, parca, noi am ales modelul, am conceput textul, iar ei le-au livrat in Bucuresti la soacra mea.

Cat despre darul de nunta anul asta, sper sa nu va suparati pe mine, insa mie mi se pare mult, adica, nu vreau sa fiu ipocrita, ca am nunta in septembrie si normal ca m-as bucura ca lumea sa dea cat mai mult, insa nu mi se pare foarte realist, chiar isi permit oamenii sa dea o suma de 600-700 de ron la o nunta, indiferent care e costul meniului? :-?

Va pup, zboara tim-puuuuuul!:-s

Depinde de oameni probabil. Eu am dat anul trecut la nunti intre 600-1000 lei, in functie de local sau meniu, iar cu exceptia unora care au dat la mine 500 lei, am avut daruri intre 600-2500 lei si aici nu ma refer la parinti, frati sau nasi. ;-)

gabi_myx_mail
06.07.2009, 12:09:17
lusa, mie mi se pare o suma corecta, sa stii - eu am facut un calcul cu preturile de acum pt nunta care o sa fie la anul (fara figuri sau mai stiu eu ce) si costurile ajung lejer la 600 lei de familie. nu stiu daca tu ti-ai facut un calcul, cam cat te duce...si nimeni nu a pus problema de cat te costa meniul (acesta a fost estimat intre 150-170 lei)

alina512
06.07.2009, 13:02:18
lusa, mie mi se pare o suma corecta, sa stii - eu am facut un calcul cu preturile de acum pt nunta care o sa fie la anul (fara figuri sau mai stiu eu ce) si costurile ajung lejer la 600 lei de familie. nu stiu daca tu ti-ai facut un calcul, cam cat te duce...si nimeni nu a pus problema de cat te costa meniul (acesta a fost estimat intre 150-170 lei)

La un meniu de 180 lei/pers, pe mine m-a ajuns anul acesta aprox. 600 lei/familie (mai exact 590 lei/familie) si aici nu am inclus hainele, dar am inclus formatia si celelalte cheltuieli. :-"

zoridezi11
06.07.2009, 13:54:15
Buna fetele.
Mi-am platit si eu localul si acum ne apucam de pregatiri. Facem la Restaurantul Queen din Golesti. Daca mai e cineva care a facut acolo orice sfat e binevenit. Cam cat costa pozele si filmatul ca noua ne-a cerut 500 E si mi se pare cam mult.

alina512
06.07.2009, 14:14:32
Pentru mirsicile care au nunta anul viitor am o veste buna. A initiat domnul primar un proiect de hotarare si din luna septembrie a anului acesta se pot oficia casatoriile la Teatrul "Mr. Gh. Pastia", sau chiar acasa (pentru cele care locuiesc la curte) contra sumei de 200 lei. <:-P <:-P <:-P

laura_21
06.07.2009, 14:34:28
Pentru mirsicile care au nunta anul viitor am o veste buna. A initiat domnul primar un proiect de hotarare si din luna septembrie a anului acesta se pot oficia casatoriile la Teatrul "Mr. Gh. Pastia", sau chiar acasa (pentru cele care locuiesc la curte) contra sumei de 200 lei. <:-P <:-P <:-P
multumim pentru informatii^:)^
chiar frumos asa.....ca au reusit sa gaseasca o locatie draguta pentru oficiat casatorii:)

oanatafta1987
06.07.2009, 15:04:54
deci si miresicile de anul acesta, incepand cu luna sept, pot avea parte de o cununie la teatru sau acasa nu?

alina512
06.07.2009, 15:16:28
deci si miresicile de anul acesta, incepand cu luna sept, pot avea parte de o cununie la teatru sau acasa nu?

Da, daca se va reusi demararea proiectului, trebuie aprobat in sedinta de consiliu local si au estimat ca de la 1 septembrie va fi posibil, sau chiar mai devreme daca se poate. >:D<

oanatafta1987
06.07.2009, 15:20:36
Da, daca se va reusi demararea proiectului, trebuie aprobat in sedinta de consiliu local si au estimat ca de la 1 septembrie va fi posibil, sau chiar mai devreme daca se poate. >:D<

foarte frumos, pentru ca acuma sincer.....pe mine m-a lasat "puffffffffff"" locatia de la centru el doamna.nu mi se pare deloc adecvata momentului

alina512
06.07.2009, 15:55:43
foarte frumos, pentru ca acuma sincer.....pe mine m-a lasat "puffffffffff"" locatia de la centru el doamna.nu mi se pare deloc adecvata momentului

Asa este, dar din pacate eu acolo am facut. :(( :(( :((

ElenaMR
06.07.2009, 16:50:17

Poate macar cu o saptamana mai devreme... 8-|

gabi_myx_mail
06.07.2009, 17:29:35
intr-adevar, ar fi dragut..dar noi nu avem de ales...va trebui sa facem cununia civila in bucuresti sau in targoviste :-< si aici nu prea se poate :-"

laura_21
06.07.2009, 17:57:17
intr-adevar, ar fi dragut..dar noi nu avem de ales...va trebui sa facem cununia civila in bucuresti sau in targoviste :-< si aici nu prea se poate :-"
si voi faceti cununia civila mai devreme?:-\
sau cand vine sa te ia de la targoviste treceti mai intai pe la starea civila?
oricum ar fi...e putin complicat si obositor pentru voi:-"

danusza
07.07.2009, 08:52:17

:madlaugh:nici nu stii ce fericita m-ai facut. Mi-a spus si al meu viitor zotz de chestia asta, dar sa auzi din doua surse diferite te face sa crezi ca e adevarat ;))
>:D<>:D<>:D<
Fratele meu a fost la o cununie civila sambata la teatru...si a zis ca e superb. Vreau si eu!!!!!!

danusza
07.07.2009, 08:55:29
Sa inteleg ca nici unul din voi nu are mutatie facuta pe Focsani? Chestia asta s-ar putea rezolva....dar asta ar insemna sa-ti schimbi buletinul de 2 ori intr-un an (o data pt mutatie si a doua dupa casatorie...pt schimbarea numelui).

Noroc cu tine ca mi-am adus aminte...buletinul meu e expirat, tb neaparat sa-l schimb :-"

alina512
07.07.2009, 09:08:21
:madlaugh:nici nu stii ce fericita m-ai facut. Mi-a spus si al meu viitor zotz de chestia asta, dar sa auzi din doua surse diferite te face sa crezi ca e adevarat ;))
>:D<>:D<>:D<
Fratele meu a fost la o cununie civila sambata la teatru...si a zis ca e superb. Vreau si eu!!!!!!

Eu lucrez la Primaria Focsani ;)) , chiar e adevarat. ;;)

danusza
07.07.2009, 09:11:39

Nu stiu daca sotul tau iti face declaratii, dar eu iti spun a te iubesc pt veste!:*

ElenaMR
07.07.2009, 09:32:47

Adica sa inteleg ca deja s-a pus in practica? Sau abia din septembrie?

alina512
07.07.2009, 09:39:57
Nu stiu daca sotul tau iti face declaratii, dar eu iti spun a te iubesc pt veste!:*

Multumesc! :"> :"> :"> :* :* :*

alina512
07.07.2009, 09:44:45
Adica sa inteleg ca deja s-a pus in practica? Sau abia din septembrie?

Abia din septembrie (sau mai devreme, pe cat posibil), asa cum am mai spus mai sus. Voiam doar sa-i spun miresicei "danusza" ca stiu din surse sigure. :*

Lusa23
07.07.2009, 10:05:55

ali-naaaaaaaa, :*:*, ne-ai dat cea mai buna veste!!!!!! doaaaamne ajuta, sa se realizeze, ar fi minunat!!! eu visez la o sedinta foto in sediul teatrului si, din cate am inteles, se poate realiza daca nu sunt spectacole, acum cu noul plan.... nu stiu ce sanse mai avem, dar nu ma supar, cununia civila e mai mult decat ok!

ce sa zic, doamne ajuta, asa sa fie cu darul, cum ziceti voi, noi iesim destul de ieftin cu meniul, cred, ca ducem toata bautura, fructe, etc. oooofff, ce emotii am!

fetelor, daca al meu mire e din bucuresti, e nevoie de ceva special pt a putea face cununia civila la focsani?

gabi_myx_mail
07.07.2009, 10:11:25
noi o sa facem cununia civila inainte de nunta, pt ca nu avem cum...

lusa, ca sa faceti cununia civila in focsani, trebuie ca unul dintre voi sa aiba buletin de focsani. stiu pt ca eu am de ales intre bucuresti si targoviste ;-)

laura_21
07.07.2009, 20:04:07
ali-naaaaaaaa, :*:*, ne-ai dat cea mai buna veste!!!!!! doaaaamne ajuta, sa se realizeze, ar fi minunat!!! eu visez la o sedinta foto in sediul teatrului si, din cate am inteles, se poate realiza daca nu sunt spectacole, acum cu noul plan.... nu stiu ce sanse mai avem, dar nu ma supar, cununia civila e mai mult decat ok!

ce sa zic, doamne ajuta, asa sa fie cu darul, cum ziceti voi, noi iesim destul de ieftin cu meniul, cred, ca ducem toata bautura, fructe, etc. oooofff, ce emotii am!

fetelor, daca al meu mire e din bucuresti, e nevoie de ceva special pt a putea face cununia civila la focsani?
si eu visez la o sedinta foto acolo:x
sper sa reusesc sa imi indeplinesc dorinta fara probleme[-o<
eu oricum cununia civila nu o sa o pot face acolo...nici eu si nici al meu nu avem rezidenta in Focsani:-<...dar poate imi vine vreo idee..si imi schimb rezidenta anul asta:)):)):))

Lusa23
07.07.2009, 21:36:02
Asta da veste, eu TOCMAI mi-am dat seama ca am buletin de Bucuresti :-"... aveti idee cat dureaza pana se schimba un buletin? Noi venim in tara cu 12 zile inainte de nunta #-o#-o... Simt ca mi se inmoaie picioarele...

Daca mai aflati ceva de sedinta foto in Teatru, spuneti-mi si mie :*.

laura_21
07.07.2009, 21:53:57
Asta da veste, eu TOCMAI mi-am dat seama ca am buletin de Bucuresti :-"... aveti idee cat dureaza pana se schimba un buletin? Noi venim in tara cu 12 zile inainte de nunta #-o#-o... Simt ca mi se inmoaie picioarele...

pai stiu de pasapoarte ca se pot face in regim de urgenta(care se dau in 2 zile parca)....de buletine:-s....pot sa intreb...asa informativ:)
sper sa rezolvati cumva..mai ales ca voi veniti in septembrie....si nu e chiar mare nebunie la politie asa cum este in luna august;-)

alina512
07.07.2009, 22:20:57

La buletine nu exista regim de urgenta, dar dureaza 3-4 zile lucratoare in mod normal (abia mi-am schimbat buletinul) si se plateste o taxa de 11 lei la primarie si sa ai dosarul complet : certificat de nastere (original si copie), buletinul vechi, copie contract casa (original si copie) - si titularul de contract in persoana pentru a semna ca te ia in spatiu, declaratie tip. Bafta! :*

Lusa23
08.07.2009, 09:57:05
E, m-ati mai linistit un pic, atunci, va fi ok... Multumesc, fetelor ^:)^.

alina512
08.07.2009, 10:25:48
E, m-ati mai linistit un pic, atunci, va fi ok... Multumesc, fetelor ^:)^.

Dar mare grija ca am vazut ca tu vii acasa cu 12 zile inainte de nunta, iar la starea civila trebuie sa depui actele cu cel putin 10 zile inainte (trevuie sa stea actele la ei 10 zile). Ar trebui sa vorbesti cu cineva ca sa iti poata da buletinul de pe o zi pe alta. Daca nu gasesti pe cineva si nu ai cum altfel, ma cauti, poate te pot ajuta. ;-)

arinuta
08.07.2009, 12:05:52
Fetelor, am o MARE problema legata de nunta!!! Va rog ajutati-ma!!!
Asadar: data nunta: 21 august 2010, locatie: unknown.
As vrea sa fac la Dana 2, dar am in jur de 190 - 200 de invitati. Cine a mai facut la aceasta pensiune? E loc de dans daca imi vin toti 200?
Trebuie sa ma hotarasc pana sambata (11 iulie 2009) si nu stiu ce decizie sa iau. Imi doresc mult sa am o gradina, o terasa..e de preferat o nunta in aer liber, dar costa mult prea mult.
Asadar..a facut careva la Dana 2? E spatiu? S-au plans nuntasii de locatie???

Multumesc

gabi_myx_mail
08.07.2009, 12:12:18
draga mea, cu toata inima iti spun,este o locatie superba, DAR PT 80 PERSOANE!!!
si eu vroiam, dar este mult prea mica =((

arinuta
08.07.2009, 12:23:46
De la restaurant mi-au spus ca incap 190: 100 inautru si 90 afara in foisoare. Sa-i cred, sa nu-i cred...

arinuta
08.07.2009, 12:51:15
Fetelor, aveti poze nunta Dana 2? As vrea sa vad cum arata aranjata....

arinuta
08.07.2009, 12:55:43
buna miresici.si eu sunt noua pe aici.eu am nunta in septembrie la sorste. eu, din lipsa de ocupatie si probabil din prea mult timp liber mi-am cam procurat toate cele necesare nuntii.la sorste trebuia sa platesc husele, insa , pt ca nu m-au incantat in mod deosebit, am apelat la o tipa din focsani care se ocupa cu toate cele necesare nuntii.si sunt super incantata.acuma mai ramane cu programarea la coafor.la biserica am ales biserica de langa liceul unirea.nu stiu ce sa va mai zic..aaaa, la prajiturule m-am plimbat prin tot orasul.inclusiv in carrefour , la ei e 35 ron kg tort martipan, la moniq e 40 ron iar undeva in sud este 34 ron.
sa aveti spor la miresit si ma bucur ca am dat de acest forum :d

Imi zici si mie te rog cat ai dat pe inchiriatul huselor si de la cine le-ai inchiriat? Multumesc

gabi_myx_mail
08.07.2009, 14:18:28
arinuta, eu am fost acolo pt ca vroiam neaparat gradina sau terasa :)
dar sunt chestii diferite (inauntru sunt mese unde incap 80 pers, intr-o incapere alaturata se danseaza) si apoi cobori niste trepte ca sa ajungi in gradina (sunt la niveluri diferite).

acolo ai o terasa principala acoperita cu vreo 70 persoane fara loc de dans si 2 foisoare micute unde incape decat o masuta cu cateva persoane.

iti recomand sa te duci personal sa vezi despre ce e vorba, pentru ca la telefon ti se spun multe..

nimic de zis, eu m-am indragostit de gradina aceea :x

alina512
08.07.2009, 14:48:41
Si eu sunt de aceeasi parere si anume ca arata foarte bine dar nu de o nunta asa mare. Mi se pare ideala pentru ciorba de a doua zi. In plus pe cine ai pune in foisoare? Fiindca nu ar vedea nimic din ce se intampla la nunta, iar ca sa danseze ar trebui sa intre in local. La nr acesta de persoane, chiar daca vrei in aer liber, iti recomand Oscar sau Elegance fiindca incap atatea persoane si au si loc de dans. :)

gabi_myx_mail
08.07.2009, 14:52:35
pt 200 persoane poti incerca si la romantic, lumi-rob dar cam astea ar fi optiunile (nu sunt sigura de casa armatei)

alina512
08.07.2009, 14:58:14
pt 200 persoane poti incerca si la romantic, lumi-rob dar cam astea ar fi optiunile (nu sunt sigura de casa armatei)

La casa armatei intra sigur, fiindca am mai fost la nunti mari acolo, mie personal, la Lumy-Rob nu-mi place acel balcon. Mi se pare incomod pentru invitatii care stau sus. Am fost acolo la o nunta de 120 pers (er anumai jos) si asa mi s-a parut ok, in rest arata foarte bine.

arinuta
08.07.2009, 15:00:13
Eu am fost la Dana 2 in iarna. Afara nu era aranjat nimic(erau foisoarele fara mese). Mi s-a spus ca in interior incap 100 (daca sunt aranjate mesele "nu stiu cum") si afara 90, dar nevazand efectiv mesele aranjate sincera sa fiu nu stiu daca sa-i cred sau nu. Imi e sa nu fie ingramaditi nuntasii, nu mai zic de ring...Ei zic ca ar mai ramane si ceva pt ring...De asta intrebam...a facut careva acolo? A fost loc de dans? Ma tot uit la filmulete pe youtube...unii par sa fi avut loc, doar ca nu stiu cati nuntasi au fost in total ca sa-mi fac o imagine clara.
Nu ma deranjeaza ca o parte din nuntasi sa fie afara, altii in interior...oricum geamurile dispar..vad eu cum leg interiorul de exterior.
Multumesc!

arinuta
08.07.2009, 15:11:10
Casa Armatei pica... :( Am facut rezervare prin iarna prin cineva din cadrul armatei, dar acu o saptamana am fost anuntata ca a venit nu stiu ce general care vrea pe 21 august 2010 si care se pare ca are prioritate, chiar daca eu am cerere aprobata. Si uite asa am ramas cu nunta in drum. Lumy rob e ocupat, dar sincera sa fiu nu-mi place acolo...aerul conditionat exact in spatele nuntasilor, terasa aia sus, ca sa nu mai zic ca nu are o terasa...iesi direct in strada. Elegance e deja luat. De fapt toate restaurantele din Focsani sunt luate. Romanticul e luat din iarna...Ar mai fi Aqualand si sa fac la cort, dar ma ajunge mult inchirierea unui cort. Am mai auzit de o sala la Nenciu...stiti ceva de ea? Va multumesc mult fetelor de raspunsuri.

gabi_myx_mail
08.07.2009, 15:20:53
nu stiu nimic despre aceea.... ai fff mari sanse sa gasesti liber la zimbru >:D< nu era nimic ocupat pt 2010 de paste :D

gabi_myx_mail
08.07.2009, 15:24:17
ah...mai stiu unul, cred ca se numeste casa vranceana, dar nu sunt sigura (undeva in spatele blocurilor), pe langa casa de moda nausica. acolo incap cu siguranta si au o gradina superba :x

arinuta
08.07.2009, 15:29:14
Zimbru e ocupat, plus mi s-a parut ringul micut...mai micut ca la Dana 2. Cel putin asa parea cu mese pt 200 persoane. restaurantul Casa Vranceana e micut, plus cu muzica intre blocuri e cam problema... :(

gabi_myx_mail
08.07.2009, 15:37:30
Zimbru e ocupat, plus mi s-a parut ringul micut...mai micut ca la Dana 2. Cel putin asa parea cu mese pt 200 persoane. restaurantul Casa Vranceana e micut, plus cu muzica intre blocuri e cam problema... :(

la zimbru ai sunat? ma cam indoiesc ca s-au ocupat datele in 2luni de zile (pt ca nu era nimic rezervat pt 2010) ringul de dans nu este deloc mic, eu pot sa fac o comparatie pt ca am vazut dana2 pregatita de un botez, iar chelnerul mi-a spus ca asteapta max 80 invitati si vreau sa zic era ffff inghesuit. ca sa poti sa iti faci o parere du-te la o nunta si o sa iti dai seama...

casa vranceana au extins-o acum de 1mai cu vreo 70locuri, daca te duci sa vezi, o sa iti incapa lejer, plus ca ai si acea gradina la dispozitie (nu stiu cum e cu muzica, dar poti sa verifici).

sa nu te duci la km25 (nu stiu cum se numeste),pe drumul spre lepsa, pt ca arata destul de nasol si nici nu incap prea multi 8-}

este alegerea ta, dar parerea mea este ca nu ai cum sa faci nunta la dana2 de 200persoane, decat daca nu vrei sa va ridicati de la mese :D

nicoletadurlea
08.07.2009, 15:38:01
Buna,
Eu tot vad pe net un anunt de cedare a unui loc la Aida in 2010. Nu stiu cate persoane ai tu invitate, dar stiu sigur ca la Dana 2 va fi o nunta anul acesta care va ocupa atat gradina, cat si interiorul. Am fost la un botez la Dana 2 facut in interior si, sincera sa fiu, nu prea ramanea mare loc pentru dans. Spatiu mult mai este si la Lido langa pens. Ghibi (200 persoane), Rest. Moldova, autogara (100 pers parter, 120 pers etaj), Ambasador, sala noua, Amadeus.

Succes!

nicoletadurlea
08.07.2009, 15:40:29

Am facut sedinte foto in Teatru si sunt niste foto superbe. Acum depinde cine va face fotografiile.

gabi_myx_mail
08.07.2009, 15:41:09
ambasador si amadeus sunt cam de 130 persoane... cel mult, 150:-?
mie nu prea mi-a placut la solar, era prea colorata sala si oricum, mult prea mica pt tine...

alte localuri nu mai stiu...poate te pot ajuta fetele cu mai multe detalii, eu doar pe astea le-am vazut si le stiu :)

mihapet
08.07.2009, 15:44:26
Buna fetele.
Mi-am platit si eu localul si acum ne apucam de pregatiri. Facem la Restaurantul Queen din Golesti. Daca mai e cineva care a facut acolo orice sfat e binevenit. Cam cat costa pozele si filmatul ca noua ne-a cerut 500 E si mi se pare cam mult.
Buna. Poti sa-mi zici ce capacitate are acest restaurant si unde este situat? Ms

arinuta
08.07.2009, 15:45:56
La Zimbru e ocupat pe 21 august 2010. Am fost sambata trecuta. Sala era aranjata pentru o nunta...frumoasa tare. Ringul insa mie mi s-a parut mic...acum probabil depinde cum iti pui mesele.
Multumesc pt tips cu Lido si Restaurantul Moldova. Nu le-am vizitat inca... :). O sa incerc sambata asta.
Multumesc mult inca o data!^:)^

nicoletadurlea
08.07.2009, 15:50:08
[quote=arinuta;2143489]La Zimbru e ocupat pe 21 august 2010. Am fost sambata trecuta. Sala era aranjata pentru o nunta...frumoasa tare. Ringul insa mie mi s-a parut mic...acum probabil depinde cum iti pui mesele.
Multumesc pt tips cu Lido si Restaurantul Moldova. Nu le-am vizitat inca... :). O sa incerc sambata asta.
Multumesc mult inca o data!^:)^[/quote

Incearca pe net pt ca tot vad anuntul cu cedare la Aida chiar in ziua de 21 aug 2010
focsani.olx.ro/cedez-rezervare-de-data-de-nunta-iid-32831892

alina512
08.07.2009, 16:40:30
Eu oricum am fost la nunti la aproape toate restaurantele din Focsani si pot spune cate ceva despre fiecare din punctul meu de vedere:
- Lido: am fost la o nunta pe 30 mai, cand a plouat si noaptea erau 5 grade afara, iar inauntru cred ca erau 35 fiindca eram cu totii transpirati si au un aer conditionat la masa mirilor si unul in fata, eu am racit fiindca am stat prin apropiere, dar in rest era transpiratia in voga. Plus ca a fost o nunta de 96 pers si probabil la 180 ( cum le-au spus unor prieteni) ar fi stat invitatii suprapusi;
- Nenciu: e o sala oarecare in care zic eu ca organizezi alte petreceri, dar nunti nu, s-a organizat revelion acolo;
- Queen: are o capacitate de 120 pers., iar unii il considera deosebit, pe cand altii "chicios", scuzati exprimarea, dar asa au zis unii. Nu e foarte inalt si e un pic cam incarcat: candelabre, perdele aurii, draperii aurii, tacamuri aurii, coloane dese crem cu auriu si sculptate, dar acum depinde de gusturi;
- Zimbru: peste 120 te calci pe picioare, plus ca pe cine pui dupa colt (are forma de "l")
De capacitate mare, dar nu neaparat deosebit e SCCM, e situat pe Anghel Saligni, aproape de Distrigaz si ce are frumos este curtea foarte mare, cu un pic de gazon si cu lumini pentru noaptea. Parerea mea este sa le vezi pe toate si sa iti alegi ce ti se potriveste ca marime, aspect s.a.

arinuta
08.07.2009, 16:50:34
Fetelor, daca auziti pe careva ca renunta la Elegance pe 21 august 2010 pls anuntati-ma si pe mine. Astept mesajele vs pe privat.
Va multumesc!!!!

laura_21
08.07.2009, 18:59:18
Buna,
Eu tot vad pe net un anunt de cedare a unui loc la Aida in 2010. Nu stiu cate persoane ai tu invitate, dar stiu sigur ca la Dana 2 va fi o nunta anul acesta care va ocupa atat gradina, cat si interiorul. Am fost la un botez la Dana 2 facut in interior si, sincera sa fiu, nu prea ramanea mare loc pentru dans. Spatiu mult mai este si la Lido langa pens. Ghibi (200 persoane), Rest. Moldova, autogara (100 pers parter, 120 pers etaj), Ambasador, sala noua, Amadeus.

Succes!
amadeus e deja luat pentru data care o doreste ea
noi ne-am grabit..ne-am facut rezervarea de anul trecut din august:D

laura_21
08.07.2009, 19:02:25
ambasador si amadeus sunt cam de 130 persoane... cel mult, 150:-?
mie nu prea mi-a placut la solar, era prea colorata sala si oricum, mult prea mica pt tine...

alte localuri nu mai stiu...poate te pot ajuta fetele cu mai multe detalii, eu doar pe astea le-am vazut si le stiu :)
aici iti dau perfecta dreptate....doamna a zis ca a avut si 230 de persoane....insa daca au fost atatia..sigur nu s-a mai si dansat acolo:D

noi o sa avem in jur de 150(asta daca o sa vina toti^:)^) deci cred ca o sa ne incadram numai bine...

oanatafta1987
08.07.2009, 19:08:51
aici iti dau perfecta dreptate....doamna a zis ca a avut si 230 de persoane....insa daca au fost atatia..sigur nu s-a mai si dansat acolo:D

noi o sa avem in jur de 150(asta daca o sa vina toti^:)^) deci cred ca o sa ne incadram numai bine...

amadeus are capacitate de max 220 - 230 pers.iti zic asta la sigur pt ca directorul, dl malinoiu este nasul nostru

arinuta
08.07.2009, 19:44:18
Tot e luat in Focsani. :(
Am sunat la Casa Vranceana...nu organizeaza nunti. Pe langa Focsani stiti restaurante sau pensiuni care fac nunti?

laura_21
08.07.2009, 20:02:32
Tot e luat in Focsani. :(
Am sunat la Casa Vranceana...nu organizeaza nunti. Pe langa Focsani stiti restaurante sau pensiuni care fac nunti?
este o pensiune la Garoafa..nu imi amintesc exact cum se numeste.....insa stiu ca este undeva pe partea stanga cand intri in localitate...patronul pensiunii are si un peco....:-?:-?:-?:-?poti sa incerci acolo
si unchiul meu a facut nunta la Tisita...(cu toate ca mi se pare cam departe de Focsani)
daca tii neaparat la data..poti sa incerci si acolo
multa bafta..sper sa reusesti sa gasesti ceva>:D<

danusza
08.07.2009, 20:22:55
este o pensiune la Garoafa..nu imi amintesc exact cum se numeste.....insa stiu ca este undeva pe partea stanga cand intri in localitate...patronul pensiunii are si un peco....:-?:-?:-?:-?poti sa incerci acolo
si unchiul meu a facut nunta la Tisita...(cu toate ca mi se pare cam departe de Focsani)
daca tii neaparat la data..poti sa incerci si acolo
multa bafta..sper sa reusesti sa gasesti ceva>:D<
Edy oil se numeste. Si eu vreau sa merg sa intreb ce date au libere acolo. Am auzit ca e dragut inauntru si ca incap multe persoane.

laura_21
08.07.2009, 20:41:28
Edy oil se numeste. Si eu vreau sa merg sa intreb ce date au libere acolo. Am auzit ca e dragut inauntru si ca incap multe persoane.
stiam de peco ca se numeste asa....pensiune credeam ca are alta denumire...:D
nu stiu nimic despre pensiune, cum arata..capacitate, etc...doar am auzit o prietena ca a fost invitata la o nunta acolo...poate o sa ii fie de folos...si gaseste liber..ca acolo nu mi se pare chiar asa departe de oras:-?

oanatafta1987
08.07.2009, 21:02:10
da iti dai seama ca in lateralul constructiei sunt pompele de benzina nu??:D sincer cladirea e mult prea banala, iar inantru nu spune mare lucru.e ok ca sa te duci la o cafea sau sa manaci ceva, dar cam atata.

arinuta
08.07.2009, 21:29:30
Am fost si acolo....Edy Oil se numeste...E luat pt 21 august 2010 :(
Oricum e uratel...cam murdar mi s-a parut.

danusza
08.07.2009, 21:30:01
da iti dai seama ca in lateralul constructiei sunt pompele de benzina nu??:D sincer cladirea e mult prea banala, iar inantru nu spune mare lucru.e ok ca sa te duci la o cafea sau sa manaci ceva, dar cam atata.
Da...chestia asta nici pe mine nu ma incanta..dar na, am auzit ca aranjat pentru nunta arata foarte bine inauntru (a fost un amic la o nunta acolo vara trecuta). Eu zic ca ar merita incercat.

danusza
08.07.2009, 21:31:25
Am fost si acolo....Edy Oil se numeste...E luat pt 21 august 2010 :(
Oricum e uratel...cam murdar mi s-a parut.
:(
Pe unde ai mai fost pana acum, mai aveau ceva liber in vara 2010?

gabi_myx_mail
08.07.2009, 23:24:02
la plus ai incercat? ;-)

apropo, fara suparare, dar 250 persoane nu incap la amadeus in veci!!!

arinuta
09.07.2009, 01:22:32
la plus ai incercat? ;-)

Stiu....mi-au spus 150 maxim. :(

arinuta
09.07.2009, 01:23:36
la plus ai incercat? ;-)

E micut...plus e in benzinarie... :(

arinuta
09.07.2009, 01:25:57
:(
Pe unde ai mai fost pana acum, mai aveau ceva liber in vara 2010?

La Zimbru pe 28 august 2010 era liber, dar eu nu pot atunci ca am nunta la vara viitorului sot. (care de altfel si-a stabilit data in functie de noi)
A! si mai au vinerea si duminica libere...mai peste tot....
Stie cineva cum e la Galaciuc? Cum arata restaurantul?

zoridezi11
09.07.2009, 02:10:12
Buna. Poti sa-mi zici ce capacitate are acest restaurant si unde este situat? Ms

E in Golesti pe a doua strada de la sosea parca. Mie mi-a placut cum arata, e mai altfel decat gasesti in oras. Poate cam incarcat dar asta ne scuteste de aranjamente;-) Patronu zicea ca incap 180 dar nu stiu ce sa zic. Noi vom avea in jur de 100-120 si ne incadram si ramane si loc de dans. au mese de 10 persoane parca. Meniul e 2 mil cu totul inclus in afara de vin si tort. 4 mese, aperitivul ti-l alegi tu, 6 sortimente, bauturile la sticle de jumatate, bar deschis la alcoolice. Pentru artificii, covor rosu si alte briz-brizuri ma vor 10 mil, dar nu m-am hotarat inca daca merita. Mai fusesem si la Romantic, dar m-a debusolat patronu cu atitudinea de sictirit si remarca: " noi avem 3 mese si va dam voie sa aduceti ce mai vreti". Mai aveam in plan si Dana 2 (http://picasaweb.google.com/dediuroxana/PensiuneaDana2#), ca initial trebuia s-o facem acum in vara si am ceva poze

Ca local, mai puteti incerca la Bachus, e dupa Urechesti spre Gugesti la sosea, cica e fain de nunta aranjat si meniul nu scump.

o coafeza si un make-up artist buni care stie?

zoridezi11
09.07.2009, 02:17:38
Fetelor, aveti poze nunta Dana 2? As vrea sa vad cum arata aranjata....

Tocmai ce le-am pus. Dar nearanjata. Vezi ca e pe youtube chir un filmulet cu Dana 2.

zoridezi11
09.07.2009, 02:24:23
Alina512, cred ca am fost colege de scoala generala sau de liceu nu stiu exact. Nu in aceeasi clasa, ci in aceeasi institutie. ;-) ;-) Ce mica e lumea.
Vreau si eu sa stiu, daca se poate unde ati facut paharele alea imprimate si de unde le-ai luat pe celelalte cu alb ca mi-au placut. Si invitatiile mi-au placut, pe alea unde le-ati facut ca si eu tot ceva tip papirus vreau si am gasit doar pe site-ul indian ceva dragut dar poate gasesc ceva si pe la noi. La arnjamente cu ce firma ati lucrat? Scuze de atatea intrebari dar pari mai "in tema". ^:)^

danusza
09.07.2009, 02:27:18
Alina512, cred ca am fost colege de scoala generala sau de liceu nu stiu exact. Nu in aceeasi clasa, ci in aceeasi institutie. ;-) ;-) Ce mica e lumea.
Vreau si eu sa stiu, daca se poate unde ati facut paharele alea imprimate si de unde le-ai luat pe celelalte cu alb ca mi-au placut. Si invitatiile mi-au placut, pe alea unde le-ati facut ca si eu tot ceva tip papirus vreau si am gasit doar pe site-ul indian ceva dragut dar poate gasesc ceva si pe la noi. La arnjamente cu ce firma ati lucrat? Scuze de atatea intrebari dar pari mai "in tema". ^:)^
La aranjamente a lucrat cu o florarie de pe independentei (ceva cu M). A mentionat tot pe undeva pe aici, dar din cate am inteles, doar buchetelul de mireasa i-a iesit asa cum si-a dorit

danusza
09.07.2009, 02:28:33
Pentru restul va trebui sa spuna alina...chiar e interesant de stiut ;-)

zoridezi11
09.07.2009, 02:35:04
La aranjamente a lucrat cu o florarie de pe independentei (ceva cu M). A mentionat tot pe undeva pe aici, dar din cate am inteles, doar buchetelul de mireasa i-a iesit asa cum si-a dorit

Cred ca Magic Day parca

danusza
09.07.2009, 02:39:07
Cred ca Magic Day parca
Nu cred...parca era ceva gen Molly...:hm: :zz: Ne lamureste imediat alina :-p

zoridezi11
09.07.2009, 02:43:14
Pe independentei asta stiu ca e...acu om vedea:)

danusza
09.07.2009, 02:45:05
Eu daca am fost plecata 6 ani din focsani nu le mai pot localiza...trebuie sa le invat iar /:)

zoridezi11
09.07.2009, 02:46:43
Eu daca am fost plecata 6 ani din focsani nu le mai pot localiza...trebuie sa le invat iar /:)

N-ai pierdut mare lucru stai linistita.:)) Poate doar santierul din Piata Unirii:))

danusza
09.07.2009, 02:49:52
N-ai pierdut mare lucru stai linistita.:)) Poate doar santierul din Piata Unirii:))
:)):)):)) In momentul de fata Focsaniul mi se pare superb, cu tot cu santierul din Piata Unirii (macar e unul singur...spre deosebire de iasi, unde au inceput sa scoata toate liniile de tramvai si sa faca sapaturi de aprox 2 m adancime pe mijlocul soselei)

Lusa23
09.07.2009, 10:05:12
Dar mare grija ca am vazut ca tu vii acasa cu 12 zile inainte de nunta, iar la starea civila trebuie sa depui actele cu cel putin 10 zile inainte (trevuie sa stea actele la ei 10 zile). Ar trebui sa vorbesti cu cineva ca sa iti poata da buletinul de pe o zi pe alta. Daca nu gasesti pe cineva si nu ai cum altfel, ma cauti, poate te pot ajuta. ;-)

Da, m-am gandit si la asta, ooooof, nu stiu, daca nu ne miscam suficient de repede, cred ca facem la Bucuresti, pana la urma... Iti multumesc pentru ajutor, se poate obtine buletinul de pe o zi pe alta?

alina512
09.07.2009, 10:22:29
Nu cred...parca era ceva gen Molly...:hm: :zz: Ne lamureste imediat alina :-p

Mili o cheama si e la "X in One", vis-a-vis de Geberali. Magic Day e o firma de organizari evenimente si are rochii de la Mirandi, e dincolo de Finante, pe partea cealalta. >:D<

alina512
09.07.2009, 10:23:51
Da, m-am gandit si la asta, ooooof, nu stiu, daca nu ne miscam suficient de repede, cred ca facem la Bucuresti, pana la urma... Iti multumesc pentru ajutor, se poate obtine buletinul de pe o zi pe alta?

Cu siguranta se poate obtine! Daca nu reusesti ma poti cauta si daca pot te ajut, sa fie si alte miresici la fel de fericite asa cum am fost si eu in acea zi speciala. >:D<

danusza
09.07.2009, 10:54:35
Mili o cheama si e la "X in One", vis-a-vis de Geberali. Magic Day e o firma de organizari evenimente si are rochii de la Mirandi, e dincolo de Finante, pe partea cealalta. >:D<
Am fost pe aproape :))

zoridezi11
09.07.2009, 12:16:34
Am fost pe aproape :))

Vezi daca nu citesc si dau cu presupusu.=)) ;-)

laura_21
09.07.2009, 12:23:06
e de anul trecut santierul...nu?
eu sper sa termine cu santierul pana in 2010 in august:D
mi-ar placea sa vad rezultatul si sa fac niste poze acolo:)

gabi_myx_mail
09.07.2009, 12:40:43
cine nu ar vrea sa se termine? 8-}
doar ca am inteles ca lucrarile sunt oprite, din cauza lipsei de fonduri

danusza
09.07.2009, 15:01:09
:-<nu-mi plc deloc santierele astea, sunt satula de ele...dar, dupa cum spuneam, macar aici e unul singur. Si eu sper sa-l termine pana la anul...nu de dragul nuntii dar am chef de o plimbare prin piata unirii cu al meu la brat :x

alina512
09.07.2009, 15:14:56

Inca nu s-au oprit lucrarile, cel putin nu din cauza lipsei de fonduri. Problemele sunt altele:
1. Au facut descoperiri arheologice si au gasit ziduri vechi de cetati si trebuie sa schimbe proiectul pentru a le proteja;
2. Nu mai au proiectant, asa ca muncitorii fac lucrarile partial asa cum erau prevazute.
Asta stiu din surse sigure, doar ca lumea speculeaza mult. /:)

laura_21
09.07.2009, 15:31:33
Inca nu s-au oprit lucrarile, cel putin nu din cauza lipsei de fonduri. Problemele sunt altele:
1. Au facut descoperiri arheologice si au gasit ziduri vechi de cetati si trebuie sa schimbe proiectul pentru a le proteja;
2. Nu mai au proiectant, asa ca muncitorii fac lucrarile partial asa cum erau prevazute.
Asta stiu din surse sigure, doar ca lumea speculeaza mult. /:)
partea cu sapaturile este o noutate...adica era ultimul lucru pe care ma asteptam sa il aud:D
o solutie o sa se gaseasca cu siguranta^:)^

gabi_myx_mail
09.07.2009, 15:56:20
asta am auzit si eu... de muncit, am vazut ca nu prea se munceste...concluzia logica a fost ceea ce auzisem...

Lusa23
10.07.2009, 10:09:17
Cu siguranta se poate obtine! Daca nu reusesti ma poti cauta si daca pot te ajut, sa fie si alte miresici la fel de fericite asa cum am fost si eu in acea zi speciala. >:D<

iti multumesc din suflet, sper sa ne descurcam, stiu ca au si ai mei cunostinte, daca e nevoie, vorbim atunci >:D<

din cate am auzit, initiativa de a face cununia la teatru a inceput sa se puna in aplicatie deja, cel putin saptamana trecuta asa a fost...

moniks
10.07.2009, 10:22:03
http://picasaweb.google.com/monicaoscar09/NuntaDeOscar02?authkey=Gv1sRgCKrX8J6qovakqAE&feat=directlink
sa raspund si eu la apel
buna!
sunt monica am avut nunta la oscar sambata 04 iulie 2009
si am obosit atat de mult lucrand la nunta mea,incat n-o sa ma mai marit niciodata!;))=))

ElenaMR
10.07.2009, 11:24:45
iti multumesc din suflet, sper sa ne descurcam, stiu ca au si ai mei cunostinte, daca e nevoie, vorbim atunci >:D<

din cate am auzit, initiativa de a face cununia la teatru a inceput sa se puna in aplicatie deja, cel putin saptamana trecuta asa a fost...

Deci se fac cununii la teatru de pe acum??
Ce bine ar fi sa nu le treaca pana in august.. ... ^:)^

arinuta
10.07.2009, 14:01:12
Fetelor, imi puteti recomanda si mie un taraf? Exista taraf in zona noastra?

danusza
10.07.2009, 21:15:35
Deci se fac cununii la teatru de pe acum??
Ce bine ar fi sa nu le treaca pana in august.. ... ^:)^
Din cate stiu, sapt trecuta s-au facut cununiile la teatru deoarece au fost zilele orasului...speram sa se aprobe hotararea.

alina512
11.07.2009, 09:19:37
Din cate stiu, sapt trecuta s-au facut cununiile la teatru deoarece au fost zilele orasului...speram sa se aprobe hotararea.

Asa este, a fost aprobat un proiect in sedinta de consiliu local, dar deocamdata doar pentru zilele Focsaniului. Pentru viitor trebuie lansat si aprobat un nou proiect. Din cauza asta am zis ca se estimeaza de la 1 sept. 2009.;-)

alina_it
12.07.2009, 15:04:59
Tocmai ce le-am pus. Dar nearanjata. Vezi ca e pe youtube chir un filmulet cu Dana 2.

salut!
ma ajuti si pe mine ca nu gasesc filmuletul cu dana 2 pe youtube ^:)^

arinuta
13.07.2009, 00:19:56
salut!
http://www.youtube.com/watch?v=ahGqLtgO7js

arinuta
14.07.2009, 15:24:01
salut!
Tu esti miresica din Italia interesata de Dana 2 pentru 21 august 2010?

alina_it
14.07.2009, 21:18:03
da, printre altele m-ar fi interesat si dana 2....este in tratative cu ei viitorul meu sot :* :* :*

arinuta
15.07.2009, 09:32:54
da, printre altele m-ar fi interesat si dana 2....este in tratative cu ei viitorul meu sot :* :* :*

Eu vreau sa rezerv pt 21 august 2010 toate camerele de la Dana 1, dar cum tu duci tratative pt nunta la Dana 2, in caz ca ai nevoie de camere, ai prioritate. Imi spui te rog daca pot sa iau in considerare pensiunea din Focsani sau ar fi bine sa ma orientez spre altceva, eventual un hotel? A! si eu eram miresica care rezervase 21 august 2010 :), am renuntat din cauza numarului mare de invitati pe care il am. :((((( E asa de frumos acolo!!!! Uffa

danusza
17.07.2009, 08:09:30
La cat merge darul, noi, miresicile, trebuie sa ne rugam sa strangem macar cat sa ne acoperim cheltuielile, mai ales daca ai un meniu mai fancy si deci mai scump. Eu am gasit locuri unde meniul ajungea si la 270 lei/pers. Morala: luam cel mai ieftin meniu (care nici ala nu e chiar ieftin) - muzica sa fie buna si Doamne ajuta :)

Mie de asta mi-e teama cel mai mult, mai ales ca-mi vin tot felul de idei, care de care mai "mancatoare" de bani. Biene ca nu i le zic pe toate viitorului meu sot, ca ar intenta divort de pe acum, sa fie sigur ca se pronunta imediat dupa nunta :))

alina512
17.07.2009, 09:00:49
La cat merge darul, noi, miresicile, trebuie sa ne rugam sa strangem macar cat sa ne acoperim cheltuielile, mai ales daca ai un meniu mai fancy si deci mai scump. Eu am gasit locuri unde meniul ajungea si la 270 lei/pers. Morala: luam cel mai ieftin meniu (care nici ala nu e chiar ieftin) - muzica sa fie buna si Doamne ajuta :)

Mie de asta mi-e teama cel mai mult, mai ales ca-mi vin tot felul de idei, care de care mai "mancatoare" de bani. Biene ca nu i le zic pe toate viitorului meu sot, ca ar intenta divort de pe acum, sa fie sigur ca se pronunta imediat dupa nunta :))

Eu am avut o nunta la care mi-am acoperit cheltuielile si acestea nu au fost putine. Asa ca depinde darul si de categoria de oameni care vin la nunta (aici nu ma refer sa fie cu bani) adica sa stie valoarea banilor si cat te mai ajunge o nunta in ziua de azi. Pe mine m-a ajuns meniul si celelalte cheltuieli de la local (bauturi, prajituri, s.a.) aproximativ 300 lei/pers. si nu mi se pare putin; dar zic eu ca nu am facut rabat de la calitate. Pentru mine a fost important ca mi-au venit toti cei care au confirmat si ca mi-am acoperit cheltuielile, de plus nu prea poti sa vorbesti in ziua de azi.

danusza
17.07.2009, 09:19:17
Eu am avut o nunta la care mi-am acoperit cheltuielile si acestea nu au fost putine. Asa ca depinde darul si de categoria de oameni care vin la nunta (aici nu ma refer sa fie cu bani) adica sa stie valoarea banilor si cat te mai ajunge o nunta in ziua de azi. Pe mine m-a ajuns meniul si celelalte cheltuieli de la local (bauturi, prajituri, s.a.) aproximativ 300 lei/pers. si nu mi se pare putin; dar zic eu ca nu am facut rabat de la calitate. Pentru mine a fost important ca mi-au venit toti cei care au confirmat si ca mi-am acoperit cheltuielile, de plus nu prea poti sa vorbesti in ziua de azi.
De plus nici nu-mi fac sperante...sper doar cheltuielile de nunta sa mi le acopar. Nu vreau o nunta super wow, vreau o nunta frumoasa, dar care sa fie dupa bugetul nostru. De aceea o sa incerc sa mai fac eu din lucrurile marunte gen invitatii, marturii, place card-uri/plicuri etc.
Pe oamenii care imi vor veni la nunta nu vreau sa-mi pun sperante. N-as vrea sa fiu dezamagita daca o sa am surprize.
Eh, ne descurcam noi si o sa iesim cu basmaua curata 8-|

danusza
17.07.2009, 15:03:18
<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P
1. Azi am incheiat contractul cu restaurantul Oscar pt data de 25 sept 2010!!
2. De aseara am gasit nasii.
3. Maine plec la mare.
4. Dupa ce vin de la mare rezolv si cu muzica..
Numai vesti bune!!!<:-P<:-P<:-P

Toate lucrurile par sa-mi mearga ca pe roate. ;-)
Va pup pe toate!!!>:D<

gabi_myx_mail
17.07.2009, 15:05:27
3. Maine plec la mare.

felicitari! >:D<
te astept in clubul miresicilor de sept 2010 :)

danusza
17.07.2009, 15:06:12
felicitari! >:D<
te astept in clubul miresicilor de sept 2010 :)

Multumesc!;))

alina_it
17.07.2009, 15:26:08
Eu vreau sa rezerv pt 21 august 2010 toate camerele de la Dana 1, dar cum tu duci tratative pt nunta la Dana 2, in caz ca ai nevoie de camere, ai prioritate. Imi spui te rog daca pot sa iau in considerare pensiunea din Focsani sau ar fi bine sa ma orientez spre altceva, eventual un hotel? A! si eu eram miresica care rezervase 21 august 2010 :), am renuntat din cauza numarului mare de invitati pe care il am. :((((( E asa de frumos acolo!!!! Uffa

buna!
am intarziat cu raspunsul, dar iti dau o veste buna : nu suntem interesati la camerele de la Dana 2 ! :*

ebonyoana
17.07.2009, 16:20:28
3. Maine plec la mare.

felicitari si concediu frumos>:D<

danusza
17.07.2009, 16:22:37
felicitari si concediu frumos>:D<

Multumesc, o sa fie :)

laura_21
17.07.2009, 17:02:45
<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P
3. Maine plec la mare.

felicitari miresica de 2010<:-P<:-P<:-P
felicitari si pentru nasi.....noi inca nu ii avem:(
distractie placuta la mare
>:D<

danusza
17.07.2009, 17:15:59
felicitari miresica de 2010<:-P<:-P<:-P
felicitari si pentru nasi.....noi inca nu ii avem:(
distractie placuta la mare
>:D<
Multumesc!
Fii linistita, o sa-ti gasesti si tu nasul (adica nasii)>:D<si or sa fie cum ti-i doresti :)

laura_21
17.07.2009, 18:09:15
Multumesc!
Fii linistita, o sa-ti gasesti si tu nasul (adica nasii)>:D<si or sa fie cum ti-i doresti :)
da..am zis sa ajungem in tara si sa mai intrebam pe unii pe altii.....zic si eu toate la timpul lor:-":-":-"

alina512
17.07.2009, 18:19:51
3. Maine plec la mare.

Felicitari pentru toate aceste realizari. Acum poti avea un concediu fara griji. Distractie placuta inca o data! >:D<

danusza
17.07.2009, 18:40:35
Felicitari pentru toate aceste realizari. Acum poti avea un concediu fara griji. Distractie placuta inca o data! >:D<

Sarumana >:D<
Chiar sunt foarte fericita cu cate am realizat in cateva zile. Am fost amandoi doi norocosi.
Speram sa fim la fel de norocosi si cu muzica...parintii ii vor pe activ din galati (moftul lor). Noi nu ii stim, dar poate ii prindem pe la vreo nunta in august.
Gata, s-a cam dus dj-ul meu /:), dar nu conteaza, noi tot o sa-l chemam...just in case:)

Lusa23
18.07.2009, 10:28:46
3. Maine plec la mare.

felicitaaaaari,

speram sa iti mearga in continuare la fel de bine si sa aveti o nunta minunata!!

arinuta
20.07.2009, 19:46:18
buna!
am intarziat cu raspunsul, dar iti dau o veste buna : nu suntem interesati la camerele de la Dana 2 ! :*

Multumesc...buun...am rezolvat deci si cu cazarea....
Au mai ramas lautarii...pfiu cu astia e cam greu. :(

alina_it
21.07.2009, 14:08:17
Multumesc...buun...am rezolvat deci si cu cazarea....
Au mai ramas lautarii...pfiu cu astia e cam greu. :(

dar ce restaurant ai ales pana la urma? nici noi nu am gasit inca lautarii...stiu doar ca cei de la Sentimentalii sunt ocupati ....

arinuta
22.07.2009, 09:47:31
dar ce restaurant ai ales pana la urma? nici noi nu am gasit inca lautarii...stiu doar ca cei de la Sentimentalii sunt ocupati ....

E inca in constructie...practic o sa fie o locatie doar pt nunti...E langa abatorul lui Zamfir, pe drumul spre Lepsa, exact in dreptul podului. A fost o croitorie acolo. Momentan au terminat interiorul cu baile...mai au exteriorul...dar pana la anul mai au timp. Mie imi place mult Dana 2, dar daca ai peste 150 de persoane e destul de ingramadit. Sentimentalii sunt luati...am sunat si eu. Am tot sunat pe la diverse formatii...dar care mai de care mai scumpe. Cel mai mult mi-au cerut unii din Brasov - 2500 euro plus drum, mancare, cazare. Sunt 6 persoane...E drept, au instrumente....nu doar draguta orga si clape...dar si banii sunt pe masura. Inca nu ne-am hotarat...still looking. Sper ca pana la finalul lunii viitoare sa terminam si cu lautarii si sa ma mai linistesc cu nunta...VREAU IN LUNA DE MIERE!!!!!

nuntideoscar
23.07.2009, 12:14:25
spune-ne mai mult despre locatie.cine se ocupa,pt cate persoane,etc

invitat
23.07.2009, 12:47:10
Ciao fetelor,

Ajutati-ma, va rog!! Sambata trebuie sa merg la nunta unei prietene din copilarie si nu stiu cat sa dau darul. Nunta va fi in Bucuresti la restaurantul Yucca (cred ca denumirea veche e Stairs sau ceva de genul asta). Inca nu stiu daca merg insotita sau nu asa ca v-as firecunoscatoare pentru informatii in ambele situatii (darul/2 pers sau darul/1 pers).

Multumesc mult

alina512
23.07.2009, 14:48:34
Ciao fetelor,

Ajutati-ma, va rog!! Sambata trebuie sa merg la nunta unei prietene din copilarie si nu stiu cat sa dau darul. Nunta va fi in Bucuresti la restaurantul Yucca (cred ca denumirea veche e Stairs sau ceva de genul asta). Inca nu stiu daca merg insotita sau nu asa ca v-as firecunoscatoare pentru informatii in ambele situatii (darul/2 pers sau darul/1 pers).

Multumesc mult

Stiu de la rudele mele din Bucuresti (desi noi dam la fel si in Focsani) ca in general acolo se da dublul meniului, daca meniul e 200 lei/pers, eu zic ca ar trebui 400 lei/pers, asta daca meniul include doar mancarea fiindca am auzit cazuri in Bucuresti cand meniul costa in jur de 75-80 euro si include tot (mancare, bauturi, prajituri, tort s.a.) si atunci darul ar fi tot in jur de 400 lei. Dar asta e doar parerea mea, in cercul meu de prieteni asa procedam.

gabi_myx_mail
23.07.2009, 16:11:04
si eu stiu ca darul in bucuresti merge peste 8 mil - de obicei cam 10...din ce stiu eu ;;)

zoridezi11
24.07.2009, 04:22:26
O veste buna. Scrie si in ziar de spre ceea ce ne spusese anterior Alina. =D> =D> AICI (http://ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=30578)

arinuta
25.07.2009, 12:05:21
Fetelor, cum stati cu lautarii? Pe care-i sun din zona noastra....sunt luati pentru anul viitor in august...Sentimentalii, Rustic band...Mai aveti vreo idee? Pe cine recomandati? Azi ma duc la auditie orchestra Amadeo din Bucuresti...par a fi foarte buni, dar sunt atat de scumpi....si mi-au zis ca pe banii aia or sa-mi cante doar 9 ore... :( HELP...

arinuta
25.07.2009, 15:03:17
Stiti vreo formatie din Republica MOldova? sau vreun impresar cu formatii din Moldova?

zoridezi11
25.07.2009, 20:35:39
Crezi ca iesi mai ieiftin? Le mai trebuie si vize de romania. O sa caut si daca aflu ceva iti zic. "Succesuri"!

danusza
25.07.2009, 20:42:10
Crezi ca iesi mai ieiftin? Le mai trebuie si vize de romania. O sa caut si daca aflu ceva iti zic. "Succesuri"!

E posibil sa iasa mai ieftin, acum depinde si de formatie. Cineva a vazut la o petrecere un tip din rep Moldova care canta cat pt 3 persoane (voce, un instrument de suflat si clape) si care cerea destul de putin. Stiu ca avea si un site unde avea postate mai multe filmulete si poze. O sa ma interesez si va spun.

arinuta
25.07.2009, 20:58:33

Nu e vorba de iesit mai ieftin....sunt pur si simplu mai buni....Am vb astazi cu Rapsodia Botosani. I-am gasit pe youtube. Suna bine...si mi-au spus ca imi fac si un joc de vioara si un joc tiganesc, si mi-au cerut 1500 euro plus drum. Mi s-au parut rezonabili...A auzit careva de ei?
Imi doresc foarte mult ca pe langa faimoasa orga sa aud si o vioara macar.

danusza
25.07.2009, 21:07:34
Nu e vorba de iesit mai ieftin....sunt pur si simplu mai buni....Am vb astazi cu Rapsodia Botosani. I-am gasit pe youtube. Suna bine...si mi-au spus ca imi fac si un joc de vioara si un joc tiganesc, si mi-au cerut 1500 euro plus drum. Mi s-au parut rezonabili...A auzit careva de ei?
Imi doresc foarte mult ca pe langa faimoasa orga sa aud si o vioara macar.
Ca sunt "mai buni" e cam mult spus, ca avem si noi destui care sunt la fel de buni...doar ca sunt cam ocupati pe 2010 :-"

arinuta
26.07.2009, 14:28:05
Ca sunt "mai buni" e cam mult spus, ca avem si noi destui care sunt la fel de buni...doar ca sunt cam ocupati pe 2010 :-"

Greu am gasit o formatie din Romania care sa sune ca cele din Moldova. Cand spun ca cele din Moldova ma refer la cele pe care usor le gasesti pe youtube, plus in 2005 am fost la o nunta cu taraf din Rep. Moldova. Au fost minunati...am dansat toata noaptea... Am gasit un taraf in Romania...orchestra Amadeo...doar ca nu mi-a placut ca au program strict...8 ore. Vrei mai mult...dai mai mult...:(